Page 1

ARALIK 2011

ostu Diş D rojesi ik P Klin Sayısı l Öze

Sağlık Hizmetlerinde “Toplam Kalite Yönetimi”

Diş Kliniklerinde Hijyen ve Kalite

i t f i Ç k i t a p m e S n ı r a Ekranl

& M E Z İ G N A K A H OĞLU P İ T A H


ARALIK 2011 Ekranların Sempatik Çifti

GİZEM & HAKAN HATİPOĞLU

2

“Var mısın Yok musun?” ve “Survivor” yarışmaları ile televizyon dünyasında adını duyuran ve yer aldıkları projelerle kariyerlerinde emin adımlarla ilerleyen ekranların sempatik çifti Gizem ve Hakan Hatipoğlu ile siz Diş Dostu okurları için özel bir sohbet gerçekleştirdik.

Diş Dostu Onaylı Klinikler

6

Gururluyuz! Türkiye’de ilk ve tek akreditasyon sürecini Diş Dostu Derneği ve değerli hekimleri ile biz başlattık. Bu başlangıçta bize güvenen ve yaptığımız işi destekleyen ilk “Diş Dostu Onaylı Klinikler”e teşekkür ediyoruz.

Sağlık Hizmetlerinde “Toplam Kalite Yönetimi” Toplam Kalite Yönetimi, günümüzde sağlık hizmetlerinin ayrılmaz bir parçası olmakla birlikte uygulanması zor ve uzun bir çalışmadır.

10

Diş Kliniklerinde Hijyen ve Kalite

14

Enfeksiyon kontrolünün temelini el hijyeninin sağlanması, hastalarda kullanılan aletlerin sterilizasyonu ve dezenfeksiyonu ile eğitimli ve yeterli personel oluşturmaktadır.

Diş Dostu Derneği Adına İmtiyaz Sahibi Selda Alemdar Dinçer Diş Dostu Derneği Adına Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Şila Koen Danışma Kurulu Dr. Berna Evrenol Prof. Dr. Betül Kargül Dt. Güngör Doğaner Prof. Dr. İlknur Tanboğa Dt. Mıgır Gülezyan Dr. Oktay Dülger Dr. Remzi Ülgen Dr. Seyhan Gücüm Yayın Danışmanları Neşe Zencircioğlu Dr. Bekir Baysal Baskı Ömür Matbaacılık A.Ş. Haramidere Beysan San. Sitesi, Birlik Cad. No: 20 34524 Haramidere/İstanbul Tel: (212) 422 7600 Faks: (212) 422 4600 Yayına Hazırlayan DENTALIFE

DİŞ DOSTU DERNEĞİ Nişantaşı Plaza Şakayık Sok. No: 38/2 Kat: 3 Daire: 9 Nişantaşı 34365 İSTANBUL Tel: (212) 240 7353 Faks: (212) 240 7301 info@disdostu.org www.disdostu.org Yayın Türü: Diş Sağlığı Projesi © Yayın Hakları DİŞ DOSTU, 3 ayda bir yayınlanır. Derginin hiçbir bölümü izinsiz çoğaltılamaz, başka bir dergide ve web sitesinde yayınlanamaz. DİŞ DOSTU’nda yer alan yazılardaki fikirler yazarlarına aittir ve yayıncı yazının içeriğinden sorumlu tutulamaz. Yayınlanan ilanların sorumluluğu ilan sahiplerine aittir.


Diş Tedavisi için Gittiğiniz Klinik Ne Kadar Hijyenik?

D

Prof. Dr. Hakan Özyuvacı

eğerli meslektaşlarım... Mesleğe adım attığımız ilk günden bu yana büyüklerimizden ve hocalarımızdan aldığımız en temel öğütlerden biri şudur: “Koltuğundaki hastana kendi ailenden birine davrandığın gibi davran, aynı titizlikle tedavini yap ve özen göster.” Aslında bu öğütleriyle bize anlatmak istedikleri, hastamıza göstereceğimiz nezaket ve özenin yanı sıra tedavi aşamalarının gerektiği gibi tüm basamaklarıyla doğru tatbik edilmesi ve en önemlisi de kullanmakta olduğumuz malzemelerin sterilizasyon ve dezenfeksiyon kurallarına tamamen uygun olması gerektiğiydi. Zaman geçti, bizler de aynı öğüdü başkalarına verir olduk. Ancak bu noktada hepimizi öz eleştiri yapmaya davet ediyorum. Her zaman aynı ölçüde özenli ve dikkatli miyiz? Mesleğimizle ilgili önceliklerimiz nelerdir ve temelinde ne vardır? Aynı soruları hastalarımıza da yöneltebiliriz. Tedavi için gitmiş olduğunuz bir klinikte önce neye dikkat edersiniz, o kliniği tercih etmeye sizi yönlendiren faktörler nelerdir? Türk Dişhekimleri Birliği ve İl Sağlık Müdürlüğü, muayenehanelerimizin kurallara uygun hizmet vermesinin denetlenmesinden sorumludur. Bir klinikte yangın ve depreme karşı alınan önlemler, emniyet unsurları, acil tıbbi yardım ve destek unsurları tam mıdır? Tedavi ünitesinin alanı 12 metrekareden küçük müdür? Biz hekimler bu ve benzeri gereklilikleri muayenehanelerimizde sağlamakla yükümlüyüz. Hastalarımıza yönelttiğimiz sorunun cevabına gelince... Tercih ettikleri kliniğin lokalizasyonu ve dekorasyonunun da en az o klinikte uygulanmakta olan tedavi teknikleri (estetik dişhekimliği, implant, lazer) kadar önemli olduğunu görürüz.

ARALIK 2011

1

Peki eksik nerede? Herkes tarafından önemi çok iyi bilinen ancak önceliği ne yazık ki hasta yoğunluğu ve benzeri faktörlerle göz ardı edilen nedir? Gelin bu soruları da biz soralım: Kliniğimizde kullanmakta olduğumuz cihazların ve el aletlerinin sterilizasyonu nasıl sağlanmaktadır? Yapılan sterilizasyon çapraz enfeksiyonun önüne gerçekten geçilebilmekte midir ve nasıl? Klinikte sterilizasyondan kim sorumludur ve bu kişi eğitimini nereden almıştır, görevini gerçekten hakkıyla yapmakta mıdır? Tüm bunların denetimi kimlerce ve nasıl yapılmaktadır? Benim şahsi fikrim, bu faktörlerin duvara fiyat listesi asmaktan daha önemli olduğu yönündedir. Hatta mümkünse gerekli denetimlerin yapılarak kliniklere sterilizasyondezenfeksiyon uygunluk belgesi verilmesi gerektiğini ve esasen bu belgenin göz ile görülür bir yerde asılı olmasının şart olduğunu düşünüyorum. Dergimizin bu sayısında sterilizasyon ve dezenfeksiyon ile ilgili güncel bilgi paylaşımı yapılmıştır. İlgiyle okumanızı temenni ederim. Saygılarımla... Prof. Dr. Hakan Özyuvacı


HOŞ SOHBET

i t f i Ç k i t a p m e S n Ekranları

& M E Z İ G N A K A H U L Ğ O P İ T HA

Derleyen: Ebruu DDemirel emirel

ARALIK 2011

2


HOŞ SOHBET

B

u sayımızdaki Hoş Sohbet konuğumuz “Var mısın Yok musun?” yarışması ile televizyon dünyasında adını duyuran ve ardından “Survivor” yarışması ile ekranların vazgeçilmezlerinden biri haline gelen Gizem ve Hakan Hatipoğlu çifti... Yer aldıkları projelerle kariyerlerinde emin adımlarla ilerleyen ekranların sempatik çifti ile hayat, evlilik ve gelecekle ilgili planları üzerine siz Diş Dostu okurları için özel bir sohbet gerçekleştirdik.

