__MAIN_TEXT__

Page 1

УВАГА! РОЗШУК стор.

ВИКРИЛИ КОЛЕКЦІОНЕРА стор. 5 НЕБЕЗПЕЧНИХ ПРЕДМЕТІВ

• НОВИНИ

Чотири міста на Тернопільщині увійшли до списку найкрасивіших міст України за версією сайту Ukraine is. Маленькі міста України – це не тільки бюджетний відпочинок, це ще і затишок, неспішний спосіб життя і можливість побути наодинці. До цього пе­реліку увій­ шли міста Кременець, Бережани, Чортків, Бучач.

Газета нагороджена Почесною грамотою МВС України

3

стор.

4

ПОЧЕРКОЗНАВСТВО – ІСТОРІЯ ТА ЦІКАВІ АСПЕКТИ

стор.

ПРАВООХОРОНЦІ ЩЕ РАЗ НАГАДАЛИ ШКОЛЯРАМ ПДР

8

Досьє102 ГРОМАДСЬКО-ПРАВОВА ГАЗЕТА

№16 (99) / 27 вересня 2018 року

Уже втретє відбувся всеукраїнський конкурс «Неймовірні села України 2018». Його мета – сприяти малому й середньому бізнесу на селі, історичній і культурній спадщині, гармонійному розвитку людей на цих територіях тощо. Тернопільське село Іловиця отримало третє місце і 25000 гривень для реалізації бізнес-проекту.

Унікальна бучацька книга стала «Книгою року». Щорічну премію Президента України «Українська книжка року» присуджено книжко­ вому виданню «Євангеліє Бучацьке XII – XIII ст.». Вона здобула пере­ могу в номінації «За вагомий внесок у розвиток українознавства». Учителі Тернопільщини можуть позмaгaтися зa звaння «Учитель року-2019». Реєстрaція нa конкурс вже розпочaлaся. Педaгоги з Тернопільської облaсті тaкож можуть подaвaти зaявки нa учaсть. За­ре­ єструвaтися нa конкурс вчителям можнa до 15 жовтня, сaме дійство розпочнеться з листопaдa.

В місті Іллінці, Вінницької області протягом трьох днів проходив VII Міжнародний турнір з боксу. Перемогу отримав студент коледжу еко­номіки, права та інформаційних технологій Тернопільсь­ кого націо­нального економічного універси­тету – Назар Кордупель. У Тернополі шукають волонте­ рів – викладачів для гуртків Code Club UA. У місті вже працює 7 груп, де діти безкоштовно мають можливість навчатись програмувати за такими напрямками як Scratch, HTML/CSS, Python.

ПЕРЕДПЛАТНИЙ ІНДЕКС

РЕКОМЕНДОВАНА ЦІНА

41782

4,00 ГРН.

стор.

2

Правоохоронці затримали підозрюваного у вбивстві Ім’я тернопільського правоохоронця занесено на Дошку пошани Міністерства внутрішніх справ України

З

а мужність, відвагу, героїзм, розумну ініціативу, старанність, сумлінне та бездоганне виконання службових обо­ в’язків Міністерство внутрішніх справ відзначило командира роти патрульної служби поліції особливого призначення «Тернопіль» ГУНП в області майора поліції Віталія Цапа. Начальник обласного управління Нацполіції краю Олександр Богомол вручив Віталію Цапу нагрудний знак «Кращий працівник МВС України». Також ім’я правоохоронця занесено на дошку пошани Міністерства внутрішніх справ України. Віталій Цап у підрозділі з початку його заснування. До цього пропрацював на оперативних посадах в підрозділах ОВС Тернопільщини, звідки в 2010 році пішов на пенсію.

Однак події на Сході не залишили чоловіка байдужим і він прийняв рі­ шення повернутися на службу. За цей час майор поліції загалом майже два роки у складі 16-ти ротацій провів у зоні АТО. А 9 місяців тому Віталій Цап очолив роту патрульної служби поліції особливого призначення «Тернопіль». Олександр Богомол подякував майору поліції за зразкову службу та побажав нових звершень у роботі.


2

КРИМІНАЛ

Досьє 102 четвер, 27 вересня 2018 року

Прийміть найщиріші вітання з нагоди свята! 5

ЖОВТНЯ

6

ЖОВТНЯ

19

ЖОВТНЯ

22

ЖОВТНЯ

24

ЖОВТНЯ

народився ШРАМКО Олександр Михайлович, директор Тернопільського НДЕКЦ МВС України народився МАЛАНЧУК Ігор Миронович, начальник УФЗБО ГУНП в Тернопільській області

народився НЕБЕСНИЙ Володимир Зіновійович, заступник голови Тернопільської обласної організації ФСТ «Динамо» України народився БІЛЕЦЬКИЙ Михайло Миколайович, заступник начальника ГУНП в Тернопільській області народився ГОЛОВАТИЙ Григорій Васильович, голова обласної ветеранської організації ГУНП в Тернопільській області

Нехай летять собі літа, Нам зупинити їх не вдасться. Хай буде істина проста: Чим більше літ, тим більше щастя. Людської шани зичимо й тепла, Достатку, злагоди в родині, Журба щоб в безвість відійшла, А радість жила в кожній днині.

У Тернополі екіпаж патрульної поліції затримав підозрюваного у вбивстві

П

ідозрюваного у вбивстві затримали працівники екіпажу тактико-оперативного реагування. В ніч з 20 на 21 вересня правоохоронці на Новому Світі помітили пі­ дозрілу особу. Невідомий чоловік почав озиратися, нервувати, побачивши патру­ льний автомобіль. – Він поводився спокійно, наз­ вав нам своє прізвище і був затриманий з застосуванням спецзасобукайданок згідно статті 45 Закону Ук­ раїни про Національну поліцію. Він прямував проїжджою частиною. На запитання, що робить сказав, що шу­ кає харчі по сміттєвих баках, – розповів Олег Баранський – інспектор роти ТОР Управління патрульної по­ ліції Тернопільської області. В ході поверхневої перевірки з’я­ сувалося, що невідомий – це чоловік, 1977 року народ­ження. Його ще 15 червня оголосили в розшук за скоєння злочину, пе­редбаченого части­

Правоохоронці краю навчали школярів протидіяти булінгу

Т

ема шкільного булінгу останнім часом не втрачає актуальності. Випадки цькувань, образ, принижень, знущань серед дітей один над одним, на жаль, непоодинокі. Запобігти та протидіяти такому явищу в шкільному середовищі – з такою метою завітали правоохоронці до тернопільської школи №24.

Співробітники відділу ювенальної превенції Головного управління Національної поліції спільно з працівниками обласної бібліотеки для дітей провели для учнів сьомого класу урок на тему: «Булінг в школі: що це таке і як з ним боротися». – Булінг – це агресія, яка може призвести до непоправних вчинків, – розповідає начальник відділу юве­ нальної превенції ГУНП в Тернопі­ льській області Петро Тихович. – На­ ше завдання – розповісти дітям про цю проблему, навчити їх протидіяти цій агресії та поінформувати, куди звертатися за допомогою у випадку шкільного приниження. Хлопці та дівчата із цікавістю слухали поліцейських, долучалися до жвавого обговорення. За словами дітей, їхній клас дружній, а якщо і бувають непорозуміння, то намагаються усе вирішити мирним шляхом. Деколи владнати конфлікт допомагає класний керівник. – В нас бувають дрібні суперечки, але, як правило, нам вдається швидко їх розв’язати, – розповідає од­на із учениць. Виявити та вирішити проблему, пов’язану з булінгом, а тим самим запобігти їй, допоможуть батьки. Як­ що ви помічаєте, що ваша дитина відмовляється з різних причин йти до школи, не зацікавлена у навчанні, помітили зміни у її поведінці – будьте на сторожі. Намагайтеся спо­кійно поговори­ ти з вашим сином чи донькою та дізнатися, що з ним відбувається, аби вчасно попередити нещастя.

ною 2 статті 115 Кримінального ко­ дексу України. – Впродовж кількох місяців поліцейські здійснювали ряд оперативно-розшукових заходів для вста­ новлення місцезнаходження цієї осо­би, – каже начальник ГУНП в Тер­ нопільській області Олександр Бого­ мол. – Дякую за співпрацю пра­ців­

ни­кам патрульної поліції, карного розшуку та іншим правоохоронцям, які брали участь в роз­шу­ку особливо небезпечного злочинця. Нагадаємо, чоловік підозрюється в трьох вбивствах. Де він переховувався, з ким спілкувався та чи не при­ четний до інших злочинів, встановлюють оперативники.

В області стартує місячник добровільної здачі зброї

З

1 по 31 жовтня в Україні триватиме місячник доб­ ровільної здачі зброї, боє­ припасів, вибухових матеріалів та спеціальних засобів. Кожен житель Тернополя та області має змогу передати до відділів та відділень поліції небезпечні предмети, що досі зберігалися незаконно, уникнувши при цьому кримінальної відповідальності, – наголошують правоохоронці та нагадують: за незаконне зберігання зброї, вибухових матеріалів та спеціаль-

них засобів законодавство передбачає як адміністративну, так і кримінальну відповідальність. За словами начальника сектору контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи УПД ГУНП в області Степана Джинджиристого, чимало громадян легковажать і переховують небезпечні предмети у схов­ ках. Якщо громадя­ни у вказаний тер­ мін здадуть зброю, то після оформлення відповідних документів вони отримають право зареєструвати цю зброю в особисту власність і викорис­ товувати її на законних підставах.

Затримали таксиста, який торгував канабісом

Р

оботу водія таксі та торгівлю наркотичними речовинами поєднував 29річний житель Збаразького району. Його незаконну діяль­ ність викрили співробітники Збаразького відділення Національної ­поліції та відділу протидії наркозлочинам ГУНП в Тернопільській області. Правоохоронці задоку­мен­тува­ ли факт продажу дози одно­му з клієнтів. За два грами канабісу наркоторговець отримав три сотні гри­ вень. Окрім цього, в автомобілі таксі були виявлені ще декілька підготовлених до продажу доз. Поліцейські продовжують встановлювати осіб, які могли купувати у таксиста коноплю, а також джере-

ло походження наркотичної речовини. Підозрюваний затриманий в по­ рядку статті 208 КПК та поміщений в ізолятор тимчасового тримання. Йому інкримінують злочин, передбачений частиною 2 статті 307 ККУ.


КРИМІНАЛ

Колекціонера небезпечних предметів викрили поліцейські на Бережанщині

Н

ебезпечні предмети у власному помешканні зберігав житель райцентру. Працівники Бережанського відділу по­ ліції вилучили 1356 набоїв різного калібру, 27 гранат, 12 запалів до них, один снаряд часів першої світової війни та 3,5 кілограмів пороху.

Неповнолітні намагалися вбити свою одногрупницю

В

ізоляторі тимчасового тримання опинилося двоє неповнолітніх. Шістнадцятилітнім жителям одного з районів області інкримінують статтю 115 частина 2 пункт 12 – умисне вбивство, вчинене за попередньою змовою групою осіб. Із тілесними ушкодженнями та різаною раною шиї до лікарні пот­ рапила мешканка Кременецького ра­ йону. Травмували дівчину її ж одногрупники. За попередньою інформацією, 23 вересня троє студентів вищого професійного училища краю, серед яких двоє хлопців та дівчина, ви­ рішили відпочити. Із собою взяли пляшку горілки. Запивали алкоголь солодкою водою. Проте спиртного їм не вистачило і вони попросили перехожого докупити вина. Розпивали спиртні напої діти у закинутих приміщеннях. Під час відпочинку дівчина стала насміхатися над хлопцями. Їм це не сподобалося і вони почали бити

подругу палкою. Остання захищалася. Втратила свідомість неповнолітня після того, як один із одногрупників придушив її. Аби подруга не розповіла про те, що сталося, він схопив скло від розбитої пляшки та тричі спробував перерізати горло. Потерпілу хлопці залишили стікати кров’ю, а самі продовжили відпочинок у райцентрі. За словами Петра Тиховича, начальника відділу ювенальної превенції Тернопільської області, десь за годину дівчина прийшла до тями і змогла самостійно дійти до гуртожитку. Вже там комендант викликала швидку. Лікарі кажуть, що дівчина «родилася в сорочці», оскільки вижила після побоїв і порізів. Скло зачепило кілька разів сонну артерію, але не перерізало її. Стан неповнолітньої се­ редньо-стабільний. Студентка змог­ ла вказати на своїх нападників. Правоохоронці затримали підоз­ рюваних відповідно до статті 208 КПК. Хлопці в усьому зізналися. Зараз вони перебувають в ізоляторі тим­ часового тримання.

Відпрацьовуючи отриману оперативну інформацію, в рамках проведення профілактичних заходів за­ гальнодержавного рівня під умовною назвою «Зброя та вибухівка», поліцейські провели у будинку меш­ канця Бережан санкціонований обшук. Набої, гранати та інші предмети чоловік зберігав у різних кімнатах власного помешкання. Він розповів, що весь цей арсенал – це його власність, яку колекціонує. Частину небезпечних предметів викопував сам, дещо перекупляв у невідомих осіб. Начальник Бережанського відділу поліції Сергій Горяний стверд­ жує, що увесь цей арсенал, у разі надзвичайної ситуації, такої як пожежа, міг наробити біди, пошкодив­ ши сусідні будівлі та травмувавши людей. Набої та порох направили на експертизу в науково-дослідний екс­ пертно-криміналістичний центр, а гранати та снаряд забрали для знешкодження та утилізації представники управління державної служби надзвичайних ситуацій. Колекціонеру вибухонебезпечних предметів доведеться відповідати за своє захоплення перед законом відповідно до статті 263 частина 1 Кримінального кордексу Ук­раї­ ни – незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами. Санкція статті передбачає покарання у вигляді по­з­ бавлення волі на строк від трьох до семи років.

