Page 1


04_Layout 1 6/3/13 7:55 PM Page 1

04

YAŞAM

6 Haziran 2013 Perşembe

Babalar Günü 16 Haziran 2013 Pazar günü kutlanacak

Sevgimiz büyük Her ne kadar yuvayı dişi kuş yapsa da, annelerimize biraz daha fazla bağlılık gösteriyor olsak da; babaların yeri kalbimizde her zaman ayrıdır. Baba, evin gücüdür, temsilcisidir. En ufak sorunda kişi babasını arar durur çevresinde. Babalar Günü 16 Haziran

2013 Pazar günü kutlanacak. Ailesinin yaşamını sürdürebilmesi gece gündüz demeden çalışan babalarımızı her daim hatırlamalıyız, unutmamalıyız. Birçok fedakarlıklara katlanan, kendisini değil ailesini düşünen onlar yani babalardır. Büyük küçük herkes babasını sever ve

onun asla mutsuz olmasını istemez elbette. Babalar Gününde, babamıza olan saygı, sadakat, sevgi,ve şükran duygularımızı ifade etmeliyiz. Onun ellerinden, yanaklarından öpmeli, Babalar Gününde babamızın yanında bulunmalıyız. Eğer babamız yanımızda değilse onu telefonla onu arayıp durumunu sormalı, kendisini sevdiğimizi, kendisine ihtiyacımız olduğunu belirtmeli ve kendisini unutmadığımızı belirtmeliyiz.

Babalar Günü mesajları Benzemez hiçbir şeye bu sevgi. Ne şiir yeter anlatmaya, ne yürek yeter bunu sığdırmaya. Babalar günün kutlu olsun babam… Ailemizin yıkılmaz direği babamıza sevgilerimizle… Huzur ve dert ortağım babalar günün kutlu olsun. Canım babam! Varlığın hep yüreğimi ısıttı, bana mutluluk ve güven verdi. Seni seviyorum baba… Ailemin reisi, büyük aşkım. Babalar günün kutlu olsun. Sevgili babacığım gurbet uzak olsa da sevgin o kadar yakın ki bilmelisin ellerinden öperim sevgiler. Bugün başardığım ve elde edebildiğim her şeyde senin payın var. Babalar günün kutlu olsun. Biricik babama sevgilerimle!… Babalar günün kutlu olsun. Her zaman yanımda olduğun için teşekkür ederim sevgili babam… Canım babam!… Seni çok seviyorum. Babalar günün kutlu olsun babacım. Evimizin güneşi bir tanecik babacığıma kucak dolusu sevgiyle… Canım babacığım, sen bizim herşeyimizsin. Babalar günün kutlu olsun bir tanecik babacık. İlk adımlarımı atarken ellerimden tutuyordun. Şimdi fark ediyorum ki babacığım, ellerimi hiç bırakmamışsın. Babalar günün kutlu olsun… Evimizin yakışıklısı… Babamız canımız bir tanemiz. Bil ki seni hergün daha çok seviyoruz. Varlığınla gurur duyuyoruz. Sen bizim herşeyimizsin. Babalar günün kutlu olsun. Ailen. Mesafeler ne kadar uzun olursa olsun sevgisini her zaman üzerimde hissettiğim dün de bugün de yarın da hep yüreğim kadar yakınımda olan babacığım seni çok seviyorum. Bana yaptığın dünyadaki en büyük iyilik bana dünyanın en iyi örneği olmandır. Babaların en iyisi, bu gün sadece senin… Babalar günün kutlu olsun. Senin gibi bir babaya sahip olduğum için ne kadar şanslı olduğumu her zaman bileceğim. Seni seviyorum canım babacım. Babam olduğun için mutluyum, sahip olduğum en iyi arkadaşsın… Babalar günün kutlu olsun babacım. Sensiz bir babalar günü

geçiriyorum ve inan bana, kendimi çok yalnız hissediyor, çok üzülüyor ve çok üşüyorum… Sen benim arkadaşım, sevincim ve ışığımsın. Babalar günün kutlu olsun baba. Evimizin güneşi bir tanesi olan canım babama kucak dolusu sevgi ve saygılarımla… Babacığım bir günümde değil her günümdesin. Babalar günün kutlu olsun Babalar günün kutlu olsun dünyanın en iyi babası… Sen olmadan ben asla var olamam baba. Seni seviyorum. Babalar günün kutlu olsun canım babam. Aslan babam, babalar günün kutlu olsun… Hayatın anlamı ve tüm güzelliklerini öğreten adam, benim sevgili babam. Babalar günün kutlu olsun… Kalbi sevgi dolu, sevecen, cömert, kibar, kucağı sıcak, anlayışlı, şefkatli. Bu vasıfların tümünü taşıyan tek erkek… Ben ona baba diye sesleniyorum. Benim için dünyadaki en özel erkek! Babalar günün kutlu olsun canım babacım… Koklanacak gül, açılacak gonca, yaşanacak hayat ve alınacak nefes olan sevgili babam. İkliminden tasasızlık, sevginden cesaret ve gözlerinden esaret aldığım günleri hep yaşamak isterim. Kollarından daha huzurlu, daha güvenli, yüreğinden daha sıcak ülke yokmuş babacım. Babalar günün kutlu olsun. Bizim bugünlere gelmemizi sağlayan ve hakkını hiçbir zaman ödeyemeyeceğimiz babamızın babalar günü kutlu olsun… Sen dünyanın en iyi babasısın. Seni çok seviyorum canım babam. Babalar günün kutlu olsun babacım. Bana uçabileceğim kanatlar verdiğin için teşekkürler, sevgin ve anlayışınla hep yanımdaydın, daima sığınağımdın. Benim için ne kadar paha biçilmez bir değerde olduğunu asla unutmuyorum. Babalar günün kutlu olsun. Sen güçlü bir çınar gibisin… Arkamı ne zaman sana yaslasam sanırım ki dünyayı bile fethedebilirim… Çünkü bana hep güç veriyorsun… Babalar günün kutlu olsun… Bana güç verdin, destek verdin, her zaman ama her zaman yanımdaydın, hayat boyu bütün bunlar için sana teşekkür edebilmem imkansız. Fakat yine de deneyeceğim. Teşekkür ederim baba. Seni çok seviyorum. Üzerine sabır tohumu ekip sevgiyle suladığın gülünün bilmeni istediği bir şey var. Seni çok ama çok seviyorum. Babalar günün kutlu olsun. Derdimi, neşemi paylaştığım en iyi arkadaşım. Babalar günün kutlu olsun!

Babalar Günü tarihçesi Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd’un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.


06_Layout 1 6/3/13 8:31 PM Page 1

06

YAŞAM

6 Haziran 2013 Perşembe

2013-2014 yaz takı modası, kadınların güzelliğine güzellik katacak

Her şey abartılı 2013 ilkbahar yaz takı modasında özellikle ve en çok da yüzükler abartılı. Bu sezon tasarımcılar o kadar güzel yüzükler yapmışlar ki, sezonun en beğenilen ve sanırım gelecek sezonlarında hiti olacak olan Balenciaga’nın yüzükleri. Herkesin gönlünü fettediği kesin. Ayrıca Balenciaga yüzükleri sayesinde de ‘ringparty’ akımı da başlamış oldu. Altın bileklikler, abartılı büyük kolyeler ve küpeler, bilekler de ve boyunlarda kristaller, metal küpeler, deriler detaylar, tasma boyunluklar, kolye ve küpelerde püsküller moda.

Kolyeler

2013 İlkbahar yaz sezonunda kolyelerde yok yok ve eski olan ama eskimeyen trendlere de devam ediyoruz. Mesela; gömlek üzerine takılan takılara aynen devam ederken, aynı zamanda tasma kolyelerde değişik formlarla birlikte yine bizlerle beraber olacaklar. Büyük şaşalı, gösterişli kolyeler, çiçek şekilleri, gökkuşağının renkleriyle birleşiyor. Chanel’in ikonikleşmiş olan incileri ise bu sezon daha da devleşiyor.

Bilezikler

2013 İlkbahar yaz takı modasında bileziklerde; kalın ve ince bilezikler çok moda. İsterseniz üst üste takılmış bir sürü ince bilezikler ya da yine üst üste takılmış kalın bilezikler seçim sizin.

Küpeler

2013 İlkbahar yaz takı modasında küpelerde ise son durum; illa ama illa ki büyük olmaları. Halkalar, püsküller, sallantılılar ya da geometrik formlar seçip, beğenip alın, kullanın gönlünüzce.

Yüzükler

2013 İlkbahar yaz modasında yüzükler revaçta. Desenli, şekilli parmağı saran yüzükler ise trend.


08_Layout 1 6/3/13 7:57 PM Page 1

08

YAŞAM

6 Haziran 2013 Perşembe

Unlülerden, makyaj ilhamı Keira Knightley

Keira Knightley Keira, bu işi çok iyi biliyor! Gece makyajının en iyilerinden... Gözlerine bakmaya doyamıyoruz! Tüm göz etrafına siyah kalem çekin ve kahverengi far tonlarıyla gölgelendirme yapın. Kaş altlarına ışıltılı bej rengi krem far sürün. Bu, 3 boyutlu bir efekt için gerekli. Söylemeye gerek var mı? Bir de siyah renkli hacim veren bir maskarayı bolca kirpiklerinize sürün.

Jennifer Lopez İşte Jennifer Lopez’in efsane göz makyajı! Metalik bej ve siyah far ile bu görünümü şöyle elde edersiniz.

Jennifer Lopez Metalik rengi tüm göz kapağınıza sürün. Siyah ile göz kapağınızın üstüne hafif bir gölge yapın. Asıl olay, alt kirpiklerde. Alt kirpik diplerinize kalem gibi siyah farı çekin ve dışarı kadar uzatın.

Emma Stone Emma Stone gibi göz makyajı için, lacivert renkli bir göz kalemini astar olarak kullanın. Alt-üst kirpik diplerinize kalınca lacivert kalem çekin. Derinlik katmak için siyah kalemle uçlardan dışarıya doğru lacivertin üstünden geçin. Aplikatörle hafifçe yayın, renkler kaynaşsın. Böylece hem dumanlı

Emma Stone hem derinlikli süper bir göz makyajı elde etmiş olursunuz. Yeşil gözlüler bu makyajı mutlaka denemeliler. Renkli gözlüler, gözleriyle aynı renk kalem asla kullanmalılar. Kontrast renkler her zaman gözleri daha çekici gösterir ve vurgular.

Rooney Mara Hafif sedefli/simli mavi far, beyaz bir cildi porselen gibi kusursuz gösterir. Bu rengi göz kapaklarınızın üzerine yumuşakça yayın ve dağıtın. Ayrıca kırışıklıkları da kapatır. Mavi far sürdüğünüzde asla renkli ruj kullanmayın, en güzeli dudak

Rooney Mara renginde bir parlatıcı sürmektir. Bu makyaj kesinlikle çok “cool”.

Zoe Saldana Geleneksel bir renk seçin, çikolata kahve gibi. Bu rengi kuyruklu şekilde gözlerinize uygulayın. Biçimli sürerseniz, başka hiçbir şeye ihtiyacınız kalmaz. Bu klasik ama göz makyajının her daim bir numarası olan makyaj stili, çok açık tenlilere göre değil. Buğday veya esmer tenliler için ideal

Kristen Stewart Mürdüm/bordo gibi mücevher tonundaki farlar, gözlerde gizemli bir

Zoe Saldana etki yaratırlar. Alt kirpik ve üst kirpik diplerine yoğun şekilde uygulayabilirsiniz. Kristen Stewart hep bu tonları kullanıyor ve buğulu bakışlara sahip oluyor.

Rose Byrne Griye çalan lavanta rengi bir far kahverengi gözlüler için yaratılmış diyebiliriz. Bu renk, kahverengi gözleri daha parlak ve güzel gösterir. Rose Byrne’da lavanta gri far kullananlardan... Hatta göz diplerine altın rengi sürerek, rengi iyice pekiştirmiş. Mutlaka deneyin, müthiş bir makyaj tekniği.


10_Layout 1 6/3/13 7:58 PM Page 1

10

MÜZİK 6 Haziran 2013 Perşembe

Yaza damgasını vuracak şarkılar

Yabancı şarkılar 01................................. Disclosure Feat Aluna George - White Noise 02 .................................................NEED U - DUKE DUMONT FT AME 03 ...CAN’T HOLD US - MACKLEMORE & RYAN LEWIS FT RAY DALTON 04.................................................... LIVE IT UP - J LOPEZ FT PITBULL 05 .............................GET LUCKY - DAFT PUNK FT PHARREL Williams 06 .......................................................THRIFT SHOP - MACKLEMORE 07 .......................GET UP - BINGO PLAYERS FT FAR EAST MOVEMENT 08 .............................................THAT POWER - WILL I AM FT JUSTIN 09 .....................................................................THAT NA NA - AKON 10 ....................I NEED YOUR LOVE - CALVIN HARRIS ELLI GOULDING

Türkçe şarkılar 01 ..............................................................TÜRKAN - DEMET AKALIN 02................................................... DAĞILMAK İSTİYORUM - MODEL 03 .............................................................YA YA YA - HANDE YENER 04 ............................................................HABERİN OLSUN - BENGÜ 05 ..........................................................YATCAZ KALKCAZ - GÜLŞEN 06 ...................................................................... KAPI - SİNAN AKÇIL 07...................................................................... OH OLSUN - GÖKÇE 08 .................................................... BEN YANMIŞIM - AJDA PEKKAN 09.......................................... İNSAN SEVMEZ Mİ - SONER KABADAYI 10.........................................................................AYA BAK - PAPYON


12_Layout 1 6/3/13 7:59 PM Page 1

12

YAŞAM

6 Haziran 2013 Perşembe

Plajlar cıvıl cıvıl Zerrin AKINCI Deniz sezonuna ‘merhaba’ dediğimiz bugünlerde mağazalarda da 2013 mayo ve bikini modelleri çoktan yerini almaya başladı. Cıvıl cıvıl rengarenk yaz ayları bize göz kırparken mayo ve bikini trendlerinde retro ve vintage yeniden yükselişe geçmiş durumda. İpli modellerden, dijital baskılılara, metaliklerden yüksek bellilere vücut tipinize ve zevkinize uygun bikiniler sizi bekliyor. Vintage: Bikinilerde sadece düşük belin moda olduğunu düşünmeyin! Eskileri andıran yüksek belli mayoların bu yaz dönüşleri muhteşem oldu. Geçmişi anımsatan çiçek ve puantiye desenli olanları ise oldukça revaçta! Color block: Colorblock akımı hükümdarlığını bu sezon mayo ve bikinilere de taşıyor. Seksenli yıllardan günümüze gelen bu trend, fermuarlı modelleri ile de deniz keyfinize ortak olacağa benziyor. Mix & Match: Karıştır, kombinle, yarat! Farklı

renklerdeki alt ve üstlerinizi değişik şekilde eşleştirerek dilediğiniz gibi kombinler yaratabilirsiniz. Farklı desenleri bir arada kullanıp bikinilerinizle kendi trendinizi yaratma zamanı. Kısa üstler: Yüksek bel bikini altınızla rahatlıkla kullanabileceğiniz kısa üstler bu yazın hitleri arasında. Desenli alt ile düz renk kısa üst eşleşmesi ise favorilerden..Tabi siz siz olun bu modelleri güneşlenmek için kullanmayın Metalik detaylar: Bu yaz kıyafetlerde olduğu gibi mayo ve bikini trendlerine de yansıyan metalikler parlamak isteyen kadınlar için. Tek parça mayolar: Uzun süredir aramızdan uzak duran tek parçalar hayatımıza bu yaz geri geliyor. En az bikiniler kadar revaçta olan bu mayoların özellikle dijital baskılıları çok moda! İpler: Bikini altlarında ve ya üstlerinde hiç fark etmez! Bu yaz ipler kendini fazlasıyla gösteriyor. Cut out modellerde de kullanılan ipli bikiniler kumsalların aranan modellerinden olacak!


14_Layout 1 6/3/13 8:29 PM Page 1

14

YAŞAM

6 Haziran 2013 Perşembe

Duşunuzu aldıktan sonra o narin bedeninize saracağınız havlunun veya bornozun sizi ne kadar etkilediğini biliyor musunuz?