Evli teklifini duyduğunuz anda neler Evlilik hissettiniz? hiss Açıkçası adada gerçekleşmesini beklemiyorAçı dum O yüzden çok ani oldu benim için. Ada dum. şart şartlarında bu teklifi almak gerçekten paha biçilem lemezdi. İyi ki de orada ve bu şekilde olmuş.

Evlilik hayatı nasıl gidiyor? Evli G.H: Çok güzel gidiyor. İkimiz de ailesine düş düşkün insanlarız ve ev ortamını seviyoruz. Evd oturmak ve birlikte vakit geçirmek biEvde zim için çok değerli. Doğru insanla olursa bizc evlilik çok güzel bir birliktelik. bizce

Yarışmaya televizyon sektörüne adım atabilmek amacıyla mı katıldınız yoksa yaşadıklarınız tamamen bir tesadüf mü?

Pek ya çocuk? Yakın zamanda böyle bir Peki düşünceniz var mı? düş

İkimiz içinde tesadüf olduğunu söyleyebiliriz ama Hakan zaten bu sektörün içindeydi. Reklam ajansında çalışıyordu. Sadece kamera arkasından kamera önüne geçmiş oldu.

Bu programlar sayesinde hem hayatınız değişti hem de hayatınızın aşkını buldunuz. Her şey nasıl başladı? G.H: Her şey yarışmadan ayrıldığımız gün başladı. Birbirimize karşı bir şeyler hissetmeye başladığımızı yarışma bittiğinde anladık.

“Survivor”da içinde bulunduğunuz koşullar bir hayli zorluydu. Bize biraz o ortamın şartlarından bahsedebilir misiniz? H.H: Şartlar zordu am ama hayat da zor değil mi zaten? Düşünsenize ttelefon yok, aile yok, yemek yok, stres ve m mücadele var. Doğa çok kuvvetli ve sizden ççok üstün. Onunla mücadele edemeyeceğiniz edemeyeceğinizi anlayıp, doğa ile biron öğreniyorsunuz. Ama likte nasıl yaşarım onu bi deneyimdi. Mesela 40 çok farklı ve özel bir fırçalam gün dişimizi fırçalamadık. Tekrar olsa diye düşündüğümüz çok ooluyor. G.H: Özellikle bir bayan ba olduğum için daha b ama çok kuvçok zorlanacağımı biliyordum

H.H: Ben çok istiyorum. En doğru zamanda evli evliliğimizi bir çocuk ile ödüllendirmek istiyor yoruz. Çünkü çocukları çok seviyoruz. vetli çıktım yarışmadan. Şu an daha mücadeinsanım En büyük avantajıleci ve güçlü bir insanım. mız yemek yapmayı bilmemizdi. Ara sıra tutuğumuz balıklar ve az da olsa bize verilen un ve pirinç ile az ama öz yemekler yapıyorduk. İlk başlarda yaptığımız yemekler tuzsuz oluyordu. Deneyim kazandıkça okyanus suyunu süzüp, tuzlu su ile yapmaya başladık yemekleri... Çok da güzel oldu.

Bu zorlu koşullarda bir çift olarak yaşamaya çalışmak size neler katmıştır? H.H: Birbirimize olan sevgimiz ve saygımız daha da arttı. Her koşulda yan yana, ayakta ve dürüstçe kalabileceğimizi gördük. Birbirimizle ilgili tanık olduklarımız ilişkimizi çok kuvvetlendirdi.

Issız bir adada edilen bir evlenme teklifi... Hakan Bey bu hikayeyi bizlerle de paylaşır mısınız? Gizem elenmek üzereydi. O Onu sakin bir köşeye çağ çağırdım. Bir yanımokya da okyanus, bir yanımda hindista cevizi ağaçları hindistan cebim palmiye yapve cebimde rağında yapılmış yürağından züklerle ona şöyle de“B dim: “Burada hiçbir şeyo ama yanındayim yok v hayat boyu da yım ve yanınd olmak, seni yanında sevme istiyorum. Besevmek nimle evlenir misin?” Ağlam Ağlamaya başladık. Kabu etti, çok güzeldi Kabul ş her şey...

ARALIK 2011

3

Yar Yarışmalarla gelen şöhret hayatınızı değiştirdi mi? değ G.H: Değiştirdi ancak her zaman ailemize ve birbirimize dönük ve nereden geldiğini bilen insanlar olduk.

Bir magazin programında sunuculuk yaptınız. Kısaca bu deneyimden bahsedebilir misiniz? G.H: Programdan ayrılalı çok kısa bir süre oldu. Zaten 13 bölüm anlaşmıştım, 15 bölüm sundum ve görevim bitti. Şimdi yeni işler için koşturmaya başlıyoruz... Çocukluğumdan beri hep istediğim bir şeydi. Çok şey kattı bana. Sunuculukta kalıcı olmak istiyorum.

Siz de eşiniz gibi oyunculuk yapmayı düşünüyor musunuz? G.H: Neden olmasın? Tabii düşünürüm ancak kolay bir şey değil. Hakan’la sık sık konuşuruz bunu. O da esasında çok niyetli değil oyuncu olmaya. O aslında program yapmak ve sunmak istiyor. H.H: Evet gerçekten böyle benim için... TRT Spor’da yaptığım “Yaşam Aktif” programı çok önemli. 60 program oldu. Gençlere ve çocuklara sporu sevdirmeyi amaçlayarak bu kadar bölümü geride bıraktık.

Kariyerinize ne doğrultuda devam etmeyi düşünüyorsunuz? G.H: Ben sunucu olmayı çok istiyorum. H.H: Ben de... Ama ileride yapımcı olacağım. Buna eminim çünkü yarışmaya katılmadan da bu işleri yapıyordum. Artık her detayını öğrendim ve kendimin de içinde bulunacağı projeler hazırlayacağım.


HOŞ SOHBET İleride ne tarz bir program sunmak istersiniz? G.H: Sağlık veya çocuk programı... H.H: Spor programı veya belgesel. Aslında talk show’da yapabilirim ağzım iyi laf yapar.

Gelecekle ilgili diğer projeleriniz nelerdir? H.H: En büyük projemiz çocuk yapmak. Ben bu konuya konsantre olmuş durumdayım. G.H: Kendi programımı yapmak, geniş kitlelere, özellikle bayanlara seslenmek istiyorum ve tabii Hakan’ın dediği gibi çocuk yapmak da projelerimiz arasında...

Birlikte yer almak istediğiniz bir proje var mı gündemde? Açıkçası istiyoruz. Çünkü ekranda yan yanayken oldukça uyumluyuz. Neden olmasın? Bir çocuk programı olabilir mesela...

Dizi sektörüne hızlı bir giriş yapan ve giderek artan bir izleyici kitlesiyle yoluna devam eden “Behzat Ç.” dizisindeki karakterinizden biraz bahseder misiniz? H.H: Dizi gerçekten 10 yıl sonra bile insanların hatırlayacağı kült bir yapım oldu. Ben dizideki komiserlerden biriyim. Karakter gereği kompleksli, kibirli, sorunlu ama diğerlerine göre daha kibar ve yakışıklı olanım. Beni çok dışlıyorlar ancak bunun bir dışa vurumu olacak, herkes hazır olsun!

Selim karakteriyle aranız nasıl? Bu karakteri canlandırabilmek için ne gibi bir ön çalışma yaptınız? H.H: Silah tutma, polis olma vb. eğitimler aldık. İşimize çok özendik. Kendimi polis zannediyorum bazen. Özellikle de gerçek polisler yolda bana komiserim deyince...

