Page 1

Zbardhen koeficientet e shkollave dhe lëndëve Ja çfarë i bën fitues maturantët për në universitet

Për anëtar të Gjykatës së Lartë Mazhoranca “përplaset” me Presidentin Paloka: PS i ka shpallur luftë kreut të shtetit Politikë Faqe 3 GAZETë E përditshme E mërkurë 5 mars 2014 NR: 2903, ÇMIMI 20 LEKË ÇMIMI për maqedoni dhe greqi 1 euro www.standard.al e-mail: info@standard.al marketing@standard.al Botim i “standard”

Projektligji në Kuvend Rritet në 3 vjet dhënia e amnistisë, ja kush përfiton

Sigurimet shoqërore

Skema e re, sa do të paguajnë punëdhënësi dhe punëmarrësi, tabelat për çdo kategori

Nasip Naço: Amnistia duhet parë si akt për të lehtësuar të dënuarit

Politikë Faqe 4

Me dyer të mbyllura Kreu i SHISH-it raporton sot tek Komisioni i Sigurisë Kombëtare

M

inistria e Drejtësisë ka rritur me një vit dhënien e amnistisë për kategoritë e të dënuarve në burgjet shqiptare. Varianti i parë i projektligjit të qeverisë parashikonte dhënie amnistie deri në 2 vjet, por me ndryshimet e draftit, ministria e Drejtësisë parashikon faljen e dënimit deri në tre vjet... Lexoni në faqen 2

Politikë Faqe 6

Ngjarja në Laç

Vret dy vëllezërit në lokal, para hetimeve deklaron: Jam Krishti

E

kzekuton dy vëllezërit në lokal dhe justifikohet se është i dërguari i Perëndisë. Altin Piroli u arrestua nga policia si autor i ngjarjes së rëndë që tronditi dje në mëngjes qytetin e Laçit. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 08:30 në një lokal pranë stacionit të furgonëve. Autori i krimit është futur brenda... Faqe 6

Teatri Kombëtar do rrethohet nga policia

Kulturë Faqe 18-19

Faqe 12

Inis Gjoni jep shfaqje për gratë e burgut cmyk

Komisioni i Jashtëm “Situata në Ukrainë”, Blushi: Qeveria të ketë një qëndrim të pjekur dhe më të shpejtë

8-9 << Si do të bëhen pagesat e sigurimeve nga të vetëpunësuarit në qytet, në zonat malore dhe fushore Zjarrvënia / 6

Atentatet me C4 / 5

Pista e hetimit, efektivi ishte krahu i djathtë i D. Lamajt

Zbulohet baza e prodhimit dhe e përpunimit të tritolit

Z

Z

jarrvënie e qëllimshme automjetit të efektivit të policisë së Peqinit. Në orët e vona të së hënës është njoftuar në komisariatin e policisë se një makinë ishte përfshirë nga flakët. Automjeti është në pronësi të Mynyr Muçës, i cili në momentin e ngjarjes...

bulohet baza e prodhimit dhe e përpunimit të lëndës plasëse, e cila dyshohet se blihej dhe përdorej nëpër atentate të ndryshme...

Tkurren kursimet Shqiptarët “hanë” depozitat bankare Ekonomi Faqe 13

Speciale “In bocca al lupo” emigrantëve të qeverisë Renzi 1! Alba Kepi Romë

Faqe 11


2

E mërkurë, 5 mars 2014

Politikë

Vakanca për anëtar të Gjykatës së Lartë

Mazhoranca “përplaset” me Presidentin, Paloka: PS i ka shpallur luftë kreut të shtetit Ruçi: Ky këshillim nuk është produktiv, duhet të kishte filluar kur krijohet vakanca Mes mazhorancës dhe kreut të shtetit nuk gjendet konsensus për emërimet në gjyqësor. Edhe pse Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, zhvilloi dje takime këshillimore me krerët e grupeve parlamentare për emërimin e një anëtari të Gjykatës së Lartë, mes tij dhe përfaqësuesve të mazhorancës nuk pati një qëndrim të përbashkët. Takimet me kreun e shtetit erdhën si pasojë e vakancës së krijuar në piramidën e gjyqësorit, pas përfundimit të mandatit të gjyqtarit Ardian Dvorani. Paraditen e së martës, të gjithë krerët e grupeve parlamentare zhvilluan takime më vete me Presidentin Nishani dhe në mbyllje të bisedimeve, palët dhanë edhe komentet e tyre për median. Takimet I pari që u prit në takim nga Presidenti Nishani ishte kreu i grupit parlamentar socialist, Gramoz Ruçi. Në përfundim të takimit, Ruçi deklaroi se ky këshillim nuk është produktiv. “Ky këshillim nuk është produktiv, duhet të kishte filluar kur krijohet vakanca. Nëse do t’i referohemi këshillimeve apo konsulencave me presidentin ka një interpretim të Gjykatës Kushtetuese. Fryma e këshillimit nuk ishte në kuadrin e interpretimit që ka bërë Gjykata Kushtetuese. E drejta e presidentit për të propozuar kandidate me të drejtën e parlamentit për të votuar duhet të jetë koperuese. Edhe në këtë rast nuk ishte koperuese. Nuk u diskutua për emra, as na u kërkua dhe as nuk kishim emra”, - u shpreh Ruçi. Qëndrimi i kreut të grupit parlamentar socialist, vjen pak ditë pasi kreu i shtetit Bujar Nishani, zhvilloi një takim me Kryeministrin, Edi Rama, takim në të cilin mësohet se ai nuk ka dhënë pëlqimin për dy kandidaturat për ambasador në Vatikan dhe në Emiratet

Petrit Vasili goditet me vezë para Presidencës, reagon Nishani: Akt i shëmtuar

Nga takimi i Bujar Nishanit me Edi Palokën

Deklarata e Presidentit Presidenti i Republikës, SH.T.Z. Bujar Nishani, në zbatim të detyrimit kushtetues, si dhe në zbatim të ligjit nr. 151/2013 “Për disa ndryshime dhe shtesa në ligjin nr. 8588, datë 15.3.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Gjykatës së Lartë të Republikës së Shqipërisë”, zhvilloi sot takime këshillimore me krerë dhe përfaqësues të grupeve parlamentare. Gjatë takimeve u diskutua për kriteret e kandidatëve e Bashkuara Arabe. Ndërkaq, gjatë tryezës së djeshme me krerët e grupeve parlamentare, Presidenti i Republikës, u takua kryetari i grupit të PD-së, Edi Paloka. Pas takimit, deputeti demokrat akuzoi mazhorancën se i ka shpallur luftë të hapur Presidentit dhe nuk do të miratojë asnjë nga kandidaturat që do të propozojë kreu i shtetit. “Nuk pres gjë tjetër nga zoti Ruçi, lufta me Presidentin është e hapur,

si dhe procedurat e dekretimit dhe miratimit të anëtarëve të Gjykatës së Lartë. Në këto takime grupet parlamentare u përfaqësuan nga zoti Gramoz Ruçi i Partisë Socialiste, zoti Edi Paloka i Partisë Demokratike, zoti Petrit Vasili i Lëvizjes Socialiste për Integrim, zoti Tahir Muhedini i Partisë Drejtësi, Integrim dhe Unitet dhe zoti Ylli Shehu i Partisë Republikane. ka filluar hapur ndaj të gjitha institucioneve dhe veçanërisht ndaj Presidentit. Nuk presim që zoti Ruçi apo Rama të bien dakord me Presidentin për asgjë. Është thjesht një luftë e Presidentit nga kjo mazhorancë. Çfarëdo emri që të japë Presidenti ata do jenë kundër. Për ne është konsultim i mjaftueshëm dhe në kushtet e nevojshme. Presidenti ka një listë me emra që për ne i plotësojnë kriteret e duhura, është

në dorën e Presidentit ta përcaktojë”, - deklaroi Paloka. Takim me kreun e shtetit zhvilloi edhe kreu i LSI-së, Petrit Vasili, i cili mbajti një qëndrim të ngjashëm me kreun e grupit socialist, Gramoz Ruçin. Ky këshillim nuk është produktiv, duhet të kishte filluar kur krijohet vakanca

Për vendin vakant në Gjykatën e Lartë, Presidenti Nishani prezantoi ditë më parë edhe listën e kandidatëve që vijnë nga radhët e gjyqësorit, të cilët janë Alaudin Malaj, Astrit Kalaja, Entela Prifti, Fatos Qato, Luan Dervishi, Sokol Ngresi dhe të kandidatëve që vijnë nga radhët e juristëve: Adnor Shameti, Ermir Dobjani, Genti Shala, Gjet Kola, Ilir Panda, Luan Daci, Pranvera Strakosha, Prel Martini, Rexhep Bekteshi, Sokol Sadushi dhe Shpëtime Pitaku.

Kreu i grupit parlamentar i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili, u godit me vezë teksa po fliste para medieve për takimin që pati dje me kreun e shtetit, Bujar Nishani, për vakancat e krijuara në Gjykatën e Lartë. Incidenti ndodhi para Presidencës dhe mësohet se Vasili u sulmua nga 68-vjeçari Mustafa Gjyzeli, i cili e ka goditur me vezë makinën e Vasilit edhe një vit më parë. Kreu i grupit të LSI-së ruajti qetësinë, duke vijuar deklaratën për mediat, ndërsa efektivët e Gardës bënë të mundur ndalimin e autorit, i cili u dërgua në komisariatin nr. 2. I pyetur nga gazetarët lidhur me këtë incident, Vasili tha se nuk kishte asnjë dijeni për personin që kreu këtë veprim. 68-vjeçari është marrë në pyetje nga policia dhe aty ka sqaruar motivet që e kanë shtyrë të ndërmarrë këtë veprim. Burime nga policia kanë bërë të ditur se Gjyzeli e kreu veprimin në shenjë hakmarrjeje ndaj prishjes që iu bë një lokali, biznes i familjes së tyre në vitin 2004-2005. Ai akuzoi politikën për shkatërrimin e lokalit e si rrjedhojë, ekonomisë së familjes. Në lidhje me incidentin reagoi edhe Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, duke e quajtur këtë një akt të shëmtuar.

“Kalimi i planit nga Doganat dhe Tatimet”

Rama: Siguri për rilindjen ekonomike Tejkalimi i kufirit të parashikuar të Tatimeve dhe Doganave, e thënë kjo nga krerët e këtyre institucioneve, për Kryeministrin Edi Rama ka shënuar siguri për rilindje ekonomike në vend. Në një reagim në “Facebook”, Rama shkruan: “Nën vëzhgimin e rreptë të Fondit Monetar Ndërkombëtar, Doganat dhe Tatimet kapërcyen kufirin e parashikuar nga plani i këtij viti; një plan shumë

ambicioz dhe mjaft i vështirë, i cili po përballohet deri tani me një sukses që përbën një sinjal të sigurt se rilindja e shumëpritur ekonomike do të jetë realitet i prekshëm i këtij viti kthese vendimtare për ekonominë e Shqipërisë”. Reagimi i plotë i Ramës “Edhe në shkurt, për të dytin muaj rresht, nën vëzh-

gimin e rreptë të Fondit Monetar Ndërkombëtar, Doganat dhe Tatimet kapërcyen kufirin e parashikuar nga plani i këtij viti; një plan shumë ambicioz dhe mjaft i vështirë, i cili po përballohet deri tani me një sukses që përbën një sinjal të sigurt se rilindja e shumëpritur ekonomike do të jetë realitet i prekshëm i këtij viti kthese vendimtare për ekonominë e Shqipërisë. Administrata

Tatimore ka realizuar planin me 102.5% duke mbledhur 12 miliardë e 295 milionë lekë të ardhura, 1.2 miliardë lekë më shumë se e njëjta periudhë e vitit të kaluar, ose një rritje prej rreth 16% më shumë. Administrata doganore ka realizuar planin e të ardhurave për muajin shkurt 104% duke arkëtuar 393 milionë lekë më shumë se plani dhe 1.2 miliardë lekë më shumë se muaji shkurt 2013.”


3

E mërkurë, 5 mars 2014

Politikë

Projektligji “Për dhënie amnistie” hyn në Kuvend

Rritet në 3 vjet dhënia e amnistisë, ja kush përfiton Nasip Naço: Amnistia duhet parë si akt për të lehtësuar të dënuarit. Blendi Klosi: Në burgjet shqiptare, 1000 persona vuajnë dënimin mbi kapacitetet Të dënuarat femra, që janë baras ose mbi moshën 55 vjeç, me përjashtim të personave të dënuar për veprat penale të parashikuara në nenin 4, të këtij ligji; Të dënuarit meshkuj, që janë baras ose mbi moshën 60 vjeç, me përjashtim të personave të dënuar për veprat penale të parashikuara në nenin 4, të këtij ligji; Të dënuarit me burgim, të cilët, në kohën e kryerjes së veprës penale, kanë qenë baraz ose nën moshën 18 vjeç, me përjashtim të atyre, që janë dënuar për vepra penale, të parashikuara në nenet 76, 77,

Florenc Drizari Ministria e Drejtësisë ka rritur me një vit dhënien e amnistisë për kategoritë e të dënuarve në burgjet shqiptare. Varianti i parë i projektligjit të qeverisë parashikonte dhënie amnistie deri në 2 vjet, por me ndryshimet e draftit, ministria e Drejtësisë parashikon faljen e dënimit deri në tre vjet. Komisioni i ligjeve shqyrtoi dje në parim projektligjin “Për dhënie Amnistie”. Drafti pritët të diskutohet nen për nen dhe pasi të votohet në tërësi në komisionet parlamentare, projektligjit do të kalojë në Kuvendin e Shqipërisë për të marrë votat e ligjvënësve shqiptare. Nasip Naço Gjatë diskutimit të projektligjit për amnistinë në Komisionin e Ligjeve, nismën e prezantoi ministri i Drejtësisë Nasip Naço. Ministri theksoi se amnistia duhet parë si akt për të lehtësuar të dënuarit dhe kryesisht ajo do të jetë për të miturit. Në fjalën e tij, Naço garantoi marrjen e masave edhe për shërbimin e provës. “Amnistia nuk ka të bëjë me mbipopullim në burgje tha ai, por me politika të reja të dënimeve alternative. Nisma e qeverisë nuk kaloi pa debate në Komisionin e Ligjeve. Deputetët e opozitës kërkuan një numër të saktë të përfituesve nga kjo amnisti, por ministri Naço nuk pranoi të japë shifra konkrete. Ai premtoi se nëse kjo është e domosdoshme, mund të jetë pjesë e raportimit në një seancë dëgjimore. Më konkret në dhënien e

Nasip Naço në Komisionin e Ligjeve

Sipas projektligjit përfitojnë amnisti: • Personat e dënuar me burgim deri në 3 vjet, • personat e dënuar me gjobë apo me një nga alternativat e dënimit me burgim, • me përjashtim të personave të dënuar për veprat penale të parashikuara në nenin 4, të këtij projektligji; • Të dënuarat femra, që janë baras ose mbi moshën 55 vjeç, me përjashtim të personave të dënuar për veprat penale të parashikuara në nenin 4, të këtij ligji;

• Të dënuarit meshkuj, që janë baras ose mbi moshën 60 vjeç, me përjashtim të personave të dënuar për veprat penale të parashikuara në nenin 4, të këtij ligji; • Të dënuarit me burgim, të cilët, në kohën e kryerjes së veprës penale, kanë qenë baraz ose nën moshën 18 vjeç, me përjashtim të atyre, që janë dënuar për vepra penale, të parashikuara në nenet 76, 77, 78, 78/a, 79, 79/a, 79/b, 79/c, 81, 101, 139, 140 e 141 të Kodit Penal.

shifrave ishte relatori i këtij projektligji, deputeti i Partisë Socialiste Blendi Klosi. Sipas tij në burgjet shqiptare ka mbi 1000 persona mbi kapacitetet ekzistuese dhe amnistia në fjalë pritet ta ulë këtë “mbipopullim”. Amnistia e fundit u bë nga qeverisja e djathtë me rastin e 100-vjetorit të Pavarësisë dhe që nga viti 1991, në Shqipëri janë dhënë 9 amnisti për të dënuarit. Kush përfiton Sipas projektligjit të qeverisë, përfitojnë nga amnistia të dënuarit me burgim deri në 3 vjet, personat e dënuar me gjobë apo me një nga alternativat e dënimit me burgim, me përjashtim të personave të dënuar për veprat penale të parashikuara në nenin 4, të këtij projektligji;

Deputetët e opozitës kërkuan një numër të saktë të përfituesve nga kjo amnisti, por ministri Naço nuk pranoi të japë shifra konkrete

78, 78/a, 79, 79/a, 79/b, 79/c, 81, 101, 139, 140 e 141 të Kodit Penal. Lidhur me nenin 4 të projektligjit, janë përfshirë kategoritë e të dënuarve që nuk përfitojnë ulje dënimi. “kriteri ndalues për përfitimin e amnistisë”, që do të thotë një garanci e shtuar për mbrojtjen e interesit publik dhe nuk vë në rrezik sigurinë dhe rendin publik. Veprat penale të parashikuara në nenin 4, të projektligjit, janë vepra penale me rrezikshmëri të lartë shoqërore dhe, për këtë qëllim, këta persona përjashtohen tërësisht nga përfitimi i amnistisë”,-thuhet në nenin 4 të projektligjit “Për dhënie amnistie”.

Neni 4 i projektligjit, ja kategoritë që nuk përfitojnë nga amnistia • krime kundër njerëzimit, të parashikuara në nenet 73, 74 e 75 të Kodit Penal; • krime kundër jetës, të kryera me dashje, të parashikuara në nenet 76, 77, 78, 78/a, dhe 79, 79/a, 79/b, 79/c, 81 të Kodit Penal dhe vrasje e mbetur në tentativë, si dhe në nenin 77 të Kodit Penal Ushtarak; • vepra penale, të kryera me dashje, kundër shëndetit, të parashikuara në nenet 86, 87, paragrafi i dytë i nenit 88, dhe 89/a të Kodit Penal; • krime seksuale, të parashikuara në nenet 100, 101, 102, 102/a, 103, 104, 106, 107/a,108 e 108/a të Kodit Penal; • vepra penale kundër lirisë së personit, të parashikuara në nenet 109, paragrafi i dytë dhe i tretë i nenit 109/b, 109/c, paragrafi i dytë, i nenit 110, 110/a, 110/b, 110/c dhe 111 të Kodit Penal; • vepra penale kundër moralit dhe

dinjitetit, të parashikuara në nenet 114, në paragrafin e dytë dhe në paragrafin e tretë të nenit 117 të Kodit Penal; • vepra penale kundër fëmijëve, martesës dhe familjes, të parashikuara në paragrafin e dytë të nenit 124, paragrafin e tretë të nenit 124/b, nenet 128/a, 128/b e 130/a të Kodit Penal; • vepra penale kundër pasurisë dhe në sferën ekonomike, të parashikuara në nenet 135, 136, paragrafi i dytë i nenit 137/a, paragrafi i dytë i nenit 138, 138/a, 139, 140, 141, paragrafi i dytë i nenit 141/a, paragrafi i dytë i nenit 143, 143/a, 144/a, paragrafi i tretë i nenit 152, 175, në paragrafin e dytë dhe në paragrafin e tretë të nenit 180 të Kodit Penal, si dhe në paragrafin e dytë dhe të tretë, të nenit 59 të Kodit Penal Ushtarak, e në nenin 186 të Kodit Penal; • vepra penale kundër mjedis-

it, të parashikuara në nenin 206/b të Kodit Penal; • krime kundër pavarësisë dhe rendit kushtetues, të parashikuara në nenet 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224 e 225 të Kodit Penal; • krime që cenojnë marrëdhëniet me shtetet e tjera, të parashikuara në nenet 226 e 228 të Kodit Penal; • vepra me qëllime terroriste, të parashikuara në nenet 230, 230/a, 230/b, 230/c, 230/ç, 230/d, 231, 232, 232/a, e 232/b, 233, 234, 234/a e 234/b të Kodit Penal; • krime kundër autoritetit të shtetit, të parashikuara në nenet 244, 244/a, 245, 245/1, 248, 250, 258, 259, 259/a, 260, 265, 266, 270, paragrafi i parë dhe i katërt i nenit 278, 278/a, paragrafi i dytë i nenit 279, paragrafi i dytë i nenit 282, 282/a, 283, 283/a,

Nuk përfitojnë nga amnistia ata që kanë kryer vepra penale kundër fëmijëve, martesës dhe familjes

283/b, 284, 284/a, 284/c, 284/ç, 286, 287, 287/a, 288, paragrafi i dytë i nenit 289, 290, si dhe paragrafët e dytë, të tretë, të katërt dhe të pestë të nenit 298 të Kodit Penal dhe në nenin 70 të Kodit Penal Ushtarak; • vepra penale kundër drejtësisë, të parashikuara në nenet 319, 319/a, 319/b, 319/c, 319/ç, 319/d, 319/dh e 319/e të Kodit Penal; • vepra penale që prekin zgjedhjet e lira dhe sistemin demokratik të zgjedhjeve, të parashikuara në nenet 325, 326, 326/a, 327, 327/a, 328, 328/a, 329, 330, 330/a, 331 dhe 332 të Kodit Penal; • vepra penale të kryera nga banda të armatosura dhe organizata kriminale, të parashikuara në nenet 333, 333/a dhe 334 të Kodit Penal. Nuk përfitojnë nga kjo amnisti personat e dënuar, që i janë shmangur ekzekutimit të dënimit të dhënë.


4

E mërkurë, 5 mars 2014

Politikë

Komisioni për Politikën e Jashtme

“Situata në Ukrainë”, Blushi: Qeveria të ketë një qëndrim të pjekur dhe më të shpejtë Ditën e premte pritet të raportojnë në Komisionin e Jashtëm ministrat Bushati dhe Kodheli Florenc Drizari Situata e ditëve të fundit në Ukrainë u bë pjesë e debatit edhe në Komisionin për Politikën e Jashtme në Kuvendin e Shqipërisë. Deputeti socialist Ben Blushi kërkoi një qëndrim më të prerë dhe më të shpejtë nga ana e qeverisë shqiptare për situatën e krijuar me shtimin e trupave ushtarake të Rusisë në Krime. Gjithashtu, Blushi theksoi se duhet që përfaqësues nga Ministria e Mbrojtjes të vijnë dhe të japin shpjegime lidhur me situatën në Ukrainë. “Shteti shqiptar të ketë një qëndrim serioz në lidhje me situatën e krijuar në Ukrainë. Në raport me situatën, BE ka qëndrim më të zbutur, por duke qenë pjesë e NATO-s, mund të themi edhe ne fjalët tona. Parlamenti mund të ndihmojë qeverinë për të pasur një qëndrim më të pjekur, më realist, më të shpejtë”, - tha Blushi. Nga ana e saj, kryetarja e Komisionit, Arta Dade, deklaroi se strukturat e shtetit do të kenë nevojë për mendimin e kualifikuar të Komisionit të Jashtëm. Gjithashtu, Dade shprehu gatishmërinë e Komisionit për të dhënë ndihmën e tij për të artikuluar një qëndrim të unifikuar, ndërsa shtoi se ditën e premte do të thirren në Komision përfaqësues të dy ministrive, Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Ministrisë së Mbrojtjes, për të dhënë shpjegime për këtë çështje.

MPJ Lidhur me situatën në Ukrainë ka reaguar edhe Ministria e Punëve të Jashtme. Edhe pse tri ditë më vonesë, sipas MPJ-së, përdorimi i forcës sjell me vete efekte destabilizuese. Në një njoftim për mediat u tha se Ministria e Punëve të Jashtme çmon rëndësinë e patjetërsueshme të integritetit territorial dhe unitetit të Ukrainës. “MPJ beson se respektimi i së drejtës ndërkombëtare, marrëveshjeve të nënshkruara dhe evitimi i përdorimit të forcës, që sjell me vete efekte destabilizuese për Ukrainën dhe sigurinë ndërkombëtare, është kuadri i vetëm që ofron zgjidhje të situatës”, theksohet nga kjo Ministri. Ndërkaq, gjatë mbledhjes së djeshme të Komisionit për Politikën e Jashtme, u shqyrtuan projektligji “Për aderimin e Republikës së Shqipërisë në protokollin e privilegjeve dhe imuniteteve të autoritetit ndërkombëtar të shtratit të detit”, si dhe projektligji “Për ratifikimin e marrëveshjes ndërmjet Republikës së Shqipërisë dhe Zyrës së Policisë Evropiane (EUROPOL) për bashkëpunimin strategjik dhe operacional”. Qëllimi i kësaj marrëveshjeje bazohet në platformën dhe në vullnetin e përbashkët të palëve për të luftuar format e rënda të krimit të organizuar, siç janë ato që kanë të bëjnë me

Komisioni për Politikën e Jashtme

SHBA: Rusia të tërheqë trupat në kazerma “Shteti shqiptar të ketë një qëndrim serioz në lidhje me situatën në Ukrainë. BE ka qëndrim më të zbutur, por duke qenë pjesë e NATOs, mund të themi edhe ne fjalët tona” - u shpreh Blushi

Presidenti Barack Obama tha dje në Uashington se Rusia po përpiqet që me anë të forcës të ndikojë mbi vendet fqinje dhe jo se është e interesuar për qytetarët rusë në Krime. Presidenti Obama tha se SHBA janë më se të gatshme të punojnë me komunitetin ndërkombëtar dhe me Rusinë për zgjidhjen e problemeve që lidhen me Ukrainën. Ndërkohë, Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, përcolli të njëjtin mesazh, por me tone më të forta, gjatë vizitës së tij në Kiev të Ukrainës. Kerry i bëri thirrje Rusisë të tërheqë trupat nëpër kazerma dhe t’i japë fund shkallëzimit të situatës në Krime. Duke folur në ambasadën amerikane në Kiev, Kerry tha se Rusia ka zgjedhur rrugën e frikësimit, të mashtrimit dhe të provokimit duke fshehur dorën. Ai hodhi trafikimin e paligjshëm të lëndëve narkotike, aktivitetet e paligjshme të pastrimit të parave, trafikimin e qenieve njerëzore, trafikimin e mjeteve motorike, tregtimin e paligjshëm të organeve dhe indeve njerëzore, trafikimin e pa-

poshtë deklaratat e Rusisë se Parlamenti i Ukrainës është jolegjitim. Duke iu referuar Presidentit të rrëzuar Viktor Yanukovych, Sekretari amerikan i Shtetit tha se ai e braktisi vendin dhe popullin e tij. Kerry mohoi pohimet ruse se Kievi po destabilizon gjendjen në gadishullin ukrainas të Krimesë. Ai tha se ushtarët e Ukrainës në Krime nuk kanë provokuar dhe nuk kanë shkrehur një armë. Zoti Kerry i bëri thirrje Rusisë që të përdorë diplomacinë, dhe jo forcën për zgjidhjen e problemeve. Ai tha se sot ka shumë institucione për zgjidhjen e çështjeve të tilla. Nëse Rusia nuk është e gatshme, ta bëjë këtë, paralajmëroi Sekretari i Shtetit, “ne nuk kemi alternativë tjetër por ta izolojmë Rusinë politikisht, ekonomikisht dhe diplomaJohn Kerry tikisht”. ligjshëm në vlerat kulturore, duke përfshirë veprat antike dhe veprat e artit, shantazhin dhe shfrytëzimin, falsifikimin e parave dhe të mënyrave të pagesave, krimin kompjuterik apo edhe forma të tjera të krimit.

Ben Blushi

Me dyer të mbyllura

Kreu i SHISH-it raporton sot tek Komisioni i Sigurisë Kombëtare

Visho Ajazi

Komisioni për Sigurinë Kombëtare pritet të mblidhet rreth orës 10:00 të ditës së mërkurë. Në këtë seancë do të raportojë kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror, Visho Ajazi. Seanca pritet të zhvillohet me dyer të mbyllura, ndërkohë që priten debate mes përfaqësuesve të pozitës dhe opozitës, lidhur me qëndrimet e fundit të mbajtura nga përfaqësues të qeverisë ndaj punës së këtij institucioni si dhe me publikimet e

dala në media për përgjime të efektivëve të policisë dhe emërimet në këtë shërbim. Në mbledhjen e kaluar të Komisionit të Sigurisë, deputetët e opozitës kërkuan që mbledhja të zhvillohej me dyer të hapura, për një transparencë më të gjerë ndaj publikut, ndërkohë që kryetari i Komisionit, Spartak Braho, vuri theksin tek ruajtja e sekretit shtetëror. Me votat e shumicës u vendos që mbledhja të mbahet me

dyer të mbyllura për median. Sipas axhendës së Komisionit të Sigurisë, thuhet se kreu i SHISH-it do të raportojë para deputetëve për veprimtarinë e Shërbimit Informativ Kombëtar për vitin 2013. “Informacion lidhur me bashkëpunimin e Shërbimit Informativ dhe Ministrisë së Brendshme për çështjet e ngritura në kërkesën e deputetëve të Partisë Demokratike në Komision. Informacion rreth problematikës së

ngritur në emisionin e televizionit “Ora News” për shkeljen e ligjit mbi emërimet e drejtorit të SHISHit. Informacion lidhur me përmbajtjen e shkresës “sekret”, “Kërkesë operative” nr. 1478, datë 2.12.2013, dërguar drejtorëve të SHISH-it në prefektura, ku kërkohet informacion mbi persona të implikuar në veprimtari antiligjore, të emëruar në pozicione drejtuese në Policinë e Shtetit”, - thuhet në axhendën e Komisionit.


5

E mërkurë, 5 mars 2014

Kronikë

Atentatet me eksploziv

Shkodër

Plagoset 37-vjeçari, dyshime për hasmëri ose konflikt

Zbulohet baza e prodhimit dhe e përpunimit të tritolit Banesa në pronësi të Tafë Balilajt, e izoluar mes malesh, kamuflonte aktivitetin terrorist Sekuestrohen kallëpe tritoli, detonatorë dhe granata, i arrestuari justifikohet se i mblidhte për t’i shitur Anxhela Tato Zbulohet baza e prodhimit dhe e përpunimit të lëndës plasëse, e cila dyshohet se blihej dhe përdorej nëpër atentate të ndryshme. Banesa e izoluar mes malesh ishte vendi i përshtatshëm për të kamufluar aktivitetin terrorist, duke mos rënë në sy të banorëve dhe duke qenë pika më e mirë ku mund të fshihej dhe përgatitej tritoli. Kurtaj është fshati më i thellë i Komunës Gruemirë në Malësinë e Madhe dhe rrugët janë të kapërcyeshme vetëm me automjete të mëdha. Ndërsa për të mbërritur në bazën e tritolit duket të kalosh në qendër të fshatit Kurtaj dhe të ecësh me fuoristradë për 10 minuta, më pas për afro 30 minuta të duhet të ecësh në këmbë në një zonë të thepisur. Banesa e Tafë Balilajt, ndodhet në shpat të një mali, e veçuar nga i gjithë fshati. Këto veçori e bënin të favorizuar, duke e mbajtur larg vëmendjes së policisë për grumbullimin dhe shitjen e lëndëve eksplozive. Vetë pronari i banesës ka tentuar ta justifikojë bazën e eksplozivit me argumentin se e shiste, duke mohuar në mënyrë kategorike që të jetë një ndër pikat e përgatitjes së tritolit. Por sasia e gjetur në banesë dhe makineria e tritolit e hedhin poshtë rrëfimin e Tafë Balilajt. Burime nga policia bëjnë me dije se gjatë operacionit të zhvilluar në orët e paradites së djeshme nga policia e Shkodrës është sekuestruar edhe pajisja që përdorej për përpunimin e tritolit. Policia bëri të ditur se në banesën e Tafë Balilajt janë sekuestruar edhe 238 kallëpe tritoli, 200 metra fitil, 150 kapsolla detonatorë si dhe 100 copë granata, 3 automatikë.

Tritoli i sekuestruar

Policia po verifikon nëse kjo bazë ka shërbyer për të furnizuar me lëndë eksplozive në atentatet e ndodhura së fundmi në disa qytete të vendit

Tafë Balilaj

Hetimet Oficerët e krimeve të policisë së Shkodrës janë treguar shumë të kujdesshëm gjatë ditëve që mbanin në vëzhgim banesën e Balilajt për të mos rënë në sy në atë zonë, ku shumë rrallë mund të kalonte apo të qëndronte një person që nuk ishte banor i asaj Komune. Dhe pikërisht në këtë banesë janë gjetur 238 kallëpe tritoli, 200 metra fitil, 150 kapsolla detonatorë, 100 granata, 3 automatikë dhe 6 arka me fishekë. Policia ka arrestuar Tafë Balilajn, kryefamiljarin e shtëpisë ku u gjetën eksplozivët, i cili është dërguar

Sekuestrimi • 238 copë kallëpe tritoli • 200 metra fitil zjarrpërcjellës • 150 copë kapsolla detonatorë • Tri armë zjarri automatike, model 56 mm • Gjashtë arka me fishekë, model 56 mm • 100 copë granata dore mbrojtëse në Drejtorinë e Policisë së Shkodrës. Ndërkaq, policia ka shoqëruar edhe

bashkëshorten e Balilajt, e cila justifikohet me faktin se nuk kishte dijeni për çfarë bënte Tafa me djemtë. Policia ka marrë në pyetje Balilajt edhe disa të afërm dhe lidhje shoqërore të tyre për mënyrën e sigurimit të eksplozivëve, si edhe personat të cilët e blinin atë. Në kërkim është shpallur një nga djemtë e Balilajt, i cili akuzohet se ishte personi që mbante kontaktet për sigurimin, përgatitjen dhe shitjen e tritolit. I arrestuari është marrë në pyetje nga ana e policisë, e cila ndodhet ende në vendin e ngjarjes. Në deponimin e parë të tij, i arrestuari Tafë Balilaj deklaroi se eksplozivin e mbante për ta shitur. Policia po verifikon nëse kjo bazë ka shërbyer për të furnizuar me lëndë eksplozive në atentatet e ndodhura së fundmi në disa qytete të vendit. Shërbimet e policisë po vazhdojnë kontrollet në zonë. Grupi hetimor është në vendin e ngjarjes dhe po kryen veprimet procedurale.

Një person ka mbetur i plagosur me armë zjarri rreth orës 20:30 të mbrëmjes së djeshme në qytetin e Shkodrës. Ngjarja ka ndodhur në lagjen “Salo Halili”. Sipas policisë i plagosuri Renato Gjoka, 37 vjeç, ndodhet në gjendje të rëndë dhe i është nënshtruar një operacioni. Policia sqaron se ai është plagosur në shpinë. Ndërkohë autorët e plagosjes janë larguar menjëherë nga vendi i ngjarjes. Blutë e qytetit të Shkodrës ndodhen në vendin e ngjarjes dhe kanë nisur hetimet për identifikimin e autorëve dhe zbardhjen e motiveve të ngjarjes. Dyshimet e para përqendrohen tek pisat e konfliktit të çastit apo hasmërisë. Sipas të dhënave të bluve i plagosuri ka një ofiçinë për riparim makinash dhe një karrotrec. Gjoka u qëllua në hyrje të pallatit ku banonte. Ndërsa pritet që të merren në pyetje familjarë të 37-vjeçarit, për të zbuluar nëse i plagosuri ka pasur konflikte apo probleme. Nga ana tjetër dëshmitarët kanë treguar se dy djem i janë afruar 37-vjeçarit dhe kanë hapur zjarr në drejtim të tij. Autorët kanë qenë të maskuar dhe kanë arritur të largohen me shpejtësi.

