__MAIN_TEXT__

Page 1

3. vydání, 8. června 2015

Zpravodaj centra odborné péče ERGO Aktiv, o.p.s.

Aktuality VŠE, CO SE 
 U NÁS PRÁVĚ TEĎ DĚJE

POLÍVKOVÁ SMRŠŤ

PŘÍBĚHY KLIENTŮ

POLÉVKY DOBYLY FARMÁŘSKÉ TRHY!

A TEĎ POMÁHÁM JÁ!

PORADNA JAK JE TO S ŘÍZENÍM AUTOMOBILU PO POŠKOZENÍ MOZKU?

HANDY & CAP

EDITORIAL Poslední májové dny byly v ERGO Aktivu velice hektické. Tak jako každé stěhování, i to naše doprovázelo spousty zmatků. Ve středu všeho snažení během těchto dnů byli hlavně klienti, které jsme chtěli nastávajícími změnami a chaosem zasáhnout co možná nejméně. Myslím, že se nám to v rámci možností i úspěšně povedlo. Mezi našimi prioritami byl samozřejmě i náš pravidelný zpravodaj, který je i nadále plný zajímavých a poučných informací. Tentokrát už z nových prostor naší základny v budově polikliniky Olšanská. Nový je i náš design zpravodaje, protože nám s ním nyní pomáhá jeden z klientů, který využívá možnosti tréninkového pracovního místa. Více se dozvíte v příštím vydání!

(1


3. vydání, 8. června 2015

Zpravodaj centra odborné péče ERGO Aktiv, o.p.s.

AKTUALITY NÁVŠTĚVA SOCIÁLNÍHO PODNIKU PASTA FIDLI Týden co týden si chodí terapeuti, ale také klienti centra ERGO Aktiv, na farmářské trhy na náměstí Jiřího z zPoděbrad pro oběd. Jelikož stánků s občerstvením je tam několik, obědvají pokaždé něco jiného. Není proto divu, že narazili i na stánek sociálního podniku Pasta Fidli, který vyrábí čerstvé těstoviny dle vlastní receptury. Kromě toho, že těstoviny všem moc chutnali, zajímala klienty i terapeuty jejich samotná výroba. Slovo dalo slovo a tak se klienti centra ERGO Aktiv, společně s terapeuty, vydali do Mníšku pod Brdy, kde sociální podnik Pasta Fidli sídlí. Návštěva proběhla v úterý 28.4.2015 a i když ten den počasí moc nepřálo, všichni si výlet užili, jelikož byl zakončen dobrou kávou a dortíkem v cukrárně na náměstí v Mníšku.

Věděli jste, že: Sociální podnik Pasta Fidli je malá výrobna čerstvých těstovin. Zaměstnanci jsou osoby se zdravotním nebo sociálním znevýhodněním. V současné době se v podniku uplatňuje dvousměnný provoz, jelikož Pasta Fidli zásobuje cca 120 restaurací a 50 maloobchodů po celé České republice. V průměru za den vyrobí cca 200 – 300 kg čerstvých těstovin.

NGO MARKET Ve čtvrtek 23.4.2015 proběhl již 16. ročník NGO Marketu pořádaný nadací FORUM 2000. Letošní ročník proběhl v unikátních prostorách Fora Karlín a ERGO Aktiv u toho nemohl samozřejmě chybět! NGO Market je jednodenní veletrh neziskových organizací, jaký v naší republice nemá obdoby. Letošního ročníku se zúčastnilo 216 vystavovatelů z celé České republiky i zahraničí - neziskové organizace, firmy, nadace a další instituce, jež přilákalo přibližně 2500 návštěvníků a v rámci doprovodného programu se uskutečnilo 28 workshopů, přednášek a seminářů. (2


3. vydání, 8. června 2015

Zpravodaj centra odborné péče ERGO Aktiv, o.p.s.

Na stánku ERGO Aktivu si mohli návštěvníci veletrhu z řad široké veřejnosti, ale i zástupci jiných organizací popovídat s naší ergoterapeutkou, ale i současnými a bývalými klienty. K vidění zde byl počítačový program pro trénink paměti, orientace a pozornosti či rozšiřování slovní zásoby, pomůcky pro trénink jemné motoriky a koordinace celého těla, ale také pomůcky důležité pro soběstačnost. Děkujeme za pozvání a těšíme se na další ročník!

