Page 1

Spanja pëson tërmet 7-ballësh... po tani çfarë?

Kreu i PD, Basha Demokratët e 1990-ës dhe të 2014, ringritën besimin tek PD. Sot kuotohemi si fitimtarë

Suplementi Faqe 13-17

Shaqiri: Një fanse më kërcënoi me vetëvrasje

Politikë Faqe 5

GAZETë E përditshme E premte 20 qershor 2014 NR: 3010, ÇMIMI 20 LEKË ÇMIMI për maqedoni dhe greqi 1 euro www.standard.al e-mail: info@standard.al marketing@standard.al Botim i “standard”

Përplasje në Kuvend Berisha përjashtohet 10 ditë, çfarë ndodhi pas replikës mes Ramës dhe Veliajt

Ndihma ekonomike Ndryshimet në ligj, katër formularët e rinj që duhen plotësuar

Politikë Faqe 4

Pas 4 ditësh vendimi Rama: Holanda “Po” statusit kandidat për Shqipërinë

Basha: I papranueshëm përjashtimi, provokim i rëndë, s’do t’i ecë asnjë skenar bllokues. PD bojkot Kuvendit

B

yroja e Kuvendit të Shqipërisë vendosi dje përjashtimin me 10 ditë nga jeta parlamentare ish-kryeministrin Sali Berisha. Pas shkëmbimit të replikave mes Berishës dhe ministrit për Çështjet Sociale... Lexoni në faqen 2-3

Politikë Faqe 4

Raporti i ERE-s Konsumi i energjisë, rekord më 2013: 8 miliardë kilovat-orë

Dita e pestë e operacionit

Policia hyn në qendër të fshatit të Lazaratit, arratiset banda e armatosur P olicia zbarkon në Lazarat, fshati “rebel” i kanabisit, ku për 5 ditë iu bë rezistencë bluve nga një grup trafikantësh të armatosur, disa prej të cilëve dyshohet se mund të jenë fshehur pas mësymjes së efektivëve. Vetë banorët iu dorëzuan forcave... Kronikë Faqe 6-7

Tabelat zyrtare

Ja sa kontribute do të duhen për të përfituar pension të plotë pas 1 janarit cmyk

Ekonomi Faqe 11

18-19 << Korçë / 8

Hetimi / 8

U arratisën nga burgu Ngrihet akuzë e re për i Drenovës, kërkojnë “pastrim parash” për gjykim të shkurtuar gjyqtarin Pojanaku Faqe 20-21

Seanca plenare Interpelanca për 70-vjetorin e Çlirimit, përplasje mes LSI dhe PS

T

ë arratisurit nga burgu i sigurisë së lartë në Drenovë të Korçës dhe bashkëpunëtorët e tyre kërkojnë të gjykohen me gjykim të shkurtuar nga Gjykata, duke përfituar në këtë mënyrë ulje të një të tretës së dënimit. I vetmi që kërkoi ndarjen e çështjes, mbrojtjen e...

N

jë tjetër akuzë e re rëndon tashmë mbi gjyqtarin Dhimitër Pojanaku. Burime nga akuza bëjnë me dije se tashmë gjyqtari do të hetohet edhe...

Letra e panjohur

Bodleri e shpërfill Viktor Hygonë si “një idiot”


2

E premte, 20 qershor 2014

Politikë

Debate dhe akuza në seancën plenare

Byroja përjashton Berishën me 10 ditë nga Kuvendi Berisha: Një burrë që ia quajnë të shoqen kurvë dhe prostitutë dhe s’flet një fjalë. Meta: Ndërpritet seanca. Mblidhet Byroja e Kuvendit Florenc Drizari

B

yroja e Kuvendit të Shqipërisë vendosi dje përjashtimin me 10 ditë nga jeta parlamentare ish-kryeministrin Sali Berisha. Pas shkëmbimit të replikave mes Berishës dhe ministrit për Rininë dhe Mirëqenien Sociale, Erion Veliaj, lidhur me aksionin e policisë në Lazarat, Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, ndërpreu seancën, duke kërkuar mbledhjen e Byrosë së Kuvendit. Pas këtij qëndrimi deputetët e pozitës dhe të opozitës vijuan akuzat mes tyre, ndërkohë që media u largua nga salla e Kuvendit për 15 minutat pushim që kërkoi Kryetari Ilir Meta. Kjo kohë u shfrytëzua nga mazhoranca për të mbledhur Byronë e Kuvendit. Nën drejtimin e Kryeparlamentarit Meta dhe krerëve të grupeve parlamentare, Byroja vendosi përjashtimin e Berishës me 10 ditë kohë nga aktivitetet parlamentare, duke përfshirë seancat plenare dhe mbledhjet e komisioneve të përhershme, paçka se ish-kryeministri Berisha gjatë kohës së qeverisjes së majtë nuk ka marrë asnjëherë pjesë në mbledhjet e komisioneve. Meta Kryeparlamentari Ilir Meta, pas një pushimi të shkurtër, theksoi: “Nërprerjen e seancës e kërkoi pasi ajo “rrezikonte të degradonte përfundimisht dhe pas fyerjeve krejtësisht të papranueshme që deputeti Berisha përdori edhe me kërkesën e kryetarëve të grupeve parlamentare të PS dhe LSI-së dhe me iniciativën time si drejtues i seancës kërkova mbledhjen e Byrosë së Kuvendit për të mbajtur

Fyerje dhe replika në Kuvend Debatet që çuan në ndërprerjen e seancës dhe dënimin e Berishës

Reagon ministri Veliaj: Jam krenar për gruan e familjen time Pak pas akuzave që ish-kryeministri Berisha bëri në sallën e Kuvendit, reagoi edhe ministri për Rininë dhe Mirëqenies Sociale, Erion Veliaj. Sipas Veliajt, akuzat e Berishës janë shpifje të ulëta. Ai shtoi më tej se akuzat e Berishës për një debat gjatë një darke të shtruar në nder të violinistit Tedi Papavrami, nuk janë të vërteta. “Kemi pasur një darkë nderi në darkën kushtuar Tedi Papavramit, asgjë nuk është e vërtetë, pasi kjo gjë verifikohet lehtë. Jam krenar për Ajolën.

Jam krenar dhe për nënë time. Me familjet e të tjerëve nuk merren kurrë, as sa herë janë martuar, pasurinë, dhe refuzojë të behëm pjesë e një kulture që të merrem me gratë e të terjeve. Kultura e të futurit të tij poshtë çdo vrimë çelësi, çdo krevati, është diçka e keqe për të. Për Salën është ditë e sikletshme, Zoti ia shtoftë jetën që të bëhet palaço të na shohë edhe neve. Nuk u bë kurrë fisnik. Dhe s’diti të bëhet kurrë njeri i civilizuar”, - tha më tej Erion Veliaj.

një qëndrim”. Meta tha se Byroja në përputhje me nenin 65, pika 2, kur deputeti fyen deputetët e tjerë, anëtarët e Këshillit të Ministrave, ndalohet të marrë pjesë në seanca plenare dhe në Komisione deri në 10 ditë. “Bazuar edhe në këtë përcaktim të rregullores, Byroja pasi u ndal tek ky moment vendosi, pa marrë miratimin e dy anëtarëve të PD-së, Spaho dhe Shehu, që deputeti Zoti Sali Berisha për shkak të fyerjeve dhe të sjelljes së tij të ndalohet të marrë pjesë në seanca plenare dhe në mbledhje komisioni deri në 10 ditë, duke filluar nga sot (dje)”, -deklaroi Meta. Në fjalën e tij Meta ftoi deputetët dhe anëtarët e Këshillit të Ministrave që nuk janë më deputetë, që të jenë sa më të përmbajtur në shprehjen e qëndrimeve dhe opinioneve të tyre dhe mos të kalojnë në fyerje personale. Replikat Berisha-Veliaj Gjatë kohës kur ish-kryeministri Sali

Berisha akuzoi nga foltorja e Kuvendit të Shqipërisë, Kryeministrin Rama dhe ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri për aksionin e policisë në Lazarat, pati ndërhyrje jashtë mikrofonit edhe nga ministri i Rinisë dhe i Mirëqenies Sociale, Erion Veliaj. Në replikë me përfaqësuesin e ekzekutivit, Berisha theksoi shprehimisht: “Një burrë që ia quajnë të shoqen kurvë dhe prostitutë dhe s’flet një fjalë, ky është”. Kjo deklaratë bëri që të ndërhynte Kryeparlamentari Ilir Meta, duke kërkuar ndërprerjen e seancës dhe mbledhjen e Byrosë së Kuvendit. Ndërkaq, edhe pas vendimit të Byrosë së Kuvendit, deputetët e opozitës kundërshtuan vendimin, duke akuzuar Kryeparlamentarin Ilir Meta dhe Kryeministrin Edi Rama. Pas një fjalimi të shkurtër të mbajtur nga kreu i grupit parlamentar demokrat, Edi Paloka, përfaqësuesit e së djathtës dolën nga salla, duke thënë se nuk mund të qëndrojnë më në një seancë të tillë.

Partia Demokratike vendos të bojkotojë Kuvendin, deri në një njoftim të dytë. Vendimi i demokratëve u mor në mbledhjen e djeshme të grupit parlamentar në selinë blu, menjëherë pasi Byroja mori masën e përjashtimit me 10 ditë nga Kuvendi të ish-kryeministrit Sali Berisha. Kreu i grupit parlamentar demokrat, Edi Paloka, deklaroi se vendimi i demokratëve për bojkotimin e seancave parlamentare vjen si shenjë proteste ndaj masës për deputetin Berisha. “Jam këtu për të shpallur vendimin e Partisë Demokratike dhe grupit parlamentar, për bojkot të Kuvendit, deri në një njoftim të dytë, në shenjë proteste ndaj aktit të sotëm të përjashtimit të Sali Berishës. Përjashtimi i Sali Berishës është një akt i dhunshëm i dyshes Rama-Meta, një përpjekje ekstremiste për të eliminuar opozitën parlamentare”, - tha ai, pas mbledhjes me dyer të mbyllura të grupit parlamentar. Mësohet nga burime pranë selisë blu se në këtë mbledhje, të kryesuar nga kreu i PD-së Lulzim Basha, de-

putetët kanë bërë të ditur kundërshtitë e tyre të prera për masën e marrë nga Kuvendi, duke theksuar se kjo ishte një tentativë për mbylljen e gojës së opozitës. “Kryeministri Rama fyen jashtë çdo përfytyrimi dhe zakoni shqiptar zonjat që janë të pranishme në tryezë. Sali Berisha e denoncoi këtë degjenerim etik dhe moral të Kryeministrit sot (dje) në sallën e Kuvendit dhe për këtë u dënua”, - deklaroi Paloka. Ndërkaq, kreu i grupit parlamentar ka bërë të ditur se ashtu si në këtë rast, edhe në rastet e kaluara, mazhoranca nuk dënon dhunuesin, por të dhunuarin.

Paloka: Sa për Lazaratin, PD e ka bërë një deklaratë të sajën dhe kemi dhënë mbështetje të plotë për policinë dhe kujtdo që do të luftojë narkotrafikun, por këtë Kryeministri i quajti mbështetje me kushte. E quajti me kushte se ne kërkuam që ky aksion dhe çdo aksion tjetër kundër narkotrafikut, mos t’i lihet në dorë këtij Kryeministri apo një spurdhjaku që ka për ministër të Brendshëm, që s’di gjë tjetër... Meta: Ju lutem kujdes me fjalorin... Paloka: Spurdhjak nuk është fjalë e

keqe, e dinë se çfarë është spurdhjak. Balla: Kreu i grupit parlamentar i PDsë të distancohej nga Gatja dhe përsëri nuk u distancua. Prisja të bënin thirrje për dorëzimin e grupit të zjarrit, por këtë nuk e bënë dhe kaluan nga krahu tjetër e u bënë zëdhënës të grupit të zjarrit, duke sulmuar ministrin e Brendshëm. Le të presim Gate Plakun të vijë, se këtyre këtu u është lagur baruti. Noka: Kush është atje që po gjuan kundër policisë? Djali i Luizës. Ku

është Spartaku (Braho)? Çfarë të thanë kur shkove në Derviçan? I thanë që djali i Luizës është këtu dhe ka gjuajtur kundër policisë. Nëse nuk është, sille Luiza tek Kuvendi dhe të kërkojmë ndjesë të gjithë si forcë politike. Berisha kërkon fjalën Meta: Duhet të ketë ndonjë përshëndetje për Parlamentin Holandez. Berisha: Dua të falënderoj parlamentarët holandezë dhe miqtë e shquar të Shqipërisë, kryetarin e Holandës, Rene Vanderlindën, promotor dhe avokat i

shkëlqyer i interesave të shqiptarëve... Asnjë prej bosëve të Lazaratit në listën e kërkimit... Keni këtu dy-tre trafikantë. Si ka mundësi të mos futen në listë bosët e trafikut? Si ka mundësi që përjashtohen nga lista? I përjashton Serezi i Ministrisë. I përjashton kreu i cili në funksion të trafikantëve do të marrë dhe t’i japë Belindës edhe sallonin e vipave se duket nuk bind dot Bushatin për të lejuar trafikantët. Mbështes çdo përpjekje, por ju jeni trafikantë, nuk luftoni dot trafiqet.

Seanca e djeshme parlamentare

Mbledhja e grupit me dyer të mbyllura

Diskutimet e demokratëve, vendimi: Bojkot Kuvendit si protestë ndaj përjashtimit të Berishës

Grupi i PD


3

E premte, 20 qershor 2014

Politikë

Konferenca me gazetarët

Berisha: Përjashtimi? S’mund të merren masa ndaj citimit. Pse ne nuk ndërhymë në Lazarat Ish-kryeministri: Në Parlament ka 10 Gate, më të pakrahasueshëm se ai i Lazaratit. “Ministri kërkoi black-out total në Lazarat, po u kundërshtua nga qeverisja vendore” Gëzim Saliu

P Reagimi për Berishën

Basha: I papranueshëm përjashtimi, provokim i rëndë. S’do t’i ecë asnjë skenar bllokues ndaj PD-së Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka reaguar dje lidhur me vendimin e Byrosë së Kuvendit që përjashtoi me 10 ditë nga pjesëmarrja në seanca në komisione e ato parlamentare deputetin Sali Berisha. Duke e cilësuar këtë vendim si të papranueshëm dhe provokim të rëndë, kryedemokrati theksoi se mazhoranca kërkon të mbyllë gojën e opozitës. “I papranueshëm përjashtimi nga Kuvendi i ish-presidentit dhe ish-kryeministrit të vendit, prof. dr. Sali Berisha. I patolerueshëm zbatimi prej dyshes Rama-Meta i kuteve që ndryshojnë si nata me ditën: kur deputetë-xhandarë të Edi Ramës ushtrojnë dhunë kundër opozitës, justifikohen e lavdërohen prej tyre, kurse lideri historik i Partisë Demokratike, që po mban një peshë të madhe të parlamentarizmit dhe kuptimit të tij dënohet

për fjalën e lirë. Nuk përballojnë dot debatin. Nuk kanë fakultetin politik për të duruar pikëpamjen ndryshe, pikëpamjen e kundërt, të vërtetën”, - thuhej në reagim. Më tej, kreu i PD-së theksoi se mazhoranca po kërkon ta kthejë Kuvendin në një stallë propagandistike, ku e duan sipas tij pa opozitën ose që kjo e fundit t’i mbajë ison. “Kjo u lexohet në çdo fjalë, në çdo gjest. Sot kanë provokuar rëndë jo vetëm Partinë Demokratike, por mbarë qytetarët shqiptarë që besojnë në vlerat e parlamentarizmit. Nuk do t’u ecë provokimi. Nuk do t’u ecë hipokrizia. Nuk do t’u ecë asnjë skenar që mund të pengojë Partinë Demokratike dhe grupin e saj parlamentar në misionin e mbrojtjes dhe zhvillimit të demokracisë në Shqipëri”, përfundoi reagimin e tij, kreu i PDsë, Lulzim Basha.

Braçe: Çfarë trafiqesh mor, çfarë trafiqesh? Berisha: Mbroni interesat personale. A thatë këtu se po hiqni lojërat e fatit që t’i marrë kreu i ekzekutivit me dhelprën e tij. I kujt është eurofili? I kujt është? Berisha: Kërkoj me urgjencë të hiqen njësitë nga Derviçani. Braçe: Pse kështu? Berisha: Sepse ajo është një zonë intensive biznesi, një zonë minoritare dhe nuk ka nevojë për asnjë lloj pre-

sioni. Meta: Ju lutem qetësi deputetëve! Zoti Berisha, ju lutem ju e dhatë qëndrimin tuaj. Berisha: Keni mbushur kishën e Derviçanit me qindra e qindra policë. Ngrini çadrat zotëri! Braçe: Mos fyej ashtu policinë! Berisha: Rri mor avokat i drogës! Duhet të ndërpriten urgjentisht të shtënat pa objektiv. Policia ka dhe do të ketë të drejtë t’i kthejë zjarrin me precizion cilitdo që ngre armën ndaj saj dhe ky

as përjashtimit nga punimet e Kuvendit për 10 ditë, ish-kryeministri i vendit Sali Berisha zgjodhi dje komunikimin me gazetarët për të përcjellë reagimin e tij lidhur me këtë çështje si edhe për aksionin e Policisë së Shtetit në Lazarat. Në bashkëbisedimin nga selia blu, deputeti demokrat theksoi se ndihej i nderuar nga masa e marrë nga ajo që ai e cilësoi si “Aleanca e Qelbësirave”. Për Berishën, në fjalët e përdorura në Parlament ndaj bashkëshortes së ministrit Veliaj nuk kishte fyerje dhe ofendime, pasi sipas tij, ato janë përdorur nga Kryeministri Rama në darkën e ditëlindjes së violinistit Tedi Papavrami. “Pasi shpërthen si i dezikuilibruar ndaj Adi Krastës, për të cilin unë, së pari nuk kam asnjë lloj miqësie me të, dua ta sqaroj, por kjo nuk më pengon mua kurrë të mbroj mediat, shkon me gojë të hapur si gorillë për ta kafshuar, dy zonja të pranishme në darkë hyjnë në mes për të qetësuar situatën. Njëra zonja Kumbaro, tjetra zonja Veliaj. Ua kthen, do të më falni për shprehjet tani, ti prostitutë, ti e tillë e ti e atillë, dhe burrat e tyre ulin kokën e nuk thonë një fjalë. Tani do t’i them Edi Ramës. Jo në gjininë e grave të familjes tënde, por ty personalisht, do t’i mbash për vete të gjitha këto fjalë që u ke thënë atyre dy zonjave, natyrisht jo në rrethin femëror të familjes, sepse nuk mundet kurrë një kryeministër, të bëjë një ofendim të tillë publik, as edhe privat, ndaj një nëne, ndaj një zonje, ndaj një vajze, ndaj një burri dhe ndaj askujt”, - theksoi ai. Ndërkohë, i pye-

tur nëse për fjalët e përdorura në Parlament, Berisha u përgjigj duke thënë: “Absolutisht që unë nuk them të tilla fjalë, përveçse fjalët që ka thënë ai. Këtu është problemi. A keni dëgjuar ndonjëherë në botë, që të merren masa ndaj citimit. Ky është rast unik. Autorësia është e Kryeministrit. Ai nuk tha nuk e kam thënë”.

numri, por po të kisha rastisur në kohë do t’i përgjigjesha, sepse mua më marrin edhe nga burgu, më marrin nga të gjitha anët. Këto ditë ju keni dëgjuar të lakohet emri i Gate Mahmutajt. Përgjegjësitë e tij ligjore do t’i nxjerrë Prokuroria, është në hetim. Por unë ju them një gjë, 10 herë të pakrahasueshëm me Gaten janë Gatet në Parlament. Si mund të luftojnë këta trafiqet, si mundet Edi Rama që të luftojë trafiqet kur me Belindën bën çdo gjë që sallonin e vipave ta përdorë për trafiqe. Si mund të luftojë Rama trafiqet kur në i themi ka avionë e ai na thotë që ka mushkonja”, - po-

hoi ai. Ndërkaq, deputeti i PD-së shprehu mbështetje për përpjekjen e policisë për të vënë nën kontroll çdo metër katror të këtij vendi dhe luftuar kriminalitetin e trafiqet, por tha se operacioni është i zhurmshëm dhe se ka krijuar kaos. “Mbrëmë zëdhënësi i Ramës për rendin u mundua të krijojë blackout total. Po! Dhe është kundërshtuar nga qeveria vendore. I kanë thënë se nuk ke dy pare mend, sepse nëse ti krijon black-out total këtu, ti krijon kushte për një batërdi, sepse vërtet mund të mendosh të infiltrosh në errësirë, por pastaj ti mund të biesh në kryqëzime zjarri dhe në gjëra më të paparashikueshme”. Ndërkohë, pyetjes se pse në 8 vite në pushtet qeverisja e djathtë nuk ndërmori asnjë operacion të tillë, Berisha u përgjigj duke pohuar: “Sepse ka qenë politika ime për të mos ndërhyrë. Pikë. Full stop. Të gjitha masat e tjera, përveç ndërhyrjes me forcë. Dhe nuk ka qenë një qëndrim i pabazuar. Ky qëndrim është shoqëruar me rënie drastike të mbjelljeve dhe këtu ka të dhëna për këtë. Ky qëndrim u bazua në disa çështje. Së pari në heqjen e skafeve. Po ashtu ua premë ujin e vaditjes. Po ia preve ujin kanabisit, se ai ujë do, ujë dhe diell. U bë një punë e jashtëzakonshme njohëse. Këta kanë vendosur ndërhyrje, unë nuk kam kundërshtim. Çdo qeveri bën zgjedhjen e vet. Ama një ndërhyrje sipas të gjitha rregullave dhe jo kaos, dhe jo të informohen bosët, dhe jo të mos ndiqen bosët e trafikut, dhe jo të ushtrohet terror psikologjik mbi popullatën, dhe jo të bëhen bastisje që nuk duhen bërë kurrë në një vend të lirë. Çdo qeveri bën zgjedhjen e vetë. Zgjedhja ime ka funksionuar”.

