DEUTZ-FAHR - Precision Farming - Polski

Page 1

ROLNICTWO PRECYZYJNE

Systemy auto-sterowania Systemy ISOBUS / TIM Sterowanie sekcjami / dawką Zarządzanie danymi Systemy bezpieczeństwa


02-03 INTELLIGENTE INTELIGENTNE SYSTEME SYSTEMY

ROLNICTWO PRECYZYJNE. NAJŁATWIEJSZA DROGA DO WZROSTU WYDAJNOŚCI.


INTELIGENTNE SYSTEMY ROLNICTWA PRECYZYJNEGO OD DEUTZ-FAHR. jednym z czołowych producentów ciągników rolniczych oraz kombaNowoczesne systemy rolnictwa precyzyjnego zyskują coraz większą jnów zbożowych wyposażających swoje maszyny w systemy rolnictwa popularność wśród rolników. Profesjonaliści doceniają zalety płynące precyzyjnego. Nowoczesne systemy sterowania automatycznego ze stosowania tego rodzaju systemów i funkcji; najwyższa precyzja, współpracują z osprzętem sterowanym za pośrednictwem standardu zredukowany czas pracy i obniżone koszty to tylko wybrane zagadnieISOBUS. Ciągniki oferują także funkcję TIM (Tractor Implement Mannia składające się na obraz nowoczesnych systemów Precision Farmagement) do sterowania traktora przez maszynę z nim zagregowaną. ing. Rolnicy poszukują możliwości zredukowania kosztów ponoTABELLE Systemy oferowane są w kilku konfiguracjach, od najbardziej prostej ze szonych na wyprodukowanie określonych plonów, starając się sterowaniem manualnym po najbardziej rozbudowaną, gdzie ciągnik jednocześnie zwiększyć maksymalnie wydajność i skuteczność wykosterowany jest automatycznie. rzystania maszyn oraz środków produkcji. DEUTZ-FAHR jest obecnie


04-05 SIGNAL && SYGNAŁ EMPFÄNGER ODBIORNIK

PRECYZJA DO 2 CM DZIĘKI SYGNAŁOWI SATELITARNEMU.


RTK: korekta ze stacji bazowej, najwyższa precyzja.

OmniStar: dokładność wystarczająca do prac polowych.

WSZYSTKIE SYSTEMY SATELIT. TRZY POZIOMY DOKŁADNOŚCI. JEDEN, UNIWERSALNY ODBIORNIK. Systemy rolnictwa precyzyjnego bazują na wykorzystaniu sygnału satelitarnego. Marka DEUTZ-FAHR oferuje system AGROSKY, który korzysta ze wszystkich aktywnych satelit GNSS (Global Navigation Satellite System) dzieki wykorzystaniu sieci GPS lub GLONASS, jednocześnie jest przygotowany do wykorzystania powstającej aktualnie sieci GALILEO. Nowatorstwo systemu AGROSKY marki DEUTZ-FAHR polega na możliwości odbioru wszystkich sygnałów za pośrednictwem jednego odbiornika (anteny SRC 40). Zwiększa to wyraźnie uniwersalTABELLE ność samego systemu. W przypadku zmiany ciągnika, wystarczy jedynie przełożyć antenę AGROSKY. Odbiornik oferowany jest w różnych konfiguracjach. Umożliwia odbiór: darmowego sygnału EGNOS (do prostych prac polowych, na przykład rozsiewania nawozów), sygnału skorygowanego OmniStar z dokładnością potrzebną w pracach polowych, a także sygnału RTK z korektą ze stacji bazowej, także z odbiorem poprawki RTK poprzez sieć telefonii komórkowej GSM.

EGNOS: dokładność 30 cm – do wielu zastosowań, także do prac polowych.

Odbiornik SRC 40 dostępny także z modemem i żyroskopem.


04-05 06-07 MOTOR

iMONITOR

iMONITOR 2.0. JEDEN MONITOR DO WIELU ZASTOSOWAŃ.


Sterowanie maszyn poprzez standard ISOBUS na ekranie iMonitor2 – największy komfort użytkowania i wydajność.

Podgląd na parametry użytkowe - DEUTZ-FAHR Performance Monitor.

