__MAIN_TEXT__
feature-image

Page 1

„Bez komentarza” Nr 3

Spis treści Wywiad z panem burmistrzem………………….……….…...2 Projekty szkolne .......................................................4 Czekolada moim życiem..…..……………..…………….….….5 Audi TT…………..…….....……….……………………………......6 Witaj, majowa jutrzenko ……….……………………….…....7 Wywiad z prymusem…………………………….……….….…...8 Wielkanoc…………………..…..……………….……………........9 Need for Speed- recenzja…………..….………………...…..10 Powiało nudą….……………..…………………..……….…….…11 Egzaminy klas trzecich.……….………...………………….…. 12

1


Wywiad z panem Stanisławem Siwkowskim, burmistrzem Miłomłyna Redakcja: Dlaczego zdecydował się Pan zostać burmistrzem? Pan Burmistrz: Mieszkam tu od zawsze, tu się urodziłem. Pracowałem w urzędzie gminy, a później zdecydowałem, że trzeba coś w tym mieście zmienić. R.: Jak wygląda Pana typowy dzień pracy? P.B.: Wstaję o 6:00, wychodzę do pracy o 7:00. Przegląd korespondencji do 11:00. Większość dni to wyjazdy, jednak są też takie, kiedy jestem w biurze. Trzeba podpisać jakieś dokumenty. Wszystko mam z góry rozplanowane i zapisane w kalendarzu. R.: W jaki sposób spędza pan wolny czas? P.B.: Jako burmistrz mam bardzo mało wolnego czasu, jestem dyspozycyjny w sprawach Miłomłyna 24 h na dobę. Bycie burmistrzem to służba dla mieszkańców i wymaga ona dostępności, nawet po godzinach pracy. Kiedy mam wolny czas, spędzam go z rodziną. Lubimy wspólnie odwiedzać różne ciekawe miejsca w regionie. Ponadto bardzo chętnie poświęcam się pracy przy uprawie truskawek. R.: Czy praca daje Panu satysfakcję? P.B.: Oczywiście. Trzeba bardzo się przyłożyć, żeby wykonać ją dobrze. R.: Jakie cechy, według Pana, powinna mieć osoba starająca się o stanowisko burmistrza? P.B.: Powinna być stanowcza, komunikatywna, wyrozumiała, uczciwa, konsekwentna, stanowcza i prawdomówna. R.: Czy ciężko jest pogodzić życie zawodowe z życiem prywatnym? P.B.: Szczerze mówiąc, ciężko. Ludzie dzwonią z drobnostkami, a czasami nawet przychodzą pożyczyć pieniądze. Ale życie prywatne z życiem zawodowym dają się pogodzić. R.: Co chciałby Pan zmienić w naszym miasteczku? P.B.: Chciałbym, żeby to nasze miasteczko odżyło. Chciałbym, żeby rynek został odbudowany. Trzeba zrobić nabrzeże nad kanałe, prace już się zaczęły. Planowane jest zbudowanie ścieżki od nabrzeża aż do mostu na siódemce, ale głównym przedsięwzięciem jest uzdrowisko. Dzięki niemu około trzystu osób będzie miało pracę. Wszyscy na tym skorzystają. Sklepy będą miały większe obroty. Po Kanale Elbląskim będzie pływało więcej osób. Staranie się o certyfikat potwierdzający, że Miłomłyn jest uzdrowiskiem, trwa ok. sześciu lat. W naszym województwie do 2020r. będą tylko cztery uzdrowiska. W naszym będą leczone choroby ortopedycznourazowe, reumatologiczne, górnych dróg oddechowych i dolnych dróg oddechowych. Na budynek uzdrowiska jest wyznaczone miejsce po starej cegielni. Naszym celem jest także „rozruszanie” Kanału Elbląsko-Ostródzkiego- przecież zaczęto go kopać w Miłomłynie. Chcielibyśmy umieścić tablicę informacyjną, może wykonać replikę tej łopaty, którą zaczęto kopać. Postanowiliśmy to nagłośnić. R.: Czy mieszkańcy są zadowoleni ze wszystkich wprowadzonych przez Pana zmian? P.B.: Oczywiście, pojawiają się głosy sprzeciwu. Nie zawsze można wszystkim dogodzić. R.: Jak duże jest zaangażowanie mieszkańców w zmienianie Miłomłyna?

