Page 1

CMYK ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○

Furtunë në diplomaci Ministri i Jashtëm lajmëron mbyllje ambasadash Politikë Faqe 2

Arsimi Shkarkohen të gjithë drejtorët e shkollave, konkurs për 214 poste Sociale Faqe 16 GAZETË E PËRDITSHME E MARTË 10 DHJETOR 2013 NR: 2824, ÇMIMI 20 LEKË ÇMIMI PËR MAQEDONI DHE GREQI 1 EURO

www .standard.al www.standard.al e-mail: info@standard.al marketing@standard.al Botim i “standard”

Paralajmërimi Rama: Ekonomia në limite. Reagon Basha: Vendi drejt kolapsit

Thellimi i borxhit Qeveria thërret për ndihmë Bankën Botërore dhe kursimet e shqiptarëve

Transferimi i pensioneve Nënshkruhet marrëveshja me Belgjikën, përfitojnë 35 mijë emigrantë Aktualitet Faqe 16

"Rritjen e borxhit në 67 për qind të PBB-së deri në fund të vitit 2013 ndikoi në vlerësimin negativ të S&P"

Ekonomi Paketa fiskale do shtojë riskun për buxhetin dhe ekonominë Nga Ervin Kaduku Faqe 6

Ulja e besueshmërisë së ekonomisë shqiptare pas vlerësimit të bërë nga "Standard & Poor's", bëri që kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, të kritikonte ashpër Kryeministrin Edi Rama për qëndrimet e fundit të mbajtura në publik dhe vendimet në fushën e financave të vendit. Më herët "S&P" uli vlerësimin e saj nga... Lexoni në faqen 4-5

Kodheli, padi Imamit: Abuzim me paratë publike. Reagimi: Hakmarrje personale e Ramës

Krimi Torturoi dhe vrau 2 persona, pranga Kujtim Zhukës Dyshohet se Zhuka i tërhoqi zvarrë me makinë 2 viktimat dhe i vrau me kallashnikov Prangoset pas 16 vjetësh autori i dy vrasjeje të rënda të ndodhura në Berat. Lajmi bëhet me dije nga ana e forcave të policisë, të cilat kanë mundur të vënë pas hekurave të shpallurin në kërkim... Lexoni në faqet 6-7

Logos Art

&

Shpirtin e kam aty ku jam Suplementi Faqe 13-15

6-7 Banka Botërore: Po studiojmë dhënien e kredisë për borxhet e shtetit shqiptar ndaj privatit Mile Çami Çami// 10

Vrasjet në kufi / 11

I bie trompozë, Të afërmit tanë vdes vrasësi i nënës u vranë në së Lul Cakës tokën shqiptare Fatmir Emini ose i njohur ndryshe me nofkën Mile Çami, humb jetën në ambientet e urgjencës në spitalin "Nënë Tereza". Nën masa të rrepta sigurie nga burgjet, Mile Çami u shoqërua në urgjencën...

Trupat e pajetë të dy shqiptarëve të vrarë në kufi janë transportuar ditën e djeshme në banesën e tyre në...

Politikë Faqe 2 Penda e Argjendtë 2012 Ylljet Aliçkaj me “Valsi i lumturisë”, çmimin e romanit Kulturë Faqe 15


2

e martë 10.12.2013

Politikë Statusi Belgjika mbështet Shqipërinë: Shpresojmë, së shpejti të jeni anëtar

Belgjika mbështet Shqipërinë në rrugën e saj të integrimit evropian. Zv.kryeministrja Laurette Onkelinx pohoi dje se Belgjika mbështet qartësisht marrjen e statusit kandidat nga Shqipëria dhe shpreson që ky vend të bëhet së shpejti anëtar i BE-së."Qeveria belge përmes Kryeministrit të saj Elio Di Rupo mbështet plotësisht

Zv.kryeministrja belge Laurette Onkelinx

statusin e kandidatit për Shqipërinë. Ne shpresojmë që do jetë një portë hyrjeje për të gjithë shqiptarët dhe shqiptarët lidhur me aspiratat dhe shpresat e tyre për të ardhmen, por është gjithashtu një pasuri për Evropën. Është një kontratë të bëhesh anëtare e Bashkimit Evropian me të gjitha të drejtat. Është një shkëmbim dhe

një mbështetje e ndërsjellë dhe shpresoj që Shqipëria do të bëhet anëtare e Bashkimit Evropian së shpejti", - tha zv.kryeministrja e Belgjikës. Vendimi i ministrave të jashtëm për statusin për Shqipërinë pritet te jepet në 17 dhjetor dhe nëse do të jetë pozitiv, ai do të zyrtarizohet nga liderët evropianë në 19 dhe 20 dhjetor.

Në Prokurori

Kodheli, padi Imamit: Abuzim me paratë publike. Reagimi: Hakmarrje personale e Ramës Rama: Ish-ministri i Mbrojtjes të ndëshkohet për korrupsion. Imami: Nuk ka asnjë abuzim me ligjin dhe paratë Gëzim Saliu Ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli, padit në Prokurori paraardhësin e saj, Arben Imami, dhe 5 funksionarë për shpërdorim detyre. Duke bërë të ditur se padia vjen pas konkluzionit nga një grup ekspertësh, ministrja pohoi dje në një dalje publike se provat e evidentuara janë të pamohueshme. "Ministria e Mbrojtjes depoziton në Prokurorinë e Përgjithshme një kallëzim penal në ngarkim të ish-ministrit të Mbrojtjes dhe disa ish-punonjësve të kësaj Ministrie, për konsumin e veprës penale "Shpërdorim detyre", "Shpërdorim i kontributeve të dhëna nga shteti", si dhe "Shkelje e barazisë së pjesëmarrësve në tender apo ankand publik", të parashikuara këto në nenet 248, 256 dhe 258 të Kodit të Procedurës Penale të Republikës së Shqipërisë. Në fakt, ky nuk është një kallëzim i zakonshëm. Kemi të bëjmë me një padi të mirargumentuar, të përgatitur nga një grup ekspertësh, të cilët kanë shqyrtuar deri në detaje të gjithë këtë aferë korruptive dhe kanë dalë me konkluzionin se kush ka qenë pjesë e kësaj procedure, duhet të përgjigjet përpara drejtësisë", - tha Kodheli, duke i kërkuar Prokurorisë së Përgjithshme të veprojë duke investiguar mbi veprimet antiligjore që kanë çuar, sipas saj në shkelje të procedurave dhe në një abuzim të madh me paranë

Ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli

publike. Po ashtu pas deklaratës së ministres ka reaguar edhe kryeministri Rama, i cili duke e postuar atë në rrjetin social "Facebook" ka shkruar: "Ishministri i Mbrojtjes të ndëshkohet për korrupsion". REAGIMI Pas deklaratës së ministres së Mbrojtjes, ka reaguar deputeti demokrat Arben Imami, i cili e cilësoi padinë një akt primitiv dhe hakmarrës nga ana e Kryeministrit të vendit Edi Rama. Sipas tij, padia ishte një kusht i vendosur nga kreu i qeverisë ndaj Kodhelit për të marrtë detyrën e

Ish-Ministri i Mbrojtjes, Arben Imami

ministres. "Akti i sotëm i Mimi Kodhelit nga zyra e Kryeministrit dhe për llogarinë e tij, përfaqëson një akt primitiv hakmarrës personal, siç e kam thënë prej 2 vitesh. Sigurisht ky është edhe plotësimi i kushtit për marrjen e detyrës së Ministres së Mbrojtjes, nga zonja në fjalë, e cila nuk ka asnjë bilanc. Zoti Rama dështoi në të gjitha akuzat e ngritura në 2 vite, për përgjime, armë të dërguara Gedafit, pronat e ushtrisë, emërime të paligjshme e të tjera si këto. Të gjitha akuzat ranë, e vetmja gjë që nuk ra dhe nuk mund të bjerë është vendimi i

një njeriu të çmendur, për t'i shkuar deri në fund hakmarrjes personale, për deklaratat e mia publike për 21 Janarin. Të dy këta persona, ish drejtues të institucionit më të korruptuar të shtetit shqiptar në këto 23 vite, pra Bashkisë së Tiranës kur e drejtonin atë, kanë qenë të detyruar të pranojnë se reformat në ushtri kanë qenë të suksesshme", - tha Imami. Duke nënvizuar në fjalën e tij se në ministrinë që ai drejtoi nuk ka asnjë shkelje me paratë e qytetarëve, deputeti i PD-së iu drejtua kreut të qeverisë me një mesazh. "Qytetarët

shqiptarë duhet ta dinë se në Ministrinë e Mbrojtjes nuk ka asnjë abuzim me ligjin dhe paratë e tyre. Por ishte përcaktuar prej dy vitesh "armiku" i kryetarit të Partisë Socialiste, e pas kësaj u bënë përpjekje për të montuar një akuzë false, duke akuzuar një institucion model për abuzim me tendera, prej të cilave jam i sigurt se nuk do të dalë absolutisht asgjë. I drejtohem zotit Rama; Po kapërcen vijën e kuqe ligjore, etike dhe politike. Kërcënimet e tua nuk trembin askënd, aq më pak mua", - tha ish-ministri i Mbrojtjes Arben Imami.

Zhvlerësimi i "Standard & Poor's"

Ministri Ahmetaj: Përgjegjësi e qeverisë së kaluar Ulja e vlerësimit të borxhit për Shqipërinë nga B+ në B nga "Standard and Poor's" është përgjegjësi e qeverisë së mëparshme. Kështu bëri të ditur dje Ministria e Zhvillimit Ekonomik, Tregtisë dhe Sipërmarrjes, e cila theksoi se qeveria shqiptare është e ndërgjegjshme që situata tejet e rëndë financiare dhe ekonomike që ka trashëguar, është faktori kryesor i uljes së vlerësimit të borxhit nga B+ në B. Sipas saj, ky vlerësim reflekton situatën

ekonomike të nëntë muajve të parë të vitit 2013, për të cilat ka të dhëna zyrtarisht të konfirmuara. "Trashëgimia e papërgjegjshme e një borxhi tepër të lartë e të rrezikshëm, të dokumentuar apo të fshehur, por tashmë të verifikuar e bërë transparent nga Qeveria aktuale, FMN e institucione të tjera financiare ndërkombëtare, e bëjnë Qeverinë e mëparshme përgjegjëse të drejtpërdrejtë, jo vetëm për këtë zhvlerësim, por edhe për gjendjen e rënduar të

Ministri Arben Ahmetaj

buxhetit të shtetit, për gjendjen e vështirë ekonomike dhe financiare të vendit dhe të qytetarëve shqiptarë", thuhej në deklaratën e MZHETS-së. Duke bërë një pasqyrim të gjendjes ekonomike të cilën trashëgoi qeveria e re, MZHETS-ja bëri të ditur se po hartohet bashkë me Fondin Monetar Ndërkombëtar, Bankën Botërore e Komisionin Evropian një përgjigje e matur dhe e mirëmenduar ndaj krizës së trashëguar, e cila jo vetëm që do të ristabilizojë ekonominë, por do të

krijojë të gjitha kushtet për një rritje të qëndrueshme e cilësore të ekonomisë shqiptare në vijim. "Programi i qeverisë është përgjegjshmëri e plotë ndaj premtimeve që ne kemi bërë për rritje të punësimit, ulje taksash për 95% të shqiptarëve, luftë ndaj krimit dhe korrupsionit, monopoleve dhe transparencë të plotë ndaj qytetarëve shqiptarë". Pak ditë më parë, në raportin e saj, "Standard and Poor's" uli vlerësimin për borxhin e Shqipërisë nga B+ në B.


3

e martë 10.12.2013

Politikë Furtunë në diplomaci

Ministri i Jashtëm paralajmëron mbyllje ambasadash, pranon emërimet e reja politike "A ka qenë z. Bimo këshilltar për politikën e jashtme i kryetarit të PS-së? Po, ka qenë dhe ka qenë fat që kemi bashkëpunuar" Florenc Drizari Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, paralajmëroi mbyllje të disa prej përfaqësive tona diplomatike në botë dhe shkurtim të stafit në ambasada të tjera, duke e justifikuar situatën me problemet në buxhetin e shtetit si dhe borxhet e prapambetura nga qeveria e mëparshme. Gjatë propozimit të tri kandidaturave të reja për ambasadorë në Vjenë, Bruksel dhe Berlin, ministri Bushati tha se gjysma e shërbimit diplomatik është e politizuar dhe nuk ka asnjë lidhje me shërbimin e jashtëm. "Buxheti është një problem në vetvete, por le të mos harrojmë, ne përballemi me sfida të jashtëzakonshme. Qeveria paraardhëse na ka lënë një gropë të madhe edhe në fushën e diplomacisë, sepse kemi sot për sot ambasada, të cilat nuk mbyllin dot pagesat mujore dhe borxhe që trashëgohen nga viti në vit", - tha Bushati para Kuvendit të Shqipërisë. Më herët, mes tij dhe ish-ministrit të Jashtëm Aldo Bumçi, pati shkëmbime replikash në Komisionin për Politikën e Jashtme lidhur me emërimet politike të ambasadorëve. Deputeti i PD-së, Bumçi, i rikujtoi ministrit Bushati qëndrimet e tij se ambasadat janë kthyer në konvikte dhe ambasadorët janë bërë si drejtorë konviktesh, ndërsa i kërkoi shpjegime për kandidaturën e z. Roland Bimo, i propozuar si ambasador në Austri, duke thënë se ai ka shërbyer prej dy vitesh si këshilltar politik i kryesocialistit Edi Rama para fushatës elektorale. Komisioni i Jashtëm me mbështetjen e të dyja palëve miratoi tri propozime të reja për ambasadorë, Artur Kuko në Gjermani, Adriana Hobdari në Bruksel dhe Roland Bimo në Austri. Në fjalën e tyre, tre kandidatët bënë një prezantim të shkurtër të vizionit të tyre, nëse miratohen si përfaqësues të Shqipërisë në përfaqësitë diplomatike në vendet përkatëse, duke vënë theksin tek intensifikimi i marrëdhënieve me këto shtete, sidomos në fushën ekonomike. ALDO BUMÇI

Adriana Hobdari, kandidate për në Strasburg

Roland Bimo, kandidat për në Vjenë

Artur Kuko, kandidat për në Berlin

Nevojitet një koordinim më i mirë i punës së komisionit brenda organeve të Këshillit të Evropës dhe njëkohësisht edhe një koordinim nga ana tjetër më i mirë i institucioneve shqiptare, ministritë e linjës, Ministria e Punëve të Jashtme, për të rritur efektivitetin e asistencës së Këshillit të Evropës. Këtu doja t'i referohesha dokumentit të bashkëpunimit të KE-së për Shqipërinë, dokument bashkëpunimi 2012-2014. Një tjetër pikë ku duhet të fokusohet puna e komisionit është rritja e rolit të Shqipërisë si kontribuuese në organizatë në kuadër të përqasjes si partnere dhe jo vetëm si konsumatore e asistencës së Këshillit të Evropës.

Programi i qeverisë kërkon që shërbimi ynë diplomatik të jetë me efikas në përmirësimin e axhendës evropiane të Shqipërisë. Më duhet të veçoj mbështetjen e vazhdueshme që autoritetet austriake kanë dhënë për Shqipërinë. Siç e tha dhe ministri i Jashtëm në mbledhjen e ardhshme të Bashkimit Evropian, është e garantuar mbështetja e Austrisë për integrimin e Shqipërisë. Theksohet se në marrëdhëniet mes dy vendeve ka një bashkëpunim të frytshëm ndërkombëtar përmes partneritetit të përbashkët dhe sigurisë së përbashkët. Në raportet ekonomike, volumi i përgjithshëm import-eksport kap vlerën e 82 milionë eurove.

Do të përdor të gjitha forcat dhe aftësitë e mia për të çuar më tej marrëdhëniet e mira që ekzistojnë me Republikën Federale Gjermane. Konstatoj se në totalin e tyre këto marrëdhënie janë karakterizuar nga shpirti i partneritetit të rivendosura në vitin 1987, këto marrëdhënie arritën të merrnin një zhvillim, i cili, për fat të keq, u ndërpre në ato vite për shkak të krizës së ambasadave. Në vitin '91-'92 kam pasur privilegjin të punoj në Ambasadën e Republikës Federale Gjermanë në Tiranë dhe të jap kontributin tim modest në jetësimin e këtyre marrëdhënieve. Gjermania ka qenë tradicionalisht një mike e mirë e Shqipërisë dhe e shqiptareve.

"Të tria kandidaturat që na propozohen sot, z. Kuko, zonja Obdari dhe z. Bimo, janë persona me një përvojë të gjatë në shërbimin e jashtëm dhe nuk kam asnjë arsye përveçse të shpreh mbështetjen tonë për këto kandidatura. Pyetja e parë për z. ministër ka të bëjë me kandidaturën e z. Bimo. Z. bimo është e vërtetë që ka një karrierë shumë të gjatë në shërbimin e jashtëm, por gjatë dy viteve të fundit ka shërbyer si këshilltar për politikën e jashtme i kryetarit të Partisë Socialiste, pra është bërë pjesë e një projekti politik. A është z. Bimo pjesë e një kandidature politike apo vjen brenda sistemit?", - deklaroi Bumçi. DITMIR BUSHATI Gjatë raportimit para Komisionit për Politikën e Jashtme, ministri Bushati tha se kandidatura e Roland Bimos si ambasador në Austri vjen sepse ai ka një eksperiencë 30 vjeçare në sistemin diplomatik. Sipas Bushatit, Bimo ka qenë këshilltar politik i kryetarit të PS, por kjo nuk e pengon atë të jetë pjesë e diplomacisë shqiptare. Për këtë ai cilësoi edhe një vendim të Këshillit të Ministrave i miratuar që në vitin 2005, kur qeveriste e djathta. "A ka qenë këshilltar për politikën e jashtme i kryetarit të Partisë Socialiste? Po, ka qenë dhe për ne që kemi bashkëpunuar, ndoshta zonja Dade dhe disa të tjerë, ka qenë fat për të shkëmbyer disa pikëpamje të politikës së jashtme. Ky kandidat vjen sot në bazë të një vendimi të Këshillit të Ministrave që ju z. Bumçi keni miratuar kur keni qenë në qeveri që është vendimi 767, dt. 6.12.2005, për disa ndryshime dhe shtesa në rregulloren e shërbimit të Jashtëm të Republikës së Shqipërisë ku thuhet: diplomati rifiton statusin në shërbimin e jashtëm dhe të gjitha të drejtat e pezulluara kur a) titullari miraton rikthimin e nëpunësit që ka pasur një përvojë pune jo më pak se 3 vjet në shërbimin e Jashtëm. Kemi jo 3 vjet dhe është larguar në mënyrë vullnetare pa kryer shkelje të rënda i parashikuar nga ligji", - deklaroi ministri i Jashtëm Ditmir Bushati. Sipas Bushatit, situata në trupin diplomatik është se 50 për qind e ambasadorëve që janë në detyrë kanë begraund të pastër politik.

"Antikorrupsioni" ndan mazhorancën Gramoz Ruçi kërkon të merren parasysh rekomandimet e OSBE dhe OPDAT për krimin e organizuar Komisioni për Integrimin Evropian miratoi me votat e mazhorancës projektligjin "Për parandalimin dhe goditjen e krimit të organizuar dhe trafikimit nëpërmjet masave parandaluese kundër pasurisë", ndërsa përfaqësuesit e opozitës kundërshtuan nismën e qeverisë me argumentet se drafti duhet të tërhiqet për të përfshirë rekomandimet e ndërkombëtarëve. Të pranishëm ishin anëtarët e Komisionit, përfaqësues nga

Anëtarët e Komisionit të Integrimit, përfaqësues nga Ministria e Drejtësisë dhe Ministria e Integrimit

Ministria e Drejtësisë dhe Ministria e Integrimit. Kryetari i grupit parlamentar socialist, Gramoz Ruçi, kërkoi nga përfaqësuesit e qeverisë që gjatë fazës se konsultimeve me grupet e interesit, të merren parasysh edhe kritikat e OSBE dhe OPDAT. Ndërkaq, gjatë raportimeve të ministrit të Drejtësisë, Nasip Naço, në komisionet parlamentare për çështjen e paketës së "Antikorrupsionit" është vënë theksi tek

trajtimi i çështjeve të korrupsionit si krim i rëndë. Por ky qëndrim i përfaqësuesit të ekzekutivit është kundërshtuar nga organizatat ndërkombëtare të specializuara në fushën e drejtësisë dhe që japin një mbështetje për qeveritë shqiptare në këtë fushë, të cilat gjatë disa rekomandimeve me shkrim, kanë nënvizuar faktin se gjykimi i çështjeve të korrupsionit në Gjykatën e Krimeve të Rënda do ta mbingarkonte këtë trupë gjyqësore.

Kjo, sipas tyre, do të sillte edhe centralizimin e gjykimit të korrupsionit vetëm në Tiranë, duke lënë në hije shumë njësi të specializuara për të cilat jenë kryer edhe trajnime nga këto të fundit. Por sipas qeverisë, ky projektligj ka për objekt parandalimit dhe goditjen ndaj krimit të organizuar dhe trafikimit përmes konfiskimit të pasurisë së personave të cilët kanë një nivel të pajustifikuar ekonomik, si rezultat i veprimtarisë së dyshuar kriminale.