Seçiminizi doğru yapın Bornozunuz eğer kalın ve ince aralıklara sahipse oraya girmiş olan kirler duş alıp temizlenmiş olsanız bile temiz olmazsınız. Bu kirlerden korunmak için bornozunuzu ince ve düz olarak seçin yani pürüzlü yüzeyler olmasın. Bornozunuzu kurulandıktan sonra nemli ortamda

bırakmayın ve havadar bir yere asın. Yıkarken de yüksek derecede yıkayın ve mutlaka ütü yapın. Bornoz seçiminde de pamuklu olmasını göz önünde bulundurun. Sağlıklı bir birey olmak istiyorsanız bunlara dikkat etmelisiniz. Çok farklı modellerde ve renklerde bornozlar var ve

fiyatları da yine kalitesine göre değişiyor. Boyutları da isteğe bağlı olarak seçilebiliyor. Şapkalı bornoz türleri var ve gerçekten kullanılması oldukça pratik. Bornozunuzu giydikten sonra şapkasını başınıza geçirerek saçınızı da kurulamış oluyorsunuz. Çocuklar ve bebekler için de bu tür bornozlar var ve onları çok şirin gösteriyor. Güzel hediye Yeni evlenecek bir çifte hediye olarak bornoz alabilirsiniz. Çünkü günümüzde çok farklı türlerde gelin ve damat bornozları satılmakta. Hem kullanışlı hem de estetik duruyor bu bornozlar. Gelinin bornozunda gelinin olduğunu belli eden işlemeler varken damadın da damat olduğunu belli eden desenler var ve çok güzel görünüyorlar. Eğer evlenecek bir çifte değil de kendinize almak istiyorsanız yine bu modelde ya da karı koca olduğunuzu belli eden farklı tarzlarda bornozlar seçebilirsiniz. Hem sizin için değişiklik olur, eski bornozlardan kurtulursunuz, hem de sağlığınız açısından bir süre sonra bornoz değiştirmek gereklidir. Kadınlara özel Bazı bornozlarda belden bağlanan bir kuşak varken bazı bornozlarda ise düğmeler ya da çıtçıtlar var. Genellikle tercih edileni belden kuşakla bağlananıdır ve daha kullanışlıdır. Bornozunuzun modelini seçip, uzunluğuna kısalığına karar verdikten

sonra rengine de dikkat etmeliyiz. Bornoz deyip geçmeyin, o bile bir kadının üstünde şık durmalıdır. Bir kadında en başta beyaz ve tonları olmakla birlikte lila, mavi, pembe ve tonları çok yakışmakta ve kadını daha kadınsı göstermekte. Erkeklerde ise siyah, lacivert ve kahverengi tonları çok estetik durmakta, erkekliğini ön plana çıkarmaktadır. Erkekler bornozlarında bornoz uzunluğuna dikkat etmeliler çünkü uzun bornoz çok daha hoş durmakta erkekte , özellikle erkek uzun boylu ve kalıplı ise. Çocuklar için bornozlar Çocuklarda kullanılacak bornozlar ince ve düz olmalı, şapkalılar tercih edilmelidir. Sarı bornozlar çocuklara çok yakışmakta. Zaten civciv gibi olan çocuklarımızı iyice şirin bir civcive benzetmekte. Çocukların bornozları uzun olmamalı çünkü takılıp düşebilirler. Çocuklarda düğmeli bornozu kullanabilirsiniz çünkü kuşaklı bornozu bağlayamayabilir ya da bağladığını sansa da çabuk açılır hatta kuşak yere kadar uzanırsa çocuğunuz takılıp düşebilir. Elbise tarzında bornozlar da var. Özellikle plajlarda çok tercih edilmekte. Denizden çıkıp üstünüze giydiğinizde elbise gibi durmakta. Hatta sahil kasabalarında o şekilde gezdiğinizde kimse sizi yadırgamayacaktır. Çünkü bornozdan çok bir elbiseye benzemektedir.


16_Layout 1 6/3/13 8:01 PM Page 1

16

YAŞAM

Nevresiminiz renkli olsun Yaz aylarında insan ruhu canlanır ve neşelenir, buna bağlı olarak evlerimizde de bazı değişimler yapmak isteriz. Bir evde yapılabilecek en kolay değişim ise bazı basit eşyaları değiştirmektir ve işte bunlardan biri de nevresim takımlarıdır. Yaz yaklaşınca daha canlı renkler kullanmak isteriz. Evinizde yaklaşan yazla beraber değişimler yapın. Yatak odasında değişiklik olarak nevresim takımlarınızı değiştirebilir ve yatak odanızda bahar havası estirebilirsiniz. Yapılan araştırmalar bu tarz küçük değişikliklerin insan ruhu üzerinde olumlu etkiler yarattığını göstermiştir. Açık mavi nevresim takımları, çiçekli nevresim takımları, bahar desenli nevresim takımları, yeşil nevresim takımları, beyaz çiçekli nevresim takımları, pembe nevresim takımları, fuşya nevresim takımları ve daha pek çok baharı anımsatan nevresim takımları bahar ve yaz ayları için son derece uygundur.

Kumaş türleri ve özellikleri

Pamuk kumaş: En çok tercih edilen, doğal kumaş çeşididir. Pamuk, dayanıklı bir malzemedir ve oldukça yumuşaktır. Hava geçirgenliğinin

yüksek olması sebebiyle, uyurken vücudunuzun hava almasını sağlar. Böylece, terleme ve rahatsızlık hissi yaratmaz. Serin tutar ve esnek yapısı sayesinde dayanıklıdır. Kırışmaya meyillidir ve yüksek sıcaklıkta yıkandığı zaman çekebilir. Polyester kumaş: Sentetik kumaşlardan en çok kullanılan çeşittir. Kaygan, parlak ve yumuşaktır. Fazla kırışmaz ve ısıya dayanıklıdır. Saten kumaş: Saten, lüks hissi uyandıran bir kumaştır. Parlak ve kaygandır. Nevresimde de sık

6 Haziran 2013 Perşembe

kullanılan bir materyal olan saten, kaliteli bir malzemedir ve oldukça pahalıdır. Emprime kumaş: Desenli ve baskılı kumaşlardır. Nevresimde sıklıkla kullanılır. Organik kumaş: Bir çeşit pamuk kumaştır. Bu pamuğun üretimi sırasında, organik teknikler kullanılır. Sentetik gübre, böcek veya kimyasal kullanılmaz. Sağlık açısından çok güvenilirdir. Bu sebeple, özellikle son dönemlerde gittikçe popülerleşmeye başlamıştır. Mısır pamuğu kumaş: Çok kaliteli

bir malzemedir. Yıllarca dayanır, bu sebeple oldukça fazla tercih edilen bir kumaş türüdür. Bambu kumaş: Bambu bitkisinden elde edilen doğal bir elyafla dokunan kumaşlara, bambu kumaş denir. Bambu elyafı, anti-bakteriyel özelliği sayesinde oldukça hijyenik bir ortam sağlar. Yumuşak bir kumaştır ve hava geçirme özelliği sayesinde serin tutar. Yaz aylarında kullanmak için idealdir. Nem çekme özelliği vardır, bu sayede teri kolayca emer ve rahatsızlık yaratmaz. Hafif, yumuşacık ve ipeksi bir dokunuş

hissi yaratır. Kreton kumaş: %100 pamuktan imal edilir. Hava geçirme özelliği sayesinde, terletmez ve sağlık açısından uygundur. Poli-koton kumaş: Pamukla polyester malzemenin belli oranlarda karışımından oluşur. Pamuk kumaştan daha dayanıklıdır ve kırışmaz. Polyester, hava geçirmeyen bir malzeme olduğu için, yaz aylarında kullanıma pek uygun değildir. Pamuk kumaşa göre daha ekonomiktir, bu sebeple daha çok tercih edilir.


18_Layout 1 6/3/13 8:02 PM Page 1

18

TEKNOLOJİ

6 Haziran 2013 Perşembe

Suya düşen telefon nasıl kurtarılır?

Kaderin en büyük oyunu Halo’nun yaratıcısı Bungie ve Call of Duty’nin yapımcısı Activision’dan beklenen oyun: Destiny. Xbox ve Playstation konsol arenasında büyük bir kapışmaya hazırlanırken biz de bu büyük rekabet sayesinde yeni nesil oyunların muhteşem yükselişine şahitlik ediyoruz. Birinci şahıs nişancı türünde bir efsaneye dönüşen Halo’nun yaratıcısı Bungie ve oyun dünyasının ikonlarından Call of Duty’nin yapımcısı Activision uzun zamandır beklenen Destiny’nin pek yakında piyasaya çıkacağını resmen duyurdu. İnternet üzerinden kozlarını paylaşmak isteyen oyun tutkunlarını kalbinden vuracak devasa çoklu oyunculu nişancı türündeki Destiny, 10 Haziran’da Los Angeles’ta gerçekleşecek E3 Oyun Konferansı kapsamında düzenlenecek Playstation basın lansmanında ilk kez oynanabilecek. Iron Man serisinin ilk iki filminin yönetmeni Jon Favreau tarafından çekilen, oyunun son fragmanında Breaking

Bad dizisinden tanıdığımız Giancarlo Esposito, gerçek aksiyon görüntüleri eşliğinde Rudyard Kipling’den bir pasaj okuyor: “Kurdun gücü sürü, sürünün gücü kurttur.” İyisi mi siz şimdiden takımınızı toplayın, silahlarınızı hazırlayın ve kaderinizi belirleyecek savaş için günleri saymaya başlayın.

Ayın iOS Uygulamaları Bu ay sizler için seçtiğimiz en iyi 10 İOS uygulaması 1-Sonic Dash 90’dandan bu yana efsaneleşen oyun Sonic’in kontrolünü sağlayarak, farklı parkurlarda hızla koşturun, altınları toplatın ve son yaptığınız en yüksek skora bir yenisini daha ekleyin. SEGA’nın unutulmaz yüzü Sonic Dash, App Store’da ücretsiz olarak yer alıyor. 2-Get Glue Bir fikir yayma uygulaması olan Get Glue, sosyal medyayı kullanarak arkadaşlarınızla o telefonda yaptığınız şeyi paylaşmaya ve tavsiye etmeye yarıyor. İster oyun oynayın, ister film izleyin isterseniz de müzik dinleyin; o an yaptığınız ne varsa fikir belirtip tanıdık/tanımadık tüm teknoloji kullanıcılarına rehber olabilirsiniz. 3-Emojidom – Surat ve Emoji Facebook, Twitter, Whatsapp ve benzeri sosyal mesajlaşma platformlarında kullanılmak üzere yüzlerce farklı ifade istiyorsanız Emojidom tam da size göre. 4-Slash 360 LT Dünyaca ünlü gitarist Slash’ın son solo albümü olan Apocaliyptic Love’ı

kaydederken stüdyo ortamı hakkında resimlerin ve 360 derece panoramaların bulunduğu bir uygulama. Ayrıca bu uygulama üzerinden her şarkıyı ücretli olarak satın alabiliyor ve uygulamanın müzik çalarına dahil edebiliyorsunuz. 5-Sleep Sound Bu uygulamanın kullanıcılara gelme amacı ise tamamen huzur vericilik. Onlarca farklı huzurlu seslerin bir araya getirilerek oluşturulan uygulama, sizi uyumaya sevk ediyor. Ses düzeyini belirleyebiliyor, sesleri sıraya koyabiliyor ve uygulamanın ne zaman kapanacağını belirleyebiliyorsunuz. Bakalım siz ne kadar sürede uyuyacaksınız.. 6-Fast & Furious 6: The Game Kendi hayran kitlesini kısa sürede tamamlayan film, 6.serisi ile vizyona girdi. Daha önceden haberlerinin de bulunduğu The Game, Fast & Furious 6 ile birlikte oyun dünyasına giriş yaptı. Arabanızı seçin, modifiye edin ve Facebook’ta paylaşarak arkadaşlarınıza meydan okuyun. 7-Cam Find – Search With Your Camera Karşınızda bir cisim duruyor ve ne

olduğunu bilmiyorsunuz. Farklı bir ülkede veya farklı bir ürünle karşı karşıyasınız. Hiç sorun değil, tek yapmanız gereken Cam Find uygulamasını açıp, kamerayı tanımlayamadığınız cismin üstüne tutmak. 8-Sago Mini Sound Box Minik ve minik kalanlar için güzel bir uygulama haline dönüştürülen Sago, aslında adını tam anlamıyla taşıyan bir ses kutusu. Renkli ekranın büyüleyiciliğinin yanı sıra 9 ayrı ses seçeneği de bulunan Sound Box, 16 MB boyutunda ve ücretsiz olarak sunuluyor. 9-Moldiv – Collage Photo Editor Çektiğiniz fotoğrafları anında bir araya getirmek ve tek bir resimde mi toplamak istiyorsunuz, işte bu uygulama tam da size göre. Çeşitli efektler verebileceğiniz, birçok kolaj oluşturabileceğiniz buresim düzenleme uygulamasındaki eserlerinizi sosyal ağlarla anında paylaşabiliyorsunuz.  10-Diyetteyim İsminden de belli olduğu üzere uygulama tamamen kişinin sağlıklı yaşamına ve zayıflamasına yönelik geliştirilmiş. Sağlıklı vücut ölçüleri nasıldır, neler yenmeli, nasıl spor yapılmalı? Bu soruların cevabı bu uygulamada, tek gereken vücut bilgilerinizi girmek ve diyete adım adım başlamak.

Yaz aylarında en çok yaşanan teknoloji problemlerinden birini sizin için inceledik. Telefonunuz suya düşerse ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Özellikle yaz aylarında telefonunu suya düşüren,telefonu ile denize giren birçok kişi ne yapacağını bilmediği için farklı yerlerden duyduğu birçok şeyi dener ancak çoğunlukla telefona daha çok zarar verir. Telefonunun çalışmayacağını anlayan kişi ise; hemen bu durumu garanti kapsamında halletmek üzere servise gönderir ancak atlanan bir nokta var ki garantinin geçersiz kalmasına neden oluyor. Artık hemen hemen tüm telefonların içerisinde su ile temas sırasında renk değiştiren bir parça bulunuyor. Eğer servis bu parçaya bakar ve renk değişimini fark ederse cihazınız tümüyle garanti kapsamı dışında kalıyor. Peki, telefonunuz su ile temas ederse yapacağınız acil müdahale ile onun hayatını kurtarabileceğinizi biliyor musunuz? Bugün sizlere telefonunuz su ile temas ederse anında müdahale edebileceğiniz 3 hayati yöntemden bahsedeceğiz. 1.Elektrik Süpürgesi Cep telefonunun içerisindeki nemi buharlaştırmanın en iyi yolu, bir elektrik süpürgesi ile içerisinde bulunan nemin dışarı çıkarılmasıdır. Bu yöntemi kullanırken şunu da unutmayın ki, bu konuda yapılan en büyük yanlış saç kurutma makinesinden medet ummaktır. Çünkü saç kurutma makineleri, her ne kadar soğuk üfleme özelliğine sahip olsa da ortam sıcaklığından çok daha sıcak hava üfler. Bu hava ise; telefonunuzun içerisinde bulunan lehimlere kalıcı hasar verir. 2. Pirinç Taneleri Özellikle nemli bölgelerde yaşayan kişilerin en çok başvurduğu nem alıcı araç olan pirinç, tuzun nemlenmemesi için kullanıldığı gibi suya düşen telefonunuzu her ne kadar silseniz bile içerisinde bulunan nemi büyük ölçüde almaya yarıyor. Burada yapmanız gereken şey aslında oldukça basit. Telefonunuzu tümüyle kaplayacak bir kavanoza pirinç doldurup telefonu bu pirincin içerisine gömmek ve kavanozun ağzını kapatarak en az bir gün bekletmek. 3. Denature Alkol Bu yöntem daha çok telefonunu tuvalete düşürenler için tavsiye ediliyor. Bu alkol sayesinde hem telefonunuzu dezenfekte edebilir hem de alkolün uçuculuğu sayesinde telefonunuzdaki nemi büyük ölçüde azaltabilirsiniz.

Sahte Facebook uygulamalarına dikkat! Korsanlar internet kullanıcılarının bilgilerine ulaşabilmek için her yolu deniyor. Son taktikleri ise sahte sosyal medya uygulamalarıyla kullanıcıların gözünü boyamak. Norton, bu sahte uygulamaların en tehlikelilerini tespit etti. İlk örnekte, öncelikle genç bir kız resmi ve yanında da bir Facebook “beğen” butonu görülüyor. Kullanıcı butona tıkladıktan sonra resmi “beğen”mek için Facebook kullanıcı bilgilerini gireceği sayfaya yönlendiriliyor. Bilgiler girildikten sonra kullanıcının girişi onaylanıyor ve kullanıcıdan bir başka “beğen” butonuna daha tıklaması isteniyor. Buton; şimdiye kadar alınmış ‘beğeni’leri gösteren sahte bir sayı kutucuğunun yanında yer alıyor. Kullanıcıları tuzağa düşürmek için tasarlanan

bu korsan site, Amsterdam  Hollanda sucunularında kullanılmış bir yöntem olarak kayıtlara geçti.  İkinci örnekse, Facebook giriş sayfasını kullanarak sadece Hintli kullanıcılar için bazı özellikleri olduğunu belirten ve onları hedef alan bir başka korsan site. Sayfanın adı Hintçe Facebook anlamına gelen “Chehrakitab”. Hintli kullanıcıları hedef alan bu korsan site, çok amatörce hazırlanmış. Facebook 2013 Demo da phishing sitelerine iyi bir örnek. Açılış sayfasında sitenin yapım aşamasında olduğu fakat yine de giriş yapılabileceği söyleniyor. Siteye girdikten sonra ise Facebook’u insanların zamanlarını boşa harcamakla suçluyor ve bunu logolarında da belirtiyor. Bu korsan site ücretsiz bir web

hosting sitesi olarak faaliyet gösteriyordu. Eğer kullanıcılar bu sitenin oyununa geldiyse, phisherlar kimlik hırsızlığı için başarıyla kullanıcı bilgilerine ulaşmış oldular.

