__MAIN_TEXT__

Page 1

ВБИВСТВО

ЧЕРЕЗ РЕВНОЩІ

ТОРГІВЛЯ ЛЮДЬМИ – стор. 3 СУЧАСНЕ РАБСТВО

• НОВИНИ

Кабінет Міністрів України вніс зміни до розрахунку та порядку надання субсидій на оплату жит­ лово-комунальних послуг, що всту­ пили у дію 1 травня 2018 року. Но­ вий порядок передбачає перепри­ значення субсидій в автоматич­ ному режимі лише для пев­них ка­ тегорій населення.

Газета нагороджена Почесною грамотою МВС України

стор.

5

стор.

ЗАХОДИ ЩОДО ВИЯВЛЕННЯ ЗБРОЇ ТА ВИБУХІВКИ

8

ВИХОВАТИ ДИТИНУ – ЦЕ ВЕЛИКИЙ ПОДВИГ

стор.

9

Досьє102 ГРОМАДСЬКО-ПРАВОВА ГАЗЕТА

№8 (91) / 17 травня 2018 року

Стартував відбір учасників на ключову програму Фонду родини Богдана Гаврилишина «Молодь змі­ нить Україну» для молодих держ­ службовців, активістів громадсь­ ко­го сектору та соціальних підпри­ ємців Вінниці, Запоріжжя, Пол­та­ ви, Тернополя, Черкас та Чернігова. Термін подачі на участь у програ­ мі – до 25 травня 2018 року.

Керування водієм транспорт­ ним засобом, що підлягає обо­в’яз­ ковому технічному контролю, але своєчасно його не пройшов буде каратися штрафом у 340 гривень. А за повторне вчинення правопо­ рушення передбачене позбавлен­ ня права керування на строк від 3 до 6 місяців або адміністративний арешт на строк від 5 до 10 діб. Ціни на сільськогосподарську землю в Україні зростуть утричі після того, як знімуть мораторій на її продаж. У Світовому банку вважають, що ціни на продаж зем­ лі зростуть до $3-3,5 тис. за гектар. У Тернопільській області по­ чали будувати вітрову електрос­ танцію. Вона складатиметься з 8 вітрогенераторів. Передбачається, що перша черга ВЕС – 2 вітрогене­ ратори – буде введена в експлуа­ тацію у червні 2018 року.

Понад 111 000 гривень штра­ фу доведеться сплатити робото­ давцям за одного неоформленого працівника. Розмір санкції збіль­ шився після зростання мінімаль­ ної заробітної плати. Інспектори служби праці перевірятимуть під­ приємства без попереджень. Вони можуть відвідувати підприємства без попереджень.

ПЕРЕДПЛАТНИЙ ІНДЕКС

РЕКОМЕНДОВАНА ЦІНА

41782

4,00 ГРН.

стор.

Працівники поліції вилучають зброю та боєприпаси у краян

2

Поліція п’ять годин розшукувала зниклу дівчинку

П

ро зникнення тринадцятирічної доньки о 23:30 на лінію «102» повідомила матір. Жінка заявила, що малолітня дитина пішла з дому, залишивши мобільний телефон, і про її місце перебування вона не знає. На пошуки дівчинки по тривозі підняли Підгаєцьке відділення по­ ліції. За словами начальника відділу ювенальної превенції ГУНП в Тер­ нопільській області Петра Тихови­ ча, неповнолітня у день зникнення пішла в сусіднє село готуватися до виступу на святі випускників. Куди ділася після репетиції, ніхто сказа­ ти конкретно не зміг. Правоохоронці почали опитува­ ти сусідів, об'їжджати навколишні

села, спілкуватися з однолітками. Як з’ясувалося, на днях повернувся у село близький товариш зниклої. Двадцятисемирічний чоловік був на заробітках у Польщі і люди припус­ тили, що дівчина могла бути з од­ носельчанином. Проте його мобіль­ ний не відповідав. На зв’язку чоло­ вік з’явився близько п’ятої ранку 14 травня. Повернулася додому у цей час і зникла дитина. За словами неповнолітньої, за нею дійсно приїхав знайомий, аби завезти додому. Проте дорогою ав­ тівка заглохла і пара поверталася на хутір пішки, а це майже 10 кіло­ метрів. За попередніми даними, обоє були тверезими. Не стала дитина і жертвою насилля – на її тілі полі­ цейські не виявили жодних ушкод­ жень.

Правоохоронці просять батьків ретельніше стежити за дітьми, спіл­ куватися з ними на різні теми, ціка­

витися про те, з ким і про що вони спілкуються. В вашій особі підліток має бачити надійну опору.


2 КРИМІНАЛ Працівники поліції вилучають зброю та боєприпаси у краян Досьє 102 четвер, 17 травня 2018 року

С

півробітники Тернопільського управління Департаменту внутрішньої безпеки спільно з поліцейськими ГУНП в області задокументували факт незаконного зберігання вогнепальної зброї. У поле зору потрапив житель Гусятинщини.

Борщівські поліцейські вилучили колекцію незареєстрованої зброї

Г

винтівки «Мосіна» та «Маузер», 58 набоїв, дві банки з вибуховою речовиною загальною вагою 700 грамів, предмет, схожий на за­пал до вибухового прист­рою, два штик ножі та багнет. Весь цей арсенал вилучили спів­ робітники Борщівського відділення поліції у жителя села Гуштин. Ко­ лекціонеру небезпечних предметів 29 років.

Як розповів керівник борщівсь­ кої поліції Андрій Свинарчук, опе­ ративна інформація знайшла під­ твердження під час санкціоновано­ го обшуку. На підставі ухвали слід­ чого судді районного суду, в помеш­ канні 29-річного чоловіка було про­ ведено обшук. Всі вилучені предме­ ти візуально – часів Другої світової війни, проте у відмінному стані. За фактом незаконного повод­ ження зі зброєю, бойовими припаса­ ми та вибуховими речовинами роз­ почато кримінальне провадження. – В ході досудового розсліду­ вання з’ясувалася ще одна важлива деталь, – каже Андрій Свинарчук. – Стало відомо, що, принаймні, одну з гвинтівок відреставрував та зробив придатною до використання за ці­ льовим призначенням 68-річний жи­ тель села Цигани. Пенсіонерові теж загрожує кримінальна відповідаль­ ність за статтею 263-1 ККУ – неза­ конна переробка чи ремонт вогне­ пальної зброї. Триває досудове розслідування. Вилучену зброю відправлено на екс­ пертизу в науково-дослідний екс­ перно-криміналістичний центр Тер­ нопільської області.

У ході проведених санкціонова­ них обшуків за місцем проживання зловмисника було виявлено та ви­ лучено автоматичну нарізну вогне­ пальну зброю «Форт 202» та глад­ коствольну рушницю «ІЖ-58» без від­повідних дозвільних документів. На даний час вирішується пи­ тання про оголошення зловмисни­ кові підозри за вчинення злочину, передбаченого частиною 1 статті 263 ККУ. Вилучену зброю відправлено на експертизу в НДЕКЦ. Профілактичні заходи щодо ви­ явлення та вилучення з незаконно­ го обігу вогнепальної зброї, бойо­ вих припасів, вибухових речовин та розкриття злочинів, скоєних з ви­ користанням зброї, тривають. Полі­ цейські продовжують виявляти не­ безпечні предмети. У мешканця Лановеччини пра­ воохоронці виявили предмет, схо­ жий на гранату РГД-5 та запал до неї. Чоловік зберігав вибуховий прист­ рій у власному помешкані. Небезпеч­ ну знахідку поліцейські вилучили та направили на експертизу. Понад вісімдесят набоїв калібру 5,65 здав правоохоронцям мешка­ нець Тернопільського району, уник­ нувши у такий спосіб кримінальної відповідальності. У поліції нагадують, що відповід­ но до статті 263 Кримінального ко­ дексу України особам, які незакон­ но зберігають зброю та вибухівку, загрожує покарання у вигляді по­ збавлення волі на строк від трьох до семи років.

Житель Бережан гуляв вулицею з револьвером

В

ході проведення загальнодержавних профілактичних заходів «зброя та вибухівка» бережанські правоохоронці отримали інформацію про те, що по одній з вулиць райцентру ходить чоловік із предметом, схожим на вогнепальну зброю. Виїхавши на вказане місце, пра­ воохоронці виявили 41-річного міс­ цевого жителя, який мав при собі

револьвер. Про походження зброї чоловік мовчить. Незареєстровану зброю у бере­ жанця вилучили та направили на експертизу. Чоловікові інкримінують части­ ну 1 статті 263 ККУ – носіння, збері­ гання, придбання, виготовлення, ре­ монт, передача чи збут вогнепальної зброї (крім гладкоствольної мислив­ ської), бойових припасів, вибухових речовин або вибухових пристроїв без передбаченого законом дозволу.

Поліцейські розшукали крамничних злодіїв

П

оліцейські розшукали осіб, причетних до двох злочинів в обласному центрі. Крадії чинили протиправне, допоки продавці обслуговували відвідувачів. Тернополянка повідомила, що невідома особа викрала з прилавку крамниці жіночі парфуми, завдав­ ши збитки на круглу суму. Поліцейські встановили особу зловмисника. Ним виявився раніше судимий житель Тернополя. Наразі його затримано в порядку статті 208 КПК України. Вирішується питання про обрання підозрюваному міри за­ побіжного заходу. Працівники поліції довели при­

четність ще одного краянина до ана­ логічного злочину. Молодик 1994 ро­ ку народження посеред дня викрав дороговартісний електроінструмент з місцевого магазину.

помагала група з восьми осіб – як чоловіки, так і жінки. На час торгів у нарколаборато­ рії залишали сторожа, який стежив, аби сторонні люди не заходили на територію господарства. На початку січня цього року опе­ ративники разом з поліцейськими кримінальної поліції ГУНП в Терно­ пільській області та спецпризначен­ цями корпусу оперативно-раптової

дії затримали на під’їзді у Тернопіль транспорт з амфетамінщиками та товаром. Вартість вилученого об­ ладнання становить більше ста ти­ сяч гривень. Працівники управління проти­ дії наркозлочинності продовжують перевіряти канали надходження си­ ровини, клієнтів та інших учасни­ ків, причетних до розповсюдження наркотиків.

На Тернопільщині взяли під варту осіб, які виготовляли амфетамін

С

імом особам повідомили про підозру відповідно до статті 307 частина 3 ККУ – незаконне виробництво, ви­ готовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання з метою збуту, а також незаконний збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів, вчинені організованою групою. П’ятеро з них перебувають під вартою.

Впродовж січня-квітня 2017 ро­ ку раніше судимий за незаконний збут психотропних речовин терно­ полянин, 1986 року народження, ор­ ганізував нарколабораторію. Він на одному з хуторів Зборівського ра­ йону винайняв приватну садибу й разом із трьома спільниками почав виготовляти ам­фетамін. Ресурси для виготовлення нар­ котику замовляли «бізнесмени» че­ рез інтернет. За один раз варили 300400 грам небезпечної речовини. Про­ давали готовий продукт лише пе­ ревіреним клієнтам. Збувати товар організаторам нарколабораторії до­


КРИМІНАЛ

19-річна мешканка Тернопільщини скоїла вбивство через ревнощі

К

олоті рани та численні забої виявили експерти на тілі дев’ятнадцяти­ літньої уродженки Кременеччини. Травми потерпілій нанесла одноліток з райцентру. За попередньою інформацією, агресію у 19-річної підозрюваної ви­ кликали ревнощі. Кременчанка, по­ вернувшись додому, застала в бу­ динку свого знайомого з невідомою дівчиною. Вона почала з’ясовувати стосунки, але хлопець розмовляти відмовився та залишив дівчат нао­ динці. Це розізлило жительку райцент­ ру і вона почала бити непрохану гос­ тю спочатку металевою трубою, по­ тім совковою лопатою та вилами. Усі удари наносила в область голо­ ви та тулуба. Поліцію підозрювана виклика­ ла сама. Працівники слідчо-опера­

тивної групи, які прибули на місце події, виявили труп дівчини на ди­ вані. Рани потерпілої виявилися не­ сумісними із життям. Від отрима­ них тілесних ушкоджень дівчина померла на місці злочину.

Зловмисниця у скоєному зізна­ лася. Її затримали відповідно до статті 208 КПК. Дана подія внесена в Єдиний реєстр досудових розслі­ дувань за статтею 115 частина 1 ККУ – умисне вбивство.

Що загрожує злісному неплатнику аліментів?

К

римінальне провадження розпочали працівники Тернопільського районного відділення поліції за фактом злісного ухилення від сплати аліментів. Мешканець одного з сіл району відповідатиме перед законом, за те, що двоє його дітей понад півроку не отримували кошти на утримання. Злісний неплатник понесе від­ повідальність згідно нововведень в чинному законодавстві. Зокрема не­ сплата аліментів протягом трьох мі­ сяців підряд вважається криміналь­ но караним діянням, що дає право матері чи батьку дитини, з якими фактично проживає дитина, звер­ нутися у поліцію із заявою про вчи­ нення злочину. За відповідне правопорушення передбачена відповідальність у виг­ ляді громадських робіт на строк від вісімдесяти до ста двадцяти годин або арешту на строк до трьох міся­

ців, або обмеження волі на строк до двох років. Жорсткіші санкції будуть засто­ совуватися до боржників, які про­ строчили сплату аліментів більше, як на шість місяців. Зокрема, за на­ явності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої пе­ ревищує суму відповідних платежів за шість місяців, боржнику буде від­ мовлено у праві виїзду за межі, ке­ рувати транспортними засобами та користуватися вогнепальною мис­ ливською, пневматичною зброєю. Водночас запроваджено такий

вид покарання, як суспільно корис­ ні роботи. Тривалість таких робіт – від 120 до 240 годин. Боржник може працювати щодня, але не більш як вісім годин. Якщо ухилятиметься від таких робіт, його можуть ареш­ тувати. У такому разі добу арешту рахуватимуть за 15 годин суспіль­ но корисних робіт. При цьому тер­ мін арешту не може перевищувати 15 діб. Такий вид покарання засто­ совуватимуть до батьків, які не пра­ цюють чи не мають коштів на утри­ мання дитини. Такі зміни у законодавстві до­ поможуть зменшити реєстр злісних неплатників та забезпечити належ­ ну сплату аліментів, а ще змусять горе-батьків відповідальніше стави­ тися до виконання своїх обов’язків перед дітьми.

