Page 1

Ціна 50 коп.

інформація : «Нова Рада», «Вікіпедія», Центральний державний архів, «Відродження».

КЛіО Поділ Галичини У Відні, в парламенті вирішується зараз дуже важливе українське питання. – Це від’єднання української Східної Галичини від польської Західної. Тобто, це є утворення окремого політичного тіла Кроненланд. Австрійський кабінет міністрів Зайдлера стоїть за утворення окремої української коронної землі у складі Австрії. За повну сепарацію нашої Галичини від поляків – і в цім його ледве чи можна похитнути…

Становище українців у Батумі і Туреччині Міністерство закордонних справ відвідав, проїхавши через Туреччину, комісар українського уряду в Батумському районі, делегат батумської української Ради. За словами комісара, становище українців в Батумі дуже тяжке: немає ані роботи, ані грошей. Українська громада має до 2 тисяч людей і з огляду на це, вато було б призначити українського консула який би захищав інтереси українських громадян. Що стосується Туреччини, то в ній живе значне число українців. Турки гарно ставляться до українців, але дорожнеча, що панує у Туреччині утруднює життя українських громадян, багато з яких бажають повернутися на Україну.

Гетьман на річкових бігах Гетьман всієї України відвідав яхт-клуб, де був присутній на річкових перегонах, після якого гетьмана запрошено на сніданок в яхтклубі. З гетьманом був від-поручник німецького уряду при гетьмані граф Альвенслебен, товариш міністра закордонних справ Палтов та урядовці гетьманського штабу. Під час перебування гетьмана в яхт-клубі туди приїхав головнокомандувач німецьким військом східного фронту генерал-фельдмаршал фон Ейхгорн у супроводі чинів свого штабу.

Наказ коменданта міста Києва Комендант Києва у наказі зазначає, що вулицями міста ходить

ВИПУСК № 177 26 червня 1918 року

ГАЗЕТА

багато людей у військовій формі, які не мають жодного стосунку до корпорації колишніх військових і наказує комендантському наглядові затримувати всіх, хто носить військову форму та не мають посвідчення про приналежність до корпорації військовослужбовців.

Виїзд комісії Вчора виїхала до Відня залізнична комісія для урегулювання питання про погодження залізничного руху України з західними державами.

Реформа лікарських управлінь 26 червня 1918 року, - В. Любинський підписав наказ про утворення комісії у справах реформування лікарських управлінь. Керував її роботою В. Кір’яков. До складу комісії входили Б. Матюшенко, О. Корчак-Чепурківський, Ю. Вітте, М. Галаган, О. Сверлов, В. Зелінський, І. Ільницький, С. Томілін, С. Корженевський, К. Сулима, Ю. Меленевський, В. Іванов. Необхідність реорганізації всіх сфер галузі охорони здоров’я зумовила розширення кола діяльності комісії.

Початкова школа українською мовою 26 червня 1918 року, - у Єлисаветграді закінчив свою роботу повітовий з’їзд учителів початкових шкіл. На з’їзд прибуло до 300 душ. З’їзд ухвалив: вийти з відділу Всеросійського союзу і з’єднатися з українською спілкою вчителів; з осені навчання в початковій школі повинно бути українською мовою...». (УТА).

Початки державної служби в Україні Для організації ефективної праці апарату відомств важливу роль відігравала законодавчо оформлена посадово-кваліфікаційна ієрархія. Вона забезпечувала правове регулювання відносин держави з працівником, внутрішньовідомчі владні прерогативи і пріоритети, визначала

1

Рік видання перший перше щоденне ілюстроване видання присвячене ж иттю т а інтересам українців у 1918 році. передплатна ціна

на рік на місяць окремий №

-

170 грн 16 грн 50 коп

редакція і контора Фонд «українська політика» Інститутська, буд. 22/7

Кіїв.

Вул.