Internet kullanıcıları aşağıdaki tavsiyelere kulak vererek phishing saldırılarından korunabilirler: • E-posta aracılığıyla gelen şüpheli bağlantılara tıklamayın • Bir e-postayı cevaplarken kişisel bilgilerinizi vermeyin • Pop-up sayfalara veya ekranlara kişisel bilgilerinizi girmeyin • Web sitesinin SSL sertifikasıyla şifrelendiğini kontrol edin. Bunun için ‘https’ ibaresine bakın. Kişisel ve finansal bilgilerinizi girerken yeşil adres çubuğu olup olmadığına dikkat edin • E-posta yoluyla gönderilen veya sosyal ağlarda yayınlanan linklere tıklarken dikkatli olun. • Norton Internet Security veya Norton 360 gibi tam kapsamlı bir güvenlik yazılımı kullanarak phishing ve sosyal ağ dolandırıcıklarına karşı korunun. 


20_Layout 1 6/3/13 8:03 PM Page 1

20

DEKORASYON

6 Haziran 2013 Perşembe

Evinizi renklendirin

Yeni yılda evlenecek olanlar veya eski dekorasyonunu yenilemek isteyenler için bu sezon harika ev dekorasyon örnekleri var. Yeni sezon renklerin ön plana çıktığı bir sezon olacak, dolayısıyla renkli bir ev dekorasyonu düşünebilirsiniz. Birbirinden güzel beyaz mobilyalar ve hareket, aynı zamanda renk katmak için tamamlayıcı aksesuarlar ile bu sezon çok şık ve çok modern bir dekorasyon yapabilirsiniz. Öncelikle ev dekorasyonunda beyaz mobilyaların yeri çok ayrıdır. Mobilyalarınızda beyaz seçimler yapmanızın size artıları olacaktır, beyazı rahatlıkla istediğiniz bir renk ile kombinleyebilirsiniz. Yeni sezon ev dekorasyonunda özellikle aydınlatmalar çok ayrı bir öneme sahipler,dilerseniz çok şık bir asma tavan ile evinizin aydınlatmaları hem tam istediğiniz gibi olacak hem de mobilyalarınız ve dekorasyonunuzu ön plana çıkaracaktır. Aydınlatmanın yetersiz olması, evinizin de soluk görünmesini sağlayacaktır. Bu yıl harika led’li asma tavan modelleri çok moda, uygun fiyatlara bulabileceğiniz bu tasarımlarla canlı ve dinmik bir görünüme sahip olabileceksiniz.

Yeni sezon birbirinden harika ve göz alıcı ev dekorasyon örneklerini sizin için galerimizde derledik,evini yenilemek isteyen ancak henüz düşünme aşamasında olan ve

karar veremeyenler için birbirinden harika modelleri galerimizden inceleyebilir ve bu sezon nasıl bir evde oturmak istediğinize karar verebilirsiniz.


22_Layout 1 6/3/13 8:03 PM Page 1

22

Yaz mevsiminin yaklaşması ve baharın neredeyse yaz kadar sıcak olduğu şu günlerde kadınların en çok rahatsız oldukları konulardan birisi de saçlarının yapısının değişmesi ve kış şartlarına alışan şaçların, yazın gelişiyle bozulmasıdır. Mevsimsel değişikliklerin vücudun her yanında sebep olduğu sıkıntıların saçlara yansıması da gayet doğal karşılanmalı ancak saçların daha güzel hale gelmesi için yazın saç bakımının nasıl yapılması gerektiğini de unutmamalısınız. Özellikle çok sıcak şehirlerde

YAŞAM

6 Haziran 2013 Perşembe

Yazda saçınıza iyi bakın

yaşayanların saçları zaman içerisinde kuruyacak ve nem kaybına uğrayacaktır. Bunun önüne geçmek için saçlarınızı sürekli yıkamak yerine günde bir defa yıkarsanız ve sıvı alımınızı da yeterli düzeyde tutarsanız hem saç yağınızın saçınızı koruyucu etkisini devam ettirebilirsiniz hem de aldığınız sıvılar sayesinde saç köklerinizin susuzluk yaşamasını önleyebilirsiniz. Bunun yanında sürekli olarak tuzlu veya klorlu suya girmek gibi aktiviteler saçlarınızın giderek yıpranmasını ve güneş altında

kuruyan saçların iyice zarar görmesini sağlayacaktır. Suya girmeyi sevenlerin, bunu yaptıktan sonra saçlarını saf su ile durulamaları ve denizden, havuzdan çıktıktan sonra o ıslak haliyle güneş altında kurumasını beklememeleri gerekmektedir. Aynı koşullar vücudunuz için de geçerlidir ve hem tuzun hem de güneşin etkisini alan deriniz çok daha hızlı şekilde yıpranacaktır. Nem ve sıcaklar nedeniyle saçlarınızın elektriklendiği ve şekil almayı reddettiği doğrudur ancak

bunu engellemek için sürekli olarak saçınızı taramanız, düzleştirmeniz ve kremler, spreyler sürmeniz saçınız için zararlıdır. En azından evde ya da yazlıkta saçlarınıza biraz istirahat vermeli ve sürekli olarak şekle sokmaya çalışmamalısınız. Böylece saçlarınızdaki kırıkların miktarı daha az olacaktır. Yazın artan saç kırıklarını düzenli olarak kuaförünüzde aldırmalı ve daha da çoğalmalarını engellemelisiniz. Zira saçlarınızın uçları kırıldıkça onları düzeltmek için daha fazla uğraşacak ve saçınıza

daha fazla zarar vereceksiniz. Beslenme düzeninizin de yazın saç bakımınızın bir parçası olduğunu sakın unutmayın. Saçlarınız vücudunuzun eksikliğini duyduğu her maddeden etkilenmektedirler ve özellikle yapıtaşı olan proteinin eksikliği saçların olduğundan çok daha fazla yıpranmasına ve kötü görünmesine neden olur. Protein ağırlıklı gıdalara yönelirken elbette diğer gıda türlerini de atlamamalı ve dengeli bir beslenme düzeni oluşturmalısınız.


24_Layout 1 6/3/13 8:04 PM Page 1

24

MAGAZİN 6 Haziran 2013 Perşembe

Ülkemizin tanınmış simaları bu yaz çalışacak ama ilk fırsatta da tatile çıkacak

Sezon yoğun geçecek Ziynet Sali

Pınar Atman

İnci Pars

Muhittin Yangın

Raşit Bağzıbağlı

Işın Karaca Orhan İSMAİLOĞLU Yaz geldiğinde, herkes bir yılın stresini atmak ve dinlenmek için tatil fırsatlarını değerlendirmeye başlar. Eğlence hayatının en coşkulu ve renkli geçtiği yaz aylarında, sanatçılar da tatil yapmak ister. Ancak iş yoğunluğunu buna pek müsaade etmez. KIBRIS Bazzar Ekibi olarak ülkemizde bulunan ünlülere tatil planlarını sorduk. Kimi, yaz aylarını sahnede geçireceğini kimiyse bu fırsatı kaçırmayıp, dinleneceğini söyledi.

Ceyda Tatlı (Eski Manken) Bu kış çok çalıştım. Yaz ayında kısa bir tatil yapacağım. Bunun için de arkadaşlarımla Antalya’ya gideceğim.

yapacağız. Kızım da İngiltere’den gelecek. Uzun zamanlardan sonra görüşeceğiz. Ağustos ayında gideceğim bunun haricinde yine sahne performanslarımız devam edecek .

Ziynet Sali (Sanatçı) Bu yaz çalışmakla geçecek. Bir çok konserlerim var ancak fırsat bulursam Kıbrıs’ta ailemin yanında kısa bir tatil yapmak istiyorum. İbiza’ya gideceğim.

İnci Pars (Oyuncu) Bu yaz tatil yapmak istiyorum. Yoğun bir şekilde çalıştım. İzmir ve Bodrum’a gideceğim. Kıbrıs ve İstanbul’da zaten yeni projeler var.

Muhittin Yangın (Sanatçı) Bu yaz tatil yapmak istiyorum. Bodrum’da tatil

Raşit Bağzıbağlı(Modacı) Bu yaz çok yoğunum. İşlerim çok var.

Yurt dışında haziran ayı sonunda ise Bercelona’ya gideceğim ondan sonra işlerimin başına geçeceğim. Işın Karaca (Sanatçı) Konserler devam ediyor ancak bir fırsatını bulup tatil yapacağım. Tatili çok özledim ve en önemlisi ailemle birlikte tatile çıkmayı. Pınar Atman (Ajans sahibi) Yoğun bir şekilde çalışacağız zaten bu yaz yarışmalar var onun haricinde ise ailemle birlikte Kıbrıs’ta tatil yapacağım.


26_Layout 1 6/3/13 8:05 PM Page 1

26

YAŞAM

6 Haziran 2013 Perşembe

Babanız için güzel bir organizasyona imza atın

Siz seçin Babalar Günü’nde babanıza nasıl bir sürpriz hazırladınız? Hediye seçeneklerini düşündünüz mü? Belki de sizin babanız için yapacağınız önemli ve güzel bir organizasyon, babanıza alacağınız hediyeden çok daha değerli olacaktır. Babalar için her zaman hediye almak zordur. Birçok seçenek arasından hangisi olsa acaba diyerek düşünmekse, son güne kadar karar verme sürecini uzatır. Babanıza almayı düşündüğünüz bir hediyenin yanına kendi el emeğinizle yapacağınız bir eser eminim ki onu daha mutlu kılacaktır. Peki bu seçenekler neler olabilir? Yetişkinlerin pek tercih ettiği bir yöntem olma da resim yapmak güzel bir seçenektir. Ailenin tüm bireylerinin içinde olduğu veya babanızın size anımsattığı nesne veya sözcüklerle dolu bir resim… Güzel bir parti de babanızı sevdirebilecek seçenekler arasında yer alabilir. Güzel bir restoranda ailenin tüm bireyleri için hazırlanmış bir masa, keyif dolu bir gece… Yemek tercihi size kalmış ama özenle hazırlanmış veya sizin seçiminiz bir menü aile bireyleri için de iyi bir fırsat olabilir. Bir otelde tatil ayarlamak, babanıza şiir

yazmak, evi süslemek gibi birçok seçenek, Babalar Günü’nde babanızı sevindirecek hediyeler arasında olabilir. Siz de yaratıcılığınızı kullanın ve babanıza özel bir organizasyon hazırlayın.


30_Layout 1 6/3/13 8:28 PM Page 1

30

BAKIM-GÜZELLİK

6 Haziran 2013 Perşembe

Her zaman elinizin altında bulunabilen veya kolayca elde edebileceğiniz doğal malzemelerle maskeler yapabilirsiniz

Kendiniz hazırlayın Sıcak, güneş, ter cildimizi yıpratıyor, insanı pasifleştiriyor. İnsanın canı hiçbir şey yapmak istemiyor. Bazen, “nasıl olsa az sonra yeniden terleyeceğim” diyerek nemlendirici bile sürmekten vazgeçiyoruz. Neyse ki yazın cildimizin yağ salgısı doğal olarak biraz artıyor. Her zaman elimizin altında bulunabilen veya kolayca elde edebileceğimiz doğal malzemelerle bazı maskeler yapabiliriz. Size evde çok kolay hazırlayabileceğiniz doğal maske tarifleri vereceğiz. Bunlar, tahriş edici olmadığı gibi tümü gayet pratik, hazırlanışı kolay, maliyetleri ucuz formüller. Yararları ise tahmin edebileceğinizden daha fazla. Bu maskeleri yüzünüze, boynunuza hatta dekoltenize uygulayabilirsiniz. İçindeki malzemeler hem cildinizi besler hem de kan dolaşımını artırarak cildinizi canlandıracak. Tümünün içinde yüksek oranda su ile birlikte cildinize yararlı maddeler bulunuyor. Maskeler deri yüzeyine sürülünce hızla buharlaşmaya

başlıyor. Böylece cildinizde serinlik hissi ile birlikte damarlarda kan dolaşımını hızlandırıyorlar. Maskeyi temizleyince cildinizde hafif bir kızarıklık fark edeceksiniz. Bunun nedeni, tahriş değildir, kan dolaşımının hareketlenmesidir. Bu da cildi uyarır ve hafif bir masaj etkisi yapar.

Doğanın hazinesi Gerçekten bire bir cildimize uyan doğal ürünler sadece cildimizin kendi ürettikleridir. Yağ dokusu, nem, kollajen, yenilenen hücreler gibi. Bunu sağlamak için de yararlı gıdaları elden geldiğince çok tüketmek gerekiyor. Cilde sürüldüğünde iyi geldiğini bildiğimiz doğal malzemeleri sıralayacak olursak, oldukça uzun bir liste yapmamız gerekecek: Birçok meyve, meyve asitleri, limon, çilek, greyfurt, elma, yeşil çay, gül suyu, papatya, bal, kakao yağı, deniz yosunları, balık yağı, termal sular, kil çeşitleri, zeytinyağı, badem yağı, kayısı yağı, bergamot, ısırganotu, papaya, aloevera, çay ağacı yağı, buğday özü, lavanta suyu, soya yağı biberiye, avokado, üzüm çekirdeği yağı ve ekstresi, ayçiçeği yağı, jojoba, susam yağı, ceviz yağı, havuç tohumu, portakal çiçeği suyu, keten tohumu, yulaf ezmesi, yumurta, süt, yoğurt. Bunların hepsi de çok değerli. Tümü de kozmetik ürünlerde kullanılıyor. Ancak cilde saf olarak uygulanmaları dikkat gerektiriyor. Bunların hazırlanışı, tazeliği, yoğunluğu ve ciltten arındırılması için özen göstermelisiniz.

Maskelerin uygulanışı Maskeyi uygulamadan önce cildinizi güzelce temizleyip tonikle silin. Ardından ılık Güneş yanığı, vücudunuzun, güneşten yayılan ultraviyole ışınlarının altında kalmasından dolayı oluşan, kızarıklık, kaşıntı, yara ve bazen su toplamalarının meydana gelmesidir. Güneş yanığı semptonları; kızarıklık , sıcaklık hissi , dokunmalarda hissedilen acı , bazen su toplayan yaralardır. Güneş yanığı ile ilgili bir sorun da, yanık oluştuktan sonraki birkaç saatte hiçbir semptom belirmeyebilmesidir. Güneş yanığı semptomları genellikle yanık sonrası ilk 24 ila 48 saat sonrası daha fazlalaşacaktır. İleriki günlerde ise kademeli olarak azalacaktır. Güneş yanığı deriye uzun süreli bir zarar vermektedir. Sadece kızarıklık, birince derece yanıktır. Kızarıklık ile beraber, kabarma da oluşursa bu ikinci derece yanıktır. Bu iki derece

suyla yıkayın ki, cildiniz besinleri emmeye hazır olsun. Sonra yüzünüze, boynunuza ve üst dekoltenize size en uygun olan maskeyi tatbik edin. 20 dakika kadar bekledikten sonra yine ılık suyla yıkayın. Ardından bir nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin. Yağlı ciltlere haftada iki defa maske yapabilirsiniz. Normal ve kuru ciltler için haftada bir kere yeterli.

Yağlı ciltler için maskeler Yumurta akı maskesi: Yumurta akını iyice çırptıktan sonra içine bir çay kaşığı limon suyu koyun ve bekletmeden yüzünüze-boynunuza sürün. Şeftali maskesi: Tüylü bir şeftaliyi mutfak robotundan geçirip saf olarak kullanın. Yoğurt maskesi: 1 çay kaşığı sade yoğurdu, arpa unu ile karıştırıp maskenizi hazırlayabilirsiniz.

Kuru ciltler için maskeler Yumurta sarısı: Yumurtanın sarısını çırptıktan sonra içine birkaç damla elma sirkesi ile birkaç damla zeytinyağı karıştırıp cildinize sürebilirsiniz. Limon maskesi: 1 limonun suyunu sıkıp, yumurtanın sarısı ve çok az miktarda zeytinyağı ile karıştırın. Ballı yumurta maskesi: 1 yumurta sarısına 1

Güneş yanıklarına dikkat

yanıkta cilt için çok zararlıdır ve zaman ilerledikçe cilt kanserini riskini arttırmaktadır. Kabarıklık oluşturan yanıklar, yayılabilir cilt kanseri riskini arttırır Bu özellikle, eğer gençliğinizde 3 veya daha fazla sayıda güneş yanığı yaşadıysanız daha büyük olasılıktır. Güneş yanığı oluşmasa bile, çok fazla güneş altında kalmak cildi çabuk yaşlandırır. Ciltte kırışıklar, sarkmalar ve kahverengi güneş lekeleri erken yaşta oluşabilir.

Güneş yanıkları Güneş altında, giysili halde veya

yemek kaşığı bal karıştırın.

Yorgun ciltler için maskeler Elma maskesi: Bir elmayı gayet az su ile kaynatın, hamur haline getirin ve ılık olarak cildinize sürün. Bal maskesi: 2 - 3 kaşık bal ile 1 kaşık demli çayı karıştırıp ılık halde iken uygulayın.

