__MAIN_TEXT__
feature-image

Page 1


Kamila Golod

DRĄSA BŪTI SAVIMI

Vilnius / 2017


UDK 159.923.5 Go-188

Kalbos redaktorius Vytautas P. Venslovas Dailininkė Ieva Žiliūtė Viršelio autorė Monika Daužickaitė Nuotraukos iš socialinio tinklo Facebook (69, 72-73, 75, 77-78, 89 p.) http://www.annaradchenko.com (45 p.)

© Kamila Golod, 2017 © Ieva Žiliūtė, iliustracijos, 2017 © Leidykla DIDAKTA, 2017 Visos teisės saugomos įstatymo. Šis leidinys arba jo dalis negali būti reprodukuojama ir platinama jokiomis elektroninėmis ar kitomis priemonėmis, įskaitant fotokopijavimą, įrašymą į kitas informacijos kaupimo ir atgaminimo sistemas, kompiuterių tinklus (internete) be leidėjo išankstinio raštiško sutikimo. Draudžiama šį kūrinį, esantį bibliotekose, mokymo įstaigose, muziejuose arba archyvuose, mokslinių tyrimų ar asmeniniais tikslais atgaminti, viešai skelbti ar padaryti viešai prieinamą kompiuterių tinklais tam skirtuose terminaluose tų įstaigų patalpose.

ISBN 978-609-442-106-8

Remiantis Lietuvos Respublikos Administracinių teisės pažeidimų bei Baudžiamuoju kodeksu, pažeidėjams numatytos griežtos sankcijos.


Pratarmė Sveiki, mano vardas Kamila. Kas aš esu? Tai turbūt sunkiausias klausimas, į kurį tenka atsakyti . Esu moteris, mama, dukra, draugė, rašytoja, emocinės sveikatos konsultantė, Gerų emocijų namų vadovė ir atlieku dar daug kitų vaidmenų, kuriuos daugelis iš mūsų atliekame savo gyvenime. Mano gyvenimo paveiksle buvo ir yra įvairių spalvų: šviesių ir tamsių, blankių ir ryškių. Nuosmukiai priversdavo sustoti ir apmąstyti savo gyvenimo prasmę – kas aš, kuo noriu būti, kaip noriu gyventi? Pakilimai tapo ženklais, kad einu teisingu keliu. Savo gyvenime sutikau įvairių žmonių: vieni įkvėpdavo eiti pirmyn, kiti suteikdavo nelengvų gyvenimo pamokų, o dar kiti tiesiog jaukiai tylėjo šalia reikiamu momentu. Visi šie žmonės prisidėjo prie šios mano knygos atsiradimo ir siužeto. Apie ką ši knyga? Apie mano ir Tavo gyvenimą, kupiną įvairių jausmų ir emocijų, skirtingų situacijų ir sprendimų joms įveikti. Apie vyro ir moters meilę, apie tėvų ir vaikų santykius, apie savo autentiškumo paieškas. Apie gyvenimą čia ir dabar nepriklausomai ar priklausomai nuo to, kas buvo praeity, ir su viltimi, kas laukia ateity. Kiekvienas iš šių personažų sukurtas, remiantis tikrais žmonių išgyvenimais ir charakterio bei elgesio savybėmis. Kadangi čia nėra nė vieno herojaus, kuris atspindėtų tik vieną realų žmogų, tai kiekvienas turės galimybę apčiuopti šioje knygoje


kažką artimo sau, pažvelgti į savo gyvenimą iš šalies, rasti naujų įžvalgų ir naujų sprendimų tam tikroms gyvenimo situacijoms. Labai norėčiau padėkoti žmonėms, be kurių ši knyga liktų tik mano mintyse ir svajonėse. Andriui Kaluginui, kuris manimi tikėjo taip stipriai, kad ir aš pati patikėjau savimi. Rolandui Veteikiui, kuris kantriai mokė sklandžiai ir taisyklingai dėstyti mintis. Ir Aleksandrui Golod, kuris mane palaikė kiekvieną dieną ir skatino judėti pirmyn. Dėkoju Tau, skaitytojau, kad įsileidi mano knygą į savo vidaus pasaulį. Tikiuosi, rasi joje vertingų sau įžvalgų, kurios mažais žingsniais padės artėti prie realaus ir norimo laimingo gyvenimo. Su šilčiausiais linkėjimais, Kamila Golod Emocinės sveikatos konsultantė, Gerų emocijų namų vadovė Kamila@geruemocijunamai.lt


