Page 1

Iван Кавалерiдзе

Друзi

Повiдомлення

Друзi Дата народження – 1(13) Квітня 1887 Сімейний статус – одружений (4 рази) Батько – Петро Кавалерідзе Мати - Килина Кухаренко

Додати повiдомлення

Микола Топчiй

Улас Самчук

Iван Козленко

29 спiльних друзiв

4 спiльних друзiв

38 спiльних друзiв

Олександр Довженко

Нiна Калиновська

Olga Papash

19 спiльних друзiв

8 спiльних друзiв

25 спiльних друзiв

Людмила Гурченко

Олександр Архипенко

78 спiльних друзiв

Додати до друзiв

Написати...

Національний центр Олександра Довженка

Національний центр Олександра Довженка

13 Квітня 1887

Вересень 1899

Народився на хуторі Ладанському Роменського повіту (нині с. Новопетрівці Сумської області) в родині Петра Кавалерідзе. Генерал Ладанський, що воював на Кавказі, привіз із собою кілька сімей «непокірних» грузинів, від яких пішов рід Кавалерідзе.

Переїхав у Київ, вступив у Гімназію Валькера.

Подобається • Коментувати • Поділитись Петро Кавалерідзе подобається це. Написати коментар...

Національний центр Олександра Довженка 1905

Покидає гімназію через матеріальні проблеми й повертається в Талалаївку (нині село Сильченкове Чернігівської області), де провів більшу частину дитинства. Подобається • Коментувати • Поділитись Петро Кавалерідзе подобається це.

Подобається • Коментувати • Поділитись Петро Кавалерідзе подобається це.

Написати коментар...

Нацiональний центр Олександра Довженка Сергій Аркадійович Мазаракі, дядько Івана, був фігурою колоритною: освіту здобув разом з культовим персонажем російського живопису Іллею Рєпіним, пізніше захопився археологією, розкопав кілька скіфських могильників і влаштувався в Київський історичний музей хранителем скіфського відділу. Побачивши, що небіж його дружини Іван Кавалерідзе полюбляє ліпити фігурки з глини, забрав його із собою до Києва й оформив у гімназію Валькера.

Повiтовий справник 20 Березня 1906

Керівнику Полтавського жандармського управління: Гімназист Кавалерідзе збирає в Талалаївці й довколишніх селах народ, підбурюючи селян домагатися скасування непрямих податків, хвилюючи своїми промовами населення й поселяючи в ньому неспокій.

Понедiлок о 17:16 · Подобається

Михайло Кальницький Приватна гімназія Готліба Валькера була розташована на нинішній вулиці Коцюбинського, 12. Навчальний заклад мав погану репутацію і відзначався хуліганськими акціями.

Подобається • Коментувати • Поділитись Килина Кухаренко подобається це.

Понедiлок о 17:19 · Подобається

Нацiональний центр Олександра Довженка У цій ситуації Кавалерідзе був особою політично неблагонадійною, практично антирежимною.

Нацiональний центр Олександра Довженка І все ж, поряд з Кавалерідзе та Олександром Архипенком, вчилися тут непересічні особистості: садівникекспериментатор Володимир Симиренко, піаніст Володимир Горовиць, композитор Левко Ревуцький.

Понедiлок о 16:56 · Подобається Написати коментар...

Понедiлок о 17:30 · Подобається

1


Національний центр Олександра Довженка

Iван Кавалерiдзе

1908

Квiтень 1909

Кавалерідзе повернувся в Київ, де вступив у Художнє училище на відділ скульптури до відомого портретиста Федора Балавенського.

Під час його гастролей у Києві познайомився з Шаляпіним, взявся ліпити його портрет. Шаляпін запрошував на літо до нього в Ітлар. Я відмовився, бо мав виконувати замовлення Київського історичного музею: «Козак на коні», «Скіф на коні» та «Бюст Слов’янки». — з Iван Кавалерiзде.

Подобається • Коментувати • Поділитись Сергiй Мазаракi подобається це.

Іван Кавалерідзе У відділ скульптури пішов з метою економії (навчання на правознавстві коштувало 100 карбованців, а у відділі скульптури – 10). Влаштувався статистом у Київський оперний театр і невдовзі під покровительством оперного співака Степана Брикіна отримав місце для майстерні в приміщенні театру.

Подобається • Коментувати • Поділитись Olga Papash подобається це.

Улас Самчук Шаляпін належить до найбільших авторитетів Івана Петровича. Над робочим столом його кабінету в квартирі на Брест-Литовському шосе кут фотографій: оригінальне фото Шаляпіна в ролі колдуна з опери «Русалка» з власноручним його підписом. Знімка Горького з таким же підписом. Все це в одному куті, при чому Шаляпіну й Горькому визначено там найвигідніші місця, і ми схильні думати, що це невипадково.

1908 · Подобається Написати коментар...

22 Вересня 1941 · Подобається

Іван Кавалерідзе Листопад 1909 бiля Санкт-Петербург, майстерня Гінцбурга

Написати коментар...

Київ оголосив конкурси на 2 пам’ятники: громадськість на пам’ятник Шевченкові, а можновладці — на пам’ятник Олександру ІІ. Наум Аронсон, скульптор, що з 1891 року мешкав у Парижі, звернув увагу на скульптуру Шевченка й запросив до себе — спочатку в готель, а потім у Париж. Для цього треба було 300 карбованців — гроші отримав від продажу робіт бюста «Слов’янка в уборі ХІХ століття» і виліпленого для Історичного музею «Святослав у бою».

Іван Кавалерідзе Листопад 1910 бiля Київ

Я йду в паспортний стіл на Інститутську 5. Подаю свій паспорт та 10 карбованців. О 10-ій ранку наступного дня, отримавши паспорт, вирушаю на залізничну станцію. Плачу 32 карбованці 60 копійок й отримую квиток Київ-Париж (через Варшаву, Берлін, Льєж).

