Page 1

GAZETA Dla Naszej Gminy Mogilany rok II

Komentuj na:

Czytaj na: www.dngm.pl

Uczciwie pracować

Rozmowa z Piotrem Piotrowskim, Wójtem Gminy Mogilany

Bezpłatne bilety dla uczniów Porozumienie Metropolii Krakowskiej podpisane

Wzrost inwestycji w infrastrukturę Nowe drogi, kanalizacja, chodniki, oświetlenie i odwodnienie

Mogilany.Twoja Krew 2018

30 września – po raz szósty akcja krwiodawstwa i piknik prozdrowotny

Sołeckim okiem: podsumowanie Cztery lata kadencji - jedno określenie. Jakie?

fot. Kino Plenerowe w Mogilanach

Nr 3/2018 (6) czerwiec-sierpień 2018

str. 3 str. 9 s.11 str. 18 str. 22


GAZETA Dla Naszej Gminy Mogilany

www.dngm.pl

Nr 3/2018 (6)

MARIA KOTARBA - RADNA GMINY Z WŁOSANI

CZERWIEC: Prokuratura sprawdza Jak donosiły media na początku czerwca, śledczy Prokuratury Rejonowej w Wieliczce sprawdzają: „Czy były przewodniczący Rady Gminy Mogilany działał na szkodę interesu publicznego?”. Grzegorz Stokłosa został wezwany na przesłuchanie w charakterze podejrzanego. Podejrzany się stawił, jednak do czynności nie doszło. Jednocześnie przed budynkiem sądu odbywała się pikieta pod hasłem „Stokłosa to my!”. Wbrew pojawiającym się informacjom, sprawa jest nadal w toku. Jak poinformowała Prokuratura Rejonowa w Wieliczce dokumenty są analizowane.

ZBIGNIEW STASZCZAK - RADNY GMINY Z MOGILAN

LIPIEC: Nagrodzeni policjanci W dniu 21.07.2018 Wójt Piotr Piotrowski oraz Sołtys Mogilan Mateusz Paszta spotkali się na komisariacie w Świątnikach Górnych z policjantami, którzy wykryli sprawców dewastacji mogilańskiego stadionu. Wręczając im drobne upominki, zwrócili uwagę na ich szczególne zaangażowanie. Oczywiście, policjanci tylko wykonują swoją pracę – należy jednak docenić tempo, w jakim udało się wykryć sprawców. Okazali się być nimi dwaj mieszkańcy Mogilan w wieku 17 i 18 lat, którzy zniszczyli łącznie 65 krzesełek o oszacowanej wartości 5 tys. zł. Przypomnijmy, że rok wcześniej stadion LKS Mogilany został wyremontowany za kwotę ponad 20 tys. zł. Nagrodzeni policjanci to: mł. asp. Łukasz Dudziak, mł. asp. Paweł Chleba, sierż. Anna Gustab, sierż. Dawid Satwiński.

MIECZYSŁAW SIKORA - SOŁTYS GAJA

SIERPIEŃ: Decyzja środowiskowa dla wiaduktu w Gaju wydana

Wójt Gminy Mogilany Piotr Piotrowski wydał decyzję środowiskowa dla wiaduktu w Gaju. Wiadukt ma powstać nad “Zakopianką“ na krzyżowaniu ulic: Widokowa – Zadziele. Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad działając przez GDKiA Oddział w Krakowie przygotuje przetarg w trybie „Projektuj i buduj”. GDKiA Oddział w Krakowie przewiduje, że umowa z wykonawcą zostanie podpisana na początku 2019 r. Wiadukt będzie budowany w całości za pieniądze pochodzące z budżetu państwa, gdyż „Zakopianka” jest drogą krajową (DK7). Przewidywany koszt budowy to ponad 20 mln zł. Drożejące materiały budowlane oraz wzrost wynagrodzeń w „budowlance” mogą spowodować, że koszt budowy wiaduktu będzie wyższy.

2


czerwiec-sierpień 2018

GAZETA Dla Naszej Gminy Mogilany ROZMAWIAŁ: GRZEGORZ NĘDZA

Uczciwie pracować Rozmowa z Piotrem Piotrowskim, Wójtem Gminy Mogilany Panie Wójcie, jak wyglądają fundusze Gminy. Czy Gmina dalej się tak zadłużała, jak to było przed 4, czy 8 laty? Dług Gminy jest pod całkowitą kontrolą. W ciągu tych 4 lat, gdy jestem Wójtem w zasadzie nie zwiększyłem zadłużenia Gminy, choć zrealizowałem ogromną ilość inwestycji i spłaciłem karę, zasądzoną przez sąd, w wysokości blisko 4,5 miliona złotych za bezprawne odstąpienie od umowy przez poprzednie władze Gminy. Kara została zasądzona na rzecz firmy, która budowała gimnazjum. Gdy obejmowałem funkcję Wójta, to zadłużenie wynosiło ponad 21 milionów zł i na koniec bieżącego roku dług wyniesie w zasadzie tyle samo. Mój poprzednik zwiększył zadłużenie Gminy z 17 do 21 milionów złotych, choć zrealizował mniej inwestycji niż ja. 21 października odbędą się wybory. Będzie pan startował?

Tak, będę po raz drugi ubiegał się o funkcję Wójta. To wielki zaszczyt być Wójtem Gminy Mogilany i ogromne zobowiązanie. Jestem kandydatem bezpartyjnym. Już został zrejestrowany Komitet Wyborczy Wyborców Wójta Piotra Piotrowskiego. Z tego komitetu będą startować również kandydaci na radnych Gminy Mogilany, których będzie 15, bo tylu radnych będziemy wybierać.

Wierzę w mądrość mieszkańców Gminy i w to, że w nowej radzie znajdą się radni nie po to, by prowadzić polityczne i prywatne wojenki, lecz by pracować na rzecz mieszkańców. Jestem przekonany, że tacy kandydaci na radnych są w moim komitecie wyborczym.

Czy możemy poznać nazwiska kandydatów?

Oczywiście. W nadchodzących wyborach wystartują m.in. obecni radni Gminy, którzy sprawdzili się w pracy samorządowej: Lucyna Kufrej z Libertowa, Maria Kotarba z Włosani, Jerzy Przeworski z Gaja, Zbigniew Staszczak z Mogilan i Czesław Szczurek z Włosani. Dziękuję im za dotychczasową pracę i proszę o więcej! Kandydatami na radnych z mojego komitetu wyborczego będą również: Zofia Węglarz – Sołtys Libertowa, Mateusz Paszta – Sołtys Mogilan, Jan Marek – Sołtys Lusiny, czy Mieczysław Sikora – Sołtys Gaja. Nie zabraknie nowych twarzy, jak Marek Fąfrowicz z Mogilan – trener i wychowawca młodzieży, Jadwiga Chachlica – była radna Gminy i osoba zasłużona dla Konar, Andrzej Goliński – społecznik i strażak z OSP Mogilany, Katarzyna Ożóg-Suder – prawniczka z Bukowa, Marek Medyk – członek zarządu Stowarzyszenia Sympatyków Chorowic i członek Rady Sołeckiej oraz Marek Pałka z Libertowa – wieloletni działacz społeczny i członek Rady Parafialnej.

Proszę powiedzieć: dlaczego Pan kandyduje na Wójta na drugą kadencję? Mieszkańcy Gminy nie chcą kłótni i awantur tylko stabilnego rozwoju. Zasługują na to. Planuję w dalszym ciągu budować kanalizację, drogi, chodniki i oświetlenie. Kanalizacja czy droga asfaltowa nie może być luksusem, musi stać się normalnością. Zamierzam rozbudować szkoły w Mogilanach i w Libertowie tak,

3


GAZETA Dla Naszej Gminy Mogilany by dzieci nie musiały chodzić do szkoły na dwie zmiany. Konieczne jest zwiększenie finansowania sportu. Chcę doprowadzić do tego, że wszystkie szkoły będą miały hale sportowe, a także nowoczesne boiska sportowe. Mam zamiar – w końcu – doprowadzić do uchwalenia studium zagospodarowania przestrzennego i nowego planu miejscowego dla całej Gminy. Chcę, by mieszkańcy, mieli, gdzie budować domy, a Gmina się rozwijała. Studium zagospodarowania przestrzennego interesuje wielu mieszkańców. Dlaczego w ciągu 4 lat nie udało się go uchwalić? Już w styczniu 2017 r. przekazałem do uchwalenia do Rady Gminy Mogilany studium zagospodarowania przestrzennego. Radni mieli jedynie przyjąć lub odrzucić uwagi oraz oczywiście uchwalić przygotowany przeze mnie dokument. Przez kilka miesięcy radni toczyli jałowe dyskusje na Komisji Gospodarczo – Komunalnej (przewodniczący komisji to radny Grzegorz Malik) i żądali nowych dokumentów. I jak już Państwo wiecie, następnie dziewięcioro radnych opozycyjnych (Małgorzata Okarmus, Grzegorz Stokłosa, Grzegorz Malik, Tadeusz Gniadek, Renata Strzebońska, Joanna Nowicka, Alicja Wodziańska – Berbeka, Ewa Walczak, Tadeusz Strzeboński) sparaliżowało pracę Rady Gminy. Radni nie uchwalili studium, budżetu i innych uchwał. Niektórzy radni opozycyjni skarżyli się, że nie przekazał im Pan stosownych dokumentów dotyczących studium zagospodarowania przestrzennego. Jest to nieprawda. Radni otrzymali wszystkie potrzebne dokumenty do uchwalenia studium. Dodatkowo przekazałem radnym kilka tysięcy stron dokumentów w tym

Komisje, na których „pracowano” nad studium, stały się niemerytoryczną farsą, sporami w stylu: co było pierwsze – jajko, czy kura. A mieszkańcy cały czas czekająD

4

www.dngm.pl

Nr 3/2018 (6)

wnioski, uwagi, uzgodnienia i opinie. Jedynie to czego zabrakło, to woli ze strony radnych, by uchwalić studium. Decydujący głos mieli radni opozycyjni, którzy mieli większość w Radzie Gminy. Wielu radnych opozycyjnych mówiło, że w nowym studium jest za dużo wyznaczonych nowych terenów budowlanych i inwestycyjnychD

Nie zgadzam się z tym. Ostatni raz studium było zmieniane blisko 20 lat temu! Od tej pory wyrosło nowe pokolenie. Mieszkańcy chcą budować domy dla siebie i swoich dzieci. I ja chcę im to umożliwić. Nawet jeśli część mieszkańców sprzeda swoje działki, to mają do tego prawo, bo jest to ich własność. W nowym studium prawie 60% powierzchni Gminy będą w dalszym ciągu stanowić tereny zielone, lasy i tereny rolne. Uważam to za dobry przykład zrównoważonego rozwoju Gminy.

