Page 1

Basha në grupin e PD: Betejë ballore me paligjshmëritë që po bën qeveria, kemi vlerësimin e qytetarëve

Forumi Evropian i Energjisë Zv.ministri Duçka takon ministrin britanik të Biznesit: Kontribuues në sigurinë e energjisë

Politikë Faqe 4

Ekonomi Faqe 11 GAZETë E përditshme E martë 21 janar 2014 NR: 2860, ÇMIMI 20 LEKË ÇMIMI për maqedoni dhe greqi 1 euro www.standard.al e-mail: info@standard.al marketing@standard.al Botim i “standard”

Tritol në makinë Kryekomunarit në Vlorë, atentat me telekomandë

E jashtëzakonshme, 27 tërmete Shqipëria në hartën e botës, sa rrezikojmë nga goditjet sizmike Dy kryeministrat Milanoviç: E padrejtë që Serbia të hapë negociatat e Shqipëria jo. Rama: Kroacia, shembulli ynë

Rrëfimi i dëshmitarit për ngjarjen, pistat e policisë për ngjarjen. Reagimet e politikës

Politikë Faqe 3

A

tentat me eksploziv kryekomunarit të Vlorës, i cili ka mbetur i plagosur dhe është transportuar në Spitalin Ushtarak. Bluzat e bardha bëjnë me dije se gjendja shëndetësore e Fredo Berberit është stabël dhe jashtë rrezikut për jetën. Kryekomunari i është nënshtruar një operacioni kirurgjikal në zonën... Lexoni në faqen 7

12 <<

Devijimi i lumit Radika

LSI: Interpelancë urgjente me ministrin Bushati, qeveria: Nuk ka propozim konkret Ç ështja e devijimit të lumit Radika sjell shqetësim edhe brenda mazhorancës së majtë. Lëvizja Socialiste për Integrim kërkoi dje interpelancë urgjente me ministrin e Jashtëm Ditmir Bushati për çështjen e devijimit të lumit Radika, kërkesë... Faqe 2

Logos &Art

Mban mend Barbara! Suplement Faqe 13-17 cmyk

Damian Gjiknuri Do të ndryshojmë ligjin dhe çmimin e energjisë elektrike Ekonomi Faqe 11

Qendra e Sizmologjisë Euro-Méditerranéen nxjerr hartën e botës ku Shqipëria rrethohet me kuadrat të kuq si zona më e goditur Tiranë / 7

KQZ / 3

Kamioni masakron për vdekje kalimtarin

Si shpërndahen 190 milionë lekë për partitë politike

N

K

jë aksident i rëndë rrugor ka tronditur kalimtarët paraditen e djeshme në zonën e Rrugës së Elbasanit. Një kamion ka përplasur për vdekje një shtetas me inicialet Gj. K., duke e lënë të masakruar në mes të rrugës në sy të të gjithë kalimtarëve, të cilët kanë...

omisioni Qendror i Zgjedhjeve në mbledhjen e ditës së djeshme shqyrtoi dhe miratoi me 4 vota pro projektvendimin...

Simbol i paqes e lirisë, Ibrahim Rugova Nga Dr. Enver Bytyçi

Opinion Faqe 17


2

E martë, 21 janar 2014

Politikë

Devijimi i lumit Radika dhe Vjosa

LSI: Interpelancë urgjente me ministrin Bushati, qeveria: Nuk ka propozim konkret Vasili: S’kemi informacion nga qeveria, çështja me rëndësi e ndjeshmëri të madhe Gjiknuri: Nëse projekti ka impakt në ujërat e Shqipërisë, zgjidhja e tyre parashikohet në marrëveshjet ndërkombëtare dhe ndërkufitare për sa i përket regjimit të ujërave qytetarët shqiptarë”, - tha Vasili. Ai bëri të ditur se interpelanca ka si qëllim vënien në lëvizje maksimale të gjithë mekanizmave të qeverisë shqiptare, që ajo të kërkojë qartë e prerë zbatimin e marrëveshjes. “Transparencë dhe shqetësim të cilin siç thashë edhe në krye të herës në mënyrë të veçantë dhe specifike, deputeti i Qarkut Dibër, z. Përparim Spahiu e ka kërkuar në mënyrë insistuese për shkak të ndjeshmërisë së një problematike e cila sikurse ai e paralajmëronte rrezikonte të hynte në një rrjedhë të tillë sikurse ajo për fat të keq ka hyrë. Interpelanca urgjente është kërkuar të realizohet në seancën më të parë të parlamentit dhe është depozituar në selinë e Kuvendit dhe një kopje e kërkesës i është vënë në dispozicion të gjithë medias”.

Gëzim Saliu Çështja e devijimit të lumit Radika sjell shqetësim edhe brenda mazhorancës së majtë. Lëvizja Socialiste për Integrim kërkoi dje interpelancë urgjente me ministrin e Jashtëm Ditmir Bushati për çështjen e devijimit të lumit Radika, kërkesë kjo e pranuar nga kryediplomati shqiptar. Në emër të grupit parlamentar të LSIsë, Petrit Vasili theksoi se transparenca dhe interesat e vendit duhet të prevalojnë mbi çdo gjë. Ai bëri të ditur se forca ku ai bën pjesë nuk ka asnjë informacion nga qeveria lidhur me këtë çështje dhe në këtë kontekst, sipas tij, është e rëndësishme interpelanca me ministrin e Jashtëm. “Mospasja e asnjë sinjali të ndryshimit të qëndrimit nga autoritetet LSI kërkoi dje interpelancë urgjente me ministrin e Jashtëm Ditmir Bushati për çështjen e lumit

maqedonase lidhur me këtë çështje si edhe nga mungesa e shpjegimeve dhe informacioneve nga qeveria shqiptare lidhur me ndjekjen që ajo i ka bërë problemit apo me planin që ajo ka për ta ndjekur çështjen deri në fund, grupi i deputetëve të LSI-së kërkojnë këtë interpelancë urgjente në mënyrë që të njihen më mënyrën se si kjo çështje kaq e rëndësishme dhe me ndjeshmëri të madhe publike është menduar të ecet më përpara, në mënyrë që transparenca dhe vënia e interesave të vendit mbi çdo gjë të prevalojë dhe të jetë e dukshme për secilin nga ne si deputet të Kuvendit të Shqipërisë, por edhe për

Petrit Vasili gjatë konferencës

Rama: S’ka shans të preket interesi ynë. Basha: Qytetarët e detyruan të reagonte, transparencë Kryeministri i vendit, Edi Rama, reagoi dje për herë të parë lidhur me çështjen e devijimit të mundshëm të lumit Radika në kuadër të projektit të qeverisë maqedonase për ngritjen enjë hidrocentrali në Fushën e Lukovës. Në një koment në rrjetin social “Twitter”, kreu i qeverisë i cilësoi si shumë zhurmë për asgjë protestat dhe debatet e hapura në lidhje me devijimin e rrjedhës natyrale të lumit Radika në zonën e Dibrës. ““Lumi Radika” shume zhurme per asgje! 1.Ska projekt 2.Ska gjase te kete fillim te njeanshem 3.Ska shans te lejojme prekjen e interesit tone!”, shkruante Rama. Lidhur me deklaratën e Kryeministrit Rama për çështjen e “Radikës” ka reaguar edhe kryetari i opozitës Lulzim Basha, i cili përmes një postimi në rrjetin social “Face-

book” i kërkoi kreut të qeverisë që të bëj çështjen transparente për popullin dhe Parlamentin. “Qytetarët e detyruan më së fundmi Ramën të reagojë për lumin e Radikës. Shumë zhurmë për asgjë tha Rama dhe për armët kimike. Qeveria të bëjë transparencë para popullit dhe parlamentit për këtë çështje. Urojmë që nesër Rama të mos thotë se nuk e kishte shkruar vetë këtë status siç bën rëndom”, - shkruante Basha.

Reagimi I pari reagim erdhi dje nga ministri i Energjisë dhe Industrisë, Damian Gjiknuri, i cili bëri të ditur se nuk ka asnjë projekt konkret të dorëzuar në qeveria në ministri për ndërtimin e një HEC-i në Fushën e Lukovës. Ministri u shpreh se për këtë hidrocentral është një projekt-ide e hedhur prej shumë kohësh nga qeveria maqedonase dhe se e vetmja rrugë, sipas të cilës kjo çështje mund të diskutohet është nëse zgjidhja e tyre do të parashikohej në marrëveshjet ndërkombëtare dhe ndërkufitare për sa i përket regjimit të ujërave. “Ne presim që të shikojmë projektin nga ana teknike dhe patjetër, nëse ka impakt mbi pasuritë e këtij vendi, pa diskutim që qeveria shqiptare do të mbajë qëndrimin në përputhje me marrëveshjet dhe me interesat e këtij vendi e asnjë nuk duhet ta paragjykojë apo të luajë politikisht me këtë gjë”, - deklaroi Gjiknuri.

Reagimi i PD-së

Keta: Devijimi sjell dëme të pallogaritshme për territorin

Roland Keta

Partia Demokratike i kërkoi dje qeverisë shqiptare të bëjë transparencë në lidhje me projektin e qeverisë maqedonase që parashikon devijimin e lumit Radika. Deputeti i PD-së në Qarkun e Dibrës, Roland Keta, deklaroi se Kryeministri Rama duhet të dëgjojë shqetësimin mbarëkombëtar për devijimin e lumit Radika. “Nëse ndodh, ky devijim sjell dëme të pallogaritshme për territorin dhe jetën e më shumë se 20 mijë banorëve të Dibrës së Madhe, të cilët janë në mazhorancë shqiptarë. Por gjithashtu, sjell dëme të mëdha jo vetëm ekologjike, por edhe ekonomike, edhe në rrethin e Bulqizës dhe Dibër. Është e dënueshme heshtja e qeverisë shqiptare për këtë shqetësim që është bërë tashmë shqetësim kombëtar. Ne i kërkojmë ministrit të Jashtëm dhe Kryeministrit të dëgjojnë zërin e banorëve të Dibrës, të Bulqizës, por edhe zërin e shqiptarëve që banojnë në Dibrën e Madhe”, - u shpreh deputeti.

Deputeti i PS-së

Majko: Do të jem pjesë e “Besëlidhjes së Radikës” Ish-kryeministri i vendit, deputeti i PS-së, Pandeli Majko, shprehu dje mbështetjen e tij për qytetarët dibranë, duke bërë të ditur votën kundër devijimit të lumit Radika. Me anë të një statusi në “Facebook” ai e cilëson mbrojtjen e Radikës si “Besëlidhja e

Radikës”. “Dibranët historikisht kanë ditur ti zgjidhin punët e veta. Ata nuk janë individë që kërkojnë dhe ankohen duke u qarë për problemet që jeta u nxjerr përpara. Dibra ka nxjerrë njerëz që njohin fjalën përpara të bërtiturës. Qetësia dhe urtësia gjithmonë ka

fshehur trimërinë që mbart karakteri i tyre. Kam vendosur të jem pjesë e “Besëlidhjes se Radikës” pasi sot dibranët kanë nevojë dhe po kërkojnë ndihmën e cilitdo që dëshiron ta japë atë. Duhet të pohojmë vetveten duke dalë në krah të shqiptarëve në Maqedoni pa as-

një dallim politik, krahinor dhe shtetëror. Ata janë vëllezërit tanë dhe interesat e tyre janë edhe tonat. Forca e një kombi është e barabartë me forcën e asaj pjesë të tij mbi të cilën ushtrohet presion me i madh…!”, - shkruante anëtari i kryesisë së PS-së Pandeli Majko.

Pandeli Majko


E martë, 21 janar 2014

3

Politikë

Takimi i dy kryeministrave

Milanović: E padrejtë që Serbia të hapë negociatat e Shqipëria jo. Rama: Kroacia, shembulli ynë Rama: Prapavijat në BE na ndëshkuan për statusin, nuk do të mbyllim ambasadën në Kroaci Kreu i qeverisë kroate: Kemi suficit të madh, interes tek rritja e eksporteve të Shqipërisë Gëzim Saliu

Mbledhja e KQZ-së

Në vizitën e parë për vitin 2014-ën në selinë e qeverisë, Kryeministri Rama priti dje me një ceremoni zyrtare homologun kroat Zoran Milanović, ku temë kryesore diskutimi ishte integrimi evropian dhe bashkëpunimi ekonomik mes dy vendeve. Kreu i qeverisë shqiptare e cilësoi Kroacinë si një model suksesi për rajonin dhe shembull frymëzues për Shqipërinë në kuadër të rrugës së anëtarësimit në strukturat evropiane. “Kroacia është një histori suksesi për të gjithë rajonin dhe pa as më të voglin dyshim edhe për ne. Ne besojmë se anëtarësimi i Kroacisë në Bashkimin Evropian dhe, paralelisht, edhe marrëveshja e nënshkruar mes Kosovës dhe Serbisë janë dy ngjarje të mëdha, në funkEdi Rama dhe Zoran Milanović sion të një kohe të re për rajonin tonë”, tha Rama. Ndërkohë, Kryeministri kroat, një herë se arsye kryesore sipas tij për duke shprehur mbështetjen e plotë të “Kur ju flisni mos marrjen e statusit të vendit kandidat shtetit që ai përfaqëson për integrimin e për mbështetjen ishin qarqet ekstreme brenda dhe jashtë Shqipërisë në Bashkimin Evropian, bëri tonë ndaj BE-së. “Prapavijat funksionuan, fatkeqëtë ditur se statusi i kandidatit duhej të Shqipërisë për sisht, në dëm të marrjes së këtij vendimi. ishte marrë që në muajin dhjetor. Sipas kandidaturën e Por nga ana tjetër, jam i bindur se gjithMilanovićit, nuk është e drejtë që Sersaj në BE, kjo sesi, ky proces për ne mbetet, në radhë të bia ka hapur negociatat me BE-në, edhe nga ana e jonë pare, një proces që është i domosdoshëm, pse Kroacia e mbështet këtë proces, dhe është e sinqertë. si proces modernizimi, demokratizimi dhe ndërkohë Shqipëria nuk ka marrë ende Po aq e sinqertë evropianizimi në Shqipëri”, - deklaroi ai. statusin e kandidatit. “Kur ju flisni për sa ka qenë mbështetjen tonë ndaj Shqipërisë për kan- mbështetja jonë Ekonomia didaturën e saj në BE, kjo nga ana e jonë ndaj Serbisë” Sipas Kryeministrit shqiptar, qeverështë e sinqertë. Po aq e sinqertë sa ka ia që ai drejton është e angazhuar për forqenë mbështetja jonë ndaj Serbisë. Nuk e cimin e bashkëpunimit me Kroacinë, në konsideroj të drejtë faktin se Serbia i ka të gjitha planet. “Sigurisht, që ne konsidfilluar negociatat për anëtarësim, gjë që e erojmë edhe pjesëmarrjen e përbashkët në kemi përkrahur, ndërkaq që Shqipëria nuk Harta projektin shumë të rëndësishëm të TAPi ka filluar negociatat për anëtarësim. Pra, e BE-së it në vendet e Jonit dhe Adriatikut si një qëndrimi ynë është se Shqipëria, si edhe nismë me potencial të lartë jo vetëm për vendet tjera të rajonit, do të duhet që zhvillimin energjetik, por edhe për zhsa më parë të fitojë statusin e kandivillimin e mëtejshëm të marrëdhënieve datit dhe të filloj negociatat me BEtona. Po ashtu edhe profili “maritim” i në. Ky është qëndrimi ynë aktual dhe dy vendeve dhe ky bekim që dy popujt i tillë do të mbetet edhe më tej”. tanë kanë duke ndarë një vijë të mrekulNga ana e tij, Rama theksoi edhe

Si shpërndahen 190 milionë lekë për partitë politike

lueshme bregdetare të Mesdheut përbëjnë një tjetër arsye të fortë për të bashkëpunuar së bashku dhe për të lexuar së bashku perspektivën tonë në këtë rajon”, - tha ai. Ndërkohë, pyetjes së gazetarëve kroatë lidhur me mundësinë e mbylljes së Ambasadës Shqiptare në Kroaci, Rama iu përgjigj duke theksuar: “Ne jemi në një proces reformimi të shërbimit tonë diplomatik. Jemi në një proces racionalizimi të burimeve tona. Do të ketë shkurtime, por në funksion të forcimit të prezencës sonë dhe të lidhjeve tona me pjesën më të madhe të vendeve. Kroacia është një nga këto vende, ku ne duam ta forcojmë më shumë prezencën”. Ndërkohë, kreu i qeverisë kroate bëri të ditur se midis dy vendeve ka shumë hapësira bashkëpunimi. “Kjo hapësirë për bashkëpunim është shumë më e madhe seç e kemi aktualisht. Në këmbimet ekonomike unë do të thosha se Kroacia është duke realizuar një suficit tepër të madh, kurse unë mendoj se është interes i përbashkët që të rriten eksportet e Shqipërisë”.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në mbledhjen e ditës së djeshme shqyrtoi dhe miratoi me 4 vota pro projektvendimin “Për shpërndarjen e fondeve vjetore, partive politike për vitin 2014”. KQZ vendosi të shpërndajë fondin prej 190 milionë lekë, partive politike për vitin 2014, ku në vend të parë qëndron PS me 75.938.521 lekë e pas saj vjen PD me 59.441.771 lekë. Ndërsa 22.837.891 lekë KQZ ka dhënë për Lëvizjen Socialiste për Integrim e 9.779.951 lekë për PDIU. Pjesë e fondit për partitë, janë edhe republikanët me 8.893.981 lekë, PBDNJ me 6.392.441 lekë, PKDSH 6.392.441 lekë dhe FRD me 323.000 lekë. Pjesë e mbledhjes së djeshme të KQZ-së ishin gjithashtu edhe projektvendimi “Për dhënien e mandatit të deputetit të Kuvendit kandidatit të listës shumemërore të Partisë Socialiste, në Qarkun e Lezhës, për plotësimin e vakancës së njoftuar nga Kuvendi i Shqipërisë pas heqjes dorë nga mandati i deputetit të znj. Mejreme Delishi”. KQZ vendosi t’i japë mandatin e deputetit të Kuvendit të Shqipërisë, kandidatit të radhës në listën shumemërore të Partisë Socialiste në Qarkun Lezhë, znj. Mirela Neli (Syku).

Presidenti

Nishani: Kroacia, aleate e rëndësishme e Shqipërisë në rajon Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, priti dje në një takim Kryeministrin e Republikës së Kroacisë, Zoran Milanović, në kuadër të vizitës zyrtare që ai por zhvillon në Shqipëri. Kreu i shtetit e cilësoi këtë vizitë me rëndësi shumëdimensionale, sepse Kroacia sipas tij është një vend mik, bashkudhëtare në procesin e anëtarësimit në NATO dhe një

bashkëpunëtore e afërt në procesin e integrimit evropian. “Kroacia është një aleate e rëndësishme për Shqipërinë në rajon, dhe, për këtë arsye, ne i kushtojmë një vëmendje të veçantë marrëdhënieve tona me këtë vend”. Sipas Nishanit, Shqipëria e konsideron anëtarësimin e Kroacisë në Bashkimin Evropian, si një portë më afër Evropës për vendin

tonë, ndërsa shprehu bindjen se ky shtet do të vazhdojë ta mbështesë më fort Shqipërinë në procesin e integrimit evropian. Kreu i shtetit, më tej, vlerësoi lart edhe mbështetjen kroate ndaj gjithë rajonit, duke theksuar se Procesi i Bërdos, ku Kroaci ka rol drejtues, po i shërben rritjes së frymës së dialogut, mirëbesimit dhe bashkëpunimit mes vendeve të

rajonit, shkëmbimit të eksperiencave dhe kontakteve me vendet partnere të BE-së. Nga ana e tij, Kryeministri Milanović, e siguroi Presidentin se Kroacia do të vazhdojë ta mbështesë fort Shqipërinë në integrimin evropian dhe vuri në dukje se, sipas vlerësimit të tij, Shqipëria i ka plotësuar kushtet për të fituar statusin e vendit kandidat për në BE.


4

E martë, 21 janar 2014

Politikë

Presidenca e BE-së takon Bashën

“Statusin e nuk e penguan ekstremistët evropianë” Basha: Operacioni i shëmtuar i blerjes së votës së qytetarëve në Korçë vendosi një pikëpyetje të madhe për integritetin e qeverisë Florenc Drizari Ambasadorët e Greqisë dhe të BEsë, të akredituar në Tiranë, konfirmojnë se refuzimi i statusit të vendit kandidat për Shqipërinë, një muaj më parë, nuk erdhi si pasojë e ndikimit të ekstremistëve evropianë. Kështu të paktën mësohet të jetë shprehur diplomati grek Leonidhas Rokanas gjatë takimit që zhvilloi një ditë më parë me kreun e PD-së, Lulzim Basha. Aktualisht, Presidenca e Bashkimit Evropian mbahet nga Greqia dhe në takimin e djeshëm me kryetarin e opozitës, ambasadori helen ishte i shoqëruar dhe nga diplomati i BE-së, Ettore Sequi. Sipas njoftimit të shpërndarë nga zyra e shtypit e selisë blu, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, gjatë takimit që pati me ambasadorin e Greqisë, Leonidhas Rokanas, dhe kreun e delegacionit të BE-së në Tiranë, ambasadorin Ettore Sequi, u informua për prioritetet e Presidencës greke të Bashkimit Evropian për gjashtë muajt në vijim. Ambasadori Rokanas thuhet se siguroi kryetarin Basha se integrimi i Evropës Juglindore vijon të mbetet përparësi kryesore edhe e Presidencës greke dhe se Greqia do të vijojë të mbështesë Shqipërinë në të gjithë hapat e procesit të anëtarësimit në Bashkimin Evropian. Në këtë proces, sipas përfaqësuesve, roli i Partisë Demokra-

PD: E vërteta e tatimeve është turpëruese, Rama ka vetëm fjalë

Basha me ambasadorin grek dhe atë të BE-së

Ambasadori Rokanas thuhet se siguroi kryetarin Basha se integrimi i Evropës Juglindore vijon të... ...mbetet përparësi edhe e Presidencës greke dhe se Greqia do të vijojë të mbështesë Shqipërinë

Partia Demokratike akuzoi dje Kryeministrin Edi Rama për fshehjen mediatike të disa të vërtetave në lidhje me administrimin tatimor. Përfaqësues të PD-së thanë dje se fshehja e të dhënave ka qenë e qëllimshme, për faktin se ato janë turpëruese për qeverinë dhe për mënyrën se si po administrohet sistemi tatimor në Shqipëri. Në një deklaratë për mediet, deputeti i PDsë, Florion Mima, theksoi se Kryeministri Rama ka folur për rritje të të ardhurave, por të dhënat që opozita disponon, konfirmojnë se është rritur evazioni dhe janë ulur arkëtimet. “Nuk u tha që kundër sipërmar-

tike si opozita demokratike në vend mbetet jetik për procesin dhe interesat e vendit. “Në këtë kontekst, ambasadori Rokanas rikonfirmoi qëndrimin se arsyeja e mosdhënies së statusit të vendit kandidat për Shqipërinë, nuk ishin ekstremistët evropianë. Në vijim, Basha shprehu keqardhjen e thellë që qeveria “RamaMeta” nuk e ka kuptuar ende se me qëndrimet e saj të shkatërrimit të konsensusit demokratik, të shkeljes flagrante dhe arbitrare të kushtetutës, ligjeve e parimeve themelore të shtetit të së drejtës, me goditjen e institucioneve të pavarura, dobësimin dhe politizimin e policisë dhe organeve të ruajtjes së rendit e sigurisë, presionin politik të paprecedentë ndaj drejtësisë së pavarur, zhbërjen e administratës publike dhe keqadministrimin e financave dhe ekonomisë shqiptare. Me

Florion Mima

rjes është përdorur policia për nxjerrjen e taksave duke prishur klimën e të bërit biznes dhe duke krijuar ter-

Lulzim Basha në mbledhjen e grupi parlamentar të PD

të gjitha këto akte, kjo qeveri është përgjegjësja e vetme dhe kryesore për mosmarrjen e statusit, të cilin e kishte bërë gati Partia Demokratike”, - thuhet në njoftimin e zyrës së shtypit të PD-së. Gjithashtu kry-

etari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, theksoi qeveria po dëshmon mungesë të kapaciteti dhe vullneti për të marrë përsipër përgjegjësitë e procesit të integrimit. Basha tha se pas shkatërrimit të konsensusit

nga qeveria, është intensifikuar sulmi ndaj administratës publike profesioniste, me largime masive e kolektive nga puna dhe zëvendësimin me militantë politikë, pavarësisht vendimit të Gjykatës Kushtetuese që ka shpallur shtyrjen e zbatimit të ligjit të nëpunësit civil, si antikushtetues. “Operacioni i shëmtuar i blerjes së votës së qytetarëve në Korçë vendosi një pikëpyetje të madhe për integritetin e kësaj qeverie në raport me parimet demokratike”, tha Basha. Kreu i PD-së, vijoi duke theksuar se policia dhe organet e rendit po përjetojnë një degradim dhe uzurpim politik të paprecedentë gjatë këtyre 20 viteve, duke reflektuar drejtpërdrejt në dobësimin e rendit e sigurisë në vend dhe rritjen e kriminalitetit.

ror. Nuk u tha që është rritur borxhi ndaj biznesit. Më parë rimbursimi i TVSH-së ishte rreth 8 milionë dollarë në muaj, aktualisht ai është rreth 2.5 milionë dollarë në muaj. Kryeministri nuk tha asnjë fjalë për ndërhyrjet e dirigjuara në sistemin kompjuterik të tatimeve dhe po ashtu nuk u tregoi tatimorëve por edhe shqiptarëve se përse veshja e zyrtarëve qenka më e rëndësishme se detyrimi ligjor i ruajtjes së të dhënave të deklaratave tatimore? Në asnjë rresht të fjalës 46-minutëshe të Kryeministrit, nuk përmendet ajo që ka ndodhur me sistemin kompjuterik tatimor dhe kjo mbetet ngjar-

ja më e rëndë në fushën e administrimit të tatimeve në këto katër muaj. Kjo është arsyeja se përse mazhoranca e re refuzoi ngritjen e komisionit hetimor për zbardhjen e kësaj ngjarjeje. Ne kemi arsye të besojmë se e gjitha kjo është bërë për të fshirë në mënyrë korruptive borxhet e firmave afër qeverisë”, - deklaroi Mima. Sipas deputetit demokrat, Rama gjen kohë të flasë edhe për detajet e kontrolleve të befasishme, por asnjë moment për të shpjeguar përse 150 specialistë të Drejtorisë së Tatimeve u shkarkuan me një të rënë të lapsit dy ditë më parë dhe vendin e tyre e zunë militantët e PS-së.

