Page 1

tõesti abielus?

Beatricel ja Ed Labetskil on ühine kanne abieluvararegistris

Telli Naisteleht hinnaga 35 senti/number. Vaata www.telli.ee

selle sügise meigimood!

16. september 2011

Eesti soodsaim

Võida 3333€ Erksat värvi huulepulk on nüüd kohustuslik!

laura põldvere:

«Stressis olles söön palju magusat ja vaatan seebikaid.»

tantsib täheks! Kati Toots: ««Kodutundest» abieluõnne saladus! «Ma tundsin kohe ära, et me oleme eelmistes eludes kohtunud!»

eksperiment! Kas elu ilma teragi soolata on ikka tõesti võimalik?

Nr 36 (283) Hind 0.88 ISSN: 9 771736 379005

lahkumine jätabki rohkem aega tantsusaateks!»

4

retsepti, millega päikeseline Itaalia kodukööki tuua


September 2011 SEPT EMB ER 2011

MOODEELI

Sügistrende Eesti ja maailma moelavadelt

Uue põlvkonna moeikoon EMMA WATSON

ERUTAB M

Proovikabiinide bandiit Elle Muliarchyk

Loomingulised PATSID

Moe ja Mango mäng: Sinustki võib saada stilist!

VISIIT COCO CHANELI KORTERISSE

Eksklusiivintervjuud Dean & Dan Cateni ning Elisha Cuthbertiga ISSN 1736-1621

Hind 3,20 € 50,07 eek

Avatud hingega

HELEN SÜR JE

9 7717 36 1620 10

Parim aeg tellida MOOD! Kõik, kes tellivad nüüd Moe aastaks või sõlmivad otsekorralduse, saavad kingituseks Ricci Ricci by Nina Ricci 50 ml EdP. 12 kuud – 28 € OK – 2,56 €/kuu Tellimisvõimalused: www.telli.ee / levi@presshouse.ee / 6609 797 Romantiline ja võrgutav parfüüm, mida iseloomustab lillelõhnaline aroom. Parfüüm avaneb värskete rabarberi ja bergamoti nootidega, jätkub India tuberoosi ja roosi kirgliku duoga ning lõpeb sandlipuu ja patšuli jõulise harmooniaga. Võluvale, lustakale ja enesekindlale naisele.

KAMPAANIA TINGIMUSED: Kampaania kehtib 20.08.2011 – 20.09.2011 ajakirja Mood 12 kuu ja otsekorralduse vormistamisel. Kingituse saab kätte tellimuse vormistamisele järgneva kuu 20. kuupäevast. Tallinna ja Harjumaa tellijad saavad kingituse kätte ajakirja Mood toimetusest Pärnu mnt 27-7 tööpäeviti kella 10-16. Teistele saadetakse kingitus postiga koju. *Kiirustage, kingituse saavad esimesed 250 tellijat.


16.09.2011

{ Kuulsused } 4 Kati Toots lahkus «Kodutundest» ja harjutab nüüd «Tantsud tähtedega» saadeteks. 8 Sina küsid, staar vastab! Kuidas Laura Põldvere kurba tuju peletab? 10 Seltskonnal seljas. Avati uus restoran Mannerheim. Voldemar Kuslap esitles eluloo- ja Manona Paris reisiraamatut. 12 Näitlejapaar Kais ja Raivo Adlas pole kiire elu tõttu lahutama jõudnud. 14 Nupud: Beatrice on abiellunud? Peeter Pihel sai isaks. Marju Kuut lahkus Eestist.

Signe Lahtein

Tantsupalavik!

{ Meie elu } 16 Ravitseja Toomas Päll ja ennustaja Amanda Kollom teavad, kuidas suhte energiat hoida. 20 Marge Tõnnise on rasketest haigustest läbi kandnud positiivne maailmavaade. 22 Välismaa: Kahe lapse ema Carole French kaalub vaid veidi üle 20 kilogrammi!

{

Kultuur

}

4

24 Milliseid raamatuid ja telesarju armastab kõige rohkem Epp-Maria Kokamägi?

Kati Toots: «Jalad juba valutavad, aga see mind ei heiduta.»

Grissini, foccacia, piadina jaciabatta – too Itaalia leivad ka oma toidulauale!

{ Mängud & ajaviide } 25 Sudokud ja ristsõnad 32 Suur horoskoop

{ TV }

52

34 Nädala telekava 41 Teleuudised

{ Kuum & kasulik } 44 Kondenspiimade paremik! 46 Harjumaa mees Kalev Pärtna loodab veel tänavu jõuludeks noppida enda kasvatatud banaane! 48 Toidu-uudised: Milline on Imre Kose uus lemmikköögivili? 49 Nädala menüü: Töönädala päästjad! 52 Itaallaste oi kui head saiad! 54 Marika Hanson õpetab õigesti kõndima! 56 Sügismood on marjade värvi 58 Milline on selle sügise kõige popim meik? 60 Reis: Kultuuri on Tallinnas rohkem kui kilomeetri jagu!

{

Eksperiment

}

62 Epp Reinmets arvas, et road, mida on maitsestatud soola asemel vaid mõne ürditutiga, ei kõlba kuhugi. Kas tal oli õigus?

Taas on käes aeg, mil kuum «Tantsud tähtedega» teema. Igal aastal toob see endaga kaasa kes keda mängu, kus ajakirjandus juba ammu teab, kes saates osalevad (Tallinn ja Tartu on siiski väikesed linnad ning harjutuspaigad kõigile teada ju!), kuid asjaosalised «ei kinnita ega lükka ümber». Salatsemine, teatavasti, aga vaid õhutab põnevust – olles seega tegelikult suurepärane turundusnipp. «Tantsude ...» puhul on see läbi aastate töötanud. Kes on tähed? Kes on saatejuhid? Kes on žüriis? Küsimusi jätkub ja saate esindaja Heili Klandorfi telefon on ööl ja päeval punane. (Jõudu sulle, Heili!) Kati Tootsi pakkusid jutuveskid tantsutäheks juba eelmisel hooajal. Tänavu oli ta taas üks esimesi, kelle nimi ennustustest läbi käis. Ja tänavu Kati tantsibki! Nüüd küll juba telemaastikul märksa kogenenumana, kui ta seda veel mullu oli. Kati selgitusi selle kohta, miks tema «Kodutunde» produtsendi assistendi karjäär lühikeseks jäi, võite lugeda Naistelehe avaloost. Kuid tark inimene teeb minevikuga rahu ning keskendub tulevikule. Kati keskendub nüüd tantsule, kõrva taga elukaaslase kaasapakitud hoiatus, et kerge ei saa see olema. Aga põnev küll. Loodetavasti ka meie, truude televaatajate jaoks.

31%

Tellides on Naisteleht koguni

soodsam!

62

Kasuta kohe võimalust ja vormista tellimus:

Soola lendab! Berit (vasakul) õpetab Epule, kuidas soolast loobuda.

 mine kodulehele www.telli.ee  helista 660 9797  saada e-kiri levi@presshouse.ee

Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011 


Kuulsused

Kati Toots: «Tean, et k Kati Toots lahkus saate «Kodutunne» tiimist päevapealt ja raske südamega. Kuid kiired ajad ei saanud sellega otsa, sest üsna kohe andis ta käe teisele Eesti rahva lemmiksaatele «Tantsud tähtedega».

K

ell on seitse õhtul. Kati on just tantsutrennist koju jõudnud ning küpsetab perele pannkooke. Suure prae valmistamiseks pole tal lihtsalt aega ega jõudu. «Tegelikult oli see isegi hea, et «Kodutundest» lahkusin, sest muidu poleks ma jõudnud tantsusaatesse,» näeb Kati skandaali üles keerutanud lahkumise positiivset poolt.

Ideaalne töö muutus põrguks Kati laob koogid valgele jalaga vaagnale ja teatab, et kui ta midagi oma kodus muudaks, siis oleks see köök. «Kui me kuus aastat tagasi maja ehitasime, siis ei julgenud ma midagi öelda. Olin nii noor ja polnud kindel, kes siin üldse elama hakkab,» poetab ta ootamatult. Kui Tootsid peaksid kunagi uut kodu muretsema hakkama, siis köögi, oma lemmikruumi, teeks Kati teistsuguse: valge ja helge, suure ja kindlasti abiköögiga. Tegelikult on aga Keila-Joa kodu Kati esimene päris oma kodu ning ta tunneb end siin väga hästi. «Ükspäev, kui Karolinaga koju tulime, teatas ta uksest sisse astudes: «Oi, kui hea on kodus olla!»» naerab Kati ja silitab kaheaastase tütre pead. Veel mõned nädalad tagasi aitas Kati aga saates «Kodutunne» hoopis teistel peredel oma koduunistusi täita. Kati

Uus oskus: Kati tunnistab ausalt, et tema tantsida ei oska. «Ma pole klubides käija,» ütleb ta ning ootab põnevusega uusi oskusi, mida «Tantsud tähtedega» ja õpetaja Marko Kiigajaan talle õpetavad. Nagu pildilt näha, elab väike tütar Karolina emme pingutustele kaasa – olles nõus teda isegi mänguklaveril saatma!  Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011


kerge ei saa olema!» nägi eelmist hooaega televiisorist ja pakkus uueks hooajaks produtsent Kristi Nilovile oma abi. Eesmärk polnud otsida endale tööd, vaid ausalt ja siiralt aidata puudust kannatavaid peresid. «Ma ju tean, mida tähendab vaesus. Mina olen kasvanud väga kehvades oludes. Seepärast tahtsingi aidata,» kinnitab ta. Kati võeti avasüli saate tiimi produtsendi assistendiks ning ta uskus, et ongi leidnud ideaalse töö. Siis ta veel ei teadnud, et juba esimese hooaja jooksul oli tiimist lahkunud kaks assistenti ning tema pingutusi ei peeta millekski. «Seda ma sain hiljem teada,» raputab Kati pead.

Ähvardused ja sõim ei mõju Kuigi saate asjaajamine Katile meeldis ja sobis, otsustas ta siiski pärast viienda saate valmimist päevapealt lahkuda. Koos Katiga lahkus samade tunnetega ka saate senine sisekujundaja Maarika Krillo. «Tead, ma olen kannatlik. Lasen end ühe korra sõimata, teise korra ka — aga kolmandal korral hakkan ma juba vastu,» heidab Kati valgust põhjustele, miks ta saatest lahkus. Ta lisab, et asi läks tema meelest kohati ebaeetiliseks. Kati töö oli «välja ajada» ehitus-, remondi- ja sisustusmaterjale ning need kohale tuua. Ta organiseeris oma sõnul ka ööbimised ja toitlustuse ning pani saate nimel mängu kõik enda ja Jaani tutvused. «Lihtsam on ju helistada tuttavale

ja öelda, et kuule, anna vaesele perele tasuta mööblit või kipsplaate või mida iganes. Jaani tuttav andis meile näiteks saatebussi,» jutustab Kati. «Kui mulle siis lõpuks öeldi, et ma pole midagi teinud — siis ma küll vihastasin,» tunnistab ta. Veel selle nädala alguses helistas üks tuttav Katile ja pakkus, et tahaks ka aidata. Pakkumine õnneks raisku ei läinud, sest uuest aastast jätkab Kati samalaadset tööd ühe noortesaate juures. Kontakte ja nõuandeid on ta juba jaganud ka «Rääkimata loo» tegija Carmen Pritsoniga. Kati ei tunne pettumust ega viha «Kodutunde» produtsendi suhtes, kes teda meedias intrigaaniks nimetas. Isegi mitte siis, kui mõtleb kõikidele kulutustele, mida ta tegi, ajades saateasju oma autoga ja oma telefonilt. «Kristi ähvardas mind meediaga — et ütleb, et ma ei saanud

Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011 


Kuulsused

Põnev!: Kuigi Kati on viimastel kuudel palju aega pühendanud teletööle ning jätkab nüüdki, jagub tal aega ka Karolina jaoks. «Mina tahan ka tantsijaks saada,» on pisipiigal oma eelistus juba kindel. Fotod: kalev lilleorg,stanislav moškov

Miks just Kati?

Heili Klandorf, «Tantsud tähtedega» kommunikatsioonijuht: «Jah, Kati tõesti on üks saates osalejatest. Ta oli saates osalevate tähtede nn naistekomplekti puuduv lüli: selline üdini naiselik naine, kes pole küll tippsportlane, tipp-poliitik, tipplaulja või mis iganes eluala tipp, küll aga ilmselt igas Eesti kodus teada-tuntud nimi. Tunnistagem – isegi tuntum kui mõni tippude tipp.»

 Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011

tööga hakkama. Ei saanud hakkama!? Ta ise helistas mulle ühel hommikul, et «me lammutasime köögi maha, õhtuks on vaja mööblit, tehnikat, nõusid ...» Ning need olid õhtuks olemas!» on Katil südametunnistus puhas.

«Kodutunne» läks, tantsud tulid Kuid seoses «Kodutundest» lahkumisega pole Kati elu igavamaks muutunud — hoopis vastuoksa. See sügis möödub tal tantsides koos tähtedega! Juba paar nädalat treenib ta Marko Kiigajaani asjatundliku käe all nii usinasti, et kodutöödeks ei kipu energiat üle jääma. Õnneks on elukaaslane Jaan (53) rohkem kodus, sest kinnisvaraturg, kus ta tegutseb, on hetkel veidi rahulikum. «Jaan on juba õppinud kohvimasina nuppu vajutama ja veepaaki vahetama, sinki kapist välja võtma ja lapsele võileiba tegema,» naerab Kati pildistamise tarbeks tantsukingi jalga sättides. Väike Karolina teatab kõrvalt: «Emme,

mina tahan ka tantsijaks saada!» Ja keerutab lilla seeliku lehvides ning roosade kingade klõbisedes mööda põrandat. «Mina ei oska tantsida, aga naisterahvas võiks seda ikka osata,» ütleb Kati seepeale. Sellepärast ta end tänavu pikemalt mõtlemata tantsusaatele lubaski, et sammud lõpuks ometi selgeks saada. «Jaan on ju aastaid peotantsu teinud. Esimesena küsisingi Jaani käest, mida tema sellest asjast arvab. Ta ütles kohe, et muidugi mine,» meenutab Kati. Kuid mees hoiatas teda ka suure töö ja vaeva eest. «Ma ei ole ju elu sees trenni teinud, minu trenniks on kodu koristamine.» Ja vaeva näeb Kati nüüd tõesti. Trennid kestavad kolm-neli tundi iga päev, vahel ei saa koju enne kui keskööl. «Mu jalad täitsa valutavad!» tunnistab ta. Kuid ega see veel Katit rivist välja löö. «Ma ei karda midagi. Me pingutame ja loodame, et jõuame teisest saatest kaugemale,» pigistab ta pöidla pihku. Kaire-Külli Kuldbek


Rotklee plus klimakteeriliste vaevuste korral Tahab muudatusi: Kuus aastat pärast oma koju sissekolimist tunneb Kati, et tahaks veidi teistsugust sisustust. Jaanile meeldib selline raske stiil – kivi, tumedad värvid – ja selline see kodu sai, selgitab Kati, kes ise unistab nßßd helgest-valgest-suurest kÜÜgist ning vahetaks kohe välja ka tumedad toolid ja kardinad ning musta läikivast kivist pþranda.

Kati elukaaslane Jaan Toots: ÂŤKati teab ise, mis teeb.Âť

Mina ei andnud Kodusaatest lahkumise osas Katile mingit nþu, ta on täiskasvanud naine, ise otsustas. Kui ta kßsis mþne asja ajamises nþu, siis muidugi andsin. Kui aga kþrvalt nägin, kuidas seal tßssati, siis ßtlesin kßll, et mþtle rahulikult järele. Kas mind häiris, et Kati oli palju ära? Varem olin ju mina kogu aeg ära, nii et meie koosolemises ei ole midagi muutunud. Aga seda ßtlen kßll, et kui Kati läks Kodutunde saatesse, kadus meie enda kodutunne ära. Tantsusaatesse minekul hoiatasin teda, millist vaeva ja tÜÜd see ala nþuab. Aga Kati on nii sihikindel, et ta þpib selle asja ka ära – kuigi see ei tule kergelt.

Looduse poolt on antud aeg Ăľppida, lapsi sĂźnnitada, kasvatada ja aeg nautida elu vilju. Paraku varjutavad paljude naiste viljade nautimise aega Ăźleminekuaastatega kaasnevad vaevused. Ăœleminekuiga Ăœleminekuiga ehk klimakteerium jääb 45. ja 55. eluaasta vahemikku. Sel ajal hakkab naise organismis hormoonide tasakaal muutuma ja Ăśstrogeenide (naissuguhormoonid) langus pĂľhjustab naisele ebameeldivaid vaevusi. KĂľige sagedasemad hädad, mis Ăźleminekueas naisi vaevavad, on menstruatsioonide korrapäratus, kuumahood, Ăśine higistamine, väsimus, ärrituvus, meeleolumuutused ja unetus.

Rotklee plus leevendus loodusest Enimkasutatud looduslikud klimakteeriliste vaevuste leevendajad on I WR|VWURJHHQLG LVR¿DYRRQLG HKN taimsed Üstrogeenid. Usaldusväärse toimega klimakteerilisi vaevusi leevendav looduslik preparaat on Rotklee plus.

Aasristik tþhustab toimet 6HQLDMDQLRQLVR¿DYRRQLGHDOOLNDQD kasutatud peamiselt sojat. Rotklee plus on tþhusaima toimega just tänu oma ainulaadsele koostisele, Rotklee plus kapslid on mßßgil apteekides. Esindaja Eestis,

sisaldades lisaks sojaoa ekstraktile ka aasristiku ekstrakti. Teadlased on leidnud, et aasristik on Ăźks rikkalikumaid taimsete Ăśstrogeenide allikaid. Aasristik sisaldab kĂľiki neid hormoonaineid, mida sojagi, ainult et veelgi suuremas kontsentratsioonis.

Rotklee plus aitab parandada elukvaliteeti On teada fakt, et aasia naistel esineb oluliselt vähem ßleminekuaastate kaebusi. See tuleneb asjaolust, et aasia naiste toidulaual on taimseid Üstrogeene märksa rikkalikumalt kui eurooplannade toidulaual. Kui aasia naised saavad igapäevase toiduga OLJLNDXGXPJLVR¿DYRRQHVLLV eurooplannad oluliselt vähem. 1 kapsel Rotklee plusi sisaldab PJLVR¿DYRR ne. Vaid 1 kapsel päevas on piisav, et tagada igale naisele hea enesetunne ja jätkuv elurþþm.

tel. 7 338 080


Sina küsid, kuulsus vastab

Laura Põldvere: «Kui olen kurb, vaatan seebi 1

Kuidas teed endal tuju heaks, kui vahel stress peale kipub? Tavaliselt magan kaua ja vaatan erinevaid seebikaid, mida pakub Fox Life’i kanal. Kui mul aga sellist võimalust ei ole, siis kuulan kurba muusikat ja söön palju magusat.

2

Kas plaanite osa võtta järgmisest Eesti Laulust? Järgmisest Eesti Laulust ei ole plaanis osa võtta, kuna töös on muud projektid, mis nõuavad aega ning vaeva.

3

Kuhu oled teel – millised on lähemad ja kaugemad unistused ning sihid? Uue aasta kevadel lõpetan Eesti Muusikaakadeemia jazz-muusika eriala ning pärast seda kavatsen oma õpinguid jätkata, kas siis uuesti bakalaureuseõppes või astun magistriõppesse.

4

Kas sind narriti koolis? Muidugi. Ma ei usu, et keegi meist oleks sellest puhta nahaga pääsenud. Tagantjärele vaadates ei olnudki see niivõrd valus kogemus, kuivõrd hoopis õpetlik ja tugevamaks tegev. Ega suurte inimeste maailmas kergem ole.

5

Kas sa oled sisimas ka nii õnnelik, kui alati välja paistad?

Fotod: stina kase, stanislav moškov, postimees/scanpix

Kindlasti ei ole ma alati õnnelik, aga kellelegi ei meeldi näha õnnetut inimest. Ja enda negatiivseid tundeid näidates peegeldaksin neid ka teistele. 6

Mis on sinu lemmiklaul praegu? Magnus Tingsek & Vindla String Quarteti «Goodbye». Koolikaaslane Maria Väli soovitas seda minu sünnipäeval ja see on saanud minu jaoks selle sügise looks.

7

Sul on väga ilusad laulud, aga sinu esinemist on ka hea vaadata: kannad alati nii huvitavaid ja omapäraseid riideid. Kuidas iseloomustaksid enda stiili? Kes on su lemmikdisainer? Ma ei oska isegi öelda, kas mul on enda kindel stiil. Üldiselt ma kannan seda, mis meeldib ning mis tundub huvitav. Muidugi, kui vaatan vanu pilte, siis need n-ö huvitavad riided näevad üsnagi õudsed välja! Aga see kehtib igapäevase riietumise kohta. Esinemistel meeldib mulle kanda võimalikult värvikirevaid või siis hästi pikki kleite. Mida põnevam riideese välja näeb, seda vaimustunum ma olen. Lemmikdisaineriteks on kujunenud Liisi Eesmaa ja Aldo Järvsoo.

Uuel nädalal saad intervjueerida juba järgmist kuulsust. Esita küsimusi Naistelehe Facebooki lehel.  Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011


Küsi ise!

ikaid ja söön palju magusat.» 8

Milline laul su repertuaarist on sinu lemmik? Kui räägime popmuusikarepertuaarist, siis peaksin valima «Südasuve rohtunud teed» või «Sädemeid taevast», mida me ei ole kahjuks kunagi live’is esitanud.

Rubriigis «Lugeja lemmik» saad sina, hea lugeja, esitada tuntud inimesele just neid küsimusi, mis sind huvitavad. Küsimusi ootame Naistelehe Facebooki lehel või meilile signe@naisteleht.ee. NB! Staar ise valib, millistele küsimustele ta vastab ning milline küsimus talle enim meeldis ja auhinda väärib. Laurale meeldis kõige enam küsimus «Kas sa oled sisimas ka nii õnnelik, kui alati välja paistad?». Auhinna selle küsimuse eest saab Elisabett Evestus, võitjaga võtame ühendust. Tänasest ootab teie küsimusi muusik ja saatejuht Mart Sander.

9

Milline on kõige kihvtim kompliment, mille oled saanud? Kõik komplimendid, mida teevad perekond või elukaaslane, on kihvtid. Kindlasti ei ole nad sada protsenti erapooletud, aga kui nad midagi ilusat ütlevad, siis nad on siirad.

12

Kes on sinu meelest kõige pilkupüüdvam meeslaulja Eestis? Ainukesed mehed, kes mu pilku püüavad, seisavad igapäevaselt mu kõrval. Kui me aga räägime muusikast ning lauluoskusest, siis on lemmikuteks Vaiko Eplik ja Chalice.

10

Kuidas jõuab laul su repertuaari? Kõik lood, mida ma laulan esinemistel, on kirjutanud Sven Lõhmus.

11

13

Kuidas algab sinu päev? Päev algab hommikuse ümisemisega kohvi kõrvale ning meilide lugemisega. Muidugi eelneb sellele korduv äratuskella edasilükkamine ...

Kas Eestis on raske leida neid lugusid, mis endale hinge lähevad ja esitamiseks sobivad? Ilusaid ja hingeminevaid lugusid on tohutult palju ja kui on vaja, siis saab ka loo nüansse muuta, et panna see häälega rohkem sobima. Probleemiks on selle suure hulga seast valiku tegemine.

S U D SOO

Live L ive Life 69€

Guess Gu G uess 149 149€

K Ü MÜ B! U JÄTK

14

Kas sinu peres on palju muusikalembelisi? Mu perekond naudib muusika kuulamist, kuid keegi neist ei ole valinud enda elukutseks muusiku ametit. Oskused tulevad ainult läbi töö ja vaeva ning seda olen küll oma perelt õppinud.

RayBan 149€

Miki Ninn 69€

Vogue 129€

Prillid

Pakkumine P Pakkumin kk i sisaldab tavaklaase.

Vogue 129€

Guess 149€

Live Life 69€

Artdeco 129€

Just Sinule sobivad prillid. In Style 99€

Guess 149€

TALLINN: Viru Keskus tel 610 1361, Ülemiste Center tel 603 4727, Stockmanni kaubamaja V korrus tel 668 0460, Kristiine kaubanduskeskus tel 665 0317, Lasnamäe Centrum tel 600 8923, Sikupilli Keskus tel 600 6775. TARTU: Tartu Kaubamaja tel 731 4849, Eeden, Kalda tee 1c tel 740 4025, Lõunakeskus tel 730 3818. PÄRNU: Rüütli 24, tel 445 3111. HAAPSALU: Rannarootsi tee 1, Uuemõisa küla tel 473 3899. VILJANDI: Centrum tel 435 1163. NARVA: Tallinna mnt 19c tel 35 66 466. RAKVERE: Vilde 14 tel 322 3830. KURESSAARE: Kaubamaja, tel. 45 30510. www.instru.ee Hind sisaldab: raamid koos ühevaateliste õhendamata, pindadeta plastikklaasidega +6,00...-6,00 / cyl 3,00. Pakkumine kehtib kuni 02.10.2011

Naisteleht nr 14 (157), 3. aprill 2009 


Kuulsused

Kais ja Raivo Adlas: jätke kaasale ruumi! Kui kaks inimest on abielus olnud nii kaua kui näitlejad Kais ja Raivo Adlas, siis tundub paslik pärida pika kooselu võtme järele. Stampküsimus küll, aga tegelikult tahaksime ju kõik väga sellele vastust teada. «Üksteisele tuleb hingamisruumi jätta,» ütleb Kais.

E

ga Kais (65) ja Raivo (71) praegu tõesti väga palju kokku saa. Lapsed suureks kasvatatud, mõlemal Vanemuises näitlejatöö. Kais — omadele Kaisu — toimetab tihti ka lavastaja assistendina, Raivo aga on suure tüki oma südamest ja elust andnud harrastusnäitlejate juhendamisele. Rahvateater viib Raivo Elvasse, Tabiverre, Palamusele ja veel mitmetesse kohtadesse. Lisaks mängib mees Kanal 2 uues seriaalis «Kalevipojad». «Olid meil ka ajad, kui käisime käsikäes üritustel,» muigab Kais. «Eks vahel käime nüüd ka koos.» Küllap käivad, ainult kui mõlema süda kuulub teatrile, siis väga rohkelt vaba aega ei jää. Teisalt, võib-olla ei peagi jääma: kui teineteist eriti palju ei näe, siis ei saa kaasat ka ära tüüdata. Abielustaaž — 47 aastat — võtab Kaisu niigi pead vangutama. Kais ja Raivo said 1961. aastal kokku ... muidugi teatris. See, et Kais Vanemuise õppestuudiosse tudeerima läks, ei üllatanud ilmselt kedagi: on ta ju legendaarse teatrijuhi Kaarel Irdi ja lavastaja Epp Kaidu tütar. Mida muud see üdini teatriperest pärit tüdruk tahta teadiski. Raivo oli aga hoopis Põhja-Eesti poiss. Tartusse tõid teda kaks põhjust. «Tahtsin sõjaväest ära pääseda — aga hiljem pidin ikkagi minema — ja Vanemuise teater, mis tundus väga värske teater paljude väga huvitavate näitlejatega,» räägib mees. Teatristuudioga paralleelselt õppis ta Eesti põllumajandusakadeemias agronoomiat, nii et Raivo on tegelikult ka diplomeeritud mullateadlane. Teatrijuht Ird võttiski stuudiosse ainult neid, kes õppisid või töötasid, et juhul, kui näitlemisest midagi välja ei tule, ei jääks noored päris ilma peale. Kui Kais ja Raivo olid üksteisele silma peale pannud, viis noormees pruudile 10 Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011

ühel päeval kingiks koera nimega Topsik. (Muide, Topsiku ostis Raivo eelnevalt ära ühelt alailma purjus naiselt, kellega kaasas käivast «jube ilusast» koerast mehel kahju hakkas.) «Kaisu ütles, et mine pissita koer ära ka,» meenutab Raivo. Mehel oli tol päeval EPAs eksam, nii et õigeks ajaks koolijõudmiseks pidi ta koera kaasa võtma. Topsik ootas siis õues, kuni eksam tehtud. Koera uuesti Kaisu juurde viies mõtles Raivo, et kui juba siin olla, siis võiks ju abielluda ka, ning läks Irdilt tütre kätt paluma. Kas Raivol hirmu polnud, teatrijuhi äkilisest meelest räägitakse ju siiani? «Ei olnud hirmu. Ja mis ta ütles ... ta oli nagu üllatunud, et keegi tahab,» vastab Raivo ning hakkab koos Kaisuga naerma.

«Lahutada jõuab alati!» Naine lisab, et teda utsitas ametlikult mehele minema üks paar aastat vanem sõbranna, kes ütles: «Kais, lahutada saab alati!» 1964. aasta sügisel peetigi mehe sünnikodus Kiisal suured pulmad paljude külaliste ja kõigi traditsiooniliste pulmaviguritega. Toimus ka pruudirööv, läbiviijateks Juhan Viiding ja Joel Sang. «Otsisime kaugelt, aga lõpuks leidsime pruudi sealtsamast lähedalt kartulivagude vahelt, kus ta Viidingu ja Sangaga veini jõi,» sedastab Raivo. Noorpaar hakkas elama Kaisu väikses toas, alles seitse aastat hiljem said nad Annelinna oma korteri. «Hakkama saime, nälga ei jäänud,» tõdetakse koos, ehkki Kais ütleb, et tema pole suur söögitegija, ning Raivo möönab, et igasugustes nn meestetöödes on ta väga koba. Kais oli kasvanud lapsehoidjate käe all: tema ema ja isa elasid ju teatrile. «Ega isa ei teadnud, kui vanad me ole-

Auväärt vanake Kiti: Kassil, kelle Kaisu ja Raivo poeg Priidu kunagi prügikasti kõrvalt päästis, on nüüdseks vanust juba 16 aastat. Kiti on ka väärikas vanuses jäänud väga uudishimulikuks, ent nagu kramplik poos tunnistab, fotograafile poseerimine talle ei meeldi.