I dalis


D R Ą S A B Ū T I S AV I M I

9

1. Kaip ir kiekvieną penktadienį jau gerus penkerius metus iš eilės šiek tiek prieš devintą ryto Ema sėdėjo posėdžių salėje ir atidžiu žvilgsniu stebėjo besirenkančius darbuotojus. Ema, kaip ir dera griežtam rimtos įmonės pardavimų vadovui, paskutinę darbo savaitės dieną sukviesdavo savo darbuotojus aptarti prabėgusios savaitės rezultatų, sudėlioti kitos savaitės planų, pranešti įmonės naujienų ir kt. Paprastai penktadieniniai susirinkimai būdavo tiesiog formalumas, ilgainiui tapęs tradicija tiek Emai, tiek dvylikai jos pavaldinių. Kol darbuotojai neskubėdami, penktadieniškai atsipalaidavę, pašnibždom aptarinėdami būsimo savaitgalio planus rinkosi į konferencijų salę, Ema iš paskutiniųjų stengėsi suvaldyti tolydžiai kylantį nerimą ir, gink Dieve, neparodyti nė lašelio baimės ar jaudulio. Kadangi įmonės pardavimai sistemingai smuko jau gerą pusmetį, Emai įmonės direktorius kategoriškai nurodė bet kokiais būdais optimizuoti kaštus. Jokios kitos išeities nebuvo – Ema turėjo priimti sunkų sprendimą – atleisti prasčiausiai dirbantį pavaldinį. Susirinkimas prabėgo greit ir sklandžiai. Visi paskubom kilo nuo kėdžių ir skubėjo grįžti į savo darbo vietas.


10

Kamila Golod

– Tomai, pasilik trumpam, – tarė Ema tuščiu žvilgsniu žiūrėdama ne į savaitgalio nuotaikomis begyvenantį Tomą, o į savo ilgus, truputį virpančius, prabangiu manikiūru papuoštus pirštus. Tomas šiek tiek nepatenkintas, bet nieko nenutuokdamas klestelėjo atgal į kėdę ir klausiamu žvilgsniu pažvelgė į Emą, kuri giliai atsiduso, pajudino „užmigusio“ kompiuterio pelę; projektoriuje atsirado Excel lentelė su Tomo pusmečio rezultatais. – Tomai, išanalizavau tavo pastarojo pusmečio rezultatus. Jie manęs tikrai nedžiugina. Gal gali papasakot, kas atsitiko?  – perbraukusi ranka išpuoselėtus plaukus tarė Ema, vis dar nepakeldama akių. – Ema, taigi aš jums juk sakiau, kad sausį ir vasarį pardavimai krinta dėl sezoniškumo, kovo mėnesį buvau susirgęs, o paskui atostogavau tris savaites, tai natūralu, kad yra šioks toks kritimas, – šiek tiek sunerimęs greitakalbe išbėrė Tomas. – O kaip kiti mėnesiai? Kokios priežastys, kaip manai? Balandis, gegužė, birželis... Skaičiai, kaip matai, dar prastesni negu sausį, – griežtai tarė Ema ir pakelė piktas žydras akis į Tomą. – Na tai, nežinau, kažkaip nežiūrėjau, reiktų įsigilint... Matyt, įsivažiuot dar šiek tiek reikia po ligos ir atostogų, – pasimetęs tarė Tomas.

– Tomai, mes jau daug kartų kalbėjom su tavim. Tu

akivaizdžiai visiškai nebesistengi, nuolat vėluoji į darbą, pietauji po dvi valandas, dingsti ketvirtą valandą.


