__MAIN_TEXT__

Page 1

D U Y G U

B Ä° N G Ăœ L portfolyo


KİŞİSEL Uyruk: TC Doğum tarihi: 17.02.1992 Doğum yeri: Eskişehir Adres: Beşiktaş, İstanbul

EĞİTİM 2015*- 2011 | Yıldız Teknik Üniversitesi - Mimarlık 2010 - 2006 | Eskişehir Anadolu Lisesi

yABANCI DİL Türkçe İngilizce Almanca

| Ana Dil | Lower-Advanced | Başlangıç

YETENEK

D u y gu

Bi ngü l

Autocad Illustrator Photoshop Sketch Up 3d Max Camtasia Studio Ms Office

İLGİ ALANLARI Grafik Tasarım Dijital Fotoğrafçılık | Varoluşçuluk | Psikanaliz | Toplum psikolojisi

İLETİŞİM dygbngl@gmail.com +905353051216 tr.linkedin.com/duygu-bingül facebook.com/nbhnp flickr.com/photos/duygubingul goodreads.com/duygubingul


STAJ Yaz 2014 | ERSA-ASCON iş ortaklığı (MSGSÜ Çağdaş Sanat Müzesi,Antrepo 5)

Yaz 2013 | Tasarım Yapım Merkezi

WORKSHOP Kasım 2012’den “Bi’sürü” adlı öğrenci topluluğunun üyesiyim. 2012 İspanya (upv) | Gaudi & Calatrava (Yürütücü: Yrd.Doç.Dr. Zafer Sağdıç)

2013 İstanbul (ytü) | Dönüşüm | Transforma Atölyesi

(Organizasyon: Bi’sürü, Yürütücü: Yrd.Doç.Dr. Zafer Sağdıç & Duygu Bingül & Uğurkan Erinç)

2013 İstanbul (itü) | Mane (Yürütücü: Bi’sürü)

2014 İstanbul (ytü) | Fütur

(Organizasyon: Bi’sürü)

2014 İstanbul (ytü) | Konut Nasıl Tasarlanır?

(Atölye ürünü için:https://prezi.com/pltf-efvcdxb/konut-nasil-tasarlanir/ sunum soundaki videonun yüklenmesi için lütfen bekleyin) (Yürütücü: Prof. Dr. Çiğdem Polatoğlu & Doç. Dr. Candan Çınar Çıtak & Yrd. Doç. Dr. Sevgül Limoncu)

2014 İstanbul | TaM “Hayal gücü İktidarda!”

(2.İstanbul Tasarım Bienal’i kapsamında KONTRAAKT etkinliği)

yARIŞMA 2015 | Prosteel 2015 Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması ”Rekreasyon Alanında Sosyal Odak” | Katılımcı (Ömer Ülker & Mahmut Maksut Ünal & Mehmet Mert Sezer ile birlikte)

2014 | Çuhadaroğlu Alüminyum 2014 Öğrenci Proje Yarışması “Mobil Kent Bilgi Merkezi” İNFONO | 1.Ödül (Mahmut Maksut Ünal ile birlikte)

2014 | “Taşınacak Olan Eskişehir Atatürk Stadyumu Alanında Yeni Fikirler’’ Kentsel Tasarım Fikir Yarışması B Kategorisi Habitat | Katılımcı (Mahmut Maksut Ünal & Mehmet Mert Sezer ile birlikte)

2013 | S.O.S İstanbul “Taksim Bölgesi İçin Alternatif Öneriler” Yarışması Gezi Rotası | Eşdeğer Mansiyon (Mahmut Maksut Ünal & Özdil Buran ile birlikte)


“ If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is, infinite. � - Wiliam Blake.


P r o je l e r Modern Sanatlar ve Sokak Sanatları Merkezi | Ş i ş h a n e 2015

İnfono | E m i n ö n ü Rekreasyon Alanında ‘Sosyal Odak’ | K a r a k ö y

2014

Yarışma Balıkçı Barınağı Tasarımı | T i r i l y e Habitat | E s k i ş e h i r

2013

Karma İşlevli Yapı Tasarımı | O r t a k ö y Metro Çıkışı Kanopi Tasarımı | T a k s i m

2012

Cafe Tasarımı | S i l i v r i Kişisel Çalışmalar


Modern Sanatlar ve Sokak Sanatları Merkezi

cultural

2015

ane

4. sınıf güz dönemi, Mimari tasarım 6 projesi “Şişhane’de Modern Sanatlar ve Sokak Sanatları Merkezi Tasarımı” Yürütücü: Doç.Dr. Pınar Ayan Arabacıoğlu

gal

at

a

|

h şiş

M

The importance of Galata in the city The area is located at the intersection of transportation routes in the city. The area is the cultural and historical center of attraction.So,a lot of national and international tourists visit this area frequently. On the other hand, Galata is a point, where from all western innovations-like fashion,lifestyle,entertaintment style,fancy etc.spread across on the İstanbul from past to present. As an intersection point of each religions,races, class differences, Galata has a multicultural face. User Profiles This zonning includes user profiles in the area. Four profiles are remarkable these are: rekreatif,trade,transit,and touristic-cultural. Reakreatif users who are visit the place for trip,entertainment,or cafes. Transit users who want to transport to somewhere. Trade users who want to buy something. And touristic-cultural users are use yellow routes for historical places,museums or art galleries. So, you can look at this zonning, some zones intersect with one or more zones.I selected the area where intersect much more user profiles.If you look at the old maps, you could see how things changed in Şişhane. When I made this analyzes, I have three rhetorical question about people.

R.Huber,1887 Green space

J.Pervititich, 1932 Amusement Park,Casino,Public space

WHY PEOPLE PREFER THIS PLACE?

WHAT MAKES THIS AREA ATTRACTIVE?

WHAT DO PEOPLE DO IN THIS PLACE?

J.Pervititich, 1949 Flea market


black box

performance hall

library exhibition and workshops

information wall

graffiti wall

layout plan scale: 1/1000


Modern Sanatlar ve Sokak Sanatları Merkezi

Problems in this Project Area This area where locaded at intersect with a lots of user profiles.The area has people potentials. Although, the area used for car park and inactive youth centre. The area where locaded at intersect with a lots of user profiles. The car park is incompatible with enviroment and the youth centre is not useful.

2015 4. sınıf güz dönemi, Mimari tasarım 6 projesi “Şişhane’de Modern Sanatlar ve Sokak Sanatları Merkezi Tasarımı” Yürütücü: Doç.Dr. Pınar Ayan Arabacıoğlu

Project Area

street a rt

This project is considered street art come together with modern art. This combination will be bring along new feelings and ideas to people. When street artist drawing graffities on the graffiti wall, you watch a new modern dance show. And it can be new collobration and communication with user to artist or art.

collabration

t ar

Consept of Project

mode rn

vision

interests ideas communication


+0.00 _ +1.00 dimensioned plans

+3.00_+4.00 dimensioned plans


Modern Sanatlar ve Sokak Sanatları Merkezi 2015 4. sınıf güz dönemi, Mimari tasarım 6 projesi “Şişhane’de Modern Sanatlar ve Sokak Sanatları Merkezi Tasarımı” Yürütücü: Doç.Dr. Pınar Ayan Arabacıoğlu

library elevation

K

plan,kesit ve görünüşler 1/200 ölçeğinde çizilmiştir. planlar %20 oranında (1/1000) kesit ve görünüşler %40 oranında (1/500) küçültülmüştür.


+6.00_+8.50_+9.50 dimensioned plans

+9.00_+12.00_+15.00 dimensioned plans


Modern Sanatlar ve Sokak Sanatları Merkezi 2015 4. sınıf güz dönemi, Mimari tasarım 6 projesi “Şişhane’de Modern Sanatlar ve Sokak Sanatları Merkezi Tasarımı” Yürütücü: Doç.Dr. Pınar Ayan Arabacıoğlu

library section

K

plan,kesit ve görünüşler 1/200 ölçeğinde çizilmiştir. planlar %20 oranında (1/1000) kesit ve görünüşler %40 oranında (1/500) küçültülmüştür.


