Page 1

СУБОТА, 13 червня 2009 р. № 64

Чернігівська обласна газета Заснована у січні 1838 року

(27895) http://www.dponline.cn.ua

Зустрічі в дорозі

e-mail: despravda@ukr.net

Суниця У

Фото Миколи ТИЩЕНКА

з власного поля

Спека така, що дорога на Куликівку розтікається смолою на узбіччя і нагадує біблейське пекло. Зате обіруч після недавніх дощів поля розкинули зелені килими – там пшеничка, там ячмінь, а там (о диво!) картопля. Не городик у кілька десятків соток, а чималенький лан. Не перевелися, значить, картоплярі на Чернігівщині. Ось тільки овочево-ягідну галузь звели нанівець. Прикро. Ми, розговорившись у задушливому салоні автомобіля, явно поспішили з висновками. – Та он же суницю продають, – пригальмував водій. – Найближче село Виблі, та до нього ще доїхати треба. Ягода з поля.

стор.

2

ТРИВАЄ ПЕРЕДПЛАТА НА ІІ ПІВРІЧЧЯ 2009 РОКУ Ціни на головну газету області – «Деснянську правду» – залишаються, як завжди, помірними і доступними для широкої аудиторії наших передплатників. Так, піврічна вартість триразового випуску для населення за індексом 61651 – 36 грн. 66 коп., для пільгових категорій населення за індексом 99362 – 28 грн. 86 коп.; піврічна вартість четвергового випуску для населення за індексом 94531 – 18 грн. 66 коп., для пільгових категорій населення за індексом 99363 – 16 грн. 86 коп.

житті

ЗНАДОБИТЬСЯ

Пори року

стор.

5–8

33

Плюс за Цельсієм У Чернігові духмяно цвітуть липи, випереджаючи звичний для себе календар. Зрештою, чому дивуватися? Останні два десятиріччя весни приходять до нас раніше. Нерідко із сюрпризами у вигляді заморозків, коли довкола усе квітне. Цьогорічні зимові привіти дісталися навіть Криму, пошкодивши кісточкові, котрі вже захлиналися цвітом. Захлинулися… Нинішнє літо розгонисто почало свою ходу. Протягом першої декади червня подивувало комплектом найхарактерніших для нього явищ. Градобої, рясні зливи і буревії – будь ласка. Жителі Андріївки Чернігівського району мали можливість на собі відчути нечувану силу смерчу, коли будівлі перетворювалися в одну мить на руїни. Добре, що обійшлося без жертв. Смерч тільки краєм зачепив село. Останні ж дні першої декади нагадали жителям Придесення, що таке спека за 30 градусів у тіні. А 10 червня в Чернігові був перекритий добовий максимум цього дня – стовпчики термометрів сягнули позначки плюс 32,2 градуса (у 2003-му мали рівно 32). Метеостанції у Прилуках та Острі Козелецького району зафіксували ще вищу температуру – плюс 33. Починаючи з учорашнього дня, атмосферні фронти атлантичного походження почнуть знижувати температурний режим на території області до більш комфортних значень. А це означає, що побільшає опадів і не виключена можливість нових неприємних сюрпризів літньої погоди. Втім, нам уже не звикати… Лесь ГОМІН

Від редакції. Днями до нас завітав Андрій Терещенко і запропонував серію знімків, де, на його погляд, зафіксовано народження і проходження смерчу поблизу Кладьківки Куликівського району. Він на Трійцю перебував у Вересочі, де живуть його батьки. По обіді надумав порибалити на Десні за Кладьківкою. Аж тут насунули чорні хмари, почалася злива, розгулялися громи. Зрозуміло, рибалку було зіпсовано. А ось знімки тодішнього неспокійного неба залишилися. Один із них публікуємо. Ця низька хмарина на фоні пейзажу і справді нагадує смерч. Чи не правда? До речі, а Вересоч злива обминула.

Головний приз – традиційно телевізор. А також мобільний телефон, пилосос, соковижималка та туристична подорож на двох. Копії передплатних абонементів або квитанції про оплату на ІІ півріччя 2009 року надсилайте до 30 червня 2009 року за адресою: проспект Перемоги, 62, м. Чернігів. Дата відправлення визначається за поштовим штемпелем на конверті. Розіграш призів відбудеться 6 липня 2009 року. Результати акції будуть опубліковані в газеті «Деснянська правда» від 09.07.2009 року.

Призи чекають на вас!

стор.

3


2

№ 64 (27895) 13 червня 2009 року

Наука – практикам

Земельні відносини – у чітке правове русло 10-11 червня ц.р. у Чернігові під егідою Вищого господарського суду України відбулася науковопрактична конференція «Земельні відносини: правове регулювання та судова практика» за участю суддів апеляційних і територіальних господарських судів, академіків і член-кореспондентів Академії правових наук України, науковців провідних профільних вищих навчальних закладів, народних депутатів України, представників Генеральної прокуратури, Державного комітету України із земельних ресурсів, Міністерства юстиції, Фонду державного майна, Державної адміністрації залізничного транспорту України «Укрзалізниця». Мета конференції – сконцентрувати свої зусилля на вирішенні актуальних теоретичних і практичних питань у сфері судового захисту земельних прав та забезпеченні регулювання земельних відносин для утвердження законності та правопорядку у цій сфері.

Н

ауково-практичну конференцію відкрив і вів заступник голови Вищого господарського суду України, кандидат юридичних наук Анатолій Осетинський. Її учасників привітав і побажав плідної роботи заступник голови, керівник апарату облдержадміністрації Володимир Приходько. Справді, проблема давно назріла. Навіть перезріла. За роки незалежності України існували п’ять моделей регулювання земельних відносин. І кожна наступна заперечувала попередню. Результат – досі не маємо належної моделі, котра б задовольняла насущні потреби. Недосконала законодавча база породжує і відповідний механізм виконання правового супроводу у сфері земельних відносин. З 1990 року публічні правовідносини у сфері земельних поступово перетворювалися в публічноприватні, що вимагало адекватно вносити відповідні зміни у форми і методи, шляхи їх регулювання. На жаль, правове обгрунтування, підкреслювали учасники науковопрактичної конференції, і нині відстає від сьогоднішньої практики. Те, що немає методології та системного бачення земельної реформи зумовила часті зміни у нормативному регулюванні земельних відносин, що в умовах економічної нестабільності та політичної боротьби призвело до

формування неякісного земельного законодавства, яке у важливих аспектах не відповідає меті нормативного регулювання та потребам учасників земельних відносин. Системні вади земельного законодавства ускладнюються недоліками судової та процесуальної реформ, насамперед – методологічними помилками при провадженнях спеціалізованих адміністративних судів, що в сукупності призвело до виникнення гострих проблем у сфері визначення юрисдикції спеціалізованих судів з розгляду земельних спорів та різнобічної практики у справах, подібних за контекстом обставин, розвитку хибного явища конкуренції судових юрисдикцій. Позитивні зрушення у сфері землекористування, стабілізація пов’язаних із ними суспільних відносин можливі лише за комплексного підходу та узгоджених дій усіх гілок влади. Пріоритетної уваги потребують, зокрема, приведення у відповідність до ст. 13 Конституції України положень Кодексу адміністративного судочинства і Господарського процесуального кодексу; визначення юридичної природи та конкретного змісту повноважень органів місцевого самоврядування та виконавчої влади у сфері земельних відносин, в тому числі й у контексті судово-юрисдикційного розмежування; удосконалення чинного законо-

давства щодо здійснення та захисту суб’єктивних прав орендаря земельної ділянки державної та комунальної власності; ціла низка інших напрямів, що дістали відображення в рекомендаціях науково-практичної конференції. В обговоренні актуальних проблем правового регулювання та судової практики у сфері земельних відносин взяли участь вчені і практики, зокрема, доктор юридичних наук, професор кафедри трудового, земельного та екологічного права юридичного факультету Київського національного університету ім. Т.Г.Шевченка Володимир Носік, заступник голови судової палати Вищого господарського суду України Євген Першиков, доктор юридичних наук, професор, академік Академії правових наук України Наталія Кузнєцова, заступник міністра юстиції Андрій Богдан, завідувач кафедри господарського права і процесу Одеської національної юридичної академії, доктор юридичних наук Олег Подцерковний, багато інших фахівців. Учасники науково-практичної конференції за підсумками обговорення прийняли відповідні рекомендації Вищому господарському суду України.

Кабмін врегулює ціни на борошно та хліб Уряд прийняв постанову, згідно з якою держава регулюватиме ціни на деякі соціально значущі продовольчі товари. Згідно з документом, Кабмін встановив рентабельність виробництва пшеничного борошна вищого, першого та другого ґатунку, а також житнього борошна на рівні не вище 10 відсотків; хліб масових сортів – не вище 12. При цьому постанова передбачає, що в 2009 році максимальне щоквартальне збільшення рівня рентабельності виробництва хліба не має перевищувати три відсотки. За даними Мінекономіки, конкретизується перелік продовольчих товарів, ціни на які зможуть регулювати місцеві органи виконавчої влади. У переліку пшеничне борошно (вищий та І ґатунок), хліб, крупа гречана і манна, м’ясо птиці, ковбаси варені, сосиски, сардельки, молоко коров’яче з вмістом жиру 2,5-3,2% включно, сир кисломолочний (жирність до 9% включно), сметана (до 20% включно), масло вершкове (до 80% включно), а також яйця курячі, цукор-пісок та соняшникова олія.

Депутати заборонили

«кумівство» й «подарунки» Верховна Рада прийняла закон про принципи запобігання і протидії корупції. Представники усіх гілок влади, чиновники, правоохоронці, військові не мають права приймати подарунки дорожчі 20% прожиткового мінімуму (нині 120 грн.). Інші подарунки, отримані під час проведення офіційних заходів, передають державному органу, в якому працює чиновник. Людям і юридичним особам заборонено надавати матеріальну і/або нематеріальну допомогу, безоплатно виконувати роботи, надавати послуги, передавати кошти та інше майно держоганам або органам місцевого самоврядування. Чиновники також зобов’язані надавати відомості про доходи, витрати, зобов’язання фінансового характеру, зокрема, за кордоном, як особистих, так і своїх близьких родичів. У підпорядкуванні чиновника не можуть бути близькі йому особи. За корупційні правопорушення передбачена кримінальна, адміністративна, цивільно-правова або дисциплінарна відповідальність. Підготувала Наталія ГАРБУЗ

Петро ГРОМОВИЙ

Зустрічі в дорозі

Суниця з власного поля

` Поч. на 1-й стор. к згодом уточнили, ягоди справді з власного поля невеличкої агрофірми «Надія», яку заснували на батьківських паях чернігівці Володимир і Наталія Попруги. – Мій чоловік з Виблів. Як розпаювали землю, лежав цей безцінний товар у бур’янах. Ось ми і вирішили забрати наділи чоловікових батьків. Ще в оренду взяли паї в кількох селян і організували невеличку фірму, яку назвали «Надія». Чоловік Володимир Миколайович – інженер за фахом, я – швея. Отож про садівництво і городництво мали знання на рівні любителів. Це вже нині життя досвідом збагатило. Володимир і Наталія Попруги на дванадцяти гектарах господарюють уже чотири роки. За цей час вишеньки-черешеньки піднялися, молодий яблуне-

Я

вий сад плодами радує, персики родять. – Найбільше ми вирощуємо садової суниці і смородини. Торік із смородинових кущів нарвали тонн з 15 ягід. Суниці трохи менше народило, – розповідає Наталія Федорівна. – А де збуваєте вирощене? – Смородину в Чернігові гуртовикам здаємо. Сказати зрозуміліше для нас – оптом. А суницю, самі ж бачите, жінки не встигають збирати. Машина за машиною зупиняються, навіть автобуси. Люди охоче беруть наші ягоди. І ми прикупили. Тількино з грядки, одна в одну, а ціна лише 15 гривень кілограм. В Чернігові на базарі таку суницю по 18-20 гривень пропонують. Хто сказав нашим аграрним чиновникам, що городину не вигідно вирощувати! Попруги на власному досвіді довели: ягода

має попит, хоч нині чи не кожен на дачі суницю, а тим більше смородину вирощує. Завозять на наші базари заморський товар. Ціна «кусається», а смаку ніякого. А соковиті яблука з саду Володимира і Наталії, чи суниця, яку жодним «хімікатом» не обробляють, хіба коріння, коли садять рослини, нарозхват. – Черешні у нас, як би вам сказати, для краси, – каже жінка. – Ягоди шпаки об’їдають. А ось йошта, аґрус, малина ще поки прибутку не приносять, але й збитків не завдають. – Садимо ми і картоплю на трьох гектарах, на 50-ти сотках 15 сортів помідорів, а ще сіємо трохи вівса, проса. Є чим з людьми розраховуватися, яких наймаємо на період посівних і збиральних робіт. Господарка показала сад, де вже на деревцях зав’язалися яблучка десяти сортів, невеликі кущі

агрусу, на яких за ягодами листя не видно. Звернув увагу: у добрих господарів жоден клаптик землі не «гуляє». Понад доріжкою квіти, у міжряддях кущики жоржини. – Ми, – розповідає Наталія Попруга, – восени продаємо саджанці плодових дерев, квіти. Треба ж розвиватися потроху. Справді треба. Але не встигнеш плечі розправити, як накинуть на тебе податкові пута, не розженешся. Та й за умов, коли держава практично не підтримує, а лише «доїть» самостійного господаря, Попруги вже тракторцем обзавелися. Не вручну ж 12 гектарів саду і городу обробляти. У «Надії» є всього потроху – ягід, овочів, зерна, а головне – є надія, що такі невеличкі селянські господарства будуть підтримуватися владою. А вдячні фермери наповнять ринок смачною різноманітною продукцією. Яке це робить подружжя Попруг. Микола БУДЛЯНСЬКИЙ. Фото Миколи ТИЩЕНКА Куликівський район


3

№ 64 (27895) 13 червня 2009 року

Духовність

Ольга Куровськка із священиками

І

церква постала в усій красі, піднеслася куполами в небо. На честь святого Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна, покровителя хліборобів та зцілювача хворих. Іван Іванович

та Ольга Яківна подарували дві ікони Храму, які привезли із Єрусалима. На кожне релігійне свято у церкві, яка, до речі, опалюється газом, проходять богослужіння. Завідуючий сільським клубом Ва-

З

них ситуацій, визначили масштаби руйнувань та розробили графік ліквідації наслідків стихійного лиха. Для оперативного надання допомоги потерпілим від стихії залучили ДП «Чернігівське лісове господарство» та ДП «Чернігівський військовий лісгосп», комунальне підприємство «Райагробуд». Служби району електричних мереж відновили електропостачання до будинків, працівники райавтодору розчистили під’їзні шляхи до села.

