Page 1

http://dponline.cn.ua

e-mail: despravda@ukr.net

№ 134 (174) 7 грудня 2010, вівторок ГОЛОВНА ГАЗЕТА ЧЕРНІГІВЩИНИ

Пенсійна В дев’яти областях України реформа розпочалась епідемія грипу. о б е р е ж н о!

ПІДвиЩеННЯ ПеНсІйНого вІкУ На П’ЯТь рокІв, ТоБТо До 65-Ти, МоЖе ТоркНУТисЯ І ЧоловІкІв. Відповідна дискусія ведеться в команді розробників проекту пенсійної реформи. Як компенсація за підвищення пенсійного віку не виключається можливість, наприклад, прирівняти в пенсійних питаннях до держслужбовців лікарів, вчителів та працівників культури. Обговорюється також пропозиція знизити пенсійний вік для жінок, які мають трьох і більше дітей, незважаючи на негативне ставлення до цієї ідеї з боку Міжнародного валютного фонду. Жінкам у віці 55-ти років і вище, можливо, встановлять «дуже високу», як кажуть експерти, доплату до пенсії за кожен додатково відпрацьований рік. Але питання теж поки що остаточно не вирішено. За розрахунками, підвищення нормативної тривалості страхового стажу до 30–35 років торкнеться 12,1 мільйона осіб. При цьому для громадян, які не заробили навіть 15 років страхового стажу, передбачена соціальна пенсія, яку не планується підвищувати до прожиткового мінімуму для непрацездатних шляхом адресної доплати.

Третина бензину в нашій країні – фальсифікат

Н

а карантин закрито 163 школи і 7 дитячих садків. Про це 3 грудня повідомив головний державний санітарний лікар України сергій риженко. Зокрема, епідеміологічний поріг захворюваності на грип та ГРВІ трохи перевищено в Криму (три адміністративні території), в Донецькій області (три адміністративні території), Житомирській (дев’ять адміністративних територій), Запорізькій (сім адміністративних територій), Кіровоградській (п’ять адміністративних територій), Луганській (чотири адміністративні території), Львівській (сім адмінтериторій), Полтавській (17 адмінтериторій) і Чернівецькій областях (шість адмінтериторій). В деяких школах через підвищення рівня захворюваності введено обмежувальні заходи. Зокрема, припинені заняття в Полтавській області – 44 школи, у Львівській – 25, в Дніпропетровській – 15, в Чернівецькій – 12, в Донецькій – 12, в Тернопільській – 7, в Запорізькій – 7, в Сумській – 12, в Харківській – 4, у Вінницькій – 4. Як повідомляє Чернігівська обласна санітарно-епідеміологічна станція, на кінець листопада рівень захворюваності на грип та ГРВІ в області становив 64,7 на 10 тисяч населення, що нижче епідемічного порога на 5,0% (епідемічний поріг для області становить 68,07 на 10 тисяч населення). Наразі рівень захворюваності на 35,2% нижчий ніж у 2009 році. В Чернігові, як опорній базі Українського центру грипу та ГРВІ проводиться щотижневий аналіз захворюваності. Hа останній тиждень листопада кількість хворих на ГРВІ становила 2568 осіб (86,1 на 10 тисяч населення), що на 29,5% нижче ніж епідемічний поріг. Порівняно з попереднім тижнем захворюваність зросла на 22,6%. Рівень захворюваності серед дітей порівняно з минулим тижнем також зріс і становить 1722 проти 1302-х випадків. Станом на 26 листопада 2010 року в аптечних установах області є в наявності 1181 доза вакцини проти грипу. Всього в області проти грипу було вакциновано 6164 особи. Наразі в області проводиться вакцинація в інтернатних закладах управління освіти. Для цього придбано вакцини на суму більше ніж 300 тисяч грн.