+12.00_+18.50 dimensioned plans

Car-park plan (-3.00_-6.00)


Modern Sanatlar ve Sokak Sanatları Merkezi 2015 4. sınıf güz dönemi, Mimari tasarım 6 projesi “Şişhane’de Modern Sanatlar ve Sokak Sanatları Merkezi Tasarımı” Yürütücü: Doç.Dr. Pınar Ayan Arabacıoğlu

peformance hall elevation

peformance hall section

K

plan,kesit ve görünüşler 1/200 ölçeğinde çizilmiştir. planlar %20 oranında (1/1000) kesit ve görünüşler %40 oranında (1/500) küçültülmüştür.


İNFONO


“Karanlıkta korkuya kapılmış bir çocuk alçak sesle şarkı söyleyerek kendini rahatlatır. Şarkısına göre yürür ve durur. Kaybolmuştur, elinden geldiğince küçük şarkısına sığınır ya da onunla yönlendirir kendisini. Şarkı kaosun tam göbeğinde yatıştırıcı ve istikrar sağlayıcı, sakin ve sağlam, pürüzlü bir taslak gibidir. Belki de çocuk şarkı söylerken hoplar, adımlarını hızlandırır ya da yavaşlatır. Ne var ki şarkının kendisi bir hoplamadır zaten; kaostan kaos içindeki düzen başlangıçlarına sıçrar ve her an parçalanma tehlikesi taşır.” “Sessel ya da sesli birleşenler çok önemlidir: bir ses duvarı ya da en azından içinde birtakım ses tuğlaları bulunan bir duvar. Bir çocuk teslim etmesi gereken okul ödevi için güç toplamak üzere şarkı mırıldanır. Bir ev kadını, yaptığı işi için kaos-karşıtı kuvvetlerini bir araya toplarken kendi kendine şarkı söyler ya da radyo dinler. Radyolar ve televizyon setleri her hanenin etrafındaki ses duvarları gibidirler ve yurtların sınırlarına işaret ederler.Bir kentin kurulması ya da bir golemin oluşturulması gibi yüce edimler için bir daire çizilir, ya da bir çocuk dansında olduğu gibi, bir organizmanın farklı kısımlarına istinaden, içsel yaratım kuvvetlerine denk düşen ritmik sesli ve sessiz harfler karıştırılarak bir daire içinde yürünür. Hız,ritim ya da armonideki bir hata felaketimsi sonuçlar doğurur, çünkü bu hata kaos kuvvetlerini geri getirip hem yaratıcıyı hem de yaratımı yıkacaktır.” (Deleuze ve Guattari,1980,s.311)

insan hakları için bir dakikanız var mı?

metrobüsten geçer mi?

bi liraya bi liraya bi liraya

yarın

aya bi lir

istinyee istin yee

o koiliy e ç n iy yarı yarın ççeekkililiyo run

buy

b run buy run y bu

bayanlara baylara üç parça on milyoon

b b uy u r u y u y r n ru u nn

buyrun gel

ancı ı bost tanc

n next stnatöion ü emi

taksim kadıköy

bos

b

buyrun

metrobüsten geçer mi?

taksimbeşiktaş taksimbeşiktaş

buyrun

şurdan uzatır mikıs i kişi ınız? uyrun

bayanlara baylara üç parça on milyoon

sarıyer

run buybuyrun

metrobüsten geçer mi?

için kları n hakikanız? a s in da ı bir r m a r sarıyer e v sarıy

beşiktaş a a vapuru liray liray arbi ayabi hareket küdr bi liri lirayaabla s geel ü n etmiştir üda b aya yru üsk dar bi liru iskelemizden buuyruynrununtaksim b bu yr un r un üsküş vapur kalkmakta olan buuy irv a p u r yr a b t t iş u ik b beş et etm hareket etmiştir k hare bostancı n i n un kadıköy aa ı iç ru yrrun y taksim taksim y u lar anız ? taksim b uy liraliray bu taksimtaksim b un ak k ı bbiilirayraaybai bi liraya h i yr u e kadıköy minö b san ak m bi lii liraya a b i liray el nü in r d b g la b el bi a r l a v e ge g la ab el ge

kmeek

balık e

run

baybayan şemsiye

me balık ekekmeek balık

üüt t sü süüü r m ısı r m ısı süüüt süüüt mı sır mı sır

b bubuyruyrun yr un un

l

ee ag abl l ge la ab l eek gbae lık ekme ek

buy

ızın ularım ı yolc a t t ı n ecek ir rh 'e gid n i k ü l e ekted ü km aksim

gel

k balık ekmee

in rı iç akla ız nh insa akikan d ı? m bir r va

f t e s i m ları ger tak yon nma istas n ü kulla cek gele i n ö e m on k istasy gelece ahmet n sultabaybayan iye şems tation n e x t bs e r l i t a ş çem

kab the ataş i s use passe term f n nge ina t metru obüstikuler rs go e stat metro en g to i eç lin met büst tak on robü en g er mi? e st sim metrobü en geçe eçer m sten ge r mi? i? e d ki çer mi? n ö y u un şb kabata onumuzdur buuyyrrun y a b yrun t is n so bu

tan

bos

İstanbul’daki gürültü yoğunluğu,kentte yaşayanlar için bile bir kaos ortamı oluşturmaktayken, başka şehir veya ülkelerden gelen insanlar için kentin algılanabilirliğini azaltarak, kente yabancı olan insanların bir kaos girdabı içerisinde kaybolmalarına neden olmaktadır. Nüfus ve trafik yoğunluğu merkezli bu seslerin bir araya geldiklerinde oluşturdukları gürültü insanların duyum mekanizmalarını olumsuz yönde etkilemekte ve kentin algısal devinimini kısıtlayarak, sadece “gezilerek görülen” ve tek bir duyuyla algılanan bir kent kimliğiyle hafızlarda yer etmektedir.

İnfono 2014 Yarışma Çuhadaroğlu Alüminyum 2014 Öğrenci Proje Yarışması “Mobil Kent Bilgi Merkezi” İNFONO | 1.Ödül (Mahmut Maksut Ünal ile birlikte)


Proje alanı olarak, ulaşım ağlarının kesiştiği tarihi yarımada ve çevresini kapsayan bir bölge seçilmiştir. Bölgedeki otobüs hatları, tramvay hattı ve feribot iskeleleri kent içindeki ulaşımın devamlılığı için önemli noktalardır. Seçilen bu bölge içinde oteller ve pansiyonlar, restaurant ve kafeler, müzeler,sergi salonları ve tarihi yerlerin yoğunluğu göz önünde bulundurularak, kent bilgi merkezinin Eminönü merkezli bir yerde tasarlanması kararı alınmıştır. Eminönü kentin tarihi dokusunu barındıran suriçinde bulunmaktadır ve bu bölgenin en hareketli yerlerinden biridir. Osmanlı ve Bizans’tan kalan eşine az rastlanan yapılara yakınlığıyla kentin tarihi çekirdeğini oluşturur.

taksim

beşiktaş

kabataş üsküdar eminönü yenikapı kadıköy ele

le

m o tel

ler ve pans

res ta

r i yo n l a

u r a n t l a r ve

er k a fe l

köp rüs ü

isk

ata

a k l a r ı v e fe r i b o

ur t , va p

gal

dur

ragıp

k

ay

oka

mv

in s

ü

t ra

kalç

ob

ri

ot s,

ka lçi n

so ka

k

güm

üşpa

la ca

ddes

i

üz

ele

iy r,se rgi salo arı ve tarih nl

er

ler


akdeniz iklimi solar enerji (güneş panelleri) yere yakın tasarım teras çatı güneş kontrolü avlu/aydınlık büyük yüzey alanı fazla yapılaşma (rüzgardan yararlanabilmek için) karasal iklim solar enerji (güneş panelleri) yerle direk temasın kesilmesi eğimli çatı avlu/aydınlık daha büyük yağmur suyu toplama saydam yüzeyler daha az

karadeniz iklimi yerle direk temasın kesilmesi eğimli çatı avlu/aydınlık küçük yağmur suyu toplama etkili hava devinimi için dar yapılaşma

