Page 1

Представництво благодійної організації „Надія і житло для дітей” в Україні

ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЗВІТ ЗА 2012 РІК


Про організацію Працюємо в 10 країнах світу, в Україні з 1998 року. Місія: надати кожній дитині можливість жити в безпечному та люблячому сімейному оточенні. Мета: комплексне реформування системи використання інтернатного догляду для дітей.

захисту

дітей,

унеможливлення

Напрями діяльності: • розвиток сімейних форм; • посилення потенціалу професіоналів та спроможності служб, відповідальних за захист прав дітей; • закриття інституцій та розвиток соціальних послуг для дітей і сімей (деінституціалізація); • просування та легалізація напрацьованих моделей. Ми робимо акцент у своїй діяльності на відпрацюванні інноваційних моделей у сфері деінституціалізації і трансформації послуг для дітей та імплементацію напрацьованих практик в національне законодавство. Залучені ресурси: в проекти на теренах України вкладено більше 30 млн. гривень. Досягнення: 65 дитячих будинків сімейного типу в 13 областях, 2 перші соціальних центри матері і дитини, перший в Україні Центр соціальної підтримки дітей і сімей. Директор – Постолюк Галина Іванівна У 2012 році ми зосередилися на наступних напрямках: • Просування стратегічних ініціатив. • Проект «ДОБРЕ ВДОМА». • Розвиток спроможності Центру «Промінь надії». Ключові проекти

створення дитячих будинків сімейного типу

1998

попередження відмов від дітей раннього віку

2003

створення комплексу послуг на рівні району

2011

реформування системи захисту дітей на районному рівні

2013


Що ми долаємо За останніми статистичними даними в Україні нараховується 95 956 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що складає 1,2 % від дитячого населення. 79 887 дітей виховується в більш ніж 679 інституціях. 31,3 % сімей з дітьми живуть за межею бідності, що є однією із основних причин розлучення дітей з їхніми батьками і призводить до збільшення кількості дітей, які залишаються без піклування батьків. Щороку близько 8 000 дітей «втрачають» батьків через позбавлення останніх їхніх батьківських прав.

Невтішні тренди • • • •

Стабільний потік дітей в інституції . Ігнорування інтересу дитини при прийнятті рішень . Конфлікт інтересів різних зацікавлених сторін, нестача кваліфікованого персоналу. Відсутність механізмів підтримки сім'ї та стандартів для послуг .

Ми знаємо як має бути Стратегічне бачення діяльності «Надія і житло для дітей» в Україні базується на необхідних змінах в системі захисту дітей і відповідно – в житті основних цільових аудиторій.


