Page 1

DENİZ HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ

15

Te m

m

Deniz Hizmetleri Mdürlüğü Aylık Dergisi

Ka s

ım

uz

2016


Değerli arkadaşlarım; Her geçen zaman artan nüfus yoğunluğu ve teknolojik gelişim, beraberinde bir takım çevre sorunlarına da kapı aralamaktadır. Dolayısıyla etrafı denizlerle çevrili İstanbul’umuzda denizlerin temizliği de ayrı bir önem oluşturmaktadır. Deniz Hizmetleri Müdürlüğü çalışanları olarak yapmış olduğumuz her türlü hizmet ile denizlerin kirlenmesini engel olmakta, canlı yaşamının devamını sağlamakta ve gelecek nesillere daha temiz denizler bırakılmasında pay sahipleri arasında yer almaktayız. Bu çalışmalar esnasında Başkanlığımız vizyonunda da belirtildiği gibi marka ve öncü şehir olma yolunda Müdürlüğümüz büyük gayret sarf etmektedir. Her geçen zaman büyüyen ve yenilikleri takip eden Müdürlüğümüzde Çalışmalarımızın paylaşılması, şeffalık ilkesi ve katılım bilinci ile ilk e-dergimize bu ay merhaba demiş bulunuyoruz. Sizlerin de desteği ile çalışmalarımızı daha ileriye taşıma gayretinde olacağız. Bu vesile ile e-dergimizde çalışmalar ile ilgili yayınlanmasını istediğiniz her türlü bilgi, resim ve düşüncelerinizi dhmsistemgelistirme@ibb.gov.tr adresine göndermenizi de rica ederim.


İÇİNDEKİLER

Gündem Özel - 15 Temmuz Müdürlük Tanıtımı Müdürlük Birimleri Sosyal Etkinlikerimizden Gerçekleştirdiğimiz Faaliyetlerden Örnekler Empati Geçmişten Günümüze Röportaj İş sağlığı ve güvenliği Çöz Kazan

1 3 4 6 7 9 10 11 13 14


15 Temmuz

01

15 TEMMUZ Saat 22:00 sıralardıydı. Evimizde Tv izlerken aniden tüm kanallarda bir alt yazı geçiyordu. Eski adıyla Boğaziçi Köprüsünün tanklarla askerler tarafından trafiğe kapatıldığı belirtiliyordu. Haber kanalları ve spikerleri dahi hiçbirimiz ne olup bittiğini anlayamamıştık. Sosyal medya hareketlenmiş ve özellikle whatsapp gruplarından insanlar yorumlarda bulunup ne olduğunu anlamaya çalışıyordu. Derken savaş uçakları Ankarada alçak uçuş yapmaya başladılar. Bu bir kalkışmaydı. Başbakan da zaten televizyon kanallarına bağlanarak “kalkışma” dedi. Daha yakın zamanda darbecilerin ağır şekilde yargılanması için yapılan referandumda “evet” demişken ve bu ülkede artık darbe yapılamaz düşüncesi hakimken bir anda yıllardır ordunun ve diğer kurumların içine yerleşmiş vatan hainlerinin saldırısına maruz kaldık. Havaalanları işgal edilmiş, TRT binası kuşatılmış, TRT den sözde darbe bildirisi zorla okutularak sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş, Ankara’da vatandaşlar ve çeşitli güvenlik kurumları bombalanmış, büyük millet meclisinin üzerine hainler tarafından bombalar yağdırılmış, Genel Kurmay Başkanı ve kuvvet komutanları esir alınmış, ve Cumhurbaşkanımızın Marmaris’te kaldığı otel baskına uğramıştı. Hainler her yerde onu arıyordu. O ise hep dediği gibi kefeni ile yola çıkmış ve televizyondan canlı yayına bağlanarak halkı vatanına ve geleceğine sahip çıkmaya çağırıyordu. O andan itibaren halkımız ellerine bayrakları alarak hainlere karşı “siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın” dercesine kahraman asker ve polislerimizle beraber bu cennet vatanı tarihinde görülmemiş şekilde hainlik yapan bu paralelci çetenin eline düşmekten kurtarmıştır. Güneş doğana kadar tarihe altın harflerle yazılacak direniş ve dik duruş gecesinde bir çok kahramanlık ve destanlar yazılmış, hainlerin işgal ettikleri tüm kurum ve alanlar aslına geri döndürülmüştür.


