Page 1

czas na dobre zmiany

I OGRÓD

wnętrze

wnętrze Wielki konkurs FOTOwnętrzarski

szczegóły str. 135

czas na dobre zmiany

nr 6 (27) 2011 LISTOPAD - GRUDZIEŃ cena: 8,60 zł (w tym 8% VAT)

MODNE ZAKUPY dekoracje i meble do salonu

POZNAJ CHARAKTER ŚWIATŁA

wybierz najlepsze lampy dla siebie i kreuj ciepły nastrój

I OGRÓD

24

KUCHNIE OTWARTE

NA SALON porady i inspiracje Czytelnicy podsuwają POMYSŁY NA ARANŻACJE MIESZKAŃ

ZAPLANUJ ŁAZIENKĘ z myślą o umywalkach ZIMOWY OGRÓD sprawdź jak go zaprojektować

www.wnetrzeiogrod.pl

DOTYK ELEGANCJI

rozmowa z EVĄ MINGE


wnętrze

12 Tradycja w ekscentrycznym kostiumie.

I OGRÓD

listopad/grudzień 2011

www.wnetrzeiogrod.pl

INSPIROWANE FORMĄ 10 Z kwiatka na kwiatek

Drobiazgi, które pozytywnie ożywiają wnętrze. Królestwo Ekscentryki Wyjątkowe akcesoria doprawione szczyptą dobrego humoru. 14 Art Nouveau Inspirujące odwołania do malarstwa Alfonsa Muchy. 16 Kierunek Orient Nastrojowe elementy wyposażenia wnętrz.

12

18 Eva Minge opowiada o swojej wizji luksusu.

STREFA GWIAZD 18 Dotyk luksusu

Rozmowa z Evą Minge o mariażu mody i sztuki użytkowej.

PATRONAT WNĘTRZE i OGRÓD 24 Dom modelowy

Zobacz i poczytaj jak urządzić funkcjonalny, bezpieczny i energooszczędny dom dla kilkuosobowej rodziny.

OKIEM ARCHITEKTA 52 Sielski modernizm

60

Mieszkanie inspirowane zamiłowaniem do prostych form w pięknym otoczeniu. Czysta forma Apartament, w którym gra świateł tworzy optyczne iluzje i wydobywa strefy funkcjonalne.

24 Zapraszamy do odwiedzenia domu modelowego, któremu patronuje Wnętrze i Ogród.

WNĘTRZE Z WIZYTĄ 32 Logiczna konsekwencja

42

Czyli jakie efekty przynosi burza mózgów, kiedy para ścisłych umysłów znajduje wspólny mianownik dla swoich potrzeb. Powrót do rodzinnych stron Opowieść o domu, który wraz z upływem czasu pięknieje i nabiera wyrazistego charakteru.

PORTRETY WNĘTRZ 68 Poznaj charakter światła

Oświetlenie, które determinuje styl, nastrój i funkcję wnętrz. Zgrabne kokietki Lampy, które lśnią swoim pięknem. 78 Oświecone minimalistki Lampy, które wyróżnia geometryczna prostota. 80 Wierne tradycjonalistki Lampy, które cechuje zamiłowanie do prostych form.

8

76

www.wnetrzeiogrod.pl

6(27)2011

88 Salony czerpią inspirację z wnętrz kuchennych, a kuchnie nabierają cech reprezentacyjnych.


Wielki konkurs

52 Oblicza wygody w modernistycznej scenerii.

FOTOwnętrzarski

szczegóły str.135

40 Optymistyczne dodatki na wyspie.

HISTORIE KUCHENNE 40 Na wyspie różności

82

88

96

Kolorowe i praktyczne, czyli wszystko co uatrakcyjni kulinarne uczty. Kawa bez tajemnic Prawdziwa gratka nie tylko dla kawoszy. Nie zamykaj się na kuchnie otwarte Porady, wskazówki, inspiracje jak połączyć salon z kuchnią. W klimacie kuchni otwartej Znajdź najlepszy styl dla siebie.

10 Ożyw wnętrze kwiecistymi drobiazgami.

NATURA ŁAZIENKI 100 Mokra osobowość 68 Poznaj plastyczne właściwości światła, które dają nieskończenie wiele możliwości kreacji przestrzeni..

104

Niebanalne dodatki do łazienek. Z akcentem na umywalkę Co warto wiedzieć, wybierając umywalkę. 110 Różnorodność form Oryginalne umywalki do każdej łazienki.