На Казанській церкві встановлено купол і хрест

лерій Карпухно – керівник духовного хору. Друга церква ікони Казанської Божої Матері за сприяння Івана Куровського будується на малій батьківщині Ольги Яківни – в селі Коломійцівка Носівського району. Минув рік, як було закладено і освячено місце для її зведення, виготовлено проект, а минулого четверга на церкві встановили купол та хрест. Їх освятив єпископ Ніжинський та Прилуцький, владика Іриней за участю благочинного Носівського округу, митрофорного протоієрея, отця Михаїла і священнослужителів церков району. В урочистій церемонії взяли участь Ольга Куровська і сільський голова Іван Коломієць, який хлібом-сіллю зустрів дорогих гостей, подякував будівельникам та ініціаторам новобудови. Куровські – кавалери високих нагород Української православної церкви – орденів Преподобного Нестора літописця та святої Великомучениці Катерини. Микола КОХАН Фото Віталія КОШЕЛЯ

За результатами всеукраїнського соціологічного дослідження «Ставлення батьків до зовнішнього незалежного тестування», думки респондентів щодо зовнішнього тестування неоднозначні. Опитування провів Інститут Горшеніна у межах річної програми досліджень «Проект країни». Цікаво: понад 11 відсотків батьків дітей старшого шкільного віку не знає, що вступ до ВНЗ відбувається за результатами зовнішнього незалежного тестування. Позитивно до нової системи вступу ставляться 38,7% респондентів. Трохи більше (39,5% опитаних) – негативно. Кожен десятий з батьків, які взяли участь у дослідженні, не визначилися зі ставленням до зовнішнього тестування, а близько 11% – байдуже. Натомість більше третини українських батьків переконані, що ця система вступу до ВНЗ вирішить проблему корупції в них. Майже стільки ж вважають, що через зовнішнє тестування школярі зосередили увагу лише на профільних предметах, а інші – «запустили». 34,2% опитаних переконані, що тепер проведення шкільних іспитів – безглузде, а чверть – впевнені: тестування зрівняє шанси міських і сільських школярів на вступ до ВНЗ. Всього опитано 1000 респондентів у всіх обласних центрах та містах Київ та Севастополь. Дослідження проводили через телефонне опитування.

Заробітна плата

Президент закликав губернаторів погасити заборгованість Віктор Ющенко під час зустрічі з керівниками областей закликав їх погасити заборгованість із заробітної плати працівникам бюджетних підприємств. Упродовж першого кварталу прострочені борги із заробітної платі зросли на 25 відсотків. Президент закликає губернаторів розрахуватися протягом двох тижнів. Він наголосив, що керівники підприємств, які не вживатимуть заходів щодо розрахунку зі своїми працівниками, відповідатимуть перед законом. За інформацією Головного управління статистики в Чернігівській області заборгованості із заробітної плати перед бюджетниками у нашому регіоні немає.

Ліки

Нове маркування: «плюс» для людей з вадами зору Із фонду матеріальнотехнічних ресурсів місцевого значення виділено 160 листів шиферу та інші матеріали для термінового

ремонту пошкоджених дахів будинків. Роботи з ліквідації наслідків стихійного лиха мають завершитися до кінця тижня.

ІНФОРМАЦІЯ Управління комунального майна Чернігівської обласної ради про підсумки конкурсу з відбору суб’єкта оціночної діяльності (юридичної особи), який відбувся 9 червня 2009 року

12 червня відзначила 70-річний ювілей люба матуся, бабуся, вчителька від Бога

Олександра Олександрівна ДРОБОТ

®

з села Замістя Прилуцького району. Пролетіли роки на швидких конях, ях Посивіли скроні, руки у мозолях, Але в серце добре старість не ввійшла, Бо багато в ньому ласки і тепла. Люба матусю, рідна бабусю, Хай щастя тобі сяє, що зайвим в житті не буває. Здоров’я міцного з роси і води, Хай доля боронить від лиха й біди. Чоловік, діти, онук, рідні та близькі

Н О В И Н И

Зовнішнє тестування: думка батьків

Після удару стихії а інформацією відділу з питань внутрішньої політки, зв’язків із громадськістю та ЗМІ Чернігівської райдержадміністрації, в Андріївці смерч пошкодив лінію електропередач, внаслідок чого 25 житлових будинків залишилися без електроенергії. На відрізку автодороги до села повалені багаторічні дерева затримали рух транспорту. В Андріївці побували керівники району, комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичай-

Опитування

І постали Храми Божі Не одне покоління жителів села Горбачі Бобровицького району мріяло про церкву, якої тут не було за всю історію населеного пункту. Два роки тому народний депутат України Іван Куровський запропонував громаді побудувати Храм Божий. Його спорудження опікала дружина Куровського Ольга Яківна.

Н О В И Н И

Переможцем конкурсу для проведення незалежної оцінки земельної ділянки загальною площею 1,1562 га, що розташована за адресою: Чернігівська область, Прилуцький район, смт Мала Дівиця, вул. Чернігівська, 27-б та земельної ділянки загальною площею 0,2294 га, що розташована за адресою: Чернігівська область, смт Куликівка, вул. 8 Березня, 23-б, визнано ТОВ «Центр нерухомості».

Президент підписав закон, за яким з 1 січня 2010 року на зовнішній упаковці лікарського засобу шрифтом Брайля має бути вказана назва, доза й лікарська форма. В Україні – від 45 до 50 тисяч громадян, які для ознайомлення з друкованою інформацією використовують такий шрифт. Кількість тотальних сліпих – 10-20 тисяч чоловік.

Мудре рішення

Уже не треба три місяці чекати допомоги з безробіття Верховна Рада ухвалила законопроект, згідно з яким звільнені за згодою сторін громадяни мають право отримувати допомогу з безробіття на восьмий день після реєстрації в держслужбі зайнятості. Нагадаємо, раніше Конституційний суд визнав такою, що суперечить основному закону держави, виплату цієї допомоги з 91 дня після такого виду звільнення. За 3 місяці поточного року людей, що втратили роботу за згодою сторін, було 40 відсотків від загальної кількості громадян, зареєстрованих у центрі зайнятості. Підготувала Наталія ГАРБУЗ


4

№ 64 (27895) 13 червня 2009 року

Он як буває!

Круті повороти долі 1. Мадам Бувьє

Таксі зупинилося в центрі села. Високі стрункі тополі виднілись майже поруч. «Але їх тут не було. А була школа…», – мадам Бувьє ще раз озирнулася навколо, і місцевість видалась їй зовсім незнайомою. – Це – Журавка? – перепитала водія. Той ствердно кивнув головою. Мадам Бувьє стояла в нерішучості, не знаючи, як їй бути. Дочка Жаклін здивовано позирала на матір і не могла зрозуміти, куди ж вони приїхали. Вирушаючи з Франції в неблизьку дорогу, вона уявляла (звичайно, в силу своєї фантазії) це місце, де в дитинстві жила мама. І ось тепер… До машини наближалася жінка. Мадам Бувьє вирішила уточнити, чи в цьому селі живе Федір Первун. – В цьому, в цьому! – відразу відповіла перехожа, проте не поспішала пояснити, де саме, а уважно придивлялась до приїжджих. І раптом вигукнула: – Марусино! Мадам Бувьє від несподіванки злякано підняла очі. – Та я ж твоя рідна тітка, Марусю! Обидві кинулись в обійми, і сльози заросили їхні обличчя. З цієї миті цілих 25 років ніби відступили, залишившись за тією межею, яка відділяла просту українську дівчину Марію Первун від француженки мадам Бувьє.

2. Війна

У Ладані, в затишній оселі Федора Федоровича Первуна, слюсаря-випробувача місцевого заводу протипожежного обладнання, святково накритий стіл. Та й подія для цього зовсім не буденна: з Франції приїхала погостювати двоюрідна сестра. У цьому будинку та й у селищі, у сусідній Журавці знайомі й рідні звертаються до неї

по–давньому, по-домашньому: «Марусю». І вона, мадам Бувьє, заблукавши іноді думками у минулому, починала вірити, що нічого з того, що трапилось з нею, не було. І життя тільки починається. Та 13-річна онучка, її Наталі, про щось настирливо запитує і повертає до дійсності. Марійка втратила батьків ще задовго до початку війни. Меншого братика Васю (йому було 4 роки) забрали у дитячий будинок, а вона залишилась у рідній Журавці Варвинського району, аж поки закінчила семирічку. За комсомольською путівкою поїхала працювати на Донбас, у шахту. Ось там і застала її війна. Маруся Первун попала до числа тих, кого відправляли в Німеччину. – Вивозили нас через Польщу, – пригадує Марія Гаврилівна. – В концтаборі робили зупинку. Там рентгеном вибраковували хворих юнаків і дівчат, відбираючи дужих для роботи, а решту радянських громадян – дітей, знесилених жінок, стариків-залишали на місці. Коли нас відправляли далі, то з 400 осіб не було вже й 200. А труба крематорію не переставала диміти. У Дортмунді разом з іншими трудилася Марійка на хазяїна. Багато там було і полонених. Француз Марсель Бувьє став

іі обранцем. І коли закінчилася війна, вони одружилися – поїхали до Франції. Однак лише через 25 років Марія Гаврилівна Первун змогла ступити на рідну землю. Було це в 1968 році. З того часу через кожні 2-3 роки вона приїжджає сюди то з дочкою, то з сином, а цього разу – з онукою. Двоюрідний брат Федір Первун разом з дружиною також двічі гостювали у Франції. – Я неспроста у перший приїзд не впізнала ні Журавки, ні Ладана. Як вони розбудувались, покрасивішали! І якби не війна… Марія Гаврилівна не доказує. Та по інтонації її голосу, по зволожених очах легко здогадатись, що хотіла вона сказати. Якби не війна, ще кращими, благоустроєнішими стали б наші міста й села. І долі багатьох людей (та й цієї жінки,зокрема) не мали б таких крутих поворотів. Зі своїм рідним братом Марія Гаврилівна не бачилась 35 років. Як розлучились у дитинстві, то зустрілись, коли вже в кожного були дорослі діти. І зустріч ця відбулася, можна сказати, завдяки щасливій випадковості.

3. Місток

Підвода проторохтіла сільскою вулицею. На возі – кілька дітлахів різного віку. Сиро-

ти. Треба було дати їм якийсь притулок, отож відправляли в дитбудинок. Коли виїжджали з села, дошка у возі проламалася і крізь неї випав чотирирічний Вася Первун. У пам’яті закарбувалося, що було це на містку, бо їздовий, зачувши плач, зупинив коней, підняв малюка, пробурчавши: – А міг і в воду шубовснути… І ще пам’ятав Вася те, що село називалось Журавка. По війні ніяких документів не збереглось, тому він навіть приблизно не знав – звідки сам і хто є з рідні. Ставши журналістом, по цих двох деталях – назві села і містку на його околиці – почав розвідки. Об’їздив по країні сім Журавок з дванадцяти. Та у жодній із них при виїзді чи в’їзді не було містка. І тільки у восьмій побачив його. Попросив тоді Василь Первун таксиста зупинити машину. – Ви знаєте цю місцевість? – запитав навмання. Водій, ніби аж ображено, здвигнув плечима: – Аякже! – Місток цей давно тут? – Скільки пам’ятаю, він завжди був. Оновлювали, правда, кілька разів. У Журавці Василь розшукав однофамільців. Дядько Федір Первун виявився батьковим рідним братом. І ниточка потяглася до сестри, яка слала родичам листи з Франції. Про Марусю Василь Гаврилович взагалі нічого не відав. А невдовзі вони зустрілись. Приїхав він у Ладан, до двоюрідного брата, з Коломиї. Там, на Івано-Франківщині, осів ще змолоду.

