Page 1

DOROTA ORCZEWSKA


grafika / produkt rysunek / malarstwo / ilustracje

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

wnętrza / mebel

4-29 30-73 74-85


ur. 4 września 1987r. ul. Szlachtowskiego 2a/9 30-132 Kraków +48 604 486 356 orczewska@gmail.com

DOŚWIADCZENIE

WYKSZTAŁCENIE

ARTzona Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie instruktor kultury, grafik oraz projektant czerwiec 2012 - dziś

Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie Wydział Architektury Wnętrz październik 2007 - czerwiec 2011

projektant freelancer czerwiec 2011 - dziś współpraca z Ekotektura w Krakowie lipiec 2011 - grudzień 2014

Universität für angewandte Kunst w Wiedniu Industrial Design pracownia Hartmuta Esslingera stypendium LLP/Erasmus styczeń 2010 - czerwiec 2010

współpraca z Duodesign w Krakowie marzec 2012 - czerwiec 2012

Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi Wydział Form Przemysłowych październik 2006 - czerwiec 2007

praktyka w biurze architektonicznym STUDIOVLAY w Wiedniu lipiec 2009 - sierpień 2009

III Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu profil matematyczno-fizyczny wrzesień 2003 - maj 2006

współpraca z Extend Vision w Krakowie 2009

JĘZYKI PROGRAMY

angielski biegle

AutoCad ArchiCad Adobe Photoshop Ilustrator InDesign Corel Blender

francuski komunikatywnie

3D Studio Max Sketchup podstawy


//////////////////////////////////////////////////////////////////////////

WNĘTRZA MEBEL


INTEGRATIVE CHAIR

//////////////////////////////////// Hartmut Esslinger Studio Universität für angewandte Kunst Wien zespół: Maria Gartner, Dorota Orczewska, Florian Kainz Stefen Wagner and Peter Schanz

//////////////////////////////////////// IDEA Od lat na polskim i światowym rynku dostępne są krzesła rehabilitacyjne wspierające tzw. ”aktywne siedzenie”. Ich zadaniem jest korygowanie postawy osoby niepełnosprawnej, głównie dzieci – ponieważ wiele problemów z postawą rozwija się między 2. a 5. rokiem życia. Prawidłowe, bądź złe ułożenie ciała wpływa na rozwój funkcji i wzorców ruchowych, poprawiając postawę dziecka bądź ją deformując. Nieprzyjazny dizajn takich produktów – z kanciastymi i metalowymi częściami, wyglądający raczej jak narzędzie tortur wyklucza dzieci niepełnosprawne z integracji i zabawy z innymi dziećmi. Celem INTEGRATIVE CHAIR jest pokonanie bariery wykluczenia, wspierając jednocześnie prawidłową postawę ciała i przyjazny dizajn, pionizując, zamiast pasami ściągającymi – specjalnie wyprofilowanymi podłokietnikami i siedzeniem.


KONCEPCJA KONFESJONAŁU

/////////////////////////////////////////////// kościół w Sułkowicach, woj. Małopolskie / projekt dla studia Ekotektura