Tiranë Grabitin dyqanin e celularëve, në kërkim 2 autorët Maskat sulmojnë sërish, kësaj here pre ka rënë një dyqan celularësh në zonën e “Komunës së Parisit”. Burime nga policia bëjnë me dije se dy persona kanë grabitur një dyqan celularësh. Autorët kanë arritur që të marrin 65 mijë lekë të reja si dhe disa aparate celularë. Dëshmitarët i kanë përshkruar dy grabitësit duke ndihmuar blutë për krijimin e një identikiti. Bëhet fjalë për dy persona me gjatësi mesatare, të veshur me pantallona xhins dhe me kapele në kokë. Ndërsa pritet që të sekuestrohen pamjet filmike të kamerave të sigurisë.

Pista e hetimit

Konflikti i Armand Cekës me biznesmenin e hidrokarbureve, për 800 mijë euro Biznesmeni Armand Ceka është konfliktuar me një biznesmen hidrokarburesh para një viti dhe situata degjeneroi deri në shoqërimin në polici. Kjo është një ndër pistat ku është përqendruar hetimi i organit të akuzës. Sipas Prokurorisë, thelbi i konfliktit ka të bëjë me një sasi prej 800 mijë eurosh borxh që Ceka ia kishte biznesmenit. Me këtë biznesmen, emri i të cilit nuk bëhet publik, para një viti Ceka është konfliktuar fizikisht e pas

Vendi i krimit

tij kanë përfunduar të shoqëruar në komisariatin e policisë, ku edhe u pajtuan përkohësisht. Pista tjetër e hetimeve janë kallëzimet penale ndaj Cekës për mashtrim. Nga ana tjetër, policia ka arritur të sigurojë disa pamje filmike të një prej kamerave të sigurisë, e cila ka fiksuar momentin para, gjatë dhe pas shpërthimit të derës hyrëse të lokalit në pronësi të Cekës. Sipas policisë, po punohet për të identifikuar personin që mendohet

se ka vendosur sasinë prej rreth 500 gramë eksploziv në lokalin që ndodhet në rrugën “Pjetër Budi”, si pasojë e të cilit u gjymtua Julian Çela, ndërsa mbetën të plagosur Artur Sharra dhe Armand Ceka. Të plagosurit janë marrë në pyetje nga prokuroria, ku kanë treguar vetëm momentet e shpërthimit pa dhënë ndonjë detaj për dyshimet e atentatorit. Edhe Ceka, në deklarimet e tija, sipas akuzës, nuk ka ndihmuar prokurorin për të dhë-

në emra konkrete, për të cilët dyshon se i kanë vendosur eksplozivin. Atentati i së mërkurës erdhi vetëm pak muaj pas atentatit të parë, të ndodhur në shtator të 2013, kur makina me të cilën po udhëtonte Ceka shpërtheu në rrugën “Siri Kodra”’ në Tiranë, duke i shkaktuar vetëm plagosjen 33-vjeçarit. Ndërsa ortakut të tij, L. T. i është bërë atentat në mars të 2012, në apartamentin ku banonte familja e tij.


6

E mërkurë, 5 mars 2014

Kronikë Zjarrvënia Pista e hetimit, efektivi ka qenë krahu i djathtë i të ndjerit Dritan Lamaj

Mynyr Muça: Nuk kam dijeni për autor apo arsye, ta përcaktojë grupi hetimor Zjarrvënie e qëllimshme automjetit të efektivit të policisë së Peqinit. Në orët e vona të së hënës është njoftuar në komisariatin e policisë se një makinë ishte përfshirë nga flakët. Automjeti është në pronësi të Mynyr Muçës, i cili në momentin e ngjarjes nuk ka qenë në banesë. Mësohet se makina e tipit “Ford” ishte parkuar pranë banesës së Muçës, në afërsi të rrugës “Ali Demi”. Zjarri është parë nga fqinjët, të cilët kanë njoftuar menjëherë forcat e policisë. Forcat zjarrfikëse dhe të poli-

cisë shkuan menjëherë në vendngjarje për të shuar zjarrin dhe për të nisur hetimet e zbulimit të autorëve të aktit kriminal. Dyshimet e para e lidhin këtë ngjarje me detyrën e Mynyr Muçës, si efektiv policie prej 21 vjetësh, por nuk përjashtohet as lidhja e tij me kryekomisarin e ndjerë Dritan Lamaj. Mësohet nga burime se Muça ka qenë krahu i djathtë dhe mik i afërt me të ndjerin Dritan Lamaj. Pikërisht kjo lidhje ka bërë që policia të dyshojë duke e shndërruar në njërën nga pistat hetimore. Vetë efekti i pyetur ka mohuar që të ketë probleme ose kërcënime. Ai shprehet se nuk e di arsyen dhe as nuk ka dyshime tek ndonjë person konkret. Ndërsa sqaron se ngjarjen ia ka lënë në

Foto ilustruese

dorë policisë për ta zbardhur. “Nuk e kam idenë se kush mund ta ketë bërë një gjë të tillë. Le ta hetojnë ata që duhet ta hetojnë këtë çështje. Unë jam në krye të detyrës në komisariatin e

Peqinit dhe nuk merrem fare me këtë punë. Nuk mund të them se kush e ka bërë një akt të tillë. Jam vetë punonjës policie dhe nuk mund të flas për gjëra që nuk kam dijeni se kush mund t’i ketë bërë. Për mua nuk ka ndodhur asgjë. Thjesht është djegur një makinë. Shkaqe të tjera, çfarë ka e çfarë nuk ka, t’i përcaktojë grupi hetimor. Ngjarja ka ndodhur mbrëmë rreth orës 22:00”, - është shprehur efektivi Muça. Ndërsa pyetjes nëse ka frikë për sigurinë e tij pas kësaj ngjarjeje ai e mohon. “Nuk kam frikë, sepse gjithë jetën kam punuar me grupe kriminale. Kam 21 vite që punoj në polici dhe normal që nuk kam frikë, kështu që nuk i trembem këtij sulmi”.

Laç

Vret dy vëllezërit në lokal, justifikohet se është “Jezu Krishti” Altin Piroli u ul i armatosur për të pirë kafe, sapo pa vëllezërit Cara filloi të qëllonte me breshëri Hetimet, autori para grupit hetimor shprehet se është i dërguari i Perëndisë, vuan nga çrregullime mendore njihej edhe si një person me rrezikshmëri të lartë, ndërsa mësohet se viktimat nuk kanë pasur konflikt me autorin.

Anxhela Tato Ekzekuton dy vëllezërit në lokal dhe justifikohet se është i dërguari i Perëndisë. Altin Piroli u arrestua nga policia si autor i ngjarjes së rëndë që tronditi dje në mëngjes qytetin e Laçit. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 08:30 në një lokal pranë stacionit të furgonëve. Autori i krimit është futur brenda dhe ka hapur zjarr me breshëri në drejtim të dy vëllezërve Andrea dhe Endri Cara, të cilët humbën jetën. Sapo ka dalë jashtë, Altin Piroli ka vijuar të qëllojë në mënyrë të pakontrolluar, duke plagosur dy kalimtarë, të cilët u dërguan me urgjencë për mjekim më të specializuar në Spitalin Ushtarak. Para grupit hetimor i arrestuari ka mundur vetëm të thotë se ai është “Jezu Krishti” pa dhënë asnjë detaj për motivin e vrasjes. Nga ana e forcave të policisë ka dyshime se Piroli vuan nga çrregullime psikike, ndërsa pritet edhe rezultati i ekspertizës shëndetësore. Trupat e pajetë të dy vëllezërve janë në morgun e spitalit, ku i janë nënshtruar ekspertizës mjekoligjore, çka do të ndihmojë blutë në zbardhjen e plotë të ngjarjes. Ndërsa kalimtarë janë treguar se u tmerruan nga skena që kanë parë dhe autori nuk i dukej mire nga ana mendore. Ai qëllonte me breshëri në rrugë dhe shfaqte shenja anormaliteti. Janë ende të paqarta arsyet e këtij krimi makabër, pse autori pikërisht ka zgjedhur vëllezërit Cara për të vrarë, me të cilët kishte raport shumë të mirë shoqëror dhe bashkë ishin fqinj. Piroli është i skeduar nga policia si autor i plagosjes së kushëririt të tij 14-vjeçar, për të cilën ka ekzekutuar dënimin me 1 vit heqje lirie. Gjithashtu, Piroli ka

Ngjarja Ngjarja është shënuar mëngjesin e djeshëm rreth orës 08:30. Dëshmitarë në vendin e ngjarjes kanë bërë të ditur se personi në fjalë ishte parë që në mëngjes teksa lëvizte me pistoletë në dorë në qendër të qytetit të Laçit. Në lokalin e viktimave, autori ka shkuar të pijë kafe dhe ka qëlluar mbi ta sapo i ka parë duke hyrë brenda. Autori ka qëlluar mbi vëllezërit dhe pasi ka zbrazur karikatorin ka dalë jashtë lokalit dhe rreth 50 metra më tutje ka rimbushur pistoletën

Vendi ku ndodhi krimi

Autori i skeduar plagosi kushëririn e vet 14-vjeçar dhe vuajti dënimin me 1 vit burgim. Me vëllezërit... ...Cara autori kishte raport shumë të mirë. Nga policia dyshohet se Piroli vuan nga çrregullime psikike

mbetur i plagosur para një viti pas një konflikti banal. Hetimet Ndërsa grupi hetimor përpiqet të hedhë dritë mbi motivet e vrasjes, 27-vjeçari i ka thënë policisë se vrasjen e kishte kryer pasi ai ishte “Jezu Krishti”, bëjnë të ditur burimet nga grupi hetimor. Në polici autori i është nënshtruar një ekspertizë paraprake mjekoligjore dhe rezultoi se ai dyshohet të vuaj nga probleme të theksuara mendore. Autori u arrestua disa metra larg vendit të ngjarjes dhe policia ka sekuestruar edhe dy pistoleta, si prova materiale. Altin Piroli dy vite më parë kishte plagosur djalin e xhaxhait të tij 14 vjeç dhe për këtë vepër penale ishte dënuar me 1 vit burg. Dënimin e kishte kryer në burgun e Shënkollit në Lezhë. Ai

50

metra larg goditjes së parë ai ka rimbushur pistoletën duke filluar sërish të qëllojë në mënyrë të pakontrolluar

duke filluar sërish të qëllojë në mënyrë të pakontrolluar. Të shtënat kanë ngjallur panik dhe qytetarët që kanë qenë aty janë munduar të largohen, por plumbat kanë kapur dy kalimtarët. Madje dëshmitarët tregojnë se autori i ka drejtuar pistoletën edhe policisë, por fat të mirë pistoleta ka qenë bosh. Të plagosurit Mjekët e spitalit të Traumës në Tiranë bëjnë të ditur se gjendja shëndetësore e dy të plagosurve paraqitet e qëndrueshme. Mësohet se dy personat kanë dëmtime me armë zjarri, njëri në parakrah dhe tjetri në zonën e legenit. Sipas mjekëve, gjendja e tyre mund të konsiderohet jashtë rrezikut për jetën, pasi fatmirësisht plumbat nuk u kanë prekur organet jetësore.

Fushë-Krujë

Sulmi me tritol në komisariat, akt terrorist për Prokurorinë Sulmet me tritol brenda komisariatit të Fushë-Krujës janë cilësuar si akte terroriste nga Prokuroria e Krimeve të Rënda. Sipas Prokurorisë, lidhur me ngjarjet janë hapur tri pista hetimi. E para është përhapja e panikut në popullatë. Pista e dytë e hetimit është presion ndaj policisë dhe pista e tretë ndonjë konflikt i mundshëm i drejtuesve të policisë. Lënda e përdorur në sulmet ndaj komisariatit të Fushë-Krujës dyshohet të jetë eksploziv për minierat. Sipas Prokurorisë, autori rrezikon dënim nga 15 vite burg në burgim të përjetshëm. Mbrëmjen e së hënës një sasi tritoli shpërtheu në komisariatin e Fushë-Krujës. Lënda plasëse u hodh në oborrin e komisariatit. Për pasojë nga shpërthimi u dëmtuan dy automjete. Tritoli ra mbi njërin nga automjetet e parkuara.

Komisariati i Fushë-Krujës


7

E mërkurë, 5 mars 2014

Kronikë

Kallëzimi nga Ministria e Drejtësisë

Abuzimet me lejet shpërblyese në burgje, 11 ish-zyrtarë për ndjekje penale Gjashtë ish-drejtorë burgjesh, 5 mjekë dhe punonjës socialë akuzohen për “Shpërdorim detyre”. Akuza: U dhanë leje edhe personave të dënuar për vrasje të veçanta në kundërshtim me udhëzimin e ministrit të Drejtësisë nr. 7087, datë 10.09.2009 “Për rregullimin e disa çështjeve që kanë të bëjnë me procedurën e dhënies së lejeve shpërblyese, apo të veçanta personave të burgosur”, të cilët parashikojnë se leja e veçantë miratohet nga Drejtori i IEVP, vetëm pasi të ketë marrë të paktën dy mendime pozitive në favor të miratimit të saj, sipas raporteve të përgatitura nga Sektori Ligjor, Sektori i Sigurisë dhe Sektori i Kujdesit Social. Në rastet konkrete nuk ka raport të përbashkët të këtyre tre sektorëve. Mungon gjithashtu edhe certifikata e vdekjes së familjarit të të dënuarit.

Sonja Caka

I

denoncuar prej disa muajsh nga ministri i Drejtësisë, z. Nasip Naço, si fenomen, dje 11 ish-zyrtarë të lartë të burgjeve janë dërguar për hetim në Prokurori. Gjithçka erdhi pas dokumentimit të shkeljeve në dhënien e këtyre lejeve shpërblyese personave me rrezikshmëri të lartë shoqërore. Dje, ky institucion njoftoi se ka kallëzuar në prokurori 11-ish zyrtare të lartë të burgjeve në vend, për akuzën e “shpërdorimit të detyrës”. Shërbimi i Kontrollit të Brendshëm të Burgjeve, pas verifikimit të lejeve shpërblyese, gjatë vitit 2013, ka konstatuar shkelje ligjore nga 6 ishdrejtorë të institucioneve të vuajtjes së dënimit dhe 5 punonjës administrate. Gjatë vitit të kaluar janë dhënë 2500 leje shpërblyese dhe në 97 raste, 11 ish-zyrtarët e burgjeve kanë abuzuar me detyrën, duke favorizuar edhe persona me rrezikshmëri të lartë shoqërore, të dënuar për vrasje. Gjithashtu, Ministria e Drejtësisë bën me dije se është vendosur që planifikimi i lejeve të mos jetë më një mujor, por të bëhet një vjeçar dhe në çdo rast leje do të njoftohet edhe Policia e Shtetit. Po kështu, në një database të veçantë do të regjistrohen të gjitha lejet e dhëna nga çdo IEVP. Ndërkohë është ngritur një sistem raportimi ditor për çdo kërkesë dhe leje të miratuar. Të gjitha këto masa synojnë nga njëra anë forcimin e kontrollit dhe përgjegjshmërisë, dhe nga ana tjetër shmangien e praktikave abuzive dhe korruptive. Kontrolli Ministria e Drejtësisë ka vënë në dispozicion të mediave edhe një kopje të kallëzimit dhe shkeljet e secilit prej zyrtarëve të akuzuar. Ministria e Drejtësisë ka konstatuar se një ndër problematikat më të mëdha me të cilat ndeshet shërbimi penitenciar shqiptar është mosrespektimi nga ana e Institucioneve të Ekzekutimit të Vendimeve Penale, i procedurave ligjore të dhënies së lejeve të veçanta. Si rrjedhojë e këtij shqetësimi, nën mbikqyrjen e Ministrisë së Drejtësisë, me urdhërin e Drejtorit të Shërbimit të Kontrollit të Brendshëm në Sistemin e Burgjeve, u ngrit grupi i punës për verifikimin e praktikave të dhënies së lejeve shpërblyese dhe të veçanta për të dënuarit dhe të paraburgosurit në të gjitha IEVP-të e vendit, për vitin 2013. Nga analizimi i këtyre dosjeve, u konstatua se për periudhën e mësipërme janë dhënë gjithsej rreth 2500

Ministria e Drejtësisë

Personat e kallëzuar *Ish-drejtori i IEVP Kosovë, Shkëlqim Krasniqi *ish-përgjegjësi i Sektorit Ligjor Eris Bregasi *ish-përgjegjësi i Sektorit të Shëndetësisë Ardian Gjini *ish-drejtori i IEVP Rrogozhinë, Rezart Tusha *ish-mjeku Alban Haxhi *Ish-drejtori i IEVP Peqin Saimleje shpërblyese dhe të veçanta. Nga numri total i lejeve të dhëna, të veçanta janë 404, ku 97 prej tyre, janë dhënë në kundërshtim të hapur me bazën ligjore me anë të së cilës rregullohet procedura e dhënies së lejes së veçantë në IEVP-të e Republikës së Shqipërisë. Gjithashtu konstatohet që pjesa më e madhe e këtyre lejeve të dhëna në kundërshtim me dispozitat ligjore në fuqi, janë miratuar në periudhën Korrik, Gusht dhe Shtator të vitit 2013, konkretisht rreth 800 leje shpërblyese dhe të veçanta. Burgu i Kosovës, Lushnjë Nga kontrolli i praktikave rezultoi se në IEVP Kosovë, Lushnjë janë dhënë 55 leje të veçanta, nga të cilat 9 prej tyre janë dhënë në kundërshtim me nenin 15 të Udhëzimit të ministrit të Drejtësisë nr. 7087, datë 10.9.2009 “Për rregullimin e disa çështjeve që kanë të bëjnë me procedurën e dhënies së lejeve shpërblyese, apo të veçanta personave të burgosur”. Gjithashtu, konstatohet se për një të dënuar, gjatë kësaj periudhe, janë dhënë 7 leje (1 leje e veçantë çdo muaj) për shkak të sëmundjeve të ndryshme të famil-

ir Hasalla *ish-drejtori i IEVP Fushë-Krujë Grigor Prifti *ish-përgjegjësi i Sektorit Ligjor Saimir Leka *ish-drejtori i IEVP Korçë, Koço Bello *ish-drejtori i IEVP Durrës Denion Shëngjergji *ish-përgjegjësi i Sektorit Ligjor Dorian Oketa

Ministria e Drejtësisë ka vënë në dispozicion të mediave edhe një kopje të kallëzimit dhe shkeljet e secilit prej të akuzuarve

jarëve, të vërtetuara në të gjitha rastet nga raportet mjekësore të lëshuara nga të njëjtët mjek të shërbimit të ORL-së, të spitalit rajonal të Fierit. Burgu i sigurisë së lartë në Peqin Në IEVP Peqin janë dhënë 68 leje të veçanta, nga të cilat 41 prej tyre janë dhënë në kundërshtim me pikën ‘d’ të nenit 70 të Vendimit të Këshillit të Ministrave nr. 303, datë 25.3.2009, “Për miratimin e Rregullores së Përgjithshme të Burgjeve”, i ndryshuar, pasi ka mospërputhje mes afatit të lejes së propozuar nga Komisioni në raportin e përbashkët të sektorit ligjor, sektorit të sigurisë dhe atij të kujdesit social, me urdhrin e dhënë nga drejtori i këtij Institucioni. Burgu i Rrogozhinës Në IEVP Rrogozhinë janë dhënë 123 leje të veçanta, nga të cilat 40 prej tyre janë dhënë në kundërshtim me udhëzimin e ministrit të Drejtësisë nr. 7087, datë 10. 9.2009 “Për rregullimin e disa çështjeve që kanë të bëjnë me procedurën e dhënies së lejeve shpërblyese, apo të veçanta personave të burgosur”, të cilët parashikojnë se leja e veçantë miratohet nga drejtori i IEVP, vetëm pasi të ketë marrë të paktën dy mendime pozitive në favor të miratimit të saj sipas raporteve të përgatitura nga Sektori Ligjor, Sektori i Sigurisë dhe Sektori i Kujdesit Social, kusht që në të gjitha praktikat e këtyre lejeve nuk është plotësuar. Gjithashtu, konstatohet se edhe në këtë IEVP, gjatë kësaj periudhe, janë dhënë disa herë leje të veçanta (4 deri në 5 leje) për disa të dënuar. Burgu i Korçës Në IEVP Korçë janë dhënë 3 leje

Burgu i Krujës Në IEVP Zahari, Krujë, është dhënë 1 leje e veçantë në kundërshtim me nenin 16 të udhëzimit të ministrit të Drejtësisë nr. 7087, datë 10.9.2009 “Për rregullimin e disa çështjeve që kanë të bëjnë me procedurën e dhënies së lejeve shpërblyese, apo të veçanta personave të burgosur”, i cili parashikon se për lejet e veçanta që jepen në rastet e vdekjes së anëtarit të familjes, i burgosuri duhet të paraqesë tek drejtori i institucionit, ndër të tjera edhe certifikatën e vdekjes së anë-

6

ish-drejtorë të institucioneve të vuajtjes së dënimit dhe 5 punonjës administrate janë të akuzuarit për shkelje

tarit të familjes së të burgosurit lëshuar nga autoriteti përgjegjës shtetëror apo vërtetimin nga mjeku i zonës përkatëse ku ka ndodhur vdekja. Këto kërkesa të kësaj dispozite në këtë rast nuk janë plotësuar. Burgu i Shënkollit në Lezhë Në IEVP Shënkoll, Lezhë, janë dhënë 2 leje të veçanta në kundërshtim me nenet 12 dhe 13 të udhëzimit të ministrit të Drejtësisë nr. 7087, datë 10.9.2009, pasi në kohën e dhënies së lejeve personi i sëmurë rëndë, pjesëtar i familjes së të dënuarit, kishte kohë që kishte dalë nga spitali. Burgu i Vaqarrit Në IEVP Vaqarr është dhënë 1 leje e veçantë në kundërshtim me nenet 12 dhe 13 të udhëzimit të ministrit, pasi në kohën e dhënies së lejes personi i sëmurë rëndë, pjesëtar i familjes së të dënuarit, kishte kohë që kishte dalë nga spitali.


8

E mërkurë, 5 mars 2014

Sociale

Sigurim vullnetar për vitin korent mund të paguajnë të gjithë individët që: Kanë mbushur moshën 18 vjeç, deri në arritjen e moshës për pension

Sigurimet shoqërore

Sa do të paguajnë punëdhënësi dhe punëmarrësi, tabelat për çdo kategori Instituti i Sigurimeve Shoqërore

Masa e kontributit për sigurimin vullnetar, cila do të jetë skema e sigurimit - VKM nr. 55, date 03.02.2010, I ndryshuar; datë 16.04.2009,për i ndryshuar. për më shumë të ardhura. -Si Udhëzim do tëi Ministrit bëhettë Financave, pagesanr.e26,sigurimit vitet e kaluara Llojet dhe përqindjet e kontributeve që duhet të paguhen për punëmarrësin

Driçim Çaka

P

as ndryshimit të ligjit për pagesën e sigurimeve shoqërore dhe sigurimeve shëndetësore, ISSH ka publikuar manualin se si do bëhet llogaritja e kontributeve. Duke filluar nga skema e sigurimit vullnetar, sigurimi për të vetëpunësuarit në bujqësi, deri te të punësuarit në biznese, duhet tu përshtaten pagesave të mëposhtme.

Instituti i Sigurimeve Shoqërore

Llojet dhe përqindjet e kontributeve që duhet të paguhen për punëmarrësin Në përqindje

Nr. 1. 2. 3.

Degët e Sigurimit

Dega e sigurimit të sëmundjes Dega e sigurimit të barrëlindjes Dega e sigurimit të pensioneve Dega e Sigurimit të aksidenteve 4. e sëmundjeve profesionale 5. Dega e sigurimit të papunësisë 6. Shuma e sigurimit shoqëror 7. Shuma e sigurimit shëndetësor TOTALI

Gjithsej %

Punëdhënës

0.30 1.40 21.60

0.18 0.83 12.79

0.30 0.90 24.5 3.40 27.90

0.30 0.90 15.00 1.70 16.70

Punëmarrës

0.12 0.57 8.81

VKM nr. 55, date 03.02.2010, I ndryshuar; Udhëzim i Ministrit të Financave, nr. 26, datë 16.04.2009, i ndryshuar. Llojet dhe përqindjet e kontributeve që duhet të paguhen për punëmarrësin

0.00 0.00 Nr. 9.50 1.70 1. 11.20

Llojet dhe përqindjetsigurimi e kontributeve që duhet të paguajë i vetëpunësuari Si paguhet vullnetar

Në përqindje

Degët e Sigurimit

Dega e sigurimit të sëmundjes 2. Dega e sigurimit të barrëlindjes 3. Dega e sigurimit të pensioneve Dega e Sigurimit të aksidenteve 4. e sëmundjeve profesionale 5. Dega e sigurimit të papunësisë 6. Shuma e sigurimit shoqëror 7. Shuma e sigurimit shëndetësor TOTALI

Gjithsej % 0.30 1.40 21.60

Punëdhënës 0.18 0.83 12.79

Punëmarrës 0.12 0.57 8.81

Skema e sigurimit vullnetar Nga skema e sigurimit vullnetar 0.30 0.30 0.00 Në përqindje dhe në lekë Personi i interesuar paraqitet në dat arkëtimi”. Pas marrjes së manmund të përfitojnë të gjithë shtetasit sh0.90 0.90 0.00 Nr. Degët e Sigurimit Përqindje personi (%) Lekë Agjencinë Lokale të Sigurimeve dat arkëtimit, i interesuar qiptarë që kanë mbushur moshën 18 24.5 15.00 9.50 Shoqërore të vendit ku aitëbanon i sigurim1. Dega e sigurimit barrëlindjes rikthehet tek inspektori 1.40 266 vjeç dhe akoma nuk iu ka lindur e drej3.40 1.70 1.70 dhe merr kontakt me inspektorin Agjencisë Lokale të 2. Dega e sigurimit të pensioneve it vullnetar të21.60 4,110 ta për ndonjë përfitim nga skema e sige sigurimit vullnetar. Personi i inSigurimeve Shoqërore, me të4,376 cilin 27.90 16.70 11.20 3. Shuma e sigurimit shoqëror 23 urimit të detyruar. Shtetasit që për një teresuar duhet të ketë me vete dolidh marrëveshjen e sigurimit vullkohë dhe shkaqe të caktuara nuk mund 4. Shuma e sigurimit shëndetësor 3.4 1,294 kumentet:TOTALI Fotokopje të librezës së netar, që nënshkruhet të sigurohen nga skema e sigurimit të 26.4 nga personi 5,670i Foto ilustruese punës, ku pasqyrohen periudhat e interesuar dhe inspektori i sigurimdetyrueshëm. Përfitojnë nga skema e Llojet dhe përqindjet e kontributeve që duhet të paguajë i vetëpunësuari sigurimit. Fotokopje të librezës së it vullnetar të Agjencisë Lokale të sigurimit vullnetar edhe ata individë kontributeve, në rastnëpërmjet se e disponon. Sigurimeve Shoqërore (mandat Llojet dhe përqindjet e kontributeve që duhet të paguajë i vetëpunësuari Dokumentat e deklarimit formës elektronike për pagesat e kontributeve: që janë të siguruar në skemën e sigNë përqindje dhe në lekë realizuar pagesën e kontributeve, fillimishtarkëtimi duhet të në futeni në rast Website Tatimevedhe Fotokopje të letërnjoftimit elektronasnjë nuk ei dorëzourimit të detyrueshëm dhe kërkojnë që Për të faqen tuaj, për deklarimin nëpërmjet elektronike të formularëve që janë: ik. në Nëse personi i interesuar bie da- formës het punonjësit sigurimevetip, shonëpërmjet sigurimit vullnetar të rrisin të më pas Nr. Degët e Sigurimit Përqindje (%) Lekë 1. kord “Listëpagesa e sigurimeve shoqërore, shëndetësore, tatimi mbi tëdhe ardhurat për t’u siguruar vullnetarisht, qërore. Aidhe është personal mba- nga punësimi”,025/a2, e tip cila deklarohet nëpërmjet formëspersoni elektronike; do të marrëE-SIG dokumentin het nga vetë i interesuar). 1. Dega e sigurimit të barrëlindjes 1.40 266 lekë do të 2. “Formular i deklarimit dhe pagesës së kontributeve të sigurimeve shoqërore dhe “Urdhër veprimi”, i cili plotësoPas nënshkrimit të marrëveshjes, 2. Dega e sigurimit të pensioneve 21.60 4,110 paguajnë të sigurimeve shëndetësore”, - E-SIG 011-012/a, e cila deklarohet nëpërmjet formës het nga inspektori i sigurimit vullinspektori i sigurimit vullnetar të vetëpunësuarit elektronike; 3. Shuma e sigurimit shoqëror 23 4,376 netar të Agjencisë Lokale të Siguri- Agjencisë Lokale të Sigurimeve në qytet për 3. Formulari i Urdhër-Pagesës për deklarimin elektronik të sigurimeve shoqërore dhe 4. Shuma e sigurimit shëndetësor 3.4 1,294 meve Shoqërore. Duke disponuar Shoqërore është i detyruar të bëjë një vit vjetërshëndetësore; sie pune “Urdhër veprim” personijanë i in-edhe pasqyrimin në librezëpra: të kontrib4. këtë Për plotësimin e formularëve udhëzimet përkatëse, udhëzimi për TOTALI 26.4 5,670 teresuar në bankë të për uteve të personit të interesuar, plotësiminparaqitet e listëpagesës dhe për udhëzimi plotësimin e formularit të deklarimitose dhe të pagesës së kontributeve të sigurimeve dhe librezë sigurimeve bërë pagesën. Me kryerjen e pag- shoqërore të hapë të shëndetësore. re në qoftë seFillimisht tyruar. Shtetasit shqiptarë meshkuj për i Sigurimeve Shoqërore. Sa duhet të ardhurat e tyre me kushtin që nuk janë do të ai plotësohet listëpagesa dhe “Manmë pas mbështetur esës pajiset nga banka me nuk ka.në të dhënat e saj do të plotësohen periudhën e studimeve pasuniversitare. paguhet për sigurim vullnetar për më pjesëmarrës në skemën e të vetëpuformularët e deklarimit. Dokumentat e deklarimit nëpërmjet formëstë elektronike pagesat e kontributeve: Shtetasit shqiptarë që kanë periudha shumë tëpër ardhura: Personat e vetëpunësuarve në bujqësi. Për të realizuar pagesën e kontributeve, duhet -tësigurohen futeni në me Website e Tatimevedhe pambuluara nga sistemi i sigurimitfillimisht të nësuar pagë minihet pagesa. Kështu, nëse do të paramë pasdetyrueshëm në faqen tuaj,dhe përdëshirojnë deklarimint’inëpërmjet formularëve tip, që janë: maleelektronike mujore 19 të 026 lekë ose shumëfiplotëso- formës Sigurimi vullnetar për vitin korent paguani për vitin në vijim në fillim të shi i asaj mbi të cilin do të paguajnë jnë ato nëpërmjet sigurimit vullnetar. Sigurim vullnetar për vitin koreperiudhave, do të ketë zbritje: 6% mbi 1. “Listëpagesa e sigurimeve shoqërore, shëndetësore, dhe tatimi mbi të ardhurat nga kontributet dhe kjo pagë shumëzoPagesa aktuale të mbuluar periud- nëpërmjet nt mund të paguajnë të gjithë indishumën për një pagesëSHOQËRORE vjetore (me MANUAL PËR KONTRIBUTET E SIGURIMEVE 12 punësimi”,E-SIG për 025/a2, e cila deklarohet formës elektronike; het me 21.6%, pra është sigurim me dhe ha të kaluara, bëhet vetëm në kuotën vidët që: Kanë mbushur moshën 18 kusht që pagesat të realizohen brenda 2. “Formular i deklarimit dhe pagesës së kontributeve të sigurimeve shoqërore kuotë fikse 4 110 lekë ose shumëfishi minimale dhe është 4 110 lekë për një vjeç, deri në arritjen e moshës për penmuajit Janar). 3% mbi shumën për një sigurimeve shëndetësore”, - E-SIG 011-012/a, e cila deklarohet nëpërmjet formës muaj sigurim vullnetar. Kjo kuotë i kosion. Nuk mund të sigurohen në sispagesë 6-mujore (me kusht që pageelektronike; rrespondon pagës minimale mujore: 19 temin e sigurimit të detyrueshëm. sat të realizohen përpara fillimit të perilekë do 3. Formulari i Urdhër-Pagesës elektronik të sigurimevepaguajnë shoqërore dhe 026 x 21.6%. Në këto pagesapër nukdeklarimin apliNuk mund të sigurohen në sistemin e udhës 6-mujore, që do të mbulohet me të vetëpushëndetësore; kohen zbritje. të vetëpunësuarve në bujqësi. Nuk iu sigurim vullnetar). 1.5% mbi shumën nësuairt në për një pagesë 3 mujore (me kusht që ka lindur e drejta për ndonjë përfitim 4. Për plotësimin e formularëve janë edhe udhëzimet përkatëse, pra: udhëzimi zonat fushore për Sigurimevullnetar pagesat të realizohen përpara fillimit të nga skema e sistemit të detyruar. Masa plotësimin listëpagesës dhe udhëzimi për plotësimin e formularit të deklarimit dhe të për mësëshumë të ardhura periudhës 3-mujore, që do të mbulohet e kontributit që duhet të paguhet për pagesës kontributeve të sigurimeve shoqërore dhe sigurimeve shëndetësore. Fillimisht Sigurim vullnetar për më shumë të i kësaj kuote. Të punësuarit - sigurome sigurim vullnetar). sigurimin vullnetar nga personi i indo të plotësohet listëpagesa dhe më pas mbështetur në të dhënat e saj do të plotësohen ardhura mund të paguajë: Të gjithë per- hen me pagë minimale mujore 19 026 teresuar, është e barabartë me masën që formularët e deklarimit.aktivë të vetëpusonat ekonomikisht lekë ose shumëfishi i asaj mbi të cilin Sigurim vullnetar paguhet për degën e pensioneve, sipas nësuar, të punësuar dhe punëdhënësit, do të paguajnë kontributet dhe kjo pagë pagës për efekt kontributesh të miratuar për periudha të kaluara të cilët duhet të jenë të siguruar si të shumëzohet me 21.6%, pra sigurim me në periudhën kur bëhet pagesa. PageMund të paguajë sigurim vulltillë në skemën e detyrueshme të siguri- kuotë fikse 4 110 lekë ose shumëfishi sa aktuale për një muaj sigurim vullne- netar për periudhat e kaluara: meve shoqërore dhe shëndetësore. Ky i kësaj kuote. Punëdhënësit - sigurotar është 4 110 lekë, që i korrespondon Shtetasit shqiptarë që kanë sigurim bëhet vetëm për vitin korent. hen me pagë minimale mujore 19 026 pagës minimale mujore: 19 026 lekë x mbushur moshën 18 vjeç dhe që MANUAL PËR KONTRIBUTET E SIGURIMEVE SHOQËRORE 12 Sa duhet të paguhet për sigurim vulllekë ose shumëfishi i asaj mbi të cilin 21.6%. Për pagesat paradhënie, apliko- nuk iu ka lindur e drejta për ndonnetar për më shumë të ardhura:Instituti do të paguajnë kontributet dhe kjo pagë hen zbritje në varësi të kohës kur kryjë përfitim nga skema e sistemit të de-

68.037

Nëse do të parapaguani për vitin në vijim në fillim të periudhave, do të ketë zbritje: 6% mbi...