Подобається • Коментувати • Поділитись Петро Кавалерідзе подобається це.

Нацiональний центр Олександра Довженка Давньоруська тематика виявилася справою прибутковою. Недiля о 12:46 · Подобається Написати коментар...

Іван Кавалерідзе Листопад 1910 бiля Париж, Францiя

Поселився на вулиці Сервандоні. Де шукати Аронсона? Подобається • Коментувати • Поділитись Наум Аронсон подобається це.

Консьєрж будинку мсьє Андре й одразу закрутив роман із Сюзанною, моєю племінницею. Листопад 1910 · Подобається

Нацiональний центр Олександра Довженка Під час перебування Леніна в Парижі, його бюст з червоного мармуру ліпив Наум Аронсон. На сеансах був присутній і Кавалерідзе, проте впізнавав лише супутників Ульянова — Луначарського та Красіна. Вiвторок о 13:20 · Подобається

Анатолiй Луначарський Ми зайшли в майстерню скульптора Аронсона, в якій я відтоді так часто бував і в якій постійно з’являлися шедеври, копії яких потрапляли в усі країни світу.

Подобається • Коментувати • Поділитись Вiкторiя Кавалерiдзе та Iван Козленко подобається це.

Листопад 1910 · Подобається

Iван Кавалерiдзе З мовою особливих ускладнень не виникло. Лишень у Берліні, під час пересадки закортіло поїсти, а я не зміг згадати, як німецькою бутерброд.

Наум Аронсон У нього (Леніна) дивовижна голова. Вона може стати мені в пригоді, наприклад, для Сократа. Листопад 1910 · Іван Кавалерідзе подобається це

Грудень 1910 · Подобається

Написати коментар...

Написати коментар...

2


Iван Кавалерiдзе

Ольга Мечникова

20 Листопада 1910

1911

Помер Лев Толстой! Навідався в кафе «Пантеон». Натрапив там на Архипенка, який уже став у Парижі своїм, «невгамовним».

Познайомила Івана з Роденом і Дебюссі. Подобається • Коментувати • Поділитись Stanislav Menzelevskyi подобається це.

Подобається • Коментувати • Поділитись

Нацiональний центр Олександра Довженка Олександр Архипенко переїхав у Париж у 1908, де продовжив освіту в Паризькій мистецькій школі. У Парижі Архипенко оселився в колонії художників «Вулик», а в 1910 відкрив власну школу і як перший скульптор-кубіст увів у скульптуру нові естетичні елементи — моделювання простору, вглиблені форми й прозорість.

Iм’я користувача приховане А ви хто така? 1911 · Подобається

Іван Кавалерідзе Ольга Миколаївна — скульптор і живописець, друга дружина лауреата Нобелівської премії в області фізіології і медицини 1908 року Іллі Ілліча Мечникова.

Середа о 00:40 · Подобається

1911 · Ілля Мечников подобається це Написати коментар... Написати коментар...

Іван Кавалерідзе Іван Кавалерідзе

1911

Серпень 1911

З Подачі Мазаракі беру участь у конкурсі на встановлення в Києві пам’ятника княгині Ользi, елементу більшої композиції монументів «Історичного шляху», який тягтиметься від Михайлівського собору до Софійського.

Здобув першу премію! От тільки митрополит Флавіан змусив прибрати з рук княгині меча й оздобити її наперсним хрестом. Подобається • Коментувати • Поділитись Петро Кавалерідзе та Килина Кухаренко подобається це.

Ігуменя монастиря великої княгині Ольги Безстидник! Груди які великі справив святій! Серпень 1911 · Подобається Написати коментар...

Іван Кавалерідзе Вересень 1911

Нарешті відкрили монумент! Подобається • Коментувати • Поділитись Килина Кухаренко подобається це.

Дмитро Богров Застрелив Столипіна в Київській опері. 1 Вересня 1911 · Подобається

Нацiональний центр Олександра Довженка 1 вересня в Київській опері відбувався спектакль на честь візиту до міста імператора Миколи II. Давали оперу Римського-Корсакова «Казка про царя Салтана». У перерві між другою та третьою діями до прем’єр-міністра та міністра внутрішніх справ Петра Столипіна стрімко наблизився молодик у фраку і двома пострілами смертельно його поранив. Вiвторок о 01:40 · Дмитро Богров подобається це Написати коментар...

Іван Кавалерідзе бiля Київ

Знімаю кімнату, в якій раніше жив Врубель, на Трьохсвятительській, поряд із Михайлівським собором. Подобається • Коментувати • Поділитись Михайло Врубель подобається це. Написати коментар...

Іван Кавалерідзе бiля Київ

Мене знайшов Яцовський, представник торгового дому «П.Тіман і Ф. Рейнгардт», російської компанії, що займається виробництвом і поширенням кінокартин. Подобається • Коментувати • Поділитись

Нацiональний центр Олександра Довженка На момент приходу Кавалерідзе в кіно компанія була одним з лідерів індустрії завдяки виваженій знімальній і дистрибуційній політиці і зробила собі ім’я на екранізації класичних літературних творів. У Києві зйомки «Ключів щастя» проходили на тодішній околиці міста Сирці, під режисерським керівництвом Якова Протазанова і Володимира Гардіна. Для покращення маркетингу Тіман вирішив популяризувати кіноартистів, точніше, ліпити з них статуетки. На роль скульптора й був запрошений Кавалерідзе.

Подобається • Коментувати • Поділитись Петро Кавалерідзе подобається це.

Вiвторок о 01:45 · Дмитро Богров подобається це

Написати коментар...

Вікторія Кавалерідзе Ваню, я з тобою до Тiмана в Москву не поїду. Тут тато знайшов мені поважного чоловіка, працівника банку. А ти постійно стрибаєш. 1913 · Подобається

Іван Кавалерідзе змінив сімейний статус на Розлучений

Написати коментар...

