Page 1

KAYAKSEVERLERİN GÖZDE ADRESİ: “ERCİYES KAYAK MERKEZİ” Dr. Murat Cahid CINGI ile Röportaj...

SAYFA 40’DA...

2 AYLIK SÜRELİ DERGİ

SAYI:1 2015

Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

İYESİ D E L E B İR H E Ş K KAYSERİ BÜYHÜARİKALAR DİYARI” “ANADOLU SAYFA 34’DE...

Kayseri Valisi “Orhan Düzgün” ile Röportaj

devamı

GURURUMUZ “ABDULLAH GÜL” Abdullah Gül, iktisat doçenti, siyaset adamı, Türkiye Cumhuriyeti'nin11. Cumhurbaşkanı’dır. Abdullah Gül, 29 Ekim 1950 tarihinde Kayseri’de doğdu. Annesi Adeviye Hanım ve babası Ahmet Hamdi Gül'dür. Gül ailesinin soyağacı 1200’lü yıllara dayanmaktadır. devamı

SAYFA 12’DE...

SAYFA 14’DE...

KAYSERİ’DEN KISA KISA • Beylikdüzü’nden Haberler • Talas’tan Haberler • Melikgazi’den Haberler • Hacılar’dan Haberler • Akkışla’dan Haberler • Bünyan’dan Haberler • Develi’den Haberler • İncesu’dan Haberler • Kocasinan’dan Haberler • Pınarbaşı - Sarıoğlan’dan Haberler

1


2


İstanbul Bölge Bayii


İSTKAYDER

Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

Değerli hemşehrilerim, Dernekler sivil toplum kuruluşlarının ilk basamağıdır. Birlikteliği, dayanışmayı, yardımlaşmayı, kültürel varlıkları ortaya çıkarıp yaşatma ve geliştirmeyi amaçlarlar. Üyeler ve hemşehriler arası iletişim kurarlar. Projeler üretir, hayata geçirme çabası gösterirler.

“İstanbul Kayseri İli - İlçeleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği” Adına İmtiyaz Sahibi Fikret ŞAHİN Sorumlu Yazı İşleri Müdürü (Editör) M. Suzan ZEKİ Yönetim Kurulu Taner KOÇ Vildan ÇETİNOĞLU Emre BİNGÖL Muhsin BAKTIR Ali ÇELEBİ Şevket KANDEMİR Hüseyin AŞIK Görsel Yönetmen İbrahim GAYBERİ Yakup AKSAKALLI Grafik Tasarım GRA-MA-FON Yönetim Yeri Merkez Mah. Denizköşkler Cad. Fatih Sokak No:1 Korçalı Pasajı Kat:1 Büro No:64 AVCILAR /İSTANBUL (Avcılar Belediyesi Yanı) Tel: 0850 225 57 20 Tel: 0212 590 71 42 Reklam İletişim 0546 740 38 38 Baskı ve Cilt Graffic-a Grafik Matbaacılık San.Tic.Ltd.Şti Adres: Zeytinlik Mah. Fişekhane Sok. Saba Apt. No: 68 Daire 3 Bakırköy - İstanbul Tel: 0212 572 77 07 Fax: 0212 572 77 37 E-Mail: info@graffic-a.com Web: www. graffic-a.com

4

www.istkayder.com

Türkiye’de bugüne kadar açılan dernek sayısının 236,000’den fazla olduğunu ve bunların %60’ının kapandığını düşündüğünüzde, dernekçiliğin ne kadar zor bir iş olduğunu kavramanız güç olmayacaktır. Kurmak kolaydır ama yaşatmak büyük enerji ve özveri ister. Görev üstlenenlerin gücü kuvveti ve enerjisi sizlersiniz. Sizler olmadan dernek yaşamaz. İyi ki sizler varsınız. Derneğimizin bir yüzü Kayseri’de yaşayan hemşehrilerimizin sorunlarına dönükken diğer yüzü ise, İstanbul’da ikamet etmekte olan hemşehrilerimizin sorunlarına dönüktür. Çünkü İstanbul herhangi bir şehir değil. Nüfusu yakın çevremizde bulunan birçok devletin nüfusundan kalabalık, kendi başına bir devlet görünümündedir. Burada yaşayan hemşehrilerimizi bir çatı altında toplamak, birbirlerinden haberdar olmalarını ve birbirlerine destek olmalarını sağlama amacı taşıyoruz. Derneğimizin esas amacı, nerede yaşarsa yaşasın, Kayserilinin sorunlarına çare ve sevincine ortak olmaktır. Derneğimizin, siyasi partilerle ve diğer güç odaklarıyla herhangi bir ilişkisi bulunmamaktadır. Derneğimiz, gücünü üyelerinden alan tam bağımsız bir Sivil Toplum Kuruluşu olma yolundadır.

Kayseri’deki hemşehrilerimiz için hedeflerimiz: Derneğimiz bir tarafta Kayseride yaşayan hemşehrilerimizin İstanbul’da okuyan çocuklarına burs vermeye devam ederken diğer tarafta İstanbul’da Kayseri Öğrenci yurdunu açma çabalarını sürdürmektedir. Bu kadarla da yetinmiyoruz. Hedefleyip gerçekleştirmek istediğimiz en önemli projemiz Kayseri’nin il, ilçe, belde ve köylerinin sorunlarını tespit edip çözüm yollarını ortaya koyduktan sonra, tespit ettiğimiz sorunların çözümlenebilmesi için, idari ve siyasi yönden gerekli mücadeleleri vermek de en büyük ve önemli amaçlarımızdan biridir.

Sesimizi daha iyi duyurabilmek ve kendimizi daha net ifade edebilmek, İSTKAYDER Dergi projemizi hayata geçirme sebeplerimizden en önemlileridir Bu dergiden hiçbir şekilde şahsi kazanç sağlanmayacaktır, bütün gelir derneğimize başvuran ihtiyaç sahibi hemşehrilerimiz için ve öğrencilerimize burs olarak kullanılacaktır. Kayserili hemşehrilerim tarafından kurulan, köy dernekleri federasyonlarını, ilçe, kasaba ve köy derneklerini dayanışmaya çağırıyorum. Gelin dostlar, bir ve beraber olalım. Zoru kolay kılalım. Bir elin nesi var, iki elin sesi var. Birlikten kuvvet doğar. Bugün Kayseri’den daha çok “Kayserili” kavramı, markalaşmış durumda... Yıllar önce, “Okumam yazmam yok, ama Kayseriliyim”... diyen tüccarlarla başlayan süreç, bugün tüm Türkiye’de bir algı, bir imaj oluşturmuş durumda. Kayserililik, “hesabını iyi bilme, ticareti iyi bilme, kazanmayı bilme” olarak yerleşmiş insanların kafalarına... “Kayserili” dendiğinde; herkes “hesabını, ticareti, kazanmayı iyi bilen” birinden bahsedildiğini hemen anlıyor. Herkes ticaret yapmasa da; bu müteşebbis ruh, Kayseri’yi bugün sadece Orta Anadolu’ nun değil, ülkenin en önemli sanayi, ticaret kentlerinden biri haline getirmiştir.

FİKRET ŞAHİN İNŞAAT MÜHENDİSİ İSTKAYDER KURUCU DERNEK BAŞKANI


Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

İSTKAYDER

. . . e b ü r c e T k lı ıl Y Yapı Denetim’de 12 Türkiye’de Kurulan İlk Yapı Denetim Kuruluşu İS D N E H Ü M UZMAN İ Ç T E N E D VE MİMAR E L İ U S O R D KA İNŞAAT N Ü Z Ü M Ü R Ö SEKT E D N İ T E M Z İ H

Avcılar Merkez Mah. Denizköşkler Cad. No:3 Korçalı Pasajı Kat:1 Avcılar/İstanbul +90 (212) 590 71 44 +90 (212) 590 71 55 +90 (212) 590 71 42 www.uzmanyapidenetim.com.tr www.istkayder.com


İSTKAYDER

Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

İstanbul Kayseri İli ve İlçeleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Olarak;

GEÇMİŞTE NELER YAPTIK...

TÜMKAYDER Dernek Başkanlarımız ile birlikte 11. Cumhurbaşkanımız Abdullah GÜL’ü makamında ziyaret ettik. Derneklerimizi tanıtma amaçlı gerçekleştirdiğimiz ziyaretimizde Cumhurbaşkanımızdan bir dizi istekte bulunduk. İstanbul’da eğitim gören Kayseri’li öğrencilerimizin kalabileceği bir yurt inşa etmek için arsa tahsis edilmesini talep ettik. Dileklerimiz arasında en önemlisi olan bu talebimiz sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edildi. Konuyla alakalı bizzat talimat verdi. Çalışmalara bir süre önce başlandı ve halen devam etmektedir.

7. KAYSERİLİLER BRUNCH’INA KATILDIK Kayseri İli Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi tarafından bu yıl 7.si düzenlenen “Geleneksel Kayserililer Brunch’ı, 1 Haziran 2014’te ” Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Brunch’a, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Kayserili Milletvekilleri Yaşar Karayel, İsmail Tamer, Pelin Gündeş Bakır, Bağımsız Milletvekili Ahmet Öksüzkaya, İstanbul BŞB Başkanı Baş Danışmanı Prof. Dr. Erman Tuncer, Kayseri Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz ve çok sayıda davetli katıldı. Kayseri İli Yardım Derneği, bu faaliyetle uzun zamandır birbirlerini görmeyen dostları bir araya getirdi. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki hemşehrilerine hitap etti. Kayseri’nin şehircilik açısından hiçbir sorunu olmayan bir şehir olduğunu belirterek, Avrupa şehirleriyle arasında hiçbir fark olmadığını söyledi. Programda konuşma yapan Taner Yıldız, geleneksel hale gelen Kayserililer buluşmasının Kayseri’nin ilerlemesine, büyümesine, gelişmesine önemli bir katkı olacağını dile getirdi.

6

www.istkayder.com


Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

İSTKAYDER

6. GELENEKSEL KAYSERİLİLER BRUNCH’INA KATILDIK

10.06.2012 Günü Emirgan Beyaz Köşk’te, Kayseri İli Yardım Derneği tarafından organize edilen 6. Geleneksel Kayserililer Brunch’ına katıldık. 11. Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül ve eşi Sayın Hayrunnisa Gül, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı M.Bahaeddin Cebeci, Kayseri Milletvekillerimiz, İstanbul Valisi, Emniyet Müdürü, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, Kayseri Valisi, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, KAYDER İstişare Kurulu Üyeleri, Ankara, İzmir ve İstanbul’daki Dernek başkanları, yönetim kurulu üyeleri ve davetliler katıldı.

ESENLER’DE DÜZENLENEN 3. MANTI FESTİVALİ’NE KATILDIK 15 Haziran 2014 tarihinde İstanbul’da Kayseri kültürünün yaşatılmasına katkı sunmak amacıyla yapılan“3. Mantı Festivali”, TÜMKAYDER’in katkılarıyla, Esenler Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Festivale Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Erol Öztaş, Kayseri Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, TÜMKAYDER Başkanı Fatih Doğan, İSTKAYDER Başkanı Fikret Şahin, çok sayıda siyasi ve vatandaşlar katıldı. 15 bin civarında vatandaşa yapılan mantı ikramının ardından, Türk Halk Müziği’nin güçlü seslerinden Fatih Kısaparmak konseri ile devam eden festivalde 5 ton mantı dağıtıldı.

www.istkayder.com

7


İSTKAYDER

Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

BAHÇELİEVLER BELEDİYESİ TARAFINDAN DÜZENLENEN RAMAZAN ETKİNLİKLERİNE KATILDIK

Kayseri Adalet Sarayı, 26.10.2013 tarihinde 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ve diğer ilgililerin katıldığı törenle açıldı. Açılış törenine İSTKAYDER Başkanı Fikret Şahin de katıldı.

KAYSERİLİLER MANTI FESTİVALİ’NE KATILDIK Esenler’de TÜMKAYDER tarafından organize edilen 2012 Mantı Festivali’ne, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız başta olmak üzere, Kayseri Valisi Mevlüt Bilici, İstanbul Vali Yardımcısı Harun Kaya, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Milletvekilleri Yaşar Karayel, İsmail Tamer, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu, Develi Belediye Başkanı Recep Özkan, Kayseri İl Özel İdaresi Genel Sekreteri ve Kayserispor Asbaşkanı Mustafa Adsız, Erciyesspor Başkanı Ziya Eren, spor camiasından Serdal Adalı, Rıza Çalımbay, Ali Gültiken, İbrahim Üzülmez ile Kayserili işadamları, İSTKAYDER Başkanı Fikret Şahin, 27 dernek başkanı ve binlerce Kayserili katıldı.

Bahçelievler Belediyesi tarafından düzenlenen Ramazan Etkinlikleri’ne katıldık. Dernek Başkanımız Fikret Şahin, Kayserili hemşehrilerimizin bir araya gelmesi amacı ile açılan Kayserililer Standında hemşehrileri ile sohbet ederek, standı ziyaret eden misafirlere çeşitli ikramlarda bulundu.

TÜMKAYDER Başkanı Fatih Doğan yaptığı konuşmada, “Kayserililer her alanda vardı. Hemşehrilerimiz büyük organizasyonların talebi içerisindeydi. Bizde İstanbul'daki Kayserilileri bir araya getirmek için bu organizasyonu yaptık. Tavanla tabanı birleştirmek için köprü olmak istiyoruz.” dedi.

8

www.istkayder.com


İSTKAYDER

Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

2013 TOMARZA AKDERE KÖYÜNDE DÜZENLENEN KUTLU DOĞUM HAFTASI TÖRENİNE KATILDIK İstanbul Akdere Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Kayseri Akdere Kültür ve Yardımlaşma Derneği ve Akdere Muhtarlığının ortaklaşa düzenlediği Kutlu Doğum Haftası törenlerine Vali Şerif Yılmaz, Vali Yardımcısı Davut Haner, Tomarza Kaymakamı V. Sefer Yılmaz, Tomarza Belediye Başkanı, Develi Belediye Başkanı, İstanbul Akdere Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı İlhan Şen, TÜMKAYDER Heyeti, davetliler ve köy halkı katıldı.

Beylikdüzü Sevgi ve Barış Günleri Beylikdüzü Belediyesi tarafından 30 Ağustos - 13 Eylül 2014 tarihleri arasında düzenlenen Sevgi ve Barış Festivali’nde etkinlik alanında İSTKAYDER olarak standımız ile yer aldık. 2 hafta süren etkinlikte Beylikdüzü ve çevresinde yaşayan birçok hemşehrimiz ile tanışma fırsatı bulduk.

Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar’ı ziyaret ettik.

TÜMKAYDER Heyeti olarak Kayseri Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar’ı makamında ziyaret ettik. Sonrasında Başkan Cabbar, akşam yemeğinde heyetimize eşlik etti. TÜMKAYDER Heyeti olarak aynı gün Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet ÖZHASEKİ’yi de makamında ziyaret ettik.

İstanbul Kayseri İli ve İlçeleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ( İSTKAYDER ) olarak Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar’ı makamında ziyaret ettik. Dernek Başkanımız Fikret Şahin ve beraberindekiler, Başkan Işıklar tarafından nezaket ile karşılanıp en iyi şekilde ağırlandılar.

www.istkayder.com

9


İSTKAYDER

Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

Avukat İnci Demirel İSTKAYDER Merkez Ofisimizi Ziyaret Etti...

2014 Yerel Seçimlerinde Avcılar Belediye Başkanlığı için Milliyetçi Hareket Partisi’nden aday olan Avukat İnci Demirel ve Kayserili hemşehrilerimiz ile kahvaltı programında buluştuk...

Dernek Başkanımız Fikret Şahin, Ak Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu’yu Makamında Ziyaret Etti...

İstanbul’un tek kadın Belediye Başkanı olan Handan Toprak Benli, beraberindeki bir grup partiliyle derneğimizi ziyaret etti...

BASINDA BİZ İSTANBUL KAYSERİ İLİ VE İLÇELERİ YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ EĞİTİM BURSU VE YARDIM BAĞIŞ HESAP NUMARAMIZ YAPI KREDİ BANKASI AVCILAR ÇARŞI ŞUBESİ ŞUBE KODU: 446 HESAP NO: 42637784 IBAN: TR12 0006 7010 0000 0042 6377 84

10

www.istkayder.com


Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

İSTKAYDER

www.istkayder.com


İSTKAYDER

Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

GURURUMUZ “ABDULLAH GÜL”

Abdullah Gül, iktisat doçenti, siyaset adamı, Türkiye Cumhuriyeti'nin 11. Cumhurbaşkanı’dır.

Münir, Kübra ve Mehmet Emre adlarında üç çocuğu var. Ortaöğretimini, birçok ünlü ismi yetiştiren Kayseri Lisesi'nde tamamladıktan sonra Abdullah Gül, 29 Ekim 1950 tarihinde İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ne girdi ve 1974 yılında mezun oldu. Lisans Kayseri’de doğdu. Annesi Adeviye Hanım ve babası Ahmet Hamdi Gül'dür. eğitimini aldığı fakültede doktorasını yaptı. Öğrencilik yıllarında Gençlik Gül ailesinin soyağacı 1200’lü yıllara dayanmaktadır. Gül soyadı Selçukluların Örgütü Millî Türk Talebe Birliği bünyesinde yer aldı. Sakarya Üniversitesi'nin Kayseri’de yaptırdığı Gülük Camii’nin Endüstri Mühendisliği Bölümü’nün ilk imamlarından olan atalarından kuruluşunda görev alarak bu fakültede gelmektedir. İstiklal Savaşı Gazisi beş yıl ekonomi dersleri verdi. 1989 olan dedesi Hayrullah Efendi,ticaretle yılında ekonomi dalında doçent unvanı uğraşmıştır. Annesi Adeviye Gül, aldı. Ayrıca ileri düzeyde İngilizce ve kentin köklü Satoğlu ailesine mensup, Arapça bilmektedir. şair ve öğretmen bir babanın kızıdır. Kayseri’nin ilk sanayi tesisi sayılan Tayyare Fabrikası’nda ustabaşı olarak Siyasi Hayatı çalışan babası Ahmet Hamdi Gül, sosyal hayata katkılarıyla çevresin1983-1991 yılları arasında Cidde'de bude tanınan ve sevilen bir kişidir. lunan ve Türkiye'nin de üyesi olduğu bir Emekliliğinden sonra 1972 yılında kendi uluslararası teşkilat olan İslam Kalkınma işyerini kuran Ahmet Hamdi Gül, halen Bankası’nda ekonomi uzmanı olarak sanayi alanında faaliyet göstermekçalışan Gül, bu görev süresince ailesiyle tedir. Aile, çok sayıda öğretim üyesi, birlikte 8 yıl Cidde’de yaşadı. Gül’ün şair, yazar ve bürokrat yetiştirmiştir. 21 siyasete girişi önceden planlanmış bir Ağustos 1980'de Hayrünnisa Gül adım değildi. 1991 yazında yıllık iznini (Özyurt) ile evlenen Gül'ün Ahmet

12

www.istkayder.com

geçirmek üzere geldiği memleketi Kayseri’de, hemşerileri kendisine siyasete atılması ve ülkesine milletvekili olarak hizmet etmesi teklifinde bulundular. 1991 yılında katıldığı ilk seçimde Refah Partisi'nden 19. Dönem Kayseri Milletvekili olarak TBMM'ye girdi. 1993'te Refah Partisi'nde genel başkan yardımcılığı görevine getirilen Abdullah Gül, 1995'te yapılan genel seçimlerde, ikinci kez Refah Partisi 20. Dönem Kayseri Milletvekili seçildi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu ve Dışişleri Komisyonu üyelikleri de yapan Abdullah Gül, 28 Haziran 1996'da kurulan RP-DYP Koalisyon hükûmetinde Devlet Bakanlığı ve Hükûmet Sözcülüğü görevlerinde bulundu. Refah Partisi'nin 16 Ocak 1998'de Anayasa Mahkemesi'nce kapatılmasından önce kurulan Fazilet Partisi'ne geçen Abdullah Gül, 18 Nisan 1999 genel seçimlerinde Fazilet Partisi'nden 21. Dönem Kayseri Milletvekili olarak tekrar parlâmentoya girdi.


Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyeliğini de yürüten Abdullah Gül, 8 Mart 2000 tarihinde, partide "yenilikçi kanat" olarak adlandırılan milletvekillerinin desteğini alarak, genel başkanlığa adaylığını koydu. 14 Mayıs 2000 tarihinde yapılan Fazilet Partisi 1. Olağan Kongresi'nde 521 oy alarak, 633 oy alan Recai Kutan'ın gerisinde kaldı. Kongre sonuçları, siyasi çevrelerce, "parti tabanının Yenilikçi olarak adlandırılan kanadı geniş ölçüde desteklediği, ancak partinin henüz bir yönetim değişikliğine hazır olmadığı" şeklinde yorumlandı. Fazilet Partisi'nin 22 Haziran 2001'de Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasından sonra bir süre bağımsız kalan Gül, 14 Ağustos 2001'de kurulan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (Ak Parti) Kurucular Kurulu üyesi olarak partinin kuruluşunda aktif rol aldı.Ak Parti Kayseri Milletvekili ve Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Gül, 3 Kasım 2002 genel seçimlerinde Kayseri Milletvekili olarak yeniden seçildi. Türkiye’nin 58. Hükûmeti, Başbakan Abdullah Gül tarafından,

18 Kasım 2002’de kuruldu. Recep Tayyip Erdoğan’ın, 9 Mart 2003 Siirt Milletvekili Yenileme Seçimi’nde meclise girmesinden sonra, Abdullah Gül başkanlığındaki 58. Hükûmet, 11 Mart’ta istifa etti. Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, 14 Mart 2003’te kurulan 59. Hükümet’te (2. AK Parti Hükûmeti)

İSTKAYDER

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev aldı. 24 Nisan 2007 tarihinde yapılan AK Parti Grup toplantısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 11. Cumhurbaşkanı adayı olduğu açıklandı. 20 Ağustos 2007 tarihinde yapılan cumhurbaşkanlığı seçimi birinci turunda 341 oy aldı. 24 Ağustos 2007 tarihinde yapılan cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turunda 337 oy aldı. Abdullah Gül 28 Ağustos 2007 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminin üçüncü turunda 339 oy alarak Türkiye Cumhuriyetinin 11. Cumhurbaşkanı seçildi. Gül, 28 Ağustos 2007'den 28 Ağustos 2014'e kadar Türkiye Cumhurbaşkanlığı görevini sürdürdü. 28 Ağustos 2014'te Cumhurbaşkanlığı görevini Recep Tayyip Erdoğan'a devretti. Abdullah Gül, 2010 yılı Chatham House ödülünü kazanmıştır.

www.istkayder.com

13


İSTKAYDER

Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

Kayseri Valisi Orhan Düzgün;

“KAYSERİ TURİZMDEN HAK ETTİĞİ PAYI ALACAK” Vali Düzgün’ün hedefinde Kayseri’yi turizm cenneti haline getirmek var. Düzgün, Kayseri’nin turizm pastasından yeteri kadar pay alabilmesi için girişimlerde bulunuyor. Vali Düzgün; “Türkiye turizmden 35 milyar dolara yakın gelir elde ediyor. Bunun en azından bir kısmından Kayseri’nin de faydalanmasını istiyoruz. Türkiye’nin turizmine Kayseri’nin de katkısının olmasını istiyoruz. Yapılan projelerle kısa zaman içinde ülkemiz, Kayseri’nin turizm potansiyelinden hak ettiği payı alacaktır” dedi.