është qëndrim i palëkundur imi, por është marrëzi që policia e armatosur gjer në dhëmbë shtie me mijëra batare, duke bërë lojën e grupeve kriminale, duke terrorizuar popullatën që të mos bashkëpunojë me të. Braçe: Po gjuajnë kriminelët e jo policia. Berisha: Kriminelët shtinë se janë kriminelë, të qëllohet drejt tyre me precizion absolutisht pa asnjë rezervë, por jo batare në ajër, është turp dhe vetëm frikacakët e bë-

jnë atë. Ndërhyn ministri Erion Veliaj jashtë mikrofonit... Meta: Ju lutem të vazhdojmë seancën normalisht! Berisha: Një burrë që ia quajnë të shoqen kurvë dhe prostitutë dhe s’flet një fjalë, ky është (i drejtohet Veliajt). Meta: Ndërpritet seanca dhe rifillon pas 15 minutash. Zoti Berisha të tërheq vëmendjen. Debate jashtë mikrofonit mes deputetëve të PS-PD.

Aksioni i Lazaratit Duke bërë të ditur se nuk ka komunikuar asnjëherë me Gate Mahmutajn, Berisha theksoi se 10 herë më të pakrahasueshëm me të janë Gatet në Parlament. “Unë një numër kam dhe i bie e gjithë Shqipëria, i cili gjithë ditën bie dhe unë nuk mund t’i përgjigjem çdo Së pari në heqjen e skafeve. Po ashtu ua premë ujin e vaditjes. Po ia preve ujin kanabisit, se ai ujë do, ujë dhe diell


4

E premte, 20 qershor 2014

Politikë

Interpelanca me zëvendëskryeminisrin

Interpelanca për 70-vjetorin e Çlirimit, përplasje mes LSI-së dhe PS-së

Luan Rama

Votimi i Ligjeve në Kuvend

Luan Rama: Në kundërshtim me Rregulloren e Kuvendit, megjithse zëvendëskryeministri ishte këtu, seanca e interpelancës nuk u bë e mundur të realizohej Florenc Drizari

G

rupi parlamentar i LSI-së i kërkoi dje publikisht kryeparlamentarit Ilir Meta që të ndërhyjë për zhvillimin e interpelancës së kërkuar me zëvendëskryeministrin Niko Peleshi, lidhur me përgatitjet për 70-vjetorin e Çlirimit të Shqipërisë. Në emër të grupit parlamentar të LSI-së, deputeti Luan Rama, theksoi se prej mëse tre muajsh kërkesa e LSI-së për zhvillimin e një interpelance me numrin dy të qeverisë nuk po zhvillohet, në shkelje të Rregullores së Kuvendit sipas tij. Deputeti Rama tha se grupi parla“Ftojmë zëvendëskryeministrin që ta ketë parasysh, sepse ka pasur edhe disa vizita jashtë shtetit në javët që kanë kaluar”,-tha Meta

mentar i LSI-së kërkon të dije se çfarë po bën qeveria lidhur me përgatitjet për festimet e 70-vjetorit të Çlirimit, ndërkohë që prej kohësh ekzekutivi nuk i është përgjigjur kësaj kërkese. Luan Rama “Në emër të grupit parlamentar të LSI-

së, bashkë me Petrit Vasilin dhe Spartak Brahon, kemi thirrur në një interpelancë zëvendëskryeministrin për të informuar se çfarë po bën grupi i punës i komisionit qeveritar për festimet e 70-vjetorit të Çlirimit të atdheut. Ndonëse kanë kaluar 3 muaj nga paraqitja e kërkesës, në kundërshtim me Rregulloren e Kuvendit, edhe sot, megjithse zëvendëskryeministri ishte këtu, seanca e interpelancës nuk u bë e mundur të realizohej. Kanë mbetur vetëm 5 muaj nga data e kremtimit të 70-vjetorit të Çlirimit. Ende nuk kemi asgjë të qartë se çfarë do të ndodhë dhe unë e ngre sot përpara jush këtë çështje sepse megjithë përpjekjet për ta zgjidhur me Shefqetin këtë problem, nuk kam mundur ta zgjidh dot që të realizohet interpelanca, prandaj kërkoj ndërhyrjen tuaj që kjo gjë të bëhet e mundur”,-deklaroi deputeti i LSI-së, Luan Rama pas votimit të projektligjeve në Kuvendin e Shqiëprisë. Gjatë kësaj kohe në sallën e seancave plenare ndodhej i pranishëm edhe zëvendëskryeministri Niko Peleshi, ndërkohë që përgjigja ndaj deputetit edhi nga kryeparlamentari Ilir Meta. Kre u Kuvendit e justifikoi moszhvillimin e kesaj interpelance me axhendën e gjeshur të zëvendëskryeministrit. “Ftojmë zëvendëskryeministrin që ta ketë parasysh, sepse ka pasur edhe disa vizita jashtë shtetit në javët që kanë kaluar”,-deklaroi Meta. Më herët në Kuvendin e Shqipërisë ka pasur debate të forta lidhur me kremtimin e Ditëshs

Niko Peleshi

“Ende nuk kemi asgjë të qartë se çfarë do të ndodhë dhe unë e ngre sot përpara jush këtë çështje sepse megjithë përpjekjet për ta zgjidhur me Shefqetin këtë problem, nuk kam mundur ta zgjidh dot që të realizohet interpelanca, prandaj kërkoj ndërhyrjen tuaj që kjo gjë të bëhet e mundur”,-deklaroi deputeti i LSIsë, Luan Rama

• Projektligji “Për një ndryshim në ligjin nr. 10448, datë 14.7.2011 “Për lejet e mjedisit” të ndryshuar, i cili u votua me 73 vota pro. • Marrëveshja “Për ratifikimin e marrëveshjes ndërmjet Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë dhe qeverisë së Emirateve të Bashkuara Arabe për shmangien e tatimit të dyfishtë dhe parandalimin e evazionit fiskal në lidhje me tatimin mbi të ardhurat dhe kapitalin”. 73 vota pro. • Marrëveshja “Për ratifikimin e marrëveshjes ndërmjet Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë dhe qeverisë së Republikës së Kosovës për shmangien e tatimit të dyfishtë lidhur me tatimet mbi të ardhurat dhe mbi kapitalin dhe për parandalimin e evazionit fiskal”. ë Dëshmorëve me fotot e Enver Hoxhës. Opozita ka akuzuar krerët e mazhorancës se po rikthen figurën e diktatorit Hoxha, ndërsa mazhoranca ka vënë theksin tek kontributi i të rënëve në luftë për Çlirimin e Shqipërisë. Votimi Ligjeve Kuvendi i Shqipërisë në seancën e djeshme plenare vototi me votat e mazhorancës projektligjet që ishin në axhendë, ndërkohë që opozita braktimi punimet e Kuvendit, pas debatit që ish-kryeministri Berisha pati me përfaqësuesit e mazhorancës. kështu, Kuvendi diskutoi lidhur me projektrezolutën “Për vlerësimin e

Miratohet me 74. • Projektrezoluta “Për vlerësimin e veprimtarisë së Autoritetit të Komunikimeve Elektronike dhe Postare për vitin 2013”, miratohet me 73 vota pro dhe 1 abstenim, Spartak Braho. • Projektrezoluta“Për vlerësimin e veprimtarisë së Bankës së Shqipërisë për vitin 2013”. 72 vota pro. veprimtarisë së Bankës së Shqipërisë për vitin 2013”. Në fjalën e tij deputeti i PSsë Anastas Angjeli u shpreh se Banka e Shqipërisë duhet të luajë një rol më të madh në zhvillimin e ekonomisë. Gjithashtu Kuvendi miratoi me 73 vota pro dhe 1 abstenim (deputeti Spartak Braho) projektrezolutën “Për vlerësimin e veprimtarisë së Autoritetit të Komunikimeve Elektronike dhe Postare për vitin 2013”. Gjithashtu Kuvendi miratoi dhe ndryshimin e përbërjes së delegacionit shqiptar në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës (APKE), duke zëvendësuar deputeten Monika Kryemadhi me deputeten Silva Caka.

Rama: Moment i veçantë, Holanda i thotë ‘PO’ statusit për Shqipërinë Kryeministri Edi Rama gjatë zhvillimit të punimeve të seancës së djeshme plenare, theksoi shkurtimisht se Holanda i është bashkuar vendeve që do të mbështesin Shqipërinë në rrugën e perspektivës europiane, si një vend kandidat për BE, duke i thënë “Po” statusit. Nga foltorja e Kuvendit, Rama theksoi se ky është një moment tepër i veçantë për Shqipërinë, pasi Holanda ka kaluar mandatin e ministrit të Jashtëm dhe Kryeministrit, për ti thënë “Po”, statusit për Shqipërinë.

Rama në Parlament

Është një moment i rëndësishëm që meriton një vëmendje të veçantë dhe një duartrokitje të veçantë, sepse sapo Parlamenti Holandez ka kaluar mandatin për ministrin e Jashtëm dhe Kryeministrin që t’i thonë po, statusit për Shqipërinë të vendit kandidat”,-deklaroi Rama. Më pas në rrjetin social “Facebook”, Rama ka shkruar se: “Falë rezultateve të arritura e besimit të ri të krijuar ndaj Shqipërisë po edhe mbështetjes nga kryeministri Rutte e ministri Timmermans, Hollan-

da tha ‘PO’”. Kryeministri theksoi më tej se kjo është një fitore e bukur diplomatike. “Është një fitore e bukur diplomatike. E falenderoj ministrat e angazhuar me prioritetet dhe posaçërisht Ditmir Bushatin e Klajda Gjoshen.”-ka shkruar Rama. Lidhur me vendimin e Holandës pro statusit të vendit kandidat për Shqipërinë, foli edhe ish-kryeminisetri Berisha në Kuvend, duke falënderuar krerët e këtij shteti për iniciativën e ndërmarrë. Ndërkohë, të martën e ardhshme pritet të

jetë një ditë vendimtare për çështjen e statusit të vendit kandidat për Shqipërinë, pasi do të vendoset nëse ajo do jetë pjesë e vendeve kandidatë apo jo. Parlamenti Holandez votoi dje pro dhënies së statusit të vendit kandidat për Shqipërinë. Një votim i tillë do të thotë se vota e Holandës gjatë samitit të Ministrave të Jashtëm, me 24 qershor do të jetë pro dhënies së statusit të vendit kandidat, ndryshe nga vendimi i dhjetorit ku Holanda ishte një prej pesë vendeve që kundërshtuan statusin.


5

E premte, 20 qershor 2014

Politikë

Kreu i PD-së për zgjedhjet

Takimi me delegacionin e NDI-së

Basha: Demokratët e ‘90-ës dhe të 2014-ës ringritën besimin tek PD. Sot kuotohemi si fitimtarë “Çdo shqiptar, i zhgënjyer dhe i tradhtuar, se po drejtohen nga të paaftët e nga kurrkushi” Gëzim Saliu

P

rocesi i zgjedhjeve në Partinë Demokratike ka rikthyer besimin e qytetarëve tek forca më e madhe opozitare, e cila sot kuotohet si forcë politike fitimtare në vend. Kështu deklaroi dje kreu Partisë Demokratike, Lulzim Basha, nga Peqini ku mori pjesë në kuvendin zgjedhor të PD-së, ka falënderuar të gjithë anëtarët e PD-së që u përfshinë në procesin e zgjedhjeve në parti. Sipas kryedemokratit, gjithkush që ndan dhe beson të njëjtat vlera me demokratët, është i lirë të garojë për poste drejtuese në këtë parti. “Gjej rastin të falënderoj në emrin tim të gjithë anëtarët e Partisë Demokratike të Shqipërisë, nga Veriu në Jug, nga më i vjetri me teserën e dhjetorit të vitit 1990 tek me i riu me teserën e majit të vitit 2014, që morën pjesë dhe dhanë kontributin e tyre të çmuar në këtë fushatë vendimtare për ringritjen dhe të ardhmen e Partisë sonë si alternativa kryesore e të djathtës dhe qendrës në Shqipëri. Në bursën e besimit popullor, Partia Demokratike në këtë proces zgjedhjes, kuotohet sot si parti fitimtare. Tregon besimin e rinisë e cila beson tek ne, beson se me ne do të këtë një të ardhme më të mirë që po vjen tek ne, sepse beson se me ne do ta thotë fjalën e saj, po vjen tek ne sepse beson se i ka rrugët e hapura për të dhënë kontribute dhe për të marrë përgjegjësi”,- tha Basha. Alternativa Sipas kreut të PD-së, çdo shqiptar ndihet sot i zhgënjyer dhe i tradhtuar teksa sheh që po drejtohet nga të paaftë, të papërkushtuar e deri tek personat me rekorde kriminale. Në këtë kontekst, Basha theksoi se me zgjedhjen e personave më të mirë në postet drejtuese, Partia Demokratike do t’u japë qytetarëve alternativën e duhur dhe atë që ata meritojnë. “E keqja më e madhe është kur të drejton kurrkushi, i padituri, i paafti, i pavirtytshmi, i papërkushtuari, i pasinqerti. Ndaj ne, Partia Demokratike, kemi një mision qytetar politik e kombëtar: T’i dalim përballë dhe t’i përgjigjemi me vendosmëri, me njerëzit me të zotë që ka nxjerrë familja, komunitetit shkolla apo përvoja e gjerë e jetës, projektit ogurzi të kundërshtarit tonë të promov-

Nishani: Vlerësim marrëdhënieve me SHBA-në. Dean: Mbështetje për integrimin Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, zhvilloi dje një takim pune me delegacionin e Institutit Demokratik Kombëtar Amerikan (NDI), të kryesuar nga guvernatori i Vermontit, Howard Dean. Në takimin, ku ishte i pranishëm edhe drejtori Rajonal për Evropën Qendrore dhe Lindore të këtij Instituti, Robert Benjamin, kreu i shtetit çmoi rolin e rëndësishëm që ka luajtur dhe vazhdon të luajë Instituti Demokratik Kombëtar Amerikan në vend prej gati dy dekadash, përmes projekteve të ndryshme për zhvillimin e standardeve të demokracisë, forcimin e institucioneve, përgatitjen e liderëve të rinj si dhe rritjen e pjesëmarrjes dhe përfaqësimit të grave në

politikë dhe nëpër institucione. Nga ana e tij Guvernatori i Vermontit, Howard Dean shprehu konsideratat e larta për arritjet e vendit, duke vlerësuar mbështetjen e vazhdueshme të Kreut të Shtetit ndaj nismave të Institutit Demokratik Kombëtar amerikan për demokratizimin e mëtejshëm të institucioneve shqiptare dhe forcimin e shtetit të së drejtës. Dean e siguroi Kreun e Shtetit shqiptar se NDI do të vazhdojë të japë kontributin dhe përvojën e vyer institucionale në bashkëpunimin me autoritetet shqiptare duke shprehur mbështetjen e palëkundur si dhe besimin në suksesin e integrimit të afërt të Shqipërisë në Bashkimin Evropian.

Takimi i djeshëm

Berisha: Janë shitur tezat e Maturës Shtetërore

Lulzim Basha në Peqin

Udhëzimi për zgjedhjet e Tiranës Udhëzimi i kryetarit të PD-së, Lulzim Basha, për zgjedhjet në degën e Tiranës parashikon që ky proces të mbyllet brenda një afati kohor prej 30 ditësh. Sipas këtij udhëzimi, kryeqyteti do të jetë i ndarë në 15 degë, ku 11 do të jenë sipas ndarjes së minibashkive e ndërsa 4 do t’u përkasin rrethinave, përkatësisht Paskuqani, Kamza, Vora dhe Kurora Lindore e Tiranës, e cila përfshin Farkën e Dajtin. Ndërkaq, në udhëzim theksohet se kandidat për kryetar dege nuk mund të jenë deputetët, kryetarët e këshillave të qarqeve, kryetarët e bashkive, minibashkive si edhe kryetarët e komunave. imit të individëve me rekorde kriminale në politikë, në administratë, në drejtim duke poshtëruar qytetarët duke rrezikuar projektin demokratik të ardhmen demokratike të vendit”, - deklaroi kryetari i PD-së. Në degën e PD-së së Peqinit u zgjodh në bazë të parimit një anëtar një votë, kryetar i ri Diell Çela, i cili arriti të merrte me 92 vota, ndërsa kandidati Artjan Ashiku arriti të mer-

rte vetëm 42 vota. Në kuadër të zgjedhjeve të brendshme, Partia Demokratike, si forca më e madhe opozitare në vend, po krijon ekipin e ri, ku në qendër të procesit është vendosur vota e anëtarësisë në të gjitha rrethet e vendit. Pas mbylljes së votimeve në Sarandë e Lushnjë, ku përkatësisht u shpallën fitues Hariz Mema dhe Myslym Murrizi, procesi ka vazhduar me mbledhjen e kuvendit zgjedhor në degët e Librazhdit, Peqinit, Tropojës dhe Hasit. Në degën e Librazhdit u zgjodh kryetar i PD-së nga anëtarësia demokrate me 144 vota Bujar Vreto, në degën e Tropojës Xhevdet Hoxha dhe në atë të Hasit Miftar Dauti. Ndërkaq pas rivotimit në degën e Matit, pas balotazhit të parë, anëtarësia zgjodhi kryetar të ri me 126 vota Alfred Ahmetcenajn e ndërsa kundërshtari Basir Çupi mori vetëm 112 delegatë. Pas mbylljes së procesit të zgjedhjeve në të gjitha degët, si edhe fillimin në Tiranë, ku kryetari Basha ka nxjerrë udhëzimin e tij për zgjedhjet në seksione e grupseksione dhe kryetarin e degës, pritet të mblidhet Kuvendi Kombëtar. Ky forum, i cili është edhe më i larti në PD, do të zgjedhë fillimisht Këshillin Kombëtar dhe do të miratojë, nëse do të ketë ndryshime në statusin e selisë blu. Ndërkaq do të jetë më pas Këshilli, i cili do të zgjedhë kryesinë e re, nënkryetarët, sekretarin e Përgjithshëm dhe sekretarët e çështjeve specifike.

Në konferencën me gazetarët, ishkreu i qeverisë akuzoi ekzekutivin për keqpërdorim të provimeve të maturës dhe për shitje të tezave të provimit. “Kanë shitur tezat dje gjithë ditën, të lëndëve të zgjedhura, dhe janë shpërndarë ato që në orën 10:00. Pra në një

mënyrë shumë të pandershme, qeveria kërkon të kontrollojë futjen në universitet, duke i goditur ato. Kjo është pjesa e pashpallur e reformës së tij, e cila ka vetëm një qëllim, të varrosë ëndrrat e të rinjve shqiptare. Natyrisht kjo betejë do të vazhdojë”.

Deputeti i PD-së në Gjirokastër

Ruli: Çështja kundër drogës kalon tej përfitimeve politike Deputet demokrat i Gjirokastrës, Genc Ruli, theksoi se PD mbështet çdo aksion që shteti ndërmerr për të çliruar Shqipërinë nga kultivimi dhe trafikimi i lëndëve narkotike. Ai theksoi se çështja e luftës kundër drogës nuk duhet shitur si kapital politik. “Kemi shprehur pa ekuivok qëndrimin që Shqipëria duhet të çlirohet nga kultivimi dhe trafikimi i drogës. Nuk ka asnjë kompromis me këtë lloj aktiviteti. Ne mbështesim çdo aksion, çdo veprim që shteti ndërmerr për të zhdukur si kultivimin dhe trafikimin e drogës. Nuk marrim asnjë pozicion që të pengojmë apo të ulim vlerën e

Lazarati

këtij operacioni. Duam të themi që çështja e luftës kundër drogës kalon tej përfitimeve politike që ke dhe nuk duhet shitur si kapital politik”, - deklaroi Ruli.