Тиждень тому

3


Національний центр Олександра Довженка

Національний центр Олександра Довженка

1912

1913 бiля Москва, Майстерня Сабiнського

Кадр з фiльму «Вiдхiд великого старця». Гример на студії П. Тімана і Ф. Рейнгардта.

До 30-річчя з дня смерті Тургенєва Протазанов створює картину «Как хороши, как свежи были розы». Я ліплю маски Толстого і Тургенєва. У цій картині я фактично вперше зрозумів, наскільки велика сила світла в кіно. М. Тамаров — Тургенєв сидів нерухомо в кріслі, але міміка його змінювалася залежно від того, як було поставлене світло. Несподівано я відчув, наскільки в цьому плані кінематограф близький до скульптури»

Подобається • Коментувати • Поділитись Софiя Толстая подобається це.

Подобається • Коментувати • Поділитись Олександр Архипенко подобається це.

Нацiональний центр Олександра Довженка Гримуючи Володимира Шатернікова для ролі Толстого в «Вiдхiд великого старця», Кавалерідзе використав гуммоз. Приголомшені відвідувачі Михайлівського собору, де тривали зйомки, вирішили, що Толстой ожив. У кіно ж така реалістичність дала змогу монтувати постановочні кадри з хронікальними, не порушуючи візуальної гомогенності. Незважаючи на це, 30-хвилинна біографія мала скандальну репутацію, оскільки син Толстого вимагав заборонити картину Написати коментар... і вона, як наслідок, демонструвалася лише в Італії.

Написати коментар...

Іван Кавалерідзе 1915 бiля Царське Село

Четвер о 02:30 · Подобається

Забрали в армію. Спочатку в 119-й запасний батальйон (В’ятка), в квітні 1915 року — до школи прапорщиків у Петергоф, зрештою, — до 3-го Зведеного гвардійського запасного батальйону в Царському Селі, де знову зустрівся з Шаляпіним і зробив його скульптурний портрет.

Іван Кавалерідзе 1918

Працюю в Ромнах у відділі народної освіти, викладаю малювання в 6 школах, веду міський драмгурток. Почав працювати над пам’ятником Т. Шевченку.

Подобається • Коментувати • Поділитись

Нацiональний центр Олександра Довженка 3-iй батальйон стояв на варті біля покоїв останнього російського імператора Миколи ІІ в лютому 1917 року. На щастя, Іван Кавалерідзе на той час уже демобілізувався.

Подобається • Коментувати • Поділитись

Нацiональний центр Олександра Довженка Так, за споглядальною працею Кавалерідзе зустрів жовтень 1917. Як людина ентузіастична й досвідчена швидко інкорпорувався в радянську систему управління культурою: був головним режисером Роменського пересувного робітничо-селянського театру (1925—1930), організував Товариство охорони пам’яток старовини.

Субота о 12:11 · Подобається Написати коментар...

Вiвторок о 11:28 · Подобається

Іван Кавалерідзе змінив сімейний статус на Одружений з Ніною Калиновською, акторкою

Написати коментар...

Тиждень тому

4


Всеукраїнський Центральний Виконавчий Комітет

Iван Кавалерiдзе

3 Серпня 1921

1929

Постановляємо оголосити конкурс на кращий пам’ятник Артьому.

Режисер на Київськiй кінофабрицi

Подобається • Коментувати • Поділитись

Подобається • Коментувати • Поділитись

Нацiональний центр Олександра Довженка Із понад 60-ти проектів кращим було визнано проект Івана Кавалерідзе. Спорудження пам’ятника розпочалося у м. Бахмут, де свого часу працював Артьом (Сергєєв).

Іван Кавалерідзе Випадково зустрів у Києві Зиновія Йосиповича Сідерського, заступника голови ВУФКУ. Під враженням «Гайдамаків» Курбаса погодився на пропозицію Сідерського й стаю до роботи над фільмом.

Субота о 17:06 · Подобається

1929 · Подобається

Іван Кавалерідзе Вважаю моє перебування тут засланням - суцільні пилові бурі. Коли вже почав в натуральну величину, страшно сказати, що це за громадина: 16 аршинів фігура, уявляєш собі, Ніно? Микола в Києві - 9 аршинів.

Іван Кавалерідзе Тоді сценарних курсів не було. Я не знав, як треба писати сценарій, але справа підказувала, що головне не сценарій, а картина, яку треба бачити, до деталей жваво уявити, записати.

Вересень 1921 · Ніна Калиновська подобається це

15 Квiтня 1970 · Подобається

Іван Кавалерідзе В Артьомівську відкрили новий 12-метровий бронзовий пам’ятник Артьому замість мого, зруйнованого в роки війни. Не пам’ятник, а статуетка! Добре, що хоч у Святогорську оригінал лишився.

Написати коментар...

30 Квітня 1959 · Подобається

Журнал «Екран»

Написати коментар...

1929

І.П. Кавалерідзе, український скульптор, прийшов у кіно заперечуючи необхідність кінозйомок на натурі. Він хоче всю «кіно-натуру» цілком створювати в ательє. «Злива» його програмна експериментальна фільма.

Іван Кавалерідзе 1929

Подобається • Коментувати • Поділитись Роберт Віне, Джеймс Кемерон та Зак Снайдер подобається це.

Знімаю «Зливу», картина історична (хоча наразі для влади доцільність історичної тематики виглядає сумнівною, оскільки знімати треба про сучасність революції), кіноофорти до історії Гайдамаччини. Кошторис — 40 000 крб. Знімаю у павільйоні на тлі з чорного оксамиту, землю довелося зробити з дерева, щоб отримати контроль над грою світлотіні, ритмом.

Написати коментар...

