Page 1

VŠÍMÁLEK V. vydání časopisu Domova důchodců, Bezručova 20, Nový Jičín květen-červen 2OO6

Moudro měsíce: Je – li někdo veselý, tak je jedno, zda je mladý nebo starý, rovný nebo hrbatý, chudý nebo bohatý, malý nebo velký: Je prostě ŠŤASTNÝ!!!


Po letošní dlouhé zimě se na nás konečně usmálo sluníčko a je tady nejkrásnější měsíc v roce – máj, nebo chcete – li květen. Ne nadarmo se říká, že v tento měsíc nastává čas lásky. Vždyť prapůvod tohoto rčení můžeme hledat v přírodě. V tento měsíc všechno kvete, příroda už je definitivně probuzená z dlouhého zimního spánku, rodí se spousta mláďat, všechno živé v přírodě si hledá někoho do páru, kolem je vše samý květ a vůně. Voní voda v řekách, květy stromů, půda a tak se není co divit, že právě květen je také mezi umělci nejoblíbenější měsíc. Vždyť co jen je básní, filmů, písní a obrazů o jaru? Není snad na světě nikdo kdo by květen neměl rád a tak vzhůru vstříc všem zážitků, které nám přináší jen květen, čas lásky.

Společenská rubrika

Hodně štěstí, protože je krásné, hodně zdraví, protože je vzácné, hodně lásky, protože je jí málo, hodně všeho, co by za to stálo! Narozeniny v květnu slaví:

Narozeniny v červnu slaví:

p.Ludmila Hašpicová p.Vilém Krkoška p.Jarmila Kudělková p.Milada Žižková p.Robert Prosek p.Božena Blahutová p.Jan Urválek p.Aloisie Vindišová p.Emílie Mičaníková p.Anna Handrychová p.Rudolf Strobach p.Rosina Bartoňová p.Jarmila Homolová p. Ludmila Štichová p.Ludmila Ogounová p.Libuše Čubová

p.František Otevřel p.Karel Klimpar p.Mária Mastešová p.Žofie Burlovičová p.Hildegarda Šubová p.Jarmila Špurková p.Antonia Chalupová p.Julia Vargová p.František Pomkla p.Aloisie Šimíčková p.Milada Segeťová p.Jarmila Palátová


Opustili nás navždy: p.Vratislav Šnajdr p.František Macíček

„Neměř život, co dnů a nocí měl, spíš jako knihu – obsah v každé větě: čím víc jsi prožil, cítil, přemýšlel, tím delší osud měls na tomto světě.

Ve středu 12.dubna 2006 nám opět přišly zazpívat děti z mateřské školky Palováček. Měli secvičené pásmo jarních písní a tanečků, ale nejvíce se líbilo divadlo „o koťátku, které zapomnělo mňoukat“. Děti sklidily veliký potlesk a i přesto, že p. učitelka nám sdělila, že je hodně dětí které měly vystupovat nemocných, patřilo toto vystoupení k jedním z nejlepších. Hned následující den nás opět čekala další kulturní akce. Tentokrát to bylo vystoupení folklórní skupiny Javorník. Členové Javorníku zazpívali jarní písně, symbolicky vynesli „zimu“, předvedli nám, jak to chodí při pomlázce o velikonocích a k tomu všemu nás pan Válek bavil svým osobitým humorem. Po odchodu Javorníku od nás z domova ještě dlouho bylo cítit velikonoční atmosféru.