İnfono İlklimle Dengeli Tasarım

2014 Tasarım aşamasında, doğal havalandırma ve doğal aydınlatma koşulları sağlanmaya çalışılmış, diğer bir yandan da yağmur,kar ve güneşin olumsuz etkilerinden korunmak için önlemler alınmıştır. İklime koşullarına göre kullanılacak olan fotovoltaik güneş panelleri sayesinde, güneş enerjisi elektrik enerjisine çevrilir ve yenilebilir enerjinin tekrar kullanılması sağlanır. İklim ve çevre koşullarına göre yağmur suyunun toplanması ve depolanmasıyla su tasarufu ve yer altı

marmara bölgesi iklimi bölgedeki iklim diğer iklim türleri arasında bir geçiş özelliği göstermektedir. bu durum göz önüne alınarak plan tipi şekildeki gibi superpoze edilmiştir.

alüminyum güneş panelleri

yağmur suyu

sabit birim

ıslak hacim, teknik hacim, ve depo

iklim,yer ve çevreye göre değişebilen ana birim

mutfak

Eminönü için tasarlanan infono

teknik hacim ve depo

kafeterya tuvaletler

bisiklet park yeri

ofisler

hediyelik eşya satış interaktif bilgi edinme alanı

su deposu

giriş holü ve sirkülasyon ve bekleme alanları

İnfono, modüler sistemi sayesinde farklı plan tiplerine imkan sağlar. Eminönü merkezli kent bilgi merkezinin bir diğer istasyonu da Taksim Meydanı’dır. Kullanıcılar, Eminönü’ndeki infono’dan kiralayabileceği bisikletlerle iki meydan arasında tur yapabilirler. Tarihi yarımada’dan Pera’ya uzanan bu turda kentin tarihi yapılarını ve kültürel değişimini birebir somut bir şekilde algılayabilirler.

Yarışma Çuhadaroğlu Alüminyum 2014 Öğrenci Proje Yarışması “Mobil Kent Bilgi Merkezi” İNFONO | 1.Ödül (Mahmut Maksut Ünal ile birlikte)


300

300

300

D

300

300

300

300

300

1

300 mutfak

teknik hacim 300 depo 300

300

kafeterya

2 bekleme alanı

2

C

300

300 interaktif bilgi edinme alanı

danışma

A 300

300 ofisler hediyelik eşya satış

B 1

plan 1/200


İnfono 2014 +5.00 +3.20

0.00

A görünüşü 1/200

+5.00 +3.20

0.00

B görünüşü 1/200

+5.00 +3.20

0.00

C görünüşü 1/200

+5.00 +3.20

0.00

D görünüşü 1/200

Yarışma Çuhadaroğlu Alüminyum 2014 Öğrenci Proje Yarışması “Mobil Kent Bilgi Merkezi” İNFONO | 1.Ödül (Mahmut Maksut Ünal ile birlikte)


+5.00 +3.20

0.00

1-1 kesiti 1/200

+5.00 +3.20

0.00

2-2 kesiti 1/200


İnfono İnfono, ön üretimli panel ve taşıyıcı sistemleriyle kolayca taşınabilir.Hafiflik, taşınabilirlikte esneklik sağlar.Kolayca montajı yapılabilir, sökülüp takılabilir. Geri dönüştürülebilir bir malzeme olan alüminyumun geri kazanımıyla enerji tüketiminde, hava kirliliğinde ve su kirliliğinde azalma gözlenir. Düşük maliyetli ve çevreye duyarlı bir sisteme sahiptir.

2014 Yarışma Çuhadaroğlu Alüminyum 2014 Öğrenci Proje Yarışması “Mobil Kent Bilgi Merkezi” İNFONO | 1.Ödül (Mahmut Maksut Ünal ile birlikte)

İnfono, interaktif bilgi edinme alanı sayesinde kent hakkında bilgi almak isteyenlere görsel ve işitsel algılanabilirliği kolaylaştırarak bilgi verir.İnsanların bilgiyi öğrenmeye başlaması, eğitim dönemiyle başlar. Duyu organlarıyla öğrenilen bilgiler ya da davranışlar bilinçaltına işlenir. Görsel ya da işitsel olarak kolayca algılanan bilgi, insan hafızasının derinliklerinde saklanır ve uygun koşullarda insanın “iç sesi” şeklini alır. İnfono ziyaretçilerine, kent ve insanın barınma ve beslenme ihtiyaçlarının yanında, sessel bileşenlerle kenti tanıma,okuma ve algılama imkanı sunar. Bİr bilgi edinmek için bilgi duvarındaki kulaklığı kullandığınızda,farkında olmasanız da bilinçaltınıza yer imleri ekler. Vapur iskelesini mi arıyorsunuz? Martı sesleri sizi yanına çağırıyor.


İstanbul konumu itibarı ile bir kıyı kenarı yerleşimidir. Günümüzde kentin Marmara Denizi’ndeki kıyısının kabaca %25’lik kısmı ulaşım ve sanayi dışındaki işlevlere, bunun da sadece çok küçük bir bölümü rekreasyon alanlarına ayrılmıştır. Kara ve denizin kesişim noktası olan kıyı, deniz ve kara yaşamlarının ortaya çıkardığı çesitliliği ve zenginliği bünyesinde barındıran çok yönlü bir kaynaktır. Kıyının coğrafi konumunun yanı sıra, çevresinde yarattığı kültürel, sosyal, ekonomik potansiyel nedeniyle de kıyılar farklıdır,bu potansiyeller kıyıların kullanımlar açısından somut çeşitlilikler yaratır.

%75

ulaşım ve sanayi dışındaki işlevler

%25

rekreasyon alanları

Rekreasyon alanlarında yer alan en büyük görsel ve estetik öğe sudur. Suyun insan üzerindeki fiziksel,ruhsal etkileri ve İstanbul’un kıyı bandı kullanımındaki rekreatif alan azlığı göz önünde bulundurularak sosyal odak noktasının kıyı bandında tasarlanması amaçlanmıştır. Rekreasyon, kişiye fiziksel ve ruhsal katkıda bulunabilecegi faaliyetleri dinlenme, eğlence ve kültürel aktiviteler, olarak üç grup halinde tanımlamak mümkündür.

beyoğlu şişhane M

karaköy M

unkapanı

eminönü

sirkeci

Rekreasyon alanları için tanımlanan faaliyetler, Perşembe pazarı parkının tamamına yayılmak istenmiştir ve rekreatif alanın sahip olamadığı bu faaliyetlerin parkla bütünleşik bir sosyal odakta toplanması ve buradan da parka yayılması amaçlanmıştır.

Karaköy’ün değişen yaşam şekli ve tarihi kimliği göz önünde bulundurularak, Sosyal odak noktasının Perşembe Pazarı parkında tasarlanması düşünülmüştür. Proje alanı, dört ulaşım sisteminin kesiştiği noktada yer aldığı için, konum ve ulaşım açısından önemli bir odak noktasıdır. Ulaşım sistemlerinin kesişim noktası olması ve perşembe pazarındaki özellikle zemin kat işlevlerinin ticaret ağırlıklı olması günün belli saatlerinde bölgede yoğun bir yaya hareketliliği oluşmasını sağlamaktadır. Gece saatlerinde ise bu durumun tersi görülmektedir, tasarımın bütününde alanın kullanabilirliği sorgulanmıştır.

Sosyal Odak 2015 Yarışma Prosteel 2015 Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması ”Rekreasyon Alanında Sosyal Odak” | Katılımcı (Ömer Ülker & Mahmut Maksut Ünal & Mehmet Mert Sezer ile birlikte)


TERSANE CADDESİ TER

+2.00

+2.00

TERSANE CADDESİ

kıyı y sur izi

aydınlatmalı yol mimar sinan heykeli y yke

sahne sah e

-1.50

anfi fi


Sosyal Odak 2015 Yarışma Perşembe pazarının potansiyelleri park içinde de kullanılmak istenmiş ve tersane caddesi boyunca uzanan hırdavatçılar, inşaat malzemeleri gibi zemin kat ticarethanelerinin sanat alanında kullanımına yönelik öneri sunulmuştur.

perşembe pazarına giderler,

sanatçılar ya da öğrenciler,

Prosteel 2015 Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması ”Rekreasyon Alanında Sosyal Odak” | Katılımcı (Ömer Ülker & Mahmut Maksut Ünal & Mehmet Mert Sezer ile birlikte)

perşembe pazarından malzemelerini alırlar,

ortaya çıkan ürünler,

atölyelerde workshop çalışmaları yapılır

malzemeler sosyal odak noktasındaki atölyeye gelir

sosyal odak noktasında sergilenir

0 0.00

Proje alanında, yaklaşık 10 yıldır bulunan Haliç Metro Köprüsü şantiye konteynırlarının alanda yarattığı peyzaj tahribatı ve yaya erişim sıkıntısı göz önünde bulundurulmuş ve konteynırlar alandan kaldırıldığında oluşacak tasarım eksikliği giderilmeye çalışılmıştır. Kıyı şeridindeki yaya ulaşımının mevcuttaki şantiye konteynırlarının sınırları sebebiyle kesintiye uğraması ve alandaki mevcut otopark sorunlarına çözüm bulmaya yönelik peyzaj kurgulanmıştır.Açık otopark alanları düzenlenmiş kıyı şeridi boyunca yaya ulaşımı sürekliliği sağlanmıştır.