ного науково-дослідного експертно­ го криміналістичного центру МВС для проведення експертиз. Інформацію за цим фактом внесено до ЄРДР за

частиною 1 статті 263 ККУ «Неза­ конне поводження зі зброєю, бойо­ вими припасами або вибуховими ре­човинами». Правоохоронці вста­

четвер, 17 травня 2018 року Досьє 102

3

Знайомство обернулося втратою банківської картки та п’яти тисяч

К

римінальне провадження за фактом крадіжки внесено до ЄРДР слідчими Тернопільського відділу поліції. Підозрювана – раніше неодноразово судима жителька обласного центру. Свою жертву 32-річна зловмис­ ниця зустріла на вулиці, попросив­ ши цигарку. Знала б потерпіла, чим обернеться таке випадкове знайом­ ство – десятою дорогою оминула б новоспечену подругу. А так – не те, що дала закурити, а й запросила до­ дому на каву. Зловмисниця, увійшовши в до­ віру тернополянки, того вечора не тільки покавувала в її квартирі, а й

прихопила з сумки жертви банківсь­ ку картку. Пароль довідалася, коли разом заходили до крамниці за пе­ чивом до кави. Пізно ввечері тернополянку роз­ будили смс-повідомлення. Банк ін­ формував про зняття готівки. За кіль­ка разів з картки було забрано всю суму – п’ять тисяч гривень. По­ терпіла запідозрила у крадіжці но­ ву знайому, щоправда, хто ця жінка, де мешкає – не знала. Поліцейські розшукали крадійку. З’ясувалося, 32-річна тернополянка судима за майнові злочини та нане­ сення тяжких тілесних ушкоджень, що спричинили смерть потерпілого. Новий кримінальний вчинок пояс­ нила тим, що потрібні були кошти.

Поліцейські встановили особу квартирного злодія, який обкрадав краян

К

радіжку, поєднану з проникненням у житло, інше приміщення чи сховище або, що завдала значної шкоди потерпілому, інкримінують працівники Тернопільського відділення поліції жителю Чернігівської області. Поліцейські довели причетність підозрюваного до двох злочинів, які той вчинив на території району. Чо­ ловік 1976 року народження впро­ довж однієї до­би незаконно про­ брався до помешкань жителів Ве­ ликої Березовиці. Обидва потерпілих мешкають в квар­тирах на перших поверхах, куди крадій проникав, від­ жавши вікно. В першому випадку він викрав дороговартісну шубу, в іншому готівку в розмірі близько 4000 гривень. Зловмисника розшукали в сусід­ ній області, де його затримали в по­

рядку статті 208 Кримінального про­ цесуального кодексу України. Пере­ віряється причетність чоловіка до скоєння аналогічних злочинів. За фактами крадіжок відкриті кримі­ нальні провадження відповідно до частини 3 статті 185 ККУ.

новлюють, звідки у тернополянина вибухові пристрої. Поліція нагадує громадянам, що в області триває місячник добро­

вільної здачі зброї, який дає можли­ вість власникам легалізувати свою зброю, здати її до поліції та уникну­ ти відповідальності.

Правоохоронці вилучили у тернополянина боєприпаси

Ч

ерговий факт незаконного поводження з боєприпасами задокумен­ тували працівники Тернопільського відділу поліції під час профілактичних заходів, спрямованих на виявлення та вилучення з незаконного обігу зброї. Небезпечні вибухові пристрої поліцейські вилучили у мешканця обласного центру. Оперативну інформацію про те, що тернополянин зберігає та має на­ мір збути заборонені речі, поліцей­ ські отримали у ході відпрацювання. Вона знайшла своє підтвердження. Правоохоронці виявили і вилучили у підозрюваного три предмети ззов­ ні схожі на гранати та три запали. Боєприпаси направили до облас­


4

КРИМІНАЛ

Досьє 102 четвер, 17 травня 2018 року

Поліцейські викрили наркоділка, який виготовляв та реалізовував амфетамін

П

рацівники поліції Тернопільщини спільно зі співробітниками Служби безпеки України під процесуальним керівництвом прокуратури викрили наркоділка, який налагодив виготовлення та розповсюдження в області небезпечної психотропної речовини – амфетаміну.

Правоохоронці встановили, що підпільну нарколабораторію у од­ ному з сіл Тернопільського району організував місцевий житель. Разом зі знайомим, який володів необхід­ ними знаннями у галузі хімії, він у будинку своєї співмешканки об­лаш­ тував виробництво наркопрепара­ ту. Його реалізовував у нашій об­ ласті та на Львівщині. За оперативною інформацією, протягом десяти місяців зловмис­ нику вдалося синтезувати понад 5 кілограм амфетаміну, вартість яко­ го на «чорному» ринку перевищує півтора мільйона гривень. Оперативники спецслужби зат­ римали ділка на гарячому під час перевезення чергової партії амфе­

В

ід двох до п’яти років позбавлення волі загрожує двадцятисемирічній тернополянці. Жінка, перебуваючи на умовному терміні покарання через наркотичні злочини, продовжила чинити протиправне.

таміну. Під час обшуків за місцем облаштування нарколабораторії та у будинку фігуранта правоохоронці виявили та вилучили близько 400 грамів готової психотропної речови­ ни, прекурсори та спе­ціальне облад­ нання, що використовувалося для ви­готовлення наркотиків. Особу підозрюваного затрима­ ли згідно статті 208 Кримінального процесуального кодексу України. Йо­ му оголошено про підозру у скоєнні

злочину, передбаченого частиною 3 статті 309 ККУ та обрано запобіж­ ний захід – тримання під вартою із заставою 500 000 гривень. Поліцейські перевіряють й інших осіб, які можуть бути причетними до злочину. За результатами екс­ пертиз буде вирішено питання що­ до повідомлення затриманому про підозру згідно статті 317 ККУ (ор­ ганізація незаконного виробницт­ ва психотропних речовин).

боти працівників, вирішу­вав по­ точні питання діяльності, роз­поряд­ жався майном та грошовими кош­ тами, укладав від імені товариства угоди та здійснював інші юридичні акти. У 2015 році очільник товарист­ ва шляхом використання свого служ­ бового становища й всупереч інте­ ресам служби продала частину чужо­ го збіжжя сої та кукурудзи, а влас­ ників зерна не пустила на склади. Про це потерпіла сторона пові­ домила правоохоронців. У ході пере­ вірок з’ясувалося, що директор за­ робила на чужій сільськогосподар­ ській продукції більш як мільйон. «Бізнесменші» оголосили підоз­ ру відповідно статтей 191 частина 5 ККУ та 209 частина 1 ККУ. За скоє­ не жінка може потрапити за ґрати не на один рік. Тепер її долю вирішува­ тиме суд.

З

Більше мільйона заробила, продаючи чуже збіжжя

Р

озтрату та привласнення чужого майна, шляхом зловживання службовим становищем, вчинене повторно, в особливо великих роз­ мірах, а також «відмивання» доходів слідчі ГУНП в Тернопільській області інкримінують жительці Заліщицького району – директору одного з місцевих товариств з обмеженою відповідальністю. Підприємство, яким керувала пі­ дозрювана, надавало послуги щодо зберігання у своїх складських при­ міщеннях різного зерна відповід­ но до укладених договорів. Згідно з статутом товарист­ва, його директор міг виступати від імені товариства без довіреності, представляв його у всіх підприємст­вах, установах орга­ нізаціях, приймав та звільняв з ро­

27-річній тернополянці загрожує позбавлення волі за зберігання наркотиків

За словами Михайла Димиди, на­ чальника управління протидії нар­ козлочинності ГУНП в Тернопільсь­ кій області, вони отримали опера­ тивну операцію про те, що місцева жителька приторговує забороне­ ними речовинами. Підозрювану «на гарячому» на вулиці Лепкого піймали працівники поліції. Жінка при собі мала шість доз речовини, схожої на ацетильо­ ваний опій. Порушниця зізналася, що це дійсно наркотична сировина. Тернополянка стверджує, що про­ давати наркотики не збиралася, а тримала їх для власного викорис­ тання. Підозрювану в минулому ро­ ці уже затримували правоохоронці за наркозлочини, а її чоловік відбу­

ває покарання в місцях позбавлен­ ня волі за наркотики та крадіжки. Що саме знаходиться в медич­ ному шприці, встановить експерти­ за. Вилучене оперативники напра­ вили в Науково-дослідний експерт­ но-криміналістичний центр. Михайло Димида каже, якщо піс­ля дослідження виявиться, що в шприці дійсно наркотики, то жінці загрожує реальний термін покаран­ ня, а саме – позбавлення волі.

Оперативники карного розшуку затримали підозрюваного у вбивстві ознаками насильницької смерті, з колото-різаними ранами шиї, живота та грудної клітки другого травня у Тернополі виявили тіло чоловіка, 1948 року народ­ жен­ня. Його у квартирі сусіда знайшов власний син та повідомив про це у чергову частину поліції. На місце ймовірного злочину ви­ їжджали керівники обласного уп­ равління поліції, слідчо-оператив­ на група, експерти та криміналісти. У ході перевірки стало відомо, що на тілі пенсіонера п’ять ножових поранень. Поліцейські затримали від­повідно до статті 208 КПК сімде­ сятирічного підозрюваного. За словами старшого оперупов­ новаженого відділу кримінальної по­ ліції ГУНП в Тернопільській області Дмитра Пачковського, загиб­лий та підозрюваний того дня розпивали спиртні напої. Вони, як стверджує затриманий, поминали товариша. Спочатку сиділи під будинком, а по­ тім пішли в квартиру. Що трапилося далі, підозрюваний не розповідав. На місці вбивства працювали експерти та працівники карного розшуку. Менш як за добу підозрю­ ваний розповів, що між ним та його сусідом виникла суперечка на полі­ тичну тему. Кожен свою правоту доводив словами, а потім співроз­ мовник схопив виделку і почав нею погрожувати підозрюваному. Пенсіонер, захищаючись, взяв

ніж та кілька разів вдарив ним на­ падника. Коли той впав, а через футболку просочилася кров, терно­ полянин намагався допомогти по­

терпілому, але не зміг. Підозрюваному інкримінують статтю 115 частина 1 ККУ – умисне вбивство.


5 Торгівля людьми – це не міф, а реальність. 23 травня чотирнадцятий День народження служби, яка веде боротьбу зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми СПРАВИ ПОЛІЦЕЙСЬКІ четвер, 17 травня 2018 року Досьє 102

Т

рудова та сексуальна експлуатація, примушування до прос­ титуції, примусове жебрацтво та втягнення у зло­чинну діяльність, використання в порнобізнесі й торгівля людьми з метою вилучення органів – усе це форми торгівлі людьми. За неофіційними даними в світі близько 4 мільйонів осіб що­ року переправляються через кордони держав для викорис­ тання в підневільній праці. За словами Олександра Буняка – очільника відділу по боротьбі з торгівлею людьми в Тернопільсь­ кій області, торгівля людьми одне з найбільш масових порушень прав і свобод людини. Саме тому у 2004 ро­ ці був створений підрозділ бороть­ би з торгівлею людьми. До цього часу злочинами такого спрямування зай­ малися працівники карного розшуку. – Сьогодні у ввіреному мені від­ ділі разом зі мною працює сім пра­ цівників. У чотирьох з них стаж ро­ боти в поліції більше десяти років, ще у трьох близько п’яти. Усі вони знають свою справу і виконують її, – стверджує Олександр Буняк. Оперативна робота, каже керів­ ник відділу, всюди схожа, хоча є ню­ анси. На сьогодні більше з’явилося роботи з жертвами від торгівлі людь­ ми, які поїхали за кордон, сексуаль­ ною та трудовою експлуатацією. Бо­ ротися з цими фактами допомагають громадські організації, які на­дають медичну та фінансову допомогу жерт­ вам. Працівники їздять на різнома­ нітні конференції, де їх нав­чають, де вони обмінюються досвідом. – Проституція – це проблема сус­

пільства, яка існує ще з давніх часів. На мою думку, проституцію варто легалізувати та створити спеціаль­ ні заклади, в яких будуть працюва­ ти люди цієї професії, в яких будуть медичні карти, планові медогляди. Усе це необхідно для того, щоб спо­ живачі даних послуг не переживали про хвороби та наслідки. За інформацією Міжнародної ор­ ганізації з міграції, за останні роки близько 400 тисяч українців виїха­ ли за кордон з метою працевлашту­ вання. З них більше 100 тисяч жінок потрапили в секс-індустрію країнреципієнтів. – Наші дівчата стараються виїж­ джати за межі області, щоб їх не впізнали. Якщо по Україні, то зде­ більшого їдуть на схід держави, аби там займатися проституцією. Зни­ щити цей бізнес нереально, але при його легалізації, думаю, щезло б та­ ке поняття, як сутенер. На сьогодні Тернопільщина зай­ має п’яте місце по викриттю злочи­ нів, пов’язаних з торгівлею людьми. Від початку року оперативники від­ ділу задокументували 8 криміна­ль­ них проваджень відповідно до стат­

ті 149 Кримінального кодексу Украї­ ни. Встановлені постраждалі особи. З ними працюють психологи, нада­ ється як фінансова, так і матеріаль­ на допомога. – Тернопільська область неве­ лика, – каже Олександр Буняк. – То­ му ми намагаємося при найменшій підозрі на злочин, реагувати на по­ відомлення, відпрацьовуємо будьяку інформацію, документуємо та робимо усе можливе, аби викоріни­ ти дану проблему з нашого краю. Правоохоронці стверджують, що в основному в трудове чи сексуаль­ не рабство потрапляють молоді дів­ чата від 20 до 35 років, приємної зовнішності. Проте трапляються ви­ падки вербування і постарших жі­ нок, які повинні працювати в бор­ делях іноземних країн. – Минулого року ми документу­ вали групу зловмисників, які шука­ ли жінок старших 35 років. На зов­ нішність вони не звертали уваги, пропонуючи роботу в борделі Поль­ щі. Дівчат модельної зовнішності, як правило вимагають сутенери Турції та Еміратів. Чим симпатичніша дів­ чина, тим більшу ціну та більший за­ робіток отримують торговці людьми. Складна економічна ситуація в державі, високий рівень безробіття, правова необізнаність громадян є ос­ новними умовами розвитку рабст­ ва у будь-яких проявах. Прагнучи кра­щої долі, люди їдуть за кордон шукати добру роботу, а шахраї ви­ користовують їх у власних цілях. Тому не завжди жертви торгівлі відверто розповідають про те, що з ними тра­пилося. Важче йдуть на контакт осо­би, які потрапили в сек­ суальне рабство. – Якщо говорити про сексуальну експлуатацію, то в людей забирають документи, змушують займатися їх сексом з чоловіками, знімають це на камеру і потім під приводом шан­ тажу повідомляють, що дане відео буде розіслане в те чи інше містеч­ ко. Таким чином заставляють дів­чат працювати та надавати сексуальні послуги. Робота в поліції, пригадує Олек­ сандр, подобалася йому з самого ди­

тинства. Незважаючи на те, що хло­ пець займався музикою – грав на ду­ хових інструментах, а батьки пов’я­ зували його майбутнє з мистецт­вом, він обрав шлях правоохоронця. Після училища влаштувався на роботу у Лановецький райвідділі мі­ ліції. Півтора року вів боротьбу з наркоманією та злочинами, пов’я­за­ ними із цим. Олександр зарекомендував себе старанним та відповідальним пра­ цівником і за деякий час поліцейсь­ кому запропонували перейти у Го­ ловне управління Національної по­ ліції в Тернопільській області у від­ діл по боротьбі з торгівлею людь­ ми. В кінці 2016 року він очолив дану службу. Працює у правоохоронному ві­ домстві і дружина Олександра Бу­ няка. Проте наразі вона перебуває в декретній відпуст­ці, доглядаючи за маленьким сином. – Мій робочий день ненормова­ ний, але дружина розуміє та допо­ магає мені. Вона також поліцейсь­ кий, тому їй не потрібно пояснюва­ ти, що невиконання наказу чи нея­ кісна робота може мати негативні наслідки. А я, в свою чергу, жодного дня не шкодував, що обрав важку, але потрібну роботу. На сьогодні проблема боротьби з торгівлею людьми (особливо жін­ ками) стала надзвичайно актуаль­ ною для нашої держави. Україна, як і більшість країн Центрально-Схід­

ної Європи, вже має досить трива­ лий сумний досвід втрати значної кількості жінок і дівчат, вивезених з її території за кордон, де вони ста­ ють жертвами різноманітних мето­ дів та форм експлуатації, найпоши­ ренішою з яких є примушення до заняття проституцією. Негативний вплив від торгівлі людьми полягає ще й у поширенні ве­ неричних захворювань, СНІДу, фор­ муванні моральної деградації та від­ чуженості особистості, втрати родин­ них зв’язків, зруйнуванні суспіль­ ної моралі, небезпечному «звикан­ ні» громадської свідомості до нега­ тивного явища, поширенні депре­ сивних синдромів та суіцидальних тенденцій, зростанні агресивності та жорстокості. Торгівля жінками сприяє зни­ щенню генофонду української на­ ції, оскільки злочинними угрупо­ ваннями втягуються у проституцію лише фізично здорові та привабли­ ві дівчата. Якщо ви стали жертвою торгов­ ців людьми, то, відповідно до зако­ ну України «Про протидію торгівлі людьми», маєте право на допомогу від держави: – безкоштовне медичне обсте­ ження і лікування; – допомогу у відновленні доку­ ментів; – отримання психологічної, со­ ціальної, правової та іншої допомоги; – сприяння у професійній підго­ товці та працевлаштуванні; – одноразову матеріальну допо­ могу. Повідомити про злочини, пов’я­ зані із торгівлею людьми можна за номерами телефонів: – відділ по боротьбі зі злочина­ ми, пов’язаними з торгівлею людь­ ми ГУНП в Тернопільській області – (0352) 27-14-02; – відділ сім’ї та молоді Терно­ пільської ОДА (0352) 52-25-70; – громадська організація ТМЖК «Відродження нації» (0352) 52-39-52; – національна Гаряча лінія з про­ тидії торгівлі людьми та консульту­ вання мігрантів 0800 – 505-501 або на номер 527.


6

РІЗНЕ

Досьє 102 четвер, 17 травня 2018 року

Купуючи автомобіль – будьте обережні. Україну заповнюють машини-двійники

Б

ути уважними при купівлі авто – неодноразово з цим проханням зверталися до автолюбителів працівники поліції. Проте кількість ошуканих власників зростає.

На Тернопільщині фахівці регіо­ нального сервісного центру МВС ви­ явили від початку року дев’ять фак­ тів підроблених номерів агрегатів. З них – 4 перебитих кузова та п’ять номерів двигуна. Ввезення на територію держави нерозмитнених іномарок, переби­ вання на них номерів кузова та реє­ страція на документи вже існуючих легальних машин – за такими схема­ ми працюють автоаферисти. За сло­ вами правоохоронців, на автомобілідвійники покупці є завжди, оскіль­ ки продавець дає хорошу знижку. Без відповідного фахового дос­ віду виявити підробку важко. Тому люди купують автомобілі, які були «підтоплені» під час повені, або з пе­ ребитими чи перевареними номе­ рами кузова автомобіля, підробле­ ними реєст­раційними документа­ ми, номерними знаками.

Почастішали випадки шахрайст­ ва відносно автомобілів, які викра­ ли чи незаконно вивезли з зони АТО. Щоб не потрапити на вудочку шахраїв та законно купити автомо­ біль, що раніше знаходився в екс­ плуатації, необхідно його перевіри­ ти в експертів та дотримуватися елементарних правил. Не полініться проїхати з влас­ ником до найближчого сервісного центру. Там ви маєте змогу переві­ рити реєстраційні документи та но­ мери агрегатів машини за наявни­ ми інформаційними базами. Якщо у Вас виникла підозра щодо легальності авто, ви можете звернутися до науково-дослідного експертно-криміналістичного цент­ ру для проведення відповідних екс­ пертиз та досліджень. Ретельно перевіряйте докумен­ ти у власника: перепишіть паспорт­

Підсумки профілактичних заходів операції «Мігрант»

О

сновною метою був наг­ ляд та контроль за виконанням іноземними громадянами законодавства в міграційній сфері. За час проведення заходів сто­ совно 54 іноземців, які перебували на території України без законних підстав, прийнято рішення про при­ мусове повернення з України, 10-ом з них заборонено в’їзд в Україну. Подано до суду 5 адміністратив­ них позовів про примусове видво­ рення за межі України. Тернопільсь­ ким міськрайонним судом Тернопі­ льської області позовні вимоги що­ до нелегальних мігрантів задоволе­ ні повністю, рішення набрали закон­ ної сили, 4 іноземців уже видворено за межі України, один – затриманий та перебуває в Чернігівському пунк­ті тимчасового перебування іноземців. Також одному іноземцеві скасо­

вано посвідку на тимчасове прожи­ вання. З таким клопотанням звер­ нулася дружина іноземця, оскільки чоловік регулярно спричиняв на­ сильство в сім’ї. Громадянину Гру­ зії, який міг нести загрозу інтере­ сам національної безпеки, скороче­ но строк тимчасового перебування в Україні, а громадянину Азербайджа­ ну, який заборгував нашій державі декілька десятків тисяч гривень, ска­ совано дозвіл на імміграцію. За період проведення операції за порушення встановлених правил перебування в Україні на підставі ч.1 ст.203 КУпАП притягнуто до ад­ мінвідповідальності 130 іноземців та осіб без громадянства. За спри­ яння іноземцям у скоєнні цих пра­ вопорушень до адмінвідповідаль­ ності притягнуто за ст. 205 КУпАП – 18, за ст. 204 КУпАП – трьох грома­ дян Ук­раїни та за ст. 206 КУпАП – одного громадянина України.

ТЯЖКІ ТІЛЕСНІ УШКОДЖЕННЯ ТЕРНОПОЛЯНИНУ НАНЕСЛА ЖІНКА

Д

о лікарні швидка допомога доправила 52-річного жителя обласного центру з його ж квартири.

ні дані й перевірте номер його ро­ бочого та домашнього телефону – чи справді він проживає за вказа­ ною адресою і чи можна його роз­ шукати за вказаними телефонами. Пам’ятайте, ідентифікаційні но­ мери в легкодоступних місцях шах­ раї перебивають обережно, а от на прихованих поверхнях, як-небудь, а

часом і взагалі не чіпають їх. Причина такої поведінки – роз­ рахунок на людську байдужість. Не забувайте, що набуття права влас­ ності на транспорт­ні засоби здій­ снюється при його реєстрації (пере­ реєстрації) тільки у Центрах надан­ ня послуг, пов’язаних з використан­ ням автотранспортних засобів.

Опитати потерпілого правоохо­ ронцям не вдалося – у важкому ста­ ні його госпіталізували до реаніма­ ції. Показів не давала й жінка, яку поліцейські застали у помешканні тернополянина. Уродженка Закар­ паття була у стані алкогольного сп’яніння. Як вдалося встановити, чоловік зустрів жительку Уж­городського району на автовокзалі та запросив до себе додому. На момент вчинення злочину злов­мис­ниця уже декілька днів гостювала в чужій квартирі. Причиною конфлікту стали не­ приязні відносини. Що його порани­ ла знайома, потерпілий встиг ска­ зати сусідці, яку зустрів на коридорі і попросив викликати швидку. Лиходійку затримали. Вирішу­ ється питання про оголошення пі­ дозри за частиною 1 статті 121 ККУ.

тисяч примірників буклетів, видру­ куваних шрифтом Брайля, розпо­ відають про види безоплатної пра­ вової допомоги та будуть розпов­ сюд­жені по обласних організацій Ук­раїнського товариства сліпих (УТОС), до навчальних закладів для дітей з вадами зору, реабілітаційних та нав­чально-інформаційних зак­ ладів УТОС, а також до бібліотек УТОС у всіх регіонах України. Крім того, буклети отримають центри та бюро правової допомоги для своєї правопросвітницької ді­ яльності. – Доступ до правосуддя вразли­ вих груп населення залежить від того, як добре вони обізнані зі свої­ ми правами та способами їх захис­ ту. Саме тому, дуже важливою є пра­ вопросвітницька робота і ми споді­ ваємося, що буклети шрифтом Брай­ ля сприятимуть поширенню інфор­

мації серед людей з інвалідністю по зору про те, як може допомогти система безоплатної правової до­ помоги у реалізації та захисті їхніх прав,– зазначила Оксана Кікоть. За словами фахівців центрів БПД в різних областях України, лю­ ди з інвалідністю – це найуразливі­ ша категорія громадян, яка часто стає жертвами махінацій. Найчасті­ ше вони звертаються з такими пи­ таннями: розірвання договорів до­ вічного утримання та дарування, захисту прав споживачів, розірван­ ня шлюбу, оформлення кредиту чи спадщини та ін. Враховуючи особливості роботи з такою категорією клієнтів, юристи центрів БПД беруть активну участь в інформаційно-просвітницьких за­ ходах для людей з інвалідністю, тож виготовлення буклетів є вкрай важ­ ливим для повсякденної роботи.

Для людей з вадами зору центри БПД отримали буклети шрифтом Брайля

Л

юди з вадами зору в усіх регіонах України отримають інформацію про систему безоплатної правової допомоги, викладену шрифтом Брайля. Таку можливість система БПД от­ римала завдяки спільному україн­ сько-канадському проекту «Доступ­ на та якісна правова допомога в Ук­ раїні» та співпраці з редакцією Ук­ раїнського товариства сліпих «Зак­ лик». Про це розповів директор Ко­ ординаційного центру з надання правової допомоги (КЦ) Олексій Бо­ нюк напередодні Міжнародного дня боротьби за права інвалідів. Він нагадав, що в Україні сьо­ годні діє понад 500 центрів безо­ платної правової допомоги, роботу яких оплачує держава. Разом з тим, є категорія громадян, для яких на­ віть така допомога є малодоступною. До них належать люди на візках, з вадами зору чи слуху, лежачі хворі. – Ця категорія громадян гаран­ товано повинна отримувати безо­ платну правову допомогу. Ми під­ рахували, що серед тих, хто вже от­ римав вторинну допомогу у місце­ вих центрах та бюро системи БПД, майже 20% – це люди з інвалідніс­ тю. І ми робимо все можливе, аби ця цифра зростала. Наразі спільно з партнерами підготували брошури для людей з вадами зору,– наголо­ сив Олексій Бонюк. За словами менеджера проекту «Доступна та якісна правова допо­ мога в Україні» Оксани Кікоть, 30


7 У Кракові усі мали можливість побачити реальні напрямки міжрегіонального і транскордонного співробітництва ТЕРНОПІЛЬСЬКА ОБЛАСНА РАДА ІНФОРМУЄ

четвер, 17 травня 2018 року Досьє 102

Д

елегація Тернопільщини взяла участь у IV Європейському конгресі місцевого самоврядування.

– Захід є чудовою можливістю для обміну думками та ідеями, зна­ йомства з досвідом інших, презен­ тації власних досягнень, обговорен­

ня проблем та викликів для органів місцевого самоврядування у проце­ сі децентралізації, – зазначив голова обласної ради Віктор Овчарук, який взяв участь у конгресі. Зокрема, про економічні проб­ леми суспільства та громад говорив Джованні Нікола Пес – фахівець у сфері інклюзивного фінансування, структурних фондів, державних від­ носин, європейської та міжнарод­ ної політики, державних справ, який підтвердив, що «об’єднання еконо­ мічної і суспільної мети можливе, це доводять дії італійської урядової і самоврядної влади, а також бізне­ су, і це є добрим прикладом такої комбінації». Професор Краківського Еконо­ мічного Університету Фадей Кудлац зазначав, що об’єднання економіки і суспільних аспектів дуже важливе,

адже має соціальну сторону. Практичного значення дискусії додав священик Войцех Садлон, ди­ ректор Інституту Статистики Като­ лицького Костелу, який розповів про те, що деякі священнослужителі ста­ ли організаторами сільських коопе­ ративів. Також під час дискусій делегації могли знайти для себе відповіді на запитання та поради щодо того, чи органи самоуправління готові до ре­ а­лізації положення про захист пер­ сональних даних, децентралізація чи централізація – яким буде май­ бутнє органів місцевого самоуправ­ ління, державно-приватне партнер­ ство – шлях для успішного залучен­ ня інвестицій у розвиток регіону, як створити презентаційні відео, яке стане чинником популяризації та розвитку громади, та інше.

Таким чином Польща вже вчет­ верте стала платформою для обмі­ ну думками та місцем зустрічі ліде­ рів місцевого самоврядування і ре­ гіональних еліт, представників гро­ мадських організацій і бізнесу, між­ народних експертів. Голова обласної ради Віктор Ов­ чарук наголосив, що у Кракові усі мали можливість побачити реальні напрямки міжрегіонального і тран­ скордонного співробітництва, які охоплюють усі сфери життя, у тому числі – природозахисні, збереження культурних, історичних, релігійних, природних пам’яток, безпекові ас­ пекти, розвиток інфраструктури та надання послуг. – А наслідком цього, – перекона­ ний очільник обласної ради, – має стати практична реалізація конк­ ретних проектів.

занять на звичних тренажерах. У 2015 році у лікарні було ство­ рене відділення для реабілітації бій­ ців АТО та членів їхніх родин. Ліку­ вання та реабілітацію тут прохо­ дять цілими сім’ями. – Ця лікарня – прик­лад того, як у одному з найвіддаленіших куточ­ ків області можна зробити сучас­ ний, європейського рівня медич­ ний заклад, щоб потрапити у який, треба вичекати чергу, – наголошує голова облради Віктор Ов­чарук. Голова обласної ради підкрес­ лює, що обласна рада докладає чи­ мало зусиль, щоб підтримати зак­ лад. До прикладу: у минулому році Більче-Золотецькій лікарні реабілі­ тації було виділено на різні потреби майже півмільйона гривень. Ок­рім цього, на придбання медичної апа­ ратури для відкриття окремого від­ ділення з метою впровадження ме­ тодики лікування синдрому апное сну, застосовується для учасників АТО та інших груп пацієнтів, які ма­ ють факт зупинки дихання уві сні, виділено понад 500 тисяч гривень. Для придбання медикаментів та хар­ чування учасників АТО, з метою по­ кращення лікування воїнів антите­ рористичної операції та членів їх

сімей спрямовано 350 тис. грн. з об­ ласного бюджету. З Фонду регіонального розви­ тку у 2017 році на реконструкцію існуючої системи гарячого водо­ постачання та підігріву басейну з використанням закритої геліосис­ теми для ГВП та не закипаючої зливної системи на основі всесезон­ них вакуумних колекторів на даху будівель лікарні виділено майже 3 млн. грн., з обласного бюджету – май­ же 800 тисяч. За кошти Державного фонду охорони навколишнього при­

родного середовища в Тернопільсь­ кій області проведено реконструк­ цію очисних споруд продуктивніс­ тю 150 куб. метрів на добу БільчеЗолотецької обласної фізіотерапев­ тичної лікарні реабілітації на суму 5 мільйонів 400 тисяч гривень. Вік­ тор Овчарук запевнив, що обласна рада і надалі працюватиме у цьому напрямку. Заклад розвивається під керів­ ництвом головного лікаря, Заслуже­ ного медика України, лікаря-хі­рур­ га Любомира Синоверського.

В області є заклади, готові стати центрами медичного туризму

С

еред таких, безперечно, виділяється Більче-Золотецька обласна фізіотерапевтична лікарня реабілітації. Добра слава про Подільську оздоровницю, а саме так її називають пацієнти, розійшлася не лише у нашому краї, а й далеко за межами Тернопільщини. Підлікуватися, пройти реабілітацію, обстежитись чи отримати профілактичні процедури сюди приїжджають з різних куточків України. Медичний заклад обласної фізі­ отерапевтичної лікарні та реабілі­ тації знаходиться у селі Більче-Зо­ лоте Борщівського району. Тут осо­ бливий мікроклімат, цілюща вода. За 70 років лікарняний заклад перетворився із сільської лікарні на великий оздоровчий комплекс, де одночасно можуть поліпшити своє здоров’я 200 осіб. Щорічно тут оз­ доровлюється понад п’ять тисяч па­ цієнтів. Більче-Золотецька обласна лі­ карня фізіотерапії та реабілітації – це провідний спеціалізований ліку­ вально-профілактичний заклад Тер­ нопільської області, який забезпе­ чує надання кваліфікованої медич­ ної допомоги, проведення комплек­ сного реабілітаційного та відновно­ го лікування. Фізіотерапевтичне відділення лі­карні включає відділи апаратної фізіотерапії, водолікування, тепло­ лікування, басейн, сауну, інгаляторій та фітобар, кімнату штучного мік­ роклімату, ручні та апаратні масажі, а також зал ЛФК та механотерапії. Восени минулого року було відкри­ то два нових відділення: водоліку­ вання і діагностики та відділення СІПАП-терапії. Нині медицина про­ понує різні методи лікування, і лікар­ ня використовує їх уповні, у тому числі найновіші технології, пропо­ нує понад 100 фізіотерапевтичних та реабілітаційних процедур. Є тут і, так би мовити, унікальні процеду­ ри, які надають лише у двох медич­ них закладах України. У велетенсь­ кому тренажерному залі, окрім звич­ них тренажерів, розміщено комплекс

тонусних столів, принцип дії яких оснований на повторюваних рухах динамічної частини столу, в той час як статична частина фіксує положен­ ня спини. Під час тренування паці­ єнт послідовно проходить 8 трена­ жерів, кожен з яких відповідає за певну групу м’язів, таким чином от­ римує ізольоване навантаження рів­ номірно і інтенсивно на всі групи м’язів протягом 60 хв. Займатися на тонусних столах можуть всі, без об­ меження за віком і фізичною підго­ товкою. Навіть люди, які давно не отримували фізичного навантажен­ ня, з великою надмірною вагою, які страждають варикозним роз­ширен­ ням вен, болями в спині, задишкою, не мають можливості займатися ак­ тивними видами спорту, зможуть отримати тренування всіх груп м’я­ зів за допомогою тонусних столів. Кажуть, що година занять на тонус­ них столах рівноцінна 7 годинам


8

СПРАВИ ПОЛІЦЕЙСЬКІ Досьє 102 четвер, 17 травня 2018 року

Операція «Перевізник»: на порушників складено 241 адміністративний матеріал

Ц

ільові заходи під умовною назвою «Перевіз­ ник» на Тернопільщині тривають. До операції, окрім співробітників поліції залу­ чено працівників управління Укртрансбезпеки.

Завдання єдине – профілактика та зниження аварійності за участю пасажирського транспорту, дотри­

мання перевізниками та водіями ви­ мог правил дорожнього руху та пра­ вил перевезення пасажирів. Зі слів заступника начальника уп­равління превентивної діяльнос­ ті ГУНП в Тернопільській області Юрія Бучковського, з початку опе­ ра­­ції поліцейські перевірили 1321 транс­портний засіб, який викорис­ товують для надання послуг з пере­ везення пасажирів, серед них – 161

та­кий, що здійснює перевезення ор­ га­нізованих груп дітей. За результатами перевірки скла­ дено 241 адміністративний мате­ ріа­л. Більша половина з них – 135 – за відхилення від визначеного марш­ руту та не заїзд на автостанцію. За­ документовано 18 порушень правил зупинки під час здійснення посадки та висадки пасажирів, 15 фактів пе­ ревезення пасажирів понад встанов­ лену кількість, 8 випадків ке­рування автобусом без відповідних докумен­ тів та 7 за керування транспортом, що не пройшов відповідний тех­ніч­ ний контроль. Керівник управління Укртранс­ безпеки в Тернопільській області Ігор Табака каже, що перевірці під­ лягають й іноземні перевізники, які проїжджають територією нашої об­ ласті. – На сьогодні уже складено пос­ танови на польських та німецьких перевізників, які порушили транс­ портне законодавство України. Попереду – період відпусток, шкі­ льні канікули, тому правоохоронці та співробітники управління тран­ спортної безпеки перевіряють транс­ портні засоби, що здійснюють нере­ гулярні пасажирські перевезення. – Звертаємо увагу, які водії до­ пускаються до перевезень, в якому режимі це здійснюється, перевіряє­ мо чи наявні усі дозвільні докумен­ ти, – каже Ігор Табака. Робота із профілактики та зни­ ження аварійності за участю паса­ жирського транспорту не обмежи­ ться лише періодом проведення операції «Перевізник», а й тривати­ ме надалі. На черзі, каже Юрій Бучковсь­ кий, перевірка водіїв, які займаються таксуванням, а також їхнього авто­ транс­порту.

1363 одиниці зброї, набоїв та вибухових пристроїв вилучили правоохоронці

В

иявлення та вилучення з незаконного обігу зброї, боєприпасів та вибухівки продовжується на Тернопільщині. В області, як і по Україні в цілому, з 22 квітня триває практичний етап спецоперації під умовною назвою «Зброя та вибухівка». Поліцейські спільно з іншими представниками силових структур перевіряють залізничні та автовок­ зали, громадські місця, стежать за державними дорогами міжнародно­ го значення, документують осіб, при­ четних до незаконного виготовлен­ ня, зберігання зброї, вибухівки та боєприпасів, контрабандного їх пе­ реміщення. Перевіряють поліцейські й влас­ ників мисливської, гладкоствольної, нарізної, травматичної, газової та холодної зброї, раніше судимих, осіб, що перебувають під адміннаглядом. На стаціонарному пості Зборо­ ва, а саме на автодорозі міжнарод­

ного значення М-09, правоохоронці разом із кінологами та спеціально навченими собаками, перевіряють транспорт на предмет виявлення не­безпечних вибухових речовин та зброї, яка перебуває в незаконному обігу. – Під час огляду транспортних засобів запрошуємо кінолога, який обходить автомобілі по периметру і вказує, які ділянки собака мусить обстежити і в разі чогось вона пові­ домляє є чи ні в автівці заборонені предмети. Це пришвидшує огляд, ос­ кільки собака навчена. За словами інспектора Управлін­ ня патрульної поліції Тернопільсь­ кої області Костянтина Мороза, во­ дії з розумінням відносяться до ви­ мог правоохоронців щодо огляду транс­порту. За 25 днів практичного етапу відпрацювань правоохоронці вилу­ чили з незаконного обігу 1363 оди­ ниці вогнепальної зброї та вибухо­ вих пристроїв. Серед іншого – 1340 боєприпасів.

Студенти гостювали у Головному управлінні Нацполіції краю

У

гості до працівників поліції Тернопільщини за­ вітали студенти Тернопільського інституту соціальних та інформаційних технологій. Правоохоронці розпо­ віли юнакам та дівчатам про особливості роботи поліцейських та провели профілактичні бесіди. Правоохоронці розповіли слу­ хачам про найпоширеніші правопо­ рушення, які вчиняють їхні одно­ літки, застерегли від протиправних дій і попередили про відповідаль­ ність, яка настає через зневажання Законом. Начальник відділу ювенальної превенції Петро Тихович вкотре звер­нув увагу підростаючого поко­ ління на те, як вберегтися від скоєн­ ня правопорушень та не стати жерт­ вою злочину. Юним гостям дос­тупно роз’яснили норми чинного законо­ давства, зокрема про кримінальну

та адміністративну відпо­відаль­ність, розповіли про аспекти зло­чинності в молодіжному середо­вищі, навів­ши приклади неправомірної поведінки підлітків. Поліцейські також акцентували увагу на недопустимості вживання молоддю спиртних напоїв чи нар­

котичних речовин, поінформували присутніх про правові наслідки да­ них вчинків. Обговорили поліцейські і дуже проблемну у наш час тему булінгу або так званих проявів агресії серед підлітків та молоді. Проблема на­ сильства серед учнівської молоді

існувала завжди, але нині вона над­ звичайно загострилася. Ювенали на­голосили, що дово­ дити свою перевагу насильством чи цькуванням – справа підсудна, а го­ ловне може при­звести до фаталь­ них наслідків, ад­же жертви можуть вчинити необдумані вчинки.

Викладачі закладу подякували гостям за правове виховання моло­ дого покоління, зазначивши, що по­ дібні зустрічі допомагають сформу­ вати правову культуру та уникнути негативної поведінки серед молоді, застерегти їх від необдуманих вчин­ ків та підозрілих людей.


СПРАВИ ПОЛІЦЕЙСЬКІ четвер, 17 травня 2018 року Досьє 102

9

І дітей виховувати, і нести тягар поліцейської служби

К

ажуть, що виховати дитину, – це подвиг. А шестеро співробітниць поліції Тернопільщини цю відповідальність потроїли. Олександра Іванова, Алла Корната, Любов Боруцька, Руслана Вирозумська, Зоряна Король, Надія Пошелюжна – усі ці жін­ ки виховують по троє діточок. Дванадцятирічна Мартуся, деся­ тирічна Христинка і наймолодший – трирічний Назарчик – найбільше ба­ гатство Руслани Вирозумської. Жін­ ка працює інспектором сектору мо­ ніторингу Тернопільського відділу поліції. – На роботу вийшла, коли синоч­ кові виповнилося два з половиною роки, – розповідає майор поліції. – Інколи буває важко, особливо, коли доводиться йти на чергування і за­ лишати дітей. Та ми з чоловіком дає­ мо собі раду. Він, до речі, теж служить в поліції. А на «екстрений» випадок нас виручає, як ми жартома нази­ ваємо, «важка артилерія» – наші ба­ буся і дідусь. Багатодітних матусь-поліцейсь­ ких напередодні Дня Матері зібрали в Головному управлінні Національ­ ної поліції. Вітав їх весь чоловічий колектив. – Ваш материнський подвиг – неоціненний. Зичу вам міцного здо­ ров’я, радості, щоб ваші материнсь­ кі надії та сподівання здійснилися, – звернувся із привітанням керів­ ник поліції краю Олександр Бого­

мол. Він вручив багатодітним мате­ рям подяки, квіти та премії. В поліції Тернопільщини слу­ жить багато представниць прекрас­

ної статі, які поєднують нелегкі ро­ бочі будні з материнством. Слідст­ во, розшук, ювенальна превенція, патрульна поліція – вони працюють

у кожному підрозділі, більше того, нарівні з чоловіками несуть службу на сході України. І тільки їм відомо, яких зусиль вартує бути завжди ус­

міхненими, чарівними, готовими до самопожертви заради власних дітей. Жінка-поліцейська повинна всти­ гати все.

звичайних ситуацій учнів навчали й працівники тернопільської поліції. Підліткам випала можливість пос­ пілкуватися зі справжніми професі­ оналами своєї справи та дізнатися багато цікавого про нелегку та ри­ зиковану професію криміналіста й вибухотехніка. Демонстрували свої особливі на­ вички та вмін­ня й чотирилапі по­ мічники правоохоронців. Собакирозшуківці уміло знаходили небез­ печні предмети та людей. Школярі

захоплено спостерігали за їх робо­ тою. – Дуже сподобалася робота кі­ но­логів, особливо, як собака розшу­ кувала людину. Загалом робота ду­ же відповідальна як у пожежників, так і в поліцейських, – ділиться вра­ женнями учениця Устина Скрипець. – Завдяки таким навчанням здобу­ ваємо нові знання, закріплюємо вже вивчені правила . Подібні заходи, вважають пра­ цівники поліції, виховуватимуть у

школярів відповідальність, уміння зосереджено діяти у надзвичайних ситуаціях, а головне, як вважає на­ чальник відділу ювенальної превен­ ції Петро Тихович – прагнення ста­ ти гідними захисниками своєї дер­ жави. – Наша робота не лише забезпе­ чити спокійне майбутнє дітей, а й навчити їх бути правосвідомими відповідальними та вміти прийти на допомогу ближньому, – запевнив керівник ювеналів. З молодшими школярами полі­ цейські здебільшого розмовляють про основи безпеки життєдіяльнос­ ті вдома та на вулиці, про те, як пра­ вильно поводитися з незнайомими людьми, як захистити себе від об­ раз однолітків і дорослих. В розмові з підлітками йдеться про безпеку в Інтернеті та соціаль­ них мережах, про буллінг, вирішен­ ня конфліктів мирним шляхом, по­ шук спільної мови з батьками та вчителями, попередження вживан­ ня наркотиків. Поліцейські переконані, що сві­ домість школярів ще формується, тому з дитинства в них треба вихо­ вувати законослухняність та повагу.

Тернопільських школярів навчали, як правильно діяти у надзвичайних ситуаціях та ніколи не втрачати пильність

П

оказові заходи з нагоди Дня цивільного захисту відбу­ лися у навчальних закладах міста. Їх мета – допомогти школярам набути знання та відпрацювати навички, як правильно діяти під час небезпечних ситуацій. На зібрання запросили рятувальників, правоохоронців та медпрацівників. Школярів знайомили з осно­ вними вимогами безпеки, яких не­ обхідно дотримуватись у повсяк­ денному житті, навчали користува­ тися засобами індивідуального за­ хисту. – Правила безпеки повинен зна­

ти кожен, адже вони допоможуть у критичній ситуації врятувати своє чи чиєсь життя, – запевняє учениця гімназії ім. Івана Франка Софія Пук­ ліч. Діяти зібрано та рішуче, не роз­ губитися у випадку виникнення над­


10

ОДА ІНФОРМУЄ

Досьє 102 четвер, 17 травня 2018 року

Степан Барна перевірив хід ремонтних робіт магістралі Тернопіль – Кременець

Р

емонт доріг на Тернопільщині й надалі залишається пріоритетним напрямом розвитку області, а тому перебуває на особливому контролі в голови ТОДА.

Очільник краю регулярно виїжд­ жає на основні магістралі, де здійс­ нюються ремонтні роботи, та сте­ жить за ходом їх виконання. У поне­ ділок, 23 квітня, Степан Барна огля­ нув ремонт дороги на трасі М-19 Тернопіль – Кременець. Наразі дорожники працюють на ділянці, що проходить через село За­руддя Збаразького району. Там здійснюють поточний середній ре­ монт. Підрядна організація ТОВ «Тех­ но-Буд-Центр» станом на 20 квітня

2018 року виконала робіт на загаль­ ну суму 31 млн. грн., а саме: фрезе­ рування покриття – 6.0 км; регене­ рація основи – 4.0 км та влаштуван­ ня вирівнюючого шару покриття асфальтобетоном – 2.0 км. Роботи виконуються згідно з су­часними вимогами та за сучасни­ ми технологіями. Наразі проблем із будівництвом магістралі немає. Ас­ фальтом дорожники забезпечені у повному обсязі. – Стратегічні автошляхи, які від­ кривають міжнародні транспортні коридори через територію Терно­ пільської області – це пріоритетний напрямок у сфері розвитку інфра­ структури. Однією із таких доріг є М-19 Доманове-Ковель-Чернівці-Те­ реблече. Ремонтувати цей автошлях

Степан Барна ознайомився з проектом будівництва школи

Н

адання якісних освітніх послуг та забезпечення школярів комфортними умовами навчання – одне з завдань для області. Саме тому голова Тернопільсь­ кої ОДА Степан Барна завітав до Ве­ ликоберезовицької ЗОШ І-ІІІ ступе­ нів, де ознайомився з умовами нав­ чання та поспілкувався з керівницт­ вом, педагогами та учнями школи. За сприяння Тернопільської ОДА та за допомоги КНР для комп’ютер­ ного класу школи було закуплено

нове обладнання, а за кошти Фонду соціально-економічного розвитку здійс­нено капітальний ремонт фа­ саду школи на суму 1 млн. 439 тис. грн., з них 979 тис. грн. – кошти фон­ ду та 460 тис. грн. – співфінансуван­ ня з місцевого бюджету. У 2018 році планується завер­ шити ремонт системи опалення, а також обладнати штучним покрит­ тям футбольне поле на суму близь­ ко 1,5 млн. грн. за рахунок програ­ ми Кабінету Міністрів України та співфінансування селищної ради у розмірі 50%.

розпочали у 2016 році. Дорога М-19 сполучає Тернопіль не лише з Киє­ вом, нею їдуть до Білорусі, Поль­щі, Румунії. Ця ділянка дороги є однією з найдовших на території області й однією з найбільш важливих. Що­ найменше 17 тисяч одиниць тран­ спортних засобів проходять за добу по цій трасі. Тому важливо, щоб ми завершили її ремонт максимально оперативно, – наголосив голова ОДА. Фінансування даного проекту здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету. Також на ре­ монт спрямовують кошти за раху­ нок митного перевиконання. – Вже два роки поспіль ми отри­ муємо митні перевиконання і за цей час на ремонт було спрямовано щонайменше 70 млн. грн. Водночас, при бюджетному плануванні на 2018 рік нам вдалося відстояти позицію про продовження фінансуван­ня бу­ дівництва і поточного ремонту тра­ си Тернопіль – Кременець на суму 154 млн. грн. Очікуємо, що при пере­ розподілі 9 млрд. грн., які передба­ чені в Держбюджеті на будівництво доріг України, ми ще залучимо що­ найменше від 170 до 200 млн. грн., – поінформував Степан Барна. Він також нагадав, що робота в напрямі будівництва основних ма­ гістралей області триває ще у двох напрямах. Завершується будівницт­ во магістралі М-09 Тернопіль – Львів, на ремонт якої було виділено понад 300 млн. грн.

Розмаїття двох культур провінції Агрідженто та Тернопільщини може стати елементом туристичної промоції

Н

апрями співпраці на ре­гіональному рівні та реалізацію спільних про­ ектів обговорили під час зуст­ річі представники італійської провінції Агрідженто з головою ТОДА Степаном Барною. Представники іноземної деле­ гації відвідали історичні та куль­ турні пам’ятки Тернопільщини. – У нас з’явилася унікальна мож­ ливість налагодити контакти та ко­ мунікацію з Автономним регіоном Сицилія і ми зацікавленні працюва­ ти спільно в багатьох напрямках. Перш за все – це економічний на­ прям, бо в нас слабкий рівень зов­ нішньоекономічних відносин саме

з Італією. Загально торговельний оборот – достатньо низький, і ми хо­ тіли би суттєвого зростання. До сло­ ва, в області працює уже вісім ком­ паній з італійськими інвестиціями. Також нам цікаві гуманітарний та культурологічний напрями спів­пра­ ці, враховуючи специфіку наших ре­ гіонів, – підкреслив під час зуст­рі­чі очільник краю Степан Барна. У свою чергу віце-мер з міжна­ родних стосунків міста Агрідженто Беньяміно Бйонді наголосив, що їх регіон робить акцент на міжнарод­ не співробітництво, на пошук но­ вих партнерів та друзів. А для по­ дальшої співпраці важливими є три напрями – економіка, туризм і куль­ турна сфера.

понад 100 осіб. Саме тому важливо розвивати потенціал, який є на Тернопільщині у спиртовій та горілчаній галузі, ад­ же, за словами голови облдержад­ міністрації Степана Барни, в області є 11 спиртзаводів, з яких працюють лише чотири. – Нам потрібно виробити спіль­ ну стратегію, щоб рухатися в одно­ му напрямі, адже спиртова галузь є дуже важливою, бо формує не тіль­ ки бюджет держави, а й бюджет об­ ласті. І свого часу спиртова галузь

давала приблизно 20% власних до­ ходів Тернопільської області. Тому ми чітко стоїмо на позиції, що ті за­ води, котрі готові та здатні випус­ кати якісний спирт, мають і надалі зберегти свою профорієнтацію на виробництво хар­чового спирту. Дру­ га категорія заводів, котрі вже не можуть випускати якісного спирту, мають бути переорієнтовані на ви­ робництво біоетанолу. І це питання потрібно врегулювати на рівні дер­ жави, над чим і працюємо, – підк­ реслив Степан Барна.

Турецька компанія експорує спирт із спиртзаводу на Тернопільщині

З

авдяки активній позиції керівництва ДП «Укрспирт» на Тернопільщині вдалося відновити співпрацю із турецькими партнерами. Вперше за 12 років турецька компанія купує спирт у Ковалівського МПД, що на Монастирищині. Турецький ринок був заблокований, нагадаємо, з 2006 року. – До нас приїхали 10 машин-тан­ керів, які беруть на експорт 32 ти­ сячі дал спирту (1 дал дорівнює 10 літрам, – ред.), – розповів керівник Ковалівського МПД ДП «Укрспирт» Андрій Чорба. – Машини поїдуть до Одеси, звідки паромом відправля­ ться до Туреччини. Надалі ми дуже сподіваємося на тісну співпрацю з нашими турецькими партнерам. Ковалівське МПД сьогодні – один із найпотужніших заводів області. На добу там виробляють 2 тисячі декалітрів спирту. Майже 90% спир­ ту відправляють на експорт. Основ­ ними партнерами є Угорщина, Поль­ ща та Грузія. Крім того, підприємст­ во забезпечує роботою місцевих жи­ телів та жителів навколишніх сіл. Загалом на спиртзаводі працюють


11 Два проекти «Громадського бюджету – 2018» реалізовано НОВИНИ З МІСТА

четвер, 17 травня 2018 року Досьє 102

У

Тернополі триває реалізація проектів – переможців «Громадського бюджету» 2018 року. Станом на 1 травня 2018 року у місті реалізовано два великих проекти – «Допоможи малюку народитися здоровим» та «Розвиток та популяризація автоспорту, його види. Картинг у Тернополі», на виконання яких з міського бюджету було виділено майже 2 млн. грн. Станом на 1 травня у місті три­ ває завершальний етап реалізації ма­ лого проекту «Контейнери для бла­ годійності», зокрема закуплено 5 контейнерів для забезпечення збо­ ру необхідних речей для незахище­ них верств населення. Також неза­ баром відбудеться встановлення ву­ личних спортивних тренажерів на території мікрорайону Пронятин та у сквері на вул. Б.Лепкого в рамках виконання малих проектів №23 та №12, а наприкінці травня, після за­ вершення навчального процесу, у Тернополі розпочнуться ремонтні роботи «Осередку Олімпійської бо­ ротьби UWW (United World Wrest­ ling)». Для реалізації проекту «Онов­ лення глядацького залу УД «Пере­ мога» виконавцями уже закуплені стільці для глядацького залу, а та­ кож проводиться підготовка тен­ дерної документації щодо придбан­ ня та встановлення системи звуку та відеоподачі у форматі 3D. Для впровадження інших 11 про­ ектів-переможців, наразі триває під­

готовка проектно-кошторисної та тендерної документацій. Нагадаємо, Тернопіль – одне з міст України, яке впроваджує «Гро­ мадський бюджет». Це програма, яка надає можливість кожному жи­ телю брати участь в розподілі ко­ штів місцевого бюджету через ство­ рення проектів для покращення міс­ та та/або голосування за них. Ми­

У Тернополі презентували соціальне таксі для людей з особливими потребами

У

Тернополі презентували унікальний проект «Соціальне таксі» для людей з обмеженими можливостями пересування. Під час заходу Митрополит та Архиєпископ Кир Василій (Семенюк) освятив соціальне авто та передав його Благодійному фонду «Карітас». Відтепер, тернополяни з особливи­ ми потребами зможуть безкоштовно скористатися послугами спеціаль­ но обладнаного автомобіля для пе­ ревезення у медичні заклади, адмі­ ністративні будівлі, а також на різ­ номанітні заходи. Під час презентації міський го­

лова Сергій Надал подякував усім активним тернополянам, які долу­ чилися до збору коштів на реаліза­ цію соціального проекту та відзна­ чив, що мерія міста і надалі підтри­ муватиме усі ініціативи, які працю­ ватимуть на благо жителів. – Завдяки підтримці волонтерів, громадських і релігійних організа­ цій та усіх небайдужих мешканців, у Тернополі з’явилося перше соціаль­ не таксі, яке допоможе людям на інвалідних візках легко пересува­ тися та стати соціально активніши­ ми, – розповідає очільник Тернополя. Замовити соціальне таксі можна за попереднім записом за но­мером (0352) 52-36-84 або (098) 332-14-14.

нулого року на участь у «Громад­ ському бюджеті» тернополяни по­ дали 65 проектів, 43 з яких взяли участь у загальноміському голосу­ ванні. За результатами голосування переможцями «Громадського бюд­ жету» стали сім великих та одинад­ цять малих проектів, на реалізацію яких у 2018 році виділено 9,4 млн. грн. з міського бюджету. За 7 днів до початку подання проектів, міський голова своїм роз­ порядженням визначає відповідаль­ ний структурний підрозділ, що вести­ ме реєстр отриманих проектів, реа­ лізація яких відбуватиметься за ра­ хунок коштів громадського бюджету.

Тернопільська спортсменка здобула дві золоті та одну срібну нагороди на Всесвітній Літній Гімназіаді у Марокко

З

2 по 9 травня 2018 року в м. Марракеш Королівство Марокко відбулася Всесвітня Літня Гімназіада 2018 року. Тернопіль на Всесвітніх іграх школярів представляє вихованка відділення спортивної гімнастики комунального закладу Тернопіль­ сь­кої міської ради «Комплексна ди­ тячо-юнацька спортивна школа №2

Затверджено Порядок компенсації за земельні ділянки учасникам АТО

Н

а засіданні виконкому Тернопільської міської ради затверджено Порядок виплати грошової компенсації за земельні ділянки для індивідуального житлового будівництва особам, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та які зареєстровані у Тернополі. Зі слів Сергія Надала, у цьому порядку затверджується черговість виплати такої компенсації. Тобто учасники АТО, які мають статус ди­ тини-сироти або отримали поранен­ ня, контузії, або які мають на утри­ манні дітей, отримуватимуть ком­ пенсацію першочергово.

– Виплати будуть проводитися на підставі затвердженого Порядку та на основі Реєстру, сформованого за результатами розгляду затвер­ джених списків на засіданні Ради підтримки учасників АТО, – зазна­ чає очільник Тернополя.

імені Юрія Горайського», бага­то­ра­ зова чемпіонка України, майстер спорту Анастасія Бачинська (трене­ ри – Першина О.М., Лев А.В., Гера­ щенко Т.В.). За підсумками двох перших днів змагань наша спортсменка стала срібною призеркою змагань у ко­ мандному заліку збірної України. В особистих змаганнях Анаста­ сія здобула дві золоті нагороди: у ба­ гатоборстві та в опорному стрибку.

НА ВІДПОЧИНОК У ЛИТВУ ПОЇДЕ ПІВСОТНІ ДІТЕЙ УЧАСНИКІВ АТО

У

же третій рік пос­піль майже півсотні дітей учасників АТО матимуть змогу влітку поїхати на від­ починок у Литву. На виконкомі прийняли рішен­ ня про виділення 150 тисяч гривень на відпочинок дітей учасників АТО. – Завдяки співпраці міськради та литовського органу місцевого са­ моврядування міста Таураге, наші діти відпочиватимуть у сусідній державі, – розповідає Сергій Надал. – Ми забезпечуємо транспортні та організацій­ні витрати, а приймаюча сторона у Литві – проживання, хар­ чування та культурну програму.


12 ЗАПОБІГТИ! ВРЯТУВАТИ! ДОПОМОГТИ! У Тернополі відбувся Чемпіонат ДСНС України з поліатлону Досьє 102 четвер, 17 травня 2018 року

У

місті Тернопіль проходив Чемпіонат Держ­ авної служби України з надзвичайних ситуацій з поліатлону.

93 спортсмени, у складі 23-х ко­ манд, з різних областей України, протягом двох днів змагались за першість з плавання, стрільби з піс­ толета та легкоатлетичного бігу на дистанції 60, 100, 1000, 2000 та 3000 метрів – визначали хто з них най­ більш швидкий, влучний та витри­ валий. Змагання відбувалися в декіль­ кох локаціях. Зокрема, на базі тиру ТОВ «Астрон плюс» визначали кра­ щих стрільців: учасникам необхід­ но було вразити мішені з пневма­ тичного пістолета. Згодом, в басей­ ні КДЮСШ №2, визначали кращих плавців, а на центральному стадіоні міста – найсильніших в спринті та з бігу на витривалість. За підсумками змагань, визна­ чили переможців. У загальноко­ мандному заліку трійку призерів замкнули учасники з Національно­ го університету цивільного захисту України, другими стали спортсме­ ни з Івано-Франківської області. А перше місце – у представників Го­ ловного управління ДСНС України у Вінницькій області.

Рятувальники провели велопробіг, на підтримку підрозділів ДСНС, що виконують завдання на Сході

Т

ернопільські рятувальники провели велопробіг на підтримку підрозділів Державної служби Украї­ ни з надзвичайних ситуацій, що виконують завдання за призначенням в складі Об’єд­ наних сил, на Сході України. У заході взяли участь співробіт­ ники Управління ДСНС України у Тер­нопільській області. Спортсменирятувальники об’єдналися навколо спільної ідеї миру в Україні, спокою та безпеки у житті її громадян. Подолавши 30-кіломет­ро­ву дис­ танцію, велосипедисти повернули­ ся в Управління втомленими, проте задоволеними та натх­ненними.

Окрім працівників ДСНС, участь в велопробігу взяли члени їх сімей, а також ветерани і пенсіонери по­ жежно-рятувальної служби. Кожен учасник велопробігу мусив мати при собі зручний одяг, справний вело­ сипед та велошолом. Велопробіг – це лише невелика частина того, чим займаються у віль­ ний від роботи час рятувальники. Люди цієї професії повинні бути силь­ними, витривалими, і вміти по­ єднувати роботу та дозвілля. По­ жежно-прикладний спорт – це час­ тина базової підготовки рятуваль­ ників. Це єдиний спорт, який поєднує в собі і спортивні змагання, і профе­ сійну підготовку.

Рятувальники вправлялись у вмінні надавати допомогу людям з інвалідністю

Л

юди з інвалідністю не завжди здатні самі под­ бати про себе, тому час­ то потребують особливої допомоги – медичної, психологічної, допомоги в різноманітних побутових ситуаціях, захисту від насильства та різного роду надзвичайних подій.

З такими людьми часто дово­ диться взаємодіяти співробітникам підрозділів Державної служби Ук­ раїни з надзвичайних ситуацій, під час виконання завдань за призна­ ченням. Надаючи допомогу людям з хро­ нічними захворюваннями або інва­ лідністю необхідно: • допомогти дістатися до без­ печного місця; • допомогти задовольнити на­ гальні потреби (їжа, вода, зведення укриття з матеріалів, які роздаються службами порятунку); • розпитати про наявні захво­ рюваннях і про прийняті ліки. До­ помогти отримати ліки або медич­ ну допомогу; • залишитися поруч з людиною, а якщо потрібно знайти й переко­ найтеся, що поруч є хтось, хто про неї подбає; • повідомити людей, як можна отримати допомогу чи послуги. В процесі навчання психологи надавали корисні поради, а ряту­ вальники отримали чіткі орієнтири

у питаннях допомоги людям з інва­ лідністю, на практиці випробували

отримані знання, а також обговори­ ли актуальні питання.


ДФС У ТЕРНОПІЛЬСЬКІЙ ОБЛАСТІ ІНФОРМУЄ

четвер, 17 травня 2018 року Досьє 102

13

Платникам Тернопільщини Платники Тернопільщини перерахували до зведеного бюджету 1,8 мільярдів гривень відшкодовано 109 млн. грн. а 4 місяці 2018 року внеподатку на додану вартість сок Тернопільщини до

З

П

ротягом січня-квітня 2018 року 73 суб’єкти господарювання регіону заявили бюджетне відшкодування з податку на додану вартість на розрахунковий рахунок в сумі 109 млн. грн.

зведеного бюджету склав 1 мільярд 805,2 мільйонів гривень.

При цьому, за словами началь­ ника Головного управління ДФС у Тернопільській області Ігоря Комен­ дата, минулорічні показники січняквітня перевищено на 396,7 міль­ йонів гривень. Таке збільшення очільник фіс­ кальної служби Тернопільщини по­ яснює, насамперед, приростом про­ ти січня-квітня 2017 року основних бюджетоформуючих платежів, таких як податок на доходи фізичних осіб, єдиний податок, плата за землю та податок на прибуток підприємств. Із загальної суми до бюд­жету впродовж 4 місяців 2018 року пере­ раховано 777,8 мільйонів гривень

податкових платежів. Місцеві скарб­ ниці впродовж цього часу от­римали 1 мільярд 27,4 мільйонів гривень. Наразі позитивна динаміка бюд­ жетних надходжень простежується

Місцеві бюджети Тернопільщини цього року отримали від платників понад один мільярд гривень

Д

о місцевих бюджетів області за чотири місяці цього року надійшло 1 млрд. 27,4 млн. гривень. Таким чином, за січень-квітень місцеві громади отримали в розпо­ рядження на 208,3 млн. гривень по­ датків більше, ніж за аналогічний період минулого року. Головне джерело надходжень – це податок на доходи фізичних осіб, якого сплачено 666 млн. гривень. Також суб’єкти малого підприємни­ цтва спрямували до місцевих бю­ джетів 184,9 млн. гривень єдиного податку та 33,2 млн. гривень акциз­

ного податку з роздрібного прода­ жу підакцизних товарів.

як до державного, так і до місцевих бюджетів – порівняно з минулоріч­ ним приріст становить 188,3 міль­ йонів гривень та 208,3 мільйонів гри­ вень відповідно.

та 11 млн. грн. – у стадії судового та адміністративного розгляду. На початок травня невідшкодо­ ваний залишок ПДВ на роз­рахун­ко­ вий рахунок становив 39 млн. грн.