4

e martë 10.12.2013

Politikë Ceremonia Rama: Nuk do të jepen më para për të zënë një vend pune

Në ceremoninë e diplomimit të studentëve të Fakultetit Ekonomik të Tiranës, Kryeministri Rama theksoi se fenomeni i punësimit përmes parave do të marrë fund. "Do doja shumë t'u flisja sot për sa shumë mundësi ju ofron ju Shqipëria nesër por ndoshta është më e ndershme të flasim për çfarë mundësisht të krijojmë së bashku. Jemi në një moment kur ju mund të bëni për vendin më shumë seç vendi mund të bëjë për ju. Para ca kohesh më patën treguar një anekdotë të jetuar lidhur me punësimin në vendin fqinj. Një biznesmen grek fliste me një shqiptar. I pari i thotë të dytit situata është keq u bënë disa muaj që nuk paguaj dot

Në çdo krize ka edhe një rrugë tjetër veç rrugës së thellimit të krizës që është rruga e kapërcimit të krizës.

punonjësit. Mbase duhet ta bëni si në Shqipëri ku i marrin lekë punonjësve për ti mbajtur në punë. Do bëjmë çmos që realiteti i marrjes në punë me lek dhe jo sipas meritës të ndryshojë një orë e me parë. Jam i bindur se shumë nga ju nesër nuk do të përballeni me këtë realitet të shëmtuar por do të keni mundësinë të merrni pjesë në konkurse për të provuar aftësitë tuaja", - deklaroi Rama. Sipas Kryeministrit Shqipëria është një vend ku nuk është e lehtë që ti ruash ëndrrat të pa prekura dhe të mbash shpresën të ndezur. "Do bëhet e mundur të keni një vend në sektorin publik falë dijes dhe meritës tuaj. Sfida për të krijuar vende pune është më e

vështirë se kaq. Ekonomia e vendit tonë po kalon një nga momentet më të vështira. Njësoj si herët e tjera vite më parë na duhet të bëjmë një kapërcim të ri. Në çdo krize ka edhe një rrugë tjetër veç rrugës së thellimit të krizës që është rruga e kapërcimit të krizës. Kjo është dhe sfida jonë dhe jam e bindur se ju nga sot në këtë sfidë jeni një vlerë e shtuar dhe një aset shumë i çmuar. Momenti ku gjendemi është për shkak të borxhit. Kriza e borxhit besoj se hyn te sfidat adaptive nuk është një sfidë teknike për aq sa na imponon krijimin e një raporti të ri mes të tashmes dhe të ardhmes", - theksoi Kryeministri Rama para studentëve të sapodiplomuar.

Paralajmërimi

Kryeministri: Ekonomia shqiptare ndodhet në limite Drafti i parë i strategjisë, Rama: Korrupsioni në Shqipëri është në çdo qelizë të shtetit, reformë rrënjësore në drejtësi "Për luftën ndaj korrupsionit na gjykoni pas 4 vitesh" Gëzim Saliu Ekonomia shqiptare ndodhet në limitet e rrezikut të humbjes së ekuilibrit. Kështu deklaroi dje Kryeministri Edi Rama në konferencën ku u prezantua drafti i parë i strategjisë kombëtare kundër korrupsionit. Duke fajësuar qeverinë e kaluar për situatën e korrupsionit në vend, kreu i qeverisë deklaroi se pasojat janë të mëdha edhe në ekonomi, për të cilën tha se është në limitet e humbjes së ekuilibrit. "Ekonomia shqiptare është në momentin e limiteve të humbjes së ekuilibrave të vet. Dihet që një nga problemet tona është borxhi ashtu siç dihet që borxhi është rritur shumë në vitet e fundit që është një borxh që qeveria e akumuluar në kurriz të qytetarëve duke mos akumuluar shërbimet", - tha Rama. Në këtë kontekst, Kryeministri bëri të ditur se qeveria është në diskutim me FMN dhe BB për programin e ri në aspektin ekonomiko-financiar. Sipas Ramës, rëndësi parësore për luftën ndaj korrupsionit ka edhe reforma administrativo-territoriale. "Jemi në diskutim me FMN dhe BB për programin e ri që vendi duhet të hapë me FMN në kushtet kur ekonomia jonë dhe situata jonë financiare kërkon një disiplinë të re fiskale. Gjysma e njësive administrative që nuk prodhojnë asnjë të ardhur

Kryeministri Edi Rama

Jemi në diskutim me FMN dhe BB për programin e ri që vendi duhet të hapë me FMN në kushtet kur ekonomia jonë kërkon një disiplinë të re fiskale

nuk mund të mos jetë territor për korrupsion. Borxhit t'i përgjigjemi edhe me një reforme të thellë administrative dhe territoriale, duke mos lenë që një numër kaq i madh njësish te marrin një sasi të madhe parash e të mos kthejnë mbrapsht asgjë e kthehen në burime që gjenerojnë korrupsion, sepse është sistemi i ndërtuar në mënyrë të tillë që e bën shumë të lirë punën e korrupsionit", - u shpreh kreu i qeverisë, Edi Rama. KORRUPSIONI Në konferencën e djeshme, ku u prezantua drafti i parë i strategjisë

OSBE dhe BE

kombëtare të qeverisë kundër korrupsionit, Kryeministri Rama tha se kjo dukuri në Shqipëri dallon qartë nga të gjitha vendet e tjera. "Dhe nëse ka diçka që e dallon qartë korrupsionin në Shqipëri nga korrupsioni në vende të tjera të BE-së është fakti se korrupsioni në Shqipëri është endemik, është në çdo qelizë të organizmit të shtetit, të cilin ne nuk duhet ta harrojmë për asgjë çast se nuk janë njerëzit që e korruptojnë sistemin, por është sistemi që i korrupton njerëzit. Unë besoj se strategjia jonë antikorrupsion është një bazë për t'ia dalë me sukses, sepse

adreson pikërisht problemin kompleks të një sistemi funksionimi të makinerisë së shtetit shqiptar, që është në fakt baza e korrupsionit", - tha Rama. Në këtë kontekst, kreu i mazhorancës qeverisëse pohoi se një ndër masat më të domosdoshme mbetet reforma strukturore, kryesisht në sistemin e drejtësisë. "Reformat strukturore janë ato që mund të ndikojnë më shumë në këtë luftë. Ne do ta bëjmë këtë reformë, e kemi braktisur luftën që bëhej dikur, me presidentin, me prokurorin, me gjykatat sepse ne kemi besuar se ajo luftë nuk do sjellë asnjëherë rezultate dhe ja ku janë rezultatet, korrupsioni nuk është luftuar. Por nga ana tjetër, reforma në drejtësi dhe vendosja e sistemit të drejtësisë në funksion të drejtësisë kërkon dhe përfshirjen e vetë njerëzve dhe vetë sistemin", - tha Rama. Në fund të fjalës së tij, Kryeministri bëri të ditur se qeveria aktuale do të gjykohet për luftën ndaj korrupsionit në fund të mandatit 4-vjeçar. "Kjo plagë është në gjithë sipërfaqen e lëkurës së vendit tonë dhe që brenda gëlon nën lëkurë nga 'kanceri' agresiv dhe 'kanceri' nuk shërohet me terapi të sipërfaqshme apo duke mbuluar plagët me operacione kozmetike, na duhet aksion i fortë i përbashkët, por unë dua të them vetëm kaq, me ose pa të tjerët ne do bëjmë gjithçka që na takon që pas 4 vitesh të flasim ndryshe kur flasim për korrupsionin", - deklaroi kreu i qeverisë.

Strategjia 2014-2017

Wilton: Korrupsioni nuk erdhi me aeroplan në Rinas. Sequi: Ministri Çuçi: Gati në prill, tri shtyllat Sëmundje që dëmton institucionet ku mbështetet Në konferencën e organizuar në Ditën Ndërkombëtare të Luftës kundër Korrupsionit, zëvendëskryetari i OSBEsë, Robert Wilton kërkoi që drafti antikorrupsion i qeverisë të jetë i zbatueshëm. "Korrupsioni nuk është një gjë që po vjen me aeroplan në Rinas, ai gjendet këtu. Nevojiten urgjentisht masa konkretet për t'i dhënë fund këtij fenomeni, qytetarët duhet të dinë që po luftohet korrupsioni. Shërbimi në arsim dhe shëndetësi

janë mjaft të dëmtuara nga korrupsioni. Qeveria nuk mund ta luftojë korrupsionin e vetëm por shoqëria civile, media biznesi ta mbështesin duke kontribuar në hartimin e strategjisë antikorrupsion dhe në zbatimin e ligjeve dhe raportimin e praktikave të korrupsionit", - deklaroi Wilton. Ndërkohë, ambasadori i BE-së në vend Ettore Sequi, nënvizoi që strategjia 2014-2017 duhet të jetë realiste. "Asnjë ditë nuk mund të jetë

më e mirë për të diskutuar për korrupsionin se sa Dita Ndërkombëtare e Luftës kundër Korrupsionit. Të gjithë mblidhemi së bashku për të dënuar korrupsionin si një dëm për të gjithë shoqërinë. Korrupsioni është sëmundje që dëmton institucionet. Niveli i qartësisë së politikave ndikon drejtpërdrejti tek ata që do e zbatojnë. Lufta kundër korrupsionit është investim për të ardhmen dhe lufta kundër tij nuk është aspak e lehtë", - u shpreh Sequi.

Në rolin e koordinatorit kombëtar antikorrupsion, ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Bledar Çuçi, bëri të ditur dje detaj nga drafti i qeverisë, ku tha se strukturëstrategjia mbështetet mbi 3 shtylla, qasjen parandaluese, ndëshkuese e edukuese. "Lufta kundër korrupsionit është prioritet bazë i qeverisë Rama dhe kanë nisur konsultimet e para të cilat do të vijojnë duke bërë pjesë të gjithë aktorët. Dokumenti i

strategjisë do të jetë i shkurtër por dinjitoz. Ai do të bëj të mundur që lufta kundër korrupsionit të jetë e matshme. Procesi i hartimit të strategjisë do të jetë i hapur, institucionet do përfaqësohen do të japin mendimet e tyre", - u shpreh Çuçi. Strategjia 2014-2017 e hartuar nga qeveria pritet të jetë gati në prill të vitit të ardhshëm, duke u rishikuar çdo fundviti për të ruajtur efikasitetin.


5

e martë 10.12.2013

Politikë Reagon kreu i opozitës

Premtimet e Ramës për ekonominë, Basha: Vendi drejt kolapsit "Në argumentimin e vlerësimit të e saj "S&P" thekson si faktor kryesor të përkeqësimit rritjen e stokut të borxhit në 67 për qind të PBB-së deri në fund të vitit 2013" Florenc Drizari Ulja e besueshmërisë së ekonomisë shqiptare pas vlerësimit të bërë nga "Standard & Poor's", bëri që kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, të kritikonte ashpër Kryeministrin Edi Rama për qëndrimet e fundit të mbajtura në publik dhe vendimet në fushën e financave të vendit. Më herët "S&P" uli vlerësimin e saj nga B+ në B për Shqipërinë ose thënë më ndryshme nga kreu i opozitës, "vlerësimi shkon nga "Stabel" që ishte në qeverisjen tonë, në "Negative". Gjatë mbledhjes së djeshme të grupit parlamentar të Partisë Demokratike, z. Basha e cilësoi këtë një lajm i keq për çdo shqiptar, për ekonominë, për sipërmarrjen dhe investitorët e huaj që operojnë tashmë në Shqipëri. Sipas Bashës, për herë të parë pas thuajse një dekade investitorëve të huaj u thuhet nga një agjenci prestigjioze dhe e besueshme se janë të paralajmëruar në sy nëse duan të marrin rreziqe të shtuara për shkak të investimit të tyre në Shqipëri. "Shqipëria dhe ekonomia e saj, tha Basha, - prej më shumë se një dekade po humbet vlerësimin e

domosdoshëm për t'u konsideruar një destinacion tërheqës e nxitës për investimet e huaja". Sipas kreut të PD-së, vlerësim nga "S&P" është de fakto një sinjal "SOS" për çdokënd që kërkon dhe planifikon apo kanë nisur tashmë procesin e një investimi në vendin tonë. Lidhur me këtë vlerësim të ekonomisë shqiptare, kryetari i opozitës theksoi se që nga viti 2007 e në vazhdim, vlerësimi për Shqipërinë ka qenë "Stabel"; edhe në vitet e pikut të krizës botërore, kur vlerësimi u ul për shumë vende të zhvilluara të botës, vlerësimi për Shqipërinë mbeti "Stabel". Efektet e krizës globale u ndien, u prekën në ritmet e ulëta të rritjes ekonomike, por stabiliteti ekonomik dhe kolonat kryesore të këtij stabiliteti nuk u cenuan. Tani edhe ky vlerësim u përfshi, apo të themi më saktë u ngjit menjëherë në top listën e gjatë të zhbërjeve dhe përkeqësimeve sistematike të qeverisë "Rama". Shkaku kryesor i uljes së vlerësimit për Shqipërinë, që përfaqëson padyshim paralajmërimin më serioz për recesionin, pra rënien e parë në negativitet të gjendjes dhe perspektivës së afërt të ekonomisë sonë, shkaku kryesor është padyshim

Mbledhja e Grupir parlamentar të PD-së

Lulzim Basha "Mashtrim-zhbërje-përkeqësim, këto janë tri fjalët kyçe të tre muajve të parë të kësaj qeverisjeje. Rama ka gënjyer e mashtruar shqiptarët me premtimet e tij të bujshme elektorale. Nuk ka e nuk do të ketë ulje të borxhit, nuk ka e nuk do të jetë shërbim shëndetësor falas, nuk ka e nuk do të ketë legalizim falas,

ulje të taksave, rritje të asistencës, punësim masiv, rend brenda njëqind ditëve e plot e plot premtime të tjera që frynë tullumbacen e tyre të Rilindjes. Ka vetëm përkeqësim në të gjitha aspektet, vetëm rritje të papunësisë, vetëm rritje të borxhit, vetëm rritje të vrasjeve, aksidenteve,

pasigurisë së përgjithshme, vetëm paligjshmëri, arbitraritet, megalomani", - deklaroi z. Basha. Duke ironizuar lëvizjet e fundit të mazhorancës, kreu i PD-së tha se e vetmja fushë në të cilën qeveria ka shënuar progres janë shfaqjet televizive "demode" të Kryeministrit Edi Rama.

papërgjegjshmëria, arbitrariteti dhe paaftësia që po dëshmon qeveria "Rama" në menaxhimin e financave publike dhe ekonomisë në tërësi", deklaroi kreu i PD-së, Lulzim Basha gjatë mbledhjes së grupit parlamentare demokrat. Ky vlerësim negativ për ekonominë shqiptare, sipas kryetarit të PDsë, vjen edhe për shkak të rritjes së borxhit publik në pak muajt e

qeverisjes së majtë. "Në argumentimin e vlerësimit të saj "S&P" thekson si faktor kryesor të përkeqësimit rritjen e stokut të borxhit në 67 për qind të PBB-së deri në fund të vitit 2013 me një paparashikueshmëri afatshkurtër akoma më pesimiste për vitin 2014. Rritja drastike dhe amatoreske e borxhit, në injorim të çdo logjike të shëndoshë ekonomike, do të bëjë që

taksat e shqiptarëve, në vend që të përdoren për investime publike të shkojnë për financimin e kostos së rritur të borxhit", - tha Basha. Qëndrimet fundit të qeverisë u shpreh kreu i PD-së, dhe vlerësimet e fundit të agjencive me reputacion botërore për ekonominë, tregojnë se për vitin e ardhshëm nuk do të ketë investime publike dhe as rritje rrogash e pensionesh.

Arben Ristani

Nëntori, i mbushur me krime, qeveria krekoset në televizion Siguria publike në vend, për Partine Demokratike, është në gjendje alarmante. Në një deklaratë për mediat, deputeti Arben Ristani tha se kjo është një shuplakë për shfaqjet televizive të Kryeministrit dhe ministrit të Rendit. Deputeti Ristani tha se dhjetori nisi me një vrasje të tmerrshme në një gjimnaz të Durrësit që tronditi gjithë shoqërinë shqiptare. "Partia Demokratike dhe opinioni publik ngritën zërin për këtë ngjarje, por sidomos për lehtësinë me të cilën krimi kryen sot aktivitetin e tij dhe

Ristani: Partia Demokratike dhe opinioni publik ngritën zërin për për lehtësinë me të cilën krimi kryen sot aktivitetin e tij

pamundësinë që ka policia e shtetit për ta parandaluar. E gjitha për shkak të largimit të profesionistëve nga radhët e Policisë së Shtetit dhe zëvendësimit të tyre me shërbëtorë të Partisë Socialiste. Të dhënat e kriminalitetit për muajin nëntor janë një alarm për shoqërinë, politikën, dhe veçanërisht për qeverinë. Të dhënat e kriminalitetit janë sot një thirrje e fortë për Ministrinë e Brendshme dhe Policinë e Shtetit që të ngrihen në nivelin e duhur të përgjegjshmërisë dhe profesionalizmit që kërkon situata e rënduar e

krimit dhe e pasigurisë së jetës. Partia Demokratike është e detyruar, me keqardhje, të informojë edhe një herë shqiptarët se vetëm gjatë muajit nëntor në vendin tonë kanë ndodhur; 700 krime ndaj personit 160 krime të rënda Si pasojë, 10 të vrarë Mesatarisht, kanë ndodhur 24 krime të rënda ndaj personit në ditë. Vetëm në nëntor kemi më shumë se 500 raste vjedhjesh, që do të thotë afërsisht 17 raste të cenimit të pronës së shqiptarëve në ditë.

Aksidentet janë shtuar dhe pasiguria është rritur ndjeshëm. Vetëm gjatë muajit nëntor 32 persona kanë humbur jetën në aksidente të rënda. 25 shqiptarë kanë humbur jetën në aksidente rrugore. Mesatarisht, për fat të keq, kemi një person të vdekur çdo ditë nga aksidentet rrugore, dhe akoma më shumë të plagosur e në gjendje të rëndë nëpër spitale. Të dhënat tregojnë për mesatarisht 6 aksidente në ditë, pra afërsisht 180 në një muaj", - thuhet në deklaratën e deputetit të PD-së, Arben Ristani.


6

e martë 10.12.2013

Ekonomi Thellimi i borxhit

Paketa fiskale do shtojë riskun për buxhetin dhe ekonominë Mungon transparenca për ndryshimin më të rëndësishëm të ligjeve dhe akteve nënligjore në fushën e taksave dhe tatimeve që nga viti 2008 e këtej Media ka treguar se kush pritet të jenë lëvizjet kryesore fiskale, por bizneset ende nuk po vihen në dijeni Amendimet pritet të rritin shtysën ndaj evazionit fiskal, ndërkohë që nuk rritin bazën e taksueshme dhe në total rritin barrën fiskale të gjithë qytetarëve Ervin Kaduku A mund të thuhet se paketa e re fiskale që po përgatit qeveria e majtë do të shtojë të ardhurat në buxhet dhe, njëkohësisht, do të ulë nivelin e evazionit fiskal në ekonominë shqiptare? Nga të dhënat e para, që janë ende në draft, dalja publike e tyre duket se e ka shqetësuar edhe vetë kryeministrin Edi Rama, çka ai e shprehu "mot a mot" në takimin me studentët e ekselencës, sistemi i ri fiskal ka shumë "të çara". Kalimi nga një nivel i vetëm i taksimit të të ardhurave personale në një takim me shkallë të ndryshme, pra nga taksa e sheshtë në nivelin 10 për qind, në atë që përfshin edhe 15% - për shumicën e shqiptarëve - edhe 20, madje edhe 25 për qind, nuk mund të shmangë rrezikun e madh të evazionit. Ashtu sikurse nuk mund të shmangë rënien e të ardhurave në buxhet, duke qenë se shtresa e popullsisë që vërtet Është vetë sistemi me shumë nivele, që lind tendencën dhe nxit tentativën për të shmangur pagesën, kur taksa rritet shumë

është më e paktë në numër, por kontribuon me një peshë shumë të madhe në buxhet, në rast të një taksimi shumë herë më të lartë, do të përpiqet të kryejë evazion. Një gjë të tillë e minimizon taksa e sheshtë. Është vetë sistemi me shumë nivele, sikurse ka treguar edhe përvoja në shumë vende të botës, sidomos ato që kanë një shtet ende të pakonsoliduar, që vjen nga ekonomi shtetërore të centralizuara, sikurse janë vendet e ish-bllokut komunist, përfshirë edhe Shqipërinë, që lind tendencën dhe nxit tentativën për të shmangur pagesën, kur taksa rritet shumë. Ndërkohë, që një taksë më e thjeshtë, jo vetëm që shmang këtë evazion, por edhe krijon fonde të konsiderueshme në duar të sipërmarrjes, që të përdoren për të punësuar forca të reja pune apo për të realizuar investime që e bëjnë më të konkurrueshme ekonominë shqiptare. Duket se një politikë e tillë, që po adoptohet aktualisht nga qeveria Rama, do të ndeshet në probleme jo të vogla, ndërkohë që edhe në hapat e para të tij, sistemi i ri fiskal, që synohet

të implementohet, dhe përbën ndryshimin më të madh të rregullave të taksave e të tatimeve në Republikën e Shqipërisë që prej vitit 2008, çalon seriozisht. Po kështu, një ndër ndryshimet, veç shkallëzimit të ndryshëm ët tatimit mbi të ardhurat personale, është edhe ai që ka të bëjë me diferencimin e tatimit mbi fitimin e biznesit. Edhe këtu ekziston një rrezik real që subjektet të joshen për të deklaruar në mënyrë të rreme nivelin më të ulët të mundshëm të xhiros, në mënyrë që të hyjnë në nivelin e ulët të taksimit, ndërkohë që me taksën e sheshtë këto situatë minimizoheshin. TATIMFITIMI Biznesi i madh, sikurse pritej, është shprehur deri tani kategorikisht kundër tentativës për të rritur tatimfitimin nga niveli i tij aktual prej 10 përqindësh, për të kaluar vitin e ardhshëm fiskal në 15 për qind. Sipas përfaqësuesve të shoqatave të tij kryesore, pritet që të nxitet korrupsioni i tatimorëve dhe doganierëve, ndërkohë që manipulimet me 10 përqindëshin deri tani kanë rezultuar të pakta në numër dhe në sasi. Për më tepër, theksojnë ata, duhet pasur parasysh se, me nivelin e dobët të konkurrueshmërisë që paraqet ekonomia jonë, rritja e këtij tatimi do të na bënte që të humbisnim terren edhe në atë që është fituar me vështirësi të mëdha tani, eksportin. Kjo,pasi vendet fqinjë direkte, të tilla si Mali i Zi apo Maqedonia tatimfitimin mbi ndërmarrjet e mbajnë në nivele 9 ose 10 për qind, pra një rritje e tillë do të rriste koston e produktit vendas, dhe ky do ta kishte më të vështirë se më parë që të çante në tregun e huaj. Pra, do të kishte humbje në kompeticion. Përjashtim bëjnë sektorët e bujqësisë dhe të turizmit, të cilët po e mirëpresin uljen e TVSH-së në sektorët e tyre, por sektorët e tjerë të industrisë që kanë mbajtur edhe peshën më të madhe të rritjes së eksporteve vitet e fundit janë shprehur skeptike ndaj rezultateve pozitive të amendimeve të taksës së sheshtë. Por, a janë në gjendje kompanitë e biznesit të madh shqiptar të përballojnë "kërbaçin" e taksës progresive? Edhe kështu, ato kanë përjetuar një vështirësi në rritje, si pasojë e rënies së kërkesës së brendshme e të jashtme si pasojë e krizës. Ja si paraqitet norma e fitimit në vite për 850 kompanitë më të mëdha të vendit deri në fund të vitit