WOKÓŁ DOMU 114 Inteligentne okna

Okna dachowe, które łączą ze sobą wysoką estetykę z dobrą izolacją cieplną, szczelnością i akustyką. 118 Zimowy ogród – raj dla ogrodnika Wskazówki jak zaprojektować ogród zimowy. 124 Ogrody zimowe Propozycje i realizacje okiem producentów.

118 Ogrody zimowe, które pozwalają cieszyć się kwiatami, ziołami oraz owocami przez cały rok.

POLECAMY 128 Warto kupić

Produkty, które przydadzą się w każdym domu. Wydarzenia Poczytaj, co ciekawego dzieje się w świecie design. 135 Wielki konkurs FOTOwnętrzarski Zrób zdjęcie swojej kuchni, salonu, sypialni i weź udział w 5 edycji konkursu. 136 Polecane adresy W tych miejscach dobrze się urządzisz.

134

Dołącz do nas na Facebook’u!

Jeśli nas jeszcze nie znacie, to zachęcamy do odwiedzenia naszej tablicy i dyskusji o prawdziwym designie! www.wnetrzeiogrod.pl

6(27)2011

9


Strefa gwiazd

DOTYK K

LUKSUSU

ontrowersyjna, charyzmatyczna, prowokacyjna. Jej nazwisko to znak rozpoznawczy marki, konsekwentnie podążającej w ściśle sprecyzowanym kierunku. Kto kryje się za tą spójną koncepcją, która stanowi połączenie użyteczności, pięknej formy i szlachetnej materii? Eva Minge – kobieta, która jest zakochana w luksusie. Wnętrze i Ogród: Pani nazwisko kojarzy się przede wszystkim ze światem mody. Jak zaczęła się przygoda z projektowaniem wnętrz? Eva Minge: Projektowanie wnętrz było dla mnie, podobnie jak całe wzornictwo przemysłowe, od zawsze niezwykle ważne i  przez wiele lat składane w  postaci rysunków koncepcyjnych do szuflady. Wychodzę z założenia, że nie można równocześnie na starcie zaczynać kilku projektów na raz. Toteż wiele lat temu podjęłam decyzję, że najpierw pójdę drogą fashion, aby później, gdy projekt zostanie już stabilnie ustawiony, poświęcić część czasu na naukę architektury i zrealizowanie mojego marzenia dotyczącego kreowania świata według koncepcji Evy Minge. WiO: Proszę zdradzić jak powstał pomysł na linię EVA MINGE HOME? Czy droga do jej skrystalizowania była długa i kręta? EM: W  trakcie realizowania różnych pomysłów okazało się, że zakres mojej pracy jest na tyle szeroki a moja wyobraźnia dość spójna i  konsekwentna, że samoczynnie poszczególne projekty zaczęły układać się w linię HOME. Od początku, kiedy stwierdziłam, że będę realizowała projekt EVA MINGE HOME wytyczyłam konsekwentną drogę do jego realizacji. Projekt ten jest niezwykle rozwojowy i  trudno mówić tu o jakimkolwiek zakończeniu bądź punkcie docelowym.

18

www.wnetrzeiogrod.pl

6(27)2011


WiO: A jak wygląda proces ubierania wnętrz? Czy można go w ogóle porównać do stylizowania ludzi? EM: Bez względu na to czy stylizujemy ludzi czy projektujemy wnętrze, mamy do czynienia z  ogromną odpowiedzialnością. Trzeba pamiętać jednak, że naprawienie błędnej stylizacji człowieka jest dużo łatwiejsze i mniej pracochłonne w odróżnieniu do źle zaprojektowanego wnętrza czy domu. WiO: A gdy już powstaje konkretny projekt, to kto jest bardziej wymagającym klientem? Człowiek czy wnętrze? EM: Za wnętrzem zawsze stoi człowiek i  trzeba pamiętać, czy to, co realizujemy

jest zawsze skierowane do niego. Wygodne buty i sukienka są tak samo ważne jak wygodna kanapa, czy kolor ściany. W przypadku wnętrza praca jest o wiele dłuższa, bo poza wymiarami należy uwzględnić wiele innych parametrów oraz przewidzieć detale, które będą miały znaczenie w różnym kontekście. W przypadku ubioru dużo łatwiej ponosi mnie fantazja, natomiast wnętrze dużo bardziej precyzyjnie, przy udziale tej samej fantazji, należy skroić matematycznie. WiO: Czy zatem ta konieczność poszukiwania matematycznej harmonii, to coś, co Panią najbardziej intryguje w świecie wnętrz?