Aasta pärast abiellumist: Sel pildil on Kais ja Raivo laval koos Shakespeare’i «Suveöö unenäos», mis oli 1965. aastal Vanemuise teatri õppestuudio lõpetanute diplomitöö.

me või mis klassis käime,» räägib naine. Mitte etteheitvalt, lihtsalt fakti konstateerides. Ega emagi kodus palju näha olnud, nii et erinevate hoidjatädidega harjunud Kais pöördus kord ka ema poole: «Tädi ema!» Kaisu ja Raivo lastel — praegu 39aastasel Triinul ja 27aastasel Priidul — oli tavapärasem lapsepõlv. Triinu tegi lapsena ka mõnes teatrietenduses kaasa, ent valis hoopis teise elukutse: ta on ämmaemand. Priidu keeldus kategooriliselt lavale minemast, ent töötab Tallinna Linnateatris valgusmeistrina. Kais ja Raivo tõdevad, et ju on neil nii head lapsed, et erilist kasvatusnõu nad jagada ei oska. «Ird ütles, et sigu kasvatakse, lapsed kasvavad ise,» muigab Kais. Nüüdseks on Triinu Kaisust ja Raivost juba kolmekordsed vanavanemad teinud. Triinu meest võtab Raivo kohe mitut


Vahel saavad köögis kokku ka: «Vanale Adlasele ma ei hakka küll iga päev süüa tegema!» teatab Kais. «Igaüks vaatab ise, kuidas saab.» Ometi hakkab Raivo seepeale mahedalt kiitma, et kui Kais kord juba kokkama asub, siis valmivad imelised toidud. Vähemalt jõulupühadeks ja sünnipäevadeks valmistab naine kõik klassikalised road lihast kapsani. Koogid küpsetab tütar Triinu. «Ma ei tea, kust ta seda õppinud on – mina ei oska kooki teha!» ütleb Kais. fotod: aldo luud, erakogu

puhku kiita: väimehe kaela saab nüüd lükata kõik need augupuurimised, ülesriputamised ja parandustööd, millega näitleja muidu nii kimpus oli.

Kais loeb, Raivo korjab seeni Et mõtetel teatrist puhata lasta, loeb Kais head raamatut või läheb reisima. Hea meelega võtaks ta ka mehe kaasa, aga Raivol pole ju aega. «Mul on see viga, et ma ei oska ei öelda ...» tunnistab ta. Juba praegu on teda järgmiseks suveks kutsutud seitsmesse projekti erinevates kutselistes ja harrastusteatrites. Niisiis saab mees ette võtta ainult neid lõõgastusaktsioone, mis ei võta väga palju aega. Raivo on tohutu korvpallifänn. Pöialt peab ta loomulikult Tartu Rockile, ning need kolm korda aastas, mil tal õnnestub mängu vaatama minna, on tõelised patareilaadijad.

Sügiseti käib Raivo hea meelega seenel. Kodus puhastab ta seened ise ära ka, soolamise usaldab siiski Kaisule. Kui korraks nende Kaisu sõbranna ammuste sõnade juurde naasta, siis miks ei ole nii pika aja peale veel lahutuseni jõutud? «Alati on midagi vahele tulnud,» itsitab Kais. «Oh, ei ole aega olnud,» teeb Raivo surmtõsist nägu. Ehkki Kaisut ärritab vahel, et mees võtab endale liiga palju kohustusi, on vastutustunne tema meelest üks Raivo paremaid omadusi. Mees jälle kiidab Kaisu leplikkust: «Kaon ju praktiliselt igal õhtul kuhugi ära.» Kuna harrastusnäitlejatega tegelemine valmistab Raivole silmnähtavalt rõõmu, siis Kais selle üle väga ei protesteerigi. «Ega ma ei tahagi nii palju tema tähelepanu,» muigab naine. Nii nad vastastikku lõõbivad.

Ära lõhu oma masinat – usalda see meile! Jassi Autotuba –

spetsialiseerunud diiseltehnika remondile. Diagnostika, remont, hooldus ja mõistlikud soovitused. Külasta meid Peterburi tee 38/12 Broneeri aeg (+372) 621 0550 diiselmootorid@hot.ee www.jassiauto.ee

Eve Jaakson Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2009 11


Seltskond fotod: kalev lilleorg

Soome marssal Mannerheim valluta

Meie lemmikvärv!: Meigikunstnik Reet Härmat rõõmustab tihtilugu silma värviliste kostüümidega ning tuttuue restorani Mannerheim avapeoks valis ta ka särtsaka korallpunase. Tõeliselt kaunis värv! Aga kas saapaaeg on juba tõesti käes? 12 Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011

Uute teadmistega: Maarja käis suvel tutvumas Prantsuse veinimõisa eluga ja küllap oskab ta nüüd ka meie restoranide veinivalikut kriitilisema pilguga hinnata. Meile meeldib, kuidas Maarja-Liis moekad kottpüksid glamuurseks kannab – mõne teise teeb taoline lõige lihtsalt paksuks.

Daamilikumaks: PR-spets Maret Soom on pärast enese- ja maailmaavastamise retke Austraaliasse paremas vormis ja tegusam kui iial varem. Kui kunagi oli Maret kuulus oma särtsakate pin-up girl’i kleitidega, siis nüüd on ta stiil tunduvalt daamilikum.


as Tallinna

Moskva tuli lähemale: Avameelse ja vaheda sulega ajakirjanik Manona Paris on saanud Vene hinge sügava pilgu heita tänu abikaasa, ERRi korrespondendi Krister Parise Moskva-lähetusele. Nüüd on Manona lopsakad emotsioonid saanud raamatuks, mida esitleti ainuvõimalikus kohas – Tallinna-Moskva reisirongis. Muidugi ei puudunud peolt ka Kristeri ja Manona pisipoeg Tristan, kes on, muide, Moskvas sündinud.

Fotod: kalev lilleorg, silvia pärmann

Jälle paar head raamatut juures

Sõnadeta mõistmine: Poliitik Silver Meikari pisipoja Taanieli jaoks oli «Minu Moskva» esitluse kõige värvikam hetk ilmselt silmast silma – sõna otseses mõttes! – kohtumine muusika- ja kirjamehe Roy Strideri koera Karmaga.

Ootel: Rännumees Tiit Pruuli saab kohe-kohe oma «Minu Moskvasse» autori autogrammi.

Oh, need saapad!: Ärinaine Reet Roos peab hea toidu kõrval lugu ka värvidest – vaadake või neid tulipunaseid prilliraame! Kas pontšo ja märss nüüd just päris piduõhturõivastus on, selle üle võib vaielda, kuid õnneks tõmbavad kogu tähelepanu endale uhked värvilised saapad.

Üks muinaslugu ... : Suur rõõm on selle üle, et raamatuks on saanud võrratu häälega vanameistri, Voldemar Kuslapi elulugu. «Minu muinaslugu muusikas» esimestele eksemplaridele ootavad autogrammi (vasakult) ooperilaulja Mati Palm, Helgi Sallo ning Eino Baskin koos abikaasa Veeraga. ... ja üks musu: Helgi Sallo polnud pikaaegse kolleegi ja sõbra õnnitlemisel kitsi – Volli sai matsuva musu kah. Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011 13


{ Nädala küsimus } Kas ja miks on abielu tähtis?

Poliitik Sven Sester: «Abielu on läbi aegade olnud tore traditsioon, mis kahte inimest täiendavalt liidab. Loomulikult saab elada ka abiellu astumata, aga ometi on pärast abiellumist palju parem ja mõnusam olla. Minu südames tekitab see rõõmu ja head tunnet. Meie oleme abikaasa Kairiga elanud koos üle kümne aasta ja sellest kaks aastat abielus olnud.»

Beatrice on abielus?

on siin-se Jan Uuspõldu (37) es isegi se sobivaks ning me tes saa tähtedega» tel hoova lne ee on ta juus, et tunnistas ühes interv udusel, kuid st ära öelnud ajapu aegadel pakkumise s sel aastal siis pingutaks küll. Ka kui saatesse läheks, ta mõne on tsimas? Igatahes näeme ehk Jani tan võluva ks bra sõ Facebookis päeva eest saanud a, ag elj reg Že sandra võistlustantsija Alek nja Že tes saa tsu kes mullu treenis tan e! Fokinit. Jääme ootel

Kevadel märkasid tähelepanelikud seltskonnareporterid, et tuntud restoranipidaja ja modelliagentuuri omanik Beatrice (41) ei liigugi enam üritustel oma abikaasa Priit Kuusiku seltsis, vaid teda saadab tihti hoopis kunstnik ja reklaamibüroo Division loovjuht Ed Labetski (29). Paar kuud hiljem levis juba info, et Beatrice abielu Priit Kuusikuga on lahutatud, kuigi ühist restorani nAnO peetakse sõbralikult koos edasi tänaseni. Avalik abieluvara register annab nüüd põhjust uskuda, et Beatrice on Ed Labetskiga ametlikult abiellunud. Sissekande kohaselt on 14.07.2011 avatud registrikaart nende mõlema nimele. Registrikaardilt selgub ka, et noormehe täisnimi on nüüd Eduard Labetski-Fanice. Kas ta võttis endale naise perenime Fenice ning ametlikes dokumentides on sisse juhtunud täheviga? Kas nad tõesti on ametlikult abiellunud? Kumbagi teemat kumbki osapool kommenteerida ei soovi.

Eurosaadik Kristiina Ojuland: «Abielust tähtsam on see, kuidas inimesed omavahel läbi saavad, millistel väärtustel nende kooselu püsib, et sa austad ja armastad oma paarilist ning et see oleks vastastikune. Abielu pole mingi garantii, et kooselu püsima jääb. Kui armastust pole, siis ei aita ka abielu. Traditsiooni mõttes on sel väärtus, see on kena tava, aga minu jaoks pole see eesmärk omaette. Meie oleme elukaaslase Raimo Käguga üle kümne aasta koos.»

tantsib siiski? Kas Jan Uuspõld al arvatud «Tantsud

Peeter Pihel sai isaks Eesti parima, Pädaste mõisa restorani ning restorani Neh peakokk Peeter Pihel (31), keda paljud mäletavad kindlasti ka telesaate «Peetri köök» juhina, on nüüd veel ühe tähtsa tiitli võtta rikkam – 25. augustil sai ta isaks. «Kõik on tipp-topp, sööb ja magab ilusasti ja juukseid on juba sama palju peas kui isal,» kiidab Peeter oma pisitütart. Koos elukaaslase Girliga valiti pisikesele piigale ka väga vahva retrohõnguline nimi – Sohvi. Palju õnne ka Naistelehe poolt!

14 Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011

Marju Kuut jättis Eestimaa Tundub, et kampaania «Talendid koju» on läbi kukkumas, sest mitmed talendid hoopis lahkuvad. Nii on teinud ka paljude eestlaste lemmiklaulja Marju Marynel Kuut (65), kes on Facebookis oma uueks koduks märkinud Rootsi. Allikate andmeil on Stockholmi kolinud ka tema poeg Uku koos perega. Aasta eest pani Kuut müüki kaks Tallinnas Süda tänaval asuvat kesklinnakorterit ning need on kinnistusraamatu andmetel leidnud uue omaniku. Nüüd püüab Marju müüa ka oma firmat. «Panen oma Company: LIVINGLOVING Entertainment Media Fashion müüki, kuna EI asu ise enam Eestis!» reklaamib naine Facebooki vahendusel. Aastate jooksul antud intervjuudes on Marju mõista andnud, et pärast 1991. aastal USAst Eestisse tagasikolimist pole elu just roosiline olnud. Väike Eesti ei suutnud talendile pikka aega pakkuda normaalset majanduslikku stabiilsust. Loodetavasti saab Marjut siiski ka tulevikus siinkandis esinemas näha. Fänne vanameistril kindlasti jagub.

FOTOD: KALEV LILLEORG, POSTIMEES/SCANPIX, HELIN LOIK, ERAKOGU, MEELIS TOMSON / ÕHTULEHT, ALDO LUUD

Nupud


d al e

FOTOD: KALEV LILLEORG, POSTIMEES/SCANPIX, HELIN LOIK, ERAKOGU, MEELIS TOMSON / ÕHTULEHT, ALDO LUUD

Ühe vitsaga löödud Mida vanem puu, seda kõvem, eks ole? Seda, et armastus vanust ei küsi, on meile aastaid tõestanud Playboy omanik Hugh Hefner (85), kelle käevangus näeme aina nooremaid naisi. Viimane Kroonika paljastas, et meil Eestiski on päris oma «Hugh Hefner», imeravitseja Vormsi Enn (68), kes samuti veedab aega endast lausa 46aastat noorema kaunitari Janne Jüsmä seltsis. Ei tea, mis noori naisi vanemate härrade juures võlub, küll aga on Vormsi Enn mõne nurga alt Hugh Hefneriga üllatavalt sarnaste näojoontega. Teema kohta laekunud netikommentaaridest võis, muide, lugeda, et Janne olla varem olnud seotud superstaarisaatest tuntuks saanud Anis Arumetsaga. Vahest ei mängigi vanus mingit rolli, vaid hoopis tuntus on see, mis tõmbab?

Ants Taela asendavad tähed Neli hooaega saates «Tantsud tähtedega» esinejaid hinnanud ja publikut humoorikate kommentaaridega lõbustanud legendaarne tantsuõpetaja Ants Tael sel korral enam kaasa ei löö. Kuigi juba kuid spekuleeritakse selle üle, kes tantsusaates osaleb ja kes selle võidab, siis žüriiliikmeks pole keegi osanud samaväärset asendust pakkuda. Saate pressiesindaja Heili Klandorf kergitab saladuselt loori: «Ants Tael oli väga armastatud žüriiliige, kelle sõnavõtte kõik ootasid, ja ilmselgelt ei taha me kellelegi nii kurja saatust, et teda hakataks Ants Taelaga võrdlema. Seetõttu otsustasime, et väga tore on ju näha ka eelmiste hooaegade staartantsijaid, nii et igas saates hakkabki žüriis olema üks endine tantsutäht. Nemad näevad nüüd kõike distantsilt ja oskavad hinnata.» Kes esimesena Taela toolile istub, seda Heili veel ei avalda, kuid kõiki uusi esinejaid ja hindajaid näeb Kanal 2 eetris juba 9. oktoobril.

{ Nädala pärl }

«Unistuste prints» Roberto de Silvestri annab Buduaarile teada:

«Mulle ei meeldi, kui naine kannab mugavaid riideid väljaspool kodu.»

Inga Allik käis noa all

Tähelepanelik televaataja on kindlasti märganud, et näitlejanna Inga Allikuga (30) on midagi teistmoodi. Tema lõual ei ole enam näha omapärast sünnimärki, mis oli seal veel eelmisel hooajal. Küsimuse peale, kas Inga lasi sünnimärgi eemaldada ilu pärast või tervislikel kaalutlustel, vastab ta: «Nii ja naa,» ega soovi teemal pikemalt peatuda. Eestis on teisigi kuulsusi, kes läbi teinud samalaadse protseduuri, lastes näolt sünnimärgi eemaldada. «Ma ei nimetaks seda ilulõikuseks, tegin seda arsti soovitusel,» tõi protseduuri tervisliku aspekti välja näiteks Uku Suviste, kui ta ligi pooleteise aasta eest oma sünnimärgi eemaldamist Õhtule- ENNE hele kommenteeris. Aastate eest lasi sünnimärgi ninalt eemaldada ka telemees Hannes Võrno.

Võsa-Pets jälle keset skandaali Viimane «Võsareporter» on pannud nii poliitika- kui ka meediarahva kihama. Lugu sellest, kuidas prostituut pensionärile taksoraha võlgu jäi, šokeeris paljusid. Ilmselt oleks kära hoopis vähem, kui Peeter Võsa oleks endiselt sõltumatu ajakirjanik. Kuid kuna Võsa on riigikogulane, siis torkas kaamera ees öeldud mõte, et naisterahvas võiks taksovõla papile ju «natuuras» ära maksta, valusalt kõrva. Riigikogu liige ei peaks ilmselt avaliku telekanali kaudu ikkagi prostitutsioonile üles kutsuma. Ning avalik telekanal ei peaks taolist asja kell 8 õhtul eetrisse laskma. Teeme ettepaneku lükata «Võsareporteri» saateaeg kella 10-le, kui lapsed juba magavad. Kellele Peetri stiil meeldib, vaatab saadet ka siis.

NÜÜD

KAARDID ENNUSTAVAD Tel

900 1727. 24H. h.1,09 Š/min või

TELLI ENNUSTUS soodushinnaga 0,75 Š/min

www.ennustus.ee

Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011 15


Meie elu

Amanda ja Toomas teavad õnne saladusi Miks lagunevad nii paljud suhted ja kooselud? «Sage põhjus on ühe poole energiavaegus – keegi ei taha istuda kustunud kamina ääres,» teab vaimsete õpetajatena tegutsev paar, bioenergeetik Toomas Päll ning taro- ja inglikaartidega ennustaja Amanda Kollom.

«E

nergia on põhiline, mis inimest elus aitab, jõuetu juurde tulevad kõik hädad,» tavatseb Toomas (64) öelda. Suur osa abiotsijatest kurdabki väsimuse ja sassis suhete üle: elu lihtsalt ei suju nii, nagu tahaks.

Naine valib endale mehe Küllap on nii mõnelgi mehepojal raske leppida tõsiasjaga, et suhetes on valijaks õrnem sugu, sest vaid naine suudab tunnetada, kuhu suhe välja viib. Naise tugevuseks ongi aimdus ehk alateadvus, meest juhib loogika, rõhutab Toomas. «Isegi kui mees annab oma huvist esimesena märku, teeb otsuse ikkagi naine,» lisab Amanda (51). «Üksindus muserdab inimest, vaid koos moodustavad mees ja naine terviku,» teavad vaimsed õpetajad. Amanda ja Toomase üksmeel ja teineteist toetav suhtlemisstiil on nagu tõestus nende jutule. Kuhu siis ikkagi kaob see suurepärane energia, mis tekib kahe armunud inimese ühise elutee algul? «Energiataset võivad langetada kellegi teise pahatahtlikud mõtted, aga ka inimese enda negatiivne hoiak. Halba mõtet ei tohiks endas hoida üle 30 sekundi, muidu see salvestub mällu ja on justkui defektne plokk vun16 Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011

damendis,» õpetab Toomas. Pahasoovija kurjad mõtted tuleks saata tagasi, soovides talle päikest, armastust, tervist ja raha. Toomas lisab, et nähtavas maailmas kehtib kaks kuldreeglit: sarnane tõmbab sarnast ja halb mõte jõuab bumerangina tagasi. Suhtel ei ole pikka iga, kui partner käitub energiavampiirina. Teiselt inimeselt saab näpata energiat, kui viia ta endast välja ja panna nutma. Sama tulemuse võib saavutada ka haletsedes, tänitades või targutades. «Tasakaalus inimene oskab ennast kaitsta: kui kaaslane ütlebki midagi negatiivset, lase see ühest kõrvast sisse ja teisest välja. Ja vasta midagi humoorikat!» õpetab reibas paar.

«Paraku asub mõne mehe vaimne pea allpool vööd. Võite arvata, mis kehaosaga selline ilusat naist nähes mõtlema hakkab ...»

Amanda kogemus näitab, et suhte parandamiseks on oluline alustada puhtalt lehelt, andestada ja mitte tuua pinnale vanu asju. Muidugi võib ühel hetkel kannatustekarikas täis saada — siis ei ole enam tagasiteed.

Õnnelik paar Toomase sensitiivivõimed avaldusid 15 aastat tagasi pärast rasket haigust. «Mõnikord saadetaksegi haigus selleks, et jõuaksime iseendas selgusele,» nendib ta. Ka Toomas ei tunnistanud varem nähtamatu maailma olemasolu. Amanda töötab igapäevaelus TÜ


hea väli:Kui elukaaslastel on suur bioväli ja energeetilised näitajad korras, tunneb igaüks end nende kodus hästi ja lilledki kasvavad lopsakaks. Toomase ja Amanda kodus märkab rohkesti kujukesi, sümboleid ja energeetilisi pilte, köögiaknal paitavad silma suurte õiekobaratega orhideed. Fotod: aldo luud

kliinikumi traumapunktis põetajana. «Saatus juhtis mind sinna tööle, sest mu loomuses on inimesi aidata,» ütleb ta. Amanda on alati osanud saada kontakti valgusekanaliga. Toomas, kellel endal on üheksa vaimset õpetajat, suudab inimese energeetilised näitajad paika sättida, vabastada segavatest vaimolenditest ning luua kaitse energianäppajate vastu. Amanda omakorda õpetab, kuidas saada ühendust oma jumaliku olemusega. «Õnne ja tasakaalu aluseks on inimese enda püüdlused. Tee otsus, mida sa soovid, ja hakka selle suunas liikuma!»

kõneleb ennustaja. Amanda sõnul on taro- ja inglikaardid justkui sümbolid, mille kaudu räägib meiega teispoolsus. Kaartidelt võib välja lugeda infot, mida inimene vajab praegusel hetkel edasiliikumiseks. Toomase ja Amanda juurde on jõudnud muserdunud inimesi, kelle aura on must ja energiaväli kahanenud. Sünnihetkel ulatub inimese bioväli 1,5—2 meetrini. Kui väli kahaneb alla meetri, on vaimse minaga midagi lahti. Tervendaja võimuses on biovälja parandada, kuid edaspidi peab inimene õppima ennast ise tervena hoidma.

«Kindlasti ei taha me, et inimene jääks välisest abist sõltuvusse,» rõhutab paar. Toomas õpetab energeetilist kaitsesüsteemi tugevana hoidma ja Amanda aitab teadvustada jumalikku eluülesannet. Pälli nii-öelda raviskeemis on väga tähtis määrata abiotsija vaimse mina ehk vaimse pea asukoht. Mehel peaks see ideaalis asuma füüsilise pea tasandil ja naisel südametasandil. «Paraku aga asub nii mõnegi mehe vaimne pea allpool vööd. No võite arvata, millise kehaosaga selline tegelane ilusat naist nähes mõtlema hakkab ...» vihjab ravitseja. Üsna tihti tuleb ette, et naise vaimne Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011 17


Meie elu

Kodu südames: Toomas ja Amanda ei ole seda meelt, et köök on ainult naise pärusmaa. Ei ole olemas meeste- ja naistetöid, teeb see, kellel on parasjagu aega, leiavad nad. Kui Amanda poseerimiseks pudrunuia kätte haarab, hakkab Toomas kõkutama: «Oi-oi, mis nüüd küll juhtuma hakkab?»

Toomase ja Amanda teineteise leidmise lugu

Viie täiskasvanud lapse ema Amanda ja kolme täiskasvanud lapse isa Toomas leidsid teineteist alles küpses eas, pisut vähem kui nelja aasta eest. «Sõbrad ikka ütlevad, et mis sul viga daamidega tutvust sobitada, nad tulevad ju sulle ise koju! Jah, ka Amanda tuli koos oma tütrega minu vastuvõtule,» naerab Toomas. «Ma tundsin ta ära, me oleme eelmistes eludes kohtunud,» lisab Amanda. Esimesel kohtumisel jõudis ta endamisi mõelda: oo, täitsa kena mees ... «Mulle meeldis tema rüht ja suursugune olek. Hiljem sain teada, et ta on aastaid peotantsuga tegelnud,» jätkab ta. «Mehi, nii nagu lapsigi, tuleb vahel kiita ka siis, kui nad seda ära teeninud pole,» torkab Toomas naljatamisi vahele. «Mina olen pirtsakas poiss, sest soovin, et naine oleks ilus nii seest kui ka väljast. Ja Amanda seda ju on!» Lisaks kattuvad Toomase ja Amanda töö ja hobi – inimeste aitamine. Kui Toomas hakkas märku andma, et ta on Amandast huvitatud, võttis naine ühendust selgeltnägijaga, kes kinnitas, et naise taju ei peta – tegu on väärt mehega. Seejärel tuli Amandal vastata oma sisemisele küsimusele: «Kas sa soovid seda meest oma ellu?» «Muidugi soovin, ma olen ju armunud!» kõlas kindel vastus. 18 Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011

pea asub päikesepõimikus — keha energeetilises keskpunktis. «Seda tüüpi naist võib nimetada kuulipildujaks, kes sõnadega tulistab.» Kui vaimne pea asub päris madalal ehk kontsatasandil, on tegu argliku ja initsiatiivitu inimesega. Mõni naine tassib oma mehe tervendaja manu ja palub tolle energeetika korda teha. «Nii mõnestki Don Juanist on saanud korralik mees,» muheleb Päll. Üks härra tõi tervendaja juurde koguni 14 neidu, enne kui leidis selle õige ja ainukese! Aga kas inimene saab oma saatuse ja karma vastu? «Ka hea inimene võib kanda oma suguvõsa negatiivset karmat, näiteks olla selles elus raske puudega vms. Eelmiste elude kogemused on salvestunud DNAsse, mis on justkui omamoodi arhiiv. Meie võimuses on suguvõsa karmat puhastada ja muuta oma saatust, kui selleks on julgust ja tahet,» teavad Toomas ja Amanda. Suhet mõjutavad ka mehe ja naise sünnikuupäev ja -aasta: kui need ei sobi, võivad tekkida abieluvälised suhted. On võimalik vaadata sedagi, mitu kaitseinglit oleme kaasa saanud oma sünnihetkel. «Kellel on neid 9, on õnnesärgis sündi-

nud,» ütleb Toomas. Tema sõnul ei saa aidata inimest, kes usub, et tervist ja armastust saab osta raha eest. Alati on olnud neid, kes ei soovi muutuda. Paljud tahavad olla maailmaparandajad, selle asemel et alustada iseendast! Toomas rõhutab, et tasakaalus inimese mõttel on tohutu jõud. «Kord uurisin ühelt naiselt, kas ta ei karda, et temast palju noorem mees kipub küla peale. «Kui mees läheb välja, siis ma igaks juhuks blokeerin oma mõttejõuga ära kolm alumist tšakrat,» vastas naine. «Ei tea, kas Toomas minuga ka nii teeb?» naerab Amanda seepeale. Tõsinedes ütleb ta, et suhtes on kõige tähtsam ausus. Õnnelikke paare on võimatu lahutada. Ta tuletab meelde lihtsa tõe: «Kooselu alguses näeme kaaslases head, hiljem aga ainult halba. Tasub kunagine hea meelde tuletada!» Muidugi tuleb ette täbaraid olukordi, kus ükski nõuanne ega eneseabinipp ei näi töötavat. «Sel juhul on see elu õppetund, mis lihtsalt tuleb läbi teha.» Ja veel üks nõuanne Amandalt: «Kõigepealt armasta iseennast, siis on sul teistelegi midagi anda.»  Kristel Rõss


Enam kui 40 riigis ja 6 kontinendil esinenud Rob Torres astub üles reisilaeval Baltic Queen.

Tallink toob sinuni parima meelelahutuse kogu maailmast. Septembris kutsub Tallink Sind Läänemere parimatele kruiisilaevadele osa saama vaatemängulistest ja koomilistest lavastustest. See on merereis täis huumorit, nalja ja unustamatuid elamusi. Kõik esinejad on maailmatasemel artistid, keda võib näha esinemas suurtes kasiinodes, teatrites ja kruiisilaevadel. Nad tulevad nii Ameerika Ühendriikidest – Las Vegasest ja New Yorgist – kui ka Kanadast, Portugalist, Hispaaniast ja Venemaalt.

Lisainfo ja broneerimine: www.tallink.ee / tel. 17 808 (eritariif 0,85€/kõne + operaatori tasu)

Kruiis Stockholmi al.


Meie elu

Koer, kes vaatab uudiseid: Marge suur sõber, Alaska malamuut Kalli on küll leebus ise, kuid tema komme haukumise asemel hundi kombel uluda mõjub võõrale pisut hirmutavaltki. «Ta on meil väga intelligentne, näiteks käib ta õhtuti telekast «Aktuaalset kaamerat» ja spordiuudiseid vaatamas, pärast mida ta kohe oma kuuti lahkub,» naerab perenaine.

Marge seljatab eluraskused naise

Elurõõmsa oleku ja otsekohese ütlemisega tartlanna Marge Tõnnis on õnnesärgis sündinud: plikapõlves üle elatud selgroovigastus tuletab ennast meelde vaid mõnel harval hommikul seljavaluna või jalgade tuimusena.

«V

õin olla nii kange, et suisa veeretan ennast voodist välja,» ütleb naine, keda ammune trauma on pannud liikumise ja tervisespordi tähtsust eriliselt hindama. «Vähene liikumine oleks võinud lõppeda ratastoolis,» möönab Marge (47). Et see nõnda ei läinud, tuleneb suuresti naise tahtejõulisest loomusest. Marge puhul võiks ju mõelda, et ta elab suisa pilvitut elu: tal on tore pere, ilus kodu ja prestiižne juhatajaamet kinnisvarabüroos. Aga positiivsus on eelkõige valik, sest naine on osanud ka valusatest sündmustest üles leida õpetliku iva. Nii suhtub Marge ka õnnetusse, mis juhtus aastakümneid tagasi, kui ta 13aastase koolitüdrukuna kodukülas kiikudes libises ja kiige alla kukkus. «Kiige hoog 20 Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011

ei olnudki väga suur, kuid millegipärast panin silmad kinni,» meenutab ta. Kui tüdruk silmad lahti tegi, oli kõik silme ees hall. «Lamasin kiige all suure munakivi kõrval. Esimene reaktsioon oli püsti tõusta, aga kiigel oli ju hoog sees! Kõik karjusid: ära tõuse!» Marge ei mäleta, kuidas ta püsti sai ja kilomeetri kaugusele koju jõudis. «Jalad ei kandnud mind hästi, sest murdunud oli kaks selgroolüli. Lõpuks vist suisa roomasin,» kõneleb ta. Suur vedamine oli see, et kahjustada ei saanud seljaaju. Muidugi ei tundunud Margele tookord vedamisena tõsiasi, et ta pidi kaks kuud haiglavoodis kõhuli lebama. «Selili keerati mind vaid paar korda päevas: siibrile ja sööma,» nendib ta. Samal päeval, kui neiu haiglast välja

pääses, lõi ta oma tädipoja pulmas karkude najal tantsu! Edasi hakkas tüdruk hoolsasti võimlema ja taastusravis käima. Kui ta sügisel klassikaaslaste hulka jõudis, oli kool juba alanud. Aga uskuge või mitte — talvel tuli vapper tüdruk juba suusavõistlustel individuaalarvestuses võitjaks. Õpetaja ei olnud mõistagi raske trauma üle elanud tüdrukut suusavõistkonda arvanud ... Spordilembene on Marge tänase päevani. Kõik spordialad pole pärast traumat küll enam lubatud. Keelatud on hüppealad ja korvpall, mis Margele noorena väga meeldisid. Aga seda, mis lubatud, on ju rohkem! Näiteks kepikõnniga tegeles Marge juba siis, kui see veel masside hulgas


Elu õppetunnid: Noorena läbi elatud seljavigastus ning hiljem põetud puukborrelioos ja -entsefaliit on pannud Marget mõtlema, et ehk ongi haigused antud selleks, et järele mõelda kõige selle üle, millele tugev tervis toetub. Näiteks head suhted. Fotod: aldo luud

kaasat hõbepulmadest vaid kolm aastat! «Muide, mul on suurepärane uudis,» teatab Marge muigelsui. «Sel sügisel läheme koos abikaasaga peotantsukursustele. Lõpuks ometi!» Seni on abikaasa tüüpilise mehena seltskonnatantsule korvpalli eelistanud. Mullu tuletas elu Margele meelde, kui vapustav inimene on tema abikaasa — Aivar oli oma naisele haiguskuude ajal igati toeks. «Nimelt õnnestus mul hankida ühekorraga nii puukentsefaliit kui -borrelioos, kuigi ühtki klassikalist sümptomit polnud,» kõneleb Marge. Haigused ehk ongi antud selleks, et järele mõelda kõige selle üle, millele tugev tervis toetub. Näiteks head suhted. Marge leiab, et kõikide suhete aluseks on julgus olla mina ise. Naistele aga on loomuomane meeldida, väga paljuski iseennast alla surudes. «Targad mehed ei alahinda naiselikkuse jõudu,» filosofeerib Marge. Tema on naiseks olemise teemadel pidanud huvitavaid arutlusi oma 92aastase tädiga. «Ma loodan, et mul on tema geenid,» muigab nooruslik naine.

