Page 1

KM 2200

Köftematik KM 2200 Kullanıcı kılavuzu

Bu kullanıcı kılavuzunu iyice okuyup anlamadan makinayı kullanmayınız. Makinayı kullanacak personele bu kılavuzu okutup imzalatınız. Aksi taktirde yanlış kullanım ciddi kazalara ve arızlara yol açabilir. Divan makine sanayi ve ticaret ltd. Şti.

Köftematik

Sayfa 1


KM 2200

İçindekiler İÇİNDEKİLER MAKİNANIN ÖZELLİKLERİ MAKİNA EBATLARI MAKİNA’NIN ANA PARÇALARI GÜVENLİK TALİMATLARI UYARI ETİKETLERİ ETİKET LİSTESİ ETİKETLERİN YERLERİ TEMİZLİK İÇİN SÖKME VE TEMİZLEME MONTAJ KALIP MERKEZİ AYARLAMA KOMPRESÖR KANATLARININ MONTAJI MAKİNENİN ÇALIŞTIRILMASI KALIP DEĞİŞTİRME ARIZA BULMA TABLOSU İMZA KARTI

Köftematik

SAYFA 2 SAYFA 3 SAYFA 3 SAYFA 4 SAYFA 5 SAYFA 6-7 SAYFA 7 SAYFA 8 SAYFA 8-9 SAYFA 9-11 SAYFA 12-14 SAYFA 14-15 SAYFA 16 SAYFA 17 SAYFA 18-19 SAYFA 19

Sayfa 2


KM 2200

Makinanın özellikleri Motor: ¾ HP 0.55 KW Volt: 380 ve ya 220 V. Kapasite: 2200 Adet/Saat Mal ağırlığı: 12.5 gr ila 250 gr arası Mal Kalınlığı: 6-12 mm Arası Makine Ağırlığı: 120 Kg.

Makine Ebatları

Makinanın Ebatları Köftematik

Sayfa 3


KM 2200

Makinenin Ana Parçaları

Şekil 1

Köftematik

Sayfa 4


KM 2200

Güvenlik Talimatları 1. Bu ikaz bütün Makine Müşterilerine (Sahiplerine) Makinayı kullanan elemanlara ve Başlarında bulunan sorumlu amirlerine yapılmaktadır. 2. Bu Makinayı kullanacak personelin Bu makinayı kullanmadan önce bu “Kullanıcının Kitabı” nı okumasını sağlayınız. 3. Ve bütün kullanıcılar okuduktan sonra bu kitabın sonundaki sayfayı imzalasınlar. 4. Bu kitabı ve ikaz Levhalarındaki önemli uyarıları okumayanlar bedensel sakatlık problemleri ile karşılaşabilirler. 5. Makine kullanılabilecek hale getirilip, yetkili elemanlarca kontrol edilmeden sakın işe başlama, ÇALIŞTIRMA. 6. Makinenin bütün koruyucu parçalarını takmadan makineyi ÇALIŞTIRMA. 7. Makine çalışmadığı zaman işiniz bittiğinde fişini prizden çekiniz. Şalterden kapatmak yetmez. 8. Makineyi temizlerken, servis veya ayar yaparken Daima Fişini Çekin. 9. Makinenin kablosu,fişi ve prizi hasarlı ise makineyi prize takmayın, ÇALIŞTIRMAYIN. 10.Ellerinizi hareketli parçalardan uzak tutun. 11.Makinenizi sadece yetkili servise ayar ve tamir ettirin. 12.Herhangi bir zamanda kullanıcılar bir sıkışma veya emniyet sisteminin düzgün çalışmadığından şüphelenirse çalışmaya derhal son vermeli makineyi prizden çekmeli ve yetkili servisi muayene ve tamir için çağırmalıdır. Bu talimatların ihmali ve yerine getirilmeyişi ciddi personel yaralanmalarına sebeb olabilir. 13.Makinanın çalıştırılmasına ve baskısına alışmak için uzun bir çalışma ve tecrübe kazanmak gerekir. Bu yüzden eğitimli personel dışında kimse makinayı kullanmasın.

