__MAIN_TEXT__

Page 1

6. vydání, 23.prosince 2015

AKTUALITY

POLÍVKOVÁ SMRŠŤ

Zpravodaj centra moderní rehabilitace ERGO Aktiv, o.p.s.

PORADNA

PŘÍBĚH KLIENTA

SLOVO ODBORNÍKA

HANDY & CAP

!1


6. vydání, 23.prosince 2015

Zpravodaj centra moderní rehabilitace ERGO Aktiv, o.p.s.

AKTUALITY AKUPUNKTURA Touto tisíc let starou metodou lze pomoci našim klientům v boji se spasticitou nebo ulevit od bolestí. Každá nemoc, i mozková příhoda, je svým způsobem odpověď našeho těla na jistou nerovnováhu v organismu. Tuto nerovnováhu lze pomocí akupunktury také pěkně ladit. Akupunktura pomáhá naším klientům i po psychické stránce, pomáhá jim překonat těžká období rehabilitace a rekonvalescence.

DEN NEZISKOVÝCH ORGANIZACÍ PRAHY 5 Koncem října se ERGO Aktiv zúčastnil Dne neziskových organizací Prahy 5, aby informoval veřejnost o službách, které nabízí. Tato akce umožnila představit činnost našeho centra nejen kolemjdoucím, ale také zúčastněným neziskovým organizacím. Akce propojující neziskové organizace považujeme za velmi důležité, jelikož si uvědomujeme, že přispívají k funkčnosti a prostupnosti sociálních služeb. Děkujeme za pozvání.

ACH TI MRAVENCI V rámci Klubu Aktiv jsme se v rámci literatury a tvůrčího psaní věnovali především tvorbě knihy, která je výstupem z našeho společného půlročního snažení. Kniha nese stejnojmenný název jako povídka od Romany Dvořákové: Ach ti mravenci. Romana v ní popisuje svůj „vřelý“ vztah k mravencům a také to, jaké s nimi má lapálie. V rámci literatury jsme navštívili např. zpuchřelé Rakousko - Uherské mocnářství Roberta Musila a s Ulrichem. Mužem bez vlastností, jsme reflektovali změnu doby. Positivistický duch počátku devatenáctého století vstupuje do struktur vyčpělé monarchie. Ta se snaží uchovat své již „nemodní“ hodnoty, ale prohrává s vědou, která se radikálně obrací k novým technologiím. V rámci divadelního klubu bylo shlédnuto představení Kdyby tisíc klarinetů, což je muzikál, ve kterém se válečné zbraně mění v hudební nástroje a válka tak dostává humanistický rozměr. A s pány fotografy jsme se věnovali především práci s detailem a zátiším. Jako ukázka může sloužit ilustrační fotografie, která je součástí výstavy, jež bude možné shlédnout v Klubu Aktiv od 11. 12. !2


6. vydání, 23.prosince 2015

Zpravodaj centra moderní rehabilitace ERGO Aktiv, o.p.s.

TA KAVÁRNA A OBCHOD BORŮVKA Tréninková pracoviště pro osoby se zdravotním postižením V polovině listopadu jsme s našimi klienty opět vyrazili na výlet do velmi příjemné tréninkové kavárny TA Kavárna na Vyšehradě. V kavárně se nám moc líbí, protože je bezbariérová, nekuřácká a má velmi příjemnou obsluhu, kterou tvoří klienti se zdravotním postižením. V kavárně nás přivítal výbornou kávou a nabídl skvělé zákusky Jirka, který jednou týdně dochází do ERGO Aktivu a zbytek týdne pracuje v TA Kavárně, kde si trénuje nejen svoji paměť. Při této příležitosti jsme také využili možnost navštívit tréninkový obchůdek Borůvka, který je nedaleko TA Kavárny. Obchod navštívila sociální pracovnice z ERGO Aktivu s klientkou Ivonou. Obě tak měly možnost seznámit se s náplní práce v obchůdku a zjistit tak, jestli je obchůdek pro Ivonu vhodné místo pro trénink pracovních dovedností.

