Page 1

Katër puthje që duhet t’i mësoni patjetër!

Për tre orë Basha takim me ambasadorët e BE-së: Opozita mbështet pa kushte statusin

Le të ndihet i veçantë

Politikë Faqe 3

Shpëlarja e trurit Suplementi Faqe 13-15 GAZETë E përditshme E enjte 12 qershor 2014 NR: 3002, ÇMIMI 20 LEKË ÇMIMI për maqedoni dhe greqi 1 euro www.standard.al e-mail: info@standard.al marketing@standard.al Botim i “standard”

Rregullat e reja Ndryshojnë kriteret për ndihmën ekonomike, sa përfiton secili familjar

Vendimi i Këshillit të Ministrave Rritet numri i punonjësve me kontratë të përkohshme, ja pozicionet e lira për çdo fushë

Vendimi i qeverisë: Përfitimi ekonomik do të tërhiqet vetëm nga bashkshortet

Politikë Faqe 2

Emërimet në administratë Zbardhet kërkesa e ndryshuar e PD, Paloka: Mazhoranca refuzon hetimin

K

ëshilli i Ministrave vendosi ndryshimin e kritereve dhe të masës së përfitimit të ndihmës ekonomike. Mbledhja e djeshme e qeverisë u drejtua nga zëvendëskryeministri Niko Peleshi, ndërkohë që Kryeministri Edi Rama ndodhej për një vizitë zyrtare në Francë. Sipas vendimit, ndryshohet pika 18 e projektit të... Lexoni në faqen 5

Politikë Faqe 4

Zgjedhjet në PD Nisin të premten në degët e mëdha, koordinatorët takohen në Tiranë

Vetëvrasja e 22-vjeçares

Minutat e fundit, biseda telefonike me një të afërm: Do të hidhem. Lamtumira, nëna e vesh të bijën me fustan nuseje D o të hidhem, e kam vendosur”, fjalët e fundit të 22-vjeçares pak minuta para se të vetëvritej. Burime nga policia kanë zbuluar bisedën e fundit telefonike të së resë. Mësohet se Iris Belba ka kontaktuar në telefon një person shumë të ngushtë për... Politikë Faqe 6

Ekspertët

Ku mund të blesh një shtëpi jashtë Shqipërisë? cmyk

Faqe 16

Rama takon Hollande “Jemi optimist për statusin”. Presidenti francez pritet të vizitojë Tiranën

12 <<

Politikë Faqe 4

Sot protesta Dita e 15 e grevës së urisë, ish-të Ndryshime në sektorin Droga e Lazaratit, e Krimeve të Rënda, trafiku përtej kufirit me përndjekurit emërohen 6 shefa të rinj mushka nga 1000 euro me parti të re Struktura e policisë / 7

Media greke / 7

S

K

truktura e re e policisë përqendrohet tek sektori i krimeve të rënda, duke sjellë shefa të rinj në 6 komisariatet e vendit si dhe në drejtori. Në valën e lëvizjeve të këtyre javëve të fundit janë emëruar 6 shefa të rinj në sektorin e krimeve kundër jetës, të cilët paralelisht...

ultivimi dhe trafiku i hashashit rritet vit pas viti në fshatin e Lazaratit, përkundër thirrjeve të vazhdueshme të qeverisë për të...

Sociale Faqe 12


2

E enjte, 12 qershor 2014

Politikë

Intervista e Ramës për TV

Kryeministri, francezëve: S’duhet të shqetësohemi për statusin, negociatat marrin 10 vjet

N

jë ditë para se të takonte Presidentin francez Hollande, Kryeministri Edi Rama dha një intervistë në emisionin francez “Le Grand Soir 3”, ku theksoi se e ardhmja e Shqipërisë është Evropa. I pyetur nga gazetari nëse duhet të bëhet një pauzë për hyrjet e reja në BE, Rama theksoi se Shqipëria nuk bëhet anëtare e BE-së sot, por negociatat tha ai do të marrin rreth 10 vjet kohë. Sipas Ramës, “euroskepticizmi është ushqyer nga frikëra që nuk bazohen në realitetin e Evropës”. Gazetari: Edi Rama, faleminderit që jeni me ne! I keni ndjekur me vëmendje imagjinoj zgjedhjet për Parlamentin Evropian dhe keni parë që ka shumë zhgënjim kundrejt Evropës dhe institucioneve evropiane ndërsa ju doni t’i bashkoheni klubit, çfarë ju tërheq në Evropë?  Ne bëjmë pjesë në evropianët që nuk janë akoma të zhgënjyer nga Evropa. Ne bëjmë pjesë në evropianët që vazhdojnë ende të besojnë ëndrrën e “Jemi të bindur se Evropa është e ardhmja jonë. E them këtë për vendin tim dhe njëkohësisht për gjithë të tjerët”

Shumanit dhe të gjithë baballarëve themelues të Evropës. Do t’ju them diçka; ka njëqind vjet që kur Lufta e Parë Botërore filloi dhe pas saj cikli i luftërave, por është hera e parë që kemi paqen mes vetes ne në Ballkan, jo sepse jemi engjëj të paqes, por sepse jemi të bindur se Evropa është e ardhmja jonë. E them këtë për vendin tim dhe njëkohësisht për gjithë të tjerët. Nuk shoh dhe nuk besoj që ka ndonjë projekt tjetër që njerëzimi ka krijuar që mund të krahasohet me projektin e madh evropian. Gazetari: Ta theksojmë për shikuesit se fakti që ju flisni kaq mirë frëngjisht, e pamë edhe më parë që gjuha franceze mësohet në vendin tuaj, po rasti juaj është se ju keni jetuar disa vite në Francë.  Shqipëria është pjesë e frankofonisë

dhe është një vend ku mësohet frëngjishtja, ku flasim shumë gjuhë të huaja. Është vendi me moshën më të re në Evropë dhe po ashtu vendi që ka dalë nga një diktaturë shumë e egër. Gjithashtu, është vendi ku sipas statistikave jemi më të hapurit ndaj Evropës. Gazetarja: Çdo të thoshit për ata që shohin sot këtë intervistë dhe thonë, edhe një vend tjetër, edhe një vend tjetër më i varfër se ne. Ju bezdis të ushqeni euroskepticizmin, si do reagonit ndaj tyre?  Unë besoj që euroskepticizmi është ushqyer nga frikëra që nuk bazohen në realitetin e Evropës dhe më vjen keq që euroskepticizmi vazhdon të rritet, sepse nuk shoh ndonjë projekt tjetër më të mundshëm për të ardhmen e fëmijëve tanë, si Evropa.  Gazetarja: Ju nuk mendoni se duhet të bëhet një pauzë, për hyrjet e reja?  Po ju them ju francezëve diçka shumë të thjeshtë; Nuk duhet të shqetësohemi, sepse ne do të marrim statusin e vendit kandidat dhe nuk do të jemi menjëherë anëtarë nesër. Statusi i kandidatit është hapi i parë, pastaj janë negociatat që marrin rreth dhjetë vjet, ndaj nuk duhet të shqetësohemi. Por nga ana tjetër dua të përfitoj të them që është diçka e çuditshme që Franca, një nga shtyllat themeluese të Evropës ndodhet në këtë situatë, mjaft të veçantë, ku të flasësh për Evropën nuk është edhe aq e rregullt politikisht dhe është vërtet diçka që të bën të ndihesh keq.  Gazetari: Ju do të takoni nesër François Hollande dhe ndoshta do të flisni për zgjedhjet evropiane, por a mendoni se e keni mbështetjen e tij për statusin e vendit kandidat?  Besoj që Presidenti francez ka pasur një vizion të qartë kur vitin e kaluar ai i mblodhi liderët e vendeve evropiane në Bordo dhe foli për një të ardhme evropiane të vendeve Ballkanike. Dhe besoj gjithashtu se Kancelarja Angela Merkel ka po ashtu një vizion të qartë për të ardhmen e Evropës kur ajo u angazhua për të organizuar një Samit me liderët ballkanikë për të parë mundësitë sesi këto vende mund të lidheshin bashkë në një të ardhme të përbashkët.  Gazetarja: Faleminderit shumë Zoti Kryeministër! 

Edi Rama dhe François Hollande

Francë

Rama takon Hollande: Optimist për statusin, Presidenti francez pritet të vizitojë Tiranën Kryeministri Rama: Takim me Hollande përtej pritshmërive

K

ryeministri Edi Rama zhvilloi dje një vizitë zyrtare në Francë, ku u prit në një takim të veçantë nga Presidenti François Hollande, në Pallatin Elysee. Sipas njoftimit të qeverisë, Presidenti Hollande i shprehu Kryeministrit Rama mbështetjen e Francës për integrimin evropian të Shqipërisë. Gjithashtu, gjatë takimit, mësohet se Presidenti francez ka theksuar se Shqipëria shihet si vend stabiliteti në rajonin e Ballkanit. “Në takim u bisedua edhe për marrëdhëniet ndërmjet dy vendeve, ku Presidenti Hollande vlerësoi rritjen e bashkëpunimit në fushën e ekonomisë dhe kulturës, por edhe bashkëpunimin ushtarak e policor. Kryeministri Edi Rama e falënderoi Presidentin François Hollande për mbështetjen e vazhdueshme të Franca i ka dhënë Shqipërisë. Ftesën e Kryeministrit Rama për të vizituar Tiranën, Presidenti Hollande e vlerësoi si një vizitë që mund të bëhet realitet në një kohë të afërt. Në këtë takim merrnin pjesë dhe Ministri i Jashtëm francez Laurent Fabius dhe ministri i Punëve të Jashtme të Shqipërisë Ditmir Bushati”, - thuhet në njoftimin e zyrës së shtypit të qeverisë. Rama Pas takimit që Kryeministri Rama zhvilloi në Francë, pritet që Presiden-

ti François Hollande të vizitoj Tiranën. Konfirmimi u bë nga vetë Kryeministri Edi Rama, pas takimit me Holande që zgjati për rreth një orë. “Një takim përtej pritshmërive”, - kështu e cilëson kreu i qeverisë takimin me presidentin francez, teksa shprehet kënaqësinë për konfirmimin e Hollande se do të vizitojë Shqipërinë, njësoj si edhe Kancelarja Merkel. Me Presidentin e Senatit ku përcolla dhe falënderimet e Kryetarit të Kuvendit për mbështetjen e madhe për statusin”, - ka shkruar në rrjetin social “Twitter”, Kryeministri Edi Rama. Më pas, kreu i qeverisë foli më në detaje rreth takimit me Presidentin Francez. “Taki-

Biseda u shtri dhe në bashkëpunimin e dimensionit ekonomik, një bashkëpunim që sipas Kryeministrit Rama do intensifikohet

mi me presidentin i kaloi pritshmëritë tona, pasi ishte takim shumë i hapur, miqësor i drejtpërdrejtë. Patëm mundësinë të shtjellojmë në gjithë përmasat e veta domosdoshmërinë që ka Shqipëria dhe Ballkani për tu integruar në BE, por dhe domosdoshmërinë që ka BE për të kuptuar se sa të nevojshme e ka Shqipërinë dhe Ballkanin”, - bëri me dije Rama gjatë fjalës së tij për mediat, pas takimit me presidentin francez. Nga ana tjetër biseda u shtri dhe në bashkëpunimin e dimensionit ekonomik, një bashkëpunim që sipas Kryeministrit Rama do intensifikohet. “Do intensifikohet, ashtu siç do intensifikohen edhe shkëmbimet kulturore, apo ato ne nivelin e ekspertizës për të mbështetur procesin e integrimit”, - bëri me dije më tej Rama. Tjetër takim Kryeministri Rama pati me sipërmarrjet franceze. “Ishim në organizatën më të madhe të sipërmarrësve franceze ku patëm mundësi të flasim e dëgjojmë, të japim vizionin tonë dhe disa nga tiparet kryesore të modelit të ri ekonomik që po ndërtojmë dhe të marrim shprehje të ndryshme interesi nga investitorët franceze për të ardhur dhe investuar në Shqipëri. Unë jam optimist dhe e konsideroj këtë vizitë përtej pritshmërive”, ka thënë Kryeministri Rama.


3

E enjte, 12 qershor 2014

Politikë Memorandumi për simbolet e diktaturës

Takimi treorësh

Basha me ambasadorët e BE-së: Opozita mbështet pa kushte marrjen e statusit Diskutimi i Bashës me ambasadorët për aktualitetin politik, nga droga tek antikushtetutshmëria. “Statusi, stacion i mbyllur me sukses, sfida është hapja e negociatave për anëtarësim në BE” Gëzim Saliu

O

pozita mbështet pa kushte marrjen e statusit kandidat për anëtarësimin në BE të Shqipërisë. Ky ishte qëndrimi që bëri të ditur dje kryetari i Partisë Demokratike dhe opozitës, Lulzim Basha, në drekën e zhvilluar me ambasadorët e vendeve të Bashkimit Evropian të akredituar në Tiranë, duke theksuar se Shqipëria dhe shqiptarët e kanë merituar këtë me përmbushjen e kritereve, falë reformave të ndërmarra në vite. Në takimin që zgjati për rreth tri orë, mes kryeopozitarit Basha dhe ambasadorëve të BE-së, nuk ka munguar edhe diskutimi për aktualitetin politik në vend, ku mësohet nga burime pranë selisë blu se në qendër të vëmendjes ishte çështja e trafikut të drogës si edhe veprimet e fundit të mazhorancës në tërësi të cilësuar nga opozita si shkelje të ligjit e Kushtetutës. Sipas burimeve, mësohet se kreu demokrat ka Kërcënimi i trafikut të drogës i ngritur në sistem është një kërcënim për çdo shqiptar të majtë apo të djathtë

theksuar në takim se mospranimi i kërkesës së opozitës për ngritjen e komisionit hetimor për emërimet në administratë është një shkelje e pastër e Kushtetutës nga ana e mazhorancës qeverisëse. Dreka e ambasadoreve të BE-së me shefin e opozitës u zhvillua menjëherë pas një takimi që ata patën me ministrin Tahiri, ku ky i fundit u prezantoi strategjinë antidrogë të qeverisë. Basha pas takimit Pas përfundimit të takimit me ambasadorët e BE-së në Tiranë, kreu i PD-së në një deklaratë për mediat deklaroi se në kuadër të afrimit të datës kur pritet të jepet vendimi i Këshillit Evropian për çështjen e statusit kandidat, opozita ka intensifikuar veprimtarinë e saj për mbështetjen e këtij procesi. “Me

PLL, ambasadorëve: Rehabilitimi i figurës së Hoxhës, kundër vlerave të demokracisë Partia Lëvizja e Legalitetit u ka dërguar ambasadorëve të vendeve anëtare të BE-së të akredituar në Shqipëri, institucioneve evropiane dhe ambasadorit të SHBA-së një memorandum ku shpreh shqetësimin për prirjen, sipas saj, të një pjese të politikës shqiptare për rehabilitimin e simboleve të komunizmit dhe diktatorit Hoxha. Në këtë memorandum, PLL shpreh mbështetjen e marrjes së statusit nga Shqipëria, duke theksuar se ky hap drejt Evropës do të jetë një mjet më shumë për parandalimin e çdo lloj rehabilitimi të diktaturës komuniste dhe figurës së Hoxhës. “Ne besojmë fuqimisht se orvatjet për të rehabilituar diktaturën komuniste dhe diktatorin Hoxha nuk janë vetëm një ofendim ndaj mijëra shqiptarëve që u persekutuan e u vranë përgjatë epokës komuniste apo dhjetëra mijëra të tjerëve që kaluan vite të tëra në burgje a kampe përqendrimi. Ne jemi të bindur se këto synime për të rehabilituar diktaturën komuniste dhe diktatorin Hoxha ofendojnë vlerat e lirisë, paqes, demokracisë dhe orientimit perëndimor, që u ishin ndaluar shqiptarëve gjatë shumë viteve”, - thuhej në memorandum.

Memorandumi i PLL

Sipas PLL-së, është në interesin e përbashkët vëmendja ndaj rreziqeve të rishfaqjes së simbolikave të diktaturës komuniste dhe parandalimi i çdo lloj rehabilitimi të diktaturës. “Shpresojmë se Ju do t’i kushtoni vëmendje parësore kësaj letre dhe që do të merrni masat e nevojshme për të përkrahur edhe më tej Shqipërinë dhe shqiptarët në rrugëtimin tonë të vështirë drejt lirisë, demokracisë, paqes, zhvillimit dhe konsolidimit të institucioneve e vlerave”.

Deklarata e ministrit

Shehu, Tahirit: Lufta me drogën kërkon ballafaqim me ligjin

Basha me gazetarët

drekën e punës me të gjithë përfaqësuesit e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian të akredituar në Tiranë, pata rastin së bashku me bashkëpunëtorët e mi, të kërkoj mbështetje totale për miratimin e statusit kandidat për Shqipërinë në mbledhjen e qershorit. Në thelb, mesazhi që iu përcoll vendeve anëtare përmes të dërguarve të tyre në Tiranë, ishte se opozita shqiptare mbështet pa kushte marrjen e statusit kandidat. Opozita konsideron se Shqipëria dhe shqiptarët e kanë merituar këtë, me përmbushjen e kritereve apo reformave të ndërmarra në vite, se ky është një stacion dhe një etapë e përmbushur me sukses dhe se sfida e vërtetë e vendit menjëherë pas një vendimi pozitiv që shpresojmë, besojmë dhe e urojmë të jetë, është hapja e negociatave për anëtarësim”, - theksoi Basha. Nga ana tjetër, ai bëri të ditur se pjesë e takimit me ambasadorët ishin edhe një sërë çështjesh të tjera të aktualitetit politik në vend, duke vënë në dukje parametrat kryesorë të shtetit ligjor dhe demokracisë funksionale. I pyetur nëse ka një tërheqje të opozitës nga kauza e trafikut të drogës, kryedemokrati theksoi: “E ke fjalën që nga 24

Basha tha se Shqipëria dhe shqiptarët e kanë merituar këtë me përmbushjen e kritereve, falë reformave të ndërmarra në vite orët e fundit kur pati konferencë për shtyp për këtë çështje. Absolutisht kauza e trafikut të drogës është një kauzë e çdo shqiptari që e do vendin e tij. Kërcënimi i trafikut të drogës i ngritur në sistem është një kërcënim për çdo shqiptar të majtë apo të djathtë, për mënyrën tonë të jetës, moralin, virtytet, stimujt e konkurrencës së ndershme, ekonominë, për demokracinë, shtetin ligjor, policinë, kapjen dhe blerjen e zgjedhjeve. Të gjitha këto janë rreziqe imediate për individin shqiptar, familjen shqiptare, demokracinë shqiptare, ndaj nuk mund të mos jenë kauzë e opozitës çdo ditë dhe çdo orë”.

Ish-deputeti demokrat, koordinatori aktual për zgjedhjet e PD-së në Tiranë, Tritan Shehu, reagoi dje pas deklaratës së ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri, i cili tha se “për luftën me drogën nuk do ketë zgjidhje armësh, por zgjidhje evropiane”. Sipas Shehut, në luftën me drogën duhet një zgjidhje sipas ligjit. “Në Evropë, në qoftë se flasim për BE, mbizotëron ligji. Pra në luftë me drogën duhet një zgjidhje konform ligjit. Përdorimi i forcës dhe të niveleve të saj parashikohet në ligj. Dhe kur shkelet ligji kjo duhet përdorur”, - shkruante Shehu në rrjetin social “Facebook”. Duke theksuar se lufta me drogën kërkon ballafaqim me ligjin, koordinatori i PD-së për zgjedhjet në Tiranë theksoi se në këtë

Foto e Shehut në FCB

kuadër nevojitet sensibilizim, edukim, si edhe hartimi e zbatim i një strategjie kombëtare. “Trafikantët, kultivuesit, grupet kriminale, të implikuarit, duhet të ballafaqohen me ligjin në një shtet ligjor. Lufta me drogën, këtë të keqe të madhe, kërkon ballafaqim me ligjin. Kjo është detyra kryesore e Ministrisë së Brendshme, Policisë, Prokurorisë, etj. Kërkon dhe sensibilizim, edukim, shkollën, familjen, shoqërinë, punësim, media, zhvillim ekonomik, “inteligjencë” etj. Kërkon rehabilitim mjekësor, social etj. Pra lidhet më tej me të gjithë qeverisjen e shoqërinë, në një strategji kombëtare. Por gjithsesi kush duhet të realizojë detyrat e sektorit e të përgjigjet për ato”, - pohoi ish-deputeti Tritan Shehu.