////////////////////////////////////////////////// IDEA Biblioteki są nie tylko miejscem przechowywania i udostępniania książek, są również centrum informacji z dostępem do Internetu i ofertą kulturalną z szerokim wachlarzem zajęć, spotkań, szkoleń. W mniejszych miejscowościach stają się lokalnymi ośrodkami kultury, biorą czynny udział w kształtowaniu osobowości kulturalnej mieszkańców oraz odgrywają nieocenioną rolę w podtrzymywaniu tradycji i zwyczajów regionu. Niejednokrotnie są jedyną prawdziwą przestrzenią społeczną, w której ludzie mogą poczuć wspólnotę oraz atmosferę inną od codziennej monotonii i rutyny: kulturalną i inspirującą. To przestrzeń gdzie odkrywa się nowe horyzonty życiowe i pasje, ugruntowywuje i tworzy społeczne więzi oraz wymienia myśli i wiedzę. Dzisiejsze biblioteki borykają się z paradoksem potrzeb. Są z jednej strony instytucjami tradycyjnymi (książka, relacje społeczne) z drugiej strony nowoczesnymi (Internet, multimedia, to tu często osoby starsze uczą się korzystać z komputera). Pęd cywilizacyjny i technologiczny oraz towarzyszące im przeobrażenia społeczne i kulturowe, nieustanne kształtowanie i powstawanie nowych potrzeb wymagają - również od bibliotek - ciągłych zmian i potrzebę dotrzymania kroku trendom i modzie. Stworzenie biblioteki modelowej nie jest łatwe, podobnie jak stworzenie modelowych potrzeb. Różne punkty widzenia, różne wymagania, różne oczekiwania sprawiają, że pojęcie to nabiera odwrotnego znaczenia i staje się bezbarwne w kontekście tego czemu ma służyć. „Modelową” nazwijmy więc bibliotekę, która ze swoim bagażem stereotypu estetycznego oraz paradoksem tradycji i nowoczesności staje się tworem idealnym pod względem celu jakiemu ma służyć, wychodząc jednocześnie naprzeciw trendom i modzie z odrobiną ekstrawagancji i niespodzianki. Czy modelowa biblioteka ma obowiązek być budynkiem (uwięziona w czterech ścianach), czy musi stać w centrum miasta (niejednokrotnie kosztem wielkości lokalu?), jakie powinna mieć wnętrza (adaptowane budynki niepozostawiają złudzeń co do elastyczności aranżacji)? A gdyby była mobilna (swoboda przemieszczania się z miejsca na miejsce i “koczowania” w dowolnej lokalizacji), przy jednoczesnym zachowaniu swoich gabarytów, przestronności i funkcjonalności (swoboda w aranżacji wnętrza w zależności od potrzeb), dostępna dla wszystkich (również dla osób niepełnosprawnych i starszych, mieszkańców najdalej oddalonych zakątków gminy), bez żadnych ograniczeń dzieliła się ofertą kulturalną (bez względu na lokalizację i porę roku)? Biblioteka może być “cool”, ale żeby zachęcić do czytania książek musi wyjść do czytelnika z ciekawą i niebanalną propozycją, która zaskoczy i zainteresuje.


MODELOWA GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

/////////////////////////////////////////////////////////////// koncepcja konkursowa dla studia Ekotektura


Zamknięta forma architektoniczna bibliobusu posiada wszystkie cechy kontenera: prostota, modułowość, mobilność. Służy ona tylko do transportu biblioteki. Otwarta forma kontenera przybiera bardziej skomplikowany kształt, nie tracąc zarazem nic ze swojej prostoty i modułowości, zyskując jednocześnie znacznie większą powierzchnię użytkową. ZASADA DZIAŁANIA Poszczególne komponenty kontenera rozsuwane są hydraulicznie za pomocą siłowników znajdujących się po obu jego stronach w centralnej części. Rozsuwanie może odbywać się bezpośrednio na naczepie bądź na stałym gruncie po uprzednim ustawieniu kontenera na placu przy użyciu samopoziomujących teleskopów. W zależności od potrzeb i oczekiwań kontener może stanowić samodzielny moduł biblioteczny, bądź może być łączony w segmenty na zasadzie dostawianych do siebie klocków. Kontener może też być dostawiony do istniejącego budynku i stanowić dodatkowe pomieszczenie biblioteczne, telesko powe nogi umożliwiają bowiem dostosowanie poziomu podłogi kontenera do poziomu podłogi budynku (wysoki parter). MODUŁOWOŚĆ Modelowa = modułowa. Swoboda w aranżacji pomieszczeń, dowolność w doborze modułów bibliotecznych oraz wzaje mna niezależność sprawiają, że z kontenera bibliotecznego można stworzyć prawdziwe centrum kulturalne, bądź jednostkę będącą uzupełnieniem już istniejącej biblioteki jako jej dodatkowa powierzchnia użytkowa (zewnętrzny moduł biblioteczny).

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

KONTENER


MIESZKANIE PRYWATNE PROJEKT WNĘTRZA

////////////////////////////////////////////////////////////// współpraca studio Ekotektura


////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////


MIESZKANIE PRYWATNE PROJEKT WNĘTRZA

////////////////////////////////////////////////////////////// współpraca studio Ekotektura

