Page 1

Elementy składowe komputera


Objaśnienia : 

CPU (ang. Central Processing Unit) - urządzenie cyfrowe sekwencyjne, które pobiera dane z pamięci, interpretuje je i wykonuje jako rozkazy.

HDD (ang. Hard Disk Drive) - dysk twardy rodzaj pamięci masowej, wykorzystujący nośnik magnetyczny do przechowywania danych.

RAM (ang. Random Access Memory) - pamięć o dostępie swobodnym) - podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej.

MB (1024 kB) jednostka w informatyce wykorzystywana do określania pojemności pamięci RAM, płyt CD itp.


TB (1024 GB) jest jednostką używaną w informatyce do określania rozmiaru największych pamięci masowych, zasobów plików i baz danych.

WLAN - sieć lokalna, w której połączenia między urządzeniami sieciowymi zrealizowano bez użycia przewodów, są one wykonywane najczęściej z wykorzystaniem mikrofal przenoszących sygnały, ale również z użyciem podczerwieni.

PCI (z ang. Peripheral Component Interconnect) - zespół linii oraz układów służących do przyłączania kart rozszerzeń do płyty głównej w komputerach klasy PC.

Pamięć USB (znana także pod nazwą: pendrive) - urządzenie przenośne zawierające pamięć nieulotną, zaprojektowane do współpracy z komputerem poprzez port USB i używane do przenoszenia danych między komputerami oraz urządzeniami obsługującymi pamięci USB.


Jak rozpoznać Procesory jedno- i dwurdzeniowe? 

Idea jest bardzo prosta: zamiast dalej zwiększać zegar taktujący obecne układy, w jednej obudowie umieszcza się prawie kompletne dwa procesory - dwa rdzenie. Stąd bierze się nazwa "procesor dwurdzeniowy". Jeśli tylko pracujemy pod kontrolą wielowątkowego systemu operacyjnego, poszczególne operacje przydzielane są po równo obu rdzeniom w procesorze.

Ogólnie rzecz biorąc ilość rdzeni rozpoznasz po nazwach - 2 rdzeniowce mają "dual core lub Core 2 duo w Intelu, a w Amd masz dopisek X2.


Typy procesorów we współczesnych komputerach pc. Współczesne procesory (zwane mikroprocesorami) wykonywane są zwykle jako układy scalone zamknięte w hermetycznej obudowie. Ich sercem jest monokryształ krzemu, na który naniesiono techniką fotolitografii szereg warstw półprzewodnikowych, tworzących, w zależności od zastosowania, sieć od kilku tysięcy do kilkuset milionów tranzystorów. Połączenia wykonane są z metalu (aluminium, miedź). Ważnym parametrem procesora jest rozmiar elementów budujących jego strukturę. Im są one mniejsze tym niższe jest zużycie energii, napięcie pracy oraz wyższa częstotliwość pracy. Współczesne procesory używane w komputerach osobistych wykonywane są w technologii pozwalającej na uzyskanie elementów o rozmiarach mniejszych niż 65 nm, pracujących z częstotliwością kilku GHz.


Na rynku procesorów liczą się obecnie dwie firmy: 

•Intel - producent procesorów Pentium, Celeron, Centrino, Core, Quad, Itanium, Xeon, Core I7

•AMD - producent układów Duron, Athlon, Sempron, Opteron, FX, Athlon X2, Phenom


Płyta główna i jej funkcje. Czym jest chipset? 

Płyta główna – obwód drukowany urządzenia elektronicznego, na którym montuje się najważniejsze elementy, umożliwiając komunikację wszystkim pozostałym komponentom i modułom.

W komputerze na płycie głównej znajdują się: procesor/y, pamięć operacyjna lub gniazda do zainstalowania tych urządzeń oraz gniazda do zainstalowania dodatkowych płyt zwanych kartami rozszerzającymi (np. PCI), oraz gniazda do urządzeń składujących (dyski twarde, napędy optyczne itp.), złącze klawiatury i zasilacza. W niektórych konstrukcjach także gniazda do innych urządzeń zewnętrznych o których sprzęt znajduje się na płycie głównej (port szeregowy, port równoległy, USB).


Chipset – grupa specjalistycznych układów scalonych, które są przeznaczone do wspólnej pracy. Mają zazwyczaj zintegrowane oznaczenia i zwykle sprzedawane jako jeden produkt. W komputerach, termin chipset jest powszechnie używany w odniesieniu do specjalistycznego układu scalonego lub zestawu układów płyty głównej komputera lub karty rozszerzeń.


Co to jest socet? 

