Page 1


1 Dursun Çaltı

Adres: Sıracevizler Cad. No: 58 Şişli - İstanbul Telefon: 0212 233 19 79 Cep telefonu: 0532 214 67 69 Faks: 0 212 232 10 67 İnternet: www.dursuncalti.com

Hazırlayan:

Oktan Erdikmen Frankfurt Üniversitesi erdikmen@wiwi.uni-frankfurt.de

Projenin sunumunda çizgileriyle zenginlik katan Leman’dan Mehmet Çağçağ ve Can Baytak’a ve projenin görsel tasarımını hayata geçiren Cumhuriyet’ten Ahmet Sungur’a emekleri için teşekkür ederiz... Baskı: Yazın Basın Yayın

Matbaacılık Trz. Tic. Ltd. Şti. İkitelli Çevre Sanayi Sitesi 8. Blok No: 38-40-42-44 Başakşehir/İstanbul 0 212 565 01 22 - 0 212 565 02 55

Dursun Çaltı kimdir

?

Kurtuluş İlkokulu, Şişli Ortaokulu ve Mecidiyeköy Lisesi’nin ardından daha sonra Marmara Üniversitesi olan Şişli Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitiren Çaltı, İşletme İktisadı Enstitüsü’nde ekonomi üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. Uzun yıllar serbest mali müşavir olarak çalıştıktan sonra kurduğu şirketiyle çocuk giyimi alanında faaliyet göstermeye devam ediyor. Siyaset hayatına 70’li yıllarda CHP’nin kapısını çalarak başlayan Çaltı, 1973 yılında CHP Şişli Gençlik Kolları Başkanı oldu ve bugüne kadar ilçe saymanlığı, ilçe sekreterliği ve ilçe başkanlığı olmak üzere örgütün her kademesinde görev yaptı. Geçmişte Şişli Belediye Başkanlığı yapan Gülay Aslıtürk’ün yolsuzluklarını ortaya çıkaran ilçe başkanı olarak bilinen Dursun Çaltı, Şişli’de imar yolsuzlukları ve çevre katliamlarına karşı yaptığı mücadele ile tanınmaktadır. Halen Şişli Belediye Meclis üyesidir. Giresun, Şebinkarahisar doğumlu olan Çaltı, evlidir.

Diyalog Müzesi

Diyalog Müzesi görme engeli olmayan insanların, görme engellilerin günlük yaşamda karşı karşıya kaldıkları zorlukları daha iyi anlayabilmelerini ve onlara gereken yardımı ve kolaylığı sağlayabilmelerini sağlama amacıyla planlamış bir proje. Bu projede içerisi tamamen ışıksız bir müzede gezebilecek, tamamen karanlık bir restoranda yemek yiyip hesap ödeyebilecek insanlara, hayata görme engelli olarak devam etmenin ne kadar zor olduğu mesajının verilmesi amaçlanıyor.

Çocuk Müzesi

3

2

Adı her ne kadar çocuk müzesi olsa da, aslında büyükler için düşünülmüş olan bu projede, yetişkinlerin çocukların duygu ve düşüncelerini daha iyi anlayabilmelerine yardımcı olmak hedefleniyor. Bu projede tıpkı küçük bir çocuğun gözünden görüldüğü gibi, insan boyunun iki katı büyüklüğünde eşyalardan oluşan bir oda yapılacak. Bu odada bir sandalyeye çıkmak için tırmanmak zorunda kalacak olan yetişkinlerin, örneğin dev bir tabağın içerisindeki yemeği gördüklerinde çocukların duygu ve düşüncelerini daha iyi anlamaları sağlanılmaya çalışılacak.

Mizah Müzesi

Leman Dergisi iş birliği ile gerçekleştirilecek olan bu projede, Türk mizah tarihi, gelmiş geçmiş siyasetçilerin karikatürleri ve unutulmaz mizah hikâyeleri ve dönemsel sergiler yer alacak. Karikatür müzesi olarak da düşünülebilecek olan bu proje, gençlere ve çocuklara mizahı sevdirmeyi amaçlıyor.


4

Dünyanın En Küçük Kütüphanesi

7

Şişli karikatürlerle anlatılıyor kitabı New York ve Frankfurt örneklerinde görüldüğü üzere, şehrin tarihini karikatürlerle anlatan, turistik yerlerinin ve kültürel kimliğinin tanıtımını yapan bir proje olarak tasarlandı.