Tervis toetub headele suhetele

eliku julguse najal! populaarseks polnud saanud. Suusatamine on sportlikule naisele alati meeldinud ning sulgpall on ala, mis annab suurepärase heaolutunde.

Lapsed sünnita noorelt! Küll pani arst tütarlapsele südamele, et 25. eluaastaks peavad olema lapsed sünnitatud, sest küpsemas eas võib tekkida lülide deformatsioon. Osalt oli just see hoiatus põhjuseks, miks Marge kiirustas abiellumise ja emaks saamisega. Vanema poja Asko sünnitas Marge 22aastasena ja Arto 26aastasena. «Teise lapse sünnitamise ajal pidin taluma meeletut seljavalu,» meenutab ta.

«Jalad ei kandnud mind hästi, sest murdunud oli kaks selgroolüli.»

Olgu kõrvalepõikena öeldud, et täiskasvanud perepojad pole veel pesast välja lennanud: juristiks õppinud Asko (24) töötab kohtutäituri büroos ja sõjaväest naasnud Arto (20) asub sügisel tudeerima. Marge esimene abielu jäi siiski üürikeseks, sest tudengineiu kohtas oma praegust abikaasat Aivarit. «Küllap see oli saatus,» nendib Marge, kes ei usu juhustesse. Oma tulevast nägi EPAs majandust õppinud Marge esmakordselt ekskursioonil, kuhu hea sõbranna teda kaasa kutsus. «Bussis ütles sõbratar, et istume õige tolle selli lähedale, sest tema ema küpsetab alati reisidele imehäid lihapirukaid kaasa.» Muidugi said pirukad tüdrukute kaasabil söödud ja õhtustki nauditi noormeestega ühe laua taga Šiauliai varietees. Aasta pärast tutvumist lasksid noored ennast Valga linnas paari panna. «Läksime registreerima vaid kahekesi, käsikäes,» meenutab Marge. Praegu lahutab Marget ja tema abi-

Marge leiab, et just kuldsed keskeaaastad ongi aeg, mil armastada iseennast, nii sisemust kui välimust. Kindlasti ei ole selles eas mõtet valada pisaraid laiade puusade või jämedate säärte pärast. Ta ütleb volüümikatele nii lohutava lause: «Armsad naised, keskeas ei pea olema hirmus kõhn. Enamik mehi oskab hinnata naiselikku pehmust.» Samas tunnistab Marge, et paarist lisakilost vabanemine ei ole eriline probleem, ta lihtsalt loobub mõnest maiustusest või võimleb pisut rohkem. «Mul on lihtne elada, sest mul ei ole peas sellist segavat pinisejat, mis nõuaks pidevalt šokolaadi või veini,» naerab ta. «Praeguses vanuses adun selgelt, mis on elus tähtis, ning oskan nautida oma tööd ja lähisuhteid,» kõneleb naine. Kõik tervisehädad on sundinud teda oma energiat mõistlikumalt jagama ja meelde tuletama lihtsat tõde — kõike seda, mida väljapoole kiirgad, saad ise tagasi. Ammust lapsepõlvetraumat aga ei luba arstid päriselt unustada. Ortopeed ütles Margele juba nelja aasta eest, et ootab teda oma vastuvõtule ... «Olen seda käiku aina edasi lükanud, küll ma jõuan!» lubab ta. Muide, Marge töölauale on kinnitatud lilleline kaardike kolme selle aasta eesmärgiga. Mis need on? «No las need jääda minu saladuseks, aga ellu ma Kristel Rõss need viin!» Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011 21


Meie elu

«Söön ja söön, aga juurde ei võta!» Kujutage ette, et võiksite süüa kõike, mida hing ihaldab, aga ei läheks ikka paksuks. See on ju iga naise unistus! Carole Frenchile on see aga tõeline õudusunenägu.

N

imelt põeb Carole (50) üliharuldast haigust, mis ei luba tema kehal rasva ladustada. Maailmas on teada veel ainult üks samasugune juhtum! Nii kaalubki 162 sentimeetrit pikk Carole kõigest veidi üle 20 kilogrammi. Ta peab päevas sööma umbes 2000 kcal (tavaliselt on naiste päevane soovituslik kaloritarbimise ülempiir 1200 kcal), aga näeb ikka välja vaid luu ja nahk. «Ma söön nagu hobune ega tohi ühtegi toidukorda vahele jätta,» ütleb ta ajalehele Daily Mail. Tema päev algab traditsioonilise inglise hommikusöögiga, kus tähtsal kohal kõiksugu praetud hõrgutised, jätkub päeval salatite ja juustuga ning õhtusöögiks võib ta lubada endale väga rikkalikku Hiina toidu valikut, alates riisist ja lõpetades kaloririkastesse kastmetesse uputatud lihaga. Kõigele sellele lisanduvad veel ekstra head rasvad. Tundub mõnus? Arvake uuesti! Kuna ta on nii väike nagu keskmine kümneaastane tüdruk, ei ole poes tema jaoks sobivaid rõivaid. Tal on kaks võimalust: kas lasta need ise teha (kallis!) või osta neid lasterõivaste kauplusest. Takkapihta vahivad inimesed talle tänaval häbematult järele ja isegi võõrad peavad mõistlikuks teda anoreksia eest nahutada. Ainuüksi selle sõna mainimine ajab talle judinad peale. «Juba siis, kui olin teismeeas, arvas enamik inimesi, et ma lihtsalt ei söö ja põen anoreksiat. Inimesed jõllitasid mind, isegi pildistasid, nagu ma oleks mingi ebard. See on väga tüütu.» Kusjuures, Carole sündis täiesti normaalses kasvus lapsena. Füsioloogilised eripärad hakkasid endast märku andma 22 Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011

päevamenüü: Carole võib süüa palju hing ihkab ehk pista nahka kõik need pildil olevad toidud, kuid ei võta ikkagi kaalus juurde. Fotod: bulls

aga õige pea. Ta hakkas istuma, roomama ja kõndima hiljem kui teised lapsed. Kooliminekuks oli erinevus teiste lastega ilmselge — tal polnud sõna otseses mõttes liha kontidel. Ainult nahk. 13aastasena kaalus ta vaid 12 kilogrammi. Isegi tema ülimurelikud vanemad kahtlustasid, et tütar kannatab söömishäire all. Nad nägid, et ta sõi, kuid kahtlustasid, et äkki oksendab ta toidu hiljem välja ehk põeb buliimiat. Carole kinnitas, et vaimselt on temaga kõik korras, kui välja arvata see, et ta ihkaks endale sellist keha nagu ta sõbrannadel — normaalset keha. Järgnesid loendamatud katsed, et Carole’i eri viisides süsivesikuid ja rasvu «täis pumbata». Miski ei mõjunud, ta oli

«Ma söön nagu hobune ega tohi ühtegi toidukorda vahele jätta.» ikka kontkõhn. Õige diagnoosi leidmiseks kulus arstidel umbes aasta. «Arst selgitas, et mul on lihaste eripära, mis tähendab, et mul pole selliseid muskleid nagu normaalsetel inimestel ja mu keha ei suuda sälitada just palju rasva,» selgitab ta asja lihtsalt lahti. Välimus välimuseks, Carole muretseb


 õnnetu: Aastaid oli Carole õnnetu, sest tundis end tsirkusetolana – ta oli nii kõhn, et inimesed tegid temast rannas ja tänaval pilte!

meespere kosub: Õnneks on Carole’il abikaasa ja kaks last – nad kõik toetavad ema. Kui meestele kipub õllekõht kasvama, viskavad nad omavahel nalja, et see on ebaaus: ema sööb ju neist rohkem, aga on ikka väga sale.

rohkem selle pärast, et see haigus võib soodustada palju tõsisemate tervisehädade teket, näiteks osteoporoosi ja artriiti. «Ja sellele ei ole mitte mingisugust ravi,» ohkab ta. Õnneks on Carole’il abikaasa ja kaks last, kes on teda alati toetanud ja armastanud. Ka sõbrad üritavad alatasa tema meeleolu tõsta, kirjeldades oma raskusi paksus kehas. «Paljud ütlevad, et mul on väga vedanud. Aga kui nemad võivad dieeti pidada, siis mina ei saa oma keha mitte kuidagi muuta,» nendib ta, märkides, et lootus sureb siiski viimasena. «Ma siiski väga loodan kas või natukene juurde võtta.»  Välisajakirjanduse põhjal 

Selga active — küpSiSed looduSliku kiudainega Kõik me teame, et aktiivne elustiil ning mitmekesine ja tasakaalustatud toitumine on tervisliku elu aluseks. Selga Active küpsised on loodud, mõeldes just neile, kes soovivad elada täisväärtuslikult ning pöörata tähelepanu sellele, mida nad söövad. Need küpsised on valmistatud kaera-, nisu- ja odrahelvestest ning kliidest, lisandiks maitsenauding kuivatatud õunte või india pähklite näol. Mis kõige tähtsam - need küpsised sisaldavad sigurijuurest pärinevat looduslikku kiudainet inuliin, mis parandab seedetrakti tööd ning soodustab kaltsiumi imendumist organismi. Lisaks parandab inuliin ka keha loomulikku kaitsevõimet. Ela aktiivselt ja tervislikult ning naudi uusi Selga Active küpsiseid!

Kai Väärtnõu Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011 23


Kultuur Hinded:

Talumatult halb

Üsna vilets

Käib kah

Täitsa hea

Soovitame

{ Kinos }

Kelle elu on lill? Kehad vahetusse Osades: Ryan Reynolds (Ettepanek), Jason Bateman (Vastikud ülemused), Olivia Wilde (House), Leslie Mann (Jälle 17), Alan Arkin (Väike miss päikesepaiste) jt. Lavastanud: David Dobkin (Pulmakütid) 1 tund 45 minutit

{ DVD }

Põhja-Soome ilusfilm

Hanna Selle filmi tugevaim osa ei ole süžee (lugu meenutab sutsu koomiksit, kus teismeline supertšikk on koolitatud palgamõrvariks, kes tapab kõiki halbu üsna ebamäärase kättemaksu nimel), vaid kaunis loodus ja alati oma rollides imehead Cate Blanchett ning Eric Bana. Need ja eriti peategelast kehastav Saoirse Ronan (mäletate teda «Minu armsate luude» filmist?) kompenseerivad puudusi üsna hästi.

Epp Maria Kokamägi, kunstnik tüüp) või koos sõbrannadega enne pittu minekut veiniklaasi kõrvale (kui olete rohkem Dave’i tüüp). Silmarõõmu jagub naistele siin küll ja veel, sest peaosades on kaks Hollywoodi kaunismeest Jason Bateman (küpsemate šarmantsete härrade austajaile) ja Ryan Reynolds (noorte musklis täkkude austajaile). Igav ei hakka, aga kahe tunni pärast olete filmi raudselt unustanud.

{ Raamat }

Metsa seenele, auuuu-auuuuu!

Metsa- ja niiduseened Autor Mauri Korhonen Seenel käimine on eestlaste rahvuslik spordiala. Ja spordialasid tutvustavad raamatud on popid. See piltide ja põhjalike kasutamisõpetustega seeneteatmik kulub kindlasti ära kõigile algajaile korilastele, ent mille poolest see teistest samasugustest kehvem või parem on, ei oska me öelda. Küllap polegi.

24 Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011

{ CD }

Suve taganutjatele

Nikki Beach In The House Manage silme ette kaunid rannad, troopilised kokteilid, musklis pruunid mehed ja saledad kaunitarid ehk ühesõnaga MTV klišee. Ja nüüd kujutage ette kõige selle taustamuusikat. Voilà! Täpselt selline plaat see ongi. Tümpsu, heledat naisehäält ja jõrmi mehehäält, mõnd kergemat meloodiat ja üldist suverütmi jagub kõigile kolmele CD-le.

Minu lemmikud raamat

«Seitsmes rahukevad»

See Viivi Luige lugu on mu südamele aegumatu. Väga mõnus on seda aeg-ajalt taas lugeda, tänavu suvel lugesin juba kolmandat korda. Eriti võimsad on seal maastikukirjeldused. film

Armas Brideshead

Olen suur filmifänn ja seetõttu oli väga raske seda ühte leida. Aga mõtlesin, et pakun midagi sellist, mida teisedki filmivaatajad on äsja näinud ehk «Tagasi Bridesheadi» – just seda 1981. aasta teleseriaali, kus peaosa mängib Jeremy Irons. See oli tema läbilöögiroll ja sellest ajast saati on ta mulle ka väga meeldinud. Tehtud on ka uus variant, aga see on natuke nõrgem. Ma olen ka Evelyn Waugh’ raamatut lugenud ja mulle meeldib, et seriaal on tehtud väga raamatutruult. Mulle meeldib ka see ajastu. Väga armas. muusika

Arvo Pärdi «Alinale»

See on nii minimalistlik ja täiuslik pala, et ma ei tüdi seda iial kuulamast. Panen selle tihti tööd tehes, maalides, mängima ja alati on see uus ning inspireeriv, hinge kosutav.

Fotod: helin loik, kalev lilleorg, scanpix swedwn, postimees/scanpix

Imelik, et sellist filmi varem pole tehtud! Sest see on nii lihtne ja loogiline. Kui lapsepõlvesõbrad Mitch ja Dave üle aastate kokku saavad, ihkavad nad teineteise elu: pereisa Mitch kadestab poissmees Dave’i seksikaid pruute ja Dave’ile paistab Mitchi rutiinne elu meeldivalt idüllilisena. Saatuse pöördena vahetavad nad kehad ... ning mis te arvate, mis siis juhtub? Muidugi avastavad nad (otse loomulikult läbi mitmete tähtsate, ent humoorikate õppetundide), et sõbra elu pole teab mis meelakkumine. Oeh. See ei ole halb film, aga samas ka mitte nii hea, et soovitaksime teil seda kinno vaatama minna. Pigem oodake ära, mil see DVD-le potsatab ja nautige koos mehega mõnel õhtul, kui lapsed magavad ja teie ei viitsi midagi tarka teha (kui olete rohkem Mitchi


Nuputa  Sudokud  Sõnamäng  Kaks suurt auhinnaristsõna

Lihtsam sudoku 8 6 3 5 5 2 3 9 6 4 5 3 1 6 5 4 3 8 6 9 6 7 7 4 3 5 6 8 2 7 8 1 9 Conceptis Puzzles

Iga nädal auhind!

võida

Raskem sudoku 3 9 2 1 8 7 5 2 5 1 3 2 5 4 4 1 9 2 3 7 8 7 5 8 6 4 9 8 4 5

6006497

Conceptis Puzzles

6006634

Sudokude ja sõnamängu lahendused leiad lk 30

n q i m x v h x o o t n y a m a c q i

y y n t l e l y g

i

p

m x k a s p a r r p j d e o t l

i

a g

h e n r i

i

i

i

e q m s w l

r j t p r m a g t b v r

y c l v q r u f

i

z k u m g u

j y k y k e v g e k r d k j a q o b v v b j t o k l f g l n x v b w k l w q g d l k c t s g e k f b a w o n a d v m e r g y m m k x v d

i

s

j m n m f

t f w g b b g n t c r n h c v j a w x a m e j u n a x q q h

{ Sõnamäng }

Leia 10 kodumaiste sarjade lemmiktegelast  Alma («Õnne 13»)  Laine («Õnne 13»)  Gerth Maango («Kättemaksukontor»)  Kaspar Tuvi («Kättemaksukontor»)  Hannes («Kodu keset linna»)  Henri («Kodu keset linna»)  Post («Kelgukoerad»)  Kõsta («Kelgukoerad»)  Albert («Pilvede all»)  Piret («Pilvede all») Hannes: Rahumeelne ja rõõmus nagu alati!

v p x c p q w h h h f n u q s Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011 25

Foto: kalev lilleorg

c r x j t y k õ s t a y y g z


Nuputa & v천ida!

26 Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011


Foto: kalev lilleorg

Lahenda ja võida!

Saada kas ühe või kahe ristsõna vastused SMSiga «NAIS vastused» numbril 1512. SMSi hind on 64 senti. Kõigi õigesti vastanute vahel loosime välja DVD «Armastus ja teised uimastid». Vastuseid ootame 20. septembrini. 282. numbri ristsõna õige lahenduse «Issi,kas sina lähed sel aastal kooli?», «Enne õpi siis vähemalt tähed selgeks!» eest saab Avoni geelkreemi kodanik, kelle telefoninumber algab 52 15 ***. Võitjaga võtame ühendust.

Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011 27


Nuputa & v천ida!

28 Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011


Foto: kalev lilleorg

Lahenda ja võida!

Saada kas ühe või kahe ristsõna vastused SMSiga «NAIS vastused» numbril 1512. SMSi hind on 64 senti. Kõigi õigesti vastanute vahel loosime välja DVD «Armastus ja teised uimastid». Vastuseid ootame 20. septembrini. 282. numbri ristsõna õige lahenduse «Nii, kõigepealt üks amps ema eest!», «Meie oleme oma kujuteldava pudru juba ära söönud!» eest saab Avoni geelkreemi kodanik, kelle telefoninumber algab 52 15 ***. Võitjaga võtame ühendust.

Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011 29


Nuputa, aga kontrolli!

Sudokude ja sõnamängu lahendused

Maailma populaarseimad mõistatused

Lugeja ar { Veebiküsitlus }

Lihtsam sudoku

3 6 7 2 9 4 5 8 1

5 4 8 6 1 7 3 2 9

2 1 9 8 5 3 4 7 6

1 9 2 7 4 5 8 6 3

4 8 5 1 3 6 7 9 2

7 3 6 9 8 2 1 5 4

9 7 3 4 6 8 2 1 5

8 5 1 3 2 9 6 4 7

6 2 4 5 7 1 9 3 8 6006497

Raskem sudoku

8 4 1 9 5 3 7 2 6

5 2 6 4 1 7 9 8 3

9 3 7 6 2 8 4 1 5

2 8 3 1 9 4 5 6 7

6 7 9 5 8 2 3 4 1

1 5 4 7 3 6 2 9 8

3 9 2 8 6 5 1 7 4

7 1 8 3 4 9 6 5 2

4 6 5 2 7 1 8 3 9 6006634

Sõnamäng

Kui Reet Linna on vana, siis olen mina Pipi Pikksukk! Tõesõna, mind ajas nii väga naerma Reet Linna jutt sellest, kuidas ta avastas alles nüüd, kui talle «Prillitoosi» saadet teha pakuti, kui vana ta tegelikult on! Nii aus ja särav ülestunnistus. Samas ei saa talle seda avastust ette heita, sest minu meelest on ta viimased 20 aastat täpselt ühesuguselt nooruslik välja näinud. Mäletan ühest vanast Naistelehest pilti, kui Reet oli Õllesummeril või teab mis festivalil. Tal oli seljas popp pluus, pikk seelik ja küljes väga lahedad vidinad – keegi poleks julgenud pakkuda talle vanust üle 50 eluaasta! Ma pole küll iial «Prillitoosi» vaataja olnud, aga nüüd vaatan tingimata, sest olen täiesti kindel, et Reet muudab selle saate senisest hulga krapsakamaks ja huvitavamaks.

Maarika

Mida varem, seda parem?

Huvitaval kombel tekitas viimane Naisteleht minu sõbrannade seas väga suure arutelu selle üle, kui vana lapse peaks või tohiks lasteaeda viia. Mõistagi põhjustas 30 Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011

Kas sinu meelest väärivad Eesti naised paremaid mehi?

19%

Ei

Evelyn Mikomägi leiab, et paljud Eesti naised vääriksid paremaid mehi.

Kas sina oled end sporti tehes liiklusest ohustatuna tundnud? Näitleja Reese Witherspoon jooksis teeservas ja talle sõitis auto otsa.

81%

Jah

24%

Jah 76%

Ei

Vasta ja võida!

Kõigi Naistelehe koduleheküljel küsimustele vastanute vahel loosime välja Oriflame’i ripsmetuši. Oasis huulepulga saab seekord Gertrud. Võtame võitjaga ühendust. selle teie viimase korra eksperimendilugu lapse lasteaiaga harjutamisest. Olen alati arvanud, et mu sõbrannad on mõistlikud. Nad ei poolda teab mis põhjapanevaid moodsaid

lapsekasvatusteooriaid, pole ülemäära ökod ega aja pilli lõhki ka muudes tingimustes. Nüüd olid nad aga täiesti šokeeritud, kui mina ütlesin, et mida varem laps lasteaeda


Foto: postimees/scanpix, helin loik

rvab

Kirjuta meile: Naisteleht, Liimi 1, 10621 Tallinn Saada e-kiri: kirjad@naisteleht.ee

{ Nädala kiri }

Kristjan on kõige lahedam! Naisteleht, ma lihtsalt pean teid kiitma suurepärase uue rubriigi eest – ma mõtlen seda, kus lugejad saavad staaride käest ise küsimusi küsida. Kristjan Jõekalda küsimused-vastused olid ju lausa suurepärased! Kuulsin juba hommikul Sky Plusi raadiost, kuidas seda lugu kiideti, ja kui õhtul koju jõudsin, veendusin, et see oli kõigiti kiidulaulu väärt. Ma lugesin ja naersin ja naersin ja lugesin. Jube lahe, et leidub veel mehi, kes julgevad enda üle nalja visata, ei häbene paari ülekilo, tunnistavad ausalt oma laiskust ja leiavad, et see ongi okei. Mulle on Kristjan alati sellise mehena tundunud, nagu ta ise väidab end olevat, ja see tähendab, et temas pole mingit võltsvagadust või ülearenenud staarigeeni. Ta ongi selline muhe mees. Eestis pole temasuguseid minu meelest just palju. Kui ehk Mart Juur ja Andrus Kivirähk ka (aga jumala eest mitte Peeter Oja!), kelle saadet kuulates mõtlen alati, et kui rohkem inimesi oleks nii kaine ja normaalse mõistusega, oleks maapanna, seda lihtsamalt ta sellega lepib (olen kahe lapse ema ja seda oma nahal kogenud). Küll alles läks kisaks! Rongaemaks keegi mind just ei kutsunud, aga ega palju puudu olnud. Ja takkapihta leidsid nad, et kui laps ikka paari päevaga lasteaiaga ei lepi, polegi ta selleks valmis ja emal-isal tuleb teha järeleandmisi ning temaga veel aastake või paar kodus istuda. Paari päevaga ei lepi!? Nagu me

Mõnusad meisterdused

Mulle on väga meeldinud Naistelehe kõiksugu nipikad meisterduslood, näiteks viimati see legolambi tegemise õpetus. Nii nutikat asja pole ma kohe ammu näinud! Ja te võite kaks korda arvata, mis juhtus siis, kui olin lapanud ajakirja koos oma viieaastase lapselapsega. Ta leidis, et on kohutavalt ülekohtune, et temal veel samasugust lampi ei ole. Nii et kahtlustan, et kui tema issi nädala lõpus töölt koju jõuab, pannakse ta fakti ette – peab legodest ehitama hakkama.  T

ilm ikka tunduvalt parem koht. Igatahes soovin Kristjanile jõudu ja jaksu tema saadetega (väga lahe uudis, et «Kaks kanget» uue seiklusega alustab!) ning Naistelehele uue rubriigiga. Mina tahaksin lugeda veel Jaan Rekkori ja Ago Andersoni mõtteid — nemad on ka siret väga muhedad mehed.

Aadress Liimi 1, 10621 Tallinn Telefon 661 6186 Faks 661 6185 Tellimine ja kojukanne 660 9797 E-post naisteleht@naisteleht.ee Koduleht www.naisteleht.ee

Toimetus

Peatoimetaja Signe Lahtein signe@naisteleht.ee Tegevtoimetaja Kai Väärtnõu kai@naisteleht.ee Toimetajad Anne Põder anne@naisteleht.ee Kerttu Jänese kerttu@naisteleht.ee Eve Jaakson eve@naisteleht.ee Kaire-Külli Kuldbek kaire@naisteleht.ee llona Talumets ilona@naisteleht.ee Kristel Rõss kristel@naisteleht.ee Mari Kukk mari@naisteleht.ee Maria Rähn maria@naisteleht.ee Silvia Pärmann silvia@naisteleht.ee Triin Raestik triin@naisteleht.ee Moetoimetaja Jaunika Jartsev jaunika@naisteleht.ee Köögitoimetaja Tiina Trolla tiina@naisteleht.ee Keeletoimetaja Piret Reidla piret.reidla@presshouse.ee Fotograafid Helin Loik helin@naisteleht.ee Kalev Lilleorg kalev@naisteleht.ee Kujundajad Ülla Haljand ylla@naisteleht.ee Pille Janno pille@naisteleht.ee

Tellimine

Kottide kiituseks!

Minu meelest on kena, et Naisteleht teeb aeg-ajalt second hand-kauplusi ülistavaid lugusid – mujalt ajakirjandusest pole ma neid naljalt leidnud. Aga Anne Põdra loost lugeda kõik naised ju käivad kaltsukates (kui ehk erilivõisime, on harjutamiseks arvestatud kaks nädalat sed gucci-mucci prouad ja isegi sellest ei pruugi välja arvata)! Teie piisata. moodsate kottide Igatahes, tegu oli ülevaade oli väga hea ja meile tõsiselt lahe, mina leidsin hulga mõtteainet pakkunud sealt küll looga. Sõime päris mitu ära terve karbi eksempküpsiseid, aga lari, mida Parimale auhind! autorile lemmikkirja me na an ei jõudnud ikka isegi suure lal da nä l Järgmise toote. kõiki rahuldavarõõmuga The Body Shopi ilu le seisukohale. kannaksin. ame’i huulepulga Sel nädalal saab Orifl Ele  Virge Siret.

Ajakirja tellimiseks:  mine kodulehele www.telli.ee  helista 660 9797  saada e-kiri levi@presshouse.ee Kiireima ja soodsaima viisi tellimuse vormistamiseks leiad internetist:

Reklaam

Reklaamijuht Liis Unt liis.unt@presshouse.ee, telefon 661 6186, GSM 5622 9337

Väljaandja Presshouse OÜ Trükk Unipress © Presshouse OÜ. Naistelehes avaldatud tekstide ja fotode avaldamine ükskõik millisel viisil on keelatud ilma väljaandja eelneva kirjaliku loata. Kõik õigused on kaitstud.

Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011 31


Naistelehe suu Jäär

21. märts – 20. aprill

Sõnn

21. aprill – 21. mai

Visake pilk paarile viimasele nädalale. Pole ju olnud lihtne: kõik need allavandumised ja järeleandmised, mida suhetes on tulnud teha, pidev enesedistsiplineerimine ja loobumine olulistest asjadest. Planeetide seis muudab teid aktiivsemaks, nii et nüüd on tõesti viimane aeg pingutustega saavutatu hävitada, põletada kõik sillad ja maksta kätte kõigile, kes teid selleks sundinud on.

Paarisuhtes on ette näha stabiilseid aegu. Mõnusad õhtupoolikud teleri ees mõne seitsmendat korda näidatava kordussaatega, rauge vestlus kommunaalmaksetest, alanud kooliaasta muredest, vahetamist vajavast gaasiballoonist või kartulivõtust – olete terve inimene ja peate seda kõike saama.

Töö ja raha Kuna energiat napib, keskenduge töökeskkonnas

uudiseid. Ehk on teie eelmise meessõbra uue elukaaslase firma läinud pankrotti, kolleeg jäänud ilma kauaihaldatud pärandusest või naaber sunnitud Lexuse maha müüma. Elus pole midagi võimatut, tuleb vaid julgeda unistada.

vaid tõeliselt olulisele: suitsu- ja kohvipausidele, MSNile, pikkadele telefonikõnedele onutütrega, kosutavatele aruteludele tualeti ukse taga, väikesele flirdile mõne apetiitse kolleegiga. Ega inimene robot ole!

Tervis Kõik, mis teile seni muret teinud, selgineb. Isegi nägemine.

Lõvi

23. juuli – 22. august

Teie partner peaks tõsiselt mõtlema truuduse olulisuse üle elus, sest teada on, et omandihimulise isiksusena ei andesta te neid väikeseidki kõrvalehüppeid, mida eelolev ajavahemik soosimas on. Ükski ausate kavatsustega mees ei veeda teadupoolest õhtupoolikut MSNis, veelgi suurem tabu on filmide allalaadimine.

Töö ja raha Usaldage ja järgige praegu oma intuitsiooni.

Tööalaselt võib see teid viia uskumatute avastusteni. Teist ei pruugi saada just leidurit, kuid võite ootamatult taibata, et osakonnajuhataja ja sekretäri vahel on «midagi».

Tervis Üldiselt on tervis probleemideta, ent tasub tegeleda ennetustööga.

Ambur

Töö ja raha Saate suurepäraseid materiaalset sfääri puudutavaid

Tervis Eespool öeldi, et olete terve inimene, eks? Ärge siis ohkige kogu aeg, perearst tahab kah vahel rahu!

Neitsi

23. august – 22. september

Minetage liigne nõudlikkus, mis tundub olevat teie pärisosa – printse valgel hobusel reaalses elus ei esine! Külastage kodukanti, heitke pilk lapsepõlvearmsamale ja tooge ta välja külapoetagusest õllerutiinist. Ärge tema jorutavale kaaskonnale tähelepanu pöörake, olge hell ja mõistev, võib-olla on just tema teie võimalus!

Töö ja raha Teie tagasihoidlikkust osatakse tööl praegu hinnata

ja see avab teile rohkesti uksi. Kindlasti märksa rohkem, kui esimene tööpäev, mil teatasite, et ei lepi tulevikus vähema kui juhatuse esimehe kohaga.

Tervis Algaval nädalal on fookuses seedetrakti puutuv. Igaõhtune purk jalapenosid võib osutuda riskantseks ettevõtmiseks.

23. november – 21. detsember

Kaljukits

22. detsember – 20. jaanuar

Teie seltskondlik populaarsus muudkui kasvab (või vähemalt nii tundub teile endale). Teid kutsutakse üritustele, naerdakse otse näkku või salaja nurga taga, tögatakse, patsutatakse, lüüakse joviaalselt jalaga tagumikku. Inimeste hea tuju nimel olete kõigeks valmis. Mis see mädamunadega loopiminegi muud on kui täiusliku õnnetunde väljendus?

Teie konfliktid on kestnud juba möödunud aastast, kuid lõppu ei paista tulevat. Ta surub ikka veel teid nurka, teeb ootamatuid käike, intrigeerib, kontrollib ja piirab teie vabadust. Tunnete end lõksu aetuna, nii et püüate temast kõigi vahendite abil vabaneda. Kuid tegelikult on kõik see teie eelnevate valikute tulemus ja vajalik õppetund. Eriti kui teie lähipartneriks on Maksuamet.

Töö ja raha Uute õpingute alustamine viib pidurdamatu sisemise

Töö ja raha Raha on teie jaoks kõige tähtsam elus. Mitte lihtsalt

mina kasvuni. Kui olete terve elu unistanud niplispitsi valdamisest või hullutab teid võimalus meelemõistuse kaotuseni «Oige ja vasembat» tantsida, siis realiseerige need plaanid nüüd ja kohe.

Tervis Süda võib hakata kuumalt rinnus tuksuma, kui isamaa nime suhu võtate – ettevaatust!

32 Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011

praegusel eluetapil, vaid üleüldse, nüüd ja igavesti. Ja kelle jaoks polekski? Raha eest saab kõike.

Tervis Kas pisutki tervet mõistust oleks palju oodata?


ur horoskoop Kaksikud

22. mai – 21. juuni

Vähk

22. juuni – 22. juuli

Olete sünnipäraselt vabadust armastav hing ning teie kõrvale sobib vaid partner, kes ei ahelda teid kodu ja köögi külge ega kontrolli iga teie sammu või väljaminekut. Tundub, et juba abielus inimeste hulgas on selliste väärtushinnangute ja vajadustega mehi rohkem, seega kasutage algavat nädalat tutvumisteemaliste internetisaitide läbikammimiseks ja enesereklaamiks.

Lähisuhetesse puutuv on praegu pinge all, sest partner ootaks teilt hoopis enam mõõdukust, pehmust ja paindlikkust. Seega lugege kümneni, enne kui talle maas vedelevate sokkide pärast politsei kutsute või alatasa töö juurde helistate. Katsuge neist probleemidest pigem kaastundlike sõbrannade toel üle saada.

Töö ja raha On oodata peadpööritavalt põnevaid karjäärialaseid

saatusekaaslastele, kes igapäevatööga sugugi tegeleda ei viitsi. Nõudke oma õigust koosolekutele või kui olete juhtival positsioonil, korraldage neid ise. Kolleegid oskavad seda hinnata!

ettepanekuid ja väljakutseid, ent olete kahtlevas meeleolus ega tea, kas saate neid endale lubada. Kuid miks ka mitte – kindlasti leidub inimesi, kes on võrkturundusega rikkaks saanud. Miks te ei võiks olla üks neist!

Tervis Uus kasukas ühe butiigi aknal ajab teid täiesti hulluks. Sõna

Töö ja raha Lakkamatud nõupidamised on abiks teile ja teistele

Tervis Marsi pingeseisundi tõttu on keskmisest suurem traumaoht.

Loobuge algaval nädalal armsast harjumusest nugadega žongleerida.

otseses mõttes.

Kaalud

23. september – 23. oktoober

Skorpion

24. oktoober – 22. november

Teid niidab algaval nädalal jalust ootamatu ja jõuline armastusavaldus inimeselt, keda kogu elu jooksul olete vaid sõbraks pidanud. Selgub, et teate temast vaatamata pikkadele ühistele aastatele ja intiimsetele vestlustele erinevates interneti jututubades nii vähe.

Janunete spirituaalse õpetuse ja vabastavate energiate järele ning elu juhatab teie teele vastavaid tehnikaid valdava guru. See peab olema märk, mistõttu unustage ära tema kohta kuuldud laim, kuidas ta vaeseid naiivseid naisterahvaid rahast ja aust ilma jätab. Andestage lühinägelikele nende õelus.

Töö ja raha Tunneli lõpus paistab valgus. Seega pakkige kokku

Töö ja raha Tööl valitseb praegu ebastabiilsus ja ees ootab

oma kerjakaabu ja suupill, andke koer pärisomanikule tagasi ja marssige julgelt selle suunas. Ju maailmas keegi ikka leidub, kes teiesugusele elunautlejale tööd pakub – isegi siis, kui te seda teha ei viitsi.

Tervis Pikaaegne koogutamine annab nüüd tunda nõrkade seljavaludena. Mis ta muud kui reuma on.

Veevalaja

21. jaanuar – 19. veebruar

üllatusterohke periood. See pahandab teid – ning mitte asjatult. Igas endast lugupidavas firmas teatatakse ometi ju töötajatele ette, kui kontor mujale kolitakse?

Tervis Noh, kui nii, siis nii – järelikult ei vajata teid tööl enam.

Minge koju ja heitke magama. Pole olemas probleeme, mida hea unega lahendada ei saaks.

Kalad

20. veebruar – 20. märts

Astute teid pikka aega erutanud suhtes edasi enneolematult julge ja pöördelise sammu. Alati ei pea ju valentinipäeva ootama, et silmarõõmule (anonüümset) Amor-posti saata. Ka tänaval poolkogemata müksamine või sekundikümnendikuks silma vaatamine on lubatavad võtted. Katsuge vaid mitte punastada või minestada! Sealt edasi võib juba näiteks raadiosaates tervitamisele mõelda!

Teie mõtted on hajevil ja muidu igati hea intuitsioon ei pruugi parimas töökorras olla. Seega teevad planeedid praegu lühidalt: neil päevil ärge lubage oma tuppa vanaprouaks riietunud ja parukat kandvat, muidu ontliku olemisega isikut, kes lubab teid elu lõpuni kätel kanda ning teie majapidamise eest hoolitseda. See on lihtsalt üks pettur. Ta ei taha teid, vaid teie kinnisvara! (Lugege lehti, seal on kõik kirjas!)

Töö ja raha Tähtsate ärisuhete jaoks ei ole lähinädal sugugi hea

Töö ja raha Tehke tööd, siis tuleb ka armastus. Elu on karm, aga

Tervis Tulemas on tervise seisukohalt rahulik ja puhkust soosiv

Tervis Pidevalt juukseid kitkudes ei ole mõtet nende vähesuses

aeg, mistõttu soovitavad tähed ajada vähetähtsaid. nädal. Te ei pruugi üldse üles ärgatagi.

õiglane.

kaltsiumipuudust süüdistada. Piisab, kui loobute sellest ebatervislikust harjumusest (sama kehtib küünte närimise kohta).

Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011 33


Esmaspäev Foto: ukpress/scanpix

19. september

Mängufilm Palgasõdurid

22.15 TV3 Te arvate, et me oleme napakad, soovitades keset tagasihoidlikku esmaspäevaõhtut vaadata Sylvester Stallone’i lavastajavaimust sündinud märulit? Aga mõelge nüüd! Sly helistas isiklikult märulimaailma kõige kõvematele tegijatele – nad kõik on tema sõbrad mõistagi – ja sai kokku täiesti uskumatu kaadri: Jason Statham, Dolph Lundgren, Mickey Rourke, Bruce Willis jt. Kõigi nende meeste ekraanil nägemise kõrval on filmi sisu ju täiesti ebaoluline. Vihjeks ütleme, et näeb mõnd püssi, plahvatust, musklit, diktaatorit ... Oh üllatust!

Välisilm esitleb: Banghāzī ülestõus

22.10 ETV Konflikt, mis lahvatas 15. veebruaril 2011. aastal Banghāzīs, oli Liibüa politseiriigis ootamatu, kuid seda suurem on olnud selle mõju. Lugude kaudu, mida jutustavad otse sündmuste keskmes viibinud inimesed, näeme, kuidas väike protestimeeleavaldus poliitilise tagakiusamise vastu kasvas revolutsiooniks, mis raputab kolonel Gaddafi režiimi alustalasid.

TV6 06:00 Hommikustuudio 08:00 Seitsmesed uudised* 08:30 Kodu keset linna* 09:00 Hull sinu järele 09:30 Vägev Ämblikmees 10:00 Head isu 10:30 Kalamehejutud 11:00 TV6 SPORT* 11:10 Top Shop 11:20 Mf Kiusatusele vastu* 13:35 Kodu keset linna 14:05 Kolmas kivi Päikesest* 14:35 Kutsuge Cobra 11* 15:30 Farscape – kosmoses kaotsis* 16:30 Top Gear* 17:30 Kutsuge Cobra 11 18:30 Kolmas kivi Päikesest 19:00 Simpsonid 19:25 Futurama 19:55 Farscape – kosmoses kaotsis 20:50 TV6 SPORT 21:00 Mf Võimatu missioon 23:20 Seks ja linn 23:50 Kaitseinglid 00:50 Futurama* 01:20 Simpsonid* 01:45 Seks ja linn* 02:10 Hull sinu järele* 02:30 Kalamehejutud* 02:55 Head isu* 03:20 Kodu keset linna* 03:50 Seitsmesed uudised 04:20 Õhtusöök viiele 05:10 Uudistemagasin

Kanal 11 06:00 Armastuse nimel 06:50 Rosemary kokakool 07:40 Tõelised koduperenaised* 08:30 Top Shop 08:45 Minu imeline elu* 09:15 Oprah* 10:10 Doktor Oz* 11:05 Ameerika supermodell 12* 12:00 Top Shop 12:15 Mf Sinu unelmates* 14:15 Saint Tropez 15:20 McLeodi tütred 16:15 Tõelised koduperenaised 17:10 Oprah 18:05 Doktor Oz 19:05 Ameerika supermodell 12 20:00 Minu imeline elu 20:30 Mf Jane Austeni raamatuklubi 22:35 Rahvusvaheline selgeltnägijate tuleproov* 23:30 Viva Hollywood! 00:15 Reporter 01:05 McLeodi tütred* 01:50 Night Chat 05:00 Saint Tropez*

34 Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011

ETV 06:55 Terevisioon 08:55 Draamasari Väike maja preerias: Ma lendan kui tuul (Little House on the Prairie, USA 1976) 09:45 Terevisioon* 11:45 Ilus maa: Kiideva looduskeskus* 12:00 Sõida maale!* 12:40 Mida teie arvate?: Memmekad* 13:40 Tähtis aasta, 1/6 (Det store år, Taani 2008)* 14:10 Jamie Oliver kodus: Talvesalat (Inglise 2007)* 14:35 Loomasuu ei valeta: Uneaeg* 14:45 Komöödiasari Allo Allo! (Inglise 1991)* 15:15 Kriminaalsari Uued trikid, 1/8: Varuosad (New Tricks, Inglise 2008)* 16:10 Draamasari Väike maja preerias: Ma lendan kui tuul (Little House on the Prairie, USA 1976)* 17:00 Aktuaalne kaamera 17:10 Õnne 13 (Eesti 1995) 17:40 Draamasari Maahaigla: Bussijuhi puhkus (The Royal, Inglise 2009) 18:30 Aktuaalne kaamera 19:00 Ringvaade 20:05 Osoon 20:35 Navi. Navi on seekord «Ringvaate» stuudios külas Eesti armastatuimatel saatejuhtidel Anu Välbal ja Marko Reikopil. Saame ka teada, mida põnevat pakub «Teadlaste öö». 21:00 Aktuaalne kaamera. Ilm. Sport 21:40 Välisilm 22:10 Välisilm esitleb Banghāzī ülestõus (Benghazi Rising, 2011) 23:10 Saatevigad (ETV 2005) 23:25 Draamasari Maahaigla: Bussijuhi puhkus (The Royal, Inglise 2009)* 00:10 Ringvaade* 01:18 ERR uudised

Fox Life 07:00 Teisik 08:00 Kes on Samantha? 08:30 Minu naine ja lapsed 09:00 Jimi maailm 09:25 Kohtulahingud 10:10 Meeleheitel koduperenaised 10:55 Sõjaväenaised 11:40 Kummituselausuja 12:25 Erapraksis 13:10 Jimi maailm 13:35 Sophie 14:00 Meeleheitel koduperenaised 14:50 Grey anatoomia 15:40 Abielus, vallalised ja teised 17:25 Erapraksis 18:15 Jimi maailm 18:40 Sophie 19:10 Meeleheitel koduperenaised 20:00 Melissa & Joey 20:25 Episoodid 21:00 Varjatud mina 21:50 Grey anatoomia 22:45 Kummituselausuja 23:35 Jimi maailm 00:00 Sophie 00:25 Erapraksis 01:15 Sõjaväenaised 02:00 Teisik 02:50 Vaade tulevikku

Kanal 2 06:00 Punased roosid, 79/200* 06:45 Joonissari Animaniakid 07:10 Joonissari Mask 07:35 Joonissari Politseiakadeemia seiklused 08:00 Reporter* 09:00 Tee õnnele, 781* 10:00 Armastus või raha, 44/128* 11:00 Kodus ja võõrsil, 5071* 11:30 20 aastat hiljem* 13:00 Eesti kõige-kõige* 13:25 Ärapanija* 13:55 Lastega kodus: Beebiarmastu 14:25 Regina, 191/195 15:25 Punased roosid, 80/200 16:25 Armastus või raha, 45/128 17:25 Tee õnnele, 782 18:25 Kodus ja võõrsil, 5072 19:00 Reporter 20:00 Võsareporter 20:35 Saladused 21:25 Meeleheitel koduperenaised: Tõeliselt rahul. Wisteria Lane’i naised kutsuvad Bethi pokkerit mängima uurimaks ta abielu kohta Pauliga. Susan on vihane, kui konkurent tema kõige seksikamaid nippe jäljendab. Gabrielle palkab Carlose teadmata sõbra ühte salapärast juhtumit uurima. Lynette on šokeeritud, kui arst määrab Tomile tavapäratu stressiravi. Renee kutsub Bree klubidesse kohalike meestega tutvust sobitama. 22:25 Jahtunud jälg: Jälitaja 23:25 Kaks ja pool meest: Pudingit täis kaktus. Alan kolib Lyndsey juurde, kuid kohtub Charlie juures Melissaga edasi. Kui ta suhte Melissaga SMSi teel lõpetab, valab too oma viha Charlie peale välja. 23:55 Ärapanija* 00:25 Ülisalajane 01:55 Ameerika supermodell 11 02:40 Kaks kanget Venemaal* 03:25 Reporter* 04:15 Unelmate hotell – Mauritius (Das Traumhotel: Mauritius, Saksa-Austria 2004)*

ETV2 07:10 Cedric* 07:30 Mina ja minu lemmikloom 07:45 Looduselust* 08:10 Adiboo seiklused. Planeet Maa 08:15 Lastetuba* 08:35 Nukumäng 09:00 Ringvaade* 09:35 Eesti disain seestpoolt vaadates* 10:30 Cyndi Lauperi kontsert Avo Sessioni festivalil 11:24 ERR uudised 16:45 Teispool metsa* 18:00 Muumioru lood 18:20 Lammas Shaun 18:30 Lastetuba 18:45 Ajakompass 18:55 Siilipoiss Alfredi salapärased seiklused 19:05 Cedric 19:20 Aktuaalne kaamera (viipekeeles) 19:30 Aktuaalne kaamera (vene keeles) 20:00 Tähelaev: Marju Länik (venekeelsete subtiitritega) 21:15 Batareja intervjuu: Eri Klas 21:30 Jüri Üdi klubi 22:25 Põnevussari Kaalul on rohkem kui elu 23:20 Traali-vaali* 23:45 Batareja* 00:21 ERR uudised

TV3 06:15 Multifilm Titaanide klass 06:40 Multifilm A.T.O.M. 07:05 Multifilm Beyblade 07:30 Simpsonid: Bart lahkub 07:55 Armastus võidab, 38* 08:50 Kirgede torm, 1270* 09:50 Kodu keset linna* 10:20 Vaprad ja ilusad, 6050* 10:45 Top Shop 11:10 Simpsonid* 11:40 Tätte ja Matvere imeline ilmareis* 12:10 Animafilm Autod (Cars, USA 2006)* 14:30 Simpsonid: Ilus ajalugu 15:00 Vaprad ja ilusad, 6051 15:30 Lena, mu elu armastus, 91 16:25 Armastus võidab, 39 17:25 Kirgede torm, 1271 18:25 Täna võib! 19:00 Seitsmesed uudised 19:30 Kodu keset linna. Marko saab teada, kas ta on Annale vahele jäänud. Rasmus saab kirja. Hannes soovitab Tomil sekretäri palgata. Henri ja Lenka üritavad oma suhteid siluda. Helen ei lase Kristol ja Johannal rahus olla. 20:00 Rahaauk 21:00 CSI Miami: Rattad üles. Kriminalistid uurivad mõrva, mis pandi toime rulluisurallil. Neil tuleb tegemist teha tüdrukutega, kelle seelikud on lühikesed ja iseloomud väga äkilised. 22:00 Kümnesed uudised 22:15 SUUR FILM: Mängufilm Palgasõdurid (Expendables, USA 2010). Märul. Teleesilinastus! 00:25 CSI Miami: Aeg saab otsa. Tiim püüab leida Delkot, kes eelmise hooaja lõpus autoõnnetuses viga sai. Lõpuks õnnestub ta leida ja haiglasse toimetada. 01:20 Kahjutasu: Mina valetasin ka 02:25 Nukumaja: Hall tund 03:15 STOP!* 03:40 Täna võib!* 04:05 Lena, mu elu armastus, 91* 04:55 Südamehääl: Alisa, 80 05:45 Seitsmesed uudised*

Kanal 12 06:30 Rooli võim* 07:00 Reporter+ 07:25 Eesti kiirendajad Soomes medalijahil* 07:55 Trikimees* 08:25 Tuvikesed* 08:50 Kloun* 09:40 Portreteerija* 10:30 Postimees.ee 12:00 Rooli võim* 12:30 Eesti kiirendajad Soomes medalijahil* 12:55 Mootorite maailmas* 13:10 Mf Tabamatu* 14:50 Spioonitarid* 15:40 MacGyver* 16:30 Walker – Texase korravalvur* 17:20 Kloun 18:10 Rannavalve* 19:05 MacGyver 20:00 Trikimees 20:30 Walker – Texase korravalvur 21:20 Surmaüksus 22:15 Hasselhoffid Inglismaal 23:10 Tuvikesed 23:40 Rannavalve 00:35 Portreteerija 01:20 Spioonitarid 02:05 Night Chat 05:00 Postimees.ee


Teisipäev Foto: kanal 2

20. september

Kalevipojad

21.30 Kanal 2 Meeste vahel tekivad esimesed naginad töö pärast. Heiko teeb tööluusi ja läheb Helsingisse vargile. Indreku jalgealune muutub tulisemaks, ta peab varjama, et ei tea ehitamisest midagi. Ka kodus on asjad keerulisemaks muutunud: Indreku naine peab nüüd üksi laste, majapidamise ja maksmata arvetega hakkama saama. Peremees Mauri näitab ennast Indrekule ootamatust küljest ja tutvume lähemalt ka tema pööraste pereliikmetega, kes meeste elu pea peale keeravad. Mehed tõstavad elamistingimuste pärast mässu ja kohtuvad äpardunud nalja tõttu naabertalu advokaadiga.

CSI: New York

20.30 TV3 Abielupaar pekstakse kodus läbi ja ema väidab, et selle taga oli nende poeg. Kriminalistid arvavad, et kahtlusalune on teada, aga kui uus tunnistaja välja ilmub, muutub olukord palju keerulisemaks.

TV6 06:00 Hommikustuudio 08:00 Seitsmesed uudised 08:30 Kodu keset linna* 09:00 Hull sinu järele 09:30 Vägev Ämblikmees 10:00 Head isu 10:25 Kalamehejutud 11:00 TV6 SPORT* 11:10 Top Shop 11:20 Mf Võimatu missioon* 13:35 Kodu keset linna 14:05 Kolmas kivi Päikesest* 14:35 Kutsuge Cobra 11* 15:30 Farscape – kosmoses kaotsis* 16:30 Kaitseinglid* 17:30 Kutsuge Cobra 11 18:30 Kolmas kivi Päikesest 19:00 Simpsonid 19:25 Futurama 19:55 Farscape – kosmoses kaotsis 20:50 TV6 SPORT 21:00 Mf Võimatu missioon 2 23:30 Seks ja linn 00:00 Viimane hoiatus 00:50 Futurama* 01:20 Simpsonid* 01:45 Seks ja linn* 02:10 Hull sinu järele* 02:35 Kalamehejutud* 03:05 Head isu* 03:25 Kodu keset linna* 03:50 Seitsmesed uudised 04:20 Õhtusöök viiele 05:10 Uudistemagasin

Kanal 11 06:00 Armastuse nimel 06:50 Rosemary kokakool 07:40 Tõelised koduperenaised* 08:30 Top Shop 08:45 Minu imeline elu* 09:15 Oprah* 10:10 Doktor Oz* 11:05 Ameerika supermodell 12* 12:00 Top Shop 12:15 Mf Jane Austeni raamatuklubi* 14:15 Saint Tropez 15:20 McLeodi tütred 16:15 Tõelised koduperenaised 17:10 Oprah 18:00 TERE kokakool 18:05 Doktor Oz 19:05 Ameerika supermodell 12 20:00 Minu imeline elu 20:30 Kaalulaager 21:00 Koletisest kaunitariks 21:30 Seksikad reklaamid 22:00 Seksinipid 22:30 Naisuurijad 23:20 Keskpäevased röövid 00:15 Reporter 01:05 McLeodi tütred* 01:50 Night Chat 05:00 Saint Tropez*

ETV 06:55 Terevisioon 08:55 Draamasari Väike maja preerias: Karantiin (Little House on the Prairie, USA 1977) 09:45 Terevisioon* 11:45 Ilus maa: Pajusti Lõnga Liisu* 11:55 Prillitoos* 12:45 Puutepunkt* 13:15 Suveniiri sügislaul (ETV 1990) 13:45 Osoon* 14:10 Minuscule: Kärbsejaht 14:20 Navi* 14:45 Välisilm* 15:15 Välisilm esitleb Valige mind! (Please vote for me, Hiina 2007) 16:10 Draamasari Väike maja preerias: Karantiin (Little House on the Prairie, USA 1977)* 17:00 Aktuaalne kaamera 17:10 Õnne 13 (Eesti 1995) 17:40 Draamasari Maahaigla: Midagi on õhus (The Royal, Inglise 2009) 18:30 Aktuaalne kaamera 19:00 Ringvaade 20:05 Vabariigi kodanikud 21:00 Aktuaalne kaamera. Ilm. Sport 21:40 OP! Theatrum mängib septembris Hiiumaal eksootilises Tahkuna tuletornis Lembit Petersoni uuslavastust «Üks suvepäev». OP!-i intervjuu Mats Traadiga loob sissejuhatava lugemissilla tema enneolematule jõgiromaanile «Minge üles mägedele». 22:10 Draamasari Taevasina, 2/24 (Himmelblå, Norra 2008) 22:55 ENSV: Tervitusi teisest ilmast, 1* 23:25 Draamasari Maahaigla: Midagi on õhus (The Royal, Inglise 2009)* 00:10 Ringvaade* 01:18 ERR uudised

Fox Life 07:00 Teisik 08:00 Kes on Samantha? 08:30 Minu naine ja lapsed 09:00 Jimi maailm 09:25 Kohtulahingud 10:10 Meeleheitel koduperenaised 10:55 Sõjaväenaised 11:40 Kummituselausuja 12:25 Erapraksis 13:10 Jimi maailm 13:35 Cougar town 14:00 Meeleheitel koduperenaised 14:50 Grey anatoomia 15:40 Melissa & Joey 16:05 Episoodid 16:30 Varjatud mina 17:25 Erapraksis 18:15 Jimi maailm 18:40 Cougar town 19:10 Meeleheitel koduperenaised 21:50 Grey anatoomia 22:45 Kummituselausuja 23:35 Cougar town 00:00 Jimi maailm 00:25 Erapraksis 01:15 Sõjaväenaised 02:00 Teisik 02:50 Vaade tulevikku

Kanal 2

TV3

06:00 Punased roosid, 80/200* 06:45 Joonissari Animaniakid 07:10 Joonissari Mask 07:35 Joonissari Politseiakadeemia seiklused 08:00 Reporter* 09:00 Tee õnnele, 782* 10:00 Armastus või raha*, 45/128* 11:00 Kodus ja võõrsil, 5072* 11:30 Kelgukoerad* 12:30 Võsareporter* 13:05 Saladused* 13:55 Lastega kodus: DJ suur probleem. 14:25 Regina, 192/195 15:25 Punased roosid, 81/200 16:25 Armastus või raha, 46/128 17:25 Tee õnnele, 783 18:25 Kodus ja võõrsil, 5073 19:00 Reporter 20:00 Krimi 20:30 Must-valge Eesti. Intrigeeriv dokumentaalsaade uurib, kus peituvad eestlaste võõraviha ja rassismi juured? Kuidas käib Eestis elavate võõramaalaste käsi? Mis elu elatakse Eesti ainukeses põgenikelaagris ning kas oleme immigrantide tulekuks valmis? Kõikidele nendele küsimustele leiad vastuse «Eesti hävingu ja huku» tegijate uuest dokumentaalsaatest. 21:30 Kalevipojad: Sangarid 22:30 Mängufilm Verine õigus (Urban Justice, USA 2007). Põnevusmärul 00:30 Elajas: Capone 01:25 Meeleheitel koduperenaised* 02:10 Dokumentaalfilm Õuduste lastekodu, 3/3 02:30 Võsareporter* 03:00 Reporter* 03:50 Ameerika supermodell 11* 04:30 Mängufilm Rosamunde Pilcher – Suled tuules (Rosamunde Pilcher – Federn im Wind, Inglise-Saksa 2003)*

ETV2

06:15 Multifilm Titaanide klass 06:40 Multifilm A.T.O.M. 07:05 Multifilm Beyblade 07:30 Simpsonid: Veerin nii, kuis jaksan 07:55 Armastus võidab, 39* 08:50 Kirgede torm, 1271* 09:50 Kodu keset linna* 10:20 Vaprad ja ilusad, 6051* 10:45 Top Shop 11:10 Simpsonid* 11:40 Täna võib!* 12:10 Hull sinu järele 13:05 Rahaauk* 14:05 CSI Miami* 15:00 Vaprad ja ilusad, 6052 15:30 Lena, mu elu armastus, 92 16:25 Armastus võidab, 40 17:25 Kirgede torm, 1272 18:25 Täna võib! 19:00 Seitsmesed uudised 19:30 Kodu keset linna 20:30 CSI New York: Ole sa neetud 21:30 Kriminaalne Eesti. 12. augustil 2003. aastal kella kümne paiku õhtul said Viljandimaal Ramsi alevikus asuva bussipeatuse juures kokku viis kohalikku noormeest, kellest kolm olid siis veel alaealised. Bussiootepaviljoni juurest siirduti edasi lähedal asuva elamu juurde, kus kohati 45aastast Marti, kes oli alkoholijoobes. Sõnavahetusest paisus tüli, mille käigus meesterahvas lihtsalt peksti surnuks. 22:00 Kümnesed uudised 22:15 Mängufilm Päikesepaiste (Sunshine, Suurbritannia 2007) Ulmeseiklus. Teleesilinastus! 00:20 CSI Miami: Vaenulikud pantvangid 01:20 Eluaegne: Kaeva auk 02:10 Jäljetult kadunud: Duubelvõte 02:50 Kaua võib* 03:15 Kriminaalne Eesti* 03:40 Täna võib!* 04:10 Lena, mu elu armastus, 92* 05:00 Südamehääl: Alisa, 81 05:45 Seitsmesed uudised*

Kanal 12

07:10 Cedric* 07:20 Siilipoiss Alfredi salapärased seiklused* 07:35 Ajakompass* 07:50 Lammas Shaun* 07:55 Muumioru lood* 08:20 Lastetuba* 08:30 Traali-vaali* 09:00 Ringvaade* 10:05 Kodukandilood 11:03 ERR uudised 17:00 Ajurünnak* 17:30 Nukumäng* 18:00 Reporterhiir Marvi Hämmer 18:25 Lammas Shaun 18:30 Lastetuba 18:45 Pritsimees Saamuel 18:55 Siilipoiss Alfredi salapärased seiklused 19:05 Cedric 19:20 Aktuaalne kaamera (viipekeeles) 19:30 Aktuaalne kaamera (vene keeles) 20:00 Pealtnägija (venekeelsete subtiitritega)* 20:45 Eesti TOP 7 21:30 AegRuum* 22:30 Püramiidi tipus* 22:55 Navi* 23:20 Põgenemine Põhja-Koreast 00:20 ERR uudised

07:00 Reporter 07:55 Trikimees* 08:25 Tuvikesed* 08:50 Kloun* 09:40 Portreteerija* 10:30 Postimees.ee 13:05 Surmaüksus* 14:00 Hasselhoffid Inglismaal* 14:50 Spioonitarid* 15:40 MacGyver* 16:30 Walker – Texase korravalvur* 17:20 Kloun 18:10 Rannavalve* 19:05 MacGyver 20:00 Trikimees 20:30 Walker – Texase korravalvur 21:20 East West 101 22:15 Tsiklivendade lemmikkõrts 23:10 Tuvikesed 23:40 Rannavalve 00:35 Portreteerija 01:20 Spioonitarid 02:05 Night Chat 05:00 Postimees.ee

Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011 35


Kolmapäev Foto: kanal 2

21. september

Avameelselt ...: Avameelselt üksindusest

21.00 Kanal 2 Öeldakse, et üksindus on 21. sajandi üks levinumaid haigusi, mis põhjustab inimestel stressi. Kuigi oleme ümbritsetud informatsiooni üleküllusest ja meelelahutamise võimalustest, tunneme ennast selle virvarri keskel hinges tihti üksi. Miks on üksindust nii palju ja kuidas sellega toime tulla? Kõige raskem on üksindust taluda inimestel, kes on sellesse olukorda sattunud ootamatult, näiteks abikaasa surma või lahutuse tõttu. Samas võib üksindus olla ka endasse süüvimise ja eneseleidmise aeg. Saate autorid Elo Mõttus-Leppik ja Katrin Tibar.

