Page 1

E-book czy książka drukowana?

Od czasu kiedy na rynku pojawiły się czytniki e-book’ów – elektroniczny papier – wielu ludzi zadaje sobie te pytanie. Uważam, że nie da się szybko odpowiedzieć na takie pytanie. Ilu ludzi tyle zdań, a każde jest inne od poprzedniego


Książka tradycyjna alias drukowana Wielu ludzi jest tradycjonalistami. Jeśli już coś kupują chcą mieć namacalny dowód swojego wydatku. Drukowane wydania dostarczają czytelnikowi wiele różnych doznań jak na przykład możliwość poczucia papieru pod opuszkami palców oraz zapach „ świeżo wydrukowanego” egzemplarza. Książki tradycyjne często są oprawione w fantazyjnie wykonane okładki. Budują one wspaniały klimat historii czytanej przez nas. Wielu ludzi wręcz uwielbia podziwiać swoje zbiory na półkach domowych bibliotek. Było by to nie możliwe, gdyby nie papierowe wydania.


Książka elektroniczna E-book jest niezaprzeczalnie bardziej mobilną wersją od egzemplarza wydrukowanego, zwłaszcza jeśli ten drugi jest opasłym tysiąc stronnicowym tomiskiem w twardej oprawie. Czytnikiem elektronicznej wersji może być każde urządzenie posiadające wyświetlacz: telefon, tablet oraz komputer. Nie ma ograniczeń, co do miejsca, wiec możesz czytać wszędzie gdzie zapragniesz: domu, pracy, szkole, autobusie… Jedynym problemem może być to, iż każde zekranizowane urządzenie przenośne, nie będące elektronicznym papierem, może wpływać negatywnie na nasz wzrok.


Podsumowanie Prawdą jest, że książki elektroniczne będą w stanie zastąpić tradycyjne wydania, lecz przy braku zasilania na nic nam wiedza zawarta w urządzeniach przenośnych. W tymże momencie, zwolennicy tradycyjnego wydania mogą wyśmiać e-booki, ale drukowane egzemplarze też mają swe minusy, a mianowicie są niezaprzeczalnie droższe oraz cięższe. Ilu ludzi tylu zwolenników jednych lub drugich. Tak więc mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że nie ma odpowiedzi na pytanie: „ Co jest lepsze, e-book czy książka drukowana?”

E book czy książka drukowana  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you