Page 1

75 ЛЮДЕЙ

ЗАГИНУЛО У ДТП стор.

5

ТЕРНОПОЛЯНКА ПОВЕРНУЛА стор. 7 ГАМАНЕЦЬ З ГРОШИМА

• НОВИНИ

Військові комісаріати області, як і всі частини та підрозділи ЗСУ, приведені у бойову готовність. Вій­ ськові вико­нують планові завдан­ ня, зокрема, продовжується призов на строкову військову службу на осінь 2018 року та військовий від­ бір за конт­рактом. В краї триває оповіщення тих осіб, які входять до оперативного резерву 1-ї черги, а також військовозобов’язаних, які зголосилися брати участь у діяль­ ності загонів тероборони.

Газета нагороджена Почесною грамотою МВС України

стор.

8

18 БІЙЦІВ ПРИСЯГНУЛИ НА ВІРНІСТЬ СВОЇЙ ДЕРЖАВІ

стор.

9

В ЧЕХІЇ ПРАВООХОРОНЦІ ОБМІНЮВАЛИСЯ ДОСВІДОМ

Досьє102 ГРОМАДСЬКО-ПРАВОВА ГАЗЕТА

№19 (102) / 29 листопада 2018 року

Через зниження температури повітря та погіршення погодних умов у найбільших населених міс­ течках Тернопільщини облашту­ ють пункти обігріву. В них можна буде зігрітися гарячим чаєм, от­ри­ мати теплий одяг, харчування та засоби гігієни.

На Тернопільщині сезонні за­ хворювання на грип та ГРВІ не пе­ ревищують епідпорогове значен­ ня та тримаються на рівні серед­ ньої позначки. Загрози епідемії не­ має. Протягом останнього тижня захворюваність на грип становить 213,3 випадків на 100 тисяч насе­ лення. Більше почали хворіти діти. З 1 грудня в Тернополі розпо­ чнеться конкурс на кращий макет Різдвяної шопки. Мета проведення конкурсу – залучення організацій, підприємств, закладів, цер­ковних громад і парафій та усіх за­цікав­ле­ них тернополян до вивчення і піз­ нання різдвяних традицій за допо­ могою засобів народного декора­ тивно-прикладного мистецтва.

XVIII Міжнародний джазовий фестиваль JazzBez оселиться в Тер­ нополі 7-9 грудня. На ці дні місто перетвориться в епіцентр музич­ них контрастів та імпровізацій. Тернополян запрошують ста­ ти помічниками Миколая. Нерідко родини, де виховуються діти, не мають змоги купити святкові по­ дарунки. Акція «Миколай про тебе не забуде» у Тернополі вже стар­ тувала.

ПЕРЕДПЛАТНИЙ ІНДЕКС

РЕКОМЕНДОВАНА ЦІНА

41782

4,00 ГРН.

«Виграш» від шахраїв – квартира

стор.

2

В світі відзначили Міжнародний день Білої Стрічки, як символу пам’яті жінок, котрі стали жертвами насильства

П

оліцейські приєдналися до світової ініціативи Біла Стрічка та закликали усіх об’єдна­тися, щоб зупинити насильство відносно жінок та дівчат в Україні. З кожним роком ця акція стає більш масштабною та всеохоплюю­ чою. По всьому світу привертається увага громадськості до актуальних проблем подолання насильства в сі­м’ї, протидії торгівлі людьми та жорстокого поводження з дітьми, гендерної нерівності та забезпечен­ ня рівних прав жінок і чоловіків. В Україні громадська організа­

ція «Біла стрічка» була заснована в 2014 році Веронікою Марчук, найві­ домішою українкою Польщі. Основний символ – біла стрічка, яка відображає активізм проти до­ машнього та гендерно-зумовлено­ го насильства щодо жінок, безпеч­ ного материнства та особисту при­ сягу ніколи не вчиняти, не замовчу­ вати та не виправдовувати насиль­ ства щодо жінок. До акції долучилися й пра­воохо­ ронці Нацполіції краю. Як зазначив очільник ГУНП в області Олександр Богомол, забезпечення прав жінок та недопущення їх порушення, є од­ ним із основних завдань поліції.


2

ІНФОРМАЦІЯ

Досьє 102 четвер, 29 листопада 2018 року

Прийміть найщиріші вітання з нагоди свята! 8

ГРУДНЯ

11

ГРУДНЯ

18

ГРУДНЯ

26

ГРУДНЯ

народився РАТУШНЯК Олександр Володимирович, начальник ВР та ТЗІ ГУНП в Тернопільській області народився БОРТНЯК Федір Всеволодович, колишній начальник УМВС України в Тернопільській області народився СИВУЛЯ Микола Євгенович, пенсіонер, колишній начальник УКП УМВС України в Тернопільській області

народився ГЛАДЧУК Зеновій Омелянович, секретар поліцейської комісії ГУНП в Тернопільській області

Нехай летять собі літа, Нам зупинити їх не вдасться. Хай буде істина проста: Чим більше літ, тим більше щастя. Людської шани зичимо й тепла, Достатку, злагоди в родині, Журба щоб в безвість відійшла, А радість жила в кожній днині.

Експерименти з вибухівкою покалічили малолітнього

З

вибуховою раною кисті руки до лікарні потрапив хлопчик з Монастириського району. У дитини медики констатували контузію, опіки та інфекцію. Нещастя трапилося після того, як малолітній переглянув відео про методику виготовлення феєрверків. Потерпілому дев’ять років. Він виготовляв небезпечну іграшку з предметів, вказаних в інтернеті. Да­ лі експерементатор почав нагрівати скло лампи, аби побачити феєрверк. Натомість конструкція ви­бух­нула, по­калічивши школяра. Дитину з по­ раненнями допра­ви­ли до травмато­ логічного відділення. На мо­мент не­ щастя батьків у бу­динку не бу­ло, во­ ни поралися по гос­подарству.

«Виграш» від шахраїв – квартира

П

ройдисвіти стали «щедрішими». Тепер замість повідомлення про виг­ раш автомобілів заманюють людей брехнею про виграні квартири. У таку шахрайську пастку потрапив житель села Цигани Борщівського району. Чоловік три дні позичав гроші у сусідів, друзів та знайомих, переси­ лаючи їх на вказаний рахунок, і ні­ кому й словом не обмовився про виграш. Як розповів начальник Борщів­ ського відділення Андрій Свинарчук, поліцейські постійно ведуть превен­ тивну роботу з жителями району, розповідаючи про різного роду шах­ райства. Та, на жаль, люди воліють вчитися на власних помилка. Потер­ пілий чув і знав, що існують подібні шахрайські схеми, однак був переко­ наний, що його виграш справжній. Після того, як на мобільний те­ лефон 43-річного жителя села Ци­ гани надійшло смс-сповіщення про виграш квартири у Києві, той одра­ зу ж зателефонував за вказаними но­ мерами. Чоловік, який підняв слу­ хавку, представився менеджером на­ ціонального банку з виплати наго­

Ейфорія, в якій перебував жи­ тель Циган, розвіялася, як дим, того ж дня. Вчергове набравши номер, че­ рез який спілкувався з менеджером, чоловік почув, що це ніякий не банк, а в’язниця, і знаходиться не в Києві, а в Макіївці Донецької області і про менеджера з виплати виграшів ніх­ то не чув. Відомості за даним фактом по­ ліцейські Борщівщини внесли до ЄРДР з правовою кваліфікацією – частина 1 статті 190 Кримінального кодексу України – шахрайство.

Правоохоронці Тернопільщини перейшли на посилений варіант несення служби

Н

е допускати провокацій та порушення громадсь­ кого порядку на території міста й області – одне з основних завдань працівників поліції Тернопілля.

Вирішується питання про при­ тягнення батьків малолітнього до ад­мінвідповідальності за статтею 184 КУпАП – невиконання батька­ ми або особами, що їх замінюють, обов’язків щодо виховання дітей.

У зв’язку з тим, що в десяти об­ ластях України впроваджений вій­ ськовий стан терміном на 30 діб, усі правоохоронці дер­жави 26 листопа­ да перейшли на по­силений варіант несення служби. Окрім забезпечення правопоряд­ ку на вулицях міста та області, по­

У Тернополі через хлопця побилися дівчата

С

трус головного мозку, травма живота та чис­ ленні травми обличчя: саме з таким діагнозом до об­ ласної дитячої лікарні потрапила 14-річна тернополянка. У дівчинки виник конфлікт зі знайомою.

Повідомлення про бійку підліт­ ків неподалік навчального закладу на вулиці Лесі Українки надійшло до працівників поліції. На місце події виїхали працівни­ ки групи швидкого реагування. По­ ліцейські виявили там неповноліт­ ню з тілесними ушкодженнями. Дів­ чинку доправили до медзакладу. В ході розслідування з’ясувалося, що потерпілу побила 15-річна знайома. Дівчата не поді­лили хлопця. Відно­

род. Запевнив, що виграш у вигляді квартири є, але існує можливість от­ римати еквівалентну суму в грив­ нях – 750 тисяч. Думка про великі гроші геть спантеличила 43-річного селянина і той, мов зомбований, кинувся шу­ кати кошти, які мали бу­ти сплачені начебто в якості податку, оформлен­ ня документів, навіть військового збору. Три дні чоловік переказував на рахунок гроші. Загалом витра­ тив 40 тисяч гривень, хоча «менед­ жер» вимагав більшу суму.

ліцейські нестимуть службу в адмі­ ністративних будівлях органів та підрозділів ГУНП Тернопільщини. Збільшиться й кількість нарядів при чергових частинах та слідчо-опера­ тивних груп. В разі порушення пу­ блічної безпеки чи масових заходів в області будуть створені зведені за­ гони. Відстежуватимуть правоохорон­ ці і ситуацію, пов’язану з блокуван­ ням руху транспорту на автошляхах, а також зовнішньо-політичну екс­ калацію збройної агресії Російської Федерації в Азовському морі.

На Тернопільщині онук до смерті побив бабусю

Р

уками та ногами під час сварки відстоював свою правоту житель села Нас­ тасів Тернопільського району.

сини обидві з’ясували на спормай­ данчику. За фактом нанесення тілесних

ушкоджень працівники поліції від­ крили провадження згідно частини 1 статті 125 ККУ.

Чоловік, сперечаючись з рідною бабусею, почав бити її. Свої дії не контролював, удари наносив в об­ ласть голови. Нещастя трапилося 25 листопада близько 9:30. Усе це відбувалося на очах мо­ лодшого брата підозрюваного. Чо­ ловік розповів, що його родич пово­ дився дивно. З самого ранку кричав до пса та погрожував тварині соки­ рою. Він вступився за собаку, що спровокувало агресію брата. Спочатку той накинувся на ро­ дича, а після того, як бабця зробила

зауваження, накинувся на неї. Штов­ х­нув на землю та почав копати но­ гами в голову. Тридцятисемирічний онук злякався та побіг по допомогу. Коли повернувся, на землі лежала бабуся без ознак життя, а біля неї сидів її кривдник. За словами родичів, підозрюва­ ний, 1979 року народження, страж­ дає на психічні розлади та стоїть на обліку в психіатра. Онука, причетного до смерті ба­ бусі, затримали відповідно до стат­ ті 208 Кримінального процесуаль­ ного кодексу України. Йому інкри­ мінують стат­тю 121 частина 2 Кри­ мінального кодексу України – умис­ не тяжке тілесне ушкодження, що спри­чинило смерть потерпілого.


КРИМІНАЛ

четвер, 29 листопада 2018 року Досьє 102

3

Тернопільські оперативники вилучили Поліцейські Зборівщини амфетаміну на понад сто тисяч гривень вилучили 20 кілограмів подрібненої марихуани

О

перативники управління карного розшуку поліції Тернопільщини під час поверхневого огляду водія, котрого затримали за наїзд на пішохода і втечу з місця дорожньотранспортної пригоди, виявили майже півкілограма порошкоподібної речовини, схожої на психотропний амфетамін.

Про ДТП на одній з центральних вулиць Тернополя, в якій під ко­леса автівки потрапила молода жін­ка, черговий повідомив оперативни­ків. Зловмисник, що був за кер­мом іно­ марки, втік з місця пригоди.

– За декілька хвилин ми встано­ вили місце знаходження автомобі­ ля, – розповів начальник управлін­ ня карного розшуку ГУНП в області Анатолій Гуска. – Це був «Мерседес» іноземної реєст­рації. За кермом пе­

Правоохоронці розшукують «жартівників», які в будинок підкинули бойову гранату

Г

ранату, прикріплену до поштової скриньки, виявив у багатоповерхівці місцевий житель. Тернополянин повідомив на лі­ нію «102», що у житловому будинку на вулиці 15 Квітня між першим та другим поверхами знайшов пред­ мет, схожий на гранату Ф-1. На місце події виїжджали вибу­ хотехніки, поліція та аварійно-ря­ ту­вальні служби. За словами Ігоря Васьківа, начальника вибухотехніч­ ного відділу Головного управління Національної поліції в Тернопільсь­ кій області, небезпечний пред­мет лежав на дні пош­тової скриньки. До кільця чеки запалу невідомі прик­ ріпили рибацьку волосінь, а другий

її кінець при­в’язали до замка. Територію силови­ки обгороди­ ли та обмежили доступ до місця по­ дії. Гранату фахівці вилучили й пе­ редали на експертизу. Поліцейські встановлюють осіб, причетних до даного злочину. Одна з версій – «жартівники», які принес­ ли гранату у багатоповерхівку, вчи­ нили це з метою залякування влас­ ника поштової скриньки. Останній притягувався свого ча­су до відпові­ дальності за статтею 263 частина 1 Кримінального кодексу України – незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибухо­ вими речовинами. Триває слідство від­повідно до статті 129 частина 1 Кримінального кодексу України – погроза вбивством.

ребував 31-річний житель обласно­ го центру, кот­рий раніше потрапляв у поле зору поліцейських за вчинен­ ня крадіжок з автомобілів. Водій помітно нервував. І, як зго­ дом з’ясується, не тільки через ДТП. Під час поверхневого огляду в сум­ ці, яку мав при собі зловмисник, по­ ліцейські виявили майже півкіло­ грама порошкоподібної речовини, ззовні схожої на амфетамін, а також ваги та фасувальні пакети. Вартість психотропної речовини за розцін­ ками «чорного ринку» становить по­ над сто тисяч гривень. Речовий до­ каз вилучили та відправили на екс­ пертизу. Жертва ДТП не зазнала серйоз­ них травм. Після надання медичної допомоги її відпустили додому. Зловмисника затримали в по­ ряд­ку статті 208 КПК. Вирішується питання про оголошення йому пі­до­ з­ри за двома статтями Кримі­на­ль­ ного ко­дексу України: порушення правил без­пеки дорожнього руху (стаття 286) та незаконне зберіган­ ня, перевезен­ня психотропних ре­ човин (стаття 309). Міру запобіж­ ного заходу лиходієві обере суд.