Jak Pan zamierza doprowadzić do uchwalenia w nowej kadencji studium zagospodarowania przestrzennego, skoro do jego uchwalenia potrzebna jest większość w Radzie Gminy? Dobre pytanie. Będzie to możliwe, jeśli mieszkańcy wybiorą radnych, którzy będą mieć dobro mieszkańców w sercu, a nie tylko na ulotkach. Tacy kandydaci na radnych będą startować z mojego komitetu wyborczego, czyli z komitetu wyborczego Wójta Piotra Piotrowskiego. Czy mieszkańcy wybiorą mnie i radnych z mojego komitetu? Nie wiem. To jest demokracja, mieszkańcy będą decydować! Ja oczywiście będę przekonywał, że warto głosować na mnie i kandydatów z mojego komitetu. Co się udało Panu zrobić jako Wójtowi? Wybudowanych zostało blisko 23 kilometrów kanalizacji sanitarnej. Właśnie skończyliśmy budowę kanalizacji w Gaju (etap pierwszy) oraz kolektora głównego w Lusinie. Wcześniej powstała także nowa kanalizacja w Libertowie i Włosani. Są pieniądze unijne – 3 miliony 357 tysięcy złotych na kolejne 12 kilometrów kanalizacji w Mogilanach Wschód. Razem da to aż 35 kilometrów kanalizacji! Powstało blisko 21 kilometrów nakładek i dróg asfaltowych oraz blisko 6


czerwiec-sierpień 2018

GAZETA Dla Naszej Gminy Mogilany nego. Tak – była, ale pieniądze na ten cel miały pochodzić ze sprzedaży nieukończonego budynku gimnazjum w Mogilanach. Niestety, gimnazjum nie zostało sprzedane, mimo kilkunastu przetargów, więc wyżej wymieniona budowa zbiornika nie znalazła źródła finansowania. Nie można zbudować zbiornika za wirtualne pieniądze.

Remont ul. Świątnickiej wymagał ciągłego nadzoru kilometrów chodników wraz z kończącą się przebudową ul. Świątnickiej. Jest to inwestycja za blisko 9 milionów, z czego aż blisko 6 milionów to pieniądze unijne i środki z Powiatu Krakowskiego. Nowe drogi powstały w prawie każdej wsi. Wybudowaliśmy także ponad 18 kilometrów oświetlenia i ponad 12 kilometrów odwodnienia. To są konkretne liczby i inwestycje. Co zamierza Pan zrobić w następnej kadencji, jeśli chodzi o kanalizację, drogową, oświetlenie, itd? Jeśli zostanę wybrany to planuję pozyskiwać pieniądze unijne i inne środki na dokończenie budowy kanalizacji w Mogilanach, Gaju, Włosani i Lusinie, a także na budowę kanalizacji w Konarach, Bukowie, Chorowicach, Kulerzowie i Brzyczynie. Planuję sukcesywnie budować drogi asfaltowe we wszystkich miejscowościach i pozyskiwać na to pieniądze. Tylko takie drogi są trwałe. Jak najszybciej należy poprawić na nich bezpieczeństwo pieszych, czyli kontynuować budowę chodników. Oczywistym jest, że będę kontynuował budowę oświetlenia tam, gdzie go jeszcze nie ma. A jak się sprawy mają z budową drugiego zbiornika wody w Mogilnach?

Wszyscy Mieszkańcy powinni wiedzieć, że projekt budowlany drugiego zbiornika wodnego w Mogilanach jest gotowy od 2009 r. Niestety, moi poprzednicy nie zdecydowali się na jego budowę. Teraz najwięcej krytycznych głosów pochodzi od osób związanych z Krzysztofem Musiałem i Sylwesterem Szeferem. A przecież w latach 2010 – 2014, pierwszy był Wójtem, a drugi radnym Gminy Mogilany...

Natomiast jeden z obecnych radnych opozycyjnych – Grzegorz Malik twierdzi, że już w 2016 r. w budżecie przewidziana była budowa zbiornika wod-

Opozycyjni radni często wprowadzali inwestycje, finansowane ze sprzedaży gimnazjum. Tak było np. w 2016 roku, kiedy to radna Ewa Walczak chciała tak zapłacić 800 tys. zł za remont ul. Mogilańskiej w Mogilanach. Inwestycja została zrealizowana rok później, gdy wójt Piotrowski wraz z urzędnikami pozyskał na nią 536 193,00 zł środków unijnych.

Jaka jest zatem sytuacja w roku bieżącym? W przedłożonym przeze mnie projekcie budżetu na rok 2018 r. była przewidziana budowa drugiego zbiornika wodnego w Mogilanach oraz zabezpieczone na ten cel pieniądze. Wraz z nowym zbiornikiem miały zostać zakupione i zamontowane nowoczesne urządzenia uzdatniające i oczyszczające wodę. Niestety, dziewięcioro radnych opozycyjnych doprowadziło do paraliżu Radę Gminy i nie miał kto uchwalić budżetu na bieżący rok. Czy zbiornik w końcu powstanie? Chcę zapewnić wszystkich mieszkańców, że w projekcie budżetu na rok 2019 r. znajdą się kolejny raz, pieniądze na budowę zbiornika. Mam nadzieję, że nowa Rada Gminy wybrana w jesiennych wyborach, uchwali przygotowany przeze mnie budżet na rok

5


GAZETA Dla Naszej Gminy Mogilany 2019, który zgodnie z ustawą jestem zobligowany przygotować do 15 listopada 2018 r. A co z budową wiaduktu w Gaju na skrzyżowaniu ulic Widokowa – Zadziele? Wydałem decyzję środowiskową dla tej inwestycji. Teraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przygotowuje się do przeprowadzenia przetargu w systemie „Zaprojektuj i buduj”. GDDKiA przewiduje, że na początku 2019 r. podpisze umowę z wykonawcą. Inwestycja w całości finansowana jest z budżetu państwa. Wiadukt jest bardzo potrzebny, gdyż w tym miejscu dochodzi do wypadków śmiertelnych! Edukacja to jedno z ważniejszych zadań, jakim zajmuje się Gmina. Co udało się Panu zrobić?

Tak, blisko 1/3 budżetu gminy przeznaczana jest na edukację. W ostatnich latach wybudowaliśmy przedszkole w Konarach oraz zainstalowaliśmy nową kuchnię w przedszkolu w Libertowie. Powstały też dwa place zabaw – w Gaju, dzięki zaangażowaniu radnego Przeworskiego oraz w Kulerzowie dzięki sołtysowi Józefowi Jurkowi, Radzie Sołeckiej i Stowarzyszeniu Dla Naszej Gminy Mogilany. Sukcesywnie remontowane i doposażane były place zabaw znajdujące się przy szkołach i przedszkolach. W tym roku została wykonana nadbudowa w Szkole Podstawowej w Lusinie i miała się rozpocząć budowa hali sportowej, ale Rada nie uchwaliła budżetu, więc ta inwestycja została wykreślona z budżetu przez Regionalną Izbę Obrachunkową, która ustaliła nam budżet na rok 2018. Na bieżąco wykonywane są niezbędne remonty w szkołach i przedszkolach.

Co dobrego udało się zrobić w edukacji oprócz inwestycji? W trakcie całej kadencji zwiększyłem ilość godzin na świetlice o 82 godziny tygodniowo, zwiększyłem ilość godzin pedagogów o 1 etat i logopedów o 1 etat. Przydzieliłem 25 godzin pomocy psychologiczno – pedagogicznej, wydłużyłem czas pracy oddziałów przedszkolnych do godz. 17.00, a także zwięk-

6

www.dngm.pl

Nr 3/2018 (6)

szyłem etaty pracowników obsługi w związku z uruchomieniem punktów wydawania posiłków. Blisko 2 etaty to nauczyciele wspomagający, a od roku 2016 wydłużone zostały dyżury wakacyjne oraz utworzono w Mogilanach odział integracyjny. Jakie są plany na najbliższe lata, gdy mówimy o edukacji? Pilna jest rozbudowa szkoły w Mogilanach i Libertowie, gdzie brakuje sal lekcyjnych. W planach jest również rozbudowa przedszkola w Mogilanach. Stowarzyszenie Dla Naszej Gminy Mogilany przy wsparciu urzędu Gminy złożyło wnioski o pieniądze unijne na budowę dwóch ogólnodostępnych placów zabaw – w Bukowie („Bukowska OSA”) i Włosani („Kolorowy Zakątek”). Oba projekty zostały wybrane do dofinansowania przez LGD. Krok po kroku musimy wykonać wszystkie wymienione zadania.