Yönetmen Serdar Akar’la çalışmak sizin için nasıl bir deneyim? H.H: Çok iyi bir insan, iyi bir baba ve patron. O varken sette çıt çıkmıyor. Çok otoriter ama bir o kadar da arkadaş gibi bize karşı. Zaten işindeki başarısı da ortada...

Dizi ekibiyle aranız nasıl? Ekiple aramız iyi. Çok değerli oyuncular ve genç yetenekler var. Çok keyifli geçiyor çekimler.

Oyunculuk eğitimi almayı düşünüyor musunuz? H.H: Yakında başlayacağız. Çünkü drama eğitimi iş hayatında da sunuculukta da gerekli.

İşiniiz gereği İİşiniz gereği ği sıkl sıklıkla klıkl kla AAnkara’ya nkar k a’ya ’ gid gidiyor idiiyor olmalısınız? l l ? Bir Bi Ankaralı A k l hikayesinden hik i d çıkıp bir İstanbullu olmak size neler hissettiriyor? İstanbul, Ankara’ya göre çok daha büyük ve keyifli bir şehir ancak Ankara’da yaşadıkça onun farklılığına ve kendi içindeki düzenine alışıyorsunuz. Keyifli bir şehir ama insanlar daha net. Çok daha düzenli yaşıyorlar. Bu düzen değişik geliyor İstanbul’dan sonra.

Milli sporcu olduğunuz biliyoruz. Sporcu olmak bir disiplin işidir. Bu yönüyle hayatınıza neler kattı? H.H: Sporcu olunca daha disiplinli ve takım olgusuna yakın insanlar oluyorsunuz. Kazanmayı, kaybetmeyi biliyorsunuz ve tabii bana yaşattığı milli duygular da bambaşka. 300 defa milli forma giydim ve ülkemle her seferinde gurur duydum.

Birbirinizi 5 kelime ile tanımlamanızı istesek. Bu kelimeler ne olurdu? G.H: Üretken, sportif, aile değerlerine bağlı,

ARALIK 2011

4

boğazına düşkün ve romantik. H.H: Başarılı, güzel, sadık, ruh eşim, neşeli.

Oldukça sağlıklı dişlere ve güzel bir gülüşe sahipsiniz. Ağız bakımınız için neler yapıyorsunuz? G.H: Dişlerimi düzenli fırçalarım. Ara öğün çok yemem ve düzenli yediğim için ağız sağlığım iyidir. Düzenli kontrollerimi yaptırırım. H.H: Hayatta babam kadar sevdiğim bir insan varsa o da dişhekimim ve abim, her şeyim Bülent Bıçakçı’dır. Dişhekimim aynı zamanda 20 yıllık aile dostumdur. Onun danışmanlığında diş sağlığıma dikkat ederim ancak yüzücü olduğum için diş yapım biraz kuvvetsiz.

Son olarak eklemek istediğiniz şeyler var mı? Diş sağlığının önemini bilen ve ekranda güzel görünmesi gereken insanlar olarak, özellikle çocuklara ve gençlere diş sağlıklarına önem vermelerini tavsiye ediyoruz. Her zaman sizi güldüren güzellikler yaşamanız dileğiyle...


DİŞ DOSTU KLİNİKLER

2

1

”Diş Dostu Onaylı Klinik Projesi’’ne katılmaya nasıl karar verdiniz? Projenin hangi özellikleri sizin bu kararı vermenizde etkili oldu?

Karar aşamasından sonraki uygulama sürecinden bahsedebilir misiniz? Uygulama ve denetlenme sürecinde neler yaşadınız?

Diş Dostu Onaylı Klinik Projesi

3

4

Ağız ve diş sağlığı hizmetlerinde “Hijyen ve Sterilizasyon Kalite Rehberi” hakkındaki görüşlerinizi belirtir misiniz? Rehberi kolay uygulayabildiniz mi?

”Diş Dostu Kalite Belgesi’’ni kullanmanın size sağladığı avantajlar nelerdir? Uzun vadede size neler katacağını düşünüyorsunuz?

Röportaj: Şila Koen Derleyen: Ebru Demirel Gururluyuz! Türkiye’de ilk ve tek akreditasyon sürecini Diş Dostu Derneği ve değerli hekimleri ile biz başlattık. Bu başlangıçta bize güvenen, yaptığımız işi destekleyen ilk “Diş Dostu Onaylı Klinikler”e teşekkür ediyoruz. Bu bir süreç ve ilerlemeli... Daha çok çalışarak ağız ve diş sağlığı sektörünü hak ettiği yere getirmek bizim misyonlarımızdan biri. Sadece “Sterilizasyon ve Koruyucu Hekimlik Standartları”nı düzenlemek ile kalmamalı aynı zamanda “Muayenehanelerin Yönetimi” hakkında eğitimler ve süreçler geliştirmeliyiz. Bunu yapmaya başladık. 2012 yılı halkla ilişkiler çalışmaları ve dişhekimlerimizin başarılarının tanıtımıyla geçecek dopdolu bir yıl olacak. Bunu başarırken bize destek veren Türkiye Kalite Derneği, Ulusal Kalite Hareketi, Sistem Kalite Belgelendirme Firması UDEM, İstanbul Dişhekimleri Odası ve Güney Diş Deposu’na tüm kalite belgeli dişhekimleri adına teşekkür ederiz.

ARALIK 2011

6


DİŞ DOSTU KLİNİKLER Dt. Gülçin Ada Çavdar 2010 yılının Ekim ayında muayenehanemde faaliyete başladım. Hasta kayıtlarımı, tedavi uygulamalarımı, genel muayenehane düzenimi oluşturmaya çalışıyordum ki Diş Dostu Dergisi’nin kapağında “Diş Dostu Onaylı Klinik Projesi”nin tanıtımını gördüm. Muayenehanemin kuruluş aşamasında ihtiyaçlarım doğrultusunda beni yönlendirebilecek bir proje olduğunu düşündüm. Selda Alemdar ile görüşerek proje hakkında daha detaylı bilgi sahibi oldum. Proje kapsamında sterilizasyondezenfeksiyon kurallarına ve koruyucu dişhekimliği hizmetlerine ağırlık veriliyor olması ve uluslararası standartların hedeflenmesi, “mesleki gelişimim ve muayenehanemin geleceği için kesinlikle bu projede yer almalıyım” dedirtti bana. Böylece Diş Dostu Onaylı Klinik olma yolunda ilk adımı atmış oldum.

1

Muayenehanemde 1 diş hekimi, 1 hekim yardımcısı, 1 de temizlik sorumlusu olmak üzere 3 kişi çalışıyoruz. Personelim ve ben yaklaşık 5 aylık bir süreçte titizlikle denetlemeye hazırlandık. Başlangıçta oldukça zor ve külfetli bir iş gibi görünse de standartları ve prosedürleri kavrayıp uygulamaya başladıktan sonra muayenehanede her iş daha kolay ve zevkli olmaya başladı. Sterilizasyon ve dezenfeksiyonun her aşamasında, hasta takip ve tedavilerinde, genel muayenehane temizliğinde ve tüm klinik işlerimizde artık yazılı birer prosedürümüz var. Tüm bunların hazırlanması sırasında Diş Dostu Derneği, Dr. Remzi Ülgen ve Dr. Oktay Dülger hocalarım desteklerini ve bilgilerini her zaman benimle paylaşarak yardımcı oldular. Mayıs ayında UDEM ile ortak bir

2

gün kararlaştırıp denetlememizden de başarıyla çıktık. UDEM yetkilisi Mustafa Bey’le tüm prosedür ve uygulamalarımızı gözden geçirdik ve denetleme sonucunda Diş Dostu Onaylı Klinik olmaya hak kazandık. Aldığım mesleki eğitimle çalışmaya başladığım ilk günden bu yana uygulamayı prensip edindiğim hijyen ve sterilizasyon kurallarım vardı. Ama hiçbiri düzenli ve yazılı değildi. Diş Dostu Onaylı Klinik Projesi’ne başvurduğumda derneğin sağladığı kalite rehberi ile kafamda dağınık halde bulunan tüm uygulamaları ve hatta daha fazlasını belli bir düzene oturtulmuş halde buldum. Muayenehanemde gerekli düzeni ve donanımı sağladıktan sonra rehberi uygulamak çok kolay oldu. Bu rehber eksiklerimizi daha net biçimde görme olanağı sundu bize. Personelimi yönlendirmek ve eğitmek de çok daha kolay ve zevkli hale geldi.