15 Temmuz

02

O günden itibaren ise milletimiz yurdun her bir ilinde her bir meydanında bu kutlu nöbetini tutmaya başlamıştır. Hainlerin bir çok kurum ve güvenlik merkezlerini ele geçirmeye çalıştıkları gibi Saraçhane’deki başkanlık binamıza da girmiş, halkın “ateş etmeyin, halkın silahını halka doğrultmayın” demesine aldırış etmeden kalabalığı yaylım ateşine tutmuş ve o gece oracıkta 18 canımızı şehit etmiştir. O günden itibaren ise yurdun 4 bir yanında olduğu gibi belediyemiz önünde nöbetimiz devam etmiştir.

Galata Köprümüz ve diğer birimlerimiz şanlı direniş ile birlikte ay yıldızlı bayraklarla süslendi.

Kutlu nöbetin sonuna kadar tüm çalışanlarımız gerek oturdukları yerlerin meydanlarında gerekse Saraçhane Parkı’ndaki nöbet yerimizde sabahlara kadar nöbet tutmuş, gündüzleri de mesailerine devam etmiştir. Sayıları 100 leri aşan mesai arkadaşlarımız aileleri ile birlikte vatan hainlerine karşı dik duruşlarını sergilemiştir.

Miting alanında deniz teknelerinin yanaşacağı alana daha tek bir gemi yanaşmadan gelen Daire başkanımız sayın Fuat ALARÇİN, Müdürümüz Muhammet Ali EKER, Müdür Yardımcılarımız İsmail AKYILDIZ, Suat BİÇER, Özkan YILMAZ ve Hasan MISIR ile birlikte diğer görevli arkadaşlarımız son gemiye son yolcunun binmesine kadar bu tarihin en büyük mitinginde görev almışlardır. Bu vesile ile bu hain kalkışma sonucu şehit olan 250 ye yakın şehidimize tekrar Allahtan rahmet, 2000 i aşan gazi ve yaralılarımıza da sıhhat ve afiyet dileriz.


Müdürlük Tanıtımı

03

1946 yılında Köprüler Müdürlüğü olarak kuruluşu gerçekleşen Müdürlüğümüz, Haliç üzerindeki Galata ve Atatürk Köprülerinin açılıp kapanması ile köprü dubalarının bakım ve yenilenmesi hizmetlerini yerine getirmekte olup, daha sonraki zamanlarda görev tanımı ve hizmet faaliyetlerinin genişlemesi ile ilk önce Atölye ve Garajlar Müdürlüğü, sonra Atölyeler Müdürlüğü ismini almış, 2003 yılından itibaren ise Deniz Hizmetleri Müdürlüğü olarak hizmetini sürdürmektedir. Şimdi hep beraber Müdürlük faaliyetlerini kısaca başlıklar altında inceleyelim. Haliç üzerinde kurulu Galata ve Atatürk Köprülerinin bakım onarımı ile köprülerin açılıp kapanması İstanbul genelinde kıyıların temizlenmesi İstanbul genelinde plajların temizliğinin yapılması Deniz üzerindeki katı atıkların özel paletli tekneler ile süpürülerek temizlenmesi Haliçte ve derelerde dip çamurlarının temizlenmesi. Gemilerden alınan petrol türevi atıkların atık kabul tesisimize getirilerek işlenmesi Her türlü kaçakçılık faaliyeti sebebiyle yakalanarak yedi emin limanımıza getirilen teknelerin güvenli bir şekilde korumasını sağlamak.