Pranostiky na květen a červen Studený máj - v stodole ráj Máj – poženeme kozy v háj Medardova kápě – čtyřicet dní kape Na svatého Filipa tráva již rozkvétá Na Urbanův den, pospěš síti len Dokud Urban z pece nesleze, teplo nebude Nejkrásnější loukou je louka červnová Áj, áj, teplý máj, skoupý a hladový to pán


V květnu sice zima definitivně odchází do záhrobí, ale lesk její předešlé slávy ještě tu a tam dovede natropit pěknou paseku. V první dekádě května přichází příjemné oteplení, zvané též stanislavské jaro, ale hned po něm s 60% pravděpodobností přichází ledoví nebo také železní či mokří muži Pankrác, Servác a Bonifác. Tito chlapíci přinášejí ochlazení či deště, ale ještě častěji obojí dohromady. To vše je způsobeno vpádem severního proudění, které zapříčiní někdy až dramatické ochlazení. Pokud však toto období už máme za sebou, je už takřka vyloučeno, že ještě budou přízemní mrazíky a proto je možné již začít s vysazováním květin a zeleniny přímo na záhony a pozdní jaro či spíš rané léto už může začít. Nastupuje období, které je teplotně příjemné, nikoliv však nejteplejší v roce. Svátek tří ledových mužů připadne na 12., 13., a 14. května.

SVÁTEK MATEK Je známo, že nejsilnější pouto lásky je mezi matkou a dítětem. Tato láska je trvalá a vydrží celý život. Neklade si žádné podmínky, není závislá na majetku, časem se nerozpadá. Snad právě proto slavíme den matek právě v květnu, kdy máme kolem sebe lásky nejvíce. Žádná maminka nepotřebuje veliké dary, aby pochopila, co jsme chtěli vyjádřit. Svátek matek se slaví vždy druhou neděli v měsíci. V našich kalendářích se objevil po roce 1989, ale zrod tohoto svátku se datuje až někdy v období starého Řecka, kdy se žena těšila veliké úctě. V roce 1914 vyhlašuje prezident Spojených států T.W.Wilson Den matek svátkem. V tomto samém roce se k svátku připojuje i Anglie. Ve dvacátých letech dvacátého století se postupně rozšířil i do dalších zemí. Dovolte tedy, milé maminky, babičky i prababičky, abychom Vám k vašemu svátku popřáli mnoho štěstí, zdraví a hlavně lásky vašich nejbližších. A přijměte, prosím od nás jako dárek, milou báseň. Svatopluk Čech Věnování Za tu píseň, jižs mne uspávala za ty kyvy prosté kolíbky, za ten křížek, jimž mi žehnávala,


za ty tiché vroucí polibky, za ty dobré oči, plné lásky, za mateřských ctností řídký zjev, za líc ubledlou a v ní ty vrásky,přijmi, matičko, můj chudý zpěv.

Mezinárodní den dětí se slaví každoročně už od roku 1950 jako připomínka všech dětí, které se staly oběťmi agrese. Podnět k vyhlášení a oslavám MDD vyšel v roce 1949 od mezinárodní demokratické federace žen, mezinárodního odborového sdružení učitelů a světové federace demokratické mládeže. Dnes se vážně diskutuje o právech dětí, především o takových právech, které zbaví matky a rodiče výchovného vlivu. Zejména v posledních letech se zdá, že rodina a její funkce je pomalu v troskách. Podle údajů statistického úřadu končí každé třetí manželství rozvodem každé šesté dítě žije v neúplné či rozvrácené rodině. Spousta dospívajících ale i dětí tráví svůj volný čas na ulici. Roste kriminalita mládeže a to nejen majetková, ale i násilná. V České republice je zaměstnaná takřka každá žena a to i matky malinkých dětí. Výdělek, který matka přinese do domácnosti v žádném případě nenahradí privátní péči ani mateřskou lásku. Děti, které jsou vychovány „studeným odchovem“ nejsou schopny v žádném případě založit vlastní láskyplnou rodinu. Chudoba není pouze hmotný nedostatek, ale také nedostatek citu a lásky. Nikdy v historii lidstva nebyly děti tak bezbranné a ohrožené jako právě dnes, ve světě, který zná jen peníze, spěch a nedostatek času pro rodinu. Proto je právě na nás dospělých, rodičích a prarodičích abychom se našim nejmenším věnovali a v době, kdy děti slaví svůj svátek se na chvíli zastavili a naslouchali tomu co je trápí, co si přejí a co by je udělalo šťastnými. Dětská duše je velice křehká nádoba, kterou lze velice snadno rozbít necitlivým zacházením. Děti mnohdy netouží po hmotném zabezpečení, ale po společném výletu, po pohádce před spaním a po pohlazení. Takže se my „dospělci“snažme, protože jaké si vychováme děti, takový bude budoucí svět.