2012. Duket qartë se fitimi ka ardhur në rënie për VIP-at shqiptarë e të huaj që operojnë në vend. Siç duket, biznesi ndodhet në një situatë të vështirë, edhe pa i rritur tatimfitimin dhe kjo lëvizje që synon qeveria Rama mund të kthehet në bumerang për ekonominë. Rruga më e përshtatshme do të ishte të stimulohet biznesi, në mënyrë që të rrisë volumin e aktivitetit dhe kjo sjell gjithsesi më shumë të ardhura faktike tatimore, e nxit biznesin të investojë dhe të hapë vende të reja pune. TVSH-JA Në paketën fiskale, që është ende në diskutim nga grupi i punës në Ministrinë e Ekonomisë dhe atë të Financave, varianti i fundit përfshin edhe një "bombë" të vërtetë për qytetarët shqiptarë: Tatimi mbi Vlerën e Shtuar mund të kalojë, nga 20, në 21 për qind. Një lëvizje e tillë, jo vetëm që do të pasohej nga presione të qarta inflacioniste, por edhe do të godiste pa dallim të gjitha shtresa e popullsisë, pasi do të kishte rritje të çmimit të faturave të ujit, elektrikut, karburanteve, të gjitha produkteve ushqimore që shiten në supermarkete etj., etj. Në vitin 1998, FMN ka tentuar pikërisht këtë nivel TVSH-je të vendoste në Shqipëri, por më pas është tërhequr, duke parë rezistencën e grupeve të interesit. Ky propozim është absurd, po të mendosh se vendi ynë mban rekordin për nivelin e TVSH-së në rajon. Kosova e ka atë 16 për qind, Maqedonia 18%, Mali i Zi 17%. Rritja e normës së Tatimit mbi Vlerën e Shtuar dhe rritja e taksës së qarkullimit të automjeteve do të preknin direkt buxhetin e familjeve, ndërkohë që do të rritnin indirekt të gjithë zinxhirin e çmimeve të konsumit, duke bërë që jetesa për shqiptarët të rëndohej menjëherë. Ndërkohë, dy vjet pasi u përshëndet si një arritje e madhe heqja e TVSH-së për shërbimet në arsim, tani ky taksë kthehet, madje jo 10, por 15 për qind, vetëm se kjo taksë nuk do të vendoset në mënyrë të menjëhershme, por nga shtatori i vitit të ardhshëm ose madje edhe një vit më pas. Kjo pritet të sjellë pasoja negative për universitete, që tashmë ndodhen në vështirë serioze me likuiditetet, duke qenë se familjet shqiptare nuk janë në gjendjen e dikurshme të të ardhurave, kryesisht si pasojë e krizës

Banka Botërore

Pagat e pensionet Në variantin e fundit të paketës fiskale parashikohet një ngrirje e pagës minimale për vitin e ardhshëm, ndërkohë që parashikohet një rritje e pagës me 20% vetëm për pagat e policëve. Edhe pensionistët do të duhet të gëzohen vetëm me një indeksim të pensioneve të tyre prej vetëm 2%, si një detyrim ligjor. Nëse do të miratohet propozimi i

ngrirjes së pagës minimale, kjo do të ishte hera e parë në vitet e fundit, që nuk do të kishte rritje të pagave në mes të vitit. Ngrirja e pagave ka qenë një kërkesë e vazhdueshme e FMN-së, që kur vendi u mbërthye nga kriza financiare në 2008-ën, por që nuk ishte marrë parasysh nga qeveria e mëparshme, në kurriz të rritjes së borxhit.

Biznesi kërkon kohë të njihet Komuniteti i biznesit i grupuar pranë Dhomës Amerikane të Tregtisë kërkon më shumë kohë nga qeveria për njohjen dhe diskutimin e paketës fiskale. Mark Crawford, president i kësaj Dhome, u shpreh dje në media se akoma nuk janë njohur me draftin përfundimtar të paketës dhe se koha për diskutim është mjaft e shkurtër. Sipas tij, duhet që ndryshimet e ligjeve, kryesisht ato që kanë ndikim të drejtpërdrejtë tek biznesi, të kenë një afat të paktën 90 ditor konsultimesh me sipërmarrjen. Sipas kreut të bizneseve amerikane në Shqipëri, vendosja e taksës progresive, si për të

globale në vendet ku ka më shumë emigracion shqiptar. Po kështu, rivendosja e TVSH-së mbi librin do të dëmtojë edhe sektorin e kulturës, duke cenuar sërish nivelin e shqiptarëve, për të cilët edhe kështu librat kushtojnë jashtëzakonisht

ardhurat personale dhe për bizneset, do të dëmtonte më tepër individët dhe bizneset e huaja që zhvillojnë aktivitetet ekonomik në vendin tonë, pasi janë më të formalizuar. Aktualisht, hartimi i paketës fiskale dhe buxhetit të vitit 2014 është nën vëzhgimin e ekspertëve të FMN dhe BB, të cilët kanë këshilluar prej kohësh qeverinë shqiptare që të jetë e kujdesshme në hartimin e një dokumenti sa më realist. Ndërkohë, burime zyrtare pranë Ministrisë së Financave bënë të ditur se pritet që sot Edi Rama të paraqesë draftin e paketës fiskale në Këshillin Ekonomik Kombëtar.

shumë. Në këtë sektor, mesatarja evropiane luhatet nga zero deri në katër për qind maksimumi. Niveli 10% që përflitet aktualisht është një peshë e konsiderueshme për botuesit, që do të shkarkohej tek lexuesi, kështu gjithnjë e më i pakët në numër.


7

e martë 10.12.2013

Ekonomi Thellimi i borxhit

Rama - Cani, "pikiatë" në borxh, thirren në ndihmë Banka Botërore dhe kursimet e shqiptarëve Banka Botërore: Po studiojmë dhënien e kredisë për borxhet e shtetit shqiptar ndaj privatit Rezultati i ankandeve të kësaj jave do të tregojë si do të reagojë tregu ndaj zhvlerësimit të kreditit nga "Standard & Poor's" dhe një kërkese kaq të lartë për borxh… Ervin Kaduku

Pagesa e borxheve të prapambetura Ekspertët e Bankës Botërore kanë pohuar se po bashkëpunojnë ngushtë edhe me FMN-në për zgjidhjen e pagesave të prapambetura ndaj biznesit. Qeveria, sipas tyre, po shqyrton disa skenarë se si t'i shlyejë këto pagesa, duke përfshirë edhe një kredi nga FMNja. Banka Botërore nga ana e saj mund t'i japë 100-200 milionë

dollarë qeverisë si kredi për konsolidim buxhetore. Në bashkëpunim me qeverinë po punohet për rikuperimin e borxhit të paqëndrueshëm dhe përmirësimin e kredive të këqija (për këto të fundit po punohet për një paketë masash), dy elemente që janë tepër të rëndësishme për ruajtjen e qëndrueshmërisë makroekonomike të vendit.

Banka Botërore ka prezantuar dje raportin "Rimëkëmbja e ngadaltë", që trajton zhvillimet ekonomike në vendet e Evropës Juglindore, përfshirë Shqipërinë. Raporti u prezantua nga autorët e tij, Gallina A. Vincelette dhe Abebe Adugna, kryeekonomiste të Bankës Botërore. Sipas autorëve, Evropa Juglindore doli nga recesioni i dyfishtë në gjysmën e parë të vitit 2013, mbështetur nga një rimëkëmbje e zonës euro. Sipas raportit rritja ekonomike Shqipërisë në gjysmën e parë të vitit 2013 ishte 1.3%, ndërsa për gjysmën e dytë të 2014 pritet një rigjallërim i rritjes në 2.1%. Shqipëria renditet në këtë mënyrë e dyta nga fundit në rajon për 2013-ën porsa i përket rritjes ekonomike, duke lënë pas vetëm Bosnjën. Raporti vlerëson rritjen e punësimit në Shqipëri, më e forta që nga 2010, ndërkohë që norma e papunësisë është më e ulëta në rajon, në

Borxhi i brendshëm Kjo javë do të shënojë rekord për sa i përket shitjes së borxhit të brendshëm nga Banka e Shqipërisë për llogari të Ministrisë së Financave, duke e çuar në total 27 miliardë lekë shumën e ofruar për shitje në bono thesari e obligacioneve, shuma më e lartë që nga fillimi i vitit. Përveç ankandit të bonove të thesarit dhe obligacioneve 5-vjeçare që do të zhvillohen të martën, me një shumë prej 23 miliardë lekësh në total, financat kanë njoftuar për një tjetër ankand që do të mbahet të enjten, ku do të shiten 2.5 miliardë lekë obligacione fikse 7vjeçare me kupon indikativ 7.25% dhe 1.5 miliardë lekë obligacione me interes të ndryshueshëm po 7-vjeçare. Vetëm pak ditë më parë, agjencia vlerësuese "Standard & Poor's Ratings Services" uli renditjen për borxhin kombëtar në monedhë të huaj dhe vendase për Shqipërinë në B nga B+, duke cituar rritjen domethënëse të papritur të barrës së përgjithshme të borxhit qeveritar. Agjencia paralajmëroi për një rritje të mundshme të kostos së borxhit të qeverisë, duke theksuar se megjithëse maturiteti mesatar i borxhit është rritur, ai mbetet i shkurtër deri në 510 ditë (nga 386 në fund të 2012). "Si rrjedhojë, ne e shohim rrezikun e pagesës (rollover) të lartë dhe presim që oreksi i mëtejshëm për letra me vlerë të

Shqetësues është niveli i lartë i kredive me probleme, të cilat kanë nevojë për një monitorim të ngushtë, ndërkohë që konsumi dhe investimet mbeten të ulëta Borxhi publik i vendit parashikohet të kapërcejë nivelin 66 përqind të prodhimit të brendshëm bruto, pa përfshirë pagesën e lajmëruar të pagesave të prapambetura

nivelin e 12.6%. Megjithatë, shqetësues është niveli i lartë i kredive me probleme, të cilat kanë nevojë për një monitorim të ngushtë, ndërkohë që konsumi dhe investimet mbeten të ulëta. Sipas raportit, borxhi publik i vendit parashikohet të kapërcejë nivelin 66 përqind të prodhimit të brendshëm bruto, pa përfshirë pagesën e lajmëruar të pagesave të prapambetura. Ekspertët e Bankës Botërore kanë konfirmuar se pagesat e prapambetura ndaj biznesit arrijnë në 4% të Prodhimit të Brendshëm Bruto. Nëse nuk do të ketë reforma, paralajmëruan ata, borxhi mund të arrijë deri në 76% të Prodhimit të Brendshëm Bruto. "Borxhi publik është i i paqëndrueshëm. Nëse nuk merren masa rrezikohet stabiliteti makroekonomik, vendi do të detyrohet të paguajë interesa të larta për borxhin, si dhe ka rrezik për aftësinë paguese të tij", - paralajmëruan ekspertët e Bankës Botërore. Aktualisht, niveli i borxhit në total ka arritur në 72% të PBB-së.

REPUBLIKA E SHQIPERISE qeverisë në çmime të qëndrueshme do të ishte i kufizuar pa asistencë financiare nga një organizatë ndërkombëtare", - tha agjencia. Deri tani, interesi mesatar i bonove të thesarit ka shënuar rënie të vazhdueshme përgjatë 2013-ës, për të zbritur në rreth 3.71% në ankandin e fundit për bonot një vjeçare, të ndihmuara dhe nga politika monetare lehtësuese e Bankës së Shqipërisë dhe tërheqja e bankave nga kreditimi i ekonomisë, në kushtet kur likuiditeti ka qenë i kënaqshëm. Tkurrja e interesave vijoi dhe në tremujorin e tretë, ndonëse nga të dhënat e Bankës së Shqipërisë u vu re një ulje e ekspozimit të bankave ndaj letrave me vlerë të qeverisë për herë të parë përgjatë këtij viti. Sipas Bankës së Shqipërisë, zëri i "Veprimeve të letrave me vlerë" në aktivet e sistemit bankar në tremujorin e tretë të 2013-s, nuk shënoi rritje, duke mbetur rreth 288 miliardë lekë, ndryshe nga dy tremujorët e mëparshëm të vitit, kur ai kishte qenë treguesi kryesor që kishte ndikuar në rritjen e aktiveve. Në rënie me rreth 2 miliardë lekë ka qenë dhe zëri i "Bonove të thesarit". Mbetet të pritet rezultati i ankandeve të kësaj jave, për të parë si do të reagojë tregu ndaj një kërkese kaq të lartë për borxh dhe zhvlerësimit të borxhit nga "Standard & Poor's".

KOMISIONERI PËR MBROJTJEN E TË DHËNAVE PERSONALE

NJOFTIM !! Çdo person fizik ose juridik, autoritet publik, agjenci apo njësi tjetër, të cilët, vetëm apo në bashkëpunim me të tjerë, mbajnë, përpunojnë, administrojnë, arkivojnë dhe për këtë shkak kontrollojnë të dhëna personale, bazuar në Ligjin Nr. 9887, datë 10.03.2008 "Për mbrojtjen e të dhënave personale",i ndryshuar , ka detyrimin dhe duhet të njoftojë pranë Zyrës së Komisionerit për Mbrojtjen e të Dhënave Personale për përpunimin e të dhënave personale për të cilin është përgjegjës. Mospërmbushja e këtij detyrimi përbën kundërvajtje administrative dhe dënohet me gjobë. Subjektet Kontrolluese kanë si afat të fundit për të ezauruar këtë detyrim datën 31 Dhjetor 2013!! Pas kësaj date Zyra do të ndërmarrë masa administrative të menjëhershme me gjobë !! Njoftimi mund të bëhet "online" në faqen zyrtare të internetit: www.kmdp.al, duke e dërguar atë me postë, si dhe duke u paraqitur pranë institucionit në adresën: "Rr. Abdi Toptani, Nr. 4, Kati II, Tiranë".


8

e martë 10.12.2013

Bashkia e Tiranës

Bashkia e Tiranës

NJOFTIM PËR VEND TË LIRË PUNE

NJOFTIM PËR VEND TË LIRË PUNE

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", neni 13, VKM-së nr. 231, datë 11.05.2000 "Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës", pika 7, ndryshuar me VKM-në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 "Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës" (i ndryshuar) dhe urdhrit nr.prot. 12058, datë 26.11.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Administrator i Përgjithshëm në Bashkinë e Tiranës.Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil".

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", neni 13, VKM-së nr. 231, datë 11.05.2000 "Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës", pika 7, ndryshuar me VKM-në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1,VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 "Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës" (i ndryshuar) dhe urdhrit nr.Prot- 12063, dt. 26.11.2013,Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Drejtor i Përgjithshëm në Drejtorinë e Përgjithshme të Planifikimit dhe Menaxhimit të Shërbimeve. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999, "Statusi i nëpunësit civil".

Përshkrimi i punës: Menaxhon, mbikëqyr dhe përgjigjet direkt në lidhje me punën dhe aktivitetin e drejtorive të përgjithshme apo drejtorive në linjën e varësisë së administratorit. Raporton te kryetari për punën dhe veprimtarinë e aparatit të Bashkisë, në mënyrë periodike, përgatit analiza, raporte dhe bën propozime për mbarëvajtjen dhe përmirësimin e punës së strukturave organizative të Bashkisë së Tiranës. Propozon strategji që kanë të bëjnë me drejtimin, motivimin dhe menaxhimin e administratës së Bashkisë së Tiranës, ndërmerr iniciativa në lidhje me prezencën dhe disiplinën në punë.

Përshkrimi i punës: Identifikimi, analizimi dhe hartimi i politikave, duke siguruar planifikimin e shërbimeve të infrastrukturës, menaxhimit dhe trajtimit të mbetjeve, strehimit dhe shërbimit social, transportit dhe shërbimeve të ofruara nga ndërmarrjet e qendrat sociale dhe kulturore në varësi të Bashkisë Tiranë.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: " Të ketë kryer arsimin e lartë " Të ketë përvojë pune mbi 5-vjet nëpozicione drejtuese " Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE - së " Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike " Të ketë aftësi të mira drejtuese, organizative, menaxhuese dhe të punës në grup Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: " Kërkesë për aplikim " Curriculum vitae " Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare " Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara " Certifikata kualifikimi (në rast se ka) " Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit " Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve " Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore " Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar " Dëshmi të gjuhëve të huaja Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për "Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore", ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 "Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës", ligjin 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", ligji 9131, datë 08.09.2003 për "Rregullat e etikës në administratën publike", literaturën specifike për këtë pozicion. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisëwww.tirana.gov.aldhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: " Të ketë arsim të lartë në një nga degët e inxhinierisë " Të ketë përvojë pune jo më pak se 5vjet në fusha të ngjashme " Preferohen kualifikimet Master " Të ketë njohuri të gjuhëve të Bashkimit Europian " Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike " Të ketë aftësi të mira komunikuese dhe të punës në grup Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: " Kërkesë për aplikim " Curriculum vitae " Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare " Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara " Certifikata kualifikimi (në rast se ka) " Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit " Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve " Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore " Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar " Dëshmi të gjuhëve të huaja Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për "Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore", ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 "Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës", ligjin 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", ligji 9131, datë 08.09.2003 për "Rregullat e etikës në administratën publike", literatura specifike për këtë pozicion. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisëwww.tirana.gov.aldhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Bashkia e Tiranës

Bashkia e Tiranës

NJOFTIM PËR VEND TË LIRË PUNE

NJOFTIM PËR VEND TË LIRË PUNE

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", neni 13, VKM-së nr. 231, datë 11.05.2000 "Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës", pika 7, ndryshuar me VKM-në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1,VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 "Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës" (i ndryshuar) dhe urdhrit nr.Prot- 12076, dt. 26.11.2013, Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicioninDrejtor Drejtorie në Drejtorinë e Financave në Drejtorinë e Përgjithshme të Shërbimeve Mbështetëse.Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil". Përshkrimi i punës: Siguron mirëadministrimin e vlerave financiare dhe materiale të Aparatit të Bashkisë së Tiranës.Administrimiitëtëgjithandërmarrjeve, shoqërivedheinstitucionevenëvarësitëBashkisë së Tiranës.Menaxhondhemonitorontëgjithadhëniet me qeratëpasurivetëndërmarrjeve, shoqërivedheinstitucionevenëvarësitëBashkisë së Tiranësnëzbatimtëlegjislacionitnëfuqi. Kërkesa të veçanta për kandidatin: " Të ketë arsim të lartë në një nga degët e Fakultetit Ekonomik " Preferohen kualifikimet Master " Të ketë përvojë pune jo më pak se 5vjet në fusha të ngjashme " Të ketë njohuri të gjuhëve të Bashkimit Europian " Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike " Të ketë aftësi të mira komunikuese dhe të punës në grup

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", neni 13, VKM-së nr. 231, datë 11.05.2000 "Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës", pika 7, ndryshuar me VKM-në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1,VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 "Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës" (i ndryshuar) dhe urdhrit nr.Prot- 12088, dt. 26.11.2013, Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicioninDrejtor Drejtorie në Drejtorinë e Kontrollit të Zhvillimit të Territorit në Drejtorinë e Përgjithshme të Planifikimit dhe Zhvillimit të Territorit.Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil". Përshkrimi i punës: Shqyrtimi e vlerësimi i kërkesave për lejimin e kryerjes së punimeve për zhvillimin e tokës ose të strukturës në të, deri në vendimmarrje, në përputhje me përcaktimet e detyrueshme të politikave të hartuara, planeve e rregulloreve të miratuara dhe legjislacionit në fuqi. Kërkesa të veçanta për kandidatin: " Të ketë arsim të lartë në në një nga degët e Inxhinierisë " Preferohen kualifikimet Master " Të ketë përvojë pune jo më pak se 5 vjet në fusha të ngjashme. " Të ketë njohuri të gjuhëve të Bashkimit Europian. " Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. " Të ketë aftësi të mira komunikuese, dhe të punës në grup

Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta. " Kërkesë për aplikim " Curriculum vitae " Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare " Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara " Certifikata kualifikimi (në rast se ka) " Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit " Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve " Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore " Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar " Dëshmi të gjuhëve të huaja

Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013, në sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: " Kërkesë për aplikim " Curriculum vitae " Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare " Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara " Certifikata kualifikimi (në rast se ka) " Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit " Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve " Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore " Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar " Dëshmi të gjuhëve të huaja

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për "Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore", ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 "Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës", ligjin 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", ligji 9131, datë 08.09.2003 për "Rregullat e etikës në administratën publike", literatura specifike për këtë pozicion. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisëwww.tirana.gov.aldhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për "Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore", ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 "Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës", ligjin 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", ligji 9131, datë 08.09.2003 për "Rregullat e etikës në administratën publike", literatura specifike për këtë pozicion. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisëwww.tirana.gov.aldhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.


9

e martë 10.12.2013

Bashkia e Tiranës

Bashkia e Tiranës

NJOFTIM PËR VEND TË LIRË PUNE

NJOFTIM PËR VEND TË LIRË PUNE

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", neni 13, VKM-së nr. 231, datë 11.05.2000 "Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës", pika 7, ndryshuar me VKM-në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1,VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 "Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës" (i ndryshuar) dhe urdhrit nr.Prot- 12091, dt. 26.11.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Drejtor Drejtorie në Drejtorinë e Menaxhimit të Mbetjeve të Ngurta,në Drejtorinë e Përgjithshme të Planifikimit dhe Menaxhimit të Shërbimeve.Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999, "Statusi i nëpunësit civil".

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", neni 13, VKM-së nr. 231, datë 11.05.2000: "Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës", pika 7, ndryshuar me VKM-në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1,VKB-së nr.8, datë 12.10.2011"Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës" (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. Prot- 12093, dt.26.11.2013, Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Drejtor Drejtorie në Drejtorinë e Planifikimit të Territorit, në Drejtorinë e Përgjithshme të Planifikimit dhe Zhvillimit të Territorit.Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil".

Përshkrimi i punës: Ofrimii një shërbimi cilësor ndaj qytetarëve, duke bërë të mundur menaxhimin e mbetjeve urbane dhe të ngurta sipas standardeve mjedisore që përcakton legjislacioni në fuqi, duke siguruar një mjedis të pastër, të shëndetshëm dhe aktiv për qytetin.