NÁVŠTĚVA ANTALIS V pátek 15.5.2015 se část klientů, společně se sociální pracovnicí, zúčastnila exkurze ve firmě Antalis CZ, která se zabývá distribucí papírenského zboží. Klientům se věnovala HR manažerka – paní Alena Skoumalová. Klienti měli možnost vyzkoušet si pracovní pozici telefonistky a recepčního. Exkurze proběhla v rámci mezinárodního dne firemního dobrovolnictví Give & Gain Day. Během mezinárodního dne dobrovolnictví pomáhají dobrovolníci z českých firem v neziskových organizacích a jiných veřejně prospěšných institucích. Give & Gain Day organizuje v České republice  Byznys pro společnost – forum odpovědných firem, která je národním partnerem Business in the Community – iniciátora Give & Gain Day na mezinárodní úrovni.

STĚHOVÁNÍ CENTRA ERGO AKTIV DO NOVÝCH PROSTOR Od pondělí 1.6. působíme v nových prostorách budovy Polikliniky Olšanská na adrese Olšanská 2666/7 na Praze 3. Čekají na vás nové bezbariérové prostory, které ERGO Aktiv získal díky zástupkyni starostky Městské části Prahy 3, Mgr . Lucii Vítkovské, které tímto moc děkujeme. Také se mění naše telefonní číslo na nové: 732 542 529.

(3


3. vydání, 8. června 2015

Zpravodaj centra odborné péče ERGO Aktiv, o.p.s.

PROJEKT POLÍVKOVÁ SMRŠŤ UŽ VTRHLA I NA FARMÁŘSKÉ TRHY A FOODFESTIVALY! Kde se něco děje s dobrým jídlem, tam už skoro tradičně najdete Polívkovou smršť. Vzhledem k velkému úspěchu dosavadních akcí Polívkové smršti, veřejné sbírky, jejíž výtěžek jde na rehabilitaci klientů ERGO Aktivu, najdete její stánek každou středu na farmářských trzích v Praze na Pankráci, kde pro nás pravidelně vaří Filip Sajler (Pankrácký Rynek) a Martin Staněk (Perfect Canteen). V rámci dobrovolnických dnů se do prodeje polévek zapojují i dobrovolníci z velkých firem a na stánku s úsměvem prodávají polévku zaměstnanci ČSOB, ČSOB Leasing, Allianz, České Spořitelny a dalších. Přijďte ochutnat skvělé polévky a pomoci tak našim klientům, aby měli zase chuť žít. Sami klienti se v rámci podporovaného zaměstnávání na Polívkové Smršti sami aktivně podílejí pomáhají s organizací, získáváním sponzorů a partnerů, prodejem na stánku, s medializací akce. V sobotu 16. května byla Polívková smršť součástí Rybího festivalu Fishkus, který proběhl na pražské Smíchovské náplavce. U našeho stánku jste mohli ochutnat skvělou japonskou polévku Miso Shiru, kterou připravil Patrik Šandor z restaurace UMAMI. Na této akci nám velmi pomohli vlasoví profesionálové z James Blond hair studio, kteří se jako dobrovolníci o stánek na festivalu postarali.

Z Polívkové smršti se zkrátka stává fenomén, který spojuje lidi dobrým jídlem a dobrým skutkem. A jak můžete pomoci vy? Přijďte si dát polévku, na stánku si můžete zakoupit tašku s příběhy klientů nebo pošlete DMS za 30 Kč ve tvaru DMS CHUTKZIVOTU na tel. číslo 87 777.


www.polivkovasmrst.cz

(4


3. vydání, 8. června 2015

Zpravodaj centra odborné péče ERGO Aktiv, o.p.s.