Коли з’являється надія… або ніколи не пізно виправити долю У лютому 2012 року сільський голова привіз до Центру «Промінь надії» маленьку, тендітну дівчинку – однорічну Світлану, яка потребувала медичної допомоги та турботливого догляду. Він пояснив, що забрав її з холодної нетопленої хати, де вона була з п’яним батьком, який побив матір і вигнав її з дому. Дівчинка була дуже налякана, виглядала слабкою. На наступний день до Центру приїхала її мама Людмила (38 років). Жінка плакала і запевняла, що любить свою доньку і хоче бути з нею. Як з’ясувалося пізніше з інформації, яку зібрала соціальний працівник Центру Ольга, Людмила вже раніше була позбавлена батьківських прав по відношенню до двох своїх старших дітей, випивала, не мала власного житла, проживала з чоловіком, який її постійно бив. Всі відгуки про жінку як матір були негативні. Здавалось би ситуація безнадійна, і не варто витрачати зусиль на те, щоб Світлана і Люда були разом. Однак за будь-яких обставин у кожної людини є шанс змінити свою долю. Стрижнем роботи соціальних працівників Центру із сім’єю стала емоційна прив’язаність Людмили до своєї доньки. Вона намагалась щодня відвідувати Світлану, незважаючи на відсутність коштів та далеку відстань. Згодом вона попросилась пожити у Центрі разом з донькою. Ольга – ключовий соціальний працівник після детального аналізу всіх обставин разом з Людмилою намітили кроки для подолання негараздів, планування подальшого життя. Психолог Центру допомогла зрозуміти причини становища Людмили, які крилися в її невмінні самостійно приймати рішення, залежності від оточуючих, із-за чого вона легко підпадала під негативний вплив. За сім місяців перебування у Центрі жінка покинула пити, старанно вчилась бути гарною матір’ю для своєї дитини, прислухалась до всіх порад, позбавилась панічного страху через чоловіка, з яким вона раніше жила і прийняла рішення не спілкуватися з ним та не підтримувати ніяких контактів, відновила стосунки зі своєю старшою донькою. Для маленької Світлани було успішно проведено дві операції в київській клініці. Соціальні працівники і юрист допомогли оформити належні соціальні виплати, супроводжували під час працевлаштування. Пошук роботи – окрема приємна сторінка в цій історії, яка ламає ще один стереотип – про байдужість громади. Знаючи ситуацію Людмили, керівництво приватного ресторану погодилось взяти її не просто на роботу помічником кухаря, а й під своє шефство – допомагали доглядати Світлану доки оформлялися довідки в дитячий садок, допомогли зняти помешкання недалеко від ресторану, в якому вона живе разом з донькою. Можливо вперше в своєму житті вона почувається впевнено і самостійно, відповідальною за власну долю та долю своєї дитини. Людмила дуже цінує все чого досягла, помічає, що і люди до неї ставляться поіншому: «Зі мною тепер хочуть спілкуватися ті, хто раніше навіть не здоровався».


Просування стратегічних ініціатив Проекти та напрацювання попередніх років дозволяють нам посилити вплив на найвищому рівні, просувати нову ідеологію в системі захисту дітей, поширювати розроблені моделі і програми, залучати широку підтримку партнерів та суспільства. Пріоритетом роботи нашої організації є впровадження системних змін, які б дозволили ліквідувати причини негативних явищ у системі захисту дітей. Напрями діяльності в рамках просування стратегічних ініціатив: • аналіз потреб цільових груп; • розвиток національного законодавства; • поширення кращих практик та відпілотованих моделей; • адвокація на міжнародному рівні. Результати за рік: 1. Ми проведи детальний аналіз потреб вразливих груп дітей, виявили основні тренди та розробили передумови для розробки стратегії організації на наступні роки. 2. В рамках розвитку законодавства ми взяли участь у розробці Національної стратегії профілактики соціального сирітства, яка прийнята Указом Президента. Ми домоглися того, що запропонована нами модель реформування інтернатної системи вважається базовою для впровадження змін у системі догляду за дітьми. 3. Завдяки системній роботі щодо поширення кращих практик та напрацьованих моделей, зокрема, роботі Центру «Промінь надії» нам вдалося поширити цей досвід на інші території України, зокрема у Дніпропетровському районі стартував проект «ДОБРЕ ВДОМА». Проект передбачає комплексне реформування системи захисту дітей на районному рівні. 4. Деінституціалізація стала міжнародним трендом: європейські чиновники заклали в свої бюджети видатки на фінансування програм з реформи системи захисту дітей. Протягом року ми посилили власну репрезентацію на національному та міжнародному рівнях. Завдання на 2013 рік 1. Розробка методичних та тренінгових матеріалів по деінституціалізації та розвитку послуг. 2. Інформаційна кампанія по деінституціалізації та стратегії діяльності організації. 3. Розробка стратегії діяльності «Надія і житло для дітей» в Україні на 2013– 2017 роки. 4. Впровадження проекту «ДОБРЕ ВДОМА» та просування його результатів.