4

E enjte, 12 qershor 2014

Politikë

Emërimet në administratë

Zbardhet kërkesa e ndryshuar e PD-së, Paloka: Ne i bëmë korrigjimet, mazhoranca refuzon hetimin “Nuk kemi ndryshuar kohën e hetimit, mazhoranca s’mund të detyrojë objektin e hetimit dhe afatin e kërkesës së PD-së” Gëzim Saliu

N

ë kohën kur sot do të merret vendimi në seancën parlamentare për kërkesën e PD-së për ngritjen e komisionit hetimor për emërimet në administratë, palët ende nuk kanë arritur konsensusin mes tyre për këtë çështje. Edhe pse u la një javë kohë nga kreu i Kuvendit, që mazhoranca dhe opozita të gjenin mundësinë e konsensusit për objektin e hetimit si edhe afatin e tij, opozita bën të ditur se nga ana e së majtës nuk ka pasur asnjë përpjekje të tillë. Por përpos këtij fakti, kreu i grupit parlamentar të PD-së, Edi Paloka, dorëzoi dje në Kuvend kërkesën e re me disa korrigjime në objektin e komiHeshtjen e mazhorancës me mungesën e negociatave të paralajmëruara në Kuvend një javë me parë PD e sheh si mungesë të vullnetit të qeverisë

sionit të kërkuar një javë më parë nga socialistët që kishin të bënin kryesisht me cenimin e prezumimit të pafajësisë për ata që akuzohen. “Praktikisht nuk kemi ndryshuar vetëm kohën e hetimit, pra atë që kërkonte mazhoranca ta ndryshonte, duke e shtyrë afatin e periudhës që do të hetohej që nga 2009-a. Këtu me siguri që nuk kemi toleruar pasi nuk ka asgjë antikushtetuese në afatin e kësaj periudhe. Që ne të pranojmë që mazhoranca të përcaktojë objektin e hetim-

Edi Paloka

Kërkesa e PD-së

it tone është absurde, është jashtë çdo logjike. Pastaj ngelet vetëm që mazhoranca të emërojë edhe opozitën, të përcaktojë edhe se kush duhet të jetë në opozitë”, - tha ai. Ndërkohë, heshtjen e mazhorancës me mungesën e negociatave të paralajmëruara në Kuvend një javë me parë PD e sheh si mungesë të vullnetit të qeverisë për të respektuar Kushtetutën dhe të drejtat e opozitës në Parlament. “Me sa duket, qëllimi i tyre nuk është aspak një përpjekje për të arritur një marrëveshje midis dy palëve. Qëllimi i tyre është që ta shtyjnë sa të mundin votimin për këtë komision hetimor, derisa sipas tyre, të merret statusi apo të kalojë afati kur të merret vendimi për marrjen e statusit, dhe pastaj të veprojnë me këtë komision siç kanë vepruar me të gjithë komisionet, pothuajse me të gjithë komisionet që ne kemi kërkuar. Po ta hedhin poshtë do ishte antikushtetuese dhe pa asnjë logjikë”, - theksoi Paloka. Kërkesa e ndryshuar Në kërkesën e dërguara dje në Kuvend nga kreu i grupit parlamentar të PD-së për hetimin janë bërë disa ndryshime në qëllimin dhe objektin e hetimit. “Ngritjen e komisionit hetimor me kërkesë të një grupi deputetësh për verifikimin e ligjshmërisë së emërimeve në detyrë, pas datës 15 shtator 2013, në administratën shtetërore, entet publike apo shoqëritë tregtare shtetërore. Objekti i veprimtarisë së komisionit hetimor është verifikimi i të dhënave për fenomenin e emërimeve të kundërligjshme dhe politike në administratën shtetërore, entet publike apo shoqëritë tregtare shtetërore, pas datës 15 shtator 2013 deri në përfundimin e

Ja 4 arsyet që hedhin poshtë pretendimet e mazhorancës për hetimin për administratën

Objekti i veprimtarisë së komisionit hetimor është verifikimi i të dhënave për fenomenin e emërimeve të kundërligjshme dhe politike në administratën shtetërore, entet publike apo shoqëritë tregtare shtetërore, pas datës 15 shtator 2013

1. Objekti i hetimit përcaktohet nga kërkuesi dhe nuk mund të imponohet nga mazhoranca parlamentare. Gjykata Kushtetuese lidhur me të drejtën e pakicës parlamentare për ngritjen e komisionit hetimor, ka arritur në konkluzionin se kjo e drejtë është një kompetencë kushtetuese e detyrueshme për t’u respektuar dhe që nuk mund të cenohet nëpërmjet vendimmarrjes së shumicës parlamentare, me përjashtim të rasteve të mosrespektimit të parimeve kushtetuese. 2. Hetimi parlamentar është e drejtë e pakicave parlamentare, të cilat e ushtrojnë për të kontrolluar qeverinë. Gjykata Kushtetuese Federale Gjermane, është shprehur: “Në një regjim parlamentar nuk është shumica ajo që vëzhgon qeverisjen, por kjo konsiderohet tashmë si detyrë e opozitës. Prandaj kjo e drejtë e pakicës për të ngritur komisione hetimore, e garantuar me Kushtetutë, duhet të afatit të veprimtarisë së komisionit”, - thuhet në kërkesën e re. Në përbërje të komisionit përcaktohen 4 anëtarë nga opozita, ku njëri do mbajë postin e kryetarit e ndërsa mazhoranca do të ketë 5 anëtarë. Sa i përket afatit të përfundimit të hetimit në kërk-

mbetet gjithmonë e paprekur. Me parashikimin e të drejtës për të ngritur komision hetimor nuk është garantuar tërësisht e drejta e kontrollit të pakicës. 3. Ligjshmëria e emërimeve gjatë periudhës shtator 2009 – shtator 2013 mund të hetohej me kërkesë të opozitës së djeshme dhe mazhorancës së sotme, gjatë viteve 2009-2013. Një e drejtë e tillë për kontroll parlamentar nuk është ushtruar, duke faktuar në këtë mënyrë mungesën e fakteve për shkelje të ligjit gjatë asaj periudhe. 4. Kërkesa për shtrirjen e periudhës së hetimit që nga shtatori 2009, pa evidentuar asnjë fakt apo indicie për paligjshmëri, bie ndesh edhe me një nga kriteret kushtetuese për ngritjen e Komisioneve Hetimor të përcaktuara në jurisprudencën e Gjykatës Kushtetuese, sipas të cilit duhet të ekzistojnë të dhëna ose indicie të mjaftueshme që dëshmojnë për ekzistencën e një çështje, për të cilën është i nevojshëm hetimi. esë bëhet e ditur se ai do ti mbyllë punimet 4 muaj nga konstituimi, ku pjesë e dytë pas mbylljes së sesionit të parë të punimeve të Kuvendit në fund të muajit korrik do të rifillojë në sesionin e dytë në të hënën e parë të muajit shtator.

PD nis të premten zgjedhjet në degët e mëdha, koordinatorët e Tiranës, takim me Bashën Pas zgjedhjes së krerëve të seksioneve dhe grupseksioneve, të premten nis zyrtarisht procesi zgjedhor në degët e mëdha të Partisë Demokratike. Sipas një kalendari të përcaktuar, dega e parë që do të zgjedhë kryetarin e ri do të jetë Mati, e më pas, të shtunën, dega e Sarandës dhe të dielën dega e Lushnjës e më pas dega e Lezhës. Në përfundim të këtij procesi në

rrethe, do të mësohen edhe emrat e rinj të kryetarëve të degëve të PD-së në të gjitha qytetet e vendit. Ndërkaq, ditën e djeshme koordinatorët e degës së Tiranës kanë zhvilluar një takim në selinë e PDsë me kreun e demokratëve Basha ku kanë bërë të ditur ecurinë e deritanishme të procesit. Nga burime pranë selisë blu mësohet se koordinatorët kanë bërë të ditur se procesi

Selia e PD

i anëtarësimeve është drejt mbylljes dhe se së shpejti do të nisë ai i zgjedhjeve. Sa u përket anëtarësimeve të reja koordinatorët kanë bërë të ditur një rritje të ndjeshme, duke nënvizuar se shumica e tyre janë të rinj. Ndërkaq, pas fazës së anëtarësimeve të reja, në të gjitha degët e PD-së në rrethe, krahas Tiranës, është thuajse mbyllur zgjedhja e kryetarëve të rinj të seksioneve dhe grupseksioneve.

Në përfundim të zgjedhjeve në të gjitha degët, përfshi Tiranën, pritet të mblidhet Kuvendi Kombëtar, i cili do të zgjedhë fillimisht Këshillin Kombëtar dhe do të miratojë, nëse do të ketë ndryshime në statusin e selisë blu. Më pas do të jetë Këshilli Kombëtar, i cili do të zgjedhë kryesinë e re, nënkryetarët, sekretarin e përgjithshëm dhe sekretarët e çështjeve specifike.


5

E enjte, 12 qershor 2014

Politikë

Rregullat e reja

Ndryshojnë kriteret për ndihmën ekonomike, sa përfiton çdo familjar Vendimi i qeverisë: Për bashkëshortët shuma e përfituar është 3200 lekë në muaj Florenc Drizari

Sula: Ndihma ekonomike, nga sot lekët do u dorëzohen vetëm grave

K

ëshilli i Ministrave vendosi ndryshimin e kritereve dhe të masës së përfitimit të ndihmës ekonomike. Mbledhja e djeshme e qeverisë u drejtua nga zëvendëskryeministri Niko Peleshi, ndërkohë që Kryeministri Edi Rama ndodhej për një vizitë zyrtare në Francë. Sipas vendimit, ndryshohet pika 18 e projektit të mëparshëm, që ka të bëjë me strukturën e familjes dhe rritjen e masës së përftimit me 600 lekë në muaj. Ndryshe nga vendimi i vitit 2011, në listën e përfituesve futet koncepti i bashkëshorteve si dhe përcaktohet se deri në ç’moshë fëmijët marrin një shtesë për çdo vit shkollor që ndjekin. Më herët kryefamiljari merrte 2600 lekë në muaj, ndërsa me vendimin e ri është përcaktuar që kjo shumë te jetë 3200 lekë.

600

Ndryshohet pika 18 e projektit të mëparshëm, që ka të bëjë me strukturën e familjes dhe rritjen e masës së përftimit me 600 lekë në muaj

Ndryshimet “Masa e ndihmës ekonomike të plotë mujore nga fondet e buxhetit të shtetit përcaktohet në bazë të strukturës së familjes, si më poshtë vijon: a) Për bashkëshortët shuma 3200 (tre mijë e dyqind) lekë në muaj; b) Për anëtarët e familjes mbi moshë pune dhe për bashkëshortët e vetëm, shuma 2600 (dy mijë e gjashtëqind) lekë në muaj; c) Për çdo anëtar tjetër të familjes, në moshë pune, shuma 600 (gjashtëqind) lekë në muaj; ç) Për çdo anëtar tjetër të familjes, nën moshë pune (deri 18 vjeç), shu-

Mbledhje qeverie

Ndryshime të tjera për ndihmën ekonomike Në mbledhjen e djeshme të Këshillit të Ministrave u miratua ndryshimi i vendimit “Për disa ndryshime dhe shtesa në vendimin nr. 787, datë 14.12.2005, të Këshillit të Ministrave, “Për përcaktimin e kritereve, të procedurave dhe të masës së ndihmës ekonomike”, të ndryshuar. qeveria argumenton se në mbështetje të nenit 100 të Kushtetutës, të neneve 10, 19, pika 3, 20, pika 2, 29, pika ma 700 (shtatëqind) lekë në muaj. Për ata anëtarë të familjes, fëmijë, të cilët vërtetojnë që ndjekin arsimin e detyrueshëm 9-vjeçar, deri në moshën 16 vjeç, marrin një shtesë në masën prej 300 (treqind) lekësh gjatë vitit shkollor. Për ata anëtarë të familjes, fëmijë, të cilët vërtetojnë që janë vaksinuar sipas kalendarit të vaksinimit marrin një shtesë në masën prej

10, dhe 35, të ligjit nr. 9355, datë 10.3.2005, “Për ndihmën dhe shërbimet shoqërore”, të ndryshuar, me propozimin e ministrit të Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, Këshilli i Ministrave, vendosi: Në vendimin nr. 787, datë 14.12.2005, të Këshillit të Ministrave, të ndryshuar, bëhen këto ndryshime dhe shtesa: 1. Në pikën 2, fjalët “...duke deklaruar dhe personin madhor, që do të adminis-

trojë paratë...” shfuqizohen. 2. Pas shkronjës “dh”, të pikës 2, shtohen shkronjat “e” dhe “ë”, me këtë përmbajtje: “e) Vërtetimin për ndjekjen e shkollës lëshuar nga shkolla, i cili është i detyrueshëm për t’u dorëzuar dy herë brenda një viti shkollor; ë) Fotokopje të librezës së vaksinimit që provon vaksinimin sipas kalendarit të detyrueshëm për grup-moshat e fëmijëve”. 3.

100 (njëqind) lekësh, për çdo vaksinë të kryer”, - thuhet në pikën 18 të vendimit të Këshillit të Ministrave, ku specifikohet në fund se në mungesë dhe me porosi është firmosur nga zëvendëskryeministri Niko Peleshi. Ndërkohë, në vendimin e mëparshëm thuhej se “masa e ndihmës ekonomike të plotë mujore, nga fondet e buxhetit të shtetit, përcaktohet në bazë të struk-

turës së familjes, si më poshtë vijon: a) Për kryefamiljarin shuma 2600 (dy mijë e gjashtë qind) lekë në muaj; b) Për anëtarët e familjes në moshë pune e lart shuma 2600 (dy mijë e gjashtë qind) lekë në muaj; c) Për çdo anëtar tjetër të familjes, në moshë pune shuma 600 (gjashtë qind) lekë në muaj. ç) Për çdo anëtar tjetër të familjes nën moshë pune (deri 18 vjeç) shuma

Zëvendësministrja e Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, Genta Sula prezantoi një ditë më parë nismat e reja për familjet që trajtohen me ndihmë ekonomike, që kanë të bëjnë me shpërndarjen e saj dhe për fond shtesë për familjet që kanë fëmijë në arsimin e detyrueshëm. Sula deklaroi se nga sot ndihma ekonomike për familjet në nevojë do t’u shpërndahet vetëm grave. Gjithashtu Sula deklaroi gjithashtu se do ketë një fond shtesë për familjet që do mund të provojnë mbarëvajtjen e mirë të fëmijëve të tyre në shkolla duke evituar kështu braktisjen e tyre për të ndihmuar familjet. Familjet që trajtohen me ndihma ekonomike, mund të përfitojnë nga ky fond shtesë edhe nëse janë të kujdesshme për vaksinimin e fëmijëve të tyre. 700 (shtatë qind) lekë në muaj. 18.1 Masa e ndihmës ekonomike për viktimat e trafikimit është 3000 (tre mijë) lekë në muaj. Kjo ndihmë ekonomike përfitohet pas daljes nga institucionet e përkujdesit shoqëror, deri në çastin e punësimit të tyre”, - shkruhet në vendimin e mëparshëm, ndryshimi i së cilit është bërë në muajin e parë të 2011-ës. Ndërkaq, një tjetër ndryshim bëhet në pikën gjashtë ku thuhet se për kushte të veçanta social-ekonomike dhe shëndetësore të familjes, administratorët shoqërorë duhet të kërkojnë dokumente shtesë, si: “raportin mjekësor, vërtetimin e gjykatës, i cili të dëshmojë që bashkëshortët janë në proces zgjidhjeje martese”, duke hequr vërtetimin për frekuentimin e shkollës.

Rritet koha e aplikimit për ndihmën ekonomike në zonat pilot Në vendimet e djeshme të qeverisë u miratuan edhe disa shtesa dhe ndryshime në vendimin nr. 904, datë 12.12.2012, të Këshillit të Ministrave, “Për përcaktimin e kritereve, të procedurave dhe dokumentacionit të përfitimit të ndihmës ekonomike në zonat pilot”. Qeveria argumenton se në mbështetje të nenit 100 të Kushtetutës dhe të neneve 10, pikat 1 e 6, 20, pikat 3 e 4, dhe 42 e 42/1, të ligjit nr. 9355, datë 10.3.2005, “Për ndihmën dhe

shërbimet shoqërore”, të ndryshuar, me propozimin e ministrit të Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, Këshilli i Ministrave, vendosi në vendimin nr. 904, datë 12.12.2012, të Këshillit të Ministrave, të ndryshuar, të bëjë këto shtesa dhe ndryshime: a) Pas shkronjës “b”, të pikës 5, shtohet shkronja “c”, me këtë përmbajtje: “c) Të drejtën për ta tërhequr dhe marrë në dorëzim ndihmën ekonomike e ka bashkëshortja”. b) Në pikën 9, fjalët “...bren-

da 10 (dhjetë) ditëve të para të çdo muaji...” zëvendësohen me “...brenda 20 (njëzet) ditëve të para, në dymujorin e parë, dhe brenda 10 (dhjetë) ditëve të çdo muaji në vazhdim”. Ndërsa në vendimin e mëparshëm udhëzimi ka qenë “pas plotësimit të formularit “Aplikim për ndihmë ekonomike”, administratori shoqëror në bashki/komunë, brenda 10 (dhjetë) ditëve të para të çdo muaji, hedh në Regjistrin Kombëtar Elektronik të dhënat e familjeve/individëve pre-

tendues për ndihmë ekonomike, si dhe të dhënat e paraqitura nga vetë aplikuesi për të përfituar pagesën e aftësisë së kufizuar ose shërbime të përkujdesjes shoqërore, sipas dokumentacionit të parashikuar në legjislacionin në fuqi”. Ashtu si edhe në të gjitha vendimet e djeshme të qeverisë, në fund është firmosur nga zëvendëskryeministri Niko Peleshi, në mungesë të Kryeministrit Rama, i cili ndodhej për një vizitë zyrtare në Francë.


6

E enjte, 12 qershor 2014

Kronikë

Vetëvrasja

Biseda e fundit telefonike me një të afërm: Do të hidhem Rrëfimi i shoqes së fakultetit: Tronditja e fortë për Irisin, ngelja në stazh, çdo provim e përjetonte keq Policia në pritje të tabulateve dhe ekspertizës, askush nuk mund ta parandalonte vetëvrasjen e 22-vjeçares Anxhela Tato

“D

o të hidhem, e kam vendosur”, fjalët e fundit të 22-vjeçares pak minuta para se të vetëvritej. Burime nga policia kanë zbuluar bisedën e fundit telefonike të së resë. Mësohet se Iris Belba ka kontaktuar në telefon një person shumë të ngushtë për të, të cilit i ka thënë se do të hidhej pa i dhënë kurrfarë sqarimi. Komunikimi telefonik ka zgajtur shumë pak minuta dhe më pas është bërë publike lajmi i rëndë i vetëvrasjes së studentes. Rrethi i ngushtë shoqëror ka qenë në dijeni të faktin se vajza kishte luhatje emocionale dhe po kalonte një periudhë shumë të vështirë në jetën e saj. Vetë mamaja i ka kërkuar shoqërisë që të mos e linin kurrë vetëm Irisin, nga frika e ndonjë akti vetëvrasjeje. Por askush nuk ka mundur dot ta parandalojë, as personi i fundit që është kontaktuar nga e reja. Vajza i ka thënë vetëm se do të hidhej, pa i lënë mundësi që të fliste dhe ta ndalonte apo qetësonte 22-vjeçaren. Iris Belba ishte e vendosur që t’i jepte fund jetës, e cila ishte kthyer në një mision të pamundur. Ndonëse kujdesit maksimal të treguar nga familja dhe prindërit nuk e ka penguar Irisin që të merrte këtë vendim kaq të rëndë dhe drastik për jetën e saj. Vetëm 22 vjeçe përballë depresionit dhe problemeve të përditshmërisë jeta është treguar e pamëshirshme me Irisin, e cila i dha fund në formën më të tmerrshme. Ende nuk është e qarë se çfarë e ka stimuluar një 22-vjeçare të vetëflijohet, por nga ana e policisë po vijon hetimi. Ndërsa është kërkuar zbardhja e plotë të tabulateve të bisedave telefonike dhe sms-ve të shkëmbyera nga Irisit ditët e fundit për të kuptuar se çfarë problemesh dhe mendimesh gulçonin në kokën e 22-vjeçares. Ndihmë për policinë do të jetë edhe dëshmia e prindërve, të cilët e kanë të pamundur të flasin dhe t’i përgjigjen pyetjes, pasi gajdja e tyre është mjaft e rënduar. Ndërkohë që ekspertiza mjeko-ligjore do t’i jap fund edhe shumë aludimeve rreth gjendjes shëndetësore të së resë dhe problemeve të saj personale.

Iris Belba

Skena e krimit Nga vetë përshkrimi i policisë mësohet se Irisi ka hipur në ashensor me një grup grash, të cilat kanë zbritur në katin e 15-të. Nga aty Irisi është shkëputur në ato momente dhe ka dalë për në pjesën e pasme të verandës, e cila hapet vetëm në darkë. Ajo ka hedhur çantën në tokë dhe ka hipur mbi banak për tu hedhur. Askush nuk ka mundur dot që ta shikojë, por gjetja e çantës ka ngritur dyshime. Asnjë nga stafi nuk ka dëgjuar zhurma apo të pikaste vajzën. Kamerieri tregon se vajza ishte në ashensor me një Rrethi shoqëror Dy përshkrime të kundërta për Irisin, e cila me sa duket ka rënë “pre” e depresionit gjatë periudhës së studimeve në fakultet. Për rrethin shoqëror të gjimnazit “Flatra” në Fier, Irisi njihej si një vajzë mjaft e dashur dhe natyrë e gjallë. “Ajo ishte shumë vajzë inteligjente dhe studente me të gjitha 10. Ka marrë pjesë në shumë olimpiada dhe konkurse, ku dilte me rezultate maksimale. Irisi ishte një karakter shumë dinamik, e shkathët, e hedhur nga natyra dhe shumë e gjallë. Ajo nuk kishte probleme në familje, madje prindërit i kishte mjaft liberal. Familja e Irisit ishte në gjend-

grup grash që kishin prenotuar tavolinë jashtë në verandë. “Ajo erdhi me këto gratë dhe u nda nga ato. Ka spostuar vazon e luleve që bllokon hyrjen për te banaku që është jashtë, i cili hapet vetëm në darkë. E reja ka hipur mbi banak dhe është hedhur. Askush nuk ka parë asgjë, pasi është e pamundur nga vetë pozicioni i ambientit që të shikohet pamja në verandë. Por as zhurma nuk kemi dëgjuar dhe as ato gratë nuk kishin kuptuar gjë. Njëra më tha për çantën dhe aty e kuptova që diçka kishte ndodhur, më pas erdhi policia”.

Lamtumira e fundit, nëna vesh të bijën me fustan nuseje. Ceremonia mortore në Fier, prindërit në gjendje të rënduar emocionale

je shumë të mirë ekonomike, duke iu plotësuar asaj çdo lloj kërkesë. Irisi ishte një vajzë shumë e bukur dhe nuk mbaj mend të ketë pasur ndonjë histori dashurie përveçse pëlqimeve të adoleshencës. Pra ajo ishte një vajzë e kompletuar dhe nuk i mungonte asgjë. Por dua të them që kishte vetëm një problem, i përjetonte situatat dhe shqetësohej shumë shpejt, sidomos kur merrte ndonjë notë jo të mirë”, - tregon një nga shoqet e fëmijërisë M. B. Një rrëfim ndryshe vjen nga një prej shoqeve të grupit të Financës së 22-vjeçares. Ajo tregon se Irisi ishte mbyllur në vetvete dhe përjetonte negativisht çdo shqetësim sado i vogël të ishte. “Për Irisin goditja erdhi pas ngeljes në vit të dytë fakultet. Asaj iu mblodhën shumë provime që nuk i kishte marrë dhe mbeti në stazh, pra përsëritëse e vitit të dytë. Kaq mjaftoi që Irisi të shndërrohej në një person tjetër dhe të fillonin problemet e para emocionale. Madje ajo nuk përballonte më as provimet. Sa herë kishte provime fillonte të qante, bëhej keq, skuqej dhe e përballonte me shumë emocione. Irisi mbyllej dita ditës brenda vetes dhe e shikonte çdo gjë zi. Ne i qëndronim mjaft afër dhe ishte shumë e rëndë kjo ngjarje”, shprehet e reja K. L. Ceremonia mortore Iris Belba është përcjellë për në banesën e fundit në vendlindje e saj

në Fier. Të afërm, familjarë, miq dhe rrethi i saj i ngushtë shoqëror kanë udhëtuar nga kryeqyteti për në Fier, për t’i dhënë lamtumirën e fundit 22-vjeçares. Fillimisht dyert e mortit janë hapur në Tiranë në banesën e çiftit Belba, ku janë mbledhur personat më të afërt. Sipas përshkrimeve të të afërmve nëna e kishte veshur trupin e pajetë të 22-vjeçares me një fustan të bardhë nusërie, një peng që nuk do i plotësohet kurrë. Në heshtje automjetet janë nisur për në Fier. Gjatë gjithë kohës mamanë e së resë e mbanin fort prej krahësh të afërm të familjes, duke qenë se gjendja e saj shëndetësore ka qenë mjaft e rënduar. Askush nuk ka mundur dot t’i flasë dhe të gjejë fjalët ngushëlluese për një fatkeqësi të tillë. Siç tregojnë të afërm nëna e Irisit përsëriste gjatë gjithë kohës që nuk e kuptonte pse u morr ky vendim, pse e bija u vetëvra. Mbetet ende mister për policë arsyeja e vërtetë që ka nxitur 22-vjeçaren të vetëvritet

Policia Mbetet ende mister për policë arsyeja e vërtetë që ka nxitur 22-vjeçaren të vetëvritet. Por dy aludimet më të forta mbeten lidhja e dështuar e dashurisë si dhe ngelja në stazh, të cilët kanë rënduar gjendje mendore të së resë. Sipas bluve, ekspertiza dhe tabulatet do të ndihmojnë në zbardhje e plotë të kësaj ngjarjeje të rëndë. Ndërsa do të merren në pyetje pedagogë të vajzës, të cilët kanë qenë në dijeni të gjendjes së saj mendore. Pjesë e rëndësishme e hetimeve do të jetë edhe dëshmia e prindërve të vajzës dhe rrethit të saj të ngushtë shoqëror. Ndonëse prindërit kanë qenë në dijeni të tronditjes emocionale të Irisit, nuk dinë se cila arsye e bëri vajzën të vetëflijohet. Në vendin e krimit nuk ka gjurmë të dyshimta që të ketë hamendësime se dikush mund ta ketë shtyrë apo krimi ka qenë aksidental.


