Page 1

Ціна 50 коп.

інформація : «Нова Рада», «Вікіпедія», Центральний державний архів, «Відродження».

КЛіО Приїзд з Петрограду пана Гетьмана З Петрограду (30 червня 1918 року) приїхала родина Ясновельможного пана Гетьмана. На двірці родину зустрів сам Ясновельможний пан Гетьман у супроводі штабу, гетьманський господар Ханенко, особистий осавул гетьмана Зелешевський, генеральний писар Полтавець, граф Авенслебен, товариш міністра закордонних справ Палтов, міністр шляхів, комунікацій Бутенко, і інші представники різних офіцій. Як підходила валка до перону, вийшов комендант валки осавул гетьмана Криго і доповів гетьманові про щасливе повернення його родини. Родині пане гетьмана піднесено квіти, а також виголошено привітання та вшанування з приводу прибуття. Після обміну привітаннями, родина пана гетьмана виїхала до гетьманського палацу.

Через страик З огляду на страйк майже всі газети перейшли до друкарні міністерства пошти і телеграфів, де мається надзвичайно продуктивна ротаційна машина.

На чорносотенному святі Панахида-молебень по Миколі 2-му, як всяке істинно російське свято, не обійшлося без бійки. Якийсь завзятий монархіст побив прохожого, який не зняв бриля, коли співали, «Боже царя храні…».

Станціині комісари Губерніальному коменданту управління правобережної залізниці надіслано прохання, аби повітові коменданти, згідно наказу військового міністра та «Начвіко», не призначали комендантів залізничних станцій.

Заклик до кобзарів міста Києва Маючи на думці, приступили до організації першого кобзарського хору, звертаючись з гарячим закликом до всіх, хто трохи грає на

ВИПУСК № 183 2 липня 1918 року

ГАЗЕТА

кобзі (бандурі), і кому розвиток і поширення національного інструменту є дорогою і бажаною справою, подати свої адреси з зазначенням репертуару. Василь Ємець, Чехівський, 4, помешкання, 12.

Монархісти З Московщини до Києва прибувають цілі потяги відомих монархістів.

Делегація діячів З Берліну повернулася делегація відомих українських діячів.

Випадки У квартиру Б. Фурмана, вулиця Благовіщинська, 75, зайшло четверо невідомих зі зброєю (шашками і рушницями) і, погрожуючи розстрілом, стали вимагати 200 карбованців. Одержавши гроші злодії пішли. Хтось повідомив про це Бульварний район, куди було відряджено міліціонерів з завідуючим відділом і одного злодія вдалося затримати, який при допиті спокутував і назвав решту. Злодій є Юхим Омельченко 23 років. До затримання решти вжито заходів.

Розпорядження старости Херсон. Губернський староста Пищевич, звернувся до урядовців населення Херсонщини з закликом до пильного збору врожаю, попереджаючи, що уряд, а також командування не допустять недбалого запізненого збору через неприбуття робітників на фільварки і знищення хліба. Припинятимуть ексцеси військовою силою, віддаючи винуватих до військового суду: для уникнення смутних наслідків губернський староста вимагає від населення видати агітаторів і встановлення постійного догляду за слабовільними громадянами.

Брак робітників Миколаїв. Не дивлячись на неврожайний рік, відчувається в селах нестача робітників, з цього приводу велика кількість колишніх робітників «Наваля» та «Руссула» йдуть на польові роботи машиністами при молотарках.

1

Рік видання перший перше щоденне ілюстроване видання присвячене ж иттю т а інтересам українців у 1918 році. передплатна ціна

на рік на місяць окремий №

-

170 грн 16 грн 50 коп

редакція і контора Фонд «українська політика» Інститутська, буд. 22/7

Кіїв.

Вул.

Лондон Агентство Рейтера повідомляє: у промові виголошеній лордом Черчілем з приводом прилучення Греції до союзників, зазначає, що протягом цього року до нас прилучились Сполучені Штати. Становище Італії покращало. Не дивлячись на неуспіх, Росія не вмерла, ніколи не вмре. Англія, не дивлячись на розчарування, більше, ніж коли не будь, тепер певна, що витримає війну до кінця. У спільній славі Греція матиме свою частину.

Широка інтервенція в Росії З метою підтримки «білочехів» і встановлення контролю над Сибіром, Верховна рада Антанти, 2 липня 1918 року, прийняла рішення про початок широкої інтервенції в Росії.

Звенигородка Урядовці присягали українському урядові. За розпорядженням командування заборонено ходити вулицями після 21:00 години.

Відсторонення від посад в Єлисаветі 2 липня 1918 року, - австрійським командуванням за участі повітового старости Єлисавета Верещагіна були відсторонені від своїх посад міський голова Крамаренко, члени міської управи Волотковський, Апокін, а також голова думи Метт.

Закон про громадянство Української Держави 2 липня 1918 року, - гетьман Павло Скоропадський затвердив закон про громадянство Української Держави. Так, громадянам новопроголошеної країни заборонялося одночасно бути підданими іншої держави (у разі прийняття громадянства іншої країни українське громадянство анулюється), вони отримували всю повноту політичних прав, у тому числі і виборчих, але також в законі і прописувалася їх обов’язок всіма силами дбати про доброб-


ут України. Громадянами Української держави визнавалися всі особи, що народилися на її території, незалежно від їх нинішнього місцезнаходження, вони мали право на українське громадянство у разі надання необхідної заяви протягом року після досягнення повноліття. Крім того, громадянство надавалося і дітям, народженим у шлюбі іно-

земки з українським громадянином, усиновленим іноземцям до 17 років, шляхом натуралізації в разі перебування на території України протягом 3 років і здібності прогодувати себе і сім’ю. Громадянами ставали і російські піддані, які на момент прийняття закону перебували в Україні. Необхідно відзначити, що новий закон про громадянство Ско-

2

ропадського відміняв аналогічний закон, прийнятий Центральною Радою, однак важко не помітити, що багато його положення були використані і в сучасному законі про громадянство, тому цілком можна сказати, що закон 1918 року, і гетьман Скоропадський став одним з основоположників сучасного українського законодавства.

183  
183  
Advertisement