Розвиток спроможності Центру «Промінь надії» Проект є продовженням проекту з розробки моделі комплексу соціальних послуг для районного рівня (2006–2012 роки). Центр соціальної підтримки дітей та сімей «Промінь надії» успішно впроваджує послуги для мешканців району. За рік роботи більше 120 осіб отримали та продовжують отримувати допомогу у Центрі; протягом року жодна дитина із району не була направлена до інтернатних закладів; 10 дітей повернуті в рідні сім’ї, 2 дітей усиновлено, 1 дитина влаштована під опіку, 2 – влаштовані в прийомну сім’ю; 8 мам з 16 дітьми після отримання послуг у Центрі продовжують проживати разом зі своїми дітьми. Компоненти проекту:

Інтеграція в громаду

Розвиток персоналу

01.2012

Промоушн моделі

Розвиток та стандартизація послуг

Легалізація моделі

12.2012

12.2013

Основні результати за 2012 рік: 1. Центр інтегровано в громаду, налагоджено взаємодію з усіма партнерами. Вчителі, сільські голови та фахівці зі соціальної роботи стали долучатися до питань захисту дітей. Вони направляють сім’ї для отримання консультацій, ініціюють влаштування дітей та мам, які потрапили в кризові ситуації, долучаються до підтримки сімей і дітей після надання послуг у Центрі. 2. Персонал Центру готовий до роботи на попередження, а не тільки на виправлення наслідків. Розроблена та впроваджена навчальна програма для фахівців (12 модулів / 120 годин). Програма враховувала актуальні потреби працівників у отриманні відповідних знань, умінь та навичок для надання послуг дітям/сім’ям. Проведено 16 одноденних навчальних тренінгів. 3. Центр відвідало більше 400 осіб (керівники державних структур, представники органів виконавчої влади, ЗМІ). Налагоджено партнерські стосунки з 10 громадськими організаціями та фондами, які працюють у сфері захисту прав дітей. 4. Проведено серію заходів та зустрічей щодо вирішення питання стабільного фінансування Центру. Завдання на 2013 рік 1. Розвиток послуг, та їх стандартизація. 2. Легалізація моделі та забезпечення стійкого фінансування Центру.


Життя дітей в Центрі «Промінь надії» Сама природа розподілила наше життя на чотири сезони. Відтак і дитяче життя Центру залежало від пір року. Січень-лютий діти рятували територію від снігових завалів, холодними вечорами переглядали кінофільми, готували печиво, грали у настільні ігри, намагалися надолужити прогалини в навчанні.

Весною випускники разом зі своїми наставниками потрапили у круговерть професійного самовизначення, складання випускних іспитів, вибору закладу для вступу і перших святкових нарядів. Інші діти продовжували займатися своїми звичними заняттями до яких додалося навчання катанню на роликах, самокаті і скейті. Хлопці захопилися риболовлею у місцевому ставку.

Влітку для дитячої братії Центру настала пора відпочинку і найбільших пригод. Старші діти з’їздили на відпочинок і оздоровлення на море. Молодшим влаштовували купання в басейні на території. Проведено ряд індивідуальних і групових занять з розвитку дітей. У літній період прийшло багато нових дітей до Центру, тому значна частина часу присвячена адаптації. Діти навчалися не лише правилам співжиття у Центрі, а і тому, що необхідно вміти робити самостійно відповідно до віку – митися, чистити зуби, вдягати взуття, тощо.


Восени підготовлені діти пішли до школи, дошкільники – у дитячий садочок. Усі звичні захоплення – рибалка, ролики потихеньку відійшли на другий план, знову першість захопило навчання, боротьба з лінощами. Завдяки подарунку одного з гостей, діти отримали досвід догляду за тваринками – морськими свинками і хом’ячками.