такі соціальні аспекти, як оплата праці, пенсії, пільги тощо. Законом про нормальний розпис утримання службовців у центральних урядових установах цивільних відомств від 26 червня 1918 року, встановлювалася система класів посад та рангів пенсій урядовців, фактично - це аналог нинішніх категорій та рангів. Також глава Української Держави гетьман Скоропадський затвердив схему посадових окладів.

З промови польського прем'єр-міністра 26 червня 1918 року, - Ян Канти Стечковський, прем’єр-міністр Польського Королівства, виголосив промову. Він перерахував труднощі, з якими боровся його уряд, підкресливши, що створення армії зупинилось у мертвій точці, а окупанти неохоче віддавали відділення адміністрації, які були важливими для військових зусиль.

Скоропадськии за надання позички під конкретні проекти Гетьман П. Скоропадський виступав за надання позички під конкретні проекти і 26 червня 1918 року, затвердив постанову «Про відкриття кредиту у 80 мільйонів карбованців на видання позичок земствам та містам». На основі постанови від 26 червня 1918 року, уряд неодноразово фінансував діяльність органів самоврядування.

Впорядкування могили Тараса Шевченка Київське губернське земство 26 червня 1918 року, виділило на впорядкування могили Кобзаря 2176000 карбованців. На ці кошти планувалося, зокрема, звести дамбу від Канева до Чернечої гори та встановити залізобетонні східці від могили Кобзаря до Дніпра. За повідомленням газети «Вільний голос», голова Київської губернської земської управи С. Петлюра її члени та уповноважений за доглядом за могилою Т. Шевченка В. Королів-Старий звернулися до органів місцевого самоврядування та гро-


мадськості України з відозвою про збір коштів на впорядкування Чернечої Гори. У ній зазначалося, що «головним завданням українського народу є вшанування пам’яті борців за волю України, які вкинули іскру визволення від російського панування та гніту соціального. Найпершим таким признаним генієм українського народу є Т. Шевченко, який в своїх натхненних творах мав дорогі перлини, зібрав всі жалі-скорботи, всі радощі, бажання і стремління рідного народу... Вся історія визвольного руху Українського нерозривно зрослася з великими заповітами, зоставленими нам Т. Шевченком. Ось через що найпершим нашим обов’язком повинно бути вшанування пам’яті Кобзаря через упорядкування його славної могили...».

Патент на соєві сосиски Майбутній канцлер Німеччини, - а в часи Першої Світової вій-

ни мер Кельна Конрад Аденауер першим став випускати сосиски з сої. Їх називали «сосисками миру», і прості обивателі були до них більше, ніж прихильні - проте патент на виготовлення Німеччина - батьківщина справжніх сосисок - не дала. Чужі виявилися більш прихильні, ніж свої - 26 червня 1918 року, патент на соєві сосиски видав Аденауеру британський монарх Георг 5-й.

Декрет Леніна щодо народної освіти в Радянськіи Росії 26 червня 1918 року, за підписом В. Леніна був опублікований декрет РНК «Про організацію справи народної освіти в Російській республіці», який більш детально визначив функції Державної Комісії з просвіти. На неї покладалось керівництво справою народної освіти та встановлення її загальних принципів, об’єднання просвітницької роботи на місцях, складання за-

2

гальнодержавного кошторису й вирішення інших принципових питань. Цим самим декретом було істотно змінено і склад членів Комісії: до неї увійшли, поряд з керівними працівниками Наркомпросу, голови ВЦВК, профспілок, ВРНГ, НКНацу та інших центральних закладів і організацій. Крім того, Декретом була встановлена єдина система народної освіти. Замість гімназії, реальних шкіл, жіночих гімназій, церковно-парафіяльних, земських шкіл та інших навчальних закладів була організована єдина трудова школа з двома ступенями: перший – 5 років, другий – 4 роки. В Україні тоді була встановлена єдина трудова школа з двома ступенями – 4 і 3 роки, її незабаром стали називати семирічкою.

177  
177  
Advertisement