20

“vitet e fundit policia dhe organet e rendit po përjetojnë një degradim të paprecedentë”


E martë, 21 janar 2014

5

Politikë

PD mbledh grupin parlamentar për 2014-ën

Basha: Do të vazhdojmë betejën ballore me paligjshmëritë e qeverisë Kreu i PD-së: Opozitë e fortë dhe të pandashme ndaj dyshes Rama-Meta

Pesë minuta seancë plenare

Dule: Të arrijmë atë që nuk realizuam në fund të dhjetorit, statusin e vendit kandidat Kuvendi i Shqipërisë çeli dje seancën e parë plenare për vitin 2014. Edhe pse kjo mbledhje e legjislativit shqiptar ishte thjesht formale dhe zgjati për rreth pesë minuta, seanca u drejtua nga zëvendëskryetari Vangjel Duke, për faktin se kreu i Kuvendit, Ilir Meta, ndodhej për një vizitë zyrtare jashtë Shqipërisë. Në një fjalim të shkurtër, Vangjel Dule uroi që ky sesion parlamentar të thellojë frymën e konstruktivitetit dhe bashkëpunimit me të cilën nisi kjo legjislaturë parlamentare. “Të nderuar kolegë deputetë, më lejoni së pari që t’ju uroj të gjithëve një vit të mbarë dhe të shpreh urimin dhe besimin se ky sesion parlamentar do të thellojë frymën me të cilën nisëm këtë legjislaturë parlamentare: atë të konstruktivitetit dhe të bashkëpunimit, duke e shndërruar atë në një sesion të frytshëm, i cili do të jetë në gjendje nëpërmjet këtij konsensusi dhe sinergjisë së veprimeve të garantojë ato zhvillime politike në vend që do të na garantojnë të gjithëve, shoqërisë, qytetarëve, vendit atë që nuk arritëm dhjetorin e shkuar, marrjen e statusit të vendit kandidat në qer-

Vangjel Dule

shorin e vitit në vazhdim”, - tha z. Dule. Në vijim, zëvendëskryetari i Kuvendit njoftoi për mbledhjen e Konferencës së Kryetarëve dhe miratimin me konsensus të programit të punës së Kuvendit për seancë në periudhën 20 janar-28 shkurt 2014 dhe të kalendarit trejavor të punimeve për periudhën 20 janar-6 shkurt 2014. Gjithashtu, Dule njoftoi së është dakord që ditën e mërkurë, 22 janar 2014, Konferenca e Kryetarëve të mblidhet sërish për të diskutuar kërkesën e ngritjes së komisionit të posaçëm parlamentar për reformën administrative.

“Opozitë të fortë, ballore, të pandashme ndaj dyshes Rama-Meta, të mbështetur në fakte, në argumente, në arsye, në shprehje të interesit publik”. Kështu i ka cilësuar kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, katër muajt e kaluar të opozitarizmit demokrat në Shqipëri, ndërsa premtoi një qëndrim edhe më të ashpër ndaj krerëve të mazhorancës në raport me mbrojtjen e interesit publik. Gjatë mbledhjes së parë për këtë vit të grupit parlamentar të Partisë Demokratike, kreu i PD-së kishte ulur përkrah tij në tryezë aleatët e djathtë, duke theksuar se opozita do të forcojë e konsolidojë tiparet dhe vlerat parlamentare. “Brenda katër muajve, grupi parlamentar i Partisë Demokratike dhe aleatët tanë demonstruan më cilësi të lartë në sallën e Kuvendit dhe në komisionet parlamentare modelin e një opozitë të fortë, ballore, të pandashme ndaj dyshes Rama-Meta, të mbështetur në fakte, në argumente, në arsye, në shprehje të interesit publik dhe vizonit tonë si parti dhe aleancë e vlerave të lirisë; një opozitë propozuese gjithashtu për aq sa ka qenë e përligjur për kohën dhe agjendën e Kuvendit në katër muajt e parë të kësaj legjislature”, - deklaroi Basha. Duke folur për ngjarjet që pozita dhe opozita nuk kane gjetur konsus në sesionin e shkuar parlamentar,

kreu i PD-së theksoi se demokratët do t’i rikthehen ndjekjes së çështjes së “manipulimit” të të dhënave në tatime. “Do të vazhdojmë të çojmë përpara betejat politike dhe ligjore të nisura, që janë disa, por më lejoni të përmend këtu betejën e madhe që kemi nisur për të bërë transparencën e sulmit piratesk dhe banditesk të qeverisë mbi serverin e drejtorisë së përgjithshme të tatimeve, një ngjarje pa precedent, që ngre pikëpyetje dhe dyshime të rënda për qëllimet e këtij akti kriminal, të cilat jemi të vendosur t’i zbardhim për shqiptarët në kuadrin e përpjekjeve dhe synimeve tona për të luftuar korrupsionin dhe

Brenda katër muajve, grupi parlamentar i Partisë Demokratike dhe aleatët tanë demonstruan me cilësi të lartë në sallën e Kuvendit

për të shpëtuar zgjedhjet nga shitblerja monstruoze e votës”, - theksoi kreu i opozitës. Gjatë fjalës së mbajtur pra grupit parlamentar demokrat, Lulzim Basha duke folur për premtimet e pambajtura të qeverisë, tha se shqiptarët po kthejnë besimin tek Partia Demokratike. Në tërësi kreu i PDsë tha se liderët e së majtës vazhdojnë të fshihen pas premtimeve të bëra në fushatën e kaluar pa i mbajtur ato se dhe arritje e qeverisë është vetëm propagandë. “Falë grupit tonë, falë opozitës sonë në Kuvend, asnjë mashtrim i qeverisë nuk mund të kalojë pa u demaskuar, asnjë hile e qeverisë nuk mund të kalojë pa e treguar fytyrën, asnjë tullumbace propagandistike e qeverisë nuk mund të kalojë pa u shfryrë, asnjë ligj nuk mund të dhunohet pa u ndeshur me reagimin e fortë e të argumentuar të opozitës. Çfarë bëjnë kundërshtarët tanë përballë opozitës sonë, duke qenë se nuk përballen dot demokratikisht me ne për temat dhe çështjet korente të debatit? Ose vazhdojnë akoma dhe akoma fushatën e tyre elektorale të gënjeshtrave dhe shpifjeve, ose bëjnë strucin, ose i kënaqen pushtetit si një preje duke u arratisur e duke u mbyllur bashkë me të në papërgjegjshmërinë dhe egoizmin e tyre arbitrar e skandaloz”, - deklaroi kryetari i Partisë Demokratike.

Vend bosh në Gjykatën e Lartë, Presidenca nis procedurat për kandidatët Presidenti Bujar Nishani ka nisur procedurat për plotësimin e një vendi bosh në Gjykatën e Lartë. “Në zbatim të ligjit nr. 151/2013 “Për disa ndryshime dhe shtesa në ligjin nr. 8588, datë 15.3.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Gjykatës së Lartë të Republikës së Shqipërisë”, dhe në vijim të njoftimit nga kryetari i Gjykatës së Lartë mbi një vend vakant që pritet të krijohet, Presidenti i Republikës, SH.T.Z. Bujar Nishani, shpall fillimin e procedurave ligjore për emërimin e një anëtari të ri të Gjykatës së Lartë. Në zbatim të nenit 3 të ligjit të lartpërmendur, Presidenti i Republikës

Gjykata e Lartë

njofton publikisht, në faqen zyrtare të internetit të Presidentit të Republikës, fillimin e procedurave për përzgjedhjen e kandidatëve, duke përcaktuar dokumentacionin e nevojshëm për aplikim dhe afatin, brenda të cilit subjektet e interesuara duhet të paraqesin kërkesat”, - bëhet me dije nga Presidenca. Afati për të paraqitur kërkesat fillon ditën e mërkurë, datë 22 janar 2014 dhe përfundon ditën e mërkurë, datë 5 shkurt 2014. Të interesuarit, të cilët plotësojnë kriteret e parashikuara nga ligji, duhet të dorëzojnë në Institucionin e Presidentit të Republikës dokumentacionin e nevojshëm:


6

E martë 21 janar 2014

Politikë

Raportim në Komisionin e Integrimit

Ambasadori grek: Mbështesim integrimin, kufijtë të mbrohen në mënyrë të ligjshme Sequi: Ky vit do të jetë viti i Mesdheut. Ne jemi të angazhuar që të sigurojmë jo vetëm suksesin e Presidencës, por veçanërisht të Shqipërisë Florenc Drizari Komisioni për Integrimin Evropian zhvilloi dje një seancë dëgjimore me ambasadorin e Greqisë në Shqipëri, Leonidas Rokanas, si përfaqësues i Presidencës së radhës së Bashkimit Evropian. I pranishëm në këtë seancë dëgjimore ishte edhe kreu i prezencës së BE-së në Shqipëri, Ettore Sequi. Ambasadori i Greqisë në Shqipëri mbështeti integrimin e Shqipërisë në BE dhe tha se zgjerimi është një ndër prioritetet kryesore të unionit. Nëse vendet rajonit përmbushin detyrimet e tyre me reformat që ata duhet të ndërmarrin, atëherë dera e BE-së është e hapur për vendet e Ballkanit tha ai. “Shqipëria vjen nga një rrugë e gjatë, ka bërë shumë punë dhe ka pasur shumë suksese. Ju keni dhënë prova që keni kapacitetin për të ecur përpara, duke iu referuar edhe konkluzioneve të Këshillit, zgjedhjet janë zhvilluar të suksesshme, jeni në rrugën e duhur. Dua ta filloj me rritjen e punësimit dhe kohezionin, që është prioritet i presidencës greke në BE, duam rritje ekonomike. Thellimi i integrimit evropian është thellimi i eurozonës, por dhe promovimi i unionit ekonomik. Ne do të ruajmë euron që ka qenë një mekanizëm i rëndësishëm i BE-së. Ky mekanizëm i garantimit të depozitave është për të ruajtur kursimet e qytetarëve. Prioriteti i tretë është siguria, duke përfshirë migracionin dhe mbrojtjen e kufijve, pasi lehtëson lëvizjen e qytetarëve në Evropë, menaxhimin e flukseve të migracionit. Mbrojtja ligjore e

Prioriteti i tretë është siguria, duke përfshirë migracionin dhe mbrojtjen e kufijve, pasi lehtëson lëvizjen e qytetarëve në Evropë, menaxhimin e flukseve të migracionit

Ambasadori grek Leonidas Rokanas dhe ai i BE-së Ettore Sequi dje në Komisionin e Integrimit

kufijve është e rëndësishme. Qëllimi është që të trajtohen dhe të mbrohen kufijtë në mënyrë njerëzore dhe të ligjshme. Do të krijohet strategjia e perspektivës së Adriatikut e BE-së dhe Shqipëria ka Presidencën e kësaj iniciative. 8 vendet anëtare të kësaj iniciative kanë synim që të krijojnë një strategji të BE-së për rajonin Adriatik-Jon për të promovuar zhvillimin në këtë rajon”, - theksoi Leonidas Rokanas. Nga ana e tij, ambasadori i BE-së

në Shqipëri, Ettore Sequi, tha se Presidenca ka një rol të rëndësishëm për të luajtur në prioritetet e BE-së. “Ky vit do të jetë viti i Mesdheut. Ne jemi të angazhuar që të sigurojmë jo vetëm suksesin e Presidencës, por veçanërisht të Shqipërisë. Ne po dalim nga kriza, duam një Evropë që të mos udhëhiqet nga frika, por nga shpresa. Këtë duam edhe për Shqipërinë. Ky është angazhimi i plotë i të gjithë institucioneve evropiane, i të gjitha vendeve anëtare dhe të të gjithë

presidencave”, - deklaroi Sequi. Ndërkaq, kryetarja e Komisionit të Integrimit Evropian, Majlinda Bregu, kërkoi nga deputetët punë konkrete dhe sa më pozitive në procesin e integrimit. Nga ana tjetër, nënkryetari Taulant Balla shprehu dëshirën se gjatë Presidencës greke, Shqipëria të marrë statusin e vendit kandidat, si dhe vendet e tjera të rajonit. Gjithashtu, Komisioni i Integrimit miratoi procesverbalin e

mbledhjes së fundit, kalendarin e punimeve të komisionit për periudhën 20 janar-6 shkurt 2014, si dhe mori në shqyrtim projektligjin “Për ratifikimin e marrëveshjes, ndërmjet Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë dhe qeverisë së Republikës Federale të Gjermanisë për bashkëpunimin në fushën e sigurisë”. Kjo marrëveshje synon forcimin e bashkëpunimit ndërkombëtar në luftën kundër kriminalitetit, veçanërisht kundër krimit të organizuar, krimeve të rënda, terrorizmit, prodhimit dhe trafikimit të narkotikëve, trafikimit të armëve, migracionit ilegal dhe trafikut të paligjshëm të personave. Komisioni miratoi projektligjin në fjalë dhe u shpreh dakord për kalimin e tij në seancë plenare, ndërkohë që kjo nismë pritet të shqyrtohet dhe në komisionet e tjera parlamentare, si në atë të Ligjeve dhe të Sigurisë Kombëtare.

Komisioni për Veprimtarinë Prodhuese Tregtinë dhe Mjedisin

Miratohet moratoriumi për armët tek Prodhuesja, gati për votim në seancë Komisioni për Veprimtarinë Prodhuese Tregtinë dhe Mjedisin miratoi një ditë më parë projektligjin “Për shpalljen e moratoriumit të gjuetisë në Republikën e Shqipërisë”. Drafti i qeverisë u miratua nen për nen dhe në tërësi dhe anëtarët e komisioni u shprehën dakord për kalimin e tij në seancë plenare. Të pranishëm në këtë mbledhje ishin edhe përfaqësues të Ministrisë së Mjedisit, shoqatave të gjuetarëve në vend, si dhe shoqërisë civile. Relatori i kësaj çështjeje, deputeti i PS-së, Besnik Baraj, u shpreh se ky projektligj ka si qëllim vendosjen e kontrollit mbi aktivitetin e gjuetisë turistike e sportive në vend dhe menaxhimin e qëndrueshëm të llojeve të faunës së

Komisioni për Veprimtarinë Prodhuese

egër objekt gjueti dhe jo vetëm. “Sot jemi dëshmitarë të dëmtimeve dramatike, qoftë të florës ashtu edhe të faunës. Natyra është trajtuar në mënyrë kriminale, duke e parë atë vetëm si burim të ardhurash dhe përfitimesh. Mungesa e kontrollit në zonat e largëta e ka bërë gjuetinë mjaft të shfrenuar duke sjellë në varfërim në vazhdimësi të faunës”, - tha Baraj. Gjithashtu, ai propozoi edhe disa ndryshime në projektligj që vinin pas konsultave me grupet e interesit. Përfaqësuesit e shoqatave të gjuetarëve kanë kërkuar implementimin e përvojës evropiane në këtë fushë si edhe shoqërimin e shpalljes së moratoriumit me vulosjen e

armëve të gjahut. Ndërkohë, disa prej tyre nuk e shohin si zgjidhje të problemeve moratoriumin për gjuetinë. Kryetari i Komisionit, Eduard Shalsi, u shpreh se vendimi për ndalimin e gjuetisë është një vendim ekstrem, por nisur nga situata gjykohet se është një vendim i drejtë, duke qenë të gjitha palët e kanë pranuar se kemi të bëjmë me një situatë kaotike, krejtësisht jashtë kontrollit. “Rrezikohet fauna e egër, kemi një mungesë totale të një informacioni të saktë për numrin e gjuetarëve dhe numrit të armëve të licencuara. Pra, gjuetia është pa kriter, nuk dihet kush gjuan apo gjuan kush mundet, ku mundet, vret çfarë t’i dalë përpara”, - theksoi Shalsi.


E martë, 21 janar 2014

7

Kronikë Reagon opozita Akti ndaj kryekomunarit, Basha: Sulm kriminal, të nxirren autorët para ligjit

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, dënon sulmin kriminal ndaj kryetarit të Komunës Qendër në Vlorë, Fredo Berberi. Duke i uruar shërim të shpejtë, Basha e siguron z. Berberi dhe familjen e tij se Partia Demokratike u gjendet pranë në këtë ditë të vështirë. Ai kërkon zbardhjen e

ngjarjes dhe nxjerrjen e autorëve para ligjit. Kreu i PD-së, Basha, shpreh revoltën e tij ndaj këtij akti të shëmtuar që, sipas tij, është një shprehje e pasigurisë publike në vend, e revanshit të krimit dhe, për fat të keq, në këtë klimë frike, më të rrezikuarit janë zyrtarët dhe të zgjedhurit e Partisë Demokratike.

Lulzim Basha

Partia Demokratike ka reaguar lidhur me sulmin me tritol në qytetin e Vlorës si dhe për aksidentit e ndodhur te Rruga e Elbasanit ku mbeti i vdekur një kalimtar. Në një njoftim për media PD shprehet se Shqipërinë e ka marrë në dorë krimi në kohën që ministri i Brendshëm bën paradën e sukseseve imagjinare.

Eksploziv

Atentat i telekomanduar kryekomunarit të Vlorës Dëshmitari: Në fytyrë nuk i dukeshin plagë, ai mundohej të lëvizte dhe makina pas shpërthimit u përplas Policia: Lënda eksplozive e vendosur në pjesën e pasme të automjetit, dyshime se ngjarja e lidhur me detyrën Anxhela Tato Atentat me eksploziv kryekomunarit të Vlorës, i cili ka mbetur i plagosur dhe është transportuar në Spitalin Ushtarak. Bluzat e bardha bëjnë me dije se gjendja shëndetësore e Fredo Berberit është stabël dhe jashtë rrezikut për jetën. Kryekomunari i është nënshtruar një operacioni kirurgjikal në zonën e shpinës, ku ka pësuar më shumë dëmtime nga shpërthimi. Ndërsa politikanë kanë vizituar gjatë gjithë natës kryekomunarin, duke i qëndruar pranë familjes së tij në një situatë të rëndë. Nga ana tjetër i është bërë thirrje policisë që të zbardhë sa më shpejt këtë ngjarje. Ishte ora 14:10 e drekës kur automjeti me të cilin po udhëtonte Berberi ka shpërthyer. Dëshmitarë të kësaj ngjarjeje kanë qenë kalimtarë, të cilët kanë rrëfyer se kryekomunari kishte plagë në fytyrë dhe dukej shumë i tronditur. Teksa tentonte të dilte nga automjeti i kanë ardhur në ndihmë banorë të zonës, të cilët kanë njoftuar menjëherë edhe policinë. Ndërsa Berberi është transportuar me urgjencë për në spital, blutë kanë këqyrur vendin e ngjarjes, duke mbledhur prova për të identifikuar autorët. Dyshohet se eksplozivi ka qenë i telekomanduar, i ngjashëm me krimin kundër të ndjerit Skerdilajd Konomi. Ende nuk specifikohet sasia e lëndës plasëse, ndërsa dyshimet e bluve janë se kjo ngjarje mund të lidhet ne detyrën e Fredo Berberit. Ngjarja “Është dëmtuar në pjesën e pasme të muskulit kryesor. Kirurgët janë në sallën e operacionit dhe po punojnë për stabilizimin e gjendjes. Gjendja e tij e përgjithshme është e mirë”, - u shpreh drejtori i spitalit. Si pasojë e shpërthimit të fuqishëm, në automjetin tip fuoristradë “Mercedes-Benz ML”, janë dëmtuar edhe dy makina të tjera, që ndodheshin aty pranë në momentin e ngjarjes. Fuqia e shpërthimit ka qenë e madhe sa ka postuar disa metra automjetin në ecje të kryeko-

Berisha: Sulmi ndaj kryekomunarit, akt i rëndë terrorist Ish-kryeministri Sali Berisha në një postim në “Facebook” ka reaguar lidhur me sulmin me eksploziv që ju bë kryetarit të Komunës Qendër në Vlorë. Ai e cilëson sulmin një akt të rëndë terrorist. “Akt i rëndë terrorist kundër kryetarit të Komunës Qendër Vlorë, Fredi Berberi. Të dashur miq, sot në rrugën kryesore të Vlorës u krye një akt terrorist me tritol i stampës politike kundër kryetarit të Komunës Qendër Vlorë, Fredi Berberi. Ata që nuk e mundën dot me vota kryetarin e nderuar Fredi Berberi aplikuan politikën e granatave, tritolit, burgosjeve, bastisjeve të kryetarit të tyre, neobllokmenit Edi Rama kundër opozitës”.