Wymiana danych w standardzie ISOXML.

iMonitor2 - dwa duże monitory i jeden mały do systemu Agrosky VG.

INTUICYJNE MENU. CZYTELNE KOMUNIKATY. ŁATWA OBSŁUGA. Nowy iMonitor 2 generacji w ciągnikach marki DEUTZ-FAHR to nowoczesne centrum sterowania aplikacji rolnictwa precyzyjnego AGROSKY. Ale nie tylko. Za jego pośrednictwem operator reguluje wszystkie funkcje ciągnika, steruje maszyną poprzez standard ISOBUS i zawiaduje działaniem systemu AGROSKY. Wszystko to przy użyciu jednego monitora, bez konieczności montażu w kabinie ciągnika dodatkowych sterowników do maszyn wielu producentów. Innowacyjny iMonitor 2 wyposażono w duży, 12-calowy, kolorowy ekran dotykowy. Funkcje mogą być regulowane poprzez użycie ekranu dotykowego lub konsoli sterowania MMI z pokrętłem i przyciskami skrótów, która jest wyjątkowo łatwa w obsłudze. Dwa sposoby sterowania czynią ciągnik DEUTZ-FAHR z iMoniotrem doskonałym narzędziem do obsługi różnego rodzaju maszyn w każdych warunkach. Marka DEUTZ-FAHR oferuje w swoich ciągnikach najbardziej zaawansowane technologicznie systemy sterowania dostępne obecnie na rynku.

Połączenie online z ekranem iMonitora umieszczonym w ciągniku.

Obraz z kamery umieszczonej z tyłu ciągnika.


08-09 SYSTEMY STEROWANIA

SYSTEMY STEROWANIA ZMIENIAJĄ OPERATORÓW DOBRYCH W DOSKONAŁYCH.


Visual Guidance 25 – mobilny system AGROSKY z małym monitorem.

Integracja Agrosky z systemem sterowania funkcjami ciągnika.

RÓŻNE SYSTEMY STEROWANIA DO ZRÓŻNICOWANYCH POTRZEB. Systemy sterowania AGROSKY dostępne są w różnych wersjach. Od najbardziej uproszczonych z prowadzeniem manualnym po najbardziej zaawansowane zestawy sterowania automatycznego. Każdy z operatorów może dobrać wyposażenie i sposób działania systemu w zależności do własnych potrzeb. System Visual Guidance 25 to najmniej skomplikowane rozwiązanie spośród oferowanych systemów. Obejmuje mobilny monitor, antenę i okablowanie. Całość może być wykorzystywaTABELLE na w różnych ciągnikach. Po podłączeniu anteny i okablowania do dużego iMonitora 2 generacji uzyskujemy system Visual Guidance 50. Systemy automatycznego prowadzenia Assisted Steering oraz Performance Steering zwalniają operatora z obowiązku prowadzenia ciągnika. W pierwszym przypadku ciągnik prowadzony jest z użyciem elektrycznej kierownicy. W drugim przypadku montowany jest dodatkowy zawór do sterowania układem kierowniczym ciągnika. Sterowanie może być uruchamiane manualnie przyciskiem lub w sekwencji operacji Comfortip.

DEUTZ-FAHR AGROSKY – gwarancja wzrostu wydajności.

Przejrzyste menu i logiczny rozkład ikon i funkcji.


10-11 SYSTEMY STEROWANIA

UNIWERSALNOŚĆ, WYSOKA PRECYZJA ORAZ KOMFORT.


AGROSKY doskonale sprawdza się w pracach na terenach zielonych.

AGROSKY – UNIWERSALNY SYSTEM DLA RÓŻNYCH MASZYN.

Steigern Sie Ihre Effizienz auch im Grünland AGROSKY oferuje różne opcje wyposażenia i sterowania.