ERGO AKTIV ABSOLVOVAL AKADEMII MODRÉHO ŽIVOTA OD ČSOB ERGO Aktiv byl vybrán jako jedna z 9 organizací, které měly příležitost účastnit se na podzim 2016 Akademie modrého života zaměřené na Komunikaci, marketing a PR. V rámci Akademie jsme se setkávali tváří v tvář s odborníky z byznysu a učili se, jak zlepšit naší práci. Doufáme, že finálním výsledkem budou zase o kousek lepší služby pro naše klienty a že se o nás dozví více lidí, kteří rehabilitaci potřebují.

Jak si firmy a neziskovky pomáhají? Dobrovolně. I díky firemním dobrovolníkům šetříme čas a získáváme zdroje na rehabilitaci pro naše klienty. Od minulého vydání newlsetteru Handy&Cap nám pomáhali firemní dobrovolníci z České pojišťovny, Kooperativy, České spořitelny a ČSOB na stánku Polívkové smršti. Se společností GSK začínáme nadějnou spolupráci v rámci

!3


6. vydání, 23.prosince 2015

Zpravodaj centra moderní rehabilitace ERGO Aktiv, o.p.s.

dlouhodobého firemního dobrovolnictví v oblasti marketingu a komunikace. Jsme nadšení! Díky, že nám pomáháte vracet chuť k životu! Snad i Vám přinese vzájemná spolupráce trošku chuti do života navíc.

ZAMĚSTNANCI NESTLÉ V KŮŽI LIDÍ S POŠKOZENÍM MOZKU ERGO Aktiv byl přizván Nadačním fondem pro podporu zaměstnávání lidí se zdravotním postižením do firmy Nestlé. Zaměstnanci se tak mohli dozvědět o činnosti ERGO Aktivu a na vlastní kůži si vyzkoušet, jaké to je žít např. s poruchou jemné motoriky či výpadkem zorného pole.

INSPIRUJEME SE ŽIVOTEM S PROJEKTEM FÉNIX Taneční projekt Fénix pozval ERGO Aktiv na své představení v divadle Brodway. A proč? Co nás spojuje? Kromě jedné z tanečnic Jany Kadaňové je to i těžká životní zkušenost, po které se člověk může buď vzdát, nebo naopak sebrat naději, zbavit se strachu a vzlétnout z popela jako Fénix (slovy tvůrců projektu). Divadelní představení je touto zkušeností inspirováno, naši klienti se s ní denně potýkají. Děkujeme a doufáme, že i jim dodá představení trochu potřebné odvahy.

DÁREK OD DATA SYS Moc děkujeme společnosti Data Sys, která se nám rozhodla věnovat 25000 Kč. S obnosem dobře naložíme a vážíme si vaší pomoci. 


!4


6. vydání, 23.prosince 2015

Zpravodaj centra moderní rehabilitace ERGO Aktiv, o.p.s.

PROJEKT ZIMA A VELKÝ ÚSPĚCH POLÍVKOVÉ SMRŠTI JEDNO VELKÉ VÍTĚZSTVÍ, NOVÉ HOTELY A RESTAURACE A HODNĚ HORKÉ POLÉVKY. TO JE ZIMNÍ POLÍVKOVÁ SMRŠŤ. ZIMA JE PRO POLÍVKOVOU SMRŠŤ TAK TROCHU RÁJ. NÍZKÉ TEPLOTY PŘÍMO NAHRÁVAJÍ HORKÝM A VYDATNÝM POLÉVKÁM. A že u nás k dostání byly polévky opravdu horké a vydatné! Například hovězí mexická polévka od Buritto Loco posloužila za vydatný gurmánský oběd. Kousky hovězího masa, které se pod lžící doslova rozpadaly, ve vývaru tak silném, že připomínal hustou omáčku a kořenová zelenina. Když jsem jí na větrných Pankráckých trzích jedla, chtělo se mi skoro plakat. Blahem. Na druhou stranu je zima hluchým místem v oblasti různých food eventů a dalších jednorázových akcích. Rozhodně jsme však nelenili. Posuďte sami!