Përshkrimi i punës: Planifikimi dhe nxitja e zhvillimit të qëndrueshëm të territorit, nëpërmjet përdorimit racional të tokës dhe burimeve natyrore. Harmonizimi i interesave publike dhe atyre private, në funksion të zhvillimit të qëndrueshëm të territorit, nëpërmjet standardizimit në projektimin e zhvillimeve në territor.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: " Të ketë arsim të lartë në degët e Inxhinierisë " Preferohen kualifikimet Master " Të ketë përvojë pune jo më pak se 5 vjet në fusha të ngjashme " Të ketë njohuri të gjuhëve të Bashkimit Europian " Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike " Të ketë aftësi të mira komunikuese dhe të punës në grup

Kërkesa të veçanta për kandidatin: " Të ketë arsim të lartënë një nga degët e inxhinierisë " Të ketë përvojë pune jo më pak se 5vjet në fusha të ngjashme " Preferohen kualifiimet Master " Të ketë njohuri të gjuhëve të Bashkimit Europian " Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike " Të ketë aftësi të mira komunikuese dhe të punës në grup

Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: " Kërkesë për aplikim " Curriculum vitae " Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare " Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara " Certifikata kualifikimi (në rast se ka) " Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit " Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve " Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore " Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar " Dëshmi të gjuhëve të huaja

Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: " Kërkesë për aplikim " Curriculum vitae " Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare " Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara " Certifikata kualifikimi (në rast se ka) " Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit " Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve " Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore " Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar " Dëshmi të gjuhëve të huaja

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për "Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore", ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 "Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës", ligjin 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", ligji 9131, datë 08.09.2003 për "Rregullat e etikës në administratën publike", literatura specifike për këtë pozicion. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisëwww.tirana.gov.al dhenë tabelën e lajmërimeve për publikun.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për "Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore", ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 "Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës", ligjin 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", ligji 9131, datë 08.09.2003 për "Rregullat e etikës në administratën publike", literatura specifike për këtë pozicion. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisëwww.tirana.gov.aldhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Bashkia e Tiranës

Bashkia e Tiranës

NJOFTIM PËR VEND TË LIRË PUNE

NJOFTIM PËR VEND TË LIRË PUNE

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", neni 13, VKM-së nr. 231, datë 11.05.2000 "Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës", pika 7, ndryshuar me VKM-në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1,VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 "Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës" (i ndryshuar) dhe urdhrit nr.Prot- 12096, dt. 26.11.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Drejtor Drejtorie në Drejtorinë epolitikave dhe shërbimeve për objektet në bashkëpronësi. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil".

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", neni 13, VKM-së nr. 231, datë 11.05.2000 "Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës", pika 7, ndryshuar me VKM-në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1,VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 "Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës" (i ndryshuar) dhe urdhrit nr.Prot- 12066, dt. 26.11.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Drejtor Drejtorie në Drejtorinë e Projekteve Strategjike, në Drejtorinë e Përgjithshme të projekteve strategjike dhe investimeve të huaja.Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil".

Përshkrimi i punës: Zhvillon procedurat e nevojshme ligjore administrative në fushën e e ndërtimit dhe Urbanistikës, të lidhura me administrimin e bashkëpronësisë.

Përshkrimi i punës: Koordinimi i iniciativave të ndërmarra në interesat thelbësore të qytetit, duke shfrytëzuar burimet e departamenteve të shumta operacionale dhe të infrastrukturës Mbikëqyrja dhe menaxhimi i zhvillimit të projekteve nga momenti i projektimit, deri në implementimin e tyre.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: " Të ketë arsim të lartë " Të ketë përvojë pune jo më pak se 5vjet në fusha të ngjashme " Preferohen kualifikimet Master " Të ketë njohuri të gjuhëve të Bashkimit Europian " Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike " Të ketë aftësi të mira komunikuese dhe të punës në grup Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: " Kërkesë për aplikim " Curriculum vitae " Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare " Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara " Certifikata kualifikimi (në rast se ka) " Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit " Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve " Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore " Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar " Dëshmi të gjuhëve të huaja Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për "Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore", ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 "Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës", ligjin 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", ligji 9131, datë 08.09.2003 për "Rregullat e etikës në administratën publike", literatura specifike për këtë pozicion. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisëwww.tirana.gov.aldhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: " Të ketë arsim të lartë në një nga deget e Inxhinierisë " Preferohen kualifikimet Master " Të ketë përvojë pune jo më pak se 5vjet në fusha të ngjashme " Të ketë njohuri të gjuhëve të Bashkimit Europian " Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike " Të ketë aftësi të mira komunikuese dhe të punës në grup Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: " Kërkesë për aplikim " Curriculum vitae " Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare " Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara " Certifikata kualifikimi (në rast se ka) " Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit " Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve " Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore " Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar " Dëshmi të gjuhëve të huaja Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për "Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore", ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 "Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës", ligjin 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", ligji 9131, datë 08.09.2003 për "Rregullat e etikës në administratën publike", literatura specifike për këtë pozicion. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.aldhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.


10

e martë 10.12.2013

Vrasja

Familjarët: Të afërmit u vranë në tokën shqiptare

Melsi Çollaku

Mbërrijnë në banesë trupat e pajetë të 2 shqiptarëve, të afërmit kërkojnë drejtësi Policia greke: Pas kasolles u gjet një varkë ku ishin 2 karikatorë me fishekë kallashnikovi Anxhela Tato Trupat e pajetë të dy shqiptarëve të vrarë në kufi janë transportuar ditën e djeshme në banesën e tyre në fshatin Shuec të Devollit. Kortezhi është shoqëruar nga dhjetëra mjete, ndërkohë që ceremonia dhe varrimi të tyre do të kryhet ditën e martë. Në mesin e dhimbjes familjarët e dy viktimave zbardhin të tjera detaje rrëqethëse, duke pretenduar se trupat e pajetë të vëllezërve Çollaku janë nxjerrë totalisht të zhveshur dhe të papastruar nga morgu i Kozanës në Greqi. Ata thonë se viktimat janë veshur në spitalin e Bilishtit, çka e cilësojnë të papranueshme. Më herët familjarët kanë deklaruar se nuk e njohin të vërtetën për ngjarjen. Ata thonë se policia shqiptare u kishte bërë me dije se në kasollen në fshatin Vrontero ishte vrarë vetëm njëri nga vëllezërit, ndërsa vëllai tjetër e kishte marrë në supe viktimën deri në territorin shqiptar. Familjarët pretendojnë se policia greke e ka ndjekur për ta vrarë pas përleshjes. Ata akuzojnë policinë greke për këtë ngjarje, që e cilësojnë kriminale, duke kërkuar zbardhjen e së vërtetës. Ata këmbëngulin se dy familjarët e tyre janë vrarë padrejtësisht nga policia greke. "Policia na tha se në territorin grek u vra vetëm njëri. Vëllai tjetër e mori në kurriz dhe kaloi në territorin shqiptar. Por, policia greke i ka ndjekur duke vrarë edhe tjetrin. Ngjarje kriminale, të zbardhet e vërteta. Vëllai

tjetër është vrarë pa të drejtë në tokën shqiptare nga policia greke. Është shumë e turpshme se si dy trupat janë nxjerrë lakuriq nga morgu grek, të pisët dhe me gjak. Në spitalin e Bilishtit mjekët i kanë pastruar dhe i kanë veshur. Është skandaloze sjellja e palës greke me të afërmit tanë. Kërkojmë të zbardhet e vërteta dhe të vihet drejtësia në vend. Viktimat nuk u paralajmëruan nga policia greke dhe nuk është aspak e vërtetë që ishin trafikantë droge". Familjarët këmbëngulin se dy vëllezërit nuk janë trafikantë, siç dyshoi policia greke, por kaluan kufirin me qëllim që të fitonin bukën e gojës. Të dy vëllezërit ishin të martuar dhe kishin nga 2 fëmijë të mitur secili.

Në mesin e dhimbjes familjarët e dy viktimave zbardhin të tjera detaje rrëqethëse, duke pretenduar se trupat e pajetë të vëllezërve Çollaku janë nxjerrë të zhveshur dhe të papastruar nga morgu i Kozanës në Greqi

POLICIA GREKE Ndërkaq, policia greke thotë se në një luginë prapa kasolles së improvizuar, ku u gjetën dy shqiptarët, u zbulua një varkë e fshehur në kallamishte, që pretendohet se është e autorëve të krimit, brenda së cilës u gjetën dy karikatorë me fishekë kallashnikovi dhe një radio portative. Sipas policisë greke, ngjarja ndodhi në orën 00:45, duke u gdhirë e diel, në piramidën 1920, pranë liqenit të Prespës, kur patrulla e policisë që merrej me kontrollin e peshkimit të paligjshëm, ushtroi një patrullim, pasi kishte informacion se ishin vjedhur rrjetat e peshkatarëve në liqen. Patrulla e la automjetin në rrugë dhe përshkoi në këmbë për rreth 30 minuta, derisa vuri re një kasolle rreth 2 kilometra larg liqenit të Prespës, kasolle që shpesh, sipas policisë, përdoret nga trafikantët e emigrantëve të paligjshëm apo trafikantët e drogës. Dy nga policët shkuan për të kontrolluar kasollen, ndërsa i treti qëndroi më pas, për t'u mbuluar atyre krahët. Kur u afruan, policët kanë bërtitur në gjuhën shqipe: "Policia, policia!" Ndërsa një nga shqiptarët ka hapur zjarr me kallashnikov. Plumbat kanë plagosur policin 43vjeçar Ilia Kosteni dhe pas kësaj polici i tretë që ndodhej jashtë kasolles, hapi zjarr mbi njërin nga shqiptarët, duke e plagosur për vdekje. Tjetri mori armën e të vëllait dhe vijoi të qëllonte mbi policinë, por nga shkëmbimi i zjarrit edhe ai mbeti i vdekur. Gjithçka ndodhi në rreth 2 minuta, ndërkohë që temperatura në zonë ishte -15 gradë celsius.

Elvis Çollaku

Sindikata e policisë greke: Incidentet me shqiptarët, të përditshme Sindikata e policisë në Janinë, nëpërmjet një deklarate, shpreh shqetësimin për situatën që ekziston në kufirin greko-shqiptar. Sipas kësaj sindikate, situata në kufi është serioze dhe krimi vepron vazhdimisht në mënyrë të organizuar. Duke i shprehur ngushëllimet familjes së policit të vrarë mëngjesin e së dielës në përleshje me 2 shqiptarë, sindikata e policisë vë në dukje se përgjatë 254 kilometrave të kufirit me Shqipërinë, ka incidente të përditshme të paligjshme, ku terreni i thyer ndihmon kriminelët shqiptarë, të cilët merren kryesisht me trafikimin e drogës nga vendi fqinj drejt Greqisë. Sipas deklaratës, që nga fillimi i vitit e deri më sot, në kufirin pranë Thesprotisë, Janinës dhe Artës janë konfiskuar 9.2 tonë hashash dhe 2 kg heroinë. Gjithashtu, policia e Janinës përmend edhe vjedhjet në fshatrat afër kufirit,

banorët e të cilave mbyllen nga frika në shtëpi nga ora 17:00 dhe ku shqiptarët kanë vrarë të moshuarit me qëllim grabitjen. Në deklaratë përmendet edhe situata e rëndë e krijuar në zonë pas arratisjes së të dënuarve shqiptarë nga burgu i Drenovës dhe atyre nga burgu i Trikallasë. Sipas policisë, bëhet fjalë për rrjete të organizuara kontrabandistësh dhe struktura ilegale të pajisura me armë të rënda. Sipas gazetës së përditshme greke "To Vima", dy shqiptarët dyshohet se prej disa kohësh vidhnin rrjetat e peshkatarëve, ndërkohë që familjarët deklarojnë se dy vëllezërit nuk ishin hajdutë. Ndërkaq, gazeta "Zougla.gr" shkruante se kasollja ku ka ndodhur ngjarja dyshohej se përdorej nga trafikantët e lëndëve narkotike. Familjarët i kanë hedhur poshtë akuzat, duke deklaruar se dy vëllezërit ishin peshkatarë e kishin peshkuar për të nxjerrë bukën e gojës.

Itali

Fshirja e të dhënave

Sekuestrohet 1 ton hashash, dyshohet nga Lazarati

Sërish në Prokurori, Renald Rista

Policia italiane ka sekuestruar në kanalin e Otrantos 1 ton e 40 kilogramë hashash dhe ka vënë në pranga tre pjesëtarët e peshkarexhës italiane "Maestral". Nga dëshmitë e tre të arrestuarve është mësuar se ata po ktheheshin nga Shqipëria, ku kishin marrë ngarkesën e drogës. Ndërkohë, në Shqipëri nuk ka ndonjë person të arrestuar për sasinë e drogës, e cila me vlerë tregu përllogaritet në 10 milionë euro. Gjatë operacionit të Guardia di Finanza-s, është sekuestruar 1 ton hashash shqiptar, në kanalin e Otrantos. Një helikopter, tre mjete lundruese të policisë italiane si dhe dy skuadra të Guardia di Finanza-s kanë ndaluar peshkarexhën, ku ishin fshehur 1 ton e 40 kilogramë drogë. Nga

Ish-drejtori i Teknologjisë dhe Informacionit në Drejtorinë e Përgjithshme të Tatimeve, Renald Rista, është thirrur ditën e djeshme sërish në Prokurori për të dhënë shpjegime lidhur me fshirjen e të dhënave të serverit. Rista akuzohet se ka fshirë nga serveri dhjetëra deklarata fiskale të bizneseve. Ngjarja, për të cilën akuzohet Rista, ka ndodhur në datën 22 nëntor të këtij viti. Sipas tij, stafi i IT-së te tatimet ka parë se të dhënat për katër vitet e fundit te Drejtoria e Tatimeve nuk rezultonin të ishin në sistem. Drejtorja e Përgjithshme e Tatimeve ka akuzuar Ristën për fshirjen e të dhënave. Prokuroria e Tiranës ka hapur një çështje penale ku po

hetimet paraprake ka rezultuar se droga vjen nga Lazarati, ndërsa dyshohet se peshkarexha ka mundur të marrë ngarkesën në brigjet e Karaburunit, por nuk ka mundur të ndalet nga policia shqiptare, duke mos pasur asnjë person përgjegjës. Pak kohë më parë këtë linjë trafiku e bënë publik dhe drejtues të

Guardia di Finanza-s, por nga ajo ditë e deri më sot asnjë ndërhyrje nuk ka në qytezën e hashashit me një xhiro vjetore 4.5 miliardë euro. Operacioni i policisë ka nisur në mbrëmjen e së dielës për të përfunduar në orët e para të mëngjesit, ku peshkarexha është detyruar të ankorohet në port me ekuipazhin e arrestuar si dhe drogën e sekuestruar. Dyshimet e rojeve bregdetare lindën kur pikasën në det të hapur peshkarexhën "Maestral", e cila pa rrjeta të hedhura në det udhëtonte me shpejtësi drejt brigjeve të Kalabrisë. Aktualisht të arrestuarit po merren në pyetje dhe përballen me akuzën e trafikimit ndërkombëtar të drogës, ku gjatë arrestimit u janë gjetur plot 84 thasë me hashash.

Roland Rista

hetohet zhdukja e të dhënave nga regjistri i bizneseve. Gjykata e Tiranës e la të lirë ish-drejtorin e IT-së, duke vendosur masën "Detyrim paraqitje", ndërkohë që hetimet vazhdojnë.


11

e martë 10.12.2013

Kronikë

I bie trombozë në kokë, vdes vrasësi i nënës së Lul Cakës Në masa të rrepta sigurie, Fatmir Emini, i njohur si Mile Çami, prej disa ditësh i shtruar në urgjencën e spitalit "Nënë Tereza" Disa muaj më parë, Emini dhe dy vëllezërit Yzeiri u dënuan me nga 25 vite burg për vrasjen e së moshuarës Sonja Caka Fatmir Emini ose i njohur ndryshe me nofkën Mile Çami, humb jetën në ambientet e urgjencës në spitalin "Nënë Tereza". Nën masa të rrepta sigurie nga burgjet, Mile Çami u shoqërua në urgjencën e spitalit, por nuk arriti dot t'i bëjë ballës sëmundjes, e cila kishte avancuar. Bluzat e bardha bëjnë me dije se disa ditë më parë të dënuarit i ka rënë trombozë në kokë dhe gjendja e tij ishte mjaft kritike. Ndonëse ndihmës së dhënë sëmundja kishte përparuar, çka i ka sjellë vdekjen. 57-vjeçari ishte një personazh i njohur, pasi ishte akuzuar për vrasjen e nënës së Lul Cakës, ky i fundit i njohur si i forti i Beratit. Pak muaj më parë, Gjykata e Fierit e kishte dënuar atë dhe dy vëllezërit Artan e Bledar Yzeiri me nga 25 vite burg secili, pas

Pak muaj më parë, Gjykata e Fierit e ka dënuar atë dhe dy vëllezërit Artan e Bledar Yzeiri me nga 25 vite burg secili për vrasjen e nënës së Lul Cakës kërkesës së organit të akuzës për dënime maksimale me burgime përjetë. AKUZA Pas hapjes së dosjeve të vjetra, Prokuroria rimori në pyetje mjaft dëshmitarë për zbardhjen e vrasjes së nënës së Lul Cakës, një krim i ndodhur për hakmarrje. Sipas Prokurorisë, Mile Çami dhe dy vëllezërit Yzeiri akuzohen për veprën penale të "Vrasjes me paramendim për interes gjakmarrjeje", kryer në bashkëpunim. Sipas akuzës,

Fatmir Emini

në vitin 1999, i dënuari Lulzim Caka është arrestuar dhe qëndronte në dhomat e paraburgimit të Komisariatit të Policisë Fier. "Më 1 korrik të këtij viti, ka ardhur në Fier nëna e Lulzim Cakës, Xhevrije Caka, për të takuar të birin, bashkë me dhëndrin e saj. Paraditen e kësaj date, pranë Komisariatit të Policisë Fier po lëviznin me një autoveturë tip "Mercedes-Benz" të pandehurit Artan Yzeiri dhe Bledar Yzeiri e disa persona të tjerë të dyshuar. Në momentin që e ndjera Xhevrije Caka është afruar pranë Komisariatit, për të takuar djalin e saj, është afruar aty dhe automjeti i të pandehurve. Më pas, Artan e Bledar Yzeiri, në bashkëpunim me persona të tjerë kanë rrëmbyer të ndjerën

Xhevrije Caka dhe e kanë futur me forcë në automjetin e tyre", - thuhej në dosjen e Prokurorisë. Më tej, sipas hetimeve të kryera, automjeti i të dyshuarve, shoqëruar nga makina të tjera, janë larguar me shpejtësi në drejtim të rrugës së Zogut të Zi. Kunati i Lulzim Cakës është kthyer në shtëpi i terrorizuar dhe, pasi ka biseduar me bashkëshorten, ka shkuar e ka denoncuar në Policinë e Fierit rrëmbimin e vjehrrës. Të nesërmen, në vendin e quajtur Stani i Durajve, në perëndim të fshatit Seman i Ri, është gjetur e vrarë me armë zjarri Xhevrije Caka. Për këtë ngjarje akuzohet si organizator Fatmir Emini, duke u cilësuar si ngjarje për shkak të hasmërisë me Lul Cakën.

Lul Caka

HAKMARRJA Akuza sqaron në dosjen e saj se hakmarrja e Eminit ndaj Lul Cakës ndodhi pasi i vrau vëllain. Prokuroria argumentoi se motivet e vrasjes së Xhevrije Cakës kanë qenë për hakmarrje e gjakmarrje, motive të cilat kanë bashkuar në kryerjen e veprës penale te pandehurin Fatmir Emini me të pandehurit Artan dhe Bledar Yzeiri, e persona të tjerë në formën e grupit të strukturuar kriminal. "Më 9 maj 1997, në fshatin Rërëz të Beratit janë vrarë me armë zjarri nga i dënuari Bedri Çala, të ndjerët Mimoza Çala dhe Lefter Yzeiri. Për këtë vrasje, Gjykata e Rrethit Gjyqësor Berat ka deklaruar fajtor Bedri Çalën duke e dënuar

përfundimisht me 20 vjet burgim, vendim i cili ka marrë formë të prerë dhe është nxjerrë urdhri i ekzekutimit. Pas kësaj ngjarjeje, i dënuari Lulzim Caka ka hyrë në konflikt me familjen e Yzeirëve për faktin se ishte mik i familjes së Çalëve. Në disa raste, i dënuari Lulzim Caka është njoftuar nga të afërm të tij se duhet të ketë kujdes nga familja e Yzeirëve, pasi kishin dëgjuar se do ta vrisnin dhe ruhej për shkak të këtij konflikti", - thuhet në konkluzionet e Prokurorisë. Më tej, citohet se më 21 korrik 1997, në qytetin e Lushnjës, në lavazhin "Sadiku", është vrarë me armë zjarri Pëllumb Emini, vëllai i të pandehurit Fatmir Emini. Për vrasjen e Eminit, Gjykata e Fierit ka deklaruar fajtor Lulzim Cakën, duke e dënuar përfundimisht në bashkim dënimesh me 25 vjet burgim.

Pretenca

Tiranë

Vrau të dashurën, kërkohet dënimi me 18 vite burg

Reagon gjyqtari Lleshi: Jam i gatshëm të përballem me drejtësinë

Prokuroria e Pogradecit u kërkoi dje togave të zeza dënimin me 18 vjet burg për Çelnik Meleqin, i cili në shtator të 2012 ekzekutoi Fatjona Sulën, 24 vjeçe, nënë e dy fëmijëve. Kufoma e së resë u gjet 100 metra poshtë doganës së Qafë-Thanës, nën një urë tek Rruga e Re në Pogradec, pasditen e 12 shtatorit nga një bari në afërsi të ish Repartit Ushtarak në QafëThanë, në rrugën Pogradec-Përrenjas. Pasi dëgjoi konkluzionet e fundit të akuzës, Gjykata e Pogradecit shtyu seancën për dëgjimin e pretendimeve të mbrojtjes dhe më pas marrjen e një vendimi. Sipas akuzës, nëna e dy

fëmijëve, pasi është goditur me gurë në kokë dhe në fytyrë poshtë urës, është tërhequr zvarrë për rreth 100 metra dhe është hedhur pas disa barishteve e shkurreve. Kufoma, gjysmë e zhveshur, u gjet nga një bari i zonës, i cili lajmëroi më pas policinë, ndërsa rreth vendit të ngjarjes u gjetën rrobat e saj. Sipas policisë dyshohet se viktima mund të jetë goditur rreth mbrëmjes së të martës, (11 shtator) ndërsa kufoma është gjetur pasditen e djeshme (12 shtator). Autori i krimit Çelnik Maliqi nga fshati Rrajcë e Librazhdit ka pranuar se ka vrarë Fatjona Sulën. Sipas autorit të krimit,

viktima deri tek vendngjarja është çuar me një makinë tip Golf, por pas aktit seksual që kanë kryer poshtë urës, Fatjona i ka kërkuar atij 50 mijë lekë të vjetra pasi duhet të ushqejë fëmijët. Çelniku nuk ka pranuar t`i japë lekë asaj duke i thënë se unë të dhashë drekë në lokalet buzë liqenit në Pogradec dhe i prisha të gjitha lekët pas teje. Por ajo ka vazhduar të këmbëngulë dhe nën efektin e pijeve të konsumuara. Pas kësaj Çelniku ka marrë një gur dhe e ka qëlluar në anën e djathtë të ballit, sipër syrit, e më pas ka vazhduar ta godasë deri sa i ka shkaktuar vdekjen.