System Assisted Steering to połączenie najwyższej precyzji prowadzenia z dużą wszechstronnością samego systemu. Systemy AS obsługują sygnał skorygowany RTK, mogą być wykorzystywane zarówno w ciągnikach jak i kombajnach marki DEUTZ-FAHR. System Assisted Steering może być wykorzystywany także w starszych modelach maszyn. System Performance Steering jest w pełni zintegrowany z ciągnikiem i obejmuje dodatkowy zawór do sterowania układem kierowniczym. Jedynym elementem widocznym na ciągniku jest antena umieszczona na dachu. Systemy PS uzyskały doskonałe wyniki w testach prowadzonych przez instytut DLG, także z bardzo niskimi prędkościami jazdy. System Performance Steering obejmuje także układ kierowniczy EasySteer. Operator może redukować i regulować w 3 stopniach liczbę obrotów kołem kierownicy potrzebną do wykonania pełnego skrętu kół. EasySteer ułatwia manewrowanie ciągnikiem.

AGROSKY – ASSISTED STEERING – mobilne podzespoły to najwyższa niezależność.


12-13 STEROWANIE ISOBUS

STEROWANIE MASZYN Z WYKORZYSTANIEM STANDARDU ISOBUS.


ISOBUS – okno sterowania pracą maszyny na ekranie iMonitora 2.

Przejrzysty układ funkcji z wizualizacją parametrów roboczych maszyny.

Wykorzystanie sterowania ISOBUS i systemu AGROSKY pozwala zautomatyzować szereg funkcji ciągnika i maszyny.

Maszyny linii zielonkowej, maszyny uprawowe. Wykorzystanie ISOBUS ułatwia pracę z różnymi maszynami.

KOMPATYBILNOŚĆ SYSTEMU STEROWANIA POPRZEZ STANDARD ISOBUS.

Standardowe wtyczki i gniazda ISOBUS (ISO 11783).

Ciągniki DEUTZ-FAHR oferują funkcję sterowania parametrami pracy maszyn poprzez standard ISOBUS. Rozwiązanie to ułatwia wykorzystanie maszyn, montowanych zarówno na tylnym jak i przednim podnośniku ciągnika (w oparciu o standard sygnału ISO 11783). Po podłączeniu kabla do wtyczki ISOBUS z przodu lub z tyłu ciągnika, operator na ekranie iMonitora ma do dyspozycji okno Terminala Wirtualnego do sterowania maszyną. Rozwiązanie to eliminuje konieczność montażu wielu różnych sterowników dla wielu różnych maszyn. AGROSKY to najwyższa wszechstronność i uniwersalność. Systemy sterowania DEUTZ-FAHR ISOBUS zostały certyfikowane przez AEF. Pozwalają na więcej możliwości sterowania, takich jak automatyczna kontrola sekcji oraz sterowanie ciągnika poprzez połaczoną z nim maszynę (TIM - Tractor Implement Management).

Kombinacja maszyn z przodu i tyłu ciągnika sterowana przez ISOBUS pozwala znacznie zwiększyć wydajność pracy.


04-05 14-15 MOTOR

TIM & AUX

MAKSYMALNA PRECYZJA I ŁATWOŚĆ PRACY Z MASZYNAMI.


Czytelne menu oraz ikony ułatwiają obsługę wszystkich funkcji.

Przejrzyste schematy w funkcji podpisywania przycisków AUX.

Joystick MaxCom może obsługiwać funkcje maszyny przez ISOBUS.

TIM - STEROWANIE FUNKCJAMI CIĄGNIKA PRZEZ MASZYNĘ. Maksymalną wydajność można uzyskać tylko wtedy, kiedy ciągnik z maszyną integrują większość obsługiwanych funkcji. TIM (Tractor Implement Management) to krok na przód w zakresie udoskonalania sterowania. Rozwój standardu ISOBUS pozwala na wykorzystanie funkcji TIM z maszynami wybranych producentów. Ilustracja przedstawia przykład wykorzystania funkcji TIM oferowanych w ciągniku marki DEUTZ-FAHR we współpracy z prasą marki Krone. W chwili napełnienia komory prasy, ciągnik automatycznie zatrzymuje się i prasa rozpoczyna proces owijania beli. Po owinięciu beli, pokrywa tylna prasy jest automatycznie unoszona i bela pozostaje na polu. Operator odpowiada tylko za jazdę ciągnikiem, dzięki czemu może w pełni skupić się na

wykonywanej pracy, zwiększając jednocześnie wydajność. Funkcja oferowana jest także w kombajnach do ziemniaków firmy Grimme. W tym przypadku praca maszyny steruje wysokość położenia ramion tylnego podnośnika. AUX

- PODPISYWANIE STEROWNIKÓW

Ciągnik oferuje możliwość podpisania przycisków i sterowników na joysticku do sterowania funkcjami maszyny. Funkcja AUX w ciągnikach DEUTZ-FAHR wyposażonych w ISOBUS pozwala uprościć sterowanie i uczynić pracę z użyciem ciągnika łatwiejszą. AUX to najwyższy komfort.