Фото Віктора КОШМАЛА

Чернігівщина поки що поза зоною ризику

Підготували Сніжана БОЖОК та Віктор АДРУГ

У 2011-МУ роЦІ УрЯД ПлаНУЄ ЗаоЩаДиТи 9 МІльйоНІв гривеНь На оБМеЖеННІ ПеНсІй ЧиНовНикаМ. Буде встановлено максимальний розмір пенсії на рівні 12-ти прожиткових мінімумів для непрацездатних (у грудні 2010 року – 734 гривні x 12 = 8808 гривень). Про це свідчать сформульовані Кабміном ключові положення пенсійної реформи. Водночас, згідно з рішенням Конституційного Суду від 2007 року, цей захід стосуватиметься лише тих, хто буде оформляти пенсію після 1 січня 2011 року. І ні суддя, ні генерал, ні академік, ні міністр, ні депутат, виходячи на пенсію, не зможе розраховувати більше ніж на 12 пенсійних мінімумів. Нововведення торкнуться і нових спецпенсіонерів. Тим з них, хто має право дострокового виходу на пенсію, спецпенсії будуть виплачуватися, тільки після досягнення «загальновстановленого пенсійного віку». Що стосується дострокових пенсій (за скорочення штату, за станом здоров’я), то працюючим пенсіонерам планується припинити їх виплату до встановленого законом пенсійного віку.

МовоЮ ц ифр

Близько 30% всього бензину, що реалізується з автозаправних станцій в Україні, за даними Комітету захисту споживачів, не відповідає сучасним стандартам якості і є фальсифікатом. «За останній рік кількість фальсифікату на АЗС різко зросла. Головна причина – немає ефективного контролю якості палива», – зазначив президент комітету Андрій Пасішник. За його словами, перш за все небезпека заправки підробленими паливом існує на небрендованих станціях, які конкурують з великими мережами, у тому числі торгуючи низькоякісним паливом. «Шляхів появи фальсифікату на АЗС кілька. Окремі станції просто розбавляють якісне паливо різними компонентами бензинів чи іншими нафтопродуктами. Решта реалізують власне компоненти бензину», – пояснює Андрій Пасішник. У системі державних органів стежити за якістю нафтопродуктів уповноважений Держспоживстандарт. Проте з 2008 року відомство практично не проводило перевірок АЗС. Головна причина – брак фінансування. Так, у 2010 році на перевірки всіх видів товарів у держбюджеті було передбачено 1,8 млн гривень. При цьому тільки на контроль якості пального потрібно мінімум 15–20 млн гривень щорічно.

Вогонь – не лише тепло

Кількість пожеж з початку року порівняно з аналогічним періодом минулого року зросла аж на 23,6% (з 1140 до 1410), в яких загинуло 69 людей, що менше ніж торік (86) на 19%. За добу з 5 по 6 грудня в області сталося 5 пожеж в житловому секторі, в яких загинуло 2 людини: в селі Стахорщина Н.-Сіверського району та с. Дігтярі Срібнянського району.

ШУКАЙТЕ ГАЗЕТУ

у пунктах продажу преси вашого міста

ПЕРЕДПЛАТІТЬ,

або якщо хочете, щоб «Деснянку вільну» приносили вам додому Передплату можна оформити у будь-якому поштовому відділенні

ПЕРЕДПЛАТНІ ІНДЕКСИ: триразовий – 49086 триразовий пільговий – 49087 четверговий випуск – 49088


cmyk

2

реґіон реґіон

№ 134 (174) 7 грудня 2010, вівторок

 Новини

40% дітлахів Чернігівщини не ходять до дитсадка!

П

ро це повідомив заступник голови облдержадміністрації (ОДА) Віктор Тканко на засіданні Громадської гуманітарної ради. Причиною тому є недостатня кількість дошкільних закладів, або їх перенаповненість. Цю ситуацію має виправити реґіональна програма розвитку дошкільної освіти в області на 2011–17 роки. Віктор Тканко переконаний, що така програма має діяти в кожному районі та місті області.

