Page 1

Graužiko dienoraštis arba viskas, ką reikia žinoti naujam žiurkėno savininkui


Kur ir kokį? Jei nusprendėte įsigyti žiurkėną, galite rinktis iš kelių rūšių, kurių kiekviena turi savitų charakterio bruožų ir subtilybių. Geriausia žiurkėną pirkti tiesiai iš privataus veisėjo arba veisėjo mėgėjo. Tačiau dažniausiai pirmą kartą dauguma žmonių linkę įsigyti žiurkėną gyvūnų parduotuvėse. Pirkti iš privačių veisėjų verta dėl to, kad veisimą dažniausiai jie kruopščiai suplanuoja. Todėl galite tikėtis įsigyti stiprų, sveiką ir gero charakterio žiurkėną. Pirkdami žiurkėną iš privačių veisėjų taip pat turite galimybę pamatyti planuojamo įsigyti augintinio tėvus bei sužinoti jo gimimo datą. Gyvūnėlių parduotuvėse įsigysite žiurkėną, kuris tikriausiai bus iš komercinių žiurkėnų veislynų. Kartais gyvūnų parduotuvės priima perteklinių žiurkėnų iš privačių veisėjų ar neplanuotas vadas iš privačių augintojų. Ieškodami augintinio gyvūnėlių parduotuvėse, negalėsite gauti pakankamai svarbios informacijos apie gyvūną. Įsigijus netinkamą gyvūną, galite turėti nemažai problemų jį auginant. Todėl svarbu skirti pakankamai laiko ir dėmesio, kad išsirinktumėte sveiką ir gero charakterio žiurkėną.


Sirijos Sirijos žiurkėnai – vieni populiariausių namuose auginamų graužikų. Suaugusio žiurkėno dydis siekia iki 12-18 centimetrų, o jo gyvenimo trukmė – iki trijų metų. Žiurkėnus galima laikyti po vieną, nes iš prigimties jie yra vienišiai, tačiau galima laikyti poromis ar didesniais būreliais. Laikomi po kelis, šie žiurkėnai dažnai pešasi, tačiau tai jų mėgstamas užsiėmimas. Šie gyvūnai turi turėti pakankamai vietos, kad iškilus konfliktui silpnesnis turėtų kur pasitraukti. Vienam graužikui reikėtų skirti apie 3035 cm² ploto. Narvelio dugną rekomenduojama kloti pjuvenomis. Žiurkėnas daugiausiai vaikšto narvelio kraštais, todėl juos reikėtų palikti tuščius. Taip pat reikalingas namelis, kurį patartina šiek tiek pakelti nuo narvelio dugno, kuriame žiurkėnas pasidaro savo guolį. Ten patelė vedasi vaikus, taip pat tempia maisto atsargas.


Džiungariški Džiungarijos nykštukiniai žiurkėnai, viena mažiausių žiurkėnų rūšių, skiriasi nuo geriau žinomų Sirijos žiurkėnų ne tik dydžiu. Visų pirma, džiungariškųjų kailiukai būna tik dviejų spalvų: balti su pilka juosta per nugarą ir juodom akim bei „burundukiški“ – kelių skirtingų pilkų atspalvių su juodom juostom per nugarą ir šonuose. Antras skirtingas dalykas – charakteris. Sirijos žiurkėnai laimingai gyvena po vieną, o džiungariškiems mieliau keliese. Jie nesipeša, tik retkarčiais apsižodžiuoja dėl viršenybės. Manoma, kad džiungariški žiurkėnai malonesni už siriškuosius ir su žmonėmis, bet viskas priklauso ir nuo charakterio, ir nuo įpratinimo. Trečias skirtumas – gyvenimo trukmė. Jei Sirijos žiurkėnai gali išgyventi net trejus metus, džiungariškųjų gyvenimo trukmė – apie pusantrų metų.