Jedno velké vítězství Velkou odměnou bylo pro celý tým ERGO Aktivu získání 1. místa v kategorii Veřejná sbírka v soutěži Ceny Fóra dárců 2015. Cenu jsme si převzali v rámci dárcovského summitu 2015. Bylo nám obrovskou ctí, že jsme byli oceněni po boku takových velikánů neziskového sektoru, kterými jsou například Člověk v tísni, Adra, Liga lidských práv, Světluška, kteří se umístili v ostatních kategoriích soutěže.

!5


6. vydání, 23.prosince 2015

Zpravodaj centra moderní rehabilitace ERGO Aktiv, o.p.s.

Nové hotely a restaurace Stále rozšiřujeme síť hotelů, kteří pro nás, respektive pro Vás, polévky připravují. Přidali se k nám velikáni Hotel InterContinental Prague, gurmánští specialisté Burrito Loco, tradiční pivnice Hlávkův Dvůr a populární rodinná jídelna polevku.cz. Další adepty jsme lákali v rámci galavečera Czech Hotel Awards, kde jsme byli partnery celé akce, předávali ceny, děkovali a samozřejmě servírovali výtečnou polévku od hotelu Panorama.

Hodně horké polévky a hodně chuti do života A na závěr to nejdůležitější. Polévka a Vy, kteří ji kupujete. Každý týden jsme prodávaly polévku na farmářských trzích na Pankráci. A výsledek? Za listopad a prosinec se nám podařilo vytěžit 27 024 Kč.

Jak a komu peníze pomohli, se dočtete v rubrice „Příběh klienta“. Pomalu a potichu se také chystáme na další velkou smršť. O tom ale zase příště… Zapojte se i Vy. Sledujte nás na FB, i taková maličkost nám pomůže. 


www.facebook.com/ ErgoAktiv.sdruzeni

!6


6. vydání, 23.prosince 2015

Zpravodaj centra moderní rehabilitace ERGO Aktiv, o.p.s.

PŘÍBĚH KLIENTA IVONA A JEJÍ BOJ Ivona byla doma se psem oblečená v pyžamu, když ji začalo bolet v noze a pak už si nic nepamatuje. Probudila se až v nemocnici, nemohla se hýbat ani mluvit. Když na to období vzpomíná, mění se jí hlas a musí se napít. Hodně jí v té době pomohl manžel Honza a jeho sestra Marcela, má je oba moc ráda. Sedíme na gauči v prostorách ERGO Aktivu a povídáme si, co jí pobyt u nás přináší. Ivona je velmi kontaktní, snadno naváže vztah s druhým člověkem a často se směje. Překvapuje mě, že spolu mluvíme hodinu a čtvrt i přesto, že Ivona trpí afázií a říká jen jednotlivá slova nebo holý podmět s přísudkem. Občas si nemůžu být jistá, že Ivona myslela přesně to, co já z jejích slov pochopím, interpretuji a ona mi výklad odsouhlasí nebo zamítne. Nejtěžší pro ni jsou časové údaje. Ptám se, co by chtěla, abych o ní do článku napsala. Říkám, že ho budou číst také ostatní klienti. Po chvilce odpovídá, že věří v zlepšení svého stavu. I když někdy má strach, že ne. Když se ptám, co jí spolupráce s ERGO Aktivem dala, odpovídá: fuška, náročný, dobře, výborný a paráda. Snažím se doptávat na cíle, které si zadala při nástupu. Chtěla zlepšit komunikaci, znovu vykonávat domácí práce. Potřebovala rozcvičit levé rameno. Chtěla znovu jezdit tramvají beze strachu. A největším cílem byl návrat do práce prodavačky. Během pobytu u nás si ujasnila, že by ji bavil také úklid, ten se nabízí jako další možnost pro hledání práce. Co si z toho splnila? Včera poprvé jela domů sama tramvají a říká, že žádný strach neměla. Když mi to říká, směje se a svítí jí oči. Dodává, že víc nervózní než ona, byl její manžel Honza. A opět se směje.