четвер, 27 вересня 2018 року Досьє 102

3

Підозрюваного у вчиненні тяжкого злочину поліцейські знайшли повішаним у садку

І

горя Олійника, місце знаходження якого встановлювали працівники Управління карного розшуку Нацполіції краю, знайшли мертвим. Чоловік підозрювався у подвійному вбивстві, скоєному в Підгаєцькому районі. Трагічна подія трапилася 22 вересня на хуторі Лиса. Двох жінок – 60-річну пенсіонерку та її 26-річну доньку родичі знайшли мертвими у власному помешканні зі слідами на­ сильницької смерті. Вдома перебував семирічний хлопчик, син молод­ шої з убитих. Як виявилося, смерть рідних відбулася на його очах. У скоєнні злочину поліцейські об­ ґрунтовано підозрювали раніше судимого 31-річного мешканця сусіднього села Вербів, який в минулому мав стосунки з мо­лодою жінкою. Як з’ясували поліцейські, чоловік зустрічався з 26-річною краянкою, допомагав фінансово. Однак через деякий час вона знайшла іншого, через що і поплатилася життям. Підозрюваний просив жінку залишитися з ним, погрожував, що як­ що покине його, він її заріже. Про такі погрози потерпіла навіть заявляла в місцеву поліцію. Однак колиш­ ній таки виконав страшну обіяцянку. У день трагедії підозрюваний під­ палив хату брата колишньої. Новий співмешканець з родичами побіг га­ сити пожежу, а в домівці залиши­ лися жінки та дитина. Озброєний но­ жем, вбивця зайшов до помешкан-

ня та наніс смертельні удари пенсіонерці та її дочці. Незважав навіть на дитину в хаті. Порішивши обох, він лісом втік з хутора. Чоловіка правоохоронці оголосили у розшук. З малолітнім свідком важ­кого злочину працювали психологи та співробітники ювенальної превенції Головного управління Нац­ поліції області. Їм вдалося стабілізу­ вати психологічний стан дитини, ви­ вести його із стану глибокого стресу. Також фахівці надали психологіч­ ну підтримку рідним потерпілих. В понеділок, 24 вересня, працівники поліції знайшли підозрюваного у тяжкому злочині повішеним у власному селі. Чоловік покінчив з життям у садку односельчанина. Відомості про подію внесено до ЄРДР згідно частини 2 пункту 1 стат­ ті 115 ККУ. Слідчі дії тривають.

Будьте пильними: лише за добу телефонні шахраї виманили у пенсіонерів майже 120 тисяч гривень

П

равоохоронці вкотре звертаються до тернополян бути уважними і не довіряти невідомим, котрі телефонують, повідомляють про нещастя з рідними та вимагають гроші. Запам’ятайте – це аферисти. Припиняйте розмову і повідомляйте про такі випадки правоохоронців. За одну добу співробітники Тер­ нопільського відділу поліції задоку­ ментували три факти телефон­ного шахрайства. Серед потерпілих – жін­ ки похилого віку, а суми втраченого для кожної з них обчислюються десятками тисяч гривень. Схема, за якою «працюють» афе­ ристи, у всіх випадках схожа. Дзвінок надходив вдень на стаціонарний телефон. Незнайомець у слухавці досить переконливо, прикидаючись сином чи внуком, повідомляв, що збив людину. Далі в розмову вступав нібито співробітник поліції. Він залякував жертву проблемами з законом у родича і пропонував залагодити ситуацію за гроші. Старенькі, шоковані такою інформацією, одразу ж передавали гроші шахраям, кот­ рі приходили до них додому. Аферистам під час розмови вдавалося вивідати місце проживання потерпілих.

Ось декілька порад, які допоможуть уберегтися від пройдисвітів: – ніколи не називайте своїх рідних на ім’я; – попросіть людину, яка предс­ тавилася співробітником поліції, наз­

вати прізвище, ім’я, по батькові і да­ту народження родича, який потрапив у біду, адже найімовірніше такою ін­ формацією зловмисники не володіють і ваш номер набрали навмання; – перервіть розмову з невідомим і намагайтеся якнайшвидше зателефонувати тому, хто «потребує негайної допомоги», або людям, які можуть в даний момент бути поруч і підтвердити або спростувати те, що трапилося.


4

СПРАВИ ПОЛІЦЕЙСЬКІ Досьє 102 четвер, 27 вересня 2018 року

Почеркознавство – історія та цікаві аспекти

П

едагоги початкових шкіл завжди вимагають, щоб усі діти акуратно виписували літери так, як це показано на дошці, точно дотримуючись відстані між буквами, нахили та інші правила написання. І хоча всіх вчать «по одному і тому ж рецепту», до всіх встановлюють одні й ті ж вимоги, почерки у старшокласників строго індивідуальні.

– Людина пише так, як їй від народження писати судилося, – сказав видатний засновник почеркознавства Євген Буринський. – Школа може надати почерку твердість, красу, але не в силах боротися з його будовою. Яка ж історія та особливості дослідження почерку людини? Історію виникнення почеркознавства та цікаві аспекти почеркознавчої експертизи розповідає заві­ дувач сектору технічних досліджень документів та почерку відділу криміналістичних видів досліджень Тер­ нопільського НДЕКЦ МВС України Тетяна Григорович. На ранніх етапах розвитку людського суспільства, із зачатками матеріального виробництва, розподілу праці і появою обміну, виникла необхідність у передаванні усних по­ відомлень, що сприяло виникненню примітивних форм фіксації інформації, які передували появі письма. Згодом, з кінця IV – початку III тисячоліть до нашої ери почало з’яв­ лятися письмо в сучасному розумінні (Єгипет, Месопотамія). Письмо має дві відокремлені, хо­

ча деякою мірою пов’язані, сторони – смислову й графічну. Перша охоп­ лює зміст, стиль і манеру викладу думок, лексику та інші змістові характеристики, друга – відображається у почерку. Почерк – це манера написання, виражена в системі рухів, які фіксуються в рукописі. Почерк залежить від рівня розвитку особи і закріплення в неї письмово-рухових навичок. Своєрідність почерку виявляється в певній сукупності загальних і окремих ознак. Перші згадки про почерк йшли ще із древнього Риму під час правлін­ ня імператора Юстиніана (V-VI століття). Судові суперечки про справжність документів вирішувались за допомогою експертизи письма. Вже у ХV столітті порівняння по­ черків використовувалось як засіб посвідчення дійсності документів. Формування судового почерко­ знавства за кордоном пов’язане з іменами і працями таких криміналістів, як Альфонс Бертільон, Едмон Локар, Сальваторе Оттоленгі, Альберт Осборн та інші. Одним із перших вчених Росій-

Поліцейські Тернопільщини розшукали псевдомінера, який повідомив про вибухівку

ської імперії, який серйозно зай­ мався проблемою почерку та який створив вчення про почерк, був видатний криміналіст Євген Федорович Буринський. Йому і належить назва цієї галузі знань – «судове почеркознавство». Він перший пов’я­ зав знання про почерк як об’єкт судової експертизи із даними природничих наук. У своїх дослідженнях Євген Буринський спирався головним чином на положення медицини особливо психіатрії, фізіології, анатомії, звертаючи увагу на лікарсько-діагностичне значення почерку. В його роботах започатковані наукові засади судового почеркознавства й прогно­ зувався його подальший розвиток. Багаторічний розвиток судового почеркознавства – це процес наукового дослідження закономірнос­ тей письма та почерку на базі різних галузей науки з метою розробки і удосконалення методики судово-почеркознавчої експертизи. Дана експертиза сьогодні є найбільш актуальним видом криміналістичної експертизи. Специфічність судового почеркознавства визначається об’єктом дослідження – почерком, пов’язаним із здійсненням однієї з найбільш складних навичок людини – навички письма. Даний вид експертизи проводиться у Тернопільському науководослідному експертно-криміналіс-

тичному центрі МВС України. Почеркознавча експертиза – ком­ плекс заходів, що спрямовані на вста­ новлення приналежності почерку ру­ копису й підпису конкретній людині. Зазвичай застосовує­ться для виз­ начення справжності підпису або ви­ явлення фальсифікації документа. Почеркознавче дослідження має свої певні особливості. Так, при його проведенні труднощі в основному полягають у тому, що жодна людина не має стійких письмово-рухових навичок. Адже почерк може змі­ню­ ватися залежно від психоемоційного стану, зручності пози під час написання, типу ручки, інших незначних побутових факторів, які здатні суттєво змінювати почерк людини.

Почеркознавча експертиза здійсню­ ється експертом-почеркознавцем, що має знання в сфері судового почеркознавства. Основним завданням почеркознавчої експертизи є ідентифікація особи, яка написала рукопис або під­ пис. Однак в процесі експертного дослідження можна ще з’ясувати, чи виконувався підпис (рукописний за­ пис) однією людиною або кількома особами. Експерт-почеркознавець прово­ дить діагностичні та класифікаційні дослідження, які допомагають вста­ новити чи був змінений навмисно почерк, а також суб’єктивні якості, психофізіологічний стан та інші відомості про особу, яка писала текст.

Викрали причіп за рахунок боргу

П

ро викрадення причіпа з території автопарку повідомив житель Козівського району. Правоохоронці майно розшукали, та викрадачі запевняють, що нічого не крали, а забрали «своє». Два брати, на господарстві яких був виявлений викрадений причіп, стверджують, що його власник заборгував їм 700 доларів, а оскільки

гроші повертати не хоче, забрали йо­ го майно. У потерпілого своя правда: каже, що колишнім партнерам по агробізнесу нічого не винен і його при­ чіпом вони заволоділи незаконно. Попри приватні суперечки, брати без відома власника заволоді­ ли причепом, а отже, скоїли злочин, який підпадає під кваліфікацію час­ тини 2 статті 185 Кримінального ко­ дексу – крадіжка, вчинена за попередньою змовою групою осіб.

Житель Збаражчини став жертвою шахрая. 3800 гривень зняв з рахунку псевдопрацівник банку

Н

евдалий жарт юного мешканця райцентру Бережани завершився відкриттям кримінального провадження. Юнак повідомив поліцейським, що заклав вибухівку.

Інформація про надзвичайну по­ дію надійшла до працівників бережанської поліції о 16:20. Невідомий повідомив, що замінував важливий об’єкт, та поклав слухавку. Поліцейським знадобилася го­ дина, аби розшукати псевдомінера.

Як розповів начальник Бережансь­ кого відділу поліції Сергій Горяний, ним виявився 18-річний житель ра­ йонного центру. Хлопець здійснив дзвінок на парі під час навчання, а телефон взяв в одногрупника. Каже, у такий спосіб вирішив пожартувати над ним. За необдуманий вчинок підоз­ рюваний відповідатиме перед Зако­ ном. За фактом правопорушення роз­ почато кримінальне проваджен­ня згідно частини 1 статті 259 Кримінального кодексу України. Тривають слідчі дії.

В

ам телефонують з банку, лякають, що картку заб­ локували, вимагають персональні дані. Знайте – це ознаки шахрайства. Саме від такої афери потерпів 31річний житель Збаразького району. Після спілкування з нібито працівни­ ком банку з картки чоловіка зникло 3800 гривень. За допомогою звернувся до працівників поліції. Як розповів потерпілий, до нього зателефонував невідомий і представився працівником служби безпеки банку. Співрозмовник повідомив, що картку чоловіка заблокували і для того, щоб він міг скориста-

тися нею, потрібно провести деякі операції. Під час розмови зловмиснику вдалося дізнатися персональ-

ні дані «електронного гаманця» потерпілого та зняти з неї готівку. Співробітники поліції встановлюють особу зловмисника та звертаються до краян проявляти пильність. Телефонні аферисти можуть вигадувати різні схеми, аби вивідати у вас персональні дані. Якщо вам телефонують нібито із банку і хочуть дізнатися реквізити банківських карток, припиніть розмову та зателефонуйте у банк за офі­ ційним номером, вказаним на картці або на сайті фінансової установи. Якщо ви все ж повідомили дані своєї картки шахраєві, терміново заблокуйте її та поінформуйте про те, що трапилося, правоохоронців.


5 Суперечку вирішив за допомогою рушниці КРИМІНАЛ

Працівники поліції розшукують ясновидицю-шахрайку з Молдови

А

нна Марія – спадкова ясновидиця з Болгарії, похресниця пані Ванги, яка володіє божественним даром та належить до золотої п’ятірки майстрів Болгарії та країн СНД – оголошення під такою назвою впродовж кількох місяців з’явля­ лося в Тернопільських друкованих виданнях.

