Page 1

STRONA 24

SPORT

STRONA 11

PRAWO I MY

Saleta: kibice Czy nielegalni mogą nie pożałują brać udział w loterii

STRONA 12

NIERUCHOMOŚCI

STRONA o LO codziennie 7 wieczorem na kanale 25 WNYE

Ceny tanich domów 4 idą w górę

www.dziennik.com

ŚRODA 3 PAŹDZIERNIKA – WEDNESDAY, OCTOBER 3, 2012

$0.75

26°C (71°F)

Burzowo

Romney: nie będzie deportacji n Republikański kandydat na prezydenta Mitt Romney

obiecuje, że nie anuluje tymczasowych zezwoleń na pracę młodym osobom, którym administracja Baracka Obamy zawiesiła procedury deportacyjne. Chce także doprowadzić do przyjęcia reformy imigracyjnej w ciągu najbliższych dwóch lat.

STRONA 2

mogu jest odbycie służby w amerykańskich siłach zbrojnych. "Osoby, które otrzymały specjalne dwuletnie wizy wprowadzone przez prezydenta [Obamę], powinny oczekiwać, że będą one nadal obowiązywać. Nie zabiorę im czegoś, co już nabyły" – mówił republikański kandydat. Obiecał jednocześnie przeprowadzenie reformy imigracyjnej, zanim upłynie ważność przyznawanych właśnie wiz. Program DACA nie oznacza bowiem zmiany obowiązującego prawa imigracyjnego, a tylko zmianę interpretacji istniejących przepisów. Decyzja Obamy o wprowadzeniu DACA przysporzyła mu popularności wśród elektoratu latynoskiego, bo większość beneficjentów programu stanowią imigranci z Ameryki Łacińskiej. » STR. 2

FOTO: REUTERS

W wywiadzie dla "Denver Post" Romney potwierdził, że w przypadku wyborczego zwycięstwa jego administracja nie odwoła ważności dwuletnich wiz przyznawanych osobom objętym programem Deferred Action for Childhood Arrivals (DACA). Program ogłoszono w czerwcu, a można z niego skorzystać od 15 sierpnia. O zawieszenie deportacji (deferred action) mogą ubiegać się młodzi ludzie, którzy przyjechali do USA przed ukończeniem 16. roku życia, nie ukończyli przed 15 czerwca 2012 r. 31 lat i mieszkali w Stanach nieprzerwanie przez 5 lat. Ważnym warunkiem jest także niekaralność oraz ukończenie przynajmniej szkoły średniej (lub bycie uczniem/studentem) lub zdobycie certyfikatu GED. Alternatywą dla tego ostatniego wy-

200 nowojorskich szkół do zamknięcia

AMERYKA

Uwaga na łososia z Costco

n Według najnowszych raportów dotyczących działalności nowojorskich

Śmierć młodej Polki na Brooklynie n 21-letnia Carolina Berszakiewicz z Nowego Jorku zginęła w wypadku

szkół podstawowych i gimnazjalnych podwoiła się od ubiegłego roku licz- samochodowym, który miał miejsce w miniony weekend na Brooklynie. ba placówek, które nie spełniają wymaganych standardów.

40312 >

8

08805 93287

4

ROK XLI Nr 11 628

NOWY DZIENNIK $0.75

podobne są do ubiegłorocznych, chociaż formuła oceniania zmienia się nieco z roku na rok. Podstawą oceny szkół pozostają jednak: poprawa wyników na standardowych testach stanowych oraz czynniki takie, jak frekwencja i opinie rodziców. Krytycy systemu oceniania szkół podkreślają jednak, że zbyt duży nacisk w tych raportach kładziony jest na wyniki testów. Wśród 10 najlepszych szkół znalazły się m.in.: PS 172, The School of Integrated Learning i Ocean Hill Collegiate Charter School – wszystkie na Brooklynie oraz Icahn Charter School 4 na Bronksie. W czołówce najgorszych są: PS 241 Family Academy na Manhattanie, Knowledge and Power Preparatory Academy VII na Brooklynie i Choir Academy of Harlem. AS, (R)

Carolina była jedynaczką, studiowała na Stony Brook University

Do zdarzenia doszło w sobotnią noc, około godziny 3:10 na Johnson Avenue, w pobliżu Varick Avenue na Brooklynie. Kierowca, 19-letni Sebastian Worwa, stracił panowanie nad samochodem (Mazda 3) i uderzył w przydrożny, drewniany słup. W wyniku wypadku śmierć na miejscu poniosła jego dziewczyna, którą była 21-

FOTO: FACEBOOK

Setki ludzi w Stanach Zjednoczonych i Holandii zaraziło się salmonellą po zjedzeniu wędzonego łososia. Zakażony łosoś sprzedawany jest w USA jedynie w hurtowni Costco.

Raporty na temat działalności nowojorskich szkół podstawowych i gimnazjalnych, w których placówki oceniane są pod względem osiągnięć, postępów i warunków nauczania, zostały opublikowane w poniedziałek. Około 25 procent placówek otrzymało w tym roku najwyższe noty – A, a 9 procent – najniższe z możliwych, czyli D albo F. Przedstawiciele Wydziału Edukacji zapowiadają, że oprócz szkół, które otrzymały D albo F, pod lupę wezmą również te, które po raz trzeci z rzędu zostały ocenione na poziomie C lub niżej. Liczba tych ostatnich zwiększyła się od ubiegłego roku z 5 do 114. W rezultacie ponad 200 szkół może kwalifikować się do zamknięcia. W tegorocznych raportach 304 szkoły otrzymały ocenę A, 421 – B, 365 – C, 80 – D i 23 – F. Ogólne wyniki

letnia Carolina Berszakiewicz, mieszkająca na Middle Village. Worwa znajduje się w Elmhurst Hospital i jest w stanie stabilnym. Policja oskarżyła go o nieumyślne spowodowanie śmierci dziewczyny. Carolina była jedynaczką, studiowała na Stony Brook University.

» STR. 3


2

Ameryka

nowy dziennik Środa 3 października 2012

Areszt za posiadanie aligatora

ROMNEY: NIE BĘDZIE DEPORTACJI

klatce, był w złej kondycji fizycznej, związku z tym policja natychmiast ziony w poniedziałek w domu przy West w wezwała specjalistów z Center for 6 Street w Gravesend na Brooklynie. Avian and Exotic Medicine. Właściciele mieszkania zostali Tego niecodziennego odkrycia dokonali policjanci podczas rewizji aresztowani i oskarżeni o posiadamieszkania młodego małżeństwa, nie broni, zakazanych substancji Alisy i Michaela Volpe. Prócz żywe- oraz przetrzymywanie zakazanego i go aligatora policja znalazła w piw- niebezpiecznego zwierzęcia. Jak podaje policja, Michael Volnicy dwa załadowane pistolety, strzelbę, kastety, marihuanę, recepty i po- pe był już wcześniej czterokrotnie aresztowany, między innymi za podejrzane tabletki. Aligator, który znajdował się w siadanie broni. WUEM, (R)

Mitt Romney w gronie zwolenników w Denver

» Prezydent przyznał też, że nie udało mu się spełnić obietnicy wprowadzenia kompleksowej reformy imigracyjnej, która uregulowałaby status ponad 10 milionów nielegalnych imigrantów, co nazwał jedną z największych porażek swojej pierwszej kadencji. Romney, który na początku kampanii wypowiadał się bardzo ostro na temat nielegalnych imigrantów i obiecywał zawetowanie każdej ustawy torującej nielegalnym ścieżkę do obywatelstwa, wyraźnie złagodził stanowisko. Obecnie twierdzi, że byłby w

DOK. ZE STR. 1

stanie pozwolić niektórym młodym nielegalnym imigrantom na pozostanie w USA na stałe. "Nie będę organizował łapanek i deportował ich z kraju – mówił niedawno republikański kandydat w wywiadzie dla hiszpańskiej telewizji Univision. – Zgłoszę plan reformy imigracyjnej, który rozwiąże ten problem". Romney nawiązał w tym miejscu do danych, z których wynika, że administracja Obamy co roku usuwa z USA około 400 tys. cudzoziemców – o około 30 proc. więc niż podczas drugiej kadencji prezydenta George'a W. Busha.

Amerykańskie media przypominają, że Mitt Romney nie bez powodu udzielił wywiadu na tematy imigracyjne właśnie dla "Denver Post". Kolorado jest stanem o dużym odsetku populacji latynoskiej. To właśnie ta mniejszość może przesądzić o tym, komu przypadnie 9 głosów elektorskich w wyborach prezydenckich. W skali całego kraju aż 58 procent wszystkich Latynosów, którzy deklarują udział w wyborach, akceptuje politykę imigracyjną Baracka Obamy, a tylko 32 proc. wyraża się o niej krytycznie. DET, (R)

Prokurator: JP Morgan Chase sprzeniewierzył 20 mld n JP Morgan Chase został pozwany przez prokuratora generalnego Nowego Jorku, który oskarża bank o sprzeniewierzenie ponad 20 mld dolarów należących do klientów.

Setki osób zarażonych salmonellą

Uwaga na łososia z Costco n Setki ludzi w Stanach Zjednoczonych i Holandii zaraziło się salmonellą po

zjedzeniu wędzonego łososia – poinformowała we wtorek holenderska służba zdrowia. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska, który wchodzi w skład Ministerstwa Zdrowia Holandii, ustalił, że producentem łososia skażonego salmonellą jest holenderska firma Foppen. Dostarcza ona te ryby do wielu supermarketów w kraju i sklepów na całym świecie, m.in. w USA. Instytut poinformował w komunikacie, że w Holandii od końca czerwca tym samym typem pałeczki salmonelli zaraziło się co najmniej 200 osób, a w Stanach Zjednoczonych – ponad 100. Według firmy Foppen zarażonych osób może być więcej. Rzecznik firmy Bart de Vries powiedział, że w ciągu dwóch dni, które upłynęły od uruchomienia specjalnego numeru kontaktowego, skorzystało z niego ok. 1400 osób, a ok. 350 z nich "wykazywało objawy zarażenia salmonellą".

Zarażenie bakterią objawia się m.in. gorączką, wymiotami, biegunką, nudnościami, skurczami brzucha i bólami głowy. Pierwsze symptomy pojawiają się po 24-48 godzinach od spożycia zakażonej żywności i utrzymują się przez trzy do siedmiu dni. De Vries powiedział, że w USA firma Foppen sprzedaje łososia jedynie hurtowni Costco i że to ona zajmie się wycofywaniem produktu z amerykańskiego rynku. Nie jest jasne, ile skażonej ryby trafiło do USA. Costco na razie nie komentuje sprawy. Obecnie firma Foppen, która przetwarza ryby w Holandii oraz w fabryce w Grecji, ustala przyczyny epidemii. "Dochodzenie zostało zawężone do linii produkcyjnej w fabryce" w Grecji – powiedział rzecznik firmy w rozmowie z agencją Associated Press. Do czasu ustalenia przyczyn epidemii Foppen wstrzymała produkBAT, (PAP) cję wędzonego łososia.

Strony redaguje: Tomasz Bagnowski REKLAMA

POLSKI

ADWOKA T

w w w . A d w o k a t M a r z e c . c o m Adwokat posiada licencję w stanach • New York, New Jersey, Pennsylvania,

Floryda, Conn., California, Illinois, Massachusetts, Hawaii • Bankructwa • Rozwody i Rodzinne • Sprawy kryminalne, areszty • Sprawy imigracyjne • Wizy • Deportacje • Obywatelstwo • Wszystkie wypadki: drogowe • w pracy • i inne • Testamenty i Podział Majątku • Kupno i Sprzedaż Nieruchomości, closings • Sprawy w Polsce (rozwody, podział majątku, itd.)

Darius Marzec, Esq.

FOTO: REUTERS

Oskarżenie dotyczy obligacji zabezpieczonych kredytami hipotecznymi, jakie przejęty przez JP Morgan bank Bear Stearns sprzedawał swoim klientom. Morgan Chase odrzuca oskarżenie. W pozwie prokuratura wskazuje, że instytucja w niewystarczający sposób sprawdzała jakość zabezpieczeń obligacji. Wiele z zabezpieczeń było pożyczkami subprime, udzielanymi w szczycie boomu na amerykańskim rynku nieruchomości osobom, których faktycznie nie było stać na spłatę rat. Po wybuchu kryzysu zabezpieczenia, a w konsekwencji obligacje stały się bezwartościowe. Prokurator wskazuje, że bank trzymał w niewiedzy inwestujących w obligacje. Nie informował

Oprócz aligatora w mieszkaniu znaleziono także broń i marihuanę

FOTO: REUTERS

FOTO: REUTERS

n 3,5-metrowy aligator został znale-

ich o zagrożeniu związanym z inwestowaniem w nie, a także systematycznie ignorował obowiązek pełnego sprawdzenia jakości zabezpieczeń obligacji.

JP Morgan Chase podkreśla, że przejął Bear Stearns w czasie kryzysu, już po transakcjach, o jakich mówi pozew. Stąd też odrzuca odpowiedzialność za nie. BAT, (IAR)

212.267.0201 718.609.0300

Manhattan 225 Broadway, Suite 3000, New York, NY 10007

Greenpoint 776 A Manhattan Ave. #104 Brooklyn, NY 11222

New Jersey 1000 Clifton Ave. 2nd Fl. Clifton, NJ 07013 973.920.7925

Pennsylvania 4 North 6th Street Stroudsburg, PA 18360 973.920.7925

Adwokat

mówi po polsku Spotkania z klientami, również wieczorami oraz w weekendy.


nowy dziennik Wednesday, October 3, 2012

3

ŚMIERĆ MŁODEJ POLKI…

Korona Statuy Wolności otwiera się dla turystów

» "Była wspaniałą dziewczyną, bardzo dobrym człowiekiem, nigdy nikomu nie wyrządziła krzywdy. Kochała Stony Brook, kochała ludzi z tej uczelni, chciała zostać lekarzem" – powiedział Jan Berszakiewicz, który nie może pogodzić się ze stratą ukochanej córki. Carolina pochodziła z lekarskiej rodziny i planowała zostać chirurgiem plastycznym, studiowała medycynę na Stony Brook University, w związku z czym była dumą całej rodziny. W tym roku akademickim, w maju, miała ukończyć naukę. Wakacje spędziła z rodziną w Polsce, gdzie również odwiedzała szpitale, w których pracowali członkowie jej rodziny. Carolina mocno angażowała się w różne projekty, m.in. w adaptację programu Aquatics na terenie kampusu. Na uczelnianej stronie informacyjnej można znaleźć wspomnienia koleżanek Caroliny. "Była naprawdę świetną i dobrą przyjaciółką – pisze Lauren Betancourt. – Wiadomość o jej śmierci jest druzgocąca. Ona na-

DOK. ZE STR. 1

n Turyści znowu będą mogli po-

patrzeć na Nowy Jork z korony Lady Liberty, która rok temu została zamknięta na czas remontu. Wielkie otwarcie planowane jest na 28 października, w 126. urodziny statuy.

WUEM, (R)

FILMUJMY PARADĘ! FOTO: REUTERS

"Z wielką przyjemnością znowu otworzymy drzwi Lady Liberty dla turystów – powiedział David Luchsinger, opiekujący się statuą oraz Ellis Island. – Przy lepszej dostępności do korony, bezpieczniejszych warunkach więcej turystów będzie mogło cieszyć się tym zabytkiem". Bilety na koronę Lady Liberty już są dostępne w internecie (www.statuecruises.com) i kosztują 17 dol. (dla dorosłych), 14 dol. (dla seniorów) i 9 dol. (dla dzieci wieku 4-12 lat). Dzieci poniżej 4. roku życia wchodzą do korony za darmo. Bilety można również dostać dzwoniąc pod numer (201) 604-2800. Upoważniają one do wejścia na koronę, dek obserwacyjny w podstawie statuy oraz części fortu w kształcie gwiazdy, znajdującego się u podstawy pomnika. Remont Statuy Wolności, chociaż miał się zupełnie zakończyć jesienią br., jeszcze trwa. Nadal prowadzone są prace w rejonie podstawy monumentu, więc dostęp do wystawy w środku statuy częściowo jest ogra-

prawdę była najmilszą osobą, jaką kiedykolwiek spotkałam. Była najlepsza w klasie. Będzie nam jej bardzo brakowało". Glenn Hoffman napisał, że zapamięta Carolinę jako "wspaniałą, wesołą i zabawną dziewczynę". "Była pełna życia, nigdy się nie smuciła – pisze z kolei Mila Toyber. – Nawet jeśli coś poszło jej nie tak, jak chciała, zawsze miała uśmiech na twarzy. Była kochana... była jedną z moich najlepszych przyjaciółek. Niezależnie od sytuacji była jedną z pierwszych osób, które przychodziły do ciebie, próbowały rozmawiać i pomóc. Była niesamowitą osobą i naprawdę wielkim przyjacielem wszystkich. Nie powinna opuszczać nas tak szybko. Bardzo za nią tęsknię i chciałabym, aby była tutaj z nami. Jestem jej wdzięczna, że mogłyśmy się tak dobrze poznać oraz być najlepszymi przyjaciółkami. Ona będzie żyć wiecznie w moim sercu" – napisała Mila Toyber.

niczony. Całkowite otwarcie jest przewidziane na rok 2013. Wówczas w sprzedaży będą inne bilety – pozwalające na zwiedzenie wystawy znajdującej się w podstawie statuy.

Statua Wolności została poświęcona 28 października 1886 r. i włączona do klasy National Monuments w 1924 r. AS, (R)

Już niedługo jubileuszowa, 75. Parada Pułaskiego przejdzie ulicami Manhattanu. Chcemy spojrzeć na nią Waszymi oczami. Pokażcie, co się Wam w niej najbardziej podobało! Materiały wideo nagrane kamerą czy telefonem komórkowym zaprezentujemy na naszej stronie internetowej, a także w programie telewizyjnym NDTV. Bądź reporterem „Nowego Dziennika”! Wspólnie zachowajmy piękne wspomnienia z tego ważnego dla Polonii święta! Nasz adres: ndtv@dziennik.com.


Polska

nowy dziennik Środa 3 października 2012

PiS: państwo traci kontrolę nad gazem łupkowym

Astronautka z NASA o misji na Marsa

Praca, jaką roboty na Marsie wykonywałyby przez pół roku, człowiekowi zajęłaby 10 minut. Nim jednak wyruszymy na Marsa, przydadzą się ćwiczenia na Księżycu – mówiła we wtorek astronautka NASA Marsha Ivins w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej w Warszawie.

FOTO: PAP/TOMASZ GZELL

n

Od prawej: posłowie PiS Marek Kuchciński, Mariusz Błaszczak oraz Jarosław Kaczyński podczas posiedzenia Sejmu

n PiS zarzucił Platformie Obywatelskiej blokowanie projektu usta- winien pomyśleć o tym, że jego opór

wy o zasadach wydobycia gazu łupkowego w Polsce. Klub Prawa i Sprawiedliwości złożył swój projekt 9 listopada ubiegłego roku. Szef klubu Mariusz Błaszczak powiedział, że pierwsze czytanie ustawy jest ciągle odkładane, ponieważ brakuje stanowiska rządu do projektu. Zda niem Ma riu sza Błasz cza ka,wszystko wskazuje na to, że poprzez niekontrolowany proces zbywania koncesji polskie państwo traci kontrolę nad tymi zasobami gazu łupkowego i umożliwia spekulacje, które nie są związane z wydobyciem gazu. "Ten projekt jest blokowany ze szkodą dla Skarbu Państwa" – podkreślił szef klubu PiS.

Według posła Piotra Naimskiego 35 na 110 wydanych koncesji nie zobowiązuje firm do wykonywania jakichkolwiek odwiertów na polu koncesyjnym. Zdaniem posła PiS może to oznaczać, że jedynym celem tych firm jest poszukiwanie nabywcy udziałów w spółce, która posiada koncesje. Piotr Naimski dodał, że 13 koncesji należy do jednej firmy – Petrolinvest. Naimski twierdzi, że za hamowanie procesu legislacyjnego odpowiada głównie minister finansów Jacek Rostowski. Poseł PiS uważa, że minister po-

narazi Skarb Państwa na straty, a koncesje mogą trafić w ręce "podmiotów naprawdę Polsce wrogich". Projekt PiS przewiduje między innymi gromadzenie dochodów z wydobycia gazu łupkowego w specjalnym funduszu. O jego wykorzystaniu decydowałby Sejm. Ma to, według posłów PiS, zagwarantować, że dochody Skarbu Państwa nie byłyby wykorzystywane przez rząd i ministra finansów do doraźnego łatania dziur budżetowych. Projekt PiS przewiduje także obowiązkowe przetargi na uzyskanie koncesji wydobywczych oraz dostęp do informacji geologicznej dla spółek stających do przetargu. n

Marsha S. Ivins jest amerykańską astronautką i pilotem statków kosmicznych. Brała udział w pięciu misjach wahadłowców kosmicznych. Pierwszy lot odbyła w 1990 r., a ostatni – w 2001. W przestrzeni kosmicznej spędziła ponad 1,3 tys. godzin. Pracę w NASA zakończyła w grudniu 2010 r. Marsha Ivins podczas spotkania w WIML opowiadała, że jeśli chodzi o technologię, to jesteśmy już dostatecznie dobrzy, by wysłać człowieka na Marsa, ale jeszcze nigdzie dalej. Ivins zaznaczyła jednak, że zanim człowiek postawi pierwszy krok na Czerwonej Planecie, trzeba będzie rozwiązać wiele problemów. Wyjaśniła, że misja taka musiałaby trwać 3 lata. Istotnym kłopotem byłoby zapewnienie na tak długi czas zapasów wody i paliwa. Ivins zastanawiała się, czy wody nie można byłoby wyprodukować na Marsie, a z dwutlenku węgla – obecnego w atmosferze tej planety – oraz z powszechnego w kosmosie wodoru tworzyć metan, który posłużyłby za paliwo. Inny problem stanowiłoby promieniowanie kosmiczne, na które narażona byłaby załoga misji. Aby zabezpieczyć ludzi przed skutkami długotrwałego działania takich promieni, trzeba by było opracować nowe systemy ochrony. Astronautka opowiadała też o codziennym życiu na stacji kosmicznej. "Do braku grawitacji nie można się wcześniej przygotować. Nikt nie może cię nauczyć, jakie to uczu-

FOTO: PAP/JACEK BEDNARCZYK

4

Marsha Ivins, podczas wizyty w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

cie, kiedy wszystko dookoła po prostu odpływa". Trudne jest także jedzenie, np. tortillę – która się raczej nie kruszy – nieraz trzeba przymocowywać spinaczem do stołu, żeby nie odleciała, a kawałki mięsa trzymają się jej tylko dzięki... napięciu powierzchniowemu musztardy i keczupu. Inaczej wygląda też picie – płyny w nieważkości przybierają postać kulek, które można wkładać sobie do ust nawet pałeczkami. Myć się trzeba też w takich wodnych bańkach. Jeśli chodzi o oddawanie moczu, to jest on odsysany specjalnymi rurkami i trafia do pojemników, gdzie odzyskuje się z niego wodę. "Astronauci mówią, że jest to robienie kawy jutrzejszej z kawy dzisiejszej" – śmiała się Ivins. n

Nowy rok akademicki w WAT

KRÓTKO [BIAŁYSTOK] Prokuratura Okrę-

gowa w Białymstoku oskarżyła pięciu mężczyzn o nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym podczas Marszu Jedności, który we wrześniu 2011 roku przeszedł ulicami Białegostoku. Oskarżeni mają od 19 do 25 lat. Są mieszkańcami Białegostoku – poinformował rzecznik białostockiej prokuratury okręgowej Adam Kozub. Grozi im kara grzywny, [OLSZTYN] Ludzi różnych za- Muzeum Bitwy pod Grunwal- ograniczenia wolności lub do wodów, których największą pa- dem w Stębarku (Warmińsko- dwóch lat pozbawienia wolnosją jest rekonstrukcja średnio- -Mazurskie). Patryk Vega to re- ści. Wznosili m.in. hasła "Nie wiecznych zwyczajów i realiów żyser i scenarzysta, twórca fil- przepraszam za Jedwabne". życia oraz historycznych wy- mów "PitBull", "Kryminalni" i Miało to miejsce podczas mardarzeń, w tym największej bi- "Hans Kloss. Stawka większa szu, który miał być formą protwy średniowiecznej Europy, niż śmierć". Do nakręcenia fil- testu po serii incydentów o chaprzedstawia film dokumental- mu dokumentalnego zainspi- rakterze rasistowskim i wymieny Patryka Vegi pt. "Bitwa pod rowały go inscenizacje bitwy, rzonym przeciwko mniejszoGrunwaldem". Premiera filmu które co roku rozgrywają się ściom narodowym, do których doszło w regionie. odbyła się w poniedziałek w na Polach Grunwaldzkich.

