Page 1

1


OBSAH 4 6

7 ZÁPALNÝCH ŠNÚR, KTORÉ NÁS MÔŽU ODPÁLIŤ NAJCENNEJŠÍM JE MANCHESTER UNITED! Rebríček najcennejších športových klubov

7

AKTUÁLNE ZO SVETA SPOLOČNOSTÍ

V ŠPANIELSKU PADÁ REGIÓN ZA REGIÓNOM 4

Masívne prepúšťanie v Peugeot Gigantická zákazka pre Boeing Spolupráca IT konkurentov Pazúrom krízy neuniká ani Mcdonald´s

9 VYRIEŠI TO VŠETKO SUPERMARIO? 10 FOREX Oslabené euro: zbytočné haloo

12 13 14

Bezpečné dánsko má švajčiarske problémy

EURÓPA PLNÁ REALITNÝCH BUBLÍN? ČÍNA BOJUJE S VYSOKOU TEPLOTOU NA REALITNOM TRHU BANKY CHCÚ S FICOM VYBABRAŤ. TEN IM POSIELA ODPOVEĎ!

MOŽNÝCH REALITNÝCH BUBLÍN SA V EURÓPE NÁJDE VIACERO 12

2


EDITORIÁL

EDITORIÁL - KÚSOK PRED FINIŠOM V začiatkoch dlhovej krízy sa z prorockých duší ozývalo, že ak táto nákaza postihne 4. najväčšiu ekonomiku eurozóny, máme sa na čo tešiť. Veru, ani sme dlho čakať nemuseli. Po zahrievacích kolách v Írsku, Grécku a Portugalsku, sme v priamo súboji so španielskym býkom!

ra, pohľadom Grécka alebo Írska. Nestačí tvrdiť, že opäť je to problém tých, čo žili nad pomery (aj keď sa to tvrdiť môže). Je potrebné preskúmať, prečo je dnes Španielsko hlavnou témou, a načrieť do jednotlivých častí tejto krízou poznačenej ekonomiky.

Tu už končia všetky srandy typu ten a ten má taký dôchodok, takú siestu atď.. Španielska veľkosť sa v prípade toho najhoršieho môže stať vzorom ostatných dlhových hriešnikov. Ak niečo niekde „pukne“ a občania sa v strachu vyberú do bánk po svoje posledné peniažky, sme kúsok pred finišom. Finišom tejto celej eurokrízy a následne celého euromodelu.

Španielsko kráľovstvo sa administratívne člení na 17 autonómnych regiónov, ktoré sa následne delia na 50 provincií. Keď doslova „hnije“ časť krajiny, nákaza sa rýchlo presunie na celok. Ako už vypovedá nápis na našej titulke, finančne nahnitých je už 7 španielskych regiónov, ktoré si smutne opierajú hlavy o deravé rozpočty. Tieto vnútroné orgány Španielska, ktoré sme označili za zápalné šnúry, môžu odpáliť celú španielsku ekonomiku a tá následné celý europrojekt.

Už takmer 50 miliónov obyvateľov Španielska vypovedá o tom, že nejde o bezvýznamnú časť eu- Ale dosť hororových scenárov! Poďme sa spoločne v rozóny. Tomu, že ide o dôležitú súčasť menovej únie, prvom e-čísle Investičných Novín pozrieť na to, ako napovedá aj fakt, že Španielsko je 4. najväčšou ekono- sa nám ten veľký bordel menom dlhová kríza vyvíja. mikou v EÚ a 12. najväčším hospodárstvom sveta. Na krízu Španielska sa ale nestačí pozerať len zho-

Šéfredaktor: Dušan Hruška (dusan.hruska@investicne.sk) Príjem inzercie na: prservis@investicne.sk Adresa redakcie: Hruška Slovakia s.r.o. Ciglianska 972 05 Sebedražie Tel.č.: +421 910 373 310 +421 944 937 431

facebook.com/InvesticneNoviny @InvesticneSK

3


HLAVNÁ TÉMA

7 ZÁPALNÝCH ŠNÚR, KTORÉ NÁS MÔŽU ODPÁLIŤ

Španielsko dnes zaplavuje väčšinu médií, pričom už z nadpisov je zrejmé, že horúco v tejto krajine nebude len z vysokých teplôt. Tu už nejde o srandy typu „ten má taký dôchodok, ten také siesty“ a podobne. Kým Grécko bolo len malé nevýznamné zahrievacie kolo, v tom nasledujúcom, čo nás čaká, nám bude riadne horúco! Hovoríme o Španielsku, o ktorého nepriaznivom stave sa pred rokom ešte len pošepkávalo. Dnes zaplavuje väčšinu médií, pričom už z nadpisov je zrejmé, že horúco v tejto krajine nebude len z vysokých teplôt. Kým Grécko je v eurozóne len periférnou ekonomikou, ktorej krach by menovej únii zaškodil iba kozmeticky, Španielsko (4. najväčšia ekonomika v únii) ju môže výrazne podlomiť (ak nie ukončiť). Nezamestnanosť tu dosahuje 25 %, hospodársky rast je už len snom a prehnitý bankový sektor vrie pod pokrievkou. Španielsko, nálož vo vnútri eurozóny, môže odpáliť 7 zápalných šnúr. Ide o sedem španielskych regiónov, ktoré sú najväčšími kandidátmi na finančnú injekciu. Doteraz o pomoc požiadali dva regióny, pričom tretia zápalná šnúra (Katalánia) už začína tlieť! Katálniu, autonómnu oblasť, ktorá ma

administračné centrum v Barcelone, ťažia obrovské problémy. Dlh regiónu predstavuje až 48 miliárd eur! Ako napísali španielske noviny El Confidencial, Katalánia potrebuje v priebehu tohto roka takmer 13,5 mld. eur. Ak začnú horieť zvyšné 4 zápalné šnúry, Kanárske a Bakleárske ostrovy, Castilla La Mancha a Andalúzia, nedávno vytvorený 18 miliardový záchranný fondík už Madridu nepomôže. Vyhrotenie problémov vo vnútri Španielska a masívne výbery obyvateľov z bánk odpália reťazovú reakciu v celej únii. Do bánk sa nerozbehnú len susední Portugalci, ale aj Gréci či Taliani. Množstvo bankových domov, ktorých dcéry pôsobia aj na Slovensku, utrpí úder pod pás. Kým v kríze z roku 2007 ich ešte dokázali sanovať štátne kasy, teraz ich deravé rozpočty vlád už nedokážu zachrániť. ČORAZ ŤAŽŠIE REFINANCOVANIE Napriek schváleniu pôžičky pre španielske banky, sa problémy na finančných trhoch ešte viac prehĺbili.

TOXICKÉ ÚVERY Španielske banky v máji držali vo svojich účtovných knihách 155,84 miliárd eur úverov, ktoré sú rizikové a hrozí pri nich, že nebudú splácané.

Je to najvyššia suma od roku 1994. Hodnota „pochybných“ úverov je 8,95 % z celkového objemu úverov španielskych bánk. Množstvo z týchto „zlých“ úverov má súvis s prasknutím bubliny nehnuteľností v Španielsku a prepadnutiu ekonomiky do recesie. Údaj potvrdzuje slabosť mnohých španielskych bánk, ktoré ešte v roku 2008 mali podiel toxických úverov na úrovni 3,37 %.

4

in_prve4strany  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you