!7


6. vydání, 23.prosince 2015

Zpravodaj centra moderní rehabilitace ERGO Aktiv, o.p.s.

Pyšně mi vyjmenovává, že doma sama vytřela, vyprala a složila prádlo do skříně. S rukou pravidelně cvičí, v ERGO Aktiv využívá ergoterapii i fyzioterapii. Také se hodně zlepšila ve slovní zásobě a řečové expresi díky pravidelné logopedické péči. Se sociální pracovnicí nacvičují modelové situace, které mohou nastat v obchodě. Učí se pracovat s penězi a jednat se zákazníky. V prosinci končí Ivony docházka do intenzivního rehabilitačního programu, ale už od nového roku bude Ivona docházet do ERGO Aktivu na pracovní stáž. Hlavní náplní stáže bude trénink úklidu a vedle toho bude dále čerpat ty služby ERGO Aktivu, které nejvíce potřebuje včetně hledání uplatnění na méně chráněném pracovním místě. Ivona i její manžel jsou z toho nadšeni a na pokračování naší spolupráce se oba těší. Do budoucna se tedy nabízí návrat do práce. Ivonu čeká ještě hodně „fušky“než i tento poslední cíl bude splněn.

Přesto když přehlédnu čtyři týdny, které Ivona dochází do denního stacionáře, můžu jen říct: gratuluji, Ivono! Cením si vaší odvahy bojovat! Na závěr nutno dodat, že Ivona je jeden z klientů, kterým veřejná sbírka Polívková smršť umožnila využívat plný rozsah služeb centra ERGO Aktiv. Finance z Polívkové smršti totiž pomáhají hradit rehabilitaci (která je ze zákona zpoplatněna) těm osobám, které si ji z nejrůznějších důvodů nemohou platit z vlastních finančních prostředků. 


!8


6. vydání, 23.prosince 2015

Zpravodaj centra moderní rehabilitace ERGO Aktiv, o.p.s.

