Page 1

Ціна 50 коп.

інформація : «Нова Рада», «Вікіпедія», Центральний державний архів, «Відродження».

КЛіО Ультиматум австро-угорців 18 червня 1918 року, міністр закордонних справ Австро-Угорщини С. Буріян дав інструкції своєму представникові в Берліні поінформувати і переконати німецьких дипломатів, що якщо Україна не виконає до визначеного в договорі терміну своїх матеріальних зобов’язань (поставити до 1 липня 1918 року 1 мільйон тон зерна), то мирний договір потрібно буде вважати не дійсним. Подібні інструкції були надіслані австрійським послам в Болгарії та Туреччині.

Товарообмін між Україною та Німеччиною З певних німецьких джерел повідомляють, що товарообмін між Німеччиною і Україною уявляє собою несподіваний образ. Коли під час заключення брестського договору, панувала думка, що Україна буде великим постачальником Німеччини, а Німеччина втягнена у велику війну зможе доставляти тільки не значну кількість товарів, то в дійсності до тепер є навпаки. До кінця травня Україна у круглих цифрах вивезла 2, 200 вагонів хліба, харчів і сирцю, а Німеччина протягом того часу доставила Україні 5, 600 вагонів товару, отже більше аніж у два рази. Найбільше вивезено з Німеччини до України вугілля, сільськогосподарських машин і приладдя.

Таращанці у гетьмана Цими днями гетьман прийняв делегацію селян Таращанського і інших повітів. На прийомі делегати заявили, що поміщики які повернулися на свої місця, вимагають, щоб селяни повернули їм від землі засіяної селянами під час відсутності поміщиків. Делегація запитала також як будуть наділені землею переселенці, що повернулися з Росії, і що буде з тими. Хто не зможе заплатити за наділену землю. Гетьман відповів делегації, що урожай належатиме тим хто посіяв і обробив землю згідно із законом виданим Радою Міністрів. З приводу наділів з земельного фонду безземельних та малоземельних, а також переселенцям, гетьман зазначив, що

ВИПУСК № 169 18 червня 1918 року

ГАЗЕТА

наділ буде не більше 25 десятин, і що ті, хто не матиме готівки щоб заплатити за наділену землю будуть брати кредити у відповідних інституціях. Делегація просила щоб якнайшвидше було вирішене питання з видачею по селах жінкам запасних належних їм пайків. На це гетьман заявив, що Рада Міністрів розробить спеціальний закон, рівний для всіх, і поки не буде закону нічого наперед зроблено бути не може.

Самовизначення національностеи З певних джерел повідомляють: У частині Корочанського повіту на Курщині ще не визволеній від більшовикі ходять селами банди червоноармійців, скликають під загрозою гвинтівок і кулеметів, зібрання і примушують їх складати листи проти приєднання Корочанського повіту до України. Ці листи більшовики мають надіслати до Києва представникам російської делегації. Такий стан помічається і в Білгородськім повіті. Більшовицькі агітатори доходять аж до самого міста Білгорода, порушуючи демаркаційну лінію.

Радіотелеграми підписані Леніним, Троцьким та Чичеріним «Раднарком утворює революційну військову раду. Всі Командуючі окремими частинами фронту, а також начальники окремих відділів підлягають безумовно революційній військовій раді. Всі оперативні накази видає головнокомандуючий Муравйов, скріпляє один із комісарів. Всі радянські установи зобов’язуються допомагати всіма силами революційній військовій раді при всіх її вчинках, скерованих до поборення контрреволюційного бунту. Непослух та перешкоди вважатимуться зрадою і каратимуться за законами воєнного стану». Друга радіотелеграми адресована російському послові в Берліні Йоффе підписана Чичеріним такого змісту: «Головнокомандуючий військами, воюючий проти чехословаків Мясніков, видав наказ про арешт та смертну кару для всіх осіб, які беруть участь у вчинках контрреволюціонерів у районі фронту, особливо у районі Симбірська та Сизрані. Цього самого вживати-

1

Рік видання перший перше щоденне ілюстроване видання присвячене ж иттю т а інтересам українців у 1918 році. передплатна ціна

на рік на місяць окремий №

-

170 грн 16 грн 50 коп

редакція і контора Фонд «українська політика» Інститутська, буд. 22/7

Кіїв.

Вул.

муть проти тих, хто всупереч забороні старатиметься пересуватись річкою Волгою між Сизранню і Самарою. Вища військова інспекція, командирована військовим комісаріатом на театр війни повідомляє, що війська під командою Подвойського незабаром визволять Самару і рух чехословаків буде зліквідований».

Екскурсії для козаків і січових стрільців Для козаків і січових стрільців Олександрівська «Просвіта» організувала кілька екскурсій на Хортицю. Перша з них відбулася 18 червня 1918 року, за кілька днів до переїзду 2-го Запорізького полку, при якому перебував П. Болбочан. До острова солдати добиралися на пароплаві «Кочубей». Висадившись у німецькій колонії, вони рушили островом до хреста на північній стороні Хортиці. Хрест був на найвищому місці, на місці колишньої Запорозької церкви».

Правопорядок на Поділлі Спрямувати процес відновлення правопорядку в законне русло було не легко. Чисельність силових структур Державної варти (3,5 тисяч осіб) і охоронних сотень Поділля (біля 3 тисяч осіб) була недостатньою у відновленні правопорядку у краї з населенням 4 мільйона осіб. Українська влада зверталася за допомогою до австро-угорських військ. 18 червня 1918 року, губернський керівник С. Кисельов наказав повітовим старостам обеззброювати селян за допомогою австро-угорців, не спиняючись перед силовим примусом, включно з обстрілами сіл.

Більшовики за наказом Леніна топлять Чорноморськии флот 18 червня в 11:30 командир «Волі» капітан 1 рангу О.Тіхменєв віддав наказ по своїй «ескадрі» зніматися з якорів і слідувати курсом на Севастополь. Того ж 18 червня 1918 року, на Новоросійському рейді розпочався розстріл приречених кораблів. На дно пішли лінкор, сім ескадрених міноносців («Громкий», «Керч», «Гаджибей», «Фідони-


си», «Каліакрія», «Капітан Баранов», «Лейтенант Шостаков»), два міноносці і посильне судно. Символічно, що більшовики пустили на дно і дредноут-лінкор «Свободная Россия», в якого, щоб він затонув, есмінцю «Керч» довелось випустити аж шість торпед. Останнім вранці 19 червня 1918 року, на морське дно під Туапсе пішов і найбільш червоний есмінець «Керч», який проводив безжалісний розстріл Новоросійської ескадри. Таємний наказ Леніна було виконано: на дно було пущено 14 бойових кораблів загальною водотоннажністю 35643 тон. Увечері могильщик Чорноморського флоту

Федір Раскольніков направив телеграму-звіт Раднаркому і морському Генштабу. Однак і після 18 червня 1918 року, ще протягом кілька днів більшовики топили транспорти і торговельні судна в Новоросійську, у тому числі і ті, що належали країнам Антанти.

берніях посади лікарського інспектора як керівника майбутніх місцевих органів охорони здоров’я.

Ухвала про лікарського інспектора

18 червня 1918 року, - Рада Народних Комісарів РРФСР прийняла положення: «Про організацію справи народної освіти в Російській Соціалістичній Радянській Республіці».

18 червня 1918 року, - Рада Міністрів Української Держави прийняла ухвалу про введення у гу-

2

Більшовики про організацію народної освіти

169  
169  
Advertisement