Page 1

УВАГА! КИШЕНЬКАРІ АКТИВІЗУВАЛИСЬ

В ПАТРУЛЬНІЙ ПОЛІЦІЇ стор. 3 НОВИЙ КЕРІВНИК

• НОВИНИ

З 2 січня 2018 року вартість проїзду в тернопільських маршрутках та тролейбусах зросте на одну гривню при готівковому розрахунку. Для пасажирів, які скористаються «Соціальною картою тернополянина» або електронним проїзним квитком, вартість проїз­ ду у громадському транспорті Тер­ нополя не зміниться.

Газета нагороджена Почесною грамотою МВС України

стор.

2

БЕЗПЕКА КВАРТИР НА СВЯТА – ПОНАД УСЕ

стор.

4

стор.

ВИРІШУВАТИ ПРОБЛЕМИ – ЗАВДАННЯ ДІЛЬНИЧНОГО

5

Досьє102 ГРОМАДСЬКО-ПРАВОВА ГАЗЕТА

№20 (83) / 28 грудня 2017 року

Через фото та малюнки на сторінках книги про Тараса Шевченка показала життя вихованок Петриківського дитячого будинку-інтер­ нату, що поблизу Тернополя, американка Керолін Дрейк. Вона проводила у закладі близько двох тиж­ нів кожної пори року протягом ро­ ку. Перед Новим 2018 роком Ке­ ролін привезла у Тернопіль свою кни­гу про дівчат із інтернату. У Державному агентстві автомобільних доріг визначили план будів­ництва та реконструкції автошляхів краю на 2018 рік. На Тер­ нопільщині ремонтуватимуть дороги М-12, М-19 та Р-41. Планують завершити ремонт дороги М-19 від Тернополя до кордону з Рівненсь­ кою областю. Це сприятиме якісному сполученню трьох облас­тей – Рівненської, Тернопіль­ської та Івано-франківської. Перший музей журналістики Європи та України – в Баворові на Тернопільщині. Ідею всього життя неординарного проекту, втілив у життя уродженець Баворова, ветеран місцевої журналістики член Національної спілки журналістів України Богдан Свіргун. Баворівсь­ кий музей став другим аналогом у світі після Музею журналістики і но­ вин, що функціо­нує у Вашингтоні.

30 грудня на набережній Тернопільського ставу з 9:30 по 12:30 відбудеться костюмований новорічний забіг – Ternopil runday, після якого організатори оберуть най­ оригіна­льніший образ. Для того, щоб взяти участь, необхідно зареєструватися, що дасть змогу підготувати сюрпризи для кожного.

ПЕРЕДПЛАТНИЙ ІНДЕКС

РЕКОМЕНДОВАНА ЦІНА

41782

3,50 ГРН.

Вифлеємський Вогонь Миру запалав в обласному управлінні поліції

стор.

9

Шановні мешканці Тернопільщини! Від щирого серця вітаю Вас з Новим роком та Різдвом Христовим!

М

и щороку з нетерпінням чекаємо на ці святкові дні, адже це початок нового етапу життя, задум нових планів та перспектив. Щиро вірю, що 2018-ий рік стане значущим для кожного з нас. Ми нарешті зможемо подолати непорозуміння та сумніви і станемо єдині у найголовнішому – любові до нашої землі. Не треба сумувати за ми­нулим, а тішитися з того, що дарує життя. Ми варті щасливого майбутнього, тому докладаймо зусиль, аби здійс­нити його для себе, своїх дітей, онуків.

Найперше моє побажання – миру – для нашої країни, для кожної родини, для кожної оселі! Зичу усім міцного здоров’я, безмежного особистого щастя, родинного затишку, незламного духовного гарту, життєвих гараздів та статків. Нехай ця святкова пора принесе в кожну оселю злагоду і достаток, у родину – міцне здоров’я, душевне тепло та щастя, а на рідні землі – мир і порядок. Будьте радісні й веселі у новому році. З повагою начальник ГУ Національної поліції в Тернопільській області Олександр БОГОМОЛ


2

СПРАВИ ПОЛІЦЕЙСЬКІ Досьє 102 четвер, 28 грудня 2017 року

Прийміть найщиріші вітання з нагоди свята! 3

СІЧНЯ

11

СІЧНЯ

14

СІЧНЯ

24

СІЧНЯ

28

СІЧНЯ

народився ГУКАЛЮК Петро Михайлович, ветеран органів внутрішніх справ

народився ІВАЩЕНКО Олег Олексійович, заступник начальника Департаменту поліції охорони народився КРАЙНИК Василь Іванович, завідувач Тернопільського відділення ННІ №4 НАВС народився ТИХОВИЧ Петро Євгенович, начальник відділу ювенальної превенції УПД ГУНП в Тернопільській області народився КУПЧАК Андрій Васильович, начальник Підволочиського відділу поліції ГУНП в Тернопільській області

Патрульну поліцію Тернополя очолив Богдан Шевчук

В

управлінні патрульної поліції представили нового ке­ рівника. Перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції Олексій Білошицький зачитав наказ про призначення Богдана Шев­чука новим керівником пат­ рульної поліції нашого міста.

Нехай летять собі літа, Нам зупинити їх не вдасться. Хай буде істина проста: Чим більше літ, тим більше щастя. Людської шани зичимо й тепла, Достатку, злагоди в родині, Журба щоб в безвість відійшла, А радість жила в кожній днині.

Патрульні нагадують про права осіб з інвалідністю

У

Тернополі триває Місячник забезпечення прав осіб з інвалідністю. Особ­ ливу увагу патрульні звертатимуть на паркування, зупинку та стоянку транспортних засобів у спеціально відведених для них місцях. У рамках цього, інспектори з від­ ділу безпеки дорожнього руху зуст­ річаються з представниками громад­ ських організацій осіб з інвалідністю, стежать за дотриманням правил, норм і стандартів при облаштуванні місць для осіб з інвалідністю на автостоянках. – Згідно із законом, паркомісць для людей з обмеженими можливостями на автостоянках повинно бути не менше 10 відсотків або бодай одне, якщо стоянка невелика, – розповідає старший інспектор відділу безпеки дорожнього руху Юрій Залеський. За неналежне утримання автостоянок в частині належного облаштування місць для осіб з інвалід-

ністю може загрожувати штраф у розмірі 1020 гривень. Зокрема, 26 жовтня набрав чинності закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за паркування, зупинку, стоянку транспортних засобів на місцях, призначених для осіб з інвалідністю». Згідно з законом, ст. 122 КУпАП доповнена частиною 5 такого змісту: «Зупинка чи стоянка транс­портних засобів на місцях, що поз­начені відповідними дорожніми зна­ками або дорожньою розміткою, на яких дозволено зупинку чи стоянку лише транспортних засобів, якими керують водії з інвалідністю або водії, які перевозять осіб з інвалідністю (крім випадків вимушеної зупин­ки), а так само створення перешкод водіям з інвалідністю, неправомірне використання на транспортному за­ собі знака «Водій з інвалідністю» – тягнуть за собою накладення штрафу від шістдесяти до ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян (від 1020 гривень)».

Зі слів Олексія Білошицького, но­ вого керманича патрульних Тернополя він знає особисто і впевнений, що офіцер справиться з поставленими завданнями та сумлінно виконуватиме свої обов’язки. На тісній співпраці поліцейських та патрульних наголосив керівник Головного управління Національної поліції області Олександр Богомол. Він привітав Богдана Шевчука з новою посадою, а також висловив сподівання, що той вдвічі більше вбо­ ліватиме за роботу та колектив, ад­ же сам родом з Тернопільщини. Новопризначений керівник Бог­ дан Шевчук подякував за довіру і пообіцяв, що в Тернополі буде більшу увагу зосереджувати на боротьбу та попередження вуличної злочинності, щоб тернополяни почувалися захищеними. До слова, Богдан Шевчук народився в селищі Скала-Подільська Бор­ щівського району. Він один з тих, хто став першим патрульним, адже у квітні 2015 року пройшов жорст­ кий відбір до лав підрозділу, що запрацював у Києві. Пройшов шлях від інспектора до командира роти уп­ равління патрульної поліції у місті Києві. Перед призначенням викону­ вав обов’язки заступника начальника управління патрульної поліції в Житомирі. Призначення нового керівника – не єдина сьогоднішня подія в уп­ равлінні патрульної поліції. Присягу на вірність українському народу прийняли 49 нових співробітників управління. – Сьогодні радісна подія у вашому житті, – звернувся до патру­ льних керівник поліції краю Олександр Бо­гомол, – але завтра ви має­ те бути готовими до непростих по­ декуди жорстких умов служби. Тому зичу вам наснаги, терпіння, голов­ не – вис­тояти, не зламатися. Рядова патрульної поліції Олеся Слюсарчук каже, що морально готова до служби, адже ретельно зважувала свій вибір. – В патрульну поліцію я прийш­ ла, аби продовжувати зміни в нашому суспільств. Привітали патрульних представ­ ники міської та обласної рад. На нелегку службу благословив священик.

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ НАУКОВО-ДОСЛІДНИЙ ЕКСПЕРТНО-КРИМІНАЛІСТИЧНИЙ ЦЕНТР МІНІСТЕРСТВА ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ оголошує відбір кандидатів для формування резерву і прийому на посади судових експертів відділу інженерних, економічних, товарознавчих видів досліджень та оціночної діяльності.

Умови: • чіткий графік роботи (вихідні дні – су­бота, неділя); • комфортні умови праці; • вчасна виплата заробітної плати.

Вимоги до кандидата: • повна вища економічна, технічна, юри­ дична освіта за напрямками економіка, облік, фінанси, банківська спра-

ва, маркетинг, підприємництво, архітектура та містобудування, будівництво та цивільна інженерія, геодезія та землеустрій, право, галузеве маши­ нобудування (освітньо-кваліфікацій­ ний рівень спеціаліст або магістр); • знання комп’ютерної техніки; • комунікабельність; • пунктуальність та відповідальність. Телефонуйте: (0352) 27-12-68.


КРИМІНАЛ

Кишенькарі обікрали тернополян на суму більше 45 тисяч гривень

В

продовж однієї доби на лінію «102» надійшло одразу чоти­ри звернення від жителів обласного центру. Всі вони стали жертвами кишенькових злодіїв. Громадяни, нехтуючи правилами безпеки, втратили дороговартісні засоби зв’язку.

Тернополяни зберігали свої мобільні телефони в кишенях верхнього одягу, при цьому не помічали, як сторонні особи їх викрадали. Так заявники втратили Iphone 7 Plus, Samsung 5, Iphone 5C та Huawei. Суму завданих збитків потерпілі оці­ нили майже в 45 тисяч гривень. Відомості про події внесено в Єдиний реєстр досудових розсліду-

вань відповідно до частини 1 статті 185 Кримінального кодексу України. Аби не потрапити на гачок злов­ мисників, правоохоронці радять дот­ римуватись елементарних правил безпеки. Перш за все, будьте уважними в місцях масового скупчення людей, оскільки саме там найбільше трапляється злочинів.

На Тернопільщині намагались обікрасти ювелірну крамницю

П

ро спробу обікрасти ювелірну крамницю, що знаходиться в райцентрі на Ринковій площі, поліцейських Шумського відділення поліції повідомив диспетчер поліції охорони. Оперативно виїхавши на місце події, поліцейські не дали змоги зловмисникам довести злочин до кінця. Лиходії залишили крамницю ні з чим. Повідомлення до чергової частини відділу поліції надійшло о пів на четверту. Вже за три хвилини на місце події прибув наряд групи реагування патрульної поліції. Крадії, помітивши наближення поліцейсь­

кої машини, втекли з місця злочину. За попередніми даними, зловмисників було щонайменше двоє. Оглядом місця події встановлено, що невідомі шляхом зриву навіс­ них замків на металевій решітці та віджиму вхідних пластикових дверей, проникли в приміщення магази­ ну, звідки намагалися викрасти ме­ талевий сейф у якому знаходилися ювелірні вироби із золота та срібла. Завдяки заходам безпеки, вжитими власником торгового закладу, а також злагодженій взаємодії поліції охорони, послугами якої користується шумчанин, та оперативному реагуванню місцевого відділу поліції, злочин крадіям не вдалося довести до кінця.

