Page 25

J

eśli to się Panu udało (przekonać kogoś) to w jaki sposób? Kiedy ktoś mi mówi, że nie może bez mięsa, bo uwielbia ten smak, zawsze pytam o to, czym jest ten charakterystyczny smak, którego osobiście nie znam, bo głównie odczuwam w nim aromat przypraw - np. czosnek. Parafrazując klasyka: Panie Darku, jak żyć bez mięsa i nabiału?

-Można patrzeć na weganizm głównie poprzez brak czegoś i pewnie krytycy i sceptycy widzą głównie ten brak. Jednak w miejsce utraconych smaków przychodzą inne i to wręcz się tłoczą. Okazuje się, że paradoksalnie, po ograniczeniu tego, co się je, otwierają się nieznane dotąd możliwości. Pewne smaki i potrawy są jak olśnienie. Kiedy się patrzy na wegańskie blogi kulinarne, a jest ich coraz więcej, to jest tam po prostu smakowe czarodziejstwo powodujące nieopanowany ślinotok. Owszem, wciąż brakuje wegańskich jadłodajni i opcji wegańskich w niewegańskich lokalach, ale i z tym jest coraz lepiej. Póki co poprawę widać w dużych miastach, ale zmiany dotrą i do mniejszych. Jeśli chodzi o to jak przekonywać i inspirować innych, to jest to fascynujący te-

mat. Jest kilka podstawowych zasad, o których warto pamiętać, ale podstawową jest traktować innych jak potencjalnych sprzymierzeńców, nie jak wrogów. Być lubianym, bo nielubiani nie są przekonujący. Dawać coś innym, a nie tylko wymagać. Proponować małe kroki, jeśli ktoś tego potrzebuje. Odwoływać się do potrzeby bycia konsekwentnym i do tego, co powszechne i co nas łączy z innymi. Nie chcemy przecież być postrzegani jak członkowie i członkinie zamkniętego zakonu o egzotycznych zasadach. My przecież mamy te same przekonania i uczucia wobec zwierząt, które ludzie już mają, tylko że ograniczają je do pewnej grupy. No i lepiej pozostawić w słuchaczach odrobinę niedosytu niż wrażenie przesytu i nachalności.

bez mięsa i nabiału?

C

zy zaraz po zmianie diety odczuwał Pan jakieś zmiany fizjologiczne, psychiczne? Słyszy się o omdleniach, nagłym spadku witalności, nawet depresji. Jak to było u Pana?

-Nic z tych rzeczy. Chyba nigdy też nie słyszałem o takich reakcjach u innych. Dieta jest bardzo ważnym czynnikiem w życiu, ale posądzać weganizm o taką moc, to przesada. Chociaż owszem, zauważyłem jedną wyraźną różnicę: alkohol mniej mi smakuje i zamiast dodawać mi witalności, to mi ją odbiera. Trochę szkoda, ale mówi się trudno.

25

Czerwiec 2013  

Vegan food magazine

Advertisement