Page 1

AKKP/ Pronat, shtyhet afati për plotësimin e dokumenteve

Vendimi Moskompensimi i pronës, Strasburgu ndëshkon Shqipërinë me 8 milionë euro

Çmimi i biletës, vendorët: Absurde që ta vendosin bashkitë

Politikë Faqe 4

Suplementi Faqe 13-17

GAZETë E përditshme E mërkurë 9 prill 2014 NR: 2938, ÇMIMI 20 LEKË ÇMIMI për maqedoni dhe greqi 1 euro www.standard.al e-mail: info@standard.al marketing@standard.al Botim i “standard”

INTERVISTA Edi Paloka: Çfarë po ndodh brenda PD-së

Lista e re Emrat e 1100 ish-të përndjekurve që do të marrin dëmshpërblimin

Pse opozita mban raporte të kushtëzuara me mazhorancën; “serverat e Tatimeve”, do të kërkohet ringritja e komisionit hetimor

Politikë Faqe 5

Konferenca në Bruksel Kukan: Pa politikë konsensuale, s’ka hap për statusin në BE

K

ryetari i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Edi Paloka, flet për risitë e procesit të anëtarësimet në PD dhe zgjedhjet e pritshme për strukturat e larta drejtuese. Në një intervistë për gazetën “Standard”, Paloka thekson se pas rrëzimit që Gjykata Kushtetuese... Lexoni në faqen 2-3

Politikë Faqe 5

Raporti Inflacioni ngre kokë sërish, tani 2,2%

Vrasja në burgun grek

Vrima me thikë në kokën e Ilia Karelit, rrëfen kushëriri: U tmerrova kur pashë kufomën I lia Kareli ka vrima në kokë dhe në pjesë të tjera të trupit, të cilat dyshohet se i janë bërë me thikë nga gardianët në qelinë “frigorifer”. Kushëriri Artur Braka, i cili është personi që ka vajtur në Greqi për të tërhequr trupin, rrëfen se janë... Faqe 8

Vepra e plotë

Anton Çeta, gati për “plakun e urtë” të gjakmarrjes Kulturë Faqe 20

cmyk

Intervista “Lazarati”, Rama: Pse ende nuk jemi gati për legalizimin e hashashit

14-16 <<

Ekonomi Faqe 11

Ndihmë nga qeveria

Ekskursioni në Erzen / 9 Dënohet 2,4 vjet burg / 7 Situata energjetike,

Pas 10 ditë kërkimesh gjendet trupi i Erjon Alizotit

Plagosi shpërndarësin gjendje e vështirë nga borxhet e picave, nuk i solli porosinë në kohë Ekonomi

G

D

jendet trupi i pajetë i Erjon Alizotit, i cili ra në kanionet e lumit Erzen pasditen e 30 marsit. Trupi i 18-vjeçarit Erjon Alizoti u gjet nga polumbarët dhe forcat RENEA në një guvë rreth 20 metra larg vendit ku ai u rrëzua dhe do t’i nënshtrohet ekspertizës në morg....

y vjet e katër muaj burg do t’i duhet të vuajë një 28-vjeçari për padurimin e tij në marrjen e porosisë së bërë në një piceri...

Faqe 10


2

E mërkurë, 9 prill 2014

Politikë

Intervistë me kreun e grupit të PD-së

Edi Paloka: Çfarë po ndodh në PD dhe pse opozita mban raporte të kushtëzuara me mazhorancën “Serverat e Tatimeve”, Paloka: Do të kërkojmë edhe një herë në Parlament që ky komision të ngrihet

K

ryetari i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Edi Paloka, flet për risitë e procesit të anëtarësimeve në PD dhe zgjedhjet e pritshme për strukturat e larta drejtuese. Në një intervistë për gazetën “Standard”, Paloka thekson se pas rrëzimit që Gjykata Kushtetuese i bëri vendimit të Kuvendit për mosngritjen e komisionit hetimor të kërkuar nga opozita lidhur me çështjen e serverave të Tatimeve, së shpejti e djathta pritet të paraqitet me një kërkesë të re, me të njëjtin objekt si e para. Sipas kreut të grupit parlamentar demokrat, opozita do të vazhdojë të mbajë një marrëdhënie të kushtëzuar me shumicën parlamentare, deri në rikthimin e disa standardeve që, sipas tij, janë vendosur më parë në institucionin e Parlamentit, ndërkohë që komenton edhe vendimet e fundit të qeverisë në raport me institucionet e pavarura në vend. Paloka shpreh rezerva për punën e ekzekutivit në këta muaj qeverisjeje dhe kritikon ashpër Kryeministrin Edi Rama dhe ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri.

Çfarë rruge do të ndiqni për komisionin hetimor që u rrëzua në Kuvend Ne do të kërkojmë edhe njëherë në Parlament që ky komision të ngrihet për të hedhur dritë për një nga skandalet më të mëdha të kësaj qeverie. Kjo në fakt është qeveri e skandaleve, por ajo që ndodhi me dokumentacionet, serverat e Tatimeve, është një nga skandalet më të mëdha

Sa u përket anëtarësimeve të reja, unë nuk mund të rri pa shprehur një lloj habie pozitive, sepse...

Intervistoi Florenc Drizari

...mund të ndodh rrallë që një parti që sapo ka humbur zgjedhjet, të ketë një vërshim të tillë të anëtarësisë

-Z. Paloka, në cilën fazë ndodhet procesi i anëtarësimeve të reja në Partinë Demokratike dhe kur pritet të fillojë procesi i zgjedhjes së strukturave të reja? Edi Paloka: Siç e dini edhe ju, ne jemi angazhuar për një periudhë disamujore jo vetëm në anëtarësimet e reja në Partinë Demokratike, por edhe në bërjen e një verifikimi total të anëtarësisë së PD-së. Kjo, pasi humbja e 23 qershorit ishte një humbje jo e vogël, pavarësisht nga rrethanat dhe faktorët që sollën atë humbje dhe për këtë arsye, ne vendosëm të bënim verifikimet për të ditur me saktë se cila është anëtarësia e Partisë Demokratike sot, me ata që mund të jenë lar-

guar apo mund të tregohen indiferentë në këto momente, pasi dihet që ndryshimi i pushtetit mund të ndryshojë edhe interesa. Unë vetë kam takuar disa demokratë që janë ende në punë dhe që vetëm për këtë shkak, duke ditur represionin që ekziston sot ndaj demokratëve, nuk duan të shfaqen që janë demokrat. Sa u përket anëtarësimeve të reja, unë nuk mund të rri pa shprehur një lloj habie pozitive, sepse mund të ndodh rrallë që një parti që sapo ka humbur zgjedhjet, të ketë një vërshim të tillë të anëtarësisë. Realisht, është

jo vetëm të kësaj qeverie, por dhe në 20 e ca vite demokraci. Ne do të bëjmë edhe një herë kërkesën tonë dhe do të përpiqemi të hedhim dritë për publikun shqiptar bashkë me Prokurorinë që dihet se po heton mbi këtë çështje. Ne do të kemi pjesën tonë me komision hetimor. një situatë pozitive dhe e paimagjinueshme që unë nuk e prisja të kishte kaq shumë kërkesa për anëtarësime të reja në Partinë Demokratike. -A ka një afat se kur pritet të përfundojë ky proces? Edi Paloka: Unë besoj se brenda pak muajve, pasi janë ende disa degë që nuk kanë dorëzuar dokumentacionin, pasi këto verifikime dhe anëtarësime të reja janë bërë me një procedurë le të themi më burokratike, për të qenë sa më të saktë në të dhënat që kemi dhe pritet që disa degë të dorëzojnë të dhënat e tyre për të filluar më pas me procesin e analizave dhe zgjedhjeve në Partinë Demokratike. -Në krye të koordinatorëve të PD-së janë vënë figura të larta drejtuese në qeverisjen e kaluar, a është ky emërim i tyre një rikthim në PD? Edi Paloka: Për të qenë i sinqertë nuk është se jam marrë në tërësi me këtë proces. Ata që janë caktuar si të dërguar të kryetarit të Partisë Demokratike, janë të dërguar për të vëzhguar këtë proces, pra procesin e anëtarësimeve dhe të verifikimit të anëtarësisë. Nuk ka ndonjë peshë tjetër, ndryshe nga grupet që ngrinim dikur nga Kryesia, që realisht kishin një peshë dhe mund të ndikonin edhe në zgjedhjen e

Edi Paloka

anëtarësisë. Këta janë thjeshtë vëzhgues të kryetarit për të ndjekur procesin. -Pak ditë më parë Gjykata Kushtetuese dha një tjetër vendim në “favor” të opozitës lidhur me rrëzimin e komisionit hetimor për serverat në Tatime. Për ju ky vendim tregon një aftësi juridike të përfaqësuesve të PD-së përpos atyre të majtë apo kjo mazhorancë duket se ka probleme me zbatueshmërinë e ligjit? Edi Paloka: Sigurisht që është kjo e dyta. Që në momentin e parë që Rama dhe Tahiri janë si një lolo i madh dhe një lolo i vogël që të dy kanë të njëjtin rol në atë qeveri

Rama u ul në karrigen e Kryeministrit e ka filluar me shkelje të Kushtetutës, të ligjeve dhe për fat të keq, ato institucione që duhet të ishin në kontrollin e ligjshmërisë, apo të paktën të ishin institucionet model në zbatimin e ligjit, janë bërë institucionet që rregullisht shkelin ligjin dhe Kushtetutën – e kam fjalën për qeverinë dhe Parlamentin ose për mazhorancën në Parlament. Siç thatë dhe ju që disa nga çështjet që ne kemi dërguar në Gjykatën Kushtetuese tashmë e kanë marrë vendimin e tyre dhe rezulton ashtu siç kemi thënë ne. Unë do t’i falënderoja ju-

ristët e Partisë Demokratike, por nuk është çështje e zotësisë së tyre, pasi duhet të them që shkeljen kushtetuese kanë qenë evidente dhe të bëra me qëllim nga kjo mazhorancë. Mendoj që edhe gjykatësit e Gjykatës Kushtetuese nuk kanë pasur shumë punë dhe dilema për të përcaktuar se nga qëndronte e drejta. Unë shpresoj që vendimet e Gjykatës Kushtetuese, por edhe kërkesat që miqtë tanë ndërkombëtarë i bëjnë në mënyrë të vazhdueshme kësaj mazhorance për zbatuar ligjin dhe Kushtetutën, shpresoj të bëjnë sado pak që Rama të kthejë rrugën e tij dhe të niset në rrugën e ligjit dhe të kushtetutshmërisë. -Ju si kryetar i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, çfarë rruge do të ndiqni për komisionin hetimor që u rrëzua pak javë më parë në Kuvend dhe për të cilin Gjykata Kushtetuese mori një vendim kundër procedurave të ndjekura në seancë plenare? Edi Paloka: Ne do të kërkojmë edhe njëherë në Parlament që ky komision të ngrihet për të hedhur dritë për një nga skandalet më të mëdha të kësaj qeverie. Kjo në fakt është qeveri e skandaleve, por ajo që ndodhi me dokumentacionet, serverat e Tatimeve, është një nga skandalet më të mëdha jo vetëm të kësaj qeverie, por dhe në 20 e ca vite demokraci. Ne do të bëjmë edhe një herë kërkesën tonë dhe do të përpiqemi të hedhim dritë për publikun shqiptar bashkë me Prokurorinë që dihet se po heton mbi këtë


3

E mërkurë, 9 prill 2014

Politikë

Ligji i ri për FA-në

Nishani: Qeveria po merr kompetencat e Presidentit, Kuvendi të mos e votojë

P

residenti i Republikës, Bujar Nishani, reagoi dje në lidhje me projektligjin e ri të mazhorancës për strukturën dhe zinxhirin komandues të Forcave të Armatosura, duke e cilësuar si shqetësues faktin që përmes këtij drafti “ndërhyhet në ato kompetenca dhe të drejta kushtetuese të Presidentit të Republikës si komandant i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura”. Presidenti Nishani thekson se është njohur me projektligjin para pak ditësh dhe edhe pse drafti nuk është ende zyrtare, ai e cilëson këtë nismë si një të vërtetë të hidhur që qeveria ndërhyn në pushtetet e pavarura. “Ky projektligj bën një zhbalancim të harmonisë kushtetuese të pushteteve

çështje. Ne do të kemi pjesën tonë me komision hetimor. -Pra do të keni një kërkesë të re? Edi Paloka: Kërkesë të re, por me të njëjtin objekt, pasi arsyeja që nxori mazhoranca për të hedhur poshtë këtë komision, u rrëzua nga Gjykata Kushtetuese. Nuk është se mazhoranca në atë kohë kërkoi ndryshim objekti dhe kërkoi arsye të tjera, nxori thjeshtë argumentin ose justifikimin që meqë po heton Prokuroria, nuk ka nevojë për komision hetimor. -Cili është qëndrimi juaj për deklaratat e Kryeministrit Rama, i cili ka thënë se nuk do ta presë gjatë opozitën për reformën administrativo-territoriale dhe se i ka votat e nevojshme për kaluar këtë reformë? Madje ka thënë se këto vota mund të rriten në ditët në vijim. Edi Paloka: Këto janë deklarata të një njeriu të papërgjegjshëm si Rama dhe nuk është habi sikur të veprojë. Ashtu siç është shprehur ka treguar jo sot, por që nga momenti i parë kur ka hyrë në politikë se është tërësisht i papërgjegjshëm, për të mos thënë ndonjë fjalë tjetër që lidhet me psikikën e tij. Ne qëndrimet tona i kemi të përcaktuara dhe mazhoranca as nuk na imponohet nëpërmjet numrave dhe as nuk na impresionon, asnjë deklaratë apo qëndrim i Ramës. Përderisa ne jemi të bindur në drejtësinë e qëndrimeve tona, qoftë edhe për reformën territoriale, ne do të vazhdojmë të qëndrojmë. Çfarë i ka kërkuar kryetari i Partisë Demokratike Edi Ramës? I ka kërkuar garanci që kjo marrëveshje, ndryshe nga marrëveshjet e tjera, do të qëndrojë në këmbë, sepse i gjithë qëndrimi ynë është bazuar në faktet e deritanishme. Rama ka treguar qartë se nuk di të mbajë marrëveshje dhe ligji për nëpunësin civil tregoi se mund të shkojë edhe më larg se kaq, pasi brenda pak muajve pasi erdhi në pushtet, hodhi poshtë një ligj që ishte kërkesë e Bashkimit Evropian dhe që ishte miratuar në Parlament me shumicë absolute. Pra, ky njeri ka treguar

të komandimit të Forcave të Armatosura, pra të Parlamentit, të Presidentit dhe të qeverisë, çka demonton një standard të detyrueshëm për një vend anëtar të NATO-s, siç është edhe Shqipëria. Ajo që është më shqetësuesja ka të bëjë me faktin e heqjes së kompetencës së Presidentit të Republikës të miratimit të Planit të Përhapjes të Forcave të Armatosura dhe për më tepër dhënies së kësaj kompetence Kryeministrit të vendit, çka zhbëhet monitorimi dhe kontrolli i menaxhimit të pronave të ushtrisë, një cikël i cili tashmë me projektligjin e ri mbyllet brenda qeverisë; ministër-Kryeministër ”, - deklaroi Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, në një intervistë për

Marrëdhënia e kushtëzuar presupozon jo thjesht se ne nuk votojmë në Parlament, por të bëjmë t’u bëjmë të qartë qytetarëve shqiptarë se kjo mazhorancë nuk është në rrugën e duhur

se nuk di të mbajë marrëveshje dhe është krejtësisht i papërgjegjshëm dhe për këtë arsye ne kemi kërkuar garanci nga kjo mazhorancë që nuk do të shkelë më marrëveshjet. -Disa javë më parë, kryetari i Partisë Demokratike dhe ju, si opozitë, keni vendosur të mbani një marrëdhënie të kushtëzuar me mazhorancën, ku disa procese votimi në Kuvend janë braktisur. A do të vazhdojë ky raport në ditët në vazhdim. Edi Paloka: Marrëdhënia jonë e kushtëzuar me Parlamentin lidhet me

Bujar Nishani

Ndërhyhet në kompetencat dhe të drejta kushtetuese të Presidentit të Republikës si komandant i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura”

qëndrimet që ka mbajtur mazhoranca në atë Parlament. Drejtësia e kërkesave tona për t’iu kthyer kushtetutshmërisë dhe ligjit në Parlament, janë konfirmuar edhe nga vendimet e Gjykatës Kushtetuese. Ne kemi vërtetuar para publikut dhe opinionit ndërkombëtar që kërkesat tona nuk kanë qenë thjesht fasadë, apo siç është përpjekur ndonjëherë Rama apo Meta, si tentativa për të bllokuar apo si tentativa për të krijuar idenë se ai Parlament nuk funksionon, megjithëse realisht ai Parlament nuk funksionon. Ne do të vazhdojmë të ngulim këmbë për kthimin e Parlamentit në rrugën e kushtetutshmërisë dhe të ligjit. A do ta bëjë a jo kjo mazhorancë një gjë të tillë, kjo është çështje e tyre. Ne do të këmbëngulim në qëndrimin tonë, pasi nëse Parlamenti bëhet pjesë e lojës së kësaj mazhorance për të mos zbatuar ligjin dhe Kushtetutën, atëherë nuk e di se për çfarë shteti mund të flitet në këtë vend dhe si mund të bëhet opozita pjesë e kësaj loje të shëmtuar në Parlament. Marrëdhënia e kushtëzuar presupozon jo thjesht se ne nuk votojmë në Parlament, por t’u bëjmë të qartë qytetarëve shqiptarë se kjo mazhorancë nuk është në rrugën e duhur dhe derisa të kthehet në

TV “Klan”, dhënë gazetarit Altin Janaqi. Kreu i shtetit tha se shpreson që Kuvendi i Shqipërisë nuk do ta pranojë një ndërmarrje të tillë, pasi në rast se ndodh, - tha ai, - do të jetë një hap i madh prapa për sa u takon standardeve që duhet të ketë një vend anëtar i NATO-s, siç është Shqipëria. Sipas projektligjit të ri të hartuar nga Qeveria, presidentit i hiqen 11 kompetenca për emërimin e gjeneralëve. Në lidhje me këtë çështje reagoi dje edhe PD e cila dënoi marrjen e kompetencave të presidentit nga ekzekutivi.

rrugën e duhur, ne do të mbajmë qëndrimin tonë. -Në media flitet për një draft që ende nuk është zyrtar, ku tregohen të dhëna për kushtëzimin e kompetencave të kreut të shtetit lidhur me emërimet në forcat e ushtrisë. Si e shikoni këtë lëvizje të ekzekutivit kundrejt Presidentit? Edi Paloka: Në fakt, nuk kam njohuri për këtë draft. Edhe unë nga mediat e kam mësuar, por nuk ka nevojë të shoh drafte të tilla, pasi kjo mazhorancë ia ka marrë kompetencat Presidentit. Kemi disa raste, duke filluar nga ILDKP-ja, rasti i admiralit i cili u kërkua të pushohej nga ministrja e Mbrojtjes, e cila nuk e ka atë kompetencë, pra dy raste ku kjo qeveri ia ka marrë kompetencat Presidentit pa pasur as ligj dhe as bazueshmëri në Kushtetutë. Pikërisht për këtë ne flasim çdo ditë. Kjo mazhorancë me ato të ashtuquajturat një milion shuplakat që i pëlqejnë Ramës, mendon se ka ardhur për të mbretëruar, për të sunduar dhe jo për të drejtuar dhe për të qeverisur vendin në bazë të Kushtetutës. Një milion votat, pavarësisht siç janë marrë, nuk e bëjnë Ramën pronar apo skllavopronar të këtij vendi, ato i ka marrë për të qeverisur gjithmonë në bazë të ligjit. Nëse shkel ligjin dhe Kushtetutën, ato një milion vota do t’i kthehen në një milion shuplaka dhe shkelma më vonë. -Si e cilësoni marrëdhënien mes Kryeministrit dhe kreut të SHISHit? Pak ditë më parë, Rama ka thënë se ka më shumë besim tek ministri i tij i Brendshëm. Edi Paloka: Është e ditur që Rama do t’i besojë Saimir Tahirit më shumë, sepse edhe Saimir Tahiri i beson më shumë Ramës, janë si një lolo i Nuk ka institucione të pavarura që nuk po ndiejnë përditë sulmet e kësaj mazhorance. Filloi me ILDKP-në, vazhdon me SHISH...

madh dhe një lolo i vogël që të dy kanë të njëjtin rol në atë qeveri. Nuk mund t’i them Saimir Tahirit ministër i Brendshëm. Mund t’i them thjesht një spurdhjak që nuk e di pse qëndron ende në atë karrige dhe qëndron aty, sepse ka mbështetjen e Ramës, sepse atij i duhet për të realizuar qëllimet e tij; që policinë ta mbushë me të paaftë dhe me njerëz me precedentë penalë. Për këtë Saimir Tahiri nuk lëvizet, sepse sa për rendin, janë dëshmitarë qytetarët shqiptarë se ç’po ndodh me rendin në Shqipëri. -Po thoni që ministri i Brendshëm duhet të dorëhiqet referuar situatës së fundit me rendin? Edi Paloka: Unë po them që nuk mund të konsiderohet as ministër i Brendshëm. Atë mund ta mbajë për ministër të Brendshëm Rama, por nuk besoj se ka qytetar shqiptar që të besojë se ka një ministër të Brendshëm sot në Shqipëri me këtë situatë të rendit. Sa për marrëdhëniet me shefin e Shërbimit Informativ, unë e kam deklaruar edhe para se të fillojë ky konflikt, që kështu siç e ka filluar kjo mazhorancë, do të vazhdojë ta shtrijë konfliktin me institucionet e pavarura hap pas hapi tek të gjitha institucionet. Nuk ka institucione të pavarura që nuk po ndiejnë përditë sulmet e kësaj mazhorance. Filloi me ILDKP-në, vazhdon me Presidentin, me SHISH-in, me prokurorin e Përgjithshëm, me KLD-në, pra çdo institucion i pavarur është vënën nën sulmin e kësaj mazhorance dhe me paturpësi, të gjitha dështimet e kësaj mazhorance kanë fytyrë dhe ua kalojnë këtyre institucioneve të pavarura. Njëherë akuzohet SHISH për dështimet e policisë, pastaj akuzohet Prokuroria, pastaj Gjykata e me radhë e me radhë. Asnjëherë nuk kanë faj Saimir Tahiri dhe Rama, gjithmonë kanë faj institucionet e pavarura. Kjo është pjesë e lojës së tyre dhe po e vazhduan, thjesht do të thyejnë këmbët, asgjë tjetër nuk mund të bëjnë!