2


P.B.: Mieszkańcy mają swoje pomysły i przekazują je radnym, a radni nam. Później jest przedstawianie tych koncepcji i ta, która jest najbardziej sensowna, zostaje zrealizowana. Nie wszystko jednak da się wcielić w życie. Nie możemy np. postawić tu większego zakładu przemysłowego, ponieważ nasze miasto jest w obszarze Natura 2000 i niedaleko jest rezerwat sosny taborskiej. R.: Co uważa Pan za swój największy sukces w pracy? P.B.: Uważam, że moim największym sukcesem jest uzyskanie pozwolenia na wybudowanie uzdrowiska. R.: Czy były jakieś porażki? P.B.: Nie, nie pamiętam żadnej porażki. Oczywiście, nie zawsze udaje się wszystko zrealizować, jednak nie było jakiejś szczególnej. R.: Mamy już orlik, dach gimnazjum został zmieniony, czy planowane są kolejne inwestycje dotyczące naszej szkoły? P.B.: Tak, w bieżącym roku planujemy obok orlika urządzić plac zabaw, zamocujemy trybuny oraz umieścimy kilka urządzeń, żeby stworzyć fitness park. Będzie to atrakcja, która pozwoli na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, fajna forma trochę w stylu street workout , który zdobywa popularność, ma dużo zalet- ogólny rozwój, dostępność, poprawa stanu zdrowia. R.: Skąd gmina uzyskuje fundusze na inwestycje? P.B.: Podstawowymi środkami pozyskanymi przez gminę są fundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury 2007 – 2013, ale również z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz wielu innych źródeł środków europejskich i rządowych. Gdyby nie pieniądze z Unii Europejskiej, nie byłoby nas stać na przeprowadzenie znaczących dla gminy przedsięwzięć. Czekamy na kolejne programy finansowe w latach 2014-2020 które pozwolą nam zmieniać na lepsze nasze miasto i poszczególne sołectwa na terenie Gminy Miłomłyn. R.: Dziękujemy za rozmowę.

3


Projekty szkolne Uczniowie klas drugich realizują w tym roku następujące projekty edukacyjne: - Atrakcyjność naszej najbliższej okolicy pod kątem turystyki rowerowej Opiekun: pan Bartosz Bruczkowski - Eksperyment w fizyce niezbędnym czynnikiem pogłębienia wiedzy Opiekun: pani Lucyna Burkiewicz - Lokaty i kredyty bankowe Opiekun: pani Małgorzata Joniec - Moja kronika - moje dzieje Opiekun: pani Beata Klecha - Teledysk w języku angielskim Opiekun: pani Joanna Królikowska

4


Czekolada moim życiem, czyli parę słów o święcie czekolady Dzień czekolady obchodzony jest co roku 12 kwietnia. Tym razem ten dzień przypadł w sobotę. Smakołyk jest niezmiernie uwielbiany na całym świecie od ponad 200 lat w coraz bardziej wymyślnych odsłonach. Możemy spotkać się nie tylko z tradycyjnymi batonikami czy lodami, ale również z mydłem lub czekoladowym masażem. Co więcej, oprócz tego, że jest pyszna, czekolada spożywana w umiarkowanych ilość może również mieć zbawienny wpływ na zdrowie. Badania wskazują, że substancje zawarte w czekoladzie pozytywnie wpływają na układ krążenia i pracę mózgu. Nie można oczywiście zapominać o wyraźniej poprawie nastroju, co doceniają zwłaszcza kobiety. Ponieważ święto to przypadło w dzień wolny, uczniowie naszej szkoły świętowali je w piątek. Każdy mógł przynieść coś czekoladowego i podzielić się tym ze swoimi rówieśnikami. Najciekawszy smak miała mleczna czekolada z zielonym pieprzem i malinami, jednak nasze kubki smakowe wolały tradycyjną mleczną czekoladę z orzechami laskowymi.

5


AUDI TT Nowa generacja już kultowego cupe zadebiutuje w roku 2015. Auto w III generacji doczekało się niewiele agresywniejszej stylistyki poprzez wyostrzenie linii nadwozia oraz niżej osadzonej maski. Największa zmiana stylistyczna to nowe lampy LED. Tylne zaś nawiązują do R8. Ze strony technicznej auto nie zmieniło się co do większości komponentów. Powiększeniu uległ kufer, teraz ma on aż 320 litrów pojemności. Do dyspozycji będziemy mieli 184- konny diesel oraz 230- konny benzyniak. Dla wersji TTS zarezerwowany jest 310 -konny silnik benzynowy.

Umożliwi

on

przyspieszenie

od

0-100km/h

w

4,7s.

W standardzie mamy ręczną skrzynię biegów, a opcjonalnie skrzynię Stronic. Pojazd posiada funkcję Launch Control, która optymalizuje maksymalne

przyspieszenie

ze

startu

zatrzymango.