7

E enjte, 12 qershor 2014

Kronikë Konflikti për pronën, babai plagos me thikë djalin Një 70-vjeçar ka plagosur me thikë djalin e tij 46-vjeçar pas një konflikti për pronat. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 20:40 të mbrëmjes së djeshme në Rrëshen. Policia bën me dije se 70-vjeçari Gjin Gjeka ka plagosur me thikë të birin, Alfred Gjeka. Të njëjtat burime sqarojnë se i moshuari e ka goditur të birin disa herë me thikë në krah dhe në këmbë. Denoncimi në polici i rastit është bërë nga familjarët, të cilët kanë rrëfyer se konfliktet mes babait dhe djalit për çështjen e pronave kanë qenë të përsëritura. Ndërkohë policia bën me dije se 46-vjeçari ndodhet jashtë rrezikut për jetën dhe se ka filluar hetimet për qartësimin e rrethanave të ngjarjes.

Media greke

Drejtoria e Policisë së Shtetit

Droga e Lazaratit, trafiku matanë kufirit me mushka nga 1000 euro

Struktura e policisë

Ndryshime në sektorin e Krimeve të Rënda, emërohen 6 shefa të rinj Urdhri nga Artan Didi, motivacioni, forcimi dhe zgjerimi i departamentit të Krimeve kundër Jetës. Rokada tek blutë, Artur Shira caktohet drejtues i Antiterrorit për Tiranën, largohet nga detyra shefi i krimeve të komisariatit numër 3 Anxhela Tato

S

truktura e re e policisë përqendrohet tek sektori i krimeve të rënda, duke sjellë shefa të rinj në 6 komisariatet e vendit si dhe në drejtori. Në valën e lëvizjeve të këtyre javëve të fundit janë emëruar 6 shefa të rinj në sektorin e krimeve kundër jetës, të cilët paralelisht do të kenë edhe postin e nëndrejtori të komisariatit. Personazhe të rinj, por edhe punonjës të vjetër policie, të cilët ngrihen në detyrë. Artur Shirra është emëruar shef i Antiterrorit për kryeqytetin, ndërsa postin e tij e ka zënë Ervin Ndreu, i cili ka lënë postin e shefit të krimeve në Laç. Për sa u përket komisariateve ndryshimi i parë tek stacioni i policisë numër 1 ku ka marrë detyrën Gentian Hila, punonjës policie në Muriqan. Për të vijuar me komisariatin numër 2, ku shef krimesh është caktuar Agim Hoxha. Në komisariatin numër 3 është dërguar shef

Emërimet e fundit janë nënshkruar dy ditë më parë nga Drejtori i Policisë së Shtetit, Artan Didi Blendi Jaho, ndërsa është shkarkuar nga detyra Nard Palushi. Ndonëse struktura parashikonte vetëm forcim të komisariateve me shefa të rinj krimesh, 3-shi është i vetmi komisariat ku është lëvizur nga detyra njëri nga shefat e krimeve, i cili është lënë në pritje. Ndriçim Me-

siti, efektiv i vjetër policie, është emëruar shef krimesh në komisariatin numër 4. Ndërsa në komisariatin numër 5 dhe 6 janë sjellë Loard Sallaku dhe Emiljano Pashai. Të pyetur shefat e komisariateve kanë sqaruar se këto ndryshime janë bërë në përputhje me strukturën, e cila parashikon forcimin e sektorit të krimeve të rënda duke u zgjedhur me një punonjës të ri. Pjesë e lëvizjeve në polici është edhe kalimi i Shefit të Aseteve Kriminale në krye të nënseksionit në Komisariatin nr.4 Javën e kaluar 4 ish-drejtues policie u liruan nga detyra si pjesë e ndryshimeve që po bëhen në policinë e shtetit mes të cilëve edhe Tonin Vocaj, Astrit Halili, Arjan Bozhaj dhe Nikolin Bala. Emërimet Me strukturën e re janë bërë edhe ndryshime në drejtori apo sektorë të ndryshëm të Policisë së Shtetit që nga, drejtoria qendrore e deri në seksionet në qarqe. Pas ndryshimeve janë bërë edhe emërime të reja, në

drejtoritë e krijuara, ndërsa ka pasur dhe lëvizje paralele të drejtuesve të policisë. Burime nga Policia e Shtetit kanë bërë të ditur se, lëvizjet dhe emërimet janë bërë në bazë të gradave që kanë pasur drejtuesit e rinj që janë emëruar. Ndërkaq mësohet se, disa prej tyre nuk e kanë gradën ashtu siç e do posti, por kjo do

4

Javën e kaluar 4 ish-drejtues policie u liruan nga detyra si pjesë e ndryshimeve që po bëhen në policinë e shtetit

të rregullohet në një fazë të dytë. Emërimet mësohet se janë bërë në bazë të perfomancave të secilit kandidat. Emërimet e fundit janë nënshkruar dy ditë më parë nga Drejtori i Policisë së Shtetit, Artan Didi, pasi aktualisht ndodhet në një vizitë në Itali së bashku me ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri.

Arrestohet kolumbiani, dyshohet se do të priste drogën e zbuluar në Mal të Zi Dyshohet si trafikant i kokainës dhe pritësi i drogës së kapur në Malin e Zi, arrestohet në kufi kolumbiani Cesas Augusto Pelaez Luiz Triana. Lajmi konfirmohet nga poli-

cia, sipas së cilës 36-vjeçari u ndalua mbrëmjen e së martës teksa tentonte të kalonte kufirin për të udhëtuar në drejtim të Spanjës, ku dhe jetonte. Ndërkohë që burime nga

prokuroria bëjnë të ditur se shkak për ndalimin e tij janë bërë dyshimet se ishte pritësi i 250 kilogramëve kokainë të sekuestruar javën e kaluar në portin e Tivarit në Malin e

Zi. Informacioni mbetet ende i pakonfirmuar plotësisht për shkak të mungesës së dokumentacionit, pasi hetimet sipas prokurorisë janë kryer nga autoritete e Malit të Zi.

“Kultivimi dhe trafiku i hashashit rritet vit pas viti në fshatin e Lazaratit, përkundër thirrjeve të vazhdueshme të qeverisë për të ndaluar kultivimin e drogës, si një pengesë e të ardhshmes së vendit në BE”, - fjali me të cilin nis shkrimi i një mediave greke. Në shkrim thuhet se në zonën e Lazaratit është ngritur karteli i drogës, që trafikon hashash në Greqi, Itali, Holandë, dhe destinacionet e tjera evropiane. Droga del përmes kufirit shqiptaro-grek duke shkaktuar një luftë të pashpallur mes policisë dhe trafikantëve të drogës. Portali ka publikuar foto të shkëputura nga pamjet e kamerave termike të policisë, që tregojnë se trafiku bëhet edhe në këmbë. “Trafikantët e drogës, në mënyrë që të shmangin patrullat e policisë shqiptare, bëjnë të pamundurën për të transportuar drogën jo me makinë, por në shpinë dhe me mushka. Karakteristike është se çmimi për blerjen e një mushke është pesëfishuar dhe tani arrin 1,000 euro”. “Trafikantët shqiptarë janë të armatosur me kallashnikovë, ndërkohë që sapo kalojnë kufirin, i presin “bashkëpunëtorët” grekë. Ata po rekrutojnë gjithmonë e më shumë njerëz, sidomos të rinj të papunë. Qëllimi i tyre, sipas burimeve shqiptare, është që të angazhojnë nëpërmjet inkriminimit sa më shumë persona, që t’i shfrytëzojnë për qëllime të ndryshme, madje edhe në fushatat zgjedhore”, - thuhet në shkrim.

Përdhunoi fqinjën 19-vjeçare, arrestohet Mirjan Reçi Policia ka mundur që të arrestojë në flagrancë autorin e përdhunimit të fqinjës. Lajmi bëhet me dije nga efektivë të komisariatit numër 3, të cilët pas dy ditësh hetimesh kanë vënë pas hekurave Mirjan Reçin. Burime të policisë sqarojnë se denoncimi është bërë në orën 23:30 nga ana e 19-vjeçares, emri i së cilës nuk bëhet me dije. Vajza ka rrëfyer se djali është futur në banesa nga dritarja dhe duke shfrytëzuar faktin që e reja ishte vetëm e ka përdhunuar atë. E trembur dhe duke qarë vajza është drejtuar në polici, ku ka përshkruar me detaje skenën e krimit. Ajo ka rrëfyer edhe emrin e djalit, i cili pas dy ditësh hetimesh është mundur të bukohet dhe prangoset.


8

E enjte, 12 qershor 2014

Kronikë

Prokuroria

Vrau babain nga pakujdesia, kërkohen 6 vjet burg për Thaçin Akuza: U zu me babain për borxhet dhe e qëlloi për vdekje me grusht në kokë. I pandehuri e denoncoi si përplasje me makinë. I dënuar për shitje droge, ishte në liri me kusht kur ndodhi ngjarja Sonila Mesareja

I liruar me kusht

N

jë i ri nga kryeqyteti rrezikon 6 vjet e gjysmë burg për vrasjen e të atit, ndonëse nga pakujdesia. Ardian Thaçi, i dënuar më parë për drogë dhe i liruar me kusht në kohën kur ndodhi ngjarja, është zënë me të atin për borxhet e drogës dhe e ka qëlluar me grusht në kokë të atin, duke i shkaktuar vdekjen pas tri ditësh në gjendje kome. Pavarësisht nga denoncimi si përplasje aksidentale me makinë, policia zbuloi shkakun e vdekjes së Fatos Thaçit, duke arrestuar të birin, Ardian Thaçi. I pandehuri ka kërkuar aplikim të gjykimit të shkurtuar, ndërsa ka shprehur pendesë për veprimin e kryer, i cili solli edhe vdekjen e babait të tij. Pritet që në seancën e radhës trupi gjykues të japë verdiktin përfundimtar për të pandehurin Thaçi.

Sherri Sipas akuzës, ngjarja e rëndë ka ndodhur në banesën e familjes Thaçi, e cila ndodhet në rrugën “Petro Cani” në Tiranë. Ka qenë ora 10:00 e paradites së 12 shkurtit, kur viktima është konfliktuar me djalin

10:00

Ka qenë ora 10:00 e paradites së 12 shkurtit, kur viktima është konfliktuar me djalin e tij, për shkak të disa borxheve

e tij, për shkak të disa borxheve që ky i fundit kishte marrë për drogën. Mësohet se 23-vjeçari njihet si përdorues i lëndëve narkotike dhe si pasojë ai kishte marrë para borxh te disa persona. Ky fakt e ka shqetësuar viktimën, i cili mjaft i zemëruar i ka kërkuar llogari për çështjen e borxheve djalit. Ardiani është zemëruar shumë për mënyrën e të folurit nga i ati dhe besohet se ka qenë nën varësinë e hashashit dhe alkoolit në momentin e sherrit. Palët kanë shkëmbyer fyerje me njëritjetrin. Në gjaknxehtësi e sipër,

Ardian Thaçi ishte një i liruar me kusht dhe duhej të ishte nën monitorim të Shërbimit të Provës. 23-vjeçari ishte dënuar më parë për shitje të lëndës narkotike, ndërkohë që njihej edhe si përdorues i saj. Mësohet se kanë qenë borxhet e shumta për blerjen e drogës që kanë sjellë edhe debatin mes viktimës dhe të birit, duke passjellë edhe përplasjen fizike, e cila solli vdekjen e Fatos Thaçit.

Foto ilustruese

Në gjaknxehtësi e sipër, 23-vjeçari e ka qëlluar me grusht në kokë dhe si pasojë e goditjes, Fatos Thaçi ka rënë në tokë pa ndjenja, duke rënë në koma për 3 ditë derisa vdiq 23-vjeçari e ka qëlluar me grusht në kokë dhe si pasojë e goditjes, Fatosi ka rënë në tokë pa ndjenja. Bashkëshortja e viktimës, Bihanja, është përpjekur që ta sjellë në normalitet, por ka qenë e kotë. Fatosi nuk shfaqte asnjë shenjë reagimi. Të ndodhur në kushte të tilla, familja Thaçi e kanë nisur të dëmtuarin me urgjencë drejt Spitalit Ushtarak. Mjekët janë përpjekur që t’i japin të gjithë ndihmën e nevojshme, por ka qenë e kotë. Viktima ka qëndruar në gjendje kome nga data 12 shkurt 2014 deri në datën 15 shkurt 2014 në Spitalin Ushtarak Tiranë, ku rreth orës 05:00 të mëngjesit të datës 15 shkurt ka ndërruar jetë.

Fatosi nuk shfaqte asnjë shenjë reagimi. Të ndodhur në kushte të tilla, familja Thaçi e kanë nisur të dëmtuarin me urgjencë drejt Spitalit Ushtarak. Mjekët janë përpjekur që t’i japin të gjithë ndihmën e nevojshme, por ka qenë e kotë

FTESË PËR OFERTË Ministria e Transportit dhe Infrastruktures e Republikës së Shqipërisë (në vijim e referuar si Autoriteti Kontraktues) fton investitorë të interesuar vendas dhe të huaj të marrin pjesë në procedurën konkuruese përzgjedhëse për dhënien me konçesion të ndërtimit, shfrytëzimit dhe transferimit në pronësi të shtetit (forma BOT) të portit të jahteve në qytetin e Durrësit. Kjo procedurë do të kryhet në mënyrë elektronike, në faqen zyrtare të Agjencisë së Prokurimeve Publike. Mënyra e tërheqjes së dokumentave të procedurës konkuruese do të bëhet në zbatim të Vendimit të Këshilit të Ministrave Nr. 268, datë 18.04.2012 “Për kryerjen në mënyrë elektronike të Procedurave Konkurruese të dhënies së Koncesionit” dhe Vendimit të Këshilit të Ministrave Nr. 269, date 18.04.2012 “Për disa shtesa dhe ndryshime në vendimin nr. 27, datë 19.1.2007 të Këshillit të Ministrave “Për miratimin e rregullave të vlerësimit dhe të dhënies së konçesioneve”, të ndryshuar. Ofertuesit e interesuar mund të njihen me dokumentat standarde të procedurës konkuruese në faqen zyrtare të Agjencisë së Prokurimit Publik: www.app.gov.al prej datës 09.06.2014. Të dhënat e kontaktit: Tel.: 00355 4 2380 767; Personi i kontaktit: Znj. Rozalinda Kallushi; E-mail: rozalinda.kallushi@transporti.gov.al Ofertat do të ngarkohen (upload) në adresën zyrtare të APP-së: www.app.gov. al, jo më vonë se data 15.07.2014, ora 14oo. Çdo ofertë e ngarkuar pas këtij afati nuk do të pranohet.


9

E enjte, 12 qershor 2014

Kronikë

Mbrojtja e Thimos: Aksioni i policisë në shtëpinë e klientit tim, i qëllimshëm Gjergji Thimio

Sonila Mesareja

G

jykata ka shtyrë për më 16 qershor shpalljen e vendimit për koleksionistin Gjergji Thimo dhe Arben Spahon, ky i fundit i akuzuar si bashkëpunëtor. Avokati mbrojtës i koleksionistit ka deklaruar para Gjykatës se aksioni i policisë në banesën e klientit të tij ka qenë i qëllimshëm. Gjithashtu, sipas avokatit mbrojtës, gjatë inventarizimit të veprave të artit janë shkelur procedurat. Mbrojtësi theksoi se Thimo nuk mund të akuzohet për vjedhje të ikonave, të cilat i ruajti për 50 vite, bashkë me babain e tij. Ndërkohë vetë koleksionisti Gjergji Thimo përsëriti akuzat ndaj kreut të qeverisë Edi Rama dhe depu-

tetit të Partisë Socialiste Koço Kokëdhima, për inskenimin e arrestimit të tij, me qëllim vjedhjen e ikonave të vjetra. Para se Gjykata e Tiranës të shprehet me vendim për akuzat ndaj koleksionistit Thimo, ky i fundit lexoi mbrojtjen duke deklaruar vetën të pafajshëm. Ai kërkoi drejtësi nga togat e zeza, duke pretenduar se nuk ka vjedhur asnjë ikonë të trashëgimisë kulturore por i ka ruajtur ato nga trafikimi. Thimo akuzoi edhe policinë, që sipas tij, ka mbajtur 4 procesverbale të ndryshme për objektet e sekuestruara në banesën e tij. Ai tha se arrestimi është inskenuar me qëllim që Kryeministri Rama dhe deputeti Kokëdhima të grabisnin ikonat e tij. Mbrojtësi tha për togat e zeza se nëse gjykata nuk bindet për pafajësinë e Gjergji Thimos ai duhet të dënohet për

Ai kërkoi drejtësi nga togat e zeza, duke pretenduar se nuk ka vjedhur asnjë ikonë të trashëgimisë kulturore por i ka ruajtur ato nga trafikimi

përvetësimin e sendeve të vjedhura. Sipas avokatit, Thimo ishte grumbullues i objekteve dhe ikonave të vjetra, ku në mesin e atyre që i janë gjetur dhe sekuestruar në shtëpi, kanë qenë edhe ikona të vjedhura. Ndërsa i pandehuri tjetër Arben Spaho kërkoi mëshirë nga gjykata duke pretenduar se nuk është ai grabitës i veprave të artit, duke shfajësuar njëherazi edhe koleksionistin Gjergji Thimo. Në seancën e kaluar, Prokuroria e Tiranës kërkoi dënimin me 9 vite burg për koleksionistin Gjergji Thimo, i cili akuzohet për “Vjedhje të veprave të artit dhe kulturës, në bashkëpunim”. Për të pandehurin tjetër Arben Spaho, u kërkua një dënim me 7 vite burg

për të njëjtën akuzë. Për shkak të gjykimit të shkurtuar të pandehurit përfitojnë ulje të 1/3 së dënimit. Prokurori Ervin Karanxha tha se nga hetimet rezulton se dy të pandehurit Thimo e Spaho, në bashkëpunim kanë konsumuar veprën penale të “Vjedhjes së veprave të artit”. Sipas prokurorisë, nga hetimet e kryera rezulton se Gjergji Thimo ka qenë bazë për hajdutët që vjedhin kishat dhe ky shtetas është marrë me veprimtari të paligjshme. Madje, sipas Prokurorisë, Gjergji Thimo ka qenë i dënuar më parë për vjedhje dhe, sikurse thekson në pretencë Prokuroria, “hajduti ka thënë kapeni hajdutin”, pasi edhe Spaho ka qenë i dënuar më parë për vjedhje të veprave të artit.

REPUBLIKA E SHQIPËRISË

MInISTRIA e TRAnSPoRTIT Dhe InfRASTRUKTURëS

SHPALLJE KËRKESE PËR SHPRONËSIM PUBLIK Ministria e Transportit dhe Infrastrukturës shpall kërkesën për shpronësim për interes publik të pasurive të paluajtshme pronë private, që preken nga ndërtimi i segmentit rrugor “Unaza Veriore Korçë (Dritat e Verdha-Kryqëzimi, Rruga Korçë-Kapshticë) Shtesat”. Subjekti kërkues, i këtij objekti,është Autoriteti Rrugor Shqiptar. Me anë të këtij publikimi në shtyp kërkojmë të vëmë në dijeni personat të cilët preken nga ky shpronësim. Vënia në dijeni konsiston në masën e vlerësimit të llogaritur, në bazë të Vendimit nr.138, datë 23.03.2000 të Këshillit të Ministrave,“Për kriteret teknke të vlerësimit dhe përllogaritjes së masës së

shpërblimit për pasuritë pronë private që shpronësohen, të pasurive që zhvlerësohen dhe të të drejtave të personave të tretë, për interes publik” i ndryshuar, për pronarët sipas listës emërore bashkalidhur. Pronarët që kanë emrin në listen emërore dhe personat e tretë, brenda 15 ditëve nga plotësimi i këtij afati për publikim, kanë të drejtë të paraqesin pretendimet e tyre lidhur me çmimin, sipërfaqen titullin e pronësisë, apo llojin e pasurisë që kanë në pronësi, të shoqëruara me dokumentat përkatëse në Ministrinë kompetente (Ministria e Transportit dhe Infrastrukturës).

Ky publikim bëhet vetëm për pasurinë e llojit: arë dhe truall. Pronarët do të kompensohen për efekt shpronësimi pas miratimit të kërkesës për shpronësim nga Këshilli Ministrave dhe pasi të kenë paraqitur dokumentacionin respektiv të pronësisë pranë Autoritetit Rrugor Shqiptar (subjekti kërkues në bazë të ligjit nr.8561, datë 22.12.1999 “Për shpronësimin dhe marrjen në përdorim të përkohshëm, të pasurisë pronë private për interes publik”). Vlera totale e shpronësimit është 7 936 305.40 (shtatë milion e nëntëqind e tridhjetë e gjashtë mijë e treqind e pesë pikë dyzetë) lekë.

REPUBLIKA E SHQIPËRISË

AUToRITeTI RRUGoR ShQIPTAR SeKToRI ToPoLoGJIK LISTA EMERORE E PRONAREVE QE SHPRONESOHEN NE SEGMENTIN RRUGOR "UNAZA VERIORE KORÇE" (DRITAT E VERDHA-KRYQ. RRUGA KORÇE-KAPSHTICE) SHTESAT Nr Emri

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Atesia

Klea Mishel Luan Shefqet Fiqirije Fiqirije Spiro Fane Klea Vasillaq Ilia Ligor I Paidentifikuar Sali Tefik

Mbiemri

Sevo +bp. Stefanllari + bp. Banaj Gjata + bp. Gjata + bp. Gjoni Spiro Tili + bp. Ravolli

Zona Numri Sip. Siperfaqja TOKE TRUALL TOKE A Vlera Kadastr. Pasurise Totale (m2) Çmimi Vlera Çmimi Vlera Totale (leke/m2) (leke) (leke/m2) (leke) (leke) 8561 8562 8562 8562 8562 1101 8561 8561 1101 1101

1/751 6\64 6/190 6/469 6/334 204/22 11\82 11/110 261/5 218/10

2700 117.2 74.5 280 16.5 1760 1163 29760 8300

350 23 22 53 16.5 75 86 235 83 133 1076.5

10000 10000 10000 10000 10000

3500000 230000 220000 530000 165000

10000 10000

860000 2350000

7855000

279.4

20955

279.4 279.4

23190.2 37160.2

3500000 230000 220000 530000 165000 20955 860000 2350000 23190.2 37160.2

81305 7936305.40

Shenime

Konfirmim ZVRPP Konfirmim ZVRPP Konfirmim ZVRPP Konfirmim ZVRPP Konfirmim ZVRPP Konfirmim ZVRPP Konfirmim ZVRPP Konfirmim ZVRPP Konfirmim ZVRPP Konfirmim ZVRPP


10

E enjte 12 qershor 2014

Reklamë

DREJTORIA E KONCENSIONEVE, PROKURIMEVE, SHPRONËSIMEVE DHE PRIVATIZIMIT

DREJTORIA E KONCENSIONEVE, PROKURIMEVE, SHPRONËSIMEVE DHE PRIVATIZIMIT

NJOFTIM

NJOFTIM

Në përputhje me ligjin nr. 9072, datë 22.5.2003 “Për sektorin e energjisë elektrike” i ndryshuar, dhe VKM nr. 1701, datë 17.12.2008 “Për miratimin e rregullores për procedurat e dhënies së autorizimeve, për ndërtimin e objekteve të reja gjeneruese të energjisë, që nuk janë objekt koncesioni”, Shoqëria “RenElb 1” ka paraqitur projektin për ndërtimin e një centrali fotovoltaik, i cili gjendet në zonën e “Radiostacionit”, Zalli i Gostimës, midis qytetit të Cërrikut dhe Gostimës, rrethi Elbasan.