3

Dt. Güzin Kırsaçlıoğlu Daha önceden Diş Dostu Derneği’nin üyesiydim. Derneğin katkısıyla pek çok çocuğa ulaşma şansı elde ettim. Gerek Dernek Başkanı Selda Alemdar gerekse Şila Koen’in çalışma tarzları ve dişhekimlerine yönelik yaptıkları çalışmalardan çok memnundum. Diş Dostu Onaylı Klinik Projesi’nden bahsettiklerinde hemen dahil olmak istedim. Uzun yıllardır kliniğimde belirli standartları belirlemek ve o standartları oturtma çabamın bir belgesi olacaktı. Karar vermem için bu bile yeterli bir sebepti.

1

ARALIK 2011

7

Kalite belgemizi gören hastalarımız ne olduğunu merak edip soruyorlar. Daha önce hiçbir dişhekiminde görmediklerini ve kendilerini daha özel hissettiklerini söylüyorlar. Bunları duymak ve işimize gösterdiğimiz özenin farkedilmesi bizi çok mutlu ediyor. Kalite belgesi, hastalarımıza ve işimize verdiğimiz değerin bir simgesi. Daha bilinçli ve kontrollerinin düzenli olmasına özen gösteren bir hasta portföyüm oluşmaya başladı. Bursa’da Diş Dostu Onaylı ilk klinik olmak çok onur verici. İlerleyen zamanlarda Diş Dostu Onaylı Klinik sayısı arttıkça toplumumuzda bilinçli hasta sayısı artacak ve kaliteli hizmet arayışı kaçınılmaz hale gelecektir. Projenin başlangıç aşamasında bu projeye dahil olduğumuz için kendimizi çok şanslı hissediyoruz. Böyle bir proje ile biz dişhekimlerini buluşturduğu için Diş Dostu Derneği’ne teşekkürlerimi sunuyorum.

4


DİŞ DOSTU KLİNİKLER Karar aşamasından sonra bize gelen talimat listeleriyle zaten yazılı olan uygulamalarımızı tekrar gözden geçirme şansımız oldu. Sterilizasyon odası, talimat listelerimiz, çalışanlarımızın görevleri ve muayenehanede yaptıklarıyla ilgili her şeyi yazılı hale getirdik. Temizlik kovalarımız, bezlerimiz, deterjanlarımız hep ayrıydı. Başlıkların sterilizasyonları, alet kullanım ve temizlik talimat listelerimiz hep vardı ama bütün bu listeler Diş Dostu Onaylı Klinik Projesi’yle birlikte bir dosyalama ve arşivleme sürecine girmiş oldu. Çok zevkli bir hazırlık oldu, denetim ise süper geçti. Denetmenimiz bu konuda eğitimli ve deneyimliydi. Her sorduğu belgeyi çıkarttk, yani sınıfı geçtik.

2

Böyle bir standart mutlaka olmalı. Çünkü siz, çalışanlarınız ve hastalarınız muayenehane içinde bir takımsınız. Çalışanınızdan hijyen açısından beklentiniz, hastanızın sizden beklentisi ve çalışanınızın s e sundukları su du a için ç mutlaka ut a a bir b rehber e be ge size ge-

3

rekli. Hastanız size soruyor: “Bu aletler nasıl yıkanıyor?”, cevaplarken “Önce şu yapılıyor, sonra da bu.” diyoruz. Peki bunun standardı nedir? İşte bu rehber size uluslararası bir standart katıyor. Böylece hem kendinizi hem de hastanızı güvende hissedip aynı zamanda da bu güveni hissettiriyorsunuz. Okulda genel cerrahi dersinde sterilizasyonla ilgili bir kısım vardı. Ama çalışanlarımız böyle bir eğitimden geçmeyen insanlar. Ya mikroptan çok korkuyorlar ya da hiç umursamıyorlar. Bu nedenle rehber onlar için de oldukça bilgilendirici. Öncelikle uluslararası bir standart ve kalite belgesine sahip olmak oldukça mutluluk verici. Kalite belgesini alma aşaması ve hazırlık aşamasındaki çabalarımıza değdiğini düşünüyorum. Kalite belgesini gören hastalarımız da kendilerini daha güvende hissediyorlar. Çünkü bir ürün alırken hatta ev alırken bile standart belgesi isteniyor. Muayenehanede bir kalite belgesi olması oldukça önemli. Uzun vadede üye klinik oaa b ataca a a a içinde ç de aalaa olarak bizee katacaklarını zaman

4

cağımız eğitimlerle daha net göreceğimizi düşünmekteyim. Şimdilik her elaman değişiminde yaşanılan sterilizasyonu öğretme sıkıntısının bu standartlarla aşılacağını düşünmekteyim. Türkiye için bu tür rehber ve standartların dişhekimi muayenehaneleri için yeni olduğunun farkındayım. Ama bunun geç kalınmış bir ihtiyaç olduğuna inanıyorum. 20 yıla yaklaşan muayenehanecilik yaşantımda en net gözlemlediğim sıkıntı, düzen kurma ve düzeni devam ettirmeydi. Bu nedenle hep araştırdım, okudum, yurtdışında gözlemler yaptım. Diş Dostu Derneği’ni bu açığı görüp bir standardizasyon sistemi sundukları için tebrik ediyorum. Çok büyük bir açığın kapanmasına destek oldular. Eskiden muayenehane ve muayenehanecilik denildiğinde akla bir sekreter, bir de dişhekimi gelirdi. Dünya değişiyor. Bu değişime ayak uydurmak gerektiğini düşünüyorum. Kurumsallaşmak elbette 1 sekreter, 1 dişhekiminden oluşan muayenehaneler için de geçerli bir durumdur. Bu nedenle bu projenin uzun vadede tüm Türkiye için fark yaatacağ a inanıyorum. a yo u . ratacağına

Dt. Binnur Artkıy Erfidan 20 yıldır çalışmaktayım. Bu çalışmalar süresince uluslararası bir kimlik kazanmak istedim ve bu projeye 20 yıllık tecrübeme dayanarak katılmaya karar verdim. Projenin uluslararası bir alanda faaliyet göstermesi ve ulaşabileceğiniz kitlenin çok daha fazla olması gibi özellikler bu projeye katılmamda etkili oldu.

1

Öncelikle bazı kaynaklardan bu projeyi araştırdım ve standartlarıma uygun olup olmadığını, hastalarımın bu konuda nasıl tepki verebileceklerini düşündüm. Sonuçta düşündüklerimin hepsi olumlu yöndeydi. Bu proje hem standartlarımı arttıracak hem de hastalarımın daha iyi şartlarda tedavi görmesini sağlayacaktı. Bu kararla yönetmelikteki şartları muayenehanemde uygulamaya başladım (Zaten ben bu şartları 20 yıldır uygulamaktaydım). Uygulama ve denetleme süreci o kadar zor geçmedi ama her yönüyle dört dörtlüktü.

berdi. Ve bir sağlık kuruluşunda zaten olması gereken kriterlerdi. Görünüşte çok sıkı ve titiz kuralları olan bir rehber gibi görünse de hastaların sağlığı için gerekli olan tüm kuralları içeriyordu. Bu yüzden severek uyguladım. Ve bu benim için hiçbir zorluk yaratmadı.

