Page 1

DİŞ DOSTU HAZİRAN 2012

DİŞ DOSTU

DİŞ HEKİMLİĞİNDE TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ

BAŞARININ ANAHTARI;

DOĞRU İLETİŞİM AMATÖR PARAŞÜTÇÜLÜK: GÖKYÜZÜNDE ADRENALİN ZİRVE YAPIYOR

GAMZE TOPUZ

BAŞARI ÇITASINI SÜREKLİ YÜKSELTİYOR


GAMZE TOPUZ

İÇİNDEKİLER

4

HOŞ SOHBET

GAMZE TOPUZ, HAYAT BOYU ÖĞRENCİ KALACAK!

Hayat boyu öğrenmeyi kendine ilke edinmiş Gamze Topuz. Öğrendiğiyle yetinmiyor, hedeflerini hep biraz daha ileri taşıyor. Bir adım yaklaştı mı hedefe, hemen çıtayı biraz daha yükseğe çekiyor. İşte size özetle onun ‘başarıya giden yol haritası’! Zaten bunu oyunculuktaki form grafiğinde de kanıtlıyor.

HAYATIN İÇİNDEN

DİŞ HEKİMLİĞİNDE TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ Müşteri memnuniyeti, müşteri sadakatini getirir. Diş hekimleri olarak hastalarımızı aynı zamanda memnun edilecek bir müşteri olarak görmemiz, hizmet kalitemizi artırmamızı sağlar. Dr. Mahmut Demirkan, toplam kalite yönetimi ilkelerini muayenehanenizde nasıl uygulayacağınızı anlatıyor.

8

Diş Dostu Derneği Adına İmtiyaz Sahibi

Selda ALEMDAR DİNÇER

Diş Dostu Derneği Adına Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şila KOEN Danışma Kurulu Dr. Berna EVRENOL Prof. Dr. Betül KARAGÜL Dt. Güngör DOĞANER Prof. Dr. İlknur TANBOĞA Dt. Mıgır GÜLEZYAN Dr. Oktay Dülger Dr. Remzi ÜLGEN Dr. Seyhan GÜCÜM Baskı Ömür Matbaacılık A.Ş. Beysan Sanayi Sitesi Birlik Cad. No:20 Haramidere İstanbul Tel: 0212 422 76 00

TREND SAĞLIK

İLETİŞİM, BAŞARIYA GİDEN YOLUN TEMEL TAŞI

12

Sürdürülebilir başarıyı yakalamak için iletişim stratejisi her alanda olduğu gibi diş hekimliğinde de temel unsur. Albert Altaras, vücut dilinizden muayenehanenin dizaynına, hastanızla kuracağınız diyalogdan bekleme salonundaki dergilere kadar marka kimliğinizin bir parçası olan püf noktalarını sizlerle paylaşıyor.

YAŞAMA AÇILAN PENCERE

YÜKSEK İRTİFADA ADRENALİN PATLAMASI Amatör paraşütçülük, riskli bir hobi değil aslında… Serbest düşüşte her zaman bir sigortanız var; yedek paraşüt… Her iki paraşütün de açılmama riski neredeyse sıfır… Bunu bilerek amatör paraşütçülük yazımızı okumaya başlayın. Pek çoğunuz, serbest düşüşün dayanılmaz cazibesine kendisini kaptıracak.

2 DİŞ DOSTU

DİŞ DOSTU

16

Yayına Hazırlayan FORA MEDYA Valikonağı Caddesi, Valikonağı Plaza No: 173/3 Nişantaşı - İstanbul Tel: 0212 246 6065

DİŞ DOSTU DERNEĞİ Nişantaşı Plaza Şakayık Sok. No: 38/2 Kat: 3 D: 9 Nişantaşı 34365 İstanbul Tel: 0212 240 7353 Faks: 0212 240 7301 info@disdostu.org www.disdostu.org Yayın Türü: Diş Sağlığı Projesi © Yayın Hakları

DİŞ DOSTU, 3 ayda bir yayınlanır. Derginin hiçbir bölümü izinsiz çoğaltılamaz, başka bir dergide ve web sitesinde yayınlanamaz, DİŞ DOSTU’nda yer alan yazılardaki fikirler yazarlarına aittir ve yayıncı yazının içeriğinden sorumlu tutulamaz. Yayınlanan ilanların sorumluluğu ilan sahiplerine aittir.


DİŞ DOSTU’NDAN

Estetİk dİş hekİmlİğİ klİnİsyenlere yenİ ufuklar açıyor Değerli Diş Dostu Okuru; Yazımın başlığını ‘Estetik Diş Hekimliği’ olarak seçtim. Çünkü hastalarımızın dişleriyle ilgili estetik talepleri her geçen gün artıyor. Hastalarımız artık bize sadece ağrıyan dişleri için değil, daha beyaz, daha düzgün ve daha estetik dişler, gülüşler için başvuruyorlar.

Estetik dişler ve etkileyici gülüşler, toplumsal kabul açısından büyük önem taşıyor. Diş hekimleri de uygun fonksiyonda sağlıklı dişleri yalnızca korumakla kalmayıp, aynı zamanda estetik olarak ağızda kalmalarını sağlıyor. Daha önce hayal dahi edilmeyen protetik ve restoratif işlemler bugün artık kolaylıkla uygulanabiliyor.

Geçmişte diş hekimlerinin geleneksel rolleri, dişleri tamir etmek, düzeltmek ve gerekirse çekmekti. Zaman içinde birçok hastada kısmi veya total diş kaybı görülmekteydi. Günümüzde diş hekimleri uygun fonksiyonda sağlıklı dişleri yalnızca korumakla kalmayıp, aynı zamanda estetik olarak ağızda kalmalarını sağlıyor. Bugün geldiğimiz noktada pek çok diş hekimi hastalarının estetik ihtiyaçları için uygun tedavi seçenekleri sunuyor. Goldstein’ın ‘Change Your Smile’ isimli best-seller olmuş kitabında da bahsettiği gibi; beğensek de beğenmesek de, güzellik bilincinin geçmişe kıyasla çok daha yaygın olduğu bir toplum içinde yaşamaktayız. Bu sebeple, daha sağlıklı görünen hoş bir gülüş, toplumda sosyal, ekonomik ve duygusal açıdan çok önemli… Çünkü sağlıklı ve estetik dişlere sahip bireyler toplumda daha kolay ve daha fazla kabul görüyor. Dişler ve gülüşün, yüzün çekicilik algısında önemli bir rolü var artık. Bizler; diş hekimleri olarak devamlı surette çevremizle etkileşim halindeyiz. Görsel ve yazılı basın, her gün yeni akımlar ve yeni trendlerle bizleri etkisi altına alıyor. Estetik kavramı zaman içinde değişiyor, farklılaşıyor; fakat tüm bunlara karşın, diş hekimi kişinin doğal görünümünden uzaklaşmasına müsaade etmemeli. Diş hekimliğinde; materyallerdeki ve tekniklerdeki hızlı değişimle, her geçen gün daha koruyucu, daha az diş kesimi yapılıyor; daha önce hayal dahi edilmeyen protetik ve restoratif işlemler bugün artık kolaylıkla uygulanabiliyor. Bu yeni teknikleri uygulayan klinisyenler, kozmetik gelişmeleri hastaların talepleri doğrultusunda hayata geçirebiliyor ve estetik açıdan memnun edici sonuçlar elde ediyor. Daha da önemlisi, tüm bu uygulamalar hastalarda çok daha az hassasiyet oluşturuyor. Hastalarımızın ideal gülüşe sahip olmaları, her zaman zahmetli ve maliyet gerektiren uygulamalar değil. Çoğu zaman minimum tedavilerle istenilen sonuçlara ulaşılabiliyor. Estetik diş hekimliği, birçok klinisyene yeni bir dünyanın kapılarını açıyor ve binlerce kişinin hayatını olumlu şekilde değiştiriyor. Sevgi ve Saygılarımızla