Në përputhje me ligjin nr. 9072, datë 22.5.2003 “Për sektorin e energjisë elektrike” i ndryshuar, dhe VKM nr. 1701, datë 17.12.2008 “Për miratimin e rregullores për procedurat e dhënies së autorizimeve, për ndërtimin e objekteve të reja gjeneruese të energjisë, që nuk janë objekt koncesioni”, Shoqëria “RenElb 2” ka paraqitur projektin për ndërtimin e një centrali fotovoltaik, i cili gjendet në zonën e “Radiostacionit” Zalli i Gostimës, në krah të djathtë të rrugës Cërrik-Gramsh, rrethi Elbasan.

Shoqëria “RenElb 1” është shoqëri me përgjegjësi të kufizuar me objekt projektim, ndërtim, vënien në punë dhe mirëmbajtjen e impianteve për prodhimin e energjisë së rinovueshme. Një informacion më i detajuar lidhur me projektin mund të gjendet pranë Drejtorisë së Koncesioneve, Prokurimeve, Shpronësimeve dhe Privatizimit në Ministrinë e Energjisë dhe Industrisë.

Shoqëria “RenElb 2” është shoqëri me përgjegjësi të kufizuar me objekt projektim, ndërtim, vënien në punë dhe mirëmbajtjen e impianteve për prodhimin e energjisë së rinovueshme. Një informacion më i detajuar lidhur me projektin mund të gjendet pranë Drejtorisë së Koncesioneve, Prokurimeve, Shpronësimeve dhe Privatizimit në Ministrinë e Energjisë dhe Industrisë.

Objeksionet ose komentet lidhur me këtë aplikim mund të dërgohen në adresën e mëposhtme brenda 1 muaji nga data e publikimit të parë.

Objeksionet ose komentet lidhur me këtë aplikim mund të dërgohen në adresën e mëposhtme brenda 1 muaji nga data e publikimit të parë.

Ministria e Energjisë dhe Industrisë Drejtoria e Koncesioneve, Prokurimeve, Shpronësimeve dhe Privatizimit Blvd. “Dëshmorët e Kombit”, 1001, Tiranë

Ministria e Energjisë dhe Industrisë Drejtoria e Koncesioneve, Prokurimeve, Shpronësimeve dhe Privatizimit Blvd. “Dëshmorët e Kombit”, 1001, Tiranë

DREJTORIA E KONCENSIONEVE, PROKURIMEVE, SHPRONËSIMEVE DHE PRIVATIZIMIT

DREJTORIA E KONCENSIONEVE, PROKURIMEVE, SHPRONËSIMEVE DHE PRIVATIZIMIT

NJOFTIM

NJOFTIM

Në përputhje me ligjin nr. 9072, datë 22.5.2003 “Për sektorin e energjisë elektrike” i ndryshuar, dhe VKM nr. 1701, datë 17.12.2008 “Për miratimin e rregullores për procedurat e dhënies së autorizimeve, për ndërtimin e objekteve të reja gjeneruese të energjisë, që nuk janë objekt koncesioni”, Shoqëria “Ren 1” ka paraqitur projektin për ndërtimin e një centrali fotovoltaik, i cili gjendet në zonën e Porto Romanos, në territorin e Bashkisë Durrës.

Në përputhje me Ligjin nr. 9072 datë 22.5.2003 “Për sektorin e energjisë elektrike” i ndryshuar, dhe VKM nr. 1701 datë 17.12.2008 “Për miratimin e rregullores për procedurat e dhënies së autorizimeve, për ndërtimin e objekteve të reja gjeneruese të energjisë, që nuk janë objekt koncesioni”, Shoqëria “Ren 2” ka paraqitur projektin për ndërtimin e një centrali fotovoltaik, e cila gjendet në zonën e Porto Romanos, në territorin e Bashkisë Durrës.

Shoqëria “Ren 1” është shoqëri me përgjegjësi të kufizuar me objekt projektim, ndërtim, vënien në punë dhe mirëmbajtjen e impianteve për prodhimin e energjisë së rinovueshme. Një informacion më i detajuar lidhur me projektin mund të gjendet pranë Drejtorisë së Koncesioneve, Prokurimeve, Shpronësimeve dhe Privatizimit në Ministrinë e Energjisë dhe Industrisë.

Shoqëria “Ren 2” është shoqëri me përgjegjësi të kufizuar me objekt projektim, ndërtim, vënien në punë dhe mirëmbajtjen e impianteve për prodhimin e energjisë së rinovueshme. Një informacion më i detajuar lidhur me projektin mund të gjendet pranë Drejtorisë së Koncesioneve, Prokurimeve, Shpronësimeve dhe Privatizimit në Ministrinë e Energjisë dhe Industrisë.

Objeksionet ose komentet lidhur me këtë aplikim mund të dërgohen në adresën e mëposhtme brenda 1 muaji nga data e publikimit të parë.

Objeksionet ose komentet lidhur me këtë aplikim mund të dërgohen në adresën e mëposhtme brenda 1 muaji nga data publikimit të parë.

Ministria e Energjisë dhe Industrisë Drejtoria e Koncesioneve, Prokurimeve, Shpronësimeve dhe Privatizimit Blvd. “Dëshmorët e Kombit”, 1001, Tiranë

Ministrinë e Energjisë dhe Industrisë. Drejtoria e Koncesioneve, Prokurimeve, Shpronësimeve dhe Privatizimit Blvd. Dëshmorët e Kombit, 1001, Tiranë


E enjte 12 qershor 2014

11

Bota

Britania e Madhe jeton me kredi Britanikët shpenzojnë më shumë se sa fitojnë. Por problem me raportin e shpenzimeve dhe të të ardhurave ka edhe shteti

K

ryeministri i Britanisë së Madhe David Camerons jo vetëm e kundërshton Jean Claude Juncker si president të ri te Komisionit të BE-së, por kërcënon madje edhe me largimin e vendit nga BE-ja. Por edhe Britania e Madhe varet nga ekonomia e Evropës dhe edhe ajo po vuan nga pasojat e krizës së euros. Mançesteri ishte dikur djepi i revolucionit industrial. Por sot shumë prej ndërtesave të vjetra të fabrikave janë tani bosh, për shkak se Britania e Madhe ka ndryshuar në dekadat e fundit rrënjësisht. Të ardhurat nga industria përbëjnë vetëm rreth 10 për qind të vëllimit ekonomik britanike - përqindja mesatare evropiane është 15 për qind. Defici i lartë tregtar Eksportet e Britanisë së Madhe janë relativisht të pakta. Prej shumë vitesh ka një deficit tregtar që do të thotë se Britania e Madhe eksporton më pak se importon. Që nga kriza financiare hendeku mes importeve dhe eksporteve po bëhet edhe më i madh. Në vitin 2013 britanikët arritin një kthesë dhe deficiti u tkurr në mënyrë të konsiderueshme, nga 169 për qind në vitin 2012 në 85 për qind në vitin 2013. Por ende britanikët shpenzojnë më shumë se sa fitojnë. Përqindja e borxheve private është e lartë dhe është përkeqësuar nga shpërthimi i çmimeve për pasuritë e patundshme, sidomos në

DREJTORIA E KONCENSIONEVE, PROKURIMEVE, SHPRONËSIMEVE DHE PRIVATIZIMIT

NJOFTIM

zonën e Londrës. FMN-ja ka filluar të paralajmërojë për një flluskë të re në fushën e pasurive të patundshme, si para disa vitesh në Spanjë.

Të ardhurat nga industria përbëjnë vetëm rreth 10 për qind të vëllimit ekonomik britanike përqindja mesatare evropiane është 15 %

Edhe shteti jeton me kredi Problem me raportin e shpenzimeve dhe të të ardhurave ka edhe shteti, i cili gjithashtu jeton me kredi. Që prej fillimit të krizës borxhi shtetëror është rritur me shpejtësi, pavarësisht masave të rrepta të kursimit. Në vitin 2013 niveli i borxhit ishte në 94 për qind të prodhimit të brendshëm bruto. Për krahasim në vitin 2008 ky nivel ishte 53 për qind, në vitin 2010 79 për qind dhe në vitin 2012 90 për qind. Qeveria britanike shpreson që vitet e ardhshme në këtë drejtim do të ndodhë një kthesë pozitive.

Në përputhje me Ligjin nr. 9072 datë 22.5.2003 “Për sektorin e energjisë elektrike” i ndryshuar, dhe VKM nr. 1701 datë 17.12.2008 “Për miratimin e rregullores për procedurat e dhënies së autorizimeve, për ndërtimin e objekteve të reja gjeneruese të energjisë, që nuk janë object koncesioni”, Shoqëria “Ren Dur 4” ka paraqitur projektin për ndërtimin e një centrali fotovoltaik, e cila gjendet në zonën e Porto Romanos, në territorin e Bashkisë Durrës. Shoqëria “Ren Dur 4” është shoqëri me përgjegjësi të kufizuar me objekt projektim, ndërtim, vënien në punë dhe mirëmbajtjen e impianteve për prodhimin e energjisë së rinovueshme. Një informacion më i detajuar lidhur me projektin mund të gjendet pranë Drejtorisë së Koncesioneve, Prokurimeve, Shpronësimeve dhe Privatizimit në Ministrinë e Energjisë dhe Industrisë. Objeksionet ose komentet lidhur me këtë aplikim mund të dërgohen në adresën e mëposhtme brenda 1 muaji nga data e publikimit të parë. Ministrinë e Energjisë dhe Industrisë. Drejtoria e Koncesioneve, Prokurimeve, Shpronësimeve dhe Privatizimit Blvd. Dëshmorët e Kombit, 1001, Tiranë


12

E enjte 12 qershor 2014

Sociale

Me kontratë të përkohshme

Rritet numri i punonjësve, ja pozicionet e lira për çdo fushë Për herë të dytë qeveria shton numrin e punonjësve me kontratë të përkohshme Numri total i punonjësve shkon në 756 veta

N Sot protestë para Parlamentit

Dita e 15-të e grevës së urisë, ish-të përndjekurit krijojnë partinë e re

M

es temperaturave të larta, dita e 15-të e grevës së urisë për ish-të përndjekurit politikë ka kaluar me probleme të rënda shëndetësore për të gjithë grevistët. Të lodhur, me luhatje tensioni, dhimbje koke dhe stomaku, edhe ditën e djeshme grevistët kanë gjetur fuqitë për të këmbëngulur se ditën e sotme do t’i djegin makinat e deputetëve, pasi ato nuk janë lekët e tyre. “Po, do t’i djegim, me ato lekë që kanë blerë makinat, neve na i kanë marrë. Po t’u djegim makinën, ndoshta do të na dëgjojnë më shumë”, - shprehet një i përndjekur te çadra e grevës së urisë përballë Parlamentit. “Pse janë të trembur, ata kanë vrarë njerëzit tanë. Ne nuk do djegim ata, do djegim makinat”, - theksoi kreu i grevistëve, Fatmir Hoxha. Ish-të përndjekurve politikë që janë në grevë ditën e sotme pritet t’u bashkohen shumë bashkëvuajtës nga qytete të ndryshme të vendit. Të gjithë do të protestojnë përpara

Parlamentit, kur do të nisë seanca plenare. Nën zë ish-të përndjekurit politikë shprehen se ditën e sotme janë të gatshëm të ndërmarrin veprime ekstreme, vetëm që qeveria dhe deputetët të dëgjojnë kërkesat e tyre. Ndërkohë, edhe dje janë shoqëruar për në spital tre ish-të përndjekur të cilët kanë shfaqur shenja dobësie. Ministria e Shëndetësisë, pas tri ditësh mungesë, ka vendosur që ambulanca dhe mjekët do të qëndrojnë 24 orë pranë grevistëve. Partia e re Në çadrat e grevës së urisë nuk është diskutuar vetëm për mënyrën se si do të protestojnë sot ndaj deputetëve, por edhe për një parti të re, për këtë shtresë. Partia e re do të quhet Aleanca Nacionaliste Kombëtare dhe do të përbëhet nga ish-të përndjekur politikë. Drejtuesit e saj ende nuk janë vendosur, por në ditët e ardhshme do të konkretizohet ky formacion i ri politik.

Së bashku dhurojmë gjak! A lpha Bank Albania në bashkëpunim me Kryqin e Kuq Shqiptar, organizoi dje për të katërtin vit radhazi Ditën e Dhurimit të Gjakut. Drejtori i Përgjithshëm i Alpha Bank Albania, Periklis Drougkas, tha: “Alpha Bank ndërmerr nisma që kanë për qëllim të mbështesin çështje të ndryshme sociale. Unë jam i lumtur që stafi i Bankës është gjithmonë prezent duke dhënë kontributin e tij dhe për më tepër për një qëllim kaq human siç është dhurimi i gjakut. Është e rëndësishme qe të gjithë të kuptojmë që është përgjegjësia jonë sociale të ndihmojmë njerëzit që kanë nevojë për ne, dhe mund ta bëjmë këtë duke dhuruar rregullisht gjak. Çdo njeri dhuron 450 ml gjak vetëm dhe duhet që kësaj nisme t’i bashkohen sa më shumë njerëz, që të mund të sigurojmë sasi të shumta njësie gjaku”. Sipas Kryqit të Kuq Shqiptar, në vendin tonë nevojat për gjak janë rreth 30.000 njësi gjak,

cmyk

ndërkohë që mblidhen rreth 20.000 njësi; rreth 300 pacientë me talasemi kanë nevojë të marrin gjak çdo muaj, pa llogaritur këtu të aksidentuarit që kanë nevojë urgjente për gjak apo pacientët që kanë nevojë për ndërhyrje kirurgjikale. Për të ndërgjegjësuar edhe më shumë komunitetin rreth rëndësisë së dhurimit të Gjakut, Alpha Bank publikoi në rrjetin social “Facebook” një fushatë “Unë dhuroj 5 minuta nga jeta ime! Po ti?”

umri i punonjësve me kontratë të përkohshme për vitin 2014, në njësitë e qeverisjes qendrore, është shtuar me 146 vende të reja. Vendimi është publikuar në “Fletoren zyrtare” dhe përmban të gjitha vendet e lira sipas pozicioneve të punës. “Numri i punonjësve me kontratë të përkohshme për vitin 2014, në njësitë e qeverisjes qendrore, është 756 veta, nga 541 që ka qenë në vendimin e parë për këtë kategori”, - përcakton vendimi. “Efektet financiare për zbatimin e këtij vendimi përballohen nga shpenzimet korente të miratuara në buxhetin përkatës të institucioneve për vitin 2014. Përjashtimisht për Shtëpinë e

Pushimit Durrës, efektet financiare përballohen nga të ardhurat e vetë institucionit”, - thuhet në vendimi qeverisë. Ky vendim ngarkon ministritë dhe institucionet buxhetore të depozitojnë pranë Ministrisë së

Financave detajimin e numrit të punonjësve brenda kritereve “Për vendosjen e standardeve të shërbimeve dhe aktiviteteve sezonale/ të përkohshme për ministritë dhe institucionet buxhetore”.


Eros

&Psikologji 4 puthje që duhet patjetër t’i mësoni!

Le të ndihet i veçantë

Pesë thënie me të cilat çdo mashkull do ta bëni për vete

Shpëlarja e trurit

Njerëzit mësohen lehtë që të besojnë diçka që mund të jetë absolutisht e rreme

cmyk


14

E enjte 12 qershor 2014

Eros & Psikologji

Pesë thënie me të cilat çdo mashkull do ta bëni për vete

R

3. Ke aromë të mirë Edhe po qe se është fjala për parfumin apo për aromën e tij natyrale, ky kompliment çdo mashkulli ia ngre egon edhe më shumë.

ritjani egon me këto 5 thënie me të cilat çdo mashkull do ta bëni për vete! Obligimet ndaj punës janë pjesa më e madhe e jetës sonë. Të marrësh kompliment për atë që e bën, vërtet është gjë e madhe.

4. Je i shkëlqyeshëm në... Puna na merr kohën më të madhe të jetës. Të marrësh kompliment për atë që bën vërtet është gjë e madhe. Aq më parë nëse ka ndonjë epror i cili nuk e ka zakon të bëjë shumë komplimente.

1. Ti je gjeni! Edhe nëse është fjala për atë që ju ka propozuar të përdorni kuponin e gazetave ditore me rastin e blerjes së artikujve ushqimorë.

5. A mund të më përpilosh një listë të këngëve? Aq më parë nëse shijet tuaja janë të ndryshme. Këtë do ta përjetojë si një fitore të vogël për të cilën do të jetë krenar!

2. Flokët duken shumë bukur Të jeni të bindur, ka shumë prej meshkujve që i kushtojnë më shumë kohë pamjes sapo ngrihen nga shtrati, se sa jua merr mendja.

Le të ndihet i veçantë

S

ecili mashkull ka dëshirë që e dashura e tij ta ledhatojë. Sidomos në prani të të tjerëve. Por, natyrisht që ai kurrë nuk do ta pranojë një gjë të tillë. Në fakt, mund të duket që i pengon vëmendja juaj në praninë e të tjerëve, por thellë në vete, besoni, ai e pëlqen një gjë të tillë. Merreni iniciativën në shtrat “Edhe pse të gjithë mendojnë që seksi është diçka që në dhomën e fjetjes zhvillohet me iniciativën e mashkullit, ne e dimë se femrat kënaqen gjatë seksit njëjtë sikur edhe gjinia më e fortë. Për këtë arsye, kohë pas kohe është mirë që ta merrni iniciativën. Secila e dashur e mirë di të jetë e turpshme, por kohë pas kohe është në gjendje të tregojë disa aftësi seksuale, të cilat

gjithmonë e befasojnë këndshëm partnerin e saj. Impresionojeni familjen dhe miqtë e tij Nëse dëshironi të jeni një e dashur e mirë, kjo është mënyra e shkëlqyeshme me të cilën duhet të filloni. Ndoshta i dashuri juaj është i kënaqur me ju, por ai pas vetes e ka një numër të madh njerëzish, të cilët duhet gjithashtu t’i impresiononi. Secilën herë kur jeni në shoqëri të miqve dhe familjes së tij përpiquni të merrni pjesë në bisedë dhe të jeni e gëzueshme. Takohuni, por mos e teproni Secili mashkull e do një të dashur, e cila është e pavarur ose megjithatë e varur. Disa vajza janë të ngathëta dhe kërkojnë nga i dashuri që t’u ndihmojë për të

gjitha gjërat. Në anën tjetër, ka edhe prej atyre që janë tepër të pavarura. Meshkujt preferojnë ato të cilat janë në mes. Secili mashkull pëlqen të jetë i pranishëm për të dashurën, kur ajo ka nevojë për ndihmë. Këtu mund të vijnë në shprehje

edhe disa gjëra ose instinkti i tij mbrojtës ose dëshira që të ju impresionojë ose plotësojë dëshirat. Meritojeni respektimin e tij Femrat duan që meshkujt të sillen ndaj tyre me respekt dhe këtë

e dinë meshkujt. Por, një e dashur e mirë nuk kërkon respektim, ajo e meriton atë. Nëse besoni në vete dhe në aftësitë tuaja dhe e keni një personalitet të fortë, i dashuri juaj do të ju respektojë për faktin se çfarë personi jeni.

Katër puthje që duhet patjetër t’i mësoni!

J

anë disa puthje të cilat patjetër duhet t’i mësoni gjatë jetës, sepse pa to nuk mund të funksiononi normalisht.

Puthja e parë Është ajo më e ëmbla, por më jopraktikja. Nganjëherë prej frikës që të mos dështosh, puthja e parë krijon trembjen e cila mund të shkatërrojë tërë momentin. Këshilla jonë – vetëm të jeni të relaksuar. Puthja në publik Puthja në publik mund të jetë e zjarrtë, mirëpo njëkohësisht edhe “të jetë me shije” për syrin e të tjerëve. Domethënë, nëse kalimtarët e rastit

kanë ndjenjën që janë duke shikuar film erotik, jeni duke e bërë puthjen tepër të zjarrtë. Puthja para prindërve Para prindërve aplikoni minimalen, jo për shkak se duhet të aktroni diçka, por për shkak se kjo është thjesht sjellje e njerëzishme. Puthja e njëmiliontë Natyrisht që puthja e njëmiliontë nuk do të jetë si ajo e para, mirëpo duhet patjetër të ruani shprehinë e puthjeve, sepse puthjet ofrojnë njerëzit. Nëse harroni të putheni, do të humben të dridhurat të cilat është mirë t’ju kalojnë nëpër bark. News.al


E enjte 12 qershor 2014

15

Eros & Psikologji Njerëzit mësohen lehtë që të besojnë diçka që mund të jetë absolutisht e rreme

Shpëlarja e

trurit

N

jeriu ka luftuar gjithmonë për të pasur kontroll mbi mendjen e llojit të tij dhe metodat e ndërrimit të pikëpamjeve dhe të përfitimit të kontrollit janë hapur e debatuar gjerësisht. Shpëlarja e trurit nuk është e re për epokën tonë, madje ajo shkon prapa që në agimin e qytetërimit. Adami dhe Eva janë dy “trushpëlarët” e parë nga gjarpri në Kopshtin e Edenit. Ata u nënshtruan shumë lehtë dhe e tillë është natyra e njerëzve. Njerëzit mund të pranojnë politika qesharake, praktika dhe mësime nga ndërrimi i pikëpamjeve, teknika të cilat janë aq të efektshme e që personi i mohon se i është bërë shpëlarja e trurit. Njerëzit, të cilët kanë pësuar shpëlarjen e trurit, nuk e kuptojnë as vetë. Kjo është arsyeja pse çrregullimi mendor quhet ndërrim pikëpamjesh. Njerëzit mësohen lehtë që të besojnë diçka që mund të jetë absolutisht e rreme. Ndërrimi i pikëpamjeve mund të shtrihet në grupe njerëzish pa ndonjë kufizim në madhësi apo fushë. Miliona njerëzve ua “shpëlanë trurin”, duke besuar se komunizmi ishte sistemi më i mirë ekonomik derisa e vërteta u ekspozua nga rënia e Bashkimit Sovjetik. Truri i njeriut është i pafat, i ngathët në korrigjimin e gjendjes së tij të shtrembëruar. Për shembull, Patricia Hearst ishte rrëmbyer në shkurtin e 1974 nga një grup neorevolucionar që e quante veten Ushtria Çlirimtare Symbionese (SLA). Për dy muajt që pasuan Hearst ishte mbajtur në një banjë nga “trushpëlarësit” e grupit të vogël të radikalëve të cilët në shënjestër kishin kapitalistët e pasur. Patty Hearst ishte një gjimnaziste në Berkeley, Kaliforni dhe mbesa e pronarit të shtëpisë botuese William Randolph Hearst. Pasi u lirua, ajo kreu grabitje banke në vijim falë ndërrimit të pikëpamjeve të saj dhe vazhdoi të ndihmonte rrëmbyesit e saj. Jim Jones, gjithashtu, i cili udhëhiqte grupin e tij të rekrutuar deri në Brazil, i shtyn ata në kryerjen e vetëvrasjeve masive. Më 18 nëntor 1978, mbi 900 anëtarë të një grupi fetar të udhëhequr nga Jim Jones Reverend u vranë në një vetëvrasje në masë të dukshme. Lehtësia në të cilën një person bëhet trushpëlarë nuk është një çështje e shërbimit të fshehtë apo

IQ. Kjo është më shumë një çështje e urtësi, duke e ditur të vërtetën nga e kota. Në fakt, mendja e njeriut duhet të preferojnë ndërrimin e pikëpamjeve e cila mbetet mbi të vërtetën me një diferencë të madhe. Njerëzve shpesh iu ndërrohen pikëpamjet për shkak të arrogancës së tyre psikologjike. Disa njerëz janë kaq arrogantë, egoistë dhe krenarë sa çdo gjë që ata besojnë, se është marrë automatikisht, të jetë korrekt. Ata nuk bëjnë asnjë përpjekje për të gërmuar të vërtetën. Arroganca mund të shihet lehtë te të rinjtë dhe studentët, të shprehura nga veshja e tyre, flokët, shenjat dhe gjuhët. Arroganca është një nga sëmundjet më të bollshme psikologjike. Njerëzit janë të lindur me një bollëk të arrogancës. E vërteta dhe urtësia vijnë vetëm nga përpjekjet e vështira, por të rinjtë shmangin përpjekjet e vështira. Ata thjesht jepen me arrogancë. Lista vazhdon, sepse gabim është edhe mendjemadhësia, krenaria dhe ndërrimi i pikëpamjeve është shumë më e përhapur se sa dituria. Ushqimi dhe temat e shëndetit janë shembull i mirë i ndërrimit të pikëpamjeve psikologjike. Vegjetarianët gjithashtu janë trushpëlarë dhe psikologjikisht të tilla ekstreme bëjnë ndryshimin e mënyrës së të menduarit. Megjithatë, në shpëlarjen e trurit ka dhe metoda të tjera jashtëligjore dhe antinjerëzore që u përdorën në ish-BRSS, Kinë si dhe në ish-Jugosllavi. Metodat e tilla zbatohen zakonisht nën pushtetin e hipnozës dhe kjo është ndër metodat më të rrezikshme që njeh njeriu deri më sot në këtë drejtim, sepse nëpërmjet kësaj metode, jo vetëm që mund të bëjmë pranimin e informatave të dëshiruara nga individi, por njëkohësisht, duke bërë pastrimin e përmbajtjes së trurit dhe instalimin e urdhrave të rinj, mund të ndryshojmë komplet personalitetin e tij, duke e bërë atë vegël

të verbër për shërbime të caktuara dhe duke e shfrytëzuar për veprime të llojeve nga më të ndryshmet. Kjo metodë ka qenë e njohur që nga kohët e lashta kur është përdorur për qëllime konvertimesh nga religjionet e ndryshme, por përmasa të gjëra përdorimi mori gjatë luftës së dytë botërore. Dr. M. T. Orn, anëtar i Institutit të Mjekësisë në Filadelfia, i cili u bë i njohur me rastin e mbrojtjes së Patty Hearst-it, vajzës me “tru të shpërlarë”, u mor shumë me zbatimin e hipnozës për çështje të armatës. Ai, me anë të hipnozës përforconte imunitetin e ushtarëve, që ata të mund t’i përballonin dhembjet, të ftohtit, mundimet, izolimet, sëmundjet e detit etj. Rëndësi të posaçme i kushtoi mënyrës se si t’i hipnotizonte ushtarët dhe, në gjendje të thellë hipnotike, t’u jepte detyra të rëndësishme të përcjella me amnezi paraprake totale. Njëkohësisht u jepte shifrën, me të cilën mund të hipnotizoheshin dhe mund t’i pranonin detyrat vetëm nga personat e posaçëm. Problem kryesor këtu paraqiste mënyra e hipnotizimit. Secili individ nuk mund të hipnotizohej me metoda klasike, u futën në përdorim mjetet narkotike. E sidomos me aplikimin e narkotikëve në mjekësinë legale, për hipnotizim rritet edhe interesimi, si në qarqet mjekësore ashtu edhe në qarqet policore e ushtarake për këtë drejtim. Edhe përkundër protestave nga shumë shoqëri, kjo metodë merr përmasa edhe më të mëdha dhe më të rrezikshme. Në shumë qendra kryesore

botërore krijohen edhe institute të posaçme të hipnozës. Problemet që i trajtonin këto institute, ishin të llojllojshme, ndërsa ekspertët që punonin në to, ishin njerëz të specializuar për çështje specifike. Një ndër ekspertët mjekësorë më eminentë, që punonte për nevojat e CIA-s, ishte Mathan Kline. Ky kishte për detyrë t’i stërviste operatorët për operacione të ndryshme, ndërsa në projektin ndërkombëtar - dirigjimin e mendimeve. Përndryshe, Kline është i njohur si kryetar i Komitetit Ndërkombëtar kundër Sëmundjeve Mentale (ICAMI), një ndër pikat e së cilës ishte edhe dhënia e barërave me efekte antidepresive të porsalindurve, te të cilët duhet të veprojnë gjatë gjithë jetës. Kline, nga diktatori i Haitit, papa Dak Duvalier, mori mirënjohjen

më të lartë për pastrimin e trurit të haitasve. Gjithashtu, ekzistojnë fakte se ICAMI, ndër të tjera, me ndihmën e kësaj metode i ka shfrytëzuar njerëzit me të meta psikike, si forcë pune në industri. Për këtë drejtim, interesim të posaçëm tregoi sidomos policia e në veçanti ajo e shteteve socialiste ku hipnozën medikamentale e aplikoi tek të burgosurit politikë për t’i nxjerrë informacionet e duhura dhe për ta bërë thyerjen e moralit të tyre. Një shembull konkret i këtij çrregullimi mendor ka qenë edhe Shqipëri, ku gjithë popullsia arriti t’i zgjaste jetën diktaturës enveriste për shkak të “shpëlarjes së trurit”, duke i bërë të besojnë në verbëri në një sistem të lumtur, të përsosur, të begatë siç ishte komunizmi. News.al

Fakte të mahnitshme psikologjike! 1. Psikologjia thotë se një nga funksionet më të vështira të trurit është të bindësh veten se më nuk kujdeseni për asgjë. 2. Psikologjia thotë se femrat biologjikisht tërhiqen nga meshkujt më të gjatë, sepse shtati i lartë lidhet me aftësinë e mbrojtjes dhe përkrahjes. 3. Nëse dy të dashuruar mbesin vetëm shokë, ata ose janë ende në dashuri me njëri-tjetrin ose asnjëherë nuk kanë qenë. 4. Mënyra më e mirë për të matur njerëzit është të shikosh sjelljet e tyre kur është ofruar diçka pa para. 5. Njerëzit me personalitet më të çuditshëm janë më të besueshëm në një lidhje dashurie. 6. Njerëzit që qeshin më shumë janë të aftë të tolerojnë më shumë dhimbjen, si atë fizike dhe psikike.


16

E enjte, 12 qershor 2014

Ekonomi

Dilema

Ku mund të blesh një shtëpi jashtë Shqipërisë? Ekspertët thonë se për të vendosur nëse do të blini një shtëpi të dytë jashtë vendit tuaj, atëherë duhet të vlerësoni argumentet pro dhe kundër

S

humë herë, për shkak të kushteve familjare, atyre shëndetësore, të punës apo edhe për kënaqësi, vlerësohet si një mundësi blerja e një shtëpie në një shtet tjetër. Shpeshherë mund të konsiderohet si investim, nëse merren në konsideratë faktorë të tillë, si valuta e vendit, avantazhet e tregut të pasurive të paluajtshme, por edhe kthimi ekonomik që mund të garantojnë. Ekspertët thonë se për të vendosur nëse do të blini një shtëpi të dytë jashtë vendit tuaj, atëherë duhet të vlerësoni argumentet pro dhe kundër. Pasi të keni përcaktuar shtetin në të cilin dëshironi të shkoni, duhet të informoheni për të gjitha rregullat lokale, ligjore dhe ekonomike. Por, disa nga argumentet pro që mund të përdoren për blerjen e një shtëpie të dytë janë: shfrytëzimi i valutave të huaja, pavarësisht krizës së euros që ka qëndruar e fortë; shfrytëzimi i tregjeve të pasurive të paluajtshme në vendet në zhvillim, më pak të shtrenjta dhe që garantojnë kthim investimi; shfrytëzimi i lehtësive fiskale që shumë shtete ofrojnë për të blerë një shtëpi të dytë. Ka vende shumë interesante ku mund të bëhet një “shopping” i tillë, si në: Evropë (Londër, Zvicër, Gjermani, Spanjë/ Kanarie), SHBA (Florida, Tampa, Majami), Kosta Rika, Nikaragua, Brazili, Santo Domingo, Kenia, Panama, Egjipti, Meksika. Shtëpi jashtë, mundësitë nuk mungojnë… Në vende të ndryshme të botës, rastet e favorshme nuk mungojnë. Blerja e një apartamenti (për biznes) me vlerë 400,000 euro mund të jetë diçka e vlefshme, por mos e ndërmerrni si hap, nëse nuk i keni hedhur një sy tregut të gjerë imobilar. Bullgari: 15.000 euro për një “studio” në male, afër pistës së skive Po kaq mund të shpenzoni për struktura të tilla nëse dëshironi të blini në lokalitetin malor Gondola (Bullgaria), që ka edhe një resort të madh skish. Në këtë zonë, studiot shiten të arreduara dhe në kushte shumë të mira ndërtimore. Shpenzimet për hapësirat e përbashkëta llogariten në 15 euro për metër katrorë. Nëse dëshironi, mund ta lini me qira si në verë, ashtu edhe në dimër. Portugali: 150.000 euro për një apartament Ky është çmimi mesatar për shitjen e një apartamenti në Praia da Luz, një nga zonat më të famshme në Algarve, e cila rrethohet nga Oqeani Atlantik. Bëhet fjalë për apartamente luksoze që gjenden vetëm pak metra larg detit, që kanë të gjitha shërbimet dhe përbëhen nga dy dhoma, një tualet, sallon dhe kuzhinë. Kjo është zonë shumë e mirë, pasi kërkesat për turizëm janë si në dimër ashtu edhe në verë. Ka lidhje shumë të mirë me aeroportet, që gjenden afër. Më kryesori është ai i Faros.

është gjithashtu me pagesë. Në rast se personi është i papunë, gjithçka mbulohet nga shteti. Të gjitha shoqëritë e sigurimeve kanë të përfshirë sigurimin privat të shëndetit që mbulon: vizitat mjekësore, te specialistët, shërbimi i ndihmës së parë, shtrimi në spital etj. Një siguracion i mirë shëndetësor në vit kushton rreth 700 euro. Çmimet e shtëpive gjatë viteve të fundit kanë pësuar rënie gjatë viteve të fundit për shkak të krizës së rëndë të pasurive të paluajtshme që pësoi vendi. Sipas agjencive imobiliare në një zonë të Dublinit siç është Sandymount llogaritet nga 4.700-7.500 euro, kjo është një ndër zonat më të preferuara. Zona të tjera janë: Ballsbridge ku metri katror kushton nga 3.500-6.300 euro, Foxrock (3.000-6.000 euro), Dublin Mountains (2.800-5.300 euro) e Booterstown (2.600-4.200 euro). Foto ilustruese

20%

Në këtë zonë, studiot shiten të arreduara dhe në kushte shumë të mira ndërtimore. Shpenzimet për hapësirat e përbashkëta llogariten në 15 euro për metër katrorë. Nëse dëshironi, mund ta lini me qira si në verë, ashtu edhe në dimër

SHBA, Florida: 177.000 euro vila me gjysmë distanca mes dy brigjeve Një pozicion strategjik në mes të dy brigjeve të Floridës. Kjo gjë lehtëson aksesin ndaj lokaliteteve bregdetare si të brigjeve atlantike, ashtu edhe ato të Gjirit të Meksikës, gjithashtu nuk është shumë larg edhe nga Orlando (Disney World). Zona quhet Haines. Në të mund të gjeni vila me këto çmime që kanë edhe pishina. Mund të jepet edhe me qira, veçanërisht në zonën e dimrit. Spanjë, Majorka: 196.000 euroapartamente buzë detit Cala D’Or është një zonë turistike që vlerësohet për afërsinë me Porto Cristo në ishullin e Majorkës. Në afërsi të saj gjenden qendra të ndryshme sportive. Apartamentet në këtë zonë kanë kushte mjaft të mira, madje mund të kenë edhe pishina. Ka potencial që të jepet me qira për të paktën 4-5 muaj. Zona është e rrethuar nga shkëmbinj dhe plazhe me rërë. Afër gjendet parku natyror Mondragó, ku gjenden plazhe me bukuri të rrallë. Ishujt Barbados: 290.000 euro vila në ishull, si super të pasurit Mes gjithë këtyre propozimeve që vijnë nga tregje të ndryshme, ishujt Barbados pa dyshim mbeten më të këndshmit. Në të mund të gjeni vila të stilit amerikan që kanë në përbërje sallon të madh, dy dhoma, pishinë. Ky është një shtet i pavarur dhe gjendet në kufirin mes Karaibeve dhe Oqeanit Atlantik dhe ka një sipërfaqe prej 430 km². Në të nuk mungojnë qendrat sportive dhe tregtare. Gjithashtu ambientet që mund të

blini, mund t’i jepni me qira pasi ka shumë avantazhe fiskale. Mes shumë propozimesh që analizohen, ky mbetet një ndër më të favorizuarit, pasi ka një kthim investimi shumë të lartë. Jeta e dytë në Evropë A do të dëshironit të ndryshonit jetë, por pa u larguar nga Evropa? Është një ëndërr që mund të bëhet realitet, veçanërisht për ata persona me të ardhura të larta e që duan të shijojnë kohën e pensionit (Kanariet, Bullgaria, Letonia, Sllovenia). Por kjo mund të jetë edhe një mundësi për të rinjtë që duan të mësojnë një gjuhë të huaj dhe duan të krijojnë përvojë pune (Irlanda). Kjo e fundit ofron avantazhe për personat mbi 65 vjeç, sepse nuk taksohen për të ardhura deri në 18.000 euro dhe për çiftet kjo shifër mund të arrijë deri në 36.000. Duhet thënë që Irlanda ka një kosto jetese të lartë. Produktet ushqimore kushtojnë mesatarisht 2030% më shtrenjtë se në vendet e tjera të Evropës, veçanërisht frutat dhe perimet. E njëjta gjë vlen edhe për çmimet e produkteve të teknologjisë, si kompjuter, telefona, tabletë etj. Ndërsa çmimet e veshjeve janë më të ulëta. Taksat? Të ardhurat mbi 32,000 euro taksohen në masën 42%, ndërsa taksa ndaj fitimit korporativ llogaritet në 12.5%. Një vizitë te doktori kushton 50 euro, shërbimi i ndihmës së shpejtë 100 euro dhe shtrimi në spital Mes gjithë këtyre propozimeve që vijnë nga tregje të ndryshme, ishujt Barbados pa dyshim mbeten më të këndshmit

Në Kanarie… Gjatë gjithë vitit, temperaturat variojnë nga 18 deri në 30 gradë celsius, kostoja e jetesës është e leverdishme në disa aspekte. Pra, ishujt Kanarie kanë se çfarë të ofrojnë për të gjithë ata që vendosin të ndryshojnë vendbanimin, veçanërisht pensionistët. Këta ishuj, territor spanjoll, edhe pse janë pjesë

18.000

Irlanda ofron avantazhe për personat mbi 65 vjeç, sepse nuk taksohen për të ardhura deri në 18.000 euro

e BE-së kanë një regjim më të favorshëm fiskal. Kjo është një nga arsyet kryesore se përse arrin të tërheqë shumë njerëz. Pensionistët janë më të shumtë në numër sesa të rinjtë,pasi për ta është më e vështirë që të ndërmarrin një aktivitet sipërmarrës, duke qenë se ishujt në aspektin turistik janë një treg i konsoliduar. Edhe “tulla” është një biznes i favorshëm sepse kriza spanjolle i shtriu “krahët” edhe në këta ishuj. Sot, mund të blihet një apartament për një shifër që nuk i kalon 80,000 euro. Për një vilë me ambient të gjelbëruar dhe fushë golfi, çmimet nisin nga 200.000 euro. Çmimet rriten në rast se dëshirohet që të blihet ndonjë vilë me pamje panoramike. Klima e favorshme ju lejon që të mos keni shpenzime për ngrohjen. Për të pasur ujë të ngrohtë, të gjitha shtëpitë kanë panele diellorë. Kostoja e jetesës? Nafta kushton rreth 1 euro, ndërsa benzina 1.1 euro, TVSH-ja është 7%, por zbret në 2% për produktet ushqimore. Ofrohen shumë lehtësi edhe në aspektin fiskal. (Marrë nga shtypi i huaj)


17

E enjte, 12 qershor 2014

Ekonomi

Banka e Shqipërisë

“Skenari grek”,

Analiza e BSH: Konsumi në rritje, por investimet në ulje! “Skenari grek”, tashmë një realitet më i prekshëm. Subjektet private shpenzojnë gjithnjë e më pak për të zgjeruar aktivitetin e tyre Ervin Kaduku

N

donëse prej kohësh kundërshtohet nga qeveritarët si një perspektivë e pamundur, “skenari grek” nuk është diçka e shmangur për Shqipërinë, madje të dhënat statistikore tregojnë se ka shenja të qarta që ekonomia po shkon pikërisht drejt një humnere të ngjashme me atë të fqinjit jugor. Ndërsa konsumi është rritur vitet e fundit, nuk ka ndodhur e njëjta gjë me investimet private. Studimi “Vlerësime të konsumit dhe investimeve private në Shqipëri: Si kanë ecur ato”, me një paraqitje grafike të komponentëve të kërkesës agregate për periudhën 19962008, tregon se konsumi privat në vendin tonë zë peshën më të madhe, me rreth 81%, ndërsa pjesa e investimeve private gjatë kësaj periudhe është mesatarisht 26%. Gjetjet e studimit sugjerojnë se konsumi është rritur në terma të PBB-së për periudhën 2009-11, ndërsa përpjesa e investimeve private ka vijuar në rënie. Raporti i konsumit ndaj Prodhimit të Brendshëm Bruto në vitin 2011vlerësohet të ketë shënuar rritje me 8.7 për qind krahasuar me vitin 2008, duke arritur vlerën 87.8%, ndërsa raporti i investimeve private gjatë vitit 2011 vlerësohet rreth 21.2%, duke qenë rreth 7.4 për qind më poshtë se raporti i vitit 2008. Këto tendenca vihen re edhe në vlerësimet e paraqitura në raportet e Bankës Botërore

Nadeem Ilahi

FMN deri tani ka thënë se ka pak të ngjarë ekzistenca e një skenari grek për Shqipërinë. Deklaratat janë bërë... ...nga shefi i FMN-së, Nadeem Ilahi, i cili ka thënë se duhet pasur kujdes kur flitet për këto tema të nxehta

dhe në Vendimet e Këshillit të Ministrave (2013), edhe pse madhësia e këtyre zhvillimeve është e ndryshme midis materialeve. Vlerësimet e studimit për konsumin dhe investimet private gjatë viteve 2009-11 janë krahasuar me ato të Bankës Botërore dhe të Ministrisë së Financave, ku vihen re se tendencat e vlerësuara për këto dy tregues në raport me PBB-në janë të ngjashme, por madhësia e ndryshimeve është e ndryshme. Sipas Bankës Botërore, raporti i konsumit privat ndaj PBB-së shënon një rritje graduale nga 85.2% në vitin 2008 në 89.5% në vitin 2011; ndërsa raporti i investimeve private ndaj PBB-së ulet nga 23.5% në vitin 2008, në 20.5% në vitin 2009, për të qëndruar pothuajse në të njëjtin nivel dhe në dy vitet pasardhëse. Ngjashëm, vlerësimet e Ministrisë së Financave sugjerojnë një rritje të raportit të konsumit ndaj PBB-së në vlerën 82.5% në vitin 2011, dhe rënie të investimeve private në vlerën 25.8%. Duke u nisur nga këto të dhëna pesimiste të ekonomisë, gjatë fjalës së tij për median në janar të këtij viti, kryetari i PD-së, Lulzim Basha, u shpreh se “me këto që po ndodhin sot, skenari grek do të ishte skenari më i mire, sepse skenari grek kishte me të vërtetë një spirale të rënies si rezultat i papërgjegjshmërisë, mungesës së transparencës dhe abuzivitetit, që janë tri tipare që ne i shohim qartësisht tek kjo mazhorancë me veprimet që ka ndërmarrë në këtë muaj, po kishte dhe krahun e Bashkimit Evropi-

8.7% Raporti i konsumit ndaj Prodhimit të Brendshëm Bruto në vitin 2011vlerësohet të ketë shënuar rritje me 8.7 për qind krahasuar me vitin 2008, duke arritur vlerën 87.8%, ndërsa raporti i investimeve private gjatë vitit 2011 vlerësohet rreth 21.2%, duke qenë rreth 7.4 për qind më poshtë se raporti i vitit 2008

an që u fut dhe hodhi, jo lopata, as karroca,po vagonë me euro, miliarda pas miliarda eurosh,për të shpëtuar ekonominë greke. Në Shqipëri kjo nuk ka shans të ndodhë. Të gjitha këto të çojnë drejt një skenari shumë më të keq sesa të atij që i referohemi ne si skenari grek”. Fondi Monetar Ndërkombëtar deri tani ka thënë se ka pak të ngjarë ekzistenca e një skenari grek për Shqipërinë. Deklaratat janë bërë nga shefi i FMN-së, Nadeem Ilahi, i cili ka thënë se duhet pasur kujdes kur flitet për këto tema të nxehta. “Zhbalancimet e Greqisë ishin shumë më të mëdha se këto të ekonomisë suaj. Ju keni një borxh shumë më të ulët sesa ishte ai i Greqisë dhe për rrjedhojë edhe konsolidimi fiskal që nevojitet është shumë më i vogël. Dhe të mos harrojmë që ekonomia shqiptare ka potencial të madh për t’u ringritur. Ka një treg pune shumë fleksibël, me çmim të ulët, ka një sektor publik të vogël dhe nuk ka kufizimet që kishte ekonomia greke”, - tha Ilahi. Pra, borxhi publik nuk u gjet në nivele të ekzagjeruara, siç po pretendohet sot nga qeveritarët. Këtë e pranon hapur Fondi Monetar. Por rreziku qëndron pikërisht në paaftësinë e këtyre qeveritarëve për të zëvendësuar zhvillimin real dhe shtimin e PBB-së me thithjen e borxheve pa fund nga jashtë e brenda vendit. Këtë parametër negativ ndërkombëtarët nuk e llogaritin si të rrezikshëm, por është pikërisht ky që duhet të shqetësojë më tepër një qeveri të përgjegjshme.


18

E enjte 12 qershor 2014

Lista përkrahja ekonomike).

OBJEKTIVAT E PROGRAMIT SIPAS LINJAVE PËRKATËSE

LINJAT E PROGRAMIT

Të interpretojë dukurinë e divorcit dhe rrjedhojat

Metodat e kërkimit sociologjik Metodat e kërkimit sociologjik janë të shumëllojshme. Ato luajnë rol të

Nr.