4. Побачення з Батьківщиною – Живемо ми в Марселі, на березі Середземного моря, – розпов1дає Марія Гаврилівна. – Спо-

чатку наймали квартиру, але працювали обоє, збирали кошти і зуміли купити ділянку землі, звели будинок. Дочка Жаклін і син Жора – дорослі. Мають свої сім’ї. Але відтоді, як після довгої розлуки я знову приїхала в Журавку, мене не покидає думка, що у Франції я тимчасово. І хай там буде все найкраще, золоте, а найдорожче мені все тут. Франція – це батьківщина моїх дітей. А моя – Україна. Ось це село, де залишились дитячі сліди й могили батьків. Марія Гаврилівна, вона ж мадам Бувьє, показує комплект фотознімків, на яких чоловік, діти, онуки. Ось на фото – дочка й невістка в українських вишиванках, привезенних Марією Гаврилівною в подарунок. – Вони знають, яку мені роблять приємність, коли одягають їх, – пояснює. Розглядуючи одну з фотографій, Марія Гаврилівна пригадує: – Коли ми, українці, росіяни збираємось у Франції в когось на торжество, то цілий вечір співаємо наших пісень. Призабутих, але до щему хвилюючих. – А улюблена серед них є, Маріє Гаврилівно? –цікавлюсь обережно. І вона починає наспівувати тихо-тихо: «Ой журавко, журавко, Чом кричиш так жалко? Ой, як мені не кричати, Як високо так літати». Мені подумалось, що є в цій пісні якась схожість з долею Марії Первун. І тут до хати вбігла Наталі з сусідською дівчинкою Валею. Їм було важко розмовляти, не знаючи мови, але вони розуміли одна одну. І, дивлячись на них, мадам Бувьє сказала: – У війну у французів, українців і росіян був один ворог – фашисти. Ми боролись проти них спільно. І оберігати мир нам теж треба разом. Я вже давно людина пенсійного віку. Пожила на світі, всього набачилась. Але так хочеться, щоб для дітей, онуків і правнуків займався щоразу мирний день. Ніна ТКАЧЕНКО Журавка – Ладан – Прилуки

Фелікс МІНДЕЛЬ:

«Журналістика – це собака демократії!» Філологічний факультет ЧДПУ ім. Т. Г. Шевченка відвідав радник Ізраїлю в Україні Фелікс Міндель. Він розповідав про свою країну й охоче відповідав на запитання студентів. – Пане Феліксе, як Ви ставитеся до того, що у вашій країні жінки теж служать в армії? – Цілком нормально. У мене дочка одразу після школи пішла в армію. Але у нас є різниця між чоловічою службою і жіночою. Хлопці повинні прослужити 3 роки, а жінки – 2. Можна пройти військову підготовку до вступу у вищий навчальний заклад (при вступі передбачені певні пільги), а можна і по закінченні. – Яке Ваше ставлення до імігрантів? – Позитивне. Наша країна побудована на репатріаті. Як приклад: міністр закордонних справ – з Молдови. – Наскільки розвинуте сільське господарство?

– Урожай – двічі на рік. Але завжди засуха. Дощі бувають дуже рідко, тому потрібен полив. В країні нестача води. Держава заборонила навіть мати басейни і сади біля будинків. Адже на це треба багато водних ресурсів. – Ізраїльські студенти практикують навчання і роботу одночасно? – Так. Дехто хоче бути незалежним від батьків у фінансовому плані. Коли я був студентом, теж працював, бо на той час був одружений. Загалом молодь працює офіціантами, прибиральниками, викладачами на курсах... – Якщо вже зачепили тему навчання, розкажіть, будь ласка, про це докладніше. – Обов’язковою складовою є дитячий садок (від 3-6 років). 12 років дитина на-

вчається у школі. Після 9-го класу можна обрати профільний напрям. Наприклад, театр, спорт, математика, музика… Класи великі – до 40 учнів. Не знаю, як можна проводити урок з такою кількістю дітей, і враховуючи те, що ізраїльські діти невиховані й дуже енергійні… – Чим Ви пишаєтеся в Ізраїлі? – Пишаюся тим, що в країні є справедливість і кожен злочинець буде обов’язково покараний. Наприклад, нині йдуть суди над нашим президентом. Статок і статус не має значення, перед законом усі рівні. Також пишаюся журналістикою, адже через пресу суспільство дізналося про вчинки президента. У нашій країні кажуть, що журналістика – це собака демократії! Записала Тетяна СКРИПКІНА


У

житті

№ 64(278 64(27895) 13 червн червня 2009 року

ЗНАДОБИТЬСЯ

Сам собі майстер

З дерев’яної ложки і страва смачніша Л

ожки виготовляють із берези, осики, вільхи, липи. Вирізувати їх краще з деревини вологістю 1520%. Матеріал розпилюють на колоди трохи довші, ніж готові ложки. Колоди розколюють сокирою на заготовки і тешуть сокирою, надаючи їй форми лопатки. Місцю, де буде денце черпака, поступово надають яйцеподібної чи кулястої форми, а ручці – плоскої або круглої. Після цього формують гребінь – місток, перехід від черпака до ручки, і вибирають теслом або півкруглою стамескою чорнову ямку черпака. Точними рухами від носика роблять глибокі надрізи, а зустрічними надрізами від ручки знімають стружку. Товщина стінок черпака після теслення не має перевищувати 4-5 мм. Потім обробляють верх ручки. Заготовку ложки вигладжують ножем, тримаючи її між грудьми і правою ногою вище коліна, захищеними щільним фартухом. Ручку круглої форми обрізають ножем удвох напрямках: від середини до черпака або від середини до її кінчика.

На етиці ручки з черпаком утворюють гранку, а на кінчику ручки формують потовщення – коновку. Якщо роблять ложку з плоскою ручкою, то після виготовлення черпака обрізають спочатку її нижню і лицьову поверхні, а потім бічні, надаючи їм потрібної форми. Перед вирівнюванням внутрішньої поверхні черпака різцем-гачком на пальці лівої руки намотують запобіжну пов’язку. Ложку кладуть днищем на ліву долоню. Рухаючи різець від одного краю заглиблення до протилежного, зрізають стружку в обох напрямках поперек волокон. Ножем знімають тонку стружку з денця черпака ложки. Тримаючи правою рукою лезо ножа, який ручкою впирається в коліно правої ноги, верхньою частиною леза скоблять затиснену між грудьми і лівою ногою ложку. Під час роботи ніж тримають за лезо ближче до руки. Вискоблені ложки сушать у затемненому місці на повітрі або на стелажах у приміщенні протягом 2-3 днів. Після

сушіння різцем-гачком і ножем вирівнюють та згладжують внутрішню і зовнішню поверхні черпака та ручку.

Якщо потрібно, вироби прикрашають різьбленням, малюванням, покривають лаком.

Можна читати будь-які газети, та найбільше

«У ЖИТТІ ЗНАДОБИТЬСЯ» – наша

Н

ове видання уже тим цікаве, що воно нове. Хоч Х ми добре б розуміємо: і знайти й свою нішу на газетному ринку області з кожним роком все складніше. Тим не менше, ми будемо боротися за тебе, читачу, і, впевнені, знайдемо стежину до твого серця. Адже наша

газета ДЛЯ СПРАВИ І ДЛЯ ДУШІ.

Що це так, свідчать хоча б теми і рубрики, які стануть постійними і основними в газеті. Це насамперед «Відродження народних ремесел», «Народна пісня», «Сам собі лікар», «Травознай». Сподіваємося, що нашими читачами стануть майстри-новатори. Для них і про них відкриваємо спеціальну рубрику «Кулібіни Чернігівщини». Всіх бажаючих запрошуємо на навчання у наші «Кухонні університети». Під цією рубрикою друкуватимемо рецепти української та кухонь світу, і, звісно ж, ваші, шановні читачі. Рубрика «Дім. Сад. Город» збере найцікавіші розповіді про новинки садівництва, поведе у світ уже призабутих і нових рослин городу, розповість, як облаштувати садибу. Будемо відвертими, ми не уникнемо передруків з інших видань, але й пропонуватимемо конкретні матеріали про конкретних, обов’язково цікавих людей нашого краю.

Ми не агітуємо за нове видання. Читайте будь-які газети, але, впевнені, кожному з вас, дорогі читачі, найбільше

«У ЖИТТІ ЗНАДОБИТЬСЯ» – наша.


6

У

№64 (27895) 13 червня 2009 року

житті

ЗНАДОБИТЬСЯ

Майоран Смак цієї рослини дещо нагадує поєднання м’яти і перцю. Листя майорану разом з квітковими пуп’янками використовується в свіжому і сушеному вигляді. Їх додам ясні, ють у перші і другі м’ясні, ви,, зарибні й овочеві страви, роправляють салати і ар ароматизують оцет. дуУ фарш рекомендуе-ється закладати сушеий ний майоран, розтертий на порошок. У супи і соуси за-кладають тільки на-стій майорану, для чого рослину заливають невеликою кількістю гарячої води, доводять до кипіння і проціджують відвар. ак к Приємний смак г без гіркоти і гоайостроти надає м майом фарран рибним шам.

Знайомі незнайомці

додадуть стравам смакоти Аніс і кмин

ККолюрія

Ця рослина виростає на А Алтаї. Запах її близький до г гвоздичного. Розмелене на порошок сушене к коріння колюрії можна додав вати в тісто і в маринади з замість гвоздики.

Ці прямі плоди, схожі за смаком і призначенням, широко використовуються в кулінарії. Аніс і кмин – продукти взаємозамінні. Аніс використовується для приоусів і і готування деяких соусів них страв з кисломолочних продуктів і переваждві різні назви одного о но в кондитерському і того ж плоду оливково-виробництві. го дерева. Ці плоди найчас-Кмин застосоті іше називають маслинами,, тіше вується головм том му що вони містять багато о тому ним чином пееолі ії (д олії (до 55% у м’якоті і до 13% в хлібопенн ні. у кісточці). кіст ченні. Кра К Кращі сорти маслин – великі, довгасті, з темночерво червонуватим відливом. Недостиглі, зелені маслини найі частіше маринують, а чорні, доспілі – солять. І ті, й інші використовують і як закуску, і як гарнір, і як прикрасу для страв. часто називають Використовуючи чорні солоні маслини як ззірчастим анісом, і хоча ча самостійну закуску, їх часто заздалегідь б ини ботанічно ці дві рослини злегка вимочують для зменшення н ьноне мають нічого спільносолоності. гго, оскільки бад’ян – плід лід і ї рослини, а аніс і – насіння трав’янистої тропічної рослини, але за смаком і ароматом ці прянощі вельми схожі.

Оливкии і маслини –

ББад’ян

Кардамон–

Джонджолі

Квіткові пуп’янки однойменного чагарника, що не розпустилися, які заквашують разом із стеблинками. Це поширена приправа до багатьох страв грузинської кухні. За смаком джонджолі дещо нагадують каперси.

пряний плід тропічної рослини з сімейства імбирних. Плід кардамону має вид горішка, усередині якого розташоване насіння. Це насіння і становить основну цінність кардамону. Використовується кардамон для приготування здобних булочок, печива, пряників, його додають також в деякі соуси.

Іссоп

Ароматична, пряна, лікарська і декоративна рослина, овочева, ефіро– і медоносна культура. Має сильний гірко-пряний смак. ебла, Молоді сте стебла, тлистя, квітіки – як свіу-жі, так і суко-шені – викоть ся ристовуються юванпри засолюванля ні огірків, ддля ац ц ції ароматизації х закусок, сахолодних латів, м’ясних і овочевих супів, соусів, рагу, печені.

Кориця

Застосовується у вигляді шматочків або порошку для ароматизації деяких соусів, маринадів, а також страв кавказької кухні, в кондитерському виробництві, при варінні компотів, варення, виготовленні різних страв з сиру тощо. Дуже приємного смаку надає кориця кислому молоку, варенцю, кефіру. З кисломолочними продуктами уживається дрібно розмелена кориця, змішана з цукровою пудрою.

Імбир

Цей очищений і висушений невеликий корінь тропічної рослини має дуже приємний запах і пекучий смак. У страви імбир вводять у подрібненому вигляді незадовго до їх готовності. Використовується під час приготування страв східної кухні, овочевих маринадів, здобних борошняних виробів, а також у поєднанні з мускатним горіхом і кардамоном.


У

житті

№ 64 (27895) 13 червня 2009 року

ЗНАДОБИТЬСЯ

7

Звіробій

В

еликі лікарі давніх часів Авіценна і Парацельс складали гімни цій рослині. При розкопках старослов’янського городища поблизу Біскупії, яке існувало майже 25 століть тому, було знайдено 25 рослин, поміж них і звіробій. У Київській Русі його вважали ліками від 99 хвороб. Щоб ніжне листя не псувалося від впливу гарячої води, не втрачало лікувальної сили, знахарі квасили звіробій: добре промивали рослину холодною водою, розминали між долонями, готували розсіл (на 0,5 л води – 2 чайні ложки солі, лавровий листок, часник, запашний перець, хрін – усе на смак). Можна додати квашеної капусти або шматочок чорного хліба. Треба покласти траву у скляну банку, залити (щоб покрило) розсолом кімнатної температури, прим’яти, накрити великим листком подорожника і залишити в темному місці на 2 доби. Потім зберігати в холодильнику. Вживати щодня по 1–2 столові ложки до обіду при депресіях, захворюваннях внутрішніх органів, під час магнітних бур. Сік із звіробою, розведений водою (1:1), лікує ангіну, пародонтоз (полоскати горло, рот). Олія зі звіробою зміцнює серцево-судинну систему, допомагає при різноманітних опіках, дерматитах, хронічній екземі, різаних ранах, ішіасі, люмбаго (робити гарячі компреси). Треба заповнити банку свіжозібраними квітами, залити оливковою або доброю рослинною олією (щоб цілком покрило), закрити кришкою і поставити на 5–7 тижнів на сонячне підвіконня. Потім процідити, відтиснути. Зберігати олію в темному місці. Нею можна змащувати хворі місця. Можна й пити – по 1 десертній ложці двічі-тричі на день через 15–20 хв. після вживання їжі, додавати до салатів. Духмяний чай із звіробою має велику лікувальну силу (2–3 столові ложки всієї рослини подрібнити, залити 1 л окропу, настоювати 30– 40 хв., відцідити). Пити, додаючи за смаком цукор або мед.