Normal ciltler için maske Salatalık: Salatalıkları halka halka doğrayıp cildinize sürün. Çilek: Birkaç çileği yıkayıp doğrayın. Sonra ezip bir kaşık arpa unu ile karıştırın.

Kırışıklık gideren bir maske Bir yumurta akını ayırın, aynı miktarda alkol ile karıştırıp maske yapın.

Lekeli ciltler için maske Havuç ve elma: Havuç ile elmayı rendeleyin, karıştırıp cildinize sürün. Çilekli ve sütlü maske: Rendelenmiş çileğin içine badem yağı ya da süt ekleyip maskenizi hazırlayın.

Mat ciltleri canlandıran maske Bütün bir yumurtayı, 1 çay kaşığı zeytinyağı ile karıştırıp biraz oksijenli su ekleyin. Bu karışımı cildinizde 1 saat bekletin.

olan 10:00 ile 16:00 arasında güneş altında kaldığınızda, Cildinizi güneşe karşı hassaslaştıracak ilaçlar kullandığınızda, Güneşin çok şiddetli hissedildiği tropikal bölgelerde, yüksek rakımlarda, tatil veya yolculuk yaptığınızda, veya güneş ışığının su veya kardan yansımasına maruz kaldığınızda oluşur.

Korunma güneş koruyucu kremler olmadan çok fazla kaldığınızda Güneşin çok şiddetli olduğu saatler

Çocukluk dönemi başta olmak üzere yaşamın bütün dönemlerinde güneşten bilinçli bir şekilde korunmak gerekir” Özellikle sabah saat 11.00 ile öğleden sonra 15.00

saatleri arasında mümkün olduğu kadar güneş ışınlarından uzak durulması gerekir. Gün içerisinde dışarı çıkarken, vücudu örten pamuklu bol ve açık renkli kıyafetler tercih edilmeli. Güneşe çok maruz kalan yerler, geniş kenarlı şapka kullanarak korunmalı. Yaz aylarında, koruma faktörü en az 15 olan ürünler kullanılmalı, açık tenli olan kişiler ise bu faktörün 30 veya daha üzere olmasına dikkat etmeli. Güneş kremi güneşe çıkmadan yarım saat önce uygulanmalı ve 3-4 saatte bir tekrarlanmalıdır. 3 yaşından küçük çocuklar kesinlikle güneşe bırakılmamalı” dedi. Güneş yanığı oluştuğu zaman bol sıvı alınmalıdır. Ciddi yanıklarda ise en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır” dedi.


32_Layout 1 6/3/13 8:05 PM Page 1

32

MODA 6 Haziran 2013 Perşembe

Desenli: Kıyafetlerde olduğu kadar, ayakkabılarda bu sezon oldukça desenli olacak! Çiçekler, pikseller, geometrik baskılar derken aklınıza gelebilecek çeşit çeşit motifler 2013 ilkbahar yaz ayakkabı modasında bizimle.

Gladyatör: Bir kaç sezondur varoluşundan söz ettiren, benimse bir türlü sevemediğim; gladyatör ayakkabılar bu sezonun modası! Neredeyse dize kadar çıkan ve şerit halindeki modelleri ile 2013 ilkbahar yaz modasında kendisinde çok konuşturacak.

Hayvan desenli: 2013 İlkbahar yaz sezonun moda, favori hayvan deseni hiç kuşkusuz; yılan derisi! Genellikle yeşil tonların ağırlıklı kullanıldığı hayvan desenli ayakkabılar bu sezon ayaklarda çok göreceğimiz kesin.

Kısa topuklu: Eğer yüksek topuklu ayakkabılar giymeyi, hatta topuklu ayakkabı bile giymeyi sevmiyorsanız bu trend tam da size göre; kısa topuklu ayakkabılar! 2013 ilkbahar yaz koleksiyonlarındaki ayakkabılara baktığımızda; gördüğümüz kısa topuklular şimdiden favori.

Maskülen: 2013 İlkbahar yaz koleksiyonlarında özellikle Victoria Beckham’ın tasarladığı siyah ve beyazın buluştuğu erkek stili, maskülen ayakkabılar, şahaneydi. Bu sezon da maskülen tarz sevenlere duyurulur, 2013 ilkbahar yaz ayakkabı modasından biri.

Metalik: 2013 İlkbahar yaz modasının en öne çıkan ayakkabı trendlerinden biri; metalik ayakkabılar! Emporio Armani, Marchesa, Moschino ve Nicole Miller’ın 2013 ilkbahar yaz koleksiyonlarında gördüğümüz metalik ayakkabılar gece gezmelerinde kullanmak için birebir.

Transparan, şeffaf: 2013 İlkbahar yaz sezonunun ayakkabılarda en sevdiğim modası; şeffaf, transparan ayakkabılar! Bu sezon; Donna Karan, Valentino gibi moda ilahları ayakkabılara yeni bir bakış kazandırdılar. Şimdiden bir tane beğenip, gardırobunuzda yer verin.

Sivri Burun: 2013 İlkbahar yaz ayakkabı modasında yükselişte olan bir trend daha karşımızda; sivri burunlar! Tasarımcıların koleksiyonlarında bol bol kullandığı sivri burunları bu sezon doya doya giyebilirsiniz.

2 01 3 y a z s e z o n u a y a k k a b ı l a r ı


34_Layout 1 6/3/13 8:21 PM Page 1

34

MAGAZİN 6 Haziran 2013 Perşembe

tladı. doğum gününü ku ın şın da ka ar da ndi mekanın Osman Başman ke

Ermataş Direktörü Erol Atakan düzenle n etkinlikte yer aldı

Kaptan Erbay Spor Kulüb ü Başkanı Erbay Gönelli, eşiyle

Sırdaş Kaptanoğlu eşiyle çalınan parçalara eşlik etti.

Club Almahara Direktörü Cahit Yetkili, mekanında eğlenenleri izlerken çok mutlu olduğunu belirtti.

dans etti.

Kıbrıslı sanatçı Cevdet Ak tepe, Club Almahara’da bir etkinliğe katıldı.

or. Bora çok iyi anlaşıy DJ Barış Gören ve


36_Layout 1 6/3/13 8:10 PM Page 1

36

YAŞAM 6 Haziran 2013 Perşembe

Hangi sanatçı nerede? Orhan İSMAİLOĞLU Üç aylık yaz tatili sezonunda, ülkemizde birçok sanatçı mekan ve otellerde sahne alacak. Özellikle haziran ayında yaşanacak sanatçı akını, herkesi eğlenmeye davet ediyor. KIBRIS Bazaar ekibi olarak haziran ayında hangi sanatçıların nerede sahne alacağını derledik. DJ Emrah Polat, Ice gecelerinde Yaz dönemine bu hafta sonu hızlı giriş yapacak olan Ice Club, yazlık mekanını hizmete açıyor. Mekanda sahne alacak DJ Emrah Polat herkesi eğlendirecek. Gecede dansçılar ve sürpriz etkinlikler olacak. DJ Barış Polat ve Umut Locca Club, gecikmeli de olsa yazlık mekanını bu hafta açacak. DJ Barış Pulat ve DJ Umut’un en güzel setlerini çalacağı mekanda, açılış gecesi coşkulu geçecek. Göksel, Salamis’te Son dönemlerde yaptığı müziklerle herkesin beğenisini kazanan Göksel, 8 Haziran Cumartesi akşamı Salamis Otel’de sahne alacak ve en güzel şarkılarını seslendirecek. Korhan, yeniden başlıyor Kış aylarında adından söz ettiren Korhan, yaz ayında yine Girne gecelerinde adından söz

ettirmeye hazırlanıyor. Sanatçı 22 Haziran Cumartesi akşamı Colony Otel’in üst kısmında yer alan Misty Bar’da sahneye çıkacak.

Merit Park’ta sanatçı rüzgarı Yeni bir yapılanmaya giden Merit Park Otel, haziran ayında Türkiye’nin sevilen sanatçısı Şevval Sam’ı konuk edecek.

Mağusa’da keyfili geceler Arkın Palm Beach Otel’de haziran ayının onunda her akşam farklı aktiviteler olacak. Başta sinema gecesi olmak üzere mekanda birçok etkinlikler yer alacak.

Meril’de eğlence kaldığı yerden Hamitköy’de bulunan Meril Restoranda eğlence kaldığı yerden tüm hızıyla devam ediyor. Mekanda sahne alan Fisun, Beray ve Rüya Seven eğlenceli anlara yaşatacak.


38_Layout 1 6/3/13 8:12 PM Page 1

38

BAKIM-GÜZELLİK

Renkli tırnaklar göz kamaştırıyor

Doğal tonların kullanıldığı tırnaklar ile renkli ve nail art tırnakların da olduğu bir sezon geçireceğiz. Tırnak oje renklerinde pudra tonları, şeffaf cilalar, beyaz, yeşil, siyah, sedefli turuncu ve gümüş renkleri ile tanışacağız.

6 Haziran 2013 Perşembe

2013 tırnak modası renkli ama sadeliğinde ön planda olduğu bir ilkbahar yaz geçirecek. Doğal tonların kullanıldığı tırnaklar ile renkli ve nail art tırnaklarında olduğu bir sezon geçireceğiz. Tırnak oje renklerinde pudra tonları, şeffaf cilalar, beyaz, yeşil, siyah, sedefli turuncu ve gümüş renkleri ile tanışacağız. En sık kullanılanlar sadelikten hoşlananlar için beyaz ve pudra renkleri.

Marjinal renkler sevenler yine klasik bir siyah kullanacaklar. Yeşil ve turuncu renkleri sevenler için önerebiliriz. Tırnaklarınıza şeffaf oje sürüp uç kısımlara simli oje sürebilirsiniz. Nail art yani tırnak süslemeler bu yıl biraz daha sade ve kısa oval kesilmiş manikürlü tırnaklarda yer alıyorlar. Süt beyazı üzerine yapılan süslemeler ile

denemeye başlayabilirsiniz. Tırnak rengi ve makyaj uyumunu sakın ihmal etmeyin. Tırnak süsleme setleri ile eşsiz tırnaklara sahip olabilirsiniz. Nail art setleri ile bu işlemler çok kolay. Özel ojeleri ve şablonları ile yapılabildiği gibi hazır tırnaklarında kullanımı oldukça yaygın. Birçok marka altında satılan setler ile değişik ve büyüleyici tırnaklara sahip olabilirsiniz.


40_Layout 1 6/3/13 8:12 PM Page 1

40

SİNEMA

6 Haziran 2013 Perşembe

Yeni filmler vizyonda Murat OBENLER Sinema mevsimsel bir etkinlik değil. Bu nedenle yaz aylarında izlenme oranları düşse de, yine de meraklı kişileri vizyonu mutlaka takip ediyor. Haziran ayı boyunca yine sinemalarda her türde, ünlü oyuncuların oynadığı filmler vizyona giriyor. Brad Pitt, Kevin Costner, Russell Crowe bu oyunculardan bazıları. Haziran ayının öne çıkan filmlerini sizler için derledik.

Dünya Savaşı Z Yapım: 2013-ABD Tür: Aksiyon ,Dram, Korku Süre:113 dk. Yönetmen: Marc Forster Oyuncular: Brad Pitt , David Morse , James Badge Dale , Julia Levy-boeken , Elyes Gabel Senaryo: Damon Lindelof , Max Brooks Yapımcı: Brad Pitt , Ian Bryce Konu: Hikaye, orduları ve hükümetleri deviren ve insanlığı yok etmekle tehdit eden bir hastalığı durdurma yarışında dünyayı dolaşan Birleşmiş Milletler çalışanı Gerry Lane (Pitt)’in etrafında dönmektedir. Zombi Savaşı’nın gerçek dehşetiyle yüzleşmenin vaktidir. Çin’de ortaya çıkan bir virüs insanları yaşayan ölüler haline getirmektedir. Ve insan oğlu ikiye ayrılır. Brad Pitt’in hem başrolünü hem de yapımcılığını üstlendiği film, insanlar ve zombiler arasında yaşanan sıra dışı bir savaşı odağına alıyor. Film Max Brooks’un aynı adlı kitabından uyarlandı.

Man of Steel Yapım: 2013 - Kanada, ABD Tür: Aksiyon, Fantastik, Macera Süre: 148 dk Yönetmen: Zack Snyder Oyuncular: Russell Crowe, Amy Adams , Kevin Costner ,Laurence Fishburne , Henry Cavill Senaryo: Christopher Nolan , Jonathan Nolan, David S. Goyer , Jerry Siegel , Joe Shuster Yapımcı: Christopher Nolan , Emma Thomas Konu: Film DC Comics’in en meşhur süper kahramanı olan Superman’in köklerine,

geçmişine dönerek kahramana farklı bir bakış açısı getiriyor. Birçok ünlü oyuncunun da kadrosunda yer almasıyla dikkat çeken filmde Süperman’ı Henry Cavill, kötü adam General Zod’u Michael Shannon, Lois Lane’i Amy Adams, Martha Kent’i Diane Lane, Jonathan Kent’i Kevin Costner ve Jor-El’i ise Russell Crowe canlandırıyor. Clark, ne olduğu ve nasıl kullanacağını hiç bilmediği, birtakım sıra dışı güçlere sahip bir çocuktur. Bir gün okul servisi bir kaza geçirip, içinde çocuklarla birlikte nehre uçar. Servisin içindekilerin ölmesine göz yumamayan Clark, güçlerini kullanarak herkesi kurtarır. Fakat bu olay onun diğerlerinden oldukça “farklı” bir çocuk olduğunu da bariz biçimde ortaya çıkartacaktır.

The Hangover 3-Felekten Bir Gece Yapımı: 2013 - ABD Tür: Komedi Süre: 100 dk. Yönetmen: Todd Phillips Oyuncular: Bradley Cooper, Zach Galifianakis, Justin Bartha, Heather Graham, Jamie Chung Senaryo: Todd Phillips , Craig Mazin Yapımcı: Todd Phillips Konu: Dünya çapında rekorlar kırarak fenomene dönüşen serinin üçüncü ve son bölümü Bradley Cooper, Ed Helms, Zach Galifianakis ve Justin Bartha’yı; Phil, Stu, Alan ve Doug rollerinde tekrar biraraya getiriyor.John Goodman ise ilk kez bu bölümde takıma katılıyor. Bu sefer düğün yok. Bekarlığa veda partisi yok. Ters gidebilecek ne olabilir ki? Ancak Kurt Sürüsü yollara düştüğünde tüm bahisler kapanır.

Epic 3D-Doğal Kahramanlar 3D Yapımı: 2013 - ABD Tür: Animasyon , Komedi , Macera Süre: 131 dk. Yönetmen: Chris Wedge Seslendirenler: Mine Tugay, Ecem Uzun, Okan Çabalar, Çiğdem Aydın Senaryo: Matt Ember, Tom J. Astle, James V. Hart Yapımcı: Lori Forte, Jerry Davis Konu: Buz Devri ve Rio’nun yaratıcılarından kahkahalarla dolu, yepyeni bir 3D macera daha geliyor. İyilerle kötülerin son derece heyecan dolu savaşını anlatan filmde savaşın bir tarafı doğayı ayakta tutma çabası içindeyken diğer taraf o dünyayı yok etmeye çalışmaktadır. Genç bir kız kendini bir anda bu büyülü evrende bulur ve dünyalarını kurtarmak için canla başla çalışan inançlı ve komik savaşçılarla dolu bir orduya katılır. Beyoncé Knowless, Colin Farrel, Amanda Seyfried gibi isimlerin seslendirdiği film izleyiciyi maceraya doyuracak.


44_Layout 1 6/3/13 8:13 PM Page 1

44

MODA 6 Haziran 2013 Perşembe

2013 Çanta trendleri Baskı: Sadece kıyafetlerimiz de ya da ayakkabılarımız da değil, 2013 ilkbahar yaz modasında çantalarda da baskılar hakim. Çiçekli, çizgili, damalı desenler derken Alice Harikalar Diyarı gibi baskıların harikalar dünyasına giriyoruz.

Bel çantaları:1980’lere uzanıyor ve kullanışlılığı ile herkesin beğenisini kazanan bel çantalarını 2013 ilkbahar yaz sezonunda yanımıza alıyoruz. İster deri, ister bez olarak kullanabileceğiz bu kullanışlı modeller ile stilinizi de bir adım ileriye taşıyacaksınız.

İşlemeli: 2013 İlkbahar yaz modasında da geçmeyecek olan metal zımbalar, renkli taşlar, boncuklar ve püsküller değişik formlardaki çantalarda da hayat buluyor.

Mini: 2013 İlkbahar yaz çanta modasının bir gözdesi varsa oda kesinlikle; mini çantalar! İster bileğinize takın, isterseniz elinizde taşıyın. Her zaman kullanışlı olması nedeni ile trend olacağı kesin bu çantaların.