...shumën për një pagesë vjetore (me kusht që pagesat të realizohen brenda muajit Janar)

30.000


9

E mërkurë, 5 mars 2014

Sociale

Pagesa aktuale për një muaj sigurim vullnetar është 4 110 lekë, që i korrespondon pagës minimale mujore: 19 026 lekë x 21.6%

Sigurimet shoqërore

Ja sa do të paguajnë të vetëpunësuarit në qytet, në zonat malore dhe fushore Instituti i Sigurimeve Shoqërore

ANEKS MANUALI

A.

PËR TË VETËPUNËSUARIT NË BUJQËSI

1.

Në zonat malore përfshihen të vetëpunësuarit në bujqësi, që banojnë dhe ushtrojnë aktivitetin e tyre në Bulqizë, Dibër, Gramsh, Has, Kolonjë, Kukës, Librazhd, Malësi e Madhe, Mat, Mirditë, Pukë, Skrapar, Tepelenë dhe Tropojë.

2.

Në zonat fushore përfshihen të vetëpunësuarit në bujqësi, qe banojnë dhe ushtrojnë aktivitetin e tyre në rrethet Berat, Kuçovë, Durrës, Krujë, Elbasan, Peqin, Fier, Lushnjë, Mallakastër, Gjirokastër, Përmet, Korçë, Pogradec, Devoll, Lezhë, Laç, Shkodër, Tiranë, Kavajë, Vlorë, Sarandë dhe Delvinë.

Skema se si do të bëhet sigurimi i të vetëpunësuarve në bujqësi

Sigurimi si i vetëpunësuar në buMalësi e Madhe, Mat, Mirditë, Masat e kontributeve për të vetëpunësuarit në fushore bujqësi,dhe malore, Masat e kontributeve për të vetëpunësuarit në bujqësi, në zonën jqësi është i detyrueshëm. I vetëpuPukë, Skrapar, Tepelenë dhe për t’u paguar sipas viteve. sipas viteve në zonën fushore dhe malore, për t’u paguar nësuari në bujqësi, që banon në Tropojë. Në zonat fushore zonat fushore, duke filluar nga data përfshihen të vetëpunësuarit në ZONA FUSHORE ZONA MALORE 1 gusht 2013 e në vazhdim, paguan bujqësi, qe banojnë dhe ushtrojnë Nr. Viti Periudha Sigurim Sigurim Sigurim Sigurim Gjithsej Gjithsej kontributet për sigurimet shoqërore, aktivitetin e tyre në rrethet Berat, shoqëror shëndetësor shoqëror shëndetësor 1993 Tetor-Dhjetor 405 405 0 243 243 0 1 kundrejt detyrimit tremujor, të Kuçovë, Durrës, Krujë, Elbasan, 2 1994 Janar-Dhjetor 1,620 1,620 0 972 972 0 3 1995 Janar-Dhjetor 1,620 1,620 0 972 972 0 llogaritur mbi bazën e masës Peqin, Fier, Lushnjë, Mallakastër, 4 1996 Janar-Dhjetor 1,620 1,620 0 972 972 0 vjetore prej 30 000 lekësh. i vetëpuGjirokastër, Përmet, Korçë, 5 1997 Janar-Dhjetor 1,620 1,620 0 972 972 0 6 1998 Janar-Dhjetor 1,620 1,620 0 972 972 0 nësuar në bujqësi, që banon në Pogradec, Devoll, Lezhë, Laç, 7 1999 Janar-Dhjetor 1,620 1,620 0 972 972 0 8 2000 Janar-Dhjetor 1,620 1,620 0 972 972 0 zonat malore, nga data 01.08.2013 Shkodër, Tiranë, Kavajë, Vlorë, 9 2001 Janar-Dhjetor 1,620 1,620 0 972 972 0 10 2002 Janar-Dhjetor 3,888 3,888 0 2,340 2,340 0 e në vazhdim, paguan kontributet Sarandë dhe Delvinë. 11 2003 Janar-Dhjetor 5,220 5,220 0 3,588 3,588 0 12 për sigurimet shoqërore, kundrejt 2004 Janar-Dhjetor 6,956 6,956 0 4,788 4,788 0 13 2005 Janar-Dhjetor 7,824 7,824 0 5,388 5,388 0 detyrimit tremujor, të llogaritur mbi Dokumentacioni dhe procedurat 14 2006 Janar-Dhjetor 9,453 9,453 0 6,225 6,225 0 15 2007 Janar-Dhjetor 9,996 9,996 0 6,504 6,504 0 bazën e masës vjetore prej 23 000 për t’u siguruar si i vetëpunësuar 16 2008 Janar-Dhjetor 12,000 12,000 0 7,800 7,800 0 17 2009 Janar-Dhjetor 13,600 13,600 0 8,840 8,840 0 lekësh. i vetëpunësuari në bujqësi, në bujqësi 18 2010 Janar-Dhjetor 15,840 15,840 0 10,296 10,296 0 19 2011 Janar-Dhjetor 19,440 19,440 0 12,636 12,636 0 që banon në zonat rurale, nga data - Certifikatën familjare të lësh20 2012 Janar-Dhjetor 24,300 24,300 0 17,220 17,220 0 1.1.2014 e në vazhdim paguan konuar nga zyra e gjendjes civile 21 2013 Janar-Dhjetor 28,250 28,250 0 21,485 21,485 0 22 2014 Janar-Dhjetor 33,432 30,000 3,432 26,432 23,000 3,432 tributet e sigurimeve shëndetësore Vërtetimin e pronësisë mbi Periudha Tetor 1993-Dhjetor 2014 203,564 200,132 3,432 141,561 138,129 3,432 në masën 3.4% të dyfishit të pagës tokën, lëshuar nga zyra e regjismujore minimale prej 4 200Shënim: lekësh,Kontributi për sigurimin shëndetësor paguhet vetëm për vitin korent 2014. trimit të pasurisë së paluajtshme të të barabartë me 286 lekë në muaj. komunës ose bashkisë A. PËR PUNËDHËNËSIT DHE TË VETËPUNËSUARIT Pagesat e kontributeve të siguriOse Baza ligjore mbi të cilën paguhen kontributet e sigurimeve shoqërore dhe shëndetësore meve shoqërore dhe shëndetësore -Akt noterial, që vërteton tjetërPersoni që të futet në skemën e de- Nuk duhet të jetë i siguruar nga për punëmarrësit dhe vetëpunësuarit: bëhen bashkërisht. Ato janë të desimin e pronës (p.sh., qiramarrje) tyruar të sigurimit shoqëror përsigurimet punësimi në sektorë të tjerë Ligji nr. 7703, datë 11.05.1993 “Për shoqërore në Republikën e Shqipërisë”, i tyrueshme dhe paguhen individ-ndryshuar; Në çdo rast, për sigurim të pet’u siguruar si i vetëpunësuar në - i vetëpunësuari në bujqësi duhet: ualisht, një herë në tre muaj. Afariudhave Ligji nr. 10383, datë 24.02.2011 detyrueshëm të kujdesit bujqësi,duhet të plotësojë “Për këto sigurimin - Tëebanojë në të njëjtin nënqarkshëndetësor në për vitin korent si dhe për ti i fundit i këtyre pagesave ështëRepublikën periudha të kaluara, do të paraqitet e Shqipërisë”, të ndryshuar; kushte: ku ka tokën bujqësore në pronësi jo më vonë se dita e fundit -e muavërtetimi Ligji nr. -Të 9136, 11.09.2003 e kontributeve të detyrueshme të i lëshuar nga komuna, ku ketë datë mbushur moshën 16“Për vjeç mbledhjen ose në përdorim, dhe të zhvillojë shoqërore dhe shëndetësore”, i ndryshuar; jit të tretë, Brenda çdo tremujo- sigurimeve cilësohet se personi ushtron vep-Të jetë i aftë për punë veprimtari bujqësore e blegtorale Ligji nr. 7961, datë 12.07.1995 “Kodi i Punës në Republikën e Shqipërisë”, i ndryshuar; ri kalendarik. Për të bërë sigurim rimtari bujqësore/blegtorale. - Çdo person mund të sigurohet - Të banojë në fshat, megjithëse VKM nr. deri 1251, 10.09.2008; për periudha të kaluara, llogaria nëdatë mbushjen e moshës për tokën mund ta ketë në nënqarkun VKM nr. pension 1114, datë 30.07.2008, i ndryshuar;fqinj bëhet kundrejt masave të kontribmijë lekë do uteve të viteve respektive, mbi të të paguajnë të MANUAL PËR KONTRIBUTET E SIGURIMEVE SHOQËRORE 11 cilën aplikohen dhe kamatëvonevetëpunësuarit në zonat sat përkatëse. Punëdhënësi duhet - Pensionit bazë të pleqërisë malore të dorëzojë rregullisht sipas afatit - Pensionit të pjesshëm të të caktuar listëpagesat, të cilat pleqërisë janë i vetmi dokument, që vërte- Pensionit të reduktuar të -Inspektori i të vetëpunësuarve në ton pagesën e kontributeve për pleqërisë bujqësi, pasi gjykon për plotësimin e çdo punonjës. Listëpagesa është - Pensionit të invaliditetit kushteve për sigurim si i vetëpunësudokumenti bazë për dhënien dhe - Pensionit të pjesshëm të invaar në bujqësi plotëson dokumentin tip llogaritjen e përfitimeve për çdo liditetit “Urdhër veprim”.Për të bërë pagesën punonjës, si dhe vërtetimeve të - Pensionit familjar paraqitet ky dokument në zyrën poskërkuara prej tyre. - Shpërblimin për lindje fëmije - Të ardhurën për barrëlindje, që tare ose në zyrën bankare. Me kryerPërfitimet nga skema për të është e barabartë me shumën e kon- jen e pagesës zyra postare lëshon dokumentin “Mandat arkëtimi”, ndërsa vetëpunësuarit në bujqësi tributeve të paguara nga 1.10.1993 Kuotat e ulta të pagesave me kryerjen e pagesës në zyrën - 30.3.2010, 16 vjet e 3 muaj. të kontributeve për sigurimin bankare lëshohet dokumenti “Vep- Duke u siguruar si i vetëpushoqëror, si rrjedhojë e politikave rim arke”, i cili konfirmon kryerjen e nësuar në bujqësi në zonën fushfavorizuese shtetërore. kësaj pagese. ore, për 15 vjet, në masën prej 65 - Për një vit vjetërsie në punë në -Me dokumentin “Mandat 702 lekësh, përfitohet pension i arkëtimi” ose “Veprim arke” pershtet një i vetëpunësuar në qytet papjesshëm pleqërie prej 4 404 lekë soni paraqitet për regjistrim tek inguan 68 037 lekë, ndërsa vetëpunë muaj, dmth për 1 vit e 3 muaj spektori i sigurimit të të vetëpunësuari në zonat fushore paguan 30 pension pleqërie mund të merren nësuarve në bujqësi, ku ka marrë 000 lekë në vit. ato çfarë janë paguar. “Urdhër veprimin”. Këto doku- i vetëpunësuari në zonat - Zona malore paguan 42 mente në asnjë rast nuk duhet malore paguan vetëm 23 000 lekë 702 lekë dhe përfiton pension të t’i dorëzohen punonjësve të në vit. pjesshëm pleqërie në masën 4 404 sigurimeve shoqërore. Ato janë Përfitim të vjetërsisë në punë, ku lekë në muaj, pra për 10 muaj penpersonale. Në fund të procedurës njohja e periudhave për të cilat janë sion pleqërie merren ç’janë paguar. dhe pas pagesës së kontributeve paguar kontribute njihet vjetërsi në Në zonat malore përfshihen të sigurimeve shoqërore bëhet marrëdhënie pune me shtetin. të vetëpunësuarit në bujqësi, që pajisja e detyrueshme me librezën banojnë dhe ushtrojnë aktivitetin e kontributeve të sigurimeve Çfarë pensioni do përfitohet për e tyre në Bulqizë, Dibër, Gramsh, të vetëpunësuarit në bujqësi shoqërore dhe shëndetësore. Has, Kolonjë, Kukës, Librazhd,

Kushtet si i vetëpunësuar në bujqësi

shumëzohet me 21.6%, d.m.th sigurim me kuotë fikse 4 110 lekë ose shumëfishi i kësaj kuote. Sigurimi nga bizneset Llogaritja e kontributeve të sigurimeve shoqërore për çdo punëmarrës individual mbështetet në pagën bruto mbi kufirin e pagës minimale mujore, deri në kufirin e pages maksimale mujore. Llogaritja e kontributeve të sigurimeve shëndetësore për çdo punëmarrës individual mbështetet në pagën bruto mbi kufirin e pagës minimale, pa kufi nga lart. Paga bazë minimale mujore për punonjësit për efekt të llogaritjes së kontributeve të detyrueshme të sigurimeve shoqërore dhe shëndetësore në shkallë vendi është 22 000 lekë, ndërsa paga maksimale për sigurim shoqërore është 95 130 lekë. Pagesa e kontributeve të detyrueshme të sigurimeve shoqërore dhe shëndetësore kryhet nga punëdhënësi sipas afateve të përcaktuara me ligj. Punëdhënësi ka detyrim ligjor për llogaritjen, deklarimin dhe pagesën e kontributeve në kohën dhe masën e duhur. Listë-pagesa është një deklaratë e subjektit, në të cilën evidentohen kontributet individuale, dhe si e tillë, në mbështetje të ligjit nr. 9920, date 19.5.2008 “Për procedurat tatimore në Republikën e Shqipërisë”, të ndryshuar, tatimpaguesi që nuk lëshon deklaratën tatimore në afat dënohet me gjobë me 10 000 lekë, për çdo deklaratë tatimore të padorëzuar.

23.000

Punëdhënësit - sigurohen me pagë minimale mujore 19 026 lekë ose shumëfishi i asaj mbi të cilin do të paguajnë kontributet


10

E mërkurë 5 mars 2014

Koment

Nga Meri Lalaj

Për të edukuarat te “Nana Mbretneshë”

K “Të gjithë e bënim punën me përkushtim për t’u dhënë nxënësve sa më shumë dije dhe për t’i ushqyer me ndjenjën kombëtare përmes mësimit, këngëve, vjershave, valleve”

“Këto, në të dyja anët e shqiponjës sonë janë sëpatat e pushtuesve fashistë, por shqiponja jonë shumë shpejt ka për t’i lëvizur krahët e vet të fuqishëm dhe ka për t’i bërë copë e grimë sëpatat fashiste!...”

aluan 80 vite nga çelja e Institutit Femnor “Nana Mbretneshë”, nuk mendoj se në vendin tonë të ketë ekzistuar shkollë tjetër e përmasave të tilla ku u edukuan mijëra vajza, të cilat punuan në çdo cep të Atdheut e nëpër duart e tyre kaluan mijëra nxënës të tjerë. E kështu vijon rruga e bukur e mësimnxënies. Po rendis vetëm disa prej tyre: Age Qeraxhija: Vajzë nga një familje e mirë shkodrane. Ndoqi Institutin Femnor “Nana Mbretneshë” bashkë me të motrën, Bernardina Qeraxhija. Shoqet e saj më të afërta ishin Kadrije Dosti dhe Fiqret Sanxhaktari. Pas çlirimit të vendit, Ageja u caktua drejtoreshë e Shtëpisë së Fëmijës në Durrës. Më vonë e dërgojnë me punë në Gjirokastër. Vëllai i saj ishte larguar nga Shqipëria sepse ishte martuar me një austriake dhe daja i saj pat qenë ministër në kohën e Mbretit Zog. Këto ishin arsye për t’u parë me sy të keq nga pushteti komunist, por nga ana tjetër familja e tyre kishte strehuar gjatë kohës së luftës Sul Bahollin. Sërish e sjellin me punë në Durrës. Martohet në Shkodër dhe gjatë gjithë jetës punon edukatore kopshti. Ageja e fillonte ditën e punës me vogëlushët duke i rreshtuar ata për të bërë gjimnastikën e mëngjesit. Vazhdimisht mbante në zyrën e saj kutinë e ndihmës së shpejtë e në të ndodheshin jod, pambuk, kamomil e mjete të domosdoshme për të dhënë ndihmën e parë tek fëmijët. Tek shtëpia e saj kishte kopshtin e perimeve ku mbillte perime si: angjinare, selino, domate Kalifornie (farërat i vinin edhe nga Amerika). Ajo gatuante në mënyrë të përsosur. Me njohuritë e fituara si në Shkollën e Vashave Amerikane të Kavajës si edhe në Institut, Ageja jepte mësime në gjuhën angleze. E gjithë familja dinte dhe fliste anglisht. Ageja lexonte letërsi në gjuhë të huaj, vazhdimisht dëgjonte muzikë të bukur. po ashtu për të fituar pak të holla qëndiste çarçafë për pajat e nuseve.1 Bernardina Qeraxhija: ndërsa ishte nxënëse në Institutin femnor “Nana Mbretneshë” merrej me veprimtari të shumta artistike dhe fizkulturore. Bernardina ka luajtur rolin e nënës tek poemthi “Nanë e bi” të Vinçenc Prenushit. Pasi u diplomua në Institut vijoi studimet në Itali në qytetin Orvieto në Akademinë e Edukimit Fizik, kur u kthye në Atdhe u bë trajnerja e parë e boksit në Shqipëri. Familja e tyre jetonte në Durrës dhe aty Bernardina punoi trajnere e ekipit të notit. Ajo ishte mësuese e fizkulturës dhe e gjuhës

1 Sipas bisedës me mbesën e saj, zonjën Elvira Çapaliku

angleze. Shkolla e Mesme e Fizkulturës në Durrës në ditët tona mban emrin “Bernardina Qeraxhija”.2 Dituri Protopapa (Shtylla): Pasi kreu shkollën fillore në Berat, Diturija u ul në bankat e Institutit Femnor “Nana Mbretneshë”. Gjatë qëndrimit në këtë Institut, kujdestari i saj ishte Safet Butka. Ka marrë pjesë në të gjitha veprimtaritë artistike dhe sportive të shkollës. Ka luajtur një rol tek dramatizimi i Vinçenc Prenushit “Nan e bi”. Tek dokumentari i dasmës së Mbretit Zog e shohim të rreshtuar bashkë me vajzat e tjera tek presin hyrjen në pallat të Mbretëreshës Geraldinë. Vazhdoi për tre vjet studimet e larta dhe u diplomua në Akademinë e Edukimit Fizik në Orvieto të Italisë. Në vitin 1942 u kthye në Shqipëri, ndërsa kishte filluar Lufta Nacionalçlirimtare. Diturija doli malit partizane me Brigadën e 7-të. Gjatë luftimeve u plagos dy herë. Pas çlirimit kthehet në Berat. Në fund të vitit 1945 fillim i 1946-ës Diturijen e arrestojnë duke e akuzuar për tentativë të vrasjes së kuadrove të larta të udhëheqjes dhe si pjesëtare të Ballit Kombëtar. E dënojnë me 20 vite burg, nga të cilët bën vetëm tre vjet e gjysmë midis torturash nga më çnjerëzoret dhe më të llahtarshmet. Pasi lirohet nga burgu vjen në Tiranë dhe në vitin 1956, martohet me Skënder Shtyllën, paskëtaj e dëbojnë familjarisht në Milot dhe më vonë në Laç. Përmes shumë pengesash dhe vështirësish të panumërta ka punuar arsimtare duke dhënë lëndën e edukimit fizik dhe matematikën, por me ndërprerje sepse pesë herë e pushuan nga puna i hoqën edhe pensionin si pjesëmarrëse në Luftën Antifashiste Nacionalçlirimtare. Ndonëse nga koha e luftës ka dy dekorata “Medalja e Trimërisë” dhe “Medalja e Kujtimit”. Në vitin 1992, Presidenti Sali Berisha e ka dekoruar me titullin “Mësuese e Merituar”.3 2 Sipas bisedës me mbesën e saj, zonjën Elvira Çapaliku 3 Sipas bisedës me birin e Diturijes, zotin

Vezire Gjiraku (Mezini): Ka lindur në Prishtinë në vitin 1922. Vezirja ishte motake kur familja e saj e përndjekur nga serbët erdhi në Shqipëri e ndihmuar nga patrioti Ahmet Gashi. Babai i vdes shumë shpejt pas ardhjes në Tiranë dhe nëna e saj hyri në punë si kuzhiniere tek familja e Hasan Prishtinës. Veziren e futën në Strehën Vorfnore, ku ndoqi shkollën fillore. Pastaj vazhdoi mësimet në Institutin Femnor “Nana Mbretneshë”. Në këtë shkollë të jashtëzakonshme Vezirja u pajis me një kulturë të gjithanshme, u formua si karakter me ndjenjat e atdhedashurisë, falë punës së lavdërueshme të kolektivit pedagogjik të Institutit. Në dhjetor të vitit 1943 u emërua mësuese në Prishtinë në shkollën “Hasan Prishtina”. Në këtë kohë kishin ardhur për të dhënë mësim në Kosovë edhe shumë mësues dhe mësuese nga Shqipëria. Ajo tregon: “Të gjithë e bënim punën me përkushtim për t’u dhënë nxënësve sa më shumë dije dhe për t’i ushqyer me ndjenjën kombëtare përmes mësimit, këngëve, vjershave, valleve”. Adem Demaçi, i cili ka qenë nxënës i mësuese Vezires, në librin e tij “Dashuria kuantike e filanit” kujton mësuesen e tij: “Ajo ishte mësuesja ime në klasën e parë dhe të dytë. Ishte e bukur, e dashur dhe përplot imagjinatë në punën e saj. Në klasën tonë çdo ditë, para se të fillonte mësimi, ne, nën dirigjimin e mësuese Vezires, këndonim “Himnin Kombëtar” dhe këngën “Po çka je o djalë i bardhë...” Ne e donim mësuesen baras me nënat tona. Kam shumë gjëra për të treguar për mësuesen Vezire, por një ngjarje më ka mbetur e thadruar fort në kujtesën time... Atëherë ishte koha e okupimit italian, koha e Musolinit dhe e Viktor Emanuelit... Po e festonim Ditën e Flamurit, 28 Nëntorin, ishim në klasën e dytë. Ne ishim fare të vegjël për të ditur rëndësinë e kësaj feste, por mësuesja jonë shqiponjë e organizoi festën në mënyrë të jashtëzakonshme, duke i dhënë rëndësinë e merituar. Gocave ua lidhi flokët me nga një fjongo kuqezi, ndërsa neve çunave na e lidhi fjongon kuqezi rreth qafës. Mbi tabelën e zezë të klasës ajo nguli flamurin e kuq me shqiponjën dykrerëshe dhe me dy sëpata në të dy anët e shqiponjës. Mësuesja nxori nga sirtari i tavolinës së vet të punës një qeskë letre të madhe dhe të gjithëve me radhë na vuri përpara mbi banka nga dy karamele. “Këto karamele” na tha mësuesja “keni për t’i hëngër pasi ta këndojmë “Himnin e Flamurit” dhe këngën që e këndojmë përditë...” Mirëpo, unë duke shikuar herë karamelet, herë flamurin, harrova Genci Shtylla.

karamelet, sepse më tërhoqën më fort vëmendjen ato sëpatat në të dyja anët e shqiponjës. E pyeta unë shoqen time të bankës, me faqe të kuqe, me sy të shkruar e me gojë të vockël, Nihal Hasanin, se për çfarë ishin ato dy sëpata në të dy anët e shqiponjës, mirëpo ajo vetëm shtrëngoi buzët e kuqe, m’i hapi sytë e shkruar dhe rrudhi krahët. Dhe unë pa një e dy, iu drejtova mësueses Vezire me pyetjen: “E dashura mësuese, për çfarë janë ato dy sëpata në të dyja anët e shqiponjës?” Mësuesja Vezire së pari më shikoi me habi të madhe, vështroi edhe gjithë të tjerët, pastaj, vrik, mbuloi fytyrën e vet me pëllëmbët e duarve, na ktheu neve shpinën dhe nisi të qante... Pas dy-tre çastesh edhe ne nxënësit, një nga një iu bashkuam vajit të mësueses, pa ditur përse qanim... Pas pak mësuesja jonë ndali vajin, u kthye kah ne, rrahu shuplakët e me zë të lartë na tha: “Këto, në të dyja anët e shqiponjës sonë janë sëpatat e pushtuesve fashistë, por shqiponja jonë shumë shpejt ka për t’i lëvizur krahët e vet të fuqishëm dhe ka për t’i bërë copë e grimë sëpatat fashiste!...” Ne nga gëzimi, rrahëm shuplakat. “Tash, tha mësuesja Vezire, “ngrehuni në këmbë dhe le ta këndojmë Himnin e Flamurit tonë!...” 4 Për shkak të veprimtarisë së bashkëshortit, Veziren e burgosin në Ferizaj, kur djali i saj ishte vetëm dy javësh. Pas lirimit ajo punon ca kohë në shkollën “Bajram Curri” të Prishtinës dhe më vonë detyrohet të kthehet në Tiranë, siç bënë edhe shumë mësues të tjerë. Mësuese Vezirja emërohet në fshatin Shullaz të Krujës ku përveç mësimit, zhvillonte kurse kundër analfabetizmit, punonte edhe me grupet artistike duke dhënë mësim në një dhomë të vogël përdhese pa banka dhe dritë të mjaftueshme. Ishin vitet kur hynin e dilnin diversantë dhe në fshatin ku jetonte mësuese Vezirja. Kështu më 16 tetor 1947 Sigurimi i Shtetit e arreston brenda në shkollë me akuzën se ishte takuar me diversantë, por shkaku i vërtetë ishte se bashkëshorti i saj donte bashkimin e Shqipërisë me Kosovën. E lirojnë në mars të vitit 1948, kur po prisheshin marrëdhëniet me Jugosllavinë. Emërohet mësuese në Kashar, pastaj punon një vit në Tropojë, një vit në Mallakastër. Nga viti 1951 e deri sa del në pension në vitin 1972 punon në shkolla të ndryshme të Tiranës si: “Hasan Vogli”, “Kongresi i Përmetit”, “Migjeni”, “Luigj Gurakuqi”. Më 7 mars të vitit 2001 nderohet me Urdhrin e Lartë “Naim Frashëri” klasi i parë.5 4 Adem Demaçi, libri “Dashuria kuantike e filanit”, fq. 180-181. 5 Sipas shënimeve të të birit, zotit Bardhyl Selimi.


11

E mërkurë, 5 mars 2014

Rajon/botë

Itali

“In bocca al lupo” emigrantëve të qeverisë Renzi 1! “Italia është e pamundur të qeveriset”, “Italia në krizë ekonomike e mbi të gjitha në krizë politike”, “Italia po shembet” etj., etj. shkruajnë e analizojnë politikë e gazetarë të botës Alba Kepi / Romë

U

mbyll një javë e rëndësishme për Italinë, vendin përballë Adriatikut, tokën e Michelangelos e Verdit, Dantes e Da Vincit, por edhe për vendstrehimin e rreth 500 mijë shqiptarëve, emigrantë të djeshëm e të sotëm që së bashku me mijëra e mijëra qytetarë të tjerë të huaj që jetojnë e punojnë në këtë shtet vuajnë ndër të parët turbullirat politike, ekonomikoinstitucionale të një shteti që prej më shumë se dy vitesh nuk po gjen paqe. Qe nëntori i 2011-ës kur ish-kryeministri i atëhershëm jep dorëheqjen e nis për Italinë tatëpjeta e qeverisë teknike të Mario Montit, me një Kryeministër të zgjedhur nga Evropa, pas tij zgjedhje elektorale pa fitues e të humbur, një tjetër qeveri teknike me një koalicion të gjerë e një Kryeministër të së majtës si ish-nënsekretari i përgjithshëm i Partisë Demokratike, Enrico Letta, e së fundmi dorëheqja e tij e kjo javë e sapombyllur e ndezur me debate mediatike e politike. “Italia është e pamundur të qeveriset”, “Italia në krizë ekonomike e mbi të gjitha në krizë politike”, “Italia po shembet” etj., etj. shkruajnë e analizojnë politikë e gazetarë të botës. “Ç’do të ndodhë me ne, me ligjet, reformat e nisura, institucionet e instaluara, me të ardhmen civilo-sociale të fëmijëve tanë?”, - pyesin emigrantët. Çdo qeveri sjell një ministër të ri, direktiva të reja partiake, një institucion të ri siç qe ky i fundit ngritur nga qeveria e Lettës, Ministria e Integrimit, në krye me Cecyle Keyenge, të parën ministre të huaj në historinë Italiane. “Ne s’mund të votojmë, nuk kemi asnjë zë në proceset legjislativo-organizativo të këtij shteti - vazhdon arsyetimi i tyre - edhe pse këtij shteti i paguajmë çdo ditë taksat, kontribuojmë në PPB e një ekonomie që mendimi ynë nuk i intereson. Ne jo - asgjë, por fëmijët tanë? Janë brezi i dytë i emigrantëve, ata që flasin e këndojnë ne dialektet e këtij shteti. Kush ka lindur këtu, kush ka ardhur me muaj, me pak vite jetë. Me ta ç’do të ndodhë? Biologjikisht në Itali, juridikisht pa shtet. Italia ia doli, ndryshe nga ajo çka agjencitë ndërkombëtare kishin anonçuar, qeveria e re u krijua brenda kësaj jave, në linjë të plotë me një nga pikat e forcës së Kryeministrit të ri, që është shpejtësia. Nisi qeveria Renzi 1, më datë 22 shkurt 2014. Një qeveri elegante me pak ministra, vetëm 16 e ndoshta nga të vetmet në Evropë. Një qeveri gjysma e së cilës janë femra e po ky fakt një nga më të rrallët në Evropë. Një qeveri me një Kryeministër 39-vjeçar,

Qeveria “Renzi”

Përbërja e qeverisë italiane: • Kryeministër Matteo Renzi 39 vjeç • Nënsekretari i Kryeministrisë Graziaon Delrio 50 vjeç • Ministër i Ekonomisë PerCarlo Padoan 64 vjeç • Ministër i Brendshëm Angleno Alfano 44 vjeç (post i rikonfirmuar nga qeveria Letta) • Ministër i Jashtëm Federica Mogherini 41 vjeç • Ministër i Drejtësisë Andrea Orlando 45 vjeç • Ministër i Mbrojtjes Roberta Pinotti 53 vjeç • Ministër e Zhvillimit Ekonomik Federica Guidi 51 vjeç • Ministër i Shëndetit Beatrice Lorenzin 42 vjeç (post i rikonfirMatteo Renzi, lideri më i ri i Evropës, me një staf po të ri në moshë, kurrë s’kishte ndodhur më parë. “Chapeau!” - z. Kryeministër e të mendosh se vetëm pak javë më parë qe në garë për t’u bërë sekretar i përgjithshëm i Partisë Demokratike. Pa zgjedhje elektorale, veç me ambicien e një të riu demokristian, me pushtetin partiak e me mbështetjen e kryesisë së Partisë së tij mundi të detyronte në dorëheqje një Kryeministër, pjesë e rëndësishme e po Partisë së tij. Italia ia doli, Renzi ia doli! Gjendem në ambientet e ndërtesës së Quirinale-s, selia presidenciale e Presidentit të Republikës Giorgio Napolitano, pranë mediave vendase e të huaja. Jemi në pritje të qeverisë së re. Ora 11:30, salloni i festave i Qurina-

muar nga qeveria Letta) • Ministër i Bujqësisë Maurizio Martina 36 vjeç • Ministër i Ambientit Gianluca Galleti 53 vjeç • Ministër i Punës e Çështjeve Sociale Giuliano Poletti 63 vjeç • Ministër i Arsimit Stefania Giannini 54 vjeç • Ministër i Kulturës Dario Franceschini 56 vjeç • Ministër për Reformat e për Marrëdhëniet me Parlamentin Maria Elena Boschi 33 vjeç • Ministër për Administratën Marianna Madia 34 vjeç • Ministër për Çështjet Rajonale Maria Carmela Lanzetta 59 vjeç

Nisi qeveria Renzi 1, më datë 22 shkurt 2014. Një qeveri elegante me pak ministra, vetëm 16 e ndoshta nga të vetmet në Evropë

Mateo Renzi

le-s, nis betimi i 16 ministrave e kryeministrit Matteo Renzi. “Betohen t’i jenë besnikë Kushtetutës Italiane. Janë të gjithë afashinantë, të freskët, të emocionuar. Reporter, fotografë, gazetarë të eksituar mbi shpejtësinë e përcjelljes së lajmit. 16 ministra e 16 institucione, si pjesë e komunitetit të atyre 500 mijë emigrantëve shqiptarë që kanë zgjedhur këtë shtet për të kaluar jetën e tyre ndiej se këtij stafi i mungon qysh në nisje realiteti i vendit të tyre. Mungon Cecyle Keyenge, institucioni i saj, Ministria e Emigracionit dhe Integrimit, por mbi gjithçka mungon modernizmi me të cilin kjo ministre, shembull i një emigranteje që ia doli të ulej e të qeveriste një shtet evropian, kishte nisur të përballonte e të zgjidhte problematikat dhe politikat e emigracionit të një vendi me administratë kaq të vjetruar e një burokraci shpirtmarrëse. Lamtumirë reforma e nënshtetësisë! Lamtumirë e drejta për të votuar! Lamtumirë integrimi ynë në këtë vend të Bashkimit Evropian që kërkon e pretendon proces integrimi nga atdheu ynë! Gazetarë reporterë, fotografë e bashkë me ta dhe unë shpejtojmë për t’u zhvendosur në Palazzo Chigi - selia e Kryeministrisë. Në sallën Galeoni të saj, aty ku pak javë më parë Kryeministri shqiptarë Edi Rama e ish-kryeministri Letta shtrëngonin duart, nis një tjetër ceremoni, ajo e shkëmbimit të këmbanave. Mjaft ftohtë Enrico Letta, tingëllon për herë të fundit këmbanat e vogla në duart e tij e dorëzon stafetën. Kryeministri Renzi pozon për ne e më pas të gjithë në punë. Gazetarët drejt redaksive e qeveria Renzi 1 nis mbledhjen e parë të Këshillit të Ministrave, me 16 ministrat e rinj e pa një ministri, atë të Integrimit. Por vjen në ndihmë zyra e shtypit të Palazzo Chigi politikat me emigracionit do t’i mbulojnë tri min-

istri: Ministria e Punës, Ministria e Brendshme dhe Ministria e Jashtme. Një hap prapa si dikur, dy dekada më parë, kur ky shtet emigrantët i numëronte me gishta. A thua do ketë kohë Ministria e Punës të zgjidhë hallet e emigrantëve me fëmijë që po mbushin apo i kanë mbushur moshën madhore e janë të detyruar të rinisin procedurat e lejeqëndrimit si një emigranti i ri, edhe pse kanë lindur e janë rritur në këtë tokë e që e konsiderojnë shtëpitë e tyre? A thua vallë të ketë kohë kjo ministri kur papunësia e popullsisë italiane momentalisht është nga ma të lartat në Evropë, menjëherë pas Greqisë? Këtë karrige në qeverinë e tij Kryeministri Renzi ia ka dorëzuar një komunisti, sekretarit federal të Partisë Komuniste italiane të Imolas, Giuliano Poletti, 53-vjeçar. Atij e stafit të tij detyra për të hartuar projekte punësimi e integrimi për emigrantët e për minorenët e pashoqëruar. Zyra e shtypit e Kryeministrisë së re italiane informon se politikat e emigracionit do t’i mbulojë dhe Ministria e Brendshme, ne krye të së cilës është po ai, Angelino Alfano, i njëjti ministër i qeverisë së mëparshme, përfaqësues i së djathÇdo qeveri sjell një ministër të ri, direktiva të reja partiake, një institucion të ri siç qe ky i fundit ngritur nga qeveria e Lettës, Ministria e Integrimit

tës italiane të ndarë më dysh pas mosmarrëveshjeve me Berlusconin, babain e tij politik. E djathta italiane që do të kujdeset për tërë burokracinë e rregullt të emigracionit, do të administrojë riatdhesimet apo famëkeqet qendrat e identifikim-përjashtimit (të konsideruar nga bota si burgje për emigrantët). Këtë ministri bashke me këtë shtesë pune për të zgjidhur hallet e emigracionit, qeveria Renzi 1 ka zgjedhur t’ia japë në dorëzim së djathtës italiane, e ish-delfinit të Berlusconit, Angelino Alfano. Po zyra e shtypit e Kryeministrisë: Renzi konfirmon se rrjetin e lidhjes me konsullatat e raportet me vendet e origjinës, do t’i mbulojë për emigrantët edhe Ministria e Jashtme, me kryediplomaten Federica Mogherini, deputete e Partisë Demokratike, përgjegjëse për marrëdhëniet me jashtë të së majtës italiane. “In bocca al lupo!” Ky urim kaq i dashur e skaramantik për këdo që jeton në shtetin italian, sa herë që vihen nën një provë të vështirë nuk ka si mos t’i kërkon detyrimisht përgjigjen: “Crepi lupo!” (Në gojë të ujkut e ujku le të vdesë). “In bocca al lupo” qeveria Renzi 1!