Kondid

21.00 TV3 Prügikastist leitakse pealuu ja kõdunevad käed ning tiim peab lahendama mõrva ja leidma ohvri ülejäänud keha. Selgub, et ohver oli pearahakütt Ray Raminsky. Professor Bunsen Jude tahab laboris filmida lastesaadet, kus Brennan osaleks külalisena. Brennan keeldub, aga professor teeb talle siis pakkumise, millest on raske ära öelda.

TV6 06:00 Hommikustuudio 08:00 Seitsmesed uudised 08:30 Kodu keset linna* 09:00 Hull sinu järele 10:00 Head isu 10:30 Kalamehejutud 11:00 TV6 SPORT* 11:10 Mf Võimatu missioon 2* 13:35 Kodu keset linna 14:05 Kolmas kivi Päikesest* 14:35 Kutsuge Cobra 11* 15:30 Farscape – kosmoses kaotsis* 16:30 Viimane hoiatus* 17:30 Kutsuge Cobra 11 18:30 Kolmas kivi Päikesest 19:00 Simpsonid 19:25 Futurama 19:55 Farscape – kosmoses kaotsis 20:50 TV6 SPORT 21:00 Mf Võimatu missioon 3 23:35 Seks ja linn 00:05 Kahjutasu 00:50 Futurama* 01:20 Simpsonid* 01:40 Seks ja linn* 02:05 Hull sinu järele* 02:30 Kalamehejutud* 02:55 Head isu* 03:20 Kodu keset linna* 03:50 Seitsmesed uudised 04:20 Õhtusöök viiele 05:10 Uudistemagasin

Kanal 11 06:00 Armastuse nimel 06:50 Rosemary kokakool 07:40 Tõelised koduperenaised* 08:30 Top Shop 08:45 Minu imeline elu* 09:15 Oprah* 10:10 Doktor Oz* 11:05 Ameerika supermodell 12* 12:00 Top Shop 12:15 Kaalulaager* 12:45 Koletisest kaunitariks* 13:15 Naisuurijad* 14:15 Saint Tropez 15:20 McLeodi tütred 16:15 Tõelised koduperenaised 17:10 Oprah 18:05 Doktor Oz 19:05 Ameerika supermodell 12 20:00 Minu imeline elu 20:30 Koduvallutajad Colin ja Justin 21:30 Vangist kokaks 22:30 Aafrika südames 23:25 Ajaga võidu 00:10 Reporter 01:00 McLeodi tütred* 01:45 Night Chat 05:00 Saint Tropez*

36 Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011

ETV 06:55 Terevisioon 08:55 Draamasari Väike maja preerias: Väikesed naised (Little House on the Prairie, USA 1977) 09:45 Terevisioon* 11:45 OP!* 12:15 Batareja* 12:45 Omavahel: Dajan Ahmet (ETV 1991) 12:50 Minuscule: Sääse pärastlõuna 13:00 Riigikogu infotund. Otseülekanne 14:00 Vabariigi kodanikud* 15:00 Hajameelselt abielus (Eesti 2006)* 15:25 Sõida maale!* 16:10 Draamasari Väike maja preerias: Väikesed naised (Little House on the Prairie, USA 1977)* 17:00 Aktuaalne kaamera 17:10 Õnne 13 (Eesti 1995) 17:40 Draamasari Maahaigla: Parimate kavatsustega (The Royal, Inglise 2009). Neville, kes saab haiglast välja, tahab kolida Taani hipikommuuni ja kutsub ka Lizziet kaasa. Kooliõpetaja peab jätma haige tütre üksi koju. Ta palub teise tüdruku talle seltsiks, kuid lapsed saavad vingumürgituse. Ülemõde kukub verejooksuga kokku. Susie tõestab, et temast saab siiski hea medõde. 18:30 Aktuaalne kaamera 19:00 Ringvaade 20:05 Pealtnägija 21:00 Aktuaalne kaamera. Ilm. Sport 21:40 Foorum 22:30 Eesti dokk Hing (Eesti 2011) 23:30 Draamasari Maahaigla: Parimate kavatsustega (The Royal, Inglise 2009)* 00:15 Ringvaade* 01:20 Riigikogu infotund* 02:25 ERR uudised

Fox Life 07:00 Teisik 08:00 Kes on Samantha? 08:30 Minu naine ja lapsed 09:00 Jimi maailm 09:25 Kohtulahingud 10:10 Meeleheitel koduperenaised 10:55 Sõjaväenaised 11:40 Kummituselausuja 12:25 Erapraksis 13:10 Jimi maailm 13:35 Cougar town 14:00 Meeleheitel koduperenaised 14:50 Grey anatoomia 15:40 Meeleheitel koduperenaised 17:25 Erapraksis 18:15 Jimi maailm 18:40 Cougar town 19:10 Meeleheitel koduperenaised 20:00 Grey anatoomia 22:45 Kummituselausuja 23:35 Cougar town 00:00 Jimi maailm 00:25 Erapraksis 01:15 Sõjaväenaised 02:00 Teisik 02:50 Vaade tulevikku

Kanal 2 06:00 Punased roosid, 81/200* 06:45 Joonissari Animaniakid 07:10 Joonissari Mask 07:35 Joonissari Politseiakadeemia seiklused 08:00 Reporter* 09:00 Tee õnnele, 783* 10:00 Armastus või raha, 46/128* 11:00 Kodus ja võõrsil, 5073* 11:30 Kalevipojad* 12:30 Krimi* 13:00 Must-valge Eesti* 13:55 Lastega kodus: Hüvasti, karuott 14:25 Regina, 193/195 15:25 Punased roosid, 82/200 16:25 Armastus või raha, 47/128 17:25 Tee õnnele, 784 18:25 Kodus ja võõrsil, 5074 19:00 Reporter 20:00 Suur lotokolmapäev 21:00 Avameelselt ...: Avameelselt üksindusest 21:30 Pilvede all. Piretil on mure Peetri pärast ning koju jõudes ootab teda ebameeldiv üllatus. Mari kohtub Haapsalus mehega, kes toob meelde valusad minevikumälestused. Maimu seab Kertule lõksu üles, kuid langeb ootamatult ise sinna sisse ... 22:30 Vahelevõtja: Lapsehooldusõigus. Uurides kahtlast enesetappu, on Brenda tiim tunnistajaks inetule võitlusele lapsehooldusõiguste üle sureva isa ja narkomaanist ema vahel. 23:30 Õde Jackie: Muinasjutumaa. Cooper pääseb New York Magazine’i Top-25 arstide nimekirja, see ärritab teisi. Kuigi Jackiel ja Kevinil on rahalisi raskusi, ei ole nad nõus dr O’Hara abi vastu võtma. 00:05 Hawthorne: Leebus. 01:00 20 aastat hiljem* 02:20 Rooli võim* 02:45 Krimi* 03:10 Reporter* 04:00 Mängufilm Zohan – eriväelasest juuksur (You Don’t Mess with the Zohan, USA 2008)*

ETV2 07:10 Cedric* 07:20 Siilipoiss Alfredi salapärased seiklused* 07:30 Pritsimees Saamuel* 07:45 Lammas Shaun* 07:55 Reporterhiir Marvi Hämmer* 08:20 Lastetuba* 08:30 Ajurünnak* 09:00 Ringvaade* 10:00 Nipet-näpet 10:33 ERR uudised 16:15 Laanetaguse suvi* 17:30 Puutepunkt* 18:00 Mõmmi ja aabits 18:20 Konn ja sõbrad 18:30 Lastetuba 18:45 Kiisu Miisu enneolematud seiklused 18:55 Garth ja Bev 19:05 Cedric 19:20 Aktuaalne kaamera (viipekeeles) 19:30 Aktuaalne kaamera (vene keeles) 20:00 Köögikodanikud* 20:30 Traali-vaali 21:00 lyhikas Sinine on sügavlilla 21:10 lyhikas Kollane partmees 21:30 Maailma kino Achilleus ja kilpkonn 23:30 Eesti TOP 7* 00:15 Teeveejahutaja 00:42 ERR uudised

TV3 06:15 Multifilm Titaanide klass 06:40 Multifilm A.T.O.M. 07:05 Multifilm Beyblade 07:30 Simpsonid: Uuestisündinud staar 07:55 Armastus võidab, 40* 08:50 Kirgede torm, 1272* 09:50 Kodu keset linna* 10:20 Vaprad ja ilusad* 10:45 Top Shop 11:10 Simpsonid* 11:40 Täna võib!* 12:10 Hull sinu järele: Saatuse münt 13:05 Kälimehed: Rebekka sulab kollektiivi* 14:05 CSI New York: Ole sa neetud* 15:00 Vaprad ja ilusad, 6053 15:30 Lena, mu elu armastus, 93 16:25 Armastus võidab, 41 17:25 Kirgede torm, 1273 18:25 Täna võib! 19:00 Seitsmesed uudised 19:30 Kodu keset linna. Betti ja Anni peavad plaani, mida Rauliga ette võtta. Betti otsustab rääkida Lenkaga. Marko tahab teada, mis juhtus Anna ja tema ema vahel. Fänni tuleb Lenkale külla. Paul jätab Cristyga hüvasti. 20:00 Elu veinimõisas 21:00 Kondid: Keha ja pearaha 22:00 Kümnesed uudised 22:15 Top Gear. Jeremy uurib, miks maailmas ei ole rohkem kolmerattalisi autosid. James annab pikapile Toyota Hilux viimase ülesande. Richard ja Jeremy korraldavad kuulsustele teejoomise ning valivad välja uue mõistliku hinnaga auto. 23:25 Viimane hoiatus: Sissemurdmine 00:25 Kalamehejutud. Hooaja viimane saade! 00:55 Heroes 02:35 Minu poisid 03:20 Elu veinimõisas* 04:10 Lena, mu elu armastus, 93* 05:00 Südamehääl: Alisa, 82 05:45 Seitsmesed uudised*

Kanal 12 07:00 Reporter 07:55 Trikimees* 08:25 Tuvikesed* 08:50 Kloun* 09:40 Portreteerija* 10:30 Postimees.ee 13:05 East West 101* 14:00 Tsiklivendade lemmikkõrts* 14:50 Spioonitarid* 15:40 MacGyver* 16:30 Walker – Texase korravalvur* 17:20 Kloun 18:10 Rannavalve* 19:05 MacGyver 20:00 Trikimees 20:30 Walker – Texase korravalvur 21:20 Totaalne jõud 22:15 Chris Ryani eriüksused 23:10 Tuvikesed 23:40 Rannavalve 00:35 Portreteerija 01:20 Spioonitarid 02:05 Night Chat 05:00 Postimees.ee


Neljapäev Foto: kanal 2

22. september

Kodutunne

21.30 Kanal 2 Tänane saade viib meid Kaiu valda Tiiu ja tema laste juurde. Tegelikult elab selles kodus ka üks mees – Tiiu laste isa, kes suuresti põhjustanudki sellise olukorra, et Tiiut tundev ja tema naabruses elav laulja Siiri Sisask ühel päeval arvuti avas ja «Kodutundele» meili saatis. Saatejuht nagu ikka Kirsti Timmer.

Dokfilm September

22.35 ETV 1944. aasta septembris evakueeruvad sakslased kiirkorras Tallinnast, samal ajal läheneb linnale Punaarmee. Sooviga Eesti iseseisvus taastada naaseb Vello Salo koos teiste soomepoistega kuu aega varem Eestisse. Jaan Kross on juba pool aastat sakslaste käes vangis olnud, süüdistuseks koostöö põrandaaluste iseseisvuslastega. Mälestuste ja intervjuude põhjal jutustab film loo viiest keerulisest päevast 1944. aasta septembris. Autorid Ilmar Raag ja Kiur Aarma.

TV6 06:00 Hommikustuudio 08:00 Seitsmesed uudised 08:30 Kodu keset linna* 09:00 Hull sinu järele 09:30 Vägev Ämblikmees 10:00 Head isu 10:30 Kalamehejutud 11:00 TV6 SPORT* 11:10 Mf Võimatu missioon 3* 13:35 Kodu keset linna 14:05 Kolmas kivi Päikesest* 14:35 Kutsuge Cobra 11* 15:30 Farscape – kosmoses kaotsis* 16:30 Kahjutasu* 17:30 Kutsuge Cobra 11 18:30 Kolmas kivi Päikesest 19:00 Simpsonid 19:25 Futurama 19:55 Farscape – kosmoses kaotsis 20:50 TV6 SPORT 21:00 Mf Minority Report – kolmas otsus 23:30 Kinominutid 00:05 Californication 00:45 Futurama 01:15 Simpsonid* 01:35 Kinominutid* 02:05 Hull sinu järele* 02:30 Kalamehejutud* 02:55 Head isu* 03:20 Kodu keset linna* 03:50 Seitsmesed uudised 04:20 Õhtusöök viiele 05:10 Uudistemagasin

Kanal 11 06:00 Armastuse nimel 06:50 Rosemary kokakool 07:40 Tõelised koduperenaised* 08:30 Top Shop 08:45 Minu imeline elu* 09:15 Oprah* 10:10 Doktor Oz* 11:05 Ameerika supermodell 12* 12:00 Top Shop 12:15 Koduvallutajad Colin ja Justin* 13:15 Vangist kokaks* 14:15 Saint Tropez 15:20 McLeodi tütred 16:15 Tõelised koduperenaised 17:10 Oprah 18:05 Doktor Oz 19:05 Ameerika supermodell 12 20:00 Minu imeline elu 20:30 Matsakas beib 21:30 Tantsustuudio «Pineapple» 22:30 Piinlikud kehad 23:25 Fort Boyard* 00:20 Reporter 01:10 McLeodi tütred* 01:55 Night Chat 05:00 Saint Tropez*

ETV 06:55 Terevisioon 08:55 Draamasari Väike maja preerias: Indiaanipoiss (Little House on the Prairie, USA 1977) 09:45 Terevisioon* 11:45 Pealtnägija* 12:35 Eesti dokk Hing (Eesti 2011)* 13:35 Foorum* 14:30 Ainult kümme aastat (ETV 2002)* 14:55 Tähelaev: Raivo Tafenau* 16:10 Draamasari Väike maja preerias: Indiaanipoiss (USA 1977)* 17:00 Aktuaalne kaamera 17:10 Õnne 13 (Eesti 1996) 17:40 Draamasari Maahaigla: Ristirästised suhted (The Royal, Inglise 2009) 18:30 Aktuaalne kaamera 19:00 Ringvaade 20:05 Kahekõne 21:00 Aktuaalne kaamera. Ilm. Sport 21:40 Kapital. 40 aastat tagasi muudeti suur osa Kopenhaageni kesklinnast autovabaks ja seejärel hakkas linnas lokkama väikeettevõtlus. Kapital uurib, kuidas mõjutab linnaplaneerimine äritegevust. 22:10 MI. Rokkooperi kogemus on eestlastel olemas, räppooperit pole aga meie lavadel veel mängitud. Kas Jarek Kasari (Chalice) esimene ooper toob Põhuteatrisse salvavad riimid või romantilised aariad? MI on esietendusel kohal ja vahendab muljeid. 22:35 Dokfilm September (Eesti 2010) 23:30 Draamasari Maahaigla: Ristirästised suhted (The Royal, Inglise 2009)* 00:15 Ringvaade* 01:25 ERR uudised

Fox Life 07:00 Teisik 08:00 Kes on Samantha? 08:30 Minu naine ja lapsed 09:00 Jimi maailm 09:25 Kohtulahingud 10:10 Meeleheitel koduperenaised 10:55 Sõjaväenaised 11:40 Kummituselausuja 12:25 Erapraksis 13:10 Jimi maailm 13:35 Cougar town 14:00 Meeleheitel koduperenaised 14:50 Grey anatoomia 17:25 Erapraksis 18:15 Jimi maailm 18:40 Cougar town 19:10 Meeleheitel koduperenaised 20:00 Pöörased 21:00 Troonide mäng 22:00 Grey anatoomia 22:45 Kummituselausuja 23:35 Cougar town 00:00 Jimi maailm 00:25 Erapraksis 01:15 Sõjaväenaised 02:00 Teisik 02:50 Vaade tulevikku

Kanal 2

TV3

06:00 Punased roosid, 82/200* 06:45 Joonissari Animaniakid 07:10 Joonissari Mask 07:35 Joonissari Politseiakadeemia seiklused 08:00 Reporter* 09:00 Tee õnnele, 784* 10:00 Armastus või raha*, 47/128* 11:00 Kodus ja võõrsil, 5074* 11:30 Pilvede all* 12:30 Avameelselt ...* 13:00 Suur lotokolmapäev* 13:55 Lastega kodus: Mats minevikust 14:25 Regina, 194/195 15:25 Punased roosid, 83/200 16:25 Armastus või raha, 48/128 17:25 Tee õnnele, 785 18:25 Kodus ja võõrsil, 5075 19:00 Reporter 20:00 Eestlane ja venelane: Eesti matus 20:30 Peremees otsib perenaist. Tänaseks on osa meremehi enda perenaised juba kodus vastu võtnud. Kuidas läheb aga seiklusjanusel Kalevil, kes ei suuda otsustada, kuhu oma kaks tütarlast külla kutsuda – mehel on kodud nii Eestis kui ka Soomes. Tikkimishobiga tagasihoidlik autoremontija Viljar, kes jäi tallu üksinda pärast ema surma, kutsub külla Heli, kes on mehes juba vägagi sooje tundeid äratanud. 21:30 Kodutunne 22:30 Mängufilm Gigolomees 2 (Deuce Bigalow: European Gigolo, USA 2005). Hittkomöödia 00:10 Mängufilm Doom – elav põrgu (Doom, USA-Inglise-Saksa 2005). Ulmeline märul 02:05 Hooaeg* 02:45 Kodusaade* 03:05 Aiasaade* 03:30 Reporter* 04:20 Kokasaade Lusikas* 04:55 Saladused* 05:30 Õde Jackie*

ETV2

06:15 Multifilm Titaanide klass 06:40 Multifilm A.T.O.M. 07:05 Multifilm Beyblade 07:30 Simpsonid 07:55 Armastus võidab, 41* 08:50 Kirgede torm, 1273* 09:50 Kodu keset linna* 10:20 Vaprad ja ilusad, 6053* 10:45 Top Shop 11:10 Simpsonid* 11:40 Täna võib!* 12:10 Hull sinu järele 13:05 Elu veinimõisas* 14:05 Kondid: Keha ja pearaha* 15:00 Vaprad ja ilusad, 6054 15:30 Lena, mu elu armastus, 94 16:25 Armastus võidab, 42 17:25 Kirgede torm, 1274 18:25 Täna võib! 19:00 Seitsmesed uudised 19:30 Kodu keset linna 20:00 Kättemaksukontor: Uskumise küsimus, 2. Häidi on vanglas, Kättemaksukontorit süüdistatakse röövis ning näib, et kogu maailm on nende vastu pööranud. Frida taipab, kui lühinägelik ta on olnud, uskudes seda, mida ta silmad nägid. Siiski võtab ta väljakutse vastu ja otsustab sulidega võidelda, kasutades sama relva, millega teda ennast alt veeti. Et vastast uskuma panna, tuleb detektiividel korraldada lausa suurejooneline lavastus. 21:00 Vale jälgedel: Kontroll kaob 22:00 Kümnesed uudised 22:15 Mängufilm Visa hing 3 (Die Hard With A Vengeance, USA 1995). Märul 00:40 Dr House: Sünnimärgid 01:40 Kinominutid 02:10 Meisterdetektiiv Spencer: Gus läheb panka 02:55 Kuni surm meid lahutab: Suhkrusai 03:20 Kättemaksukontor: Uskumise küsimus, 2* 04:05 Lena, mu elu armastus, 94* 04:55 Südamehääl: Alisa, 83 05:45 Seitsmesed uudised*

Kanal 12

07:10 Cedric* 07:20 Garth ja Bev* 07:30 Kiisu Miisu enneolematud seiklused* 07:50 Konn ja sõbrad* 07:55 Mõmmi ja aabits* 08:15 Lastetuba* 08:30 Köögikodanikud* 09:00 Ringvaade* 10:05 Eesti TOP 7* 10:48 ERR uudised 17:00 Eesti aja lood. Okupatsioonid 17:30 Nipet-näpet 18:00 Kadekops 18:30 Lastetuba 18:35 Inami 19:00 Reis ümber maailma 19:05 Indiaanipoiss Yakari 19:20 Aktuaalne kaamera (viipekeeles) 19:30 Aktuaalne kaamera (vene keeles) 20:00 Batareja 20:30 Kapital (venekeelsete subtiitritega)* 21:00 Normanni vallutused 21:30 dokkaader Afganistan otsib superstaari 22:30 lyhikas Sinine on sügavlilla* 22:40 Entourage 23:05 Maailma kino Achilleus ja kilpkonn* 01:12 ERR uudised

07:00 Reporter 07:55 Trikimees* 08:25 Tuvikesed* 08:50 Kloun* 09:40 Portreteerija* 10:30 Postimees.ee 13:05 Totaalne jõud* 14:00 Chris Ryani eriüksused* 14:50 Spioonitarid* 15:40 MacGyver* 16:30 Walker – Texase korravalvur* 17:20 Kloun 18:10 Rannavalve* 19:05 MacGyver 20:00 Trikimees 20:30 Walker – Texase korravalvur 21:20 Merepatrull 22:15 Ekstreemkalapüük Robson Greeniga 23:10 Tuvikesed 23:40 Rannavalve 00:35 Portreteerija 01:20 Spioonitarid 02:05 Night Chat 05:00 Postimees.ee

Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011 37


Reede Foto: kanal 2

23. september

Kaks kanget Venemaal

20.30 Kanal 2 Kaks kanget, Kristjan Jõekalda ja Teet Margna, seiklevad taas! Seekord võtavad nad ette pöörase rongiretke läbi lõputu ja alati ootamatu Venemaa. Tallinnast algav seiklus viib semud läbi Siberi otse Jaapani mere rannikule Vladivostokki. Tänases saates avastavad reisisellid Moskva üüratuid avarusi ja üritavad osa saada kuulsast 9. mai paraadist.

Teadlaste öö

21.40 ETV Kord aastas saavad teadlased omavahel kokku, viskavad kitli ja prillid nurka ning tähistavad teadlaseks olemist. Ja seda üle terve Euroopa. Teadlaste öö otseülekanne on sel korral eetris Tartust, kevadel avatud Ahhaa keskusest. Saatejuhid Monika Tamla ja Hannes Hermaküla proovivad lisaks lõbusa olengu vahendamisele sotti saada, mis toimub teaduskeskustes nii meil kui lähinaabrite juures ja kuidas on need asutused teadushuvi nakkusega seotud.

TV6 06:00 Hommikustuudio 08:00 Seitsmesed uudised 08:30 Kodu keset linna* 09:00 Hull sinu järele 09:30 Multifilm Vägev Ämblikmees 10:00 Head isu 10:30 Kalamehejutud 11:00 TV6 SPORT* 11:10 Mf Minority Report – kolmas otsus* 13:35 Kodu keset linna 14:05 Kolmas kivi Päikesest* 14:35 Kutsuge Cobra 11* 15:30 Farscape – kosmoses kaotsis* 16:30 Hulluarst 17:30 Kutsuge Cobra 11 18:30 Kolmas kivi Päikesest 19:00 Simpsonid 19:25 Futurama 19:55 Farscape – kosmoses kaotsis 20:50 TV6 SPORT 21:00 Chicago koodeks 22:00 Mf Tippkutt 00:10 Üksus 01:00 Futurama* 01:30 Simpsonid* 02:00 Chicago koodeks* 02:55 Head isu* 03:20 Kodu keset linna* 03:50 Seitsmesed uudised 04:20 Õhtusöök viiele 05:10 Uudistemagasin

Kanal 11 06:00 Armastuse nimel 06:50 Rosemary kokakool 07:40 Tõelised koduperenaised* 08:30 Top Shop 08:45 Minu imeline elu* 09:15 Oprah* 10:10 Doktor Oz* 11:05 Ameerika supermodell 12* 12:00 Top Shop 12:15 Rachel Alleni kodused road 12:45 Ostuhetk 13:15 Tantsustuudio «Pineapple»* 14:15 Saint Tropez 15:20 McLeodi tütred 16:15 Tõelised koduperenaised 17:10 Oprah 18:05 Doktor Oz 19:05 Ameerika supermodell 12 20:00 Minu imeline elu 20:30 Mf Kallis prints 22:20 Naismõrtsukad 23:20 Miljonäri salamissioon 00:10 Reporter 01:00 McLeodi tütred* 01:45 Night Chat 05:00 Saint Tropez* 06:00 Rachel Alleni kodused road*

38 Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011

ETV 06:55 Terevisioon 08:55 Draamasari Väike maja preerias: Hirmu paine all I (Little House on the Prairie, USA 1977) 09:45 Terevisioon* 11:45 Kahekõne* 12:40 MI* 13:10 Lillede vägi (Flower Power, Inglise 2000)* 13:15 Ajalik ja ajatu: Pirita uue kloostri 10. sünnipäev (subtiitritega)* 13:50 Projekt EI: Hädas bioprojektidega (ETV 2006) 14:15 Kapital* 14:45 Pereelu, 11/17 (Eesti 2008)* 15:15 ehh, uhhuduur 3, 2/7* 15:45 Reisile minuga: Legendide saar, Küpros* 16:10 Draamasari Väike maja preerias: Hirmu paine all I (Little House on the Prairie, USA 1977)* 17:00 Aktuaalne kaamera 17:10 Õnne 13 (Eesti 1996) 17:40 Draamasari Maahaigla: Kindel kui kalju (The Royal, Inglise 2009). Ormerod ja Weatherill sõidavad Brigidiga Iirimaale Moira matustele ja avastavad sealjuures vapustavad peresaladused. 18:30 Aktuaalne kaamera 19:00 Ringvaade 19:35 Köögikodanikud, 3/16: Clazz 20:05 Mida teie arvate?: Suure vanusevahega suhted 21:00 Aktuaalne kaamera. Ilm. Sport 21:40 Teadlaste öö 23:10 Pealtnägija* 00:00 Draamasari Maahaigla: Kindel kui kalju (The Royal, Inglise 2009)* 00:45 Ringvaade* 01:23 ERR uudised

Fox Life 07:00 Teisik 08:00 Kes on Samantha? 08:30 Minu naine ja lapsed 09:00 Jimi maailm 09:25 Kohtulahingud 10:10 Meeleheitel koduperenaised 10:55 Sõjaväenaised 11:40 Kummituselausuja 12:25 Erapraksis 13:10 Jimi maailm 13:35 Cougar town 14:00 Meeleheitel koduperenaised 14:50 Grey anatoomia 15:40 Pöörased 16:30 Varjatud mina 17:25 Erapraksis 18:15 Jimi maailm 18:40 Cougar town 19:10 Meeleheitel koduperenaised 20:00 Tantsi, kui oskad 21:30 Troonide mäng 21:45 Grey anatoomia 22:35 Kummituselausuja 23:25 Cougar town 23:55 Jimi maailm 00:25 Erapraksis 01:15 Sõjaväenaised 02:00 Teisik 02:50 Vaade tulevikku

Kanal 2 06:00 Punased roosid, 83/200* 06:45 Joonissari Animaniakid 07:10 Joonissari Mask 07:35 Joonissari Politseiakadeemia seiklused 08:00 Reporter* 09:00 Tee õnnele, 785* 10:00 Armastus või raha, 48/128* 11:00 Kodus ja võõrsil, 5075* 11:30 Peremees otsib perenaist* 12:30 Eestlane ja venelane* 13:00 Kodutunne* 13:55 Lastega kodus: Ma olen su kõrval 14:25 Regina, 195/195. Viimane osa! 15:25 Punased roosid, 84/200 16:25 Armastus või raha, 49/128 17:25 Tee õnnele, 786 18:25 Kodus ja võõrsil, 5076 19:00 Reporter 20:00 Eesti kõige-kõige 20:30 Kaks kanget Venemaal 21:30 Kelgukoerad. Kirjaniku mõrva uurimine annab uurijatele uut ja põnevat infot salapärase Hans Koolmeistri kohta, kuid kurjategija on uurijatest alati mitu sammu ees. Kõsta paneb Bärbeli proovile ning teeb kõigi jaoks ootamatu otsuse. 22:30 Unustatud: Raudtee tundmatu. Raudteerööbastelt leitakse naise pealuu ja vabatahtlikud hakkavad otsima ta ülejäänud säilmeid. Otsingud viivad ohvri ainsa sugulaseni, ta õeni, kes on hirmsa rünnaku tagajärjel koomas. 23:25 Mängufilm Hirmude öö: Vastamata kõne (One Missed Call, Saksa-USA-Jaapani 2008). Õuduspõnevik 01:10 Mängufilm Neljapäev (Thursday, USA 1998). Põnevik 02:35 Hawthorne* 03:20 Krimi* 03:45 Reporter* 04:35 Avameelselt ...* 05:00 Mängufilm Gigolomees 2 (Deuce Bigalow: European Gigolo, USA 2005)*

ETV2 07:10 Indiaanipoiss Yakari* 07:20 Inami* 07:45 Lastesari Reis ümber maailma* 07:50 Lastelavastus Kadekops* 08:20 Lastetuba* 08:30 Kas me sellist Eestit tahtsimegi? 09:00 Ringvaade* 10:05 Batareja* 10:32 ERR uudised 16:50 Entourage* 17:15 Smallville 18:00 Muumioru lood 18:20 Reis ümber maailma 18:30 Lastetuba 18:45 Teeme Tomiga nukufilmi, 2 19:00 Jõehobu Jõksu lood 19:05 Tulelaeva kulid 19:20 Aktuaalne kaamera (viipekeeles) 19:30 Aktuaalne kaamera (vene keeles) 20:00 Teatriõhtu Peiarite õhtunäitus 22:05 Vulkaanide teejuht 22:55 Jüri Üdi klubi* 23:45 Siin ja praegu 00:32 ERR uudised

TV3 06:15 Multifilm Titaanide klass 06:40 Multifilm A.T.O.M. 07:05 Multifilm Beyblade 07:30 Simpsonid: Suur eksitus 07:55 Armastus võidab, 42* 08:50 Kirgede torm, 1274* 09:50 Kodu keset linna* 10:20 Vaprad ja ilusad, 6054* 10:45 Top Shop 11:10 Simpsonid* 11:40 Täna võib!* 12:10 Hull sinu järele 13:05 Kättemaksukontor: Uskumise küsimus, 2* 14:05 Vale jälgedel: Kontroll kaob* 15:00 Vaprad ja ilusad, 6055 15:30 Lena, mu elu armastus, 95 16:25 Armastus võidab, 43 17:25 Kirgede torm, 1275 18:25 Tätte ja Matvere imeline ilmareis 19:00 Seitsmesed uudised 19:30 Kodu keset linna 20:00 Kälimehed: Luuleõhtu. Riina ja Urmas saavad ülesandeks elavdada küla kultuurielu. Et kohapeal on võtta poeet, siis hakatakse korraldama luuleõhtut. Samal ajal üritab taluperemees võita kauni Rebekka südant. See aga pole lihtne ülesanne, eriti kui üsna sõna otseses mõttes hakkab Jürkale kaikaid kodarasse loopima õel külakonstaabel. 21:00 NCIS kriminalistid: Tõde või tagajärjed 22:00 Kümnesed uudised 22:15 KINO3: Mängufilm Võluvad põrgulised (Pretty Little Devils, USA 2008). Krimikomöödia. Teleesilinastus! 00:05 Mängufilm Romi ja Michele’i klassi kokkutulek (Romy And Michele’s High School Reunion, USA 1997). Komöödia 01:50 Mängufilm Jade (Jade, USA 1995). Põnevik 03:25 Täna võib!* 03:50 Tätte ja Matvere imeline ilmareis* 04:20 Südamehääl: Alisa, 84 05:10 Seitsmesed uudised*

Kanal 12 07:00 Reporter 07:55 Trikimees* 08:25 Tuvikesed* 08:50 Kloun* 09:40 Portreteerija* 10:30 Postimees.ee 13:15 Merepatrull* 14:00 Ekstreemkalapüük Robson Greeniga* 14:50 Spioonitarid* 15:40 MacGyver* 16:30 Walker – Texase korravalvur* 17:20 Kloun 18:10 Rannavalve* 19:05 MacGyver 20:00 Trikimees 20:30 Walker – Texase korravalvur 21:20 Terasmunad 22:05 Duudsonid 22:35 Klikitähed 23:10 Tuvikesed 23:40 Rannavalve 00:35 Portreteerija 01:20 Spioonitarid 02:05 Night Chat 05:00 Postimees.ee


Laupäev Foto: tv 3

24. september

Mängufilm Kõmulugu

22.25 TV3 Surnud briti ajakirjanik Joe Strombel ei leia ka teispoolsuses rahu. Kinni kahe maailma vahel, asub ta uurima vihjet, mis võib viia Londonis tegutseva sarimõrvari isiku tuvastamiseni. Teda abistab seejuures ajakirjandustudeng Sondra Pransky, kes ühe maagi lavasõu ajal avastab, et ta näeb ja kuuleb surnud Joed. Sondra ei kõhkle kaua ja leiab, et see oleks hea võimalus oma karjääri edasi viia. Jäljed viivad briti aristokraadi ja armastuseni ...