Şişli sokaklarında birer raf - dolap şeklinde kurulacak olan ve herkesin kitap alıp bırakabileceği küçük kütüphaneler, sürekli açık bir başvuru merkezi olarak düşünüldü. Bu projenin amacı hem kitapların toplumdaki dolaşımını hızlandırmak, hem de çocuklara ve gençlere kitapları alternatif kanallarda sunarak sevdirmek. mesajının verilmesi amaçlanıyor.

Sokaklara Anlam Tabelaları

5

İsimlerinin verilmesinin ardından on yıllar geçen sokakların isimleri, bugün birçok kişi için bir şey çağrıştırmıyor. Bu proje ile, Şişli’deki sokakların anlamlarını içeren bir çalışma ortaya konulacak. Ayrıca her sokağın başına bir tabela çakılması suretiyle, sokak isminin anlamı gelip geçenlerin bilgisine sunulacak. Örneğin Ebekızı Sokağı’nın girişine, bu sokağa adını veren ebe kızının kim olduğu ve sokağın neden bu ismi aldığını anlatan küçük bir tabela asılacak.

6

Kültür Festivali

Dönemsel aralıklarla her mahallede çeşitli konseptlerde kültürel festivaller düzenlenmesi projesiyle, bölgeye bir süreliğine canlılık getirmek, insanların o festivalin kapsamında yer alan kültürü yakından tanımalarını sağlamak ve boş zamanları değerlendirmek üzere bir etkinlik imkânı sunmak amaçlanıyor.

Karikatürlerle Şişli

Kültü

r dos tu

bilgil

enen

Şişli E-Kartları

8

Şişli’ye ait kartpostalların ve elektronik kartların dünya çapında ajanslar tarafından tasarlanarak piyasaya sunulması ile Şişli’nin uluslararası bir marka haline getirilmesi planlandı. E-kartlar yoluyla Şişli’nin kültürel değerlerinin tanıtılması ve paylaşılması hedefleniyor.


9

Şişlipedia

Şişli ile ilgili tarihi, kültürel ve demografik bilgilerin bir internet sitesi aracılığı ile arşivlenerek araştırmacıların bilgisine sunulması fikri, bölge üzerine yapılan araştırmaları destekleme ve kolaylaştırma hedefinden yola çıkarak geliştirildi.

Şişli Demokrat Gazetesi 10

12

Avrupa ülkelerinde yaygın olarak uygulanan bu proje ile ilçe sınırları içerisinde dil kursları ve meslek edindirme kursları düzenleyecek olan bir akademi kurulması planlanıyor. Bölgede bulunan üniversite binalarının, ders yapılmayan akşam saatlerinde ve hafta sonlarında kullanılmasıyla profesyonel bir yönetimle üniversiteler iş birliğinde gerçekleştirilecek olan proje, vatandaşlarımızın mesleki ve teknik bilgilerini geliştirmeyi amaçlıyor.

Aylık olarak basılarak vatandaşların kapısına düzenli ve ücretsiz şekilde ulaştırılacak olan bu gazete ile belediye hizmetlerinin ve Şişli´de yaşanan gelişmelerin duyurulması amaçlanıyor. Reklamlar yoluyla finanse edilebilecek olan bu gazete, belediyeye ek bir mali külfet de getirmeyecek.

11

Şişli Takvimleri

Bilinmeyen Şişli fotoğraflarının ve Şişli´de yaşamış şairlerin, yazarların ve düşünürlerin çalışmalarının yer verileceği takvimlerin hazırlanarak sakinlere dağıtılması olarak düşünülen bu proje, kente aidiyet duygusunun geliştirilmesini amaçlıyor.

Belediye Halk Akademisi

Saatlik Anaokulları

13

Şişli’nin çeşitli bölgelerinde açılacak olan anaokullarının, çocuklarımıza ve annelerimize gün boyu değil, saatlik olarak hizmet vermesi düşünüldü. Öğrenci anne, derse gittiğinde; ev hanımı anne, alışveriş yaptığında; iki üç saatliğine çocuğunu oyun oynamak üzere belediyenin saatlik anaokuluna bırakıp, işi bittikten sonra gelip alabilecek.

14

Kardeş Şehir Bahçeleri

Parklardan uygun olanlarına ve yeni açılacak olan park ve dinlenme alanlarına belediyenin kardeş şehirlerine özgü küçük bahçeler yapılması öngörülüyor. O bölgenin ve ülkenin kültürel özelliklerini yansıtacak olan bahçeler, ülkeler arası dostluğa da katkıda bulunacak.