На ринках запрацювали громадські приймальні міліції

З

адля оперативного та якісного реагування на звернення представників малого бізнесу щодо порушення їхніх прав та корупційних діянь з боку чиновників, керівництво Міністерства внутрішніх справ України ухвалило рішення про створення на ринках країни спеціальних громадських приймалень. До роботи в цих новітніх інституціях органів внутрішніх справ залучено оперативників Державної служби по боротьбі з економічною злочинністю, дільничних інспекторів міліції та працівників служби внутрішньої безпеки. Міліціонери розглядатимуть навіть анонімні повідомлення щодо можливих правопорушень стосовно підприємців, як то: здирництво, вимагання хабара, загроза фізичного впливу тощо. Згідно з цим рішенням, такі приймальні найближчим часом буде створено на ринках усіх районних центрів області. А в місті Чернігові на двох найбільших ринках «Центральному» та «Ниві» вони вже працюють.

Фото Віктора КОШМАЛА

День Збройних сил України святкували і в області

М

абуть не знайдеться в Україні сільгоспкультури, яка б так широко не була оспівана у поезії, звучала в піснях. Мова йде про всім нам відомий льон. У 60–80-ті роки минулого століття цю культуру вирощували у найвіддаленіших селах області. На вибирання льону виходили всім миром – старі й малі, допомогу колгоспам надавали й організації. Багато треба було зробити вручну, щоб виростити, вибрати, підняти льон, який недаремно назвали поліським шовком. Що якіснішою була треста,* то дорожче коштувала та приносила прибутки господарствам. У згадувані часи майже всі працездатні селяни вручну виготовляли полотно з льону. Йшло воно на постільну білизну, одяг, на рушники та картини. Коли ж у 70–80-ті роки легка промисловість вже забезпечувала селян сяким-таким одягом, прясти нитки і виробляти тканину з льону перестали. Зате колгоспи на повну силу вирощували льон і мали від того непогану копійку. Подальшу долю галузі коментує начальник відділу рослинництва управління агропромислового розвитку Менської райдержадміністрації Володимир Таргонський: – У 1990-му році господарства Менського району сіяли 2 322 гектари льону. Вирощували його майже всі колгоспи, крім спеціалізованих. Останній підйом у виробництві льону був у 2007-му році, коли ТОВ «Олстас льон» порало 340 гектарів. У товариства був свій льонозавод з усім процесом: від сівби до виготовлення сировини. У 2007-му році передбачалася державна дотація по 640 гривень за гектар

посіву – тоді це ще було більш-менш прийнятно для виробника та переробника. В останні ж роки льон у Менському районі не вирощується. Хоча й дотацію у 500 гривень тим, хто цього року його сіяв,

держава обіцяє виплатити. Та й у попередні роки дотацію не скасовували. Чому ж галузь зведена, по суті, нанівець, важко сказати. Мабуть тому, що виробнику невигідно. Та й льонопереробні заводи уже

З а м іс т ь к о м е н та р я

Найлегше, звичайно, у всіх наших бідах звинувачувати Китай, Туреччину, звідки йдуть дешеві товари із штучного волокна, країни Заходу, які постачають нам секонд-хенд, заполонивши ним наші міста й села. Нині вже не треба як у довоєнні та післявоєнні роки вирощувати та переробляти льон вручну. (Від конопель ми відмовились через їх наркотичний вміст). Але куди поділись наші численні льонопереробні заводи? На яких задвірках економіки перебуває легка промисловість? Де декларований захист вітчизняного товаровиробника? Зате, наші фермери, які відвідали Китай, були шоковані розвитком сільського господарства і, зокрема, льонарства у цій країні. Ми ж за пару десятиліть загубили галузь, яка з давніх-давен була візитівкою держави. Нині ж, як пояснюють спеціалісти агропромислового комплексу, льонарська галузь не витримала конкуренції з виробниками Китаю, Франції і, навіть, Білосусі. Нам же, без радикальних заходів з боку держави, з кризи не вийти. Врешті-решт і про екологічний одяг, виготовлений з натуральних тканин, та постільну білизну більшість українців має забути надовго. Бо імпортна продукція для багатьох залишатиметься і надалі не по кишені.