Makina e kryekomunarit pas shpërthimit

Astrit Patozi: Tahiri po bën show, në vend që të vendosë rendin Grupi i deputetëve të Partisë Demokratike për Qarkun Vlorë ka vizituar dje në ambientet e Spitalit Ushtarak kreun e Komunës Qendër. Patozi tha se krimi i organizuar dhe krimi i rrugës po bëjnë kërdinë mbi përfaqësuesit e opozitës dhe mbi çdo qytetar shqiptar. Deputeti demokrat Astrit Patozi nga Spitali munarit, duke dëmtuar dhe dy automjete të tjera. Ekspertë të policisë së Vlorës mbërritën në vendngjarje dhe po punohet për të zbardhur autorët e vendosjes së lëndës eksplozive në makinën e kreut të Komunës Qendër. Nga hetimet paraprake dyshohet se shpërthimi ka ndodhur me eksploziv të telekomanduar, por ende nuk dihet sasia e vendosur. Po kështu rreth ngjarjes nuk ka ende asnjë autor të dyshuar. Policia ka ngritur postblloqe në kërkim të autorëve të kësaj ngjarjeje. Ngjar-

Ushtarak ku kryekomunari Berberi i është nënshtruar një ndërhyrjeje kirurgjikale, ka dhënë një deklaratë për mediat. Në prononcimin e tij, Patozi theksoi se PD e dënon ashpër këtë ngjarje ndërsa akuzoi ministrin Tahiri se bën showman-in në vend të vendosë rendin dhe qetësinë në vend.

Ngjarja me kryekomunarin, e ngjashme me atë gjykatësit vlonjat Skerdilajd Konomi

ja me kryekomunarin është e ngjashme me atë gjykatësit vlonjat Skerdilajd Konomi, që humbi jetën gjatë një shpërthimi me eksploziv të telekomanduar automjetin e tij. Ndërkohë, në pyetje janë marrë të gjithë kalimtarët që kanë parë ngjarjen dhe pritet të pyeten familjarë të kryekomunarit nëse kanë qenë në dijeni të ndonjë konflikti ose problemi. Policia gjatë gjithë natës ka ushtruar kontrolle në qytetin e Vlorës. Një prej dëshmitarëve të ngjarjes tregon se pas shpërthimit, makina është përplasur me mjetet që ishin të parkuara në anë të rrugës. “Në fytyrë nuk i dukeshin plagë, ai mundohej të lëvizte, më pas erdhi autoambulanca. Kanë bërë të mundur nxjerrjen nga makina, e cila pas shpërthimit u përplas. Ai mundohej i shokuar të lëvizte. Jam i rrëqethur, po më dridhet mishi. Ngjarja shkaktoi panik, ishte një zhurmë shumë e madhe”, - u shpreh dëshmitari.

Horror në kryeqytet, kamioni masakroi për vdekje kalimtarin Një aksident i rëndë rrugor ka tronditur kalimtarët paraditen e djeshme në zonën e Rrugës së Elbasanit. Një kamion ka përplasur për vdekje një shtetas me inicialet Gj. K., duke e lënë të masakruar në mes të rrugës në sy të të gjithë kalimtarëve, të cilët kanë mbetur të tronditur nga skena e rëndë. Kamioni ka goditur të riun, i cili nga përplasja e fortë ka pësuar trauma në pjesën e stomakut, duke iu shkaktuar një e çarë. Menjëherë dëshmitarë okularë kanë njoftuar forcat e policisë, të cilët kanë mbërritur në vendngjarje duke transportuar me urgjencë për në spital viktimën. Ka qenë e pamundur ndërhyrja e mjekëve, pasi i riu kishte humbur jetën në vend nga goditja e fuqishme e marrë nga kamioni, i cili e ka hedhur disa metra tutje kalimtarin. Nga ana e bluve është shoqëruar menjëherë në polici drejtuesi i kamionit me targë TR 4690 P. Blutë kanë marrë në pyetje edhe dëshmitarët okularë, ndërsa bëhet me dije se shkak i aksidentit mund të ketë qenë mosrespektimi i rregullave të qarkullimit rrugor nga ana e drejtuesit. Viktima është dërguar në morgun e spitalit, ku do t’i nënshtrohet ekspertizës mjekoligjore, e cila do të ndihmojë blutë në zbardhjen e plotë të ngjarjes. Numri i lartë i aksidenteve rrugore vijon të jetë një problem shqetësues për blutë. Pavarësisht nga shtimi i patrullave rrugore në segmentet më problematike, nga ana e drejtuesve nuk respektohen rregullat dhe në pjesën më të madhe të rasteve lëvizin me një shpejtësi tej normave.

Trupi i pajetë i viktimës


8

E martë, 21 janar 2014

Kronikë

Reagimi i ministrit të Drejtësisë

Naço: Abuzime në dhënien e lejeve shpërblyese dhe të veçanta, u dhanë pa kriter Drejtori Zoto: Shqetësim dhe problematikë, rritja e mbipopullimit të burgje, duhet ndërhyrë Komiteti do të jetë rritja e ndërmjetësimit me institucionet e prokurorisë dhe gjykatave për shtimin e numrit të masave alternative të dënimeve, për personat që kryejnë kundërvajtje penale, apo vepra penale të konsideruara me më pak rrezikshmëri shoqërore”. Po ashtu, sipas ministrit, do të konsolidohet rritja e bashkëpunimit ndërinstitucional me Policinë e Shtetit, për sa i përket koordinimit të punës, shkëmbimit të informacionit dhe mbikëqyrjes së shtetasve të privuar nga liria, të cilët përfitojnë leje shpërblyese apo te veçanta. Një tjetër objektiv i Ministrisë së Drejtësisë është edhe mundësia e zgjerimit të sistemit të mbikëqyrjes elektronike, me synimin e shtrirjes në të gjithë vendin. Për personat, të cilëve u është aplikuar një masë alternative ndaj dënimit me burgim, mbikëqyrja elektronike synon të jetë një zgjidhje, në të njëjtën kohë dhe një mekanizëm, që synon të garantojë zbatimin korrekt të vendimeve gjyqësore.

Sonja Caka Ministri i Drejtësisë, z. Nasip Naço, ka lëshuar akuza të rënda ndaj drejtuesve të mëparshëm të sistemit të burgjeve, lidhur me akordimin e lejeve shpërblyese apo të veçanta në mënyrë abuzive. Sipas tij lejet janë dhënë pa kriter dhe prej tyre kanë përfituar të dënuar që nuk e meritonin. Ministri u është referuar vetëm lejeve të dhëna në 9-mujorin e parë, nga muaji janar deri në shtator të vitit 2013, ku, sipas tij, numërohen 1300 leje shpërblyese dhe 1200 të veçanta, të dhëna në mënyrë abuzive. “Në një periudhë 6-mujore, janar-korrik 2013, janë dhënë rreth 1300 leje shpërblyese dhe rreth 250 leje të veçanta, ku vetëm për muajin maj janë dhënë rreth 350 leje, si dhe sende të ndaluara, rreth 1000 celularë, që janë tregues i qartë i një sistemi të kalbur. Ne jemi të vendosur që në çdo rast të respektojmë të drejtat dhe liritë e personave që vuajnë dënimin në këto institucione, por jemi po kaq të vendosur që të luftojmë në çdo rast korrupsionin qoftë politik, apo edhe elektoral”, u shpreh ministri gjatë analizës vjetore të Drejtorisë së Përgjithshme të Burgjeve. Më pas, ministri renditi të mirat që sjell zbatimi i dënimeve alternative dhe roli i Shërbimit të Provës dhe Mbikëqyrjes Elektronike, duke u shprehur se do të ndihmonte në zgjidhjen e problemit të mbipopullimit dhe do të ndihmonte në riintegrimin e personave të dënuar. Ndryshimi i ligjit “Për trajtimin e personave të dënuar me burgim dhe të paraburgosurve”, nxitja e punës së të dënuarve, dhënia me rigorozitet e masave disiplinore, trajnimi i stafit policor janë disa nga mjetet më efikase që janë përdorur muajt e fundit në DPB.

Analiza vjetore e Drejtorisë së Përgjithshme të Burgjeve

Risia Ministria e Drejtësisë në bashkëpunim me Drejtorinë e Përgjithshme të Burgjeve dhe Shërbimin e Provës kanë parashikuar të ngrenë një Komitet për Politikat Penale. “Nxitja e punës te personat që vuajnë dënimin, si një koncept jo ndëshkues, por motivues, si dhe përmirësimi i rregullave të shpërblimit të punës së kryer prej tyre, do të jetë ndër angazhimet tona, mes iniciativave nënligjore, për 6-mujorin e parë të vitit 2014. Për realizimin e nismave ligjore, si dhe masave zbatuese në funksion të tyre, duhet një bashkërendim i punës me Shërbimin e Provës, me fokus ngritjen e një Komiteti për Politikat Penale”, - bëri me dije ministri Naço, duke shtuar se “objekt i punës së këtij

“Për realizimin e nismave ligjore, si dhe masave zbatuese në funksion të tyre, duhet një bashkërendim i... ...punës me Shërbimin e Provës, me fokus ngritjen e një Komiteti për Politikat Penale”, u shpreh Naço

Problematika Mbipopullimi i burgjeve vazhdon të mbetet një problematikë e prekshme në sistemin e burgjeve dhe për këtë arsye është kërkuar shpesh që të zbatohen dënimet alternative apo Mbikëqyrja Elektronike. Sipas statistikave të servirura nga drejtori Artur Zoto, për periudhën janar-dhjetor 2013, janë trajtuar mesatarisht 5400 të dënuar/paraburgosur në të gjitha IEVP-të, kundrejt 4850 gjatë vitit 2012. “Krahasuar me vitin 2012, gjatë vitit 2013 janë trajtuar 11.3% më shumë. Sipas të dhënave statistikore, mbipopullimi për vitin 2013, ka qenë në shifrën e 935 personave ose 20.6%, mbi kapacitetin aktual të institucioneve të ekzekutimeve të vendimeve penale, të cilat në total kanë kapacitet për 4537 të burgosur”, - u shpreh drejtori i Përgjith-

shëm i Burgjeve. “Vazhdon të ngelet problem mbipopullimi i lartë i të dënuarve dhe të paraburgosurve në disa IEVP. Ky fenomen detyrimisht sjell pasoja në drejtim të reduktimit të kohës së ajrimit, kohës së takimit me të afërmit, të trajtimit individual të të dënuarve apo paraburgosurve nga ana e punonjësve të kujdesit social dhe ligjor. Mbipopullimi sjell pasoja edhe në drejtim të transferimit të dënuarve nga paraburgimet dhe komisariatet në institucione më pak të mbipopulluara, larg vendbanimit të familjarëve të tyre. Aktualisht, mbipopullimi është në shifra që s’ka njohur ndonjëherë dhe historia e vet institucionit”, - u shpreh z. Zoto. Reagimi Përfaqësuesi i Delegacionit të BE-së, z. Clive Rumbold, në fjalën e tij u shpreh se sistemit penitenci-

1300

leje shpërblyese dhe 1200 të veçanta rezultojnë të dhëna në mënyrë abuzive, nga muaji janar deri në shtator të vitit 2013

ar në Shqipëria i janë akorduar 60 milionë euro, nga të cilat 40 milionë për infrastrukturën në burgje dhe 20 milionë për trajnimin e stafit dhe mbështetjen teknike. “Megjithatë, këto nuk kanë mundur të çojnë në një përmirësim të situatës, pasi për këtë duhet të kontribuojnë edhe aktorët e tjerë institucionalë. Duhet të luftohet korrupsioni nga brenda sistemit penitenciar dhe të vendoset ligji, pasi ky është edhe misioni i drejtësisë. Ne do të inkurajonim përdorimin e Shërbimit të Provës, që mund të jepte një ndihmë në përmirësimin e situatës së mbipopullimit në burgje”, - tha Rumbold.

Elbasan

Vrasja e dyfishtë, Blerim Eshja dënohet me burg përjetë Vrasja e dy dasmorëve në një ceremoni mortore në një fshat të Elbasanit u ka kushtuar një burgim përjetë dhe 25 vite burg vëllezërve Edmond dhe Blerim Eshja. Ky ka qenë verdikti përfundimtar i trupës gjyqësore në Gjykatën e Elbasanit për dy të pandehurit Eshja, të akuzuar për veprën penale “Vrasje në rrethana të tjera cilësuese” në

bashkëpunim. Kërkesa e akuzës ka ardhur, pasi përfaqësuesi i akuzës foli për dinamikën e ngjarjes dhe renditi provat që dispononte, të cilat provonin fajësinë e të pandehurve. Sipas vendimit, nga të gjitha veprimet hetimore, provohet plotësisht fakti kriminal se i pandehuri Edmond Eshja, në bashkëpunim me vëllain e tij, të pandehurin Bler-

im Eshja, ka konsumuar veprat penale të “Vrasjes në rrethana të tjera cilësuese” kundër dy ose më shumë personave, me viktima shtetasit Pëllumb Belegu, Maringlen Dushku dhe i plagosur rëndë i dëmtuari Mondi Dushku (“Vrasje në tentativë” për Mondi Dushkun), krim ky i parashikuar nga nenet 79 pika “dh” dhe neni

Foto ilustruese

25 i Kodit Penal. Sipas organit të akuzës, provohet plotësisht fajësia e të pandehurve Edmond Eshja dhe Blerim Eshja për veprën penale të “Vrasjes në rrethana të tjera cilësuese” kundër dy ose më shumë personave me viktima shtetasit Pëllumb Belegu, Maringlen Dushku, dhe plagosur rëndë i dëmtuari Mondi Dushku.


E martë, 21 janar 2014

9

Kronikë Analiza e Policisë

Ulja e zbulueshmërisë, shkak, mosha mesatare e lartë dhe arsimimi

Kritika dhe problematika janë theksuar në analizën vjetore të Policisë së Shtetit nga ana e kreut të bluve dhe e vetë ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri. Në fjalën e tij, Artan Didi ka theksuar se mosha mesatare e policisë arrin në 44 vjeç dhe pjesa më e madhe e efektivëve nuk kanë shkollim përkatës, çka ka ndikuar automatikisht në uljen e zbulueshmërisë së kriminalitetit. Për sa i përket krimit kundër jetës, vetëm për vitin 2013 numërohen 489 vepra penale, pra me një rënie në 85,5% nga 92% që ka qenë në vitin 2012. “Vrasjet me dashje vazhdojnë të ruajnë një tendencë me pak luhatje dhe pak a shumë të njëjtë gjatë viteve të fundit, duke pasqyruar një rënie prej 18 vrasje më pak në krahasim me 2012.

Janë evidentuar 107 dhe zbuluar 86 raste ose 80,4% e tyre. Një nga faktorët që ndikon drejtpërdrejti në uljen e kriminalitetit në përgjithësi dhe të krimit të vrasjes në veçanti, është rifillimi i krimeve të vjetra të pa zbuluara ku është bërë e mundur zbulimi në 12 vrasje të vjetra”, - pjesë e analizës. I pranishëm në analizën e Policisë së Shtetit ka qenë edhe ministri i Brendshëm, i cili ka paraqitur një përmbledhje të problematikave të policisë dhe angazhimet për të sjellë ndryshimin. “Policia e Shtetit duhet të dalë nga modeli i analizave klishe. Ne e gjetëm Policinë e Shtetit në gjendjen më të keqe dhe që drejtohej nga militantë dhe të paaftë. Burimet njerëzore të kësaj strukture janë shumë larg nga standardet. Arsimimi është i man-

Analiza e Policisë

gët dhe shumë pak janë me shkollë të lartë”, - tha Tahiri. Kreu i rendit theksoi se aktualisht në Shqipëri ka më pak punonjës policie për çdo banor se çdo vend i rajonit. “Policia e Shtetit ishte e shfrytëzuar dhe e nënpaguar dhe ne kemi trashëguar rrënimin e vlerave në Policinë e Shtetit”, - tha Tahiri.

Kryeprokurori Kreu i organit të akuzës tha se në 2013-ën u përballën me një situatë të vështirë kriminale. “Kriminaliteti ka njohur sofistikime të reja dhe kanë vendosur Policinë e Prokurorinë për ballë sfidave”, - tha Llalla, duke shprehur edhe një konstatim se komunikimi në kohë reale ekziston në strukturat më të larta drejtuese të dy institucioneve tona, por zbehet në nivelet e tjera. “Puna e Policisë dhe e Prokurorisë janë të ndërvarura nga njëra-tjetra dhe themeli ynë është pikërisht informacioni për ngjarjet kriminale, të cilat përcaktojnë edhe rrjedhën e mëtejshme të hetimit. Ajo që konstatohet është se komunikimi në kohë reale ekziston në strukturat më të larta drejtuese të dy institucioneve tona, por zbehet në nivelet e tjera, kur logjika institucionale e kërkon që të ndodh e anasjella”.

Atentati ndaj Hasan Tales

Gjin Nika mohon akuzën: Nuk e vrara unë tim kushëri Para oficerëve të Policisë Gjyqësore i arrestuari ka cilësuar si sajesë akuzën që e shpall fajtor për vrasjen e Qerim Markut I arrestuari rrëfen konfliktet e kushëririt të tij për galerinë e minierës në Bulqizë nuk jam vrasës, nuk i kam bërë keq askujt. Më arrestuan dhe më sollën këtu, pasi Gjykata e Apelit më ka dënuar pa të drejtë si autorin e vrasjes së Qerim Markut. Nuk e kam vrarë unë dhe çdo gjë është sajim dhe mashtrim që thuhet kundër meje”, - pjesë nga dëshmia e 42-vjeçarit para oficerëve të policisë.

Anxhela Tato Gjin Nika mohon autorësinë e vrasje së biznesmenit të kromit, të cilin e ka kushëri. Para oficerëve të Policisë Gjyqësore i prangosuri ka pohuar konfliktet për çështjen e minierës, por ka kundërshtuar gjatë gjithë kohës dy akuzat për vrasjen e Qerim Markut dhe Hasan Tales. “Unë nuk mund të vrisja kushëririn tim, sido që të degradonte situata. Ne jemi njerëz besimtarë dhe këto akuza janë shpifje. Unë nuk e kam vrarë Qerim Markun dhe as që nuk kam pasur lidhje me të. Më ka dënuar Gjykata për një krim që nuk e kam bërë dhe kjo ishte arsyeja pse unë fshihesha”, - ka rrëfyer para bluve. Ndërkohë, në njoftimin për shtyp ngrihen akuza për të arrestuarin, duke e përfshirë në disa ngjarje kriminale, të cilat janë ende duke u vërtetuar. “Më datë 20.1.2014 nga komisariati i policisë nr. 4 Tiranë, u arrit kapja e të kërkuarit Gjin Ali Nika, 34 vjeç, lindur në Peshkopi dhe banues në fshatin Ferraj, Tiranë. Në ngarkim të tij, Gjykata e Apelit Tiranë e ka dënuar në mungesë si autor për vrasjen e shtetasit Qerim Marku, ngjarje kjo e ndodhur në Dibër. I kërkuari u kap në fshatin Ferraj, Tiranë. Ai dyshohet si autor i disa ngjarjeve të rënda të ndodhura në Tiranë. Aktualisht, nga strukturat e policisë po punojnë për dokumentimin ligjor të aktivitetit të tij kriminal”. Rrëfimi “Unë nuk jam autori i vrasjes së Hasan Tales, të cilin e kam kushëri. Ai është njeriu im, edhe nëse do të kisha

Vendi ku u vra Hasan Talja

“Kushëriri im i ndjerë Hasan Talja kishte biznese në Bulqizë dhe ka pasur disa herë përplasje për kromin”

pasur konflikte aq të rënda, sa ç’thuhet, unë nuk mund të vrisja kushëririn tim dhe unë nuk jam kriminel. Akuza është e pavërtetë dhe një gënjeshtër. Unë nuk kam vrarë asnjë person. Gjykata më ka dënuar për një krim që unë nuk e kam bërë dhe nuk kam asnjë lloj lidhjeje me Qerim Markun. Në Bulqizë ka shumë konflikte dhe përleshje për çështjen e minierës së kromit dhe galerive, pasi ka shumë grupe që pretendojnë të punojnë, ta shfrytëzojnë dhe të nxjerrin krom. Kushëriri im i ndjerë Hasan Talja kishte biznese në Bulqizë dhe ka pasur disa herë përplasje për kromin. Ai është konfliktuar shumë kohë më përpara edhe me mua, por kjo nuk më bën mua autor të këtij krimi të rëndë. Unë

“Akuza është e pavërtetë dhe një gënjeshtër. Unë nuk kam vrarë asnjë person. Gjykata më ka dënuar për një krim që unë nuk e kam bërë dhe nuk kam asnjë lloj lidhjeje me Qerim Markun”

Vrasja Burime nga ana e policisë pohojnë se Nika është një ndër personat e dyshuar si i përfshirë në vrasjen e Hasan Tales. Ndonëse ende nuk ka prova të qarta që të vërtetojnë këtë akuzë, e cila është duke u verifikuar. Ndërkohë, Talja u ekzekutua mbrëmjen e së premtes para portës së shtëpisë së tij, në prani të djalit të vogël. Një vrasës me pagesë qëlloi 5 herë në drejtim të Tales, duke i marrë jetën. Hetimet po zhvillohen në dy pista, që janë larje hesapesh si dhe çështja fetare. Siç bëhet me dije, biznesmeni ka pasur konflikte të herëpashershme për çështjen e një galerie miniere në Bulqizë. Gjithashtu, ai ka qenë kreu i një sekti islamik, ku predikonte kundër luftës së xhihadit, duke ofenduar sekte të tjera fetare. Mësohet se në ngarkim të Nikës ishte lëshuar një urdhër arresti pas vendimit të dënimit të Gjykatës së Apelit. Gjin Nika është dënuar për vrasjen e Qerim Markut, ngjarje e ndodhur në 2 shtator të vitit 2013 në Bulqizë. Qerim Marku u ekzekutua me një plumb në kokë teksa ishte duke ecur në rrugë dhe aksidentalisht mbeti i plagosur një këmbësor. Dyshimet e bluve e lidhën këtë ngjarje me larje hesapesh për kromin.


10

E martë, 21 janar 2014

Ekonomi

Ministria e Financave

Shkëlqim Cani kërkon falje për mungesën e transparencës, por nuk lëviz taksën progresive Ministri i Financave: U nxituam që miratuam paketën fiskale pa “u shtruar këmbëkryq” me biznesin, në qershor do ta rishikojmë përsëri “Borxhet e shtetit janë shumë të mëdha, por kaq para kemi...” Ervin Kaduku Ministri i Financave, Shkëlqim Cani, i ka kërkuar dje falje biznesit për faktin që qeveria “Rama” dhe dikasteri që ai drejton e përfunduan miratimin e paktës fiskale në një kohë të shkurtër, duke u shpjeguar se “financat ishin në vështirësi, nuk kishim kohë për konsultime. Borxhi i lartë na detyroi të miratojmë me shpejtësi paketën fiskale”. Ai shtoi se paketa fiskale e miratuar në dhjetor 2013 do të rishikohet pas 6 muajsh, por nuk do të pranohet ndryshim në taksimin progresiv, që tashmë është vendosur. “Miratimi i shpejtë i paketës fiskale për shkak të borxhit të lartë. Negociuam me BB-në dhe FMN-në për paketën fiskale. U diskutuan 28 variante për paketën fiskale, koha ishte e shkurtër”, - deklaroi ministri i Financave. Cani i bëri këto deklarata gjatë një takimi me sipërmarrës të huaj në vendin tonë. Forumi ekonomik u mbajt në hotel “Sheraton” dhe ishte organizuar Shoqata e Investitorëve të Huaj në Shqipëri (FIAA) me temë “Financa dhe sfidat në të ardhmen e afërt”.  “Kemi bërë ca përmirësime, por kemi rritur sigurisht disa taksa. Por nuk do të vonojmë me rimbursimin e TVSH-së për biznesin. Kemi dëshirë t’ju ndihmojmë, por taksat duhen paguar”, - tha ministri Cani. Më tej, ministri i Financave Shkëlqim Cani është ndalur te disa problematika që hasin sipërmarrësit, e kryesisht tek evazioni fiskal. Forumi Ekonomik kishte si qëllim të diskutonte mbi

problemet kryesore dhe sfidat, me të cilat biznesi i huaj në Shqipëri përballet dhe për të dhënë një mesazh bashkëpunimi dhe mbështetjeje për përmirësimin e klimës së biznesit në vend. Në aktivitet morën pjesë përfaqësues të komunitetit të biznesit të huaj në vend, si dhe institucionet kryesore të ekonomisë.