PORADNA

V PROSINCOVÉM ČÍSLE SI NASTÍNÍME MOŽNOSTI ŘEŠENÍ SITUACE OSOB, KTERÉ DÁLE NEMOHOU VYKONÁVAT SVOU DOSAVADNÍ PRÁCI ZE ZDRAVOTNÍCH DŮVODŮ. Po prodělané cévní mozkové příhodě vím, že ze zdravotních důvodů již nezvládnu svou dosavadní práci na pozici recepční. Se zaměstnavatelem jsem o svém zdravotním stavu hovořila, ale jinou práci pro mě nemá a chce mi dát výpověď. Za měsíc mi končí nemocenská. Nyní mám možnost nastoupit na tréninkové pracovní místo, kde si budu moci trénovat své pracovní dovednosti (práce na DPP za minimální mzdu). Co mám dělat? Mohu si přivydělávat během pracovní neschopnosti? Kdy mohu zažádat o invalidní důchod? Během pracovní neschopnosti si můžete přivydělat peníze za určitých podmínek – musíte dodržovat léčebný režim stanovený lékařem (např. dodržovat vycházky) a nevykonávat stejnou práci, na jejímž základě je vám vypláceno nemocenské. Náhradu mzdy v podobě nemocenského můžete pobírat nejdéle 380 kalendářních dnů. Po uplynutí této podpůrčí doby si však můžete zažádat o prodloužení výplaty nemocenského o 3 měsíce, a to opakovaně. Pokud tedy nastupujete na placené tréninkové pracovní místo, zažádejte Okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ) o prodloužení výplaty nemocenského. OSSZ vaši žádost předá lékařské komisi, která rozhodne, zda a na jakou dobu vám výplatu nemocenského prodlouží. Pokud by vám výplata nemocenského nebyla prodloužena a zaměstnavatel vám dá výpověď z důvodu vaší zdravotní nezpůsobilosti k výkonu práce, skončí váš pracovní poměr až uplynutím výpovědní doby. Jelikož pro vás zaměstnavatel nemá jinou vhodnou pracovní pozici a ani po dobu výpovědní doby vám nebude schopen přidělovat práci, vznikne mu tzv. překážka v práci na straně zaměstnavatele a po tuto dobu je vám povinen poskytovat náhradu mzdy ve výši vašeho průměrného výdělku. V případě, že by váš nepříznivý zdravotní stav byl způsoben pracovním úrazem nebo nemocí z povolání (podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovně lékařských služeb), měla byste od zaměstnavatele nárok na odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku vašeho průměrného výdělku.Pokud váš výdělek na tréninkovém pracovním místě nepřesáhne polovinu minimální mzdy (v roce 2015 je minimální mzda 9 200 Kč , možnost přivýdělku tedy č iní 4 600 Kč hrubého, od ledna roku 2016 bude minimální mzda 9 900 Kč , vydělat si tak budete moct 4 950 Kč hrubého), pak se můžete zaregistrovat na úřadu práce jako uchazečka o zaměstnání. Registrace na úřadu práce má výhodu v tom, že za vás bude úřad práce odvádět zdravotní pojištění, ale z důvodu vašeho přivýdělku již nebudete mít nárok na vyplácení podpory v nezaměstnanosti. Vzhledem k tomu, že váš nepříznivý zdravotní stav trvá déle než 1 rok, můžete také OSSZ požádat o invalidní důchod. O invalidní důchod je vhodné žádat zhruba dva měsíce před plánovaným ukončením nemocenské. Přibližně měsíc bude trvat, než OSSZ vyřídí vaši žádost a po uznání invalidity bude mít 30 dní na zastavení vyplácení

!9


6. vydání, 23.prosince 2015

Zpravodaj centra moderní rehabilitace ERGO Aktiv, o.p.s.

nemocenského, protože od následujícího měsíce vám bude přiznán invalidní důchod a mohlo by dojít ke vzniku přeplatku, který byste pak musela vracet.

Užitečné kontakty

Poradna ERGO Aktiv, o.p.s. tel.: 774 939 169, 222 712 534 email: poradna@ergoaktiv.cz web: www.ergoaktiv.cz

Poradna Národní rady osob se zdravotním postižením ČR tel.: 266 753 427, Skype: infolinka_nrzp, vedouciporadny_nrzp e-mail: poradnanrzp@nrzp.cz web: http://poradna.nrzp.cz/

MPSV – Práce a právo Zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění web: http://www.mpsv.cz/ ppropo.php?ID=z155_1995o

Poradna Informační sítě pro osoby se zdravotním postižením NetZP.cz tel.: 224 813 787 e-mail: ila@ila.cz web: www.netzp.cz/ poradna/

Česká správa sociálního zabezpečení web: http://www.cssz.cz/cz

Integrovaný portál MPSV web: https://portal.mpsv.cz/

MPSV – Praktické informace pro klienty ÚP ČR web: http://www.mpsv.cz/ files/clanky/22488/ Prakticke_informace_pro_kli enty_UP_CR.pdf

!1 0


6. vydání, 23.prosince 2015

Zpravodaj centra moderní rehabilitace ERGO Aktiv, o.p.s.