Поляки в Ніжині

Р

Підготувала Сніжана БОЖОК

http://dponline.cn.ua

Мати сіяла льон... З а г у б л е н а га л у зь

Мости дру жби

озпочалось все з покладання квітів до пам’ятника загиблим воїнам у сквері ім. Попудренка. Незважаючи на мороз, вшанувати загиблих прийшло чимало людей, серед них і керівництво області та міста. Церемонія проходила у супроводі військового оркестру. Ліцеїсти Чернігівського ліцею з посиленою фійськово-фізичною підготовкою також прийшли на захід. Хлопці кажуть, що бути військовослужбовцем нині престижно, хоча армія має безліч проблем, які 19 років не вирішувалися. Сучасна українська армія не має цілей та концепції розвитку, а також страждає від недофінансування. Згідно з інформацією Генерального штабу Збройних сил України, протягом наступних п’яти років чисельність українського війська скоротять з 200 тисяч до 160 тисяч осіб.

http://dponline.cn.ua

Місто відвідали керівник Консульського відділу Посольства Республіки Польща в Києві Рафал Вольські і міністр Посольства Анджей Грабовські. До їхнього візиту готувалися міський голова Михайло Приходько і члени міської культурно-просвітницької спілки поляків «Астер», яку очолює Фелікса Белінська.

П

ід час зустрічі у міській раді з підприємцями йшла мова про взаємовигідну торгівлю, яка сприятиме входженню українського міста в європейську інтеграцію. Ще 2001-го року про таке співробітництво підписано протоколи намірів між Ніжином і Свидницею. Очевидно, вже пора говорити і про їх результативність. Перших поляків ніжинці приязно прийняли наприкінці XІV століття. Вони розбудовували місто разом з українцями, а також греками, євреями і асирійцями, які теж вибрали його для постійного проживання. Активне наці-

Нащадки ніжинських поляків вклоняються пам’яті предків на колишньому кладовищі

на ладан дихають після кількарічної перерви. Подібні міркування висловлює і директор приватного підприємства, що в селі Іванівка Семенівського району, Олександра Коваленко: – Наша «Українська льонова кампанія плюс» залишилась єдиним підприємством в області та другим в Україні, яке вирощувало та переробляло льон цього року. Були часи, коли сіяли його на 700 гектарах. Щодо державної дотації, то нам обіцяли в цьому році по 500 гривень з гектара. Документи ми подали, але чи виплатять, не знаємо. Дотації за 2009-й рік поки що не дочекалися. Загалом, наше підприємство орендує 1,5 тисячі гектарів землі. Крім льону, вирощуємо інші сільгоспкультури, набагато прибутковіші. Треба ж якось виживати. Підняту цьогорічну тресту, ми вже переробили. Довге волокно відправили в Китай, незабаром відвантажимо і коротке. Завод працює за сезоном: після здачі сировини, він стає на консервацію. Працівники перебувають у центрі зайнятості на обліку аж до вересня наступного року. Чи маємо від льону якісь особливі прибутки, можна судити по тому, що лише за електроенергію за місяць треба заплатити аж 50 тисяч гривень. Але у квітні наступного року ми все одно плануємо посіяти льон на 450 гектарах. Хочу вірити, що колись галузь відродиться, матиме гідну підтримку з боку держави і нам не треба буде здавати льоноволокно аж до Китаю. Валерій Магула

* треста – оброблена вимочуванням, розстиланням та іншими способами солома льону чи коноплі, з якої через м’яття й витріпування одержують волокно.