BİLGİLER DOĞRU DEĞİL Vali Orhan Düzgün Kayseri’ye 100 bin Suriyelinin geleceği iddialarına da cevap verdi. Böyle bir durumun söz konusu olmadığını belirten Vali Düzgün, Kayseri’de 20 bin Suriyelinin bulunduğunu ifade ederek; “Suriyeli kamp alanı kurulacak ve on binlerce Suriyeli gelecek bilgileri doğru değildir. Ev kiralayan veya yakınlarının evinde kalan Suriyeliler var. Kendi imkanları ile gelenler olabilir ama toplu olarak yerleştireceğimiz bir proje bugün itibariyle söz konusu değil” dedi. Kayseri’de 1.5 yıldır görevde bulunan Vali Orhan Düzgün ile sohbet tadında bir röportaj gerçekleştirdik. Sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleştirdiğimiz röportajımızda Vali Orhan Düzgün ile Kayseri üzerine konuştuk. 1.5 yıldır Kayseri’de görev yapmasına rağmen kenti benimseyen ve özellikle de turizm konusunda girişimlerde bulunan Vali Orhan Düzgün’ün hedefi Kayseri’yi turizm cenneti haline getirmek.

İşte röportajımızın ayrıntıları.. Kayseri’de 1.5 yıldır görevdesiniz. Kayseri’nin artıları ve eksileri nelerdir? Kayseri’nin artıları hep daha fazla. Öncellikle sanayi ve ticaret kenti olarak marka yapmış. Bu konuda isim yapmış. İnsanların yardımseverliğe birbirlerine yaptığı destekle bilinen bir şehir. Ekonomik olarak istihdam sağlayan ciddi olarak ekonomiye katkı sağlayan ve ihracat gerçekleştiren bir ilimiz. Kayserili vatandaşlarımızı işçi ve işverenini tebrik ediyorum. Sanayi ve Ticaret dışında Kayseri’de başka sektörlerde var. Tarım’da da köylerimiz adına tarımsal üretim için projeler üretiyoruz. Bazı ürünlerde Türkiye’nin ilk sıralarında yer alıyoruz. Kayseri nüfusunun yüzde 88 gibi bir kısmı şehirlerde yaşıyor. Köylerde yaşayanların nüfus sayısı az. Onlara da durumlarını göz ardı etmeden, tarımsal verimlerini artırmak

14

www.istkayder.com

amacıyla bazı kuruluşlarımızla hizmet götürmeye çalışıyoruz. Sulama projeleri bunların başında geliyor. Onun dışında Kayseri’nin tarihi geçmişi ve zengin bir kültürel mirası var. Erciyes gibi kış turizmi için doğal varlığı var. Doğal güzelliklerimizi turizmin hizmetine sunmak ve ilimizin turizmden daha fazla kazanması için bazı çalışmalar da yürütüyoruz. Belediyemizin projeleri var. El birliği içinde bu konuda bazı çalışmalar yapıyoruz. Kayseri’nin çok daha fazla özelliği var. 4 üniversitesi var. Futbol dışında da diğer branşlarda ilimizi temsil eden kulüpler de var. Turizm konusunda girişimleriniz var. Nasıl sonuç verecek? İnşallah iyi sonuçlar verecek. Bazı kamu hizmetleri birimlerimiz bunları ihmal etmeden takip ediyor. Bunları ihmal ettiğiniz zaman vatandaşlar tarafından yansıması olan konular. Kültür ve turizm eksiklikleri ile ilgili vatandaşlardan

doğrudan temas olmadığı için talepte olmuyor. Ağırlığı bu çalışmalara vererek, Kayseri’nin turizm sektöründe gelişmesi için gayret gösteriyoruz. Türkiye 35 milyar dolara yakın turizmden gelir elde ediyor. Bunun en azından bir kısmından Kayseri’nin de faydalanmasını, Kayseri’nin Türkiye’nin turizminde ve turist sayısında katkısının olmasını istiyoruz. Bunun için Kültür varlıklarının restorasyonlaştırılması, Erciyes projesi ve konaklama yerlerinin sayılarının arttırılması katkı çalışmalarımızdan bazılarıdır. Ülkemiz kısa zaman içinde Kayseri’nin turizm potansiyelinden hak ettiği payı alacaktır. Tanıtım faaliyetleri Kayseri’de turizmin hızla gelişeceğini gösteriyor. Ulaşım imkanı çok kolay. Erciyes’te 9 tane otelin yapımı devam ediyor. Bunlar devreye girdiğinde binlerce ve daha sonra yüzbinlerce turisti ağırlayacak kapasiteye ulaşmasını bekliyoruz.


Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

İSTKAYDER

Kayseri yabancı turist sayısı yıllık 50 bin civarında. Konaklama yapanlardan anlıyoruz. Örneğin bu kış Erciyes’te yapılacak kayak şampiyonası için gelecekler var. Otel yapan firmalardan birinin bu kış sezonunda turist getirmek için planlamalarının olduğunu biliyorum. Hava yolları şirketlerinden birisi Kayseri’ye uçuş seferlerini yapacak.

Tarihe meraklı bir isimsiniz. Merakınız nereden geliyor? Daha önce Kültür Bakanlığı’nda Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü görevinde bulundum. Müzede sergilenen eserlerin replikalarını yaptırdık. Hem merak hem de tanıtım amaçlı diyebilirim. Mesela, Kayseri’nin saat kulesinin örneğini misafirlerimiz alıp götürdüğünde, diğer görenler ‘Bu nedir?’ diye merak edecekler ve bunun Kayseri’ye ait kültür eseri olduğunu öğrendiklerinde içlerinde hem merak duygusu uyanacak hem de ziyaret etme olasılığı artacaktır.

100 bin Suriyelinin Kayseri’ye geleceği söyleniyor ve kamp kuracağı iddiaları var. Bunlar doğru mu? Kayseri’de Suriyeliler için kamp yapılmıyor. Suriye krizi çıkmadan önce Kayseri’de barınma merkezi yapılıyor. Barınma merkezinden kastımız, ülkemize mülteci olarak sığınan insanlar için geçici olarak oluşturulan 750 kişilik bir merkez. Binlerle ve onbinlerle ifade edilecek merkez değil. İnşaatı bu yıl sonu bitecek. Bu Suriyelilere yönelik planlanan bir proje değil. limizde kayıtlı olan 12 bin civarında Suriyeli var. Bunun yarısı kadar kaydı yapılmakta olan Suriyeli olduğunu düşünüyoruz. Toplam 20 bin Suriyeli olduğunu düşünüyoruz. Suriyeli kamp alanı kurulacağı ve 100 bin Suriyelinin geleceği doğru değil. Ev kiralayan veya yakınında kalan Suriyeliler var. Kendi imkanlarıyla gelenler olabilir ama toplu olarak yerleştireceğimiz bir proje bugün itibariyle söz konusu değil.”

Orhan DÜZGÜN Kimdir? 1967 Burdur doğumlu Orhan DÜZGÜN, ilk ve orta öğrenimini Burdur’da, lise tahsilini İzmir Maliye Meslek Lisesi’nde tamamladı. 1984–1988 yılları arasında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde lisans, 1994–1996 yılları arasında da Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde yüksek lisans eğitimi aldı.

Üniversite mezuniyetini takiben İçişleri Bakanlığı’nın açmış olduğu kaymakamlık sınavını kazanarak 1989 yılında Kırklareli kaymakam adayı olarak göreve başladı. 1990 ve 1991 yıllarında 1 yıl süre ile yabancı dil öğrenimi ve İngiliz idari yapısı konusunda incelemelerde bulunmak üzere İngiltere'de bulundu. İngiltere dönüşü, Şarkîkaraağaç Kaymakam Vekilliği, takiben Afyon Sincanlı (Sinanpaşa) Kaymakamlığı, Diyarbakır Çüngüş Kaymakamlığı, Diyarbakır Vali Yardımcılığı ve Aydın Sultanhisar Kaymakamlığı görevlerinde bulundu. 2003 yılında İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği'ne, 2004 yılında Mülkiye Başmüfettişliği’ne, 2005 yılı Ekim ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü görevine, Bakanlar Kurulu’nun 29.08.2009 tarihli ve 2009/15395 sayılı Kararnamesi ile Ordu Valiliği görevine, ardından Bakanlar Kurulu’nun 03.05.2013 tarihli ve 2013/4699 sayılı Kararnamesi ile Kayseri Valiliği görevine atandı ve bu görevine 16 Mayıs 2013 tarihinde başladı. Orhan DÜZGÜN, Psikolog E.Gül DÜZGÜN ile evli olup iki çocuk babasıdır. Röportaj: Mehmet NİLKALI

www.istkayder.com

15


İSTKAYDER

Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

KAYSERİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı

1957 yılında Kayseri’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü kazandı. O günkü siyasi şartlar ve öğrenci olayları sebebiyle buradaki eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldı ve ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi. Buradan mezun olduktan sonra, Avukatlık stajını Kayseri Adliyesi’nde yaptı. 27 Mart 1994 mahalli seçimlerinde Melikgazi Belediye Başkanlığı’nı kazandı. 23 Haziran 1998 tarihinde başladığı Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine halen devam etmektedir. Geliştirdiği Kayseri Modeli Belediyecilik ile Türkiye’ye örnek oldu. Başkan Özhaseki 4. kez üst üste Büyükşehir Belediye Başkanı seçilerek Kayseri tarihinde bir ilke de imza atmış oldu. Büyükşehir, il, ilçe ve belde belediyelerinden 350’nin üzerinde üyesi olan Tarihi Kentler Birliği’nin 2004-2011 yılları arasında 7 yıl başkanlığını yapan Mehmet Özhaseki, TKB’nin yurt içinde ve yurt dışında kurumsal kimlik kazanmasında ve yurt çapında birçok tarihi eserin ayağa kaldırılmasında büyük rol oynadı. Evli ve 4 çocuk babası olan Başkan Özhaseki, İngilizce ve Arapça biliyor.

Mehmet ÖZHASEKİ

Talas Belediye Başkanı

Mustafa PALANCIOĞLU 1970 Kayseri doğumlu. 1992 yılı Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. 1993 yılında Erciyes Üni. İnşaat Mühendisliği Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1997-2002 yılları arasında ABD’de University of Maine’de Doktora eğitimini tamamladı. 2002 yılında Erciyes Üni. Harita Mühendisliği Bölümünde 2009 yılına kadar Yard. Doçent olarak görev yaptı. 2009 yılında Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliği görevine atandı. Bu görevinden 2014 yılı yerel seçimleri nedeni ile ayrıldı. Evli ve 4 çocuk babası olup ileri derecede İngilizce bilmektedir.

16

www.istkayder.com

Melikgazi Belediye Başkanı Memduh BÜYÜKKILIÇ 1953 Kayseri/Develi (Şıhlı) doğumlu. Yüksek öğrenimini Ege Üni. Tıp Fakültesi’nde tamamladı. Nöroloji dalında uzmanlığını aldı. Niğde Devlet Hastanesi ve Kayseri SSK Hastanesi’nde uzman hekim olarak görev yaptı. Aktif siyasete 1993’te Refah Partisi İl Başkanı olarak girdi. 1995’te yapılan genel seçimlerde 20. Dönem Kayseri Milletvekili seçildi. 1999 yılında FP’den Melikgazi Belediye Başkanı olarak seçildi. 2004, 2009 ve 2014 yıllarında Ak Parti’den belediye başkanı seçildi. Evli ve 3 çocuk babası.


Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

İSTKAYDER

KAYSERİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ

OK Y M

İ RES

Felahiye Belediye Başkanı

Kocasinan Belediye Başkanı

Hacılar Belediye Başkanı Doğan EKİCİ

1964 Küçük Toraman (Kayapınar Kasabası) doğumlu. 1998 yılında Felahiye’de gübre, kömür, hububat alım satım işi ile esnaflığa başladı. Coşkun, Felahiye ve köylerinin en büyük çiftçisidir. Ayrıca her köyden ve beldeden yanına birer kişi alarak 10 kişi ile Felahiye Toprak Tahlil Labaratuarı’nı kurmuştur. Bir dönem Felahiye Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti’nde gönüllü olarak görev almıştır. Evli ve 6 çocuk babası.

1961 Kayseri doğumlu. 1984 yılında Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Elektronik Mühendisliği bölümünü bitirdi. Akparti’nin kuruluşunda aktif görev üstlenen Çelik, 2001-2004 yılları arasında Kocasinan’da kurucu İlçe Başkanlığı görevinde bulundu. 2005-2009 yıllarında teşkilatlanmadan sorumlu İl Başkan Yardımcılığı, sonrasında da bir süre Disiplin Kurulu Başkanlığı yaptı. Evli ve 4 çocuk babası.

1966 yılında Hacılar’da doğdu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Kayseri’de tamamladı. 1992 yılında Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun oldu. Askerliğini Bartın’da Diş Tabip Teğmen olarak yaptı. Askerlik dönüşü Hacılar Diş Kliniğini kurdu. 30 Mart 2014 tarihinde yapılan Yerel Seçimlerde AK Parti’den Hacılar Belediye Başkanı olarak seçildi. Evli ve 3 çocuk babası.

Vural COŞKUN

Mustafa ÇELİK

İncesu Belediye Başkanı Zekeriya KARAYOL 1957 yılında İncesu’ da doğdu. İlk ve orta okulu İncesu’ da, liseyi Kayseri’ de bitirdi. Elektronik Mühendisi. Çinkur fabrikası (1978-1979), Anatamir Fabrikası (19811984), Taksan Fabrikası (1984-1986)’nda çalıştı. 1986 yılında TEK’ e geçti, 1990 yılında Aksaray TEDAŞ Müdürlüğüne atandı. Aksaray TEDAŞ’ ta sırası ile Mühendis, Başmühendis, işletme müdürü, Teknik müdür olarak çalıştı. Evli ve 2 çocuk babası. 8 yıldır İncesu Belediye Başkanı olarak görevde.

Bünyan Belediye Başkanı Şinasi GÜLCÜOĞLU 1964 Kayseri Bünyan Doğumlu. İşletme dalında yüksek lisans (MBA) yaptı. BİRLİK HABER-SEN Kayseri Teşkilatı kurucu başkanlığı yaptı. PTT Genel Müdürlüğü Otomasyon Daire Başkanlığı’nda programcı olarak çalışmaktaydı. Birlik Habersen Genel Başkanlığı görevinde iken, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde halkın teveccühleri ile Bünyan Belediye Başkanı oldu. İngilizce ve Almanca bilmektedir. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

www.istkayder.com

17


İSTKAYDER

Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

KAYSERİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ

Pınarbaşı Belediye Başkanı

Dursun ATAŞ

1966 tarihinde Pınarbaşı’nda doğdu. Orta öğretimini Pınarbaşı’nda tamamladıktan sonra Kayseri Sümer Lisesini bitirdi.. 1986 Hava Teknik Okuluna giriş yaptıktan sonra. 1987 yılında Hava Astsubayı olarak göreve başladı. Hava Kuvvetlerinin çeşitli yerlerinde 20 yıl hizmet vererek 2007 yılında emekli oldu. Evli ve üç çocuk babası.

Sarız Belediye Başkanı Ömer Faruk EROĞLU

Tomarza Belediye Başkanı Fahrettin IŞIK 1962 yılında Tomarza’da doğdu. İlk ve orta eğitimini Tomarza’da bitirdi. 1978 yılında Tomarza’da esnaflığa başladı. 1982’de Erzurum 202. Mekanize Piyade Alayında vatani görevini yaptı. 2002 - 2008 yılları arasında Ak Parti Tomarza İlçe Başkanlığı görevinde bulundu. Evli ve 4 çocuk babası.

1966 Sarız doğumlu olup, tahsilini de yine Sarız’ da tamamladı. Belediye Başkanlığı’ndan önce ticaret ve tarımsal faaliyetlerle uğraşan Eroğlu, 2004 yılında ilçede kurulan Sarız Kuşçu Yaylacı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin kurucuları arasında olup, yönetici üyeliğini yapmaktadır. 30.03.2014 mahalli idareler yerel seçimlerine CHP’den aday olarak katılmış, Belediye Başkanlığı görevine seçilerek hizmet etmeye başlamıştır. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

OK Y M

İ RES Sarıoğlan Belediye Başkanı Ali Osman YILDIZ 1972 yılında Palas Kasabası’nda doğdu. 1994 yılında Kayseri İmam Hatip Lisesini, ardından İlahiyat Yüksekokulu’nu tamamladı. 1995 yılında Kayseri Baldöktü Camii’nde imam hatiplik görevine başladı. Sırasıyla Karpınar Köyü, Kızılpınar Köyü, Palas Kasabası, Çiftlik Kasabası, Karaözü Kasabasında görev yaptı. 30.03.2014 tarihinde yapılan mahalli idareler yerel seçimleri sonucunda Belediye Başkanlığına seçilerek hizmet etmeye başlamıştır. Evli ve üç çocuk babası.

18

www.istkayder.com

Yahyalı Belediye Başkanı Esat ÖZTÜRK 1961 Yahyalı doğumlu. 1981 yılında Kayseri’de İmam-Hatip olarak göreve başladı. 1985-1989 yıllarında İktisat Fakültesi’ni bitirdi. 1981-1995 yılları arasında bir yılı İl Müftülüğünde memur olmak üzere 14 yıl Diyanet İşleri Başkanlığında görev yaptı. 1995-2002 yıllarında 7 yıl Personel Müdürlüğü , 11 yıl Belediye Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. ‘‘Kayseri Belediyeciliği’’ olarak markalaşan Kocasinan Belediyesinde 19 yıl çalıştı. Evli ve 3 çocuk babasıdır


İSTKAYDER

Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

KAYSERİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ

OK Y M

İ RES Yeşilhisar Belediye Başkanı

Abdulkadir AKDENİZ

1955 Yeşilhisar doğumlu. Ankara Mimarlık Mühendislik Akademisi Makine Bölümü mezunu. 1980 yılında Kayseri Y.S.E. Bölge Müdürlüğünde işe başladı. Sırasıyla Atölye Şube Müdürlüğü, İşletme Şube Müdürlüğü, İkmal Şube Müdürlüğü, Köy Hizmetleri Bölge Müdür Yardımcılığı yaptı. 2004-2009 yılları arasında Yeşilhisar Belediye Başkanlığı görevini yaptı. 30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde yeniden belediye başkanı seçildi. Evli ve 4 çocuk babasıdır.

Özvatan Belediye Başkanı Halit DEMİR 1960 yılı Özvatan doğumlu. İş hayatı 1982’de başladı. Halen Uluslararası Nakliyecilik yapmakta. 1994 Özvatan Belediye seçimlerine kontenjan adayı olarak katıldı ve seçilerek 1999 yılına kadar belediye de görev aldı. 19992004, 2004-2009, 2009-2014 mahalli idareler seçimlerinde Özvatan İl Genel Meclis Üyesi seçilerek görev yaptı. Emekli, 4 çocuk babası ve iki torun sahibi.

Akkışla Belediye Başkanı

Ali ERGÜL

Develi Belediye Başkanı Mehmet CABBAR 1974 yılında Develi’de doğdu. Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü mezunu. 2000 yılında sigorta ve aracılık hizmetleri sektöründe iş hayatına başladı, 2006 yılında Ak Parti ilçe yönetim kurulu ve yürütme kurulu üyeliğine seçilerek aktif siyasi hayatına başladı. Halen ticaret odası disiplin kurulu üyeliği ve mesleki dernek üyeliği bulunuyor. Evli ve 3 çocuk babası.

20.02.1960 tarihinde Akkışla’da doğdu. 1984 ve 1993 yılları arasında Yeşilhisar Nüfus Müdürlüğü’nde memurluk, 1993 ile 2000 yılları arasında Akkışla Nüfus Müdürlüğü’nde vekâleten idarecilik yaptı, 2000 yılından aday adaylığı sürecine kadar da Talas Nüfus Müdürlüğü’nde görev aldı. Talas’ta görev yaparken valilik tarafından adrese dayalı nüfus hizmetlerinden sorumlu il temsilcisi olarak görevlendirildi. Evli ve 2 çocuk babası. www.istkayder.com

19


İSTKAYDER

Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

TALAS’TAN HABERLER TALAS’A YENİ MODERN MEZARLIK ALANI Talas Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, yeni ve modern mezarlık alanı için kolları sıvadı. Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Ali Hasdal, Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Seyit Ahmet Okur ile Zincidere - Başakpınar ve Derevenk Vadisi arasındaki arazide incelemelerde bulunan Başkan Palancıoğlu, “100 bin metrekarelik nitelikli bir alanda inancımıza yakışır, ferah yürüyüş alanları, mobil şemsiye ve oturma gruplarının

“TÜRKİYE’YE ÖRNEK BELEDİYE OLDUK” Talas Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, göreve başladıkları 8 aylık dönemde hayata geçirilen projelerle Türkiye’de öncü bir belediye haline geldiklerini belirterek; ‘Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından örnek gösterilen ve pilot bölge seçilen tek ilçe belediyesi olduk’ dedi. Başkan Palancıoğlu, “Daha önceden olmayan, özel ekibin bulunduğu Yapı Kontrol Müdürlüğü oluşturduk. Vatandaşımız artık arsasını müteahhide verdiği andan itibaren izinleri, projesi, statiği gibi konuların hepsi buradan geçecek. Aynı zamanda inşaat yapım aşamasını kontrol edecek, mesken ruhsatını verecek. Kentsel dönüşüm sürecini yönetecek ve Talas’ın önümüz-

yer aldığı tek tip mezar taşlarının bulunduğu bir mezarlık yapacağız. Son 10 yılda nüfusu 30 binden 120 bine ulaşan Talas, ölüm vakalarını da beraberinde getirdi. Bu nedenle büyük bir mezar alanına ihtiyaç oldu. Fizibilite çalışmaları tamamlandı ve mimari tasarım aşamasına geçildi. İnşallah mimari tasarımın bitmesinin ardından, ihaleyle buraya büyük bir mezarlık yapılacak” dedi. deki 20-30 belki 50 yılını planlayacak. Bakanlık, imarda yapılan çalışmaların bilgisayar ortamına aktarılması, haritaların oluşturulması, uydudan fotoğrafların çekilerek altyapı çalışmalarına yönlendirilmesiyle ilgili 5 milyon TL’lik bir yatırımla ilgili bizim ekibimizle

çalışacak.” diye konuştu. Başkan Palancıoğlu, ilçedeki kütle yapılaşmayla ilgili çalışma başlattıklarını

ALİ DAĞI 360 PROJESİNE İLK KAZMA VURULDU Ali Dağı’nın eteklerini çevreleyen 14 kilometre uzunluğundaki yürüyüş, bisiklet, binicilik ve fayton faaliyetlerini kapsayan “Ali Dağı 360 Projesi”nde çalışmalar başladı. Her biri 4 aşamadan oluşan ve her aşaması 3,5 km olan projenin ilk aşamasının çalışmalarına başlandı. Talas Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu: ‘Hedefimiz bütün parkuru yıl sonuna kadar açıp, bir süre zeminin sertleşmesini bekleyerek 2015 yazında hizmete sunmak. Pistte beton kullanılmayacak ve tamamen Ali Dağı’nın doğal taşından yapılacak, dokusuna uygun ahşap malzeme kullanılacak. Daha şimdiden birçok mimar ve mühendis gruplarından

20

www.istkayder.com

projeyle ilgili olumlu tepkiler almaya başladık.’ Projenin Kayseri’ye sağlayacağı katkı hakkında açıklamalarda da bulunan Başkan Palancıoğlu şunları söyledi: “Mevcutta zirveye doğru çıkan pistimiz zorlu bir parkur ve menüsküsle ilgili sorunlara neden olabiliyor. Yapımına başladığımız bu parkursa hafif meyillerden oluşacak ve 360 derece manzaraya sahip olacak. İkincisi ise gü-

Talas Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu kaydederek: “İlçemizdeki kütle blokları düzenleyerek sitevari görünüme dönüştürüp, yeşil alanlarını artırarak yolları azaltıp, otopark alanlarını site etrafına yapmaya başladık. Bunun ilk örneğini uyguladık” dedi. Devam eden tramvay çalışmaları hakkında da bilgi veren Palancıoğlu şöyle konuştu: “Fizibilite çalışmaları olumlu çıkarsa, Anayurt’ta tramvayın lastik tekerleklisi olan trambüs Sivas Caddesi’nden Doğu Garajı’na bağlanacak. Diğer bir hat üniversite içinden geçerek Talas Bulvarı’ndan Seyyid Burhaneddin Mezarlığı, oradan Nato Caddesi ve havaalanına kadar gidecek. Böylelikle Anayurt’a 3 hat gelmiş olacak. Şuana kadar Kayseri’de bir ilçeye yapılan en büyük tramvay çalışması olacak.”

venlik açısından büyük katkı sağlayacak. Işıklandırma ve kamera sistemleriyle artık dağın kontrolü sağlanacak. Aynı zamanda itfaiye çalışmalarına destek verilecek. Ayrıca Erciyes Dağı’na gelen turistlerin kayak sporunun yanında bisiklet, binicilik ve yürüyüş gibi sporları yapmaları da sağlanarak turizme destek verilecek.”kursa hafif meyillerden oluşacak ve 360 derece manzaraya sahip olacak. İkincisi ise güvenlik açısından büyük katkı sağlayacak. Işıklandırma ve kamera sistemleriyle artık dağın kontrolü sağlanacak, yani dağı başıboşluktan kurtaracağız. Aynı zamanda da itfaiye çalışmalarına destek verilecek. Diğer yandan da Erciyes Dağı’na gelen turistlerin de kayak sporunun yanında bisiklet, binicilik ve yürüyüş gibi sporları yapmaları da sağlanarak turizme destek verecek.”