15

Çocuğumla Okuma Yazma

Okuma yazmayı ileri seviyede bilmeyen veliler için düşünülen bu projede, ilköğretime devam eden çocukları aracılığıyla öğretmenler tarafından uzaktan bir eğitim verilmesi planlanmıştır. Belediyenin koordinasyonunda, sınıf öğretmenleri velilere haftada birkaç saat ders verebilecekken, geri kalan günlerde de çocukları üzerinden alıştırmalar dağıtarak ilerleme sağlayabilecek. Bu proje aynı zamanda çocuk, veli ve öğretmen arasındaki iletişimi de güçlendirmeyi amaçlıyor.

17

Sokak Müzisyenleri

Sokaklarda müzisyenler için özel küçük sahneler kurulması fikriyle, insanların düzen içerisinde yeteneklerini sergileyen sanatçıların performanslarını dinleme şansı bulmaları amaçlandı. Böylece müzisyenler düzenli bir gelir elde etme şansı bulurken, Şişli sokakları da renklenecek.

Okullara Tuvalet Kağıdı ve Kâğıt Havlu 16 Şişli´de bulunan okullara ücretsiz tuvalet kâğıdı ve kâğıt havlu dağıtılması projesi, ürünlerin üzerine zararsız boyayla reklam alınması sayesinde belediyeye büyük bir maddi külfet getirmeden uygulanabilecek. Bu proje ücretsiz dağıtılan sabun, tuvalet kağıdı ve kağıt havlular ile çocuklarımızın daha sağlıklı bir yaşam sürmelerine katkıda bulunacak.

Duvar Resimleri 18 Şişli’de bulunan özel ve kamu binalarının dış cephelerine belediye tarafından organize edilen sanatçılar ve gençler tarafından resimler yapılması projesiyle, görüntü kirliliğinin önlenmesi ve ilçenin bir açık hava tuvaline dönüştürülmesi amaçlanıyor.


20

Kullanılmayan Giyim Kutuları

Çeşitli bölgelere kullanılmayan giysilerin ve ayakkabıların bırakılabileceği konteynırlar konulması ve sonrasında burada birikenlerin ihtiyaç sahiplerine belediye koordinasyonunda ulaştırılması ile, proje kullanılmayan giysilerin ve ayakkabıların değerlendirilmesini sağlamayı amaçlıyor.

Bit Pazarı

19

Hafta sonları şehrin belirli bölgelerine eski eşyaların alınıp satılabileceği bir bit pazarı kurulması şeklinde hayata geçirilmesi planlanan bu düşüncenin amacı, çocukları ve gençleri bu pazarları ziyaret etmeye ve büyüklere, hatıralara saygı göstermeye teşvik etmek.

Malvarlığı İnternette

Belediye Başkanı’nın, üst düzey bürokratların ve CHP’li meclis üyelerinin malvarlıklarının internet üzerinden saniye saniye izlenebilmesi ve 24 saat boyunca güncel mal varlığı açıklaması yapılması projesi. Bu projeyle mümkün olan en üst düzeyde şeffaflık ilkesine göre hareket edilmesi ve seçmenlerin en üst düzeyde güveninin kazanılması amaçlanıyor.

21

22

Geri Dönüşüm Belediyesi

Belediye tarafından yapılan hiçbir etkinlikte naylon torba gibi doğaya zararlı plastik maddelerin kullanılmaması esasına dayanan bu projedeki en önemli husus, belediyenin bütün basılı materyallerinin geri dönüşümlü kâğıtlardan üretilmesi. Bu proje ile geri dönüşümün önemine vurgu yapılarak çevre koruma bilincinin öne çıkarılması amaçlanıyor.


23

Belediye Bisikletleri

Belediyeye ait bisikletlerin vatandaşlar tarafından ücretsiz olarak kullanılması şeklinde düşünülen proje, Avrupa´nın birçok şehrinde uygulanıyor. Bisikletlerin uydudan takip edileceği ve belediye tarafından sakinlere dağıtılacak olan elektronik kartlarla çalışacağı bu projenin finansmanında da reklamlar, ağırlıklı olarak kullanılacak. Bu projeyle bisiklet kullanmak açısından dünyanın en elverişsiz bölgelerinden biri olan Şişli’de bisikletin bir ulaşım aracı olarak kullanılmasının sağlanması amaçlanıyor.

Amatör Sporculara Destek 24

26

Masa Tenisi Masaları

Parklara ve okul bahçelerine beton döküm masa tenisi masaları kurarak gençlerin bu sporu yapma imkânına sahip olmalarını sağlamak amacıyla düşünülen bu projede, masa tenisinin bölgede yaygın bir spor haline getirilmesi, vatandaşlara alternatif etkinlik imkanları sunulması amaçlanıyor. Masa tenisi kişinin beynini en çok kullanması gereken sporlardan biridir. Bölgede kurulacak olan masa tenisi masalarıyla sporun yaygınlaştırılması, gençler tarafından tercih edilen bir dal olmasının sağlanması amaçlanıyor.