Дзвоники

Н

К

ожний день червня дарує нам здоров’я. Усе, що можна зібрати в лісі, на присадибній ділянці, насичене вітамінами, зміцнює л організм. «Зелена аптека» очищає о шлунково-кишковий тракт, печінку, ш нирки, м’яко виводить «дорогоцінні» н камінці, пісок пісок. Зникає анем анемія, нормалізується формула крові. камінці Намагайтеся в цьому місяці попоїсти якомога більше ягід, листкової салати, заварюйте чай зі свіжих лікарських рослин.

Суниця

З

нахарі здавна цінували суницю за її високі лікувальні якості. Її ягоди містять пектини, багато вітамінів, мікроелементів. Від запалень шлунково-кишкового тракту, застуди, хвороб нирок та печінки рекомендовано пити настій: 3 г листя на 0,5 л окропу – замість чаю. Ягоди використовують для лікування та профілактики склерозу, гіпертонії, як сечогінний засіб, що виганяє пісок з нирок і сечового міхура. Бажано протягом 7– 9 днів з’їдати по півсклянки суниць між уживанням їжі. Гастрит, коліт, які супроводжуються гемороєм, запором чи проносом, лікують настоєм сухого або свіжого листя. Знижується артеріальний тиск, посилюється амплітуда серцевих коливань. Можна провести профілактику атеросклерозу, лікувати цю хворобу; поліпшити роботу серця при набряках, неврастенії; застосовувати при безсонні, бронхіальній астмі; дробити і м’яко виводити камінці з нирок, сечового міхура, жовчного міхура. Настій готується так: 2 столові ложки листя залити звечора в термосі 1 склянкою окропу. Пити як чай через 30–40 хв. після вживання їжі по третині склянки не менш як 4–5 разів на день. Лікування проводити до стійкого поліпшення стану здоров’я. Косметологи радять робити маски з ягід проти старіння шкіри, для знищення пігментних плям. Листя треба збирати восени. Для посилення лікувального ефекту проведіть ферментацію – залиште його в затінку на 3–5 год., потім розминайте в долонях, щоб листя стало м’яким і липким, покладіть у картонний ящик і закрийте вологою тканиною на 7–9 год. Після цього сушіть у печі або на сонці.

астій квітів у народній медицині широко застосовують як засіб антимікробний, протизапальний, заспокійливий, знеболювальний. Стане він у пригоді при лихоманці, мігрені, маткових кровотечах (особливо у клімактеричному періоді). Здавна знахарі лікували дзвониками сифіліс, епілепсію (внутрішньо та зовнішньо – ванни), робили припарки, коли вкусить собака. Для внутрішнього вживання готують настій: 2 чайні ложки сировини (висушеної чи свіжої подрібненої рослини) залити 1 склянкою окропу, настоювати 2 год., процідити. Пити по 1 столовій ложці тричі на день після вживання їжі.

Аґрус

Й

ого називають північним виноградом. Плоди містять багато вітамінів, мікроелементів, пектини, фруктозу і сахарозу. Ягоди полегшують стан при захворюваннях органів травлення (особливо хронічних запорах). Їх уживають, якщо є порушення обміну речовин, надмірна вага, хвороби шкіри. Аґрус добре впливає на серцево-судинну систему: зміцнює стінки кровоносних судин, знижує тиск. Відступає анемія. Корисний літнім людям, дітям. Систематичне вживання аґрусу запобігає виникненню пухлин. З аґрусу готують варення, супи, соуси, повидло. Дуже смачний напій: по 2 склянки ягід і води, 4 столові ложки меду. Ягоди розтерти, вичавити сік, додати мед і гарячу кип’ячену воду, охолодити. На день достатньо з’їсти 1 склянку ягід.

Салата

Б

атько народної медицини Клавдій Гален (II ст. н. е.) успішно лікував салатою хвороби печінки, безсоння. При надмірному збудженні добре ввечері випити настій, приготовлений зранку: 3 листочки салати на склянку окропу. Пити, коли сідає сонце. Світлооким – до 19 години, темнооким – до 20-ї. Завдяки великій кількості рутину салата зміцнює кровоносні судини, захищаючи їх від розвитку атеросклерозу, виводить залишки холестерину. Салата містить і хлорофіл, необхідний при лікуванні променевих уражень. Використовують рослину для розсмоктування, дроблення та виведення каміння з нирок, сечового та жовчного міхурів. Швидко сходять набряки, минає задишка. Унікальні комплекси з йоду, сірки, міді дають змогу нормалізувати роботу щитовидної та підшлункової залоз. Особливо ефективне лікування цукрового діабету, ожиріння, порушень обмінних процесів. Знижується маса тіла, нормалізується робота кишечника, зникає метеоризм, «стихає» гастрит, регулюється кислотність. У період «захоплення» салатою не турбують виразкові процеси у шлунку та дванадцятипалій кишці.


8

У

№ 64 (27895) 13 червня 2009 року

Із старовинних видань

житті

ЗНАДОБИТЬСЯ

Усе це вміли наші предки Пундики

У

Рецепти н: а одужання

нього сала, живиці, з курячого яйця, жі бд х ди ло мо у воск му вогні, зробити нах, розігріти на легко всього у рівних части ладати до рани. з нього пластир і прик аток козиного омиться: розтопититиякшм шу і їсти. Коли утроба втян ка ри ою мукою, зва он пш з ати іш зм добре просіяти лою, озерах росте, спалити, Також очерет, що по реварити – дасть і дати пити хворому. свіжого з шавлією, пе Також взяти молока велику поміч. з оцтом або м вербовим обкласти и час від дат На бородавки: лизмсто ла ик пр і ішати з оцтом піл по ого яч тел ю з гно добре їх стиснучасу. бородавки закутати і ренем Або червоним шовком ко з і не ох го, поки не зас ти, залишити їх надов з того місця не випаде. застарілу: кмину На задишку неі теп лим на підошви з оцтом наварити прикладати. свіжого внутріш На будь-які рал,ни оливкової олії, білка

Миколи Гоголя Тарас Бульба гукає до своєї жінки: «Нам не треба пампушок, медяників та усяких там пундиків!» Що ж то за страва, про яку залишилися тільки згадки у літературі та приказки: «Аби хліб був, а без пундиків не помремо!». «Не такі пани, щоб пундики їсти!»? У традиційному народному харчуванні це була ласа страва, хоча, на сучасний погляд, дуже проста у виконанні й скромна, Для пундиків робили прісне на яйцях і кисляку тісто, круте, як на вареники. Коли відстоювалось, його ще раз добре вимішували, різали на шматки і розкачували тоненькі невеликі коржі сантиметрів 20–25 у діаметрі. Їх підсмажували з обох боків на сковороді у великій кількості жиру (олії, смальцю чи вершкос вого масла) і складали у полумисок стовпчиком, як складають в млинці. Щоб пундики були смачніші, кожен перекладали підм смаженою цибулею й підсолювали. Їли гарячими. с

Фарбує природа Відвар тютюну поверне яскравість коричневим виробам. У м’який коричневий колір фарбує настій тютюну або зеленої шкарлупи горіха. Коричневий колір дає і шкірка плодів кінського каштану. Міцний чай пофарбує світлі колготки в рівний золотавий колір. Голубий шовк підсинюють, жовтий освіжають відваром апельсинових шкірок – свіжих або сухих. Лушпинням цибулі фарбують пряжу в жовтий, коричневий або зелений колір. Спочатку вимочують 7 год. і в тій же воді 4 год. кип’ятять. На жовтий колір достатньо 400 г лушпиння на 100 г вовни, на коричневий і зелений – набагато більше. Ялівець (рос. – можжевельник) фарбує в сірий, чорний, зелений, жовтий, коричневий кольори і їх відтінки. Кора чорної бузини дає жовтий і коричневий, а ягоди – чорно-синій кольори. Кора горобини – коричневий, червоний, зелений. Брат-та-сестра (квітки, стебла, листя разом) фарбують у фіолетовий, синьо-сірий і рожевий кольори. Кора ясеня дає зелений, зелено-жовтий, чорний і сірий кольори. Осока – червоний колір. Звіробій – червоний, ліловий, рожевий, вишневий і навіть зелений відтінки. Деревій – джерело жовтого і зеленого кольорів. Щоб річ менше линяла, при фарбуванні в розчин треба додати 2-3 ст.л. кухонної солі, а при полосканні – у воду стільки ж оцту.

Відповідальний за випуск Микола БУДЛЯНСЬКИЙ

У

житті

ЗНАДОБИТЬСЯ


9

ООО «Полесье-Чернигов» на базе ООО «ЧЗСМ»

УПРАВЛІННЯ КУЛЬТУРИ І ТУРИЗМУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРІЦІЇ

Чернігівське музичне училище ім. Л.М. Ревуцького

4-40-07

ПРОИЗВОДИТ и РЕАЛИЗУЕТ

Телефон рекламного відділу газети «Деснянська правда» –

№ 64 (27895) 13 червня 2009 року

по цене:

- кирпич силикатный полуторный - 1300 грн. - блоки ячеистого бетона 640 грн./м3

Тел. 675-177.

Чернігівський державний інститут права, соціальних технологій та праці

®

на 2009-2010 навчальний рік (денне навчання) на такі спеціалізації:

1. ФОРТЕПІАНО 2. ОРКЕСТРОВІ СТРУННІ ІНСТРУМЕНТИ (скрипка, альт, віолончель, контрабас) 3. ДУХОВІ ТА УДАРНІ ІНСТРУМЕНТИ (флейта, гобой, кларнет, саксофон, валторна, труба, тромбон, туба та ударні інструменти) 4. НАРОДНІ ІНСТРУМЕНТИ (баян, акордеон, домра, балалайка, гітара, бандура) 5. ХОРОВЕ ДИРИГУВАННЯ 6. СПІВ 7. ТЕОРІЯ МУЗИКИ 8. МУЗИЧНЕ МИСТЕЦТВО ЕСТРАДИ (фортепіано, саксофон, тромбон, труба, ударні інструменти, бас-гітара, електрогітара)

УЧИЛИЩЕ ГОТУЄ:

Міністерство праці та соціальної політики України

ОГОЛОШУЄ КОНКУРС на заміщення вакантної посади завідувача кафедри фінансів, управління персоналом та економіки праці (1 чол.) У конкурсі можуть брати участь громадяни України, які вільно володіють українською мовою, мають вчене звання доцента (професора), вчений ступінь кандидата (доктора) економічних наук. Особи, які бажають взяти участь у конкурсі, мають подати такі документи: заяву, автобіографію, особовий листок з обліку кадрів, фотокартку, список наукових праць. Копії документів: про вищу освіту, про науковий ступінь, атестат про вчене звання, трудової книжки. Копії мають бути завірені в установленому порядку. Термін подання заяв – протягом двох тижнів від дня опублікування оголошення. Документи надсилати за адресою: 14037, м. Чернігів, вул. 50 років ВЛКСМ, 1-а, тел./факс (0462) 72-40-60.

Нині і в майбутньому цікаві пізнавальні матеріали можна знайти на нашому сайті: www.dponline.cn.ua

ОГОЛОШУЄ НАБІР СТУДЕНТІВ

Викладачів ДМШ, концертмейстерів, артистів оркестрів (ансамблів), керівників оркестрів (ансамблів), керівників хору (ансамблів), вчителів музики.

ТЕРМІН НАВЧАННЯ 4 РОКИ

Вступники складають такі іспити: (на основі базової загальної середньої освіти (за 9 класів) 1. СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ «Фортепіано», «Оркестрові струнні інструменти», «Духові та ударні інструменти», «Народні інструменти», «Спів», «Естрада». – Творчий конкурс (спеціальність, сольфеджіо та музична грамота (диктант і усно). – Українська мова (диктант). – Історія України (усно). 2. СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ «Теорія музики» – Творчий конкурс (сольфеджіо та музична грамота (диктант і усно), фортепіано, музична література). – Українська мова (диктант). – Історія України (усно). 3. СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ «Хорове диригування» – Творчий конкурс (диригування, сольфеджіо та музична грамота (диктант і усно), фортепіано). – Українська мова (диктант). – Історія України (усно). Для вступників, які не атестовані з української мови, встановлюється іспит з російської мови (диктант). Абітурієнти, що вступають на базі повної загальної середньої освіти (11 кл.), надають сертифікат Українського центру оцінювання якості освіти з української мови і літератури та історії України, отриманий у поточному році. Подаються такі документи: 1) документ про освіту (з додатком до нього, оригінал або 5) свідоцтво про народження (копія) або паспорт завірена копія) 6) ідентифікаційний код 2) документ про музичну освіту 7) сертифікати Українського центру оцінювання якості освіти 3) фото 3х4 (6 шт.) з української мови і літератури та історії України, отри4) медична довідка (ф. 086-о, оригінал або її завірена копія) мані в поточному році (для вступників на базі 11 класів)

ДОКУМЕНТИ ПРИЙМАЮТЬСЯ З 10 ЧЕРВНЯ ПО 9 ЛИПНЯ ВСТУПНІ ІСПИТИ З 10 ЛИПНЯ Ліцензія про впровадження повної середньої освіти: Серія ФІ-ІІІ №260357 Управління освіти Чернігівської обласної адміністрації Ліцензія про надання вищої освіти І рівня акредитації спеціальність «Музичне мистецтво». Серія АВ №048005 Міністерства науки та освіти України. Сертифікат про акредитацію: Серія НД-І №262563 Міністерства науки та освіти України, Державної акредитаційної комісії України.