B

A


Sosyal Odak 2015 Yarışma Prosteel 2015 Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması ”Rekreasyon Alanında Sosyal Odak” | Katılımcı (Ömer Ülker & Mahmut Maksut Ünal & Mehmet Mert Sezer ile birlikte)

A

B

+6.50 kotlu plan ölçek: 1/200


B

TERAS

A TERAS


Sosyal Odak 2015 Yarışma Prosteel 2015 Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması ”Rekreasyon Alanında Sosyal Odak” | Katılımcı (Ömer Ülker & Mahmut Maksut Ünal & Mehmet Mert Sezer ile birlikte)

B-B kesit ölçek: 1/200

A-A kesit ölçek: 1/200

Tasarım aşamasında çeliğin estetik yönünü ön plana çıkarmak amacıyla, taşıyıcı sistem strüktürü kütlelerin dışında tasarlanmış ve çelik imgesinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Tasarımın ve sistemin sürdürülebilir olması için hafifliğin imgesel algısı ön plana çıkarılmak istenmiştir. Hafifliğin yanı sıra,

A

-kullanım esnekliği -yeniden kullanabilirlik -yapının ve çeliğin geri dönüştürülebilirliği -montaj kolaylığı -sökülüp takılabilir olma gibi çeliği sürdürülebilir kılan nitelikler sağlanmaya çalışılmıştır.

B

+2.60 kotlu plan ölçek: 1/200


B

DEPO

A

DEPO


Sosyal Odak 2015 Yarışma Prosteel 2015 Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması ”Rekreasyon Alanında Sosyal Odak” | Katılımcı (Ömer Ülker & Mahmut Maksut Ünal & Mehmet Mert Sezer ile birlikte)

+11.50 +10.00

A +10.00

ye atöl +3.50

rgi +4.50

ant topl

-1.50 kinlik et

B

-1.00 kotlu plan ölçek: 1/200

+1 1.50 atölye

ç

ur u

+4.50

kafe


DET.03

DET.02

K3-02 ATÖLYE

Kolon kiriş bağlantı detayı Z-01 CAFE 65,00m²

DET.01

Ø 200 PVC DRENFLEX DRENAJ BORUSU

1/50 kısmi sistem kesiti

Kolon bağlantı detayı (det_1) ölçek: 1/10


Sosyal Odak 2015 Yarışma Prosteel 2015 Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması ”Rekreasyon Alanında Sosyal Odak” | Katılımcı (Ömer Ülker & Mahmut Maksut Ünal & Mehmet Mert Sezer ile birlikte)

1/50 kısmi sistem planı

+10,00 kotlu kiriş bağlantı detayı (det_2) ölçek : 1/10

Çatı döşeme detayı(det_3) ölçek : 1/20

*tüm ölçekler %50 oranında küçültülmüştür.


Balıkçı Barınağı Tasarımı 2013 3. sınıf bahar dönemi, Mimari tasarım 4 projesi “Tirilye’de Balıkçı Barınağı Tasarımı” Yürütücü: Yrd.Doç.Dr. Zafer Sağdıç

Tarihsel kaynaklarda 9. yüzyıldan 14. yüzyıl başlarına dek Tirilye ve çevresinin ne durumda olduğuna ilişkin fazla bilgi yoktur.Ancak 1261 yılındaki Nimpheaum Anlaşması ile Mikhael Palaiologos tarafından Cenevizlilere Marmara sahillerinde ticaret garantisi verilmesiyle Cenevizlilerin Appolonia Gölü kuzeyinden elde edilen tuz madeni ihracında Tirilye ve Apomeia (Mudanya) limanlarını kullandıkları belirlendiğinden, bu tarihlerde Tirilye’nin önemli bir liman kenti olduğu varsayılır. Burası ayrıca, bereketli topraklarından elde edilen ürünleri İstanbul’a, Bizans İmparatorluğu’nun merkezine aktaran, kendi ticareti açısından da işlevsel önemi büyük olan bir liman kentidir. Trilye’nin bulunduğu bölge tarih içinde Misyalılar, Traklar, Antik Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar tarafından yönetilmiştir. Günümüzde Tirilye, bir sahil kasabası olarak denizle ilişkisinin önemini korumaktadır. Bursa ve Mudanya yelken kulüplerince her yıl düzenlenen yelken ve yat yarışlarında başlangıç noktası olarak Tirilye seçilmektedir. Tirilye’ye balık tutmak için çevre illerden gelen balıkçıların sayısı da oldukça fazladır. Tirilye, amatör ve profesyonel balıkçıların önemli bir limanıdır. Özellikle eşkina ve karagöz avı için balıkçılar Tirilye kıyılarına gelmektedir.


İSTANBUL

İSTANBUL

Kabataş

Kabataş Yenikapı

Yenikapı

Kadıköy köy

Kadıköy Bostancı

Bostancı

d Pendik

Pendik

İZMİT

Eskihisar Topçular pçula ar

Topçular

Esenköy

k Çınarcık

YALOVA YA

Çınarcık YALOVA Esenköy Armutlu

Armutlu

Kumla

Tirilye

Tirilye

Kumla Gemlik

Gemlik Mudanya

Mudanya Güzelyalı

Deniz Ulaşımı

G lya al Güzelyalı

BURSA

BURSA

Kara ve Deniz Ulaşımı

varış noktası

varış noktası

hızlı feribot

karayolu çıkış noktaları

deniz otobüsleri hattı

deniz ulaşımı iskeleleri deniz ulaşımı karayolu ulaşımı

araba vapuru hattı deniz ulaşımı


Balıkçı Barınağı Tasarımı 2013

poyraz günbatısı kesişleme

Çınarcık

Esenköy

YALOVA

Armutlu Kumla barbunya

Armutlu

pisi

Kumla

karagöz

Tirilye

Tirilye

Gemlik

tekir

mezgit

sardalye kalkan

eşkina

kefal

kırlangıç karides dil

Mudanya

kalkan palamut

Güzelyalı

BURSA

Rüzgar

Mudanya

Güzelyalı

Balık

çinekop Gemlik

3. sınıf bahar dönemi, Mimari tasarım 4 projesi “Trilye’de Balıkçı Barınağı Tasarımı” Yürütücü: Yrd.Doç.Dr. Zafer Sağdıç


Mevcut durumda, balıkçı barınağına yanaşan tekne, yelkenli ve yatların konumlanma analizi yapılarak yaya ve araç yolu analizi yapıldı. Kontrollü araç girişlerinin kontrol dahilinde işlemediği gözlemlendi.Yayaların daha çok kullanması uygun görülen deniz kenarını araçlar için park yeri olarak kullanılması bölgenin işlevsizleşmesine sebep olmaktadır.