Büyük Boy: Yüzyıllar geçse bile çalışan kadının değişmeyecek en önemli çanta modeli; büyük boy çantalar, diğer bir adıyla ise ‘’tote’’! 2013 ilkbahar yaz çanta modasında da zincir askılı ve deri detaylı modeller ile yine en popüler trendlerden biri

Metalik: 2013 İlkbahar yaz modasında kıyafetlerde olduğu kadar çantlarda da kendinden söz ettiren akım metalik. Adeta sevgili tasarımcılar yazın sıcak aylarında bizleri serinletmek için metalik işlemelerle çantaları da bezeyip serinletmeye çalışıyorlar.

Okul çantaları: Şimdi okullu olmadık belki ama bir zamanlar öyleydi. Son birkaç yıldır adeta tabir-i caizse patlama yaşayan okul çantaları ile hem kendinize sportif bir tarz oluşturabilir, hem de klasik bir tarzınız varsa da renkli modeller ile klasik tarzınıza hareket katabilirsiniz.

Şeffaf: Sadece ayakkabılarda ya da trençkotlarda değil 2013 ilkbahar yaz çanta modasında da şeffaflık hakim. Tasarımcılar; pembe, mavi, yeşil, sarı gibi sezonun canlı renklerine, metal ve taşlarda ekleyince hem eğlenceli, hem de gösterişli çantalar ortaya çıkarmışlar.


46_Layout 1 6/3/13 8:16 PM Page 1

46

MODA 6 Haziran 2013 Perşembe

Peplum bluzlar moda

Modacıların bu sezona özel koleksiyonlarına dahil ettikleri sınır tanımayan kıyafetler arasında kadınların görünümleriyle fark yaratmalarını sağlayacak peplum (ceketin bel kısmına bağlı kısa bir etek parçası görünümüne verilen ad) bluzlar farklı ve göz alıcı renkleriyle vitrinlerde yerini almaya başladı. Bu sezon elbiselerde, ceketlerde, eteklerde ve bluzlarda karşımıza çıkacak olan peplum detayı kıyafetlerin bel kısmında verilen valonlarla kendini gösterecek. Tasarımcılar bu detayı kullanarak klasikleşen kıyafetlerinden sıkılan kadınlara farklı bir görünüm kazandırmaya çalışmaktadır.

Büyük beden modası Büyük beden vücut ölçülerine sahip kadınların gün geçtikçe artması ve kendilerinden gelen talepler bu sektörde koleksiyonlar oluşturan markaların her sezon yeni modellerle karşımıza çıkmasını sağlamıştır. Giyim tarzına önem vermeye başlayan orta yaş üstünün ve genç neslin farklı zevklerine hitap

etmeye çalışan büyük bedenciler kadınların değişmez kıyafetleri arasında yer alan bluz modellerinde de muhteşem tasarımlara imza atmayı başarmışlardır.

Son trend asker kıyafetleri 2013 kış aylarında karşımıza özellikle montlarda çıkarak kadınların farklı bir tarz yakalamasını sağlayan asker modası bahar ve yaz aylarında kendini farklı kıyafetlerle göstererek trendine son sürat devam edecek gibi gözükmektedir. Asker modasında dikkati modellerden çok askerlere özgü renkler olan yeşiller ve tonları alırken kamuflaj desenlerde bir o kadar benimsenecek. Asker modası bu yılın giyim trendlerinden biri olan ve bayanların erkeksi havayla görünmesini sağlayan maskülen giyim

Deniz kenarında giyilecek elbiseler Son yıllarda plajda mayoların üzerine insanlar

daha çok parayolar kullanıyor. Farklı renk ve desenlerde ince döküm hafif kumaşlarda ama bunun devamında bu sezon ağırlıklı ne çıkacak yeni plaj giyimi ürünleri var bunlar tunikler, pantolonlar, etekler daha çok plajda da şık görünmek için bayanların tercih ettiği ürünler. Trend olarak da tek parça tulumlar bu sezon öne çıkacak ve tunikler daha çok kullanılacak.

Stil Moda terminolojisinde aynı manada gibi kullanılmakta olan “stil” ve “moda” kelimeleri aslında aynı anlama sahip kelimeler değildir. Aralarında önemli farklar vardır. “Stil kişiye özgü, her dem geçerli modadır” demek mümkündür; zira stil, moda gibi geçici değildir. Kişi var olduğu sürece var olacak olan, kişinin kendisini anlatma, kendisini ifade etme şeklidir.

Saten gecelikler Ünlü iç giyim markalarının gecelik modellerine bakıldığında uyurken dahi şık ve zarif olmak isteyen bayanlar için çok farklı seçeneklerin olduğunu görmek mümkün. Beğenilere sunulan gecelik modelleri arasından seçim yapmak ise zevk sahibi bayanlara düşüyor. Gecelik seçiminde iki farklı seçenek mevcut. İlki, rahatlığı ön planda tutan bayanlar için eşofman benzeri gecelikler. Böyle bir geceliği seçerken dikkat etmemiz gereken, kumaştaki polyester oranının düşük olması.

Hamile giyim Kadınlar hamilelik süreçlerinde bedenlerinde yaşanan hızlı değişime alışmakta zorluk yaşayabilir. Hamile kadınlar bu süreci nasıl atlatacaklarını, bu dönemde ne giyeceklerini, nasıl şık görüneceklerini sıklıkla düşünürler. Ancak, günümüzde hamile kadınların giyim konusunu sorun etmelerine hiç gerek Özellikle son yıllarda hamile kadınlara özel o kadar şık ve çeşitli hamile elbiseleri tasarlandı ki, kadınlar bu hamilelik dönemlerinde de özgüvenleri yüksek bir şekilde giyinebiliyor.


48_Layout 1 6/3/13 8:17 PM Page 1

48

YAŞAM

6 Haziran 2013 Perşembe

Aşk insanı kişiliksizleştirir mi? Her birimiz hayatımızda en az bir kez yaşamışızdır. Yaşamamış olsak bile mutlaka yaşayan birilerini tanımışızdır. Aşk diye bir duygu hali vardır ki, insanın varoluşu kadar eskidir. Kimi ‘kimyadır’ der onun için, kimi ‘yanılsama’. Kimi ‘takıntı’ der, kimi ‘hayatın anlamı’, diye açıklar. Aşkın tanımı hem vardır, hem de yoktur. Hem evrenseldir, hem de her insanın ruhunda başka bir maske takınır Aşk öyle bir duygu halidir ki, kimi zaman gelir ve tüm hayatımızı esir alır. İnsanı o ana kadarki yaşam çizgisinden, kişiliğinden, ilkelerinden çok uzak noktalara düşürülebilir. Hayatının bütün dengesini yıkma noktasına getirebilir. Gözlerini dünyaya ve gerçekliğe kapatabilir. Aşk öyle bir duygu halidir ki, insanın kişiliğinde geçici ya da kalıcı değişimler yaratıp, onu o ana kadar hiç yapmadığı şeyleri yapmaya, hiç düşünmediği şeyleri düşünmeye, hiç gitmediği uzaklara gitmeye sürükleyebilir. Hem özlendirir o, hem de pençelerine düşüldüğünde verdiği acıya lanetler okunup bir daha tövbe edilen. Ama o “bir daha” geldiğinde aşkın acı yüzünün hafızası olmadığı için bir türlü hayır denemeyen. Kimilerine göre aşk insanın kendisini özlemesi, kendi kalbinin derinliklerinden uzun soluklu rüyalara dalması, kendi bedeni içinde doğumundan ölümüne kadar sürecek olan o mutlak yalnızlığına beyhude bir çare aramasıdır. Aşık olunan kişi bizi kendimize yansıtan bir ayna gibidir aslında. O aynanın derinliklerinde gördüğümüzse o mutlak yalnızlığımızdan başkası değildir. Çünkü iki insanın birbirine duyduğu aşk karşı karşıya duran o iki aynadan farksız gibidir. Kimilerine göre de aşk sahip olamamaktır. Yani aşk eskilerin deyimiyle vuslattan beslenir. Sevgiliye kavuşunca yürek doyuma ulaşır ve aşk yavaş yavaş Kaf Dağı’nın ardındaki o gizemli yurduna geri çekilmeye başlar. Günlük yaşantımızda başka birinin bizim bireysel varlığımızın sınırlarını çiğnemeye kalkışmasına tahammül edemezken, aşkın bizi kendimizden

geçirme durumunda karşımızdaki insanın içimize sızmasına gönülden razı oluruz. Ve iki kişinin oluşturduğu bir bireysellikle doyuma ulaşırız. Uzmanlara göre her durumun kendi davranışlarını yaratması gerçekliğine bağlı olarak aşk da kendi davranışlarını yaratır. “Bir kişi âşık olduğunda duygusal dünyasının bütününe hitap eden bir heyecan artışı yaşar. Bu durumda aşk, insanın duygusal yapısını, davranış biçimlerini ve düşüncelerini değiştiren değil, etkileyen bir hissediş biçimidir.” deniyor. Aşk söz konusu olduğunda kişi hayatının o dönemindeki gerçekliğe aykırı düşebilecek şekilde davranabilir. Aşkın özünü oluşturan

tutku yaşayanı sarıp sarmalar, ama yaşayanın dışındakileri korkutur. O yüzden de kişinin bir ilişkiyi daha derin ve yoğun yaşayışı diğer insanlara göre bir farklılık olarak anlaşılsa da bu o kişinin değiştiği anlamına gelmez diyen uzmanlar, aşkın insanın yalnızca o anıyla ilgili bir durum olmadığını düşünüyor: “Kişi âşık olduğunda sadece o anki yaşam kesitinde düşünüp, değerlendirip, davranmaz. İnsanın çocukluğundan itibaren süregelen bir duygu ve davranış bütünlüğü vardır. Aşktan kaynaklanan yeni davranışlar kişinin o anki gerçeğine daha üst bir gerçekliği yaratmış olabilir.” Aşk aslında net ya da kristalize olan bir şey değildir. Hatta tanımsızdır. Aşkta pazarlık yoktur.

Aşk bir ilişkiye dönüştüğünde ilişkinin doğasından kaynaklanan bir alışveriş başlar. Aşkta hüsranın yaşanması da bundan kaynaklanır. Yani pazarlığın söz konusu olamayacağı bir durumda kişinin farklı beklentilere girmesi ve bu beklentilerine karşılık bulamayıp hayal kırıklığı yaşamasıdır hüsran.

Aşk mı, saplantı mı?

İnsan yalnız o anıyla değil geçmişten o güne gelen varlığı ve yaşadıklarıyla bir bütün. Çocukluğu, anne ve babasıyla kurduğu ilişkiler, o döneme kadar yaşadığı tatminler ve tatminsizlikler yalnız günlük hayatımızı ve kendimize kurduğumuz yaşam örgümüzü değil bir ilişkiyi ve aşkı yaşayış biçimimizi de etkiliyor. Aşkın bir ilişkiye dönüşmesi ve bu ilişkinin de bir sürekliliğinin olması için ikili ilişkilerin temelini oluşturan paylaşım, güven, beklentilerin çakışması ve uyum gibi kriterlerin cevap bulmuş olması gerekiyor. Garip bir tutkuyla birine bağlanmak, bu tutku uğruna çok şeyden vazgeçip, ağır bedeller ödemeye hazır bir biçimde çırılçıplak kalmak sömürüye açık yaşamayı ve insanın kendisine yabancılaşmasını da beraberinde getirebiliyor. Bu tutku aşık olunan insanla beraber olunan anlarda yaşanan tatmin duygusuyla geçici bir süre için doyurulabiliyor. Ancak sevgiliden uzakta olmak, kişinin gerçek dünyayla büyük çelişkiler içinde olan o aşkın kendi ruhunda yarattığı parçalanmalarla yüzleşmesine ve bu çelişkilerin arasında kalıp ağır travmalar yaşamasına neden olabiliyor. Yani imkansız bir aşkın

peşinden savrulan insan kişiliğinin bölündüğünü, daha doğrusu kişiliksizleştiğini hissetmeye başlıyor.

“Aşk, bedellerini ödetir”

Uzmanlara göre, aşkın doğasından kaynaklanan bu çelişkilerin yarattığı travmalar hakkındaki yorumlar ise şöyle: “Aşkın tanımlarını yaparken bazı düşünceler ‘aşk bir yanılsamadır’ diyorlar. ‘Bir illüzyondur ya da bir obsesyondur’ diyenler var. Aşk fantezidir ya da tek semptomlu bir psikozdur, diyenler var. Aşkın hayal gücüyle ilişkili olduğu da düşünülebilir. Bütün bu tanımlara bakıldığında hepsinin o andaki iştiraki doğrulayan üst tanımlar olduğu görülür. Bireysel oluş dengemizde aşk gibi bir güdümle hareket ettiğimizde beklentilerimiz karşımızdaki kişinin gerçekliğine uymuyorsa, aradaki farkın bireysel ve ilişkisel oluşla ilgili bedelini aşk bize ödetecektir. Aşk tanımında yalnız bir objenin idraki yeterli değil, o objeye bizim ruhsal enerjimizi yatırmamız da söz konusu. “Bu duygusal yatırımımızın temposu, ritmi, frekansı, yoğunluğu, şiddeti ve süresi karşımızdaki kişiyle bir ahenk içinde ve uyumluysa bu harika bir şey. Olmadığı yerler telafi edilebiliyorsa bu da iyi. Ama ayrıksı ve kaymış resimler gibi denk düşmüyorsa, işte aşk acısı dedikleri de herhalde öyle bir şey”, diyor uzmanlar. Son söz olarak ise, uğruna ne kadar acı çekersek çekelim aşktan asla vazgeçemeyeceğimizin altını fena halde çiziyorlar: “Her şeye rağmen aşk güzel bir şeydir”.


50_Layout 1 6/3/13 8:17 PM Page 1

50

YAŞAM

6 Haziran 2013 Perşembe

Sorunlarınızı çözmeye çalışanlardan mı, yoksa unutup, bilinçaltının derinliklerine atmaya çalışanlardan mısınız

Hangi gruptasınız 1. Arkadaşınız evlenip, sizden kopacağı gün, sevgiliniz sizi çılgınca eğleneceğiniz ve deşarj olacağınız bir yere götürmek istiyor. Siz: a. “Macerana” çalarken bile gözyaşlarınızı tutamayıp ağlarsınız. b. Üzülürsünüz; ancak yine de dans pistinde eğlenmeyi başarırsınız. Ne de olsa daha ağlayacak çok zamanınız var. c. Yakışıklı sevgiliniz söz konusu olduğunda arkadaşınızı unutuveriyorsunuz. 2. Patronunuz sizi yanına çağırdı. Meraklı iş arkadaşlarınız neler olduğunu öğrenmek istiyorlar. Ne yaparsınız? a. Hâlâ öğrenecek çok şeyiniz olduğunu ve bir daha böyle bir hata yapmayacağınızı söylersiniz. b. Olanları anlatıp, işten atılmaktan korktuğunuzu itiraf edersiniz. Bu durum karşısında erkek arkadaşınızın da sizi terk edeceğini söylersiniz. c. Onlara “Hiçbir şey yok” der, yalnızca patronunuzun adet öncesi stresi yaşadığı için sinirli olduğunu söylersiniz. 3. Aylar önce annenizden ödünç para alıp, geri ödeyemediniz. Şimdi anneniz size biraz kırgın görünüyor. Ne yaparsınız? a. Onun hayatınızı kararttığını söylersiniz. Borç içinde yaşamanın yeterince zor olduğunu ve annenizin size küsmesinin uykularınızı kaçırdığını anlatırsınız. b. Ona hemen bir çek gönderirsiniz. c. Bu durum için gerçekten çok üzülürsünüz ve maaşınızı alır almaz ödeyeceğinizi söylersiniz. 4. Bir partide, güvendiğiniz bir arkadaşınız, sevgilinizi başka bir kadınla öpüşürken gördüğünü söylüyor. Gecenin devamında ne yaparsınız? a. Partiye katılan diğer arkadaşlarınızla eğlenip, artık tarih olan sevgilinizin yerine yeni birini ararsınız. b. Bu haberin doğruluğuna inanırsınız ve sizin onun için fazla iyi olduğunuzu anlatırsınız. c. Sevgilinizin yanına gidip, ona gereken dersi verirsiniz. Ama önünüzdeki birkaç gün hasta olacağınız kesin. 5. Eski erkek arkadaşlarınız sizden ayrılışlarını başkalarına nasıl anlatırlar? a. Size yakınlaşmanın mümkün olmadığını söylerler. b. Kontrolsüz ve önceden kestirilemeyen ani çıkışlarınız

olduğunu söylerler. Bulaşık yıkamak için tartışırken konuyu birden ne kadar az birlikte olduğunuza getirirdiniz. c. Yalnızca ilişkinizin yürümediğini, ama hâlâ arkadaş kaldığınızı söylerler. Tek sorun biraz soğuk olmanızdı. 6. Bir iş arkadaşınızı başka bir dostunuza tanıştırmak istiyorsunuz; ama adını karıştırdınız. Ne yaparsınız? a. Bu aralar çok dalgın olduğunuzu söyler ve hakkınızda kötü düşünmemesi için ona yalvarırsınız. b. Özür dileyip, hatanızı hemen düzeltirsiniz. c. Laf kalabalığı yaparak hatanızı unutturmaya çalışırsınız. 7. En sevdiğiniz kaşmir kazağınızı kuru temizlemeciden almaya gittiniz. Ama kazağınızın çocuk reyonundan alınmış gibi küçüldüğünü gördünüz. Üstelik işe de geç kalmak üzeresiniz. Ne yaparsınız? a. Kuru temizlemecinin üzerine atlar, olay çıkarırsınız. b. Kazağınızı kapıp, ücretini ödemeyi reddedersiniz. Ama yine de kendinizi frenleyip, olay çıkarmadan oradan ayrılırsınız. c. Sinirlerinize hakim olup, kazağı alır ve işe gidersiniz. 8. Güvendiğiniz bir arkadaşınız, sevgilinize sahip çıkamadığınızı iddia ediyor ve sizi eleştiriyor. Tepkiniz nasıl oluir? a. Konuyu değiştirirsiniz. Doğrusu onun fikirlerini duymak istemiyorsunuz. b. Onu dinleyip, tavsiyelerini dikkate alacağınızı söylersiniz. c. Soğuk soğuk terler, ona hak verirsiniz. 9. Sevgilinizle buluşmaya gidiyorsunuz ama trafik sıkıştı. Yaşlı bir kadın sürücü yolunuzu kesmeye çalışıyor. Ne yaparsınız? a. Ona izin vermezsiniz. Geçen her saniye aleyhinize işliyor. b. Geçmesine izin verirsiniz. Sevgiliniz trafik yüzünden geç kalacağınızı tahmin edecektir. c. Kontrolünüzü kaybeder, ağlamaya başlarsınız. Trafik ve kalabalık sizi çılgına çeviriyor. 10. Bekarsınız ve çok uzun süredir bir erkekle birlikte olmadınız. Bir erkeği elde etmek için ne yaparsınız? a. Beklemekten çok sıkılır ve ilk önünüze çıkan erkekle birlikte olmayı göze alırsınız.

b. Size birini bulmaları için bütün arkadaşlarınıza haber verirsiniz. Eğer bulmazlarsa, iyi arkadaş değiller demektir. c. Bir erkeğe ihtiyacınız yok. Yalnız olmaktan memnunsunuz. Gerçekten! 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10.

