Page 1

Speciál školního časopisu Dvojka 2 1. červen 2012


HISTORIE AKADEMIÍ Podle slovníku je „Akademie“ veřejné vystoupení s kulturním, uměleckým nebo tělovýchovným programem. Akademie bývaly součástí prezentace školy na veřejnosti. Ve druhé polovině minulého století některé školy v Litomyšli připravovaly akademie na počest významných výročí – k osvobození Československa, k výročí Pionýrské organizace, k svátkům jara. Zajímavé byly také literární, pěvecké a spartakiádní akademie. Na naší škole se akademie začaly pořádat v 80. letech – nejdříve jako přehlídka talentovaných žáků a činnosti kroužků. Děti hrály na hudební nástroje, uváděly recitační pásma, tančily, hrály scénky, zpívaly pěvecké sbory, cvičily spartakiádní skladby, cvičily gymnastiku. V 90. letech se do programu akademie postupně zapojovaly všechny třídy školy – většinou s tanečním programem. Nový název pro tyto programy „Školní taškařice“ se neujal a obnovil se původní název „Akademie“. Vladimír Šauer

Na naší škole se již stala tradicí Akademie. Učitelé z ní mívají zpočátku těžkou hlavu, pracně se snaží objevit nějaký originální nápad. Také děti chodí se svými návrhy, mnohdy se i dohadují, nakonec se ale všichni rozjedou tím správným směrem a škola se změní v budovu plnou hlaholu a smíchu, odevšad se linou melodie, děti tančí a zpívají v každé volné chvilce – a výsledek vždy stojí za to! Ze Smetanova domu všichni odcházíme s pocitem, že ta námaha nebyla zbytečná a že se příště zase s chutí pustíme do práce. Rádi bychom nyní poděkovali všem, kteří se na přípravě této školní akce podíleli, tedy žákům, učitelům, ale i rodičům, kteří také přiložili ruku k dílu a pomáhali například s vytvářením kostýmů. Doufáme, že se dobře pobavíte nad naším společným dílem a odejdete domů příjemně naladěni. Mojmír Bogdan a Mirka Jirečková


PROGRAM ŠKOLNÍ AKADEMIE 2012

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9.

Tomáš Fuchs - Haleluja Úvod 1.A Beruščina písnička 2.A Hlásky 3.A Večerníček Školní divadlo ŠMRNC – Pro srandu králíkům 4.A Šrouby a matice 4.B To máme mládež 5.A Na Divokém západě PŘESTÁVKA (10 minut) 10. Kluci v klobouku 11. Hýbejme se s hudbou 12. 6.A „I like to be an alien“ 13. 6.B Aerobik 14. 7.A Sedmičkový mix 15. Gymnastické duo Fi&Fi 16. 8.A Od klasiky k teplákům 17. 8.B Prvky z LMFAO 18. 9.A Televize Dvojka 2 v 9.A 19. Hymna ZŠ U Školek


V každé třídě jsme pokládali žákům a třídním učitelům stejné otázky: Jak připravovali vystoupení na Akademii, kdo přišel s nápadem, kde a jak nacvičovali, jak jsou spokojeni se svým výkonem a jak se na vystoupení těší.

1.A

Žáci:. Na Akademii jsme se připravovali pečlivě, někdo dokonce sám nacvičoval i doma. S nápadem přišla paní učitelka, ukázala nám písničku a nám všem se moc líbila. Potom jsme se pustili do nacvičování. Nacvičovali jsme ve třídě nebo v tělocvičně, ale tam nešel internet, tak spíše ve třídě. Speciální zážitek zatím žádný nemáme. Ale na vystoupení se už moc těšíme. Třídní učitelka Andrea Stejskalová: S nácvikem třídy jsem spokojená. Dětem se písnička moc líbí, na každé nacvičování se těší. Děti dokonce nacvičují písničku i doma. Jen se nám nepovedlo to utajit před rodiči, ale to nevadí. Také děkuji rodičům za pomoc při shánění a vytváření kostýmů berušek a motýlků. Diváci se mají na co těšit!