Linja

1

Metodat

pazëvendësueshëm për qëmtimin e fakteve shoqërore, për zbulimin e prirjeve të zhvillimit të dukurive e të proceseve shoqërore. Metodat e kërkimit sociologjik

shoqërore e psikokulturore të saj.

Objektivat e

përshkruajë

karakteristikat

kryesore

Të përshkruajë veçoritë e divorcit, interpretimet

kërkimit

metodave të kërkimeve sociologjike.

sociologjik

Të krahasojë përparësitë e kufizimet e një

sociologjike të tij dhe faktorët që e nxisin atë. 6

dhe

etnike.

Të përshkruajë llojet kryesore të vëzhgimeve sociologjike

Kultura, individi, shoqëria

(vëzhgim

përgjithshëm,

i

vëzhgim

pjesshëm sistematik

dhe dhe

i jo

drejtpërdrejtë,

cila ndikon dhe shprehet në të gjitha modelet e sjelljes së anëtarëve të saj. Çdo

jopjesëmarrës) dhe procedurën e realizimit të

sistem kulturor ka veçoritë e veta specifike, që shfaqen në pesë përbërësit

tyre në kushtet e shoqërisë shqiptare.

kryesorë: simbolet kulturore, gjuha, vlerat kulturore, normat kulturore dhe kultura

Të listojë kriteret dhe kërkesat kryesore të

materiale. Njohja e veçorive specifike të sistemeve kulturore jo vetëm që i bën të

kampionimit

vetëdijshëm anëtarët e kulturës për rëndësinë e kulturës përkatëse, por edhe i

praktikisht kampionime sociologjike të thjeshta.

ndihmon të orientohen më mirë në sistemet e tjera kulturore. Një aftësim i tillë

Të përshkruajë llojet kryesore të intervistave

orientues bëhet gjithnjë e më i domosdoshëm, ndërkohë që në kushtet e

sociologjike

përforcimit të prirjeve globalizuese rritet numri dhe pesha specifike e njerëzve që,

strukturuar dhe intervista gjysmë e strukturuar).

vëzhgim

pjesëmarrës

sociologjik,

(intervista

e

për

lirë,

për arsye të ndryshme, punojnë e jetojnë në disa sisteme kulturore (p.sh., rreth 27 për qind e popullsisë së Republikës së Shqipërisë aktualisht punon e jeton si

7

2

Shoqërizimi

Kultura, individi,

shoqëria

kulturës. Të

shpjegojë tregojë

konceptin kuptimin

e

gjithëpërfshirës simbolit

Analiza

dhe

katër

format

kryesore

shoqëritë

moderne

(pluralizmi,

Të përshkruajë funksionet kryesore të besimeve

sociologjike

e

besimeve fetare

fetare (forcimi i unitetit shoqëror; përcaktimi i kuptimit të jetës; faktori i kontrollit shoqëror; ndikime të karakterit shoqëror të të shenjtës). Të analizojë prirjet kryesore të ndryshimit të besimeve fetare në shoqëri (shekullarizimi dhe fondamentalizimi).

8

Urbanizimi

dhe

karakteristikat

shqiptare.

emigrante në sisteme të tjera kulturore).

paragjykimet

asimilimi, veçimi (vetëveçimi) dhe shfarosja).

e

vetjake në studimet sociologjike në shoqërinë

analizojë

etnike

realizuar

Të shpjegojë dokumente të ndryshme zyrtare dhe

ç’janë

marrëdhënieve ndërmjet shumicës dhe pakicave

dhe

intervista

tregojë

diskriminimet.

sistematik, vëzhgim i drejtpërdrejtë dhe jo i

Kultura ose sistemi kulturor i çdo shoqërie është një dukuri shumë komplekse, e

Të shpjegojë kuptimin sociologjik të konceptit racë, etnicitet, pakicë kombëtare dhe pakicë

etniciteti

metode të kërkimit sociologjik.

zbatohen “të modifikuara” sipas veçorive specifike të çdo shoqërie.

Raca

punës

kulturor,

e në

tregojë

parakushtet

e

urbanizimit

dhe

karakteristikat e qyteteve paraindustriale. Të përshkruajë veçoritë e urbanizimit përgjatë

shoqëritë më të

periudhës së industrializimit.

urbanizuara

Të analizojë dukuritë e prirjet kryesore të

funksionet kryesore të simboleve kulturore dhe

zhvillimeve urbane pas Luftës së Dytë Botërore

veçoritë kryesore të zhvillimit të tyre.

(shpërqendrimi urban, zona urbane, përtëritja

Të përshkruajë kuptimin e gjuhës si tërësi

urbane, xhentrifikimi, eksurbanizimi).

simbolesh kulturore.

Të përshkruajë rolin e veçantë të gjuhës shqipe

sociologjike

në shpjegimin e disa dukurive kulturore e

(dallimet e mënyrës urbane të jetesës nga mënyra

gjuhësore të vendeve të tjera të Europës.

rurale, urbanizimi si mënyrë jetese dhe ekologjia

Të shpjegojë konceptin sociologjik të normave 10 kulturore dhe shumëllojshmërinë e tyre; të

urbane).

argumentojë raportet ndërmjet normave kulturore

shoqëritë

proceset shoqërore, në zhvillimin e shoqërisë. Me qëllim që sjelljet deviante të

dhe normave ligjore.

industrializuara (pakësimi i punës së gjallë të

jenë sa më pak problematike, është e nevojshme që nxënësi adoleshentë t’i njohë

ato dhe shpjegimet e tyre sociologjike, sidomos në shoqërinë shqiptare.

nënkulturës dhe të kundërkulturës.

Shoqërizimi është një proces mjaft kompleks. Nëpërmjet shoqërizimit, çdo njeri formon personalitetin e vet si njeri, profesionist, veprimtar shoqëror etj. Çdo fazë e shoqërizimit të individit ndikohet nga faktorë dhe mjedise social-kulturore të ndryshme, të cilët evoluojnë në rrjedhën e kohës dhe përgjatë cikleve të shoqërizimit të çdo individi. Devianca

Sjellja deviante është dukuri komplekse, e konstatuar në të gjitha shoqëritë dhe në 7 të gjitha kohërat. Sjellja deviante ushtron ndikim të shumëllojshëm në dukuritë e

përcaktojë

konceptin

kryesore

shoqërore

qytete

Të analizojë karakteristikat kryesore të punës 13 në

urbanizuara

ose

njerëzve në bujqësi; rritja e peshës specifike të punëve jakëbardhë, shtimi i profesioneve shumë të kualifikuara dhe rritja e rëndësisë së tyre; pakësimi i peshës specifike të të vetëpunësuarve;

të gjata kohore si kundërkulturë; argumentet t’i

papunësia; ekonomia e paligjshme; rritja e

Dallimet gjinore janë të pranishme pothuajse në të gjitha shoqëritë. Ndonëse

ilustrojë me shembuj e fakte të qëmtuara nga jeta

shkallës së diversitetit në vendin e punës; rritja e

kryejnë role plotësuese të domosdoshme për funksionimin normal dhe zhvillimin

e përditshme.

shkallës

e

rrallë

Të dallojë vështirësitë kryesore (etnocentrizmi,

informacionit).

karakterizohen nga diskriminimi. Zbehja dhe tejkalimi i dukurive të tilla negative

ksenocentrizmi), me të cilat ndeshen njerëzit kur

marrëdhëniet

ndërmjet

femrave

dhe

meshkujve

jo

kultura

interpretimet jetës

mozaik nënkulturash dhe e zhvilluar në periudha

shoqërisë,

se

është

Shtresimi gjinor dhe familja

argumentojë

sociologjik

përshkruajë

shqiptare

kalojnë nga njëri sistem kulturor tek tjetri.

ndikojnë në harmonizimin e marrëdhënieve ndërmjet bashkëshortëve dhe

9

Të përshkruajë rëndësinë teorike dhe praktike të

përgjithësisht të anëtarëve të familjes, në pakësimin e divorceve e të anëve të

relativitetit kulturor.

errëta të jetës familjare etj.

3

Shoqërizimi

shpjegojë

kuptimin

sociologjik

Shtresimi

i

shoqërisë

dhe

shoqërorë për komunikime e marrëdhënie sa më harmonike ndërmjet grupimeve

grupet e vogla të shoqeve dhe shokëve më të

shoqërore me përkatësi të ndryshme racore dhe etnike.

afërt, mjetet e komunikimit masiv, opinioni

4

Devianca

Të përshkruajë e të arsyetojë karakterin relativ të sjelljeve deviante, faktorët dhe rrethanat social-

e kohës. Besimet fetare kanë kryer dhe kryejnë funksione të rëndësishme në

kulturore kryesore që përcaktojnë nëse një model

shoqëri, ndaj dhe janë bërë një objekt i rëndësishëm i shqyrtimeve sociologjike.

sjelljeje është deviant ose jo.

Urbanizimi dhe karakteristikat e punës në shoqëritë më të urbanizuara

rrjedhojat;

krimi i urrejtjes ose i mërisë, krimi i “jakave të bardha” dhe i ashtuquajtur “krimi pa viktima”).

rrënjësore jo vetëm në peizazhin urban, por edhe në modelet e organizimit dhe të

Të përshkruajë shpjegimet kryesore biologjike

punës, të sjelljes dhe të të menduarit të shumicës dërrmuese të anëtarëve të

dhe gjenetike të deviancës.

shoqërisë. Në shoqëritë industriale shumë të zhvilluara ose pasindustriale puna ka

Të shpjegojë teorinë sociologjike të kontrollit të

disa karakteristika kryesore të cilat, në mjaft aspekte, dallohen nga veçoritë e

Trevis Hirshit dhe teorinë e etiketimit të Hauwrd

punës në shoqërinë shqiptare. Të rinjtë shqiptarë lipset t’i njohin këto

S. Beker për shpjegimin e deviancës.

karakteristika, duke qenë se gjatë procesit të integrimit në sistemin e ekonomive

Të shpjegojë kuptimin e deviancës parësore dhe

industriale të Europës e më gjerë, edhe ekonomia shqiptare do të formësohet

dytësore.

shkallë-shkallë sipas modelit të tyre edhe në çështje të punës.

Të përshkruajë funksionet kryesore shoqërore të

rrjedhoja

kontradiktore

dhe

Të interpretojë idetë sociologjike për lëvizjet shoqërore

dhe

tipet

kryesore

lëvizjeve

shoqërore (lëvizje alternative, lëvizje realizuese, lëvizje reformuese dhe revolucione. 10

Shoqëria

Të përshkruajë katër karakteristikat kryesore të

tradicionale,

shoqërisë moderne sipas Peter Bergerit (venitja e

moderne,

komuniteteve të vogla tradicionale; zgjerimi i

pasmoderne

mundësive për zgjedhje vetjake; zgjerimi 14i spektrit

shumëllojshmërisë

shoqërore;

orientimi nga e ardhmja dhe rritja e vetëdijes së kohës). Të

përshkruajë

karakteristikat

kryesore

shoqërisë tradicionale, të krahasuara me ato të shoqërisë moderne. Të

analizojë

dhe

interpretojë

pesë

karakteristikat kryesore të shoqërisë pasmoderne (rënia

e

modernitetit;

zbehja

e

dritës

përparimit; shkenca nuk përballon zgjidhjen e çështjeve; intensifikimi i debateve kulturore; ndryshimi

sjelljeve deviante (pohimi i vlerave kulturore më

i

vazhdueshëm

i

institucioneve

shoqërore).

të rëndësishme, përcaktimi i kufijve moralë,

Shtresimi i shoqërisë dhe lëvizjet shoqërore

kohëzgjatje të ndryshme).

(krimi kundër personit, krimi kundër pasurisë, ritme të shpejta përgjatë dy shekujve të fundit, duke përcaktuar ndryshime

kryesore

i qëllimshëm, por i paplanifikuar në të gjithë

11

Urbanizimi është një dukuri komplekse, e cila është përhapur dhe zhvilluar me

karakteristikat

me veçori dalluese në çdo shoqëri; përgjithësisht

Të përshkruajë pesë tipet kryesore të krimit

8

përshkruajë

karakteristikat kryesore të tij (i përgjithshëm dhe

këtyre cikleve të jetës në shoqërinë shqiptare.

deri në ditët tona. Ato paraqiten në forma të ndryshme dhe ndryshojnë në rrjedhën

Të analizojë dukurinë e ndryshimit shoqëror dhe

Të përshkruajë veçoritë e shoqërizimit përgjatë

Besimet fetare kanë qenë dhe janë të pranishme në të gjitha shoqëritë e studiuara

kryesore

sistemin e kastave e të klasave.

publik).

Analiza sociologjike e besimeve fetare

karakteristikat

individuale e strukturore dhe veçoritë e tyre në

Të përshkruajë ndikimet e veçanta të mjediseve dhe faktorëve të ndryshëm (familja, shkollimi,

përshkruajë

Të analizojë dukurinë e lëvizshmërisë shoqërore

etj.)

në kurthin e paragjykimeve racore apo etnike, por edhe për t’u bërë veprimtarë

organizimit të shoqërisë në sistemin e klasave.

pikëpamja e Ç. H. Kult për shoqërinë si pasqyrë

ndihmojnë nxënësit adoleshentë të bëhen të vetëdijshëm, jo vetëm për të mos rënë

kryesore

shtresimit shoqëror.

marrja e rolit të tjetrit sipas Xh. H. Mid,

marrëdhëniet ndërmjet tyre, lënda e sociologjisë ofron kuptime të sakta, të cilat i

karakteristikat

organizimit të shoqërisë në sistemin e kastave.

procesit të shoqërizimit (vetja shoqërore dhe

grupimeve të popullsisë që shënjojnë. Për racat dhe etnitë, dhe sidomos për

teknologjive

Të japë disa shpjegime kryesore sociologjike të

këto fjalë përdoren me kuptime të gabuara dhe krijojnë pështjellim rreth

përshkruajë

shoqërore

njeriut.

Fjala etni dhe sidomos fjala racë përdoren dendur në jetën e përditshme. Shpesh

përdorimit

lëvizjet

shoqërizimit në formimin e personalitetit të

Raca dhe etniciteti

forcimi i unitetit shoqëror, faktor i rëndësishëm ndryshimesh shoqërore).

PESHA SIPAS LINJAVE

Shtresimi gjinor

Të përshkruajë format kryesore të shfaqjes së

Nr.

Linja

Pesha (në përqindje)

dhe familja

pabarazisë gjinore.

1

Metodat e kërkimit sociologjik

10%

edhe në sajë të përpjekjeve të njerëzve për të ndryshuar statusin e tyre në shoqëri,

Të rendisë objektivat kryesore të lëvizjeve

2

Kultura, individi, shoqëria

13%

në sajë të përpjekjeve për të kaluar nga klasat ose shtresat me status më të ulët në

feministe.

3

Shoqërizimi

9%

ato me status më të lartë. Në periudha historike të caktuara, përpjekje të tilla për

martesës

4

Devianca

11%

ndryshim statusesh shoqërore masivizohen, bëhen më të vetëdijshme dhe më të

(endogamia dhe ekzogamia, monogamia dhe

5

Shtresimi gjinor dhe familja

11%

organizuara, duke u shndërruar në lëvizje shoqërore.

poligamia).

6

Raca dhe etniciteti

9%

Të përshkruajë funksionet shoqërore të formave

7

Analiza sociologjike e besimeve fetare

10%

kryesore të martesës.

8

Urbanizimi dhe karakteristikat e punës

11%

Shoqëria nuk është një grumbullim njerëzish të paorganizuar. Së paku, që nga lashtësia klasike greke e romake çdo shoqëri është e përbërë nga grupime shtresore të caktuara, si: kasta, klasa, shtresa shoqërore etj. Çdo shoqëri ndryshon

Shoqëria tradicionale, moderne, pasmoderne

5

dallojë

format

kryesore

Të rendisë pikëpamjet kryesore për dilemën Shoqëritë ndryshojnë vazhdimisht në rrjedhën e kohës. Ndryshime të rëndësishme

bashkëkohore: martesë apo bashkëjetesë.

janë vërejtur përgjatë kalimit të shoqërive nga faza tradicionale, në atë moderne

Të rendisë format kryesore të familjes.

dhe pasmoderne. Një tablo e përmbledhur e karakteristikave kryesore të shoqërive

Të shpjegojë funksionet kryesore të familjes

në këto tri faza të zhvillimit jepet në mësimet e kësaj linje. Analizat përgjithësuese

(shoqërizimi,

konkretizohen edhe me fakte e dukuri nga shoqëria shqiptare.

seksuale, riprodhimi dhe nxitja emocionale e

rregullimi

i

9

Shtresimi

i

shoqërisë

dhe

lëvizjet

9%

moderne,

7%

shoqërore 10

marrëdhënieve

12 9

në shoqëritë më të urbanizuara

Shoqëria

tradicionale,

pasmoderne Totali:

100% 15


19

E enjte 12 qershor 2014

Lista

Provimet me zgjedhje, ja çfarë duhet të mësojnë maturantët Frymëmarrja qelizore

-

të skicojë hartën e koncepteve për fotosintezën.

-

Të shpjegojë ndryshimet kimike dhe shndërrimet e energjisë gjatë procesit të glikolizës;

-

Terma kyç:

Frymëmarrje aerobe Glikoliza

-

Cikli i Krebsit Fermentimi

-

laktik/alkolik

të shpjegojë rolin e ciklit të Krebsit dhe zinxhirit të

Të përshkruajë morfologjinë dhe funksionin e

Nefroni

-

të përshkruajë funksionet ekskretuese të mëlçisë;

morfologjia dhe

organeve kryesore vegjetative të bimëve (rrënjë,

funksionet jetësore të

kërcell, gjethe);

Glomerula

-

të shpjegojë funksionin ekskretues të mushkërive dhe

-

bimëve

-

të përshkruajë rolin e fermentimit në frymëmarrjen

Gjethja

qelizore;

Meristema

(tek buka);

-

Ksilema, -

-

të skicojë hartën e koncepteve për frymëmarrjen

Trysni rrënjore

qelizore.

Gutacion

të shpjegojë ndërtimin anatomik të rrënjës, të

lëvizja

të përshkruajë procesin e transportit dhe rezervimit

bimët;

Auksinat

të listojë dhe të përshkruajë rolin e hormoneve të të

shpjegojë

proceset

e

tropizmave

dhe

-

-

shkencore si transmetohen tiparet te gjallesat dhe evolucionin e tyre, duke përdorur faktet, modelet dhe eksperimentet.

-

Riprodhimi bimor

kombinimet e gjenotipeve dhe fenotipeve në kryqëzimin

trashëgimisë

monohibrid (të një tipari); -

Terma kyç: Tiparet trashëguese

të llogarisë përpjesëtimin e fenotipit të trashëguar sipas ligjit

-

Kromozome seksuale Kromozome

-

autozomike

-

të përshkruajë7se si gjatë procesit të mejozës kromozomet homologe këmbejnë pjesë, duke u kryqkëmbyer ndërmjet tyre

Recesiv

(crossing - over); -

Gjenotipi

kromozomesh, ku një çift i tyre përcakton seksin e individit

Homozigotë

(kromozome seksuale), ndërsa të tjerat quhen kromozome

Heterozigotë

autozomike;

Fenotipi

-

Mejospore Androceu

-

Gjineceu

të përshkruajë se shumica e njerëzve përmban 23 çifte

dy tipareve

-

të realizojë hartën e koncepteve për mekanizmat e trashëgimisë.

-

të skicojë hartën e koncepteve për riprodhimin e

Uniseksualë

Pllenim Sistemi nervor dhe

Zemër

të diskutojë se si kodi gjenetik përgjigjet për sekuenca

Puls

-

-

të ushtrohet në deshifrimin e kodit gjenetik;

ARN – transporti

-

të analizojë procesin e biosintezës së proteinave, që i

Biosintezë

referohen përfshirjes së ADN-së, ARN-i (informacioni),

Transkriptim

ARN-r (ribozomike), ARN-t (transporti) dhe aminoacideve,

Translatim

në fazat e translatimit, transkriptimit dhe mbarimit të

Mutacione

sintezës të vargut proteinik në ribozome; të skicojë etapat e biosintezës së proteinave; 8 të zgjidhë ushtrime në lidhje me funksionimin e gjeneve dhe

përgjigjeve ndaj ngacmimeve; -

i

të krahasojë sistemin nervor me atë endokrin;

të bëjë dallimin midis tretjes brendaqelizore dhe asaj

Sistemi cerebroid

-

të skicojë hartën e koncepteve për sistemin nervor dhe

krahasojë

proceset

e

tretjes

te

të skicojë hartën e koncepteve për tretjen te kafshët. Të

shpjegojë

ndryshimet

cilësore

procesin

sistemin hormonal; -

të zgjidhë ushtrime në lidhje me sistemin nervor dhe hormonal.

Linjat e programit dhe pesha për secilën linjë e

qarkullimit të lëngjeve, duke filluar nga protozoarët

Nr.

Linjat

Përqindja

1.

Studimi i së gjallës

34%

11dhe vertebrorë); (inverebrorë

2.

Trashëgimia e tipareve dhe evolucioni

15%

të krahasojë sistemin e qarkullimit të invertebrorëve (të

3.

Ndërtimi dhe funksionet jetësore të bimëve

15%

4.

Fiziologji shtazore krahasuese

36%

pseudocelomatët,

(askaridi),

celomatët

krimbit të tokës dhe të karkalecit); të krahasojë sistemin e qarkullimit te vertebrorët (peshqit, amfibët, zvarranikët, gjitarët); -

të krahasojë strukturën dhe funksionet e venave,

Nënlinjat e programit dhe pesha për secilën nënlinjë

kapilarëve dhe arterieve; -

të shpjegojë rëndësinë e zemrës dhe të enëve të gjakut;

-

të realizojë hartën e koncepteve për qarkullimin e

-

Nr

Nënlinjat Kimia e jetës

5%

të zgjidhë ushtrime në lidhje me qarkullimin e lëngjeve

2.

Biologjia qelizore

10%

te kafshët.

3.

Metabolizmi qelizor

5%

-

Të përkufizojë konceptin shkëmbim gazesh;

-

të tregojë rrugën e shkëmbimit të gazeve tek ameba dhe

4.

Fotosinteza

parameci;

5.

Frymëmarrja qelizore

6.

Mekanizmat e trashëgimisë

Terma kyç: -

Përqindja

1.

lëngjeve në gjallesat shtazore;

Frymëkëmbim

sistemit nervor dhe endokrin te njeriu;

Rregullimi nervor

protozoarët,

-

-

të tregojë përmbledhtas përbërjen dhe funksionin e

-

të zgjidhë ushtrime në lidhje me tretjen te kafshët;

-

-

ganglionar

-

Barkushe

Frymëkëmbimi

të krahasojë sistemet nervore të hidrës (shfaqja e qelizës nervore), krimbat e shtypur (sistemi nervor

Terma kyç: SNQ, SNV, SNP

-

Sistem i mbyllur

Veshore

Të përshkruajë si janë u përshtatur protistët

të tretjes së ushqimeve;

Sistem i hapur

janë të lokalizuara në kromozome;

proteinike të çdo organizmi;

-

hormonal

(parameci), sfungjerët, knidarët, (hidra), acelomatët

Enë gjaku

-

13

Sistemi nervor

(planaria),

Qarkullim

të zgjidhë ushtrime për riprodhimin te kafshët.