Dr. Şule ÜNAL

DİŞ DOSTU 3


HOŞ SOHBET

4 DİŞ DOSTU


HOŞ SOHBET

HEDEFİNE ULAŞAMIYOR, ÇÜNKÜ YAKLAŞTIKÇA ÇITAYI BİRAZ DAHA YÜKSELTİYOR! “Hayat boyu öğrenci olacağım” diyor Gamze Topuz. Öğrendiğiyle yetinmektense, hedeflerini hep biraz daha büyütüyor. Bir adım yaklaştı mı hedefe, hemen çıtayı biraz daha yükseğe çekiyor. İşte size özetle onun ‘başarıya giden yol haritası’!

T

GAMZE TOPUZ

RT’de yayımlanan ‘Mavi Kelebekler’ dizisinde Derya karakterini canlandırıyor. Modern tarihin en acımasız savaşlarından birinde, Bosna Savaşı’nı konu alan dizideki rolüyle zorlu bir oyunculuk sınavını başarıyla geçiyor Gamze Topuz. Zaten bunu ‘Doktorlar’ dizisindeki başarılı performansıyla kanıtlamıştı genç oyuncu… Pek çok kişi için hâlâ o ‘Doktor Zeynep’… Tek hayali olan oyunculukta şimdi hedefine ulaşmak için çok çalışıyor. Ancak hedefine ulaşamıyor! Niye mi, çünkü oyunculuğu geliştikçe çıtayı biraz daha yükseltiyor, yani kendisiyle yarışıyor. Öğrenmek, öğrendikçe daha fazlasını öğrenmek bir diğer amacı, ki bu zaten başarının da anahtarı olsa gerek!

Kimdir Gamze Topuz? Hayat boyu öğrencidir. Hayatını öğrenmeye ve anlamaya adamıştır. Oyuncu olmaya nasıl karar verdiniz? Bu kararı verirken sizi etkileyen itici güç neydi? Biraz klişe gibi olacak ama çocukluk hayalimdi oyuncu olmak. İkna kabiliyetim yüksektir. Sanırım hem kendimi hem de çevremdekileri ikna ettim ve hayalim gerçek oldu. Başka bir meslek seçmeniz gerekse neyi seçerdiniz? Oyunculuk dışında bir şey düşünmemiştim. Sanırım oyunculuk dışında tek bir seçenek olabilir; o da oyuncu koçluğu!.. Oyuncu olabilmek için ne gibi çalışmalar yaptınız, nasıl bir süreçti bu? Uzun ve zorlu bir süreçti. Üniversite yıllarımda birçok oyunculuk atölyesi dolaştım. Alaylı olduğum için, akademik eğitim alanlara göre daha çok çalışmam gerekti.

Kamera karşısına ilk geçtiğinizde neler hissettiniz? Elimin, kolumun bana fazla geldiğini hissettim… Ve tarif edilmez derecede heyecanlandığımı hatırlıyorum.

Oyuncu olmak günlük hayatınızda neleri değiştirdi? Öncelikle uyku düzenimi değiştirdi. “Erken yatıp, erken kalkarım” diyemiyorum artık. Tüm yaşamımı mesleğime göre programlamam gerekiyor.

İlk profesyonel deneyiminizden bu yana oyunculuğunuzda ne gibi değişimler yaşadınız? Gelişimin sonu yok… Hâlâ ögrenmeye devam ediyorum. Oyunculuğa başladığım ilk günden bu yana her gün yeni bir şeyler öğreniyorum. Bugün bir oyuncu olarak hedeflediğiniz, olmak istediğiniz yerde misiniz? Emin adımlarla ilerlediğime inanıyorum. Bulunduğum yerde mutluyum, ama hedefime ulaşmadım henüz. Hedefe yaklaştıkça çıta biraz daha yükseğe çıkıyor çünkü!

DİŞ DOSTU 5


HOŞ SOHBET 2004 YILINDA SHOW TV’DE YAYIMLANAN ‘EN İYİ ARKADAŞIM’ DİZİSİYLE OYUNCULUK KARİYERİNE BAŞLADI. ‘DOKTORLAR’ DİZİSİNDEKİ ‘DOKTOR ZEYNEP’ ROLÜYLE İZLEYENLERİN SEVGİLİSİ OLDU. ŞİMDİ BOSNA SAVAŞI’NI KONU ALAN ‘MAVİ KELEBEKLER’ DİZİSİNDE ‘GÖZÜ KARA BİR KADINI ‘DERYA’YI CANLANDIRIYOR. GAMZE TOPUZ, FARKLI ROLLERDE HEP DAHA YÜKSEK BİR PERFORMANSLA KARŞIMIZA ÇIKMAK İÇİN ÇALIŞIYOR.

