Page 1

ШАХРАЙКАЕКСТРАСЕНС стор.

ЛЮДИ ПРОДОВЖУЮТЬ стор. 2 ПОТЕРПАТИ ВІД ЗЛОДІЇВ

• НОВИНИ

На ремонт траси на Івано-Фран­ ківськ необхідно орієнтовно 800900 млн. гривень. Кошти наразі ще не виділені, дорожники очікують відповідної постанови Кабміну. На Тернопільщині дорожники цьогоріч планують відремонтувати дороги на Рівненщину та до ІваноФранківська.

Газета нагороджена Почесною грамотою МВС України

3

стор.

НАРКОТИКИ – НАЙБІЛЬШЕ ЗЛО СУЧАСНОСТІ

4

5

стор.

ЖИТЛО ДЛЯ ПОЛІЦЕЙСЬКИХ РЕАЛЬНІСТЬ ВЖЕ СЬОГОДНІ

Досьє102 ГРОМАДСЬКО-ПРАВОВА ГАЗЕТА

№2 (106) / 7 лютого 2019 року

Житель села Біла застрелив знайомого з мисливської рушниці

Цьoгoрiч в Укрaїнi вiдбудеться двa призoви: весняний i oсiннiй. Президент Петрo Пoрoшенкo виз­ нaчив термiни їх прoведення. Вiд­ тaк кликaтимуть дo вiйськa юнaкiв у квiтнi-червнi тa жoвтнi-груднi. Нaгaдaємo, нa стрoкoву вiйськoву службу вiдпрaвлятимуть придaт­ них зa стaнoм здoрoв’я чoлoвiкiв вiкoм вiд 20 дo 27 рoкiв. A зaгaлoм призову пiдлягaють юнaки вiд вісімнадцяти рoкiв. Цього року свя­то «Випускник – 2019» відбудеться не у суботу, як зазвичай, а в четвер, 27 червня. Дату святкування узгодили з директорами шкіл, а рес­торани ще не замовляли – повідомили в управлінні освіти Тернопільської міської ради. У Тернополі назвали кращих педагогів області. У нашому краї пройшов другий етап Всеукраїнського конкурсу «Вчитель року – 2019». Учасники продемонст­ру­ вали креативність, інноваційність ідей, небайдужість до власної професії, високий рівень професіоналізму. Цьогоріч найкращих учителів обирали у п’яти номінаціях: «Ос­ нови здоров’я», «Географія», «Захист Вітчизни», «Вчитель інклю­ зив­ного класу» та «Французька мова».

Спортивних, декоративних, ви­ соколітних голубів, різні види перепелів та фазанів, а також породистих гусей, курей, качок покажуть у центрі Заліщиків на Тер­ нопільщині. Міжобласну виставку роз­почнуть 17 лютого. Під час неї можна буде придбати птицю на власний смак. Кращих птахів нагородять відзнаками.

ПЕРЕДПЛАТНИЙ ІНДЕКС

РЕКОМЕНДОВАНА ЦІНА

41782

4,00 ГРН.

стор.

2

Тернопільські поліцейські стали одними з кращих серед підрозділів груп реагування патрульної поліції України

К

ерівництво Національної поліції України відзначило роботу кращих підрозділів у 2018 році. Нагороду за сумлінну працю здо­ були і тернопільські правоохоронці. Працівники підрозділу груп реагування патрульної поліції управлін­ ня превентивної діяльності ГУНП в Тернопільській області продемонст­ рували найкращі в Україні результати своєї діяльності. В області функціонує 21 патру­ льний наряд груп реагування пат­ рульної поліції, який ці­лодобово за­ безпечує оперативне реагування на

повідомлення про правопорушення та інші події. Працівники ГРПП забезпечують безпеку дорожнього руху та правопорядок на вулицях. Впровадження груп реагування скоротило час приїзду по­ліції на виклик – середній час при­буття нарядів ГРПП ТВП ГУНП в Тернопільській області з моменту отримання повідомлення на лінію «102» становить 18 хвилин 25 секунд. Кра­щих працівників з професійними досягненнями привітав тимча­ сово виконуючий обов’язки заступ­ ника начальника поліції Тернопіль­ щини Михайло Білецький.


2 КРИМІНАЛ Житель села Біла застрелив свого знайомого з мисливської рушниці Досьє 102 четвер, 7 лютого 2019 року

П

овідомлення про звуки, схожі на постріли в полі села Біла Тернопільсь­ кого району, надійшло на лінію «102» о 19:35.

На місце події виїхав екіпаж патрульної поліції. При огляді території правоохоронці побачили людину з вогнепальним пораненням голови, а вдалині невідомого чоловіка, який намагався втекти. Останній пе­ ребував у стані сильного алкогольного сп’яніння. Його піймали та викликали на місце злочину слідчооперативну групу. За попередніми даними, потерпілий разом з підозрюваним, жителем села Біла, розпивали спиртні напої у будинку. Продовжили «свят­ ку­вання» в лісопосадці села. На місці злочину валялося чотири вистріляних гільзи від мисливської гладкоствольної рушниці. Як стало відомо, власник зброї тричі вистрілив у напрямку лісу, а четвер­

та куля влучила у голову. Слідчі кажуть, що фатальний постріл був здійснений з близької відстані. При огляді місця події з’ясува­ лося, що підозрюваний після того, як поцілив у знайомого, протягнув його метрів тридцять в бік лісу, а рушницю заховав, прикопавши сні-

гом. Лише після цього повідомив про подію у швидку допомогу. Що сталося насправді, з’ясовують слідчі. Підозрюваний жодних показів не дає. Чоловіка затримали відповідно до статті 208 КПК. Йому інкримінують статтю 115 частина 1 ККУ – умисне вбивство.

Шахрайка «вирішувала» сімейні проблеми

У

скоєнні шахрайства у великих розмірах правоохоронці підозрюють 39-річну киянку. Жінка, представляючись екстрасенсом, видурювала чималі суми у мешканців обласного центру. Псевдоцілителька розмістила у обласних виданнях оголошення про надання послуг зцілення. Пороби зловмисниця знімала на орендованій квартирі. У такий спосіб їй вдалося обманути десятки тернополян,

Житель Новосілки потрапив до лікарні з ножовим пораненням

У

мисне легке тілесне уш­ кодження, що спричи­ нило короткочасний розлад здоров’я або незначну втрату працездатності інкримінують підгаєцькі правоохоронці жителю села Новосілка. Чоловік поранив свого односельчанина ножем. За словами начальника Підгаєць­ кого відділення поліції Юрія Куньки, того дня чоловіки разом рубали дрова. Зроблену роботу вирішили «обмити» у приватному будинку од­ ного з робітників. До компанії приєднався ще один знайомий. Після розпиття алкогольних напоїв між двома чоловіками виник конфлікт. Друзів намагався заспокоїти сусід, але не вдалося і він вийшов з приміщення. Сварка завершилася ножовим по­раненням. Господар житла кухон­ ним ножем вдарив гостя. Останній

та видурити немалі гроші: одна з клі­ єнток заплатила пройдисвітці майже 10 тисяч доларів за сеанси. Загалом аферистка заподіяла потерпілим шкоди на суму у 750 тисяч гривень. За фактами злочинів розпочато досудові розслідування за частиною 1 та частиною 3 статті 190 Кримінального кодексу України. Шахрайку поліцейські затримали на Рівненщині та доправили до Тернополя. Наразі їй обрано запобіжний захід – тримання під вартою. Тривать слідчі дії.

Нападникам на поліцейських охорони загрожує позбавлення волі

Ч

оловіки 1989, 1997 та 1998 років народження, побили працівників управління поліції охорони. Статтю 342 частина 2 – опір пра­ цівникові правоохоронного органу під час виконання ним службових обов’язків та 345 частина 2 – умисне заподіяння працівникові правоохоронного органу побоїв, легких або середньої тяжкості тілесних уш­ коджень у зв’язку з виконанням цим працівником службових обов’язків – підозру за цими статтями кримінального кодексу України інкримінують правоохоронці трьом мешкан­ цям обласного центру. Інцидент трапився близько дру­ гої години ночі. Екіпаж поліцейсь­ ких виїхав на місце спрацювання

тривожної кнопки Управління поліції охорони в один із розважальних закладів Тернополя. Там група осіб поводилася неадекватно, на зауваження не реагували. Після того, як в приміщення зайшли правоохоронці, вони накинулися на них і почали бити. Дебоширів вдалося заспокоїти. Їх затримали відповідно до статті 208 КПК та доправили до відділку. В результаті нападу за меддопомогою до лікарні звернулося двоє представників правопорядку. Поліцейські проходять судово-медичну експертизу. Нападники вину визнають і оправдовують свої дії впливом алкоголю. Чоловікам оголосили підозру та вирішується питання про обрання їм міри запобіжного заходу.

Суд над підозрюваним відбудеться лише після примусового лікування

Ш

істдесят днів примусового лікування у психоневрологічній лікар­ ні – такий запобіжний за­хід, відповідно до клопотання слідчих, погодила прокуратура Тернополя щодо жителя села Байківці. Чоловікові, 1981 року народжен­ ня, інкримінують статтю 185 частина 1 Кримінального кодексу України – крадіжка, а його поведінку розцінюють, як небезпечну для суспільства. За словами начальника Тернопільського відділення поліції Вікто­ ра Волощука, за плечима підозрюва­ ного не один злочин. Наразі правоохоронці розслідують ще й причет-

ність чоловіка до зникнення велосипеда, телефонів та інших цінних речей у сусідів села. Крадене він зда­ вав до ломбарду, а зароблені гроші витрачав на прожиття. Коли підозрюваному прийшли вручити повістку про оголошення підозри, він почав поводитися агресивно, кидався на правоохоронців і на будь-які зауваження не реагував. Його затримали. Відомо, що житель Тернопільського району неодноразово притягувався до відповідальності за хуліганство. Нещодавно він зірвав роботу сільради та погрожував її працівникам розправою. Чоловік уже стояв на обліку в психоневрологічному дис­ пансері. Після лікування підозрюваний постане перед судом.

мінальне провадження за частиною 1 статті 263 ККУ (незаконне поводжен­ ня зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами). Порушнику може загрожувати покаран­ ня від 2 до 5 років ув’язнення.

Правоохоронці наголошують: за незаконне зберігання зброї, вибухо­ вих матеріалів та спеціальних засобів законодавство передбачає як ад­ міністративну, так і кримінальну від­ повідальність.

Вибухівка вдома: збаражчанин зберігав небезпечний предмет

Н

ебезпечний вибуховий пристрій вилучили у жителя області працівники збаразької поліції в рамках оперативно-профілактичних заходів.

вибіг з будинку, а сусіди викликали швидку. За попередніми даними, загрози життю потерпілого немає, оскільки колото-різана рана виявилася неп­ роникаючою. Подія внесена в ЄРДР за статтею 125 частина 2 ККУ. Триває слідство.

Предмет, ззовні схожий на гранату РГД-5 ховав у власному будинку мешканець села Витківці. Поліцей­ ські отримали оперативну інформа­ цію, що чоловік може зберігати на господарстві небезпечні предмети. У ході перевірки вона підтвердилася. Під час санкціонованого обшуку поліцейські знайшли боєприпас і запал до нього та направили знайдене на експертизу до Тернопільського НДЕКЦ. Господар пояснив, що вибухівку він знайшов у лісопосадці біля ставка кілька років тому. За його сло­ вами, злочинних намірів на її використання у нього не було. За даним фактом роз­почато кри­


КРИМІНАЛ

четвер, 7 лютого 2019 року Досьє 102

3

Злочинне тріо обікрало підприємство Жителі Теребовлі допомогли

А

кумуляторні батареї вартістю понад 40 тисяч гривень викрали троє мешканців Тернопільського району з міс­ цевого приватного підприємства.

За допомогу віддячили крадіжкою: невідомі обікрали помешкання

Т

исяча євро та 40 тисяч гривень – таких втрат зазнав мешканець Підволочиського району. Чоловік впустив до хати незнайомців. Невідомі чоловіки та жінка з дитиною зайшли на подвір’я мешканця села Кам’янки близько обіду. Ста­ ли розпитувати, чи не продається у селі помешкання. Господар, не пі­ дозрюючи лихого, розповів, що його сусіди давно виїхали з села, а хату продають, тож непрохані гості стали просити їхні контакти. Допоки чоловік шукав номери, шахраї розіграли свій сценарій. Жінка раптово стала кричати, що її дитина втрати-

ла свідомість, просила води. Допоки потерпілий носив воду, допомагав привести малюка до тями, реш­ та зловмисників спритно і непомітно обнишпорили оселю і познаходили сховки з грошима та прикрасами. Непрохані гості зрештою покинули помешкання, а господарі лише ввечері помітили пропажу грошей та ювелірних виробів. Довелося телефонувати в поліцію. За фактом крадіжки відкрито кримінальне про­вад­ ження, зловмисників розшукують. Правоохоронці застерігають: не впускайте до помешкання чужинців! Аферисти мають на меті лише одне – вивідати, де зберігаються ваші заощадження та викрасти їх. Більшість з них справні психологи та маніпулятори, зокрема, особи ромської національності. Не вступайте з ними у розмову, не дивіться їм у вічі. Пам’я­ тайте, зняття поробів, продаж товару, обмін чи позика валюти або ж банальне прохання напитися води найімовірніше завершиться втратою ваших грошей. Будьте обачні! Впускаючи до помешкання невідомих, які пропонують продати чи вигідно купити різний товар, розпо­ відають про родинні прокляття або, представляючись працівниками соціальної служби, хочуть обміняти гро­ші, ви наражаєтеся на небезпеку крадіжки чи шахрайства!

З заявою про зникнення майна до місцевих правоохоронців звернувся власник установи. Потерпілий розповів, що з робочого складу зник­ ло 12 акумуляторів до електрокарів. Злодіям вдалося непомітно винес­ти чуже майно з території підприємст­ ва. У ході оперативно-розшукових заходів працівники поліції вийшли на слід крадіїв. Ними виявилися троє працівників фірми, які вирішили зба­ гатитися за рахунок роботодавця. Як розповів начальник Тернопільського відділення поліції Віктор Волощук, зловмисники спланували план крадіжки заздалегідь. Злодії сховали батареї у ковш трактора, присипали снігом та вивезли з території тернопільського м’ясоком­ бінату. Крадене один зі зловмисників відвіз у село до свого знайомого на тимчасове зберігання. Злочинне тріо сподівалося через деякий час продати товар, однак заробити на протиправному не вдалося. Поліцейські встановили та розшукали усіх трьох осіб причетних до злочину. Один з підозрюваних в минулому вже притягувався до відповідальності за крадіжку, двоє скої­ ли протиправне уперше. Акумулятори правоохоронці вилучили та по­ вернули власникові. За даним фактом відкрите кримінальне провадження відповідно до частини 2 статті 185 Кримінального кодексу України. Слідчі дії тривають.