Belediyecilik anlayışımız, belediyenin profesyonel liglerde şampiyonluk mücadelesi verecek takımlar kurmaktan ziyade, amatör kulüplere ve okullara formalar ve spor malzemeleri temin etmek suretiyle amatör spora destek olması şeklindedir. Buna göre Şişli Belediyesi ve bağlı şirketleri, Şişli sınırları içerisinde bulunan bütün amatör takımlara sponsor olarak en üst düzeyde destek verecektir.

25 Satranç Masaları

Kentin belirli bölgelerine beton döküm satranç masaları kurulmasıyla vatandaşların taşlarını getirip eğlenceli bir ortamda satranç oynamalarına imkân sağlamak hedefleniyor. Belediyenin ayrıca satranç taşları dağıtmak suretiyle satranç sporunu teşvik etmesi planlanıyor. Satranç kişinin zihnini daha esnek hale getiren ve çocukların olumlu yönde gelişimine katkıda bulunan sporların başında geliyor. Satranç sporunu desteklemek ve daha geniş kitleler tarafından yapılmasını sağlamak önceliklerimiz arasında olacaktır.

Taksi Bisikletler 27 Şişli´de bir yerden bir yere insan taşıma amaçlı olarak düşünülmüş olan taksi bisikletler, bisikletin bir ulaşım aracı olarak nasıl kullanılabileceği konusunda fark yaratmayı amaçlıyor. Bu projenin ayrıca turistik açıdan da ilgi çekici olması bekleniyor. Buna göre, belediyeye ait bisiklet taksi durakları küçük bir bölge içerisinde insanları gezdirmek amacıyla taşımacılık hizmeti verecekler. Büyük parklarda ve gezi alanlarında hayata geçirilebilecek olan bu proje ile insanlara bisikleti ulaşım aracı olarak da kullanabilecekleri hatırlatılıyor.


28

Yeşil Şişli

En büyük vaadimiz olan bu proje ile, Şişli´de tüm alanlarda yeşile öncelik verilerek son yıllarda sürekli betonlaşan ve üstü açık bir şantiye mezarlığına dönen bölgenin kurtarılması sağlanacak. Şehrin siluetini bozan gökdelenlere karşı sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte yargıya gidilecek ve parsel bazında hiçbir plan değişikliğine onay verilmeyecek.

Belediye 31 Hukuk Danışmanlığı Belediyede istihdam edilecek olan avukatların koordinasyonunda staj yapacak olan hukuk fakültesi öğrencilerinin vatandaşlara temel hukuki konularda ücretsiz olarak danışmanlık yapması fikri, özellikle İl Hakem Heyetleri tarafından çözülebilecek olan basit sorunlarda, dilekçelerin yazılması, ayıplı malların iadesi gibi hususlarda hak arama alışkanlığını desteklemek üzere düşünüldü.

Halk Meclisleri 29

On beş günde bir bölgelerde yapılacak olan halk toplantıları ile halkın sorunları birebir olarak ele alınacak. Bu proje ile belediye başkanına doğrudan sorunlarını anlatabilecek olan vatandaşlar, faaliyetleri de en yakından takip etme ve denetleme şansına sahip olacaklar. Bu toplantılara dileyen herkes katılabilecek ve insanlar beğenmedikleri uygulamaları ve yeni fikirlerini Belediye Başkanı ile doğrudan tartışabilecekler.

30

Deprem Toplanma ve Bilgilendirme Merkezi

Olası bir İstanbul depremine karşı hazırlıklı olmak, toplanma ve bilgilendirme merkezleri kurarak, böyle bir olayın gerçekleşmesi durumunda neler yapılması gerektiği yönünde hazırlıkları tamamlamak hedefleriyle düşünülen proje, vatandaşların evlerine en yakın yerlerde en kısa süre içerisinde nasıl toplanacaklarını bilerek yaşamaları ilkesinden hareketle hazırlandı.

Belediye Siyaset Okulu Belediyede üniversite öğrencilerine kurumsal olarak koordine edilen staj ve eğitim imkânları sunulmasıyla, Şişli´de uygulanacak olan belediyeciliğin uluslararası bir modele dönüştürülmesi, bu amaçla belediyecilik eğitimi üzerine uluslararası iş birliklerine gidilmesi planlanıyor. Belediye Siyaset Okulu´nda ayrıca gençlerin fikirsel gelişimlerine katkıda bulunmak üzere eğitimler de verilecek.