Një ditë pas arrestimit të prokurorit të Pukës, Pëllumb Prençi, dhe 5 personave të tjerë të përfshirë në skandalin e denoncuar në emisionin "Fiks Fare" ku në Gjykatën e Pukës drejtësia këmbehej me para, ka reaguar edhe ish-kreu i kësaj gjykate, Shtjefën Lleshi. Në një konferencë për mediat, gjyqtari Lleshi ka preferuar vetëm të japë një deklaratë dhe të mos u përgjigjej pyetjeve të gazetarëve. Ai deklaroi se nuk kishte ndërmend të largohet nga Shqipëria dhe është i gatshëm

të përballet me çdo akuzë. Sipas tij, gjithçka e transmetuar në media është inskenim. "Deklaroj këtu publikisht se do të jem i gatshëm të deklaroj për këtë çështje hetimore të filluar tashmë, gjatë gjithë hetimit dhe gjykimit dhe nuk do të largohem për asnjë çast, por do të qëndroj deri në përfundim të hetimit dhe gjykimit të kësaj çështje dhe zbardhjen e saj deri në fund. Po kështu unë do të jem përballë çdo akuze të drejtpërdrejtë, apo akuze të përpunuar rëndom qoftë ajo", - tha Lleshi.


CMYK

F. 12

12

e martë 10.12.2013

Kronikë Mashtrimi Korçë, vodhën lekët e klientëve, arrest me burg 4 bankierëve

Ervin Xhaçi, 32 vjeç, banues në Bilisht, i vetëpunësuar në një subjekt lojërash fati. Ish-drejtori, Blendi Topalli, akuzohet se ka vjedhur lekët nga rreth 60 klientë të tjerë të bankës, në një shumë prej 2.800.000 euro, duke i tërhequr drejtpërdrejt shumat e lekëve nga llogaritë ose duke i transferuar në kundërshtim me ligjin, në llogari të personave të tjerë (të njohurve të Topallit, Ervin Xhaçit apo personave të tjerë të njohur të personave që merreshin me lotari sportive). Ish-drejtori Topalli akuzohet se ka bashkëpunuar me punonjësit e bankës për t'i kryer këto veprime. Fillimisht, Topalli u arrestua për akuzën e vjedhjes me anë të shpërdorimit të detyrës të 13 milionë lekëve nga llogaria e një klienti banke, të cilat, sipas pol-

Gjykata e Korçës ka lënë në qeli bankierët dhe pronarin e lojërave të fatit, të cilët me anë të mashtrimit vodhën lekët e klientëve. Në ngarkim të bankierëve dhe Ervin Xhaçit, pronar i një pike lojërash fati në qytetin e Bilishtit, rëndon akuza e vjedhjes me anë të shpërdorimit të detyrës. Masa e arrestit me burg është dhënë për Lorent Ballcon, Kimet Hoxhën, Julian Koshon dhe Ervin Xhaçin. Tre muaj pas arrestimit të ish-drejtorit të bankës "Raifaissen", Policia dhe Prokuroria e Korçës prangosën edhe 4 punonjës të tjerë të saj dhe një pronar të lojërave të fatit. Katër bankierët, Lorent Ballco, Kimet Hoxha, Fjoralba Andrea, Julian Kosho, përmes mashtrimit përvetësuan shumën e 2.8 milionë eurove. Ndërkaq, u arrestua edhe

icisë, thuhej se i kishte përdorur për blerjen e një pasurie të paluajtshme. Të gjithë punonjësit e filialit të bankës u vunë në hetim dhe u zbulua se me anë të falsifikimit shuma e vjedhur është 2.8 milionë euro. Nga ana e saj, Prokuroria bëri me dije se një vjedhje në shumën e rreth 2 milionë e 800 mijë eurove në një bankë të nivelit të dytë në Bilisht është zbuluar pas një hetimit disa mujor të Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Korçë. Sipas Prokurorisë, në këtë skemë vjedhjeje janë përfshirë disa shtetas, të organizuar nga ishdrejtori i filialit të kësaj banke në Bilisht, Blendi Topalli, i cili është arrestuar që në datën 2 shtator dhe ndaj të cilit është vendosur masa e sigurisë arrest me burg nga Gjykata e Rrethit Gjyqësor Korçë.

Krimi

Torturoi dhe vrau 2 persona, pranga Kujtim Zhukës Hetimet, dyshohet se Zhuka i tërhoqi zvarrë me makinë 2 viktimat dhe i vrau me kallashnikov Ngjarja ndodhi në 3 qershor të vitit 1997, Prokuroria rihapi hetimet në 2012 Anxhela Tato Prangoset pas 16 vjetësh autori i dy vrasjeje të rënda të ndodhura në Berat. Lajmi bëhet me dije nga ana e forcave të policisë, të cilat kanë mundur të vënë pas hekurave të shpallurin në kërkim Kujtim Zhuka. Burime nga blutë bëjnë me dije se Zhuka dyshohet se është autori i djegies, torturimit dhe vrasjes me armë zjarri të dy shtetasve, ngjarje e ndodhur në qershor të vitit 1997. Sipas dosjes hetimore, ka dyshime se i arrestuari ka pasur bashkëpunëtor në këto krime makabre. Provat në ngarkim të 49vjeçarit janë dëshmitë e banorëve të zonës, të cilët kanë parë makinën që tërhiqte zvarrë dy trupat e lidhur me tel me gjemba. Një provë e fortë është edhe ekspertiza mjekoligjore. Ndonëse fillimisht hetimet janë pezulluar nga organi i akuzës në mungesë të provave, lidhur kjo me faktin se në vitin kur ndodhi ngjarja organet e drejtësisë ishin në një gjendje kaotike. Por pas rihetimit të këtij krimi makabër prokuroria ka arritur në përfundimin se Kujtim Zhuka është personi përgjegjës për vrasjen e Eduard Pemës dhe Arjan Avdullait. "Ky shtetas dyshohet se ka kryer veprime aktive në torturimin dhe më pas vrasjen e shtetasve Arjan Avdullai dhe Eduard Pema në datën 3 qershor 1997. Pas hetimit të kryer nga ana e Prokurorisë, efektivët e Policisë së Shtetit kanë realizuar ndalimin e tij. Për kohën në të cilën ka ndodhur ngjarja nuk është bërë e mundur kryerja e veprimeve hetimore si këqyrja e vendit të ngjarjes, fiksimi i provave materiale, pyetja e dëshmitarëve, kryerja e ekspertimeve mjekoligjor të kufomave dhe veprimet e tjera hetimore. Procedimi penal është pezulluar për mosgjetje autorësh më datë 5.11.1999. Më datë 17.4.2012, Prokuroria Berat ka rifilluar hetimet. Janë pyetur persona që kanë dijeni për ngjarjen, janë kryer zhvarrimet e viktimave, ekspertimet-mjekoligjor të kufomave,

Vrau kunatin për pronën, vetëdorëzohet në polici pas 6 muajsh Vrau kunatin e tij, Agim Visha, me armë zjarri për pronën, vetëdorëzohet pas 6 muajsh autori i kësaj vrasjeje, Fatos Lika. Autori është dorëzuar dje në mbrëmje në Drejtorinë e Policisë së Tiranës, pasi kërkohej nga policia. Lika ka shkuar i shoqëruar nga avokati në polici. Ngjarja tragjike ka ndodhur më 4 korrik në Lanabregas të Komunës Dajt dhe dyshohet se ka pasur si shkak motive pronësie. Këtë gjë e konfirmuan edhe të afërmit e Vishës, të cilët thonë se konflikti ka ndodhur për shkak të tokës. Kushëriri i Vishës shprehet: "As ne vetë nuk e dimë saktësisht se çfarë ka ndodhur mbrëmjen e së enjtes, pasi Agimi ka qenë vetëm në lokal duke pirë kafe".

Fier, e goditi me thikë bashkëfshatari, humb jetën 27-vjeçari Një 27-vjeçar nga Roskoveci i Fierit ka humbur jetën, pasi është goditur me thikë nga një bashkëfshatar i tij pas një grindjeje. Ngjarja ka ndodhur në fshatin Suk në Fier, rreth orës 18:00. 27-vjeçari Kastriot Toska u godit dy herë me thikë nga bashkëfshatari i tij, Tomorr Kaso, duke marrë si pasojë plagë të rëndë. I riu u dërgua me urgjencë në spitalin e Fierit, ku edhe ndërroi jetë, pasi nuk mundi t'u rezistonte plagëve të marra.

Foto ilustruese

Personi që i ka tërhequr me automjet, ka ndaluar në lagjen "Vakëf" dhe aty, pasi i ka liruar nga telat që i mbanin lidhur dy personat, u ka vënë flakën Mendohet se njëri prej dy viktimave ka qenë gjallë në momentin që u është vënë flaka dhe është ngritur nga dhimbjet e djegies

ekspertimet balistike. Nga ekspertimet rezulton se viktimat janë vrarë me armë zjarri dhe janë djegur. Gjithashtu, rezulton se viktimat janë torturuar dhe se autor të ngjarjes është shtetasi, Kujtim Zhuka", - thuhet në njoftimin për shtyp të Prokurorisë. VRASJA Nga hetimet e kryera në kuadër të këtij procedimi penal, është mësuar se në datën 3 qershor të vitit 1997, shtetasi Eduard Pema është rrëmbyer nën kërcënimin e armës nga një person dhe është mbajtur i lidhur me tela me gjemba në një ambient në periferi të qytetit. Burime nga prokuroria sqarojnë se pak orë më pas në të njëjtin ambient është dërguar nën kërcënimin e armës edhe shtetasi Arjan Avdullai. Të dy këta persona janë torturuar nga personi që i ka rrëmbyer dhe më pas janë tërhequr zvarrë pas një automjeti, i cili dyshohet se është i njëjti me të cilin janë rrëmbyer njëri pas tjetrit. Pavarësisht se në atë kohë,

veprimi i tërheqjes me makinë është parë nga shumë njerëz, askush nuk ka njoftuar organet e rendit, duke pasur parasysh situatën e institucioneve të sigurisë në atë periudhë të vitit 1997. Personi që i ka tërhequr me automjet, ka ndaluar në lagjen "Vakëf" dhe aty, pasi i ka liruar nga telat që i mbanin lidhur dy personat, u ka vënë flakën. Mendohet se njëri prej dy viktimave ka qenë gjallë në momentin që u është vënë flaka dhe është ngritur nga dhimbjet e djegies. Në atë moment, personi rrëmbyes i ka qëlluar me automatik të dy personave. Dinamika e veprimeve vdekjeprurëse konstatohet edhe nga ekspertiza mjekoligjore që është bërë në kuadër të këtij procedimi penal. Nga të gjitha veprimet procedurale, Prokuroria e Rrethit Gjyqësor Berat ka arritur në konkluzionin se personi i dyshuar për këto vepra penale është shtetasi Kudret Zhuka dhe për këtë arsye ndaj tij është urdhëruar arrestimi.

Marrëveshja, Shqipëria, tani pjesë e Europolit Shqipëria bëhet pjesë e Europolit. Marrëveshja u firmos dje në Hagë nga ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, dhe drejtori i Europolit, Rob Wainwright. Kjo marrëveshje pritet të lehtësojë luftën kundër krimit të organizuar dhe operacione të përbashkëta mes Europolit dhe policisë shqiptare. Në takim kanë marrë pjesë edhe drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Artan Didi, ambasadori i Republikës së Shqipërisë në Holandë, Gazmend Barbullushi, dhe Redi Voshtina nga Njësia Kombëtare e Europolit në Shqipëri. Marrëveshja lejon shkëmbimin e informacionit strategjik dhe operacional, duke përfshirë të dhënat personale mbi kriminelët e njohur dhe të dyshuar. Drejtori i Europolit, Rob Wainwright, ka vlerësuar progresin në bashkëpunimin me policinë evropiane.


C M YK

F. 13

e martĂŤ 10.12.2013

Logos Art

&

Shpirtin e kam aty ku jam

13


14

e martë 10.12.2013

Logos & Art I ftohtë me vartësit, me botuesit, me gruan Elsie dhe me të bijën Holly, shkrimtari amerikan Wallace Stevens na ka përcjellë poezinë më të akullt që njohim. Ajo është e kulluar, lakuriqe, pa nevojën e një gjuhe të vështirë, nuk i shkel syrin as kritikut, as lexuesit. Nga ai qelq i tejdukshëm hasim të dy sytë e njeriut që na mësoi të shohim, qartë dhe kulluar, dheun dhe qenien, të hënën dhe të dielën, muzikën e nevojshme dhe akordet mashtruese, kuptimin e çiltër e jo atë të përshtatshëm të gjërave, thjesht qenien. Një engjëll i domosdoshëm, një fëmijë i cili çohet mes turmës dhe na flet çiltër për kostumin e ri të mbretit.

Shpirtin e kam aty ku jam Wallace Stevens NUANCA MBI NJË TEMË TË UILLJAMSIT Kurajë të çuditshme më jep o yll i moçëm: Fillikat, ndrin në agun, ku nuk të bie pjesë! I. Ndriço i vetëm, ndriço lakuriq, ndriço si bronx që nuk më pasqyron fytyrën e asnjë pjesë thellë qenies sime, ndriço si zjarr që s'pasqyron asgjë. II. Mos mirr pjesë në asnjë njerëzim nëse të mbulon me dritën e tij. Mos ji lugati i mëngjesit, gjysëm-njeri e gjysëm-yll. Mos ji aspak i mençur si konia e një vejusheje apo si një kalë i plakur. Lundrimi pas drekës Më dhemb fjala përbuzje. Barka ime e vjetër vjen rrotull një paterice e s'di të marrë udhë. Është koha e vitit. Është koha e ditës. Ndofta e kam nga dreka e ngrënë Apo nga dreka që duhej të hanim. Por unë jam, sidoqoftë, njeriu më i papërshtatshëm në vendin më ogurzì. Mon Dieu, dëgjoje lutjen e poetit. Romantika duhet të jetë këtu. Romantika duhet të jetë atje. Kudo asaj i duhet të jetë. Por, mon Dieu, kurrë nuk rri dot

e kurrë nuk kthehet sërish romantika. Kjo velë e rëndë historike në blunë më bajate të liqenit në barkën që më sjell të vjellët është shakaja më e pakripë… Nuk është aspak çfarë ngjan. Është vetëm si ndjehesh, të thënit Shpirtin e kam aty ku jam, të thënit Vela tundet nga era e dobët, apo Sa bukur shket uji sot. Është të fshish tërë njerëzit e të bëhesh bebëza e timonit madhor dhe t'i japësh, kështu, një shtytje të lehtë velës së poshtër me anë të dritës, me anë të si ndjehesh, teh i bardhë, e t'i hysh i ndritur ajrit veror. KARTOLINË NGA VULLKANI Fëmijët që do na ngrejnë eshtrat nuk do dinë kurrë sesi ato dikur vraponin porsi dhelprat kodrave dhe se vjeshtës, kur ajri i mprehtë mprehej dhe më nga era e vreshtit, ato patën jetë e frymerrnin brymën. Nuk do dinë fëmijët se ne, me eshtrat, lamë shumë më tepër se aq, lamë pamjet e gjërave që mbetën, lamë çfarë ndjemë e çfarë pamë. Retë e pranverës rendin sipër kullës së madhe me qepenat e ulur, matanë kangjellës sonë. E qielli me erë ja merr vajit si një vajtojcë e shkolluar. E dinim me kohë pamjen e kësaj kulle dhe ajo çfarë rrëfyem mbi të i dha asaj

formën… E tek riendin brerore burbuqesh, fëmijët, pa e ditur, do thonë çfarë thamë, do thonë sërish se ajo kullë duket sikur

dhe më e gjata. Nata qe më e rrumbullta. Kundërmimi i vjeshtës qe më i ngrohti, më i afërt se kurrë, më i mprehtë.

ai që e banonte dikur të kish harruar në të një hije që vërtitet mes mureve të zbrazët. Do thonë përsëri se sa e pistë ajo banesë

POEZI ME RITME Mes qiriut dhe murit, dora zmadhohet në mur.

ngrihet në këtë botë me zorrët jashtë, si pirg hijesh me një të bardhë në majë njollosur nga floriri i diellit të kamur.

Mendja mes çfarëdo drite dhe hapësirës (Ky burrë në dhomë me një idè për botën ajo grua në pritje për të dashurin e saj) zmadhohet në hapësirë:

Gjatë rikthimit Ngjau kur unë thashë: "E vërteta nuk ekziston!" që rrushi m'u duk më i pjekur. Dhelpra doli vrap nga zgavra. Ti…ti the: "Ka me mijra të vërteta, por që s'bëhen dot një e vërtetë" dhe ja sesi pema zu të ndryshohej në terr në ca fjolla tymi të blerta dhe blu. Ne ishim dy figura në pyll. Thamë se rrinim vetë. Ngjau kur unë thashë: "Fjalët nuk janë forma të një fjale të vetme. Në shumën e pjesëve gjenden veç pjesët. Bota duhet matur me sy", ngjau kur ti the: "Idhujt kanë njohur tërë skamjet, gjarpinjtë, florinjtë edhe morrat, por të vërtetën kurrë s'e njohën", ngjau atëhere që heshtja qe më e gjera

Burri, atje, më në fund, kupton qartë idenë. Atje, gruaja përqafon fort në zemër dashnorin e i qan në kraharor, anipse ai nuk vjen kurrë. Ndofta dora dëshiron të zmadhohet në mur, të zmadhohet e rëndohet e forcohet më tepër sesa muri. Ndofta mendja i rikthehet fanitjeve të veta dhe shpall: "Me këtë idè, me këtë dashuri, ja me se ndërtoj veten. Me këto shfaqem jashtë. Me këto unë vesh rrobën e pastër të jetës, por jo si nëpër ajër, në ajrin paksa të kaltër, por si në pasqyrën time të dëshirës dhe vullnetit". METAFORA SI ZVETËNIM Nëse gjendet një njeri i bardhë si mermeri i ulur në një pyll, në pjesën më të gjelbër, tek vërshëllen pamjen e vdekjes kështu gjendet një njeri në një vend të zi i ulur në diçka që ne s'e njohim tek vërshëllen zhurmën e lumit. Dhe këto pamje, këto kumbime, e të tjera si këto, bindin se jeta përmban vdekje dhe përfytyrim. Njeriu i mermertë atje mbetet po ai.


15

e martë 10.12.2013

Logos & Art Këshilla një gazetari Faik Konica Sa lehtë përdorë njeriu fjalë të mëdha për të mëshehur nën 'to intriga e për të shfrytzuar zëmrime të veçanta. (Albania, nr.1, 1897) Për të gjykuar mirë një njeri që ka pjesë në histori, duhet t'a gjykojmë jo mbas mendimeve të kohës së sotme, po mbas kohës ku ay vetë u rrit, u suall e roiti. (Albania, nr.2, 1902) Nuk thom se jeni shqiptar të liq, po pse doni të gjykoni punëra që s'i dini. (Albania, nr.2, 1902) Le të shkruajnë të gjithë sa të munden, le të dalin mijëra artikuj e qindra libra; e, me kohë, n'ato shkrime do të ndodhen sa që do të kenë një vlerë letrare të vërtetë, që do të mbeten kur të harrohen të tjerat, e që do të jenë shtyllat e para të një letrature kombëtare. (Albania, nr.4, 1902) Koha kur rojmë është koha e reklamës, dhe nuk duhet të çuditemi kur shohim mediokritetet e vëndit t'onë të hidhen përpara dhe përpara dhe përpara duke mos bërë vënt përveç për shokë në shkallë mëndore të tyre. (Albania, nr.1, 1909) Njerëzit e paditur, në shumicë, rrojnë më tepër se të diturit, se këtyre u punon nat' e ditë mëndja e ashtu u prishet më shpejt organizmi. (Albania, nr.5, 1899) Ka njerëz që shitën nër guverna për të pështyr gënjeshtra. Ka të tjerë që marrin ndihmë nga një guvernë për të thënë të vërteta që ndryshe nuk mund t'i thonë. (Albania, nr.2, 1899) Kur e nget një njeri s'ke të drejtë t'i thuash

pse më nget. (Albania, nr.2, 1899) KËSHILLA NJË GAZETARI I dashur mik - në e bëfsh gazetën me fleta të mëdha; shqiptarët do të thonë që s'fshihet dot lehtë; në e bëfsh me fleta të vogëla, do të thonë se s'është gazetë, por libër. Në e shtypsh me letra të holla, do të thonë se s'këndohen edhe prishin sytë; në e shtypësh me letra të trasha do të thonë se je "hamall" e kërkon të mbushësh vend. Në shkrofsh toskërisht, do të thonë se s'është gazetë për gjithë shqiptarët; në shkrofsh gegnisht prap ashtu, në shkrofsh në gjuhë të përzier me të dyja, gjysëm gegnisht, gjysëm toskërisht, do të thonë se është "çervish".Në mos shkrofsh për politikë, do të thonë se s'është koha të punojmë për letratyrë, kur vendi ndodhet në rrezik; në shkrofsh për politikë do të thonë se prishë punë duke egërsuar qeverinë. Në folsh butë për Turqinë, je i paguar prej Stambollit; në shkrofsh rreptë kundër Turqisë, kërkon të të jap Sulltani të holla që t'a pushosh gazetën. Në mos gjefsh të holla që ta mbash gazetën, do të thonë se s'je i zoti, me qenë aq njerëz duan zgjimin e kombit shqiptar; në gjefsh të holla je intrigant a i shitur. Në folsh për plot çlirimin e Shqipërisë, do të thotë je djall e kërkon gjëra që duheshin gatitur në qind vjet më parë; në folç për nevojën të përpiqemi t'a shpëtojmë gjuhën dhe kombësinë, duke vënë vendin nën hijen e një Fuqisë së Madhe, s'qënke shqiptarë i vërtetë.Në folsh mirë për shqiptarët e krishterë, hidhërohen shqiptarët muhamedanë; në folsh mirë për muhamedanët, hidhërohen të krishterët; në folsh mirë për të krishterët e për muhamedanët që janë shqiptarë të mirë, e ligsht për të ligjt, aherë do të hidhërohen të gjithë. Aq për sot, se kam frikë mos të zërë gjumi. ( Faik Konica boton në të përkohshmen "Albania" më 15 shtator 1901, këshillat pasonjëse për një djalë që kish ndërmend të botonte një gazetë shqip në Misir.)