поліцейським затримати трьох підозрюваних у грабежі

Т

рьох уродженців Грузії затримали правоохо­ ронці Теребовлянського відділу поліції при спробі втечі з місця злочину. Чоло­ віків у момент грабежу по­ мітив потерпілий. До чергової частини поліції на­ дійш­ло повідомлення про те, що міс­ цевий житель переслідує зловмисників. За словами Ігоря Лисятинського – начальника Теребовлянського відділу поліції, потерпілий – приват­ ний підприємець. Він припаркував автомобіль марки Volkswagen Crafter біля магазину. Повернувся до транспорту за пару хвилин і помітив, що з авто виходить двоє невідомих, а в руках одного з них його барсетка. Потерпілий кинувся до злодіїв. Після того, як він забрав свою власність, вирішив затримати підозрюваних. Проте в цей момент до дуету на допомогу підбіг ще один іноземець і вони втрьох почали тікати, сівши в автомобіль на литовських номерах. Інцидент помітив товариш потерпілого, який проїздив поруч. Вони разом почали наздоганяти втікачів, паралельно повідомивши про ситуацію на лінію «102». Зловмисники їхали в напрямку

Теребовлянської Дружби. Саме там їх уже чекали патрульні, перекривши дорогу. Автомобіль зупинили, підозрюваних затримали. Останні співпрацю­ вати зі слідст­вом відмовляються. Їм інкримінують дві статті Кримінального кодексу Ук­раїни – замах на грабіж, вчинений за попередньою змовою групою осіб відповідно до статей 15 частина 2 та 186 частина 2. За попередніми даними, грабіжники в салон автомобіля проникли, зламавши замок водійських дверей. Іноземців перевіряють на причетність до інших злочинів. Триває слідство.

кримінальні провадження відповід­ но до частини 1 статті 190 Кримінального кодексу України. Правоохоронці звертаються до жителів Тернопільського краю, ні­ ко­ли ні за яких обставин не вірити людям, які телефонують вам. Схеми аферистів відпрацьовані. Найпопулярніше, коли телефонують на мобільний телефон та представляються працівником банку. Розповідають, що банківська картка влас­ ника заблокована, оскільки хтось на­ магався зняти з неї кошти. Щоб розблокувати, необхідно уточнити де-

які дані, зокрема пін-код і дівоче прізвище матері. Якщо людина надає ці дані, шахраї отримують дос­ туп до рахунку і знімають всі кошти потерпілого. Поліцейські наголошують ніколи, ні за яких обставин, не повідом­ ляти особистої інформації незнайом­ цям, які представляються працівни­ ками банку. Представники фінустанов не телефонують та не запитують пін-коди, паролі та інші дані. Якщо ж такий дзвінок пролунав, зверніться у відділення банку та діз­ найтесь там всю інформацію.

Майже 42 тисячі гривень втратили через шахраїв жителі Тернопільщини

С

мс-повідомлення «ваша банківська картка заб­ локована» – вартувала мешканцям краю власних заощаджень. До Тернопільського відділу полі­ ції надійшло повідомлення від жительки обласного центру. Жінка роз­ повіла, що потрапила у пастку і стала жертвою шахраїв. За словами потерпілої, на її телефон надійшло смс-повідомлен­ня про те, що банківську картку заблоковано. 25-річна заявниця зателефо­ нувала за вказаним номером, слухав­ ку підняв чоловік. Він представився працівником банку. Чоловік розповів, що електронний гаманець тернополянки заблоковано. Шахрай, ввійшовши в довіру жін­ ки, дізнався смс-код, який необхідний був аферистові для здійснення трансакції. Мешканка Тернопілля зрозуміла, що її ошукали, коли з рахунку зняли 11400 гривень. За допомогою одразу звернулась до правоохоронців. За аналогічною схемою потерпі­ ла й жителька Чортківського району. Як наслідок – вона позбулася 30 тисяч гривень. За фактами шахрайства відрито


4

РІЗНЕ

Досьє 102 четвер, 7 лютого 2019 року

Наркотики – це зло, що переслідує суспільство. Його жертви молодшають

Р

Ш

озповідає старший судовий експерт сектору дослідження наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів Тернопільського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України Інна Петришин.

Що можна вважати на сьогодніш­ ній день самим страшним злом, яке захоплює все більше число зов­сім молодих людей, не здатних на нормальне повноцінне життя? Злом, яке спочатку не здається таким? Злом, яке спочатку приносить радість, а по­ тім перетворює життя на жах? Злом, яке ламає здоров’я і життя людині, всім його рідним і близьким? Злом, яке розповсюджується дуже швидко, при цьому вражаючи не тільки тіло, але й душу людини? Одні з допомогою цього зла заробляють гроші, інші – намагаються втекти від реальності, яка не влаш­ товує їх, треті – шукають нові відчут­ тя, намагаючись все спробувати в житті. Це і війна, і стихійне лихо, і епідемія одночасно. Вирватися дуже важко, практично неможливо. Це зло – наркотичні речовини. До кінця ХІХ ст. наркоманія не розглядалася, як міжнародна медич­ на проблема, що потребує найпильнішого рішення. І лише з початком ХХ ст., з розвитком технічного прогресу і початком лабораторного виробництва алкалоїдів опіуму і кокаї­ ну, наркоманія отримала новий вимір – масовість і епідемічне розпов­ сюдження. Розвиток транспорту і міжнародна торгівля скоротили відстані і природні кордони між народами, і це значно посприяло розширенню наркоманії. Сьогодні наркоманія – світова проблема, присутня на всіх континентах, вона демонструє тенденцію невпинного росту, а її шкідливі наслідки багатогранні як для наркоманів, так і для суспільства загалом. Вона охоплює як здоров’я, так і со-

ціальну, правову, економічну, культурну й етичну сфери. Усе замикається у сторонах трикутника: людина-суспільство-наркотик. Ці три складники перебувають у тісній інтеграції та взаємному зв’язку, а значення кожного з них змінюється в залежності від співвідношення зов­ нішніх і внутрішніх факторів. Зловживання наркотиками, відоме з найдавніших часів, зараз поширилося в розмірах і тривожить усю світову громадськість. Наркотичні мафії керують державами (Ла­ тинська Америка), мають свої армії (Південно-східна Азія). Доходи підпільних корпорацій по торгівлі наркотиками перевищують відомі доходи від торгівлі нафтою і наближаються до світових доходів від торгівлі зброєю. Речовини і препарати, не включені до списку наркотиків, як правило, ще більш злоякісні, при­ водять до ще більшого збитку для індивідуума, а потім і для суспільст­ ва в цілому. У міжнародному антинаркотичному центрі в Нью-Йорку існує документ, який вказує на кількість нар­ команів на земній кулі – один мільярд. Наркоманія, як підкреслюють експерти Всесвітньої організації охо­ рони здоров’я, є великою загрозою для охорони здоров’я в світовому масштабі. До питання боротьби з наркома­ нією треба підходити всебічно, бо воно вимагає залучення величезних коштів і сил. Крім того, все суспільство повинно нести певну відповідальність за існування цього явища. Проблеми можуть бути вирішені лише тоді, коли суспільство буде з

траф від двохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеження волі на строк від двох до п'яти років загрожує жителю обласного центру за вчинення протиправних дій.

належною увагою до них ставитись, докладаючи всіх зусиль до їх викорінювання. Профілактичні заходи в нашій країні є пріоритетними. Це стосується і судової експертизи, ос­ кільки, без сумніву, злочини легше попередити, ніж боротися з наслідками. Судова експертиза є основною формою використання спеціальних знань, для забезпечення правоохоронної системи держави судовими доказами в кримінальних, адмініст­ ративних, цивільних та інших справах. Зважаючи на важливу роль, яку відіграє судово-експертна діяльність, зокрема судова експертиза наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів, для судочинства, питання її ефективної організації та створення умов для розвитку на сьогодні є вкрай актуальними. Протягом останніх років спос­ терігається стійка тенденція до збіль­шення кількості вилучених з незаконного обігу наркотиків син­ тетич­ного і напівсинтетичного по­ ходжен­ня. Це підвищує вимоги до матеріаль­но-технічного і методич-

ного забезпечення даного напрямку роботи. Тому використання новітніх нау­ ково-технічних розробок, впровад­ ження сучасних науково-обгрунтованих методик дослідження дають можливість успішно виявляти, фіксувати, вилучати та досліджувати найрізноманітніші макро- та мікро­ об’єкти і отримувати в результаті цього таку інформацію, що раніше була абсолютно недоступна. Ще одним із досягнень судово-експертної діяльності є скорочення термінів проведення експертиз при підви­ щен­ні їх якості з використанням найсучаснішого обладнання (зокре­ ма газової хроматографії з масселек­ тивним детектуванням (ГХМС або хро­ма­то-мас-спектрометрія), забез­ печення їх об’єктивності й доказової цінності в отриманих експертних висновках. Сучасне обладнання та високого рівня професіоналізм самих спеціалістів, дає змогу на сучасному ета­ пі виявляти найновітніші наркотики, тим самим надаючи велику допо­ могу у виявленні, попередженні та профілактиці правопорушень кримінального характеру.

До правоохоронців надійшло по­ відомлення про крадіжку з автівки від жителя села Волиця. З його транс­ портного засобу, пошкодивши замок дверцят, поцупили електропилу. В ході оперативно-розшукових за­ходів поліцейські встановили осо­ бу крадія. Ним виявився неодноразово судимий 29-річний житель рай­ центру. Як встановили правоохорон­ ці, молодик спершу хотів викрасти авто, аби доїхати додому в Ланівці. Проте завести чужий транспорт не зміг і поцупив інструмент власника. Тієї ночі зловмиснику все ж вдалося викрасти автомобіль з іншого господарства. Проте далеко заїхати на легківці не зміг через не­справ­ ність транспортного засобу. Наразі підозрюваний затриманий згідно статті 208 КПК. Його дії кваліфікують за статями 185 та 289 ККУ.

Д

Поліцейські затримали автозлодія

У

вчиненні крадіжки з автомобіля та незаконному заволодінні транспортним засобом співробітники Лановецького відділення поліції підозрюють 29-річного жителя районного центру. Два злочини зловмисник скоїв за одну ніч.

ТЕРНОПІЛЬСЬКИМ ПАТРУЛЬНИМ ПРОПОНУВАЛИ ГРОШІ ЗА УНИКНЕННЯ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ

Чоловік, незважаючи на неодно­ разові попередження поліцейських про кримінальну відповідальність за надання неправомірної вигоди, все ж намагався у такий спосіб уникнути покарання. На лінію «102» надійшло повідомлення від невідомого. Він розповів, що на одній із ву­лиць обласного центру водій «ВАЗ 2107» керує транспортним засобом з порушенням правил дорожнього руху. Обстеживши вулиці та прилег­лі території, патрульні виявили ви­ще­ зазначений автомобіль. У ході спіл­ куван­ня з кермувальником правоохоронці за­підозрили, що чоловік пе­ ребуває на підпитку. Тест алкоприст­ рою «Драгер» показав результат 2,07 про­міле алкоголю в крові. Житель обласного центру відразу почав про­понувати поліцейсь­ ким неправомірну вигоду в розмірі 200 гривень задля уникнення відповідальності. На зауваження патрульних він не реагував, натомість продовжив пропонувати більшу суму, а згодом підійшов до службового автомобіля та кинув 600 гривень на пасажирсь­ ке сидіння. Поліцейські викликали на місце події слідчо-оперативну групу, аби задокументувати факт правопорушення. Тернополянин свою вину виз­ нав. Тепер він відповідатиме перед законом відповідно до частини 1 статті 369 ККУ – надання неправомірної вигоди.

Поліцейські вилучили наркотичні речовини у двох жителів району ва факти незаконного зберігання наркотичних речовин задокументували співробітники Борщівсь­ кого відділення поліції. Під час санкціонованого обшуку в помешканні жителя одного із сіл району правоохоронці виявили сховок з наркотичною сировиною. Серед вилученого – кілька згортків з синтетичною речовиною білого кольору та подрібненою речовиною рослинного походження темно-зеленого кольору, схожою на марихуану. Понад кілограм речовини рослинного походження, схожої на марихуану знайшли правоохоронці в оселі ще одного жителя району. Вилучену сировину направили для проведення експертизи у НДЕКЦ.

Правоохоронці встановлюють звідки у чоловіків наркотичні речовини, з якою метою зберігали, а також пере­ віряють їх на причетність щодо можливих фак­тів реалізації наркотиків.


СПРАВИ ПОЛІЦЕЙСЬКИХ четвер, 7 лютого 2019 року Досьє 102

Керівник поліції Олександр Богомол зустрівся з представниками місії ОБСЄ

П

ро події та наслідки АТО та ООС, про проблеми внутрішньо переселених осіб внаслідок війни, про релігійну си­ туацію на Тернопільщині та безпеку жителів області обговорили в ході робочої зустрічі представники місії ОБСЄ з головним поліцейським краю Олександром Богомолом. – Одне з основних наших зав­ дань – повернення довіри та поваги населення до людей у формі, – каже начальник ГУНП. – Впродовж 20162017 років наша область, відповідно до соціальних опитувань, займала

лідируючі позиції. Проте у 2018 ми посіли другу позицію після Хмельницького. Цікавилися представники місії ОБСЄ і ситуацією після підписання Томосу. Олександр Богомол запев-

нив, що на Тернопільщині перехід ре­ лігійних громад відбувається більшменш стабільно. Хоча були спроби дестабілізувати ситуацію. – Ми вже маємо практику ви­ рішення подібних міжконфесійних конфліктів у 90-х роках. Якщо в плани громади не втручатися стороннім особам, то все проходить спо­ кійно. Люди між собою з’ясовують усі наболілі питання і намагаються домовитися. Сьогодні ми робимо усе,

аби мінімізувати участь сторонніх осіб або радикальних груп в розподілі до тої чи іншої церкви. Не оминули гості і питань щодо незаконного розповсюдження зброї та небезпечних речовин, а також про рівень злочинності на території Тер­ нополя та області. На сьогодні близько 800 спостерігачів з 44 держав-учасниць ОБСЄ, працює на території всієї України. 600 з них – на сході нашої держави.

Поліцейські мають можливість придбати житло

Я

к придбати власне житло на вигідних умовах, розповідали поліцейсь­ким Тернопільщини. Відповідно до Постанови КМУ №1201 від 14.11.2018 МВС запропонувало працівникам правоохоронних органів нову програму фінансового лізингу. Як зазначив начальник відділу забезпечення житлом ГУНП в Тернопільській області Мирослав Драган, поліцейські або особи рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту зможуть укласти з державною іпотечною установою договори на умовах компенсації частини лізингових платежів. Працівники поліції сплачуватимуть лише 60% вартості свого житла, а інші 40% компенсує МВС. Для отримання житла необхід-

но виконати лише кілька пунктів, а саме: перебувати на обліку щодо по­ ліпшення житлових умов, мати вис­ лугу не менше 2-х років та не менше 5-ти років до виходу на пенсію. Правоохоронець повинен подати заявку на житло; надати документи, які підтверджували б необхідність грошової компенсації та укласти до­ говір фінансового лізингу. Сума відшкодування буде залежати від стажу роботи та складу родини. Маючи вислугу від 5 до 10 років, щомісячний платіж зменшуватиметься на 10%, від 10-15 років – на 20%, від 15 років – на 30%. Правоохоронці, які мають дітей, платіж зменшуватимуть ще на 5% за кожну дитину. Строк дії таких договорів становить від 5 до 20 років, а сума щомісячної виплати не буде перевищува­ ти 25 відсотків від грошового забез­ печення правоохоронця.

Згідно визначених умов, житло має відповідати нормативній площі – це 31,5 м2 загальної площі на 1 заявника чи +1 член сім’ї, додатково 21 м2 на кожного наступного члена

сім’ї, але не більше ніж 73,5 м2. Якщо ж людина звільниться до того моменту, як виплатить суму лі­ зингу, вона повинна компенсувати кошти, які залишилося доплатити.

5

ЯК ОФОРМИТИ ЄВРОПРОТОКОЛ?