32


33

Yüz Metrede Bir Çöp

Yerlere çöp atmanın en büyük nedenlerinden birisi de, insanların ihtiyaç duyulan sıklıkta çöp kutusu bulamamalarıdır. Şişli sınırları içerisindeki ana caddelerde her yüz metreye bir çöp kutusu yerleştirerek bu konuda örnek bir adım atılması düşünülüyor.

Ücretsiz Tuvaletler 34 Şişli’nin merkezi bölgelerinde beton döküm büyük umumi tuvaletler kurulması fikri, tuvalet ihtiyaçlarının sağlığa uygun bir ortamda karşılanabilmesi amacıyla geliştirildi. Avrupa ülkelerinde yaygın olarak yürütülen bu projenin maliyeti, tuvaletlerin dış cephelerine alınacak olan reklamlar yoluyla finanse edilebilir. Bu tuvaletlerde, son derece hijyenik şartlar ve sürekli temizlik maddeleri bulunması sağlanacaktır.

35

Kedi ve Köpek Pansiyonu

Tatile giden vatandaşlarımızın evcil hayvanları çoğunlukla yanlarında götürememeleri nedeniyle karşımıza çıkan sorun, bölgemizde üzerinde durulması gereken konulardan biri. Vatandaşlarımızın hayvan dostlarını tatil süresince emanet edebilecekleri bir barınak kurulması fikri, bu ihtiyaçtan hareketle hayvan pansiyonu konseptinde düşünüldü. Bu sayede, Şişlililer tatile giderken emanet edecekleri hayvan dostlarını tatil dönüşü pansiyondan teslim alabilecekler.

Hayvan Dostu Hayvan Dükkânları 36

Şişli’de bulunan hayvan dükkanlarında canlı hayvan satışına müsaade edilmeyecek, bunun yerine dükkan sahipleri ile hayvanlara yönelik ortak çalışmalar yapılması esasına dayanan proje ile, canlı hayvanların en iyi koşullarda bakımı için çaba gösterilecek. Şişlililer hayvanların bakım şartlarının en üst düzeyde olduğu dükkanlara sahip olacaklar.

37

Marketlere Mama Bağışı Kutuları

Şişli’de bulunan marketlere hayvan dostlarımız için bağış kutuları konulması fikrine dayanan bu proje, müşterilerin kendileri için yaptıkları alışverişlere ek olarak örneğin birkaç kutu kedi maması alıp bu kutulara bırakmaları şeklinde uygulanacak. Daha sonra bu kutularda biriken mamaların ve hayvanların ihtiyaç duyacakları diğer ürünlerin barınaklarda ve belediyenin hayvan pansiyonlarında kullanılması mümkün olacak. Bu proje ile çocukların hayvanları sevmesinin ve yardımsever insanların ihtiyaç duyan hayvanlara doğrudan ulaşabilmesinin sağlanması amaçlanıyor.


38

Okullara Ucuz Otomat

Öğrencilerimizin sağlıklı beslenebilmeleri, gelişimleri açısından çok önemlidir. Bölgemizde bulunan okullara konulacak olan otomatlarda, piyasa fiyatının altında yiyecek ve içecek temin edilmesi sağlanması fikri, bu ihtiyaçtan hareketle geliştirildi.

40

Şişli Çocuk Üniversitesi

Çocukların yaz tatillerinde bölgedeki üniversitelerde Şişli Çocuk Üniversitesi adı altında düzenlenen eğitim programlarına katılmaları, düzenlenen törenle diplomalarını yaz sonunda almaları fikrine dayanan proje, çocukların eğitim sürecine daha fazla motive olmalarını sağlamak amacıyla düşünüldü.

Büyük Legolar Projesi 39

Parklara dev lego oyuncaklar yerleştirilmesi ve macera alanı oyun konsepti ile çocuklarımıza farklı bir eğlence anlayışının sunulması fikrinden hareketle öne sürülen bu proje, görselliğe hitap etmesi açısından da çocukların ilgisini çekmeyi, yeşil alanların önemini bir kez daha vurgulamayı amaçlıyor.

Her Bebek İçin Bir Ağaç

41

Şişli’de doğan her bebek için belediye tarafından bir ağaç dikilmesi düşüncesi, bebeğin ailesine ağacın sertifikasının ve tebrik mektubunun gönderilmesi şeklinde gerçekleştirilecek. Bu projeyle hem ailelerin doğum sevincinin paylaşılması hem de doğa ve yeşil alan bilincine dikkat çekilmesi amaçlanıyor.


Şişli için 41 Proje  

Dursun Çaltı

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you