Aktualnie dopinany jest budżet placu zabaw w Rynku w Mogilanach (w ubiegłym roku została podpisana umowa użyczenia działki, gotowy jest także projekt). Inicjatywa jest realizowana przez Stowarzyszenie DNGM przy wsparciu Wójta Piotrowskiego

Edukacja łączona jest ze sportem. Co w tej dziedzinie będzie się działo? W Mogilanach, Konarach i Lusinie muszą zostać wybudowane hale sportowe. Na te inwestycje planuję pozyskać pieniądze z Ministerstwa Sportu. Będziemy remontować boiska przy szkołach i wymieniać ich na-


czerwiec-sierpień 2018

GAZETA Dla Naszej Gminy Mogilany

wierzchnię. W tym roku miały zostać wymienione nawierzchnie we Włosani i Gaju. Pozyskaliśmy pieniądze, ale one przepadły, bo Rada Gminy nie uchwaliła budżetu. Planuję rozpocząć budowę ogólnodostępnych boisk w poszczególnych sołectwach. Planuję również dokończenie budowy boiska treningowego przy LKS Mogilany. Na te inwestycje planuję pozyskać pieniądze unijne lub inne fundusze zewnętrzne.

mach. Wymienionych zostanie 147 kotłów i pieców. W tym roku pozyskaliśmy kolejne 2 miliony 376 tysięcy złotych pieniędzy unijnych na instalację pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych, solarów i kotłów na biomasę. Pieniądze te przepadły, gdyż Rada nie uchwaliła budżetu i nie ma zagwarantowanego wkładu własnego. Będziemy pozyskiwać kolejne pieniądze. Troska o jakość powietrza będzie nadal jednym z priorytetów.

Dla mieszkańców bardzo ważne jest bezpieczeństwo. Czy i w tej dziedzinie nastąpiła poprawa? W tej kadencji zakupiliśmy dwa nowe wozy bojowe dla OSP Buków i OSP Mogilany. Pozyskaliśmy na ten cel pieniądze unijne w wysokości ponad 300 tysięcy złotych. Uczestniczymy w programach „Bezpieczna Małopolska” i „Bezpieczny Strażak”, z których pozyskujemy pieniądze na wyposażenie wszystkich OSP, będziemy w dalszym ciągu to robić. Konieczna jest budowa świetlicy wiejskiej, która będzie też siedzibą OSP we Włosani. Współfinansowaliśmy także zakup samochodu dla Policji w Świątnikach Górnych, która dba o bezpieczeństwo mieszkańców naszej Gminy.

Opozycja ponownie Panu zarzuci, że dużo Pan obiecuje... Ale skąd weźmie Pan na te wszystkie inwestycje pieniądze?

A co z poprawą jakości powietrza w naszej Gminie? Musimy mieć na względzie poprawę jakość powietrza. W 2017 r. pozyskałem ponad 1 milion 158 tysięcy złotych pieniędzy unijnych na wymianę kotłów i pieców w do-

Radni opozycyjni sparaliżowali pracę Rady Gminy. Rada nie obraduje od końca 2017 roku przez co gmina straciła w 2018 roku około 10 mln zł – pieniędzy unijnych i innych funduszy zewnętrznych. Powinni się tego wstydzić. Mam nadzieję, że mieszkańcy wyciągną z tego wnioski. Ja pokazuję, że można zrobić wiele, jeśli się chce współpracować z mieszkańcami i na rzecz mieszkańców. W ciągu tych niespełna 4 lat udało mi się pozyskać blisko 28 milionów złotych pieniędzy unijnych i innych środków. Ja dotrzymuję słowa danego mieszkańcom i cały czas uczciwie pracuję.

TERMINY ZEBRAŃ WIEJSKICH 2018 KULERZÓW niedziela, 16 września 2018 r. Dom Ludowy w Kulerzowie godz. 18.00 CHOROWICE wtorek, 25 września 2018 r. stara szkoła w Chorowicach godz. 19.00 KONARY środa, 26 września 2018 r. Szkoła Podstawowa w Konarach godz. 18.00 LUSINA piątek, 28 września 2018 r. Szkoła Podstawowa w Lusinie godz. 18.00 GAJ niedziela, 30 września 2018 r. Szkoła Podstawowa w Gaju godz. 18.00 MOGILANY środa, 3 października 2018 r. Sala narad Urzędu Gminy Mogilany godz. 18.00 BRZYCZYNA czwartek, 4 października 2018 r. Szkoła Podstawowa w Libertowie godz. 17.00 LIBERTÓW czwartek, 4 października 2018 r. Szkoła Podstawowa w Libertowie godz. 19.00 BUKÓW piątek, 5 października 2018 r. Szkoła Podstawowa w Bukowie godz. 18.00 WŁOSAŃ poniedziałek, 8 października 2018 r. Szkoła Podstawowa we Włosani godz. 18.00

7


GAZETA Dla Naszej Gminy Mogilany

www.dngm.pl

Nr 3/2018 (6)

KRYSTYNA DROZD

Stowarzyszenie DNGM popiera Piotra Piotrowskiego Stowarzyszenie Dla Naszej Gminy Mogilany poparło kandydaturę wójta Piotra Piotrowskiego w tegorocznych wyborach. Wójt przedstawił także oficjalnie listę kandydatów do Rady Gminy Mogilany, którą poparło Walne Zebranie Członków, podobnie, jak trójkę kandydatów, startujących z trzech różnych komitetów wyborczych do wyższych szczebli samorządu. Niezależnie – dla mieszkańców!

Wójt Piotr Piotrowski, dziękując za wsparcie od 2014 roku, podsumował swoją obecną kadencję, zwracając uwagę na sukcesy infrastrukturalne (kanalizacja, wodociąg, drogi, oświetlenie, odwodnieniaI), ale i obejmujące społeczną sferę funkcjonowania mieszkańców, w tym rozwój bezpieczeństwa, edukacji, GOK-u i SPZOZ-u. Zwrócił uwagę również na kwestie, które nie zostały rozwiązane, m.in.: nieuchwalenie przez Radę Gminy studium zagospodarowania przestrzennego (wójt przekazał jego projekt już w styczniu 2017 roku) i niewykorzystanie środków europejskich i innych funduszy (straciliśmy ok. 10 mln zł pozyskanych przez Wójta wraz z urzędnikami), a przez to niezrealizowanie wielu inwestycji, od wielu lat oczekiwanych przez mieszkańców. Pieniądze przepadły, gdyż Rada Gminy nie oraduje od grudnia 2017 roku. Radni opozycyjni sparaliżowali jej prace. Stowarzyszenie poparło kandydaturę Wójta Piotrow-

8

skiego, doceniając jego osiągnięcia, mimo braku współpracy ze strony opozycyjnych radnych. Przedstawiając kandydatów na radnych wójt Piotrowski zaznaczył, że wśród tej grupy kandydatów są zarówno wszyscy obecni członkowie Klubu Radnych DNGM, którzy się sprawdzili przez te 4 lata, sołtysi – znający świetnie potrzeby mieszkańców, jak i działacze społeczni zaangażowani w różne sfery życia społecznego. Stowarzyszenie jednogłośnie poparło listę Komitetu Wyborczego Wyborców Wójta Piotra Piotrowskiego. Pełnomocnik KWW Marta Gawor, złożyła propozycję, by – niezależnie od sympatii partyjnych – Stowarzyszenie poparło oficjalnie osoby, które zna ze swojej aktywności na polu naszej gminy: Grzegorza Nędzę i Małgorzatę Madeję do Rady Powiatu Krakowskiego oraz adwokat Iwonę Tworzydło-Woźniak do Sejmiku Województwa Małopolskiego. Ten wniosek również został przyjęty.


czerwiec-sierpień 2018

GAZETA Dla Naszej Gminy Mogilany

ZOFIA WĘGLARZ - SOŁTYS LIBERTOWA

Bezpłatna komunikacja dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów Podpisanie porozumienia

Zastępca Prezydenta Krakowa Tadeusz Trzmiel, Wójt Piotr Piotrowski oraz przedstawiciele innych gmin Metropolii Krakowskiej we wtorek, 28 sierpnia podpisali porozumienie. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z Gminy Mogilany oraz z 12 innych gmin, będą mogli bezpłatnie korzystać z

komunikacji zbiorowej w trakcie nadchodzącego roku szkolnego. Uczniowie z Gminy Mogilany będą mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji publicznej na terenie Krakowa i ościennych gmin. To kolejny efekt dobrej współpracy trzynastu samorządów tworzących Metropolię Krakowską. Porozumienie zawarto na okres roku szkolnego 2018/2019. Według szacunków stowarzyszenia do bezpłatnych przejazdów będzie uprawnionych około 25 tysięcy uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, którzy uczęszczają do szkół na terenie swoich gmin lub innych gmin wchodzących w skład porozumienia. Obecnie przejazdy darmowe na podstawie legitymacji szkolnej mieli tylko uczniowie Krakowa. Wskutek inicjatywy władz gmin ościennych teraz będzie tak w całej Metropolii Krakowskiej.