Не носіть цінності у сумках, пакетах, ранцях на видному місці, а також кишенях брюк (особливо зад­ ніх). Сумку в транспорті краще тримати перед собою в руках або перекинути її через плече, затиснувши ліктем. Пам’ятайте: – для зберігання грошей чи мобільних використовуйте внутрішні кишені із застібкою. Зверніть увагу на те, щоб ваші портмоне чи гаманець не виглядали з-під одягу; – спостерігайте за тим, аби ваша сумка була завжди закритою, а в людних місцях намагайтеся притис­ кати її до себе спереду; – якщо ви відчули, як хтось ниш­ порить у вашій кишені, сміливо хапайте його за руку і кричіть, що впій­ мали злодія. Як правило, у таких ви­ падках останній намагається викинути ваші речі на підлогу і зникнути; – і взагалі, якщо хтось штовхнув вас у громадському транспорті чи у натовпі – не дивіться йому в обличчя, гляньте, що він тримає у руках. Можливо, це ваша річ. Якщо ж ви все-таки стали жертвою кишенькових крадіїв, негайно заявіть про це до поліції. Вчасне повідомлення про злочин допоможе оперативно викрити і затримати зловмисників.

четвер, 28 грудня 2017 року Досьє 102

Обвинувачений у вбивстві випускниці з Вишнівця постане перед судом

С

лідчі обласного управління Нацполіції зібрали достатню доказову базу провини неповнолітнього жителя Збаражчини, причетного до смерті мешканки селища Вишнівець. Досудове розслідування, розпочате за статтею 115 ККУ, завершено. Нагадаємо, мешканку смт. Виш­ нівець знайшли на узбіччі дороги вранці, 26 червня. Розслідування ре­ зонансного злочину тривало півро-

Якщо експертиза підтвердить підробку номерів кузова транспортного засобу, водій назавжди втратить автомобіль

Д

о чергової частини Тернопільського відділу поліції надійшло повідомлення від патрульних про те, що на перехресті вулиць Бережанська-Лучаківського в обласному центрі зупинено автомобіль марки «Smart», яким керував житель Копичинців Гусятинського району. Під час перевірки документів з’я­ сувалося, що номерний знак транс­ портного засобу не відповідає дійс­ ності. На місце події виїхала слідчооперативна група. Під час огляду авто у поліцейсь­ ких виникли підозри щодо підробки ідентифікаційних номерів кузова транспортного засобу. Також встановлено, що за номерними знаками, які були прикріплені до малолітражки, зареєстровано автомобіль «Mercedes-Benz Vito», що виявляє роз­ біжності між свідоцтвом про реєст­ рацію транспортного засобу та базою даних «НАІС». Зі слів власника автомобіля, даний транспорт він придбав, але поліцейські припускають, що, найімовірніше, машина пригнана з-за кордону, і, аби не розмитнювати, її переробляли під наявні документи.

3

Кримінальне провадження розпочато за статтею 290 ККУ – знищення, підробка або заміна ідентифікаційного номера, номерів двигуна, шасі або кузова, або заміна без дозволу відповідних органів номер­ ної панелі з ідентифікаційним номером транспортного засобу. Автомобіль поміщено на арешт майданчик, вилучено свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу. Якщо експертиза підтвердить підробку ідентифікаційних номерів ку­ зова транспортного засобу, водій на­ завжди втратить авто.

ку, було проведено ряд різних експертиз. Слідчо-оперативні заходи та зібрані докази допомогли встанови­ти особу підозрюваного. Ним виявився житель сусіднього села – студент другого курсу місцевого училища, 2001 року народження. 21 грудня працівники поліції направили обвинувальний акт за частиною 2 пункт 10 статті 115 ККУ та частини 3 статті 153 ККУ. Міру покарання обвинуваченому невдовзі обере суд.

ВЧАСНЕ ЗВЕРНЕННЯ ДО ПОЛІЦІЇ МОЖЕ ВРЯТУВАТИ ВІД РУК ПРОЙДИСВІТІВ

Н

а лінію «102» надійшло повідомлення від жителя Тернополя. Чоловік повідомив, що попав в халепу через шахрайську схему. За словами потерпілого, він роз­ містив оголошення в інтернеті про продаж автомобільних коліс. Через певний проміжок часу пролунав дзві­ нок. Незнайомець повідомив, що пра­ цює директором однієї із фірм та його зацікавив товар. Сторони обумовили суму в розмірі 19 000 гривень та місце зустрічі. Коли тернополянин приїхав за вка­заною адресою, його вже очікував автомобіль, аби забрати товар. Псевдопрацівник запевнив, що кош­ ти краянину передасть бухгалтер в приміщенні офісу. Знайти вказану особу йому не вдалося, а вже через вікно помітив, як авто з його майном їде у невідомому напрямку. Потерпілий зро­зу­ мів, що його ошукали та одразу за­ телефонував в поліцію. Поліцейські встановили особу власника транспорту та знайшли товар. Через якийсь час по викрадене прийшов й сам крадій. Чоловік зізнався, що колеса мав відправити товаришу, який знаходиться в місцях позбавлення волі. Заявнику повернули його майно. Триває слідство.


4 УПО – НАДІЙНА ОХОРОНА ВАШОГО МАЙНА Управління поліції охорони в області очолив Роман Лихота Досьє 102 четвер, 28 грудня 2017 року

Щ

ирість, чесність та цілеспрямованість – ці риси найбільше цінує у людях начальник управління поліції охорони в Тернопільській області Роман Лихота. Він зіз­нається, що ста­ти поліцейським у дитинстві не мріяв, думав про робітничі професії. Проте доля зробила свою справу і внесла власні корективи. Закінчивши у 1993 році дев’я­ тий клас школи №14 міста Тернополя, він поступив в Чернівецький політехнічний технікум та обрав професію будівельника. Після вишу у 1997 році Роман отримав повістку з військкомату і в червні був зарахо­ ваний на службу у прикордонні війська: спочатку півроку навчань у Чер­ касах, далі двохтижневе навчання в порту Одеси і лише після цього рік служби а порту Іллічівська. – Під час служби в армії у мене помер батько. Тому, коли повернувся з армії, почав шукати роботу. Ще у армії я піймав себе на думці про те, що хочу продовжувати служити, хочу носити і далі форму. Тому вирішив спробувати себе на посаді міліціонера. І не відкладаючи у довгий ящик ідею, подав документи в тоді ще Дер­ жавну службу охорони в Тернопільській області. Після проходження

медкомісії та усіх необхідних документів, 31 березня 1999 року Романа Лихоту призначили на посаду мі­ ліціонера взводу по охороні Тернопільської обласної ради. – Коли я прийшов в ДСО, то у кадрах запропонували або йти в роту реагування, або нести службу на ста­ ціонарних постах. На той час я обрав другий варіант. Служба в охороні та й в поліції зокрема важка і відповідальна. Наш взвод забезпечував охо­ рону на той час не тільки обласної ради, а ще й обласного суду та обласної прокуратури. До служби, каже Роман Лихота, завжди відносився відповідально, намагався виконувати усі накази та доручення старших командирів-керівників. На зауваження реагував по­ зитивно і усі недоліки, а їх фактично не було, намагався усувати швидко. – На посаді поліцейського пропрацював десять років. Пройшовши

служ­бу від командира взводу до зас­ тупника командира батальйону, ме­ ні запропонували стати заступником начальника. І навіть після цього я намагався вдосконалюватися, навчати молодих та всіляко підтримував нашу службу, бо коли в далекому 1998 році прийшов в ДСО, то вже тоді говорили, що охорона ще рік-два і більше не витягне. Проте керівництво поліції охорони не опускало рук, залучало під своє пильне око та нагляд все нові об’єкти, шукало бажаючих скористатися послугами охорони. І все це дало не поганий результат – колись ДСО а після реорганізації УПО продовжує свою роботу та процвітає. – Після того, як Державна служба охорони стала управлінням поліції охорони, ми почали нове життя, працюємо по-новому. Ми робимо усе, аби отримати ще більшу довіру населення. Спілкуємося, намагаємося виконувати свою роботу без помилок та робимо усе, аби клієнт залишався задоволеним і звертався до нас знову і знову. У листопаді Роман Лихота очолив управління поліції охорони в

Працівники управління поліції охорони краю почали працювати по-новому

З

першого грудня правоохоронці управління поліції охорони разом з патрульною поліцією та групами швидкого реагування ГУНП забезпечують громадську безпеку та порядок.

Окрім виїзду на спрацювання га­ рячої кнопки та сигналізації на ввірених їм об’єктах, поліцейські охо-

рони відтепер реагуватимуть та від­ працьовуватимуть сигнали по спец­ лінії «102».

– Це повязано з тим, що поліція охорони теж поліція і ми зобов’язані виконувати не лише охорону відповідно наших договорів, а й реагувати на виклики по лінії 102. Зменшиться навантаження на патрульну поліцію та групи швидкого реагування ГУНП, – розповідає начальник УПО в області Роман Лихота. На сьогоднішній день територію Тернопільської області патрулює 12 груп реагування. Чотири з них працюють в обласному центрі, а 8 пат­ рулюють райони і так само реагують на виїзди по лінії «Цунамі». Всі наряди, каже Олексій Дзюра, заступник начальника управління поліції охорони, оснащені новітньою технікою, яка дозволяє в системі Нац­ поліції отримувати зав­дання і в найкоротший термін їх ви­конувати. – Це телекомунікаційна система Цунамі, яка дозволяє нарядам поліції охорони терміново виїжджати на будь-які події, які стаються на території нашої області. Від чергового спецлінії «102» поступає завдання і ми на планшеті одразу ж його отримуєм, відпрацьовуєм та слідуєм на міс­це призначення. Тут встановлені GPS-карти, на яких ми бачимо місце події, бачимо початкову ін­ формацію про подію та особу, яка її подала, мобільний телефон. Під’їжд­ жаючи до місця виклику, ми орієнтуємося, що трапилося і на що пот­ рібно звертати увагу. Кожен працівник поліції охорони, який нестиме службу у складі груп реагування, пройде навчання. Після цього вони разом з патрульною виїжджатимуть на спільні чергування для обміну досвідом.

Тернопільській області. Роман з дру­ жиною виховують двох діток – синів двох та п’ятнадцяти років. Старший уже навчається в коледжі. Керівник УПО каже, що впливати на вибір майбутньої професії сина не буде. Його тягне до комп’ютерних технологій тому він, як батько, всіляко підтримуватиме дитину. Проте, якби син захотів одягнути форму, теж не заперечував би. З самого дитинства Роман Лихо­

та любив спорт. Це захоплення він не полишає і до тепер – грає у футбол, волейбол, теніс. Це вважає і своїм хоббі. Кожну вільну хвилинку, кожну відпустку чи вихідний Роман Лихота проводить в оточенні родини. В людях він цінує щирість та чесність, а от брехню та зраду не пробачить ніколи та нікому, бо вважає, що це найгірші вчинки, а особливо, якщо так роблять друзі чи колеги по роботі.

Правоохоронці радять подбати про безпеку квартир на свята

С

вята – найгарячіший період для небажаних візитів крадіїв. Саме тому, на­ передодні новорічно-різдвяних свят, варто подбати про захист своєї оселі. Аби вберегти своє майно – надійним помічником стануть системи сигналізацій поліції охорони. Об­ ладнавши помешкання охоронною сигналізацією, ви матимете змогу перетворити свою оселю на надійну фортецю. Досвідченому домушнику вистачить кількох хвилин, аби проникнути в квартиру і винести цінні речі. – Наші підрозділи представлені в усіх районних центрах Тернопільської області, – каже заступник начальника УПО в області Олексій Дзю­ ра. – Тому управління поліції охорони може надавати послуги охорони в любому куточку нашої області. Ми використовуємо вітчизняне облад-

нання як охоронної сигналізації, так і протипожежної. Ці системи прой­шли всі сертифікаційні випробовування і дозволені для використання. Також вони є безпечними та надійними у системі охорони. Поліцейські охорони радять не забувати й про інші способи збереження свого майна. – Ми встановлюємо датчики руху та розбиття скла, вібродатчики, сповіщувачі відкривання дверей. Поширена послуга сьогодні це – тер­ міновий виклик наряду поліції за допомогою тривожної кнопки. Поліцейські встановлюють «три­ вожні кнопки» у громадських місцях. Скористатися нею може будь-хто. Пам’ятайте, вберегти помешкан­ ня від «домушників» можуть якісні замки, добротні подвійні двері та сигналізація. У разі проникнення спрацьовує охоронка і наряд УПО за кілька хвилин приїжджає за вказаною адресою.