4

E mërkurë, 9 prill 2014

Politikë

Vendimi

Moskompensimi i pronës nga qeveria, Strasburgu ndëshkon Shqipërinë me 8 mln euro Vendimet e Gjykatës duhet të ekzekutohen brenda një afati 3-mujor, përfitojnë 10 familje Strasburgu i lë kohë Shqipërisë për 60 çështje, në Gjykatë janë 379 padi kundër shtetit Gëzim Saliu

G

jykata për Mbrojtjen e të Drejtave të Njeriut në Strasburg penalizon shtetin shqiptar me një vlerë mbi 8 milionë euro. Në faqen e saj zyrtare, Gjykata ka zbardhur dje 10 vendime me palë shtetasit shqiptarë kundër Shqipërisë, ku qeveria është gjetur me shkelje për moskompensimin e pronave të dhëna me vendim të Agjencisë së Kthimit dhe Kompensimit të Pronave. Sipas vendimeve të hedhura në faqen e Gjykatës së Strasburgut, bëhet fjalë për kthimin dhe kompensimin e pronave për familjet Karagjozi, Koço, Shehu, Dvorani, Sallabanda, Gogo, Tartari, Okaj dhe Budina, të cilët i janë drejtuar ndër vite Gjykatës Evropiane, duke paditur shtetin shqiptar. Brenda 3 muajsh, qeveria shqiptare është detyruar t‘i ekzekutojë këto vendime, duke i kompensuar 8 kryefamiljarët, të cilëve për 17 vite nuk i është kompensuar prona, pasi ndryshe me kalimin e kohës shtohen penalitetet kundër shtetit. Vendimi Sipas vendimit të Gjykatës Evropiane të të Drejtave të Njeriut, dh-

Gjykata e Strasburgut

jetë familje shqiptare duhet të dëmshpërblehen për çështjen e pronave në vlerën e përgjithshme me 8 milionë euro nga shteti shqiptar. Avokati për çështjet e Strasburgut, Sokol Puto, i cili përfaqëson disa nga këto familje, bëri të ditur dje procedurat që do të ndjekë pala fituese, duke theksuar: “Ankuesit duhet t’i drejtohen Avokaturës së Shtetit dhe Min-

Brenda 3 muajsh, qeveria shqiptare është detyruar t‘i ekzekutojë këto vendime, duke i kompensuar 8 kryefamiljarët

istrisë së Financave për të ndjekur procedurën për ekzekutimin e vendimit dhe procedura që ndiqet në të tilla raste është një vendim i qeverisë për çështjet konkrete dhe ekzekutimi i të tilla vendimeve përgjithësisht bëhet nga fondi rezervë i qeverisë”. Ndërkohë, sa i përket kohës që ka në dispozicion qeveria shqiptare për të zbatuar vendimin e Gjykatës së Strasburgut, avokati pohon se ky afat nuk duhet të lejojë më shumë se tre muaj. “Vendimet e Gjykatës në rastin konkret duhet të ekzekutohen brenda një afati 3-mujor nga zbardhja e tyre, përndryshe, nëse ky afat kalohet, nisin të llogariten edhe penalitete të tjera ose interesa”, - nënvizoi Puto. Më tej ai bën të ditur se në Strasburg deri në fund të vitit 2012 janë depozituar 379 ankime, shumica prej tyre për moskompensimin e pronave nga shteti shqiptar. Puto sqaroi se Gjykata i ka dhënë kohë qeverisë shqiptare, që brenda disa muajve t’u ofrojë një zgjidhje 60 çështjeve, të cilat kanë të njëjtin objekt, kompensimin e pronës, në të kundërt do të penalizohet me vendim Gjykate, i cili është i detyrueshëm për t’u ekzekutuar. “Shpresoj se qeveria do të gjejë një alternativë për këtë prob-

lem, që në të kundërtën do të ketë penalitete të papërballueshme financiare për shtetin shqiptar”, - tha ai. Deri më tani janë dhënë 16 vendime kundër Shqipërisë, me vlerë mbi 9 mln euro, ku të gjitha këto penalitete që qeveria do t’u paguajë qytetarëve që fitojnë çështjet në Gjykatën e Strasburgut, paguhen nga fondi rezervë i qeverisë. Këshilli i Ministrave ka miratuar në fund të marsit ekzekutimin e 4 vendimeve “Vendimet e Gjykatës në rastin konkret duhet të ekzekutohen brenda një afati 3-mujor nga zbardhja e tyre” - tha Puto

të Gjykatës së Strasburgut në favor të katër pronarëve shqiptarë, ku këta të fundit kishin fituar çështjet e ngritura kundër shtetit shqiptar në Gjykatën Evropiane të të Drejtave të Njeriut. Në vendimin e saj, Gjykata detyron shtetin shqiptar t’u kthejë familjeve pronat e njohura me ligj, ashtu si dhe dëmshpërblimin për kostot financiare që u janë shkaktuar këtyre familjeve gjatë zvarritjes në vite të çështjeve të tyre.

Finalja më 16 maj

Tryeza e IDM-së për sigurinë

Meidani: Reforma për sektorin e sigurisë Konkurs ndërkombëtar për logon dhe duhet të bëhet mbi parimet e shtetit ligjor sloganin e promovimit të Shqipërisë Në tryezën e rrumbullakët të organizuar nga Instituti për Demokraci dhe Ndërmjetësim me temë “Monitorimi dhe vlerësimi i qeverisjes së sektorit të sigurisë në Shqipëri”, ish-presidenti i vendit, Rexhep Meidani, vlerësoi faktin se monitorimi i këtij sektori është një kontribut me vlera, jo vetëm kombëtar. Në këtë kontekst, ai vlerësoi rolin e monitorimit të institucioneve të sigurisë, duke theksuar: “Reformat e sigurisë janë një proces që të sigurojë që institucionet e sigurisë të ofrojnë siguri të efektshme për vendin dhe qytetarët, të veprojnë sipas parimit të shtetit ligjor në mbështetje të parimi të mirëqeverisjes, në respekt të të drejtave të njeriut, si dhe të japë llogari para institucioneve të zgjedhura”. Sipas Meidanit, reforma në Shqipëri në se-

Rexhep Meidani

ktorin e sigurisë kanë qenë një pjesë e rëndësishme e demokratizimit të vendit, pasi, theksoi ai, pavarësisht nga ngarkesat e politizimet e konflikteve në rajon, kanë bërë përparime dhe çoi në anëtarësimin e Shqipërisë në NATO. “Megjithatë, reforma në sektorin e sigurisë është një proces

i vazhdueshëm, pasi duhet të përshtatemi ndaj sfidave të reja të sigurisë dhe në të njëjtën kohë të mbështesim parimet e qeverisjes demokratike”. Nga ana tjetër, përfaqësuesja e IDM-së, Elona Dhambo, shtoi faktin se në axhendën e kësaj tryeze ishte edhe përfaqësimi gjinor dhe se ky kapitull përqendrohet në dy komponentë kryesorë, aksesi që kanë gratë në punë dhe mundësia e zhvillimit të karrierës. “Dy kanë qenë vitet e monitorimit, ai i 2012-ës dhe ky i sotmi 2014 dhe shihet që pjesëmarrja e grave, sidomos në forcat e armatosura janë sporadike, ndonëse pjesëmarrja e grave në total ka përmirësime, sërish mbetemi në nivele të ulëta përfaqësimi dhe në të njëjtën situatë janë dhe pjesëmarrja e minoriteteve”.

Qeveria njoftoi dje çeljen e konkursit ndërkombëtar për logon, sloganin dhe strategjinë e re të promovimit të Shqipërisë në tregun ndërkombëtar. Ministrja e Zhvillimit Urban dhe Turizmit, Eglantina Gjermeni, nëpërmjet një deklarate nga Kryeministria, bëri të ditur se kjo nismë është iniciuar nga tri ministri, ajo e drejtuar prej saj, Ministria e Zhvillimit Ekonomik dhe Sipërmarrjes si edhe Ministria e Jashtme. Sipas saj, konkursi përbën një nismë madhore për promovimin e identitetit dhe një imazhi të ri të Shqipërisë në tregun botëror, çka lindi si nevojë për t’iu përshtatur realitetit dhe përpjekjeve të qeverisë shqiptare për të rritur numrin e turistëve të huaj sido-

Eglantina Gjermeni

mos, por edhe të investimeve të huaja në vendin tonë. Gjermeni gjithashtu njoftoi se konkursi do të zhvillohet në dy faza dhe do të finalizohet më datë 16 maj, kur një juri ndërkombëtare do të përzgjedhë mes konkurrentëve logon dhe sloganin në një aktivitet të hapur.


5

E mërkurë, 9 prill 2014

Politikë

Konferenca në Bruksel

Kukan: Pa politikë konsensuale, s’ka hapa para për statusin dhe integrimin në BE Basha merr pjesë në takimin e PPE-ve. Migliori: Falë PD-së, zgjedhjet e 23 qershorit, me standarde

K

ryetari i delegacionit për Marrëdhëniet me Shqipërinë në Parlamentin Evropian, Eduard Kukan, thekson nevojën e një politike konsensuale, në mënyrë që vendi të bëjë hapa përpara në drejtim të marrjes së statusit kandidat në Bashkimin Evropian. Në fjalën e tij në konferencën e katërt “Ballkani Perëndimor: Nga stabilizimi në asocim”, organizuar në Bruksel nga grupi parlamentar i PPE-së në Parlamentin Evropian, Kukan theksoi se një situatë politike e qetë dhe e qëndrueshme do të ndikonte pozitivisht në rrugëtimin evropian të Shqipërisë. “Pa një politikë konsensuale, pa vendosur një vijimësi të një situate politike të qetë, stabile e të qëndrueshme e Në takimin e PPE-së mori pjesë edhe kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha

konsensuale nuk ka hapa përpara për status dhe ecjen e mëtejshme me integrimin e vendit”, - deklaroi Kukan. Nga ana tjetër, eurodeputeti theksoi se vendet e Ballkanit Perëndimor janë vetëm një hap larg BE-së dhe nuk duhen lënë prapa apo izoluar. “Ne jemi të përgatitur t’i ndihmojmë dhe t’u ofrojmë mbështetje këtyre vende në këtë rrugë”, - tha ai. Ndërkohë, kryetari i grupit të PPE-së në Parlamentin Evropian, Joseph Daul, nënvizoi se e ardhmja e rajonit është në Bash-

kimin Evropian. “E ardhmja e rajonit të Ballkanit është në BE. Në Evropën e vlerave të përbashkëta të lirisë dhe demokracisë, vlerave të përbashkëta të paqes, bashkëpunimit, prosperitetit të përbashkët, interesave të përbashkëta”, - theksoi Daul. Basha Në konferencën e katërt “Ballkani Perëndimor: Nga stabilizimi në asocim”, organizuar në Bruksel nga grupi parlamentar i PPE-së në Parlamentin Evropian, mori pjesë edhe kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Në këtë konferencë u diskutua me liderë politikë nga vendet e rajonit për situatën aktuale në Ballkanin Perëndimor dhe perspektivën e secilit vend për anëtarësim në BE. Konferenca drejtohej nga Joseph Daul, kryetar i grupit të PPE-së në Parlamentin Evropian dhe President i PPE-së. Ndër diskutantët kryesorë ishin Eduard Kukan, kryetar i delegacionit për Marrëdhëniet me Shqipërinë, Bonjë-Hercegovinën, Serbinë, Malin e Zi dhe Kosovën në Parlamentin Evropian, Riccardo Migliori, këshilltar i posaçëm dhe ish-kryetari i Asamblesë të OSBE-së, zv.kryetar i grupit të PPE-së në Parlamentin Evropian Gunnar Hokmark etj. Në fjalën e tij, këshilltari i posaçëm Riccardo Migliori ka vlerësuar kontributin e Partisë Demokratike në zgjedhjet e 23 qershorit. “Falë PD-së, zgjedhjet e vitit 2013 në Shqipëri, kanë qenë më demokratike dhe më të mira”, - theksoi ai.

Eduard Kukan

Edi Rama gjatë intervistës

Intervista

“Lazarati”, Rama: Pse ende s’jemi gati për legalizimin e hashashit Emisioni në “RAI 1” trajton problemin e drogës në Lazarat, Tahiri: Jo operacion policor. Rrëfimi i 70-vjeçarit që paguhet 10 euro në ditë dhe skafistit që merr 200 euro për çdo kilogram Gëzim Saliu

N

ë një intervistë për emisionin “Porta a Porta” në “RAI 1”, i cili ka trajtuar problemin e drogës që nga fshati i Lazaratit vërshon drejt Evropës, Kryeministri Rama deklaroi se trajtimi i çështjes së legalizimit të marijuanës nuk i takon Shqipërisë. I pyetur nga gazetari italian, i cili zhvilloi një reportazh të gjerë me punonjës policie si edhe banorë të fshatit, kreu i qeverisë theksoi: “Legalizimi i marijuanës është një diskutim të cilin do të preferoja të mos e bëja. Pastaj nuk i takon Shqipërisë të shkojë më tutje, të marrë një vendim të tillë, kur çështja e legalizimit të marijuanës mbetet ende një temë e hapur në vende më të zhvilluara se ne në BE. Për momentin jemi të përqendruar tërësisht në një luftë pa tolerancë dhe kompromis kundër krimit të organizuar dhe çdo lloj trafiku”. Ndërkohë, pyetjes se çfarë kërkon qeveria shqiptare nga Italia, Rama pohoi: “Duhet një bashkëpunim më i afërt i policive dhe strukturave të rendit publik, por edhe të atyre sociale për të luftuar krimin e organizuar”. Sipas kreut të qeverisë, ka shumë punë për të bërë në nivelin evropian për Mesdheun nga Evropa. “Ju në Itali keni ende problem pasi vijnë shumë emigrantë nga të gjitha anët dhe siguria e deteve është e lidhur me

një fakt shumë të thjeshtë, duhet të shkojmë përtej atyre gjërave që jemi mësuar të bëjmë, pasi Evropa e gjitha ecën me hap të ngadaltë, problemet rriten me shpejtësi”, - deklaroi Rama për “Porta a Porta”. Po ashtu, korrespondenti i emisionit të drejtuar nga gazetari i njohur italian Bruno Vespa, zhvilloi një intervistë edhe me ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri, i cili theksoi se Lazarati nuk duhet luftuar, por duhet shpëtuar. “Një operacion policor nuk mjafton, sepse duhet menduar për të nesërmen. E rëndësishme është gjetja e mjeteve për zhvillimin ekonomik e shoqëror”. Reportazhi Në emisionin e dy netëve më parë të “RAI 1”-s, në qendër të tematikës ka

“Duhet një bashkëpunim më i afërt i policive dhe strukturave të rendit... ...publik, por edhe të atyre sociale për të luftuar krimin e organizuar”

qenë problemi i drogës së Lazaratit që vërshon drejt Italisë dhe Evropës, kryesisht përmes kanalit të Otrantos. Gazetari gjatë vizitës në Shqipëri udhëtoi edhe drejt Lazaratit dhe është futur edhe në fshat. Ai intervistoi kryetarin e Komunës së Lazaratit, i cili pohoi se e dinte se në fshatin e tij kultivohej marijuana, por shtoi se kjo ishte rruga e vetme për të jetuar dhe për të rritur fëmijët. “E di që në fshatin tim ka shumë marijuanë, por nuk e di ku shkon. Bashkëfshatarët e mi janë të detyruar të kultivojnë drogën për të rritur fëmijët. Po përpiqemi të gjejmë mundësi të reja ekonomike”, - tha Aliko. Personat e tjerë të takuar nga gazetari italian gjithashtu pranuan hapur se merren me kultivimin dhe trafikimin e drogës. Ndër ta ishte një 70-vjeçar, i cili prej 10 vitesh paguhej 10 euro në ditë për të mbjellë kanabis. Ndërsa një skafist rrëfeu se në vend të klandestinëve tani sjell në brigjet italiane drogë dhe se i paguajnë 200 euro për çdo kilogram. Emisioni “Porta a Porta” bëri të ditura edhe shifrat e policisë lidhur me marijuanën në Lazarat. Në këtë fshat gjenden 350 mijë rrënjë kanabis në 320 hektarë tokë, ku 90% e familjeve në Lazarat merret me kultivimin e marijuanës dhe çdo familje prodhon rreth një ton drogë në vit, çdo kg marijuanë shitet për 300 euro. Ndërkohë, të ardhurat nga tregtia e marijuanës dhe substancave të tjera të ndaluara arrijnë në rreth 4 miliardë euro në vit, që do të thotë gjysma e PBB-së së Shqipërisë.


6

E mërkurë, 9 prill 2014

Politikë

Komisioni hetimor për lëvizjet në polici

Si u bënë zëvendësimet e drejtorëve të policisë Opozita: Rezulton se të gjithë shefat e komisariateve në vend janë dy grade me poshtë nga sa parashikon ligji Florenc Drizari Komisioni hetimor “Për kontrollin e zbatimit të legjislacionit në fuqi gjatë procesit të lëvizjeve të burimeve njerëzore në Policinë e Shtetit” zhvilloi dje seancën e dytë dëgjimore me funksionarët e policisë, por edhe me ata që janë shkarkuar me ndërrimin e pushtetit. Në Komisionin Hetimor dhanë dëshmitë e tyre zv.drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Sokol Bizhga, ish-zv.drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit për rendin dhe sigurinë publike, Muhamet Rrumbullaku. Gjatë seancës dëgjimore, Sokol Bizhga deklaroi se ka pasur gradën për të përfituar postin. “Kisha gradën “kryekomisar” para se të merrja detyrën, në vitin 19992006 isha drejtor i parë me gradë ekuivalente. Në mënyrë të paligjshme më kanë hequr 2 grada në 2006. Kam karrierë 20-vjeçare në polici, jam plagosur në detyrë. Nëse ka shkelje në emërimin tim, largohem nga detyra, jo nga policia”, - përfundon fjalën e tij z. Bizhga. Anëtarët e djathtë në komisionin hetimor vlerësua se “rezulton se të gjithë shefat e komisariateve në vend, janë dy grada më poshtë nga sa parashikon ligji, për rastet kur një oficer policie emërohet shef komisariati. Sipas ligjit ata duhet të kenë gradën “kryekomisar” dhe rezulton se janë nënkomisar. Sipas tyre edhe vetë nëndrejtori i Policisë, Bizhga, sipas ligjit duhej të ketë gradën drejtues i parë për të ushtruar këtë detyrë, në fakt është dy grada më poshtë, dhe ka gradën e kryekomisarit. “Madje është me masë disiplinore, dhe masa disiplinore ndaj tij ka qenë që për një vit të mos rritej në gradë”. Më pas në komision mori fjalën ish-zv.drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Muhamet Rrumbullaku, i cili theksoi se nuk ka shkelur asnjë pikë të ligjit ku parashikohet lir-

Komisioni Hetimor për Policinë

Burgaj e Didi raportojnë para deputetëve Anëtarët e djathtë në komisionin hetimor vlerësuan se “rezulton se të gjithë shefat e komisariateve në vend, janë dy grada më poshtë nga sa parashikon ligji, për rastet kur një oficer policie emërohet shef komisariati”

Komisioni Hetimor Parlamentar për emërimet në Policinë e Shtetit zhvilloi dy ditë më parë seanca maratonë pyetjesh me ish-drejtues të lartë të Policisë së Shtetit si dhe me funksionarët në detyrë të këtyre strukturave. Ish-drejtoi i Përgjithshëm i Policisë, Hysni Burgaj, dhe drejtori aktual, Artan Didi, iu përgjigjën pyetjeve të deputetëve lidhur me emërimet në forcat blu dhe shkarkimet e disa prej drejtorëve të policisë. “Kjo nismë u gjykua dhe për lëvizjet në Policinë e Shtetit. Ndaj kam rënë pjesërisht dakord për zëvendësimin e punonjësve të Drejtorisë së Studimeve Strategjike pranë Policisë së Shtetit dhe në imi i tij nga ky post. “M’u ndërpre mandati im. Lirimi im nga detyra duhet të bëhet vetëm në zbatim të ligjit, bazuar pikërisht në nenin numër 24 të ligjit për Policinë e Shtetit. Unë kam 26 vjet karrierë

Akademinë e Rendit Publik. Këto ishin lëvizje paralele ku nuk mund të shkonin përveç personave që janë emëruar, pasoi ata kishin përvojën e duhur”, - ka thënë Burgaj në Komisionin Hetimor. Në raportimin e Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit, Artan Didi, deputetët e opozitës përqendruan pyetjet tek emërimi i tij në krye të kësaj strukture dhe tek lëvizjet e fundit në polici, ndërsa deputetët e mazhorancës vunë theksin tek plotësimi i kritereve tek personat që kishin qenë në krye të drejtorive të policisë së qarqe të vendit në kohën kur qeverisje te djathta. në polici në pozicione të ndryshme”. Largimi im është bërë me urdhër nga Ministria e Brendshme, e komunikuar gojarisht nga ish-drejtori i Policisë, z. Hysni Burgaj dhe e pranuar vullnetarisht nga unë”.

Në lidhje me emërimet në polici, Rrumbullaku tha se për ndryshimet në polici janë ngritur grupe pune Në lidhje me emërimet në polici, Rrumbullaku tha se për ndryshimet në polici janë ngritur grupe pune. “Unë nuk kam qenë pjesë e grupit të ristrukturimit, nuk më është kërkuar firma për asnjë lloj urdhri. Në departamentin e Sigurisë Publike nuk pati ndryshime. Nuk më ka kërkuar njeri mendim për ndryshimet”, - theksoi Rrumbullaku. Gjithashtu, në Komision dëshmuan dhe shefat e komisariateve të kryeqytetit. Pas një ndërprerjeje, mbledhja e Komisionit Hetimor rinisi sërish në orën 17:00 për të vijuar me punonjës të tjerë që janë në detyrë dhe të atyre që nuk janë më pjesë e Policisë së Shtetit.

“Pasuritë”, 7 politikanë nën hetim, kritikohen vonesat e Prokurorisë Komisioni për Sigurinë Kombëtare zhvilloi dje seancë dëgjimore mbi raportin e Drejtorisë së Përgjithshme të Parandalimit të Pastrimit të Parave për periudhën janar 2013-dhjetor 2013. Drejtori i Drejtorisë së Përgjithshme të Parandalimit të Pastrimit të Parave, Genti Gazheli, raportoi mbi punën e kryer nga institucioni i drejtuar prej tij, duke deklaruar se ka një rritje të numrit të dyshuarve dhe se brenda tre muajve të parë të këtij viti është

kryer një sasi e pune e barasvlershme me gjithë vitin 2013. “Kemi një rritje të numrit të dyshuarve, sidomos nga muaji nëntor e sipër. Viti 2013 është karakterizuar nga një efikasitet i ulët, po të shohim shifrat gjatë vitit 2012 kemi pasur 22 raste të denoncuara, në vitin 2013 kemi pasur 23 raste të denoncuara dhe në vetëm tre muajt e parë të 2014ës kemi pasur 20 raste të denoncuara, pra kjo tregon se bren-

da tre muajve të parë të këtij viti është kryer një sasi e pune e barasvlershme me gjithë vitin 2013”, - u shpreh Gazheli. Sipas Gazhelit, objekt i punës së institucionit që ai drejton, janë edhe politikanët. “Ka vonesa të paarsyeshme nga prokuroria që çojnë edhe shuarjen e çështjes. Kemi 7 politikanë të për të cilët po hetohen që prej vitit të shkuar, ndërsa sa i takon terrorizmit, siç të gjithë e dini aksioni i kryer nga policia pak javë

Komisioni i Sigurisë

më parë erdhi falë një bashkëpunimi të fortë të të gjithë institucioneve ligjzbatuese përfshirë edhe ne, por ka problemet të tilla”, - deklaroi Gazheli. Drejtori i Drejtorisë së Parandalimit të Pastrimit të Parave shtoi se pavarësisht vullnetit të mirë që mund të kenë drejtuesit e këtij institucioni, problematika kryesore mbetet ngadalësia e punës së prokurorisë, që çon në pushimin e çështjeve.


