Page 1


İnsanoğlu ölümsüz olmak için daha iyisini, daha güzelini yapabilme arzusunu her çağda içinde taşımıştır. Dünyanın yedi harikası M.Ö 2. yüzyılda seçildi. Böyle bir sıralama yapma düşüncesi ilk olarak M.Ö 5 .yüzyılda Herodot’un tarihçesinde geçti. MÖ 4. yüzyılda Sidon'lu Antipatros tarafından ilk olarak "Dünya'nın yedi harikası üzerine" adlı eser oluşturulmuştur. Dünyanın 7 harika listesi (Mısır Piramitleri, İskenderiye Feneri, Babil'in Asma Bahçeleri, Efes'teki Artemis Tapınağı, Olimpos'taki Zeus Heykeli, Kral Mausoleus'un Mozolesi Rodos Heykeli ) MÖ 2. yüzyılda son şeklini almıştır. İskenderiye Kütüphanesi’nin baş kütüphanecisi Finikeli Callimachus (M.Ö. 305 - M.Ö. 240) "Dünyadaki Harikaların Bir Listesi’ adlı eserini bu dönemde yazdı. Fakat kitap İskenderiye Kütüphanesi yangınıyla yok olmuştur. Liste, eski çağın muhteşem yedi yapıtını karşılaştırıyordu.


Günümüzde, Dünyanın Yedi Harikası'ndan sadece mısır Piramidi ayaktadır. Diğerleri yangın ya da deprem gibi nedenlerle yok olmuşlardır.5000 yıldır ayakta kalmıştır.


"Dünyanın 7 harikası" olarak kabul edilen harika yapılar 2 200 yıl önce Grek filozufu Bizanslı Filon tarafından antik döneme ait şaheserler arasından seçilmiştir İsviçre doğumlu Kanadalı Bernard Weber´in önerisini değerlendiren Birleşmiş Milletler kültür organı UNESCO, 7 harikaya aday 77 şaheseri, www. n7w.com. üzerinden oylamaya sundu ve adaylığa layık görülen 21 şaheser 1 Ocak 2006 yılında İsviçre´de açıklandı. İsviçre merkezli New7Wonders Vakfı tarafından dünyanın yeni 7 harikasını belirlemek için bir yarışma başlatıldı. Ayasofya'nın da içinde bulunduğu 21 eser katıldı. Yeni Yedi Harika adlı internet sitesinde 6 yıl boyunca ve yaklaşık 100 milyon kişi cep telefonu ile oy kullanarak dünyanın yeni 7 harikasını seçti. Sonuçlar 7 Temmuz 2007 tarihinde Portekiz'in başkenti Lizbon'da açıklandı. Dünyanın Yeni 7 Harikası; Meksika'daki chichen ıtza Piramidi, Ürdün'deki Petra Antik Kenti, Brezilya'daki kurtarıcı isa heykeli, Hindistan'daki Tac Mahal anıtmezarı Peru'daki Machu Picchu Antik Kenti, İtalya'nın Roma kentindeki kolezyum , Çin seddi şeklinde sıralandı. http://youtu.be/sBrBejhPxFk


Kurtar覺c覺 isa heykeli


Kurtarıcı İsa Heykeli seçimi için Peru'da yerel bilgisayar ağları kuruldu. Brazilya'da kentin belediye başkanı seçim kampanyasını özellikle kendisi yürüttü. "Oyunuzu İsa'ya verin!" sloganı hazırlatılmış ve tüm Hristiyanlar'a hitap edilmiş. Ayrıca birçok yerde oylama için gönderilen SMS'ler devlet tarafından ücretsiz hale getirilmiştir. Pek de adil bir seçim olduğu söylenemez.


Petra Antik Kenti


Petra Antik Kenti seçimi için Ürdün Kraliyet Ailesi’nin kampanya düzenledi Ürdün Kraliçesi bizzat Petra'da resim çekilerek kampanyaya destek olmuştur. UNESCO yönetimi, dünyanın yeni yedi harikası oylamayı “demokrasiden ve bilimsellikten yoksun” sözleriyle eleştir miş ve desteklememiştir.


Machu Picchu Antik Kenti


Peru hükümeti, Machu Picchu’ya oy verilsin diye kamu alanlarına bilgisayar terminalleri kurdu. Listeye girince törenler düzenlenen Peru’da Turizm Bakanı, "Machu Picchu’nun yeni harikalar arasına girmesi, Peru halkının birleşince neler yapabileceğini gösterdi" dedi.


Roma-Kolezyum


İtalya'nın başkenti Roma'da bulunan Flavianus Amfitiyatro olarak da bilinen Kolezyum bir arenadır. İmparatorlar burada Roma halkını eğlendirmek için ve birazda kendi eğlenceleri için gladyatör dövüşleri düzenlerdi. Dizayn tasarımı bugün dahi geçerli olan bir anıttır ve yapılışından 2000 yıl sonra modern stadyumlar Coliseum’un orijinal tasarımından etkilenmektedirler.


Çin Seddi


M.Ö. 300′lerde Çin İmparatorluğu tarafından Hun akınlarını önlemek amacıyla yapılmıştır. Dünyanın en büyük çaplı savunma tasarılarından biridir. Büyük çalışmalar sonucu gerçekleştirilen bu savunma tasarısı, ortaya konulduktan sonraki devasa büyüklüğü ve ilginç durumuyla bugün dünyanın yedi harikasından birisi olarak kabul ediliyor. 7.000 km’den daha uzun olduğu söyleniyor.


Chichen Itza Piramidi


Meksika’da da otobüsler Chichen Itza piramidine oy verin çağrılarıyla donatıldı. Başkan Felipe Calderon bizzat kampanyalara katıldı.


Tac Mahal


Tac Mahal, Babür İmparatoru Şah Cihan tarafından, o Jumna Nehri'nin kıyısında yaptırılmıştır. eşi Mümtaz Mahal’in ölümünden sonra 1632'de eşi için yaptırmaya başlamıştır. Mimaride yapılış, sanat ve estetik özelliğiyle dünyanın yeni yedi harikası arasına girmeye hak kazanmıştır.


Ayasofya Müzesi seçilen finalistler arsındaydı; fakat Türkiye bu seçimlere pek ilgi göstermedi.


1. 2. 3. 4. 5.

http://www.gezmek.org http://tr.wikipedia.org http://www.cnnturk.com http://www.rizgari.com http://amfetamin.blogcu.com/dunyanin-yeni-7-harikasi-nasil-belirl

dünyanin yeni yedi harikasi  

dünyanin yeni yedi harikasi

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you