СПРАВИ ПОЛІЦЕЙСЬКІ четвер, 28 грудня 2017 року Досьє 102

5

Жити і працювати для людей, вирішувати їхні проблеми – завдання дільничного Івана Рибчака

С

пробувати себе у ролі дільничного може кожен, але стати професіоналом дано не всім, – у цьому переконаний Іван Рибчак – капітан поліції, начальник сектору дільничних офіцерів поліції Тернопільського відділу превенції патрульної поліції. Професію дільничного інспекто­ ра часто-густо прирівнюють до про­ фесії сімейного лікаря, бо і правоохо­ ронець, і медик вирішують проб­ле­ ми людей у важкі моменти життя. Іван Рибчак закінчив Націона­ль­ ну юридичну академію в Одесі за напрямком правознавство. Після ви­ шу він рік відслужив в армії, а далі влаштувався на будівництво. Коли в системі МВС розпочався набір діль­ничних, Іван вирішив спро­ бувати влас­ні сили у цьому нап­ рямку. І не поми­лився – його зарахували на службу в органи внутрішніх справ і направили у шестимісячне відряд­ження в Луцьку область на навчання. До виконання своїх службових обов’яз­ків на посаді дільничного інспектора Іван Рибчак приступив у 2007 році. Завдання кожного дільничного знати, хто де мешкає, які особи здат­ ні на скоєння злочинів та вчинення правопорушень. Дільничний інспек­ тор повинен вести облік осіб, які від­ бували покарання в місцях позбавлення волі. Тому важливо, щоб поліцейсь­ кого поважали та довіряли йому, а це – результат щоденної копіткої роботи. Маючи бажання та професійні здібності, каже Іван Риб­чак, за

рік можна стати хорошим слідчим, а добрим дільничним через певний проміжок часу, коли тебе знають люди. – Він завжди повинен бути з людь­ ми, між людьми, в нього мають бути такі передові якості, як стриманість, ввічливість, тактовність. І це не залежить від обставин. Не має вис­ ловлювати свої особисті принципи , тобто завжди треба виходити з ситуації тільки позитивно. За роки роботи в правоохоронних органах бувало різне, але Іван ніколи не жалів, що обрав професію правоохоронця. Сьогодні він є прикладом для молодих поліцейських, передає їм свій досвід. Саме на стажування до нього потрапила і майбутня дружина Галина. І цей випадок з життя Іван пригадує радо та з усмішкою, бо вважає, що навіть попри брак вільного часу доля всетаки його найшла. – Мені дали практикантку на опорний пункт. З першого дня я почав роз’яснювати їй, що то за така служба, що означає, ознайомлював з усіма деталями. У ході знайомства дізнався, де народилась, де проживала і так далі. З’ясувалося, що дів­ чина народилась і проживала в тому селі, де живає моя бабця, в яке я неодноразово їздив і проводив ба-

гато часу, але до цього часу я її не знав та не бачив. Тут наша практика почала переходити в роман, який переріс в кохання. Галина свого часу завершила Тернопільський педагогічний університет та здобула спеціальність вчителя української мови, літератури та зарубіжної літератури. Проте за фахом не працювала, а у 2012 році вирішила спробувати себе на посаді міліціонера. Після п’яти­мі­сяч­ них курсів потрапила в Тернопільський міський відділ міліції на посаду дільничного офіцера. – Колектив у мене був хороший. У мене були гарні наставники. Зок­ рема був моїм наставником Іван Ми­ колайович. Прийшовши на роботу, він мене багато навчив, він мені все розказував, пояснював. Після тривалої співпраці у нас виникла симпатія. Зустрічавшись більше одного року, ми одружилися. Це був службовий роман гарний і приємний. Сьогодні подружжя виховує донечку, а Галина після декретної відпустки, пройшовши переатестацію, почала працювати інспектором сек­ тору моніторингу Тернопільського міського відділу поліції. – Робота у нас важка інколи потрібно і затриматись на роботі. Деколи потрібно і у вихідний день додатково вийти на роботу. І від цього потерпає наша сім’я, найбільше наша донечка, тому що ходить у садочок і я її забираю останньою, або в кінці вже, коли дуже мало діток. Але попри це все, я тут працюю і зна­ чить мені це подобається. Іван та Галина – справжня поліцейська родина, але подружжя каже, що це і добре, і не дуже. З однієї сторони бути дружиною поліцейсь­ кого позитивно, бо є розуміння другої половинки про завантаженість та брак вільного часу, а з іншого боку погано, адже дійсно мало часу проводять разом. – Якщо в нас є якийсь там вихідний чи відпустка ми або їдемо в гості, або йдемо кудись гуляти, або виконуємо таку роботу, яку не встигаємо, коли ходимо на роботу. А саме щось там зробити по дому, чи на ремонт, чи щось занести перешити, підшити, купити. То не завжди бу-

ває, що відпочинок. Треба поєднува­ ти відпочинок з корисними справами по дому. Їздимо до батьків. У березні 2016 Іван Рибчак у складі зведеного загону ГУНП в Тер­ нопільській області ніс службу в зоні проведення антитерористичної операції. – Сім’я поліцейських Рибчаків насправді є однією з взірцевих. Вони ділять свої батьківські обов’язки так, що на роботі це ніяк не відображається. Тому побільше би нам таких сімей, побільше таких працівників, я думаю, що якість роботи однозначно б покращилась, – пишається своїми підлеглими керівник Тернопільського відділення поліції Сергій Гаврилюк. Подружжя поліцейських стверд­ жує, що робота дільничного відповідальна, адже до них звертаються

мешканці майже по всіх питаннях. Чим краще працює інспектор, тим більше прості люди йому довіряють та йдуть на співпрацю з поліцією. – Раніше тут працював Іван Миколайович дільничний. Ми з ним співпрацювали досить довго. Можу сказати тільки самі кращі про нього відгуки. Після нього був дільничний Микола Володимирович, людина та­ кож працювала на своєму місці. В мене немає зауважень щодо цих людей. Можу тільки поспівчувати їм, бо працюють без вихідних, вдень і вночі виходять, коли треба на роботу, – розповідає директор магазину Володимир Мірошник. Іван Рибчак каже, що хороший дільничний повинен поєднувати у собі психолога-вихователя для неблагополучних сімей, забезпечувати належний порядок на адміністративних дільницях, попереджувати кримінальні правопорушення та роз­ кривати злочини, надавати юридич­ ні консультації й багато іншого. Робочий день Івана та Галини розпочинається з посмішки донеч­ки, а далі вони поринають у щоденні клопоти і проблеми інших громадян. Адже жити і працювати для лю­дей, вирішувати їх проблеми – саме цього вимагає професія дільничного. В них немає ні буднів, ані вихідних. Робочий день інколи триває до пізньої ночі, але така відданість улюб­леній роботі не заважає под­ ружжю Рибчаків радіти кожному життю і піклуватися про власну родину.


6

БЮРО ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ Досьє 102 четвер, 28 грудня 2017 року

У Регіональному центрі збиралися фахівці органу пробації, суду, поліції та адвокати

К

руглий стіл та тему «Взаємодія та співпраця з органами пробації та забезпечення доступу до безоплатної правової допомоги» зібрав представників різних органів та служб: пробації, суду, управління поліції, адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу у межах нашої області.

Працівники усіх цих установ спів­ працюють з такими категоріями на­ селення, як обвинувачені, засуджені у кримінальних провадженнях. Пробація – це система наглядових та соціально-виховних заходів, що застосовуються за рішенням суду та відповідно до закону до засуд­ жених, виконання певних видів кри­ мінальних покарань, не пов’язаних з позбавленням волі, та забезпечення суду інформацією, що характеризує обвинуваченого.

Директор Регіонального цент­ ру з надання БВПД Ірина Хондогій привітала усіх присутніх і наголосила на взаємодії органів та служб із Регіональним центром. Необхідність співпраці органів пробації із системою безоплатної правової допомоги зумовлена неможливістю здійснювати у повній мірі відповідні заходи через недоліки кадрового забезпечення. Зок­ рема, щодо правових консультацій та правового виховання. Саме тому

співпраця із установами безоплатної правової допомоги є вкрай необхідною та актуальною. Начальник Тернопільського міськ­ районного відділу з питань пробації Західного міжрегіонального уп­ рав­ління з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції Наталія Хільченко зазначила, що органи пробації почали діяти з січня поточного року, відколи набув чинності Закон України «Про пробацію». Вона повідомила про види пробації, які визначає цей закон. – Закон виділяє три види пробацій. Досудова пробація є новим видом пробації. Тут здійснюють суп­ро­ від суб’єктів пробації, тобто засуд­ жених. Наглядова пробація здійс­

нює функції, які виконувала кримінально-виконавча інспекція. Це – вип­ равлення, які не пов’язані з позбавленням волі: виправні, громадські роботи, адміністративні стягнення. А пенітенціарна пробація функціонуватиме з 2018 року. Пробація є обов’язковою щодо неповнолітніх – осіб віком від 14 до 18 років. Загалом, ключовими моментами, що цікавили представників служ­ би пробації, були: представництво інтересів осіб у кримінальному процесі, продовження надання правової допомоги після винесення особі вироку суду, розповсюдження інформаційних матеріалів щодо права на БПД серед суб’єктів пробації,

відкриття дистанційних пунктів кон­ сультування на базі районних секторів з питань пробації, проведення тематичних заходів правопросвітницького характеру для суб’єк­ тів пробації. Суддя Тернопільського міськ­ районного суду Тарас Багрій зазначив, що згідно із статтею 50 Кримінального кодексу України, покаран­ ня має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених. Суддя на­ голосив, що це положення повністю узгоджується з метою пробації, визначеною статтею 4 Закону «Про пробацію», яка полягає у забезпеченні безпеки суспільства шляхом виправлення засуджених. Тарас Багрій згадав і про судову реформу, підкреслив важливість досудової до­ повіді у «динаміці» обвинуваченого. Фахівці Регіонального центру проінформували учасників круглого столу про установи безоплатної правової допомоги: бюро, місцеві та Регіональний центри, розповіли про первинну та вторинну правову допомогу, категорії населення, яким така допомога надається, навели ста­ тистичні дані звернень та категорії справ, з котрими звертаються до центрів та бюро жителі області. Керівник Регіонального центру подякувала усім присутнім за участь, конструктивний діалог та висвітлену проблематику функціонування органів.

Очільниця бюро правової Захист прав внутрішньо переміщених осіб та покращення умов їхньої адаптації допомоги домоглася для

З

нагоди Всеукраїнського тижня права в Тернопільському місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги відбулося засідання круглого столу на тему: «Проблеми під час адаптації осіб з числа внутрішньо перемі­ щених та особливості захисту їхніх прав». Директор Регіонального центру Ірина Хондогій зазначила, що переселенцям, звичайно, непросто адаптуватися на новому місці проживан­ ня, адже потрібно починати життя спочатку. Крім того, є місцеві жителі, які неприязно сприймають нових мешканців міста, на це може впливати різна ментальність людей. Директор Тернопільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Юрій Гордєєв проінформував учасників заходу про результати діяльності міс­цевого центру, озвучив кількісні показники звернень внутрішньо пе­ реміщених осіб. – Починаючи з 1 січня 2017 року ця категорія осіб відповідно до Закону України «Про безоплатну правову допомогу» має право на отримання безоплатної вторинної правової допомоги. Координатор колцентру пересе­ ленців Тернопільщини, представник

у м. Тернополі ГО «Луганська право­ захисна група» Яна Шкуратова наголосила на важливості отримання статусу потерпілих та надала зразки заяв і клопотань для подальшого їх розповсюдження між внутрішньо переміщеними особами та учас-

никами АТО. Повідомила і про проб­ лему із виділенням харчування для дітей внутрішньо переміщених осіб, які навчаються в міських школах. – Зараз діти харчуються безкош­ товно, але питання харчування «лежить на плечах» підприємців, тому на цю тему має відбутися діалог із місцевою владою. Кошти на харчування мають бути виділені з місцевого бюджету, оскільки переселенцям некомфортно бути «тягарем» для місцевих жителів.