‘Doktorlar’ dizisinde oynadığınız ‘Asistan Zeynep’ karakteriyle Türkiye’de pek çok insanın kalbine girdiniz. Acılarınıza, mutluluklarınıza ortak oldu insanlar. Bunun günlük yaşamınıza yansıması ne şekilde oldu? ‘Doktorlar’ dizisi kariyerimin dönüm noktasıydı. Üç yıl oldu. Ardından pek çok iş yapmış olmama rağmen hâlâ sokakta “Doktor Zeynep” diye sesleniyorlar. ‘Doktorlar’ dizisinin mesleki yaşamınıza katkıları ne oldu? Öğretici tarafı çok kuvvetliydi benim için… Bu dizideki başarılı performansım ve izleyicilerden aldığım geridönüşler kendime güvenimi artırdı. Şu sıralar TRT’de yayımlanan ‘Mavi Kelebekler’ adlı dizide Derya karakterini canlandırıyorsunuz. Nasıl bir karakter Derya? Tek kelimeyle tarif edeyim; ‘gözü kara’… Derya sevdiği adamın peşinden savaşın orta yerinde İstanbul’dan Bosna’ya gidiyor. Siz aşkınız için bunu yapar mıydınız? Bu duyguyu hissettirebilecek biriyle karşılaşmadım henüz… Öyle bir duygu yoğunluğu yaşadığımda ancak bu soruya cevap verebilirim. Derya-Murat-Aida aşk üçgeninin sonu ne olur? Murat kimi seçecek sizce? İşte bunu bilemiyorum!.. Bugün Türkiye’de oyunculuk ve dizi sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz? Zor bir süreçten geçiyoruz. Çok yoğun bir rekabet ve zorlu çalışma koşulları söz konusu… Düzelmesini umuyorum. Geleceğe dair planlarınız, mesleki hayalleriniz neler? Uzun vadeli plan yapmıyorum. Birlikte rol almayı hayal ettiğiniz yerli ya da yabancı bir oyuncu var mı? Türkiye’de James Bond çekilirken bir Türk kızı arıyorlardı. Bu rol için filmin yapımcılarıyla görüştük. O dönem Daniel Craig ile oynamaya heveslenmiştim… Olmadı! Yer almayı hayal ettiğiniz bir proje ya da “Bu rolü mutlaka ben oynamalıyım” dediğiniz bir karakter var mı? Beni heyecanlandıran işlerde olmayı seviyorum. Aklıma ve kalbime uygun gelen karakterleri oynarım. Oyunculukta başarıya giden yolda en önemli nokta size göre nedir? Sabır, sabır ve sabır!.. Set dışında Gamze Topuz bir gününü nasıl geçirir? Arkadaşlarımı çok özlüyorum. Ve çalışmadığım zamanlarda tüm vaktimi onlara ayırıyorum. Sağlıklı beslenen biri misiniz? Sağlıklı beslenmek için neler yaparsınız? Sağlığımın üzerine çok düşüyorum diyemem. Ancak beslenmeme özen göstermeye çalışıyorum. Bunun için mümkün oldukça sebze yemeğe çalışıyorum. Ağız bakımınız için neler yapıyorsunuz? Düzenli olarak diş temizliği yaptırırım. “Birkaç sözcükle Gamze Topuz’u tanımlayın” desek nasıl tanımlarsınız? “Adaletli, merhametli ve sakin” diyebilirim

6 DİŞ DOSTU


HAYATIN İÇİNDEN

Dİş hekİmlİğİnde toplam kalİte yönetİmİ Müşteri memnuniyeti, müşteri sadakatini getirir. Diş hekimleri olarak hastalarımızı aynı zamanda memnun edilecek bir müşteri olarak görmemiz, hizmet kalitemizi artırmamızı sağlar. Toplam kalite yönetimi ilkelerini muayenehanenizde uygulamanız, sizi başarıya götürecektir. Dr. Mahmut DEMİRKAN Hastalarımız, bir sağlık işletmesi olan kliniklerimizde ya da muayenahanelerimizde en önemli ve ilk unsurlarımızdır. Düşünelim bir kere; hastalarımız olmasaydı biz ne yapardık? Geleceğimiz ve günümüzün tüm ihtiyaçlarını nasıl karşılardık? Bir zamanlar dükkânlara asılan ve şimdilerde unutulan o cümle geliyor aklıma “Müşteri velinimetimizdir…” Aslında, sağlık işletmelerinden hizmet satın alan hastalarımız da bizim velinimetimiz değil midir? İşletmelerimizden hizmet alan hastalarımızın bizleri tercih etmesinin tek sebebi bir kelimede gizlidir. Kalite…

Kalitede anahtar unsur; uyum Hasta, belki bu kavramın fakındadır, belki de değildir, ancak istediği kalitedir. İlk önce tedavi aşamalarında ağrı olmasını istemez ve mükemmel hizmeti talep eder ki, bu da onun en doğal hakkıdır. Talep ettiği hizmeti basitçe tanımlar. Temiz, güvenilir ve kendisiyle uyum içerisinde olan çalışanların olduğu bir işletme ister. Uyum kelimesinin işletmelerdeki karşılı-

8 DİŞ DOSTU

ğı kalitedir. Çünkü her insanın kalite anlayışı farklı olabilir. Bu yüzden uyum kelimesine odaklanılmalıdır. Hastayla uyum başarılı ve mutlu işletmelerin sırrıdır. Toplam kalite yönetimi (TKY) önemli ve bir o kadar da geniş bir konudur. TKY’nin detaylarına girmeden kendi muayenehanelerimizde nelerin gerekli olduğuna kısaca TKY kavramından bakarak değineceğim. Toplam kalite yönetimi kavramı; işletmelerimizde bir ürünün ya da hizmetin daha ilk aşaması olan tasarımından, hayal edilmesinden tutun da, satışını veya sunuluşunu ardından da satış sonrası hizmetleri de içine alan süreçlerin toplamını ve kalitesinin yönetimini ifade eden bir kavramdır.

Süreçler doğru yönetilmeli İşletmelerimizde her aşamanın bir süreç olduğunu düşünerek hareket etmeliyiz. Kliniğimize gelmeyi düşünen


ve telefonla bilgi almak için müracaat eden hastalarımıza telefonla cevap vermek bir süreçtir. Hastalarımızın kliniğimize gelişi ve onların ilk karşılanma aşaması da öyle... Onların ilk muayenesinin yapılması yine ayrı bir süreçtir. Tedaviyi kabul eden hastalarımızın tedavi aşaması da ayrı bir süreçtir. Laboratuvara gönderilecek işlerin planlanması ve teknisyenle olan iletişim de yine bir süreçtir. Depolardan aldığımız malzemelerin planlanması ve kendi depomuzda muhafaza edilmesi stoklarımızın kontrolü, hastalarımıza tedavinin mali tablosu hakkında bilgi vermek de bir süreç olarak bizim karşımıza çıkar. Muayenehanemizde hastalarımıza sunduğumuz hizmetin her aşaması ve bu hizmetlerin sunumuyla doğrudan ya da dolaylı olarak etkileşimi halinde olan her aşama bu toplam kalite yönetiminin içinde yer almaktadır. TKY bütünün yönetimidir.

Doğru çözüm ortaklarını bulmak TKY kavramında en önemli unsur insan faktörüdür. İnsan sağlık kuruluşlarının birinci ve olmazsa olmaz unsurlarındandır. Bu yüzden eğitim sürecini de toplam kalite içinde görmekteyiz. Eğitim, özellikle de sürekli eğitim TKY’de çok önemlidir. TKY de insanın eğitimiyle başlar ve onunla devam eder. Her birimiz mükemmel bir diş hekimi olabiliriz. Harika estetik kompozit dolgular işleyen, kusursuz ölçüler alan, mükemmel implant üstü protezler yapan ve harika por-

selen laminalar takan diş hekimleri olabiliriz. Bizler kendi adımıza düşen hizmetlerde ve bilgide kusursuz da olabiliriz. Ancak bizimle çalışan yardımcılarımızın ve bizim dışarıdan hizmet satın aldığımız teknisyenlerimizin kalitesi nasıldır? Onların da bizim gibi mükemmel ve sıfır hata hizmet anlayışında olmaları bizim kalitemizi olumlu etkiler değil mi? Ayrıca ucuz ve kalitesiz bir malzemeden doğan hizmet kusurlarının toplam kalitemize etkilerini bir değerlendirin. Telefonda hastalarımıza içten bir “Merhaba” kelimesinin bile işlerimizi nasıl değiştirebileceğini bir düşünün! TKY bir süreçler toplamının kontrolü değildir. Bu süreçlerin mükemmel ve sıfır hatayla yönetimidir. Öncelikle yönetimin bunu kabul edip benimsemesi gerekmektedir. Çalışanlardan gelen geri bildirimler sayesinde de sürekli iyileştirmelerle de süreçlerde mükemmelliğe ulaşılmaktadır. Günümüzde sisteme giren her yeni işletmenin, en iyi hizmeti ve en kaliteli sunumu müşteri tarafından tercih edilmektedir. Rekabetin hızla tırmandığı ve hizmetin artık her yerde alınabildiği dönemde gelecekte de ayakta kalabilecek olan işletmeler kaliteyi ön plana çıkartan işletmeler olacaktır. Bu anlamda da kalitenin yönetimi önem arz etmektedir.

Adım adım iş tanımı… Peki, biz diş hekimleri işletmelerimizde neler yapmalıyız? Öncelikle ilk başta zaman alacak ama daha sonra işlerimiz kolaylaştıracak iş tanımlarıyla işe başlamalıyız. Her aşamada karşımıza çıkacak olan işleri tanımlamalıyız ve o işe uygun kişiyi tarif etmeliyiz. O işin en ince ayrıntılarına kadar nasıl yapılacağını, nelere dikkat edileceği konusunda bilgiler kaydedilmelidir. Her aşama süreç adını almalıdır. Her süreç de bir sonraki süreç için hazırlık olmalıdır. Ayrıca her sürecin yönetimimdeki kişinin de bir sonraki süreç yönetimini yapan kişi için; bir müşterisi olduğunu unutmamalıdır.

Harika estetik kompozit dolgular işleyen, kusursuz ölçüler alan, mükemmel implant üstü protezler yapan ve harika porselen laminalar takan diş hekimleri olabiliriz. Bizler kendi adımıza düşen hizmetlerde ve bilgide kusursuz DA olabiliriz. Ancak bizimle çalışan yardımcılarımızın ve bizim dışarıdan hizmet satın aldığımız teknisyenlerimizin kalitesi de en az bunun kadar önemlidir.

DİŞ DOSTU 9


HASTA MEMNUNİYETİ

Bir örnekle açıklarsak; Sürecin adı: Hastanın kliniğe ilk gelişi ve karşılanması Süreç yöneticisi: Sekreter Süreç birimi: Sekreterlik Bir sonraki süreç: İlk muayene 1 Sekreter hastaya “Hoş geldiniz” der. 2 Kendisini tanıtır. Nasıl yardımcı olabileceğini sorar. 3 Hastanın sorununu anlar ve ona göre yönlendirme yapar. 4 Acil durum varsa hemen yardımcı personele ve doktora haber verir. Hastanın kliniğe alınmasına yardımcı olur. 5 Acil bir durum söz konusu değil ise hastayı bekleme odasına yönlendirir. İkram için hastaya alternatif içecekler sunar. Bekleme süresi içerisinde hasta hakkında gerekli bilgiler dosyasına kaydedilir. Ad, soyad ve diğerleri... Ayrıca kısa anamnez bilgileri... 6 Hasta dosyası doktora iletilir ve hasta hakkında bilgi verilir. 7 Doktorun ve hastanın zamanlaması ayarlanır ve hasta kliniğe alınır. Süreç yöneticisi mükemmel hizmeti sunabilmek adına ve en kısa zamanda en iyi hizmeti nasıl verebilirim düşüncesiyle kendisini devamlı geliştirmelidir. Amaç sıfır hatadır. Bir sonraki ve bir önceki süreçlerden aldığı geri bildirimler sonucu kendi süreçlerinde sürekli iyileştirme yapmalıdır. Gösterdiği çabanın bütüne etkilerini kontrol ederek bütünsel başarıdaki yerini belirlemelidir.

Muayenehane; yaşayan bir sistem Muayenehanemizde yaşayan bir sistem olduğunu kabul etmeliyiz. Biz fark edelim ya da fark etmeyelim o yaşamını devam ettiriyor. Bizlerden, hastalarımızdan, çalışanlarımızdan, başarılarımızdan ve hatalarımızdan besleniyor. Ya o bizi yönetecektir ya da biz onu... Akıllıca TKY unsurlarını uygularsak gerçek bir sistemi kura-

10 DİŞ DOSTU

biliriz. Artık o, bizi özgürlüğümüze götüren bir araçtır. TKY işyerinizde hastanıza ikram edeceğiniz bir bardak çayın aynı tazelikte aynı temizlikte ve aynı sunumda olmasıdır. Tekrar daha iyisine daha kalitelisine ulaşma hedefinde olmalıdır. Çay sunma süreci kendini yenilemelidir.

Daimi hedef; hasta memnuniyeti Peki, her şey bu kadar mükemmelken hastanız tuvaleti kullanmak istedi. Tuvaletin temizliği, kullanılan kâğıtların kalitesi ve daha pek çok ayrıntı... Ve herbiri de çok önemli!.. Yoksa siz her yere yetişemez misiniz? Yoksa kaliteden ödün vererek karınızı artırmayı mı düşünmektesiniz. Ya da maliyetleri ucuza çekerek zorunlu harcamalarınızı da kısarak amacınızın sadece kâr olduğu bir işletmeyi ne kadar uzun vadede ayakta tutmayı hedeflemektesiniz. Kısa dönemde yapabilecekleriniz bile sınırlı olmasına karşılılık kalite odaksız bir işletme felsefesi ayakta duramaz. Birkaç yıl sonra yok olur. Tarihte bu işletmelerden binlercesi mevcuttur. Üstelik bizim mesleğimizde adınız bir kez çıktı mı kalitesiz hekime inanın, ancak şehir değiştirerek yeni bir başlangıç yapabilirsiniz. Bu yüzden dikkatli adımlar atarak geleceğimiz için kaliteli ve özgür bir yaşamı hazırlamalıyız. Bunun için hedeflerimiz; daima hasta memnuniyeti ve kaliteli hizmet anlayışı olmalıdır. Artık beklediğiniz para, başarı ve mutluluk sizinle olacaktır. Sistemi önceleri kurarken zorlanacaksınız ancak daha sonra az yorulacaksınız. Özgürleşerek hem mesleki tatmin duygusunu hem de işinizi yaparken hakkınızı elde etmenin huzurunu yaşayacaksınız. Toplam kalite yönetimindeki süreçler işletmenizde bir ‘kelebek etkisi’ oluşturacaktır…