Puanlama a-0 b-1 a-1 b-0 a-0 b-2 a-2 b-1 a-2 b-0 a-0 b-1 a-0 b-2 a-2 b-1 a-2 b-1 a-1 b-0

c-2 c-2 c-1 c-0 c-1 c-2 c-1 c-0 c-0 c-2

Değerlendirme 16 puan ve üzeri: Kötü haberlere karşı dayanıklı. Kötü düşüncelerinizi, duygularınızı, içinizdeki kara kutuya gömüyor ve onlarla yüz yüze gelmekten kaçınıyorsunuz. Bu davranışınız Bill Clinton’ın davranış tarzına benzetilebilir. “I Don’t Have to Make Everything All Better” adlı kitabın yazarı Joy Saunders Lundberg, yaşamınızın bir alanındaki sorunu, diğer alanlarına taşımadığınızı ve bu ikisini birbirine karıştırmadığınızı söylüyor. Sorunlarınız hayatınızı alt üst etmiyor ama onları çözmek için de bir çaba sarf etmiyorsunuz. Kötü durumları kontrol etmeyi başarıyor ve bunu iş yaşamınıza

yansıtmıyorsunuz. Bu da patronlarınızın çok hoşuna gidiyor tabii ki. Ancak bu tutumunuz, yaşamınızın diğer alanlarını kötü etkileyebilir. Soğuk ve kontrollü olmak aşk yaşamınıza zarar verebilir. “Get Out of Your Own Way” adlı kitabın yazarı Mark Goulston, bu tavrınızın yakın ve duygusal ilişkiler kurmanızı engelleyeceğini söylüyor. İnsanların sizi soğuk ve kendini beğenmiş biri olarak algılayabileceklerini belirtiyor. İçinizdeki kara kutuyu açmadan kendinizle bütünüyle yüzleşemezsiniz. Ama eğer bunu başarırsanız insanlar tarafından iyi algılanıp, onların sizi dışlamalarını önlersiniz. 8-15 puan arası: Sorunlarla yüzleşmekten korkmayan. Sorunlarla başa çıkma konusunda iyi bir denge kurduğunuzu söyleyebiliriz. Ne sorunlarınızı içinize atıp, kendinizi üzüyor ne de sorunlarınızı dışa vurup, psikotik davranışlar gösteriyorsunuz. Bir sorunla karşılaştığınız zaman dikkatinizi başka yere yönlendirip, doğru zamanı beklemeyi biliyorsunuz. Önceki grubun yaptığı gibi sorunlarınızı içinize atmak yerine onlara sağlıklı bir biçimde yaklaşıyorsunuz. Bir polis gibi sorunu çözmeyi ve ondan kurtulmayı

başarıyorsunuz. Bu özelliğiniz sizi daha güçlü bir insan yapıyor. Dr. Goulston, insanların doğal olarak size yöneldiklerini söylüyor. Çünkü siz içten ve naziksiniz. Aynı zamanda kontrolsüz çıkışlarınız olmadığından size tamamen güvenebiliyorlar. Barış ve huzur içinde yaşayan, sağlam ve güvenilir bir insansınız. Çevrenizdekiler sizi mutlu ve sağlıklı biri olarak görüyor. 7 puan ve azı: Kontrolsüz ve telaşlısınız. Biraz tecrübeye ihtiyacınız var. Hayatın iniş çıkışları sizi savuruyor. Olayları büyüttüğünüz için asıl tabloyu bütün olarak göremiyorsunuz. Kendinize önem derecelerine göre bir sorun listesi yapıp, onu değerlendirmeye çalışın. Böylece daha sağlıklı kararlar verebilirsiniz. Siz önemli bir sorunla, küçük bir sorunu ayırt edemiyor ve panik yaşıyorsanız, çevrenizin de sizi ciddiyetsiz ve sorun çözme kapasitesi olmayan bir insan olarak değerlendirmeleri normal. Ama durumunuz göründüğü kadar kötü değil. Sizin için en iyi çözüm, sorunlarınızı sıralamak, onların nedenlerini ve çözüm yollarını belirlemek olacaktır. Bu şekilde davrandığınız zaman kendinizi kontrol edip, hayatınızı düzene sokmanız uzun sürmez.

Sakinleşmenin 3 hızlı ve kolay yolu * Derin nefes alın: Bilinçli bir nefes alma-verme tekniği doğal bir yatıştırıcıdır. Vücudunuza oksijen girmesi, kalp ritminizi düzenler ve kaslarınızın düzgün çalışmasını sağlar. Heyecandan kendinizi kaybedecek gibi olduğunuzda üç kez derin nefes alın. “Stress for Success” kitabının yazarı Jim Loehr’e göre bu şekilde sakinleşip, normale dönebilir ve mantıklı kararlar verebilirsiniz. * Genel bir bakış açısı edinin: Olayları şöyle bir gözden geçirin. Önünüzdeki sorun sizi ne kadar uğraştıracak? Bir ay mı, yoksa bir sene mi? Bazen büyük gözüken sorunların çözümü sanıldığından çok daha basit olur. Bir sorun sizi üzdüğünde gerçekten bunun için geçerli bir sebep olup olmadığını düşünün. Eğer üzüldüğünüz şey çok komikse, hiç çekinmeden gülüp, geçin ve kafanıza takmayın. * Cevabınızı seçin: Her durumu kontrol etmeyi öğrenin. İlk önce hangi duyguyu seçeceğinizi kafanızda belirleyin. Sonra da seçtiğiniz duyguyu yaşayın; öfke, kızgınlık, cesaret, neşe... Eğer değişik durumlara karşı nasıl davranacağınızı bilirseniz çok daha kontrollü ve rahat olabilirsiniz.


52_Layout 1 6/3/13 8:18 PM Page 1

52

YAŞAM 6 Haziran 2013 Perşembe

Damatlıklar göz kamaştırıyor Evlenirken genç kızların kıyafeti ve saç modelleri ne kadar önemliyse erkeklerinde damatlıkları önem taşımaktadır. 2013 yılına özel olarak tasarlanan damatlık modelleri tüm mağazalarda yerini almış durumdadır. Her sezon farklı koleksiyonlarla karşımıza çıkan firmalar bu sezon ise damatların gözlerine hükmediyor. Kalite konusunda birinci sınıf işçilik yapılan tasarımları usta eller tarafından hazırlanarak kullanıcılarına servis ediliyor. Düğün açık havada olacaksa; damatlık açık renk tercih edilmeli, ceket vücut hatlarına oturan ama kasmayan bir model, pantalon pilesiz ve dar kesim, yanları şeritli bir model, yaka kruvaze ön mono veya şal yaka olmalı. Ayrıca yakalar komple saten kaplama değil de, 1 cm genişliginde biye veya su taşı olmalı, kemer saten kaplama smokin kemeri, gömlek bordürlü ve süs düğmesi tercih edilmelidir, ayakkabı kesinlikle modern bir rugan ayakkabı olmalı. Damat adayları damatlık seçimlerinde nelere dikkat etmeliler? İlk olarak, damatlık seçimini yapmadan önce gelinliğe karar verilmiş olmasına dikkat edilmeli. Eğer gelinlik klasik bir modelse damatlıkta da klasiğin pek dışına çıkılmamalı; eğer gelinlik frapan bir gelinlikse damatlık yanında sönük kalmamalıdır. Damatlık iç gurubu yapılırken mutlaka gelinlikten bir kumaş parçası alınıp renk uyumunu gözden kaçırmamak gerekir. İç grubunun yapımında moda kadar vücut yapısı da önemlidir. Mesela herkes yelek giyip fular takamaz. Bu noktada müşterinin; kumaşın sanata dönüştüğü uzman ellere kedisini emanet etmesi gerekir. Aksesuar seçimlerinde (kemer, papyon, mendil, çiçek vs) neler önemli, renk uyumu konusunda nasıl bir yol izlemeliler? Damatlara genelde kemer önermiyoruz, saten kemeri daha çok tercih ediyoruz. Son dönemde papyon ve kuşak daha ön planda. Ceket yakaları eğer ince yakaysa ince papyon yakalar, genişse biraz daha geniş bir papyon kullanılmalı. Gömlek yakaları ata yaka veya klasik yaka olabilir. Damatlarımıza mendilden ziyade, gelin hanımın elindeki çiçekten hazırlanmış bir çiçekle yaka çiçeği öneriyoruz. Kol düğmesi ise, bence olmazsa olmaz. Normal bir takım elbise diktirmekle damatlık diktirmek arasında bir fark var mı? Elbette var. Smokin özel bir kostümdür. Düğün, önemli bir iş yemeği, balo gibi organizasyonlarda giyilir ve gündelik hayatta tercih edilmez. Oysa takım elbise daha gündelik ve renk seçenekleri daha fazla olan bir kıyafettir.


54_Layout 1 6/3/13 8:19 PM Page 1

54

YAŞAM

6 Haziran 2013 Perşembe

Diyetisyen Zaliha Kiraz, sıcak yaz aylarında beslenmenin önemine dikkat çekti

Sebze ve meyve tüketin Orhan İSMAİLOĞLU

Diyetisyen Zaliha Kiraz, yaz aylarında aşırı yağlı yiyeceklerden kaçınılmasını gerektiğini söyledi. Sıcak günlerde, meyve ve sebze tüketimine ağırlık verilmesi gerektiğini ifade eden Kiraz, su tüketiminin ihmal edilmemesini önemini vurguladı. Yazda vücut ısısı artığını ve metabolizmanın bu duruma uyum sağlamaya çalıştığını belirten Kiraz, “Bu nedenle yediklerinize ve içtiklerimize özen göstermeliyiz. Özellikle aşırı yağlı yiyeceklerden kaçınmalıyız. Kıbrıslıların kötü alışkanlıklarından biri olan mangaldan da uzak durmalıyız. Hemen her gün mangal keyfi yapanlar bu alışkanlığı değiştirmeli ve mümkünse iki haftada bir ile yetinmelidir” dedi. Aşırı yağlı ve şekerli yiyeceklerden uzak durulması gerektiğini ifade eden Kiraz, vitamin ve mineral içeriği yüksek meyve, sebze ve tam tahıllara dayalı beslenme şeklinin Akdeniz diyetine uygun olduğunu ifade etti. Kiraz, ızgara ya da fırında pişirilen balık, zeytinyağlı sebze yemekleri, salata ve ara öğünlerde yenilecek meyvelerin güzel bir seçim olduğunu söyledi. Kızartmalardan, aşırı yağlı gıdalardan, özellikle de

Zaliha Kiraz sakatatlardan uzak durulması tavsiyesinde bulunan Kiraz, “Hayvanların iç organlarını tüketerek beslenmek yerine, daha sağlıklı ve hafif olan yağı alınmış etleri tercih edip ızgara, haşlama ve buğulama yöntemleriyle sağlığımızı dengeleyebiliriz” dedi.

Bol su tüketin

İnsan vücudunda suyun öneminin tartışılmayacağının altını çizen Kiraz, şöyle devam etti: “Beynimizin çalışmasından tutun, vücuttaki zararlıların atılmasına kadar suyun önemi vardır. Yapılan

araştırmalar günde 7 bardak ve üzeri su tüketenlerin, kalp krizi riskini yarı yarıya azalttığını gösteriyor. Sıcak havalarda nefes alıp, vermek bile sıvı kaybına yol

açıyor. Dolayısıyla yaz aylarında su tüketimini artırmalıyız. Kadınların günde 2-2,5 litre, erkeklerin ise 2,53 litre suya ihtiyacı vardır. Egzersiz yapanlar bu miktara 3-4 bardak

daha eklemelidirler. Su içmek için hararet basmasını beklememeliyiz. Çalışırken, evde otururken su bardağını yanımızdan ayırmamalıyız. İsteyenler, içimi kolaylaştırmak için suya limon veya bir miktar meyve parçası ekleyebilirler”. Sıcaklar arttıkça soğuk içecek tüketiminin arttığını belirten Kiraz, hiçbir içeceğin suyun yerini tutmadığını söyledi. Aşırı sıcaklarda, kola, hazır meyve suyu, soda gibi içeceklere yönelindiğini belirten Kiraz, bu tür içeceklerde yüklü miktarda şeker olduğunu bu nedenle kaçınılması gerektiğini ifade etti.

Çocuk ve yaşlılara tavsiye

Çocuklar ve yaşlıların yaz aylarında daha dikkatli olması önerisinde bulunan Kiraz, risk grubunda oldukları için yeterli ve dengeli beslenme ve su içiminin önemini yineledi. Kiraz, sodyum, potasyum ve magnezyumun, vücuttaki sıvı elektrolit dengesini sağladığından meyve, sebze, peynir, yoğurt, ayran, kefir ve cacık gibi besinlerin günlük tüketim maddeleri arasında yer alması gerektiğini belirtti.

Şok diyetten uzak

Kiraz, şöyle devam etti: “Şok diyetlerden uzak durulmalı. Şok diyet olarak adlandırılan düşük kalorili beslenme programları yeterli besin öğesi ve vitamin içermediği için hem halsizliğe neden oluyor, hem de bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açıyor. Dolayısıyla kilo vermek isteyen kişilerin bir beslenme uzmanı eşliğinde diyet uygulamasını başlatması gerekir. Özellikle diyabet hastaları, kilo vermek için sağlıklı bir beslenme programına bağlanmalıdır”.


55_Layout 1 6/3/13 8:19 PM Page 1

YAŞAM

6 Haziran 2013 Perşembe

55

Mandalina renkleri dudaklarımızda Bronz tene yakışan bazı renkler var ki, yazın bu renkleri kullanmamak büyük kayıp olur. Mercan da bu renklerden biri... Parlak bir ruj, saça ve cilde sıcak bir görüntü verir. Yaz için mükemmel bir seçim. Koyu renk saçlılar bu renkten kaçınmalılar ama... Sıcak ve soğuk çarpışması her zaman iyi olmayabilir. Bu mat formüldeki ruj, kalıcılığı nedeniyle uzun süre tazeleme gerektirmez. Ama mat rujların nemsiz, kuru dudaklarda bir süre sonra toplanma riski vardır. Rujun dudaklarda kabuk kabuk toplanmaması için sürmeden önce dudaklarınıza bakım yapmanız gerekir. Pürüzsüz dudaklara mat ruj uygulayın. Çok pembe değil, çok portakal değil, bu tam mandalina rengi! Aynı renk ailesinden sıcak bir şeftalipembe veya mercan rengi krem bir allık ile birlikte kullanabilirsiniz. Turuncuya hatta mercana karşı hala çekimser misiniz?

O halde hafif bir formül deneyin; dudak parlatıcıları bu durumda en ideal tercihtir. Altın ve pembe inci tonları ile zenginleştirilmiş bu parlak renk, dudakları daha da dolgun gösteriyormuş üstelik... Kırmızıya çalan bu renk, koyu cilt tonları üzerinde muhteşem duruyor. Tam da yazın bronzken sürülecek bir renk! Elektrik turuncusu ruj, cesur kızlar için! Bu ruja ne allık ne far, sadece siyah maskara lazım... Sarışın kızlar için çok parlak tam bir mandalina rengi! Bu sıcacık rengi sürün,

güzelliğinizin tadını çıkarın. Kalem şeklindeki şeftalipembe rengindeki bu hafif renklendirici plaj çantası için

süper bir seçim! Gün içinde, istediğiniz yerde, pratik şekilde uygulayabilirsiniz. Her daim bakımlı kızlara göre!