Dokfilm Põgenemine Põhja-Koreast

14.20 ETV Põhja-Korea on üks maailma suletumaid diktatuuririike, kus puuduvad inimõigused, ähvardab näljasurm ja tehakse orjatööd. Ometi elavad samal poolsaarel, LõunaKoreas, inimesed hoopis teistsugustes tingimustes ning see innustab igal aastal tuhandeid põhjakorealasi riigist põgenema. Kuna kahe Korea piir on läbipääsmatult suletud, siis jääb ainsaks pääseteeks 10 000kilomeetrine retk läbi reetliku Hiina, Laose džunglite ja Tai, kus põgenikke ähvardavad loendamatud ohud ning tabamise korral jääb valida vaid enesetapu ja hukkamise vahel.

TV6 06:00 SMS mäng 06:45 Rammumees 2011 07:40 Appi tõttab Stiilne Viisik 08:30 Kalamehejutud 09:05 Kameeleon 10:00 Üksus* 11:00 TV6 SPORT* 11:10 Top Shop 11:30 Mf Tippkutt* 13:40 TV6 SPORT* 13:50 Eesti jalgpalli meistriliiga 16:00 Jube nädal 16:30 Ringrada 17:30 Ninjasõdalane 18:30 Moodne perekond 19:00 Simpsonid 19:25 Ameerika paps 19:55 Eluaegne 20:50 TV6 SPORT 21:00 Top Gear 22:10 Mf Pahalane 00:40 Mf Hukatuslik romaan 02:20 Moodne perekond* 02:50 Ameerika paps* 03:20 Simpsonid* 03:50 Ringrada* 04:40 TV3 uudised 05:10 Uudistemagasin

Kanal 11 06:30 Kohtumised taevas 07:15 Top Shop 07:30 Rosamunde Pilcher – Südame otsus 09:10 Top Shop 09:25 Kaalulaager* 09:55 Koletisest kaunitariks* 10:25 Piinlikud kehad* 11:20 Aafrika südames* 12:20 Ajaga võidu* 13:10 Matsakas beib* 14:05 Naisuurijad* 15:00 Mf Kallis prints* 16:45 TERE kokakool 16:50 Mf Jane Austeni raamatuklubi* 18:55 Pagaripiigad 19:25 Rachel Alleni kodused road* 20:00 Kim lööb korra majja 20:30 Romantikadoktor – Capri 22:20 Mf Armastuse rõõm 00:00 Seksikad reklaamid* 00:30 Reporter+ 01:00 Naismõrtsukad* 01:50 Night Chat 05:00 Pagaripiigad* 05:25 Miljonäri salamissioon*

ETV 07:30 Reis ümber maailma* 07:35 Tuutu ja Potsu 07:50 Animasari Täheplaneet 07:55 Animasari Tegus Timmu 08:05 Muumioru lood* 08:25 Teeme Tomiga nukufilmi, 2* 08:45 Jõehobu Jõksu lood* 08:50 Animafilm Tulelaeva kulid* 09:00 Puutepunkt (subtiitritega)* 09:30 Köögikodanikud, 3/16: Clazz* 10:00 Sõida maale! 10:45 Õnne 13 (subtiitritega)* 11:15 Pealtnägija (subtiitritega)* 12:05 Mida teie arvate?: Suure vanusevahega suhted* 13:00 Dokfilm Mehed unustatud armeest (Eesti 2006) 13:55 Ainult kümme aastat (ETV 2002) 14:20 Dokfilm Põgenemine Põhja-Koreast (Prantsuse 2009) 15:15 Ulmesari Smallville: Väänkasvud (USA 2006) 15:55 Loomasuu ei valeta 16:05 Hajameelselt abielus (Eesti 2006) 16:30 Pereelu, 13/17 (Eesti 2008) 17:00 Tähtis aasta, 2/6 (Det store år, Taani 2008) 17:30 Draamasari Taevasina, 2/24 (Norra 2008)* 18:20 Ilus maa: Tammetalu pagarikoda 18:30 Aktuaalne kaamera 18:40 Loodusdokk Madagaskar, 3/3: Kuumuse ja tolmu maa (Inglise 2011) 19:35 ehh, uhhuduur 3, 3/7 20:05 Reisile minuga: Kopenhaagen 20:30 Õnne 13 21:00 Aktuaalne kaamera. Ilm 21:20 Sport. Sport 21:35 Draamasari Kiirabihaigla: Status quo (USA 2007) 22:20 Kriminaalsari Midsomeri mõrvad: Kalur-kuningas (Inglise 2004) 23:55 Tähelaev: Raivo Tafenau* 01:11 ERR uudised

Fox Life 07:00 Vaade tulevikku 10:00 Minu naine ja lapsed 11:05 Jimi maailm 12:55 Tantsi, kui oskad 14:25 Varjatud mina 16:40 Pöörased 17:25 Grey anatoomia 19:05 Melissa & Joey 19:30 Episoodid 20:00 Meeleheitel koduperenaised 21:50 Troonide mäng 22:50 Pöörased 00:35 Ebatavaline perekond 02:10 Weeds

Kanal 2

TV3

06:20 Tõelised koduperenaised 07:10 Reporter* 08:00 Dokumentaalfilm Nii tehti sarja «Jalutuskäik dinosaurustega»! 09:00 Aiasaade 09:30 Kodusaade. Uudised ja parimad nipid Habitare messilt Helsingist. Võtame külaskäigu ette arhitekt Eero Palmi projekteeritud majja, mis oli arhitektile 100. maja. 10:00 Kokasaade Lusikas. Marika Blossfeldti maakodus Pivarootsis valmib toit, mis tuleb otse peenralt. 10:45 Hooaeg 11:30 Rooli võim 12:00 Subboteja: Uus hooaeg!. 13:00 Joonisfilm Richi maagiline seiklus (The Pagemaster, USA 1994). Koguperefilm 14:25 Mängufilm Kartmatu punakuub (Dudley Do-Right, USA 1999). Komöödia 16:00 Peremees otsib perenaist* 17:00 Liiga rikkad piigad: Ausus 17:55 Aiadetektiivid: Armas Angelica 19:00 Reporter+ 19:35 Pehmed ja karvased. Uus hooaeg! Indrek tõmbab suvele rasvase joone alla. Ametlik Kadriorg on langenud sügisele kaenlasse. Edgar valmistub kuumaks talveks. 20:05 Joonisfilm Jahihooaeg (Open Season, USA 2006) 21:40 Mängufilm Kasuvennad (Step Brothers, USA 2008) 23:35 Mängufilm Seersant Bilko (Sgt. Bilko, USA 1996) 01:20 Mängufilm Läbi hägu (A Scanner Darkly, USA 2006). Ulmeline põnevik 03:00 Mängufilm Verine õigus (Urban Justice, USA 2007)* 04:35 Reporter+* 05:05 Mängufilm Kartmatu punakuub (Dudley Do-Right, USA 1999)*

ETV2

05:40 Kirgede torm, 712, 713 07:20 Multifilm Bakugan 07:45 Multifilm Rähn Woody 08:10 Multifilm Teismelised ninjakilpkonnad 08:35 Multifilm Bakugan* 09:00 Simpsonid: Südamlik ülem 09:30 Rendiisa: Isadepäev 10:00 Head isu 10:30 Tätte ja Matvere imeline ilmareis* 11:00 Nurgakivi 11:30 Naiste maailm 12:00 Castle: Rikaste poiste mängud 12:50 Kättemaksukontor: Uskumise küsimus, 2* 13:50 Tara mitu mina: Töö 14:20 Mustkunsti kiirkursus 15:15 Mängufilm Tommy Boy (Tommy Boy, USA 1995). Komöödia 17:10 Glee: Duetid. Lauluklubi töötab duettide kallal. Finn ja Rachel plaanivad meelega kaotada, et Samil oleks võimalus võita. Mike, Tina ja Artie on armukolmnurgas. 18:05 Monk: Hr Monkil on lööki 19:00 Seitsmesed uudised. Nädalalõpp 19:30 Mängufilm Takso (Taxi, USA-Prantsuse 2004). Komöödia 21:25 Kälimehed: Luuleõhtu* 22:25 KINO3: Mängufilm Kõmulugu (Scoop, Suurbritannia-USA 2006). Komöödia. Teleesilinastus! 00:30 Mängufilm Küborg (Cyborg, USA 1989). Ulmemärul 02:00 Mängufilm Takso (Taxi, USA-Prantsuse 2004). Komöödia* 03:50 Kõige naljakamad koduvideod 04:20 Kälimehed: Luuleõhtu* 05:10 Seitsmesed uudised: Nädalalõpp*

Kanal 12

09:00 Osoon 09:30 Ajalik ja ajatu* 10:00 OP!* 10:30 MI* 11:00 Batareja* 11:30 September* 12:25 Jüri Üdi klubi* 13:20 Siin ja praegu* 13:55 Sookured* 14:25 Otsi loodusest liitlast 14:45 Nõialoom* 15:15 Rabade vaikuses* 15:30 dokkaader Afganistan otsib superstaari* 16:30 Osoon* 17:00 Lastefilm Väikesed süütud valed 18:40 Looduselust 19:00 Indiaanipoiss Yakari 19:20 Aktuaalne kaamera (viipekeeles) 19:30 Aktuaalne kaamera (vene keeles) 19:45 Rolfiga Gruusias – Golden Talent 2011 20:45 Telelavastus Soo 23:25 Tartu levimuusikapäevad 00:02 ERR uudised

06:30 Postimees.ee 08:45 Reporter 09:30 TOP 10* 10:15 Teolt tabatud* 11:00 Terasmunad* 11:40 Duudsonid* 12:05 Klikitähed* 12:30 Chris Ryani eriüksused 13:20 TOP 10 14:05 Metsikud inglid 15:00 MacGyver* 19:10 Teolt tabatud 20:00 Rooli võim 20:30 Vanaraua automeistrid 21:30 Supernova 23:05 Mf Emmanuelle’i juveel 00:35 Teolt tabatud* 01:25 Vanaraua automeistrid* 02:10 Night Chat 05:00 Mängufilm Emmanuelle’i juveel*

Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011 39


Pühapäev Foto: kanal 2

25. september

Mängufilm Pimeduse rüütel

21.35 Kanal 2 Batman (seekord võimas, ent samas oi kui sarmikas Christopher Bale) tõstab panuseid võitluses kuritegevuse vastu, asudes hävitama Gotham Citys võimutsevaid bandesid. Kuid vaenlane ei maga ja talle astub vastu kriminaalne geenius, keda tuntakse Jokkerina. Viimast kehastab varalahkunud Heath Ledger, kelle rolli on korduvalt taevani kiidetud!

Mängufilm Austraalia

20.30 TV3 Teise maailmasõja eelõhtul rändab Briti aristokraat, leedi Sarah Ashley, kaugele võõrale kontinendile. Seal tutvub ihuüksi talle tundmatu kultuuri keskele sattunud naine rohmaka kohalikuga ning ühendab vastumeelselt temaga jõud, et päästa tohutu maatükk, mis talle pärandati. Üheskoos asuvad nad sadade miilide pikkusele teekonnale läbi kauni, ent armutu maastiku, mis viib nad välja Darwinisse just siis, kui seda pommitavad Pearl Harborit rünnanud Jaapani sõjajõud.

TV6 06:00 SMS mäng 06:45 Kolmeraudne 07:45 Ameerika otsib superstaari 09:30 Naiste maailm 10:00 Tippkokk 11:00 TV6 SPORT* 11:10 Top Shop 11:30 Kinominutid* 12:05 Outback Jack 7 13:00 Outback Jack 8 13:55 Kontor14:20 Spordiäpardused 15:30 Ruudulipp 16:00 Jube nädal 16:30 Elu nagu Marsil 17:30 Ninjasõdalane 18:30 Moodne perekond 19:00 Simpsonid 19:25 Ameerika paps 19:55 Totaalne muutumine 20:50 TV6 SPORT 21:00 Ameerika otsib superstaari 22:45 Päästjad 23:45 Mf Liiga 01:50 Moodne perekond* 02:20 Ameerika paps* 02:50 Simpsonid* 03:15 Ruudulipp* 03:40 Elu nagu Marsil* 04:20 Naiste maailm* 04:40 TV3 uudised 05:10 Uudistemagasin

Kanal 11 06:20 Kohtumised taevas 07:05 Top Shop 07:20 Rachel Alleni kodused road* 07:45 Kim lööb korra majja* 08:15 Top Shop 08:30 Aiasaade 08:55 Kodusaade 09:25 Kokasaade Lusikas 10:10 Hooaeg 11:00 Täiuslik koduperenaine 2 12:10 Koduvallutajad Colin ja Justin* 13:10 Doktor Oz* 17:45 Tantsustuudio «Pineapple»* 18:40 Vangist kokaks* 19:35 Fort Boyard 20:35 Rahvusvaheline selgeltnägijate tuleproov 21:30 Mf Julm kokkumäng 23:15 Piinlikud kehad* 00:10 Seksinipid* 00:40 Reporter+ 01:10 Miljonäri salamissioon* 01:55 Night Chat 05:00 Täiuslik koduperenaine 2*

40 Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011

ETV 07:30 Animasari Inami* 07:55 Animasari Cedric:* 08:05 Animasari Cedric* 08:20 Indiaanipoiss Yakari* 08:30 Tegus Timmu 08:40 Tuutu ja Potsu 08:50 Konn ja sõbrad* 09:00 Animasari Lammas Shaun 09:10 Prillitoos 10:00 Tähelaev: Ivan Makarov 11:15 Reisile minuga: Kopenhaagen* 11:40 Jamie Oliver kodus: Rabarber (Inglise 2007) 12:05 Lastefilm Väikesed süütud valed (Die Perlmuterferbe, Saksa 2009) 13:45 Loodusdokk Madagaskar, 3/3: Kuumuse ja tolmu maa (Madagascar, Inglise 2011)* 14:35 Osoon* 15:00 Ajalik ja ajatu 15:30 Puutepunkt 16:00 Draamasari Kiirabihaigla: Status quo (ER, USA 2007)* 16:45 Kriminaalsari Midsomeri mõrvad: Kalur-kuningas (Inglise 2004)* 18:20 Ilus maa: Raplamaa parvematkad 18:30 Aktuaalne kaamera 18:45 Ajavaod: Sillaehitaja visiit 19:15 Draamasari Kennedyd, 1/8: Isa suured ootused (The Kennedys, Kanada 2011) 20:00 Komöödiasari Allo Allo! (Inglise 1991) 20:30 ENSV: Tervitusi teisest ilmast, 2 21:00 Aktuaalne kaamera: Nädal. Ilm 21:35 Sport. Sport 21:56 Üks lugu: Ott Aardam 22:00 Kriminaalsari Uued trikid, 2/8: Eesriie sulgub (New Tricks, Inglise 2008) 22:50 Vahetus (Eesti 2010) 23:05 Michael Boltoni kontsert Avo Sessioni festivalil (Michael Bolton Plays AVO Session, Šveitsi 2009) 00:05 Eesti TOP 7* 00:52 ERR uudised

Fox Life 07:00 Teisik 08:30 Sophie 08:55 Cougar town 10:35 Grey anatoomia 14:20 Meeleheitel koduperenaised 18:15 Kuulaja 19:10 Varjatud mina 20:50 Troonide mäng 00:45 Melissa & Joey 01:10 Episoodid 01:35 Pöörased 03:20 Tantsi, kui oskad

Kanal 2 06:20 Rooli võim* 06:45 Aiadetektiivid* 07:35 Joonissari Täitsa tavaline Andy 08:00 Joonisfilm Jahihooaeg (Open Season, USA 2006)* 09:30 Keskkonnanädal 09:50 Mängufilm Hiireke nimega Stuart Little 2 (Stuart Little 2, USA 2002). Lustakas koguperekomöödia 11:15 Eestlane ja venelane* 11:45 Kaks kanget Venemaal* 12:45 Eesti kõige-kõige* 13:15 Kodutunne* 14:15 Pilvede all* 15:15 Mängufilm Rosamunde Pilcher – Süda teab (Rosamunde Pilcher – Gewissheit des Herzens, IngliseSaksa 2003) 17:05 Unelmate hotell – Üllatus Mehhikos (Das Traumhotel: Mexiko, AustriaSaksa 2005) 19:00 Reporter+ 19:35 Ärapanija 20:05 20 aastat hiljem. 20 unustamatut aastat ja 20 erakordset inimest! Taasiseseisvumise aastapäevale pühendatud saatesarjas räägivad tuntud eesti inimesed rõõmudest, muredest, võitudest ja kaotustest, mis neil on tulnud selle 20 aasta jooksul läbi elada. Need on väga isiklikud, ausad ja kordumatud lood, millest joonistub välja meie kõigi ühine suur Eesti Lugu. 21:35 Mängufilm Pimeduse rüütel (The Dark Knight, Inglise-USA 2008). Teleesilinastus! 00:30 Mängufilm Topeltmeeskond (Double Team, USA 1997). Märul 02:05 Mängufilm Kasuvennad (Step Brothers, USA 2008)* 03:45 Reporter+* 04:15 Mängufilm Doom – elav põrgu (Doom, USA-IngliseSaksa 2005)*

ETV2 09:00 Osoon 09:30 Ajurünnak 10:00 AegRuum 11:00 Püramiidi tipus 11:30 Põnevussari Kaalul on rohkem kui elu 12:25 Vürst Volkonski 13:25 Teatrietendus Peiarite õhtunäitus* 15:30 Teadlaste öö* 17:00 Lasteetendus Salaaed 18:50 Adiboo seiklused inimkehas 18:55 Tuutu ja Potsu* 19:05 Tegus Timmu* 19:20 Aktuaalne kaamera (viipekeeles) 19:30 Aktuaalne kaamera (vene keeles) 19:45 Teemaõhtu. Rahvuste päev 20:00 Teemaõhtu. Etnomosaiik: Mustlased 20:10 Teemaõhtu. Akadeemik Ariste kaks armastust: Mustlased 20:35 Teemaõhtu. Karikakramäng 22:05 Teemaõhtu. Meie: Eestimaa mustlastest 22:55 Teemaõhtu. Mustlase missioon 00:05 ERR uudised

TV3 05:40 Kirgede torm, 714, 715 07:20 Multifilm Bakugan 07:45 Multifilm Rähn Woody 08:10 Multifilm Teismelised ninjakilpkonnad 08:35 Multifilm Bakugan* 09:00 Simpsonid: Lapsuke ja vaal 09:30 Rendiisa: Gina 10:00 Animafilm Planeet 51 (Planet 51, Hispaania-IngliseUSA 2009). Teleesilinastus! 11:50 Glee: Duetid* 12:45 Kõige naljakamad koduvideod 13:05 STOP! 13:40 Mängufilm Noor Herakles (Young Hercules, USA 1998). Seiklusfilm 15:30 Formula-1 2011: Singapuri GP (Singapuri ringrada) 18:00 Kättemaksukontor: Uskumise küsimus, 2* 19:00 Seitsmesed uudised: Nädalalõpp 19:30 Laulupealinn: Uus! 20:30 KINO3: Mängufilm Austraalia (Australia, USAAustraalia 2008). Seiklusfilm. Teleesilinastus! 23:50 Valgekrae: Algus (2) (White Collar, USA 2009). Uus sari! Salapärase kurjategija Hollandlase kohta ei leidu enam asitõendeid. FBI agent Peter Burke otsustab riskida ja koostööd teha meisterliku petise Neal Cafferyga, kes osutub Burke’i jaoks väga väärtuslikuks. 00:40 Mängufilm Suure Kanjoni kadunud aare (Lost Treasure of the Grand Canyon, Kanada 2008). Seiklusfilm 02:25 Laulupealinn* 03:10 STOP!* 03:35 Animafilm Planeet 51 (Planet 51, Hispaania-IngliseUSA 2009)* 05:00 Kõige naljakamad koduvideod 05:25 STOP!* 05:50 Seitsmesed uudised: Nädalalõpp*

Kanal 12 06:20 Postimees.ee 09:05 Reporter+ 09:30 TOP 10* 10:15 Teolt tabatud* 11:00 Supernova* 12:30 Tsiklivendade lemmikkõrts* 13:20 TOP 10 14:05 Rooli võim* 14:30 Lõuna-Eesti ralli 15:00 Walker – Texase korravalvur* 18:55 Mootorite maailmas 19:10 Teolt tabatud 20:00 Eesti kiirendajad 20:30 Jalgpall päästis minu elu 21:30 Mf Charlie inglid 23:10 Mf Lembetuhinas 00:45 Teolt tabatud* 01:35 Jalgpall päästis minu elu* 02:20 Night Chat 05:00 Mf Lembetuhinas*


TV nädal

Kes või mis on tänavu Eesti kõige-kõigem? Juba täna õhtul alustab Kanal 2s «Eesti kõige-kõige» kolmas hooaeg. Saatejuht Eero Reinu sõnul ollakse valmis vaatajaid üllatama väga erinevate lugudega.

fotod: kanal 2, Sander Elb

«E

esti kõige-kõige» uuel hooajal jõuab vaatajateni 12 erilist saadet. Ekraanile tuuakse umbes 40 erilist nähtust, asja, inimest – ühesõnaga «kõige-kõiget». Pooled lugudest on tänaseks ka juba salvestatud. «Oleme avastanud väga andekaid, omal spetsiifilisel alal parimaid inimesi,» on saatejuht Eero rahul. Nii mõnigi lugu on tema enda samuti üpris keerulisse olukorda saadet tegema sundinud, näiteks mootorratta selga kaljudele või langevarjuga teletorni tippu. «Võime julgelt väita, et Eestis on, mida näidata ja mille üle uhke olla!» Eero sõnul on saate võtted olnud tõeline väljakutse kogu meeskonnale, kuna tööpäevad venivad tihti 14—15tunnisteks.

«Aga meid kannustavad uued kogemused. Võime paari kuuga näha rohkem kui kogu oma senise elu jooksul. Ja mis võiks olla parem, kui jagada kõiki neid toredaid kogemusi televaatajatega.» Kui küsite nüüd, millised teemad saatetegijate endi jaoks kõige südamelähedasemad on, siis paluvad nad kujutleda, et olete lapsevanem. Te ei vali oma laste hulgast ju lemmikut

välja! «Kõik on millegi poolest erilised. Nii on ka «Eesti kõige-kõige» algava hooaja lugudega. Teemade puhul on meie jaoks oluline, et säiliks mitmekesisus, nii leiab iga vaataja enda jaoks midagi huvitavat.» Huvitavad teemad jõuavad saatesse erinevaid teid pidi. On ametlikke allikaid, kuid tihti pakuvad ennast ja oma sõpru-tuttavaid välja ka inimesed, kes saatest kuulnud ja seda näinud. «Kõik vihjed käivad läbi väga tiheda sõela. Meie meeskond otsib lugusid, mis meile endale korda läheksid ja mida võiks olla vaatajatel põnev vaadata. Eks huvitava vaatenurga leidmine ongi kõige tähtsam ning see nõuab põhjalikku eeltööd,» selgitab saatejuht. Kui ühe hooaja jooksul nii palju huvitavaid teemasid ära näidatakse, kas pole siis ohtu, et kõige-kõiged varsti otsa saavad? «Isekeskis oleme seda teemat arutanud. Meie ühine arvamus on, et materjalist ei tule puudust siis, kui otsime seda õigetest kohtadest. Tihtipeale on huvitavad teemad meie silme all, vahel tuleb otsida kaugemalt. Väga tähtis roll on ka televaatajatel, kes toetavad meid oma värskete ideedega,» on saatejuht Eero Reinu optimistlik. Maria Rähn «Eesti kõige-kõige» algab 16. septembril kell 20.00 Kanal 2s.

Anna oma panus!

Tänaõhtuse esimese saate kangelannaks on Tapalt pärit Eesti kõige parem naistraielisõitja Keity Meier. Kõigest 16aastane tütarlaps taltsutab uskumatul kombel ja kõikvõimalikel takistustel oma mootorratast. Kui sinulgi mõlgub mõttes mõni tore teema, mis võiks sobida saatesse «Eesti kõige-kõige», siis on see saatemeeskonna poolt väga oodatud. «Kõige-kõigedest saab teada anda e-posti aadressil saade@kanal2.ee, märksõnaks «Eesti kõigekõige»,» kutsub saatejuht Eero Reinu üles. Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011 41


TV nädal Vaata, mida tahad!

Starman on toonud turule telekanalite ükshaaval valimise võimaluse. Enam ei pea maadlema kõiksugu pakettide ja muu jamaga, vaid valid ainult need kanalid, mis tõesti meeldivad. Esialgu pakutakse valikkanalitena 19 teleprogrammi. Üks kanal maksab alates 49 sendist kuus ning valikkanalite nimekiri hõlmab väga erinevaid teemasid alates muusikast, uudistest ja seriaalidest kuni filmi, moe ja populaarteaduslike teleprogrammideni. Starmani juhatuse liige Indrek Ild lubab, et valikkanalite nimekiri muutub pidevalt pikemaks ning tulevikus pakutakse ükshaaval telekanalite valimise võimalust kogu Starmani programmivaliku seast. Pöidlad pihku!

Mis on saanud tuvikestest?

Kunag dati kuu et tu teg A k

Legendaarse «Tuvikeste» viimane osa läks eetrisse 14 aastat tagasi, kuid sarjas kaasa teinud näitlejaid teavad kõik siiani. Nende karjäär sai napakat Ameerika peret kehastades maria rähn tuule tiibadesse!

Iga aastaga järjest kaunimaks muutuvat Katey’t (57) hinnatakse seriaalimaailmas väga mitmekülgse näitlejannana, kes teeb perfektseid rollisooritusi nii komöödiates kui ka draamades. Samuti hinnatakse väga tema lauluhäält – näiteks on ta tausta laulnud Bob Dylanile! Ka tema elu läks klassikaks muutunud komöödiasarjaga palju ilusamaks (kui vist jätta välja see, et sarjas pidi ta kümme aastat järjest hiiglaslikku parukat kandma!), sest pärast seda on ta teinud ligi 40 rolli! Muuhulgas on teda väiksemates osades näha saanud näiteks sarjades «Kummituselausuja», «Teadmata kadunud», «Räpane MacKey», «Kuumad 70ndad» ja «C.S.I. Kriminalistid». Kõige pikaajalisemad rollid on tal olnud aga pereseriaalis «Kaheksa lihtsat reeglit» (sealne pereema poleks Peg Bundyst rohkem erineda saanudki) ja animasarjas «Futurama», kus ta loeb peale seksika ükssilma Leela häält. «Futuramas», muide, pühendati kord terve üks osa «Tuvikestele».

David Faustino Kõikidest Bundy pereliikmeid kehastanud näitlejatest on just perepoeg Budi mänginud David (37) kõige produktiivsem olnud. Kuigi tal ei ole ette näidata mainekaid auhindu ja ta ei saa uhkustada maailmakuulsate sarja- ja filmirollidega, võib ta kindlasti uhkust tunda selle üle, et on oma mitte veel kuigi pika elu jooksul teinud üle 80 erineva rolli! Aga eks ta hakkas vara peale ka – esimese rolli sai David juba kolmekuuselt! Viimasel ajal on tal igal aastal välja tulnud vähemalt paar-kolm uut projekti ja juba järgmisekski aastaks on üks animasari kirjas! Räppar on ta oma sõnul ka, aga igaks juhuks me tema loomingut kuulata ei soovita ...