Köftematik

Sayfa 5


KM 2200

Uyar覺 Etiketleri

1

2

3

K繹ftematik

Sayfa 6


KM 2200

4

14X45 cm 5

ETİKET LİSTESİ

1. 2. 3. 4. 5.

SÖKMEDEN ÖNCE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR. MUHAFAZA UYARISI. BESLEME YAPARKEN ELLERİ BESLEME HAZNESİNE SOKMAYIN. FİRMA BİLGİLERİ. MARKA ETİKETİ.

Köftematik

Sayfa 7


KM 2200

Etiketlerin Yerleri

Şekil 2

Temizlik için Sökme ve Temizleme 1.YETKİLİ KİŞİ TARAFINDANKONTROL EDİLMEDEN VE ÇALIŞMAYA HAZIR HALE GETİRİLMEDEN MAKİNAYI KENDİ KENDİNİZE ÇALIŞTIRMAYINIZ.

2.BESLEME TEPSİSİNİ ÜST BESLEME HAZNESİNE YERLEŞTİRİNİZ. BÜTÜN MUHAFAZALARIN YERİNDE TAKILI OLDUĞUNU KONTROL ETTİKTEN SONRA ELEKTRİK FİŞİNİ PRİZE TAKIN.

3.START STOP BUTONUNA BASIP BIRAKARAK KALIP PLAKASI TAMAMEN ÖNE GELENE KADAR MAKİNEYE HAREKET VER. KALIP PLAKASI TAMAMEN ÖNE GELDİĞİNDE ÜRÜN DÜŞÜRME İTİCİSİ KALIP GÖZÜ İLE AYNI HİZAYA GELİR. KOMPRESÖR KANATLARI AÇIK POZİSYONA GELİR. SÖKMEYE BAŞLAMADAN ÖNCE KALIP VE KANATLAR BU POZİSYONDA OLMALIDIR.

Köftematik

Sayfa 8


KM 2200

DİKKAT: MAKİNAYI SÖKMEDEN EVVEL DURDUR VE FİŞİNİ PRİZDEN ÇEK. BU İŞLEMİN İHMALİ CİDDİ KAZALARA VE YARALANMALARA SEBEB OLABİLİR.

4.MAKİNANIN BESLEME TAVASINI ÇIKARTIN 5.MAKİNE İLE VERİLEN ANAHTAR İLE KOMPRESÖR TESPİT CIVATALARINI SÖKÜN VE MAKİNAYI AŞAĞIDAKİ ŞEKİLDE GÖSTERİLEN SIRA İLE PARÇALAR HALİNDE SÖKÜN.

6.BÜTÜN PARÇALARI ILIK SU VE SABUNLA YIKAYIN. PARÇALARIN İYİCE TEMİZLENDİĞİNDEN EMİN OLUN. VE TEKRAR MONTAJ ETMEDEN ÖNCE PARÇALARI SOĞUK SU İÇİNDE BEKLETEREK SOĞUMASINI SAĞLAYIN. KALIP PLAKASINI VE ADAPTÖR PLAKASINI YAĞLAYIN. KMPRESÖR KANATLARI VE DİŞLİLERİN BAĞLI OLDUĞU MİLLERİ YAĞLAYIN.

PARÇALARI AŞAĞIDAKİ SIRAYA GÖRE SÖKÜN 1. BESLEME TAVASI 2. KOMPRESÖR TESPİT CIVATALARI 3. SAĞ VE ARKA MUHAFAZA SACI 4. KOMPRESÖR ÜST BESLEME HAZNESİ 5. ÖN SIKIŞTRMA DİŞLİSİ (DAR DİŞLİ) 6. ARKA SIKIŞTIRMA DİŞLİSİ (GENİŞ DİŞLİ) 7. ADAPTÖR PLAKASI KİLİT CIVATASI 8. KOMRESÖR ALT HAZNESİ 9. ADAPTÖR PLAKASI 10. KALIP PLAKASI

MONTAJ DİKKAT: MAKİNAYI TOPLAMADAN ÖNCE ÇALIŞTIRMA DÜĞMESİNİN KAPALI DURUMDA OLDUĞUNU VE MAKİNANIN FİŞİNİN PRİZDEN ÇEKİLİ OLDUĞUNU KONTROL EDİN.

1. KALIP PLAKASINI VE KALIP İTME KOLUNU YERLEŞTİR.ADAPTÖR PLAKASINI YERLEŞTİR. KOMPRESÖR ALT HAZNESİNİ YERİNE TAK. ADAPTÖR PLAKASI TESPİT CIVATASINI YERİNE TAK. HAREKET DİŞLİSİ İLE (AY DİŞLİ) GENİŞ DİŞLİNİN ÜZERİNDEKİ NOKTALAR BİRBİRİNE GELECEK ŞEKİLDE GENİŞ DİŞLİYİ VE ARKA KOMPRESÖR KANADINI YERİNE YERLEŞTİR. SONRA ÖN KOMPRESÖR KANADINI DAR DİŞLİ İLE GENİŞ DİŞLİNİN ÜZERİNDE BULUNAN İKİŞER NOKTA BİRBİRİNE DENK GELECEK ŞEKİLDE YERİNE YERLEŞTİR. Bakınız: Kompresör Kanatlarının Montajı. Sayfa 14-15 Köftematik

Sayfa 9


KM 2200

DİKKAT: DİŞLİLER YUKARIDA AÇIKLANDIĞI GİBİ DİKKATLİCE VE DOĞRU POZİSYONDA YERLEŞTİRİLMELİDİR. AKSİ HALDE MAKİNAYA VE KULLANICIYA ZARAR VEREBİLİR. CİDDİ ARIZALARA SEBEP OLABİLİR.

2. KOMPRESÖR ÜST BESLEME HAZNESİNİ YERİNE YERLEŞTİR. DİŞLİ MUHAFAZA PARÇALARINI YERİNE YERLEŞTİR VE KOMPRESÖR TESPİT CIVATALARINI SIK.KOMPRESÖR ÜST HAZNESİNE BESLEME TAVASINI MONTE ET.

DİKKAT. BÜTÜN MUHAFAZALAR TAKILI OLMADAN MAKİNAYI ÇALIŞTIRMA.

Şekil 1 Köftematik

Sayfa 10


KM 2200

3. KALIP ÖN POZİSYONDA VE ÜRÜN DÜŞÜRME PARÇASI ONUN HİZASINDA İKEN İKİSİNİ BİRBİRİNE ORTALA VE ANAHTARLA CIVATASINI SIK.

Şekil 3

Şekil 4

Köftematik

Sayfa 11


KM 2200

Şekil 5

Kalıp Merkezi Ayarlama

Şekil 6 Köftematik

Sayfa 12


KM 2200

Kalıp değişimlerinde ve ya kalıp merkezinin ayarı bozulduğu hallerde kalıp ile iticinin aynı merkezde olması ve iticinin tam kalıp boşluğunun ortasında olması için ayar yapmak gerekebilir. Bu ayarı yapmak için şekil 6 yı inceleyiniz. Ayar burcu tespit cıvatasını 19 düz anahtar ile, ucunda bulunan somunu da 17 düz anahtar ile tutup, somunu sökünüz. Somunun altında bulunan; Kalıp Kolu Dayama Pulu’nu Çıkarın. Alyen anahtar ile Ayar Burcu Tespit Cıvatası’nı gevşetin.