6

E premte, 20 qershor 2014

Kronikë Arrestimi

Prangoset djali i Gate Mahmutajt, nën akuzë për tentativë vrasjeje të policëve

P

as vetëdorëzimit të dy ditëve më parë të kreut të organizatës kriminale në Lazarat, Razip Mahmutaj, Policia e Shtetit ka mundur të vërë në pranga dhe një prej djemve të tij, Vandam Mahmutajn 19-vjeçar. Arrestimi i Vandam Mahmutajt, sipas Policisë së Shtetit, është bërë së bashku me 4 persona të tjerë mes tyre Rustem Mahmutaj, Telsim Mahmutaj kushërinj mes tyre. Vandam Mahmutaj do të përballet tashmë me drejtësinë me akuzën e vrasjes së mbetur në tentativë të punonjësve të policisë kryer në bashkëpunim, Familjarët e Gate Mahmutajt kanë shfajësuar të afërmin e tyre, duke këmbëngulur se nuk ka lidhje me sulmin ndaj policisë

armëmbajtje pa leje, kultivim narkotikësh. Aktualisht, Vandam Mahmutaj së bashku me 3 shtetasit e tjerë të arrestuar Telsim dhe Rustem Mahmutaj si dhe Neni Çela do të sillen në Tiranë për t’u gjykuar nga Krimet e Rënda. Pas arrestimit të këtyre shtetasve policia ka mundur të sekuestrojë një

sasi të konsiderueshme municioni luftarak, 1000 fishekë model 56, 225 gëzhoja model 56, 1 granatë dhe një armë pistoletë shenjëdhënëse, si dhe një sasi e konsiderueshme fishekësh të llojeve të ndryshme në banesën e Vandamit. Aktualisht numri i të arrestuarve ka arritur 13 deri këtë të enjte që është dita e 5-të e ndërhyrjes policore në fshatin Lazarat. Në “kor”, familjarët e Gate Mahmutajt kanë shfajësuar të afërmin e tyre, duke këmbëngulur se nuk ka lidhje me sulmin ndaj policisë dhe nuk është marrë me kultivimin e hashashit. Behanime Meçi, motra e të akuzuarit Mahmutaj, deklaroi dje se ai nuk ka lidhje me asnjë prej ngjarjeve në të cilat e implikojnë. “Vëllai im nuk ka qëlluar. Ai ishte me bagëti”, - tha Meçi. Në një prononcim për mediat, Nasip Mahmutaj, vëllai i personazhit më të shumëpërfolur përgjatë tri ditëve të fundit, e mbase dhe për një kohë të gjatë në të ardhshmen, theksoi se Gatja po viktimizohet, pasi ai nuk ka as vila e pasuri dhe, sipas tij, po vuan pasojat e një fshati. “Vëllai im po viktimizohet. Kjo është një lojë politike, ai nuk është bos”, - tha vëllai i Mahmutajt.

Operacioni

Policia mbërthen fshatin e kanabisit, arratiset banda e armatosur Zbulohet mitralozi dhe baza ku për 5 ditë rresht u strehuan trafikantët që sulmuan policinë. Dyshime se Lilo Brahimaj kryeson grupin e trafikantëve. Gjenden 2 laboratorë për vaj kanabisi dhe asgjësohen 23 ton drogë Anxhela Tato

P

olicia zbarkon në Lazarat, fshati “rebel” i kanabisit, ku për 5 ditë iu bë rezistencë bluve nga një grup trafikantësh të armatosur, disa prej të cilëve dyshohet se mund të jenë fshehur pas mësymjes së efektivëve. Vetë banorët iu dorëzuan forcave të policisë, duke u hapur dyert e banesave për kontroll, ku u asgjësuan sasi të mëdha lënde narkotike. Ndërsa fshati u mbulua nga reja e tymit të bardhë, shenjë e drogës që digjej dhe fushave me plantacione të cilave banorët i vunë flakën. Fshati është marrë në kontroll nga 800 efektivë policie, të cilët po ruajnë rendin e qetësinë dhe paralelisht po vijojnë kontrollet për zbulimin e vendit se ku janë fshehur 12 të shpallurit në kërkim. Blutë kanë arritur që të gjejnë banesën, ku u strehuan për disa ditë trafikantët që sulmuan blutë Në total janë asgjësuar nga policia 12 tonë e 800 kg hashash dhe 80 mijë rrënjë kanabisi

Vandam Mahmutaj

Ministri i Brendshëm

“Falënderoj policinë për këtë aksion” Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, ka komentuar operacionin e djeshëm të FNSH-ve, të cilat përparuan në brendësi të fshatit. Ai nuk ka ngurruar të falënderojë policinë për këtë aksion. “Vazhdon progresi. Policia tani gjendet në shtëpinë prej nga gjuante mitralozi i rëndë. Bravo çuna, bravo! Është marrë nën kontroll objekti ku ishte vendosur mi-

tralozi i rëndë që qëllonte me armë drejt policisë”, - komentoi më tej Tahiri.

me armatime të rënda, mitraloz dhe mortaja. Nga kontrolli është gjetur një sasi e madhe municionesh, por vetë Lilo Brahimaj dhe trafikantët kanë mundur që të arratisen, me dyshimin se janë fshehur në brendësi të fshatit. Gjatë aksionit të djeshëm të bluve u zbulua në një banesë mitralozi, i cili ka hapur zjarr ndaj bluve për disa ditë resht. Në banesë u gjet edhe një sasi e konsiderueshme e kanabisit, ndërsa në total janë asgjësuar 23 tonë hashash dhe 1300 mijë rrënjë kanabisi. Në pranga kanë përfunduar 14 persona, të akuzuar për armëmbajtje pa leje, prodhim lëndësh narkotike dhe tentativë vrasjeje të policisë. Mes të arrestuarve është edhe djali i Gate Mahmutajt, Vandam Mahmutaj, i cili ka mohuar akuzat. Gjatë kontrollit të ushtruar në banesën e

Mitralozi që godiste policët

Pas 2 orësh blutë morën kontrollin e qendrës së fshatit, duke ndërhyrë nga ajri. Bllokohen hyrjet nga mali i... ...Sopotit dhe pjesa veriperëndimore. Patrulla të RENEA-s mbajnë rendin, asgjësohet drogë dhe kontroll nëpër banesa

shtetasit Vandam Mahmutaj janë gjetur e sekuestruar në cilësinë e provës materiale 1363 kg hashash, 8500 rrënjë bimë narkotike, 1000 fishekë model 56.225 gëzhoja model 56, 1 granatë dhe një armë pistoletë shenjëdhënëse, si dhe një sasi e konsiderueshme fishekësh të llojeve të ndryshme. Operacioni Rreth orës 15:00, nga ana e Policisë së Shtetit nisi aksioni për të marrë në kontroll qendrën e Lazaratit. Në ndihmesë të bluve u vunë dy helikopterë, të cilët transportuan efektivë të FNSH-së dhe armatimet që do të ishin të nevojshme. Me ndërhyrjen nga ajri është bllokuar çdo lloj daljeje e lazaratasve. Kështu, është bllokuar dalja nga mali i Sopotit dhe nga pjesa veriperëndimore e jugore. Vetëm pas dy orësh është bërë e mundur zbarkimi në qendrën e fshatit, ku blutë kanë nisur nga kontrollet. Rreth orës 17:40 FNSH kanë hyrë në qendër të Lazaratit, nga pjesa e poshtme, ndërsa forcat RENEA kanë hyrë nga zona e sipërme e Malit duke vendosur kështu kontrollin në “fshatin rebel”. Mësohet se janë ngjitur në qendër të fshatit 8 autoblinda të policisë, të cilat kanë nisur kontrollin shtëpi më shtëpi. Janë gjetur shumë banesa të braktisura, të


7

E premte, 20 qershor 2014

Kronikë Lazarat

Zbulohen dy laboratorë për prodhimin e vajit të kanabisit dhe 10 ton drogë

K

Artan Didi në Lazarat

Forcat speciale kanë mundur të sekuestrojnë edhe mitralozin, me të cilin banorët e Lazaratit sulmonin policinë

tjera me njerëz, por që janë treguar bashkëpunues me policinë, kanë hapur derën për kontroll. Kishte edhe nga ata që pranuar se kishin kultivuar hashash, por që tashmë nuk do ta bëjnë më. Ndërkohë që forcat speciale, të transportuara me helikopter, kanë arritur në vendin ku qëllohej me mitraloz të rëndë, duke marrë kështu një nga bazat e “rebelëve” që prej 5 ditësh sulmojnë policinë, për ta ndaluar të përparojë drejt fshatit. Forcat speciale kanë mundur të sekuestrojnë edhe mitralozin, me të cilin banorët e Lazaratit sulmonin policinë. Mësohet se banesa ndodhet në pjesën veriore të fshatit. Policia ka zbritur në këmbë nga mali i Sopotit. Ndërkohë, operacioni po drejtohet nga afër prej drejtorit të Policisë, Artan Didi. Policia bën me dije se në shtëpinë e R. Gevenit u gjetën 150 kg dhe 200 rrënjë kanabis, ndërsa në shtëpinë e E. Mahmutaj u gjetën 18 thasë dhe të mbjella me kanabis.

Policia: Jemi të pranishëm në gjithë Komunën e Lazaratit Në vijim të aksionit që po zhvillohet në Lazarat, Policia e Shtetit njofton se është e pranishme në të gjithë komunën, duke mbajtur nën mbikëqyrje situatën. Sipas policisë, banorëve të Lazaratit po u ofrohet rend dhe siguri, ndërsa shprehet falënderim ndaj tyre për mbështetjen e që i kanë dhënë forcave të policisë. Ndërkaq, Sekuestrimet Forcat e Policisë së Shtetit po vijojnë me depërtimin hap pas hapi për në brendësi të fshatit Lazarat, duke ushtruar kontroll në territoret e banesave, tokave përreth tyre dhe në tokat e komunës. Gjatë veprimeve në terren forcat policore janë të pajisura me mjete të posaçme për veprime kundër grupeve dhe bandave të armatosura dhe armatim i rëndë për t’iu përgjigjur reagimit me armë të grupit kriminal. Për transportin e forcave dhe të pajisjeve policore janë përdorur edhe helikopterët. Gjatë paradites së djeshme është ushtruar kontroll në territoret e një numri të konsiderueshëm banesash dhe ambientesh të tjera në brendësi të fshatit Lazarat, tokave përreth tyre dhe në tokat e komunës në territorin, ku forcat e policisë kanë depërtuar në zonë. Në kuadër të këtyre kontrolleve janë gjetur e asgjësuar mbi 287 kg marijuanë, si dhe sasi armatimi e municioni. Policia e Shtetit do të

u bëhet thirrje banorëve të Lazaratit që të qëndrojnë në banesat e tyre dhe të asistojnë veprimet procedurale të Policisë së Shtetit. Sipas Policisë së Shtetit, “kështu garantohet një veprim profesional, ligjor dhe në përputhje me standardet dhe në respekt të plotë të lirive dhe të drejtave të njeriut”.

ontrolli i uniformave blu ka zbuluar dy laboratorë droge në një banesë të braktisur. Nga të dhënat e bluve mësohet se këto laboratorë përdoreshin për prodhimin e vajit të kanabisit që nxirret nga procesi i distilimit. Në banesë janë gjetur pajisje për presim të kanabisit dhe makineri që realizojnë nxjerrjen e vajit nga bima. Sipas policisë, në brendësi të banesës u gjet 10 ton kanabis, 11 armë dhe 7334 fishekë. Ndërkaq, njoftohet se vijon aksioni i policisë për kontrollin e banesave të fshatit Lazarat. Por nuk dihet ende se në pronësi të kujt ka qenë banesa, e cila dyshohet se menjëherë pas mësymjes së bluve është braktisur. Ndërkohë që menjëherë pas mbërritjes në Lazarat forcat e policisë kanë zbuluar bazën më të madhe të municioneve. Kjo bazë, nga e cila grupi i banditëve qëllonte me armë ndaj policisë, i përket shtetasit Lilo Brahimi, rreth 60 vjeç. Në bazën e municioneve u gjetën mortaja, eksploziv, armë zjarri, si dhe dylbi me infra. Nisur edhe nga objektet dhe sendet e gjetura

në këtë bazë rezulton se të kërkuarit nga policia janë strehuar aty, dhe më pas janë larguar bashkë me Lilo Brahimin. Sipas policisë, këta shtetas, të armatosur, nuk kanë arritur të largohen nga Lazarati, dhe strehohen diku brenda fshatit. Ndërkaq, vajza e Lilo Brahimit, rreth 35 vjeç, ka tentuar të ndalojë forcat e policisë së ushtrojë kontroll në banesë dhe në bazën ku mbaheshin municionet. Dyshohet se municionet janë Shtetas, të armatosur, nuk kanë arritur të largohen nga Lazarati, dhe strehohen diku brenda fshatit

marrë nga depot e armëve të Gjirokastrës, ndërsa dylbitë me infra, rezultojnë të jenë angleze. Në bazën e Lilo Brahimit rezulton se janë gjetur dhe sekuestruar armë, tritol, granata, dhe 7 automatikë, me të cilët dyshohet se është qëlluar drejt policisë.

Policia me qen antidrogë

Forcat e Policisë së Shtetit po vijojnë me depërtimin hap pas hapi për në brendësi të fshatit Lazarat vijojë me vendosmëri operacionin e ndërmarrë gjatë këtyre ditëve deri në përmbushjen e plotë të objektivave. Sipas policisë, gjatë ditës së djeshme janë vënë në pranga 5 persona, të dyshuar si autorë të sulmit me armë ndaj efektivëve. Në pranga kanë rënë shtetasit: Rustem Mahmutaj, 19 vjeç, banues në Lazarat; Teslim Mahmutaj, 22 vjeç, banues në fshatin Lazarat; Vandam Mahmutaj, 19 vjeç, banues në Lazarat; Hysen (Neni) Çela, 48 vjeç, nga Lazarati.

Policia

“Falënderim banorëve që na mbështetën” Polica e Shtetit ka falënderuar dje ata banorë në Lazarat që e kanë mbështetur operacionin e policisë. “Policia e Shtetit falënderon banorët e Lazaratit për mbështetjen që po i japin policisë gjatë këtij operacioni. Vijon përparimi i strukturave të policisë në brendësi të fshatit Lazarat”, thuhet në njoftimin më të fundit nga Policia e Shtetit. Disa banorë nga Lazarati shprehen se nuk kanë asnjë shqetësim nga policia. Ata tregojnë se netët e para të operacionit kanë ngelur pa gjumë

Lazarati

për shkak të të shtënave. Madje, dy ditë janë larguar në Gjirokastër.


8

E premte, 20 qershor 2014

Kronikë

Korçë

U arratisën nga burgu i Drenovës, kërkojnë gjykim të shkurtuar Kërkesa pranohet nga Prokuroria, Gjykata do të shprehet seancën e radhës. Të arratisurit dje bashkëpunëtorët e tyre përfitojnë uljen e një të tretës së dënimit Artur Gora. Ndërkohë, nga bashkëpunëtorët që ndihmuan nga jashtë burgut nuk ishin të gjithë. Në seancë ishin Olsian Maçi, Albi Mançini, Ervis Lami dhe Bledian Deda, ndërsa mungoi Alfred Qefalia, i cili sipas gjykatës është larguar për në Greqi.

Sonila Mesareja

T

ë arratisurit nga burgu i sigurisë së lartë në Drenovë të Korçës dhe bashkëpunëtorët e tyre kërkojnë të gjykohen me gjykim të shkurtuar nga Gjykata, duke përfituar në këtë mënyrë ulje të një të tretës së dënimit. I vetmi që kërkoi ndarjen e çështjes, mbrojtjen e vetes në gjykim apo një avokat dhe kalimin në burg të sigurisë së lartë dhe jo qëndrim në qelitë e paraburgimit, ka qenë i arratisuri Artur Gora. Kjo kërkesë e të pandehurve u pranua edhe nga Prokuroria, ndërsa Gjykata e gjendur përballë dy kërkesave, asaj të pjesës më të madhe të të arratisurve dhe bashkëpunëtorëve të tyre që kërkuan gjykim të shkurtuar dhe njërit prej tyre që kërkon veçim të çështjes, vendosi të shprehet në seancën e radhës. Për këtë arsye, seanca u shty, ndërsa në sallën e gjyqit mungonin të arratisurit Admir Tafili, Fran Marashi dhe Gëzim Guri, të cilët përfaqësoheshin në gjykim nga avokatët e tyre. Kërkesa Fillimi i seancës së djeshme në Gjykatën e Korçës për të arratisurit e bujshëm nga burgu i sigurisë së lartë të Drenovës është shoqëruar me dy

Burgu i Drenovës

Pala mbrojtëse e pjesës më të madhe të të dënuarve kërkoi për klientët e tyre që të procedohet me gjykim të shkurtuar

kërkesa. Pala mbrojtëse e pjesës më të madhe të të dënuarve kërkoi për klientët e tyre që të procedohet me gjykim të shkurtuar, pretendim ky që është pranuar edhe nga Prokuroria. Ndërkohë, i dënuari Artur Gora, në fjalën e tij tha se nuk ka nevojë për avokat dhe se do të mbrohet vetë. Ai kërkoi që çështja e tij të gjykohej më vete, ndërsa shtoi se kërkon që të transferohet në burgun e sigurisë së lartë dhe të vuajë dënimin dhe jo të qëndrojë ende në qelinë e paraburgimit. Lidhur me marrjen e një vendimi të tillë si dhe asaj të kërkesës nga pala mbrojtëse për gjykim të shkur-

Durrës

tuar, gjykata mori vendimin që seanca gjyqësore të shtyhet dhe të shprehet seancën e radhës. Në seancën e djeshme munguan të dënuarit Admir Tafili, Fran Marashi dhe Gëzim Guri, të cilët nuk kishin pranuar të vinin, ndërsa i pranishëm ishte vetëm Katër prej të arratisurve u arre­ stuan nga policia pa mbushur 24 orë, ndërkohë që tre u arrestuan nga policia greke

Akuza Të pandehurit akuzohen për disa akuza, që nga largimi prej burgut, mbajtja e armëve të zjarrit, bashkëpunimi për largim nga burgu etj. Ngjarja për të cilën akuzohen të arratisurit dhe bashkëpunëtorët e tyre ka ndodhur në nëntor të vitit të kaluar, kur shtatë të dënuarit me burgim të rëndë, të ndihmuar edhe nga katër bashkëpunëtorë nga jashtë, por duke shfrytëzuar edhe neglizhencën, pse jo duke pasur edhe ndonjë bashkëpunim nga brenda prej gardianëve, arritën të arratiseshin nga burgu i sigurisë së lartë të Drenovës. Katër prej tyre u arrestuan nga policia pa mbushur 24 orë, ndërkohë që tre u arrestuan nga policia greke. Menjëherë u identifikuan edhe bashkëpunëtorët e tyre nga jashtë burgut, të cilët u vunë në pranga menjëherë. Të njëjtin fat patën edhe gardianët, 24 prej tyre, pjesa më e madhe e të cilëve tashmë janë dënuar nga Gjykata e Korçës, me burg apo me dënim alternativ.

Hetimi

I komunikohet masa në spital, Ngrihet akuzë e re për “Pastrim “Arrest me burg” biznesmenit Enver Shaba parash” për gjyqtarin Pojanaku Gjykata e Durrësit ka caktuar dje masën “Arrest me burg” për biznesmenin Enver Shaba. Ndaj të akuzuarit Shaba rëndon akuza për ndërtime të paligjshme. Nga burime pranë Gjykatës së Durrësit mësohet se seanca e djeshme është zhvilluar në ambientet e spitalit të Durrësit, ku është i shtruar Enver Shaba. Sipas informacioneve, 46-vjeçari është shtruar në spital, në repartin e kardiologjisë, për shkak të problemeve me shëndetin. Policia e ka arrestuar Shabën 19 ditë pas shembjes së objektit 8-katësh, si pronari i pallatit në zonën e Shkëmbit të Kavajës. Masa e arrestit me burg për Shabën erdhi pas hetimeve të kryera ku u konstatua se objekti ishte ndërtuar nga shtetësi Enver Shaba (Shala) dhe për këtë shkak është proceduar me datë 13.5.2014 për veprën penale “Ndërtimi i paligjshëm”. Ndërkohë nën akuzë është vënë edhe shtetasi Fiqiri Dema me detyrë,

Gjykata e Durrësit

kryeinspektor i INUV me akuzën e shpërdorimit të detyrës pasi nuk ka ndërmarrë asnjë veprim për prishjen e këtij objekti. Objekti 8-katësh në pronësi të 46-vjeçarit Enver Shaba u shemb me shpërthim të telekomanduar në datën 29 maj nga INUK dhe forcat e policisë.