04-05 16-17 MOTOR

KONTROLA SEKCJI

WYSOKA PRECYZJA, EKOLOGIA I EKONOMIA EKSPLOATACJI.


Automatyczne sterowanie sekcjami w trakcie wjazdu i wyjazdu z pola.

Sekcje mogą być uruchamiane automatycznie lub manualnie za pomocą przełączników na monitorze.

Funkcje iMonitora 2 umożliwiają sterowanie dawką środków ochrony roślin.

STEROWANIE SEKCJAMI. AUTOMATYCZNA OBSŁUGA DO 32 NIEZALEŻNYCH SEKCJI. tem opiera swoje działanie o wykorzystanie sygnału satelitarnego GPS Sterowanie sekcjami, sterowanie dawką środków ochrony roślin – funkz informacją o lokalizacji ciągnika. cje, które doskonale sprawdzają się w ciągniku współpracującym z opryskiwaczem. System pozwala wykluczyć wykonywanie zabiegów na TABELLE Podgląd sekcji roboczych maszyny, włączniki sekcji i sterowanie dawką powierzchniach, na których maszyna już wykonywała pracę. Rozwiązastanowią wyposażenie standardowe ciągników DEUTZ-FAHR z systenie to redukuje koszty eksploatacji ciągnika i maszyny. mem rolnictwa precyzyjnego. Nawet w przypadku ciągnika niewyposażonego w ISOBUS, możliwe jest wykonanie symulacji pracy maszyMaszyna sterowana poprzez standard ISOBUS w połączeniu z ciągnikiny z sekcjami roboczymi, dzięki temu operator może manualnie sterować em DEUTZ-FAHR przy wykorzystaniu funkcji sterowania sekcjami sekcjami maszyny przy użyciu zewnętrznego sterownika. może obsługiwać maksymalnie 32 indywidualne sekcje robocze. Sys-


18-19 ZARZĄDZANIE

ZARZĄDZANIE DANYMI. MAKSYMALIZACJA WYDAJNOŚCI.


Dane zapisywane w formacie ISOXML pozwalają na planowanie, dokumentowanie i ocenę prac wykonywanych w polu.

Wszystkie dane i parametry użytkowe ciągnika dostępne są na bieżąco (na przykład pole, wydajności, zużycia paliwa itd.).

PEŁNA AUTOMATYZACJA DZIAŁAŃ. OD PLANOWANIA PO ZBIORY. DEUTZ-FAHR oferuje zaawansowany technologicznie sposób przygotowania zadań i pracy. System oferuje dokumentację zadań wykonywanych na polach, umożliwia importowanie danych na temat granic pól, dostarcza informacje na temat położenia granic oraz powierzchni pól. Raporty z wykonanych prac tworzone są w plikach pdf. Dodatkowo Performance Monitor dostarcza dane na temat wydajności, powierzchni pól i spalania w przeliczeniu na jednostki czasu i powierzchni w postaci raportów pdf i edytowanych plików xls.

DEUTZ-FAHR umożliwia planowanie prac z użyciem różnego rodzaju maszyn. Operator może przygotować działania, podzielić pracę pomiędzy ciągniki i operatorów, co skraca czas wykonywanych działań i poprawia wydajność ogólną. Sprawne zarządzanie flotą ciągników i maszyn oraz pracą operatorów pozwala zredukować koszty i może być kluczem do sukcesu funkcjonowania nowoczesnego gospodarstwa rolnego.


20-21 BEZPIECZEŃSTWO

NOWATORSKI SYSTEM DRIVER EXTENDED EYES.


W przypadku dużych ciągników martwe pole widzenia utrudnia pracę i zmniejsza bezpieczeństwo użytkowania.