56_Layout 1 6/3/13 8:23 PM Page 1

56

YAŞAM 6 Haziran 2013 Perşembe

saç modelleri

Kış boyunca yıpranan saçların yaz aylarına girilmesiyle canlanması yazın havasına bürünmesi gerekiyor. Ayrıca yaz aylarında sıcakta fazlasıyla terleyen saçların kış aylarına nazaran daha çok bakıma ihtiyacı olmaktadır. Ayrıca mevsim değişikliği ile birlikte bayanlar kendilerine farklı bir tarz yaratmak, bir değişiklik

yaşamak ya da kendilerine kışın soğuk ve kasvetli havasından kurtulup kendilerine bir çeki düzen vermek isterler. Her sezonda farklı saç modelleri trend olarak karşımıza gelmektedir. Bu sebeple her sezon hangi saç tiplerinin moda olduğunu yakından takip etmek gerekmektedir.

Uzun veya kısa fark etmez 2013 yaz saç modelleri arasında bu yaz saçları ister uzun ister kısa kullanabilme imkânına sahipsiniz. Geçmiş sezonlarda yalnızca kısa saç ya da yalnızca uzun saç modası bulunurken 2013 yaz sezonunda her iki uzunluktaki saç ta moda konumundadır. Yalnızca saçlara farklı stiller ve farklı özellikler gelmektedir.

Örgü moda 2013 yaz saç modelleri arasında bu sezon uzun saçlarda örgü modellerini çok sık görmekteyiz. Uzun yapılan örgüler ve bildiğimiz balık sırtı örgüler listelerin en başına çıkmaktadır. Ayrıca uzun düz saçlarda yanlardan gelen toka misali küçük örgüler ya da saçların arkasında birleşen örgüler son derece şık ve zarif bir görünüme kavuşulmasını sağlamaktadır. Gelin başı modellerinde bile görebileceğimiz örgüler bu yaz sadeliği ve masumiyeti beraberinde getirecektir.

Atkuyruğu tercih 2013 yaz saç modellerinde atkuyruğu da her zaman olduğu gibi gerek kullanım kolaylığı açısından gerekse ciddi, resmi bir ortamda ya da spor rahat bir ortamda kullanılabilecek bir saç modelidir. Atkuyruğu geçen sezonlardan farklı olarak başın tepesinden değil, boyna yakın bölgeden toplanmaktadır. Ayrıca atkuyruklarına farklı bir hava katabilmek için başın üst kısmındaki saçlar kabarıklaşıyor. Bu model yine gelin başı modellerinde de moda olacak ve rahat kullanım sağlayacak modellerden biridir.

Dalgalı saç moda 2013 yaz saç modellerinde de kısa saçlarda dalgalı saçlar moda olma eğilimindedir. Bu yüzden düz saçlara sahip olan bayanların saçlarına dalga formu yaptırması önerilmektedir. Yazın yıpratıcı etkisinden kurtulmak için de doğl bakım yöntemlerine başvurmak gerekmektedir.


58_Layout 1 6/3/13 8:24 PM Page 1

58

ASTROLOJİ

6 Haziran 2013 Perşembe

Yıldızların işareti olan benler Astrolog Şifa AVCIN

Eski uygarlıklarda, benlere, yüz ve el çizgilerine çok önem verilirdi. Günümüzde el çizgilerine bakıp, gelecek tahmini yapmak, hala daha popülerliğini korumaktadır. El çizgileri gibi, yüz çizgilerinin, yüz izlerinin ve vücuttaki benlerinde bir anlamı vardı. Bu insanlar, benlere el ve yüz çizgilerine bakarak, karakter analizi ve geleceğe yönelik tahminler yaparlardı. Gezegenleri ve burçları yıldızlar olarak biliyorlardı. Her yıldız, doğasına karşı sırlar taşıyordu. Eski medeniyetlerden olan bu insanlar, yıldızların insan vücudunda işaretlerini ben ve yara izi olarak gösterdiklerine inanırlardı. Örnek olarak ben başta ise, kişi mücadeleci, korkusuz ve savaşçı olacaktır. Bu kişi almak istediğini, yapmak istediğini, zorda olsa güçte olsa mutlaka aklına koyduğunu yapacaktır. Bu insanlarda güçlü bir yönetme kabiliyeti vardır. Asker ruhu taşırlar. Savaşçıdırlar. Yönetilmeyi değil, yönetmeyi severler. Emir almayı değil, emir vermeyi severler. Bu insanlar başlarında ve yüzlerinde Marsın işaretini taşırlar. Girişimci, fırsatlara açık, cesur, kararlı ve kavgacıdırlar. Her faaliyetlerine, önce ben diye başlarlar. Ben geçecem, ben yapacam, ben isterim, cümleleri ağızlarından sıkça duyulur. Aceleci ve sabırsızdırlar. Aklılarına koyduklarını hemen yapmak isterler. Zorda olsa, güçte olsa bu isteklerini yerine getirirler. Tez sinirlenirler, tez sakinleşirler. Sinirlendiklerinde, ateş gibi, yanarlar. Yüzleri kızarır. Yüksek ses tonuyla, öfkeli konuşurlar. Bencildirler. Önce kendilerini düşünürler. Beğendikleri, başkalarına ait bile olsa, kendilerinin olsun isterler. En azından bu isteklerinin düşüncesini yaparlar. Yüzlerinden ve başlarından yara almaya eğilimlidirler. Baş ağrısı, diş - damak ve göz ağrısından şikâyet ederler. İçlerinden bazı kişiler, erken yaşta gözlük kullanabilirler. Kalplerinde, içgüdüsel olarak, gizli korkuları vardır. Bu korkulardan bazıları; yükseklik korkusu, Trafik kazası ve ateşten tehlike korkusudur. Böyle düşüncelere kapılıp kendilerini, tedirgin ederler. Dürüst ve hazırcevap olan bu kişiler, düşünmeden konuşurlar, düşünmeden hareket ederler. Kimsenin arkasından konuşmazlar ve konuşturmazlar. Konuştuklarında gerçeği konuşurlar. Yüze gülmeyi bilmezler. Açık, net ve sert konuşurlar. İnsanların yanlışlarını, eleştirmeden arkasından konuşmadan, yüzüne söylerler. Bu yüzdende, başlarına olmadık dertler açarlar. Başta ve yüzde olan Marsın işareti olan benin, etkilediği erkeklerin, bir erkek kardeşleriyle araları açılır. Bu kardeşleriyle, evlerine yakın bir yerde kavga etme olasılığı vardır. Annelerine ve ailelerindeki kadınlara düşkündürler. Aşk konusunda, duygulardan fazla cinselliğe önem verirler. Çok çapkın olanlar, üç ilişkiyi ayni zamanda sürdürebilirler. İlişkiyi sürdürdükleri kişilerin birbirinden haberi olmaz. Çok sık olmasa da, zaman zaman böyle ilişkiler yaşanır. İki kaş arasındaki ben Güneşin işaretidir. Güneşin asıl yeri, sol göğüs altındaki yerdir. Fakat bazende, yüzde iki kaşın arasında olur. İki kaşın arasında olan ben, insana kehanete varan, geleceği görme yeteneği verir. Bu yeteneğinizi farkeder ve güçlendirirseniz; olacak olan olayları, önceden öğrenirsiniz. Marsın bir adıda Merih yıldızıdır. Merih yıldızı geçtiği yeri yakar, yıkar kül eder. Merih; şiddettir hiddettir. Yüzdeki ben koyu ve hafif karemsi ise, Merih hiddetini ve şiddetini gösterecektir. Merihin işareti olan beni, yüzünde taşıyan, Merihin güçlü enerjilerini her zaman hissedecektir. Merih

yıldızının etkilediği insan, hiç bir zaman yıkılmaz. Maddi manevi zorluklarla bıkmadan, yılmadan usanmadan savaşır. Merihin rengi kırmızıdır. Bu yıldızın etkisinde olanlar kırmızı rengi severler. Sıcak ve baharatlı yiyeceklerden hoşlanırlar. Hastalıkları; baş, göz ağrıları, damak ve karın hastalıklarıdır. Kan ile ilgili hastalıklara karşı, önceden dikkatli olmalıdırlar. Ben çenede ise, gümüşümsü kırmızıyı hoşlanırlar. Unlu gıdaları ve su ürünlerini severler. Maddiyata, geleceklerini garanti altına almak için önem verirler. Ailelerine sevdiklerine bağlıdırlar. Sahip oldukları manevi değerlerini, sevgi ve şefkatle korurlar. Sahipleyici ve mesuliyet sahibidirler. Aile büyüklerinden maddi mal varlığına kavuşurlar. Karşı cinsle

www.sifastroloji.com

olan ilişkilerinde dikkatli olmalıdırlar. Rahatsızlıkları; mide ağrıları, vücudun su toplaması nedeniyle ağırlaşması ve soğuktan gelen hastalıklardır. Yaş ilerleyince göz tansiyonu olabilir. Ben dudak kenarında ise, kırmızıyı, maviyi ve açık renkleri severler. Etkileyici, zeki ve beceriklidirler. El sanatlarına doğuştan gelen bir yetenekleri vardır. Konuşmaları etkileyici ve ikna edicidir. Bazen da boş ve gereksiz konuşurlar. Kararsızdırlar. Ayni zamanda şans ellerine iki defada gelir. Kararsızlıkları yüzünden, hangisini seçeceklerine karar veremezler. Omuzlarına ve boyunlarına dikkat etmelidirler. Konuşmalarıyla haklıyken haksız duruma düşebilirler.


60 62_Layout 1 6/3/13 8:25 PM Page 1

60

ASTROLOJİ

Yaz burçları İkizler Hava + Değişken (21 Mayıs – 21 Haziran) 2013’e genel bakış Bu yıl 26 Haziran’a kadar burcunuzda kalacak olan Jüpiter kişisel yeteneklerinizi daha ileri götürebileceğiniz, kendinize olan güveninizi tazeleyebileceğiniz yepyeni imkanlara işaret etmekte. Jüpiter’in ancak 12 yılda bir gelen bu transitini en iyi şekilde değerlendirebilmeniz için boş oturmamalı ve önünüze gelen fırsatları değerlendirmeye bakmalısınız. Jüpiter her açıdan zenginleşmeyi ve büyümeyi anlatır ve yılın ilk yarısında kişisel önceliklerinizi, önem verdiğiniz projelerinizi somut hale getirebilmek için büyük fırsatlara sahipsiniz. Gerek iş hayatında, gerekse eğitim ya da medya alanında ortaya çıkan yeni gelişmelere karşı aktif durumda kalmalısınız. Jüpiter sayesinde ufuklarınızı genişletebilir, size yardımı dokunacak kişilerle bir araya gelebilirsiniz. Aynı zamanda içerisinde yabancıların olduğu konular, yolculuklar, eğitsel imkanlar gündeminizi çok daha hareketli kılmakta. Yılın ikinci yarısında da Jüpiter özellikle parasal alanda desteğini devam ettirecek. 26 Haziran’dan sonra Yengeç burcuna ilerleyecek olan Jüpiter sayesinde evinizi ve ailenizi ilgilendiren konularda, birikimlerinizi daha verimli alanlara yatırabilir ve nakit durumunuzu, finansal imkanlarınızı zenginleştirebilirsiniz. Bu sayede kişisel yeteneklerinizi harekete geçirerek, sahip olduğunuz kazanç kapasitesini büyütmeniz hiç de şaşırtıcı olmayacak. Satürn de işe ait konulara önemli bir vurgu yapmakta. Burcunuzla doğrudan ilgili olmasa da Satürn, 2015’e kadar özellikle iş ortamında, çalışma hayatında önemli sorumluluklar içerisinde olduğunuzu ve bunu daha çok bir çıraklık gibi görmek, çok çalışmak gerektiğini anlatmakta. Bu dönemde çalışma hayatınızda yükler artarken, kendinize, bedeninize önem vermeyi unutmamalısınız. Artan yükler artan gerginlikler anlamına geliyor. Neptün ise Balık burcunda ilerlerken, burcunuzla stresli bir açı oluşturmakta. Neptün kişiyi hayallere ve hareketsizliğe sürükleyebilen, dağıtıcı bir güçtür. Uzun bir dönem Balık burcunda kalacak olan bu gezegen aslında kişiliğinize daha büyük bir anlayış, yumuşama ve kabullenme getirmekte. Ancak özellikle 22-27 Mayıs doğumlu olan İkizler Neptün’ün kare açısı altında kalırken, bu dönemde amaçları yönünde, iş hayatında önemli kararsızlıklar ve yönsüzlükler yaşayabilir. Neptün etkisi altında net düşünemeyebilirsiniz. Kafanızda pek çok düşünce ve hedef olabilir, çok güçlü ilhamlar da alabilirsiniz. Bununla birlikte, bunları somut hale getirebilecek kararlılığı göstermek son derece zordur. Neptün sizden teslim olmanızı, kendinizi akışa bırakmanızı istiyor. Bu enerjiyi olumlu yönde kullanarak kendinizi ruhsal yönden çok iyi geliştirebilirsiniz ancak yine de gerçeklerden kopmamak gerekir. Bugünlerde doğanlar aynı zamanda iş hayatında otorite figürleri ile olan ilişkilerinde ya da babaları ile olan konularda çözülemeler, dağılmalar, belirsizlikler yaşayabilirler. Uzun dönemde etkin olan bu gezegenin getirdiği yumuşamayı ve kabullenmeyi, kendinizi kurban etmeden kullanmaya

6 Haziran 2013 Perşembe

bakmalısınız. Doğal olarak bu süreçte fedakarlıklar önemli bir gündem olarak karşınıza çıkabilir. Yapabileceğiniz fedakarlıklar sayesinde kendinizden çok başkalarına yardımcı olabilir, hatta kollektif konularla, sosyal uğraşlarla daha fazla ilgilenebilirsiniz. Neptün transiti altında eski ve katı yönlerinizi eritmekte, yerine daha anlayışlı bir benlik kurmaya çalışmaktasınız. Kuşkusuz bu durum genel olarak kariyer yönünüzde ve sorumluluklarınızda önemli dağılmalara yol açabilir. Bu yıl 25 Mayıs – 3 Haziran doğumlu İkizler ise Uranüs’ün canladıran ve yenileyen etkisi altında kalıyorlar. Uranüs hayatımıza ani değişiklikler getirerek bizi özgürleştiren, hayatımızı ileri götüren bir güçtür. Etkisi altında hayata daha meraklı ve yenileyici bir gözle bakabiliriz. Özellikle bu günlerde doğanlar hayatlarına katabilecekleri yeniliklerle, değişik sürprizlerle hem kendi yaratıcılıklarını daha orijinal hale getirebilirler hem de sosyal alanda daha aktif ve gelecek yönünde de daha umutlu bir tutum edinebilirler. Kendinizi daha özgür ve yenilikçi bulabileceğiniz bir dönemdesiniz.

Aşk, evlilik ve ilişkiler Geçen yılın ortasından itibaren burcunuzda ilerlemeye başlayan şans gezegeni Jüpiter 2013 yılının ortasında kadar hayatınızı her bakımdan canlandırmaya devam ediyor. Bütün ikili ilişkilerinizde ve karşınıza çıkan kişilerle olan paylaşımlarınızda olumlu etkiler altındasınız. Bu etkiyi Haziran ayında doğmuş olan İkizler burcundan olan kişiler daha yoğun hissedebilir. Önceki yıllarda aşk hayatına, keyif ve zevklerinize ait alanlarda daha yüzeysel yaklaşımlar içinde olmanıza rağmen; son iyi yıldır Satürn etkisiyle edindiğiniz tecrübeler sizi bu konularda olgunlaştırdı. Artık ilişkilerinizde daha sorumlu ve mantıklı yaklaşımlar içinde olmalısınız. Kişisel ilişkilerinizde en fazla dikkat etmeniz gereken nokta Balık burcunda ilerleyen Neptün’ün burcunuza yapmakta olduğu şaşırtan, dağılmaya ve akıl karışıklığına sebep olan transit etkisi olacaktır. Özellikle 23 – 26 Mayıs arasında doğmuş olan İkizler’in net seçimler yapamama, yanlış insanlara çekilme, gerçekleri tüm çıplaklığıyla görememe durumları söz konusu olabilir.