2.A

Žáci: S nápadem na vystoupení přišla naše paní učitelka a my jsme s nadšením hned začali nacvičovat. Naše zkoušky probíhaly ve třídě a v tělocvičně. Nás samotné napadlo, že si k vystoupení nakreslíme obrázky. Na vystoupení se těšíme, ale máme trochu obavy, aby se nám to co nejlépe podařilo. Třídní učitelka Irena Bartošová: Především jsem ráda, že děti nacvičování vystoupení baví a nacvičují s radostí. Na Akademii se těším, doufám, že si ji děti užijí a bude se jim líbit, hlavně také proto, že to je jejich první Akademie na naší škole.

3.A

Žáci: Naše vystoupení jsme připravovali v tělocvičně a ve třídě, tam jsme vyráběli papírové čepice a překvápko na závěr. Nápadů bylo víc, ale s Večerníčkem přišla paní učitelka a my jsme hlasovali. Postupně jsme program společně dotvářeli. Při nácviku našeho vystoupení byla sranda. A zážitky? Padaly nám čepice, občas jsme se pěkně motali a chechtali a jednou kluci povídali tak, že jsme přestali nacvičovat. Na vystoupení se těšíme, i když budou mít někteří trému. Třídní učitelka Dalena Beníšková: Když jsme se v září sešli ve škole a povídali si o tom, že nás letos čeká Akademie, tak třetina žáků navrhovala písničky Lady Gaga. Přiznám se, že ta představa mě pobavila a vyděsila zároveň. Nakonec je naše vystoupení spojením Hurvínka, Máničky, Večerníčka i písničky Lady Gaga. Trochu bláznivá kombinace, tak doufám, že se pobavíte stejně jako my při zkouškách. Je to naše druhá a zároveň poslední společná Akademie, takže si nesmím zapomenout kapesník. Přípravy i samotnou Akademii provází stres a emoce, i přesto mám tuto akci ráda.

4.A

Žáci: S nápadem přišla paní učitelka. Skoro každý den nacvičujeme buď ve třídě, nebo v tělocvičně. Je to opravdová zábava. Jednou jsme dokonce byli v tanečním sále ukázat naše vystoupení a všem se to moc líbilo. Už se nemůžeme dočkat Dne dětí.


Třídní učitelka Jana Morávková : Holky a kluci berou nácvik jako dobré zpestření výuky. Moc se snaží. Na Akademii se těší bez rozdílů úplně všichni. Když jsme byli malí, přáli jsme si rychle vyrůst. A když potom nakonec vyrosteme, pak zjistíme, že je ten život někdy složitý! Děti ze 4.A chtějí ukázat, že i život dospělých může být zábavný.

4.B

Žáci: Vystoupení jsme pilně nacvičovali asi měsíc a půl buď v tělocvičně, nebo ve třídě. S nápadem přišla paní učitelka a nám se to moc líbilo. Nacvičování nás bavilo. Těšíme se!

Třídní učitelka Ilona Krejbychová: Děti si nacvičování na Akademii moc užívaly. Nejtěžší však pro ně bylo vytvořit taneční páry. Nakonec se úkolu zhostily skoro jako profesionálové. Výsledek jejich snažení můžete posoudit sami.

5.A

Žáci: Nemohli jsme se za živý svět shodnout, dohadovali jsme se na spoustě nápadů, každý chtěl něco jiného, a tak na začátku května paní učitelka už určila, že budeme tančit, protože nás je přesně polovina holek a polovina kluků. Teď chceme každý den nacvičovat. Nejdřív jsme se nechtěli chytnout za ruku kluk s holkou, ale teď už nám to nevadí. Těšíme se! Třídní učitelka Vendulka Hýblová: Vymyslet vystoupení na Akademii je moje černá noční můra. A další je ta, když se nemůžeme domluvit. Ale teď už nacvičujeme a děti každý den uháním, abychom trénovali. Ve Smetanově domě je to vždycky pěkné.