Penda letrare 2012, emrat fitues

Amedeo Modigliani Vajza flokë kuqe 1918

Dhe njeriu në pyllin e zi zbret po ai. Sigurisht lumi nuk është Swatara, lumi i errët që rrjedh përreth tokës dhe përmes qiejve, duke gjarpëruar nëpër hapësirat e gjithësisë. Nuk është Swatara. Ai është qenia. Është, vallë, lumi i larmishëm, uji, shkëlqimi i valëve, apo është ajër? A mund të jetë, pra, metafora zvetënim, nëse Swatara bëhet ky lumë i valëzuar dhe lumi bëhet oqean pa brigje, pa ujë? Këtu manushaqet e zeza i zbresin lumit gjer në buzë, kurse myshqet kujtesëfortë i hedhin të blertën, teksa ai rrëshqet. Abetare e ushtarit shembullor I Më detyron vullneti i të tjerëve. II Qëllimi është një e i vetëm, por s'është imi

III. I jam blatuar realitetit IV. Fati që s'dihet do të dihet V. Ngreje zërin kundër komandantit, të të bindem VI. Nuk më tutin çirrmat e borive VII. Janë njëlloj të pafat sido që të rreshtohen VIII Rrëfenja sos…Lamtumirë rrëfim. IX I gjatë sa një heshtë, e po aq i padobishëm, po aq i dalëboje X Por a pati, vallë, ndonjë vlerë si njeri? XI Teksa ti del nga dhoma Ti flet. Ti thua: Karakteri i sotëm nuk është një skelet i nxjerrë nga dollapi. As edhe unë. Ajo vjersha për ananasin, ajo tjetra për mendjen e pangopur kurrë, ajo mbi heroin e besueshëm e ajo për verën, s'para janë gjëra që mendohen nga skeletet.

Motivimet për veprat fituese të çmimeve letrare "Penda e argjendtë" për vitin 2012 sipas gjinive. Romani: Romani "Valsi i lumturisë", i autorit Ylljet Aliçka. "Për ironinë e spikatur dhe përsosjen e saj deri në grotesk dhe imazhet e gjalla në rrëfim të kapërcyellit të kohërave". Tregimi: Vëllimi me tregime "Perla", i autorit Ardian-Christian Kyçyku. "Për kërkimin, guximin dhe përputhjen e kënaqësisë së shkrimit me kënaqësinë e leximit". Poezia: Vëllimi poetik "Një ballkanas në Londër", i autorit Rudolf Marku. "Për imazhet e gjalla dhe të veçanta, për ironinë dhe humanizmin e thellë". Autori debutues: Romani "Poetët bëjnë dashurin ndryshe", i autorit debutues Darien Levani. "Për rrëfimin elegant dhe atmosferën e këndshme të të rrëfyerit". Përkthimi: Vëllimi "Delfini" i autorit Robert Lowell, të përkthyer në shqip nga Parid Teferiçi. "Për mjeshtërinë e sjelljes në shqip të poetikës

së një prej autorëve më të rëndësishëm amerikanë të shek. XX". Kritika: Vepra kritike "Don Kishoti shqiptar", e autorit Ali Aliu. "Për aventurën e një leximi të ri të letërsisë shqipe". Ese: Vepra eseistike "Kristo Kirka", e autorit Uran Butka. "Për zbulimin dhe portretizimin e një prej figurave më të spikatura të botës shqiptare". Letërsi për fëmijë: 12 romanet "Unë jam Kronosi-mbreti i kohës", të autorit Thanas Jorgji. "Për korpusin prej 12 romanesh ku ngërthehen aventurat, gëzimi dhe mençuria fëminore". Çmimi i Gazetarisë "Teodor Keko" 2012: Alma Mile - "Për ndihmesën cilësore në vënien në pah të vlerave dhe risive në raportimin publicistik për vitin e 100-vjetorit të Pavarësisë"; Aida Tuci - "Për ndihmesën cilësore në vënien në pah të vlerave dhe risive në raportimin publicistik për vitin e 100-vjetorit të Pavarësisë"

Pyes veten nëse kam çuar një jetë skeleti, porsi dikush që nuk i zë besë realitetit,

çohet në oborrin e bronxët matanë mendimit të fundit.

një bashkëqytetar i tërë eshtrave të botës. Ja tek tani dëbora që pata harruar bëhet

Një zog pendëartë këndon në palmë, pa fjalë a ndjenja njerëzore, një këngë të huaj.

pjesë e një realiteti më të madh, pjesë e një vlerësimi të realitetit, pra, një lartësim, sikur të kisha ikur matanë me diçka të prekshme, të prekshme kollaj. E prapë asgjë s'ka ndryshuar veç ireales, a thua asgjësend nuk u ndryshua aspak. Thjesht qenia Palma, ajo në skaj të mendjes,

Mëson, atëherë, se s'është arsyeja që sjell lumturinë e as trishtimin. Zogu këndon. Puplat rrëzëllijnë. Palma rri në zgripin e mbramë. Mes degëve, ëmbël, lëviz era. Në ajër rrëzohen pupla të arta.

Sipas gjasave, kjo është poezia e fundit e shkruar nga Stevens. (1955) Përktheu nga anglishtja: Parid Teferiçi


16

e martë 10.12.2013

Logos & Art Shërimi i sëmundjevet Mid'hat Frashëri Jeta do marrë me më teprë seriozitet se nga ç'e pandehim. Janë do sende që nukë munt të zgjidhen veçse në u-këqyrshin dhe në u-studiofshin me të gjithë interesin që meritojnë. Kështu është puna e gjallnisë sonë, e kohës së sotme dhe e pritmit të kësaj Shqipërije. Faji ynë ka qenë deri tash se nuk kemi dashur dhe nuk kemi ditur të lodhim mendjen, të qendërsojmë vullnetin, të meditojmë se qysh do të kemi një jetë shoqërore, një shvillim politik dhe kombiar, për t'i bërë ballë vështirësive që na sjell jeta kah pikpamja ekonomike dhe njerëzore. Para vitit 1912 kemi fjetur në gjumë të përtimit dhe të apathisë, duke shkuar me mendjen se studimi i Stambollit do të jetë i përjetshëm ose që një pushtet tjatër - me flamur shqypesh dy krenore, do të vijë dhe do të na nxjerrë nga një baltë për të vënë mandej në një tjatër! Do të tjerë, kthenin sytë nga perëndon dielli, jo për të parë një dritë të re, po një errësirë të bukur! Mbas 1912 dhe 1913-ës, atëherë kur shpresa dhe dëshira e një pjese të kombit - makar e voglë - ngjante e realizuar, atëherë kur aktiviteti duhesh të dhjetëfishohesh për të fituar kohën e humbur, atëherë kur çdo shqiptar të bëhej njëvigan vullnetesh dhe zemrash, në atë kohë filloi një propagandë e keqe dhe e mortshme, duke thënë se "nuk jemi të zot, s'munt ta qisim në krye!" Edhe kur i vetmi zë që duhesh me dalë prej gojës tonë, duhet të thosh: "vetë dhe për vetëhen!", gjindja e verbuar dhe e arratisur filloi të vikatë si një kalama, që edhe s'ka mësue me fol: "Evropa, Evropa, ajo që na bëri, ajo të na nxjerrë nga balta!". Sikur donte ta bënte të përgjegjshme Evropën e ngratë për lirinë e pameritueshme dhe të padëshirueshme tonë! E dimë si dolli fundi i asaj psikologjie së trentë. Po lufta e Madhe, ku rëmet që ndezi, përgjaku, përmbysi dhe shkatërroi tokën e tërë, kjo kataklizmë që me kërcëllimin e topavet dhe me flakën e barotit çeli sytë e të verbërvet dhe veshët e të shurdhëvet, lufta e madhe, themi, me të zezat konsekuenca, na mësoi edhe ne se, rrojtja e Shqipërisë si një shtet indipendent nuk është vetëm një dëshirë idealizmi, një ëndërr poezije, por një nevojë jete, një kusht gjallimi, gjallimi si komb e si rob. Na mësoi dhe na provoi, se që të mundemi të jetojmë, duhet të kemi një shtet, të kemi Shqipërinë tonë. Edhe provat që na dha janë katundet e shkretuar, gjindja e mbytur prej serbit, prej grekut e prej italianit. Kështu, viti 1922 - e gjeti tokën tonë të varrueme prej armikut, por e gjeti popullin, them shumicën e gjindjes që mejton, të forcuar në idete patriotike. Janari 1920 me Kongresin e Lushnjës, qershori dhe korriku i atij moti me luftimet kreshnike përindipendencën,forcimet dhe theoritë e bëra për të mos shogruar asnjë thërrmim prej të drejtave tona politike dhe, në fund,

bashkimi që rrëfeu populli në ngjarjen që mbylli motin 1921, të tëra këto provojnë se një përparim i madh, i thellë dhe i vërtetë është bërë në mentalitetin tonë, se një evolutë është realizuar në karakter dhe në mënyrë të mejtimit të shqiptarit. Po indipendenca, vetëqeverimi, a është një qëllim apo një mjet për njerëzinë? Me tjetër fjalë, duke u realizuar indipendenca politike e një populli, a mbaron dhe merr fund detyra e atij populli, apo kjo detyrë duhet të ndjekë një qëllim matanë indipendencës? Të kishte pasë qenë qëllimi i njeriut vetëm indipendenca dhe që vetëm kjo indipendencë të kishte formuar fatbardhësinë ideale të robit, atëherë duhesh që Laponët, dhe Esqimezët e Polit, Zulutë dhe Bushmanët e Afrikës të jenë në kulm të idealit, me qenë se janë krejt të lirë, independentë. Për fatin tonë të zi, shpesh herë kemi mejtue edhe ne si Zulutë si Bushmenët, kur kemi qenë kryenaltë prej lirisë që ka ruejt Mirdita, Kthella a Lura, liri dhe independencë pa ligje, pa detyrë, pa përgjegjësi, liri e egrë, me pushkë në dorë, me krye në gur, pa këmishë në trup e me shëllirë drek' e darkë. Ky qëllim i vërtetë do të arrihetë vetvetiu duke fjetur dhe duke ëndërruarë, apo kërkon punë të fortë dhe vullnet të palodhur? Me tjetër fjalë, duhet të mështetemi për mbarimin e kësaj te fuqia, te krahu, këmba dhe truja jonë, apo të presim shërbim nga tjetërkush? Janë do fjalë që karakterizojnë një të metë morale. Midis tyre dëgjojmë dhe fjalën "Qeveri". Shumë të ngratë presin, shpresojnë dhe ëndërrojnë se qeveria ka për t'ardhur t'u shtijë kafshatën në gojë. Dhe kjo fjalë magjike përfytyron para syvet të tyre një fuqi të jashtënatyrshme, një pushtet me cilësi të çuditshme pa marrë mundimin të mejtojnë se ajo që e quajn, "qeveri" është formuar prej njerëz, njerëz si gjithë bota, të dalë dhe të zgjedhur prej popullit. Shërbimi më i math që një komb duhet t'u kërkojë qeveritarëve është gatitja e zbatimi i ligjevet dhe të larë të lirë popullin, iniciativën e njerëzvet për të punuar, folur e vepruar. Trupi i qeveritarëve, në çdo vend nuk mund të merret përveç se me çësthtjet e përgjithshme dhe aq më tepër me Shqipërinë tonë, ku-duke qenë në fillim të jetës politike dhe ndën kqyrjen e një Parlamenti jo aq i urtë në kritikë popullore jo edhe tepër e arësyeshme- qeveria ndrrohet dhe rrëzohet pak si më shpesh nga ç'e do nevoja dhe logjika. Për popullin, për kombin, për elitën dhe intelektualët shqiptarë, për ata që lozin një rol mbi jetën shoqërore të vendit tonë nga shkaku i prodhimit mendor ose material të tyre, ata them, të mësohenë që të mos e mvarrin shpresën në një trup që e thonë qeveri, po ta kapin vetë punën në dorë duke u kujdesur vetë për nevojën e tyre dhe të shokëvet. Ata duhet të zgjuajnë te shpirti i kombit besimin në vetëhe të tij, një besim me aktivitet dhe përgjegjësi për vete, për fëmijët, për shokët, për kombin, për shtetin. Fragment botuar më 1922

Fragment nga libri i Filippo Tommaso Marinetti, "Si t'i joshim gratë", botimet "Ideart". Me titullin e origjinalit "Come si seducono le donne" doli në dritë në vitin 1916 dhe është konsideruar si një nga sukseset më të mëdha editoriale të Marinetti-t, është ribotuar dy herë në të gjallë të autorit dhe disa herë pas vdekjes. Teksti ka formën e një traktati autobiografik mbi artin dashuror, ku ironia dhe fryma groteske zbulojnë bëmat e këtij donzhuani futurist

Gra, dashuroni sakatët e lavdishëm! Thomas Marinetti

ra, ju keni nderin të jetoni në kohëra mashkullore dhe futuriste kombesh të fshira nga faqja e dheut, qytetesh të rrënuara, popujsh shtegtarë, formacionesh luftarake të fundosura, malesh të shpërthyera dhe ushtrish të zëna rob. Në këtë kohë të mrekullueshme tradhtare, të shpejtë, joharmonike, asimetrike dhe të çekuilibruar, më në fund bie dhe jep shpirt harmonia idiote e trupit njerëzor. Topi u ka prerë kokën statujave të bukurisë antike, statike e neutrale, të fshehura si vetë Greqia mes ullinjve frigaçë që u bëjnë hije brigjeve sofiste të kretinizmit helenik. Nëndetëset kanë siluruar Tritonët e fundit. Deti i çliruar prej helenizmit profesorues dhe mitologjisë berlineze është bërë sot një det i fortë e i shëndetshëm, i kripur e jodizues me masë, ngarkuar me peshq të rrufeshëm, një det që përzgjat heroikisht valët e betejave të mëdha detare. Gra, harrojeni Apolonin që sot quhet Apollo Gunaris, harrojeni Paridin që sot quhet Parid Skuludis(*)! Asimetria dinamike e alpinit të gdhendur e të skalitur prej zjarrit duhet t'i imponohet zemrës suaj dhe shqisave tuaja novatore. Gra, meshkujve të pacenuar e të dyshuar sadopak për burracakëri duhet t'u parapëlqeni sakatët e lavdishëm! Dashurojini me zjarr! Puthjet e tyre futuriste do t'ju falin bij çeliku, të prerë, të shpejtë, plot elektricitet qiellor, të frymëzuar si rrufeja që godet dhe rrëzon njerëzit, pemët dhe rrënojat arkeologjike. Plumbi është si një baba i dytë për të plagosurin. I dikton karakterin e vet. I depërton në fibra një atavizëm të dhunës egërshane dhe shpejtësisë zjarrvënëse. Lavdi lëkurës njerëzore torturuar nga mitralozi! Zbulojani shkëlqimin e

G

Gra, meshkujve të pacenuar e të dyshuar sadopak për burracakëri duhet t'u parapëlqeni sakatët e lavdishëm!

E pranojmë bashkëpunimin e luftës mekanike për të ngjyrosur heroizmin e njerëzimit të çngjyrosur nga paqja vrazhdë! Mësoni të admironi fytyrën ku ka shpërthyer një yll!... S'ka gjë më të bukur se një mëngë e zbrazët që luhatet në gjoks, sepse prej aty brof idealisht gjesti që i jep sinjalin sulmit! Gra, dashuroni heronjtë e verbër! Sytë e tyre janë djegur sepse kanë parë diellin e papërballueshëm të fitores italiane! Përqafojini në rrugë! Përshëndetini me dashuri! Adhurojini! Ju takon juve, u takon buzëve tuaja t'i hyjnizojnë! Lavdi të verbrit që ia ka falur sytë territ që Italia të ketë bij më rrezëllitës dhe më largpamës! Lavdi sakatit që lëkundet kur ecën, thua është ngarkuar me copën e Italisë që ia shkëputi Austrisë. Pavarësisht se mund t'i duhet ta mbartë për gjithë jetën, plumb të rëndë, mbi shpinë! Lavdi të gjymtuarve që mbajnë ekuilibrin mes dy patericave si të përbuznin ecjen e të donin të provonin fluturimin sublim! Gra, bëni ç'është e mundur që çdo italian para nisjes të thotë: kur të

kthehem dua t'i fal një plagë të bukur, të denjë për të!... Dua që beteja të ma plazmojë trupin për të!... Dua që granatat dhe bajonetat armike të më ndryshojnë për të!... Gra, i gjymtuari që puthni kurrë s'do t'ju duket i ligështuar, i mundur, skeptik dhe i smuntë, sepse ai mban në vete shenjat e furishme dhe atmosferën e ndezur të përleshjes dhe në sy gëzimin ekzaltues të atij që i ka korrur austriakët me bajonetë. Ky s'është Romantizëm që përçmon trupin në emër të një abstraksioni asketik. Ky është futurizëm që përlëvdon trupin e modifikuar dhe të zbukuruar nga lufta. Ta shkallmojmë estetikën e vjetër simetrike. Lind sot estetika e re asimetrike dhe dinamike. E pranojmë bashkëpunimin e luftës mekanike për të ngjyrosur heroizmin e njerëzimit të çngjyrosur nga paqja. Le t'i ndezim qytetet qetësore dhe paqësore me linja të dhunshme dhe të lëvizshme betejash skalitur në trupin njerëzor. Kirurgjia ka nisur transformimin e madh. Me Alexis Carrel-in lufta kirurgjike ka kryer rrufeshëm revolucionin fiziologjik. Shkrihet Çeliku me Mishin. Humanizim i çelikut dhe metalizim i mishit tek njeriu i shumëfishuar. Trupi, motor me pjesë të ndërkëmbyeshme dhe të ndërrueshme: Pavdekësi e njeriut!... Gra, dashuroni sakatët e lavdishëm! Imitojini duke marrë pjesë në luftë. Në llogore!... Edhe ju në llogore! Po! Të paktën një milion gra në llogore, zgjedhur mes atyre që e përballojnë lodhjen, që s'merren me rritjen e fëmijëve apo me kultivimin e tokës! Kemi besim të plotë në forcën tuaj fizike dhe në guximin tuaj! Po, në llogore! është absurde, kafshërore, të qëndrosh me vite duke pritur e duke tradhtuar burrat që luftojnë! T'i ekuilibrojmë kështu forcat e dy sekseve! Të gjitha përgjegjësitë edhe për ju, gra italiane: nëse doni të bëheni të denja për dashurinë e sakatëve të lavdishëm italianë! *Dhimitër Gunaris dhe Stefan Skuludis ishin dy emra të njohur të politikës greke të kohës.


17

e martë 10.12.2013

Bashkia e Tiranës

Bashkia e Tiranës

NJOFTIM PËR VEND TË LIRË PUNE

NJOFTIM PËR VEND TË LIRË PUNE

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", neni 13, VKM-së nr. 231, datë 11.05.2000 "Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës", pika 7, ndryshuar me VKM-në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 "Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës" (ndryshuar) dhe urdhrit nr.prot.12049, datë26.11.2013, Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Drejtornë Drejtorinë e Artit dhe Kulturës. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil".

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", neni 13, VKM-së nr. 231, datë 11.05.2000 "Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës", pika 7, ndryshuar me VKM-në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 "Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës" (ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot. 12050, datë 26.11.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për një vend të lirë pune në pozicionin drejtor në Drejtorinë e Informacionit. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil".

Përshkrimi i punës: Të kontribuojë në hartimin dhe monitorimin e strategjive dhe programeve afatshkurtër dhe afatmesëm për gjallërimin e jetës artistike për të gjitha kategoritë dhe grupmoshat, të kryejë vlerësimin e nevojave sipas standarteve, përgatitja e planit të veprimit dhe prioritete të ndërhyrjes dhe përgatitjes së buxheteve afatshkurtër dhe afatmesëm në sektor, të hartojë dhe kontrollojë projekte kulturore - sportive, të vendosë prioritete si dhe hartimin e buxheteve për realizimin e tyre, të mbledhë dhe të analizojë informacionin mbi institucionet, aktivitetet kulturore.

Përshkrimi i punës: Sigurimi i mbajtjes në korrent të zhvillimeve mediatike, si dhe bërja publike e politikave dhe projekteve publike të Bashkisë së Tiranës, mbikëqyrja nga afër e aktiviteteve që zhvillon Bashkia e Tiranës, duke u kujdesur për mbarëvajtjen, zhvillimin si dhe organizimin e aktiviteteve (përfshirë këtu aktivitetet kulturore, konferenca të ndryshme, etj), realizimi i marrëdhënieve me mediat e shkruara dhe vizive;

Kërkesa të veçanta për kandidatin: " Të ketë kryer arsimin e lartënë një nga degët e Universitetit të Arteve " Të ketë përvojë pune jo më pak se 5 vjet në fusha të ngjashme " Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE - së " Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike " Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013, në sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: " Kërkesë për aplikim " Curriculum vitae " Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare " Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara " Certifikata kualifikimi (në rast se ka) " Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit " Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve " Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore " Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar " Dëshmi të gjuhëve të huaja

Kërkesa të veçanta për kandidatin: " Të ketë kryer arsimin e lartë për gazetari. " Të ketë jo më pak se 5 vjet përvojë pune në fusha të ngjashme. " Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE - së. " Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. " Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup. Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: " Kërkesë për aplikim " Curriculumvitae " Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare " Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara " Çertifikata kualifikimi (në rast se ka) " Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit " Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve " Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore " Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar " Dëshmi të gjuhëve të huaja. Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e diplomave apo çertifikatave.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për "Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore", ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 "Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës", ligjin 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", ligji 9131, datë 08.09.2003 për "Rregullat e etikës në administratën publike", si dhe literature specifike per kete pozicion pune. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisëwww.tirana.gov.aldhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe.Konkurrimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për "Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore", ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 "Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës", ligjin 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", ligji 9131, datë 08.09.2003 për "Rregullat e etikës në administratën publike", literatura specifike për këtë pozicion. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisëwww.tirana.gov.aldhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Bashkia e Tiranës

Bashkia e Tiranës

NJOFTIM PËR VEND TË LIRË PUNE

NJOFTIM PËR VEND TË LIRË PUNE

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", neni 13, VKM-së nr. 231, datë 11.05.2000 "Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës", pika 7, ndryshuar me VKM-në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 "Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës" (i ndryshuar) dhe urdhrit nr.prot. 12056, datë 26.11.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për një vend të lirë pune në pozicionin drejtor në Drejtorinë e Inspektimit. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil".