Aktywna kontrola i alarm o obecności ludzi przed ciągnikiem.

Wyjazd ze skrzyżowania obok budynku, system zwiększa pole widzenia operatora i ułatwia wyjazd.

DRIVER EXTENDED EYES. Nagrodzony na targach Agritechnica 2015 - system Driver Extended Eyes. Gabaryty nowoczesnych ciągników rolniczych z silnikami dużej mocy stają się coraz większe. Jednocześnie pogarsza się widoczność z wnętrza kabiny. Każdego roku, szereg wypadków w rolnictwie spowodowanych jest przez występowanie martwego pola widzenia z wnętrza kabiny. DEUTZ-FAHR jako pierwszy producent ciągników rolniczych prezentuje system aktywnego wykrywania przeszkód i ludzi znajdujących się w strefie, na którą operator ma utrudniony podgląd z wnętrza kabiny. Jeśli człowiek przed ciągnikiem przemieści się w strefę niewidoczną dla operatora, system automatycznie uruchomi alarm ostrzegający o nie-

bezpieczeństwie na ekranie iMonitora. Ciągnik pozostaje unieruchomiony do czasu, kiedy przeszkoda nie zostanie usunięta. D EUTZ-FAHR jes t lid erem w zakresie wykorzys tywania systemów aktywnego bezpieczeństwa zapobiegającym wypadkom w rolnictwie. Dodatkową zaletą systemu Driver Extended Eyes jest zwiększenie pola widzenia operatora na lewą i prawą stronę ciągnika. Zwiększa to bezpieczeństwo w przypadku wyjazdu z posesji, wyjazdu ze skrzyżowań tuż obok budynków ograniczających widoczność. System zapewnia widoczność sięgającą niemal 360 stopni dookoła ciągnika. Driver Extended Eyes wyraźnie poprawia bezpieczeństwo i podnosi komfort pracy operatora.


22-23 PRZEGLĄD

Znajdź najlepszy system... DEUTZ-FAHR oferuje szeroką gamę produktów i systemów rolnictwa precyzyjnego, które gwarantują utrzymanie najwyższej wydajności prowadzonych prac. Tabela poniżej zawiera zestawienie standardowego wyposażenia systemów rolnictwa precyzyjnego. Pierwsza część tabeli pomaga w doborze najlepszego rozwiązania dla każdego użytkownika. Druga część tabeli zawiera dane techniczne, a więc precyzyjne informacje na temat parametrów i możliwości systemów oferowanych w innowa-

System Zastosowanie / wymagania

cyjnych, nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie ciągnikach rolniczych renomowanej marki DEUTZ-FAHR. TIM (Tractor Implement Management) to innowacyjny system sterowania, opracowany przez inżynierów marki DEUTZ-FAHR we współpracy z producentami maszyn rolniczych. Nowa funkcja pozwala na częściowe sterowanie pracą ciągnika przez współpracującą z nim maszynę, co skraca czas pracy i zwiększa wydajność.

Visual guidance VG 25

VG 50

X

X

Poprawka sygnału Assisted Steering

Performance Steering

EGNOS

Autonom

X

X

X

X

OmniStar

RTK

X

X

STEROWANIE

Manualne z belką diodową Automatyczne

X

X

Najwyższa możliwa dokładność

X

X

Najlepsza stabilność / precyzja prowadzenia

X

X

Oprysk / ochrona roślin (uprawa nie rzędowa)

X

X

X

Tereny zielone

X

X

Uprawa

X

X

Siew

X

X

Uprawa rzędowa

X

X

Uniwersalność (przenoszenie systemu pomiędzy ciągnikami)

X

X*

X

X

X

X

Integracja z ciągnikiem

X*

X

X

X

X

X

X X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X X

Monitor WIZUALIZACJA Wizualizacja sekcji roboczych

X

X

X

X

5"

8"

12"

X

X

X

STEROWANIE PRZEZ ISOBUS (PRZYGOTOWANIE DO STEROWANIA FUNKCJAMI)