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////


MIESZKANIE PRYWATNE PROJEKT WNĘTRZA

////////////////////////////////////////////////////////////////////


PROJEKT WIELOFUNKCYJNEJ SALI KINOWEJ, HOLU ORAZ TOALETY DLA KINA SFINKS

///////////////////////////////////////////////////////////////// współpraca MODUS ARCHITEKCI Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida Kino Sfinks Kraków


ukrycie licznych skrzynek licznikowych i rewizyjnych pod płytą GK i grafiką z kadrami filmowymi

ukrycie zabudowy korytarza pod grafiką z kadrami filmowymi

Projekt obejmował: stworzenie dodatkowej mniejszej salki Kina Sfinks Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida na potrzeby Dyskusyjnego Klubu Filmowego oraz działalność kulturalną kina i ośrodka kultury, zaadoptowanie części korytarza gospodarczego na przestrzeń publiczną i stworzenie dodatkowej toalety. IDEA: SALKA / zastosowanie lekkich mobilnych foteli, które umożliwią wielofunkcyjne wykorzystanie sali (seanse, dyskusje, wykłady oraz warsztaty). Przewidziano trzy typy oświetlenia: listwę LED za pionowymi panelami z grafikami i oświetlenie główne — oba z regulacją natężenia światła, uruchamiane z kinooperatorki, oraz oświetlenie boczne — kinkiety, zapalane bezpośrednio z salki kinowej. PRZESTRZEŃ PUBLICZNA / zastosowano szare płytki w układzie jodełkowym nawiązujące do drewnianego parkietu istniejącego w dalszej części Ośrodka Kultury, wszystkie szafki rewizyjne oraz dodatkowe szafy ukryto pod grafikami z kadrami filmowymi. Przewidziano również ścianę tablicowo-magnetyczną, pełniącą funkcję dotychczasowej gabloty informacyjnej Kina Sfinks.


PROJEKT WNĘTRZ TOALET

////////////////////////////////////////// Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida / Kraków Nowa Huta IDEA: Zastosowanie płytek w układzie jodełkowym nawiązuje do posadzki zaprojektowanej wczesniej w przestrzeniach publicznych Kina Sfinks Ośrodka Kultury Norwida. Kolor zielony (groszkowy) — jest kolorem identyfikacji wizualnej Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. Rysunki namalowane na powierzchniach ścian są reprodukcjami szkicy Cypriana Kamila Norwida. Fototapeta z mapą podzielona na trzy części w kabinach w męskiej toalecie przedstawia Nową Hutę z lotu ptaka, w damskiej toalecie znajduje się panorama z lat 50. przedstawiająca jedno z nowohuckich osiedli — również przedzielona na trzy kabiny. Fotografie udostępniło Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - Oddział Dzieje Nowej Huty. Projekt obejmował odnowienie wnętrz toalety damskiej oraz męskiej.


NOWE LADY - OŚRODEK KULTURY IM. C. K. NORWIDA

///////////////////////////////////////////////////////////////////////// lada portierni / lada szatni / wielofunkcyjna lada kina Sfinks

Dodatkowo, wraz z modernizacją kasy Kina Sfinks pojawiła się potrzeba zaprojektowania dodatkowej, wielofunkcyjnej lady kinowej. Założenia projektowe: - wygoda korzystania z nowych urządzeń: kasy fiskalnej, drukarki biletowej i laptopa - łatwe otwieranie i zamykanie lady oraz zabezpieczenie sprzętu (kasa otwierana jest 2-3 razy dziennie na 30 min). - dostosowanie szerokości i środka obrotu blatu oraz wysokości biurka tak by otwarty blat stanowił jednocześnie ladę biletową o ergonomicznej wysokości, ale nie przekraczał jako blat 60 cm szerokości.

///////////////////////////////////////////////////////////

IDEA Głównym założeniem projektowym było ujednolicenie kolorystyczne przestrzeni wejściowej Ośrodka Kultury Norwida oraz zachowanie dotychczasowej funkcjonalności starych lad (lada portierni — wysuwany blat na laptopa oraz mozliwość wymknięcia; lada czasowej szatni — możliwość odgrodzenia przestrzeni między murkiem schodów, a blatem przy większych imprezach, gdy pojawia się potrzeba uruchomienia szatni).