İSTKAYDER

Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

MELİKGAZİ’DEN HABERLER Yıllardır çözüm bekleyen sorun Melikgazi öncülüğünde son buldu… 7 MAHALLEDEN GEÇEN YÜKSEK ELEKTRİK GERİLİM HATTI YER ALTINA ALINDI

Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kazım Karabekir, Osman Kavuncu, Keykubat, Bel-Sin Beyazşehir, Sakarya, 19 Mayıs ve Tınaztepe Mahallelerinde yer alan yüksek gerilim aktarma direklerinin kaldırılması ile yeni bir yol çalışmasının başladığını bildirdi. Enerji nakil hatlarının şehir içinden geçmesinin son derece tehlikeli ve nakil edilen enerjide kayıp meydana geldiğini belirten Başkan Büyükkılıç, 7 mahalleden geçen yüksek gerilimin, yer altına alındığı gibi bu yol güzergâhında bulu-

nan 43 evin yıkılmasıyla açılan 150 bin m2’lik alana yol çalışması başlatıldığını belirtti. Melikgazi Kaymakamı Erkaya YIRIK ile birlikte yol çalışma alanını gezen Dr. Memduh Büyükkılıç, konu ile ilgili olarak şunları söyledi. “Şehir dışında kalacak diye inşa edilen yüksek gerilim nakil hatları, zaman içinde şehrin gelişmesi ile yerleşim bölgesi içinde kalmıştır.Hem kapsadığı alan olarak, hem de enerji kaybı ve tehlike arz etmesi açısından şehir

dışına taşımak için yaptığımız çalışma neticelenmiş olup 7 mahalle de yer alan hatlar yer altına alındı. 10 milyon liralık bir yatırım ile gerçekleştirilecek bu çalışma ile hem alan kazanıldı, hem elektrik kaybı önlendi hem de insan hayatı için tehlike ortadan kaldırıldı. Kaldırılan hatta yer alan bölgede ise 6 Km uzunluğunda, 25 metre genişliğinde alternatif bir yol inşa ediliyor. Toros Caddesi ile Taha Carım Bulvarı arasında kalan bu yol, Ahmetgazi Ayhan Bulvarına alternatif yol olacaktır.”

HİSARCIK VADİSİ NEFES ALACAK, NEFES VERECEK

yükkılıç; “Erciyes Dağı’na kadar uzanan Hisarcık Vadisi doğal sit alanıdır. AğaçMelikgazi Belediye Başkanı Dr. Mem- ları, dere yatağı, kayaları, arazi yapısı ile duh Büyükkılıç, Hisarcık Bölgesinde yer adeta görsel bir doğa harikasıdır. Ancak alan ve Fatih Parkı devamı olan Erciyes bu vadi doğal hali ile şehir insanlarına hizmet verememektedir. Belediye olaDağı’na kadar uzanan Hisarcık vadirak öncelikle ulaşım yolunu açacağız. sinde doğal park, piknik alanı ve kent ormanı çalışması gerçekleştireceklerini Sonra buralarda doğal alanı kullanarak oturma alanları, piknik masaları, yürüsöyledi. ‘Melikgazi şehri nefes almalı, bu yüş parkuru, tahta köprüler ve şelaleler şehre nefes vermeli’ sloganıyla hiz- ile su değirmenleri inşa edeceğiz. Doğal met ettiklerini ifade eden Başkan Bü- parka yeni aktiviteler kazandırarak bu

AĞIRNAS - GÖLBAŞI BÖLGESİ ASFALTLANIYOR Melikgazi Belediyesi Ağırnas Bölgesi, Gölbaşı semtinde yer alan yollarda genişletme ve düzenleme çalışması gerçekleştirdi.1 cadde ile 5 sokak ve bunlara bağlantılı yollarda 5 bin ton alt yapı malzemesi ile 2.500 ton asfalt kullanıldı. Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç, konu “Ağırnas Bölgesi, Gölbaşı semtinde güvenli ve seri bir ulaşım için öncelikle ile ilgili olarak şunları söyledi; imar planında yer alan cadde ve sokakYeniköy mahallelerinde imar planında yer alan yolları açarak, bu yollarda refüj ve yaya yolu inşa etti. Bu mahallelerin Kayseri şehir merkezinde olmasına rağmen, istenilen yapılaşmayı gösteremediğini belirten Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç:“Rastgele, sağlıksız, plansız yapılan ve artık yıkılmaya yüz tutan eski evlerin oturulamaz hale geldiği mahallelerde kentsel dönüşüm projesini Kentsel Dönüşüm Projesinin Uygulandığı uyguluyoruz. Şu anda temiz parselleriyle yükselen, planlı ve sağlıklı binaları Mahalleler Yenileniyor ile mülk sahiplerini ağırlayan Melikgazi de, mülk sahipleri ile anlaşılarak imar Melikgazi Belediyesi Kemeraltı, Küplanında yer alan parseller oluşturuldu. çükali, Küçükmustafa, Çorakçılar ve Şu anda belediye hizmetleri bir bütün-

22

www.istkayder.com

alanı şehrimizin güzide alanlarından biri haline getireceğiz ”dedi. lar açıldı. Semtte yer alan 1 cadde ile 5 sokak ve bunlara bağlantılı tüm yollarda alt yapı çalışmasını gerçekleştirdik. Asfaltlama çalışmasını da tamamladık. Yol genişletme ve çevre düzenlemesi sonrası Gölbaşı Semtinin tüm yolları asfaltlandı. Gölbaşı halkı bizden, yollarının kış ayı gelmeden yağmur ve çamurdan kurtulmasını istediklerini belirtti. Biz de planlı bir çalışma ile Gölbaşı’nda 2.500 ton asfalt kullanarak isteklerini yerine getirdik. Çamurdan kurtuldular” dedi. lük içerisinde yerine getirilmektedir. Önümüzdeki yıllarda bu bölge şehir merkezine yakınlığı ile hızla imarlaşacak ve yapıların ekonomik değerleri artacaktır.“ dedi. Melikgazi Belediyesinde gecekonduların bertaraf edilmesi için belediye imkânları ile 3114 konut, özel sektör imkanları ile 10 bin dolayında konut inşa edildi. Şu anda, Gültepe, Köşk, Yıldırım Beyazıt Mahalleri en iyi örnek çalışmaları sergilemekte. Gecekondu sahipleri şimdi modern dairelerinde huzurla ikamet ediyorlar.


23


İSTKAYDER

Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

HACILAR’DAN HABERLER HACILAR’DA YENİ İMAR YOLLARI AÇILIYOR

Hacılar Belediye Başkanı Dr. Doğan Ekici, parselasyonu yapılan bölgelerde yol çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Başkan Ekici, ‘Akdam Mahallesi Arıklar Caddesinde parselasyonu yapılan cadde ve sokakların yol yapım çalışmaları devam ediyor. Halkımızın rahat kullanabileceği şekilde yollarımızı düzenliyoruz. Yine Erciyes Mahallesi Kışla Caddesi ve Yukarı Mahalle Saffet Arslan Caddesinde de yeni imar yolu çalışmalarımız devam ediyor. Hemşerilerimize hayırlı uğurlu olsun.’ dedi.

Hacılar Belediye Başkanı Dr. Doğan Ekici, ilçeye ihtiyaç dahilinde yeni imar yolları kazandırdıklarını söyleyerek, yeni açılan yolların alt yapısı tamamlandıktan sonra asfalt çalışmalarının yapılacağını belirtti. Akdam Mahallesi Arıklar Caddesi, Erciyes Mahallesi Kışla Caddesi ve Yukarı Mahalle Saffet Arslan Caddesi’nde yeni açılan imar yolu çalışmalarını daire müdürleri ile birlikte yerinde inceleyen

HACILAR’DA OYUN PARKLARI YENİLENİYOR

Hacılar Belediye Başkanı Dr. Doğan Ekici, ilçede ilk etapta 4 farklı mahallede çocukların güvenle oynayabileceği oyun parklarını yenilediklerini söyledi. Seçim öncesi verdikleri sözleri yerine getirmeye devam ettiklerini vurgulayan Başkan Ekici, ilçede yapımı devam eden çocuk oyun parkı, kondisyon parkı, yürüyüş yolları ve kamelya çalışmalarını daire müdürleri ve Yukarı Mahalle Muhtarı Ömer Günek ile yerinde inceledi.

Muhtar Ömer Günek bir açıklama yaparak, “Hacılar Belediye Başkanı Dr. Doğan Ekici’ye çocuklara çok değer verdiği için teşekkür ediyorum, bu çalışmaların devam etmesini bekliyoruz” dedi. Belediye Başkanı Dr. Doğan Ekici ise Akyazı, Aşağı, Yukarı ve Erciyes mahallelerinde park ve oyun alanları yaptıklarını belirterek, ‘Çocuklar bizim geleceğimiz onlara değer veriyoruz, onlar caddelerde değil de güvenli bir şekilde bu parklarda oynasınlar istiyoruz. Bu amaçla ilçemizdeki mevcut parkları yeniliyoruz,

bunun yanında ihtiyaç olan bölgelere oyun alanları yapacağız. İlçemize hayırlı olsun’ şeklinde konuştu.

HACILAR BELEDİYESİ TKB ÜYESİ OLDU Kayseri Hacılar Belediyesi Tarihi Kentler Birliği (TKB) üyesi oldu. Bu karar, Kayseri’de gerçekleştirilen TKB Meclis Toplantısı’nda alındı. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın başkanı olduğu Tarihi Kentler Birliği meclis toplantısı, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. Meclis toplantısında yurt genelindeki bazı belediyelerle birlikte Hacılar Belediyesi’nin de üyeliği kabul edildi.

ÖMER İLGÜ CAMİİ İBADETE AÇILDI

Hacılar İlçesi Yediağaç Mahallesinde Hayırsever İlgü Ailesi tarafından kardeşleri merhum Ömer İlgü adına yaptırılan camii beş ay gibi kısa bir sürede tamamlandı. Ömer İlgü Camii’nin açılışına Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Vali Yardımcısı Mehmet Aktaş, Kocasinan Kaymakamı Ali Candan, Hacılar Kaymakamı Yasin Tikdağ, İl Emniyet Müdürü İbrahim Kulular, İlçe Belediye Başkanları, Oda Başkanları, Hayırsever İlgü ailesi, İşadamları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

24

www.istkayder.com

Cuma Namazının ardından gerçekleştirilen Ömer İlgü camisinin açılışında konuşan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, İlgü ailesine böyle bir hayır işledikleri için teşekkür etti. Başkan Özhaseki, ‘Hacılar ilçemizde Boydak ailesi başta olmak üzere hepsinin onlarca hayrı var. Kazanıyorlar, çalıştırıyorlar ve güzel hayırlar işliyorlar. Cenab-ı Hak kazançlarını eksik etmesin. Camimizin hayırlı olmasını diliyorum’ dedi. Başkan Özhaseki, konuşmasının ardından Ömer İlgü Camii’nin açılışını gerçekleştirildi.


İSTKAYDER

Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

AKKIŞLA’DAN HABERLER TÜRKMEN EVİ AÇILDI

ÖNCE

SONRA

BELEDİYE BİNAMIZIN GİRİŞİ YENİLENDİ Mazbata alındıktan sonra belediye binamızda başlanan tadilat çalışmaları sonunda bitti. Bir önceki dönemde pencereye yapılan merdiven yıktırılarak yerine balkon yapıldı ve pencerenin olduğu yere otomatik kapı yerleştirildi. Balkona bazalt, bina içerisine ise seramik döşemesi yapıldı. Birinci kattan ikinci kata çıkan merdiven de yıkılarak yönü değiştirilip, daha şık görünümlü bir merdiven inşa edildi. Çok kötü bir görünümü olan ilçe belediye dairemizin girişini en iyi hale getirdik. Önceki hali gazetelerde ve sosyal medyada mizah konusu olmuştu.

Türkmen Evi’nin açılışına Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ve bürokratları, Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Hüseyin Cahit Özden, Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, Kayseri Milletvekili Yaşar Karayel, Kayseri’deki diğer İlçe Belediye Başkanları ve Adalet ve Kalkınma Partisi İlçe Başkanları katıldı. Akkışla Belediyesi olarak toplantılarımızın yapılacağı, misafirlerimizi ağırlayacağımız, yolcularımızın dinleneceği, vatandaşlarımızın kahvaltı yapacağı, sohbet edeceği ve maç izleyeceği bir mekan yaptık. Kablosuz internet ve süper ligin oynandığı lig tv aldık. Cuma günleri çayları bedava yaptık. Çok ucuz fiyatlara tüm içecekleri vatandaşa sunduk. Son olarak ısınma sorunu için kalorifer çalışmamız da tamamlanmak üzere. Halkımıza hayırlı olsun.

ÖNCE

KİMSESİZ, YAŞLI VE ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZA BİR NEFES: “BİZE DE BİR MERHABA” PROJEMİZ DEVAM EDİYOR İlçemizde 500 civarında yaşlı ve engelli ın vatandaşımız bulunmaktadır. Bu vatandaşlarımız niyle nede ları olma siz kimse birçoğu temizlik, sağlık, sıcak yemek gibi ihtiyaçlarını karşılayamamaktadırlar. Bahse konu ihtiyaçların karşılanması amacıyla hazırlanan “Bize de Bir Merhaba” isimli proje, ilçemizde uygulanmaya başlamıştır. Akkışla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bünyesinde hazırladığımız bu projemizin amacı sağlık,temizlik, sıcak yemek gibi kendi başlarına yapamadıkları gibi bu işleri onlar için yapacak bir yakını da bulunmayan muhterem büyüklerimizin

SONRA

ve engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılayıp, onlara yanlarında olduğumuzu hissettirmektir. Bu proje sadece maddi ihtiyaçlarının karşılanması değil, aynı zamanda çalışanların evlerinde geçirdiği süre boyunca onlara yalnızlıklarını unutturan yeni bir nefes işlevi görmektedir. Fayda sahibi vatandaşların tespit edilen ihtiyaçları proje kapsamında istihdam edilen ve “yine vakıf yardımlarından faydalananlar arasından seçilen” 5 kadın çalışan ve sağlık ekibi tarafından karşılanmaktadır. Kaymakamlıkça hazırlanan iş çizelgesi doğrultusunda haftada en az bir kez ziyaret edilen her hanede temizlik, fayda sahibinin sağlık personelince kontrolü ve en az üç çeşit sıcak yemek yapılmaktadır. Hanede yıkanması gereken her türlü giyecek, nevresim vb. eşya alınıp Kaymakamlık bünyesinde oluşturulan çamaşırhanede yıkanıp, kurutulup, ütülenmekte ve paketlenerek bir sonraki ziyarette haneye teslim edilmektedir. Yine evlerde çalışanlarımız tarafından tespit edilip vakfımıza rapor edilen her türlü ihtiyaç SYDV imkanlarıyla giderilmektedir. Kaymakamımız Sayın Cevat GÜN, düzenli olarak yaptığı mahalle ziyaretlerinde bu vatandaşlarımızın evlerini de özellikle ziyaret etmekte, fayda sahiplerinin memnuniyetini ve projenin etkin olarak yürütülmesini denetlemektedir.

www.istkayder.com

25


İSTKAYDER

Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

BÜNYAN’DAN HABERLER BÜNYAN SICAK ASFALT İLE TANIŞTI Bünyan Belediye Başkanı Şinasi Gülcüoğlu, Bünyan’da yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Bünyan’a ilk defa kendi döneminde sıcak asfalt döküldüğünü belirten Gülcüoğlu, “Bünyan Belediyesi olarak görevimizi devraldıktan sonra yaptığımız çalışmaların çerçevelerini çıkararak projelerimizi birer birer hayata geçiriyoruz. Bin 500 metre uzunluğunda gidiş ve geliş olan bir yolda kanalizasyon, içme suyu, asbest su borularının değiştirilmesi, elektrik şirketinin enerji nakil hatlarının yer altına alınması, telefon şirketinin haberleşmeye ilişkin hatlarının yer altına alınması ve sıcak asfalt atılması ile ilgili çalışmalar yapılıyor. Yol sıcak asfalt için son aşamadadır. Bundan sonra yapılacak iş bordürler ile kaldırımlar tespit edilerek sıcak asfaltın atılması şeklinde olacaktır. Bugüne kadar planlı bir sıcak

asfaltlama maalesef olmadı. İlçemizin uzun bir geçmişi var. Adana ile hemen hemen aynı tarihte ilçe olmuş bir yerleşim yeri. Maalesef bugüne kadar sıcak asfalt çalışması yapılmamış. İnşallah bu vesile ile halkımız hak ettiği güzellikleri aşama aşama burada göreceklerdir. Şuanda kanalizasyon çalışmaları, parke takım çalışmaları gibi çalışmalar devam ediyor” dedi. Başkan Gülcüoğlu, “Çalışmalarımızın maliyeti ile ilgili kesin hesapları çıkarmadık ama ciddi bir maliyet söz konusudur. 10 bin tonun üzerine asfalt dökülecek ve sadece bu asfaltın maliyeti 1 milyon TL’nin üzerindedir. Burada gerek KASKİ boyutu ile gerekse elektrik şirketi boyutu ile ilgili çok ciddi alt yapı sorunu vardır. Bunlar tamamen projeli olup sadece program dışı yapılan ve inşallah Bünyan’ın hak ettiği hizmeti almasının bir işareti olarak örnek bir çalışma yapacağız. Dökeceğimiz asfaltlarda özel bir solisyon denemeyi düşünü-

yoruz. Bünyan bir kış memleketi ve kış uzun sürüyor. Yolumuzu bu çerçevede hazırlayacağız. Gerekirse bu yolu tekrar kaldıracağız çünkü artık Bünyan doğalgaza hazır hale de getirilmeye de başlanıyor” ifadelerini kullandı. Bünyan’da alt yapı çalışmalarının da devam ettiğinin altını çizen Gülcüoğlu, “Tespit ettiğimiz pilot mahalleler var. Bünyan’ın alt yapısı tamamen felç halde olduğu için biz pilot mahalleleri seçtik ve buraların alt yapı sorununu gidererek asfalt işine giriyoruz. Eğer alt yapı sorunu daha önce giderilmiş ise direk asfalt işine giriyoruz” şeklinde konuştu.

KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BÜNYAN’DA YATIRIM ZİRVESİ YAPTI Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin ilçelere yapacağı yatırımlar Bünyan’da düzenlenen toplantıda masaya yatırıldı. Diğer ilçe belediye başkanlarının da katıldığı toplantıda, Bünyan ve diğer ilçelere yapılacak yatırımlar ele alındı. Büyükşehir yasası çıktıktan sonra ilçelere tek tek giderek yasanın ne getireceğini anlattıklarını hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, «Seçim öncesi yine tek tek ilçelerimizİ gezerek o ilçelerde nelerin yapılacağını, ilçelerin sorunlarının neler olduğunu yerinde tespit etmiştik. Seçimler geçtikten sonra da yine ilçelere gidip yapılacak olanları kararlaştırdık. Birkaç ay içinde her ilçemize ve büyük köylerimize dörder kez gitmiş olduk. Sonrasında her ilçe için ayrı ayrı mimarlar, mühendisler tayin ettik. Ar-

26

www.istkayder.com

kadaşlarımız tek tek tespitler yaparak, projeler hazırladılar. Projelerini yetiştirebildiğimiz işlerin önümüzdeki sene büyük bir bölümünü bitiririz. Sonra yeniden ilçelerimize gidip şimdi sırada ne var diyeceğiz. Şükür olsun ki, verdiğimiz o sözlerimizin hepsinin arkasındayız ve takip ediyoruz” dedi. Bünyan’da altyapı hizmetlerine yaklaşık 15 milyon lira harcanacağını da dile getiren Başkan Mehmet Özhaseki, “Bünyan belediyesi hiçbir iş yapmasa,

sadece altyapı hizmetini 7,5 yılda yapabilir. Çünkü bütçesi bu kadar. İnşallah biz bu işleri gelecek senenin sonunda bitiririz” dedi. Bünyan’a yapılacak olan Kadınlar ve Gençlik Merkezi ile 1000 kişilik çok amaçlı salonun projesini de gösteren Başkan Özhaseki, toplantıyı izleyen Bünyanlı vatandaşlardan alkış aldı. Başkan Özhaseki, ayrıca Bünyan’ın Pınarbaşı bölgesine mesire alanı yapılacağını kaydetti.


İSTKAYDER

Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

DEVELİ’DEN HABERLER SEYRANİ ÜNİVERSİTESİ’NE DOĞRU Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un katılımıyla Seyrani Kampüsü Mahmut Karaca Eğitim Bloğu’nun temeli atıldı. Kayseri Milletvekili Prof. Dr. Pelin Gündeş Bakır, Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Erciyes Üniversitesi Rektörü Fahrettin Keleştemur’un yanı sıra civar ilçelerin Kaymakam ve Belediye Başkanları da protokolde yerlerini aldılar. Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, başta Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş olmak üzere tüm protokol üyelerine, Develi dışından gelmiş derneklere ve üyelerine, Seyrani Kampüsü’ne ilk bloğu kazandıranlardan biri olan Mehmet Paksoy’a, ilk blokları yaptıran hayırsever Develililere teşekkür etti. Başkan Cabbar ayrıca dördüncü eğitim bloğunu hizmete kazandıracak olan Mustafa Karaca, Şükrü Karaca, Nevzat Çulhaoğlu, Sait Erdal Metiner, Hamdi Özdamarlar ve Şükrü Kulak’a ayrı ayrı teşekkür etti.