Є

вропротокол – спеціальний бланк про дорожньотранспортну пригоду, який заповнюється водіямиучасниками ДТП на місці події , потім надається страховику і стає підставою для виплати відшкодування. Європротокол може заповнюва­ тися як в паперовому вигляді, так і в елект­ронній формі, з використанням системи «Електронний Європро­ токол». Бланк Європротоколу видається автовласнику безкоштовно під час укладення договору обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників транспорт­ них засобів. У разі втрати або використання бланку Європротоколу, но­ вий бланк видається стра­ховиком безоплатно на підставі заяви. Європротоколом можна скористатися при умовах, коли: відсутні травмовані (загиблі) люди; водіїучасники ДТП мають поліси автоцивільної відповідальності; наявна згода водіїв транспорт­них засобів – учасників ДТП щодо її обставин; у водіїв відсутні ознаки алкогольного, наркотичного чи іншого сп’я­нін­ ня або перебування під впли­вом лікарських препаратів. У разі невиконання хоча б однієї з зазначених умов, виклик відповідного підрозділу Національної по­лі­ ції для оформлення ДТП за ст. 124 КУпАП є обов’язковим. Додаткові умови для застосуван­ ня системи «Електронний Європротокол»: – транспортні засоби обох учасників ДТП повинні мати діючі поліси внутрішнього страхування. Якщо будь-який ТЗ забезпечений полісом іноземного страховика, необхідно використовувати бланк Європротоколу або викликати поліцію; – водії повинні мати при собі справні мобільні телефони. Хоча б один з учасників ДТП повинен мати з собою пристрій (смартфон, планшет, ноутбук) з фотокамерою та доступом в Інтернет; – iдентифікаційні дані про страхувальника (коди ІНПП або ЄДРПОУ) та про забезпечений транспортний засіб (номерний знак, марку та модель) мають бути зазначені в полісі та коректно внесені в єдину центра­ лізовану базу даних МТСБУ. В протилежному випадку Система не змо­ же ідентифікувати учасників ДТП. Якщо водії скористались Європротоколом, то вони: мають право за­лишити місце ДТП; звільняються від обов’язку інформувати відповід­ ний підрозділ НПУ про ДТП; звільняються від адмінвідповідальності, передбаченої за спричинення ДТП; повинні не пізніше трьох робочих днів з дати ДТП звернутись зі своїм примірником заповненого Європро­ токолу до страховика, з яким укладали договір обов’язкового страхування цивільно-правової відповіда­ льності власників наземних транс­ портних засобів.


6 РІЗНЕ Безкоштовна юридична допомога Податкова соціальна пільга. Досьє 102 четвер, 7 лютого 2019 року

Як і хто може її отримати

Т

ернополяни регулярно звертаються за юридичною допомогою. У місті працюють гарячі лінії та прямі контактні телефони різних служб, за якими можна набагато швидше отримати необхідну інформацію.

У фізичних осіб часто виникають ситуації, які потребують юридичного вирішення. Розібратися в труднощах, що з’явилися, не будучи юристом, не маючи досвіду роботи з правовими актами, досить складно. В таких випадках потрібно отримати професійну юридичну консультацію. При Головному територіальному управлінні юстиції у Тернопільській області, відповідно до Закону України від 02.06.2011 № 3460-VІ «Про безоплатну правову допомогу», створена та діє громадська прий­ма­ льня з надання безоп­латної пер­вин­ ної правової допомоги. Безоплатна первинна правова допомога включає такі види правових послуг надання правової інформації: надання консультацій і роз’яс­ нень з правових питань; складення заяв, скарг та інших документів пра­ вового характеру; надання допомоги у забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги і медіації. Право на безоплатну первинну правову допомогу, згідно з Конституцією та вищевказаним законом,

П

ане Міністре! Я матиодиначка, виховую двох малолітніх дітей. Працюю на 0,5 ставки у малень­ кому підприємстві. Отримую мінімальну зарплату. Більше доходів немає. Скажіть, будь ласка, чи маю я право на податкову пільгу? Дякую!

мають усі особи, які перебувають під юрисдикцією України. Прийом громадян у правовій гро­ мадській приймальні з надання без­ оплатної первинної допомоги при Головному територіальному уп­рав­ лінні юстиції у Тернопільській області проводиться щоденно з 10.00 до 13.00, з 14.00 до 16.00 години за адресою: м. Тернопіль, вул. Грушевського 8, (ліве крило, третій поверх, каб. №314, телефон (0352)52-22-92). З метою забезпечення реалізації та гарантування конституційного права громадян на звернення, во­ ни мають можливість звертатися на пряму «гарячу» телефону лінію при Головному територіальному управлінні юстиції у Тернопільській області. З графіком роботи телефонних ліній можна ознайомитися на

сайті Головного територіального уп­ равління юстиції у Тернопільській області у рубриці «Гарячі лінії». Усі дзвінки приймають фахівці управління юстиції, які розглядають звер­ нення та надають кваліфіковані від­ повіді заявникам. Також громадяни можуть подати заяву, скаргу, електронне звернення чи пропозицією до органів юстиції за допомогою електронного звернення через веб-сайт, просто скориставшись рубрикою «Поставте запитання» у Онлайн-громадській приймальні Звертаємо увагу, що в Україні діє єдиний номер з надання безоп­лат­ ної правової допомоги – 0-800-213103 та єдиний багатоканальний телефонний номер call-центру Міністерства юстиції – 044-364-23-93.

асто можна почути про те, як люди скаржаться, що ліки не діють, тобто в аптеках має місце реалізація неякісних лікарських засобів. На жаль, повернення ліків було неможливим у відповідності до законодавства України. З початку ро­ку відбулися позитивні зміни для вирішення даного питання.

служби та надати залишки препарату для аналізу. Важливо знати, що необхідно надавати щонайменше один блістер для таблеток або п’ять ампул для ін’єкцій. Висновки експертів безкоштовні, а експертиза по­ винна тривати не довше тижня. – Якщо за результатами дослід­ ження виявиться, що ліки дійсно не відповідають належній якості – буде видано відповідний висновок. Саме висновки лабораторій і стануть підставою для покупця звернутися з ними та чеком до аптеки і вимагати компенсації витрачених коштів або заміни препарату на інший. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, у розвинених країнах відсоток фальсифікату на ринку ліків становить 10%. Однак ні­хто не може сказати, яким є цей по­каз­ник в Україні. Тому можливість віддати підозрілі медикаменти, при­дба­ні в аптеці, на безкоштовний аналіз – це спосіб з’ясу­ва­ ти реальний відсоток неякісних пре­ паратів на ринку. У разі, коли ви зібрали усі необхідні документи, а аптека вам відмовляє у поверненні коштів чи заміні препарату на інший, можете звертатися до центру з надання без­ оплатної вторинної правової допомоги або на єдиний номер з надання безоплатної правової допомоги – 0-800-213-103.

Повернення неякісних лікарських засобів

Ч

З початку року набув чинності Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих подат­ ків і зборів». Ним внесено зміни до вимог споживача щодо лікарських засобів і виробів медичного призна­ чення. А саме: покупець може звернутися в аптеку і вимагати компенсації витрачених коштів або заміни

препарату на інший у разі придбання неякісних ліків. Для повернення неякісних ліків потрібно дотримуватись певного ал­ горитму: – Обов’язково потрібно зберігати чек так, як без нього неможливо буде повернути кошти; – Якщо у покупця є обґрунтовані сумніви у якості препарату, тоді не­обхідно написати звернення до те­ риторіального відділення Держлік-

Ірина Комаровська

Хто має право отримати ПСП? Працівники, які отримують зар­ плату до 2690 грн., мають право на зменшення оподаткованого доходу на 960,50 грн. Право на збільшену податкову соціальну пільгу мають: – батьки, які утримують двох і більше дітей віком до 18 років (розмір пільги складає 960,50 грн. на кожну дитину); – одинока мати (батько), вдова (вдівець) чи опікун, піклувальник, які мають дитину (дітей) до 18 років; – особи, які утримують дитинуінваліда (дітей-інвалідів) віком до 18 років (для двох останніх категорій розмір пільги складає 1440,75 грн. на кожну дитину). Для зазначених категорій громадян граничний дохід для отримання пільги збільшується пропор­ ційно кількості дітей: на 2 ди­тини – 5380 грн., на 3 дитини – 8070 грн. Як розраховується ПСП? Загальна податкова соціальна пільга застосовується для будь-яко­ го працівника в розмірі, що дорівнює 50% розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи. З 1 січня 2019 року сума прожиткового мінімуму для працездат­ ної особи становить 1921 грн. 1921 грн х 50% = 960,50 грн. Крім того, ПСП застосовується до зарплати, якщо її розмір не перевищує суму, яка дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи, помноженого на 1,4. 1921 грн х 1,4 = 2690 грн.

До кого ПСП не застосовується? Податкова соціальна пільга не може бути застосована до: – доходів платника податку, інших ніж заробітна плата; – заробітної плати, яку працівник отримує одночасно з доходами у вигляді стипендії, грошового чи майнового (речового) забезпечення учнів, студентів, аспірантів, ордина­ торів, ад’юнктів, військовослужбовців, що виплачуються з бюджету; – доходу самозайнятої особи від провадження підприємницької діяльності, а також іншої незалежної професійної діяльності. Чи можна втратити право на отримання ПСП? Так, якщо працівник подав заяви про застосування пільги до кількох роботодавців, тоді він втрачає право на отримання пільги за всіма місцями отримання доходу. Чи можна відновити право на податкову соціальну пільгу? Платник податку може відновити право на застосування податкової соціальної пільги, якщо він подасть заяву про відмову від такої пільги всім роботодавцям із зазначенням місяця, коли відбулося таке порушення. В свою чергу, роботодавець нараховує і утримує відповідну суму недоплати податку та штраф у розмірі 100 % від суми цієї недоплати. Право на застосування податкової соціальної пільги відновлюється з податкового місяця, що настає за місяцем, в якому сума такої недоплати та штраф повністю погашаються. Куди звертатися за консультаціями та ро­з’ясненнями? Якщо у вас залишились питання, телефонуйте до контакт-центру системи безоплатної правової допо­ моги. В центрах та бюро надання безоплатної правової допомоги по всій країні ви можете отримати юри­ дичну консультацію.

Кохання поза часом від Мін’юсту

В

Міністерстві юстиції України вже другий рік поспіль проходить акція «Кохання поза часом – 2019». Її мета – надати можливість закоханим навіть вночі: – подати до відділу державної реєстрації актів цивільного стану заяву про державну реєстрацію шлю­ бу та відсвяткувати заручини; – зареєструвати шлюб, якщо він призначений у вищевказаний день; – провести обряд ювілейного ве­ сілля. У Тернопільській області учасниками заходів визначено: – Бережанський районний відділ ДРАЦС ГТУЮ у Тернопільській області (адреса: м. Бережани, вул. Бан­ кова, 6; телефон: (03548) 2-12-10; e-mail: vcs@bg.te.drsu.gov.ua);

– Борщівський районний відділ ДРАЦС ГТУЮ у Тернопільській області (адреса: м. Борщів, вул. Грушев­ ського, 2; телефон: (03541) 2-14-73; e-mail: vcs@br.te.drsu.gov.ua); – Гусятинський районний відділ ДРАЦС ГТУЮ у Тернопільській області (адреса: с. Гусятин, вул. Шев­ чен­ка, 4; телефон: (03557) 2-14-45; e-mail: vcs@gs.te.drsu.gov.ua); – Теребовлянський районний від­діл ДРАЦС ГТУЮ у Тернопіль­сь­ кій об­ласті (адреса: м. Теребовля, вул. Кня­зя Василь­ка, 150; телефон: (03551) 2-19-65; e-mail: vcs@tb.te.drsu. gov.ua); – Тернопільський міськрайонний відділ ДРАЦС ГТУЮ у Тернопі­ льській області (адреса: м. Тер­но­піль, вул. Грушевського, 8; телефон: (0352) 25-18-49, 52-66-86; e-mail: vcs@tem. te.drsu.gov.ua).


РІЗНЕ

четвер, 7 лютого 2019 року Досьє 102

Обласний бюджет-2019 є соціально спрямованим

О

бсяг видатків загального фонду на утримання бюджетних установ, підпорядкованих департаменту соціального захисту населення, та на здійснення соціальних виплат найуразливішим категоріям населення складає 119,1 мільйона гривень. І це без урахування субвенцій з державного бюджету. При цьому на утримання установ соціального забезпечення області передбачено 67,5 мільйона. Це видатки на забезпечення соціальними послугами стаціонарного догляду з наданням місця для проживання дітей з вадами фізичного та розумового розвитку (18,5 млн. гри­ вень), соціальними послугами ста­ ціонарного догляду з надання місця для проживання, всебічної підт­рим­ ки особам, які не можуть самос­тій­ но проживати через похилий вік, фі­ зичні та розумові вади, психічні зах­ ворювання (41,4 млн. гривень), на забезпечення реабілітаційних пос­луг інвалідам та дітям-інвалідам (5,2 млн. гривень) тощо. Ці кошти включають також і виплати заробітньої платні, оплату комунальних послуг, придбання продуктів харчування, медикаментів. – Водночас, значні кошти у цьогорічному обласному бюджеті передбачені на здійснення соціальних виплат найуразливішим категоріям населення та реалізацію заходів обласних соціальних програм. Загалом, – 8,2 мільйона гривень, – зазначає

В

– Форум є одним із ключових між­ народних заходів у Польщі, присвячених питанню співпраці та фор­му­ ванню об’єктивного бачення спіль­ них проблем Європи та України, та майданчик обміну думками, позиціонування поглядів, напрацювання цікавих бізнес-контактів та бізнеспроектів, – переконаний голова обласної ради Віктор Овчарук. – Саме під час таких масштабних, так би мовити, конференцій і напрацьовуються зв’язки, які згодом переростають у велику співпрацю, реаліза-

ТОРІК МІГРАЦІЙНА СЛУЖБА ТЕРНОПІЛЛЯ ПОПОВНИЛА МІСЦЕВІ БЮДЖЕТИ НА 43,6 МІЛЬЙОНИ ГРИВЕНЬ

В

продовж останніх декількох років підрозділи міграційної служби суттєво наповнюють місцеві бюд­жети. Це стало можливим після внесення у 2015 році змін до Бюджетного кодексу.

очільник обласної ради Віктор Ов­ чарук. – Це стосується осіб, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, ветеранів, інвалідів, учасників бойових дій на сході, соціально незахищених громадян. На пільгове медичне обслуговування осіб, які постраждали внас­ лідок Чорнобильської катастрофи, передбачено 2,3 млн. гривень, на компенсаційні виплати інвалідам на бензин, ремонт, техобслуговування автомобілів, мотоколясок та транспортне обслуговування, встановлення телефонів інвалідам І і ІІ груп – 300 тисяч. Згідно із обласною програмою «Ветеран» на 2019 рік щомісячно ви­плачуватиметься до пенсії по 500 гривень людям, на яких поширюється статус ветеранів ОУН-УПА. Та­ ких в області є 350 осіб. Така ж сума щомісячно виділятиметься і 35-ти сім’ям загиблих в Афганістані. Також передбачені кошти на матеріальну допомогу громадянам, які її потре-

бують, людям з інвалідністю та ветеранам. Загалом, на цю програму буде виділено 3 мільйони гривень. На виконання обласної програми підтримки осіб, які брали участь в антитерористичній операції, операції об’єднаних сил, членів сімей загиблих під час проведення АТО, членів сімей Героїв Небесної Сотні, постраждалих учасників Революції Гідності в обласному бюджеті на цей рік передбачено 1,8 мільйона гривень, обласної комплексної програми соціальної підтримки малозахищених верств населення «Турбота» – 0,7 мільйона.