Roborovskio Patys mažiausi iš auginamų namuose – savo dydžiu pralenkia net nedidukai džiungarijos žiurkėnai. Suaugusio roborovskio žiurkėno ilgis siekia vos 5 centimetrus. Šie mažučiukai, labai greiti, judrūs padarėliai ir, kartu, labai taikūs, draugiški. Beveik niekada nesikandžioja. Išskirtinis bruožas – baltos dėmės antakių vietose. Gyvena ne itin ilgai – iki pusantrų-dviejų metų. Patartina būti atidiems juos prižiūrint, nes nepaisant plonų galinių kojelių jie yra labai šoklūs ir gali mėginti pasprukti. Akvariumą, jei žiurkėnas laikomas būtent jame, patartina uždengti dangčiu su ventiliacinėmis angomis.


Kokį narvelį pirkti? Narvelių yra trijų rūšių – terariumai, vieliniai ir plastmasiniai. Plastmasinių retai būna pirkti, nors jie geriausi ir patogiausi – kojytės nekliūna už tarpų tarp virbų, be to, tokie narveliai dažnai būna labai įdomus, nestandartiniai, su tuneliais. Dažnai rekomenduojami terariumai – esą mažiems graužikams užtenka mažiau vietos, be to, aplink terariumą nebus šiukšlių po žiurkėnų švarinimosi. Optimaliausias sprendimas – standartiniai vieliniai narvai. Jų būna įvairių dydžių ir, suprantama, kainų. Galima įsigyti nediduką vienaukštį už porą dešimčių litų, bet tai būtų panaši situacija kaip su terariumu. Kad ir kokį narvą pasirinksite, svarbu, kad jis būtų ne mažiau nei dviejų aukštų ir kad jame žiurkėnai galėtų prisigalvoti įvairių pramogų.


Įvairūs Ar užtenka maitinti tik specialiais pašarais? Užtenka, bet norint gyvūnėlį pamaloninti, galima paįvairinti jo racioną. Pavyzdžiui, kartais duoti džiovintų vaisių, riešutų (patirtis rodo, kad mėgstamiausi – anakardžio), papildomai saulėgražų. Ilgiau paturėjus žiurkėną, pamatysite, ką jis labiausiai mėgsta. Ypatingai laimingi žiurkėnai būna gavę šviežių vaisių ir daržovių (be kita ko, juose esantis vanduo jiems atstoja didelę dalį dienos normos). Bet būkite atsargūs – neduokite gendančių produktų, nes žiurkėnas nebūtinai juos suvalgys iškart – maistas gali supūti ir supelyti urvelyje. Būtinai atsiminkite, kad žemės riešutų pelėsiai nuodingi, įvairios kruopos skanios, bet pilvuke išpursta, o vaisiai kaip melionas per dieną surūgsta.


klausimai Kokios papildomos įrangos reikia įsigyjant žiurkėną? Be narvelio (jame būtinas bėgimo ratas), reikia gertuvės, namuko, druskos graužimui (yra pastatomos, pakabinamos, besisukančios, paskanintos, tabletinės). Dar galima papildomai įdėti tikrą šaką (bet ne visi ją graužia), yra pirkti landžiojimo tunelių, susuktų iš šieno ir vielos (nors ilgainiui žiurkėnai linkę šieną ištraukti ir palikti pliką vielą).

Ar tinka laikyti žiurkėną mažiems vaikams? Ko gero, žiurkėnai ir yra įdomiausi mažamečiams vaikams, bet turėkite omeny, kad jie – nedidukai gležni padarėliai ir netinkami žaisti vietoj mašinyčių. Mažas vaikas gali netyčia jį suspausti.


Žiurkėnų vardai Nesugalvojate kokį vardą duoti savo žiurkėnui? Jei nežadate jo ruošti graužikų cirkui, tai nebūtina rinkti trumpo ir aiškaus vardo. Bus smagu ir jums (ir pačiam žiurkėnui) jei jam suteiksite didingą graikų dievovardą arba pavadinsite savo mėgstamo aktoriaus ar filmo personažo vardu. Jei užsiimate žiurkėnų veisimu specialiai arba taip jau nutiko “netyčia” susiėjus patinui ir patelei prie palikuonio vardo iškilmingai pridėkite kartos skaičių – Liucijus II-asis, Vilhelmas III-asis. Galimybes riboja tik jūsų fantazija!


©Dodo

Graužiko dienoraštis  

By Domantas Jurkus, teehee

Graužiko dienoraštis  

By Domantas Jurkus, teehee

Advertisement