EM: Nie chciałabym procesu projektowania wnętrz sprowadzać wyłącznie do obliczeń matematycznych. To, co wydaje się najbardziej pasjonujące, to możliwość zastosowania wyobraźni przestrzennej na bardzo wielu płaszczyznach. WiO: Proszę więc powiedzieć, co Pani zdaniem jest najważniejsze podczas urządzania wnętrz? EM: Zapoznanie się z przyszłym użytkownikiem, przygotowanie długiej listy jego życzeń i marzeń, umiejętność przewidywania tych, o  których on zapomniał. A  dopiero potem włączamy wyobraźnię i twórcze marzenia związanie z estetyką. Zrównoważenie użyteczności z  powalającym pięknem jest

Luksus w ostatnim czasie diametralnie zmienił swoje znaczenie. W moim przekonaniu, luksus to niebanalne

miejsca, krojone na miarę, dedykowane określonemu właścicielowi i nigdy nie podpatrzone w domu sąsiada. Tak w modzie, jak i w wnętrzarstwie liczy się oryginalność. Ważne są logistyczne, wygodne rozwiązania o lekko zaczepnym charakterze wizualnym, lecz nigdy kosztem odpoczynku.

Bez względu na to czy stylizujemy ludzi czy projektujemy wnętrze mamy do czynienia z ogromną odpowiedzialnością.

www.wnetrzeiogrod.pl

6(27)2011

19


Patronat Wnętrze i Ogród

Dom modelowy 1

P

rojekt Domu Modelowego powstał z myślą o  wygodnym domu, ok. 140 m2, gdzie w pełni funkcjonalnie mogłaby żyć czteroosobowa rodzina. Przestronny dom energooszczędny to, „inteligentny dom” z klimatyzacją/rekuperacją i solarami. Nowoczesny design łączący minimalizm form i kolorów bazowych z bogactwem motywów w elementach dekoracyjnych i nasyconych barw dzieł sztuk.

24

www.wnetrzeiogrod.pl

6(27)2011


Dom Modelowy – design i funkcjonalność Założeniami projektu Domu Modelowego było stworzenie spójnej, nowoczesnej a zarazem ciepłej kompozycji eksponującej przestronność wnętrz. Dom powstał na podstawie gotowego projektu domu Studia Atrium, ale wnętrza zostały przeprojektowane przez nas jeszcze na początku budowy, gdy można było poprzestawiać ściany, dostosować elektrykę z elementami „inteligentnego domu”, hydraulikę, klimatyzację/rekuperację np. do mebli, oświetlenia czy usytuowania sanitariatów. Dzięki temu inwestor zaoszczędził sporo czasu i pieniędzy, unikając dodatkowych przeróbek po wybudowaniu domu. Na podstawie tych zmian Studio Atrium wprowadziło do swojej oferty nowy projekt domu - GL777. Użytkowe poddasze w  oryginalnym projekcie pełniło funkcję sypialni małżeńskiej z  łazienką i  pomieszczeniem gospodarczym. Jednak na potrzeby Domu Modelowego wszystkie funkcje mieszkalne przenieśliśmy na dół, górę pozostawiając na cele szkoleniowe i  spotkania tematyczne. W efekcie parter składa się z dwóch stref: dziennej i prywatnej.

2

1. System dekoracyjny MAGNAT

Beton MAGNAT Style to drobnoziarnisty, zabarwiony tynk mineralny wyprodukowany na bazie spoiwa wapiennego, występujący w formie sypkiej. Odpowiednia aplikacja produktu pozwala uzyskać doskonały efekt naturalnego „surowego” betonu z jego charakterystycznymi przebarwieniami. Beton to modny artystyczny efekt stanowiący wysublimowaną dekorację nowoczesnych wnętrz, doskonale harmonizującą z metalem, szkłem i surowym drewnem.

2. Telewizor HANNSPREE

Kolekcja telewizorów Hannspree SL dosłownie „wtapia” się w nowoczesne wnętrze, dzięki niezwykle wąskiej obudowie z metalicznym wykończeniem. Dzięki zastosowanej technologii LED i czujnikowi światła odbiornik zużywa ok. 30% mniej prądu. Ciekawą funkcją jest cyfrowy magnetowid do zapisu programów na nośnikach USB.