Një tjetër akuzë e re rëndon tashmë mbi gjyqtarin Dhimitër Pojanaku. Burime nga akuza bëjnë me dije se tashmë gjyqtari do të hetohet edhe për “pastrim parash”. Pak muaj më parë, Pojanaku u arrestuar, pasi u kap në flagrancë duke marrë ryshfet, por që më pas u lirua nga Gjykata e Apelit. Aktualisht, Dhimitër Pojanaku po hetohet në gjendje të lirë. Gjyqtari Dhimitër Pojanaku u arrestua në kushtet e flagrancës muaj më parë teksa ishte duke marrë një sasi lekësh nga një qytetare për mbylljen e një çështjeje. Shtetasja me iniciale B.R. ka denoncuar gjyqtarin në Prokurorinë e Korçës. Ajo ka deklaruar se Pojanaku i kishte kërkuar para, për të mbyllur një çështje që ishte hapur me një padi civile. Mësohet se gjyqtari 58-vjeçar i kishte kërkuar gruas 500 mijë lekë të vjetra në këmbim të mbylljes së çështjes. Sipas të njëjtave burime, mësohet se Pojanaku i kishte caktuar gruas datën 13 prill për dhënien e parave. Në pamundësi për të dhënë të gjitha paratë

Dhimitër Pojanaku njëherësh, gruaja i ka dhënë atij vetëm gjysmën e parave të kërkuara në 13 prill, duke i premtuar se brenda pak ditësh do siguronte edhe shumën tjetër. Gjyqtari dhe qytetarja janë takuar në një prej lokaleve të Pogradecit. Por ndërsa gruaja i ka dhënë paratë Pojanakut, atij i janë vënë prangat. Por vet gjyqtari Pojanaku i ka mohuar akuzat.


9

E premte, 20 qershor 2014

Komente

Rivendosja e barrikadës në Mitrovicë, e motivuar politikisht Nga Deutche Welle

Hashim Thaçi, pas rivendosjes së barrikadës mbi lumin Ibër, shprehu zhgënjimin me veprimin e serbëve të cilin e quajti veprimin të turpshëm

Nga Nadie Ahmeti

Realiteti duket rrugë e vështirë për realizimin e krijimit të lehtësirave për biznese, thonë afaristë dhe përfaqësues të komunitetit të biznesit

F

orcat paqeruajtëse në Kosovë thonë se vendimi për të mbajtur urën mbi lumin Ibër ende të mbyllur për automjete është shumë simbolike dhe politikisht e motivuar. Autoritetet në Prishtinë, ato vendore dhe ndërkombëtare, rivendosjen e barrikadës në urën e lumit Ibër në Mitrovicë e kanë cilësuar të motivuar politikisht. Grupe qytetarësh serbë nga veriu i Mitrovicës, të mërkurën në mëngjes, larguan barrikadën, e cila qëndronte aty tani e tre vjet, ndërsa vetëm disa orë më vonë, grupe serbësh sërish vendosën një barrikadë tjetër. Ata sollën vazo betoni dhe mbollën pisha. Rivendosja e barrikadës se re që u quajt “Parku i paqes” dhe u bë me një vendim të kryetarit të Komunës së Mitrovicës Veriore, Goran Rakiq. Ndërkohë, Kryeministri i Kosovës në detyrë Hashim Thaçi, pas rivendosjes së barrikadës mbi lumin Ibër nga serbët lokalë, shprehu zhgënjimin me veprimin e serbëve të cilin e quajti veprimin të turpshëm.

Barrikada e serbëve

“Si Kryeministër i vendit, dje paradite, mirëprita largimin e barrikadës në mënyrë vullnetare nga qytetarët e komunitetit serb, duke shpresuar se ajo ishte një shenjë e pjekurisë qytetare. Fatkeqësisht, u deshën vetëm pak orë që unë dhe qytetarët e Kosovës të zhgënjeheshim përsëri me aktin e turpshëm të rivendosjes së barrikadës mbi urën e lumit Ibër”. “Kjo lojë e turpshme dhe e

rrezikshme, por mbi të gjitha antiligjore, është e papranueshme për vlerat e shoqërisë dhe shtetit tonë demokratik. Ata që janë përgjegjës për këto veprime antiligjore, do të përballën me ligjin herët apo vonë”, - tha Kryeministri në detyrë Hashim Thaçi. Sipas tij, liria e lëvizjes është e drejtë fondamentale dhe ajo nuk mund të cenohet nga askush. Edhe forcat paqeruajtëse të cilët vëzhguan paraditen e së mërkurës

heqjen e barrikadës dhe më vonë rivendosjen e saj nga serbët thanë se “KFOR-i mirëpret vendimin e heqjes së barrikadës fizike në urën mbi lumin Ibër. Por krijimi i një kopshti e pengon lirinë e lëvizjes me automjete. Kuptimi dhe dëshira për të mbajtur urën ende të mbyllur për automjete me anë të një kopshti është shumë simbolike dhe politikisht e motivuar”, - thuhet në reagimin e forcave paqeruajtëse. Barrikada mbi lumin Ibër ishte vendosur nga banorët lokalë serbë të veriut në korrik të vitit 2011, të cilët kundërshtonin vendosjen e autoritetit të Prishtinës zyrtare në veri të vendit. Në këtë kohë u vra një pjesëtar i policisë së Kosovës dhe veriu u përfshi në trazira duke kundërshtuar funksionalizimin e institucioneve të Kosovës në veri. Prishtina dhe Beogradi më 19 prill të vitit të shkuar nënshkruan një marrëveshje për përmirësimin e raporteve dhe u zotuan për zbatimin e të gjitha pikave të saj. Një ndër pikat e marrëveshjes është edhe qarkullimi i lirë në veri të Kosovës.

Miliona euro për lëndën e parë – arsye e falimentimit

“D

o të ketë ndryshim në politikat fiskale për bizneset private, do të ketë lehtësira në këtë kuadër, bizneset do të jenë konkurrente më partneret e tyre rajonal”. Këto fraza vazhdimisht përsëriten nga autoritet kompetente, e posaçërisht më të dëgjuara kanë qenë në kohën e fushatës parazgjedhore për zgjedhjet e 8 qershorit. Por, realiteti duket rrugë e vështirë për realizimin e krijimit të lehtësirave për biznese, thonë afaristë dhe përfaqësues të komunitetit të biznesit. Tatimet e larta mbi vlerën e shtuar, normat e larta të interesit, taksat doganore për lëndën e parë, financimi i vështirë për bizneset janë vetëm disa nga shumë vështirësi që pengojnë punën e biznesit vendor. Pavarësisht deklarimeve, kompanitë prodhuese paguajnë shuma të mëdha materiale për lëndën e parë. Kompania për prodhimin e pijeve joalkoolike dhe energjetike “Frutex”, nga Suhareka, vetëm për sigurimin e lëndës se parë nga importi i jashtëm dhe ai vendor, në vitin 2013 është dashur të paguajë mbi 5

milionë e 700 mijë euro. Ndërkaq, deri në muajin maj të këtij viti, vlera e blerjeve për lenden e parë arrin mbi 2 milionë euro, thotë për Radion Evropa e Lirë Shaqir Palushi, pronar i kompanisë “Frutex”. Ai thotë se mbi 1.4 milion euro ka paguar për sigurimin e lëndës së parë nga importi i jashtëm, kurse mbi 600 mijë euro nga ai vendor. Palushi, megjithatë, thotë se viteve të fundit janë bërë disa ndryshime pozitive sa i përket politikave fiskale, por kërkesat e prodhuesve janë për ndryshime shumë më substanciale. “Ajo që është barrë për ne, është page-

sa e detyrimeve të taksës doganore për një pjesë të lëndës së parë e cila vazhdon të paguhet. Janë bërë disa ndryshime, siç është lirimi për ambalazh dhe për linjat prodhuese. Mirëpo, vazhdon të paguhet për shumicën e lëndës së parë që përdorët për prodhim final të kompanisë sonë”, - thotë Palushi. Ndërkaq, subjektet ekonomike, që vazhdimisht kanë ngritur zërin për përmirësim të politikave fiskale, thonë se për shkak të zbatimit të këtyre politikave, ka kompani që edhe kanë falimentuar. Agim Shahini, udhëheqës i Aleancës Kosovare të

Biznesit, për Radion Evropa e Lirë thotë se shumë biznese kanë humbur fuqinë konkurruese për shkak të politikave jo të favorshme në Kosovë. “Ka shumë biznese që janë mbyllur, një pjesë e tyre janë para falimentimit, kurse pjesa tjetër po qëndron duke shpresuar se nesër do të vjen një ditë më e mirë për ta. Dhe shume biznese paguajnë miliona euro taksa për lëndë të parë, gjë që në asnjë vend të rajonit, të Ballkanit Perëndimor dhe të Bashkimit Evropian nuk paguajnë taksë për lëndë të parë”, - shprehet Shahini. Sidoqoftë, udhëheqës të Ministrisë së Financave, kanë paralajmëruar se do të aprovojnë dokumentin e lehtësirave për investime në Kosovë. Në një të ardhme të afërt, ata kanë thënë se do të mundësohet që të gjitha lëndët e para, por edhe pajisjet do të hiqen nga lista e produkteve për të cilat duhet të paguhen taksë doganore. Por, megjithatë, autoritetet kompetente janë të angazhuara për trajtim të barabartë në mes sektorëve potencial ekonomik, duke bërë përpjekje që lëndët e para të liruara të prekin në mënyrë të balancuar të gjithë sektorët ekonomik.


10

E premte, 20 qershor 2014

Ekonomi

Foto ilustruese

Zhvillimi

Interneti, sektori me rritjen më të fortë në tregun rajonal Rritja më e madhe e penetrimit të internetit, nëpërmjet telefonave “të zgjuar” dhe tabletave

S

hërbimi i internetit përbën tregun me rritjen më të fortë në sektorin e komunikimeve elektronike. Të dhënat e publikuara në kuadër të projektit të BE-së për monitorimin e vendeve në procesin e zgjerimit në Bashkimin Evropian nëpërmjet raportit Cullen International 2014 tregojnë se ky sektor ka gjeneruar rritjen më të fortë mbi baza vjetore. Numri i personave me akses në internet fiks (në shtëpi) është rritur në të gjitha vendet nën monitorim, në mënyrë të veçantë në Kroaci dhe Maqedoni. Në Islandë, Maqedoni, Serbi dhe Shqipëri, pjesa e tregut e

42.3%

Pjesa e tregut e operatorit kryesor të telefonisë fikse është pak a shumë e krahasueshme me mesataren e vendeve të BE-së, rreth 42.3%

operatorit kryesor të telefonisë fikse, matur nga numri i lidhjeve të internetit është pak a shumë e krahasueshme me mesataren e vendeve të BE-së, rreth 42.3%. Në termat e teknologjisë, xDSL vazhdon të ketë një rol lider duke u llogaritur në 79% të lidhjeve fikse të internetit në vendet në procesin e zgjerimit, ndërkohë që lidhjet kabllore të internetit janë rreth 12%. Në Shqipëri, lidhjet FTTx janë rri-

Ndarja e linjave të internetit sipas shpejtësisë tregon një trend drejt paketave të internetit

tur më shumë se dy herë, duke ndjekur një rritje të fortë të lidhjeve të Albtelekom në vitin 2012 nëpërmjet lidhjeve xDSL nëpërmjet MSANs. Ndarja e linjave të internetit sipas shpejtësisë tregon një trend dre-

Në termat e teknologjisë, xDSL vazhdon të ketë një rol lider duke u llogaritur në 79% të lidhjeve fikse të internetit në vendet në procesin e zgjerimit

jt paketave të internetit me shpejtësi të lartë në të gjitha vendet dhe me rritje në mënyrë të veçantë për kategoritë 2-4 Mbps dhe 4-8 Mbps. Interneti nëpërmjet celularëve Interneti nëpërmjet celularëve është segmenti më dinamik dhe me rritjen më të shpejtë të tregut të komunikimeve elektronike. Rritja në shkallën e penetrimit nëpërmjet teknologjisë 3G është ngadalësuar në vitin 2012, por gjithsesi është ofruar si mundësi dhe është rritur aksesi nëpërmjet telefonave të zgjuar dhe tabletave si një alternativë. Në Serbi dhe Kroaci, shkalla e penetrimit të internetit e matur për gjithë aparatet, përfshirë smartphones e kalon 50%, duke qenë afër mesatares së BE-së prej 54%.


11

E premte, 20 qershor 2014

Ekonomi

Energjia

Konsumi i energjisë, rekord më 2013: 8 miliardë kilovat-orë Rreth 76.3% e gjithë konsumatorëve familjarë i përkasin bllokut të konsumit deri 300 kWh/muaj me një rritje rreth 1% në krahasim me vitin 2012 Ervin Kaduku

S

hqiptarët konsumuan në 2013ën nivelin më të lartë të energjisë të shënuar në dhjetë vitit e fundit. Sipas të dhënave të raportit të fundit të ERE-s gjatë vitit të kaluar konsumi u llogarit në rreth 8,000 TWh (8 miliardë kilovat-orë). Pjesa më e madhe e kësaj energjie u harxhua nga familje duke qenë se në vendin tonë konsumi familjar në raport me të përgjithshmin e faturuar (për konsumatorët tariforë) për vitin 2013 përbën rreth 57.6%. duke shfaqur të njëjtin trend sikurse edhe në vitet e tjera. Ndërsa për vitin 2014, ERE parashikon që konsumi bruto të jetë i rendit 7.85 TWh. Nga ana tjetër një peshë të rëndësishme në konsumin e energjisë elektrike zënë edhe konsumatorët bux-

76.3%

Domethënës është fakti se rreth 76.3% e gjithë konsumatorëve familjare i përkasin bllokut të konsumit deri 300kWh/muaj

Foto ilustruese

it të energjisë elektrike për ngrohje. Çdo ndryshim i temperaturës së mjedisit reflektohet menjëherë në konsumin ditor të energjisë elektrike, pikërisht të efektit nga përdorimi ose mospërdorimi i ngrohjes elektrike të banesës. Gjatë stinës së verës, në muajt Kor-

57.6%

hetorë dhe jo buxhetorë, te këta të fundit bëjnë pjesë kryesisht ujësjellësit dhe hidrovorët. Duhet theksuar se sipas nivelit të konsumit, domethënës është fakti se rreth 76.3% e gjithë konsumatorëve familjare i përkasin bllokut të konsumit deri 300kWh/muaj me një rritje rreth 1% në krahasim me vitin 2012. Në Shqipëri studimet mbi profilin vjetor të konsumit të energjisë elektrike tregojnë Simetri. Gjatë periudhës

Pjesa më e madhe e kësaj energjie u harxhua nga familje duke qenë se në vendin tonë konsumi familjar në raport me të përgjithshmin e faturuar (për konsumatorët tariforë) për vitin 2013 përbën rreth 57.6%

7.85

së ngrohtë prill – shtator ka një konsum mesatar pothuajse konstant kurse në tre muajt paraardhës dhe pasardhës ka një rritje simetrike të ngarkesës e cila shpjegohet me ftohjen/ngrohjen e

motit dhe përdorimin gradual të energjisë elektrike për ngrohje/ftohje. Ashtu sikurse në raportimet e viteve të mëparshme edhe gjatë 2013-ës u vërejt e njëjta problematikë e përdorim-

Për vitin 2014, Enti Rregullator i energjisë parashikon që konsumi bruto të jetë i rendit 7.85 TWh

rik dhe Gusht merr formë një pik i ri ngarkese, i cili nga viti në vit po bëhet më evident dhe lidhet me përdorimin gjithnjë e në shkallë më të gjerë të pajisjeve klimatizuese.

Argjentina, në prag falimenti si shtet… Argjentina përballet me një falimentim tjetër, pasi qeveria deklaroi se e ka të pamundur të paguajë interesat e borxhit në datën 30 qershor. Buenos Airesi është përfshirë në një betejë ligjore 12-vjeçare me kreditorët, të cilët nuk pranuan të merrnin pjesë në dy ristrukturimet e borxhit, që çuan në falimentimin e Argjentinës në vitin 2002 në 100 miliardë dollarë në bono. Zgjatja e çështjes në gjykatat amerikane ka mbajtur vendin jashtë tregjeve ndërkombëtare të kapitalin, ndërsa

ekonomia vazhdon të jetë në staniacion, inflacioni i lartë dhe rezervat e bankës qendrore po bien gradualisht. Në fillim të kësaj jave, Gjykata e Lartë në Shtetet e Bashkuara nuk pranoi të dëgjojë një apel nga Argjentina, në luftën e saj kundër “hedge funds”-eve, të cilat nuk pranuan të marrin pjesë në ristrukturimin e borxhit në vitin 2005 dhe 2010. “Referuar zhvillimeve më të fundit, ne e kemi të pamundur të bëjmë pagesat e ardhshme të borxhit në Nju Jork. Kjo tregon

gjithashtu një mungesë të plotë të vullnetit për të negociuar në kushte të ndryshme nga ato që janë vendosur nga gjykata”, - deklaroi Ministria e Ekonomisë në Argjentinë. Megjithatë, ekzistojnë ende shpresa, pasi bisedimet do të zhvillohen sërish javën e ardhshme në Nju Jork. Argjentina është ekonomia e tretë më e madhe në Amerikën Latine dhe njihet si një eksportues i rëndësishëm i misrit dhe sojës. Megjithatë, falimentimi i borxhit nuk do të ndodhë në datën

30 qershor, për shkak se qeveria ka një periudhë tjetër 30-ditore, përpara se të vendosë nëse do të paguajë apo jo shërbimet e borxhit. Ndërkohë, në një fjalim televiziv drejtuar kombit, Presidentja Cristina Fernandez, deklaroi se Argjentina ishte viktimë e një “grabitjeje” nga kreditiorët, por shtoi se ishte e hapur për negociata dhe konfirmoi se do të vazhdojnë pagesat për më shumë se 90% të kreditorëve që kanë pranuar kushtet e ristrukturimit të borxhit.


12

E premte 20 qershor 2014

Kulturë

Kiço Londo, drejtor i Teatrit Eksperimental “Kujtim Spahivogli”

Me vendim të Këshillit të Ministrave, dje është emëruar drejtori i Teatrit Eksperimental “Kujtim Spahivogli”, regjisori Kiço Londo, në vend të Kastriot Çipit, që mbajti Teatrin e Komedisë. “Në mbështetje pikës 2, të nenit 100, të Kushtetutës, të pikës 3, të nenit 9, të ligjit nr. 10352, datë 18.11.2010, “Për artin dhe kulturën”, të ndryshuar, me propozimin e ministrit të Kulturës, Këshilli i Ministrave vendosi që Kastriot Çipi, drejtor i Teatrit Kombëtar të Komedisë, të lirohet nga kjo detyrë. Ndërkohë, Kiço Londo emërohet drejtor i Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”. Ky vendim hyn në fuqi men-

iktor Hygoi, autori i nderuar i “Të mjerëve” dhe gjiganti i letërsisë franceze, ishte, gjithashtu, njëfarë njeriu i bezdisur – të paktën sipas poetit bashkëkohës të tij Sharl Bodler. Në një letër të vitit 1860, drejtuar partnerit të panjohur të letërkëmbimit, Bodleri ankohet se si Hygoi “vazhdon t’i dërgojë letra idioteske”, duke shtuar se letrat e vazhdueshme të Hygoit e kanë frymëzuar “të shkruajë një ese që tregon se, sipas një ligji fatal, një gjeni është gjithmonë një idiot”. Letra është nxjerrë në ankand nga shtëpia e ankandeve “Christie’s” në Nju Jork, së bashku me një botim të parë të përmbledhjes së njohur me poema të Bodlerit “Lulet e së keqes”, i cili përmban edhe gjashtë poemat që u hoqën në botimin e dytë. Sipas shtëpisë së ankandeve, kompleti pritet që të kapë shifrën 100.000 dollarë (60.000 pound). Botimi i parë i “Luleve të së keqes” në vitin 1857 u pasua nga ndjekja penalisht e Bodlerit për “ofendim të moralit publik”, ku gjykatësi urdhëroi botuesin e tij që të hiqte gjashtë poema nga përmbledhja. Hygoi e mbështeti Bodlerin pas gjyqit të gushtit të vitit 1857, duke i thënë: “Lulet e tua të së keqes shndrisin e të verbojnë me shkëlqimin e tyre si yje” dhe, në vitin 1959: “Ti na dhuron një fërgëllimë të re”. Bodleri, nga ana e tij, i kishte kushtuar Hygoit tri poema të “Luleve të së keqes”, por poeti C. K. Williams, fitues i çmimit “Pulitzer”, ka shkruar se, pavarësisht nga kjo, “Bodleri fshehtazi e përbuzte Hygoin”. Ndërkaq, Rosemary Lloyd, në librin e saj “Cambridge Companion to Baudelaire”, shkruan për “zilinë gërryese”

për Hygoin të shfaqur nga Bodleri në letrat e tij. Autori, ndërsa lavdëronte “Të mjerët” në publik, në një recension në “Le Boulevard”, e përshkroi veprën si “neveritëse dhe të pakuptimtë” në një letër drejtuar nënës së vet, duke shtuar: “Kam treguar, sa i përket kësaj çështjeje, se unë zotëroja artin e gënjeshtrës”. “Bodlerit, për zhgënjimin e tij dhe ndoshta si faktor në vetëshkatërrimin përfundimtar, iu desh të konkurronte me Viktor Hygoin: poet, romancier, eseist, polemist me një energji dhe elokuencë të pabesueshme... në kuptimin e plotë të fjalës njeriu më i shquar në botë, me projektet e tij të admirueshme sociale dhe politike, me egon e tij të madhe, me dominimin e vet të poezisë dhe kulturës”, - shkruan Williams. Sipas Williams-it, ndërkohë që Hygoi lavdëronte Bodlerin, ai “pa dyshim, nënvlerësonte rëndësinë” e veprës së bashkëkohësit të vet poet “dhe nuk e kishte imagjinuar as në ëndërr se për të ardhmen Bodleri do të përcaktonte estetikën e shekullit pas tij dhe se ai, Hygoi, si ndikim, si një gjeni, do të kthehej në një subjekt nostalgjie, më shumë sesa një simbol i forcës dhe rëndësisë artistike”. Letra e vitit 1860 është kryesisht për Edgar Allan Poen, veprën e të cilit Bodleri e përktheu. Përmendja e Hygoit – “Hugo continue a m’envoyer des lettres stupides” – është në një shënim në fund të saj. “Christie’s” i ka nxjerrë në ankand librin dhe letrën në Nju Jork, së bashku me një botim të “Gjethe bari” të Walt Whitman-it, i vlerësuar deri në 150.000 dollarë dhe 120.000 dollarë një fletore shënimesh me poezi dhe prozë të Robert Louis Stevenson.