Stronę “Z Polski” na podstawie informacji w∏asych, PAP, IAR, doniesieƒ korespondentów i prasy redaguje: Tomasz Bagnowski

FOTO: PAP/JACEK TURCZYK

[WARSZAWA] Od momentu inauguracji roku akademickiego naukowcy protestują przeciwko niskim nakładom na szkolnictwo wyższe. To już trzecia inauguracja roku akademickiego, której towarzyszą manifestacje NSZZ Solidarność. Jak powiedział prof. Edward Malec, przewodniczący Krajowej Sekcji Nauki NSZZ Solidarność, kierownik Zakładu Teorii Względności i Astrofizyki UJ, jednym z problemów polskiej nauki są niskie płace, które powodują, że naukowcy nie koncentrują się na swojej głównej działalności, lecz szukają dodatkowych źródeł dochodu. Brak zmian oznacza, że sytuacja, w której naukowcy odchodzą do sektora prywatnego, a inni pracują na wielu etatach, będzie się pogłębiać.

Oskarżeni za okrzyk nt. Jedwabnego

Dokument o bitwie pod Grunwaldem

FOTO: ARCHIWUM

Nauka ledwie dyszy

We wtorek – z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego – odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie

WALUTY

2 października 2012 r.

NBP: kurs średni: dolar 3,1833 euro 4,1115 KANTORY: Gdańsk ul. Heweliusza 1a Kraków ul. Wielopole 3 Krosno ul. Sienkiewicza 4 Łódź ul. Kościuszki 22

DOLAR EURO kupno sprz. kupno sprz. 3,13 3,16 3,12 3,10

3,23 3,21 3,22 3,26

4,04 4,08 4,05 4,00

4,17 4,14 4,15 4,20

Poznań ul. Głogowska Rzeszów INSYGNIA Szczecin ul. Kr. Jadwigi 12 Wrocław ul. Szewska 22/33 Zgorzelec ul. Kościuszki 53 Warszawa Intraco Warszawa Marymont Warszawa PKO BP Warszawa Hotel Warszawa

3,16 3,15 3,15 3,17 3,13 3,17 3,17 3,18 3,14

3,19 3,20 3,20 3,21 3,23 3,19 3,19 3,27 3,21

Stronę “Z Polski” na podstawie informacji w∏asych, PAP, IAR i prasy redaguje: Tomasz Bagnowski

4,09 4,11 4,08 4,13 4,07 4,13 4,09 4,123 4,03 4,16 4,10 4,12 4,09 4,12 3,98 4,23 4,08 4,14


5 nowy dziennik Wednesday, October 3, 2012

50 tysięcy Polaków uzależnionych od hazardu

Przedsiębiorca desperat chciał sprzedać nerkę n Krakowska prokuratura chce warunkowo umorzyć sprawę biznesmena, któ-

ry zamieszczał w sieci ogłoszenie o sprzedaży nerki – poinformowała we wtorek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska.

FOTO: ARCHIWUM

Informację o ogłoszeniu dotyczącym sprzedaży nerki prokuratura otrzymała od Centralnego Biura Śledczego. Na tej podstawie zarzuciła 40-letniemu mieszkańcowi Krakowa, iż od marca do września upowszechniał za pośrednictwem sieci ogłoszenie dotyczące odpłatnego zbycia nerki w celu przeszczepienia, co stanowiło naruszenie przepisu karnego ustawy z 2005 r. o pobieraniu i przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów. Mężczyzna przyznał się do winy i wyjaśnił, że znajdował się w trudnej dla siebie sytuacji i ogłoszenie o sprzedaży organu było aktem jego desperacji. Zobowiązał się, że nie będzie już zamieszczał takich ogłoszeń. Na tej podstawie, biorąc także pod uwagę jego dotychczasową niekaralność, prokuratura wystąpiła do sądu

leżnionych od gier hazardowych, a blisko 200 tys. narażonych na ryzyko uzależnienia – wynika z raportu Fundacj CBOS.

We wtorek ruszyła w Polsce kampania "Hazard. Nie igraj". Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na ryzyko związane z rozpowszechnianiem gier hazardowych, zwłaszcza wśród młodzieży. "Chcemy dotrzeć do młodzieży z wiedzą dotyczącą ryzyka, które podejmuje, angażując się w granie, zarówno na automatach o niskiej wygranej, jak i w gry liczbowe, zdrap-

ny, przeważają mężczyźni, a najbardziej zagrożeni uzależnieniem są młodzi ludzie, poniżej 18 lat. Dodała, że sygnałami ostrzegawczymi są m.in. przekonanie, że gra może zastąpić pracę, rezygnowanie z niskich stawek, potrzeba, a nawet przymus odgrywania się. Jako czynniki ryzyka wskazała np. brak świadomości, że wszystkie gry na pieniądze mają właściwości uzależniające, społeczne przyzwolenie na granie na pieniądze, a także łatwą dostępność miejsc, gdzie można grać – jest ich wiele, są długo otwarte i dostępne właściwie dla każdego, niezależnie statusu materialnego i społecznego. n

w dzień wolny od pracy jest niezgodny z konstytucyjną zasadą równości. TK nie określił żadnego okresu przejściowego, a ponieważ wyrok jest ostateczny, przepis straci moc z chwilą opublikowania wyroku w Dzienniku Ustaw – wynika z sentencji wtorkowego wyroku ogłoszonej przez sędziego Stanisława Biernata. "Wyrok oznacza, że wracamy do zasad sprzed nowelizacji wprowadzającej wolne w święto Trzech Króli: za każde święto, które przypada w dzień wolny – poza niedzielą – pracownicy otrzymają dodatkowy dzień wolny od pracy" – tłumaczył poseł Jerzy Kozdroń (PO), który w Trybunale bronił uchylonych przepisów. W uzasadnieniu wyroku sędzia sprawozdawca TK Andrzej Wróbel przypomniał, że już na etapie prac nad ustawą strona rządowa zgłasza-

70 proc. e-maili to spam W czasie wakacji odsetek niechcianych wiadomości w ruchu pocztowym zmniejszył się, wzrósł jednak udział takich, które zawierają szkodliwe załączniki – wynika z raportu Kaspersky Lab. Analitycy oceniają, że wrzesień był pod tym względem spokojniejszy.

Będzie więcej świąt n Przepis pozbawiający dodatkowego dnia wolnego za święto przypadające

n Ponad 50 tys. Polaków jest uza- ki, loterie czy konkursy SMS. Nie- osób, które grają w sposób ryzykowzbędne jest pokazanie, do jakich szkód w życiu może doprowadzić uzależnienie od hazardu" – powiedział na konferencji prasowej Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, któremu podlega Fundusz Rozwiązywania Problemów Hazardowych. Badanie przeprowadzono od listopada 2011 r. do lipca 2012 r. Jak poinformowała Jolanta Kalka z Fundacji CBOS, w ciągu roku poprzedzającego badanie prawie jedna czwarta respondentów (23,5 proc.) grała w gry na pieniądze. W przypadku 3,7 proc. Polaków gra może prowadzić do uzależnienia, a 0,2 proc. osób ma poważny problem z hazardem. Wśród

mogły być wykorzystywane do rozprzestrzeniania spamu w różnych krajach, w tym np. Iranie, gdzie według ekspertów spam jest spotykany rzadko i jego skuteczność może być większa. "Spam letni zazwyczaj odznacza się większym stopniem tzw. kryminalizacji – wzrasta odsetek wiadomości e-mail reklamujących nielegalne towary i rozprzestrzeniających szkodliwy kod. Jednocześnie spamerzy aktywnie oferują swoje usługi oraz usługi innych przedstawicieli biznesu cyberprzestępczego. W sierpniu spam przestępczy osiągnął punkt krytyczny" – powiedziała Maria Namiestnikowa, starszy analityk spamu z Kaspersky Lab.

FOTO: ARCHIWUM

Maciej Ziarek, analityk zagrożeń z polskiego oddziału firmy, uznał, że wstępne dane z września pokazują mniejszy udział szkodliwego spamu w globalnym ruchu pocztowym, nie można jednak liczyć na to, że tego typu zagrożenia zaczną znikać. "Spamerzy i cyberprzestępcy mają wiele okazji w postaci globalnych i lokalnych wydarzeń, które przyciągają uwagę mediów i użytkowników komputerów. Pod koniec września mieliśmy przedsmak szkodliwego spamu w Polsce – sfałszowane wiadomości docierały do użytkowników rzekomo od Kaspersky Lab i Allegro" – powiedział Ziarek. n

ła wątpliwości konstytucyjne. Trybunał uznał wątpliwości dotyczące zasady równości podmiotów. W ocenie TK zakwestionowany przepis bezpodstawnie różnicuje liczbę dni wolnych od pracy przysługujących pracownikom. "Zgodnie z art. 14 kodeksu pracy oraz art. 66 ust. 2 konstytucji wszyscy pracownicy mają prawo do określonych w ustawie dni wolnych od pracy. W związku z tym ustawowe ograniczenie liczby dni wolnych od pracy w danym okresie rozliczeniowym powinno w równej mierze dotyczyć wszystkich pracowników i być oparte na racjonalnych i zobiektywizowanych, a także przewidywalnych kryteriach" – uzasadniał sędzia Wróbel. n

KOMENTARZ? POMYSŁ? OPINIA?

n

Średni udział spamu w całym ruchu poczty elektronicznej wyniósł w sierpniu 70,2 proc., o 1,6 punktów proc. mniej niż w lipcu. Wzrósł jednak udział szkodliwych załączników – szacuje się, że tego typu pliki zostały dodane do około 3,9 proc. wszystkich e-maili wysłanych w lipcu i 4,5 proc. wiadomości w sierpniu. Oprócz autopromocji spamerzy rozprzestrzeniali e-maile reklamujące usługi oferowane przez innych cyberprzestępców. Popularna wysyłka promowała program zarabiania pieniędzy poprzez wykorzystywanie sklonowanych kart bankowych w celu kradzieży pieniędzy. Pojawiły się również e-maile oferujące bazy adresów, które

z wnioskiem o warunkowe umorzenie sprawy na roczny okres próby. Mężczyzna byłby zobowiązany do wpłaty 600 zł na cel społeczny. Z uwagi na sytuację życiową mężczyzny i fakt, że sprawa może być umorzona, prokuratura nie podaje bliższych danych oskarżonego. Przypomina jednak, że karalna jest nie tylko sprzedaż organów, ale także zamieszczanie ogłoszeń w tej sprawie. Na mocy ustawy o pobieraniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów "kto rozpowszechnia ogłoszenia o odpłatnym zbyciu, nabyciu lub o pośredniczeniu w odpłatnym zbyciu lub nabyciu komórki, tkanki lub narządu w celu ich przeszczepienia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub karze pozbawienia wolności do roku". n

NAPISZ DO NAS: listy@dziennik.com REKLAMA

POLSKI ADWOKAT NA LONG ISLAND Uprawniony w New York, New Jersey, Connecticut, Florida, Washington DC Sprawy imigracyjne: sponsorowanie, obywatelstwo, deportacje Kupno i sprzedaż nieruchomości, closing Sprawy karne i mandaty Wypadki: w pracy, drogowe i inne Sprawy rodzinne i rozwody

BERNARD J. ZIMNOCH BernardJZimnoch@yahoo.co m Mówię po polsku i hiszpańsku

Reprezentacja biznesu w sprawach cywilnych i transakcjach

1909 Great Neck Road Suite B, Copiague, NY 1172 6

Tel. 631.789.1200 • Fax

631.789.1332

Zadzwoń i umów się na konsultację


6

Polacy w USA

nowy dziennik Środa 3 października 2012

Charytatywna gala dla Tomka n W parafii Świętych Cyryla i

Metodego w Clifton w stanie New Jersey odbyła się gala charytatywna na rzecz 32-letniego Tomasza Wyszkowskiego chorego na raka mózgu. Rodacy stawili się licznie i serdecznie wsparli walczącego o życie Tomka.

Fanty na loterię fantową ufundowali: Czytelnik “Nowego Dzien-

nika” – kino domowe o wartości 2 tys. dolarów, Agnieszka Gronostajska (bardzo dużo różnych prezentów), Justyna Nieradka, Medical Spa the Brest Low Center w Paramus, NJ – $10 Gift Certificate i koszyk kosmetyków, Krysia Beauty Salon w Garfield, NJ – Gift Certificate i lakier, La Salon w Garfield, NJ – 3 Gift Certificates, “Wyspa Zdrowia” w Passaic, NJ – 3 Gift Certificates, Kwiaciarnia Dalia w Garfield, NJ – kwiaty na stoly, Lauras Hair Salon w Clifton, NJ, Evolution Hair Salon w Garfield, NJ, Regina Salon (Sobik) – kosmetyki, Wawel Travel Agency w Passaic, NJ, Pol-Travel w Garfield, NJ (Zofia i Tadeusz Strzałkowie), Małgorzata Gurerera na Maspeth, NY, Dorene’ & Lily’ Florist w Passaic, NJ, Bogdan z Wallington, NJ – żywe ptaszki, Ewelina i Slawomir Sulichowie z Wallington, NJ.

AGNIESZKA MIERZWA

ZDJĘCIA: AGNIESZKA MIERZWA

Tomek Wyszkowski wychowuje z żoną troje dzieci. Dwukrotnie przechodził operację usuwania guza mózgu oraz wodogłowia. Teraz porusza się tylko na wózku inwalidzkim. Ma uszkodzony słuch, wzrok i z trudnością mówi. Impreza, której celem było duchowe, ale i materialne wsparcie Tomka i jego rodziny, odbyła się 9 września br. w Clifton. Lokal bezpłatnie udostępnił proboszcz parafii św.św. Cyryla i Metodego – Martin Kertysov. Oprawę muzyczną zapewnił zespół Remix Band Janusza Włodyki. Polonijne firmy ufundowały jedzenie, ciasta i kawę. Zebrano blisko 19 tys. dolarów. W programie artystycznym wystąpili tancerze Joseph’s Dance Studio Józefa Pałki, prezentując tańce standardowe i latynoamerykańskie. Żona Tomka nie kryła wzruszenia. Serdecznie dziękowała wszystkim, którzy otworzyli swoje serca i w jakikolwiek sposób pomogli Tomaszowi i jego rodzinie. Tomek Wyszkowski z córkami na kolanach, w otoczeniu gości i tancerzy z Joseph’s Dance Studio

Sklepy i firmy, które podarowały jedzenie i ciasta: Maria Klepan-

cowa i pani Teresa – sponsorowanie jedzenia i pomoc w kuchni, pani Czarnecka z rodziną i znajomymi – ofiarowali dużą ilość jedzenia i ciast, La Salon w Garfield, NJ – porzekazał dużą ilość pierogów, Restauracja Polonia w Garfield, NJ, Korona Meat Market w Passaic, NJ, Polonia Meat Market w Clifton, NJ, Polskie Delikatesy “Orzełek” w Garfield, NJ, Piast Meat Market w Garfield, NJ, Super Deli w Wallington, NJ, sklep Mieszko w Wallington, NJ, Banaś Bakery w Wallington, European Deli w Clifton, Garfield Bakery w Garfield, Marcel Simon w Linden, NJ – dwie beczki piwa. Sklep Bratek Deli w Garfield, NJ – podarował gorące i zimne posiłki, chleb, soczki dla dzieci i słodycze. Klub Wisła w Garfield, NJ przekazał 24 butelki alkoholu, pierogi, gołąbki oraz uzbierane 560 dolarów. Wojciech Mandrak i Magdalena Jaroszek sprzedawali bilety, szukali sponsorów, pomagali przy organizowaniu zabawy. Aktywnie do pomocy włączyli się też koledzy Tom ka z pra cy: Adam, Krzysztof, Sylwek, Kazimierz, Michał i ich żony.

Pary taneczne z Joseph’s Dance Studio w tańcach latynoamerykańskich

Pójdź na mecz – pomóż dzieciom!

Polski Dzień na Red Bull Arena

ny Wisla Garfield, NJ oraz polskiej szkoły w Bridgeport, CT. ciom, zaprasza na Polski Dzień na Red Bull Arena. Bilety w promocyjnej cenie $24, Impreza rozpocznie się 6 paździer- sera Tomasza Adamka i Grzegorza można zakupić przez internet: ticnika o godzinie 10 rano w restau- Dormana - pilota rajdowego, wice- kets.newyorkredbulls.com. Uwaga – należy koniecznie wpisać kod proracji El Pastor przy 570 Market Stre- mistrza USA. O godzinie 14:45 polscy kibice mocyjny POLSKA lub zamówić biet w Newarku, NJ. Tam będzie można zjeść polską kiełbasę z grilla, przemaszerują na Red Bull Arena, lety telefonicznie pod numerem: napić się polskiego piwa, posłuchać gdzie o 15:30 rozpocznie się mecz 201-878-7990 albo poprzez email: polskiej muzyki (wystąpi m.in. New York Red Bulls - Chicago Fire. papatomski@gmail.com. Liczymy na wielkie wsparcie PoMagdalena Bałdych) oraz poznać W przerwie spotkania na murawie popolskich sportowców, m.in.: bok- jawią się dzieci z polonijnej druży- lonii i wspaniałą frekwencję. Fundun Fundacja Polonia For Kids, której misją statutową jest pomoc polskim dzie-

ROZMOWY Z CZYTELNIKAMI sze uzbierane podczas imprezy wesprą 3-letniego Antosia Faberskiego, który cierpi na zespół Aperta. W akcję zaangażowała się reprezentacja Polski w piłce nożnej. Więcej informacji o tej akcji można znaleźć na stronie: http://www.faberki.com/akcja.html. Więcej o Polskim Dniu na stronie: www.polishnightrb.com. Więcej o fundacji: www.poloniaforkids.org. FUNDACJA POLONIA FOR KIDS

W najbli˝szà sobot´, 6 października, na telefony od Czytelników na Greenpoincie oczekiwaç b´dzie red. Janusz Szlechta. Wszystkie sprawy, które sà wa˝ne dla naszych Czytelników, wa˝ne sà równie˝ dla nas. Dzwoniç mo˝na od godziny 10:00 do 12:00. Numer telefonu: 212 594 2266 wew. 120


OPTOMETR A d r R y s z a r d Pa s k o w s k i Badanie oczu przy pomocy najbardziej nowoczesnych aparatów. Okulary wszystkich gatunków, wszystkie typy szkie∏ kontaktowych. Realizujemy polskie recepty. 4820 5 Ave. Brooklyn, NY 11220

718.439.7070

POPIERAJCIE SWOICH

(718) 383-7910 STOBIERSKI - LUCAS Gardenview Funeral Home, Ltd. Zajmujemy si´ przewozem zw∏ok i prochów do Polski

161 Driggs Avenue (róg Humboldt Str.) Brooklyn, NY 11222

KOMENTARZ? POMYSŁ? OPINIA? NAPISZ DO NAS: listy@dziennik.com

nowy dziennik Wednesday, October 3, 2012

7


Świat Opozycja wygrała w Gruzji 8

nowy dziennik Środa 3 października 2012

36 ofiar zderzenia promów Wyczarterowany prom z ponad 120 pasażerami zatonął w poniedziałek wieczorem koło Hongkongu po zderzeniu z innym promem. Co najmniej 36 osób zginęło, a ponad 100 odniosło obrażenia – poinformowały władze. n

Do kolizji doszło koło wyspy Lamma. Wyczarterowany prom płynął do hongkońskiego portu Victoria Harbour na pokaz ogni sztucznych z okazji święta narodowego ChRL. 101 osób uratowano. Do tej pory wydobyto 36 ciał. Według lokalnych mediów drugi

prom został również uszkodzony w wyniku zderzenia i jego kapitan postanowił nie zatrzymywać się w obawie, że jego jednostka mogłaby zatonąć. Tamten prom bezpiecznie dotarł do portu. Na pomoc rozbitkom pospieszyły statki ratownictwa morskiego i śmigłowce. BAT, (PAP)

Australijska rafa straciła połowę koralowców Wielka Rafa Koralowa straciła w 27 lat niemal połowę podwodnych łąk koralowych – stwierdza ogłoszone we wtorek badanie naukowców z Australii. Przyczyny to rozgwiazdy, które żywią się polipami koralowców, burze i proces bielenia związany z globalnym ociepleniem. FOTO: PAP/EPA

n

n Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili uznał we wtorek przegra-

ną swej partii w wyborach parlamentarnych i zapowiedział jej przejście do opozycji. Powiedział, że uszanuje wolę wyborców i – jako prezydent – pomoże wygranym w formowaniu rządu. Według wstępnych częściowych wyników w poniedziałkowych wyborach do jednoizbowego parlamentu Gruzji zwyciężyła koalicja Gruzińskie Marzenie utworzona przez miliardera Bidzinę Iwaniszwilego. Koalicja pokonała partię prezydencką – Zjednoczony Ruch Narodowy (ZRN). Żadne inne ugrupowanie nie przekroczyło wymaganego progu wyborczego – piszą gruzińskie media. Przemawiając we wtorek w telewizji Saakaszwili, którego partia pozostawała u władzy niemal dziewięć lat, powiedział, że przejdzie ona do opozycji, a on sam – jako prezydent – pomoże zwycięskiemu Gruzińskie-

mu Marzeniu w formowaniu nowego rządu. Założyciel koalicji Gruzińskie Marzenie Bidzina Iwaniszwili, który już w poniedziałek ogłosił zwycięstwo, powiedział w telewizji, że jego plan polityczny jest bardzo prosty. "Kiedy nasze zwycięstwo zostanie oficjalnie potwierdzone, mam nadzieję, że parlament zatwierdzi mnie jako premiera". Po obliczeniu kart wyborczych z 29,1 proc. lokali Gruzińskie Marzenie ma 53,11 proc. głosów, a partia Saakaszwilego – 41,57 proc., przy czym dane dotyczą na razie jedynie okręgów, w których obowiązuje pro-

BAT, (PAP)

Stronę redaguje: Tomasz Bagnowski n Redaktor wydania: Tomasz Bagnowski

FOTO: REUTERS

[LILLE, FRANCJA] Francuska prokuratura wycofała zarzut o gwałt zbiorowy wobec byłego szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Dominique'a Straussa-Kahna. Chodziło o udział w gangu, który dopuszczał się przestępstw seksualnych na prostytutkach, między innymi w Stanach Zjednoczonych. Prokuratura w Lille wszczęła postępowanie w maju tego roku, po zeznaniach prostytutek. Twierdziły one, że Strauss-Kahn uczestniczył w lecie 2010 roku w wieczorze organizowanym przez siatkę stręczycieli. W tym roku oddalono też z powodu przedawnienia oskarżenie o próbę gwałtu Straussa-Kahna na francuskiej dziennikarce Tristane Banon.

Szwedzkie elektrownie grożą awariami

Niemcy żyją coraz dłużej

[SZTOK HOLM, SZWE CJA]

[BERLIN, NIEMCY] Prognozowana długość życia mieszkańców Niemiec pobiła kolejny rekord. Szacuje się, że rodzący się właśnie chłopcy dożyją średniego wieku 77 lat i 9 miesięcy. Statystyczna niemiecka dziewczynka dożyje blisko 83 lat. Z danych opublikowanych przez Federalny Urząd Statystyczny wynika, że prognozowy okres życia rodzących się właśnie Niemców, wydłużył się o prawie 3 miesiące, w porównaniu z dziećmi urodzonymi kilka lat temu. Specjaliści przewidują, że w następnych latach prognoza długość życia Niemców znowu pójdzie w górę. Według niektórych szacunków w ciągu pół wieku wzrost może wynieść nawet siedem lat.