3. Podłoga PARADYŻ

3

Jedną z kolekcji Ceramiki Paradyż użytych w Domu Modelowym jest NOCE, marki Premium My Way Paradyż Group, idealnie odwzorowująca szlachetne, orzechowe drewno. Oferowana w tej serii ilość formatów oraz zróżnicowanych grafik w obrębie jednej kolekcji płytek ceramicznych pozwala na uzyskanie bardzo ciekawych efektów aranżacyjnych w łazience, salonie czy na tarasie – mówi Iwona Filipczak, Rzecznik Prasowy Ceramiki Paradyż.

www.wnetrzeiogrod.pl

6(27)2011

25


Wnętrze z wizytą

Logiczna

konsekwencja

32

www.wnetrzeiogrod.pl

6(27)2011


Wielki konkurs FOTOwnętrzarski

szczegóły str.135 Wspólny mianownik Mieszkanie pani Gosi i pana Łukasza zadziwia swoją logiczną konsekwencją. Jak sami twierdzą bez trudu udało się im znaleźć wspólny mianownik dla swoich potrzeb, ponieważ od samego początku byli zgodni, co do stylu swojego miejsca na ziemi. Choć fundusze nie zawsze im sprzyjały, to nic nie było w stanie ich zniechęcić w dążeniu do wcielenia w życie wizji swoich wymarzonych czterech kątów. Siła determinacji i wsparcie ze strony rodziców pomogły im poradzić sobie z większością prac budowlanych, które traktowali jako wyzwanie dla swojego charakteru. Wieczorami oglądali w Internecie jak wykonuje się daną czynność, np. przycinanie desek a następnego dnia zwarci i gotowi zabierali się do pracy. Dziś z  dumą mówią, że każdy cm2 tego mieszkania jest ich wspólnym dziełem począwszy od projektu, a skończywszy na malowaniu ścian, kładzeniu płytek w  łazience.

C

hłodna nowoczesność ubrana w energetyczny kostium w  postaci żółtych i  zielonych akcentów to kreacja wnętrza skrojona na miarę pary ścisłych umysłów. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się ona dość surowa, to urzeka swoją rodzinną osobowością, która zdecydowała o  zdobyciu wyróżnienia w  IV edycji wielkiego konkursu FOTOwnętrzarskiego.

www.wnetrzeiogrod.pl

6(27)2011

33


Historie kuchenne Wiszacy stojak na wino Cioso Cena: 269 zł Producent: BLOMUS www.momastudio.pl

Kubek termiczny do kawy Bodum

Cena: 39 zł Producent: BODUM www.e-deco.pl

Na wyspie różności S

Donica Authentics Urban Garden Ø 9 cm, czarna

tonowane kolory odsuńmy na dalszy plan, w tym sezonie panuje moda na różnorodność barw. Im więcej soczystych odcieni zagości na wyspie kuchennej tym będzie smaczniej.

Cena: 499 zł Producent: AUTHENTICS www.czerwonamaszyna.pl

Młynek do soli i pieprzu Y

Cena: 174 zł Producent: JOSEPH JOSEPH www.glamstore.com.pl

Misa „Hands On’

Cena: 174 zł Producent: JOSEPH JOSEPH www.glamstore.com.pl

Karafka 1l czerwona Cena: 149 zł Producent: BLOMUS www.momastudio.pl

Nalewak matowy Ventar

Cena: 69 zł Producent: BLOMUS www.momastudio.pl

40

www.wnetrzeiogrod.pl

6(27)2011


Pojemniki senseo na saszetki do kawy lub herbaty

Cena: 49,99 zł Producent: BRABANTIA www.brabantia.com

Misa Krenit

Cena: od 55 do 405 zł Dystrybutor: COMFORTY, DOMOTEKA www.domoteka.pl

Młynek do soli lub pieprzu Cena: od 88 zł Producent: JOSEPH JOSEPH www.e-deco.pl

Miska silikonowa Dropp!

Cena: 209 zł Producent: MENU www.calvado.pl

Zestaw narzędzi kuchennych Elevate

Cena: 236 zł Producent: JOSEPH JOSEPH www.galerialimonka.pl

Wyciskacz do cytryn Blomus Callista

Cena: 149 zł Producent: BLOMUS www.czerwonamaszyna.pl

Młynek do soli i pieprzu Twin

Cena: 159 zł Producent: BODUM www.portform.pl www.wnetrzeiogrod.pl

6(27)2011

41


Okiem architekta

Czysta forma

R

ozległe mieszkanie na ostatniej kondygnacji nowoczesnego apartamentowca znajduje się na obrzeżach wielkiej aglomeracji. Mimo to piękny widok z okien nasuwa raczej skojarzenie z urlopową sielanką. Ściana drzew dyskretnie przysłania industrialny krajobraz i daje wytchnienie od miejskiego zgiełku. Na ogromny taras położony wysoko ponad koronami drzew można wyjść zarówno prosto z łóżka jak i z otwartej części dziennej. Łatwo tutaj zapomnieć jak szybko płynie czas. 60