D R Ą S A B Ū T I S AV I M I

11

Natūralu, kad rezultatai prastėja. Tai gal vis dėlto gali pasakyt, kas atsitiko, ką reikėtų padaryti, kad atsirastų motyvacija dirbti ir siekti rezultato? – nusivylusiu balsu tarė Ema. – Tai nežinau, reikia laiko turbūt. Ar... net nežinau... – nejuokais sunerimęs sumurmėjo Tomas. – Tomai, aš nebegaliu tau duot laiko, jau seniai esi silpniausias komandos narys, o pastarąjį pusmetį neši didelį, tiksliau, per didelį nuostolį įmonei, kad galėtume su tavim dirbti. Aš nematau kitos išeities kaip tik atsisveikint su tavim, – griežtai tarė Ema. – Na, jei jūs norit mane atleisti, tai taip ir sakykit. Galiu išeit nors ir rytoj. Aš nė kiek nebijau, – net paraudęs iš pykčio išrėžė Tomas. – Dėl terminų susitarsim pirmadienį, šiandien aš nebeturiu laiko kalboms. Grįžk į darbo vietą, – kategoriškai nukirto Ema. Tomas kaip reikiant įpykęs pašoko nuo kedės ir trinktelėjęs durimis išėjo. Ema atsiduso ir pajuto, kaip pradėjo virpėti kojos, šiek tiek pritemo akyse, apsvaigo galva. „Visai nebepakeliu streso, nervai ištampyti galutinai“, – pagalvojo Ema. Ji mielai dar būtų pasėdėjusi vieną kitą valandėlę, bet nuolat ant stalo vibruojantis telefonas privertė stotis ir griebtis darbų.


12

Kamila Golod

2. Šiaip ne taip prasibrovusi per penktadieninius kamščius, visiškai suirzusi Ema įkaukšėjo savo prabangiais aukštakulniais į namus. Nutrenkė rankinę, nešiojamąjį kompiuterį, įsipylė taurę vyno ir trumpam prigulė ant sofos. Tuščiu žvilgsniu žiūrėdama į raudoną nuo lūpdažio vyno taurę staiga prisiminė, kad taip ir neišsiuntė algų skaičiavimo lentelės buhalterei. Atsidususi įsijungė savo darbinį kompiuterį, atsidarė elektroninį paštą. Akimis iš inercijos perbėgo neskaitytus laiškus. Paskutinis iš jų buvo Tomo. Kadangi jos rytoj laukia išsvajotoji kelionė į Tenerifę, o prieš tai ji turi dar atlikti krūvą svarbių darbų, jaunoji vadovė nusprendė, kad šiuo metu Tomo reikalai tikrai gali palaukti ir, pažymėjus jo laišką kaip „neskaitytą“, ėmėsi, jos manymu, svarbesnių reikalų. „Pagaliau galėsiu pailsėti nuo pavargusių ir irzlių savo kolegų ir niūraus vaizdo už lango“, – pagalvojo Ema, sėdėdama prie mažo staliuko ant paplūdimio kranto, kepinant saulei. Vandenynas viliojo išsimaudyti, bet nepabaigti darbai dar neleido atitrūkti nuo kasdienio gyvenimo, svarbiausio savo gyvenimo vaidmens – būti geriausia vadove. Krūva naujai įkritusių laiškų ir kaip visada „degantys“ reikalai leido Emai vėl panirti į pažįstamą užimtumo būseną, pamirštant kelionės tikslą pailsėti ir atitrūkti nuo darbų... Vakaro vėsa ir vyro sugrįžimas į rojaus pasaulį po tokios pat, kaip ir Emos, darbingos, nors ir nuotoliniu būdu, dienos privertė Emą sustoti ir grįžti prie kelionės