6.A

Žáci: S nápadem přišla paní učitelka, nacvičujeme ve třídě a nacvičujeme podle „scénáře“. Občas je to sranda, když třeba někdo něco splete a vznikne z toho nějaká hloupost. Myslíme si, že nějaký speciální zážitek zatím nemáme. Na přípravě se podílíme všichni, např. při vyrábění antének a malování různých planet. Jo, těšíme se na vystoupení, protože je to zábavné a hezké. Třídní učitelka Milena Šemorová: Jsem spokojená maximálně. Přes prvotní „tápání“, co se týče výběru žánru na vystoupení (pro mě několik bezesných nocí), jsme nakonec zvolili scénku, dokonce v angličtině. A já osobně si myslím, že výběr byl správný. Děti jsou velmi snaživé a opravdu „jim to šlape“. Doufám, že i publikum výkon 6.A náležitě ocení.


6.B

Žáci: O Akademii jsme přemýšleli všichni, ale vůbec jsme se nemohli pro nic rozhodnout. Každý návrh byl zamítnut. Docela jsme se hádali. Nakonec přinesla Anička hudbu a první část choreografie. Holkám se to líbilo, ale kluci moc nadšení nebyli. Ale pak jsme zase nevěděli jak dál. Zjistili jsme, že něco vymyslet, je opravdu náročné. Naštěstí nám pomohla paní učitelka a postupně se přidali i kluci. Teď už nás nacvičování baví a na vystoupení se těšíme. Třídní učitelka Miroslava Brýdlová: Od počátku jsem vedla děti k tomu, aby se mezi sebou dohodly, co budou nacvičovat. Zjistily, že vůbec není lehké na něčem se shodnout. Vždy se našel někdo, kdo byl nespokojen. Jsou to určitě pro děti cenné zkušenosti. Nakonec se rozhodly pro pohyb s hudbou. Teď už je nácvik v plném proudu a věřím, že se jim vystoupení podaří a pěkně si ho užijí.

7.A

Žáci: S námětem na Akademii jsme se dohodli jako celek, ale s nápadem přišly holky. Nacvičování jsme se věnovali většinou po škole ve volném čase a někdy při třídnických hodinách. Během nácviku se také objevily drobné konflikty, ovšem ty jsme rychle vyřešili a pokračovali. Na Akademii se samozřejmě moc těšíme, ovšem musíme vyladit všechny nedostatky. Třídní učitel Vítězslav Vích: Nácvik programu je velmi náročný. Časově zabere mnoho místa. S nácvikem třídy jsem velice spokojen. Moji žáci mě příjemně překvapili kreativitou a odhodlaností. Své třídě důvěřuji a věřím, že vše dopadne, jak bylo v plánu.

8.A

Žáci: Sešli jsme se, padaly návrhy, schválili jsme to a začali nacvičovat. S Tepláky přišla Magda a Sába. Poupata a Labutí jezero navrhla paní učitelka, které jsme to nejdříve neschválili. Nejvíce jsme se připravovali ve třídě a na chodbě. Zábava samozřejmě nechyběla, ale víc jsme museli nacvičovat a vychytávat mouchy, aby se to všem generacím líbilo. Speciální zážitek?... Možná jen to, když jsme přemýšleli, jestli Michala použijeme jako žehlicí prkno. Na Akademii se těšíme, je to naše poslední, tak si to musíme pořádně užít. Ale nervy jsou taky. Třídní učitelka Jaroslava Kršková: Skláním se před samostatností mé třídy. Nácvik měli úplně ve vlastní režii a postupnými krůčky stavěli celé vystoupení. Jednotlivá setkání jiskřila příjemnou náladou, nápaditostí a vzájemným povzbuzováním. Přála bych si, aby tréma nikomu nesvázala nohy a aby se pohoda a radost přenesla i na publikum.

8.B

Žáci: Nejdříve jsme se naučili společnou sestavu a poté přicházely nové nápady, a tak vzniklo celé vystoupení. Když naše paní učitelka třídní nastoupila do nemocnice, dostali jsme pana učitele Šauera, se kterým jsme společně nacvičovali. Bavili jsme se u toho báječně, jelikož některé kroky na začátku nebyly lehké. Jasně, těšíme se na PARTY ROCK.

Třídní učitelka Ludmila Drobná: Naprosto svým dětem věřím, a přestože jsem nyní v pracovní neschopnosti, vím, že „to dají“!