Stan szwedzkich elektrowni atomowych jest tak zły, że należy je natychmiast wyłączyć, twierdzą eksperci. Elektrownie powstawały w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Np. elektrownia Ringhals nie ma dostatecznego zabezpieczenia przed zalaniem przez wody wzburzonego morza. Zabezpieczenia innej siłowni, w Forsmark, są w stanie powstrzymać tylko dwu i półmetrowy wzrost poziomu wód. Trzecia elektrownia, w Oskarshamn, nie posiada dostatecznych zabezpieczeń na wypadek awarii systemów chłodzących. Wszystkim brakuje zaś personelu, który poradziłby sobie w poważnych sytuacjach awaryjnych.

Prezydent Kolumbii ma raka prostaty n Prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos poinformował w poniedziałek, że

KRÓTKO Wycofanie zarzutu wobec Straussa-Kahna

szkarłupnia z gromady rozgwiazd, żywiącego się głównie polipami korali. Wzrost liczebności tych rozgwiazd przyczynił się do degradacji (42 proc.) rafy. Chociaż, jak twierdzi jeden z ich autorów, Hugh Sweatman, rafa może się odradzać, proces ten trwa jednak 10-20 lat. Niestety, "obecnie okresy między warunkami niekorzystnymi i przeszkodami są za krótkie, aby doszło do pełnej samoistnej rekonstrukcji, i właśnie to pociąga za sobą straty" – wyjaśnia naukowiec. Wielką rafę koralową zamieszkuje 400 gatunków koralowców, 1500 gatunków ryb, 4 tysiące rodzajów mięczaków oraz liczne zagrożone wymarciem gatunki, jak wielkie żółwie zielone i diugonie – duże roślinożerne ssaki prowadzące wyłącznie wodny tryb życia. BAT, (PAP)

cierpi na raka prostaty. Zapewnił jednak, że choroba jest we wczesnym stadium rozwoju i jego życie nie jest zagrożone.

Prezydent Juan Manuel Santos zapowiedział, że mimo choroby nadal będzie pełnił swoją funkcję

61-letni Santos powiedział dziennikarzom, że nie jest to nowotwór złośliwy i ma 97 procent szans na wyzdrowienie. "Jestem spokojny, bo rak został w porę wykryty" – podkreślił prezydent.

FOTO: PAP/EPA

Zwolennicy Bidziny Iwaniszwilego świętują zwycięstwo

Rafy koralowe będą obumierać w tym tempie do 2022 roku, jeśli nie uczyni się nic dla ich ochrony – twierdzą naukowcy z Australijskiego Instytutu Oceanograficznego (AIMS) i Uniporcjonalna ordynacja wyborcza, wersytetu Wollongong. "Utrata połowy oryginalnej okrywy gdzie jest wyłanianych 77 ze wszystkich 150 deputowanych. Pozostałych koralowej jest źródłem wielkiego nie73 parlamentarzystów jest wybiera- pokoju, ponieważ jest to równoznacznych w jednomandatowych okręgach ne z utratą siedlisk przez kilkadziesiąt wyborczych, z których na razie nie tysięcy gatunków morskich" – oceniają autorzy opracowania, którzy zestama danych. Poniedziałkowe wybory, jak pisze wili ze sobą 2258 szczegółowych baReuters, mogą skutkować pierwszym dań naukowych, prowadzonych od 30 pokojowym przekazaniem władzy lat i poświęconych zjawisku ubywamiędzy rywalizującymi ugrupowa- nia raf koralowych. Do zniszczenia znacznych obszaniami w Gruzji od czasu jej uniezależnienia się od Moskwy po upadku rów (48 proc.) Wielkiej Rafy Koralowej przyczyniły się potężne cykloZSRR w roku 1991. Reuters przypomina, że Saakasz- ny, których od 1985 roku było łączwili pozostanie prezydentem do nie 34, oraz korona cierniowa – gaprzyszłego roku, kiedy wygasa jego tunek żarłocznego, drapieżnego druga, ostatnia kadencja, lecz rządzenie państwem może być teraz dla niego znacznie trudniejsze, gdyż nie będzie miał uległego parlamentu, a premierem zostanie Iwaniszwili.

Poinformował także, że już w najbliższą środę przejdzie operację usunięcia niewielkiego guza. Santos zapewnił, że mimo choroby nadal będzie sprawował swój urząd. BAT, (PAP)


To i owo

9 nowy dziennik Wednesday, October 3, 2012

Wiemy, kto poprowadzi Oscary 2013

3 października – 277. dzień roku Imieniny obchodzą: Teresa, Gerard NOWY JORK

Amerykański scenarzysta i animator Seth MacFarlane będzie gospodarzem 85. ceremonii rozdania Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Gala odbędzie się 24 lutego 2013 r. w Los Angeles.

Burzowo

Dzieƒ: Noc:

26°C (71°F) 20°C (53°F)

3 PAŹDZIERNIKA 1992 R. Sinéad O'Connor w programie "Saturday Night Live", na znak protestu wobec tuszowania skandali pedofilskich wśród księży przez Watykan, podarła zdjęcie Jana Pawła II.

Cytat dnia: Spieszą się tylko głupcy, którzy wierzą, że gdzieś i po coś można zdążyć.

FOTO: PAP LIFE

Autor przebojowego serialu animowanego "Family Guy" oraz kinowego hitu "Ted" Seth MacFarlane powiedział, że czuje się wyróżniony, mogąc dołączyć do grona tak znakomitych prowadzących, jak Billy Crystal czy Whoopi Goldberg. "To tak ogromny przywilej, że nie jestem w stanie opisać słowami, co czuję!" – wyznał przejęty MacFarlane. Seth MacFarlane dał od razu przedsmak humoru, jakim uraczy widzów oraz zebranych na oscarowej gali, w postaci skeczu. W 90-sekundowym filmiku MacFarlane przekazuje radosną wiadomość ojcu, który zamiast pogratulować synowi wyróżnienia, wręcza mu kostium kąpielowy... Przyszłorocznym Oscarom towarzyszyły będą zmiany wyłaniania nominowanych w kategorii najlepsza piosenka. Dotychczasowy system zawiódł w tym roku i zaledwie 2 piosenki otrzymały nominację. By uniknąć podobnej sytuacji, nowy regulamin zakłada, że spośród propozycji Akademia będzie zobowiązana wybrać pięć piosenek, które powalczą o złotą statuetkę. Seth MacFarlane urodził się 26 października 1973 r. Po ukończeniu szkoły pracował dla studia Hanna-Barbera Productions, a potem dla Cartoon Network jako scenarzysta i oraz "Krowa i kurczak". Jego autoranimator takich filmów, jak "John- skie seriale animowane dla dorosłych ny Bravo", "Laboratorium Dextera" "Family Guy" i "American Dad"

3 PAŹDZIERNIKA 1882 R. w Tymoszówce urodził się Karol Maciej Szymanowski h. Korwin/Ślepowron – polski kompozytor, pianista, pedagog i krytyk muzyczny. Wraz z Grzegorzem Fitelbergiem, Ludomirem Różyckim i Apolinarym Szeluto należał do grupy kompozytorów Młodej Polski. Obok Fryderyka Chopina jest uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Jego rodzina miała szerokie zainteresowania muzyczne: ojciec grał na fortepianie i wiolonczeli, brat Feliks był pianistą, a siostra Stanisława Szymanowska-Korwin – śpiewaczką. W wieku siedmiu lat Karol Maciej Szymanowski Karol rozpoczął domową edukację, z akcentem położonym na naukę muzyki. W pierwszej fazie swej twórczości Szymanowski wyraźnie pozostawał pod wpływem muzyki romantyzmu, wzorując się na Ryszardzie Straussie i na swym niedoścignionym mistrzu Chopinie. Począwszy od 1914 poddał się wpływom impresjonizmu, stając się jednym z najwybitniejszych przedstawicieli modernizmu. Wypracował swój własny bardzo liryczny styl muzyczny oparty na bogatej, innowacyjnej orkiestracji. Wprowadził do swej muzyki motywy polskiego folkloru, w tym podhalańskiego i kurpiowskiego. Na jego dorobek kompozytorski składa się 79 utworów. Zmarł 29 marca 1937 w Lozannie.

[Halina Poświatowska]

utrzymują się w czołówce najpopularniejszych programów w amerykańskiej telewizji. AT, (PAP LIFE)

Zdjęcie dnia

Adele wahała się nad zaśpiewaniem do Bonda

FOTO: ARCHIWUM

Adele, której płyta "21" od stycznia 2011 r. nie schodzi z list przebojów na całym świecie, wahała się nad przyjęciem propozycji zaśpiewania tematu przewodniego filmu "Skyfall", 23. części przygód Jamesa Bonda. "Miałam opory – mówi wokalistka. – Wykonanie utworu do serii bondowskiej wiąże się z ogromną presją i rozgłosem" – twierdzi. Artystkę, będącą obecnie w zaawansowanej ciąży, przekonał dopiero producent i kompozytor Paul Epworth, proponując innowacyjne rozwiązania aranżacyjne. Nad utworem "Skyfall" para pracowała w słynnych studiach Abbey Road w towarzystwie 77-osobowej orkiestry.

Wokalistka jest dumna z końcowego efektu: "Proces pisania i nagrywania był szybki i ekscytujący! To jedno z najważniejszych osiągnięć w moim życiu". Adele, w typowej dla siebie pogodnej manierze, dodała, że mimo iż nie występuje w filmie jako jedna ze sławnych dziewczyn Bonda, czuje się jak ekranowa piękność, dzięki swojej piosence. "Na starość, przeczesując siwe włosy, będę mogła sobie powiedzieć, że byłam dziewczyną Bonda" – zadeklarowała ze śmiechem. Premiera piosenki "Skyfall", która już jest wymieniana jako oscarowy faworyt, odbędzie się 5 października. AT, (PAP LIFE)

FOTO: PAP/EPA

Brytyjska wokalistka Adele wyznała, że nie była pewna, czy powinna zaśpiewać piosenkę do filmu o agencie 007. Gwiazda obawiała się presji, jaka ciąży na wykonawcach utworów bondowskich.

Modelka w kreacji Karla Lagerfelda dla Chanel podczas Paryskiego Tygodnia Mody Wiosna/Lato 2013 n Redaguje: Anna Tarnawska; e-mail: at@dziennik.com

FOTO: ARCHIWUM

Kartka z historii


10

Opinie OD REDAKCJI

Niespełnione obietnice Po raz kolejny w amerykańskim mieście zgodzono się na wielki, komercyjny projekt pod warunkiem, że skorzystają na nim także ludzie niezamożni. I jeszcze raz o tych biednych potem zapomniano.

nowy dziennik Środa 3 października 2012

Czarne chmury nad rządem socjalistów

Published by Outwater Media Group

Rządzącym we Francji socjalistom, wdrażającym politykę drastycznych oszczędności, zagraża coraz większy gniew zniecierpliwionych Francuzów – pisze francuska prasa po manifestacjach w Paryżu przeciw polityce rygoru budżetowego w Europie.

OUTWATER MEDIA GROUP, PUBLISHER Edward K. Nowakowski: President Leszek (Nick) Sadowski: Executive Vice President Bart Sadowski: Vice President EDITORS / REPORTERS

W PIĄTEK Z WIELKIM SZUMEM OTWARTO W CZĘŚCI BROOKLYNU, zwanej Atlantic Yards,

PROBLEM W TYM, ŻE INWESTOR, FOREST CITY RATNER COMPANIES,

otrzymał 9 lat temu od miasta zgodę na zbudowanie areny, ale jako części większego kompleksu, którego budowa miała kosztować blisko 5 miliardów dolarów. Najważniejszą jego częścią, która przekonała do planu władze miasta i nieufnych mieszkańców Brooklynu, była obietnica zbudowania przynajmniej 2250 niedrogich mieszkań. Przewidziano też 8 akrów otwartej przestrzeni i obiecano stworzenie 10 tysięcy nowych miejsc pracy. Kompleks miał też imponująco wyglądać, a to dzięki zatrudnieniu sławnego architekta Franka Gehry'ego. Jego autorstwa 60-piętrowa Miss Brooklyn stałaby się kolejną atrakcją dzielnicy. Stopniowo jednak rezygnowano z najkosztowniejszych elementów planu, zubożono projekt, zmieniono architektów. W końcu z projektu pozostała tylko lukratywna hala. A co z resztą? Firma Ratner nadal obiecuje postawienie 14 wieżowców mieszkalnych, a budowa pierwszego, ze 180 niedrogimi apartamentami do wynajęcia, ma się rozpocząć w grudniu. Ukończenie całego osiedla planuje się jednak dopiero na rok 2031.

Z projektu pozostała tylko lukratywna hala sportowa.

TAK WIĘC INWESTOR NAJPIERW ZBUDOWAŁ TO, CO PRZYNIESIE MU ZYSKI, z wątpliwymi

korzyściami dla mieszkańców okolicy. To zaś, co obiecał im, jako argument w negocjacjach, zrealizowane zostanie w odległej przyszłości. Podobny los spotkał wiele innych projektów, który miały pomieścić ludzi uboższych. Ta część planów zwykle jest redukowana lub odsuwana w czasie. A władze miejskie nabierają wody w usta. JL

Aleksandra S∏abisz, Zuzanna Ducka-Lubas Wojciech Maślanka, Mirosław Waluś Iwona Kluk–Przydzial: General Manager CORRESPONDENTS Wojciech Zi´bowicz: New Jersey Regina Gorzkowska: Philadelphia, PA, El˝bieta Pop∏awska: Long Island, NY Marek Michalski: Washington D.C. Eliza Sarnacka-Mahoney: Chicago, IL. Paweł Łepkowski: Poland W∏odzimierz Knap: Poland Andrzej Âwidlicki: London Andrzej Feszczyn: Kiev ADVERTISING & MARKETING Tel.: (212) 594-2266, Fax: (212) 594-2383 Aleksandra Lisowska (Classified) – ext. 303 Ilona Bruzda (Graphic) – ext. 301 displays@dziennik.com classified@dziennik.com

FOTO: ARCHIWUM

wielką halę sportową o nazwie Barclays Center. Imponujący, utrzymany w rdzawym kolorze – nawiązującym do brooklyńskich domów – obiekt zbudowano kosztem miliarda dolarów, co czyni z niego najdroższą arenę sportową w Stanach Zjednoczonych. Na inaugurację odbył się koncert urodzonego na Brooklynie muzyka Jaya-Z. Jest on także udziałowcem drużyny koszykarskiej New Jersey Nets, która będzie teraz miała swoją siedzibę właśnie tu. Zdania mieszkańców co do zalet i wad tak wielkiego obiektu w samym downtown Brooklynu są podzielone. Zwiększy się ruch samochodowy i pieszy w dniach odbywania się koncertów i meczów, na czym skorzystają sklepikarze i restauratorzy. Obniży się jednak standard życia spokojnych mieszkańców dzielnicy, wychodzących np. ze swoimi dziećmi na spacer. Niewątpliwie jednak skorzystają właściciele drużyny i całej areny. Nowy Jork potrzebował tak dużego, eleganckiego obiektu na koncerty, w dodatku położonego przy skrzyżowaniu wielu linii metra. Mieszkańcy Nowego Jorku ucieszą się też, że będą mogli kibicować kolejnej, lokalnej drużynie. Można się więc nie obawiać o frekwencję.

Tomasz Bagnowski: Managing Editor Tomasz Deptu∏a: Commentator Jan Latus: Editor, WeekeND Janusz Szlechta: Bakcyl Jolanta Wysocka: Editor, Przeglàd Polski Anna Tarnawska: Editor, Już piątek

Według lewicowego "Liberation" ostatnie mani- du Jean-Marca Ayrault – wskazują tytuły mediów festacje przeciw polityce oszczędności w krajach nad Sekwaną. Prawicowe "Le Figaro" skupia się z kolei w strefy euro, w tym niezwykle rygorystycznemu projektowi francuskiego budżetu na przyszły rok, nie swoim komentarzu na wyrzeczeniach, które były tylko protestem przeciw "Europie oszczęd- przewiduje bezprecedensowy pod względem ryności" i w szczególności paktowi fiskalnemu, ale goru projekt budżetu na 2013 rok. Gazeta zauwatakże wyraźnym znakiem sprzeciwu wobec dzia- ża, że sam minister ds. budżetu Jerome Cahuzac łań rządzących we Francji od wiosny socjalistów. publicznie przyznał, że jego rodaków czekają te"Na swój bardziej stonowany sposób było to raz "dwa trudne albo bardzo trudne lata". Według gazety zaciskanie pasa – wbrew zapo‘nie’ dla polityki prowadzonej przez (prezydenta) Francois Hollande'a od momentu jego zwycię- wiedziom lewicowego rządu – nie dotknie tylko stwa w wyborach" w maju br. – dodaje bliski w bogatych i klasy średniej. "Le Figaro" zauważa, że projekt budżetu przewiduje oprócz poglądach socjalistom dziennik. cięć w wydatkach publicznych także "Liberation" zaznacza, że przeprozwiększenie obciążeń fiskalnych o 20 wadzone w minioną niedzielę protesty Uliczne mld euro, którymi obłożone będą gow Paryżu, które zgromadziły kilkadzieprotesty to spodarstwa domowe i przedsiębiorstwa. siąt tysięcy osób, zorganizował radyZdaniem dziennika walka o obniżekalny Front Lewicy, kierowany przez czerwona nie za wszelką cenę deficytu państwa popularnego byłego kandydata na prekartka pokazana do 3 proc. PKB w 2013 roku grozi zuzydenta Jean-Luca Melenchona. Gazerządowi. pełnym zastojem francuskiej gospodarta dodaje jednak, że niezadowolenie z ki. "Czy ekonomiści, którzy ostrzegazapaści gospodarczej "z pewnością ją od wielu tygodni przed ryzykiem reznajdzie odzew poza zastępami Froncesji przy takiej polityce gospodarczej, tu Lewicy", w miarę jak Francuzi coraz mocniej będą odczuwać politykę zaciskania zostali wysłuchani (przez socjalistyczny rząd)?" – pyta sceptycznie "Le Figaro". pasa. Ogłoszony w piątek francuski projekt ustawy Inne francuskie gazety podkreślają, że niedzielne protesty to pierwsze uliczne manifestacje na budżetowej zakłada zmniejszenie w 2013 roku masową skalę od objęcia rządów przez obecne- deficytu do 3 proc. PKB z obecnych 4,5 proc., co oznacza osiągnięcie oszczędności w wysokości go prezydenta. "To czerwona kartka pokazana rządowi", 36,9 mld euro. "pierwszy sygnał alarmowy" dla Hollande'a i rząBAT, (PAP)

PRODUCTION Stanis∏aw Psyk PROOFREADING & TYPESETTING Jolanta Wysocka SUBSCRIPTION & DISTRIBUTION Ewa Kowalski BOOK KEEPING Ewa Kowalski (Of fice Manager, Controller) Katarzyna Kwiecień (Accounting) FOUNDER: BOLESŁAW WIERZBIAŃSKI

Publikowane materiały nadesłane nie zawsze odpowiadają poglądom Redakcji. Materiałów niezamówionych nie zwracamy. Przedruk bez zezwolenia wzbroniony. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść płatnych ogłoszeń. Published materials from outside sources do not always reflect the opinion of the newspaper. Unsolicited material will not be returned to the sender. Reprints without consent are forbidden. We are not responsible for opinions expressed in paid advertisements.

Published daily except Sundays and Holidays by Outwater Media Group, LLC Main Office Editorial, Advertising, and Business Offices 70 Outwater Lane, Garfield, NJ 07026 Business hours: 9 am – 5 pm Tel.: (212) 594-2266, Fax: (212) 594-2383 Ridgewood Office 65-02 Fresh Pond Road, Ridgewood, NY 11385 Tel.: (212) 594-2266 ext. 116, 121 Greenpoint Office Polish Home Service 176 Java St. pokój # 5, Brooklyn NY 11222 Tel. (718) 389-6117, fax (718) 389-8134 E-mail Editorial: listy@dziennik.com Subscription & Distribution: Tel. (212) 594-2266 ext. 202 E-mail: prenumerata@dziennik.com www.dziennik.com

KOMENTARZ? POMYSŁ? OPINIA? NAPISZ DO NAS: listy@dziennik.com

USPS: 399-260 ISSN: 1064-8402 Copyright 2012, Outwater Media Group, LLC Periodicals postage paid at New York, NY. POSTMASTER: Send address changes to: “Nowy Dziennik” 70 Outwater Lane, Suite 402 Garfield, NJ 07026

nd POLISH DAILY

facebook.com/nowydziennik twitter.com/nowydziennik youtube.com/nowydziennik


Prawo i my

11 nowy dziennik Wednesday, October 3, 2012

Czy nielegalni imigranci powinni brać udział w programie DV-2014?

Loteria już trwa n Drugi rok z rzędu Polacy mogą uczest-

niczyć w loterii wizowej. Loteria rozpoczęła się 2 października i potrwa do południa 3 listopada 2012 roku. Marcin Muszyński

Dziś podstawowe informacje na temat tegorocznej loterii wizowej oraz o tym, jak wygrana na loterii wizowej może pomóc nielegalnemu imigrantowi. GDZIE I KIEDY SKŁADAMY Wnioski można składać tylko i wyłącznie elektronicznie na stronie internetowej Departamentu Stanu pod następującym adresem: http://www.dvlottery.state.gov. Nie można składać wniosków na papierze, faksem, e-mailem lub w jakikolwiek inny sposób. Wnioski złożone inną drogą niż elektroniczną nie będą wcale brane pod uwagę. Zgłoszenia na loterię można już składać, a okres przyjmowania wniosków skończy się o 12 w południe 3 listopada 2012 r. (czasu nowojorskiego). NIE CZEKAJ DO OSTATNIEJ CHWILI Mimo że data złożenia wniosku nie ma wpływu na nasze szanse wylosowania zielonej karty, z powodów technicznych serwery będą bardzo obciążone w ostatnich dniach loterii i jest bardzo prawdopodobne, że osoby czekające do samego końca, nie będą w stanie złożyć swojego wniosku.