клієнтки виплати аліментів

Ч

асто після розлучення один із батьків забуває про свій обов’язок щодо виховання та утримання влас­ них дітей до досягнення ними повноліття. Якщо батьки не дійшли згоди щодо утримання своїх дітей та не уклали відповідний договір, одному з батьків доводиться звертатися до суду щодо стягнення аліментів із батька/матері. Улітку цього року з такою ж проблемою до Монастирського бюро правової допомоги звер­ нулася громадянка Н., жителька од­ ного із сіл Монастириського району Тернопільської області. Жінка просила допомогти у виплаті колишнім чоловіком аліментів на спільну дитину. Клієнтка розповіла, що у 2010 році вона та гр. А. зареєстрували шлюб, за час якого у них народилася дитина. У 2012 році, згідно з рішенням Монастириського районно­го суду Тернопільської області шлюб, ук­ ладений між громадянкою Н. та гро­ мадянином А., було розірвано. Зі слів

матері, гр. Н., після розірвання шлю­ бу дитина проживає з нею, повністю перебуваючи на її утримані. Заявниця стверджувала, що не зверталася за допомогою до батька дитини декілька років, однак сама не в змозі впоратися з утриманням ди­ тини. Оскільки батько, гр. А., в доб­ ровільному порядку коштів на ут­ римання дитини не надає, угоди про сплату аліментів у добровільному по­рядку між батьками не досягнуто. Чортківський місцевий центр з надання безоплатної вторинної пра­ вової допомоги видав наказ, яким уповноважив керівника Монастириського бюро правової допомоги Галину Джумак надати безоплатну вторинну правову допомогу громадянці Н. у суді по справі щодо стягнення аліментів. Працівник бюро, керуючись стат­ тями Сімейного кодексу України, склала позовну заяву про стягнення аліментів та представила інтереси клієнтки. За результатами розгляду справи суд ухвалив рішення про стягнення з гр. А аліментів на утримання неповнолітньої дитини.


РІЗНЕ

Окуляри, що імітують вплив алкоголю на поведінку людини, презентували у місті Тернополі

В

ідчути на собі ефект керування автомобілем у стані алкогольного сп’яніння мали нагоду учні автошкіл Тернополя. В обласному центрі провели тренінг під назвою «Випробуй у безпеці». Його організатори – Всеукраїнське об’єднання автошкіл за сприяння Головного сервісного центру МВС.

Даний захід, каже голова Всеук­ раїнського об’єднання автошкіл Ілля Щербина, профілактика керуван­ ня транспортними засобами у стані алкогольного сп’яніння. – Мета даного тренінгу – виробити чітке усвідомлення небезпеки керування транспортним засобом у стані сп’яніння. Окуляри імітують вплив алкоголю на поведінку людини і допомагають усвідомити та уникнути ризиків керування у нет­ верезому стані. Але самі по собі окуляри використовувати не цікаво. Є ще килим з намальованими лініями, замок і ключ, корзина та м’яч або навіть написати смс-повідомлення. Відчуття в окулярах, каже Ілля Щербина, майже ідентичні стану ал­ когольного сп’яніння – це втрата в просторі, тунельний зір, відсутність глибини зору і дезорієнтація. Тернопіль – це третє місто, де відбулася презентація даного тренінгу. Окуля­ ри вже на собі випробували жителі Харкова та Дніпра. Організатори кажуть, що керування автомобілем у стані алкоголь­ ного сп’яніння – це проблема для всієї України. Щороку внаслідок ава­рій, пов’я­ заних з керуванням транспортним засобом водієм у стані сп’я­ніння, ги­ не близько 300 осіб. Всеукраїнське об’єднання автошкіл ініціювало впровадження тренінгу в програму навчання автошкіл та профільних освітніх установ Ук­ раїни з метою підвищення відповідальності серед громадян, що планують стати водіями.

Чи обов’язково обмінювати паспорт-книжечку на ID-картку?

З

аконодавство України не визначає кінцевої дати чинності паспортів громадянина України зразка 1994 року.

Отже краяни, у яких є паспорткнижечка, можуть користуватися ним до закінчення строку його дії, який зазначений у самому документі. ID-картка видається у всіх випадках, коли необхідна заміна паспорта – втрата, крадіжка, псування, зміна прізвища або інших даних осо­ би власника документа. Обо­в’язку змінювати паспорт зразка 1994 року на ID-картку немає. Громадяни, у яких є діючий паспорт у формі книжечки, при досягненні 25-ти та 45річного віку на даний час можуть обрати вклеювати фото у паспорт чи оформляти ID-картку. Оформлення та видача першої ID-картки здійснюється територіаль­ ним підрозділом ДМС за зареєстро-

ваним місцем проживання. Після оформлення ID-картки, у подальшо­ му всі послуги із оформлення паспорта осо­ба зможе отримувати у будь-якому місці України за місцем звернення. Загальна вартість адміністратив­

ного збору при оформленні ІD-карт­ ки впродовж 20 робочих днів становить 279 грн. (87 грн. – вар­тість адміністративної послуги за оформлення та видачу паспорта громадянина України у формі картки та 192 грн. – вартість бланка).

четвер, 28 грудня 2017 року Досьє 102

• КОНСУЛЬТУЄ МІНІСТР ЮСТИЦІЇ

Д

обрий день! Померла наша бабуся. Ми з братом – єдині родичі. Проте бабуся ніяких документів не залишила. Підкажіть, що нам треба робити, з чого почати для того, щоб отримати спадщину?

7

Ольга ХЛУСТЕНКО

Відкриття спадщини. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою. Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна, а за його відсутності – рухомого майна. Хто має право на спадщину? Законодавством визначено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від неї це право одержують особи, визначені Цивільним кодексом України. Спадкоємець має право прийня­ ти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно про­ живав разом із спадкодавцем, автоматично приймає спадщину, якщо він упродовж 6 місяців не заявив про відмову від неї. Водночас спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто. З метою заведення спадкової справи необхідно звернутися до нотаріуса протягом 6 місяців з часу відкриття спадщини із заявою про прийняття спадщини, про відмову від прийняття спадщини, або про відмову від спадщини. Разом із заявою необхідно мати при собі паспорт, у разі наявності – свідоцтво про смерть особи, документ, що підтверджує місце відкрит­ тя спадщини. Чи обмежуються строки для прийняття спадщини? Для прийняття спадщини законодавством встановлено строк у 6 місяців, який починається з часу від­ криття спадщини. Якщо спадкоємець упродовж 6 місяців з часу відкриття спадщини не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який про­ пустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк. Коли видається свідоцтво на спадщину? Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Спадкоємець, який прийняв спад­щину, у складі якої є нерухоме майно, зобов’язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. Які документи необхідні? Нотаріус при видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом або законом перевіряє факт смерті спадкодавця, наявність заповіту, час і місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства за законом осіб, які подали заяву про видачу свідоцтва, та склад спадкового майна. Нотаріусу подаються: паспорт, реєстраційний номер облікової картки платника податку, документи, що посвідчують право власності спадкодавця на спад­ кове майно (державний акт на земельну ділянку, сертифікат на право на земельну частку (пай), свідоцт­ во про право на спадщину, посвідче­ні у встановленому законом порядку договори купівлі-продажу, даруван­ня, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай), рішення суду про визнання права на земельну частку (пай)) та витяг з Державного земельного кадастру), оплата за нотаріальну дію тощо. Що робити, якщо всіх зазначених документів немає? За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз’яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку. Нотаріус має право відмовити у вчиненні нотаріальної дії, якщо не подано відомості, не внесено плату та не подано документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії. На вимогу особи, якій відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, нотаріус зобов’язаний викласти причини відмови в письмовій формі і роз’яснити порядок її оскарження. Про відмову у вчиненні нотаріальної дії нотаріус протягом 3 робочих днів виносить відповідну постанову. Нотаріальна дія або відмова у її вчиненні, нотаріальний акт оскаржуються до суду. Право на оскарження нотаріальної дії або відмови у її вчиненні, нотаріального акта має особа, прав та інтересів якої стосуються такі дії чи акти.


8

СПРАВИ ПОЛІЦЕЙСЬКІ Досьє 102 четвер, 28 грудня 2017 року

Олександр Богомол побував на Збаражчині

З

устріч з громадою та інспектування роботи працівників поліції: начальник ГУНП в області Олександр Богомол відвідав з робочим візитом Збаразький район.

На зустріч з очільником тернопільської поліції прийшли як зба-

ражчани, так і мешканці довколишніх сіл. Краяни скаржились на роз-

слідування кримінальних провад­ жень, ділилися повсякденними проб­ лемами, просили допомоги в вирішенні побутових питань. Олександр Богомол уважно вислухав кожного та узяв до розгляду всі питання,

пропозиції та скарги, що надійшли під час прийому. Збаражчанин Іван Токар завітав на прийом зі словами вдячності. Син пенсіонера працює в місцевій поліції, тож коли хворому батькові

знадобилася фінансова допомога на проведення операції, збаразькі правоохоронці швидко зібрали десять тисяч гривень на лікування. Чоловік подякував Олександру Богомолу та керівнику Збаразького відділення Віталію Присяжнюку за те, що в поліції працюють люди, які готові прийти на допомогу у будьякій ситуації. Керівник тернопільського поліцейського главку проінспектував роботу місцевого відділення поліції та готовність особового складу до будь-яких екстремальних ситуацій. Олександр Богомол перевірив ро­ бо­чі приміщення, функ­ціонування чергової частини та провів робочу нараду з особовим складом. Він довів до правоохоронців їхні першочергові завдання, наголосив на дотриманні дисципліни і законності, закликавши всіх дотриму­ ватись норм чинного законодавства.

Працівникам Національної поліції краю вручили нагороди

В

ідзнаки Президента Ук­ раїни та Міністра оборони отримали семеро працівників тернопільської полі­ ції. Нагороди вручили бійцям роти особливого призначення «Тернопіль» та сектору реагування патрульної поліції.

лу поліції Іван Сеньків. Нагороди правоохоронцям вру­ чив керівник поліції Тернопільської

області Олександр Богомол під час наради в обласному главку відомст­ ва. Він побажав поліцейським сили і

наполегливості для подальших здо­ бутків, успіхів у роботі та благополуччя у родинах. Ніколи не зупиня-

тися на досягнутому, йти вперед, сумлінно виконувати завдання і бу­ ти справжніми захисниками народу.

Відзнаку «За участь в антитерористичній операції» отримали поліцейські роти патрульної служби поліції особливого призначення «Тер­ нопіль» Андрій Вель­ма, Сергій Дробатюк та Андрій Тхорик. Медалі «За сприяння Збройним Силам України» отримали спецприз­ наченці Ігор Шабат, Роман Дмитерко, Володимир Чекирда та начальник сектору реагування патрульної поліції №2 Теребовлянського відді-

Відзначили День вшанування пенсіонерів та ветеранів МВС

М

іністр внутрішніх справ України Арсен Аваков визначив 20 грудня Днем вшанування пенсіонерів і ветеранів системи МВС та Національної поліції.

Раніше на цю дату припадав День української міліції. Зустріч в Головному управлінні Національної поліції в Тернопільській області розпочалася з походу до меморіальної дошки, встановле-

ної на честь першого генерала Тернопільщини часів незалежності Ук­ раїни Романа Подсаднюка. Багато нинішніх пенсіонерів особисто знали Романа Олександровича, працювали з ним.

Урочистості продовжилися в ак­ товій залі ГУНП в Тернопільській області. На зустріч з ветеранами та пенсіонерами прийшли керівники управління. З вітальним словом до присут-

ніх звернувся начальник поліції Тер­ нопільщини Олександр Богомол. Він подякував ветеранам за багаторічну та віддану службу, наголосив на тому, що їхня допомога та досвід завжди будуть в пошані у теперішніх працівників поліції. – Знаю ваші проблеми, які стосуються перерахунку пенсій. Повірте, ми теж прагнемо, аби ви отримували достойне забезпечення, тому юристи управління розробили проект позовної заяви, аби допомогти вам відстояти право на отримання достойного соціального забезпечення. Розповів Олександр Богомол і про те, як сьогодні працює поліція, які сталися зміни та новації, а також запросив ветеранів та пенсіонерів брати активну участь у житті управління. Урочистий захід завершився вру­ ченням листів-подяк.


СПРАВИ ПОЛІЦЕЙСЬКІ четвер, 28 грудня 2017 року Досьє 102

9

Вифлеємський Вогонь Миру запалав в ГУНП області. Його головному поліцейському краю передали пластуни

С

имвол Любові та Миру, а також благополуччя українців – Вифлеємсь­ кий вогонь передали начальнику ГУНП в області Олександрові Богомолу пластуни Тернополя.

– Цей вогник постійно горить у Вифлеємі. Звідти його напередодні Різдвяних свят перевозять у Відень, – розповів пластун Дмитро Дем’я­ нен­ко. – А уже зі столиці Австрії Вифлеємський вогонь, завдяки пластунському руху, потрапляє у різні куточки світу. Ми хочемо цей вогник сьогодні передати вам, як символ добра, як символ злагоди, як символ того, що Ісус Христос прийшов у наш світ і дарував нам любов. Цей вогонь, каже Дмитро Дем’я­ ненко, повинен обов’язково горіти у Різдвяну ніч, повинен осяювати кож­ ну домівку. Свічка, підпалена від Виф­

леємського вогню, уже сама по собі наділена святою благодаттю. Для багатьох з нас Вогонь став допов­ ненням під час святкування Різдва Христового. Тому Вогнем з Вифлеєму люди запалюють свічки на Свя-

ту Вечерю. Традиційно Вогонь зберігається в церкві до Йордану – до 19 січня. Олександр Богомол подякував плас­тунам за такий символічний передсвятковий подарунок. – Я вам обіцяю, що цей вогник

розійдеться серед наших працівників, кожен, хто захоче, кожен, хто вірує в Бога і мріє про мир на землі, зможе взяти його додому, в кабінет, рідним. Мир потрібен усім, а ми робитимемо усе від нас залежне.

Завершився захід піснею Виф­ леємського Вогню Миру, яку виконали пластуни, а також солодкими подарунками. Їх Олександр Богомол дав дітям за те, що завітали в гості з цінним символом Миру.

Д

ку електротехніку, речі побутового вжитку, солодощі. Взамін отримали море позитивних емоцій від святкового концерту. Олександр Богомол подякував дітям та вихователям за чудовий настрій й гостинність. – Зичу кожному з вас здійснення мрій та сподівань. Будьте здоро-

вими, успішними, гарно вчіться, виростайте хорошими людьми. Я переконаний, настане час, коли ви теж простягатимете руку допомоги потребуючим. Як казав пол­ководець Олександр Суворов, перемогти самого себе: свій страх, свою лінь, свою невпевненість – і тоді досягнете в житті всього, що бажаєте.

Гусятинські поліцейські З гостинцями від Святого Миколая завітали на святковий поліцейські прийшли до дитбудинку концерт до підшефних

З

і святковим настроєм, солодощами та подарунками напередодні свята Святого Миколая до Гримайлівської обласної комунальної санаторної школи-інтернату завітали працівники Гусятинського відділення поліції. Діти радо зустрічали гостей в погонах. В навчальному закладі навчається понад сотня дітей віком від трьох до сімнадцяти років, а правоохоронці дбають, аби їх підшефні від­ чували постійну увагу і турботу дорослих. В цей святковий день вихованці в знак вдячності приготували святковий концерт та зустріли працівників поліції піснями і віршами. Після закінчення урочистостей правоохоронці подарували дітям со­ лодкі подарунки та санчата. – Це специфічний заклад, – заз­ начив начальник Гусятинської полі­

ції Олег Гудак. – Багато дітей, які тут навчаються, є круглими сиротами, тому увага та підтримка їм дуже не­ обхідна. Ми своїм приїздом даруємо їм частинку сімейного затишку. Діти щиро раділи подарункам, спілкувалися з гостями, залюбки сідали за кермо службового авто. – Поліцейські приходять до нас на урок та розповідають про правила дорожнього руху, бесіди з нами проводять, про те, що не можна бра­ ти чужі речі, не палити та вживати алкоголь, – розповідає десятикласниця Любов Шмиглик. Дякували правоохоронцям за по­ дарунки й щиру увагу до потреб вихованців закладу й викладачі. – Діти завжди раді поліцейсь­ ким, з нетерпінням чекають на пода­ рунки, – підсумувала зустріч заступ­ ник директора Надія Чорноб­ров. – Доля не завжди прихильна до них, а працівники поліції своєю небайдужістю дають відчути підтрим­ку.

оброю традицією тернопільських поліцейських стало відвідування дитячих притулків, сиротинців, інтернатів напередодні великого християнського празника Дня Святого Миколая.

Цьогоріч керівник Головного уп­ равління Національної поліції Тернопільщини Олександр Богомол з подарунками прийшов для вихован­ ців обласного комунального дитячо­ го будинку для дітей шкільного віку. Зі слів директора дитячого будинку Володимира Долинного, діти з нетерпінням чекали на правоохоронців, адже ті є давніми добрими друзями вихованців. – Ми радіємо кожному, хто переступає поріг нашого закладу, аби в цей день подарувати нашим діт­ кам маленьке диво, допомогти здійс­ нити їхні мрії, – каже Володимир До­ линний. – Але поліцейських вони завжди очікують з найбільшою радістю, особливо хлопчики, бо це для них ще й можливість отримати те спілкування, якого вони не мають від рідних батьків. В дитбудинку ви­ховуються 12 дітей шкільного віку. Ці хлопчики та дів­чатка позбавлені батьківського пік­лування, тому раді кожному, хто їх вислухає, порадить, допоможе. – Поліцейські – найдавніші наші друзі. Співпраця триває роками, тому ми щиро дякуємо за підтримку та розуміння, за те, що завжди радо відгукуються на наші проблеми та потреби, – запевнив Володимир Долинний. На Миколая без гостинців не при­ходять, тому поліцейські подарували вихованцям дитячого будин­


10

ОДА ІНФОРМУЄ

Досьє 102 четвер, 28 грудня 2017 року

Без відновлення військових частин не можна говорити про відновлення української армії

Б

ез відновлення військових частин у Чорткові, Теребовлі, Тернополі не можна говорити про відновлення українсь­ кої армії. А тому максимально всі зусилля потрібно спрямувати на те, щоб наші захисники мали комфортні умови пе­ ребування у їхніх постійних місцях дислокації. На цьому акцентував Степан Бар­ на під час відкриття новозбудованого контрольно-пропускного пунк­ ту у Теребовлянській війсь­ковій час­ тині. – Мені особливо приємно сьогод­ ні говорити, бо маємо добру подію

– відкриття КПП. Утім, для мене це важливо тому, що дане КПП зробили за рахунок коштів тих, хто вболіває за Україну та українську армію. І на цьому прикладі ми будемо демонструвати, що завдяки ініціативі голови районної державної адміні-

Меморандум щодо співпраці підписали між провінцією Донг Най та Тернопільщиною

П

ровінція Донг Най (Соціалістична Республіка В’єтнам) та Тернопільська область підписали Ме­ морандум про взаєморозу­ міння щодо співпраці у напрямку розвитку індуст­ ріальних парків. Обидві сторони проведуть консультації з інвестиційних інновацій та разом шукатимуть шляхи розвитку діючих та створення індустріальних парків на обох територіях. Це дозволить сприяти зустрічам і дискусіям між підприємцями з провінції Донг-Най та Тернопільської області з питань, що становлять вза­ ємний інтерес. Виступаючи на церемонії підписання Меморандуму,

голова Тернопільської ОДА Степан Барна зазначив, що в області високорозвинений сільськогосподарсь­ кий комплекс з великими обсягами експорту продукції спиртової галузі, молока та птиці. – Україна прийняла низку законодавчих актів щодо впровадження пільг для іноземних інвесторів, – поінформував Степан Барна, додавши, що з 2022 року країна забезпечить повне звільнення від оподаткування імпорту певних видів машин та деталей ди них. У свою чергу, заступник голови Народного комітету провінції Тран Ван Вінь зазначив, що в його розпорядженні 32 промислові зони з більш ніж 1200 проектами прямих іноземних інвестицій.

страції, голови районної ради, комісаріату, військовослужбовців, аграріїв Теребовлянського району ми по­ чинаємо з маленького. І ця маленька справа – відновлення військової частини в Теребовлі – матиме неабияке значення. Сьогодні ми відновили КПП, завтра – казарму, післязавтра ми відновимо їдальню і так день за днем, а про це сміливо можна говорити, ми змінюємо нашу армію. У Теребовлянській військовій частині будуть служити понад 500 військовослужбовців, а відтак, наша маленька мрія буде реалізована, – зазначив Степан Барна. При цьому, він підкреслив, що крім кроків, які сьогодні здійснюються для відновлення військових частин, нещодавно Президент Украї­ ни Петро Порошенко задекларував, що наступного року буде поставлено питання щодо відновлення військових містечок. – Відновлення колишньої слави Теребовлі, як військового містечка, для районної влади також стало пріоритетом у роботі. На цьому зупинятися не будемо, – підсумував голова Теребовлянської РДА Юрій Ништа.

Реформа змінила на краще життя мешканців Чернихівецької ОТГ

П

озитивні зміни, пов’я­ зані з реформою децентралізації, уже відчувають жителі Чернихівецької громади, яка у 2016 році об’єднала навколо себе три села – Чернихівці, Старий Збараж та село Верняки. Крім того, що у громади збільшилися повноваження, з’явилися ще й нові можливості, зросли власні надходження до бюджету, а також реалізовують інфраструктурні про-

екти. У 2017 році за кошти місцевого бюджету у Черниховецькій ЗОШ І-ІІІ ст. замінили 26 вікон на суму більше 119 тисяч гривень. Завершу­ ється також поточний ремонт спортивного залу, вартість якого – 109 тисяч гривень. Раніше у школі повністю перекрили дах. Степан Барна вручив також голові ОТГ Марії Кіпибіді ключі від спецтехніки, яку придбали для комунальних потреб за рахунок цієї ж субвенції. Вартість техніки – 620 ти­ сяч гривень.

12 учасників з Тернопільщини перемогли в конкурсі з написання «Книги добра»

Д

ванадцять історій та ілюстрацій учасників з Тернопільської області пройшли всі відбіркові етапи і потрапили до сотні найкращих з усієї Ук­раїни – Ми відгукнулися на іні­ціативу позиціонування нашої країни, нашої області, як великої території добра та справедливості. І це є дуже добрим знаком. Адже сьогодні ми повинні проводити багато заходів на різних рівнях, щоб популяризувати Україну у світі, демонструвати те, що в Україні завж­ди жили, живуть і будуть жити люди, які у своїх мотивах працюють з позиції добра, християнських принципів і глибокої віри в Бога, – на цьому наголосив заступник голови Тер­нопільсь­ кої ОДА Юрій Юрик з нагоди завершення Міжнародного соціального проекту «Книга добра», який реалізовувався в області. На Тернопільщині участь у конкурсі взяли не лише діти. Долучилися також дорослі. Кожен писав про те, що йому найближче і про тих, хто є для них втіленням добра та прикладом для наслідування. Ці історії систематизували в одну книжку, яку презентували у Києві. На черзі – 50 краї­н світу. «Книга добра» – це міжнародний соціальний проект, основною метою якого є створення книги із цікавими реальними історіями та дитячими ілюстраціями про Добро. Вона покликана стати джерелом ін-

формації про людяність, щирість та добро. Соціальний проект реалізовувався за підтримки Міністра Закордонних справ України Павла Клім­

кіна та з благословення славної па­ м’яті Кардинала, верховного архієпископа Києво-Галицького Любомира Гузара.


11 Депутати прийняли Бюджет Тернополя

НОВИНИ З МІСТА

Очільник Тернополя урочисто відкрив головну ялинку міста

Н

а Театральному майдані відбулося освячення Різдвяної шопки та урочисте відкриття головної ялинки Тернополя. Участь у заходах взяв міський голова Сергій Надал.

Тернопіль придбав ще два чеські тролейбуси

У

грудні до Тернополя при­ були два тролейбуси, які були придбані КП «Тернопільелектротранс» у міста Чеське Будейовіце. Після проведення технічного ог­ ляду та оформлення документації, тролейбуси отримають інвентарні номери 180 та 181 та згодом вий­ дуть на маршрут.

За останні роки у Тернополі збу­ довано декілька нових тролейбусних ліній: на масиві «Аляска», у районі обласної дитячої лікарні, на ма­ сиві «Дружба» та від мікрорайону «Аляска» до «Дружби». Триває будівництво нової тролейбусної лінії, яка сполучатиме вулицю Бродівсь­ ку з існуючою тролейбусною мережею та проходитиме від 6-го магазину до перехрестя Лук’яновича.

– Щиро вітаю всіх з офіційним початком різдвяно-зимових свят, сим­волом яких є наша традиційна ялинка! Сьогодні ми запалюємо свя­ то. Свято надії, сподівань та радості! Традиційно тернопільська ялинка запалюється вогнями у день Святого Миколая. І ми всі просимо у свя­ того про мир в Україні та молимося за наших захисників, які щодня ризикують своїм життям, щоб над нами було мирне небо, – зазначив очільник Тернополя. – У цей святковий день зичу миру, злагоди й благополуччя усім українським родинам. І ця різдвяна шопка є посланням надії й любові, яка допомагає створити сприятливу атмосферу Різдва. Під час урочистостей тернопіль­ ські пластуни передали громаді міс­ та Вифлеємський вогонь миру, який є свідченням Божої благодаті для усього людства. – Хай цей благодатний вогонь дарує Україні мир над головою! Я бажаю всім нам у ці дні здоров’я і Божої ласки, – додав Сергій Надал. У рамках дійства перед тернополянами виступили творчі колективи міста, які подарували святковий концерт із мотивами прийдешнього Нового року та Різдва. Головна ялинка Тернополя засяяла 3D-ілюмінацією. Її можна перепрограмовувати, оскільки вона об­ладнана контролером з різними світловими функціями. Відтак, ялин­ ка може сяяти по-новому кожного дня.

четвер, 28 грудня 2017 року Досьє 102

Н

а черговій сесії Тернопільської міської ради депутати 31 голосом «за» схвалили Бюджет Тернополя на 2018 рік. Зі слів Сергія Надала, бюджет міста на наступний рік передбачений у сумі 2 млрд. 467 млн. грн.

– Наступного року планується виділити понад 300 млн. грн. на пот­ реби житлово-комунального господарства, зокрема на проведення капітального та поточного ремонтів, – роз­повідає Сергій Надал. – Ще по­над 45 млн. грн. буде виділено на спортивну галузь, 465 млн. грн. – на сферу освіти та науки, на охорону здо­ ров’я – понад 188 млн. грн. та ще по­ над 9 млн. грн. на реалізацію проектів «Громадського бюджету» та ін. Також на сесії депутати прийня-

ли Програму економічного та соціального розвитку міста, яка визначає питання залучення інвестицій, розвиток підприємництва, питання містобудування та житлової політики тощо. У програмі передбачено розроб­ ку Концепції індустріального пар­ ку, розвиток міської інфраструктури, залучення іноземних інвестицій в економіку, організацію передачі в оренду та продажу комунального майна через системи Прозоро. Продажі, розробку цифрових детальних планів територій, завершення робіт на дамбі Тернопільського ставу та продовження інших капітальних ро­біт у місті, придбання громад­сь­ко­ го транспорту, покращення ма­те­ ріаль­но-технічної бази у закладах охорони здоров’я, відновлення робо­ ти дош­кільних навчальних закладів.

До комплексної міської програми «Здоров’я тернополян» внесено зміни

Н

а черговій сесії Тернопільської міської ради було внесено зміни до комплексної міської програми «Здоров’я тернополян» на 2016-2018 роки. Зі слів очільника Тернополя, у 2018 році заплановано додатково спрямувати понад 4 млн. грн. на покращення умов перебування хворих

у лікарнях, зокрема на придбання м’якого інвентаря (подушок, матраців, постільної білизни), понад 3 млн. грн. – на ремонти, а також передбачені кошти на придбання розхідних матеріалів для допомоги дітям з ДЦП та для забезпечення травмпункту необхідними медикаментами. Окрім того, будуть продовжуватися фінансуватися програми медичної допомоги учасникам АТО,

пост­раждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС та іншим пільговим категоріям. До слова, метою програми «Здо­ ров’я тернополян» є збереження і зміцнення здоров’я мешкнаців Тернополя, підвищення якості, ефектив­ ності та своєчасності медико-санітарної допомоги, забезпечення соціальної справедливості і прав громадян на охорону здоров’я.

«Файне місто» – кращий музичний фестиваль

Н

айкращим музичним фестивалем України у 2017 році за версією видання Karabas.Live визна­ но «Файне Місто». До 18 грудня читачі онлайн-жур­ налу Karabas.Live шляхом голосування обирали топ-3 українські музичні фестивалі року. Лідером рейтингу став фестиваль «Файне місто», який уже 5 років поспіль проводиться поблизу Тернополя.

Нагадаємо, нещодавно фестиваль «Файне місто» отримав європейську відзнаку якості EFFE, а у 2015 році був визнаним найкращим фестивалем України за версією журналу «Крок у Rock». «Файне Місто» – міжнародний музичний фестиваль просто неба, який щорічно відбувається поблизу Тернополя. У 2018 році фестиваль відбуде­ ться на території іподрому 20-22 липня.


12

ЗАПОБІГТИ! ВРЯТУВАТИ! ДОПОМОГТИ! Досьє 102 четвер, 28 грудня 2017 року

Тернопільські рятувальники разом з дітьми провели акцію «Ялинка для захисників»

В

Управлінні ДСНС України у Тернопільській області відбулась акція «Ялинка для захисників». Даний захід організований фахівцями психологічної служби установи, для дітей працівників пожежно-рятувальної служби, аби на пере­ додні Новорічних та Різдвяних свят, ті разом з батьками, могли поділитися радістю, надією та любов’ю осо­ бисто з кожним воїном, який на Схо­ді захищає нашу рідну Україну. Під час творчого майстер-класу маленькі тернополяни, під керів­ ництвом дорослих, власноруч виго-

Рятувальники визволили чоловіка, що опинився під завалами бетонних конструкцій на підприємстві

Д

На виклик виїжджав черговий караул 1-ї державної пожежно-ря­ ту­вальної частини, оперативна гру­ па Тернопільського міського від­ді­ лу У ДСНС, працівники ОКЦ Управління, додатково направлялося відділення аварійно-рятувальної частини аварійно-рятувального загону спе­ціаль­ного призначення Управлін­ ня та бри­гада швидкої медичної допомоги. Про дану подію проінформува-

ли спеціалізовані служби цивільного захисту Тернополя та органи місцевого самоврядування. Як було встановлено, на тери­ торії комбінату «Будіндустрія», в бе­ тонно-формувальному цеху даного підприємства, відбувся вибух газової суміші, в результаті чого сталось часткове руйнування залізобетонного даху, на площі близько 576 м2. Під завалами бетонних конст­ рукцій опинився працівник це­ху,

Н

а порозі Новорічні та Різдвяні свята. Невдовзі людські оселі, шкільні та дитячі установи, палаци культури, клуби інші місця масового відпочинку громадян прикрасять неодмінні атрибути цього свята – Но­ ворічні ялинки.

товляли ялиночки та малюнки для солдат, які захищають нашу Батьківщину. З любов’ю та захопленням діти обводили власні долоньки, створювали макет зеленої красуні, розмальовували її веселими барвами. У ці роботи малюки вкладали всю свою душу і мистецькі здібності. Кожна ялиночка ховала в своєму паперовому гіллі побажання тим, хто зараз далеко від рідного дому, від своєї сім’ї. Діти та їх батьки-рятувальники бажали захисникам доброго здоров’я, гарного настрою та, звичайно, віри в свої сили та перемоги над ворогом.

о оперативно-диспетчерської служби оперативно-координаційного центру Управління ДСНС у Тернопільській області о 19:20 надійшло повідомлення про гучний звук, схожий на вибух, що пролунав в районі вулиці Поліської.

ВИМОГИ ПРАВИЛ ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ ПРИ ВЛАШТУВАННІ НОВОРІЧНОЇ ЯЛИНКИ

громадянин 1951 року народження, житель міста Тернополя. Рятувальники негайно розпоча­ ли пошукові та аварійно-рятувальні роботи. Місце події та зону можливих руйнувань було огороджено та освітлено. Для обстеження місця події та прилеглої території залучався позаштатний кінологічний роз­рахунок Управління. О 20:55 потерпілого вивільнили з-під завалу та передали працівникам центру екстреної медичної допомоги, які госпіталізували його в реанімаційне відділення Тернопіль­ ської міської лікарні №1. Загалом до аварійно-рятуваль-

них робіт було залучено 5 одиниць техніки та 23 чоловіків з числа особового складу пожежно-рятувальної служби Тернопільського гарнізону. На місці події працювала оперативна група ДСНС, на чолі з начальником Управління, полковником служ­би цивільного захисту Вік­ тором Мас­леєм. За попередньою інформацією, вибух стався в бетонно-формувальному цеху газопарогенератора, в результаті цього здетонувала цементно-бетонна суміш та обвалилося покриття цеху. Подія внесена до єдиного реєстру досудових розслідувань за статтею 271 ККУ.

Однак, нехтування елементарними вимогами правил пожежної безпеки може зіпсувати святковий настрій. У зв’язку з цим Управління Державної служби України з надзвичай­ них ситуацій у Тернопільській області нагадує основні вимоги правил пожежної безпеки при влаштуванні Новорічної ялинки: • ялинка повинна встановлюватися на стійкій основі; • за відсутності в приміщенні електричного освітлення (під час можливого відключення тощо) свят­ кування Новорічної ялинки повин­ но проводитися тільки протягом світлового дня; • не слід дозволяти дітям самос­ тійно вмикати гірлянди; • небезпечно залишати ялинку з увімкнутими вогниками без наг­ ляду; • ялинку не слід встановлювати в проходах, біля виходів, на шляхах евакуації; • встановлювати ялинку слід на відстані не менше 1 м від меблів та опалювальних приладів; • ілюмінація повинна бути виконана з додержанням правил улаштування електроустановок;

• у разі використання електричної освітлювальної мережі без пони­ жуючого трансформатора на ялинці можуть застосовуватись гірлянди тільки з послідовним увімкненням лампочок напругою до 12 Вольт; • при виявленні несправності в ілюмінації (нагрів проводів, блиман­ ня лампочок, іскріння тощо) вона повинна бути терміново вимкнена; • забороняється застосовувати для ілюмінації ялинки свічки; • небезпечно одягати дітей в но­ ворічні костюми з легкозаймистих матеріалів (вати, паперу, марлі і т.д.); • не дозволяється оздоблювати ялинку прикрасами з легкозаймистих матеріалів (целулоїдними іграш­ ками, марлею, ватою, тощо).


ДФС У ТЕРНОПІЛЬСЬКІЙ ОБЛАСТІ ІНФОРМУЄ

Представники ГУ ДФС у Тернопільській області привітали зі святом Миколая сина загиблого в АТО військовослужбовця

Н

апередодні Дня Cвятого Миколая представники Головного управління ДФС у Тернопільській області завітали до Копичинецької загальноосвітньої школи №2.

Саме там навчається 12-річний Сергій – син загиблого у зоні АТО військового Миколи Шевченка. Тож у заступника начальника ГУ ДФС у Тернопільській області Надії Лопатинської була важлива місія – привітати школяра з Днем святого Миколая і вручити йому солодощі та цінний подарунок – мобільний телефон. Семикласник був щиро здивований, адже не очікував ні подарунка, ні такої уваги – для хлопця усе було несподівано. – Думаю, цього року ти був чемним, бо подарунок святий Миколай

підготував справді гарний, – звер­ нулася до Сергія Надія Лопатинсь­ка. – Не забувай, що саме від тебе і твоїх однолітків, як нового поколін­ня ук­ раїнців, залежить майбутнє країни.

Нагадаємо, що батько Сергія – уродженець села Зеленче Теребовлянського району Микола Шевченко трагічно загинув у зоні АТО 2 вересня 2016 року.

У

січні-листопаді від платників Тернопільської області надійшло до бюджету 170,9 мільйонів гривень військового збору. Порівняно з одинадцятьма місяцями минулого року сплата зросла на 47,4 млн. гривень або 38,4%. Нагадаємо, що військовий збір запроваджено в Україні з серпня 2014 року, як додаткове джерело фі­нансування і підтримки армії, яка виконує завдання у зоні проведення АТО. Ставка збору становить 1,5% до­

Подання до контролюючого органу за основним місцем обліку заяви

П

Про це повідомляє Тернопільський відділ податкового супроводження підприємств Львівського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби. Відповідно до Порядку, повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням, або через які провадилася діяльність за ф.№20-ОПП подається протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття. Об’єк­та­ми оподаткування є майно та дії, у зв’язку з якими у платника виникають обо­в’язки щодо сплати

податків та зборів. Такі об’єкти за кожним видом податку та збору визначаються згідно з відповідним розділом ПКУ. У разі зміни відомостей про об’єкт оподаткування, а саме: зміна типу, найменування, місцезнаходження, виду права або стану об’єкта оподаткування, платник податків надає до контролюючого органу за основним місцем повідом­ лення за ф.№20-ОПП з оновленою інформацією про об’єкт оподаткування, щодо якого відбулися зміни. Повідомлення за ф.№20-ОПП може бути направлене у паперовому виг­ ляді або засобами електронного зв’яз­ ку в електронній формі. За неподання повідомлення за ф.№20-ОПП в установлені строки передбачено відповідальність у виг­ ляді накладення штрафу на несумлінних платників у сумі 510 грн., (при повторному порушенні протягом року –1020грн.).

ходів, що підлягають оподаткуванню. Платниками військового збору є фізичні особи – резиденти та нерезиденти, які отримують доходи в Україні. Відповідальними за нарахування збору до бюджету є роботодавці, що нараховують доходи у вигляді заробітної плати на користь платника податків. Варто пам’ятати, що сплата військового збору – це посильний внесок кожного громадянина для підтримання обороноздатності україн­ ської армії та встановлення миру в нашій державі.

13

Тернопільська митниця ДФС поповнила бюджет країни на понад 1,1 мільярд гривень

З

початку цього року Тернопільською митницею ДФС до бюджету перераховано 1 млрд . 124 млн. грн.

У розвиток армії платники Тернопільської області вклали 170,9 мільйонів гривень

латники податків по­ вин­ні інформувати податковий орган за основним місцем обліку про наявні у нього об’єкти оподаткування і об’єкти, пов’язані з оподаткуванням.

четвер, 28 грудня 2017 року Досьє 102

За аналогічний період 2016 року адміністровано 822 млн. гривень. Зріст до минулого року склав 302 млн. гривень або 37%. Про це повідомила начальник Тернопільської митниці ДФС Оксана Антонович. У розрізі видів податків сплачено 963,6 млн. гривень ПДВ, що на 222,3 млн. гривень або на 30% більше, ніж за 11 місяців минулого року (741,3 млн. гривень); 124,3 млн. гри­ вень мита, зріст порівняно з відповідним періодом минулого року ста­ новить 55,5 млн. гривень або 81%; 33,4 млн. гривень акцизного податку, що на 23,4 млн. гривень або більш як утричі, ніж торік; також перераховано 2,6 млн. гривень плати за здійснення митних формальностей та інших надходжень. Найбільший вплив на зріст надходжень мало збільшення обсягів ввезення легкових автомобілів гро-

мадянами. Ще одним чинником збільшення надходжень стало оформлення підприємств, які не працювали минулого року. Всього підприємства, які не працювали торік, у січні-листопаді сплатили 210 млн. гривень. Одним із факторів, які сприяли збільшенню надходжень, є збільшен­ ня обсягів ввезення товарів найбіль­ шими платниками податків. Тіль­ки п’ятьма найбільшими платниками, що здійснюють свою діяльність в зо­ ні Тернопільської митниці ДФС, спла­ чено до бюджету 357 млн. гривень. Позитивно вплинув і такий фак­ тор, як оформлення на Тернопільській митниці підприємств з місцем обліку в інших областях України. Серед товарів, при митному офо­ рм­ленні яких сплачено найбільше податків, переважають легкові автомобілі; сідельні тягачі та трактори колісні; машини або механізми для збирання або обмолоту сільсь­ когосподарських культур; причепи та напівпричепи для перевезення вантажів; свіжоморожена риба.

Бізнес-платформа з питань експорту

З

міни в законодавстві стосовно експорту українських товарів до країн ЄС та питання, пов’язані з видачею сертифікатів із перевезення товарів форми EUR.1 та інші питання, обговорили на економічній платформі. Тема зустрічі – «Діалог заради інституційної підтримки малого та

середнього бізнесу», де учасники говорили про інформаційний обмін

за принципом «Єдиного вікна» з використанням електронних засобів передачі інформації. – Доступ українських малих та середніх підприємств на міжнародні ринки має важливе значення для країни. Проте їх обізнаність про різні вимоги, необхідні для доступу до внутрішнього ринку ЄС, на даний момент знаходиться на середньому рівні. Нам потрібно надати малому та середньому бізнесу знання та інструменти для знаходження конкретної інформації, яка може згодом використовуватись компаніями для успішної роботи з експорту на ринки ЄС, – зазначив заступник начальника ГУ ДФС у Тернопільсь­ кій області Сергій Господарик. У рамках бізнес-платформи також був підписаний Меморандум про співпрацю державних структур з Громадською організацією «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій».


14

АРТБРИГАДА ОПЕРАТИВНОГО КОМАНДУВАННЯ «ЗАХІД» Досьє 102 четвер, 28 грудня 2017 року

Потяг єднання «Труханівська Січ» заїжджав до Тернополя

Д

есятий ювілейний агітаційний потяг єднання України «Труханівська Січ» відвідав Тернопіль.

Зустріч 150 учасників з різних куточків України відбувалася на залізничному вокзалі і проходила в рамках Всеукраїнської акції, організованою волонтерами та громадсь­ кими діячами. Її мета – реалізація програми Президента України з підтримки Національної Єдності. Завдання організаторів такої акції – це, в першу чергу, підтримка та популяризація національно-патріотичного виховання молоді, ознайомлення з містами України, її національним та культурним надбанням, зустрічі з військовослужбовцями, волонтерами, а також Героями України. В кожному місті Західної, Цент­ ральної та Південної України, окрім вітальних концертів, організовували круглі столи, спілкувалися, нала-

годжували зв’язки між областями та волонтерськими спільнотами. В Тернопільській окремій артилерійській бригаді оперативного ко­ мандування «Захід» був справжній аншлаг. І нагодували, і зігріли, і розвеселили. Одразу два військових ор­ кестри 101-ї бригади охорони ГШ і

44-ї окремої артилерійської бригади виконували музичну композицію «Воїни світла». Пісню «Тополі» у виконанні військовослужбовця Петра Гумена, при­ сутні слухали стоячи, багатьом не вдавалось стримати сліз, адже до бо­ лю сприймають сьогодення на Сході.

Діти та дорослі в захопленні від зустрічі, кажуть такого прийому не очікували. Військовослужбовці розповідали про досягнення Тернопіль­ ських артилеристів, демонстрували фільми про бригаду, провели екскурсію у новоствореній студії бойової слави. Приємно виснажені, а го-

ловне сповнені нових вражень, учасники потягу єднання вирушили до інших українських міст. Після Тернополя учасники потягу єднання по­бували у Хмельницькому та Він­ ниці, в Одесі та Миколаєві, Херсоні, Кропивницькому, Запоріжжі, Маріуполі та Лисичанську.

Як запевняє координатор цього проекту – начальник клубу військової частини А3215 Юлія Шкугра, в Збройних силах України аналогів не­

має. Подібний та водночас нестан­ дарт­ний підхід до історії військової частини та її здобутків, пам’яті загиблих військовослужбовців, які на­

завжди викарбувані у світлинах. Ідею задуму підтримав командир Тернопільської окремої артиле­ рійської бригади полковник Сергій Баранов. Витрати на будматеріали взяла на себе Тернопільська міська рада, а група разом з дизайнером працювали біль­ше місяця. Перші відвідувачі кажуть, що вра­ження від побаченого перепов­ нюють емоції. В інсталяції проекту за основу взято вибух з переплетених ниток, метраж в сукупності яких сягає близько 20 кілометрів. У ньому переплетені як світлини з життя військових, так і світло, яке пробивається крізь тінь. Карта України, на яку було вит­ рачено близько восьми тисяч саморізів серед інших експонатів студії. Також є малюнки дітей, бойові трофеї та атрибутика військових.

В Тернопільській артбригаді відкрили Студію Бойової слави

У

Тернопільській окремій артилерійскій бригаді відбулось довгоочікуване дійство – відкриття Студії Бойової слави. В залі представлені інсталяції, які виготовляла група під керівництвом дизайнера Ольги Шаварської.

В артилерійській бригаді відбулось спортивне свято «Лицарі духу»

З

магання «Лицарі духу» проводяться з метою популяризації здорового способу життя та пропаганди фізкультури й спорту. На території військової частини у Тернополі такий захід відбувається втретє. Спортивно-патріотичний захід за участю цивільних громадян та військовослужбовців організували та провели представники Тернопіль­ ського міського центру фізичного здоров’я населення за підтримки командування військової частини. Захід традиційно розпочався з вико­нання Державного гімну Ук­раї­ ни та привітання учасників й гостей змагань. Змагались військовослужбовці, представники Тернопільського осе­

редку Українського Реєстрового Ко­ зацтва, команда військових капеланів краю. Учасники виборювали звання

найкращого з міні-футболу, у жимі гирі вагою 24 кг правою та лівою рукою, у змаганнях з дартсу серед жінок та зі згинання та розгинання

рук в упорі лежачи серед чоловіків. Переможців та призерів в інших видах програми нагородили медалями, які вперше виготовлені під

цей захід за індивідуальним замовленням, грамотами, а також подарунками від партнерів та спонсорів спортивного заходу.


ДОЗВІЛЛЯ

• ПОСМІХНИСЬ! Чоловік мені заявляє: – Бухати з подругами більше не будеш! А я дивлюся на нього і радісно думаю: – Стільки років разом, а скільки в ньому ще оптимізму...

*****

Посварилася з чоловіком, відпра­ вила спати на диван. Думаю, відне­ су йому подушку хоча б. Крадусь. Нахилилася над ним, щоб тихенько підсунути, а він прокидається та як закричить: – Пробач... Пробач... Тільки не ду­ си, будь ласка!

Частина вагона

Відкрита Тропіч. корона плід

Космет. засіб

Керівник міста Перший космонавт

Розмінна грошова одиниця

Ставкова Я і ти риба Початок відліку

Крилатий кінь (міф.)

Нім. фізик Справа терориста

Нова економ. політика

Символ Канади

Одиниця ваги (Англ. )

"Оболонь"

Річка в Росії

Титул Одиниця площі

Шлях

Я їй сказав подаю на розлучення! Виходжу з дому... чую постріл! Застрелилася! Повертаюся назад... Шампанське відкрила, коза!!!

Ссавець Засіб для родини волосся котячих

Працівник каси

*****

*****

Привозять до лікарні чоловіка з отруєнням. Промили шлунок, пос­ тавили крапельницю, клізму. Підходить лікар, дивиться на пацієнта та й питає здивовано: – Вас же привозили на минулому тижні з отруєнням грибами. А що на цей раз? – Так у мене ще півкаструлі грибів лишилося, я що мав їх, докторе, викидати ?

Частина п'єси

Шпага фехтувальника

Персонаж Рослина родини Майстер "Енеїди" бобових

...-134

Шифр

М'яч Крісло ... за Монтан монарха полем Столиця ... Дубовицька Італії Нащадок європейців в Америці

Д

Б

І

Й

О

Д

С

А

Р

І

О

М

А

Р

Г

А

Г

А Т

А

Р

И Р

О

І

О

Д

Д

И

Е

О

Н

К

И

Р

И

Т

Е

І

Д

О

Л

Л

Я

Й

Е

Р

И

І

Л

А

К

О К

Е

Т

П

Н

Н

Е

Ь

О Т С

П Т

С

С

И

Н

А

Н

О

А

Р

Л

Р

О

Я

Р

Ц

В

А

А

И

Н

У

К

Г С

А

Ж

Л

И

Р

Н

Р

А

О

У

М

С

Р

І С

Я

С

К

Н

Ю

К

Т

К

Л

А

Н

Е

Ф

И

А

С

А

А

Кільцеподібний острів

Візерунок

ВІДПОВІДІ НА СКАНВОРД, НАДРУКОВАНИЙ У МИНУЛОМУ НОМЕРІ ГАЗЕТИ

Б

Одиниця площі

Цифра

Швидкий темп в музиці

Е

Гострий гумор Заперечна Предок частка корови

Організ. об'єднаних націй

К

Величезна ящірка

Хім. елем.

Старов. транспорт

Істор. обл. в Бельгії

Л

Частина спини коня

Хім. елемент

Крайня точка

Укр. письменник

Ш

околадна паста «Нутелла» – мрія багатьох діточок, вони б її їли і їли. Але які батьки, при здоровому глузді дозволять їсти те, що тільки нагадує шоколад і ніякої користі не приносить? Інгредієнти: • молоко коров’яче – 4 склянки; • горіхи лісові, фундук – 100 грам; • цукор – 4 склянки; • борошно пшеничне – 4 ст. л.; • какао-порошок – 6 ст. л.; • масло вершкове – 1 пачка (200 г); • сіль – ½ ч. л. Приготування. Для початку потрібно на сухій пательні підсмажити горіхи. Залишаємо горіхи вистигати.

Марка літака

Підвіска на ланцюжку Частина будівлі

• СМАЧНОГО!

Нота

День народження ...Вегас

Вечір з Тварин. танцями світ

Держ. Частина символ скелета

Зимовий Доросла транспорт комаха

*****

Дізналася жінка, що чоловік після багатьох років не стримався і таки согрішив з кумою. Причому грішили вони цілу годину… Ввечері вдома питається: – Слухай, дізналася про тебе приголомшливі новини! Я не буду тебе мордувати питаннями, як ти зміг на таке піти, не хочу копирсатися в собі і навіть куму не буду звинувачувати… Я хочу знати тіль­ ки одне – що ти з нею робив реш­ ту п’ятдесят сім хвилин?!

Військова машина

"Маршрут" планети

*****

В одному англійському коледжі серед учнів було оголошено конкурс на найкоротше оповідання. Тема будь-яка, але було чотири умови: у творі мала бути згадана королева; мав бути загаданий Бог; щоб було трохи сексу; щоб була таємниця. Першу премію отримав студент, який виконав усі умови і вмістив розповідь в одній фразі: «О, Боже, – вигукнула королева, – я вагітна і невідомо від кого!».

Софі ...

Супутник Юпітера

*****

Бабулька-яга зловила в лісі молодого й красивого хлопця і каже йому: – Красунчику, якщо вгадаєш мою загадку, я тобі віддамся, а не вгадаєш, то я тебе з’їм! – Ну давай, загадуй, – зітхнув па­ рубок. – Маленька, зелененька, по болоті стрибає, на «жа» починається і на «ба» закінчується. – Коник! – А-а-а, пустунчик, вгадав!

Бог Сонця

Хвойне дерево

Гірська Бджол. рівнина продукт

15

Шоколадна паста «Нутелла»

Протеїн Притока Хрещен. Рони батько

Командир козаків

четвер, 28 грудня 2017 року Досьє 102

А

К

Т

А

С

Т

А

Т

П

О

Р

Т

У

Ш

К

О

Л

А

Т

А

Л

О

Н

А

Н

І

Н

А

С

Т

И

Т В

А

Е С

І

С

І

Н

О

А

Р

Т

Г

У

Т

Т

А

У

Т О

Б

Н

Н

А

І

Л

Ц

Я

... Табачник

Тепер займемося самою пастою. Змішуємо сухі інгредієнти – цукор, борошно і какао. Тонкою цівкою по­ чинаємо вливати молоко і відразу ж інтенсивно розмішувати суміш, щоб не утворювалися грудочки. Піс­ля того, як повністю добавимо молоко, ставимо миску на плиту на маленький вогонь. Повільно дово­ димо суміш до кипіння, постійно помішуючи, щоб не підгоріла і не пристала до дна каструлі. Додаємо вершкове масло, подрібнені в поро­ шок горіхи, сіль. Продовжуємо варити 10-20 хвилин. Знімаємо з вог­ ню і розкладаємо по баночках.


16

• ВІДОМІ УКРАЇНЦІ В СВІТІ!

• Макс Левчин. У свої 27 киянин створив систему пла­тежів PayPal, якою зараз користується цілий світ, віце-президент з розробки в компанії Google. Україну хлопець покинув у 16. На сьогодні він є одним з найуспішніших та найбагатших програмістів Силіконової долини у США. • Біллі Еванс. Матір джазмена світового рівня родом з України. Біл­ лі Еванс на сьогодні є одним з най­ відоміших джазових піаністів ХХ століття. Також він є творцем та­ кого стилю як piano trio. • Гайді-Марія Стефанишин-Пай­ пер. Пластунка із Західної України встигла підкорити космос. Ра­зом з батьками вона емігрувала до Америки. У 2006 році стала 445-ю, хто побачив неосяжний Космос на власні очі. За межами Землі їй пощастило бути 27 діб та 5 разів виходити у відкритий космос.

ДО ЗУСТРІЧІ!

Досьє 102 четвер, 28 грудня 2017 року

• ФОТОМИТЬ

• ІНТЕРНЕТПОГОДА

ПОНЕДІЛОК, 1 січня ніч / день

+5 / +10

вітер

ВІВТОРОК, 2 січня ніч / день

+6 / +8

вітер

ніч / день

+2/ +3

вітер

ніч / день

-1 / +3

вітер

Адреса редакції: 46002, м. Тернопіль, вул. Живова, 11 тел./факс 23-60-64

Пд/Зх, 4 м/с

П’ЯТНИЦЯ, 5 січня ніч / день

Це буде нагородою за боротьбу з 400 сходинками, яку ви тільки що виграли. Однак кажуть, що бажання не збуваються, якщо прийти в такий час спеціально – адже кожному відо­ мо, що в дзвін б’ють кожну годину. Розповісти про те, чого хочете, можна і Леопольду фон Захер-Мазо-

паркувався бравий солдат Швейк зі своїм велосипедом. Інший сів відпочити біля самого входу в «Віденсь­ ку кав’ярню». Це – дотепна і відважна людина у військовій формі з кухлем пива в руці. Перехожі і відвідувачі кафе не можуть пройти повз, не потерши йому ніс. Пам’ятник усмішці знаходиться поруч з «Дзиґою» – на вулиці Вір­ менській. Ця скульптура виглядає, як усміхнена риба з плавниками у формі людських рук. Потисніть од-

ху. Він чекає на відвідувачів біля ресторану на вулиці Сербській. Мало не забули: обов’язково покладіть руку в кишеню, коли будете загадувати бажання! У Ратуші на площі Ринок при-

ну з них, і ваша мрія неодмінно збудеться. Але тільки якщо ви прийш­ ли з добрими намірами і настроєм. На перетині Краківської та Шев­ ській вулиць є стіна з «всевидячим оком». Коли загадаєте бажання, стань­

Досьє102 ГРОМАДСЬКО-ПРАВОВА ГАЗЕТА

ВИДАВЕЦЬ ПП Ігор Флешар

Зх, 8 м/с

ЧЕТВЕР, 4 січня

аєте заповітну мрію? – Приїжджайте до Львова! Деякі із безлічі львівських пам’ятників і скульптур є чарівними, бо здійснюють мрії. Тож, аби сповнити бажання, необхідно знати, як, в кого і де його замовити. Найпривабливіше місце для загадування бажань – пам’ят­ник Ники­ фору Дровняку. Далеко не всі знають, що цей загадковий чоловік в капелюсі поблизу Домініканського собору – художник-примітивіст. Однак, всім відомо, що він вико­нує бажання. Треба просто потерти палець або ніс художника. Ян Зег та Ігнатій Лукасевич, винахідники гасової лампи, заслужили власний пам’ятник, який зручно розмістився біля однієї з найулюбленіших кнайп міста. Вона так і називається – «Гасова лампа». Так ось, один з них теж готовий виконати бажання. Однак, тут система дій тро­ хи складніша – необхідно сісти за стіл, розповісти про бажання, і тільки тоді потерти чоловікові палець. Сажотрус на даху в Будинку легенд часом також виконує бажання. Але не просто так – тільки із вдячності. Треба постаратися і кинути монетку йому в капелюх. На перший погляд, все дуже просто. Насправді треба піднятися на димохід і потрапити монеткою прямо всередину го­ловного убору, а це, повірте, вдається не кожному. Якщо ви піднялися на Ратушу, і саме в цей момент починає бити дзвін, відразу ж загадуйте бажання.

Пд/Зх, 5 м/с

СЕРЕДА, 3 січня

+3 / +4

Пам’ятники Львова, які виконують бажання

М

Пд/Зх, 6 м/с

Заснована 28 вересня 2012 року

Реєстраційне свідоцтво КВ 19413-9213Р від 28.09.2012 р. видане Державною реєстраційною службою України, м. Київ Матеріали, підготовленні за оперативними зведеннями ГУНП в Тернопільсь­ кій області, можуть носити характер версії. За точність викладених фактів відповідає автор. За зміст і достовірність інформації у рекламних публікаціях відповідальність несе рекламодавець. Редакція не завжди поділяє по­­зицію авторів. Використання в будь-якій формі опублікованих у газеті матеріалів – за згодою редакції. Посилання на газету при цьому обов’язкове. Газета виходить двічі на місяць українською мовою. Наклад – 5000 прим. Віддруковано видавництвом «А-Прінт», м.Тернопіль, вул. Текстильна. 28, тел. (0352) 52 27 37, (067) 350 17 94, a-print.com.ua

те до неї спиною, нахиліться і спробуйте подивитися на зображення догори ногами з-під своїх ніг. Дивно, але не кожному вдається це зробити. А ось таємниця пам’ятника видатному художнику Пабло Пікассо – основоположнику течії кубізму в живописі, – що стоїть біля входу в кафе на вулиці Зеленій, названої його ім’ям, ще не розгадана. Можливо, він допомагає в творчих починаннях або дарує натхнення. Або пам’ятник з сигаретою в руці допоможе позбутися поганих звичок. На території торгового комплек­ су «Південний» (вул. Щирецька, 36) можна побачити козака. Кажуть, що він виконує всі мрії і бажання стосовно України. Треба сісти козакові на коліна і побажати щось гарне. Або просто потерти меч. У 2012 році у Львові з’явилося п’ять маленьких скульптур міським розбишакам, створених Володимиром Цісариком. Кожен із них зав­виш­ ки всього півметра, розмістилися батяри поблизу львівських кнайп. Фігурки потрібно торкнутися і загадати бажання. Безперечно, леви є візитівкою міста. За твердженням істориків, у Львові їх понад чотири тисячі, проте виконують бажання не всі. Допоможуть отримати бажане леви, що сплять біля входу до Порохової вежі. Для цього потрібно стати між ними і уявити свою мрію.

вітер

Зх, 6 м/с

СУБОТА, 6 січня ніч / день

+3 / +5

вітер

Пд, 3 м/с

НЕДІЛЯ, 7 січня ніч / день

+2 / +2

вітер

Пд/Сх, 3 м/с

За даними мережі Інтернет

◾◾ЦИТАТИ, ЯКІ ЗМІНЯТЬ МИСЛЕННЯ ◾◾Не думайте про ціну. Подумайте про цінності. ◾◾Застав хоч одну людину посміхнутися і може ти зміниш світ – не весь, але хоча б світ цієї людини. ◾◾Говорити, що хтось потворний або негарний не допоможе вам стати привабливішим. ◾◾Єдині нормальні люди, з якими ви знайомі – ті, про яких ви ще мало знаєте. ◾◾Життя на 10 відсотків складається з того, що відбувається з вами і на 90%, – з того, як ви реагуєте на події. ◾◾Найбільш болісна річ – це втратити голову через сильне кохання до кого-небудь і в заперечення своєї індивідуальності. ◾◾Краще бути самотнім, ніж бути в поганій компанії. ◾◾Завести 100 друзів не складе труд­ нощів. А ось мати всього одного друга, який буде на вашому боці, навіть коли сотні людей проти вас, ось це дивовижна річ.

ТРИВАЄ ПЕРЕДПЛАТА

на громадсько-правову газету «Досьє 102»

Єдина громадсько-правова газета Тернопільщини з найоперативнішими кримінальними повідомленнями, цікавою інформа­цією з України і світу, ексклюзивними інтер­ в’ю з відомими людьми, найактуальнішими со­ціаль­­ними темами, програмою телебачення приходитиме у Вашу домівку, якщо станете нашим читачем!

ІНДЕКС 41782

Profile for dosie102

Досьє 102 №20(83)  

Досьє 102 №20(83)  

Profile for dosie102
Advertisement