7

E mërkurë, 9 prill 2014

Kronikë

Vendimi

Plagosi në bark picierin se nuk i bëri në kohë porosinë, dënohet 2.4 vjet burg Gjyqi / I pandehuri Lleshi shpreh pendesë para Gjykatës, i ulet një e treta e dënimit nga gjykimi i shkurtuar Sonila Mesareja

D

y vjet e katër muaj burg do t’i duhet të vuajë një 28-vjeçari për padurimin e tij në marrjen e porosisë së bërë në një piceri. Ai plagosi picierin, njëkohësisht edhe pronar i këtij biznesi, ndërsa më herët e ka sharë dhe fyer atë në telefon pasi iu komunikua se porosia donte edhe 5 minuta të bëhej gati. Gjykata e Tiranës e ka dënuar me 3 vjet e 6 muaj burg të pandehurin Eglantin Lleshi, me origjinë nga Librazhdi dhe banues në Tiranë, pasi ka plagosur me thikë në bark pronarin e një picerie në Qesarakë të Tiranës. Por, në aplikim të gjykimit të shkurtuar, të pandehurit i ulet një e treta e dënimit, duke u dënuar përfundimisht me 2 vjet e katër muaj burg. I riu, baba i një fëmije, është shprehur i penduar para Gjykatës për veprimin e kryer, ndërsa ka shpjeguar edhe si ka ndodhur ngjarja. Ndërkohë që në dosje janë adminis-

truar edhe dëshmitë e të dëmtuarit, vëllait dhe dajës së tij, të cilët kanë qenë pjesë e debatit. Akuza Sipas vendimit të Gjykatës, në datën 12.10.2013, policia është njoftuar se në orën 22.10, në rrugën “Muhamed Deliu”, Qesarakë, si pasojë e një konflikti të lindur midis shtetasit Fat-

I riu, baba i një fëmije, është shprehur i penduar para Gjykatës për veprimin e kryer bardh Haka dhe Eglantin Lleshi, ka mbetur i plagosur shtetasi Fatbardh Haka, i cili është dërguar për ndihmë mjekësore në Spitalin Ushtarak Tiranë. Menjëherë në vendin e ngjarjes kanë shkuar shërbimet e policisë gjyqësore dhe gjatë këqyrjes së vendit të

Foto ilustruese

ngjarjes, prej oficerit të Policisë Gjyqësore është fiksuar dhe marrë me cilësinë e provës materiale një thikë, e cila dyshohej të ishte mjeti i përdorur prej autorit në kryerjen e veprës penale. Pas përfundimit të këqyrjes së vendit të ngjarjes dhe në momentin që i dëmtuari ka qenë në gjendje për të folur, i është marrë dëshmia rreth ngjarjes. I dëmtuari Haka ka shpjeguar se më datën 12.10.2013, ka qenë duke punuar në lokalin që ka në pronësi, piceri në afërsi të bar “Xhulianos”, kur e ka marrë në telefon i pandehuri Eglantin Lleshi, i cili ka porositur 2 sanduiç. Pas rreth 10 minutash e ka marrë përsëri në telefon Eglantini dhe i ka thënë nëse e kishte bërë gati porosinë dhe ai i është përgjigjur se për 5 minuta do t’i bënte gati. Pas disa minutash, i pandehuri e ka marrë sërish në telefon dhe ka nisur ta fyejë dhe më pas

Akuza I pandehuri Eglantin Lleshi akuzohet për kryerjen e veprës penale “Plagosje e rëndë me dashje” në dëm të shtetasit Fatbardh Haka

Padurimi në bërjen gati të 2 sanduiçëve nga ana e të pandehurit e ka çuar këtë të... ...fundit në përplasjen verbale dhe më pas goditjen me thikë të Fatbardh Hakës

edhe ai ia ka kthyer fyerjen me fjalë fyese. Më pas, brenda pak minutave, i pandehuri Eglantin Lleshi ka shkuar tek piceria dhe e ka goditur me shpullë Fatbardhin, por ai nuk ka dashur konfliktohej duke i thënë se në lokal kishte edhe persona të tjerë. Në momentin që aty kanë ardhur shtetasit Gugash Shameti, daja i të dëmtuarit dhe Ilmi Haka, vëllai i të dëmtuarit, ata kanë nisur të grinden me shtetasin Eglantin Lleshi dhe ky në një moment ka marrë thikën e picerisë dhe ka goditur me të në bark Fatbardhin dhe më pas është larguar me shpejtësi. Të njëjtin mekanizëm të ngjarjes kanë shpjeguar në deklarimet e dhëna në lidhje me këtë fakt edhe shtetasit Gugash Shameti dhe Ilmi Haka. Menjëherë është bërë arrestimi i Lleshit, i cili ka shprehur pendesë për veprimin e kryer ndaj të dëmtuarit Haka.

Tiranë

Dhunon kunatin se erdhi i dehur në shtëpi, dënohet 4 muaj burg Një i ri është dënuar nga Gjykata se dhunoi kunatin, burrin e motrës, pasi ky i fundit kishte ardhur i dehur në banesë dhe vazhdonte të kërkonte të pinte derisa nisi të konfliktohej. Ka qenë vetë i pandehuri Florian Shabanaj që ka lajmëruar policinë për një plagosje me thikë te rr. “Besim Alla”, tek pallatet e reja, në katin e tetë. Fillimisht i pandehuri u ka thënë punonjësve të policisë së se kunati i tij, burri i motrës Urim Dajçi, pas një grindjeje në familje, ka plagosur veten me thikë në shpatull. Por më pas është zbuluar e vërteta, se nuk kishim të bënim me vetëpla-

gosje por me plagosje. I dëmtuari është gjetur i plagosur në shpatull në gjendje të rënduar nga alkooli. Në kuadër të hetimit të çështjes, nga pyetja e të shoqëruarit Florian Shabanaj, u mësua se atë natë, në shtëpinë e motrës së tij Nazmies, ku ai kishte shkuar si vizitor, ka ndodhur një grindje mes burrit të motrës së tij, të dëmtuarit Urim Dajçi dhe motrës, për motive banale. Si shkak, i pandehuri ka përmendur faktin se Urimi pi alkool dhe luan bixhoz lekët e familjes, duke lënë motrën dhe fëmijën e tyre pa asnjë të ardhur. I pandehurit Florian Shabanaj ka ndërhyrë për të shuar de-

Foto ilustruese

batin mes motrës dhe burrit të saj, por duke parë gjendjen e rënduar të Urimit dhe veprimet e tij, në një moment ka marrë një thikë kuzhine

dhe me të e ka goditur një herë në shpatull Urim Dajçin (burri i motrës së tij), duke e plagosur atë. Pas këtij momenti, i pandehuri ka marrë motrën dhe nipin e tij 2 vjeç, dhe i ka dërguar në shtëpinë e prindërve të tyre në fshatin Gropaj, Tiranë, me ndihmën edhe të vëllait tjetër Emirion Shabanaj. Më pas është kthyer përsëri në banesën e të motrës dhe kunatit të tij, ku ka njoftuar dhe policinë dhe ka pritur deri në ardhjen e tyre në banesë. Lidhur me këtë ngjarje ka dëshmuar edhe vetë gruaja e të dhunuarit, Nazmije Dajçi, e cila është shprehur se me bashkëshortin, Urimin,

prej kohësh kishin mosmarrëveshje për shkak se ai i harxhon lekët duke pirë alkool dhe duke luajtur kumar. Pasditen kur ka ndodhur ngjarja, Urimi ka shkuar në banesë i pirë dhe ka kërkuar përsëri të pijë dhe të grindet me vëllain e saj Florianin, që kishte ardhur atë natë për të bujtur aty. Floriani ka ndërhyrë për të shuar sherrin, derisa në një moment, ai ka marrë një thikë nga tavolina dhe me të ka goditur Urimin në shpatull. Me ndërhyrjen e Nazmies, sherri është shuar dhe më pas, ajo bashkë me vëllain dhe djalin e mitur është larguar nga shtëpia për në shtëpinë e prindërve të saj.


8

E mërkurë, 9 prill 2014

Kronikë

Vrasja në burg

Vrima me thikë në kokën e Ilia Karelit Rrëfimi i kushëririt: U tmerrova kur pashë kufomën, i janë shkëputur tendinat e duarve, trupi peshonte 5 kile Artur Braka tregon se kanë humbur besimin tek drejtësia greke: Do të ndjekim gjyqin në Greqi sisë ligjore të kryeqytetit thuhet se Ilia Karelit i mungon zemra. Por krahas kësaj masakre nuk e kuptoj pse i ishin hequr edhe tendinat e duarve. Ne jemi të tronditur nga kjo ngjarje dhe me thënë të drejtën i kemi humbur shpresat se drejtësia greke do të zbardhë të vërtetën dhe do të ndëshkojë autorët. Nuk e di se çfarë do ndodhë më tutje me hetimet dhe gjyqin. Për sa i përket ndihmës nga shteti shqiptar, i vetmi kontakt imi ka qenë me konsullin shqiptar të Selanikut. Ai na udhëzoi që të merrnin sa më shpejt trupin dhe të largoheshin, pasi nuk kisha të njëjtin mbiemër me Kudretin dhe mund të më hapnin probleme. I vetmi person që ka ardhur të na takojë është Avokati i Popullit. Kanë ardhur ekspertë të kriminalistikës dhe mjekësisë ligjore, të cilët ribënë autopsinë e kufomës dhe ishin ata që vunë re se Kudretit i mungonte zemra. Kaq kanë ardhur dhe askush tjetër. Ndërkohë, për vras-

Anxhela Tato

I

lia Kareli ka vrima në kokë dhe në pjesë të tjera të trupit, të cilat dyshohet se i janë bërë me thikë nga gardianët në qelinë “frigorifer”. Kushëriri Artur Braka, i cili është personi që ka vajtur në Greqi për të tërhequr trupin, rrëfen se janë tmerruar kur kanë parë kufomën. Kudret Kumes (Ilia Kareli) i kanë hequr tendinat e duarve gjatë dhunimit dhe trupi i tij i ngjasonte një fëmije 10 vjeç sesa një burri të bëshëm. I pyetur nëse ka besim tek autoritetet greke, Artur Braka rrëfen se me këtë ngjarje familjarët kanë humbur shpresën se krimi do të zbardhet dhe autorët do të dënohen. Më tej tregon se konsulli shqiptar i ka udhëzuar që të merrnin sa më shpejt kufomën e Kumes, pasi mund t’i hapeshin probleme, për shkak të mospërputhjes së mbiemrit të Brakës me Kumen. Ndërsa tregon se vrasja e Ilia Karelit ka ndërgjegjësuar edhe shumë shtetas shqiptarë, të cilët kanë fëmijët në qelitë helene. Një ndër personat pjesëmarrës në ceremoninë mortore ishte nëna e djalit që ngriti flamurin shqiptar në qendër të Athinës dhe u ekzekutua. I pyetur në lidhje me interesimin nga shteti shqiptar, Artur Braka tregon se i vetmi person që ka kontaktuar me ta është Avokati i Popullit dhe është habitur nga qëndrimi i qeveritarëve. Ai rrëfen se kushëriri i tij është dhunuar vazhdimisht nga gardiani që u vra dhe kjo arsye bashkë me mosdhënien e lejes për të takuar nënën e kanë nxitur që të kryejë vrasjen, ndonëse familjarët shprehin keqardhje për vdekjen e gardianit. Në fund të bisedës, Artur Braka bën thirrje që të zbardhet kjo ngjarje, të ndëshkohen personat dhe të zbulohet se cila ishte arsyeja që detyroi Ilia Karelin të vriste gardianin grek.

Ilia Kareli

Gjatë komunikimeve Kudreti thoshte se gardiani grek e dhunonte herë pas here. Ai vrau një person dhe duhet të ndëshkohej, jo ta masakronin barbarisht

Dëshmia “Unë jam një ndër personat që vajta në Greqi për të tërhequr trupin e kushëririt tim. Kur kemi hapur arkivolin, jemi tmerruar nga ajo që kemi

parë. Janë shumë tronditëse dhe makabre plagët e pafundme dhe shenjat e torturave që ai kishte. Ishte një skenë e llahtarshme. Kudretit i kanë plasur syrin e majtë dhe në kokë kishte shumë vrima. Ai kishte shenja shpimesh te barku, te shpatullat, poshtë këmbëve. Kam dyshimin se këto vrima i janë bërë në trup nga përdorimi i thikës, por nuk mund ta them me përgjegjësi të plotë. Kushëririn e kanë torturuar duke i hequr thonjtë e këmbëve dhe të duarve, pasi nuk i kishte. Pra, trupi i tij është një masakër e vërtetë dhe jemi ende të shokuar nga ajo që kemi parë. Është hera e parë në jetën time që unë shikoj një makabritet të tillë në këtë formë. Trupi i Kudretit nuk besoj se peshonte më shumë sesa 5 kile. Ai ka pasur një fizik të fuqishëm dhe ngjasonte si një fëmijë 10 vjeç. U hodhën shumë dyshime për çështjen e mungesës së zemrës dhe ky është një fakt i vërtetë. Në ekspertizën e mjekë-

“Është hera e parë në jetën time që unë shikoj një makabritet të tillë në këtë formë” dëshmoi kushëriri

jen e Kudretit janë sensibilizuar shumë persona. Në varrimin e tij, kanë ardhur persona nga qytete të ndryshme të Shqipërisë, si Shkodra, Saranda, Vlora, Durrësi e të tjerë. Ka qenë edhe nëna e atij djalit nga Lezha, që ngriti flamurin në Athinë dhe e vranë. Apeli ynë është të vihet drejtësia. Ne kërkojmë që personat që vranë Karelin të ndëshkohen nga ligji. Ne kërkojmë që të dimë pse Kudreti u detyrua që të kryente vrasjen dhe situata të degradonte në këtë makabritet. Kudreti vrau një njeri, që është djalë nëne, por më mirë ta kishin dënuar me burg dhe jo t’i merrnin jetën në këtë mënyrë çnjerëzore. Gjatë komunikimeve Kudreti ka thënë se ky gardiani e rrihte dhe e dhunonte padrejtësisht. I sosi durimi dhe u detyrua të bënte vrasjen. E vetmja gjë që donte, ishte të takonte nënën dhe leja nuk iu dha shumë herë”.

Gjirokastër

Përplasi me makinë policin, arrestohet drejtuesi i automjetit Një shtetas në Gjirokastër është arrestuar ditën e djeshme, pasi jo vetëm shkeli rregullat e qarkullimit rrugor, por edhe përplasi me parakolpin e makinës policin rrugor. Roland Çomo u ndalua nga polici, për shkak të shkeljes së rregullave të drejtimit të mjetit, por ai ka goditur me makinë punonjësin e policisë. Goditja e policit dyshohet se ka qenë e qëllimshme. Ndërkaq, mësohet se punonjësi i policisë është dërguar në spital për të marrë ndihmën e nevojshme mjekësore, por fatmirësisht nuk ka marrë dëmtime të rënda. Shtetasi Roland Çomo është shoqëruar në komisariatin e Gjirokastrës, ndërsa materialet i kaluar Prokurorisë së rrethit për procedim të mëtejshëm.

Dibër

Kapet me municione, pranga Kristjan Licës Një shtetas është arrestuar në Dibër, pasi iu gjet një sasi municioni luftarak. Pas kontrollit të ushtruar, shtetasit Kristjan Lica iu gjetën 20 pushkë dhe një sasi municioni luftarak. Arrestimi i Licës nga policia u bë i mundur në orët e para të mëngjesit. Ndërkaq, materialet i kaluan Prokurorisë së rrethit për procedim të mëtejshëm penal.

Greqi

Merr leje nga burgu, në kërkim i dënuari shqiptar Merr 9 ditë lejë nga burgu, por nuk kthehet në datën e caktuar. Ka ndodhur në Greqi, disa ditë më parë, kur Besnik Ndreka nuk është paraqitur në burg, ndërsa policia ka dhënë alarmin ditën e djeshme. Sipas tyre, i larguari nga ven-

di i dënimit në Malandrino është shqiptari 40-vjeçar, Besnik Ndreka. Ndreka kishte marrë leje 9-ditore, nga data 20 mars dhe duhej të kthehej në datën 29 mars 2014, por edhe dje në datën 8 prill ai nuk është kthyer në qeli. Autoritetet e

burgut të Malandrinos kanë bërë të ditur se ai kishte dhënë një adresë në Halkidas, por në fakt është zhdukur. Për policinë greke, shqiptari Ndreka është një gangster i dënuar për grabitje me armë dhe, sipas tyre, është i rrezikshëm. Kjo

ishte hera e katërt që ai ka marrë leje, ndërsa tri herët e tjera ishte rikthyer në burg. Policia ka kërkuar edhe ndihmën e policive të rajoneve të tjera në Greqi për arrestimin e 40-vjeçarit nga Shqipëria që, sipas tyre, është i rrezikshëm.

Burgu i Malandrinos


9

E mërkurë, 9 prill 2014

Kronikë Malësi e Madhe Vrasja për një shikim, arrestohet autori Marjan Lepri

Marjan Lepuri, autori i vrasjes me thikë të 18-vjeçarit Kristian Kaçaj dhe plagosjes së kushëririt tij Mirash Kaçaj, është prangosur dje gjatë një aksioni nga uniformat blu të Shkodrës. Burime nga policia e qytetit verior kanë bërë të ditur se autori i dyshuar i këtij krimi u arrestua në afërsi të banesës së tij në fshatin Bajzë të Malësisë së Madhe. Dy net më parë, Marjan Lepuri pas një konflikti verbal, “se pse e shikonin”, qëlloi me thikë në drejtim të dy kushërinjve Kaçaj. Nga dëshmitarët mësohet se konflikti ka nisur mes Marjan Lep-

rit dhe Mirash Kaçajt, duke degraduar në konfrontim fizik. Autori ka nxjerrë thikën dhe në këto momente është futur mes të dyja palëve Kristjan Kaçaj, i cili është goditur disa herë me thikë në kraharor, gjoks dhe stomak. Pas sulmit ndaj 18-vjeçarit Lepri i është sulur shënjestrës së tij, të cilin e ka lënë të plagosur rëndë në tokë. Kanë qenë dëshmitarët, të cilët u kanë ardhur në ndihmë dy djemve, duke njoftuar forcat e policisë. Një ambulancë ka marrë dy të plagosurit, duke i transportuar për në spital. Ndonëse ndihmës së dhënë nga mjekët plagët

Vendi ku ndodhi vrasja

e goditjeve ishin shumë të thella dhe kishin prekur organet jetike, duke i shkaktuar hemorragji të brendshme viktimës. Brenda pak minutave

Ekskursioni në Shpellën e Pëllumbasit

Vlorë

Grabitet banesa e biznesmenit, 3 persona qëlluan në ajër

10 ditë kërkime, gjendet në një guvë trupi i Erjon Alizotit Polumbarët dhe RENEA zbuluan trupin 20 metra larg vendit ku rrëshqiti 18-vjeçari, pritet ekspertiza. Nën procedim penal organizatori për moskrijim sigurie, viktima dhe i mbijetuari u afruan te kanionet për të bërë foto Anxhela Tato

G

jendet trupi i pajetë i Erjon Alizotit, i cili ra në kanionet e lumit Erzen pasditen e 30 marsit. Trupi i 18-vjeçarit Erjon Alizoti u gjet nga polumbarët dhe forcat RENEA në një guvë rreth 20 metra larg vendit ku ai u rrëzua dhe do t’i nënshtrohet ekspertizës në morg. I riu bashkë me grupin mbi 50 veta ishin organizuar në rrjetin social “Facebook” nga “Rrjeti i Vullnetarëve Shqiptarë”. Erjoni u rrëzua bashkë me një djalë tjetër, Daniel Spahiu, i cili fatmirësisht arriti të shpëtohej nga pjesëtarët e tjerë të grupit. Policia procedoi penalisht organizatorët e këtij ekskursioni për moskrijimin e kushteve të sigurisë e grupit të të rinjve. Në kërkimet për gjetjen e Erjonit u përfshinë edhe familjarë, miq, shokë dhe vetë personi që ka qenë dëshmitari kryesor, i cili prej tri ditësh ka qenë së bashku me policinë, të cilët i ka orientuar rreth kërkimeve duke kërkuar edhe vetë për të gjetur trupin e pajetë të shokut të tij. Një prej organizatorëve të ekskursionit, Ilia Gërdupi, i cili pas ngjarjes dha dëshminë e tij në polici, rrëfeu për itinerarin dhe momentin kur u vu re mungesa e Erjonit. Grupi ishte nisur prej mëngjesit të 30 marsit nga Rruga e Elbasanit me dy autobusë deri në Komunën e Bërzhitës. Më tej të rinjtë kanë ecur në këmbë drejt Shpellës së Pëllumbasit, por Erjoni bashkë me disa të rinj të tjerë, pavarësisht se sipas organizatorëve u tha që terreni ishte i vështirë, morën rrugën për të vizituar kanionet e Erzenit, aty ku u gjet edhe trupi i pajetë i të riut.

Erjon Alizoti

Rrëfimi i të mbijetuarit “Ne u shkëputëm nga grupi për të bërë foto dhe u afruam tek lumi për të larë duart. Aty terreni ishte i rrëshqitshëm dhe kishte myshqe. Na shkau këmba dhe u rrëzuam të dy bashkë, por s’e përcaktoj dot se kush ra i pari. Ramë të dy në

14

“vjet shokë kemi qenë me Erjonin. Sot isha në vendin e ngjarjes dhe më pas në shtëpinë e tij” - rrëfen i mbijetuari

ujë dhe nuk arrija të shikoja dot asgjë, isha i trembur. Jam kapur pas një shkëmbi dhe më hodhën një litar, më shpëtuan. Nuk shikoja dot për Erjonin, pasi rrjedha e lumit ishte e fortë dhe nuk e po merrja vesh ç’po ndodhte. Kam dëshmuar në polici dhe i kam treguar vendin ku ishim. Sot isha në

vendin e ngjarjes dhe më pas në shtëpinë e Erjonit. Shpresoj që ai të jetë gjallë, ne jemi shokë fëmijërie prej 14 vjetësh tashmë”. Organizatori Pas dëshmisë së dhënë në komisariat, Ili Gërdupi, organizatori i ekskursionit, mohon kategorikisht faktin se ndodhej në vendin ku ranë dy të rinjtë, teksa rrëfen edhe çastin kur grupi i dytë është ndarë. Gjithashtu, 18-vjeçari në deklaratën e tij të dhënë në ambientet e komisariatit nr. 1, pas dhënies së dëshmisë, është lënë i lirë dhe mohon se ai është shoqëruar në polici. “U komunikova që të bashkoheshin me ne, por nuk na dëgjuan. Përgjegjësia ime qëndron vetëm në instruktimet dhe këshillat që u japim atyre që na bashkohen, por nuk mund të marrim dot përsipër lëvizjet dhe dëshirat e të gjithëve”, - mësohet të ketë deklaruar Gërdupi.

18-vjeçari Kristjan Kaçaj ka ndërruar jetë, ndërsa trupi i tij është dërguar në morg për ekspertizën mjekoligjore. Nga ana tjetër i është nënshtruar ndërhyrjes kirurgjikale 14-vjeçari Mirash Kaçaj, i cili është në rrezik për jetën. Policia konfirmoi se motivi i krimit ishte një konflikt banal, ndërsa në komisariat janë marrë në pyetje dëshmitarët, të cilët kanë dhënë detaje, duke përshkruar skenën e krimit. Pritet që në polici do të shoqërohen edhe familjarë të tre djemve, të cilët do të pyeten nëse kanë qenë në dijeni të konfliktit.