12

E mërkurë 5 mars 2014

Kulturë

Inis Gjoni jep shfaqje për gratë e burgut Për dy orë Teatri Kombëtar rrethohet nga policia

Do të duket i pazakontë sot oborri i Teatrit Kombëtar, jo vetëm se aty janë ftuar të shohin shfaqjen gratë dhe vajzat e dënuara dhe të paraburgosura – por, siç njoftohet – gjithë vendi do të jetë i rrethuar nga policia. “Vendi do të rrethohet për shkak të sigurisë së lartë”, - thotë për mediat zyra e shtypit të TK-së. Për këtë arsye edhe është paralajmëruar për të qenë në orar në shfaqje sot, ora 11:30, pasi gardhi i policëve që

do të ruajnë gratë e dënuara, ndërsa ato do të shohin shfaqjen, do të vendosë dhe rregull të rreptë. Me idenë për të prekur zemrat e tyre, në një mënyrë emocionale si në rastin e festave të 7-8 Marsit, është vendosur të nisë premiera “10 vjet martesë” e Inis Gjonit. Është konsideruar si “çështje humanizmi” ky mundësim për gratë e vajzat që vuajnë dënimet, pra “heqjen e lirisë” . Për të shkaktuar gjithë këtë psikozë, që jo

pak ka shoqëruar dhe ngjarjet e fundit të kronikës së verdhë, qoftë dhe për të shmangur gjithë incidentet e mundshme, përderisa kërkohet “siguri e lartë”, - humanizmi i regjisores dhe vullneti i TK-së mund të bënte një rrugë deri te burgjet. Pavarësisht se ndjesia e të qenit në stolat e Teatrit nuk do t’i mbushte më me shumë humanizëm frymëzuesit e idesë për të ftuar gratë e dënuara në një shfaqje teatri!

Është e rrallë që disa ngjarje kronikale të kenë një qasje historike për të zbuluar çfarë ndodh jo vetëm brenda një qyteti, por edhe në të shkuarën e tij. Kjo pamje e tejpërtejshme e ka shndërruar punën e Niko Kotheres në një dokument, që ndoshta do t’i qëndrojë gjatë bibliotekës historike të qytetit të Korçës

Çfarë ndien një qytetet kur i lëvdohet historia Ilirjan Gjika

Ë

shtë e rrallë që disa ngjarje kronikale të kenë një qasje historike për të zbuluar çfarë ndodh jo vetëm brenda një qyteti, por edhe në të shkuarën e tij. Kjo pamje e tejpërtejshme e ka shndërruar punën e Niko Kotheres në një dokument, që ndoshta do t’i qëndrojë gjatë bibliotekës historike të qytetit të Korçës. Bëhet fjalë për botimin “Mbi historinë e Korçës”, ku përmblidhen studime, trajtesa dhe shkrime historike, është i treti në radhën e publikimeve individuale të autorit, si: “Fotografët e Korçës” dhe “Historiku i Mësonjëtores së Parë Shqipe të Korçës”. Ndërkohë që këtë libër prej 296 faqesh janë trajtuar me finesë 37 shkrime, kryesisht publicistikë historike, të cilat janë botuar më parë në formën e artikujve në disa të përditshme të shtypit tonë të shkruar, apo janë mbajtur si kumtesa nga autori në evente të ndryshme kulturore. Me një gjuhë të thjeshtë, të qartë dhe stil tepër konciz, Niko Kotherja na servir një histori të shkruar ndryshe, të qytetit të tij, Korçës. E veçanta e këtij vëllimi qëndron në faktin se autori nuk bën përshkrime ngjarjesh kronologjike apo kronika, si në shumicën e botimeve tona historike. Në një formë tjetër ai ndërton një panteon profilesh të figurave të shquara të fundit të shekullit XIX dhe atij XX, për Korçën dhe Shqipërinë. Nëpërmjet tyre ai nis dhe “shpjegon” një histori më tepër kulturore, ku gjejmë të pasqyruar bukur disa fusha dhe personalitetet e tyre. Kështu, aty ka shkrime për arkitekturën, publicistikën, teatrin, kishën dhe klerikët e saj patriotë, arsimin kombëtar, muzikën lirike, jurisprudencën, si dhe fotografinë artistike, për të cilën Niko Kotherja ka një dobësi dhe admirim të veçantë. Ndoshta ai niset nga fotot historike për të shkruar më pas historitë e tyre. Ndërkohë që, në këtë vëllim autori nuk harron për të trajtuar edhe tema nga ngjarjet më madhore të historisë sonë si: Shpallja e Pavarësisë Kombëtare apo Lufta Antifashiste Nacionalçlirimtare. Duke respektuar parimin se që të merresh me histori duhet që më parë të trajtosh atë të vendlindjes, edhe Niko Kotherja vendos si pikënisje të librit të tij: vendlindjen-Korçën. Pikërisht me të ai nis dhe ndërton fillimisht një histori lokale e cila vijon duke u zgjeruar me tema të tjera nga historia kombëtare, ajo rajonale dhe më tej atë botërore. Lexuesi që e merr librin në dorë dhe nis dhe e shfleton, shikon se “rrëfimi” nis me një historik të themelimit dhe rritjes e të zgjerimit të qytetit të Korçës. I ndarë në disa rubrika, ky shkrim kronologjik na informon se si u themelua ky qytet dhe nga e mori emërtimin e tij. Përveç historicizmit, autori nuk ngurron të fusë në funksion të tij edhe një “galeri” prej 40 personazhesh jetësore, një metodë e parapëlqyer prej tij, të cilën mund

cmyk

Niko Kotherja na paraqet 11 variantet e historiografisë sonë rreth flamurit që u ngrit në Vlorë Ditën e Pavarësisë dhe që mbetet edhe sot objekt debati midis historianëve

Niko Kotherja

Muzeu Kombëtar i Arsimit Mesenjtorja e parë Shqipe

ta ndeshësh edhe në faqet e tjera të librit. Duhet theksuar se Niko Kotherja duket sikur ka ndërtuar një histori të Korçës në formën e një mozaiku shkrimesh. Kështu pas shkrimit të parë ai vijon një tjetër duke e “zhvendosur” temën e tij në hapësirë drejt SHBA-së, ku trajton historinë 95-vjeçare të shoqërisë “Vatra”. Dhe këtu duke përmendur emrat e protagonistëve të lëvizjes kulturore shqiptare ai nuk harron të theksojë edhe atë Kolë Sotir Kristoforin, të parin shqiptar që shkeli tokën e kontinentit të largët në vitin 1884. Ndërkohë në libër gjen edhe tema të tjera interesante, ku karakterit të theksuar njohës i shtohet edhe ai estetik. Mund të përmendim këtu shkrimet mbi Liceun Francez, profile të femrave të shquara dhe të emancipuara të kohës si: Marigo Posio dhe Tefta Naçi, apo mikrotema interesante si ajo e fshatit Dardhë gjatë luftës antifashiste, portretin e dëshmorit Genc Tromara, procesi i ekzekutimit dhe varjes së dëshmorëve Midhi Kostani e Kiço Greço etj. Përveçse trajtimeve të tjera, autori merret edhe me statistikën historike. Pikërisht në një nga shkrimet që përmendëm më sipër ai na jep shifrën prej 380 pjesëmarrësish në luftë vetëm nga grupi i nxënësve të Liceut, si dhe emrat e 50 prej tyre të rënë dëshmorë në luftë. Me shumë vlera në këtë vëllim janë edhe shkrimet e tjera të librit. Të tillë janë ai mbi historinë e flamurit që u ngrit në Vlorë dhe ai i 40 firmëtarëve të aktit të Pavarësisë. Të dy këta shkrime përbëjnë një risi në historiografinë tone, sepse si asnjëherë tjetër na japin një histori ndryshe nga ajo që kemi mësuar në shkolla dhe librat tanë. Të botuar në prag të 100-vjetorit të Pavarësisë Kombëtare si artikuj në shtypin e shkruar, ata janë futur tashmë në fondin e kësaj shkence, duke afirmuar njëkohësisht edhe autorin si një studiues serioz në fushën e historisë. Kështu, në artikullin e parë, Niko Kotherja na paraqet 11 variantet e historiografisë sonë rreth flamurit që u ngrit në Vlorë Ditën e Pavarësisë dhe që mbetet edhe sot objekt debati midis historianëve. Në të dytin, na jepen për herë të parë profilet e 40 firmëtarëve të aktit të Pavarësisë, së bashku me fotot e tyre përkatëse. Vërtet një risi që së pari do ti vlente më shumë studimit të lëndës së historisë në shkollat dhe universitetet tona. Por edhe vetë libri është në radhë të parë një pikë referimi edhe për studiuesit e kësaj fushe, për vetë materialin e pasur që bart, gjerësinë e temave, referencat e shumta, etj. Aty nuk mungojnë portretet e njerëzve të shquar të kulturës sonë si Noli, Konica apo Mihal Gra-

meno, por edhe të shumë figurave të cilat për shumë kohë kanë qenë të anatemuara nga historiografia e periudhës së komunizmit. Të tilla janë ato të Lef Nosit, Mustafa Krujës apo Llazar Fundos. Duke iu referuar këtij të fundit, do të thoshim me të drejtë se njohja e historisë na tregon origjinat e problemeve të sotme politike. Pikërisht këtë, Niko Kotherja na e shtjellon më së miri tek trajtimi i figurës komplekse të intelektualit martir Llazar Fundo. Nëpërmjet tij njihemi me historinë e shoqërisë “Bashkimi”, ngjarjet e trazuara të vitit 1924, një pjesë të historisë së Kominternit, djegien e Rajshtagut gjerman, persekucionit stalinist në BS, okupacionin fashist në Shqipëri, burgun famëkeq të Ventotenes etj. Këtu tregohet edhe për historinë e lindjes së idesë së Evropës së Bashkuar, ku nëpërmjet kujtimeve të “babait” të saj, Altiero Spinelit, flitet se një nga bashkautorët e Manifestit të Ventotenes, nga i cili lindi programi i Evropës së sotme “të lirë dhe të bashkuar”, ishte pikërisht korçari Llazar Fundo. Por një tjetër meritë e autorit të librit “Mbi historinë e Korçës” është se ai na fut nëpërmjet shkrimeve të tij edhe në psikologjinë e periudhës historike për të cilën shkruan. Këtë mund ta ndeshësh fare mirë tek shkrimi për dëshmorët Mimi Kostani dhe Kiço Greço. Në këtë rast Niko Kotherja boton për herë të parë dokumentacionin e proçesit gjyqësor, ku autoritetet fashiste dënuan me varje Mimi Kostanin dhe Kiço Greçon. Nëpërmjet tij gjejmë përshkrime të hollësishme të zhvillimeve të LANÇ-it, pjesëmarrjes në të, por edhe të praktikave gjyqësore të asaj periudhe kohe. Shkrimi kompletohet edhe me fotot nga ekzekutimi me varje i tyre në një nga rrugët dhe sheshet e Korçës. Tepër interesante është edhe jetëshkrimi për patriotin e palodhur Idhomene Kosturi, i cili përveç aktivitetit të gjatë politik, është njohur për aktivitetin tregtar, për kontributin në themelimin e Bankës Tregtare apo nismën për tharjen e kënetës së Maliqit etj. Nëpërmjet shkrimit për të, Niko Kotherja na tregon se në Arkivin Qendror të Shtetit ndodhen 17.000 fletë dokumente, të cilat presin një ditë të shndërrohen në objekt studimi. Copëza të tilla historie mund të veçosh në të gjitha shkrimet që bart ky vëllim. Mjafton që ai të lexohet me vëmendje dhe kujdes për vlerat që bart dhe trajton. Mund të themi se nëpërmjet këtij libri, Niko Kotherja realizon dy qëllime njëkohësisht. Së pari, ai pasuron bibliotekat tona, por plotëson edhe profilin e tij intelektual, duke u shfaqur dita-ditës si një nga emrat autoritarë në fushën e studimeve historike. Duke mos ardhur nga linja akademike, ai na prezanton atë histori që me të drejtë në këtë shkrim e kemi quajtur ndryshe. Ndryshe, sepse Niko Kotherja shkruan larg skematizmit shabllon dhe empirizmit skolaresk. Me një prakticitet të thjeshtë dhe jetësor ai vijon në traditën më të mirë kulturore, të krijuar prej atyre personaliteteve për të cilët ai shkruan në librin e tij.


ime

Financa

Shqiptarët “hanë” depozitat bankare Depozitat kanë shënuar tkurrje për dy muaj radhazi

D

epozitat kanë shënuar tkurrje për dy muaj radhazi, duke rënë si në dhjetor – kohë kur tradicionalisht kursimet rriteshin si rrjedhojë e prurjeve të emigrantëve – ashtu dhe në janar. Të dhënat bëhen të ditura nga statistikat mujore të Bankës së Shqipërisë, që ka publikuar njëkohësisht të dhënat për dhjetorin 2013 dhe janarin 2014. Totali i depozitave në fund të muajit janar arriti në rreth 950 miliardë lekë, duke rënë me 0.01% në raport me dhjetorin 2013. Në muajin e fundit të vitit të kaluar, depozitat rezultojnë që të ketë zbritur me gati 0.1% me bazë vjetore. Kjo është hera e parë që depozitat tkurren në dhjetor, që nga muaji i fundit i vitit 2008, kur kursimet ranë për shkak të panikut të krijuar nga kriza globale. Ndërkohë edhe në dhjetor 2012, rritja ishte minimale, duke reflektuar tkurrjen e prurjeve të emigrantëve

Tkurrja e emigrantëve

T

(gushti dhe dhjetori janë zakonisht dy muajt kur reflektohej tendenca sezonale e shtimit të kursimeve në banka, sidomos atyre në valutë). Statistikat tregojnë se për 9-mujorin 2013, prurjet e emigrantëve ranë me 33% me bazë vjetore, ndërkohë që Ministria e Financave ka parashikuar që për gjithë 2013-ën, ato të

ulen me 25%. Për gjithë vitin 2013, depozitat u rritën me 2.1% apo 19 miliardë lekë, ritmet më të ulëta të zgjerimit në dekadën e fundit. Një vit më parë, rritjet përkatëse ishin 55.4 miliardë lekë, apo 6.3%. Vetëm kursimet në lekë janë rritur në 2013-ën (plus 3.7% apo 17 miliardë lekë), ndërkohë që depozi-

Çfarë do të ndodhë me transportin e udhëtarëve?

Rimëkëmbet industria e automobilave në Evropë

tat në valutë, sidomos ato të individëve ranë me rreth 14.5 miliardë lekë (gjithsesi, në total kursimet në monedhë të huaj u rritën lehtë për shkak të rritjes së depozitave të transferueshme në valutë). Në fund të 2013-ës, kursimet në valutë përbënin 48% të totalit, nga 49% që ishte pesha një vit më parë.

otali i depozitave në fund të muajit janar arriti në rreth 950 miliardë lekë, duke rënë me 0.01% në raport me dhjetorin 2013. Në muajin e fundit të vitit të kaluar, depozitat rezultojnë që të ketë zbritur me gati 0.1% me bazë vjetore. Kjo është hera e parë që depozitat tkurren në dhjetor, që nga muaji i fundit i vitit 2008, kur kursimet ranë për shkak të panikut të krijuar nga kriza globale. Ndërkohë edhe në dhjetor 2012, rritja ishte minimale, duke reflektuar tkurrjen e prurjeve të emigrantëve.

BANKERS PETROLEUM ALBANIA L.T.D JOB ANNOUNCEMENT Bankers Petroleum Albania Ltd (Bankers) is a subsidiary of Bankers Petroleum Ltd, a Canadian oil & gas company headquartered in Calgary, Alberta. We are listed on the Toronto stock exchange and also on AIM London. Our web address is www.bankerspetroleum.com Bankers had its plans for the development of the Patos-Marinza and Kucova oilfields approved by the Government of Albania. We are also pursuing additional oilfield development opportunities in Albania. The Shareholders, Management and Employees of Bankers are extremely excited by the challenging prospects and opportunities which lie ahead. Having already experienced eight successful years and established ourselves as the leading crude oil production company in Albania, Bankers will continue to make significant investment in its oilfields in the years to come, with demanding targets for increases in reserves, production, and sales. To help us meet our objectives, we are continually looking to add suitably qualified people who can demonstrate qualities including enthusiasm, initiative, team-working, leadership and humility. Bankers’ offers competitive compensation and benefits and has a culture of rewarding good performance. We are committed to the principle of equal opportunity in employment and promote a fair and non-discriminatory work environment. We are currently looking for qualified candidates to fill two vacant positions as detailed below: SENIOR PRODUCTION ENGINEER. Key Requirements: • More than 5 years of varied heavy oil petroleum engineering or technical experience in production engineering, operations, workovers, completions and petroleum economics. • B.Sc. in Petroleum Engineering or related engineering discipline. APEGA membership or equivalent required. Technologist must have a Diploma in Engineering Technology and be a Certified Engineering Technologist • Must have cold heavy oil production experience with progressive cavity pumps • Knowledge in heavy oil remedial workovers and completions is required. • Experience with waterflooding and other recovery methods is an asset • Thermal EOR or SAGD experience would be an asset • The ability to work several assignments simultaneously with minimal supervision • Field experience is an asset. • International experience would also be an asset but not required. • Effective English verbal and written skills • Team player used to working in a multi‐disciplinary, multi‐cultural environment FIELD ENVIRONMENTAL SUPERVISOR Key Requirements: • Professionally qualified with a suitable environmental science degree or diploma, plus continuing professional development. • Minimum 7 years experience working in similar role relating to Environment Management, preferably within the onshore oil industry, some of which may have been overseas. • Self motivated, energetic and also able to work in team, in a challenging environment. • Good planning, reporting and organisation skills. • Excellent communicator with the ability to quickly gain the confidence of the workforce. • Ability to mentor, train and develop other employees. • Computer Literate. Applications including a C.V. and cover letter, in English, should be sent in a sealed envelope to the Human Resources Department at the following address: Lagja “Sheq i Madh”, Rr.”Leonardo Murialdo”, Fier, Albania. Tel: +355 34 2208 45 /6/7/8 Fax: +355 34 220850 or by E-mail to: humanresources@bankerspetroleum.com The deadline for submitting applications is 15 March 2014. All applications will be considered, and responses sent out as soon as possible.

cmyk


14

E mërkurë 5 mars 2014

Financa ime

Çfarë do të ndodhë me transportin e udhëtarëve?

P

rej javësh drejtues të automjeteve të udhëtarëve 8 plus 1 në disa zona të Shqipërisë janë në protestë masive. Shkas është bërë vendimi i autoriteteve të transportit dhe policisë për të zbatuar një ligj të vitit 1998, i cili është amenduar dhe në vitin 2007. Në thelb zbatimi i ligjit i detyron automjete të tilla që kur lëvizin nga një qytet në një tjetër në kthim nuk duhet të kenë pasagjerë. Kurse për ato automjete 8 plus 1 që nuk janë licencuar operimi ndërqytetës nuk lejohet. Ministria e Transportit ka ofruar disa rrugë zgjidhje për drejtuesit e taksive 8 plus 1, por që në thelb respekton zbatimin e ligjit, në kuptimin që taksitë do të operojnë si taksi, ndërkohë që autobusët do të operojnë sipas licencimit si autobusë. Variantet e zgjidhjes sipas ministrit Edmond Haxhonasto janë aplikimi i njërës prej tre opsioneve: ose që shoferët t’u binden kritereve të licencës që kanë marrë duke vendosur taksimetër duke marrë në rrugën e kthimit vetëm ata pasagjerë që kanë pasur në vajtje; ose drejtuesit e këtyre mjeteve të transportit të mos operojnë si taksi, por të pajisen me licencë transporti ndërqytetas; opsioni i tretë ka lidhje me mbulimin e linjave brenda një qarku, duke mbuluar ato segmente ku nuk ka autobusë. Por shoqatat e transportit që mbrojnë kërkesat e drejtuesve 8 plus 1 si dhe Bashkimi i Sindikatave të Pavarura ka apeluar për qeverinë dhe konkretisht për Ministrinë e Transporteve që të bëjë ndryshime ligjore për të lejuar këtë shërbim, si një mundësi sociale dhe ekonomike për drejtuesit dhe familjet e tyre që të mbijetojnë. Sipas protestuesve mjaft shoferë kanë marrë kredi në bankë për blerjen e automjeteve të tyre dhe stopimi i këtij transporti do të ishte fatal për ekonominë e familjeve të tyre në këtë periudhë krize. Ndaj dhe ata kanë paralajmëruar se do ta vazhdojnë protestën deri sa të ketë një marrëveshje për mënyrën e transportimit të udhëtarëve nga një qytet në një tjetër me automjetet 8 plus 1. Marrëdhënie me shumë aktorë në konflikt Shpëtim Luku, analist i çështjeve të ekonomisë në media, e përshkruan si kaotik transportin ndërqytetës, ku sipas tij, ashtu si në sektorë të tjerë të ekonomisë “bashkëjetojnë” dhe “luftojnë” të ligjshmit dhe të paligjshmit, pra të licencuarit dhe të palicencuarit. Kjo sjell një shërbim pa cilësi për qytetarët, thotë Luku për “DW”. “Mjetet e transportit janë të vjetër, sepse sipas mendimit tim mungojnë investimet pikërisht si rrjedhojë e dekurajimit që vjen prej ekzistencës së tregut

Zgjidhja më e mirë që duhet realizuar me taksitë 8 plus 1 është që së pari të bëhet një inventarizim i tyre, të eliminohen nga tregu ata që janë pa licencë

informal. Ndalojnë vend e pa vend, nisen orar pa orar, si rrjedhojë e ‘garës’ për të fituar apo për të mos humbur pasagjerë. Zgjidhja më e mirë që duhet realizuar me taksitë 8 plus 1 është që së pari të bëhet një inventarizim i tyre, të eliminohen nga tregu ata që janë pa licencë, si dhe te pajisen të gjithë me taksimetër. Duhet të kuptojmë që kemi një marrëdhënie me shumë aktorë në konflikt: janë pronarët e automjeteve 8 plus 1 të licencuar si taksi me ata që nuk janë të licencuar si të tillë; në një kohë që janë pronarët e autobusëve kundër atyre të autoveturave 8 plus 1. Nevoja për të vendosur rregull është evidente”. Inxhinieri i Transportit, Fatmir Hasho, që drejton një institut kërkimesh dhe analizash për aksidentet rrugore në Shqipëri është njëkohësisht dhe anëtar i Shoqatës Evropiane për Kërkime dhe Analiza të Aksidenteve Rrugore. Duke e ndjekur problematikën e transportit të udhëtarëve, ai mendon se duhet të bëhet një saktësim në shifra, ku bazuar në të dhënat zyrtare, automjete për transportin e udhëtarëve 8 plus 1 në të gjithë Shqipërinë janë të regjistruara 7266, prej të cilave vetëm 2149 prej tyre janë të licencuara për taksi, pra me targa të verdha. Pjesa tjetër, me targa të bardha, punon në mënyrë të paligjshme. Për ato që janë të licencuara si zgjidhje optimale duhet të ishte lënia në punë deri sa t’u mbarojë afati i përdorimit të licencës, thotë Hasho . “Kurse automjetet e tjera me targa të bardha nuk

duhet të lejohen për transport udhëtarësh ndërqytetas, pasi ato nuk plotësojnë kushtet teknike për një gjë të tillë. Ne kemi bërë monitorim të akseve Tiranë-Durrës dhe Tiranë-Krujë dhe performanca e furgonëve është jashtë kushteve normale. Ndalojnë ku të munden për të marrë pasagjerin, ndërkohë që drejtues të mjeteve kanë qenë jo personat që i kanë në pronësi, por të tjerë që nuk plotësojnë kriteret. Këto janë shkaqe për aksidente në rrugë”. Të respektohet standardi evropian Hasho i referohet përvojës së vendeve evropiane dhe konkretisht Gjermanisë, ku një transport i tillë është shumë i disiplinuar sa u takon burimeve njerëzore që angazhohen për drejtimin e mjeteve, kushteve teknike dhe motorike të mjeteve, por dhe infrastrukturës së këtij shërbimi. “Terminalet e udhëtimit të udhëtarëve nuk mund të kuptohen pa përcaktimin dhe emërtimin e stacioneve, duke krijuar kushte për qëndrimin në to të udhëtarëve. Jo vetëm në Gjermani, por dhe në vende të tjera udhëtari në stacion merr info për oraret dhe destiancionet dhe orientohet përmes sinjalistikës. E theksoj që këto janë kushte bazike për evitimin e aksidenteve dhe për disiplinimin e transportit publik ndërqytetës. Kudo udhëtimi ndërqytetës bëhet vetëm me autobus ose me minibus, pra mbi 8 plus 1 vende, kështu që ky standard duhet të vendoset dhe në Shqipëri. Po kështu një prioritet tjetër është mënyra e licencimit të drejtuesve të këtyre automjeteve që merren me transportin e udhëtarëve”. Fatmir Hasho thotë se prej vitit 2006 instituti që ai drejton ka bërë disa propozime për rritjen e profesionalizmit të ekspertëve që angazhohen me qarkullimin rrugor në tërësi dhe për problematikën e aksidenteve në veçanti sipas modelit europian, por ende nga autoritetet nuk ka marrë përgjigje. Shpëtim Luku mendon se shteti e ka për detyrë të luajë rolin e tij rregullator duke eliminuar pikësëpari të gjithë ato mjete transporti të cilat janë të palicencuara. “Pavarësisht kundërshtimeve, pavarësisht spekulimeve politike, pavarësisht ankimeve, duhet vepruar, sepse nëse ajo do karakterizohet nga logjika justifikuese e problemeve, atëherë i bie që, për shembull, edhe ata që prodhojnë e shesin pije alkoolike të pakontrolluara t’i justifikosh, edhe ata që shesin produkte ushqimore në rrugë t’i justifikosh! Mirëpo detyra e shtetit është vendosja e rregullit. Dhe ministria e transportit këtë duhet të bëjë në këtë sektor të transportit, të vendosë rregull”.


E mërkurë 5 mars 2014

15

Financa ime

Rimëkëmbet industria e automobilave në Evropë Vetëm pak para se të hapet panairi i automjeteve në Gjenevë, vijnë lajme të mira: Industria e automjeteve ka shënuar rritje në shitjet e muajve të fundit

T

regu i automjeteve është duke e marrë veten ngadalë. Shifrat e reja flasin për rritje të shitjeve në janar 2014, ashtu si edhe katër muajt e mëparshëm. Autoindustria është duke lulëzuar sërish? “Parashikohet një periudhë më e mirë për prodhuesit e makinave”, - thotë në një intervistë për “DW” Ferdinand Dudenhöffer, ekspert automjetesh pranë Universitetit të Duisburg-Essen. Se si është gjendia e tregut e tregojnë këto shifra: Vitin e shkuar në Bashkimin Evropian së bashku me vendet e EFTA (Norvegji, Islandë dhe Zvicër) u shitën 12.3 milionë automjete. Në pamje të parë duket një shifër e lartë, por në vitin 2005 kjo shifër ishte 15,5 milionë. “Është duke u ndjekur rruga për të dalë nga kriza, por do të zgjasë edhe pak. Perspektiva ka ndryshuar në mënyrë pozitive dhe kjo i ndihmon prodhuesit e automjeteve”. BMW, Audi dhe Mercedes-Benz pritet të shënojnë rekorde Nga prodhuesit gjermanë të makinave me standarde të larta më mirë të pozicionuar janë BMW, Audi dhe Mercedes-Benz. Ata mund të balancojnë krizën në tregun evropian me rritjen e fortë në tregje, si ai në SHBA dhe Kinë. Edhe në të ardhmen këto marka do të shënojnë rekorde të reja në shitje dhe fitime. Në vitin 2014 tregu botëror pritet të jetë më mirë, për shkak se parashikimet ekonomike flasin për një rimëkëmbje të ekonomisë botërore. Tek të ashtuquajturit prodhues në masë situata paraqitet më ndryshe. Prodhuesi më i madh i Evropës, Volkswagen, është i shtrirë në gjithë botën dhe vetëm në SHBA ka shënuar rritje. VW është mes prodhuesve me standarde të larta dhe atyre të prodhimit të masë, si Opel, Ford-Europe, ose koncerni francez Peugeot-Citroën, ku së fundmi është angazhuar një investitor nga Kina. Përveç VW të gjitha markat e tjera kanë pasur probleme vitet e fundit.

Nga prodhuesit gjermanë të makinave me standarde të larta më mirë të pozicionuar janë BMW, Audi dhe Mercedes - Benz

Informacion nga Qendra Sizmike Evropiane - Mesdhetare për lëkundjen e tërmetit të regjistruar dje, në orën 11:13:06, me epiqendër 4 km në veriperëndim të qytetit të Fierit

Dritë në fund të tunelit Tregu evropian është përmirësuar lehtësisht, prandaj edhe duket dritë në fund të tunelit. “Kjo do të thotë që në vitin 2014 humbjet do të zvogëlohen dhe më pas në vitin 2015 bizneset do të kenë shifra të balancuara”, analizon situatën Dudenhöffer. Ky zhvillim pozitiv favorizohet edhe nga çmimi i benzinës. Një fuçi naftë tani kushton 100 dollarë amerikanë nga 140 që kushtonte në vitin 2008. Parashikimet për një shtrenjtim deri në 200 dollarë nuk do të jenë të vërteta, mendojnë shumë ekspertë të fushës. Sidoqoftë nuk ka asnjë sinjal për blerësit e automjeteve të investojnë

Energjia, 47 kontrata të reja me HEC-e në vitin 2013 N

E

piqendra e tërmetit të regjistruar dje paradite ndodhet 4 km në veriperëndim të qytetit të Fierit, që nga ana gjeografike ndodhet diku midis Ardenicës dhe Semanit, pra kjo zonë nuk ka asnjë lidhje me zonën ku “Bankers” kryen operacione hidrokarbure si edhe me fshatrat përreth vendburimit të Patos-Marinzës. Bankers shpreson dhe beson se

raportimet tuaja profesionale mbi këto lëkundje sizmike do ta sqarojnë më mirë komunitetin përreth vendburimit të Patos Marinzës dhe nuk do të ketë akuza në drejtim të kompanisë “Bankers Petroleum”. Kompania “Bankers Petroleum” sqaron opinionin publik se operacionet e saj hidrokarbure në asnjë rast apo rrethanë nuk shkaktojnë lëkundje sizmike!

në një model, që do të kursente energji. “Alternativat deri tani nuk kanë qenë të qëndrueshme. BMW ishte prodhuesi i fundit, i cili doli në treg me një inovacion të madh, i3, por pjesa tjetër e prodhuesve janë duke u tërhequr mbrapa një nga një”, - thotë Dudenhöffer duke theksuar se e ardhmja e makinave elektrike në Gjermani nuk duket e mirë. Pavarësisht nga kjo gjendje në fillim të Marsit do të zhvillohet panairi më i madh i automjeteve në Evropë, Geneva Motor Show. “Makinat e qytetit, ato të mëdha, ato me fuqi motorike të madhe dhe ato, që sjellin emocionet e vjetra, do të jenë në qendër të panairit të këtij viti», thotë eksperti.

ë kuadër të liberalizimit të tregut të prodhimit të energjisë dhe të futjes së operatorëve privatë në tregun e prodhimit, gjatë vitit 2013 janë lidhur 47 kontrata të reja për ndërtimin e 112 HEC-ve me vlerë të përgjithshme rreth 454,1 milionë euro, sipas të dhënave zyrtare, publikuar nga Ministria e Energjetikës. Deri tani janë nënshkruar 168 kontrata koncesioni për ndërtimin e 441 hidrocentraleve, me fuqi të instaluar në total prej 2,012 MW, me vlerë të përgjithshme të investimit në rreth 2.615 miliardë euro.Gjithsej janë në shfrytëzim (prodhim) 74 hidrocentrale. Gjatë vitit 2014 pritet të hyjnë në prodhim rreth 17 hidrocentrale. Me vënien në shfrytëzim të këtyre objekteve, sipas burimve qeveritare, parashikohet të garantohet siguria e furnizimit me energji

elektrike të tregut të brendshëm dhe një pjesë e energjisë së prodhuar të shitet në tregun rajonal. Ndërtimi i hidrocentraleve të mëdha, të mesme dhe të vogla pritet të përmirësojë ndjeshëm si bilancin e prodhimit dhe të shkëmbimit të energjisë, ashtu dhe të ardhurat në buxhet. Investimet kryesore lidhen me: ndërtimin e HEC-ve në lumin Devoll (280 MW), në lumin Osum (152 MW), në lumin Vjosë (350 MW), në lumin Drin/ Skavicë (200 MW). Me ndërtimin e këtyre impianteve Shqipëria plotëson kërkesat e tregut të brendshëm dhe mund të kthehet në eksportues neto të energjisë. Masat e ndërmarra për implementimin me sukses të projekteve të mësipërme lidhen me krijimin e lehtësirave fiskale dhe procedurale, përfshirë skema për lehtësimin e kreditimit të HEC-ve të vogla.


