Page 1

Ціна 50 коп.

інформація : «Нова Рада», «Вікіпедія», Центральний державний архів, «Відродження».

КЛіО Велика Рада Міністрів У засіданні Великої Ради Міністрів ухвалено такі законопроекти: 1) про заснування посади православного провідника при військовому міністерстві; 2) про призов новобранців; 3) про зміну і доповнення до законопроекту від 16 вересня 1918 року, про переведення виборів губерніальних та земських гласних. У тому ж засіданні ухвалено призначення віце директора департаменту охорони праці Дорошенка членом ради міністра праці.

Польща і Румунія У дипломатичних колах отримано не перевірене ще повідомлення про те, що цими днями Польща і Румунія заключили між собою таємну угоду у справі розподілу Буковини і Галичини. Згідно угоди Румунія підтримуватиме Польщу в її домаганні прилучити Галичину до Польщі. За це Польща зобов’язується підтримати претензії Румунії на Буковину.

Чутки про приїзд німецького принца У Київських дипломатичних колах вперто говорять про можливість приїзду у найближчі дні до Києва німецького крод-принца Фридріха-Вільгельма.

Організація контролю закупок При департаменті зовнішнього торгу Міністерства торгу і промисловості засновується державна організація для контролю закупок і поділу мануфактури та галантереї, при чому як в Україні так і за її межами. Організація має право встановлювати контроль над підприємствами а також контролювати встановлені ціни, щоби запобігти спекуляції.

Неправдиві чутки З офіційних німецьких джерел повідомляють, що місті ходять чутки, нібито багатьох осіб, арештованих українською державною вартою, за підбурюючу агітацію, звільнено пізніше через домагання німецько-

ВИПУСК № 306 2 листопада 1918 року

ГАЗЕТА

го вищого командування. Чутки ці є звичайною вигадкою і поширюються, очевидно, зло-вмотивованими людьми. Піврічна діяльність німецького війська в Україні, дала досить доказів поміркованим громадянам, що німецька влада завжди готова була прийняти енергійні заходи проти всякого порушення спокою і порядку в краю. Треба шкодувати тільки, що і сьогодні люди вірять цим безпідставним чуткам.

На україно-більшовицькому фронті За відомостями українського генерального штабу, за останню добу ніяких сутичок між українськими військами і більшовиками не було.

Українці за кордоном У Швейцарії утворилась Українська національна рада, у склад якої входять представники України, Галичини й Буковини. Рада організовує філії в Парижі Римі й Америці. Свою діяльність Рада ґрунтуватиме на програмі президента Вільсона і програмі Українського Національного Союзу в Києві.

На Московщині З Москви повідомляють: гадають націоналізувати дріжджові заводи, всю горілчану промисловість. Розробляється проект про скасування свят, кожний сьомий день тижня вважається днем відпочинку.

Боротьба за Львів між українцями і поляками Незначні сили українців не змогли зупинити в Єзуїтському городі поляків, і вони досить легко дійшли до Львівського Сейму. Зайняли площу Смольки і вже мали змогу обстрілювати Гетьманські Вали. Це створило пряму загрозу для Народного Дому - головного штабу українських військ. Врятував ситуацію поручик Ілько Цьокан. Зі своїм підрозділом, він штурмом взяв польські позиції. Поляки були змушені відступити до церкви Святого Юра. Українські Січові Стрільці, які мали прибути до Львова затримувались. Затримка

1

Рік видання перший перше щоденне ілюстроване видання присвячене ж иттю т а інтересам українців у 1918 році. передплатна ціна

на рік на місяць окремий №

-

170 грн 16 грн 50 коп

редакція і контора Фонд «українська політика» Інститутська, буд. 22/7

Кіїв.

Вул.

з їх прибуттям була викликана цілим рядом причин. Відбулись зміни в керівництві легіону. Від архикнязя Вільгельма Габсбурга - Василя Вишиваного, влада перейшла до сотника Букшованого. Коли прийшов наказ про виїзд до Львова, до нього віднеслись формально. Лише 2 листопада 1918 року, попри саботаж польських залізничників, ешелони УСС виїхали до Львова. А от суперники в цей час не дрімали. Зважаючи на невизначений майбутній статус Галичини, яка ще з середини 19-го століття вважалася поляками національним П’ємонтом, 28 жовтня 1918 року, в Кракові створена Польська ліквідаційна комісія (ПЛК) мала захопити владу у Львові та в краї вже 2 листопада 1918 року. Цьому мали сприяти й місцеві поляки, чимала кількість яких перебували на службі в адміністрації та жандармерії.

У Бучачі Українська влада 2 листопада 1918 року, - у Бучачі та Бучацькому повіті встановлено владу Української держави. Першим міським головою (посадником) міста тоді був Климентій Рогозинський, першим державним повітовим комісаром (обраний на повітовій нараді більшістю голосів) - доктор Іларіон Боцюрків. Помітний вплив на життя міста того часу мала родина його пароха отця Дениса Нестайка (дід письменника Всеволода Нестайка).

Станіславів 2 листопада 1918 року, останній бургомістр єврей Артур Німгін передав управу міста українцеві Павлу Чайківському, а останній австрійський староста поляк Завістовський поступився місцем українцю Леву Бачинському. Заступником старости став Клим Кульчицький. Дирекцію залізниць очолив Іван Мирон, господарку міста - професор Йосиф Раковський, санітарні справи - Володимир Янович, шкільними справами став завідувати професор Павлюк.

Японці в Іркутську З Лондону повідомляють: Англійське військо в дорозі до Красноярську (на Схід від Томська). Японське військо зайняло Іркутськ.


Конгрес недержавних націи у Флориді Під проводом відомого чеського політика і вченого Масарика, на днях у Філадельфії відбувся конгрес недержавних націй. Конгрес прийняв такі постанови: 1) Конгрес недержавних народів стоїть на платформі принципу національного, визнаючи повне право на самовизначення кожній національності у сфері політичного, економічного і державного життя народу. 2) Конгрес рішуче відкидає всякі спроби автократів примусової націоналізації і домагається, аби мирна конференція визволила всі матеріальні і духовні сили поневолених народів. 3) Конгрес стоїть за народний референдум, який у спірних мішаних територіях має визначити державну приналежність. 4) Національні меншини повинні отримати повну свободу і рівне право і повинні ставати

під охорону міжнародного союзу. 5) Конгрес протестує проти насильницького виселення менших національностей з однієї території на другу. 6) Конгрес визнає офіційну національну статистику, веденими дотеперішніми урядами, яка відповідає дійсності і корисну тільки для денаціоналізації. Мирна конференція має встановити певні форми мирної національної статистики. 7) Конгрес висловлюється за середньо-європейську унію молодих недержавних народів.

нішнім ворогом, вірність державам згоди і не визнання Берестейського договору. Автори ноти сподіваються на допомогу з боку держав згоди, але відкидають можливість компенсації за це територіальними уступками.

Нота державам згоди

Грабунок

Катеринодар. Комітет членів загальноросійських установчих зборів звернувся з нотою до держав згоди, у якій інформує ці держави про свої цілі: зміцнення влади загальноросійських установчих зборів, відновлення єдиної Росії, утворення армії для боротьби з зов-

Одеса. Пограбовано склад шкури Трахмана й Гасова. Злочинці озброєні рушницями, револьверами й гранатами, зв’язали власника Трахмана, сторожа, двірника й забрали ременів на сто тисяч карбованців і стільки ж готівкою.

2

У Чехії Прага. Національний чеський комітет утворив комісію для відання охороною краю.

306  
306  
Advertisement