Kiço Londo

Gazeta britanike “The Guardian” ka publikuar letrën e panjohur të Bodlerit me Hygonë. Në kontrast me lëvdatat publike për autorin e “Të mjerëve”, letërkëmbimi zbulon përbuzjen për shkrimtarin e madh

Letra e panjohur, Bodleri e shpërfill Viktor Hygonë si “një idiot” cmyk

Londo rikthehet në ndërtesën që e ndërtoi vetë, në kohën kur ishte drejtor i Teatrit Kombëtar, një ndërtesë me të cilën theu tabunë duke e liruar nga salla bingove dhe e lotos

jëherë”, - thuhet në vendimin e qeverisë. Londo rikthehet në ndërtesën që e ndërtoi vetë, në kohën kur ishte drejtor i Teatrit Kombëtar, një ndërtesë me të cilën theu tabunë duke e liruar nga salla bingove dhe e lotos. Në fakt, kjo i ka rastisur Londos edhe kur mori drejtimin e Teatrit të Metropolit, duke shndërruar mjediset e estradës së Tiranës. Nuk dihet nëse regjisori tani do të ketë “mision” të transformojë mjedisin e Teatrit në përgjithësi, ku bashkëjeton dhe Teatri Kombëtar apo do të merret me Eksperimentin në Teatër, ndonëse nuk ka qenë aq partizan i ndërrimit të emrit, por as të mbetej vetëm për Komedi!

V


Gol

Suarez i jep triumfin Uruguait, Anglia i thotë lamtumirë Botërorit

Spanja pëson tërmet 7-ballësh... po tani çfarë?

Khedira: Boateng e pati fajin që u largua nga Gjermania cmyk

Zllatan në Brazil si spektator


14

E premte 20 qershor 2014

Gol

Spanja pëson tërmet 7-ballësh... po tani çfarë? Iberikët pësuan një tërmet 7-ballësh me humbejn e pësuar nga Kili, që i nxori edhe nga lufta për Botëror, por pas kësaj pritet që të ndryshojnë disa gjëra. Kush do të largohet dhe çfarë parashikohet për të ardhmen

Jurges Veizaj

S

panja “game over”. Kjo ishte ajo çka u pa pas ndeshjes me Kilin. Një superskuadër, e cila ka fituar gjithçka nga viti 2008 dhe tashmë i duhej që të skualifikohej që në fazën e grupeve. Një tronditje për të gjithë opinionin publik. Kjo, pasi skuadra e kuqe shihej si një nga favoritet kryesore për të luftuar për titullin. Një ekip që ka të gjithë elementët e duhur për të qenë padronë të lojës më të ndjekur në botë. Mirëpo bashkë me mitin e Barcelonës, ra edhe miti i Spanjës. Krisja u duk që ndeshjen ndaj Holandës. Tulipanët u hakmorën rëndë për humbejn e tyre në atë finale të “Afrikës 2010”. Skuadra e drejtuar nga Van Gali në pjesën e dytë të lojës e shkatërroi ekipin e Del Boskes, si në aspektin taktik, ashtu edhe në atë teknik. Një humbje 5-1 që la pasoja të mëdha për ekipin. Lojtarët senatorë të ekipit u kryqëzuan nga mediat për gabimet e tyre. Kryesorët ishin Kasijas me dy gafat e bëra, ndërsa mbrapa nuk mbetës as Ksavi me Pike që nuk qenë në formë të mirë. Një goditje si nga ana mediatike, por ashtu edhe ajo morale. Kampionët e botës në fuqi u mundën që ndeshjen e tyre të parë dhe nuk ishte diçka pozitive. Del Boske deklaroi para takimit se do të bënte ndryshime. Të gjithë ishin me sy e veshë për të parë shpëtimin taktik të Del Boskes, mirëpo nuk patën asnjë rezultat edhe ndaj Kilit. Aty ku do të vinte edhe disfata e dytë. Një lojë e cila provoi edhe një herë që Spanja është e dobët për momentin ose nuk po gjen rrugën e duhur për të shkuar drejt golit. Risi e ekipit nga viti 2010 ishte vetëm Diego Kosta në formacion dhe Havi Martinez me Azpilikuetën dhe Zhordi Albën. Pjesa tjetër ishte ajo e 2010-ës. Mirëpo në ndryshim nga 2010-ta kishim një Iniestë të dobët dhe një Ksavi Alonso që humbiste topin shumë shpejt. Nga ana tjetër, as Serxhi Buskets nuk arrinte të bënte punën e tij mirë në fazën mbrojtëse, duke lënë shumë hapësira. Ndërsa Azpilikueta dhe Zhordi Alba nuk kishin detyra shumë të mëdha për të kryer dhe nuk nxorën asnjë gjë në pah. As faza sulmuese nuk bindi. Silva nuk arrinte që të driblonte tek e tek, ndërsa Pedro e kishte shumë të vështirë që të çante vetëm në krahë, kurse nga krahu tjetër, Diego Kosta, që bëri një sezon shumë të mirë me Atletikon, nuk arriti që të bënte në asnjë aksion diferencën.

Deklarata pas disfatës

Kosta: Qëndroj te Spanja Diego Kosta u shpreh se ai do të vazhdojë të luajë me këtë kombëtare, përkundër kampanjës së dobët të këtij Botërori. Kosta, i cili fitoi kalimin e tij te Çelsi me 27 gola shënuar sezonin e kaluar, thotë se ai nuk e ka ndërmend të tërhiqet nga kombëtarja e Spanjës. “Natyrisht se do të vazhdoj me Spanjën, po ëndërroj të arrij suksese të mëdha me Spanjën, që tashmë i ka arritur kjo kombëtare. Ne kërkojmë falje, por jeta vazhdon. Ne do të vazhdojmë të punojmë dhe të mbajmë kokën lart. Ne kemi pasur shumë ambicie, askush nuk lodhet së fituari. Na mungoi diçka, por jo cilësia. Kili ishte më mirë fizikisht se ne”, - ka thënë Kosta.

Alonso: Na mungoi dëshira për sukses K

savi Alonso ka pranuar se Spanjës i mungonte “uria” për mbrojtjen e titullit të kampionit të botës. “La Roja” i humbi dy ndeshjet e para grupore (5-1 nga Holanda dhe 2-0 nga Kili) duke u larguar shumë herët nga Kampionati Botëror. Ky eliminim shënon njëherësh edhe përfundimin e mbretërimit të tyre në turnetë e mëdha, pas triumfit në dy Kampionate Evropiane dhe një Kampionat Botëror. “Nuk kemi arritur të ruajmë nivelin e njëjtë të ambicies dhe urisë ose ndoshta nuk e kemi pasur bindjen e duhur për ta kërkuar titullin. Suksesi dhe lumturia e të kaluarës është zhdukur, ka shkuar dhe ne nuk kemi qenë në gjendje që ta mbajmë. Mendërisht nuk ishim të gatshëm, edhe fizikisht ndoshta njësoj, por duke i bërë bashkë – nuk ishim në formë të mirë”, - deklaroi lojtari.

Kasijas në këtë sfidë nuk ishte në gjendje të dobët, por nuk arriti të shpëtonte ekipin atëherë kur duhej. Një ekip ky me shumë probleme që duket se Del Boske nuk i shikonte. Spanjollët pësuan dy gola në pjesën e parë dhe nuk arritën dot që të ngriheshin dhe të bënin diferencën. E vetmja gjë pozitive te Spanja e shëmtuar ishte futja e një elementi të ri si Koke dhe Karzola. Mesfushori i Atletikos tregoi menjëherë që ka dell fitimtari dhe do t’i shërbejë shumë mirë ekipit në të ardhmen. Me futjen e tij ekipi fitoi freski dhe arriti që të kishte dy shanse të arta për shënim goli që nuk u bënë konkrete nga Kosta dhe Buskets. Edhe Karzola, sa u fut u mundua të provonte dhe të krijonte raste. Një pikë dritë në një errësirë të madhe që sjell paralajmërimin se gjërat duhet të ndryshojnë te ekipi spanjoll. Një skuadër e cila mund të ketë gjithçka. Elementë të pafund që mund t’i ketë në skuadër dhe që duhet të ingranohen në të ardhmen. Fatmirësisht, brezi i ardhshëm duket se është edhe më potencial se ky që ishte. Duke parë shumë lojtarë të rinj që luajnë në ekipe të mëdha, krijohen shpresat se gjithçka mund të shkojë mirë. Një gjë është e sigurtë. Gjërat duhet të ndryshojnë te Spanja. Kush pritet të largohet? Tashmë projekti duket se do të fillojë shumë shpejt dhe sigurisht që do të ketë të sakrifikuar, pasi diçka duhet bërë patjetër. Disa nga

lojtarët që janë edhe ata që i kanë sjellë triumfin, mund të jenë larg në kompeticionet e ardhshme. Mund të nisim me trajnerin, i cili nuk do ta ketë të gjatë pas kësaj disfate. Vetëm në qoftë se do të ketë një këmbëngulje nga Federata, atëherë tekniku mund të vazhdojë të qëndrojë në krye të “La Roja”. Ndërsa nga krahu tjetër duket se larg skuadrës mund të jetë Ksavi Hernandez. Fantazisti i cili i ka dhënë shumë ekipit spanjoll thuhet se ka nënshkruar një kontratë me një skuadër arabe. Kjo mund të sjellë që lojtari t’i largohet futbollit kompetitiv dhe për këtë fakt mund të shikohet larg. Ndërkohë, larg është edhe Torres. Lojtari ka kohë që nuk është në gjendje të mirë dhe nuk duket se ka shumë shanse për t’u rikthyer, ndërkohë që Albiol apo dhe Reina nuk duket se janë të duhurit për këtë kombëtare. Të rinjtë, ata që japin shpresë Për të folur për shkollën spanjolle, duhet shumë. Kjo, pasi modeli i ndërtimit të shkollave të futbollit te iberikët është një filozofi mjaft e madhe që ka sjellë frytet e veta. Ka shumë lojtarë të rinj, të cilët kanë dhënë provat e para që mund të jenë yje në të ardhmen dhe që do të shërbejnë shumë për “La Roja”. Në portë duket se zëvendësuesi i Kasijasit është i denjë. Bëhet fjale për De Gean, që luan te Junajtid, ndërkohë që mbrapa nuk mbetet mbrapa as Blanko. Mbrojtja është relativisht e


E premte 20 qershor 2014

15

Gol

Në internet plas gazi

Murinjo: U zbulua futbolli bajat i Spanjës I

sh-tekniku i Realit të Madridit, Hoze Murinjo, ka kritikuar Spanjën, duke thënë se është bërë shumë e parashikueshme dhe se tashmë futbolli i saj është shumë i bajatshëm. Sipas teknikut të madh portugez, futbolli i Spanjës është zbuluar nga të gjithë dhe se ai është i bezdisshëm. “Njerëzit janë mësuar si të luajnë ndaj Spanjës. Ata besuan se filozofia e tyre është më e mira, por nuk doli të jetë kështu. Ata bënë atë që unë mendoj se duhet të bëni në futboll modern. Ju duhet të jeni strategjik. Holanda dhe Kili ishin shumë strategjikë dhe Spanja nuk arriti që të përballonte këtë. Spanja ishte fantastike në vitin e fundit, ata janë studiuar nga të gjithë. Van Gal analizoi shumë mirë lojën e tyre, Sampaoli edhe më mirë. Mendoj se duhet të jemi ferr e të themi se trajnerët ishin meritorë për sukseset e Kilit dhe Holandës dhe se futbolli bajat i Spanjës mori fund dje”, - deklaroi tekniku.

re, edhe pse ka nevojë për disa shtesa. Karvahal, Bartra dhe Arebto Moreno mund të jenë risi dhe mund të sjellin më shumë freski në ekip. Ndërkohë, në mesfushë ka shumë opsione. Ander Herrera, Tiago, Isko, Ilarramendi dhe Koke janë ata që mund t’i sjellin ekipit ide të reja në lojë. Ndërsa në fazën sulmuese treshja Xhesi Rodrigez, Morata dhe Doefleu janë ata që mund të bëjnë diferencën e madhe. Lojtarët kanë bërë shumë paraqitje të mira me moshat, ndërsa këtë sezon të ri duket se do të kenë edhe më shumë prezenca në arenën profesioniste për të treguar veten e tyre. Të tërë këta lojtarë mund të mbështeten edhe nga Mata, Montoja apo Karzola dhe Azpilikueta që janë edhe këta elementë të rinj për ekipin. Një skuadër e cila premton që do të sjellë spektakël edhe në brezat e ardhshëm. Ndërkohë, që pasuria nuk mbaron këtu, pasi nëse do të kalonim edhe në breza pak më të vegjël, gjejmë elementë të cilët do të shpërthejnë shumë shpejt. Mjafton të përmendim këtu Oliver Torresin, që është magjik në ndeshjet që bën me moshat dhe që sezonin e kaluar ka qenë pjesë e ekipit të parë të Atletiko Madridit. Naço dhe Inigo Martinez mund të jenë mjaft të mirë për të ardhmen. Ndërkohë që yje në fazën sulmuese pritet të jen edhe Traore dhe Denis Suarez bashkë me Serxhi Samperin dhe Munir dhe të cilët kanë statistika të frikshme, edhe pse janë akoma shumë të rinj.

D

uket se humbja e Spanjës nuk ka mbetur pa zhurmë edhe për sa i përket web-it. Kjo, pasi skuadra përveçse shumë mbështetës ka edhe shumë rivalë. Humbja e tyre ishte një rast i mirë për t’u tallur me ekipin që u eliminua në mënyrë surprizë. Shumë e kanë krahasuar Spanjën me “Titanikun” që është duke u mbytur, ndërsa Kasijas me shokë janë ata qëndrojnë të fundosen bashkë me të. Ndërsa në një tjetër shfaqet ekipi dhe fraza “Game Over” që është e famshme për lojërat elektronike. Kurse një tjetër merret me Diego Kostën, i cili duket se pas disfatës së Spanjës do të kthehet te kombëtarja e tij mëmë, Brazili. Janë këto mënyra për t’i treguar Spanjës se ata nuk janë më kundërshtarët nga të cilët frikësohen të gjithë.


16

E premte 20 qershor 2014

Gol

Khedira: Boateng e pati fajin që u largua nga Gjermania

Shaqiri: Një fanse më kërcënoi me vetëvrasje

P

K

evin-Princ Boateng gjithmonë lë vend për polemika, mirëpo kësaj radhe i është kthyer me të, pasi e quajti skuadrën e Hoakim Lëvit një skuadër pa personalitete. KevinPrinc Boateng “kërcënon” sërish në prag të ndeshjes së Ganës së tij me Gjermaninë të shtunën në orën 21:00, në “Estadio Castelao”. Në një intervistë për “Sport Bild”, mesfushori i Shalkes u premtoi luftë deri në vdekje gjermanëve

ër Xherdan Shaqirin duket se nuk është e lehtë të fakti i të qenit personazh publik. Ylli i Bajernit të Mynihut, që tani ndodhet në Brazil për të luajtur në Kupën e Botës me Zvicrën, ka rrëfyer ditën e djeshme një histori që e ka tronditur shumë. “Një femër më tha se nëse nuk do ta takoja, atëherë do të vriste veten. Në atë kohë u gjenda shumë ngushtë pasi nuk dija se çfarë të bëja”, - nisi rrëfimin e tij 22-vjeçari për portalin “Persoenlich.com”. “Siç e tregova edhe më parë, të tilla situata janë të pakëndshme. Por tani ka mbaruar gjithçka dhe çdo gjë shkoi për mirë. Unë them se kjo është ana negative e të qenit popullor”, - tha Shaqiri. Fakti që është kaq popullor, Xherdan Shaqiri ia dedikon vetëm Bajernit të Mynihut. Atij edhe në Brazil, gjatë stërvitjeve që bën në qendrën stërvitore në Porto Seguro, i duhet që të “eliminojë” britmat e fanseve, të cilat e thërrasin me zë të lartë. “Nëse luan për Bajernin, atëherë njihesh në tërë botën. Gjermania është me të vërtetë në një nivel tjetër kundrejt Zvicrës”, - u shpreh Shaqiri.

në Fortalexa. “Pres një dueli si ata të gladiatorëve të Romës. Me njerëz rreth arenës (fushës) që duan të shohin dy skuadra që luftojnë. Skuadra që do e dojë më shumë fitoren do t’ia dalë. Prandaj duhet të luftojmë deri në vdekje kundër Gjermanisë”, - ka thënë Boateng. Por i menjëhershëm ka qenë edhe reagimi i Sami Khediras, ish-shokut të skuadrës te moshat e Gjermanisë që mbron vendimin e trajnerëve për ta përjashtuar ganezin nga moshat e “pancerave” për mungesën e

disiplinës. “Unë Kevinin e kam mbështetur gjithnjë, por ka disa rregulla që nuk mund t’i vësh kurrë në diskutim. Një lojtari mund t’i lejohen një apo dy çapkënllëqe të moshës, por në përgjithësi duhet të jesh i disiplinuar për të qenë pjesë e një skuadre profesioniste. Trajneri i atëhershëm vendosi ta përjashtonte, dhe personalisht mendoj se veproi drejt. Kevin kishte fajin e tij për atë që ndodhi, dhe ai e di shumë mirë këtë sot, jam i sigurt”, - është shprehur mesfushori i Real Madrid.

Zllatan në Brazil si spektator

Rakitiç provokon përsëri

I Ë

shtë një prej mungesave më të mëdha të «Brazil 2014», pasi Suedia e tij u eliminua në Play-Off nga Portugalia dhe Zllatan Ibrahimoviç kishte premtuar se nuk do të

shihte asnjë ndeshje Botërori, pasi pa të është më i shëmtuar, por me sa duket, boshnjako-suedezi nuk e ka mbajtur fjalën e dhënë. Sulmuesi i Paris Saint Germain u nis dje për

në Brazil, ndërsa nuk mungoi në shkallët e stadiumit gjatë ndeshjes Spanjë-Kili (0-2) në praninë e djalit të tij, presidentit të PSG-së dhe teknikut Lorant Blank.

van Rakitiç godet përsëri. I famshëm për puthjen që i dha shokut të skuadrës pasi fitoi Europa League me Seviljen, futbollisti më i ri i Barcelonës, Ivan Rakitiç, tërheq sërish vëmendjen e mediave. Në përfundim të ndeshjes Kroaci-Kamerun 4-0, mesfushori ballkanas nuk zgjodhi të ndërronte fanellën me futbollistin kamerunas Stefan Mbia, por të shkurtrat, duke sjellë sërish në qarkullim zërat që e cilësonin si homoseksual. Pavarësisht kësaj, lojtari e provoi që gjithçka kishte qenë një keqkuptim, duke nxjerrë foto me gruan e tij, çka hodhi poshtë të gjithë zërat për mesfushorin e ri të Barcelonës.