Grabitet me armë banesa e një biznesmeni në Vlorë. Ngjarja ka ndodhur mbrëmjes e së hënës, pranë spitalit rajonal të qytetit bregdetar në lagjen “Partizani”. Sipas informacioneve që vijnë nga policia, grabitja është kryer nga 3 persona të paidentifikuar dhe të maskuar. Sipas bluve të Vlorës, grabitësit kanë qëlluar me armë dhe më pas janë larguar drejt lumit të Vlorës. Pronari i banesës, ishte një biznesmen që merrej me tregtim kafeje dhe nafte me iniciale A. S., i cili ndodhej me bashkëshorten në shtëpi. Ndërkohë, policia vijon hetimet për zbardhjen e ngjarjes, identifikimin dhe kapjen e autorëve të grabitjes. Ende nuk bëhet e ditur se sa ka qenë shuma e grabitur nga ana e autorëve.

Tiranë

Arrestohet Emilent Dhelpra, grabiti Nga forcat RENEA dhe 5 dyqane polumbarët që kryen operacionin e kërkimit, mendohet se 18-vjeçari mund të ketë rrëshqitur aksidentalisht nga bregu i lumit, teksa po lante duart

Ndërkaq, në këtë komisariat u thirrën edhe pjesëtarë të tjerë nga grupi prej më shumë se 50 vetash për të përcaktuar lëvizjet e secilit, para dhe pas ngjarjes.

Grabiti me armë 5 dyqane rrobash në Tiranë, arrestohet Emilent Dhelpra, 35 vjeç. Burime nga policia e kryeqytetit kanë bërë të ditur se ai është vënë në pranga në rrugën “Jordan Misja”, pasditen e djeshme. Operacioni për arrestimin e tij është bërë pasditen e djeshme nga efektivët e tri komisariateve të policisë së Tiranës. Në operacion për kapjen e grabitësit me armë të dyqaneve kanë marrë pjesë uniformat blu të nga komisariateve numër 1, 2 dhe 3.


10

E mërkurë, 9 prill 2014

Ekonomi

Energjia

Energjia, del në horizont “shkëmbi i parë i nënujshëm” Problematika e sektorit duket se ka futur në panik ekzekutivin, që po zgjat sërish duart për ndihmë financiare, përveç borxheve të mëdha që ka marrë nga Fondi Monetar Ervin Kaduku

Humbjet në rrjet për shkak të vjedhjeve dhe mosarkëtimeve janë skandalozisht të larta shpesh në 50%.

P

roblematika e energjisë elektrike, që duket se u adresua në mënyrë pozitive gjatë tetë viteve të fundit, po përballohet me një alarm të madh nga qeveria “Rama”. Kjo nuk shpreh asnjë sinjal të mirë për familjet dhe biznesin. Ministri i Energjetikës, Damian Gjiknuri, është shprehur dje se situata energjetike apo gjendja financiare e sektorit nuk është e mirë. Ai ka kërkuar ndërhyrjen e qeverisë dhe ndërkombëtarëve, pasi deficiti është mjaft i madh, si pasojë e borxheve të mëdha që subjektet i kanë njeri-tjetrit. Këto deklarata Gjiknuri i ka bërë në një tryezë, e organizuar nga donatorët për sektorin energjetik, ku u adresuan problemet kryesore të këtij sistemi, si dhe u hodhën idetë për reforma, të cilat do mund të sigurojnë energji më çmim më të ulët, duke shmangur abuzimet me të. “Fatkeqësisht situata energjetike apo gjendja financiare e sektorit nuk është e mirë prandaj dhe ka nevojë për energjitë e qeverisë shqiptare, por edhe për një mirëkoordinim të asistencës ndërkombëtare për të adresuar disa nga problemet themelore në mënyrë që sektori energjetik që është shumë i rëndësishëm të jetë faktori nxitës për zhvillimin e qëndrueshëm ekonomik të vendit. Nisur nga kjo situatë qeveria ka marrë shumë seriozisht adresimin e problemeve, që vuan nga një deficit i madh monetar. Kemi kompani, të cilat performojnë të gjitha me humbje për shkak të mungesës së likuiditetit në sektor. Kemi disa çështje të tjera që duhet të adresohen në mënyrë që energjia të jetë një sektor i qëndrueshëm nga ana financiare, pasi aktualisht barrën për pjesën e performacës të sektorit po e përballon buxheti i shtetit dhe drejtpërsëdrejti taksapaguesit shqiptar”, - tha Gjiknuri. “Banka Botërore do japë mbështetje financiare edhe për këtë sektor, por mund të mos jetë e sigurt rimëkëmbja e tij, nëse nuk shoqërohet me reforma të tjera. Është shumë e rëndësishme pasja e një strategjie, që rezultatet të jenë të dukshme. Do ketë një ligj të ri për energjinë, i cili krijon mundësinë e hapjes së tregut të energjisë, pra liberalizimin, një 20% treg do jetë jashtë tregut të rregulluar të energjisë, pra iu jep mundësi prodhuesve të pavarur të energjisë. Do gjendet një zgjidhje për shpërndarjen e energjisë. Të investojmë në këtë sektor, përveç abuzimit ka edhe mungesë investimesh. Shpresojmë për një zgjidhje miqësore, por CEZ Shpërndarje do kthehet në administrim të plotë shtetëror, që të bëjmë të mundur investimet nga donatorët”, - tha Gjiknuri. Gjiknuri u shpreh më tej se edhe KESH duhet të futet në një menaxhim më eficient. “Kostoja e energ-

Edhe sot, pas shumë tentativash për ristrukturime apo privatizime, situata është gati e njëjtë. Hidrocentral

20%

Do ketë një ligj të ri për energjinë, i cili krijon mundësinë e hapjes së tregut të energjisë, pra liberalizimin, një 20% treg do jetë jashtë tregut të rregulluar të energjisë, pra iu jep mundësi prodhuesve të pavarur të energjisë

jisë të jetë sa më e pranueshme, të mos rëndojë mbi qytetarin. Të ndalojmë abuzimin me energjinë, do marrim masa për të ndëshkuar abuzimin. Të mos quhet më energjia si një mall pa zot, me të cilën mund të abuzojnë të gjithë”, - tha ministri. Është koha që të majtët në qeveri të marrin një vendim të dytë të fortë për energjinë, ashtu sikundër bënë të djathtët gjatë qeverisjes se tyre në vitet 2005-2005-2013. Dikur, në dimrin e vitit 2007, vendi përjetoi një krizë tjetër ciklike të energjisë dhe, për pak kohë, ramë në rrjetën e ndërprerjeve të gjata të energjisë. Por, qeveria e demokratëve atëherë mori një vendim të fortë politik se do të importonte energji elektrike, pavarësisht çfarëdolloj çmimi, me një bindje të thellë politike dhe ekonomike se popullatës, pavarësisht shkaqeve, nuk mund t’i privohej e drejta për furnizim pa ndërprerje. Koha dhe matjet vërtetuan drejtësinë e këtij vendimi, pasi rezultoi se dëmi që ekonomia pëson nga mungesa e çdo kilovat/orë për shkak të ndërprerjeve ishte më i madh se çdo çmim maksimal i mundshëm në treg me të cilën do të importohej energjia. Ky vendim kurrë më parë nuk ishte bërë të paktën që pas viteve ‘92, dhe vendi shpesh përjetonte ndërprerje të gjatë të energjisë deri në tetë orë në ditë, çka dëmtoi rëndë ekonominë dhe cenuan mjaft aspekte të tjera të jetës. Por, pas këtij vendimi të parë politik, u mbetet socialistëve në qeverisjen e sotme të marrin një të dytë që lidhet me çmimin e energjisë elektrike. Prej vitesh, sistemi energjetik shqiptar vuan nga mungesa e buri-

meve të reja energjetike, edhe pse kërkesa për energji në tregun e brendshëm rritet mesatarisht çdo vit me 10%, ndërkohë që investimet përgjithësisht kanë mbetur të pamjaftueshme, por çka është më e rënda, humbjet në rrjet për shkak të vjedhjeve dhe mosarkëtimeve janë skandalozisht të larta

400

FMN e kushtëzon qeverinë që nëse nuk arrin të përmirësojë parametrat makroekonomikë për të përfituar huan 400 milionë dollarë

shpesh në 50%. Edhe sot, pas shumë tentativash për ristrukturime apo privatizime, situata është gati e njëjtë. Endja nën këtë lloj pellgu ekonomik e financiar për sektorin më të rëndësishëm strategjik të vendit e ka futur sistemin tashmë në një krizë edhe më të madhe jo vetëm për shkak të furnizimit të paplotë por edhe financave të bjerra rëndë. Çdo herë situata është mundur të zgjidhet përmes rritjes së çmimit final te konsumatori. Aq sa brenda dhjetë vjetëve të fundit çmimi është rritur më shumë se dy herë, duke arritur sot në 13 lekë për kilovat/orë. Kjo ka qenë rruga më e shkurtër dhe më e lehtë për çdo qeverisje gjatë këtyre viteve pasi Koha dhe matjet vërtetuan drejtësinë e vendimit, pasi rezultoi se dëmi që vjen nga mungesa e çdo kw/orë për shkak të ndërprerjeve ishte më i madh se çdo çmim maksimal i mundshëm në treg

ka qenë e pazonja për të menaxhuar si duhet këtë sektor dhe për të ndalur rënien financiare. Për pasojë kemi një situatë absurde, ku një pjesë e shoqërisë paguan për pjesën tjetër, praktikisht dy herë më shumë, sistemi nuk gjeneron financa të shëndetshme dhe indirekt publiku vazhdon të paguajë edhe përmes buxhetit, ndërkohë që kostot e prodhimit po rriten, duke i zvogëluar ekonomisë kombëtare, avantazhin konkurrues. Në marrëveshjen e fundit, edhe FMN e kushtëzon qeverinë që nëse nuk arrin të përmirësojë parametrat makroekonomikë për të përfituar huan 400 milionë dollarë, ajo do të duhet që përveç disa taksave të rrisë edhe çmimin e energjisë. Pra rrezikojmë të sillemi në të njëjtën situatë. Por paralelisht, FMN në një studim të saj të fundit vëren se çmimi i energjisë që paguajnë shqiptarët është ndër më të lartët në rajon, edhe pse renditet me të ardhura të ulëta. Po sipas FMN, kriza e energjisë në Shqipëri nuk vjen për shkak të çmimit të ulët duke rrëzuar pretendimin për një rritje të re të çmimit, sikundër po tentohet të rritet sërish, por sipas FMN, kriza është për shkak të keqadministrimit të sistemit. Vetëm pesë vitet fundit, thotë ministri i Energjisë, humbjet e energjisë arrijnë rreth 1 miliard dollarë. Pra, a është e drejtë që kostot e keqmenaxhimit të sektorit t’u ngarkohen gjithmonë qytetarëve korrektë, ashtu siç po paralajmërohet sërish. Ndaj nga qeveria e sotme pritet ky vendim i dytë, çmimet e energjisë te konsumatori final të mos preken derisa sistemi të ketë arritur eficencë në administrim e kur të vendoset barazia në pagesa. Ka disa përpjekje të fundit të qeverisë këto kohë në këtë drejtim, por është ende shpejt dhe besojmë të pamjaftueshme. Kërkohet si fillim vullnet politik dhe shumë investime, e sigurisht reformë e thellë e një garanci që ata që paguajnë, nuk do të vijojnë të ndëshkohen.


11

E mërkurë, 9 prill 2014

Ekonomi

Kriza

Treg fruta-perimesh

Inflacioni ngre kokë sërish, tani 2,2% Rritja vjetore në muajin mars është ndikuar kryesisht nga grupi “Ushqime dhe pije joalkoolike” me 1,1 pikë për qind. Në këtë grup çmimet e nëngrupit “Fruta” janë rritur me 15,2% dhe nëngrupit “Zarzavate” me 13,6%. Ndërsa çmimet e nëngrupit “Sheqer e ëmbëlsira” u ulën me 4,8%, “Vajra dhe yndyra” 4,0% etj

N

ë muajin mars 2014, ndryshimi vjetor i indeksit të çmimeve të konsumit është 2,2%, njoftoi dje INSTAT. Në muajin mars 2014, ndryshimi vjetor i indeksit të çmimeve të konsumit është 2,2%. Një vit më parë, ky ndryshim ishte 2,4%. Krahasuar me muajin mars 2013, rritja më e madhe e çmimeve vërehet në grupin “Mallra dhe shërbime të ndryshme” me 11,0%, pasuar nga grupi “Pije alkoolike dhe duhan” me 6,8%, “Ushqime dhe pije joalkoolike” me 2,8%, “Hotele, kafene dhe restorante” me 2,7% etj. Ndërsa ulja me e madhe e çmimeve vërehet në grupin “Veshje dhe këpucë” me 3,2%, pasuar nga grupi “Komunikimi” me 2,8%, “Shëndeti” me 1,4% etj. Rritja vjetore në muajin mars është ndikuar kryesisht nga grupi “Ushqime dhe pije joalkoolike” me 1,1 pikë për qind. Në këtë grup çmimet e nëngrupit “Fruta” janë rritur me 15,2% dhe nëngrupit “Zarzavate” me 13,6%. Ndërsa çmimet e nëngrupit “Sheqer e ëmbëlsira” u ulën me 4,8%, “Vajra dhe yndyra” 4,0% pasuar nga nëngrupi “Kafe, çaj e kakao” me 1,7%, “Qumësht, djathë e vezë” me 1,2% etj. Rritja e çmimeve të grupit “Pije alkoolike dhe duhan” ka kontribuar me 0,24 pikë për qind në ndryshimin vjetor. Krahasuar me një vit më parë çmimi i duhanit u rrit me 12,6%. Çmimet e grupit “Mallra dhe shërbime të ndryshme” ka kon-

Rritja e çmimeve të grupit “Pije alkoolike dhe duhan” ka kontribuar me 0,24 pikë për qind në ndryshimin vjetor

Çmimet e grupit “Veshje dhe këpucë” kanë ndikuar me 0,16 pikë për qind në ndryshimin vjetor

tribuar me 0,54 pikë për qind. Në këtë grup çmimet e artikujve për kujdesin personal u rritën me 2,8%. Çmimet e grupit “Veshje dhe këpucë” kanë ndikuar me - 0,16 pikë për qind në ndryshimin vjetor. Grupet “Komunikimi” dhe “Shëndeti” kanë kontribuar respektivisht me -0,07 dhe -0,05 pikë për qind. Në Mars 2014 ndryshimi mujor i indeksit është 0,5%. Rritja mujore e çmimeve është ndikuar kryesisht nga grupi “Ushqime dhe pije joalkoo-

11,0%

Krahasuar me muajin mars 2013, rritja më e madhe e çmimeve vërehet në grupin “Mallra dhe shërbime të ndryshme” me 11,0%

like me 0,44 pikë për qind. Çmimet e zarzavateve u rritën me 4,6% dhe çmimi i frutave me 4,0%. Çmimet e grupit “Pije alkoolike dhe duhan” ndikuan me 0,2 pikë për qind në ndryshimin mujor. Në këtë grup çmimet e pijeve alkoolike u rriten me 0,6% dhe çmimi i duhanit me 0,3%. Çmimet e grupit “Transporti” kanë ndikuar me -0,01 pikë për qind në ndryshimin mujor. Çmimi i naftës u ul me 0,3% dhe i benzinës me 0,4% krahasuar me një muaj më parë.


12

E mërkurë 9 prill 2014

Bota

Facebook i shpall luftë Google Pas blerjes së WhatsApp, Facebook ka futur në dorë edhe një kompani tjetër: Për dy miliard dollarë, themeluesi Zuckerberg e ka blerë kompaninë Oculus. Fjala e re magjike në këtë fushë të industrisë quhet “Wearables”

M

ediat Sociale, tabletët, telefonat e mençur - smartphone, të gjitha këto i përkasin së kaluarës. Akterët e mëdhenj në fushën e industrisë së internetit, të tilla si Google dhe Facebook janë të interesuara vetëm për një çështje: Çfarë vjen nesër? Apo pasnesër? Cila është “Kupa e Shenjtë” e re me të cilën interneti do të përdoret në të ardhmen? Dhe kush do ta gjejë më parë atë? Ekspertë të kësaj fushe si redaktorja e NDR-it, Svea Eckert janë të sigurtë: Trendi i së ardhmes janë të ashtuquajturat “wearables”, dmth pajisje portative interneti që mund të vendosen direkt në trup dhe reagojnë ndaj komandave me zë dhe sinjaleve vizuale. Zhvilluesit e këtyre pajisjeve paramendojnë një “njeri si Cyborg” thotë ekspertja Eckert. Në këtë drejtim shkojnë llojet e syzeve kompjuterike si “Google Glass”: Në një lente të syzeve hapet një dritare e vogël interneti që jep informacion për atë që ju shihni në atë moment. Përveç kësaj, përmes mbylljes së qepallës së syrit, korniza e syzeve mund të bëjë fotografi ose regjsitrojë video të tëra. Edhe pse këto syze janë ende

cmyk

fjalë për rriitje në mënyrë që të mos ketë stagnim.” Facebook-ut i ka shpëtuar zhvillimi i biznesit të telefonisë mobile. “Por tani Facebook dëshiron të jetë pajisja, platforma përmes së cilës ne do të kemi qasje në internet dhe do të ndërlidhemi me botën tonë. Dhe ata tani janë duke u përpjekur që këtë ta arrijnë me këto syze.”

në fazën e testimit, Google prin në këtë mënyrë edhe një herë në garën për trendet e ardhshme. Facebook ndjek tani kompaninë Google me projektin e saj: Facebook është duke zhvilluar syzat kompjuterike “Oculus Rift”, me të cilat në botën virtuale kemi pamje tredimensionale - syzet e mbyllura plotësisht nga të gjitha anët reagojnë ndaj çdo lëvizje të kokës. Deri

më tani këto syze ishin projektuar për videolojëra. Por themeluesi i Facebook-ut Zuckerberg parashikon që në të ardhmen përmes tyre të kemi mundësinë e përcjelljes së ligjëratave në shkolla apo të konsultohemi me një mjek. “Facebook gjithmonë duhet të zbulojë diçka të re”, thotë Svea Eckert, “në mënyrë që të mbetet në treg dhe të rritet. Gjithnjë bëhet

Syzet ‘Oculus Rift’ në dispozicion vetëm si version testues

A

shtu si “Google Glass” edhe “Oculus Rift” është aktualisht në dispozicion vetëm si version testues. Programet për to ju duhet t’i shkruani vet. Ai që e ka provuar një gjë të tillë është Max Rheinermark. Lektori në Fakultetin e Arteve në Universitetin e Cyrihut ka zhvilluar si një projekt kërkimor një simulator, në të cilin me ndihmën e syzeve kompjuterike kthehesh në një orl të kuq që fluturon. “Shumica e atyre që kanë marrë pjesë në test kanë qenë jashtëzakonisht të fascinuar, veçanërisht nga ndjenja e fluturimit”, sqaron Rheinermark.


ime

Financa Lista, emrat e 1100 ish-të përndjekurve që do të marrin dëmshpërblimin Pronat, shtyhet afati për plotësimin e dokumenteve Çmimi i biletës, vendorët:

Absurde që ta vendosin bashkitë

Furgonat, protesta të tjera nëse nuk zgjidhet situata cmyk


14

E mërkurë 9 prill 2014

Financa ime

Lista, emrat e 1100 ish-të përndjekurve që do të marrin dëmshpërblimin Ish-të përndjekurit që janë gjallë, paratë do t’u hidhen në numrin e llogarisë bankare. Dosjet e trashëgimtarëve, me probleme, duhet të dorëzojnë dokumentet për të marrë lekët

M

inistria e Financave publikoi dje listën më të fundit me emrat e 1100 ish-të përndjekurve, të cilët pritet të marrin dëmshpërblimin. Ish-të dënuarve apo trashëgimtarëve e tyre lekët do t’u hidhen në numrin e llogarisë që kanë dorëzuar pranë sektorit të Dëmshpërblimeve. Ndërkohë, Ministria e Financave bën me dije se pjesa më e madhe e emrave të mëposhtëm kanë mangësi në dokumentacion NR. DOSJES EMËR MBIEMËR 112 MUSLI HASA 117 HAMIT STAMBOLLXHIU 143 ISUF HYSAJ 144 PREK TOMA 211 SHYQYRI AVDYL 226 ZABIT ISUFAJ 283 ABDYLLA BALLA 334 ALI BANA 365 JORGJI BITILI 388 MUHARREM RRAPAJ 393 HASAN HOTI 503 XHETAN TOCI 666 KOSTA PAGUNI 667 ILIA MICINIKO 853 DHIMITRI ZOTO 870 FERIK EBEJA 896 HYSEN HYSENAJ 914 MURAT GORIA 922 MAHMUT TOLA 1070 SPARTAK DELIU 1111 DED PYLLA 1119 FERIK SATA 1124 ALI KAZIU 1226 NIKOLL PERLALA 1234 GJON MACAJ 1368 SULO SHEHAJ 1395 ZEF GJURA 1436 SHAZIMAN ARIFAJ 1443 PJETER CULAJ 1477 NDREK CULAJ 1588 EDMOND RUSHAJ 1597 ARTUR DAKA 1647 SIM METALIAJ 1654 PRENE GEGA 1669 NEKI SHAHU 1705 AHMET MIHANA 1755 ZEF BRUNGA 1859 PJETER XHAJAJ 1860 PAL MARKU 1893 HALIL BUSHAJ 1910 PJETER HOTI 1970 IBRAHIM CELI 1996 ALI DAMZI 1986 THEODHOR COKA 1997 SEQIR SHEMSIU 2029 REXHEP BUSHAJ 2080 DERVISH GUMENI 2093 AQIF KOKA

dhe kjo pengon hedhjen e këstit. Në këtë mënyrë financat u kërkojnë përfituesve të mëposhtëm të bëjnë kontrollin e dosjeve, në mënyrë që t’i marrin paratë sa më shpejt, pasi kësti është gati. “Pagesa do të kryhet për të gjithë trashëgimtarët e ish të dënuarit politikë, trashëgimtarët duhet të dorëzojnë dokumentet e kërkuara sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë trashëgimtarët e ish-të dënuarit politikë duhet të konfirmojnë në bankat përkatëse nr. personal të llogarisë bankare, nëse është 2106 BARDHOK 2118 ISLAM 2171 FILIP 2178 KOL 2223 HASAN 2233 KOLE 2235 THANAS 2303 OLSI 2338 NIKOLL 2340 IDRIZ 2541 BEHAR 2580 REFAT 2600 JANI 2682 HAZIS 2684 NIKOLL 2708 BRAHIM 2768 ISLAM 2843 HAMZA 2874 ISA 3066 GJOK 3174 DED 3187 OSMAN 3231 SAFET 3285 AQERI 3336 KATRINE 3542 DALI 3573 LUC 3669 HALIT 3685 HASAN 3751 GJELE 3701 MUHARREM 3705 PRENG 3734 ABDI 3768 FOTI 3796 GANI 3909 GRIGOR 3920 IMERR 4069 MARK 4097 HAJDAR 4116 VELI 4150 SELIM 4165 IZET 4189 DEDE 4203 HAMIT 4214 NDUE 4330 TEKI 4378 KADRI 4461 SEFEDIN 4510 NIKOLL