– Обласний бюджет-2019 є со­ ціально спрямованим, – наголосив Віктор Овчарук. – Додам, що депута­ ти також вирішили підтримати зміни до обласної програми кредитування молодіжного житлового будівництва. Цими змінами збільшили коло осіб, на яких поширюється ця програма. А саме – пільговим кре­ дитуванням можуть скористатися учасники АТО, ООС без обмеження віку. Також вирішено збільшити обсяг фінансування програми кредитування молодіжного житлового бу­ дівництва в Тернопільській області на 2018 – 2022 роки.

цію різноманітних бізнесових чи со­ ціальних проектів. Цьогоріч у Жешові обговорювали актуальні питання майбутнього України понад 1200 осіб, серед яких відомі політики Європарламенту, та­ кі як Ребекка Хармс, народні депутати України – Оксана Сироїд. Тут відбулося більше 30 панельних дис­ кусій на тему розвитку політичної та економічної співпраці між Україною та іншими європейськими країнами. Учасники заходу говорили про перспективи євроінтеграції України, ін­ вестиції, безпеки, військово-промис­ лове співробітництво, реформи. Ок­ рему увагу приділили виборам 2019 року, кіберзагрозам, російській агре­ сії і сценаріям взаємодії заради посилення міждержавних зв’язків. Тематичний блок «Міжнародна

політика» включав панельну диску­ сію «Старіння населення – соціально-медичний виклик», участь у якій взяв голова облради Віктор Овчарук. – У рамках концепції «моральні аспекти перспективи старіння» ува­ га має бути спрямована на суспільно визнані та прийняті моральні цінності, норми, що легітимно прак­ тикує суспільство, і на ту роль, яку вони відіграють у соціальній інтеграції різних поколінь, – наголосив очільник Тернопільщини. У межах форуму діяв Східний виставковий Ярмарок, під час яко­ го презентували десять регіонів. На виставці була представлена також Тернопільщина. Голова Тернопільської обласної ради репрезенту­вав відеоролик про Тернопілля. – Слід відзначити, що Форум Єв-

ропа-Україна має свою багаторічну традицію. Головне завдання конференції та виставок – створити умови для конкретних дискусій про май­ бутнє, краще розповісти про себе, презентувати свої успіхи та бачення майбутнього і тим самим підвищити рівень розуміння європейцями того, що відбувається в Україні. Учасниками ярмарку стали майже 90 ком­ паній з Польщі, України, Молдови, Румунії та Угорщини. Сподіваємось, що цьогорічний захід не лише надав можливість представити наші пропозиції, а й став шансом для поглиблення співпраці, – підсумував Вік­ тор Овчарук. На форумі та ярмарку побував Надзвичайний та Повноважний Посол України в Республіці Польща Андрій Дещиця.

На 12-му Форумі у Жешові обговорили продовження реформ та модернізацію України впродовж 2019 року

місті Жешуві (Республі­ ка Польща) 24-25 січня 2018 року відбувся 12-й Форум Європа-Україна. Голов­ на його тема - «Україна і Єв­ ропа. Співпраця після 2019».

7

Нагадаємо, що відповідно до них, кошти, які громадяни сплачують за адмінпослуги, у тому чис­лі й ті, які надає міграційна служба, перераховуються на рахунки бюджетів за міс­ цем надання послуги. – Підбиваючи підсумки 2018 року, можу поінформувати, що терито­ ріальні підрозділи міграційної служ­ би Тернопілля перерахували в місце­ ві бюджети 43,6 мільйони гривень, – повідомив начальник УДМС Украї­ ни в області Ярослав Давибіда. – Із них 43,3 мільйонів – надходження від адміністративного збору 0,3 мільйо­ нів державного мита. Найбільшу частку цих коштів от­ римала казна Тернополя – 21,3 міль­ йонів гривень. Наповнення надійш­ ли і до бюджетів районних центрів: Борщів – 2,7 млн., Чортків 2,6 млн., Бучач – 1,9 млн., Кременець – 1,7 млн., Теребовля – 1,6 млн., Бережани – 1,8 млн. Зважаючи на це, начальник УДМС в області націлений на налагодження співпраці з органами місцевого самоврядування щодо виділення коштів на оновлення і ремонт приміщень, в яких розміщуються від­ діли, сектори міграційної служби. На даний час є співпраця і розуміння майже у всіх районах – повідомив Ярослав Давибіда, – затверд­ женні програми, виділені кошти на проектно-кошторисну документацію. Першим гроші на ремонт отримав Тернопільський міський відділ міграційної служби, що розташований за адресою вул.Коновальця, 6. Рішення про виділення 420 тисяч гривень на капітальний ремонт даху і системи опалення нежитлових при­ міщень будівлі на вул. Коновальця, було прийняте 5 жовтня під час сесії Тернопільської міськради. Раніше з міського бюджету було виділено 30 тисяч на виготовлення проектнокошторисної документації. У жовтні 2018 року Підволочи­ ська селищна рада затвердила прог­ раму мобілізації зусиль Підволочи­ ської селищної ради, УДМС України в області по забезпеченню реалізації державної політики у сфері безпеки документів та міграційної політики на 2018-2019 роки на суму – 92,00 тис. грн. Для виконання заходів, передбачених вказаною програ­ мою у 2018 році реалізовано фінансових зобов’язань у сумі 30 тис. грн. 26 липня 2018 року Бережансь­ка міськрада затвердила програму мобілізації зусиль Бережанської міської ради, УДМС України в області по забезпеченню реалізації державної політики у сфері безпеки до­кументів та міграційної політики на 2018-2019 роки на суму – 80,00 тис. грн.


8

СПРАВИ ПОЛІЦЕЙСЬКІ Досьє 102 четвер, 7 лютого 2019 року

За порушення виборчого законодавства передбачена кримінальна відповідальність, – Олександр Богомол

П

ід час виборів Президента 1847 працівників поліції й військовослужбовців Нацгвардії чергуватимуть на ви­ борчих дільницях та патрулюватимуть населені пункти.

Про це заявив під час засідання круглого столу начальник ГУНП в

Тернопільській області Олександр Богомол. На території нашого краю

створено 5 виборчих округів: у Тернополі, Збаражі, Зборові, Теребовлі та Чорткові, а також 1182 виборчі дільниці. За десять днів до початку виборів поліція перейде на посилений варіант несення служби. – Згідно Закону України «Про ви­ бори Президента України» та кален­ дарного плану з основних організаційних заходів підготовки та проведення виборів, працівники поліції з 22 березня будуть охороняти ок­ руж­ні виборчі комісії, а з 27 березня по 29 працівники поліції заступлять на охорону дільничних виборчих ко­ місій. 8 січня працівники поліції спіль­ но з представниками органів місцевого самоврядування почали обстежувати приміщення виборчих дільниць та приміщень окружних вибор­ чих комісій щодо придатності несен­ ня служби та зберігання виборчої до­кументації. 7 дільниць, каже Олек­

сандр Богомол, перебувають в аварійному стані і не придатні до проведення виборів. Контролює поліція і ситуацію щодо порушень, пов’яза­ них з виборчим процесом. – Із загальної кількості фактів можливих порушень, а їх 18, працівники поліції склали 4 адмінпротоко­ ли за статтею 212-13 КУпАП та скерували до суду, вісім направлено в ГУНП Києва, оскільки підприємець, який утримує чи орендує біл-борди, за­реєстрована там, чотири на розг­ ляді, по двох інформаціях не підтвер­ дилася. Олександр Богомол заявив, що поліція є і залишатиметься аполітич­ ною і забезпечуватиме громадсь­кий порядок на теренах міста та області при проведенні передвиборної агітації будь-якими кандидатами. Паралельно з поліцією незалеж­ не спостереження проводять представники Опори. Координатор гро-

мадського спостереження за виборами в Тернопільській області Ольга Галушка каже, що в кожному ок­ рузі працюватиме людина, яка моні­ торитиме дотримання ведення агітації, пізніше стежитиме за роботою окружних виборчих комісій, а у день виборів працюватимуть на дільницях. – Варто зауважити, що фактів мо­ же бути досить багато, а наш склад спостерігачів не такий вже й великий, щоб зафіксувати усі порушення. Закликаю громадськість також звертати увагу і повідомляти про будьякі порушення нам або в поліцію. Недопущення порушень на вибо­ рах – одне з основних завдань спос­ терігачів та правоохоронців, – заува­ жує громадський омбудсмен з захис­ ту виборчих прав у Тернопільській області Ольга Мазаєва. Вона каже, що в українському законодавстві ба­ гато прогалин стосовно використан­ ня політичної реклами, а також відсутність відповідальності. Це одна з основних причин того, що люди не вірять у чесні вибори. – Я буду сама особисто контролювати розслідування всіх злочинів, всіх протиправних дій по виборчих правопорушеннях аж до винесення рішень судами. Я буду моніторити, крім діяльності поліції, діяльність судів і по можливості контролюватиму хід судових справ. Особливо по виборчих злочинах. Учасники зустрічі нагадали, що за порушення виборчого законодавства передбачена кримінальна відповідальність та позбавлення во­ лі на строк від трьох до семи років.

Поліцейські та нацгвардійці можуть позапланово вакцинуватися від кору

М

айже кожного дня у всіх регіонах країни фіксують нові випадки зараження кором, а розмови про те, яке небезпечне це вірусне захворювання, не вщухають ще з грудня минулого року. Хворіють найчастіше діти, однак збільшується кількість хворих і серед дорослих. У обласних засобах масової інформації з’явилася новина, що епідемія охопила військовослужбовців Національної гвардії Тернопільщини. Військо­ві й справді захворіли, але ситуація повністю контрольована і не носить характер епідемії, – зазна­ чає началь­ник центру превентивної медицини ДУ «Територіального медичного об’єднання МВС України по Тернопільській області» Юлій Ни­ колин. – На території області та міста склалася неблагополучна ситуація із захворюваності на кір. Захворювання поширилося і серед військових. Однак, це аж ніяк не слід вважати епідемією, – каже Юлій Володими­ рович. – На лікуванні в момент спалаху перебувало 7 військових, у час­ ти­ни з яких середня ступінь важкос­ ті, у решти – легкий перебіг хвороби. З симптомами вірусного захво-

рювання до медиків звернулося 12 нацгвардійців. Діагностували кір в одинадцяти з них. Через ситуацію з захворюванням відбулося засідання місцевої комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій при Тернопільській міській раді. ЇЇ учасники зок­ рема вирішили прискорити процес вакцинації серед військовослужбов­ ців та інших контактних осіб, а хворих по можливості відправити на лікування до найближчого військового госпіталю МВС. Однак, у зв’яз­ ку з тяжким перебігом хвороби (висока температура) пацієнти не підлягали транспортуванню та продов­ жили лікування в інфекційному від­ ділені Тернопільської міської лікар­ні швидкої допомоги. – Поки частина бійців лікува­ лися, у військовій частині працівники цент­ру превентивної медицини про­

вели необхідні організаційні про­ти­ епі­демічні заходи, – зазначає Юлій Ни­колин. – Зокрема, у військовій час­ тині Нацгвардії проведено вакци­на­ цію проти кору. Відтак, ситуація що­ до захворюваності на вірус у війсь­ ковій частині Тернополя контрольо­ вана. Станом на 28 січня фахівці Тернопільського обласного лабораторного центру МОЗ України в Тернополі зафіксував 256 випадків захворювання. Вірус надзвичайно заразний, він швидко передається від хво­ рої людини до здорової повітрянокрапельним шляхом, більше того, мо­же жити в повітрі до двох годин після того, як інфікована людина за­ лишила приміщення. – Джерелом інфекції при корі є хвора людина, – пояснює Юлій Воло­ димирович. – Кір є висококонтагіоз­ ним захворюванням: наприклад, в приміщенні знаходяться 10 осіб не щеплених від кору, а коли туди потрапляє людина з інфекцією, 9 осіб 100% заразяться. Вакцинація – єдиний спосіб захисту. Ліків від кору на даний момент не існує.

Відповідно до наказу МОЗ Ук­ раїни, весь особовий склад і персонал МВС та Національної поліції віком до 30 років підлягають позапла­ новому щепленню. Вакцини закуп­ лені за державний кошт, а щепитися можна в поліклініці лікарні ДУ «Територіального медичного об’єднан­ ня МВС України по Тернопільській області». Громадянам, віком понад 30 ро-

ків, які хочуть дізнатися, чи знаходяться вони у групі ризику, необхід­ но здати кров на аналіз імуноглобуліну G. За його допомогою можна перевірити, наскільки організм захищений від інфекції кору. Вакцинація не захищає від вірусу на 100%, проте значно зменшує можливість захворіти, пом’якшує пе­ ребіг хвороби та знижує ризик виникнення важких ускладнень.


СПРАВИ ПОЛІЦЕЙСЬКІ четвер, 7 лютого 2019 рокуДосьє 102

Поліція Тернопільської області аполітична і це основне правило, яке ніхто порушувати не буде

П

ро підсумки зробленого у 2018 році та плани щодо вдосконалення діяльності підрозділів Національної поліції в 2019-му розглянули в ході розширеного засідання колегії ГУНП в Тер­ нопільській області. У минулому році, каже начальник Національної поліції краю Олек­ сандр Богомол, правоохоронці роби­ ли усе можливе, аби забезпечити за­ хист прав і свобод громадян, інтере­ сів суспільства і держави від протиправних посягань, стежили за пуб­

лічною безпекою та порядком, боролися з організованою злочинністю та корупцією. Посилили нагляд що­до протидії злочинам у сфері еко­ номічної діяльності, незаконного обігу наркотиків, торгівлі людьми і кіберзлочинності та забезпечення безпеки дорожнього руху. Сприяли оздоровленню криміногенної ситуа­ ції в області. Одне з основних питань, на яке звертатиметься посилена увага – це майбутні вибори. Першочергове зав­ дання правоохоронців – законність, прозорість, вчасне реагування, прий­ няття швидких законних рішень по

зверненнях щодо порушень виборчого законодавства, – заявив головний поліцейський краю. – Підтримання порядку в період перед виборами, взаємодія з гро­мад­ ськими організаціями, які братимуть участь в виборах, як спостерігачі, консультанти, представниками кан­дидатів в президенти. Взаємодія по­винна бути зі всіма. Поліція аполітична і це основне правило, яке ніхто порушувати не буде. На охорону громадського поряд­ ку на час виборів будуть залучені практично всі правоохоронці, наголосив Олександр Богомол. Одні чер­

гуватимуть на дільницях, а інші пра­ цюватимуть над розкриттям усіх пра­вопорушень, які реєструватимуться під час передвиборної кампанії та у день виборів. – Остання декада березня – весь особовий склад поліції буде переведений на посилений варіант несення служби, будуть відкликані усі з відпусток і будуть всі залучені до несення служби. Плануйте уже розрахунок сил та засобів, які у нас будуть. Усі, хто повернуться з зони ООС також залучатимуться до охорони гро­ мадського порядку і забезпечення виборів на дільницях.