ZDROJE 1. Česká správa sociálního zabezpečení. Nemocenské pojištění. http://www.cssz.cz/cz/nemocenskepojisteni/davky/nemocenske.htm 2. Sociální poradna. http://socialni-poradna.eu/kolik-si-mohu-behem-nemocenske-vydelat-abychneprisel-o-davky/ 3. Vyhláška č. 79/2013 Sb., o provedení některých ustanovení zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách § 9, § 12 http://www.mpsv.cz/ppropo.php?ID=v79_2013o 4. Zákon č. 373/2011 Sb., zákon o specifických zdravotních službách § 53 - § 60 https:// www.zakonyprolidi.cz/cs/2011-373 5. Integrovaný portál MPSV. Základní práva a povinnosti uchazeče o zaměstnání a zájemce o zaměstnání. https://portal.mpsv.cz/sz/obcane/pravpov_uch 6. Zákon č. 262/2006 S., zákoník práce § 52 písm d, § 67 http://zakonik-prace.cz/ 


!1 1


6. vydání, 23.prosince 2015

Zpravodaj centra moderní rehabilitace ERGO Aktiv, o.p.s.

JAK SI UDRŽET MOTIVACI SLOVO ODBORNÍKA Timothy Gallwey, známý kouč, vytvořil pro zlepšení výkonu a motivace metodu Inner Game (Vnitřní hra). Na metodu přišel, když učil tenis. Po nějaké době ho práce trenéra přestala bavit. Neustále udávat rady a opakovat, jak mají žáci hrát bylo nudné. Přestal tedy kritizovat a jen se díval. Překvapivě zjistil, že se žáci zlepšují. Všiml si, že téměř každý s kým pracoval, se velmi usilovně snažil zlepšit určitou stránku hry, s níž nebyl spokojen. Žáci od svého trenéra očekávali, že jim poskytne lék na jejich problém. Hru se jim podařilo relativně snadno a bez velkého úsilí zlepšit, když se o to přestali usilovně pokoušet a a začali věřit tomu, že se dokáží učit z vlastních zkušeností. Zkuste si vzpomenout, jak jste se učili jako malé děti, které mají radost už z první bábovky, i když je z našeho dospělého pohledu nedokonalá. Časem se zlepšují, bábovky jsou hezčí a hezčí, ale radost mají už od té první. Pokud je hráč nespokojený se svou hrou, obvykle si postěžuje svému trenérovi. Trenér pečlivě sleduje, jak hráč daný úder provádí, a porovná to, co vidí, s tím, jak by měl daný úder - podle jeho vlastních představ - vypadat. Začne hráči říkat, co by měl a neměl dělat. Všechna tato "měl bys" a "neměl bys" se projeví na chování žáka. Začne se spoléhat na hodnotící zpětnou vazbu učitele, jeho vlastní odpovědnost se omezí na to, aby dělal to, co mu učitel říká. Kladné hodnocení učitele přitom nevyjadřuje nic jiného než jeho spokojenost s tím, že se žák řídí jeho příkazy. Změna se pak rovná přechodu od "špatně" k "dobře", přičemž o tom, co je správné, nerozhoduje a změnu neiniciuje ten, kdo ji vykonává, ale někdo jiný. To vše se odehrává v hodnotícím kontextu, který obvykle vyvolává odpor, pochybnosti a obavy z neúspěchu. Navíc tento přístup podkopává studentovu snahu a odpovědnost naučit se něco nového. Možná sami na sobě znáte rozdíl, když se věnujete nějaké činnosti a do toho vám camrá kritický hlásek "ale takhle né" a "proboha, jak to děláš?" a "to se ti teda povedlo" nebo když něco děláte spontánně bez obav, jak výsledek bude vypadat. A jak je jiné, když můžete činnost vykonávat podle svého tempa nebo když vám do toho někdo mluví a udává rady a snaží se vás popohnat k cíli. Abyste věděli vnitřní kritik neztrpčuje život jenom začátečníkům. I odborně zdatní lidé zažívají krize sebedůvěry. Stejný problém řešil golfista hrající v nejvyšší profesionální soutěži, stěžoval si, že stačí dva špatně zahrané míčky a kritický hlas se začne ozývat. Přitom kritický hlas udává jen vágní rady ("dávej pozor ať pořádně napřáhneš ruku"), kdežto my vykonáváme složité činnosti, kde je třeba zapojit mnoho svalových skupin, soustředit se na letící míč, spočítat si, kam dopadne atd. Je to, jako kdyby superlevný počítač (kritický hlas) uděloval příkazy mimořádně drahému centrálnímu počítači (my) a chtěl, aby mu byly připsány zásluhy za to, co se podařilo, a neúspěchy aby byly naopak přičteny centrálnímu počítači.