16

E mërkurë 5 mars 2014

Matura 2014 Zbardhen koeficientet e shkollave dhe lëndëve

Ja çfarë i bën fitues maturantët për në universitet "EMERTIMI I PROGRAMIT TË STUDIMIT"

LLOJI SHKOLLES

KOEFICIENTET

UNIVERSITETI I TIRANËS Histori GJIMNAZ Histori GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Histori SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Histori SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Histori SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Histori GJIMNAZ GJUHËSOR Histori SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Histori SHKOLLË SPORTIVE Histori SHKOLLË PEDAGOGJIKE Histori HOTELERI-TURIZËM Histori SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Histori MEKANIKË Histori ELEKTROTEKNIKË Histori ELEKTRONIKË Histori PËRPUNIM DRURI Histori NDËRTIM Histori TEKSTIL-KONFEKSIONE Histori TEKNOLOGJI USHQIMORE Histori BUJQËSI Histori SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Histori VETERINARI Histori GJEODEZI Histori INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Histori LLOGARI Histori SHËRBIME BANKARE Histori ADMINSITRIM BIZNESI Histori RRJETE TË DHËNASH Histori MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Histori ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Histori SILVIKULTURË Histori HARRY FULTZ, BIZNES Histori HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Histori HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Histori PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Histori PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Gjeografi GJIMNAZ Gjeografi GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Gjeografi SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Gjeografi SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Gjeografi SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Gjeografi GJIMNAZ GJUHËSOR Gjeografi SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Gjeografi SHKOLLË SPORTIVE Gjeografi SHKOLLË PEDAGOGJIKE Gjeografi HOTELERI-TURIZËM Gjeografi SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Gjeografi MEKANIKË Gjeografi ELEKTROTEKNIKË Gjeografi ELEKTRONIKË Gjeografi PËRPUNIM DRURI Gjeografi NDËRTIM Gjeografi TEKSTIL-KONFEKSIONE Gjeografi TEKNOLOGJI USHQIMORE Gjeografi BUJQËSI Gjeografi SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Gjeografi VETERINARI Gjeografi GJEODEZI Gjeografi INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Gjeografi LLOGARI Gjeografi SHËRBIME BANKARE Gjeografi ADMINSITRIM BIZNESI Gjeografi RRJETE TË DHËNASH Gjeografi MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Gjeografi ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Gjeografi SILVIKULTURË Gjeografi HARRY FULTZ, BIZNES Gjeografi HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Gjeografi HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Gjeografi PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Gjeografi PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Gjuhë - Letërsi GJIMNAZ Gjuhë - Letërsi GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Gjuhë - Letërsi SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Gjuhë - Letërsi SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Gjuhë - Letërsi SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Gjuhë - Letërsi GJIMNAZ GJUHËSOR Gjuhë - Letërsi SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Gjuhë - Letërsi SHKOLLË SPORTIVE Gjuhë - Letërsi SHKOLLË PEDAGOGJIKE Gjuhë - Letërsi HOTELERI-TURIZËM Gjuhë - Letërsi SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Gjuhë - Letërsi MEKANIKË Gjuhë - Letërsi ELEKTROTEKNIKË Gjuhë - Letërsi ELEKTRONIKË Gjuhë - Letërsi PËRPUNIM DRURI Gjuhë - Letërsi NDËRTIM Gjuhë - Letërsi TEKSTIL-KONFEKSIONE Gjuhë - Letërsi TEKNOLOGJI USHQIMORE Gjuhë - Letërsi BUJQËSI Gjuhë - Letërsi SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Gjuhë - Letërsi VETERINARI Gjuhë - Letërsi GJEODEZI Gjuhë - Letërsi INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Gjuhë - Letërsi LLOGARI Gjuhë - Letërsi SHËRBIME BANKARE

1.4 1.1 1.4 1.4 1.4 1.4 1 1 1.4 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.4 1.1 1.4 1.4 1.4 1.4 1 1 1.4 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.4 1.1 1.4 1.4 1.4 1.4 1 1 1.4 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

Gjuhë - Letërsi ADMINSITRIM BIZNESI Gjuhë - Letërsi RRJETE TË DHËNASH Gjuhë - Letërsi MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Gjuhë - Letërsi ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Gjuhë - Letërsi SILVIKULTURË Gjuhë - Letërsi HARRY FULTZ, BIZNES Gjuhë - Letërsi HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Gjuhë - Letërsi HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Gjuhë - Letërsi PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Gjuhë - Letërsi PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Gazetari GJIMNAZ Gazetari GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Gazetari SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Gazetari SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Gazetari SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Gazetari GJIMNAZ GJUHËSOR Gazetari SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Gazetari SHKOLLË SPORTIVE Gazetari SHKOLLË PEDAGOGJIKE Gazetari HOTELERI-TURIZËM Gazetari SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Gazetari MEKANIKË Gazetari ELEKTROTEKNIKË Gazetari ELEKTRONIKË Gazetari PËRPUNIM DRURI Gazetari NDËRTIM Gazetari TEKSTIL-KONFEKSIONE Gazetari TEKNOLOGJI USHQIMORE Gazetari BUJQËSI Gazetari SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Gazetari VETERINARI Gazetari GJEODEZI Gazetari INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Gazetari LLOGARI Gazetari SHËRBIME BANKARE Gazetari ADMINSITRIM BIZNESI Gazetari RRJETE TË DHËNASH Gazetari MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Gazetari ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Gazetari SILVIKULTURË Gazetari HARRY FULTZ, BIZNES Gazetari HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Gazetari HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Gazetari PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Gazetari PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Arkeologji GJIMNAZ Arkeologji GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Arkeologji SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Arkeologji SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Arkeologji SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Arkeologji GJIMNAZ GJUHËSOR Arkeologji SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Arkeologji SHKOLLË SPORTIVE Arkeologji SHKOLLË PEDAGOGJIKE Arkeologji HOTELERI-TURIZËM Arkeologji SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Arkeologji MEKANIKË Arkeologji ELEKTROTEKNIKË Arkeologji ELEKTRONIKË Arkeologji PËRPUNIM DRURI Arkeologji NDËRTIM Arkeologji TEKSTIL-KONFEKSIONE Arkeologji TEKNOLOGJI USHQIMORE Arkeologji BUJQËSI 1 Arkeologji SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Arkeologji VETERINARI Arkeologji GJEODEZI Arkeologji INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Arkeologji LLOGARI Arkeologji SHËRBIME BANKARE Arkeologji ADMINSITRIM BIZNESI Arkeologji RRJETE TË DHËNASH Arkeologji MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Arkeologji ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Arkeologji SILVIKULTURË Arkeologji HARRY FULTZ, BIZNES Arkeologji HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Arkeologji HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Arkeologji PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Arkeologji PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Biologji GJIMNAZ Biologji GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Biologji SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Biologji SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Biologji SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Biologji GJIMNAZ GJUHËSOR Biologji SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Biologji SHKOLLË SPORTIVE Biologji SHKOLLË PEDAGOGJIKE Biologji HOTELERI-TURIZËM Biologji SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Biologji MEKANIKË Biologji ELEKTROTEKNIKË Biologji ELEKTRONIKË Biologji PËRPUNIM DRURI Biologji NDËRTIM Biologji TEKSTIL-KONFEKSIONE Biologji TEKNOLOGJI USHQIMORE Biologji BUJQËSI Biologji SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.4 1.1 1.4 1.4 1.4 1.4 1 1 1.4 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.4 1.1 1.4 1.4 1.4 1.4 1 1 1.4 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.4 1.2 1.4 1.4 1.4 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.1 1 1

Biologji VETERINARI Biologji GJEODEZI Biologji INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Biologji LLOGARI Biologji SHËRBIME BANKARE Biologji ADMINSITRIM BIZNESI Biologji RRJETE TË DHËNASH Biologji MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Biologji ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Biologji SILVIKULTURË Biologji HARRY FULTZ, BIZNES Biologji HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Biologji HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Biologji PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Biologji PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Bioteknologji GJIMNAZ Bioteknologji GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Bioteknologji SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Bioteknologji SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Bioteknologji SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Bioteknologji GJIMNAZ GJUHËSOR Bioteknologji SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Bioteknologji SHKOLLË SPORTIVE Bioteknologji SHKOLLË PEDAGOGJIKE Bioteknologji HOTELERI-TURIZËM Bioteknologji SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Bioteknologji MEKANIKË Bioteknologji ELEKTROTEKNIKË Bioteknologji ELEKTRONIKË Bioteknologji PËRPUNIM DRURI Bioteknologji NDËRTIM Bioteknologji TEKSTIL-KONFEKSIONE Bioteknologji TEKNOLOGJI USHQIMORE Bioteknologji BUJQËSI Bioteknologji SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Bioteknologji VETERINARI Bioteknologji GJEODEZI Bioteknologji INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Bioteknologji LLOGARI Bioteknologji SHËRBIME BANKARE Bioteknologji ADMINSITRIM BIZNESI Bioteknologji RRJETE TË DHËNASH Bioteknologji MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Bioteknologji ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Bioteknologji SILVIKULTURË Bioteknologji HARRY FULTZ, BIZNES Bioteknologji HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Bioteknologji HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Bioteknologji PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Bioteknologji PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Matematikë GJIMNAZ Matematikë GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Matematikë SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Matematikë SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Matematikë SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Matematikë GJIMNAZ GJUHËSOR Matematikë SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Matematikë SHKOLLË SPORTIVE Matematikë SHKOLLË PEDAGOGJIKE Matematikë HOTELERI-TURIZËM Matematikë SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Matematikë MEKANIKË Matematikë ELEKTROTEKNIKË Matematikë ELEKTRONIKË Matematikë PËRPUNIM DRURI Matematikë NDËRTIM Matematikë TEKSTIL-KONFEKSIONE Matematikë TEKNOLOGJI USHQIMORE Matematikë BUJQËSI Matematikë SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Matematikë VETERINARI Matematikë GJEODEZI Matematikë INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Matematikë LLOGARI Matematikë SHËRBIME BANKARE Matematikë ADMINSITRIM BIZNESI Matematikë RRJETE TË DHËNASH Matematikë MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Matematikë ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Matematikë SILVIKULTURË Matematikë HARRY FULTZ, BIZNES Matematikë HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Matematikë HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Matematikë PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Matematikë PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Fizikë GJIMNAZ Fizikë GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Fizikë SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Fizikë SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Fizikë SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Fizikë GJIMNAZ GJUHËSOR Fizikë SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Fizikë SHKOLLË SPORTIVE Fizikë SHKOLLË PEDAGOGJIKE Fizikë HOTELERI-TURIZËM Fizikë SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Fizikë MEKANIKË Fizikë ELEKTROTEKNIKË Fizikë ELEKTRONIKË Fizikë PËRPUNIM DRURI

1.1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.1 1 1.4 1.2 1.4 1.4 1.4 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1 1 1 1 1.1 1.2 1.2 1 1.2 1

Fizikë NDËRTIM Fizikë TEKSTIL-KONFEKSIONE Fizikë TEKNOLOGJI USHQIMORE Fizikë BUJQËSI Fizikë SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Fizikë VETERINARI Fizikë GJEODEZI Fizikë INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Fizikë LLOGARI Fizikë SHËRBIME BANKARE Fizikë ADMINSITRIM BIZNESI Fizikë RRJETE TË DHËNASH Fizikë MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Fizikë ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Fizikë SILVIKULTURË Fizikë HARRY FULTZ, BIZNES Fizikë HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Fizikë HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Fizikë PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Fizikë PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Informatikë GJIMNAZ Informatikë GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Informatikë SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Informatikë SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Informatikë SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Informatikë GJIMNAZ GJUHËSOR Informatikë SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Informatikë SHKOLLË SPORTIVE Informatikë SHKOLLË PEDAGOGJIKE Informatikë HOTELERI-TURIZËM Informatikë SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Informatikë MEKANIKË Informatikë ELEKTROTEKNIKË Informatikë ELEKTRONIKË Informatikë PËRPUNIM DRURI Informatikë NDËRTIM Informatikë TEKSTIL-KONFEKSIONE Informatikë TEKNOLOGJI USHQIMORE Informatikë BUJQËSI Informatikë SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Informatikë VETERINARI Informatikë GJEODEZI Informatikë INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Informatikë LLOGARI Informatikë SHËRBIME BANKARE Informatikë ADMINSITRIM BIZNESI Informatikë RRJETE TË DHËNASH Informatikë MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Informatikë ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Informatikë SILVIKULTURË Informatikë HARRY FULTZ, BIZNES Informatikë HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Informatikë HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Informatikë PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Informatikë PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Kimi GJIMNAZ Kimi GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Kimi SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Kimi SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Kimi SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Kimi GJIMNAZ GJUHËSOR Kimi SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Kimi SHKOLLË SPORTIVE Kimi SHKOLLË PEDAGOGJIKE Kimi HOTELERI-TURIZËM Kimi SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Kimi MEKANIKË Kimi ELEKTROTEKNIKË Kimi ELEKTRONIKË Kimi PËRPUNIM DRURI Kimi NDËRTIM Kimi TEKSTIL-KONFEKSIONE Kimi TEKNOLOGJI USHQIMORE Kimi BUJQËSI Kimi SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Kimi VETERINARI Kimi GJEODEZI Kimi INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Kimi LLOGARI Kimi SHËRBIME BANKARE Kimi ADMINSITRIM BIZNESI Kimi RRJETE TË DHËNASH Kimi MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Kimi ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Kimi SILVIKULTURË Kimi HARRY FULTZ, BIZNES Kimi HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Kimi HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Kimi PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Kimi PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Kimi dhe Tek. Ushq. GJIMNAZ Kimi dhe Tek. Ushq. GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Kimi dhe Tek. Ushq. SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Kimi dhe Tek. Ushq. SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Kimi dhe Tek. Ushq. SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Kimi dhe Tek. Ushq. GJIMNAZ GJUHËSOR Kimi dhe Tek. Ushq. SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Kimi dhe Tek. Ushq. SHKOLLË SPORTIVE Kimi dhe Tek. Ushq. SHKOLLË PEDAGOGJIKE Kimi dhe Tek. Ushq. HOTELERI-TURIZËM

1.2 1 1.1 1 1 1.1 1.2 1.1 1 1 1 1 1 1 1 1.2 1.3 1.3 1.3 1 1.4 1.2 1.4 1.4 1.4 1.2 1 1 1 1 1 1.1 1 1.4 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.1 1.4 1.1 1.4 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1 1 1 1 1.1 1 1 1 1 1 1 1 1.2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1 1 1 1 1


E mërkurë 5 mars 2014

17

Matura 2014 Kimi dhe Tek. Ushq. SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Kimi dhe Tek. Ushq. MEKANIKË Kimi dhe Tek. Ushq. ELEKTROTEKNIKË Kimi dhe Tek. Ushq. ELEKTRONIKË Kimi dhe Tek. Ushq. PËRPUNIM DRURI Kimi dhe Tek. Ushq. NDËRTIM Kimi dhe Tek. Ushq. TEKSTIL-KONFEKSIONE Kimi dhe Tek. Ushq. TEKNOLOGJI USHQIMORE Kimi dhe Tek. Ushq. BUJQËSI Kimi dhe Tek. Ushq. SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Kimi dhe Tek. Ushq. VETERINARI Kimi dhe Tek. Ushq. GJEODEZI Kimi dhe Tek. Ushq. INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Kimi dhe Tek. Ushq. LLOGARI Kimi dhe Tek. Ushq. SHËRBIME BANKARE Kimi dhe Tek. Ushq. ADMINSITRIM BIZNESI Kimi dhe Tek. Ushq. RRJETE TË DHËNASH Kimi dhe Tek. Ushq. MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Kimi dhe Tek. Ushq. ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Kimi dhe Tek. Ushq. SILVIKULTURË Kimi dhe Tek. Ushq. HARRY FULTZ, BIZNES Kimi dhe Tek. Ushq. HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Kimi dhe Tek. Ushq. HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Kimi dhe Tek. Ushq. PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFOR. Kimi dhe Tek. Ushq. PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Kimi Ind. & Mjed. GJIMNAZ Kimi Ind. & Mjed. GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Kimi Ind. & Mjed. SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Kimi Ind. & Mjed. SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Kimi Ind. & Mjed. SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Kimi Ind. & Mjed. GJIMNAZ GJUHËSOR Kimi Ind. & Mjed. SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Kimi Ind. & Mjed. SHKOLLË SPORTIVE Kimi Ind. & Mjed. SHKOLLË PEDAGOGJIKE Kimi Ind. & Mjed. HOTELERI-TURIZËM Kimi Ind. & Mjed. SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Kimi Ind. & Mjed. MEKANIKË Kimi Ind. & Mjed. ELEKTROTEKNIKË Kimi Ind. & Mjed. ELEKTRONIKË Kimi Ind. & Mjed. PËRPUNIM DRURI Kimi Ind. & Mjed. NDËRTIM Kimi Ind. & Mjed. TEKSTIL-KONFEKSIONE Kimi Ind. & Mjed. TEKNOLOGJI USHQIMORE Kimi Ind. & Mjed. BUJQËSI Kimi Ind. & Mjed. SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Kimi Ind. & Mjed. VETERINARI Kimi Ind. & Mjed. GJEODEZI Kimi Ind. & Mjed. INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Kimi Ind. & Mjed. LLOGARI Kimi Ind. & Mjed. SHËRBIME BANKARE Kimi Ind. & Mjed. ADMINSITRIM BIZNESI Kimi Ind. & Mjed. RRJETE TË DHËNASH Kimi Ind. & Mjed. MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Kimi Ind. & Mjed. ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Kimi Ind. & Mjed. SILVIKULTURË Kimi Ind. & Mjed. HARRY FULTZ, BIZNES Kimi Ind. & Mjed. HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Kimi Ind. & Mjed. HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Kimi Ind. & Mjed. PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFORM. Kimi Ind. & Mjed. PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Inxhinieri Mat. & Info. GJIMNAZ Inxhinieri Mat. & Info. GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Inxhinieri Mat. & Info. SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Inxhinieri Mat. & Info. SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Inxhinieri Mat. & Info. SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Inxhinieri Mat. & Info. GJIMNAZ GJUHËSOR Inxhinieri Mat. & Info. SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Inxhinieri Mat. & Info. SHKOLLË SPORTIVE Inxhinieri Mat. & Info. SHKOLLË PEDAGOGJIKE Inxhinieri Mat. & Info. HOTELERI-TURIZËM Inxhinieri Mat. & Info. SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Inxhinieri Mat. & Info. MEKANIKË Inxhinieri Mat. & Info. ELEKTROTEKNIKË Inxhinieri Mat. & Info. ELEKTRONIKË Inxhinieri Mat. & Info. PËRPUNIM DRURI Inxhinieri Mat. & Info. NDËRTIM Inxhinieri Mat. & Info. TEKSTIL-KONFEKSIONE Inxhinieri Mat. & Info. TEKNOLOGJI USHQIMORE Inxhinieri Mat. & Info. BUJQËSI Inxhinieri Mat. & Info. SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Inxhinieri Mat. & Info. VETERINARI Inxhinieri Mat. & Info. GJEODEZI Inxhinieri Mat. & Info. INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Inxhinieri Mat. & Info. LLOGARI Inxhinieri Mat. & Info. SHËRBIME BANKARE Inxhinieri Mat. & Info. ADMINSITRIM BIZNESI Inxhinieri Mat. & Info. RRJETE TË DHËNASH Inxhinieri Mat. & Info. MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Inxhinieri Mat. & Info. ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Inxhinieri Mat. & Info. SILVIKULTURË Inxhinieri Mat. & Info. HARRY FULTZ, BIZNES Inxhinieri Mat. & Info. HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Inxhinieri Mat. & Info. HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Inxhinieri Mat. & Info. PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Inxhinieri Mat. & Info. PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Teknologji Info. & Kom. GJIMNAZ Teknologji Info. & Kom. GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Teknologji Info. & Kom. SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Teknologji Info. & Kom. SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Teknologji Info. & Kom. SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Teknologji Info. & Kom. GJIMNAZ GJUHËSOR Teknologji Info. & Kom. SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Teknologji Info. & Kom. SHKOLLË SPORTIVE Teknologji Info. & Kom. SHKOLLË PEDAGOGJIKE Teknologji Info. & Kom. HOTELERI-TURIZËM Teknologji Info. & Kom. SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Teknologji Info. & Kom. MEKANIKË Teknologji Info. & Kom. ELEKTROTEKNIKË

1 1 1 1 1 1 1 1.2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.4 1.2 1.4 1.4 1.4 1 1 1 1 1 1 1.1 1

Teknologji Info. & Kom. ELEKTRONIKË Teknologji Info. & Kom. PËRPUNIM DRURI Teknologji Info. & Kom. NDËRTIM Teknologji Info. & Kom. TEKSTIL-KONFEKSIONE Teknologji Info. & Kom. TEKNOLOGJI USHQIMORE Teknologji Info. & Kom. BUJQËSI Teknologji Info. & Kom. SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Teknologji Info. & Kom. VETERINARI Teknologji Info. & Kom. GJEODEZI Teknologji Info. & Kom. INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Teknologji Info. & Kom. LLOGARI Teknologji Info. & Kom. SHËRBIME BANKARE Teknologji Info. & Kom. ADMINSITRIM BIZNESI Teknologji Info. & Kom. RRJETE TË DHËNASH Teknologji Info. & Kom. MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Teknologji Info. & Kom. ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Teknologji Info. & Kom. SILVIKULTURË Teknologji Info. & Kom. HARRY FULTZ, BIZNES Teknologji Info. & Kom. HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Teknologji Info. & Kom. HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Teknologji Info. & Kom. PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Teknologji Info. & Kom. PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Gjuhë Angleze GJIMNAZ Gjuhë Angleze GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Gjuhë Angleze SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Gjuhë Angleze SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Gjuhë Angleze SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Gjuhë Angleze GJIMNAZ GJUHËSOR Gjuhë Angleze SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Gjuhë Angleze SHKOLLË SPORTIVE Gjuhë Angleze SHKOLLË PEDAGOGJIKE Gjuhë Angleze HOTELERI-TURIZËM Gjuhë Angleze SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Gjuhë Angleze MEKANIKË Gjuhë Angleze ELEKTROTEKNIKË Gjuhë Angleze ELEKTRONIKË Gjuhë Angleze PËRPUNIM DRURI Gjuhë Angleze NDËRTIM Gjuhë Angleze TEKSTIL-KONFEKSIONE Gjuhë Angleze TEKNOLOGJI USHQIMORE Gjuhë Angleze BUJQËSI Gjuhë Angleze SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Gjuhë Angleze VETERINARI Gjuhë Angleze GJEODEZI Gjuhë Angleze INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Gjuhë Angleze LLOGARI Gjuhë Angleze SHËRBIME BANKARE Gjuhë Angleze ADMINSITRIM BIZNESI Gjuhë Angleze RRJETE TË DHËNASH Gjuhë Angleze MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Gjuhë Angleze ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Gjuhë Angleze SILVIKULTURË Gjuhë Angleze HARRY FULTZ, BIZNES Gjuhë Angleze HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Gjuhë Angleze HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Gjuhë Angleze PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Gjuhë Angleze PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Gjuhë Frënge GJIMNAZ Gjuhë Frënge GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Gjuhë Frënge SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Gjuhë Frënge SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Gjuhë Frënge SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Gjuhë Frënge GJIMNAZ GJUHËSOR Gjuhë Frënge SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Gjuhë Frënge SHKOLLË SPORTIVE Gjuhë Frënge SHKOLLË PEDAGOGJIKE Gjuhë Frënge HOTELERI-TURIZËM Gjuhë Frënge SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Gjuhë Frënge MEKANIKË Gjuhë Frënge ELEKTROTEKNIKË Gjuhë Frënge ELEKTRONIKË Gjuhë Frënge PËRPUNIM DRURI Gjuhë Frënge NDËRTIM Gjuhë Frënge TEKSTIL-KONFEKSIONE Gjuhë Frënge TEKNOLOGJI USHQIMORE Gjuhë Frënge BUJQËSI Gjuhë Frënge SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Gjuhë Frënge VETERINARI Gjuhë Frënge GJEODEZI Gjuhë Frënge INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Gjuhë Frënge LLOGARI Gjuhë Frënge SHËRBIME BANKARE Gjuhë Frënge ADMINSITRIM BIZNESI Gjuhë Frënge RRJETE TË DHËNASH Gjuhë Frënge MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Gjuhë Frënge ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Gjuhë Frënge SILVIKULTURË Gjuhë Frënge HARRY FULTZ, BIZNES Gjuhë Frënge HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Gjuhë Frënge HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Gjuhë Frënge PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Gjuhë Frënge PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Gjuhë Gjermane GJIMNAZ Gjuhë Gjermane GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Gjuhë Gjermane SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Gjuhë Gjermane SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Gjuhë Gjermane SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Gjuhë Gjermane GJIMNAZ GJUHËSOR Gjuhë Gjermane SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Gjuhë Gjermane SHKOLLË SPORTIVE Gjuhë Gjermane SHKOLLË PEDAGOGJIKE Gjuhë Gjermane HOTELERI-TURIZËM Gjuhë Gjermane SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Gjuhë Gjermane MEKANIKË Gjuhë Gjermane ELEKTROTEKNIKË Gjuhë Gjermane ELEKTRONIKË Gjuhë Gjermane PËRPUNIM DRURI Gjuhë Gjermane NDËRTIM

1.4 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.1 1.4 1.1 1.4 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1.4 1.1 1 1.3 1.2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.2 1 1.2 1 1 1.2 1.2 1 1.2 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1.4 1.1 1 1.3 1.2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.2 1 1.2 1 1 1.2 1.2 1 1 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1.4 1.1 1 1.3 1.2 1 1 1 1 1 1

Gjuhë Gjermane TEKSTIL-KONFEKSIONE Gjuhë Gjermane TEKNOLOGJI USHQIMORE Gjuhë Gjermane BUJQËSI Gjuhë Gjermane SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Gjuhë Gjermane VETERINARI Gjuhë Gjermane GJEODEZI Gjuhë Gjermane INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Gjuhë Gjermane LLOGARI Gjuhë Gjermane SHËRBIME BANKARE Gjuhë Gjermane ADMINSITRIM BIZNESI Gjuhë Gjermane RRJETE TË DHËNASH Gjuhë Gjermane MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Gjuhë Gjermane ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Gjuhë Gjermane SILVIKULTURË Gjuhë Gjermane HARRY FULTZ, BIZNES Gjuhë Gjermane HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Gjuhë Gjermane HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Gjuhë Gjermane PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Gjuhë Gjermane PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Gjuhë Italiane GJIMNAZ Gjuhë Italiane GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Gjuhë Italiane SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Gjuhë Italiane SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Gjuhë Italiane SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Gjuhë Italiane GJIMNAZ GJUHËSOR Gjuhë Italiane SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Gjuhë Italiane SHKOLLË SPORTIVE Gjuhë Italiane SHKOLLË PEDAGOGJIKE Gjuhë Italiane HOTELERI-TURIZËM Gjuhë Italiane SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Gjuhë Italiane MEKANIKË Gjuhë Italiane ELEKTROTEKNIKË Gjuhë Italiane ELEKTRONIKË Gjuhë Italiane PËRPUNIM DRURI Gjuhë Italiane NDËRTIM Gjuhë Italiane TEKSTIL-KONFEKSIONE Gjuhë Italiane TEKNOLOGJI USHQIMORE Gjuhë Italiane BUJQËSI Gjuhë Italiane SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Gjuhë Italiane VETERINARI Gjuhë Italiane GJEODEZI Gjuhë Italiane INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Gjuhë Italiane LLOGARI Gjuhë Italiane SHËRBIME BANKARE Gjuhë Italiane ADMINSITRIM BIZNESI Gjuhë Italiane RRJETE TË DHËNASH Gjuhë Italiane MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Gjuhë Italiane ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Gjuhë Italiane SILVIKULTURË Gjuhë Italiane HARRY FULTZ, BIZNES Gjuhë Italiane HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Gjuhë Italiane HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Gjuhë Italiane PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Gjuhë Italiane PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Gjuhë Greke GJIMNAZ Gjuhë Greke GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Gjuhë Greke SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Gjuhë Greke SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Gjuhë Greke SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Gjuhë Greke GJIMNAZ GJUHËSOR Gjuhë Greke SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Gjuhë Greke SHKOLLË SPORTIVE Gjuhë Greke SHKOLLË PEDAGOGJIKE Gjuhë Greke HOTELERI-TURIZËM Gjuhë Greke SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Gjuhë Greke MEKANIKË Gjuhë Greke ELEKTROTEKNIKË Gjuhë Greke ELEKTRONIKË Gjuhë Greke PËRPUNIM DRURI Gjuhë Greke NDËRTIM Gjuhë Greke TEKSTIL-KONFEKSIONE Gjuhë Greke TEKNOLOGJI USHQIMORE Gjuhë Greke BUJQËSI Gjuhë Greke SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Gjuhë Greke VETERINARI Gjuhë Greke GJEODEZI Gjuhë Greke INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Gjuhë Greke LLOGARI Gjuhë Greke SHËRBIME BANKARE Gjuhë Greke ADMINSITRIM BIZNESI Gjuhë Greke RRJETE TË DHËNASH Gjuhë Greke MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Gjuhë Greke ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Gjuhë Greke SILVIKULTURË Gjuhë Greke HARRY FULTZ, BIZNES Gjuhë Greke HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Gjuhë Greke HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Gjuhë Greke PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Gjuhë Greke PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Gjuhë Turke GJIMNAZ Gjuhë Turke GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Gjuhë Turke SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Gjuhë Turke SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Gjuhë Turke SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Gjuhë Turke GJIMNAZ GJUHËSOR Gjuhë Turke SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Gjuhë Turke SHKOLLË SPORTIVE Gjuhë Turke SHKOLLË PEDAGOGJIKE Gjuhë Turke HOTELERI-TURIZËM Gjuhë Turke SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Gjuhë Turke MEKANIKË Gjuhë Turke ELEKTROTEKNIKË Gjuhë Turke ELEKTRONIKË Gjuhë Turke PËRPUNIM DRURI Gjuhë Turke NDËRTIM Gjuhë Turke TEKSTIL-KONFEKSIONE Gjuhë Turke TEKNOLOGJI USHQIMORE Gjuhë Turke BUJQËSI

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.2 1 1.2 1 1 1.2 1.2 1 1.4 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1.4 1.1 1 1.3 1.2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.2 1 1.2 1 1 1.2 1.2 1 1 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1.4 1.1 1 1.3 1.2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.2 1 1.2 1 1 1.2 1.2 1 1 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1.4 1.1 1 1.3 1.2 1 1 1 1 1 1 1 1 1

Gjuhë Turke SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Gjuhë Turke VETERINARI Gjuhë Turke GJEODEZI Gjuhë Turke INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Gjuhë Turke LLOGARI Gjuhë Turke SHËRBIME BANKARE Gjuhë Turke ADMINSITRIM BIZNESI Gjuhë Turke RRJETE TË DHËNASH Gjuhë Turke MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Gjuhë Turke ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Gjuhë Turke SILVIKULTURË Gjuhë Turke HARRY FULTZ, BIZNES Gjuhë Turke HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Gjuhë Turke HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Gjuhë Turke PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Gjuhë Turke PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Gjuhë Ruse GJIMNAZ Gjuhë Ruse GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Gjuhë Ruse SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Gjuhë Ruse SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Gjuhë Ruse SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Gjuhë Ruse GJIMNAZ GJUHËSOR Gjuhë Ruse SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Gjuhë Ruse SHKOLLË SPORTIVE Gjuhë Ruse SHKOLLË PEDAGOGJIKE Gjuhë Ruse HOTELERI-TURIZËM Gjuhë Ruse SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Gjuhë Ruse MEKANIKË Gjuhë Ruse ELEKTROTEKNIKË Gjuhë Ruse ELEKTRONIKË Gjuhë Ruse PËRPUNIM DRURI Gjuhë Ruse NDËRTIM Gjuhë Ruse TEKSTIL-KONFEKSIONE Gjuhë Ruse TEKNOLOGJI USHQIMORE Gjuhë Ruse BUJQËSI Gjuhë Ruse SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Gjuhë Ruse VETERINARI Gjuhë Ruse GJEODEZI Gjuhë Ruse INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Gjuhë Ruse LLOGARI Gjuhë Ruse SHËRBIME BANKARE Gjuhë Ruse ADMINSITRIM BIZNESI Gjuhë Ruse RRJETE TË DHËNASH Gjuhë Ruse MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Gjuhë Ruse ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Gjuhë Ruse SILVIKULTURË Gjuhë Ruse HARRY FULTZ, BIZNES Gjuhë Ruse HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Gjuhë Ruse HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Gjuhë Ruse PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Gjuhë Ruse PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Gjuhë Spanjolle GJIMNAZ Gjuhë Spanjolle GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Gjuhë Spanjolle SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Gjuhë Spanjolle SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Gjuhë Spanjolle SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Gjuhë Spanjolle GJIMNAZ GJUHËSOR Gjuhë Spanjolle SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Gjuhë Spanjolle SHKOLLË SPORTIVE Gjuhë Spanjolle SHKOLLË PEDAGOGJIKE Gjuhë Spanjolle HOTELERI-TURIZËM Gjuhë Spanjolle SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Gjuhë Spanjolle MEKANIKË Gjuhë Spanjolle ELEKTROTEKNIKË Gjuhë Spanjolle ELEKTRONIKË Gjuhë Spanjolle PËRPUNIM DRURI Gjuhë Spanjolle NDËRTIM Gjuhë Spanjolle TEKSTIL-KONFEKSIONE Gjuhë Spanjolle TEKNOLOGJI USHQIMORE Gjuhë Spanjolle BUJQËSI Gjuhë Spanjolle SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Gjuhë Spanjolle VETERINARI Gjuhë Spanjolle GJEODEZI Gjuhë Spanjolle INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Gjuhë Spanjolle LLOGARI Gjuhë Spanjolle SHËRBIME BANKARE Gjuhë Spanjolle ADMINSITRIM BIZNESI Gjuhë Spanjolle RRJETE TË DHËNASH Gjuhë Spanjolle MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Gjuhë Spanjolle ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Gjuhë Spanjolle SILVIKULTURË Gjuhë Spanjolle HARRY FULTZ, BIZNES Gjuhë Spanjolle HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Gjuhë Spanjolle HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Gjuhë Spanjolle PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Gjuhë Spanjolle PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Gjuhë Angleze ( Kukës) GJIMNAZ Gjuhë Angleze ( Kukës) GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Gjuhë Angleze ( Kukës) SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Gjuhë Angleze ( Kukës) SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Gjuhë Angleze ( Kukës) SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Gjuhë Angleze ( Kukës) GJIMNAZ GJUHËSOR Gjuhë Angleze ( Kukës) SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Gjuhë Angleze ( Kukës) SHKOLLË SPORTIVE Gjuhë Angleze ( Kukës) SHKOLLË PEDAGOGJIKE Gjuhë Angleze ( Kukës) HOTELERI-TURIZËM Gjuhë Angleze ( Kukës) SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Gjuhë Angleze ( Kukës) MEKANIKË Gjuhë Angleze ( Kukës) ELEKTROTEKNIKË Gjuhë Angleze ( Kukës) ELEKTRONIKË Gjuhë Angleze ( Kukës) PËRPUNIM DRURI Gjuhë Angleze ( Kukës) NDËRTIM Gjuhë Angleze ( Kukës) TEKSTIL-KONFEKSIONE Gjuhë Angleze ( Kukës) TEKNOLOGJI USHQIMORE Gjuhë Angleze ( Kukës) BUJQËSI Gjuhë Angleze ( Kukës) SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Gjuhë Angleze ( Kukës) VETERINARI Gjuhë Angleze ( Kukës) GJEODEZI