DİŞ DOSTU 11


TREND SAĞLIK

Başarıya giden yolun temel taşı; İletİşİm Sürdürülebilir başarıyı yakalamak için iletişim Albert Altaras stratejisi temel unsurdur. Vücut dilinizden Diş Dostu Derneği’nin bu sayısında yazı yazmam istendimuayenehanenin dizaynına, hastanızla kuracağınız ği zaman, kolaymış gibi gözüken konu seçiminin aslında diyalogdan bekleme salonundaki dergilere kadar her ne kadar zor olduğunu fark ettim. Bana ayrılan bu birkaç ayrıntı, marka kimliğinizin bir parçasıdır. sayfada doğru olan finansal modeller veya yönetsel faa-

liyetlerden mi bahsetmek daha doğru olurdu, yoksa iletişim, algı yönetimi gibi daha ikili diyaloğa bağlı konuşarak mı odaklanmalıydım? Fark ettiğiniz gibi ben ikinci olanı seçtim, burada algı ve ilişki yönetiminden öte daha somut önerilerle karşınıza çıkabileceğim iletişim konusunu seçtim. Umarım benim yazarken aldığım keyfi sizlere aktarabilirim bu sayfalarda... Başarınızın, hastalarınızı tedavi sürecine ikna etme kabiliyetinize bağlı olduğunun bilincindeyiz. Bunu belli bir başarı oranının üzerinde yapabilmek için de çeşitli motivasyon araçlarına ihtiyacınız var. Bu motivasyon araçları arasında vücut dilini, özgüveni, konuşma becerisini ve görsel faktörleri sayabiliriz. Ve unutmamak lazım ki insanları motive etmenin tek yolu iletişimdir! İletişim becerisinin, dental pratikte de en önemli başarı faktörlerinden biri olduğunu öğrendik rekabetçi ortamda. Peki, o zaman dental pratikte iletişimle neyi kastediyoruz?

12 DİŞ DOSTU


İsterseniz şuradan başlayalım öncelikle: ‘Her şey iletişimdir!’ > Renkler, ışık, sesler ve koku, hastanın kendini iyi veya kötü hissetmesinde etkili olan önemli ön şartlar arasındadır. > Dizayn ve ambiyans, kliniğin kalitesini yansıtır. > Atmosfer ve tavır hastaya duyulan saygıyı belirtir. > Yazı tipleri ve işaretler hastalarda çağrışımlar yaratır. Bütün bu iletişim unsurları, siz bu faktörleri ister olumlu, ister farkında bile olmadan olumsuz olarak kullanın, birer iletişim aracıdır aslında.

İletişim kuramamak imkânsızdır! Şimdi bütün bu bilgiler ışığında, tedavi talep eden kişinin ilk defa geldiği bir dental klinikte dezenfektan kokusunun hakim olduğunu, aeratör sesinin yankılandığını ve ilk karşılaştığı bankodaki dağınıklığı gözünüzde canlandırın. Bir de tüm bu olumsuz faktörlerin tam zıttı bir şekilde, düzenli bir bankoda onu güler yüzle karşılayan personelinizi, odaya hakim güzel bir kokuyu (ki koku bile genel kimliğin bir öğesidir ve kişiseldir) ve çalan hafif ve rahatlatıcı müziği düşleyin. Unutmayın ki, hepimiz diş hekimine biraz çekinerek gidiyoruz ve ister istemez hafif bir olumsuz hava taşıyoruz üzerimizde... Bunun üzerine içeriye adım attıktan sonraki ilk dakika içerisinde vardığımız önyargılarımızın, aldığımız kararlarda ve ikna olma sürecinde çok önemli bir rol oynadığını unutmamalıyız. Dolayısıyla profesyonel muayenehane/klinik yönetimi prensiplerinize karar verirken sizlere yardımcı olabilecek birkaç konu başlığı belirlemeye çalıştık. Burada yazılanlara bir göz atmadan önce ne olur unutmayın ki ‘günümüzde sadece standart diş hekimliği tedavilerini uygulayarak fark yaratmak mümkün değildir.’ Bu kısıtlı bölümde fiyatlandırmadan, konumlandırmadan ve buna bağlı yer seçimi ve muayenahene dizaynı konularına dokunma şansımız maalesef yok, bu konuların detaylarını konuşmalara ve ileriki yazılara bırakmamanın daha doğru olduğu kanısındayım, ama böyle bir yazıyı somut ‘take home message’lar olmadan da sonlandırmak istemedim..

Sağlıklı bir iç iletişim için öneriler Bu bölümde de somut ve hastalarınızın daha hızlı bir şekilde fark edip tepki vereceği faktörleri sıralamanın daha doğru olacağı kanısındayım. Buradaki öneriler sonuçta halkla ilişkiler başlığı altında da incelenebilir. Ve unutulmamalıdır ki, halkla ilişkiler hem uygulamalı bir sosyal bilimdir hem de çift yönlü ve simetrik olarak doğru uygulandığı takdirde kurumsal etkinliğinize ve başarıya direkt katkısı olan faktörlerdendir. Unutulmaması gerekir ki, uzun dönem başarısı için toplam kalite ve marka değeri algılaması yaratmalısınız. Bu algının, duygusal bir bütünlük olduğunu ve bu algıyı oluşturan faktörlerin kalite standartlarıyla (yanal faktörler) korku/umut ve vaat/güven ikilemlerinin yarattığı dental faktörler olduğunu ayrıca bilmekte yarar olduğunu düşünüyorum. Gelelim somut önerilerimize: > Hastalarınızı adıyla hitap ederek karşılamalısınız.

Tedavilerinizi anlatan iç iletişim yayınlarınızın olması, hastanın size olan güvenini artıracaktır. Aynı şekilde mesleki eğitime verdiğiniz önemin bir göstergesi olarak önemli sertifikaları görünür bir yerde bulundurmanız da önem taşır. Ancak abartmadan!.. Hepimiz kendimizi özel hissetmek isteriz. Dolayısıyla hatırlanmak, ismimizle hitap edilmek her durumda gururumuzu okşar. Bu sizin kadar, kapıyı açan, hastanızı buyur eden personeliniz için de çok önemli bir konudur. > Telefon en çok ikinci çalışında açılmalıdır. Hastalarınız ve sizi gerek bilgi, gerek randevu almak için arayanlar, telefon uzun uzun çalarken ahizenin diğer ucunda beklemek istemezler. Pozitif bir his yaratmak için mümkünse telefonu en geç ikinci çalışında açmakta fayda vardır > Çay kahve ikramınız, çay-kahve makineniz var mı? Kullanımı basit bir espresso makinesi veya taze çekirdekten kahve hazırlayan bir makine hem işlevselliği hem de kokusuyla hafızalarda iz bırakan bir öğeye dönüşebilir. Aynı şekilde bunu daha da kişiselleştirip kristal ince belli bardakta çay, porselen küçük fincanda da Türk kahvesi ve bir lokum servisiyle daha ‘kişiye özel’ (custom made) bir servis sağlayabilirsiniz. > Muaynehanenize özgü bir kokunuz/aromaterapiniz var mı? Artık birçok firma bu tip mekânlar için kokular ve bunları çok keyifle sunabileceğiniz ürünler üretiyor. Eğer böyle bir koku işine girmek istemiyorsanız, taze çiçeklerle de benzer bir etkiye ulaşabilirsiniz. > Işıklandırma yeterli mi? Bekleme odasının ne kadar doğal ışık aldığı ve aydınlanma miktarı huzurlu bir ortam için belirleyici bir faktördür. > Müzik var mı? Burada sizin zevkinizden öte sedater etkisi olan ve kolay dinlenir müziklerin tercih edilmesinde fayda vardır. Türk Havayolları’nın kalkışı beklerken ve indikten sonra çaldığı müzikleri hatırlayın. > Dergiler çeşitli yaş gruplarına hitap edebilecek sayıda ve güncel mi? Muayenehanenize 70 yaşından bir hanımefendide gelebilir, onun 40’lı yaşlarındaki oğlu da, veya onların 15 yaşındaki torunu da... İçeride tuttuğunuz dergiler hem bu geniş yelpazeden kişilere hitap edebilmeli hem de güncel olmalıdırlar. > Tedavilerinizi anlatan iç iletişim ürünleriniz var mı? Bu ürünler, yaptığınız bazı tedavi çeşitlerinin özellikle altını çizmek veya hastanızın sizinle bir araya gelmeden bazı konular hakkında fikir edinip size soru sormalarını sağlamak için çok faydalı iletişim araçlarıdır. Bu amaca çeşitli resim albümleriyle ulaşabileceğiniz gibi modern teknoloji ürünü LCD fotoğraf çerçeveleriyle de bu boşluğu doldurabilirsiniz. > Dental iç iletişim broşürünüz var mı? Çeşitli firmaların hazırlamış olduğu broşürler mevcut zaten, ama benim size tavsiyem yasaların müsaade ettiği sınırlar içerisinde spesifik konulara özgü üç-dört sayfalık broşürler hazırlamanız ve hastalarınızdaki dental bilinci artırmanızdır. > Hastaların görebileceği yerlerde belli sayıda ve önemli sertifikaları bulundurun ama bütün duvarı da bunlarla süslemeyin. Sertifikalar sizin sürekli eğitime verdiğiniz önemi göstermekle birlikte fazlası “Gezmekten diş hekimliğine vakit ayıramıyor” damgası yemenize sebep olabilir.

DİŞ DOSTU 13


KISA... KISA...

Dental sektörde yüksek düzeyde bilgi paylaşımı 22 ülkedeki iştirakleri ve tüm dental pazarlardaki uluslararası temsilcilikleriyle dünya çapında yaklaşık 2 bin 500 kişiyi istihdam eden, Liechtenstein merkezli uluslararası şirket Ivoclar Vivadent, İstanbul’da ilk bilgi artırma etkinliği ‘Dental Estetik Bahar Sempozyumu 2012’yi başarıyla gerçekleştirdi. Konferans konularındaki çok yönlülük, heyecan verici konuşmalar ve cazip program katılımcılar tarafından büyük bir beğeniyle karşılandı. Yaklaşık 300 dişhekimi, diş teknisyeni ve dental sektöründen farklı katılımcılar, önemli konuşmacıların yaptığı sunumları dikkatle izledi. Liechtenstein’dan Dr. Michael Dieter ve Almanya’dan Joerg Vogt’un yaptıkları konuşmaların ana teması ‘Fötöyde tek seansta dişhekimliği’ydi. Bunun yanı sıra ‘Klinik pratikte estetik ve sağlam CAD/CAM restorasyonlar nasıl yapılır?’ konulu sunumlarını gerçekleştirdiler. Türkiye’den Dr. Galip Gürel’in sunumunun konusu ‘Mükemmel estetik sonuçlar için iletişim yöntemleri’ydi. Türkiye’den CDT Hilal Kuday, estetik konusuna materyal bağlamında açıklık getirdi: ‘Akıllı materyal seçimi ile estetik’... İtalya’dan CDT Michele Tem-

Ivoclar Vivadent’in İstanbul’daki Dental Estetik Bahar Sempozyumu’na yaklaşık 300 kişi katıldı.

Eğitim merkezi hizmete girdi >Ivoclar Vivadent, mart ayı sonunda İstanbul’da yeni bir eğitim merkezi açtı. Şirket bu bağlamda, Türkiye’deki müşterilerine detaylı uygulama bilgileri ve kurslar sunmaya devam edecek. Açılışa dental sektörün fikir önderleri katıldılar. Açılışta bir konuşma yapan Ivoclar Vivadent Bölge Satış Müdürü Stephan Fiorillo; “Ivoclar Vivadent olarak uzun vadeli müşteri sadakatine çok değer veriyoruz. Bu yüzden eğitim bizim için çok önemli. Sürekli eğitim ve bilgilendirme toplantılarıyla, Türk müşterilerimizin ürün bilgilerine katkıda bulunuyoruz. Böylece gözde olan ürünlerimizin en iyi şekilde uygulanabilmelerine olanak sağlıyoruz“ dedi.

14 DİŞ DOSTU

perani, metal ve metal desteksiz materyallerin doğru tercihlerini anlatan ‘Mükemmel estetik sonuçlar için ideal materyaller’ konulu sunumunu yaptı. Toplantı, Liechtenstein’dan Dr. Gary Unterbrink tarafından yapılan ‘Bir sanat eseri; direkt ve indirekt restorasyonlar’ konulu sunumla tamamlandı. Türkiye-Bölge Satış Müdürü Stephan Fiorillo ise yaptığı konuşmada; “Türkiye’den her yerindeki katılımcılardan birçok olumlu geri bildirim aldık. Bu organizasyonla, Türkiye’de düzenlenecek daha sonraki Ivoclar Vivadent-eğitim toplantıları için uzun sürecek bir geleneğe zemin oluşturulmuştur. Önümüzdeki yıl ‘Dental Estetik Bahar Sempozyumu’ 30 Mart 2013’te yine İstanbul‘da Ritz-Carlton Otel’de gerçekleştirilecek” dedi. Detaylı bilgi için: Ivoclar Vivadent Liaison Office Tesvikiye Mahallesi Şakayık Sokak Nişantaşı 1 Plaza No:38/2 Kat:5 Daire:24 34021 Sisli - Istanbul - Turkey Tel +90 212 343 08 02 Fax +90 212 343 08 42 www.ivoclarvivadent.com.tr


YAŞAMA AÇILAN PENCERE

Yüksek İrtİfada adrenalİn patlaması Uzun bir kıştı, ama geçti; şimdi güneylere inme zamanı, yoldan çıkma mevsimi, bu yaz bir değişiklik yapıp, uçurun kendinizi!.. Uçaktan atlayarak başlayan 45 saniyelik bir düşüş, belki de yeni tutkunun başlangıç hikâyesi olacak… Kuşların havada özgürce süzülüşü karşısında büyülenmemek mümkün mü? Bu dansa hayran kalanlardansanız ve sadece uçak yolculuklarında gökyüzünde salınmanın bir üst kademesine geçmek istiyorsanız, amatör paraşütçülükle tanışmanızın zamanı geldi demektir. Kısa süreli bir eğitimin ardından alacağınız sertifikayla size bu özgür dünyanın kapıları sonuna dek açılıyor. Türk Hava Kurumu’nun Paraşüt Okulu, paraşüt tutkunlarını semada buluşturuyor ve onlara heyecanın doruklara tırmandığı bir deneyim yaşatıyor. Paraşüt Okulu’nda, başlangıç eğitimlerinin yanı sıra yarışma dalları dahil pek çok branşta eğitim veriliyor. Hedef atlayışı, stil atlayışı, FS (formation skydiving), CF (canopy formation), SS (sky surf), FS (freestyle)...

Yalnız uçmayı tercih edenlerdenseniz Hızlandırılmış serbest düşüş eğitimi olan AFF (Accelerated Free Fall), öğrenciye serbest düşüş ustalığı kazandırmak için kullanılan bir yöntem. Öğrenci 4,000 metre irtifadan iki öğretmenle birlikte paraşütü açmadan 40 saniye kadar serbest düşüş yapıyor. Yaşadığı sorunlar tespit ediliyor ve eğitmenlerin desteğiyle atlayışı düzeltiliyor. Amatör paraşütçülükte dünyada en çok tercih edilen eğitim sistemi olan AFF eğitimlerinde, sadece serbest düşüşü değil, açık paraşütle hedef bölgeye güvenli inişi kaskta bulunan telsizden alınan komutlarla gerçekleştirmeyi de öğretiyorlar. Başlangıç kursları; 21 saat yer eğitimi, bir tandem atlayış ve kamera çekiminden oluşuyor. Kursun ilk aşamasında önce iki eğitmen eşliğinde atlayış yapıyor ve onlar sizi bırakmadan serbest düşüş kabiliyetinizi geliştiriyorsunuz. Uçuş kabiliyetinize bağlı olarak beş-altı atlayışın ardından tek eğitmenle atlayış yapmaya devam ediyorsunuz. Tek eğitmenle yapacağınız iki-üç atlayışın ardından da serbest uçuşa geçebiliyorsunuz. Bu eğitimler hava şartlarına bağlı olarak 7 ila 10 gün sürüyor. Serbest atlayışa geçen paraşütçüler tek başlarına yaptıkları 25 atlayışın ardından FAI-A lisansı almaya hak kazanıyor. Bu lisans sayesinde dünyanın her yerinde atlayış yapılabiliyorsunuz. İster tandem atlayışla bu deneyime ortak olun, isterseniz FAI-A sertifikasıyla dünyayı dolaşın., o size kalmış artık... Amatör paraşütçülük eğitimleri uçma tutkusunu gerçekleştirebileceğiniz bambaşka bir dünyaya giriş yapmanıza olanak tanıyor.

Çiftlere adrenalin dopingi ‘Tandem’, bir paraşütle iki kişinin atlayış yapmasına deniyor. Bir tandem pilotu ve yolcuyla gerçekle-

16 DİŞ DOSTU


şiyor. Tüm kontroller tandem pilotunda, yolcunun yapması gereken ise manzaranın tadını çıkarmak. Paraşütçülüğün her adımında olduğu gibi bunda da eğitim şart; fakat çok kısa, 15-20 dakika kadar... Daha önce eğitim almamış olsanız bile, alacağınız dersin ardından, pilotunuzun önüne kuşam tertibatıyla bağlanarak 3,000 metreden uçaktan atlayışınızı gerçekleştirebilirsiniz. Yaklaşık 1,200 metre serbest düşüş yapılıyor, bu da 30 saniye kadar sürüyor. Ardından paraşüt açılıyor ve devam eden 5 dakika boyunca yeryüzünü havadan izleme şansınız oluyor. En az bin 500 atlayış yapmış, formasyon eğitimini tamamlamış, serbest düşüşte profesyonel tandem pilotunuzla, siz havada süzülürken, talep ettiğiniz takdirde hava kameramanları atlayışınızı kayderek, bu maceranızı ölümsüzleştiriyor.

ÖNCELİKLE İÇİNİZİ RAHATLATACAK BİR BİLGİ VERELİM, SERBEST DÜŞÜŞTE HER ZAMAN BİR SİGORTANIZ VAR; YEDEK PARAŞÜT... HER İKİ PARAŞÜTÜN BİRDEN AÇILMAMA RİSKİ İSE NEREDEYSE YOK. SON DÖNEMLERDE EN ÇOK TERCİH EDİLEN KANAT PARAŞÜTLERİ İSE GÖKYÜZÜNDE KUŞLAR GİBİ SÜZÜLMENİZİ SAĞLAYACAK BİR DİZAYNA SAHİP. YANİ HEYECANLA KEYİF HEP BİR ARADA... Yedek paraşüt hayat sigortanız Yapıları temel alınarak incelendiğinde paraşütleri ‘yuvarlak’ (kubbe) ve ‘kanat’ paraşütler olarak iki sınıfta toplayabiliriz. Yuvarlak paraşütlerin manevra kabiliyeti kanatlara göre daha az ve daha yavaşlar. Kanat profiline sahip paraşütler daha yüksek manevra kabiliyetine sahip. Hatta yüzey alanı daha küçük olmasına rağmen inişleri daha yumuşak. Modern sportif paraşütçülükte sıklıkla kanat paraşütleri tercih ediliyor. Bunlar da kendi içinde atlayış çeşidine göre farklılıklar gösteriyor. İç rahatlatan son bir bilgi olarak eklemekte fayda var; sportif paraşütçülük için tasarlanmış tüm sistemlerde, bir ana bir yedek paraşüt olmak üzere iki paraşüt bulunur.

‘Tandem’İN PÜF NOKTALARI >Yanınızda rahat kıyafetler ve spor ayakkabılar getirmeyi unutmayın. Sandalet, bot ya da yüksek topuklu ayakkabılar atlayış için uygun değil. >Atlayış için maksimum kilo alt limiti 35, üst limiti 95 kg; maksimum boy limiti ise 1.95 cm. >Tandem atlayış öncesinde katılımcıların ‘taahhütname’ imzalayarak fiziksel ve zihinsel bir problemleri olmadığını teyit etmeleri gerekiyor. >18 yaşından küçük amatörler, ebeveynlerinin izniyle atlayış yapabiliyor. >Hava koşulları uygun olduğu sürece her gün gerçekleştirilebilen uçuşlar için rezervasyon yaptırılması gerekiyor. (0505) 545 21 93 numaralı telefondan rezervasyon yaptırabilirsiniz.

DİŞ DOSTU 17


YAŞAMA AÇILAN PENCERE

“19 Mayıs benİm İçİn bu tutkunun doğum günü” Nuray Avcu, Türk Hava Kurumu paraşüt eğitmenlerinden… 20 yılı aşkın bir süredir, hem atlıyor hem de nasıl atlanacağını öğretiyor. Bir 19 Mayıs töreninde izlediği gösteri tutkusunu ateşlemiş, o günden bu yana göklerde süzülüyor. Paraşütçülükle nasıl tanıştınız? Hacettepe Üniversitesi İstatistik Bölümü’nde okurken, 1985’te 19 Mayıs törenlerini izlemek için stada gittiğimde paraşütle atlayanları ve halkın alkışlarla yapmış olduğu coşkulu tezahüratı gördüm ve çok etkilendim. Hepsi birer kelebek gibiydiler. Ben de “Mutlaka bu işi öğrenip buraya atlamayalım” dedim ve o yıl THK şubesine giderek paraşüt kursuna yazıldım. O günden 2008 yılına kadar özel durumlar hariç her yıl 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda Ankara 19 Mayıs Stadı’na paraşütle atlayış yaptım. 1988 yılından bu zamana eğitmenlik yapıyorum. THK’da paraşüt eğitmeni olarak işe başladım. Ana paraşütünüzün açılmadığı oldu mu? Nasıl bir duygu? 13 kez!... O an nasıl bir duygu bilemiyorum. Öğrendiğiniz ve bilinçaltına yerleşen acil durum prosedürlerini hemen uyguluyorsunuz. Serbest düşerken el ele tutuşmayı nasıl başarıyorlar? Serbest düşüş; hava aracı terk edildikten sonra, hava aracı ve yer yüzeyi arasında paraşütü açmadan önce yerçekimine bağlı olarak yapılan düşüştür. Serbest düşüşte denge ağırlık merkezi prensibine dayanır, paraşütçü serbest düşüşte ağırlık merkezini kontrol edebildiği sürece istenen her pozisyonda düşüşünü devam ettirebilir. Ayrıca serbest düşüşte vücuda etki eden bir kuvvet vardır. Bu kuvvet düşüş sırasında oluşan hava akımıdır. Paraşütçünün vücut pozisyonunu koruması ve değiştirilebilmesi için hava akımının kullanılması gerekir. Havada el ele tutuşmak için vücutlarını kullana-

rak birbirlerine yaklaşır, kollar ve bacaklarını kullanarak hızlı ve yavaş düşebilirler, aynı seviyede kalabilirler. Havada üşününür mü? Üşünür... Özellikle kasım-nisan ayları arası yer ısısıyla 4,000 metre yükseklikteki ısı çok farklıdır. 4,000 metrede eksi 10 dereceyken yer ısısı artı 5 olabiliyor. Atlayışta aniden yağmur başlarsa? Serbest düşüşte yağmur varsa yağmur taneleri havada daha iri olduğundan yüzünüze iğne gibi batıyor, zaten bu durumda konsantrasyonunuz kaybolduğundan havada herhangi bir hareket yapmadan paraşütünüzü açıyorsunuz ve bir an önce yere inmeye bakıyorsunuz. Yüksek irtifada nefes almakta zorlanır mısınız? Şu anda kullandığımız uçaklarımızla 4,500 metreden atlayışlar yapıyoruz. Bunun için de nefes almada herhangi bir zorluk yaşamıyoruz. Havada elele çoklu denemesi yapılacak ise en fazla 6,500 metreden (deniz seviyesinden) atlayış yaptığımızda uçak içinde atlayıştan önce oksijen alıp uçağı terk ediyoruz. Yeni başlayacak olanlara neler söylemek istersiniz? Paraşüt sporu, duygusal zekayı, paylaşma ve güven duygusunu geliştiren; yarışmacı olana kadar meşakkatli ancak başarıya ulaştıkça hazzı yüksek bir spor... Bu sporu yapmak isteyenlerin öncelikle kendi istekleriyle başlamaları şart. Daha önce mutlaka spor yapmış olmaları ve atlayış yaptıkları sürece sağlıklarına dikkat etmeleri, her gün spor yapmaları, mümkünse sigara içmemeleri çok önemli. Bir de, en azından FAI-A lisans sahibi oluncaya kadar ara vermemelerini öneriyorum. Zaman ayırmakta sıkıntıları varsa ve maddi imkânları iyiyse Selçuk’ta ücretli hızlandırılmış serbest düşüş eğitimlerimizi tercih edebilirler. Bu sporun eğitimini almak isteyenler nasıl bir yol izlemeli? Paraşütçülük eğitimi almak istiyorlarsa, hatta ücretsiz yararlanmak istiyorlarsa öncelikle, kendilerine yakın olan bir Türk Hava Kurumu şubesine giderek (11- 22 yaş aralığı şube genç kanat üyesi) üye olmaları gerek. Ardından her yılın 1 Ocak- 31 Mart tarihleri arasında paraşüt kursuna başvuru yapmaları ilk önce paraşüt başlangıç, paraşüt FAI-A lisans kursu, FAI-B lisans şartlarını yerine getirmek için atlayış yapmaları lazım.

18 DİŞ DOSTU


Gülüşlerin geleceğini planlayalım, dişleri çürümeden koruma altına alalım... Ultradent, Flor verniği uygulamasını, Flor Opal Varnish White ile ebeveynler için etkili, çocuklar için ise sakız tadında ve kısa bir uygulama ile eğlenceli hale getirmiştir. Flor vernik uygulamasının, çürümeyi engelleyici etkileri bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Dişlere yılda iki kere flor verniği uygulanması süt dişlerinde çürüme oranını % 33, yetişkinlerde ise % 46 oranında azaltmaktadır. Lütfen hekiminize danışın…

Marka Yön.: Z. Seda ELMACI Necip Fazıl Mah. 19 Mayıs Cad. No.22 34776 Ümraniye / İSTANBUL

seda.elmaci@guneydis.com

Tel: 0 216 466 83 83

Gsm: 0 530 968 59DİŞ 64

Faks: 0 216 313 57 24

www.guneydis.com

DOSTU 19


Diş Dostu Kalite Belgesi ile

fark yaratın!

Diş Dostu Haziran 2012 Dergisi  

Diş Dostu HAziran 2012 Dergisi

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you