PŘÍBĚHY KLIENTŮ A TEĎ POMÁHÁM JÁ! Na následujících řádcích vám přinášíme rozhovor s další klientkou, která u nás prošla jak intenzivní rehabilitací v denním stacionáři, tak následnou sociální rehabilitací a v současné době u nás již čtvrtým měsícem působí na tréninkovém pracovním místě asistenta terapeuta. Jana nastoupila do ERGA s jasným cílem – zlepšit jemnou motoriku, řeč a začít dobrovolničit u dětí či osob se zdravotním postižením. Její cílevědomost měla za následek to, že v průběhu měsíce února a března úspěšně absolvovala rekvalifikační kurz Pracovník v sociálních službách. Více o její současné pracovní pozici v ERGO Aktivu se můžete dočíst v následujícím rozhovoru.

Co teď v ERGO Aktivu děláte? Do Erga docházím třikrát týdně do tréninkového pracovního místa, kde pracuji jako asistentka terapeuta. V pátek jsem ještě pár hodin v pozici klientky a trénuji, co potřebuji (paměť apod.).

Je smutné, že v nemocnicích se o tom moc nemluví. Nebo nechce vědět.

Co je náplní práce asistenta terapeuta v ERGO Aktivu? Pracuji s klienty tak, jako pracovali terapeuti se mnou, když jsem ještě docházela do denního stacionáře, takže už tu práci dobře znám. Dělám s klienty trénink řeči (vedeme rozhovor o běžných věcech), trénink paměti (klientovi např. ukážu na krátkou chvíli deset věcí a poté, co je schovám, je klient zkusí vyjmenovat), trénink motoriky (stříháme, řežeme, stavíme apod.) a jedné klientce jsem dělala bazální stimulaci.

(5


3. vydání, 8. června 2015

Zpravodaj centra odborné péče ERGO Aktiv, o.p.s.

Jak jste se k tréninkovému pracovnímu místu dostala? Nejdříve jsem chodila do ERGO Aktivu do denního stacionáře a terapeuti mi poté nabídli toto místo, takže jsem měla velkou radost.

A jak to zvládáte? Potýkala jste se někdy s nějakými komplikacemi při docházení do tréninkového pracovního místa? Když jsem měla mít první hodinu s klientem, tak jsem měla trošku strach, ale řekla jsem si, že to musím zvládnout a zvládla jsem to. S prací asistenta terapeuta jsem dosud neměla žádný problém, jen když si třeba klient zapomněl brýle, tak jsme nemohli dělat, co jsme měli v plánu a museli jsme dělat něco jiného. Jinak si nevzpomínám, že bych měla nějaký problém.

Co vám tréninkové pracovní místo přineslo? Určitě je to dobrá zkušenost. Člověk se naučí být empatický k druhým lidem, hlavně k těm, co potřebují naši pomoc. A to jsem myslím zvládla. „Díky informacím od doktorkyergoterapeutky z nemocnice kde jsem ležela, jsem se o tomto zařízení dozvěděla. Je smutné, že v nemocnicích se o tom moc nemluví. Nebo nechce vědět. Vždyť jde o pomoc lidem s CMP, a myslím, že jich není málo.

„Chci nakonec říci, že zdejší terapeuti se snaží jít klientům vstříc, je tu dobrá atmosféra, skvělí lidi. A proto by si zasloužili pochvalu. A měli by být v povědomí lidí, že se o ně někdo postará a pomůže jim vrátit do normálního života.“ Jana

(6


3. vydání, 8. června 2015

Zpravodaj centra odborné péče ERGO Aktiv, o.p.s.

PORADNA

V rámci rubriky „Poradna“ Vám přinášíme článek a informace o řízení motorového vozidla po prodělání CMP.

Z NEMOHOUCNOSTI K NEZÁVISLOSTI ŘÍZENÍ PO MRTVICI Jednou z výrazných změn, které postihnou každého člověka po mozkové příhodě, je ztráta nezávislosti. Během rekonvalescence se bez pomoci druhých neobejde a celá situace je pro něj nepříjemnou psychickou zátěží. Pacient si uvědomí, co vše dříve měl a co díky CMP ztratil. Mnoho aktivních řidičů se ptá, zda-li ještě někdy budou moci usednout za volant. Je to možné? A pokud ano, co návrat k opětovnému řízení obnáší? Dle výzkumů mobilitních center ve Velké Británii musí klient po mozkové příhodě projít množstvím testů, které zkoumají všechny aspekty jeho fyzického i psychického stavu.