К

римінальне провадження за частиною 3 статті 309 Кримінального кодексу України слідчі Зборівського відділення поліції розпочали щодо жительки одного з сіл району. Під час обшуку в її помешканні виявили 20 кілограмів под­рібненої сухої речовини зеленого кольору, ззовні схожої на рослини коноплі. Зі слів начальника Зборівського відділення поліції Миколи Петрика, до них надійшла оперативна інфор­ мація про те, що 51-річна жителька одного з сіл району може зберігати наркотичні речовини. Отримавши ухвалу суду на про­ ведення обшуків, поліцейські вия­ вили в помешканні жінки цілий бі­ дон речовини рослинного поход­жен­ ня зеленого кольору, ззовні схожої на марихуану. Правоохоронці пере­ віряють з якою метою жінка це збе­ рігала. Подрібнену речовину поліцей­ ські вилучили та направили на екс­

пертизу. Відомості за даним фактом внесено до Єдиного реєстру досудо­ вих розслідувань. Незаконне виробництво, виго­ тов­лення, придбання, зберігання, пе­ ревезення чи пересилання нарко­ тичних засобів може грозити жінці ув’язненням. Стаття 309 частини 3 Кримінального кодексу України пе­ редбачає покарання у вигляді поз­ бавлення волі на строк від п’яти до восьми років.

камера відеоспостереження, пошко­ див її. Про­те уникнути відповідаль­ ності не вда­лося. Зловмисника допи­

тали, у скоєному він зізнався. Части­ ну краденого поліцейські вилучили. Триває досудове розслідування.

Чоловік відпросився з роботи, аби відвести від себе підозру в крадіжці

К

римінальне провадження за фактом крадіжки, поєднаної з проникненнями, слідчі Тернопільського відділу поліції розпочали щодо 24-річного жителя обласного центру. Молодий чоловік обікрав свого роботодавця. Як встановили правоохоронці, зловмисник працював на станції те­ хобслуговування. На вихідні відпро­ сився, мовляв, потрібно поїхати у справах до іншого міста, і саме в цей час хтось проник на СТО та вчинив крадіжку. Встановлюючи обставини зло­ чину, поліцейські помітили кілька ці­ кавих деталей, зокрема те, що злов­ мисник, проникаючи в приміщення, відважив пластикове вікно ломом, який напередодні зник зі станції. Подруге, була пошкоджена камера ві­ деоспостереження. Ще одна важли­ ва деталь, яка навела на думку, що до крадіжки може бути причетний хтось з працівників, – використан­ ня специфічного ключа, яким зами­ кали двері тимчасової споруди СТО: злодій ним скористався. Власник по­ відомив, що зникли два зварюваль­ них апарати, пристрій для вирівню­ вання автомобільних дисків та ін­ ше майно. Розшу­ківці з’ясували: ретельно спланував крадіжку 24-річний пра­ цівник стан­ції. Молодик, аби відвес­ ти від себе підозру, відпросився у ро­ ботодавця. Знаючи, де знаходиться


4 РІЗНЕ Криміналістична трасологія – одна з найбільш розвинених галузей криміналістичної техніки Досьє 102 четвер, 29 листопада 2018 року

П

ро криміналістичну трасологію – одну з найбільш розвинених галузей криміналістичної техніки, розповість завідувач сектору трасологічних видів досліджень та обліків Тернопільського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України Олександр Доленга. Перші відомості згадування про сліди і їх використання у розсліду­ ванні злочинів містяться в правових документах глибокої давнини, таких як: давньоіндійські закони Ману (II ст. до н.е. - II ст.н.е.); Салічна правда (V-VI ст.); Польська правда (ХIII ст.) і ін. У Російській правді також були статті, які передбачають пошук зло­ дія за слідом, статті про доказове значення слідів крові тощо. Про ви­ користання досвіду слідопитів у роз­ слідуванні злочинів згадується в різ­ них літературних джерелах. В XIX ст. у юридичній літературі з’являється опис кримінальних справ, за якими, як докази, були використані сліди лю­дини, там також аналізується до­ казове значення таких слідів. Є під­ стави думати, що першими слідами, використаними в слідчій і судовій практиці, були сліди ніг і сліди кро­ ві. Разом з тим з давніх часів нада­ вали достовірне значення і слідам пальців рук, а також слідам зубів. Все це забезпечило поглиблене вив­ чання можливостей використання слідів у розслідуванні злочинів. Термін «трасологія» походить від французького слова trace – слід і грецького logos – учення і означає вчення про сліди. Як самостійний розділ криміналістики, трасологія сформувалася порівняно недавно, у

30-40-х роках минулого століття. У 1938 році Іван Миколайович Яки­ мов вперше запропонував назива­ ти розділ про сліди – «трасологія». Ним було запропоновано ділити слі­ ди на дві групи: сліди людини та різні сліди. У першій групі він виді­ ляв сліди людини (рук, ніг, зубів) і сліди крові, волосся та інші. У дру­ гій – сліди транспортних засобів, тва­ рин, знарядь зламу, зброї, сліди го­ рючих речовин тощо. Із цього часу основи трасології викладаються у всіх підручниках криміналістики наступних років. В 1947 року вийшла у світ робота Бо­ риса Івановича Шевченко, яка оста­ точно закріпила «трасологію» як самостійний розділ криміналістики. На сьогодні криміналістична тра­ сологія – одна з найбільш розвинених галузей криміналістичної техніки. Увага до цієї галузі пояснюється тим значенням, яке надається слі­ дам у процесі розкриття й розсліду­ вання злочинів. Відомо, що вчинити злочин і не залишити слідів пра­к­ тично неможливо. Тому на практи­ ці саме сліди як найрізноманітніші наслідки, результати дії чи бездіяль­ ності злочинця виявляються тим єдиним доказовим матеріалом, ви­ користання якого дає змогу встано­ вити істину у справі.

У трасології слід – це матеріаль­ ний об’єкт, який відображає зов­ нішню будову об’єкта взаємодії. Він є відображенням одного предмета на іншому, що виникає внаслідок їх взаємодії. У механізмі взаємодії беруть участь дві групи об’єктів: ті, що ут­ ворюють сліди, і ті, що їх сприйма­ ють. Взаємодія може бути контакт­ ною та безконтактною, тому й сліди поділяють відповідно на контактні (локальні), що утворюються в місці контакту (наприклад, слід пальця, губ, ніг, чола, зубів або взуття, зна­ ряддя зламу тощо), і безконтактні (пиловий слід від склянки, сліди кіптяви поверхні нав­коло предме­ та, що був на підлозі в кімнаті під час пожежі). Дані сліди є об’єктами трасологічної експертизи. Зазначений вид експертизи про­

водиться у Тернопільському НДЕКЦ МВС України. Од­ним із основних зав­ дань її є – ототожнення різних об’єк­ тів (людини, знарядь та інструмен­ тів тощо) за утвореними ними слі­ дами та встановлення належності частин до єди­ного цілого і встанов­ лення загального джерела поход­ ження. Трасологічна експертиза також дає можливість встановлювати фак­ ти, які належать до просторових, функціональних, структурних, дина­ мічних і деяких інших характерис­ тик процесу слідоутворення, а та­кож особливостей слідоутворювальних об’єктів, зокрема, спосіб проникнен­ ня у житло, кількість учасників по­ дії, її анатомо-фізіологічні особли­ вості, напрямок пересування зло­ чинців, використання транспорт­ них засобів тощо.

ля пологів, починаючи з дня поло­ гів. Тривалість даної відпустки су­ марно становить 126 календарних днів. У разі надання жінкам відпуст­ ки у зв’язку з вагітністю та полога­ ми власник або уповноважений ним орган зобов’язаний за заявою жін­ ки приєднати до неї щорічні основ­ ну і додаткову відпустки незалежно від тривалості її роботи на даному підприємстві, в установі, організації в поточному робочому році. 2) Після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами за бажанням жінки їй надається від­ пустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з виплатою за ці періоди допомоги відповідно до законодавства. У разі, якщо дитина потребує домашнього догляду, жінці в обо­в’яз­ ковому порядку надається відпуст­ ка без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медично­ му висновку, але не більш як до до­ сягнення дитиною 6-річного віку. Відпустка для догляду за дити­ ною до досягнення нею 3-річного віку та відпустка без збереження за­ робітної плати зараховуються як до загального стажу та стажу, який вра­ ховується при обчисленні пенсії.

За бажанням жінки у період пе­ ребування її у відпустці для догля­ ду за дитиною вона може працюва­ ти на умовах неповного робочого часу або вдома. Жінкам, які мають дітей віком до півтора року та працюють, крім загальної обідньої перерви, нада­ ються додаткові перерви для году­ вання дитини, як мінімум, кожні 3 години по 30 хв. Якщо грудних ді­ тей двоє і більше, то тривалість пе­ рерви встановлюється не менше го­ дини. Перерви для годування дити­ ни включаються у робочий час і оп­ лачується за середнім заробітком. Окрім відпусток законодавчо за­ кріплені інші права і гарантії, які передбачені для вагітних жінок та жінок – матерів. Перелік даних прав і гарантій не є вичерпним, але він свідчить про те, що законодавство на боці жінокматерів, які хочуть бути успішними в роботі та щасливими в особисто­ му житті. Інформацію надано Регіональ­ ним центром з надання безоплат­ ної вторинної правової допомоги у Тернопільській області в рамках реа­ лізації загальнонаціонального про­ екту «Я МАЮ ПРАВО».

Правові гарантії поєднання материнства і роботи

Д

ля жінок, які вже народили чи тільки планують стати мамою, держава намагається створити такі умо­ви, щоб вони могли успішно поєдну­вати роботу із вихован­ням дитини.

Саме тому, законодавством Ук­ раїни передбачено цілий комплекс правових норм, які пок­ли­кані га­ рантувати жінці таку можливість. Стаття 24 Конституції України за­ безпечує рівність прав жінки і чоло­ віка створенням умов, які дають жінкам можливість поєднувати пра­ цю з материнством. Так, для вагітних жінок та жі­

нок, які мають дітей у віці до трьох років законодавством передбачені декілька видів відпусток та визна­ чено порядок їх надання, а саме: 1) Відпустка у зв'язку з вагітніс­ тю та пологами жінкам надається тривалістю 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів – 70) календарних днів піс­

ЯК ЗАРЕЄСТРУВАТИ СВОЄ ПРОЖИВАННЯ У ДАЧНОМУ БУДИНКУ?

П

ісля проведення реконструкції дач та підведення інженерних комунікацій, виникає можливість проживати в них не тільки в літній період, а й цілий рік. Для отримання можливості реє­ страції місця проживання у будин­ ку, його статус необхідно спочатку змінити з дачного (садового) на жи­ лий. Переведення дачних і садових будинків, що відповідають держав­ ним будівельним нормам, у жилі будинки здійснюється безоплатно органами місцевого самоврядуван­ ня села, селища, міста, з якими від­ повідні дачні поселення та садівни­ чі товариства пов’язані адміністра­ тивно або територіально відповід­ но до Порядку переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки затвердженого, поста­ новою КМУ від 29 квітня 2015 року №321 (зі змінами). Разом із заявою про переведен­ ня дачного чи садового будинку у жилий будинок, громадянин, який є його власником, або уповноважена ним особа подає до виконавчого ор­ гану місцевої ради звіт про прове­ дення технічного огляду і на підставі цього приймається рішення про пе­ реведення будинку у жилий. При цьому, земельні ділянки, на яких вони розташовані, повинні ма­ ти цільове призначення «для будів­ ництва і обслуговування житлово­ го будинку, господарських будівель і споруд». Земельні ділянки садів­ ничих товариств віднесені до кате­ горії земель сільськогосподарсько­ го призначення і мають цільове при­ значення «для індивідуального са­ дівництва», що передбачає право бу­ дівництва на ній саме дачного (са­ дового) будинку, а тому переведен­ ня його у жилий фонд можливе після зміни цільового призначення землі на цільове призначення «для будів­ ництва і обслуговування житлово­ го будинку, господарських будівель і споруд». Зміна цільового призначення передбачає розробку проекту зем­ леустрою щодо відведення земель­ ної ділянки, що здійснюється зем­ левпорядною організацією. Виконав­ цем робіт у вибраній землевпорядній організації може бути тільки особа, яка має сертифікат інженера-зем­ левпорядника. Перелік таких осіб роз­ міщений на сайті Держгеокадаст­ру за адресою: www.land.gov.ua. Рішення про переведення бу­ динку у житловий є підставою для внесення відповідних змін до запи­ сів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно в порядку, пе­ редбаченому Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень затвердженого постано­ вою Кабінету Міністрів від 25 груд­ ня 2015 року №1127 (зі змінами).


СПРАВИ ПОЛІЦЕЙСЬКІ

У Чехії вже рік працює в’язниця відкритого типу без окремих камер, решіток і наглядачів

Б

ез колючого дроту, озброєної охорони, з садом та зоокутком – саме так у чеському місті Йіржіця виглядає перша відкрита в'язниця. Вона з’явилася у жовтні 2017 року для того, аби зменшити кількість рецидивів серед звільнених з місць позбавлення волі осіб.

З роботою даного закладу поз­ найомили українську делегацію, яка перебувала у Празі в рамках про­ грами «Забезпечення прав людини у діяльності поліції і обміну міжна­ родним досвідом». Сам заклад знаходиться поруч в’язниці посиленого та середнього режимів. У відкритій тюрмі відбу­ вають покарання чоловіки, причет­ ні до економічних злочинів. Є й ті, хто позбавлений волі за насильство. Відкрита тюрма – експеримен­ тальний проект. На його будівницт­ во витратили приблизно 30 мільйо­ нів крон з державного бюд­жету. На території, яка займає майже один гектар, знаходиться чотири бу­ динки, розраховані на 32 ув’язне­них, та адмінкорпус для персоналу.