su ürünleri kooperatifi

balık satış yeri

balıkçı barınakları

kumsal/plaj

rg ı

rla

r

liman işletmesi

ke n

li

ve

ot op ar k

ya tl

ye l

balık restaurantları çocuk parkı köylü pazarı

ar

o to p a r

sandal

k

çe ke k

ye r

i

ve fiber k

ayıklar

yelken kulübü tesisi


balık avı su ürünleri kooperatifi

balıkçı barınakları

balık rüzgar yamaç dalgakıran n

yelkenli

deniz kumsal

Trilye için tasarlanmak istenen bölgede kavram haritasındaki kavramların doğal eşikleri arasında kalan kıyı şeridi üzerindeki dağınık yerleşimi göz önünde bulundurularak; kıyı şeridinde İskele Caddesi’ne kadar olan bölümün düzenlenmesi planlanmaktadır. Bu bölgedeki mevcut yapılar arasındaki ilişkiler doğrultusunda kumsalın kıyıyla ilişkisi, balıkçı barınaklarının moduler bir biçimde ya da daha birleştirici bir biçimde tasarlanması gibi fikirler ortaya çıkmıştır. yaz bahar

yelken klubü

yelken/ yat yarışları

tekne

liman kış

balık avı

Balıkçı Barınakları barınak işletmecisinin zaruri ihtiyaçlarını giderebileceği alanları içeren işletme binası, tesisten faydalanan balıkçıların dinlenmeleri için kullanılacak balıkçı lokali, ürünün aktarımı süresince kullanılacak soğuk hava deposu ve buz üretim alanı, av kapasitesinin en az %10'unun satışını yapabilecek kapasiteye sahip balıkhane veya balık satış yeri, kasa yıkama yeri ve deposu, ağ tamir yeri ve deposu, balıkçı gemisi tamir yeri, balıkçı gemilerinin ihtiyacını karşılayacak akaryakıt pompası, balıkçılık idari binası Alanda mevcutta bulunan balıkçı barınaklarının kullanıcılara yeterli işlevleri sağlayamaması sebebiyle bölgede barınaklar üzerine bir tasarım yapılmak istenmiştir. Konteynerlardan oluşturulan ve istenildiğinde takılıp sökülebilen modüllerle tasarlanan balıkçı barınakları zaman içinde farklı işlevler taşıyabilecek şekilde tasarlanmıştır.

balıkçı barınakları için eskiz ve kütle denemeleri

Öngörülen işlevlerden biri de, doğal kaynaklarımızın hızla tükendiği günümüzde insanlara denizi daha iyi tanıtmak ve korumak için düzenlenen deniz atölyesidir.Deniz atölyesinin katılımcılarının her yaş grubu bireyler için olması bu bölgenin canlılığını arttırarak,deniz bilincini balıkçıların “alanında” belli bir seviyeye ulaştırabilecek modül ve işlev değiştiren mekanlar oluşturması amaçlanmaktadır.

Balıkçı Barınağı Tasarımı 2013 3. sınıf bahar dönemi, Mimari tasarım 4 projesi “Trilye’de Balıkçı Barınağı Tasarımı” Yürütücü: Yrd.Doç.Dr. Zafer Sağdıç


1.kat girişi plakası

Balıkçı barınaklarının tasarımında, konteyner kullanılmıştır.Konteynerların sürdürülebilirlik, ekonomik olarak uygunluğu ve sökülüp takılabilmesi özelliklerine sahip olması, çevre ve işlevle uyumluluğu tasarım amaçları olarak sayılabilir.

1.kat kütleleri

Konteynerlar “L” şeklinde birbirine bağlanarak, yön değiştirmişlerdir.Yan yana ve üst üste gelen konteynerlar süprizli mekanlar ortaya çıkarmıştır.Kütlenin geçirgenliği kütle boşluklarıyla koridorlar oluştururak bu koridorlardan da üst katlara girişi sağlamıştır.

zemin kat kütleleri yatak odası mutfak ortak tuvalet alanı

2 wc

mutfak +-

+-

0.00

wc

depo

depo

0.00 depo

depo depo

1

+-

mutfak

0.00 +-

yatak odası

+-

1

0.00 yatak odası

yatak odası

mutfak

+-

yatak odası

mutfak

depo

yatak odası

0.00

0.00

+-

0.00

mutfak

yatak odası

balıkçı barınakları zemin kat planı ölçek: 1/200

mutfak

2 2

depo depo depo

+2.90 +2.90 +2.90

+2.90

1

1

mutfak mutfak

yatak odası

depo

yatak odası

yatak odası

+2.90 mutfak

mutfak

balıkçı barınakları 1. kat planı ölçek: 1/200

K

2


Balıkçı Barınağı Tasarımı 2013 3. sınıf bahar dönemi, Mimari tasarım 4 projesi “Trilye’de Balıkçı Barınağı Tasarımı” Yürütücü: Yrd.Doç.Dr. Zafer Sağdıç

+5.80

+2.90

0.00

balıkçı barınakları kuzeydoğu görünüşü ölçek: 1/200

+5.80

+5.80

+2.90

+2.90

0.00

0.00

balıkçı barınakları kuzeybatı görünüşü ölçek: 1/200

balıkçı barınakları güneydoğu görünüşü ölçek: 1/200

+5.80

+2.90 0.00

balıkçı barınakları güneybatı görünüşü ölçek: 1/200


+5.80

4 2

+2.90

3

1

0.00

balıkçı barınakları 1-1 kesiti ölçek: 1/200

+5.80

+2.90

trapez levha 610 mm conta ile desteklenen 1,6 mm çelik panel dışında, 1,6 mm corten çelik 40 mm mineral yün izolasyonu conta ile desteklenen 9 mm kontrplak 2 kat 12.5 mm Fireline tabla

0.00

balıkçı barınakları 2-2 kesiti ölçek: 1/200

1

1/20 konteyner zemin yalıtımı detayı

550 mm perdeli sert yalıtım

190mm 35mm

110mm

55mm 55mm

190mm 110mm 35mm 260mm

5 mm su geçirmez membran 20 mm kontraplak konteyner oluklu çatı paneli sprey köpük yalıtım 80 mm mtl çerçeve alçıpan

alçıpan

alçıpan

25mm mtl çerçeve

25mm mtl çerçeve

konteyner deck

konteyner deck

65mm

160mm

35mm

alçıpan 25mm mtl çerçeve sprey köpük yalıtım konteyner deck

2

3

1/20 konteyner çatı yalıtımı detayı

1/20 iki konteyner arası yalıtım detayı

4 1/10 konteyner paneli detayı


Balıkçı Barınağı Tasarımı

Balık satış yeri +0.00

soğuk depo

2013 +0.00

balık satış yeri güneydoğu görünüşü ölçek: 1/200

balık satış yeri kuzeybatı görünüşü ölçek: 1/200

balık temizleme yeri

balık satış yeri plan ölçek: 1/200

balık satış yeri kuzeydoğu görünüşü ölçek: 1/200

balık satış yeri güneybatı görünüşü ölçek: 1/200

Su ürünleri kooperatifi su ür. kooperatifi kuzeydoğu görünüşü ölçek: 1/200

su ür. kooperatifi kuzeybatı görünüşü ölçek: 1/200

su ür. kooperatifi güneybatı görünüşü ölçek: 1/200

su ür. kooperatifi plan ölçek: 1/200

su ür. kooperatifi güneydoğu görünüşü ölçek: 1/200

3. sınıf bahar dönemi, Mimari tasarım 4 projesi “Trilye’de Balıkçı Barınağı Tasarımı” Yürütücü: Yrd.Doç.Dr. Zafer Sağdıç


Habitat 2014 Yarışma “Taşınacak Olan Eskişehir Atatürk Stadyumu Alanında Yeni Fikirler’’ Kentsel Tasarım Fikir Yarışması B Kategorisi Habitat | Katılımcı (Mahmut Maksut Ünal & Mehmet Mert Sezer ile birlikte)

Habitat, “yaşanılan yer,çevre”, Latince habitare “ikamet etmek,alışmak” fiilinden türemiştir. Habitat, canlı bir organizmanın yaşadığı ve büyüdüğü yerdir. Bu yer, canlılık göstermeyen herhangi bir yer olabileceği gibi, hava, toprak,su ya da hava,su ve toprağın bir araya geldiği herhangi bir yeryüzü parçası olabilir. Habitat, bir okyanus ya da bir tarla kadar büyük olabileceği gibi, bir hücre kadar küçük de olabilir. Birden fazla hayvan ya da bitki özel bir habitatta yaşayabilir. Habitat aynı zamanda canlı hayatta kalmak için her şeyi sağlar.