ональне відродження польської історії та культури почалося в часи української незалежності. У школі-гімназії №16 нащадки поляків і всі бажаючі вивчають польську мову, обмінюються шкільними делегаціями, продовжують навчання у середніх та вищих закладах сусідньої держави. Відновилася римо-католицька парафія Святих Петра і Павла, яка проводить службу в новозбудованому костьолі. Її настоятель отець Яцек Пил під час візиту освятив пам’ятний знак на місті колишнього польського цвинтаря. Гості відвідали також Музей рідкісної книги Ніжинського держуніверситету імені Миколи Гоголя, в якому зберігаються польські стародруки. Посольство Республіки Польща сприяло виданню каталога цих раритетів. Історія поляків у Ніжині описана в чотирьох наукових збірниках. Останній презентовано на святковому вечорі, присвяченому акторській родині поляків Лучицьких, засновників Ніжинського українського драматичного театру імені Михайла Коцюбинського. Надія Онищенко


ОМОВИЧ ОК Д №2,

7 ГРУДНЯ 2010 РОКУ

Консультують фахiвцi

Недарма за перших ознак застуди або грипу нам хочеться залишитися вдома, випити чогось гарячого і лягти в тепле ліжко. Тепло – кращий помічник у боротьбі з вірусами і запаленнями. То чом би не допомогти собі за допомогою простих і перевірених рецептів. 1–2 дні – і хворобу як рукою зніме.

Д

омашня а п т е ка

ТеПЛОВиЙ УДАР

по застуді

ДиХАЛЬНА

сТавиМо гІрЧиЧНики

гімнастика

Ви захворіли і вас мучить кашель – настав час ставити гірчичники. Якщо під рукою немає готових аптечних, можна зробити їх самостійно. Для цього змішайте суху гірчицю з борошном у пропорції 1:1, розведіть теплою водою до утворення кашки. Виріжте з тканини прямокутник удвічі більший ніж потрібно для гірчичника: одну половину намажте тонким шаром суміші, а іншою «запечатайте». Поставте гірчичник на спину на 5–7 хвилин (пам’ятайте, що домашні гірчичники міцніші ніж аптечні). Потім обполосніть шкіру теплою водою і укутайтеся. Можна також зробити гірчичне обгортання: змочіть бавовняне простирадло або пелюшку сумішшю із 100 г сухої гірчиці і 2 літрів гарячої води, відіжміть і оберніть нею грудну клітину від ключиці до пупка. Накрийтеся вовняною ковдрою і полежте 30 хвилин. Після процедури обполосніться.

1

роБиМо ІНгалЯЦІЇ На свІЖоМУ ПовІТрІ глибоко видихніть через ніс, потім зробіть тривалий вдих носом. Спробуйте відчути, як повітря наповнює легені. Видихніть через ніс, підбираючи живіт, і витисніть з легенів повітря.

2

ШвиДка ДоПоМога Заздалегідь придбайте гірчичники і бальзам «Зірочка» – вони допоможуть вам запобігти хворобі. Рефлексогенна зона верхніх дихальних шляхів – стопи. За перших ознак застуди намочіть гірчичники в теплій воді і прикладіть до п’ят, обгорніть поліетиленом, надягніть шкарпетки і тримайте гірчичники скільки зможете (до 2-х годин). Або намалюйте літеру «Т» «Зірочкою» на підошві від пальців до кістки п’яти, надягніть шкарпетки, і через 2–3 години ви почуватимете себе ліпше.

ПрогрІваЄМо НІс

глиБоко вДиХНІТь, затримайте повітря в легенях на кілька секунд. Потім короткими і сильними поштовхами видихніть через губи, складені у трубочку, немов здуваєте порошинку.

3

По ЧерЗІ подихайте кожною ніздрею окремо. Добре видихніть. Великим пальцем правої руки затисніть праву ніздрю, а лівою зробіть 7 неспішних вдихів і видихів. Те ж саме повторіть тепер з лівою ніздрею.

Якщо у вас нежить з прозорими (не гнійними) виділеннями, налийте на гарячу сковороду оцет і подихайте парою 2–3 хвилини. Або робіть 1–2 рази на день сухі компреси (розігріта гречана крупа, або сіль, у мішечку). Альтернатива – теплі краплі: 2–3 часточки часнику і 1/4 цибулі подрібніть і додайте в підігріту рослинну олію. Залиште на дві години в теплому місці. Капайте в ніс 3–4 рази на день по 2 краплі в кожну ніздрю.