четвер, 29 листопада 2018 року Досьє 102

Ув’язнені на території в’язниці перебувають без наглядачів, але під наглядом вихователів чи психологів. Ханна Прокопова – спеціальний педагог відкритої в’язниці Йіржіци вважає, що ув’язненим тут навіть складніше, ніж в звичних установах для відбування покарання. – У нашому закладі вони повин­ ні працювати по 8 годин, а після ро­ боти їх ще чекають інші обо­в’язки. В цілому тюрма нагадує невелич­ ке село. Номери в будиночках пов­ ністю ідентичні, навіть природне світло розподіляється так, що ніхто не повинен відчувати, що він пере­ буває у кращих умовах, ніж інший. Двері в них не замикаються і меш­ канці котеджів можуть вільно відві­ дувати один одного. Кожен будинок

оснащений санвузлом, кухнею і ві­ тальнею, а також всією необхідною побутовою технікою. Ув’язнені самі керують своїм графіком. Працюють засудженні переваж­ но за межами в’язниці – у пекарнях, автомайстернях та інших приват­ них установах. Отримують вони за свою роботу зарплату – майже 5 ти­ сяч крон в місяць. Мають вони ви­ хідні і навіть можуть раз в рік взяти двадцятиденну відпустку, щоб про­ відати рідних. Проте за найменше порушення тюремного устрою ув’яз­ неного можуть покарати, перевівши до класичної в’язниці. Після роботи чоловіки продов­ жують працювати біля будиночків. У вільний час вони розводять та до­ глядають за тваринами або займа­ ються городництвом. Є на території кури, кролики, два кенгуру та лама. Облаштували на території в’яз­ ниці сад, дитячий майданчик та зоо­ куток. Це для того, щоб рідні і близь­кі хотіли відвідувати ув’яз­не­них яко­ мога частіше і не боялися брати з собою дітей. – Економічно для суспільства ви­ гідно таке покарання, після якого злочинець повернеться на свободу законослухняним громадянином і більше не скоїть злочинів. Кримі­ нальна діяльність дорого обходиться державі – з’яв­ляються жертви, трав­ муються люди, знищуються цілі ро­ дини, що виливається у величезні фінансові втрати. Даний проект мо­ же допомогти у вирішенні пробле­ ми, – додала Ханна Прокопова. Якщо пілотний проект відкритої в’язниці себе виправдає, то подібні місця позбавлення волі з’являться і в інших регіонах Чехії.

Як розповіла тернополянка пра­ воохоронцям, гаманець вона знай­ шла на території центрального ав­ товокзалу. Йшовши у справах, помі­ тила на землі чуже майно. У портмо­ не виявила платіжку з іменем чоло­ віка. Тож почала встановлювати йо­го

власника. Жінка обійшла найближ­ чі заклади, поблизу яких знайшла гаманець, та запитувала чи бува ні­ хто такого не знає. Проте пошуки звелися нанівець. Тоді тернополян­ ка вирішила віднести гаманець до співробітників відділу поліції.

5

В області завершився тиждень безпеки дорожнього руху

В

Україні провели загальнонаціональний тиждень безпеки дорожнього руху. Мета заходу – привернути увагу громадськості до проблем безпеки дорожнього руху, підвищити правову свідомість водіїв та пішоходів. Протягом тижня співробітники поліції спільно з працівниками уп­ равління Укртрансбезпеки в Терно­ пільській області проводять комп­ лексні заходи, спрямовані на змен­ шення кількості ДТП та поліпшен­ ня дорожньої безпеки на автошля­ хах краю. На жаль, статистика не­ втішна. За десять місяців цього ро­ ку на дорогах Тернопільщини тра­ пилося 1775 дорожньо-транспорт­ них пригод. 309 аварій – з потерпі­ лими, в яких 64 людини загинуло, а 418 отримали травми. Як розповідає начальник управ­ ління Укртрансбезпеки Ігор Табака, у тиждень безпеки дорожнього руху потрібно зорганізуватися і відпра­ цювати спільні дії всім службам, ор­ ганізаціям, які відповідальні за без­ пеку дорожнього руху. – Ми маємо максимально мобі­ лізувати свої сили та сили всіх від­ повідальних за результати безпеч­ ної експлуатації транспорту, щоб до­

сягнути максимального зменшення ДТП, а також їх важких наслідків, – зазначає Ігор Табака. Упродовж тижня правоохорон­ ці посилено стежили за безпекою до­рожнього руху на автошляхах об­ ласті. З водіями-порушниками про­ водять профілактичні бесіди, а за гру­бе порушення правил дорожньо­ го руху кермувальників притягують до адмінвідповідальності. Основна мета таких заходів – привернення уваги до проблем травматизму та смертності на дорогах. За словами поліцейської роти ба­ тальйону управління патрульної по­ ліції Маргарити Пилипчук, в облас­ ному центрі є велика проблема з ру­ хом громадського транспорту, зок­ рема маршрутними таксі. Їх водії часто порушують ПДР. Правоохоронці закликають усіх учас­ників дорожнього руху поважа­ ти один одного, дотримуватися пра­ вил дорожнього руху.

Тернополянка повернула знайдений гаманець з понад 20000 гривень

З

найшовши на вулиці гаманець, 32-річна жителька Тернополя не спокусилася на його вміст, а поспішила розшукати власника. Проте, коли це їй не вдалося, жінка віднесла знахідку до поліції.

Правоохоронці оперативно роз­ шукали власника завдяки тому, що у гаманці було водійське посвідчен­ ня. Ним виявився 34-річний житель обласного центру. За словами чоло­ віка, він не одразу виявив зникнен­ ня майна. Портмоне зберігав у верх­

ній кишені куртки і не помітив, ко­ ли воно випало. Окрім понад 20 ти­ сяч гривень, за які чоловік мав намір купити оргтехніку, в гаманці були документи та банківські картки. Правоохоронці прийняли знахід­ ку актом добровільної видачі в при­ сутності понятих. Кошти перераху­ вали та запакували до спеціального сейф-пакету. Після чого повернули їх власнику. Поліцейські подякували жінці за те, що не спокусилася на знайдений гаманець, а повідомила про знахід­ ку правоохоронців. – Там була неабияка сума гро­ шей, це не 200-300 гривень, а біль­ ше 20 тисяч гривень, – зазначив слід­ чий Тернопільського відділу поліції Сергій Заблоцький. – Не кожна лю­ дина здатна б побороти таку споку­ су і могла б залишити гаманець со­ бі, але нам приємно, що ми працює­ мо у такому місті, де є такі свідомі громадяни.


6

СПРАВИ ПОЛІЦЕЙСЬКІ Досьє 102 четвер, 29 листопада 2018 року

Правоохоронці навчали школярів правил безпеки на дорозі та провели їм екскурсію у світ дорожніх знаків

У

роки з правил безпечної поведінки на дорозі для учнів шкіл селища Товсте Заліщицького району та села Свидова, що на Чортківщині, провели співробітники ювенальної превенції ГУНП в Тернопільській області. Даний захід відбувся у рамках тижня безпеки дорожнього руху та за сприяння Всеукраїнського бла­ годійного фонду «Серце до серця» і управління у справах сім’ї та молоді Тернопільської обласної державної адміністрації. На початку зустрічі начальник відділу ювенальної превенції поліції Тернопільщини Петро Тихович про­ вів цікаву екскурсію у світ дорожніх знаків та правил дорожнього руху. – Наше завдання – розповісти ді­ тям про важливість неухильного до­ тримання правил дорожнього руху, – поділився Петро Тихович. Діти брали участь у конкурсах, вікторинах, підготовлених поліцей­ ськими, та демонстрували свої зна­ ння з правил дорожнього руху: зок­ рема, як правильно поводитися на дорозі, переходити проїжджу части­ ну на регульованих і нерегульова­ них перехрестях, пригадали права та обов’язки пішоходів. За словами школярів, під час зу­ стрічі вони дізналися багато корис­ ної та нової інформації. – Приємно, що працівники полі­ ції дбають про нашу безпеку на до­

рогах і вчать, як правильно діяти в різноманітних ситуаціях, – поділи­ лася враженнями десятикласниця Оля Забчук. Спілкування з поліцейськими дисциплінує дітей, впевнена дирек­ тор Товстенецької загальноосвітньої школи Марія Окопняк. Такі зустрічі, насамперед, мобілізують дітей на активну позицію щодо дотримання правил дорожнього руху. Правоохоронці подарували шко­

лярам світловідбиваючі наліпки та вручили пам’ятки, з яких вони змо­ жуть ще раз почерпнути корисну для себе інформацію. На кінець зустрічі учні мали мож­ ливість посидіти в поліцейському ав­ томобілі та зробити фото на згадку. – Такі уроки запам’ятаються ді­ тям набагато краще, ніж сухі факти, наведені в підручниках, – зауважив директор Свидівської школи Вален­ тин Луник. Подібні заходи поліцейські впро­ довж тижня провели майже в усіх шкільних закладах області. Безпека найменших – зав­дання батьків, вчителів, поліцейсь­ких.

На обліку за вчинення домашнього насильства перебуває 209 жінок

З

початку цього ро­ку 206 жінок правоохоронці поставили на профілактичний облік. Таку цифру озвучив т.в.о. зас­ тупника УПД поліції Тернопільщини Василь Дідух.

Мета зібрання – роз’яснення нор­ мативів Закону України «Про запо­ бігання та протидію домашньому насильству. Зі слів Василя Дідуха, з початку року на профілактичний облік зага­ лом було поставлено майже дві з половиною тисячі жителів області, які вчиняли насилля над своїми рід­ ними та близькими. А загальна кіль­ кість осіб, які перебувають на тако­ му обліку, – майже 3 тисячі. За 10 мі­ сяців до поліцейських надійшло май­

же 4 тисячі заяв від потерпілих від домашнього насильства. На законодавчому рівні, у зв’яз­ ку з введенням у дію закону «Про запобігання та протидію домаш­ньо­ му насильству», передбачено пока­ рання для кривдників та дозволено поліції контролювати по­ведінку по­ рушників, аби уникнути повторно­ го насилля. І головне, впер­ше в Ук­ раїні ввели кримінальну від­пові­да­ льність за домашнє насильство. Під термін «домашнє насильст­

во» підпадають усі акти фізичного, сексуального, психологічного або еко­номічного насильства, вчинені між колишнім чи теперішнім под­ ружжям чи людьми, які разом жи­ вуть чи жили. Раніше, якщо шлюб не був зареєстрований, то злочин могли не кваліфікувати як домаш­ нє насильство. Порушникам закону загрожує покарання у вигляді штрафу в роз­ мірі від 170 до 680 гривень, від 30 до 60 годин громадських робіт, адмін­ арешт до 15 діб. Якщо в діях насиль­ ника будуть ознаки кримінального злочину, то покарання буде суттєві­ шим: громадські роботи на строк від 150 до 240 годин, арешт на строк до 6 місяців, або обмеження волі на строк до 5 років, або позбавлення волі на строк до 2 років. – Терміновий заборонний при­ пис стосовно кривдника, – це ще од­ не законодавче нововведення, – роз­ повідає Василь Дідух. – Він виноси­ ться кривднику уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України за умови, що існує загроза життю чи здоров’ю пост­раж­ далої особи з метою негайного при­ пинення домашнього насильства, не­допущення його продовження чи повторного вчинення. Про домашнє насилля поліцію можуть повідомля­ ти не лише жертви, але і свідки.

Основне для наймолодших: Тиждень безпеки дорожнього руху – я бачу і мене бачать

У

двох загальноосвітніх школах Тернополя провели акцію « Я бачу і мене бачать» спільно з все­ українським благодійним фондом «Від серця до серця». Під час осінньо-зимового періо­ ду кількість дорожньо-транспорт­ них пригод зростає, зокрема авто­ пригод і за участю пішоходів, в яких інколи страждають діти. Аби запобігти дитячому трав­ матизму, кожен учень отримав не­ величкий подарунок, який зробить

їх помітним для водіїв – світловід­ биваючі наліпки. Дітям в формі гри, квестів та інсценізацій, пояснювали, як потрібно пе­реходити дорогу, чо­ му саме на зелений колір світлофору і чому важливо дивитися в різні сто­ рони, коли знаходишся на проїжд­ жій частині. – Діти дійсно вміють дивувати і я в цьому кожного разу все більше переконуюся, – каже інсп­ектор зв’яз­ ків з громадськістю Ігор Івасів. – Під час опитування про пра­вила дорож­ нього руху, учні відповідали на усі запитання вичерпно і відразу ж.


7 Віктор Овчарук: Від медичного страхування виграють усі РІЗНЕ

четвер, 29 листопада 2018 року Досьє 102

С

трахова модель охорони здоров’я сьогодні не має альтернативи, оскільки саме цей варіант дає змогу перейти від механізму фінансування, утримання медичних установ до укладання договірних відносин між надавачами медичних послуг і посередником, який спонукатиме до досягнення певних результатів, зокрема якості надання медичної допомоги. На останньому пленарному за­ сіданні Х сесії обласної ради було прийнято обласну комплексну про­ граму підвищення рівня соціальних гарантій серед працівників бюджет­ ної сфери та соціально незахищених верств населення Тернопільської об­ ласті на 2018-2022 роки, якою пе­ редбачається добровільне страху­ вання, що здійснюється на основі договору між страхувальником і страховиком, в якому визначаються конкретні умови страхування, пред­ метом якого є надання застрахова­ ній стороні послуг, що сприяють охо­ роні здоров’я, розширюють можли­ вості і умови отримання профілак­ тичної, лікувально-діагностичної і реабілітаційної допомоги в обсязі, передбаченому договором, за раху­ нок коштів страхових медичних ком­ паній, сформованих із добровільних страхових внесків та організаційних заходів по залученню лікувальнооздоровчої бази. Чому це вкрай необхідно і на ча­ сі? Завдяки загальнодержавним про­

цесам реформування медичної га­ лузі, питання розвитку медицини є сьогодні публічно доступними, від­ вертими та значущими в подальшо­ му, оскільки у наш час закладається фундамент майбутньої системи на­ дання меддопомоги населенню. Зміна системи фінансування охо­ рони здоров’я безумовно призведе до структурних змін всередині га­ лузі. Ретельно вивчивши зарубіж­ ний досвід, успішний досвід Украї­ ни, пропозиції експертів, звернення громадськості, можна переконатись, що дієвим механізмом захисту пра­ цюючих з боку роботодавця є стра­ хова медицина. Тернопільська облрада здійс­ни­ ла перші кроки до започаткування страхової медицини в регіоні – прий­ няла рішення про виділення кош­тів на забезпечення полісами доб­ро­ві­ льного медичного страхування учас­ ників АТО регіону. Таким чином сис­ тема добровільного страхування у 2019 році охопить воїнів та ветера­ нів АТО, ОСС. Страховий поліс у сумі

150 гривень на місяць оплачувати­ меться за кошти обласної ради та місцевих рад. У базовий пакет вхо­ дитиме амбулаторне лікування, у то­ му числі денний стаціонар, ліки за призначенням лікаря первинної лан­ ки, стаціонарне лікування, оператив­ не втручання та діагностично-лабо­ раторні дослідження. Загалом у рік з різних джерел акумулюватимуться кошти у розмірі 100 тисяч гривень на застрахованого. – Сьогодні необхідне розширен­ ня джерел фінансування медпослуг. Реформа первинної ланки вже стар­ тувала, у квітні розпочнеться рефор­ ма вторинної. Необхідно не втрати­ ти зв’язок між первинною, вторин­ ною та третинною ланками. Усюди ведеться мова про єдиний медич­ ний простір. Проте за роботу в цьо­ му напрямку беруться лише на Тер­ нопіллі, – зазначив експерт Гро­мад­ сь­кої спілки з реорганізації системи охорони здоров’я Роман Богачев. В області добре розуміють, що програму необхідно впроваджувати і всесторонньо сприяти цьому. Необ­ хідно обговорювати проблеми, котрі виникатимуть під час її реалізації, ра­ дитись, ділитись досвідом, вносити зміни та рухатись далі – вперед. Наступними кроками в питанні розвитку даного проекту є залучен­

ня до програми широкого загалу ро­ ботодавців у регіоні. Таким чином реалізовуватиметься: – впровадження цивілізований механізм залучення додаткових ко­ штів у заклади охорони здоров’я; – захист працюючих в умовах системних змін та реформування галузі; – підвищення престижності ро­ бочих місць, відтак значне змен­ шення відтоку професійних кадрів за кордон; – отримається додатковий ва­ жіль у ліквідації тіньових платежів у медицині (застраховані особи не

мають грошових відносин з медич­ ними закладами. Лікування опла­ чується страховою компанією); – підготовка галузі до загально­ державного медичного страхування. Маємо розуміти, що страхуван­ ня – це не хитрий спосіб заплатити менше, а отримати більше. Це – мож­ ливість отримати спокій та впевне­ ність у завтрашньому дні. Адже го­ ловним принципом страхування є шляхетність та справедливість: ба­ гатий заплатить за бідного, здоровий – за хворого, а молодий – за особу по­ важного віку, а в результаті – від ме­ дичного страхування виграють усі.