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", neni 13, VKM-së nr. 231, datë 11.05.2000 "Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës", pika 7, ndryshuar me VKM-në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 "Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës" ( ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot.12082, datë 26.11.2013, Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Drejtornë Drejtorinë e Marrëdhënieve me Publikun.Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil".

Përshkrimi i punës: Për një qeverisje lokale transparente dhe efektive në shërbim të qytetarëve, duke bërë të mundur parandalimin e rasteve korruptive, si dhe një performancë në rritje të administratës së Bashkisë Tiranë.

Përshkrimi i punës: Të kontribuojë në realizimin e komunikimit të hapur dhe transparent ndërmjet Bashkisë së Tiranës dhe qytetarëve, duke u bërë ura lidhëse ndërmjet kërkesave/ankesave që vijnë nga qytetarët dhe shërbimeve të ofruara nga Bashkia e Tiranës. Drejton dhe udhëzon procesin, për të ofruar cilësi të lartë dhe përgjigje të shpejtë ndaj kërkesave të qytetarëve. Drejton dhe koordinon punën, për vjeljen e opinionit publik, nëpërmjet sondazheve periodike dhe bën sugjerime mbi përmirësimin e imazhit publik të Bashkisë.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: " Të ketë kryer arsimin e lartë. " Të ketë jo më pak se 3 vjet përvojë pune në fusha të ngjashme. " Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE - së. " Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. " Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup. Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumente: " " " " " " " " " "

Kërkesë për aplikim Curriculumvitae Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara Çertifikata kualifikimi (në rast se ka) Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurrimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për "Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore", ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 "Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës", ligjin 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", ligji 9131, datë 08.09.2003 për "Rregullat e etikës në administratën publike", literatura specifike për këtë pozicion. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisëwww.tirana.gov.aldhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: " Të ketë kryer arsimin e lartë " Të ketë përvojë pune jo më pak se 5 vjet në fusha të ngjashme " Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE - së " Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike " Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013, në sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: " Kërkesë për aplikim " Curriculum vitae " Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare " Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara " Certifikata kualifikimi (në rast se ka) " Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit " Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve " Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore " Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar " Dëshmi të gjuhëve të huaja Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për "Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore", ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 "Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës", ligjin 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", ligji 9131, datë 08.09.2003 për "Rregullat e etikës në administratën publike", si dhe literature specifike per kete pozicion pune. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisëwww.tirana.gov.aldhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.


18

e martë 10.12.2013

Bashkia e Tiranës

Bashkia e Tiranës

NJOFTIM PËR VEND TË LIRË PUNE

NJOFTIM PËR VEND TË LIRË PUNE

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", neni 13, VKM-së nr. 231, datë 11.05.2000 "Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës", pika 7, ndryshuar me VKM-në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 "Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës" (ndryshuar) dhe urdhrit nr.prot. 12075, datë26.11.2013, Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Drejtor në Drejtorine e Menaxhimit të Strehimit dhe Shërbimit Social,në Drejtorine e Përgjithshme të Planifikimit dhe Menaxhimit të Shërbimeve.Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil". Përshkrimi i punës: Drejton punën për hartimin e strategjive, planeve dhe projekteve në fushat e kujdesit dhe shërbimit social, nëpërmjet rezultatit të analizës së vlerësimit të nevojave, përmirësimit të standardit lokal të aplikueshëm, identifikimit të prioriteteve të ndërhyrjes dhe aplikimit të sistemeve të monitorimit dhe raportimit të instrumenteve planifikues qendror dhe vendor si politika, strategji, programe sociale etj. Kërkesa të veçanta për kandidatin: " Të ketë kryer arsimin e lartë në degëtshkencasociale " Të ketë përvojë pune jo më pak se 5 vjet në fusha të ngjashme " Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE - së " Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike " Të ketë aftësi të mira drejtuese, organizative, menaxhuese dhe të punës në grup Paraqitja e dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumente: " Kërkesë për aplikim " Curriculum vitae " Çertifikatë personale me foto dhe përbërja familjare " Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara " Çertifikata kualifikimi (në rast se ka) " Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit " Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve " Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore " Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar " Dëshmi të gjuhëve të huaja Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave.Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për "Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore", ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 "Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës", ligjin 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", ligji 9131, datë 08.09.2003 për "Rregullat e etikës në administratën publike", literaturën specifike për këtë pozicion. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisëwww.tirana.gov.aldhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", neni 13, VKM-së nr. 231, datë 11.05.2000 "Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës", pika 7, ndryshuar me VKM-në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 "Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës" ( ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot.12051, datë 26.11.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës, në pozicionin Drejtor në Drejtorinë e Monitorimit të Ndërmarrjeve. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil". Përshkrimi i punës: Menaxhon dhe drejton në mënyrë sa me efikase punën e strukturave organizative, në përbërje të Drejtorisë së Monitorimit të Ndërmarrjeve, duke u fokusuar në monitorimin dhe vlerësimin e veprimtarisë sëndërmarrjeve dhe qendrave ekonomike, sociale dhe kulturore të varësisë si dhe problematikën e emergjencave civile. Kërkesa të veçanta për kandidatin: " Të ketë kryer arsimin e lartë. " Të ketë përvojë pune jo më pak se 5 vjet në fusha të ngjashme. " Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE - së. " Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. " Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: " Kërkesë për aplikim " Curriculum vitae " Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare " Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara " Certifikata kualifikimi (në rast se ka) " Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit " Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve " Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore " Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar " Dëshmi të gjuhëve të huaja Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për "Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore", ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 "Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës", ligjin 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", ligji 9131, datë 08.09.2003 për "Rregullat e etikës në administratën publike", si dhe literature specifike per kete pozicion pune. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisëwww.tirana.gov.aldhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Bashkia e Tiranës

Bashkia e Tiranës

NJOFTIM PËR VEND TË LIRË PUNE

NJOFTIM PËR VEND TË LIRË PUNE

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", neni 13, VKM-së nr. 231, datë 11.05.2000 "Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës", pika 7, ndryshuar me VKM-në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 "Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës" (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot. 12104, datë 26.11.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për një vend të lirë pune në pozicionin drejtor në Drejtorinë e Planifikimit Strategjik.Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil". Përshkrimi i punës: Drejtimi i planifikimit strategjik të zhvillimit të qytetit, hartimi i buxhetit vjetor dhe afatmesëm të institucionit dhe ndjekja e zbatimit të tij duke garantuar ligjshmërinë dhe efiçencën në përdorimin e burimeve financiare, menaxhimi dhe monitorimi i procesit të zbatimit të buxhetit vendor, për të siguruar përdorimin me efektivitet, efiçencë dhe me ekonomi të burimeve vendore. Monitorimi i procesit të zbatimit të buxhetit vendor dhe vlerësimi i indikatorëve të performancës së zbatimit të buxhetit; Kërkesa të veçanta për kandidatin: " Të ketë kryer arsimin e lartë në një nga degët e Fakultetit Ekonomik. " Të ketë jo më pak se 5 vjet përvojë pune në fusha të ngjashme. " Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE - së. " Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. " Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup. Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta. " Kërkesë për aplikim " Curriculumvitae " Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare " Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara " Çertifikata kualifikimi (në rast se ka) " Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit " Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve " Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore " Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar " Dëshmi të gjuhëve të huaja. Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurrimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për "Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore", ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 "Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës", ligjin 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", ligji 9131, datë 08.09.2003 për "Rregullat e etikës në administratën publike", literatura specifike për këtë pozicion. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisëwww.tirana.gov.aldhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", neni 13, VKM-së nr. 231, datë 11.05.2000 "Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës", pika 7, ndryshuar me VKM-në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 "Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës" (i ndryshuar) dhe urdhrit nr.prot. 12054, datë 26.11.2013, Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Drejtor në Drejtorine e Planifikimit të Shërbimeve në Drejtorinë e Përgjithshme të Planifikimit dhe Menaxhimit të Shërbimeve.Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil". Përshkrimi i punës: Organizimi i punës për hartimin strategjik për zhvillimin e politikave dhe planifikimit të sektoreve të shërbimit, transportit, mbetjeve, strehimit dhe shërbimit social. Siguron zhvillimin dhe përmirësimin e vazhdueshëm të procedurave për të ofruar cilësi të lartë shërbimi. Hartimi i akteve për miratimin në Këshillin Bashkiak që kanë të bëjnë me strategjitë dhe politikat sektoriale. Kërkesa të veçanta për kandidatin: " Të ketë kryer arsimin e lartë në një nga degët e inxhinierisë " Të ketë përvojë pune jo më pak se 3 vjet në fusha të ngjashme " Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE - së " Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompiuterike " Të ketë aftësi të mira organizative,menaxhuese dhe të punës në grup Paraqitja e dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumente: " Kërkesë për aplikim " Curriculum vitae " Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare " Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara " Çertifikata kualifikimi (në rast se ka) " Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit " Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve " Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore " Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar " Dëshmi të gjuhëve të huaja Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për "Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore", ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 "Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës", ligjin 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", ligji 9131, datë 08.09.2003 për "Rregullat e etikës në administratën publike", literaturën specifike për këtë pozicion. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisëwww.tirana.gov.aldhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.


19

e martë 10.12.2013

Bashkia e Tiranës

Bashkia e Tiranës

NJOFTIM PËR VEND TË LIRË PUNE

NJOFTIM PËR VEND TË LIRË PUNE

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", neni 13, VKM-së nr. 231, datë 11.05.2000 "Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës", pika 7, ndryshuar me VKM-në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 "Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës" (ndryshuar) dhe urdhrit nr.prot. 12075, datë26.11.2013, Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Drejtor në Drejtorine e Menaxhimit të Strehimit dhe Shërbimit Social,në Drejtorine e Përgjithshme të Planifikimit dhe Menaxhimit të Shërbimeve.Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil". Përshkrimi i punës: Drejton punën për hartimin e strategjive, planeve dhe projekteve në fushat e kujdesit dhe shërbimit social, nëpërmjet rezultatit të analizës së vlerësimit të nevojave, përmirësimit të standardit lokal të aplikueshëm, identifikimit të prioriteteve të ndërhyrjes dhe aplikimit të sistemeve të monitorimit dhe raportimit të instrumenteve planifikues qendror dhe vendor si politika, strategji, programe sociale etj. Kërkesa të veçanta për kandidatin: " Të ketë kryer arsimin e lartë në degëtshkencasociale " Të ketë përvojë pune jo më pak se 5 vjet në fusha të ngjashme " Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE - së " Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike " Të ketë aftësi të mira drejtuese, organizative, menaxhuese dhe të punës në grup Paraqitja e dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumente: " Kërkesë për aplikim " Curriculum vitae " Çertifikatë personale me foto dhe përbërja familjare " Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara " Çertifikata kualifikimi (në rast se ka) " Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit " Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve " Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore " Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar " Dëshmi të gjuhëve të huaja Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave.Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për "Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore", ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 "Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës", ligjin 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", ligji 9131, datë 08.09.2003 për "Rregullat e etikës në administratën publike", literaturën specifike për këtë pozicion. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisëwww.tirana.gov.aldhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", neni 13, VKM-së nr. 231, datë 11.05.2000 "Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës", pika 7, ndryshuar me VKM-në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 "Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës" ( ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot.12051, datë 26.11.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës, në pozicionin Drejtor në Drejtorinë e Monitorimit të Ndërmarrjeve. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil". Përshkrimi i punës: Menaxhon dhe drejton në mënyrë sa me efikase punën e strukturave organizative, në përbërje të Drejtorisë së Monitorimit të Ndërmarrjeve, duke u fokusuar në monitorimin dhe vlerësimin e veprimtarisë sëndërmarrjeve dhe qendrave ekonomike, sociale dhe kulturore të varësisë si dhe problematikën e emergjencave civile. Kërkesa të veçanta për kandidatin: " Të ketë kryer arsimin e lartë. " Të ketë përvojë pune jo më pak se 5 vjet në fusha të ngjashme. " Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE - së. " Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. " Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: " Kërkesë për aplikim " Curriculum vitae " Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare " Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara " Certifikata kualifikimi (në rast se ka) " Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit " Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve " Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore " Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar " Dëshmi të gjuhëve të huaja Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për "Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore", ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 "Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës", ligjin 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", ligji 9131, datë 08.09.2003 për "Rregullat e etikës në administratën publike", si dhe literature specifike per kete pozicion pune. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisëwww.tirana.gov.aldhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Bashkia e Tiranës

Bashkia e Tiranës

NJOFTIM PËR VEND TË LIRË PUNE

NJOFTIM PËR VEND TË LIRË PUNE

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", neni 13, VKM-së nr. 231, datë 11.05.2000 "Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës", pika 7, ndryshuar me VKM-në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 "Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës" (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot. 12104, datë 26.11.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për një vend të lirë pune në pozicionin drejtor në Drejtorinë e Planifikimit Strategjik.Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil". Përshkrimi i punës: Drejtimi i planifikimit strategjik të zhvillimit të qytetit, hartimi i buxhetit vjetor dhe afatmesëm të institucionit dhe ndjekja e zbatimit të tij duke garantuar ligjshmërinë dhe efiçencën në përdorimin e burimeve financiare, menaxhimi dhe monitorimi i procesit të zbatimit të buxhetit vendor, për të siguruar përdorimin me efektivitet, efiçencë dhe me ekonomi të burimeve vendore. Monitorimi i procesit të zbatimit të buxhetit vendor dhe vlerësimi i indikatorëve të performancës së zbatimit të buxhetit; Kërkesa të veçanta për kandidatin: " Të ketë kryer arsimin e lartë në një nga degët e Fakultetit Ekonomik. " Të ketë jo më pak se 5 vjet përvojë pune në fusha të ngjashme. " Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE - së. " Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. " Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup. Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta. " Kërkesë për aplikim " Curriculumvitae " Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare " Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara " Çertifikata kualifikimi (në rast se ka) " Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit " Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve " Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore " Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar " Dëshmi të gjuhëve të huaja. Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurrimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për "Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore", ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 "Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës", ligjin 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", ligji 9131, datë 08.09.2003 për "Rregullat e etikës në administratën publike", literatura specifike për këtë pozicion. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisëwww.tirana.gov.aldhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", neni 13, VKM-së nr. 231, datë 11.05.2000 "Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës", pika 7, ndryshuar me VKM-në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 "Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës" (i ndryshuar) dhe urdhrit nr.prot. 12054, datë 26.11.2013, Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Drejtor në Drejtorine e Planifikimit të Shërbimeve në Drejtorinë e Përgjithshme të Planifikimit dhe Menaxhimit të Shërbimeve.Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil". Përshkrimi i punës: Organizimi i punës për hartimin strategjik për zhvillimin e politikave dhe planifikimit të sektoreve të shërbimit, transportit, mbetjeve, strehimit dhe shërbimit social. Siguron zhvillimin dhe përmirësimin e vazhdueshëm të procedurave për të ofruar cilësi të lartë shërbimi. Hartimi i akteve për miratimin në Këshillin Bashkiak që kanë të bëjnë me strategjitë dhe politikat sektoriale. Kërkesa të veçanta për kandidatin: " Të ketë kryer arsimin e lartë në një nga degët e inxhinierisë " Të ketë përvojë pune jo më pak se 3 vjet në fusha të ngjashme " Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE - së " Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompiuterike " Të ketë aftësi të mira organizative,menaxhuese dhe të punës në grup Paraqitja e dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumente: " Kërkesë për aplikim " Curriculum vitae " Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare " Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara " Çertifikata kualifikimi (në rast se ka) " Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit " Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve " Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore " Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar " Dëshmi të gjuhëve të huaja Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për "Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore", ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 "Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës", ligjin 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", ligji 9131, datë 08.09.2003 për "Rregullat e etikës në administratën publike", literaturën specifike për këtë pozicion. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisëwww.tirana.gov.aldhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.


20

e martë 10.12.2013

Bashkia e Tiranës

Bashkia e Tiranës

NJOFTIM PËR VEND TË LIRË PUNE

NJOFTIM PËR VEND TË LIRË PUNE

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", neni 13, VKM-së nr. 231, datë 11.05.2000 "Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës", pika 7, ndryshuar me VKM-në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 "Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës" (ndryshuar) dhe urdhrit nr.prot. 12055, datë26.11.2013, Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Drejtor në Drejtorinë e Politikave të Punësimit.Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil". Përshkrimi i punës: Jep rekomandime mbi prioritetet e politikave lehtësuese, për zhvillimin profesional. Propozon dhe jep rekomandime mbi mundësinë e zhvillimit profesional të individëve në sektorë të caktuar, pasi vlerëson aftësitë e tyre. Organizon dhe merr pjesë në projekte të ndryshme, në lidhje me politikat e punësimit që kryen Bashkia e Tiranës. Kërkesa të veçanta për kandidatin: " Të ketë kryer arsimin e lartënë një nga degët e shkencave sociale. " Të ketë përvojë pune jo më pak se 5 vjet në fusha të ngjashme. " Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE - së. " Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. " Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: " Kërkesë për aplikim " Curriculum vitae " Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare " Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara " Certifikata kualifikimi (në rast se ka) " Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit " Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve " Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore " Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar " Dëshmi të gjuhëve të huaja Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", neni 13, VKM-së nr. 231, datë 11.05.2000 "Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës", pika 7, ndryshuar me VKM-në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1,VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 "Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës" (i ndryshuar) dhe urdhrit nr.prot. 12099, datë 26.11.2013, Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Drejtor ne Drejtorinë e Projekteve dhe Rrjeteve Inxhinjerike, në Drejtorinë e Përgjithshme të Planifikimit dhe Menaxhimit të Shërbimeve.Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil". Përshkrimi i punës: Drejton punën për hartimin e strategjive, planeve dhe projekteve në fushën e rrjeteve inxhinierike mbi dhe nëntokësore, duke siguruar bashkëpunimin me operatorët e rrjeteve, në drejtim të koordinimit më të mirë të prioriteteve të ndërhyrjes sipas nevojave dhe ritmeve, tendencave të zhvillimit, për të mbështetur një zhvillim të qëndrueshëm urban, social dhe ekonomik të qytetit dhe qytetarë të mirëshërbyer. Kërkesa të veçanta për kandidatin: " Të ketë kryer arsimin e lartë ne deget e inxhinierise " Të ketë përvojë pune jo më pak se 3 vjet në fusha të ngjashme " Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE - së " Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike " Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013, në sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: " Kërkesë për aplikim " Curriculum vitae " Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare " Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara " Çertifikata kualifikimi (në rast se ka) " Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit " Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve " Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore " Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar " Dëshmi të gjuhëve të huaja

Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për "Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore", ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 "Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës", ligjin 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", ligji 9131, datë 08.09.2003 për "Rregullat e etikës në administratën publike", si dhe literaturë specifike për këtë pozicion pune. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisëwww.tirana.gov.aldhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për "Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore", ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 "Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës", ligjin 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", ligji 9131, datë 08.09.2003 për "Rregullat e etikës në administratën publike", literaturën specifike për këtë pozicion. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisëwww.tirana.gov.aldhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Bashkia e Tiranës

Bashkia e Tiranës

NJOFTIM PËR VEND TË LIRË PUNE

NJOFTIM PËR VEND TË LIRË PUNE

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", neni 13, VKM-së nr. 231, datë 11.05.2000 "Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës", pika 7, ndryshuar me VKM-në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1,VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 "Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës" (ndryshuar) dhe urdhrit nr.prot. 12101, datë26.11.2013, Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Drejtor në Drejtorinë e Prokurimeve. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil". Përshkrimi i punës: Siguronprokurimin e fondevepublikenëkohë, transparencëdhe me efiçencë.Drejton e kontrollonpunën e drejtorisë, në funksion të zhvillimit të të gjitha procedurave të prokurimit të planifikuara nga Bashkia e Tiranës, në përputhje të plotë të legjislacionit në fuqi. Drejton punën e Drejtorisë, në raport me Institucionet e tjera që ndrore, në bazë të urdhërit të kryetarit të Bashkisë ose të eprorit direkt, në funksion të problemeve të hasura gjatë zhvillimit të procedurave të prokurimit. Kërkesa të veçanta për kandidatin: " Të ketë kryer arsimin e lartë në degët ekonomik, juridik " Preferohet të ketë kualifikim master " Të ketë përvojë pune jo më pak se 5 vjet në fusha të ngjashme " Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE - së " Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike " Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup Paraqitja e dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013, në sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumente: " Kërkesë për aplikim " Curriculum vitae " Çertifikatë personale me foto dhe përbërja familjare " Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara " Çertifikata kualifikimi (në rast se ka) " Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit " Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve " Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore " Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar " Dëshmi të gjuhëve të huaja Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për "Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore", ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 "Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës", ligjin 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", ligji 9131, datë 08.09.2003 për "Rregullat e etikës në administratën publike", literaturën specifike për këtë pozicion. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisëwww.tirana.gov.aldhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", neni 13, VKM-së nr. 231, datë 11.05.2000 "Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës", pika 7, ndryshuar me VKM-në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 "Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës" (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot. 12057, datë 26.11.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për një vend të lirë pune në pozicionin drejtor në Drejtorinë e Promovimit të Investimeve të Huaja në Drejtorinë e Përgjithshme të Projekteve Strategjike dhe Investimeve të Huaja. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil". Përshkrimi i punës: Evidentimi dhe zhvillimi i hapësirave të reja që ofron qyteti i Tiranës për tërheqjen e investimeve të huaja dhe zhvillimi i bashkëpunimit me partnerë lokalë dhe ndërkombëtarë, për krijimin e iniciativave të reja promovuese. Kërkesa të veçanta për kandidatin: " Të ketë kryer arsimin e lartë. " Të ketë jo më pak se 3 vjet përvojë pune në fusha të ngjashme. " Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE - së. " Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. " Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup. Paraqitja e dokumentave Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta. " Kërkesë për aplikim " Curriculumvitae " Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare " Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara " Çertifikata kualifikimi (në rast se ka) " Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit " Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve " Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore " Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar " Dëshmi të gjuhëve të huaja Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurrimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për "Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore", ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 "Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës", ligjin 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", ligji 9131, datë 08.09.2003 për "Rregullat e etikës në administratën publike", literatura specifike për këtë pozicion. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisëwww.tirana.gov.aldhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.