D R Ą S A B Ū T I S AV I M I

13

tikslo – atsigauti, pailsėti ir pasisemti jėgų naujiems savo gyvenimo iššūkiams. Prieš uždarant kompiuterį į akis pakliuvo neskaitytas Tomo laiškas... Kadangi Ema nepalieka nepabaigtų darbų, nors ir nenorom, prisivertė jį perskaityti. „Gerbiamoji Ema, ilgai galvojau  pasakyti jums, ką iš tiesų galvoju, kol pagaliau  nutariau netylėti.  Dėl jūsų...   Šis darbas nebuvo  pirmas mano gyvenime ir tikrai nebus paskutinis.  Iš esmės jis man patiko, ir manau, kad dariau viską, ką galėjau,  ir tinkamo  vadovo padedamas galėčiau pasiekti tikrai nuostabių rezultatų. Bet tinkamo, o ne tokio kaip jūs. Tiksliau, jūs visai man nepadėjote... Nes aš jums nerūpėjau... Kaip ir niekas kitas mūsų departamente... Jums rūpėjo tik rezultatai  – čia ir dabar. Vadovų mačiau įvairių ir, deja, turiu pasakyti, kad tokios prastos vadovės kaip jūs dar niekada nesutikau. Ir nuoširdžiai tikiuosi, kad ir nesutiksiu. Tikras vadovas rūpinasi savo žmonėmis, padeda jiems siekti tikslų ir rodo gerą pavyzdį. O ką darėt jūs? Taip, jūs dirbat iki išnaktų ir to reikalaujat iš savo „komandos“. Ar niekada nepaklausėt savęs, gal jūsų pavaldiniai nepajėgia tai daryti (skirtingai nei jūs, jie turi mylimas šeimas...) ir, svarbiausia, ar jie to nori?? O kas jiems už tai, kad dirbs naktimis? Atsakysiu – niekas ačiū tikrai nepasakys, bet vis tiek ras prie ko prikibti. Tai kam dirbti, jei motyvacija – vis viena tik botagas...


14

Kamila Golod

Jūs nuolat reikalaujat rezultatų: kur šios savaitės pardavimai, kur šios dienos skambučių ataskaita, kodėl nepardavėt tam ar anam... Juk tai „vadovavimas viltimi“, nes jums nerūpi, ar mes turime planą, kaip pasieksime šių tikslų, ar mes turime įrankių ir įgūdžių... Juk svarbu ne vien rezultatai, bet ir pastangos jiems pasiekti. Svarbu ir kompetencija, ir žinios, ir jas reikia nuolat tobulinti ir plėsti. Bet palaukit, kada paskutinį kartą patvirtinote bent vienam iš mūsų mokymų išlaidas ar bent pagyrėte už tai, kad padarėme kažką naujo ar geriau? Žinodama, ką aš darau, gal suprastumėt, kad tikslas apskritai nenormalus... Nors vargu ar suprastumėt, nes juk jums žmogus pofig... Nežinojot, kad vėlavau dėl to, jog turėjau slaugyti artimą žmogų, pagaminti jam pavalgyti, skirti dėmesio, nes tas žmogus yra brangiausia, ką aš turiu... Nežinojot, kad aš sirgau, nes mano kūnas tiesiog neištvėrė šio emocinio ir fizinio krūvio, bet jūs net nesileidot į kalbas apie prioritetų peržiūrą ar darbų perskirstymą... Nežinojot ir to, kad mano kompas beveik nebeveikia ir telefono sąskaitą ši nuostabi įmonė tiesiog pamiršo apmokėti... Galiausiai nežinojot ir to, kad nepaisydamas visko vos prieš kelias dienas sutariau su itin svarbiu klientu dėl didžiulės metinės sutarties ir rytoj jau laukiau parašo  – tai būtų išgelbėję jūsų pardavimų planą... Jūs tuo nesidomėjote, nes pardavimų ataskaitoje dar to nesimatė. Ir nepasimatys... Ema, nežinau, kodėl jūs tokia. Nežinau, kas jums yra. Bet noriu tikėti, kad iš tiesų giliai širdyje jūs esat kitokia.


D R Ą S A B Ū T I S AV I M I

15

O jei taip ir yra, būkit tokia. Arba susigadinsit gyvenimą sau ir visiems pavaldiniams. Jų man ir gaila... Sėkmės...“


Golod, Kamila

Go-188

Drąsa būti savimi / Kamila Golod. – Vilnius : Didakta, 2017. – 176 p. ISBN 978-609-442-106-8

Knyga kupina įvairių jausmų ir emocijų, skirtingų situacijų ir sprendimų joms įveikti. Apie vyro ir moters meilę, apie tėvų ir vaikų santykius, apie savo autentiškumo paieškas. Apie gyvenimą čia ir dabar nepriklausomai ar priklausomai nuo to, kas buvo praeity, ir su viltimi, kas laukia ateity. Kiekvienas iš šių personažų sukurtas remiantis tikrais žmonių išgyvenimais ir charakterio bei elgesio savybėmis. Kadangi čia nėra nė vieno herojaus, kuris atspindėtų tik vieną realų žmogų, tai kiekvienas turės galimybę apčiuopti šioje knygoje kažką artimo sau, pažvelgti į savo gyvenimą iš šalies, rasti naujų įžvalgų ir naujų sprendimų tam tikroms gyvenimo situacijoms.

