Page 1

1


2


ІСТОРІЯ КОМПАНІЇ ESP

Компанію ESP ( Electric Sound Products ) було засновано в Токіо в 1975 році японським підприємцем Hisatake Shibuya. Спочатку ESP займалася виготовленням і продажем гітарних комплектуючих, але через деякий час H.Shibuya спільно із декількома гітарними майстрами почали виробництво гітар ручної збірки на замовлення. У той час уже існувало чимало гітарних компаній, але більшість з них були направлені на масове виробництво, через що було важко знайти гітару, яка задовольняла б специфічний смак. ESP була однією з перших, хто зайнявся виготовленням гітар найвищого рівня саме на замовлення, не орієнтуючись на тодішній ринок музичних інструментів. Однак, на початку 1980-х років компанія

ESP вирішила вийти зі своєю продукцією на світовий ринок, насамперед у США, на батьківщині електрогітари. У Нью-Йорку на Манхеттені відкрилося представництво ESP, у період, коли гітарна музика ставала все більш популярною. Поворотним моментом для ESP стало співробітництво з George Lynch з групи Dokken. У своєму світовому турне музикант грав тільки на оригінальних моделях гітар, розроблених майстрами ESP, у тому числі на відомій моделі Kamikaze (мал.1↓), після чого про гітари ESP дізналися в усьому світ. Окрім американського відділення, з середини 80х і до початку 90-х років в німецькому місті Дюссельдорф працювало європейське представництво ESP.

Малюнок 1. модель Kamikaze

3


У 1996 році компанія зайнялася виготовленням гітар дещо нижчої цінової категорії під маркою LTD. На відміну від деяких інших виробників, ESP виробляла недорогі гітари з максимально можливою якістю, поєднуючи багато особливостей конструкції своїх найкращих гітар з дешевшими технологіями виробництва, через що серія LTD стала ідеальним зразком співвідношення ціни та якості.

ESP СЬОГОДНІ Існують два відділення компанії ESP - основне японське і американське . Японські моделі ESP представлені чотирма серіями – Original, E-II, Signature (підписні інструменти відомих музикантів) і LTD. Крім серійного виробництва , в Японії працює майстерня, що виконує індивідуальні замовлення. Американське відділення компанії виготовляє досить обмежену кількість моделей на замовлення із серії ESP USA, а також відповідає за розробку моделей ESP LTD, виробництво яких, однак, розміщено в Південній Кореї , Індонезії , Китаї та В'єтнамі.

4


За весь час свого існування компанія ESP співпрацювала із багатьма відомими музикантами для створення серії Signature (↓), серед яких Kirk Hammett і James Hetfield із групи Metallica, Stephen Carpenter із Deftones, Max Cavalera із Soulfly, Ron Wood із Rolling Stones, Jeff Hanneman і Tom Araya із Slayer, Kai Hansen із Gamma Ray, Alexi Laiho із Children Of Bodom, Michael Amott із Arch Enemy, Gus G. із Firewind, Richard Z із Rammstein, Michael Wilton із Queensryche, Will Adler із Lamb Of God, Kiko Loureiro із Angra та іншими. Інструменти, зроблені для цих музикантів, було взято за основу деяких серійних моделей, що випускаються ESP.

Серія LTD (←)є найбільш популярною серед усієї продукції ESP на ринку через більш помірну ціну. Однак, нижча вартість гітар цієї серії також впливає і на їх якість, для виготовлення таких інструментів використовують таку ж деревину, як і для виготовлення японських та американських. Однак, якість збірки помітно відстають відрізняється від японських та американських. Не зважаючи на це, фірмове оформлення та дизайн зберігається та дуже наближено відтворює справжню якість японських ESP.