1 1 1 1 1 1 1.2 1 1.2 1 1 1.2 1.2 1 1 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1.4 1.1 1 1.3 1.2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.2 1 1.2 1 1 1.2 1.2 1 1 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1.4 1.1 1 1.3 1.2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.2 1 1.2 1 1 1.2 1.2 1 1 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1.4 1.1 1 1.3 1.2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1


18

E mërkurë 5 mars 2014

Matura 2014 Gjuhë Angleze ( Kukës) INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Gjuhë Angleze ( Kukës) LLOGARI Gjuhë Angleze ( Kukës) SHËRBIME BANKARE Gjuhë Angleze ( Kukës) ADMINSITRIM BIZNESI Gjuhë Angleze ( Kukës) RRJETE TË DHËNASH Gjuhë Angleze ( Kukës) MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Gjuhë Angleze ( Kukës) ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Gjuhë Angleze ( Kukës) SILVIKULTURË Gjuhë Angleze ( Kukës) HARRY FULTZ, BIZNES Gjuhë Angleze ( Kukës) HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Gjuhë Angleze ( Kukës) HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Gjuhë Angleze ( Kukës) PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Gjuhë Angleze ( Kukës) PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Gjuhë Angleze ( Sarandë) GJIMNAZ Gjuhë Angleze ( Sarandë) GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Gjuhë Angleze ( Sarandë) SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Gjuhë Angleze ( Sarandë) SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Gjuhë Angleze ( Sarandë) SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Gjuhë Angleze ( Sarandë) GJIMNAZ GJUHËSOR Gjuhë Angleze ( Sarandë) SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Gjuhë Angleze ( Sarandë) SHKOLLË SPORTIVE Gjuhë Angleze ( Sarandë) SHKOLLË PEDAGOGJIKE Gjuhë Angleze ( Sarandë) HOTELERI-TURIZËM Gjuhë Angleze ( Sarandë) SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Gjuhë Angleze ( Sarandë) MEKANIKË Gjuhë Angleze ( Sarandë) ELEKTROTEKNIKË Gjuhë Angleze ( Sarandë) ELEKTRONIKË Gjuhë Angleze ( Sarandë) PËRPUNIM DRURI Gjuhë Angleze ( Sarandë) NDËRTIM Gjuhë Angleze ( Sarandë) TEKSTIL-KONFEKSIONE Gjuhë Angleze ( Sarandë) TEKNOLOGJI USHQIMORE Gjuhë Angleze ( Sarandë) BUJQËSI Gjuhë Angleze ( Sarandë) SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Gjuhë Angleze ( Sarandë) VETERINARI Gjuhë Angleze ( Sarandë) GJEODEZI Gjuhë Angleze ( Sarandë) INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Gjuhë Angleze ( Sarandë) LLOGARI Gjuhë Angleze ( Sarandë) SHËRBIME BANKARE Gjuhë Angleze ( Sarandë) ADMINSITRIM BIZNESI Gjuhë Angleze ( Sarandë) RRJETE TË DHËNASH Gjuhë Angleze ( Sarandë) MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Gjuhë Angleze ( Sarandë) ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Gjuhë Angleze ( Sarandë) SILVIKULTURË Gjuhë Angleze ( Sarandë) HARRY FULTZ, BIZNES Gjuhë Angleze ( Sarandë) HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Gjuhë Angleze ( Sarandë) HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Gjuhë Angleze ( Sarandë) PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Gjuhë Angleze ( Sarandë) PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Psikologji GJIMNAZ Psikologji GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Psikologji SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Psikologji SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Psikologji SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Psikologji GJIMNAZ GJUHËSOR Psikologji SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Psikologji SHKOLLË SPORTIVE Psikologji SHKOLLË PEDAGOGJIKE Psikologji HOTELERI-TURIZËM Psikologji SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Psikologji MEKANIKË Psikologji ELEKTROTEKNIKË Psikologji ELEKTRONIKË Psikologji PËRPUNIM DRURI Psikologji NDËRTIM Psikologji TEKSTIL-KONFEKSIONE Psikologji TEKNOLOGJI USHQIMORE Psikologji BUJQËSI Psikologji SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Psikologji VETERINARI Psikologji GJEODEZI Psikologji INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Psikologji LLOGARI Psikologji SHËRBIME BANKARE Psikologji ADMINSITRIM BIZNESI Psikologji RRJETE TË DHËNASH Psikologji MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Psikologji ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Psikologji SILVIKULTURË Psikologji HARRY FULTZ, BIZNES Psikologji HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Psikologji HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Psikologji PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Psikologji PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Punë Sociale GJIMNAZ Punë Sociale GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Punë Sociale SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Punë Sociale SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Punë Sociale SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Punë Sociale GJIMNAZ GJUHËSOR Punë Sociale SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Punë Sociale SHKOLLË SPORTIVE Punë Sociale SHKOLLË PEDAGOGJIKE Punë Sociale HOTELERI-TURIZËM Punë Sociale SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Punë Sociale MEKANIKË Punë Sociale ELEKTROTEKNIKË Punë Sociale ELEKTRONIKË Punë Sociale PËRPUNIM DRURI Punë Sociale NDËRTIM Punë Sociale TEKSTIL-KONFEKSIONE Punë Sociale TEKNOLOGJI USHQIMORE Punë Sociale BUJQËSI Punë Sociale SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Punë Sociale VETERINARI Punë Sociale GJEODEZI Punë Sociale INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Punë Sociale LLOGARI Punë Sociale SHËRBIME BANKARE

1 1 1 1.2 1 1.2 1 1 1.2 1.2 1 1 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1.4 1.1 1 1.3 1.2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.2 1 1.2 1 1 1.2 1.2 1 1 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1.3 1.1 1 1.2 1.1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1.3 1.1 1 1.2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.2 1 1 1 1 1

Punë Sociale ADMINSITRIM BIZNESI Punë Sociale RRJETE TË DHËNASH Punë Sociale MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Punë Sociale ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Punë Sociale SILVIKULTURË Punë Sociale HARRY FULTZ, BIZNES Punë Sociale HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Punë Sociale HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Punë Sociale PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Punë Sociale PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Filozofi GJIMNAZ Filozofi GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Filozofi SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Filozofi SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Filozofi SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Filozofi GJIMNAZ GJUHËSOR Filozofi SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Filozofi SHKOLLË SPORTIVE Filozofi SHKOLLË PEDAGOGJIKE Filozofi HOTELERI-TURIZËM Filozofi SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Filozofi MEKANIKË Filozofi ELEKTROTEKNIKË Filozofi ELEKTRONIKË Filozofi PËRPUNIM DRURI Filozofi NDËRTIM Filozofi TEKSTIL-KONFEKSIONE Filozofi TEKNOLOGJI USHQIMORE Filozofi BUJQËSI Filozofi SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Filozofi VETERINARI Filozofi GJEODEZI Filozofi INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Filozofi LLOGARI Filozofi SHËRBIME BANKARE Filozofi ADMINSITRIM BIZNESI Filozofi RRJETE TË DHËNASH Filozofi MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Filozofi ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Filozofi SILVIKULTURË Filozofi HARRY FULTZ, BIZNES Filozofi HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Filozofi HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Filozofi PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Filozofi PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Sociologji GJIMNAZ Sociologji GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Sociologji SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Sociologji SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Sociologji SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Sociologji GJIMNAZ GJUHËSOR Sociologji SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Sociologji SHKOLLË SPORTIVE Sociologji SHKOLLË PEDAGOGJIKE Sociologji HOTELERI-TURIZËM Sociologji SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Sociologji MEKANIKË Sociologji ELEKTROTEKNIKË Sociologji ELEKTRONIKË Sociologji PËRPUNIM DRURI Sociologji NDËRTIM Sociologji TEKSTIL-KONFEKSIONE Sociologji TEKNOLOGJI USHQIMORE Sociologji BUJQËSI Sociologji SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Sociologji VETERINARI Sociologji GJEODEZI Sociologji INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Sociologji LLOGARI Sociologji SHËRBIME BANKARE Sociologji ADMINSITRIM BIZNESI Sociologji RRJETE TË DHËNASH Sociologji MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Sociologji ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Sociologji SILVIKULTURË Sociologji HARRY FULTZ, BIZNES Sociologji HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Sociologji HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Sociologji PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Sociologji PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Shkenca Politike GJIMNAZ Shkenca Politike GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Shkenca Politike SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Shkenca Politike SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Shkenca Politike SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Shkenca Politike GJIMNAZ GJUHËSOR Shkenca Politike SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Shkenca Politike SHKOLLË SPORTIVE Shkenca Politike SHKOLLË PEDAGOGJIKE Shkenca Politike HOTELERI-TURIZËM Shkenca Politike SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Shkenca Politike MEKANIKË Shkenca Politike ELEKTROTEKNIKË Shkenca Politike ELEKTRONIKË Shkenca Politike PËRPUNIM DRURI Shkenca Politike NDËRTIM Shkenca Politike TEKSTIL-KONFEKSIONE Shkenca Politike TEKNOLOGJI USHQIMORE Shkenca Politike BUJQËSI Shkenca Politike SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Shkenca Politike VETERINARI Shkenca Politike GJEODEZI Shkenca Politike INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Shkenca Politike LLOGARI Shkenca Politike SHËRBIME BANKARE Shkenca Politike ADMINSITRIM BIZNESI Shkenca Politike RRJETE TË DHËNASH Shkenca Politike MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1.3 1.1 1 1.2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1.3 1.1 1 1.2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1.3 1.1 1 1.2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

Shkenca Politike ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Shkenca Politike SILVIKULTURË Shkenca Politike HARRY FULTZ, BIZNES Shkenca Politike HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Shkenca Politike HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Shkenca Politike PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Shkenca Politike PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Admin. & Pol. Soc. GJIMNAZ Admin. & Pol. Soc. GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Admin. & Pol. Soc. SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Admin. & Pol. Soc. SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Admin. & Pol. Soc. SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Admin. & Pol. Soc. GJIMNAZ GJUHËSOR Admin. & Pol. Soc. SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Admin. & Pol. Soc. SHKOLLË SPORTIVE Admin. & Pol. Soc. SHKOLLË PEDAGOGJIKE Admin. & Pol. Soc. HOTELERI-TURIZËM Admin. & Pol. Soc. SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Admin. & Pol. Soc. MEKANIKË Admin. & Pol. Soc. ELEKTROTEKNIKË Admin. & Pol. Soc. ELEKTRONIKË Admin. & Pol. Soc. PËRPUNIM DRURI Admin. & Pol. Soc. NDËRTIM Admin. & Pol. Soc. TEKSTIL-KONFEKSIONE Admin. & Pol. Soc. TEKNOLOGJI USHQIMORE Admin. & Pol. Soc. BUJQËSI Admin. & Pol. Soc. SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Admin. & Pol. Soc. VETERINARI Admin. & Pol. Soc. GJEODEZI Admin. & Pol. Soc. INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Admin. & Pol. Soc. LLOGARI Admin. & Pol. Soc. SHËRBIME BANKARE Admin. & Pol. Soc. ADMINSITRIM BIZNESI Admin. & Pol. Soc. RRJETE TË DHËNASH Admin. & Pol. Soc. MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Admin. & Pol. Soc. ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Admin. & Pol. Soc. SILVIKULTURË Admin. & Pol. Soc. HARRY FULTZ, BIZNES Admin. & Pol. Soc. HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Admin. & Pol. Soc. HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Admin. & Pol. Soc. PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Admin. & Pol. Soc. PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Administrim - Biznes GJIMNAZ Administrim - Biznes GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Administrim - Biznes SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Administrim - Biznes SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Administrim - Biznes SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Administrim - Biznes GJIMNAZ GJUHËSOR Administrim - Biznes SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Administrim - Biznes SHKOLLË SPORTIVE Administrim - Biznes SHKOLLË PEDAGOGJIKE Administrim - Biznes HOTELERI-TURIZËM Administrim - Biznes SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Administrim - Biznes MEKANIKË Administrim - Biznes ELEKTROTEKNIKË Administrim - Biznes ELEKTRONIKË Administrim - Biznes PËRPUNIM DRURI Administrim - Biznes NDËRTIM Administrim - Biznes TEKSTIL-KONFEKSIONE Administrim - Biznes TEKNOLOGJI USHQIMORE Administrim - Biznes BUJQËSI Administrim - Biznes SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Administrim - Biznes VETERINARI Administrim - Biznes GJEODEZI Administrim - Biznes INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Administrim - Biznes LLOGARI Administrim - Biznes SHËRBIME BANKARE Administrim - Biznes ADMINSITRIM BIZNESI Administrim - Biznes RRJETE TË DHËNASH Administrim - Biznes MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Administrim - Biznes ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Administrim - Biznes SILVIKULTURË Administrim - Biznes HARRY FULTZ, BIZNES Administrim - Biznes HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Administrim - Biznes HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Administrim - Biznes PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Administrim - Biznes PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Ekonomiks GJIMNAZ Ekonomiks GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Ekonomiks SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Ekonomiks SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Ekonomiks SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Ekonomiks GJIMNAZ GJUHËSOR Ekonomiks SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Ekonomiks SHKOLLË SPORTIVE Ekonomiks SHKOLLË PEDAGOGJIKE Ekonomiks HOTELERI-TURIZËM Ekonomiks SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Ekonomiks MEKANIKË Ekonomiks ELEKTROTEKNIKË Ekonomiks ELEKTRONIKË Ekonomiks PËRPUNIM DRURI Ekonomiks NDËRTIM Ekonomiks TEKSTIL-KONFEKSIONE Ekonomiks TEKNOLOGJI USHQIMORE Ekonomiks BUJQËSI Ekonomiks SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Ekonomiks VETERINARI Ekonomiks GJEODEZI Ekonomiks INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Ekonomiks LLOGARI Ekonomiks SHËRBIME BANKARE Ekonomiks ADMINSITRIM BIZNESI Ekonomiks RRJETE TË DHËNASH Ekonomiks MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Ekonomiks ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Ekonomiks SILVIKULTURË Ekonomiks HARRY FULTZ, BIZNES

1 1 1 1 1 1 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1.3 1.1 1 1.2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1.1 1.1 1 1.1 1.2 1 1 1.1 1.1 1 1 1 1 1.1 1 1 1 1 1.4 1.4 1.4 1 1.1 1.1 1 1.4 1.4 1.4 1.2 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1.1 1.1 1 1.1 1.2 1 1 1.1 1.1 1 1 1 1 1.1 1 1 1 1 1.4 1.4 1.4 1 1.1 1.1 1 1.4

Ekonomiks HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Ekonomiks HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Ekonomiks PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Ekonomiks PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Financë GJIMNAZ Financë GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Financë SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Financë SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Financë SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Financë GJIMNAZ GJUHËSOR Financë SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Financë SHKOLLË SPORTIVE Financë SHKOLLË PEDAGOGJIKE Financë HOTELERI-TURIZËM Financë SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Financë MEKANIKË Financë ELEKTROTEKNIKË Financë ELEKTRONIKË Financë PËRPUNIM DRURI Financë NDËRTIM Financë TEKSTIL-KONFEKSIONE Financë TEKNOLOGJI USHQIMORE Financë BUJQËSI Financë SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Financë VETERINARI Financë GJEODEZI Financë INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Financë LLOGARI Financë SHËRBIME BANKARE Financë ADMINSITRIM BIZNESI Financë RRJETE TË DHËNASH Financë MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Financë ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Financë SILVIKULTURË Financë HARRY FULTZ, BIZNES Financë HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Financë HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Financë PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Financë PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Informatikë Ekonomike GJIMNAZ Informatikë Ekonomike GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Informatikë Ekonomike SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Informatikë Ekonomike SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Informatikë Ekonomike SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Informatikë Ekonomike GJIMNAZ GJUHËSOR Informatikë Ekonomike SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Informatikë Ekonomike SHKOLLË SPORTIVE Informatikë Ekonomike SHKOLLË PEDAGOGJIKE Informatikë Ekonomike HOTELERI-TURIZËM Informatikë Ekonomike SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Informatikë Ekonomike MEKANIKË Informatikë Ekonomike ELEKTROTEKNIKË Informatikë Ekonomike ELEKTRONIKË Informatikë Ekonomike PËRPUNIM DRURI Informatikë Ekonomike NDËRTIM Informatikë Ekonomike TEKSTIL-KONFEKSIONE Informatikë Ekonomike TEKNOLOGJI USHQIMORE Informatikë Ekonomike BUJQËSI Informatikë Ekonomike SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Informatikë Ekonomike VETERINARI Informatikë Ekonomike GJEODEZI Informatikë Ekonomike INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Informatikë Ekonomike LLOGARI Informatikë Ekonomike SHËRBIME BANKARE Informatikë Ekonomike ADMINSITRIM BIZNESI Informatikë Ekonomike RRJETE TË DHËNASH Informatikë Ekonomike MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Informatikë Ekonomike ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Informatikë Ekonomike SILVIKULTURË Informatikë Ekonomike HARRY FULTZ, BIZNES Informatikë Ekonomike HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Informatikë Ekonomike HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Informatikë Ekonomike PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFOR. Informatikë Ekonomike PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Admin. - Biznes (Kukës) GJIMNAZ Admin. - Biznes (Kukës) GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Admin. - Biznes (Kukës) SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Admin. - Biznes (Kukës) SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Admin. - Biznes (Kukës) SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Admin. - Biznes (Kukës) GJIMNAZ GJUHËSOR Admin. - Biznes (Kukës) SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Admin. - Biznes (Kukës) SHKOLLË SPORTIVE Admin. - Biznes (Kukës) SHKOLLË PEDAGOGJIKE Admin. - Biznes (Kukës) HOTELERI-TURIZËM Admin. - Biznes (Kukës) SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Admin. - Biznes (Kukës) MEKANIKË Admin. - Biznes (Kukës) ELEKTROTEKNIKË Admin. - Biznes (Kukës) ELEKTRONIKË Admin. - Biznes (Kukës) PËRPUNIM DRURI Admin. - Biznes (Kukës) NDËRTIM Admin. - Biznes (Kukës) TEKSTIL-KONFEKSIONE Admin. - Biznes (Kukës) TEKNOLOGJI USHQIMORE Admin. - Biznes (Kukës) BUJQËSI Admin. - Biznes (Kukës) SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Admin. - Biznes (Kukës) VETERINARI Admin. - Biznes (Kukës) GJEODEZI Admin. - Biznes (Kukës) INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Admin. - Biznes (Kukës) LLOGARI Admin. - Biznes (Kukës) SHËRBIME BANKARE Admin. - Biznes (Kukës) ADMINSITRIM BIZNESI Admin. - Biznes (Kukës) RRJETE TË DHËNASH Admin. - Biznes (Kukës) MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Admin. - Biznes (Kukës) ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Admin. - Biznes (Kukës) SILVIKULTURË Admin. - Biznes (Kukës) HARRY FULTZ, BIZNES Admin. - Biznes (Kukës) HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Admin. - Biznes (Kukës) HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Admin. - Biznes (Kukës) PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO.

1.4 1.4 1.2 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1.1 1.1 1 1.1 1.2 1 1 1.1 1.1 1 1 1 1 1.1 1 1 1 1 1.4 1.4 1.4 1 1.1 1.1 1 1.4 1.4 1.4 1.2 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1.1 1.1 1 1.1 1.2 1 1 1.1 1.4 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.4 1.4 1.4 1.4 1.4 1.1 1 1.4 1.4 1.4 1.2 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1.1 1.1 1 1.1 1.2 1 1 1.1 1.1 1 1 1 1 1.1 1 1 1 1 1.4 1.4 1.4 1 1.1 1.1 1 1.4 1.4 1.4 1.2


E mërkurë 5 mars 2014

19

Matura 2014 Admin. - Biznes (Kukës) PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Admin. - Biznes (Sarandë) GJIMNAZ Admin. - Biznes (Sarandë) GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Admin. - Biznes (Sarandë) SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Admin. - Biznes (Sarandë) SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Admin. - Biznes (Sarandë) SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Admin. - Biznes (Sarandë) GJIMNAZ GJUHËSOR Admin. - Biznes (Sarandë) SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Admin. - Biznes (Sarandë) SHKOLLË SPORTIVE Admin. - Biznes (Sarandë) SHKOLLË PEDAGOGJIKE Admin. - Biznes (Sarandë) HOTELERI-TURIZËM Admin. - Biznes (Sarandë) SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Admin. - Biznes (Sarandë) MEKANIKË Admin. - Biznes (Sarandë) ELEKTROTEKNIKË Admin. - Biznes (Sarandë) ELEKTRONIKË Admin. - Biznes (Sarandë) PËRPUNIM DRURI Admin. - Biznes (Sarandë) NDËRTIM Admin. - Biznes (Sarandë) TEKSTIL-KONFEKSIONE Admin. - Biznes (Sarandë) TEKNOLOGJI USHQIMORE Admin. - Biznes (Sarandë) BUJQËSI Admin. - Biznes (Sarandë) SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Admin. - Biznes (Sarandë) VETERINARI Admin. - Biznes (Sarandë) GJEODEZI Admin. - Biznes (Sarandë) INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Admin. - Biznes (Sarandë) LLOGARI Admin. - Biznes (Sarandë) SHËRBIME BANKARE Admin. - Biznes (Sarandë) ADMINSITRIM BIZNESI Admin. - Biznes (Sarandë) RRJETE TË DHËNASH Admin. - Biznes (Sarandë) MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Admin. - Biznes (Sarandë) ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Admin. - Biznes (Sarandë) SILVIKULTURË Admin. - Biznes (Sarandë) HARRY FULTZ, BIZNES Admin. - Biznes (Sarandë) HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Admin. - Biznes (Sarandë) HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Admin. - Biznes (Sarandë) PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Admin. - Biznes (Sarandë) PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Drejtësi GJIMNAZ Drejtësi GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Drejtësi SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Drejtësi SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Drejtësi SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Drejtësi GJIMNAZ GJUHËSOR Drejtësi SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Drejtësi SHKOLLË SPORTIVE Drejtësi SHKOLLË PEDAGOGJIKE Drejtësi HOTELERI-TURIZËM Drejtësi SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Drejtësi MEKANIKË Drejtësi ELEKTROTEKNIKË Drejtësi ELEKTRONIKË Drejtësi PËRPUNIM DRURI Drejtësi NDËRTIM Drejtësi TEKSTIL-KONFEKSIONE Drejtësi TEKNOLOGJI USHQIMORE Drejtësi BUJQËSI Drejtësi SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Drejtësi VETERINARI Drejtësi GJEODEZI Drejtësi INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Drejtësi LLOGARI Drejtësi SHËRBIME BANKARE Drejtësi ADMINSITRIM BIZNESI Drejtësi RRJETE TË DHËNASH Drejtësi MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Drejtësi ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Drejtësi SILVIKULTURË 1 Drejtësi HARRY FULTZ, BIZNES Drejtësi HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Drejtësi HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Drejtësi PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Drejtësi PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË

1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1.1 1.1 1 1.1 1.2 1 1 1.1 1.1 1 1 1 1 1.1 1 1 1 1 1.4 1.4 1.4 1 1.1 1.1 1 1.4 1.4 1.4 1.2 1 1.4 1.2 1.4 1.4 1.4 1.3 1 1 1.2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.2 1.1 1.2 1 1 1 1.2 1 1 1 1

UNIVERSITETI MJEKËSISË I TIRANËS Mjekësi e Përgjithshme Mjekësi e Përgjithshme Mjekësi e Përgjithshme Mjekësi e Përgjithshme Mjekësi e Përgjithshme Mjekësi e Përgjithshme Mjekësi e Përgjithshme Mjekësi e Përgjithshme Mjekësi e Përgjithshme Mjekësi e Përgjithshme Mjekësi e Përgjithshme Mjekësi e Përgjithshme Mjekësi e Përgjithshme Mjekësi e Përgjithshme Mjekësi e Përgjithshme Mjekësi e Përgjithshme Mjekësi e Përgjithshme Mjekësi e Përgjithshme Mjekësi e Përgjithshme Mjekësi e Përgjithshme Mjekësi e Përgjithshme Mjekësi e Përgjithshme Mjekësi e Përgjithshme Mjekësi e Përgjithshme Mjekësi e Përgjithshme Mjekësi e Përgjithshme Mjekësi e Përgjithshme Mjekësi e Përgjithshme Mjekësi e Përgjithshme Mjekësi e Përgjithshme Mjekësi e Përgjithshme Mjekësi e Përgjithshme Mjekësi e Përgjithshme Mjekësi e Përgjithshme

GJIMNAZ GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT GJIMNAZ GJUHËSOR SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE SHKOLLË SPORTIVE SHKOLLË PEDAGOGJIKE HOTELERI-TURIZËM SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI MEKANIKË ELEKTROTEKNIKË ELEKTRONIKË PËRPUNIM DRURI NDËRTIM TEKSTIL-KONFEKSIONE TEKNOLOGJI USHQIMORE BUJQËSI SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE VETERINARI GJEODEZI INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE LLOGARI SHËRBIME BANKARE ADMINSITRIM BIZNESI RRJETE TË DHËNASH MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. SILVIKULTURË HARRY FULTZ, BIZNES HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO.

1.4 1 1.4 1.4 1.4 1 1.1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

Mjekësi e Përgjithshme PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Farmaci GJIMNAZ Farmaci GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Farmaci SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Farmaci SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Farmaci SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Farmaci GJIMNAZ GJUHËSOR Farmaci SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Farmaci SHKOLLË SPORTIVE Farmaci SHKOLLË PEDAGOGJIKE Farmaci HOTELERI-TURIZËM Farmaci SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Farmaci MEKANIKË Farmaci ELEKTROTEKNIKË Farmaci ELEKTRONIKË Farmaci PËRPUNIM DRURI Farmaci NDËRTIM Farmaci TEKSTIL-KONFEKSIONE Farmaci TEKNOLOGJI USHQIMORE Farmaci BUJQËSI Farmaci SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Farmaci VETERINARI Farmaci GJEODEZI Farmaci INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Farmaci LLOGARI Farmaci SHËRBIME BANKARE Farmaci ADMINSITRIM BIZNESI Farmaci RRJETE TË DHËNASH Farmaci MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Farmaci ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Farmaci SILVIKULTURË Farmaci HARRY FULTZ, BIZNES Farmaci HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Farmaci HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Farmaci PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Farmaci PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Stomatologji GJIMNAZ Stomatologji GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Stomatologji SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Stomatologji SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Stomatologji SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Stomatologji GJIMNAZ GJUHËSOR Stomatologji SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Stomatologji SHKOLLË SPORTIVE Stomatologji SHKOLLË PEDAGOGJIKE Stomatologji HOTELERI-TURIZËM Stomatologji SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Stomatologji MEKANIKË Stomatologji ELEKTROTEKNIKË Stomatologji ELEKTRONIKË Stomatologji PËRPUNIM DRURI Stomatologji NDËRTIM Stomatologji TEKSTIL-KONFEKSIONE Stomatologji TEKNOLOGJI USHQIMORE Stomatologji BUJQËSI Stomatologji SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Stomatologji VETERINARI Stomatologji GJEODEZI Stomatologji INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Stomatologji LLOGARI Stomatologji SHËRBIME BANKARE Stomatologji ADMINSITRIM BIZNESI Stomatologji RRJETE TË DHËNASH Stomatologji MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Stomatologji ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Stomatologji SILVIKULTURË Stomatologji HARRY FULTZ, BIZNES Stomatologji HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Stomatologji HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Stomatologji PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Stomatologji PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Shëndeti Publik GJIMNAZ Shëndeti Publik GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Shëndeti Publik SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Shëndeti Publik SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Shëndeti Publik SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Shëndeti Publik GJIMNAZ GJUHËSOR Shëndeti Publik SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Shëndeti Publik SHKOLLË SPORTIVE Shëndeti Publik SHKOLLË PEDAGOGJIKE Shëndeti Publik HOTELERI-TURIZËM Shëndeti Publik SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Shëndeti Publik MEKANIKË Shëndeti Publik ELEKTROTEKNIKË Shëndeti Publik ELEKTRONIKË Shëndeti Publik PËRPUNIM DRURI Shëndeti Publik NDËRTIM Shëndeti Publik TEKSTIL-KONFEKSIONE Shëndeti Publik TEKNOLOGJI USHQIMORE Shëndeti Publik BUJQËSI Shëndeti Publik SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Shëndeti Publik VETERINARI Shëndeti Publik GJEODEZI Shëndeti Publik INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Shëndeti Publik LLOGARI Shëndeti Publik SHËRBIME BANKARE Shëndeti Publik ADMINSITRIM BIZNESI Shëndeti Publik RRJETE TË DHËNASH Shëndeti Publik MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Shëndeti Publik ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Shëndeti Publik SILVIKULTURË Shëndeti Publik HARRY FULTZ, BIZNES Shëndeti Publik HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Shëndeti Publik HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Shëndeti Publik PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Shëndeti Publik PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Infermieri e Përgjithshme GJIMNAZ Infermieri e Përgjithshme GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR

1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1 1.1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1 1.1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.4 1

Infermieri e Përgjithshme SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJ. Infermieri e Përgjithshme SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Infermieri e Përgjithshme SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMA. Infermieri e Përgjithshme GJIMNAZ GJUHËSOR Infermieri e Përgjithshme SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Infermieri e Përgjithshme SHKOLLË SPORTIVE Infermieri e Përgjithshme SHKOLLË PEDAGOGJIKE Infermieri e Përgjithshme HOTELERI-TURIZËM Infermieri e Përgjithshme SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Infermieri e Përgjithshme MEKANIKË Infermieri e Përgjithshme ELEKTROTEKNIKË Infermieri e Përgjithshme ELEKTRONIKË Infermieri e Përgjithshme PËRPUNIM DRURI Infermieri e Përgjithshme NDËRTIM Infermieri e Përgjithshme TEKSTIL-KONFEKSIONE Infermieri e Përgjithshme TEKNOLOGJI USHQIMORE Infermieri e Përgjithshme BUJQËSI Infermieri e Përgjithshme SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDE, Infermieri e Përgjithshme VETERINARI Infermieri e Përgjithshme GJEODEZI Infermieri e Përgjithshme INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHI, Infermieri e Përgjithshme LLOGARI Infermieri e Përgjithshme SHËRBIME BANKARE Infermieri e Përgjithshme ADMINSITRIM BIZNESI Infermieri e Përgjithshme RRJETE TË DHËNASH Infermieri e Përgjithshme MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Infermieri e Përgjithshme ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Infermieri e Përgjithshme SILVIKULTURË Infermieri e Përgjithshme HARRY FULTZ, BIZNES Infermieri e Përgjithshme HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Infermieri e Përgjithshme HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Infermieri e Përgjithshme PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Infermieri e Përgjithshme PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Mami GJIMNAZ Mami GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Mami SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Mami SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Mami SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Mami GJIMNAZ GJUHËSOR Mami SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Mami SHKOLLË SPORTIVE Mami SHKOLLË PEDAGOGJIKE Mami HOTELERI-TURIZËM Mami SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Mami MEKANIKË Mami ELEKTROTEKNIKË Mami ELEKTRONIKË Mami PËRPUNIM DRURI Mami NDËRTIM Mami TEKSTIL-KONFEKSIONE Mami TEKNOLOGJI USHQIMORE Mami BUJQËSI Mami SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Mami VETERINARI Mami GJEODEZI Mami INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Mami LLOGARI Mami SHËRBIME BANKARE Mami ADMINSITRIM BIZNESI Mami RRJETE TË DHËNASH Mami MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Mami ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Mami SILVIKULTURË Mami HARRY FULTZ, BIZNES Mami HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Mami HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Mami PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Mami PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Teknik i Lartë Laboratori GJIMNAZ Teknik i Lartë Laboratori GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Teknik i Lartë Laboratori SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Teknik i Lartë Laboratori SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Teknik i Lartë Laboratori SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Teknik i Lartë Laboratori GJIMNAZ GJUHËSOR Teknik i Lartë Laboratori SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Teknik i Lartë Laboratori SHKOLLË SPORTIVE Teknik i Lartë Laboratori SHKOLLË PEDAGOGJIKE Teknik i Lartë Laboratori HOTELERI-TURIZËM Teknik i Lartë Laboratori SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Teknik i Lartë Laboratori MEKANIKË Teknik i Lartë Laboratori ELEKTROTEKNIKË Teknik i Lartë Laboratori ELEKTRONIKË Teknik i Lartë Laboratori PËRPUNIM DRURI Teknik i Lartë Laboratori NDËRTIM Teknik i Lartë Laboratori TEKSTIL-KONFEKSIONE Teknik i Lartë Laboratori TEKNOLOGJI USHQIMORE Teknik i Lartë Laboratori BUJQËSI Teknik i Lartë Laboratori SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Teknik i Lartë Laboratori VETERINARI Teknik i Lartë Laboratori GJEODEZI Teknik i Lartë Laboratori INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Teknik i Lartë Laboratori LLOGARI Teknik i Lartë Laboratori SHËRBIME BANKARE Teknik i Lartë Laboratori ADMINSITRIM BIZNESI Teknik i Lartë Laboratori RRJETE TË DHËNASH Teknik i Lartë Laboratori MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Teknik i Lartë Laboratori ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Teknik i Lartë Laboratori SILVIKULTURË Teknik i Lartë Laboratori HARRY FULTZ, BIZNES Teknik i Lartë Laboratori HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Teknik i Lartë Laboratori HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Teknik i Lartë Laboratori PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Teknik i Lartë Laboratori PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Fizioterapi GJIMNAZ Fizioterapi GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Fizioterapi SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Fizioterapi SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Fizioterapi SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT

1.4 1.4 1.4 1.2 1.1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.4 1.3 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1.2 1.1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.4 1.2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1.2 1.1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.4 1 1 1.3 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4

Fizioterapi GJIMNAZ GJUHËSOR Fizioterapi SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Fizioterapi SHKOLLË SPORTIVE Fizioterapi SHKOLLË PEDAGOGJIKE Fizioterapi HOTELERI-TURIZËM Fizioterapi SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Fizioterapi MEKANIKË Fizioterapi ELEKTROTEKNIKË Fizioterapi ELEKTRONIKË Fizioterapi PËRPUNIM DRURI Fizioterapi NDËRTIM Fizioterapi TEKSTIL-KONFEKSIONE Fizioterapi TEKNOLOGJI USHQIMORE Fizioterapi BUJQËSI Fizioterapi SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Fizioterapi VETERINARI Fizioterapi GJEODEZI Fizioterapi INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Fizioterapi LLOGARI Fizioterapi SHËRBIME BANKARE Fizioterapi ADMINSITRIM BIZNESI Fizioterapi RRJETE TË DHËNASH Fizioterapi MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Fizioterapi ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Fizioterapi SILVIKULTURË Fizioterapi HARRY FULTZ, BIZNES Fizioterapi HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Fizioterapi HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Fizioterapi PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Fizioterapi PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Logopedi GJIMNAZ Logopedi GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Logopedi SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Logopedi SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Logopedi SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Logopedi GJIMNAZ GJUHËSOR Logopedi SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Logopedi SHKOLLË SPORTIVE Logopedi SHKOLLË PEDAGOGJIKE Logopedi HOTELERI-TURIZËM Logopedi SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Logopedi MEKANIKË Logopedi ELEKTROTEKNIKË Logopedi ELEKTRONIKË Logopedi PËRPUNIM DRURI Logopedi NDËRTIM Logopedi TEKSTIL-KONFEKSIONE Logopedi TEKNOLOGJI USHQIMORE Logopedi BUJQËSI Logopedi SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Logopedi VETERINARI Logopedi GJEODEZI Logopedi INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Logopedi LLOGARI Logopedi SHËRBIME BANKARE Logopedi ADMINSITRIM BIZNESI Logopedi RRJETE TË DHËNASH Logopedi MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Logopedi ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Logopedi SILVIKULTURË Logopedi HARRY FULTZ, BIZNES Logopedi HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Logopedi HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Logopedi PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Logopedi PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Imazheri GJIMNAZ Imazheri GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Imazheri SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Imazheri SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Imazheri SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Imazheri GJIMNAZ GJUHËSOR Imazheri SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Imazheri SHKOLLË SPORTIVE Imazheri SHKOLLË PEDAGOGJIKE Imazheri HOTELERI-TURIZËM Imazheri SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Imazheri MEKANIKË Imazheri ELEKTROTEKNIKË Imazheri ELEKTRONIKË Imazheri PËRPUNIM DRURI Imazheri NDËRTIM Imazheri TEKSTIL-KONFEKSIONE Imazheri TEKNOLOGJI USHQIMORE Imazheri BUJQËSI Imazheri SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Imazheri VETERINARI Imazheri GJEODEZI Imazheri INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Imazheri LLOGARI Imazheri SHËRBIME BANKARE Imazheri ADMINSITRIM BIZNESI Imazheri RRJETE TË DHËNASH Imazheri MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Imazheri ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Imazheri SILVIKULTURË Imazheri HARRY FULTZ, BIZNES Imazheri HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Imazheri HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Imazheri PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Imazheri PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË

1.2 1.1 1.2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.4 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1.2 1.1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.4 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1.2 1.1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.4 1 1 1.1 1 1 1 1 1.1 1 1 1 1.2 1 1 1

UNIVERSITETI BUJQËSOR I TIRANËS Menaxhim Agrobiznesi Menaxhim Agrobiznesi Menaxhim Agrobiznesi Menaxhim Agrobiznesi Menaxhim Agrobiznesi

GJIMNAZ GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT

1.4 1 1.4 1.4 1.4


20

E mërkurë 5 mars 2014

Matura 2014 Menaxhim Agrobiznesi GJIMNAZ GJUHËSOR 1 Menaxhim Agrobiznesi SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE 1.1 Menaxhim Agrobiznesi SHKOLLË SPORTIVE 1 Menaxhim Agrobiznesi SHKOLLË PEDAGOGJIKE 1 Menaxhim Agrobiznesi HOTELERI-TURIZËM 1.2 Menaxhim Agrobiznesi SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI 1.1 Menaxhim Agrobiznesi MEKANIKË 1 Menaxhim Agrobiznesi ELEKTROTEKNIKË 1.1 Menaxhim Agrobiznesi ELEKTRONIKË 1.1 Menaxhim Agrobiznesi PËRPUNIM DRURI 1.1 Menaxhim Agrobiznesi NDËRTIM 1 Menaxhim Agrobiznesi TEKSTIL-KONFEKSIONE 1 Menaxhim Agrobiznesi TEKNOLOGJI USHQIMORE 1 Menaxhim Agrobiznesi BUJQËSI 1.2 Menaxhim Agrobiznesi SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE 1 Menaxhim Agrobiznesi VETERINARI 1 Menaxhim Agrobiznesi GJEODEZI 1 Menaxhim Agrobiznesi INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE 1 Menaxhim Agrobiznesi LLOGARI 1.4 Menaxhim Agrobiznesi SHËRBIME BANKARE 1.4 Menaxhim Agrobiznesi ADMINSITRIM BIZNESI 1.4 Menaxhim Agrobiznesi RRJETE TË DHËNASH 1 Menaxhim Agrobiznesi MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK 1 Menaxhim Agrobiznesi ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. 1 Menaxhim Agrobiznesi SILVIKULTURË 1.2 Menaxhim Agrobiznesi HARRY FULTZ, BIZNES 1.4 Menaxhim Agrobiznesi HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË 1.1 Menaxhim Agrobiznesi HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK 1.1 Menaxhim Agrobiznesi PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. 1.2 Menaxhim Agrobiznesi PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË 1 Menaxhim Agro. (Lushnjë) GJIMNAZ 1.4 Menaxhim Agro. (Lushnjë) GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR 1 Menaxhim Agro. (Lushnjë) SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT 1.4 Menaxhim Agro. (Lushnjë) SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT 1.4 Menaxhim Agro. (Lushnjë) SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT 1.4 Menaxhim Agro. (Lushnjë) GJIMNAZ GJUHËSOR 1 Menaxhim Agro. (Lushnjë) SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE 1.1 Menaxhim Agro. (Lushnjë) SHKOLLË SPORTIVE 1 Menaxhim Agro. (Lushnjë) SHKOLLË PEDAGOGJIKE 1 Menaxhim Agro. (Lushnjë) HOTELERI-TURIZËM 1.2 Menaxhim Agro. (Lushnjë) SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI 1.1 Menaxhim Agro. (Lushnjë) MEKANIKË 1.1 Menaxhim Agro. (Lushnjë) ELEKTROTEKNIKË 1.1 Menaxhim Agro. (Lushnjë) ELEKTRONIKË 1.1 Menaxhim Agro. (Lushnjë) PËRPUNIM DRURI 1.1 Menaxhim Agro. (Lushnjë) NDËRTIM 1 Menaxhim Agro. (Lushnjë) TEKSTIL-KONFEKSIONE 1 Menaxhim Agro. (Lushnjë) TEKNOLOGJI USHQIMORE 1.1 Menaxhim Agro. (Lushnjë) BUJQËSI 1.1 Menaxhim Agro. (Lushnjë) SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE 1 Menaxhim Agro. (Lushnjë) VETERINARI 1 Menaxhim Agro. (Lushnjë) GJEODEZI 1 Menaxhim Agro. (Lushnjë) INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE 1 Menaxhim Agro. (Lushnjë) LLOGARI 1.4 Menaxhim Agro. (Lushnjë) SHËRBIME BANKARE 1.4 Menaxhim Agro. (Lushnjë) ADMINSITRIM BIZNESI 1.4 Menaxhim Agro. (Lushnjë) RRJETE TË DHËNASH 1 Menaxhim Agro. (Lushnjë) MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK 1 Menaxhim Agro. (Lushnjë) ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. 1 Menaxhim Agro. (Lushnjë) SILVIKULTURË 1.2 Menaxhim Agro. (Lushnjë) HARRY FULTZ, BIZNES 1.4 Menaxhim Agro. (Lushnjë) HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË 1.1 Menaxhim Agro. (Lushnjë) HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK 1.1 Menaxhim Agro. (Lushnjë) PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. 1.2 Menaxhim Agro. (Lushnjë) PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË 1 Ekonomi dhe Politikë Agrare GJIMNAZ 1.4 Ekonomi dhe Politikë Agrare GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR 1 Ekonomi dhe Politikë Agrare SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT 1.4 Ekonomi dhe Politikë Agrare SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT 1.4 Ekonomi dhe Politikë Agrare SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT 1.4 Ekonomi dhe Politikë Agrare GJIMNAZ GJUHËSOR 1 Ekonomi dhe Politikë Agrare SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE 1.1 Ekonomi dhe Politikë Agrare SHKOLLË SPORTIVE 1 Ekonomi dhe Politikë Agrare SHKOLLË PEDAGOGJIKE 1 Ekonomi dhe Politikë Agrare HOTELERI-TURIZËM 1.2 Ekonomi dhe Politikë Agrare SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI 1 Ekonomi dhe Politikë Agrare MEKANIKË 1 Ekonomi dhe Politikë Agrare ELEKTROTEKNIKË 1 Ekonomi dhe Politikë Agrare ELEKTRONIKË 1.1 Ekonomi dhe Politikë Agrare PËRPUNIM DRURI 1.1 Ekonomi dhe Politikë Agrare NDËRTIM 1 Ekonomi dhe Politikë Agrare TEKSTIL-KONFEKSIONE 1 Ekonomi dhe Politikë Agrare TEKNOLOGJI USHQIMORE 1.1 Ekonomi dhe Politikë Agrare BUJQËSI 1.1 Ekonomi dhe Politikë Agrare SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE 1 Ekonomi dhe Politikë Agrare VETERINARI 1 Ekonomi dhe Politikë Agrare GJEODEZI 1 Ekonomi dhe Politikë Agrare INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE 1 Ekonomi dhe Politikë Agrare LLOGARI 1.4 Ekonomi dhe Politikë Agrare SHËRBIME BANKARE 1.4 Ekonomi dhe Politikë Agrare ADMINSITRIM BIZNESI 1.4 Ekonomi dhe Politikë Agrare RRJETE TË DHËNASH 1 Ekonomi dhe Politikë Agrare MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK 1 Ekonomi dhe Politikë Agrare ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. 1 Ekonomi dhe Politikë Agrare SILVIKULTURË 1.2 Ekonomi dhe Politikë Agrare HARRY FULTZ, BIZNES 1.4 Ekonomi dhe Politikë Agrare HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË 1.1 Ekonomi dhe Politikë Agrare HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK 1.1 Ekonomi dhe Politikë Agrare PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. 1.2 Ekonomi dhe Politikë Agrare PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË 1 Financë – Kontabilitet GJIMNAZ 1.4 Financë – Kontabilitet GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR 1 Financë – Kontabilitet SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT 1.4 Financë – Kontabilitet SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT 1.4 Financë – Kontabilitet SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT 1.4 Financë – Kontabilitet GJIMNAZ GJUHËSOR 1 Financë – Kontabilitet SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE 1.1 Financë – Kontabilitet SHKOLLË SPORTIVE 1

Financë – Kontabilitet SHKOLLË PEDAGOGJIKE Financë – Kontabilitet HOTELERI-TURIZËM Financë – Kontabilitet SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Financë – Kontabilitet MEKANIKË Financë – Kontabilitet ELEKTROTEKNIKË Financë – Kontabilitet ELEKTRONIKË Financë – Kontabilitet PËRPUNIM DRURI Financë – Kontabilitet NDËRTIM Financë – Kontabilitet TEKSTIL-KONFEKSIONE Financë – Kontabilitet TEKNOLOGJI USHQIMORE Financë – Kontabilitet BUJQËSI Financë – Kontabilitet SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Financë – Kontabilitet VETERINARI Financë – Kontabilitet GJEODEZI Financë – Kontabilitet INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Financë – Kontabilitet LLOGARI Financë – Kontabilitet SHËRBIME BANKARE Financë – Kontabilitet ADMINSITRIM BIZNESI Financë – Kontabilitet RRJETE TË DHËNASH Financë – Kontabilitet MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Financë – Kontabilitet ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Financë – Kontabilitet SILVIKULTURË Financë – Kontabilitet HARRY FULTZ, BIZNES Financë – Kontabilitet HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Financë – Kontabilitet HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Financë – Kontabilitet PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Financë – Kontabilitet PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Fina - Kont. (Lushnjë) GJIMNAZ Fina - Kont. (Lushnjë) GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Fina - Kont. (Lushnjë) SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Fina - Kont. (Lushnjë) SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Fina - Kont. (Lushnjë) SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Fina - Kont. (Lushnjë) GJIMNAZ GJUHËSOR Fina - Kont. (Lushnjë) SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Fina - Kont. (Lushnjë) SHKOLLË SPORTIVE Fina - Kont. (Lushnjë) SHKOLLË PEDAGOGJIKE Fina - Kont. (Lushnjë) HOTELERI-TURIZËM Fina - Kont. (Lushnjë) SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Fina - Kont. (Lushnjë) MEKANIKË Fina - Kont. (Lushnjë) ELEKTROTEKNIKË Fina - Kont. (Lushnjë) ELEKTRONIKË Fina - Kont. (Lushnjë) PËRPUNIM DRURI Fina - Kont. (Lushnjë) NDËRTIM Fina - Kont. (Lushnjë) TEKSTIL-KONFEKSIONE Fina - Kont. (Lushnjë) TEKNOLOGJI USHQIMORE Fina - Kont. (Lushnjë) BUJQËSI Fina - Kont. (Lushnjë) SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Fina - Kont. (Lushnjë) VETERINARI Fina - Kont. (Lushnjë) GJEODEZI Fina - Kont. (Lushnjë) INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Fina - Kont. (Lushnjë) LLOGARI Fina - Kont. (Lushnjë) SHËRBIME BANKARE Fina - Kont. (Lushnjë) ADMINSITRIM BIZNESI Fina - Kont. (Lushnjë) RRJETE TË DHËNASH Fina - Kont. (Lushnjë) MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Fina - Kont. (Lushnjë) ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Fina - Kont. (Lushnjë) SILVIKULTURË Fina - Kont. (Lushnjë) HARRY FULTZ, BIZNES Fina - Kont. (Lushnjë) HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Fina - Kont. (Lushnjë) HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Fina - Kont. (Lushnjë) PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Fina - Kont. (Lushnjë) PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Informatike Biznesi GJIMNAZ Informatike Biznesi GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Informatike Biznesi SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Informatike Biznesi SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Informatike Biznesi SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Informatike Biznesi GJIMNAZ GJUHËSOR Informatike Biznesi SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Informatike Biznesi SHKOLLË SPORTIVE Informatike Biznesi SHKOLLË PEDAGOGJIKE Informatike Biznesi HOTELERI-TURIZËM Informatike Biznesi SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Informatike Biznesi MEKANIKË Informatike Biznesi ELEKTROTEKNIKË Informatike Biznesi ELEKTRONIKË Informatike Biznesi PËRPUNIM DRURI Informatike Biznesi NDËRTIM Informatike Biznesi TEKSTIL-KONFEKSIONE Informatike Biznesi TEKNOLOGJI USHQIMORE Informatike Biznesi BUJQËSI Informatike Biznesi SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Informatike Biznesi VETERINARI Informatike Biznesi GJEODEZI Informatike Biznesi INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Informatike Biznesi LLOGARI Informatike Biznesi SHËRBIME BANKARE Informatike Biznesi ADMINSITRIM BIZNESI Informatike Biznesi RRJETE TË DHËNASH Informatike Biznesi MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Informatike Biznesi ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Informatike Biznesi SILVIKULTURË Informatike Biznesi HARRY FULTZ, BIZNES Informatike Biznesi HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Informatike Biznesi HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Informatike Biznesi PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Informatike Biznesi PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Ekonomiks i Aplikuar GJIMNAZ Ekonomiks i Aplikuar GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Ekonomiks i Aplikuar SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Ekonomiks i Aplikuar SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Ekonomiks i Aplikuar SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Ekonomiks i Aplikuar GJIMNAZ GJUHËSOR Ekonomiks i Aplikuar SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Ekonomiks i Aplikuar SHKOLLË SPORTIVE Ekonomiks i Aplikuar SHKOLLË PEDAGOGJIKE Ekonomiks i Aplikuar HOTELERI-TURIZËM Ekonomiks i Aplikuar SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI

1 1.2 1 1 1 1.1 1.1 1 1 1 1.1 1 1 1 1 1.4 1.4 1.4 1 1 1 1 1.4 1.1 1.1 1.2 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1 1.1 1 1 1.2 1 1 1 1.1 1.1 1 1 1 1.1 1 1 1 1 1.4 1.4 1.4 1 1 1 1 1.4 1.1 1.1 1.2 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1 1.1 1 1 1.2 1 1 1.2 1.3 1.1 1 1 1 1.1 1 1 1 1 1.4 1.4 1.4 1 1.3 1 1 1.4 1.3 1.1 1.2 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1 1.1 1 1 1.2 1

Ekonomiks i Aplikuar MEKANIKË Ekonomiks i Aplikuar ELEKTROTEKNIKË Ekonomiks i Aplikuar ELEKTRONIKË Ekonomiks i Aplikuar PËRPUNIM DRURI Ekonomiks i Aplikuar NDËRTIM Ekonomiks i Aplikuar TEKSTIL-KONFEKSIONE Ekonomiks i Aplikuar TEKNOLOGJI USHQIMORE Ekonomiks i Aplikuar BUJQËSI Ekonomiks i Aplikuar SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Ekonomiks i Aplikuar VETERINARI Ekonomiks i Aplikuar GJEODEZI Ekonomiks i Aplikuar INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Ekonomiks i Aplikuar LLOGARI Ekonomiks i Aplikuar SHËRBIME BANKARE Ekonomiks i Aplikuar ADMINSITRIM BIZNESI Ekonomiks i Aplikuar RRJETE TË DHËNASH Ekonomiks i Aplikuar MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Ekonomiks i Aplikuar ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Ekonomiks i Aplikuar SILVIKULTURË Ekonomiks i Aplikuar HARRY FULTZ, BIZNES Ekonomiks i Aplikuar HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Ekonomiks i Aplikuar HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Ekonomiks i Aplikuar PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Ekonomiks i Aplikuar PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Prodhim Bimor GJIMNAZ Prodhim Bimor GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Prodhim Bimor SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Prodhim Bimor SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Prodhim Bimor SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Prodhim Bimor GJIMNAZ GJUHËSOR Prodhim Bimor SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Prodhim Bimor SHKOLLË SPORTIVE Prodhim Bimor SHKOLLË PEDAGOGJIKE Prodhim Bimor HOTELERI-TURIZËM Prodhim Bimor SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Prodhim Bimor MEKANIKË Prodhim Bimor ELEKTROTEKNIKË Prodhim Bimor ELEKTRONIKË Prodhim Bimor PËRPUNIM DRURI Prodhim Bimor NDËRTIM Prodhim Bimor TEKSTIL-KONFEKSIONE Prodhim Bimor TEKNOLOGJI USHQIMORE Prodhim Bimor BUJQËSI Prodhim Bimor SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Prodhim Bimor VETERINARI Prodhim Bimor GJEODEZI Prodhim Bimor INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Prodhim Bimor LLOGARI Prodhim Bimor SHËRBIME BANKARE Prodhim Bimor ADMINSITRIM BIZNESI Prodhim Bimor RRJETE TË DHËNASH Prodhim Bimor MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Prodhim Bimor ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Prodhim Bimor SILVIKULTURË Prodhim Bimor HARRY FULTZ, BIZNES Prodhim Bimor HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Prodhim Bimor HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Prodhim Bimor PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Prodhim Bimor PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Zootekni & Biz. Bleg. GJIMNAZ Zootekni & Biz. Bleg. GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Zootekni & Biz. Bleg. SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Zootekni & Biz. Bleg. SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Zootekni & Biz. Bleg. SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Zootekni & Biz. Bleg. GJIMNAZ GJUHËSOR Zootekni & Biz. Bleg. SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Zootekni & Biz. Bleg. SHKOLLË SPORTIVE Zootekni & Biz. Bleg. SHKOLLË PEDAGOGJIKE Zootekni & Biz. Bleg. HOTELERI-TURIZËM Zootekni & Biz. Bleg. SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Zootekni & Biz. Bleg. MEKANIKË Zootekni & Biz. Bleg. ELEKTROTEKNIKË Zootekni & Biz. Bleg. ELEKTRONIKË Zootekni & Biz. Bleg. PËRPUNIM DRURI Zootekni & Biz. Bleg. NDËRTIM Zootekni & Biz. Bleg. TEKSTIL-KONFEKSIONE Zootekni & Biz. Bleg. TEKNOLOGJI USHQIMORE Zootekni & Biz. Bleg. BUJQËSI Zootekni & Biz. Bleg. SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Zootekni & Biz. Bleg. VETERINARI Zootekni & Biz. Bleg. GJEODEZI Zootekni & Biz. Bleg. INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Zootekni & Biz. Bleg. LLOGARI Zootekni & Biz. Bleg. SHËRBIME BANKARE Zootekni & Biz. Bleg. ADMINSITRIM BIZNESI Zootekni & Biz. Bleg. RRJETE TË DHËNASH Zootekni & Biz. Bleg. MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Zootekni & Biz. Bleg. ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Zootekni & Biz. Bleg. SILVIKULTURË Zootekni & Biz. Bleg. HARRY FULTZ, BIZNES Zootekni & Biz. Bleg. HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Zootekni & Biz. Bleg. HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Zootekni & Biz. Bleg. PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Zootekni & Biz. Bleg. PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Akuakult & Men. Peshk. GJIMNAZ Akuakult & Men. Peshk. GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Akuakult & Men. Peshk. SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Akuakult & Men. Peshk. SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Akuakult & Men. Peshk. SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Akuakult & Men. Peshk. GJIMNAZ GJUHËSOR Akuakult & Men. Peshk. SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Akuakult & Men. Peshk. SHKOLLË SPORTIVE Akuakult & Men. Peshk. SHKOLLË PEDAGOGJIKE Akuakult & Men. Peshk. HOTELERI-TURIZËM Akuakult & Men. Peshk. SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Akuakult & Men. Peshk. MEKANIKË Akuakult & Men. Peshk. ELEKTROTEKNIKË Akuakult & Men. Peshk. ELEKTRONIKË

1 1 1.3 1.1 1 1 1 1.1 1 1 1 1 1.4 1.4 1.4 1 1 1 1 1.4 1.1 1.1 1.2 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1.1 1.1 1 1.1 1.1 1 1 1.1 1.1 1.1 1 1 1.1 1.4 1 1 1.2 1 1.1 1 1.2 1 1.1 1.1 1.3 1.1 1.1 1.2 1.2 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1.1 1.1 1 1.1 1.1 1.1 1 1.1 1.1 1.1 1 1 1.2 1.4 1 1.3 1.2 1 1.2 1.1 1.3 1 1.1 1.1 1.1 1.1 1.1 1.2 1.2 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1.1 1.1 1 1.1 1.1 1 1 1.1 1.1

Akuakult & Men. Peshk. PËRPUNIM DRURI Akuakult & Men. Peshk. NDËRTIM Akuakult & Men. Peshk. TEKSTIL-KONFEKSIONE Akuakult & Men. Peshk. TEKNOLOGJI USHQIMORE Akuakult & Men. Peshk. BUJQËSI Akuakult & Men. Peshk. SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Akuakult & Men. Peshk. VETERINARI Akuakult & Men. Peshk. GJEODEZI Akuakult & Men. Peshk. INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Akuakult & Men. Peshk. LLOGARI Akuakult & Men. Peshk. SHËRBIME BANKARE Akuakult & Men. Peshk. ADMINSITRIM BIZNESI Akuakult & Men. Peshk. RRJETE TË DHËNASH Akuakult & Men. Peshk. MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Akuakult & Men. Peshk. ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Akuakult & Men. Peshk. SILVIKULTURË Akuakult & Men. Peshk. HARRY FULTZ, BIZNES Akuakult & Men. Peshk. HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Akuakult & Men. Peshk. HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Akuakult & Men. Peshk. PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Akuakult & Men. Peshk. PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Agromjedis dhe Ekologji GJIMNAZ Agromjedis dhe Ekologji GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Agromjedis dhe Ekologji SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Agromjedis dhe Ekologji SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Agromjedis dhe Ekologji SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Agromjedis dhe Ekologji GJIMNAZ GJUHËSOR Agromjedis dhe Ekologji SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Agromjedis dhe Ekologji SHKOLLË SPORTIVE Agromjedis dhe Ekologji SHKOLLË PEDAGOGJIKE Agromjedis dhe Ekologji HOTELERI-TURIZËM Agromjedis dhe Ekologji SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Agromjedis dhe Ekologji MEKANIKË Agromjedis dhe Ekologji ELEKTROTEKNIKË Agromjedis dhe Ekologji ELEKTRONIKË Agromjedis dhe Ekologji PËRPUNIM DRURI Agromjedis dhe Ekologji NDËRTIM Agromjedis dhe Ekologji TEKSTIL-KONFEKSIONE Agromjedis dhe Ekologji TEKNOLOGJI USHQIMORE Agromjedis dhe Ekologji BUJQËSI Agromjedis dhe Ekologji SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Agromjedis dhe Ekologji VETERINARI Agromjedis dhe Ekologji GJEODEZI Agromjedis dhe Ekologji INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Agromjedis dhe Ekologji LLOGARI Agromjedis dhe Ekologji SHËRBIME BANKARE Agromjedis dhe Ekologji ADMINSITRIM BIZNESI Agromjedis dhe Ekologji RRJETE TË DHËNASH Agromjedis dhe Ekologji MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Agromjedis dhe Ekologji ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Agromjedis dhe Ekologji SILVIKULTURË Agromjedis dhe Ekologji HARRY FULTZ, BIZNES Agromjedis dhe Ekologji HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Agromjedis dhe Ekologji HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Agromjedis dhe Ekologji PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Agromjedis dhe Ekologji PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Inxh. Ag. - Agromek. GJIMNAZ Inxh. Ag. - Agromek. GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Inxh. Ag. - Agromek. SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Inxh. Ag. - Agromek. SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Inxh. Ag. - Agromek. SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Inxh. Ag. - Agromek. GJIMNAZ GJUHËSOR Inxh. Ag. - Agromek. SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Inxh. Ag. - Agromek. SHKOLLË SPORTIVE Inxh. Ag. - Agromek. SHKOLLË PEDAGOGJIKE Inxh. Ag. - Agromek. HOTELERI-TURIZËM Inxh. Ag. - Agromek. SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Inxh. Ag. - Agromek. MEKANIKË Inxh. Ag. - Agromek. ELEKTROTEKNIKË Inxh. Ag. - Agromek. ELEKTRONIKË Inxh. Ag. - Agromek. PËRPUNIM DRURI Inxh. Ag. - Agromek. NDËRTIM Inxh. Ag. - Agromek. TEKSTIL-KONFEKSIONE Inxh. Ag. - Agromek. TEKNOLOGJI USHQIMORE Inxh. Ag. - Agromek. BUJQËSI Inxh. Ag. - Agromek. SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Inxh. Ag. - Agromek. VETERINARI Inxh. Ag. - Agromek. GJEODEZI Inxh. Ag. - Agromek. INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Inxh. Ag. - Agromek. LLOGARI Inxh. Ag. - Agromek. SHËRBIME BANKARE Inxh. Ag. - Agromek. ADMINSITRIM BIZNESI Inxh. Ag. - Agromek. RRJETE TË DHËNASH Inxh. Ag. - Agromek. MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Inxh. Ag. - Agromek. ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Inxh. Ag. - Agromek. SILVIKULTURË Inxh. Ag. - Agromek. HARRY FULTZ, BIZNES Inxh. Ag. - Agromek. HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Inxh. Ag. - Agromek. HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Inxh. Ag. - Agromek. PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Inxh. Ag. - Agromek. PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Mbrojtje Bimësh (Lushnjë) GJIMNAZ Mbrojtje Bimësh (Lushnjë) GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Mbrojtje Bimësh (Lushnjë) SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Mbrojtje Bimësh (Lushnjë) SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Mbrojtje Bimësh (Lushnjë) SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Mbrojtje Bimësh (Lushnjë) GJIMNAZ GJUHËSOR Mbrojtje Bimësh (Lushnjë) SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Mbrojtje Bimësh (Lushnjë) SHKOLLË SPORTIVE Mbrojtje Bimësh (Lushnjë) SHKOLLË PEDAGOGJIKE Mbrojtje Bimësh (Lushnjë) HOTELERI-TURIZËM Mbrojtje Bimësh (Lushnjë) SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Mbrojtje Bimësh (Lushnjë) MEKANIKË Mbrojtje Bimësh (Lushnjë) ELEKTROTEKNIKË Mbrojtje Bimësh (Lushnjë) ELEKTRONIKË Mbrojtje Bimësh (Lushnjë) PËRPUNIM DRURI Mbrojtje Bimësh (Lushnjë) NDËRTIM Mbrojtje Bimësh (Lushnjë) TEKSTIL-KONFEKSIONE

1.1 1 1 1.2 1.4 1 1 1.2 1 1.1 1.1 1.2 1 1.1 1.1 1 1.1 1.1 1.2 1.2 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1.1 1.1 1 1.1 1.1 1 1 1.1 1.1 1.1 1 1 1.2 1.4 1 1.1 1.2 1 1.1 1 1.2 1 1.1 1.1 1.2 1.1 1.1 1.2 1.2 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1.1 1.1 1 1.1 1 1.3 1.4 1.1 1.1 1.1 1.1 1 1 1.4 1 1 1.2 1 1.1 1.1 1.2 1.1 1.1 1.1 1.2 1.1 1.1 1.2 1.2 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1.1 1.1 1 1.1 1.1 1 1 1.1 1.1 1.1 1 1


E mërkurë 5 mars 2014

21

Matura 2014 Mbrojtje Bimësh (Lushnjë) TEKNOLOGJI USHQIMORE Mbrojtje Bimësh (Lushnjë) BUJQËSI Mbrojtje Bimësh (Lushnjë) SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Mbrojtje Bimësh (Lushnjë) VETERINARI Mbrojtje Bimësh (Lushnjë) GJEODEZI Mbrojtje Bimësh (Lushnjë) INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Mbrojtje Bimësh (Lushnjë) LLOGARI Mbrojtje Bimësh (Lushnjë) SHËRBIME BANKARE Mbrojtje Bimësh (Lushnjë) ADMINSITRIM BIZNESI Mbrojtje Bimësh (Lushnjë) RRJETE TË DHËNASH Mbrojtje Bimësh (Lushnjë) MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Mbrojtje Bimësh (Lushnjë) ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Mbrojtje Bimësh (Lushnjë) SILVIKULTURË Mbrojtje Bimësh (Lushnjë) HARRY FULTZ, BIZNES Mbrojtje Bimësh (Lushnjë) HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Mbrojtje Bimësh (Lushnjë) HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Mbrojtje Bimësh (Lushnjë) PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Mbrojtje Bimësh (Lushnjë) PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Teknologji Agroushqimore GJIMNAZ Teknologji Agroushqimore GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Teknologji Agroushqimore SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Teknologji Agroushqimore SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Teknologji Agroushqimore SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Teknologji Agroushqimore GJIMNAZ GJUHËSOR Teknologji Agroushqimore SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Teknologji Agroushqimore SHKOLLË SPORTIVE Teknologji Agroushqimore SHKOLLË PEDAGOGJIKE Teknologji Agroushqimore HOTELERI-TURIZËM Teknologji Agroushqimore SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Teknologji Agroushqimore MEKANIKË Teknologji Agroushqimore ELEKTROTEKNIKË Teknologji Agroushqimore ELEKTRONIKË Teknologji Agroushqimore PËRPUNIM DRURI Teknologji Agroushqimore NDËRTIM Teknologji Agroushqimore TEKSTIL-KONFEKSIONE Teknologji Agroushqimore TEKNOLOGJI USHQIMORE Teknologji Agroushqimore BUJQËSI Teknologji Agroushqimore SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Teknologji Agroushqimore VETERINARI Teknologji Agroushqimore GJEODEZI Teknologji Agroushqimore INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Teknologji Agroushqimore LLOGARI Teknologji Agroushqimore SHËRBIME BANKARE Teknologji Agroushqimore ADMINSITRIM BIZNESI Teknologji Agroushqimore RRJETE TË DHËNASH Teknologji Agroushqimore MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Teknologji Agroushqimore ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Teknologji Agroushqimore SILVIKULTURË Teknologji Agroushqimore HARRY FULTZ, BIZNES Teknologji Agroushqimore HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Teknologji Agroushqimore HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Teknologji Agroushqimore PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Teknologji Agroushqimore PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Mjekësi Veterinare GJIMNAZ Mjekësi Veterinare GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Mjekësi Veterinare SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Mjekësi Veterinare SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Mjekësi Veterinare SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Mjekësi Veterinare GJIMNAZ GJUHËSOR Mjekësi Veterinare SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Mjekësi Veterinare SHKOLLË SPORTIVE Mjekësi Veterinare SHKOLLË PEDAGOGJIKE Mjekësi Veterinare HOTELERI-TURIZËM Mjekësi Veterinare SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Mjekësi Veterinare MEKANIKË Mjekësi Veterinare ELEKTROTEKNIKË Mjekësi Veterinare ELEKTRONIKË Mjekësi Veterinare PËRPUNIM DRURI Mjekësi Veterinare NDËRTIM Mjekësi Veterinare TEKSTIL-KONFEKSIONE Mjekësi Veterinare TEKNOLOGJI USHQIMORE Mjekësi Veterinare BUJQËSI Mjekësi Veterinare SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Mjekësi Veterinare VETERINARI Mjekësi Veterinare GJEODEZI Mjekësi Veterinare INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Mjekësi Veterinare LLOGARI Mjekësi Veterinare SHËRBIME BANKARE Mjekësi Veterinare ADMINSITRIM BIZNESI Mjekësi Veterinare RRJETE TË DHËNASH Mjekësi Veterinare MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Mjekësi Veterinare ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Mjekësi Veterinare SILVIKULTURË Mjekësi Veterinare HARRY FULTZ, BIZNES Mjekësi Veterinare HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Mjekësi Veterinare HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Mjekësi Veterinare PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Mjekësi Veterinare PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË

1 1.4 1 1 1.2 1 1.1 1 1.2 1 1.1 1.1 1.3 1.1 1.1 1.2 1.2 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1 1.1 1 1 1.3 1 1.1 1.1 1.1 1 1 1 1.4 1.2 1 1.1 1 1.2 1.1 1.1 1.1 1.1 1.1 1.1 1.1 1.1 1.1 1.1 1.2 1 1.4 1 1.1 1.1 1.1 1 1 1 1.1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.4 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1.1 1

UNIVERSITETI POLITEKNIK I TIRANËS Inxhinieri Ndërtimi GJIMNAZ Inxhinieri Ndërtimi GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Inxhinieri Ndërtimi SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Inxhinieri Ndërtimi SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Inxhinieri Ndërtimi SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Inxhinieri Ndërtimi GJIMNAZ GJUHËSOR Inxhinieri Ndërtimi SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Inxhinieri Ndërtimi SHKOLLË SPORTIVE Inxhinieri Ndërtimi SHKOLLË PEDAGOGJIKE Inxhinieri Ndërtimi HOTELERI-TURIZËM Inxhinieri Ndërtimi SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Inxhinieri Ndërtimi MEKANIKË Inxhinieri Ndërtimi ELEKTROTEKNIKË Inxhinieri Ndërtimi ELEKTRONIKË Inxhinieri Ndërtimi PËRPUNIM DRURI Inxhinieri Ndërtimi NDËRTIM Inxhinieri Ndërtimi TEKSTIL-KONFEKSIONE Inxhinieri Ndërtimi TEKNOLOGJI USHQIMORE