CZESŁAW SZCZUREK - RADNY GMINY Z WŁOSANI

Zmiany w śmieciach

Urząd Gminy na bieżąco monitoruje terminowość realizacji odbioru odpadów. Wójt Piotrowski 12 września spotkał się z prezesem firmy i poinformował go o konsekwencjach niewywiązywania się z umowy. Na kolejnym, 17 września przedstawił firmie EKOM ultimatum pod ryzykiem zerwania umowy. Wójt jednocześnie przeprowadził rozmowy zapewniające naszej gminie plan B, gdyby zaszła konieczność takiego kroku. Ze względu na fakt, że Rada Gminy nie obraduje nie są możliwe żadne przesunięcia w budżecie. Co najważniejsze – po ostatnim przetargu - nie zmieniały się opłaty za odbiór odpadów; zmiany miały dotyczyć jedynie harmonogramów. W wyniku ponownej oceny ofert w przetargu ogłoszonym przez Urząd Gminy Mogilany na początku sierpnia została podpisana umowa z firmą EKOM Maciejczyk Spółka Jawna. Całe postępowanie odbyło się w ścisłych ryzach Prawa zamówień publicznych - firma przedstawiła najkorzystniejszą ofertę cenową, tj. 2,99 mln zł. Do przetargu stanęły jeszcze trzy firmy, ich oferty były znacznie wyższe – PW MIKI 6,35 mln zł, FCC

Polska – 6,47 mln zł, MPO – 6,53 mln zł. Z punktu widzenia pojedynczego odbiorcy i kwoty zapisanej w budżecie oznaczałoby to wzrost nawet o 100% opłat, które ponosi mieszkaniec każdego miesiąca. Odpady zmieszane miały być odbierane dwa razy na miesiąc, a odpady segregowane raz w miesiącu. Papier, tworzywa sztuczne, szkło i odpady bio odbierane oddzielnie samochodami specjalnie przygotowanymi do odbioru tego typu odpadów, a nie jak do tej pory jednym samochodem. Każda nieruchomość otrzymała harmonogram na najbliższy okres (wrzesień – grudzień 2018), są one także dostępne na stronie urzędu gminy. Informacja o odbiorze odpadów wielkogabarytowych oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego zostanie dostarczona w późniejszym terminie (zbiórka odbędzie się na przełomie września/października). Jednak ze względu na problemy z terminowością gmina nałożyła kary finansowe, na moment zamknięcia numeru nie było wiadomo, co dalej z firmą EKOM - gmina poważnie rozważa odstąpienie od umowy.

9


GAZETA Dla Naszej Gminy Mogilany

www.dngm.pl

Nr 3/2018 (6)

GRZEGORZ NĘDZA

Studium. Ale o co chodzi? „Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi”… Zdawać by się mogło, że ten cytat szatniarza z legendarnego „Misia” to tylko zabawna historia. Okazuje się jednak, że takich szatniarzy mamy w naszej Gminie nawet kilku, a od czterech lat (a może i ośmiu lat?) przysłowiowym „płaszczem” staje się studium zagospodarowania przestrzennego. Uszeregujmy i podsumujmy fakty: Ostatnie studium pochodzi z 1999 roku. W latach 2006 – 2010 była wójt Małgorzata Mardyła zaczęła prace nad nowym studium, jednak ich nie ukończyła. Po tym jak w roku 2010 władzę przejął Krzysztof Musiał zaproponował rezygnację z tych prac. Już wtedy na Facebooku pisałem (notatka z 24 czerwca 2011 roku – poprzednia kadencja):

„Otóż obecnie w Gminie Mogilany nie mamy jedynie do czynienia z konfliktem personalnym, osobowościowym. Problem jest znacznie szerszy - chodzi o wizję Gminy Mogilany - teraz, za rok i za 10 lat.”

W 2011 r., decyzją m.in. radnych Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Mogilany i ówczesnej przewodniczącej Rady Gminy – Małgorzaty Okarmus, projekt studium Mardyły odrzucono, a prace nad studium rozpoczęły się od nowa. Choć miały one potrwać tylko półtora roku, to wójtowi Musiałowi nie starczyło trzy i pół roku, by przedstawić dokument do uchwalenia. Ostatecznie poprzedni wójt Musiał zostawił po sobie rozgrzebane studium. W grudniu 2014 stanowisko wójta Gminy Mogilany objął obecny wójt Piotr Piotrowski. Radni opozycyjni prawdopodobnie liczyli, że Piotrowski też sobie nie poradzi z przygotowaniem studium, jednak wójt nie zagrał po myśli swojej opozycji. Piotrowski zagrał po myśli mieszkańców, tysięcy wnioskodawców i ich rodzin, którzy oczekują od niego uczciwej pracy – już w styczniu 2017 roku wójt Piotr Piotrowski złożył do uchwalenia studium zagospodarowania przestrzennego Gminy. Rady Gminy Mogilany otrzymała dokument z wszystkimi uwagami i załącznikami. Opozycja – mająca większość w radzie – nie wiedziała, jak podejść do tematu. Wśród mieszkańców

10

pojawiły się nawet głosy o możliwości referendum ws. odwołania Rady Gminy. Pod presją mieszkańców Grzegorz Malik – przewodniczący Komisji Gospodarczo-Komunalnej – podał harmonogram posiedzeń komisji, rozwlekając jej prace na kilka miesięcy. To wtedy np. wyszedł błąd edytorski w legendzie mapy, dotyczący słynnych „cmentarzy”. Takie spotkania właśnie temu służą. Pomyłka została szybko poprawiana i od wtedy cmentarzyska istnieją tylko w umysłach niektórych mieszkańców. Każde inne twierdzenie jest po prostu ohydnym kłamstwem, niezależnie przez kogo powtarzanym. Z posiedzeń komisji radnego Malika nic konstruktywnego nie wynikło – nie powstała żadna opinia, żaden raport. Prawdopodobny efekt został jednak osiągnięty: mieszkańcy widzieli, że coś się w sprawie dzieje. Na krótko. Potem było wyszukiwanie dodatkowych ekspertyz, dokumentów – przypomnijmy: projekt zawierał zgody i opinie wszystkich wymaganych prawem instytucji. Aż w listopadzie amunicja się skończyła. W grudniu 2017 dziewięcioro radnych opozycyjnych (Grzegorz Stokłosa, Grzegorz Malik, Tadeusz Gniadek, Małgorzata Okarmus, Renata Strzebońska, Joanna Nowicka, Tadeusz Strzeboński, Alicja Wodziańska-Berbeka, Ewa Walczak) sparaliżowało pracę Radę Gminy Mogilany.

Od tego momentu Rada Gminy nie

obraduje, a studium dalej

nieuchwalone. I tak jakby radni

opozycyjni pytali (wzorem „Misia”): i co nam zrobicie? Coraz więcej

młodych ludzi odpowiada:

wyprowadzimy się do innej gminy…

Po prostu. Nie ma sensu zgadzać się na podział na lepszych i gorszych.


czerwiec-sierpień 2018

GAZETA Dla Naszej Gminy Mogilany

JERZY PRZEWORSKI - RADNY GMINY Z GAJA

Nowe drogi, kanalizacja, chodniki, oświetlenie i odwodnienie W ostatnich latach mamy w Gminie zdecydowany wzrost realizowanych inwestycji infrastrukturalnych. Budowana jest kanalizacja, wodociągi, oświetlenie, drogi i chodniki oraz odwodnienie. Wójt Piotrowski nadrabia opóźnienia cywilizacyjne, jakie narosły przez lata. Zadania te udało się zrealizować przy wsparciu i pomocy radnych.

Kanalizacja

W latach 2015 – 2018 za kadencji Wójta Piotrowskiego udało się wybudować blisko 23 kilometry kanalizacji. Nowa kanalizacja powstała w Libertowie, Lusinie, Gaju, Włosani. Na budowę kanalizacji w tych sołectwach Piotrowski pozyskał kilka milionów pieniędzy unijnych i innych środków. Kanalizacja we Włosani, Gaju i Lusinie powstała pod presją mieszkańców – radni opozycyjni początkowo nie byli chętni, by rozpocząć budowę kanalizacji w tych miejscowościach. W tej chwili gotowa jest do budowy kanalizacja w Mogilanach, część Wschodnia. Powstanie kolejne 12 kilometrów kanalizacji sanitarnej. Budowa kanalizacji w Mogilanach-Wschód miała się rozpocząć już na początku 2018 r., ale radni opozycyjni (tj.: Grzegorz Stokłosa, Grzegorz Malik, Małgorzata Okarmus, Renata Strzebońska, Tadeusz Gniadek, Joanna Nowicka, Alicja Wodziańska – Berbeka, Ewa Walczak, Tadeusz Strzeboński) doprowadzili do paraliżu Radę Gminy, przez co nie można było wprowadzić do budżetu pozyskanych przez Wójta Piotrowskiego pieniędzy unijnych w wysokości 3 milionów 357 tysięcy złotych. Nie było również pieniędzy na wkład własny. Istniało bardzo duże zagrożenie, że te pieniądze przepadną. Niemniej, dzięki staraniom Wójta, termin podpisania umowy został przedłużony do końca grudnia 2018 r. Budowa za-

pewne rozpocznie się w pierwszym kwartale 2019 r. Wójt Piotrowski pozyskał również 1 milion 800 tysięcy złotych unijnych pieniędzy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na budowę kanalizacji we Włosani. Niestety, pieniądze przepadły, gdyż radni opozycyjni sparaliżowali Radę Gminy, przez co Rada nie uchwaliła budżetu Gminy na rok 2018 r. i w konsekwencji czego nie zabezpieczyła pieniędzy na wkład własny. W rezultacie, przyznana Gminie Mogilany dotacja, zgodnie z obowiązującymi przepisami, przypadła oczekującej w rezerwie gminie Wielka Wieś. Wobec tego 6 kilometrów kanalizacji sanitarnej zamiast powstać we Włosani, powstanie w Bętkowicach w Gminie Wielka Wieś. Jeśli podsumujemy, za kadencji Wójta Piotrowskiego wybudował 23 kilometry kanalizacji, postarał się o pieniądze unijne na kolejne 12 kilometrów kanalizacji, która powstanie w Mogilanach - Wschód i 6 kilometrów kanalizacji, która miała powstać we Włosani, to otrzymamy imponujący wynik: 41 kilometrów kanalizacji. Nawet bez kanalizacji we Włosani będzie to 35 kilometrów kanalizacji sanitarnej. Dla porównania, w latach 2011 – 2014, poprzedni Wójt Krzysztof Musiał wybudował niecałe 14 km kanalizacji sanitarnej.