E premte 20 qershor 2014

17

Gol Suarez i jep triumfin Uruguait, Anglia i thotë lamtumirë Botërorit

P

as Spanjës edhe Anglia ka humbur shansin për të vazhduar në Kupën e Botës. Ka qenë Uruguai ai që u ka shuar shpresat “tre luanëve”, që nuk kanë arritur të bëjnë diçka për ta ndryshuar këtë fakt. Suarez, që u mungoi të kaltërve ndeshjen e kaluar, arriti që të kthente gjithçka në favorin e skuadrës së tij, me golin e shënuar në minutat e fundit. Ishin anglezët ata që provuan dhe tentuan më shumë, por pa rezultat. Një skuadër e madhe ajo e Hoxhsonit, por që kishte mangësi në finalizim. Duke mos pasur edhe faktorin e fatit, anglezët e panë veten e tyre në fund të 90-minutëshit të eliminuar. Një ndeshje dramatike, por që

nxjerr të qeshur uruguajanët. Loja duhet thënë që nisi me temp mjaft të lartë. Duke pasur parasysh edhe të dyja skuadrat që luajnë një futboll

të shpejtë i dhanë edhe më shumë bukuri lojës. Do të ishte Suarez ai që do të hapte takimin, pasi do të mposhte Hartin me kokë dhe do të kalonte skuadrën e tij në epërsi. Do të duhej shumë punë nga anglezët gjersa të gjenin golin e barazimit. Pas një aksioni të mirë nga krahu i Xhonsonit do të ishte Runi ai që do të gjendej i lirë përballë Muslerës dhe do të shënonte golin e parë personal në Botëror. Një barazim shprese për anglezët që u shtoi edhe më shumë shpresën se mund të ndryshonin dhe të kthenin gjërat në favorin e tyre. Mirëpo atëherë kur nuk pritej, pas një topi të gjatë, do të ishte Suarez ai që do të bënte

Kolumbia e frikshme, mund edhe Bregun e Fildishtë Skuadra latine ka mundur Bregun e Fildishtë, që është edhe skuadra më e fortë afrikane e kompeticionit

gjithçka mirë vetë në zonën e anglezëve dhe do të mposhtte për të dytën herë Xho Hartin. Lot gëzimi për uruguajanët që e shikonin veten e tyre shumë afër fitores. Minutat e tjera nuk shërbyen veçse për të menaxhuar rezultatin nga an e uruguajanëve që e panë veten në fund të sfidës triumfues. Një fitore e madhe që u rrit shpresat për kualifikim. Mund të ishin më të qetë nëse nuk do të kishin gabuar ndaj Kosta Rikës, por duket se mësimi është marrë. Ndërsa për Anglinë duhej të vazhdojë fati i keq. Për disa lojtarë me përvojë, si Xherard, ky mund të jetë Botërori i fundit dhe është një eksperiencë mjaft e hidhur.

Skuadrat më të mira sipas statistikave 10) Kroacia Mbajtja e topit: 39.1% (24th). Saktësia në pasim: 78.3% (27th). Saktësia në gjuajtje: 30.0% (26th). Gjuajtje kundër: 14 (21s). 9) Meksika Mbajtja e topit: 54.2% (14th). Saktësia në pasim: 82.6% (18th). Saktësia në gjuajtje: 30.0% (25th). Gjuajtje kundër: 27. 8) Brazili Mbajtja e topit: 57.2% (10th). Saktësia në pasim: 84.7% (13th). Saktësia në gjuajtje: 54.5% (8th). Gjuajtje kundër: 25 (31st*). 7) Kili Mbajtja e topit: 64.7% (4th). Saktësia në pasim: 86.1% (11th). Saktësia në gjuajtje: 71.4% (2nd). Gjuajtje kundër: 13 (15th) 6) Kolumbia Mbajtja e topit: 48.1% (18th). Saktësia në pasim: 82.6% (19th). Saktësia në gjuajtje: 54.5% (10th). Gjuajtje kundër: 11 (13th). 5) Argjentina Mbajtja e topit: 59.0% (8th). Saktësia në pasim: 90.2% (4th). Saktësia në gjuajtje: 22.2% (29th). Gjuajtje kundër: 16 (23rd).

P

as Greqisë vjen edhe Bregu i Fildishtë. Kolumbia nuk di të ndalet në Brazil, duke fituar ndeshjen e dytë dhe duke parë në sfond edhe një vend në 1/8-at, pasi mundi 2-1 Bregun e Fildishtë në përfundim të një 90-minutëshi spektakolar. Amerikanojugorët treguan më shumë saktësi përpara portës. Ky ishte dhe i vetmi element që bëri diferencën mes dy përfaqësueseve në Brazilia, të cilat krijuan emocione të mëdha. Takimi për kreun e grupit C ishte i gjithi zjarr me dy skuadrat që luajnë një futboll teknik e të shpejtë, por u mungon disi pasimi i fundit, por edhe lojtari që shtyn topin drejt rrjetës. Për pasojë, pavarësisht ritmit të shfrenuar, rastet nuk ishin të shumta në 45 minutat e para. “Los Cafeteiros”, pasi zbritën nga “Olimpi” Greqinë, u përpoqën të linin në breg dhe përfaqësuesen afrikane. Gutierrez në minutën e

4) Italia 6-të iu afrua golit, por nuk mundi ta gjente atë ndërsa në të 29-ën, Teofilio Rodriguez nuk shfrytëzoi siç duhet pasimin e Xhejms Rodriguezit. Bregu i Fildishtë mbajti hapin me një goditje nga distanca të Aurierit, por Ospina u përgjigj në apel. Pjesa

e dytë ndryshoi fatin e këtij takimi. Bregu i Fildishtë u duk sikur e nisi më mirë, me Jaja Turenë që kërkoi portën nga një goditje dënimi në të 52-ën, ndërsa katër minuta më pas Boni provoi dhe roveshatën por doli bosh. Në të 59-ën, Kuadrado mori

mirë krahun dhe lëshoi një silur drejt portës kundërshtare, por shtylla i mohoi avantazhin. Goli ishte në ajër dhe atë e gjeti në minutën e 64-t lojtari i Monakos, Xhejms Rodriguez. Afrikanët u përgjigjën menjëherë me Aurierin, por Ospina largoi ashtu siç duhet. Goli i munguar dhe gol i pësuar pasi në të 70-ën, Kuintero në kundërsulm dogji për herë të dytë Berrin duke ia dërguar topin në rrjetë. Bregu i Fildishtë e vetmja skuadër afrikane që po përpiqet të mbajë lart flamurin e kontinentit të tij megjithatë rihapi takimin pas një aksioni personal të Gervinjos. Shkurtimi i diferencës i dha besim Bregut të Fildishtë, por jo saktësi përpara portës dhe mungesa e kësaj të fundit vulosi dhe fitoren e kolumbianëve, që tashmë jo vetëm prekin 1/8-at, por gjithashtu mund të klasifikohen dhe të parët në këtë grup.

Mbajtja e topit: 55.5% (13th). Saktësia në pasim: 93.2% (1st). Saktësia në gjuajtje: 33.3% (21st). Gjuajtje kundër: 18 (26th). 3) Franca Mbajtja e topit: 70.8% (1st). Saktësia në pasim: 91.0% (2nd). Saktësia në gjuajtje: 33.3% (20th). Gjuajtje kundër: 4 (2nd). 2) Gjermania Mbajtja e topit: 56.5% (11th). Saktësia në pasim: 88.9% (6th). Saktësia në gjuajtje: 66.7% (3rd). Gjuajtje kundër: 13 (14th) 1) Holanda Mbajtja e topit: 36.1% (28th). Saktësia në pasim: 81.4% (22nd). Saktësia në gjuajtje: 76.9% (1st). Gjuajtje kundër: 10 (9th).


18

E premte 20 qershor 2014

Sociale

Ndryshimet në ligj

Ndihma ekonomike, katër formularët e rinj që duhen plotësuar Apliuesit do të deklarojnë nëse kanë televizor ose jo Driçim Çaka

H

yjnë në fuqi ndryshimet e qeverisë për kriteret e reja mbi të cilat do të përfitohet ndihma ekonomike. Në formularët e rinj të botuar në “Fletoren zyrtare”, aplikuesve do t’u kërkohen të gjitha të dhënat, duke filluar që nga televizori (nëse e kanë me ngjyra ose jo), deri te dhuratat që mund të marrin nga të afërm brenda ose jashtë shtetit. Familjarëve, që do të aplikojnë për ndihmë ekonomike, do t’u kërkohet edhe nëse banesa e familjes përmban: tualet brenda, kuzhinë më vete, tarracë/verandë, garazh, depo, ka ujë të rrjedhshëm brenda, përdorin gaz, kanë ngrohje qendrore me gaz apo energji, kanë matës ele-

ktrik, dhomat për person, distanca nga banesa në spital etj. Të gjitha këto të dhëna do të jenë faktorë për dhënien e ndihmës ekonomike ose jo. Po kështu, familjarët të cilët në formularin e parë do të nënshkruajnë nëse janë dakord që shtëpia e tyre të vizitohet nga përfaqësuesit e Shërbimit Social Shtetërore, do të bëjnë verifikimet nëse të dhënat e deklaruara janë të sakta ose jo. Ndihma ekonomike “Ndihma ekonomike synon të ndihmojë familjet dhe grupe shoqërore në nevojë të cilat nuk mund të sigurojnë nevojat bazë të jetesës, si dhe për të zbutur varfërinë dhe përjashtimin social”, - përcakton ligji i ndryshuar për ndihmën ekonomike. Familja, sipas ligjit të ri është një grup individësh, të lidhur

Aplikimi Ju falënderojmë që pranuat të merrni pjesë në këtë proces. Ky është një formular i ri aplikimi dhe intervista e sotme në rastin tuaj merret si përzgjedhje për përfitim të mundshëm. Ky informacion do të jetë konfidencial. “Ndihma ekonomike” synon të ndihmojë familjet dhe grupe shoqërore në nevojë të cilat nuk mund të sigurojnë nevojat bazë të jetesës, si dhe për të zbutur varfërinë dhe përjashtimin social. Dokumentet e nevojshme dhe certifikatat përfshijnë: 1) Kopje e kartës së identitetit të aplikantit dhe e anëtarëve të tjerë të familjes që janë posedues të kartës së identitetit; 2) Certifikata e lindjes ose dokumente të tjera të fëmijëve që nuk posedojnë karta identiteti; 3) Certifikata të tjera që lidhen me regjistrin e familjes; 4) Dokumente të tjera të nevojshme për të përcaktuar të ardhurat dhe rrethanat/gjendjen familjare. Ky formular aplikimi i ka pesë pjesë: Pjesa 1a -Demografia e familjes Pjesa 2 – Banesa Pjesa 3 - Pasuritë/asetet shtëpiak Pjesa 4 - Mbrojtja sociale Pjesa 5 - Të ardhurat. A jeni i gatshëm të na lejoni të vizitojmë shtëpinë tuaj për pjesën e testit “Vizita në shtëpi”? PO JO Aplikanti Anëtari i familjes, i cili është përzgjedhur për të përfaqësuar familjen, duhet të jetë në moshë madhore dhe të ketë marrë numrin e identifikimit kombëtar. Numri i identifikimit kombëtar i aplikantit është thelbësore për shqyrtimin e aplikimit. Përkufizimi i familjes “Familja” është një grup individësh, të lidhur në marrëdhënie bashkëshortore, si dhe në marrëdhënie prind-fëmijë, në marrëdhënie ndërmjet anëtarëve të familjes dhe në marrëdhënie të kujdestarisë mes personash që jetojnë nën të njëjtën çati. Autorizoj MMSR për të aksesuar të dhënat konfidenciale të aplikantit. Emri i administratorit social Vendi i intervistës Data e intervistës Emri dhe firma e aplikantit Data e intervistës Koha e fillimit Koha e përfundimit

në marrëdhënie bashkëshortore, si dhe në marrëdhënie prind-fëmijë, në marrëdhënie ndërmjet anëtarëve të familjes dhe në marrëdhënie të kujdestarisë mes personash që jetojnë nën të njëjtën çati. Dokumentet e nevojshme dhe certifikatat përfshijnë: - Kopje e kartës së identitetit të aplikantit dhe e anëtarëve të tjerë të familjes që janë posedues të kartës së identitetit - Certifikata e lindjes ose dokumente të tjera të fëmijëve që nuk posedojnë karta identiteti - Certifikata të tjera që lidhen me regjistrin e familjes - Dokumente të tjera të nevojshme për të përcaktuar të ardhurat dhe rrethanat/gjendjen familjar.

Fotot ilustruese

Deklaratë e gjendjes ekonomike dhe sociale të familjes Viti___________ Kryefamiljari ______________ __________________ Emri, atësia, mbiemri Numri i sigurimit shoqëror ________________________ Numri i anëtarëve të familjes Adresa e banimit ___ _______________________________________ _____________ Numri i dokumentit të identifikimit _______________________________ TË ARDHURAT QË SIGURON FAMILJA 1. Të ardhura nga veprimtaria ekonomike (punësimi, vetëpunësimi, pune e paregjistruar, punë pranë një anëtari të vetëpunësuar të familjes, biznesi i vogël privat të tjera...) (lloji i veprimtarisë ekonomike që kryejnë anëtarët e familjes) Të ardhurat _____________________ lekë në muaj 2. Të ardhurat nga sistemi i sigurimeve shoqërore (pension pleqërie, pension invaliditeti, pension familjar, pension e të tjera, pagesë papunësie etj... ) (lloji i pensionit ose pagesa e papunësisë që përfiton personi apo familja)

Të ardhurat _______________ lekë në muaj 3. Të ardhurat nga emigracioni: PO/JO Të ardhurat _________________ lekë në muaj 4. Të ardhurat nga letrat me vlerë (bono, aksione, obligacione) Të ardhurat __________________ lekë në muaj 5. Të ardhura nga depozita në bankë (brenda, jashtë vendit): PO/JO Të ardhurat __________________ lekë në muaj 6. Trashëgimi në vlerë monetare (brenda, jashtë vendit) PO/JO Të ardhurat __________________ lekë në muaj 7. Të ardhura të tjera (nga qiratë, shitjet e mjeteve dhe pronave të ndryshme, llogaritë etj.) (lloji i të ardhurave) Të ardhurat _______________ lekë në muaj 8. Të ardhurat nga prona, përdorimi i tyre nga pronari apo persona të tjerë EMËRTIMI PO TË ARDHURAT LEKË NË MUAJ JO a) Dyqan, lokal tregtimi: shërbimi, prodhim; b) Bar, restorant, hotel, kioskë; c) Depo, magazinë, hangar; d) Parking, garazh, servis lavash; e) Troje të ndryshme; f)


E premte 20 qershor 2014

19

Sociale

Përfituesit

Formularët për ndihmën ekonomike, deklarohen të ardhurat e të gjithë familjes Masa e ndihmës ekonomike të plotë mujore nga fondet e buxhetit të shtetit përcaktohet në bazë të strukturës së familjes

N

ë formularët e rinj, aplikuesit, përveç të dhënave personale do të deklarojnë dhe të ardhura nga veprimtaria ekonomike,punësimi, vetëpunësimi, pune e paregjistruar, punë pranë një anëtari të vetëpunësuar të familjes, biznesi i vogël privat të tjera etj. Po kështu do të deklarohet edhe lloji i veprimtarisë ekonomike që kryejnë anëtarët e familjes. Të ardhurat nga sistemi i sigurimeve shoqërore, pension pleqërie, pension invaliditeti, pension familjar, pension e të tjera, pagesë papunësie, lloji i pensionit ose pagesa e papunësisë që përfiton personi apo familja. Po kështu aplikuesit do të deklarojnë fitimet e fundit nëse kanë patur apo jo, punën e fundit që kanë bërë, arsimin që

kanë dhe nëse mendojnë se e kanë të domosdoshme ndihmën ekonomike. Dokumentet shtesë Vërtetimin për ndjekjen e shkollës lëshuar nga shkolla, i cili është i detyrueshëm për t’u dorëzuar dy herë brenda një viti shkollor. Fotokopje të librezës së vaksinimit që provon vaksinimin sipas kalendarit të detyrueshëm për grup - moshat e fëmijëve. Për kushte të veçanta social-ekonomike dhe shëndetësore të familjes, administratorët shoqërorë duhet të kërkojnë dokumente shtesë, si: raportin mjekësor, vërtetimin e gjykatës, i cili të dëshmojë që bashkëshortët janë në proces zgjidhjeje martese. Masa e ndihmës ekonomike Masa e ndihmës ekonomike të

plotë mujore nga fondet e buxhetit të shtetit përcaktohet në bazë të strukturës së familjes. Për bashkëshortët, shuma 3 200 lekë në muaj. Për anëtarët e familjes mbi moshë pune dhe për bashkëshortët e vetëm, shuma 2 600 lekë në muaj. Për çdo anëtar tjetër të familjes, në moshë pune, shuma 600 lekë në muaj. Për çdo anëtar tjetër të familjes, nën moshë pune, shuma 700 lekë në muaj. Për ata anëtarë të familjes, fëmijë, të cilët vërtetojnë që ndjekin arsimin e detyrueshëm 9-vjeçar, deri në moshën 16 vjeç, marrin një shtesë në masën prej 300 lekësh gjatë vitit shkollor. Për ata anëtarë të familjes, fëmijë, të cilët vërtetojnë që janë vaksinuar sipas kalendarit të vaksinimit, marrin një shtesë në masën prej 100 lekësh, për çdo vaksinë të kryer.

Deklaratë e paraqitjes mujore të familjes Automjete (veturë, kamion, autobus, mikrobus, autovinç, zetor, motokarro e të tjera); g) Mjete të thjeshta transporti dhe kafshë; h) Të tjera. 9. Të ardhura nga bujqësia EMËRTIMI Sipërfaqe m2 kategoria të ardhura lekë në muaj 1 Tokë arë, Nga kjo, sera 2 Pemëtari, 3 Vreshta, 4 Ullishte, 5 Kullotë, 6 Pyll. GJITHSEJ 10. Të ardhura nga blegtoria Nr. EMËRTIMI KRERË TË ARDHURA LEKË NË MUAJ 1. Gjedhë (lopë) 2. Të imta (dele/dhi) 3. Dosa 4. Gica 5. Zgjua blete TË DHËNA TË TJERA SOCIALE 1. STREHIMI Tipi i banesës: pallat, shtëpi përdhese, barakë, vilë etj.____. KONTRATA E BANESËS _____ ____________________________________________ ___ Jeton në: Banesë më vete_______. Banesë e përbashkët _______ Banesë jo të vetëm______ Numri i të ndarëve: 1 1+1 2 + 1 3+ 1 2. ARSIMI, PROFESIONI, PUNA Nr. Emri, mbiemri, arsimi-viti shkollor (muaji ), profesioni, data e shkëputjes nga puna 3. Gjendja shën-

detësore e anëtarëve të familjes dhe kryerja e vaksinimit për fëmijët 4. Probleme të tjera sociale të familjes Probleme me të miturit, adoleshentët, të moshuarit, probleme të çiftit, keqtrajtime të anëtarëve të familjes, shfrytëzime, abuzime etj. _______________________ ____________________________________________ ___________________________________________ ____________________________________________ ___________________________________________ ____________________________________________ ___________________________________________ ________________________________ Emri, mbiemri i bashkëshortes që do të tërheqë/marrë në dorëzim ndihmën ekonomike __________________________ ________________ Kryefamiljari Emri, mbiemri, firma ________________________

Anëtarët madhorë të familjes kërkuese për ndihmë ekonomike paraqiten nga data 1 deri 15 të çdo muaji pranë administratorëve shoqërorë në bazë të nenit 20 të ligjit nr. 9355, datë 10.3.2005 “Për ndihmën dhe shërbimet shoqërore”, të ndryshuar. Kryefamiljari ______________ PËRBËRJA DHE GJENDJA E FAMILJEVE Te kolona “gjendja aktuale” të shkruhet shënimi përkatës për çdo anëtar të familjes: i punësuar, i vetëpunësuar, i papunë, pensionist, nxënës, student, fëmijë, ushtar, në spital, jashtë shtetit, në institucione etj. Keni ndryshim në deklaratën e gjendjes ekonomike dhe sociale të familjes. Po________, Jo_______. Në rast se Po, shkruanin ndryshimet përkatëse ________________________________ ______________________________________________ ______________________________________________ __________________________________ Emri, mbiemri i bashkëshortes për ta tërhequr/marrë në dorëzim ndihmën ekonomike. ________________________________ _. Fëmijët kanë ndjekur arsimin e detyrueshëm ________ Po ______Jo, arsyen e mosfrekuentimit _____________ ______________________________________________ _________________. Fëmija ka kryer vaksinën e radhës ____Po _____Jo, sipas kalendarit të përcaktuar, arsyen e moskryerjes ___________________________________ _______________________________ Ne anëtarë madhorë të familjes (mbi 18 vjeç) plotësojmë këtë deklaratë nën përgjegjësinë tonë personale dhe ligjore. Në rast se do të rezultojnë fakte të kundërta me deklarimet, do të mbajmë përgjegjësi të plotë sipas ligjeve në fuqi. Anëtarë madhorë të familjes Emri, mbiemri, firma


20

E premte 20 qershor 2014

“Neni 92 Zgjatja graduale e moshës dhe periudhës së sigurimit për pension

Sociale

1. Mosha dhe periudha e sigurimit për pension pleqërie deri në arritjen e moshës dhe plotësimin e periudhës së sigurimit që përcaktohet në pikën 1, të nenit 31, të këtij ligji, do të rriten sipas tabelave që vijojnë: MOSHA DHE PERIUDHA E SIGURIMIT QË KËRKOHET NË VITE