!1 2


6. vydání, 23.prosince 2015

Zpravodaj centra moderní rehabilitace ERGO Aktiv, o.p.s.

Jak se ale zbavit kritika v nás? T. Gallwey sepsal několik tipů: 1) Nehodnotící vnímání je prospěšné. Jinak řečeno pozorujte, co se děje při výkonu činnosti a nesnažte se nic měnit. Pozorujte sami sebe, jak se u činnosti cítíte, co dělá vaše tělo, co se v něm odehrává za procesy. 2) Mít důvěru v přirozený, nenásilný proces učení. To znamená přestat reagovat na chyby a nesnažit se korigovat každý chybný úkon. Na straně "učitele" tento proces učení vyžaduje mnoho trpělivosti a důvěru, že "žák" se učí svým tempem mnohem efektivněji. 3) Rozhodování přenechte tomu, kdo ho bude vykonávat. Vnímání reality a sebedůvěra samy o sobě nestačí. Musíme vědět, o co usilujeme. Abychom dosáhli výsledku, musíme mít jasnou představu o tom, jak bude výsledek vypadat. Často pomáhají otázky - Jak to bude vypadat až dosáhnu mého cíle? Jak se to projeví v mém každodenním životě? Jak se to projeví v mém chování? Jak to na mě poznají druzí? Z četných výzkumů za éry behaviorismu se ukázalo, že tresty moc nefungují. Dostávají trestaného do odporu, vyvolávají negativní emoce, zhoršují vztah mezi lidmi, ponižují trestaného a tím snižují jeho sebedůvěru a hlavně vyvolávají nechuť do činnosti. Navíc podle experimentu Alberta Bandury se děti učí nápodobou a trestání odkoukají jako vzor chování a pak ho budou také používat, což mluví výrazně i proti fyzickým trestům. Bandura pustil dětem video, kde jiné děti mlátily panenku. Vzal kontrolní skupinu dětí, které video neviděly. Ukázalo se, že děti po shlédnutí videa panenku více mlátily, zatímco kontrolní skupina si s panenkou spíše hrála. Pokud chceme někoho motivovat, třeba i sami sebe, lépe fungují odměny. Říká se tomu pozitivní podmiňování. U tohoto slova si možná vybavíte I. P. Pavlova (ne tu zastávku metra) a jeho slintající psy. To děláte správně. Tady to všechno začalo. Dále se zjistilo, že úplně nejlépe účinkuje nepravidelné odměňování. To znamená neocenit dítě za každou jedničku ve škole, ale oceňovat jednou za čas náhodně jeho dobré známky. Tím, že dítě neví, kdy odměna přijde, snaží se pořád. Odměna totiž může přijít kdykoli. Zatím tedy víme, že je dobré vědět náš cíl, čeho chceme dosáhnout, musíme věřit, že jsme toho schopni a dokážeme to postupným učením se z vlastní zkušenosti. Že se vyplatí věřit sami sobě a řídit se naším vlastním tempem, které bude efektivnější než všechny rady světa. Že hodně pomůže pokusit se vypnout kritický hlas a nehodnotit průběh činnosti ani náš následný výkon. Jen sledovat pozorně, co to vlastně děláme a jak. Dozvěděli jsme se, že nejlépe fungují odměny a to nepravidelně podávané. Tak a tady se zastavím, co je to odměna? Na to si musíte odpovědět sami. Pro někoho je to dort v cukrárně, caffe latte před náročným dnem v práci, večerní hodina jógy, výlet nebo čas pro sebe. Co je pro vás odměna? Až si odpovíte, nebojte se ji použít.