Hijyene ve temizliğe çok önem veren aynı zamanda hastanın temizlik ve hijyenle ilgili tüm endişelerini sona erdirecek bir reh-

Daha önce de belirttiğim gibi 20 yıllık çalışma hayatımda uluslararası bir kimlik kazanmayı istedim. Bu proje sayesin-

2

3

4

ARALIK 2011

8

de de bu amacıma ulaştım. Artık insanlar güvenle geliyorlar. Tedavi sonrasında önlerinde duran Diş Dostu logosuna bakıp yüzlerinde hafif bir tebessüm beliriyor. Bence bu benim için büyük bir avantaj. Gelecekte standartlar değişebilir. Ama benim için önemli olan insanların diş koltuğuna güvenle oturması ve bunun hep böyle sürmesidir. İşte bu belge, bana bu sürekliliği ve insanların uzun vadede de bana güven duymasını sağlayabilir.


SAĞLIKTA KALİTE

Sağlık Hizmetlerinde “Toplam Kalite Yönetimi” Toplam Kalite Yönetimi, günümüzde sağlık hizmetlerinin ayrılmaz bir parçası olmakla birlikte uygulanması zor ve uzun bir çalışmadır.

K

adıköy Şifa Sağlık Grubu Stratejik Planlama ve Kalite Müdürü Mehmet Aydın, siz Diş Dostu okurları için sorularımızı cevaplandırdı.

Sağlıkta kaliteyi nasıl tanımlarsınız? Sağlıkta kalite ulaşılabilir, hızlı, doğru, gereksiz işlemleri içermeyen ve güler yüzlü hizmetin bileşimidir. Kaliteli ve güvenilir bir sağlık hizmeti verildiğinden emin olmak için ilgili sağlık kurumunda sağlık çalışan-

larının bilgi ve becerisini denetleyen mekanizmalar olmalıdır. Kalite kavramındaki öncelikler kişilere göre farklılık gösterebilmektedir. Örneğin sağlık hizmetinin bedelini ödeyen için “sağlıkta kalite”nin tanımında “maliyet etkinlik” birinci sırada yer alabiliyorken hasta cephesinde durum farklılık göstermektedir. Hasta için “hatasız, anlaşılabilir ve güler yüzlü hizmet” ön plandadır. Hekim içinse “teknik kalite” birinci sırada yer almaktadır. Yani kalite her düzeyde aynı şeyleri ifade etmiyor.

Mehmet AYDIN Kadıköy Şifa Sağlık Grubu Stratejik Planlama ve Kalite Müdürü

Dünyadaki çağdaş sağlık hizmetinin en büyük sorunu ise tıbbi hatalardır. Sağlık kuruluşu olarak bizlerin hata yapma lüksü yoktur. Meydana gelebilecek herhangi bir hatada etkilenen doğrudan insandır ve bu durum çoğu zaman telafisi imkansız sonuçlar doğurmaktadır. Tıbbi hatalar; ilaç hataları, hastanede yatarken düşmeler, yanlış taraf cerrahileri, geç tanı konması, tanıların atlanması vb. konuları kapsar. Son derece önemli olan bu konu her anlamda çok büyük kayıplara neden olmaktadır. ABD’de sadece yanlış ilaç kullanımı nedeniyle yılda 50 milyar dolar boşa harcanmaktadır. Tıbbi hataların nedenleri süreç sorunlarıdır. Kişisel hata oranları ise yüzde 5-10 düzeyindedir. Bu hataları önlemenin püf noktası ise tüm süreçleri hiç kimsenin hata yapmamasını sağlamak üzere planlamaktır. Kurallara uyum sağlandığında hata oranı neredeyse sıfıra yaklaşır.

Sağlık hizmetlerinde “Toplam Kalite Yönetimi”nin uygulanabilirliği hakkında neler söylemek istersiniz? Günümüz toplumunda kalite bilincinin yaygınlaşması etkisini sağlık hizmetleri alanında da gösterecek ve kaliteli hizmet isteği her zaman ön planda olacaktır. Toplum bilincinin artması, teknolojik gelişme, rekabet vb. faktörler hizmet kalitesinin sağlık sektörünün ayrılmaz bir parçası olmasını sağlamıştır. Sağlık hizmetinde kalite kavramından söz ederken öncelikle sağlık hizmetini özel kılan önemli noktaları tanımlamak gerekir. Bunlar:

ARALIK 2011

10


SAĞLIKTA KALİTE • Sağlık hizmetlerinde hastalar, ihtiyaçları olan hizmetlerin miktar ve kalitesini çok net tayin edemezler. • Kişilerin hastalık riskine bağlı olarak yapacağı masraf çoğu zaman belirsiz olabilmektedir. • Sağlık hizmetleri diğer sektörlerdeki hizmetlerin aksine standart değildir ve hastalar çoğunlukla satın aldıkları hizmetin özellikleri hakkında sınırlı bilgiye sahiptir. • Sağlık hizmetlerinde homojenlik sağlamak güçtür, bu hizmetler ikame edilemediği gibi ertelenemezler ve sağlık hizmetlerinde hataya yer yoktur. Toplam Kalite Yönetimi, günümüzde sağlık hizmetlerinin ayrılmaz bir parçası olmakla birlikte uygulanması zor ve uzun bir çalışmadır. Bu kültür ancak tüm sektör çalışanlarının katılımı, sağlık profesyonellerinin eğitimlerinin bir parçası olması ve ulusal bir akreditasyon sisteminin oluşturulması ile sağlam temeller üzerine oturacaktır.

Sağlık kuruluşlarında kalite çalışmaları nasıl başladı ve şu anda hangi seviyede? Bu konuda çeşitli hastanelerin münferit çabaları olmakla birlikte bilinç şu anda istenilen seviyede değildir. Kalite felsefesine inanan kurumlar bu işin içinde gönüllü olarak yer aldı. Bu bilince sahip hastaneler JCI Akreditasyonu, EFQM Mükemmelik Modeli ve ISO belgelendirmesi gibi kalite sistemleri ile hizmet kalitelerini ve standartlarını üst seviyeye taşımaya çalışıyorlar. Özellikle son dönemlerde Sağlık Bakanlığı bu konuda oldukça önemli adımlar attı. Performans Yönetimi ve Kalite Geliştirme Daire Başkanlığı kuruldu. Sağlık Kurumları için (kamu, vakıf ve özel) Hizmet Kalite Standartları hazırlandı, çeşitli yönetmelikler yayınlandı veya revize edildi. Kalite çalışmaları zorunlu hale geldi. Altyapısı olmayan sağlık kurum ve kuruluşları için bu süreç oldukça sancılı geçmektedir. Ancak bu bilinç sadece hastanelerin çalışmaları ile değil, buralardan hizmet alan hastalarımızın talepleri ile de artacaktır. Gelişmiş ülkelerde hastalar hastaneye gitmeden önce o kurumun hizmet standartlarını, başarı oranlarını, doktorunun tecrübesini vb. kriterleri sorgulamaktadırlar. Bizler de birey olarak bu sorgulamaları yapmaya başladığımızda hastanelerimiz kalite çalışmaları yapmak ve performans sonuçlarını açıklamak zorunda kalacaklardır. Bu yüzden hastanelerimizle birlikte hizmet alan birey olarak bizlere de çok iş düşüyor.