мінальні провадження. Три­вають роз­слідування. 275 аварій трапилося через їзду в стані алкогольного та наркотич­ ного сп’яніння. За 10 місяців право­ охоронці оформили 843 адмінпро­ токолів відповідно до статті 130. – З п’ятниці на суботу перевіря­ лися такі райони як – Козівський, Бе­ режанський та Підгаєцький. Відпо­ відно ми виявили 3 водія у стані ал­ когольного сп’яніння. У Кременець­ кому, Шумському та Лановецькому районах 5 таких випадків, Чортків­ ський та Заліщицький – ще 6 нетве­ резих водіїв. Це бралися вибіркові міста і цифри не втішні, – заявив зас­ тупник начальника управління пре­ вентивної діяльності ГУНП в облас­ ті Юрій Бучковський.

Найбільше автопригод з постраж­ далими правоохоронці фіксують по суботах, а от у робочі дні пік аварій­ ності припадає на 13 та 22 годину. Аби хоча б якось контролювати си­ туацію на дорогах, працівники го­ ловного управління нацполіції краю спільно з патрульними організову­ ють спільні патрулювання. Відстежують поліцейські і місця найбільшого скупчення дорожньотранспортних пригод та роблять усе можливе, аби зменшити аварійність на тих ділянках дороги. Правоохоронці звертаються до учасників дорожнього руху бути обе­ режними, бо через погіршення по­ годних умов зростає ймовірність по­ трапити в ДТП і втратити найцінні­ ше – життя.

У

Від початку року на дорогах області загинуло 75 людей, 473 потрапили з травмами до лікарні

Н

а дорогах Тернопільської області від початку року трапилося 1928 ДТП. 362 аварії – з потерпілими, в яких 75 людей загинуло, а 473 отримали травми.

Про це на зустрічі з журналіста­ ми розповів керівник Управління патрульної поліції в Тернопільській об­ласті Богдан Шевчук. – Найпоширеніші ДТП – зіткнен­ ня автомобілів, наїзд на перешкоду або на припаркований транспорт. А от найчастіше гинуть люди під ко­ лесами автівок, при зіткненнях та перекиданнях автомобілів. За словами начальника відді­ лу розслідування злочинів у сфері тран­спорту СУ ГУ Національної по­ ліції в Тернопільській об­ласті Бог­ дана Шуляра, порушення правил ма­ неврування, перевищення швидкос­

ті, недотримання та виїзд на смугу зустрічного руху, а також перехід до­ роги у невстановленому місці – ос­ новні правила, якими нехтують як водії, так і пішоходи. Ще одна при­ чина автопригод – погані дороги та недостатнє освітлення проїжджої частини. – За вихідні – буквально вчораш­ ній день дві дорожньо-транспортні пригоди з потерпілими – це наїзд КаМАЗу на жінку в Борщівсь­кому районі, а також зіткнення легково­ го автомобіля і мопеда у Заліщиках. В обох випадках люди травмовані, мають переломи. Ми розпочали кри­

НЕЛЕГАЛІВ, ЯКІ ПРОЇЖДЖАЛИ ЧЕРЕЗ ТЕРНОПІЛЬ, ВИЯВИЛИ МІГРАЦІЙНИКИ

рамках проведення операції «Кордон» міг­ раційники виявили шість нелегальних мігрантів, які транзитом проїжджали через Тернопіль. Чотирьох громадян Узбекиста­ ну, віком від 20 до 37 років, розшу­ кали на залізничному вокзалі. Іно­ земці поводилися агресивно і чини­ ли опір законним вимогам посадо­ вих осіб міграційної служби. За ін­ формацією міграційників, вони їха­ ли поїздом у напрямку Києва. Під час відпрацювання автовок­ залу також виявили нелегальних мігрантів – це двоє громадян Афга­ ністану, у яких закінчився термін дії візи. Затримуватися у Тернополі вони теж не планували. Щодо усіх іноземців працівники Управління ДМС в Тернопільській області прийняли рішення про при­ мусове повернення, відтак найближ­ чим часом вони зобов’язані покину­ ти територію України. Загалом за час проведення опе­ рації «Кордон» тернопільські мігра­ ційники виявили 134 нелегальних мігрантів. Притягнуто до адмінвід­ повідальності: за частиною 1 статті 203 КУпАП – 301 особу; статті 204 – 4 особи; статті 205 – 35 осіб. Заборо­ нено подальший в’їзд на територію України 32 особам та 1 скорочено термін тимчасового перебування.


8 СПРАВИ ПОЛІЦЕЙСЬКІ Подяка за співпрацю та Лави тернопільської поліції допомогу у розміщенні поповнили 18 спецпризначенців соціальної реклами Досьє 102 четвер, 29 листопада 2018 року

У

рочисте складання присяги відбулося в ГУ Нацполіції Тернопільщини. 18 поліцейських роти патрульної служби поліції особливого призначення «Тернопіль» присягнули чесно та сумлінно служити на благо громади та держави.

К

ерівник Головного уп­ равління Національної поліції Тернопільщини Олександр Богомол зустрівся з директором ТОВ «Маркетингові технології ПБС» Михайлом Тимошиком, аби подякувати за багаторічну спів­ працю та допомогу поліції. – Тісна співпраця з поліцейсь­ кими триває уже багато років, – роз­ повів Михайло Морозенкович. – Ми розуміємо важливість розміщення соціальної реклами і надаємо для

цього площі на безоплатній основі. Оголошення про набір в поліцію, попередження учасників дорожньо­ го руху про безпеку та інші соціаль­ ні афіші, які намагається донести поліція до громадян краю, – на сітілайтах та біл-бордах, що належать ТОВ «Маркетингові технології ПБС». – Співпраця з нашим товарист­ вом дозволяє розміщувати соціаль­ ну рекламу по всій області, – розпо­ відає Михайло Тимошик. – Ми маємо великі площі, тому завжди можемо дозволити собі надати частину з них на безоплатній основі.

Правоохоронці пройшли відпо­ відний курс навчань в Тренінгово­ му центрі окремих підрозділів. Май­ бутні поліцейські вивчали законо­ давчу базу, засвоювали на практиці вогневу та тактичну підготовку, за­ ходи фізичного впливу. – Усі бійці протягом двох міся­ ців засвоювали знання, які необхід­ ні у роботі поліцейського-спецприз­ наченця. Вони готові до несення служби та охорони громадського по­ рядку, зокрема, – запевняє керівник Тренінгового цент­ру Юрій Тивонюк. З вітальним словом до новоб­ ранців звернувся начальник управ­ ління кадрового забезпечення ГУНП в області Анд­рій Зальопаний. – Цей день стане особливим для вас. Ви свідомо обрали професію по­ ліцейського, тож бажаю, щоб кожен з вас чесно та сумлінно виконував покладені обов’язки, а винагородою за вашу роботу нехай стане вдячність громадян, яким ви служите.

Поліцейські-вибухотехніки розповіли педагогам, як діяти у разі небезпеки

Т

еоретичне заняття з правил безпеки провели вибухотехніки для працівників Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної пе­ дагогічної освіти. Мета заходу – розповісти, пока­ зати та навчити, як поводитися у разі виявлення небезпечних пред­ метів та виникнення надзвичайних ситуацій. Педагоги працюють з дітьми і вони повинні не тільки самі знати, як діяти у разі небезпеки, а й навчи­ ти школярів правилам безпечної по­ ведінки. Фахівці вибухотехнічного відділу Головного управління Наці­ ональної поліції області показали ос­ вітянам макети сучасних боєприпа­ сів та навели їх характеристики. За словами заступника началь­ ника вибухотехнічного відділу Ві­ талія Ярошенка, часто до школи уч­ ні можуть принести різні небезпеч­ ні предмети, навіть не відаючи про це. Педагогічні працівники повинні знати, що слід робити при виявлен­ ні зброї, підозрілих валіз та речей. – Наше завдання – розповісти та показати алгоритм дій у разі виник­ нення непередбачуваних ситуацій. З початку року вибухотехніки провели понад 30 подібних занять.

Поліцейський з Тернопільщини у складі збірної здобув перемогу на чемпіонаті світу з кікбоксингу

З

31 жовтня по 4 листопада в італійському місті Ма­ ріна-ді-Каррара проходив Чемпіонат світу з кікбоксингу. У змаганнях взяли участь команди з 73 країн світу, серед них і українська збірна. Українські спортсмени поверну­ лися додому з перемогою. Здобути високі результати вдалося завдяки відмінній майстерності наших бій­ ців. Один з них – кременчанин Анд­ рій Голуб, інспектор з особистої без­ пеки Тренінгового центру Головно­

го управління Національної поліції в Тернопільській області. – Я дуже люблю спорт та фізич­ ні вправи, особливо футбол, але ве­ ликим футболістом себе не бачив, – розповідає поліцейський. У студент­ ські роки я займався в секції легкої атлетики, а згодом амреслінгом у 16-ти кратного чемпіона світу Анд­ рія Пушкаря. З 2011 року займаюся кікбоксингом. Андрій – неодноразовий чемпіон України з кікбоксингу та вже вдру­ ге здобуває перемогу на світовому турнірі. Професійно він займається спортом вже понад сім років, а нас­ тав­ником у спортсмена став колиш­ ній працівник кременецької поліції – тре­нер Сергій Коптюк. Свій вільний час боєць присвя­ чує спорту, а ще тренує поліцейсь­ ких в Тренінговому центрі окремих підрозділів ГУНП в області, є членом тернопільської об­ласної організації фізкультурно-спортивного товарист­ ва «Динамо» України. Чемпіон світу впевнений – досяг­ нути бажаного можна лише напо­ легливістю. Своїй збірній кікбоксер приніс золото у лайт та фулл кон­ такті та бронзову нагороду у лайт лоу контакті. Загалом українська збірна посі­ ла третє загальнокомандне місце.


СПРАВИ ПОЛІЦЕЙСЬКІ четвер, 29 листопада 2018 рокуДосьє 102

9

Як знизити кількість злочинів, дізнавалися у чеських колег поліцейські Тернопільщини Д вісті п’ятдесят співробітників поліції, які обслуговують 130 тисяч населення, змогли зменшити рівень злочин­нос­ ті за три останніх роки на 70%. Такі показники досягли у Чеському місті Колін, реалізувавши проект «Безпечне місто». Як працюють поліцейські у Єв­ ропі, що роблять, аби знизити зло­ чинність та про методи запобігання новим правопорушенням представ­ никам української делегації розпо­ віли колеги з Чехії. До складу групи увійшли пра­ цівники патрульної поліції та Голов­ ного управління Нацполіції Терно­ пільщини. Дана зустріч стала мож­ ливою завдяки ГО Чехії «Команда для України», Міністерства внутріш­ ніх справ ЧР, Бюро кримінальної по­ ліції й слідчої служби. Усе це відбу­ валося в рамках «Забезпечення прав людини у діяльності поліції і обмін міжнародним досвідом, співробіт­ ництво громадян і поліції». Основну увагу, каже Йіржі Фей­ фар, начальник територіального уп­ равління Коліна, вони зосереджують на співпраці з місцевою владою, гро­ мадськими організаціями та насе­ ленням. Починали роботу з того, що визначили основні пріоритети та проблеми, які породжують злочин­ ність. Серед іншого у цей список по­ трапив ігровий бізнес. Його чеське самоврядування ліквідувало повніс­

тю. Залучили до роботи і місцеве населення. – Ми створили сторінки у со­ цмережах та зробили інформаційні сайти, завели ютуб-канали, де роз­ повідали про злочини, які трапля­ ються у місті, давали поради, як не стати об’єктом злочинця. Аби люди про це дізналися, ми почали розкле­ ювати наліпки з посиланням, – каже Йіржі Фейфар. – Спочатку населен­

ня нас не сприймало, але з кожним днем кількість відвідувачів на сай­ ти зростала і це давало непоганий результат. Люди почали звертатися з проблемами, а ми намагалися їх ви­ рішувати. Працівники поліції визначили місця, де найчастіше трапляються злочини, та створили карти зло­чин­ ності й осіб, які могли чи можуть бу­ ти причетними до злочинів. А там, де найчастіше викрадали велосипе­ ди та автівки, чеські правоохоронці облаштували спецпарковки та вста­ но­вили камери відеоспостережен­ ня. Як результат, крадіжки двоко­

лісних транспортних засобів знизи­ лися на 99%. – За останні роки у нас і аварій­ ність на дорогах. На сайті «Безпеч­ не місто» є інформація про дорож­ ньо-транспортні пригоди. А ми, в свою чергу, проаналізували місця, де най­частіше траплялися аварії та надзвичайні події. На сайті періодич­ но повідомляємо, що в даному місті з такого по таке число стоятимуть інспектори та замірятимуть швид­ кість. При цьому ми не вказували ні дати, ні години. І як результат – во­ дії стежили за власною швид­кістю. З часом вони звикли їздити без пору­

Правоохоронці долучилися до обговорення питань протидії домашньому насильству

П

рес-конференція на тему: «Старт кампанії 16 днів проти насилля» відбулася у Тернопільській ОДА. До обговорення долучилися працівники поліції. Основна її мета – привер­нення уваги громадськості до проблем лю­ дей, які потерпають від насильства у сім’ях. – Тема насильства в сім’ях над­ звичайно важлива для нас, – розпо­ віла заступник голови ОДА Світла­ на Беспоповцева. – Сьогодні ми за­ просили усіх відповідальних за цю

ділянку роботи, аби обговорити да­ну проблематику та поінформувати про заходи, які будуть проведені в об­ ласті в рамках акції. На профілактичному обліку по­ ліції Тернопільщини за вчинення домашнього насильства перебуває 2770 осіб, з них – 209 жінок. Таку статистику під час зустрічі озвучив т.в.о. заступника начальника управ­ ління превентивної діяльності полі­ ції Тер­нопільщини Василь Дідух. Він поінформував про нещодавні ново­ введення у законодавстві, які суттє­ во посилили покарання для кривд­ ників та дозволили поліції контро­

лювати поведінку порушників, аби уникнути повторного насилля. Пла­ нується, що з нового року в Терно­ полі розпочнуть свою роботу полі­ цейські мобільні групи з реагування на факти домашнього насильства. – 10 працівників з Тернопільсь­ кого відділу поліції вже пройшли відповідну підготовку та спеціалі­ зоване навчання для роботи у скла­ ді мобільних груп, – повідомив Ва­ силь Дідух. Чинять насильство над своїми рідними та близькими не лише до­ рослі, а й діти, зауважив під час пресконференції начальник відділу юве­

нальної превенції поліції Терно­ пільщини Петро Тихович. В області на обліку перебуває 5 таких непов­ нолітніх порушників, з них 2 хлоп­ ців та 3 дівчат. Щодня правоохоронці отриму­ ють повідомлення про сімейно-по­ бутові конфлікти. Цьогоріч пат­руль­ ні Тернополя виїжджали на 800 та­ ких викликів, розповів інс­пектор уп­ равління патрульної полі­ції Ігор Іва­ сів. Проте менше половини таких викликів закінчується складанням адмінпротоколів на порушників. Триватиме кампанія проти на­ сильства до 10 грудня.