GJONAJ DOBRA VUKA DEDA LAZAJ LEKAJ TERPO LORJA LESHAJ CEKAJ MEBELLI PASHO JORGJI PIRA NDOCI GJOKJA NIKOSHIQI RAPAJ ZEQIRAJ IVANAJ PJETRI PIRA RAPO BAKIAJ BIKAJ MUCEKU DELAJ RRUSTJA BALILI LALA XHEMOLLARI LLESHI NDREU NINI HOXHA QERUSHI KETA ZEFI SARACI METHOXHA BARUTI ALIMUCAJ KOLZIU MUCKALLI KOLA AGOLLI VATA NOKA MARKU

aktiv, nëse nuk është aktiv, të hapin një numër të ri llogarie bankare, të cilin ta dërgojnë në Ministrinë e Financave, duke shënuar numrin e dosjes të ish-të dënuarit politik. Kur kemi ndryshim të identitetit, emër/ mbiemër, dokumentacioni që duhet dorëzuar është edhe certifikata e lëshuar nga zyrat e Gjendjeve Civile, për ndryshimin. Certifikata e vdekjes është kusht ligjor për shpërndarje e dëmshpërblimit, nuk zëvendësohet me vendim gjykate që shpall të vdekur individin (ish-të dënuarin/ 4516 EMILIO 4562 MALIQ 4615 PRENG 4626 GJERGJ 4658 GJOVALIN 4710 SHAHIN 4752 NEXHIP 4809 FITIM 4929 VATE 5445 MUSTAFA 5104 FEJZI 5099 RAMADAN 5018 ZEF 5003 PJETER 5002 MAHMUT 6494 HAJDAR 6510 AVDI 6613 RUSTEM 6684 XHEVAT 6792 BIBE 6846 NIKOLL 6913 SULEJMAN 6928 NDUE 7022 MUSTAFA 7028 NIKOLL 7037 QAMIL 7079 REXHEP 7101 PANDELI 7155 ABDURRAMAN 7022 MUSTAFA 7494 SOKOL 7747 DALIP 7753 MEHMET 7929 PRENDE 7932 NUZ 7934 SIJE 8038 IDRIZ 8103 MUHARREM 8108 RAMAZAN 8161 MARTIN 8193 NEVRUZ 8212 LLESH 8282 HYSEN 8430 TAHIR 8520 QERIM 8585 BARDHOK 8610 KOL 8616 ZENEL 8652 LIGOR

MILAQI SAVA MEMA MARKU KOKA EMINI HAXHI GJURA VATA SHABANAJ LAPARDHAJA ZHERA NDRECA PJETRI LIKA MATJANI NERPJETRI LEZEMERJA ZERE MELYSHI JAKU QIRA NDOU DERVISHI HUTAJ ZEKTHI ALLIU GUXHO TOPTANI DERVISHI VESHTJA AHMETAJ DEMIRI SHKURTAJ SHKRELAJ MYRTJA VESELI BEJLERI HABILI NDOJ SELIMI MOLI HYSENBEGASI HOXHA VERTENIKU MIZA PAPLEKAJ MUHADRI HAXHI

trashëgimtarët). Certifikata e trungut të familjes është kusht ligjor për shpërndarje e dëmshpërblimit dhe nuk zëvendësohet me certifikatë negative të lëshuar nga zyrat e Gjendjes Civile”, - thuhet në njoftimin për pagesat e dëmshpërblimeve. Dokumentet Ish-të dënuarit që jetojnë, duhet të dorëzojnë dokument identifikimi dhe numër llogarie aktive në një bankë të nivelit të dytë. Nëse i kanë dorëzuar këto dokumente, 8690 DED 8715 VOGEL 8806 SALI 8866 SABRI 8917 XHEMAL 9077 LULASH 9141 VELEDIN 9254 SMAJL 9267 VANGJEL 9268 MUSTAFA 9325 PJETER 9357 SAZAN 9397 QAZIM 9405 MARK 9416 KRISTO 9427 HAMDI 9467 GEZIM 9510 HYSEN 9531 ZEJNEL 9623 BEQIR 9708 ALUSH 9547 QAZIM 9821 IBRAHIM 9823 XHEMAL 9858 PJETER 9872 HAJRULLA 9875 ZYBER 9890 KOZMA 9938 HALIL 9946 HYSEN 9980 SAIT 9998 ISUF 10069 ADEM 10078 ZEQIR 10090 SHAQIR 10098 FATMIR 10108 ABAZ 10125 PJETER 10133 KADRI 10139 NDUE 10140 HYSEN 10213 RUSHIT 10253 SHKURT 10287 KOSTANDIN 10339 RUSTEM 10379 ANDON 10494 SOTIR 10580 ASLLAN 10596 MHILL

VUKAJ MARASHI TARELLI HYKA DAUTI PALI LAZAJ CEKAJ MITRO MUSTA PERGJONI HADERI BYLYKBASHI GJOKA CIROKU MUSTAFA BEHAJ HYSKA GJUTA CAPA AGO SHOTI SEFERI CERRI VALCA META KOKOMANI KARAVELLA CELAJ PJETERNIKAJ MUSTAFA PIRROI KOLA SULMATAJ KADIA DURO BAJRAMI MARKU KALCISHTA UKSANI VRANICI TORO TUCI PLASOTI GJONI FLORO KOKORI KALOSHI BEQARAJ

atëherë dëmshpërblimi do të hidhet në bankë. Trashëgimtarët e ish-të përndjekurve që nuk jetojnë më, duhet të dorëzojnë akt trashëgimie, certifikatë vdekjeje të të dënuarit, certifikatë trungu të të dënuarit, numër llogarie bankare aktive për çdo përfitues ose prokurë si dhe dokument identifikimi për përfituesit. Nëse u mungon njëri prej këtyre dokumenteve duhet ta dorëzojnë pranë sektorit të pagesave, nëse i kanë dorëzuar paratë do të hidhen në numrin e llogarisë. 10612 SKENDER 10625 MALIQ 10855 MEHMET 10869 NAFIS 10879 SELFO 10897 LIMAN 10922 MHILL 10930 LAZER 11029 SULO 11670 MARK 11182 GJON 11219 QEMAL 11232 ZAGOLL 11353 BEGE 11448 TAJAR 11457 JANI 11482 SAMI 11493 BAJRAM 11494 MUHARREM 11541 XHEZO 11560 ZEF 11665 HAXHI 11739 BARI 11763 BESIM 11813 MIHAL 11836 RAMADAN 11947 RUSTEM 12004 ALI 12009 ALI 12017 PJETER 12066 SHERIF 12126 MIHAL 12128 NDUE 12133 ALI 12176 KOL 12211 GJET 12240 GJERGJ 12277 THOMA 12290 SPIRO 12355 HASHIM 12398 HAXHI 12483 HAJRO 12498 SHABAN 12518 NOT 12651 MARASH 12681 SHABAN 12707 MARKA 12716 NIKO 12847 GJOK

NOGA BEGO ALLIU CAMI SHEHAJ KARULI ZYMI SHYTI MUHAMETAJ NDRECA-VORFI LASKA HAMITAJ SHENAJ RRODHA VENDRESHA DUMI GREMI ALLA ALLA MUHAMETAJ SUKANI PULA GRABOVA QOSE DISHO HOXHA LALA QAMILI ÇAUSHAJ LALA HADANJ KOSTA PRENGA AGALLI MIRASHI NDRECA MARKU NASI BITUNI HOXHA XHEKA MURRIZI GASHI QIRICI MARASHI MEROLLI MARLEKAJ ÇIKOLLA NDRECA


E mërkurë 9 prill 2014

15

Financa ime 12875 NIK 12885 MECAN 13021 NIKOLLA 13088 PJETER 13102 ZYBER 13115 GANI 13132 ARISTIDH 13133 ISUF 13246 VASIL 13374 XHEMAL 13410 FRROK 13425 NIKOLL 13731 HALIT 13779 ESAT 13800 ISUF 13981 GJIN 14000 LAJDE 14001 KUME 14075 MARK 14102 JORGO 14143 MARK 14169 XHAFER 14071 JANI 14344 SALIH 14375 KLIME 14379 PETRO 14402 NIKOLL 14406 MURAT 14415 SAMI 14450 KOCO 14455 REXHEP 14530 HYSNI 14534 HARILLA 14800 DALAMAN 14876 LUC 14879 AHMET 14896 LEFTER 14899 VESEL 14901 ASLLAN 14942 MUSA 14999 AGRON 15001 ANDREA 15002 DHIMTRI 15013 DEM 15065 DOD 15112 SEIT 15156 PREND 15182 LLAZAR 15191 FRAN 15257 XHAFER 15359 MUSA 15363 SELIM 15440 VASIL 15430 VESEL 15433-E MYRTEZA 15435 DEMIR 15438 SHAQIR 15483 SHEFQET 15497 ISA 15504 KAJO 15522 ELES 15616 DERVISH 15648 DEDE 15668 CUBEL 15670 SHYQYRIE 15765 PAL 15804 NUREDIN 15817 TANUSH 15868 HAZBIE 15882 METLLI 15924 TAHIR 16030 HAQIF 16074 PRENG 16078 NDUE 16084 NIKOLLA 16138 XHORXH 16237 HYSNI 16274 MYRTEZA 16367 HATIXHE 16403 MIRASH 16504 RIZA 16619 XHEZAIR 16640 DED 16751 RASIM 16911 SHYQYRI

PRELAJ MEÇAJ KALI DOCI ALIHMETI MUCOBEGA BELERI HAJDERASI KARDHASHI GALLUSHI PRENGA GJURA SPAHIU NASUFI BARUTI BUNA KOKALI MIRAKAJ MIRASHI META STAKAJ CEJKU SKURA MENKULLASI PETRE AFEZOLLI TROKTHI DIDA AHMETI MESHINI ALIAJ MYFTARAGA STRAMARKO GJONAJ VUKAJ PECA GJEZO KEKENEZI BEDA DEMA FICI GJONI PANO SULMATAJ SIMONAJ DERVISHI GJONI TUNI PJETERNIKAJ BETA STAFASANI BITRI STERJO KARAJ KARAJ SORRA MYFTARAJ VILA CALA RAMAJ KALOSHI BUSHAJ NIKPRENDAJ ARUSHA SHEHU GEGA BORICI SHKURTI SHEHU BORA XHELEKA NDREU PRENGA KOLA THODHORI MURRA GREMBI ZELA COCOLI ZEFI GJECI VASHA KAPLLAJ MANDIA BASHA

16940 IBRAHIM ZHULLIMA 16956 NEKI RADOVICKA 17028 GJELOSH LULI 17067 HYSNI ALIMERKO 17073 LULASH CURAJ 17098 NIKOLLA KONOPLEV 17102 MASLLAM BUCI 17129 RAKIP KALENJA 17132 EPAMINONDA GJIKURIA 17154 MARK MARKU 17171 PAVLLO SHTREPI 17172 ZENUN ZHUTAJ 17191 UKSHIN GJERGJI 17279 MUHAMET LAME 17432 LEK GJINAJ 17453 GALIP HATIBI 17554 NUH OROSHI 17575 NIKOLL PEPAJ 17699 DODE NILAJ 17706 JOSIF SINANI 17728 KOLE MACOTAJ 17785 HAXHI MJEKRA 17787 PANAJOT MANO 17865 SINAN ALETI 17901 NDUE LASKA 17916 SALI MANOVI 17957 PETRO DEMIRI 17962 UK QEHAJA 18056 MITAT BALILAJ 18086 ALI OSMANI 18143 IRAKLI LICO 18160 GJON MARKU 18180 ZEQIR HUNCI 18264 IBRAHIM GJOLENA 18309 BALISH VATA 18362 QAMIL HASA 18374 HAMIT MARKAJ 18428 SULEJMAN TAFA 18453 NDUE DACAJ 18461 FRAN GJELAJ 18607 PAJAZIT PAJA 18617 SEFEDIN SEITLLARI 18620 RRAHIM DOGJANI 18622 NIKOLL PRELAJ 18709 KOL FRROKU 18765 ZIT NOKA 18781 SHAKO KAMBERAJ 18803 VUKSAN PERPALAJ 18816 MARK UJKAJ 18847 GJON RAJTA 18878 ADEM SMALAJ 18879 PRETASH GJOLAJ 18890 AVDI BYBERI 18904 REXHEP MYRTAJ 18936 ZENEL BUCI 18966 BIBE DODA 18968 MIRASH GJONKOLAJ 19054 GANI VATHI 19071 ABDULLA HUSHI 19111 BAJRAM VORA 19114 HALIL REXHAJ 19117 SAMI KORBI 19168 RAMADAN DEMA 19191 MISTO ZOTO 19204 GJON MARKU 19206 JANI QEHAJAJ 19216 LEON KABASHI 19218 MUSA JACELLI 19241 HYSNI GJOKA 19255 PAL KOLA 19262 DODE NDOCI 19303 QAZIM MENA 19323 MARK GJONI 19466 SANDRI GJONPAPAJ 19472 NDUE NDOJ 19480 NDREC NDRECA 19500 ZOJE LUSHI 19531 SALI HOTI 19542 RIZA SINANAJ 19609 LOKE SEHITI 19613 GJON DODANI 19629 ALI CEJKU 19659 KAMBER MEZO(METO) 19668 HALIT TURJA 19696 CELNIK AGOLLI

19672 DILA 19682 ISLAM 19685 MUSA 19709 SABIT 19748 PALOK 19755 TONUZ 19773 MUSINE 19805 ZENEL 19809 MARK 19839 ADEM 19845 MYZAFER 19880 RAMAZAN 19912 MEXHIT 19929 DED 19951 ISUF 19981 GJOK 19987 ELMAS 19995 RAMADAN 20008 SKENDER 20023 DEMIR 20036 LODOVIK 20041 BIB 20071 VELI 20103 SOKOL 20173 RASIM 20180 HASAN 20215 BEJKO 20279 MARK 20281 MUHO 20302 ZENEL 20333 SADI 20337 NAZAR 20340 XHEZAHIR 20345 ISMAIL 20359 NEIM 20373 HAJREDIN 20375 SADIK 20382 IRFAN 20400 KOLE 20443 RUSTEM 20448 SHEFQET 20496 XHEVDET 20508 HAKI 20537 SHEFQET 20560 LULASH 20594 SHAQIR 20607 ILMI 20616 PREND 20627 MARK 20717 XHEVIT 20719 STAVRO 20799 PRENG 20823 SHUK 20864 GJET 20847 HAMIT 20880 GJON 20883 MALIQ 20889 AVDYL 20919 JANI 20926 EVDAL 20960 MARK 20968 JORGO 21057 YMER 21064 GJERGJ 21094 MARK 21147 BAJRAM 21154 NEIM 21207 VALTER 21314 CANE 21320 PJETER 21329 PJETER 21335 SHAHIN 21338 HASAN 21374 AHMET 21354 PREN 21364 LUKE 21370 MYZAFER 21390 DEDE 21410 BANUSH 21420 FRROK 21425 AVDI 21429 KEL 21436 MERSIN 21439 QAMIL 21442 ALIKO

BIBA DOCI QORDJA SULKU PIKOLINI LESHI KOKALARI CUPI DODAJ HOXHA PASHAJ BRAHAJ LITA KOLA MULAJ KOLA MALUSH TROTA BARDHOSHI LUSHA SARACI DELIA MUSTAFAJ ARUSHA KALOSHI HOXHA SHKREPA CARA BUSHAJ DOSTI CARA GJYLI RAXHAMATI SPAHIU SHAHOLLI MECE ULAJ ELEZI GJERGJI BITRI BONAJ BALLANCA DIBRA GJOLEKA MARKU KECI KALOSHI KOLA LLESHAJ ALIMERKO KONOMI KOLA NENSHATI PREVUKA ALLMUCA PRENGA SALIANJI QERIMI ÇAMI BILISHTI PREVUKA TALELLI SHABEJ GJELOSHI NDOJA BODINI STAROVA COBO QESARAJ NIKA SHKOZA BLLOSHMI MAHO PALLOSHI NDOJ BRAHIMI RIPA BIBA DERVISHI NOKA HALILAJ VJERDHA BLLOSHMI BALLA DAVACAJ

21446 MUAMER 21453 PASHK 21457 AJET 21463 SHABAN 21471 ALI 21473 TEKI 21477 HAVA 21503 HYSEN 21508 DALI 21507 GIM 21525 SABRI 21531 PRENG 21533 HYSNI 21536 KOSTA 21539 PASHO 21545 NIKOLL 21551 MUSTAFA 21572 RAMADAN 21578 SPIRO 21579 MALUSH 4061 JASHAR 4292 SUL 6700 MARASH 7037 QAMIL 8680 PELLUMB 9043 MAKSUT 9232 BESHIR 10500 LIMO 11719 ASLLAN 11875 SOLLOMON 243 EKURAN 296 SALI 856 KRISTO 876 NAZIF 1704 XHELAL 1874 KAMBER 2007 ARTAN 2360 ZEF 3132 TEFIK 3959 HAJDAR 4030 ZENUN 20320 SPIRO 20360 XHAFER 20364 LLESH 20387 ZYLYFTAR 20427 PRENG 20498 RIZA 20511 DANIEL 20515 GJERGJ 20523 SALI 20546 VAHIP 20561 KASEM 20569 GANI 20577 XHAN 20621 KAJTAS 20629 KOLE 20641 RIZO 20655 HAKI 20669 RROK 20672 ANDREA 20692 SHEFIK 20732 GJON 20745 HASAN 20747 MIRUSHE 20797 KOLE 20838 RAM 20865 NDOC 20890 MITAT 20910 PRENG 20915 LUIGJ 20931 NDUE 20933 DELI 20934 BEK 20943 ZOG 20951 EDUART 20952 HAZIS 20961 EMRULLAH 20976 DHIMITER 20984 ARTIN 21000 MARASH 21054 NDUE 21055 LEL 21096 ZEF 21111 VANGJEL 21114 MALO

BARDHOSHI FRROKU MUJOLLARI SARACINI SEFERI MANAFI DAJA ISENAJ VATA MARASHI BICAKU RUCI HYSAJ DHIMASHI XHIKA DEDA DALLASHI DOCI KALLCO SHUPE CAMO MANJANI AHMETAJ ZEKTHI KAPLLAJ ZHITI NDREU LOGLI MATERA JONTOV PESHKEPIA KASHARI PAPA KORA KUMRIJA RRULI LENJA GJONI DASHI CURRI GJOLENA PARA QELIRAMA ZEFI MUKJA KOCA KECI LLESHI MARGJINI JAHO BEQIRAJ HOXHA BRUCI SFRATI HYSAJ LLESHAJ GANAJ PELLUMBI CURRI ZISO ZEQIRI DESTANISHA ORMENI JARECI ZADRIMA SYLAJ EJLI VORBSI LLESHI PICI MARASHI MARASHI MARASHI VATA BLLOSHMI KUSHI BURIMI ZHANGO BASHA CELAJ BJESHKAJ DELIJAJ MARASHI STAVRO MECANI

21162 FADIL 21179 LOLE 21199 SABRI 21220 PRENG 21180 GJELOSH 21298 ALI 21300 HAMIT 21301 ELEZ 21304 ZEF 21309 GJERGJ 21313 ZEQIR 21321 MEHMET 21332 SAMI 21340 ISUF 21343 SYL 21356 SEFEDIN 21359 NEBI 21360 NEZIR 21361 SALI 21365 SHABAN 21369 VEHAP 21372 PJETER 21376 FETAH 21378 KOLE 21379 HAMIDE 21381 ILIA 21383 DOD 21384 HAJDAR 21392 REXHEP 21394 RUSTEM 21397 HYSEN 21411 RASIM 21414 VELI 8743 HAXHI 8812 BARDHOK 8846 AHMET 8889 LLAMBI 8949 RAMADAN 8991 XHEVAT 9049 NEZIR 9100 FAIK 9107 LOSH 9163 PRENG 9307 NUREDIN 9320 XHEZO 9374 JAKOV 9396 BAJO 9440 BUJAR 9459 GJON 9588 HYSEN 9702 SULO 9707 ALEKS 9803 ARIAN 9829 NDUE 9874 ISTREF 9892 BAJRAM 9919 SELIM 9933 GJON 10184 MIHAL 10199 MICO 10227 TEFIK 10290 GANI 10307 FETI 10331 NJAZI 10345 FATIME 10361 HASAN 10442 MARK 10502 AQIF 10505 VANGJEL 10517 ZENEL 10528 MARK 10536 HAXHI 10572 AGRON 10585 PREND 10644 NIKOLLA 10792 IRFAN 10815 HEKURAN 10848 RAMADAN 10851 HYSEJN 10877 HALIT 11028 LAZER 11076 NDUE 11094 ZEF 11133 HALIL 11148 LLESH

DIZDARI GUDA MAKSUTI MARKU TERTHORJA REGAMI CELAJ BAJRAKTARI LOGA LOGA SULA HOXHAJ NGUCAJ TAFHASAJ BRATI KALOSHI MARKAJ MARKAJ MUJA GJUZI LITA HYSAJ LAZIMI NDOJ LLUKA DUSHKU BUNAJ MURRJA BUSHAJ MUCA LUSHA BOKSI VELEDI KASTRATI RRIKA LAÇJA TAKU MENKA AGOLLI BALLA BRAKO STAKA RAJTA SPAHIU DOSTI DERVISHI BAJAJ AJDINAJ MACAJ SALLKU JAHO PAPA KARANXHA VATA KURTI KARAMUCA KOPACI PRENGA NIKA PRIFTI FRESKO BUJKU MECE SHKURTI KASO ÇEJKU KOL MARAÇI ALEKSI DUSHOLLARI KOLA BANUSHI TAULLA GJOKA KUSHTI HAXHIKO SHEMUNI HOXHA HAXHIJA GJOLENA VOCAJ RRIPA SHKURTI ALLA MARKU


16

E mërkurë 9 prill 2014

Financa ime 11249 RAMADAN 11263 MARK 11279 RAMADAN 11293 LLESH 11386 MEFAIL 11553 QERIM 11729 NIMAN 11782 ABDYL 11818 PRENG 11824 DERVISH 11838 ALI 11844 SHYQYRI 11937 ISMAIL 11993 HIDAI 12070 MARK 12230 ORHAN 12248 SELAUDIN 12260 SOTIR 12420 FRROK 12425 DHIONIS 12434 NDOC 12468 DOD 12475 TRISTAN 12515 RAMAZAN 12953 SPIRO 12970 MANAXHAR 12986 SHEFKI 12991 VESEL 12996 SULE 13085 VAT 13099 DEMIR 13150 HAKI 13155 ARSHI 13168 NUSRET 13226 THANAS 13250 MIRASH 13283 LUIGJ 13360 LEFTER 13370 MALIQ 13421 AJDHON 13489 NJAZI 13534 MAHMUT 13535 EMRULLA 13587 SOKRAT 13715 DODE 13744 XHAFER 13823 MEHDI 13835 SHEFIT 13839 ELENI 13872 NURO 13927 GJEK 13943 SHEFQET 13947 XHEMAL 13958 DILAVER 14117 KOL 14133 SHAQIR 14147 SHYQYRI 14174 SAMI 14196 NESIM 14198 TOME 14223 NDUE 14288 LEONIDHA 14395 MARK 14420 GRIGOR 14501 ALI 14547 RIZA 14580 SHABAN 14581 STAVRO 14637 EMIN 14646 BAJRAM 14652 LUAN 14672 ATHINA 14725 MIHAL 14773 SEFULLA 14783 NDRECE 14806 BISLIM 14824 HAKI 14846 REFAT 14854 ZEQIR 14874 KALIOPI 15001 ANDREA 15028 QEMAL 15069 ALI 15125 ISA 15198 LJUKO