Üniversite olması gerekiyor ve bunun için de hayırseverler ve Develi halkının el ele vermesi gerekiyor” diye konuştu. Kayseri Milletvekili Prof. Dr. Pelin Gündeş Bakır konuşmasında üniversitelerin sayısının artışından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Temel atma töreninin son konuşmasını Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş yaptı. Develili hayırseverlere teşekkürle konuşmalarına başlayan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, “Bu hayırlarınızın sadece ahirette değil bu dünyada da size hayırlar ve ecirler getireceğine inanıyorum. Allah herkese böyle hayırlar yaptırsın” dedi.

Seyrani Kampüsü’nün oluşmasında büyük katkıları olan ve ilk blokları yaptıranlar arasında bulunan İstanbul Develililer Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Sami Dedeoğlu: “Bu çalışmaların sonucu

R-KISA KISA

R-KISA KISA HABE

KISA KISA HABE

TARİHİ CAMİYE İŞLENMİŞ KADIN SLÜETİ GÖRENLERİ ŞAŞIRTIYOR

riallesinde Cumhu r ah M ek er Ev ğı şa tlarının ye Develi - A indeki elektrik ha yet Caddesi üzer bozulan ve yol genişletilmealtına alınması ile n kaldırımlarda, bozulan le si için geriye çeki ım yapılıp bazalt taşı ile ır ld ka ar kr la dahil yerler te dde üzerinde yo lkıca a, nr so an kt kaplandı pılarak ha asfalt yaması ya edilen yerlerde sunulmuştur. mızın hizmetine

Kayseri’de, Miladi 1280 yılında Göçeraslan oğlu Nasrullah ve eşi Sivasi Hatun tarafından yaptırılan Develi Ulu Camii’nin mihrabında bulunan kadın silueti ile görenleri şaşırtıyor. Sivasi Hatun’un silueti olduğu sanılan taş işlemesi, cami ziyaretçilerini büyülüyor. 1. Kılıçarslan Gıyasettin Keyhüsrev döneminde, Hicri 680, Miladi 1280 yılında, hayırsever Sivasi Hatun tarafından inşa ettirilen Develi Ulu Cami 734 yıldır dimdik ayakta. Mihrapta bulunan siluetin yıllar önce cami cemaati tarafından keşfedildiğini söyleyen Develi Ulu Cami İmam Hatibi Oktay İşçi, ”Mihrabımızda bir peçeli kadın silueti var. Sivasi Hatun’u temsilen yapılmış bir silüettir. Yetkililere sorduğumda, ‘hayırsever kadının imzası gibi düşünün’ dediler. Camimize birçok ziyaretçi geliyor, ziyaretçilerimizin bir çoğu fark etmiyor. Fark edenlerde gerçekten çok muhteşem bir şey olduğunu söylüyorlar” dedi.

www.istkayder.com

27


İSTKAYDER

Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

İNCESU’DAN HABERLER İNCESU’YA YENİ ADLİYE SARAYI YAPILIYOR İncesu Hükümet Binası içerisinde bulunan mevcut adliye sarayının ihtiyaca cevap verememesi üzerine, belediye binası yanındaki İncesu Belediyesi’ne ait olan alan, 2013 yılında İncesu Belediye meclisince alınan meclis kararıyla, adliye sarayı yapılmak şartıyla Adalet Bakanlığı’na devredildi. Devredilen alan üzerine yapılacak olan adliye sarayı 3 kat olarak inşa edilecek, her katı 600 metrekare kapalı alan olacak olup, toplamda 1800 metrekarelik kapalı alana sahip olacak. İnşaat alanında incelemelerde bulunan İncesu Belediye Başkanı Zekeriya KARAYOL, Adliye Sarayı inşaatının 2015 yılı Ağustos ayında biteceğine dair yüklenici firma tarafından taahhüt verildiğini belirterek, yapılan adliye sarayının adalet dağıtan bir yer olması ve İncesu’ya hayırlı olması temennisinde bulundu. “FATMA-ÖMER LÜTFİ ARITAN ANADOLU LİSESİ” İNŞAATI BAŞLADI “Eğitime Yüzde Yüz Destek Kampanyası” kapsamında, Kayseri Valiliği ile Hayırseverler Prof. Dr. Ayten KÖSEOĞLU ve Eşi Mahir KÖSEOĞLU arasında imzalanan protokol ile ilçemize “FatmaÖmer Lütfi ARITAN Anadolu Lisesi” adı verilen lise inşaatı başladı. 16 derslikli lise 2015-2016 eğitim öğretim döneminde açılacak. Protokol imza töreninde konuşan Vali Orhan Düzgün, “Bugün itibarıyla 90’lı yaşlarında olan hayırseverlerimiz Prof. Dr. Ayten Köseoğlu ile değerli eşi Mahir Köseoğlu, yine bizleri mutlu edecek bir hayır işinde bulundular . Kendilerine çok teşekkür ediyor, sağlıklı uzun ömürler diliyoruz” dedi. Hayırsever vekili Murat Aksoy da, hayırsever Ayten ve Mahir Köseoğlu çiftinin İstanbul’da yaşadıklarını ve kendi kazançlarıyla bu hayır işlerini yaptıklarını bildirdi. Aksoy, “Ayten ve Mahir Köseoğlu büyüklerimiz, bundan 2 yıl önce de yine İncesu’da bir okul yaptırmışlardı. Şimdi de Anadolu Lisesi’ni yaptırıyorlar. Ömürleri yettiği sürece de eğitime destek olmaya çalışacaklar” diye konuştu. Okul yapımı için hazırlanan protokol, Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Hayırsever Vekili Murat Aksoy, İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz, İncesu Kaymakamı Ercan Öter ve İncesu Belediye Başkanı Zekeriya Karayol tarafından imzalandı.

GARİPÇE’YE TAZİYE EVİ AÇILDI Garipçeli hayırsever iş adamı Ali Erciyes, yaklaşık 200 bin TL harcayarak Garipçe köyüne bir taziye evi yaptırdı. Taziye evi açılışına İncesu Belediye Başkanı Zekeriya Karayol ve Garipçe halkı katıldı. Açılışta kalabalığa hitap eden Ali Erciyes; “Ben bu köyde doğdum, annem ve babam bu köyde yatıyor. Köyüme ne kadar hizmet etsem azdır” şeklinde konuştu.

28

www.istkayder.com


Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

İSTKAYDER KOCASİNAN’DAN HABERLER

KOCASİNAN İLK KADIN GELİŞİM MERKEZİ’Nİ AÇTI Kocasinan Belediyesi tarafından yaptırılan Yemliha Kadın Gelişim Merkezi hizmete açıldı. Belediye Başkanı Mustafa Çelik, öncü olmanın güzel bir duygu olduğunu belirterek, “Göreve geldiğimizden beri yaptığımız bütün hizmetler, ya yeni, ya ilk, ya farklı, ya da öncü oldu. 8 ay gibi kısa bir sürede hizmetleriyle takip edilen öncü bir belediye konumuna geldik. Gelişimde, Değişimde ve Yenilikte Süreklilik’’ olarak belirlediğimiz yeni vizyonumuz doğrultusunda öncülük edecek hizmetler üretmeye devam

3 “MAHALLE EVİ” DAHA YAPILIYOR Kocasinan Belediyesi’nin Beyazşehir, Kayabaşı ve Yeşil Mahalle’de yapmayı planladığı 3 ‘Mahalle Evi’nin daha temeli atıldı, Temmuz 2015’te tamamlanıp hizmete açılacak. Mahalle Evleri’nin içinde muhtar ofisinin yanı sıra pek çok nezih ortamlar hazırlayacaklarını belirten Başkan Mustafa Çelik, “Göreve geldiğimiz günden beri açıkladığımız projelerle ilgili olarak yoğun biçimde çalışıyoruz.

altını çizen Başkan Çelik, “Türk Anneler Derneği’nin teklifiyle Yemliha Belediyesi eski hizmet binasını elden geçirerek fonksiyonel bir hale getirip, ilk Kadın Gelişim Merkezi şeklinde faaliyete geçirdik. Kadınlarımız için ne hizmet yapsak azdır” şeklinde konuştu. edeceğiz.İlk iş olarak Kırsal Hizmetler, Tarımsal Hizmetler ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü olarak 3 yeni birim kurduk. Bu hizmet de onların bir ürünüdür” dedi. Kurs merkezi, meslek edindirme, sohbet ve buluşma alanı olarak da hizmet verebilecek Kadın Gelişim Merkezi’nin bölge insanı için öneminin Mahalle Evi projemizde de ilk adımı attık. Bu çalışmalarımızı 12 mahallemizi kapsayacak şekilde genişletecek en kısa zamanda mahalle evlerini tamamlayacağız” diye konuştu. Mahalle Evleri’nin fonksiyonel yaşam alanları olacağına dikkat çeken Başkan Çelik şöyle devam etti; “Mahalle Evleri, mahallelinin bir çok sosyal ve kültürel ihtiyacını tek mekanda, çağın gereklerine uygun bir şekilde için sosyal alanlar, çocuklar için kütüphane karşılayabilecek. Mahalle Evleri’nde; ve okuma salonu, fatura ödeme noktaları muhtar ofisi, taziye alanı, yaşlılarımız ve bankamatikler bulunacak.

KOCASİNAN’DAN KENTSEL DÖNÜŞÜM MÜJDESİ

Kocasinan Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Ahi Evran Mahallesi’nde uygulayacakları Harika Park Kentsel Dönüşüm Projesi’ne Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onay verdiğini müjdeledi. Bu sayede kentsel dönüşüm çalışmalarında önemli bir aşama geride bırakılmış oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Bakanlar Kurulu imzasından sonra Başbakanlık’a ‘olur’ yazısını da hazırladığına dikkat çeken Başkan Çelik, “Bu bizim için önemli bir aşamadır. Bundan sonra yapacağımız çok iş var; Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü’nün istediği tarzda uygulama projelerinin hazırlanması, hak ve mülk sahipleriyle ilgili birebir görüşmeler, yerinde uygulamaların birer birer oturtulması gibi işler” şeklinde bilgiler aktardı. Başkan Çelik konuşmasına şöyle devam

etti; ”Biz yılmadan, yorulmadan bu çalışmalara hızla devam edeceğiz. Projemizin beğenilmesi ve kısa sürede onaylanması Kocasinan Belediyesi açısından gurur verici ve başarılı bir durum. Bu proje Kocasinan’ın, Kayseri’nin hatta Türkiye’nin parmakla göstereceği bir proje olacak. Anadolu Harikalar Diyarı’nın karşısındaki Ahi Evran Mahallemizde uygulanacak bu projenin tam önünden Raylı Sistem geçiyor. Bu alanda 370 hak sahibi var. Burada işgalci durumunda olanlar,

gece kondular, mevcut yapılar, iş yerleri ve daha önce yapılan blokların tamamı proje kapsamı içerisinde yer alıyor” diye konuştu. Başkan Çelik, Harika Park Projesi tamamlandığında pırıl pırıl tertemiz, herkesin parmakla göstereceği bir kentsel dönüşüm olacağını belirterek; “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndaki bu işlemler sürerken inşallah Mart ayı ile birlikte belediyemize ait olan alanda ilk kazmayı vurarak konutları yapmaya başlayacağız.” dedi.

www.istkayder.com

29


İSTKAYDER

Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

PINARBAŞI - SARIOĞLAN’DAN HABERLER

Pınarbaşı Belediye Başkanı Dursun ATAŞ

Pınarbaşı Belediyesi olarak, ilçemize bağlanan yeni mahallerimizden Pazarören’in yollarına kilitli parke döşenmesi, Kaynar İlköğretim Okulu bahçesine parke döşenmesi, Karakuyu mahallesinin su sorunu nedeniyle yeni su kanalı açılması, Panlı İlköğretim Okulu bahçesine kilitli parke yapılması, Devederesi mezarlık yoluna parke döşenmesi gibi çalışmalarla, her zaman halkımızın rahatı için çalışmaktayız.

2011 yılında temeli atılan arıtma tesisi Pınarbaşı Belediyesi tarafından yaptırılarak Kaski’ye teslim edildi. Kayseri merkezden sonra ilçelerdeki ilk arıtma tesisi Pınarbaşı ilçesinde yaptırılmıştır.

BAL ÜRETİM ORMANI PROJESİ Pınarbaşı Kaymakamlığı Bal Ormanı Projesi kapsamında çalışmalara devam ediyor. Kaymakam Kamil Aksoy, Gebelek, Büyük Gümüşgün, Emeğil ve Yukarı Beyçayır Mahalleleri başta olmak üzere bal ormanının kurulacağı 99 sahada arazilerin işlendiğini belirtti. İşlenen arazilere 2000 adet tüplü sedir fidanı dikimi yapıldı. Arılar için zengin bir nektar kaynağı olan akasya, iğde ve HAYIRSEVER VATANDAŞLARIMIZDAN BİR PROJE DAHA Sarıoğlan ilçesinde, bazı okulların sınıfları “Sınıfını Donat Adını Yaşat Projesi” kapsamında hayırseverlerin destekleriyle yenilendi. “Sınıfını Donat Adını Yaşat” Sloganı ile yola çıkılarak başlatılan proje kapsamında hayırsever vatandaşlarımız tarafından okulun ihtiyaç duyduğu akıllı sınıf sistemleri bütün sınıflarda hayata geçirildi. Hayırsever vatandaşlarımız tarafından yaptırılan bu sistem, etkileşimli ders yapabilme özelliğini taşıyor. Akıllı sınıflar ile öğrencilerimiz ders sırasında animasyonlu ve sesli olarak derslerini takip edebilme imkanı buluyorlar. Açılışı yapılan akıllı sınıflara hayır sahibi vatandaşlarımızın isimleri verildi. Hayırseverlerimiz ile birlikte sınıfları gezen Kaymakamımız Sayın Hasan DOĞAN öğrenciler tarafından çiçeklerle SARIOĞLAN’A 15 BİN FİDAN DİKİLDİ Kaymakam Hasan Doğan, Kayseri Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri ve vatandaşlar, Keklikoğlu ve Güzelyazı Mahalleleri ile Seteninkırma mevkisindeki törende, 15 bin fidanı toprakla buluşturdu. Kaymakam Doğan, yıl içinde ilçeye yaklaşık 80 bin fidan dikildiğini söyledi.

30

www.istkayder.com

ahlat fidanlarının da dikimine başlandı. Amaçlarının ilçe ekonomisine artı değer katmak olduğunu vurgulayan Kaymakam Aksoy, projenin bitirilmesi ile birlikte hem bölgenin doğal güzelliğinin artacağını hem de arıcılara doğal ve kaliteli bal üretme imkanı verilceğini belirtti. Aksoy ayrıca, Pınarbaşı ilçesinin kalkınması adına başka projeler de hazırladıklarını ve en kısa sürede bu projeleri de hayata geçireceklerini ifade etti. karşılandı. Sınıflarına kurulan akıllı sistemden duydukları memnuniyeti dile getiren öğrenciler hayırseverlere teşekkür etti. Kaymakam Hasan DOĞAN, en iyi yatırımın insana yapılan yatırım olduğuna işaret ederek, “Sarıoğlan’da eğitime verilen bunun gibi destekler örnek alınmalıdır ve geliştirilerek devam edilmelidir. Bugün okulumuza verdikleri desteklerinden dolayı tüm hayırseverlerimize teşekkür ediyorum. Ayrıca bu hayırların yapılmasına vesile olan İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal TUNÇ ve okul müdürü Sefer KARAHANÇER’i hizmetlerinden dolayı tebrik ediyorum ” dedi.Okulda gerçekleştirilen açılış töreninin ardından hayırsever vatandaşlarımız onuruna verilen yemekte, Kaymakam Sayın Hasan DOĞAN, Hayırsever vatandaşlarımız Sayın Gülhanım KAYA, Sayın Ali ERAT,

Sayın Ahmet CERİT, Sayın Arif GEZER, Sayın Yusuf AKBULUT, Sayın Hakan PALASLIOĞLU, Sayın İbrahim ÇETİNKAYA (Adına İlçe Müftüsü Sayın Necmettin SAYDAN), Sayın Bülent KARA, Sayın Vahap KİBRİTÇİ, daire amirleri, Kayseri İl Milli Eğitim Şube Müdürü Sayın Nihat ERGÜL, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti üyeleri, Merkez Cumhuriyet İlkokulu Yöneticileri ve öğretmenleri katıldı. Ağaçlandırma çalışmalarına devam edeceklerini bildiren Doğan, Sarıoğlan’da yaşayan her vatandaşın bir ağaç dikmesini amaçladıklarını kaydetti. Karaçam, Sedir, Ardıç, Mahlep, Akasya, Badem, İğde’den oluşan fidanların dikimi belli aralıklarla devam edecek.


Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

LGE OKULU’NDAN TOMARZA YATILI BÖ A TAKDİRLİK UYGULAM

Orta Okulu, kolej okulTomarza Yatılı Bölge i öğrencilerin eğitilmes ları ile yarışa giderek ul Ok r. yo ötesini zorlu konusunda sınırların ye imza attı. Okul oje pr bir yönetimi ilginç iklikler yapılarak, içerisinde çeşitli değiş lerinde okul içeriöğrencilerin boş vakit rlarda, merdiven basinde gezerken duva elerde kısacası göze samaklarında, pencer er ile alakalı çeşitli çarpan her yerde dersl öğrencilerin eğlenerek figürler sergileyerek cı olunuyor. öğrenmelerine yardım

YENİ MÜF

Lİ ATILDI

SI TEME LÜK BİNA

İSTKAYDER TOMARZA’DAN HABERLER

DÜĞÜN SALONU YAKINDA HİZMETE SUNULACAK Belediyemiz tarafından yaptırırılan ve yaklaşık 650 m² olan düğün salonumuzun kaba inşaatı, dış cephe kaplaması tamamlanmış olup ince işçiliği alçı ve boya işleri tüm hızıyla devam etmektedir. Tomarza’nın önemli eksiklerinden biri olan düğün salonunun en kısa zamanda tamamlanıp hizmete gireceğini bildiren Başkan Fahrettin IŞIK şunları söyledi; “Yapılan düğün salonu ile ilçemizin önemli bir eksiğinide kapatmış olacağız. Her ne kadar bu düğün salonumuz bitmedi diye haksız eleştirilere maruz kalsada tamamlandığında herkes tarafından ne kadar büyük bir hizmet olduğu anlaşılacaktır. Düğün salonumuzun inşaatı başladığı günden itibaren aralıksız çalışmalar sürmüş ve bu güne gelinmiştir. Hiç kimsenin şüphesi olmasın bugüne dek başladığımız hiç bir işi yarıda bırakmadık ve bırakmayacağız.”

amiinin i merkez c inada ih r ta a rd yılla i ve b Geçtiğimiz lığı’na devredilmes ni ile Meran de Kültür Bak tore çalışmaları ne Müftülüğü s re İlçe yapılacak t gösteren Kuran Kursu e y li fa e d kez Camiin arak, Sanayi Camii ı Fahrettin şın an buradan ta mişti. Belediye Başk mşehrileriç e ırsever he binasına g leri ve hay acak olan müftülük im iş ir g n IŞIK ‘ı yapıl üği ile yeni acak Müft mizin deste eli atıldı. Yeni yapıl emşehrimiz tem ver H binasının ını Hayırse ülük binası s a rs a ın ın lük Binas ladı. Müft RSU bağış zere 20 ton demir A K A n a n Ad kü lüt kullanıma rimiz Mev inşaatında Hayırsever Hemşeh di. ise edil ihtiyacını an temin d n fı ra ta N KAHRAMA

KASKİ Tomarza Şefliği Açıldı İLİM VE KÜLTÜR MERKEZİ YAPILIYOR Tomarza’da Safa Vakfı ve Verenel Derneğinin ortaklaşa yürüttüğü İlim ve Kültür Merkezi binası temeli atıldı. Temel atma törenine, Yahyalı’lı Ali Ramazan Dinç Hocaefendi, Safa Vakfı ve Verenel Derneği yetkilileri ve çok sayıda Tomarza’lı vatandaş katıldı. İlim ve Kültür Merkezi’nin açılışı yaklaşık 1 sene içinde gerçekleşecek.

6360 sayılı Büyükşehir Kanununa istinaden ilçemiz ve bağlı mahallerin su kanalizasyon işleri KASKİ’ye devredilmişti. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından ilçemizdeki su ve kanalizasyonla ilgili iş ve işlemlerin yapılması için Tomarza KASKİ şefliği açıldı.

Tomarza Futbol Okulu Açıldı Tomarza Esnaf Spor ‘un amatör ruhunu yaşatmak, çocuklarımızı kötü alışkanlıklardan uzak tutup futbol oynamaya teşvik amacıyla açılan futbol okuluna 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007 doğumlu çocuklarımız kayıt yaptırabileceklerdir. Tomarza Belediyesi bünyesinde ve Antrenör Mehmet DALGALI yönetimindeki, yaklaşık 150 öğrencilik futbol okulunda amaç önce iyi bir insan, iyi bir vatandaş sonra iyi bir futbolcu yetiştirmek. Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için 0352 661 29 29 Dahili : 130 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.

www.istkayder.com

31


İSTKAYDER

Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

FELAHİYE’DEN HABERLER

yaç duyulan bölgelere dağıtalarak, halkımızın kullanımına sunulmuştur. - İmar planımızda Dönüş Çıtak adına kayıtlı 8699.59 m² arsa belediyemiz bünyesine alınmış, «Hayvan satış pazar yeri, hububat satış yeri ve kesimhane olarak düzenleme yapılıp vatandaşımızın hizmetine sunulacaktır. - Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur’u makamında ziyaret ederek, Felahiye ilçemize yapılmasını istediğimiz meslek yüksek okulu hakkında görüşmeler yaptık. -Alpaslan Aladaylı arasında asfaltlama ihalesi yapıldı. Müteahhit yola malzeme çekimine başladı, havalar iyi giderse yakın zamanda teslim edilecek, müsait olmazsa baharda devam edilecektir.

Felahiye Belediye Başkanı Vural COŞKUN Yapılan Hizmetlerden Bahsetti - Belediye hizmet binası bakım ve onarım işlerini son aşamasına getirdik. Hem ısı tasarrufu hem daha temiz görünüm için hizmet binamıza laminat parke döşemesi yaptırdık. Belediyemiz içinde ve dışında bulunan kapı ve merdiven korkulukları, alüminyum doğramadan yaptırılarak yenisiyle değiştirildi. Giriş merdivenleri komple mermer yapılarak görsel ve kullanım açısından daha güzel bir görüntü kazandırıldı.

- Kayapınar Mahallesi Merkez Camii bahçesine çevre düzenlemesi yaptık. Cenaze kılma yerini kilitli parkeyle kaplama, musalla taşlarının konulması, bir adet gölgelik tentenin temini, bahçe duvarının yenilenmesi işlerini tamamladık ve halkımızın hizmetine sunduk. - Felahiye Belediyesi olarak Hizmet Binamızın Bakım ve onarım işlerine kış ayı gelmeden hız vererek dış cephe mantolama işi yaptıracaktır. Tamamen kendi imkanlarımızla yapılacak olan iş yaklaşık 50.000 TL’ye mal olacak. Mantolama işi ön araştırması tamamlanarak iş yapımı için firma ile anlaşmaya varılmıştır. Hizmetlerimiz her gün geçtikçe dahada artacaktır.