Të bëjë dallimin midis procesit mekanik dhe atij kimik

Terma kyç:

të ndikojë në përcaktimin e më shumë se një tipari), të cilat

ARN – ribozomike

-

Gametë

(ripërtypësit);

Sëmundje e

specifike të aminoacideve, që përbëjnë karakteristikat

të analizojë pllenimin e brendshëm dhe të jashtëm të gjallesave të ndryshme;

(hormonal)

ose nga më shumë se një gjen dhe një gjen i thjeshtë mund

-

Hemafroditë

të krahasojë proceset e tretjes te shpendët dhe gjitarët

Përcaktimi i seksit

-

bimëve;

dhe mashkullore) të formuara gjatë mejozës; -

Sistemi endokrin

(një tipar i trashëgueshëm mund të përcaktohet nga një gjen

-

anë të bulave

molusqet, krimbat unazorë, artropodët);

Rh

Kod gjenetik

të zgjidhë ushtrime në lidhje me riprodhimin e

të shpjegojë se riprodhimi seksual te kafshët realizohet nga qelizat seksuale haploide (femërore

ndarje/ripërtëritje/ me

invertebrorët (sfungjerët, knidarët, krimbat e shtypur,

lëngjeve

ARN – informacioni

të analizojë ndërtimin dhe funksionin e farës dhe të

Gyp tretës

sistemin MN, ABO, Rh);

ADN

Riprodhim me

Tretje kimike

grupeve të gjakut (fenomenin e aleizmit të shumëfishtë,

-

bimët me10 lule;

të krahasojë procesin e riprodhimit te peshqit, amfibët, zvarranikët, shpendët;

-

Hormone

Alelet e shumëfishta

Pema gjenealogjike

seksual

jashtëqelizore;

Përpunim mekanik

Terma kyç:

trashëgueshme

të shpjegojë procesin e pjalmimit dhe të pllenimit te

Objektiva -

Të analizojë trashëgiminë e tipareve të lidhura me

të diskutojë se informacioni trashëgues ndodhet në gjene

dhe krimbat e shtypur (planaria); -

Riprodhim joseksual/

Nënlinja

Qarkullimi

-

të krahasojë procesin e riprodhimit te protistët, hidra

Terma kyç:

ganglionar) dhe karkalecit (sistemi cerebroid);

Tretja

të përshkruajë, me anë të shembujve, trashëgiminë e

Sistemi MN, ABO,

Të krahasojë riprodhimin joseksual me atë seksual;

-

Gonade

kromozomin X (daltonizmi dhe hemofilia); -

Riprodhimi shtazor

të androceut dhe gjinecet);

bimëve.

Zgavër tretëse

Krosingoveri

-

Qeliza muskulore

përditshme.

Ushqyerje

të zgjidhë ushtrime në lidhje me mekanizmat e trashëgimisë;

gjenet?

të përshkruajë ndërtimin e lules dhe funksionin e

mbi rëndësinë që kanë këto njohuri në formimin shkencor dhe në jetën e tyre të

Terma kyç:

-

të zgjidhë ushtrime për sistemin lëvizor te kafshët.

Mësimdhënia dhe mësimnxënia e fiziologjisë shtazore do të ngjallë interesin e tyre

seksin femër dhe XY për seksin mashkull;

-

Të diskutojë për mënyrat kryesore të riprodhimit

e fiziologjisë krahasuese shtazore dhe mbi rëndësinë e tyre ekologjike dhe evolutive.

tipari Trashëgueshmëria e

dhe muskulor në gjallesat shtazore; -

Indi kockor

Tufa muskulore

LINJA: STUDIMI I ORGANIZMIT (Fiziologji shtazore krahasuese)

kromozomesh, ku çifti i 23-të përmban zakonisht XX për

Si funksionojnë

-

të realizojë hartën e koncepteve për sistemin skeletor

Cilie

Tendina

frutave;

Sporofit

Trashëgimia e një

Gjenet e lidhura

-

zvarranikët, shpendët; -

Sistemi i lëvizjes

funksionin e pjesëve kryesore të bimëve.

Përmes kësaj linje, të gjithë nxënësit fitojnë njohuri, aftësi, dhe qëndrime mbi parimet

të tregojë se organizmat kanë një numër karakteristik

Skelet i brendshëm

të krahasojë mënyrat e lëvizjes te peshqit, amfibët,

Deje

Pllenim i dyfishtë

Alel Kariotip

-

Gimnosperma Gametofit

të lidhura;

homologe

Riprodhim seksual

të argumentojë, nëpërmjet modeleve, ligjin e Mendelit të

të njëjtin çift kromozomik ose thjesht në një kromozom, janë

Kromozome

Riprodhim vegjetativ

Angiosperma

të argumentojë, me anë të shembujve, si gjenet që ndodhen në

Skelet i jashtëm

organeve kryesore riprodhuese të bimëve (kryesisht

të Mendelit të zbërthimit të tipareve; grupimit të pavarur të tipareve (kryqëzimi i dy tipareve);

-

Terma kyç:

të përshkruajë mënyrat e lëvizjes së protistëve, hidrës, krimbit të tokës dhe karkalecit;

Terma kyç:

të skicojë hartën e koncepteve për ndërtimin dhe

bimor, aseksual ose vegjetativ dhe seksual;

Objektiva T përdorë rrjetën pennet për të përcaktuar probalitetet në

të zgjidhë ushtrime për anatominë dhe fiziologjinë bimëve;

e informacionit gjenetik, Mbi këtë bazë, nxënësit do të argumentojnë në mënyrë

-

sistemit muskulor në grupet kryesore;

Flagel

e

prindërit te pasardhësit. Ata do të mësojnë se gjenet lejojnë ruajtjen dhe transmetimin

Të tregojë përmbledhtas evolucionin e skeletit dhe të

Pseudopod

fotoperiodizmin;

qëndrime për bazën materiale të trashëgimisë dhe transmetimit të tipareve nga

të zgjidhë ushtrime për ekskretimin te kafshët. -

Kitinë

ndryshme te bimët; -

Përshkrimi i linjës: Përmes kësaj linje, të gjithë nxënësit fitojnë njohuri, aftësi,

Mekanizmat e

gjallesat shtazore;

-

lëndëve ushqyese (produkte të fotosintezës) te -

të realizojë hartën e koncepteve për ekskretimin në

Mbështetja dhe

të diskutojë se si ndodh transpirimi dhe transporti i

-

Gjëndrat e yndyrës

floemës dhe ksilemës;

gjerësisht

Nënlinjat

të lëkurës;

Gjëndrat e djersës

të përshkruajë me detaje strukturën dhe funksionin e

Forcat e kapilaritetit,

LINJA: Trashëgimia e tipareve dhe evolucioni

parenkimës,

Kupa Bauman

bimët (roli i gojëzave në këtë proces);

Gojëza Transpirim

dhe

ujit te

Parenkima asimiluese

të zgjidhë ushtrime për frymëmarrjen qelizore;

përçuese

kërcellit dhe të gjethes;

Floema

-

mbështetëse,

kolenkimës, sklerenkimës;

Rrënja Kërcelli

fermentimin laktik (tek kosi) dhe fermentimin alkolik

të shpjegojë funksionet e indeve meristematike, indeve

Terma kyç:

transportit të elektroneve gjatë frymëmarrjes aerobe;

të diskutojë në mënyrë krahasuese dhe praktike

-

Anatomia,

të tregojë hopet cilësore në sistemet e shkëmbimit të shumëqelizorët;

7.

Si funksionojnë gjenet

të krahasojë shkëmbimin e gazeve te gjallesat e tokës

8.

Anatomia, morfologjia dhe funksionet jetësore të bimëve

9.

Riprodhimi bimor

të realizojë hartën e koncepteve për biosintezën e

Alveola

-

deri

tek

(krimbat, karkalecat) dhe te kafshët e ujit (me branshi); -

proteinave.

njëqelizorë

10%

gazeve

Trake Bronkiola

organizmat

7%

Velëza (Branshi)

me kodin gjenetik;

nga

7%

14

të realizojë hartën e koncepteve për frymëkëmbimin në gjallesat shtazore;

Ekskretimi

-

të zgjidhë ushtrime për frymëkëmbimin te kafshët.

-

Të përshkruajë ndryshimet cilësore në ekskretimin,

5% 10% 5%

10. Tretja

5%

11. Qarkullimi i lëngjeve

5% 5%

duke filluar nga ekskretimi qelizor (protozoarët),

12. Frymëkëmbimi

bimëve)

Terma kyç:

ekskretimi me sipërfaqe të jashtme trupore (hidra),

13. Ekskretimi

Përmes kësaj linje, të gjithë nxënësit fitojnë njohuri, aftësi, qëndrime për

Ekskretimi

ekskretimi

5%

karakteristikat, klasifikimin, strukturën, funksionin, riprodhimin, zhvillimin e bimëve,

Vakuola tkurrëse

ekskretimi nefridial (celomatët invertebrorë: krimbi i

14. Mbështetja dhe lëvizja

5%

Sistemi urinar

tokës, karkaleci, celomatët vertebrorë; veshka dhe

15. Riprodhimi shtazor

5%

Tubat e Malpigit

sistemi urinar;

16. Sistemi nervor dhe hormonal

6%

LINJA:

STUDIMI I ORGANIZMIT(Ndërtimi dhe funksionet jetësore të

si dhe rëndësinë e tyre në natyrë dhe për njeriun.

Uretra

Nënlinja

Objektiva 9

Veshka

-

protonefridial

vlerësojë

rolin

e

(krimbat

ekskretimit

e

shtypur),

ruajtjen

e

Totali:

homeostazës; 12

.

100%


20

E enjte, 12 qershor 2014

Sport

Andrea Pirlo rinovon kontratën me Juventusin

Andrea Pirlo do të jetë lojtar i Juventusit edhe për dy vitet e ardhshme. Marrëveshja e arritur para disa javës tashmë u bë zyrtare nga klubi bardhezi. 35-vjeçari do të përfitojë 4 milionë Euro në sezon, plus bonuset. Në komunikatën për shtyp të publikuar në faqen e klubit thuhet: “Aventura e Andrea Pirlos me fanellën bardhezi vazhdon.

Profesori ka firmosur rinovimin e kontratës që do ta lidhë e Juventusin deri më 30 qershor të 2016”. Protagonist absolut në tre titujt kampionë radhazi në Serie A nën drejtimin e Antonio Kontes, Pirlo mbërriti në Torino më 24 maj të 2011 nga radhët e Milanit. Me kampionët e Italisë është aktivizuar në 131 ndeshje, ku ka shënuar 14 gola

dhe ka dhënë 30 asiste. Mesfushori i përfaqësueses së italisë do të jetë regjisori i Juventusit edhe për të paktën dy sezonet e ardhshme. Drejtuesit bardhezi kanë arritur marrëveshjen edhe me Storarin dhe Kielinin dhe është vetëm çështje orësh zyrtarizimi i rinovimit të tyre. Mbrojtësi do të jetë i lidhur me Juventusin deri në vitin 2017.

Brazil 2014

Ronaldo: Për Botërorin kthehem në superformë Fituesi në fuqi i Topit të Artë u shpreh se do të jetë për ndeshjet e Botërorit në formën e tij më të mirë Lojtari zhvilloi një paraqitje të mirë me Irlandën, duke treguar se është përmirësuar nga dëmtimi

D

itët e mira për Ronaldon dhe të këqija për ekipet kundërshtare që do të përballen me të. Luzitani është rikthyer pas 17 ditësh. Gjatë ndeshjes së fundit luajti 65 minuta me ritëm të plotë me Portugalinë dhe u vu menjëherë në dukje me disa nga veprimet e tij. Fintja e me takë që liroi Koentraon për krosin që shkaktoi autogolin e 2-0 si dhe një traversë në ekzekutimin e një goditjeje dënimi. Portugalia me të në fushë mposhti 5-1 Irlandën në miqësore. Kristiano Ronaldo është gati për debutimin me Gjermaninë në 16 qershor. Ndeshja e fundit që kishte luajtur Ronaldo ishte finalja e Ligës së Kampioneve në 24 maj, ndeshje para së cilës kishte ndalur për disa javë për një problem muskulor në kofshën e majtë. Ylli i Realit më pas i humbi të gjitha miqësoret me kombëtaren e tij, duke u stërvitur i veçuar pothuajse gjatë gjithë grumbullimit. Nuk është një rastësi që rikthimi i tij në fushë rastis me goleadën e parë portugeze në vigjiljen e Botërorit. Kristiano

ndërsa në mes ishin finalizimet e Vierinja dhe ai irlandez i Mklin. Pas paraqitjes në fushë Ronaldo nxitoi të qetësonte të gjithë fansat e tij edhe me një deklaratë ku siguroi për gjendjen e tij fizike. “Jam stërvitur mirë dhe kam patur gjithmonë në mend këshillat e doktorëve. Progresi është inkurajues dhe jam çdo ditë e më mirë. Në Botëror duhet të Për golat menduan Hugo Almeida me një dygolësh, Koentrao që me krosin e tij shkaktoi autogolin e Koegh

Ronaldo nuk shënoi, por u shfaq jashtëzakonisht i inspiruar. Për golat menduan Hugo Almeida me një

dygolësh, Koentrao që me krosin e tij shkaktoi autogolin e Koegh dhe firmosi rezultatin përfundimtar 5-1,

arrish në maksimum, si psikologjikisht ashtu dhe fizikisht. Unë përfundimisht do të jem aty plotësisht i rikuperuar, mos u shqetësoni”. Ndërkohë që për lojtarin pati thashetheme që nuk sjellin lajmë të mira për lojtarin më të mirë në botë. Diagnoza ishte ajo e një problemi në tendinën e gjurit të majtë. Lajmi i dhënë nga Fed-

erata Portugeze e Futbollit shpjegoi edhe arsyen e mungesës së tij në miqësoren e fundit ndaj Greqisë, mungesë e cila erdhi edhe si pasojë e një tërheqjeje muskulare në kofshë. Por ato që shqetësojnë më shumë janë zërat që rrëfejnë se Botërori “Brazil 2014” ishte në rrezik serioz për Kristiano Ronaldo. Mjekët e Portugalisë nuk dhanë shumë detaje, por ylli portugez mendohet të humbasë miqësoret me Meksikën më datë 6, me Irlandën më 10 dhe pritet të rikthehet në fushë vetëm në ndeshjen e parë të Botërorit, atë ndaj Gjermanisë më 16 qershor. Stafi mjekësor i luzitanëve kishte folur gjatë këtyre ditëve për probleme muskulare, por jo për dëmtim në gju, nga çfarë u lexua në komunikatën e Portugalisë. Reali ishte shumë i shqetësuar për gjendjen fizike të lojtarit më të mirë të skuadrës dhe komunikata mjekësore është një shenjë e qartë se Kristiano Ronaldo rrezikon shumë të dëmtohet nëse sforcohet gjatë Botërorit.

Roberto Mançini largohet nga Gallatasaraji

Robles: Lukaku, perfekt për Atletikon

Serxho Ramos me kontratë galaktiku

Roberto Mançini nuk është më trajner i Gallatasarajit. 49-vjeçari ka shfrytëzuar klauzolën e vendosur në kontratë për të ndërprerë në mënyrë të njëanshme bashkëpunimin me klubin Turk, me të cilin ishte i lidhur deri në verë të 2016. italiani nuk do të marrë asnjë penalizim për këtë vendim, pasi e ka dhënë dorëheqjen brenda datës 30 Qershor, sikurse parashikohej në kontratë. Ditët e fundit Mançini u kishte kërkuar drejtuesve turq 4 përforcime, kërkesë kjo që nuk është pranuar nga presidenti Unal Aysal, çka solli edhe divorcin e parakohshëm pas një bashkëbisedimi të gjatë mes palëve. Gjatë sezonit që lamë pas Gallatasaraji arriti të fitonte Kupën e Turqisë, ndërsa në Champions League shkoi deri në 1/8 e kompeticionit, ku u eliminua nga Çelsi. Tashmë hapen skenarë të rinj për të ardhmen e ish-trajnerit të Interit dhe Mançester Sitit, i cili nuk e ka fshehur dëshirën për të marrë drejtimin e një përfaqësueseje, gjë që mund të ndodhë pas “Brazil 2014”. Mançini shihet me sy të mirë në Angli si pasues i Roi Hoxhson, por edhe në Rusi, pavarësisht që për momentin pozicioni i Fabio Kapelos duket i paprekshëm.

Romelu Lukaku do të ishte një zëvendësues i përsosur i Diego Kostës te Atletiko Madridi. Kështu mendon portieri Evertonit, Xhoel Robles. Sulmuesi me origjinë braziliane ka kaluar ekzaminimet mjekësore te Çelsi dhe do të shkojë në “Stamford Bridge” për 43 milionë euro, pas një sezoni mahnitës me kampionin e Spanjës, ku shënoi 27 gola në 35 ndeshje në La Liga. Pas largimit të tij, Atletiko do të ketë nevojë për një sulmues, ndoshta për dy, pasi edhe David Vija është larguar. Xhoel mendon se Diego Simeones do t’i hynte shumë në punë Lukaku. “Ai është shumë i ngjashëm me Kostën, por do të thosha se është akoma më i fuqishëm fizikisht. Është një kafshë e vërtetë, një përbindësh. Është një lojtar i cili lufton shumë dhe ka aftësi për të shënuar, ngjashëm Kosta”, - ka thënë Xhoel për “Mundo Deportivo”.

Serxho Ramos do të vulosë shumë shpejt një akord të ri me Realin e Madridit, falë influencës së jashtëzakonshme në fushën e lojës dhe në dhomat e zhveshjes të ekipit të Ançelotit. Në sezonin e fundit, mbrojtësi i “Los Blancos” ka larguar çdo dyshim që mund të ekzistonte rreth tij në zyrat e drejtuesve në “Santiago Bernabeu”. Në paktin e ri që pritet të firmosë para sezonit të ardhshëm, futbollisti andaluzian do të marrë në duar një kontratë galaktike, të ngjashme me atë të Gareth Bejlit, pra konkretisht 10 milionë Euro neto në vit dhe përveç uellsianit, përpara në listën e më të paguarve do të ketë vetëm Kristiano Ronaldon. Nëse gjatë sezonit të kaluar ishte rinovimi i portugezit që u konsiderua si operacioni kryesor brenda kampit madrilen, tani është kontrata e re e Serxho Ramos që vlen më shumë se çdo gjë. Bëhet fjalë për një futbollist që mund të quhet me plot gojën, pjesë e historisë së Realit. Në sezonin e fundit, me golin e tij në Lisbonë, Ramos bëri të kërcente nga stoli presidentin Perez, duke konfirmuar edhe njëherë vlerat që klubi kërkon të transmetojë.


21

E enjte, 12 qershor 2014

Sport

Botërori

Inzagi dhe Milani, me 15 lojtarë drejt largimit Tekniku i ri duket se do të ngrejë gjithçka nga fillimi dhe për këtë i duhet të sakrifikojë 15 lojtarë

M

ilani pavarësisht Kupës së Botës ka filluar të ndryshojë gjërat në Milano, duke filluar me marrjen e teknikut të ri Inzagi që ka projektin e tij. Klubi kuqezi është ai që ka lëvizur më shumë në merkato duke afruar pesë lojtarë: Agaxi, Aleks, Menez, Rami dhe Poli. Por organika që ka në dispozicion “Super-Pipo” është e mbipopulluar dhe Administratori i Deleguar i Milanit, Adriano Galiani po punon për të bërë spastrime. Kuqezinjtë do të luajnë në sezonin e ardhshëm vetëm në kampionat dhe Kupë Italie, për këtë arsye nuk është e nevojshme që organika të jetë shumë e pasur. Deri më tani, Amelia, Kopola, Emanuelson dhe Silvestre, në përfunKuqezinjtë do të luajnë në sezonin e ardhshëm vetëm në kampionat dhe Kupë Italie, për këtë arsye nuk është e nevojshme që organika të jetë shumë e pasur

dim të kontratës së tyre janë larguar, por lista është ende shumë e gjatë, pasi për momentin Milani numëron plot 35 lojtarë. Një numër i ekzagjeruar, i cili është më i larti në itali. Por cilët janë lojtarët e “padëshiruar” që po bëhen gati t’i japin lamtumirën “Djallit”? Në krye të listës figurojnë emrat e Robinjos dhe Mekses, lojtarë që përfitojnë një rrogë të lartë vjetore dhe nuk janë më në qendër të pro-

Luka Modriç ka deklaruar se drejtuesit e klubit ta sjellin mesfushorin kroat të Seviljes, Ivan Rakitiç, në Ramon Sançez Pizjuan. “Është e qartë se nëse do të isha unë, do të kisha dashur që ai të nënshkruante për Realin, por në fund nuk ishte në dorën time dhe ai tani shkoi te Barça. Jam i ngazëllyer për të. Ai e meriton këtë. Kur shkoni te një klub si Barça, që ka një ndjekje mbarë botërore, është e rëndësishme për karrierën tënde si lojtar. Kur je lojtar i Barcelonës, je lojtar i një dimensioni më të lartë dhe jam kureshtar të shohim çfarë do bëjmë në Botëror”, ka thënë Modriç.

Reali vihet pas Mandzukiçit

Pipo Inzaghi

jektit. Për sa u përket largimeve, nuk mungojnë edhe emrat me peshë si ai i Rikardo Kaka që mund të rikthehet në Brazil dhe ai i Najxhel de Jong që duket se nuk ndihet mirë te klubi pas largimit të Sedorfit. Holandezi kërkohet në Premier League dhe duket se po mendon largimin. Më pas kalojmë te lojtarët që prej disa muajsh nuk figurojnë në planet e Milanit: Zakardo, Birsa, Petanja dhe Saponara nuk gjejnë më vend në organikën e Inzagit. Një kapitull tjetër janë dhe futbollistët që janë rikthyer nga huazimet: Didac Vila, Matri, Niang, Noçerino, Vergara, Traore. Është e paevitueshme që Milani kërkon të gjejë një sistemim për ta. Një tjetër lojtar që Inzagi nuk do të mërzitej në rast se largohet, është dhe mbrojtësi Kevin Konstant, i cili në Milano prej disa kohësh

Jaja Ture qëndron te Siti Jaja Ture pret që djali i tij të qëndrojë te Mançester Siti këtë verë, përkundër faktit se mesfushori po lidhet shumë me një largim. Këshilltari i mesfushorit, Dmitri Seluk, ka zbuluar muajin e kaluar se Ture po mendon të largohet, por tani këto pohime janë hedhur poshtë. “Jo, ai nuk do të largohet. Dhe as nuk është dëshira ime që ai të largohet nga Mançester Siti. është thënë se ata që dëshirojnë ndryshimet sjellin suksesin. Dhe unë e rikonfirmoj se ai nuk do të largohet. Jaja thjeshtë ka dashur që klubi të kujdeset më shumë për të dhe të ketë më shumë vëmendje për të. Situata që i ka ndodhur atij me klubin nuk i ka pëlqyer. Andaj ai është një djalosh që nuk e lë stresi brenda por e tregon hapur”, - ka deklaruar babai i lojtarit.