шень. А от за водіння у п’я­ному ви­ гляді в Чехії можна потра­пи­ти уже за ґрати. За 1 проміле в крові – кри­ мінальна відповідальність. Йіржі Фейфар каже, що по-ново­ му проходить і патрулювання. Екі­ пажі виїжджають на місця найбіль­ шої концентрації злочинності, а не їздять по всіх вулицях. Керівник по­ ліції стверджує, що 20 хвилин робо­ ти на певній території забезпечує го­ дину спокою для населення. За останніх три ро­ки в місті Ко­ лін знизилася злочинність. Якщо ра­ ніше патрульні отримували в неділю по 30 викликів, то тепер близько 3.

ТРОФЕЙНИЙ М’ЯЧ ВСЕУКРАЇНСЬКОГО ФЛЕШМОБУ «МИ ОДНА КОМАНДА» ЗАВІТАВ НА ТЕРНОПІЛЬЩИНУ

Т

овариський футбольний матч у рамках спортивного флешмобу «Ми одна команда» розіграли працівники поліції та школярі Тернопільщини. Спортивну естафету поліцейським передали чернівецькі колеги. Футбольне дійство відбулося у райцентрі Бережани. На полі зустрі­ лися збірна команда працівників по­ ліції та школярі 10-11 класів. Під час двох матчів гри на ігровому майдан­ чику вирували позитивні емоції та неабиякий спортивний азарт. Спорт­ смени у погонах постійно вдоско­ налюють свою футбольну майстер­ ність, змагаючись у різних турнірах, однак цього разу здолати юніорів їм не вдалося. З переможним рахун­ ком 4:1 першість здобули школярі. Після матчу правоохоронці вру­ чили футбольним призерам грамоти та спортивний інвентар, аби у віль­ ний час учні ще більше уваги приді­ ляли здоровому способу життя. Надалі флешмобний футболь­ ний м’яч попрямував до франківсь­ ких колег.


10

ОДА ІНФОРМУЄ

Досьє 102 четвер, 29 листопада 2018 року

Тернопільська ОДА не задоволена, як дорожники розпочали зимовий період

Р

обота дорожників щодо обслуговування доріг під час погіршення погодних умов в області – не задовільна! На цьому наголосив голова Тернопільської облдержадміністрації Степан Барна під час засідання оперативного штабу.

Нарада відбулася за участі предс­ тавників підрядних організацій, які обслуговують дороги краю у зимо­ вий період. Степан Барна поінформував, що 20 листопада на дороги вийшли 96 дорожніх працівників, виїхала спец­ техніка, задля безпеки учасників до­ рожнього руху 42 піскорозкидачі під­ рядних організацій посипали авто­ шляхи протиожеледними засобами. На 8 годину ранку використано 20

тонн технічної солі та 14 тонн піску. Проте, за словами голови ТОДА, так виглядає загальна картина. Як­ що ж проаналізувати в розрізі райо­ нів, то у 8-ми районах жодна техніка не виїжджала на місцеві дороги. – Я хочу запитати генера­льного підрядника «Техно-Буд-Центр», де була ваша техніка у восьми районах? Чи у вас недостатньо техніки? Чому дотепер не укладені угоди з субпід­ рядниками? Чому дотепер ви не до­

Сім’я загиблого Руслана Муляра отримала житло

Р

одина загиблого на Луганщині полковника СБУ Руслана Муляра отримала нове помешкання. Ключі від трикімнатної квартири у Тернополі вручив його дружині та двом синам голова ОДА Степан Барна. – На превеликий жаль, ми не мо­жемо повернути вам чоловіка, а дітям батька, оскільки це за межа­ ми людських сил, – звернувся під час вру­чення ключів від квартири до дружини Руслана Муляра Степан Бар­на. – Але ми зробимо усе залеж­ не від нас, щоб родини Героїв, які

віддали свої життя, захищаючи те­ риторіальну цілісність України, жи­ ли в належ­них умовах, не відчуваю­ чи матеріальної скрути, та мали під­ тримку й розуміння. Власне, завдяки співпраці влади та небайдужих благодійників, дру­ жина загиблого бійця та двоє її не­ повнолітніх синів уже найближчим часом переїдуть у нову простору та повністю умебльовану квартиру, в якій проведено усі необхідні оздо­ блювальні роботи. Полковник Муляр, нагадаємо, служив у Центрі спеціальних опера­ цій «А» СБУ, більш відомому як спец­ підрозділ «Альфа».

мовилися про виконання робіт?, – звернувся до представника «ТехноБуд-Центру» Степан Барна. – Халява не пройде, – акценту­ вав він. – Держава вкладає гроші. Ви освоюєте мільйони на місцевих до­ рогах. 250 мільйонів гривень підряд­ ні організації освоїли лише по поточ­ ному середньому ремонту міс­цевих доріг. Ще майже 75 мільйонів гри­ вень виділено на зимове утриман­ ня. Вчора була перша доба, коли у нас випав сніг і ви не впоралися із поставленими завданнями. Водночас голова облдержадмі­ ністрації звернувся до правоохорон­ них органів, щоб стежили за підряд­ никами і у випадку невиконання ними робіт – складали акти. Сьогодні ТБЦ отримали усне по­ передження. Надалі – вже будуть застосовуватися штрафні санкції. Адже, нагадаємо, за підсумками за­ сідання оперативного штабу, яке відбулося напередодні, дана органі­ зація отримала доручення того ж дня заключити угоди із субпідряд­ никами. Утім, поставленого завдан­ ня не виконала. Оперативний штаб працювати­ ме в об­ласті цілодобово. РДА дору­ чено забезпечити моніторинг вико­ нання робіт підрядними організація­ ми і забезпечити функціонування об­ ласті і районів у штатному режимі.

Доступний кредит: Підприємець з Тернопільщини скористався програмою підтримки ТОДА

П

рограма доступних кредитів для суб’єктів малого та середнього підприємництва Тернопільщини почала діяти. Першим відчув це підприємець, керівник ТОВ «Золотники-Агро» Мат­ вій Палихата із Теребовлянського району. Він скористався кредитом на придбання техніки по програмі Ні­ мецько-українського фонду та Тер­ нопільської ОДА. Відповідно до цієї програми бізнесу відшкодовують від­ соткову ставку по кредиту (по 7,5% кожен учасник – ред.), який він бере в одному із банків-партнерів прог­ рами під 15% річних у гривні. У да­ ному випадку підприємець скорис­ тався послугами «Kredo Bank». Сертифікат про відшкодування відсоткової ставки по кредиту Мат­ вію Палихаті вручив голова ТОДА Степан Барна. Підприємець взяв кре­ дит у сумі 3,2 мільйона гривень на прид­бання самохідного оприскува­ ча. ОДА з обласного бюджету відш­ кодує йому відповідно понад 420 тисяч гривень по відсотках. Як розповів керівник підприєм­ ства, ТОВ «Золотники-Агро» спеціа­ лізується на виробництві с/г продук­ ції, вирощуванні соняшнику, куку­ рудзи, сої, пшениці, гороху тощо. Має

у користуванні 3 тисячі га землі. На підприємстві задіяно 86 працівників. – Добре, що є можливість ско­ ристатися такими програмами. Це значно полегшує роботу у фінансо­ вому плані. Тому такі кроки стиму­ люють і заохочують до розвитку та збільшення потужностей, – заз­начив він під час отримання сертифікату. Нагадаємо, програма частково­ го відшкодування відсоткових ста­ вок за кредитами банків для суб’єк­ тів малого і середнього підприєм­ ництва, яка дає змогу отримати кре­ дит за відсотковою ставкою 7,5% річних в гривнях, почала діяти з ве­ ресня поточного року.

У Коцюбинцях відкрили футбольний майданчик зі штучним покриттям

Ю

ні футболісти Коцюбинської об’єднаної територіальної громади відтепер зможуть тренуватися на футбольному полі зі штучним покриттям, вартість якого становить близько 1,5 мільйона гривень. Проект реалізовано у рамках бюджетної програми «Будівництво футбольних полів зі штучним пок­ риттям у регіонах України» за умо­ ви співфінансування: 50% – кошти державної субвенції та 50% – з міс­ цевого бюджету. – Футбольне поле у Коцюбинцях – результат співпраці держави та громади, які вкладають кошти у здо­ ров’я та майбутнє наших дітей. На будівництво виділено близько 750 тисяч гривень з місцевого бюджету і стільки ж з державного. Я переко­ наний, що крок за кроком, ми роби­ тимемо усе для того, щоб обличчя громад та сіл України змінювалося на краще, – зазначив Степан Барна. За словами Тараса Юрика, дер­ жава розпочала системну програму розвитку футболу в Україні, яка дасть можливість, вперше за роки незалежності, оновити спортивну інфраструктуру. Це вже десяте футбольне поле, яке цьогоріч з’явилося в області.


НОВИНИ З МІСТА

Тернопіль на завершальному етапі добровільного приєднання сіл до МТГ

Н

а позачерговій 29-й сесії Тернопільської міської ради було прийняте підсумкове рішення про добровільне приєднання Курівецької (с. Курівці), Малашовецької (с.Малашівці та с.Іванківці), Черняхівської (с.Чернихів, с.Плесківці, с.Глядки) та Кобзарівської (с.Кобзарівка і с.Вертелка) сільсь­ ких рад до Тернопільської міської територіальної громади.

Рішення було прийняте, врахо­ вуючи висновок Тернопільської об­ ласної державної адміністрації, зат­ верджений розпорядженням голо­ви ТОДА від 25 жовтня 2018 року, ке­ руючись Законом України «Про до­ бровільне об’єднання територіаль­

них громад», «Про місцеве самовря­ дування в Україні». Це рішення вводиться в дію з дня, наступного за днем набрання чинності розпорядження Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до перспективного плану фор­

четвер, 29 листопада 2018 року Досьє 102

мування території громад Терно­ пільської області». Як результат, Тернопіль стане одним з перших обласних центрів, який приєднав вісім навколишніх сіл та створив міську територіаль­ ну громаду. – Приєднання Курівецької, Ма­ лашовецької, Чернихівської та Коб­ зарівської сільських рад та створен­ ня єдиної міської територіальної громади дає перспективи для роз­ витку восьми сіл та Тернополя, а та­ кож для громади в цілому, тому що після рішення Кабміну ми будемо поновому будувати стосунки із цент­ ральним бюджетом із можливістю більш ширшого залучен­ня бюджет­ них коштів та можливістю залучен­ ня коштів міжнародної фінансової допомоги, а також це дасть доступ до тих бюджетних програм, які пе­ редбачені для фінансування об’єд­ на­них територіальних громад, – роз­ повідає Сергій Надал. – Окрім того, ми вже плануємо певні інфраструк­ турні проекти в цих селах, які до нас приєдналися. І я сподіваюся, що для інших навколишніх територій це буде хорошим прикладом того, що приєднання до міста Тернополя дає лише позитивні результати.

11

Завдяки системі «Prozorro.Продажі» громада Тернополя отримала додатково понад 100 000 гривень

Т

ернопільська міська рада продовжує викорис­ товувати кращі практики у сфері публічних закупівель та продаж. Адже наше місто ще з 2015-го стало одним із перших, яке почало використовувати для публічних за­ купівель систему «Prozorro». А не­ щодавно місто почало використову­ вати прозору, швидку та ефективну електронну торгову систему «Pro­ zor­ro.Продажі» для реалізації об’єк­ тів комунальної власності. Відтак, у жовтні в електронній торговій системі «Prozorro.Продажі» було розміщено інформаційне по­ відомлення про продаж на аукціоні нежитлового приміщення на вулиці Зо­лотогірська, 16, площею 71,1 кв.м. Стартова ціна становила 227 856 гри­ вень. Участь у аукціоні взяло троє пре­ тендентів, за результатами торгів яких кінцева сума з продажу майна комунальної власності склала 328 400 гривень. А це означає, що місь­ кий бюджет отримав надходження у сумі понад 100 000 гривень, тобто більше на 30,6%. Як зазначає міський голова Сер­

гій Надал, прозорість та підзвітність у всіх сферах життєдіяльності міста є важливим показником діяльності міськради. Адже місто намагається ефективно використовувати кошти міського бюджету і так само ефек­ тивно розпоряджатися комуналь­ ним майном. Такий результат вико­ ристання системи «Prozorro.Прода­ жі» є показником того, що міська рада впроваджує у свою роботу пра­ вильні інструменти, які роблять її діяльність більш ефективною та від­ критою.

Гімнастка Анастасія Бачинська Тернопільська міська рада уклала договір на – дворазова бронзова призерка придбання 20-ти низькопідлогових автобусів нями КП «Тернопіль­ ІІІ Юнацьких Олімпійських ігор електротранс» провело

О

чільник Тернополя Сергій Надал привітав багаторазову чемпіонку Ук­ раїни зі спортивної гімнастики Анастасію Бачинську з от­ риманням двох бронзових на­ город на ІІІ літніх юнацьких Олімпійських іграх у БуеносАйресі та вручив сертифікат на отримання премії в розмірі 10 тисяч гривень.