Wodociągi i zbiornik wodny

11


GAZETA Dla Naszej Gminy Mogilany

Nr 3/2018 (6)

W tej chwili niemal cała Gmina jest zwodociągowana. W latach 2015 – 2018 wójt Piotrowski wybudował 2300 metrów bieżących wodociągów. Celem jest jak najszybsze wybudowanie drugiego zbiornika wodnego w Mogilanach, by zabezpieczyć nieprzerwane dostawy wody oraz odpowiednią jej jakość. Z informacji pozyskanych od Wójta wynika, że pieniądze na budowę zbiornika zabezpieczone zostaną w projekcie budżecie na rok 2019. Poprzedni Wójt wybudował zaledwie 180 metrów wodociągu.

Budowa chodników w całej Gminie jest bardzo istotna, gdyż niezbędna jest poprawa bezpieczeństwa pieszych. Budowa chodników jest najbardziej potrzebna wzdłuż głównych dróg, gdzie ruch samochodowy jest największy. Wójt Piotrowski w latach 2015 – 2018 wybudował blisko 6 kilometrów chodników. Pod tym względem jest wielki postęp, gdyż za rządów poprzedniego Wójta Musiała w latach 2011 – 2014 powstało zaledwie około 1 kilometra chodników.

Drogi

Oświetlenie

W ostatnich latach nabrała przyśpieszenia budowa dróg o nawierzchni asfaltowej. W latach 2015-2018 powstało około 21 kilometrów dróg i nakładek asfaltowych. W zasadzie prawie w każdym sołectwie powstały nowe drogi asfaltowe. Wielką inwestycją drogową realizowaną przez Wójta Piotrowskiego jest przebudowa ul. Świątnickiej. Jest to 3 km całkowicie nowej drogi z oświetleniem, odwodnieniem i chodnikami. Tylko na tą inwestycję, Piotrowski pozyskał blisko 6 milionów złotych. Są to pieniądze unijne oraz pieniądze z powiatu. Gmina do przebudowy dokłada nieco ponad 3 miliony złotych. Dla porównania, poprzedni Wójt w latach 2011 – 2014 wybudował około 10 kilometrów nakładek asfaltowych i dróg.

Zdecydowanie przyśpieszyła także budowa oświetlenia. Prawie w każdym sołectwie powstało nowe oświetlenie. W ostatnich 4 latach Wójtowi Piotrowskiemu udało się wybudować aż 18 kilometrów nowego oświetlenia. Były Wójt w latach 2011 – 214 wybudował około 7 kilometrów oświetlenia. Budowa oświetlenia poprawia bezpieczeństwo w szczególności bezpieczeństwo pieszych.

Chodniki

12

www.dngm.pl

Odwodnienie

Niezwykle ważnym elementem infrastruktury komunalnej jest odwodnienie. I tu nastąpiło istotne przyśpieszenie. W latach 2015 – 2018 powstało blisko 12 kilometrów odwodnienia. Gdyby nie radni opozycyjni, którzy sparaliżowali pracę Rady Gminy, byłoby wybudowanych zdecydowanie więcej dróg, chodników, kanalizacji i oświetlenia. Gdy będziemy wybierać wójta i radnych w październiku, to koniecznie o tym pamiętajmy.


czerwiec-sierpień 2018

GAZETA Dla Naszej Gminy Mogilany

LUCYNA KUFREJ - RADNA GMINY Z LIBERTOWA

Koordynacja spraw senioralnych Nie samymi dziećmi stowarzyszenie żyje, chciałoby się rzec patrząc na tą decyzję. Na podstawie Statutu Stowarzyszenia, z inicjatywy Krystyny Drozd, Kazimierza Laseckiego i Grzegorza Nędzy sprawy dotyczące osób powyżej 55. roku życia, niejednokrotnie już 50. roku życia zyskują w naszym Stowarzyszeniu na znaczeniu. Do tej pory te tematy były rozproszone (koordynowaliśmy np. spotkania dotyczące kolonoskopii, czy organizujemy zajęcia Obsługa komputera dla każdego!), jednak 23 sierpnia b.r. Zarząd Stowarzyszenia DNGM powołał do istnienia Koordynatora ds. Forum Seniora. Forum Seniora ma za zadanie być płaszczyzną współpracy seniorów, organizacji seniorskich, stowarzyszeń zajmujących się tą grupą wiekową oraz organów i instytucji publicznych. Nie chodzi o tworzenie nowych bytów, a chodzi o tworzenie wzajemnych więzi sympatii i współpracy. To pogłębianie i odkrywanie nowych pasji przez tą grupę wiekową oraz rozwój

intelektualny i fizyczny seniorów. Istotnym zadaniem jest także uświadamianie pozostałych grup wiekowych o roli, znaczeniu i potrzebach osób starszych.

Decyzją Zarządu Koordynatorem ds. Forum Seniora została Krystyna Drozd (druga od lewej). Przez najbliższy okres pani koordynator ma wypracować szersze zasady działania.

DRUHNY I DRUHOWIE OSP W BUKOWIE

Oświadczenie OSP w Bukowie Szanowni Państwo,

W związku zarzutami jakie pojawiły się pod adresem Ochotniczej Straży Pożarnej w Bukowie, a dotyczącymi nieudostępnienia budynku oraz toalet na czas trwania VII Biesiady w Bukowie zorganizowanej przez Sołectwo Buków w dniu 1 września br. wyjaśniamy: Organizator imprezy nie zwrócił się do nas w żaden sposób tj. osobiście, telefonicznie, ani też pisemnie o udostępnienie budynku, toalet oraz placu należącego do OSP. Plotki rozpowszechniane przez osoby, chcące zaszkodzić wizerunkowi naszej jednostki mówiące, że straż nie zgodziła się na udostępnienie obiektu, nie mają pokrycia w rzeczywistości - to kłamstwa, gdyż nie mieliśmy wiedzy, że organizator jest zainteresowany korzystaniem z remizy, bądź toalet podczas imprezy. Pragniemy podkreślić, że gdyby organizator zwrócił się do nas o udostępnienie budynku, wyrazilibyśmy zgodę, gdyż jesteśmy po to, bo pomagać, a nie dzielić. Remiza została zbudowana dzięki wsparciu mieszkańców i dla mieszkańców, dlatego jeszcze raz podkreślamy, że wszelkiego rodzaju plotki i insynuacje w tym konkretnym przypadku zmierzają do przedstawienia naszej straży w negatywnym świetle. Apelujemy do osób, które rozpowszechniają nieprawdziwe informacje o zaprzestanie szkalowania dobrego imienia naszej jednostki.

13


GAZETA Dla Naszej Gminy Mogilany

www.dngm.pl

Nr 3/2018 (6)

MAŁGORZATA MADEJA

Zróbmy coś lokalnie!

FIO Małopolska Lokalnie - Północ jest Programem wspierającym mieszkańców północno-zachodniej części województwa małopolskiego, którzy angażują się w działania na rzecz rozwoju i wzmacniania lokalnych społeczności. W tegorocznej edycji można było dostać 3 tys. zł na projekty społeczne i 5 tys. na projekty rozwojowe. Konkurs pomaga w rozwoju i realizacji przedsięwzięć społecznych młodym organizacjom pozarządowym, grupom nieformalnym i grupom samopomocowym. Do programu startowały już projekty z naszej Gminy, w tej edycji również wiemy o kilku. Za wszystkich trzymamy kciuki! Aktualnie poznaliśmy wyniki oceny formalnej i merytorycznej pierwszych fiszek projektowych, teraz grupy przygotowują budżety i prezentacje przed komisje konkursowe. Każda organizacja, jeśli tego oczekiwała - mogła liczyć na wsparcie pracowników Urzędu Gminy Mogilany (Referat Rozwoju Lokalnego). Jeśli chodzi o projekty społeczne grupa nieformalna Razem Aktywnie złożyła fiszkę do konkursu na projekty społeczne - przedsięwzięcie pn. “Dzień pluszowego misia!”. Zadanie zaplanowano na listopad bieżącego roku – tak, aby najmłodszym mieszkańcom Gminy zaproponować dodatkową formę spędzania wolnego czasu w miesiącach jesiennych. Przedsięwzięcie rozpocznie się spektaklem teatralnym, a następnie odbędą się warsztaty z animatorem przebranym za bajkową postać. Dodatkowo podczas realizacji spotkania przybliżone zostaną zasady bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Kolejnym projektem jest “Bezpieczny senior”, zaproponowany przez Czesława Szczurka, Roberta Szetnera i Franciszka Budka - pod patronatem OSP Mogilany. W ramach rekrutacji miałoby zostać wybranych

20 osób, które przejdą szkolenie dot. tlenku węgla i kurs pierwszej pomocy, a następnie otrzymają czujniki dymu i tlenku węgla, zakupione w ramach projektu. Inną propozycją z naszej Gminy jest “Rowerowy Gaj” – stacja naprawy rowerów. Ten projekt także ma szansę otrzymać 3 tys. zł Projektem, który nie przebrnął sita eliminacji był “Teatr i Muzeum” – dostępne dla seniorów i seniorek, który zakładał dwie wizyty w teatrze i jedną w muzeum dla 30 osób, każda z dyskusją i recenzją na ten temat. Projekt miał łączyć różne doświadczenia życiowe i społeczne – jego przedstawicielami byli Lucyna Kufrej oraz Wiesław Klimas i Andrzej Goliński. Jednym z odrzuconych projektów był też projekt “Z kulturą ludową za pan brat od najmłodszych lat”. Wnioskodawcą tego projektu była Kapela „Mogilańskie Wierchy”. Jeśli chodzi o projekty rozwojowe, to nasza organizacja złożyła projekt pn.“Profesjonalizacja i rozwój Stowarzyszenia DNGM”. W ramach tego zadania projekt Grzegorza Nędzy i Marty Gawor zakłada opracowanie strategii rozwoju Stowarzyszenia, która pozwoli na długofalowe i spójne planowanie działalności, jeszcze większą profesjonalizację gazety i strony internetowej Stowarzyszenia, które są istotnymi narzędziami komunikacji z mieszkańcami i podstawą promocji oraz zróżnicowanie źródeł finansowania przedsięwzięć i polepszenie pozycji konkurencyjnej w konkursach grantowych. Zwycięzcy konkursu zostaną otoczeni pomocą szkoleniową i doradczą. Dzięki takiej wspólnej pracy zwycięzcy konkursów otrzymają nie tylko dofinansowanie, ale też zdobędą umiejętności, które pozwolą im skutecznie ubiegać się o kolejne środki i dobrze zrealizować następne projekty.