Ka qenë Shoqata e Investitorëve të Huaj që ka dërguar pak kohë më parë në adresë të qeverisë shqiptare... ...një letër, ku ankohej, madje edhe akuzonte qeverinë se ata ishin lënë jashtë vëmendjes së Ekzekutivit Kritikat Ka qenë Shoqata e Investitorëve të Huaj që ka dërguar pak kohë më parë në adresë të qeverisë shqiptare një letër, ku ankohej, madje edhe akuzonte qeverinë se ata ishin lënë jashtë vëmendjes së Ekzekutivit. Shkëlqim Cani është detyruar ta argumentojë veprimin qeveritare me atë se qeveria nuk kishte më kohë dispozicion dhe ka

theksuar se për të riparuar këtë gabim, në qershor do të hartohet një paketë e re fiskale për vitin e ardhshëm. Ministri i Financave ftoi sipërmarrësit e huaj të sjellin çdo propozim që cenon aktivitetin e tyre dhe që duan ta përfshijnë në kuadrin e ri fiskal, por e konsideroi të mbyllur çështjen e taksës progresive. “Na falni për çfarë kemi bërë me paketën fiskale, nuk kishim kohë t’ju takonim por kjo është jeta. As vetë nuk e dinim që do të përballeshim me këtë realitet ku borxhi të ishte 10% më shumë. Për këtë do hartojmë një paketë të re fiskale. Paketa duhet të jetë gati në qershor për vitin 2015. Të dyja palët duhet ta bëjmë këtë gjë shpejt, pa humbur kohë. Jemi të hapur për konsultime. Hartoni gjithçka që mendoni se është e mirë për ju. Ju lutem bëjeni këtë gjë pasi kemi shumë gjëra për të bërë. Paketa e re fiskale duhet parë si një e tërë. Do të shqyrtojmë çdo propozim, do të gjejmë një balancë dhe do të ecim përpara”, - tha Cani. Variantet “Ishin më shumë se 28 versione modifikimesh të paketës fiskale. Kështu që ishim me vonesë, t’i bie shkurt dhe ju kërkoj ndjesë se nuk mund të takoheshim dhe të flisnim lidhur me to. Por çështja është se çfarë do të ndodhë në të ardhmen. Ne mendojmë se paketa fiskale do të jetë gati nga mesi i vitit, nga fundi i muajit qershor, të gjithë ne, ju dhe ne duhet të përgatisnim këtë paketë fiskale, duhet të jemi bërë gati për 2015, që nga mesi i këtij viti jo në 2015-ën. Harrojeni buxhetin, unë e di që fundi i tetorit është

Biznes (foto ilustruese)

afati i fundit për buxhetin, por harrojeni atë. Ne jemi të hapur për sugjerimet tuaja. Ne e dimë që është një vendim që duhet ta marrë qeveria, por kjo s’do të thotë që s’mund ta marrim këtë vendim bashkë. Është një nga objektivat tona si Ministri e Financës dhe si qeveri: Ne do të harxhojmë 300 ditë për ta rishikuar paketën e ligjeve, rregulloreve dhe gjithçka tjetër, gjithçka që u përket autoriteteve fiskale. Ne do të bëjmë më të mirën, por kemi një limit kapacitetesh dhe nuk e kam fjalën këtu për limitet teknike apo për aspektin cilësor, por po flas edhe nga ana sasiore. Nuk mund ta bëjmë këtë vetëm, prandaj gjithë komuniteti i biznesit duhet të riorganizohet dhe ta marrë seriozisht objektiv”, - u shpreh ministri Shkëlqim Cani. Mungesat e rimbursimeve

Mospagesat e TVSH-së u ngritën si një tjetër problematikë nga investitorët e huaj. Ministri i Financave iu përgjigj këtij shqetësimi se, megjithëse vonesat e pagesave kapin një vlerë shumë më të lartë se 35 miliardë lekë, do të

28

versione modifikimesh ka pësuar paketa fiskale e qeverisë

nisë gradualisht shlyerja, por qeveria nuk ka para sa duhet. “Shuma e identifikuar deri më tani për vonesat e pagesave, ku nga njëra anë është TVSHja dhe fitimi i parapaguar dhe nga ana tjetër faturat e papaguara për punët

Banka Botërore: Shlyerja e detyrimeve të shtetit ndaj privatit mbështet rritjen ekonomike Investimet e Huaja Direkte kanë qenë modeste deri në 2007-ën, por gjatë viteve të fundit janë rritur në rreth 6% të PBB-së, të nxitura edhe nga investimet në industrinë nxjerrëse (naftë dhe miniera) dhe rikapitalizimi i sektorit bankar Intervistë e menaxheres së Zyrës së Bankës Botërore në Shqipëri, znj. Tahseen Sayed, dhënë revistës “Monitor” Cili është parashikimi juaj për

ecurinë e ekonomisë shqiptare gjatë vitit 2014? Banka Botërore parashikon që rritja reale e PBB-së për vitin 2014 të jetë 2%, pak më e lartë se në 2013ën (1.3%). Shlyerja e planifikuar e detyrimeve të prapambetura publike gjatë vitit 2014 do të mbështesë rritjen ekonomike përmes përmirësimit të likuiditetit për sektorin privat. Ku duhet të tregohet e ku-

Tahseen Sayed

jdesshme qeveria? Cilët do të jenë sektorët që do të “vuajnë” më shumë dhe cilët mund të ndiejnë njëfarë frymëmarrje? Industritë nxjerrëse, bujqësia dhe shërbimet do të vazhdojnë të mbështesin rritjen në periudhën afatmesme, por në kushtet e konsumit dhe investimeve private të ulëta në Shqipëri dhe rimëkëmbjes graduale në Eurozonë, rritja ekonomike për periudhën afat-

shkurtër, ka të ngjarë të mbetet modeste, në nivelin 2-3%. Si e parashikoni klimën e biznesit vendas, nisur edhe nga masat e reja të paketës fiskale, si dhe ecurinë e investimeve të huaja? Niveli i borxhit publik i Shqipërisë arriti në rreth 71% të PBB-së në 2013ën. Me paketën fiskale të 2014-ës, e cila përfshin rregullime të normës së tatimit të të ardhurave për korpora-


E martë, 21 janar 2014

11

Ekonomi

Forumi ekonomik

Gjiknuri: Do të ndryshojmë çmimin e energjisë elektrike “Nuk na është paraqitur asnjë projekt hidrocentrali nga ana e qeverisë së Maqedonisë. Do të kërkojmë respektimin e marrëveshjeve ndërkombëtare në rastin e lumit Radika” Ervin Kaduku

dhe shërbimet që komuniteti i biznesit ka kryer është 35 miliard lekë. Por në të vërtetë kjo shumë është shumë më e madhe, por ne nuk kemi mjaftueshëm para. FMN dhe BB na kanë dhënë një kredi por na kanë kërkuar të bëjmë edhe shlyerje. Është një vlerë shumë e madhe që humbet nga evazioni, por ne do të përpiqemi të paguajmë vonesat dhe të mos krijojmë të reja. Dhe kjo do të thotë se do të luftojmë evazionin fiskal”, - shtoi ministri. Forumi ekonomik i Shoqatës së Investitorëve të Huaj në Shqipëri trajtoi problematikat më kryesore të këtyre sipërmarrjeve, ndër të cilat evazioni fiskal u ngrit si shqetësim masiv. Sipas të dhënave të Ministrisë së Financave, vetëm për shkak të evazionit fiskal buxheti i shtetit humbet rreth 20 miliardë lekë të ardhura në vit.

tat, normës së tatimit për të ardhurat personale, si dhe përjashtime nga TVSH-ja, qeveria synon të reduktojë nivelin e borxhit në përqindje të PBB-së në 2015-ën dhe ta ulë atë në rreth 60% në periudhën afatmesme. Investimet e Huaja Direkte (IHD) kanë qenë modeste, me rreth 3% të PBB-së deri në 2007-ën, por gjatë viteve të fundit janë rritur në rreth 6% të PBBsë, të nxitura edhe nga investimet në industrinë nxjerrëse (naftë dhe miniera) dhe rikapitalizimi i sektorit bankar. Ne presim që Investimet e Huaja Direkte (IHD) të

Gjatë zhvillimit të Forumit Ekonomik të organizuar në Tiranë nga Shoqata e Investitorëve të Huaj në Shqipëri (FIAA), ministri i Energjisë dhe Industrisë, Damian Gjiknuri, është ndalur tek ndryshimi i legjislacionit në fushën e energjisë, përmirësimi i situatës, si dhe reduktimi i humbjeve në rrjet. Gjiknuri ndër të tjera paralajmëroi se qeveria ka ndër mend të rishikojë çmimin e energjisë: “Viti 2014 është i rëndësishëm për miratimin e ligjit të ri të energjisë. Do t’i vijë në ndihmë biznesit, pasi një sektor i rregulluar i energjisë do t’u vijë në ndihmë investimeve. Ne do të kërkojmë mënyra për zgjidhjen e problemit të vendosjes së çmimit të energjisë. Do ta rishikojmë këtë. Nuk duam të rëndojmë qytetarët. Është me rëndësi që të gjithë aktorët të japin kontributin e tyre. Do të investojmë në linjat e transmetimit, e konsiderojmë me rëndësi”, tha Gjiknuri. Ministri është ndalur edhe tek sektori i Industrisë, ndërsa tha se duhen ndërhyrje për të eliminuar rregullat e padrejta të lojës, duke u hapur kështu mundësi investimeve efikase. Ai tha se do të rishikohen koncesionet e dhëna në fushën e naftës, mineraleve dhe industrisë në tërësi, duke theksuar se do të bëhet transparencë. Çështja “Radika” Në përfundim të konferencës, ministri i Energjisë dhe Industrisë dha një prononcim pas interesimit të medias për çështjen e ndërtimit të një HEC-i në Fushën e Lukovës, në Maqedoni, që mendohet se do të dëmtojë interesat ekonomike të Shqipërisë. Pyetje: Është ndezur një debat i gjerë për devijimin e lumit Radika. Keni një qëndrim për këtë çështje dhe i siguroni dot qytetarët shqiptarë që do të merrni masa për të shmangur dëmet e mundshme nga devijimi i lumit? Gjiknuri: E kam bërë edhe më parë publik qëndrimin. Nuk ka një projekt konkret që të na jetë dorëzuar si qeveri apo si Ministri e Energjetikës. Për një gjë dua ta

71

“Për qind arriti niveli i borxhit publik të Shqipërisë në vitin 2013. Ne do ta ulim në 60 për qind” - tha Gjiknuri

siguroj publikun shqiptarë është një projekt-ide e hedhur prej shumë kohësh nga qeveria maqedonase. Në takimin që kam pasur me Ministrin e Ekonomisë së Maqedonisë, z. Valon Saraçini, në 27 nëntor, e kam thënë të qartë dhe po e përsëris të vetmen rrugë sipas të cilës kjo çështje mund të diskutohet. Nëse projekti ka impakt në ujërat e Shqipërisë, zgjidhja e tyre parashikohet në marrëveshjet ndërkombëtare, dhe ndërkufitare për sa i përket regjimit të ujërave. Kjo është përgjigja! Ne presim që të shikojmë projektin nga ana teknike dhe patjetër, nëse ka impakt mbi pasuritë e këtij vendi, pa diskutim që qeveria shqiptare do të mbajë qëndrimin në përputhje me marrëveshjet dhe me interesat e këtij vendi e asnjë nuk duhet ta paragjykojë apo të luajë politikisht me këtë gjë. Task-forca për energjinë Dje është krijuar task-forca e energjisë për qarkun e Tiranës. Në takimin e zhvilluar dje morën pjesë prefekti i Tiranës, Sadi Vorpsi, dhe ministri i Energjetikës, Damian Gjiknuri. Ministri Gjiknuri e cilësoi krim vjedhjen e energjisë, duke nënvizuar se asnjë faturë e papaguar nuk do të amnistohet. “Duhet të sensibilizojmë qytetarët, mospagesa është problem për tregun. Nuk mund të vazhdohet kështu. Nuk do të ketë amnisti për faturat e papaguara. Ndihma e vendorëve me rendësi për këto masa”, - deklaroi ministri Gjiknuri. Në fjalën e tij, prefekti Sadi Vorpsi theksoi se ngritja e këtyre njësive operative tregon gjendjen e mjerueshme dhe abuzive të trashëguar nga një sistem mosndëshkimi dhe bashkëveprimi korruptiv. “Jo më kot, janë në këtë tavolinë përfaqësues të të gjitha drejtorive dhe agjencive rajonale të qarkut, si edhe të zgjedhurit vendorë, sepse fatkeqësisht po të kthejmë sytë nga vetja do të shikojmë se shumë nga institucionet shtetërore janë vetë debitorë ndaj CEZ Shpërndarje. Mendoj se si masë e parë që të gjithë ne të fillojmë të paguajmë faturat e dhjetorit dhe sipas mundësive në tratativa me specialistët e CEZ për rregullimin e kësteve, të fillohet të shlyhen edhe detyrimet e prapambetura për të gjitha institucionet që përfaqësojmë”, - theksoi në fjalën e tij Vorpsi.

Damian Gjiknuri

vazhdojnë në të njëjtin nivel në vitet në vijim nëse qeveria nuk do të ndërmarrë reforma të mëtejshme për të përmirësuar mjedisin e biznesit. Cilat do të ishin disa nga këshillat që do të jepnit? Këshilla jonë është e dyfishtë: Zbatimi i buxhetit të 2014-ës, si është miratuar, për të zgjidhur disbalancat e mëdha fiskale dhe për të vënë nën kontroll borxhin publik. Përshpejtimi i reformave strukturore, p.sh. (i) trajtimi i nivelit të lartë të kredive të këqija për të rikthyer rritjen e kreditimit

në sektorin financiar, (ii) marrja e masave reformuese dhe investimeve të nevojshme për të kapërcyer pengesat në infrastrukturë, veçanërisht në sektorët e energjetikës dhe transportitë përmirësimi i së drejtës së pronësisë në mënyrë të veçantë i asaj mbi tokën, si dhe rritja e cilësisë së kapitalit njerëzor (arsimi dhe aftësitë). Këto hapa do të jenë shumë të rëndësishme për të rivendosur një rritje ekonomike të fortë dhe të qëndrueshme për të përmirësuar nivelin e jetesës së qytetarëve të Shqipërisë në periudhën afatmesme.

Dorian Duçka

Forumi Evropian i Energjisë

Zv.ministri Duçka takon ministrin britanik të Biznesit: Kontribuues kyç në sigurinë e energjisë

N

ën kujdesin e Qendrës Evropiane për Sigurinë e Energjisë dhe Burimeve në Universitetin prestigjioz të King’s College London, IBDE organizoi Forumin Evropian të Energjisë, ku mori pjesë si folës kryesor edhe zëvendësministri i Energjisë dhe Industrisë z. Dorian Duçka. Në forumin ku merrnin pjesë 20 panelistë të shkëlqyer duke përfshirë dhe ministrin e Shtetit për Biznesin dhe Energjinë, Michael Fallon, në temën “Korridori Jugor i gazit, dhe gazi natyror në Mesdheun Lindor - Mundësi për Evropën”, të sponsorizuar nga TEAS, Shoqata Evropiane e Azerbajxhanit, Duçka tregoi mbi vizionin e qeverisë shqiptare për të qenë një kontribuues kryesor në sigurinë e energjisë së Bashkimit Evropian duke qenë një hallkë kyçe e këtij Korridori. Sipas tij, Shqipëria do të përfitojë rreth 1 miliard euro investim të huaj të drejtpërdrejtë nga Projekti TAP, por që qeveria nuk e sheh rolin e vet në këtë projekt vetëm si një vend transit, por ka si qëllim të shndërrohet në një nyje kyçe të transmetimit të gazit natyror në Ballkanin Perëndimor, ku Shqipëria do të jetë pika lidhëse me projektin IAP si dhe një pike lidhëse me furnizim me gaz natyror për Kosovën në të ardhmen. Duçka shprehu vendosmërinë për të realizuar dhe mbështetur në kohë zbatimin e projektit TAP si dhe vizionin e qeverisë për të përfunduar masterplanin për gazifikimin e vendit në muajt e ardhshëm. Sipas z .Duçka, për Shqipërinë, përfshirja si aktor kryesor në këtë projekt, është integrimi real në Bashkimin Evropian. Në këtë kontekst, ai ftoi përfaqësuesit e kompanive të huaja në tregun e energjisë, të vijnë dhe të investojnë në tregun e ri të gazit natyror, por dhe në burimet e tjera të energjisë në Shqipëri. Gjatë punimeve të forumit, zv.ministri i Energjisë dhe Industrisë u takua me ministrin e Biznesit dhe Energjisë për Britaninë e Madhe, Michael Fallon, të cilit i shprehu falënderimet për mbështetjen e këtij vendimi në zhvillimin e Shqipërisë. “Investimet britanike, si përfshirja e Kompanisë British Petroleum në këtë projekt është shenjë pozitive për rritjen e investimeve britanike në Shqipëri”. Nga ana e tij, Fallon e ftoi zv.ministrin për të intensifikuar marrëdhëniet mes dy institucioneve në fushën e energjisë, dhe premtoi një rritje të bashkëpunimit. Në forumin e zhvilluar më 16 janar merrnin pjesë Ministri i Shtetit për Biznesin dhe Energjinë, Michael Fallon, si dhe një sere ambasadorësh, drejtues nga fusha e biznesit, ekspertë akademikë dhe rreth 180 delegatë nga fusha e industrisë, rrethet diplomatike, dhe agjencitë qeveritare.


12

E martë 21 janar 2014

Speciale

Kujtohet Martin Luter King

D

je, në SHBA ishte Dita e Martin Luther Kingut, udhëheqësi i vrarë i të drejtave civile. Është një ditë pushimi për të përkujtuar predikuesin baptist, i cili u bë zëri i lëvizjes për të drejtat civile në vitet ’50 dhe ’60. Një nga arritjet e tij më të mëdha e ka zanafillën më shumë se 50 vjet më parë në qytetit e Birmingamit të shtetit Alabama. Martin Luther King erdhi në Birmingam në vitin 1963, në vendin që ai e quante qyteti më i ndarë racor në Shtetet e Bashkuara. “Për të dramatizuar këtë padrejtësi flagrante. Dhe për të kërkuar që qeveria federale të mos i japë fare të holla këtij qyteti nëse nuk vendos të heqë dallimet racore,” ishin fjalët e Martin Luther Kingut. Zoti King dhe udhëheqës të tjerë të të drejtave civile filluan një fushatë për të nxitur qytetin të shfuqizojë ligjet që ndanin zezakët dhe të bardhët nëpër shkolla, restorante dhe vende të tjera publike. Disa prej protestave u bënë të dhunshme dhe qindra demonstrues u arrestuan. Për t’i shpëtuar kaosit dhe për të patur një vend për të punuar, zoti King kërkoi strehim brenda kësaj shtëpie sekrete në Birmingam. Jeff Drew, prindërit e të cilit kanë qenë miq të Dr. Kingut, tani është pronari i shtëpisë. “Ai mund të bënte çfarë të donte pa frikën e ndonjë hakmarrjeje brenda këtyre mureve. Shtëpia për të ishte vend për t’u lutur dhe për të shkruar.” Por kjo nuk ka qenë një lagje e qetë 50 vjet më parë, pasi në atë kohë organizoheshin shpërthime bombash me motive racore, duke i dhënë këtij komuniteti pseudonimin “Dynamite Hill” – Kodra e Dinamitit. Bombat shpërthenin afër dhe shtëpia ishte në mes të zjarrit nga të bardhët racistë. “Kjo dhomë mbrohej nga ai muri i madh atje për të ndaluar plumbat të vinin këtu.” Drew thotë se Dr. King qëndroi në shtëpi 20 herë gjatë fushatës në Birmingam. Ai fjeti në këtë dhomë

cmyk

dhe gjatë ditës u takua me udhëheqësit e të drejtave civile për të biseduar rreth strategjisë dhe për të negociuar mbi një marrëveshje me pronarët e bardhë të bizneseve. “Këtu është vendi ku u negociua fundi i bojkotit të bizneseve të Birmingamit. Udhëheqësit e biznesit ranë dakord të punësojnë zezakët si shitës dhe të heqin shenjat nëpër tualete që i veçonin të bardhët dhe zezakët.” Drew kujton gjithashtu kur ka dëgjuar një bisedë telefonike të tensionuar mes zotit King dhe presidentit John Kennedy, kur zoti King kërkoi që qeveria federale të ndalte dhunën. “Zoti King thotë gjatë bisedës: ‘Ne duam që i gjithë vendi ta dijë se administrata juaj mbështet pabarazinë racore dhe brutalitetin këtu në Birmingham. Ne do t'i vazhdojmë demonstratat.’ Pastaj ai mbylli telefonin dhe e përplasi në tokë.” Mëngjesin tjetër zoti Drew thotë se trupat federale të dërguara nga presidenti vendosën një postbllok jashtë shtëpisë dhe tensionet u zbutën. Lawrence Pijeaux, President i Institutit të Birmingamit për të Drejtat Civile thotë se suksesi i zotit King në qytet pati një ndikim në mbarë vendin. “Një ligj i ri bëri që njerëzit tanë të kenë mundësinë e arsimimit, strehimit, kujdesit shëndetësor, dhe të drejtës për të votuar. Këto gjëra u arritën kryesisht për shkak të asaj që ndodhi në Birmingam, të Alabamës.” Zoti Drew dëshiron ta ruajë shtëpinë për t’u kujtuar njerëzve sakrificat e bëra nga zoti King dhe nga mijëra afrikano-amerikanë.