W

środku

doczekaliśmy się wyższej klasy materiałów. Na ‘’nagrodę’’ zasługuje 12,3 calowy ekran połączony z zegarami. Takie rozwiązanie oczyściło deskę rozdzielczą.

Patryk Laskowski

http://www.google.pl/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&docid=rikpxuqfjpTi5M&tbnid=6ChVqn7

6


Witaj, majowa jutrzenko… Z okazji świąt majowych (Święta Pracy, Dnia Flagi i Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja) pod tablicą pamiątkową w Miłomłynie został zorganizowany uroczysty apel. Swoją obecnością zaszczycili nas: burmistrz Stanisław Siwkowski, wicestarosta Stanisław Brzozowski, przewodniczący rady miejskiej Paweł Jaskółowski. Na początku apelu zaśpiewano hymn i wciągnięto flagę na maszt. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Miłomłynie śpiewały piosenki oraz recytowały wiersze. Gimnazjaliści mówili teksty o Konstytucji 3 Maja. Konstytucja 3 maja (właściwie Ustawa Rządowa z dnia 3 maja) – uchwalona 3 maja 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.

7


Wywiad z prymusem szkoły Prymusem naszej szkoły jest Karol Kowalczyk. Chodzi do klasy I „a”. Na pierwsze półrocze miał średnią 5,54 i wzorowe zachowanie. Redakcja: Czy istnieje jakiś sposób, aby nauka stała się przyjemna? Karol Kowalczyk: Trzeba po prostu tego chcieć. Powiedzieć sobie, że skoro musisz to robić, to zamień to w dobrą zabawę. R.: Czy jest coś, co szczególnie motywuje Cię do nauki? K.K.: Świadomość, że bez wiedzy nie poradzę sobie w życiu. R.: Czy zgadzasz się z prawdą zawartą w przysłowiu: ,,Korzenie nauki są gorzkie, ale owoce słodkie”? K.K.: Tak, w pełni się z tym zgadzam. I mam nadzieję, że w przyszłości znajdę dobrą pracę. R.: Czy na wszystko wystarcza Ci czasu np. na naukę, zabawę, spotkania z przyjaciółmi, komputer… K.K.: Tak, mam bardzo dużo czasu. R.: Twoja pięta Achillesa to… K.K.: Plastyka i muzyka. R.: Co robisz, gdy nie chce Ci się uczyć? K.K.: Idę odpocząć i wracam z nową dawką energii. R.: Czy masz jakieś inne zainteresowania poza nauką? K.K.: Tak, lubię grać w gry komputerowe i czytać książki. R.: Jaka jest twoja ulubiona gra i książka? Ile czasu na nie poświęcasz? K.K.: Moja ulubiona gra to League of Legends, poświęcam na nią godzinę dziennie. Moje ulubione książki to fantasy, na nie również poświęcam godzinę dziennie. R.: Czy odczułeś kiedyś, że potraktowano Cię jak przysłowiowego ,,kujona”? K.K.: Tak, ale się tym zbytnio nie przejąłem. R.: Jakie rady masz dla uczniów, którym nie wiedzie się w szkole? R.: Poradziłbym im, aby zaczęli traktować naukę na poważnie.

Wielkanoc

8


Zacznijmy może od pojęcia Wielkanocy. Jest to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Według nauczania prawosławnego patriarchy Konstantynopola Bartłomieja tajemnica Wielkanocy nierozdzielnie związana jest z tajemnicą Wielkiego Piątku. Cały Kościół najpierw umiera, ukrzyżowany jest z Chrystusem, aby z nim zmartwychwstać. Prawosławie celebruje Paschę (Wielkanoc) w ciągłości z Kościołem pierwszych wieków i jest ona w centrum jego wiary i kultu. Wokół zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią skupia się cała liturgia i cała teologia prawosławna. Zwycięstwo Chrystusa rozumiane jest jako duchowo urzeczywistniające się w każdym pokoleniu. Jest to święto „ruchome”, tak więc każdego roku przypada w inny dzień. Tym razem jest to 20 kwietnia. Tradycje wielkanocne 1. Śniadanie wielkanocne to pierwszy posiłek niedzieli wielkanocnej, to jeden z najbardziej uroczystych momentów tych świąt. W rodzinnym gronie siadamy do stołu zastawionego pysznymi potrawami, by wspólnie celebrować ten podniosły moment. 2. Pisanka – ogólna, zwyczajowa nazwa jaja (zwykle kurzego, ale także gęsiego czy kaczego) zdobionego różnymi technikami. Wraz z kiełbasą, ciastem, chlebem solą i pieprzem zanosimy je w koszyczku do kościoła, aby je poświęcić. 3. Śmigus-dyngus (znany także jako: lany poniedziałek, dyngus, śmigus) – zwyczaj związany z poniedziałkiem wielkanocnym. Zwyczaj początkowo związany był z radosnymi obrzędami praktykowanymi po odejściu zimy i nadejściu wiosny. Dzisiaj zwykle polega na oblewaniu innych wodą. 4. Palma wielkanocna – lub zastępująca ją gałązka wierzbowa – tradycyjny symbol upamiętniający wjazd Jezusa do Jerozolimy. Chrześcijanie obchodzą Niedziele Palmową, z którą w Kościele katolickim wiąże się zwyczaj święcenia palm, znany w Polsce od średniowiecza. W Wielką Sobotę palmy są palone, a popiół z nich jest używany w następnym roku, kiedy w środę popielcową ksiądz znaczy wiernym głowy popiołem.

9


‘’Bo benzyna płynie w naszej krwi’’ Recenzja filmu Need for Speed Film powstał na podstawie najpopularniejsze na świecie gry samochodowej. Został wyreżyserowany przez Georgea Gatinsa. Scenariusz napisał Scott Waugh. Ekranizacja była wspierana przez EA. Główną rolę Tobago Marshalla zagrał Aaron Paul. W filmie doświadczamy wielu efektów specjalnych znanych z gier. Jak to w NfS - oglądamy w akcji supersamochody. Znaczna ich część dzieje się za kierownicą Shelby Mustanga. W akcji widzimy również Lamborghini Sesto Elemento, Bugatti Veyron SS, GTA Sparviero, Saleen S7, McLaren P1, Mercedes SLR McLaren oraz trzy Koenigseggi Agery R. Wszystko zaczyna się wieczorem, podczas wyścigu samochodowego. Tam główny protagonista dostaje możliwość zarobienia ogromnych pieniędzy na odbudowaniu Mustanga. Niestety później zostaje wrobiony w morderstwo podczas wyścigu Koenigseggami, które nie są dozwolone do ruchu drogowego w Stanach. Po odsiadce wychodzi z więzienia i próbuje się zemścić. Pożycza Mustanga, by wygrać wyścig deLorean, w którym startuje Dino, mężczyzna odpowiedzialny za śmierć trzeciego kierowcy z feralnego wyścigu. Po wygranej zostaje znów osadzony w więzieniu za złamanie zakazu ścigania się. Po wyjściu z więzienia kończy się akcja filmu. Ogólnie film to taki zabijacz czasu. Nie jest porównywalny do „ Szybkich i wściekłych”, lecz podobał mi się. Patryk Laskowski

http://3.bp.blogspot.com/-OIKt_C56FYc/UvVIapCPMEI/AAAAAAAACQM/q2iPThKOOpM/s1600/SA_Need-for-Speed_2014_Sickest-Addictions_Sick-Addicts_2013.jpg

10


Powiało nudą… W ostatnim czasie zauważyliśmy, że w naszej szkole jest dość nudno. Co można zrobić, aby umilić czas uczniom? Samorząd uczniowski ma wiele pomysłów, ale nie wszystkim to wystarcza. Są organizowane szkolne konkursy, zabawy, dyskoteki, w niektórych klasach uczniowie wraz z wychowawcami organizują własne wyjazdy czy ogniska klasowe. Jeżeli macie jakieś pomysły dotyczące spędzania czasu w naszym gimnazjum, zwróćcie się do przewodniczącej SU lub do wychowawców.

11


Egzaminy gimnazjalne klas trzecich Egzamin gimnazjalny 2014 odbywał się w dniach 23-25 kwietnia. Pierwszego dnia były testy z historii, polskiego i wiedzy o społeczeństwie. Następnego dnia przyszedł czas na matematykę i przedmioty o tematyce przyrodniczej. Na koniec uczniowie pisali sprawdzian z języka obcego. Dla gimnazjalistów była to prawdziwa trauma. Na pewno zapamiętają to na bardzo długo (do matury). Teraz z niecierpliwością będą czekać na wyniki. Wtedy okaże się, czy przez te trzy lata zdobyli wystarczającą wiedzę. Jeśli tak, to nie mają się o co martwić i mogą cieszyć się ostatnimi dniami szkoły.

Zespół redakcyjny Zofia Wójcik, Ewelina Źółkowska, Karol Kowalczyk, Jan Zawadzki, Paweł Olkowski, Patryk Laskowski Redaktorki wydania: Kamila Załęska i Joanna Myślińska Zdjęcia wykonane były w trakcie szkolnych imprez

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu społecznego Projekt „Gimnazjum nowych horyzontów”

12

Profile for dorotaw6

Gazetka nr 3  

Gazetka nr 3  

Profile for dorotaw6
Advertisement