WYDRUKUJ ORAZ ZACHOWAJ KOD Zaraz po złożeniu wniosku na loterię otrzymamy potwierdzenie jego złożenia. W tym potwierdzeniu zawarty będzie specjalny kod, który umożliwi nam sprawdzenie wyników loteWYMOGI LOTERII Aby wziąć udział w loterii, trzeba speł- rii. Potwierdzenie należy wydrukować i donić następujące wymogi: wykształcenie na brze schować, najlepiej w kilku egzemplarzach. poziomie szkoły średniej lub jego ekwiwa- Przypominam, że w razie zgubienia naszego lent. Jeśli nie posiadamy odpowiedniego wy- kodu, nie będziemy go w stanie odzyskać. Pokształcenia, do loterii zakwalifikujemy się, nadto kod nie zostanie nam przesłany ani drojeśli posiadamy dwa lata doświadczenia za- gą e-mailową, ani w żaden inny sposób. wodowego w zawodzie, który wyKIEDY BĘDĄ WYNIKI maga minimum dwóch lat doświadWiele osób jest Wyniki obecnej loterii będą doczenia. Lista kwalifikujących się mylnie przekonazawodów dostępna jest na stronach stępne od 1 maja 2013 roku. Wyniki można sprawdzać tylko i wyłączinternetowych Departamentu Pranych, że loteria nie na stronie internetowej Deparcy. Poza doświadczeniem potrzebna jest kolorowa fotografia w for- jest formą amnestii tamentu Stanu pod następującym adi możliwością resem: http://www.dvlottery.stamie elektronicznej, którą musimy elektronicznie załączyć z naszym legalizacji swojego te.gov. Departament Stanu nie będzie wysyłał żadnych zawiadomień wnioskiem. statusu. Niestety, W naszym zgłoszeniu musimy popocztą lub e-mailem. Aby sprawdzić, tak nie jest. czy wylosowaliśmy zieloną kartę, dać oprócz swoich danych także datrzeba podać swoje nazwisko, rok ne małżonka oraz wszystkich niezaurodzenia oraz nasz specjalny kod, mężnych dzieci poniżej 21. roku życia. Uwaga! Dane naszej rodziny musimy po- który otrzymamy podczas składania wniosku. dać, nawet jeśli tylko my jesteśmy zainteresowani emigracją do USA. Dodatkowo oprócz KIEDY OTRZYMAMY ZIELONE KARTY informacji o członkach naszej rodziny, musiZielone karty muszą zostać wydane od 1 paźmy również załączyć ich fotografie. dziernika 2013 r. do 30 września 2014 r. Ze względu na fakt, że zielone karty wylosowane w loterii wizowej muszą zostać wydane w UDZIAŁ W LOTERII JEST BEZPŁATNY Przypominam, że nie ma żadnych opłat imi- ściśle określonym czasie, w praktyce osoby, któgracyjnych związanych z wzięciem udziału w re przebywają w USA, mają dużo trudniejsze loterii wizowej. Loteria jest bezpłatna i każdy, zadanie, niż osoby przebywające poza USA. kto spełnia wyżej wymienione warunki, mo- Nawet jeśli wylosujemy zieloną kartę, to opóźnienia administracyjne urzędu imigracyjnego że wziąć w niej udział za darmo. mogą spowodować, że wylosowana zielona karta nie zostanie nam przyznana. Pamiętajmy, że JEDEN WNIOSEK NA OSOBĘ Prawo zezwala na złożenie tylko jednego nie liczy się moment złożenia wniosku o ziewniosku na osobę, ale mąż lub żona może zło- loną kartę, tylko dzień wydania zielonej karżyć na nas osobne wnioski. Na przykład: mąż ty. Sytuacja jest z reguły łatwiejsza, kiedy ubieskłada wniosek, na którym musi uwzględnić gamy się o zieloną kartę w ambasadzie poza swoją żonę. Żona może złożyć osobny wnio- USA. Tam urzędnicy są bardziej wyrozumiasek, na którym uwzględni swojego męża. Tak li i rozmowy kwalifikacyjne są ustalane relawięc małżeństwa mają podwójne szanse wy- tywnie szybko. Pamiętajmy jednak, że w przypadku zielonych kart zatwierdzonych przez amlosowania zielonej karty.

basady stałym rezydentem stajemy się w momencie przekroczenia granicy USA, a nie w momencie otrzymania wizy imigracyjnej.

W przeszłości dochodziło do jeszcze większych nadużyć, kiedy to listonosze żądali łapówek w zamian za dostarczenie korespondencji z Departamentu Stanu. Koperty były charakterystycznie oznakowane oraz powszechnie wiaJESTEM NIELEGALNIE – CZY WARTO SKŁADAĆ? Wylosowana zielona karta nie "daruje" nam domo było, że tylko zwycięzcy są zawiadamianaszych wykroczeń imigracyjnych. Tak więc, ni, nie potrzeba było wiele, aby wyłudzać piejeśli jesteśmy w USA nielegalnie, to z wyjąt- niądze od zdesperowanych imigrantów. Korespondencja zawiadamiająca o wylosokiem osób objętych paragrafem 245(i), wylosowana zielona karta nic nam nie da. Wiele osób waniu zielonej karty jest zawsze oszustwem. Aby zminimalizować skalę oszustw, Deparjest mylnie przekonanych, że loteria jest formą amnestii i możliwością legalizacji swoje- tament Stanu nie wysyła żadnych zawiadomień go statusu. Niestety, tak nie jest. Pamiętajmy o wylosowanej zielonej karcie. Jedynym spojednak, że prawo może się zmienić, a sprawa sobem sprawdzenia, czy ktoś wylosował ziereformy imigracyjnej na pewno powróci pod- loną kartę jest zalogowanie się na stronie Deczas obecnej debaty prezydenckiej. Jeśli lote- partamentu Stanu i podanie specjalnego kodu, ria jest jedyną szansą legalizacji naszego sta- który otrzymujemy podczas rejestracji. Tak więc tusu, logika podpowiada, aby złożyć wniosek. jeśli otrzymamy jakąkolwiek korespondencję zawiadamiającą nas o wygranej, możemy ją śmiało wyrzucić. OSOBY NA STATUSACH F-1/ J-1 Jak pisałem w poprzednich artykułach, osoby przebywające na statusach studenckich FJAKIE SĄ SZANSE? -1 lub J-1 nie są w USA nielegalnie. Takie osoSzanse są małe, ponieważ w loterii dostępby są ‘tylko’ bez statusu. Mimo że na co dzień nych jest tylko 50 tysięcy zielonych kart, a chętjest to mała i techniczna różnica, jest to kolo- nych miliony. Ponadto limity nałożone na każsalna różnica jeśli chodzi o loterię wizową. Oso- dy kraj oznaczają, że w praktyce tylko makba na statusie F-1/ J-1 nie ma zakazu powro- symalnie 3500 szczęśliwych Polaków skorzytu do USA. Tak więc osoba, która przyjecha- sta z loterii wizowej. Ponieważ nie wszystkie ła do USA 10 lat temu na programie work & wylosowane osoby składają wnioski o zielotravel na wizie J-1 i wylosuje zieloną kartę w ne karty, Departament Stanu losuje więcej osób loterii wizowej, może o taką zieloną kartę ubie- niż ustawowe 50 tysięcy. W związku z powyżgać się w ambasadzie, ponieważ nie obejmu- szym, jeśli okaże się, że nasz wniosek został je ją zakaz powrotu do USA. To samo doty- wylosowany, należy wysłać odpowiednie doczy innych osób, które zmieniły swój status kumenty w jak najszybszym terminie. na F-1 i przestały chodzić do szkoły. Szanse na wylosowanie zielonej karty na podUWAGA: zanim wyjedziesz z USA, skontaktuj stawie loterii wizowej są rzeczywiście niewielsię z adwokatem imigracyjnym, który przeana- kie. Osobiście uważam, że jeśli jest szansa, to lizuje twoją indywidualną sytuację imigracyjną. należy z niej skorzystać, zwłaszcza że nie ma żadnych opłat imigracyjnych. Podkreślam, że UWAGA NA OSZUSTÓW nielegalni imigranci nie mogą skorzystać z loNajwiększym problemem loterii wizowej są terii na podstawie dzisiejszego prawa, ale praoszuści, którzy żerują na desperacji oraz nie- wo imigracyjne może się przecież zmienić. n wiedzy imigrantów. Co roku mnożą się przykłady otrzymywania korespondencji gratuluAdwokat imigracyjny Marcin Muszyński, Esq. jącej nam wygrania zielonej karty. Oczywiście zajmuje się obroną przed deportacją, zielonymi zaraz potem jesteśmy proszeni o przesłanie piekartami oraz wizami. Tel: (718) 389-7580. niędzy, których nigdy więcej nie zobaczymy.


12

ND Nieruchomości

nowy dziennik Środa 3 października 2012

Tanie domy idą w górę

DO WYNAJĘCIA FOR RENT

1 BEDROOM APARTMENT for rent in Glendale, NY. Please call: (718) 456-4925

Samotny Pan (wolny 50+) udostępni pokój w apartamentowcu - 50 metrów od oceanu za symboliczną kwotę. Nudno samemu, więc liczę na dyskusje i rozmowy z rodakami. Chcesz miło odpocząć na Florydzie za małą cenę zadzwoń. Mile widziane Panie. (321) 216-7191

WYNAJMĘ 2 POKOJE w mieszkaniu 3-pokojowym przy Manhattan Ave. (Greenpoint). Pomiędzy Nassau i Norman Ave. Mieszkanie dostępne od zaraz. Kontakt po godzinie 5 pm: (718) 389-3964

FLORYDA. SUPER OKAZJA! Mieszkania do wynajęcia już od $900! Odnowione mieszkania 3bed/2bath, 2bed/2bath z pięknym widokiem na ocean, pola golfowe. Pompano Beach, Boynton Beach, Boca Raton, Miami, Coral Springs, Coconut Creek, Fort Lauderdale. Zadzwoń - mówimy po polsku: (954) 773-7118

DO WYNAJĘCIA FOR RENT NY STUDIO DO WYNAJĘCIA Nowe studio w basement do wynajęcia na Maspeth. $900, opłaty wliczone w czynsz. Osobne wejście. Proszę dzwonić: (347) 647-1668

FOTO: ARCHIWUM

ROCKAWAY PARK nowy, 2-sypialniowy apartament (1000 ft2) z patiem i miejscem parkingowym. Jeden blok od: oceanu, plaż, placów zabaw. Blisko do plaży dla surferów, subway (linie a, S), przystanków autobusowych (Q22, Q53) i Express bus na Manhattan (qm16), siłowni i supermarketu. Stainless steel sprzęt, zmywarka, pralka i suszarka. Podłoga pergo, dużo szaf. Centralne ogrzewanie i klimatyzacja. Woda wliczona w czynsz, wynajmujący płaci za gaz i prąd. Mieszkanie do wynajęcia bez mebli. Wymagana weryfikacja zarobków. Cena: $1,700. Proszę dzwonić: Marcin (917) 834-2807

n Rynek nieruchomości odbija się od dna. Największe wzrosty ce- czyli w cenie powyżej 211 000, zy-

skały na wartości 11,5 procent. Ceny się wzmacniają z powodu mniejszej liczby domów sprzedawanych na zasadzie foreclosure oraz Ceny domów jednorodzinnych w 20 na dla sprzedających, ale mniej dla większego zainteresowania ze strony inwestorów, którzy skupują tanie miastach w lipcu br. roku wzrosły 1,2 kupujących. "Domy sprzedają się bardzo szyb- nieruchomości, by potem je wynajprocent w skali roku, wynika z indeksu Case-Shiller przygotowanego ko. Po wystawieniu na rynek w cią- mować. "Inwestorzy kupują nieruchomogu jednego dnia otrzymują kilka przez Standard&Poor. Ponadto we wszystkich 20 mia- ofert" – mówi mieszkaniec Las Ve- ści, które kiedyś kosztowały 80-90 stach po raz trzeci z rzędu odnoto- gas, który od miesięcy poszukuje nie- 000 dol. Teraz płacą za nie już 100 wano wzrosty cenowe w porówna- ruchomości tańszej niż 150 000 dol., 000 dol." – mówi agentka od nieruniu z wcześniejszym miesiącem. dodając, że większość z tych ofert chomości działająca w Sarasocie na Można z tego wnioskować, że ry- pochodzi od inwestorów, którzy nie Florydzie, gdzie ceny domów podnek nieruchomości już odbił się od potrzebują pożyczki. "To raczej bo- bijane są głównie przez inwestorów. Generalnie rzecz biorąc, w ciągu dna, a konsumenckie nastroje się po- lesna sytuacja. Nastawiasz się na dom, a potem ktoś przychodzi z gotówką pierwszych siedmiu miesięcy roku prawiły. Luksusowe i drogie domy mniej i sprząta go ci sprzed nosa" – mówi ceny domów wzrosły 5,9 procent. To największy wzrost w tym okresie w straciły na wartości podczas kryzy- kupiec. Nie wszędzie rynek nieruchomo- ciągu siedmiu lat. Niemniej jednak su mieszkaniowego i szybciej zaczęły potem ją odzyskiwać. Jednak ce- ści poprawia się w rejonie najniższych ceny na rynku nieruchomości nadal ny mniej kosztownych domów rów- cen, wynika z Case-Shiller. Przykła- kształtują się 30 procent poniżej wynież idą w górę, i to nawet szybciej dowo Atlanta i Chicago nadal pozo- żu z 2006 r. W czterech miastach – Atlancie, niż nieruchomości ze środkowej i stają w tyle, ale w miastach, takich wyższej półki cenowej, wynika z ana- jak Boston i San Diego, ceny tych Chicago, Las Vegas i Nowym Jorku najtańszych nieruchomości zaczyna- – ceny nieruchomości są niższe niż lizy danych indeksu Case-Shiller. rok temu. W Nowym Jorku i okoliCena przeciętnego domu z niższej ją iść w górę. "W większości miast sytuacja wy- cach ceny wzrosły co prawda o 1,2 półki cenowej wzrosła o 1 procent w skali rocznej w okresie od czerw- gląda jednak tak jak w Bostonie i San procent między czerwcem a lipcem, ale i tak pozostają 2,6 procent niższe ca do lipca br. Nieruchomości w środ- Diego" – mówią eksperci. W Phoenix, gdzie odnotowano naj- niż były w lipcu 2011 r. Wśród dokowym przedziale cenowym zyskały 0,4 procent w ciągu miesiąca, a te większe zwyżki cenowe wśród 20 ba- mów poniżej 271 000 dol. ceny spadanych miast, najtańsza grupa domów, dły 3,9 procent w ciągu ostatniego ronajdroższe – 0,1 procent. Ceny idą w górę nawet w takich w cenie poniżej 127 000 dol., podro- ku, podczas gdy ceny domów w najmiejscach, jak Las Vegas, gdzie przez żała 33,5 procent w okresie od lip- wyższej kategorii (powyżej 437 000 ostatni rok utrzymywały się na ni- ca 2011 do lipca 2012 r. W tym sa- dol.) – obniżyły się o 2,5 procent. skim poziomie. To sytuacja korzyst- mym okresie domy z górnej półki, AS, (R)

nowe obserwuje się teraz w przypadku najtańszych domów, które najwięcej straciły na wartości w czasie kryzysu.

POKÓJ DO WYNAJĘCIA Ridgewood - Fresh Pond Rd Czynsz $550 + opłaty i miesięczny depozyt. Proszę dzwonić: (347) 342-8979 wieczorem od 5pm do 9pm od poniedziałku do czwartku. Zostaw wiadomość z numerem telefonu po angielsku. WOODHAVEN, QUEENS Apartment building • 2 large bedrooms, totally renovated, brand new kitchen, wooden floors, large living room, extra hallway, brand new bathroom. Near school. Catholic Church and transportation. Rent $1,398. • 1 bedroom, brand new renovated, full kitchen, large living room, large bedroom, Rent $969. Please call: (917) 662-6064 Piotr (718) 459-1956 MIESZKANIE DO WYNAJĘCIA RIDGEWOOD, QUEENS Nowoczesne mieszkanie - z pomieszczeniami na przechowywanie rzeczy - 2 oddzielne sypialnie, salon, kuchnia z aneksem kuchennym, łazienka, drewniane podłogi. Dobre do wspólnego zamieszkania. Lokalizacja: 70th Ave (pomiędzy Forest Ave. i Fresh Pond Rd.). M train. Bez opłat. Czynsz: $1,240/miesiąc. Proszę dzwonić: (914) 548-4668 lub (917) 635-6238 (zostaw wiadomość) BROOKLYN MIESZKANIE DO WYNAJĘCIA 3 duże pokoje. Preferowana para. Proszę dzwonić: (917) 309-6388 BROOKLYN - APARTMENT FOR RENT 3 large rooms apartment. Couple preferred. Please call: (917) 309-6388 QUEENS - JAMAICA Mieszkanie 2-sypialniowe, salon, kuchnia, łazienka w wolnostojącym domu, spokojna dzielnica i dobre miejsce do parkowania. Rejon Baisley Pond Park, blisko lotniska JFK. Cena: $1,550 (woda wliczona). Proszę dzwonić: (856) 906-0867

FOREST HILLS, QUEENS (stacja metra - Continental Ave.) Sprzedam COOP, studio, maintenance $366. Cena $150,000. Proszę dzwonić: (347) 796-9146 STATEN ISLAND Mieszkanie jednosypialniowe do wynajęcia. Mieszkanie w dwurodzinnym domu na 1 piętrze z osobnym wejściem. Dla osób niepalących i bez zwierząt. Proszę dzwonić: (917) 783-7301

DO WYNAJĘCIA NJ FOR RENT NJ APARTAMENT DO WYNAJĘCIA w Garfield, NJ 2 sypialnie, pokój gościnny, kuchnia, łazienka. Czynsz: $1,200 + opłaty. Proszę dzwonić: Halina Strzępek RE/MAX Excellence (201) 906-4343

ROSELLE - NEW JERSEY Dwa jednosypialniowe mieszkania do wynajecia w tym samym budynku na parterze. Możliwość parkingu. Mieszkania są po remoncie w bardzo spokojnej okolicy. Blisko parku, sklepów i środków transportu. Ciepła woda i ogrzewanie wliczone. Czynsz $1,000 miesięcznie. Proszę dzwonić: (973) 477-2451 ODNOWIONY APARTAMENT do wynajęcia w Wallington, NJ. Kuchnia, pokój jadalny, pokój gościnny, sypialnia, łazienka, podłączenie na pralkę. Czynsz: $1,000/miesiąc + opłaty. Proszę dzwonić: (201) 566-3925 CONDO DO WYNAJĘCIA W CLIFTON, NJ Dwupoziomowe kondominium, pokój gościnny, kuchnia, dwie sypialnie, 2 łazienki. Czynsz $1,850 + opłaty. Halina Strzepek RE/MAX Excellence (201) 906-4343

POSZUKUJĘ DO WYNAJĘCIA SPOKOJNE, PRACUJĄCE MAŁŻEŃSTWO bez nałogów szuka mieszkania na Greenpoint. Kontakt telefoniczny: (347) 751-5915 lub (347) 731-6487

NIERUCHOMOŚCI USA REAL ESTATE USA Z POWODÓW RODZINNYCH SPRZEDAM: • dochodowy, 4-rodzinny dom w Pittston, PA. Bardzo dobra lokalizacja, 4 osobne systemy ogrzewcze, gaz, elektryka, woda p∏acà lokatorzy. Cena $139,900 (do negocjacji). • murowany, 7-rodzinny, dobra lokalizacja, Hanover Township, cena do szybkiej sprzeda˝y $179,900 (do negocjacji). • 3-rodzinny, Willkes Berry, PA, blisko Uniwersytetów (wynajmowany dla studentów), wszystkie op∏aty ponoszà lokatorzy, cena $129,990 (do negocjacji). Proszę dzwoniç: (347) 668-6568 lub (212) 879-4150


13 nowy dziennik Wednesday, October 3, 2012 FRANKLIN TOWNSHIP - KRISS PINE Do sprzedania działka o wymiarach 150x300, gotowa pod budowę (rosną na niej świerki). Cena $42,900. Proszę dzwonić: (973) 714-7317 (610) 377-3660

DUŻY 2 RODZINNY DOM Z PERMITEM W LINDENHURST, NY 5 sypialni, 2 łazienki, kominek, piwnica, garaż. Narożna działka. Bardzo dobre szkoły. Blisko do głównych dróg i sklepów. Super cena!!! $279,000 Proszę dzwonić: (631)697-9320 Danuta DO SPRZEDANIA odnowiony dom jednorodzinny w Philadelphii (blisko centrum) w zabudowie szeregowej. 3 sypialnie, 1.5 łazienki, salon, nowa kuchnia, jadalnia z wyjściem na duży drewniany taras. Centralne chłodzenie (nowy unit), wykończona piwnica. Miejsce do parkowania samochodu. Cena $99 tys. Prosze dzwonić: (347) 481-1867

FOR SALE 1 FAMILY ATTACHED STATEN ISLAND, NY. $269,000. beautiful unit offering 2 bedrooms, 3 baths, garage, family room. Remodeled kitchen with granite counters and ss appliances, replaced all windows, new hwh, new vanities, new laminated floor, custom painting. Located at cul de sac facing greenbelt. Very quiet. Close to shopping and transportation. Please call: (917) 763-2134 Agatha

NA SPRZEDAŻ nowo wybudowany dwurodzinny dom z garażem na 2 samochody w Harrison, NJ. 20 minut do NYC. Blisko polskiego kościoła. Mieszkania 3 i 2 sypialniowe, w każdym w osobne systemy grzewcze i ac, oraz liczniki na wodę. W każdy mieszkaniu dębowe podłogi, 2 łazienki, nowoczesne kuchnie, osobne pralnie. Cena $520 tys. Po więcej informacji proszę dzwonić: (973) 277-4908 FLORYDA domy, mieszkania już od $25,000 Super okazja! Bankowa wyprzedaż - foreclosure. Biznesy, hotele, restauracje, stacje benzynowe, centra handlowe. Pożyczki i kredyty. Proszę dzwonić: (754) 235-0378

CO-OP 1 SYPIALNIOWY NA PIERWSZYM PIĘTRZE WEST BABYLON, NY Wszystko odnowione.Balkon i piwnica. Bardzo dobre szkoły i ładna okolica. Blisko do środków transportu. Miesięczna opłata $645. Cena: $147,000 Proszę dzwonić: (631) 697-9320 Danuta

GARFIELD, NJ $199,900 Dom dwurodzinny, 9 pokoi, 4 sypialnie, 2 łazienki, garaż, piwnica, działka 25x100. Christopher Rodzen RE/MAX Excellence (201) 522-4232 COPIAGUE/AMITY HARBOR, MONTAUK HIGHWAY budynek na sprzedaż. Idealny na działalność gospodarczą/mieszkanie na piętrze. Duża działka z możliwością rozbudowy. Po więcej informacji proszę dzwonić: (631) 225-5300

CLIFTON, NEW JERSEY $459,900 Dom dwurodzinny, 3 sypialnie na każdym piętrze, 3 łazienki, wykończona piwnica, garaż, działka 50x105. Halina Strzepek RE/MAX Excellence (201) 906-4343 2-3 RODZINNY DOM NA SPRZEDAŻ W GLENDALE/RIDGEWOOD, QUEENS NY. I piętro: pokój dzienny, jadalnia, kuchnia, łazienka, dwie sypialnie. II piętro: pokój dzienny, jadalnia, kuchnia, łazienka, trzy sypialnie. Wykończona i odnowiona piwnica, która może być potencjalnym następnym dochodem. Prywatny wjazd z podwórkiem. Garaż na dwa samochody. Nowoczesny korytarz z płytek granitowych. Blisko do szkół, sklepów i komunikacji miejskiej na Manhattan (ekspresowy autobus). W pobliżu główne autostrady na Brooklyn, Long Island i Manhattan. Bardzo blisko Forest Park i pola golfowego. W pobliżu restauracje dla smakoszy i rodzin. Idealne dla dużych rodzin i /lub inwestorów. Cena sprzedaży: $740,000 Queens Central Realty (718) 417-0700 DWURODZINNY DOM W każdym mieszkaniu 5 pokoi, wykończona piwnica, garaż na 2 samochody, oddzielna centralna klimatyzacja, całkowicie odnowione, nowe urządzenia gospodarstwa domowego. Cena $670,000. Adres: 70-02 69 Place, Glendale, NY 11222. Proszę dzwonić: (917) 805-8035

SAYREVILLE, NJ-$399,000 Very unique, all brick colonial style home, renovated last 6-8 years, offers newer custom design kitchen, hardwood flrs&stairs, fireplace, finished florida room great for entertaimen, full finished basement w/private outside entrance, beautifull landscaping, great location has water views, close to NYC bus and shoping.Please call: Beata Pruszkowski Re/Max Central www.BestHomeNJ.com (732) 972-1000x234 or (732) 266-1721 (cell) WEST BABYLON DOM NA SPRZEDAŻ od właściciela dwupoziomowy, 3 sypialnie, jadalnia, salon, kuchnia, TV pokój. Działka 100x100. Dochód $2,000 miesięcznie. Piękna okolica. Cena $415,000. Proszę dzwonić: Nancy (631) 874-3561

WALLINGTON, NEW JERSEY $329,900 Dom jednoodzinny, typu “ranch”. Położony w rezydencyjnej części miasta, 3 sypialnie, 1 łazienka, garaż, działka 50x100. Halina Strzepek RE/MAX Excellence (201) 906-4343