Müdürlük Tanıtımı

04

KÖPRÜLER BAKIM VE ONARIM ŞEFLİĞİ Atatürk Köprüsü ve Galata Köprüsünün bakım onarımlarını yapmak, periyodik olarak köprüleri açmak ve her an açılışa hazır bulunmak üzere 24 saat usulüne göre çalışmaktadır. Kadrosunda şef ve memur personelin yanı sıra, kaptan, makinist, gemici, köprü açma kapama ustası, elektrikçi ve kaynakçıların da bulunduğu çalışan kadrosu ile İstanbulluların araç ile ve yaya olarak Halicin bir yakasından diğer yakasına köprülerden rahat ve sorunsuz bir şekilde geçişlerinin temini için gece gündüz demeden özveri ile görevlerini ifa etmekte, Bünyesinde bulundurduğu tekne ve römorkörler ile de müdürlüğümüzün deniz üzerindeki her türlü hizmet ve faaliyetlerini sürdürmektedir. DENİZ YÜZEYİ VE KIYI TEMİZLİĞİ HİZMETLERİ Gerek insan kaynaklı gerekse gemilerden veya doğal yollardan oluşan deniz yüzeyindeki çöp ve katı atıklar, şeflik bünyesinde görev yapan paletli tekneler ile denizden adeta süpürülür, çöp haznesine bantlı sistem ile toplanır, daha sonra karadan çöp kamyonlarına transfer edilerek çöp istasyonlarına gönderilir. Ekiplerin rutin çalışması veya gelen ihbarlar sonucunda aylık ortalama 375m3 ton katı atık deniz yüzeyinden toplanmaktadır.

İstanbulumuzun 500 km yi aşan kıyıları ile iskelelerde ve dere ağızlarında 30 ekip ve 180 personel ile kıyı temizlik hizmetleri yürütülmektedir. Çoğunluğu insan kaynaklı olan ve poşet, cam, pet şişe, ambalaj atıkları, Sigara izmaritleri gibi atıkların oluşturduğu bu kirlilik ile mücadelenin amacı kıyılarımızın geleceğe daha temiz bir şekilde aktarılmasının hedeflenmesidir. Ayrıca İstanbulun çeşitli kıyı noktaları 50 ye yakın kamera ile sürekli izlenmektedir.


Müdürlük Tanıtımı

ATIK KABUL TESİSİ Tesisimiz Haydarpaşa liman sahası içerisinde 2006 yılında kurulmuştur. 1978 yılında hazırlanan ve denizlerin gemiler vasıtasıyla kirlenmesinin önlenmesine yönelik bir takım maddelerin bulunduğu uluslar arası MARPOL (Marine Pollution) sözleşmesi gereğince istanbulda seyreden gemiler atıklarını belediyemiz adına görev yapan atık alma gemilerimize vermek zorundadır. Atık vermek isteyen geminin acentası bir atık alım formu ile bu talebini tarafımıza bildirmesi sonucu o geminin atıkları lisanslı atık alma gemilerimiz vasıtası ile alınarak Haydarpaşadaki atık kabul tesisimize getirilir. Burada susuzlaştırma, ısıtma ve ayrıştırma işlemine tabi, tutulan petrol türevli atıklar işlenip kalorifer yakıtı haline getirilerek te değerlendirilebilmektedir.

05

DENİZ KİRLİLİĞİ DENETİM ŞEFLİĞİ Etrafı denizlerle çevrili İstanbul’umuzun denizlerinin temizliği hayati önem taşımaktadır. Deniz ve canlı yaşamının sürdürülebilirliği ve gelecek nesillere temiz deniz bırakabilmek için deniz hizmetleri müdürlüğümüz bütün imkan ve kabiliyetleri ile görevine kesintisiz devam etmektedir. Bu hizmetlerin başarılmasında denetim öncelik sıralamasının en başındadır. Uluslarası sözleşmeler gereği gemiler her türlü atıklarını belirli bir ücret ödeyerek seyir halindeki veya bulundukları ülkenin sorumlu olduğu kuruma vermek zorundadır. Bu yetki İstanbulumuzda İstanbul Büyükşehir Belediyemize verilmiş olup, Başkanlığımız adına da Deniz Hizmetleri Müdürlüğünce yürütülmekledir

Ancak kimi zaman gemiler sintine, slop, slaç, kirli balast, evsel atıksu, çöp gibi atıklarını denize boşaltarak deniz kirliliğine sebebiyet vermektedir. İşte bunların önüne geçmek, deniz daha kirlenmeden gerekli tedbirleri almak için deniz denetim ekibimiz bünyesindeki çoğu çevre mühendisinden oluşan özel giyimli 8 denetim ekibimiz; gemi ve tankerlerin yanında yolcu vapurları, balıkçı tekneleri, özel yatlar, vb. gibi deniz araçlarını 365 gün 24 saat gerek helikopter, gerek sürat teknelerimiz gerekse uzaktan kumandalı ve kayıt yapabilen 3 adet drone ile denetimlerini aralıksız yapmaktadır.

YEDİ EMİN ŞEFLİĞİ 2006 yılında İstanbul Valiliğinin emri ile akaryakıt kaçakçılığı ve kaçak veya izinsiz balık avlama gibi sebeplerden ötürü yakalanan gemiler için geçici olarak emniyetli bağlama/barınma yeri olarak 2007 tarihinde Deniz Başkanımız Kadir Topbaş ile b Hizmetleri Müdürlüğümüz bünyesinde kurulmuş olup Yenikapı İDO yanındaki mendirekte görevini ifa etmektedir. Gerek emniyet güçlerince gerekse sahil güvenlik ekiplerince getirilen teknelerin deniz üzerinde emniyetli şekilde bağlı kalmasının sağlanmasının yanı sıra su alan teknelere anında müdahale edilerek suları boşaltılmaktadır. Mahkeme Kararları ile sahiplerine iadesine karar verilen teknelerden, Belediye Meclisinden çıkarılan ücret tarifesine bağlı olarak teknelerin kaldıkları süre ve boyutlarına göre de bedel alınmaktadır.


Sosyal Faaliyetlerimiz

06

Çalışanlarımızla kahvaltı

Çanakkale gezisinden

Çevre Koruma Daire Başkanı olan Müdürümüz Sayın Fuat Alarçin’i teşekkür plaketi ile uğurladık.

Emekli olan emektar Sedat Kaptanımıza Müdürlerimiz tarafından plaket takdim edildi

Müdürlüğümüzde iftar yemeğinde bir araya geldik.

Başkanımız Kadir Topbaş ile bayramlaşma törenine katıldık.

amlaşma


Faaliyetlerimizden

07

Mavi Kart Mavi Kart Tekne Atık Takip Sistemi İstanbul'da yapılan tanıtım programı ile 8 Marinada uygulanmaya başladı. Mavi Kart sistemiyle yabancı ve yerli tekne ve küçük deniz araçlarının atıklarının toplanması ve illegal deşarjların engellenmesi sağlanacak. Uygulamayla yatlar, günübirlik gezi tekneleri, tur tekneleri gibi küçük deniz araçlarının atıklarının takibi ve denetiminin sağlanması için online bir sistem oluşturuldu. Tekneler atık alım noktalarında Mavi Kart isimli dijital kart aracılığıyla atıklarını verecek. Verilen atıklar; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca oluşturulan internet tabanlı bir yazılımla kayıt altına alınacak. Sefer bilgileri, atık verme zamanı ve miktarı sisteme işlenecek

İBB yöneticilerimiz 31 Ekim Dünya Tasarruf Günü Dolayısıyla işe geliş ve gidişlerinde hizmet araçları yerine toplu taşıma araçlarını(otobüs-metro-vapur) kullanarak karşılaştıkları sorunları resimler ile birlikte rapor haline getirerek Halkla İlişkiler Müdürlüğümüzle paylaşmışlardır. Uygulama ile Büyükşehir Belediyemizin hizmet ürettiği tüm noktalarda ne gibi iyileştirmelere ihtiyaç duyulduğunun tesbiti hedeflenmektedir.

Eximbankın düzenlediği ve OECD ülkelerinin katılımı ile gerçekleşen Çevre toplantısında Müdür yardımcımız sayın Hasan MISIR’ın yaptığı İngilizce sunum toplantıya katılan yerli ve yabancı konuklar tarafından beğeni ile takip edildi.