9

ПОЛІЦЕЙСЬКІ ПРОЙДУТЬ КУРС ПІДГОТОВКИ З ПРОФЕСІЙНОГО ВЕДЕННЯ ПЕРЕГОВОРІВ

П

оспілкуватися з професійним переговорником та сертифікованим медіатором Євросоюзу Вадимом Рахлісом мали змогу тернопільські поліцейські. Поліцейські Тернопільщини про­ йдуть курс підготовки у центрі «Hol­ mes VS Moriarty», який функціонуватиме на базі детективного агентст­ ва «Холмс». Після складання іспитів правоохоронці отримають серти­фі­ кат професійного переговорника. Правоохоронці навчатимуться за спеціально розробленою програмою, теорію поєднуватимуть з практичними завданнями, відпрацьовувати­ м­уть конкретні ситуації, вироблятимуть алгоритм дій. Заняття буде проводити Вадим Рахліс – експерт зі звільнення заручників, який має майже 20 років досвіду переговорів у екстремальних умовах в Україні, Ізраїлі та Казахстані. Також своїми знаннями з правоохоронцями ділитимуться психолог та психіатр. Окрім поліцейських, здобути фах переговорника також зможуть усі бажаючі – діти, підлітки, дорослі. Во­ ни отримають знання та практичні навички, які стануть хорошою опорою як в особистісних стосунках, так і в професійній діяльності.

Запобігання й протидія домашньому насильству – тема зустрічі правоохоронців та соціальних служб Тернопільщини

П

оліція та представники соціальних служб – це ті люди, які повинні першочергово виїжджати на повідомлення, що надходять на лінію «102» щодо домашнього насильства.

А вже після того, як даний факт підтверджується, вони змушені інформувати протягом доби інші служ­ би, на які покладені обов’язки щодо здійснення заходів по попередженню та протидії насильства. Про механізми співпраці й взаємодії ювеналів та соцслужб говорили на нараді в Тернопільській обл­ держадміністрації. За словами cтаршого інспектора відділу дільничних офіцерів поліції УПД ГУНП в Тернопільській області Василя Дідуха, не завжди виклик та повідомлення про насильство знаходить своє підтвердження. – Якщо взяти взагалі по області за 2019 рік, то нами поставлено на облік 2788 осіб, з яких 248 жінок. Зня­ то з обліку 1973 особи, з яких 106 жі­ нок. Всього на обліку на 1 січня 2019 року перебувало 2839 осіб. Із вступом нового закону «Про запобігання та протидію домашньо­ му насильству» кількість звернень зросла, кажуть працівники ювеналь­ ної превенції. Це свідчить про те, що люди починають довіряти поліцейським і вірити у зміни на краще. – Раніше законодавство не містило стільки обмежувальних та по-

переджувальних заходів. Там був штраф, потім громадські роботи або адмінарешт. Зараз – це і терміновий заборонний припис, і обмежувальний припис, і програми для кривд­ ників. У 2018 році правоохоронці за­ реєстрували та задокументували 2842 адміністративних правопорушення за вчинення домашнього насильства. Одна п’ята кривдників, ка­ же Ігор Івасів – інспектор Управління патрульної поліції в Тернопільсь­

кій області, впродовж року вчиняють насилля повторно. – За 2019 рік ситуація по Тернополю трішки покращилася. За січень ми отримали 191 виклик і склали 31 протокол. Можемо уявити, що буквально кожного дня складається про­токол про домашнє насильство. Але повторність лише десять протоколів. Працівники національної поліції Тернопільської області приділяють увагу щодо попередження вчи­ нення домашнього насильства та недопущення вчинення кримінальних правопорушень на побутовому ґрунті.


10

ОДА ІНФОРМУЄ

Досьє 102 четвер, 7 лютого 2019 року

Завдяки державній підтримці на Тернопільщині Реформа децентралізації на Тернопіллі, як і в Україні, створили 17 інклюзивно-ресурсних центрів

З

авдяки впровадженням інк­люзив­ної освіти в Ук­ раїні більше 14 тисяч діт­ лахів з особливими освітніми потребами можуть відвідувати садочки та школи разом з іншими дітьми.

Глава держави нагадав, що йде­ ться про дітей для яких раніше був повністю недоступним шкільний простір, навчання і зростання у колі однолітків. – Така штучна ізоляція. Уявіть собі дитина була змушена проводи-

ти своє життя у чотирьох стінах. Це мало важкі наслідки і для дітей, і для їхніх родин. А вже зараз ми можемо говорити, що більше 14 тисяч дітей з особливими потребами, що сьогод­ ні навчаються у садочках і школах – це є наші юні співгромадяни, яких уберегли від страждань, від життєвих трагедій, – підкреслив він. Президент також подякував великій громаді ентузіастів – волонтерів, які долучилися до спільної ро­ боти з Першою леді Мариною Порошенко в питанні інклюзивної освіти. Тернопільщина також не залишилася осторонь, а активно включилася в роботу. Протягом 2018 року в області створили 17 інклюзивно-ресурсних центрів у кожному ра­ йоні, відповідно до підписаного Ме­ морандуму між Тернопільською ОДА та Фондом Порошенка. – Інклюзивна освіта – це забезпечення кращого доступу до нав­ чання дітям з особливими потребами та можливість інтегрувати їх у загальноосвітній простір, – переконаний голова ТОДА Степан Барна. За його словами, в області є понад 13 тисяч дітей, які потребують інклюзивного навчання. Загалом, на оснащення ІРЦ Тернопільщини торік виділили майже 3 млн. гривень, ще понад 3 млн. гривень виділили на підтримку осіб з особливими ос­ вітніми потребами. – Держава чи не вперше звернула увагу на освітні потреби «особ­ ливих» діток. Ця проблематика є од­ нією із ключових, адже тепер маємо показати наскільки ми здатні організувати навчальний процес, – наго­ лосив Степан Барна.

одна з найуспішніших

Т

аких можливостей та ресурсів для розвитку громад, які надала реформа децентралізації, розпочата Петром Порошенком, в історії України ще не було. На цьому наголосив Віце-пре­ м’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Ук­ раїни Геннадій Зубко під час пресконферен­ції «Реформи NON-STOP. Мас­штаб змін» . За його словами, децентралізація – це шлях України до Європи. – Це європейська якість жит­тя. Рубікон перейдено, дороги назад не­ ма, ревізія реформи неможлива. Нам вже вдалося сформувати менеджмент нової якості. Вже 62% населен­ ня України проживає в 876 ОТГ, – зауважив він. Про те, що реформа децентралі-

зації – це одна з найуспішніших реформ, які реалізовані на цей момент в Україні, зазначив й голова ТОДА Степан Барна. Цьому підтвердження – бажання людей працювати в напрямку створення об’єднаних територіальних громад, і результати, які маємо в області щодо фінансового наповнення та можливостей, котрі з’являються в громадах. – На Тернопільщині уже 57% на­ селення охоплено ОТГ. У нас ство­ рено 49 ОТГ, і сьогодні саме громади мають можливість вирішувати не тільки як наповнювати бюджет, збільшувати власні доходи, а й як брати на себе відповідальність, – за­ певнив Степан Барна. Ще одна важлива складова розвитку громад – їх спроможність. Динаміка впродовж останніх років показує, що бюджети зросли, поінфор­ мував голова облдержадміністрації.

Результатом розвитку бізнесу Литовська компанія NEVDA представила на Тернопільщині є ліберальна на Тернопільщині проект «Моя школа» політика щодо нього, – С. Барна апровадження інноваційОднією із таких ініціатив, яку і нових освітніх технологій для нас

П

ідприємництво і бізнес є важелем для зміни структури економіки. Він виконує найважливіші соціально-економічні функції.

Зокрема це забезпечення збалансованості попиту і пропозиції на ринку товарів і послуг та створення додаткових робочих місць. Про важ­ ливість підприємництва на території області говорили на Раді регіонального розвитку у селі Скорики Підволочиського району. – Аналізуючи ті зміни, які відбуваються на прикладі Підволочиського району, маємо можливість говорити про зміни, які відбуваються у державі. Елементом пріоритетної політики, яка дає вагомий результат сьогодні, є приклад ТОВ «Україна». Впродовж двох років ми здійс­ нювали максимально ліберальну політику по відношенню до бізнесу. Бізнес отримав повну підтримку і результатом цього є не тільки під-

приємство у цьому районі, а й схожі у Чорткові, Тернополі. До прикладу, на одному з підприємств у Байківцях працює майже 4000 людей. Я сподіваюся, що такі кроки ми будемо робити і надалі, – підреслив голова ТОДА. Також очільник області зазначив, що розвиток малого і середньо­ го бізнесу є одним з пріоритетів сучасної політики. – Тільки та громада, яка буде закладати основи для розвитку малого бізнесу, для будівництва індуст­ ріальних парків, для створення передумов залучення інвестицій, може говорити про перспективу своєї діяльності в майбутньому. Додам, що у цьому році з шести мільярдів гривень, які були вкладені держбюджетом у підтримку агропромислового комплексу, майже 170 мільйонів підтримки отримали підприємства і фізичні особи, які тримають нетелів у Тернопільській області, – зауважив Степан Барна.

З

них технологій у роботі багатьох галузей та сфер життєдіяльності – це вимога часу. А тому, щоб бути сучасни­ ми та ефективними, в області підтримують багато ініціатив, спрямованих на покращення та оптимізацію роботи.

представила в Тернопільській області литовська ком­панія NEVDA, є проект «Моя школа», що передбачає електронну систему оцінок, розкладу та відвідування. Її представники зустрілися з заступником голови ТОДА Юрієм Юриком. – Ваша делегація і ваша місія в частині впровадження ІТ-техноло­гій

є важливою. А впровадження цього проекту в освітніх закладах області буде однією із важливих точок спів­ праці щодо зміни балансу зовнішньо-торгівельного обороту і прямих інвестицій Литви в Україні, – звернувся Юрій Юрик. – Як в Україні, так і на Тернопільщині ІТ-напрямок динамічно роз­вива­ється. А хороші спеціалісти отримують престижну заробітну плату. – Впровадження цих технологій якісно змінюють різні напрямки діяльності. І якщо ми говоримо про ос­ віту, то за останні чотири роки в бу­ дівництво, реконструкцію шкіл, їх мо­дернізацію, придбання шкіль­но­ го обладнання, шкільних автобусів було вкладено близько 300 млн. грн. Водночас, на електронний докумен­ тообіг перейшла уже й Тер­но­піль­ ська ОДА. Тому інформаційна система для шкіл «Моя школа» – на часі. І це практичний предмет для обговорення і впровадження ваших технологій на Тернопільщині, – підкрес­ лив заступник голови ОДА.


НОВИНИ З МІСТА

Все більше тернополян обирають запис до сімейних лікарів через систему «Електронна реєстратура»

У

же другий рік в Тернопільських закладах охорони здо­ро­ в’я успішно функціонує онлайн-послуга «Електронна ре­ єстратура», завдяки якій тернополяни мають можливість оперативно, через інтернет, не перебуваючи у черзі в поліклініці, записатися на прийом до сімейного лікаря чи педіатра.

Водночас медикам така інновація дозволяє оптимізувати роботу та спростити саму процедуру прийому хворих. Як результат – пацієнти от­ римують, а лікарі – надають якісні медичні послуги. Наявна електронна медична сис­ тема на даний час активно викорис­ товується для впровадження в роботу первинної ланки статистики ІСРС, яка дає широкі можливості у вивченні причин звернень пацієнтів в заклад, чітко контролювати та аналізувати роботу медичних працівників, а також вивчати потреби закладу в розширенні сфери медичних послуг, які користуються попитом у жителів міста. Планується також, що онлайн-система «Електрон­ на реєстратура» в майбутньому буде пристосована для використання з «Соціальною картою тернополянина», а також наразі вивчається мож-

ливість і доцільність впровадження електронного рецепта, щоб забезпечити медикаментами пільгові категорії населення. Проведенню таких позитивних змін у роботі медзакладів Тернополя сприяло прийняття медичної реформи в Україні, а саме: реорганізація закладів охорони здо­ров’я у комунальні некомерційні під­приємст­ ва, оновлений механізм фінансуван­ ня медичних закладів, що надають первинну медичну допомо­гу та під­ писання пацієнтами декларацій з сі­ мейними лікарями/педіатрами. Зокрема, станом на січень 2019 року, 75% загального населення Тер­ нополя (більше 122 тис. дорослих та 42 тис. дітей) уже обрали свого сімейного лікаря чи педіатра і підписали з ними декларації, а як спосіб запису до лікарів, все більше тернополян різних вікових категорій оби­

рають онлайн-послугу «Електрон­на реєстратура». Отож, записати дитину на прийом до педіатра через «Електронну реєстратуру» можна на сайті http:// www.tmdkl.te.ua/. Запис до вузькопрофільного спеціаліста здійснюється педіатром одразу ж на прийомі. Реформа охорони здоров’я передбачає безкоштовне відвідування вузькопрофільного спеціаліста за наявності направлення педіатра. Педіатру доступний графік роботи вузькопрофільного спеціаліста, він записує пацієнту дату і час прийому та бронює час в графіку відповідного спеціаліста. Це дає можливість уникати повторного відвідування пацієнтом реєстратури, а отже і скоротити час відвідування закладу. Для дорослого населення Тернополя сервіс «Електронна реєстра­ тура» доступний на сайті «Цент­ру первинної медико-санітарної допомоги» http://www.medical.te.ua/, де кожен пацієнт у зручний для нього час зможе записатись на прийом до свого сімейного лікаря. Пацієнтам, які здійснили запис на прийом до лікаря через веб-сайт Центру, до реєстратури звертатись не потрібно, адже їхня амбулаторна карта та талон на прийом вже будуть знаходитись у кабінеті сімейного лікаря. У Тернополі використання медичної інформаційної системи покращило якість обслуговування населення, оскільки робота в одному інформаційному середовищі дозволяє лікарю первинної ланки оперативно отримувати інформацію щодо результату відвідування пацієнтом вузькопрофільних спеціалістів, а використання лікарем електронної картки дозволяє економити час на її заповнення, отже – лікарі швидше обслуговують пацієнтів.

цинації серед дорослих та дітей. У Тернополі діти до 18 років можуть безкоштовно вакцинуватися за календарем та надолужити про-

пущені щеплення у поліклінічних відділеннях міської дитячої комунальної лікарні за адресами: вул. Федьковича, 16, бульв. Д. Галицького, 28, вул. Миру, 11, вул. Київська, 12, просп. Злуки, 57 та вул. Морозенка, 7. Не підлягає вакцинації лише невелика кількість дітей: тим, яким проводять переливання крові; яким призначена імуносупресивна терапія, а також діти, які мають непереносимість білка. Для того, щоб вберегти таких дітей від інфекції, медики радять таким пацієнтам та їх батькам перебувати вдома протягом 21-го дня. Нагадаємо, для проведення вакцинації проти кору батькам потрібно звернутися у Тернопільську місь­ ку дитячу комунальну лікарню або до дільничного лікаря-педіатра.