!1 3


6. vydání, 23.prosince 2015

Zpravodaj centra moderní rehabilitace ERGO Aktiv, o.p.s.

POMÁHEJME SPOLEČNĚ HLEDÁME DOBROVOLNÍKY Rádi pomáháte druhým? Chcete smysluplně trávit svůj volný čas?

Chceš se dozvědět více nebo si promluvit o konkrétních možnostech dobrovolnictví?

Kontaktuj nás!

Co může práce u nás obnášet Buďte „sparing partnerem“ našim klientům – můžete pomoci našim klientům v dosažení jejich osobních cílů. Těmito cíli jsou např.: návrat do zaměstnání, samostatná doprava po městě, práce na počítači atd. Tato podpora spočívá v přímé práci s našimi klienty. Pokud by pro Vás byla zajímavá dobrovolná pomoc v jiné oblasti, jsme otevřeni různým možnostem. Neváhejte a kontaktujte nás! Rádi se s Vámi setkáme.

Co nabízíme: Příjemné pracovní prostředí a kolektiv. Získání zajímavých zkušeností a informací – dopomoc při cvičení a tréninku. Dobrý pocit ze smysluplné činnosti. Odreagování se od Vašeho všedního života.

ERGO Aktiv, o.p.s. kontakt: poradna@ergoaktiv.cz

+420 732 542 525

www.ergoaktiv.cz

otevřeno: po–pá 8–16.30 hod.

bankovní spojení: Transparentní účet Raiffeisenbank, a.s.

č. účtu:

2134496311/5500

!1 4


6. vydání, 23.prosince 2015

Zpravodaj centra moderní rehabilitace ERGO Aktiv, o.p.s.

NOVÉ FORMY POMOCI BEŽNÝM NÁKUPEM I ESEMESKOU Rádi byste nás podpořili, ale nemůžete se k nám osobně dostavit? Můžete využít novou možnost podpory přes dva záslužné projekty, se kterými spolupracujeme. Obě formy pomoci jsou velice jednoduché a potřebovat k nim budete pouze připojení k internetu a telefon!

Givt Chtěli byste nás podpořit? Udělejte to jednoduše při nakupování na svých oblíbených e-shopech! Stačí, když nákupy, které děláte běžně, provedete přes portál GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu, ale vy nezaplatíte ani korunu navíc!

givt.cz

Na portálu givt.cz si vyberte internetový obchod (např. kasa.cz, zoot.cz, bata.cz), přes který chcete nakoupit a organizaci, kterou chcete podpořit, např. ERGO Aktiv. Zahajte nákup (lze nakupovat i bez přihlášení) a pak už si jen ve svém e-shopu kupte zboží, jak jste zvyklí. Jedná se o internetový projekt, který umožňuje přímou finanční podporu neziskových organizací. Vybraný obchod, u kterého nakoupíte odešle dané procento ze své tržby přímo na účet vámi zvolené organizace! Podrobnosti a všechny participující obchody naleznete na stránkách projektu Givt.

Myslete na nás při vašem dalším nákupu přes e-shop.

DMS Projekt darujspravne.cz poskytuje dárcům návod, 
 jak poznat, že se jejich příspěvek skutečně dostane potřebným organizacím. Každá neziskovka, kterou najdete v adresáři na uvedeném webu je prověřená. Chcete-li ERGO Aktivu pomoci, pošlete sms ve tvaru DMS CHUTKZIVOTU na tel.: 87 777. 


darcovskasms.cz

!1 5


6. vydání, 23.prosince 2015

Zpravodaj centra moderní rehabilitace ERGO Aktiv, o.p.s.

POMÁHAJÍ NÁM

HLAVNÍ PARTNER

PARTNEŘI

SPOLUPRACUJEME


!1 6


6. vydání, 23.prosince 2015

Zpravodaj centra moderní rehabilitace ERGO Aktiv, o.p.s.

!1 7

Profile for Druidfiren

Handy & Cap 06  

Handy & Cap 06  

Advertisement