SALLAKU KOLA SHKEMBI DEDAJ ÇUKARESI DUSHKU DELIJA HAXHI NDOJ ZITI KODRALETI LEÇINI DEBROVA VESHO SUMULLA PRENJASI PEÇI SHQEVI MARKU PUCI GJONI KOLAJ HALILAJ XHEPA ÇOÇOLI HOXHA ORGANAJA ÇELA KURTI MARKU KOÇI MUÇO XHINDI KONDO KUMBI GJOKA LORJA TASHO REKA RAFTI TONUZI PERVIZI KANDRI MILLO LLESH SEHITI KUQI HOXHAJ JOSIFI HOXHA TINAJ HAKAREPI DOKA AGALLIU TONAJ BALLA LILA SULSTAROVA SHURDHA SHTJEFNI LULI BELI GJINI STAVRO ADEM SHEHU SHEIKU QIRIAQI KULA ISUFAJ MANE KALEJA ZAHO LAHO DODAJ KRASNIQI VERDOVA SALLAKU HALAJ KALEJA GJONI DRAÇINI KUÇI XHETANI CURANOVIC

15266 DIK 15270 ÇAUSH 15305 BAJRAM 15308 DERVISH 15339 NIKOLLA 15469 DHIMITRAQ 15480 DYLBER 15481 ENGJEL 15517 GJON 15566 FRROK 15583 NDUE 15635 HAKI 15740 RIZA 15747 PRENG 15753 REFAT 15842 SELIM 15982 SHAMET 15989 RAGIP 15991 SHABAN 15993 KROS 16012 SULEJMAN 16205 HARTUR 16218 BATO 16242 PRENG 16258 VASE 16273 KOLE 16313 POLIKSENI 16347 ALI 16353 NIKOLLA 16412 QAZIM 16477 NELO 16584 MITER 16660 AHMET 16664 ISMAIL 16722 NDOC 16808 ISLAM 16873 MARK 16935 PETRIT 16956 NEKI 17162 OSMAN 17208 KAMAN 17209 SALI 17317 XHEZAR 17369 SEIT 17421 FERAT 17453 GALIP 17542 KRISTOFOR 17552 DED 17562 KADRI 17638 MYZAFER 17648 IMER 17731 JAKUP 17786 BAFTJAR 17812 NEKI 17830 RAMADAN 17872 NDRECE 17877 ELMAZ 17921 KOLE 17923 FRAN 17925 ALI 18009 FOTO 18019 JONUZ 18091 GJIN 18117 MATI 18121 RIZA 18136 IZET 18145 NIKOLLA 18154 AVDULLA 18312 RAME 18326 MUSE 18341 HAMET 18343 ZENUN 18347 MYRTEZA 18357 DEMIR 18360 BAJRAM 18368 GJELOSH 18376 PJETER 18380 DERVISH 18386 NEZIR 18402 HASIM 18414 ALI 18435 OSMAN 18455 TOME 18467 ISLAM 18490 GJON

ÇULLHAJ KAPAJ ISUFI BULLARI DUSHAJ SIVERI SEJATI SEJATI LULATI RADAÇI SHKURTI MULLAHI ISMAILI PRENGA AGOLLI METKO BUSHAJ LOHJA MUHAJ GJONAJ SELIMJA VASHA HYSENAJ GJERGJI GAVOÇI KOLA CACA UÇI BAJRAKTARI HAXHIU GJINI GJUBINI XHANI LIKA TOMA ZOTAJ SKAQAJ AGOLLI RADOVICKA ABDIA LASKAJ BORUFI SKORA POJANI MUJOLLARI HATIBI LIÇKA MARKU CECA XHAFERRAJ HOXHAJ METALIAJ MJEKRA MEHMETI DURAJ TUCI VATA SHULLANI NILAJ HOXHA SHUMELI MUÇKA DOÇI NDOJ LARTI LAZAJ DHIMITRI ALIÇKOLLI KORBI AHMETAJ HOXHA MALIZI KASEMI AGOLLI MASHA DEKAJ PRENGA SHIMA DUÇE MALAJ KOLGECI HARAÇIU RROZHANI GOLEMI DEKAJ

18594 ARIZ 18605 BASHKIM 18629 NIKOLLA 18682 RAMADAN 18684 ISUF 18690 MARK 18699 SALI 18710 KOL 18771 PJETER 18832 HALIT 18849 ETHEM 18891 GJERGJ 18926 QADEM 19010 NDUE 19023 DIN 19033 KLEARKO 19043 MHILL 19047 ZEF 19050 KUJTIM 19052 NIKOLLA 19070 PREK 19099 KUR 19130 AGIM 19172 AVNI 19186 JAKUP 19226 SHABAN 19228 BAJRAM 19264 ENVER 19297 VELI 19298 BAJRAM 19338 RUSTEM 19350 HYSNI 19353 HAJDAR 19370 ISLAM 19437 SHABAN 19446 SHPEND 19486 MARK 19498 DINE 19515 SEIT 19580 SHEMSHI 19612 MURAT 19616 VASE 19641 FRAN 19665 SULO 19666 MIRASH 19670 MEHMET 19676 NOVRUZ 19723 GJON 19726 SHAQIR 19745 REXHE 19749 BAKI 19752 IDRIZ 19780 ZEF 19796 MUSA 19820 FIQIRI 19822 SPIRO 19824 HEKURAN 19827 ILIA 19832 EDIB 19859 BARI 19885 NDUE 19989 FRAN 20048 IBRAHIM 20067 ZEF 20122 NIKOLLA 20137 PRENG 20138 BRAHUSH 20174 PJETER 20160 PJETER 20176 PJETER 20198 SULO 20222 REIS 20224 BAJRAM 20228 PJETER 20233 MAHMUD 20266 XHEMAL 20273 HASAN 20276 TONÇ 20318 BRAHIM 21448 ELEZ 21454 OSMAN 21456 RAMAZAN 21483 GJON 21486 MARK 21487 PRENG

BRAHO HOXHA ISUFAJ HASAJ SULO KOLA PRENDGJONI GJONI MARASHI MEMAJ MAZELLI HYSAJ TAHIRI GJETJA MEHMETAJ GJIKURIA KOLA KOLA VESHI PRENDI PERGEGA HALILAJ XHAFERRI KURTI HIDRI LAJTHIZA SATAJ DUKA VLESHA VLESHA KURTI SADIKAJ XAKE MERDINI KUÇI PRENGJONI DUSHI DEMA DOSTI KOLA DATJA LLESHI PLLUMBAJ BERAJ PJETERGJOKA LUGJA LUTAJ LULAJ KUKAJ HAXHIAJ PERA HOXHA PRENGA PICARI ZEBI ZENO SHATERI ZERI URUÇI LIKAJ PAJA SHQUTI DEMIRAJ GJONI LLESHI MARKU MUSTAFARAJ GACI SOKOLAJ MARKU SEJKO BANUSHAJ VORA GJONI MARKAJ KALOSHI MATJANI RRUDHO BRAHIMAJ KALIA LITA KEQI XHAJAJ LLESHI LLESHI

21489 MARK 21490 LUC 21495 ZEF 21502 SHEFQET 21505 MARKA 21510 PRENG 21518 SELMAN 21524 ISLAM 21534 QAZIM 21544 HAZIZ 21548 JAKUP 21549 MARIE 21555 MUSTAFA 21557 SADIK 21559 JAKUP 21561 MARK 21563 DERVISH 21566 NEVRUZ 21581 HALIM 21585 DESTAN 2302 GJETO 2303 OLSI 2304 DOD 1543 MYRTEZA 1901 TOSUN 218 LIJE 281 IZET 470 XHEMAL 525 OSMAN 588 HASHIM 610 SHERIF 670 MEHMET 770 MIT’HAT 776 MARTIN 854 PETRIT 856 KRISTO 991 AHMET 1029 GANI 1115 ISLAM 1128 FASLLI 1176 FERIT 1192 DED 1215 KUDRET 1217 BELUL 1224 RIZA 1264 SADIK 1404 HAXHI 1435 ARTUR 1437 ABDI 1439 XHAFERR 1480 MARK 1487 LAZE 1707 ALI 1786 QEMAL 1789 IBRAHIM 1901 ELMAZ 1992 FOTO 2031 MARASH 2034 LATIF 2067 RAHMAN 2075 RIZVAN 2168 ROBERT 2179 SHKELZEN 2276 ALUSH 2333 SAFET 2334 JANI 2374 TAHIR 2415 RROK 2420 DED 2460 HALIM 2468 NEXHMEDIN 2592 SULEJMAN 2919 RAMADAN 2954 PASHKO 3121 KADRI 3278 SELMAN 3309 JORGJI 3367 RESHIT 3370 LEK 3405 MUHO 3416 GJERGJ 3509 IZEIR 3671 OSMAN 3807 METUSH 3863 DILE

NDOJ LAKAJ GJOKA QOSHI MARKU NDOJ KUKELI MATA MALUKA SHEHU DUSHAJ TUCI DALLASHI GRUDA VULAJ JAKU KAPLLANI BEGOTARAJ KAMBERI SEHITI XHAJAJ LORJA BIBA KARAJ ÇEJKU KOTORI KALO KACI SKOTI PIRA QEVANI SALLAKU XHETANI RROK AJDAR PAPAJ BAJRAKTARI KRYEMADHI SEJDO GUNI XHAFA GJOKA(VILA) RRAPUSHI XHYRA HOXHA GRADECI KAPAJ KERCILI NDREU PANA CUPI(NDOJ) GJINI RAMA SHAHI METALLA CEJKU PAPAKRISTO LUMAJ NEZHA MILIKU MURRJA THOMAI MESI FEJZULLA HAMATAJ QENDRO DIZDARI BITUKU MEHILLI TABAKU MENAJ MATRAGJI KANAJ NILAJ THACI VENDRESHA DHAMI BUSHAJ GJONI BUSHAJ VUCAJ PRROI XHAKOLLI CAKAJ DACAJ

3918 DEDE 3952 ZIJA 3962 MYSLIM 4017 JANI 4235 GJIN 4270 NAMIK 4291 HAMIT 4432 AZIS 4460 ASLLAN 4476 KOCO 4506 RROK 4568 MYNYR 4644 NDUE 4735 GJON 4744 RAGIP 4783 KUJTIM 4827 HYSEN 4832 LLESH 4840 DED 4900 RIZA 4973 TONIN 5078 STAVRO 5082 BELUL 5131 NIKO 5174 HYSEN 5286 SULEJMAN 5443 BILAL 6481 XHEVIT 6523 DALIP 6617 XHEMAL 6731 BAJRAM 7057 QAMIL 7128 BEJAZ 7268 ABDULLA 7288 JAK 7400 GJOK 7464 GRIGOR 7475 BERAM 7709 RAMAZAN 7830 TAMAZ 7937 DEDE 7954 FRROK 7959 TOM 7977 VASIL 8024 JASHAR 8104 ABDYL 8139 NDUE 8173 THOMA 8215 LIZA 8227 FAIK 8249 NJAZI 8253 PRENG 8274 NURI 8363 PRENG 8417 SPIRO 8475 RASIM 8505 QAZIM 8616 ZENEL 8718 NDUE 14674 VASIL 3304 NIKOLLA 7044 ESAT 18752 IBRAHIM 16087 AQILEA 16896 ALEKSANDER 18472 GJON 18242 QEMAL 18450 MEHMET 18711 RAMADAN 13939 ILIA 12795 GJERGJ 14080 PERTEF 14058 BAJRAM 14482 THIMJO 10037 APOSTOL 10405 FRAN 10462 KOSTA 11618 ISA 9164 JAHJA 9345 DEMIR 9976 AQIF 14047 REFAT 7680 MUHARREM

BREGU CUNGU SOPOTI DASHI NDOJ HOXHA KUKELI LOKA NDREGJONI KRISTIDHI NICAJ AGO NDOJ NDRECA FEJZULLA VEIZI BAJRAMI PERDOCI NDOJ XHEMALAJ PREKA PAPA GJATA JOTI PUCI MERLIKA RRAPAJ ISUFAJ MATJANI BARDHOSHI RRAGAMI ZOTOLLI MEHMETI BALLIU PALI LULI PAGUNI CAPANI HAKA XHANGO BRECAJ FUSHA KOLA HASANAJ HYSA CEJKU LUK POJANI MOLI MERLIKA XHANGO NDOJ RRAPAJ GJONAJ RUÇO NLAJ GJOKJA MUHADRI KOLECI XHA TRESKA SPAHIU IBRAHIMI JANILA KALIVOPULLI JAKAJ MURRIZI BEGA SHANI LABI DODAJ RISILIA SHKEMBI GJIKA CANO METAHIJA KONOMI BERBERI ADEMAJ GRIPSHI SPAHIU KOPRENCKA JAZXHI


E mërkurë 9 prill 2014

17

Financa ime

Pronat, shtyhet afati për plotësimin e dokumenteve Me riorganizimin e ri të Agjencisë dhe ndryshimin e strukturës organike, sektori i Vlerësimit Paraprak nuk ekziston më, ndaj praktikat e këtij sektori kanë kaluar për shqyrtim të mëtejshëm në sektorët e shqyrtimit sipas qarqeve përkatëse

T

ë gjithë pronarët që aktualisht kanë dosje në shqyrtim pranë Agjencisë së Kthimit dhe Kompensimit të Pronave do të kenë mundësi të plotësojnë dokumentet, edhe pas datës 30 prill. Në një njoftim të pak ditëve më parë AKKP u linte afat pronarëve 30 ditë për të bërë plotësimin e dosjeve, ndërkohë që qytetarët kishin vetëm një ditë në javë në dispozicion për t’u paraqitur pranë zyrave të AKKP-së. “Kërkojmë të sqarojmë të gjithë qytetarët se Agjencia e Kthimit dhe Kompensimit të Pronave, ka nxjerrë një njoftim publik pranë zyrave të saj dhe në faqen web të AKKP-së për të ftuar të gjithë subjektet të cilët kanë aplikuar pranë ish sektorit të vlerësimit paraprak për t’u paraqitur me qëllim plotësim dokumentacioni apo sqarime eventuale për praktikat e depozituara nga ana e tyre në këtë sektor. Për të realizuar këtë qëllim, Agjencia ka përcaktuar një afat 1-mujor për plotësim dokumentacioni të gjithë subjekteve të cilët kanë depozituar kërkesat e tyre, theksojmë pranë sektorit të Vlerësimit Paraprak”, - thuhet në një njoftim të AKKP-së. Dokumentet Më tej, Agjencia e Kthimit dhe Kompensimit të Pronave thekson se nuk do të ketë kufizime për sa i përket dorëzimit të dokumentacionit. “Qytetarët të cilët nuk kanë pasur mundësi të paraqiten gjatë muajit prill në Agjenci janë të lirë të

Qytetarët të cilët nuk kanë pasur mundësi të paraqiten gjatë muajit prill në Agjenci janë të lirë të paraqiten nga e hëna në të premte, gjatë orarit 9:00-12:00

paraqiten nga e hëna në të premte, gjatë orarit 9:00-12:00. Me riorganizimin e ri të Agjencisë dhe ndryshimin e strukturës organike, Sektori i Vlerësimit Paraprak nuk ekziston më, ndaj praktikat e këtij sektori kanë kaluar për shqyrtim të mëtejshëm në sektorët e shqyrtimit sipas qarqeve përkatëse. Për këtë arsye është kërkuar që të gjithë subjektet që kanë depozituar praktika në këtë sektor të paraqiten për plotësimin e dokumentacionit ose sqarimet përkatëse për ecurinë e dosjes nga nëpunësit e autorizuar të Agjencisë”, - përmendet në njoftimin e AKKP-së. Ndërkohë, Agjencia e Pronave është në shqyrtim të të gjitha dosjeve të cilat do të kompensohen dhe shumë shpejt do të dalin emrat e radhës të ish-pronarëve që do të marrin lekët.

Çmimi i biletës, vendorët: Absurde që ta vendosin bashkitë

Data sipas qarqeve për plotësimin e dokumentacionit • Ditën e hënë, qarku: Durrës, Korçë, Berat • Ditën e martë, qarku: Tiranë, Elbasan, Dibër • Ditën e mërkurë, qarku: Shkodër, Lezhë, Kukës • Ditën e enjte, qarku: Vlorë, Gjirokastër, Fier

Furgonat, protesta të tjera nëse nuk zgjidhet situata

K Komisioni për Veprimtaritë Prodhuese, Tregtinë dhe Mjedisin ka zhvilluar ditën e djeshme një seancë dëgjimore me përfaqësuesit e bashkive. Në këtë mbledhje ishin të pranishëm përfaqësues nga Bashkia e Tiranës dhe nga Bashkia e Elbasanit. “Bashkitë nuk kanë kapacitete rregullatore, ne nuk kemi kapacitete rregullatore për të vlerësuar sesa mund të jetë një çmim i rregulluar i transportit urban. Më absurdja është që propozohet, edhe sikur të kishim kapacitetet rregullore, kjo gjë nuk mund të ndodhte kurrë për sa kohë që qeveria nuk ka thënë se sa para

do të shpenzojë, në ç’mënyrë do ti shpenzojë, kush janë shtresat në nevojë, kush janë ata që përfitojnë. Pra, në qoftë se ne sipas gjithë konceptit të çmimit të rregulluar, do të bëjmë një analizë të kostove, të fitimit të arsyeshëm të operatorëve, të asaj që ndodhë me energjinë me ujin kudo, është e pamundur që Bashkia e Tiranës të rregullojë këtë çmim pa pasur parasysh që cila do të jetë masa e subvencionimit kategori për kategori”, - tha gjatë fjalës së tij nënkryetari i Bashkisë së Tiranës, Enno Bozdo. Ndërsa nënkryetari i Bashkisë së Elbasanit, gjatë mbledhjes ka deklaruar se duhet studim

për vendosjen e çmimit të biletës dhe se problem mbetet subvencionimi, të cilin duhet ta marrë përsipër qeveria. Gjatë diskutimit të projektligjit përfaqësuesit e opozitës në Komisionin për Ekonominë dhe Financat thanë se ndryshimet e propozuara synojnë që të hedhin barrën mbi njësitë vendore dhe se nuk janë konsultuar me përfaqësuesit e bashkive dhe komunave apo grupe të tjera interesi si shoqatat e transportit publik etj. Sipas tyre, çmimi i biletës për transportin publik duhet të përcaktohet nga një ent rregullator i pavarur, siç veprohet me çmimin e energjisë, ujit etj.

reu i Bashkimit të Sindikatave të Pavarura, Gëzim Kalaja, në Konferencën Kombëtare të Taksive 8+1 paralajmëroi protesta të tjera, nëse qeveria nuk pranon bisedime. “Deri tani janë arritur pak gjëra nga kërkesat tuaja. Jam plotësisht dakord me diskutantët dhe mbështes të gjitha vendimet që merr kjo konferencë. Janë zhvilluar tri protesta. Në protestën e parë për bllokimin e rrugëve u zhvillua një orë. E dyta për të ardhur në tiranë bashkë me furgonët në të cilat ju e dini çfarë ndodhi, përdorimin e dhunës deri në ndërhyrjen e forcave speciale. Shkelje e ligjit përballë protestuesve paqësorë”, - u shpreh Kalaja. Kreu i Sindikat-

ave të Pavarura kërkoi që qeveria të bëjë transparente marrëveshjen me FMN-në për huanë e marrë, pasi, sipas tij, me marrjen e kësaj huaje qeveria do të rrisë çmimin e energjisë elektrike, moshën e pensionit dhe do të vendosë 22 taksa të reja. “Çfarë i kërkojmë ne sot qeverisë. Qeveria shqiptare ka marrë një hua. Ka brenda ngritjen e moshës së pensionit, vendosjen e 22 taksave që prek edhe veturat tuaja dhe rritjen e çmimit të energjisë elektrike. 50% rritja e taksave të makinave. BSPSH i kërkon qeverisë jo protestën, por dialogun social. Që në mbledhjen e asamblesë kombëtare BSPSH ka miratuar strategjinë e dialogut social”, - tha Kalaja.


18

E mërkurë 9 prill 2014

Sociale Flet Arben Kosturi, kryetar i shoqatës rome “Disutni Albania”, Korçë: Edhe pse që prej një viti kontribuojmë vullnetarisht, na akuzojnë për abuzime. Një fushatë shpifjesh, intrigash dhe sulmesh përpiqet të mohojë çdo arritje

Ja çfarë është e vërtetë për ne romët! K

Korçë

rejt në mënyrë të pabesueshme dhe të pashpjegueshme, që prej disa muajsh ka nisur një fushatë e paprecedentë shpifjesh, intrigash, mohimesh dhe sulmesh ndaj shoqatës rome “Disutni Albania” në Korçë si dhe ndaj shoqatave të tjera të këtij komuniteti, kudo që ndodhen ato, duke u përpjekur të mohojnë çdo kontribut, sakrificë dhe përkushtim të tyre, edhe pse përmes të cilave, që nga vitet ‘90 e deri më sot, bënë të mundur që komuniteti rom dhe ai egjiptian të shënojë hap pas hapi dhe kohë pas kohe, mes vështirësish të shumta, arritje të dukshme, të cilat sot kanë ndryshuar jetën dhe mentalitetin e komunitetit rom dhe e kanë integruar atë me pjesën tjetër të shoqërisë”. Me këto fjalë nis reagimin e tij kryetari i shoqatës “Disutni Albania” në Korçë, Arben Kosturi, ndaj fushatës denigruese që ka nisur kohët e fundit. Megjithatë, për të kuptuar më shumë për pretendimet e zotit Kosturi, na u desh të ndaleshim te disa pyetje që kërkonin përgjigje. Zoti Kosturi, a mund të na thoni, përse po ndodh kështu? Saktësisht, përse po ndodh kështu nuk mundem ta them dot, por nga ajo çfarë është lehtësisht e kuptueshme, të bën te besosh se klane të caktuara po përpiqen të mohojnë gjithçka, të nxijnë çdo arritje dhe të derdhin vrer mbi çdo gjë, madje po përpiqen të thërrasin fort duke synuar të dëgjohen nga gjithkush, se deri më sot gjithçka ka qenë kohë e humbur, e pavlerë, e dështuar dhe abuzive. Nëse këto klane ekzistojnë, çfarë do të përfitonin nga fushata të tilla? Përgjigjja është e thjeshtë: e para, nëse këto klane do të bënin të mundur që përmes shpifjesh dhe thashethemesh të denigronin drejtuesit e shoqatave rome dhe egjiptiane, dhe ndërkaq, sikur këto të pavërteta të besoheshin edhe nga

Xhindi: Komuniteti rom në qendër të vëmendjes së Bashkisë Tiranë

Romët në Shqipëri

komunitetet përkatëse, atëherë drejtuesit e tyre do të humbisnin besimin dhe mbështetjen e anëtarëve të tyre dhe e dyta, në të njëjtën kohë do të humbisnin edhe mundësinë e përfitimit të fondeve nga donatorët. Dhe çfarë do të ndodhte pas kësaj? Çdo të ndodhte më pas, është edhe më e lehtë për t’u kuptuar. Nëse ne si drejtues shoqatash do të mënjanoheshim, atëherë dikush tjetër do t’i merrte këto fonde me pretendimin për t’i ardhur në ndihmë komunitet rom, ku pas kësaj, romët dhe egjiptianët do të

mbeteshin me gisht në gojë, sepse gjithçka që nis me shpifje dhe denigrim, ka pas shpine diçka më të keqe se kaq - vjedhjen dhe shpërdorimet. Sigurisht, nuk përjashtohet mundësia që dikush të jetë i interesuar për realizimin e qëllimeve të tilla. Megjithatë gjithçka duhet parë hap pas hapi. Me sa duket, ju nuk dëshironi të ndihmoheni nga njerëz që i përkasin mazhorancës? Jo, ne nuk kemi asnjë lloj paragjykimi për askënd, kushdo që të jetë ai, madje i falënderojmë të gjithë ata që na ndihmuan që nga

Dita Ndërkombëtare e Romëve shënohet edhe në Gjermani

Bashkia e Tiranës ka kthyer për herë të parë në vëmendje të saj komunitetin rom. Në Bashkinë e Tiranës prej më shumë se dy vjetësh ekziston një zyrë antidiskriminimi e drejtuar nga përfaqësues të këtij komuniteti, sikundër dhe në Komisionin e Strehimit janë përfshirë anëtarë nga komuniteti rom. Por, sipas nënkryetares së Bashkisë Nevila Xhindi, e pranishme në një aktivitet të organizuar nga njësia bashkiake numër 4 në Ditën Ndërkombëtare të Romëve, vëmendja është përqendruar tek krijimi i kushteve për arsimin e tyre. Nënkryetarja e Bashkisë së Tiranës, Xhindi, tha: “Ky 10-vjeçar është 10-vjeçari juaj, edhe Shqipëria është e angazhuar që të bëjë gjëra shumë të mira për punësimin, për shëndetësinë, për arsimimin tuaj, në mënyrë që të ruhet kultura që ju trashëgoni. Ne si Bashki kemi bërë një plan të tërë masash në arsim, punësim, shëndetësi dhe strehim, si dhe në dy fusha prioritare kombëtare; përfshirja sociale dhe mundësitë e barabarta si dhe trashëgimia kulturore, dhe është një dokument që synon integrimin e minoritet romë dhe komunitetit egjiptian në jetën social-ekonomike të qytetit. Po ashtu ne duam që të ketë sa më shumë fëmijë romë në çerdhe, në kopshte dhe për këtë Bashkia e Tiranës ka menduar që t’i lehtësojë familjet tuaja duke paguar më pak, ose sipas rastit duke mos paguar fare, ka shumë rëndësi që ju të shkoni në shkollë. Komuniteti romë, për Bashkinë e Tiranës është një nga prioritet e saj dhe ajo është pranë jush jo vetëm në ditë festash por gjatë gjithë vitit”, - ka përfunduar nënkryetarja Xhindi.