14

ND Nieruchomości

nowy dziennik Środa 3 października 2012

DOM NA SPRZEDAŻ POCONOS, piękny dom typu “country” 3 sypialnie, 1 łazienka, kominek, weranda (okna z siatką), zamknięte, strzeżone osiedle baseny, jeziora, tenis i wiele innych. 90 minut od Nowego Jorku. Cena: $54,900. Musisz zobaczyć!!! Proszę dzwonić: (570) 216-4275

DUŻY, WSPANIAŁY, TOTALNIE ODNOWIONY 2 POZIOMOWY, 2 RODZINNY DOM W LINDENHURST, NY Otwarta przestrzeń, wysokie sufity, nowa kuchnia, cac, nowe ogrzewanie gazowe. Super okolica i szkoły. Duża działka 80x105. Zadzwoń po więcej informacji: (631) 697-9320 Danuta

WEST BABYLON 283 OLD FARMINGDALE RD. Zadbany, 3 sypialnie i łazienka na parterze. Basement z odzielnym wejściem i pełną łazienką. Działka 117x111. Tylko $259 000. Złóż ofertę. Weichert Realtors’ Ferreri-Gromus Janna Mirowska (631) 661-6900 x112 (631) 455-1867 (komórka)

ROZBUDOWANY CAPE 4 SYPIALNIE NA SPRZEDAŻ W MASSAPEQUA, NY Rozbudowany Cape 4 sypialnie, 1 lazienka, kominek, piwnica, garaż, gazowe ogrzewanie, działka 60x100. Super okolica i szkoly. Cena: $390,000 Proszę dzwonić: (631)697-9320 Danuta

SOUTH RIVER, NJ-$199,000 Conviniently located 2 story home in walk in distance to Main St., offers newer kitchen, windows, doors, gas fireplace, full basement, very private long yard w deck, patio, pool house and koi pond, all fenced in, side entry garage, redone streets around house, low taxes and more,being sold “as is”, can close quick. Please call: Beata Pruszkowski Re/Max Central www.BestHomeNJ.com (732) 972-1000 x234 or (732) 266-1721

WINDHAM, NY - piękny, nowoczesny jednorodzinny, dwupiętrowy dom. 4 sypialnie, 3.5 łazienki, 2 lofty, garaż na 2 samochody, całość podpiwniczona. Prywatny, zalesiony teren. W pełni umeblowany. Strych, łazienka z jacuzzi, pralka, suszarka i wiele innych. Idealny dom rodzinny z dala od zgiełku miejskiego życia. Więcej informacji pod adresem: http://www.zillow.com/homedetails/429Mill-St-Windham-NY12496/66478373_zpid/#15 Proszę dzwonić: (516) 496-8003 QUEENS CENTRAL REALTY • DWURODZINNY - Glendale, semi-detach z prywatnym wjazdem na 3 samochody + garaż na 2 samochody. Dom w idealnym stanie. Cena wywoławcza $735,000. • JEDNORODZINNY – Maspeth, Queens. (niedaleko Elliot Ave.) W idealnym stanie, 3 sypialnie, 2 łazienki, nowa kuchnia, dębowe podłogi, garaż. Proszę pytać o inne oferty domów i lokali biznesowych. Prosić Danę: (718) 417-0700

OKAZJA!!! DZIAŁKA BUDOWLANA 75X100 W LINDENHURST, NY Cena: $ 170,000 Proszę dzwonić: (631)697-9320 Danuta

PARLIN, NJ-$349,000 Great place to call home, 4/5 Bedrooms, 2 full Baths, remodeled and updated in last 5-7 years,new stucco all around house w/extra insulat,newer windows, solidwood doors, roof, front porch, side entrance roof&steps, wood floors,stone fireplace, full finished basement w/Bath and Bedroom, close to NYC bus, shows very nice. Please call: Beata Pruszkowski Re/Max Central www.BestHomeNJ.com (732) 972-1000 x234 or (732) 266-1721 (cell)

FOR SALE, 1 FAMILY SEMI-ATTACHED STATEN ISLAND, NY. $489,000. Beautiful house. Hardwood floor thruout, new custom kitchen with granite counters and new ceramic floor, new baths with granite tops, new pavers in the backyard. Pleasure to show. Great location, above Hylan Blvd. Please call: (917) 763-2134 Agatha

PODATKI ZA DOM Płacisz wysokie podatki od nieruchomości? Zadzwoń a w ciągu kilku minut dowiesz się czy możemy Ci pomóc. Darmowa porada. (773) 888-5112

FLORYDA - SARASOTA Do sprzedania bardzo ładne mieszkanie. Dwupoziomowe: 2 sypialnie, 3 łazienki, 2 balkony. Pod jednym balkonem znajduje się patio/weranda, pod drugim zadaszone miejsce na parkowanie auta. Bardzo ładne osiedle z 3 basenami, siłownią, kortem tenisowym i budynkiem klubowym. Blisko centrum miasta, pięknych plaż nad Zatoką Meksykańską (z białym piaskiem i czystą wodą) oraz leczniczych, ciepłych źródeł mineralnych. W pobliżu miejsca do wędkowania i wodowania łodzi, sklepy, centra handlowe. Idealne miejsce dla ludzi szukających spokoju i chcących żyć zdrowo oraz dla rodzin z dziećmi. W pobliżu polski kościół, lekarz, sklep i agencja. Miesięczne opłaty $260, podatek roczny $750. Tanie życie i utrzymanie. Cena $79,000 lub najlepsza oferta. Po wiecej informacji proszę dzwonić: (973) 477-2451

FLORYDA SUPER OKAZJA! Domy, mieszkania już od $25,000. Bankowa wyprzedaż - foreclosure. Biznesy, hotele, restauracje, stacje benzynowe, centra handlowe. Pożyczki i kredyty. Proszę dzwonić: Daria (954) 773-7970 houseroman22@yahoo.com

EAST RUTHERFORD, NJ $525,800 Dom dwurodzinny, 14 pokoi, 7 sypialni, 5 łazienek, garaż na dwa samochody, działka 50x106, niskie podatki. Christopher Rodzen RE/MAX Excellence (201) 522-4232

RIDGEWOOD 6 rodzinny dom, cena: $749,000 Max-Mini Real Estate Inc., 121 Greenpoint Ave. Telefon: (718) 609-0800 www.MaxMiniRealEstate.com NOWY DOM W PENSYLWANII Sprzedam nowy, piękny, duży dom. 8 pokoi, 2.5 łazienki, 4 sypialnie, duża kuchnia, centralne chłodzenie - 2 obiegi, garaż na 2 samochody, duża działka 0.75 akra. Na nowym osiedlu domków jednorodzinnych w Northampton County, PA. Blisko drogi 22 and I-78. W okolicy dobre szkoły, baseny, międzynarodowe lotnisko. Proszę dzwonić: (201) 873-3716

PRZY WODZIE BABYLON - 47 S BAY DR. Niebiański dom. Pokój dzienny z kominkiem, 3 duże sypialnie, 2 łazienki. Dom z dużym smakiem. CAC. Cena $629,990.00. Weichert Realtors’ Ferreri-Gromus Janna Mirowska (631) 661-6900 x112 lub (631) 455-1867 (komórka) 451 BERGEN ST, APT. # 1L, PARK SLOPE, BROOKLYN, NY 11217 AMAZING LOCATION!!! 10 mins to Manhattan, Prospect Park with famous “Farmer’s Market”. Just a half a block to 2/3 at Bergen St. and 4 blocks to the Pacific St. - Atlantic Ave Terminal (2,3,4,5,B,D,M,N,Q,R & LIRR). This is well kept PET FRIENDLY building. Apartment futures: hardwood floors, updated bathroom, kitchen, recessed lighting, excellent closet space, terrific light and open island kitchen with dishwasher. Please call: Marek (718) 710-8170 CLIFTON, NEW JERSEY $329,900 Dom dwurodzinny, 4 sypialnie, 3 łazienki, wykończona piwnica, garaż, działka 54x102. Robert Bednarz RE/MAX Excellence (551) 206-3820

FOR SALE 1 FAMILY DETACHED STATEN ISLAND, NY. $569,000. Perfectly designed 1 family detached offering 3 bedrooms, 4 baths, granite kitchen, crown and chair moldings, built in garage. Finished basement with 3/4 bath. Top of the line builder’s upgrades. Ready for you before summer ends! Please call: (917) 763-2134 Agatha

7901 4TH AVE BROOKLYN, NY WSPANIAŁY 2-SYPIALNIOWY CO-OP WINDA**R TRAIN**SKLEPY**PARKI** Po więcej informacji odwiedź stronę internetową: http://www.postlets.com/repb/8135267 lub zadzwoń (718) 710-8170


15 nowy dziennik Wednesday, October 3, 2012 DO SZYBKIEJ SPRZEDAŻY DZIAŁKI w Poconos w cenie od $750 do $14,990. Godzina i 20 minut od Nowego Jorku. Proszę dzwonić: (973) 216-0553

MASPETH dom z restauracją cena: $809,000 Max-Mini Real Estate Inc., 121 Greenpoint Ave. Telefon: (718) 609-0800 www.MaxMiniRealEstate.com CLIFTON, NEW JERSEY $299,800 Dom jednorodzinny, typu “ranch”, 3 sypialnie, 2 łazienki, częściowo wykończona piwnica, garaż, działka 74x105. Christopher Rodzen RE/MAX Excellence (201) 522-4232

OKAZJA! BEZPOŚREDNIO SPRZEDAM OSTATNIE 4 DZIAŁKI W CENTRUM POLSKI Ostatnie cztery działki budowlane. Każda o powierzchni 3,100 m2, w miejscowości Drogusza, gmina Bielawy, powiat łowicki, woj. łódzkie. Bezpośrednio przy trasie wojewódzkiej nr 703 Łowicz - Łęczyca. Dogodna komunikacja drogowa 3 km do wjazdu i zjazdu z autostrady A1. Możliwość kupna jednej działki. Cena 30 tys. zł za jedną działkę. Do małej negocjacji. Doskonała oferta na inwestycję lub lokatę kapitału. Polecam! Kontakt pod numerem telefonu 011 48 (693) 051-327

FOR SALE 1 FAMILY ATTACHED STATEN ISLAND, NY. $519,000. Absolutely georgous and huge 1 family semi with huge open basement above the ground built in garage for 3 cars, 3 bedrooms, 3 baths, family room. Master suite with private bath and walk-in closet. Hardwood floors, granite kitchen. Beautiful design! Ready before fall. Please call: (917)763-2134 Agatha

LINDENHURST, LONG ISLAND duży dom, podwójna działka, cena: $409,000 Max-Mini Real Estate Inc., 121 Greenpoint Ave. Telefon: (718) 609-0800 www.MaxMiniRealEstate.com

NIERUCHOMOŚCI POLSKA SPRZEDAM HOTEL Z RESTAURACJĄ położony przy trasie A2, 20 km od Warszawy. 60 miejsc noclegowych, 100 miejsc w restauracji i 60 miejscw sali konferencyjnej. Więcej informacji na stronie: www.jankaz.pl Proszę dzwonić: (845) 831-9291

POCONOS, PA OD WŁAŚCICIELA WIDOK NA JEZIORO Piękny, 3 sypialnie, 3 łazienki, pokój rodzinny, garaż na 2 samochody, taras. Dom jest w zamkniętym osiedlu z wieloma udogodnieniami dla całej rodziny. Łódka, wędkowanie, pływanie z własnej posiadłości! Dom jest w idealnym stanie. Cena: $179,000 Proszę dzwonić: (570) 216-4275 DOM DO SPRZEDANIA NA STATEN ISLAND Do sprzedania dom jednorodzinny w zabudowie szeregowej. Dom zawiera 3 sypialnie, półtorej łazienki, living room, przestronną kuchnię, wykończony basement oraz dwupoziomowy taras. Miejsce do parkowania na dwa samochody. Dom usytuowany jest w spokojnej dzielnicy, przy zamkniętej ulicy. Po więcej informacji proszę dzwonić po godzinie 18:00 lub zostawić wiadomość na sekretarce: (718) 987-1740

FOR SALE 2 FAMILY DETACHED STATEN ISLAND, NY. $769,000. Beautiful center hall colonial offering 4 beds, 4 baths, master suite with 4 pcs bath, corner jacuzzi, walk in closet, granite kitchen with island, built in garage plus 1 bed apartment. Fully upgraded! Top of the line quality builder! Please call: (917) 763-2134 Agatha

GARFIELD, NJ $249,900 Dom jednorodzinny, typu “Cape Cod”, 6 pokoi, 3 sypialnie, łazienka, wykończona piwnica, działka 50x100. Robert Bednarz RE/MAX Excellence (551) 206-3820

SPRZEDAM NOWY DOM JEDNORODZINY o powierzchni 140 m kw. w zabudowie bliźniaczej (duplex). Bardzo dobry dojazd do centrum Krakowa (8 km). Proszę dzwonić: (201) 952-2791 albo Polska 011 48 (665) 075-105

DOM DREWNIANY DO REMONTU możliwość rozbudowy, położony na działce 11 arów wraz z łąką o powierzchni 17 arów na działce uzbrojonej (światło, woda i itp.) położony w atrakcyjnej miejscowości na podkarpaciu - Bratkowice (zalew, las). 20 minut do Rzeszowa. Możliwość dokupienia w przyszłości drugiej działki. Cena do uzgodnienia - $20,000. Proszę dzwonić: (718) 265-4618 lub wysłać adres e-mail: bb21x@aol.com

834 N FULTON AVE., LINDENHURST 2 rodzinny, w b. dobrym stanie, bliźniaczy dom powiększony 8 lat temu,odzielne liczniki gaz i elektryka. $419.990.00 Weichert Realtors’ Ferreri-Gromus Janna Mirowska (631) 661-6900 x112 (631) 455-1867 (komórka)

PILNIE SPRZEDAM dwupokojowe mieszkanie w centrum Warszawy - Powiśle. Proszę dzwonić: (954) 427-8139

SPRZEDAM DZIAŁKI Sprzedam 3 działki budowlane w Nowej Dębie os. Poręby Dębskie z warunkami zabudowy. Atrakcyjna cena! Ewa 011 48 (608) 254-879 (Polska) lub e-mail: flisewa@op.pl

SPRZEDAM DZIAŁKĘ BUDOWLANO-USŁUGOWĄ 34.000m2 w miejscowości Walendów koło Magdalenki 15km od Warszawy Prąd, woda, gaz do podłączenia. Cena 115zł/m2 do negocjacji. Proszę dzwonić: (011)48-606-832-500

FOR SALE, 1 FAMILY DETACHED STATEN ISLAND, NY. $359,900. Renovated 1 family detached offering 3 bedrooms, new full bath, remodeled kitchen, finished basement, new entire heating system, new electric and most of the plumbing, oversized detached garage, huge yard with above ground pool with wrapped around stone, long and wide driveway. Great location. Please call: (917) 763-2134 Agatha

DOM W POCONOS SPRZEDAJE WŁAŚCICIEL 3 sypialnie, 1.5 łazienki, kominek, mały garaż, taras, całkowicie odnowione, blisko jeziora, położony na zamkniętym osiedlu z basenem, kortami tenisowymi. Cena $69 900!!! Musisz zobaczyć! Tel. (570) 216-4275

CENTRUM WARSZAWY apartament do sprzedania w przedwojennej kamienicy, 3 pokoje z kuchnią i loggią, 88 m kw, I piętro, prestiżowa cicha dzielnica starej Warszawy. Po całkowitym remoncie, do zamieszkania od zaraz. Cena 1,100,000 PLN Proszę dzwonić do Johna: (704) 364-0274 lub (704) 905-7891

SPRZEDAM DOM NA MAZURACH z działką 7.500 m2 przy samym lesie. Okolice Szczytna, 4 km piękną drogą przez las, dwa jeziora Walpusz Marksewo. Kontakt Mariola Wlodek: 1 (604) 584-0530 SPRZEDAM DOM/MIESZKANIE W ZAKOPANEM Mieszkanie w trzyrodzinnym domu w ścisłym centrum Zakopanego o powierzchni użytkowej 104 m2. Położone od Krupówek 150 m (w prostej linii), do których można dojść 300 m spacerem przez stary park miejski, bez przechodzenia przez ulicę. Lokalizację wyróżnia cisza i pełna prywatność, dzięki możliwości dojazdu i dojścia nieprzelotową uliczką do 5-ciu posesji. Zdjęcia i więcej szczegółów na stronie www.mieszkaniezakopane.pl Proszę dzwonić Barbara: (011) 48 664-555-516

DOM - OKOLICE KOŁOBRZEGU Do sprzedania dom murowany, parterowy z użytkowym poddaszem. Dom znajduje się na działce o powierzchni 1400 m w Błotnicy tj. ok. 10 km od Kołobrzegu. Cena do rozsądnej negocjacji. moceb77@hotmail.com

PENSJONAT NA SPRZEDAŻ Pensjonat wczasowy - gmina Bukowsko, woj. podkarpackie. Położony nad rzeką Pielnicą we wschodniej części Beskidu Niskiego, pomiędzy Sanokiem a Rymanowem. Powierzchnia zabudowy 340 m2. 34 miejsca - 7 pokoi 2 osobowych, 2 pokoje 3 osobowe, 4 apartamenty 2 pokojowe, salon z kominkiem, sauna, bilard, siłownia, salka telewizyjna. Ponadto budynek stajni (pow.460 m2) z mieszkaniem (120 m2) oraz stylowa stuletnia chałupa, dwa pawilony ogrodowe, budynek gospodarczy, piwnica gospodarcza, korty tenisowe, staw rybny, staw rekreacyjny. Pensjonat stoi pośrodku 6 ha zabytkowego parku podworskiego, z pomnikami przyrody (10) i okazałą kolekcją drzew i krzewów (ok. 850 szt.). Po modernizacji można wykorzystać na ekskluzywny dom spokojnej starości. Proszę dzwonić: 011 48 17 (276) 17-65 SPRZEDAM DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ okolice Zakopanego (0,5 hekatra). Z możliwością podziału na mniejsze. Po więcej szczegołów proszę dzwonić: (773) 744 4759


16

ND Nieruchomości

SZCZECINEK nad jeziorem Trzesiecko Mieszkanie (50 m kw.), 2 pokoje z balkonem, centrum bardzo ładnego miasteczka z jeziorem i sportami wodnymi w centrum, świetne na zamieszkanie w wieku emerytalnym. Wszędzie na “rzut beretem”. Korty tenisowe latem i zimą, basen kryty, hippika, najdłuższy w Europie wyciąg narciarski na jeziorze. Miasteczko otoczone jest pięknymi lasami i jeziorkami. Proszę dzwonić Elżbieta: (718) 966-9878

SPRZEDAM DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ W SERCU MAZUR Przepięknie położona działka budowlana w miejscowości Jagodne k/Pisza na sprzedaż. 930m2, uzbrojona, niedaleko jeziora. Cena $25,000 Zadzwoń po więcej informacji: (516)809-7988 Krystyna Numer kontaktowy w Polsce: (011) 48 506-722-419 Halina

POŁANIEC, WOJ. ŚWIĘTOKRZYSKIE Sprzedam DOM wolnostojący, murowany, jednolub dwurodzinny - 3 kondygnacje z materiałów ceramicznych, ocieplany, elewacja klinkier. Parkiety, drzwi i okna drewniane, powierzchnia 551,5 m2. Ogrodzenie kute, metalowe. Rok budowy 2000. Cena do uzgodnienia. Proszę dzwonić: 48 (602) 618-501 NOWY SĄCZ Jednorodzinny dom, wolnostojący, parterowy z poddaszem. Działka 9,69 ara. Powierzchnia domu 150 m. kw z garażem. Budowany metodą tradycyjną, kryty dachówką, okna dachowe Fakro, stan deweloperski. Działka jest kwadratowa z prywatną drogą dojazdową bezpośrednio z asfaltu. Wszystkie media (woda, prąd, gaz, kanalizacja miejska, ogrzewanie gazowe). Bardzo atrakcyjna lokalizacja! (boczna od Grunwaldzkiej). Cena: 445 tys. zł. Proszę dzwonić: 011 48 (666) 111-333 lub (201) 657-2753 Leszek

SPRZEDAM DOM w Krakowie Kliny. Proszę dzwonić: (201) 991-5039

LUKSUSOWE, TRZYPOKOJOWE mieszkanie z garażem i pomieszczeniem gospodarczym do sprzedania w Oleśnicy. 15 minut od Wrocławia. Proszę dzwonić: 011 48 (71) 78 078 58 albo 011 48 (607) 959 613

OKAZJA! Super DOM 250 m2 + DZIAŁKA 10 arów - POLSKA TARNÓW MOŚCICE Do sprzedania piękny DOM W STANIE SUROWYM ZAMKNIĘTYM w super cenie. Bardzo spokojna okolica - zabudowa jednorodzinna. Dom posiada: podpiwniczenie (2 pomieszczenia), parter (kuchnia połączona z jadalnią, pokój, pralnia), 1 piętro (salon, pokój, toaleta),2 piętro (3 pokoje, łazienka), 3 piętro (2 pokoje - częściowo ścięte), strych. GARAŻ z kanałem o pow. 36 m2. Dom z cegły max oraz dziurawki, ocieplony wewnątrz styropianem 5 cm. Wewnątrz tynki, instalacja elektryczna, wod-kan, antenowa azart oraz zsyp do pralni. Okna i drzwi drewniane, dach blacha ocynkowana. Doprowadzone są: prąd, gaz, woda, kanalizacja. SERDECZNIE POLECAM I ZAPRASZAM !!! kolucho@op.pl DO SPRZEDAŻY DOM JEDNORODZINNY w Jastkowicach (okolice Stalowej Woli). Powierzchnia użytkowa 200 m. Na działce ogrodzonej 15 a. Na górze 3 sypialnie, łazienka, na dole pokój wypoczynkowy, duża kuchnia, łazienka, office, dwa przedpokoje. Dom wybudowany w 2000 r. Cena: 350.000 zł. Proszę dzwonić: (973) 928-4189

TARNÓW do sprzedania nowy, luksusowo wykończony dom wolnostojący w willowej dzielnicy Tarnowa. Powierzchnia użytkowa 215 m2 na działce 10 arów. Dużo przestrzeni, 3 łazienki, 4 sypialnie, garderoby, garaż na 2 samochody. Dużo najnowocześniejszych technologicznych rozwiązań i udogodnień: centralna klimatyzacja, ogrzewanie i wiele, wiele więcej. Po szczegółowe informacje proszę dzwonić do Teresy: (973) 777-4022

PILNIE SPRZEDAM DOM PARTEROWY z użytkowym poddaszem przy ul. Sienkiewicza 15 w Janowie Lubelskim. Na dole 3 duże pokoje, kuchnia, łazienka, 2 korytarzyki. Na górze 2 małe pokoje, 1 z balkonem, bardzo duży strych do zaadaptowania. Ogrzewanie węglowe-piec c.o., piec elektryczny c.o, kominek kaflowy z wkładem. Dom jest po remoncie. Okna plastikowe, parkiet jesionowy, boazeria, dach z blachy. Działka 11a-prostokąt. Garaż wolnostojący, budynki gospodarcze. Do zamieszkania od zaraz. W bardzo bliskiej odległości sklepy, szkoły, banki, poczta, kościoły, pływalnia. Spokojna okolica. Miasto otoczone lasami, zalew, jazda konna. Proszę dzwonić: 011 48 (666) 456-282

SUPER MIESZKANIE W CENTRUM KRAKOWA! Doskonała lokalizacja (15 minut od Rynku). 118 m kw. na poziomie I + ok. 60 m kw. do adaptacji na poziomie II. Istnieje możliwość podziału mieszkania na 2 mniejsze. Poddasze (należące do mieszkania) do pełnej adaptacji (na antresolę, 2 sypialnie itp.) - całkowita dowolność. Po przystosowaniu - mieszkanie idealne na wynajem (bliskość wielu krakowskich uczelni) na Uniwersytet Ekonomiczny - 3 minuty na piechotę! Proszę dzwonić: 011 48 (503) 166-076 (wieczorem)