Gniazdo procesora jest to rodzaj złącza znajdującego się na płycie głównej, pełni ono rolę interfejsu pomiędzy procesorem a pozostałymi elementami systemu komputerowego umożliwiając jego współpracę z systemem za pośrednictwem odpowiednich magistrali i układów znajdujących się na płycie głównej. Płytę z odpowiednim gniazdem dobiera się do procesora (lub procesor do płyty), Na każdej płycie głównej musi być przynajmniej jedno gniazdo procesora, determinuje ono rodzaj procesora, jaki jest przez nią obsługiwany. Od socketu zależy jaki rozmiar może mięć procesor.


Bios i jego funkcje 

BIOS (ang. Basic Input Outpust System) - tłumaczyć możemy jako "Podstawowe instrukcje wejścia/wyjścia". Można stwierdzić, że jest to prosty system operacyjny, od którego jednak, bardzo wiele zależy. Posiada on własną pamięć, w której znajdują się informacje dotyczące daty, czasu oraz danych na temat wszystkich urządzeń zainstalowanych na naszym komputerze. Zapisany jest on w specjalnej pamięci ROM, która znajduje się na płycie głównej. Pamięć ta charakteryzuje się tym, iż nie znika po wyłączeniu zasilania, co powoduje, że konfiguracja Bios-u zawsze pozostaje na swoim miejscu.


Funkcje Bios-a 

W wypadku płyty głównej BIOS testuje sprzęt po włączeniu komputera, przeprowadza POST, zajmuje się wstępną obsługą urządzeń wejścia/wyjścia, kontroluje transfer danych pomiędzy komponentami takimi jak dysk twardy, procesor czy napęd CD-ROM. Inicjuje program rozruchowy. BIOS potrzebny jest w komputerach osobistych ze względu na architekturę płyt głównych, gdzie dzięki ACPI kontroluje zasilanie, jak również monitoruje temperaturę itp. Za pomocą wbudowanego w BIOS interfejsu, nazywanego BIOS setup, można zmieniać ustawienia BIOS-u, np. parametry podłączonych dysków twardych lub zachowanie się komputera po jego włączeniu (np. szybkość testowania pamięci RAM), a także włączać/wyłączać niektóre elementy płyty głównej, np. porty komunikacyjne.


Czym jest cache? 

Pamięć cache (pamięć podręczna procesora, systemu, innych urządzeń) to rodzaj pamięci tymczasowej pośredniczącej w operacjach pomiędzy innymi, zazwyczaj wolniejszymi urządzeniami lub rodzajami pamięci przyspieszająca dostęp wolniejszej pamięci lub innego urządzenia. Pamięć podręczna przyspiesza dostęp do relatywnie wolnej pamięci RAM. Charakteryzuje się bardzo krótkim czasem dostępu. Jest używana do przechowywania danych, które będą w niedługim czasie przetwarzane.


Urządzenia preferencyjne 

Urządzenie peryferyjne (ang. peripheral device) - dowolna część komputera inna niż procesor (CPU) i pamięć operacyjna, czyli są to np. klawiatura, monitor, mysz, drukarka, skaner, napęd taśmowy, mikrofon, głośnik, aparat fotograficzny, dżojstik, kamera internetowa. Nie wszystkie urządzienia peryferyjne muszą znajdować się poza obudową komputera, ponieważ w komputerach typu laptop, z reguły monitor, napęd taśmowy, kamerka, mikorofon, klawiatura, głośniki i mysz są wbudowane.


Karta sieciowa 

Karta sieciowa to numer, który identyfikuje zawierający ją komputer. Przydziela go międzynarodowa instytucja pod nazwą IEEE. Każdemu producentowi przypisuje ona odpowiedni kod i zakres liczbowy. Wytwórca interfejsu Ethernet tworzy niepowtarzalny adres o długości 48-bitów, zwany często adresem sprzętowym lub adresem fizycznym. Adres ten jest nazywany również adresem sterowania dostępem do medium - Media Access Control (MAC).


Karta graficzna 

Karta graficzna – karta rozszerzeń komputera odpowiedzialna za renderowanie grafiki i jej konwersję na sygnał zrozumiały dla wyświetlacza.


Karta dźwiękowa 

Karta dźwiękowa (ang. sound card, audio card) – komputerowa karta rozszerzeń, umożliwiająca rejestrację, przetwarzanie i odtwarzanie dźwięku. Poprawnym jest też równie często stosowany termin karta muzyczna. Najbardziej znaną grupą kart dźwiękowych jest seria Sound Blaster firmy Creative Labs. Obecnie układy dźwiękowe wystarczające do zastosowań amatorskich są zazwyczaj wbudowywane w płytę główną komputera, a nie stanowią karty rozszerzenia. Z powodów historycznych są jednak określane mianem zintegrowana karta dźwiękowa. Pojawiły się również zewnętrzne karty dźwiękowe podłączane do komputera przez port USB.

Elementy składowe komputera  

Informatyka: Elementy składowe komputera.

Elementy składowe komputera  

Informatyka: Elementy składowe komputera.

Advertisement