Modriç: Rakitiçin e doja te Reali

Jaja thjeshtë ka dashur që klubi të kujdeset më shumë për të dhe të ketë më shumë vëmendje për të

Kontrata e Inzagit do të jetë 2-vjeçare, deri më 30 qershor 2016. Gjithçka ishte vendosur kohë më parë, por mungonte lamtumira zyrtare e Sedorf është “non grada” nga Galiani dhe bashkëpunëtorët e tij. Një çështje ende pezull është Adel Tarabt, i huazuar në janar nga QPR. Kontrata e Inzagit do të jetë 2-vjeçare, deri më 30 qershor 2016. Në të vërtetë, gjithçka ishte vendosur kohë më parë, por mungonte lamtumira zyrtare e teknikut holandez dhe emërimi në vend të tij i trajnerit të të rinjve kuqezinj. Në fakt,

nuk mund të konsiderohet ndonjë surprizë e madhe, sepse Super-Pipo, ashtu siç prisnin të gjithë, ishte përfolur më parë si zgjedhja e shoqërisë për t’i zënë vendin Klarens Sedorfit. Tratativat për prishjen me konsensus të marrëveshjes nuk u mbyllën me sukses, ndaj klubi kuqezi pa si rrugën e vetme shkarkimin e Sedorfit. Inzagi tashmë ka nisur punën për të ndërtuar një grup të fortë për sezonin e ardhshëm. 40-vjeçari ka pasur disa takime kokë më kokë me presidentin Berluskoni dhe administratorin e deleguar Adriano Galiani, me të cilët ka diskutuar për merkaton. Pikërisht pak ditë më parë, Milani bëri dy goditje të rëndësishme në merkato, duke afruar sulmuesin Zheremi Menez dhe mbrojtësin Aleks nga Paris Sent Zhermeni, me parametër zero.

Blater: Një ditë Botërori mund të zhvillohet në planet tjetër Presidenti i FIFA-s, Sep Blater, ka thënë se nuk ka arsye të mos mendohet se futbolli një ditë do të luhet edhe në planetët tjerë. Në një kongres të FIFA-s në Sao Paulo, 78-vjeçari ka thënë se Toka nuk është kufiri i futbollit. “Duhet të mendojmë nëse loja jonë një ditë do të luhet në planetët tjerë. Pse jo? Dhe atëherë në vend të Kampionatit Botëror mund të kemi një garë ndërplanetare”, ka thënë Blater. Komente të këtilla nuk po i shërbejnë aspak presidentit në moment kur pozita e tij është vënë nën presion nga delegatët e lartë të UEFA-s, të cilët të martën kërkuan dorëheqjen e tij. Zvicerani, i cili është në këtë post që nga viti 1998, mendon të kandidojë për mandatin e pestë në zgjedhjet e vitit 2015.

Listës së klubeve të interesuara për sulmuesin e Bajern Mynihut, Mario Mandzukiç, i është bashkuar edhe Real Madridi. Qëkur u njoftua se Robert Levandovski do të luante për bavarezët, ishte e ditur se për kroatin nuk kishte vend në “Allianz Arena”. Ditë më parë, ai e konfirmoi vet largimin duke thënë se stili i lojës që aplikon Pep Guardiola nuk i përshtatet. “Los Blancos” janë përfshirë në garën për nënshkrimin e Mandzukiçit. Reali është duke e kërkuar me ngulm Luis Suarezin e Liverpulit, por nëse dështon tashmë e ka alternativën zëvendësuese.

Bajerni kërkon dhe Khediran për Toni Krosin Reali i Madridit është në bisedime të avancuara me Bajernin e Mynihut rreth mesfushorit Toni Kros. “Bild” raporton se futbollisti gjerman e ka refuzuar ofertën e re të bavarezëve dhe planifikon të largohet drejt “Santiago Bernabeu”-t. Agjenti i tij është duke negociuar marrëveshje me drejtuesit e Realit, të cilët janë të gatshëm ta paguajnë Krosin pesë milionë euro në sezon. Ndërkohë, Bajerni është gati të diskutojë çmimin e 24-vjeçarit me klubin spanjoll. Mirëpo, shefat e klubit gjerman duan që në marrëveshje të përfshihet edhe Sami Khedira, i cili do të shkonte në drejtim të kundërt.

Junajtid, ofertë marramendëse për Kavanin

Komente të këtilla nuk po i shërbejnë aspak presidentit në moment kur pozita e tij është vënë nën presion

Mançester Junajtid duket se është i afeksionuar për Kavanin. Van Gal është i interesuar që ta rindërtojë skuadrën para fillimit të sezonit të ri dhe shumë emra lidhen me mundësinë e kalimit në “Old Trafford”. Sipas “Daily Star”, “djajtë e kuq” do të bëjnë ofertë prej 56 milionë paund për sulmuesin e Paris Sent-Zhermenit, Edinson Kavani. Sulmuesi uruguaian po mendon të largohet nga kampioni i Francës dhe shumë klube janë të interesuara për të. PSG e bleu Kavanin në verën e kaluar për 54 milionë euro nga Napoli.


22

E enjte 12 qershor 2014

Zbavitje

Fjalëkryqi i “Standard” 1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

19

20

22

23

27 31

35

25

45 50

58

37

38

47 52

53

59

60

61

43

54

49 55

62 67

56

57

63 68

69

71

HORIZONTAL 1. I aprovuar ndryshe. 11. Eshtë ministrí. 19. Janë lule... holandesëh. 20. Në krye të bashkisë. 21. Kanë bërë vepra. 22. Janë botues. 23. Louis bomber francez te Lazio. 25. Doktori në bluzën e bardhë. 26. Një është saudite. 27. Eshtë fill për të qepur. 28. Eshtë gjendja... psikologjike. 30. Ente Juridike Elbasan. 31. Binjaket në klasa.

18

39

48

66

70

17

34

42

46

16

33

51

65

15

29

41

44

14

26

32

36

40

13

21

24

28

30

64

12

32. Pasolini i Decameron. 33. Janë materie gri. 35. Fillojnë raportin. 36. Kufizojnë ritmet. 37. Një veturë që hapet. 38. Triko pa çifte. 39. Mbyllin një tender. 40. Një treshe në skenë. 41. Akrori i Taxi Driver. 43. Gjysma e krahut. 44. Diftong në dietë. 45. Arthur dramaturg. 47. Mbetur në fund. 48. Janë si krahina.

72

49. Femrat pa fat. 50. Laurel që qe komik. 52. Risia pa kufij. 53. Eshtë i zëni në luftë. 55. Janë komandantët kozakë. 59. Final pa ekstreme. 60. Ndërmarrje Industriale Autonome. 61. Stewart aktore. 63. Ishin të parët tanë. 64. Eshtë yll me bisht. 67. Kanë mohuar fenë. 70. Eshtë më shumë se kërkesë. 71. Pema ku i vihet kufiri të padëshiruarit. 72. Hari spiune.

Fjalëkryqi pa skemë 1 2

3

4 5 6

7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

VERTIKAL 1. Eshtë i panevojshëm. 2. Kështu u quajtën muslimanët që mbetën në Spanjë pas Reconquista-s. 3. Eshtë vendi vakant. 4. Mund të jetë fetar. 5. Një lidhëz. 6. Ka dy çdo makinë. 7. Një... franceze. 8. Agjenci Ekonomike Tiranë. 9. Kufizojnë ritmet. 10. Eshtë surprizë. 11. Fillojnë daljen. 12. Tërhiqet një nga kuaj. 13. Ari në tabelë. 14. Eshtë vend nisjeje. 15. Një matador. 16. Eshtë epokë që... fryn. 17. Gjysmë rebeli. 18. Një ndiqet nga udhëtarët. 20. Paola e Tv italian. 23. Eshtë grindja. 24. Janë për gara me kuaj. 25. Eshtë baltë për të bërë poçe.

Përgjigjja e fjalëkryqit të kaluar K E M B L S

S

P A R

A R K T

E N G U L E

L L E R

A

I

E I

T A N V

K E T R T

O R

A R

M

A D

P

I

H

I

R

U B

I

A

S

H T

A

P A R

A K R

I

S

P

J

J

E T

I

O N

S

A

A M S

E K

E T

A T

T E E

I

T

N

S

S E

I

T O

S R

U

F

T

E

E

T E O R

K

S

A G A R

N A T

N

E

T

I

K

I

A

S

T A R M A T O R

VERTIKAL 1. Janë çastet e malësisë. -Vrau Hektorin. 2. Janë diletantë. 3. Janë grindje -Pak latinisht. 4 . ...Plate skuadër argjentinase. -Një markë celulari. 5. U interpretua nga Steve McQueen. 6. Janë editorë. -Ente Prodhuese Ekonomike. 7. Eshtë Guinness ai i rekordeve. -Një vend për martirë. 8. Fillojnë vizitën. -Louis Armstrong. -Marco futbollist gjerman. 9. Raca e një kombi. -Mbyllin fushtat. -Reparte Luftarake Italiane. 10. Në mes të një kanali. -Eshtë nënoficeri. -Kapet në ekstreme.

E N

A T L E T

I

12. Italia në Internet. -Janë diku aty pranë. -Mund të jenë ushtarake.

P

I M E

E L

E H T E E R

H A

V M

E L

N A

P

E R

U R D H E R

K A R E

A R

M A M

I M E N

I

S

T

E

D

A V A R

R I

E

N A T R

T O R D

A A

A R

I

T K A

T

U T A H A M

E

V

I

I M A M

11. Derisa mbarojnë. -Vreri pa kufij. -Sulet pa ekstreme. 12. Eshtë e re pas Krishtit. -Janë ujërat e llixhave. 13. Fillojnë turnin. -Një njohës i verërave. 14. Eshtë akti i atdhetarit. 15. Një stacion i famshëm orbital. -Lindi Akilin. -Pak servilizëm. 16. Vidal te Juventus. -Nichols regjisor. 17. Mali ku ngeci Arka. -Të parat në sport. 18. Në hyrje të ambientit. -Të çon teposhtë. 19. Mbarojnë në finish. -Sapo fillojnë. -Sorra pa zë. 20. Kaçaturian kompozitor. -Mdahen me kufij. 21. Jean, dramaturg. -Demek s’ka kufij. 22. Itala në tabela. -Janë më të mëdha se dyqanet.

Përgjigjja e fjalëkryqit të kaluar

Eshtë një fjalëkryq për ekspertët dhe për kampionët. Për ta zgjidhur duhet që kutitë e zeza të vendosen nga ju

Duhet të nxini 49 kuti HORIZONTAL 1. Ekstreme në sektor. -Ato të Ulëta janë në Holandë. -Eshtë qen gjahu. 2. Qe mbretëreshë e Amazonave. -Eshtë monmedhë e Indisë. -U vra në banjë nga Corday. 3. Eshtë i perëndorit në një film shqiptar. -Në hyrje të sallës. -Gjysmë arrest. -Ariane është e pastër. 4. Mund të jetë parlamentare. -Në hyrje të stacionit.

28. Eshtë krahina me Verhojansk dhe Novosibirsk. 29. Një shtëpi botuese e jona. 31. Të parat në atletikë. 32. Kush bën... tradhton. 34. Regjistrohen nga sizmografët. 36. Mbyllen me epilog. 37. Farrell aktor. 38. Eshtë shuma e përgjithshme. 41. Ekstreme për rival. 42. Eshtë membranë e syrit. 43. Thahet me bonifikim. 46. Mund të kthehen në mllef të tilla. 51. Me... out në NBA. 54. Parashtesë për dy. 56. Një gjuajtës i yni. 57. Kaçaturian kompozitor. 58. Agjencia Kombëtare e Privatizimeve. 62. Tiran pa kufij. 65. Të parat në orkestër. 66. Mbyllin një dyqan. 68. Kështu fillon enciklopedia. 69. Qendër fetare.

-Tapeti për judo. 5. Eshtë ushtarake ajo e kolonelit. -Janë çnjerëzore. -Ekstreme në numërim. 6. Një pjesë e amerikanëve. -Lëvizja e Ilir Metës. -Janë shfaqje të... para. -I ka tek stema. 7. Mbylllin portat. -Fillojnë lirshëm -Mund të jetë një aeroplan. 8. Të parat në atletikë. -Mund të jetë proteste.

-Bie me... ballë. -Kush është... s’është aspak i gjallë e aktiv. 9. Një hebre i vendosur në rripoin e gazës. -Ekstreme në litar. -Një Baba përrallor. -Janë tek në matje. 10. Një shtet aziatik. -Një anestetik. -Odiseu i romakëve. -Merret me të bukurën një i tillë. 11. Ishte lumi i harresës. -Piktor zviceran. -Eshta e ksenofobëve

M T

S

P A R T A

K A R R

I

E R A

U R

I

R

T M I K E

I

A R T A L E M A N S

E K O

R A

S A L L A H

P L O T P P E R D E T P A V A R G O N A U T E

F A N A T P

I R A M I D E

R E C

T O N T M I N I N

R A

I N E R

E

V A

I

I

T E A

I N

I

R

T

I

T O T O M E M

R

G A E T A C R E S T R A D A

I

A O M A A N K T H E T D N G A

E M I

T R E T E S

S E R

R T

E R

S K R R

D O K U M E N T A R E T

A B D E V A L E R A

A L A

A R R A T I K E T

L

I

I R A T

A N E

E E R O E T

N H A R T A

I

L

R E N E


E enjte 12 qershor 2014

23

Fjalëkryqi Simetrik

HORIZONTAL 1. Ishin grekët në trojë. 4. Vihen për të mbyllur. 10. Ajo e jashtme shpesh gënjen. 14. Gjysmë volumi. 15. Qyteti i 40 shenjtorëve. 16. Thahet ndryshe. 17. Mbeten në fund. 18. Ishin rdhe asirë. 19. Mbushen për të pirë. 21. Hobbes filozof. 23. Eshtë ajo që zbeh. 25. Mali ku ngeci Arka. 26. Mund të jenë vizite. 28. Pak latinisht. 29. David që qe aktor 30. Mund të jenë balistike. 31. U shpik nga Volta.

32. Ferrara regjisor. 33. Janë yje me bisht. 34. Loja me full. 35. Gjysma e tullës. 36. Ishin kaçakë. 37. Një Davis i famshëm i muzikës. 38. Inicialet e Twist. 39. Felix Tournachon në art. 40. Eshtë aprovimi. 42. Shajaku i tirolezëve. 43. Eshtë bujku. 45. Dy asa në dorë. 46. Mund të nxirren me duf. 48. Janë teka. 49. Tenorë pa zë. 50. Kërkojnë talent. 51. Rrethojnë ringun. 52. Guinnes që qe aktor.

VERTIKAL 1. Përshëndetja e Jul Qezarit. 2. Eshtë ndihmesa. 3. Artikull spanjol. 4. Janë thika. 5. Skuadër greke. 6. Metheny kitarist. 7. Janë pa gjak. 8. Kodet pa zë. 9. Diftong teatral. 10. Kështu thirrej Marcel Proust. 11. Nuk i tregohen babait. 12. Ishin të holla të dikurshme. 13. Inicialet e Travolta-s. 15. Lumë i yni. 16. Janë ato që na takojnë. 18. Julien i E kuqja dhe e zeza. 19. Janë çorape futbollistësh. 20. Eshtë porti i Durrësit. 22. Vaclav, presidenti dramaturg çek. 23. Janë tre për përemra. 24. Janë ndjekësit e don Bosco-s. 25. Eshtë lëndë e organizmit. 26. Topi president. 27. Eshtë rozë me... dashuri. 30. Polanski i Pianisti. 31. Eshtë ylli... më i ftohtë. 33. Mund të jenë sekrete. 34. Një ishte Francis Drake. 36. Një nxënës ushtar. 37. Janë si legjenda. 39. Një mund të jetë proteste. 40. Pushtohe nga alpinistët t tilla. 41. Chagall piktor. 42. Tullat pa tul. 43. I kanë të ndryshme farat. 44. Janë tek për halorë 47. Numri i shkurtër. 48. Qendër fitimi. 49. Ekstreme në tegel.

Horoskopi 12 qershor 2014 Dashi Dite e mbushur me momente te lumtura kjo e sotmja për te dashuruarit. Do mendoni ne çdo moment ta surprizoni atë qe keni ne krah. Beqaret do kërkojnë me çdo kush te fillojnë një lidhje me te parin qe do ju dale para. Vetmia dhe rutina nuk durohet me. Financat edhe mund te kenë tronditje, por ju do jeni ne gjendja ta marrin ne dore situatën.

Demi Do jeni paksa te shpërqendruar sot ne jetën tuaj ne çift dhe gjerat nuk do shkojnë si i kishit menduar. Situata sa vjen e mund te behet me problematike po nuk morët masa. Beqaret do jene pa fat ne dashuri dhe do mbeten serish te vetmuar. Klima yjore do jete e përshtatshme për financat. Do jeni shume te zotet dhe do i menaxhoni me maturi ato.

Binjaket Dite mjaft e favorshme kjo për te dashuruarit. Me ne fund do arrini t’i zgjidhni te gjitha problemet qe keni pasur dhe do ndiheni me te qete. Beqaret duhet t’iu kushtojnë vëmendjen e duhur personave qe do i joshin sepse me te vërtetë mund te kenë vlera pa fund. Financat do fillojnë te kenë përmirësime. Do arrini te kryeni edhe ndonjë investim te vogël.

Gaforrja Juve qe jeni ne një lidhje do keni debate te forta me partnerin gjate kësaj dite. Gjithsecili do ketë mendimet e tij lidhur me një çështje te caktuar dhe nuk do bini aspak dakord. Beqarët do jene gati për te filluar një lidhje ose një aventure me personat qe do i joshin. Sektori i financave do jete goxha delikat. Kujdes me çdo shpenzim qe do kryeni.

Luani Do pranoni te diskutoni ne qetësi dhe te bashkëpunoni sot me atë qe keni ne krah. Kjo do ju beje mire dhe do ju afroje mjaft me njeri-tjetrin. Beqaret do hedhin goxha hapa drejt një lidhjeje te qëndrueshme dhe mjaft emocionuese. Ne planin financiar do jeni shume te zotet dhe do arrini ta mbani gjithë kohës gjendjen te stabilizuar.

Virgjeresha Marrëdhënia juaj ne çift do jete mjaft dinamike gjate kësaj dite. Do jeni te vetëdijshëm për problemet qe mund te sjelle monotonia dhe do Beni çfarë te mundeni qe te mos e lejoni te behet pjese e jetës suaj. Beqaret nuk do e gjejnë as sot dashurinë, megjithatë nuk do kalojnë një dite pasive. Ne planin financiar do keni sukses pa fund dhe gjendja do ketë përmirësime.

Peshorja Do keni shume komplekse sot ne jetën tuaj ne çift dhe marrëdhënia me partnerin do ketë probleme. Mos kërkoni gjera te pamundura. Beqaret ka shume gjase te mbyllen ne vetvete dhe te mos përfitojnë nga mundësitë qe do iu jepen për aventura. Financat do jene te mira për aq kohe sa ju te shpenzoni me maturi. Po e tepruat do keni goxha vështirësi.

Akrepi Duhet ta kontrolloni veten sot juve qe jeni ne një lidhje dhe te mos e kritikoni për gjithçka atë qe keni ne krah. Pranoni se shpeshherë edhe ju e keni gabim. Beqaret duhet te tregohen te arsyeshëm dhe te mos pranojnë çdo lloj ftese qe do ju behet. Ne planin financiar do jene familjaret ata qe do ju ndihmoje ta përmirësoni situatën.

Shigjetari Harmoni, gëzim dhe emocione pa fund. Situata ne jetën tuaj ne çift do jete goxha e mire. Secili prej jush do beje aq sa mundet për te mbajtur zgjedhat edhe zjarrin e pasionit. Beqaret ka rrezik te tregohen impulsive dhe do pranojnë te fillojnë aventura me persona qe nuk ju përshtaten aspak. Ne planin financiar fati do jete ne anën tuaj. Do i zgjidhni edhe problemet.

Bricjapi

Përgjigjja e fjalëkryqit të kaluar

Zbavitje O P E L P A L A R F A P A E L A R S E R I I L I A G E M U T P R M A T U R N E L I O

M O T T A A E D E T

M A R I E A N T E U

I S T E R R I A N A M A L E A E M A N T A A K T O R N T E N A K E T A T I T Z M T H E S H E R P A R T I

M

e bindje të plotë mund të themi se fëmijët e Michael Jackson shpenzojnë shuma marramëndëse, vetëm për të plotësuar dëshirat e tyre. Menaxhimi i të ardhurave nuk është i mirë, pasi çdo dëshirë e tyre bëhet realitet, por pa ditur se sa është kufiri. “New York Post” bën me dije se fëmijët e Jackson kanë të drejtë të shpenzojnë rreth 20.000 dollarë në muaj. Fëmijët asnjëherë nuk kanë ditur t’i menaxhojnë shumat e parave që u janë dhënë. Njëri prej

Peshqit

P R I T

A R O M E

B L I R I

A B E L

T A T E P J E T E

I E T S L E A R A R I L T A E E T S E I I N E T E O R E T

djemve shpenzon 150 dollarë në një orë, për të marrë mësime karateje. Djali tjetër ka shpenzuar 50.000 dollarë për t’i blerë dhurata të dashurës së tij, ndërsa të tre sëbashku, kanë shpenzuar vitin e kaluar 250.000 dollarë për pushime verore. Jo vetëm kaq, por 30.000 dollarë janë shpenzuar për të paguar një kuzhinier personal. Askush nuk e di se sa është shuma e pasurisë së Michael Jackson dhe sa kohë mund të zgjasë për të hedhur paratë dëm.

Tregon shtatzëninë, Mila Kunis shkëlqen në tapetin e kuq

Ujori

Dite goxha e vështirë kjo për ata qe janë ne një lidhje. Asgjë nuk do eci si e kishit menduar dhe mosmarrëveshjet do jene te shumta. Beqaret do tërhiqen mjaft nga disa persona qe dikur i kane tallur. Ne jete mund te ndodhe gjithçka. Ne planin financiar çdo gjë do verat nga ju. Duhet te mateni mire para se te kryeni shpenzime qe te mos keni asnjë vështirësi.

P A R E T

D A K E T

S E L E S

Shpenzojnë rreth 20 mijë dollarë në muaj, çmenden fëmijët e Michael Jackson

Dite shume trazuar dhe problematike kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Asgjë nuk do shkoje si e kishit programuar. Beqaret do vazhdojnë ende te jene ne kërkim te princit te tyre te kaltër, por jo te gjithë do jene me fat. Beni durim edhe për pak kohe. Situata financiare do filloje te ketë përmirësime. Do merrni fryme lirisht dhe do shpenzoni pa frike. Do keni debate te forta sot me atë qe keni ne krah sepse për çdo gjë do keni mendime te ndryshme. Mundohuni te jeni me te hapur dhe te toleroni. Beqaret do kalojnë një dite mjaft te këndshme dhe te mbushur me takime interesante. Financat do filloni t’i menaxhoni me më tepër seriozitet se me pare. Gjendja do jete shume me e mire.

I

M

ila Kunis, pavarësisht se është shtatzëne, nuk e ka harruar aspak tapetin e kuq, e as atë të premierës së filmit Third Person in Hollywood, gjatë të hënës në Hollivud. Aktorja 30-vjeçare mbante veshur një fustan të zi dhe të shkurtër, por shumë të gjerë që theksonte shtatzaninë e saj. Ndonëse kohët e fundit e kemi parë të vishet shumë me rroba sportive, në këtë eveniment ajo ka zgjedhur të vijë sërish me një stil që atë e karakterizon.


cmyk

Standard 12 qershor 2014 10  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you