MALOWNICZA CZĘŚĆ Marek pod Warszawą. Doskonała komunikacja, 7 minut do Warszawy, blisko dobre szkoły, sklepy i kościół. Dom 75 m2 z własnością hipoteczną gruntu. Cena poniżej 5 tys. zł za m2. Sprzedam po zakończeniu budowy zimą 2012, ale osoby zainteresowane zachęcam do wcześniejszego obejrzenia “stanu surowego” i zadecydowania o aranżacji ścian działowych, które mogą tworzyć mieszkanie dwu-kondygnacyjne 6 pokojowe, jak również 2 pokojowe mieszkania na wynajem. Kontakt w Nowym Jorku: (646) 470-2852

ATRAKCYJNY APARTAMENT! 2 pokojowy o powierzchni 47 m2 z balkonem i miejscem garażowym na Pelcowiznie w Warszawie. Budynek apartamentowy, malowniczo wpisany w architekturę starej Pragi. Rok budowy 2008. Dariusz (516) 640-5854

PILNIE SPRZEDAM DZIAŁKĘ NA MAZURACH w całości lub w częściach pięknie położoną, częściowo zalesioną działkę, zlokalizowaną 500 metrów od brzegu jeziora (Pupla Mała) w cichej i ustronnej okolicy. Odległość od Olsztyna 25 km. Dojazd drogą nr 51. Działka jest otoczona lasem, ma duże możliwości zagospodarowania, przez działkę przechodzi linia energetyczna niskiego napięcia. Zapraszamy do negocjacji. Kontakt telefoniczny: (011) 48 600-837-271 lub mailowy: anna91170@gmai.com

DWÓR W NOWEJ POGORZELI 40 min jazdy samochodem - ok. 35 km na wschód od Warszawy. W odległości ok. 500 m znajduje się Krajobrazowy Park Narodowy. Posiadłość obejmuje 9,59 ha terenu, w tym 2 ha stawów hodowlanych. Powierzchnia użytkowa dworku: 1405 m2, piwnice 455,70 m2, parter 550,20 m2, piętro ok. 450m2. Pałac zbudowany przed 1740 r. W obiekcie były kręcone zdjęcia do filmu “Noce i Dni”. Na terenie posiadłości w latach 90-tych został wybudowany budynek gospodarczy o pow. 350 m2 w odległości ok. 50 m od dworu. W parku ze starodrzewiem znajdują się 2 zabytki przyrody (dąb i modrzew). Proszę dzwonić: +48 (22) 62-89-261

BIAŁYSTOK - OKAZJA Bardzo tanie, komfortowe szeregówki. Nowoczesna architektura. Atrakcyjne położenie. Do szybkiej sprzedaży. Bardzo dobra inwestycja dla każdego. Taniej napewno nie znajdziejsz. Sprawdź, bo naprawdę warto. Informacja: www.arsenal-bud.pl Telefon komórkowy: 011 48 (602) 405-688

NOWY SĄCZ ulica Podbielowska (boczna od Grunwaldzkiej) Wolnostojący dom. Wszystkie media miejskie (gaz, prąd, woda, kanalizacja). 10 arowa działka w cichej i spokojnej dzielnicy miasta z asfaltowym dojazdem. Dom ma wykonane i przyłączone wszystkie instalacje wewnętrzne, dwufunkcyjny piec gazowy, kaloryfery, ogrzewanie podłogowe w łazienkach, kuchnia, przedpokój, okna dachowe Fakro. Powierzchnia domu 148,6 m kw plus 34,8 m kw garaż na dwa samochody (brama otwierana pilotem). Cena 456 tys.zł Właściciel: 011 48 (666) 111-333 lub (201) 657-2753 Leszek

SPRZEDAM DOM REKREACYJNY Sulęczyno (woj. pomorskie) nad jeziorem Węgorzyno. Powierzchnia mieszkalna 109 m kw., powierzchnia działki 1,359 m kw. Cena 215 000 zł. Proszę dzwonić: Krystyna (właściciel) (203) 569-3512 Więcej informacji na stronie: www.tyszkiewicz.pl numer oferty TY20204s

nowy dziennik Środa 3 października 2012 OKAZJA!!! POLSKA! Bieszczady Wysokie Sprzedam działkę/ki w Bieszczadach, gmina Cisna przy trasie Cisna-Wetlina (duża obwodnica - pętla bieszczadzka) pow. 1,30 ha. Doskonała zarówno pod inwestycję, jak również pod prywatną rezydencje czy domek letniskowy, atrakcyjna turystycznie i ekologicznie, dookoła piękne góry i lasy. Tereny obfite w wiele gatunków zwierząt łownych - raj dla myśliwych oraz zwolenników 4x4. Działka posiada aktualne warunki zabudowy /WZ/. Istnieje możliwość zakupu sąsiedniej działki o podobnym areale i walorach. Cena 35zł/m2 - do negocjacji. W chwili obecnej to OKAZJA!!! Świetna lokata kapitału. Proszę dzwonić: +48 (698) 004-422

SPRZEDAM DOM JEDNORODZINNY w Orchowie w bardzo dobrym stanie. Rok budowy 1984. Powierzchnia mieszkalna 110 m2 (całość podpiwniczona) z budynkiem gospodarczym, w którym znajduje się garaż z kanałem i piwnica. Obiekt usytuowany na działce o powierzchni 1250 m2, ogrodzonej i zagospodarowanej. Proszę dzwonić Ewa: Domowy: (781) 396-5975 Komórkowy: (781) 526-2176

SPRZEDAM LUKSUSOWY APARTAMENT W BARDZO DOBREJ DZIELNICY WARSZAWY Mieszkanie 82 m2, prestiżowy adres, Warszawa- Mokotów, 900,000 PLN. IV piętro, apartamentowiec 13.piętrowy 2000 r. Własność hipoteczna. Trzy pokoje: salon z aneksem kuchennym, loggia (dodatk. 9 m2), 2 sypialnie, 2 łazienki (pierwsza – kabina prysznicowa, WC, umywalka, pralka aut. oraz druga - duża wanna narożna, WC, toaletka z umywalką, ogrzewanie podłogowe) oraz hall (szafa wnękowa 2,5 m. z lustrem). Ciche, słoneczne i wyjątkowo ciepłe. Wszystkie okna wychodzą na piękne i duże zielone patio, na stronę południową. Do lokalu przynależy miejsce parkingowe w podziemnym garażu oraz udział własnościowy w zintegrowanym fitness club (siłownia, duży basen, sauna itd.) Wokół dużo zieleni, cisza i spokój mimo centrum miasta. Osobny kinder garden. Wysoki standard budynku. Wszystkie wejścia i windy przystosowane do whellchair. TV kabl., Internet, tel. ochrona i recepcja całodobowe, monitoring, interkom. Obsługa administracyjna dwujęzyczna. Obok stacja metra, tramwaj, autobus, sklepy, poczta. Proszę dzownić: (+48)601-244-450 lub pisać: properyt@gazeta.pl

SPRZEDAM MIESZKANIE WŁASNOŚCIOWE w Białymstoku, 32 m kw. oraz majątek na granicy Białegostoku w całości lub częsci na 2 hektarach ziemi z domem lub bez. Proszę dzwonić: (201) 840-0922

REWA K. GDYNI • Sprzedam pensjonat nad morzem, 10 pokoi, mieszkanie dla właściciela, garaż, parking, końcowa ulica, piękny widok na morze, 5 minut do plaży. • Sprzedam działkę, 500-700 m kw. położoną blisko morza. Proszę dzwonić: (973) 342-0595

NA SPRZEDAŻ - APTEKA W POLSCE - WOŁOMIN (OKOLICE WARSZAWY) Sprzedam dobrze prosperująca aptekę w Wołominie (okolice Warszawy) z kompletnym wyposażeniem. Lokal mieści się w wynajmowanym pawilonie handlowym w centrum miasta. Apteka działa od 1993 roku. Zainteresowanych prosimy o kontakt z właścicielką. 260 000 PLN - cena do negocjacji. Tylko poważne oferty. Proszę dzwonić: 011 48 (603) 289-381 (Ewa)

Do sprzedaży dom jednorodzinny w Polsce w miejscowości ROGI okolice MIEJSCA PIASTOWEGO. Dom parterowy, częściowo podpiwniczony z mieszkalnym poddaszem, usytuowany na południowo-wschodniej części działki o pow. 25 arów. Dom atrakcyjnie wykończony sprzedawany z pełnym wyposażeniem: kuchnia (meble na wymiar z AGD), komody, wypoczynek, jadalnia. Dom zadbany, zamieszkały z bardzo funkcjonalnymi rozwiązaniami architektonicznymi. Cena do NEGOCJACJI!!!!! Po więcej informacji i cenę proszę pisać na e-mail: uramrobert@yahoo.com

MIESZKANIE W KRAKOWIE KRAKÓW - OLSZA, OK. UL. CHAŁUPNIKA Apartament 4-pokojowy w kameralnym, ogrodzonym budynku, bardzo ładne i świetnie rozplanowane 4-pokoje z kuchnią, starannie wykończone, kuchnia umeblowana i wyposażona w sprzęt AGD, dwie łazienki, sypialnie z balkonami, olbrzymia piwnica, przedpokój z szafą wnękową, możliwość zakupu garażu za odrębną kwotę 25 000 PLN, pow.: 109,23 m2, Cena: 660 000 PLN. Telefony w Polsce: 12 (431) 29-30, 12 (431) 29-31, (604) 486-909. Halina Kucharska Staromiejskie Biuro Nieruchomości (201) 562-3768

SKIERNIEWICE (pow. 200 m , pow. działki 1 455 m ) Cena: 650 000 PLN Wolnostojący, z cegły, dwupoziomowy, 9-pokojowy Ogrodzenie: siatka z bramą. Dostęp do drogi: asfaltowa osiedlowa. Prąd, kanalizacja i ogrzewanie na gaz miejski. Liczba miejsc parkingowych: 1. Duży wygodny dom na działce o powierzchni 1455 m kw. położony przy spokojnej, bocznej ulicy. Idealna lokalizacja - blisko dworca PKP i centrum miasta, w pobliżu park, szkoła, supermarket. Dom jest piętrowy o powierzchni 200 m2, zarówno parter jak i piętro są niezależne, do zamieszkanie dla dwóch rodzin. Jak przystało na willę z lat 40-tych pomieszczenia są przestronne, widne, wysokie. Cena jest do negocjacji. Główne atuty nieruchomości: doskonała komunikacja z centrum i doskonały dojazd do Warszawy – 30 minut pociągiem. Telefony kontaktowe: w Polsce – Irek 48 (666) 837-178 w USA - Maria (516) 775-5432


17 nowy dziennik Wednesday, October 3, 2012 ZAKOPANE Działka inwestycyjna na Podhalu (3,7 ara). W pobliżu powstaje wyciąg narciarski najdłuższy na Podhalu. Proszę dzwonić: +48 18 (206) 10-82

PIĘKNIE POŁOŻONA NIERUCHOMOŚĆ ROLNA, na wzniesieniu, z dostępem do jeziora Przytonko na terenie gminy Ostrowice, gdzie znajduje się kilka jezior o charakterze turystycznym. Oferowana nieruchomość objęta jest Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, a teren przeznaczony jest pod zabudowę zagrodową, siedliskową, na agroturystykę i rekreację. Wielkość zabudowy siedliskowej: od 1 ha. Joanna: brasso@vp.pl www.dzialkinadjeziorem.eu

SPRZEDAM MIESZKANIE w Polsce, Roztocze, Zamość. 2 pokoje, parter. Proszę dzwonić: Marta 011 48 (514) 326-009 MIESZKANIE NA SPRZEDAŻ Zielonka (okolice Warszawy). Mieszkanie 4-pokojowe z widną kuchnią, łazienką i oddzielnym WC. Kuchnia zabudowana. W przedpokoju i dwóch pokojach szafy wnękowe. Loggia z widokiem na południe. W okolicy dużo zieleni, blisko las i woda. Blisko szkoła, przedszkole i plac zabaw dla dzieci. Dobre połączenie autobusowe i PKP z Warszawą. Dodatkowo do sprzedania garaż 20 m od bloku w cenie 20,000. Kontakt telefoniczny: +48 (600) 589-994

ogłoszenie drobne w gazecie i masz w

darmo

internecie

BUDYNEK HANDLOWO-USŁUGOWY Do sprzedania budynek handlowo-usługowy (hotel z restauracją) zlokalizowany w centrum miasta Sanoka w województwie podkarpackim (Bieszczady). 26 wyposażonych pokoi z łazienkami, sala konferencyjna, restauracja, powierzchnia 1700 m, prywatny parking. Proszę dzwonić: 011 48 (693) 997-353

TANIO! DOMEK LETNISKOWY W POLSCE Sprzedam domek letniskowy w miejscowości GRODEK NAD DUNAJCEM. Cena: $25,000 Proszę dzwonić: Krzysztof (011) 609-484-1456 SPRZEDAM DOM W GIŻYCKU (MAZURY) Dom o powierzchni 110 m kw., położony na działce o powierzchni 422 m kw. w centrum miasta. Cicha dzielnica, miłe otoczenie oraz spokojne sąsiedztwo. Dojazd do jeziora i plaży 10-15 minut. Cena wywoławcza 379 tys. zł. (do negocjacji). Stan techniczny dobry, zadbany. Więcej informacji i zdjęć znajdziesz na stronie: www.n-szydlowski.pl (nieruchomości Giżycko, szukaj w ofercie domy). Proszę dzwonić Danuta 48 (87) 566-5423 kom.: 48 (519) 435-593

REAL ESTATE OFFER IN KRAKÓW 1. GRODZKA STREET – so called Kings Road, center of the city, between Main Market Square and Wawel Royal Castle, four floor building on the corner of Grodzka Street and Senacka Street, under reconstruction, 8 apartments and 4 premises, whole space 2.160 m2, sale price: ca 23 mln PLN + 23%VAT (ca 6.7 mln € + VAT). Need ca 3 mln $ to finish reconstruction. ROI – min. 30%. 2. MODLNICA (outside Kraków) – 1.6 ha plot perfect for gas station, fast food and discount store, sale price: $188/m2. 3. SZAROW (20 km east of Kraków) – 7 ha plot by A4 highway knot (connecting west and east border) perfect for logistic center; sale price: $ 2.7 mln Please call: (718) 915-6146 or (347) 341-2217

DO SPRZEDAŻY NOWE LOKALE 2 - 3 - 4 pokojowe. Zlokalizowane na 3 piętrze w budynku wielorodzinnym, w KOBYŁCE, ok. 20 km od CENTRUM WARSZAWY. Powierzchnia lokali od 58m do 92m (cena od 248.000 do 333.000 PLN, dodatkowo możliwe stanowisko postojowe w garażu podziemnym, cena 20.000 PLN). Inwestycja położona jest przy parku, w rejonie o bardzo dobrze rozwiniętej infrastrukturze. +48 (513) 248-029

SUPER OKAZJA! KRAKÓW Dom o powierzchni 200 m kw., w zabudowie bliźniaczej, w dzielnicy willowej Krakowa zamienię na małe mieszkanie w centrum miasta lub sprzedam. Cena $325,000 (do negocjacji). Dom posiada 3 kondygnacje, każda po ok. 65 m kw. Jest podpiwniczony, ocieplony, ogrzewanie gazowe, posiada garaż z kanałem, niezbędne instalacje, jak również 40 m kw. balkonów i tarasów. Gotowy do zamieszkania. Działka ok. 400 m kw., zagospodarowana i ogrodzona. Proszę dzwonić: (646) 833-7871

.com

KOMENTARZ? POMYSŁ? OPINIA? NAPISZ DO NAS: listy@dziennik.com

classified@dziennik.com

UWAGA: poszukujemy SALES REPRESENTATIVE do sprzedaży powierzchni reklamowych Nowy Dziennik ogłasza nabór na stanowisko SALES REPRESENTATIVE do sprzedaży powierzchni reklamowych na terenie NY, NJ, PA. Od kandydatów wymagamy: • • • • • • • • • • •

min. 2 lata doświadczenia w sprzedaży znajomości języka angielskiego w stopniu zaawansowanym zaangażowania i kreatywności systematyczności i dobrej organizacji pracy dojrzałości i profesjonalizmu umiejętności nawiązywania i budowania pozytywnych relacji interpersonalnych realizacji wyznaczonych celów sprzedażowych zdolności negocjacyjnych otwartości i komunikatywności prawa jazdy pozwolenia na pracę

Zadania: • aktywne pozyskiwanie klientów na podległym terenie • utrzymywanie pozytywnych relacji z istniejącymi i nowymi klientami • systematyczne organizowanie i przeprowadzanie spotkań z obecnymi oraz potencjalnymi Klientami • budowanie baz danych klientów • aktywna współpraca z działem marketingu i reklamy • przygotowanie ofert handlowych • negocjowanie wstępnych warunków sprzedaży Praca w terenie • przygotowywanie raportów ze swojej pracy

na wysokiej prowizji

Zgłoszenia prosimy przesyłać na email: kk@dziennik.com


18

Turystyka

nowy dziennik Środa 3 października 2012

Gorący Egipt

n Podczas zabaw mojego dzieciństwa znalazłam na strychu sta-

Ewa Gabrynowicz

Swoje dziecinne wyobrażenia porównałam z prawdziwym Egiptem dopiero w 2010 roku. W podróż wybrałam się z moją koleżanką Basią. HURGHADA Hurghada leży na zachodnim brzegu Morza Czerwonego i jest znanym ośrodkiem wypoczynkowym. W jej okolicach znajduje się 45 raf koralowych, zaliczanych do jednych z najpiękniejszych na świecie. Prawdziwe królestwo do nurkowania i snorkingu. Zatrzymałyśmy się w Resort Fort Arabesque. Ośrodek wyglądał imponująco z basenami i pięknym ogrodem. Wyżywienie było wyśmienite, serwowane na zasadzie szwedzkiego stołu. Przez 3 dni mogłyśmy zasmakować dzieł kucharzy z kuchni japońskiej, francuskiej i włoskiej. Plaża ośrodka w Shaab Abu Nugar nie była przeludniona, dostałyśmy do dyspozycji obszerne miejsce z parawanem, sympatyczny przewodnik zaprosił nas do snorkingu. Rafy, rozciągające się tu na piaszczystym podłożu, porośnięte są koralowymi ogrodami. Prądy wodne wprawiają w ruch roślinność rafotwórczą, a pomiędzy nimi przepływaja ławice cudownie kolorowych małych i większych rybek. Pozwalają do siebie bardzo blisko podpłynąć, nie uciekają dopiero tuż przed samym dotknię-

ciem powolutku się oddalają. Mienią się też różnymi kolorami – np. jeden z gatunków ciągle zmieniał kolor: z czerni przez fiolet przechodził w zieleń i z ciemnoniebieskiego w jasnoniebieski, a potem znów od nowa i na przemian czarował taneczną karuzelą kolorów. Z innej perspektywy podziwiałyśmy podwodny świat następnego dnia, podczas wycieczki łodzią podwodną. Na zewnątrz łodzi znajdował się zawodowy nurek, który karmił ryby i w ten sposób zwabiał ogromne ławice ryb pływających tuż przed naszymi panoramicznymi oknami. Krystalicznie czysta woda pozwalała zoba czyć róż no rod ną ba jecz nie kolorową podwodną florę i faunę. Mijałyśmy różne kształty raf koralowych, wspaniałe gatunki ryb. Na dnie leżał też wrak zatopionej łodzi, której dziób zakończony był w kształcie Pegaza.

ZDJĘCIA: EWA GABRYNOWICZ

rą książkę, prawdopodobnie w języku niemieckim. Zainteresowały mnie w niej ilustracje z postaciami w barwnych strojach na tle dekoracyjnych pomieszczeń. Nie wiedziałam, co narysowane wydarzenia znaczą i skąd pochodzą, ale to nie miało dla mnie żadnego znaczenia, ja tylko bardzo chciałam tak pięknie wyglądać i tam być. Teraz wiem, że te kolorowe obrazki przedstawiały starożytny Egipt.

Królewska para w Karnaku

kilkuosobowa grupa uzbrojonych żołnierzy. Kair jest największą metropolią Afryki. Przypuszczalnie mieszka w nim ponad 18 milionów ludzi, w tym około 3 milionów żyje na cmentarzach zwanych Miastem KAIR Umarłych. Kair jest biedny, brudny, odrapaPoczątek Kairu sięga X wieku nany i niegościnny. Na każdym kroku, szej ery, wybudowany jest na grugdziekolwiek się pojawiliśmy, doma- zach starożytnego miasta Memfis. gano się od nas pieniędzy, i to wca- Współczesne budynki mieszają się le nie były grzeczne prośby. Po Egip- tu z pozostałościami po antycznych cie podróżowałyśmy razem z grupą budowlach, kolonialnymi brytyjskiAmerykanów. Byłyśmy pod specjal- mi kamienicami, meczetami i chrzeną ochroną. Nigdzie same nie wycho- ścijańskimi kościołami katolickimi. dziłyśmy, życie w mieście obserwo- Kanał, który przepływa przez środek wałam tylko z okien autobusu. Pod- miasta, to istne wysypisko śmieci ze czas zwiedzania zabytków zdarzało ściekami, plastikowymi butelkami i się, że do autobusu odprowadzała nas pojemnikami po detergentach. Na je-

Luksor – świątynia Hatszepsut i fragment meczetu

go brzegach wysiadywali rybacy z wędkami. Czy cokolwiek może żyć w tak brudnej wodzie? W Kairze odwiedziłyśmy najstarszy meczet Ibn Tuluna i inny okazały meczet– sułtana Hassana. W chrześcijańskiej dzielnicy koptyjskiej zwiedziłyśmy klasztor św. Jerzego i kościół św. Sergiusza (Abu Serga), gdzie kiedyś w jaskiniach ukrywała się Święta Rodzina przed Herodem. Atrakcją miasta jest także bazar Chan al Chalili. Wzdłuż wąskich uliczek stoi pełno sklepów, sklepików, straganów, malutkich kafejek, palarni nargili, kramów i kramików. Miałam wrażenie że jest tam wszystko i wszystko mi się tam podobało: orientalne stroje, kolorowe

Egipski oracz na polu

dywany, biżuteria, muzyka, zapachy ziół. Nawet przekrzykiwania przekupniów targujących się o godziwą cenę, ich mimika i gesty... Na bazarze zakupiłyśmy upominki i wypiłyśmy w jednej z kafejek pyszną arabską kawę podaną w malutkim kubeczku. Dużo obiecywałam sobie po muzeum kairskim. Ze zdumieniem już na wstępie stwierdziłam, że nie ma ono klimatyzacji, a starożytne sarkofagi są poukładane na otwartych półkach i każdy może ich dotknąć. Co prawda przewodnicy proszą, aby tego nie robić, ale przy takim natłoku odwiedzających można nawet niechcący na nie upaść. Tylko wybrane miejsca były zabezpieczone, a