Sterowanie maszyną przez iMonitor2

X

X

X

X

X

Sterowanie sekcjami

X

X

X

X

X

Sterowanie dawką

X

X

X

X

X

Dane w formacie ISOXML

X

X

X

X

Opcja

Opcja

Opcja

Opcja

Funkcja TIM w modelach TTV (Serie 6 do 9)

Monitor DOKUMENTACJA

Dokumentacja zadania

X

5"

8"

12"

X

X

X

X

X

X

Planowanie zadania

X

X

X

X

X

Wymiana danych

X

X

X

X

X

Format danych ISOXML

X

X

X

X

X

Monitor STEROWANIE

5"

8"

12"

X

X

Wbudowana funkcja podpowiedzi

X

X

X

Konsola z pokrętłem (MMI)

X

X

X

Comfortip (programowanie sekwencji operacji)

X

X

X

X

X

Połączenie online z iMonitorem

X

X

X

X

X

X


Dane techniczne iMONITOR 2.0

8"

12"

Sterowanie funkcji ciągnika

X1

X1

maksymalnie 2

maksymalnie 2

Terminal wirtualny (sterowanie ISOBUS)

2

X

X2

Ekran dotykowy

X*

X*

Obsługa kamer

Panel sterowania MMI z pokrętłem i przyciskami

X1

Liczba obsługiwanych języków

28

28

STEROWANIE / GPS

Visual Guidance VG

Assisted Steering AS / Performance Steering PS

Zakres prędkości jazdy

–––

0,2 do 25 km/h

Kompensacja nachylenia terenu

–––

do 0,2 stopnia (z modemem IMU)

Dokładność (linia po linii)

30 cm

do 2 cm (z systemem RTK)

Dokładność (powtarzalność)

–––

2 cm (tylko z systemem RTK)

Sygnały korekcyjne

EGNOS / AUTONOMICZNY

EGNOS / AUTONOMICZNY / OmniStar / RTK

Korekcja RTK3

–––

Radiowo / NTRIP (zintegrowany modem GSM)

Formaty korekcji RTK

RTCM2 / RTCM3 / CMR

Linie prowadzenia

Linia prosta AB / tor krzywoliniowy / okręgi

Pamięć ustawień systemowych

X*

STEROWANIE MASZYN / DOKUMENTACJA

8"

12"

Terminal wirtualny (sterowanie ISOBUS)

X 2

X2

> 12

> 12

Obsługa sekcji - sterowanie sekcjami

32

32

AUX – 4 funkcje cyfrowe /4 analogowe

X 1

X 1

KOMFORT STEROWANIA

8"

12"

Obsługa sekcji, wizualizacja sekcji

Możliwość programowania sekwencji operacji Comfortip

X*

Kierunki jazdy / 2 tempomaty do przodu i dwa do tyłu / 2 pamięci obrotów silnika / podnoszenie i opuszczanie ramion podnośnika / włączanie i wyłączanie WOM / napęd na 4 koła i blokada mechanizmów różnicowych / hydraulika na wszystkich obwodach / układ kierowniczy EasySteer / automatyczne prowadzenie

Uruchamianie funkcji w programie

za pomocą przycisku / po czasie / po dystansie

z kabiną MaxiVision   jeśli traktor posiada ISOBUS   z systemem RTK

1

2

3

Przykłady zastosowania funkcji TIM, dostępne wkrótce w połączeniu z ciągnikami marki DEUTZ-FAHR Serii od 6 do 9 z napędem bezstopniowym: Uwaga: funkcja TIM nie jest aktualnie oferowana przez wszystkich producentów maszyn rolniczych.

Sterowanie napędem i układem hydrauliki

Sterowanie podnośnikiem

Sterowanie napędem i układem hydrauliki Sterowanie napędem (stop lub prędkość jazdy) Sterowanie układem hydrauliki

Sterowanie WOM (włączanie / prędkość) Sterowanie podnośnikiem Sterowanie napędem i układem hydrauliki

Sterowanie napędem i WOM


Wyprodukowane przez Dział Marketingu - kod 308.8348.8.4-2 - 11/15

ciagreen

Dealer

deutz-fahr.com Zaleca się stosowanie oryginalnych środków smarnych i płynów eksploatacyjnych.

DEUTZ-FAHR LUBRICANTS DEUTZ-FAHR jest marką