Odwiedź nas na stronie internetowej: www.dngm.pl Napisz do nas maila: gazeta@dngm.pl Dołącz do nas na Facebooku!

14


czerwiec-sierpień 2018

GAZETA Dla Naszej Gminy Mogilany ANDRZEJ GOLIŃSKI

Kanalizacja Mogilany -Wschód! Starania Wójta Piotra Piotrowskiego, urzędników oraz osób zaangażowanych zyskały przychylność Urzędu Marszałkowskiego. Całość inwestycji szacowana jest na ponad 9,4 mln zł, a dofinansowanie unijne to kwota ponad 3,57 mln złotych. To wielka inwestycja, bo obejmuje aż 12 km kanalizacji sanitarnej. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego wydłużył termin dostarczenia dokumentów do końca roku – brakuje przyjęcia dofinansowania przez Radę Gminy oraz zabezpieczenia środków w budżecie.

Kanalizacja powstanie w ulicach: Świątnicka, Działy, Krótka, Leszczynowa, Cegielniana, Leśna, Górska, Markoszów, Klonowa, Brzozowa, Akacjowa, Jaworowa. Informacja o pozytywnej weryfikacji wniosku wójta Piotrowskiego i urzędników oraz otrzymaniu dofinansowania dotarła do urzędu już w lutym tego roku. Niestety, nie można było podpisać umowy na dofinansowanie tej inwestycji, ponieważ nie można było tych pieniędzy wprowadzić do budżetu, bo Rada nie obraduje. Gmina nie mogła także za-

bezpieczyć pieniędzy na wkład własny, ponieważ radni nie uchwalili budżetu Gminy. Gdyby wszystko szło zgodnie z projektem przygotowanym przez Wójta Piotrowskiego i urzędników mieszkańcy tej części Mogilan pewnie mieliby już kanalizację i jeździliby nowymi nakładkami. Kolejne przesunięcie terminu i rezerwacja funduszy pozwoli na zmiany w budżecie już przez nowo wybranych radnych Gminy. Czy Wójt i Radni nowej kadencji będą chcieli inwestować i pozyskiwać pieniadze unijne? Zdecydujemy 21 października.

JAN MAREK - SOŁTYS LUSINY

O pozyskanych pieniądzach i zadłużeniu Wójt Piotrowski pozyskał 28 milionów złotych pieniędzy unijnych i innych funduszy. Jest to ponad kilkukrotnie więcej pieniędzy od poprzedniego wójta. Wójt Piotrowski także nie zadłużał Gminy. To pokazuje różnicę w jakości rządzenia Gminą. Liczby nie kłamią! Poprzedni Wójt Krzysztof Musiał w latach 2011 – 2014 nie wykorzystał w pełni szansy na pozyskanie pieniędzy unijnych i innych funduszy. W ciągu 4 lat rządów Wójt Piotrowski w zasadzie nie zwiększył zadłużenia Gminy. Gdy obejmował urząd w grudniu 2014 r. to zadłużenie wynosiło 21 milionów 266 tysięcy złotych, a na koniec 2018 r. wyniesie około 21 milionów 500 tysięcy złotych. Zadłużenie wzrośnie symbolicznie. Poprzedni Wójt Krzysztof Musiał, gdy obejmował urząd pod koniec 2010 r. to zadłużenie Gminy wynosiło 17 milionów 333 tysiące złotych, a gdy kończył urzędowanie w 2014 r. to dług Gminy wynosił

już aż 21 milionów 266 tysięcy złotych. W ciągu 4 lat zwiększył on zadłużenie o blisko 4 miliony złotych.

15


www.dngm.pl

GAZETA Dla Naszej Gminy Mogilany

Nr 3/2018 (6)

MATEUSZ PASZTA - SOŁTYS MOGILAN

Przepadły wielkie pieniądze i inwestycje Dziewięcioro radnych opozycyjnych: Grzegorz Stokłosa, Grzegorz Malik, Tadeusz Gniadek, Małgorzata Okarmus, Joanna Nowicka, Alicja Wodziańska – Berbeka, Ewa Walczak i Tadeusz Strzeboński celowo sparaliżowało Radę Gminy Mogilany. Od grudnia 2017 r. Rada Gminy nie obraduje. Radni nie uchwalili budżetu na rok 2018. Przez to przepadło około 10 milionów złotych pieniędzy unijnych i innych funduszy. Już przepadły pieniądze m.in. na następujące inwestycje: G około 700 tysięcy złotych na przebudowę ul. Bema w Gaju, G ponad 1 milion złotych na przebudowę drogi w Brzyczynie i stabilizację osuwiska, G 3 miliony 194 tysiące złotych na tworzenie placówek wsparcia dla seniorów (w Mogilanach miała powstać placówka opieki dla osób starszych z całej Gminy, które są niesamodzielne), G 1 milion 800 tysięcy złotych na budowę kanalizacji we Włosani, G 53 tysiące złotych na wymianę powierzchni boiska we Włosani, G prawdopodobnie stracimy także 2 miliony 376 tysięcy złotych na poprawę jakości powietrza w całej Gminie.

Radni nie uchwalili budżetu, więc nie wykonamy następujących inwestycji m.in.: G nie rozpoczniemy budowy zbiornika wodnego w Mogilanach za kwotę 520 tys. zł, G nie przebudujemy ul. Królowej Polski we Włosani za kwotę 150 tys. zł, G nie przebudujemy ul. Jana Pawła II w Libertowie za kwotę 110 tys. zł, G nie zmodernizujemy drogi K2168 w Konarach za kwotę 80 tys. zł, G nie rozpoczniemy budowy sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Lusinie za kwotę 270 tys. zł, G nie wykonamy projektu rozbudowy Szkoły Podstawowej w Libertowie za kwotę 50 tys. zł., G nie wykonamy projektu przebudowy przedszkola w Mogilanach za kwotę 60 tys. zł, G nie wybudujemy mostu na ul. Stromej w Lusinie za kwotę 250 tys. zł,

16

nie wybudujemy kanalizacji sanitarnej w ul. Bema w Gaju za kwotę 130 tys. zł, G nie wybudujemy wodociągu w ul. Przymiarki w Lusinie za kwotę 25 tys. zł, G nie wykonamy projektu rozbudowy oczyszczalni ścieków w Lusinie za kwotę 100 tys. zł, G nie wykonamy projektu rozbudowy wodociągu z Mogilan do Kulerzowa i Chorowic za kwotę 30 tys. zł, G nie wykonamy projektu kanalizacji sanitarnej w ul. Gaik w Gaju za kwotę 32 tys. zł, G nie wykonamy projektu przebudowy: ul. Zadziele w Gaju za kwotę 25 tys. zł, G nie wykonamy projektów przebudowy ul. Zagórskiej, ul. Grodzkiej, ul. św. Bartłomieja i ul Szkolnej w Mogilanach za kwotę 115 tys. zł, G nie wykonamy projektu przebudowy drogi K600617 w Chorowicach za kwotę 40 tys. zł. G

Czy postępowanie opozycji to działanie na szkodę Gminy Mogilany i jej mieszkańców? Jedno jest pewne: przez tę hucpę straciliśmy ogromne pieniądze i prawdopodobnie jeszcze stracimy kolejne fundusze. Ci radni powinni się wstydzić swojego postępowania. Na ich miejscu nie miałbym odwagi spojrzeć mieszkańcom w oczy. Gdy 21 października będziemy wybierać radnych musimy o tym pamiętać. Zapewne wielu z nich zechce ponownie zostać radnymi, a może nawet Wójtem Gminy?


czerwiec-sierpień 2018

GAZETA Dla Naszej Gminy Mogilany GRZEGORZ NĘDZA

Kino Plenerowe: Dziękujemy za obecność! Czterysta lub nawet pięćset osób uczestniczyło w pierwszym w Mogilanach Kinie Plenerowym, zorganizowanym przez nasze Stowarzyszenie. Pogoda wytrzymała dokładnie na seans, widzowie dopisali, atmosfera była „przednia” – oby więcej takich wieczorów w Mogilanach! 5 sierpnia, przed godziną 18.00 została otwarta brama do Dworku Konopków i otaczającego go Parku i „miasteczko filmowe” zaczęło działać. A jeszcze dwie-trzy godziny wcześniej wydawało się to niemożliwe – potężna burza, zawierucha i zawieja, która przeszła przez Mogilany przestraszyła wiele osób. Wszystko to było jednak w prognozach, które sprawdzaliśmy na ten dzień. Za sprawą tych wyładowań atmosferycznych powietrze stało się lżejsze i generalnie się ochłodziło, co było przez każdego mile widziane. Miasteczko filmowe zostało zorganizowane dzięki Fusion of taste by Mirek Król z Konar. Można było zjeść coś dobrego z rusztu, napić się różnych napojów lub piwa, usiąść, posłuchać muzyki, czy porozmawiać przy ulubionych teledyskach – słowem: spędzić wspólnie czas. Niektórzy od razu zajmowali miejsca na 150 przygotowanych leżakach, niektórzy przynosili swoje, a inni wybrali leżenie na swoim ulubionym kocu. Miejsc na leżakach, czy przywiezionych dodatkowo przez BUK

ławkach przy „miasteczku filmowym” szybko zabrakło, więc na twardą nawierzchnię przed dworem wyynoszone były krzesła. Przedstawiciele KinoMobilne.pl – firmy obsługującej wydarzenie – poinformowali, że po zmroku wokół parku było ok. 400-500 osób. Ogromny ekran „Airwall” 12x9m (wyśw. 10x6m) na każdym robił wrażenie i pomimo, że komedia „Chłopaki nie płaczą” w reżyserii Olafa Lubaszenko ma już 18 lat to wszyscy świetnie się bawili przy niezapomnianych tekstach bohaterów granych przez m.in.: Macieja Stuhra, Wojciecha Klatę, Cezarego Pazurę, Annę Muchę, czy Bohdana Łazukę. Dziękujemy wszystkim, którzy spotkali się przy Dworku Konopków by w ten sposób spędzić niedzielny, letni wieczór. Słowa podziękowania w imieniu zarządu składam również członkom stowarzyszenia i wszystkim zaangażowanym w organizację projektu - zadanie było współfinansowane ze środków Gminy Mogilany w ramach otwartego konkursu dla organizacji pozarządowych.