19 nowy dziennik Wednesday, October 3, 2012

mówiłam “wieczne odpoczywanie”, jednocześnie przepraszając za nasze wtargnięcie w miejsce wiecznego spoczynku. Nie ma żadnych historycznych źródeł przekazu na temat powstania piramid. Data wzniesienia najwspanialszych kamiennych monumentów ciągle pozostaje największą ar che olo gicz ną ta jem ni cą wszech czasów. Jedna z wielu hipotez głosi, że mogą mieć pochodzenie nawet pozaziemskie. Ich niesamowite właściwości mogły z powodzeniem pierwotnie służyć jako wielkie obserwatorium astronomiczne – wychodzące z piramidy wąskie szyby wentylacyjne są wyGIZA – PIRAMIDY Na koniec naszej wycieczki po celowane w pewne konkretne gwiazEgipcie pozostawiłyśmy sobie tajem- dy. Piramidy mają kształt ostrosłunicze piramidy w Gizie – zaliczane pa o podstawie kwadratu, każdy róg do siedmiu cudów świata starożyt- podstawy kwadratu jest zgodny z nego. Autobusem dotarłyśmy do kierunkiem czterech stron świata. Piobszaru pustynnego z mniejszymi ramidy stoją pod strażą ogromnego kompleksami piramid i grobowców, sfinksa mającego twarz faraona i cianad którymi dominowały 3 okazałe ło lwa. Sfinks ma 20 m wysokości piramidy. Najwyższa z nich nosi na- i 74 m długości. Przejażdżka na grzbiecie wielbłąda to jedna z atrakcji wycieczki do Egiptu Jedynie informacje dotyczące buzwę władcy Cheopsa. Średnią, zbudowaną jako drugą, przypisujemy sy- dowy piramid podaje Herodot, zwanowi Cheopsa, faraonowi Chefreno- ny ojcem historii. W 450 roku przed wi. Trzecia, znacznie mniejsza, należy naszą erą podróżował po Egipcie i do wnuka Cheopsa, faraona Myke- wypytywał kapłanów o historię porinosa. Była wspaniała pogoda, nie- wstania piramid. Z jego opisów wybo bez jednej chmurki, słońce moc- nika, że najpierw budowano drogę, no grzało, ale przy powiewającym po której transportowano z gór liod czasu do czasu wietrze nie odczu- bijskich nad Nil bloki kamienne. wało się gorąca. Złote piaski pusty- Usypano rampy, pochylnie i za poni błyszczały wszystkimi odcienia- mocą całej sieci kołowrotków i dźwimi miedzi. Pustynia oferowała nam gni transportowano ponad 2 miliodługą pustą przestrzeń, pomarańczo- ny bloków kamiennych na miejsce we wydmy dopiero gdzieś daleko łą- budowy (każdy taki blok o boku kilczyły się z horyzontem. Jak wszę- ku metrów ważył 2 tony). Jednoczedzie w miejscach zabytków starożyt- śnie w tym samym czasie przygonego Egiptu, tak i to miejsce było towywano komory grobowe. Wetłumnie oblegane przez turystów. Ara- dług przekazu Herodota piramidę bowie zachęcali do przejażdżki na budowało około 100 tysięcy ludzi wielbłądach, mułach, osiołkach i ko- przez 20 lat. Tę teorię podważa hiniach. Największe powodzenie wśród storyk Rieppel twierdząc, że taka turystów miały oczywiście wielbłą- liczba ludzi nie zmieściłaby się na dy, które paradowały z poprzypina- budowie i przekonuje, że mogło pranymi kolorowymi pomponikami. cować w jednym czasie przy wznoPrzejażdżka na grzbiecie wielbłąda szeniu piramid tylko od 4 do 8 tyto wielka frajda. Wielbłądzi chód ma sięcy robotników. Sugeruje się rówswój niezaprzeczalny urok. Zwierzę- nież, że ktokolwiek pracował przy ta te poruszają się powoli wysoko stworzeniu nieśmiertelnych piramid, podnosząc nogi i lekko stąpając po czuł się wyróżniony i szczęśliwy, piasku. Swoimi miękkimi racicami niekoniecznie więc przy budowie W okolicach Hurghady znajduje się 45 raf koralowych, zaliczanych do jednych z najpiękniejszych na świecie w ogóle nie wzbijały kurzu i przy każ- musieli pracować jedynie uciemiędym kroku dumnie zadzierały swo- żeni niewolnicy. Mimo wielu wspaniałych momenje smukłe pyszczki. Strażnik za dwa dolary pozwolił tów naszej egipskiej wyprawy, mynam wejść do wnętrza małej pirami- ślę jednak, że to nie był Egipt z mody przeznaczonej na pochówek kró- ich obrazków w książce z dzieciństwa. lowej. Długi stromy i bardzo wąski Jean Cocteau napisał: “Wielki Egipt otwór w głąb grobowca zmusił nas faraonów śpi i marzy, po swoim upaddo zejścia niemal na czworakach. Za- ku przypomina opuszczoną barć, chowywałyśmy się cichutko, aby nie którą wzięły w posiadanie trzmiele”. naruszyć spokoju spoczywającej Faraonie, obudź się i przywróć Egiptam duszy. Na wszelki wypadek od- towi dawną świetność! n

FOTO: ARCHIWUM

FOTO: ARCHIWUM

przecież tam każdy przedmiot to bezcenny skarb. Na dwóch piętrach muzeum znajduje się 120 tysięcy przedmiotów starożytnego Egiptu: posągi bogów i bogiń, faraonów i królowych, królewskie mumie, królewskie insygnia, mumie zwierząt i wiele innych elementów z wyposażeń codziennego użytku wydobytych z grobowców. W tym czasie, kiedy byłam w Kairze, kolekcja zbiorów z grobowca Tutanchamona była wystawiana w innych krajach. W ten sposób kairska placówka zbiera pieniądze na wybudowanie nowoczesnego muzeum.

WYCIECZKA

W sobotę, 6 października, zapraszamy wszystkich na bardzo urozmaiconą trasę wzdłuż Hudsonu. Idąc na północ, oglądamy po drodze wypielęgnowany park, pomniki, monumenty i urocze kamieniczki z lat dwudziestych. Ostatnim akcen tem na tym od cin ku jest Riverside Church. Zmieniając kierunek, maszerujemy na południe Broadwayem. Zwiedzamy kolejną świątynię ze wspaniałymi witraża-

mi i biblijnym ogrodem, malowniczy kampus na Columbii itp. Łatwa trasa (C+) wyniesie ponad trzy mile. Prowadzą Jola Siwik i Halina Niedzielska. Spotykamy się o godz. 10:30 na północno-zachodnim rogu Broadwayu i 72 Ulicy; dojazd metrem nr 1. W razie niepogody można się upewnić w piątek wieczorem; tel. (212)568-6323. Następna wyprawa przypadnie 13 lub 14 października. Muzeum Egipskie w Kairze

FOTO: ARCHIWUM

Szlakiem zabytków


20

Og∏oszenia/Classified PRACA HELP WANTED

PRACA HELP WANTED NY

$200 DZIENNIE (310) 403-8463

LOOKING FOR EXPERIENCED HOUSEKEEPER/CLEANING LADY Live-out, flexible. Organized and clean. Flatbush area. English speaking. NO SMOKING. Excellent salary. Please call: (917) 714-3863 No Saturday calls please

JEWELRY MANUFACTURER is looking for full-time diamonds setter. Please call: (516) 554-1954 WANTED EXPERIENCED mechanics fabricators and installers for glaziers, storefront, curtain walls, thermo insulated, units shower enclosures, aluminum doors Please call: (718) 937-2222 POTRZEBNY DOŚWIADCZONY instalator- szklarz do wystaw sklepowych, ścian działowych, izolacji termicznej, kabin prysznicowych, drzwi aluminiowych. Proszę dzwonić: (718) 937-2222 MOŻLIWOŚĆ SPONSOROWANIA BIURO GEODEZYJNE/ZAKŁAD INŻYNIERII LĄDOWEJ I WODNEJ niedaleko Queens (na granicy Nassau w Nassau County) zatrudni od zaraz doÊwiadczonego kreÊlarza ze znajomością programu CAD, geodetę. Mo˝liwoÊç przszkolenia. Zarobki $600/tygodniowo, 5 dni, 40 godzin. Proszę dzwoniç: (718) 472-1571 lub (516) 488-1608 poniedziałek-piàtek 9 am - 5 pm lub e-mail psuvey4@optonline.net Możliwość sponsorowania na zieloną kartę.

POTRZEBNI TECHNICY (SERWISANCI)

Potrzebni serwisanci do pracy w Hercules Corporation od zaraz. Obowiązki: konserwacja i naprawa maszyn pralniczych (pralki, suszarki) w NY, NJ i CT. Zapewniamy przeszkolenie i służbowy samochód. Wymagana podstawowa znajomość języka angielskiego, ważne prawo jazdy. Dobre wynagrodzenie i pakiet świadczeń, w tym medyczne/dentystyczne oraz płatne dni wolne. Prześlij resume na adres e-mail: tech25@hercnet.com lub na numer faksu: (516) 937-3914

nowy dziennik Środa 3 października 2012

NAUKA EDUCATION

DUŻA FIRMA PRODUKCYJNA zatrudni kierowcę CDL “Tractor Trailer” (roll off, low boy) z doświadczeniem. Krótkie lokalne trasy do 3.5 h. Doświadczenie wymagane. Praca w Ridgefield Park, NJ. Proszę dzwonić: (201) 527-6199

FIRMA TRANSPORTOWA potrzebuje spawaczy i mechaników do naprawy ciężarówek i naczep w New Brunswick, NJ. Stała praca. Po więcej informacji proszę dzwonić: (570) 657-0432

POTRZEBNE OSOBY (kobiety i mężczyźni) do pracy w firmie produkującej żywność. Preferowane osoby z doświadczeniem przy pracy z rybami. Pełen etat. Jamaica, Queens. 2 bloki od subway. Komunikatywny język angielski. Proszę dzwonić: (718) 523-8899 POTRZEBNA PANI do pracy w billing department/office medyczny na Brooklynie (Brighton Beach area). Doświadczenie nie jest wymagane, tylko dobra znajomość języka angielskiego i szybka obsługa komputera. Proszę dzwonić między 12 a 5 pm prosić Wiesię: (718) 646-7330 POTRZEBNI BLACHARZE do prac ornamentowych w fabryce na Brooklynie. Produkcja cz´Êci blaszanych do budownictwa. Równie˝ potrzebni FACHOWCY DO INSTALACJI ornamentowych i architektonicznych cz´Êci blaszanych na zewnàtrz budynków. Sta∏a praca. Proszę dzwoniç: (917) 416-7906

KOMENTARZ? POMYSŁ? OPINIA?

AGENCJE AGENCIES

NAPISZ DO NAS: listy@dziennik.com

AUKCJE AUCTION AUCTIONEER CHRISTOS SCANDALIS License #1417496 will auction a class of 1844 unredeemed pawns of inclusive dates Pledge #’s 100202-220713 Nov. 10 2012 at 10:30am inspection at 10:00am Location 439 Crescent St. Brooklyn, NY 11208.

SAMOCHODY CARS

PRACA HELP WANTED NJ

USŁUGI SERVICES

WE ARE A PROGRESSIVE PLASTIC INJECTION MOLD DESIGN & FABRICATION SHOP IN RAHWAY, N. JERSEY

We seek an experienced programmer/operator with minimum 5 years experience for our CNC mill center for electrode manufacturing and general machining operations. Mold shop experience and programming experience a plus. We offer competetive salary, benefits and pleasant working conditions. Salary commensurate with experience; $20 PLUS hourly. Sign on bonus dependent on experience after 6 months of successful employment. General toolmakers with general experience will be considered for CNC training. Please call: (732) 381-1411

CENY OGŁOSZEŃ / CLASSIFIED ADVERTISING RATES ZAMIESZCZANIE / ORDER Pon. – Pt. / Mon. – Fri. $14 dzieƒ / each day Sob. – Niedz. / Sat. – Sun. $24 35 s∏ów / words limit per ad

Wycofanie og∏oszenia / Cancellation Charge

$5

1 tydzieƒ / week 2 tygodnie / weeks 3 tygodnie / weeks 4 tygodnie / weeks

$57 / $67 $110 $160 $210

FRIDAY + SAT./ SUN. – $38 + MONDAY FREE MENTION: PAY FOR 3 WEEKENDS AND THE 4TH IS FREE!

Bring or mail your classified ad to our office 70 Outwater Lane, Garfield, NJ 07026 or any branch office listed below. Call (212) 594-2374, or (718) 389-6117, Fax (212) 594-2383, E-mail: classified@dziennik.com, Website: www.dziennik.com

Deadlines: For Monday Issue: Friday 3 PM Tuesday – Weekend Issues: 12 PM

We accept:

W dniu publikacji w gazecie og∏oszenia umieszczone sà na naszej stronie internetowej www.dziennik.com

OG¸OSZENIA DO NOWEGO DZIENNIKA PRZYJMOWANE SÑ RÓWNIE˚: GREENPOINT, NY

Polish Home Service 176 Java St., pok. 5 (Centrum Polsko-S∏owiaƒskie),

phsfrank@gmail.com • M – F: 9AM – 6PM • SAT.: 10AM – 12PM

tel. 718 389-6117 fax 718 389-8134

DISCLAIMER:

RIDGEWOOD, NY

NEW JERSEY

GLENDALE, NY

BOROUGH PARK, NY

Flowers by Renia 6404 Fresh Pond Rd • M – SAT.: 9AM – 8PM • SUN.: 10AM – 5PM

Classic Travel 186 Maple Avenue, Wallington, NJ 07057 info@classic-travel.com • M – F: 11AM – 2PM

ELLA Business Center 65-19 Myrtle Ave. • M – SAT.: 10AM – 8PM

Konar Trading 1358 43rd. St. • M – F: 1PM – 8PM • SAT. – SUN.: 1PM – 8PM

tel. 718 821-3193 fax 718 418-5860

tel. 973-473-3845 800-774-6996

tel. 718 386-4222 fax 718 386-4293

tel. 718 435-5045 fax 718 435-2098

www.NajlepszaAgencja.com

"Nowy Dziennik" assumes the statements made in classified advertisements are accurate, but cannot investigate them and assumes no responsibility or liability concerning their content. The Publisher reserves the right to decline, withdraw, or edit advertisements. Every effort will be made to avoid mistakes, but responsibility cannot be accepted for clerical or printing errors.

METROPOLIA NOWOJORSKA

LONG ISLAND

El˝bieta Pop∏awska

NEW BRITAIN, CT

Delfina Kozimor dk@dziennik.com • daily: 8AM – 6PM

elzbietapoplawska@yahoo.com

• daily: 8AM – 8PM

Nowak Travel Agency Wies∏aw Nowak 42 Broad Street • M – F: 9AM – 6PM • SAT.: 9AM – 2PM

tel. 201 665-6026

tel. 347 341-2217

tel. 860 224-3127

ZRZECZENIE SIĘ ODPOWIEDZIALNOŚCI:

“Nowy Dziennik” zakłada, że informacje podane w ogłoszeniach są zgodne z prawdą. Jednak nie jest w stanie sprawdzać ich prawdziwości i brać odpowiedzialności za ich treść. Wydawca ma prawo do odmówienia, wycofania lub przeredagowania treści ogłoszenia. Wydawca dochowa wszelkich starań, by uniknąć pomyłek, ale nie ponosi odpowiedzialnoci za błędy w druku.


Og∏oszenia/Classified TURYSTYKA TOURISM

21 nowy dziennik Wednesday, October 3, 2012

Popierasz zniesienie wiz dla Polaków? Wejdź na stronę DropVisasForPoland.org i oddaj swój głos.

•M&R•

ELECTRICAL, INC. •

149 FRANKLIN STREET, BROOKLYN, NY 11222

WRÓŻKI PSYCHICS

(718) 389-2159 LICENCJOWANY ELEKTRYK

DropVisasForPoland.org

PLUMBING & HEATING President: Andrzej Natkaniec

• INSTALACJA NOWYCH BOILERÓW • ZAMIANA BOILERÓW OLEJOWYCH NA GAZOWE • USUWANIE VIOLATION Firma ubezpieczona z licencją • Darmowe wyceny Przyjmujemy credit cards.

O 718.326.9090

53-28 61st Street • Maspeth, NY 11378


22

Sport

nowy dziennik Środa 3 października 2012

Red Bulls strzelali, Crew grali do końca n 29 goli strzelili piłkarze MLS w dziewięciu meczach minionego

weekendu. W szlagierze kolejki, na szczycie Konferencji Wschodniej, po bardzo dobrym meczu, Sporting Kansas City pokonał Chicago Fire 2-0 i na 3 kolejki do końca zapewnił sobie grę w playoffs. Ostre strzelanie urządzili sobie piłkarze New York Red Bulls, którzy pokonali FC Toronto 4-1. opieczni Roberta Warzychy po raz kolejny pokazali, że grają do końca i, jak zwykle, w ostatnich minutach zdobyli zwycięskiego gola. Crew po strzałach Jaira Arriety prowadzili 2DALLAS CZY VANCOUVER? 0 i wydawało się, że nic nie będzie Spotkanie na szczycie trzymało w w stanie odebrać im pewnego wynapięciu trwało do ostatnich sekund, dawałoby się zwycięstwa z Union. kiedy to strzelając drugiego gola Gra- Ambitni goście po karnym Danham Zusi postawił kropkę nad “i”. Mi- ny’ego Cruza i golu młodego Jacka mo że mogli czuć się nieco rozcza- McInnerneya zdołali wyrównać, ale rowani brakiem zwycięstwa, to naj- okazało się, że remis utrzymał się tylwięcej goli zobaczyli kibice w Santa ko przez niewiele ponad minutę. NieClara, gdzie Earthquakes zremisowa- mal natychmiast bowiem reprezenli z FC Dallas 3-3. Bezbramkowym tant Chile Milovan Mirosevic, strzeremisem w Vancouver Sounders za- lił zwy cię ską bram kę. Go ście pewnili sobie grę w playoffs, ale ze- domagali się spalonego, ale sędzia spół z Dallas nadal nie rezygnuje z jedynie zbulwersował trenera Roberwalki o ostatnie dostępne piąte miej- ta Warzychę doliczając 6 minut do sce w tabeli zachodu, które zapew- drugiej połowy. Zwycięstwem Crew nia udział w playoffs. Teksańczycy przedłużyli swoje szanse na playoffs, mogą już jedynie wyprzedzić aktu- jednak sporo ich czeka, zanim poalnie piątych w tabeli Whitecaps. wiedzą, że sobie zapewnili awans. Zespół z Columbus ma przed sobą bardzo ważne trzy mecze. W niedzielę CREW LUBIĄ DRAMATY Nie bez nerwów, czy też tradycyj- u siebie podejmuje lidera Sporting, nego już w Columbus dramatu, pod- następnie udaje się do walczących o

Colorado Rapids – Los Angeles Galaxy 1-1 (1-1) 0-1 Marcelo Sarvas (10), 1-1 Jaime Castrillon (16). Widzów 17 649 0-1 Ryan Johnson (6), 1-1 Markus Holgersson (13), 2-1 Kenny Cooper (27), 3-1 Kenny Cooper (88), 4-1 Thierry Henry (90+). Widzów 25 017.

Columbus Crew – Philadelphia Union 3-2 (2-0) 1-0 Jairo Arrieta (44), 2-0 Jairo Arrieta (50), 2-1 Danny Cruz (65), 2-2 Jack McInnerney (86), 3-2 Milovan Mirosevic (87). Widzów 14 673

Houston Dynamo – New England Revolution 2-0 (0-0) 1-0 Ricardo Clark (77), 2-0 Oscar Boniek Garcia (90+). Widzów 22 039

Vancouver Whitecaps FC – Seattle Sounders FC 0-0 Widzów 21 000

Portland Timbers – D.C. United 1-1 (0-0) 0-1 Chris Pontius (60), 1-1 Bright Dike (79). Widzów 20 438

San Jose Earthquakes – FC Dallas 3-3 1-0 Alan Gordon (24), 1-1 Blas Perez (37), 1-2 Blas Perez (72), 2-2 Steven Lenhart (82), 2-3 Matt Hedges (88), 3-3 Steven Lenhart (90+). Widzów 10 744

Chivas USA – Real Salt Lake 0-4 (0-2) 0-1 Alvaro Saborio (8), 0-2 Alvaro Saborio (11), 0-3 Alvaro Saborio (65), 0-4 Paulo Jr. (81). Widzów 11 450

Sporting Kansas City – Chicago Fire 2-0 (1-0) 1-0 Graham Zusi (11), 2-0 Graham Zusi (96). Widzów 21 010

TABELE SEZONU ZASADNICZEGO MLS 2012 17 15 16 15 13 14 12 8 7 5

7 8 5 6 10 6 4 6 8 7

KONFERENCJA ZACHODNIA 7 8 9 10 8 11 15 15 16 19

39-25 54-44 42-36 48-40 44-37 39-39 44-49 31-36 37-43 35-59

1. San Jose Earth.* 2. Real Salt Lake* 3. Los Angeles Galaxy* 4. Seattle Sounders FC* 5. Vancouver WhiteCaps 6. FC Dallas 7. Colorado Rapids 8. Portland Timbers FC 9. Chivas USA

pozostanie w strefie playoffs DC United, a sezon zasadniczy Crew zakończą u siebie meczem z teoretycznie dużo słabszymi Toronto FC. RED BULLS CORAZ BLIŻEJ Zgodnie z oczekiwaniami ostre strzelanie urządzili sobie Red Bulls, którzy rozgromili u siebie Toronto FC aż 4-1. Gwiazdą meczu znów był 34-let-

Hiszpania wykorzysta wszystkie środki prawne, aby zapobiec uzyskaniu przez Gibraltar pełnego członkostwa w Europejskiej Unii Piłkarskiej – oświadczył we wtorek hiszpański minister sportu Jose Ignacio Wert. n

New York Red Bulls – Toronto FC 4-1 (2-1)

1. Sporting Kansas City – X3158 2. New York Red Bulls 31 53 3. Chicago Fire 30 53 4. D. C. United 31 51 5. Houston Dynamo 31 49 6. Columbus CREW 31 48 7. Montreal Impact 31 40 8. Philadelphia Union 29 30 9. NE Revolution 31 29 10. Toronto FC 31 22

Radość piłkarzy New York Red Bulls po strzeleniu bramki FC Toronto

ni Francuz Thierry Henry, który wprawdzie strzelił tylko jednego gola, ale pierwszej urody, a poza tym statystował przy pozostałych trzech bramkach. Nowojorczycy, mimo zwycięstwa, nie mogą być pewni gry w playoffach, ale na 3 mecze do końca mają 5 punktów przewagi i praktycznie punkt zdobyty w najbliższych trzech spotkaniach powinien wystarczyć. Red

Bulls wcale jednak nie mają najłatwiejszego zadania, dwa najbliższe mecze zagrają u siebie, ale z wymagającymi rywalami. Już w najbliższą sobotę podejmą Chicago Fire, a 20 października – Sporting, czyli ścisłą czołówkę Konferencji Wschodniej. Sezon zasadniczy Red Bulls zakończą w Filadelfii, derbowym meczem z Union. CHRIS REIKO, DET

Piłkarska wojna o Gibraltar

KOMPLET WYNIKÓW 30 KOLEJKI

KONFERENCJA WSCHODNIA

FOTO: DET

Podopieczni Petera Vermesa są jak na razie jedyną drużyną Konferencji Wschodniej, która może być pewna udziału w pucharowej fazie rozgrywek.

31 31 31 30 30 31 31 31 30

61 52 50 49 39 37 31 30 28

18 16 15 13 10 9 9 8 7

7 4 5 10 9 10 4 9 7

6 11 11 7 12 12 18 14 16

65-39 44-34 55-43 45-31 31-40 38-41 39-46 33-51 21-49

Kolejno: mecze, punkty, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki * drużyna zakwalifikowała się do playoffs

To reakcja na przyznanie dzień wcześniej Gibraltarowi przez Komitet Wykonawczy UEFA statusu tymczasowego członka, co mogłoby przekształcić się w pełnoprawne członkostwo w przyszłym roku po kongresie w Londynie. “Powiedzieliśmy już, że wykorzystamy wszystkie środki prawne, aby temu zapobiec. Jesteśmy optymistami że ta tymczasowość nie zmieni się w ostateczny akces do organizacji” – powiedział Wert telewizji Telemadrid. Rząd Gibraltaru odpowiedział oświadczeniem, w którym zaapelował o niemieszanie sportu i polityki. “Piłkarze gibraltarscy są gotowi dołączyć do rozgrywek międzynarodowych jako 54. członek UEFA” – dodano w oświadczeniu. Gibraltar, położony na południowym wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego, przez wiele wieków należał do Hiszpanii. Stał się kolonią brytyjską w 1713 roku na mocy traktatu utrechckiego kończącego wojnę o sukcesję hiszpańską. Dziś Gibraltar ma status terytorium zamorskiego Wielkiej Brytanii. Zajmuje powierzchnię zaledwie 6,5 kilometra kwadratowego, którą zamieszkuje niespełna 30 tys. ludzi. n

Na podstawie informacji w∏asnych, PAP, IAR, Reutersa, prasy amerykaƒskiej i polskiej oraz doniesieƒ naszych korespondentów redaguje: Tomasz Deptuła


Sport

W SKRÓCIE Pływanie

nowy dziennik Wednesday, October 3, 2012

n Radosław Kawęcki z czasem 52,04 s zajął trzecie miejsce w wyścigu na 100 m stylem grzbietowym pływackiego Pucharu Świata w Dubaju. Wygrał Rosjanin Stanisław Doniec – 50,62. Siódmy na 400 m kraulem był Filip Zaborowski – 3.51,99. Dońca i Kawęckiego rozdzielił Australijczyk Ashley Delaney – 51,28. Na 400 m stylem dowolnym triumfował Japończyk Kosuke Hagino – 3.40,77. Drugie miejsce zajął Australijczyk Robert Hurley 3.41,49), a trzecie Chińczyk Kecheng Wang – 3.44,32. W środę Kawęcki wystartuje jeszcze na 50 i 200 m, a Zaborowskiego czeka rywalizacja na 200 m kraulem.

