Page 1

Ціна 50 коп.

інформація : «Нова Рада», «Вікіпедія», Центральний державний архів, «Відродження».

КЛіО Нові українські підручники Велике Київське видавництво пана Т. Цітрона «Співробітник», яке за 15 років свого існування надрукувало кілька сотень підручників для вищої, середньої та нижчої школи. У цьому році видавництво розпочало друкувати підручники українською мовою – відповідно сучасній потребі. У найближчому часі мають з’явитися такі книжки: Астряб «Наглядна геометрія», Лебединцев «Алгебра», його ж «Збірник арифметичних задач» та «Арифметика», Райков «Природознавство», Кукулеско «Хімія», Розенберг «Фізика» та інші.

Пожежа в Константинополі Під час пожежі у Константинополі згоріло 8 тисяч будинків, залишилося без хат 80 тисяч осіб.

Горить Одеса Сьогодні в Одесі знову виникла велика пожежа, під час якої згоріли склади аеродрому, воєнно-промислового комітету і склади вугілля. Пожежа не закінчилася.

Реформа в японськіи армії Лондон. «Таймс» повідомляє з Токіо: засідання фельдмаршалів і адміралів присвячено обговоренню встановлення в Японії системи поділу армії на корпуси за німецьким взірцем та скасуванню бригадної системи. Мають на думці побільшити армію на 25 корпусів по 2 дивізії поділені також на три полки. (УТА).

Одеса У Бессарабії селянські розрухи на ґрунті реквізиції румунами хліба, прийняли форму жіночих бунтів. В Оргієвському повіті жінки з вилами відняли хліб, який вивозили румуни.

Більшовики Ростов на Дону. Більшовицьку авантюру з висадкою десанту під Таганрогом остаточно зліквідовано. У першому більшовицькому відділові

ВИПУСК № 170 19 червня 1918 року

ГАЗЕТА

убито понад 5 тисяч солдатів, взято у полон тільки 10 тисяч. Другий відділ 6 тисяч здався цілком у полон. Полонені більшовики кажуть що їх запевняли, нібито вся донецька область захоплена радянськими військами. Залишився тільки Таганрог.

Артилеріиські склади Миколаїв. Міський голова отримує багато прохань вжити заходів з перенесення артилерійських складів з центру міста. Мешканці районів бояться провокації й повторення Київського нещастя. Міський голова порозумівся з губернатором. Вжито відповідних заходів.

Грабіжництво Сімферополь. Вночі грабіжники отруїли трьох міліціонерів солдатів біля міської каси. 28-ми пудову касу з 640 тисячами карбованців міських сум – вкрадено. Один з міліціонерів утік з злодіями.

Ріжуть Кавказьке військо, яке стояло досі на турецькому фронті, тепер, відступаючи вирізує мусульманські села. В Єреванському повіті вирізано 268 сіл. Це помста за нищення християнського населення.

Де золото і срібло? Хваляться, що в селі Лебедівці, Чигиринського повіту (що на Київщині) батько женив сина. Як довелося дарувати молодим, то батько приніс у хату торбинку з грішми і висипав їх всіх на стіл, і коли порахували усі срібні карбованці, що розсипались по столу, то виявилось, що батько сину подарував аж 600 карбованців сріблом. А мати, щоб показати свою доброту до невістки, подарувала невістці сто карбованців чистим золотом.

Арешти Херсон. Усунено з посади й посаджено під домашній арешт херсонського повітового коменданта полковника Секрета. Арештовано фронтовика Фальченка, що розстріляв двох офіцерів під час більшовицького повстання на очах численних грома-

1

Рік видання перший перше щоденне ілюстроване видання присвячене ж иттю т а інтересам українців у 1918 році. передплатна ціна

на рік на місяць окремий №

-

170 грн 16 грн 50 коп

редакція і контора Фонд «українська політика» Інститутська, буд. 22/7

Кіїв.

Вул.

дян.

Завод Гомель. Цими днями пущено у хід збудований в Урукові, біля Гомеля, перший у нашій країні кооперативний завод з вироблення хромової шкури.

Закон про збільшення повноважень губернським старостам 19 Червня 1918 року, приймається закон, за яким губернські старости отримують право розпуску таких органів самоврядування, як земські збори і управи, міські думи.

Турки забрали корабель Коли решту кораблів 19 червня 1918 року, за наказом Леніна, було потоплено своїми екіпажами на рейді Новоросійська, тоді ж турки забрали крейсер «Прут», який стояв під українським прапором, на тій підставі, що це турецький «Меджидіє», який затонув під Одесою 15 липня 1915 року, а потім був піднятий і відремонтований під назвою «Прут». З кораблів, що повернулися з міста Новоросійська, було утворено кримсько-українську флотилію під командуванням контр-адмірала С. Бурлєя.

Варварство Чернігів. За відомостями Новгород-Сіверської повітової народної управи в повіті селянами розграбовані всі розсадники кращої худоби – коней, рогатої худоби, свиней.

Патент на дерев'яну підошву 19 червня 1918 року, жителі Ростова на Дону, інженери П. Грюнталь та Л. Антошевський подали заяву на отримання патенту на дерев’яну підошву, яка замінює калоші. Варто відзначити, що видане їм свідоцтво виготовлене на художньому бланку з емблемою (Тризуб


у восьмикутній зірці), прикрашене пишним рослинним візерунком, з використанням стилізованого під давньоукраїнський скоропис шрифту.

Румуни не хочуть віддавати Бессарабії

У ноті гетьманського уряду від 5 червня 1918 року, і ноті-відповіді королівського уряду від 19 червня 1918 року, було чітко окреслено позиції обох сторін щодо Бессарабії. Уряд Української Держави відкидав акт «Сфатул Церія» про приєднання Бессарабії до Румунії наголосивши, що «…представник румунського уряду перед голосуванням «Сфатул Церія»…

поставив питання про приєднання Бессарабії до Румунії в ультимативній формі». На думку української сторони це суперечило демократичним нормам самовизначення українського населення і є незаконним. Також, у листі українського уряду обґрунтовувався історичний зв’язок Бессарабії з Україною, причому наголошувалося, що молдовське населення не складає більшості в краї. Таким чином, офіційний Київ продовжував не визнавати анексії і прав Румунії на Бессарабію, залишаючись на позиції того, що «…з життєвого,…стратегічного і економічного мотивів Уряд Української Держави повиннен настоювати на приналежності політично-автономної

2

Бесарабії до Української Держави, до чого вона має всі права і чого бажає величезна більшість населення Бесарабії». У свою чергу Королівський уряд на сторінках свого послання виклав обґрунтування, які виправдовували приєднання Бессарабії до Румунії.

Аероліт Одеса. Між дев’ятою та десятою станціями загородньої місцевості «Великий фонтан» упав під час дощу аероліт, вагою кілька фунтів. (УТА).

170  
170  
Advertisement