Logos &Art

Mban mend

Barbara!

cmyk


14

E martë 21 janar 2014

Logos&Art Jack Prevert, poeti surrealist, e paraqesim me një poezi pa kohë, tri variante të përkthimit në shqip të “Barbara”, një moment ndjesish të përziera në një realitet të kaluar, shfaqur si dialektikë e vetmisë

Mban mend Barbara! BARBARA Kujtoje, Barbara Atë ditë mbi Brest shiu binte litar dhe ti ecje buzagaz, e lumtur trëndafil me vesë, e qullur nga shiu Kujtoje, Barbara Atë ditë mbi Brest shiu binte litar dhe unë të takova në rrugën e Siamit ti buzëqeshje dhe unë buzëqeshja si ti Kujtoje, Barbara unë nuk të njihja ti nuk më njihje Kujtoje sidoqoftë kujtoje atë ditë mos harro në strehën e një hajati rrinte një njeri dhe në emër të thirri Barbara dhe ti rende drejt tij nëpër shi e qullur, trëndafil me vesë dhe ti iu hodhe në qafë Kujtoje këtë, Barbara dhe mos më ki zët që me ti po të flas unë u flas me ti atyre që i dua edhe kur veç njëherë i kam parë u flas me ti gjithë atyre që duhen edhe kur nuk i njoh fare Kujtoje, Barbara mos e harro, pra atë shi të shtruar e të lumtur mbi fytyrën tënde të lumtur mbi atë qytet të lumtur Mos e harro atë shi mbi det mbi kantier mbi anijen Uesan Ah, Barbara kjo luftë qe një marrëzi ç›ndodhi me ty pra në këtë shi hekuri e zjarri, çeliku e gjaku dhe ai që të shtrëngonte në krahë me dashuri a ka vdekur apo ende është gjallë? Ah, Barbara mbi Brest shiu bie litar ashtu siç binte më parë por s’është më ai shi e gjithçka u gremis është një shi i pikëlluar, i përzishëm nuk është më as stuhia e hekurit e çelikut e gjakut Ka vetëm re të hirta si qen që bien shakull si qen që zhduken në ujin që rrjedh mbi Brest dhe venë të treten larg Larg, shumë larg Brestit që është bërë gërmadhë. Përktheu: Anton Papleka BARBARA Mban mend Barbara Atë ditë në Brest binte shi pa pra Ti ecje e buzëqeshur E gëzuar e ndritur e qullur Nëpër shi Mban mend Barbara Në Brest binte shi pa pra Të takova në rrugën e Siamit Ti qeshje

Qeshja dhe unë Mban mend Barbara Ti që s`të njihja jo Ti që s`më njihje jo Kujtoje atë ditë Mos harro Një njeri te porta strehohej Dhe thoshte emrin tënd Barbara Ti vrapove kah ai nëpër shi Dhe iu hodhe në përqafim Kujtoje këtë Barbara Nëse të them ti mos u hidhëro Se ti i them çdokujt që e dua Çka që s`e kam parë kurrë më parë Mban mend Barbara Mos harro Atë shi të ëmbël dhe fatlum Mbi fytyrën tënde fatlume Mbi atë qytet fatlum Atë shi mbi det Mbi arsenal Mbi anijen nga Usani Oh Barbara Lufta ç`marri Ç`u bë me ty tani Në këtë shi hekuri Zjarri gjaku e çeliku E ai që t`shtrëngonte n`krahëror Mallshëm Ka vdekur ka humbur apo ende gjallon Oh Barbara Në Brest bie shi pa pra Siç binte dikur Por nuk është njësoj Se çdo gjë është e shkretë Shi dhimbjesh të tmerrshme hata Oh jo dhe rrebesh Hekuri çeliku gjaku Vjen nga retë Që treten si qentë Që humbin Në rrjedhën e përroskës në Brest Venë të kalben diku Larg shumë larg nga Bresti Nga i cili s`mbeti gjë. Përktheu: Rexhep Ismajli BARBARA A të kujtohet Barbara Shiu nuk prante atë ditë në Brest E ti ecje buzëqeshur E kthjellët e mahnitur qull në ujë Nën shi A të kujtohet Barbara Si binte shi në Brest E unë të kam takuar në rrugën Siam Ti qeshje Edhe unë qeshja A të kujtohet Barbara Ty unë nuk të njihja Mua ti nuk më njihje Kujtoje Kujtoje atë ditë patjetër Mos e harro Një burrë nën strehën e një hajati Ka thirrur emrin tënd Barbara E ti ke rendur nën shi drejt atij Qull në ujë e mahnitur e paqësuar Dhe je kredhur mes krahëve të tij Kujtoje këtë çast Barbara E mos më detyro të të drejtohem vetëm ty

Por nuk është i njëjti shi dhe gjithçka është fundosur Është një shi i kobeve të tmerrëshme dhe mjeruese

Mais ce n’est plus pareil et tout est abîmé C’est une pluie de deuil terrible et désolée

Këtë ua them të gjithë të dashuruarve Edhe pse nuk i njoh Kujtoje Barbara Mos e harro Këtë shi të mirë dhe të lumtur Mbi fytyrën tënde Mbi këtë qytet të lumtur Këtë shi mbi det Mbi kantierin detar Mbi barkën e Ouessant Oh Barbara Çfarë marrëzie lufta Që është në ty tani Nën këtë shi të hekurt Prej zjarri çeliku dhe gjaku E burri që të shtrëngonte mes krahëve Dashurueshëm Ka vdekur është zhdukur apo është gjallë Oh Barbara Bie shiu litar në Brest Siç binte atëherë Por nuk është i njëjti shi dhe gjithçka është fundosur Është një shi i kobeve të tmerrëshme dhe mjeruese Nuk është më madje as shtrëngata E hekurit çelikut dhe gjakut Është vetëm shi resh Që ndërsehen si qentë Si qentë që zhduken Nën fillin e shirave në Brest E shkojnë të qelben larg Larg shumë larg Brestit Ku nuk ekziston më asgjë E shqipëroi: Elida BUÇPAPAJ Rappelle-toi Barbara Il pleuvait sans cesse sur Brest ce jour-là Et tu marchais souriante Epanouie ravie ruisselante Sous la pluie Rappelle-toi Barbara Il pleuvait sans cesse sur Brest Et je t’ai croisée rue de Siam Tu souriais, et moi je souriais de même


E martë 21 janar 2014

15

Logos&Art Lexime filozofike/ Nga libri “Skicë e një konceptimi mbi jetën”, botimet “Princi

Arsyeja nuk influencon më te njeriu, po vala e pasioneve Arshi Pipa Mbi nënvetdijen

Rappelle-toi Barbara Toi que je ne connaissais pas Toi qui ne me connaissais pas Rappelle-toi, Rappelle-toi quand même ce jour-là N’oublie pas Un homme sous un porche s’abritait Et il a crie ton nom Barbara Et tu as couru vers lui sous la pluie Ruisselante ravie épanouie Et tu t’es jetée dans ses bras Rappelle-toi cela Barbara Et ne m’en veux pas si je te tutoie Je dis tu a tous ceux que j’aime Même si je ne les ai vus qu’une seule fois Je dis tu a tous ceux qui s’aiment Même si je ne les connais pas Rappelle-toi Barbara, n’oublie pas Cette pluie sage et heureuse Sur ton visage heureux Sur cette ville heureuse Cette pluie sur la mer, sur l’arsenal Sur le bateau d’Ouessant Oh Barbara, quelle connerie la guerre Qu’es-tu devenue maintenant Sous cette pluie de fer De feu d’acier de sang Et celui qui te serrait dans ses bras Amoureusement Est-il mort disparu ou bien encore vivant Oh Barbara Il pleut sans cesse sur Brest Comme il pleuvait avant Mais ce n’est plus pareil et tout est abîmé C’est une pluie de deuil terrible et désolée Ce n’est même plus l’orage De fer d’acier de sang Tout simplement des nuages Qui crèvent comme des chiens Des chiens qui disparaissent Au fil de l’eau sur Brest Et vont pourrir au loin Au loin très loin de Brest Dont il ne reste rien.

Arsyeja është ndërgjegja e fuqizuar në maksimum te vetëndërgjegja. Unë jo vetëm që ndiej, por e di që ndiej, e di që jam unë që ndiej. Por, jo gjithçka që është e ndërgjegjshme, është edhe e vetëndërgjegjshme. Një bimë e ndien ndien ngacmimin e jashtëm dhe kundërvepron në mënyrën e saj, por kufizohet me aq: nuk arrin të ndiejë edhe si një qendër referimi. Kafshët më të përparuara vetëm sa e prekin rrëshqitazi vetëndërgjegjen në shkrepëtimat kalimtare të inteligjencës së tyre. Ndërgjegja e tyre, zakonisht, nuk i çon përtej gjendjes që i bën të ndihen organ i species së cilës i përkasin; por ndërgjegja e species është e pamjatueshme për të formuar vetëndergjegjen, e cila është ndërgjegje individuale. Ndërgjegja lulëzon nga lart në shpirt; nga poshtë, ajo e thellon rrënjët e veta në jetën pa ndërgjegje, në nënvetëdijen dhe në pavetëdijen. Këto dy koncepte të fundit nuk kanë të njëjtën vlerë. Është pavetëdija e gurit që bie, dhe është pavetëdija e njeriut të cilit i bie të fikët. Është pavetëdija e të vdekurit dhe pavetëdija e kafshës në letargji. Ndryshimi bie në sy. Pavetëdija është absolute në njërin rast, por relative në tjetrin, ose, siç thotë Bergson-i, i cili e ka analizuar me shumë mprehtësi çështjen, është nul në rastin e parë, por vetëm e anuluar në rastin e dytë. Ndërgjegja e ndrydhur, sidoqoftë, ruhet, por në një gjendje latente; prandaj duhej të quhej nënvetëdije. Është e pamundur që ndërgjegjja të ruhet e plotë, e pranishme tek individi; nevoja e veprimit bën që ajo të dendësohet në një zonë më të ndriçuar, si te një lloj vatre e zonës së ndërgjegjshme, duke lënë pjesën që mbetet si në një gjysmë errësirë. Por errësira ndeshet vetëm, aty ku mbaron gjysmë-hija, që është kufiri i materies bruto, dhe as aty madje medoemos. Pavetëdija, doemos, i përket vetëm kësaj të fundit; gjithçka që jeton, kur njeriu pushon së qeni i ndërgjegjshëm, gjendet e zhytur në oqeanin e nënvetëdijes. Po të jetë e vërtetë se, çdo gjë që kalon, gjithashtu ruhet, njeriu, prodhimi i fundit i evolucionit, duhet ta ketë ruajtur në nënvetëdijen e tij gjithë përvojën e jetës që ka rrjedhur deri tek ai. Gjurmë të pashlyeshme instinkti shtazor dhe mpirje vegjetative gjenden të ngulitura në ndonjë pjesë të trupit të tij. Dhe manifestohen me intervale, rastësisht, gjatë atyre gjendjeve psikike që rrjedhin drejtpërdrejt nga nënvetëdija, siç janë ëndrrat

Arshi Pipa

apo gjendjet patologjike. Janë mesazhe të një bote të huaj që dikur ka qenë jona, mesazhe të çuditshme, që na habisin duke mos qenë aktualë dhe të përshtatshëm, por që hedhin dritë në thellësinë e errët ku kanë rrënjët, tendencat dhe afektet themelore. Po të mendohet tashti se mosha e arsyes është vetëm disa mijëravjeçare, në krahasim me miliona vjet që kur njeriu u shfaq në tokë, nuk është për t’u habitur që arsyeja jonë të influencojë kaq pak te njerëzimi, i sunduar nga vala e pasioneve atavike. Arsyeja është vetëm lëvozhga, po çfarë thellësie fshihet nën të! Si një bimë ujore, vetëm maja e së cilës lulëzon në sipërfaqe, por që kërcelli i saj laget në thellësi poshtë, gjithnjë e më poshtë, deri te trualli ku shpërndan rrënjët e veta, kështu është edhe për jetën tonë psikike. Mbretëria e nënvetëdijes është e stërmadhe në krahasim me shtresën e ndërgjegjshme dhe e kushtëzon këtë. *** Nënvetëdija mund të konceptohet sipas një shkalle të dobësimit gradual të lajmërimit shqisor, nga kufijtë e ndërgjegjes te kufiri i pavetëdijes. Nga lart, ajo kufizohet me atë që është forma më e ulët e ndijimit, ndijimi i të prekurit. Një përvojë të kësaj e gjejmë në kontaktin seksual. Këtu, trupi është në kontakt të menjëhershëm me trupin, me trupin si tërësi; është vetëm një përqëndrim i pjesshëm i ndijimit në një pjesë të posaçame të tij, kurse pjesa tjetër është e shpërndarë në të gjithë lëkurën. Këtu, trupi nuk sheh, nuk dëgjon, vetëm prek. Është jeta e verbër, e shurdhër, memece, që përpiqet të riprodhohet, jeta shtazore më e ulët, karakteristikë e materies organike në fazat e para të evolucionit të vet, që është në kufi me nënvetëdijen e jetës vegjetative. Kalimi, në fakt, nga kjo lloj ndërgjegjeje te mungesa e saj – gjë që ndodh ndonjëherë në kontaktin seksual- është shumë i lehtë. Mbretëria e nënvetëdijes është karakteristikë e bimës. Instinkti e di atë që bën, madje e di shumë mirë; si mund të vepronte ndryshe ai me kaq përsosmëri?! Po vetë bima, çfarë di? Diçka do të dijë dhe ajo, sigurisht: të ndjekë drejtimin e dritës për hapur gjethet, ashtu si dhe të fusë rrënjët e veta në tokë për të nxjerrë ushqimin. Kështu, ajo e krijon jetën nga lënda organike. Dhe në kohën kur e krijon, duhet të ndiejë edhe ajo diçka, por është një ndjesi e përhapur në të gjithë trupin e saj dhe pa asnjë organ të veçantë ku të përmblidhet dhe të përqendrohet. Bima jeton si në një gjumë të vazhdueshëm, gjatë të cilit nëpërduket ndonjëherë një ëndërr që e shkund nga plogështia. Rrezen e parë të dritës, që vë në lëvizje aktivitetet e saj të fotosintezës, ajo sigurisht që duhet a ndiejë; dhe, a nuk është ndoshta një mënyrë e të ndjerit ajo fëshfërimë e lehtë e gjetheve të saj në përgjigje të puhisë? Edhe ajo i njeh, gjithashtu, në mënyrën e saj, pasionet: kur furtuna përplaset mbi të, ajo i lëviz gjymtyrët e saj. Dhe një ndjenjë jete të brendshme ajo duhet ta ketë, bashkë me reagimin ndaj së jashtmes. Pranvera e zgjon nga gjumi: bulëzimi dhe lulëzimi i degëzave të saj është si një himn gëzimi për jetën. Dikush do të mundë, një artist sigurisht, duke ia vënë veshin rilindjes së saj, të kompozojë një melodi duke dëgjuar tingujt e lehtë që lëshon lëkura e saj kur kriset për të mugulluar. Dhe era delikate, dhe aroma që lëshojnë lulet e frytet e pjekura, a nuk janë, ndoshta, një mënyrë për t’u folur ndijimeve të kafshës dhe të njeriut? Këtë dëshiron bima: përndryshe, përse aq shumë “corrispondenza d’amorosi sensi”(përputhje ndjenjash dashurie, Foscolo)? Në ëndrrën e vet bima dëshiron zgjimin e ndërgjegjes, ashtu siç dëshiron kafsha inteligjencën, ashtu siç e dëshiron njeriu Zotin. Duke ngulur rrënjët e saj në lëndën bruto, duke ia hapur organet e veta perceptuese ajrit, bima, ky mekanizëm elastik i krijimit jetësor, ia transmeton jetën e vet kafshës dhe njeriut, duke sjellë me vete thelbin e lëndës dhe sekretin e vet të pavetëdijes, që vetëm ajo mund ta ketë në mënyrë të përshtatshme. Kështu, nëpërmjet eksperiencës së bimës, që njeriu e bën të vetën, këtij i jepet mundësia për të prekur kufirin e nënvetëdijes dhe për ta tejkaluar atë. *titulli është redaksional


16

E martë 21 janar 2014

Logos&Art

Njeriu me fat

Si linda unë Danjill Harms

Fatos Kongoli

I

nspektori Sabit Kurti mezi po e shtynte javën e fundit të muajit gusht, në pritje të shtatorit. Sipas një marrëveshjeje me shefin e departamentit, në shtator do ta lejonin të dilte në pension prej kohësh. Ishte më i vjetri në shërbim, kolegët e dikurshëm, për arsye nga më të ndryshimet, qenë larguar ose i kishin larguar njëri pas tjetrit. Ndërsa ai, në pritje që ta largonin ose i kishin larguar njëri pas tjetrit. Ndërsa ai, në pritje që ta largonin ose nxirrnin në pension, vazhdonte të ulej në të njëjtën karrige, në të njëjtën zyrë, para të njëjtës tryezë, mbi të cilën mbante një fotografi të bashkëshortes. Katër vjet të shkuara ajo kishte vdekur nga një sëmundje e rëndë. Tashmë ai vinte në zyrë kot, mund edhe të mos vinte, largimi i tij qe bërë fakt i kryer. Mirëpo ashtu si gjatë njëzet vjetëve të fundit aq sa kishte në shërbim pas një karriere prej pedagogu matematike, çdo mëngjes ai paraqitej në zyrë, me të njëjtën përpikëri, zinte vend pranë tryezës dhe, meqë askush nuk i kërkonte llogari dhe, anasjelltas, nuk i jepte më llogari askujt, nuk i mbetej gjë tjetër veç të shtynte orët. Kur nuk shkonte në një kafene aty afër - i pashoqëruar, prania e kujtdo qoftë e bezdiste – një pjesë të tyre i kalonte me sportin e tij të vjetër, merrej me zgjidhje integralesh. Gjithsesi, vinte një çast që mërzitej, i hipte të largohej nga zyra. Nëse nuk shkonte te kafeneja aty afër, ku e njihnin, shkonte diku tjetër, me shpresë të mos njihej nga askush. Këtë veprim të fundit e kryente gjithnjë e më rrallë, s’donte ta linte vetëm bashkëshorten. Dhe vështrimin e përqendronte te fotografia me portretin e saj. Midis tyre zhvillohej e njëjta bisedë, ajo kërkonte të mësonte të rejat e fundit, ai përpiqej t’i shuante kureshtjen. Gruaja ankohej, nga shpjegimet e tij nuk mësonte asgjë të re, si gjithmonë ai ia fshihte të vërtetat. Ai as ia ushqente këtë mendim, as ia kundërshtonte, në të dyja rastet biseda do të ndërlikohej. Mund t’i pohonte ndoshta një të vërtetë: në këtë botë nuk ndodhte asgjë, e re, gjithçka përsëritej në një formë tjetër, të stërnjohur, siç përsëriteshin e ripërsëriteshin jeta dhe vdekja. Këtë fakt, tani që ndodhej në botën tjetër, me siguri në parajsë, ajo duhej ta dinte më mirë se ai, tradhtari, përderisa nuk kishte qenë i aftë ta shoqëronte në udhëtimin e fundit. Por burri pëlqente më mirë të heshtte duke u zhytur në sytë e saj, sesa t’i përralliste gjepura. Zilja e telefonit mbi tryezë tringëlliu pikërisht kur ai ishte zhytur në sytë e bashkëshortes me një lutje për mirëkuptim që nuk ishte në gjendje t’ia plotësonte si duhet kureshtjen e të rejave të kësaj bote. Telefonatat në drejtim të tij ishin bërë të rralla dhe thirrja i erdhi aq e beftë, sa gati u tremb. Pa e hequr vështrimin nga sytë e bashkëshortes ngriti receptorin, e vuri në vesh dhe nga ana tjetër i mbërriti një zë i njohur; shefi i departamentit. Ai e ftoi të shkonte në zyrën e tij, mbyturazi, pa i dhënë ndonjë shpjegim, por zoti Kurti nuk gjeti asgjë të pazakontë në këtë mes. Zëri i tjetrit, çuditërisht i ngjashëm me zërin e të gjithë shefave pararendës, gjashtë gjithsej në njëzet vjet, ishte gjithmonë i tepërt. Kuptohej, tjetri e kërkonte për hollësitë e daljes në pension. Këtë i tha edhe bashkëshortes, i duhej të largohej. Më në fund shefi po e thërriste për punën e daljes në pension. U rikthye në zyrë pas gjysmë ore. Një copë herë qëndroi i ulur në karrige, përballë portretit të bashkëshortes, i pavendosur nëse ia vlente t’ia tregonte edhe asaj bisedën e tyre. “Punë dreqi, - mërmëriti qejfprishur,duket, dalja ime në pension nuk mund të mbyllej ndryshe përveçse me një episod, që shefi, të cilin ti nuk arrite ta njihje, ai erdhi pas ikjes tënde, e cilësoi grotesk. Në zhargonin e tij kjo do të thotë “i pabesueshëm”. Interesante përse shefi im i gjashtë kuptimin “grotesk” e barazon me kuptimin “I pabesueshëm”! Do t’ia vlente ta diskutonim pak, por s’jam hiç në formë. Në këtë sezon një pjesë e kolegëve janë me

pushime, ata që mbeten të zënë me punë të tjera dhe personi më i përshtatshëm për sqarimin e çështjes para se të tërhiqem nga detyra, mbetem unë. Kështu u shpreh ai, me fjalët “tërhiqem nga detyra” dhe jo “ të dal në pension”. Sipas tij, për një specialist si unë nuk mund të ketë dalje në pension dhe, Zot na ruaj, do të jem i nevojshëm këtu derisa të vdes. “Më vjen keq, nuk i thashë jo, dhe mora përsipër një angari të fundit. Është fjala për një vrasje, pritet të ndodhë një vrasje. Jo e zakonshme, do të vritet një VIP... Meqë shefi e quante grotesk informacionin, domethënë të pabesueshëm, nuk dukej dhe fort i shqetësuar. “Hedh një budalla një gur në ujë dhe mblidhen njëqind të mençur e nuk e nxjerrin dot”,- tha ai. Unë do të jem në rolin e atij që i duhet të nxjerrë nga uji gurin e budallait”! Inspektori u shkëput nga portreti i së shoqes. Nuk deshi që ajo të merrte vesh se sa i pakënaqur ndihej, ja ngaqë edhe në ditët e mbetura s’po e linin rehat, ja ngaqë në çastin e fundit, në vend të mospranimit për t’u marrë me çka i propozohej, ai qe mbyllur në një heshtje kontradiktore. Tek dëgjonte shpjegimet e shefit, i qenë rizgjuar ca vatra të vjetra, pavarësisht nga elementët karikaturë të historisë, ku binte në sy sidomos një fakt. Informacioni vinte nga një burim në diasporë, me pseudonimin “Shifra”, një informator vullnetar. Ky ishte elementi i parë karikaturës. Pseudonimin “shifra” nuk ishte i panjohur për inspektorin, kështu quhej një personazh mafioz në një nga filmat e serisë me Xhejms Bond. Rastësia deshi që ai ta shihte CD-në me këtë film, dhuratë e një kolegu, pikërisht kur në departamentin e tyre pluskoi informatori vullnetar, të cilin nuk i kujtohej se kush, ndoshta vetë kolegu i tij, e kishte pagëzuar thjesht për t’u zbavitur me emrin e koduar “Shifra”. Çfarëdo që të ishte, sharlatan apo i sëmurë psikik, ai jepte dy të dhëna, jo aq të papërfillshme. Kohën e kryerjes së krimit, dhjetëditëshi i parë i muajit shtator. Dhe vendin e krimit, të përcaktuar saktësisht. Këtu ndërfutej elementi i dytë karikaturë Hoteli “Elsinor” diku në bregdet. Muaji shtator po trokiste ndërsa hoteli “Elsinor” ishte atje. Me gjithë dyshimet dhe mungesën e dëshirës- më shumë të nervave- për t’iu rikthyer një bote së cilës ngutej t’i largohej, zoti Kurti iu nënshtrua instinktit, të zhytej për të nxjerrë nga uji gurin e budallait. Ky vërtet nuk jepte as emrin e vrasësit, as viktimën, për këtë të fundit thuhej se qenkej një VIP, e kjo e ngatërronte punën. Aktualisht kategoria e VIP-ave shtrihej që nga këngëtarët e këngëtaret e klubeve të natës, folëset apo folësit televizivë, deri te politikanët e lartë, gjithandej përballeshe me VIP-a. Një ekuacion me shumë të panjohura, njëlloj si të kërkoje gjilpërën në një mullar me kashtë. Mirëpo “Shifra” jepte kyçin e zgjidhjes, vendin e krimit, hotelin “Elsinor”. Në një nga ditët apo netët e dhjetëditëshit të parë të shtatorit atje, e njihnin apo nuk e njihnin njëri-tjetrin, do të përballeshin të dy, vrasësi dhe viktima. Shifra mund ta dinte, mund edhe të mos e dinte se ç’përfaqësonte fjala “Elsinor”, pra që kështu Shekspiri ka quajtur një kështjellë mesjetarë në Danimarkë, sot e kthyer në hotel, kështjellën Kronborg, në breg të detit, ku vendos ngjarjet e tragjedisë “Hamleti”. Zotit Kurti nuk i hynte në punë niveli i tij kulturor. Ai njihte mirë diçka tjetër, e kjo ia ngriti mendjen qysh në fillim. Njihte legjenden e hotelit karikaturë “Elsinor”, diku në bregdetin shqiptar. “Vend simbolikisht ideal për kryerjen e një krimi, - i tha bashkëshortes, - po kush të jetë VIP-i i shenjuar?” *fragment nga romani