Зима зустріла такими очікуваними святами і подарунками. Майстер-класами і замовленнями гостинців, які діти вже почали отримувати. Протягом першого року функціонування Центру відбулися перші спроби організації і проведень загальних свят (зустрічі весни, 23 лютого, 8 березня, Великодня, днів народжень, дня знань, Хеллоуіну). Діти разом з фахівцями вчилися приймати гостей – благодійників, волонтерів, посадовців, однокласників, своїх рідних – близьких і далеких, бажаних і не дуже. Вчилися відновлювати, здавалося б, остаточно зруйновані стосунки з біологічними батьками і вибудовувати взаємини з новими родинами. Пізнавали світ, набували нового досвіду під час екскурсій і відвідання розважальних закладів та пізнавали один одного у дружньому колі під час різної корисної діяльності і відпочинку.

Колективи ПБО «Надія і житло для дітей» в Україні і Центру «Промінь надії» намагалися зробити життя дітей, для яких Центр на певний період часу став домом, максимально затишним і яскравим. Перший досвід стане у нагоді, а в наступному 2013 році життя дітей стане ще цікавішим і інтенсивнішим.


Проект «ДОБРЕ ВДОМА» Територія проекту: Дніпропетровський район Дніпропетровської області, проживає 188 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, низьке матеріальне забезпечення переважної кількості населення, 75 дітей перебуває в інституціях, випадки усиновлення дітей та створення прийомних сімей поодинокі. Мета проекту: реформування системи захисту дітей на районному рівні, розробка і впровадження підтримуючих послуг, які зможуть зупинити розпад сімей і попередити влаштування дітей до інтернатних закладів. Цільові групи: діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, дітивихованці дитячого будинку «Сім’я» та його персонал, сім’ї з дітьми, що перебувають у складних життєвих обставинах. Партнери: Фонд Ріната Ахметова «Розвиток України», Дніпропетровські обласна та районна державні адміністрації. Компоненти проекту

аналіз потреб 09.2012

навчання фахівців 12.2012

дизайн та впровадження послуг

реформа інтернату

розвиток сімейних форм 12.2013

Стан виконання: • завершено організаційну фазу проекту та навчено робочу групу проекту; • завершено збір статистичної інформації про становище дітей та сімей; • проведено оцінку потреб дітей дитячого будинку; • проведено тренінг по роботі із сім’ями, які опинились у складних життєвих обставинах для фахівців із соціальної роботи; • розпочато надання матеріальної допомоги сім’ям. Завдання на 2013 рік 1. Навчання фахівців та вдосконалення системи прийняття рішень відповідальними органами. 2. Дизайн та впровадження послуг на рівні сільських / селищних громад. 3. Реформування дитячого будинку «Сім’я», створення Центру соціальної підтримки дітей та сімей та Малого групового будиночку. 4. Організація роботи з розвитку сімейних форм виховання.


Я хочу жити в світі, де можна бачити своїх дідуся і бабусю, сестер і братів, рідних, де є друзі, з якими можна гратися, щоб мама цілувала. Дівчинка, 8 років, з дитячого будинку

Сумно бачити заклади, де діти не отримують достатньо любові та піклування, якого вони потребують, і тому особливо важливо поширювати досвід «Надія і житло для дітей» на глобальному рівні. Майк Вілсон, компанія St. James Place

Центр «Промінь надії» – це вдалий досвід реформування інтернатних закладів, який необхідно поширювати по всій Україні. Віце-прем’єр-міністр України – Міністр соціальної політики Сергій Тігіпко

Коли я була ще зовсім маленька, тато мене мав відвозити в дитячий садок, він взяв санки, прив’язав до велосипеда, і так віз мене. І я була дуже щаслива. Дівчинка, 7 років, з дитячого будинку

З впровадженням такої системи захисту дитини та сім'ї, що пропонує «Надія і житло для дітей» посилиться відповідальність місцевої влади та громади за долю конкретної дитини. Уповноважений Президента України з прав дитини Юрій Павленко

Я змінилася кардинально: я кинула пити, раніше я була сильно агресивна, зараз спокійніша. Змінилося моє ставлення до доньки. Мама, колишня вихованка інтернату, отримувач послуг Центру «Промінь надії»

Мені дуже подобається, що Ви спонукаєте мене думати, що твориться у мене в душі. Хлопчик 12 років, вихованець дитбудинку «Сім’я», учасник тренінгових занять з розвитку життєвих навичок


ТОП ПОДІЇ РОКУ Національна стратегія профілактики соціального сирітства Стратегія, в розробці якої приймала участь наша організація, затверджена Указом Президента України. Вона є базовим документом у реформуванні системи захисту дітей на довгострокову перспективу.