Lékařské testy V první řadě se dbá na ty lékařské. Ošetřující lékař musí posoudit, zda pacient dobře vidí (ostrost a rozsah). Významným faktorem je zhodnocení vlivu medikace na řízení vozidla a dobrý psychický stav pacienta.

Centrum mobility a trenažér Po získání lékařského posudku pacient navštíví centrum mobility, kde ho čekají další testy za pomoci odborně proškoleného personálu. Centrum nabízí trénink jízdy na trenažéru a za dozoru odborníků je posouzena schopnost rychlé reakce, včasného úsudku a motorické hybnosti, která je klíčem k případným úpravám vozu. Může se jednat například o přesun kontrolek na druhou stranu, úpravy auta pro vozík, či nainstalování infra ovladačů pro možnost snadného ovládání např. stěračů nebo klaksonu. Centra mobility svým klientům také poskytují psychologickou podporu a poradenství během celého výcviku a spolupracují s autoškolami, které jsou potom dalším, už posledním místem testování.

Autoškola Pacient po CMP zde absolvuje jízdu v terénu a ta rozhodne o jeho schopnosti opět řídit. Z výzkumu centra mobility se 54% pacientů po CMP podařilo opět usednout za volant. Z nichž bylo 34% doporučena automatická převodovka anebo další speciální úpravy vozidla.

(7


3. vydání, 8. června 2015

Zpravodaj centra odborné péče ERGO Aktiv, o.p.s.

Návrat k řízení po mrtvici je možný. Pacient získá opět svou nezávislost a to má velice pozitivní dopad na jeho psychický stav a celou rekonvalescenci.

JAK JE TO S NÁVRATEM K ŘÍZENÍ AUTOMOBILU U NÁS? Návrat k řízení osobního automobilu, je jeden z hlavních cílů skoro všech našich klientů – ať už proto, že jsou to řidiči z povolání, nebo proto, že byli zvyklí řídit každý den do práce, o víkendu na chalupu či v létě na dovolenou. Jednoduše řečeno – možnost řídit automobil je vnímána jako prostředek k samostatnosti, nezávislosti na okolí. Z tohoto důvodu jsme zjišťovali, jak je to s návratem k řízení u lidí po prodělané mozkové příhodě či úraze hlavy.

Procházeli jsme legislativu, hovořili s lékaři, s klienty, ptali se v autoškole. A co jsme se dozvěděli – vcelku nic nového. V legislativě je uvedeno, že lékař má nahlásit jakoukoliv změnu zdravotního stavu, která znemožňuje řízení automobilu. Není však již uvedeno, jaký lékař, do jaké doby apod. Vzhledem k výše uvedenému, všem našim klientům doporučujeme následný postup: • Vyzkoušet si nejdříve testy autoškoly na PC

Trenažér je možné upravit na míru každému.

• Vyzkoušet si jízdu na trenažéru

(8


3. vydání, 8. června 2015

Zpravodaj centra odborné péče ERGO Aktiv, o.p.s.

• Zkušební jízdy s instruktorem autoškoly v provozu • Konzultace s lékařem – psycholog, psychiatr, neurolog, popř. dopravní psycholog • Finální řízení automobilu Autoškola Horázný nabízí pro osoby s tělesným postižením možnost výcviku na vozidle s automatickou převodovkou, speciální ovládání ukazatelů směru pravou rukou pro osoby s nefunkční nebo chybějící levou horní končetinou, úpravu ovládání pedálu akcelerátoru pro osoby s nefunkční nebo chybějící pravou dolní končetinou, odborné poradenství či jízdy na řidičském trenažeru. V autoškole mají k dispozici řidičský trenažér, který umožňuje vyzkoušet si manupulaci s jednotlivými ovládacími prvky vozidla a zjistit tak, za jakých podmínek a zda vůbec je člověk schopen vozidlo ovládat. Jedna naše klientka vyrazila s ergoterapeutkou do autoškoly, aby si jízdu na trenažeru vyzkoušela. Klientka byla z jízdy nadšená a my také, neboť se tak odstartovala spolupráce ERGO Aktivu s touto autoškolou. Od této chvíle mohou naši klienti docházet do autoškoly s naší ergoterapeutkou. Cena jízdy na trenažeru je pro naše klienty poloviční (150 Kč), dále je možné dojednat následné jízdy v automobilu či zprostředkovat kontakt na dopravního psychologa (vyšetření si hradí klient). 