Bota Vetmevete thashë se po shihja botën. Por bota e gjithë nuk futej në shikimin tim dhe unë shihja vetëm se pjesët e botës. Dhe gjithësa pashë i quajta pjesë të botës. Dhe i vëzhgova cilësitë e këtyre pjesëve, dhe duke vëzhguar këto cilësi pjesësh, unë paskam bërë shkencë. E kuptova se ka cilësi të mençura pjesësh dhe ka cilësi jo të mençura pjesësh të tjera. I ndava ato dhe u vura emrat përkatës. Dhe në varësi nga cilësitë e tyre, pjesët e botës qenë të mençura dhe jo të mençura. Dhe kishte pjesë të tilla botësh, të cilat mund të mendonin. Dhe këto pjesë këqyrnin pjesët e tjera dhe mua. Dhe të gjitha këto pjesë ngjanin me njëra-tjetrën, dhe gjithashtu, edhe unë ngjaja me to. Dhe bisedoja me pjesët e botës. U thosha: o pjesë të bubullimave. Ato ma kthenin: pordhë të kohës. Unë u thosha: edhe unë jam pjesë e tre kthesave. Pjesët më përgjigjeshin: po ne jemi pikëza të vockla. Dhe befas ato më humbën sysh, mandej dhe pjesët e tjera. Dhe u tremba mos po vithiset bota. Dhe kuptova saora se nuk po i shihja pjesët një nga një, por i shihja njëherësh. Në fillim mendova se kjo është HIÇI. Por mandej i rashë më të që kjo është bota dhe se çfarë kisha parë më parë, nuk kishte qenë bota. Dhe gjithnjë e kam ditur çfarë është bota, por, çfarë kisha parë më parë, nuk dija si ta quaja. Dhe kur pjesët u zhdukën, atëherë cilësitë e mençura të tyre pushuan së qeni të mençura, ndërsa cilësitë jo të mençura të tyre, pushuan së qeni jo të mençura. Por, sapo e kuptova se po shihja botën, saora nuk e pashë më. Dhe gjitha bota pushoi së qeni e mençur dhe jo e mençur. Por, ndërsa mendoja kështu, kuptova që edhe nëse bota do të shembet, unë nuk do të mendoja më kështu. Dhe shihja duke kërkuar botën me sy, por nuk po e gjeja më. Mandej as për të parë s’kishte se ku. Atëherë e kuptova se, përderisa kishte se çfarë të shihje, – përreth meje kishte qenë bota. Ndërsa tash ajo s’është më. Jam vetëm unë. Dhe pastaj kuptova se unë nuk jam bota. Por bota – nuk është unë. Megjithëse në të njëjtën kohë jam bota. Po bota nuk është unë. E unë jam bota. E bota s’është unë. E unë jam bota. E bota s’është unë. E unë jam bota. Dhe kurrgjë më s’mendova. 1930 * * * 1. Njëherë Andrej Vasiljeviçi shkonte rrugës dhe humbi orën. Fill pas kësaj ai vdiq. I ati, një mesoburrë gungaç që tërë ditën e lume nuk e hiqte nga koka cilindrin dhe shtrëngonte me dorën e majtë bastunin, doreza e të cilit mbaronte

me grremç. Mendime lloj-lloj ia vizitonin kokën, ndër të tjera edhe një mendim i tillë: jeta është një Kovaçhane. 2. Babai i Andrej Vasiljeviçit me emrin Grigorij Antonoviçi apo, më sakllam, Vasilij Antonoviçi, e rroku në përqafim Maria Mihajllovnën dhe e quajti sundimtaren e tij. Ajo nuk bëzani dhe shihte para e prapa. Dhe mu në këtë pikë gungaçi Vasilij Antonoviç vendosi ta shfarosë gungën e vet. 3. Për këtë qëllim Vasilij Antonoviç i kceu shalës dhe shkoi tek profesor Mamajevi. Profesor Mamajevi që ulur në kopsht dhe po lexonte një libër. Të gjitha pyetjeve të Vasilij Antonoviçit profesor Mamajevi u përgjigjej me një fjalë: “Do t’ia dilni mbanë”. Atëherë Vasilij Antonoviçi shkoi dhe u shtrua në pavijonin e kirurgjisë. 4. Infermieri dhe motrat e misionit humanitar e shtrinë Vasilij Antonoviçin mbi një tavolinë dhe pështollën me çarçafë. Atëbotë në dhomë hyri vetë profesor Mamajevi. “Doni t’ju rruaj?” – e pyeti profesori. – “Jo, pritmëni gungën”, – tha Vasilij Antonoviçi. Filloi operacioni. Porse mbaroi pasuksesshëm, sepse njëra nga motrat e mëshirës e mbuloi fytyrën e saj me një leckë me katrorë dhe nuk pa asgjë, dhe nuk mundi të ofrojë instrumentet e duhura. Infermieri gjithashtu kishte lidhur gojën dhe hundët, kështu që s’kishte si merrte frymë dhe në fund të operimit, ai u mbyt, gjersa u pandos i vdekur përtokë. Por më e keqja qe se profesor Mamajevi në nxitim e sipër, harroi t’i heqë çarçafin pacientit dhe në vend të gungës, i preu diç tjetër, – më duket se zverkun. Ndërsa gunga që bërë vrima vrime prej instrumentit kirurgjik. 5. Si u kthye në shtëpi, Vasilij Antonoviçit s’i gjeti trupi e shpirti rehat, gjersa hynë në dhomë spanjollët dhe i prenë zverkun gjellëbërësit Andrjusha. 6. Me t’u qetësuar, Vasilij Antonoviçi shkoi tek një doktor tjetër, dhe ai sa hap e mbyll sytë ia preu gungën. 7. Mandej çdo gjë rrodhi shumë thjesht. Maria Mihajllovna u nda nga Vasilij Antonoviçi dhe u martua me Bubnovin. 8. Bubnovi nuk e deshi gruan e tij të re. Sapo ajo doli nga shtëpia, Bobnovi bleu një kapele të re dhe gjithë kohës përshëndoshej me gjitonen e tij Anna Moisjevnën. Por paparitmas Anna Moisjevnës iu thye një dhëmb, dhe prej dhimbjes së madhe e hapi gojën fort. Bubnovi ra në të thella për biografinë e tij. 9. Babai i Bubnovit me mbiemrin Fy dashuronte të ëmën e Bubnovit me mbiemër Hnju. Njëherë Hnju që ulur mbi sobë dhe po mblidhte kërpudhat që kishin mbirë përqark saj. Por ai papritmas tha këtë: 1937 Përktheu nga rusishtja: Agron Tufa (Shkëputur nga përmbledhja “Iluzione optike”, sh.b. “Naim Frashëri, Tiranë, 2006)


E martë 21 janar 2014

Opinion

17

Me rastin e 8-vjetorit të ndarjes nga jeta

Homazh për simbolin e paqes e të lirisë, Krenarinë e Kombit, Ibrahim Rugova Dr. Enver Bytyçi

N

esër bëhen 8 vite që kur lideri historik i Kosovës, Ibrahim Rugova, u nda nga jeta. Në fakt, ishte një ndarje në të gjallë të tij, sepse Ibrahim Rugova, si askush tjetër në rajonin tonë të mbushur me mite e misticizma, nuk e mbajti për vete sëmundjen vdekjeprurëse, kancerin që i mori frymën. Ai pati guximin t´u thoshte bashkëqytetarëve, bashkëkombasve, miqve dhe armiqve të tij se i kishte ditët e javët e numëruara për shkak të sëmundjes së pashërueshme që vuante. Dhe më 21 janar 2006, ndërroi jetë. Por, edhe pse i sëmurë, Rugova vijoi të ishte President i Republikës së Kosovës deri në ditën kur vdiq. Ishte një kohë historike e papërsëritshme për Kosovën. Tashmë ishte marrë vendimi historik për të biseduar për të ardhmen e saj – afër dy muaj pas vdekjes së tij filluan bisedimet ndërkombëtare për statusin e vendit. Rugova kishte emëruar grupin negociator të bisedimeve për statusin, kishte bërë gati platformën e këtyre bisedimeve dhe kishte paralajmëruar se “shqiptarët nuk do të pranonin asgjë më pak se pavarësinë dhe nëse atyre do t´u mohohej kjo, atëherë ata do të kërkonin bashkimin me Shqipërinë”. Ibrahim Rugova u nderua në ceremoninë e varrimit si askush tjetër në Kosovë e në rajon. Qindra-mijë njerëz në ato ditë të acarta qëndruan në radhë për t´i dhënë lamtumirën e fundit Presidentit, udhëheqësit e liderit fisnik, të urtë e të pakompromis. Dhe të gjithë këta e bënë nderimin e tyre me idenë fikse të mirënjohjes: “Ia kemi borxh nderimin këtij njeriu, që na ktheu lirinë!”, - thoshte secili prej atyre që qëndruan ato ditë me orë të tëra në të ftohtë e në ngrica për t´u ndarë nga miti Rugova. E nderuan gjithashtu dhjetëra delegacione që erdhën nga vendet kryesore të botës e të Evropës, e nderuan bashkëpunëtorët e tij të ngushtë, njerëzit e familjes dhe të afërmit e tij. Qenë shumë pak ata që nuk u përlotën për ikjen fizike të Ibrahim Rugovës. Ishin të pashpirtët, revolucionarët bolshevikë, që po t´i shihje në thelbin e tyre kishin të njëjtin shpirt si edhe diktatorët. Ata ishin e dikush është dhe sot kundër Rugovës, se lideri historik kishte vizion tërësisht perëndimor e demokratik dhe u shfaq i pari në Kosovë jo vetëm si filozof i kombit shqiptar, por edhe si demokrati i parë i trevave shqiptare. E zemra e demokratit të vërtetë si Rugova nuk rrihte me të njëjtin ritëm si zemra e dogmatikëve enveristë e stalinistë. Për një lidhje të tillë midis filozofisë nacionale dhe shpirtit demokrat, dr. Rugova nuk do të ishte bërë kaq i madh, i paarritshëm dhe i papërsëritshëm. Shumë prej këtyre kritikëve pas vdekjes janë penduar për qëndrimin e tyre. Por ka prej atyre që edhe sot nxjerrin helm prej goje dhe u duket se edhe bustet e Rugovës ua prishin interesat, u duket se edhe në bronz Rugova mund të flasë e t´u bëjë hije këtyre njerëzve, që përveç mohimit të së mirës e të simboleve të kombit, nuk dinë të bëjnë gjë tjetër. Ibrahim Rugova erdhi në jetë pa e njohur gjyshin e të atin, pasi të dy ata i asgjësoi Sigurimi i Serbisë, para lindjes së tij. Ai u rrit, siç rritet çdo fëmijë me gjysh e baba të pushkatuar nga një regjim pushtues e diktatorial njëherësh, pra me ndjenjën e urrejtjes e njëkohësisht të frikës, me afshin e hakmarrjes e njëkohësisht të durimit. I ndodhur përballë një bote të egër e të paparashikueshme, ai ishte përkushtuar që të hakmerrej jo vetëm për vrasjen e babait e gjyshit të tij. Ai u përgatit dhe u armatos me armën më të sofistikuar të kohëve moderne, me armën e dijes, të kulturës e të urtësisë hyjnore,

me qëllim realizimin e qëllimit të tij madhor, që përkonte me ëndrrat e të gjithë dëshmorëve të lirisë së Kosovës të shekullit të fundit. Kishin provuar burra të tjerë të mëdhenj të Kosovës që ta çonin në vend amanetin e dëshmorëve të atdheut. E të gjithë këta, prej Bajram Currit, Isa Boletinit, Idriz Seferit, Hasan Prishtinës e deri te Shaban Palluzha, e më vonë trimat e Kodrës së Trimave të Prishtinës, provuan e tentuan lirinë e Kosovës, kryesisht përmes luftës. Por pavarësisht nga heroizmi i tyre i paparë në historinë e kombeve të tjera, ata dështuan në aksionin e tyre politik e ushtarak për shkak se Serbia gjithnjë kishte dëshmuar një militarizim të jashtëzakonshëm dhe se shqiptarëve u mungonin aleatët. Ibrahim Rugova vendosi të ndiqte një rrugë të re në ndërmarrjen e aksionin e tij patriotik. T´i qëndrojë larg luftës së armatosur e njëkohësisht të përgatitej për këtë opsion, nëse lufta imponohej. Ai ndoqi njëkohësisht filozofinë e afrimit të botës demokratike në krah të çështjes së shqiptarëve. Ky vendim i tij ishte një gjetje impresionuese për botën dhe Evropën e civilizuar. Në një kohë kur të mëdhenjtë e botës prisnin që shqiptarët të laheshin në gjakun lumë për shkak të konfliktit të vjetër e të ri me Serbinë, Ibrahim Rugova ofroi një filozofi të re, atë të rezistencës paqësore të shqiptarëve. Bota ishte skeptike deri në ekstrem. Si mundet që këta shqiptarë gjaknxehtë e të padurueshëm të mbajnë një qëndrim të tillë?! Dhe, ata që merrnin vendimet për botën e ardhshme duhet thënë se kishin të drejtë. As në Kosovë, as ndër shqiptarët, as në Ballkan nuk kishte pasur deri në këtë moment një burrë që të ishte përcaktuar për zgjidhjen e konflikteve me paqe e dialog. Ibrahim Rugova ishte i pari. Por ai duhej provuar. Bota skeptike kërkonte të vëzhgonte realitetin dhe jo vetëm idenë e vizionin e Ibrahim Rugovës. Prandaj ndali frymën dhe u vu në ballkonin e Evropës dhe Amerikës, pse jo edhe të Kremlinit e qendrave të tjera për të soditur atë që ndodhte në Kosovën e Ibrahim Rugovës. Nga ballkonet diplomatike e të shërbimeve të ndryshme të informacionit kancelaritë filluan të shohin befasinë, një realitet të paimagjinueshëm. Lideri i shqiptarëve po shfaqej si profet në atdheun e tij. Ai në atë shtëpinë e vogël të Lidhjes së Shkrimtarëve në Prishtinë filloi të planifikonte dhe frymëzonte njerëzit me idetë dhe vizionin e tij fisnik. Anton Çeta dhe Zekeria Cane, dy njerëzit e afërt të Rugovës, duke u frymëzuar prej filozofisë së liderit dhe mikut të tyre, bashkuan Kosovën. Kur ekranet televizive jepnin dhjetëra e qindramijë shqiptarë të Kosovës të grumbulluar në ceremonitë e faljes së gjaqeve, këtu jepej demonstrimi i parë i pashoq i një populli të lidhur aq ngushtë me liderin e tij, për të shkuar me vendosmëri e pa kthim drejt lirisë. Jugosllavia vringëllinte armët e kërcënonte asokohe të gjithë popujt “antiserbë”, para së gjithash shqiptarët. Por shqiptarët nuk pranuan të ishin preja e parë e lukunisë së ujqërve serbë. Ata u bënë njësh me liderin e tyre historik edhe kur u provokuan me vrasjet e ushtarëve shqiptarë, edhe kur u helmuan, edhe kur u vranë masivisht gjatë gjendjes së jashtëzakonshme, edhe kur ua ndërruan me dhunë kushtetutën dhe ua morën atë pak liri, edhe kur… Ata kishin marrë një vendim të pakontestueshëm: Do të ishin bashkë në çdo moment, do të vepronin bashkë çdo kohë në harmoni të plotë me liderin e tyre, Ibrahim Rugova. Dhe lideri historik, me qëllim që të bënte realitet premtimin e tij për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës, veproi si demokrat dhe ithtar i madh i lirisë, me mjetet më demokratike të mundshme, mjete të cilat askush nuk besonte se nuk do të

mund të tejkaloheshin në kushtet e dhunës e të gjenocidit serb në Kosovë. Për t´iu kundërvënë represionit të Serbisë, Rugova ndërtoi një shtet të ri, institucione të reja. Ai fillimisht, më 1991, krijoi Këshillin e Partive Politike Shqiptare në ish-Jugosllavi. Përmes atij Këshilli deshi të formulonte një politikë të bashkimit të shqiptarëve në një shtet të vetëm me Shqipërinë dhe e inicioi një program të tillë, por nuk gjeti mirëkuptimin e partnerëve të tij. Më tej, me anë të këtij Këshilli emëroi një qeveri të përkohshme të Kosovës dhe shpalli zgjedhjet parlamentare e presidenciale. Për të ardhur në këtë vendim ai kishte nxitur e projektuar shpalljen e Deklaratës Kushtetuese të 2 Korrikut 1990, si dhe në shtator të atij viti kishte miratuar Kushtetutën e re, e cila ka hyrë në histori si Kushtetuta e Kaçanikut. Për çdo studiues dhe vëzhgues do të ishte e mjaftueshme të studiohej kjo kushtetutë e pandërmjetësuar nga asnjë institucion ndërkombëtar dhe të shihte qartë se çfarë përfaqësonte filozofia e Ibrahim Rugovës për të tashmen dhe të ardhmen e Kosovës së pushtuar e të dhunuar prej Beogradit. Pa dyshim është kushtetuta më e mirë, më demokratike, në të cilat parashikohen të gjitha të drejtat e qytetarëve në Kosovë, përfshirë dhe pakicat, e sidomos pakicën serbe. Ishte shtatori i vitit 1990. Ajo Kushtetutë ishte e para e këtij lloji në Evropën Lindore në procesin e ndarjes nga komunizmi. Ishte kushtetuta e parë e një vendi ish-komunist me tipare të qenësishme të kushtetutave perëndimore. Në historinë moderne burrat e shtetit janë dalluar pikërisht nga mënyra se si ata i ndërtojnë kushtetutat e vendeve të tyre. Ibrahim Rugova në këtë pikë mbetet i ngjashëm me Jefferson, Linkoln dhe Adenauer. Ndoshta fryma e Kushtetutës së Rugovës ishte guri i provës për liderin shqiptar të Kosovës. Ai, sapo u zgjodh President i vendit më 24 maj të vitit 1992, u pranua ndërkombëtarisht si lider i pakontestueshëm i shqiptarëve dhe u prit me protokolle shtetërore në Shtëpinë e Bardhë dhe në kancelaritë e Berlinit, Londrës, Parisit, Romës, Madridit… po asnjëherë nuk u prit në Moskë, në Athinë a në ndonjë kryeqytet tjetër me disponim antishqiptar. Kur u hapën dyert për Rugovën, ai, me mençurinë dhe guximin e tij të rrallë, formuloi dhe paraqiti kudo alternativën e tij. Kur Presidenti amerikan apo ai francez, si dhe Kancelari gjerman ose kryeministrat ne Londër, Romë dhe Madrid e pyesnin për zhvillimet në Kosovë, Rugova ua përshkruante me detaje gjendjen e rëndë të shqiptarëve shkaktuar nga gjenocidi serb. Kur ata e pyesnin për atë se si duhej zgjidhur kjo situatë, pasi ishin pajtuar me të vërtetat e Rugovës, lideri shqiptar kishte vetëm një përgjigje: “Pavarësia është ilaçi i vetëm i zgjidhjes!” Në këtë mënyrë, ditë për ditë, kohë pas kohe, orë pas ore ai përsëriti kërkesën e tij të pandryshueshme deri në fund të jetës: - Pavarësi për Kosovën e për të arritur te pavarësia, protektorat ndërkombëtar më parë. Hap pas hapi, Rugova ndërtoi shtetin e Kosovës, jo vetëm nga pikëpamja juridike, por edhe nga pikëpamja e funksionimit të arsimit, shëndetësisë, ndihmës sociale e kështu me radhë. Është rasti i parë, të cilin historia e shënon, kur një personalitet si Rugova, i drejton dy milionë qytetarë të vendit të tij vetëm me forcën e moralit, pa ushtri, pa polici, pa dhunën e shtetit. Dhe është rasti i parë në historinë e kombeve, kur një popull bashkohet së paku për tetë vite radhazi 1989-1997, me një disiplinë politike të pashembullt rreth liderit të vet. Dhe kjo ndodhi asokohe thjesht se të dy palët besuan te njëri-tjetri. Kosova besoi te Rugova dhe Rugova besoi te Kosova. Të dyja palët nuk e tradhtuan asnjë çast njëri-tjetrin, qëndruan besnikë e në unitet të pazakontë e të pashembullt në histori. Kjo forcë e arsyes rugoviane

ndoshta është burimi kryesor i revoltës të nja tre a katër kundërshtarëve të tij të pandreqshëm. Kur bota e lirë nuk i përfilli shqiptarët në rastin e Dejtonit, atëherë në Kosovë lindi një lëvizje më e radikalizuar. Në studimet e mia, bazuar në materialet e arkivave dhe literaturës perëndimore, kam shkruar se si Rugova kishte organizuar dhe ishte përgatitur në fushën ushtarake e të sigurisë, në rastin e një lufte në Kosovë. Por dalja e UÇK-së, çoi në daljen e situatës prej kontrollit të tij. Nëse kthehemi në ato kohë, kur krerët e UÇK-së sulmonin në radiot e huaja më shumë Rugovën e Bukoshin, sesa politikën serbe, duhet të besojmë se në Kosovë mund të shkohej drejt një lufte civile. Ishte Rugova, jo Bukoshi, ai që e parandaloi një përshkallëzim të tillë të konfliktit. Edhe në këtë rast ai shërbeu përmes formulës së tij magjike, qëndresës paqësore. Luftën e morën përsipër si me inat e për inat të Rugovës, ata që tashmë kanë emër e mbiemër. Ndërkaq, shumica e luftëtarëve të lirisë kishin vetëm një qëllim, çlirimin e Kosovës dhe së paku gjysma prej tyre vazhdonte ta kishte Rugovën idhullin e vet. Zhvillimet e kohës së bombardimeve të NATO-s kundër Serbisë bënë që Rugova të merrej peng në Beograd. Ai u shfaq në ekranin televiziv të kohës me një deklaratë. Shumëkush ka gjykuar se ajo deklaratë ishte e montuar, siç dinte Millosheviçi ta bënte. Këtë moment të gjykimit dhe të paragjykimit për liderin historik të shqiptarëve e kam trajtuar gjerësisht, gjithashtu bazuar në literaturën gjermane, në librin tim “Ibrahim Rugova: Filozofia politike dhe nacionale”. Ndërkaq, paraqitja e Rugovës përballë Millosheviçit si dëshmitar në Gjyqin e Hagës i zhgënjeu ata që shprehnin entuziazmin e tyre cinik për ta “dëshmuar tradhtinë e Rugovës”. Në fakt, njerëzit në Kosovë e amnistuan Presidentin historik të tyre që në tetorin e vitit 2000, kur e votuan thuajse në të gjitha komunat e Kosovës dhe ia dhanë atij të drejtën që t´i qeveriste qytetarët e Kosovës. Më pas, qytetarët e Kosovës i dhanë shumicën absolute në zgjedhjet e vitit 2001 dhe e ripranuan Rugovën si President të vendit. Edhe më vonë, më 2003 e 2004, zgjedhjet i fitoi Ibrahim Rugova në shumicë, sepse shqiptarët e shihnin atë si njeriun më të besueshëm të vendit. Kjo do të thotë se kreun e vendit para e pas lufte Rugovës ia dhanë qytetarët, ia dha aftësia e tij e jashtëzakonshme për të komunikuar me popullin e tij, ia dha vizioni dhe këmbëngulja e tij për lirinë e Kosovës, ia dha autoriteti dhe integriteti i tij moral e qytetar, dinjitet dhe integritet i nëpërkëmbur dhe i përdhosur nga shumica e politikanëve shqiptarë në Kosovë e jashtë Kosove. Prandaj, populli i Kosovës e konsideroi çdo kohë Ibrahim Rugovën si “Babain e Kombit”, ndërsa mediet ndërkombëtare në kor i dhanë atij emrin e merituar “Gandi i Ballkanit ose Gandi i Prishtinës”! Unë do të thosha se dr. Ibrahim Rugova, pra themeluesi i shtetit të Kosovës, udhëheqësi i pakontestueshëm i lirisë dhe pavarësisë së Kosovës, Presidenti historik i saj, nuk ishte vetëm një shëmbëlltyrë e Gandit të Indisë, por edhe e shumë personaliteteve të tjera, si Nënë Tereza, Papa Vojtila II, Nelson Mandela, Martin Luter King, Vaklav Havel e të tjerë burra që kanë bërë historinë e lavdishme të fitores me paqe e mirësi. Ndaj, çdo shqiptar është e do të mbetet krenar që jetoi në kohën e lavdishme të Ibrahim Rugovës, është dhe do të jetë krenar që si simbol të krenarisë kombëtare do të ketë krahas Skënderbeut dhe Nënë Terezës edhe Ibrahim Rugovën. Homazh për simbolin e paqes e të lirisë së Kosovës, për njeriun që u ktheu dinjitetin shqiptarëve, Presidentin Historik të Kosovës, dr. Ibrahim Rugova!