www.wnetrzeiogrod.pl

6(27)2011


Stylowy charakter Kuchnię z jadalnią i salon rozdziela niewidoczna granica. Symbolicznie akcentuje ją czarna tapeta z dużym barokowym wzorem. Strefy te są niemal identycznej wielkości. Udało się je tak zorganizować, aby zachować swobodę przestrzeni, a ponadto wszystko miało swoje miejsce. Nie ma tu ani nadmiaru miejsca, ani ciasnoty. Po lewej stronie wypoczywamy i  karmimy zmysły obrazem i dźwiękiem, po prawej pracujemy w kuchni i jemy. Szara podłoga przypominająca surowy beton w parze z bielą ścian sprawiają, że wnętrze jest ostre i chłodne w wyrazie. Czysty, klarowny obraz przełamuje ciepły kolor drewna. Konsekwentnie wszystkie drewniane i fornirowane elementy wnętrza mają ten sam kolor – meble, drzwi i dodatki pokrywa amerykański orzech. Ten szlachetny gatunek drewna doskonale sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach. Wdzięcznie komponuje się z większością kolorów, choć najbardziej mu „do twarzy” w kolorach ziemi. Czerń dodaje całości charakteru i  elegancji, a  kobiece dodatki w  postaci wzoru na tapecie, tkanin zdobiących okna czy kryształowego pochłaniacza nad kuchenną wyspą czynią wnętrze przyjaznym siedliskiem młodej rodziny. Bez nachalności i  z  umiarem. Wszystko wyważone w sam raz, tak by żadna ze stron nie zdominowała drugiej. Symetria nabiera tu szerszego znaczenia. Bardzo ważnym elementem aranżacji jest gra świateł. Różne barwy źródeł światła, wydobywające się z  dziesiątek punktów o małej mocy tworzą idealnie oświetloną scenę. W zależności od potrzeb – pory dnia, nastroju domowników, aury za oknem, czy sytuacji towarzyskiej – można nimi dowolnie sterować i tworzyć indywidualne układy świetlne.

Wokół wyspy

Życie towarzyskie skupia się głównie wokół wielkiej wyspy w części kuchennej. Wysokie stołki przy wygodnym, złamanym pod kątem prostym barku, zachęcają do długich pogaduszek.

www.wnetrzeiogrod.pl

6(27)2011

61


Historie kuchenne

w klimacie

KUCHNI OTWARTEJ K

iedy kuchnia stanowi integralną część z innymi pomieszczeniami, to podczas aranżacji należy wziąć pod uwagę połączenie ze sobą dwóch przestrzeni w jedną harmonijną całość. Warto do tego użyć wspólnej kolorystyki, ciekawego wzoru, faktury czy tego samego rodzaju drewna. Primo

Włoski design i niemieckie wykonanie stworzyły konsekwentną całość. Fronty na wysoki połysk podkreślają czystość formy i nowoczesność kuchni. Cena: ok. 16 700 zł Producent: NOBILIA www.kuchnie-artii.pl

Model Magma

Kuchnia wykonana w systemie listwowym z frontem Magma. Grubość frontu 22 mm. Na tylnej krawędzi frontu znjduje się uchwyt aluminiowy. Kuchnia ze zdjęcia została wykonana w białym połysku. Cena: wg projektu Producent: ATLAS MEBLE KUCHENNE www.atlas-kuchnie.com.pl

NOWOCZESNE

Fronty: lakier na wysoki połysk EM4030-GL

96

Nowoczesna linia bez uchwytowych mebli Hacker doskonale harmonizuje z wnętrzami minimalistycznymi, zwłaszcza tymi bardzo przestrzennymi, otwartymi typu loft. Na pozór proste geometryczne bryły skrywają nie tylko ergonomiczne rozwiązania szaf, ale także wysokiej jakości wykończenie środków, takie jak, podświetlanie ledowe szuflad czy szklane fronty szuflad wewnętrznych. Oprócz zabudowy kuchennej, Hacker proponuje również rozwiązania meblowe RTV. Meble kuchenne z oferty Salonu wyposażenia wnętrz MAX-FLIZ. Producent: HACKER www.haecker-kuechen.com

Nowoczesne kuchnie połączone z salonem stają się miejscem centralnym w domu. Najlepiej jeśli obowiązuje w nich styl minimalistyczny. Eleganckie blaty dobrze jest pozbawić zbędnego sprzętu gospodarstwa domowego, a reszta elementów wyposażenia powinna mieć swoje przypisane miejsce w szafkach kuchennych.

www.wnetrzeiogrod.pl

6(27)2011

dobry!

pomysł


Jeśli chcesz przeczytać więcej

Zamów katalog! www.dobre-produkty.pl

Przesyłka gratis!!!

www.wnetrzeiogrod.pl

3(21)2010

137

Wnętrze i Ogród 27