Головний комітет з контролю за репертуаром

Подобається • Коментувати • Поділитись

25 Грудня 1925

Всеволод Пудовкiн У цього цуценяти породисті лапки. 30 Квітня 1959 · Подобається

Іван Кавалерідзе «Злива» - це спроба поєднати кіно і скульптуру. 30 Квітня 1959 · Подобається

Нацiональний центр Олександра Довженка Під час зйомок на виконавця ролі орача Степана Шкурата претендувала команда Довженка, що працювала в той час над «Землею». 30 Квітня 1959 · Олександр Довженко та Степан Шкурат подобається це

Іван Кавалерідзе 1930

Наважуюсь на широке полотно про героїчний подвиг народу, взяття «Перекопу» і про Перекопи взагалі. Та сама світлотінь, тільки вже на натурі.

Подобається • Коментувати • Поділитись

Журнал Кіно Цю картину в робітничих аудиторіях Києва спіткала та сама доля, що й «Арсенал»: її не ухвалила більшість. … Минулі диспути про «Зливу», несприйняття і «Зливи», і «Арсеналу» - яскраві приклади зараження буржуазними пережитками. Критики пишуть, що в картині є щось од мистецтва балету і кидають докір на адресу красивості, естетичних ефектів, тощо. Дозвільним цим критикам не слід забувати, що і в трудящих є своя красивість і своя естетика. … Отже, коли навіть розцінювати «Зливу» як експеримент, то треба визнати, що він блискучий. …Чи потрібні нам такі експерименти? Так, потрібні! Бо радянське кіно мусить іти не на поводі, а напереді глядача, вести глядача за собою, підтримувати в ньому паростки нової людини… Ф. Лучанський Червень 1929 · Iван Кавалерідзе подобається це Написати коментар...

Іван Кавалерідзе 1930 бiля Київ

Розповідаю читачам журналу «Кіно» про фільм «Перекоп»: У моєму сценарії військовий Перекоп проходить усього в кількох епізодах, а решту картини присвячено Перекопу сьогоднішнього дня. … Куркуль у моєму фільмі — це другий Перекоп, що ми його також рішуче мусимо знищити і перемогти, як ми перемогли перший військовий Перекоп. Трьом Перекопам — військовому, знищенню куркуля та виконанню п’ятирічного плану — присвячується мій фільм. Подобається • Коментувати • Поділитись Олександр Довженко, Михайло Фрунзе та Rustem Pilates подобається це.

Подобається • Коментувати • Поділитись

Написати коментар...

Написати коментар...

5


Іван Кавалерідзе

Iван Кавалерiдзе

1931

1932

«Штурмові ночі» — моя остання німа стрічка. Чому вона мене навчила? Блукаю між трьох сосен, варюся у власному соку. Сам вже не знаю, за що я? За яке кіно? І що таке «специфіка кіно»? І хто такі кіноока, про які говорять по-різному?

Починаю роботу над «Коліївщиною» — першим звуковим художнім фільмом в УРСР.

Подобається • Коментувати • Поділитись Дзиґа Вєртов подобається це. Написати коментар...

Надія Капельгородська 1932

Знялася у «Коліївщині» в складі ансамблю «Жінхоранс». Подобається • Коментувати • Поділитись Іван Кавалерідзе подобається це. Написати коментар...

Івак Кавалерідзе змінив сімейний статус на У стосунках з Надією Капельгородською 1933 Ніна Калиновська подобається це.

Іван Кавалерідзе 1935

Поселився на Брест-Литовському шосе в будинку спеціалістів, неподалік від зоопарку та кінофабрики. Подобається • Коментувати • Поділитись Улас Самчук подобається це. Написати коментар...

Подобається • Коментувати • Поділитись Микола Топчій подобається це.

Національний центр Олександра Довженка

Нацiональний центр Олександра Довженка Першим звуковим фільм так і не став, оскільки зйомки затягнулися без малого на рік. Утім, це не применшує замислу — «Коліївщина» була задумана як частина великомасштабного проекту-трилогії про три століття визвольної боротьби на Україні, продовженнями якої повинні були стати «Прометей» і «Дніпро».

1935

Повну трилогію зняти так і не вдалося. Закінчилася вона наступною і останньою частиною «Прометей», зафільмованою на Київській кінофабриці — разом з Микола Топчiй.

Субота о 16:56 · Подобається

Іван Кавалерідзе На відміну від «Зливи», присвяченої тій же темі, «Коліївщина» — фільм акторський. Чималу роль унаслідок появи звук у кіно в ній відіграла пісня. 1970 · Подобається

Олександр Івашина Фільм виразно «естетичний», скульптурні постаті, обличчя, речі — такий собі гламур 1930-х. Фільм можна занести до розряду треш-патетики: надто літературна надумана піднесена мова, фрази на кшталт: «Хто кличе? — Бог кличе» та «В пекельній завірюсі десь зустрінемось...». Недiля о 19:28 · Подобається Написати коментар...

Іван Кавалерідзе 1935

«Прометей» протягом шести днів демонструвався в Ленінграді, а в Москві була розгорнута його рекламна кампанія без подальшого прокату. Але на 7-мiй Всесоюзнiй виробничо-тематичному нараді кінопрацівників «Прометей» зазнав різкої критики. Нацiональний центр Олександра Довженка Ідея фільму навіяна поемами Шевченка «Кавказ» i «Сон»: Кріпосного Івася пан віддає на Кавказ у солдати, а його наречену відправляє в будинок розпусти. Під впливом революціонера Гаврилова герой стає свідомим борцем і, повернувшись у село, здіймає селянське повстання. Середа о 09:27 · Подобається

Постанова ГУРКу, узгоджена з ГУФКом У фільмі переважають грубо-натуралістичні прийоми і формалістичне трюкацтво. Слабкість сюжету, нагромадження подій та окремих фактів — робить його незрозумілим для глядача. … Фільм «Прометей як такий, що викривляє дійсність, формалістичний і натуралістичній у своєму художньому трактуванні до демонстрації, заборонити. Субота о 16:56 · Йосип Сталін та Микола Топчій подобається це

Подобається • Коментувати • Поділитись Микола Топчій подобається це.

Подобається • Коментувати • Поділитись

Написати коментар...

Написати коментар...

6


Нонна Капельгородська

М. Кольцов

Квiтень 2006

18 Лютого 1936

«Прометей» викликав негативну реакцію Йосипа Сталіна, що, як відомо, формував кінорепертуар СРСР на власний смак. Особливо йому не сподобалися сцени, де розкривався героїзм чеченських горців, зокрема епізод, в якому під поступово затихаючий гомін голосів людей, що йдуть в атаку, з’являються і пливуть бурхливою рікою солдатські та офіцерські фуражки, шапки, кіраси загарбників. Розвінчання непереможності російської зброї не залишилось непоміченим вождем. За його розпорядженням 18 лютого 1936 року на шпальтах газети «Правда» вийшла пiдписана М. Кольцовим редакційна стаття під назвою «Грубая схема вместо исторической правды». У ній автора «Прометея» звинуватили у формалізмі, натуралізмі, буржуазному націоналізмі.

Явна невдача фільму «Прометей» полягає в тому, що замість історичної правди, показаної засобами мистецтва, в ньому дана груба схема, яка перекручує історію. … Режисер скерував всю свою майстерність не на те, щоб зробити фільм викінченим твором мистецтва, зрозумілим і хвилюючим, а на те, щоб навернути побільше заумних трюків, які стомлюють глядача до роздратування. … Він знехтував основною вимогою соціалістичного реалізму. … Ніякі формалістичні хитрощі й заумні викрутаси не можуть замінити правди і ясності в мистецтві. Подобається • Коментувати • Поділитись Микита Хрущов подобається це.

Іван Кавалерідзе І лише після 25 років, 27 лютого 1961 року спеціальна комісія в Москві ознайомилась із «Прометеєм». Як наслідок, я отримав листа, де радо прочитав, що у фільмі «Прометей» режисер І.П. Кавалерідзе продемонстрував високу для свого часу зображальну культуру.

Подобається • Коментувати • Поділитись Iван Кавалерiдзе подобається це. Написати коментар...

1 Березня 1961 · Подобається

Олександр Івашина Як на мене, цей фільм представляє радше історичний інтерес. Цікавий для істориків кіно. Окремі шматочки «Прометею» — це своєрідні шедеври кадру чи епізоду, зі словами, які можна запам’ятовувати Написати коментар... й тиражувати. Це також фільм-агітка, фільм-постер, з текстами Пушкіна і Шевченка, з анахронічним робітником дезертиром Гавриловим-Прометеєм, який перед розстрілом пророкує загибель царської Росії. В часи боротьби з Шамілем це має щонайменше дивний вигляд. Все змішується: сюжет, часи, — заради створення відчуття, що так жити, як жили колись — неможливо. Мабуть, якимось боком, фільм передає і атмосферу 1936 року. «Ярмарок у Нижньому», який спочатку своїми веселощами нагадує Кубанських козаків, з танцем повій а-ля рус, набуває рис «будь-що-буде», а пізніше в контрапункті блатної мелодії з церковною літургією взагалі створює відчуття СРСР часів фантасмагоричних московських процесів.

Іван Кавалерідзе 1936

Запропонували стати художнім керівником кінозбірника «Українські пісні на екрані». Подобається • Коментувати • Поділитись Григорій Александров та Іван Пир’єв подобається це.

Нонна Капельгородська Фундатора вітчизняного історичного фільму (про що свідчить меморіальна дошка, відкрита 2002 року на кіностудії імені О. П. Довженка) відсторонили від історичної теми й запропонували знімати кіноопери, де він також проявив себе як першопроходець і новатор.

Квiтень 2012 · Подобається

Квiтень 2006 · Подобається

Улас Самчук Кавалерідзе вперто цькували... Не помогло йому і творення такого «Перекопу»... Ця прилизана мелодрама виглядала здалека смішною, нікого вона не переконувала, реабілітації не принесла, а тому він лишає «політику» й переходить до традиційної малоросійщини з «Наталкою Полтавкою» і «Запорожцем за Дунаєм»

Написати коментар...

Iван Кавалерiдзе

22 Вересня 1941 · Подобається

Листопад 1936

Написати коментар...

Презентував у Києві свою нову кінооперу «Наталка Полтавка». Принагідно вітаю Катерину Осмяловську, що прекрасно виконала роль Наталки, із народженням сина! Іван Кавалерідзе Грудень 1936

Прем’єра «Наталки» в США!

Нацiональний центр Олександра Довженка Прем’єру фільму в США дозволили не випадково — її відправили в Америку для змагання з ідеологічним ворогом. Приблизно в той самий час з’явилася американська версія «Наталки Полтавки» треш-режисера Ґеорґа Улмера. Її продюсером став виходець з України, танцівник і хореограф Василь Авраменко. Він на початку 1930-их був одним із ентузіастів створення «Українського Голлівуду» - величезних декорацій українського села під Нью-Йорком (кінокомпанія Авраменка «Перша говоряча українська фільма» згодом зняла ще й «Запорожця за Дунаєм»). Зрештою, «ідеологічно правильний» варіант Кавалерідзе, хоч і демонструвався без англійських титрів, ішов три тижні поспіль у нью-йоркському кінотеатрі «Рузвельт».

Подобається • Коментувати • Поділитись Катерина Осмяловська подобається це.

Нацiональний центр Олександра Довженка Про Осмяловську, яка грала у фільмі вагітною, тогочасні кінокритики казали, що вона втілила найкращі риси жіночого характеру й стала обличчям України у світі. Але у цей період влада арештовує її свекра – відомого церковного діяча Василя Липківського, засновника і першого митрополита Української Автокефальної церкви. Актриса потрапила у списки «неблагонадійних» і «Наталка» так і лишилася її єдиною великою роботою в кіно.

Субота о 17:36 · Iван Кавалерiдзе подобається це Подобається • Коментувати • Поділитись Олександр Довженко та Михайло Фрунзе подобається це.

Четвер о 10:56 · Подобається

Написати коментар...

Написати коментар...

7


Іван Кавалерідзе

Іван Кавалерідзе

1941

1941 бiля Львів, Станіслав

Планую знімати фільми про Довбуша та Хмельницького.

Робоче відрядження на зйомки «Довбуша».

Подобається • Коментувати • Поділитись Нацiональный центр Олександра Довженка подобається це.

Подобається • Коментувати • Поділитись

Iван Кавалерiдзе Війна. На 9-ий день зйомок. 22 Червня 1941 · Подобається

Написати коментар...

Iван Кавалерiдзе Рушаємо в Київ. Німці ледь не розстріляли як шпигуна. Знайшли моє ім’я в європейському кінословнику й відпустили. 29 Червня 1941 · Подобається

Іван Кавалерідзе Вересень 1941

Написати коментар...

Нарешті вдома. Подобається • Коментувати • Поділитись Улас Самчук подобається це.

Улас Самчук Вересень 1941

Улас Самчук Приїхав у Київ, зупинився в Кавалерідзе. Добре, що Іван Петрович — видатний режисер кінофабрики, а тому мешкання його видатне відповідно. Чотири кімнати з цілою кухнею на одну родину, за совєцьких гараздів — це щось із фантазії.

Відобідали у міській управі. Запрошення дістали через Кавалерідзе від голови міської управи Данила Багазія. Це було дуже вгоді, бо з ресторанами у цей час туго.

20 Вересня 1941 · Подобається

Подобається • Коментувати • Поділитись

Написати коментар...

Написати коментар...

Іван Кавалерідзе

Іван Кавалерідзе

1942

1942

Зараз працюю в Комітетi в справах мистецтв Київської міської Управи.

Запропонували ліпити велетенську статую Аполлона Бельведерського для резиденції Роберта Коха та бюст Гітлера. Відмовився.

Подобається • Коментувати • Поділитись

Подобається • Коментувати • Поділитись

Олег Ольжич, Олена Теліга та Улас Самчук подобається це.

Нацiональний центр Олександра Довженка Подейкували що замовник, німецький офіцер — це перевдягнений радянський розвідник.

Нонна Капельгородська Це дало можливість врятувати з Сирецького концтабору кінооператора Володимира Войтенка (пізніше той зняв знаменитий фільм «В бій ідуть тільки «старики») та інших людей, давати притулок єврейським сім’ям у різних селах Київської області, завдяки фіктивним довідкам рятувати молодь від відправки до Німеччини, показувати на периферії театральні вистави, аби дати вижити акторам, які отримували свій гонорар продуктами, а також зберегти від пограбування чималу кількість кинутих напризволяще народних цінностей, що зберігалися викладачами Художнього інституту між фальшивими стінами залів та аудиторій.

Понедiлок о 05:33 · Подобається

Нонна Капельгородська Можливо, це врятувало Івана, коли повернулася Червона Армія. Квiтень 2006 · Подобається Написати коментар...

Квiтень 2006 · Подобається Написати коментар...

Іван Кавалерідзе 1942

На студії переважно титрують німецькі фільми «Ешнапурський тигр», «Індійська гробниця з Ла Яной», «Шлюбна ніч утрьох», тиражують їх копії. Маємо змогу дивитися чимало німецьких фільмів, переважно комедії та мелодрами.

Пауль Тіман 1942

Я попросив Кавалерідзе поставити «Тараса Бульбу» або «Бахчисарайський фонтан». Той категорично відмовився. І це попри нашу успішну співпрацю в «Золотій серії»!

Подобається • Коментувати • Поділитись

Улас Самчук Фабрика мала все: апаратуру, запаси плівки, паперу, хемікалій, лабораторії, режисерів, монтажистів, акторів. Не було лиш дозволу працювати. І небагато надій, що такий дозвіл вона коли-небудь дістане.

Подобається • Коментувати • Поділитись Написати коментар...

1942 · Подобається Написати коментар...

Іван Кавалерідзе 1944

Нонна Капельгородська Влаштувався в Академію Архітектури УРСР.

1958

Подобається • Коментувати • Поділитись

На зйомках «Григорія Сковороди». Нарешті знову працюю в кіно!

Нонна Капельгородська Оскільки Кавалерідзе перебував в окупації, роботи на кіностудії йому не давали. Постановки фільмів доручалися лише колишнім фронтовикам. І Кавалерідзе змушений був піти на роботу до Академії архітектури, де працював над проектами з відновлення зруйнованого війною Києва. Квартиру в нього забрали, оскільки на той момент він не перебував у штаті Київської кіностудії. Довелося знімати кімнату. Квiтень 2006 · Подобається Написати коментар...

Подобається • Коментувати • Поділитись Iван Кавалерiдзе подобається це. Написати коментар...

8


Iван Кавалерiдзе

I. Карпенко

1961

24 грудня 1958

Закінчив роботу над «Повією» за однойменним романом Панаса Мирного. У головній ролі - юне дарування «Карнавальною ночі» Людмила Гурченко.

Iвановi Петровичу на згадку про години плідної співпраці! — разом з Iван Кавалерiдзе.

Подобається • Коментувати • Поділитись Iван Кавалерідзе та Rustem Pilates подобається це. Написати коментар...

Iван Кавалерiдзе 1962

Мій новий сценарій «Вотанів меч» до постановки не допустили. Втім, без діла не сиджу, 75-річний ювілей відзначу персональною виставкою — разом з Надiя Капельгородська.

Подобається • Коментувати • Поділитись Панас Мирний подобається це.