Станом на перше травня платни­ кам податків області відшкодовано з Держбюджету грошовими кошта­ ми на розрахунковий рахунок ПДВ на суму 107 млн. гривень. Загальний залишок невідшкодо­ ваного на розрахунковий рахунок ПДВ становить 43 млн. грн., з них 32 млн. грн. перебувають на стадії пе­ ревірок та процедурі бюджетного відшкодування згідно з вимогами Податкового кодексу України і від­ повідних нормативних документів

Де можна пройти контроль за принципом «єдиного вікна» пояснюють фахівці митниці

У

ряд продовжує працювати над системним реформуванням митниці, спрямованим на подолання корупції, боротьбу з контрабандою та порушенням митних правил, автоматизацію роботи митних сервісів, спрощення митних процедур тощо. Перелік місць митного оформ­ лення товарів, в яких застосовується Порядок інформаційного обміну між органами доходів і зборів, іншими державними органами та підприєм­ ствами за принципом «єдиного вік­ на» з використанням електронних засобів передачі інформації, затверд­

жений наказом Міністерства фінан­ сів України від 25 липня 2016 ро­ку №657. Даний наказ розміщено на веб-порталі ДФС. Зокрема, у зоні діяльності Тер­ нопільської митниці ДФС функціо­ нує чотири місця митного оформлен­ ня товарів, в яких застосовується порядок інформаційного обміну між органами доходів і зборів, іншими державними органами та під­приєм­ ст­вами за принципом «єдиного ві­ кна» з використанням електронних засобів передачі інформації. Місця, де принцип «єдиного вік­ на» застосовується обов’язково: – відділ митного оформлення №1 митного посту «Тернопіль-цент­

ральний» (м. Тернопіль, вул. Тексти­ льна, 28а); – відділ митного оформлення №2 митного посту «Тернопіль-цент­ ральний» (Тернопільська обл., м. Зба­ раж, вул. Кармелюка, 5); – відділ митного оформлення №3 митного посту «Тернопіль-цент­ ральний» (м. Тернопіль, вул. Текс­ тильна, 38); – митний пост «Чортків» (Тер­ нопільська обл., м. Чортків, вул. В.Ве­ ликого, 31). Протягом лютого 2018 року у Тернопільській митниці ДФС 99% митних декларацій оформлюються із застосуванням принципу «єдино­ го вікна».

форматі pdf та повинен мати розмір не більше 2 мегабайт. У разі відкликання Скарги до прийняття рішення комісією ДФС з питань розгляду скарг, платник по­ датків має право подати Заяву за формою J(F)1313301.

Електронні формати Скарги та Заяви розміщенні на веб-порталі ДФС у розділі «Електронна звітність» / Платникам податків про електрон­ну звітність / Інформаційно-аналі­тич­ не забезпечення / Реєстр електрон­ них форм податкових документів.

Щодо нового сервісу в електронному кабінеті платника

Т

ернопільський відділ податкового супроводження підприємств Львівського управління Офісу великих платників податків ДФС повідомляє, що ДФС запровадила новий сервіс в Електронному кабінеті – окремий Реєстр податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена.

Реєстр розміщено у відкритій час­тині Електронного кабінету. По­ шук інформації в Реєстрі здійсню­ ється за такими фільтрами: «Інди­ відуальний податковий номер», «Но­ мер ПН/РК», «Дата складання ПН/РК». У Реєстрі відображається інфор­ мація щодо податкових накладних/ розрахунків коригування, реєстра­ ція яких зупинена та по яким при­ йняті рішення відповідними комісі­ ями, а також розпочато процедури адміністративного та судового ос­ карження. Реєстр функціонує в тестовому режимі протягом місяця з дня на­ брання чинності Порядку. У частині формування у відкрито­ му доступі окремого Реєстру Елект­

ронний кабінет доопрацьовано від­ повідно до пункту 8 Порядку зупи­ нення реєстрації податкової наклад­ ної/розрахунку коригування в Єди­ ному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабіне­ ту Міністрів України від 21 лютого 2018 року №117 «Про затверджен­ ня порядків з питань зупинення ре­ єстрації податкової накладної/роз­ рахунку коригування в Єдиному ре­ єстрі податкових накладних». Додатково повідомляємо, що ДФС запровадила новий сервіс – подан­ ня скарги на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі по­ даткових накладних або відмову в

такій реєстрації (далі – Скарга) в електронному вигляді. Створити та надіслати Скаргу а також заяву про відмову від пода­ ної скарги (далі – Заява) платник має змогу через Електронний кабінет, вхід до якого здійснюється за адре­ сою: cabinet.sfs.gov.ua, а також через офіційний веб-портал ДФС. Також для формування Скарги або Заяви в електронному вигляді платник податків самостійно на власний розсуд може обрати будьяке програмне забезпечення, яке фор­ мує вихідний файл відповідно до зат­ вердженого формату (стандарту). Так, Скарга направляється за фор­мою J(F)1313201. До Скарги по­ даються документи про підтверд­ ження реальності здійснення опе­ рацій по відмовленим податковим накладним/розрахункам коригуван­ ня за формою J(F)1360102. Кожен документ, що додається до Скарги надсилається окремим додатком у


14 АРТБРИГАДА ОПЕРАТИВНОГО КОМАНДУВАННЯ «ЗАХІД» У Тернополі урочисто зустріли героїв-військовослужбовців Досьє 102 четвер, 17 травня 2018 року

Б

лизько півтори тисячі військовослужбовців взяли участь в урочистій ході, яка пройшла центральними вулицями Тернополя.

Бійці 44-ї артилерійської брига­ ди вперше за 4 роки служби в зоні АТО повернулися у повному складі на місце постійної дислокації. – Організовуємо марш для того, щоб особовий склад побачив, нас­ кільки їх шанують у Тернополі, від­

чули повагу. Тим паче, що всі пиша­ ються військовою службою у нашій частині. Користуючись нагодою, хо­ чу запросити жителів Тернопільщи­ ни та інших областей до проходжен­ ня військової служби у нашій війсь­ ковій частині, – каже командир Тер­ нопільської окремої артилерійської бригади полковник Сергій Баранов. Військовослужбовці 44-ї брига­ ди брали участь у визволені Сло­ в’янська, підтримували артилерій­ ським вогнем механізовані частини

на всьому фронті проведення АТО. За час служби на сході 44-та брига­ да зарекомендувала себе, як один з найкращих артилерійських підроз­ ділів Збройних сил України. – Ротацію батальйонів, дивізіо­ нів проводили, але бригада тільки тепер вийшла із зони АТО у повному складі. Це пов’язано із зміною фор­ мату АТО на Об’єднані сили і з наро­ щенням спроможностей збройних сил, що дозволяє нам проводити ро­ тацію бригади у повному складі. Це

«Ці долоньки гріли мені серце в АТО», – боєць про малюнок тернополянки

З

ворушлива історія про українського воїна і маленьку дівчинку облетіла днями весь Тернопіль. За допомогою журналістів RIA плюс, військовий розшукав дитину, котра намалювала йому малюнок, що оберігав його на Сході України.

– Цей малюнок вже давненько зі мною, – пояснив Андрій Пристай­ ко, розгортаючи затертий кольоро­ вий листочок. Я весь час носив його під серцем, – біля образків, в лівій нагрудній кишені, він оберігав ме­ не в АТО. Привіз його наш земляк, Василь Конько, коли приїжджав до нас з волонтерами. Будучи на Сході України, Андрій зателефонував з проханням до сво­ їх цивільних товаришів допомогти розшукати дівчинку. Підключивши друзів, тернопільська журналістка разом з колегами опитали кілька де­ сятків знайомих, причетних до тер­ нопільської дошкільної освіти. На жаль, результату це не дало. Тому

вона вирішила опублікувати пост на своїй сторінці у Фейсбук про по­ шук дівчинки, з фото її малюнків. На швидкий результат мало розра­ ховували. Тим паче, на позитивний. Адже навіть прізвище малечі було написано не надто розбірливо. Але вже за кілька годин небайдужі тер­ нополяни скидали в коментарях і адресу тернопільського садочку, і давали чимало порад, з якого боку починати пошуки. Пост поширюва­ ли. За декілька годин з’явився ко­ ментар: так, є така дівчинка. Вона цього року закінчує садочок у Тер­ нополі. За годину – телефон завідую­ чої садочку, до якого ходить Юлеч­ ка. А на ранок месенджер підморгу­

вав новою звісткою: – Я – Оля Турчин. Мама Юлі. Мій телефон… Далі події відбувались швидко. Тим часом Андрій доїжджав до Тер­ нополя зі Сходу. І ось довгоочікувана мить. Кре­ мезний чолов’яга у військовій фор­ мі, який помітно нервує, але рішуче йде до дверей, тримаючи в руках подаруночки для Юлечки і її одно­ групників. – Не пригадую, коли востаннє так хвилювався, – зізнається Андрій. У музичній залі його зустріли поглядами три десятки малих вихо­ ванців. Малюки, одягнені у святкові вишиванки, затихли, споглядаючи за кремезним чоловіком у формі з відзнаками на грудях, у руках якого було близько 40 жовто-блакитних кульок. Емоції, які ми відчули за півгодини у садочку, важко описати словами. Малюки підготували для воїна концертну програму, а старші читали власноруч за одну ніч напи­ сані вірші, які кожним словом йшли через серце, ніби зачіпали найпота­ ємніші куточки душі. А ще маленькі тернополяни передали для побра­ тимів Андрія стос малюнків, які на­ малювали того ж ранку. – І очі малюків стають сумні. І кажуть діти: «Ні, війні!» І з трепетом малюнки малювали. Прості й такі ще неумілі слова так кострубато всі писали… Але це по-дитячому щиро, – йшлося у віршованих рядках. І по­ бажання – миру усім. І щоб кожен воїн повернувся з війни. До своїх сі­ мей. І до мирного спокійного життя.

дасть особовому складу можливість відпочити і з новими силами захи­ щати нашу державу, – наголошує ко­ мандувач Оперативного команду­ вання «Захід» Олександр Павлюк. Військовослужбовцям 44-ї бри­ гади вручили державні нагороди, медалі, відзнаки, подяки. Після уро­ чистої церемонії нагородження від­ бувся концерт відомої української співачки Руслани Лижичко. Народ­ на артистка України привітала бій­ ців з поверненням додому.

– 44-та артилерійська бригада – це легендарна бригада. І цей день можна розцінювати, як національне свято. Ми готуємося зараз до Ліса­ бону, будемо виступати перед фіна­ лом Євробачення на найбільшій пло­ щі Лісабону. Незважаючи на склад­ ний графік, ми приїхали до Терно­ поля. Бо для мене, для моєї сім’ї, ко­ манди – це велика подія. 44-та бри­ гада одна з перших була мобілізо­ вана. Я їздила з військовополоне­ ними, вони розповіли про героїчні вчинки військовослужбовців 44-тої бригади, – каже Руслана Лижичко. Концерт Руслани відбувся у Тер­ нополі на запрошення та за підт­ римки Агрохолдингу «Мрія». – Компанія підтримує учасників бойових дій. Виділяє військовослуж­ бовцям матеріальну допомогу, надає підрозділам безпілот­ники, облад­ нання. Працівники нашої компанії також проходили і про­ходять війсь­ кову службу, зокрема й в 44-й бри­ гаді. Вітаємо хлопців із повернен­ ням! Бажаємо, щоб їм вже не дово­ дилося їхати на схід, щоб війна за­ кінчилася, – розповідає начальник відділу соціальних проектів Агро­ холдингу «Мрія» Василь Мартюк.

Допомогу з Америки привезли у військову частину депутати

У

країнці зі всього світу не втомлюються допомагати нашим воїнам. Прик­ ладом цього є візит в частину колишніх військовослужбовців бригади, які приїхали з волонтерською місією. Цього разу привезли медикаменти, перев’язувальні матеріали, засоби для надання невідклад­ ної медичної допомоги. До збору медичної посилки до­ лучилися представники українсь­ кої діаспори з міста Чикаго, громад­ ської організації «Істина», священи­ ки та парафіяни церкви святого Об­ ручника, церкви Володимира та Оль­ ги, а також церкви святого Андрія з Блюменталю. Усі засоби мають відповідні сер­ тифікати, є зручними у використан­ ні в польових умовах. Не зважаючи на щільний графік роботи в органах

місцевого самоврядування, депутат­ ської діяльності Руслан Кошулинсь­ кий, Олексій Кайда та Маркіян Ло­ пачак підтримують тісні зв’язки з військовою частиною, як волонтери. За їх словами, головна мета спільної роботи – підтримати українських військовослужбовців та допомогти у забезпечені необхідними речами. Олексій Кайда каже, що це скоріше психологічний підхід, а не матеріаль­ ний. Руслан Кошулинський додає, що зустрічі продовжаться, не­залеж­ но від обставин, українська діаспо­ ра зі всього світу готова і буде нада­ лі організовувати допомогу україн­ ським захисникам. Попереду плани по реабілітації військовослуж­бовців, лікування поранених та оз­доров­лен­ ня їх за кордоном. Війсь­кові у свою чергу подякували за візит, увагу ук­ раїнським громадянам за кордоном, а також всім, хто долучився до цієї справи. Разом ми непереможні.


ДОЗВІЛЛЯ

• ПОСМІХНИСЬ! Чому мені ніхто не сказав, що примирливий секс повинен бути саме з тим чоловіком, з яким по­ сварилася?!

Холодна зброя Пора року

Навчал. заклад Одинич. вектор

Знак зодіаку

Супутник Юпітера

Жувал. гумка

Викривлення хребта

На трасі о п’ятій ранку. – Дівчино, ви нічний метелик? – Ні, блін, ранкова зірка!

*****

3,14

Сполука з киснем

Курорт в Криму

Обман

Брюс ...

Землерийна тварина

Соняш- Східні никова ... солодощі

Озеро в Півн. Америці

Протистояння

Завиток волосся

Наливне судно Рибонуклеїнова кислота Син Дедала

Подрібн. м`ясо

Риболовна снасть

Кістка пальця Одиниця Пряність площі Антонов Едгар ...

Абетка

Доросла комаха

*****

ВІДПОВІДІ НА СКАНВОРД, НАДРУКОВАНИЙ У МИНУЛОМУ НОМЕРІ ГАЗЕТИ

Купив хлопець травички. При­й­ шов додому, викурив. Не зачепило. – Во, – думає, – фігню підсунули! І чого не чіпляє? В такому роздумі підійшов до вікна і став дивитися. Тут раптом підходить його мати і каже: – Ти б поїв, синку, а то третій день стоїш!

Просо

Р

П І

Л

Р

О

Б

А

М

Ь

Я

Р

К

А

М

Е

Р

І

Н

І

С

Л

Я

І

О

Н

У

Л

И

С

Л

У

Ч

А

Я

Н

А

І

А О

Х

В

А

Т

Н

О

М

Г

Е

Р

Е

Ш

Е

М

У

Е

Н

С

Н

Н

И

К

Р

В

Р

О

Н

І

К

И

Т

П

О

К

Е

Я

Е

О

С

Р Л

О І

С

Л

О

К

Я

Л

П

І

Я

Н А

З А

Н

А Р

І

В

Л

О

К

Р

О

М

К

О

А

К

О

А

Б

А

Т

Р

П

А

Р

А

С

О Я К

Р

Т

Х

О

Л

О

П

А

Н

А

П

А

С

Н

Р

Р

Н

І

С

Ш

Ь

О

Н

К

І

З

О

Т

А

Р

П

А

Т

И

А К

Е

Т

Б

Р

Н

Р

С

Д А

Т

А С

Е

Д

Я

О

Б

З

Д

Й

М

А

Каркас

О

Р

Відпочинок

Вулкан на Філіпінах

Родичка бджоли

*****

*****

Притока Печори Рай у пустелі Музичний... Японська Японськ. боротьба одяг

*****

Дружина – чоловікові: – Коханий, ти ліз до навігатора? – Так, дивився як до Одеси їхати. – Привітай мене, я вже в Одесі...

Місто в Польщі

Податок

Літерат. жанр

Друг Режисер Мауглі казок

Шахова фігура Притока Рони Марка літака

Нелітаюч. птах

Т

А

М

Н

О

О

П С

Інгредієнти: – ягоди – 200 г (полуниця); – желатин – 15 г; – лимон – 1/2 шт.; – підсолоджувач – за смаком. Приготування. Разморозьте полуницю, а якщо є свіжа, то супер. Перетворіть яго­ ди в однорідне пюре за допомо­ гою блендера. Додайте желатин і дайте йому набрякнути кілька хви­ лин (дотримуйтесь інструкцій на упаковці). Потім добавте підсолоджувач і лимонний сік. Усе перемішайте і нагрівайте на невеликому вогні, помішуючи до повного розчинен­ ня желатину. Але не кип’ятіть!

Середня ступінь окислен. речовини

Пістолет

Гадал. карти

• СМАЧНОГО!

Тенісний ...

Дикий бик Част. футбольних воріт

Відтінок кольору Україн. телебач.

Річка в Росії ... бою

Б

Харчо

Перерва

*****

*****

Страус

Внутр. кора липи Тропічний вітер

Дзвінок в 4 ранку: – Алло! А у вас стадо оленів не пробігало? Спокійна відповідь: – А ти що відстав?

– Давайте поговоримо про пре­ красне! – Давайте. – У вас глисти є? – Ні. – Ось і прекрасно!

Команда коню Англ. од. ваги

“Слово” корови Окремий кристал

Шерон ...

Березовий прут

*****

– І скільки можна бухати? – Стакан червоного вина в день корисний для здоров’я. – Але не вісім же?! – Я рухаюся до безсмертя.

Рів

Річка в Іркутську Рос. співак

Дружина – чоловікові: – Дорогий, як ти і радив, я пого­ ворила з нашою донькою про лю­ бов і ceкc, адже їй скоро 15. – Ну і як? – Я згораю від нетерпіння спро­ бувати те, про що вона говорила!

– Милий, порадь щось почитати? – Почитай «Отче наш», поки я дочитую переписку в твоєму те­ лефоні...

Річка в Іспанії

Рибний делікатес

15

Ягідний зефір

Оцінка

Брус біля щогли

*****

Викладач cекcологіі: – За статистикою 18% жінок по­ стійно хочуть, 23% люблять ора­ льний cекc, 38% регулярно зрад­ жують чоловікам: Студент із задньої парти: – До біса статистику, нам пот­ рібні імена, адреси, телефони!!!

“Чінгізхан” (авт.)

Синтет. волокно Тропічна рослина

Пряність

*****

Дружина – чоловікові: – Давай купимо машину, я води­ ти навчуся, світ побачимо! Чоловік: – Цей чи той?

четвер, 17 травня 2018 року Досьє 102

... Всесвіт

Ощадна ...

Тепер дайте суміші охолонути до кімнатної температури і зби­ вайте міксером 5-7 хвилин на ви­ сокій швидкості, поки суміш знач­ но не збільшиться в об’ємі, не по­ світлішає і стане густою. Форму для застигання застеліть папером для випікання, а на нього викладіть по­ луничну масу і розрівняйте. Зали­ ште в прохолодному місці для зас­ тигання на кілька годин, але не на­ кривайте. Коли маса застигне, пе­ реверніть форму і видаліть папір. Наріжте кубиками і подавайте.


• ВИСЛОВИ ВІДОМИХ

16

Другом є така людина, з якою я можу бути щирою. У її присутності я можу думати вголос. Емерсон

ДО ЗУСТРІЧІ!

Досьє 102 четвер, 17 травня 2018 року

• ФОТОМИТЬ

• ІНТЕРНЕТПОГОДА

ПОНЕДІЛОК, 21 травня ніч / день

+10 / +21

Часом, за щастя треба боротися навіть з самим собою. Джейн Остін

вітер

ВІВТОРОК, 22 травня

Для них рай був там, де вони могли бути разом. Януш Вишневський

ніч / день

+13 / +25

вітер

Найрідніші люди – то батьки. Тіль­ ки вони можуть все пробачити, не тримати зла і чекати нас вічно. Кузьма Скрябін

ніч / день

+16 / +27

вітер

ніч / день

+14 / +27

вітер

кщо вам поки що не під силу закордонні курорти, не варто засмучуватись. В Україні повно місць, які дуже схожі на знамениті місця за кордоном. Виявляється, на нашій території «вмістилося» безліч заморських країн – починаючи від «дикої» південної Африки, закінчуючи далекою Країною Сходу Сонця – Японією.

Мальовнича Бакота. Побував­ ши в Хмельницькій області, ми не­ мов перемахнули через океан! Коли доберетеся до маленького села Ба­ кота, перед очима постануть пре­ красні зелені пагорби Ірландії з її скелястим рельєфом. А з висоти від­

кілька: село зникло в результаті ді­ яльності людей. При побудові Дні­ стровської ГЕС було затоплене, в тому числі з його архітектурними пам’ятками. Тепер цю назву умов­ но носить берег уздовж Дністра, де збереглися руїни колись велично­ го монастиря. Знайти це містечко можна в 50 км на схід від Кам’янцяПо­діль­ського. Буцький каньйон. Всього в 100 км від столиці, в районі села Буки є одне воістину райське містечко, яке українці вже давно прозвали «ма­

кривається чарівний пейзаж – на блискучу водну гладь. Але, крім ма­ льовничого виду на Дністер, це міс­ течко має ще одну особливість – його немає на карті. Причин цьому де­

ленькою Швейцарією». А все завдя­ ки Буцькому каньйону, високі ске­ лясті береги, якого охороняють спо­ кій річки Гірський Тікич. Цей пей­ заж нагадує норвезький форд! Най­

Досьє102 ГРОМАДСЬКО-ПРАВОВА ГАЗЕТА

Адреса редакції: 46002, м. Тернопіль, вул. Живова, 11 тел./факс 23-60-64

Сх, 2 м/с

П’ЯТНИЦЯ, 25 травня ніч / день

Місця в Україні, які схожі на світові курорти

ВИДАВЕЦЬ ПП Ігор Флешар

Пд/Сх, 5 м/с

ЧЕТВЕР, 24 травня

У вас є ціле життя, щоб працювати, а діти будуть маленькими всього один раз. Польське прислів’я

Долина нарцисів на Закарпатті. Щорічно в Нідерланди з’їжд­жа­ ються мільйони туристів, щоб поми­ луватися знаменитим голландсь­ким парком нарцисів. А чи знаєте ви, що в мальовничому Закарпатті Вас че­ кає ще більш ефектне видовище? У районі містечка Хуст, куди найзруч­ ніше дістатися через Львів, подолав­ ши 300 км. Але це того варте! На початку травня тут буквально за од­ ну ніч відбувається справжнє диво – величезний зелений простір укри­ вається сліпучо білосніжним цвітін­ ням нарцисів. Місцеві пояснюють це прекрасне явище не менш роман­ тичною легендою. Вона розповідає про кохання княжої доньки Русі і простого гончара Іванка. За леген­ дою, якось раз у знак своїх почуттів хлопець подарував коханій вазу з на­ мальованим нарцисом. Дізнавшись про це, князь сильно розсердився і скинув подарунок з високої гори вниз. Розлетілася ваза сотнею шма­ точків, а коли зійшло сонце – всі по­ бачили – поляна «розцвіла» білим килимом з нар­цисів. Так і живе кра­ сива легенда на вустах у місцевих, а мальовнича долина щовесни стає її наочним підтвердженням.

Пд, 5 м/с

СЕРЕДА, 23 травня

Щоб дійти до мети, людині потрібно тільки одне. Йти. Оноре де Бальзак

Я

Пд, 1 м/с

Заснована 28 вересня 2012 року

Реєстраційне свідоцтво КВ 19413-9213Р від 28.09.2012 р. видане Державною реєстраційною службою України, м. Київ Матеріали, підготовленні за оперативними зведеннями ГУНП в Тернопільсь­ кій області, можуть носити характер версії. За точність викладених фактів відповідає автор. За зміст і достовірність інформації у рекламних публікаціях відповідальність несе рекламодавець. Редакція не завжди поділяє по­­зицію авторів. Використання в будь-якій формі опублікованих у газеті матеріалів – за згодою редакції. Посилання на газету при цьому обов’язкове. Газета виходить двічі на місяць українською мовою. Наклад – 5000 прим. Віддруковано видавництвом «А-Прінт», м.Тернопіль, вул. Текстильна. 28, тел. (0352) 52 27 37, (067) 350 17 94, a-print.com.ua

більш прекрасним Буцький кань­ йон постає саме в травні – природа укривається яскраво-зеленим різ­но­ трав’ям і «прикрашається» дикими тюльпанами. Зовсім поряд з кань­ йоном розташувався во­доспад, а як­ що пройти ще трохи далі, Ви поба­ чите руїни старовинного млина, побудованого ще в ХІХ столітті. Джуринський водоспад, як Ніагарський. Знаєте, що є спільного у Тернопільської області зі штатом Нью-Йорк? Це наявність величного водоспаду. Однак, наш Джуринсь­ кий водоспад донині залишається в тіні свого більш «розкрученого» су­ сіда – Ніагарського водоспаду. Але, побувавши в маленькому селі Нир­ ків, ви зрозумієте, що незаслужено. Дістатися туди складно: гро­мадсь­ кий транспорт практично не заїжд­ жає в таку глибинку, а ось на авто­ мобілі можна – від Тернополя Нир­ ків відокремлюють близько 250 км. Такий шлях подолати точно варто заради чудових пейзажів! Це один з найбільших українських водоспадів: цілих 16 метрів бурхливої гірської води, яка з шумом прокладає собі дорогу. Через потік вимощений не­ великий місток, а зовсім поруч роз­ ташувалися руїни Чорногородсько­ го замку. Якщо ви все-таки виріши­ те вибратися в цю частину Ук­раїни, ре­комендуємо вам захопити з собою намети та купальні костюми – звід­ си точно не захочеться їхати, як мі­ німум кілька днів.

+17 / +26

вітер

Пн/Сх, 3 м/с

СУБОТА, 26 травня ніч / день

+18 / +20

вітер

Пн, 3 м/с

НЕДІЛЯ, 27 травня ніч / день

+16 / +22

вітер

Пн/Сх, 4 м/с

За даними мережі Інтернет

◾◾МУДРІ ЦИТАТИ КОКО ШАНЕЛЬ

Догляд за собою має початися з серця, інакше ніяка косметика не допоможе. Одягтися Шахерезадою легко, пі­дібрати маленьку чорну сукню важко. Як не крути, жінка в житті чоловіка буває тільки одна, всі інші – її тіні. Мереживо – найпрекрасніша імітація фантазії природи. А перли завжди праві. Я оцінюю людей за їх манерою витрачати гроші. Ніколи не виходьте заміж за чоловіків з гаманцем для дрібниці. Якщо ви хочете мати те, чого ніколи не мали, вам доведеться ро­ бити те, що ніколи не робили. Парадокс полягає в тому, що дурніший і бездарніший чоловік, то більше у нього претензій до жінки.

ТРИВАЄ ПЕРЕДПЛАТА

на громадсько-правову газету «Досьє 102»

Єдина громадсько-правова газета Тернопільщини з найоперативнішими кримінальними повідомленнями, цікавою інформа­цією з України і світу, ексклюзивними інтер­ в’ю з відомими людьми, найактуальнішими со­ціаль­­ними темами, програмою телебачення приходитиме у Вашу домівку, якщо станете нашим читачем!

ІНДЕКС 41782

Profile for dosie102

Досьє 102 №8(91)  

Досьє 102 №8(91)  

Profile for dosie102
Advertisement