9.A

Žáci: Akademii jsme promýšleli dlouho. Padlo hodně návrhů, ale naše třída se stále nemohla dohodnout. Potom jsme dostali nápad nazpívat píseň o naší třídě a ukázat divákům, jak probíhá s trochou nadsázky naše vyučování a jací jsme. Na tento nápad přišla v podstatě celá třída. Nacvičovali jsme ve třídě i v tělocvičně. A ať jsme byli kdekoliv, hádky a nesouhlasy nesměly nikdy chybět. Máme trochu obavy, že nepobavíme diváky, nebo že se něco zvrtne, ale na vystoupení se těšíme a zároveň jsme smutní, že je to naše poslední společná Akademie.

Třídní učitelka Lenka Ondráčková: Dlouhou dobu byly pro mě myšlenky na akademii noční můrou. Do přijímacích zkoušek jsem si vůbec nepřipouštěla fakt, že za pár týdnů nás čeká vystoupení. Po přijímacích zkouškách se někteří více, někteří méně aktivně zapojili do vymýšlení celého průběhu našeho vystoupení. Na textu písně má největší zásluhu Lenka Čačková a Kateřina Kočí. Myslím, že v něm přesně vystihly občasné naladění celé třídy. Je kouzelné pozorovat moji třídu při zkouškách, jak se vžívají do rolí nás, učitelů. Mám stejné pocity jako moji žáci. Vidím, že s Akademií se blíží jejich odchod ze základní školy a tyto myšlenky mi vždy vhání slzy do očí.

ŠKOLNÍ DIVADLO ŠMRNC - Pro srandu králíkům Žáci: Už v lednu přinesl pan učitel Šauer obsáhlý scénář. Při jeho čtení jsme se dobře bavili a začali se těšit na vystoupení. S chutí jsme začali zpívat nové písničky, trénovat k nim pohybový projev, proškrtávali jsme scénář a přizpůsobovali ho našim možnostem. Zkrátka vymýšleli jsme, jak nejlépe dodat vystoupení šmrnc, abychom dělali čest svému jménu. Snad všechno klapne a diváky potěšíme a rozesmějeme, což je náš cíl. Učitelé Vladimír Šauer, Vendulka Hýblová a Mirka Jirečková: Věříme, že děti odvedou na jevišti dobrou práci. Při jedné z prvních zkoušek Štěpán prohlásil, že má vždycky po divadle z těch písniček a povídání dobrou náladu, tak doufáme, že naše vystoupení stejně zapůsobí i na diváky. Na Akademii uvidí jen malou část, celé vystoupení mohou zhlédnout o den později od 10 nebo od 14 hodin v Zámeckém divadélku, čímž všechny srdečně zveme.

Děkujeme za Vaši pozornost a přejeme Vám krásný zbytek dne. Žáci a učitelé ZŠ U Školek Na závěr si s námi zazpívejte… Záznam Akademie bude možné zakoupit na profesionálním DVD.


ŠKOLNÍ HYMNA ♫ U Školek, U Školek

U Školek, U Školek

Je kluků a holek ráj

Je kluků a holek ráj

Kluci, holky, všichni žáci

Pan školník se o nás stará

Rádi se do školy vrací Dobře se tu, dobře se tu maj

U Školek, U Školek

Někdy nás taky pokárá Že tu máme, že tu máme „stáj“

U Školek, U Školek

Je kluků a holek ráj Děti sportují a cvičí Běhají, závodí, křičí V tělocvičně sportovní hry hraj

Je kluků a holek ráj Dobrou kuchyň tady máme Tloustneme a přibýváme Jídelna je zkrátka jako ráj U Školek, U Školek Je kluků a holek ráj Muziku zde posloucháme Karnevaly pořádáme

Všichni rádi písničky zpívaj

U Školek, U Školek Je kluků a holek ráj Každý něco dobře dělá

Raduje se celá škola Co všechno už naše děti znaj

U Školek, U Školek

U školek U školek

Je kluků a holek ráj

Je kluků a holek ráj

Žáci ze všeho nejradši Pracují na počítači S internetem po světě brouzdaj

Kluci, holky, všichni žáci Rádi se do školy vrací A na školu rádi vzpomínaj

Speciál školního časopisu Dvojka 2- Akademie 2012  
Speciál školního časopisu Dvojka 2- Akademie 2012  

Akademie 2012