Page 1

Ціна 50 коп.

інформація : «Нова Рада», «Вікіпедія», Центральний державний архів, «Відродження».

КЛіО У Міністерстві освіти Міністерство освіти замовило у Лаврській друкарні 100 000 примірників святої Євангелії українською мовою.

У Міністерстві сповідань Міністерство сповідань замовило у Лаврській друкарні велику кількість примірників Нового заповіту українською мовою.

Представник уряду на засіданні соціалістів-федералістів У помешкання де мало відбутися засідання загальних зборів соціалістів-федералістів спільно з головним комітетом партії, з’явився представник уряду, який заявив, що він відряджений на засідання своїм начальством. Одначе, після розмови з головою зібрання А. Нікольським і після перемови зі своїм начальством, цей урядовець пішов з засідання.

Спекулянти під австріиським судом Одеський австрійський комендант наказав, що всіх спекулянтів судитиме австрійський суд.

«Перемир'я» Із Харкова повідомляють, що більшовики переходять демаркаційну лінію і знущаються над населенням. У селі Погромець, Вайлівського повіту, - більшовики пограбували волосну управу, вбили 4-х осіб і спалили два будинки. У прикордонних частинах ведуть антиукраїнську агітацію.

ВИПУСК № 174

перше щоденне ілюстроване видання присвячене ж иттю т а інтересам українців у 1918 році. передплатна ціна

23 червня 1918 року

ГАЗЕТА

карбованців контрибуції від кожного мешканця.

Староста Андре Житомир. Староста Андре наказав при роззброєнні населення також відбирати винокурні прилади.

Розстріл 23-х На Пересипі (Одеса) вбито поміщика Келлера. Арештовано 23-х робітників і селян і розстріляно на березі річки Дофімівки.

Рік видання перший

на рік на місяць окремий №

-

170 грн 16 грн 50 коп

редакція і контора Фонд «українська політика» Інститутська, буд. 22/7

Кіїв.

Вул.

самий староста заборонив висилати сільські делегації до гетьмана із земельними питаннями.

Міська дума Миколаївська дума має 4,5 мільйона карбованців дефіциту. У харчовому відділі викрито різні злочинства.

Боротьба з русифікаторами

Останніми днями у Бердичеві появився тиф. Число хворих з кожним днем збільшується. Міський лікар каже, що причиною є те, що населення через дорожнечу – недоїдає.

Мелітопольська повітова спілка учителів українців заявила на загальному учительському повітовому з’їзді, що вона вимушена вийти з «Союзу», бо професійна учительська організація зійшла на шлях тенденційної русифікаторської роботи і зневажає українські культурно-просвітні домагання.

Священик «більшовик»

Врожаи садовини

У селі Диканці, що на Полтавщині, арештовано священика несторівської церкви Антона Муху за «більшовизм», який Муха мав поширювати між селянами.

Старокостянтинів. Докладно вияснилося, що цього річ буде давно небувалий великий врожай садовини у повіті. Особливо багато яблук та слив. (УТА).

Чехословаки

Зліквідовані повстання

Берлін. Вельф-бюро передає повідомлення агентства Ройтера з Москви: чехословаки разом з козаками і киргизами забрали Омськ. Радянське військо понесло великі втрати. (УТА).

23 червня 1918 року, У прикордонній з Київщиною та Поділлям смузі примітно піднятий настрій населення під впливом того, що робилось в останній час в губерніях. У Старокостянтинівському повіті у селі Западницях, виникла бійка селян з відділом варти, з боку селян були вбиті, які селянами пізніше були поховані, заарештовано двадцять одна особа з числа озброєної ватаги; таким чином замах підняти повстання зліквідований. У Кременчуцькому повіті невеликий рух, агітатори заарештовані. Догляд за кордоном губернії встановлено.

Голоднии тиф

Символ безпорядку Одеський начальник міста Мустафін сказав: «Червоний прапор символ безпорядку, а ми наводимо порядок». Отже, знято червоний прапор з Воронського двірця, який був виставлений поруч з українським.

Контрибуції

Уманськии староста

У селі Погарщина, Гадяцького повіту, і Токарі Лохвицького, - влада наклала по 10 000 карбованців контрибуції. Обвинувачують ці села у підпалі панських маєтків. У селі Синолівці, Харківщина, грабіжники наклали від 1000 до 3000

Уманський староста арештував і посадив до в’язниці голову земської управи Камінського, члена управи Кухаря, секретаря повітової міліції Бабенка, учителів гімназії Волкова і Славінського та члена українського клубу Руденка. Той

1

Союз Кубанців з Добровольчою армією 23 червня 1918 року, - у Новочеркаську, Кубанські провідники проголосували за союз з Добровольчою армією. За союз з Україною з 10 осіб голосувало лише троє: Степан Манжула, Кузьма Безкровний і


черкес Айтек Наміток. Звісно, їх би підтримав Микола Рябовол, але в цей час він перебував у Києві.

Про приєднання до України Звернення представників Корочанського повіту до голови Делегації Української Держави С. Шелухина про приєднання до України 23 червня 1918 року. «Місто Короча і повіт є територією Української Держави, але по сьогодні перебувають в руках Російської Радянської влади, яка творить у містах і повітах масові вбивства і грабежі та розкрадає народне надбання. З огляду на

те, що край наш не окупований - з одного боку і розпочато мирні переговори з Великоросією - з іншого боку, населення краю - стривожене можливістю зміни кордонів Української Держави, багатства міста і повіту, які полягають у мільйонах пудів хліба, фруктів, олійних продуктів, сировини в господарствах, маслобійнях і цукрових заводах, які зазнали розгрому, у радянських руках будуть приведені до остаточного знищення. А тому делегація має честь просити заступництва Вашого превосходительства: 1) Про закріплення міста Корочи і повіту за Українською Державою, 2) та про можливе якнайшвидше підпорядкуван-

2

ня їх урядом України».

Арешти 23 червня 1918 року, повітовим старостою Гусаковим заарештовані колишні члени Вінницької ради, серед яких були просвітяни П. Бунт, П. Ведибіда, М. Козоріс. Козороса, як галичанина, передано австрійському командуванню, інших кинуто до в’язниці, як осіб, діяльність яких визнана загрозливою для спокою, безпеки та цілісності держави.

174  
174  
Advertisement