PËR SECILËN KATEGORI MOSHA DHE PERIUDHA E SIGURIMIT QË KËRKOHET NË BURRI KATEGORI VITE PËR SECILËN BURRI Kategoria I

Vitet 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 01.07.2002 30.06.2003 01.07.2003 30.06.2004 01.07.2004 30.06.2005 01.07.2005 30.06.2006 01.07.2006 30.06.2007 01.07.2007 30.06.2008 01.07.2008 30.06.2009 01.07.2009 30.06.2010 01.07.2010 30.06.2011 01.07.2011 30.06.2012 01.07.2012 30.06.2013 01.07.2013 30.06.2014 01.07.2014 31.12.2014 01.01.2015 31.12.2015 01.01.2016 31.12.2016 01.01.2017 31.12.2017 01.01.2018 31.12.2018 01.01.2019 31.12.2019 01.01.2020 31.12.2020 01.01.2021 31.12.2021 01.01.2022 31.12.2022 01.01.2023 31.12.2023 01.01.2024 31.12.2024 01.01.2025 31.12.2025 01.01.2026 31.12.2026 01.01.2027 31.12.2027 01.01.2028 31.12.2028 01.01.2029 31.12.2029 01.01.2030 31.12.2030 01.01.2031 31.12.2031 01.01.2032 31.12.2032 01.01.203331.12.2033 01.01.203431.12.2034 01.01.203531.12.2035 01.01.203631.12.2036 01.01.203731.12.2037 01.01.203831.12.2038 01.01.203931.12.2039 01.01.204031.12.2040 01.01.204131.12.2041 01.01.204231.12.2042 01.01.204331.12.2043 01.01.204431.12.2044 01.01.204531.12.2045 01.01.204631.12.2046 01.01.204731.12.2047 01.01.204831.12.2048 01.01.204931.12.2049 01.01.205031.12.2050 01.01.205131.12.2051 01.01.205231.12.2052

Mosha

Kategoria II

Kategoria III

Ja sa kontribute do të duhen për të përfituar pension të plotë pas 1 janarit

50 50 51 51 52 52 53 53 54 - 54

Vjetërsia e punës 20 20 21 21 22 22 23 23 24 24

Mosha Vjetërsia e punës 55 25 55 25 56 26 56 27 57 28 57 29 58 30 58 31 59 32 59 33

60 60 60 60 60 60 60 60 60 60v 6m

Vjetërsia e punës 25 25 26 27 28 29 30 31 32 33

- 55

25

60

61v

34

- 55

25

60v 6m 35

61v 6m

35

- 56

26

61v

35

62v

35

- 56

27

35

62v 6m

35

- 57

28

61v 6m 62v

35

63v

35

- 57

29

35

63v 6m

35

- 58

30

62v 6m 63v

35

64v

35

- 58

31

63v 6m 35

64v 6m

35

- 59

32

64v

35

65v

35

- 59

33

64v 6m 35

65v

35

- 60

34

65v

35

65v

35

- 60v 6m

35

65v

35v

65v

35

- 61v

35v 4m 65v

35v 4m

65v

35v 4m

- 61v 6m 35v 8m 65v

35v 8m

65v

35v 8m

- 62v

36v

65v

36v

- 62v 6m 36v 4m 65v

36v 4m

65v

36v 4m

- 63v

36v 8m 65v

36v 8m

65v

36v 8m

- 63v 6m

37v

37v

65v

37v

- 64v

37v 4m 65v

37v 4m

65v

37v 4m

- 64v 6m

37v 8m 65v

37v 8m

65v

37v 8m

- 65v

38v

38v

65v

38v

- 65v

38v 4m 65v

38v 4m

65v

38v 4m

- 65v

38v 8m 65v

38v 8m

65v

38v 8m

- 65v

39v

39v

65v

39v

- 65v

39v 4m 65v

39v 4m

65v

39v 4m

- 65v

39v 8m 65v

39v 8m

65v

39v 8m

- 65v

40v

65v

40v

65v

40v

- 65v

40v

65v

40v

65v

40v

- 65v

40v

65v

40v

65v

40v

- 65v

40v

65v

40v

65v

40v

65v 1m

40v

65v 1m 40v

65v 1m

40v

65v 2m

40v

65v 2m 40v

65v 2m

40v

65v 3m

40v

65v 3m 40v

65v 3m

40v

65v 4m

40v

65v 4m 40v

65v 4m

40v

65v 5m

40v

65v 5m 40v

65v 5m

40v

65v 6m

40v

65v 6m 40v

65v 6m

40v

Vitet 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 01.07.2002 30.06.2003 01.07.2003 30.06.2004 01.07.2004 30.06.2005 01.07.2005 30.06.2006 01.07.2006 30.06.2007 01.07.2007 30.06.2008 01.07.2008 30.06.2009 01.07.2009 30.06.2010 01.07.2010

36v

65v

65v

65v

65v

34

Mosha

Tabelat zyrtare

65v 7m

40v

65v 7m 40v

65v 7m

40v

65v 8m

40v

65v 8m 40v

65v 8m

40v

65v 9m

40v

65v 9m 40v

65v 9m

40v

65v10m 40v

65v10m

40v

65v11m

40v

66v

40v

66v

40v

65v10 40v m 65v11 40v m 66v 40v

66v1m

40v

66v1m 40v

66v1m

40v

66v 2m

40v

66v 2m 40v

66v 2m

40v

66v 3m

40v

66v 3m 40v

66v 3m

40v

66v 4m

40v

66v 4m 40v

66v 4m

40v

66v 5m

40v

66v 5m 40v

66v 5m

40v

66v 6m

40v

66v 6m 40v

66v 6m

40v

66v 7m

40v

66v 7m 40v

66v 7m

40v

66v 8m

40v

66v 8m 40v

66v 8m

40v

65v11m 40v

Si do të bëhet llogaritja e pensionit për ata që kanë lindur pas 1994-ës Rritja fillon me 4 muaj në 2015-ës, derisa të arrihet në 40 vite kontribute Driçim Çaka 17

18

D

uke filluar nga viti i ardhshëm, vitet e kontributeve për të përfituar pension do të rriten me 4 muaj. Në 2016-ën do të bëhet një tjetër rritje me 4 muaj e kështu me radhë, derisa të arrihet në 40 vite kontribute për të përfituar pension të plotë. Personat e siguruar, që kanë plotësuar jo më pak se 15 vite sigurim shoqëror, kanë të drejtë për pension pleqërie, kur të arrijnë moshën e përcaktuar. “Personat e detyruar për derdhjen e kontributeve janë përgjegjës për llogaritjen dhe pagesën e tyre. Punëdhënësi është i detyruar të mbajë nga paga e të punësuarve kontributet dhe t’i derdhë ato në llogari të administratës tatimore sipas kritereve. Të vetëpunësuarve në bujqësi, që plotësojnë kushtet për pension, pas hyrjes në fuqi të këtij ligji, mund t’u njihen periudhat e së kaluarës, si periudha sigurimi kundrejt pagesës së kontributeve sipas masës së kontributeve të përcaktuara për vitin kur kryhet pagesa, por jo për periudhat para datës 1.10.1993. Kontributet e të vetëpunësuarve në bujqësi dhe kontributet vullnetare derd01.01.205331.12.2053 01.01.205431.12.2054 01.01.205531.12.2055 01.01.205631.12.2056

66v 9m

hen në llogaritë e Institutit të Sigurimeve Shoqërore”, - janë disa nga ndryshimet që përcakton ligji i ri për sigurimet shoqërore. Kriteret dhe procedurat përcaktohen me vendim të Këshillit të Ministrave. Inspektorët e kontributeve të sigurimeve shoqërore kanë të drejtë të kontrollojnë saktësinë e llogaritjes dhe afatet e pagesës së kontributeve. Çdo diferencë në shumën e kontributeve do të kthehet gjatë 5 vjetëve të pagesës së bashku me kamatëvonesën Llogaritja e pensionit Baza e vlerësuar për llogaritjen e pensioneve llogaritet si raport i shumës së pagave, për të cilat janë paguar kontributet, me periudhën që njihet si periudhë sigurimi. Për periudhën e sigurimit nga data 1.1.1994 e në vazhdim, për llogaritjen e bazës së vlerësuar merret shuma e pagave, për të cilat janë paguar kontributet nga data 1.1.1994 deri në fund të periudhës së sigurimit. Për periudhën e sigurimit në institucione dhe ndërmarrje shtetërore para datës 1.1.1994, për llogaritjen e bazës së vlerësuar merren pagat referuese, të përcaktuara me vendim të Këshillit të Ministrave. Për periudhën e sigurimit

40v

66v 9m 40v

66v 9m

40v

66v10m 40v

66v10 40v m 66v11 40v m 67v 40v

66v10m

40v

66v11m

40v

67v

40v

66v11m 40v 67v

40v

MOSHA DHE PERIUDHA E SIGURIMIT QË KËRKOHET NË VITE PËR SECILËN KATEGORI GRUAJA Kategoria I

19

Mosha

Kategoria II

Kategoria III

45 45 46 46 47 47 48 48 49 - 49

Vjetërsia Mosha e punës 15 50 15 50 16 51 17 51 18 52 19 52 20 53 21 53 22 54 23 54

Vjetërsia Mosha e punës 20 55 21 55 22 55 23 55 24 55 25 55 26 55 28 55 30 55 32 55v 6m

Vjetërsia e punës 20 21 22 23 24 25 26 28 30 32

- 50

24

55

34

56v

34

- 50

25

55v 6m 35

56v 6m

35

- 51

26

56v

57v

35

- 51

27

56v 6m 35

57v 6m

35

- 52

28

57v

58v

35

- 52

29

57v 6m 35

58v 6m

35

- 53

30

58v

59v

35

- 53

31

58v 6m 35

59v 6m

35

35

35

35

20

30.06.2011 01.07.2011 30.06.2012 01.07.2012 30.06.2013 01.07.2013 30.06.2014 01.07.2014 31.12.2014 01.01.2015 31.12.2015 01.01.2016 31.12.2016 01.01.2017 30.12.2017 01.07.2018 30.06.2018 01.01.2019 31.12.2019 01.01.2020 31.12.2020 01.01.2021 31.12.2021 01.01.2022 31.12.2022 01.01.2023 31.12.2023 01.01.2024 31.12.2024 01.01.2025 31.12.2025 01.01.2026 31.12.2026 01.01.2027 31.12.2027 01.01.2028 31.12.2028 01.01.2029 31.12.2029 01.01.2030 31.12.2030 01.01.2031

në ish-kooperativat bujqësore, për llogaritjen e bazës së vlerësuar merren pagat referuese të caktuara me vendim të Këshillit të Ministrave. Në rastet kur personi i siguruar ka periudhë sigurimi para dhe pas datës 1.1.1994, baza e vlerësuar llogaritet si mesatare aritmetike e ponderuar e bazës së vlerësuar të periudhave të sigurimit si ish-punonjës i institucioneve apo ndërmarrjave shtetërore dhe ish-anëtar i kooperativave bujqësore përpara vitit 1994 si dhe e periudhave të sigurimit si person i punësuar, i vetëpunësuar apo ekonomikisht aktiv pas datës 1.1.1994. Për efekt të llogaritjes së pensioneve me datë fillimi pas 1.1.2015 e në vazhdim, baza e vlerësuar mesatare do të llogaritet bazuar në pagat referuese sipas llojit të punës ose funksionit përpara datës 1.1.1994 si edhe mbi pagat individuale mbi të cilat janë paguar kontributet sipas viteve, nga 1.1.1994 deri në 31.12.2014, të indeksuara me indeksin që del nga pjesëtimi i pagës minimale në shkallë vendi të vitit 2014 me pagën minimale të vitit 1994 ose me pagën minimale të vitit përkatës. Koeficientët e indeksimit sipas viteve përcaktohen me vendim të Këshillit të Ministrave.

- 54

32

59v

35

60v

35

- 54

33

59v 6m 35

60v

35

- 55

34

60v

35

60v

35

- 55v 6m

35

60v

35

60v

35

- 56v

35

60v 2m 35v4m

60v2m

35v4m

- 56v 6m

35

60v4m 35v8m

60v4m

35v8m

- 57v

35

60v6m 36v

60v6m

36v

- 57v 6m

35

60v8m 36v4m

60v8m

36v4m

- 58v

35

60v10

36v8m

60v10

36v8m

- 58v 6m

35

61v

37v

61v

37v

- 59v

35

61v2m 37v4m

61v2m

37v4m

- 59v 6m

35

61v4m 37v8m

61v4m

37v8m

- 60v

35

61v6m 38v

61v6m

38v

- 60v4m

35v6m

61v8m 38v4m

61v8m

38v4m

- 60v8m

36v

61v10m 38v8m

61v10m

38v8m

- 61v

36v6m

62v

62v

39v

- 61v4m

37v

62v2m 39v4m

62v2m

39v4m

- 61v8m

37v6m

62v4m 39v8m

62v4m

39v8m

- 62v

38v

62v6m 40v

62v6m

40v

- 62v4m

38v6m

62v8m 40 v

62v8m

40v

- 62v8m

39v

62v10m 40v

62v10m

40v

39v

21


E premte 20 qershor 2014

21

Sociale Matura

Formulari A2 publikohet në muajin korrik

M

Fotot ilustruese

Pension i reduktuar Pensioni i reduktuar është pjesë e pensionit të plotë dhe mbetet i reduktuar gjatë gjithë kohës së përfitimit. Ky pension llogaritet duke zbritur nga pensioni i plotë shumën që del nga shumëzimi i numrit të muajve të përfitimit të pensionit, para mbushjes së moshës së përcaktuar me koeficientin mujor të reduktimit. Koeficienti i reduktimit të pensionit të plotë të pleqërisë, për personat që plotësojnë kushtet e parashikuara, është 0.6 për qind në muaj. Pension invaliditeti Periudha minimale e sigurimit për pension invaliditeti është sa 3/4 e diferencës së moshës së personit të siguruar në kohën që bëhet i paaftë dhe moshës 20 vjeç dhe në 5 vitet e fundit para lindjes të së drejtës të këtë së paku 12 muaj sigurim shoqëror. Shuma e pen31.12.2031 01.01.2032 31.12.2032 01.01.203331.12.2033 01.01.203431.12.2034 01.01.203531.12.2035 01.01.203631.12.2036 01.01.203731.12.2037 01.01.203831.12.2038 01.01.203931.12.2039 01.01.204031.12.2040 01.01.204131.12.2041 01.01.204231.12.2042 01.01.204331.12.2043 01.01.204431.12.2044 01.01.204531.12.2045 01.01.204631.12.2046 01.01.204731.12.2047 01.01.204831.12.2048 01.01.204931.12.2049 01.01.205031.12.2050 01.01.205131.12.2051 01.01.2052-

- 63v

40v

63v

63v 2m

40v

63v 4m

40v

sionit të invaliditetit të plotë llogaritet në të njëjtën mënyrë si pensioni i pleqërisë. Shuma e përgjithshme e pensionit nuk mund të jetë më e vogël se 75% e pagës minimale neto në shkallë vendi. Për invaliditet të përhershëm E ardhura për invaliditet të përhershëm në punë, që ka shkaktuar të paktën humbjen e 67 për qind të aftësisë për punë, e vërtetuar nga një Komision Mjekësor i Caktimit të Aftësisë për Punë (KMCAP), është e barabartë me 80 për qind të bazës së vlerësuar mesatare neto të vitit të fundit para lindjes të së drejtës, por jo më pak se 80% e pagës minimale neto në shkallë vendi. Personit, që përfiton të ardhura, sipas paragrafit të parë, të këtij neni, dhe ka nevojë për një kujdesje të vazhdueshme nga një person tjetër, sipas vendimit të Komisionit Mjekësor të Caktimit të Aftësisë për Punë (KMCAP), 63v

40v

63v 2m 40v

63v 2m

40v

40v

63v 4m 40v

63v 4m

40v

63v 6m

40v

63v 6m 40v

63v 6m

40v

63v 8m

40v

63v 8m 40v

63v 8m

40v

63v10m

40v

63v10m 40v

63v10m

40v

64v

40v

64v

64v

40v

64v2m

40v

64v2m 40v

64v2m

40v

64v4m

40v

64v4m 40v

64v4m

40v

64v6m

40v

64v6m 40v

64v6m

40v

64v8m

40v

64v8m 40v

64v8m

40v

64v10m

40v

64v10m 40v

64v10m

40v

65v

40v

65v

65v

40v

65v2m

40v

65v2m 40v

65v2m

40v

65v4m

40v

65v4m 40v

65v4m

40v

65v6m

40v

65v6m 40v

65v6m

40v

65v8m

40v

65v8m 40v

65v8m

40v

65v10m

40v

65v10m 40v

65v10m

40v

66v

40v

66v

66v

40v

66v2m

40v

66v2m 40v

66v2m

40v

66v4m

40v

66v4m 40v

66v4m

40v

40v

40v

40v

31.12.2052 01.01.205331.12.2053 01.01.205431.12.2054 01.01.205531.12.2055 01.01.205631.12.2056

i jepet një pagesë shtesë prej 15 për qind të bazës së vlerësuar neto të vitit të fundit para lindjes të së drejtës. Personi, që përfiton të ardhura, sipas paragrafit të parë, të këtij neni, dhe ka në ngarkim fëmijë deri në moshën 18 vjeç ose kur këta studiojnë apo janë të paaftë për punë deri në moshën 25 vjeç, përfiton një të ardhur shtesë familjare për çdo fëmijë në masën 5 për qind të pensionit, por jo më shumë se 30 për qind. E ardhura për invaliditet të pjesshëm të përhershëm në punë, që ka shkaktuar të paktën humbjen e 33 për qind të aftësisë për punë, e vërtetuar nga KMCAP-ja, është e barabartë me një pjesë të 80-përqindëshit të bazës mesatare të vlerësuar neto të vitit të fundit para lindjes të së drejtës, në varësi nga shkalla e humbjes së aftësisë për punë, por jo më pak se 50 për qind dhe që përcaktohet në rregulloren e Institutit të Sigurimeve Shoqërore.

66v6m

40v

66v6m 40v

66v6m

40v

66v8m

40v

66v8m 40v

66v8m

40v

66v10m

40v

66v10m 40v

66v10m

40v

67v

40v

67v

67v

40v

40v

e përfundimin e provimeve të Maturës Shtetërore, tashmë maturantët duhet të bëjnë llogaritjet për në universitet. Për llogaritjen e pikëve do të procedohet si më poshtë: M, D1, D2, Z1 dhe Z2 përkatësisht pikët mesatare të shkollës së mesme të lartë, vlerësimet në lëndët e detyruara “Letërsi dhe gjuhë shqipe” dhe Matematikë” dhe në ato me zgjedhje. K, F1 dhe F2, përkatësisht koeficenti i shkollës dhe koeficientet e lëndëve me zgjedhje të propozuar nga institucionet e arsimit të lartë publik (IALP). Llogaritja e shumës -S- të pikëve të maturantëve/kandidatëve,të cilët kanë rezultuar kalues në provimet me detyrim dhe me zgjedhje, behet me formulën: S={[26*M +20*(D1+D2)]*K+17*(Z1*F1+Z2*F2)}*5. Ndërkohë, për të fituar të drejtën e studimit në institucionet e arsimit të lartë publik të Shqipërisë, çdo maturant që kërkon të vazhdoje studimet e larta, duhet të plotësojë formularin A2, online, sipas një kalendari dhe udhëzimeve përkatëse që do të publikohen në faqen zyrtare të Ministrisë së Arsimit dhe Sportit dhe Agjencisë Kombëtare të Provimeve. Çdo maturant/kandidat ka të drejtë të përzgjedhë jo më shumë se 10 programe studimi. Pas daljes së notave të lëndëve me zgjedhje, do të publikohet Libri I Transparencës. Ky libër paraqet ID e maturantit, notë nëse pikët mesatare të shkollës së mesme,notat e provimeve të maturës dhe pikët e grumbulluara për çdo program studimi të përzgjedhur në formularin A2. Libri i transparencës do të publikohet në faqen zyrtare të Ministrisë së Arsimit dhe Sportit dhe Agjencisë Kombëtare të Provimeve. Libri i transparences i vjen ne ndihmë cdo maturanti për të verifikuar rezultatet e tij në Maturë,si dhe pikët e grumbulluara për programet e studimit të përzgjedhura në formularin A2. Për cdo parregullsi te vërejtur ai duhet të plotësoje formularin përkatës për korrektimin e tyre. Ky formular plotësohet nga maturanti/kandidati dhe dorëzohet në shkollë në afatet e përcaktuara. Shpallja e fituesve dhe regjistrimet në IALP bëhen me Udhezim të Ministrit të Arsimit dhe Sportit. Përzgjedhja e fituesve bëhet sipas parimit Meritë - Preferencë. Maturanti shpallet fitues në preference më të lartë të grupit të preferencave, ku ai ka tejkaluar pikët e fituesit te fundit. Listat e fituesve do të publikohen në faqen zyrtare të Ministrisë së Arsimit dhe Sportit dhe Agjencisë Kombëtare të Provimeve.