Цілителька заявляла, що допомагає в сімейних питаннях, позбавляє від бідності й самотності, привертає успіх та удачу, лікує важкі хвороби, а також позбавляє від алкоголізму як при особистих зустрічах, так і по фото. Жінка приймала людей в квартирі, яку знімала на вулиці Польового 4,Б в Тернополі. До неї за допомогою почали звертатися мешканці міста та області. Проте за деякий час жителі краю зрозуміли, що ясновидиця – це шахрайка, яка оббирала людей. За словами начальника сектору розкриття майнових злочинів в дер­ жавному секторі та шахрайства Вік­ тора Демчана, ворожка усім розповідала, що грошей за власні послуги не бере, але усі нещастя в родині від грошей та коштовностей. Аби зло минуло людину, потрібно принести

цінні речі, щоб вона їх відмолила, а потім чистими повернула власнику. Люди так і робили. Хто приносив по тисячі доларів, хто десять тисяч аме­ риканських купюр. Несли золото та цінні речі. Розраховувалися з «по­міч­ ницею» продуктами харчування. Проте, коли клієнти повернулися, аби забрати відмолені гроші та коштовності, то Анни Марії на кварти­ рі вже не було. Не відповідав і її мобільний телефон. За попередніми да­ними, жертва­ ми ворожки стало де­в’ять жителів Тернополя та області. Загальна су-

Злодій зі стажем обкрадав мешканців Підволочищини

У

би уникнути неприємностей з законом, мешканець райцентру Ланівці добровільно здав зброю поліцейським місцевого відділу поліції.

ли крадіжки сміттєвих баків з вулиць райцентру. Вчиняти протиправне злодію за­ вадили правоохоронці. Його впійма­ ли на гарячому під час крадіжки з магазину у Львові. Щодо підозрюваного слідчі Підволочиського відділення поліції роз­ почали кримінальне провадження. Йому інкримінують статтю 185 Кри­ мінального кодексу України – крадіжка. Триває слідство.

К

римінальним провад­ женням заверши­лася зустріч двох жителів Чорткова. Чоловіки поконф­ ліктували і за словесною перепалкою в хід пішла зброя. Повідомлення про вогнепальне поранення суглобу, яке отримав 43річний житель райцентру, надійш­ ло до співробітників Чортківського відділення поліції від медиків. Правоохоронці встановили, що потерпілому поранення спричинив 72-річний знайомий, до якого він завітав у гості. Що стало причиною

конфлікту чоловіки пригадати не можуть, адже були напідпитку. Та в якийсь момент господар квартири схопив рушницю і вистрілив у знайомого. За словами підозрюваного, він не хотів поцілити у потерпілого. Взяв рушницю, аби налякати гостя. Направив дуло в підлогу та випадково потрапив у ногу знайомому. Поліцейські з’ясовують усі обс­ тавини інциденту, за фактом якого розпочато кримінальне проваджен­ ня за статтею 128 частина 1 ККУ – не­обережне тяжке або середньої тяж­ кості тілесне ушкодження.

Шахраї заробляють на оренді

Х

отів відпочити на морсь­ кому узбережжі, натомість довелося спілкуватися з поліцейськими мешканцю обласного центру. Чоловік через один з інтернетсайтів вирішив винайняти житло біля моря і натрапив на шахрая. Як розповів потерпілий, він оп­ латив добову оренду квартири в Чор­ номорську – 1200 гривень. Однак приїхавши до міста, виявив, що жити йому ніде, а телефон орендодавця вимкнений. Довелося шукати ін­ ше житло та спілкуватися з поліцей­ ськими.

За фактом шахрайства відкрите кримінальне првадження.

під час оформлення на порушника адміністративного протоколу за роз­ пиття спиртних напоїв у громадсь­ кому місці. До адміністративної додалася й кримінальна відповідальність. Відомості про подію внесли до єдиного реєстру досудового розслідування згідно статті 263 ККУ – незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами. Тривають слідчі дії.

Працівники поліції нагадують мешканцям краю, що відповідно до частини 3 статті 263 Кримінального кодексу України особа, яка доб­ ровільно здала органам влади зброю, бойові припаси, вибухові речовини або вибухові пристрої, звільняється від кримінальної відповідальності. Тож, аби уберегти себе від покаран­ ня, необхідно добровільно здати зброю та боєприпаси до найближчого відділу поліції.

Мешканець Лановеччини добровільно здав зброю, а житель Бучацького району понесе відповідальність за незаконне зберігання вибухонебезпечних речовин

А

скоєнні серії крадіжок співробітники Підволочиського відділу поліції підозрюють 27-річного урод­ женця Запорізької області. Чоловік лише у травні цього року звільнився з місць поз­ бавлення волі і знову взявся за старе. Підозрюваний, приїхавши погос­ тювати до брата у сусідню Хмельницьку область, встиг накримінали­ ти в Підволочиському районі. Співробітники місцевого відділу поліції довели його причетність до шести фактів незаконного заволодіння чу­ жим майном. Першу крадіжку лиходій вчинив наприкінці червня. З території приватного господарства потягнув зап­ частини до автомобіля. Наступним об’єктом злочину став гараж. Туди злодій проник, зірвавши навісний замок, та викрав автозапчастини. Піз­ніше з поштового відділення вно­ чі виніс комп’ютер. Крадені речі одразу продавав. Збагатився підозрюваний і за ра­хунок телефонного кабелю, залишивши без зв’язку півсела. Далі бу-

ма збитків – майже мільйон гривень. Але є й такі, каже Віктор Демчан, хто заяву не писав. При перевірці свідоцтва та даних, розміщених в оголошеннях стало відомо, що вони фіктивні. Ясновидицю оголосили в державний розшук. Справжнє ім’я шахрайки – Малік Габріела. Вона уродженка Молдови, 1977 року народження. Хто ба­ чив дану особу чи знає про її місце перебування, повідомляйте на лінію «102» або за номером телефону 098-550-99-03. Анонімність гарантується.

четвер, 27 вересня 2018 року Досьє 102

В області, як по всій країні, тривають оперативно-розшукові заходи, спрямовані на виявлення і вилучен­ ня з нелегального обігу незареєст­ рованих зброї, набоїв і вибухівки. Чоловік приніс до відділення ме­ талевий предмет, ззовні схожий на обріз рушниці. Розповів, що виявив небезпечну знахідку під час ремонт­ них робіт в помешканні та вирішив здати її правоохоронцям, тим самим уникнувши карної відповідальності. Правоохоронці вилучили зброю та направили на експертизу до Тернопільського науково-дослідного екс­ пертно-криміналістичного центру. Натомість відповідатиме перед Законом мешканець Бучача. У чоловіка знайшли скляну банку з речовиною, схожою на порох та предмет, схожий на тротилову шашку. Вибухонебезпечні речовини працівники по­ліції виявили у чоловіка в сумці


6

РІЗНЕ

Досьє 102 четвер, 27 вересня 2018 року

«Ні!» шкільному булінгу П роблема «булінгу»існує в шкільному середовищі, дітям часто доводиться не лише чути про дане негативне явище, а й бути свідками або жертвою цькування. І завдання батьків та вчителів вчасно виявити булінг та допомогти дітям запобігти насильству.

Як правило діти, які чинять аг­ ресію стосовно інших, самі були об’єк­том знущань, їм не вистачає уваги та поваги від дорослих. Об­ ражаючи інших, агресори намагаються ствердитися в колективі за рахунок інших людей, тобто маніпулюють особистостями. Як допомогти тому, кого ображають? Поради для батьків: • не можна залишати дитину наодинці з проблемою. В першу чергу вислухайте дитину та вникніть в суть питання, тому що вона особливо потребує підтримки з боку дорослих; • навчіть дитину вирішувати проблему конструктивно, без агресії, відстоювати власну думку;

• хваліть дитину за успіхи, це підвищить її самооцінку; • запитуйте щодня у дітей, як в них пройшов день в школі, цікав­ теся оточенням дитини, відносинами з однолітками; • навчіть дитину заступатися за тих, над ким знущаються, не бути пасивним спостерігачем; • станьте позитивним прикладом для своєї дитини: допомагайте тим, над ким знущаються; • поговоріть з батьками кривд­ ника та класним керівником; • цікавтесь життям школи, підтримуйте акції протидії булінгу. Поради дитині: • говори – не мовчи! Поговори з дорослим, якому ти довіряєш: батькам, старшим братам/вчителям, шкі­

льному психологу, класному керівнику; • дій сміливо та впевнено, не бійся сказати власне бачення ситуа­ ції, яка склалася, висловити власну думку; • ігноруй глузування та уникай кривдників, тримайся поруч з друзя­ ми. Часто глузування закінчуються, коли агресори не отримують бажаної уваги або реакції; • не застосовуй силу або булінг у відповідь. Це лише погіршить ситуацію та може призвести до більш серйозних наслідків;. • уникай відлюдних «кутків» та місць, де зазвичай відбувається цькування; • якщо ситуація дійшла до фізичної розправи, крадіжок або пош­ кодження речей – звертайся до поліції; • якщо ти бачиш, що хтось інший страждає від булінгу, пропонуй допомогу та клич дорослих. З питаннями про булінг та не тільки можна звернутися на Національну дитячу «гарячу» лінію: 0-800500-225 (безкош­товно зі стаціонарних телефонів) або 116 111 (безкош­ товно з мобільних). «Гаряча» лінія працює з 12:00 до 16:00 по буднях. Нагадуємо, що єдиний телефонний номер цілодобового доступу гро­ мадян до безоплатної правової допомоги: 0-800-213-103 (безкош­тов­ но зі стаціонарних та мобільних телефонів по всій території України). Інформацію надано Регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги в області в рамках реалізації загальнонаціонального правопросвітниць­ кого проекту «Я маю право».

під час робочої зустрічі директора Регіонального центру Ірини Хондогій, начальника ГУНП в області генерала Олександра Богомола та керівника штабу ГУНП Василя Бойка. Керівники відомств говорили про захист прав і основоположних свобод людини. – Ефективна співпраця системи безоплатної правової допомоги та

Національної поліції сприяє досягненню основної мети – захисту прав людини, – зазначила директор Регіонального центру Іри­на Хондогій. Керівник ГУНП в Тернопільсь­кій області Олександр Богомол, в свою чергу, відзна­чив високий рівень організації взаємодії центрів з надання правової допомоги та підрозділів Національної поліції в області.

Захист прав людини – спільне завдання системи БПД та Національної поліції

О

бирай захисника самостійно; Підписуючи документи, маєш право на захисника; Не маєш власного захисника? Вимагай адвоката за рахунок держави – ці поради тепер знатиме кожен, хто спілкуватиметься з працівниками Національної поліції на Тернопільщині. Друковану продукцію з вище­ згаданими настановами та єдиним телефонним номером системи безоплатної правової допомоги 0-800213-103 тепер розмістять в приміщеннях органів поліції, а також у службових автомобілях представни­ ків структурних підрозділів у сфе­рі забезпечення прав людини. Плакати та наліпки відповідного змісту будуть розміщені в чергових час­ тинах, приміщеннях, у яких проводяться слідчі дії, камерах для утримання затриманих та взятих під варту та інших службових приміщеннях ГУНП в області. Передали друковану продукцію

Як приватизувати житло та що для цього потрібно

П

ане міністре, живу у неприватизованій квартирі – все не було часу цим зайнятися. Підкажіть, будь ласка, як мені приватизувати житло.

Тетяна Литвин

– Хто має право на приватизацію? Громадяни України, які пос­тій­ но проживають в квартирах (будинках) або перебували на обліку осіб, які потребують поліпшення жит­лових умов. Право на приватизацію житлових приміщень у гуртожитку з використанням житлових чеків одержують громадяни України, які на за­ конних підставах проживають у них. Кожен громадянин України має право приватизувати займане ним житло безоплатно в межах номіна­ льної вартості житлового чеку або з частковою доплатою один раз. – Які об’єкти не підлягають приватизації? 1. квартири-музеї; 2. квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, розташовані на територіях закритих військових поселень, підприємств, ус­ танов та організацій, природних та біосферних заповідників, національ­ них парків, ботанічних садів, денд­ рологічних, зоологічних, регіональних ландшафтних парків, парків-па­ м’яток садово-паркового мистецт­ ва, історико-культурних заповідників, музеїв; 3. квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, які перебувають в аварійному стані; квар­ тири (кімнати, будинки), віднесені у встановленому порядку до числа службових, а також квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, розташовані в зоні безумовного відселення. – Як можна приватизувати житло? Варіант 1. Безоплатна переда­ ча громадянам квартир (будинків), жит­лових приміщень у гуртожитках з розрахунку санітарної норми 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена його сім’ї та додатково 10 квадратних метрів на сім’ю. Варіант 2. Продаж надлишків за­

гальної площі квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках громадянам України, які мешкають в них або перебувають в черзі на поліпшення житлових умов. – Куди звернутися для приватизації? Приватизація державного житлового фонду здійснюється упов­ но­важеними на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких перебуває державний житловий фонд. – Які потрібно зібрати документи? 1. оформлена заява на приватизацію; 2. копія документа, що посвідчує особу; 3. технічний паспорт на квартиру (будинок), жиле приміщення у гуртожитку; 4. довідка про склад сім’ї та зай­ мані приміщення; 5. копія ордера про надання жит­ лової площі (копія договору найму у гуртожитку); 6. документ, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду (довідка з попередніх місць проживання (після 1992 року) щодо невикористання права на приватизацію державного житлового фонду); 7. копія документа, що підтверд­ жує право на пільгові умови приватизації; 8. заява-згода тимчасово відсутніх членів сім’ї наймача на приватизацію. – Можна продати або подарувати приватизоване житло? Власник приватизованого житла має право розпорядитися майном на свій розсуд. Він може продати, подарувати, заповісти, здати в оренду, обміняти, закласти, укласти будь-які інші угоди, які не заборонені законом. – Куди звертатися, щоб от­ римати консультацію? Консультацію з цих питань Ви можете отримати за адресою: м. Тер­ нопіль, вул. Грушевського, 8, тел. 5222-92, 25-49-38, 52-25-65, 52-90-81.