Адреса училища: 14000, м. Чернігів, вул. Шевченка, 6: тел.: 698-095, 77-99-51.

Адміністрація

ТЕЛЕБАЧЕННЯ – ПІЗНАВАЛЬНІ ПРОГРАМИ Понедiлок, 15 червня

q

07.00, 07.30, 14.00 Найзабавнiшi тварини планети 08.00, 16.00, 21.00 Полiцiя Детройта 09.00 Полiцiя Маямi 10.00, 17.00 СОС дикої природи 10.30, 17.30, 23.30 Руйнiвники стереотипiв 11.00 Свiт природи 12.00 Територiя тварин 13.00 Прогулянки Джеффа Корвiна 15.00 Вулиця лемурiв 15.30 На днi безоднi 18.00, 00.00 Маєток сурикатiв 18.30 Заповiдник у нетрях Африки 19.00, 00.55 Серце левицi 20.00 Неймовiрнi подорожi зi Стiвом Леонардом 22.00, 03.40 Полiцiя Х’юстона

j

07.00, 15.00 «Хто ти такий?» 08.00, 16.00 «Днi, якi потрясли свiт» 09.00 «Людина, що знайшла «Титанiк» 10.00 «Загадковi цивiлiзацiї: iнки, майя й ацтеки» 11.00 «Загадка Тибетської мумiї» 12.00 «Нат Кiнг Коул: повна бiографiя» 13.00 «Життя заради любовi: iсторiя Наталi Коул» 14.30 «Криза – це вигiдно?» 17.00, 01.00 «Загадки iсторiї» 17.30, 01.30 «Дiккенс в Америцi» 18.00, 02.00 «Втраченi боги» 18.30 «Суперечлива любов» 19.00 «Дарунок фотографiї» 20.00, 04.00 «Черчiлль» 21.00 «Останнiй бiй Казанови» 22.30 «Релiгiя й полiтика» 23.00 «Китайська одiсея»

Вiвторок, 16 червня

q

07.00 Найзабавнiшi тварини планети 08.00, 16.00, 21.00 Полiцiя Детройта 09.00 Вiддiл з охорони тварин: полiцiя Маямi 10.00, 17.00, 23.00 СОС дикої природи 10.30, 17.30, 23.30 Руйнiвники стереотипiв 11.00 Серце левицi 12.00 Територiя тварин 13.00 Прогулянки Джеффа Корвiна 14.00 Неймовiрнi подорожi зi Стiвом Леонардом 15.00 Вулиця лемурiв 15.30 На днi безоднi 18.00, 00.00 Маєток сурикатiв 18.30 Заповiдник у нетрях Африки 19.00 Гiпопотам на iм’я Джесiка 20.00, 22.00 Полiцiя Х’юстона

j

07.00, 15.00 «Китайська одiсея» 08.00, 16.00 «Днi, якi потрясли свiт» 09.00 «Загадки iсторiї» 09.30 «Дiккенс в Америцi» 10.00 «Втраченi боги» 10.30 «Суперечлива любов» 11.00 «Дарунок фотографiї» 12.00 «Черчiлль» 13.00 «Останнiй бiй Казанови» 14.30 «Релiгiя й полiтика» 17.00, 01.00 «Загадки iсторiї» 17.30, 01.30 «Дiккенс в Америцi» 18.00, 02.00 «Втраченi боги» 18.30, 02.30 «Суперечлива любов» 19.00, 03.00 «Король вальсу» 20.00, 04.00 «Життя Вiри Брiттен» 21.00, 05.00 «Убити Гiтлера» 22.00, 06.00 «Сталiнград» 23.00 «Бiлл Гейтс: як дивак змiнив свiт»

i

Середа, 17 червня

Четвер, 18 червня

07.00 Найзабавнiшi тварини планети 08.00, 16.00, 21.00 Полiцiя Детройта 09.00 Полiцiя Маямi 10.00, 17.00, 23.00 СОС дикої природи 10.30, 17.30, 23.30 Руйнiвники стереотипiв 11.00 Гiпопотам на iм’я Джесiка 12.00 Територiя тварин 13.00 Прогулянки Джеффа Корвiна 14.00, 22.00 Полiцiя Х’юстона 15.00 Вулиця лемурiв 15.30 На днi безоднi 18.00, 00.00 Маєток сурикатiв 18.30 Заповiдник у нетрях Африки 19.00, 00.55 Поле левиних боїв 20.00, 01.50 Китовi вiйни: Звiльни дорогу дамам

07.00 Найзабавнiшi тварини планети 08.00, 16.00, 21.00 Полiцiя Детройта 09.00 Полiцiя Маямi 10.00, 17.00, 23.00 СОС дикої природи 10.30, 17.30, 23.30 Руйнiвники стереотипiв 11.00 Поле левиних боїв 12.00 Територiя тварин 13.00 Прогулянки Джеффа Корвiна 14.00 Китовi вiйни 15.00 Вулиця лемурiв 15.30 На днi безоднi 18.00, 00.00 Маєток сурикатiв 18.30 Заповiдник у нетрях Африки 19.00 У мене завiвся носорiг! 20.00, 01.50 Дикi й небезпечнi 22.00, 03.40 Полiцiя Х’юстона

08.00, 16.00 «Зрада» 09.00 «Загадки iсторiї» 09.30 «Дiккенс в Америцi» 10.00 «Втраченi боги» 10.30 «Суперечлива любов» 11.00 «Король вальсу» 12.00 «Життя Вiри Брiттен» 13.00 «Убити Гiтлера» 14.00 «Сталiнград» 17.00, 01.00 «Великi вченi» 17.30, 01.30 «Релiгiя й полiтика» 18.00, 02.00 «Сiм чудес iндустрiального свiту» 19.00 «Iсторiя писемностi» 20.00 «Перехрестя: Джон Ву» 21.00, 05.00 «Убити Гiтлера» 22.00, 06.00 «Вiйна столiття» 23.00 «Вiйна у В’єтнамi – вiд першої особи»

q

j

i

08.00 «Найнебезпечнiшi тварини: Морськi глибини» 08.00 «Найнебезпечнiшi твари- 09.00, 14.00 «Суперспоруди: Найбiльше казино у свiтi» ни: Мiськi джунглi» 07.00 «Свiт хижакiв: Цар ведмедiв» 09.00, 14.00 «Секунди до 10.00, 15.00 «Суперспоруди: 08.00 «Найнебезпечнiшi твариМiст Мiлло» катастрофи» – «Залiзнична ни: Вiд пустелi до савани» 11.00 «В об’єктивi: Незвична катастрофа в Парижi» 09.00, 14.00 «Таємницi корабля- 10.00, 15.00 «Сигнал порятунповедiнка тварин II» скарбницi династiї Тан» ку – червоний: Критичний 12.00 «З погляду науки: Танки: 10.00, 15.00 «У пошуках скарбiв залiзнi воїни» момент» пiратiв» 13.00 «Погляд зсередини: Ду11.00 «Синє диво» 11.00 «Жовтi павiани» бай – диво або мiраж?» 12.00 «З погляду науки: Балiстика» 12.00«Зпоглядунауки:Силавибуху» 13.00 «Слiдство веде Iнтерпол: 16.00 «Що можуть павуки?» 13.00 «Шляхи еволюцiї: Вiд 17.00 «Слiдство у справi хижаВикрасти iсторiю» динозавра до iндички» кiв» – «Роздертi ведмедi» 16.00 «Сила гри» 16.00 «Комарi-убивцi» 17.00 «Найнебезпечнiшi твари- 18.00 «Суперспоруди 17.00 «Найнебезпечнiшi тваристародавностi: Ангкор-Ват» ни: Морськi глибини» ни: Мiськi джунглi» 18.00 «Суперспоруди: Аеробус 19.00 «З погляду науки: Гранд18.00 «Чарлi Бурман» – «У будьканьйон» А-380» який спосiб: вiд Iндiї до Непалу» 19.00 «З погляду науки: Танки: 20.00 «Що ми знаємо про Iсуса?» 19.00 «З погляду науки: Балiстика» 21.00, 00.00, 03.00 «Загадки залiзнi воїни» 20.00, 02.00 «Слiдство веде Бiблiї: Зниклi царi Iзраїлю» 20.00 «Погляд зсередини: Ду22.00 «Романови: Зниклi тiла» бай – диво або мiраж?» Iнтерпол: Викрасти iсторiю»

i

Субота, 20 червня

Недiля, 21 червня

07.00 Найзабавнiшi тварини планети 08.00, 16.00, 21.00 Полiцiя Детройта 09.00 Полiцiя Маямi 10.00, 17.00, 23.00 СОС дикої природи 10.30, 17.30, 23.30 Руйнiвники стереотипiв 11.00 У мене завiвся носорiг! 12.00 Територiя тварин 13.00 Прогулянки Джеффа Корвiна 14.00 Ветеринари нового поколiння 15.00 Вулиця лемурiв 15.30 На днi безоднi 18.00, 00.00 Маєток сурикатiв 18.30 Заповiдник у нетрях Африки 19.00 Леви з Крокодилячої рiки 22.00, 03.40 Полiцiя Х’юстона

06.00, 16.00, 22.00, 23.00, 03.40 Полiцiя Х’юстона 07.00, 07.30 Мавпяче життя 08.00, 08.30 Найзабавнiшi тварини планети 09.00, 09.30 Мавпячi витiвки 10.00 Щоденники мисливця за крокодилами 11.00, 11.30, 12.00, 12.30, 13.00, 13.30, 14.00, 14.30, 15.00, 15.30, 19.30, 01.25 Щоденник великої кiшки 17.00, 17.30 Руйнiвники стереотипiв 18.00, 00.00 Маєток сурикатiв 18.30, 00.30 Китовi вiйни 20.00 Неймовiрнi подорожi зi Стiвом Леонардом 21.00, 02.45 Дикi й небезпечнi

07.00, 07.30 Мавпяче життя 08.00, 08.30 Найзабавнiшi тварини планети 09.00 Ветеринари-стажисти 09.30, 04.35 СОС дикої природи 10.00, 11.00 Територiя тварин 12.00, 13.00, 16.00, 22.00, 23.00, 03.40 Полiцiя Х’юстона 14.00, 14.30 Мавпячi витiвки 15.00 Щоденники мисливця за крокодилами 17.00, 17.30 Руйнiвники стереотипiв 18.00, 00.00 Маєток сурикатiв 18.30, 19.00 Здобич хижака 19.30, 01.25 Природженi вбивцi 20.00, 01.50 Пандамонiум 21.00, 02.45 Дикi й небезпечнi

07.00, 15.00 «Вiйна у В’єтнамi – вiд першої особи» 08.00, 16.00 «Зрада» 09.00 «Великi вченi» 09.30 «Релiгiя й полiтика» 10.00 «Сiм чудес iндустрiального свiту» 11.00 «Iсторiя писемностi» 12.00 «Перехрестя: Джон Ву» 13.00 «Убити Гiтлера» 14.00 «Вiйна столiття» 17.00 «Магiя затонулих кораблiв» 17.30, 01.30 «Таємницi Ренесансу» 18.00, 02.00 «Сiм чудес iндустрiального свiту» 19.00, 03.00 «Незакiнчена симфонiя Ейнштейна» 20.00 «Секрети iсторiї: справжнiй Джордж Вашингтон» 21.00 «Протестантська революцiя» 22.00, 06.00 «Життя з ворогом» 23.00 «Iсторiя кам’яного вiку»

08.00, 16.00 «Зрада» 09.00 «Магiя затонулих кораблiв» 09.30 «Таємницi Ренесансу» 10.00 «Сiм чудес iндустрiального свiту» 11.00 «Незакiнчена симфонiя Ейнштейна» 12.00 «Секрети iсторiї: справжнiй Джордж Вашингтон» 13.00 «Протестантська революцiя» 14.00 «Життя з ворогом» 15.00 «Iсторiя кам’яного вiку» 17.00 «Магiя затонулих кораблiв» 17.30, 01.30 «Загадки мумiй» 18.00, 02.00 «Сiм чудес iндустрiального свiту» 19.00, 03.00 «Життя й смерть у Древньому Римi» 20.00, 04.00 «Геринг: кар’єра» 21.00, 05.00 «Сторiччя» 22.00, 06.00 «Садиба едвардианської епохи»

08.00, 16.00 «Зрада» 09.00 «Магiя затонулих кораблiв» 09.30 «Загадки мумiй» 10.00 «Сiм чудес iндустрiального свiту» 11.00 «Життя й смерть у Древньому Римi» 12.00 «Геринг: кар’єра» 13.00 «Сторiччя» 14.00 «Садиба едвардианської епохи» 15.00 «Революцiя на кiноекранi: новi обличчя в Голлiвудi» 17.00 «Магiя затонулих кораблiв» 17.30, 01.30 «Загадки мумiй» 18.00, 02.00 «Адрианова стiна» 19.00, 03.00 «Життя й смерть у Древньому Римi» 20.00 «Неперевершений лицар» 21.00, 05.00 «Сторiччя» 22.00, 06.00 «Клондайк: полювання за золотом» 23.00 «Джо Страммер: «Клеш» i не тiльки»

07.00, 15.00 «Слiдами Лоуренса Аравiйського» 08.00, 16.00 «Зрада» 09.00 «Магiя затонулих кораблiв» 09.30 «Загадки мумiй» 10.00 «Адрианова стiна» 11.00 «Життя й смерть у Древньому Римi» 12.00 «Неперевершений лицар» 13.00 «Сторiччя» 14.00 «Клондайк: полювання за золотом» 17.00, 01.00 «Пiдводнi детективи» 18.00, 02.00 «Загадковi цивiлiзацiї: iнки, майя й ацтеки» 19.00, 03.00 «Життя й смерть у Древньому Римi» 20.00, 04.00 «Toнi Блер» 21.00 «Гамбурзький смертник» 23.00 «Хто ти такий?»