PROJEKT WNĘTRZA 5. PIĘTROWEJ KAMIENICY

/////////////////////////////////////////////////////////////////

Projekt zakłada odświeżenie wnętrza kamienicy (ściany, posadzka, balustrada, całość z wyłączeniem stolarki okiennej i drzwiowej). Głowny problem estetyczny i użytkowy stanowiły wyeksponowane na wszystkich piętrach rury gazowe — od parteru po poddasze, skrzynki licznikowe i techniczne znajdujące się na frontowej ścianie każdego piętra, liczne nierówności sufitów wynikłe z różnych poziomów belek. Dodatkowo, mieszkańcy nie wyrazili zgody na wymianę drzwi zewnętrznych do swoich mieszkań. Idea - nadanie wnętrzu industrialnego charakteru poprzez użycie siatki cięto-ciągnionej jako materiału, z którego wykonana jest balustrada oraz zabu0 dowa skrzynek technicznych i licznikowych, co umożliwia również zachowanie koniecznej wentylacji instalacji gazowej, malowanie rur gazowych na intensywne kolory (odpowiednie dla każdego piętra) — eksponując je zamiast z góry skazanej na porażkę próby ukrycia. Odpowiednio dla każdego piętra przewidziano malowanie portalu windy i dedykowanych numerów pięter.

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////


///////////////////////////////////////////////////

GRAFIKA PRODUKT


LOGOTYP ORAZ SZYLDY

///////////////////////////////////////// ARTzona Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida nowohucka przestrzeń artystyczno-kulturalna


////////////

UTKANO FEST festiwal tkanin zwiÄ…zanych z rodzicielstwem

UTKANO FEST UTKANO FEST

UTKANO FEST UTKANO FEST

UTKANO FEST 14 IV 2018


INNE LOGOTYPY

///////////////////////

/////////////////////////////////

FAPPS Forecasting of Air Pollution Propagation System System Prognozowania Rozprzestrzeniania Zanieczyszczeń Powietrza Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej


zakreśl swoje życzenia i obdaruj bliskich płytą z kolędą


EKOPACK CD

///////////////////////////// DZISIAJ W BETLEJEM Nowohucka Kolęda 2017 Norwid i Przyjaciele

Każdego roku ARTzona zaprasza do wspólnego nagrania świątecznej kolędy swoich przyjaciół, współpracowników i lokalnych nowohuckich aktywistów. Podczas uroczystej premiery każdy dostaje pakiet 5-10 płyt, którymi może obdarować na Święta swoich bliskich. W 2017 roku w nagraniu udział wzięło ponad 250 osób. Idea - na opakowaniu płyty, jak w popularnej słownej wykreślance można zaznaczyć świąteczne życzenia i wręczyć bliskiej osobie. Zamiast tradycyjnego nadruku na płycie CD pozostawiłam lustro płyty i dodałam trzy czarne napisy po obwodzie: ”KTO JEST NAJLEPSZYM / NAJSZCZĘŚLIWSZYM / NAJBARDZIEJ NOWOHUCKIM KOLĘDNIKIEM NA ŚWIECIE”

lustereczko, powiedz przecie, kto jest najlepszym kolędnikiem na świecie?


EKOPACK CD

///////////////////////////// PRZYBIEŻELI DO BETLEJEM Nowohucka Kolęda 2015 Norwid i Przyjaciele


EKOPACK CD GDY SIĘ CHRYSTUS RODZI Nowohucka Kolęda 2016 Norwid i Przyjaciele


KOPERTA NA PŁYTĘ CD WŚRÓD NOCNEJ CISZY Nowohucka Kolęda 2014 Norwid i Przyjaciele


PLAKAT A3 + ULOTKA A6 \ NOWA HUTA HIP HOP DAY

/////////////////////////////////////////////////////////////////////


PLAKAT A2 / 18. NOWOHUCKA WIOSNA

/////////////////////////////////////////////////////////


plansza do gry (format A2 oraz format 300x424cm) 7 kart EKO POMOC 20 kart PRAWDA-FAĹ SZ 20 kart QUIZ


PROJEKT GRAFICZNY EDUKACYJNEJ GRY PLANSZOWEJ

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////// dla Fundacji Fundusz Partnerstawa


PROJEKTY PRODUKTÓW Z UŻYCIEM LOGOTYPU UNICUT

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////// streetwear z Nowej Huty

projekty szalików — wariacje z użyciem logotypu


/////////////////////////////////////////////// projekt nadruku na koszulkÄ™ cykl URWIS Z NOWEJ HUTY


PROJEKTY GRAFICZNE DLA FIRMY ODZIEŻOWEJ UNICUT

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////// streetwear z Nowej Huty

////////////////////////////////////////////////////////////////////////// projekt skarpet z planem urbanistycznym Nowej Huty / cykl UNBROKEN HOMELAND


WIZYTÓWKI SBS ENGINEERING GROUP

//////////////////////////////////////////////////////////


istniejący logotyp Ośrodka Kultury im . C. K. Norwida  kropka jako znak identyfikacyjny

wizerunek Cypriana Kamila Norwida


IDENTYFIKACJA WIZUALNA

///////////////////////////////////////////// Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida materiały promocyjne na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie / 2016


PROJEKT ULOTKI

////////////////////////////// ulotka prezentacyjna Ośrodek kultury im. C. K. Norwida


PROJEKT ULOTKI

///////////////////////////////// prezentacja lokalnych inicjatyw społecznych projekt KREATYWNA NOWA HUTA

ulotka prezentuje inicjatywy lokalne wyłonione w projekcie KREATYWNA NOWA HUTA realizowanym przez ARTzonę Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida * kolor Magenta jest głównym kolorem identyfikacji wizualnej ARTzony


INNE PLAKATY

//////////////////////////////


PLAKATY

/////////////////////////


PLAKATY

dzisiaj

w

betlejem

premiera!

19.12.2017 godz. 18.00 ARTzona osrodek kultury im. c. k. norwida | os. gorali 4, krakow organizator

partner

patroni medialni


PLAKATY

/////////////////////////


PUBLIKACJA PDF PRZEPISÓW KULINARNYCH

///////////////////////////////////////////////////////////////// cykl wydawanej miesięcznie dwujęzycznej publikacji z przepisami kulinarnymi z różnych krajów SMAKI WIELOKULTUROWOŚCI MULTICULTURAL FLAVOURS Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć


PROJEKT OKŁADKI DLA PUBLIKACJI NAUKOWEJ

/////////////////////////////////////////////////////////////////// ”Katalityczne właściwości nanomateriałów” Teachers and student guide Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego


skład (wytyczne: umiejscowienie logotypu


SKŁAD EDUKACYJNEJ KSIĄŻKI DLA DZIECI

/////////////////////////////////////////////////////////////

u w prawym górnym rogu okładki, zielony pasek u góry) oraz wykonanie ilustracji do zadań Fundacja Fundusz Partnerstwa / prezentacja wybranych stron


PRZENOŚNE OPAKOWANIE NA DWA KIELISZKI

//////////////////////////////////////////////////////////////////

//////////////////////////////////////////////// grubość kartonu 180g wystarczy by ochronić kieliszki przed uszkodzeniem w razie upadku z wysokości 1 metra wykrojnik opakowania mieści się w formacie 70x100 cm


/


///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// WANNO-PRYSZNIC ‚BUBBLE BATH’

///////////////////////////////////////////////////// koncepcja na konkurs SPA-ART 2011

Wanna Bubble Bath stworzona z myślą o odbiorcy indywidualnym, łączy w sobie funkcję wanny i kabiny prysznicowej. Wykonana jest z tworzywa sztucznego o odpowiedniej twardości na bazie poliwęglanów. Wnętrze wanny wyłożone jest specjalną miękką antypoślizgową powłoką, pogrubioną dodatkowo na dnie co zapewnia bezpieczeństwo i komfort użytkowania - pozwala kąpiącemu poczuć się jak w bańce mydlanej. Dodatkowe bezpieczeństwo zapewniają zamontowane na odpowiednich wysokościach uchwyty.


/////////////////////////////////////////////////////////////////

ILUSTRACJE RYSUNEK MALARSTWO


”O


ILUSTRACJE DO BAJKI KAMISHIBAI

/////////////////////////////////////////////////////

Opowieści z Zielonego Parku” edukacyjna bajka dla dzieci / Fundacja Fundusz Partnerstwa


ILUSTRACJE DO BAJKI KAMISHIBAI

///////////////////////////////////////////////////// ”Opowieści z podwórka” / edukacyjna bajka dla dzieci / Fundacja Fundusz Partnerstwa


GRAFIK KOMPUTEROWE

////////////////////////////////////////// szkice do obrazรณw olejnych


RYSUNKI Wฤ˜GLEM

/////////////////////////////////// fragmenty rysunkรณw 70x100


100/100 cm

70/120 cm


m

MALARSTWO OLEJNE

//////////////////////////////////////


ORCZEWSK.A@GMAIL.COM

portfolio  
portfolio  
Advertisement