42 Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011

Christina Applegate Kuigi siiani armastatakse Christinat (39) kõige rohkem «Tuvikeste» ülirumala ja litsaka Kelly Bundyna, hakkasid tunnustused ja auhinnad talle sülle kukkuma alles pärast seda rolli. Nii võib ta uhkustada näiteks Emmy, Tony ja Kuldgloobuse nominatsioonidega. Ta on teinud pea 60 rolli erinevates sarjades ja filmides. Näiteks olid tal peaosad sarjades «Samantha, kes?» ja «Jesse» ning väga menukas oli ka osa, kus ta kehastas «Sõprades» Jennifer Anistoni ehk Racheli õde, kes mõistagi Joeyle väga meeldis. Peamiselt on tema leivaks romantilised komöödiad. Viimastel aastatel on rohkem juttu olnud tema edukast võitlusest rinnavähiga. Ta on ausalt rääkinud oma kahe rinna mastektoomiast ja toetanud paljusid vähivastaseid kampaaniaid. Tänavu jaanuaris sai ta esimest korda emaks.

fotod: reuters/scanpix, topfoto/scanpix, ukpress/scanpix, aldo luud

Katey Sagal


{ Lugeja küsib } s! Küpseb uus piruka

TOETAB MEESTE SEKSUAALSET VÕIMEKUST

Antioksüdandid, vitamiinid, kuldjuur

Tom Cruise vallutas TV6?

Mis TV6s toimub? Vaatasin kavast, et tuleval nädalal on esmaspäevast reedeni iga päev eetris mängufilm, mille peaosas Tom Cruise. Mitte et mulle Tom ei meelMai diks, aga no nii palju ... 

Toimetuselt: Teemanädalad on ju teadupoolest tõesti TV6 leib. Uurisime sinu ja teiste huviliste jaoks välja, et tulevikus on oodata ka Bruce Willise, Harrison Fordi ja teiste kangete tegijate erinädalaid. Lisaks on TV6 kinnitusel tulemas nädalaid, mis inspireeritud erinevatest tüüpilistest TV6 teemadest à la «jalaga näkku». Ärge aga unustage ka Tomi filme vaadata. Esmaspäeval kell 21.00 on eetris «Võimatu missioon», teisipäeval ja kolmapäeval samal ajal selle kaks järge. Neljapäeval kell 21.00 jõuab eetrisse «Minority Report – kolmas otsus» ja reedel kell 22.00 legendaarne Kirjuta «Tippkutt».

meile!

Al – Ed O’Neill

eteeSaada meile oma tel dressil aa ed us malised küsim me ja e t.e eh tel ais maria@n d! se stu va ile ne e otsim Parimale anname nänni!

Pereisa Ali kehastanud Edil (65) oli juba enne «Tuvikeste» võidukäiku korralik tööpõld selja taga. Suur edu saabus aga just «Tuvikestega», mille kohta mees ise alguses arvas, et selline jura pannakse küll juba poole hooaja pealt kinni ... Selle asemel kandideeris ta Ali rolliga kaks korda prestiižikale Kuldgloobuse auhinnale ja on tänaseni kõigi õnnetute pereisade suurim lohutus. Kusjuures, ise sai ta seda rolli luues inspiratsiooni oma onult. Pärast «Tuvikesi» on Ed kaasa teinud 20s erinevas sarjas ja filmis, sealhulgas seadusesilmist pajatavates «Dragnetis» ja «Üksuses». Vana «abikaasa» Katey’ga ühines ta taas sarjas «Kaheksa lihtsat reeglit», kus ta kehastas naise vana armastust. Hetkel on Edil püsiv roll juba paar aastat kestnud ülipopis komöödiasarjas «Moodne perekond», mida praegu näitab TV6.

Mai saab kingiks DVD «Riitus». Võtame võitjaga ühendust! Järgmisel korral saab huvitavaima küsimuse saatja DVD «Karvapallide kättemaks».

Nädala nael!

MEN POWER kapslid on välja töötatud spetsiaalselt meestele, arvestades nende füsioloogilisi vajadusi. Kapslid sisaldavad Põhjamaa ginsengi-kuldjuure ekstrakti ja 15 erinevat antioksüdanti ning kroomi, kaitsmaks organismi rakutasandil vabade radikaalide kahjuliku toime eest ja pidurdamaks vananemisprotsesse. Kuldjuur (Rhodiola rosae) annab uut energiat ja vastupidavust, edendab keskendumis- ja tähelepanuvõimet ning tõstab meeleolu. Kuldjuur annab jõudu ja aitab parandada vaimseid võimeid. Kuldjuur koos antioksüdatiivsete vitamiinide ja mineraalainetega aitavad ülal hoida meestele nii vajalikku elujõudu ja potentsi. Roheline tee ja antioksüdandid säilitavad organismi noorusliku ja tegusana. Lükopeen ja mustikaekstrakt parandavad silmade verevarustust ja nägemisteravust. Tootja: Hankintatukku OY, Soome Hulgimüük: Loodustoode tel 625 9545

letatavasti rahulm pirukas», kus mä gine kassahitt «Kuu nud endale i, küll flöödiga, on saa ennast küll õunakoog nitatud, kin a ag järjefilmi. Nüüd on us uute tegelastega ese filmi im es s üle ad kas», kus astuv iru «p s uu on s ma ule Jason Biggs ja lubanud üles astuda gelased. Kindlasti on uti hullu Stiflerit õlemad pildil), sam Alyson Hannigan (m ra Reid, Mena illiam Scott ja ka Ta kehastanud Sean W elt, sest d. Nalja saab rauds Suvari ja paljud teise nud löö asa etes osades ka erinevalt vahepeals ud tan es tõ nemad tegelastest on kõik ena! end heade näitlejat

Annab jõudu igas asendis!

Eestlased on jätkuvalt laulurahvas!

«Laulupealinn» pühapäeval kell 19.30 TV3s TV3 sügishooaja lipulaevaks oleva saatesarja lõpuks selgub võitja, kes viib oma kodukanti ihaldatud laulupealinna tiitli ning rahasumma kohalikuks heategevuseks. Väärika trofee nimel laulavad endal naba paigast Taimo Toomast (Pärnu), Marju Länik (Otepää), Ott Lepland (Kärdla), Tanja Mihhailova (Kohtla-Järve), Birgit Õigemeel (Kohila), Toomas Lunge (Tartu) ja Koit Toome (Laagri).

MÜÜGIL apteegi käsimüügiletis ja www.tervis24.ee


Naistelehe test Hinded:

Talumatult halb

Üsna vilets

Käib kah

Täitsa hea

Magusaim

ahvatlus Nõukaaegset supermaiust, kondenspiima, armastab Eesti rahvas tänapäevani. Kes määrib seda pannkoogile, kes uhab kohvisse, kes limpsib niisama ja unustabki end purgi kallale.

Fotod; helin loik

K

ondenspiimavalik on jahmatavalt suur. Meie eeldasime naiivselt, et kondenspiimade maitsed võivad olla vägagi erinevad. Test kujunes aga raskeks, sest maitsed olid üllatavalt sarnased ja põhimõtteliselt polegi erilist vahet, millist neist osta. Aga ettevaatust! Lugege tootesilte suure hoolega, sest saada on ka kondenspiimalaadseid tooteid — need sisaldavad kurikuulsat taimerasva, mille naturaalsus võib omajagu soovida jätta. Samuti müüakse paljudes poodides suhkruta kondenspiima, millel pole nostalgiaga mingit pistmist. Seda kasutatakse pigem toidu valmistamisel piima või koore asemel, mitte niisama koogi-kohvi peal. Kui paljud kondenspiimad on pärit meist lõuna poolt (Leedu tundub olevat kondenspiimaturu tõeline valitseja!), siis Polven Foodsi Jaani kondenspiim on nende Baltikumi müügijuhi Jüri Loonurme teada ainus läbinisti kodumaine kondenspiim Eesti turul. «Tootmises on see olnud ligi aasta ja müügiedust lähtuvalt tundub, et tarbijad on meid omaks võtnud,» sõnab ta. Selles pole õnneks ka paljukirutud taimerasvu!  Anne Põder 44 Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011

Suhkruga kondenspiim

Päritolumaa: Leedu Hind: 1.44 (397 g), Maksimarket Seda limpsides meenub lapsepõlv, heinamaa ja päikesepaiste ... Meeldivalt magusa ja koorese maitsega. Tihke ja kreemja koostisega. No täpselt nagu olema peab! Lahustub kohvis hõlpsalt ja paneb magusa piimakohvi joojad keelt nilpsama. Hea avajaga avades saab purgi ka uuesti sulgeda.

33 Korovõ kondenspiim täispiimast

Päritolumaa: Saksamaa Hind: 1.68 (397 g), Comarket Mmm ... Nostalgiliselt hea maitsega. Suhu jääb meeldivalt magus ja piimane mekk. Pole liiga magus ega ka kuidagi võlts. Koostis on kreemjas ja parajalt tihke. Kohvis lahustub hästi ja annab joogile hõrgu koorese maitse. Kahjuks väga halva kaanega.

Soovitame


Kuidas testisime?

välja kuus Valisime poodidest Limpsisime a. iim sp en magusat kond s est seltskonnaga, ku neid magusasõprad e im las Va si. lap id kui ka leidus nii täiskasvanu ja i hv ko a um ku s guse tassidesse võrdses ko e selt ühe teelusikatäi täp da se e sim sta magu m pii lgisime, kuidas kondenspiimaga. Jä maitse kohvijook e llis lahustub ja mi piima otse saab. Samuti pistsime purgist.

K V Küsimus & vastus

Kvaliteetne mesi! Vaevan juba mitmendat aastat pead küsimusega, kuidas tunda poeletil või turul Malle ära õige mesi? 

Vastab mesinik Lembit Liin:

Päritolumaa: Leedu Hind: 1.80 (397 g), Stockmann Täitsa nagu klassikaline kondenspiim, ehk vaid pisut magusam. Aimata võib keedetud piima meenutavat kõrvalmaitset, kuid väga see ei häiri. Koostiselt vedelam ja tilkuvam. Lahustub kenasti. Kohvile teeb hea maitse. Samuti kehva kaanega.

Hea magustatud kondenspiim

Päritolumaa: Leedu Hind: 1.85 (397 g) Selver Traditsioonilise kondenspiima mekiga. Midagi häirivat ega võltsi küll ei tunneta. Parajalt magus. Lahustub kohvis kiiresti ja jätab mõnusalt koorese meki. Koostiselt ehk veidi vedelam kui teised, mistõttu kehvem purgist välja tõsta. Aga halva kaanega.

Dutch Lady magustatud kondenspiim taimeõliga

Päritolumaa: Holland Hind: 1.20 (397 g) Maxima Maitselt meenutab lehmakommi. Tundlikud hambad hoidke alt! Ikka räigelt magus ja see teeb asja kuidagi võltsiks. Hästi paksu ja tihke koostisega. Kohvi teeb vähese kuluga mõnusalt magusaks ja maitse jääb hea. Hea avaja olemasolul saab kaane ka tagasi peale panna.

Jaani kondenspiim suhkruga

Päritolumaa: Eesti Hind: 1.25 (300 g), Säästumarket Plekkpurgi-kondenspiimadest teistmoodi maitsega. Järelmaitse meenutab keedetud piima. Pole liiga magus, kuid maitse tundub ikkagi võõras. Tihke koostisega ja lahustub kohvis hästi. Teistmoodi maitset on tunda ka kohvil. Priske pluss suurepärase nutika pakendi eest.

Foto: erakogu

Markomilk kondenspiim suhkruga

«See sõltub muidugi sellest, mida keegi õigeks meeks peab. Eeldan, et õigeks peetakse ikka mesilaste korjatud looduslikku mett, aga kahjuks on silma järgi küll võimatu vahet teha, mis on mis – koostise suudab kindlaks teha vaid mõni peene varustusega labor. Usun, et mõningast kahtlust tekitab inimestes suuremate tootmisettevõtete mesi. Olen ise tegutsenud osaühingu Meveda juures ja tean seda poolt ka hästi. Võin kinnitada, et Eestis on mee käitlemisel peaaegu sama karmid nõuded kui piimatootmises. See on ülimat puhtust nõudev töö. Pealegi kontrollib veterinaar- ja toiduamet vähemalt korra kvartalis kaubandusse mineva mee headust ja seda, kas tootja peab nõuetest kinni. Seega julgen väita, et Eestis ei saa küll kaubandusse viletsa kvaliteediga mett sattuda. Sissetoodud mee kohta ei oska ma midagi kindlat öelda, kuid küllap läbib seegi piisava kontrolli. Hoolega võiks lugeda meepurgil olevaid etikette. Kui ikka Eesti mesinik julgeb sildile kirja panna oma nime ja telefoninumbri, siis vaevalt ta sinna purki midagi muud peale loodusliku mee on pistnud. Samas võib aga vägagi eestipärase nimega meepurgis peituda hoopis Hiina mesi. Nii et tootja või päritolumaa tuleks kindlasti sildilt üles leida. Mis puutub aga igipõlisesse teemasse, kas mesi peab olema vedel või tahkunud, siis see on küll kindel fakt, et põhjamaa mesi kristalliseerub seismisel. Mesi püsib vedel umbes 40 kraadi juures. Eestis on mee hoiutemperatuur taKüsi! valiselt madalam. e ei M vastame! Lõunamaades ilabitsi O d parimat pann hoitakse mett aadled M ? aga 35–40 dat või mahlapressi lahti da saa s kraadi juures, murega, kuida karvad nu sva ka se mistõttu koledatest sis isteleht.ee ja jõuabki see dest? Kirjuta kai@na riigis koos meile tavaliselt lahendame siin rub ga vastava ala ekspertide vedelamana kui ! red kõik su mu eestimaine mesi.» Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011 45


Kodu

Isikliku banaanivabariigi juhiks! Sooviksid isegi banaanikasvatuses kätt proovida? Siin on Kalev Pärtna targad õpetussõnad!  Parim aeg seemnete tellimiseks on novembris ja idanema panemiseks detsembris-jaanuaris.  Banaaniseemneid saab hankida erinevatest internetipoodidest. Kalev näiteks kasutab www.rarepalmseeds.com’i teenuseid. Seal müüdavad on looduslikud seemned – ilusad pöidlaküüne suurused mustad nööbid.  Kõige lihtsam on panna kilekotti peotäis turvast, teha kõik ühtlaselt märjaks, seejärel pista seemned turbasse ja tõmmata kott pealt kinni. Enamik banaaniseemneid idaneb paari nädala kuni kahe kuuga.  Kui taimel on korralik idujuur all, tuleb banaanid ettevaatlikult turbast välja võtta ja ümber istutada. Nüüd on vaja soojust, niiskust ja valgust. Näiteks võib taimepotid panna elektriküttega vannitoa põranda peale. Taimedele võiks lisavalgust anda päevavalguslampidega, samuti on olemas palju spetsiaalseid taimelampe.  Kui idulehed on juba 10 cm suurused ja juured tugevamad, siis edasi kasvab banaan väga kiiresti. Sõna otseses mõttes astu samm tagasi ja vaata!  Kui taim saab ühtlaselt niiskust, vahel väetiselahust ja kõvasti valgust, siis on ta kevadeks mehekõrgune. Siis ongi paras aeg taimed kas suurde potti ja õue või lausa otse peenrasse päikese kätte ja tuulevarju istutada. Iga taim kasvab jõudsalt, kui juurtel otseühendus maaga ja ruumi, et olla! Väetamisest ei pääse. Parimad on Kalevi sõnul pudelis olevad vedelväetised. Eksootiliste taimede kasvatamisest kodus räägib Kalev pikemalt blogis www.rodoaed.ee.

Veel eksootikat: Banaanid pole Kalevi aias ainsad eksootilised taimed. Potis hakkab kohe õitsema kevadel poest ostetud ja mulda pistetud ingver, samuti on mehele juba rinnuni kasvanud avokaado. Fotod: Helin Loik 46 Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011

Banaanid koduaiast: «Banaanisaak tuleb, aga raamatud räägivad, et selle liigi banaanid pole söödavad. Elame-näeme! Suured seemned ilmselt segavad ja maitse on liiga jahune, aga kindlasti proovime ära!» lubab ta. See banaaniliik on Ensete ventricosum.


ÂŤJĂľuluks ehk on

banaanid valmis!Âť

Eestimaised arbuusid ja melonid pole enam teab mis ime. Harjumaa mees Kalev Pärtna loodab aga veel tänavu jþuludeks noppida enda kasvatatud banaane!

K

ui Kalev selle aasta jaanuaris banaaniseemned mulda pistis, ei osanud ta ettegi kujutada, et juba poole aasta pärast on tema kßlvist saanud mehekþrgused puud, kus augustiks väiksed banaanibeebidki kßljes rippumas. Banaanid on ju ßldiselt kaheaastased taimed. Esimesel aastal kasvatab lehti, vart ja kogub energiat. Teisel aastal þitseb, viljub ning sureb, selgitab suurte aiandusteadmistega mees. Mul on ßhest liigist kolm taime. Kaks olid jaanist saadik þues, karastusid, said Üist jahedat ja tänu sellele hakkasid juulis þitsema. See taim aga, mis oli terve suve talveaias, kasvab siiamaani kþrgusse ega näita

mingit huvi þitsemise vastu, muljetab ta ja selgitab, et taimed tajuvad hästi ära, kui olud hakkavad muutuma ja viljumisega peab kiirustama, sest muidu ei pruugi selleks enam aega jääda! Pärast taimede suve hakul peenrasse istutamist sai ruttu selgeks, et Eesti suvi meeldib banaanile päris hästi. Meie suvega ei kasva ta peenras liiga suureks, aga ta läheb ilusaks tugevaks ja lehed värvuvad kenasti punaseks! rþþmustab peremees. Kalev lisab veel ßhe vahva fakti. Nimelt olevat banaaniþites meeletult mett. Isegi lakun vahel! limpsab ta keelt. Ärgu kurvastagu needki rohenäpud,

Selveri

SĂœNNIPĂ„EVATOITUDE

retseptivĂľistlus!

kel kasvuhoonet vþi peenramaad pole. Neile soovitab mees katsetamiseks toas kasvatatavaid kääbusbanaane: need kasvavad kuni 1,3 meetri kþrguseks ja nende þied on ilusamad ning vilju peaks neilt muidugi ka saama. Kel nßßd banaanipuude kasvatamise vastu huvi tekkis, neid julgustab mees kohe kindlasti proovima — selles polevat midagi keerulist. Sellega saab kßll iga rohenäpp ja huviline hakkama! Vþib-olla tuleb kasuks vaid see, kui taimedega on hea suhe. Siis pole vaja igat asja kirjandusest uurida, lihtsalt vaatad peale ja tead, mis puudu on ja kas taim tunneb Merle Luik ennast hästi! 

Saada oma

ikam lßenm v e ä ip n s

hĂľrgutis! vĂľistlema

"VIJOOBLTTBBWBEWĂœJUKBE toreda kokakoolituseKBQĂŠĂŠTFWBE WĂœJEVSFUTFQUJHBSelveri retseptikalendrisse2012 KBQBMKVEFTTFLPEVEFTTFĂ MF&FTUJ

t0TBMFNJTCMBOLFUUWĂœUB4FMWFSJSFUTFQUJTUFOEJMUWĂœJMBFBMMBLPEVMFIFMUXXXTFMWFSFV t0TBMFNJTCMBOLFUUWĂœUB4FMWFSJSFUTFQUJTUFOEJMUWĂœJMBFBMMBLPEVMFIFMUXXXTFMWFSFV t1BOFLJSKBPNBMFNNJLSFUTFQU JHBPTBMFKBLPIUBSFUTFQUJ

t1BOFLJSKBPNBMFNNJLSFUTFQU JHBPTBMFKBLPIUBSFUTFQUJ

t1PTUJUBTFF4FMWFSJJOGPMFUJTMPPTJLBTUJWĂœJTBBEBFLJSKBOBBBESFTTJMFTFMWFS!TFMWFSFV t1PTUJUBTFF4FMWFSJJOGPMFUJTMPPTJLBTUJWĂœJTBBEBFLJSKBOBBBESFTTJMFTFMWFS!TFMWFSFV NĂŠSLTĂœOBHBiSFUTFQUJWĂœJTUMVTwIJMKFNBMU NĂŠSLTĂœOBHBiSFUTFQUJWĂœJTUMVTw WĂœJEVSFUTFQUJWBMJUBLTF äà SJJTTFLVVMVWBE-JB7JSLVTKB4FMWFSJ,ÚÚHJTU6SWF4JLLB Valitud retseptide autoritega vĂľetakse Ăźhendust. VĂľitjate nimed avaldatakse ka Selveri infoletis ja kodulehel www.selver.eu


Toidu-uudised

Talveks kartulit varudes tuleb jälgida, et erinevate toitude valmistamiseks sobivad erinevad sordid. Mõni sort on parem keetmiseks ja salati valmistamiseks, osad lagunevad kiiremini ja on paremad pudru ja püree valmistamiseks. Isegi friikartulite tegemisel tuleb valida õige sort. Et valida oleks lihtsam, on Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda koostanud enamlevinud kartulisortidest soovitusliku nimekirja. Tutvu ja tee õige valik!  Keedukartuliks sobivad Ando, Ants, Anti, Maret, Reet, Piret, Gala, Birgit, Solist, Salome, Adretta, Romera, Flavia, Satina, Princess, Secura, Madeleine, Manitou, Fontane, Red Baron, Arielle.  Praekartuliks sobivad Reet, Gala, Birgit, Solist, Salome, Romera, Flavia, Princess, Secura, Madeleine, Manitou, Fontane, Red Baron.  Kartulipüreeks sobivad Ando, Ants, Maret, Piret, Satina, Adretta.  Friikartuliks sobivad Reet, Piret, Madeleine, Manitou, Fontane.  Salatikartuliks sobivad Anti, Salome, Princess, Arielle.

Seenemaania põdejaile! Kuni pühapäevani kestab Pärnumaal Tihemetsas suur seenefestival. Huvilised saavad minna asjatundjaga seeneretkele, vaadata näitust, osaleda degusteerimistel, õppida seeni hoidistama ja neist toitu valmistama, kuulata loenguid seentest ja seenekasvatusest ning uudistada, kuidas kasutavad seeni käsitöötegijad. Meie tahaks küll teada, kuidas käib lõnga värvimine seentega ja mis asi on seenepaber. Festivali kava leiad aadressilt: www.rannatee.ee/sundmused/seenefestival.

{ Nipp! }

suudab ettoit, kuid vaevalt Kapsas on imehea die psa ka s mi , isu edat ha keegi taluda seda jub pi, nip ar pa dis lei isteleht keetmisel tekib. Na s ka : eta ke lt ma ba va kuidas kapsast haisu tükk leiba või panna keedunõusse marlikatta kastrul äädikase lapiga!

Leib ja mahetoodang Rocca al Mares Sel pühapäeval on Eesti Vabaõhumuuseumis leivapäev ja sügislaat, kust leiab palju põnevat seoses leiva ja mahetoiduga. Üritusele tasub minna tühja kõhuga, sest kõikvõimalike rahvuspäraste leivaroogade kõrval saab seal tutvust teha ka Tallinn 2011 erimenüüdega, mille on inspireerituna Eesti ja põhjala köögi traditsioonidest kokku pannud paarkümmend Tallinna restorani ja kohvikut. Üritusel selguvad ka tänavune Eesti parim mahetootja ja mahetoode. Täpsema kava leiad internetiaadressilt www.evm.ee viida «Üritused 2011» alt.

Uus toode: kodumaine kakaomaius Kui lugesite läbi meie testiküljelt kondenspiimade testi, aga hing ikka magusat ihkab, siis proovige hoopis Jaani tootesarja kuuluvat kondenspiima kakao ja suhkruga. Proovisime meiegi ja tuleb tunnistada, et vaieldamatu lemmik oli kakaokondenspiim kuuma piimaga. Peaaegu nagu jooks ehtsat kakaojooki! Veega segades polnud tulemus nii hea. Maiasmokad võivad ahvatlevalt pruuni kondenspiima määrida ka pannkookidele või värskele saiale. Maitseb samuti suurepäraselt! 300grammine pakk maksab Selveris 1.55.

48 Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011

Vuih, mis hais!

Imre Kose näitas imelooma!

Gurmeekokk Imre Kose tutvustas hiljuti «Terevisioonis» uut huvitavat lehtköögivilja paksoid, millega on hea oma igapäevast toiduvalikut tasakaalustada ja kergemaks muuta. «Seda kasutatakse palju Aasia köögis, kuid see ei tähenda, et vili annaks kohe toidule sellise aasiapärase meki,» sõnas ta. Paksoi meenutab Kose meelest küll kapsalist, kuid pole nii intensiivse maitsega. «Pigem on see midagi kapsa ja salati vahepealset. Söögiks kasutatakse kogu vilja ehk siis nii lehti kui ka mahlakat varreosa,» sõnas ta. Paksoi kannatab hästi kuumutamist ja sobib seetõttu hästi suppidesse ja vokiroogadesse. «Küll aga tuleks paksoi lisada valmimisprotsessi lõpupoole,» õpetas Kose. Loomulikult võib paksoid tarvitada ka külmades roogades ehk salatites. Imre veenis meid, läheme kohe poodi!

Fotod: helin loik, aldo luud

Leia omale sobivad kartulid


Argiroad

 Nüüd väärt retseptid viieks päevaks nädalas!

Roheline!

Tummine 30 min

Avokaadokukeseenepasta  100 g värskeid kukeseeni  250 g rohelist värvi pastat  10 cm pikkune jupp porrulauku  2–3 spl toiduõli  100 g toorjuustu  1 dl kohvikoort  1 avokaado  värsket estragoni  soola  värskelt jahvatatud musta pipart Keeda pasta vastavalt pakendil olevale juhendile poolpehmeks ja kurna. Kastme valmistamiseks puhasta kukeseened, vajadusel lõika need väiksemateks tükkideks ja prae pannil kergelt läbi. Maitsesta soolaga ja küpsemise lõpupoole lisa korralikult puhastatud porrurõngad. Kuumuta, lisa toorjuust ja kohvikoor ning kuumuta. Purusta seene-porrulaugusegule musta pipart. Sega kastme hulka keedetud pasta ning puista peale estragonilehekesi. Puhasta avokaado, lõika suupärasteks viiludeks, sega toidu hulka ja serveeri.

60 min

Tomati-lihasupp  300 g sealiha  1 sibul  2–3 spl toiduõli  3–4 spl sojakastet  4 kartulit  1–2 paprikat  100 g kirsstomateid  1,2 l vett  1 tl soola  1/2 tl suhkrut  musta pipart  peterselli

Lõika liha väiksemateks kuubikuteks. Kuumuta potipõhjas toiduõli, pruunista liha kergelt, maitsesta sojakastmega ja lisa juurde sibulakuubikud. Kalla lihale pool veest ja hauta madalal kuumusel, kuni liha on poolpehme. Lõika kartulid ja paprika väiksemateks tükkideks ja lisa supile koos ülejäänud veega. Maitsesta soola, suhkru ja musta pipraga. Kui kõik koostisained on pehmed, lisa pestud kirsstomatid. Kuumuta ja puista supi hulka peenestatud petersell.

Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011 49


Argiroad

Kiire!

30 min

Suvikõrvits singiga  600–700 g suvikõrvitsat  250 g pekisemat maasuitsusinki  1–2 sibulat  150 g toorjuustu  vajadusel soola  musta pipart Lõika suvikõrvitsad, sibulad ja sink kuubikuteks. Kuumuta vokkpann ja prae sinki keskmisel kuumusel, kuni selles olev rasv eraldub. Lisa sibulad ja kuumuta. Kui sibulad on muutunud klaasjaks, lisa suvikõrvitsatükid. Kuumuta pidevalt segades, kuni kõik koostisained on pehmed. Lõpuks lisa toorjuust. Toit on valmis, kui toorjuust on mõnusalt sulanud ja suvikõrvitsa ja singi segule on tekkinud mõnus kaste.

Lihtne

tiina trolla Fotod: aldo luud

Kodune! 45 min

Juustu-broileripirukas  100 g võid  2,5 dl nisujahu  1/2 tl küpsetuspulbrit  50 g riivitud juustu  4 sl vett  300 g broilerifileed  1 küüslaugu küüs  1/2 tl tüümiani  2 sl toiduõli  2 dl piima  3 muna  veel 100 g juustu täidiseks  soola Taina valmistamiseks sega pehme või hulka riivitud juust, nisujahu ja küpsetuspulbri segu ning vesi. Laota tainas küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile. Pruunista tükeldatud broileritükid, maitsesta purustatud küüslaugu, soola ja tüümianiga. Aja täidis ühtlaselt pirukapõhjale laiali. Sega kanamunad, piim ja riivitud juust omavahel ning vala broileritükkidele. Küpseta 200 kraadi juures umbes 30 minutit, kuni täidis on hüübinud. 50 Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011

40 min

Lõhevorm  800 g kartuleid  500 g lõhefileed  2,5 dl kohvikoort  1/2 tl jahvatatud köömneid  1 tl soola  1 tl Meira kalamaitseainet  100 g sinihallitusjuustu  õli vormi määrimiseks

Keeda kartulid (võid kasutada ka eilsest ülejäänuid!). Lõika lõhe umbes sõrmejämedusteks väikesteks tükkideks. Lao õliga määritud ahjuvormi vaheldumisi kartulid ja lõhe. Sega rõõsa koore hulka maitseained ja kalla segu toiduainete peale. Murenda sinihallitusjuust ning riputa lõpuks roale. Küpseta 200 kraadi juures umbes 30 minutit.


TABLETT SILMADELE

N�1

SKANDINAAVIAS

Skandinaavia mustika tabletid teie silmadele Kuidas muutub teie nägemine? Originaalsed Rootsi mustika tabletid Blue Berry™ aitavad hoida head nägemisteravust ja silmade tervist. PAREM NÄGEMINE TÄHENDAB PAREMAT ELU! Silmad täidavad teie elus eriti tähtsat rolli: lugemine, autojuhtimine, töö arvutiga või televiisori vaatamine. Pole mingit kahtlust, et silmade tervis on väga tähtis, sest me oleme nägemisest sõltuvad. Koos vanusega halveneb silmade võime fokuseerida erksat ja selget pilti silmaläätse jäigastumise ja mõnikord ka silmalihase nõrgenemise tõttu või siis, kui on puudu vajalikke toitaineid. Paljud inimesed tunnevad nägemise nõrgenemist, eriti hämaras ja ebapiisava valgustusega ruumides. Silmapõhjal asub eriti tähtis punkt mida nimetatakse kollatähniks. Kollatähni ülesandeks on vastutada hea kesknägemise eest.

Kesknägemine Kollatähnis on väga suur luteiini kontsentratsioon. Luteiin mängib peamist rolli nähtava valguse tundmisel. Kuid kesknägemisele on samuti olulised ka teised ained, mida leidub mustikates. Juba Teise Maailmasõja ajal võtsid Briti piloodid roots-

laste kogemuse omaks ja sõid enne öiseid lende mustikaid. Tänapäeva kaasaegne teadus on kinnitanud, et saialille kroonlehtedes olev luteiin ja mustikas olevad toimeained on eriti tähtsad silma kollatähnile ja kesknägemisele.