08.00 «Слiдство у справi хижакiв» – «Роздертi ведмедi» 09.00, 14.00 «Загадки Бiблiї: Зниклi царi Iзраїлю» 10.00, 15.00 «Романови: Зниклi тiла» 11.00 «Леви-бешкетники» 12.00 «З погляду науки: Грандканьйон» 13.00 «Що ми знаємо про Iсуса?» 16.00 «Океани за склом» 17.00 «Слiдство у справi хижакiв: Помста слонiв?» 18.00 «Невiдоме плем’я Палау» 19.00 «З погляду науки: Лох-Несс» 20.00, 02.00 «Все про акул» 21.00, 00.00 «Шляхи акули-молота» 22.00, 01.00 «Свiт хижакiв: Леви» 23.00 «Зiткнення над ЛосАнджелесом»

08.00 «Слiдство у справi хижакiв: Помста слонiв?» 09.00, 14.00 «Шляхи акулимолота» 10.00, 15.00 «Свiт хижакiв: Леви» 11.00 «Алькатрас для бiлих ведмедiв» 12.00 «З погляду науки: Лох-Несс» 13.00 «Все про акул» 16.00 «Людина-ведмiдь» 17.00 «Слiдство у справi хижакiв: Напад косаток» 18.00 «Життя до народження: Однояйцевi близнюки» 19.00 «З погляду науки: Загибель Сонця» 20.00, 02.00 «З погляду науки: Урятованi сонцем?..» 21.00, 00.00, 03.00 «З погляду науки: Сонячнi бурi»

q

j

i

П’ятниця, 19 червня

q

j

i

q

j

i

07.00 «Суперспоруди: Мiст Мiлло» 08.00 «У серце джунглiв: Новий погляд» 09.00 «Загадкикоролiвськоїкобри» 10.00 «Небезпечна зустрiч: Слизькi монстри» 11.00 «Небезпечна зустрiч: Повернення до печери пiтона» 12.00 «З погляду науки: Пiд натиском природи» 13.00 «На волосину вiд загибелi: Впасти з неба» 14.00 «Народженi на волi» 15.00 «Хижаки неба» 16.00 «Бiй «Худа» та «Бiсмарка» 18.00 «Загадки iсторiї: Родина Романових» 19.00 «Романови: Зниклi тiла» 20.00 «Авiаносець: Суперсекрети»

q

j

i

08.00 «Найнебезпечнiшi тварини: Мiськi джунглi; Морськi глибини» 10.00 «Хранителi природи: Iспанiя; Сардинiя» 12.00 «Залiзнична катастрофа в Парижi» 13.00 «Сигнал порятунку – червоний: Критичний момент» 14.00 «Навала медуз» 15.00 «Все про акул» 16.00 «З погляду науки: Пiрамiди» 17.00 «Помпеї пiд загрозою» 18.00 «Таємницi Хреста» – «Марiя Магдалина: свята або грiшниця?» 19.00 «Що ми знаємо про Iсуса?» 20.00 «Розслiдування авiакатастроф» – «Зрунований за секунди»


10

№ 64 (27895) 13 червня 2009 року

Реклама та оголошення ЗДАЮТЬСЯ В ОРЕНДУ

офісні та складські приміщення Тел.: 4-21-46, 8-050-413-18-85 Приватні оголошення

Продам:

• Диван-малютку та 2-спальний диван-книжку у новому стані, коричневого кольору, велюр, з шкіряними підлокітниками, по 700 грн., терміново. Тел.: 931-027. • Дитячий ходунок «Chicco»; автомобільне крісло. Все у відмінному стані. Тел.: 3-91-59, 8-096-53-00-279. • Кухонний стіл невеликий, стальний уголок 25х25 мм, фанеру водостійку, товщ. 8 мм, борти причепа легкового автомобіля з алюмінію. Тел.: 604-883. • ВАЗ-21011, 1,6, зеленого кольору, з новим салоном, магнітола, легкий тюнінг на чернігівській реєстрації, у відмінному стані. Ціна 1300 у.о. Тел.: 8 (093) 03-05-439. • Дачну ділянку перед с. Халявин (4 км від Чернігова), 5 соток з невеличкою дерев’яною будівлею, для с/г інвентаря, біля лісу, недалеко від автобусної зупинки, ціна 500 у.о. Тел.: 970-556.

Куплю:

• 1-кімнатну кв-ру серії ЧН. Без посередників. Ціна договірна. Р-н Шерстянки і Ма-

санів не пропонувати. Тел. 8-063-163-55-89. • Човен будь-який, весла, бінокль, гвинтівку чи пістолет пневматичні, велосипед, моторолер, дачу з будинком, гараж, монети України 2,5,10,20,50,100 гривень. Тел. 93-38-21. • Ордени та медалі СРСР, значки, картини, монети, вироби з бронзи, срібла, фарфору та інше; телевізор, колонки 10-150 вт, підсилювач, комбайн кухонний «Мрія». Тел. 61-00-50. • Холодильник, газову плиту, диван, крісло-ліжко, стілкнижку, софу, диван-малютку, м’який куток, дитячу коляску після 2004 р., весла на човен, гітару, баян. Тел. 931-534.

Здам:

• 1-кімнатну квартиру з меблями (р-н Рокоссовського). Тел. 8 (096) 981-38-48. Лічильники холодної та гарячої води. Професійне встановлення. Гарантійне обслуговування. Реєстрація. Виклик майстра безкоштовний. Тел.: 624-244, 8(063)570-78-95.

Відповідно до пункту 2 статті 2 Закону України «Про порядок обрання на посаду та звільнення з посади професійного судді Верховною Радою України» господарський суд Чернігівської області повідомляє про підготовку матеріалів щодо обрання кандидата на посаду судді господарського суду Чернігівської області безстроково Сидоренка Андрія Сергійовича.

Шановні читачі!

Якщо ви хочете, щоб ваше оголошення було опубліковано, заповніть, будь-ласка, розбірливо купон, бажано друкованими літерами, вказавши всі потрібні дані про вас та про предмет оголошення. Заповнений купон надішліть листом на адресу редакції: 14000, м. Чернігів, проспект Перемоги, 62. Редакція залишає за собою право редагувати текст оголошення.

Купон

безкоштовного оголошення

РУБРИКА: Продам Куплю Міняю Зніму Здам

Текст оголошення (українською мовою):

Телефон, адреса:

Інформація про клієнта (заповнюється обов’язково) Прізвище, ім’я, по батькові:

Адреса: Телефон:

Підпис:

ІНФОРМАЦІЯ КЛПЗ «Чернігівський обласний онкологічний диспансер» про проведення конкурсу на право укладення договору оренди комунального майна 1. Назва об’єкта: приміщення загальною площею 14,5 кв.м, корисною площею 9,2 кв.м, що знаходиться на другому поверсі будівлі старого головного корпусу (поліклініка) КЛПЗ «Чернігівський обласний онкологічний диспансер» за адресою: м. Чернігів, проспект Миру, 211. Балансоутримувач: КЛПЗ «Чернігівський обласний онкологічний диспансер» Початковий розмір орендної плати становить 783,78 грн. без ПДВ (за базовий місяць – квітень 2009 року) при використанні об’єкта оренди для розміщення відділення банку. 2. Умови проведення конкурсу: найбільший запропонований розмір орендної плати порівняно з початковим, але не менше ніж орендна плата, яка визначена, згідно з чинним законодавством, своєчасне і в повному обсязі внесення орендної плати з урахуванням індексу інфляції; належне утримання та використання об’єкта оренди; виконання орендарем всіх обов’язків за договором оренди, своєчасна сплата комунальних платежів та плати за землю: страхування орендованого майна протягом одного місяця з дати укладення договору в порядку визначеному чинним законодавством; дотримання заходів протипожежної безпеки; у разі припинення або розірван-

ня договору повернення об’єкта оренди у належному стані, не гіршому, ніж на час передачі його в оренду; компенсація переможцем конкурсу витрат орендодавця, пов’язаних з проведенням конкурсу (публікація умов та результатів конкурсу). Основним критерієм визначення переможця конкурсу є максимальний розмір орендної плати при обов’язковому забезпеченні виконання інших умов конкурсу. Передача майна в оренду переможцю конкурсу здійснюється в день підписання договору оренди. 3. Для участі в конкурсі учасник подає на розгляд конкурсної комісії такі матеріали: заяву про участь у конкурсі; зобов’язання (пропозиції) щодо виконання умов конкурсу та пропозицій щодо гарантій сплати орендної плати (гарантія тощо), відображені в проекті договору оренди; додаткові пропозиції до договору оренди; відомості про учасника конкурсу; для учасників, які є юридичними особами – документи, що посвідчують повноваження представника юридичної особи, нотаріально посвідчені копії установчих документів, відомості про фінансовий стан (платоспроможність) учасника конкурсу з урахуванням дебіторської та кредиторської заборгованостей; для учасників, які є фізичними особами – копію

документа, що посвідчує особу учасника конкурсу або належним чином оформлену довіреність, видану представнику фізичної особи, свідоцтво про реєстрацію фізичної особи як суб’єкта підприємницької діяльності, декларацію про доходи. Установчі документи та відомості про учасників конкурсу надаються в окремому конверті з написом «На конкурс» (назва об’єкта оренди з зазначенням адреси). Конкурсні пропозиції та проект договору надаються в окремому конверті з написом «На конкурс» (назва об’єкта оренди з зазначенням адреси), запечатаному печаткою учасника конкурсу. 4. Кінцевий термін прийняття заяв – 25.06.2009 року. Конкурс відбудеться 30.06.2009 р. за адресою: 14029, м. Чернігів, проспект Миру, 211, КЛПЗ «Чернігівський обласний онкологічний диспансер», кабінет заступника головного лікаря по медичній частині, о 10.00. Ознайомитись з об’єктом оренди можна в робочі дні за місцем його розташування. Заяви приймаються за адресою: м. Чернігів, проспект Миру, 211, приймальня головного лікаря. Додаткову інформацію можна отримати за тел.: 5-99-55, 5-90-08.

Виклики до суду Новозаводський районний суд м. Чернігова повідомляє, що розгляд справи за позовом Оганнісян Алли Іванівни до Розмарицина Ярослава Ігоровича про стягнення матеріальної і моральної шкоди призначено на 25 червня 2009 р. на 14.00., під головуванням судді Косач І.А., у приміщенні суду за вдресою: м. Чернігів, вул. Мстиславська, 17, каб. 19 – для участі у справі як відповідач викликається Розмарицин Ярослав Ігорович (останнє відоме місце проживання: м. Чернігів, вул. Незалежності, 62/58). Одночасно повідомляємо, що з опублікуванням оголошення про виклик, відповідач вважається повідомленим про час та місце розгляду справи, тому у випадку відсутності відомостей про причини неявки Розмарицина Я.І., повідомленого належним чином, або якщо причину буде визнано судом неповажною – суд вирішить справу на підставі наявних у ній даних та доказів (постановляє заочне рішення). Новозаводський районний суд м. Чернігова повідомляє, що розгляд цивільної справи за позовом Пріходченка Сергія Миколайовича до Вітязь Тетяни Миколаївни про стягнення аліментів, відкладено на 23 червня 2009 року на 15 год., під головуванням судді Гордійко Ю.Г., в приміщенні суду за адресою: м. Чернігів, вул. Мстиславська, 17, каб. 18 для участі у справі як відповідач викликається Вітязь Тетяна Миколаївна (останнє відоме місце проживання: м. Чернігів, вул. Попудренка, 15, кв. 24). Одночасно повідомляємо, що з опублікуванням оголошення про виклик, відповідач вважається повідомленим про час та місце розгляду справи, тому у випадку відсутності відомостей про причини неявки Вітязь Т.М., повідомленої належним чином, або причину буде визнано судом неповажною – суд вирішить справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення). Новозаводський районний суд м. Чернігова повідомляє, що розгляд цивільної справи за позовом відкритого акціонерного товариства «Банк Столиця» до Якимова Олега Володимировича, Якимової Світлани Леонідівни, Граба Віктора Михайловича про зміну розміру заборгованості за кредитним договором, призначено на 25 червня 2009 р. на 9 год. Для участі у справі як відповідачі викликаються: Якимов Олег Володимирович (останнє відоме місце проживання: м. Чернігів, вул. Примакова, буд. 5-а), Якимова Світлана Леонідівна (останнє відоме місце проживання: м. Чернігів, вул. Ген. Фікселя, 52, кв. 22), Граб Віктор Михайлович (останнє ві-

доме місце проживання: м. Чернігів, вул. Бобровицька, 55). Одночасно повідомляємо, що з опублікуванням оголошення про виклик, відповідачі вважаються повідомленими про час та місце розгляду справи, тому у випадку відсутності відомостей про причину неявки, повідомлених належним чином, або якщо причину буде визнано судом неповажною – суд вирішить справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення). Справа буде слухатися в приміщенні суду (м. Чернігів, вул. Мстиславська, 17) під головуванням судді Гордійко Ю.Г. (каб. 18). Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області викликає Артаміну Сніжану Миколаївну (останнє відоме місце проживання: Чернігівська область, Ніжинський район, с. Радгоспне, вул. Леніна, 2, кв.1), Артаміну Яну Олександрівну (останнє відоме місце проживання: Чернігівська область, Ніжинський район, с. Радгоспне, вул. Леніна, 2, кв.1) як відповідачів у судове засідання по цивільній справі за позовом Кирій Ольги Михайлівни до Артаміної Сніжани Миколаївни, Артаміної Яни Олександрівни про усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження майном. Судове засідання відбудеться 26 червня 2009 р. о 10 год. у приміщенні Ніжинського міськрайонного суду за адресою: 16600, Чернігівська область, м. Ніжин, вул. Шевченка, 57-а. Явка до суду є обов’язковою. У разі неявки справа буде розглянута за відсутності відповідачів. Відповідачі зобов’язані повідомити про причини своєї неявки в судове засідання. Ріпкинський районний суд Чернігівської області викликає в судове засідання, яке відбудеться 25 червня 2009 р. о 9 год. 20 хв., як відповідача Ковальова Геннадія Опанасовича (останнє відоме місце проживання: смт Добрянка Ріпкинського району Чернігівської області, вул. Шевченка, 70) у цивільній справі №2-246/2009 за позовом Царенко Ольги Опанасівни до Ковальова Геннадія Опанасовича про усунення перешкод у користуванні житлом шляхом зняття з реєстрації. У разі неявки відповідача в судове засідання справа буде розглянута за його відсутності. Менський районний суд Чернігівської області викликає як відповідачів Ступакова Миколу Миколайовича (останнє відоме місце мешкання: с. Волосківці, вул.1 Травня Чернігівської області) та Полякова Дениса Олек-

Чернігівська обласна організація Профспілки працівників освіти і науки України та профспілковий актив області висловлюють глибоке співчуття голові Сосницької районної організації Профспілки працівників освіти і науки України Мостіпан Світлані Григорівні з приводу тяжкої втрати – смерті матері Ольги Петрівни ВОВК.