18

E martë 21 janar 2014

Aktualitet

Lëkundjet e tokës

Shqipëria goditet nga 27 tërmete, ja hartat që tregojnë zonat me rrezikshmëri të lartë Epiqendra e tërmeteve ka qenë Durrësi, periferia e Tiranës dhe deti Adriatik Qendra e Sizmologjisë Euro-Méditerranéen ngre alarmin: Shqipëria, zona me rrezikshmërinë më të lartë për t’u goditur nga lëkundje të tjera

Vendet ku kanë rënë tërmetet ditën e djeshme

Driçim Çaka Qyteti i Durrësit

Ka qenë ora 6 e mëngjesit të ditës së djeshme, kur në Durrës u regjistrua goditja e parë e një tërmeti 4.2 ballë. Banorët e qytetit bregdetar për disa sekonda kanë ndier dridhjet e tokës. Vetëm 17 minuta më vonë, 5 km në jugperëndim të Durrësit, është regjistruar tërmeti i dytë, 2.6 ballë me epiqendër në detin Adriatik. Vala e kësaj goditjeje është ndier dhe në orën 06:20 minuta me magnitudë 2.8 ballë. Në orën 06:26 dhe 06:29 u ndjen dy goditje e radhës me magnitudë 3.9 dhe 2.7 ballë. Tërmeti i pestë është regjistruar në orën 06:29, me magnitudë 2.7 ballë dhe epiqendër në detin Adriatik 6 km në jugperëndim Durrës dhe thellësi 7 km. Në orën 06:31 është regjistruar tërmeti i gjashtë me magnitudë 2.6 ballë të shkallës Rihter, me epiqendër 11 km në verilindje Durrës dhe thellësi 7 km. Pas 45 minutash kanë rifilluar përsëri lëkundjen dhe në orën 7:15 është ndier tërmeti me magnitudë 4.1 ballë, por këtë radhë në veriperëndim të Tiranës me epiqendër Bërxullën. Goditja tjetër është regjistruar në Sukth të Durrësit në orën 07:39 minuta me magnitudë 3.7 ballë. Tërmeti i nëntë është regjistruar në orën 08:43, me magnitudë 3.1 ballë i shkallës Rihter, me epiqendër Katund i Ri, 11 km verilindje Durrës dhe thellësi 13 km. Lëkundjet Në orën 15:45 minuta, është regjistruar goditja e radhës në zonën e Durrësit, ndërkohë që lëkundja është ndier në Vorë dhe në Tiranë dhe magnituda ka qenë 4.1 ballë. Sipas të dhënave që publikon Qendra e Sizmologjisë Euro-Méditerranéen, dy goditjet e radhës kanë qenë në orën 16:23 dhe 16:25, me magnitudë 2.4 dhe 2.5 ballë. Qendra e Sizmologjisë Euro-Méditerranéen Qendra e Sizmologjisë EuroMéditerranéen, e cila merret me lëvizjet sizmike në të gjithë botën, ka raportuar ditën e djeshme 15 tërmete

Në zonën e mesdheut ka më shumë rrezikshmëri për të rënë termete

Tërmetet e raportuara nga Qendra e Sizmologjisë Euro-Méditerranéen Albania Albania Albania Albania Albania Albania Albania Albania Albania Albania Albania Albania Albania Albania Albania

Ora 06:00:15 06:20:25 06:29:54 06:26:51 06:31:38 07:15:07 07:39:14 08:43:30 11:47:14 11:52:50 12:20:03 12:39:02 14:40:48 16:23:25 16:25:51

në territorin e Shqipërisë. Sipas kësaj Qendre, lëkundjet kanë filluar që në orën 06:00:15 dhe kanë vazhduar deri në orën 16:25:51 sekonda. Në hartën që ka paraqitur kjo qendër sizmike, Shqipëria është e shënuar me një rreth të kuq, që do të thotë se ka rrezikshmëri të lartë për të rënë tërmete. Përveç lëkundjeve që janë ndjerë ditën e djeshme, pritet që edhe sot të ketë të tjera tërmete. Sipas kësaj qendre sizmologjike, tërmetet nuk pritet të kenë magnitudë të lartë por do të variojnë nga 1-4.5 ballë. Tërmetet Goditjet e vazhdueshme të tërmeteve janë ndier në Durrës, Kavajë, Tiranë, Laç dhe Krujë. Po kështu, një sërë zonash periferike të Tiranës dhe Durrësit janë përfshirë nga paniku mëngjesin e djeshëm,

Shqipëria vend që tërheq më shumë lëkundjet sizmike


E martë 21 janar 2014

19

Aktualitet Emigrantët në Greqi

Shtyhen me 5 muaj afatet e lejeve të qëndrimit Ministria greke e Brendshme ka vendosur të shtyjë me një afat 5-mujor të gjitha lejet e qëndrimit që skadojnë nga 1 janari deri më 30 prill 2014. “Afati i lejeve të qëndrimit të shtetasve të vendeve të treta që janë nxjerrë nga shërbimet e shtetasve të huaj dhe emigracionit të administratës së decentralizuar të vendit dhe skadojnë nga 1 janari deri më 30 prill 2014, shtyhen automatikisht për një periudhë pesë mujore që

nga data e skadimit, pa nevojën e nxjerrjes së akteve normative”, thuhet në komunikatën e Ministrisë greke të Brendshme. Kërkesa për rinovimin e lejeve të qëndrimit pranohen gjatë gjithë kohës së shtesës, përderisa dëshmohet se ka arsye të jashtëzakonshme. Shumica dërrmuese e emigrantëve të huaj në Greqi janë shqiptarë, të cilët pavarësisht krizës së thellë ekonomike, preferojnë në masë të madhe të qëndrojnë ende në vendin fqinj.

Letër xhamive

Komuniteti Mysliman: Denonconi shqiptarët që shkojnë në Siri 9 tërmetet që janë raportuar nga Instituti i Gjeoshkencave 06:00, me magnitudë 4.2 epiqendër në Durrës dhe thellësi 10 km. 06:17, me magnitudë 2.6 epiqendër deti Adriatik 5 km në jugperëndim Durrës dhe thellësi 7km. 06:20, me magnitudë 2.8 epiqendër deti Adriatik 4 km në jugperëndim Durrës dhe thellësi 7 km. 06:26, me magnitudë 3.9 ballë dhe epiqendër në Durrës, me thellësi 11 km. 06:29, me magnitudë 2.7 ballë, epiqendër në detin Adriatik 6 km në jugperëndim Durrës, thellësi 7 km. 06:31, me magnitudë 2.6 ballë, me epiqendër 11 km në verilindje Durrës dhe thellësi 7 km. 07:15, me magnitudë 4.1 ballë, me epiqendër Bërxullë,12 km në veriperëndim Tiranë, me thellësi 11 km. 07:39, me magnitudë 3.7 ballë, me epiqendër Sukth 12 km në verilindje Durrës dhe thellësi 18 km. 08:43, me magnitudë 3.1 ballë i shkallës Rihter, me epiqendër Katund i Ri, 11 Km Veri-Lindje Durrës dhe thellësi 13 km.

Komuniteti Mysliman u është drejtuar me një letër të gjitha myftinive në rrethe që të mos lejojnë që gjatë ceremonive të faljes në xhami të mos bëhen thirrje apo të nxiten besimtarët shqiptarë të shkojnë në këtë luftë dhe në rast se vërejnë organizime të tilla nga xhami të veçanta, myftinitë të denoncojnë pranë Komunitetit Mysliman si dhe pranë organeve shtetërore të specializuara. Ja teksti i qarkores: “Bazuar në shqetësimin publik rreth përfshirjes së mundshme të shtetasve shqiptarë në luftën e Sirisë, Ju rikujtojmë që të jeni të vëmendshëm ndaj thirrjeve apo nxitjeve të tilla që mund të provokojnë besimtarët brenda xhamive apo jashtë tyre. Kërkojmë nga Ju njëkohësisht, të porosisni të gjithë stafin tuaj që në rast të konstatimit të provokimeve të tilla, të lajmërojnë myftininë e

rrethit dhe Komunitetin Mysliman të Shqipërisë, si dhe t`i denoncojnë në mënyrë të menjëhershme pranë organeve kompetente. Punonjësit tanë, bazuar në Kuranin Famëlartë dhe traditën profetike, të sqarojnë besimtarët duke nënvizuar se Islami është Fe e paqes, butësisë, mëshirës, harmonisë dhe respektimit të dinjitetit njerëzor. Prandaj, feja dhe besimi ynë kurrsesi nuk mund të merret si referencë apo të jetë shtysë për pjesëmarrje në konflikte apo luftëra të ndryshme. Përpjekjet për t`i dhënë ngjyrim fetar pjesëmarrjes në konfliktin e Sirisë janë të rrezikshme për qytetarët tanë dhe dëmtojnë rëndë imazhin e fesë sonë të bukur, po ashtu mund të dëmtojnë edhe imazhin e vendit tonë. Prandaj, Ju kujtojmë edhe një herë që të jeni të vëmendshëm përballë provokimeve të tilla”, - theksohet në qarkoren e Komunitetit Mysliman.

Dëmshpërblimi

Ish-të përndjekurit politikë këstin e radhës do ta marrin në qershor Qendra e Sizmologjisë Euro-Méditerranéen, e ka vendosur Shqipërinë me rreth të kuq për sa i përket lëkundjeve të tokës

për shkak të dridhjeve të vazhdueshme të tokës. Sizmologu Rrapo Ormeni në një reagim në orët e para të mëngjesit u shpreh se pjesa më e madhe e lëkundjeve janë ndier në orët e para të ditës së djeshme. “Quhen grup tërmetesh, sepse kemi disa tërmete me magnitudë 1 dhe në vazhdim vijnë në zvogëlim. Gjykojmë që aktiviteti duhet të jetë duke u zvogëluar. Kryesisht në zonën e Durrësit, por ka një shpërndarje që nuk bie në të njëjtin vend. Në total janë regjistruar rreth 25 tërmete”, përmend Rrapo Ormeni.

“Quhen grup tërmetesh, sepse kemi disa tërmete me magnitudë 1 dhe në vazhdim vijnë në zvogëlim. Gjykojmë që aktiviteti duhet të jetë duke u zvogëluar”

Ndërpritet mësimi Frika e ndonjë lëkundjeje të fuqishme ka detyruar disa prej drejtuesve të shkollave në Durrës të ndërpresin procesin mësimor. Vendimet për ndërprerjen e procesit mësimor janë marrë nga drejtuesit e shkollave përkatëse, të frikësuar për aktivitetin sizmik në vazhdim dhe pasojat e mundshme të tij në ndërtesat shkollore. Ndërkohë që Drejtoria Arsimore nuk kishte dhënë urdhër për ndërprerjen e mësimit, nxënësit në disa raste janë larguar vetë nga shkolla.

Ish-të përndjekurit, të cilët kanë të vërtetuar në raporte mjekësore se vuajnë nga sëmundjet e rënda dhe në anën tjetër ata që janë të 80-at do të marrin të parët dëmshpërblimet. Skema e re e kompensimit të ish-të burgosurve politikë e publikuar nga Ministria e Mirëqenies Sociale dhe Rinisë synon ndarjen objektive të dëmshpërblimeve, parave të cilat nuk janë marrë gjatë 2013-ës. Kryetari i Institutit të-ish të Përndjekurve Politikë, Bedri Blloshmi, bën me dije se 18 milionë dollarë është fondi, i cili do të vihet në dispozicion. Instituti thotë se nuk ka një listë të plotë se sa prej ish-të burgosurve do të kompensohen, megjithëse po punohet për hartimin e kësaj liste zyrtare. Këstet e para pritet të

paguhen deri në qershor. Gjithashtu, drejtori thotë se ka paqartësi edhe në marrjen e vërtetimeve të fëmijëve të ish-të burgosurve për lehtësim të pagesave për arsye studimesh.


20

E martë, 21 janar 2014

Sport

Zhgënjimi

Frank Riberi kritikon FIFA-n: E meritoja unë Topin e Artë Mesfushori francez është shfaqur pak i zhgënjyer, për faktin që nuk u zgjodh fitues i Topit të Artë Ai mbrojti edhe shumë lojtarë të skuadrës tij, duke thënë se ata duhet të ishin në formacionin e vitit Ylli i Bajernit të Mynihut, Frank Riberi, akuzoi rezultatin e votimit për “Topin e Artë 2013”, duke këmbëngulur se sulmuesi i Realit të Madridit, Kristiano Ronaldo, nuk e meritonte ta fitonte çmimin, pasi portugezi nuk ngriti asnjë trofe vitin e kaluar. Fillimisht, Riberi reagoi me qetësi pas ceremonisë së FIFA-s në Zyrih, ndërsa iu desh të pranonte vendin e tretë në votim pas Ronaldos dhe yllit të Barcelonës, Lionel Mesi, duke deklaruar se çmimi prestigjioz individual nuk ishte një ndër objektivat e tij. Gjithsesi, tani francezi ngre zërin për të shprehur gjithë pakënaqësinë e tij, ndërsa beson se ai duhet ta kishte fituar “Topin e Artë” pas sezonit së jashtëzakonshëm me bavarezët. “Fitova Kristiano Ronaldo, nuk e meritonte ta fitonte çmimin, sipas francezit Ribery

gjithçka që ishte në lojë për t’u fituar me Bajernin dhe individualisht. Ronaldo në krahun tjetër nuk fitoi asnjë gjë. Nuk jam i dëshpëruar që nuk fitova, por kjo të lëndon disi. Unë meritoja të fitoja “Topin e Artë”. Ishte e qartë se Ronaldo do ta fitonte, afati përfundimtar i votimit u shty për dy javë. Kjo nuk kishte ndodhur kurrë më parë. S’kishte të bënte me futbollin. Ishte një vendim politik”, - ka thënë francezi. Por kritikat e Riberisë ndaj FIFA-s nuk mbarojnë këtu, pasi ngriti gishtin e akuzës edhe për 11-shen më të mirë të vitit nga FifaPro World

Mesfushori më i ri i Milanit, Keisuke Honda, thotë se akoma nuk ka arritur në formën e tij të duhur te klubi i ri. Japonezi kaloi në San Siro në fillim të janarit nga CSKA e Moskës, ndërsa thotë se po luan vetëm me gjysmën e potencialit të tij. “Do të thosha se jam vetëm 50 për qind nga niveli im i lojës. Kam edhe shumë për ta përmirësuar kualitetin e lojës sime, por ishte mirë që e fituam këtë ndeshje”, - ka deklaruar Honda. Kuqezinjtë regjistruan fitore prej 1-0 përballë Hellas Veronës që shënoi edhe debutimin e trajnerit të ri Klarena Sedorf që ishte në stolin e kuqezinjve.

Ibrahimoviçi lavdëron Mesin Frank Ribery

XI, ku bënë pjesë vetëm 3 futbollistë të Bajernit, ndërsa 4 i përkisnin Barcelonës. “Ka vetëm 3 futbollistë të Bajernit aty. Kjo është çmenduri. Tomas Myler meriton të jetë aty, dhe po ashtu edhe David Alaba, Bastian Shvajnshtajger dhe Arjen Roben. Ne fituam 5 tituj dhe bëmë historinë. Pastaj aty ndihet edhe mungesa e futbollistëve të Borusias së Dortmundit, ku janë Mario Gëtze dhe Robert Levandovski. Kjo është vërtet e pamundur”, përfundoi mesfushori francez. Francezi Frank Riberi bëri një sezon të mrekullueshëm me Bajernin, duke arritur që të rrëmbente tre tituj me klubin dhe duke u shpal-

“Ka vetëm 3 futbollistë të Bajernit aty. Kjo është çmenduri. Tomas Myler meriton të jetë aty, dhe po ashtu edhe David Alaba, Bastian Shvajnshtajger dhe Arjen Roben”

lur edhe lojtari më i mirë evropian. Kështu, duket se edhe ky Top i Artë nuk kaloi pa polemika. I pari ishte francezi, ndërkohë që duhet të ketë edhe të pakënaqur të tjerë. Gjermanët e Bajernit duket se janë ata që janë lënë më tepër jashtë. Pavarësisht nga gjithçka, përsëri Barcelona vazhdon të mbesë në krye të futbollit, gjë që nuk tingëllon mirë, por kjo vjen edhe për faktin se lojtarët katalanas, për shkak të vazhdimësisë nuk mund të hiqen nga formacioni. Ndërsa edhe pse për Ronaldon nuk duhet të kishte asnjë zhurmë duket se mungesa e trofeve me klubin e kthen në një mundësi polemike. Edhe pse portugezi nuk arriti që të merrte asgjë me ekipin tij vjet kreu një sezon të mrekullueshëm dhe e ndihmoi tepër ekipin e tij.

Arjen Roben

Venger: Shumë presion mbi Ozilin Tekniku i Arsenalit, Arsen Venger, mendon se pritjet e tifozëve nga Mesut Ozil janë shumë të mëdha. Mesfushori gjerman është bërë futbollisti kryesor i skuadrës që kur kaloi në “Emirates” nga Reali i Madridit në fillim të këtij sezoni, duke ndi-

Honda: Akoma nuk jam në formën më të mirë

hmuar që “topçinjtë” të kryesojnë Premier Ligën. Mirëpo, rënia paksa në aspektin golashënues në javët e fundit, ka bërë që ai të kritikohet menjëherë. “Nganjëherë njerëzit presin që ai ta bëjë vet dallimin. Nganjëherë kur gjërat nuk funksionojnë, pritet nga

ai që ta marrë topin dhe ta fusë në rrjet. Ai është më shumë asistues sesa shënues. Ai nuk duhet kritikuar, por duhet inkurajuar. Është 25 vjeç dhe do të bëhet gjithnjë e më i mirë. Vitet më të mira po vijnë për të”, - ka thënë francezi për faqen zyrtare të klubit.

Rënia paksa në aspektin golashënues në javët e fundit, ka bërë që ai të kritikohet menjëherë Arsen Venger

Sulmuesi i Paris Sent-Zhërmenin, Zllatan Ibrahimoviç, ka lavdëruar ish-bashkëlojtarin e tij te Barcelona, Lionel Mesi. Ibra shpesh ka qenë kritik ndaj Mesit në media, që kur është larguar nga Barcelona. Por duket se tashmë ka dalë me një prononcim më ndryshe. “Mesi është një lojtari jashtëzakonshëm. Ai bën gjëra të cilat mund të shihen vetëm në video-lojëra. E pashë golin e tij të dytë ndaj Getafe dhe ishte i mahnitshëm, magjik. Ai është rikthyer dhe duket shumë i uritur. Vërtet kënaqem duke e parë atë”, - ka thënë shtatlarti suedez.

Murinjo thur elozhe për Januzajn Trajneri i Çelsit, Zhoze Murinjo, e ka pranuar se Adnan Januzaj, talenti i Mançester Junajtidit, ishte një nga problemet që duhej të zgjidhej për sfidën e djeshme ndërmjet këtyre dy ekipeve. “Special One” nuk është i njohur për të vlerësuar lojtarët kundërshtarë, por këtë e bëri me Januzajn. “Ai është lojtar fantastik. Ai nuk është 18-vjeçar, ai është 25-vjeçar. Januzaj është shumë i mençur dhe komfort në lojën e tij. Një lojtar shumë i mirë dhe shumë i rëndësishëm. Mendoj se ai është lojtar shumë i mirë dhe ka për të pasur një karrierë të madhe dhe të gjatë. Nuk e njoh djalin personalisht, por ai duket se ka shumë nga vetvetja”, - u shpreh Murinjo.