Ulaşım Mevcut ulaşım sistemi, farklı işlevlere ulaşan güzergahların karışması, ve kademelenme problemleri sebebiyle, kent merkezinde, yoğun trafik alanları yaratmaktadır. Kent merkezi geneline getirilen 'ring sistemi' uygulaması, konut alanlarını kontrollü beslemekle birlikte, tanımlı güzergahlar yaratarak, ticaret, rekreasyon, yaya zonları gibi alanların kullanımını kolaylaştırmaktadır. Proje alanının kent merkezinde bulunması sebebiyle , yaya ulaşımına öncelik verilerek, tramvay modu desteklenmiş, konut ile ticaret bölgeleri arası güzergah yayalaştırılmış, mevcutta kesilen bisiklet yolunun sürekliliği sağlanmıştır.

EKVKBK ONAYINDA

önerilen trafik yönleri ve önerilen bisiklet yolu

25

17

mevcut trafik yoğunluğu az yoğun

çok yoğun

30 15

EKVKBK ONAYINDA

50

17 25 15

30

18

50

önerilen ring şeması

Yeşil Porsuk Nehri, Eskişehir kenti için önemli bir nefes organı olmakla birlikte, yoğun kent dokusunda bir boşluğun ve aktif yeşilin eksikliği hissedilmektedir. Bu sebeple hakim rüzgar ve yaya akışı göz önünde bulundurularak, merkezi konumu dolayısıyla, stadyum alanını hedef alıp, batı - doğu doğrultusunda ticaret alanı ile Porsuk nehrine uzanan ve tüm kent merkezini kapsayacak bir havalandırma ve rekreasyon sistemi kurgulanmıştır.

mezarlık mevcut yeşil öneri yeşil (imar planı) yeşil sınır öneri yeşil hakim rüzgar yönü


Habitat

Kullanıcı Profili Proje alanı, çevresinde barındırdığı alanların işlevsel çeşitliliğiyle kritik bir konuma sahiptir. Birbirinden bağımsız işleyen bu alanları ve farklı potansiyellere sahip kullanıcılarını besleyecek ortak bir mekan,kentlilerin ihtiyaçlarına çözüm üretirken, kent merkezinin yaşamasını sağlayacaktır.

2014 Yarışma “Taşınacak Olan Eskişehir Atatürk Stadyumu Alanında Yeni Fikirler’’ Kentsel Tasarım Fikir Yarışması B Kategorisi Habitat | Katılımcı aske keri ke errii e h t e hastan hastane bö bölge b ölg ölge g gesi

(Mahmut Maksut Ünal &

ticaret bölgesi

Mehmet Mert Sezer ile birlikte) EKVKBK ONAYINDA

konut bölgesi

idari bölge okul bölgesi

EKVKBK ONAYINDA

Ada Sınırları ve Yaya akışı Proje alanı ve cevresi, yapı büyüklükleri ve ada sınırları ile kent doksunda özgün bir dokuya sahiptir. Yapı adalarının büyüklüklükleri ve sınırları, kentlinin erişim olanaklarını kısıtlamakta algısal tıkanıklıklar yaratmaktadır. Çözüm olarak, özgün karakterlere sahip aksların doğrultuları boyunca, yapı adaları sınırlarının kaldırılması ve bu alanların kamusal kullanıma açılması alanın çekiciliğini artırmakla beraber, erişebilirlik olanaklarını artırmaktadır.

ticari

yeşil

algısal kültürel

semt pazar

önerilen ada sınırları ve yaya akışı mevcut ada sınırları ve yaya akışı


K

2 otopark giriĹ&#x;i

ticaret

etkinlik çukuru

kent kahvesi


Habitat 2014 Yarışma “Taşınacak Olan Eskişehir Atatürk Stadyumu Alanında Yeni Fikirler’’ Kentsel Tasarım Fikir Yarışması B Kategorisi Habitat | Katılımcı (Mahmut Maksut Ünal & Mehmet Mert Sezer ile birlikte)

Proje alanı, Yoğun kentsel yaşam, farklı kentli profilleriyle, stadyumun çevresinde yaşanmakta; stadyum yapısı ve yakınında bulunan birimler ise gerek işlevleri gerekse ölçekleri dolayısıyla, çevresinde dönen yaşama cevap verememekte; barındırdığı fiziksel sınırlar ve geniş açık alanlar dolayısıyla yalıtılmaktadır. Yaşayan bir kent olan Eskişehir'in kalbinde yaşanan bu durum, bir problem olmaktan ziyade, özgün karaktere sahip kentin kullanım ve verim değerlerini artırmak üzere bir potansiyel olarak görülmelidir.Kentin ihtiyaç duyduğu ateşleyicinin ta kendisidir. Bu zengin potansiyel, bir kesişim mekanı olan Habitat tarafından, sınırları yıkarak; akışkan ve bir kentsel yaşam için sunulur. Liseden akademiye, konuttan ticarete tüm kentlileri içine çekerek bir arada yaşantının verimi için çalışılır. Habitat bir kesişim mekanı olarak; kara ve su, insan ve doğa, üretim ve tüketimdir.


semt pazarı kafeterya

g

piknik çocuk parkı

kent kahvesi ticaret

reakrasyon

gece

kamu hizmetleri

ndü gü z

gece

eğitim

ndü gü z

ündüz

gec

sağlık

e

ekonomik hareket

spor buz pateni

sosyal

müze bitki yetiştiriciliği konsensus

sinemasyon

kütüphane

g gece

gece

ündüz

konser tiyatro

ündüz

g

deneysel üretim atölyeler tören

kültürel etkileşim

Kentin simgesel ve işlevsel kimliklerinden biri olması planlanan alanın, tüm mevsimlerde, gündüz ve gece aktif olarak yaşayabilmesi önemlidir. Bu amaçla, Habitatın kendisi ve çevresi, kullanıcı profilleri ile harmanlanarak potansiyel olasılıklar tespit edilmiştir. İklimden faydalanma, sürdürülebilir enerji ve dönüşebilen mekanlar bu amaçla seçilen stratejilerdir. Endüstri meslek lisesi atölyelerinin, kiralanabilecek hacimlere dönüştürülmeleri, termal enerji kullanılarak yapılan ısıtma ve soğutma, stad strüktürünün hareketli panelleri vb. alanın yaz - kış kullanım sürekliliğinin sağlanması içindir. Benzer şekilde, amfinin sinemasyon ve konser alanı dönüşümü gece - gündüz kullanımına örnektir. Farklı saatlerde işlev gören ticaret, rekreasyon, konser, kafe, gece pazarı gibi k ullanım şekilleri, alanın gece ve kullanım gündüz canlı kalması için birbirleri içine geçerek aksiyal formlarda şekil bulmuş, kentliyi günün her zamanı kucaklamıştır.


Habitat 2014 Yarışma “Taşınacak Olan Eskişehir Atatürk Stadyumu Alanında

Yeni Fikirler’’ Kentsel Tasarım Fikir Yarışması B Kategorisi Habitat | Katılımcı (Mahmut Maksut Ünal &

Mehmet Mert Sezer ile birlikte

1-1 kesit görünüşü ölçek:1/1000 0

2-2 kesit görünüşü ölçek:1/1000


Permakültür Alanı Habitatda yaşam doğaya benzer. Yüksek çeşitlilikli yoğun sistemde, her birimin bir işlevi olmakla beraber; işlevler de bir çok birim tarafından beslenir. Sistem kendi kendini besler. Kara ile suyun kesiştiği verimli alanın çevresinde şekillenen permakültürel alanda, farklı birikimlere sahip kentliler bir araya gelerek, birr sonraki sezona başka bir gönüllü gruba aktarmak üzere, birr i, kulüp binasını, çevresini işletirler. Kulüp binalarının çevreleri, doğal enerji kullanımı göz önünde bulundurularak beş zona ayrılmıştır. Zonlar, üretim ve kullanım şekillerini belirler.

Etkinlik Çukuru Habitat, çevresinde barındırdığı işlevlerin ve kullanıcı profillerinin çeşitliliğiyle merkezi konumdadır. Birbirinden kopuk yaşamakta olan kentlileri kavuşturacak olan etkinlik çukurudur. Burası, çevre hareket izlerinin kesişim noktası olan, yaz - kış değişen kullanım şekilleriyle kentlilerin buluşma noktasıdır. Etkinlik çukuru, kentlilere, rekreasyon, etkinlik, kutlama, tartışma, sinemasyon, haber duvarı, konser, atölye, sergi ve buz pisti imkanları sunar. Etkinlik çukuru, kentlilerin toplanarak yönetişim mekanizmalarını geliştirebildiği konsensusla ilişkili olarak gündemin takibindedir.

Deneysel Üretim Alanı Parkın ve endüstri meslek lisesinin kesişiminde bulunan bu alan, kentlilere, özellikle meslek lisesinde ve üniversitede ilgili bölümlerde okumakta olan öğrencilere, deneysel üretim ve uygulama yapabilme imkanı sunmaktadır. Gerekli alt yapının sağlandığı, 8 10 metrelik parselizasyonun yapıldığı bu alanda geçici veya sürekli üretimde bulunmak mümkündür.

İnteraktif Meydan Bir kentin ihtiyaç duyduğu şey, kullanıcılarının güçlü bağlara sahip olmasıdır. Habitatın inter aktif kurgusu, kullanıcılarının, kentten, birbirlerinden ve kendilerinden haberdar olmalarını sağlar. Alana girerken sensörler tarafından algılanan kentli, diğer kentlilerin de alanda varlıklarıyla oluşturdukları ses havuzunda yen ibir ses olarak varlık gösterir. Ortak üretimin ve paylaşımın içinde bulunan insanlar etkileşirler. Ayrıca interaktif meydan, kullanıcılarınahaber duvarından gündemi takip etme ve sinemasyon alanında kültürel birikimlerini artırma imkanı sunar.Ayrıca aydınlatma elemanlarının sahip olduğu sesli ve görüntülü bilgilendirme panoları,insanların aktif yaşamlarına destek sağlar.


zone 1 // ev ortamı yoğun kullanılan alan tek yıllık bitkiler ekilir yoğun bitkilendirilmiş bitki kafesler ve çardaklar dinlenme yemk ve depo alanları

zone 4 // yapısal agaclık yoğun ve yüksek bitkisel doku bölgeyi trafik gürültü rüzgar gibi dıs etkenlerden korur ve gezinti alanları yaratır.

zone 3 // ortak üretim alanı atölye sınırlarının kesiminde meyve bahçeleri sulak bitkiler ve çalılık alanlar suya kontrollü erişim yağmur suyu depoları

zone 2 // ekim alanı 5-18 metrelik serbest ekim alanları kulupler tarafından isletilir ortak tuketım yapılıri

strüktür çatı suyu

ticaret birimleri gri su kaynağı

SEDİMENTASYON bitkisel arıtılmış su göleti

müze gri su kaynağı permakültür alanı sulama ve mutfak gri su kaynağı

HAVALANDIRMA jeotermal kaynaklar sahası ve gölet sulak alan

SÜZÜLME konut alanı gri su kaynağı deney sahası gri su kaynağı

zone 5 // sosyal ortam kulupler arası ortak sosyalleme alanları olup en aktif bulunan alanlardır sert zemin, su ögesi ve kent mobilyaları kullanılır

yeşil alanlar boyunca su toplama

Bir kesişim alanı olarak Habitat yüksek üretim potansiyeline sahip bir kentsel alandır. Permakültürel yaşam alanı, tüm kesimlerden kentlilerin birlikte üretim yapabileceği alandır. Birlikte üretim yapmanın potansiyeli ile 'üretim kulupleri' kesişim alanlarından ortak olarak faydalanırlar. Su Sistemi Bölge genelinde kurgulanan su döngüsü ile alan içinde kendine yeterli ve verimli sistem oluşturulmakta; ayrıca bu sistem ile çevredeki kentsel alanların atık suları geri dönüştürülmetedir.Bölge yakınında bulunan SICAK SU kaynakları, proje alanında sıcak su kaynağı bulunma tahminlerini güçlendirmektedir. Bu ihtimal ile, çevreden toplanan atık suya ek olarak; sıcak su kaynakları, proje alanında yaz ve kış enerji kaynağı oluşturabilmekte, elektrik üretimi ve ısıtma ile soğutma sistemlerinde kullanılabilmektedir. Ayrıca bu sistem ile düşük bakım maliyetleriyle mikro iklimlendirme yapılarak, sert iklim koşullarına sahip Eskişehir’in kentsel yaşamının güçlendirilmesi hedeflenmektedir.

Habitat 2014 Yarışma “Taşınacak Olan Eskişehir Atatürk Stadyumu Alanında Yeni Fikirler’’ Kentsel Tasarım Fikir Yarışması B Kategorisi Habitat | Katılımcı (Mahmut Maksut Ünal & Mehmet Mert Sezer ile birlikte)


Etaplama

1. Altyapı geliştirme: Fiziksel engel olan stadyum yapısının yıkılması. İlk kulup binasının inşaatı. Toprağı iyileştirme sürecini başlatmak ve su toplamak amacıyla bölgeye eğim vermek. Spor işlevlerinin korunması. Kulup binasının inşaatıyla, yerel, yönetsel ve akademik halkın müzakere etmek ve plan çıkarmak üzere biraraya gelirken, insanların ilgisi toplanır ve bilgilendirilir.

2. Üretim ve hareket: Permakültür ve eğitim alanının zonlanması, sınırları tespiti. Deneysel üretim alanının geliştirilmesi. Ticaret alanın inşaatı. Endüstri meslek lisesinde gerekli binaların kaldırılarak kullanılacak alanın tanımlanması. Permakültürel, deneysel ve ticari alanlarda, bölgedeki ilk somut hareketlilik ve üretim gerçekleşir.


Habitat 2014 Yarışma “Taşınacak Olan Eskişehir Atatürk Stadyumu Alanında Yeni Fikirler’’ Kentsel Tasarım Fikir Yarışması B Kategorisi Habitat | Katılımcı (Mahmut Maksut Ünal & Mehmet Mert Sezer ile birlikte)

3. Değişim Permakültür alanında mikroklima değişimiyle küçük ölçekli bitkilerin yetişmesi. Bu alanın en dış zonu olarak, Hava Hastanesi bahçesinin bir kısmının kamusal kullanıma açılması. Alanın sembolik değeri olan stad yapısının ve müzenin inşaatı. Endüstri meslek lisesinin kısmi olarak kamusal kullanıma açılması ve mekansal dönüşümleri. Alanda doğal ve yapısal değişim, çevresiyle birlikte izlenmeye başlar. İşlev çeşitliliği kültürel ve rekreasyonel alanlarla artırılırken, kent belleği simgesi yerini alır. Alan mekansal dönüşümlerle yıl boyunca yaşanır.

4. Süreklilik Toprağın rehabilite edilerek kalıcı bitkilerin yerleştirilmesi. Alandaki canlılığı ve kentli etkileşimini artıracak, sinemasyon, ses enstalasyonu ve haber duvarı etkinliklerinin geliştirilmesi. Son somut müdahaleler ile alan doğal gelişimine bırakılarak, üretimin sürekliliği sağlanır. Bir kesişim mekanı olarak alana etkileşimi artıracak interaktif çözümler eklenir.


Karma İşlevli Yapı Tasarımı 2014

tekil kütlelerin arası çekirdek için genişletildi

kütle ön cephede birleştrildi ve arka cephede koparıldı

öneri kütledeki ara parçalar koparıldı

açılma

açılma

birleşme

ayırma

genişleyen kütlelerin arası açılı bir şekilde açıldı ve arkaya doğru kütleler birbirine yaklaştı

Ortaköy’ün konumu ve kullanımı ile bağlantılı olarak, karma işlevli konut yapısının kullanıcıların “geçici” konaklama ihtiyaçlarına referans verecek bir şekilde tasarlanmıştır. Apart ile konut arasında, 3-5 yıllık geçici konaklama işlevine yanıt verecek bir konut blokları oluşturulmuştur. Kütlenin çekirdekleri konut birimlerine dışardan bağlantı sağlayacak şekilde tasarlanmaya çalışılmıştır. Aynı şekilde çekirdekle bağlantılı olarak koridorlar da kütlelerin “avlu” kısmında tasarlanmıştır.

+22.30

+22.30

+21.50

+21.50

+18.20

+18.20

+14.90

+14.90

+11.60

+11.60

+8.30

+8.30

+5.00

+5.00

± 0.00

± 0.00

OTOPARK -3.30

OTOPARK -3.30

3. sınıf bahar dönemi, Mimari tasarım 5 projesi “Ortaköy’de Karma işlevli yapı Tasarımı” Yürütücü: Doç.Dr.Candan Çınar Çıtak


2+1 102 m²

1+1 76 m²

2+1 126 m²

Ş B

A

A

B

+22.30 +21.50

+18.20

+14.90

+11.60

+8.30

+5.00

± 0.00

SIĞINAK -3.30

SIĞINAK

OTOPARK

OTOPARK


Karma İşlevli Yapı Tasarımı 2014 3. sınıf bahar dönemi, Mimari tasarım 5 projesi “Ortaköy’de Karma işlevli yapı Tasarımı” Yürütücü: Doç.Dr.Candan Çınar Çıtak

3+1 150 m²

3+1 152 m²

+22.30 +21.50

+18.20

+14.90

1+1 76 m² 2+1 102 m²

+11.60

2+1 126 m² +8.30

+5.00

3+1 150 m² 3+1 152 m²

± 0.00

ticaret -3.30


Metro Çıkışı Kanopi Tasarımı 2015 4. sınıf güz dönemi, Mimarlıkta İleri Beton Teknolojileri, “Taksim’de Metro Çıkışı Kanopi Tasarımı” Yürütücü: Doç.Dr. Z.Canan Girgin

Mimarlıkta ileri beton teknolojileri (Advanced Concrete technologies in Architecture) dersi kapsamında yapılan bir proje ürünüdür. Ders kapsamında, ultra yüksek performanslı beton kullanılarak, beton karışım tasarımı, metro çıkışı kanopi tasarımı üzerinden irdelenmiştir.


Concrete is currently the most widely used building material. Although many structures are built of concrete, there are still some limitations related to the use of conventional concrete, such as low tensile strength and almost no ductility.High performance concrete reinforced with steel ďŹ bers may be able to overcome these limitations.In this project, a subway entrance as grid-shell is designed by using UHPC. This subway canopy is composed of parametric quandrilateral form.


Metro Çıkışı Kanopi Tasarımı

Mix Design of UHPC (Compressive strenght 200MPa) Constituent materials

Quantities

Weight relative to cement

Cement

750 kg/m³

1.00

Silica fume

150 kg/m³

0.20

Ground quartz

225 kg/m³

0.30

Fine sand

1000 kg/m³

1.33

Superplasticizer

15

kg/m³

0.02

Steel fibers

150 kg/m³

0.22

Water

150 kg/m³

0.20

2015 4. sınıf güz dönemi, Mimarlıkta İleri Beton Teknolojileri, “Taksim’de Metro Çıkışı Kanopi Tasarımı” Yürütücü: Doç.Dr. Z.Canan Girgin

Cement properties Mineralogical composition C 2S C 3S

73.4 %

C 3A

1 0 .0 % 4 .0 %

C 4A F

5 .8 %

Specific surface (Blaine fineness)

3 4 0 0 c m /g

2

grid-shell detail


Principles of mixture low water-binder ratio elimination of coarse aggregate a limited amount of fine aggregate packing density to fill the voids

Major parametres for mixture water/binder material ratio silica fume to cement ratio fine aggregate to cement ratio steel fibers ratio

Experimental test compressive strength test splitting tensile strength test slump flow test Derivation of optimized mixture proportions flow chart for the mixture design of UHPC.

cement silica fume filler fine aggregate 10 min.

water water-reducing admixture 10 min.

steel fibers 5 min.

completion of mixing mixing sequence of UHPC.

Metro Çıkışı Kanopi Tasarımı 2015 4. sınıf güz dönemi, Mimarlıkta İleri Beton Teknolojileri, “Taksim’de Metro Çıkışı Kanopi Tasarımı” Yürütücü: Doç.Dr. Z.Canan Girgin


Cafe Tasarımı

yoğurthane sokak

2012 2. sınıf güz dönemi, Mimari tasarım 2 projesi “Silivri’de Cafe Tasarımı” Yürütücü: Lütfü Ünver | iltay mimarlık

+0.00 +11.20

+0.00

atatürk caddesi

Vaziyet planı ölçek: 1/300

Bölgenin yaz aylarındaki yerli ve yabancı turist yoğunluğu da göz önüne alınarak, bölge halkına yaz-kış hitap edebilecek bir cafe/pub tasarımı yapılmıştır. Tasarlanan yapının manzara yönündeki uzun cephesi batı yönünde olduğundan manzara görüşünü de engellemeyecek bir şekilde güneş kırıcı kullanılmış ayrıca Atatürk Caddesi’yle cafenin arasındaki trafik, gürültü gibi istenmeyen koşulları uzaklaştırmak amaçlı batı yönünde ağaçlandırma yapılması öngörülmüştür.


1

servis girişi

servis mutfağı

+0.20

2

2

+0.20 giriş

1

+0.00 kotlu plan ölçek: 1/200 1

kuzey görünüşü ölçek: 1/200 servis

2

2

+12.00 +11.20

1

+4.20 ve +7.70 kotlu plan ölçek: 1/200

+7.70

+0.20 +4.20

1

teknik hacim

bulaşık

kuru depo

-3.30

+0.00

+0.20

1-1 kesiti ölçek: 1/200

et hazırlık

sebze hazırlık

2

pişirme

mutfak

wc

-3.30 wc

1

-3.30 kotlu bodrum kat planı ölçek: 1/200

2


Cafe Tasarımı 2012 2. sınıf güz dönemi, Mimari tasarım 2 projesi “Silivri’de Cafe Tasarımı” Yürütücü: Lütfü Ünver | iltay mimarlık

batı görünüşü ölçek: 1/200

+12.00 +11.20

+7.70

+7.70

+4.20

+4.20

+0.20

+0.00

2-2 kesiti ölçek: 1/200 -3.30


Kişisel Çalışmalar Grafik Üyesi olduğum “Bi sürü” Adlı öğrenci topluluğunun şubat organizasyonu için afiş tasarımı *Fütur: Bezginlik, umutsuzluk, usanç. "Tatilin üretim/yaratma motivasyonuna etkisi nedir? üretimden sıyrılıp bezginliğin içerisinde kaybolmak mı, zorundalıktan kurtulup özgürce üretmek mi?" Bi’sürü olarak, 22-23 Şubat 2014 tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi koridorlarındayız.

bisuru.org

Ι facebook.com/bi.suru Ι @bisuru Ι bisuru.blogspot.com.tr


Kişisel Çalışmalar Grafik

Habitat projesi için etkinlik logoları tasarımı

Solda, Tasarım Maratonu “Hayal Gücü İktidarda!” atölyesinin, sonuç ürünü olarak “yüksek yapı karmaşası.”

Sağda, derinlik adlı kişisel deneme.

Kırların kentle bütünleştiği tüketim toplumuna dönüşmek.


Kişisel Çalışmalar Fotoğraf “The doors of perception” Görülmeyenleri, yansımaları hissedebilmek, algı kapılarını biraz da olsa algılayabilmek için, denemeler.

Üsküdar-Beşiktaş motoru

Tarihi yarımada

Kamondo merdivenleri, Karaköy


Kişisel Çalışmalar Fotoğraf “The doors of perception” Görülmeyenleri, yansımaları hissedebilmek, algı kapılarını biraz da olsa algılayabilmek için, denemeler.

29 Ekim havai fişek gösterisi, Beşiktaş

Mendirek ışıkları, Tirilye

Moda’da bir çay bahçesi,Kadıköy


Kişisel Çalışmalar Fotoğraf “Mimari” Mekanlar, detaylar, tesadüfler.*

Haydarpaşa, Kadıköy


Kişisel Çalışmalar Fotoğraf “Mimari” Mekanlar, detaylar, tesadüfler.*

Atatürk deniz köşkü, Florya

Casa Battlo iç mekan, Barselona

Casa Mila, Barselona


Kişisel Çalışmalar Fotoğraf “Alone” Tek başına.

Casa Battlo iç mekan, Barselona (self portre)

Taksim Meydanı, (self portre)

Tirilye,Bursa

Tirilye,Bursa


dygbngl@gmail.com +905353051216 Beşiktaş, İstanbul

Profile for Duygu Bingül

Portfolyo 2015  

Mimari Portfolyo | Architectural Portfolio

Portfolyo 2015  

Mimari Portfolyo | Architectural Portfolio

Advertisement