Snad není potřeba ani připomínat, že se blíží léto. Nejvíce o tom snad ví děti, které se už nemohou dočkat prázdnin a s nimi spojených letních radovánek. Ale také my, kteří už jsme poněkud odrostli školním lavicím máme léto rádi a těšíme se na něj. Nastává čas dovolených, výletů, posezení při ohníčku, procházek v parku, či posezení v zahradní cukrárně. Letošní léto začíná v noci na 21.června. A tak nám všem přeji, aby toto léto nebylo příliš „rozmarné“.

Před čím nás může ochránit OVOCE? Banány: kromě snížení rizika infarktu, zapřičiňují svým složením vyplavování serotoninu. Tím snižují pocit stresu. Váš organismus bude lépe chráněn. Maliny: obsahují velké množství kyseliny, takže jejich používání zmírní bolesti kloubu a svalů. Prvky obsažené v malinách také snižují riziko infarktu. Meruňky: výrazné množství vitamínů A má posilující účinky pro náš organismus. Zejména na správnou funkci očí. Jahody: pro velké množství vitamínů jsou pro mnohé lidi alergenem. Jinak jsou vynikajícím zdrojem hořčíku, který dokáže posílit náš imunitní systém. Hrušky: snižují množství vody v organismu. Účinně působí na nejrůznější opuchliny a otoky.


Jablka: jsou přímo přírodní lékárnou. Velké množství vitamínů zabraňuje vzniku infekčních onemocnění. Výpadkům paměti také pomůže zabránit konzumace dvou až čtyř jablek denně. Takže naše rada zní – hurá na trh s ovocem!

Dnes vám přinášíme báseň, kterou složila p. Ogounová k narozeninám p. Trefilové. Dnes slavíme 88let, kdy Slávka Trefilová spatřila tento svět. Narodila se za války, byla velká kriza, stromy byly plné květů, proudila v nich míza. Její milá matička, měla s ní moc roboty, tenkrát ani nepoznala co jsou volné soboty. Dětská léta ubíhala, rostlo děvče z Moravy, červená stále byla, pila mléko od krávy. Při dožití 6.roků, začla škola moudrosti, tenkrát už ji začínaly první dětské starosti. Školní léta ubíhala, škola brzo skončila, krev bujná se ozývala, za kluky se plašila. Nápadníků měla mnoho, fešná ona byla, k sobě však jen pustila Jarka Trefila. Jak spatřil Slávku, přišla naňho mužnost, končetina jeho těla dostávala pružnost. Slávka měla v sobě přitažlivý pud, když k ní přišel Jarek blízko, tak mu ztuhnul hlavní úd. Z velké lásky byla svatba, to vám bylo radosti, potom jako obyčejně přišly všední starosti. Potom radost měla, né maličků, když čáp na okno zaklepal, donesl jí holčičku. Hezounké děvčátko s radostí přijala, vzorně se o něho s láskou starala. Víme, že tě všichni rádi mají, na návštěvu za tebou vždycky pospíchají. Rádi moc mají tě, nevyměnili by tě za nic na světě. Teď končíme s pomlouváním, a začneme s vinšováním. Přejeme ti hodně zdraví, ať tě život stále baví. Zdravíčko ať slouží, ať tě nic nesouží. Ať tě baví celý svět a dožij se 100 let. Přejí obyvatelé školky pro dospělé.

Toto vydání pro vás s radostí připravily: Anna Hončová a Milada Dreslerová

Domov Paprsek: Časopis Všímálek 5  

Páté vydání časopisu Všímálek Domova Paprsek, Nový Jičín

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you