17


www.dngm.pl

GAZETA Dla Naszej Gminy Mogilany

Nr 3/2018 (6)

ADAM NAZIM

Sześćdziesięciolecie Gajowianki 9 sierpnia 1958 r. powstał w Gaju klub sportowy. 60 lat to czas sukcesów (sportowych i organizacyjnych), ale przede wszystkim wielkiego zaangażowania mieszkańców i przedsiębiorców w działanie na rzecz sportu i kultury fizycznej. Początki były trudne – drużyna trenowała na boisku do siatkówki przy dworze w Gaju, a sportowcy amatorzy sami musieli kupować sprzęt. Pomimo że drużyna nie miała swojego boiska, to w 1963 r. została zarejestrowana jako Ludowy Klub Sportowy z prezesem Wiesławem Wątorem na czele. Rok później wykonane zostało boisko w „czynie społecznym”, ale położone w sąsiednim Libertowie. Od 1969 jako pełnoprawnym członkowie Polskiego Związku Piłki Nożnej zadebiutowaliśmy w klasie C. W związku z koniecznością modernizacji boiska jego uroczyste otwarcie miało miejsce w 1977 r. Kolejne lata to dalsza rywalizacja sportowa, ale przede wszystkim spełnianie roli wychowawczej i jednoczącej okolicznych mieszkańców. 10 grudnia 2005 r. mieliśmy do czynienia z tragicznym wydarzeniem, jakim była śmierć na Zakopiance Wiesława Wątora. To po nim staram się spełniać tą misję. Gajowianka od lat ma szerokie

18

grono sympatyków, darczyńców i oddanych zawodników. Dzięki wspólnej pracy udało się w 2010 roku otworzyć boisko na ul. Parkowej, spełniające wymogi PZPN. Cztery lata później otwarto budynek zaplecza sportowego wraz z szatniami i świetlicą. Ważne jest wsparcie Gminy Mogilany, Bazy Usług Komunalnych, ale także poszukiwanie przez nasz klub innych możliwości finansowych, mowa tu np. o sponsorach, czy też Ministerstwie Sportu oraz pozyskiwaniu z Urzędem Gminy środków z programu Orlik Plus czy PROW-u. Klub obecnie zrzesza zawodników z Gaja i innych miejscowości Gminy Mogilany, szkolenia dla dzieci są prowadzone w dwóch grupach wiekowych, mamy drużynę juniorską oraz dwie drużyny seniorskie.


czerwiec-sierpień 2018

GAZETA Dla Naszej Gminy Mogilany

ZBIGNIEW STASZCZAK - RADNY GMINY Z MOGILAN

Na zakończenie wakacji – podróż po całym świecie W sobotę, 25 sierpnia dorośli mieli swoją potańcówkę zorganizowaną przez GOK, a dzieci wcześniej swoje Warsztaty Kolorowe – Stowarzyszenie DNGM zorganizowało je we współpracy z Urzędem Gminy Mogilany i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Mogilanach, pod patronatem wójta Piotra Piotrowskiego.

Była to radosna podróż w świat kolorów, radości i zabawy. Oczywiście wstęp na warsztaty, jak zwykle, był darmowy. Dzieci mogły wziąć udział w rozmaitych grach i zabawach, tańczyć, śpiewać, a także skorzystać ze zjeżdżalni, eurobungy i suchego basenu z piłeczkami. Na początku pogoda zmusiła nas do skorzystania z gościnności Dworku Konopków, jednak większość warsztatów odbyła się w malowniczej scenerii Parku otaczającego ten budynek.

Podczas warsztatów, przez Bonifraterską Fundację Dobroczynną była prowadzona wśród rodziców i opiekunów zbiórka pieniędzy na nowego busa dla Środowiskowego Domu Samopomocy w ramach akcji „Złóż z nami busa”.

Idea warsztatów

Od powstania naszego Stowarzyszenia jednym z naszych zamierzeń była troska o najmłodszych mieszkańców naszej Gminy. Byliśmy świadomi, że

19


GAZETA Dla Naszej Gminy Mogilany

www.dngm.pl

Nr 3/2018 (6)

pikniki z okazji Dnia Dziecka są ważnym elementem, jednak „1 czerwca” nie powinien nas ograniczać. Właśnie dlatego pojawiła się idea warsztatów – by poprzez zabawę dzieci mogły się uczyć historii, tradycji oraz uwrażliwiać się na świat nas otaczający.

Warsztaty ŚWIĄTECZNE

10 grudnia zeszłego roku odbyły się zajęcia związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Była to okazja do spotkania z rówieśnikami i ubierania choinki, wykonywania dekoracji, zdobienia pierników, czy lepienia pierogów. Często pod bacznym okiem rodziców, a i niejednokrotnie przy warsztatami „kierował” Zajączek, który zachęcał dzieci do poszczególnych atrakcji oraz rozdawał słodycze.

Warsztaty BIAŁO-CZERWONE

ich współpracy. Wszystkiego dopilnowywał św. Mikołaj, rozdający słodycze i napoje oraz wójt Piotr Piotrowski. Piękna muzyka w tle oraz urokliwa choinka udekorowana światełkami, jabłkami i papierowymi dekoracjami wykonanymi przez uczestników dopełniła to popołudnie. Liczba dzieci uczestniczących w dzisiejszych warsztatach nas pozytywnie zaskoczyła i zdecydowała o słuszności obranego przez nas kierunku.

Warsztaty WIELKANOCNE

Te warsztaty wzbudziły wiele emocji – wszystko dzięki żywym zwierzętom, które znalazły się w Dworku tego dnia na trzy godziny w niedzielę, 18 marca. Dla dzieci była to możliwość spotkania się z żywymi kaczuszkami lub barankami – musimy pamiętać, że obecnie dla najmłodszych to nieczęsta okazja. Do tego doszło dekorowanie wielkanocnych babek, robienie dekoracji oraz przygotowywanie świątecznych kartek. Tym razem

20

Nie każdy w trakcie majówki wyjeżdża, dlatego na kolejne warsztaty zaprosiliśmy 2 maja, w Dzień Flagi RP. Rolę lidera dzierżył pan Wojciech, który akompaniował i uczył zebranych pięknych patriotycznych pieśni. Ponadto wspólnie tworzyliśmy mapę Polski z młodymi strażakami z Bukowa, dekorowaliśmy ciasteczka i robiliśmy piękne biało-czerwone kwiaty. Tego dnia Dworek Konopków i teren wokół przepełniał radosny i podniosły duch w dwóch kolorach naszej flagi państwowej. To tym bardziej istotne ze względu na setną rocznicę Odzyskania Niepodległości.


czerwiec-sierpień 2018

GAZETA Dla Naszej Gminy Mogilany MARTA GAWOR

Otwarcie biblioteki w Gaju Początek nowego roku szkolnego miał w szkole w Gaju jeszcze jeden wymiar. Staraniem Stowarzyszenia „Dla Naszej Gminy Mogilany” i darczyńców przez wakacje utworzono i wyposażono nową bibliotekę szkolną. W otwarciu wzięli udział Ksiądz Dominik Oliwa, Wójt Piotr Piotrowski, radni: Zbigniew Staszczak i Jerzy Przeworski, Dyrektor Anna Lubaś, przedstawiciel naszego Stowarzyszenia Grzegorz Nędza oraz uczniowie dwóch klas wraz z wychowawcami. Prace nad biblioteką toczyły się przez całe wakacje – została zaaranżowana jedna z sal lekcyj-

nych. Dzięki temu biblioteka jest teraz duża, przestronna i bardzo jasna. Została wyposażona nie tylko w profesjonalne regały, ale także wygodne miejsca do czytania, pracy, czy korzystania z komputera. To miejsce – po bibliotece w Bukowie i zapleczu OSP Mogilany – jest już trzecim, któremu mogliśmy pomóc.

Tak wyglądały prace nad biblioteką:

21


GAZETA Dla Naszej Gminy Mogilany

www.dngm.pl

Nr 3/2018 (6)

Zebrał: GRZEGORZ NĘDZA

Cztery lata kadencji – jedno określenie. Jakie? Koniec każdego okresu sprzyja podsumowaniom. Nie inaczej jest z kadencją lokalnego samorządu. Październikowe wybory zakończą cztery lata funkcjonowania władzy w naszej gminie w obecnym kształcie – dotyczy to zarówno wójta, jak i rady gminy. Sołtysów poprosiliśmy o znalezienie określenia, zdania jakim określiliby ten czas oraz uzasadnienie swojej decyzji. – Mieszkańcy udowodnili, że Zmiany są możliwe. Każdy kto chce zmienić świat na lepsze powinien zacząć od własnego podwórka. Niepodejmowanie działań jest oznaką akceptacji sytuacji, nawet beznadziejnych oraz oznaką braku dbałości o własną przyszłość – trochę filozoficznie ujęła temat Klaudia Gibek, sołtys Chorowic. – To była burzliwa kadencja. Część rzeczy się udało zrobić, ale można było o wiele więcej podziałać – mówi Józef Jurek z Kulerzowa, rozgoryczony postępowaniem „swojego radnego”. – Grzegorz Stokłosa zapomniał, że jest radnym z Bukowa i Kulerzowa. Nie zrealizował żadnej obietnicy dla naszej miejscowości, więc o jakiej my tu wiarygodności możemy mówić?! Sołtys Bukowa, Edward Klimas nie chciał z nami rozmawiać. Sołtys Konar mówi o oczekiwaniu spokoju przez mieszkańców. – Jedyna nadzieja w wyborach. Oby było dobrze – mówi Andrzej Chachlica. Mateusz Paszta z Mogilan widzi obie strony tej samej monety: – Ostatnie 4 lata mają słodkogorzki smak. Zrealizowano inwestycje za kilkanaście mln zł, zadłużenie pozostało na niemal niezmienionym poziomie, została spłacona kara nie-

22

mal 4,5 mln zł1 – wymienia jednym tchem. – Staliśmy się też bohaterem na cały kraj in minus. Radni, jak dzieci w przedszkolu, obrazili się na Wójta. Obowiązkiem obu stron jest współpraca – brakło dobrej woli ze strony tych pierwszych. – Wszyscy mieszkańcy powinni się zastanowić, co było dobrze zrobione przez te cztery lata, a ile było strat – mówi Jan Marek, sołtys Lusiny. – I wtedy sami mogą podjąć decyzję na kogo postawić 21 października – dodaje. – Nie ubliżając pana nazwisku – to nędza i rozpacz do czego ta rada dopuściła – odpowiada Mieczysław Sikora, sołtys Gaja. Sołtys cieszy się jednak z tego, że pod wpływem mieszkańców, radni zgodzili się na kanalizację, dzięki której są nowe nakładki. – I z pozytywnych kwestii to wójt. Drugi by tego nie wytrzymał, a Piotrowski zagryza zęby i idzie do przodu.

– Jedno co mogę powiedzieć to: radnym opozycyjnym nie udało się wszystkiego zepsuć –

krótko puentuje temat Stefan

Suder, sołtys Włosani.


czerwiec-sierpień 2018

GAZETA Dla Naszej Gminy Mogilany

ADWOKAT KATARZYNA OŻÓG-SUDER

WYBORY: Mieszkam, więc głosuję W wyborach mogą zagłosować nie tylko osoby zameldowane na pobyt stały, ale także Ci, którzy na stałe zamieszkują na obszarze Gminy Mogilany. Procedura ta, wcale nie jest skomplikowana, albowiem wystarczy złożyć odpowiedni wniosek. Święto demokracji, niech będzie przede wszystkim także świętem naszej obywatelskiej postawy. Dlatego też, już dziś, każdy z nas powinien zadać sobie pytanie; czy chciałbyś aby twoje dzieci uczęszczały do dobrych przedszkoli, a finalnie by kształciły się w szkole wyposażonej w nowoczesne pomoce dydaktyczne? czy chciałbyś mieć dostęp do nowoczesnej infrastruktury i wykorzystywać środki zewnętrzne na jej wykonywanie? czy chciałbyś żyć w czystej i dobrze zagospodarowanej gminie? Ciągłe narzekanie i potęgowanie sporów nie służy budowaniu lepszej przyszłości, wręcz przeciwnie oddala nas od niedoścignionych wzorców i tworzenia lepszej przyszłości. Każdy z nas ma przecież realny wpływ na tworzenie lepszego jutra. Nie ulega żadnej wątpliwości, że im większy jest poziom aktywności społecznej i im więcej obywateli jest zaangażowanych w życie publiczne, tym demokracja i społeczeństwo obywatelskie są dojrzalsze i sprawniejsze. Oddanie głosu ma tym większy sens, jeśli jest następstwem naszego aktywnego udziału w życiu naszej „małej ojczyzny”. Dlatego też, w dniu 21 października 2018 r. spotkajmy się przy urnach wyborczych i miejmy wpływ na naszą przyszłość.

Co jest potrzebne? 1. wypełniony i podpisany formularz „Wniosek o wpisanie wyborcy do rejestru wyborców” 2. wypełniony i podpisany formularz „Pisemna deklaracja zawierająca informacje niezbędne do wpisania do rejestru wyborców” 3. kserokopia ważnego dokumentu stwierdzającego tożsamość wnioskodawcy 4. ważny dokument stwierdzający tożsamość wnioskodawcy (dowód osobisty, paszport) - do wglądu 5. oświadczenie potwierdzające fakt stałego zamieszkania potwierdzone przez sołtysa, właściciela nieruchomości (jeżeli jest to osoba inna niż osoba wnioskująca) lub sąsiada.

Gdzie składasz dokumenty? Urząd Gminy Mogilany ul. Rynek 2 32-031 Mogilany pokój nr 2a Decyzję o wpisaniu lub odmowie wpisania do rejestru wyborców wydaje Wójt Gminy Mogilany, w terminie 3 dni od dnia wniesienia kompletnego wniosku. Znajdujesz się z urzędu ujęty w rejestrze wyborców Gminy Mogilany jeśli zameldowałeś się na pobyt stały na jej terenie. Szczegóły na stronie www.mogilany.pl.

WYBORY: Kiedy i gdzie? 21 października 2018 r., 7.00-21.00 BUKÓW, KULERZÓW – Szkoła Podstawowa im. Oskara Kolberga, Buków 1 CHOROWICE, BRZYCZYNA – budynek starej szkoły, Chorowice, ul. Doboszyńskiego 48 GAJ, LUSINA – Zespół Szkół im. Jana Pawła II, Gaj, ul. Szkolna 73 KONARY – Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej, Konary, ul. Szkolna 13 LIBERTÓW – Szkoła Podstawowa, Libertów, ul. Jana Pawła II 43 MOGILANY I i II – Sala narad w UG, Mogilany, ul. Rynek 2 WŁOSAŃ – Szkoła Podstawowa, Włosań, ul. Królowej Polski 142 MOGILANY III i IV – strażnica OSP, Mogilany, ul. Krakowska 5 DOM POMOCY SPOŁECZNEJ – Bonifraterska Fundacja Dobroczynna, Konary, ul. Bonifraterska 11

23


GAZETA Dla Naszej Gminy Mogilany

www.dngm.pl

Nr 3/2018 (6)

GRZEGORZ NĘDZA

100-lecie odzyskania niepodległości

Ten rok jest wyjątkowy dla naszego kraju – obchodzimy stulecie Odzyskania Niepodległości. To szczególny powód do jedności, wzajemnego szacunku do historii i wspólnego patrzenia w przyszłość, którą przecież będziemy przeżywać razem w jednym kraju. M.in. dlatego powstał projekt „Jestem Polakiem, mieszkam w podkrakowskiej Gminie Mogilany”, który jest współfinansowany ze środków Gminy Mogilany. Projekt można podzielić na dwie części: 1. KONKURS FOTOGRAFICZNY – do 7 października na adres: stowarzyszenie.dngm@gmail.com można wysyłać fotografie ukazujące piękno naszej gminy, wraz z podpisanym i zeskanowanym oświadczeniem zamieszczonym na stronie internetowej. Nie jest

ważne czy fotografia będzie wykonana rewelacyjnym aparatem czy zwykłym telefonem komórkowym. Liczy się serce! Rozstrzygnięcie konkursu będzie miało miejsce 11 października – równo miesiąc przed oficjalnymi obchodami niepodległościowymi. 2. ŚPIEWNIK PIEŚNI I PIOSENEK PATRIOTYCZNYCH – nagrodzone zdjęcia znajdą się w tradycyjnym śpiewniku, w którym znajdą się najpopularniejsze utwory, których często pamiętamy jedynie refren i pierwszą zwrotkęI Śpiewnik rozpocznie Hymn Polski oraz Hymn Gminy Mogilany i zostanie wydany na początku listopada. Więcej szczegółów sukcesywnie będzie zamieszczanych na stronie http://dngm.pl/konkurs. Zapraszamy!

GAZETA Dla Naszej Gminy Mogilany

Brzyczyna O Buków O Chorowice O Gaj O Konary O Kulerzów O Libertów O Lusina O Mogilany O Włosań Nr 3/2018 (6) czerwiec-sierpień 2018

Wydawca: Stowarzyszenie „Dla Naszej Gminy Mogilany”, Mogilany, ul. Celiny 15, 32-031 Numer KRS: 0000677446 NIP: 9442255121 REGON: 36728155200000

Redakcja: Grzegorz Nędza, Mateusz Paszta, Anna Bularz, Wiesław Misztal, Zbigniew Staszczak Zdjęcia na okładce: Grzegorz Nędza

Gmina Mogilany jest NASZA – wspólna, bo każdy z nas ją tworzy. Jeśli chcesz coś skomentować, opisać lub poinformować nas o ważnym temacie, wydarzeniu – zapraszamy do kontaktu: Odwiedź nas na stronie internetowej: www.dngm.pl Napisz do nas maila: gazeta@dngm.pl Dołącz do nas na Facebooku!

Gazeta Dla Naszej Gminy Mogilany - nr 3/2018  
Gazeta Dla Naszej Gminy Mogilany - nr 3/2018  
Advertisement