сандровича (останнє відоме місце мешкання: м. Чернігів, вул. Артьома, 6/1 Чернігівської області) по цивільній справі №2-383/09 за позовом Чернігівського транспортного прокурора в інтересах ВАТ «Державної акціонерної компанії «Автомобільні дороги України» ДП «Чернігівський облавтодор» про відшкодування майнової шкоди. Попереднє судове засідання відбудеться 18 червня 2009 р. о 14 год., судове засідання відбудеться 18 червня 2009 р. о 15 год. у приміщенні Менського районного суду Чернігівської області, за адресою: вул. Леніна, 146-а, м. Мена Чернігівської області, 15600, під головуванням судді Сова Т.Г. У разі неявки осіб, що викликаються, справу буде розглянуто за їх відсутності на підставі наявних доказів в матеріалах справи. Прилуцький районний суд Чернігівської області повідомляє, що судове засідання за позовом ЗАТ КБ «ПриватБанк» до Фетісова Дмитра Костянтиновича (останнє відоме місце проживання: Чернігівська область, м. Прилуки, вул. Пушкіна, 78, кв. 86) про стягнення заборгованості за кредитним договором призначено до розгляду на 25 червня 2009 р. на 11 год. під головуванням судді Бездідько В.М. у приміщенні суду за адресою: Чернігівська обл., м. Прилуки, вул. Котляревського, 62, каб. 15. Одночасно повідомляємо, що з опублікуванням оголошення про виклик, відповідач вважається повідомленим про час та місце розгляду справи, тому у разі неповідомлення про причини неявки Фетісова Д.К., повідомленого належним чином, або якщо причину буде визнано судом неповажною, суд вирішить справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення). Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області викликає в судове засідання, яке відбудеться 15 червня 2009 року в 15.30 у приміщенні суду за адресою: 16600, Чернігівська область, м. Ніжин, вул. Шевченка, 57-А, як відповідача Новика Віктора Вікторовича (останнє відоме місце проживання: м. Ніжин Чернігівської області, вул. Жовтнева, 6) по цивільній справі №2-644/09 за позовом акціонерного комерційного банку «Правекс-банк» до Новика Віктора Вікторовича про стягнення заборгованості за кредитним договором. Явка до суду є обов’язковою. У разі неявки справа буде розглянута за відсутністю відповідача. Відповідач зобов’язаний повідомити про причини своєї неявки в судове засідання.

Колектив КЛПЗ «Чернігівська обласна лікарня» висловлює глибокі співчуття головній медичній сестрі лікарні Тетяні Михайлівні Сакун з приводу тяжкої втрати – смерті матері Ганни Тихонівни ПІНЧУК.


№ 64 (27895) 13 червня 2009 року

Спорт

І таке трапляється...

Загинув... в Інтернеті Сергій Дятел, зять корюківчанки Тамари Олексіївни Рак, здивував її повідомленням: – Знаєте, про нашого дядька пишуть в Інтернеті. – І що ж вони там пишуть? – Як він загинув з усією футбольною командою «Пахтакор» в авіакатастрофі. Так і значиться: Говоров Олександр Олексійович, 1942 року народження. І фото! – Це ж треба! Він – живий! Поховали, значить, Сашка…

П

ро це розповідає мені Тамара Олексіївна з посмішкою: «Мешкає мій брат у Ташкенті. Обіцяв цього літа приїхати в Корюківку. Давно не бачилися. Завжди цікавиться, яким воно стало, місто його дитинства і юності. Ще вчитель фізкультури його живий – Василь Матвійович Пелюх, іншого спортивного наставника – Володимира Степановича Новика – вже немає на світі». Про авіакатастрофу літака з футболістами «Пахтакору» у 70-ті роки нічого детально не розповідали. Тамара Олексіївна побачила її тільки недавно по телевізору. Розсекретили!.. А тоді… Скільки ж це було років тому? Вона не могла згадати точної дати. Просто котилися чутки про загибель пахтакорівців. Моя мама була ледве жива. Від Сашка нічого і про Сашка нічого! Ні телеграм, ні дзвінків. Чекали ми довго, а тоді я зателефонувала дядьку Василю в Ташкент: «Це правда?» А він у відповідь: «Саша в мене вчора був. Живий і здоровий». Мама, звісно, почала плакати: «Чому ж він нам не зателефонував?» Біжу на телеграф, викликаю Сашка на переговори. – Винуватий, – говорить, – простіть. Тут стільки всього назбиралося!

Мене від загибелі врятувало те, що я мав квиток на літак з усією командою, а не полетів того дня. Чому? Розповім під час зустрічі. «Пахтакорівці» летіли тоді в Дніпродзержинськ, на гру з українською футбольною командою. Затримувався на день тільки тренер. Олександр Говоров, воротар, коли оголосили посадку, раптом змінив рішення: «Я не лечу, хлопці! Прибуду завтра!» Здавати квиток було вже пізно, тож вийшло, що полетів і Говоров. У Дніпродзержинську під час приземлення інший літак «відірвав» хвіст у лайнера, і той вибухнув. – Чому ж Олександр повернувся? – запитую у Тамари Олексіївни. – Якась сила його тягла додому. Душа-невгамовець! Як їй боляче – нічого не зробиш!... Отож повернувся і побачив у коридорі чужі чоловічі черевики. Дружина – з іншим! Вони розійшлися. Але на матч в Україну Саша вже не полетів. Усі загинули. Нікому було грати… Олександр розповідав, як тяжко переживав втрату друзів-футболістів і розлад у сім’ї. Відразу два удари – не жарт. – Він, сильний і витривалий, не міг зайти у роздягальню, де на кожній шафі – фото загиблого фут-

боліста, – продовжує далі Тамара Олексіївна. Отож, залишив «Пахтакор» і пішов тренером в одну з автоколон… Мама казала, що від смертельного польоту Сашу Бог зберіг. Взагалі, ніхто з футболістів хрестик не носив, а він з ним не розлучався. Пам’ятаю, запитав у мами: «Я хрещений?» Почувши позитивну відповідь, попросив, щоб віддала хрестика, який подарував піп під час хрестин. «Буду носити!» – сказав… Футбол – це не тільки захоплююча гра. Від спортсменів вимагається стільки витримки, тренувань, сили волі! У Саші було багато травм. Навіть оперували у військовому госпіталі. Після він приїздив до нас і довго тренував ногу… Корюківка ще пам’ятає Олександра Говорова, бо такого футболіста, як він, у нас не було й немає. Навчався в міській середній школі №2 і дуже любив футбол. Уже в дев’ятому класі грав з дорослими у футбольній команді фабрики технічних паперів «Червона Зірка». – Він був хорошим воротарем! – і нині хвалить Олександра інший Олександр, Бруй, який був з ним у фабричній команді. – Саша загартовував себе, – згадує Лариса Булавіна, яка жила з Говорови-

Олександр Говоров з футболістами (крайній праворуч) Фото з сімейного архіву сестри

ми на одній вулиці. – Він починав загорати ще з лютого під першими променями сонця. У травні вже був чорний, мов негр. Але найбільше, звичайно, знає про Олександра його сестра: – Футбол для нього був понад усе. Після школи він провчився два роки в Чернігівському педінституті – початкові класи, ще й з музичним нахилом – грав на домрі. Залишив цей факультет, грав у футбол. Та згодом закінчив таки аж два інститути. Грав у «Десні», у шосткінській команді, у «Шахтарі». Потім його запросили в московське «Торпедо». Ладнався їхати, та перехопили в «Пахтакор». Він вагався, настроївся, було, на «Торпедо», але дружина переконала, що в Ташкенті буде краще, більше платитимуть.

Тамара Олексіївна кілька разів повторила: «Саша фанатично любив футбол. І любить». Коли він був воротарем донецького «Шахтаря», то йому поза чергою випала нагода купити чорну «Волгу». Думаєте, їздив? Продав. Казав: «Нащо вона мені? – Шкіряний м’яч дорожче!» Батько у нас був суворий. Він вважав, що футбол – несерйозне заняття і не хотів, щоб Саша присвячував йому життя. Але відмовити хлопця він не зміг. Олександр навіть у армії не стільки служив, скільки на воротах стояв. Саша хотів не тільки у футбол грати, а й світ побачити. Цікаво було! – розповідає сестра. То побачив? – Він багато де був з футболістами. Навіть в Африці. США, правда, не бачив.

11

Якби «ріс» ще, побував би й там. Це – не горе… Мріяв із Ташкента переїхати ближче до нас (в нього давно вже друга сім’я), але не той тепер час, щоб переїздити. Змирився, обвикся… Я впевнена: якби наш Говоров з’явився зараз у Корюківці – люди йшли і йшли б. Його люблять, це правда. Він і тепер високий і гарний. І добрий, як колись. Від нього поганого слова ніхто не чув. А ще я не можу не розказати, що мій батько був для Сашка вітчимом. Я народилася в 1946-му, а Саша – в лютому 1942-го. Його батько воював, дві похоронки матері прийшли. Вона стала дружиною Олексія Тихоновича Говорова, контррозвідника, зраненого, але мужнього. Він умовив маму вийти за нього заміж із двома дітьми (була ще дівчинка Зоя), бо одній важко піднімати сина й доньку на ноги. І Саші, і Зої Говоров дав своє прізвище, народилася я. А потім… знайшовся перший мамин чоловік. Він, виявляється, не загинув, а був у полоні, аж в Англії. Приїздив до нас. З Говоровим чарку випивали, не сварилися. Саша до названого батька хилився: «Він мене виростив!» Мабуть, гірко було тому чоловіку. Війна багато доль скалічила! Він усе зрозумів і бажав сину щастя… Тамара Олексіївна ще передала привіт колишнім гравцям і вболівальникам чернігівської «Десни», які пам’ятають воротаря Олександра Говорова: – Моя донька Зіна, коли брат оформляв пенсію в Ташкенті, на його прохання, поїхала в Чернігів, щоб узяти довідку про роботу Говорова в «Десні». Їй там сказали: «Він же загинув!» Переконала, що ні. Мовляв, я племінниця, і все знаю. Може, і в Інтернеті виправлять помилку та напишуть: «Воротар Олександр Говоров живий!» 11 лютого йому виповнилося 67 років. Зоя ШМАТОК м. Корюківка

Міжнародний турнір

обачити різноманітність силових поєдинків змогли глядачі, які прийшли до літнього театру Чернігівського парку культури і відпочинку на другий міжнародний турнір зі спортивних єдиноборств «Король рингу». Що бої обіцяють бути цікавими, присутні переконалися вже з першого боксерського поєдинку між чернігівцем Андрієм Точоним і гостем з Могильова Дмитром Деменковим. Переміг наш спортсмен. Зате у наступному двобої білорус, призер чемпіонату світу, Сергій Євстаф’єв відігрався на своєму суперникові Андрії Чіркову. Постояти за товариша по команді в загальному заліку

Фото Віктора КОШМАЛА

Ушу саньда – спортивно і видовищно П

взявся Олександр Загребельний, який не залишив жодних шансів Станіславу Скороходу зі Славутича.