Yengeç Su + Öncü (22 Haziran – 22 Temmuz) 2013’e genel bakış 2013, özellikle ikinci yarısı yeteneklerinizi en iyi şekilde kullanabileceğiniz güzel fırsatlar sunuyor. 26 Haziran’da Jüpiter’in burcunuza ilerlemesi ile birlikte, kişisel gücünüzü başarılı şekilde değerlendirebileceksiniz. Bu aşamada, daha çok bir hazırlık dönemindesiniz, özellikle yükselen Yengeç’ler açısından yılın ilk yarısı bir bekleme ve hazırlanma imkanı sağlamakta. Bu sürede geçmişten kalan şeyler hayatınızdan çıkarken, yerine yenilerini koyma arayışı içerisindesiniz. Bu dönemde, 2015 yılına kadar Satürn’ün burcunuzla uyumlu hale gelmesi özellikle iş ve mesleki konular açısından avantajlı bir durumda olduğunuzu anlatmakta. Sorumluluk ve disiplin gezegeni burcunuzla uyumlu durumda kalırken, iş hayatında daha dengeli ve istikrarlı bir ilerleme kaydedebilirsiniz. Adeta otomatik bir pilota bağlanmış gibi hareket etmeniz bile mümkün ancak böyle bir dönemde gelişmekte olan fırsatlara karşı kayıtsız kalmamalı ve ortaya çıkan dengeyi kendinizi geliştirmek için kullanmaya bakmalısınız. Akrep burcundaki Satürn önemsediğiniz, kişisel açıdan zevk aldığınız bir konuyu, hobiyi ciddi şekilde ele alabileceğinizi göstermekte. Bu dönemde disiplin ve sorumluluk almaktan çekinmeyecek, hatta zevk aldığınız konuları bile bir sorumluluk alanı haline dönüştürebileceksiniz. Ayrıca bu dönemde çocuğunuzun konuları ile daha yakından ilgilenebilir, bazı konularını kendinize sorumluluk edinebilirsiniz. Ancak bu konum aynı zamanda aşkta ve sevgi ilişkilerinde yeteri kadar yakınlaşamamaya,

soğumaya ve bazı endişelere, aşktan keyif almakta zorlanmaya da işaret edebilir. Kendinizi aşırı kasmamalı ve yaratıcı bir konu üzerinde çalışıyorsanız, bunu kendiniz için bir yük haline getirmemeye bakmalısınız. Her durumda Satürn transiti altında kendinizi duygusal açıdan daha iyi konsantre edebileceğiniz, kişisel yeteneklerinize, tutku duyduğunuz konulara ciddi bir biçimde yönelebileceğiniz imkanlarınız olacak. 2010 yılında Koç burcuna ilerleyen Uranüs de sizi, özellikle kariyer alanında daha cesur ve özgür kılmaya başladı. Bu sürecin önümüzdeki yıllarda da devam ettiğini görüyoruz. Meslek, şöhret ve tanınma evinizdeki Uranüs, kariyerinize önemli sıçramalar, ani olaylar ve kendi yeteneklerinizi daha cesur biçimde test edebileceğiniz fırsatlar sunuyor. Belki bu durum 2010 yılında çok ani ve sarsıcı biçimde geliştiği için hayatınızı altüst etmiş gibi gözükse de, aslında, şimdi Uranüs’ün ritmine ve sürprizlerine alışmış durumdasınız. Uranüs aniden sarsarak uyandıran, insanı şoke ederek özgürleştiren, bağımsız kılan bir gezegendir. Hayatımıza yenilenme ve özgürleşme getirir. Bu nedenle, son yıllarda sizi harekete geçiren, daha bağımsız ve farklı kılan durumlara karşı direnç göstermemeli ve kendinizi yenilemeye devam etmelisiniz. Sürprizler hayatınızın bir parçası haline gelirken, bu durumdan özellikle 26 Haziran- 4 Temmuz doğumlu Yengeç’ler fazlasıyla etkilenmekteler. Eğer bugünlerde doğmuşsanız, 2013 size yenileyici ve uyandırıcı deneyimler getiriyor. Aynı zamanda bu dönemde otorite figürleri ya da babanızla olan ilişkinize dikkat etmelisiniz. Kendi kişisel gücünüzü ve iradenizi ortaya koyarken, bazı çatışmalar içerisinde olabilirsiniz. Bu süreçte otoritelerle ya da babanızla ilişkinizi bozmanız gerekmiyor ancak kendi bağımsızlığınızı ve özgünlüğünüzü ortaya koyabilmeniz için şimdiye kadar süregelen dengelerin değişmesi gerekebilir. Bu durum sizin için ne kadar huzursuz edici olsa da, kendi içinizde hissettiğiniz bu enerjiyi bastırmamalı, yaratıcı biçimde boşaltabilmelisiniz. Bu dönemde işe ait ani değişikliklerin yanında kendi kişiliğinizi daha özgün şekilde ortaya koyabileceğiniz olanakları da değerlendirmeye bakmalısınız. Çok önemli ve dönüştürücü bir transit ise karşıt burcunuzda yavaş yavaş ilerleyen Pluton’dan geliyor. 2008’den bu yana Oğlak burcunda ilerleyen Pluton bu süreçte ilişkilerinizi, iş hayatınızı, hayata genel bakışınızı kökten değiştirdi ve sizi daha güçlü olmaya iteledi. Pluton karşıtlığı son derece güçlü ve baskı ile gelen bir değişimin gündemde olduğunu anlatmakta. Bu sürecin başında ilişkilerinizde, arkadaşlıklarınızda, evlilik hayatınızda ve iş ortaklıklarında önemli yaralar almış ve acı çekmiş olabilirsiniz. Bununla birlikte, bu süreçte siz de güçlü olmayı öğrendiniz ve hala öğreniyorsunuz. Artık daha katı olabiliyor ve sanki üzerinizde sert bir zırh varmışçasına duygusal alanda daha az etkileniyor olabilirsiniz. Pluton baskı ile gelen ezici güçleri temsil ettiği için adeta bir irade savaşı içerisindesiniz. Gittikçe güçleniyorsunuz. Yine de bu yıl özellikle, 30 Haziran- 3 Temmuz doğumlu olan Yengeç’ler Pluton’un baskılı sürecinin tam ortasından geçmekteler. Bu süreçte hayatınızda bitişler, sonlanmalar, ölüm ve yeniden doğuş temaları içerisindesiniz. Özellikle evlilikte ve ilişkilerde, karşıtlık, muhalefet getiren durumlar içerisinde daha güçlü olma yönünde ilerlerken, kişisel çatışmalara girmektense, daha soğukkanlı bir tavır içerisinde kalabilmeli ve kendinizi yenilemekten, eskilerden kurtulmaktan ürkmemelisiniz.

Aşk, evlilik ve ilişkiler Yengeç ve Yükselen burcu Yengeç olanlar artık aşk hayatlarında daha ciddi yaklaşımlar içinde olmayı öğrenmek


60 62_Layout 1 6/3/13 8:25 PM Page 2

62

ASTROLOJİ

Yaz burçları durumundalar. Son yıllarda karşıt burcunuz Oğlak’ta ilerleyen Plüton size evlilik, ikili ilişkiler ve ortak paylaşımlarınızda daha güçlü olmanız için baskı oluşturuyor. Birçok Yengeç artık hayal dünyalarından uyandı ve karşılarına gelen kişilerle güç mücadeleleri içine girmeye başladı. Sizi bağlayan, zorlayan ve yeni bir kimlik geliştirmenize neden olan ilişkiler yaşıyor olabilirsiniz. Aşırı duygusal yaklaşımlarınızı mantık süzgecinden geçirmeyi tercih etmelisiniz. Çünkü partneriniz aracılığı ile değişiyorsunuz. 2013 yılında Plüton’un etkisi daha çok 1 -2 – 3 Temmuz doğumlu Yengeçler hissedecekler. Uranüs’ün Koç burcundan getireceği beklenmedik gelişmeler bu etkiyi ilginç şekillerde deneyimlemenize sebep olabilir. Satürn’ün Akrep burcuna geçmesi ve burcunuzla uyumlu açı kurması kişisel ve yaratıcı ifadelerinizi daha sağlam zeminler üzerine oturmanız yönünde size yol gösterecektir. Bunu başarmak için keyif aldığınız konularda, yaratıcı çalışmalarınızda daha objektif yaklaşımlar içinde olmalısınız. Sabırlı, akılcı ve mantıklı davranışlar içinde kendi özgüveninizi yeniden inşa edebilirsiniz. 2013 yılı çocuk sahibi olmayı planlayan Yengeç’ler için de bu alanda sorumluluk üstlenecekleri bir yıl olabilir. Venüs ve Mars gezegenlerinin burcunuzla uyumlu açılar kurduğu dönemlerde aşkta daha kolay mutlu olabilir, ilişkilerinizi geliştirebilirsiniz.

Aslan Ateş + Sabit (23 Temmuz – 23 Ağustos) 2013’e genel bakış 2013 yılı hayatınızda yolunda gitmeyen konuları düzene sokmak ve yeni bir yön kazanmak için güzel imkanlar getirmekte. Bu yıl sizi destekleyen transitler olduğu gibi, test eden ve daha yapıcı, kalıcı kararlar alabileceğiniz geçişler de göstermekte. Öncelikle, geçtiğimiz aylarda Akrep burcuna ilerleyen Satürn’ün getirdiği temalardan söz etmeliyiz. Geçen zamanın ve olgunlaşmanın gezegeni Satürn 2015 yılına kadar Akrep burcunda kalacak. Bu geçişi süresince sizi yeni bir temel yaratmaya zorlamakta. Bu dönemde, hayatınızda bazı kapıların artık kapandığını ve yeni kapıların da siz çaba sarfettiğiniz sürece açılacağını görebilirsiniz. Nitekim 2005 Temmuz’dan sonra Satürn burcunuza girdiğinizde önemli adımlar atmaya başlamış ve kendinizi disipline etmeye karar vermiştiniz. Şimdi bu yeni süreçte, bu zamana kadar edindiğiniz tecrübelerin

Sahibi: A - N Graphics (KIBRIS) Ltd. ad›na Yönetim Kurulu Baflkan›

ASİL NADİR

6 Haziran 2013 Perşembe

üzerine basarak bir adım daha atabilirsiniz. Özellikle yükselen burcu Aslan olanlar için bu süreçte iç gözlem ve kendi iç seslerini dinleme gereği var. Bu iç hazırlık aynı zamanda hem kariyeriniz hem de ev ve yerleşime ait konular açısından son derece önemli görülmekte. 2015’e kadar olan süre içerisinde, gelecek hedefleriniz üzerinde hazırlık yapmanız, geçmişi geride bırarak, gelecek planlar ve hedefler üzerine düşünmek gerekiyor. Kısacası bu dönemde iş hayatında bazı bitişlerle birlikte, geleceğe yönelik kapılar da açılmakta. Ancak bu yönde daha kalıcı ve sağlam olabilmek için her zamankinden daha sabırlı ve dayanıklı da olmanız gerekebilir. Aslan dayanıklı ve kararlı bir yapıda olduğu için bu dönemde iyi bir konsantrasyon sağlayabileceksiniz. Ancak bir yandan da eve ait konularda, evdeki atmosferde daha dikkatli olmak gerekecek. Ev hayatı içerisinde bazı problemler, güç savaşları ve sizi duygusal açıdan daha kontrollü olmaya zorlayan nedenler olabilir. Böyle bir dönemde evliliğinden şikayetleri olanlar nihai bir karar verebilirler. Eğer evlilik hayatında bir problem söz konusu değilse, bu dönemde eve ait sorumluluklar daha fazla zaman alıcı ve uğraştırıcı olabilir. Her durumda, 2015’e kadar olan süre içerisinde, kendi temelinizi, iç huzurunuzu, eve ait konulardaki problemleri çözerek geleceğe yönelik daha sağlam bir temel kurabileceğiniz görülmekte. Bu süreçte Jüpiter 26 Haziran tarihine kadar İkizler burcunda kalarak mesleki alanda hareketlilik, işten gelen yeni imkanlara ve kazançlara işaret etmekte. Aynı zamanda Jüpiter yılın ilk yarısında sizi sosyal açıdan daha canlı ve dışa dönük kılmakta. Bu dönemde yeni arkadaş grupları, sosyal faaliyetler açısından değerlendirebilirsiniz. Gelecek hakkında umutlarınız ve başkaları ile yapabileceğiniz çok şey var. Yılın ikinci yarısında ise ilginizi iç dünyanızda daha fazla yöneltmeye başlayabilirsiniz. Jüpiter’in 26 Haziran’da Yengeç burcuna ilerlemesi sizi duygusal açıdan beslemeye ve korumaya başlayacak. Ayrıca bu dönemde eve ait süregelen stresler ve engeller hafifleyerek size hafifleme ve bu arada kendi iç dünyanıza dönerek, daha yalnız kalsanız dahi bir arınma ve ruhsal temizlenme getirecek. Yılın ikinci yarısında hayatınızda kalıplaşmış olan duyguları ve

Genel Müdür

Genel Yayın Yönetmeni

Reklam ve Pazarlama Koordinatörü

BİLGE NEVZAT

SÜLEYMAN ERGÜÇLÜ

ÇİĞDEM ALGANER

Haber ve Magazin Koordinatörü

ORHAN İSMAİLOĞLU

Görsel Yönetmen

ÜMİT BOYOĞLU İLHAN BOYOĞLU

endişeleri aşmaya başlayabilirsiniz. Bunu yapabilmeniz için kendi iç sesinize çok daha fazla kulak vermeniz gerekiyor. 2010 yılından bu yana burcunuzla uyumlu kalan Uranüs hayatınıza yenilenme getirmeye devam ediyor. Uranüs aniden değiştiren, yenileyen, uyandıran bir güçtür. 2010’dan bu yana ufuklarınızı genişletmeye başlarken, yeteneklerinizi daha iyi kullanmaya başladınız. Kendinize güveniniz de arttı. Özellikle yeni çevreler, yeni insanlar, yabancılar, yolculuklar ve akademik, eğitsel imkanlar hayatınıza daha fazla girmeye başladı. Uranüs burcunuzla rahat bir açı kurduğu için bu değişiklikleri ve kalıplaşmış olan şeylerden özgürleşmeyi çok daha akıcı ve rahat biçimde kendiliğinden gelen sürprizlerle, açılımlarla yapmaya başladınız. Bu süreç önümüzdeki yıllarda da devam ederken, 2013 yılında özellikle 27 Temmuz – 4 Ağustos doğumlu olan Aslan’lar Uranüs’ün canlandırıcı, yenileyici ve özgürleştirici, yaratıcı etkisini en fazla hissedecekler. Eğer bu tarihler arasında doğmuşsanız, hayatınıza giren ani değişikliklere kolayca uyum gösterebileceksiniz.

Aşk, evlilik ve ilişkiler Aslan ve Yükselen burcu Aslan olanlar Uranüs’ün değişimler getiren etkisini hayata bakış açılarında ve ufuklarını genişletmekte oldukları konularda hissedebilirler. 31 Temmuz – 4 Ağustos arasında doğmuş olan Aslanlar 2013 yılında kişisel olarak sürprizlere açık olacaklar. Yurtdışı seyahatleri, yabancılarla ilgili konular, ufuklarınızı genişletmek için yapacağınız girişimler yaşantınızın renklenmesini sağlayacaktır. Özellikle Venüs’ün de aynı bölgeden geçmekte olduğu 22 Mart – 15 Nisan arasında yeni yerler, yeni kişiler, hatta yeni aşklar keşfedebilirsiniz. Aşk hiç ummadığınız bir anda karşınıza çıkabilir. Jüpiter’in 2013 yılının Haziran sonuna kadar İkizler burcunda devam edecek olan transiti sizin sosyal ortamlarda ve gruplar içinde parlamanızı sağlayacaktır. Yılın ilk yarısında geleceğe yönelik umutlarınız canlanacaktır. 2013’te yerleşim yerinizle, aile ve yuvanızla ilgili konularda daha ciddi kararlar almak durumunda olabilirsiniz. Köklerinizi sağlam temellere bağlamanız gerekebilir. Ailenizle alakalı konularda daha fazla sorumluluk üstlenebilirsiniz. Genel olarak Venüs’ün burcunuzla uyumlu olduğu dönemler aşkta mutlu olmanız çok daha kolaydır. Bu dönemlerden 2 Şubat’a kadar olan süreçte Mars etkisi sizi paylaşımlarınızda daha güdüsel ve tepkisel kılabilir, sakin olmaya çalışmakta yarar var. 2 – 26 Şubat arasında ikili ilişkileriniz, eşiniz veya partnerinizle paylaşımlarınız Venüs etkisiyle olumlu etkiler altında olacaktır. Merkez Lefkofla fiehir Bürosu Gazimağusa Bürosu Girne Bürosu Karpaz Bürosu

: Dr. Faz›l Küçük Bulvar›, Yeni Sanayi Bölgesi, Lefkofla. : Müftü Raci Sok. No: 49 : Eflref Bitlis Caddesi : Mustafa Çağatay Caddesi Pektaş Apt. No:5 : 8 Ağustos Cd. No:112 Yenierenköy

Tel: 225 25 55 Fax: 225 29 34 - 225 51 76 Tel: 228 2505 Tel: 365 2600 Fax: 365 2601 Tel: 815 3983 Fax: 815 3984 Tel: 374 5178

NOT: Yayınlanan tüm ilanların içeriğinden ilan sahipleri sorumludur. İlanlarda verilen bilgilerin doğruluğundan KIBRIS BAZAAR sorumlu değildir.


Sayi 10  
Sayi 10  
Advertisement