1.4 1 1.4 1.4 1.4 1.2 1 1 1.2 1 1.1 1.2 1.2 1.2 1.1 1.3 1 1

Inxhinieri Ndërtimi BUJQËSI Inxhinieri Ndërtimi SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Inxhinieri Ndërtimi VETERINARI Inxhinieri Ndërtimi GJEODEZI Inxhinieri Ndërtimi INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Inxhinieri Ndërtimi LLOGARI Inxhinieri Ndërtimi SHËRBIME BANKARE Inxhinieri Ndërtimi ADMINSITRIM BIZNESI Inxhinieri Ndërtimi RRJETE TË DHËNASH Inxhinieri Ndërtimi MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Inxhinieri Ndërtimi ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Inxhinieri Ndërtimi SILVIKULTURË Inxhinieri Ndërtimi HARRY FULTZ, BIZNES Inxhinieri Ndërtimi HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Inxhinieri Ndërtimi HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Inxhinieri Ndërtimi PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Inxhinieri Ndërtimi PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Inxhinieri Hidroteknike GJIMNAZ Inxhinieri Hidroteknike GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Inxhinieri Hidroteknike SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Inxhinieri Hidroteknike SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Inxhinieri Hidroteknike SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Inxhinieri Hidroteknike GJIMNAZ GJUHËSOR Inxhinieri Hidroteknike SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Inxhinieri Hidroteknike SHKOLLË SPORTIVE Inxhinieri Hidroteknike SHKOLLË PEDAGOGJIKE Inxhinieri Hidroteknike HOTELERI-TURIZËM Inxhinieri Hidroteknike SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Inxhinieri Hidroteknike MEKANIKË Inxhinieri Hidroteknike ELEKTROTEKNIKË Inxhinieri Hidroteknike ELEKTRONIKË Inxhinieri Hidroteknike PËRPUNIM DRURI Inxhinieri Hidroteknike NDËRTIM Inxhinieri Hidroteknike TEKSTIL-KONFEKSIONE Inxhinieri Hidroteknike TEKNOLOGJI USHQIMORE Inxhinieri Hidroteknike BUJQËSI Inxhinieri Hidroteknike SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Inxhinieri Hidroteknike VETERINARI Inxhinieri Hidroteknike GJEODEZI Inxhinieri Hidroteknike INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Inxhinieri Hidroteknike LLOGARI Inxhinieri Hidroteknike SHËRBIME BANKARE Inxhinieri Hidroteknike ADMINSITRIM BIZNESI Inxhinieri Hidroteknike RRJETE TË DHËNASH Inxhinieri Hidroteknike MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Inxhinieri Hidroteknike ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Inxhinieri Hidroteknike SILVIKULTURË Inxhinieri Hidroteknike HARRY FULTZ, BIZNES Inxhinieri Hidroteknike HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Inxhinieri Hidroteknike HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Inxhinieri Hidroteknike PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Inxhinieri Hidroteknike PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Inxhinieri Mjedisi GJIMNAZ Inxhinieri Mjedisi GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Inxhinieri Mjedisi SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Inxhinieri Mjedisi SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Inxhinieri Mjedisi SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Inxhinieri Mjedisi GJIMNAZ GJUHËSOR Inxhinieri Mjedisi SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Inxhinieri Mjedisi SHKOLLË SPORTIVE Inxhinieri Mjedisi SHKOLLË PEDAGOGJIKE Inxhinieri Mjedisi HOTELERI-TURIZËM Inxhinieri Mjedisi SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Inxhinieri Mjedisi MEKANIKË Inxhinieri Mjedisi ELEKTROTEKNIKË Inxhinieri Mjedisi ELEKTRONIKË Inxhinieri Mjedisi PËRPUNIM DRURI Inxhinieri Mjedisi NDËRTIM Inxhinieri Mjedisi TEKSTIL-KONFEKSIONE Inxhinieri Mjedisi TEKNOLOGJI USHQIMORE Inxhinieri Mjedisi BUJQËSI Inxhinieri Mjedisi SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Inxhinieri Mjedisi VETERINARI Inxhinieri Mjedisi GJEODEZI Inxhinieri Mjedisi INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Inxhinieri Mjedisi LLOGARI Inxhinieri Mjedisi SHËRBIME BANKARE Inxhinieri Mjedisi ADMINSITRIM BIZNESI Inxhinieri Mjedisi RRJETE TË DHËNASH Inxhinieri Mjedisi MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Inxhinieri Mjedisi ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Inxhinieri Mjedisi SILVIKULTURË Inxhinieri Mjedisi HARRY FULTZ, BIZNES Inxhinieri Mjedisi HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Inxhinieri Mjedisi HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Inxhinieri Mjedisi PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Inxhinieri Mjedisi PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Arkitekturë - Arkitekt GJIMNAZ Arkitekturë - Arkitekt GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Arkitekturë - Arkitekt SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Arkitekturë - Arkitekt SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Arkitekturë - Arkitekt SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Arkitekturë - Arkitekt GJIMNAZ GJUHËSOR Arkitekturë - Arkitekt SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Arkitekturë - Arkitekt SHKOLLË SPORTIVE Arkitekturë - Arkitekt SHKOLLË PEDAGOGJIKE Arkitekturë - Arkitekt HOTELERI-TURIZËM Arkitekturë - Arkitekt SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Arkitekturë - Arkitekt MEKANIKË Arkitekturë - Arkitekt ELEKTROTEKNIKË Arkitekturë - Arkitekt ELEKTRONIKË Arkitekturë - Arkitekt PËRPUNIM DRURI Arkitekturë - Arkitekt NDËRTIM Arkitekturë - Arkitekt TEKSTIL-KONFEKSIONE Arkitekturë - Arkitekt TEKNOLOGJI USHQIMORE Arkitekturë - Arkitekt BUJQËSI Arkitekturë - Arkitekt SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Arkitekturë - Arkitekt VETERINARI Arkitekturë - Arkitekt GJEODEZI

1 1 1 1.3 1.2 1.1 1.1 1.1 1 1.2 1 1.1 1.1 1.2 1.3 1.3 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1.2 1 1 1.2 1 1.1 1.3 1.2 1.2 1.1 1.3 1 1 1 1 1 1.3 1.4 1.2 1.1 1.1 1 1.2 1 1.1 1.1 1.2 1.3 1.3 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1.2 1 1 1.2 1 1.1 1.2 1.2 1.2 1.1 1.2 1.1 1 1 1 1 1.3 1.2 1.2 1.1 1.1 1 1.2 1 1.2 1.1 1.2 1.3 1.3 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1.2 1 1 1.2 1 1 1 1 1.2 1 1 1 1 1 1 1 1.1

Arkitekturë - Arkitekt INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Arkitekturë - Arkitekt LLOGARI Arkitekturë - Arkitekt SHËRBIME BANKARE Arkitekturë - Arkitekt ADMINSITRIM BIZNESI Arkitekturë - Arkitekt RRJETE TË DHËNASH Arkitekturë - Arkitekt MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Arkitekturë - Arkitekt ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Arkitekturë - Arkitekt SILVIKULTURË Arkitekturë - Arkitekt HARRY FULTZ, BIZNES Arkitekturë - Arkitekt HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Arkitekturë - Arkitekt HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Arkitekturë - Arkitekt PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Arkitekturë - Arkitekt PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Arkitekturë - Urbanist GJIMNAZ Arkitekturë - Urbanist GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Arkitekturë - Urbanist SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Arkitekturë - Urbanist SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Arkitekturë - Urbanist SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Arkitekturë - Urbanist GJIMNAZ GJUHËSOR Arkitekturë - Urbanist SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Arkitekturë - Urbanist SHKOLLË SPORTIVE Arkitekturë - Urbanist SHKOLLË PEDAGOGJIKE Arkitekturë - Urbanist HOTELERI-TURIZËM Arkitekturë - Urbanist SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Arkitekturë - Urbanist MEKANIKË Arkitekturë - Urbanist ELEKTROTEKNIKË Arkitekturë - Urbanist ELEKTRONIKË Arkitekturë - Urbanist PËRPUNIM DRURI Arkitekturë - Urbanist NDËRTIM Arkitekturë - Urbanist TEKSTIL-KONFEKSIONE Arkitekturë - Urbanist TEKNOLOGJI USHQIMORE Arkitekturë - Urbanist BUJQËSI Arkitekturë - Urbanist SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Arkitekturë - Urbanist VETERINARI Arkitekturë - Urbanist GJEODEZI Arkitekturë - Urbanist INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Arkitekturë - Urbanist LLOGARI Arkitekturë - Urbanist SHËRBIME BANKARE Arkitekturë - Urbanist ADMINSITRIM BIZNESI Arkitekturë - Urbanist RRJETE TË DHËNASH Arkitekturë - Urbanist MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Arkitekturë - Urbanist ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Arkitekturë - Urbanist SILVIKULTURË Arkitekturë - Urbanist HARRY FULTZ, BIZNES Arkitekturë - Urbanist HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Arkitekturë - Urbanist HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Arkitekturë - Urbanist PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Arkitekturë - Urbanist PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Inxhinieri Gjeodet GJIMNAZ Inxhinieri Gjeodet GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Inxhinieri Gjeodet SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Inxhinieri Gjeodet SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Inxhinieri Gjeodet SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Inxhinieri Gjeodet GJIMNAZ GJUHËSOR Inxhinieri Gjeodet SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Inxhinieri Gjeodet SHKOLLË SPORTIVE Inxhinieri Gjeodet SHKOLLË PEDAGOGJIKE Inxhinieri Gjeodet HOTELERI-TURIZËM Inxhinieri Gjeodet SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Inxhinieri Gjeodet MEKANIKË Inxhinieri Gjeodet ELEKTROTEKNIKË Inxhinieri Gjeodet ELEKTRONIKË Inxhinieri Gjeodet PËRPUNIM DRURI Inxhinieri Gjeodet NDËRTIM Inxhinieri Gjeodet TEKSTIL-KONFEKSIONE Inxhinieri Gjeodet TEKNOLOGJI USHQIMORE Inxhinieri Gjeodet BUJQËSI Inxhinieri Gjeodet SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Inxhinieri Gjeodet VETERINARI Inxhinieri Gjeodet GJEODEZI Inxhinieri Gjeodet INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Inxhinieri Gjeodet LLOGARI Inxhinieri Gjeodet SHËRBIME BANKARE Inxhinieri Gjeodet ADMINSITRIM BIZNESI Inxhinieri Gjeodet RRJETE TË DHËNASH Inxhinieri Gjeodet MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Inxhinieri Gjeodet ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Inxhinieri Gjeodet SILVIKULTURË Inxhinieri Gjeodet HARRY FULTZ, BIZNES Inxhinieri Gjeodet HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Inxhinieri Gjeodet HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Inxhinieri Gjeodet PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Inxhinieri Gjeodet PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Inxhinieri Elek. - Energj. GJIMNAZ Inxhinieri Elek. - Energj. GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Inxhinieri Elek. - Energj. SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Inxhinieri Elek. - Energj. SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Inxhinieri Elek. - Energj. SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Inxhinieri Elek. - Energj. GJIMNAZ GJUHËSOR Inxhinieri Elek. - Energj. SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Inxhinieri Elek. - Energj. SHKOLLË SPORTIVE Inxhinieri Elek. - Energj. SHKOLLË PEDAGOGJIKE Inxhinieri Elek. - Energj. HOTELERI-TURIZËM Inxhinieri Elek. - Energj. SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Inxhinieri Elek. - Energj. MEKANIKË Inxhinieri Elek. - Energj. ELEKTROTEKNIKË Inxhinieri Elek. - Energj. ELEKTRONIKË Inxhinieri Elek. - Energj. PËRPUNIM DRURI Inxhinieri Elek. - Energj. NDËRTIM Inxhinieri Elek. - Energj. TEKSTIL-KONFEKSIONE Inxhinieri Elek. - Energj. TEKNOLOGJI USHQIMORE Inxhinieri Elek. - Energj. BUJQËSI Inxhinieri Elek. - Energj. SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Inxhinieri Elek. - Energj. VETERINARI Inxhinieri Elek. - Energj. GJEODEZI Inxhinieri Elek. - Energj. INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Inxhinieri Elek. - Energj. LLOGARI Inxhinieri Elek. - Energj. SHËRBIME BANKARE Inxhinieri Elek. - Energj. ADMINSITRIM BIZNESI

1 1.1 1 1.1 1 1 1 1 1.1 1.2 1.1 1.3 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1.2 1 1 1.2 1 1 1 1 1.2 1 1 1 1 1 1 1 1.1 1 1.1 1 1.1 1 1 1 1 1.1 1.2 1.1 1.3 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1.2 1 1 1.2 1 1.1 1 1.1 1.2 1 1.2 1 1 1 1 1 1.4 1.2 1.2 1.1 1.1 1.1 1.2 1 1.1 1.1 1.2 1.3 1.3 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1 1 1 1 1 1 1.2 1.4 1.3 1 1 1 1 1 1 1 1.1 1.2 1.1 1.1 1.1

Inxhinieri Elek. - Energj. RRJETE TË DHËNASH Inxhinieri Elek. - Energj. MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Inxhinieri Elek. - Energj. ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Inxhinieri Elek. - Energj. SILVIKULTURË Inxhinieri Elek. - Energj. HARRY FULTZ, BIZNES Inxhinieri Elek. - Energj. HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Inxhinieri Elek. - Energj. HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Inxhinieri Elek. - Energj. PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Inxhinieri Elek. - Energj. PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Inxhinieri Mekatronike GJIMNAZ Inxhinieri Mekatronike GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Inxhinieri Mekatronike SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Inxhinieri Mekatronike SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Inxhinieri Mekatronike SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Inxhinieri Mekatronike GJIMNAZ GJUHËSOR Inxhinieri Mekatronike SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Inxhinieri Mekatronike SHKOLLË SPORTIVE Inxhinieri Mekatronike SHKOLLË PEDAGOGJIKE Inxhinieri Mekatronike HOTELERI-TURIZËM Inxhinieri Mekatronike SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Inxhinieri Mekatronike MEKANIKË Inxhinieri Mekatronike ELEKTROTEKNIKË Inxhinieri Mekatronike ELEKTRONIKË Inxhinieri Mekatronike PËRPUNIM DRURI Inxhinieri Mekatronike NDËRTIM Inxhinieri Mekatronike TEKSTIL-KONFEKSIONE Inxhinieri Mekatronike TEKNOLOGJI USHQIMORE Inxhinieri Mekatronike BUJQËSI Inxhinieri Mekatronike SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Inxhinieri Mekatronike VETERINARI Inxhinieri Mekatronike GJEODEZI Inxhinieri Mekatronike INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Inxhinieri Mekatronike LLOGARI Inxhinieri Mekatronike SHËRBIME BANKARE Inxhinieri Mekatronike ADMINSITRIM BIZNESI Inxhinieri Mekatronike RRJETE TË DHËNASH Inxhinieri Mekatronike MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Inxhinieri Mekatronike ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Inxhinieri Mekatronike SILVIKULTURË Inxhinieri Mekatronike HARRY FULTZ, BIZNES Inxhinieri Mekatronike HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Inxhinieri Mekatronike HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Inxhinieri Mekatronike PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Inxhinieri Mekatronike PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Inxhinieri Fizike GJIMNAZ Inxhinieri Fizike GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Inxhinieri Fizike SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Inxhinieri Fizike SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Inxhinieri Fizike SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Inxhinieri Fizike GJIMNAZ GJUHËSOR Inxhinieri Fizike SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Inxhinieri Fizike SHKOLLË SPORTIVE Inxhinieri Fizike SHKOLLË PEDAGOGJIKE Inxhinieri Fizike HOTELERI-TURIZËM Inxhinieri Fizike SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Inxhinieri Fizike MEKANIKË Inxhinieri Fizike ELEKTROTEKNIKË Inxhinieri Fizike ELEKTRONIKË Inxhinieri Fizike PËRPUNIM DRURI Inxhinieri Fizike NDËRTIM Inxhinieri Fizike TEKSTIL-KONFEKSIONE Inxhinieri Fizike TEKNOLOGJI USHQIMORE Inxhinieri Fizike BUJQËSI Inxhinieri Fizike SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Inxhinieri Fizike VETERINARI Inxhinieri Fizike GJEODEZI Inxhinieri Fizike INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Inxhinieri Fizike LLOGARI Inxhinieri Fizike SHËRBIME BANKARE Inxhinieri Fizike ADMINSITRIM BIZNESI Inxhinieri Fizike RRJETE TË DHËNASH Inxhinieri Fizike MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Inxhinieri Fizike ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Inxhinieri Fizike SILVIKULTURË Inxhinieri Fizike HARRY FULTZ, BIZNES Inxhinieri Fizike HARRY FULTZ, ELEKTRONIKË Inxhinieri Fizike HARRY FULTZ, AUTOMEKANIK Inxhinieri Fizike PETER MAHRINGER TEKNOLOGJI INFO. Inxhinieri Fizike PROFILI IM S’ËSHTË NË LISTË Inxhinieri Matematike GJIMNAZ Inxhinieri Matematike GJIMNAZ ME KOHË TË SHKURTUAR Inxhinieri Matematike SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-FRËNGJISHT Inxhinieri Matematike SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-ITALISHT Inxhinieri Matematike SEKSION DY GJUHËSH SHQIP-GJERMANISHT Inxhinieri Matematike GJIMNAZ GJUHËSOR Inxhinieri Matematike SHKOLLË ARTISTIKE/KOREOGRAFIKE Inxhinieri Matematike SHKOLLË SPORTIVE Inxhinieri Matematike SHKOLLË PEDAGOGJIKE Inxhinieri Matematike HOTELERI-TURIZËM Inxhinieri Matematike SHËRBIME MJETESH TRANSPORTI Inxhinieri Matematike MEKANIKË Inxhinieri Matematike ELEKTROTEKNIKË Inxhinieri Matematike ELEKTRONIKË Inxhinieri Matematike PËRPUNIM DRURI Inxhinieri Matematike NDËRTIM Inxhinieri Matematike TEKSTIL-KONFEKSIONE Inxhinieri Matematike TEKNOLOGJI USHQIMORE Inxhinieri Matematike BUJQËSI Inxhinieri Matematike SHËRBIME SOCIALE DHE SHËNDETSORE Inxhinieri Matematike VETERINARI Inxhinieri Matematike GJEODEZI Inxhinieri Matematike INSTALUES I SISTEMEVE TERMOHIDRAULIKE Inxhinieri Matematike LLOGARI Inxhinieri Matematike SHËRBIME BANKARE Inxhinieri Matematike ADMINSITRIM BIZNESI Inxhinieri Matematike RRJETE TË DHËNASH Inxhinieri Matematike MBËSHTETJE E PËRDORUESVE TË TIK Inxhinieri Matematike ELEKTRONIK NË TEKNOLOGJINË E AUTO. Inxhinieri Matematike SILVIKULTURË

1.2 1.2 1.3 1 1.1 1.3 1.1 1.3 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1 1 1 1 1 1 1.4 1.4 1.4 1 1.1 1 1 1.1 1 1 1.1 1.2 1.1 1.1 1.1 1.1 1.2 1.4 1 1.1 1.3 1.1 1.3 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1.2 1 1 1 1 1.1 1.3 1.4 1.4 1.1 1 1 1 1 1 1 1.1 1.1 1.2 1.1 1.1 1.1 1.2 1.3 1 1.1 1.4 1.2 1.4 1 1.4 1 1.4 1.4 1.4 1.2 1 1 1 1 1.1 1.3 1.2 1.4 1.1 1 1 1 1 1 1 1.1 1 1.2 1.2 1.1 1.1 1.2 1.3 1


22

E mërkurë, 5 mars 2014

Sport

Deklarata

Cana: Vetëm një kombëtare Për sa i përket largimit të lojtarëve, si Ujkani apo Sadiku, Cana u shpreh se nuk duhen parë vendimet e lojtarëve, por që vendimet duhen marrë në grup Jurges Veizaj

L

orik Cana nuk ka dyshime, skuadra përfaqësuese e shqiptarëve duhet të jetë vetëm një. Mesfushori dhe kapiteni i kombëtares mbajti një qëndrim kategorik në lidhje me këtë çështje. Kapiteni ka theksuar se të dyja vendet duhet të bashkojnë forcat për një skuadër sa më solide dhe konkurruese. Në lidhje me emrat e përveçëm, si Ujkani e Sadiku, kapiteni nuk mbajti një qëndrim, por u shpreh se vendimet duhet të merren pas konsultimit me të gjithë pjesëtarët e kombëtares shqiptare. Në fokus të mesfushorit kuqezi pa dyshim që është edhe përballja e dyfishtë dhe shumë e komentuar me Serbinë. Lojtari i Lacios e pranoi faktin se kombëtarja në përballjen ndaj sllavëve duhet të zbresë në fushë një skuadër e bindur në forI pranishëm në konferencën përpara ndeshjes miqësore kundër Maltës, u rishfaq pas një viti mungesë edhe Kapllani

cat e veta. Në lidhje me pritshmëritë e kapitenit për grupin eliminator, i rëndësishëm është fakti që Shqipëria duhet të mësojë nga gabimet e së shkuarës. I pranishëm në konferencën përpara ndeshjes miqësore kundër Maltës, u rishfaq pas një viti mungesë edhe sulmuesi Edmond Kapllani. Lojtari durrsak po kalon një formë të mirë me ekipin FSV Frankfurt në Bundesligën 2, ku madje ka shënuar edhe mjaft gola të rëndësishëm. Sulmuesi nuk e fsheh kënaqësinë për këtë rikthim dhe shton se skuadra është rritur teknikisht krahasuar me momentin

Statistika Maltë-Shqipëri

Në lidhje me emrat e përveçëm, si Ujkani e Sadiku, kapiteni nuk mbajti një qëndrim, por u shpreh se vendimet duhet të merren pas konsultimit me të gjithë pjesëtarët e kombëtares shqiptare

vendin e 131-të. Dhe, në fakt, fuqia e Shqipërisë lidhet logjikshëm edhe më statistikat që kanë prodhuar përballjet mes dy kombëtareve. Bilanci është i tillë: 4 fitore i përkasin Shqipërisë, 2 takime kanë përfunduar barazim, ndërsa 1 fitore i takon Maltës. Edhe golavarazhi flet dukshëm për kuqezinjtë, 12-3. Nga këto, 5 ndeshje kanë qenë miqësore dhe dy të tjera kualifikuese për Botërorin 2010. Në përplasjen e parë eliminatore

Samir Ujkani

mes Shqipërisë dhe Maltës, që u luajt në “Qemal Stafa”, kuqezinjtë triumfuan me rezultatin 3-0, falë golave të Bogdanit, Klodian Duros dhe Dallkut. Asnjëri prej këtyre lojtarëve nuk është më pjesë e përfaqësueses së De Biazit. Takimi i kthimit që u luajt në Maltë, përfundoi në barazim pa gola, një rezultat ky zhgënjyes, që e detyroi FSHF-në të shkëpuste marrëdhëniet me trajnerin Holandez Ari Han. kur ai mbante të veshur këtë fanellë për herë të fundit. Në vijim, Kapllani shtoi se grupi aktual duhet të japë maksimumin, pasi tashmë nuk ka më ekipe të dobëta. E ardhmja e sulmuesit te skuadra gjermane është ende në dyshim por Kapllani pohon se do të nisë shumë shpejt bisedimet me klubin.

Thaçi takon lojtarët para takimit të sotshëm Kryeministri Hashim Thaçi takoi ditën e hënë lojtarët e kombëtares së Kosovës, të cilët do të luajnë sot ndeshjen e parë ndërkombëtare. Në prag të takimit ndaj Haitit, Thaçi u tha futbollistëve se gjithë Kosova dhe kombi shqiptar i ka sytë nga ata. “Ju uroj një ndeshje të suksesshme dhe paraqitje dinjitoze në fushë”, - tha Kryeministri kosovar. Me këtë rast, kreu i Federatës së Futbollit

të Kosovës, Fadil Vokrri, i dhuroi Kryeministrit Thaçi fanellën e kombëtares. Përfaqësuesja e Kosovës e përzgjedhur nga Albert Bunjaki, pasditen e të hënës, zhvilloi stërvitjen e parë në stadiumin e KEK-ut, në Kastriot. Kosova dhe Haiti do të ndeshen të mërkurën pasdite në stadiumin olimpik “Adem Jashari”, në ndeshjen e parë për Kosovën nën ombrellën e FIFA-s.

Çesk Fabregas nuk ka dyshime se Barcelona ka gjithë çfarë i duhet për të fituar tripletën këtë sezon. Katalanasit aktualisht qëndrojnë në vendin e dytë në La Liga. Një pikë prapa Realit të Madridit, ndërsa janë afër për të arritur në çerekfinale të Ligës së Kampioneve, pas fitores 2-0 në ndeshjen e parë në udhëtim ndaj Mançester Sitit. Blaugranët po ashtu kanë siguruar një vend në finalen e Kupës së Mbretit. “Ne duhet të përmirësohemi, por e gjitha ende është në duart tona. Ne kemi 19 ndeshje të mbetura në Ligë, Ligën e Kampioneve dhe Kupë dhe nëse i fitojmë të gjitha ,atëherë do të jetë një sezon i shkëlqyeshëm. Ne duhet të tregojmë se jemi më të uritur si çdokush tjetër për të fituar titullin e Ligës. Nëse fitojmë çdo ndeshje që ka mbetur, do të jemi kampionë. Më pëlqen të mendoj se ne do të jemi atje në fund të çdo gare. Duhet t’i trajtojmë këto ndeshje të mbetura si 19 finale”, - ka thënë Fabregas.

Ramsei bëhet lojtari i dytë më i paguar te Arsenali

Lorik Cana duke treguar tatuazhin e shqiponjës

Ndeshja e parë për kuqezinjtë pas përfundimit të eliminatoreve të Botërorit Brazil 2014, shënon përplasjen e tetë mes dy përfaqësueseve, që janë ndeshur për herë të parë thuajse 20 vjet më parë. Nëse i referohemi renditjes botërore të FIFA-s për muajin shkurt, konstatojmë se kuqezinjtë tanë janë më superiorë. Ata mbajnë vendin e 55-të, ndërsa Malta është shumë më poshtë në këtë klasifikim, pikërisht në

Fabregas: Edhe ne e fitojmë tripletën

Përfaqësuesja e Kosovës e përzgjedhur nga Albert Bunjaki, pasditen e të hënës, zhvilloi stërvitjen e parë në stadiumin e KEK-ut Hashim Thaçi

“Mesfushori i Arsenalit, Aron Ramsei, do ta rinovojë kontratën me klubin anglez gjatë kësaj jave”, - raporton “The Guardian”. 23-vjeçari pritet të nënshkruajë kontratë pesëvjeçare, nga e cila do të përfitojë 100.000 funte më shumë në javë, në raport me atë që merr nga kontrata aktuale. Në këtë mënyrë, uellsiani do të bëhet lojtari i dytë më i paguar i “topçinjve” pas gjermanit Mesut Ozil. Kontrata aktuale e Ramseit është edhe për dy vite të tjera, por klubi ka vendosur që t’ia rinovojë atë. Kjo, në mënyrë që ta pamundësojë largimin e tij nga “Emirates”. Mësohet se përfaqësues të Arsenalit po bisedojnë me agjentin e lojtarit dhe në dy ditët e ardhshme pritet ta konfirmojnë marrëveshjen.

Lëv: Gjermania, gati për Brazil 2014 Gjermania i ka të gjitha cilësitë për të triumfuar në Kampionatin Botëror 2014. Kështu mendon tekniku Hoakim Lëv. Edhe pse një ditë më parë tha se skuadra e tij nuk ishte akoma e gatshme për turneun e Brazilit, Lëv tashmë është shprehur se kombëtarja e tij mund ta fitojë trofeun, të cilin për herë të fundit e fitoi në vitin 1990. “Qëkur u hodh shorti, vazhdimisht po mendojmë për Kupën e Botës në Brazil. I gjithë përqendrimi ynë është mbi lojtarët, skuadrën, procesin dhe organizmin. Gjermania nuk e ka fituar titullin për një kohë të gjatë dhe në do të përpiqemi maksimalisht që ta kemi në dorë atë trofe”, - ka deklaruar trajneri në intervistë.


23

E mërkurë 5 mars 2014

Zbavitje

Fjalëkryqi i “Standard” 1

2

3

4

5

6

7

8

8

16

9 17

22

23

18

24

28 32

36

37

42

38

34

49 53

65

69

70

50

54

46

47

51 55

59

60 66

56

61

67

62

34. Një gjysmë kadeti. 36. Fillojnë një motiv. 37. Inicialet e Dalí. 39. Eshtë e kundërt e simpatisë. 41. Pacino i Carlito’s way. 42. Mund të nxirren me duf të tilla. 44. Cattani, komisari i Michele Placido-s. 45. Mban mikrofonin. 48. Imponohet kundër epidemive. 49. Fillojnë muzikën. 50. Organizojnë atentate në Afganistan. 52. Matet pa kufij.

63

68

71

HORIZONTAL 1. Vizitohen nga turistët. 10. Eshtë kokërr... aspirine. 16. Një shtëpi e njohur kinematografike. 17. Kufizojnë pritjet. 19. Inicialet e Steinbeck. 21. Mauricë që kompozoi Bolero. 22. Mund të jetë unik. 23. Një qen i famshëm i kinemasë. 25. Janë komandantë kozakë. 28. Janë shprehjet si Lupus in fabula. 29. Janë lëndët plasëse. 31. Medet pa kufij. 33. Një fjalë... njëqindvjeçare.

35

41

48

64

15

30

45

58

14

27

40

52

13

21 26

44

57

12

33

39

43

11

20

25

29

31

19

10

72

53. Eshtë perime kineze. 55. Basinger aktore. 56. Tiran pa ekstreme. 57. Oz shkrimtar 58. Vapmpiri... i Klaus Kinski-t. 62. Një zbukurim në skenë. 64. Kanë qafa shumë të gjata. 66. Italia në Internet. 67. Telefoni në... kartëvizitë. 68. Një raketë europiane. 69. Eshtë qumësht i zënë. 70. René që qe regjisor. 71. Janë godina sporti. 72. Mbyllin portat.

Fjalëkryqi pa skemë 1 2

3

4 5 6

7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

32. Kush është... di të ruajë energjitë 33. Një diamant arificial. 34. Mund të jetë dentare. 35. Hapen për ajër. 37. Kështu thirrej Jupiteri. 38. Dalin duke qarë të tilla. 40. Nuk... është në Itali. 41. As ne, as ju. 43.Qe mosketieri jezuit. 45. Gjysma e slitës. 46. Inicialet e Berg kompozitor. 47. Qyteti i Chievo-s. 51. Uji në... iceberg. 54. Vendi i arit të kulluar. 57. As unë, as ti, as ai. 59. Notat pa kufij. 60. Fatale kur nuk fle. 61. Një pjesë e teleferikut. 62. Gjysma e drerit. 63. Ente Informative Tiranë. 64. Ekstreme në gjak. 65. Inicialet e Capra që qe regjisor. 68. Mbyllin fushatat.

Përgjigjja e fjalëkryqit të kaluar L

I

O

S A T I R

M A L L T A T A

P A R A L E L E P A L L O I T O K

A R

L U

I G I

P

A

P R A V O

P R E M T A

E

S

I

N E T E T

P L A N E T I N

T R

I D O L A T A

S T E

O S A T

N A T A L

I

A

P E N E L O P A E R

I K A J

E N N E R

B A R K A T

I M E R

-Satelit i Jupiterit. 11. Një drithë -Të parat në tabelë. -Skuadër greke. -Jovovich aktore. 12. Sheh rrushin dhe piqet. -Rene aktore. -Tommy aktor.

P A

P O R T

T J A

A T L E T

A

M A R T

I M E N E

I

A

I

I O N A L

B A L E T I

A

I R A N D E L L O

S O Z I

L E R

F

H E K S A

P E R G A T

A N A M I

S A S

N A C P

B A N A

I

A

E L O K L A N

10. I famshmi Pacino. -Një rrugë e lashtë romake. 11. Rendi pa zë. -Ishin ushtarët e Manko Kapak. 12. Janë krushqit në martesë . -Kufijtë e rritjes. 13. Janë fruta. -Parashtesa e muskulit. 14. Catherine aktore. 15. Mbyllin portet. -Turner këngëtare. 16. Një fjalë pë r gjoja. -Luhet një në teatër. 17. Eshtë në qendër. -Brasco i Johnny Depp. 18. Gjuan pa zë . -Është doktori. - Institucione Lokale Juridike. 19. Jupi i futbllit. -Është nusja. -Një koefiçient për shahistë. 20. Pak aromatike. -Ente Rajonale Tiranë. -Andej nga fillimi. 21. Mat temperaturën. 22. Një anestetik kozmik. -Italia në Internet -Diana këngëtare.

VERTIKAL 1. Janë indigjenë të Australisë . 2. Ishin shoqëruesit e Cibelë s. -Kufizojnë një hektar. 3. Teliti regjisor. -E dashura e Ben Hur. 4. Hapur në kufij. -Udhë hoqi gladiatorët. 5. Një inert… për çati. -Marsi i akejve. 6. Mund të jetë fetar. -Ente Ekonomike Mat. -Trashin me asin. 7. Duhet në kufij. -Miranda, aktore italiane. 8. Rryma e Don Judd. 9. Fillojnë sefte. -Teke dragoi. -Inicialet e Bunton, e Spice Girls. -Në krye të armatës.

Përgjigjja e fjalëkryqit të kaluar

Eshtë një fjalëkryq për ekspertët dhe për kampionët. Për ta zgjidhur duhet që kutitë e zeza të vendosen nga ju

Duhet të nxini 49 kuti HORIZONTAL 1. Maket pa ekstreme. -Është edhe ajo mistral. -Shkroi Vogëlushja Fadette. -Para Zeppelin në muzikë -I ndërron mbreti. 2. Është aks. -Gibson aktor. -Fillojnë aksionin. -U shkrua nga Victor Hugo. 3. Janë të varur në stacion. -Gjysma e sazeve. -Janë të së murët me psikozë .

VERTIKAL 1. El Pibe de Oro. 2. Kështu thirret prifti. 3. Hidhet për shesh. 4. Një Pasha i Gjermanisë. 5. Diftong në kuotë. 6. Gjysmë mullar. 7. Mund të jetë kuzhine. 8. Teket e tetos. 9. Eshtë dreqi vetë. 11. Një sekrete në derë. 12. Diane aktore. 13. Ente Vendore Elbasan. 14. Parashtesë për katër. 15. Fillojnë alternativën. 16. Shpërthen në shtyp. 17. Mund të shkëmbehen në diskutime. 18. Janë të mbaruar... në afat. 20. Janë ndenjëset me rezerva. 24. Kush bën... kundron. 26. Një pjesë e azotikut. 27. Eshtë aprovimi. 30. Një Arben profesor i njohur.

4. Drita pa kufij. -Fund dhjetori. -Është shkuesi. - Mister i shkurtër. 5. Inicialet e Bergman regjisor. -Sinjalizon në kufij. -Është përcakimi i së mundjes. -Ente Operative Ndërtimi. 6. Fillojnë garën. -Piktori i Boogie-woogie. -Është dalldi. 7. Jeton në kufij. -Matet pa kufij. -Nuk shuhej nga Tantali.

-Janë halle. 8. Janë baballarët. -Ishte popull i tellallit. -Diftong teori. -Shkojnë me zakonet të tilla. 9. Alessandro ish mbrojtës i Milan. -Ishin gratë që rrëmbeheshin nga romakët. -Ruan në skaje. -Gjysmë arrest. 10. Një mongol i Timurlengut. -Aktualisht kryesojnë. -Griffith aktore.

R E J A

P E S H A

E U S E B U K U R

S T A M P U L U A

N

M I N E R A L E T

O N A N

K

I R

B E S I

T

I

I M I

I N O

S A N D H

K R I

S

P R O F E S G J

I

I K S I

I

T A S

A N A

U R E

I O N A L E

M A

E E T

E N S B O R G

I

A N A

B U R S A

B

S A

I

S T E N

R

N D

M E J D A N I

I

A N

T A R A S B A L B A

T E M U T

S A R N A N T

A

R

S T E T O N

E N E R A L E T

V A L I

P L E E N R

K R A T E R E T R

E T E R

F

E K S T R E M I

D E R R A T

A A A

V

A

I

I

I

A D R E S A


cmyk

Standard 5 mars 2014  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you