А інтрига на рингу наростала, бо вже титуловані спортсмени почали з’ясовувати стосунки. До того ж вони були вдягнуті з ніг

до голови у захисну екіпіровку. У такому спорядженні виступали учасники з ушу саньда. Хоч цей вид спорту в нашій країні практикується ще зовсім недавно, та все ж стрімко розвивається. Це продемонстрував киянин Дмитро Гриценко проти Дениса Бредюка. Наступна пара викликала у глядачів теж чимало хвилювань. Як і належить чемпіону країни, Олег Соколов з Чернігова довів свою перевагу над киянином Віктором Чепуровим. У кінці червня в Іспанії відбудеться чемпіонат світу з кікбоксингу. Там захищатиме свій титул і триразовий переможець цих змагань, заслужений майстер спорту Сергій Лисюк з Чернігова. Як підготовку до вирішальних

поєдинків розглядав він участь на рідному рингу проти неодноразового чемпіона України Ельчіна Алієва з Києва. Суперник – витривалий, технічний та амбітний, проте наш земляк переміг його, зробивши собі подарунок на день народження. Останнім часом у Чернігові почали діяти нові секції. А тому показові виступи на сцені спортсменів з капуейри, ушу таулу викликали жваву зацікавленість у глядачів. Турнір організували як спортивне шоу, хоча і з елементами безкомпромісної боротьби, для того, щоб ознайомити глядачів з маловідомими видами спорту, залучити до своїх лав нових членів. Віктор БЕРЕГОВИЙ


12

№ 64 (27895) 13 червня 2009 року

Остання сторінка

Пам’ять

Хрещений в купелі пісні і поту Древо не древнє, а все ж родовід, Хрещений в купелі пісні і поту. народився Йосип 1915 року в урочищі Широкий Яр поблизу села Вощилихи Роменського району. Ріс у багатодітній родині без догляду й ласки. Бігав малим із Леонідом Полтавою до діда Привоя по книжки й пізнання минувшини. Після закінчення семирічки вчився в Недригайлівському вечірньому робітфаці, потім – школа колгоспної молоді при Роменському сільськогосподарському технікумі. У Ромні відвідував літературний гурток І.П. Галюна, де познайомився з майбутнім поетом Олексою Ющенком (теж випускником Ніжинського інституту). Дуже хотілося вчитися далі… Старший брат Микита дав 5 крб., із якими поїхав Йосип до Ніжина, аби стати учителем. І він став Учителем. Та не довго довелося вчителювати. Почалася війна. Мало кому відомо, що братів Дудок, Йосипа й Михайла, готували для підпільної роботи. Висадили в Широкий Яр парашутистів, та знайшовся зрадник, що видав патріотів. Дудку з друзями довго катували в роменській в’язниці, а потім відправили до Німеччини в неволю. Три роки в глибинах Вестфальських шахт довбав вугілля, жив у промерзлих бараках, а 22 березня 1945 року був засипаний цеглою і землею від стін «Брухштрасе» на глибині більше метра. Відкопали брати Забавські з Білорусі. Розшукав його тут Леонід Полтава, надрукував кілька віршів Дудки в журналі «Дозвілля», що редагувався Свиридом Довгалем для українських робітників у Німеччині. Довгою була дорога повернення додому. Та уцілів, вижив. Після війни скрізь були потрібні чоловічі руки. Пішов працювати в колгосп – сіяти, косити, орати. Розказують, що за кожним косарем ішла одна в’язальниця, а за Йосипом – дві, бо одна не встигала. 1946 року працює учителем Вовківської школи, багато пише. Поезії Дудки вражають лаконічністю думки, умінням знаходити оптимальний варіант фрази. У нього невимушена, гнучка, розмаїта строфіка, чітка рима. Але найбільш виразно характеризує автора тематика його творів. Він не ухиляється від найскладніших історичних та сучасних проблем українського суспільства. Його вірші – то «сині птахи», що з’являються в збірках «Голоси молодих», «Перший заспів», журналах «Вітчизна», «Україна», «Прапор», «Жовтень», «Дніпро», «Радянська жінка»,у «Літературній Україні», «Молоді України», «Радянській освіті», «Сільських вістях», районних, обласних газетах. У Торонто Леонід Полтава вмістив два вірші Дудки часів війни в антології «Слово і зброя». Видавництво «Радянський

А

С

аме він, Йосип Дудка, разюче влучно відповів на багато важливих учорашніх і сьогоднішніх запитань, як належить справжньому поетові. Ми ж не жили. Ми животіли Поміж колючих огорож. Було, що часом белькотіли, «приправя горькой правдой ложь». Які ж огидні ті хороми, Хвалебна патока густа, Коли нам чоботом ставали На обезкровлені вуста… Рано сформувався його національнодемократичний світогляд, рано потрапив він під пильне око КДБ. Перед війною закінчив філологічний факультет уславленого Гоголівського вузу в Ніжині. Тоді й зазнав перших переслідувань та звинувачень в українському буржуазному націоналізмі. Аж захлинається преса: Скрізь «вороги» – як ріка… Де наш Яненко-професор?.. З лекцій забрали Сайка. Було це 1937 року, коли перехопили лист братові Микиті, де згадувалися імена М.Хвильового, М.Скрипника. Йосипа виключили з комсомолу, два місяці утримували під арештом. Довелося перевестися на російське відділення, яке й закінчив 1938 року. У цьому ж році до Ніжинського учительського інституту вступає друг юності Дудки, уродженець села Вовківці, що на Роменщині, Леонід Полтава (Пархомович) – майбутній знаменитий письменник діаспори, громадський діяч, перекладач, автор славнозвісного історичного роману з часів гетьмана Івана Мазепи «1709». Повернувся Йосип Дудка в рідні краї у вересні 1940 року. До цього працював викладачем російської літератури в Ніжинському бібліотечному технікумі. Старі батьки кликали додому, на Сумщину. Цупко в чепіги впинався мій дід, Батько любив і сопілку, й роботу. •

З

К А Л Е Н Д А Р

4:46 Захід 21:10 Тривалість 16:24 Схід

письменник» планує першу збірку поезій, а у Харкові має вийти збірка для дітей «Зозулині черевички» (так і не видана, утрачена). Природа довкілля. Вдячні учні, тихоплинна Сула, скіфські могили – це світ життя Йосипа Михайловича. Побудувався над Сулою, одружився, народилася Надійка. До нього, у Широкий Яр, летять листи від відомих письменників, сюди їдуть на гостини Роман Іваничук, Олександр Підсуха, Василь Большак, Платон Майборода, Іван Вирган, Олександр Юрченко, Володимир Мордань, Петро Ротач, Данило Кулиняк, Наталя Околітенко, Володимир Затуливітер та багато інших талановитих митців. Та в 1972 р. Дудку знову звинуватили в буржуазному націоналізмі, запропонували виступити в Сумах з осудом збірки М.Данька «Червоне соло». Відмовився. І почалося!.. Обшуки, звинувачення в пропаганді українського слова, пісні, а в школі – «перевиховання».

Повний місяць

Чи судилося так? Все негода надворі, Все щось доля недобре пряде. Не вписався в єдиному хорі Ані тут, ані там, аніде!.. Обдарованій особистості, зазвичай, нелегко живеться в колективі. Та не писав Учитель «ні окаянних, ні покаянних речей, ні на кого не тикав пальцем… А ті, що мене ганьбили, сидять при портфелях і «перебудовуються» при перебудові» (із листа 1998 р. до редакції журналу «Україна»). ише незадовго до смерті отримав поет можливість друкуватися в місцевій та республіканській пресі. Не побачив він

Л

П О Г О Д А

07.06

За релігійним календарем сьогодні – апостола від 70-ти Єрма. Мученика Єрмія. Мученика Філософа. Святої Петронілли. Загальниця. Завтра – мученика Іустина Філософа і іже з ним. Преподобного Діонисія, ігумена Глушицького. Преподобного Агапіта Печерського, лікаря безвідплатного. Мучениці Вікторії Солунської (Римської). Заговини на Петрів піст. Післязавтра – святителя Никифора сповідника, патріарха Константинопольського. Великомученика Іоанна Нового, Сочавського. Знайдення мощей праведниці Іуліанії, княгині В’яземської, Новоторзької. Початок Петрового посту. Іменинниками будуть: сьогодні – Лукія, Ярема, Антон, Христина, Агапій; завтра – Валеріан, Харитон, Устим, Харитина, Денис, Агапіт; післязавтра – Никифор, Уляна, Юліана, Іван, Петро.

ВДЕНЬ

ВНОЧІ

і єдиної своєї збірки «Собори душ», що видана 1993 року. Вона гостра, містка, ощадна, афористична. За вільним плином органічної поетичної мови стоїть нещадно вимоглива праця гранослова, кому притаманні ніжно-щемкі ліричні інтонації великої любові до свого життєвого прихистку – чистоводдя Сули зі срібними ліліями, до медуниці й чебрецю Широкого Яру, до нащадків козаків, адже з цього краю і останній кошовий Запорозької Січі Петро Калнишевський. Йосип Михайлович Дудка прожив 75 літ, сповнених праці, відмінності, стійкості. Він був Учителемпоетом. Вдячно відгукуються про свого наставника учні, а він вірив, що «чесне все довершать ті, що йдуть за нами». У Ніжинській вищій школі пам’ятають своїх талановитих, незламних духом, випускників. Літературознавець, письменник, краєзнавець, професор Г.В.Самойленко пише про Йосипа Дудку, Леоніда Полтаву в збірниках досліджень «Літературне життя Чернігівщини», студенти вивчають їхні імена, знайомлячись з літературним процесом краю. Незабаром у Ніжині видрукують твори Йосипа Дудки, які віднайдені серед рукописів пошуковцями краєзнавчого гуртка з Пустовійтівської школи, що на Роменщині. Це і вірші, і новели, і п’єси. А не лише б у Ніжині! Зібрано достатньо матеріалів для створення музею поета в Пустовійтівській школі, де вже функціонує музей Леоніда Полтави. Довгий час поезії Йосипа Дудки ніхто не наважувався опублікувати. Тому відрадно, що роблять це в Ніжині, куди приїхав Йосип Михайлович, щоб спізнати знайомство зі своїми кумирами, на яких рівнявся все життя. Вірші Чупринки, Багряного, Лепкого він цитував усе життя. Композитор із Петербурга Валеріан Стратуца поклав на музику деякі твори Йосипа Дудки. «Сині птахи» – вірші поета печальним акордом лягають в душу кожному, кому не байдужа доля України, її мови та пісні. Я горе знав… Життя нужденне. І лиш тому я не погас, Що ви зліталися до мене В той чорний час, тривожний час. Тамара МАРЧЕНКО, випускниця Ніжинського педінституту 1973 року Сумська область

К А Л Е Н Д А Р

13.06

14.06

П О Г О Д А

Англійський фізик, автор теорії електромагнітного поля Джеймс Максвелл (1831), ро13.06 сійський актор Михайло Пуговкін (1923), російський хокеїст Валерій Буре (1974).

Опади Температура, °C

15 ... 20

Вітер (напрямок, швидкість, м/с)

Зах 7–12

6 ... 11

17 ... 22

11 13

Рівень води у Десні, см

6 ... 11

Зах 7–12 Покошичі Прилуки –

Температура води у Десні, °C 22,2

21 ... 26

Зах 7–12

Радіаційний фон, мкР/год Остер

Цими днями народилися

15.06

Хмарність

Ніжин

Співзасновники: Чернігівська обласна рада, облдержадміністрація, первинна організація журналістів редакції • Головний редактор Лариса МІЛОВА • Перший заступник головного редактора Леся КОШЕЛЬ Тел. 678-200 • Заступник головного редактора Борис МЕЛАШЕНКО Тел. 4-44-42 • Відповідальний секретар Віталій АДРУГ Тел. 4-21-92 • Телефони відділів редакції: суспільно-політичних питань 4-44-42, 4-22-71; економіки 4-41-36; соціальних питань 4-44-12; гуманітарної сфери 4-44-12; реклами 4-40-07. • Факс 4-21-92, 4-40-07. • Комп’ютерний набір Людмила ШЕВЧЕНКО • Комп’ютерна верстка та дизайн Олександр БОЖОК, Ганна ЗЕВКО, Світлана КУЗЬМЕНКО • Коректори Альона ШЕВЧЕНКО, Олександр ФАЛЬЧЕВСЬКИЙ • Відповідальна за випуск Наталія ГАРБУЗ • Веб-сайт: www.dponline.cn.ua • Електронна пошта: despravda@ukr.net • Реєстраційне свідоцтво ЧГ № 230 від 10.11.2000 р. Видавець – ТОВ «Редакція газети «Деснянська правда» • Віддруковано в редакційновидавничому комплексі «Деснянська правда», 14000, м. Чернігів, пр-т Перемоги, 62. • Газета виходить тричі на тиждень (вівторок, четвер, субота). • Тираж тижня – 36869 • Розповсюджується по передплаті • Передплатні індекси: для індивідуальних передплатників – 61651, для підприємств, організацій – 94530, четверговий випуск – 94531. • Редакція не завжди поділяє погляди авторів публікацій. • Відповідальність за достовірність інформації та реклами несуть автори та рекламодавці. Знаком позначені матеріали рекламного змісту. • Листування з читачами – тільки на сторінках газети.

Чернігів

11 13

Семенівка Щорс

Несприятливі дні у червні

13 12 11 18, 19, 20, 24, 25, 28

За даними облгідрометцентру

Американська письменниця Гарріет Бічер-Стоу (1811), російський революціонер, більшовик Микола Крилен14.06 ко (1885), лідер українських націоналістів Євген Коновалець (1891), латиноамериканський революціонер Ернесто Че Гевара (1928). Норвезький композитор Едвард Гріг (1843), російський актор Михайло Державін 15.06 (1936), український актор Іван Миколайчук (1941), грецький співак Деніс Русос (1947).

Деснянська правда №27895  

СУБОТА, 13 червня 2009 р. № 64 стор. 5–8 (27895) стор. 22 стор.стор. 33 Пори року ЧернігівськаЧернігівська обласна газетаобласнагазета Засно...

Advertisement