Sağlık Hizmetlerinde Sürekli Kalite İyileştirme Kalite Risk ayarlaması

Toplam kalite yöntemi

Sonuçların değerlendirilmesi

Klinik uygulama rehberleri

Performans ölçümü

Hasta memnuniyeti Hekim-hasta ilişkileri Kurumunuzda kalite süreçleri nasıl işliyor? Kadıköy Şifa Sağlık Grubu Yönetim Kurulu tarafından 2000 yılında başlatılan Sürekli Kalite Gelişimi (SKG) programı çerçevesinde mevcut durum değerlendirmesi çalışmaları ile değişim süreci başlamıştır. Bu sürecin, yönetimin desteği ile başlaması çok önemli. Çünkü liderler bu işe ne kadar inanır ve desteklerse süreç o kadar hızlı ilerler ve kurum içinde yayılımı da o kadar rahat olur. Bu program çerçevesinde yürütülen yeniden yapılanma sürecinde organizasyonel açıdan da yenilenme başlamıştır. EFQM Mükemmellik Modeli’nin 2005 yılında “Kurumsal Yönetim Modeli” olarak uygulanmaya başlanması ile birlikte mükemmellik kültürünü içselleştirmek için kurum içi ve dışı eğitimlere ağırlık verdik. KalDer (Türkiye Kalite Derneği) ile çalışmalarımıza da bu dönemde başladık. Eğitim çalışmalarımız devam ederken süreç altyapımızı gözden geçirdik. Bu kapsamda EFQM Mükemmellik Modeli’ni uygulayan ve başarı kazanmış kurum ve kuruluşlara KalDer desteği ile ulaşarak kıyaslama faaliyetlerinde bulunduk ve onların tecrübelerinden yaralandık. Bugün geldiğimiz noktada Kadıköy Şifa süreçlerinin süreç ekipleri tarafından takip edildiği, performansının ölçüldüğü ve iyileştirildiği (yani yönetildiği) aşamaya geldik. Bu yolculuğumuz esnasında arada başarılarımızı da taçlandırdık. EFQM Mükemmellik Modeli kapsamında KalDer tarafından yapılan değerlendirme süreci sonrasında 2007 yılında “Mükemmellikte Yetkinlik 4*” Belgesi’ni, 2009 yılında ise Ulusal Kalite Ödülü sürecinde “Ulusal Kalite Büyük Ödülünü” aldık. Bugün gelinen noktanın kuruma etkilerini performans göstergelerimizdeki olumlu sonuçlarda rahatlıkla görmekteyiz. Kalite yolculuğuna başlarken

ARALIK 2011

11

bizler çeşitli kurumlara tecrübelerini öğrenmek için giderken bugün EFQM Mükemmellik Modeli’ni uygulayan ya da uygulamaya yeni başlayacak kurum ve kuruluşlarla tecrübe ve bilgi birikimimizi paylaşır duruma geldik.

Ülkemizde kalite anlayışının gelişmesi için vereceğiniz tavsiyeler var mı? Kalite felsefesini iyi anlamak gerekiyor. Bu konuda yapılan çalışmaları gelip geçici bir moda ya da zorla yapılan işler olarak görmemek gerekiyor. Kalite çalışmalarına ayrılan bütçe hep bir gider olarak değerlendiriliyor. Hep kalite çalışmalarının maliyeti hesap ediliyor. Oysa ki kalitesizliğin maliyeti o kurumun itibarının kaybına, belki de kapısına kilit vurulmasına sebep olacaktır. Başarılı bir planlama yapabilmek için mevcut kaynakların verimli bir şekilde dağıtılması ve kullanılması, sunulan hizmetin etkili biçimde verilmesi (gerek kaynakların gerekse hizmete ihtiyacı olan kimselerin ulaşımında hakkaniyete özen gösterilmesi ve hizmet sunumu sırasında ve sonrasında hizmetten yararlananların ve hizmeti sunanların memnuniyetinin sağlanması) gerekmektedir. Sağlıklı bir kalite altyapısı ile birlikte bu süreç sağlıklı bir şekilde işlemektedir. Özetle halkın bilinçlenmesi, sorgulaması ve araştırması bizleri daha iyi olma konusunda tetikleyecektir. Bakanlıklar, sektör dernekleri, odalar vb. kurum ve kuruluşların desteği de bu noktada çok önemli. Aynı zamanda sağlık kurum ve kuruluşları olarak bizler de kendi içimizde tecrübelerimizi paylaşacak platformlarda yer almalıyız. Tecrübeyi paylaşmaktan korkmadan yapacağımız kıyaslama ve karşılaştırma çalışmaları hepimizi ileriye taşıyacak araçlar olacaktır.


DİŞ DOSTU ONAYLI KLİNİK REHBERİ Dt. Binnur Artkıy ERFİDAN Tel: (0232) 342 7656 Adres: Kazım Karabekir Cad. No: 19\17 Bornova-İzmir Dt. Gülçin Ada ÇAVDAR Tel: (0224) 241 4110 Adres: FSM Bulvarı Gimpaş Apt. No: 143 Kat: 1\3 Nilüfer-Bursa Dt. Güzin KIRSAÇLIOĞLU-Dental Estetik Center Tel: (0312) 419 4356 Adres: Konur 2 Sok. No: 38\5 Kızılay-Ankara Diş Dostu Onaylı Klinik Projesi’nin ülkemizde dişhekimliği alanında önemli bir açığı kapatacağına inanıyorum. Uluslararası Diş Dostu marka ve logosu ile belirli standartları kliniğinde oluşturmak isteyen dişhekimleri için bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Klinik ya da muayenehanesinde en üst standartta hizmet verdiğini düşünen dişhekimlerinin bu standartları onaylı hale getirmelerinin anlamlı olacağına eminim. Dt. Güngör DOĞANER-Dentacell Tel: (0212) 288 4992 Adres: Ortaklar Cad. Bahçeler Sok. No: 21/2 Mecidiyeköy-İstanbul Kliniğimizde kullanmakta olduğumuz cihazların ve el aletlerinin sterilizasyonu nasıl sağlanmaktadır? Yapılan sterilizasyon, çapraz enfeksiyonun önüne gerçekten geçilebilmekte midir ve nasıl? Klinikte sterilizasyondan kim sorumludur ve bu kişi eğitimini nereden almıştır, görevini gerçekten hakkıyla yapmakta mıdır? Tüm bunların denetimi kimlerce ve nasıl yapılmaktadır? Benim şahsi fikrim, bu faktörlerin duvara fiyat listesi asmaktan daha önemli olduğu yönündedir. Hatta mümkünse gerekli denetimlerin yapılarak kliniklere sterilizasyondezenfeksiyon uygunluk belgesi verilmesi gerektiğini ve esasen bu belgenin göz ile görülür bir yerde asılı olmasının şart olduğunu düşünüyorum. Prof. Dr. Hakan ÖZYUVACI-Dental Forum İstanbul Tel: (0212) 231 2848 Adres: Hakkı Yeten Cad. Doğu Plaza Kat: 2 Fulya-İstanbul Diş Dostu Derneği daha kuruluşundan önce başladığı ağız sağlığı bilinci yaratmak ve gelecek nesillerin diş ve ağız sağlıklarının daha iyi olmasını sağlamak hedefine ulaşmak için hızlı adımlar atmaya devam etmektedir. Bu adımların içinde model oluşturacak belki de en önemlisi olan “Diş Dostu Klinikler Projesi”, benim de içinde bulunmaktan heyecan duyduğum uygulamaların başında gelmektedir. Zaten titizlikle uyduğumuz ve hem kendimizi hem de hastalarımızı korumaya yönelik temel enfeksiyon kontrol protokollerinin dış denetime açık ve şeffaf bir şekilde vurgulanabildiği bu uygulama, rahatlatıcı ve güven verici. Ayrıca hastalarımızı hem çürüklerden hem de diş eti hastalıklarından etkin bir şekilde koruyabildiğimizi belgeleyebilmemizin yolunu açmış olması açısından da gurur verici. İşletimsel ve finansal birçok yeniliği de hızla içine çekebilmeye uygun bir zemin oluşturması, gelecek için dişhekimliği pratiğini hak ettiği yere taşıyabilmesi yönünden son derece önemli. Dr. Oktay DÜLGER Tel: (0212) 351 5555 Adres: Zeytinoğlu Cad. Selçuklar Sok. Eti Apt. No: 14\A1 Etiler-İstanbul Bu projenin gerçekleştirilmesi ağız diş sağlığı hizmeti sunan muayenehane, poliklinik gibi sağlık kuruluşları için çok önemli ve yararlı olmuştur. Ülkemizde hastane gibi büyük kuruluşlar için hizmet veren uluslararası kuruluşlar olmasına rağmen muayenehanelere akreditasyon hizmeti veren bir kuruluş yoktu. Uluslararası akreditasyon kuruluşlarının akreditasyon çalışmaları muayenehaneler için çok pahalı, şirketler için çok küçük ve kar sağlamayan bir faaliyetti. Bu sorunu ancak Diş Dostu Derneği gibi bir dernek çözebilirdi. Ve çözdü de. Hastalara, hekimlere ve özellikle dişhekimi asistanlarına güven veren bir çalışma. Dişhekimi asistanının kendisine ve hastalarına değer veren bir hekimle çalışmakta olduğunu görmesinin memnuniyetini ve saygısını hem hekim hem de hastalar görüyor. Asistanlar, projeye muayene sahibi hekimden daha çok sahip çıkıyor ve projenin eksik yürümesine izin vermiyor. Otokontrolü olan önemli bir hizmet. Dr. Remzi ÜLGEN-DENTAREM Tel: (0216) 361 7547 Adres: Kozyatağı Mah. Şemsettin Günaltay Cad. Şafak Apt. No: 48\14 Şenesevler-Bostancı-İstanbul Bildiğiniz gibi rekabetin, hızın ve teknolojinin ön plana çıktığı ama bunun yanı sıra insana ve hayata verilen değerin de aynı öneme sahip olduğu bir çağda yaşıyoruz. Bizler dişhekimi olarak insan sağlığının önemli bir parçası olan ağız diş sağlığı alanında bu sahada pay sahibi olan mesleklerden biriyiz. Amacımız insanlara sağlıklı ve hoş gülüşler verirken aynı zamanda tam fonksiyon görmelerini sağlamaktır. Tabii bunları sağlarken günümüzün ekonomik verileri ve kaynaklarının uygun kullanımı da ön plana çıkmakta. Bizler “Diş Dostu Klinik Projesi” ile bu yönde bir adım attığımıza inanıyoruz. Bu belgeyi taşımaya hak kazanmış klinikler hem çapraz enfeksiyon açısından denetlenmiş (yani tam sağlık haline yardımcı olan) hem de koruyucu dişhekimliğine önem veren yani hastaların sağlıklı iken basit ve ucuz yöntemlerle ileri zamanlarına hizmet veren klinikler olarak fark yaratacaklardır. Sağlıklı gülüşlerle mutlu ve esenlikli günler dileğiyle… Dr. Seyhan GÜCÜM- Özel Denta-Life Ağız Diş Sağlığı Polikliniği Tel: (0212) 283 9393 Adres: Çamlık Sok. No: 6 3. Levent-İstanbul

Merhaba… Diş Dostu Derneği ile tanıştığımız ilk günden itibaren tüm projelerde çok büyük heyecan duyarak çalıştık. İnanılmaz disiplinli, ciddi ve yaratıcı bir ekiple beraber olduğumuz için çok mutluyuz. Ayrıca Diş Dostu Derneği ile kliniğimizde sunulan hizmetin uluslararası kabul görmüş hijyen ve koruyucu hekimlik kurallarına uygun olarak sunulduğunun ve denetlendiğinin belgelenmesi tüm ekibimiz ve hastalarımız için bir gurur kaynağı olmuştur. Dr. Şule ÜNAL-Prosthodontist Tel: (0312) 426 2880 Adres: Tunalı Hilmi Cad. No: 81\2 Kavaklıdere-Ankara Diş Dostu Klinikler Projesi kapsamında Diş Dostu Kalite Belgesi için yapılan denetimler sonucu kliniğimizde “iyi” yaptığımız birçok sürecin eksik yanlarını veya protokolleri kurumsal hale getirerek uygulamaları insan hatasından arındırmaya yönelik detay işlemleri atladığımızı fark ettik. Zaten başlangıçta bu projeye dahil olmak amacım da eksikliklerimi görerek gidermekti. Dolayısı ile kendi açımdan amacıma ulaştığım bir proje oldu. Özellikle yardımcı personeli motive etmesi, tüm çalışanların bilgi düzeyine katkıda bulunması ve strerilizasyon güvenliği ile hizmet kalitesini yükseltmesi bakımından bu projeyi meslektaşlarıma tavsiye ediyorum. Doç. Dr. Tosun TOSUN Tel: (0212) 224 5221 Adres: Valikonağı Cad. Şair Nigar Sok. Halit Kehale İş Merkezi No: 4\4 Nişantaşı-İstanbul

ARALIK 2011

12


Aradığınız tüm kriterler 'da.

Europa B Evo Otoklav 0OF1PÚFUMFNF$JIB[Î

3’ü bir arada 3.990EUR yerine

3.490EUR Made in ITALY

%JTUJMMFS%JTUJMF4V$JIB[Î Europa B Evo Otoklav

%JTUJMMFS%JTUJMF4V$JIB[Î

… … …

… … …

… … … … … … …

&/TUBOEBSUMBSÎOBVZHVO#5JQJ0UPLMBW 20 litre kapasiteli 1*%QBUFOUMJ #BTÎOmWFÎTÎTUBCJMJ[BTZPOVJMFLVMMBOÎDÎNEBIBMFTJ[ IBUBE[FMUNF

99NNFCBUMBSÎOEB 5FNJ[WFLJSMJTVUBOLÎBZSÎ TUFSJMJ[BTZPOQSPHSBNÎ )FMJY #PXJF%JDLWF7BLVNUFTUMFSJNFWDVU µMLBQBLLJMJUTJTUFNJ NBOVFM FMFLUSPNBOZFUJLWFFMFLUSPOJL

%BIJMJ:B[ÎDÎ 0UPNBUJLTVBMÎNÎ

…

NNmBQWFNNZLTFLMJL TBBUUFMJUSFEJTUJMFTVSFUNFLBQBTJUFTJ 4VZVWJST CBLUFSJ PSHBOJLWFJOPSHBOJLLJNZBTBMNBEEFMFSEFO BSÎOEÎSÎS TVEBLJLzULPLVZVZPLFEFS "LUJGLzNSGJMUSFTJJMFTVZVTBGIBMFHFUJSJS

0OF1PÚFUMFNF$JIB[Î … … … … …

YYNNFCBUMBSÎOEB NNSVMPUBÚÎZÎDÎTÎ NNLBZOBLmVCVÜV 0UPNBUJLTÎDBLMÎLBZBSÎ Elektronik kontrol paneli 4FTMJIBUBVZBSÎTJTUFNJ 1PÚFULBQBONBNBTÎ ZBOMÎÚLFTJNWC EVSVNMBSEBEFWSFZFHJSFS

'JZBUMBSÎNÎ[B,%7EBIJMEFÜJMEJS7/240OMJOF5FLOJL%FTUFLwww.guneyteknikservis.com

Marka Yön.: Selin BABACAN /FDJQ'B[ÎM.BI.BZÎT$BE/P fNSBOJZFÝ45"/#6-

selin.babacan@guneydis.com

Tel: 0 216 466 83 83

Gsm: 0 530 939 36 50

Faks: 0 216 313 57 24

www.guneydis.com


KLİNİK DENETİMİ

Diş Kliniklerinde Hijyen ve Kalite Mustafa Saçkesen Derleyen: Ebru Demirel

A

BD’nin 20. Başkanı James Abram Garfield, 1881 yılında suikasta uğrar. Bir kurşun koluna, bir diğeri de vücuduna isabet eder. Başkan Garfield, suikastı takip eden 8 günde 16 doktor tarafından muayene edilir. Doktorların ellerini yıkamadan direkt olarak yaraya parmakla müdahale etmeleri sonucu durumu kötüleşir, fakat kurşun çıkarılamaz. Başkan Garfield ağır enfeksiyon bulguları ile septik tabloda eks olur. Otopsi yapılır. Kurşunun hayati önemi olan bir bölgede olmadığı ve hatta koruyucu bir kist oluşturduğu görülür. Sonuç olarak “muayene öncesi uygun el yıkama yapılsa ve kirli invaziv girişim yapılmasa Başkan Garfield yaşardı!” Hastalık etkeni mikroorganizmaların hastaya ulaşmadan uzaklaştırılması veya öldürülmesi, enfeksiyonları önlemenin temel kuralıdır. Bunun için sağlık alanında kullanılan malzemelerin, çevre ve ortamların temiz ve mikropsuz olması hedeflenir. Bu açıdan sterilizasyon ve dezenfeksiyon uygulamaları

ARALIK 2011

14

tüm tıbbi faaliyetlerin merkezinde yer alan bir konudur. Enfeksiyon kontrolünün temelini el hijyeninin sağlanması, hastalarda kullanılan aletlerin sterilizasyonu ve dezenfeksiyonu ile eğitimli ve yeterli personel oluşturmaktadır. Biz UDEM* olarak Diş Dostu Derneği adına gerçekleştirdiğimiz klinik denetimlerinde sizlerden (kliniklerden) aşağıdaki konularda hassasiyet göstermenizi bekliyoruz: • Bizler de hastalarınız gibi kliniğinize dışarıdan geliyoruz ve dış ortamdan ayakkabılarımızla mikroorganizma taşımak istemiyoruz! Bu yüzden bizlere de kullanmak istemesek (!) bile galoş vermelisiniz. • Kliniklerinizde, çalışır halde bulunan ve kullanmaya yetkili personelinizin olduğu “otoklav” görmek istiyoruz. Çünkü tedavilerde kullanılan birçok tıbbi aletin fiziksel temizlikten sonra otoklav kullanılarak steril hale getirilmesi gerekmektedir. Otoklavda sterilize edilmeden kullanılan tıbbi aletler, hastalar arasında mikroorganizmaların taşınmasındaki en büyük etkendir.


KLİNİK DENETİMİ • Otoklav ile sterilizasyon işlemi, zaman alan bir işlemdir. Bu sebepten dolayı klinikler belli miktarda tıbbi aleti steril ederek kullanıma hazır halde bulundururlar. Hazır halde tuttuğunuz, içerisinde steril aletlerin bulunduğu paketlerin üzerinde “otoklavlama tarihi” görmek isteriz. Bu süre prosedürde (hijyen prosedürü) belirtilen süreyi geçmemeli ve paketler hiçbir şekilde deforme edilmeden muhafaza edilmelidir. • Bazı tıbbi aletlerin ve yardımcı materyallerin steril edilmeleri uygun değildir. Bu yüzden “tek kullanımlık” olmaları gerekmektedir. Bunların başında enjektörler gelir. Hasta önlükleri, havlular, plastik bardaklar vb. diğer materyaller de tek kullanımlık olmalıdır. • Muayene esnasında kullanılan ve “tek kullanımlık olan” enjektör uçları, tampon pamukları ve kana bulanmış her türlü materyalin “tıbbi atık kutusunda” biriktirilmesi ve anlaşmalı şirketler ya da belediyeler aracılığıyla bertarafı gerçekleştirilmelidir. Lütfen her tıbbi atık konteyner tesliminden sonra makbuz almayı unutmayınız! • Hasta koltuklarının her hastadan sonra dezenfektan spreyler kullanılarak temizlendiğinden emin olmalıyız. • Birçok hastalığın etkeni olan mikroorganizmalar, ortamdaki çok küçük toz parçacıklarına tutunup havada taşınarak üst solunum yolları aracılığıyla sağlıklı kişilere ulaşabilir. Bu yüzden kliniklerin fiziksel temizliğinden ve bu temizliğin düzenli olarak yapıldığından emin olmak isteriz. Yukarıda kısaca bahsettiğimiz maddeler muayene sürecine kadar sizden gerçekleştirmenizi istediklerimiz. • Bir diğer önemli konu da hasta anamnez formlarının sürekli olarak işlenip işlenmediğinin kontrolünün sağlıklı olarak yapılmasıdır. Sağlık hizmetlerinde hizmeti oluşturan tüm unsurlar entegredir. Sağlık hizmetlerinde kaliteden söz edebilmek için öncelikle sağlam bir yönetim modeli ve organizasyonun var olması ve işlerin kim tarafından, ne zaman, nerede, hangi araçlar kullanılarak, hangi yöntemle yapıldığının bilinmesi büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple sizlerin hazırlamış olduğu organizasyon şemalarını ve görev tanımlarını da görmeyi istiyoruz! Hazırlamış olduğunuz yıllık eğitim planlarınız bizim için önemli! Çalışanlar, kalite yönetimi felsefesine inançlı ve gönüllü bir biçimde katılmalıdırlar. Özellikle hekimlerin kalite çalışmalarında aktif olarak yer almaları gerekmektedir. Tüm bu kısaca belirttiğim konular hakkındaki gözlemlerimizi raporlayıp

Mustafa Saçkesen Mikrobiyolog UDEM-Sistem Belgelendirme Uzmanı

kliniğiniz hakkındaki görüşümüzü Diş Dostu Derneği’ne sunuyoruz. Bu saydıklarım aslında lüks gibi görünen şeyler. Ama her birinin birer standart olarak optimum düzeyde kliniklerde bulunması gerekmektedir. Çünkü insan sağlığının değeri parayla ölçülemez. Bizler denetimini yapıp belgelendirme tavsiyesinde bulunduğumuz tüm klinikler için bu prosedürlerin standart şekilde uygulandığını vurguluyoruz. UDEM olarak bu projedeki amacımız, hasta memnuniyetini artırmayı ve sürekli en üst seviyede tutmayı amaçlayan Diş Dostu Derneği üyesi kliniklere tarafsız denetimler gerçekleştirerek kalite çalışmalarınızda sizlere yardımcı olabilmektir. Sağlıklı günler dileğiyle...

ARALIK 2011

15

* UDEM: Sistem Belgelendirme (ISO 9001, ISO 14001, ISO 13485, ISO 22000, OHSAS, FSSC 22000 vb.), Ürün Belgelendirme (Makinelerde, Elektrikli ve Hidrolik Asansörlerde), Muayene (Kaldırma ve İletme Makinelerinin [Vinçleri, Transpaletler, Forkliftler, Platformlar vb.], Makinelerin, Gıda Üretim Yerlerinin vb.), CE İşaretlemesi (Makinelerde CE, Asansörlerde CE, Yapı Malzemelerinde CE, Tıbbi Cihazlarda CE vb.) ve Eğitim konularında faaliyet gösteren, müşterilerinin memnuniyetini ve güvenini her şeyin üzerinde tutan, %100 Türk sermayeli, uluslararası bir belgelendirme şirketidir.


Dis Dostu Aralık 2011 Dergisi  

Dis Dostu Aralık 2011 Dergisi

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you