У Тернополі зростає кількість хворих на кір

В

ід початку 2019 року у Тернополі, як і в Україні в цілому, спостерігається неблагополучна епідемічна ситуація із захворюваності на кір. Зокрема, як повідомляють у відділі охорони здоров’я та медичного забезпечення міської ради, протягом грудня 2018 року – січня 2019 року в Тернополі зареєстровано 631 випадок кору, половина з кількості хворих – це діти. Тернопільські медики закликають батьків обов’язково вакцинува­ ти дітей, дотримуватися термінів ка­ лендаря щеплень, і якомога швидше провести щеплення, якщо пропустили планову вакцинацію, адже ріст захворюваності, насамперед, по­ в’язаний із недостатнім рівнем вак-

четвер, 7 лютого 2019 року Досьє 102

11

У Тернополі обрали студентів, за яких міськрада оплачуватиме навчання в магістратурі

К

онкурсною комісією нещодавно був затверджений рекомендований список кандидатів формування муніципального замовлення спеціалістів для виконавчих органів ради та комуна­ льних установ міської ради. На підставі поданих документів та, враховуючи результати голосування і проведеної співбесіди, з 16 кандидатів відібрано вісім студентів спеціальності «Дошкільна освіта» та одного студента напрямку під­ готовки «Правознавство», за яких Тернопільська міська рада буде оп­ лачувати навчання в магістратурі уже з вересня цього року. Як було визначено під час роботи комісії,

са­ме ці професії у Тернополі є найбільш актуальними і такими, що по­т­ ребують заміщення кваліфіковани­ ми фахівцями. Згідно із порядком формування муніципального замовлення, дев’ять відібраних спеціалістів, з якими будуть укладені договори, після завер­ шення вищого навчального закладу повинні відпрацювати не менше трьох років у комунальних підприємствах, установах, організаціях або виконавчих органах міської ради. Як повідомляв раніше міський голова Тернополя Сергій Надал, від­ повідне рішення було прийняте з ме­ тою мотивування молодих людей залишатися у рідному місті та працювати у структурах органу місцевого самоврядування.

Затверджено план заходів з реалізації Міжнародної Хартії відкритих даних

Н

а засіданні виконавчого комітету міськради зат­ верджено план заходів та дій з реалізації принципів Міжнародної Хартії відкритих даних у Тернопільській міській раді. Згідно із планом дій, направленим на виконання принципів Хартії, відповідними виконавчими органами Тернопільської міської ради у 2019 році заплановано здійснити низку важливих заходів. Зокрема: – забезпечити оприлюднення та оновлення відкритих даних, відповідно до визначених нормативних документів; – розробити інструкції та методичні рекомендації для роботи з відкритими даними; – провести ряд навчань та консультацій щодо правил створення якісних наборів відкритих даних для призначених посадових осіб; – напрацювати зміни до стратегії на основі результату проведеного аудиту даних та залучення розпорядників та користувачів даних; – написати проект для отриман­

ня національної та міжнародної під­ тримки щодо впровадження сервісів на базі відкритих даних; – на порталі відкритих даних опу­ блікувати реєстри наборів даних уп­ равлінь ТМР, які становлять суспіль­ ний інтерес. Планом заходів передбачається забезпечення публікації всіх обо­в’яз­ кових наборів даних, постійного інформування громадськості про результати виконання Плану.


12

ЗАПОБІГТИ! ВРЯТУВАТИ! ДОПОМОГТИ! Досьє 102 четвер, 7 лютого 2019 року

Рятувальники впродовж 2018 року робили усе для створення умов безпечного життя населення

У

2018 році діяльність Управління ДСНС України у Тернопільські області зосереджувалася на створенні умов безпечної життєдіяльності населення, реалізації положень Кодексу цивільного захисту України, вдосконаленні та подальшому розвитку державної системи цивільного захисту.

В силу змін природного середовища та техногенної обстановки кіль­ кість надзвичайних подій в області зростає. Так впродовж минулого ро­ ку на Тернопільщині виникло 6 над­ звичайних ситуацій. Внаслідок яких 1 людина загинула та 47 осіб (з них 39 дітей) постраждало. Зокрема, зареєстровано випадки захворювання тварин на африкансь­ ку чуму свиней у Бучацькому, Шумському та Зборівському районах. По­ дії такого характеру класифікуються, як Надзвичайні ситуації, пов’язані з епізоотією, інфекційним захворюван­ ням тварин. Тричі виникали надзви­ чайні ситуації через масове отруєння людей: у Збаражі в дитячому садку, у Борщові, в закладі громадського харчування та в одному із сіл Креме­ нецького району, в загальноосвітній школі І-ІІ ступенів. Надзвичайна ситуація об’єктового рівня, яка виникла внаслідок падіння та загорання літального апарату мала місце 10 серпня поблизу с. Панівці Борщівсь­ кого району. Рятувальники, що при­ були за викликом ліквідували пожежу та виявили під уламками тіло загиблого пілота. У вересні минулого року у лісосмузі поблизу с. Вілія Шумського району під час пошуку металобрухту виявлено вибухонебезпечні предмети часів Другої Світової війни. Ця подія класифікована, як Надзвичайна ситуація та триває й досі в зв’язку із масштабами, адже за період проведення робіт пі­ ротехнічною групою вже виявлено та знешкоджено понад 370 снарядів. Те­риторія, площею 4 гектари, згідно плану роз­мінування на 2019 рік, обсте­жується та поступово очищається. По­дібна надзвичайна ситуація мала місце і в Тернопільському районі, по­б­лизу се­лища В. Бірки, лікві­ дація на­с­лідків якої тривала з 2015 по 2018 роки. Загалом поблизу В. Бірок обстежено 3 гектари землі, виявлено, транспортовано й знище­но 319 вибухонебезпечних предметів. Загалом, впродовж року особо-

вий склад групи піротехнічних робіт 271 раз залучався до проведення робіт із розмінування, в ході яких виявлено та знищено 1018 вибухонебезпечних предметів різного типу (артилерійські снаряди, мінометні міни, ручні гранати, авіаційні бомби, інженерні міни, тощо). Всього обс­те­ жено близько 29 га території області. Варто зауважити, що оперативний розрахунок піротехнічного підрозділу УДСНС, окрім робіт на території області, залучався до лік­відації наслідків надзвичайної ситуації по­ в’язаної із вибухами на 6 арсеналі боєприпасів військової частини Міністерства оборони України, що поблизу смт. Дружба Ічнянського району Чернігівської області, де у жовт­ ні минулого року виникла пожежа. Рятувальники працювали над очищенням території від вибухонебезпечних предметів. Всього на момент ліквідації НС було перевірено та очи­ щено від боєприпасів 133 га терито­ рії, вилучено та знешкоджено 2224 вибухонебезпечних предметів різного типу. Тернопільський підрозділ працював там майже 2 місяці. У минулому році на Тернопільщині збільшилася й кількість пожеж, в порівнянні із попереднім, 2017 ро­ ком, на 15,5 %. Впродовж року рятувальники ліквідували 1 тисячу 336 пожеж, врятували з вогню 76 людей (з них 30 неповнолітніх), а також 804 будівлі, 71 одиницю техніки та матеріальних цінностей на суму 205 мільйонів гривень. Нажаль, на 19,5% зросла й кількість загиблих на пожежах – 49 осіб втратили життя у вогні, 30 – одержали травми. Середній показник загибелі людей внаслідок пожеж на 100 тис. населення складає 4,7 осіб. З 49 загиб­ лих внаслідок пожеж, впродовж 2018 року, найбільше людей похилого віку (25 чол.) та безробітних (13 чол.). Причинами виникнення пожеж були: необережне поводження з вог­ нем 763 випадки; по­рушення правил пожежної безпеки при влашту-

ванні та експлуатації електроустановок 327 випадків; порушення пра­ вил пожежної безпеки при влаштуванні та експлуатації печей 130; ди­ тячі пустощі з вогнем 16. Зросла (на 41%) кількість пожеж у природних екосистемах, в минулому році їх було 413 (проти 293 у 2017). Загальна площа пожеж склала 284.5 га (проти 380 га у 2017 році). Співробітники ДСНС рятують лю­дей не лише на пожежах. В 2018 році під час ліквідації наслідків ДТП врятовано 23 громадян, при необережному поводженні на воді 18, при подіях іншого характеру 28, під час виїздів на запобігання нещасних ви­ падків 226. Щоб оперативно реагувати на усі виклики необхідно мати потужну мережу пожежно-рятувальних підрозділів. На сьогодні велику допомо­ гу ДСНС надають підрозділи місцевої пожежної охорони. Завдяки розвинутій мережі таких підрозділів в Тер­ нопільській області вдалось значно скоротити час прибуття пожежнорятувальних підрозділів до місця ви­ клику, а це дає можливість врятувати більше людських життів та матеріальних цінностей. Сьогодні в області функціонує 39 місцевих пожеж­ них команд, з них 23 – в ОТГ. В рамках реалізації Пілотного проекту в 2016-2018 роках додатково вдалось відкрити 17 місцевих пожежних команд з них у 2018 році стали до бойового чергування 5. В підрозділах місцевої пожежної охорони несуть службу 166 осіб на 44 пожежних автомобілях. А на базі навчального пункту аварійно-рятувального заго­ ну спеціального призначення Управ­ ління організовано навчання за нап­ рямком «Спеціальна підготовка пра­ цівників місцевої пожежної охорони». Навчання вже пройшли 83 працівники місцевих пожежно-рятува­ ль­них підрозділів, що складає 50%. Для реагування на надзвичайні ситуації радіаційного та хімічного характеру створено та діє спеціалізоване відділення, яке здійснює рятувальні роботи з нейтралізації, та ліквідації наслідків аварій на хімічно-небезпечних об’єктах, проведен­ня перезатарювання хімічно-небезпеч­ них речовин та подальше їх транс­ портування до місць знешкодження. Тому підрозділ залучається на ліквідацію надзвичайних подій, які супроводжуються розливом небезпеч­ них хімічних речовин на території області. До прикладу, у серпні 2018 у селі Озерна Зборівського району ліквідовували наслідки ДТП під час якої перекинувся причеп автоцистерни із дизельним паливом в кількості 10 тонн. Також у структурі підрозділу Управління функціонує пошуковорятувальне відділення, яке працює на об’єктах туристичних відвідувань, лісових масивах, спелеологічних ра­ йонах, пересічній місцевості, на місцях техногенних завалів, заглиблень

(колодязів), підземних порожнинах та інших важкодоступних місцях, фа­ хівці здійснюють пошук та рятуван­ ня потерпілих, а також, у разі необхідності, надають долікарську допо­ могу постраждалим. У липні 2018 ро­ку рятувальники провели оперативну евакуацію тіла загиблої людини із дна колодязя глибиною 57 м у с. Кордишів Шумського району. Про­ тягом 2018 року у пошуково-рятувальному відділенні пройшли реєст­ рацію та інструктаж із дотримання заходів безпеки 668 осіб в складі 62 туристичних груп, процес переміщення яких піддавався постійному моніторингу з боку ДСНС. Особливої уваги заслуговує відділення водолазно-рятувальних ро­ біт, створення якого розпочалось ще у 2013 році, з того часу проведена значна робота, щодо навчання особового складу, приведення нормативно-правових актів і документів у відповідність до чинного законодавства, та забезпечення відділення належним оснащенням і споряджен­ ням. Підрозділ функціонує у постійній готовності, та може проводити аварійно-рятувальні і пошукові роботи на водних об’єктах. У червні 2018 року проведено сертифікацію відділення у міжвідомчій атестацій­ ній комісії. Особовий склад відділен­ ня пройшов навчання у спеціалізованих навчальних закладах та от­ римав відповідні документи та допуски до роботи. Також проведено навчання особового складу відділен­ ня в м. Катовіце (Польща) за прог­ рамою медична допомога, охорона та рятування людей на водних об’єк­ тах. Відповідно до покладених обо­ в’яз­ків у 2018 році підрозділ 6 разів залучали за призначенням. Водолази здійснювали на водоймах області по­ шук й підняття людей, загиб­лих на воді та транспортного засобу. Та­кож проводились різні заходи, спрямовані на забезпечення охорони жит­ тя людей на водних об’єктах, запобігання надзвичайним ситуаціям, за­ гибелі і травматизму людей на воді. Для забезпечення пожежної без­ пеки на обліку в органах державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки за­ ре­єстровано 16875 об’єк­тів із них:

6912 об’єктів органів влади, 721 об’єкт із високим ступенем ризику, 1565 об’єк­тів із середнім сту­пенем ризику та 7677 об’єктів із незначним ступенем ризику. Проведено планових перевірок об’єктів органів влади – 2118, суб’єк­ тів господарювання – 366, позапланових перевірок виконання приписів органів влади – 605, суб’єктів господарювання – 115. На виконання рішення Кабінету Мі­ністрів України від 28.03.2018 №11 проведено позапланові перевірки ста­ну техноген­ної та пожежної безпеки 1778 закладів, з них у: 1217 загальноосвітніх нав­ чальних закладах; 77 закладах охорони здоров’я із стаціонарним лікуванням, 484 торгівельних підприємствах (торгівельні центри, багато­ функціональні будинки і комплекси), культурно-видовищних та доз­ віллєвих закладах. За зверненням громадян про порушення суб’єкта­ ми господарювання їх законних прав проведено 3 позапланові перевірки дотримання норм пожежної безпеки та 4 позапланових перевірки під­ приємств за власним бажанням. За порушення та невиконання вимог пожежної безпеки складено 2858 протоколів про адміністратив­ не правопорушення. До адміністративної відповідальності у вигляді штрафу притягнуто 2402 особи на суму 98 тисяч гривень. Винесено 432 попередження, оголошено 17 усних зауважень, також передано 7 адміністративних протоколів на розг­ляд трудових колективів. Окрім цього, за результатами перевірок у сфері державного нагляду (контролю) з по­ жежної та техногенної безпеки подано до адміністративного суду 37 по­ зовних заяв щодо застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), із них 29 (10 закладів освіти, 4 заклади охорони здоров’я, 15 торгово-розважа­льних закладів) позовів щодо об’єк­тів, які перевірені на виконання про­токо­ льного рішення від 28.03.2018 №11, виданого за результатами засідан­ня Кабінету Міністрів України та на­ка­ зу Державної служби з надзви­чай­ них ситуацій України від 28.03.2018 №202 «Про здійснення позаплано­ вих перевірок».


ДФС У ТЕРНОПІЛЬСЬКІЙ ОБЛАСТІ ІНФОРМУЄ

четвер, 7 лютого 2019 року Досьє 102

13

Підприємців позбавили ліцензій за продаж Легальна зарплата суттєво наповнює місцеві бюджети алкоголю та тютюну неповнолітнім

П

ротягом січня-грудня 2018 року управлінням контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДФС у Тернопільській області проведено 412 перевірок суб’єк­ тів господарювання, які здійснюють роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами. До порушників застосовано фінансові санкції на суму 8 млн. 572,5 тис. гривень. За результатами проведених пе­ ревірок в усіх випадках встановлено порушення Закону України від 19.12.95 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і пло­ дового, алкогольних напоїв та тютю­ нових виробів». Зокрема, 125 фактів торгівлі алкогольними напоями

за цінами, нижчими від встановлених мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін; 51 факт реалізації алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці; 31 факт прода­ жу алкогольних напоїв та тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років; 11 фактів роздрібної торгівлі тютюновими виробами за ці-

Відповідальність за несвоєчасну сплату ПДФО за наслідками поданої декларації про майновий стан і доходи

Г

оловне управління ДФС у Тернопільській області нагадує, що відповідно до п. 179.7 ст. 179 Податкового кодексу фізична особа зобо­в’я­ зана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в по­ да­ній податковій декларації. Згідно з п. 126.1 ст. 126 ПКУ у ра­зі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов’я­ зання протягом строків, визначених ПКУ, такий платник податків притягується до відповідальності у виг­ ляді штрафу у таких розмірах:

– при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за ос­ таннім днем строку сплати суми гро­ шового зобов’язання, – у розмірі 10% погашеної суми податкового боргу; – при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, – у розмірі 20% погашеної суми податкового боргу. Крім цього, при нарахуванні суми податкового зобов’язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного ви­ явлення платником податків помилок відповідно до ст. 50 ПКУ, – після спливу 90 календарних днів, нас­ туп­них за останнім днем граничного строку сплати податкового зобо­ в’я­зання нараховується пеня. Згідно з п. 129.4 ст. 129 ПКУ на суми грошового зобов’язання, виз­на­ ченого п. п. 129.1.3 п. 129.1 ст.129 ПКУ (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кож­ ний календарний день прострочення у його сплаті, починаючи з 91 ка­ лендарного дня, що настає за остан­ нім днем граничного строку сплати податкового зобов’язання, із розрахунку 100% річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

нами, вищими від максимальних роз­ дрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів; 5 фактів роздрібної торгівлі алкогольними напоями та 21 факт роз­ дрібної торгівлі тютюновими виробами без ліцензії. Крім того, встановлено 27 пору­ шень Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадсь­ кого харчування та послуг». Також впродовж минулого року анульовано 389 ліцензій на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями, в тому числі 43 ліцензії за порушення вимог Зако­ ну України №481 в частині продажу алкогольних напоїв особам, які не досягли 18 років. Анульовано 297 лі­ цензій на пра­во здійснення роздріб­ ної торгівлі тютюновими виробними, в тому чис­лі 26 ліцензій за пору­ шення вимог Закону України №481 в частині про­дажу тютюнових виро­ бів особам, які не досягли 18 років. Загалом, станом на початок 2019 року на території області є 4530 діючих ліцензій, з них 2484 – на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та 2046 на пра­ во здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами.

В

иплата заробітної плати у розмірі вище мінімальної, ліквідація зарплатної заборгованості, дотримання законодавства про оплату праці – та ніша діяльності, де фіскальна служба діє спільно з органами місцевого самоврядування. Завдяки такому тандему суб’єк­ ти господарювання працюють у пра­ вовому полі, дотримуючись тру­до­во­ го законодавства, а місцеві бюд­жети отримують додаткові надход­ження від податку на доходи фізичних осіб. Так, впродовж 2018 року праців­ ники територіальних органів ГУ ДФС у Тернопільській області на спільних з органами місцевої влади засіданнях комісій заслухали керівників 35 підприємств, які допустили заборго­ ваність із виплати заробітної пла­ти, податку на доходи фізичних осіб та єдиного соціального внеску. За нас­ лідками проведеної роботи 34 суб’єк­ ти господарювання виплатили заборговану зарплату на суму 6 млн. 72 тис. гривень. Вони також сплатили 10,6 тис. гривень податку на доходи фізичних осіб та 100,3 тис. гри­ вень єдиного соціального внеску. Фахівці фіскальної служ­би проводили індивідуальну роз’ясню­ва­

ль­ну роботу з керівниками 164 підприємств. Результатом таких вжитих заходів є те, що 163 юрособи по­ гасили 7 млн. 739,1 тис. гривень заборгованої заробітної плати, 2 млн. 535 тис. гривень податку на доходи фізичних осіб та 4 млн. 751,5 тис. гри­ вень єдиного внеску на загально­обо­ в’язкове державне соцстрахування. Працівники територіальних органів ДФС в області спільно з органами місцевої влади проводять конт­ роль за дотриманням платниками податків чинного законодавства про оплату праці. Впродовж 2018 року на засіданнях комісій заслухали керівників 306 підприємств та орга­ нізацій, де заробітна плата виплачувалась у мінімальному чи нижче роз­мірах. За наслідками проведеної ро­боти 289 підприємств підвищили рі­вень виплати зарплати. Як наслідок, до бюджету надійшло 1 млн. 181,7 тис. гривень податку на доходи фізичних осіб та 1 млн. 392,5 тис. гривень єдиного внеску. Проведена роз’яснюваль­на робо­ та з питань із 633 суб’єктами господарювання області. Опісля цього 604 підприємст­ва підвищили рівень виплати зарплати. До бюд­же­ту надійшло 9 млн. 24,3 тис. гри­вень податку на доходи фізичних осіб та 10 млн. 801,8 тис. гри­вень єдиного внеску.

На Тернопільщині сплатили майже 84 мільйони податку на нерухоме майно

В

продовж січня-грудня 2018 року суб’єкти господарювання та громадяни Тернопілля сплатили 83 млн. 885,4 тис. гривень податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Порівняно з 2017 роком надход­ ження цього платежу зросли на 31 млн. 750,1 тис. гривень або на 60,9%. Варто зазначити, що юридичні особи сплатили 53 млн. 292,8 тис. гривень податку на нерухомість, що

на 17 млн. 127 тис. гривень більше, ніж позаторік. Фізичні особи у 2018 році перерахували до місцевих бюджетів 30 млн. 592,7 тис. гривень цього платежу, що на 14 млн. 623,1 тис. гривень більше порівняно з 2017 роком. Лише у грудні минулого року платники сплатили 3 млн. 854 тис. гривень податку на нерухомість. По­рівняно з відповідним періодом 2017 року надходження цього платежу зросли на 1 млн. 414,7 тис. гри­ вень або 58%.

Розстрочення та відстрочення податкового боргу

К

онтролюючі органи мають право надавати відстрочення та розстрочен­ ня податкового боргу на підставі заяви платника податків, прийнятого контро­люю­ чим органом відповідного рі­ шення та укладеного договору про розстрочення (відстрочення) податкового боргу. Крім того, відповідно до п. 65 під­ розділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу Ук­ раїни тимчасово (до 01 січня 2020 року) контролюючий орган за заявою платника податку надає розст­ рочення (рівними частинами) спла-

ти ПДВ на термін, зазначений у зая­ ві платника податку, але не більше 24 календарних місяців, без нара­ хування процентів, пені та штрафів, визначених ПКУ, при ввезенні на митну територію України з поміщен­ ням в митний режим імпорту облад­ нання та комплектуючих, що класи­ фікується за визначеними у п. 65 під­ розділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ товарними підкатегоріями згідно з УКТ ЗЕД. При наданні розстрочення спла­ ти податку на додану вартість норми ст. 100 ПКУ не застосовуються. Порядок надання розстрочення сплати ПДВ та застосування забезпечення відповідно до п. 65 підроз-

ділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ встановлюється КМУ. При цьому розстрочення сплати податку на додану вартість згідно з п. 65 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ не надається при ввезенні на митну територію Ук­раїни у митному режимі імпорту обладнання, якщо воно має поход­ ження з країни, визнаної державоюокупантом згідно із законом України та/або визнаної державою-агресором по відношенню до України згід­ но із законодавством, або ввозиться з території такої держави-окупанта (аг­ресора) та/або з окупованої території України, визначеної такою згідно із законом України.


14

РІЗНЕ

Досьє 102 четвер, 7 лютого 2019 року

У Тернопільській митниці обговорили проблемні питання при оформленні транспортних засобів на іноземній реєстрації

Нa почaтку зустрічі нaчaльник Тернопільської митниці ДФС Оксa­ нa Aнтонович коротко проінформу­ вaлa учaсників зaходу про підсумки роботи митниці у 2018 році та від­ знaчилa зростaння нaдходжень мит­ них плaтежів до бюджету. Учaсники наради обговорили та­ кож новaції тa зміни зaко­но­дaвствa, зумовлені набранням чин­ності Зако­ нів України №2611-VIII та №2612-VIII, які запровадили новий порядок мит­ ного оформлення транс­портних за-

У

приміщенні Тернопільської митниці ДФС відбулaся спільнa нaрaдa керівництва митниці з декларантами та митними брокерами облaсті щодо проблемних питань, які виникають при здійсненні митного оформлення транспортних засобів, які були у використанні та що перебували у мит­ ному режимі тимчасового ввезення або транзиту, та з метою нaлaгодження нaпрямів ефективної співпрaці.

собів на іноземній реєстрації. Працівники митниці наголосили присутнім на дотриманні вимог Тим­ часового порядку виконання митних формальностей під час здійснення митного оформлення транспортних засобів для їх вільного обігу на митній території України, затвердже­ но­го постановою КМУ від 12 грудня 2018 року №1077, при здійсненні митного оформлення транспортних засобів, які були використані та перебували у митному режимі тимча-

сового ввезення або транзиту, відпо­ відальності за порушення митних правил при ввезенні громадянами України автомобілів на іноземній реєстрації, а також на особливостях справляння акцизного податку при легалізації громадянами транспорт­ них засобів. Так, начальник митного посту «Тернопіль-центральний» Іван Шлю­ сар зазначив, що 22 лютого 2019 ро­ ку спливає термін пільгового періоду застосування ставки акцизного податку (коефіцієнт 0,5) для митно­ го оформлення автомобілів на іноземній реєстрації. Після цього часу власники таких авто будуть сплачувати акцизний податок за пов­ною ставкою, як це передбачено чинним законодавством. За словами заступника начальни­ ка митниці – начальника управління протидії митним правопорушен-

ням Володимира Петрука, протягом 180 днів з початку дії закону, а саме до 24 травня 2019 року, діє пільговий період, після закінчення якого при перевищенні строку тран­зиту або тимчасового ввезення транс­порт­но­ го засобу на іноземній реєст­рації більше ніж на 30 діб власнику такого авто загрожує штраф у розмірі 170 тис. грн. або конфіскація транс­ портного засобу за рішенням суду. Крім цього, деклaрaнтaм тa бро­ керaм повідомили про основні пору­ шення і помилки, які допускaються ними при здійсненні деклaрувaння товaрів і трaнспортних зaсобів, тa передбaчену відповідальність. У свою чергу митні брокери та представники бізнесу мали змогу звернутися до керівництва митниці з проблемними питаннями, які виникають при здійсненні митних процедур.

формацію: організаційна структу­ра та опис діяльності компанії, результати діяльності, ліквідність і зо­бо­ в’я­зання, довкілля, кадрова політика, ризики, дослідження та інновації, фінансові інвестиції, перспективи розвитку, корпоративне управ­ління. Звіт про управління подається разом із фінансовою звітністю, а значить, до того ж органу. Але в залежності від того, чим займається компанія, органи ці можуть відрізнятися. Банки подають звіти в НБУ, акціонерні товариства – в Нацкомісію з цінних паперів та фондового ринку, страхові – в Нацкомфінпослуг. Але будь-яка юрособа, без винятків, подає фінансові звіти до органів фіс­ кальної служби та статистики. Чи виплата дивідендів у грошовій формі є контрольованою операцією? Виплата нерезидентам дивіден­ дів у грошовій формі не впливає на об’єкт оподаткування податком на прибуток такого платника. Тому та­ ка операція не є контрольованою. Операції відносять до контрольованих, аби проконтролювати таку операцію на відповідність принципу «витягнутої руки» із застосуванням методів встановлення такої від­ повідності, передбачених пунктом 39.3 Податкового кодексу України. Жоден із цих методів не можна застосувати до виплати дивідендів на користь нерезидента. Отже, не існує законодавчо визначеної можливості проконтролювати таку операцію на відповідність принципу «витягнутої руки». Тому визнавати зазначену операцію контрольованою та

включати її до звіту про контрольовані операції немає сенсу. Якщо дивіденди нерезидентам виплачують у негрошовій формі, до таких операцій застосовують правила трансферного ціноутворення. Чи здійснюється за підсумками податкового (звітного) кварталу коригування фінансового ре­зультату до оподаткування на суму 30% вартості товарів, робіт та послуг, придбаних у нерезидентів, якщо критерії контрольованих операцій платник може визначити тільки за підсумками року? Оскільки можливість дотриман­ ня платниками податків процедури ідентифікації контрольованої або не­ контрольованої господарської опе­ рації, а також методології визначен­ ня ціни такої операції за принципом «витягнутої руки» відповідно до ви­ мог ст. 39 Податкового кодексу Ук­ раїни (далі – ПКУ) існує лише за підсумками податкового (звітного) ро­ ку, коригування (збільшення) фінан­ со­вого результату відповідно до п.п. 140.5.4 п. 140.5 ст. 140 ПКУ за результатами податкового (звітного) кварталу, півріччя, 9 місяців платни­ ком податку не здійснюється. Чи правда, що з 1 січня 2019 року для суб’єктів господарювання збільшено строк на оскарження податкового повідомлення-рішення в рамках адмінпроцедури? Так, дійсно з нового року скаргу можна подавати протягом 10 робочих днів, наступних за днем отриман­ ня оскаржуваного рішення. Водночас на ухвалення самого податково-

МЕНШЕ МІСЯЦЯ ЗАЛИШИЛОСЯ, ЩОБ РОЗМИТНИТИ АВТО ЗІ ЗНИЖКОЮ

У

Тернопільській митниці ДФС звертають увагу, що період здійс­нення митного оформлення легкових транспортних засобів із застосуванням коефіцієнта 0,5 при оподаткуванні акцизним податком минає 22 лютого 2019 року, тобто вже через 15 днів. Винятком є електромобілі. Для громадян, котрі планують легалізувати свій автомобіль, у зоні діяльності митниці функціонує два місця, де здійснюють оформлення транспортних засобів. Тож варто звернутися у відділ митного оформ­ лення №1 митного посту «Тернопіль – центральний», який знаходиться за адресою вул. Текс­тильна, 28а або ж відділ митного оформлення №2 митного посту «Тер­нопіль – цент­ ральний» – вул. Текстильна, 38. При виникненні запитань щодо особливостей ввезення та розмитнення транспортних засобів на іноземній реєстрації телефонуйте на но­ мер «гарячої лінії» (0352) 43-03-21, яка діє у Тернопільській митниці ДФС.

Актуальні питання звітності, дивідендів та податку на прибуток

А

ктуальні питання оподаткування, трансфертного ціноутворення, а також податку на прибуток пояснила начальни­ ця Львівського управління Офісу ВПП ДФС Нонна Багмет.

Відомо, що підпри­ємствам за наслідками 2018 року разом з фінансовою звітністю слід подавати консолідований звіт про управ­ ління. Що це за звіт і в який термін його подають? Постановою КМУ від 11 липня 2018 року №547 внесено зміни, що вносяться до порядку подання фінансової звітності, а саме: Підприємства (крім бюджетних установ, мікропідприємств та малих підприємств) подають разом з річною фінансовою звітністю звіт про управління. У разі подання підприємством консолідованої фінансової звітності, подається консолідований звіт про управління. Серед­ні підприємства мають право не відображати у звіті про управління не-

фінансову інформацію. Звіт про управління – це документ, в якому компанія розповідає про свої поточні справи та плани на майбутнє. Звіт цей повинен містити як фінансову, так і нефінансову інформацію, яка описує, в якому ста­ні знаходиться компанія та розкриває ризики для її діяльності. Звіт про управління зобов’язані подавати середні та великі підприємства. При цьому середні мають право не вказувати нефінансову інформацію. Вперше його потрібно бу­ де підготувати за підсумками 2018 року та подати не пізніше 27 лютого 2019 року. Методичні рекомендації, підготовані Мінфіном, стверджують, що у звіті необхідно розкривати таку ін-

го повідомлення-рішення відведено 15 робочих днів замість 10 з дня, наступного за днем вручення акта перевірки (п. 86.8 ПКУ). Разом з тим з 5 до 10 робочих днів після отримання акта перевірки збільшиться строк, протягом яко­ го платник зможе надати заперечення та/або додаткові документи, які підтверджують дані податкової звітності (абз. 2 п. 44.7, п. 86.7 ПКУ). Чи зміниться у 2019 році термін нарахування пені у випадку, якщо платник податку самостій­ но виявив помилки у звітності? У 2019 році 90-денний пільговий строк незастосування пені поширюватиметься у т.ч. на випадки, коли платник самостійно виявляє по­милки у звітності й виправляє їх відповідно до статті 50 ПКУ. А для трансфертного ціноутворення вводиться пільговий 270-денний строк незастосування пені у разі самостій­ ного коригування платником ціни контрольованої операції і сум подат­ кових зобов’язань відповідно до пп. 39.5.4 ПКУ. У цих випадках пеня нараховуватиметься за кожний кален­ дарний день прострочення у сплаті грошового зобов’язання, починаючи з 91 календарного дня (з 271 календарного дня), що настає за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов’язання. При цьому буде виключено п. 129.9 ПКУ. Однак, у будь-якому разі пеня нараховуватиметься не з першого дня виникнення недоїмки, а з 91-го, включаючи випадки, коли платник несвоєчас­ но сплатив суму зобов’язання, заз­ наченого у поточній декларації.


ДОЗВІЛЛЯ

• ПОСМІХНИСЬ! – Іванку, мама вже одужала? – Трішки. – Як це, трішки? – Мене вже набила, а тата ще побоялася.

четвер, 7 лютого 2019 року Досьє 102

Наука Катол. Їжа про служба ввечері довкілля

Хвойне дерево Зелень коріандру

Овочева страва Божество

Накип

*****

*****

Після фрази Галини: «І що... це все?!», сексуальний маніяк сильно почервонів.

Рух у танці

Винахідник телефону о. в Ямайському морі

*****

Чоловік: – Люба, що ти мені сьогодні на вечерю приготувала? Дружина поправила фартух, залізла на табурет: – Пісню!

*****

З єврейської мудрості. Перша ва­ гітність – до весілля. Друга – до гро­ шей. Третя – хотіли дівчинку. Четверта, п’ята і наступні – нехай бігають, шкода чи що!

*****

– Приходь сьогодні ввечері до мене – заночуємо, попустуємо! – А тато з мамою дозволить??? – Нє, з мамою звичайно не дозво­ лить, зі мною будеш спати.

*****

Довго думала, що подарувати чо­ ловікові на день народжен­ня. Піну для гоління? Шкарпетки? Банально. Купила собі путівку до Таїланду! Нехай улюблений відпочине!

Цупкий папір

Омар

Укр. Король ... танець

Розум

Літератур-

інкрустація

Занавіска Молода вівця Захоплення

Схід

Др.-грец. судно Кондитер. виріб

ВІДПОВІДІ НА СКАНВОРД, НАДРУКОВАНИЙ У МИНУЛОМУ НОМЕРІ ГАЗЕТИ Н Б

О

Е

О

Ц

Е

Т

Е

Р

І

О

Т

Н О

Р

А

Н

І

Л Е

Ж

Г

Е

Р

К

О

Р

О Т

А

К

О

О

П Б

А Н

Т

Р

А

Т

А

К

Л

Н

А

Ш

А

І

Д

І

В

Е

С

У

Л

Г

К

Л

К О

О

Р

С

У

М

И

Л

А

Р

Р М

Т

М

Я

В

А

А

Г

О

З

М

А

Т

І

В

І

Й

К

А

А

А

К О Д

Д

Т А

М

С

С

Р

П

Л

А

А

О

К М

Н Л А

С

Я Б

П

Ф

Н

Р

І

Т

Я

Е А

О

О

І

Т

Н

Н

Л

Е

Е

Г

Н

Е

Т

Н

О

О

Л

С

І

Ж

І

Е

А

Т

І

Р

Р К

О

Н

В

Р

М

А

А

А

А

Л

Р

В

Ф

Б

О

Л

Р

О

О

Е

Р

О

Ж

Р

А

С

С

Р

О

А

Р

Д

М

Д

О

К

Ф Г

А

Р

У

А

Н А

Шифр Власник ковчега Тібетські гадання

Риболовна снасть

Острів в Каролін. островах Хім. елем. з різною атомною вагою

В

Місто в Шотландії

Муз. інстр. Марка літака

Запален. тонкої кишки

Е

Частина телевізора Риболов. судно

Частина скелету

С

М`який мінерал

Зброя фехтування

Водопровідний ... Орган нюху

Р

Річка в Іркутську Швидко (муз.)

Мезозойська ...

“Листя” сосни

Кінонагорода

Інгредієнти: фарш – 500 г; рис – 200 г; цибуля – 1-2 шт.; спеції. Для соусу: сметана – 2 ст. л.; томатна паста – 2 ст.л.; лавровий лис­ ток; цукор – 1 ч. л.; склянка води; приправи. Приготування. Зваріть рис, наріжте дрібно цибулю. Додайте до рису з цибулею фарш та змішайте зі спеціями.

Друг Золота ... Мауглі

Дріждж. тісто

Приміщення для їжі

Т

ефтелі в мультиварці – ця страва досить прос­ та та відома, але велику роль відіграє в ній соус яким просякнуть тефтелі. Тож в цьому випадку Ви можете експериментувати, надаючи кожного разу цій простій страві нового смаку.

Гвинтова нарізка

ний ... Майстер Дерев`яна

Сніжна буря

Площа землі

Човен Хейєрдала

Папуга

*****

– Мамо, що потрібно робити, щоб зберегти здоров’я і хороші відносини з чоловіком? – Вчасно закривати рот, донечко!

Частина п`єси Плід гороху

Відтінок кольору

*****

– Милий, чому ти не кажеш, що кохаєш? – Після того, як ти розбила машину, те, що ти жива, ціла і здорова, вже доказує мою любов.

Місто в Грузії Англ. од. пл. землі

Одиниця об`єму

*****

*****

Біг коня

Марка літака

Якщо в сім’ї не ладиться, необхідно не меблі ставити по фен-шую, а спати по камасутрі!

Люся включила воду в ванній і зайшла в фейсбук... Коли повз неї проплили чоботи, вона зрозуміла що ванна набралась...

Нуль

Позика

*****

Зелений чай – мінус 5 кг за місяць. Зелена кава – мінус 8 кг за місяць. Спробуйте зелену ковбасу! Мінус 10 кг за добу...

Ом

Отруй- Запорука ний газ

– Ну що ж, можу вас привітати, в вас зародилося нове життя! – Лікарю... але я ж чоловік!!! – А глистам нема різниці!

• СМАЧНОГО!

Тефтелі в мультиварці

Реакція Вассермана Частина зарплати Ріка у Франції

Ріка у В`єтнамі Захворювання суглобів

Насел. пункт

Нота

Хетська богиня

Ощадна ...

*****

Сусіди думали, що Павло горбатий, а у нього просто був короткий дріт від навушників.

Силікатна маса

Жалка комаха

15

Пральн. порошок Аркан Хіміч. елемент

Добре перемішайте. Змастіть ча­ шу мультиварки олією та надавши форму тефтелям викладіть їх туди. Окремо змішайте інгредієнти для соусу та вилийте до тефтель. В режимі «Тушкування» залиш­ те страву на 1 годину. От і все! Страву можна подати з будь-яким гарніром або ж з крупами, або картоплею, а можна і без. Смачного!


• МУДРІСТЬ З КИТАЮ

16

• Буває тільки неправильний шлях, але не буває безвихідного становища. • Все втрачене, крім часу, можна знайти. • Друга без вад не буває; якщо будеш шукати ваду – залишишся без друга. • Живи, зберігаючи спокій. Весна прийде, а квіти розпустяться самі. • З думками своїми обходься, як з гостями, а з бажаннями – як із дітьми. • Завжди дивись на речі зі світлої сторони, а якщо таких немає – на­ тирай темні, поки не заблищать. • Краще один день бути людиною, ніж тисячу днів бути тінню. • Кращий момент, щоб посадити дерево, був двадцять років тому. Наступний – сьогодні. • Купуєш коня – подивися на його батьків.

ДО ЗУСТРІЧІ!

Досьє 102 четвер, 7 лютого 2019 року

• ФОТОМИТЬ

• ІНТЕРНЕТПОГОДА

ПОНЕДІЛОК, 11 лютого ніч / день

+2/ +10

вітер

ВІВТОРОК, 12 лютого ніч / день

+2 / +3

вітер

Цуценя лабрадора приніс додому син. Марина дуже нарікала, бо хіба ж можна таку великогабаритну тварину у їхню двокімнатну квартиру. Але Сергій вперся на своєму, обіцяв, що доглядатиме. Та й донька на захист брата стала. Перші тижні жінка ставилася до чотирилапого з неприхованою ворожістю: то калюжу на килимку зро­ бить, то капці її (добре, хоч не нові) візьметься гризти. Аж поки Джонні несподівано для усіх не прив’язався до Марини. Та так, що досвідчених псярів аж завидки брали. Коли жінка приходила додому з роботи, пес радів так, ніби не бачив господиню щонайменше півроку, мостився спа­ ти лише під її ліжком і весь час ходив за жінкою хвостиком. Зрештою, від колишньої ворожості хазяйки до чотирилапого пожильця не залиши­ лось і сліду. – Знаєте, дівчата, от подумати не могла, що до тварини можна так звикнути, – не раз зізнавалася Мари­ на своїм подругам, не собачницям. Вірність лабрадора справді розчулювала серце Ма­рини. Он якось відправили її у відрядження – і пес не їв цілих три дні. Через кілька років Джонні спіткала набагато довша розлука – Марина серйозно захворіла. Вона довго проходила обстеження у різних медиків, врешті їй встановили нев­

ніч / день

-2 / +3

вітер

Адреса редакції: 46002, м. Тернопіль, вул. Живова, 11 тел./факс 23-60-64

Зх, 4 м/с

ЧЕТВЕР, 14 лютого ніч / день

+2 / +3

вітер

Пн/Зх, 6 м/с

П’ЯТНИЦЯ, 15 лютого ніч / день

тішний діагноз. Далі було хвилювання рідних і лікарняні стіни... Перед операцією жінку якимось дивом відпустили відсвяткувати Різд­ во вдо­ма. Аж на два дні. Тішилися усі домашні. І, звісно, Джонні. Зустрівши Марину, він не тямився від радості – скавучав, нетерпляче підстрибував, вилизував руки. Увесь час лабрадор неусипно ходив услід за хазяйкою та віддано

зазирав в очі. Навіть коли та сідала подивитися телевізор, вистрибував на диван й горнувся під бік. Та вихідні, на жаль, пролетіли, як мить. Зранку Сергій викликав таксі, щоби відвезти маму до лікарні. Марина з Аліною прощалися у передпокої. І лише Джонні, на диво, тримався від­ далік, відсторонено спос­терігаючи

за господарями з порогу спальні. – Маленький, ану ходи сюди, – не втрималася Марина. Але лабрадор не зрушив із місця. – Джонні, Джонні, – знову гукну­ ла жінка. Пес навіть не ворухнувся. І лише коли Марина покликала його втретє, собака підняв голову і кинув на неї короткий, як спалах блискавки, тужливий погляд. Час було їхати.

А ввечері несподівано для себе Марина зустрілася з Джонні знову. Тільки цього разу вві сні. Побачене неабияк спантеличило жінку. Милий, випещений улюбленець рвучко витягував із її тіла довгу червону стрічку. Стрічка не піддавалася і пес брався за неї зубами знову. Ще раз, і ще... А тоді Марина раптом по-

Досьє102 ГРОМАДСЬКО-ПРАВОВА ГАЗЕТА

ВИДАВЕЦЬ ПП Ігор Флешар

Зх, 6 м/с

СЕРЕДА, 13 лютого

Лабрадор Джонні або дружба ціною в життя МАР’ЯНА БОБРІВЕЦЬ

Пд, 6 м/с

Заснована 28 вересня 2012 року

Реєстраційне свідоцтво КВ 19413-9213Р від 28.09.2012 р. видане Державною реєстраційною службою України, м. Київ Матеріали, підготовленні за оперативними зведеннями ГУНП в Тернопільсь­ кій області, можуть носити характер версії. За точність викладених фактів відповідає автор. За зміст і достовірність інформації у рекламних публікаціях відповідальність несе рекламодавець. Редакція не завжди поділяє по­­зицію авторів. Використання в будь-якій формі опублікованих у газеті матеріалів – за згодою редакції. Посилання на газету при цьому обов’язкове. Газета виходить двічі на місяць українською мовою. Наклад – 5000 прим. Віддруковано видавництвом «А-Прінт», м.Тернопіль, вул. Текстильна. 28, тел. (0352) 52 27 37, (067) 350 17 94, a-print.com.ua

чула незнайомий голос. – Тепер тобі буде краще. І прокинулася. ...Операція пройшла вдало – лікарі вже не боялися робити оптиміс­ тичні прогнози. Марині ж не терпілося додому, до рідних. – Як там Джонні? – раз у раз випитувала то в доньки, то в сина. – Добре мамусю, добре, – відповідали їй діти, ніяково всміхаючись. А потім переводили мову на інше. Але коли Марина повернулася з лікарні, назустріч ніхто не вибіг. Осе­ ля відлунювала незвичною тишею. – Доню, а де ж наш Джонні? – спи­ тала розгублена жінка. – Пробач, мамо, ми тобі не казали. Дуже не хотіли, щоб ти хвилювалася. Джонні не стало. Наступного дня після того, як ти повернулася до лікарні, – міцно обійняла її Аліна. – І головне ж – напередодні ніщо його не турбувало, мав добрий апетит, ще ввечері після прогулянки на­ пився води. А зранку, уяви собі, не прокинувся. Шкода нашого Джонні! ...Собачники радісно перестріва­ ли Марину на вулиці, цікавилися чо­ му без улюбленця. Бо ж найчастіше саме вона з ним гуляла. Дивувалися: невже відвезли пса у село на весну та літо? – Якби ж то! – зітхала Марина. І тільки деяким зважувалася розказати про недугу та дивний сон. Щоразу чесно обіцяючи собі не заплака­ ти, от тільки ніяк не вдавалося.

-1 / +1

вітер

Зх, 9 м/с

СУБОТА, 16 лютого ніч / день

0 / +2

вітер

Пн/Зх, 5 м/с

НЕДІЛЯ, 17 лютого ніч / день

-4 / -4

вітер

Пн/Зх, 6 м/с

За даними мережі Інтернет

◾◾БЕРНАРД ШОУ ПРО ЖИТТЯ

Світ складається з нероб, які хочуть мати гроші, не працюючи, і придурків, які готові працювати, не багатіючи. Той, хто вміє, той робить, хто не вміє – той вчить інших. Старіти нудно, але це єдиний спосіб жити довго. Почуття об’єктивного сприйняття реальності люди, які ним не володіють, часто називають цинізмом. Злодій не той, хто краде, а той, кого зловили. Алкоголь – це анестезія, що дозволяє перенести операцію під назвою життя. Постарайтеся отримати те, що любите, інакше доведеться полюбити те, що отримали.

ТРИВАЄ ПЕРЕДПЛАТА

на громадсько-правову газету «Досьє 102»

Єдина громадсько-правова газета Тернопільщини з найоперативнішими кримінальними повідомленнями, цікавою інформа­цією з України і світу, ексклюзивними інтер­ в’ю з відомими людьми, найактуальнішими со­ціаль­­ними темами, програмою телебачення приходитиме у Вашу домівку, якщо станете нашим читачем!

ІНДЕКС 41782

Profile for dosie102

Досьє 102 №2(106)  

Досьє 102 №2(106)  

Profile for dosie102
Advertisement