- Belediyemizin ışıklı levhaları yaptırılarak ayrı bir görsellik kazandırıldı. Ayrıca ilçemizin sembolü haline gelen viyadüğe ışıklı tabela yaptırmaktayız. Kendinden ışıklı olan tabela, gündüz güneş ışığından enerji depolayarak gece sabaha kadar bu enerji ile çalışacak. Kayseri istikametinden gelirken sol tepeye konacak olan tabelada “ilçemize hoş geldiniz” ve “Güle Güle” yazıları yer alacak. - Felahiye’deki Silahtar evlerinin cadde ve sokaklarının su, kanalizasyon ve kilitli taş döşemesi işlerinin tamamı bitirilerek hizmete sunulmuştur. - Felahiye Belediyemiz kendi imkanlarıyla 2000 adet bordür satın alınarak kilitli taş döşeme işine başlamıştır. İlk etapta Felahiye mezarlığında düzenleme çalışması yapılmıştır. - Kepiç mahallemizin şenlik alanı ve yol çalışmalarını başlattık. Büyüktoraman mahallemize 10.000 m2 kilitli taş döşeme çalışmasını başlattık. -Kayapınar Mahallesi Arslan Sokağı ile Yunus Emre Sokağını birbirine bağlayan yaklaşık 500 metre yol açma çalışmalarına başladık. - Belediyemiz imkanlarıyla alınan 190 adet çöp konteyneri ihti-

32

www.istkayder.com

Belediyemize resmi web sitesi www.felahiye.bel.tr tasarım aşaması tamamlanarak çok kısa sürede yayın hayatına başlayacaktır. Halkımız hizmetlerimizi web sitemiz üzerinden güncel şekilde takip edebilecektir. Sitemiz IOS ve Android işletim sistemli cep telefonlarınada uyumlu olarak ziyaret edilebilecek.


İSTKAYDER

Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ANADOLU HARİKALAR DİYARI Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilip hayata geçirilen, ülkemizin en büyük sosyal ve spor aktiviteleri merkezi olan Anadolu Harikalar Diyarı, toplamda 700.000 m2 alan üzerine planlanmış olup, bünyesinde 10 (on) farklı etkinlik barındırıyor. Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin bu dev tesisi hayata geçirme amacı; Kayseri ve çevre illerde bulunan vatandaş-

Anadolu Türk Uygarlığı

ların sosyokültürel yaşantılarına renk katmak, eğlence hayatına farklı bir boyut kazandırmak, değişik sportif aktivitelerle tanışmalarını sağlamak, bölgede bulunan farklı profillerdeki öğrenciler ve Kayseri halkına; doğal yaşam, sportif etkinlikler, bilimsel araştırmalar gibi konularda teorik ve pratik eğitimler vermek.. Anadolu Harikalar Diyarı’nda planlanıp hayata geçirilen ve ileri vadede hayata geçirilecek olan 10 (on) farklı etkinlik bulunuyor:

Afrika Uygarlığı

• • • • • • • • • •

Eğlence ve Oyun Parkı (Tematik Park) Buz Pateni Pisti Su Kayağı Parkı Spor Tesisleri Lazer Oyunları Merkezi Hayvanat Bahçesi Binicilik Tesisleri Sosyal Tesisler Hobi Bahçeleri Bilim Merkezi (Planetaryum)

Anadolu Harikalar Diyarında 57.000 m2 alan üzerine inşa edilen Park, dört farklı temaya göre tasarlanmıştır.

Uzakdoğu Uygarlığı

Antik Roma Uygarlığı

Her bir bölümdeki üniteler, o bölümün uygarlığını yaşatacak dekor, heykel ve isimlere sahip. Eğlence dünyasında teknolojik olarak üst standartlarda ünite/oyun gruplarının yanı sıra, korku tünelleri, animasyonlar, Roller-Coaster, Discovery, Super Jumper gibi 30 (otuz) farklı aktivite bulunuyor. Yap-İşlet-Devret modeli ile ihale edilen tesisin inşası ve işletmesi Türk / İtalyan ortaklı bir şirket tarafından gerçekleştiriliyor.

BUZ PATENİ PİSTİ Toplam 10.000 m2 alan üzerine inşa edilen tesiste, 450 m2’lik doğal pistin yanı sıra modern bir kafeterya, çocuk oyun alanları, idari birimler ve seyir tribünü mevcut. Buz pistinde hâlihazırda 120 öğrenci planlı buz pateni eğitimi yapılmakta olup, oluşturulan buz hokeyi bay-bayan takımların sporcuları, haftanın üç günü burada antrenmanlarına devam ediyorlar. Ayrıca arzu eden sporseverlerde günübirlik olarak eğitmenler nezaretinde buz pateni eğitimi alabiliyorlar.

34

www.istkayder.com


Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

İSTKAYDER

SU KAYAĞI PARKI 100.000 m2 alan üzerine inşa edilmiş bu tesiste; 65.000 ton su tutma kapasitesine sahip, 180 cm derinliği olan ve 33.000 m2 de konuşlandırılmış yapay göletin yanı sıra, eğitim havuzu, kafeterya ve gölet ortasında oluşturulmuş 4000 m2 alana sahip ada mevcut. Gölet üzerinde konuşlandırılmış 520 m. uzunluğa sahip mekanik tesis marifeti ile sporseverler değişik formlarda su kayağı yapma imkanı buluyor, sahilden tünel aracılığı ile ulaşılan adada ise düğün, kokteyl, bayi toplantısı vb. toplu organizasyonlara ev sahipliği yapılabiliyor. Gölet etrafında oluşturulan 830 m. uzunluğa sahip tartan pist üzerinde, göl manzaralı spor yapabilme imkanı bulabilen vatandaşlar, yorgunluklarını sahildeki kafelerde dinlenerek atıyorlar.

SPOR TESİSLERİ Anadolu Harikalar Diyarı Spor Tesisi 37.000 m2 alan üzerine inşa edilmiş olup; 1’i toprak zeminli 9 adet tenis kortu, 3 adet basketbol / voleybol sahası, 3 adet mini futbol sahası ve bünyesinde kafe/restoran, soyunma odaları ve idari birimleri barındıran sosyal tesisten oluşuyor. Açıldığı günden bu güne kadar, birçok turnuva ve sportif etkinlik düzenlenen bu tesis, sporseverler tarafından büyük rağbet göreceğine inandığımız donanım ve altyapıya sahip.

www.istkayder.com

35


İSTKAYDER

Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

LAZER OYUNLARI MERKEZİ Son yıllarda özellikle kurumsal kimliğe sahip işletmeler ve gençler arasında popüler ve son derece eğlenceli bir aktivite olan Lazer Oyunları, esas itibarı ile Paintball adı verilen ve açık mekanlarda oynanan takım ve strateji oyununun, kapalı mekana taşınmış teknolojik bir türü diyebiliriz. Bu bölüm Anadolu Harikalar Diyarı’na farklı bir renk ve heyecan katan ünitelerden biri…

HAYVANAT BAHÇESİ Hayvanat Bahçesi bölümü, Anadolu harikalar Diyarı içerisinde 180.000 m2 lik bir alanı kapsıyor. Tesis, barındırılan yabani hayvanların ekolojik yaşantılarına uygun, geniş yaşam alanlarına sahip, doğal yaşam parkı konseptinde olmasına özen gösterilerek planlanmış. Misyonu, öncelikle hayvan refahı ve kaliteli hizmet olan Hayvanat Bahçesi işletmesi, ilerleyen yıllarda tür sayısını arttırıp

-Erciyes Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi ile yapılan protokol sonucu, öğrencilere, fakültede aldıkları teorik eğitimi Hayvanat Bahçesi’nde pratik eğitimle pekiştirerek, staj yapma imkanı sağlanıyor. -Uygun takvimlerde düzenlenen ‘‘Gönüllü

daha ilginç hayvanlar getirmeyi hedefliyorlar. Anadolu Harikalar Diyarı Hayvanat Bahçesi açıldığı günden itibaren, yurtiçi ve yurtdışından gelen çok sayıdaki misafiri konuk etmenin yanı sıra (Eylül ayı ziyaretçi sayısı 210.000 kişi) farklı hizmet ve eğitim misyonları da yükleniyor. Bu konuda bu güne kadar yapılan çalışmalardan kısaca bahsedelim; - Veterinerlik binası içerisinde

Hayvan Bakıcılığı’’ kursları ile çoğunluğu apartmanlarda yaşayan ve şehir yaşantısının getirdiği olumsuzluklar nedeni ile doğal yaşam ve hayvanları tanıma şansı bulamayan ilköğretim okulu öğrencilerine eğitimler veriliyor. -İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan protokol sonucu; bölgedeki tüm ilköğretim okulu öğrencilerinin Hayvanat Bahçesi’ni ziyareti ve bilgilendirilmeleri ile ilgili planlama ger-

oluşturulan tıbbi bölümler (Ameliyathane, röntgen, sterilizasyon üniteleri, laboratuvarlar, müşahede odaları) son derece üst standartlarda tasarlandı ve işletimi sağlandı. -Orman Bakanlığı ile yapılan protokol sonucu Hayvanat Bahçesi aynı zamanda ‘‘Doğal Yaşam Rehabilitasyon Merkezi’’ ünvanını aldı ve ülkemizin değişik bölgelerinden gelen hasta, yaralı, tedaviye muhtaç yaban hayvanlarının tedavilerinin yapılarak yeniden doğaya kazandırılması sağlandı.

çekleştirldi. -Ankara Büyükşehir Belediyesi ile imzalanan protokol ile, bünyelerindeki mevcut hayvanların tamamına yakını Anadolu Harikalar Diyarı Hayvanat Bahçesi’ne getirilmiş ve bir kısmı bu bahçeye hibe edilmiş, bir kısmının ise geçici süreyle bahçede konuk edilmesi sağlanmıştır.

Hayvanat Bahçesi’nde misafir edilecek hayvanların tedariki konusundaki öncelik, yurtdışından yüksek bedellerle ithalat gerçekleştirmek yerine, ülkemizde bulunan ve zor şartlarda yaşantılarını sürdüren hayvanların A.H.D. Hayvanat Bahçesi’ne transferi şeklinde olmaktadır. Bütün bu çalışmalar sonucunda, Anadolu Harikalar Diyarı Hayvanat Bahçesi hali hazırda 173 türden yaklaşık 2200 hayvana ev sahipliği yapıyor ve ziyaretçilerini bekliyor.

36

www.istkayder.com


Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

İSTKAYDER

ÜRETİMHANE Hayvanat Bahçesi içerisinde bulunan modern üretimhane, hayvanat bahçesindeki kanatlı hayvanlara yenilerini kazandırmaya devam ediyor. 640 yumurta kapasiteli kanatlı hayvan kuluçka makinası ve 70 yumurta kapasiteli deve kuşu kuluçka makinası, açıldığı günden bu yana 600 adet yumurtayı yavruya dönüştürdü. SATIŞ BİRİMLERİ Hayvanat Bahçesi bünyesinde oluşturulan Satış Birimleri; konukların muhtemel ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde tasarlandı.Anadolu Harikalar Diyarı ve Hayvanat Bahçesi, ziyarete gelen gruplar ve çocukların toplu olarak, geniş bir alana sahip tesiste yorulmadan gezebilmeleri gayesi ile farklı içerikte araç planlamaları yapılıp hizmete sunulmuştur. BİNİCİLİK TESİSLERİ Hayvanat Bahçesi bünyesinde bulunan 6000 m2 lik alana sahip binicilik tesisi, son derece rağbet gören bir bölüm olma özelliği taşıyor. Ata sporumuz olan biniciliğe gönül vermiş vatandaşların, bu sporla tanışmasını sağlamak, eğitmenler nezaretinde ve her tür güvenlik tedbirinin alındığı manejlerde gerek çocukların gerekse diğer meraklıların binicilik eğitimi almalarına hizmet etmek gayesi ile hayata geçirilmiş mükemmel bir tesis. SOSYAL TESİSLER Anadolu Harikalar Diyarı’nda bulunan tüm ünitelerde ziyaretçilerin hizmet alabileceği, farklı konseptlerde tasarlanmış kafeterya ve restoranlar mevcut. Bu kafeterya ve restoranlar lezzetin ön planda tutulduğu, ekonomik, hijyenik ve müşteri memnuniyeti odaklı olarak, BEF (Belediye Eğitim Faaliyetleri) şirketi tarafından işletiliyor.

www.istkayder.com

37


İSTKAYDER

Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

HOBİ BAHÇELERİ Kayseri’de ikamet eden ve yaşadıkları mekanlar itibarı ile doğa ile iç içe olma fırsatı bulamayan emeklilerin beklentilerinin karşılık bulduğu bu ünitede, 120 m2’lik toplam 458 adet hobi bahçesi mevcuttur. Konuklar aileleri ile birlikte hoşça vakit geçirebilmekte, organik gıda ürünleri yetiştirebilmekte ve kurulan dostluklarla farklı bir sosyal çevrede bulunma fırsatı elde etmektedirler.

BİLİM MERKEZİ TÜBİTAK ve Büyükşehir Belediyesi’nin işbirliği ile kurulmakta olan Bilim Merkezi, 10.000 m2 si kapalı, toplam 55.000 m2 alana inşa ediliyor. Bilim Merkezi, beş duyuya hitap eden deneysel ve uygulamalı eğitimlerin yapılabildiği laboratuvarlar, planetaryum, sergi ve konferans salonları, kütüphane gibi bölümlerden oluşacak. Halen inşaat çalışmaları devam eden Bilim Merkezi, her yaştan ziyaretçinin bilime olan merakını uyandıracak, bilimi teoriden pratiğe dönüştürerek, geleceğin bilim adamlarını yetiştiren bir mekan olacak gibi görünüyor. Anadolu Harikalar Diyarı; 200.000 m2 genişleme alanı, bünyesinde barındırdığı üniteler, ulaşım ve otopark kolaylıkları, tesislerde sunulan hizmetlerin içerik ve standartları ile Kayseri ve bölgesinde bulunan vatandaşlar tarafından, büyük bir beğeni ve teveccüh ile karşılanmış, planlama safhasında ortaya konulan hedeflere ulaşabilmesi adına çok önemli aşamalar kaydedilmiştir. Böylesine kusursuz ve mükemmel bir tesisi Kayserimize kazandırdığı için öncelikle Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki’ye ve Kayseri Spor Etkinlikleri A.Ş. yetkililerine. Kayseri halkı adına teşekkür ediyoruz. Anadolu Harikalar Diyarı’nı ziyaret etmek isteyen okurlarımız aşağıdaki telefondan bilgi alabilirler: Cırgalan Mah. Kumarlı Mevki Anadolu Harikalar Diyarı Kocasinan / KAYSERİ TEL : 0352 241 11 01 - info@anadoluharikalardiyari.net

38

www.istkayder.com


2007 yılında kurduğumuz şirketimiz faaliyetlerine alüminyum korkuluk, doğrama ve cephe sistemleri olarak devam etmektedir. Alüminyum son yıllarda gerek uzun ömürlü yapısı gerekse görselliği ile bina dış cephelerinde çok yaygın kullanılan ve tercih edilen bir ürün olmuş, sektördeki ayrıcalığını geçte olsa yakalamıştır. Mar Alüminyum olarak bizler Ar-Ge'sine önem veren, önce güven diyen güvenle estetiği birleştiren anlayışımızla, bilgi ve tecrübelerimizi değerli müşterilerimize aktarmaya çalışıyoruz. Firmamız, son dört yılda; Gürsan Alüminyum Alurail korkuluk sistemlerinin İstanbul bölge bayisi olarak çalışmaktadır. Kare ve dikdörtgen kesitli korkulukları bugün geldiği çizgiye başarı ile taşımış olup, uygulama, montaj, profil ve aksesuar satışı sektöründe öncü bir firmadır. Öncelikli hedefimiz yapmış olduğumuz tüm işlerde ; • Müşteri memnuniyeti, • Güvenlik, • Estetik, • Makul fiyat sıralamasından yola çıkarak, doğru detay ve çözümlerle sizlere hizmet vermektedir.

A L K A NM A N İ EY Ş R ... E R H A L BAŞ

www.maraluminyum.com.tr

Kamiloba Mah. Selanik Cad. No : 597 Kumburgaz / Büyükçekmece - İSTANBUL Tel: 0 (212) 884 07 00 Fax: 0 (212) 884 07 74 Gsm: 0 533 257 30 15 info@maraluminyum.com.tr


İSTKAYDER

Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

KAYAKSEVERLERİN GÖZDE ADRESİ: ERCİYES KAYAK MERKEZİ / ERCİYES TURİZM MERKEZİ Sizi Kısaca Tanıyabilir miyiz? Dr. Murat Cahid CINGI Kimdir? Bendeniz 1971 Kayseri doğumluyum. Yüksek öğrenimimi Marmara ve Boğaziçi Üniversiteleri’nde tamamlayıp profesyonel iş hayatımı 5 yıl kadar İstanbul’da yürüttükten sonra Kayseri’ye dönüş yaptım. Bilgisayar lisans eğitiminden sonra akademik kariyerimi sosyal bilimlere yönlendirdim. 2004 yılında Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Doktorası aldım. “Avrupa Birliği’nin Demokratik Eksiklikleri” isimli bir kitabım var. İş hayatım, lisans eğitimim bittiğinden beri hep özel sektörde çeşitli kademelerde yöneticilikle geçti. Muhtelif dernek ve sivil toplum organlarında üyeliklerim bulunmakta.

Bunun üzerine Büyükşehir Belediyemiz, kayak merkezini içine alacak 26 milyon m² alanının tapusunu aldı. Akabinde Alpler’de birçok proje yapmış Klenkhart Consultant&Co. Firması uygulama projeleri üzerine çalıştı ve yaklaşık 2 yıllık bir çalışma üzerine uygulama projeleri ortaya çıktı. Bundan sonra da Kayseri Büyükşehir Belediyesi projeleri ihale ederek aşama aşama Master Plan’ı gün yüzüne çıkardı.

İlk hizmete girdiği 2011-2012 sezonunda 6 adet yeni mekanik tesis ve 30 km’lik farklı zorluk derecelerindeki yeni pistlerle kayak severlere hizmet eden Erciyes Kayak Merkezi 2013-2014 sezonunda ise 18 mekanik tesisimiz ve toplamda 102 Km’lik pistlerle kayakçılara emsalsiz zevkler tattıracak bir boyuta ulaşmıştır. 2013 yılı yaz Hatta, 2005-2006 yıllarında Kayso Başkan sezonunda 8 adet konaklama tesisinin Danışmanlığı vazifesinde de bulundum. de temeli atılmıştır. Projenin büyük bir Müsiad yönetim kurulu üyesi ve başkan Master Çalışma Planı’ndan Söz Eder kısmı tamamlanmış olup konaklama vekiliyim. Evli ve üç çocuk babasıyım. İyi misiniz ? Çalışma Ne Aşamada ? tesislerinin faaliyete geçmesi ile tanıtım derecede İngilizce ve orta derecede Arapça bilmekteyim. Aynı zamanda Kayseri Erciyes Master Planı’nın ilk çalışmaları Erci- çalışmaları da hız kazanacaktır. Ayrıca OSB’de bulunan firmamızda yaptığımız yes Dağı’nın 2005 yılında çıkan kanun muci- proje kapsamında 9 adet futbol sahası, üretim ve dış ticaret boyutuyla hasbel ka- bince sınır olarak Büyükşehir Belediyesi’ne Devlet Konukevi ve 3000 kişilik kongre merkezi de inşa edilecektir. der sanayici kimliğini de taşımaktayım. dahil olmasıyla başladı.

O Halde Kayseri Erciyes A.Ş. Sadece “Master Plan”ın İşletilmesi İçin Özel Olarak Kuruldu Diyebilir Miyiz? Evet, amaç burada Avrupa standartlarında bir kayak merkezi oluşturmaktı. İlk iş olarak Avusturya’lı ATC firması tarafından fizibilite çalışmaları yaptırılıp, Erciyes’te global çapta bir kayak merkezi olabileceği danışman firma tarafından tescil edildi. Bunun üzerine Büyükşehir Belediyemiz, bu projeleri yönetmek ve işletmek adına 2011 yılında iştirak kuruluşu olan Erciyes A.Ş.’yi kurmuştur. Sezonda 150 kişiye yaklaşan personeli ile Dünya’da ilk ve tek Dağ yönetimi olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

40

www.istkayder.com


Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

İSTKAYDER Erciyes Kayak Merkezi İçin Başından Beri Ne Kadar Bir Yatırım Gerçekleştirildi? Şu Ana Kadar Bölgede Yapılan Çalışmalar Hakkında Bilgi Verebilir Misiniz?

Eğlence merkezleri, tırmanma duvarları ve zip-line gibi kayak faaliyeti dışında zaman geçirilebilecek alanlar yaratılmıştır. Günübirlik aile piknik alanları kurulmuş sosyal tesisler içinde bebek bakım odaları, lavabo ve mescitler yapılmıştır.

Erciyes Kayak Merkezi için Master Plan dâhilinde toplam 275 milyon avro yatırım bütçesi çıkarılmış ve 2005 yılından bu zamana kadar yaklaşık 150 milyon avrosu harcanmıştır. Bu harcama bünyesinde mevcut toplam 18 adet mekanik tesis kurulmuş,1.700.000 m2 alana suni kar üretebilecek 144 adet yapay kar makineleri ve yapay gölet kurulmuş, Dağın 3 giriş kapısına da sosyal tesis ve otoparklar yapılmıştır. Sezonda kayak yapılabilecek 34 adet pist oluşturulmuş ve pist uzunluğu 103 km olarak hazırlanmıştır. Bu pistleri düzenleyecek toplam 11 adet snowtruck aracı temin edilmiştir.

İnşaatlar Tamamlandıktan Sonra Bölge Kaç Kişiye Hizmet Verebilecek? Proje kapsamında inşaatlar tamamlandıktan sonra toplam 20 adet mekanik tesis, 200 km kayak pisti, 8 adet sosyal tesis, 9 adet futbol sahası, Devlet konukevi, 3000 kişilik kongre merkezi, 17 adet butik otel ve 4 adet yıldızlı otel ile toplam 6000 kişi kapasiteli oteller bölgesi yapılacaktır. Toplamda 5000 kişiye iş istihdamı yaratılması planlanmaktadır.

Bölge Kayak Turizmi Açısından Nasıl Bir Potansiyel Taşıyor? İç Anadolu bölgesinde bulunan 3917 metre ile rakımı en yüksek Dağ olması, etrafında bulunan büyük illere (Ankara, Adana, Sivas, Konya v.b) yakın olması, yurtiçi ve yurtdışı birçok şehre direkt uçak seferlerinin bulunması, merkeze en yakın kayak merkezi olması, en yeni mekanik tesislere ve en uzun pistlere sahip olması, yapay kar üretimi ile kar yağmasa bile Türkiye’de kayak yapılabilecek tek kayak merkezi olmasından dolayı müşteri potansiyeli oldukça fazladır.

Şehrimizin rutubetten uzak kuru bir havasının olması karı bütün kayakçıların tercih ettiği toz kar biçiminde olmasını sağlamaktadır. Ülkemizde aynı tür kara sahip başka kayak merkezleri de bulunmaktadır. Fakat bundan daha önemlisi yağan karın snowtrucklar vasıtasıyla düzenli bir şekilde ezilip kayak yapmaya hazır hale getirilmesi ve pistlerin kayakçılar için Avrupa standartlarında Erciyes’in Kar Kalitesi Nasıl? düzenlenmesidir. Biz de Kayseri Erciyes Avrupa’nın ve Türkiye’nin Önemli A.Ş. olarak bütün pistleri güneş battıktan Kayak Merkezleriyle Kıyaslandığında sonra gece boyunca ertesi gün gelecek misafirlerimiz için hazırlamakta ve gelen Artıları ve Varsa Eksikleri Nelerdir? kayakçıların keyifle kayak yapmasını Erciyes’in kar kalitesi bilindiği gibi oldukça sağlamaya çalışmaktayız. yüksek kalitede toz kar.

Kayak Merkezi’nde Konaklama İmkanı Sunan Otellerden Bahseder Misiniz? Erciyes Master Planı kapsamında kayak merkezine 17 adet butik otel, 4 adet de 5 yıldızlı yüksek yatak kapasiteli konaklama tesisi yapılacaktır. Bu otellerin arsa satışları geçtiğimiz sene gerçekleştirilmiş olup bazı yatırımcılar inşaata başlamış durumdadırlar. Beklentimiz 2014/2015 sezonunda 10 kadar otelin hizmete girmiş olacağıdır. Şu anki mevcut durumda Dağ’da 5 adet otel ve 2 adet kamu sosyal tesisi bulunmaktadır. Otellerin şuan toplam kapasitesi 800 yatak olup iki yıl sonra Erciyes’te 6000 yatak kapasitesi oluşacaktır.

www.istkayder.com

41


İSTKAYDER Dünya Kayak Merkezlerini Göz Önünde Bulundurduğumuzda Erciyes’in Ne Gibi Avantajları Bulunuyor? Yani Kayak Severler Neden Erciyes'i Tercih Etmelidir? Kayakçıların Erciyes’i tercih etmeleri için o kadar çok sebep var ki; bunları listelesek sayfalar dolar. Fakat şehir dışından gelecek misafirlerimiz için en önemli sebeplerden birisi öncelikle Kayseri şehir merkezine ve hava alanına yakınlığı. Uçakla gelen bir kayak sever yarım saat içinde Erciyes’te kayakları

ayağına takar ve pistlerde arz-ı endam edebilir. Bir diğer sebep Erciyes’in Alpler sistemi bir tesis ve pist ağına sahip olmasıdır. Burada vurgulanmak istenen karayoluyla 20 Km’lik bir yay içerisinde kalan alanda oluşturulan dört farklı giriş noktasından Dağ’a giriş yapabilmek ve istenilen noktaya halatlı taşıma sistemleri ve pistler vasıtasıyla ulaşabilme özelliğidir. Yani Tekir Kapı’ dan gondolla yukarı çıkabilen bir kayakçı Hisarcık Kapı ve Hacılar Kapı’ya kayarak ulaşabilir ve farklı pistleri kullanarak geri dönüş sağlayabilir.

42

www.istkayder.com

Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

Bahsedilen pist entegrasyonu şu anda ülkemizde en mükemmel biçimde Erciyes’ te bulunmaktadır. Ayrıca bütün mekanik tesislerimiz dünyanın en büyük Avrupalı markalarının ürünü olup son teknolojiyle teçhiz edilmiş ve en yüksek güvenlik tedbirleriyle donatılmış bulunmaktadır. Erciyes-Kayseri-Kapadokya üçgeni şehir dışından gelecek misafirlerimiz için önemli bir avantaj oluşturmakta ve Erciyes’e gelen bir ziyaretçi bir saat içinde Ürgüp’e giderek dünyanın 8. Harikası olan peribacalarını görme imkanına sahip olacaktır. Ayrıca tipili ve bozuk havalarda Kayseri şehir

Diğer hiçbir kayak merkezlerinde tek elden yönetim bulunmadığından orada çıkan aksaklıkların giderilmesinde ve ihtiyaç halinde muhatap bulunmaması önemli bir problem teşkil etmektedir. Biz misafirlerimizin rahatı ve kayakçılarımızın güvenli bir şekilde spor yapması için gece gündüz Erciyes’te bulunmaktayız. Türkiye’de pist güvenliği ve arama kurtarma faaliyetleri için 20 kişilik bir ekip sadece Erciyes’te bulunmaktadır. Pist güvenliğini sağlayan 20 arkadaşımız sürekli pistlerde bulunarak hem işaretleme ve güvenlik tedbirlerini kontrol etmekte

merkezine 20 dakika içerisinde ulaşmak mümkün olduğu için bir kayak turisti kayak dışı faaliyetleri olarak Kayseri’de birçok medeniyet eserini gezme ve görme imkânına sahip olacaktır. Birçok ziyaret sebeplerinden bir tanesi de Erciyes’in tek bir otorite tarafından yönetilen ülkemizdeki yegane dağ olmasıdır.

hem de kayak yaparken bir problem yaşayan misafirimize yardım etmekte ve gerekirse güvenle ana giriş noktasına ulaştırmaktadır.

Kayseri Erciyes A.Ş. olarak bizler Erciyes’ teki sosyal, sportif ve turistik faaliyetlerin tamamını idare etmeye ve Dağ’ a gelen bütün misafirlerimizin güvenli, huzurlu ve keyifli bir gün geçirmelerini temin etmeye gayret ediyoruz.

Ayrıca Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn.Mehmet Özhaseki’nin tüm vatandaşlarımızın faydalanması için Erciyes’ te bilet ve yemek fiyatları konusundaki hassasiyeti “Erciyes’in dünyanın en ucuz kayak merkezi” olarak bilinmesini sağlamaktadır. Bu da kayakçıların bizi tercih etmeleri için gerekli sebeplerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.


Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

İSTKAYDER

Erciyes’te Kışın Ne Tür Aktiviteler Yapılabiliyor? Erciyes Dağı’ nda kış sezonunda alp disiplini kayak, snowboard, telemark (dönüş kayağı), kayak turları, helikopter kayağı, cross country, snowkite, kar kızağı, kar motoru, buz pateni, hedikli arazi yürüyüşü, kayaklı oryantiring ve kızaklı dağ gezileri yapılabilmektedir.

Peki, Erciyes'te Kaç Pist ve Lift Var? En Uzun Pistin Uzunluğu Hakkında Bilgi Verir Misiniz? Erciyes Turizm ve Kayak Merkezinde mavi, kırmızı ve siyah renklerde acemi ve profesyonel herkese hitap edecek şekilde toplam 34 adet pist bu sezon halkımızın hizmetinde olacak. Pist uzunluğumuz ise snowboard ve snowkite dahil toplamda 102 kilometreye ulaşmış bulunmaktadır. 2014 sezonu itibariyle ise kapalı kabin gondol, telesiyej ve yürüyen banddan oluşan 18 adet 26.000 metre uzunluğunda mekanik tesisimiz misafirlerimizi halatlar üzerinde taşıyacaktır. En uzun kayak pistimiz Hisarcık Kapı’dan Erciyes’e giriş yapan misafirlerimizi 3.400 metre yüksekliğe çıkaran Ottoman tesisimizden başlayan pist olup uzunluğu yaklaşık 10 Km’yi bulmaktadır. Ayrıca hem Hacılar Kapı’da, hem Tekir ve Develi Kapı’ da da çok keyifli pistlerimiz hizmete girecek olup Avusturya’da, İsviçre’de bulunan kayak pistlerimizle Türkiye’nin en büyük pist ağına ulaşmış bulunmaktayız.

Erciyes Kayak Merkezi Bu Sezona Nasıl Hazırlandı? Bu Yılki Yenilikler Nelerdir? Erciyes Kayak Merkezi yeni sezona hummalı bir şekilde hazırlandı ve 2013 Aralık ayının ilk hafta sonu Hacılar Kapı gondol tesisimiz ve pistlerimizi bu yıl hizmete aldığımız suni kar makinelerinde kar üreterek hizmete açmış bulunuyoruz. Tekir Kapı’ da yapılan yeni 10 kişilik gondol mekanik tesisimiz faaliyete geçmiş bulunmaktadır. Ayrıca Hisarcık Kapı ve Develi Kapı’daki 4 mekanik tesis de bu yıl ilk defa kayak severlerin hizmetine sunulacaktır. Kiralık kayak dolapları, soyunma odaları, bebek bakım odaları ve çocuk oyun alanları da gelen misafirlerimizin hizmetinde olacaktır. Hacılar Kapı’ ya yeni yapılan Zip-Line ise adrenalin

dolu bir eğlence sunmaktadır. Avrupa standartlarında tüm pist işaretlemeleri ve güvenlik tedbirleri alınmış olup kusursuz bir kayak keyfi misafirlerimizi beklemektedir.

Snow Academia Ne Zaman Hizmet Vermeye Başladı? Her Yaş Grubuna Hitap Ediyor Mu? “Kayak Yapmayan Kalmasın” sloganıyla 2013 sezonunda faaliyete başlattığımız kayak okulumuz yerli ve yabancı misafirlerimize kayak öğretmek ve Büyükşehir Belediyemiz’in halkımız için yaptığı devasa yatırımlardan halkımızın sonuna kadar istifade etmesi için kurulmuştur. Dağ yönetimini bütün boyutlarıyla üstlenen şirketimiz Kayseri Erciyes A.Ş. bünyesinde kurduğumuz Snow Academia ile gayemiz kayak eğitimini de düzenlemek ve yaygınlaştırmak; halkımıza kayak eğitimini en ekonomik şartlarda sunmak ve yediden yetmiş yediye kayak öğretmektir. Dolayısıyla grup ya da fert olarak ders alacağınız kayak okulu her yaş kesimine hitap etmektedir. Burada özellikle okul öncesi çocuklar ve ev hanımlarımız ana hedef kitlemizi oluşturmaktadır. Bayanları evde oturmak yerine Erciyes’in emsalsiz ortamından faydalanmaya davet etmek isiyoruz.

aşamalarının tamamının bitirilmesi beklenmekte ve tam anlamı ile hazır hale gelen kayak merkezinin tanıtım aşamasına geçilmesi planlanmaktadır. Bu kapsamda büyük turizm fuarlarına katılmak, büyük çapta tur acentelerini Erciyes’e davet edip kayak merkezleri ile ilgili ek paketler hazırlatmak, Havayolu ulaşım firmaları ile görüşüp Kayseri için direkt seferler başlatmak, yerel ve ulusal basında yayınlar yapmak, dizi ve filmlere konu olmak, Aylık olarak firma dâhilinde gazete yayınları yapmak, sosyal ağları kullanmak (web sitesi, facebook, twitter, instagram) gibi tanıtıma yönelik çalışmalar yapılacaktır.

Bölgenin Tanıtımına Yönelik Olarak Neler Yapmayı Planlıyorsunuz? Bölgenin tanıtımı ile ilgili olarak 2 yıl kadar daha sürecek olan proje

www.istkayder.com

43


İSTKAYDER

Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

TÜRKİYE’NİN YENİ BİR DESTİNASYONU ERCİYES TURİZM MERKEZİ

Erciyes Dağı eski çağda kutsallıklar izafe edilen Kayseri’nin gözbebeği sayılan bir dağdır. Uzun yıllardır devam eden kayak ve kış sporları faaliyeti ile de bölgeye ayrı bir canlılık sunmuştur. Bu yönüyle önemli bir turizm potansiyeline sahipken maalesef gelişigüzel tesisleşmenin, kendiliğinden ve plansız gelişimin etkisiyle beklenen turizm etkisi şimdiye kadar yakalanamamıştır. Erciyes’in toz karı ve kayak sporuna uygunluğu bilinirken istenilen profesyonel yatırım yapılamadığı için şehre ve ülkeye koyması çok muhtemel olan ekonomik, sportif ve kültürel katkı maalesef oluşamamıştır. Halbuki hükumetimizin turizmi çeşitlendirme stratejisine de uygun olarak kışın kayak, snowboard, snowkite, kayaklı yürüyüş gibi sporlar için; yazın da tırmanma, dağ bisikleti, trekking, kamping, doğa ve kültür turizmi türü aktiviteler sunan Erciyes, ülkemiz açısından da önemli

44

www.istkayder.com

bir turizm merkezi olma potansiyeline sahip bulunmaktadır. 2005 yılında Erciyes Dağı’nın Kayseri Büyükşehir Belediyesi sınırlarına girinceye kadar maalesef yukarıda değinildiği şekliyle kendi kaderine terk edilen Erciyes’ten beklenilen turistik ve ekonomik etki sağlanamamıştır. Genel itibarla yaz turizmine odaklanmamız; güneş- kumsal- deniz turizmi dışındaki kaynakları görmezden gelmemiz, birçok dağ gibi Erciyes’te de plansız ve çarpık yapılaşmayı getirmiştir. Dolayısıyla Dağ yönetimi açısından başarısız, kontrolsüz ve güvensiz bir yapı oluşmuş ve kış sporları tamamen kişisel inisiyatiflerle kendi kaderine terk edilmiştir. 2005 yılında çıkarılan Büyükşehirler Kanunu marifetiyle Erciyes’in idari sınırları değiştikten sonra Kayseri Büyükşehir Belediyesi Erciyes Master Planı için start vermiş ve Avrupa’daki kayak merkezleri standardında bir Kış

Turizm Merkezi oluşturmak maksadıyla çalışmalarına başlamıştır. Global bir proje yürütme mantığı içerisinde yürütülen Erciyes Master Planı, fizibilite çalışmaları, projelendirme ve uygulama süreçleri de dahil olmak üzere Alpler’de birçok kayak merkezi oluşumuna imza atmış Avusturya’lı danışman firmalar nezaretinde yürütülmüştür. Daha önce Dağ üzerinde tek bir alana sıkışmış bulunan mekanik tesisler ve pistler Erciyes’in eteklerinde dört farklı giriş noktası oluşturmak suretiyle yaklaşık 25 km’lik bir alana yayılmış; birbiriyle entegre olmuş pistlerde kayakçının Dağ’ın her tarafında özgürce kayak yapmasına imkan tanıyacak bir pist planı yapılmıştır. Bütün giriş noktalarında ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılayacak danışma ofisleri, restoran ve kafeler, kiralama dükkanları, anne bakım odaları, çocuk oyun parkları


Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

İSTKAYDER

gibi sosyal imkanlar oluşturulmuştur. Sadece kış turizmine yönelik olmayıp Erciyes’ten dört mevsim istifade etmeyi amaçlayan yaz sporları ve doğa aktiviteleri de planlanmıştır. 2011-12 sezonunda birinci etabının devreye girmesiyle birlikte Erciyes Master Planı kayak severler arasında çok ciddi bir pozitif yankı bulmuş, 2012-2013 sezonu Erciyes’in tüm ülke sathında duyulduğu bir dönem olmuştur. Türkiye’nin her yerinden kayakçılar Kayseri’ye gelmiş ve ülkemizde ilk defa bir plan dahilinde profesyonelce oluşturulan bir merkezde kayak yapmanın keyfini yaşamışlardır. Kış sporları ve kayak turizmi özellikle Avusturya, İsviçre, Fransa gibi ülkelerde çok ciddi bir turizm geliri oluşturmakta, milyonlarca insan kayak yapmak için bu ülkelere gitmektedir. Dolayısıyla Erciyes Dağı tüm dünyadaki ziyaretçiler için hem ulaşım, hem güvenlik, hem turistik, hem de sosyal tesisleşme alanında ciddi bir fırsat sunmaktadır.

Master Plan aşama aşama yürütüldükçe Erciyes Dağı’nın bütün potansiyelleri ortaya çıkarılmakta; dolayısıyla ağırlıklı olarak kış turizmi ve ihmal edilemeyecek derecede de yaz turizmi aktiviteleri ziyaretçileri Dağ’a çekecek bir cazibe merkezi oluşturmaktadır. Bütün yatırımlar Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından bir Master Plan dahilinde yürütüldüğü için yol haritası mevcut olup öncelikle dağa gelecek yerli ve yabancı turistin öncelikli ihtiyaçlarını

karşılayacak altyapı kurulmuş, akabinde de insanlara kayak sporu dışında alternatif imkanlar oluşturacak faaliyetlere ağırlık verilmektedir. 2012-13 sezonu itibariyle 15 adet telesiyej, telekabin, teleski gibi halk arasında genel olarak ‘teleferik’ olarak bilinen mekanik tesislerin yanısıra çocuk oyun alanları, eğitim alanları, kızak alanları gibi kayak dışı eğlence aktivitelerini besleyecek baby lift, magic carpet, snow tubing, tırmanma duvarları gibi imkanlar da

dağda oluşturulmuştur. Proje bittiği zaman 200 km olarak planlanmış farklı zorluk derecelerindeki kayak pistleri geçtiğimiz sezon itibariyle 60 km’yi geçmiş bulunmakta ve 2013-14 sezonunda hem mekanik tesislerin sayısı artacak hem de pist uzunluğu 100 km’yi geçecektir. Bu özellikler de Türkiye’nin en büyük gerçek kayak merkezi olacak Erciyes’i tüm dünyaya açacak süreçler olarak görülebilecektir.

www.istkayder.com

45


İSTKAYDER

Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

Devam eden plan içerisinde Erciyes çok farklı bir görünüme kavuşmuş ve Avusturya’daki dünyanın en bilinen kayak merkezlerini aratmayacak bir altyapıya sahip olmuştur. Temel altyapı hizmetleri devreye sokulduktan sonra konaklama imkanlarının genişletilmesine sıra gelmiş ve Dağ üzerinde bulunan mevcut 700 yatak kapasitesine ilave olacak 5000 yatak kapasitesine sahip 21 otel arsası yine Büyükşehir Belediyesi tarafından yatırımcılara satılmış bulunmaktadır. 2013-2014 sezonundan itibaren hizmete girmeye başlayacak otellerle birlikte Erciyes’in Alpler’deki kayak merkezlerinden hiçbir eksiği kalmayacak özellikle yabancı turistlerin gelmesine yönelik ciddi çalışmalar hız kazanacaktır. Özellikle Alpler, Pireneler gibi dağlarda bulunan kayak merkezlerinin bulundukları şehir, bölge ve ülke ekonomisine yaptıkları katkı hesaba katılırsa Erciyes’te sadece Kayseri için değil Türkiye için çok önemli bir değer ifade eden bir turizm merkezi haline gelecektir. Ülkemize gelen turist sayısının en düşük rakamlarıyla seyrettiği kış aylarında Erciyes çok ciddi bir turist potansiyeline ulaşacaktır. 8 Milyon nüfuslu Avusturya’yı kışın 4 aylık zaman diliminde 20 milyonun üzerinde kayak turistinin ziyaret ettiği nazarı dikkate alınırsa, Erciyes ve benzeri kayak merkezlerinin Türkiye turizmine ve ekonomisine, dolayısıyla da ülkemizin sırtında önemli bir kambur olan cari açığın finansmanı problemine ne denli bir katkı sağlayacağı aşikar olarak gözler önüne serilmektedir. Ülkemizde Kayseri Büyükşehir Belediyesi olarak tek elden yatırımı yapılan ve Belediye’nin Erciyes Dağı yönetimi için kurmuş olduğu Kayseri Erciyes A.Ş. tarafından tek elden yönetilen bir kayak merkezi olması Erciyes’in tanıtımında ve PR çalışmalarında çok etkili olmuş ve turizm yatırımcılarına güven ve istikrar ortamını sağlamıştır. Dolayısıyla turizm profesyonelleri Master Plan başladığı ilk günden itibaren ülkemizde yeni bir destinasyon oluşması sürecini merak ve heyecanla takip etmişlerdir. Restoran ve kafe işletmecileri, kiralama hizmeti veren kuruluşlar, tur operatörleri ve acenteler Erciyes’in altyapı çalışmalarının bitmesi ve yatırımların Kayseri Erciyes A.Ş. tarafından işletmeye açılmasıyla birlikte Dağ’da yatırım yapmışlar ve bölgedeki turizm aktiviteleriyle de ilgilenmişlerdir. Büyükşehir Belediyesi tarafından satışı yapılan 21 adet otel arsası da büyük rağbet görmüş ve Türkiye’de ilk defa dağ otelciliği otel yatırımcılarının bu kadar ilgisini çekmiştir. Bu noktada yatırımcının güvenini sağlayan en önemli unsur Erciyes Dağı’nın bir sahibinin olması, Dağ ile profesyonel manada ilgilenen bir kurumun varlığı ve Erciyes’in tüm dünyada reklam, tanıtım

46

www.istkayder.com

ve PR faaliyetlerinin istikrarlı biçimde sürdürülmesidir. Bakanlığımızın stratejik olarak yürüttüğü ülkemizde turizmin çeşitlendirilmesi politikasına da paralel olarak ortaya çıkan ve profesyonelce yatırımları devam eden ve profesyonelce yönetilen yeni bir destinasyon yatırımcıların mevcuttaki yoğun rekabet şartlarında yürüttükleri faaliyetleri için de bir alternatif oluşturmuştur. Türkiye’de oluşmakta olan yeni bir kayak merkezi yabancı yatırımcı ve turizmcilerin de yoğun ilgisini çekmekte ve Türkiye’nin turistik, ekonomik, politik imajının en yüksek noktasına ulaştığı şu dönemde özellikle Avrupalı ve Arap turizm yatırımcıları Erciyes’e yatırım yapmak maksadıyla geziler düzenlemektedir. Otelciler, gıda işletmecileri, sportif faaliyet organizatörleri, danışman şirketler, eğlence alanları üreticileri Erciyes’te gerek yer almak, gerekse yap-işlet-devret sistemiyle ticari faaliyet yapmak için talepte bulunmaktadırler. Danışman firmalar tarafından 275 Milyon Euro olarak belirlenen toplam yatırım bütçesinin Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nce yapılacak kısmı önemli ölçüde tamamlanmış bulunmaktadır. 2013 yazında planlanan yeni liftler ve pistler, kongre merkezi,

cumhurbaşkanlığı konukevi, takımların yaz kampları için futbol sahaları, yüzme havuzları, SPA merkezi, yaz kızağı, otopark, restoran ve kafeterya gibi yeni yatırımlarla birlikte Büyükşehir Belediyesi’nin yapacağı yatırımlar tamamlanmış olacaktır. Otel yatırımcılarının yapacağı otellerin de tahmini 100 Milyon Euro’yu bulması durumunda Erciyes’e yapılan yatırım beklenenin de üzerinde 300 Milyon Euro’yu geçecektir. Bununla birlikte şunu vurgulamak gerekir ki Erciyes’te oluşan bu enerji taşma etkisiyle şehir merkezi ve Dağ’a komşu bölgelere ciddi bir katkıda bulunacak ve sadece Kayseri değil bölge de Erciyes’in etkisiyle önemli ekonomik hareketliliğe sahip olacaktır. Bu projeye ucu açık bir süreç olarak bakmak gerekeceğinden Erciyes’e gelecek yerli ve yabancı turisti memnun edecek çok farklı yatırım özel teşebbüs tarafından bölgeye yapılmaya devam edecektir. Bundan 25 yıl kadar önce Antalya’da başlayan turizm faaliyetleri şehri ve bölgeyi nasıl dönüştürmüş ise Erciyes Master Planı da benzer bir dönüştürücü dinamizmi içinde barındıran bir süreç olarak görülmelidir. Dr. Murat Cahid CINGI KAYSERİ ERCİYES A.Ş. YÖN.KUR.BŞK.


İSTKAYDER

Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

“BEYLİKDÜZÜ BELEDİYESİ”

geleceğini dile getiren İmamoğlu; Kordonteras, Kordonfest ve Kordoniskele adındaki üç ayrı projeyi hayata geçireceklerini söyledi.

İstanbul’un Örnek Belediyesi Olma Yolunda Hızla İlerliyor

Cumhuriyet Caddesi’nde 1,2 kilometre uzunluğunda bir alanı yayalaştıracak ve Beylikdüzü’ne yaraşır bir kent meydanı haline getireceğiz” diyen İmamoğlu, Üç Köy, Üç Meydan” projesi ile Beylikdüzü’nün üç geleneksel merkezi olan Gürpınar, Kavaklı ve Yakuplu köylerini hak ettikleri değere de kavuşturacak.

Beylikdüzü’nü vizyon projeleri ile bir marka haline getireceklerini ifade eden Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü’nün kentleşen ve gittikçe gelişen yapısıyla tercih edilen bir kent haline geldiğini belirterek, “20 senedir Beylikdüzü’nde yaşayan biri olarak bu ilçeyi en yakından tanıyanlardan biriyim. İlçenin ihtiyaçlarını, gerekliliklerini ve büyüme hızını an be an gözlemliyorum. Dolayısıyla şehrin nabzını oldukça uzun bir dönemden beri tutuyorum. “Beylikdüzü’nde dönüşüm başlıyor” diyoruz, “Beylikdüzü Batı İstanbul’un başkenti olacak” diyoruz. Bu vizyonumuzu gerçekleştirmek adına ilçeyi markalaştırma gayretlerimiz; sağlık, çevre, ulaşım, eğitim, kültür, sanat, sosyal yaşam ve spor alanlarında ortaya koyacağımız hizmetlerimizin çeşitliliği ile kendini göstermeye başladı bile” diye konuştu.

ŞEHİR VE KÜLTÜR DOKUSUYLA HERKES BEYLİKDÜZÜ’NDE YAŞAMAK İSTEYECEK Başkan İmamoğlu, “Beylikdüzü Geleceğine Yürüyor” sloganıyla yol çıktıklarını ve vizyon projeleri hem halkla hem de sivil toplum örgütleri, kanaat önderleri, akademisyenler, esnaf ve iş adamlarıyla paylaştıklarını söylüyor. Beylikdüzü’nün senaryosunu tüm vatandaşlarla birlikte yazacağının sözünü veren İmamoğlu, belediyenin yeni logosunu dahi halkın takdirine sunarak, logonun ne olacağına halkın karar vermesini sağladıklarını söyledi. Evvela demokratik bir zeminde, vatandaşların bu ilçede yaşamaktan mutlu olduğu, insanların birbirine sevgi ve saygı içinde yaklaştığı, bakılan her noktada kültür ve sanata dair izler taşıyan eserlerin görüldüğü, sahilinde maviyle, parkında bahçesinde yeşiliyle birleştiği, özgürce nefes alınan, bireylerin fikir ve görüşlerini rahatlıkla dile getirebildiği bir Beylikdüzü kuracaklarını vurgulayan İmamoğlu “Şehre ruh katacağız. Beylikdüzü’nün kalbi daima heyecanla atacak, bu bizim en büyük hayalimiz” dedi.

48

www.istkayder.com

Beylikdüzü’nün Şehir Ruhu Sanat ve Kültürle Canlanacak

Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu

Ulaşım Sorunu Çözülecek Öncelikle Beylikdüzü’nün ulaşımını sıkıntı olmaktan çıkaracaklarını belirten İmamoğlu, “Yıllardır süren ihmalin sonucu olarak Beylikdüzü’nün yaşadığı ulaşım sorunlarını çözmek için; E-5’ten Beylikdüzü’ne girişteki 3 kavşakta trafiği rahatlatacak düzenlemeleri yapacağız. İncirli-Beylikdüzü metro hattı, deniz ulaşımı, E-5’ten ilçeye yeni girişler ve yer altı kavşaklarıyla ulaşımı rahatlatacağız” diye konuştu. Başkan İmamoğlu, çevreye yapılan en önemli yatırımlardan İstanbul’un en büyük parkı Yaşam Vadisi’ni Beylikdüzü’ne kazandıracaklarını söyleyerek, 1 milyon metrekarelik bir alana yayılan Yaşam Vadisi projesi; dinlenme, eğlenme ve spor alanları, eğitim, sağlık tesisleri, botanik bahçesi, tematik parkları, yürüyüş yolları ve gezinti tramvayı ile halka hizmet vereceğini ifade etti. Beylikdüzü sahil düzenlemeleri ile de dikkat çekecek. Mavinin Beylikdüzü’ne huzur kattığı bu özellikten keyif dolu anlar çıkaracaklarını, sahilde yapılacak düzenlemelerle İstanbul’un en özel, en renkli, en canlı sahillerinden biri haline

Beylikdüzü, sanata ve kültüre açılan modern bir dünya sunmaya devam edecek. Beylikdüzü’ne inşa edilecek müzeler ile beldeyi İstanbul’un kültürel cazibe merkezlerinden biri haline getireceklerini konuşmasına ekleyen İmamoğlu, Türkiye’de eşi benzeri olmayan Görme Engelliler Müzesi, tam anlamıyla “hissetmeye” dayalı bir müze olacağını söyledi. Yakın Tarih Canlıları Müzesi ve Anadolu Medeniyet Parkı da büyük ilgi çekecek. Genç nüfusun ağırlıkta olduğu Beylikdüzü’nde daha sağlıklı bir yaşamı teşvik etmek için yeni spor atılımları da hayata geçecek. Kültür ve sanat merkezleri, sinemaları, tiyatroları, festivalleri, şenlikleri, konserleri, spor etkinlikleriyle Beylikdüzü hayatın hiç durmadığı bir bölge olacak. Kent Sineması, Kent Tiyatrosu ve Amfi Tiyatro projeleri ile Beylikdüzü’nde sinema severlere nostaljik açık hava sineması keyfi yaşatılacak.

Kadınlar, Gençler ve Çocuklar Artık Daha Aktif Olacak İmamoğlu, kadınların yeni beceriler edinmeleri için kurs ve etkinlikler düzenleyeceklerini ve emeklerinin ürünlerini değerlendireceklerini belirtti. Gelir düzeyi itibariyle ihtiyaç sahibi ailelere ücretsiz kreş imkanı sağlayacaklarını vurgulayan İmamoğlu,“Bir Kadın Barınma Evi kurarak kadınların zor günlerinde yanlarında olacağız, onlara yardım ve destek imkanı sunacağız” dedi. Beylikdüzü için hazırlanan bütün projeler esnaf için de fırsat niteliğinde. Beylikdüzü’nde yaşayan engelli vatandaşlara özel kurulacak Engelli Koordinas-


Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

yon ve Eğitim Merkezi ile hayat daha yaşanır, daha kolay bir hale gelecek.. Beylikdüzü Belediyesi, Gençlik Merkezleri ile gençlerin yeni hobiler edinmelerini, spor ile iç içe olmalarını, mesleki eğitim ve kariyer planlama imkanlarıyla kendilerine aydınlık bir gelecek çizmelerini sağlayacak.

1.Grup Başkan Vekili Ömer Şatır: “Yönetim ve Başarı Ekip İşi” Belediye yönetiminde çok değerli bir ekip ile Beylikdüzü için hizmetler üretiliyor ve projeler hayata geçiyor.

İSTKAYDER

Vekili olan Ömer Şatır, Beylikdüzü’nün belediye yönetiminde önemli bir rol üstleniyor. Şatır, Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na büyük bir inanç duyduğunu belirterek, başarının bir ekip işi olduğunu ve el ele vererek

Eğitim ve Sağlık Önceliklerimiz Arasında

Beylikdüzü için konulan hedeflerin başında ise eğitim geliyor. Her semte, her mahalleye yeni ve modern okulların kurulması için çaba gösterecek, mevcut okulların fiziki ve teknik ihtiyaçlarının karşılanmasında ve binalarının güçlendirilmesinde aktif rol oynayacak olan Beylikdüzü Belediyesi, İlçe’nin bir üniversiteler kenti haline gelmesi için gerekli çalışmaları da yapacak. Süratle modern tıbbi cihazlarla donatılmış bir kent hastanesinin kurulması için girişimlere başlayacaklarını belirten İmamoğlu, Beylikdüzü genelinde de, tüm mahallelere yayılacak bir sağlık merkezi ağı kuracaklarına dikkat çekti. Emeklilerin hayatın içinde olabilmelerini ve toplumun, onların deneyimlerinden daha çok faydalanmasını sağlamak için organizasyonlar yapacak olan Beylikdüzü Belediyesi aynı zamanda geri dönüşüm seferberliği başlatarak, geri dönüştürülebilecek atık kağıt, plastik ve yemeklik yağları toplayarak çevreye zararı en aza indirecek.

Beylikdüzü Belediyesi 1.Grup Başkan Vekili Ömer Şatır Beylikdüzü Belediyesi 1.Grup Başkan Vekili ve Meclis Üyesi Ömer Şatır da bu yönetimin önemli bir parçası. 1948 yılında Kayseri’nin Melikgazi ilçesine bağlı bir köy olan Tavlusun’da (Şimdiki Mimarsinan Mahallesi) doğdu. Orta ve lise öğrenimini, birçok ünlü ismin yetiştiği ve mezun olduğu Kayseri Lisesi’nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirdi. 2009 yerel seçimlerinde Beylikdüzü’nde CHP Belediye Meclis Üyesi olan ve şu an 1. Başkan

Beylikdüzü’ne hizmet edeceklerini söyledi. Aynı zamanda İstanbul Kayseri İli ve İlçeleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin önemli bir üyesi olan Şatır, derneğin faaliyetlerinin hem Beylikdüzü’nde yaşayan Kayserili vatandaşlarımıza hem de Beylikdüzü halkına ciddi yarar sağlayacağını belirtti. Ömer Şatır, hem Beylikdüzü Belediyesi hem de şahsi olarak, derneğimize desteklerinin devam edeceğini sözlerine ekledi.

www.istkayder.com

49


Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

İSTKAYDER

GENEL MERKEZ: Mehmet Akif mah. Aşık Veysel cad. No :124 İkitelli/İstanbul ŞUBE 1 : Alt Kaynarca Mah. Akdeniz Cad. Pendik/İstanbul ŞUBE2 : Cumhuriyet Mah. Meclis Cad. No:62 Silivri /İstanbul

Gsm: 0 533 306 62 17

-

www.istkayder.com Web: www.flexhome.com.tr


İSTKAYDER

SEVGİLİ KAYSERİLİ HEMŞEHRİLERİM Ekonominin düz bir doğru olmaktan çıktığı ve kar maşa içinde düz en hal ini almaya başladığı son otuz yıldır yaşananların ivmesinin daha da artarak devam edeceği yeni bir ekonomik sisteme girmek üzereyiz. Klasik ekonomi ve işletmecilik anlayışının yakaladığı sağ lam başar ıyı de vam ettirme aç ısı ndan mevcudun üzerine neler yapmalıyız?Temel kritik sorun budur. Bu soruna dünya üzerinden bazı örnekler vermek gerekmekle birlikte bu örneklerin temel yapılarının bizim toplum ve işletmecilik anlayışına uygun olup olmama ve bizim bu yapıların iyi yönlerini kendimize adapte etme becerimiz bu yolda karşımıza çıkan en önemli yol ayrımlarıdır. Dünya ticaretinin ilk global hattı olan İpek Yolu üzerinde yer alan Kayserimiz bu avantajını yüzyıllardır iyi kullanmış, hem ticaret hem de sanayi kültürünün oluşması açısından sağlam bir alt yapının sahibi olmuştur.

52

www.istkayder.com

Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

Bu yazı açısından Kayseri’den dünyaya açılmada şirketlerin mevcut durumunu koruma ve muhafaza etmesi için son dönemlerde artan şirket iflasları ve bunun ekonomik düşüncesi üzerinde duracağım. Ekonominin dengede gitmediği zamanlarda yaşanan şirket iflasları, genel anlamda kamuoyunun pek dikkatini çekmez. Zaten herkes zor durumdadır ve gücü yetmeyen şirketlerin bu durumda iflas etmesi normal bir durumdur. Peki, ekonomi normal zamanlarda olduğu zaman yaşanan ve sıklığı gittikçe artan şirket iflasları neden dikkat çekmez!? İşte şirketler dünyasına bakışı değiştirecek önemli bir düşünce değişimi ile karşı karşıyayız. 1970’lerde Nobel ödüllü ekonomist Robert Lucas, Rasyonel bekleyişler teoremi ile ekonomiye yeni bir bakış getirmeye çalışırken, 1980’lerde ise Kahneman-Tversky ikilisi ise ekonomik açıdan rasyonel/mantıklı olmayan ve davranışlara dayalı ekono mi yak laşı mı öne sür müş tür.

Bu yıl ise Fransız bir ekonomist Pikety, dalgalanan ekonomik ortamlarda şirketlerin davranışlarını inceleyerek Nobel ekonomi ödülü aldı. Değişen ne oldu da ekonomi ve bilim arasında bu denge sorunlarına çözüm arama daha da hızlandı? Neden ekonominin iki önemli akımından bahsettik ve bunların şirketler dünyası ile ilişkisi nedir diye soracak olursak karşımıza özellikle gelişme ve yükselme dönemlerini yaşayan şirketler için hem beklentilere göre şirketi yeniden şekillendirmeye kalkma hem de şirketlerin objektif olması gereken karar mekanizmalarında davranışsal etki ile yanlış kararlar verme alışkanlığının teorik temellendirilmesidir. Teori ile pratik arasında zaten var olduğu C.P.Snow’un tabiriyle iki kültür arası düşünülen uyumsuzluk, acaba şirketlerin iflas etmesinde de geçerli midir? Bir şirket neden iflas eder ya da batar diye sorduğumuzda aklımıza gelen ilkcevaplar;


Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

İSTKAYDER

CEVAPLAR

Ekonomik darboğazda; -Aile kavgası var -Ortaklar arası sorun var -Devlet ile problemi var -Parası yoktu -Çok yatırım yaptı -Zaten büyüyemezdi -Sektörü kötü -Sektörü yeni -Diğer sebepler … olmak üzere birçok seçenek ve çözüm senaryosu muhakkak aklımıza gelecektir. Bunların hangileri doğru ya da yanlış diye bir sorsam size, cevabınız ne olurdu? Şirketler özelliklede ekonomik ortam dengede ve büyüme yönünde iken aslında yukarıda cevapları maddesel olarak verilen seçeneklerin her şirkete göre ayrı ayrı ve özel olarak oluşan portföyünün sonucu batar ve cevaplar bir önceki ile tam aynı değildir! Peki, şirketlerin neden iflas ettikleri sorusu cevapsız mı kalacak, tabiî ki hayır. Ülkemiz açısından özellikle 1980 sonrası yaşanan ekonomik gelişme ile ticaret ve sanayi alanında gerçekten iyi bir gelişme göstermişlerdir. Bu gelişme o kadar hızlı olmuştur ki doğal olarak işletmecilik ve rekabet açısından iyi nitelikte yetişmiş bir kültüre sahip sanayici tüccar sayısının aynı hızda artmaması ile üst yönetimlerde yaşanan sıkıntıların artması neticesi doğmuştur. Şirketlerdeki iflas tehlikesinin artması da yukarıda sayılan nedenlerin bir bileşkesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ekonomik trende bağlı olarak hızlı büyüyen ve ne kadar büyüdüğünü dahi net olarak bilemeyen, bunu yanı sıra kapasite olarak büyümesini zamana yayması gerekirken en kısa sürede büyümeyi belirsiz bir strateji yada Türk atasözü ile “Kervan yolda düzülür” mantığı ile yapmaya çalışan sanayici ve ticaret adamlarımız, zaman içinde kısmen başarılı oldular ama genel anlamda başarısızlıklar ile karşı karşıya kaldılar. Ekonomik trend o kadar hızlı idi ki, kimin başarısız olup olmadığı değil sadece başarılı örnekler ile suni bir plasebo etkisi yaparak mutluluk oyununda Polyannacılık rolünü oynadılar. Ekonominin özelliklede davranışsal ekonominin temelindeki akılcı olmayan davranışlar ile kararların alınması ve ekonomik faaliyetlerin buna göre yeniden şekillendirilmesinde şunu belirtmek gerekir ki, bu yaygın ve sebebi belirlenemeyen hastalık sadece bizim

ülkemize ait olmayıp tüm dünya için geçerlidir. Bu etkiden kurtulmamız Kayserili düşüncesi ile bir nebze mümkün olmakla birlikte bunun geliştirilmesi gereklidir. Ülkemizin 2023 yılı hedeflerini açık ve net bir şekilde ortaya koyması ile aynı zamanda işletmelerinde buna hazır olmasını sağlayacak ortamında oluşmasını desteklemelidir. Bu destek yukarıda bahsettiğim eksik kültürün hızla tamam lanmasını ve gerçek anlamda Türkiye ve işletmelerinin potansiyellerinin ortaya çıkmasını sağlayacaktır. İşletme sahipleri özellikle karar almada etkin bir mekanizma geliştirme, objektifliğini koruyacak karar alanları bünyeye katma, kapasiteyi net olarak belirleyip pazara göre yeniden yönlendirme, nakit sahibi olma ile karlılık arasındaki net farkı hissetme, işi ileriye nasıl taşırım düşüncesine sahip olma ve bu konularda çaba göstermesi gerekecektir. Bir Kayserilinin aklında olması gereken bu çözümlerin yerine getirilmemesi ile özellikle Kayseri içindeki işletmecilik

düşüncesinin dışarıya ürün satma alanındaki başarılarını işletme yönetimlerini dışarıya açma yönünde de geliştirmeleri gerektiğini unutmamalıyız. Türkiye içindeki işletmecilik anlayışında önemli yere sahip olan güzel şehrimiz becerilerini bir miktar daha artırarak kendini geleceğe taşıma becerisini gösterecektir. Sevgili Kayserili Hemşerilerim, Şirketlerde insan hayatı gibi muhakkak yaşamlarını sonlandıracaklardır, fakat bunun hızı ve süresi ekonomi için oldukça önem kazanmaya başlamaktadır. Yukarıda bahsettiğim nedenler ile şirketiniz güçlü iken hazırlık yapın ve karlılığınızı, nakdinizi, şirket varlık ve sermayesi ile en önemli unsur olan şirket insan potansiyelinizi nitelik olarak yükseltmenin yollarını arayınız. Dünyaya değer katmaya devam dileği ile

Dr. Mehmet KAHRAMAN

Öğretim Görevlisi – S.M.M.M – C.M.C

www.istkayder.com

53


IKLISI” KAYSERİ’YE HAS BİR LEZZET: “DEVELİ CIV Develi Cıvıklısı tarihinin Doğu Roma ve Bizans İmparatorluğu zamanlarına kadar gittiği söylenir. Kayseri’nin Develi ilçesine özgü bir tür bıçak arası, kuşbaşılı pide çeşididir. Osmanlı İmparatorluğu döneminden beri pişirilen ve kalitesi padişah fermanı ile belgelenmiş yöresel bir yiyecek. Fermanı okuduğunuzda nasıl yapıldığını da kavramış olursunuz. Develi Belediyesi bu pidenin korunması ve tanıtımı için patentini bile almıştır. Cıvıklı adı Erciyes Dağı yaylalarında otlayan koyunların etinin çift bıçak altında kıyılarak kıyma yapılması sonrası etin yağının da çift bıçak darbesi ile erimesi sonrası cıvıdığından “Cıvıklı» adını almıştır. Günümüzde Türkiye geneline ve hatta Avrupa ülkelerine, Develi’den cıvıklı ustası gitmektedir.

MEŞHUR DEVELİ CIVIKLISI FERMANI

“Cıvıklı yapılacak et bir gün evvelden alına terbiye edile. Koyunun bel ve kaburga etlerinin sinirleri alındıktan sonra çift bıçak ile elde doğranıla, bir günlük beklemeye bırakıla. Bir gün sonra hazır et içine ince kıyılmış soğan katıla. Şayet arzı edilirse domates ve biberde ince ince doğranıp cıvıklı eti ile karıştırılıp harman edile. 15-20 dakika bekletile ve hamur üzerine serilmeye hazır edile. Cıvıklı hamuru: Buğday unundan hazırlanan mayalı hamur yaklaşık 200 gram olarak kesilip pasalarda 15-20 dakika bekletile. Ustalık mahareti ile ince bir şekilde açılan hamur, üzerine bekletilen cıvıklı serile, fırına atıla. 1 m. yüksekliğinde üzeri çamur ile ebadında, m. 2x2 fırını: Cıvıklı çekilmiş kaya tuzu ufalanmış cam batman 100 içine kasnak örülen (ısı muhafazası için) konula. Tuz kumu k Kızılırma ince parçaları bulunan ateşe dayanıklı tepesinde kartın dağındaki Erciyes üzerine ot taşlarından 30x50x20 ebadında tıraşlanmış taşlar konula. Fırının yan duvarları ve kubbesi ateş tuğlası ile örüle, kubbe üzerine yine ısı muhafazası için 50 batman çekilmiş kaya tuzu ufalanmış cam parçaları ince Kızılırmak kumu konularak üzeri kapatıla. Fırında yakacak olarak isi olmayan odun cinsinden meşe ve kızılçam yakıla. Fırın ateşi cıvıklı pişirileceği zaman fazla harlı olmaya. Cıvıklının pişmesi: 5 dakikada pişen cıvıklı fırın çıkışında önceden ince doğranmış maydanozlar atılarak tabaklara servis yapıla.Cıvıklı yanında içecek olarak Erciyes dağından gelen soğuk su veya ayran üzerine tatlı olarak tel kadayıfı yenile? Yiyenlere afiyet ola, şifa bula, Yiyemeyenlere nasip ola, Cıvıklısı ile Develi nam bula, Bizlere bu güzel nimeti veren Allah’a Hamd ola? İş bu ferman meşhur Develi Cıvıklısı için çıkarıla?

54


İSTKAYDER

Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

GEVHER NESİBE SULTAN VE KAYSERİ’YE HATIRASI Gevher Nesibe Sultan, Selçuklu Hükümdarlarından II. Kılıçarslan’ın on iki evladından tek kızı, yadigârı, Alanya (Alaiye) fatihi I.Alaaddin Keykubat’ın halası, I.Gıyaseddin Keyhüsrev’in kardeşidir. Kara kaşlı, kara gözlü, kara saçlı, ak yüzlü olarak rivayet edilen, o dönemde sarayın baş tacı olan güzeller güzeli bir hatundur. 1204 yılında verem hastalığına yakalanarak Kayseri’de vefat etmiştir. Gevher Nesibe bir Sultan kızıdır ama aşık bir Sultan kızıdır. Selçuklu Ordusunun komutanlarından olan bir sipahiye gönül vermiştir. Fakat Gevher Nesibe’nin ağabeyi I.Giyaseddin Keyhüsrev bu aşka karşı çıkmış ve Sipahi’yi Kayseri’den uzak tutmak için O’nu muharebeden muharebeye göndermiştir ve nihayet böyle kuruş para alınmasın. Burası benim adıma bir vakıf olsun” diye buyurmuştur. (Bir ara cepheden o kadar çok yaralı gelir ki, sarayın koridorları revire döner, gazilerin çoğu hekim yüzü görmeden vefat eder, elbiseleri ile defnedilirler. Hekimler ızdırap dindirmenin 40 yolunu bilirler ama Gevher Hatun “bin derde deva bulan tabiplerimiz nerede” diye kendikanlı savaşların birinde Sipahi şehit ni hırpalar.) olmuştur. Artık, Gevher Nesibe’nin I.Gıyaseddin Keyhüsrev tarifsiz hiçbir şeyde gözü yoktur. O meyacılar içinde kardeşinin ölümünü danlara çıkmak, ata binmek ister, çaresizce seyreder. Onun bu dileğilakin çok hastadır. Aşkı uğruna ni gerçekleştirmek için canla başla ızdırap çekmiş, yanmış tutuşmuş, sevdiğine kavuşamamış, sevdiğini çalışır. 1204 yılında hastanenin iyi edememiş, üzüntüsünden verem yapımına başlar ve iki yılda bitirilir. olmuş yataklara düşmüştür. Derdine Bu da Türklerin kadınlara ve ailelerine ne kadar büyük değer verdiğini hiçbir doktor çare bulamamıştır. Ağabeyi I.Gıyaseddin Keyhüsrev acı göstermesi açısından büyük önem çekmektedir, ne söylese bir anlamı yoktur, kız kardeşini iyileştirmek için elinden hiçbir şey gelmemektedir. O’nu ölüm döşeğinde ziyaret eder, son dileğinin ne olduğunu sorar. Gevher Nesibe ; -”Benim derdimin çaresi yok, ben son yolculuğuma çıkıyorum, bari insanlarımız hem çaresi bilinen dertleri hem de benim çektiğim gönül yaralarını çekmesinler, benim mal varlığımla benim adıma bir şifahane (hastane ) yaptırır mısın?” der. “Bu şifahanede bir yandan dertlilere şifa verilirken, bir yandan da çaresi olmayan dertlere çare aransın. Bu şifahane ünlü hekimler ve cerrahlar yetiştirsin. Burada kimseden bir

56

www.istkayder.com

taşımaktadır. Fakat bu arada Gevher Nesibe vefat eder ve şifahanenin bitirilişini göremez. Gevher Nesibe Sultan’ın türbesi de şifahanenin içine inşa edilir. Gevher Sultan’ın diğer kardeşi Gıyaseddin de Şifahanenin doğusuna bir tıp okulu yaptırır. Bu güzel Selçuklu kızının acıklı hikayesi, böyle muhteşem bir binanın yapılmasına vesile olurken Kayseri şehri de büyük bir Selçuklu eserine kavuşmuş olur. Şifahiyede, Gevher Nesibe Sultan’ın vasiyeti üzerine tedavi gören hastalardan ücret alınmaz. Avrupalıların akıl hastalarını diri diri yaktıkları bir devirde, bu şifahiyede akıl hastaları aydınlık hücrelerde ağırlanır, özel dehlizlerden su, kuş ve müzik sesleri


Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

İSTKAYDER

yollanır ve akıl hastaları tedavi edilir. Türkler’de akıl hastalıklarının ilk defa müzikle tedavilerinin Selçuklular devrinde Gevher Nesibe Şifahanesinde başlatıldığı gerçeği ortaya çıkarılmıştır. Şifahanede ne ocak ne mangal yanar. Binanın yanıbaşındaki hamamın buharı ile ısınılır. Bu şifahanede 800 sene evvel merkezi ısıtma ve merkezi yayın sistemi varmış. Bu şifahane dünyadaki ilk merkezi ısıtma sistemine sahip binadır. Sadece kapalı birimlerin ısıtılmasını amaçlamakla kalmayan bu sistem; daha 8.yy.da eyvanların ısısını muhafaza etmeyi de amaçlamıştır. Gevher Nesibe Şifahiyesi Türklerin yaptırdığı onbirinci büyük hastanedir. Anadolu’da ise beşincidir. Aynı zamanda içerisinde tıp tahsili yapılan ilk hastanedir. Gevher Nesibe Tıp Sitesi, yapısı ve Tıp Eğitimi açısından Dünyadaki ilk Tıp Merkezi olarak bilinmektedir. Bütün bu açıklamalardan anlaşılacağı gibi Gevher Nesibe Şifahanesi, gerek tıp eğitimi ve meslek eğitimi açısından, gerekse sağlık kurumlarının yapılanması ve genel anlamda kurumlaşması açısından, aynı zamanda bu yapılanmanın seviyesini göstermesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu medresede çok önemli kişiler hocalık yapar. Devrin en ünlü hekimleri burada yetişir. Hatta tıp ilmini öyle bir noktaya taşırlar ki NASA,Venüs gezegenindeki bir tepeye Gevher Nesibe adını koyar. Gevher Nesibe Şifahiyesi Kayseri Daruşşifası, Şifa-hatun Medresesi, Kayseri Maristanı, Darüş-şifa Medresesi, Çifte Medrese, Çifteler, Gıyasiye, Kayseri Tıbbiyesi gibi türlü adlarla anılmaktadır. Külliyenin bulunduğu Kayseri semti de Gevher Nesibe adı ile anılmaktadır. Ayrıca Erciyes Üniversitesi Hastanesi’ne onuruna Gevher Nesibe Hastanesi adı verilmiştir. Anadolu’nun İslam dönemine ait en eski hastahanesi olan bu muhteşem bina günümüzde Tıp Tarihi Müzesi olarak kullanılmaktadır. Darüşşifa binasının bitişiğindeki 1206-1210 yılları arasında inşa ettirilmiş tıp medresesinin de yine Gevher Nesibe Hatun’un vasiyeti olması, kesin kaynaklarla doğrulanamamakla birlikte, çok güçlü bir olasılıktır. Bu medrese dünyanın ilk tıp medresesidir. Külliye ayrıca aynı muhitte yer alan Gevher Nesibe Camii’ni de içermektedir. Gevher Nesibe Nanotıp isimli Bilgitay çalışma grubu tarafından nanotıp alanında başlatılan proje, Dünya’nın İlk Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Şifahanesi ve Gıyasiye Medresesi’nin kuruluşunun 800. yılı (1206 - 2006) nedeniyle Gevher Nesibe Nanotıp Projesi olarak adlandırılmıştır.

www.istkayder.com

57


İSTKAYDER

Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

KAYSERİ’DE SIK KULLANILAN SÖZLER * At ile avrat yiğidin bahtına çıkar. * Ellimi sallasam ellisi, başımı çevirsem başı tellisi, sana bulunur sarığı tellisi, bana bulunur yanağı güllüsü. * Oynadı güldü, yerini buldu. * Yiğidim yiğit olsun da yerim çalı dibi olsun. * Neylesin pederim, getirmedi kaderim. * Memuru süslü avrat, fukarayı kuru inat, zengini hayırsız evlat batırır. * Kadını eri, peyniri deri saklar. * Daş attın da kolun mu yoruldu? (Ne yaptın ki?) * Ölü toprağı mı serpildi üstüne? * Bohçasını koltuğunun altına verin, gitsin. * Boşa koysan dolmaz, doluya koysan almaz. * Bebenin yanında konuşma, gider ele söyler. * Sen kiminle aşık attığını sanıyorsun? * Kusura bakmayın, hacıemminin eli darda. * Senin ikram benim dişi kör etti. * Bu ne tantana eşşeğin mi sünnet oluyor? * Uçta yatıp ortada bulundu. * El içinde vasiyet ettik ölmeyince olmaz. * Samurum diye savanacak.(taltıf istiyor) * Hama değerken hasta olursun. * İt tuluğuna basılı.(Kötü huylu) *Dokuz gözden ağlayanlar. * Gün var ayı besler, yıl var günü beslemez. * Ele bir tel ipek, evde kıllı köpek. * El iyisi ev delisi, el delisi de ev iyisi olurmuş. * Karın kardeşten yakınmış. * Kaşığıyla verir, sapıyla göz çıkarırlar. * Kazma elin kuyusunu, kazarlar kuyunu. * Köprüden geçene kadar ayıya dayı denecek. * Meyveli ağaç taşlanır. * Ne oldum dememeli, ne olacağım demeli. * Sen bilirsin deyince, çok bela kalkar gider. * Akılsız başın taban çeker zorunu. * Su testisi su yolunda kırılır. * Taş altında olmasın da dağ kenarında olsun. * Teptili mekanda ferahlık vardır. * Tembele iş buyur sana akıl öğretsin. * Yaza çıkardık danayı, beğenmez oldu anayı. * Yumuşak başlı atın çiftesi perk olur. * Herkes güttüğü keçiyi bilir. * Püstüğünü attılar.(yordular) * Garınan gayboldular.(hemen dağıldılar) * Lebaleb doldurma.(taşırma) * Fukaranın malı gözü önünde gerek. * Yaşa yaşa gör temaşa.

58

www.istkayder.com

* Açlıktan imanı gevrer. * Olura olmaza heves itme, sonra gursağında kalır. * Yüzüne bakıp, ciğerini okurum. * Uğrun uğrun iş görme, karnından pazarlıklı. * Her yanı cağşamış, hoşafı çıkmış. * Dızdığının dızdığı, dış kapının mandalı. * Anlatana kadar göğ ciğeri göverdi. * Kalın incelene kadar, ince üzülür. *Fırsatını bulunca, bir avuç suda boğarlar

y

* Er gör, erine munis ol. Ev gör, evine munis ol. * Çok laf yalansız, çok mal haramsız olmazmış. * Ye tuzluyu iç suyu donarsa donsun, ye tatlıyı içme suyu yanarsa yansın. * Her gördüğün sakallıyı deden sanma. * Herkes işini, dağlar kışını bilir. * Al Allah delini zapteyle kulunu. * Ölmüş eşşek arıyor nalını sökmeye. * Yıkılan ağaca balta vuran çok olur. * Atın varken yol tanı, ağan varken el tanı. * Layık olmadık başa taş değmez. * Daha ananın koyduğu adla duruyon (hâlâ birşey yapmadın) * Arkası bağ duvarı. * Kel Ali’nin bağı gibi olmuş.(çok dağınık) * Essaddan bişi gibi.(sahiden) * Karıncanın kavmi çıktı.(kayıranı çıktı) * Olmadı bostan bitmedi karpuz. * Eşik taşı başıma düştü.(eşini kaybeden kadın söyler) * Misafirlerle yemek yemek, suyun önünden kütük kapma ya benzermiş. * Odun kıranın hık deyicisi.(iş yapanın yanında duran) * Dü desen, arkandan gelir.


İSTKAYDER

Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

KAY-DER Soldan Sağa: 3. ... DAĞI (Uludağ’dan sonra Türkiye’nin en büyük kış sporları merkezi olan, zirvesi devamlı karla örtülü ve İç Anadolu’nun en yüksek dağımız.) - 7. Yöremizde yaşlı kadınların daha çok kullandığı sarı, mor renkli kendinden işlemeli ve desenli, yazmadan daha geniş olan bir tür omuzluk. - 10. Mide, karaciğer ve böbrek hastalıklarına iyi gelen, il merkezine 12 km uzaklıkta olan köyle aynı adı taşıyan maden suyu. - 12. Tomarza ilçesi Travşın köyünde doğan, 16. yüzyılın ikinci yarısı ile 17. yüzyılın ilk yarısında, I. Ahmet döneminden yaşamış, Hicri 1042’de (1632-33) vefat eden, Türk mizah kültürünün önemli kişilerinden biri. - 14. ... ...gelin (Bu oyunda adı taşıyan türkünün söylendiği halay, iki grup arasında ileri-geri figürler halinde devam eden, erkeklerin davul-zurna eşliğinde oynadıkları hareketli bir oyunumuz.) - 15. 18. yüzyılın son çeyreğinde Kayseri’nin Tomarza ilçesinde doğup 19.yüzyılın ortalarında öldüğü bilinen, gerçek adı Veli olan, Osmanlı Devleti’nin Anadolu Türkmenlerini iskan politikasına tepki olarak tanınmış bir Halk ozanımız. - 16. ... ŞELALERİ (İrtifa akışı itibariyle Niagara’dan (55 m), Finlandiya’da bulunan İmatra’dan (25m), Erzurum’daki Tortum’dan (50m), Antalya’da bulunan Düden’den (25m) ve Manavgat’tan (5m) daha büyük, Yahyalı ilçesinin Küçükçakır köyünün kuzeyinde bulunan Ensenin tepesinde yer alan şelalelerimiz).

Yukarıdan Aşağıya: 1. Gümüş olabildiği gibi kenarlarına gümüş, altın paralar ve bazı değerli taşlarda takılabilen, fes üzerine bir poşu ile süsleme amaçlı kullanılan, yöremizde genelde Pınarbaşı, Sarıoğlan, sarız taraflarında rastlanan bir çeşit başlık. - 2. Pınarbaşı Sarız yörelerinde Avşarların çok giydiği, çuha kumaştan yapılan, setre pantolon üzerine giyilen, Avşarlar arasında “seko” diye bilinen, bir tür uzun ceket. - 4.Enerji ve sulama amaçlı Türkiye’nin önemli projelerinden birisi olan Yamula Barajı ve Hidroelektrik Santral Projesi, Kızılırmak Nehri üzerinden Kayseri’mizin 25 km kuzeybatısında bulunan kasabamız. - 5. Asıl adı “Hâmid Hâmid’ûd-Dîn-i Veli” olan, 1327 yılında Kayseri’nin Akçakaya köyünde doğan, Osmanlı Padişahı Yıldırım Beyazıd zamanında yaşayan, ve aynı zamanda Bayrammiye Tarikâtı kurucusu Hacı Bayram Veli’nin de mürşidi olan, büyük bir şeyh olduğunu saklamak için fırıncılık yapan ve bu yüzden tanındığı adı. - 6. Kayseri’nin Agrianos (bugün Ağırnas) köyünde 1490 yılında doğan, 1536 yılında başmimarlığa getirilen, yapıtlarıyla geçmişte ve günümüzde dünyaca tanınan, başyapıtı, “ustalık eserim” dediği Selimiye Camisi olan mimarımız. - 8. ... ... TÜRBESİ (Pınarbaşı ilçemizin Melikgazi Köyü’nde yüksek bir tepenin yamacında olan, alt katında mumyalık üst katında da sandukaların yer aldığı bölüm bulunan iki katlı türbe). - 9. Hititlere ait bir kentin karabelerinin bulunduğu yer. - 11. İlimiz evlerinde en çok tüketilen, kesme çorba erişte ve makarnadan oluşan yiyecek. - 12. Yöremizde kullanılan değişik renklerde olan, yakasız uzun kollu, kol ağzı bileksiz olan, bayanlarda sırttan yarı, erkeklerde önden tam düğmeli bir çeşit gömlek. - 13. Anadolu ve yöremizde genellikle mor veya kırmızı kadite üzerine yaka kenarları ince su işlemeli, kol ve beden kısmı ise sarı sim ile kabartma dal, yaprak ve çiçek motiflerinden oluşan, entari gibi tek parçadan oluşan özel günlerde giyilen giyecek.

60

www.istkayder.com


İSTKAYDER

Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

1 4H

23

5

6 78 F J

9 10

11

B G 12

13

D

A

14

15

E

C

16 A

B

C

D

E

F

G

H

J

www.istkayder.com

61


İSTKAYDER

Kayserililer ve Kayseriye gönül vermiş herkesin dergisi

Zirvesi karla örtülü dağımız

Kırım girayları unvanı

Ortanca

Tıpkı

Kentimizin güneyindeki şelâle

Yaşama, hayat ... Sazlığı Kuşlar için vazgeçilmez bir alan olan sazlık

Uluslararası Af Örgütü

9

Hitit

2

Hücreden hücreye geçen kalıtımsal öge

Dış

Radon simgesi

Arapçada bir işaret

Altın simgesi

Ben

Asıl ismi Hacı Ahmed Paşa Camii olan camimiz

Rumen para birimi

Güzel, aydınlık, havadar

12

Umut

1

Ekilmemiş (toprak), borak

Veli

Bir bağlaç

Birinin giysilerini çıkarma

3

Şişmiş olan yer, şişlik

Hayvan damı ... Karenina (Lev Tolstoy romanı)

... Cami Bünyan ilçemizdeki cami

Arka karşıtı ... Medrese Dünya'nın ilk tıp fakültesi olan medrese

Gümüş simgesi

Bir bölümü sazlıkla kaplı gölümüz

Koyu kül rengi

Madde

Zaviye

Devlet işlerini dinden ayrı tutan

Kudret, iktidar

Hangi yer? anlamında

11

Kadife

Genişlik

İplik

Cet

Kavgacı, şirret

Tir

Eleştiri

8

Onbaşı

Pil ile çalışan araçların genel türü

Arjantin plakası

Bir nota

7

4

Hititlere ait bir kentin harabeleri buradadır Yüksek ses Kentimize 100 km uzaklıktaki bir baraj

Delici kılıç

Kırmızı Dili tutulmuş

Sığır durdurma ünlemi

Kaldığında Hararet

5

Kurtuluş Kazılmış olan yer

10 1

62

2

www.istkayder.com

3

4

6

Gerçek

5

6

7

8

9

10

11

12


DERNEK ADI TÜMKAYDER TOMARZALILAR  VAKFI BÜNYAN  BÜYÜKBÜRÜNGÜZLÜLER  DERNEĞİ BÜNYAN  VE  YÖRESİ  DERNEĞİ BÜNYAN  VE  YÖRESİ  DERNEĞİ  BŞK.  YARD. DEVELİ  ÇATALOLUK  KÖYÜ  DERNEĞİ DEVELİ  ÇAYLICA  KÖYÜ  DERNEĞİ DEVELİ  ÇOMAKLI  KÖYÜ  DERNEĞİ DEVELİ  ÇÖTEN  KÖYÜ  DERNEĞİ DEVELİ  EPÇE  KÖYÜ  DERNEĞİ DEVELİ  GAZİ  KASABASI  DERNEĞİ DEVELİ  KÜÇÜKKÜNYE  DERNEĞİ DEVELİ  KABAKLI  KÖYÜ  DERNEĞİ DEVELİ  KILIÇKAYA  KÖYÜ  DERNEĞİ DEVELİ  KİYAD  DERNEĞİ DEVELİ  ÖKSÜT  KÖYÜ  DERNEĞİ DEVELİ  SARICA  KÖYÜ  DERNEĞİ DEVELİ  SARIKAYA  KÖYÜ  DERNEĞİ DEVELİ  SİNDELHÖYÜK  KASABASI  DERNEĞİ DEVELİ  ŞAHMELİK  KÖYÜ  DERNEĞİ DEVELİ  VE  YÖRESİ  DERNEĞİ DEVELİ  VE  YÖRESİ  DERNEĞİ  BAŞKAN  YRD. DEVELİ  YAZIBAŞI  KÖYÜ  DERNEĞİ DEVELİ  YEŞİLYURT  KÖYÜ  DERNEĞİ GENÇ  DEVELİLİLER  DERNEĞİ KAYSERİ  YARD.  VE  DAY.  DERNEĞİ  (İLKDER) KAYSERİ  HACILAR  DERNEĞİ İSTANBUL  KAYSERİ  İLİ  VE  İLÇELERİ  YRD.  DER. KAYSERİ  SARAYCIK  KÖYÜ  DERNEĞİ KIZILÖREN  KASABASI  DERNEĞİ PINARBAŞI  DERNEĞİ SARIOĞLAN  ÇİFTLİK  DERNEĞİ SARIOĞLAN  KARAÖZÜ  DERNEĞİ SARIOĞLAN  ÖTEBATAN  DERNEĞİ SARIZ  İLÇE  DERNEĞİ TALAS  ÇÖMLEKÇİ  DERNEĞİ TALAS  ÖRENCİK  KÖYÜ  DERNEĞİ TALAS  YAMAÇLI  KÖYÜ  DERNEĞİ TOMARZA  İMAMKULLU  KÖYÜ  DERNEĞİ TOMARZA  AKDERE  KÖYÜ  DERNEĞİ TOMARZA  BOSTANLIK  KÖYÜ  DERNEĞİ TOMARZA  BÖKE  KÖY  DERNEĞİ TOMARZA  CÜCÜN  KÖYÜ  DERNEĞİ TOMARZA  ÇUKURAĞAÇ  KÖYÜ  DERNEĞİ TOMARZA  DERNEĞİ TOMARZA  EKİNLİ  KÖYÜ  DERNEĞİ TOMARZA  KÖMÜR  KÖYÜ  DERNEĞİ TOMARZA  KUŞCAĞIZ  KÖYÜ  DERNEĞİ TOMARZA  PUSATLI  KÖYÜ  DERNEĞİ TOMARZA  SARIMEHMETLİ  KÖYÜ  DERNEĞİ TOMARZA  YEŞİLBAĞ  KÖYÜ  DERNEĞİ YAHYALI  KOPÇU  KÖYÜ  DERNEĞİ

64

DERNEK BAŞKANI FATİH  DOĞAN RAMAZAN  SARI MUHSİN  IŞIK AHMET  ÖZCAN   HALİL  BİÇER ATALAY  YENİÇERİ YUSUF  ŞENGÜL MUSTAFA  ÖZTÜRK DURMUŞ  GÜRSOY HASAN  ÖZDEMİR OSMAN  EKEN CUMA  TOKAÇ ŞABAN  TOSUN İBRAHİM  GÖKDEMİR SELAMİ  FIRAT CEMAL  ÖZKILIÇ MURAT  KOCAMAN ŞAHİN  KAPLAN İDRİS  DELİBAŞ RECEP  DUMLU SAMİ  DEDEOĞLU ORHAN  CEBECİ MUSTAFA  TAŞKÖPRÜ İSMAİL  YILDIZ MUSTAFA  AĞCA YAŞAR  YILDIZ MUSTAFA  ÖZSOY FİKRET  ŞAHİN İDRİS  TOSUN MUSTAFA  GÖÇEN ÜMİT  ÖZMÜŞ ALİ  YILDIZ AHMET  ERDOĞAN NECATİ  ER CENGİZ  ARKALI ZEKERİYYA  YILMAZ AHMET  GÜNGÖR AHMET  DUMLU AHMET  ÖZBEŞ İLHAN  ŞEN DURMUŞ  ELGÜN ŞEVKET  YILDIRIM MUSTAFA  TÜRKASLAN ASLAN  ERCİYES OĞUZHAN  TOPRAK SEYİT  ŞAHİNER ZAFER  KAPTAN FATİH  TEKDEN ÖMER  SEYYAR YALÇIN  GÜLBAZ CUMA  HELVACI ADEM  KAYA

TELEFON 0216 338  78  68 0212  611  41  66 0212  227  07  03 0212  227  52  66 0212  227  52  66 0212  436  54  09 0212  568  21  38 0212  436  16  86

0212 619  00  38 0212  618  67  85 0212  642  67  38

0216 346  79  93 0216  346  79  93

CEP TELEFONU 0532  256  75  75 0533  297  02  27 0532  272  43  26 0532  320  58  94 0535  645  37  07 0532  235  15  34 0535  311  52  09 0532  413  43  29 0532  764  39  34 0532  285  18  00 0535  663  94  54 0532  273  00  55 0533  541  60  51 0536  310  22  61 0535  966  05  55 0536  434  89  28 0532  331  33  43 0532  361  21  89 0535  737  06  45

0533 777  43  38 0532  345  70  48 0532  476  13  38 0212  642  21  06 0532  425  19  18 0216  612  38  36 0532  387  74  27 0216  574  37  38 0532  261  13  07 0850  225  57  20 0532  653  28  69 0532  609  38  67 0212  526  39  20 0533  379  12  83 0543  935  27  99 0537  721  44  09 0535  472  40  01 0532  467  36  77 0532  364  84  68 0532  466  19  02 0212  621  45  20 0535  240  08  26 0532  667  38  51 0532  652  03  86 0212  610  88  58  -­‐  59 0555  978  54  79 0542  332  37  58 0532  241  38  44 0212  610  39  38 0532  663  36  09 0532  426  22  12 0532  781  47  38 0533  697  29  47 0537  952  70  96 0532  233  08  57 0212  645  13  44 0535  291  08  71 0212  610  06  38 0535  231  17  08 0530  821  94  15 0536  212  26  55


SEKTÖRDE

20.

PROJE

İNŞAAT

MÜŞAVİRLİK

MÜHENDİSLİK

Merkez Mah. Denizköşkler Cad. No:3 Korçalı Pasajı Kat:2 D:64 Avcılar/İstanbul Cumhuriyet Mah. Atatürk Bulvarı No:3 Beycity A Blok D:9 Beylikdüzü/İstanbul +90 (212) 590 71 55 +90 (850) 225 57 20 www.berilefe.com.tr

Profile for Durbey Duran

Istkayder  

İstkayder Dergisi

Istkayder  

İstkayder Dergisi

Advertisement