Faaliyetlerimizden

08

BOAT SHOW Fuarı Müdürlüğümüz, Ataköy Marina ve Tuzla Marina’da yapılan BOAT SHOW fuarına katılarak bir ilki gerçekleştirmenin yanı sıra standımızı gezen konuklara özellikle mavi kartın kullanımı ve müdürlüğümüz faaliyetleri hakkında bilgi verildi. Genel Sekreter Yardımcımız Sayın Nihat MACİT ve Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanımız Sayın Fuat ALARÇİN stantlarımızı gezdiler.

Yıldız Üniversitesi öğretim görevlisi Sayın Yrd.Dç. Muharrem BOĞOÇLU Galata Köprüsü personellerine Hidrolik Eğitimi vererek köprü açılışına da gelerek hidrolik sistemin çalışmasını yerinde gördü.

Galata ve Atatürk Köprü’leri gemi geçişleri için periyodik açılışlarına devam ettiler. UKOME kararı gereğince büyük gemilerin haliçe giriş çıkış yapabilmeleri için haftada bir gece saatlerinde köprüler araç ve yaya trafiğine kapatılarak deniz trafiğine açılmaktadır.


Empati

09

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’mızca 28-30 Ekim tarihlerinde “İstanbul Çevre Stratejileri Gelecek Vizyonu Ortak Akıl Konferansı” gerçekleştirildi. Atık Yönetim Müdürlüğü, Çevre Koruma Müdürlüğü ve Deniz Hizmetleri Müdürlüğü çalışanlarının katıldığı konferansta Başkanlığı’mızın misyon ve vizyonu doğrultusunda dünyada çevre konusunda yeni trendler ele alınarak projeler masaya yatırıldı. Son derece verimli geçen toplantılarda Genel Sekreter Yardımcımız Nihat Macit, Daire Başkanımız Fuat Alarçin ve İ.T.Ü öğretim görevlisi Prof.Dr. İzzet ÖZTÜRK te birer konuşma yaptılar. Son derece verimli geçen bu tür çalışmaların ileriki zamanlar da da tekrarlanacağı kaydedildi.


Geçmişten Günümüze

10

1964 senesinde Galata Köprüsü - Eminönü bağlantı çalışması

Unkapanı Köprüsü personeli Dergimizde yayınlanmasını istediğiniz eskiye ait fotoğrafları dhmsistemgelistirme@ibb.gov.tr adresinden bizimle paylaşabilirsiniz.


Röportaj

11

Kısaca yaptığınız işin tanımını yapar mısınız? Deniz Hizmetleri Müdürlüğü Deniz Kirliliği Denetim Şefliği olarak İstanbul deniz sınırları içerisinde her türlü deniz aracından kaynaklanan deniz kirliliği denetimi yapmaktayız. Bu yöndeki denetimlerimiz haftanın 7 günü 24 saat esasıyla çalışan denetçi personellerimizle gerçekleştirilmektedir.

Röportaj

Fatih POLATTİMUR Deniz Kirliliği Denetim Şefi

Peki deniz kirliliği yapan bir deniz aracı nasıl tespit ediliyor ve kirlilik yapanlara ne gibi işlemler yapılıyor? Deniz denetimlerimiz planlı ve plansız olarak sürekli olmaktadır. Bu denetimlerimiz esnasında deniz araçları etrafları dolaşılarak kontrol edilmektedir. Yapılan kontrollerde denize herhangi bir atık (katı, sıvı, petrol türevi) boşaltımı tespit edilmesi halinde derhal numuneler alınarak analiz edilmek üzere laboratuvara gönderilir. Alınan numunelerin analiz sonuçlarının ilgili mevzuata aykırı olduğu tespit edilirse kirliliğe sebebiyet veren gemi ilgilileri hakkında 2872 sayılı Çevre Kanunu’nun 20 (ı) maddesine göre İdari Para cezası uygulanır.

Bu çalışmalarda kullandığınız personel kaç kişi ve hangi araçları kullanıyorsunuz? 15 denetçi personel 4 büro personeli ve 25’e yakın yardımcı personel olmak üzere yaklaşık 45 personelle denetimlerimiz gerçekleştirilmektedir. Denetimlerimizde 2 adet denetim botu, 1 adet helikopter, 3 adet İHA (insansız hava aracı) ve 2 adet binek araçla havadan, karadan ve denizden gerçekleşmektedir.