Панас Мирний Головна ідея моєї праці – виставити пролетаріатку і проститутку сьогочасну, її побут у селі, в місті, на слизькому шляху і попідтинню. Повією народ охрестив без пристановища тиняючих людей, а найбільше усього проституток. 15 Листопада 1881 · Подобається

Нонна Капельгородська І знову цензура вимагала всіляко підкреслювати вроджену цнотливість головної героїні, яка стала за волею долі повією. Квiтень 2006· Подобається

Людмила Гурченко Cлабенько зіграла я цю роль. Ставив картину режисер Іван Кавалерідзе, талановитий скульптор. Фільми знімав дуже рідко. Тоді йому вже було за сімдесят. За кадром він згадував і розповідав нам про свої красиві романи. Згадував своє молоде життя, незвичайні історії. Він і в тому віці був гарний - такий великий, сивий, мудрий красень. І ми собі уявляли, який же він справді чарівний був у той час, коли відбувалися ці історії. Але щойно входили в кадр, все змінювалося. У кадрі під час найстрашніших гріхопадінь героїні від мене вимагалася пуританська моральність. Треба було, як-то кажуть, зачати без зачаття. Оце завдання! Слабко, гидко зіграла цю роль. У повторі ніколи цей фільм не дивлюся. І знову мене лаяли в пресі за «Повію». А публіка мене ототожнювала з героїнею. От, мовляв, тепер ясно про актрису все. Я ж змучилася своїми особистими хвилюваннями вкрай.

Подобається • Коментувати • Поділитись

Нонна Капельгородська Знову далося взнаки перебування в окупації. Квiтень 2006 · Iван Кавалерiдзе подобається це Написати коментар...

Iван Кавалерiдзе — разом з Сергій Параджанов. Київ, Хрещатик

1996 · Нонна Капельгородська подобається це Написати коментар...

Подобається • Коментувати • Поділитись

Сергій Параджанов Великомумученику, незрівняному скульптору мій низький уклін.*стає на коліна*.

Іван Кавалерідзе змінив сімейний статус на Одружений з Надією Капельгородською.

Субота о 14:37 · Подобається

1962

Iван Кавалерiдзе Сергію, тихіше, поряд люди. Субота о 14:39 · Подобається

Ніна Калиновська та Надія Капельгородська подобається це.

Ростислав Синько Стосунки з колишніми дружинами в Кавалерідзе були хороші. Із Калиновською Кавалерідзе офіційно розлучився в 75 років. Він дуже хворів, лежав непритомний у лікарі. Калиновська й Капельгородська зробили якусь махінацію з адвокатом. Оформили розлучення Кавалерідзе з Калиновською й одруження з Капельгородською. Ще був цивільний шлюб з актрисою Валентиною Равинською. Але цей кіношний роман тривав рік чи два. Ідучи від нього, Валентина сказала: «Ваню, я зустріла полковника, він мені такі туфлі купив».

Сергій Параджанов Нехай бачать і чують і в ООН, і в джунглях, як у королівстві кривих дзеркал цінують геніїв! Субота о 14:42 · Подобається

Iван Кавалерiдзе Підведіться, ви ж протрете останні штани, а одних буде малувато на двох геніїв. Субота о 14:45 · Нацiональний центр Олександра Довженка подобається це Написати коментар...

Субота о 16:56 · Подобається

9


Микита Хрущов

Нацiональний центр Олександра Довженка

8 Березня 1963

24 Квiтня 2012

Після громадянської війни в місті Артьомівську на Україні було збудовано потворний формалістичний пам’ятник, автором якого був кубіст Кавалерідзе. Це було жахливе видовище, а кубісти тим захоплювались. У роки війни пам’ятник зруйновано...

1977 року 90-річний Кавалерідзе створює свій останній скульптурний твір – пам’ятник Григорію Сковороді в Києві. За часів незалежності було відновлено знищений 1923 року пам’ятник Кавалерідзе княгині Ользі (1996) та відлито у бронзі пам’ятник Ярославу Мудрому (1997) за його проектом.

Подобається • Коментувати • Поділитись Подобається • Коментувати • Поділитись Iван Козленко, Olga Papash, Stanislav Menzelevskyi та Rustem Pilates подобається це.

Iван Кавалерiдзе Москва, Кремль. Шановний Микито Сергійовичу! У своєму виступi 8 березня цього року Ви заявили про те, що я вів себе негідним чином в період окупації. Своєї провини не відчуваю. Не співпрацював з німцями, не видавав їм наших людей, не грабував чужі квартири. Прошу сказати громадськості правду, повідомити їй про те, що сталася помилка.

Написати коментар...

8 Березня 1963 · Додано через телеграф · Євген Євтушенко подобається це

Ростислав Синько Кавалерідзе вразило, що Хрущов про нього сказав у минулому часі. Він надряпав Микиті Сергійовичу телеграму: «Чому ви сказали так, наче я вже покійний?»

Іван Кавалерідзе 3 Грудня 1978

5 Липня 2007 · Подобається

Тіло моє віддати вогню — спалити. Щоб жоден черв’як не торкнувся.

Нонна Капельгородська 1963 року радянська інтелігенція активно обговорювала результати зустрічі Генерального секретаря ЦК КПРС Микити Хрущова з діячами літератури та мистецтва у грудні 1962 року. Далеко не всі погоджувалися з його оцінками письменників Пастернака, Дудінцева та молодіжного вернісажу. Іван Кавалерідзе відверто висловив своє ставлення до «мистецтвознавчих» виступів Хрущова у розмові зі скульптором О. Ковальовим, який мав особливу довіру партійного керівництва. Наслідки відповідного доносу не забарилися.

Подобається • Коментувати • Поділитись

Надія Капельгородська Іван Кавалерідзе помер у віці 91 року. Похорон на Байковому кладовищі в Києві. 3 Грудня 1978 · Подобається Написати коментар...

Квiтень 2006 · Подобається

Iван Кавалерiдзе Коли Хрущов виступив із критикою нестандартних і пошукових робіт у радянському мистецтві й зачепив у доповіді мене, я поїхав до нього на прийом. Адже ми були з ним знайомі. Два дні чекав виклику. Воротарі не пускали. Але розмова відбулася.

Оксана Забужко Квiтень 2012

До Кавалерідзе більше, ніж до будь-кого іншого з-поміж геніїв розгромленого сталінізмом східноєвропейського аванґарду, пасує формула Стуса, первісно вжита щодо Тичини, — «феномен доби». І не лише тому, що як митець він непорівнянно краще од більшости з них «зберігся», тож із його творів (тих, що заціліли) досконало видно анамнез і «історію хвороби» (яка золота жила для дослідників!), — але ще і в силу характеру обдаровання: доба «смерти індивіда» і «тріумфу мас» адекватно могла відбитися тільки в монументалістиці, а Кавалерідзе якраз і був монументалістом од Бога, органічним і прирожденним — що в скульптурі, що в фільмі…

1970 · Подобається

Микита Хрущов Я не можу, як і кожен смертний, охопити всі питання. Серед мого оточення я, коли не повинен, то змушений комусь та вірити. І тому, що мені написали й подали, я те й прочитав. Повірте! Невже моя щирість, з якою я розмовляю з вами, не засвідчує глибокої поваги до вас? 8 Березня 1963 · Подобається Написати коментар...

Іван Кавалерідзе Трагедія його полягала насамперед у масштабі обдаровання: таких крупних доба «не вміщала», обтинала по лекалу, і надзвичайно повчально сьогодні стежити, як він у ті лекала старається впхнутися — де через силу (його ґротесковий Сковорода, який усім хамить із прямотою політрука взводу, настільки дисонує з бездоганно виставленою естетикою других планів і масових сцен, що фільм у висліді робить враження геть сюрреалістичне: звідси вже справді один крок до «Пропалої грамоти» й «Вечора на Івана Купала»!), а де — і з захватом щирої колаборації: гіпноз «чорнозему», який «підвівся» (які прекрасні обличчя на весіллі в «Коліївщині», яку розкішну скульптурну групу являє собою родина вбогого єврея-лахмітника!), таки тримав у своїй владі ціле те покоління — і не його одне…

13 Квiтня 1972

Дякую, дорогі мої земляки за привітання з 85-річним ювілеєм. У великому творчому напруженні зустрічаю свою 85-ту весну!

Тільки не нам сьогодні, коли маятник історії, зробивши коло, вернувся назад на те саме місце, і внуки «повсталого чорнозему» мурують собі над Дніпром палати, од «естетики» яких Кавалерідзе схопився б за голову, те покоління судити. І якщо нині, в ретроспективі, вже ясно видно прямий ґенетичний зв’язок між його геніально вписаним у ландшафт біломармурово-кубістичним «Термінатором»-Артьомом на кручі над Сіверським Дінцем — та страхітливо несмачною, конвейєрнометалевою жінкою з мечем у старокиївському Вестерфельдівському краєвиді (ось як обнадійливо починалось — і ось чим завершувалось!), то тим більше час звернутися до «точки відліку» — і спробувати збагнути, на чому вони, тодішні гіганти, «далися себе зловити» — і в чому, і за рахунок чого, зуміли встояти. Час переглянути Кавалерідзе… Подобається • Коментувати • Поділитись Написати коментар...

Подобається • Коментувати • Поділитись

Надія Капельгородська На місці колишньої бібліотеки Ярослава Мудрого, яка у свій час згоріла, буде стояти пам’ятник. З каменю, звичайно, знайдені скульптурні форми і на ньому портрет Ярослава Мудрого і слов’янський напис. Камінь ставили краном, а потім через декілька днів додали з одного боку камінь менший. Івану Петровичу треба було обов’язково самому допомагати. Він же при його темпераменті не може не вмішатись, і ось камінь попав йому на руку і порвав нерв. Болі були жахливі, сильний крововилив. Зараз пухлини і крововилив пройшли, але ще відчуваються болі. До трьох годин я повинна сходити на базар. З 3 до 7 я няньчу Сашу, ввечері друкую Івана Петровича. Іще працюю для себе. Пишу для дітей повість. Лягаємо спати завжди о другій годині ночі, а то і пізніше. Ледве встигаю прочитувати газету.

© 2012 Національний центр Олександра Довженка Дизайн: Рустем Аблякiмов Текст: Ольга Папаш, Станiслав Мензелевський Керiвник проекту: Iван Козленко Фото: Національний центр Олександра Довженка, Державний музей театрального, музичного та кіно-мистецтва України, Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського, Музей-майстерня Івана Кавалерідзе, Музей Національної кіностудії художніх фільмів ім. О.Довженка, Центральний державний кінофотофоноархів України імені Г.С.Пшеничного, газета «По-українськи».

13 Квiтня 1972 · Подобається Написати коментар...

10


Розклад сеансiв

26.04 • 20:00* 02.05 • 17:00

27.04 • 17:00

28.04 • 17:00

29.04 • 20:00

30.04 • 17:00

01.05 • 17:00

Покази вiдбуватимуться в залі «Сінематека» • * Показ фільму-відкриття вiдбудеться в «Синiй залі»

11


12

Profile for Oleksandr Dovzhenko National Centre

КАВАЛЕРIДЗЕ 125 / KAVALERIDZE 125  

Iнфо-буклет / Info booklet. © 2012 Oleksandr Dovzhenko National Centre. Дизайн / Design: Rustem Abliakimov

КАВАЛЕРIДЗЕ 125 / KAVALERIDZE 125  

Iнфо-буклет / Info booklet. © 2012 Oleksandr Dovzhenko National Centre. Дизайн / Design: Rustem Abliakimov

Advertisement