UDK 159.923.5

www.didakta.lt +370 5 2137701

Kamila Golod

DRĄSA BŪTI SAVIMI Kalbos redaktorius Vytautas P. Venslovas Dailininkė Ieva Žiliūtė Viršelio autorė Monika Daužickaitė 5,5 sp. l. Užsakymas 162899 Tiražas 1000 vnt. Išleido leidykla „Didakta“, Architektų g. 184– 3, LT-04206 Vilnius Tel. (+370 5) 213 77 01, faks. (+370 5) 213 79 14, el. paštas: info@didakta.lt, Interneto svetainė: www.didakta.lt Spausdino Standartų spaustuvė, Dariaus ir Girėno g. 39, LT-02189 Vilnius


Moteris pasauliui, dukra savo mamai, mama sūnui, emocinės sveikatos konsultantė savo klientams, rašytoja, „Gerų emocijų namų“ vadovė. Dėl įgytos patirties ir žinių galiu padėti žmonėms geriau pažinti save, pamatyti įvairias gyvenimo alternatyvas ir jaukiai jaustis realiame gyvenime. Tai įgyvendinu teikdama individualias konsultacijas, organizuodama grupinius savęs pažinimo užsiėmimus bei rašydama straipsnius ir knygas. Kviečiu ir Jus atrasti naudingų ir įdomių dalykų, geriau pažinti save ir suteikti savo gyvenimui ryškesnių spalvų. Nuoširdžiai, Kamila Golod

„Drąsa būti savimi“ – knyga apie savęs paieškas ir vidinius pokyčius. Apie vienatvę būnant tarp žmonių, kai esi praradęs esminį ryšį su savimi. Didžiulį troškimą būti priimtas ir mylimas. Pamąstymai apie gyvenimo pasirinkimus ir dėsningumus pateikti netradiciškai, patraukliai. Jautru ir tikra. Kitų istorijose galite atrasti ką nors tikrai vertinga ir artima sau, galbūt net savo patirties ar praeities, jei tik būsite pasirengę tai priimti ir pritaikyti. Rekomenduoju pradedantiems ką nors nauja ir svarbaus gyvenime – kelionę į save ar profesinį kelią ugdant kitus žmones. Paprasta, nuoširdi ir žaisminga autorės natūra įkvepia kiekviename puslapyje. Jos geranoriškumą ir palaikymą jausite visame kūrinyje, kurį skaityti lengva ir malonu. Raminta Girdvainė, Atradimų trenerė „Gerų emocijų namai“ – tai jaukūs namai, kuriuose savo srities ekspertai ir bendraminčiai dalijasi mintimis, jausmais, patyrimu ir atradimais. Tai vieta, artima kasdieniam žmogaus gyvenimui, kuriame yra iššūkių ir nuosmukių, džiaugsmo ar pasimetimo bei daugybė mūsų gyvenimo spalvų ir atspalvių. Lauksime tavęs! www.GeruEmocijuNamai.lt FB

ISBN 978-609-442-106-8

9 786094 421068 w w w .didakt a.lt

Profile for Leidykla Didakta

Kamila Golod, "Drąsa būti savimi"  

Knyga kupina įvairių jausmų ir emocijų, skirtingų situacijų ir sprendimų joms įveikti. Apie vyro ir moters meilę, apie tėvų ir vaikų santyki...

Kamila Golod, "Drąsa būti savimi"  

Knyga kupina įvairių jausmų ir emocijų, skirtingų situacijų ir sprendimų joms įveikti. Apie vyro ir moters meilę, apie tėvų ir vaikų santyki...

Profile for didakta
Advertisement

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded