Page 1

EYLÜL 2011

lant İmp yısı l Sa Öze

Oral İmplantolojide Başarı ve Dikey Limitler

İmplant Uygulamalarında Gelinen Son Nokta

X E AL

e v ı l a i d d Genç, İ n e y s i z ü M r i B i l k e n Yete


EYLÜL 2011 Genç, İddialı ve Yetenekli Bir Müzisyen

ALEX

2

Türkiye’nin başarılı performans sanatçılarından biri olan ve 2005 yılında başladığı müzik yolculuğunda emin adımlarla ilerleyen Alex Tataryan’la keyifli ve samimi bir sohbet gerçekleştirdik.

Ünlü Dişhekimi Roger Harr İstanbul’daydı...

6

Avrupa Kalite Ödülü’nü ağız ve diş sağlığı alanındaki öncü çalışmalarıyla iki kez kazanan İsviçre’li Dr. Roger Harr Diş Dostu Derneği’nin özel davetlisi olarak İstanbul’daydı.

İmplant Uygulamalarında Gelinen Son Nokta Diş implantları ile tek diş kayıplarından birkaç diş eksikliğine veya tüm dişlerin eksik olduğu vakalara kadar her türlü dişsizliğin tedavisi yapılabilmektedir.

10

Oral İmplantolojide Başarı ve Dikey Limitler

14

İmplantın iyi bir tedavi yöntemi olduğu bir gerçektir ancak unutulmamalıdır ki her vaka kendine özgüdür ve hekimin tedaviye bakış açısı her hastada farklı olmalıdır.

Diş Dostu Derneği Adına İmtiyaz Sahibi Selda Alemdar Dinçer Diş Dostu Derneği Adına Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Şila Koen Danışma Kurulu Dr. Berna Evrenol Prof. Dr. Betül Kargül Dt. Güngör Doğaner Prof. Dr. İlknur Tanboğa Dt. Mıgır Gülezyan Dr. Oktay Dülger Dr. Remzi Ülgen Dr. Seyhan Gücüm Yayın Danışmanları Neşe Zencircioğlu Dr. Bekir Baysal Baskı Portakal Basım San. Tic. Ltd. Şti. İmamçeşmeyolu G47 Sok. No: 5 Kat: 1 4. Levent/İstanbul Tel: (212) 332 2801 Faks: (212) 332 0208 Yayına Hazırlayan DENTALIFE

DİŞ DOSTU DERNEĞİ Nişantaşı Plaza Şakayık Sok. No: 38/2 Kat: 3 Daire: 9 Nişantaşı 34365 İSTANBUL Tel: (212) 240 7353 Faks: (212) 240 7301 info@disdostu.org www.disdostu.org Yayın Türü: Diş Sağlığı Projesi © Yayın Hakları DİŞ DOSTU, 3 ayda bir yayınlanır. Derginin hiçbir bölümü izinsiz çoğaltılamaz, başka bir dergide ve web sitesinde yayınlanamaz. DİŞ DOSTU’nda yer alan yazılardaki fikirler yazarlarına aittir ve yayıncı yazının içeriğinden sorumlu tutulamaz. Yayınlanan ilanların sorumluluğu ilan sahiplerine aittir.


DİŞ DOSTU’NDAN

Sonbahar’a Yeni Başlangıçlar...

H

Dr. Kübel İltan Özkut

erkese merhaba... Diş Dostu Derneği’nin kliniklerde keyifle okunan dergisinin Eylül ayında yayınlanan bu sayısında yaza güle güle deyip, sonbaharı karşılama görevi bana düştü. Sizlere ne hissettirir bilemiyorum ama yaz aylarının bitişi hepimizi üzse de bana her Eylül ayı okul yıllarımdan beri adeta senenin ilk ayı, yeni yılın başlangıcı gibi gelir. Eylül’de her öğrencinin yeni bir sınıfa başlama heyecanı gibi ben de bir sonraki dönemde karşılaşacağım mesleki gelişmeleri, beni şevklendirecek yeni fikirleri arayarak yeni seneye başlarım. Aslında pek çok hekim arkadaşım için de bu böyledir. Çünkü yazın ara verilen kongreler, seminer ve toplantılar Eylül ayı ile beraber tekrar başlar ve Haziran sonuna kadar bu böylece sürer. Teknolojik gelişmelerden tıbbın pek çok alanında olduğu gibi dişhekimliği de kendine düşen payı almakta ve bu kongreler ve aylık toplantılarda bilimsel pek çok yenilik gündeme gelmektedir. Bu yenilikleri hastalarımız da bu gibi yayınlardan takip etmektedirler. Ne mutlu bize ki artık hastalarımız diş kliniklerine ağrı sonucu zorunlu olarak değil, kendi arzuları ile bu yenilikleri de takip etmek üzere başvurmaktadırlar. Hekimler de bilimsel yenilikleri takip etmenin yanı sıra kliniklerinde hastalarına sundukları hizmetlerin kalitesinde belirli bir standardizasyonu sağlamak ve devamlı iyileştirmeler yaparak hastalarına yüksek kalitede ve daha güvenli ortamlarda sağlık hizmeti sunarak hasta memnuniyetini arttırmayı hedeflemektedirler. Bu standartların sağlanmasının ve devamlı geliştirilmesinin sadece hastalar açısından değil, hekimlerin mesleki gelişimlerine de katkısı çoktur.

EYLÜL 2011

1

Bunun bilinciyle bildiğiniz gibi 1 yılı aşkın bir süredir Diş Dostu Derneği, kliniklerimize hijyen ve kalite konusunda standardizasyon getirecek olan “Diş Dostu Onaylı Klinik Projesi” üzerinde çok yoğun bir şekilde çalışmaktaydı. 2011 yılının Mayıs ayında Diş Dostu Derneği, Diş Dostu Onaylı Klinikler Projesi’nin sunumu için 2000 yılında İsviçre Kalite Ödülü (Swiss Quality Prize) ve Avrupa Kalite Ödülü’nü (European Quality Award), 2001 yılında da KOBİ sektöründe Avrupa Kalite Ödülü’nü (European Quality Award) kazanan dişhekimi Dr. Roger Harr’ı 2 günlük panelle İstanbul’da ağırladı. Bu panel ve projeyle ilgili detayları dergimizin ilerleyen sayfalarında bulabilirsiniz. Ayrıca Dr. Harr bu ziyareti esnasında Diş Dostu Derneği’nin EDAD (Estetik Dişhekimliği Akademisi Derneği) ile ortaklaşa Maslak Acıbadem Hastanesi’nde düzenlediği toplantıya katılarak kendisine bu başarıları kazanmasının yolunu açan modellemeleri, kliniğinde yaşadığı süreçleri biz hekimlerle de paylaştı. Çok keyifli geçen bu toplantıda meslektaşlarımla beraber bu modellemelerin kliniklerimize uygulanması konusunda yönelttiğimiz sorulara son derece içten cevaplar alma şansı bulduk. Pek çoğumuzun kliniklerimizde bu standardizasyon ve yönetimsel iyileştirme çalışmalarına yaz boyunca yoğunlaştığımızı biliyorum. Ve Eylül ayı itibarıyla hepimiz bu standardizasyon çalışmalarının sonuçlarını da beraberce görmeye başlayacağız. Sizlere dergimizle keyifli bir zaman geçirmeniz umuduyla sağlık ve mutluluk dolu günler dilerim. Dr. Kübel İltan Özkut


HOŞ SOHBET

Genç, İddialı ve Yetenekli Bir Müzisyen

ALEX Derleyen: Ebru Demirel EYLÜL 2011

2


HOŞ SOHBET

B

u sayımızdaki Hoş Sohbet konuğumuz 2005 yılında yayınladığı ilk albümü “Çok Zor” ile başlayan müzik yolculuğunda emin adımlarla ilerleyen Alex Tataryan. Türkiye’deki başarılı performans sanatçılarından biri olan Alex Tataryan’la siz Diş Dostu okuyucuları için keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Alex nerde doğdu, nasıl bir çocukluk yaşadı? İstanbul’da doğdum. Biraz uslu biraz da yaramaz bir çocuktum. Anne ve babam ben ufak yaştayken ayrıldığı için dedem ve anneannemle büyüdüm. Evde odamın içinde ayrı bir dünyam vardı. Her akşam aynı saatte sofrada toplanır, yemeğimizi yer, sohbet ederdik. Erken yaşta spor yapmaya başladım. Yaz tatillerinde adaya giderdim. Bisikletin tepesinden inmezdim hiç. Serüvenler peşinde geçti çocukluğum.

Müziğe olan ilginiz nasıl başladı? Hafta sonları babam alırdı beni. Gece onu izleyeceğim diye mutlu olurdum, heyecanlanırdım. Babamın müzisyen arkadaşları abim gibi olmuşlardı. Güzel anılarım var o döneme ait. Tüm gece onları izlerdim sonra biraz büyüyünce onlara eşlik etmeye başladım. “Kupa 4’lüsü” adını verdikleri bir grupları vardı babamların. Hafta sonları gitiğimde babam “Kupa 4.5” diye tanıtırdı orkestrayı. Beni de gruba dahil ettikleri için sevinirdim. Davul çalardım. Vurmalı çalgılara ilgim vardı. Sahnede olmak heyecenlandırırdı beni. Çok severdim orayı ve halen de seviyorum. Bugün de müziğin içinde bir yerlerdeyim.

Profesyonel anlamda müzik yapmaya ne zaman başladınız?

rağı aldım ve devam ediyorum. Kendime bir yol aradım ve oradayım. Virajlar da var kavşaklar da ama ben devam ediyorum.

Müzik eğitimi aldınız mı? Pera Sanat Merkezi’nde konservatuar eğitimi aldım. Sahnede çok şey öğreniyor insan. Daima bir şeyler öğrenme isteğim mesleğimde de devam etti. Bu işin duygusu var. Müzisyen olmak sadece eğitim almakla ilgili bir mesele değil. Hissetmek, istek, yetenek meselesi... Duygusal yapınla eş değerdir şarkı söylemek, sahnede olmak ve şovun devam etmesi.

İlk çıktığınız günden bugüne müziğinizde ne gibi bir değişim oldu? Sahneden albüme geçerken daha farklı bir bakış açısı kazanıyorsun. Şarkılar yapmaya başladım. Sözler yazmak istedim. Hisettiklerimi paylaşmak, aşk adına bir şeyler karalamak istedim. Kutunun içinde saklı kalan tüm anılarımı kelimelere dökmeye çalıştım. Yaşadıklarımdan, ilişkilerimden geri kalanlar, iz bırakanlar, yansımıştır şarkılarıma elbet. Hissettiğim şarkılar yapmaya çalıştım ki bazılarını sevdiniz. Bu beni mutlu ediyor mu? Evet. Ama hep daha iyisini yapmak istiyorum. Samimi gelen bir şeyleri paylaşmak beni besliyor sanki.

İlk albümünüz “Çok Zor”dan sonra yeni bir remiks albüm geldi: “Alextronika”. Ve sonra “İz” albümü... Biraz bu albümlerden bahsedebilir miyiz? “Çok Zor” ilk albümüm. 2007 yılında çıkardığım “Alextronika’’albümleri “Depresif Pol-

1995-96 yıllarında haftanın 6 günü Ortaköy’de çalışıyordum. Özel gecelerde sahneye çıkıyordum. Arkasından 1996 Altın Güvercin Şarkı Yarışması’na katıldım. Seçmelere girdim ve ilk 10’a kaldım. İyi bir tecrübeydi benim için. Böylece başlamış oldu müzik hayatım.

Babanız Hayko da başarılı bir müzisyen… Yıllardır bu sektörün içinde olan biri ve zorluklarını çok iyi biliyor. Sizin müzikle ilgilenmenize nasıl yaklaştı? Çocukluğumda yanında olmamdan büyük bir keyif alıyordu. Aynı mesleği yapmaya başladığımızda ilginç sürprizler yaşamadım değil ama o da bir tecrübe oldu. Sanırım istemiyordu bu mesleği yapmamı. “Armut dibine düştü’’ tabiri çok kullanılmıştır benim için. Bay-

EYLÜL 2011

3

yanna” ile devam etti. “İz” albümü daha olgun bir albüm oldu, sadece tek klip şarkısı yapıldı. Şu an ise bu kış çıkarmayı planladığım yeni çalışmamla ilgileniyorum. Çok sevilecek, severek dinleyeceksiniz biliyorum.

Sizi geniş kitlelerle buluşturan ilk albümle birlikte günlük hayatınızda neler değişti? Bir diğer anlamda şöhret Alex’i nasıl etkiledi? Şöhret yanıltabiliyor kişileri... Bazı yaklaşımlar değişiyor, ön yargılar artıyor. Bazen farklı tanınabiliyorsun bile... Bende fazla bir şey değişmedi. Zaten daha kitlelere ulaşmadan bile şöhretli gibi hissediyordum kendimi. Daima sahnedeydim ve izleniyordum. Seviyordum sahneyi ve buralara kadar geldim.

Kendinize ait bir prodüksiyon şirketiniz var. Hangi ihtiyaçlar sizi bu yönde bir karar almaya itti? Çok yoğun çalışıyordum. Yatırım yapabilme gücümüz vardı. Menajerimin de yönlendir-


HOŞ SOHBET mesi üzerine Alext Prodüksiyon’u kurdum ve ilk çalışmamı da 2005 yılında bu isim altında çıkardım. Bu yönde karar almam kendi işimin patronu olmamı sağladı.

Albüm satışlarının azalması sebebiyle bazı sanatçılar şarkılarını artık sadece yasal MP3 portalları aracılığı ile satışa sunuyor. Bu konuyla ilgili sizin görüşünüz nedir?

Bestecilik ve söz yazarlığı yapıyorsunuz. Nasıl doğuyor bu şarkılar? Üretim aşamasında nelerden ilham alıyorsunuz?

İçinde bulunduğumuz şartlar bunu gerektirdi. Çok hızlı tüketiyoruz. Yine de takip ettiğimiz kişilerin orijinal çalışmalarına sahip olmanın çok daha özel olduğuna inananlardanım.

Yaşadıklarım, izlenimlerim... Her şeyden ilham alıyor olabilirim. Kitap okuyorsun, film izliyorsun, bazen kulağına çok güzel gelen bir melodi sana bir şeyler yazdırıyor. Kurşun kalemin var da silgin yok gibi yaşıyorsun.

Alex yaptığı müziği nasıl tanımlar? Popüler müzik yapmaya çalışıyorum.

Şu andaki müzik piyasasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Radyocuların elinde düzeyli değil, kirlenmiş. Güzel yapılan az iş var. Kıymetinin anlaşılması maddi unsurlara dayanıyor biraz ve çıkar ilişkileri üzerine kurulu. Ama popüler hayatın içinde olan biraz da bu zaten. Daha nitelikli olması için çabalayanlardanım diyebilirim kendi adıma.

Yeni albüm hazırlığı var mı? Kariyerinizle ilgili planlarınız nelerdir? Yeni bir albüm hazırlığı içindeyim. Heyecanlıyım, bu kışa yetiştirmeye çalışıyorum. Konserler vermek istiyorum. Önümüzdeki dönem sahneye daha çok vakit ayırmak istiyorum. İstanbul’da Perşembe geceleri Alex gecesi yapmayı düşünüyorum. Televizyon programı yapmakla ilgili fikirlerim var. Uzun metraj bir filmde bir karakter oynama hayalim var.

Başarıyı korumak, başarıyı yakalamaktan çok daha önemli. Bu durum albüme hazırlık sürecini nasıl etkiliyor? Asıl önemli olan başarısızlıkla baş başa kaldığımızda başarıyı özlememiz. Hiç endişesiz ve tereddütsüz.

Babanız Hayko’ya yeni bir albüm hazırlayacağınızı duyduk. Biraz bu projeden bahsedebilir misiniz? Çok istemiştim ama olmadı. Başka bir şey olacaktır mutlaka. Babam iyi bir sahne adamıdır. Mesleğinde arkadaşlarına yol açmış, sahnesiyle de birçok kişiye örnek olmuştur. Neyi iyi yaptığını bilen ve farkında olan bir adamdır. Babam sağlıklı ve ayaktayken onunla aynı sahneyi paylaşabilmek ve birlikte şarkı söyleyebilmek en büyük dileğim.

Müzik dışında zamanınızı nasıl geçirmeyi seviyorsunuz? Nelerle ilgilenirsiniz? Motosiklet üstünde İstanbul’un her saatini seyrediyorum, ışıklarını takip ediyorum. Sevdiğim arkadaşlarımla sohbet etmek, oyunlar oynamak en büyük zevklerimden biri. Kız arkadaşımla kısa filmler çekiyoruz, kaykay yapıyoruz, bisiklete biniyoruz. Herkesin yaptığı gibi bazen kitap okuyorum, fılm izliyorum. Bazı bildiklerimi unutmaya çalışırken bazılarını saklamaya, yenileri ile yer değiştirmeye çalışıyorum. Kendimle kaldığımda bir şeyler yazıyorum sonra o şarkı oluyor.

Başarı mı, başarısızlık mı sizi kamçılar? Her ikisi de...

Sizi en çok ne güldürür? Alakasız gelişen, şaşırtan mevzular ve yerinde espri... Muhabbet edebilen insanlarla zaten gülersin ve eğlenirsin. Bir de Cem Yılmaz’ı seviyorum.

Sağlıklı beslenme konusunda neler yapıyorsunuz? Spor yapıyorum. Motosiklet kullanıyorum. Form tutmak sadece yemek yemekle ilintili değil galiba. Çok ince bir ayarım yok. Şeker ve tuz dengelerine dikkat ediyorum hatta neredeyse kullanmıyorum. Fazla et tüketmiyorum. Etle aram pek yoktur. Aslında dengeli besleniyorum diyebilirim. Bu aralar keçi boynuzu suyu içiyorum.

Ağız bakımınız için neler yapıyorsunuz? Günde 2 defa dişlerimi fırçalarım. Mutlaka diş ipi kullanırım ve düzenli olarak dişhekimine kontrole gider, temizlik yaptırırım.

Alex kendini nasıl tanımlar? İyi derler bana, çok iyi adam derler. Anlayamıyorum! Bazen sabırsızlıklarım vardır, muzırlıklarım vardır. Zor bir adamım. Bir de aşkın en güzel hali olmaya çalışıyorum.

EYLÜL 2011

4


3(5,26$9(

Š

O[d_P'F[h_eiWl[Aedi[fj__b[F[h_#_cfbWdj_j_i lWaWbWhÖdZW //$, WpWbcW

6PLOHWUDQTXLOLW\SURJUDP×Q×QWDULKOHULQDUDV×QGDKDVWD]HULQGH\DS×ODQDUDüW×UPDUHIHUDQVDO×QP×üW×U

.BSLB:zOÙFOPMe;&3 /FDJQ'B[ÎM.BI.BZÎT$BE/P 

TFOPMP[FS!HVOFZEJTDPN

fNSBOJZFÝ45"/#65FM

'BLT

(TN

XXXHVOFZEJTDPN


DİŞ DOSTU’NDAN HABERLER

Ünlü Dişhekimi Roger Harr İstanbul’daydı...

Avrupa Kalite Ödülü’nü ağız ve diş sağlığı alanındaki öncü çalışmalarıyla iki kez kazanan İsviçre’li Dr. Roger Harr, Diş Dostu Derneği’nin özel davetlisi olarak İstanbul’daydı.

D

iş Dostu Onaylı Klinikler Projesi’nin açılışını yapan Dr. Roger Harr, 30-31 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen 2 panelde başarı hikayesini, kendisine bu ödülü 2 kez kazandıran öncü ve örnek çalışmalarını Türk dişhekimleri ile paylaştı. Dr. Roger Harr tarafından İsviçre’de 1984 yılında kurulan ve halen kendisinin başkan-

lığını yürüttüğü “Frenkenklinik”, başarılı çalışmaları ile 2000 yılında İsviçre Kalite Ödülü (Swiss Quality Prize) ve Avrupa Kalite Ödülü’nü (European Quality Award), 2001 yılında da KOBİ sektöründe Avrupa Kalite Ödülü’nü (European Quality Award) kazandı. Ödüllü dişhekimi Roger Harr İstanbul ziyareti sırasında sorularımızı cevaplandırdı.

EYLÜL 2011

6

Avrupa Kalite Ödülü’nü kazanmak sizin için ne anlama geliyor? Evet, ödül kazandım. Fakat benim bu ödüle bakışım bireysel başarıdan ibaret değil. Bence bu ödülü kazanmaktaki önemli nokta, kliniğimi geleceğe hazırlamak ve gün geçtikçe daha da başarılı olmak. Kliniğim İsviçre’de ve ülkem tam anlamı ile Avrupa Birliği üyesi değil. Benim amacım İsviçre’ye Avrupa’nın


DİŞ DOSTU’NDAN HABERLER

diğer ülkelerinden dişhekimlerinin gelip görevlerini burada sürdürecekleri zamana kadar hekimliğimin ve kliniğimin başarılarını Avrupa standartlarına yükseltmek.

Avrupa Kalite Ödülü için yarışmaya nasıl karar verdiniz? Kliniğimi belli standartların üzerine çıkarmaya karar verdiğimde diğer birçok sektörde de olduğu gibi bizim alanımızda da belli standartların yakalanamadığını ve bunu destekleyen kuruluşların fazla olmadığını fark ettim. Avrupa Kalite Ödülü’ne sahip olmak için yaptığım şey ise çok basit: “Hata yapmamak!” Hata yapmadıkça standartları yakalayıp başarılı oluyorsunuz, başarılı oldukça müşterilerinizin kliniğinize alakası artıyor. Müşteriler memnun kaldıkları bu düzeni yakınlarına anlatıyorlar ve zamanla hasta sayınız artıyor, böylece işlerinizi de büyütebiliyorsunuz. Kliniklerde çıtayı yüksek tutmak maddi açıdan da hekime birçok avantaj sağlıyor. Örneğin 9 kişilik personel ile çıktığım yolda şu an tam 30 çalışanım var. Kısacası kalite ödülüne sahip olmak için standartlarınızı yükseltme çabası dişhekimine maddi açıdan yükselme sağladığı gibi hasta memnuniyetini de en üst seviyeye taşıyor.

Türkiye’deki muayenehaneler hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Avrupa standartlarını yakalayabilecek seviyedeler mi? Türkiye’de kalite kontrollerinin hızla arttığından haberdarım. Fakat bunun sağlık sektörü dışındaki alanları kapsadığını biliyorum. Ancak Türkiye’de yaşanan kalite ve sağlık standartlarının belli bir kurum tarafından desteklenememesi ve denetlenememesi sorunu tüm dünya için de hala büyük bir problem.

Siz, ülkemizde henüz çok yaygınlaşmamış bir alan olan “koruyucu hekimlik” alanlarında da çalışmalar yapıyorsunuz. Koruyucu hekimliğin branşınız için önemi nedir? Koruyucu hekimlik İsviçre’de çok eski bir gelenek. Bu yöntem eskiden beri uygulandığı için İsviçreliler diş sağlığı konusunda bir hayli bilgililer. Kliniklerimizde “koruyucu hekimlik” ile yapmaya çalıştığımız, hastalarımızın düzenli ve devamlı olarak dişhekimi ziyaretlerini sağlamak ve böylece diş sağlıkları bozulmadan dişlerini koruyabilmek. Koruyucu hekimlik adına yaptığımız önemli çalışmalardan biri de Kuzey Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkede tuzların ve

Yüksek kalite standartlarında bir muayenehane sahibi olmanın dişhekimleri açısından faydaları nelerdir? Kaliteli hizmet verdiğinizde hasta sayınız ve geliriniz artıyor. Düzenli ve sistemli çalışma ise hastaların hepsi ile tek tek ilgilenmeye, onlardan sağlıklı geri dönüşüm almaya ve kliniği onların arzuları doğrultusunda şekillendirmeye yardımcı oluyor. Hijyen ve düzgün hasta ilişkileri sistemini oturttuğunuz zaman hastalar tedavi ve diş sağlığı alanında, çalışan personel ise iş imkanları için sizi tercih ediyor.

EYLÜL 2011

7

içme sularının içine diş sağlığını koruyacak ve dişte problemler oluşmasını önleyecek maddeler katmamız ve toplumun diş sağlığını kaybetmeden dişlerini muhafaza edebilmesini sağlamamız. Çocukların dişhekimlerini daha sık ziyaret etmesi gerektiğini kamu bilincine aşılamamız ile de süt dişlerinin ardından çıkan dişlerin ömür boyu hayatta kalabilmesini sağlıyoruz.

Uzman bir dişhekimi olarak kişisel diş ve ağız bakımı için tavsiyeleriniz nelerdir? Tüm hastalarıma önerdiğim en basit şey şu: Dişlerinizi günde 3 kere üçer dakika fırçalayın. Diş temizliğinizi tam anlamı ile tamamlamak için ise günde 1 defa mutlaka diş ipi kullanın. Diş macunu seçerken içinde florür bulunduran macunları seçmekte büyük fayda var. Yılda en az 1 kere hiçbir şikayetiniz olmasa bile kontrol amaçlı olarak dişhekimine gitmelisiniz.

Yemek alışkanlığı ülkeler arasında büyük değişiklik gösteriyor. Bu değişikliklerin ülkelerin diş sağlığına etkilerinin tespiti mümkün mü? İsviçre’de yaşayan insanların büyük bir kısmı Balkanlar’dan ya da Türkiye’den gelenlerden oluşuyor. Bu yüzden ülkemizde farklı ülkelerin yemek alışkanlıklarının ya da sosyokültürel yapıların diş sağlığı üzerine etkilerini görebiliyoruz. Özellikle Balkanlar’dan gelen hastalarımızda ülkelerinde çocuklara iyi bir diş bakım eğitimi verilmediğini ya da fakirlikten kaynaklanan sağlıksız beslenmenin dişlere kötü bir şekilde yansıdığını görüyoruz. Avrupa’nın genelinden ya da Amerika’dan gelen hastalarda ise fast food türü sağlıksız beslenme alışkanlıklarının fazla olmasından kaynaklanan rahatsızlıklar görülüyor. Meriç Çetin www.t24.com.tr


KISA KISA

NobelReplaceTM Aynı Dilde Düşünür ve Konuşuruz...

D

ünyanın en çok kullanılan implant sistemi NobelReplace™ artık yeni jenerasyon konik bağlantı ve platform daraltma ile daha fazla opsiyon sunuyor. NobelReplace™’in primer stabiliteyi artıran tapered implant tasarımı, renk kodlaması gibi avantajlarına ek olarak geliştirilen “internal konikal bağlantı”ya sahip NobelReplace CC (Conical Connection) kullanımı daha da kolay hale getirdi. İkinci versiyon ise mevcut tri-channel bağlantı üzerine daha dar abutmentlar ile kullanılan ve daha sağlıklı yumuşak doku gelişimini sağlayan NobelReplace PS (Platform Shift). Yakında satışa sunulacak bu implant serileri hakkında detaylı bilgi için bizimle irtibata geçebilirsiniz. Bioport • www.bioport.com.tr • 0 212 272 7577

B

izi tanıyan müşterilerimiz Littera Çeviri Hizmetleri’ni farklı kılan özelliğimizi de bilirler. Farkımız, işimize dolayısıyla sizin işinize yaklaşım biçimimizdir. Biz müşterilerimizin bizimle çalışmanın her anından keyif almalarını isteriz. İşte bu nedenle bizim için çözülemeyecek sorun yoktur. Genç ve dinamik yapımızla en büyük katma değerimiz müşterilerimize yardımcı olmak, onların uluslararası platformda en etkin maliyetle ve en iyi şekilde temsil edilmelerini sağlamak, onlarla açık ve çözüm odaklı bir ilişki geliştirmektir. Bu değerlerimizi bizimle paylaşan müşterilerimiz için Littera Çeviri Hizmetleri dünya ile doğru ve kaliteli iletişimin anahtarı ve profesyonel çözüm ortağıdır. Littera Çeviri Hizmetleri www.litteraceviri.com

Bebeğinizin Geleceği Güvenli Ellerde!

K

ök hücreler, vücudumuzda bütün dokuları ve organları oluşturan ana hücrelerdir. Bütün hücreler sınırsız bölünebilme ve kendini yenileme, organ ve dokulara dönüşebilme yeteneğine sahiptirler. Bu özellikleri bakımından kök hücreler kanser, sinir sistemi hastalıkları (Alzheimer) ve hasarları, metabolik hastalıklar (Diyabet), organ yetmezlikleri, romatizmal hastalıklar, kalp hastalıkları, kemik hastalıklarının da dahil olduğu toplam 96 farklı hastalığın tedavisine imkan sunmaktadır. İnsan vücudundan en kolay ve acısız elde edilen kök hücreler, doğum anında bebeğin kordon bağından toplanan kordon kanı kök hücreleridir. Bunun yanı sıra en saf ve temiz hücreler olan kök hücreleri bebeğinizle %100 uyumludur. LifeCord, Danimarka (Stemcare) ve Belçika’da (Cryosave) bulunan 2 Kordon Kanı Bankası’nın Türkiye temsiciliklerini yaparak ailelere tıbben mümkün olan en yüksek kalite ve güvenlik standartlarında kök hücre saklanması için danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Bu bankalarda kök hücreler %100 güvenceyle ömür boyu saklanmaktadır. LifeCord • www.lifecordturkey.com • 0 212 224 9033

EYLÜL 2011

8


NobelReplace

TM

Dünyanın en çok kullanılan implant sistemi.*

Üç kanallı iç bağlantı sayesinde güvenli ve doğru protez restorasyonları

Renkli kodlama sayesinde, kullanım kolaylığı ile hızlı ve kolay parça tanımlaması

Osseointegrasyonun gelişebilmesi için TiUnite® yüzey ve Groovy™ olukları

Renkli kodlama: Adım adım frez protokolu ile öngörülebilir cerrahi aşamalar

Doğal diş köklerinin şeklini taklit eden implant yüzeyi

E® TIUNIT LE 10 YIL İ YÜZEY a sonuçlarıda uzun ır. aştırm maktad Yeni ar onayla i y e it il stab dönem

* Kaynak: Millennium Araştırma Grubu

Çok yönlü kullanım, kullanım kolaylığı ve öngörülebilir başarısı NobelReplace TM Tapered implantlarının dünyanın en çok kullanılan implant sistemi olmasını sağlamıştır. * NobelReplaceTM Tapered, genel kullanıma uygun, iki parçalı bir implant sistemidir. Bir veya iki aşamalı cerrahi teknik ile hem yumuşak hem sert kemikte, optimal

yerleşme stabilitesine erişilmesine olanak sağlar. NobelReplaceTM Tapered Sistemi, sürekli gelişip yenilenerek, tek dişten daha kompleks çok üyeli endikasyonlara kadar geniş bir alanda, diş hekimlerinin cerrahi ve prostetik beklentilerini kolayca karşılar. İmplant uygulayan diş hekimi ister yeni başlayan, ister deneyimli olsun, NobelReplaceTM Tapered sistemi kullanım

kolaylığı ve sadeliği ile hekimi sisteme bağımlı kılar. Nobel BiocareTM kanıtlanmış diş hekimliği tekniklerinin, lider ve öncü kuruluşudur. Daha fazla bilgi için Nobel BiocareTM Türkiye tek temsilcisi Bioport Ltd. Şti.’ni 0212 272 7577 numaralı telefondan arayabilirsiniz. www.nobelbiocare.com/nobelreplace


TREND SAĞLIK

İmplant Uygulamalarında Gelinen Son Nokta Doç. Dr. Tosun Tosun Derleyen: Ebru Demirel

Diş implantları ile tek diş kayıplarından birkaç diş eksikliğine veya tüm dişlerin eksik olduğu vakalara kadar her türlü dişsizliğin tedavisi yapılabilmektedir.

G

ünümüzde 45 yıllık bilimsel geçmişe sahip olan implant uygulamalarının geldiği son nokta, her türlü diş eksikliği durumunun diş implantları ile giderilmesidir. Kemik hacimlerinin yeterli olmadığı durumlarda dahi çeşitli ileri cerrahi tekniklerinden yararlanarak implant uygulaması yapılabilmektedir. “Kemik yapınız müsait değil” açıklaması artık tarihe karışmıştır. Büyüme çağındaki genç bireyler ve birkaç istisnai hastalık dışında kalan toplumun büyük çoğunluğuna herhangi bir dişini kaybettiklerinde bunun telafisi olarak birinci sırada implant tedavisi önerilmektedir. Diş implantları ile tek diş kayıplarından birkaç diş eksikliğine veya tüm dişlerin eksik olduğu vakalara kadar her türlü dişsizliğin tedavisi yapılabilmektedir. İmplant tedavisinin çeşitli aşamalarında birçok yenilik yaşanmaktadır.

Flapsız Cerrahi ve Navigasyon Son 10 yılda implant uygulamaları alanında öne çıkan gelişmelerden en dikkat çekeni “navigasyon“ ya da “guided” (rehberli) olarak adlandırılan ve basit tarifi ile “tomografi datası üzerinde yapılan implant tedavi planlamasına uygun bir cerrahi şablon üretilmesi ve cerrahi uygulamanın bu şablona sadık kalınarak gerçekleştirilmesi” yöntemidir (maalesef genelde zannedildiği gibi robot kullanılmamakta, işlemi bir dişhekimi gerçekleştirmektedir). Tekniğin avantajları doğru açı ve konumda kemik anatomisine uygun implant yerleştirmeyi sağlayabilmesi, flap kaldırmaya gerek kalmaksızın cerrahi işlemin gerçekleştirilebilmesini mümkün kılmasıdır (bisturi ile çok az bir kesi yapılarak veya hiç kesi yapılmaksızın direkt dişeti üzerinden frezleme yapılarak implant yer-

leştirilmesi). Normalde dişeti açılarak implant yerleştirilir. Flapsız cerrahi daha az ödem ve ağrı oluşmasını sağlar, yumuşak doku iyileşmesinin daha kısa sürede gerçekleşmesi sebebi ile de postoperatif enfeksiyon riskini azaltır. Dezavantajları ise tomografi datasındaki hatalar veya planlamayı yapan kişinin datayı yorumlarken yapabileceği hatalar, şablon üretimi sırasında ortaya çıkabilecek üretimden kaynaklanan veya kullanılan malzemeden kaynaklanan distorsiyonlar, kontraksiyonlar gibi boyutsal değişiklikler veya şablonun planlanandan farklı şekilde ağza yerleştirilmesinden kaynaklanan açısal sapmaların cerrahi uygulama sonucunu olumsuz etkilemesidir.

Diş Çekimi ve İmplant Günümüzde diş çekimlerinden sonra implant uygulanması için her vakada beklenilmesi gerekmemektedir. Çekilen dişlerdeki enfeksiyonhasar durumuna göre öncelikle yumuşak doku iyileşmesi beklenerek yara yerleri kapandıktan sonra implant uygulaması tercih edilir (erken implantasyon). Diğer bir yöntem diş çekilir çekilmez çekim boşluğunun laser ile dezenfekte edilmesi ve implant uygulanmasıdır (hemen implantasyon). Çekim sonrası hasarın büyük olduğu bazı vakalarda ise kemik boşluklarının tekrar kemikle dolması beklenildikten sonra implant uygulamasına geçilir (geciktirilmiş implantasyon).

Laser ile İmplant Laser kullanarak kemikte implant yuvası hazırlanması mümkün olmakla birlikte normal uygulamaya göre çok daha fazla zaman alması ve henüz standart yuva hazırlama düzeneklerinin geliştirilmemiş olması sebepleri yüzünden uygulanmamaktadır. Ancak implant uygulaması öncesinde bölgenin dezenfekte edilmesi amacı

EYLÜL 2011

10


TREND SAĞLIK ile laser kullanılmakta böylelikle enfeksiyon bulunan dişli alanlarda dahi çekim sonrası “hemen implant” risksiz hale gelmektedir.

Pürüzlü ve Suyu Seven Yüzeyler Diş implantı uygulamaları giderek yaygınlaşırken bu alanda kullanıma giren “pürüzlü” ve “suyu seven” hidrofilik yüzeyli implantlar tedavi başarısını oldukça artırmıştır. Hidrofilik implant yüzeyinin en büyük yararı vücuda yerleştirildiği andan itibaren iyileşmenin başlıyor olmasıdır. Hidrofilik yüzeyli olmayan titanyum implantlarda ise implant çeperinde oluşan asidik tabakanın vücut tarafından ortadan kaldırılmasından sonra iyileşme başlamaktadır. Hidrofilik implantlar ile implant başarısının artmış olmasının yanı sıra tedavide toplam bekleme süresi de rutin olarak 3 haftaya inmiştir. Bu durum hastalar açısından bir an önce yeni dişlerine kavuşmada büyük avantaj sağlamaktadır. Klasik implant tedavisinde ise bekleme süreleri 3 ile 6 ay arasında değişmektedir. Ayrıca hidrofilik yüzey, kemikteki başlangıç stabilitesi yüksek olan implantlarda hemen aynı seansta üzerine kaplama diş takılarak dişin kullanıma girmesine de olanak tanımaktadır.

Üst Çene ve Sinüsler Üst çenede sinüslerin sarkık olduğu ve dikey yönde çene kemiği yüksekliğinin azaldığı durumlarda sinüs boşluğunun bir bölümüne kemikleşen malzeme yerleştirilmesi (sinüs lifting) veya çene kemikleri ağız tarafından yukarı ötelenerek, yükseltilerek (osteotom tekniği ile sinüs elevasyonu) hacim yaratılmakta ve impant uygulaması olanaklı hale getirilmektedir. Üst çenede steril şartlarda yerleştirilen implantlar sinüs boşluklarına girseler dahi bir enfeksiyona sebep olmamaktadırlar. Hatta İskandinav ekolü, uygulama sırasında si-

(OLGU 1) Resim 1: Diş implantı uygulamalarında dişeti görünümünün doğal konturlarda olması estetik başarıyı artıran bir katkı sağlamaktadır. Bu amaçla dişeti koruyucu ensizyonlar ile çalışılması yararlı olmaktadır. nüs tabanındaki sert kemikten de destek alınması (bikortikal ankraj) amacı ile sinüs tabanının kontrollü bir şekilde delinmesini önermektedir. Nadiren daha önceden enfeksiyon bulunan durumlar veya operasyon sırasında sterilizasyon zincirinin bozulması komplikasyona yol açabilmektedir.

İmplant Sonrası Bekleme Süresi Günümüzde implant yerleştirildikten sonra kemiğe kaynaşmayı beklediğimiz iyileşme süresi açısından 3 tip uygulama yapılmaktadır: Hemen Yükleme: İmplant üzerine geçici kuron veya köprü ile hemen fonksiyona sokulur ve yumuşak doku iyileşmesinin erken dönemde gerçekleşmesi hedeflenir. 6. haftada ölçü alınarak asıl protezi yapılır. Hemen yükleme uygulamasının yapılabilmesi için uzun boy ve geniş çapta implant kullanımının gerçekleştirilmesi, yoğun bir kemik zemini ve implantın da yüksek tork ile yerleştirilmiş olması gerekir. Erken Yükleme: İmplant yerleştirildikten sonra yerleştirme tork değerine göre 4 veya 6 hafta beklenip daha sonra ölçü alınarak protez yapılır, bu süreçte hastaya geçici dişler imal edilerek dişsiz kalmaması sağlanır.

Resim 2: Komşu dişlerin doğal görünümünden ayırt edilemeyen bir implant uygulaması. Beyaz estetiğin (diş formu) pembe estetik (dişeti konturları) ile desteklendiği ve birbirlerini tamamlayan ögelerin uyumu ile sağlanan estetik görüntü. Gecikmiş Yükleme: 3-6 aylık iyileşme sürelerini öngören tedavi konsepti. Giderek azalan oranda kullanılmaktadır.

Dişsizlik Tipine Göre Tedavi Seçenekleri İmplant tedavi adayları 3 kategoride değerlendirilirler ve bu kategorilerde farklı kriterlere göre uygulamalar yapılır:

Tek Diş Eksikliği Tedavisi Çenede eksik olan her tek diş yerine bir adet implant yapılabilir. Alternatif tedavi ön ve arkadaki birer dişin küçültülerek 3 üyeli bir köprü yapmaktır. Ancak kullanım süreleri kıyaslandığında implantı hayat boyu kullanabilirsiniz, köprünün ise ortalama 12 yıllık bir ömrü vardır. Ayrıca implant yapıldığında ön ve arka dişler doğal halleri ile korunmuş olurlar. Uygulama 2 seçenek dahilinde yapılabilir: Tek Aşama: 1 hafta içerisinde implantasyon ve nihai kuronun (kaplamanın) bitirilmesi gerekir. İmplantı kemiğe 30Newton/cm tork ile sıkıştırmak şarttır. Gevşek bir kemik dokusu ile karşılaşılınca 2 aşamalı yapılmalıdır.

(OLGU 2) Resim 3: Alt ve üst çenesinde dişleri bu- Resim 4-5: Tedavi sonrasında kurallara uygun olarak hazırlanan sabit implant-üstü protezlerde diş lunmayan vakaya uygulanmış olan sabit protez- formları ve dizilişleri doğal görünüme kavuşturularak hem estetik gereksinimler karşılanmış hem de lerin estetik görünüm eksikliği ve temizleme- hijyen açısından kolaylık getirilmiştir. bakım güçlüğünün olduğu saptanmıştır.

EYLÜL 2011

11


TREND SAĞLIK

(OLGU 3) Resim 6-7: Kronik dişeti hastalığı olan vakada sol alt kesici dişlerin kemik desteğini kaybettikleri için hareketli durumda oldukları ve bu dişler etrafında 5 mm derinliğinde cepler bulunduğu saptanmıştır. Klinik bulguların radyografi ile de teyit edildiği vakada tedavi başarısı düşük olan bu dişlerin çekilmesine ve implant uygulanmasına karar verilmiştir. 2 Aşama: İmplant yerleştirilmesi, en az 1 ay-4 ile 6 hafta arası iyileşme... İmplant doku altında uykuya bırakılır, iyileşme süresi iş yoğunluğuna göre daha da uzun tutulabilir. İyileşme sonunda kuronun bitirilmesi.

Kısmi Diş Eksikliği Kısmi dişsizlikte de tek dişlerde olduğu gibi uygulama 2 seçenek dahilinde yapılabilir:

Tam Dişsizlik Tedavisi Alt ve üst çenelerden herhangi birinde hiç diş olmadığı zaman çene başına en az 4 adet implant ile sabit protez yapılabilir. Ancak erken veya geç dönemlerde ortaya çıkabilecek implant kayıplarının tedavi planını etkilememesi için sayının daha fazla olması tercih edilir ve genellikle 6 adet, bazen 8 ve 10 adet implant ile yapılan uygulamalar da vardır. İmplant sayısını artırmak proteze gelen yükleri daha çok dayanağa dayamak ve dayanaklar (implantlar) etrafındaki kemikte rezorbsiyon (erime) olmasını engellemeye yöneliktir. Daya-

nak sayısını fazla tutmanın bir diğer gereği de çene kemiğinin anatomik özelliği sebebi ile bazı vakalarda uzun boyda implant kullanamama durumudur. Kısa implantların kullanılması durumunda dayanak sayısını artırarak denge kurulmaya çalışılır. Bir diğer sebep kişinin diş sıkma (bruksizm) alışkanlığının olmasıdır. Bruksomanlarda implantlara çok yük geleceği için dayanak sayısını artırmakta yarar vardır. İster sabit ister hareketli çözümler hedefleniyor olsun, tam dişsizlik durumunun implantlar ile tedavisinin hiçbir aşamasında hasta protezsiz bırakılmaz. İmplant tedavisi, nihayetinde kemik hücrelerinin titanyum yüzeyler ile kaynaşmasını hedefleyen ve bu nedenle kemik hücrelerine zarar vermeden uygulanması gereken, oldukça hassas ve bu nedenle de hasta açısından “hafif” bir uygulama biçimidir. İmplant cerrahisi kurallarına uygun bir biçimde gerçekleştirildiğinde “tereyağından kıl çeker gibi” yapılan bir uygulamadır ve hasta açısından oldukça konforludur. Sonunda da rahat yemek yeme olanağı sunduğu için yaşam kalitesini artıran kalıcı bir tedavi alternatifidir. Hiç dişi olmayan hastalarda 2 tip uygulama yapılır:

Hareketli Protez Dişsiz alt çeneye veya üst çeneye ikişer implant (toplam 4) yerleştirip en az 4-6 hafta bekledikten sonra yeni alt ve üst damaklar hazırlayarak implantlar proteze bağlanır. Bu protezleri hasta istediği zaman kendisi çıkartabilir. “Overdenture” adı verilen bu tip protezler görünüş ve hacim olarak tam damaklar gibidirler ancak implantlardan destek aldıkları için yemek yerken yerinden çıkmak gibi bir problemi ortadan kaldırırlar ve sabit diş gibi davranırlar. Eğer hasta üst çene protezinizin vakumundan memnun ise sadece alt çene uygulaması da yeterli olabilir ki daha ekonomik bir çözüm alternatifi olarak değerlendirebilir. Alt Çenede Hiç Dişi Bulunmayan Vakalarda “Hemen İmplant” Uygulaması: 4 adet implantın yerleştirilmesini takiben aynı seansta mevcut alt çene “total protez”e (total protez=tam damak) implantların bağlanması ile çiğneme f fonksiyonuna başlanmasını içerir. Tek seansta g gerçekleştirilebilen bu uygulama için hastanın m mevcut ve iyi durumda bir alt çene protezinin b bulunması gereklidir. Yok ise protez imali için i ilave bir sürece ihtiyaç vardır.

Sabit Protez S S Sadece tek bir dişsiz çenede (alt veya üst çene) ssabit köprü yapmak için 6 adet implant yerleştirrilir, 6 hafta sonra ölçü alınarak 2 hafta içerisindde 14 adet sabit dişli köprü protezi uygulanır.

EYLÜL 2011

12

(OLGU 4) Resim 8-9: Alt keser dişler diş implantları ve zirkonyum oksit dişler ile telafi edilmiştir. Hiç Dişi Bulunmayan Vakalarda 4 Adet “Hemen İmplant” ile “Hemen Yükleme” Uygulanan Sabit Protez (All on Four Konsepti): 4 adet implantın yerleştirilmesini takiben aynı seansta mevcut alt çene “total protez”ine (total protez=tam damak) implantların sabit bir şekilde bağlanması ile çiğneme fonksiyonuna başlanmasını içerir. Tek seansta gerçekleştirilebilen bu uygulama için hastanın mevcut bir alt çene protezinin bulunması gereklidir. Modifiye edilmiş tam damak ile geçen 6 haftalık bir iyileşme süresinin sonunda asıl sabit protez üretilir. Özetle implant tedavilerinde gelinen son noktada yüzey özellikleri geliştirilmiş implantlar, navigasyon yöntemleri ile hemen implant ve hemen yükleme uygulamaları altında kullanılarak tedavi süreleri çok kısaltılmaktadır. Doç. Dr. Tosun Tosun, 1989 yılında İ. Ü. Dişhekimliği Fakültesi’nden mezun oldu. 1992-93 yıllarında Padova Üniversitesi’nde staj yaptı. 1990-97 yılları arasında İ. Ü. Dişhekimliği Fakültesi Oral İmplantoloji Anabilim Dalı’nda doktora yaptı. Aynı anabilim dalında 1990-2002 yılları arasında araştırma görevlisi olarak çalıştı. 2003’te doçent oldu. 2009 yılında İngiltere Reading’deki DBK Training Institute’de Botulinum Toxin Proficiency sertifikası aldı. 20092011 yılları arasında Aachen Üniversitesi’nde dental laserler üzerine mastership yaptı. 2011 güz döneminden itibaren Genova Üniversitesi laser master programında sözleşmeli öğretim görevlisi olarak çalışmakta, İstanbul’daki muayenehanesinde serbest dişhekimi olarak implant, periodontoloji, prostodonti, ağız cerrahisi, laser, mikroskop dişhekimliği ve estetik dişhekimliği ile perioral medikal estetik uygulamaları yapmaktadır. tosun@drtosuntosun.com


AĞIZ SAĞLIĞI

Oral İmplantolojide Başarı ve Dikey Limitler Prof. Dr. Hakan Özyuvacı Derleyen: Ebru Demirel

İmplantın iyi bir tedavi yöntemi olduğu bir gerçektir ancak unutulmamalıdır ki her vaka kendine özgüdür ve hekimin tedaviye bakış açısı her hastada farklı olmalıdır.

S

ürekli gelişen ve yenilenen teknolojinin ışığında ortaya çıkan yeni tedavi imkanlarını hastalarımıza tam ve etkin bir şekilde sunmak hekim olarak bizlerin görevi olduğu kadar modern tıbbın da bir gereğidir. Profesör Branemark ve Andre Schroder’in temellerini attığı dental implantlar o tarihten bu yana pek çok araştırma ve deneyin konusu olmuş, dişhekimliği biliminde kabul görmüş ve giderek artan bir şekilde kullanılmaya başlanmışlardır. Temellerinin atıldığı yıllarda uygulama alanları kısıtlı olan ve hekimlerin şüpheyle yaklaştığı bir tedavi yöntemi olan dental implantlar, günümüzde oral cerrahide sıkça başvurulan ve son derece başarılı sonuçları olan

EYLÜL 2011

14

bir uygulama haline gelmiştir. Fonksiyon ve estetik bakımından alternatiflerine kıyasla sonuçları daha tatminkar olan ve uzun dönem başarısı kanıtlanmış olan dental implant uygulamalarında halen tam olarak bilinmeyen ya da gözden kaçırılan bazı unsurlar mevcuttur. İmplantın iyi bir tedavi yöntemi olduğu bir gerçektir. Ancak unutulmamalıdır ki her vaka kendine özgüdür ve hekimin tedaviye bakış açısı her hastada farklı olmalıdır. Bazı durumlarda implant cerrahisinin yanı sıra bir takım ileri cerrahi tekniklere başvurulması gerekirken bazı durumlarda ise implant uygulamasının kontrendike olduğu kabul edilmelidir. Kısacası hekim, hangi vakaya nasıl yaklaşacağını ve nerede duracağını


AĞIZ SAĞLIĞI Risk Faktörleri! • Neoplastik lezyonların varlığı • AIDS • Sentetik kalp kapağı taşıyan hastalar • Akut enfeksiyon varlığı • Kan hastalıkları • Psikolojik problemlerin varlığı ve hasta ile kooperasyon kurulamaması • Diyabet • Radyoterapi ve kemoterapi • Alkolizm ve sigara kullanımı • Mukozada lezyonların varlığı • Oral hijyenin yetersiz olması • Bruksizm ve parafonksiyonel alışkanlıklar bilmelidir. Çok çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelebilmekte olan diş eksikliklerinin giderilmesi için farklı tedavi seçenekleri söz konusudur. Konvansiyonel sabit köprülerin ya da hareketli protezlerin yanı sıra implant destekli restorasyonlar uzun ömürlü, başarılı ve öngörülebilir bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadırlar. İmplant cerrahisi öncesi hasta 3 açıdan değerlendirilmelidir: • Sistemik • Lokal • Sosyal Tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi dental implant cerrahisini de kontrendike kılan bir takım hastalıklar (neoplastik lezyonların varlığı, immun sistemin güçsüz oluşu ya da bazı

kalp hastalıkları vb.) mevcuttur. Ancak hekime her zaman sistemik durumu çok iyi olan hastalar gelmez. İşte böyle durumlarda hekim gerekirse diğer branşlarla konsültasyona giderek hastanın tedavisini planlamalı ve doğru tedaviyi gerçekleştirmelidir. Lokal faktörler ile anlatılmak istenen implant uygulanacak olan bölgenin konumu, o bölgedeki kemik dokusunun ve yumuşak dokunun kalitesi ve hacmidir. Gerekirse implant cerrahisi öncesi ilgili bölgenin rekonstrüksiyonu gerçekleştirilmelidir. Başarılı bir sonuç için hem

yumuşak hem de sert dokuların optimum özelliklere sahip olması gerekmektedir. İmplant uygulaması uzun süreli bir tedavi yöntemidir ve hastanın kooperasyonu çok önemlidir. Hasta seçimi titizlikle yapılmalı ve sosyal faktörler de mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Sonuç olarak hekim her zaman öncelikle hastasına zarar vermemesi gerektiğini hatırlamalıdır. Bizleri değerli kılan öncelikle yapabileceklerimizin sınırını bilmek ancak bir yandan da ufkumuzu genişletmektir.

Prof. Dr. Hakan Özyuvacı kimdir? • 1964 İstanbul’da doğdu. • 1982 Etiler Lisesi’nden mezun oldu. • 1982-1987 İ. Ü. Dişhekimliği Fakültesi • 1987-1992 İ. Ü. Dişhekimliği Fakültesi Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalı’nda asistanlık, 1992 “Hidroksilapatit Yerleştirilmesinden Sonra Kemik Yapısındaki Biyomekanik ve Histolojik Değişikliklerin Deneysel İncelenmesi” konulu tezini vererek doktorasını tamamladı. • 1996 Doçentlik unvanını kazandı. • 2006 Profesör unvanını kazandı. • Yabancı Dil: İngilizce • Üye Olduğu Kuruluşlar: Türk Dişhekimleri Birliği, Türk Oral İmplantoloji Derneği, Türk Oral ve Maksillofasiyal Cerrahi Derneği, Türk Endodonti Derneği, Osseointegrasyon Akademisi Derneği

EYLÜL 2011

15

• TeamWork Türkiye ve Dental Dialog Dergileri’nin editörüdür. • 70’in üzerinde ulusal ve uluslararası dergide yayınlanmış makalesi bulunmaktadır. İmplantoloji konusunda ulusal ve uluslararası toplantılarda pek çok konferans vermiş ve kurslarda eğitmen olarak görev almıştır. • 2008 yılından itibaren - BDIZ-EDI (Bundesverband der implantologisch tatigen Zahnarzte in Europe) Avrupa İmplantoloji Birliği Türkiye Temsilciliği görevini gerçekleştirmektedir. • İstanbul Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olan Prof. Dr. Hakan Özyuvacı 2006 yılında açmış olduğu Dental Forum İstanbul adlı ağız, diş, çene cerrahisi ve implantoloji kliniğinde çalışmaya devam etmektedir.


YENİ ÜRÜNLER

İmplant Çeşitleri. Tekdiş rekonstrüksiyonları, vidalı veya simante köprü sistemi ve total protez uygulamalarında ihtiyacınız olan her çözüm MIS İmplant sisteminin geniş ürün yelpazesinde mevcuttur. Aynı zamanda MIS İmplantları her tür cerrahi ve kemik augmentasyonu uygulamalarında kullanılabilir. Tüm implantlar uluslararası standartlara uygun; ISO, FDA ve CE onaylarına sahiptir. İmplantlar biyolojik olarak uyumluluğu kanıtlanmış titanyum malzemeden üretilmekte, yüzey pürüzlülüğü kumlama ve asitleme tekniği ile sağlanmaktadır.

© MIS Corporation. poration. All rights Reserved.

MIS’ in geniş ürün yelpazesinde implant cerrahisinde karşınıza çıkabilecek her türlü zor durumda yaratıcı ve kolay çözümler sağlayacak cerrahi kitler ve araparçalar mevcuttur. Daha fazla bilgi için web sayfamızı ziyaret ediniz: www.mis-implants.com ; www.misdent.com.tr 0483, ISO 9001:2000, ISO 13485:2003

DENT


Smile Design-Gülüş Tasarımı Kursu Doç Dr. Doç. Dr Tosun Tosun

8 Ekim 2011 (1. Gün) Gülüş Tasarımı Planlaması • Estetiğin tanımı, gülüş tipleri ve sınıflaması, gummy smile sınıflaması • Sefalometrik analiz, fasiyal analiz, fotoğraflama teknikleri • Planlama alternatifleri “kuron boyu uzatma, vestibuloplasti, myotomi, botulinum toksin”, protetik yaklaşımlar “laminate veneer, glass-seramik, alüminyum oksit ve zirkonyum oksit seramik uygulamalar” • Diş preparasyon ve ölçü teknikleri

9 Ekim 2011 (2. Gün) Gülüş Tasarımında Periodontal Cerrahi • Periodontal sağlığın ölçümlenmesi, periodontal indeksler, periodontal cerrahi planlaması • Gingivektomi, gingivoplasti, küretaj, flap operasyonu, laser destekli periodontal cerrahi • Kuron boyu uzatma teknikleri, konvansiyonel teknik • Piezoelektrik-ultrasonik cerrahi teknik

15 Ekim 2011 (3. Gün) Gülüş Tasarımında Laser Dişhekimliği • Yumuşak doku laserleri ve uygulamaları, sert doku laserleri ve uygulamaları • Dalgaboyları, laser-doku etkileşimleri, laser parametreleri • Laser destekli periodontoloji “kapalı kuron boyu uzatma, flap operasyonu, küretaj ve kök yüzeyi düzleştirme” • Laser destekli implantoloji “periimplant osteitis tedavisi, laser drilling, immediyat implantasyonda laser” • Pratik uygulama izlenecektir.

16 Ekim 2011 (4. Gün) Gülüş Tasarımında Medikal Estetik Yöntemler • Botulinum toksin ve filler uygulamaları, botoks nedir? • Botulinum etki mekanizması, fasiyal anatomi, botulinum preparatları, dilusyonlar ve dozaj, uygulama teknikleri • Filler uygulamaları, hyalüronik asit ve etki mekanizması, derma, uygulama teknikleri • HANDS-ON uygulama

Yer: Gezi Hotel Bosphorus Taksim-İstanbul Kurs Bedeli: 3 günlük program (1, 2 ve 3. günler): 1.550 TL 1 günlük program (4. gün): 1.150 TL Full Eğitim Paketi: 2.700 TL yerine 2.500 TL Kayıt: Kayıtlar başvuru önceliğine göre alınacaktır. “Erken kayıt” avantajları ve ödeme kolaylıklarını öğrenmek için lütfen web sitemizi ziyaret ediniz. Katılım kontenjanla sınırlıdır. Katılım bedeline sürekli çay-kahve, aralarda kurabiye servisi ve öğle yemeği dahildir. Katılım sertifikası verilecektir.

Klinik Pratiğinde İmplant ve İmplant Üstü Protez Kursu Pr Prof. rof Dr rof. Dr. Selim Pamuk / Dr. Dr Kerem Dedeoğlu

1 Ekim 2011 (1. Bölüm) • Oral implantolojinin temelleri ve geçerli felsefeler • 1960’lardan günümüz modern dişhekimliğine osseointegrasyon kavramı • Klinik uygulanabilir oral implantolojinin esasları • İmplant destekli protez çeşitleri: Sabit, hibrit ve hareketli protezler • İmplant üst yapı parçalarının detaylı tanıtımı (2 bölüm halinde) • İmplant sistemlerine özgü materyal özellikleri ve implantın kendisine ait detaylar (parça bilgileri, implant tipleri vb.)

2 Ekim 2011 (1. Bölüm) • Camlog sistemi cerrahi uygulama detaylarının ve cerrahi sete ait parçaların tanıtımı • İmplant üstü ölçü alma teknikleri • Ölçü parçalarının HD kalitesinde video destekli tanıtımı • HANDS-ON uygulama

22 Ekim 2011 (2. Bölüm) • Oral implantolojide anamnez-muayene-medikasyon • Oral implantolojiye yönelik temel cerrahi prensipler, perioperatif detaylar (ensizyon ve flap tasarımları, dikiş materyalleri ve uygulama teknikleri) • Tam ve parsiyal dişsizlikte kemik durumuna bağlı tedavi planlaması • Kennedy sınıflandırmasına göre tedavi opsiyonları nelerdir? • Postoperatif bakım, medikasyon • Mandibulada ve maksillada implant destekli protezlerle tedavi seçenekleri • Greft materyalleri ve membran özellikleri

23 Ekim 2011 (2. Bölüm) • Simante ve vidalı protezlerde protetik prensipler • Protetik endikasyon doğrultusunda gerekli olduğu durumlarda klinikte uygulanabilir ileri cerrahi implant öncesi destek operasyonlar (augmentasyon ve sinüs tabanı yükseltmesi) • Protetik dişhekimliğinde estetik kriterleri anlamak: “Fasiyal analiz, dento-labial analiz kriterleri, fonetik kriterlerin değerlendirilmesi” • Flapless implant uygulama endikasyonları • Komplikasyonlardan korunma ve komplikasyonlara ait tedaviler • İmplant üstü protezlerde oklüzyon • Estetik dişhekimliğinde matematik - Protetik işlemler sırasında ağızda kaybolmayın: Altın Oran • Tartışma: Örnek vakalar üzerinde komplikasyonlar

Yer: Gezi Hotel Bosphorus Taksim-İstanbul Kurs Bedeli: 1.550 TL

DENT Eğitim ve İletişim Küçükbakkalköy Mah. Elmalı Sok. No: 7 34750 Ataşehir/İstanbul Tel: (216) 577 7567 - (216) 577 7568 • bilgi@dentegitim.com • www.dentegitim.com


Eylül 2011 Dergi  

implant Özel Sayısı

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you