E mërkurë 9 prill 2014

19

Sociale

“Të mos i kujtojmë romët vetëm një herë në vit!” Në kuadër të 8 prillit, Ditës Ndërkombëtare të Romëve, në Shqipëri po zhvillohen veprimtari të ndryshme, që nga protestat e deri te eventet sensibilizuese për përmirësimin e kushteve të jetesës së këtij komuniteti

G vitet ‘90 e deri më sot, sepse ne nuk kishim ende një elitë njerëzish të shkolluar që mund të ndihmonte komunitetin rom dhe egjiptian, por sot kemi mjaft djem dhe vajza të shkolluara në universitete dhe askush prej tyre nuk beson te fushata e shpifjeve që ka nisur prej disa muajsh. Madje jo vetëm kaq, e vërteta është se njerëzit tanë kanë nisur të ndihen të fyer e të zhgënjyer. Për më tepër, zhgënjimi ka filluar të rritet çdo ditë e më tepër, pasi njerëzve pa moral po u jepen mundësi dhe hapësira për të bërë pis gjithçka e gjithkënd. Madje edhe emri i shoqatës tonë është përmendur për abuzime Atëherë, si mund të na bindi ju se të gjithë këto që përfliten nuk janë të vërteta? Gjërat e vërteta janë gjithnjë të thjeshta dhe shumë të kuptueshme, të paktën kështu mendoj unë. Ja pse ne jemi të pastër në çdo hap që kemi hedhur. Që prej fillimit të gjashtëmujorit të dytë të vitit 2012 e deri para tre muajve, ne nuk kemi patur asnjë fond, gjë që do të thotë që edhe sikur të donim të abuzonim nuk do të mundeshim. Dhe jo vetëm kaq, në fillim të vitit 2012, ne nisëm një emision televiziv me titullin “Na njihni, pastaj na paragjykoni”, për të cilin u ndihmuam për 6 muaj me radhë nga UNICEFi, por pas kësaj nuk patëm më ndihmë me fonde. Sigurisht, udhën që kishim nisur ne nuk do ta linim në mes. Stafi ynë drejtues, por edhe të tjerë, kontribuuan vullnetarisht me të ardhurat e tyre familjare që emisioni televiziv të mos ndërpritej. Dhë kështu vazhduam për muaj e muaj me radhë. Në familjet tona nisi të kishte më pak bukë,

më pak për t’u veshur, më pak lekë për argëtim e të tjera, por në fund të fundit mundëm t’ia dilnim mbanë të mbanim gjallë emisionin televiziv.. Atëherë, a nuk është turp të akuzosh këta njerëz për abuzime me fondet? A nuk do të ishte më mirë që në vend të shpifjeve, gazetarët dhe kameramanët e emisionit televiziv, të cilët sakrifikonin gjithçka të merrnin lavdërime dhe të kurajoheshin? Si mund të kishte abuzim me fonde kur fonde nuk ka patur? Ja, kjo është e vërteta e shoqatës rome dhe e shpifjeve që derdhen si lumë mbi të Aktualisht çfarë jeni duke realizuar? Si gjithnjë, ne kemi qenë të besueshëm dhe të tillë do të mbetemi deri në fund. Nuk do të ketë shpifje, intriga dhe sulme që do të na ndalin në integrimin e komunitetit rom. Dhe është kjo arsyeja, pse UNDP-ja, duke nisur që tre muaj më pare, sponsorizoj projektet tona. Tashmë emisioni ynë televiziv shfaqet në televizionin shqiptar dhe në tre televizione të tjera lokale, në TV “Kristal” dhe “Lobi” në Korçë si dhe në “Sot 7”-a në Pogradec. Gjithashtu e gjeni edhe në “Youtube” me titra në gjuhën angleze. Dhe pjesa më e madhe e tyre është realizuar me sakrificat tona. Cila do të ishte fjala juaj e fundit për këtë çështje? Edhe pse kemi kohë që përsëritim shprehjen tone tashmë të njohur: “Na njihni dhe pastaj na paragjykoni”, duket se duhet ende shumë kohë për t’ia mbërritur këtij qëllimi të madh, aq më shumë tani, kur fushatat e shpifjeve dhe të mohimit janë bërë të modës. Gjithsesi ne do të vazhdojmë të punojmë.

urali Mejdani, presidenti i shoqatës rome “Amaro dives” në Shqipëri, është një ndër aktivistët më të hershëm të këtij komuniteti në dy dekadat e fundit. Ai thotë se ka marrë dhjetëra ftesa nga institucionet qeveritare dhe nga organizata joqeveritare për aktivitetet që zhvillohen në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Romëve. Me përvojën që ka Mejdani shpreh përmbajtje për këtë kalendar të pasur veprimtarish, që nga seminaret dhe tryezat e rrumbullakëta, takimet dhe forumet e pjesëtarëve të komunitetit me politikanët, tek eventet kulturore me ekspozita, koncerte etj., dhe deri tek protestat për kushtet e jetesës e punësimit. Ai thotë se do të jetë pjesëmarrës në radhë të parë në protestat që do të zhvillohen. Duket se të gjithë “zgjohen” vetëm më 8 prill dhe këtë e bëjnë çdo vit me shumë përkushtim, thotë me shpoti Gurali Mejdani për “DW”. “Një ditë e tillë duhet të ziejë nga aktivitetet dhe protestat, por kjo nuk mjafton. Kjo tregon se gjërat nuk merren seriozisht nga disa, por bëhen sa për të thënë. Unë kam qenë prezent rreth 11 vjet më parë kur është miratuar një strategji kombëtare nga qeveria për përmirësimin e jetës së komunitetit tonë. Ka pasur detyra dhe objektiva shumë të bukura, por shumica e tyre e them me bindje se as nuk përmenden tani. Shumë pak është bërë. Ka ndryshime diçka në arsimimin e fëmijëve tanë, kjo duhet pranuar, sepse një pjesë e mirë janë në shkollë të lartë ose vijojnë. Por për punësimin dhe strehimin është bërë fare pak. Këto janë plagë që nuk po shërohen. Të paktën për çdo familje rome të ketë një anëtar në punë shteti. Por ata janë lënë si mos më keq duke mbledhur plasmas e duke gërmuar plehra e duke lypur rrugëve. Ka aq shumë probleme, ndaj të mos i kujtojmë romët vetëm një herë në vit!” Strehimi si çështje e dinjitetit njerëzor Para selisë së Bashkisë së Ti-

ranës një grup pjesëtarësh nga komuniteti rom organizuan të martën në mëngjes një protestë sensibilizuese për zgjidhjen e problemit të strehimit. Në kryeqytet janë rreth 4 mijë romë dhe sipas të dhënave nga vetë komuniteti, rreth 1 mijë prej tyre jetojnë në baraka provizore, jashtë të gjitha kushteve elementare të furnizimit me ujë e energji elektrike si dhe sigurisë ndaj kushteve natyrore dhe higjienike. Një pjesë tjetër e komunitetit është e vendosur në banesa të braktisura, ose pa leje të rregullta shfrytëzimi, duke e bërë të pasigurtë jetesën e tyre. Abazi, 31 vjeç, tregon për “DW” se protesta bëhet pasi jeta e tyre është e rrezikuar. “Duam strehim, nuk duam të gdhihemi rrugëve, ne na lënë jashtë listave të strehimit. Na hoqën nga shtëpitë tona, na i prishën barakat se do të ndërtonin pallate të reja. Po ne ku të qëndrojmë? Kush do të merret me familjet tona?” Një oratore në protestë kujtoi bashkinë dhe qeverinë se strehimi për komunitetin është parësore dhe duhet të trajtohet si çështje e dinjitetit njerëzor. “Nuk duam premtime dhe fjalë të mira, por zgjidhje konkrete!” Standardi i romëve, prioritet për integrimin evropian I ngarkuari me punë në Delegacionin e Bashkimit Evropian në Tiranë, Clive Rumbold, thekson se ky institucion nuk ka ndërmarrë vetëm mbështetje në planin politik kundër diskriminimit të romëve, por ka zbatuar dhe programe e projekte financiare konkrete në përmirësimin e cilësisë së jetesës së tyre dhe integrimin social. Për këtë ai kujton faktin se në procesin e integrimit evropian për Shqipërinë, një ndër prioritetet kyçe që duhet të përmbushë vendi në këtë rrugëtim është dhe ajo që lidhet me romët. Dialogu është instaluar jo vetëm me autoritetet në çdo nivel, por dhe me strukturat e shoqërisë civile, shprehet Clive Rumbold. “Kemi kontakte të përditshme me organizata joqeveritare që

punojnë në këtë aspekt, si dhe me organizata nga radhët e vetë komunitetit rom, për të njohur nga afër problematikën me të cilën ata përballen. Mjafton të përmendim faktin se në 5 vitet e fundit, më shumë se 3.5 milionë euro nga taksat e qytetarëve në vendet e BE-së janë destinuar përmirësimin dhe përfshirjen më të madhe ekonomike e sociale të komuniteteve rome dhe egjiptiane në të gjithë Shqipërinë. Projektet që janë mbështetur nga ne kanë pasur në fokus p.sh. fuqizimin ekonomik, trajnimet dhe kualifikimet profesionale, rritjen e ndërgjegjësimit të popullatës për çështjen rome, për aspekte të përfitimit të shërbimeve sociale, barazisë gjinore, integrimi i grave, i fëmijëve të rrugës etj.”. Reflektim qoftë dhe për çast për situatën e tyre Artisti nga Gjakova, Artan Korenica, ka zgjedhur një mënyrë origjinale për të sensibilizuar në Ditën Ndërkombëtare të Romëve. Ai ka përzgjedhur një set prej afër 40 fotografish artistike që ka në fokus jetën e këtij komuniteti dhe i ka ekspozuar në një mjedis të frekuentuar në mes të Tiranës, në Qendrën e Informimit të BE-së, nën një titull domethënës “Mos më shiko me përbuzje”. Aparati i tij është shkrepur në Malin e Zi, Kosovë, Shqipëri dhe Maqedoni duke i ofruar vizitorëve aromën rome, një kolazh me portrete dhe detaje nga përditshmëria, duke nxjerrë në pah dëshpërimin, gëzimin, pritmërinë, individualitetin, jetesën kolektive, varfërinë, papunësinë, pasionin dhe talentin e lindur, braktisjen, gjithçka nga mozaiku i një komuniteti që përballet me mbijetesën. “Me këto punime unë kam një ambicie të thjeshtë: të arrij të ndaloj në 2 minuta secilin, për një reflektim mbi gjendjen e këtyre njerëzve, të cilët kanë shumë diferenca. Vizitorët përballë këtyre fotove, për një çast të ndalen dhe të mendojnë. Nuk imponohem, por ju vë përpara realitetin ta shohin në sy”, - thotë Korenica për “DW”.


20

E mërkurë 9 prill 2014

Kulturë Ndahet nga jeta legjenda e Hollivudit Mickey Rooney

A

ktori amerikan vdiq të dielën në moshën 93-vjeçare në Los Anxhelos, njoftojnë mediat amerikane. Rooney e filloi karrierën e tij si një yll fëmijë që në vitet 1920. Fytyra kuqalashe, flokët e kuqe dhe paraqitjet e pasjellshme - këto karakteristika e bënë të njohur dhe të dashur që në moshë të re, Mickey Rooney me emrin e tij artistik. Emri i vërtetë i tij ishte Joe Yule Junior. Rooney lindi më 23 shtator 1920 në Bruklin, si biri i Nell dhe Joe Yule. Prindërit e tij ishin artistë të

njohur dhe kështu Mickey qëndroi në skenë që në fëmijëri. Në moshën shtatë vjeçare ai ishte kryeprotagonist i një serie filmash humoristikë me metrazh të shkurtër. Si 14-vjeçar Rooney kishte luajtur tashmë në 80 filma. Në vitin 1935, ai luajti Robinin në versionin filmik të Max Reinhardt të veprës së Shekspirit «Ëndrra e një nate vere» duke e impresionuar audiencën dhe kritikën. 93-vjeçari ka qenë i martuar 8 herë gjatë jetës së tij. I pyetur

njëherë nëse do të martohej sërish me to, Rooney ka thënë se padyshim që do të martohej sërish pasi i kishte dashuruar të gjitha. Ndër çmimet më të rëndësishme të fituara prej tij mund të përmenden dy çmimet e “Academy Awards” në vitet ‘39 dhe ‘83 si dhe dy çmime “Oscar” në vitet ‘64 dhe ‘82. Aktori amerikan Mickey Rooney, i cili ka një nga karrierat më të gjata në historinë e Hollivudit, u na nga jeta të dielën (6.4.2014) në moshën 93-vjeçare, njoftoi media amerikane.

sa ka marrë pjesë në terren, në fshatra të caktuara, por kryesisht të aksionit të pajtimit të gjaqeve. Ne këtë e kemi bërë për ta pasur njërën nga vëllimet për figurën e tij në pajtimin e gjaqeve, ashtu edhe një vëllim ku do të ketë aspekte biografike të tij”, - ka nënvizuar udhëheqësja e Departamentit të Folklorit në Institutin Albanologjik të Prishtinës, Leontina Gega-Musa. Anton Çeta ka lindur në vitin 1920 në Gjakovë dhe ka vdekur në vitin 1995 në Prishtinë.

Ai ishte shkrimtar, profesor letërsie, patriot i njohur për pajtimin e gjaqeve në Kosovë, pozitë të cilën e kishte marrë në vitin 1990, kur ishte zgjedhur kryetar i Këshillit Qendror të Lëvizjes Kombëtare për Pajtimin e Gjaqeve. “Plaku i urtë”, siç ia kishte dhënë epitetin populli, kishte arritur të pajtonte me mijëra familje në hasmëri me njëra-tjetrën, gjë që kishte bërë që dukuria e keqe e gjakmarrjes pothuajse të zhdukej krejtësisht deri nga mesi i viteve ‘90.

Projekti/ Fillon nisma për botimin e veprave të profesor Anton Çetës. Përveç veprave autoriale të profesorit të ndjerë, Instituti Albanologjik i Prishtinës është duke punuar që të botojë edhe një vëllim me të dhëna nga aksioni i pajtimit të gjaqeve, të cilit i kishte prirë Çeta. Për këtë janë duke u kërkuar materiale nga qytetarët. Gjithashtu, do të botohet edhe një biografi e “plakut të urtë”

Gati për “plakun e urtë” të gjakmarrjes

I

nstituti Albanologjik i Prishtinës, përkatësisht, Departamenti i Folklorit i këtij institucioni ka filluar nismën për ribotimin e veprës së plotë të profesorit të ndjerë, Anton Çeta, që përfshin veprën e tij folklorike dhe atë studimore. E veçanta e ribotimit të të gjitha vëllimeve të Çetës është se në kuadër të tyre do të botohet edhe vëllimi që mendohet se do të përmbajë materiale të papublikuara më parë, që ka të bëjë me pajtimet e gjaqeve gjatë viteve ‘90 të shekullit të kaluar, të cilave u pati prirë profesori. Lajmi i parë është bërë i ditur nga familjarët e Çetës, të cilët nëpërmjet një faqeje në “Facebook”, e cila mban emrin Anton L. Çeta, kanë filluar të kërkojnë materiale nga qytetarët, të cilat nuk janë botuar më parë. “Të dashur miq, kemi filluar përgatitjen e ribotimit të veprës së plotë të prof. Anton Çetës. Për të qenë sa ma i pasur ky komplet i librave kërkojmë nga ju që të na ndihmoni ta plotësojmë me materiale si: fotografi, shënime, intervista, korrespodenca apo edhe kujtime të shkruara, që lidhen

me kontaktet që keni pasur me profesorin”, thuhet në njoftimin e publikuar një ditë më parë, në fund të së cilit jepen kontaktet e personave, tek të cilët mund të dorëzohen materialet. Ndërkaq, gjatë një bisede për “KultPlus”, udhëheqësja e Departamentit të Folklorit në Institutin Albanologjik të Prishtinës, Leontina Gega-Musa, ka bërë të ditur se projekti ende nuk e ka marrë formën finale për kërkimin e mjeteve dhe se aktualisht është vetëm si nismë. “Iniciativa është marrë, jemi në fazën e përpilimit të materialit. Tash për tash janë paraparë rreth dymbëdhjetë vëllime, por ende këshilli redaktues nuk e ka dhënë mendimin se sa vëllime do të dalin”, - ka thënë ajo. Gega-Musa shpreson se qytetarët që zotërojnë materiale nga pajtimet e gjaqeve, çfarëdo qofshin ato, letërkëmbime, takime me profesorin e ndjerë, foto të përbashkëta nga aksioni i pajtimit të gjaqeve dhe të njëjta do t’i dorëzojnë në Institutin Albanologjik të Prishtinës për t’u botuar në një vëllim të veçantë. “Kryesisht nga kontaktet, përvojën që e kanë njerëzit me të, jo vetëm gjatë kohës

Anton Çeta

“Iniciativa është marrë, jemi në fazën e përpilimit të materialit. Tash për tash janë paraparë rreth dymbëdhjetë vëllime, por ende këshilli redaktues nuk e ka dhënë mendimin se sa vëllime do të dalin”


21

E mërkurë, 9 prill 2014

Sport Çelsi, përmbysje ëndrrash, Dortmundi bën me “zemër” Realin

Sfida me emocione të mëdha dhe që nuk ndaluan deri në minutat e fundit së luajturi. Në Gjermani Borusia bëri gjithçka në mënyrë të përkryer, por një gol në minutat e fundit ishte ajo që i mungoi Klëpit të plotësonte perfeksionin. Ndërsa në “Stamford Bridge” Çesli bëri një përmbysje in extremis, duke marrë një kualifikim të paparashikuar. Ndeshja midis spanjollëve dhe gjermanëve u mbizotërua nga këta

të fundit, që bënë një lojë të mrekullueshme. Ishte Rojsh ai që ishte më i miri në fushë me dy golat e shënuar. Mirëpo edhe pak minuta të tjera dhe verdhezinjtë mund ta merrnin këtë rezultat përballë galaktikëve, që nuk dolën në lojën e tyre. Ndërsa në Angli ishte Murinjo dhe blutë e tij që arritën të eliminon parisienët. Goli i shënuar në Paris u ka dhënë dhe një plus më shumë për t’u mjaftuar me një 2-0 në Londër. Ishte

Shyrle ai që shënoi i pari për skuadrën e tij dhe i çoi në avantazh. Ndërkohë që gjatë gjithë kohës provuan edhe me anë të Oskar dhe Uilliam me Eto. Murinjo kishte ndërtuar një lojë sulmuese që i nxori frytet e saj në fund. Në minutën e 87 ishte Dembaba ai që do të shënonte edhe golin e dytë që i dha kualifikimin për në turin tjetër. Kështu çifti i djeshëm pritet që të mësojnë dy skuadrat që dalin nga sfidat e sotme.

Borusia-Real

Champions League

Barcelona për lojën e përkryer ndaj Atletikos, Junajtid në misionin “të habisim kampionët” Katalanasit do të përballen me skuadrën e Simeones pas barazimit negativ që morën në “Camp Nou” Djajtë e Mojesit shkojnë të dyluftojnë ndaj titanëve të Bajernit në formën e tyre më të dobët më të lartë. Çelësi i kësaj ndeshjeje është që të mbesim të përqendruar gjatë 90 minutave. Nuk është e lehtë t’i ndalësh lojtarët si ata. Mendja jonë nuk është e përqendruar për të barazuar... Tifozët do të jenë një mbështetje shumë e rëndësishme për ne. I kemi bërë njerëzit të besojnë dhe mendoj se që këtej e tutje do të shini më të mirën nga Atletikoja”, - është shprehur kapiteni në konferencën për shtyp. Ndërsa Andres Iniesta është i bindur se Barcelona do ta eliminojë ekipin e Atletikos, por i ka paralajmëruar bashkëlojtarët që të jenë të kujdesshëm. “Do

Jurges Veizaj

S

ot luhen edhe dy ndeshjet e mbetura të Ligës së Kampioneve, që do të na japin edhe dy emrat e skuadrave të cilat do të kualifikohen për në fazën tjetër. Përballjet janë shumë të hapura, pasi të dyja janë mbyllur me barazim. Një rezultat që u jep epërsi Bajernit dhe Ateltikos, që kanë qenë jashtë fushës së tyre. Kjo, pasi do t’u mjaftonte një rezultat 0-0 në fushën e tyre për t’u kualifikuar, por kjo nuk do të jetë e lehtë. Në Madrid luan përballë skuadrës së Diego Simeones Barça e madhe që është venitur pak nga suksesi i disa viteve më parë, por që vazhdon të kërcënojë çdo ekip. Edhe Junajtid nuk mbetet pas në këtë aspekt. Edhe pse nuk po kalon një sezon të mirë në kampionat skuadra e djajve ka shumë përvojë në këtë kompeticion. Bajerni është favoriti, por nuk do të jetë e lehtë, nëse gjërat do të shkojnë siç shkuan radhën e kaluar. Raul Garsia thotë se Atletiko Madrid është plot vetëbesim në prag të takimit çerekfinal të Ligës së Kampioneve ndaj Barcelonës. Skuadra e Diego Simeones barazoi 1-1 në takimin e parë të javës së kaluar në “Camp Nou” dhe do të kërkojë ta ruajë ose ta përmirësojë rezultatin në takimin e së mërkurës. “Atletiko do të jetë i gatshëm për

Barcelona-Atletico Madrid

ndeshjen kundër Barcelonës. Ne jemi plot vetëbesim pas disa rezultateve të mira. Ne duam të luftojmë deri në fund dhe të shohim se sa larg mund të shkojmë. Ne jemi të kënaqur me atë çfarë kemi arritur deri tani. Ky sezon mund të jetë si një ëndërr, por në fakt është real. Ky është rezultat i një pune të fuqishme gjatë viteve. Ne kemi punuar fuqishëm dhe jemi të mbushur me vetëbesim. Ne të gjithë e dimë se sa e rëndësishme është kjo ndeshje edhe për klubin, edhe për tifozët. Ne të gjithë jemi të vendosur t’ia dalim”, - ka thënë Garsia.