7 Віктор Овчарук: «Резолюція Всеукраїнської наради-семінару для представників органів місцевого самоврядування – підсумок спільної праці понад 200 керівників рад з усіх регіонів України» РІЗНЕ

четвер, 27 вересня 2018 року Досьє 102

Н

ещодавно завершилась триденна нарада-семінар, організована та про­ ведена Українською асоціацією районних та обласних рад у Затоці, що на Одещині.

Резолюцію Всеукраїнської наради-семінару для представників органів місцевого самоврядування було учасниками заходу підтримано одноголосно. Так, головні пункти Резолюції акцентують свою увагу на подальшій роботі над законодавством, зок­ рема підтримці першочергових нор­ мативно-правових актів, що у подальшому забезпечать динамічний розвиток децентралізації та місцевих рад. Не оминули увагою учасники наради й органи державної влади. Тож напрацьовані пропозиції та звернення до таких суб’єктів будуть незабаром відправлені. Є пункт про звернення до ЦВК, аби колегіальний орган забезпечив можливість проведення виборів у ОТГ, задля ви­ рішення нещодавно складеної ситуації з блокуванням таких у понад 100 потенційних громадах. Також Резолюція наголошує на необхідності проведення низки навчальних програм для представни-

ків органів місцевого самоврядуван­ ня та широкій комунікаційній роботі. Голова обласної ради, віце-президент Асоціації Віктор Овчарук, який виступив модератором під час дискусії щодо медичної реформи, на­ голосив на необхідності проведення подібних заходів тому, що «...ми не лише маємо можливість поспілкуватися, поділитися своїм досвідом та досягненнями, а й окреслити проб­леми, як правило, вони схожі в усіх регіонах. Тому саме на таких форумах виробляються шляхи та способи їх подолання. Тут ми готуємо спільні пропозиції та звернення до центральних органів влади. Власне, нинішня Резолюція тому підтвердження». Нарада-семінар розпочалася під гаслом «Головні гравці головної реформи країни» та згуртувала понад 200 учасників – керівників районних та обласних рад. Участь у заході від Тернопільщини взяли голови ра­ йонних рад Тернопілля: Бережансь­ кої – Василь Білик; Бучацької – Віталій Фреяк; Кременецької – Володимир Стефанський; Лановецької – Руслана Кушнір; Монастириської – Володимир Данилюк; Тернопільсь­ кої – Андрій Галайко; Чортківської – Віктор Шепета та керуючий справа-

Люблінське воєводство та Тернопільщина підписали угоду про співробітництво

У

года між Тернопільсь­ кими обласною радою, обл­держадміністрацією та Люблінським воєводством була підписана у рамках ІІ Європейського тижня ін­ новацій, який відбувався у Любліні (Польща). В Угоді, зокрема, йдеться: «Сторони розвиватимуть співробітницт­ во та обмін досвідом в таких галузях: європейська інтеграція, культу­ ра та охорона культурної спадщи­ ни; транспорт та транспортна інф-

раструктура; економічна співпраця та промоція підприємництва; охорона здоров’я; освіта, спорт та ту­ ризм; охорона навколишнього сере­ довища та використання природних ресурсів». Задля виконання цих завдань, як зазначено у документі, «сторони обмінюватимуться інфор­ мацією та досвідом між представни­ ками Тернопільської обласної державної адміністрації, Тернопільсь­ кої обласної ради та Люблінського воєводства». Угоду підписали голови обласної ради і адміністрації та пред­ ставники Люблінського воєводства.

ми виконавчого апарату Тернопільської обласної ради Іван Бабійчук. Упродовж трьох днів учасники обговорили питання нормативно-пра­ вовового забезпечення діяльності місцевих рад, у першу чергу в контексті децентралізації; реформуван­ ня медицини, освіти; регіональний розвиток тощо. Спікерами наради-семінару були високопосадовці органів держав­ ної влади, фахові експерти та представники міжнародних організацій. У рамках наради-семінару проведено дебати «Навіщо громадам об’єднуватися», що організовує Проект DESPRO, а також фахові майс­ терні на тему бюджетної політики та загальної теми про реформу ОМС, Проекту USAID «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядуван­ ня в Україні» (ПУЛЬС), що реалізується Асоціацією міст України у парт­ нерстві з Українською асоціацією районних та обласних рад. Формат проведення заходу – інтерактивний. Його учасники мали змогу напряму поспілкуватися зі спікерами та поділитися досвідом з колегами. Нарада-семінар у Затоці стала традиційним заходом Асоціації, що налаштовує діалог між представни-

ками органів місцевого самоврядування та органами державної влади. Інтерактивний формат дозволяє вирішити практичні питання та проблеми, що виникають у місцевих представників при реалізації своїх повноважень. І це надзвичайно важ­ ливо. Адже, як зазначив голова обласної ради, віце-президент Асоціації Віктор Овчарук: «Тема ефективної системи організації територіальної влади, без сумніву, стоїть на порядку денному реалізації ком­ п­лексних реформ в Україні, у тому

числі в частині розділення повноважень між органами місцевого са­ моврядування». «Час місцевого самоврядування» – такий новий слоган презентував для присутніх президент Українсь­ кої асоціації районних та обласних рад Сергій Чернов та додав: «Цей ви­ слів є дуже актуальним в контексті децентралізації, оскільки органи міс­ цевого самоврядування, виходячи зі своїх потреб, можуть закладати підвалини для майбутнього демократичного розвитку країни. Тому зараз час діяти».

Україна серед перших країн у Європі, яка у 1998 році встанови­ла відповідальність за тор­гівлю людьми. У Кримінальному ко­дексі України покарання за торгівлю людьми передбачено статтею 149, яка виз­ начає ці злочинні дії, як вербування, переміщення, переховування, передачу або одержання людини, вчи­не­ ні з метою експлуатації, з використанням обману, шан­тажу чи уразливого стану особи. Існує чимало різноманітних видів експлуатації: усиновлення (удочеріння) у комерційних цілях, вико-

ристання в порнобізнесі, використання у військових конфліктах, залучення до злочинної діяльності, трансплантація чи насильницьке до­ норство, примус до заняття проституцією. 18 жовтня у всіх областях Ук­ раїни та 20 жовтня в м. Києві пройде всесвітня щорічна акція «Walk for Freedom/Хода за свободу» з нагоди Європейського дня боротьби з торгівлею людьми. Акція спрямована на підняття рівня обізнаності населення щодо проблеми торгівлі людьми.

вання у формі картки, що містить безконтактний електронний носій. Більшість іноземців, що скористалися послугою – це студенти, які приїхали в місто на навчання. Біометрична посвідка разом із ін­шими даними містить відбитки пальців, значно спрощує ідентифікацію особи, яка її отримала. Вона дозволить компетентним органам простіше контролювати терміни пе­ ребування в країні, перетин кордону тощо.

Набір документів для оформлен­ ня посвідки не змінився, змін заз­нав вигляд посвідки – тепер це пластикова картка, та процедура її оформлення, яка дещо нагадує оформлення закордонного паспорта громадян України і включає в себе сканування відбитків пальців рук, фотографуван­ ня та збереження відцифрованого підпису особи. Планується, що вже невдовзі іноземці зможуть оформити також біометричні посвідки на постійне проживання в Україні.

18 жовтня пройде всесвітня щорічна акція «Walk for Freedom/Хода за свободу»

Є

вропейський день боротьби з торгівлею людьми, започаткований 18 жовтня 2007 року Європейським Парламентом, як день консолідації діяльності з підвищення рівня обізнаності щодо феномену торгівлі людьми та небайдужості громадськості до цього явища. Торгівля людьми є глобальним злочинним бізнесом, сучасною фор­ мою рабства, що грубо порушує пра­ ва людини.

Іноземці теж будуть з біометричними документами на тимчасове проживання

Н

а Тернопільщині розпочався прийом заяв від іноземців та осіб без громадянства на оформлення біометричних посвідок на тимчасове проживання. Як і планувалося, стартував цей процес 10 вересня. За тиждень працівники Управління міграційної служби Тернопі­ ль­ські області оформили близько 100 посвідок на тимчасове прожи-


8 СПРАВИ ПОЛІЦЕЙСЬКІ Правоохоронці змагалися на бігових доріжках Досьє 102 четвер, 27 вересня 2018 року

З

магання з легкоатлетичного кросу за програмою «Дина­ міада-2018» серед правоохоронців краю провели на набережній Тернопільського ставу. Організувала забіг Тернопільська обласна організація ФСТ «Динамо». Участь у змаганнях взяли 27 спортсменів з 6 команд. Серед учасників – колективи фізичної культури правоохоронних органів, рятувальних та інших спеціальних служб області. Жінки та чоловіки долали відс­ тань 1000 метрів. Також представники сильної статі змагалися з бігу на дистанції 3000 і 5000 метрів. Перемогу у змаганнях здобула команда управління поліції охорони в Тернопільській області. Друге місце посіла команда управління Державної служби з надзвичайних ситуацій. На третій сходинці – обласне управління патрульної поліції.

В особистому заліку серед жінок найкращий результат з кросу проде­ монструвала працівниця управ­лін­ ня поліції охорони Христина Пань­ ків. Серед чоловіків переможцями на дистанціях 1, 3 та 5 кілометрів відповідно стали: рятувальник Назар Даньків, співробітник підрозділу уп­ равління охорони Руслан Даньків та Андрій Теслюк з управління Державної служби з надзвичайних ситуацій. Переможців та призерів змагань нагородили кубками, дипломами та грамотами. Як розповів заступник голови обласної організації ФСТ «Динамо» України Володимир Небесний, нев­

довзі заплановано проведення ще одних змагань за програмою «Дина­ міада-2018». Чемпіонат боротьби з самбо, який відбудеться у жовтні,

стане заключним у спортивному сезоні. Відтак під­ведуть підсумки за­ гальнокомандно­го заліку усіх змагань за програмою «Динаміада-2018».

Правоохоронці ще раз нагадали школярам ПДР

Б

езпечна дорога додому – тема уроку, який провели співробітники ювенальної превенції обласної поліції для учнів Тернопільського навчально-виховного комплексу «Школа-ліцей №6 ім. Назарія Яремчука». Третьокласники разом з правоохоронцями повторили правила до­ рожнього руху та в ігровій формі мо­ делювали ситуації, як поводитися на дорозі, щоб уникнути небезпеки. – Дотримання ПДР – запорука безпеки. Особливо це актуально, ко­ ли мова йде про наших найменших

учасників до­рожнього руху, – зазначає начальник відділу ювенальної превенції Петро Ти­хович. – Наше зав­ дання – нагадати дітям правила, зорієнтувати, як діяти на дорозі. Урок, проведений правоохоронцями, виявився актуальним для шко­ лярів. За словами класного керівника Любові Кріль, такі зустрічі цікаві та змістовні для дітей. – В школі ми постійно проводимо бесіди з школярами про безпеку на дорогах. Проте корисно, коли до нас приходять працівники поліції і розповідають та наголошують на не­ ухильному дотриманні правил дорожнього руху.

У 2019 РОЦІ ПОЛІЦІЯ ПЛАНУВАТИМЕ СВОЮ РОБОТУ, ВИХОДЯЧИ ІЗ РЕЗУЛЬТАТІВ СОЦДОСЛІДЖЕНЬ – ГЛАВА НАЦПОЛІЦІЇ

В

же зараз розроблено процедуру оцінки рівня довіри громадян до роботи правоохоронців. Основними індикаторами оцінки цієї роботи є ставлення громадян до діяльності поліцейських, а також відчуття безпеки на території, де во­ ни проживають. Про це йшлося на розширеній нараді керівництва Національної поліції. У рамках наради керівники обласних підрозділів поліції ознайоми­ лися з напрацюваннями щодо проведення найближчим часом оцінки рівня довіри громадян до роботи по­ ліцейських. Зокрема, у відомстві розроблено проект наказу, що передбачає процедуру оцінки роботи поліції. Крім того, цим наказом визначено індикатори, за якими незалежна соціологічна служба здійснюватиме дослідження. Анкета розроблялася на основі досвіду польських колег у взаємодії з вищими навчальними закладами системи МВС, Інститутом соціології Національної академії наук, Держав­ ним науково-дослідним інститутом МВС, Громадською радою при МВС. Крім того, до процесу долучилися посольства Польщі та Канади в Ук­ раїні, а також фахівці Консультативної місії Європейського Союзу. Анкета містить 33 питання, що дозволяють визначити думку та ставлення громадян як до роботи органів та підрозділів поліції, так і щодо відчуття безпеки на території, де проживають респонденти. Крім того, соціологічне дослідження має на меті визначити рівень латентної злочинності, готовність гро­мадян повідомляти про випадки, з якими вони раніше не зверталися до поліції, а також виміряти ефективність роботи місцевого відділу поліції. На даний час всі підготовчі зав­ дання виконані. Проект наказу про визначення індикаторів завізовано у всіх керівників МВС і буде подано на підпис міністрові внутрішніх справ. Голова Національної поліції Ук­ раїни Сергій Князєв наголосив, що планування роботи відомства у наступному році ґрунтуватиметься на основі аналізу довіри населення того чи іншого регіону. – Плани роботи на 2019-й рік ми будемо складати з розрахунку аналізу довіри населення у вашому районі. Це – один із основних індикаторів. Цікавить рівень довіри і усунення тих причин, які виявить соціологічне дослідження. Це основна теза, яку заявив міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков, – підкреслив глава Нацполіції. Нагадаємо, що у 2018 році На­ ціональна поліція припинила діяль­ ність 198 організованих злочинних груп.


СПРАВИ ПОЛІЦЕЙСЬКІ четвер, 27 вересня 2018 року Досьє 102

9

Тернопільська область залишається серед лідерів по рівню довіри населення до поліції, – Олександр Богомол

Р

обота Тернопільської поліції за вісім місяців цього року оцінена, в порівнянні з іншими областями, на досить ви­ сокому рівні, – про це йшлося на зустрічі керівників пра­ воохоронних відомств у Києві.

Наш край, каже начальник Головного управління Національної по­ ліції в Тернопільській області Олександр Богомол, показав не погані результати по розкриттю злочинів майнового характеру, у нас стовідсоткове розкриття вбивств. – Позитивно, що ми маємо на сьогоднішній день спад рівня злочинності на 10 відсотків. Якщо взяти по окремих категоріях, у порівнян­ ні з минулим роком, то спад у нас по крадіжках приблизно 25%, на 30%

менше грабунків, на 20% розбійних нападів менше, незаконне заволодін­ ня транспортом знизилося на 15% і зареєстрованих ДТП на 14% нижча. Хоча з тяжкими наслідками та загиблими, на жаль, на 13% статистика пішла в гору. Аварії – одна з найболючіших тем всієї України. Аби зменшити кіль­ кість травмованих та летальних випадків в результаті автопригод, пра­ воохоронці краю посилили контроль на дорогах, проводять роз’ясню­

валь­ні та профілактичні роботи серед населення, перевіряють автотранспорт на справність. – Основна причина ДТП – недотримання правил дорожнього руху, а саме – швидкісного режиму, правил обгону автотранспорту та вживання водіями алкогольних напоїв перед тим, як вони сідають за кермо. Негативно вплинули на дорожню ситуацію і власники автівок на «євробляхах». Дисципліна і відповідальність водіїв значно невілюється за рахунок використання іноземних, ніде не облікованих номерів. Власники таких транспортних засобів, ка­ же Олександр Богомол, досить часто після вчинення ДТП, залишають свої автівки і в цьому випадку дуже важко ідентифікувати того, хто був за кермом. – Сподіваюся, що держава і законодавці найближчим часом приймуть відповідні законопроекти, аби поліцейські могли контролювати швидкісний режим, а також власників «євроблях». Це проблемне питання до якого повинні долучитися усі учасники дорожнього руху – пішоходи та водії, бо це життя наших людей і це не проблеми поліцейсь­ ких, це проблеми тих сімей, які страж­ дають, коли втрачають близьких. Змінився в міністерстві внут­ріш­ ніх справ і підхід до реєстрації злочинів. Основна увага приділятиме­

Школярам розповіли про правопорушення, які вчиняють неповнолітні, та відповідальність за це

Д

о Головного управління Національної поліції краю завітали учні Тернопільської інноваційної школи ThinkGlobal. Аби зустріч була не тільки пов­ чальною, але й цікавою, працівники поліції провели для підлітків екскурсію. Діти побували у музеї, тирі та спортивному залі, в яких щоденно тренуються правоохоронці. – Зустрічі з школярами є одним з пріоритетних завдань працівників поліції, – зазначив начальник відділу ювенальної превенції ГУНП в області Петро Тихович. – Ми розповідаємо дітям про свою роботу, застерігаємо від протиправного. Про становлення та розвиток по­ ліції краю, культуру, спортивні здобутки гості дізналися, побувавши в музейній кімнаті. Підліткам показали взірці форменого одягу правоохоронців різних років. Під враженнями залишилися і після відвідування тиру. Співробіт­ ник роти поліції особливого приз­ начення показав підліткам різнома­ нітні вправи із використанням зброї. Школярам показали зброю і спец­ засоби, які використовують у своїй роботі працівники поліції, продемонстрували, як розібрати та зібрати навчальну зброю.

ться тяжким та особливо тяжким злочинам, які впливають на оперативну обстановку і на безпеку суспільства загалом. Під контролем пе­ ребуватимуть вбивства, тяжкі тілес­ ні ушкодження, розбійні напади, гра­ бунки, незаконне заволодіння транс­ портними засобами, незаконне поводження зброєю, торгівля людьми. Це пріоритетні напрямки. Звер­ тати­меться увага на незаконний обіг наркотичних засобів, на латентну злочинність, а також не на останньо­ му місці і повернення довіри населення до людей у формі. – У 2016 році Тернопільська область була лідером по рівню довіри населення до поліції, а в 2017 ми посіли друге місце. Нас обігнали хмель­ ниччани, але Тернопільщина залишається на перших місцях по реагуванню на виклики поліції, по часу та ефективності реагування. Працює керівництво поліції Тер­ нопільської області і над доукомплектацією особовим складом. На сьо­ годні, каже головний поліцейський краю, в нас некомплект 13%, тоді як по Україні він становить 15%. – Оголошуємо конкурс на 22 посади дільничних інспекторів поліції, 14 посад оперуповноважених, 6 посад слідчих, 15 посад ГРПП і в нас пройшов вдалий конкурс до роти «Тернопіль». Ми набрали 10 чоловік. Проте десь через місяць оголосимо

повторний конкурс в роту «Тернопіль» ще на 10 посад. Важка робота та відповідальність – одна з основних причин, чому люди не поспішають йти працювати в правоохоронні органи, – вважає Олександр Богомол. Стримує кандидатів і заробітна плата. Якщо вона зросте, то це буде досить ефективним стимулом. – З нового року працівники поліції матимуть зарплату приблизно на 30% вищу. Окремі категорії будуть забезпечені підняттям заробіт­ ної плати і в цьому році. Окрім цього Міністерство внутрішніх справ розробило програму забезпечення іпотечним житлом працівників поліції, які потребують розширення чи покращення житлових умов. – Згідно цього проекту на нас­ тупний рік передбачено в кожній області забезпечити від 15 до 45 квартир. Подати заявки на іпотечне житло можуть як атестовані праців­ ники поліції, так і вільнонаймані. Як­ що людина працює 5 років, їй компенсовується державою 15%, 10 років – 25%, а 15 років – 50% іпотеки відшкодовується. Право на отримання житла матимуть ті, хто стоїть в черзі при ГУНП в Тернопільській області. Таких людей на сьогодні 71 особа. За останніх 3 роки працівники поліції отримали майже 40 квартир.

В Головному управлінні Нацполіції краю відбувся тренінг для слідчих та прокурорів Тернопільщини

З

а ініціативи Консультативної місії Європейського Союзу в приміщенні ГУНП в області відбувся тренінг спеціалізації щодо розслідування різних злочинів. Метою даного заходу – удосконалення співробітниками правоохо­ ронних органів своєї діяльності. На зустрічі члени іноземної делегації ділилися набутим досвідом з прокурорами області та слідчими регіональних та місцевих рівнів. Вони обгово­рювали розслідуван­

ня тяжких зло­чинів, злочинів, по­ в’я­заних з сексуальним та гендерним насильством, кримінальних роз­ слідувань та захисту прав людини, які включають право на мовчання, презумпцію невинуватості. Фахівці кажуть, що покращить роботу слідчих та прокурорів і матиме кардинальний вплив на кримінальні розслідування в Україні й сучасна електронна система управління провадженнями. Аби це реалізувати, необхідно оновити обладнання й встановити потужні сервери та сканери.


10

ОДА ІНФОРМУЄ

Досьє 102 четвер, 27 вересня 2018 року

«Радіологи без кордонів» допомагають охороні здоров’я

П

ротягом кількох днів на Тернопільщині перебували представники американських організацій «Радіологи без кордонів» та «Разом для України».

Щ

е одну нову та сучасну навчальну лабораторію відкрили на базі Кременецького професійного ліцею. Тепер у практичному центрі навчатимуть електрозварників ручного зварювання та на автоматичних, напівавтоматичних зварювальних машинах.

Сьогодні, крім візитів до лікарень області та профілактичної роботи з населенням, вони також зустрічалися з керівництвом області. Голова ОДА відзначив, що результати співпраці Тернопілля та «Радіологів без кордонів» приємно спостерігати. Дуже позитивно, що співпраця відбувається за кількома напрямами як у радіології, так і кардіології. – У нас багато реалізованих спільних проектів за участі іноземних фондів та об’єднань. Тому ми зацікавлені, щоб таких проектів було ще більше. Дякуємо Вам, що цікавитеся Тернопільською областю і ми цінуємо той внесок, який ви робите в розвиток медицини нашого краю, – сказав Степан Барна. У свою чергу Гіл Тарік, радіолог, директор благодійної неприбуткової організації «Радіологи без кордонів» підкреслив, що це вже третя його подорож до України і він щоразу вражений тим, який великих прогрес Україна робить у сфері охорони здоров’я.

Степан Барна: Перспективи економічного розвитку регіону напряму залежать від якісних автошляхів

Т

і зміни, які відбулися на Тернопільщині протягом кількох останніх років, з точки зору фінансування та реалізації проектів, пов’яза­ них із будівництвом доріг, є надзвичайно важливими. Про це зазначив голова облдержадміністрації Степан Барна під час огляду стану ремонтних робіт на стратегічно важливій дорозі М-12 Тернопіль-Підволочиськ та Р-41 обхід Тернополя. – У 2015 році ми починали поточний середній ремонт доріг Тернопільської області із капітальних вкладень у межах 120 млн. гривень, а вже цього року сума зросла до 1 млрд. 270 млн. гривень. Це говорить про зацікавленість зі сторони держави та Укравтодору в реалізації проектів розвитку інфраструктури доріг нашого краю, – підкреслив очільник області. Також він наголосив, що завдяки підтримці Прем’єр-міністра Ук­ раїни Володимира Гройсмана та в.о. голови Укравтодору Славоміра Новака в області планують завершити реалізацію проекту будівництва до­

Професійно-технічна освіта має бути партнером для бізнесу, який працює в області

роги М-19, який дозволить з’єднати Тернопіль з Рівним. – Усі ці проекти мають важливе інфраструктурне значення і сприятимуть регіональному розвитку в цілому не лише Тернопільської області, а й усього Західного регіону України. Ми повинні усвідомлювати, що дороги є не там, де їх будуть, а там, де їх бережуть. Тому для нас важливі питання безпеки та вагового контролю. Також ми мотивуємо органи місцевого самоврядування долучатися до спільних проектів з будівництва доріг, ремонту мостів та розвитку інфраструктури, – зазначив Степан Барна.

У ліцеї відкрили сучасну лабораторію з професії «Швачка, кравець, закрійник». На модернізацію та оновлення матеріально-технічної бази лабораторії з Державного бюджету виділили 330 тис. грн. та 100 тис. грн. – з обласного бюджету. – Сьогодні маємо працювати за таким принципом, який дозволить в особі професійно-технічної освіти формувати партнера для бізнесу, для органів державної влади і місце­ вого самоврядування, – наголосив Степан Барна. Наше завдання, за словами го­ ло­ви ОДА, щоб діти, за підсумками навчання впродовж трьох років, не ви­їжджали за кордон, а працювали на власних виробництвах, садах, тракторних бригадах і займалися господарською діяльністю. – Я б хотів, щоб ми, відкриваючи

лабораторію електрозварника, робили установку на те, не як підготувати фахівця для Польщі, а як підготувати фахівця для власних підприємств, які будуть надавати послуги, створювати додану вартість і розвивати економіку області. Працюючи на Тер­нопіллі, об’єднуючись у кооперативи, можна заробити біль­ ше, ніж працюючи за кордоном, – зауважив Степан Барна. На облаштування сучасної лабораторії виділили з Державного бюджету – 2,3 млн. грн., з обласного бюджету – 500 тис. грн., інші надходження – 265 тис. грн.

В.о. голови Укравтодору Славомір Новак оцінив якість відремонтованих доріг краю

Н

а Тернопільщині з робочим візитом перебував в.о. голови Укравтодору Славомір Новак. У нашій області він уже не вперше, а тому добре володіє інформацією щодо стану відновлення основних магістралей. Для інспекції він обрав дві важливо-стратегічних дороги М-12 Тер­ нопіль – Підволочиськ та Р-41 обхід Тернополя. – Дороги в Україні не ремонтувалися десятиріччями, тому про жо­ ден комфорт на дорозі не йшлося. Лише тепер завдяки реформам, які впроваджують Президент та Уряд, відновлення магістралей стало більш, ніж реальним. Тернопільщина також не виняток. Сьогодні ми оглянули абсолютно нову, капітально відремонтовану, розширену магістраль М-12 Тернопіль – Підволочиськ, яка не ремонтувалася 30 років! Тепер ця автотраса якісна та зручна, що вже встигли оцінити водії, – зазначив Славомір Новак. У свою чергу голова ОДА Степан Барна поінформував, що цього року Тернопільщина на відновлення автошляхів отримала безпрецедентну суму коштів: 1,3 млрд. грн. – на дороги державного значення та 315 млн. грн. – на дороги місцевого значення! «Таких капіталовкладень, як наголосив очільник області, наші дороги не бачили ніколи». Він також навів порівняльну

статистику, як змінювалося фінансування на ремонт доріг в області протягом останніх років. У 2015 році, за його словами, на всі дороги як загального, так і місцевого значення залучили 120 млн. грн., у 2016ому – 373 млн. грн. та у 2017-ому – 870 млн. грн. Дорога М-12 є частиною транснаціонального коридору Go Highway Гданськ – Одеса. В межах Тернопіль­ ської області він проходить через

траси М-09 Тернопіь-Львів (повна назва Тернопіль-Львів-Рава-Руська, – ред.) та М-12 Тернопіль-Підволочиськ (повна назва Стрий-Терно­пільКропивницький-Знам’янка, – ред.). Протяжність дороги М-12 майже 39 км. Вартість – 777 млн. грн. Протяжність дороги М-09 – 39 км. Вартість 375 млн. грн. У рамках робочого візиту він також оглянув новий обхід Тернополя Р-41 від Білої до ТРЦ «Подоляни». Його протяжність 14,5 км. Вартість – 250 млн. грн. Обхід дозволить забезпечити комфортний проїзд водіїв усіх видів транспорту через усю область із Заходу на Схід.


НОВИНИ З МІСТА

У Тернополі на території школи №5 облаштували спортивний майданчик

Н

а початку вересня очільник Тернополя презентував новий спортмайданчик на території спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №5 з поглибленим вивченням іноземних мов.

– Ця територія, яка раніше не використовувалася, зараз буде пов­ ноцінно функціонувати. Я впевнений, що цей сучасний майданчик стане улюбленим місцем учнів шко­ ли, оскільки тут можна буде займатися не лише ігровими видами спор­ ту, а й легкою атлетикою, а також виконувати вправи на тренажерах, – зазначає міський голова обласного центру Сергій Надал. Нагадаємо, у Тернополі нещодав­ но відбулося відкриття спортивного майданчика на вул. Київській та на стадіоні спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №29. А незабаром універсальний май­ данчик для занять ігровими видами спорту з’явиться також на перехресті вулиць Протасевича, 10А – Лесі Українки.

Увага! У Тернополі тролейбус №7 матиме нову зупинку в районі залізничного вокзалу

Н

а прохання мешканців будинків на вулицях Бродівська, Промислова та Лук’яновича, з 17 вересня тролейбуси маршруту №7 у напрямку вул. Бродівська матимуть нову зупинку – «Вулиця Богдана Хмельницького». Натомість для даного маршруту скасовується зупинка «Залізничний вокзал». Розклад руху тролейбусів маршруту №7 залишається без

змін. Як повідомляють в КП «Тернопільелектротранс», обидві зупин­ки розділені між маршрутами за двома напрямками. Зокрема, Зупинка «За-

Набережну Тернопільського ставу на вул. Руській підрядники встелили тротуарною плиткою

Н

а дамбі Тернопільського ставу зі сторони парку «Топільче» та зі сторони ставу завершено оновлення пішохідних доріжок. Тут, зокрема, замінили бордюри та влаштували тротуари фігурними елементами мощення, а на час­ тині пішохідної доріжки зі сторони парку облаштовано велодоріжку. Нагадаємо, ремонт тротуарів по обидві сторони вулиці Руської ви­ ко­нувався в рамках повної рекон­

ст­рукції дамби Тернопільського ста­ ву. Протягом капітального ремонту дорожнього покриття, що здійснювався у три етапи, підрядники демонтували стару бруківку, провели повну заміну інженерних мереж, встелили геотекстиль, основу дорож­нього покриття та нижній і верхній шари асфальтобетону. Ок­ рім реконструкції дорожнього покриття, на цій вулиці проводилися роботи із заміни опор контактної мережі та оновлення вуличного ос­ вітлення.

лізничний вокзал» обслуговує пасажирів, які їдуть у напрямку «Сонячного» масиву (тролейбуси №№3, 4, 5, 8, 9). Натомість зупинкою «Вулиця Богдана Хмельницького» користуються тернополяни і гості міс­ та, яким необхідно доїхати до вулиць Бродівська, Лук’яновича та масиву «Но­вий Світ» (тролейбус №7).

четвер, 27 вересня 2018 року Досьє 102

11

Прийом заявок на «Громадський бюджет» триває до 30 вересня

Т

ретій рік поспіль у Тернополі реалізовується «Громадський бюджет» – проект, завдяки якому найкращі ідеї, запропоновані меш­ канцями міста, реалізовуються за кошти міського бюджету. Прийом заявок на участь у конкурсі проектів «Громадський бюд­ жет-2019» триває до 30 вересня. Ко­ жен громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка має дозвіл на постійне проживання на території України та досягла 16-річ­ ного віку, може подати один великий (від 300 001 до 1 450 000 грн.) або один малий (до 300 000 грн.) проект загальноміського характеру. Згідно з Положенням, подані про­ екти до 22 жовтня 2018 року прохо-

дять перевірку на предмет їх відповідності вимогам, зокрема, щоб вони були загальнодоступними, не мали комерційності та були реалізовані на базі комунальних приміщень чи міських земель, а їх реалізація повинна належати до компетенції Тернопільської міської ради. Після цього проекти допускаються до голосування, що відбудеться у листопаді цього року. Голосувати за один великий та один малий проект зможуть особи, віком від 16 років, які зареєстровані на території Тернополя. Проекти, що набрали найбільшу кількість голосів, будуть реалізовані у 2019 році. Запрошуємо подавати свої проекти. Детальна інформація на сайті https://pb.rada.te.ua.

новано придбати до кінця вересня. А також, укладено договори з виконавцями робіт для реалізації проектів «Інтерактивні навчальні карти: Історія становлення території Ук­раї­ ни, Історія Тернопілля, м. Тернополя» та «Автоматизована система оп­ лати за відвідування атракціонів в парках Тернополя». Нагадаємо, у 2017 році на участь у «Громадському бюджеті» тернопо­ ляни подали 65 проектів, 43 з яких

взяли участь у загальноміському голосуванні. Переможцями «Гро­мад­ ського бюд­жету» стали 7 вели­ких та 11 малих проектів, на реалізацію яких у цьому році виділено 9,4 млн. грн. з міського бюджету. Перші у Тернополі антивандаль­ ні вуличні тренажери з’я­ви­лися на ос­трові «Чайка» у травні 2015 року. Було прийнято рішення облаштувати ще декілька тре­нажерних залів під відкритим небом.

У сквері на вулиці Богдана Лепкого та у мікрорайоні Пронятин встановили нові вуличні спортивні тренажери

С

таном на вересень 2018 року у Тернополі реалі­ зовано шість проектів-­ переможців «Громадського бюджету», серед яких чоти­ ри малих та два великих проекти. Зокрема, днями у сквері на вулиці Богдана Лепкого завершилися роботи з влаштування семи вуличних тренажерів, а поблизу будинку культури «Пронятин» – шести вулич­ них спортивних тренажерів, в рамках реалізації малих проектів-переможців «Локація здорових людей» та «Встановлення вуличних спортивних тренажерів» відповідно. Окрім того, на завершальному етапі зараз ремонтні роботи «Осередку Олімпійської боротьби UWW (United World Wrestling)» (проект №68) та мультиспортивного майданчика для дітей та молоді «Чемпіон» (проект №19), а в рамках реалізації проекту «Контейнери для бла­годійності», закуплено п’ять кон­ тей­нерів для забезпечення збору необхідних речей для незахищених верств населення та ще два запла-


12

ЗАПОБІГТИ! ВРЯТУВАТИ! ДОПОМОГТИ! Досьє 102 четвер, 27 вересня 2018 року

Рятувальники виборювали титул найсильнішого

Н

а території Управління ДСНС України у Тернопі­ льській області відбувся чемпіонат з пожежно-приклад­ ного спорту в форматі «Fire­ fighter Combat Challenge».

До обласного чемпіонату долучились 105 рятувальників. В змаганнях взяли участь представники з Рівненщини. Змагання поділялись на індивідуальні та командні естафети. При виконанні вправ бійці пожежно-рятувальної служби демонстрували не лише неабияку фізичну силу, витривалість та швидкість, але й вмін­ ня оперативно зорієнтуватися на місці та приймати вірне рішення в екстремальній ситуації. На учасників чекали чимало не-

простих випробувань: підйом по ви­ сувній драбині; силовий підйом, за допомогою рятувальної мотузки,

рукавних скаток, вагою 19 кг з ук­ ладанням у контейнер; «Силовий тренажер», де ударами кувалди учас­

ник повинен перемістити балку вагою 72,5 кг на відстань 1,5 метри; швидкісне маневрування, прокла-

дання робочої лінії і подання ствола на заливку мішені; «евакуація потерпілого».

дика Василь (Семенюк), Архиєпископ і Митрополит ТернопільськоЗборівський, рясно окропив усіх ос­ вяченою водою, подякував співробітникам ДСНС за їхню нелегку пра­ цю та побажав, аби Господь, оберігаючи їхні життя, допомагав рятувати життя інших людей. Після бо-

гослужіння Владика вручив Віктору Маслею ікону Зарваницької Богородиці та подякував йому за вклад в захист населення і територій від пожеж та інших надзвичайних подій. Такий же образ він передав й для співробітників Служби порятун­ ку Чернівеччини.

Навчання по саморегуляції У Марійському духовному центрі відбулася щорічна Проща, приурочена до Дня рятівника ахівці психологічної

Ф

служби Управління ДСНС України в області провели психологічний тренінг зі співробітниками аварійно-рятувального загону спеціального призначення.

Здобуті навики саморегуляції рятувальники мали змогу випробу-

вати як в групі, спільно з іншими, так й індивідуально, під керівницт­ вом психолога. Після завершення заняття, йо­ го учасники подякували за можливість отримати надзвичайно корисний досвід та нові знання. Адже біль­ шість розуміє, що при правильному тренуванні здобуті на­вики дозволять відкрити свій потенціал.

Т

ернопільські рятувальники, на чолі з началь­ ником Управління ДСНС Ук­раїни у Тернопільській області Віктором Маслеєм взяли участь у щорічній прощі, приуроченій до «Дня рятівника». Цьогоріч до них вперше приєдна­ лися їхні колеги з Чернівецької області, на чолі з начальником Управління полковником служби цивільного захисту Сергієм Михайлюком. Вони спільно пройшли з молитвою Хресною ходою від парафіяльної Церкви Пресвятої Трійці до Собору Зарваницької Матері Божої, взяли участь у Божественній літургії та преклонили голови перед чудотвор­ ною іконою Зарваницької Матері Божої. Також паломники відвідали унікальний комплекс «Українського Єрусалима», споруджений на території Марійського духовного центру. Благословляючи присутніх, Вла­

Рятувальники відзначили своє професійне свято

З

нагоди Дня рятівника в Тернополі відбулись урочисті заходи.

Перед початком урочистостей були розгорнуті майданчики з пожежно-рятувальною спецтехнікою та обладнанням. Також свої тематичні експозиції розгорнули піро­ тех­ніки, співробітники медичної, психологічної служби та навчальнометодичного центру. Тож кожен ба­ жаючий міг особисто ознайомитись з особливостями різнома­нітних напрямків діяльності ДСНС. – Сьогодні рятувальник – це одна із найблагородніших професій, яка об’єднує відважних і самовідданих людей, чий високий професіоналізм, постійна готовність до самопожертви забезпечують кожній

українській родині надійний захист від природних та техногенних лих, – відзначив керівник області.

До вітань також долучилися Тер­ нопільський міський голова Сергій Надал, заступник голови Тернопіль­

ської обласної ради Любомир Крупа, очільник Нацполіції Тернопільщини Олександр Богомол. Почесні

гості засвідчили свою повагу всім, хто ризикує собою під час порятунку життя інших людей.


13 Сплата єдиного внеску – це запорука соціального захисту населення

ДФС У ТЕРНОПІЛЬСЬКІЙ ОБЛАСТІ ІНФОРМУЄ

Тернопільщина: припинено незаконний збут дизпалива

Д

ержавна фіскальна служба України здійснює заходи щодо виявлення та припинення фактів підпільного виробництва паливно-мастильних матеріалів, а також реалізації неякісного та контрафактного пального. У ході проведення операції «Акциз-2018» співробітники податкової міліції та управління податко­ вого аудиту Головного управління

ТЕРНОПІЛЬЩИНА ПІДТРИМАЛА АРМІЮ 148,7 МЛН. ГРИВЕНЬ ВІЙСЬКОВОГО ЗБОРУ

З

початку року платники області забезпечили до бюджету 148,7 млн. грн. військового збору. Це становить 102,4% прогнозного показника. Порівняно з січнемсерпнем минулого року сплата зрос­ ла на 30,4 млн. гривень. Нагадаємо, що військовим збором оподатковуються доходи у фор­ мі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які виплачуються платнику у зв’язку з трудовими відносинами. Ставка вій­ ськового збору складає 1,5% вiд об’єкту оподаткування.

Державної фіскальної служби у Тер­ нопільській області у одному із сіл області встановили факт незакон­ ного збуту диз­палива.

В області надходження податку на прибуток склали 223 млн. гривень

В

продовж січня-серпня платники області спрямували до Зведеного бюджету України 223 млн. гривень податку на прибуток, в т. ч. до державного бюджету – 199,6 млн. грн, місцевих бюд­ жетів – 23,3 млн. гривень. Зокрема, у серпні до зведеного бюджету сплачено 85 млн. грн. податку на прибуток, що майже вчетверо більше від прогнозного показника, в тому числі до держбюджету – 76,4 млн. грн., а до місцевого – 8,6 млн. грн. Порівняно з відповідним пе­ріодом минулого року надходжен­ ня податку на прибуток до зведеного бюджету збільшились на 54 млн.

Підприємці Тернопільщини забезпечили до бюджету 348,8 млн. грн. єдиного податку

Є

диний податок від малого підприємництва належить до тих податкових платежів, надходження якого стабільно і суттєво зростають та поповнюють бюджети місцевих громад. Загалом станом на початок вересня цього року на податковому обліку перебувають 27,5 тис. суб’єк­ тів підприємницької діяльності, які застосовують спрощену систему опо­ даткування. Зокрема, із 24582 фізичних осіб – підприємців на спрощеній системі 4761 – платники пер-

Реалізація пального здійснювалась за готівкові кошти без засто­ сування реєстратора розрахункових операцій та без будь-яких документів, що засвідчують походження пального, виробника та якість. Дозвільні документи на виконання робіт підвищеної небезпеки та на використання устаткування для зберігання та реалізації пального відсутні. У ході проведення заходів вилучено 7,7 тис. літрів дизельного палива орієнтовною вартістю 220 тис. гривень, а також обладнання автозаправного комплексу та ємності для зберігання дизпалива. На даний час проводиться збір матеріалів для притягнення поруш­ ника до відповідальності згідно з вимогами діючого законодавства. Всього з початку року співробітники податкової міліції області з незаконного обігу вилучили понад 100 тонн паливно-мастильних матеріалів орієнтовною вартістю понад 3 млн. гривень.

шої групи, 12881 – платники другої групи та 6940 – платники третьої групи. Серед 2918 юридичних осіб – платників єдиного податку третьої групи 177 платників використовують ставку 3%, 2741 – ставку 5%, а ще 736 юросіб є платниками єдиного податку четвертої групи. Загалом до місцевих бюджетів краю з початку року від представників малого підприємництва надійшло 348,8 млн. грн. єдиного податку, зокрема, фізичні особи – підприємці сплатили 222,9 млн. грн. єдиного податку, а юридичні особи – 124,9 млн. гривень.

грн. До загального фонду зведеного бюджету з початку року сплачено 8 млн. грн. частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій, що вилучається до бюджету, в тому числі у серпні надійшло 1,6 млн. грн. цього платежу.

четвер, 27 вересня 2018 року Досьє 102

Є

диний внесок – це основ­ не джерело фінансування державних соціальних виплат для незахищених верств населення. Своєчасна сплата єдиного внес­ ку гарантує громадянам право на соціальний захист на випадок безробіття, нещасних випадків чи професійних захворювань, пенсійне забезпечення та інші виплати. Платники єдиного внеску зобов’язані своєчасно та в повному обсязі його нараховувати і сплачувати. Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена платниками у строки, визначені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’яз­ кове державне соціальне страхуван­ ня», обчислена фіскальними органами у певних випадках є недоїмкою. Хочу відзначити позитивну динаміку надходжень по єдиному внес­ ку, зокрема, у 2017 році сплачено 2,5 мільярда гривень, з них 1,4 мільярда гривень за вісім місяців 2017 року, а за вісім місяців 2018 року вже сплачено 1,9 мільярда гривень. Платниками єдиного внеску є всі юридичні особи та фізичні осо-

би підприємці. Від імені громадян, що працюють за трудовим договором, нарахування і сплата внеску здійснюється роботодавцем. Проте не всі суб’єкти господарю­ вання сумлінно сплачують єдиний внесок, що порушує не тільки норми діючого в країні законодавства, а й основи соцзабезпечення застра­ хова­них громадян. Так, станом на сьогоднішній день заборгованість зі сплати єдиного внеску по області становить 30,0 млн. грн., що на 7,7 млн. грн. більше, ніж на 1 січня поточного року. Тому хочу наголосити на необхідності дотримання платниками встановлених термінів зі сплати єди­ ного внеску, так як органами ДФС вживаються заходи впливу та стягнення такої заборгованості з платників, які не виконали визначені Законом обов’язки щодо вчасного нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску. Невчасно сплачені суми єдиного внеску є недоїмкою, яка стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. Своєчасна та в повному обсязі сплата єдиного внеску – це повага до ваших найманих працівників.

Шановні великі платники податків!

Т

ернопільський відділ по­ даткового супровод­жен­ ня підприємств Львівсь­ кого управління Офісу великих платників податків ДФС нагадує, що граничний термін подання звіту про конт­ро­ льовані операції за 2017 рік – 1 жовтня 2018 року.

Форма та порядок складання зві­ ту про контрольовані операції зат­ верджена наказом Міністерства фінансів від 18.01.2016 р. №8 (із зміна­ ми і доповненнями, внесеними нака­ зом від 28.04.2017р. №468). Для Вашої зручності розміщуємо порівнян­ ня критеріїв для визнання господарських операцій контрольованими за 2017 та 2018 звітні періоди.


14

АРТБРИГАДА ОПЕРАТИВНОГО КОМАНДУВАННЯ «ЗАХІД» Досьє 102 четвер, 27 вересня 2018 року

Артилеристи гучно відсвяткували день народження

Н

а Рівненському полігоні 44-та окрема артилерійська бригада в урочистій обстановці відсвяткувала 4 роки з часу формування.

На свято до військовиків завітали народні депутати України, пред-

ставники влади, вище військове ке­ рівництво та побратими, які проходили в бригаді службу раніше. Розпочались заходи з виконання державного гімну та привітань. Хвилиною мовчання вшанували загиблих військовослужбовцівартилеристів, які назавжди зали-

шились у списках бригади. Кращих військовослужбовців бригади відзначили різними нагородами, грамотами та подяками. Командир Тер­ нопільської артбригади полковник Сергій Баранов під час виступу сказав, що за 4 роки бригада поповнилась особовим складом та технікою.

Голова ОДА Степан Бар­на розповів, що сьогодні робляться спільні кроки для того, щоб 44-та бригада була не тільки боєздатна, але й щоб і солдати почували себе комфортно. Зараз здійснюється будівництво що­ найменше 7 гуртожит­ків для понад 300 військовослужбовців.

У Тернопільських артилеристів буде мультимедійний тир

П

одарунковий сертифікат на його придбання привезли представники агро­ промхолдингу «Астарта-Київ». Волонтерська група у складі учас­ ників бойових дій на Сході України, ветеранів Афганістану, директора ТОВ «ВОЛОЧИСЬК-АГРО» агропром­

холдингу «Астарта-Київ» добре розуміють, що волонтерська допомога актуальна і сьогодні, а сучасний тир надасть змогу тренуватися військовослужбовцям та покращувати свої стрілецькі навички у повсякденній службі. Інтерактивний мультимедійний тир – це програмний комплекс, який

дозволяє імітувати стрільбу по рухомих та нерухомих цілях (мішенях). Комп’ютер аналізує збіг точки попадання кулі із закодованими для кожного кадру областями поразки. Результат кожного пострілу відоб­ ражається на екрані у вигляді відмітки точки попадання, а постріл оцінюється як окремо, так і сумар-

но за виконання всієї вправи. Особовий склад разом з командиром окремої артилерійської бригади полковником Сергієм Барановим подякували за чудовий і водночас потрібний подарунок, а від себе навзаєм передали подяки, відзнаки та український прапор з підписами і найщирішими побажаннями.

До Тернопільських артилеристів приїхав гурт «OT VINTA»

М

оре позитиву, посмішок подарували війсь­ ковослужбовцям учасники популярного українсь­ кого гурту «OT VINTA». Концерт відбувався без сценічного пафосу, яскравого освітлення та будь-яких електро-музичних інструментів. Все це підтверджувало автентичність заходу, який проходив у польових умовах. На сцені військового автомобіля «Краз» фронтмен гурту Юрко Журавель разом зі своєю командою запалювали гля­ да­чів чудовим виконанням власних композицій.

Зустріч з артистами відбулася за сприяння культурологічного забезпечення центру морально-психо­ логічного забезпечення Збройних сил України. За словами офіцера цьо­го відділення, хлопці з гурту «OT VINTA» власним коштом їздять підтримати бійців, які несуть службу на Сході України, приїжджають до захисників і на Заході, вони відчувають внутрішню потребу, щоб подякувати за спокійне життя, яке вони мають у мирних містах. У артистів своя зброя – це музика і хороше слово. Цим вони вносять свій вклад у здобуток спільної перемоги над агресором.

АРТИЛЕРІЙСЬКА ВІЙСЬКОВА ЧАСТИНА А3215 ЗАПРОШУЄ НА ВІЙСЬКОВУ СЛУЖБУ ЗА КОНТРАКТОМ

В

ійськова частина А3215 Запрошує на військову службу за контрактом на вакантні посади солдат, сержантів, старшин та офіцерів. Одноразова грошова винагорода від мерії м. Тернопіль 15000 гривень, у разі укладення контракту через Тернопільський ОМВК. При прийнятті на службу зберігається попереднє місце роботи та заробітна плата, а також: – стабільне грошове забезпечен­ня; – професійний ріст та підвищення військового звання; – якісне безкоштовне медичне обслуговування; – компенсація коштів за винай­ мання житла; – можливість отримання вищої ос­ віти (заочної форми навчання) за ра­ хунок держави; – щорічна відпустка від 30 діб та виплата грошової допомоги на оз­ доровлення; – право на пенсію після 25 років вислуги; – безкоштовне харчування в обід, триразове харчування в добовому наряді; – право на отримання безкош­тов­ ного житла; – санаторно-курортне лікування (для військовослужбовців оплата 25% від вартості путівки, для чле­ нів сім’ї – 50% від вартості путівки). Громадяни, які виявили бажання проходити військову службу за контрактом, повинні звер­нутись до військового комісаріату за місцем проживання (реєстрації), пе­ребу­ван­ ня на військовому обліку, в якому кандидат може ознайомитися з переліком вакантних посад та підібра­ ти посаду (обрати майбутню спеціальність). У Тернополі це можна зробити за адресою: вул. Дубовецька, 1, або до вій­ськового комісаріату, вул. Тро­ лейбусна, 5. Телефонуйте (0352) 4358-19, моб. 096-844-29-77.


ДОЗВІЛЛЯ

• ПОСМІХНИСЬ! На даху самогубець хоче стрибнути вниз. Внизу натовп хвилюється. Сусідка: – Боже, якщо він зараз не стрибне, я спізнюся на автобус!

Родич кабачка Частина кори

Піонерський ...

Геометрична фігура

Шахова фігура

Зовнішня оболонка ока

Вулканічна порода

Марка літака

Розділ журналу

Рос. авто

Камбала Країна в Європі Китайська од. довж. Вид окулярів

Одиниця напруги

Іспанська монета Шифр

*****

– Васильку, уроків багато маєш робити!? – Ой, мама, тобі кричати і кричати...

Начерк малюнка

*****

Польський феодал Маля корови ... Леопольд

Острів в Мікронезії

Нота

...-само- Тонкий бранка блискучий лист

*****

*****

Чоловік сидить вдома, раптом удари в підлогу, від сусіда знизу. Він йде вниз. Відкриває п’яний сусід в касці: – Заходи! Я батут купив!

*****

– Не «тьолка», а дівчина, не «ципанути», а познайомитися, не «лизатися», а цілуватися. Зрозумів, ко­ зел? – Не козел, а коханий…

Підвісна сітка

Отвір у вулику Гробниця Загострена палиця Просо

Річка в Шотландії МухамМісто в мед ... кр. Гана

Ріка в Росії Франц. авто

Рисова горілка

1+1=

Карта в колоді Муза історії

Атмосферні опади

Морський ...

Розчин солі

Тонка Піщана ... бавовняна тканина Відходи металургії 3,14

*****

Дід – бабі: – У тебе були груди, як подушки, а тепер наволочки. – А я пам’ятаю який у тебе був пістолет, а тепер кобура одна залишилася!

Інгредієнти: – 1 кг сала; – майонез 200 грам; – 5 зубків часнику; – 20 грам кропу; – 2 ст.л. солі; – 1 ч. л. перцю; – 1 ст. л. паприки; –3 лаврові листки. Приготування. Зробіть на салі неглибокі надрізи, посоліть, поперчіть, і посипте паприкою. У майонез додайте подрібнений часник, зелень кропу.

Музич. стиль

Гелій, неон

Марка літака Мускусний пацюк

*****

*****

• СМАЧНОГО!

Слово з Отруйна змія “КінШтат в дза-дза” Бразилії

Морська промислова риба

– Чому ти такий сумний? – Моя дружина їде до моря на три тижні... якщо я не буду сумним, вона передумає.

– Куме, в тебе є мрія? – Є! – А яка? – Пограбувати банк, і залишити на сейфі відбитки пальців тещі...

Березовий прут

“Вогонь!”

*****

– У мене комп’ютер сам вимикається. Що робити? – У тебе системний блок внизу стоїть? – Так. – Зміни шкарпетки. Він свідомість втрачає.

Великий Виконажуйний вець ролі ссавець

Дорожне покриття

Майстерня

– Допоможіть, лікарю, дружині все гірше і гірше. – І п’явки не допомогли? – На жаль ні. Три штуки з’їла, а від інших відмовляється! Дуже п’яні рибалки вночі виловили русалку. Під ранок виявилося, що це сом, і всім стало соромно.

Незасіяне поле

Заплічний мішок

Муз. знак

*****

Організм при алкогольному сп’я­ нінні буває в критичному стані, близькому до смерті. Тому інсти­н­ ктивно прагне до продовження роду.

Команда собаці Хлібороб в Спарті

Катол. священик

15

Рецепт сала, запеченого у фользі

Частина парламенту США

Тенісний ...

*****

Подруга-подрузі: – Посварилася з чоловіком... Кинула в борщ віагри... ох як він бігав за мною, як вибачався...

четвер, 27 вересня 2018 року Досьє 102

Хвалебний вірш Шматочок вати Надзвич. подія

Винищувач Пташка родини горобиних ... долі Верблюд

Др.-рус. князь

ВІДПОВІДІ НА СКАНВОРД, НАДРУКОВАНИЙ У МИНУЛОМУ НОМЕРІ ГАЗЕТИ

Л Я

А

П

О

Ф

Е

С

Л

Я

Р

К

А

О

Л

І

Н

Р

И

К

О

І

А

П А

Т

Ж

У

Р

Р

І О

Р

М

А

Р

Т

Д

А

Р

Р

И

Н

О

Р

М

А

Т

И

І

М

А

М

Т

А

Е

А

Р

Р

О

Н

Т

І

А

Г

А

В

А

Р

З

Р

А

В

А

Г

О

Н

А

О В

К

О

Р

А

О

П

И

Н

О

А

К

Д

С

Т

М

Й

Е

И

Е

Ш

Р

П

Т

М

І

А

О

Д

І

С

Н

Т

Р

У

Н

Л

Т

К

І

Е

Ю

В

О

Л

Ф

С

Н

К

К

Р

Е

А

А

Н

І

Л

Т

О

О

М

Р

Е

М

Л

Е

Т

П

А

Л

А

А

Л

О

Н

Н

Р

Т

У

Т

Ь

Т

С

Т

Г

Г

А

А

С

О

К

А

Б

А

Т А

С Б

Т Т

А

І

К

П

А

Р

А

О

Л

О

Н

Д

А

У

Р

Р

Т

І

... Роговцева

Отвір у шкірі

Місто в Японії

Т

Рів

Т

Муз. инструмент

Соусом змастити шматок сала з усіх боків, наче втираючи його. Зверху покладіть подрібнений лавровий лист. Відразу загорніть сало в фольгу і покладіть в холодильник на 1 годину. Потім не розмотуючи фольгу, відправте сало в розігріту духовку до 1800С на 40-45 хвилин. Дайте охолонути салу в фользі і можна їсти. З чорним хлібом, виходять прекрасні бутерброди, і ні з якою магазинною ковбасою не порівняти.

ЗАПРОШУЄМО НА СЛУЖБУ В ПОЛІЦІЮ

з 17 вересня в Тернопільській області розпочався набір на посади: 14 вакансій «Оперуповноважений», 22 вакансії «Дільничний офіцер поліції», 8 вакансій «Слідчий» до територіальних відділів та відділень Головного управління Національної поліції. ОСНОВНІ ВИМОГИ: • громадянство України; • вік від 18 років; • вільне володіння українською мовою; • вища освіта – для дільничних офіцерів поліції та оперуповноважених, обов’язко­ во вища юридична – для слідчих; • відсутність офіцерського військового чи спеціального звання; • знання Конституції України, ЗУ «Про Національну поліцію», ЗУ «Про запобігання корупції»; • досвід роботи з ПК на рівні впевненого користувача.

СЛУЖБОВІ ОБОВ’ЯЗКИ: «Дільничний офіцер поліції» • поліцейська діяльність, орієнтовна на громаду; • взаємодія з органами державної влади та місцевого самоврядування, населен­ ням і громадськими формуваннями з охорони публічного порядку на закріпленій дільниці; • здійснення профілактичної роботи, спря­мованої на запобігання вчиненню кри­ мінальних та інших правопорушень; • здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення, прий­ нят­тя рішень про застосування адмініст­

ративних стягнень; • проведення перевірки за зверненнями громадян і посадових осіб та вжиття необхідних заходів щодо виконання вимог законодавства. «Оперуповноважений» • участь у здійсненні кримінальних проваджень; • проведення розшукових, у тому числі гласних і негласних, інших процесуальних дій, відповідно до вимог Кримінального процесуального кодексу України; • розшук осіб, які переховуються від орга­ нів досудового розслідування, слідчого суд­ ді, суду, ухиляються від виконання кри­мі­ нального покарання, пропали безвісті тощо; • своєчасне реагування на заяви та звер­ нення громадян. «Слідчий» • здійснює досудове розслідування кримінальних правопорушень у межах виз­ наченої підслідності; • проводить слідчі (розшукові) дії, у тому числі негласні слідчі (розшукові) дії, інші процесуальні дії, відповідно до вимог Кримінального процесуального кодексу України; • своєчасно реагує на заяви та повідом­ лення про вчинення злочину, бере участь у роботі слідчо-оперативних груп.

МИ ПРОПОНУЄМО: • заробітну плату від 10000 грн.; • соціальне забезпечення згідно діючого законодавства; • професійну підготовку за міжнародними стандартами; • перспективу кар’єрного росту; • можливість отримання юридичної ос­ віти, чи підвищення освітнього ступеню вищої освіти у вищих навчальних закладах зі специфічними умовами навчан­ня, які здійснюють підготовку поліцейсь­ких.

Строк, протягом якого приймаються анкети та документи, триває: «Оперуповноважений» з 17 по 28 вересня 2018 року; «Дільничний офіцер поліції» з 17 вересян по 12 жовтня 2018 року; «Слід­чий» з 17 вересня по 01 жовтня 2018 року. Прийом документів та надання консультацій щодо порядку проведення конкурсу здійснюється за адресою: місто Тер­ нопіль, вулиця Галицька, 40. Для участі у конкурсі необхідно заповнити анкету на сайті https://nabir.np.gov.ua Для довідок можна звертатись за те­ лефонами: 0352-27-15-40, 067-653-45-93 або 067-653-77-28 з 9.00 до 18.00 щодня окрім вихідних та святкових днів.


16

• ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО ЛЮБОВ

• Існує незвичайна і дуже рідкісна хвороба – гіпопітуїтаризмом. При якій людина ні фізично, ні емоційно не може відчувати любов і закоханість. • Дослідження показали, що ризик виникнення закоханості між жін­ кою і чоловіком в екстремальній ситуації вище, ніж у зви­чайній, наприклад, в офісі або на вулиці. • Вчені стверджують, що довгий і романтичний період залицянь є запорукою такого ж довгого спі­ льного життя. А ось, як показує практика, пристрасні і бурхливі стосунки спочатку часто закінчуються розривом. • Щоб відчувати себе коханою, жін­ ці важливо спілкуватися зі своїм партнером обличчя до обличчя. Чоловіки ж відчувають емоційну близькість у тих випадках, коли вони грають, працюють, читають, сидячи поруч з коханою.

ДО ЗУСТРІЧІ!

Досьє 102 четвер, 27 вересня 2018 року

• ФОТОМИТЬ

• ІНТЕРНЕТПОГОДА

ПОНЕДІЛОК, 1 жовтня ніч / день

+8 / +17

вітер

ВІВТОРОК, 2 жовтня ніч / день

+7 / +18

вітер

ніч / день

+12 / +19

вітер

ніч / день

+10 / +17

вітер

Адреса редакції: 46002, м. Тернопіль, вул. Живова, 11 тел./факс 23-60-64

Сх, 4 м/с

П’ЯТНИЦЯ, 5 жовтня ніч / день

те місце, де він зароджується. Як виявилося, у нього цілих два витоки. Один з них, Білий Ніл, розташований у гірському масиві в Схід­ ній Африці на висоті 2 км. Впадаю-

чи на своєму швидкому шляху до озера Альберт, Кийога і Вікторія, він на рівнині починає рухатися плавно. Другий витік, Голубий Ніл, бере свій початок в Ефіопії, де розташоване красиве озеро Тана. З’єдную­ чись біля населеного пункту Хартум, витоки зливаються і продовжують

свій рух до Середземного моря, на Північ. Протяжність річки, за офіційними даними, – 6 583 км. Умовно Ніл підрозділяють на п’ять частин. Перша ділянка – Вікторія-Ніл, яка після озера Альберт вже називається Альберт-Ніл. Практично на всьому своєму протязі річка має спо­ кійний характер, починаючи прис­ корюватися біля населеного пунк-

ту Нимуле. Саме тут відбувається звуження русла, починають зустрічатися вири, пороги і водоспади. Річка Гір (Бахр-ель-Джебель) – це трохи менше кілометра заболоченої ділянки. Відносно невелика про­ тягом і рясна рослинність по берегах характеризує цю ділянку. Вже після проходження припливу Собат річка

Досьє102 ГРОМАДСЬКО-ПРАВОВА ГАЗЕТА

ВИДАВЕЦЬ ПП Ігор Флешар

Сх, 4 м/с

ЧЕТВЕР, 4 жовтня

скрава, овіяна міфами, спекотна Африка – другий за площею континент, повний міфів і таємниць, історичних та природних загадок. Він викликав інтерес у вчених і манд­ рівників тисячоліттями. Однією з таких загадок був і залишається Ніл – найдовша річка Африки. З давніх часів, у жителів Африки, особливу шану та повагу викликає річка, яка дає їм життя. Сама знаменита річка Африки, якій поклонялися греки, римляни і єгиптяни, має багато особливостей. Ця велика річка оживила пустелю, наситила водою землі. Саме завдяки цілющій силі води виникли міста на берегах Нілу. Одне з них – Луксор. Ніл перетинає три кліматичні зони: тропічну, екваторіальну, зону пустель. Вся територія, яка отримує воду від річки, використовується з максимальною користю. Вирощена продукція годує не тільки сам Єгипет, але і продається в інші країни світу. Розвиток сільськогосподарської галузі йде нарівні з поліпшенням торгових відносин. Ніл сполучає: Єгипет, Судан, Ефі­ опію, де протікає Блакитний Ніл, Танзанію з озером Вікторія, Кенію, Уганду. Вчені всього світу протягом багатьох століть ніяк не могли прийти до спільної думки про витоки Нілу та його щорічних дивовижних пов­ новодних розливах. Навіть жите­лям Єгипту, які вміли будувати дивовиж­ ні піраміди, так і не вдалося знайти

Пд/Сх, 5 м/с

СЕРЕДА, 3 жовтня

+9 / +11

Річка Ніл – найдовша водна артерія Африки

Я

Пн/Зх, 3 м/с

Заснована 28 вересня 2012 року

Реєстраційне свідоцтво КВ 19413-9213Р від 28.09.2012 р. видане Державною реєстраційною службою України, м. Київ Матеріали, підготовленні за оперативними зведеннями ГУНП в Тернопільсь­ кій області, можуть носити характер версії. За точність викладених фактів відповідає автор. За зміст і достовірність інформації у рекламних публікаціях відповідальність несе рекламодавець. Редакція не завжди поділяє по­­зицію авторів. Використання в будь-якій формі опублікованих у газеті матеріалів – за згодою редакції. Посилання на газету при цьому обов’язкове. Газета виходить двічі на місяць українською мовою. Наклад – 5000 прим. Віддруковано видавництвом «А-Прінт», м.Тернопіль, вул. Текстильна. 28, тел. (0352) 52 27 37, (067) 350 17 94, a-print.com.ua

отримує поетичну назву Білий Ніл. Блакитний Ніл, що бере свій початок в Абісінському нагір’ї, вважається священним у ефіопів. В районі Хатрума з’єднуються разом Блакитний і Білий Ніли. Далі шлях річки лежить в Середземне море. Він проходить прямо через столицю Єгипту Каїр, розливаючись на півтора кілометра. Да­ лі річка розділяється на два рукави. Дельта, утворена ними, коли була ок­ремою державою, званою Нижній Єгипет. До порогів дельти простягався Верхній Єгипет. Варто зазначити, що на території колишнього Верхнього Єгипту дуже рідко випадають опади, в той час як над Нижнім Єгиптом часто йдуть дощі, а у дельті живе половина населення Єгипту. Велика річка, долаючи тисячі кілометрів по пустелі Сахара, насичує живлющою вологою землі. Протікаючи по тих місцях, де роками не буває дощів, Ніл не тільки не пересихає, а в період найбільшої спеки, в серпні, не виходить з берегів. За місяць рівень води піднімається на десять метрів, а її колір стає червоним. Після цього рівень поступово зменшується. Залишається після від­ ходу води на полях іл стає незамінною поживним грунтом. З давніх часів, шануючи річку як божество, єгиптяни розорювали і засівали землі. Початок розливу вша­ новується як свято.

вітер

Пн, 5 м/с

СУБОТА, 6 жовтня ніч / день

+3 / +9

вітер

Пн/Сх, 3 м/с

НЕДІЛЯ, 7 жовтня ніч / день

+1 / +9

вітер

Сх, 3 м/с

За даними мережі Інтернет

◾◾ВИСЛОВИ ВІДОМИХ

Життя – річ суперечлива. Іноді те, чого, як нам здається, ми зов­ сім не хочемо, виявляється саме тим, що нам найбільше потрібно. Гелен Герлі Браун Все цінне в цьому світі ніколи не дістається легко. Пам’ятай про це. Ніколас Спаркс Ніколи не шукайте чогось кращого ніж маєте, бо втратите те що є, а кращого так і не знайдете. Кузьма Скрябін Дивна доля: одним вона дає те, що їх лякає, а у інших забирає те, що для них дороге. Жорж Санд «Консуело» Не можна просто любити, не до­ віряючи або не рахуючи один одного рівними. Недовіра здатна вбити найяскравішу любов. Ева Хансен

ТРИВАЄ ПЕРЕДПЛАТА

на громадсько-правову газету «Досьє 102»

Єдина громадсько-правова газета Тернопільщини з найоперативнішими кримінальними повідомленнями, цікавою інформа­цією з України і світу, ексклюзивними інтер­ в’ю з відомими людьми, найактуальнішими со­ціаль­­ними темами, програмою телебачення приходитиме у Вашу домівку, якщо станете нашим читачем!

ІНДЕКС 41782

Profile for dosie102

Досьє 102 №16(99)  

Досьє 102 №16(99)  

Profile for dosie102
Advertisement