21

e martë 10.12.2013

Bashkia e Tiranës

Bashkia e Tiranës

NJOFTIM PËR VEND TË LIRË PUNE

NJOFTIM PËR VEND TË LIRË PUNE

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", neni 13, VKM-së nr. 231, datë 11.05.2000 "Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës", pika 7, ndryshuar me VKM-në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 "Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës" (ndryshuar) dhe urdhrit nr.prot.12064, datë 26.11.2013, Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Drejtor në Drejtorinë e Rinisë dhe Sporteve. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil".

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", neni 13, VKM-së nr. 231, datë 11.05.2000 "Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës", pika 7, ndryshuar me VKM-në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 "Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës" (ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot.12071, datë 26.11.2013, Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Drejtor në Drejtorinë e Teknologjisë së Informacionit.Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil".

Përshkrimi i punës: Të kontribuojë në hartimin dhe monitorimin e strategjive dhe programeve afatshkurtërdhe afatmesëm për gjallërimin e jetës kulturore sportive për të gjitha kategoritë dhe grupmoshat, të kryejë vlerësimin e nevojave sipas standarteve, përgatitja e planit të veprimit dhe prioritete të ndërhyrjes dhe përgatitjes së buxheteve afatshkurtër dhe afatmesëm në sektor, të hartojë dhe kontrollojë projekte kulturore - sportive, të vendosë prioritete si dhe hartimin e buxheteve për realizimin e tyre, të mbledhë dhe të analizojë informacionin mbi institucionet, aktivitetet kulturore dhe sportive.

Përshkrimi i punës: Drejton procesin e hartimit dhe të zbatimit të strategjisë së teknologjisë së informacionit dhe modernizimit të proceseve të punës, në mbështetje të misionit dhe objektivave kryesore të Bashkisë së Tiranës. Drejton përgatitjen dhe zbatimin e rregulloreve, procedurave dhe standardeve që lidhen me sistemet e informacionit dhe të telekomunikacionit.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: " Të ketë kryer arsimin e lartë " Të ketë përvojë pune jo më pak se 5 vjet në fusha të ngjashme " Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE - së " Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike " Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013, në sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: " Kërkesë për aplikim " Curriculum vitae " Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare " Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara " Certifikata kualifikimi (në rast se ka) " Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit " Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve " Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore " Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar " Dëshmi të gjuhëve të huaja Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për "Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore", ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 "Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës", ligjin 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", ligji 9131, datë 08.09.2003 për "Rregullat e etikës në administratën publike", si dhe literature specifike per kete pozicion pune. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisëwww.tirana.gov.aldhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: " Të ketë kryer arsimin e lartë në degët informatikë dhe elektronikë " Të ketë përvojë pune jo më pak se 5 vjet në fusha të ngjashme " Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE - së " Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike " Të ketë aftësi të mira drejtuese, organizative, menaxhuese dhe të punës në grup Paraqitja e dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumente: " Kërkesë për aplikim " Curriculum vitae " Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare " Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara " Çertifikata kualifikimi (në rast se ka) " Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit " Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve " Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore " Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar " Dëshmi të gjuhëve të huaja Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për "Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore", ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 "Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës", ligjin 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", ligji 9131, datë 08.09.2003 për "Rregullat e etikës në administratën publike", literaturën specifike për këtë pozicion. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisëwww.tirana.gov.aldhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Bashkia e Tiranës

Bashkia e Tiranës

NJOFTIM PËR VEND TË LIRË PUNE

NJOFTIM PËR VEND TË LIRË PUNE

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", neni 13, VKM-së nr. 231, datë 11.05.2000 "Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës", pika 7, ndryshuar me VKM-në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 "Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës" (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot. 12052, datë 26.11.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për një vend të lirë pune në pozicionin drejtor në Drejtorinë Juridike në Drejtorinë e Përgjithshme të Shërbime Mbështetëse. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil".

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", neni 13, VKM-së nr. 231, datë 11.05.2000 "Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës", pika 7, ndryshuar me VKM-në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1,VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 "Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës" (i ndryshuar) dhe urdhrit nr.prot. 12053, datë 26.11.2013, Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Drejtor në Njësinë e Menaxhimit të Projekteve në Drejtorinë e Përgjithshme të Projekteve Strategjike dhe Investimeve të Huaja.Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil".

Përshkrimi i punës: Siguron përputhshmërinë e politikave të ndjekura nga Bashkia e Tiranës në fushat ku kjo e fundit ushtron funksionet dhe veprimtarinë e saj me kuadrin ligjor në Republikën e Shqipërisë.

Përshkrimi i punës: Koordinimi i projekteve me financim të huaj.Drejtimi dhe organizimi i punës për implementimin e kontratave, sipas kushteve të përgjithshme e të veçanta si dhe sipas afateve kohore kontraktuale. Zbatimi i veprimtarive financiare sipas projekteve.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: " Të ketë kryer arsimin e lartë në Fakultetin Juridik. " Të ketë jo më pak se 5 vjet përvojë pune në fusha të ngjashme. " Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE - së. " Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. " Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup. Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta. " Kërkesë për aplikim " Curriculumvitae " Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare " Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara " Çertifikata kualifikimi (në rast se ka) " Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit " Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve " Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore " Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar " Dëshmi të gjuhëve të huaja Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurrimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për "Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore", ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 "Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës", ligjin 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", ligji 9131, datë 08.09.2003 për "Rregullat e etikës në administratën publike", literatura specifike për këtë pozicion. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisëwww.tirana.gov.aldhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: " Të ketë kryer arsimin e lartë dega Juridik " Të ketë përvojë pune jo më pak se 3 vjet në fusha të ngjashme " Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE - së " Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike " Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup Paraqitja e dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumente: " Kërkesë për aplikim " Curriculum vitae " Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare " Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara " Çertifikata kualifikimi (në rast se ka) " Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit " Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve " Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore " Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar " Dëshmi të gjuhëve të huaja Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për "Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore", ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 "Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës", ligjin 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", ligji 9131, datë 08.09.2003 për "Rregullat e etikës në administratën publike", literaturën specifike për këtë pozicion. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisëwww.tirana.gov.aldhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.


22

e martë 10.12.2013

Bashkia e Tiranës

Bashkia e Tiranës

NJOFTIM PËR VEND TË LIRË PUNE

NJOFTIM PËR VEND TË LIRË PUNE

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", neni 13, VKM-së nr. 231, datë 11.05.2000 "Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës", pika 7, ndryshuar me VKM-në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 "Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës" (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot. 12061, datë 26.11.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për një vend të lirë pune në pozicionin drejtor i Përgjithshëm në Drejtorinë e Përgjithshme të Planifikimit dhe Zhvillimit të Territorit. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil".

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", neni 13, VKM-së nr. 231, datë 11.05.2000 "Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës", pika 7, ndryshuar me VKM-në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 "Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës" (i ndryshuar) dhe urdhrit nr.prot. 12060, datë 26.11.2013, Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Drejtor i Përgjithshëm në Drejtorinë e Përgjithshme të Politikave të Zhvillimit dhe Promovimit të Qytetit.Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil".

Përshkrimi i punës: Planifikimi dhe nxitja e zhvillimit të qëndrueshëm të territorit nëpërmjet përdorimit racional të tokës dhe burimeve natyrore, shqyrtimi e vlerësimi i kërkesave për lejimin e kryerjes së punimeve për zhvillimin e tokës ose të strukturës në të, deri në vendimmarrje, në përputhje me përcaktimet e detyrueshme të politikave të hartuara, planeve e rregulloreve të miratuara dhe legjislacionit në fuqi;

Përshkrimi i punës: Drejtondhemonitoronpunënpërrealizimin e aktivitetevenëfunksiontëpromovimittëvleraveekonomikokulturoredheturisitiketëqytetit.Siguronorganizimindhezhvilliminnëterrentëaktiviteteve social-kulturoreqëzhvillohenngaBashkiaose ne bashkëpunim me tëtretë.Planifikon, drejton dhe monitoron punën për ofrimin e shërbimeve sociale në qytetin e Tiranës, duke synuar përmirësimin e cilësisë së jetesës për kategoritë në rrisk.Kontrollon dhe vlerëson procesin e zbatimit të programit lokal të strehimit.Drejton punën dhe identifikon çështje, në lidhje me respektimin e standardeve të trajtimit të mbetjeve dhe edukimin publik ambiental.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: " Të ketë kryer arsimin e lartë, preferohet kualifikim master. " Të ketë jo më pak se 5 vjet përvojë pune në fusha të ngjashme. " Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE - së. " Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. " Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup. Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta. " Kërkesë për aplikim " Curriculumvitae " Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare " Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara " Çertifikata kualifikimi (në rast se ka) " Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit " Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve " Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore " Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar " Dëshmi të gjuhëve të huaja Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurrimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për "Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore", ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 "Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës", ligjin 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", ligji 9131, datë 08.09.2003 për "Rregullat e etikës në administratën publike", literatura specifike për këtë pozicion. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisëwww.tirana.gov.aldhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: " Të ketë kryer arsimin e lartë ne deget Ekomomik ose Juridik " Preferohet të ketë kualifikim master " Të ketë përvojë pune jo më pak se 5 vjet në fusha të ngjashme " Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE - së " Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike " Të ketë aftësi të mira drejtuese, organizative, menaxhuese dhe të punës në grup Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013, në sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: " Kërkesë për aplikim " Curriculum vitae " Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare " Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara " Çertifikata kualifikimi (në rast se ka) " Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit " Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve " Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore " Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar " Dëshmi të gjuhëve të huaja Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për "Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore", ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 "Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës", ligjin 8549, datë 11.11.1999, "Statusi i nëpunësit civil", ligji 9131, datë 08.09.2003 për "Rregullat e etikës në administratën publike", literaturën specifike për këtë pozicion. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisëwww.tirana.gov.aldhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Bashkia e Tiranës

Bashkia e Tiranës

NJOFTIM PËR VEND TË LIRË PUNE

NJOFTIM PËR VEND TË LIRË PUNE

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", neni 13, VKM-së nr. 231, datë 11.05.2000 "Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës", pika 7, ndryshuar me VKM-në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 "Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës" (i ndryshuar) dhe urdhrit nr.prot. 12059, datë 26.11.2013, Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Drejtor i Përgjithshëm në Drejtorinë e Përgjithshme të Projekteve Strategjike dhe Investimeve të Huaja.Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil".

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", neni 13, VKM-së nr. 231, datë 11.05.2000 "Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës", pika 7, ndryshuar me VKM-në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 "Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës" (ndryshuar) dhe urdhrit nr.prot.12062, datë26.11.2013, Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Drejtor i Përgjithshëm në Drejtorine e Përgjithshme të Shërbimeve Mbështetëse.Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil".

Përshkrimi i punës: Evidentimi dhe zhvillimi i hapësirave të reja që ofron qyteti i Tiranës për tërheqjen e investimeve të huaja dhe zhvillimi i bashkëpunimit me partnerë lokalë dhe ndërkombëtarë,për krijimineiniciativave të reja promovuese.Promovimi dhe nxitja e të gjithë investitorëve të huaj, të interesuar për të bërë biznes në qytetin e Tiranës. Menaxhimi i projekteve me financim të huaj, nëfushën e infrastrukturës ndërtimore, sociale dhe arsimore.

Përshkrimi i punës: Udhëheq punën për plotësimin e nevojave të aparatit të bashkisë me shërbime mbështetëse, duke shrytëzuar burimet njerëzore, financiare, materiale dhe asete.Zhvillon plane përpërmirësimindhestandartizimin e kontratave/marrëveshjeve tip qëinstitucionilidh me tëtretë, duke bashkërenduarpunënmëstrukturat e tjeratëBashkisë.Jeporientimepërgjetjen e formavebashkëhororepërtëpasurnjëstaftëmotivuar e me performancëtëlartë.Monitoron mirëadministrimin e mjeteve monerate dhe materiale.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: " Të ketë kryer arsimin e lartë në një nga deget fakultetit të inxhinierisë " Të ketë përvojë pune mbi 5 vjet në fusha të ngjashme " Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE - së " Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike " Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup

Kërkesa të veçanta për kandidatin: " Të ketë kryer arsimin e lartëpër shkenca ekonomike apo sociale " Të ketë përvojë pune mbi 5 vjet në fusha të ngjashme " Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE - së " Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike " Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup

Paraqitja e dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013, në sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: " Kërkesë për aplikim " Curriculum vitae " Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare " Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara " Çertifikata kualifikimi (në rast se ka) " Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit " Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve " Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore " Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar " Dëshmi të gjuhëve të huaja

Paraqitja e dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: " Kërkesë për aplikim " Curriculum vitae " Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare " Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara " Certifikata kualifikimi (në rast se ka) " Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit " Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve " Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore " Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar " Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për "Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore", ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 "Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës", ligjin 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", ligji 9131, datë 08.09.2003 për "Rregullat e etikës në administratën publike", literaturën specifike për këtë pozicion. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisëwww.tirana.gov.aldhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave.Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për "Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore", ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 "Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës", ligjin 8549, datë 11.11.1999 "Statusi i nëpunësit civil", ligji 9131, datë 08.09.2003 për "Rregullat e etikës në administratën publike", literatura specifike për këtë pozicion. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisëwww.tirana.gov.aldhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.


23

e martë 10.12.2013

Argëtim

Fjalëkryqi i “Standard” 1

2

15

3

16

4

5

6

7

8

9

17

18

23

19

20

24

27

28

34

29

30

10 21

12

32

33 36

38

41

42

39 43 47 52

57

58

59

40

44

46 51

14

26

35

37

13

22

25

31

11

48

49

50

53

60

63

61

62

64

65

67

45

54

55

56

66 68

68. Qendër detare. 69. Ishin gjigantët që përfunduan në Tartar. VERTIKAL 1. U paraprinë fabrikave. 2. Ishte perëndi deti. 3. Një... ndriçues. 4. I famshmi Pacino. 5. Parashtesë për dy. 6. Mbyllin takimin. 7. Fillojnë nazet. 8. Fillojnë nazet. 9. Eshtë pallto... ushtarake. 10. Një sportist si Michael Phelps. 11. Shelly e Frankenstein. 12. Harku pa hu. 13. Riaktivizuar pjesërist. 14. Në krye për yankee. 16. Kështu është një kritikë... tendencioze. 17. Pak nervozizëm. 18. Ishin kaçakë.

19. Atë laser e përdorin edhe kirurgët. 21. Një qendër në parquet. 26. Mund të jetë... përleshjesh. 28. Eshtë e mërzitshme. 29. Parker regjisor. 30. Origjinal është autentik. 31. Eshtë çrregullim. 32. Mund të bëhen shkak për sëmundje. 33. Ishte veshja e nënë Terezës. 35. Një veshje... me obi. 36. Jimmy që qe president i USA. 40. Ishin punëtorë krahu. 42. Santana i famshëm. 44. Janë binarë. 49. Janë titujt në ekran. 50. Ente Kombëtare Ekonomike. 53. Kështu bie... martiri. 54. Urdhëronte me ukaze. 55. Ishulli me lider maximo. 56. Ela e njohur e volejbollit. 59. Institucione Botuese italiane. 60. Një pjesë e minoritarëve.

69

Përgjigjja e fjalëkryqit të kaluar HORIZONTAL 2. Një shpifje pa shije. 4. Ishin gratë që rrëmbeshehin nga romakët. 11. Pierce, tensite. 15. Eshtë hormon për... zemër. 18. Në krye të kryesisë. 20. Kështu thirrej Oçalan. 22. Këndohet në opera. 23. Ndriçojnë në... rrugë. 24. I keni në dorë. 25. Sulejmani i skenës sonë. 27. Skuadra e Adrianos.

28. U shkrua nga Flaubert. 34. Një bimë... qytet. 35. Ishin anglezët në... Indi. 36. Dy shkronja për disa. 37. Vjen në të... gdhirë. 38. Janë si galeri artesh. 39. Kështu thirrej Felix Tournachon. 41. Janë ekstreme në kriter. 43. Një kulture mbrohet nga shteti. 44. Një pjesë e tartarëve. 45. Arturo i Brecht. 46. Opera me Calaf. 47. Matematika e... shkurtër.

48. Një anestetik në hapësirë. 51. Diftong në duel. 52. Një çmim për... paqen. 53. Ia mbathin... në luftë. 57. Inicialet e Një Strauss kompozitor. 58. Një agrume. 61. Nisen nga kreu. 62. Shërben për material studimi. 63. Një gjimnastikë me... muzikë. 64. Në krye të tabelës. 65. Institucione ekonomike Rajonale. 66. Ishte ferri... pagan. 67. Mund të jetë... akustik.

K A R

B

U R

A N

R

L

E

D A

I S U R

3

4 5 6

HORIZONTAL 1. Kanë aftësi paranormale. -Qëndron në ekstreme. -Gjysma e tigrit. -Fillojnë thellë. 2. Eshtë pilot. -Ai në... pasqyrë. -Bull në një pije energjike. -Janë në modë. 3. Gere i American gigoló. -Heroi i james M.Barrie. -Gjysmë klinik. 4. Janë teke në dhoma.

-Udhëheqësi i barbudos. -Kështu del sabahu nga ahu. 5. Eshtë shkronja e... grykëderdhjes së lumit. -Mund të jetë edhe parlamentare. -Efektet e para. -Gjysmë fukara. 6. Nderi pa çifte. -U godit me kokë nga Zidane. -Ka shtretër që askush s’i preferon. 7. Ente Turizmi Tiranë. -Makinë japoneze. -Agjenci Informacioni Civile. -Një revistë ekonomike në... ekran.

8. Fillojnë takimin. -Ricciarelli soprano. -Pihet për… të ngrënë. 9. Reine...siç thirrej Margarita de Valois. -Kështu është vështrimi qortues. -Janë kampionët. 10. Tre në mozambik. -Janë në fazë. -Ari i kimistit. -Një rrugë në Paris. -Inicialet e Tesla-s. 11. Eshtë amator. -Kështu ecën ai që është krenar. -Përfundojnë piungul.

I

T

T A N

E

R

U

I

A

E

A R H

I

M A M P

P

M M

E R

T

I

S

O

P

J

J

E

T

S

T U

I

O N

A

F

E

N D

E

Z

E O R

I

T

U R D H E R

S

H A R R

A

S

T U R

E U R

T

E

I

A

E

T

T R

U A L L

A L A N

R

L

E R R

Përgjigjja e fjalëkryqit të kaluar A M A P O D

I

M

K A P A C K O L O N E

K A P

P A U S I

S

I

H U

I

T A L

I

F

E

N

I

J

I

O D A T

I

S

E

D

I

L E T A N T

R

T

U M

K A D

A T D

K

H K A T

E

L

S

M U S

U R A T H T A R

I

P A R E

T F

S

I

E C

T A K T

E T E T E

I

I

I

T

A Z

H A R A N E T

I

I

A

A

J

E

T

E R

A V A

T O R

T

T R

G R

A U T O

12. Ushtrohet me imponim. -Eshtë lule… mishngrënëse. -Prish Ramazanin. VERTIKAL 1. Me të nxjerrin një satër. -Në krye të ekstreistëve. -Ente Doganore Durrës. 2. Kush është... duket sheshit. -I dyti në kapitull. 3. Strambelli, alias Patty Pravo. -Laik kur s’është ai. 4. Eshtë orë. -I hedh i dorëzuari. 5. -Italia në tabela. -Eshtë për ujë. 6. Partia konservatore në Angli. -Acarohen në qiellza. 7. Institute Rajonale Durrës. -Kryeqyteti i Marokut. -Nisin nga kreu. 8. I gjashti në kapitull. -Jan ëprerë në tortë. -Në krye të atletëve. 9. Eshtë pikant për gjellën. 10. Kësh është... pret. 11. Qyteti i 100 portave. -Një pije e jona. 12. Eshtë në gojë.

C A N N A B

T

N O S

U

T

E

A T

S

N O T A T

I

E K

U R

S

I M E

E

A

S

E N

I

T

R

E N

H A

F

I

A

P U B

A

P O R

I

R

A G R

A R

A T

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Duhet të nxini 47 kuti

M

A R

I

S

7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

Eshtë një fjalëkryq për ekspertët dhe për kampionët. Për ta zgjidhur duhet që kutitë e zeza të vendosen nga ju

H E

T

A

Fjalëkryqi pa skemë 1 2

P

I

Z

O

A G A R

-Monedha më e re. 13. U dashurua me vetveten. -Hynë në qendër. 14. Mund të jenë kombëtare. -Ekstreme në ekstreme. 15. Eshtë plloçë. -Ajo e zezë e futbollit është Pelé. 16. Një mund të jetë autonom. -Sistemi Monetar Europian. -Diftong në duar. 17. Tund në ekstreme. -Njofton nga vendi i ngjarjes. 18. Vjhen vonë pas të vjelave -Tek në tufë. 19. Një top në rrjetë. -U vërvitën në Tartar nga Zeusi. 20. Eshtë fatalisti. 21. Një markë ore. -Mbetur në fund. 22. Vetëvrasja e samurait. -Muhammad i ringut. 14. Bën Madame Butterfly. 18. Një institut autonom. 20. Eshtë fatalisti. 22. E bën pikante gjellën. 23. Kush është… është e fituar. 24. Ishte qyteti i 100 portave. 25. Janë kombëtare në minoritet. 26. Vjen vonë... pas të vjelave. 28. Janë pjesë.. torte. 29. Informon nga vendi i ngjarjes. 31. Eshtë markë e njohur ore. E K S E Z O N E T 33. Kryeqyteti i Marokut. T A P I duke T E D R O 37. Acarohen u skuqur. I Sistemi T E Monetar T I E D E N 38. Europian. L U Edegdisën T M E D nga I Zeusi. N A 39. në Tartar 40. të ekstremistëve. E Në krye E T O L O G E T 44. N TaniRfillojnë. E L I K E T 45. I hedh i dorëzuari. P R O S I E I 48. Ajo e zezë e futbollit është Pelé. I L A A A R N 50. Eshtë për tëG pirë. G Një O pije N tradicionale. J N A N A 52. O Monedha T S më I ëR 53. ere. E N A T 56. R Mbyllin E T portat. A A E N E 59. Diftong T O për K kuadër. P E T I T 61. Inicialet e Diderot. 62. Kufij itinerari. 63. Laik kur s’është ai. 64. Fillojnë nisjen.


CMYK

24

F. 24

e martë 10.12.2013

Standard 10 12 2013