5


ESP LTD H 1001 DELUXE

6


7


ESP LTD H 1001 DELUXE

Серія LTD Deluxe виготовляється в Кореї та максимально наближена за якістю до японських ESP. Уся гітарна фурнітура та звукознімачі аналогічні до тих, що використовуються у виготовленні японських інструментів. Єдина відмінність між гітарами корейської збірки та японської – в якості та кількості деревини, що потрібна для виготовлення однієї гітари. Такі відмінності можна розглянемо на прикладі гітари LTD H 1001 Deluxe – найкращої корейської моделі. Корпус цього інструменту виготовлено із червоного дерева. Породи деревини

8

можуть варіюватися, однак незмінним залишається одне: в японських гітарах корпус виготовлено з одного шматка дерева. Завдяки цьому корпус має однакову щільність у кожній його частини, що забезпечує кращий резонанс. У корейських інструментах використовують мінімум два шматки деревини однієї породи, однак із різних дерев, що може згубно діяти на резонанс інструмента та тривалість його звучання, адже шматки можуть бути різними за щільністю. Трапляються інструменти, корпус яких склеєно із більше ніж трьох шматків, різних за розміром.


Посередині корпусу помітно чітку смугу, саме у томі місці і було склеєно два шматки інструменту. Верхня покриття виконано з іншої деревини – з клену. На відміну від основного масиву корпусу, верхню частину, котру називають «топ», часто виконують з двох шматків одного дерева, розпилених симетрично за малюнком. На японських гітарах товщина такого верхнього покриття становить не менше ніж 2-3 см. Така конструкція вносить свої корективи і до загального звучання інструменту та його резонування, однак не впливає на нього згубно. У корейських гітарах таке покриття дуже тонке – 2-3 мм. На відміну від більш товстого у 2-3 см, воно згубно впливає на резонанс гітари, простіше кажучи пригнічує, «з’їдає» гучність та тривалість коливання струн та часто функціонує лиши як яскравий елемент дизайну.

9


Конструкція грифу залежить від конкретної моделі. На LTD H 1001 гриф виконано із трьох шматків клену, що забезпечує більшу надійність та страхує від впливу вологи, температури та тиску. Така конструкція допомагає попередити викривлення грифу від впливу усіх зовнішніх чинників. На японських і корейських гітарах конструкція з’єднання грифу з корпусом може бути різноманітним. На цій моделі гриф склеєно з корпусом, що дає середню тривалість резонування струн поряд із такою ж середньою атакою – чіткістю та артикулятивністю звучання. Також часто використовують конструкцію кріплення грифи на болтах (мал.2↙), що дає звучанню більше атаки, але менше тривалості звучання. Існує ще одна конструкція – наскрізний гриф (мал.3↘), що проходить крізь увесь корпус гітари та збагачує звучання більшою тривалістю, однак придушує атаку.

Малюнок 2. гриф на болтах

Малюнок 3. наскрізний гриф

Голова грифу – важливий елемент, адже саме з неї починається звук гітари, точніше зі встановленого на неї порожку, на котрий спираються струни й утворюють звук. На японських гітарах поріжки виготовляють із натуральної кості, що дає яскравий та чіткий звук, або ж із графіту, звук котрого більш «мутний» та об’ємний. На корейських інструментах встановлюють поріжки із поліуретану, котрий за звуковими характеристиками знаходиться десь посередині між кісткою та графітом, однак є набагато дешевшим. Крім цього їх значно зручніше оброблювати та встановлювати. 10


Накладка на гриф так само важлива для звуку, хоч струни й притискаються не до деревини, з якої її виготовлено, а до ладів – металевих поріжків, втиснутих у цю деревину. У гітаробудуванні використовують 3 основних породи дерева для виготовлення накладки: палісандр, чорне дерево та клен. Палісандр робить звучання більш об’ємним та «круглим». Клен та чорне дерево додають дзвінкості до звуку та підвищують атаку, однак можуть зменшувати загальний об’єм звучання. На LTD H 1001 накладку виготовлено із палісандру із додаванням перламутрової інкрустації по периметру і замість маркерів ладів, також.

Інкрустація виконує чисто естетичну функцію та прикрашає весь периметр гітари.

Кілки, що натягують струни також грають важливу роль. Від їх якості залежить те, як добре гітара буде утримувати струни у встановленому положенні при налаштуванні, що визначає правильність звучання усіх нот. На японських гітарах встановлюють кілки, що затискають струни у собі, так звані замкові кілкі. Завдяки цьому струни під час коливання тримаються у кілку міцно. На корейських гітарах серії Deluxe встановлюють такі ж кілки, на відміну від усіх інших серій, де встановлюють звичайні кілки, котрі потребують більш надійної фіксації струн.

11


12

Nature Of the Sound  
Nature Of the Sound  
Advertisement