Şekil 7 Şekil 7 de görüldüğü gibi merkezden kaçık delikli olan Kalıp Kolu Ayar Burcunu, kalıbın ileri ya da geri gelmesi ihtiyacına göre sağa ve ya sola çevirerek, kalıp gözü ile iticinin aynı hizaya gelmesini sağlayın. Bu ayar Kalıp Hareket kolu nun az veya çok hareket etmesini sağlayarak kalıp plakasının ileride veya geride durmasını sağlar.

DOĞRU Köftematik

YANLIŞ

YANLIŞ Sayfa 13


KM 2200

Kalıp itici ile doğru pozisyona geldikten sonra, Ayar Burcu tespit Cıvatası’nı sıkarak Burcu sabitleyiniz. Kalıp Kolu Dayama Pulu nuda söktüğümüz pozisyonda yerine takıp somunu da yerine sıkıyoruz. Kalıp merkezi ayarı bu şekilde yapılıyor.

Kompresör Kanatlarının Montajı 1. Kompresör kanatlarını takmaya önce arka kanattan başlanmalı (Geniş dişlili olan Kanat) Kalıp tamamen dışarıda olacak pozisyonda iken arka kanadı yerine şekil 8 de görüldüğü gibi takın. 2. Ö kanadı, arka kanat dişlisi üzerindeki iki nokta, ön kanat dişlisi (Dar Dişli) üzerindeki iki nokta ile birbirine denk gelecek şekilde şekil 9 daki gibi takın.

Şekil 8

Köftematik

Sayfa 14


KM 2200

Şekil 9

DİKKAT YANLIŞ MONTAJ MAKİNAYA VE KULLANICIYA ZARAR VEREBİLİR. CİDDİ ARIZA VE KAZALARI ÖNLEMEK İÇİN MAKİNAYI KULLANIM TALİMATLARINA GÖRE MONTAJ EDİN VE KULLANIN.

Köftematik

Sayfa 15


KM 2200

Makinanın Çalıştırılması Montaj, anlatıldığı gibi doğru bir şekilde yapıldıktan sonra makine kullanıma hazır hale gelmiş demektir. Makinanın fişini prize takın.

Dikkat

Dikkat

Makinanın Çalışması için 16 Amperlik bir sigortaya ve ya V otomat’a bağlı topraklı bir priz kullanın.

Besleme tavasına bir miktar malzeme koyun, (5-10 kg) Koyduğunuz malın bir miktarını besleme haznesine yumurta iriliğinde koparıp koparıp sıkmadan atın. Aşırı mal yüklemeyin.Makinayı çalıştırın. Mallar kalıplanıp istiflendikçe eksilen miktar kadar malı besleme haznesine atın. Malı besleme haznesinin içine sıkıştırmayın yani herhangibirşey ile besleme haznesine bastırmayın, mallar kalıplandıkça zaten kendiliğinden aşağıya inecektir. Malı fazla sıkıştırıp gerekenden fazla atarsanız yukarıda sıkışan mal aşağıya inemeyeceği için kalıp tam olarak dolmayacak ürün eksik gramajlı çıkacaktır. Gerektiğinden az besleme yaparsanız da yine gramajlar eksik çıkar. Mal üretilirken kalıp plakasının üstü mal ile ince bir tabaka halinde kaplanır.Bu tabaka zamanla bir yığın oluşturur.

Dikkat Bu birikintileri makine çalışırken asla temizlemeye kalkmayın.Mal ve can kaybına sebep olmayın. Bu Kalıp Plakası üzerinde biriken tabaka ve yığılmaları, ancak makine temizlenmek için durdurulduğunda ve ya kalıp değiştirilmek için makine durdurulduğunda temizleyin.

NOT: İyi bir sonuç için kalıplanacak malın sıcaklığı. 4-5 derece arasında olmalıdır. Kıyma çok soğuk ise kalıplama tam olarak teşekkül etmez. Malın sıcaklığı yüksek ise kalıplanan mal şekil tutmaz, bozulur, yapışır. Köftematik

Sayfa 16


KM 2200

Kalıp değiştirme Kalıp değiştirmek için kalıp plakasını arka pozisyonunun yarısına kadar, makinanın start butonuna tıklatarak getir ve bu durumdayken makinenin fişini prizden çek. Kalınlık plakası tespit cıvatasını sök (Şekil 1). Kalıp hareket kolunu kalıp plakası lamasının üzerinden kaldır, kalıp plakasını kaydır ve makinenin arkasından çıkar.sonra mal düşürme iticisini yerinden sök.

Şekil 10 Yeni takılacak kalıp ile kalınlık plakasını beraberce makinanın arkasından kaydırarak ilerlet. Kalıp hareket kolunu kalıp plakasının lamasına tak. Kalıp kalınlık plakasını delikler aynı hizaya gelinceye kadar kaydırarak yerine sür. Ve daha sonra Kalınlık plakası tespit cıvatasını yerine tak. Makinenin fişini prize tak ve start butonuna tıklatarak (Mal düşürme kolu aşağı inip, yukarı yumuşakça gelene kadar) ilerlet. Makinenin fişini prizden çıkart. Bu durumda kalıp ile uyumlu olan mal düşürme iticisini yerine tak. Köftematik

Sayfa 17


KM 2200

Arıza bulma tablosu Bu tablo arıza bulma ve sorun gidermede size kılavuzluk yapmak üzere hazırlanmıştır. Buradan sonuca ulaşamazsanız yetkili servise başvurun.

PROBLEM Makine Çalışmıyor.

MUHTEMEL SEBEP Elektrik yoktur ya da sgorta atmıştır.

YAPILACAK İŞLEM Sigortayı kontrol et bütün fazlardaki elektriği kontrol et fişi tak.

380 voltla çalışan makine ise Fazlar yanlış sıra ile faz koruma rölesi devrededir. bağlanmıştır. Fişteki faz sırasını değiştir. Mal çok çapaklı

Et çok ılıktır.

Mal tam dolu çıkmıyor Et çok soğuktur.

Besleme haznesine çok fazla et atılıyor.

Etin sıcaklığını düşür, 4-5 derce olmalı Etin sıcaklığını artır 4-5 derce olmalı Besleme haznesine eti depolamayın, etin serbestçe akışına izin verin.

Sıkıştırıcıda yağ birikmiştir. Yağları temizleyin. Mallar kalıptan düşmüyor.

Köftematik

Mal düşürme iticisi ayarlı değildir

Mal düşürme iticisini kalıp boşluğunu tam ortalayacak ve kenarlardaki boşluk eşit olacak şekilde ayarla ve cıvatasını sık.

Düşürme yayı kırılmıştır.

Yayı değiştir.

Düşürme çubuğu eğilmiştir.

Çubuğu değiştir.

Düşürme kolu zor hareket ediyor serbestçe alçalmıyor.

Düşürme çubuğunu yağlayn.

Et çok ılık ve düşürücüye yapışıyordur.

Etin sıcaklığını düşürün. Sayfa 18


KM 2200

Kalıp boşluğu ile Kalıp merkezi ayarı düşürme iticisi aynı bozulmuştur. hizaya gelmiyor itici kalıp boşluğuna değilde kalıbın üzerine vuruyor.

Kalıp merkezini ayarla Bak: sayfa 12 www. divanmakina.com Yardım videoları

İmza Kartı Personelin Adı soyadı

İmzası

Divan makine San. Ve Tic Ltd. Şti. Nuriye köyü Küçük sanayi sitesi C-2 Blok No: 4 Hendek/Sakarya Tel :0264 614 9144 Fax: 0264 614 9117 www.divanmakina.com info@divanmakina.com

Köftematik

Sayfa 19


KM 2200

Kรถftematik

Sayfa 20

KM2200 Kullanim Kilavuzu  

Köftematik KM2200 kullan 1c 1 el kitab 1

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you