E martë, 21 janar 2014

21

Sport Presidenti Demi e ka bindur dhe te dielën Memelli ka firmosur, ndërsa të hënën ai do të niset me urgjencë drejt Antalias, për t’u bashkuar me skuadrën e Likës. Partizani ka kryer tri përforcime deri tani

Skuadra e Partizanit

Merkato e janarit

Skënderbeu dhe nevoja për të bërë merkato

Partizani, skuadra për t’u mundur në Superligë Demat e kuq kanë bërë mjaft blerje cilësore në këtë merkato dimërore Migen Memelli është edhe qershia mbi tortë për kryeqytetasit Tashmë duket se Skënderbeu dhe Teuta do të kenë një rival të ri. Bëhet fjalë për Partizanin. Kryeqytetasit janë kthyer në Superligë dhe duket se kërkojnë me ngul që të marrin edhe titullin. Një mrekulli brenda një viti, që mund të ndodhë, nëse Skënderbeu apo dhe skuadra si Teuta të gabojnë. Mirëpo me shumë ndeshje para gjithçka duket e mundur, prandaj dhe stafi drejtues i ekipit ka vendosur që të bëjë gjithçka për ta bërë realitet këtë ëndërr. Migen Memelli ishte edhe blerja e fundit. Sulmuesi, edhe pse tashmë në një moshë të madhe, është mjaft i njohur në kampionatin shqiptar dhe e njeh mjaft mirë atë. Kështu, Partizani ka bërë një goditje të bujshme, duke marrë në skuadër Memellin. Sulmuesi u rikthye nga Arabia në Shqipëri për të firmosur me të kuqtë. Presidenti Demi e ka bindur dhe te dielën Memelli ka firmosur, ndërsa të hënën ai do të niset me urgjencë drejt Antalias, për t’u bashkuar me skuadrën e Likës. Partizani ka kryer tri përforcime deri tani, Sali dhe Ahmeti të zyrtarizuar, si dhe Pliska, por të kuqtë presin përforci-

Marsio Sanpaio nga Benfika, në ndihmë të Likës Marsio Sanpaio në stafin teknik të Partizanit. Sanpaio është ndihmës i ri i trajnerit Hasan Lika. Marsio është nga Portugalia. Është i njohur si specialist i përgatitjes fizike dhe rikuperimit të futbollisteve. Përvojat e tij të mëparshme përfshijnë klube të rëndë-

sishme si Sportingu, Braga, Benfika, Servete etj. Një lëvizje mjaft e mirë dhe cilësore për stafin teknik që do ta ndihmojë shumë ekipin. Kështu, klubi dëshmon vendosmërinë e tij për të luftuar deri në fund për objektivat që i ka vënë vetes për këtë sezon. Hasan Lika

me të tjera, kryesisht në repartin sulmues. Mësohet se për momentin vëmendja e tyre është përqendruar në tregun kroat, ku po operojnë me disa bashkëpunëtorë dhe dashamirës. Gjithsesi, mbetet për t’u parë se si do të shkojnë bisedimet me futbollistët në fjalë. Nëse mbërrijnë, pa dyshim që do të zgjerohej numri i të huajve te Partizani. Ajmir Pliska, goditja tjetër e Partizanit Lojtari nga Bosnja, Almir Plis-

3,5

milionë lekë në muaj do të marrë Migen Memelli gjatë këtij sezoni me skuadrën e Partizanit

ka, është një nga përforcimet më të reja të Partizanit. Pliska luan ne rolin e sulmuesit dhe është 1,88 metra i gjatë dhe 26 vjeç. Ai ka luajtur me parë për NK Travnik, FK Velez Mostar, FK Olimpik Sarajevo

Migen Memelli

dhe FK Sarajevo. Ai bindi trajnerin Lika me paraqitjet e tij gjatë provës dhe mori miratimin e tij për të hedhur firmën. Periudha përgatitore në Antalia Skuadra është nisur për një periudhë rreth 2-javore përgatitjesh në Turqi. Personeli teknik kryesohet nga trajneri Lika dhe zv.trajnerët Musta dhe Dalipi. Klubi planifikon që gjatë ditëve të qëndrimit në Antalia, skuadrës t’i bashkohen edhe lojtarë të tjerë duke përfshirë dhe të rinj që do të merren në provë. Partizani ka luajtur tre ndeshje dhe ka dhe një përballë ndaj klubit kinezë të Shandong Luneng. Një ndeshje që do të luhet përkatësisht më 22 janar. Përforcimi i rivaleve Edhe pse nuk gjendet në një nivel, rivalja historike e Skënderbeut, Tirana, duket se ka bërë lëvizjet e saj. Gilman Lika, por edhe disa përforcime të tjera u kanë dhënë bardhebluve më shumë forcë për gjysmën e sezonit. Sigurisht që bardhebluve do t’u duhet shumë punë, pasi janë në fundin e klasifikimit dhe do ta kenë tepër të vështirë për t’u larguar nga aty.

Një merkato për Skënderbeun që nuk ka shumë komente. Ndryshe nga vitet e tjera skuadra korçare nuk po furnizohet me emra të rinj që do t’i vijnë në ndihmë skuadrës. Edhe pse tashmë ekipi korçar ka nevojë për ndërhyrje, për shkak të dëmtimeve akoma nuk është bërë asgjë konkrete. Edhe presidenti i ekipit, Ardian Takaj, akoma duket se po mendon se çfarë duhet të afrojë te Skënderbeu. Edhe pse ai vetë e di që ekipi ka nevojë të menjëhershme, ende nuk është arritur në një emër konkret. Dëmtimi i rëndë i Fagut e ka bërë me dhimbje koke stafin drejtues, i cili ka lajmëruar menjëherë kosovarin Bajram Jashanica, Ardian Takaj, akoma duket se po mendon se çfarë duhet të afrojë te Skënderbeu

që të udhëtojë një orë e më parë drejt Portugalisë. Kontigjenti i Skënderbeut është ulur ndjeshëm dhe tashmë janë vetëm 18 lojtarë në Portugali. Pak, për një skuadër kampione. Presidenti u shpreh tre ditë më parë: “Unë jo më kot e përmenda që dëmtimi i Fagut na penalizoi edhe më shumë dhe duke parë numrin e lojtarëve, kam lajmëruar urgjentisht kosovarin Bajram Jashanica që të udhëtojë drejt Portugalisë për t’u bashkuar me ekipin. Nuk mund të them se kur do të mbërrijë, por duhet të jetë shumë shpejt bashkë me ne, pasi kemi “rrjedhje” edhe në mbrojtje dhe është një lojtar që na duhet”.


22

E martë 21 janar 2014

Zbavitje

Fjalëkryqi i “Standard” 1 14

2 15

20

3

4

5

6

16

17

21

23

29

18

24 30

36

25 31

8

9

10

11

12

26

27

32

33

34

35

43

35

41

44

45

49

46

50

55

51

56

57

60 67

61 68

69

28

38

40

42

13

19

37

39

66

$$$$

7

74. Eshtë ecja në garë. 75. Julia aktore. 76. Harry i gurit filozofal.

70

74

62

63

71

72

54

59

64

35. Inicialet e Redford. 36. Mund të jenë rococo dhe barok. 37. Janë sportivë ata si Ismet Bellova. 38. Ekstremet e një istmi. 39. Qe perëndeshë e drejtësisë. 40. Mund të jenë edhe parlamentare. 42. Qe piktor i famshëm i yni. 45. Qe fallxhor i famshëm. 46. Një princip. 49. Eshtë llahtari. 50. Qe mbretëri e Gargantua-së. 51. Inicialet e Seagal aktor.

48

53

58

75

HORIZONTAL 2. Një fjalë si asnjëherë. 7. Qe perandori që bëri kalin e tij senator 14. Memoria në computer. 16. Para de Janeriro. 18. Kështu thirrej Aristoteli. 20. Nganjëherë duhen vënë mbi I. 23. Steëart rockstar. 26. Në fund të krahut. 27. Wan Kenobi i Star Wars. 29. Mund të kthehen në mllefe. 30. Nuk i hapi dot as duke i tërhequr me kuaj Otto von Guericke.

52

47

65 73 76

53. Tony që këndon Quando, quando, quando. 54. Italia në internet. 56. Eshtë çmimi më i lartë. 57. Vendosen në krye 58. Fundi i Turandot. 59. Shkruhet në janar. 61. Nuk i tregohen babait. 63. Alain aktor. 66. Parker regjisor i Evita 66. Rupert aktor. 71. Kufizojnë radiot. 72. Një sëmundje stine. 73. Një mund të jetë shitjeje.

Fjalëkryqi pa skemë 1 2

3

4 5 6

7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Përgjigjja e fjalëkryqit të kaluar D E P O Z I A M E R

T A T

I K A N

K A N A L E T E

A R

T A L

I

I

N E T O

A

A

P C E V

M I

T

M I N

I

L

I K

K A M A T E

D

A L

I

J

T

I

L

I

A

T

S

E

A R

A R

A T A N

I

A N E

T V

L L

E R E M I

I

I M

A L E T

I M A L A R T

K O N E T A T A

I

I K E

S A B O T A T O R E T

U L A H U T A

I

F A T A L E

T O L O G J

H E M O F M

A M E N

T A P E T

E K

S U M O

A N T O N

A

E L E M E N T A R E E K S E

N O T A T

S A N S O N

-Eshtë grimcë me bërthamë. 12. Dalin nga të dhënat. -Fillojnë tatëpjetën. -Totalisht e shkurtër. -Gjysma e moralit. VERTIKAL: 1. Janë sistemet e firmave... mashtruese. 2. Janë shkollat më me leverdi. -Në fund të krahut. 3. Memoria në PC. -Gjysmë termal. -Mund të jetë edhe Merlot. 4. E pastruar me ujë e sapun. -Fitohen nga çiklistët. 5. Qeth foshnje pa qenë berber. -Bëjnë market me art. 6. Teket e një drame. -Eshtë brejtës pylli. -Fise pa fe. 7. Inicialet e Reitman regjisor. -Janë si zarzavate. 8. Janë shkaqe... popullore në këngë. -Të parat në hisotri. 9. Janë lapsa. -Duhet pritur një i tillë.

I N

L U A R A S I

I

A C

E E T E R A

10. Ishin Rosse ato që rrëmbyen Aldo Moron. -Bie fiks. 11. U kompozua nga Massenet. -Në fund të fundit. 12. Janë edhe ato postare. 13. Eshtë kopje e një tjetri. -Eshtë era... jonë. 14. Përhapet një me frikë. -Rodriugues, qe mbretëresha e fado-s. 15. Zanore arabe. -Ndahen në barazim. 16. Teket e një loje. -Janë shtëpi. 17. Pan që humbi hijen. -Eshtë palaçoja. 18. Një mund të jetë fetar. -Shtrohen në... dysheme. 19. Pak servilizëm. -Shkaktohen nga tërmetet. 20. Janë diletantët. -Esau...tjetër. 21. Janë finokët. -Flloko aktor. 22. Copland kompozitor. -Ajri... i Londrës.

Përgjigjja e fjalëkryqit të kaluar

Eshtë një fjalëkryq për ekspertët dhe për kampionët. Për ta zgjidhur duhet që kutitë e zeza të vendosen nga ju

Duhet të nxini 47 kuti HORIZONTAL: 1. Ajo e diellit ishte Ra për egjiptianët. -Para fiction në një film të Quentin Tarantino-s. -Një pojesë e sadistëve. 2. I shkuar. -Këshilli Bashkiak Mallakastër. -Sapo kanë filluar. -Profeti i ankimeve. 3. Vakancat e... Audrey Hepburn. -El Pibe de oro. -Eshtë skuadra bardheblu.

VERTIKAL 1. Janë edhe ata të skuadrave. 3. Një prift... bekimi. 4. Mund të jenë fetare. 5. Fillojnë romanin. 6. Në funnd të pritjes. 7. Bashkohen me hipotenuzën. 8. Inicialet e Gilardino-s. 9. Një është për të lidhur 10. Inicialet e Reitman. 11. Ekstreme gabimi. 12. Ughi violinist i njohur. 13. Ai rekordeve është Guinness. 15. Eshtë më e pakta. 17. Janë artistë... harrakatë, të çrregullt. 19. Eshtë stuhi. 21. Qenë sovranë në Bagdad. 24. Këngëtare dhe aktore amerikane. 25. Bëhet për të hedhur në erë.

28. Opera e Mascagni-t. 31. Ishin fis ilir. 32. Një penalizim për Lewis Hamilton. 33. Rrota pa ekstreme. 34. Eshtë ushtarak i ulët. 36. Eshtë zbukuruesi. 37. E famshmne ajo e Parisit. 41. Janë ndeshje për trofeun. 43. Jaë rrangulla. 44. Institucione Industriale Vlorë 47. Një mund të jetë ushtarak. 48. Një gjuajtës francez. 51. Eshtë trupi i fortë 52. Ndal në kryqëzim. 54. Pak sinqeritet. 60. Teocoli komik. 62. Fillojnë rrethimin. 64. Ente Rajonale Ndërtimi. 67. Kështu del vepra nga era. 68. Mbyllin një sherr. 69. Fillojnë titrat. 70. Televizoni për shkurt. 73. Fillojnë tokëzimin.

4. Mbyllin një dyqan. -Ringrihen nga e para. -Jetojnë edhe në Samoa. -Një pjesë e territorit. 5. Janë vitet. -Kështu janë njerëzit e prerë. -Ono e John Lennon. 6. Dimër pa kufij. -End për të... gjuajtur. -Një pjesë e rendimentit. 7. Janë udhëzime nga... lart. -Nuk kanë shtetësi.

S

P O R

K

8. Fillojnë aksionet. -Bien me ballë të tilla. -Ishin lëkurkuqtë e Oskeoals. 9. E famshme ajo e Arkimedit. -Dieta pa ekstreme. -Ndalohen në kthesë. 10. Ente Prodhuese Autonome. -Fillojnë mobilizimin. -Eshtë shaqje si Pallati 176 në ekran. 11. Ka satelit Ariel. -Eshtë nur bukurie. -Vitet pa kufij.

A R D

T E T

B A O B K

S

R

I

R

E K T

E M

I

L E

M

A R

I

K

S

E H

I

V

P K O R R

A R

I

S

E T

I

K E

F

O N A R

E T

F N

A

A V

M A G N M

I

S

I

R

A N D A L

V A T E

L G A T E

N A T A C

F

A B

M

E N A T

E T E R A V

N N

M A R

T

I

A N D

E R

I

I

S

E K T

I

T A

S

T A

N

I

J

S

O N

I

S

A N

A R

M O U

N A I

I

I

I

B A

I

E R

I

S

E

R

J

E T A A

A H E N G S

A

U O M

I

T W I

S

E M T A

V E R D A R

K O T E

D

U R L

I

S

E E R

F A T

O A C T

I

T

S M A I

A L

O T O N

I A


23

E hënë martë20 21janar janar2014 2014

Fjalëkryqi i Simetrik

HORIZONTAL 1. Dy bëjnë një dopio. 4. Janë kapele me strehë. 10. Mund të jeneë Michelin. 14. Një pjesë e dramës. 15. Eshtë repart ushtarak. 16. Me Alfa në makinë. 17. Kufijtë e tokës. 18. Bamir Topi është i Giorgio Napolitano-s. 19. Ngrihen për dolli. 21. Mund të jenë hidraulike. 23. Janë njerëzit që inatosen kollaj. 25. Mali ku ngeci Arka. 26. Ishin skllevër spartanë. 28. Luajnë a ujë. 29. Një pasthirrmë dëshpërimi. 30. Mund të jenë cigaresh. 31. Prokopi që qe aktor i yni.

32. Teliti regjisor. 33. Paguhen për vonesa. 34. Janë kapriçio. 35. Grirë pa kufij. 36. Kishin flamur të zi. 37. Eshtë pluhuri si Dash. 38. I katërti në kapitull. 39. Një perëndeshë e drejtësisë. 40. Si fishkur, zbehur. 42. Një i lindur nga raca të ndryshme. 43. Jetojnë të vetmuar. 45. Fillojnë titrat. 46. Kështu është ai që nuk tregohet i gjallë e aktiv. 48. Janë budallenj. 49. Një numër jo për femra. 50. Kalohen në gjumë. 51. Një që punon në galeri. 52. Parker regjisor.

VERTIKAL 1. Gjysmë tatimi. 2. Kështu është njeriu që nuk është aspak i mbyllur. 3. Kapet në kufij. 4. Janë thika. 5. Një element me simbol N 6. Seleksionuar paksa 7. Janë edhe ato të Narnia-s në filmat me kartona. 8. Ente Monitoruese Greke. 9. Fillojnë tatëpjetën 10. Ishin fis barbar. 11. Sharif aktor. 12. Janë pjesë të hekurta. 13. Qendër në kaos. 15. Janë për të korrur bar. 16. Janë ciganë. 18. Një fjalë për në agim. 19. Janë çorape futbollistësh. 20. Janë enë gjaku. 22. Një zbulues avionësh. 23. Ishin perëndi. 24. Eshtë vepra e parë erotike e letërsisë indiane. 25. Eshtë futbolli që nuk është soccer. 26. Një organizatë ku përfshihen shumë palestinezë. 27. Eshtë rozë me... dashuri. 30. Saint-Germain në futboll 31. Markë cigaresh. 33. Një reaksionë provëz. 34. Janë ata që na takojnë. 36. Kështu thirrej Marcel Proust. 37. Një e hapur botohet. 39. Numri i oktetit. 40. Një votë e fortë. 41. Asgjë për croupier. 42. Shahu i fundit. 43. Qeliza e jetës. 44. Një fjalë pa shkak. 47. Fillojnë një periudhë. 48. Kufij itinerari. 49. Ekstreme në tunel.

Përgjigjja e fjalëkryqit të kaluar

Zbavitje A K S

I

R A M I

P

D A M A S T I S E Z O N E T

P I L O T E T

I N A T E T S T O L A T P E T E R E N E T C E R I T F

S

T A T R A V E R O N

F E T A R

V I T A M I N A

K O M I

S A R

P I R A T E T H E L E N E T

K E N E T A T Z E R A T

H O T E L

I D I L E T K U M A R

M

T

N E R L E V A

B U Z E T S A T E R

H E R E T I K

D O L O R E S R A K E T A T

T I B E R

I O

T A N E K

B E S A

Lady Gaga dhe Versaçe, si nënë e bijë

Horoskopi 21 janar 2014 Dashi Ndikimi pozitiv i Venusit do e beje jetën tuaj ne çift edhe me te bukur sot. Do i rrezoni te gjitha tabute dhe do bëni atë qe ndieni. Shpesh do iu duket sikur vërtet jeni ne një ëndërr. Beqaret do kenë disa takime, por ato do ua trazojnë edhe me tepër jetën. Kujdes! Te ardhura do vijnë duke u përkeqësuar. Beni shume kujdes me çdo shpenzim qe do kryeni.

Demi Ne planin sentimental me ne fund do iu gjeni zgjidhje problemeve dhe do ndiheni disi me te qete. Gjerat mund te zgjidhen shume mire me pak mirëkuptim dhe tolerance. Beqaret do përdorin te gjitha armët qe kane për te joshur, mirëpo nuk do ia arrijnë dot qëllimit. Financat do kërkojnë me tepër vëmendje dhe përkujdesje nga ju. Po i late pas dore do keni vështirësi me vone.

Binjaket Do e admironi jashtë mase partnerin tuaj gjate kësaj dite për shkak te sjelljes se tij kundrejt jush. Ai do lere gjithçka pas dore vetëm qe t’iu beje juve te ndiheni sa me mire. Beqaret me mire te qëndrojnë edhe sot vetëm sesa te përballen me zhgënjime me pas. Financat do jene ne te njëjtën gjendje siç kane qene me pare. Nuk do keni për çfarë te shqetësoheni.

Gaforrja Për çiftet dita e sotme do jete e mrekullueshme. Do i shtoni dozat e imagjinatës dhe do përjetoni ndjesi te paprovuara me pare. Beqaret nuk do kërkojnë me ngulm dike për ta pasur pranë, por gjithçka do iu ndodhe si me magji. Shume gjera do ndryshojnë për ta. Ne planin financiar mos ndiqni instinktin, por mendoni çdo gjë me kujdes para se te kryeni ndonjë investim.

Luani Ata qe janë ne një lidhje do kenë nevoje për ndryshime te menjëhershme ne jetën e tyre. Pa hedhur asnjë hap flisni njëherë me partnerin tuaj. Beqaret do kenë dashuri me shikim te pare dhe gjithçka do ndryshoje për ta. Ne planin financiar duhet te merreni me tepër me menaxhimin e te ardhurave ne mënyrë qe situata te mos ketë asnjë tronditje.

Virgjeresha Nëse nuk i kushtoni rëndësinë e duhur partnerit tuaj sot, marrëdhënia me te do ketë luhatje. Mire do jete te tregoheni me te disponueshem dhe me te përkujdesur me te. Beqaret duhet ta mbyllin njëherë e mire kapitullin e se shkuarës dhe te fillojnë një kapitull te ri. Situata financiare do jete e qëndrueshme dhe aspak problematike. Ruajeni sa me gjate këtë gjendje.

Peshorja Çiftet do kenë një dite me shume fat sot. Gjithçka qe do doni do iu plotësohet si me magji. Çastet e lumtura do jene te njëpasnjëshme. Beqaret duhet te tregohen te matur. Jo te gjithë pëlqejnë lajkat dhe përkëdheljen kështu qe kujdes. Ne planin financiar fati do jete me ju. Do keni te ardhura edhe për te shpenzuar edhe për te hequr mënjanë për te ardhmen.

Akrepi Dite përgjithësisht e animuar kjo e sotmja për te dashuruarit. Ambienti do ngrohet se tepërmi dhe ju do ndiheni me se miri. Beqaret do qëndrojnë shume indiferente ndaj personave qe do i joshin sepse ende nuk duan te nisin një histori dashurie. Financat nuk do jene te këqija, megjithatë duhet pasur kujdes me çdo shpenzim te tepruar. Nuk do ketë me kthim mbrapa.

Shigjetari Dite sensuale dhe e mbushur me emocione te fuqishme kjo e sotmja për te dashuruarit. As vete nuk do e besoni sesi ambienti do behet aq i ngrohte. Beqaret do vazhdojnë me te njëjtën rutine sepse nuk pritet qe gjerat te ndryshojnë. Perspektivat financiare janë te mira. Me ne fund do e stabilizoni situatën dhe do ndiheni shume me te qete se me pare.

Bricjapi Do iu pëlqejnë jashtë mase ndryshimet qe do ndodhin sot ne jetën tuaj ne çift. Qetësia dhe rutina kishte kohe qe iu kishte ardhur ne maje te hundës. Beqaret do kenë takime mjaft premtuese te cilat do ua ndryshojnë menjëherë jetën. Urani do jete planeti me i favorshëm për financat. Ato do fillojnë dalëngadalë te ekuilibrohen pas një periudhe te vështirë.

Ujori Dita e sotme nuk do jete ashtu si e prisnit. Do ju duhet te bëni shume durim ne mënyrë qe atmosfera te mos nxehet me shume se sa duhet. Beqaret as sot nuk do kenë fat dhe do mbeten serish vetëm. Mos bëni asgjë me zor sepse do lëndoheni me vone. Ne planin financiar ruajeni sa te mundni vigjilencën dhe mos bëni çmenduri me shpenzimet.

G

jatë eventit të modës “Paris Fashion Week Haute Couture Spring/Summer 2014”, ditën e djeshme, stilistja e njohur Donatella Versace dhe këngëtarja Lady Gaga u shfaqën mjaft të ngjashme me njëra tjetrën. Ato ngjanin si ëmë e bijë, ndërsa ishin veshur të dyja me të zeza dhe flokët bjondë i kishin lëshuar mbi supe. Ato janë dukur mjaft të afërta me njëra-tjetrën teksa janë shfaqur

Irina Shayk, relaks në plazhet e Meksikës

Peshqit Jeta ne çift do jete e mire sot edhe pse pasioni nuk do ndizet aq fuqishëm sa ju e kishit menduar. Shfrytëzojeni ditën deri ne sekondën e fundit. Beqaret do kenë një takim mbresëlënës i cili do ua ndryshoje njëherë e përgjithmonë te ardhmen. Ne planin financiar do kryeni transaksione dhe investime te rëndësishme. Çdo gjë do shkoje me se miri.

dorë për dore në tapetin e kuq. Gaga i ka dhënë mbështetjen e saj stilistes së njohur gjatë një eventi të rëndëishëm mode, siç ishte ky për të. Gaga u duk rrëzëllitëse dhe në super formë me një fustan të zi të dizajnuar në mënyrë të veçantë. Me një tualet normal, ndryshe nga çfarë jemi mësuar ta shikojmë zakonisht Gaga ngjante më ndryshe se kurrë.

E

dhe kur nuk është duke pozuar për sete fotografike të ndryshme, Irina Shayk nuk largohet

dot nga aparati fotografik. Modelja 28-vjeçare postoi në Instagram një foto ku shihet duke pushuar në një plazh meksikan. Fotoja është aq e mrekullueshme sa mund ta ngatërrosh me një shkrepje profesionale ose me një kartolinë. Irina Shayk, e dashura e futbollistit të famshëm Cristiano Ronaldo, është bërë e njohur në vitin 2007, kur nisi të pozonte tek revista “Sports Illustrated”. Gjatë vitit 2013, Irina ka pozuar për kopertinat e shumë revistave prestigjoze të modës.


cmyk

Standard 21 janar 2014  
Standard 21 janar 2014  
Advertisement