Röportaj

12

Kirlilik yapan bir gemiye ne kadar ceza kesiyorsunuz? Öncelikle oluşan kirliliğin tanımının yapılması gerekir. Şöyle ki; 2872 sayılı Çevre Kanunu’nda kirlilikler kategorize edilmiştir. Bunlar evsel atık su (tuvalet, banyo, lavabo suları ile evsel atık çöpler), petrol türevi (sintine, slaç, slop, yağ, yakıt vb.), kirli balast ve tehlikeli madde (kimyasal) şeklindedir. Kirliliğin tanımı yapıldıktan sonra ceza kesilecek geminin cinsi ve grostonuna göre değişkenlik gösterebilen hesaplama yöntemi ile verilecek ceza miktarı belirlenir. Uyguladığımız cezalarda herhangi bir üst veya alt limit bulunmamaktadır. 2872 sayılı Kanun’da belirtilen değerler baz alınarak yapılan hesaplamada çıkan miktar ceza olarak uygulanır. Burada ceza miktarının azlığı veya çokluğu tamamen geminin büyüklüğüne ve kirlilik türüne göre değişkenlik gösterir. Yıllık ortalama kaç gemiye ve ne kadar ceza kesiyorsunuz? Denetimlerimizin caydırıcılığı ile birlikte çevre bilincinin de gelişmesi denizcilik sektöründe olan kurum ve kişilerin denizleri kirletmeme hususunda çok daha dikkatli olmalarını ve kirletmelerin önüne geçmek amacıyla alınan tedbirleri artırmalarına sebebiyet vermektedir. 2015 yılında 90 adet deniz aracına 2.814.722,00 TL kesilmiş iken bu sayı 2016 yılın ilk 10 ayında 35 deniz aracına 885.978,00 TL şeklindedir. Peki deniz denetimi le ilgili olarak yeni projeleriniz var mı? Tabi ki yeni projelerimiz var. Hali hazırda sahada yaptığımız denetimlerimizi ara vermeden sürdürürken aynı zamanda Marmara denizi kıyılarına ve boğaz hattına yerleştireceğimiz yüksek çözünürlük özelliği olan kameralar ve bu kameraların sürekli olarak kayıt ve takibini sağlayacak bir izleme merkezi oluşturma projemiz bulunmaktadır. Bununla ilgili olarak yer tespit çalışmalarımızı büyük ölçüde tamamlamış durumdayız. Bu proje ile nasıl bir fayda planlamaktasınız? Kurulacak kameralar her şeyden önce ciddi bir caydırıcı etki yaratacaktır. Aynı zamanda oluşan kirlilikleri anında tespit edebilme veya kaynağı belirsiz bir kirlilik tespit edildiğinde kameraların kayıt sisteminden faydalanmak suretiyle kirlilik kaynağına ulaşma imkanı sağlayacaktır. Ve tabi birde müdahale gerektiren durumlarda daha hızlı ve etkin bir şekilde gerekli çalışmaların başlatılması gibi Müdürlüğümüzün diğer faaliyet alanlarında da çalışmalarına olumlu katkıları olacaktır. Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı? Öncelikle böyle güzel bir çalışmaya imza attığınız için sizlere çok teşekkür ederim. Deniz Kirliliği Denetim Şefliği olarak ben ve diğer görevli personellerimiz dünyada belki de eşi ve benzeri olamayan güzelliklere sahip bu kutlu şehre hizmet vermekten dolayı gururluyuz. Yaptığımız bu çalışmalarla İstanbul’umuzun denizlerine ufakta olsa bir katkı verebiliyorsak bu bizim için en önemli övünç kaynağıdır. Bir de temenni olarak dile getirmek istediğim bir şeyler var; Toplum olarak çevre bilincimiz arttırmamız gerekiyor. Bizlerden sonrada dünya var olmaya devam edecek. Sonraki nesillere daha iyi bir çevre bırakabilmek için sadece temizlemeye çalışmakla değil kirletmemekle ilgilide gerekli hassasiyeti göstermeliyiz. Hepimizin birey olarak çevreye karşı sorumlulukları var ve bu sorumluluklarımızın daima farkında olmamız gerekir.