Старт проекту «ДОБРЕ ВДОМА» У партнерстві з Фондом «Розвиток України» ми розпочали проект з реформування системи захисту дітей на районному рівні, розробки і впровадження підтримуючих послуг, які зможуть зупинити розпад сімей і потік дітей в інтернатні заклади.

Перший рік роботи Центру «Промінь надії» Колектив Центру підбив підсумки першого року роботи, і йому варто пишатися досягненнями. Головним результатом роботи є збережені від розпаду сім’ї та врятовані від інтернатної системи діти.

Вивчення потреб цільових груп На початку року ми провели серії консультацій з нашими цільовими групами з метою максимального врахування їх думки і потреб у розробці стратегії діяльності організації.

Візит Уповноваженого Президента України з прав дитини до Центру «Промінь надії» Приклад Центру «Промінь надії» переконує владу у необхідності реформ та створення мережі подібних соціальних центрів.

Передумови для глобальних змін: візит представників компанії St. James Place Компанія надає постійну підтримку проектам організації. Основна мета візиту – переконатися у дієвості моделей, що впроваджує «Надія і житло для дітей» та підтримка довгострокової стратегії організації.


БЛАГОДІЙНИКИ РОКУ

Завдяки допомозі Мартіна Рашді з компанії St. James Place маленькому Еріку з родини Крушельницьких було придбано новий потужний слуховий апарат компанії Widex, завдяки якому він тепер зможе повноцінно говорити.

Дякуємо компанії ВІННЕР за постійну допомогу Центру «Промінь надії» у підтримці дітей та сімей, проведенні соціальних акцій та підтримку у запроваджені нових послуг.

Завдяки допомозі компанії Бланк-Пресс ми підготували новорічні подарунки та продуктові набори для сімей, які подолали складні ситуації в своєму житті і зберегли сім'ю для своїх дітей.

Дякуємо Фонду Ріната Ахметова «Розвиток України» за надання матеріальної допомоги дітям та сім’ям, що отримують послуги в Центрі «Промінь надії» .

Містер Рейнел Бредл, громадянин Німеччини, замість літнього відпочинку, перерахував кошти на потреби дітей Центру «Промінь надії».

Дякуємо компанії ESSE House (www.essehouse.com) за допомогу у виготовленні роліка про Центр «Промінь надії».

Завдяки допомозі ТРЦ «Dream Town» та ТОВ «Планета кіно» діти Центру «Промінь надії» відвідали аквапарк та 3D-кіно.

Дякуємо компанії Cliffrod Chance за юридичну допомогу і надані консультації.


Фінансовий звіт Надходження благодійних коштів

Сума, грн.

Благодійні кошти громадян Великобританії Фонд Ріната Ахметова «Розвиток України» Віннер Імпортс Україна Пожертви приватних осіб Бланк-Пресс РАЗОМ

1735812,60 720970,00 172414,0 6143,85 5000,00 2640340,45

Витрати на проекти

Сума, грн.

Розвиток спроможності Центру «Промінь надії» Просування стратегічних ініціатив, адвокація та фандрейзинг Проект «ДОБРЕ ВДОМА», Дніпропетровський район Адміністративні витрати РАЗОМ Співвідношення витрат

980610 540279 289639 390074 2200602

inf_report_2012_web  

inf_report_2012_webinf_report_2012_web

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you