Atletiko Madrid-Barcelona Derbi spanjoll është gati të ndezë dritat. Të dyja ekipet po kalojnë në formën më të mirë të tyre. Kryesojnë të dyja në kampionat dhe po vazhdojnë një dyluftim mjaft të fuqishëm atje, ndërsa kësaj radhe do të përplasen për turneun prestigjioz evropian. Lideri i skuadrës së Simones, Gabi, ka shumë besim se skuadra e tij do të shkojë në gjysmëfinale të Ligës së Kampioneve në dëm të Barcelonës. “Kjo është periudha më e bukur e jetëve tona. Nuk jemi të lodhur. Duam të garojmë në nivelin tonë

Raul Garsia thotë se Atletiko Madrid është plot vetëbesim në prag të takimit çerekfinal të Ligës së Kampioneve

të ishte gjë e bukur që të luanim një ndeshje të shkëlqyer dhe të arrinim në gjysmëfinale, ku duam të jemi. Kemi luajtur ndaj Atletikos katër herë këtë vit dhe kemi barazuar në të katër përballjet. Atletiko të detyron të qëndrosh shumë i përqendruar”, - ka theksuar spanjolli për “Mundo Deportivo”. Kujtojmë se mesfushori me ndeshjen që do të luajë ndaj kuqebardhëve, do të plotësojë ndeshjen e tij të 500-të me skuadrën katalanase.

Bajern Mynih-Mançester Junajtid Ndeshje që do të ndiqet me shumë kureshtje është edhe sfida midis Bajernit dhe Junajtidit. Pep Guardiola ka deklaruar se është i bindur që Mançesteri do të qëndrojë në mbrojtje për ndeshjen e kthimit çerekfinale të Ligës së Kampioneve. “Mendoj se ata do të qëndrojnë në zonën e tyre. Luajnë në mënyrë shumë mbrojtëse dhe gjithmonë kërkojnë të kundërsulmojnë. Është diçka që ata e bëjnë shumë, shumë mirë. Kurrë nuk është e lehtë kundër skuadrave angleze. Junajtid është një ekip shumë i madh. Para ndeshjes së parë, çdokush fliste për Bajernin, njerëzit mendojnë se Mançesteri mund të fitojë në Mynih. Mirëpo ne po luajmë në shtëpi. Ky është faktor i rëndësishëm. Nëse ne fitojmë, ne kalojmë tutje. Nëse jo, ne eliminohemi. Do të vendoset nga detaje të vogla. Lojtarët e mi i dinë fuqitë dhe dobësitë e tyre”, - është shprehur ish-tekniku i Barcelonës. Ndërsa Mojesi ka deklaruar se do të ketë në dispozicion një ndër shtyllat e skuadrës, Uejn Runi. Ai është kthyer në stërvitje të martën dhe trajneri beson se do ta ketë në skuadër të mërkurën mbrëma. “Pa dyshim që do të luajë. Do të bëjmë gjithçka që është e mundur. Ai madje është i gatshëm të marrë injeksion kundër dhimbjes për të luajtur, gjë që tregon vendosmërinë e tij për futbollin dhe klubin”, - është shprehur skocezi.

Kampionati Evropian i Peshëngritjes

Erkand Qerimaj Kampion Evrope, Daniel Godelli medalje argjendi Një histori suksesi edhe kësaj radhe për peshëngritjen shqiptare në Kampionatin Evropian. Një sport që na bën të ndihemi krenarë, pasi është ndër të vetmit ku spikasim. Edhe kësaj radhe, dy nga talentet tanë të këtij sporti na kanë nderuar. Si Erkand Qerimaj dhe Daniel

Erkand Qerimaj

Godelli janë vlerësuar të dy me nga tri medalje secili. Godelli ka arritur që të ngrejë 192 kg në provën e tretë në shtytje pas dy dështimeve të para. Ndërkohë, në stilin e shkëputjes e mbylli me 157 kg. Një rezultat ky që i dha medaljen e argjendit si në shtytje, shkëputje dhe

në dygarësh. Ndërsa në nivel më të lartë arriti Erkand Qerimaj. Shkodrani pati disa probleme për shkak pezullimi për përdorim substancash, por shtatshkurtri është rikthyer për t’i heshtur të gjithë. Ai arriti që të ngrinte 155 kg në stilin e shkëput-

jes, duke e renditur të tretin që i dha medaljen e bronzit. Mirëpo në stilin e shtytjes sportisti shkodran arriti që të ngrinte 194 kg, duke shkuar i sigurt drejt Medaljes së Artë, kështu që ai e mbylli me një rezultat prej 3 medaljesh, bronzi në shkëputje dhe ari në shtytje dhe dygarësh.


22

E mërkurë 9 prill 2014

Zbavitje

Fjalëkryqi i “Standard” 1 18

2

3

4

5

6

7

19

20

24

8 21

9

10

22

12

13

14

15

16

17

23

25 28

11

26

27

29

30

31

32

36

37

41

42

43

48

49

45

46

51

47 52

57 63

38

53 58

54 59

68

HORIZONTAL 2. Janë pjesët e romanit. 9. Inicialet e Daudet. 11. Eugenie e Balzac. 18. Mbyll romanin. 20. Eshtë gomari i egër. 23. Claude regjisor. 24. Eshtë një torero. 25. Shkatërrojnë për armikun. 27. Diftong në duel. 28. Një çati e botës. 29. Mund të prekë mëlçinë. 30. Eshtë port i Greqisë. 31. Kultivojnë Bonsai.

34

35

40 44 50

55

56 61

65

67

39

60

64

33

62

66 69

32. Qe perëndesha e fantazmave. 36. Eshtë problem kardiak. 37. I nxjerrin hallet me një alet. 38. Inicialet e Zaccheroni-t trainer. 39. Fillojnë një periudhë. 40. Prilli pa teke. 41. Bëjnë kurse me re. 42. Kampione e tenisit. 45. Eshtë mjeshtri. 47. Diftong në duel. 48. Një zog i zhdukur i Zelandës së Re. 49. Direkt pa ekstreme. 50. Eshtë një që mbahet mondan.

70

51. Një këngë e Schubert. 53. Kodi i celularit. 54. Ai fizik është me vrasje. 57. Një fjalë aq sa duhet. 59. Deti i Napolit. 61. Eshtë andrallë. 64. Mund të jetë me sahat. 65. Incialet e Turgeniev. 66. Ato muzikore nuk janë për vlerësim. 67. Marco kantautor. 68. Qendër ditore. 69. Eshtë edhe ai kodjak. 70. Carol aktore.

Fjalëkryqi pa skemë 1 2

3

4 5 6

7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

1 2 3

Përgjigjja e fjalëkryqit të kaluar S E

P

S M E R

E E D E

H A L O R T E

J

R R

A

A R D P

I

I

P O

E S

A N

J E

T O M I

P T

T

I M A L I

E M U

T

B

E R

E R

E N C E H

N A T E T

T

8 9 10 11 12

I

S

H

S

A R I

P

-Eshtë i fundit në bateri e 200 metrave. -Nishani që qe president i yni. 12. Janë në skaje. -Kufij itinerari. -Në mes të krahut. -Le... siç thirret Michel Platini. -Shterpë si... kirurgët.

I

M

I

T

E N

A

D

A F

I

V E

L K U A R

I

N

I

E R

A N D O R

A E

E

I

L A T

A

P

K L E A K

E

P

D

R R

A

E D

O E

E

R

D

L E B R O N

K O L E K T

H P O R T

B

VERTIKAL 1. Qe dënuar të mos i besoheshin profecitë. -Fillojnë fazën. 2. Eshtë mal i Ersekës. -Dy dele. 3. Eshtë si i gjithë. -Një krijuese si Mimoza Ahneti. 4. Fracci balerinë e famshme. -Do të bëhen teze. 5. Fundi i një samurai. -Rruga e Ferenc Molnar. 6. Ka varur buzët. 7. Betim pa ekstreme. -I famshëm ai i Delfit. 8. Një Ford me brirë. -Kompozoi Manon. 9. Hector i në familje. 10. Laura këngëtare -Një detergjent me... brirë.

4 5 6 7

I

D M O

C A R A

A R

L L

A

N

T

A D O N

I

S

T O M A N

I

N O B

E L

I

Z

Z O

M A R

A

I I

S

L O R

I

L

P R O T E

S

T U E

N A E S

11. Inicialet e Lendl. -Eshtë irrituesja. 12. Kshtu thirrej Enea. 13. U shit për një pjatë thjerza. -Një folje për kalorifer. -Argento regjisor. 14. Campion regjisore. -Eshtë sëmunsje e... vjetër. 15. Metropolet janë të mëdha. -Mitet pa kufij. 16. Verifikuar pjesërisht. -Kufizojnë një takim. -Inicialet e Selleck aktor. 17. U shtit për një pjatë thjerza. -I duhet treguar pushka nganjëherë. 18. Shkroi Nata e Ustikës 19. Ruan në kufij. -Të le pa zë. -Të parat në orkestër. 20. Një bukurosh mitologjik. -Qe burri i parë. 21. Në krye të titanëve. -Direk pa ekstreme. -Një i lartë për kampion. 22. Pak amatorizëm. -Të dashurosh në.. Romë.

Përgjigjja e fjalëkryqit të kaluar

Eshtë një fjalëkryq për ekspertët dhe për kampionët. Për ta zgjidhur duhet që kutitë e zeza të vendosen nga ju

Duhet të nxini 47 kuti HORIZONTAL 1. Kufiuzojnë një kirurg. -Hapin ceremoninë. -Eshtë skuadër. -Janë letrare ato të shkrimtarëve. 2. Këndohet në… akte. -Italia në tabela elektronike. -Parker regjisor. -Eshtë shpoti. 3. Sundonte në provincat persiane. -Kështu fillon muzika. -I ngatërron daltoniku. 4. Magica de Spell, magjistarja e… Paperon de Paperonit.

26. Një pjesë e titullarëve. 29. Një hektar i shkurtër. 30. Alan J. regjisor i Të gjithë njerëzit e presidentit. 31. La Motta ish-kampion i ringut. 32. Janë grekë. 33. Dëgjohen me batare. 34. Morissette këngëtare. 35. Flloko aktor. 39. Qe mbreti i lapitëve. 43. Wenders regjisor. 44. Inicialet e Bean aktor. 46. Qe burri i parë. 47. Ka satelit Ariel. 52. Një Pasha i gjermanisë. 54. Ente rajonale Tiranë. 55. Mbyllin takimin 56. Një bar për derman. 58. Fillojnë matanë. 60. Para de Janeiro. 62. Një mund të jetë autonom. 63. Regjisori i Tri gra (inic.) 66. Fund turni.

VERTIKAL 1. Një fazë gjumi. 2. Mund të jenë basistë. 3. Një fjalë goxha e madhe. 4. Ka vende nderi. 5. Princi i Stravinskit. 6. Gjysmë turneu. 7. Themeluesi i sektit të Mormonëve. 8. Kërcimi i Carmen. 9. Janë punët me dorë. 10. Eshtë formë e foljes. 11. Një rruzull. 12. Vreri pa kufi. 13. Një vegël. 14. Një sport me stil të lirë. 15. Duken në krye. 16. Qe monedhë e SME. 17. Eshtë edhe ai i pushkës. 19. I shtatë ai i Wilbur Smith. 21. Tha nuk është shkrirë akoma gjylja që do të vrasë mua. 22. Ishin barbarët... për të pirë.

-Bëhen me vrasje masive. -Ishte muza… e Keplerit. 5. Jones këngëtare. -Janë aleanca... qeveritare. -Vendi i arit të kulluar. 6. Ndezin me një nen. -Janë kafshë ato të Ezopit. -Francesco, ish-kampion i çiklizmit. 7. Fund dhjetori. - Ai i Parmës u shkrua nga Stendhal. -Haëke aktor. 8. Eshtë origjina e Boniek.

-Janë lumenjtë e thatë të Saharasë. -Pineda e Garcia Lorca-s. 9. Ndotur pa nur. -Qendër Universitare Ndërkombëtare. -Arkitekti i labirintit të famshëm. -Mbarimi i… afatit. 10. Poirot i Agatha Christie. -Kishin armiq babilonasit. -Fillojnë mobilizimin. -Gardner aktore. 11. Eshtë copë torte -Rolet pa zë. -Fillojnë sezonin.

M A N O N

P

A L E K O

E L

L

I

I

V

I N D

E M R

I

I

J M F F K I

I

H I

A

A M

A

I

T E

T J

E T

S E L F

C E P H

I

T R L O

I

D R A K E

A L E S

R E P A R T

I

I

C

T I

S T I

I M A T

F L A U T

I K A R R A

S A N D R O

T Z E L

I K L O N

U E

W O L F E

B U R A N A

T

L S

A R K A T I

T E S H T

E

I N A T

L

N O B E L

A T E

N S

K R O I

I

T E K E

A S A

A N A J O N E S

T R E N D A F

K R Y E N G R S T O R

S O L

A P A R A T

I G M

I

A N

M O N N A G A B R

I

E L


23

E mërkurë 9 prill 2014

Fjalëkryqi Simetrik

HORIZONTAL 1. Një thirrje me emra. 4. Eshtë i shuar. 10. Eshtë pvr t’u kremtuar. 14. Para Lanka pvr ish-Ceylon 15. Janë diletantet. 16. Kështu jeton asketi. 17. Satelit i Jupiterit. 18. Eshtë mallki shkishërues. 19. Një reviste është periodik. 21. Ka mbetur pa prindër 23. Eshtë si pankartë. 25. Eshtë siu një herë e një kohë. 26. Një studio edhe skulptori. 28. Gjysmë felini. 29. Nuk ka shenjtor në desktop. 30. Janë vendet që aderojnë. 31. Flanders e Defoe.

32. Një racë kombi. 33. Eshtë si nofkë. 34. Domus e Neronit. 35. Massari aktore italiane 36. Janë gojët e vullkaneve. 37. Një araknid në... orë. 38. Kufizojnë lëvizjet. 39. Eshtë si pusì. 40. Eshtë individi... rezident. 42. Mirella kvngëtare lirike. 43. Ndahen mes ortakëve. 45. Tretet në esktreme. 46. Mund të jetë spiunazhi. 48. Rrethojnë ringun. 49. Farrow aktore. 50. Ndjek të shtatën. 51. Paguhen për shërbime. 52. Mbreti i Cordelia-s.

VERTIKAL 1. Eshtv yll i skuadrës. 2. Bëhen për tu brealizuar. 3. Ekstreme ekstremi. 4. Besa aktore. 5. Janë lojërat me slot machine. 6. Mitet pa kufij. 7. Ishin bashkitë... ekzekutive. 8. Me tre harqe ajo e Kadaresë. 9. Mbarojnë fare. 10. Eshtë besimi i besimtarit. 11. Njëlloj si moral. 12. Rregullojnë trafikun. 13. Inicialet e Mann. 15. Ekberg e La dolce vita. 16. Një gjuajtje me raketë 18. Një dobësi fizike. 19. Eshtë pemë plot aromë. 20. Claudio, që qe këngëtar italian. 22. Emvr vajze. 23. Ndodhet përpara skenës një e tillë. 24. Janë trupat si asteroide. 25. Kërkon një motër në një film. 26. Take këngëtare. 27. Eshtë material inert. 30. Kush ka... s’ka dëshirë e vullnet. 31. Ishin të brishta ato të Jerikos. 33. Ishin Eumenidet. 34. Janë pjesë në teatër. 36. Eshtë ishull grek. 37. Zogu... i parë. 39. Para a porter në paserela. 40. Një radhë. 41. Ylli i anglezëve. 42. Një pjesv e fjetoreve. 43. Gjysma e firmës. 44. Staff pa kufij. 47. Kufizojnë rastet. 48. Nota e diapazonit. 49. Fillojnë melodinë

Horoskopi 9 prill 2014 Dashi Me Venusin ne krah gjate kësaj dite, gjithçka do shkoje me se miri sot ne jetën tuaj ne çift. Do jeni te gatshëm te bëni edhe ndonjë sakrifice te vogël për te ruajtur një ambient te këndshëm. Beqaret do takohen me persona te rinj dhe do fillojnë te njihen mire me te. Situata financiare do jete e qëndrueshme dhe aspak problematike.

Demi Marrëdhënia ne çift do jete goxha me e mire se kohet e fundit. Secili nga partneret do respektoje mendimet e tjetrit dhe gjithçka do shkoje për mrekulli. Beqaret do realizojnë disa takime shume te mira dhe mund te fillojnë histori dashurie te qëndrueshme. Financat nuk do jene ne gjendjen me te mire te mundshme, prandaj shpenzimet duhen kryer me maturi.

Binjaket Duhet te tregoheni me te përkujdesur ndaj partnerit tuaj gjate kësaj dite dhe ta mbani atë afër gjate gjithë kohës. Ne këtë mënyrë lidhja do përforcohet. Beqaret do mbyllen ne vetvete dhe nuk do pranojnë kurrsesi te dalin neper takime. Ne planin financiar do kryeni transaksione te rëndësishme dhe e përmirësoni ndjeshëm situatën.

Gaforrja Do bëni goxha lëshime sot ne jetën tuaj ne çift dhe marrëdhënia me partnerin do ece ne rrugën e duhur. Edhe çiftet problematike do jene me te qete. Beqaret do kenë një dite plot shkëlqim dhe emocione. Gjerat do marrin për mire. Ne planin financiar mos bëni çmenduri sepse mund te ngeleni pa asnjë para. Menaxhojini me kujdes ato te ardhura qe keni.

Luani Do jeni shume realiste sot ne jetën tuaj ne çift dhe do i merrni gjerat si t’iu vijnë. Nuk priten as debate dhe as konflikte. Beqaret nuk duhet t’iu besojnë te gjithë personave, por as te neglizhojnë ftesat qe do iu bëhen. Tregohuni te matur ne çdo rast. Ne planin financiar fatmirësisht situata do jete goxha e qëndrueshme dhe aspak delikate.

Virgjeresha Dite shume normale dhe pa asnjë te jashtëzakonshme kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Nuk priten probleme dhe as surpriza te mëdha. Beqaret do kenë me shume fat se kurrë ne jetën e tyre dhe do realizojnë takimin e ëndrrave. Ne planin financiar mos kryeni shpenzime kuturu edhe pse situata ne te vërtetë do jete goxha e mire.

Peshorja Jeta juaj sentimentale do ketë gjithë kohës mbështetjen e yjeve, por Jupiteri do jete planeti qe do iu nxite te dyve te jepni gjithçka për një lidhje sa me te forte. Beqaret duhet te presin edhe pak dite ne mënyrë qe te gjejnë princin e tyre te kaltër. Ne planin financiar do keni goxha përmirësime. Filloni te shlyeni dalëngadalë borxhet qe keni marre.

Akrepi Shprehini sa te mundni ato qe ndjeni gjate kësaj dite sepse vetëm ne këtë mënyrë klima ne lidhjen tuaj do filloje te ngrohet. Beqaret nuk duhet te anashkalojnë asnjë mundësi qe do ju jepet për te dale neper takime. Asnjëherë nuk i dihet dhe sot mund te jete dita juaj me fat. Financat do jene te qëndrueshme dhe nuk pritet asnjë e papritur ne këtë sektor.

Përgjigjja e fjalëkryqit të kaluar

Zbavitje A B B A S E R I N

I M E K U R I

S

I D O R

Z A M O R A O M E L I D I G A I N A A I K

I

E P I D E M I

J O N I D A

I

I

N E S E R V O T E N

B O T I M

P L L A K A T I

A T E L I E R A N E T A R E

E P I T E T I K R A T E R

D R

I T A

K A I N I

U L I K S N I V E A

I

N

I

F E E M O L L

A U R E L A K R E P

S H T E T A S

F I T I M E T D E T A R E T

T A R

D

I K A T

T T S

I M

O M A R

Photoshop kundër Campbell, nga e Zezë bëhet e Bardhë

N Shigjetari Klima ne jetën tuaj ne çift do jete shume e ngrohte dhe sensuale gjate kësaj dite. Te dy do i shprehni me tepër ndjenjat dhe do jeni te gatshëm te sakrifikoni vetëm qe gjerat te shkojnë mire. Beqaret duhet te tregohen te kujdesshëm dhe te mos ju besojnë te gjithë personave qe do i joshin. Ne planin financiar fati do jete ne anën tuaj. Do ketë goxha përmirësime.

Bricjapi Do jeni shume te nxituar gjate kësaj dite dhe ka rrezik te bëni gabime te pafalshme ne jetën ne çift. Partneri nuk do iu fale kollaj dhe situata mund te dale jashtë kontrollit. Beqaret do kenë takime pa fund dhe do kenë mundësitë te bëjnë zgjedhjet e duhura. Buxhetin mund ta stabilizoni me pak me tepër maturi dhe kujdes. Ambienti yjor do jete mjaft i favorshëm.

aomi Campbell edhe pse në moshën 44-vjeçare ka një trup të mahnitshme, të cilin e tregon me krenari sa herë që munden. Modelja ka pozuar për revistën “Shape”, ku përveçse dukej e mrekullueshme dhe në formë kishte dhe një lëkurë tepër të bardhë.

Jessie J. jo më biseksuale, u kthehet meshkujve

Ujori Sektori i dashurisë do jete shume i privilegjuar gjate kësaj dite dhe çdo gjë do shkoje me se miri ndërmjet jush dhe partnerit. Thashethemet e te tjerëve nuk do ndikojnë aspak ne lidhjen qe keni krijuar. Beqaret jo vetëm qe do kenë takime, por mund te fillojnë edhe lidhje pasionante. Ne planin financiar do jete dite pozitive dhe do kryeni investimet e nevojshme.

Peshqit Dite përgjithësisht e trazuar dhe e mbushur me vështirësi te shumta kjo e sotmja. Nuk do bini ne një mendje me partnerin dhe kjo do sjelle debate. Nëse jeni ende beqare duhet te mendoheni mire para se t’iu jepni përgjigje propozimeve qe do iu bëhen. Sektori i financave do ketë vështirësitë e veta. Tregohuni me vigjilente dhe mos hidhni hapa te nxituar.

J

essie J. ka thënë se ajo është kthyer në heteroseksuale, edhe pse më herët kishte eksperimentuar edhe me gjininë e njëjtë. Ajo kohë më parë, në fillimin e karrierës së vet, u deklarua se ishte biseksuale. Por, duket sikur këngëtarja Jessie J, së fundi ka ardhur me një deklaratë tjetër- si heteroseksuale. 26 vjeçarja, ka folur për ‘The Mirror’ duke

thënë se preferenca e saj seksuale ka ndryshuar, dhe se eksperienca e saj e mëparshme me femra, ka qenë vetëm një fazë. “Për mua, ka qenë një fazë. Por nuk jam duke thënë se biseksualiteti është fazë për secilin. Nuk jam penduar për çka kam bërë më parë, mirëpo, dua ta përmbyll tash këtë dhe dua të martohem me një burrë”, ka thënë Jessie J.


cmyk

Standard 9 prill 2014  
Standard 9 prill 2014  
Advertisement