İş Güvenliği ve Sağlılğı

13

Deniz Hizmetleri Müdürlüğü’müzün yaptığı işler içerisinde tehlike sınıfı en yüksek olan iş SGK tarafından belirlenmiştir. Bu kapsamda müdürlüğümüz ‘çok tehlikeli’ sınıfta yer almaktadır. Tehlike sınıfından dolayı müdürlüğümüzde; İçeriği yönetmeliklerce belirlenen iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri, çalışanlarımıza senelik olarak, Çalışma yapılan alana göre işyeri hekiminin belirlediği tetkikleri içeren periyodik sağlık muayeneleri çalışanlarımıza senelik olarak, Çalışma alanlarımızın risk analizi ve acil durum eylem planları iki senede, Mevzuatta yer alan diğer hükümler ile iş güveliği uzmanı, işyeri hekimi ve çalışanlarımızın isteği doğrultusunda müdürlüğümüzde çalışmalar yapılmaktadır. 6331 sayılı kanun hükümlerinin rahat bir şekilde uygulanabilmesi amacı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesinde İş Sağlığı Güvenliği Müdürlüğü kurulmuştur. Müdürlüğün organizasyonu ile Deniz Hizmetleri Müdürlüğü’müze iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirmesi yapılmış bu personel kısmi zamanlı olarak müdürlüğümüze hizmet vermeye başlamıştır.


Çöz Kazan

14

ÇÖZ

KAZAN

Aşağıdaki deniz terimlerini bulmaca içerisinde bulunuz. Kelimeleri anlamları ile eşleştiriniz. Bulmaca içerisinde yer almayan kelimeyi bularak anlamı ile dhmsistemgelistirme@ibb.gov.tr adresine gönderen ilk 10 kişi sürpriz hediyelerin sahibi olacaktır.

C T E A N İ R A K L O

S A T O N K Y E U O O

İ B O B İ S I K S P Ç

N A T S İ N R O T R V

T B K A S F G L U A A

İ A T N K C A S R M B

N E S C E T T C M M K

E S Ç A L S B İ A C I

K O A K E O F V Ç E B

Z N P L Z R P R A F V

V K A N İ K A Ü B G İ

BABA (bitt)

Geminin makine dairesinde biriken pis su

SLAÇ(slag)

İskele ve rıhtımlarda tekneleri bağlamak için kullanılan ağaç ve demirden yapılma kısa sütunlar

ÇAPA(anchor)

Tekneler iskeleye veya birbirine bağlanırken birbirlerine çarpmasınlar diye araya konulan parça

IRGAT(winch)

Geri geri giden bir geminin hareketi

İSKELE(larboard)

Tekne tabanının ve makine dairesinin iki yanında yer alan neredeyse düz kısmı

SANCAK(starboard)

Denizdeki hız birimi (deniz mili/saat)

KARİNA(keel)

Teknelerin su altında kalan dış kısımları

KNOT(knot)

Geminin sağ tarafı

SİNTİNE(bilge) USTURMAÇA

Gemilerin yer değişmesini önlemek için suya atılan, zincirle gemiye bağlanan demir

MARPOL (marine pollution)

Geminin sol tarafı

TORNİSTAN(sternway)

Denizlerin gemiler tarafından kirletilmesini önlemek için imzalanan uluslararası sözleşme

BALAST(balllast)

Teknenin burun kısmına konulan demiri çekmek için kullanılan aygıt

Bu sayfayı çıktı alabilirsiniz


ÇEVRE KORUMA VE KONTROL DAİRE BAŞKANLIĞI

DENİZ HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı - Deniz Hizmetleri Müdürlüğü Hacıahmet Mah. Yeniyol Zarif Sok. No:22 34440 Beyoğlu / İSTANBUL T: (212) 312 64 95 | F: (212) 455 26 74 | M: dhmsistemgelistirme@ibb.gov.tr http://.denizhizmetleri.ibb.gov.tr

ibbdeniz  
ibbdeniz  

İBB Deniz Hizmetleri Müdürlüğü personeline yönelik bilgilendirme bülteni

Advertisement