Зокрема, у фіналі ЮОІ-2018 Ана­ стасія, яка є вихованкою відділення спортивної гімнастики комунально­ го закладу Тернопільської міської ради «Комплексна дитячо-юнацька спортивна школа імені Юрія Горай­

ського», посіла третє місце у багато­ борстві з результатом 52,322, після чого здобула ще одну «бронзу» у зак­ лючному виді змагань серед дівчат у вільних вправах. – Від імені усієї громади Терно­ поля вітаю Анастасію Бачинську зі здобуттям високих нагород та пи­ шаюся тим, що така юна тернопо­ лянка представляє наше місто та державу на всеукраїнських та між­ народних змаганнях, – зазначає Сер­ гій Надал. – А ми і надалі допома­га­ тимемо та підтримуватимемо Анас­ тасію та інших спорт­сменів, які є яскравим прикладом для наслідуван­ ня і зразком для виховання сильної та свідомої нації.

Д

тендер на закупівлю 20ти низькопідлогових автобусів марки MAN A21 для місь­ких перевезень пасажирів.

Переможцем відкритих торгів стала чеська фірма «ZEDEXO s.r.o», з якою підприємство підписало дого­ вір купівлі-продажу. Зі слів директора КП «Терно­піль­ елект­рот­ранс» Андрія Мастюха, ав­ тобуси вмі­щують понад 80 па­са­жи­ рів та від­повідають стандарту Євро 5. Поставка автобусів у Тернопіль від­будеться у 2019 році.

Вартість проїзду у Тернополі буде у тролейбусах – 5 гривень, у маршрутках та автобусах – 6 гривень

Р

ішенням виконавчого комітету 15 листопада затверджено нові (недиференційовані) тарифи на проїзд у міському громад­сь­ кому транспорті. Зокрема, вартість проїзду у тро­ лейбусах становитиме 5 гривень, незалежно від форми розрахунку, тобто як при оплаті «Картою тер­ нополянина», електронним проїз­ ним квитком, так і при готівковому розрахунку, а у маршрутних таксі та автобусах тариф – 6 гривень для

усіх пасажирів як при безготівково­ му розрахунку, так і при сплаті го­ тівкою. – Тарифи на проїзд у громад­ ському транспорті переглядалися у зв’язку з ростом цін на пальне на 67%, збільшенням розміру мінімаль­ ної заробітної плати на 17%, збіль­ шенням тарифу на електроенергію для потреб електротранспорту в 2 рази, що важливо для тролейбусів, а також через здорожчення вартос­ ті запчастин та інших складових, які впливають на тариф, – розповідає начальниця управління економіки,

промисловості та праці Тетяна Кор­ чак. – Через борги КП «Тернопіль­ електротрансу» тролейбуси могли бути відключені від електропоста­ чання. Зупинилися б і приватні пе­ ревізники, бо їх діяльність, за усіма економічними розрахунками була збитковою. Довідка. Виготовити «Картку тер­нополянина» можуть усі, хто офіційно проживає або працює у Тернополі, подавши документи у ЦНАПі (вул. Острозького, 6) або у ТОВ «Системний зв’язок» (вул. Чор­ новола, 1, ІІ поверх).


12

ЗАПОБІГТИ! ВРЯТУВАТИ! ДОПОМОГТИ! Досьє 102 четвер, 29 листопада 2018 року

Розпочато курс домедичної підготовки рятувальників: «Перший на місці події»

П

рофесія рятувальника є складною та відповідальною, повною непередбачуваних обставин. Вона потребує всебічні знання і вміння у галузі рятівництва. До обов’язків працівників дер­ жавної служби України з надзви­ чайних ситуацій належить не лише гасіння пожеж і ліквідація різного роду надзвичайних подій та ситуа­ цій, а й надання домедичної допомо­ ги потерпілим. Оскільки рятуваль­ ники, зазвичай, першими прибува­ ють на місце події, саме на них лягає

відповідальність за порятунок люд­ ського життя. Цей обов’язок закріп­ лений на законодавчому рівні 1 січ­ ня 2013 року, після введення в дію Закону України «Про екстрену ме­ дичну допомогу», стаття 12 якого передбачає включення працівників державної пожежної охорони та ря­ тувальників аварійно-рятувальних служб до переліку осіб, які зобов’я­ зані надавати домедичну допомогу людині у невідкладному стані. Зважаючи на це, в системі служ­ бової підготовки співробітників чи­ мало уваги приділяється питанням домедичної допомоги. Зокрема, з 5

листопада на базі міжкафедрально­ го навчально-тренувального цент­ ру Тернопільського державного ме­ дичного Університету для праців­ ників підрозділів Управління ДСНС України у Тернопільській області розпочато курс домедичної підго­ товки «Перший на місці події», що триватиме до 24 грудня. Навчальна програма розрахована на 48 годин та розроблена під керівництвом док­ тора медичних наук, професора, за­ відувача кафедри медицини катаст­ роф та військової медицини Арсена Гудими, для підготовки осіб, які не мають спеціальної медичної освіти,

але за своїми службовими обов’яз­ ка­ми повинні надавати домедичну допомогу. Під час занять співробітники по­ жежно-рятувальної служ­би навча­ ються розпізнавати загрозливі для життя стани та визначати тактику надання домедичної допомоги, ово­ лодівають уміннями надання доме­ дичної допомоги при різних невідк­ ладних станах та прийомами вико­ нання рятувальних маніпуляцій. Після завершення курсу та ус­ пішного складання іспитів рятува­ льникам вручать відповідні серти­ фікати.

Для учнів початкових класів однієї з Тернопільських шкіл рятувальники провели національний урок безпеки

М

істами України продовжує крокувати Національний урок безпеки, організований Управлінням ДСНС України спільно з ТОВ Група компаній «Фокстрот» на підставі Меморандуму про взаєморозуміння та взаємодію.

Такий захід відбувся й у Терно­ полі. Працівники пожежно-рятува­ льної служби завітали до Тернопі­ льської спеціалізованої загальноос­ вітньої школи І ступеня, повного дня, з поглибленим вивченням інозем­ них мов, щоб навчити дітей молод­ шого шкільного віку правил без­ печної поведінки в побуті та на від­ починку. До заходу долучились всі: від першачка до директора школи. Урок безпеки розпочався з урочистої лі­

нійки, під час якої відзначили пере­ можців шкільного конкурсу дитячо­ го малюнку та творчих проектів на тему безпечної життєдіяльності. А далі захід вже відбувався паралель­ но на кількох локація. Рятувальники знайомили хлопчиків і дівчат з осо­ бливостями своєї професії, спілку­ валися з дітьми та спільно з вчите­ лями навчали, як діяти, аби вряту­ ватися під час різних небезпечних ситуацій. З неприхованою цікавістю діти

слухали дорослих, які відповідали на безліч їхніх запитань. Також зі щирим захопленням вони роздив­ лялися виставку аварійно-рятуваль­ ного обладнання, розгорнуту пра­ цівниками служби порятунку «101» на шкільному майданчику. Спосте­ рігали за ліквідацією умовної поже­ жі, опановували принцип роботи первинних засобів пожежогасіння, випробовували себе в різноманіт­ них завданнях. Зокрема, мали наго­ ду одягти робочі обладунки вогне­ борців та самостійно за допомогою пожежного ствола та вогнегасника погасити полум’я. Неабияке захоп­ лення малюків викликав спеціаль­ но-тренований для проведення по­

шуково-рятувальних робіт службо­ вий собака, що прибув до них у су­ проводі кінолога позаштатної по­ шуково-рятувальної групи Управ­ ління ДСНС. Кожен бажаючий міг погладити та навіть здійснити не­ величку прогулянку, ведучи чоти­ рилапого «рятувальника» на повід­ ку. Свою професію презентували й психологи ДСНС, які розповіли ма­ лечі, як опанувати себе у надзвичай­ них ситуаціях та як правильно спіл­ куватися, аби досягти взаєморозу­ міння з іншими. А також в іг­ровій формі навчали дітей бути щи­рими, відкритими та ділитися з ближніми хорошим настроєм і позитивними емоціями.

УВАГА! З ПОЧАТКОМ ОПАЛЮВАЛЬНОГО СЕЗОНУ ЗРОСТАЄ Й КІЛЬКІСТЬ ПОБУТОВИХ ПОЖЕЖ

З

початку 2018 року в області зареєстровано 1209 пожеж. Внаслідок них за­ гинуло 33 та зазнали травмування 25 людей. Більша частина пожеж виникає внаслідок порушення вимог правил пожежної безпеки при експлуатації електрообладнання та опалюваль­ них приладів. Як свідчить статис­ тика, кількість побутових пожеж у помешканнях громадян зростає з по­ чатком опалювального сезону. Ги­ нуть люди, нищаться матеріальні цінності. Переважно, причиною та­ ких пожеж є нехтування вимогами правил пожежної безпеки. Державна служба України з над­ звичайних ситуацій попереджає: аби уникнути лиха, необхідно своєчасно провести технічне обслуговування та ремонт опалювальних приладів та електропроводки. Якщо в будин­ ку піч – слід перевірити і відремон­ тувати її. При цьому кладку і ремонт повинні виконувати тільки фахівці. Не рідше одного разу на три місяці потрібно проводити профілактичні роботи по очищенню димоходу від сажі. Не можна перегрівати піч: то­ пити слід не більше двох-трьох ра­ зів на добу. Тривалість кожної топки не повинна перевищувати півтора години. Небезпечно залишати пра­ цюючу піч без нагляду, також пот­ рібно виключити можливість зна­ ходження дітей без нагляду біля печі, у якій горить вогонь. Якщо в будинку є газове облад­ нання, то для його перевірки необ­ хідно звернутися в сервісну органі­ зацію. Меблі, горючі предмети та матеріали потрібно встановлювати на відстані, не ближче двадцяти сантиметрів від побутових газових приладів. Не рекомендується суши­ ти горючі та легкозаймисті матері­ али на газових котлах і над газови­ ми плитами. Небезпечно зберігати вдома по­ бутові балони з газом. Заправку ба­ лонів потрібно здійснювати на спе­ ціалізованих заправних станціях. Відчувши запах газу: • ні в якому разі не вмикайте і не вимикайте світло, електроприлади; • перекрийте кран подачі газу на газопроводі в квартирі; • перевірте чи виключені кон­ форки; • відкрийте вікна та двері, щоб запобігти появі вибухонебезпечної концентрації газу. Не рекомендується залишати без нагляду увімкнені електроприла­ ди. «Режим очікування» (коли сві­ титься фотодіод) біля телевізора, музичного центру, комп’ютера та ін­ шої техніки – це пожежонебезпеч­ ний режим. У випадку виникнення пожежі потрібно негайно зателефонувати в Службу порятунку за номером те­ лефону «101».


ДФС У ТЕРНОПІЛЬСЬКІЙ ОБЛАСТІ ІНФОРМУЄ

Тернопільщина: виявлено понад 70 неоформлених працівників

Л

егальна зарплата – це соціальна захищеність працівників, гарантоване їх право на гідну пенсію, лікарняний. Тому контроль за дотриманням законодавства щодо оплати праці – один із пріоритетних напрямків ді­

яльності ГУ ДФС в області. Так, у результаті проведених за­ ходів з початку року виявлено 71 працівника, з якими не були оформ­ лені трудові відносини. Про це по­ відомив заступник начальника ві­ домства Петро Якимчук. Він зазна­ чив, що задля детінізації відносин у сфері зайнятості населення ГУ ДФС

четвер, 29 листопада 2018 року Досьє 102

в Тернопільській області спільно з Управлінням Держпраці в Терно­ пільській області та органами місце­ вого самоврядування проводять пе­ ревірки суб’єктів господарювання. – Лише протягом жовтня цього року проведено 12 заходів контро­ лю, – розповів Петро Миколайович. – З них у семи випадках виявлено 13 неоформлених найманих осіб. Найчастіше виявляють праців­ ників, трудові відносини з якими не укладені, у сфері послуг. Варто наголосити, що за вико­ ристання нелегальної праці та не­ сплату податків роботодавці несуть фінансову та адмінвідповідальність. Так, підприємець, який здійс­нює діяльність у сфері послуг переве­ зення пасажирським транспортом міського та приміського сполучен­ ня, поплатився за використання не­ легальної праці. За допущення до роботи найманих працівників без укладання трудових угод було за­ стосовано фінансових санкцій щодо нього на суму 111 690 гривень.

Дистанційно можна отримати сертифікат відкритих ключів – працює новий сервіс ДФС

Г

оловне управління ДФС у Тернопільській області повідом­ ляє, що ДФС України запроваджено новий електронний сервіс, скористатися яким можуть клієнти Акредитованого центру сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту Державної фіскальної служ­би . Для клієнтів центру став дос­ тупним новий сервіс Повторного формування сертифікатів за елек­ тронним запитом. Так, клієнт має змогу тепер са­ мостійно, у режимі 24/7 дистанцій­

но, протягом 2 – 3 хвилин отримати новий сертифікат, який матиме строк чинності до 2 років. Скористатись зазначеним сер­ вісом зможуть виключно клієнти АЦСК ІДД ДФС, які:

– мають чинні сертифікати (на­ приклад, до закінчення строку чин­ ності сертифікатів залишилось де­ кілька днів); – реєстраційні дані власника сер­ тифікатів залишились без змін (ПІБ, адреса реєстрації місця проживан­ ня, код ЄДРПОУ організації тощо); – особистий ключ клієнта не є скомпрометованим, а пароль захис­ ту до нього відомий лише його власнику.

13

На Тернопіллі за рахунок погашення податкового боргу до держбюджету мобілізовано 30,5 мільйона гривень

П

ротягом січня-жовтня цього року 722 юридичних особи, які допустили податковий борг на початок року, скоротили його на загальну суму 41,1 млн. гривень. Зокрема, 509 суб’єктів господа­ рювання – у повному обсязі на суму 22,6 млн. гривень. Лише у жовтні 308 юридичних осіб, які допустили по­ датковий борг на початок цього мі­ сяця, скоротили заборгованість на загальну суму 18,8 млн. гривень, з них 236 суб’єктів господарювання – на суму 8,2 млн. гривень. У рахунок погашення податко­ вого боргу за десять місяців 2018 ро­

ку мобілізовано до зведеного бюд­ жету 38,5 млн. гривень, з них у жов­ тні – 3,8 млн. гривень. Держбюджет поповнився 30,5 млн. гривень, зок­ рема, у жовтні – 2,1 млн. гривень. У січні-жовтні цього року подано 139 звернень до суду щодо надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок стягнення готів­ кових (безготівкових) коштів юри­ дичних осіб на суму податкового боргу 57 млн. гривень. Задоволено ж 78 звернень на суму 31,6 млн. гри­ вень. Щодо стягнення активів фі­ зичних осіб через органи державної виконавчої служби, то до суду нап­ равлено 152 позови на суму подат­ кового боргу 3,7 млн. гривень.

В нашій області зареєстровано майже 4400 касових апаратів

П

ротягом січня-жовтня 2018 року фахівці Головного управління ДФС у Тернопільській області зареєстрували 764 реєстратори розрахункових операцій. За даний час скасовано реєстрацію 759 одиниць техніки. Нагадаємо, що скасуванню під­ лягають реєстратори розрахункових операцій, в яких завершився семи­ річний термін експлуатації або ж ви­ черпався дев’ятирічний строк з да­ ти виготовлення касового апарату. Отже, розпломбуванню та скасуван­ ню підлягають РРО, які були вве­ денні в експлуатацію в 2011 році або ж виготовлені в 2009 році. Загалом на обліку територіаль­ них органів ДФС у Тернопільській

області перебуває 4 390 реєстрато­ рів розрахункових операцій. Варто мати на увазі, що фіскаль­ ною службою забезпечено функ­ ціо­нування інформаційної системи E-Re­ceipt. Експериментальний про­ ект розпочатого відповідно до по­ станови Кабміну щодо реєстрації та експлуатації новітніх моделей про­ грамних та/або програмно-техніч­ них комплексів, призначених для реєстрації розрахункових операцій. У рамках функціонування даної системи ДФС реалізовано і електро­ нний сервіс, який дозволяє покуп­ це­ві товарів здійснювати пошук та перегляд як фіскального касового чеку, що формується традиційними реєстраторами розрахун­кових опе­ рацій, так і електронного фіскально­ го чеку, створеного новіт­німи РРО.

даних ЄРПН щодо складених плат­ ником чи його контрагентами по­ даткових накладних у розрізі стату­ сів (зареєстровано/реєстрацію зупи­ нено/прийнято рішення про реєст­ рацію/відмова в реєстрації). На сьогодні Електронним кабі­ нетом користується понад 9 міль­ йонів користувачів. Враховуючи по­ треби бізнесу в ДФС постійно впро­ ваджуються нові та вдосконалю­ ються діючі електронні сервіси. Наступний блок новин присвя­ чений електронному сервісу «Пошук фіскального чека». Місяць тому ДФС у тестовому режимі було впроваджено систему E-Receipt, яка викликала великий інтерес з боку платників податків та громадян. Новий електронний сервіс до­ зволяє покупцеві товарів (послуг) здійснювати пошук та перегляд фіс­ кального касового чеку, що форму­ ється як традиційними реєстрато­ рами розрахункових операцій, так і

електронний фіскальний чек, ство­ рений новітніми РРО. Для тестування пропонується безплатне клієнтське програмне за­ безпечення для операційних систем Windows та Android. Сервіс знаходиться у відкритій частині Електронного кабінету, дос­ туп до якої здійснюється в режимі реального часу (24/7/365) без іден­ тифікації осіб. Для пошуку та перегляду фіс­ кального касового чеку необхідно внести: фіскальний номер РРО, да­ ту та час видачі чеку (для традицій­ них РРО); пошук електронного чеку здійснюється за його фіскальним номером та датою. У планах – впровадження елект­ ронної акцизної марки, що дозволить значно якісніше контролювати під­ акцизний товар (спирт, алкогольні та тютюнові вироби), унемо­жливить його тіньовий обіг. Це сприятиме створенню справедливих конкурент­ них умов для всіх учасників ринку.

Нововведення в Електронному кабінеті платника податків

Т

ернопільський відділ податкового супроводження під­ приємств Львівського управління Офісу великих платників податків ДФС повідомляє, що нещодавно начальник Львівського управління Офісу ВПП ДФС Нонна Багмет зустрілась з представниками провідних ЗМІ. Приводом для цього стало вве­ дення Державною фіскальною служ­ бою України ряду суттєвих сервісів, представлених в Електронному ка­ бінеті платника податків. На сьо­ годні цьому питанню приділяється велика увага. За словами Нонни Багмет, одним із пріоритетних напрямів роботи фіскальної служби є електронізація процесів оподаткування та забезпе­ чення 100-відсоткової Е-готовності в роботі контролюючих органів. Ад­ же всі новації, розробки та вдоско­ налення здійснюються для полег­ шення ведення бізнесу в Україні, для залучення інвестицій. Вже на сьогод­ ні платники мають можливість в ре­ жимі 24/7/365 подавати будь-які електронні документи (звітність, по­

даткові накладні, сервісні запити, листи тощо). Найчастіше платники користу­ ються сервісами он-лайн доступу до особистих даних, доступу та контро­ лю за станом розрахунків з бюдже­ том, до систем електронного адмі­ ністрування ПДВ, реалізації паль­ ного, Єдиного реєстру податкових накладних. Саме он-лайн сервіси дали змо­ гу зменшити кількість запитів до контролюючих органів в паперово­ му та електронному вигляді. Одним з питань, над ефективним вирішенням якого працювали і біз­ нес, і ДФС, стало врегулювання від­ шкодування податку на додану вар­ тість. Так, завдяки електронному реєстру на сьогодні практично від­

сутні скарги на несвоєчасне повер­ нення ПДВ, що підтверджують самі платники податків. Крім того, уник­ нути маніпуляцій з цим податком дозволяє і система СМКОР, яка бло­ кує ризикові податкові накладні, що не дає можливості махінаторам фор­ мувати фіктивний податковий кре­ дит, а отже і подавати неправомірні заявки на повернення ПДВ. Крім сервісів, які надають плат­ никам можливість в повному обсязі реалізувати свої права та обов’язки відповідно до норм чинного зако­ нодавства, впроваджено додаткові аналітичні сервіси. Це – автозапов­ нення декларації з податку на дода­ ну вартість, відображення повної ін­ формації щодо податкової наклад­ ної з урахуванням всіх зареєстрова­ них до неї розрахунків-коригуван­ ня, розрахунок суми перевищення та результат порівняння даних по­ даткової звітності з податку на до­ дану вартість та Єдиного реєстру податкових накладних, доступ до


14

АРТБРИГАДА ОПЕРАТИВНОГО КОМАНДУВАННЯ «ЗАХІД» Досьє 102 четвер, 29 листопада 2018 року

Офіцери проходили професійне навчання з оборони

У

Тернополі на базі війсь­ кової частини А3215 пройшли організаційнометодичні збори з офіцерами кадру окремих бригад, (кадру окремих батальйонів) територіальної оборони оперативного командування «Захід».

Упродовж трьох днів більше ста офіцерів набували професійних на­ вичок у прийнятті рішення на бо­ йове застосування підпорядкованих частин, підрозділів ТрО, досягали єд­ ності поглядів щодо методів прове­ дення процесу планування бойових дій. Також, офіцери мали змогу оз­ найомитися з порядком проведен­ ня занять у ході виконання завдань територіальної оборони. За словами керівника зборів пол­

ковника Володимира Василюка, по­ дібні заходи з підготовки офіцерів кадру окремих бригад, (кадру бата­ льйонів) територіальної оборони в оперативному командуванні «Захід» проводяться вже не вперше. Вони сьогодні є пріоритетними захода­ ми для підготовки визначеної кате­ горії офіцерського складу. Офіцери нав­чались та практично виконували функціональні обо­в’язки, як за своїм напрямком діяльності, так і обов’яз­ ки підлеглого особового складу, а та­ кож старших начальників. Представникам тероборони про­ читали ряд лекцій, окрім самостій­ ної підготовки, офіцери здійснюва­ ли практичну роботу, де метою було виробити замисел формування рі­ шення на бойові дії підпорядкова­ них підрозділів.

Щодо планів, то у 2019 році у військових вищих навчальних зак­ ладах здійснюватиметься підготов­

АРТИЛЕРІЙСЬКА ВІЙСЬКОВА ЧАСТИНА А3215 ЗАПРОШУЄ НА ВІЙСЬКОВУ СЛУЖБУ ЗА КОНТРАКТОМ

ка офіцерів спеціально за напрям­ ками діяльності військових частин територіальної оборони.

Військові відточують швидкість, вправність та влучність

З

метою підвищення рівня підготовки особового складу та вдосконалення навичок володіння стрілецькою зброєю, на базі навчального центру Тернопільських артилеристів тривають заняття з вогневої підготовки. Військові у складі своїх підроз­ ділів відпрацьовують вправи стрільб з автоматичної зброї (АКС-74), з піс­ толета Макарова (ПМ). Основи стрільби містять теоре­ тичні положення, засвоєння правил та прийомів під час виконання прак­ тичних завдань. Виучувані отриму­

ють знання, необхідні для влучної стрільби по рухомим мішеням у всі­ лякій обстановці. Окрім тренування військовос­ лужбовців, які носять системний ха­ рактер, заходи проводяться на швид­ кість, вправність та влучність. За результатами показників зве­ дених відомостей особовий склад військової частини щоразу підви­ щує рівень володіння зброєю, про що свідчать добрі оцінки. Нелегкими, по справжньому бо­ йовими видалися ці дні для бійців артилерійської бригади, але вони зуміли виконати поставлену перед ними бойову задачу.

Він заздалегідь заручився під­ тримкою голови Тернопільської ОДА Степана Барни, домовились про зу­ стріч із командуванням військової частини. Закупили солодощі та іншу провізію і привезли їх прямісінько у військову частину. На контрольнопропускному пункті гостей уже че­ кали військовослужбовці. Познайомившись з юним пат­ ріо­том, гості пройшли в частину, де була заздалегідь спланована екскур­ сія. Завітали до єдиної у Збройних силах України студії бойової слави,

ознайомились зі справж­ньою гарма­ тою, пройшлися територією, де хо­ дять строєм солдати. Карен та його батько Норік Геворкян, були при­ ємно вражені від побаченого, діли­ лись розповідями про здобутки юно­ го патріота, про його навчання. Піс­ ля прогулянки, наймолодшого гос­ тя запросили у солдатську їдальню, хлопець хотів скуштувати солдатсь­ кі страви. Батько Карена запевнив, що підтримуватиме військових і на­ далі, у планах – допомогти буді­ вельними матеріалами.

Хлопчик з вірменським корінням – патріот України

К

арен Геворкян у свої 10 років захоплюється вчинками мужніх воїнів, пишається захисниками, які боронять край на Сході України, адже в серці юного патріота живе дві країни, які за багаторічну історію побачили чимало воєнних конфліктів, бід та геноцидів власного народу. Народився юний патріот у Киє­ ві. Сьогодні є учнем 4 класу КиєвоПечерського ліцею №171 «Лідер», ус­ пішно займається футболом у шко­ лі Київського «Динамо», вболіває, щоб був мир на всій землі, щоб ніко­ ли люди не втрачали своїх родин. Зворушливим є той факт, що кош­

ти, які тривалий час заощаджував, він вирішив витратити на подарун­ ки бійцям і таким чином підтрима­ ти їх зі свого боку. Батько схвально прийняв пропозицію сина, адже, як спортсмен, котрий тривалий час проживав у Тернополі, знає, куди повести сина

В

ійськова частина А3215 запрошує на військову службу за контрактом на різні вакантні посади солдат, сержантів, старшин та офіцерів. Грошове забезпечення від 7000 гривень. Одноразова грошова вина­ города від мерії м. Тернопіль 15000 гривень, у разі укладення контрак­ ту через Тернопільський ОМВК, а та­ кож одноразова грошова допомога від МОУ до 15000 гривень за перший контракт. При прийнятті на службу збері­ гається попереднє місце роботи та заробітна плата Для військовослужбовців конт­ рактної служби передбачено: – стабільне грошове забезпечен­ ня; – професійний ріст та підвищен­ ня військового звання; – якісне безкоштовне медичне обслуговування; – компенсація коштів за підна­ йом житла; – можливість отримання вищої освіти (заочної форми навчання) за рахунок держави; – щорічна відпустка від 30 діб та виплата грошової допомоги на оз­до­ ровлення; – право на пенсію після 25 років вислуги; – безкоштовне харчування в обід, триразове харчування в добовому наряді; – право на отримання безкош­ товного житла; – санаторно-курортне лікуван­ ня (для військовослужбовців опла­ та ли­ше 25% від вартості путівки, для чле­нів сім’ї – 50% від вартості путівки). Звертатися за адресою: м. Тер­ нопіль, вул. Дубовецька, 1 (телефон (098) 482-10-03) або до військового комісаріату, вул. Тролейбусна, 5. Те­ лефонуйте (0352) 43-58-19, мо­бі­ль­ ний (096) 844-29-77.


ДОЗВІЛЛЯ

• ПОСМІХНИСЬ! Що не кажіть, але якщо людина тормоз, то ніякий снікерс уже тут не допоможе…

*****

Мужик телефонує своїй тещі: – Заберіть свою дочку до себе. Ми прожили з нею тільки місяць, а я уже не можу!!! – Вибач зятьок, після 14-ти днів виробник товар назад не приймає!

Символ царської влади

*****

Хлопчик (7 років) і його сестра (4 роки) їдять салат з капусти. Хлопчик каже: – Ми з тобою, як два козлика. Cестра: – Козел тут один, а я – зайчик!

*****

Мужик в маршрутці голосно псує повітря і каже до хлопчика, що стоїть поруч: – Такий маленький, а пукає, як слон. Поруч стоїть жінка каже: – Чоловіче, але це ви зробили! – Ти дивись яка, я її відмазую, а вона ще стрілки переводить!

*****

Два хороших товариша, опер і слідчий служили в одному райвід­ ділі 20 років. І раптом опер помер на нараді. Слідак його оплакує, хо­ ває з почестями... На сороковий день являється опер у сні слідаку і каже: – Привіт! У мене для тебе дві но­ вини: хороша і погана! Почну з хо­ рошої: я попав у рай! Керівників не має, плануван­ня по виявленню і розкриттю не має... – Ну а погана яка?!? – Я тут графік нарядів на нас­ тупний місяць дивився: ми з тобою разом 15-го в опергрупі.

*****

На вулиці до чоловіка підходить гарненька дівчина: – Вибачте, але мені здається, що ви батько одного з моїх дітей... Чоловік перелякано: – Я? – Та заспокойтеся, я вчителька!

*****

– Це ваш щур тут бігав? – То не щур, а карликова такса! – Кіт зжер – значить щур.

• ВВАЖАТИ НЕДІЙСНИМ

Втрачене службове посвідчення ТРП №002321, видане 29.05.2017 ро­ ку ГУНП в Тернопільській області на ім’я Лемішки Мар’яни Пет­рівни вважати недійсним.

Вибухівка

... Лорак Лікарняна ...

Кінцівка твору Руйнує залізо

Крик за-

Перша блукавших нота Огорожа

Одиниця енергії Річка в Росії

... Цзе Дун

Місто в Грузії Твердий метал

Населений пункт Гори в Пд. Америці

Китай- Пора року ська одиниця Німецький довжини фізик

Тропічний плід

Дощечка для фарб Генеалогічне дерево

... Ельзи

Монета Лаосу Шкіра Насіння мохів Портова Острів в споруда Океанії

Окремий знімок Опіумна квітка Бог вітру Військове звання

Дикий бик Леді ...

15

• СМАЧНОГО!

Сирнобананова запіканка

Столиця Естонії

Колія

Планета Сонячної системи

Інгредієнти: • сир – 250 г. • яйце – 2 штуки. • банан – 2 штуки. • молоко – 100 г. • ванілін, кориця за смаком. Приготування. Відокремлюємо білки від жовт­ ків. В чашу блендера викладаємо сир, вливаємо молоко, кладемо по­ різані банани, жовтки яєць, пряно­ щі за бажанням. Все збиваємо, ви­ ходить сметаноподібна маса.

Вітчизн. гуморист Значок на кашкеті Уміння літати Хімічний елемент

Краса

Пряний лист Річка у Франції Плоскогір`я

Чашка

Фіз. власт. тіла “Батько” історії ... Баюл

Накип Жрецьвіщун Кінцівка звіра Бог Сонця

Муз. драмат. твір

Родичка бджоли Інстр. для різання

Катол. служба

Основи положення доповіді

Місто в Отруйна Шотландії змія Частина Шахова фігура ліжка Ліки для натирання

... Твен

Спорт. сорочка

...-134 Сукулент

... і проти

Озеро в Пн. Амер.

Марка літака Вигук при болю

Вид Марка олії стрижки

ВІДПОВІДІ НА СКАНВОРД, НАДРУКОВАНИЙ У МИНУЛОМУ НОМЕРІ ГАЗЕТИ А

С

Т

Р

Я

Д

З

Е

Р

В

Р

А

Н

А

К

А

Р

Т

А

Ю

Н

Г

А

Г

Е

Т

М

А

Н

А

Р

Я

М

А

І

Л

А

В

А

К

Р

У

В К

К

А

Т

Т

У

Т

Л

І

Р

А

К Р

О

О

Ц

А

Р

В

А

О

Р

П

І

К

А

Р

К

О

Н

О

О

П

А

Л

Н А

Л Н

І

С

А

З

І

К

У

Б

Р

Е

Д

А

Р

А

Й

О

Д

О

Г

Д

И

К

У

В

А

Л

Т

О

Д

О К

Я

С

Н

Е

И

К

І

Р

А М

А

Р

А

Т

Т

А

Р

Р

Е

Г

А

Н

П

А

В

А

Т

О

К

Я

К

К

Г

Ж

А

У

О

І

О

А

Р

О

М

Б

Я

С

І

С

Р

Л Л

А

І

А О

Т

Т

Н

Л

С

Ф

С

Ь

Я

О

О М

А

П

Е

Х

Ш К

А

А

Б

Н

А

Ш

К

І

В

У

Д

А

Площа землі

Н Козацький ватажок

Рід молюсків

Фермент жирів

Спортивний ...

Р

...-Плата Тібетське гадання

Нота

Загостр. палиця Японськ. лицар

*****

Після «чорної п’ятниці» настає день обмивання покупок – «синя субота».

Щит Зевса

3,14

Режисер казок

*****

Мені сказали: «Пити треба в мі­ ру». Я заглянув в словник: міра – одиниця об’єму рівна 26,24 літра...

Місце забігу коней

четвер, 29 листопада 2018 року Досьє 102

Збиваємо білки до пишної піни. Акуратно з’єднуємо їх з сирною масою, перемішуючи в одному на­ прямку. Виливаємо тісто у форму для запікання. Ставимо в розігріту ду­ ховку до 180 градусів випікаємо 30 хвилин, до легкого зарум’янюван­ ня. Виходить дуже ніжна, як суфле, ароматна, в міру солодка і досить щільна сирна запіканка з бана­ ном. Вона добре смакує теплою на сніданок зі сметаною або ягідним соусом, а також холодною, як со­ лодкий, але низькокалорійний де­ серт до чаю або кави.

ЗАПРОШУЄМО НА СЛУЖБУ В ПОЛІЦІЮ

з 22 листопада 2018 у Тернопільській області розпочався набір на посади: 2 вакансії «Помічник дільничного офіцера поліції», 12 вакансій «Поліцейський сектору реагування патрульної поліції» до територіальних відділів та відділень ГУ Національної поліції. ОСНОВНІ ВИМОГИ: • громадянство України; • вік від 18 років; • вільне володіння українською мо­ вою; • повна загальна середня освіта; • відсутність офіцерського війсь­ко­ вого чи спеціального звання; • знання Конституції України, ЗУ «Про Національну поліцію», ЗУ «Про запобігання корупції»; • досвід роботи з ПК на рівні впев­ неного користувача.

СЛУЖБОВІ ОБОВ’ЯЗКИ: «Поліцейський сектору реагування пат­рульної поліції» • швидке та ефективне реагування на правопорушення, патрулювання визначеної території для забезпечен­ ня публічної безпеки і порядку; • забезпечення безпеки дорожньо­ го руху; • здійснення контролю стану до­ рожньої інфраструктури; • виїзд на виклики громадян; • надання невідкладної допомоги громадянам; • здійснення заходів, спрямованих

на розкриття злочинів по гарячих слі­ дах, а також протидія злочинності; • здійснення превентивних заходів (перевірка осіб, що перебувають під адміністративним наглядом, перевір­ ка власників зброї тощо. «Помічник дільничного офіцера поліції» • надання допомоги дільничному офіцеру поліції, забезпечення вико­ нання його вказівок та доручен; • безпосередня участь у розкритті злочинів, огляд місця події, виявлен­ ня слідів злочину; • попередження вчинення адмініст­ ративних та кримінальних правопо­ рушень; • забезпечення виконання функ­ціо­ нальних обов’язків на період відсут­ ності дільничного офіцера поліції; • своєчасне реагування на заяви та звернення громадян. МИ ПРОПОНУЄМО: • заробітну плату від 8000 грн.; • соціальне забезпечення згідно дію­ чого законодавства; • професійну підготовку за міжна­ родними стандартами;

• перспективу кар’єрного росту; • можливість отримання юридич­ ної ос­віти, чи підвищення освітньо­ го ступеню вищої освіти у вищих нав­ чальних закладах зі специфічними умовами навчан­ня, які здійснюють підготовку поліцейсь­ких.

Строк, протягом якого приймаються анкети та документи, триває: • «помічник дільничного офіцера поліції» з 22 листопада по 9 грудня 2018 року; • «поліцейський сектору реагуван­ ня пат­рульної поліції» з 22 листопа­ да по 9 груд­ня 2018 року. Прийом документів та надання кон­ сультацій щодо порядку проведення конкурсу здійснюється за адресою: міс­то Тер­нопіль, вулиця Галицька, 40. Для участі у конкурсі необхідно за­ повнити анкету на веб-сайті https:// nabir.np.gov.ua Для довідок можна звертатись за те­лефонами: 0352-27-15-40, 067-65345-93 або 067-653-77-28 з 9.00 до 18.00 щодня окрім вихідних та свят­ кових днів.


• ПОРАДИ ДЛЯ СВЕКРУХ

16

• Пам’ятай, щоб тішитися, як ба­ чиш, що вони обоє любляться, але й не мішатися між них, як щось між ними зайде. Без тебе вони запізналися – без тебе по­ годяться. • Накінець, найважніше, не забудь молитися за них. За сина й за не­ вістку. Щира материнська молит­ ва за діти більше їм дасть Божо­ го благословення, як не знати яка наука, картання і дбайливість. • Пам’ятай найважніше, що твоя не­ вістка не з тобою побралася, але з твоїм сином. Тому дбай за те, щоб вони обоє між собою годи­ лися й любилися, а не, щоб не­ вістка тільки роботи мала що то­ бою займатися. • Пам’ятай про свою невістку ска­ зати між людьми добре слово. Па­ м’ятай про свою невістку коли ти в місті, привези їй гостинець до дому.

ДО ЗУСТРІЧІ!

Досьє 102 четвер, 29 листопада 2018 року

• ФОТОМИТЬ

• ІНТЕРНЕТПОГОДА

ПОНЕДІЛОК, 3 грудня ніч / день

-10/ -2

вітер

ВІВТОРОК, 4 грудня ніч / день

-2 / +2

вітер

Н

Кожен вчений намагається вне­ сти ясність у нестандартні події та пролити світло на аномальні події особливо, якщо це стосується потой­ бічних сил. Трохи про бермудсь­кий трикутник Район в Атлантичному океані, відомий таємничими подія­ ми, що відбуваються там ось вже протягом багатьох десятків років, отримав назву Бермудський три­ кутник. Легенда, про те, що в цьому «диявольському місці» зникають ко­ раблі, літаки, відбуваються пос­тій­ ні збої у системах зв’язку, поломки та катастрофи, розбурхують розуми багатьох наукових діячів з усього світу. На сьогоднішній день нібито в Бермудському трикутнику безслід­ но зникло понад ста морських і по­ вітряних судн, не кажучи вже про людей, які керували цими судами або просто перебували на борту. Вперше про містичні можливос­ ті території між Флоридою, Бермуд­ ськими островами і Пуерто-Ріко ста­ ло відомо в 1945 році, коли в ясну погоду зі спокійним морем, над нею зникло п’ять літаків-бомбардуваль­ ників. На початку червня 1965 року безслідно над територією «дияво­

ніч / день

+1 / +4

вітер

Адреса редакції: 46002, м. Тернопіль, вул. Живова, 11 тел./факс 23-60-64

Пд, 3 м/с

ЧЕТВЕР, 6 грудня ніч / день

+3 / +2

вітер

Пн/Зх, 4 м/с

П’ЯТНИЦЯ, 7 грудня ніч / день

льського місця» пропав літак С-119 з дев’ятьма членами екіпажу на борту. Проте до цих пір існує думка, що його викрали інопланетяни. На довгий час ЗМІ вщухли, і зда­ валося, що ніяких таємниць більше не існує, але в 2003 році новий факт про Бермудський трикутник з но­ вою силою змусив заговорити про загадкове місце. Нібито неподалік Бермудських островів під водою бу­

ли виявлені скляні піраміди, а сама вода містить неймовірну кількість невідомих вірусів. Дані швидко ута­ ємничили, але вчені продовжують дослідження у цьому напрямку. Скептики висувають цілком ло­ гічні гіпотези про події, що відбува­ ються в Атлантиці. На думку одних,

причиною всьому є гідрат метану, щільність якого настільки велика, що кораблі не можуть лавірувати в таких умовах. Прихильники теорії про блукаючі хвилі, звинувачують їх у всіх трагедіях, а треті стверджу­ ють, що Бермудський трикутник – перетин найсильніших інфразвуко­ вих хвиль. Так чи інакше, але таємниця Бер­ мудського трикутника залишається

однією з найбільших загадок світу. Прихильники бермудського три­ кутника висунули кілька десятків різ­них теорій для пояснення тих та­ є­мничих явищ, які, на їх думку, там відбуваються. Ці теорії включають в себе припущення про викрадення судів прибульцями з космосу або

Досьє102 ГРОМАДСЬКО-ПРАВОВА ГАЗЕТА

ВИДАВЕЦЬ ПП Ігор Флешар

Пн/Зх, 2 м/с

СЕРЕДА, 5 грудня

0 / +2

Бермудський трикутник – таємнича загадка епізнане завжди притягує своєю таємничістю і загадковістю, навіть, якщо доводиться стикатися з дуже небезпечними фактами та явищами.

Пд, 2 м/с

Заснована 28 вересня 2012 року

Реєстраційне свідоцтво КВ 19413-9213Р від 28.09.2012 р. видане Державною реєстраційною службою України, м. Київ Матеріали, підготовленні за оперативними зведеннями ГУНП в Тернопільсь­ кій області, можуть носити характер версії. За точність викладених фактів відповідає автор. За зміст і достовірність інформації у рекламних публікаціях відповідальність несе рекламодавець. Редакція не завжди поділяє по­­зицію авторів. Використання в будь-якій формі опублікованих у газеті матеріалів – за згодою редакції. Посилання на газету при цьому обов’язкове. Газета виходить двічі на місяць українською мовою. Наклад – 5000 прим. Віддруковано видавництвом «А-Прінт», м.Тернопіль, вул. Текстильна. 28, тел. (0352) 52 27 37, (067) 350 17 94, a-print.com.ua

жителями Атлантиди, переміщення через діри в часі, або розломи в прос­ торі та інші паранормальні причини. Інші автори намагаються дати нау­ кове пояснення цим явищам: за пев­ них умов в морі може генеруватися інфразвук, який діє на членів екіпа­ жу, викликаючи паніку, в резуль­та­ ті якої вони покидають судно. Бермудський трикутник – дале­ ко не єдина назва цього ра­йону в за­ хідній частині Атлантичного океану. Його називають також «диявольсь­ ке море», «кладовище Ант­лантики», «море вуду», «Море проклятих». Од­ нак, хоча Бермудські острови утво­ рюють лише одну з вершин цього трикутника і розташовані зовсім не в його центрі, саме під цим ім’ям за­ чароване місце стало відоме всьому світу. Втім , ще п’ятдесят років тому ніхто не чув словосполучення Бер­ мудський трикутник. Першим його пустив в хід американець Джонс, що видав в 1950 році брошур­ку під та­ ким заголовком. Тоді на неї не звер­ нули уваги. Знову проблема сплив­ ла лише в 1964 році, коли про бер­ муд­сь­кий трикутник написав ще один аме­риканець, Гаддіс. Його стат­ тя бу­ла надрукована у відомому спіритич­ному журналі. Пізніше, зіб­ равши до­даткову інформацію, Гад­ діс присвятив бермудському трикут­ нику вже цілий розділ в своїй книзі «Невидимі горизонти». З тієї пори бер­мудський трикутник постійно знаходиться в центрі уваги.

вітер

Пд/Зх, 6 м/с

СУБОТА, 8 грудня ніч / день

+2 / -2

вітер

Пн/Зх, 2 м/с

НЕДІЛЯ, 9 грудня ніч / день

-1 / +2

вітер

Пд/Сх, 2 м/с

За даними мережі Інтернет

◾◾ВИСЛОВИ ВІДОМИХ

Ніколи не чекайте, поки стане­ ться диво – зробіть його самі! Зробіть сьогодні! Кузьма Скрябін Якщо у вас є собака, ви повертаєтесь не в будинок, а додому. Пем Браун Поки ми сердимося на життя, воно проходить. Лiдiя Либединська Коли щасливий – життя йде. Коли нещасний – то проходить. Сергій Ведєньє Хіба є важливим зріст або вага, коли в людині є щось особливе, щось привабливе. Олег Рой Іноді ти думаєш, що ти хочеш зникнути, але насправді, ти хочеш бути знайденим. Ніл Доналд Уолт

ТРИВАЄ ПЕРЕДПЛАТА

на громадсько-правову газету «Досьє 102»

Єдина громадсько-правова газета Тернопільщини з найоперативнішими кримінальними повідомленнями, цікавою інформа­цією з України і світу, ексклюзивними інтер­ в’ю з відомими людьми, найактуальнішими со­ціаль­­ними темами, програмою телебачення приходитиме у Вашу домівку, якщо станете нашим читачем!

ІНДЕКС 41782

Profile for dosie102

Досьє 102 №19(102)  

Досьє 102 №19(102)  

Profile for dosie102
Advertisement