Autoškola Horázný tel.: 737 282 929, 222 722 820

Ondříčkova 9, Praha 3

e-mail: info@ridicak.cz

web: www.ridicak.cz

Poradna ERGO Aktiv, o. p. s. tel.: 732 542 529

e-mail: poradna@ergoaktiv.cz

web: www.ergoaktiv.cz

(9


3. vydání, 8. června 2015

Zpravodaj centra odborné péče ERGO Aktiv, o.p.s.

POMÁHEJME SPOLEČNĚ HLEDÁME DOBROVOLNÍKY Rádi pomáháte druhým? Chcete smysluplně trávit svůj volný čas?

Chceš se dozvědět více nebo si promluvit o konkrétních možnostech dobrovolnictví?

Kontaktuj nás!

Co může práce u nás obnášet Buďte „sparing partnerem“ našim klientům – můžete pomoci našim klientům v dosažení jejich osobních cílů. Těmito cíli jsou např.: návrat do zaměstnání, samostatná doprava po městě, práce na počítači atd. Tato podpora spočívá v přímé práci s našimi klienty. Pokud by pro Vás byla zajímavá dobrovolná pomoc v jiné oblasti, jsme otevřeni různým možnostem. Neváhejte a kontaktujte nás! Rádi se s Vámi setkáme.

Co nabízíme: Příjemné pracovní prostředí a kolektiv. Získání zajímavých zkušeností a informací – dopomoc při cvičení a tréninku. Dobrý pocit ze smysluplné činnosti. Odreagování se od Vašeho všedního života.

ERGO Aktiv, o.p.s. kontakt: poradna@ergoaktiv.cz

+420 732 542 529

www.ergoaktiv.cz

otevřeno: po–pá 8–16 hod.

bankovní spojení: Raiffeisenbank, a.s.

č. účtu:

2134496389/5500

(1 0


3. vydání, 8. června 2015

Zpravodaj centra odborné péče ERGO Aktiv, o.p.s.

NOVÉ FORMY POMOCI BEŽNÝM NÁKUPEM I ESEMESKOU Rádi byste nás podpořili, ale nemůžete se k nám osobně dostavit? Můžete využít novou možnost podpory přes dva záslužné projekty, se kterými spolupracujeme. Obě formy pomoci jsou velice jednoduché a potřebovat k nim budete pouze připojení k internetu a telefon!

Givt Jedná se o internetový projekt, který umožňuje přímou finanční podporu neziskových organizací. Vybraný obchod, u kterého nakoupíte odešle dané procento ze své tržby přímo na účet vámi zvolené organizace! Podrobnosti a všechny participující obchody naleznete na stránkách projektu Givt.

givt.cz

DMS Projekt darujspravne.cz poskytuje dárcům návod, jak poznat, že se jejich příspěvek skutečně dostane potřebným organizacím. Každá neziskovka, kterou najdete v adresáři na uvedeném webu je prověřená. Chcete-li ERGO Aktivu pomoci, pošlete sms ve tvaru DMS CHUTKZIVOTU na tel.: 87 777. 


darcovskasms.cz

(1 1


3. vydání, 8. června 2015

Zpravodaj centra odborné péče ERGO Aktiv, o.p.s.

POMÁHAJÍ NÁM

HLAVNÍ PARTNER

PARTNEŘI

SPOLUPRACUJEME 


(1 2


3. vydání, 8. června 2015

Zpravodaj centra odborné péče ERGO Aktiv, o.p.s.

(1 3

Profile for Druidfiren

Handy&Cap 03  

Handy&Cap 03  

Advertisement