Originaalne Blue Berry tablett Uuringud näitavad, et hea nägemise säilitamiseks on väga tähtis õige toitumine. See on aktuaalne erineva vanusega naistele ja meestele. Kuid paljud inimesed ei saa toiduga vajalikku kogust silmadele tähtsaid toitaineid. Kuna organism ise luteiini ja muid silmadele vajalikke aineid ei tooda on Blue Berry päevases annuses saialille kroonlehtedest pärit 10 mg luteiini, mis aitab hoida kollatähnis vajalikku luteiini kontsentratsiooni. See unikaalne tablett varustab organismi silmadele vajalike toitainetega, mille kontsentratsioon väheneb koos vanusega. Blue Berry tablettid sisaldavad ka viinamarjaseemne ja silmarohu ekstrakte. Nendes leiduvad bioloogiliselt aktiivsed ained on vajalikud normaalseks nägemiseks.

Preparaati Blue Berry võite osta apteekidest. Rohkema info saamiseks külastage kodulehekülge www.newnordic.ee või helistage telefonil 684 3838.

Tundke rõõmu energiast, pikast ja aktiivsest elust

On imeline omada häid silmi! Bodil on 78-aastane energiline naine. Kahjuks, seitse aastat tagasi kaotas ta oma mehe, kuid nagu ta ise ütleb, elu peab minema edasi. „Ma armastan lugemist väga, seetõttu tunnen rõõmu hea nägemise üle.“ „Tundsin, et minu silmad ei ole nii head nagu varem. Tundus, et minu nägemine halveneb iga aastaga. Ma armastan väga lugeda raamatuid ja ajalehti, vaadata televiisorit, seetõttu hakkasin kandma hoolt oma nägemise eest.“ Mustikad, luteiin ja ravimtaimed „Lugesin ajalehes artiklit Blue Berry tablettide kohta. Olin kuulnud lugu inglise pilootidest, kes Teise Maailmasõja ajal sõid enne öiseid lende mustikaid, et paremini näha hämaruses ja pimeduses. Seetõttu otsustasin neid tablette proovida. Tarvitan Blue Berry tablette juba 3 kuud. Et ei ununeks, võtan tabletid koos hommikuse kohviga.“ Minu suurepärane tuju tuli tagasi „Minu jaoks on väga tähtis, et võin iga päev lugeda ajalehti, nautida head raamatut ja vaadata televiisorit. Võib olla te ei usu, aga minul on autojuhiload ja tunnen autojuhtimisest rõõmu. Olen vaimustuses ja tunnen rõõmu Blue Berry tablettidest. Minu suurepärane tuju tuli tagasi.“


Palun Itaalia leiba ... Toit

Itaallastel on leivast natuke teine arusaam kui meil: rukkijahu ei pea sinna ilmtingimata panema ja kujugi ei pea pätsisarnane olema. Meile meitsevad need sellegipoolest!

Kerttu Jänese Fotod: Helin Loik

Grissini

Grissini’d on hiidkõrsikud: krõbedad, efektsed ja soolakad pealegi! Nende ümber võib keerata sinki, kasta neid võiete ja kastmete sisse.  250 g nisujahu  1 tl soola  25 g pärmi  100 g vett  5 g suhkrut  30 g oliiviõli  piima  seesamiseemneid Lahusta pärm käesoojas vees, sega hulka sool ja pool jahust. Tee tainasse vagu ja vala pärmivesi taina keskele. Lisa suhkur. Lase pool tundi käärida, kuni saad vahutava eeltaina. Sõtku tainasse ülejäänud jahu ja oliiviõli, lase tainal tund aega kerkida. Vormi tainast pikk batoon ja tükelda see umbes 10 cm pikkadeks ja 2 cm laiadeks ribadeks. Vooli käte abil ühtlase suurusega kõrsikud. Lase 15 minutit kerkida ja määri piimaga. Soovi korral puista peale seesamiseemneid. Küpseta 210kraadises ahjus 15 minutit, kuni kõrsikud on kuldsed. 52 Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011


.

Focaccia

Igas Itaalia paigas on sellel oma nimi, näiteks Toscanas tuntakse seda rohkem schiacciata nime all. Focaccia’t süüakse ahjusoojana salatite ja suppide kõrvale, kuid sellest saab teha ka täidetud võileibu.  12 dl nisujahu  50 g presspärmi  5 dl vett  0,5 dl oliiviõli  1 küüslauguküüs  2 tl soola  maitsestamiseks oliiviõli ja meelepäraseid ürte  serveerimiseks oliive Pudenda pärm kaussi, lisa pisut soojendatud vett ja lahusta selles pärm, kalla juurde ülejäänud vesi. Sega hulka oliiviõli, pressitud küüslauguküüs ja sool. Lisa jahu, sõtku. Kata kauss toidukilega ja lase tainal kerkida pool tundi. Rulli tainas sama suureks, kui on su ahjuplaat. Tõsta küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile. Pintselda sai üle oliiviõliga, soovi korral lisa kuivatatud ürte. Lase veel pool tundi kerkida. Küpseta 200kraadises ahjus, kuni sai on kuldpruun.

Piadina

Piadina meenutab kujult ja koostiselt tortiljat. Täidiseks sobivad mitmesugused segud, näiteks guacamole, samuti kõiksugu rohelised ürdid.  4,5 dl jahu  0,5 tl küpsetuspulbrit  1 tl soola  100 g võid  1 dl vett Sega kõik kuivad koostisained. Sulata rasvaine, sega veega ja lisa jahusegule. Vormi tainas piklikuks ja lõika sellest kuus ühesugust tükki. Rulli iga tükk õhukeseks ümmarguseks kettaks. Küpseta saiad ükshaaval keskmisel kuumusel kuival pannil, kummaltki poolt umbes pool minutit. Täida meelepärase täidisega ja keera kaheks – nii on neid kõige parem süüa.

Ciabatta

Ciabatta on traditsiooniline pärmitainast lauasai, mida tehakse tumeda ja heledana (oleneb sellest, kui palju rukkijahu ja mitmevilja jahusegu lisada). Sellele võib peale määrida pestot, pastasid, tšatnisid, päikesekuivatatud tomatite pastat, sibulamoosi jne. Ciabatta’st valmistatakse ka Itaalia üht levinud antipasti’t, bruschetta’sid ehk sooje saiu erineva kattega.  250 ml vett  1,5 tl kuivpärmi  1 tl meresoola  0,5 dl rukkijahu  3 dl nisujahu  2 dl mitmevilja jahusegu  1 tl leivasiirupit  1 sl oliiviõli Mõõda kaussi jahu, kuivpärm ja sool. Sõtkudes lisa vesi, leivasiirup ja õli. Lase tund-paar kerkida. Vooli tainast kaks parajat leiba. Lase veel pool tundi kerkida. Küpseta 200kraadises ahjus 25 minutit. Ahju põhja pane veenõu, nii jääb ciabatta’dele krõbe ja habras pealispind. Soovi korral võid tainasse sõtkuda hakitud päiksekuivatatud tomateid või oliive. Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011 53


Sina ise

Palume kõnnile! Eesti parimad modellid välja koolitanud Marika Hanson on 20 aastat pidanud populaarset tantsukooli Rootsis. Nüüd plaanib ta ka eestlased kõndima ja tantsima õpetada.

N

imelt avas Marika Tallinnas oma Marika Tantsu & Moekooli. Selle loomine oli küll juhataja Siret Luugima idee — Marikaga pikka aega koostööd teinud naine teadis, et Eestis oleks sellist kooli hädasti vaja —, aga Marika on hingega asja juures. Marika oskab võrrelda, et eestlaste ja rootslaste suhtumine tantsimisse on erinev: eestlaste jaoks kipub tants olema väljavalitute privileeg (iga lihtne inimene justkui ei võikski sellega tegeleda!), samas kui rootslased on uudishimulikud. Nemad julgevad tantsimist õppida ka 30-, 40- ja 50aastaselt. Tants on ju liikumisvorm nagu iga teinegi! Miks me siis ei pelga minna aeroobikasse või jõusaali,

aga käime tantsutrennist kauge kaarega ringi, arvates, et selleks pole meil füüsilisi eeldusi? «Mingeid eeldusi ei ole vaja,» kummutab Marika levinud müüdi. «Peaasi on tahe tantsida, hirm pärsib õppimist, vaba olek aitab kaasa. Sa tuled tantsima ainult iseenda pärast. Mitte keegi, ka sina ise, ei anna hinnanguid. Kui midagi läks viltu, mis siis? Tantsurõõm peab olema.» Siretki julgustab: täiskasvanud tegelegu algajatele lihtsama sõutantsuga. Seal õpitakse samm-sammult ja iga takti juures pole uut liigutust — see on just neile, kes pole varem julgenud tantsida. Marika sõnul annab tants palju muud kui vaid liikumisvabaduse. «Tantsides saad mõelda ainult sellele, mida järgmisena teed. Keskendumine aitab stressi maandada, mälu parandada, laseb end muudest asjadest täiesti välja lülitada.»

Aga kõigepealt peab kõndida oskama!

Kaks väikest nippi!

 Kuidas teada, millise kõrgusega kontsakingi kanda võib? Marika soovitab: proovi kõndida päkkadel nii, et sul on veel võrdlemisi mugav. Siis mõõda ära maa kandadest põrandani ja saadki endale sobiva kontsakõrguse!  Kuidas puhata? Olete näinud, et lõunamaades kükitavad mehed kentsakalt? Tegelikult on see parim ja mugavaim puhkeasend. Proovi järele! 54 Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011

Marika loodab Tallinnas hakata korraldama õpitubasid, kuidas istuda ja käia, et igasugused valud kimbutama ei hakkaks ja rüht hea oleks. «Tunnetan ju enda keha peal kõik ära, kuidas enesetunne aastatega muutub. Väga väikeste asjadega saab teha enda elu lihtsamaks,» põhjendab ta. Lihtsaid nippe on

tema sõnul väga palju ja need peaksid olema selged kõigil, sest õige kõnd, seismine ja istumine on kõige alus. Ja tähtis teadaanne modelliks ihkavatele ja Fashion TVst nähtud kõnnakut tänaval praktiseerida püüdvatele preilidele! Marika rõhutab, et need on kaks täiesti eri asja. Kehale tuleb anda puhkust ja tavaolukorras kõndida nii, nagu siin kõrvalveerus õpetame. Mitte jalg jala ette ja puusi võngutades nagu modellid laval. See on kehale koormav.

Kui pilk puhkab peal ... Marikale endale on tants kõige rohkem õpetanud distsipliini ja kannatlikkust. Kõige enam rõõmu valmistavad talle aga tantsukooli lõpupeod, kus näeb oma töö tulemust. Mille ja kelle üle naine veel uhke on? «Marie Serneholth (Rootsi kunagise menubändi A-Teens liige), Eestist mõistagi Cathy Korju, Kristiina Heinmets, Helen Mahmastol — tegelikult kõik Bastioni moekooli ja Marimelli modelliagentuuri modellid,» loetleb Marika. «Neile saab alati loota ja kindel olla.» Marika lavastada on ka suured moesõud, nagu Mercedes Benz Fashion Week Stockholmis, ajakirja Elle galaetendus, Tiger of Sweden jt. «Rõõm on näha, kui kõikide panus sõusse lõpuks ühte sulab,» ütleb ta. Eeltöö on mõistagi pingeline. Laval on ära vaja näidata 80—90 kostüümi, kuid aega harjutamiseks on väga vähe. Kõige suurem kompliment Marikale on see, kui laval kõnnivad algajad modellid, kuid publik arvab, et tegu on juba kogenud tegijatega. Siis on nõuanded kindlasti asja ette läinud! Õpi sinagi ja tee Marika uhkeks!  Kerttu Jänese


Kõndimine, see on imelihtne? Marika viis läbi ka kõnnitrenni. Mis siin ikka treenida, arvate? No on ikka küll! Kõndides me ei mõtle sellele, mida teeme, sest see pole ju keeruline! Sellepärast käimegi küürus või rind liiga ette lükatud ja õlad pinges. Oma kogemusest võime nüüd öelda, et kui ikka proovida õigesti kõndida, on see alguses päris keeruline! Eriti kui seda tuleb teha sihvakate modellide keskel, kes kõik on kunagi õppinud Marika käe all Marimelli moeagentuuris, Tallinna moemajas või Bastioni moekoolis. Kuidas saab end tunda nii kohmetult nii tavalise tegevuse juures, mõtleme ... Kui oleme mitu tiiru saalile peale teinud, läheb juba lihtsamaks. Tõepoolest, Marika õpetuste järgi on kergem ja parem liikuda. Õpi sinagi!  Varbad liikugu nagu sõrmed. Suru need harali ja pinguta konksu-sirgu – valmistu kõndimiseks, see ergutab vereringet!

 Esimesena aseta maha kand, kuid vii raskus kohe sujuvalt üle päkale.

Fotod: Helin Loik, Urmas Luik

 Kõndimisel on olulised kolm punkti – kui neid õigesti kasutada, ei teki jalgadega probleeme. Jaota raskus ühtlaselt suure ja väikse varba juures asuva punkti ning kanna vahel.

Võtke eeskuju: Vahepeal võid ka selgroogu mõnusalt aktiveerida ja ülakeha kõndides paremale-vasakule keerata, soovitab kõndimise spetsialist (ja see on üllatavalt oluline ametipost!) Marika Hanson.

 Kalluta end kõndides õige natuke ettepoole, mitte ära jaota kogu raskust kandadele, kõikudes tahapoole.

 Seisa, jalad puusade laiuselt, ja hoia sellist vahet ka kõndides.

 Tunneta oma puusi ja õlgu ühel teljel – sinu keha külgedel jookseb justkui nähtamatu joon.  Pane tähele, kas vastasjalg liigub ikka koos vastaskäega?  Seisatades ära toetu paremale või vasakule jalale, vaid seisa mõlemad jalad puusade laiuselt kindlalt maas. Ära viska ka istudes jalga üle põlve, see häirib normaalset rühti. Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011 55


Ilu & mood Mahla Kollased kõrvarõngad. Vero Moda. 6.95

Nahkkindad. Vero Moda. 24.95

Liblikatega rahakott. Accessorize. 21.50

Kaelakee. Accessorize. 15.95 Violetne ridikül. Accessorize. 29.90

Lilla rahakott. Accessorize. 34.00

Kõrvarõngad. Promod. 9.95

Kaelakee. Vero Moda. 12.95

Kaelakee. Accessorize. 22.90

Karvase äärega poolsaapad. Trendexpress. 62.99 Värviliste kividega kaelakee. Promod. 12.95 56 Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011

Öökulliga rinnanõel. Promod. 7.95


lakas sügis! Jaunika Jartsev Fotod: Kalev Lilleorg

Käevõru. Promod. 9.95 Lilla vöö. Accessorize. 23.50

Oranž rahakott. Accessorize. 27.90

Linnuga kaelakee. Promod. 11.95

Punased kingad. Trendexpress. 57.51

Kaelakee. Accessorize. 22.90

Lilleline kott. Accessorize. 34.90

Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011 57


Moodsaim sügismeik Ilu & mood

Pärast kuuma suve, kui nahk on saanud kauni jume, piisab näonaha eest hoolitsemisest, kergest peitekreemist, õrnast silmameigist ning uuest lemmikust – huulepulgast –, et astuda naiseliku elegantsiga vastu tegusale sügisele!

Silmad Goshi lauvärvid (002). 16.10

Fotod: Kalev Lilleorg Tekst, meik ja soeng: Kristi Petolai Modell: Signe

Goshi lauvärvid (Q54). 11.20

Huuled

Juba mitmel talvehooajal moes olnud suitsusilmad ei kao ikka veel kuhugi, kuid traditsiooniliste tumedate toonide asemel on sügisel moes ka kõik oranžid, rohekad, pruunikad ja lillakad suitsusilmad. Samuti on trendikas tuua julgelt esile oma kulmud või joonistada kaunilt looklev lainerijoon. Ära aga värviga üle Isadora lauvärvid pinguta – rõhk tundub (84). 13.30 olevat rohkem huultel! Artdeco huulepintsel. 6.33

Väga tähtsal kohal on rõhutatud huulemeigiga Bourjois’ jumestus. Mood soosib huulepliiats kõiksuguseid erksamaid (20). 6.33 huulevärve oranžist kuni tumelillani klassikalisest punasest rääkimata, nii et vaevalt sa pead poodi uue kraami järele jooksma. Vaata vaid oma meigikott värske pilguga üle. Artdeco Goshi Maci meigikunstnik Terry huuleläige. huulelakk Barber on põhjendanud: 10.16 (306). «Punane teeb comeback’i 11.90 – klassika naaseb pärast suveneooni ja näeb välja tõeliselt seksikas!» Aga see punane pole litsakalt «vedel», vaid hoopis L’Oréali kreemjas n-ö vana kooli huulepulk look. Meenutage, millised Color Riche olid 60ndate meelad (382). 12.30 huuled.

Nahk L’Oréali jumestusvaht Mat Morphose. 13.10

58 Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011

Uueks hooajaks söödavad moelavad meile ette üllatavalt palju erinevaid meigisuundi, kuid jätkuvalt teeb kõige rohkem ilma naturaalne jumestus ehk nude-look. Sestap ärge pingutage üle puudriga, vaid jätke ka meigi põhi mõnusalt õhuline. Proovige näiteks kergema koostisega jumestusvahtu. Õrnad pruunid ja karamellitoonid on sügiseks ideaalsed ka põskedel. Kes aga ihkab tütarlapselikumat look’i, ärgu unustagu, et õrn õhetusroosa ei lähe iial moest.


Meis kõigis on peidus

noorusegeen! Päästa see valla!

U UUS AJASTU VÕITLUSES VA VANANEMISE VASTU

Liitu meie facebooki fännilehega «Avon – ettevõte naistele» ja võida iga nädal auhindu. Küsi lisa AvonEesti@avon.com või 661 2614 www.avon.ee


Nädalalõpp

Kultuuri täis kilomee Uus tee, mis möödub Linnahallist, Kultuurikatlast, Patarei vanglast ja muust põnevast, on toonud pealinlaste ellu uue mõõtühiku – kultuurikilomeetri.

K

auni nimega mõõtühik on tegelikult läbi sadamate Kopli suunas kulgenud endine raudtee. Tänaseks on see muudetud graniitkillustikuga 2,2 kilomeetri pikkuseks kergliiklusteeks, mille äärde jääb mitmeid moodsa aja kultuuritempleid, ent tee ise on muutunud meeliskohaks kehakultuuri austajatele. Nii et kultuuri saab sealt topeltkoguse. Kultuurikilomeetrile jalutama minnes peab valmis olema üllatusteks: kord kerkib selle kõrvale hulk merekonteinereid, mida kunstnikud lõuendina kasutavad, kord on see linnainstallatsioonide festivali Lift 11 üks peamisi toimumispaiku ning kunagi ei või aimata, millised kaunid helid Noblessneri sadama kontserdisaaliks muudetud angaarist kostavad. Ja muidugi pole unustatud ka toidukultuuri. Minge promeneerima laupäeval, kui Kalaturg kihab inimestest Silvia Pärmann ja mereelukatest! 

teater

The Black Rider

VAT Teater mängib septembri lõpuni Kultuurikatla katelde ruumis taskuooperit «The Black Rider», mis põhineb tuntud saksa rahvajutul «Der Freischütz» («Nõidkütt») ja Weberi romantilisel ooperil. William S. Burroghsi raamatu järgi loodud lugu on üks viimaste aastakümnete edukamaid ja isepäisemaid muusikalisi teoseid. Muusikat teeb spetsiaalselt selle projekti jaoks taasühinev legendaarne vabaimprovisatsioonilist muusikat viljelenud ansambel Tunnetusüksus koosseisus Rivo Laasi, Mart Soo, Tanel Ruben, Eduard Akulin, Mart Süda, Eve Pütsepp. Lavastuses teeb kaasa kogu VAT Teatri trupp, lisaks Sandra Üksküla, Lauri Saatpalu ja Raivo E. Tamm. 60 Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011

elamus

Meremuuseum Lennusadamas

Meremuuseumi Lennusadam on Euroopa üks unikaalsemaid muuseume. Ehkki vesilennukite angaaride renoveerimine pole lõppenud ja külastajad veel sisse ei saa, näeb merel ja sadamakail asuvaid eksponaate juba praegu. Peagi avatavad angaarid hakkavad pakkuma meretäit põnevust kogu perele: lennata saab lennusimulaatoril linna kohal või laskuda allveelaevasimulaatoril salapärasesse meresügavikku, ujutada basseinis laevukesi või vaadata tõtt mitmesuguste mereelukatega.

söök

Kohvik Moon ja Disainimaja kohvik

Kultuurikilomeetri algusotsa jääb kaks suurepärast kohvikut, kus pärast jalutuskäiku või enne teatrit kokku saada. Kohvik Moon pole küll vene restoran, kuid linna parimat borši ja pelmeene saab seal kindlasti. Kultuurikilomeetrist mere poole jääva Eesti Disaini maja kohvikus üllatavad teisipäeviti ja neljapäeviti aga näiteks külaliskokad Jaapanist.

Lingid

 www.vatteater.ee  www.meremuuseum.ee  www.estoniandesignhouse.ee/kohvik  www.kohvikmoon.ee  www.lift11.eewww.lift11.ee


{ Reisiuudised }

etrid!

Estonian Air avab lennuliini Jyväskylässe

25. märtsil 2012 avab Estonian Air otselennud Tallinna ja Jyväskylä vahel. Lennud hakkavad toimuma seitse korda nädalas: kord päevas tööpäeviti ning kaks korda päevas pühapäeviti. Vaata lisa: www.estonian-air.ee

Fotod: postimees/scanpix, vat teater

Gloria menüü taevaavarustes! Restoran Gloria ja Estonian Air teatasid, et alustavad koostööd, mis tähendab, et lennukite pardal hakatakse serveerima Gloria menüüd. Päris kõik ei saa siiski meisterkokkade koostatud roogi mekkida: Gloria pardamenüüst saavad endale kõhutäidet valida Premium-klassi reisijad ehk need, kes on ostnud äriklassi- või paindliku turistiklassi pileti. Pardale jääb Gloria menüü vaid septembriks.

Naisteleht nr 34 (281), 2. september 2011 61

Foto: postimees/scanpix

Tallinn


Eksperiment

Elu ilma soolata – võim Mõte sellele küsimusele eksperimendi käigus vastus saada tekkis minul, aastase lapse emal, kui kord koos sõbranna Berit Luigega oma põngerjate toidusedeli üle arutlesime.

E

lementaarne: beebitoit on ilma soolata. Aga millal seda soola võib vähehaaval lisama hakata? «Aga äkki mitte kunagi?» küsib seepeale Berit (24), kes kodus juba tükimat aega kogu pere roogasid soola asemel ürtidega maitsestab. Mina olen pigem traditsioonilise kokakunsti pooldaja ja suhtun sellisesse mambo-džambosse suure skepsisega. Mage toit võib küll sobida tittedele, aga no mitte ei kujuta ette, et ise ainult mingi rohututiga maitsetatud praadi süües kuigi suure elamuse saaksin. Otsustan siiski katsetada. Olgem ausad, kõigist poetoiduainetest saame soola niikuinii ilmselgelt liiga palju. Esiteks lepime kokku, et Berit teeb mulle oma «projekti kaitsmiseks» kaks ilma soolata «soolast» toitu. Algul pean ise veenduma, alles siis julgen ülejäänud nädala kodus ka oma pere peal katsetada. Berit haarabki aknalaualt veidi rohelisi taimi ja asub neid lõikelaual hoogsalt hakkima. Siis järgneb teisest lillepotist peotäis, mis tambitakse uhmris sodiks. Edasi rändab roheline Beriti osavate käte vahelt siia-sinna toitude sisse, nii et ma ei jõua isegi küsida, mis see on. Skepsis kasvab, aga naeratan vapralt.

Rohulible kõlbabki süüa «Need ürdid annavad toidule väga hea maitse, nii et soola pole vajagi,» on Berit veendunud ja selgitab: «See on tüümian, sobib suurepäraselt kõigi niinimetatud soolaste toitude maitsestamiseks. Proovi ise,» tutvustab ta ja ulatab mulle tutikese pisikesest põõsast. «Soolamine on lihtsalt üks paha harjumus, mis tapab kõik teised toidumaitsed ära,» lisab Berit, pistes mulle järgmiseks lehe basiilikut nina alla. Uhmris, selgub, on värskelt purustatud köömned. Muidugi tunnen ma neid maitseaineid, aga pole seni võtnud eriti vaevaks nende hingeellu süveneda. Eelarvamus hakkab kaduma. Päris põnev on juba. Kalkuni-ürdipasta maitseb nii hõrk, et kuku või pikali. Ja mis peamine: see 62 Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011

on soolane! Olin ju ise tunnistajaks — Berit ei kasutanud kübetki soola. Mõtlen, et kui mu pastafännist mees kokkamist pealt ei näe, petan ta täitsa vabalt ära. Järgmisena proovin kalafileed pestokartulipüreega, mis paneb kurgulae ja huuled õhetama. Taas mitte ühtegi näpuotsatäit soola, aga ometi on toidul maitset. See on küll nüüd heureka- ja ahhaa- ja teab mis hetk veel. Väga lahe!

Sujuv üleminek ürtidele Koju sõites limpsan kala peal olnud purustatud piprakaunast kergelt õhetavaid huuli ja haun plaani, millist soolavaba rooga kõigepealt teha. A) Üleminek peab olema sujuv, nii et see ei saa olla midagi ülemäära keerulist. B) Kohe ei tohi mehe ehmatuseks ürdipottidega kööki vallutada. Uurin veidi internetis maad ja leian terve rea tugeva maitsega toiduaineid, mis pakuvad samuti kokkamisel soolale alternatiivi. Tomati, paprika, sibula, küüslaugu, selleri, pastinaagi ja sidruniga maitsestamine on ju vägagi sujuv üleminek. Kõik tuntud toiduained, mitte mingid hääldamatu nimega põõsad ja juurikad. Järgmisel õhtul valmibki ahjuforell, kuhu lisan maitseks vaid veidi pipart, sidrunimahla ja paprikat. Mees sööb ja ise kiidan ka takka — kala ei vaja teps mitte soola. Edasi katsetan juba kanalihaga ning tähistan seda esimese ürdipõõsa tulekuga oma kööki. Lisan kanale koos küüslauguga ka tutikese estragoni ja taas kord maitseb roog väga hea. Laps sööb, mees sööb. Kokkuvõtteks pean tunnistama, et ilma soolata toidu valmistamine ei olegi nii kardinaalne muutus, nagu esiti arvasin. Vanad tuttavad maitsed, näiteks sidrun ja küüslauk, tulevad roogades lihtsalt paremini esile ja erinevad ürdid, mida nüüd juba julgemalt katsetanud olen, annavad omamoodi põneva järelmaitse. Enam ei ole sool mu köögis elementaarne ja esmane valik. Aitäh, Berit!  epp Reinmets

Kalkuniürdipasta

 60 g kalkunikintsuliha  1 kl makarone  200 ml vahukoort  5–6 rosmariinioksa  peotäis punet  peotäis tüümiani Lõika kalkuniliha kuubikuteks ja prae koos hakitud rosmariiniga väheses oliiviõlis pruuniks. Samal ajal keeda makaronid vastavalt pakil märgitud juhistele. Lisa valmis makaronid pruunistatud kalkunile, haki hulka pool pune ja tüümiani kogusest ning kalla koorega üle. Lase koorel muliseda, kuni näed, et koor on kastme paksusega. Serveeri kohe järelejäänud ürtidega ülepuistatuna.


matu!? Uhmer peab olema: Tunnistan, et isegi kui ürdid köögis võivad olla, siis uhmer lausa PEAB iga naise köögis olema. Esiteks on see nii seksikas köögiriist ja teiseks saab sellega litsudes omajagu stressi maandada.

Ilma soolata, aga soolane: Berit (vasakul) tõdeb, et päris kõiki toite ei tee ka tema ilma soolata. Paljud road saavad aga näiteks tüümiani, rosmariini või estragoniga maitsestades tükk maad tervislikumad. Ja soolasest maitsest puudu ei jää. Fotod: kalev lilleorg, helin loik

Tšilline tilaapiafilee pesto-kartulipüreega

 1 tilaapiafilee (võib olla ka haug, heik vm valge kala)  1 tl purustatud kuivatatud tšillit koos seemnetega  3 keskmist kartulit  2 potti basiilikut  1 küüslauguküüs  1,5 spl oliiviõli  väike jupp Parmesani juustu  piima kartulipudru jaoks Koori ja keeda kartulid. Nüüd püreesta basiilikulehed, küüslauguküüs, riivitud Parmesan ja oliiviõli kokku kenaks pestoks. Kui kartulid keenud, purusta need ja vala peale piisavalt sooja piima, et oleks mõnus mass. Sega hulka 2 supilusikat pestot. Kuumuta pannil oliiviõli ja prae kalafilee. Puista see ühelt ja teiselt

Miks liigne sool paha on?

poolt üle tšillipiprapuruga. Ära kala liiga kaua küpseta, paarist minutist mõlemalt poolt piisab (kui kala pole liiga paks). Tõsta taldrikule kartuli-pestopüree ning selle otsa tilaapiafilee. Kaunista näiteks marineeritud piri-piriga ning punelehtedega. Kui jäi veel veidi pestot järele, lahjenda seda oliiviõliga ja tilguta veidi taldrikule – saab ilus ka.

Soolas leiduva naatriumi liigtarbimine põhjustab erinevate uuringute järgi vee liigset kogunemist organismi, turseid, neerude kurnatust (kuna organism püüab liigset naatriumikogust väljutada), vererõhu kõrgenemist ja vajalike ainete, näiteks kaltsiumi väljutamist koos naatriumi väljutamisega. Keskmiselt peetakse inimese füsioloogiliseks vajaduseks 3–5 grammi ehk umbes üks teelusikatäis soola ööpäevas. Selle koguse saab kätte juba poest ostetavatest toiduainetest. Näiteks keskmine soolasisaldus 100 g juustus on 2,5–3 g, 100 g keeduvorstis 1,5–2,5 g ja 100 g rukkileivas 1,3–1,6 g. Allikas: www.sool.ee, http://e-ope.khk.ee/oo/sool/soola_sisaldus_ toiduainetes.html Naisteleht nr 36 (283), 16. september 2011 63


Naisteleht  

Eesti loetuim naisteajakiri. Telli aadressilt www.telli.ee

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you