Piast lepszy od Wisły n W ostatnim meczu szóstej kolejki ekstra-

klasy piłkarskiej Piast Gliwice pokonał Wisłę Kraków 2:0 (1:0). Wygrana dała Piastowi awans na trzecie miejsce w tabeli ekstraklasy.

Rajdy terenowe

Zawodnik Piasta Gliwice Paweł Oleksy (z tyłu) walczy o piłkę z Michałem Szewczykiem z Wisły Kraków

Niewiele zabrakło za to Tomaszowi Podgórskiemu do zdobycia swojej drugiej bramki. Znów jednak z wolnego „przymierzył” w poprzeczkę. Piast wygrał z Wisłą po raz pierwszy w lidze. Na pomeczowej konferencji prasowej szkoleniowiec krakowian podał się do dymisji. Powiedzieli po meczu: Michał Probierz (trener Wisły

Kraków): “Są takie momenty w życiu kiedy trzeba mieć charakter i jaja, a nam tego dziś zabrakło. Dziękuję prezesowi Bogusławowi Cupiałowi i radzie nadzorczej za okazane zaufanie. Po sześciu kolejkach mamy na koncie trzy porażki. Mnie to bardzo boli, jestem ambitnym trenerem i w tej sytuacji podaję się do dymisji. Wisła jest dla mnie wielkim klubem i praca tu była wielką przyjemnością”.

FOTO: PAP/ANDRZEJ GRYGIEL

Gliwiczanie mają 12 punktów zdobytych w sześciu meczach. Wisła po przegranej w Gliwicach pozostała na 11. pozycji, „Biała Gwiazda” zgromadziła 7 pkt. Beniaminek z Gliwic po słabym starcie wygrał kolejno trzy ligowe mecze. W poniedziałkowy wieczór naprzeciwko siebie stanęli byli klubowi koledzy z Górnika Zabrze, dziś trenerzy - Marcin Brosz i Michał Probierz. Zadowolony po końcowym gwizdku mógł być tylko szkoleniowiec gospodarzy. Od początku meczu widać było, że oba zespoły chcą wywalczyć komplet punktów. Gra toczyła się w szybkim tempie, zabrakło „fajerwerków” pod bramkami. Groźniejsi w ataku byli gospodarze. I objęli prowadzenie. Tomasz Podgórski najpierw trafił z rzutu wolnego w poprzeczkę, a minutę przed przerwą uderzył z linii pola karnego i bramkarz Wisły nie popisał się interwencją. Krakowscy kibice mieli prawo oczekiwać szturmu swojej drużyny po zmianie stron. Tymczasem blisko zmiany wyniku byli gospodarze – Adrian Klepczyński „huknął” z daleka w poprzeczkę, uderzenie Rubena Jurado z trudem obronił Sergei Pareiko. Wiślacy mieli problem w ataku pozycyjnym. Nie strzelali na bramkę Piasta. Gliwiccy kibice zaczęli podśpiewywać o mistrzostwie Polski i Wojciech Kędziora po podaniu Rubena Jurado z końcowej linii wykorzystał apatyczną postawę obrońców rywala. Starania gości o zdobycie kontaktowej bramki w ostatnich minutach przyniosły kilka tylko „kotłów” w polu karnym Piasta.

Marcin Brosz (trener Piasta Gliwi-

Piast Gliwice Wisła Kraków

2 (1) 0 (0)

ce): “Cieszymy się ogromnie, bo wygraliśmy dziś z Wisłą, jednym z toBramki: 1:0 Tomasz Podgórski (44), 2:0 Wojciech powych polskich zespołów, które Kędziora (72). Żółte kartki - Piast Gliwice: Artis Lazdins. Wisła Kraków: Michał Czekaj, Daniel Sikorprzez wiele lat reprezentowały nas na ski. Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa). Wiarenie międzynarodowej. Ten mecz dzów 6 521. potwierdził, że Piast to silny klub na boisku i poza nim. Po zdobyciu pierw- TABELA PO 6 KOLEJKACH 6 8-5 13 szego gola doping był niesamowity. 1. Widzew Łódź 6 14-6 12 Michał Probierz jest wybitnym fa- 2. Legia Warszawa 6 9-5 12 chowcem. Jego dzisiejsza decyzja to 3. Piast Gliwice 6 12-7 11 przykry moment, ale taka jest specy- 4. Polonia Warszawa 6 8-4 11 fika naszej pracy. Ja dostałem w klu- 5. Lech Poznań 6 10-6 10 bie ogromny kredyt zaufania i w trze- 6. Górnik Zabrze 7. Śląsk Wrocław 6 8-8 10 cim roku pracy widzę rzeczy, których 8. Lechia Gdańsk 6 7-6 9 wcześniej nie dostrzegałem. Nie zga- 9. Pogoń Szczecin 6 8-5 8 dzam się z twierdzeniem, że Wisła by- 10. Jagiellonia Białystok 6 5-6 7 ła dziś słaba. Krakowianie rozegrali 11. Wisła Kraków 6 5-9 7 dobry mecz, ale my postawiliśmy do- 12. Ruch Chorzów 6 5-10 7 bre warunki, narzuciliśmy wysokie 13. Korona Kielce 6 4-10 5 tempo i mieli z nami duży problem. 14. Podbeskidzie B.-Biała 6 6-11 2 6 5-10 2 Dziś zespół z Gliwic był o dwie bram- 15. KGHM Zagłębie L. 16. PGE GKS Bełchatów 6 3-9 1 ki lepszy od zespołu z Krakowa”.

Probierz zatopiony w Wiśle stawił mu rozbity zespół, zbudowany na drogo opłacanych weteranach z zagranicy. Ta stajnia nadawała się do generalnego czyszczenia, ale w kasie nie było już pieniędzy. Probierz dostał więc zespół w spadku i nie miał na to żadnego wpływu. Musiał stawiać na zawodników, których przecież do klubu nie sprowadził i tak naprawdę nie chciał. Powoli rezygnował z najsłabszych ogniw, ale na przykład Vlade Iliev czy Kew Jaliens mają długie kontrakty i nie można było ich z zespołu wyrzucić. Nowy trener – z braku pieniędzy na transfery – zaczął stawiać na młodych wychowanków, ale ci nie są jeszcze gotowi. Regularnie popełniali błędy, grali zrywami. Odmłodzenie zespołu wydawało się sztuczne, trochę na siłę. Inna sprawa, że Probierz zbyt wiele opcji nie miał. Dyrektor sportowy Jacek Bednarz sprowadził mu latem Daniela Sikorskiego, który w poprzed-

Piłka nożna

n Bez dotychczasowego kapitana Stevena Pienaara zagra reprezentacja RPA w towarzyskim meczu z Polską 12 października na Stadionie Narodowym w Warszawie. Piłkarz an giel skie go Ever to nu we wtorek ogłosił zakończenie kariery międzynarodowej.

Tenis

n Hiszpański tenisista Rafael Nadal, aktualnie czwarty w rankingu światowym, wróci po długiej przerwie na korty prawdopodobnie pod koniec grudnia w pokazowym turnieju w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Abu Zabi. Organizatorzy poinformowali we wtorek, że Nadal weźmie udział w zawodach obok takich asów tenisa, jak Serb Novak Djoković, Brytyjczyk Andy Murray i Hiszpan David Ferrer. Imprezę zaplanowano na 27-29 grudnia. n Jerzy Janowicz pokonał Niemca Daniela Brandsa 6:3, 6:4 i awansował do drugiej rundy halowego challengera ATP na twardych kortach w belgijskim Mons (z pulą nagród 106 500 euro). Tenisista z Łodzi jest rozstawiony z numerem ósmym. W imprezie gra też w deblu.

Skoki narciarskie

FOTO: PAP/ANDRZEJ GRYGIEL

powiedział przygnębiony, były już trener krakowskiej drużyny. Jego dekrakowską Wisłę do mistrzowskiego cyzja w sumie nie powinna dziwić. tytułu, ale po trzech porażkach z rzę- Probierz zawsze uchodził za szkodu podał się do dymisji. Jego misja leniowca szalenie ambitnego. Takim był piłkarzem, a później – trepod Wawelem zakończyła się klęską. ne rem. W Jagiellonii przez dłuższy Minęło zaledwie sześć kolejek, a czas radził sobie znakomicie. Prakpracę stracił jeden z najbardziej uta- tycznie z niczego zbudował zespół, lentowanych trenerów młodego któ ry run dę je sien ną se zo nu pokolenia. To duże zaskoczenie, 2010/2011 zakończył na pierwszym choć trzeba przyznać, że opiekun miejscu. Później radził sobie gorzej “Białej Gwiazdy” zachował się ho- i sam odszedł – analogicznie jak tenorowo. Widząc, że jego drużyna raz. Miał jednak bardzo udany okres gra bardzo źle, albo nawet jeszcze w ŁKS Łódź, a także niezły epizod gorzej, nie czekał na decyzję dzia- w Arisie Saloniki, który jednak nie łaczy i nie trzymał się kurczowo po- płacił mu na czas pieniędzy. Ilu jedsady, ale sam podał się do dymisji, nak polskich trenerów dostaje prarezygnując jeszcze przy tym z so- cę za granicą w ligach nieuchodząwitej odprawy. Nie dostanie nic, ale cych powszechnie za egzotyczne? W Krakowie wielu wróżyło Proodchodzi na swoich warunkach. “Jestem trenerem, który chce wy- bierzowi sukces, ale przychodził w grywać. Wisła przegrała już trzy me- trudnym momencie. Holenderski ducze, więc podaję się do dymisji” – et Rob Maaskant – Stan Valckx zon Michał Probierz miał poprowadzić

n Motocyklista Orlen Teamu Jakub Przygoński zajął drugie miejsce na drugim etapie Rajdu Faraonów, ostatniej tegorocznej eliminacji mistrzostw świata FIM. Wygrał Hiszpan Jordi Viladoms przejeżdżając trasę 344 km z Tibniya do Abu Mingar o 1.12 szybciej od Polaka. Po dwóch odcinkach w rywalizacji motocyklistów prowadzi nadal zwycięzca pierwszego etapu Hiszpan Joan Barreda, a Przygoński jest czwarty, ze stratą 5.02 do lidera. Siódmy jest kapitan Orlen Teamu Jacek Czachor, tracąc do lidera 48.15, a Marek Dąbrowski zajmuje ósmą pozycję – 1:03.28 za Barredą.

Michał Probierz

nim sezonie nie zdobył dla Polonii Warszawa ani jednego gola. Ciekawe, jak potoczą się teraz losy Probierza? Nasza liga złamała już kariery dwóch innych świetnie zapowiadających się trenerów, czyli Czesława Michniewicza i Rafała Ulatowskiego. Probierz na razie odchodzi na bezrobocie, ale chętni pewnie się znajdą. Na razie... MARCIN HARASIMOWICZ

n Na liście startowej do środowego, ostatniego w sezonie konkursu Letniej Grand Prix w skokach narciarskich w niemieckim Klingenthal znajduje się 71 zawodników, w tym sześciu Polaków. Rok temu triumfował tu Kamil Stoch, a Piotr Żyła był czwarty. Liderem klasyfikacji generalnej cyklu jest Niemiec Andreas Wank. O miejsce na podium w klasyfikacji końcowej LGP będzie walczył Maciej Kot zajmujący szóste miejsce z dorobkiem 260 pkt. Przed Polakiem jest dwóch Japończyków: czwarty Reruhi Shimizu – 287 pkt i piąty Taku Takeuchi – 272 pkt. W konkursie nie będzie startował trzeci w klasyfikacji generalnej, Szwajcar Simon Ammann – 305 pkt. Aby go wyprzedzić, reprezentant Polski musi zdobyć minimum 46 pkt, a Japończycy nie mogą przekroczyć granicy 305 pkt.

23


24

Sport

nowy dziennik Środa 3 października 2012

Przez chińską przeszkodę Kibice nie będą

rozczarowani

n Agnieszka Radwańska po zwycięstwie nad Chinką Shuai Zhang 6:2, 6:3 awansowała we wtorek do trzeciej rundy turnieju rangi WTA Tour Premier I na twardych kortach w Pekinie (z pulą nagród 4 828 050 mln dolarów). Polska tenisistka jest rozstawiona z numerem trzecim.

Były mistrz Europy Przemysław Saleta zapewnił, że jeśli dojdzie do walki z byłym pretendentem do tytułu mistrza świata Andrzejem Gołotą, kibice nie będą rozczarowani. Pojedynek wstępnie zaplanowano na 24 listopada we Wrocławiu. Kontrakt na walkę Saleta – Gołota został już podpisany?

Agnieszka Radwańska

go, pokazał faktycznie nieznaczny aut. Było to jednak chwilowe zawirowanie, bowiem Polka od stanu 1:3 nie oddała już rywalce gema. Zakończyła spotkanie po godzinie i 21 minutach już przy pierwszym meczbolu, gdy utrzymała serwis bez straty punktu. W sumie krakowianka popełniła 11 niewymuszonych błędów i miała tyle samo wygrywających uderzeń, natomiast Zhang odpowiednio 31 i 29. Kolejną rywalką Radwańskiej będzie 64. w rankingu WTA Tour Hiszpanka Lourdes Dominguez-Lino, która do turnieju głównego przebiła się z eliminacji. Dotychczas jeszcze ze sobą nie grały. Polka broni w Pekinie 1000 punktów za ubiegłoroczny triumf. Awans do trzeciej oznacza zachowanie 140 z nich, a także premię w wysokości 40 700 dolarów. W tym turnieju wystartowała też młodsza z sióstr Radwańskich – Urszula, ale odpadła już

w sobotę, ponosząc porażkę w pierwszej rundzie ze Szwajcarką Rominą Oprandi 5:7, 2:6. KUBOT W ĆWIERĆFINALE DEBLA Łukasz Kubot z Ukraińcem Ołeksandrem Dołgopołowem awansowali do ćwierćfinału debla w turnieju ATP Tour na twardych kortach w Pekinie (pula nagród 2,205 mln dolarów). Tenisiści ci pokonali Niemca Floriana Mayera i Włocha Andreasa Seppiego 6:7 (8-10), 6:3, 11-9. W drugim meczu Kubot i Dołgopołow zmierzą się z najwyżej rozstawionymi amerykańskimi braćmi Bobem i Mikiem Bryanami lub Hiszpanami Pablo Andujarem i Feliciano Lopezem. Ten pojedynek wyznaczono na środę po południu, podobnie jak mecz pierwszej rundy z udziałem Mariusza Fyrstenberga i Marcina Matkowskiego (nr 4.). Ich rywalami będą Niemiec Tommy Haas i Austriak Juergen Melzer. n

Wielki sukces polskiego nurka

Zmierzył drugą jaskinię na świecie n Krzysztof Starnawski z Warszawy zanurzył się w poniedziałek na głębo-

Starnawski, który dokonał trzeciego miaru Hranickiej Propasti. kość 223 m w Hranickiej Propasti i sondą dokonał pomiaru. Wynik 373 m poW lutym zanurzył się na głębokość awansował znajdującą się w Czechach w pobliżu Ołomuńca studnię na dru- 196 m, a w czerwcu na 217 m. Ten wynik plasował jaskinię z termalną wogie miejsce najgłębszych jaskiń podwodnych na świecie. dą na ósmej pozycji na świecie. Re44-letni Starnawski, do którego od metrów, co trzeba oczywiście spraw- zultat 373 m przesunął ją na drugie miejgrudnia ubiegłego roku należy rekord dzić kolejnym pomiarem” – powie- sce, które zajmowała dotychczas meksykańska Zacaton (319 m). Najgłębsza świata w nurkowaniu na obiegu za- dział eksplorator. Jego zejście i wynurzenie trwało jaskinia podwodna na świecie to Pozmkniętym (283 m w Morzu Czerwonym u wybrzeży Dahabu w Egipcie), 8,5 godziny. Jak podkreślił, akcja zo- zo del Merro, ma ok. 470 m, z czego odkrył w czerwcu w studni z woda- stała przez stronę czeską zorganizo- 392 m wypełnione jest wodą; znajdumi termalnymi Hranicka Propast za- wana perfekcyjnie. Przygotowana by- je się w środkowych Włoszech, w Moncisk (bardzo wąskie przejście) na głę- ła specjalna komora dekompresyjna, ti Cornicolani, na północ od Tivoli. bokości 200 m. W poniedziałek wraz a w pogotowiu czekał też śmigłowiec. “Hranicka Propast może przebić “Na szczęście nie było potrzeby ko- Pozzo del Merro. Wynika to z geoz grupą czeskich i polskich nurków jaskiniowych przystąpił do pomiaru. rzystania z tych środków. Przy scho- logii tego terenu i z faktu, że termal“Zszedłem na głębokość 223 m, usta- dzeniu asekurowali mnie do głębo- na woda wydobywająca się z tej studnawiając tym samym rekord Polski, kości 70 metrów Irena Stangierska i ni pochodzi z głębokości ponad 600 gorszy o 59 m od rekordu świata. Z Grzegorz Rutkowski z Katowic, na- m” – uważa Starnawski, który w okretego miejsca, na specjalnym kołowrot- tomiast przy wynurzaniu się od 150 sie zimowym pracuje w Tatrzańskim ku opuszczałem sondę. Wynik 373 m - grupa czeskich nurków. Poza tym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkom wszystkich zaskoczył. Ale to nie do technicznej pomocy było dziesię- wym. Jako eksplorator posiada znakoniec. Moim zdaniem ta jaskinia jest ciu Czechów. Wszystko było świet- czący dorobek w nurkowaniu jaskijeszcze głębsza, przynajmniej o sto nie zorganizowane” – podkreślił niowym. n PERIODICALS postage paid at New York, NY. Delivered to the Post Office as periodicals class mail on Tuesday, October 2, 2012

Jeszcze nie, ale do końca tygodnia stosowne sprawy powinny zostać formalnie załatwione. Zainteresowani są obaj zawodnicy, czyli ja i Andrzej, oraz telewizja Polsat, a to najważniejsze. Oczywiście, czasem diabeł tkwi w szczegółach, dlatego trzeba jeszcze poczekać. Gołota ostatni raz boksował w 2009 roku, pan – w 2006. Jeden punkt dla przeciwnika?

To nie ma znaczenia. Z pewnością 24 listopada w Hali Stulecia we Wrocławiu, bo wtedy ma dojść do naszej potyczki, obaj będziemy równie dobrze przygotowani. Mamy po 44 lata, więc siłą rzeczy nie jesteśmy tak aktywni sportowo jak dawniej, ale podczas treningów powylewamy wiele litrów potu.

Tak naprawdę nie wiem jeszcze, ile zarobię, to nie zostało sprecyzowane. Nie są one najważniejsze. Chcę wystąpić w wielkim wydarzeniu sportowym. Z Gołotą miałem rywalizować dwukrotnie, w 2000 i 2005 r., ale wtedy Andrzej miał dużo więcej do stracenia niż do zyskania, dlatego nie był tak bardzo zainteresowany. Dlaczego teraz zależy mu na pojedynku z Saletą?

Nie wyszła mu walka przed trzema laty z Tomkiem Adamkiem (pokonał Gołotę w piątej rundzie). Nie chce, aby kibice pamiętali, że w ten sposób zakończył karierę. Tak naprawdę wynik naszego starcia będzie miał drugorzędne znaczenie, bo ani zwycięstwo, ani porażka nic nie zmienią, ale każdy wchodząc między liny chce wygrać.

Polscy bokserzy coraz częściej rywalizują o pasy mistrzów świata i kontynentu. Mamy lepszych zawodników, lepszych trenerów czy też to zasługa promotorów?

Boks zawodowy rozwija się w naszym kraju od 20 lat. Na pewno dużą rolę odgrywają menedżerowie, np. Kibice nie będą rozczarowani po- zawodnicy Andrzeja Wasilewskiego korzystają z tego, że sprawnie poruziomem sportowym walki? Najlepsze lata mamy za sobą, to sza się na światowych salonach. Z fakt, jednak gwarantuję, że fani bę- kolei Mateusz Masternak związał się dą usatysfakcjonowani. Przygotuję się z najmocniejszym europejskim promaksymalnie najlepiej jak potrafię, motorem, Niemcem Sauerlandem. zapewne podobnie będzie z Gołotą. Trzeba docenić wzrost umiejętności Urodziłem się we Wrocławiu, wycho- pięściarzy, a także trenerów. wałem na Dolnym Śląsku, więc jak Bokserzy jeżdżą trenować np. do najlepiej chcę pożegnać się z pięściarNiemiec, ale nie słychać o zagrastwem w moim regionie. Kiedy kontrakt na pojedynek zostanie podpisanicznych stażach szkoleniowców. Wiele można nauczyć się też na ny, będę mógł już oficjalnie mówić o treningach w Warszawie i być mo- swoich bokserach, bazując na dłuże za granicą, o nazwiskach sparing- goletniej pracy z nimi. Trenerzy też się rozwijają, nie mam wątpliwości. partnerów. Na razie są to plany. Do powrotu na ring skusiły pana pieniądze?

ROZMAWIAŁ: RADOSŁAW GIELO (PAP)

FOTO: PAP/BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI

FOTO: REUTERS

Był to pierwszy pojedynek 23-letniej krakowianki, obecnie trzeciej w rankingu WTA Tour, z Chinką, obecnie 143. na świecie (w kwietniu 2011 r. była już 74. zanim doznała kontuzji). Pierwsze cztery gemy były bardzo wyrównane, a obie utrzymywały własne serwisy. Gra oparta była głównie na długich wymianach z głębi kortu, w których Chinka walczyła odważnie i dość ryzykownie po liniach. Do stanu 2:2 prawie się nie myliła. Jednak od tego momentu Radwańska wyraźnie złapała rytm swojej gry, nieco przyspieszyła tempo, silniej uderzała piłki i zaczęła rozprowadzać niżej notowaną rywalkę między narożnikami. Całkowicie przejęła inicjatywę, czego skutkiem była seria pięciu wygranych gemów. Pierwszą partię Polka rozstrzygnęła na swoją korzyść po 34 min, przy drugim setbolu przy serwisie Zhang. Serię pięciu przegranych gemów Zhang przerwała wyrównując na 1:1 w drugiej partii. Chwilę późnej Zhang nieoczekiwanie wykorzystała pierwszego “break pointa”, choć do przełamania doszło w dość niecodziennych okolicznościach. Arbiter stołkowy przerwał wymianę uznając jedno z uderzeń Radwańskiej za zbyt długie, choć sędzia liniowy wskazywał, że było dobre. Challenge, czyli sprawdzenie zapisu komputerowe-

n Rozmowa z Przemysławem Saletą o walce z Andrzejem Gołotą

Trzeba docenić wzrost umiejętności pięściarzy, a także trenerów – mówi Przemysław Saleta

POSTMASTER: Send address changes to “Nowy Dziennik”, 70 Outwater Lane, Suite 402, Garfield, NJ 07026

Nowy Dziennik 2012/10/03  
Nowy Dziennik 2012/10/03  

Od ponad 40 lat Nowy Dziennik utrzymuje pozycję największej i najbardziej prestiżowej polskojęzycznej gazety codziennej w USA. Redagowany i...

Advertisement