I siguruari ka të drejtë të marrë pension pleqerie në kushtet e kategorisë së parë ose të dytë, pasi ka plotësuar në këtë kategori jo më pak se 3/4 e viteve të sigurimit. I siguruari që ka plotësuar vitet e sigurimit sipas tabelës së mësipërme, nga të cilat jo më pak se 1/2 ka punuar në nëntokë, ka të drejtë të marrë pension në kushtet e kategorisë së parë. Neni 44 Në nenin 93, shprehja “50 vjeç” zëvendësohet me “55 vjeç”, ndërsa paragrafi II ndryshohet, si më poshtë vijon: “Në rastet kur si vjetërsi pune sipas kësaj tabele kërkohet të njihet edhe ajo që ka kryer si ish-anëtar i kooperativës bujqësore dhe data e fillimit të pensionit është nga data 1.1.2015 e në vazhdim, masa e pensionit llogaritet sipas neneve 32 dhe 96, të këtij ligji.”. Neni 45 Në fund, të nenit 95, shtohet një paragraf , me këtë përmbajtje: “Për pensionet me datë fillimi nga 1.1.2015 e në vazhdim ky nen nuk zbatohet.”. Neni 46 Në nenin 96 bëhen ndryshimi dhe shtesa e mëposhtme: 1. Paragrafi i tretë ndryshohet, si më poshtë vijon: “Të vetëpunësuarve në bujqësi, që plotësojnë kushtet për pension, pas hyrjes në fuqi të këtij ligji, mund t’u njihen periudhat e së kaluarës, si periudha sigurimi kundrejt pagesës së kontributeve 22

23

Dhuna, 118 të mitur abuzohen seksualisht

N

ë vendin tonë 118 fëmijë kanë raportuar për dhunë seksuale të ushtruar ndaj tyre dhe rreth 513 të tjerë për dhunë fizike. Përfaqësuesit e linjës ‹›Alo 116›› që funksion prej 5 vitesh në vendin tonë raportojnë shifra shqetësuese edhe për probleme të tjera që i shqetësojnë fëmijët çdo ditë, siç janë ato të bulizmit ku raportohen rreth 236 raste, por edhe ato që lidhen me depresionin ku numërohen rreth 162 çështje. Të dhënat u bënë publike nga vetë të rinjtë që ju vijnë në ndihmë fëmijëve që telefonojnë çdo ditë këtë linjë telefonike që mbron të drejtat e tyre. Mesatarisht linja “Alo 116’’ e cila funksion 24 orë në ditë, pret rreth 400 telefonata nga fëmijë të grupmoshave të ndryshme. Gjatë 5 viteve të krijimit të saj nga 600 mijë telefonata, janë trajtuar rreth 13 mijë e 112 çështje nga strukturat përkatëse të drejtësisë e shërbimeve sociale.


22

E premte 20 qershor 2014

Zbavitje

Fjalëkryqi i “Standard” 1

2

3

4

5

6

16

7

17

22

18

23

28

24

9

10

19

11

25

1

14

15

26

27 30 33

34

35

39

40 43

61

47 53

58 63

59

64

68

HORIZONTAL 1. E kohës ajo e Wells. 7. Eshtë bosht. 10. Atomike ajo e Fermi-t. 14. Hapin perden. 16. Eshtë sasi recete. 17. Fillojnë melodinë. 19. Në fund të barkut. 20. Një hebre i mbetur në Spanjë 22. Kush ka një... ka telash, 23. Ishte vetë burrë e vetë grua. 27. Richard aktor. 28. Demek s’ka kufij. 29. Janë ujrat... tona.

38

52

57 62

67

46

51 56

37 42

45

50 55

36

41

44

49

60

13

21

32

54

12

20

29

31

48

8

68. Mund të jetë problem për sportistët. 69. Një poemë. 70. Një sigël për impiantel.

65 69

30. Një veshëgjatë. 31. Fund ditari. 32. Një armë automatike. 33. Ngrihen duke bërtitur. 34. Kompozoi Norma. 35. Ente Zyrtare Ekonomike. 36. Mund të jenë edhe fotografikë. 39. Një copë mishi. 40. Pak normalitet. 41. Një pjesë e titullarëve 42. Eshtë trupi... solid. 43. Antena pa çifte. 44. Poeti i metamorfozave. 46. Mund të ngjyhet në... çaj.

66 70

48. Janë brinjët në... skuadër. 51. Eshtë pjesë e dramës. 52. Ka tre muaj një e tillë. 53. Ekstreme në ritëm. 54. Fillojnë llogarinë. 55. Një verë në paris. 57. Me to del Troja. 58. Kanë shumë banka. 59. Inicialet e Einstein. 60. Janë shfaqje në... skenë. 63. Eshtë tokë e punueshme. 65. Ritet pa çifte. 66. Carol aktore. 67. Eshtë në qendër.

Fjalëkryqi pa skemë 1 2

3

4 5 6

7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Përgjigjja e fjalëkryqit të kaluar T R A H A N A E D E L T

I R

I

M I N E

O

E M E T E J

T

I

P P O E T E T

P

A

I

P S E V E S

H A R R E S A

A P R

R E D A K T O R E T

M A A

P A R A G U A J A N E T M O R A L E S T A T

M A T U R A N T E T

H E A M S M

I

T E H U

P E S H K O P

D U N A N T S

A L

M I

I R T A K

S E R E R E

I K J A T

E R

E K R A N

A K E R O N T M A

A L E S

D A R K A T

I D

T A R A N T

T R E G U E S E A T

I

I

E R

I N O A U T

I

A E M I R A T E T

S A N D R O

12. Një pjësë e anglishtes. -U shkrua nga Zola. -Me Saint në një skuadrë franceze. -Kalohet në gjumë.

R T

E N T E

S

I R E N A

10. Lindi Isakun. -Lindin në kokë. 11. Francesco te Roma. -Janë teke në kurorë. -Në fund të krahut. 12. Këndohet një në opera. -Një kishë e vogël. 13. Ndalet pa det. -Një mund të jetë edhe mente. 14. Inicialet e Rohmer. -Janë frute shkurresh. 15. Një linjë e famshme mbrojtëse. -Takohen në ekstreme. 16. Mund të jetë sahat. 17. Eshtë fjala e urtë. 18. Qyteti i Kastriotëve. -Ngrohur pa nur. 19. Një këngëtar në shumë zëra. -Eshtë si minder një i tillë. 20. Kush i kthen… braktis. -Sorvino aktore. 21. Fillojnë seleksionimin. -Nota e diapazonit. -Një hata, kijamet, shkretim. 22. Kush ka do të pijë. -Mbjell shumë të tilla katastrofa.

VERTIKAL 1. Fillojnë marrjen. -Nuk i tregohen babait. -Fillojnë tatëpjetën. 2. Gjysmë fresku. -Inicialet e Altman. -Një pjesë e mendimeve. 3. Detyra pa zë. -Kërkohet një për makinë. 4. Eshtë e re pasa Krishti. -Një çiklist vetëm për pistë. 5. Ishte Gjermania e Honecker-it. -Ashtu qoftë në meshë. 6. Janë si molo. -Një radhë. 7. Të parat në stafetë. -Jules i një kupe të famshem bote. 8. Rrëmbeu Helenën. -Raoul aktor. 9. Mbyllin një dyqan. -Një kompani celularësh.

Përgjigjja e fjalëkryqit të kaluar

Eshtë një fjalëkryq për ekspertët dhe për kampionët. Për ta zgjidhur duhet që kutitë e zeza të vendosen nga ju

Duhet të nxini 47 kuti HORIZONTAL 1. Një Top në paserelë. -Kishin skllevër hilotë. -Një që duhet nderuar. -Mbyllin kurse. 2. Bernard, që qe komediograf. -Një mund të jetë unik. -Fundi i një filmi. -Ishin për të peshuar dikur. 3. Emri i Sinatra-s. -Një mund të jetë fosbury. -Fillojnë masat.

VERTIKAL 2. Ishte i pari... në botë. 3. Idromeno i “Motra Tone”. 4. Institucione Zyrtare Lokale. 5. Natën në krye. 6. Një racë qeni. 8. Eshtë në shpinë. 9. Janë ndjekës të Zenonit. 10. Sampras tenist. 11. Instiute Financiare Italiane. 12. Nota e diapazonit. 13. Ishin ekuipazh i Jasonit. 14. Strehoheshin në Tortuga. 15. Një anestetik kozmik. 17. Magjsitari i Mbretit Artu. 18. Mbahet një në vesh për të mos harruar. 20. Emër vajze. 21. Kishte priftëreshë Melisën. 22. Kështu u shpal Giordano Bruno. 23. Një hekur për të pjekur.

24. Egjipti i... Çajupit. 25. Eshtë pjesë e... gjuhës. 26. Dragoi pa çifte. 29. Ishin para të Tobias 30. Ishin tre me Meduzën. 32. Predikoheshin nga druidët. 33. Janë repartet e mjeteve me zinxhirë. 34. Kënduan Hey Jude. 37. Një çiklist vetëm në velodrom. 38. Bie me ballë. 45. Eshtë mal i ynë. 47. Institucione Sportive Lokale. 49. Janë malet me Jezercën. 50. Mosha e... Celentano-s. 53. Një Schumacher jo edhe aq i famshëm. 56. Ente Kërkimore Milano. 57. Pak rendiment. 58. Fillojnë kapjen. 60. Kufizojnë një studim. 61. Kalimi në kufij. 62. Fillojnë lehtë. 63. Fillojnë aktivitetin. 64. Hapin një rubrikë. 66. As un, as ti.

-Kurrë pa zë. 4. Në krye të armatës. -Janë nënproduktet e naftës. -Janë të mirat që prodhohen. 5. Mbarojnë fare. -Ishte djalë i Priamit. -Film i Akira Kurosawa-s. 6. E famshme ajo e keopsit. -I quajti hipokritë Jezu Krishti. 7. Shtrohen për hekurudha. -Anna e Tolstojt. -Një numër… femrash.

S A G B R E A K E R M I O N

8. Një pop për Andy Warhol. -Kështu është një veshje chic. -Mbyllin një cirk. 9. Patricia këngëtare. -Janë si qilare. -Bëhen të gjitha për të mirë. 10. Ishin ushtarët e Akilit. -Kastile rrinë në fund. -Jepet për t’u marrë. 11. Një garë për sipërmarrje. -Ngrysen me vërejtje. -Një ambient me odaliska.

I

G R A N D E T R E N D E T E

E J O

O O T E

S A B O T

A T E L K R

I

S A R A H

A G A

I N

I

I N D M I

I R A T

E

A K T

A I

S M I

I

S T

E S E R E R

R A P O R T E T

F R S T A G J

S H A P

I

I M

A R A

I M I N O L O G E T K A

P O R T O K A L L

T A N G O N M I

I

T E R A T E N

I

U

N E S T A

O R K E S T E R

A V A

T Y L L D T

I

I

E M E R R M A F E R S

T R A K A

M E S T A L L A

I

A

A T

R N D

I

P A R T A N E T B R A B H A M L

I

T A R

I

S T E T N J

E R

I


23

E premte 20 qershor 2014

Fjalëkryqi Simetrik

HORIZONTAL 1. Mbyll lutjen. 4. Janë lajme të vjetra. 10. Kthehet në shkumë. 14. Një sigël peronazhesh të famshëm 15. Ta shpif një që të ha shpirtin. 16. Fundi i tahitianëve. 17. Mbyllin një dyqan. 18. Fanku aktor. 19. Lumi i Romës. 21. Një nofkë. 23. Merren nga kamerieri. 25. Janë pusi. 26. Janë njëvendëshe në Formula 1. 28.Gjysmë titull. 29. Janë pulla... lope. 30. Janë për të rrëshkitur në akull. 31. Andre Flo bomber.

32. Një vegël. 33. Janë mish për... dado. 34. Eshtë vëllai i... burrit. 35. Një pjesë e sesionit. 36. Mund të jenë cigaresh. 37. Jean, që qe aktor i famshëm. 38. Tretet në fund. 39. Pushtohen nga alpinistë. 40. Janë yje me bisht. 42. Hidhen për shesh. 43. Lenë në mëdyshje 45. Kryseojnë në sondazh. 46. Janë leader. 48. Kanë shirit magnetik. 49. Një pije tonike. 50. Janë të lakueshëm. 51. Mund të jenë shoqërorë. 52. I famshëm ai i Sizifit.

VERTIKAL 1. Gardner aktore. 2. Mund të pasurohen në... fabrika. 3. Inicialet e Presley-t. 4. Një fjalë para kohe. 5. Nuk i tregohen babait 6. Një pjesë e befasisë. 7. Janë të bashkuara si Katari. 8. Ringritur pjesërisht. 9. Mbyllin ndeshjen. 10. Një këpucë femrash pa thembër. 11. Marsi në Areopag. 12. Një infeskion në bark. 13. Diftong në kuotë. 15. Janë tre për folje. 16. Një ishte edhe Francis Drake. 18. Janë shosha. 19. Janë ato që na përkasin. 20. Janë edhe ato të lakrorit. 22. Robert, mesfushir francez. 23. Një verë “gri”. 24. Janë kryeqytetarë autoktonë. 25. Janë prodhimet në Pvc 26. Kanë maja pëqr t’u pushtuar. 27. Një instrumentist si Eric Clapton. 30. Nganjëherë duhen vënë mbi i. 31. Një enë për pastë dhëmbësh. 33. Janë më shumë se gabime. 34. Janë thika. 36. Ato të peshkut janë pa vlerë. 37. Mund të jenë Pirelli. 39. Venier e spektaklit italian. 40. Jo atë. 41. Luca bomber. 42. Gjysma e zerove. 43. Teket e një drame. 44. Një folje... e qenit. 47. Inicialet e Mitchum. 48. Në krye të kryesisë. 49. Gabimi në ekstreme.

Horoskopi 20 qershor 2014 Dashi Vështirësitë ne jetën tuaj ne çift do jete te shumta gjate kësaj dite. Mundohuni te tregoheni paksa me te kuptueshëm sepse përndryshe lidhjes suaj mund t’i vije fundi. Beqaret ka mundësi te pëlqejnë ne një mënyrë tjetër një mik te vjetër. Gjeni mënyrën e duhur për t’ia shprehur atij ndjenjat. Financat për pjesën me te madhe do jene te stabilizuara.

Demi Rutina do e pushtoje jetën tuaj ne çift gjate kësaj dite dhe do jeni gjithë kohës te mërzitur. Mezi do prisni qe dita te marre fund. Beqaret do jene gati edhe për aventura kalimtare vetëm e vetëm qe te mos qëndrojnë me te vetmuar. Ne planin financiar fatmirësisht yjet do i keni ne krah dhe do dini çfarë hapash te hidhni. Situata do filloje te normalizohet.

Binjaket Do jeni shume besnike ndaj partnerit tuaj sot dhe nuk do tundoheni aspak nga personat interesante qe do iu joshin. Ne mbrëmje partneri do ju surprizoje. Beqaret do kenë fat ne dashuri dhe do futen ne një etape te re te jetës se tyre. Vetmia do marre fund njëherë e përgjithmonë. Ne planin financiar shpenzoni me maturi qe te mos keni vështirësi.

Gaforrja Përfitoni nga cdo mundësi qe do iu jepet sot për te bërë disa ndryshime ne jetën ne cift. Do mund t’i largoni problemet e mëdha qe keni pasur dhe do ndiheni më te qetë. Beqarët do kenë sukses dhe kjo do e shtojë egon e tyre. Personi qe do takoni do zërë një vend te rëndësishëm ne lidhjen tuaj. Mos e perzieni dashurinë me financat sepse do i humbni te dyja njëherësh.

Luani Nese jeni te lumtur ne lidhjen tuaj asgjë nuk do mund ta prishë atmosferën qe është krijuar. Pasion, entizazëm dhe mirëkuptim. Beqarët duhet te perfitojnë sa te mundin nga liria qe kanë sepse do e kerkojnë ate dhe nuk do e gjejnë më. Do kryeni transaksione shumë te mira financiare sot te cilat do iu bëjnë te ndiheni mirë. Edhe pse buxheti do jetë i stabilizuar, shmangni rreziqet e mëdha.

Virgjeresha Nese mundoheni me shpirt te rregulloni marrëdhënien me partnerin tuaj do mund te arrini atje ku dëshironi. Dita duket premtuese. Beqarët do jenë shumë selektive ne dashuri dhe askush nga ata qe do takojnë nuk do iu pëlqeje aq sa për te filluar një histori. Ne planin financiar shmangni marrjen e vendimeve te pamenduara sepse do pendoheni shumë shpejt.

Peshorja Ka shumë mundesi qe marrëdhenia me partnerin tuaj te përmiresohet ndjeshëm sot. Shfrytezojnei sa te mundni cdo moment! Beqarët do kenë nevojë për me shumë siguri para se te fillojnë një lidhje. Prisni edhe pak kohë sepse do e gjeni atë që doni. Financat do jenë shumë te mira dhe do mund te bëni edhe investimet qe kishit menduar prej kohësh. Ditë pozitive!

Akrepi Jeta juaj ne çift do ece me se miri gjate kësaj dite. Do i kushtoni me tepër kohe partnerit dhe gjithçka do shkoje për mrekulli. Beqaret do kenë mundësi shume te mira për te filluar lidhje serioze te cilat do ua ndryshojnë rrjedhën e jetës. Financat nuk do kenë as problemin me te vogël kështu qe mund te kryeni edhe ndonjë shpenzim me tepër.

Përgjigjja e fjalëkryqit të kaluar

Zbavitje E M M A R A S A R

T O T A L E T B U R

I M E T

T A B E L A T

T R U K E T L U A N E T A R B E R M A I L E N N R O I

T

Ditë shumë problematike kjo e sotmja për te dashuruarit. Do keni zënka te njëpasnjëshme me partnerin dhe nuk do arrini dot te vendosni qetësinë. Beqaret do jene spontane dhe kjo do i beje me tërheqës ne sytë e te tjerëve. Mundësitë per te hedhur hapat drejt një lidhjeje te qëndrueshme do jene te mëdha. Edhe financat do fillojnë te përmirësohen ndjeshëm.

Bricjapi

K O R A L E T

S A M A R Z O T A T

N E N E T

C A R T E R

I A

I A K

M U H

M E T E R B A M I R

H E R E M I T

K A L E M A T

K E N E T A T

N A M A N

B E T A

U injorua nga Anglia, Terry pushime me familjen në Greqi

asi nuk u grumbullua nga Roy Hodgson për Botërorin “Brazil 2014” John Terry as që do t’ia dijë për Kombëtaren e tij, Anglinë. Kapiteni i Chelsea-t ka postuar në profilin e tij në Instagram disa foto nga pushimet e tij familjare në Greqi. Terry mungonte në Instagram, por pushimet në ishujt

helenë i kanë rikthyer dëshirën për të qënë aktiv edhe aty. “Ndiqni kapitenin tonë. I ri në Instagram”, shkruan futbollisti tjetër i Chelsea-t Marco van Ginkel. Anglezi ka qënë i shoqëruar nga bashkëshortja Toni dhe dy fëmijët e tyre, ndërsa këto pushime kanë koinciduar edhe me përvjetorin e tyre të martesës.

Cameron Diaz shkëlqen në tapetin e kuq të Barcelonës

Ujori Jeta sentimentale do jetë prioritet për ata qe janë në çift. Do i lini menjanë te gjitha problemet qe keni kaluar dhe do bëni te pamundurën te riktheni harmoninë. Beqarët nuk do fillojnë histori dashurie sepse nuk do ndihen gati. Ftesat nuk do mungojnë. Është më mirë te mos nxitoheni! Me financat do tregoheni më te organizuar dhe më te arsyeshëm. Shlyeni edhe borxhet. Duhet te flisni me shumë me partnerin tuaj dhe te merrni vendime qe janë ne te mirën e te dyve. Githësesi mos u nxitoni për asgjë dhe mos kërkoni te impononi mendimet tuaja. Beqarët do kenë nje takim te cuditshëm, por që shumë shpejt do japë ua ndryshojë jetën. Perfitoni! Mos merrni rreziqe te kota me financat sepse me shumë sesa te fitoni do humbni.

S

D E F I

P A T I N A T

Nuk do keni as probleme te mëdha dhe as ngjerje shumë te veçanta ne lidhjen tuaj. Pa dyshim qe do ndani momente qetësie e te kendshme. Beqarët nuk pritet te keneë histori te rëndësishme dashurie, por do kenë ndonjë aventurë kalimtare gjatë se cilës do ndihen mirë. Planetët do jenë shumë bujare dhe do iu ndihmojne mos keni asnjë problem financiar. Edhe shpenzimet do i beni me maturi.

Peshqit

K E T E R

N O T A R E T

P Shigjetari

M E D E A

G O D I T E S E

M A T E R

A R K A T

P O M P A

G

jatë së mërkurës, aktorja Cameron Diaz ka pozuar në Barcelonë afër “Sex Tape”. Ajo është duke luajtur në filmin e saj të fundit “Sex Tape”. Si gjithmonë ajo shkëlqente, ndërsa kishte veshur një fustan të bardhë. Diaz kishte bërë zgjedhjen e duhur, ndërsa mbante flokët lëshuar.


cmyk

Standard 20 qershor 2014  
Standard 20 qershor 2014  
Advertisement