роБиМо гарЯЧІ роЗТираННЯ

Візьміть трохи гусячого (або свинячого) жиру, 1 ст. л. сухого гірчичного порошку, 3–4 зубчики часнику, кілька крапель м’ятної олії (підігрітої). Змішайте інгредієнти. Натріть сумішшю шию і груди, а якщо потрібно, і верхню частину спини. На ніч зав’яжіться вовняним шарфом або пуховою хусткою і залиште на ніч.

ПрогрІваЄМо рУки І Ноги

Якщо сильно змерзли руки, і ви схильні до запальних захворювань суглобів, то, прийшовши додому, зробіть таку процедуру: налийте води (+37 °С) в таз, додайте одну десертну ложку гірчиці і опустіть туди руки. Кожні три хвилини доливайте гарячої води, поступово підвищуючи температуру до 45 °С. Потім обполосніть руки теплою чистою водою і надягніть на 30 хвилин вовняні рукавички. Те ж саме можна зробити, якщо ноги промерзли «до кісток», але замість тазу візьміть відро, а гарячу воду підливайте лише для підтримки «теплої температури».

ЗІгрІваЄМо горло

За перших ознак ангіни зробіть зігріваючий компрес. Внутрішній (вологий) шар зробіть з чистої, щільної, але м’якої тканини (марлевої серветки у 6–8 шарів). Змочіть його спиртним розчином (1 частина спирту на 2 частини води). Потім накрийте поліетиленовою плівкою, і утепліть шаром вати у 2–3 см або шарфом. Поставте компрес на 6–10 годин, а потім залиште шарф чи вату ще на 4–6 годин.

За перших ознак застуди розчиніть 4 ч. л. соди в 1 л води і вилийте розчин у чайник з вузькою шийкою. Поставте його на плиту, і тільки-но він закипить, надягніть на носик картонну воронку. Дихайте по 15 хвилин двічі на день. Так легше відходитиме мокротиння. Альтернативний рецепт: приготуйте кашку з цибулі або часнику, процідіть її через марлю і змішайте отриманий сік з гарячою водою (1 частина соку на 10 частин води). Налийте в миску і подихайте 10 хвилин, накрившись ковдрою. Така інгаляція зніме запалення піднебінних мигдалин, а фітонциди цибулі і часнику вбивають майже всі хвороботворні мікроби. Також можете купити в аптеці хвою сосни, ялиці, кедра, ялівцю, сушене листя евкаліпта, дуба, берези, чорної смородини, квітки липи, ромашки, м’яти, лаванди та шавлії. Подрібніть їх, потім 1 ст. л. суміші залийте склянкою води і поставте на водяну баню. Випаровування від цих рослин мають протизапальну та ранозагоювальну дію. Якщо вас турбує сухий кашель, налийте 200 мл гарячої (80–90 °С) мінеральної води в емальовану каструлю. Поставте її на сухий рушник, накрийте ковдрою і дихайте. Така процедура допоможе вивести мокротиння. І пам’ятайте, що інгаляції проводять через 1–1,5 години після їжі. У разі захворювань порожнини носа вдихати і видихати лікарську речовину потрібно через ніс (без напруги), а якщо болить горло, трахея, бронхи, легені – через рот. Під час курсу інгаляцій не можна палити: нікотин звужує судини і заважає лікарським речовинам всмоктуватися.

клеЇМо ПласТир

Рефлексогенна зона гортані – основа великого пальця руки. Тому, як тільки з’явилися біль у горлі або охриплість, обклейте фаланги великих пальців на обох руках смужками перцевого пластиру. Проти нежитю його можна наклеїти на груди і литки. Проти кашлю (і вологого, і сухого) – на верхню частину грудини, або на спину – між і під лопатками.

ПроТиПокаЗаННЯ Парові і теплові процедури протипоказані, якщо у вас підвищена температура понад 37,5 °С, а також у разі носових кровотеч, гаймориту, захворювань легенів, серця, алергії, висипання і гнійничкових захворювань шкіри.


cmyk

Наближається одне з найважливіших християнських свят – Різдво Христове. І щоб зустріти його з чистим серцем і душею, віруючі постяться, каються і моляться.

калеНДар лисТоПаД

16 грудня, четвер

28, листопада, неділя

17 грудня, п'ятниця

29 листопада, понеділок

18 грудня, субота

30 листопада, вівторок

19 грудня, неділя святителя Миколи Чудотворця

грУДеНь 1 грудня, середа

20 грудня, понеділок

2 грудня, четвер

21 грудня, вівторок

3 грудня, п'ятниця

22 грудня, середа

4 грудня, субота введення в храм Пресвятої Богородиці

23 грудня, четвер

5 грудня, неділя

25 грудня, субота

6 грудня, понеділок Благовірного великого князя олександра Невського

26 грудня, неділя

24 грудня, п'ятниця

7 грудня, вівторок святої великомучениці катерини

27 грудня, понеділок 28 грудня, вівторок 29 грудня, середа 30 грудня, четвер

8 грудня, середа

31 грудня, п'ятниця

9 грудня, четвер

сІЧеНь

10 грудня, п'ятниця Ікони Божої Матері «Знамення»

1 січня, субота

11 грудня, субота

3 січня, понеділок

12 грудня, неділя

4 січня, вівторок

13 грудня, понеділок апостола андрія Первозваного

5 січня, середа

14 грудня, вівторок

7 січня, п'ятниця

15 грудня, середа

рІЗДво ХрисТове

4

УМОВНІ ПОЗНАЧЕННЯ:

2 січня, неділя

6 січня, четвер

– сухоЇдіння;

– їжа з олією;

– варена їжа без олії;

рІЗДвЯНий ПІсТ – це останній багатоденний піст року. Він розпочався 28 листопада і завершиться 7 січня. Говіння триває 40 днів і тому в церковному статуті називається ще Чотиридесятницею, так само, як і Великий піст. Оскільки заговини на піст припадають на день пам’яті святого апостола Пилипа, то його ще називають Пилипівкою.

Що ЇсТи

П

ротягом посту християни Не вЖиваЮТь продукти тваринного походження – м’ясо, молоко, яйця, сир та вироби з них. Крім того, в понеділок, середу і п’ятницю Різдвяного посту забороняється риба, вино та рослинна олія. У вівторок, четвер, суботу та неділю дозволяється їжа з рослинною олією. Рибу можна їсти у суботу, неділю та у великі свята, наприклад, на свято Введення у храм Пресвятої Богородиці, в храмові свята та у дні великих святих, якщо ці дні припадають на вівторок або четвер. З 2 по 6 січня піст посилюється, і в ці дні, навіть у суботу і неділю, риба не благословляється.

Я

В останній день посту у Святвечір (після появи першої зірки) дозволяється сочиво – варені в меду зерна пшениці або відварений рис з родзинками. Протягом посту МоЖНа вЖиваТи продукти рослинного походження – картоплю та страви з неї, різні супи та каші, консервовані та квашені овочі (помідори, огірки, капусту, тощо), консервовані салати. Не можна їсти майонез, до складу якого входять яйця, але вживають різні види харчового маргарину (без домішок молокопродуктів). Загалом пісна їжа має бути простою та недорогою, а її вживання помірним.

Як ДоТриМУваТись

кщо вас запросили на день народження або інше свято, і ви не можете відмовитись, то, по можливості, попередьте господарів, що ви дотримуєтесь посту. Якщо цього не можна зробити – намагайтеся їсти тільки ті страви, які дозволені в піст. Під час святкової трапези не розповідайте, що ви постуєте. В піст не варто вживати алкогольні напої, особливо міцні – горілку, коньяк, тощо. Лише у суботу та неділю, а також на свята дозволяється випити трохи вина. Під час посту одруженим слід утримуватись від статевих стосунків. Дотримуючись посту, потрібно пам’ятати, що він відрізняється від звичайного голодування своєю духовною складовою. А тому більше уваги приділяйте духовному життю: моліться в храмі і вдома, читайте Святе Письмо та християнську релігійну літературу, оБМеЖТе все те, що відволікає вас від спілкування з Богом – перегляд те– дозволяється риба;

– посту немає.

лепрограм, слухання радіо, відвідування розважальних заходів. Не гнівайтесь і примиріться з тими з ким посварилися. Намагайтесь завжди зберігати спокій. Протягом посту бажано щодня бувати у храмі, хоча б трішки – для того, щоб помолитися і попросити у Бога благодаті. Щонеділі відвідуйте службу, а по можливості й інші богослужіння. Православному християнину протягом посту потрібно прийняти таїнства сповіді і Причастя.

ДОМОВИЧОК

№2,

7 ГРУДНЯ 2010 РОК У


cmyk

4коМУ ДаЄТьсЯ ПослаБлеННЯ

Н

№ 17 (27996) 13 лютого 2010, субота

е всі зобов'язані дотримуватися посту у всій строгості. Дозволяється послаблення посту під час хвороби, важкої фізичної праці, людям похилого віку, військовослужбовцям, особам, які перебувають у відрядженні або в дорозі. Але для цього необхідно звернутися за благословенням до священика, разом з яким визна-

чити міру послаблення посту. Також дається послаблення: вагІТНиМ. Для повноцінного розвитку дитини майбутнім мамам важливо одержувати вітаміни і мікроелементи. Що роБиТи? Їжте все. Але не забувайте молитися і обмежте себе в радощах, наприклад, відмовтеся від перегляду розважальних програм. ДІТи. Організму, який росте, потрібні тваринні білки, інакше обмін речовин порушиться. Що роБиТи? Забезпечте дітям повноцінне харчування, а ось купувати цукерки та морозиво необов'язково. Обмежте дітлахів у перегляді телевізора. Привчайте у піст читати духовну літературу. ХвориМ. Якщо лікар не рекомендує відмовлятися від м'яса, молока та яєць. Що роБиТи? Не вживайте інші продукти, до яких у вас є пристрасть. Полюбляєте шоколадні цукерки або копчену рибку? Забудьте про них під час посту.

ЗБалаНсоваНе ХарЧУваННЯ

Н

еправильне харчування під час посту може завдати організму непоправної шкоди. Наприклад, порушити обмін речовин або травлення, тому що організму необхідні білки, які є в м'ясних продуктах. Як же відмовитися від м'яса і не підірвати здоров'я? ЇЖТе БІльШе ФрУкТІв І овоЧІв! В них міститься багато вітамінів, корисних для нашого імунітету. Фрукти містять фруктозу і допомагають швидко заряджатися енергією. Овочі, особливо буряк, морква і капуста, багаті вуглеводами – вони очистять ваш організм. НалЯгайТе На каШІ! Вони містять білки, яких так не вистачає організму при відсутності м'яса. Каші дають «довгограючу енергію», позбавляючи почуття голоду на багато годин. Більше всього білків в чечевиці і гречці. гриЗІТь горІШки! В них також міститься багато білків, особливо – в арахісі, мигдалі, фундуку, волоських горіхах, кешью і насіннячках соняшнику.

ноВИнИ ноВИнИ

ПОСТУЄМО смачно!

Салат «Натхнення»

1 середній лайм, 400 г червонокочанної капусти, 100г редьки, 100 г зеленої цибулі, 3 великі ківі, 3 зубчики часнику, 30 г обсмаженого подрібненого арахісу, 3-4 столові ложки оливкової олії.

Дрібно нашаткувати капусту, злегка перетерти її з сіллю, додати редьку і зелену цибулю, нарізану кружальцями. Окремо змішати м’якоть ківі з подрібненою м’якоттю половинки лайма і викласти в підготовлені овочі. Додати арахіс і розчавлені зубчики часнику. Перед подачею на стіл все ретельно перемішати, посолити за смаком, заправити рослинною олією і віджатим соком з іншої половинки лайму. Зверху можна посипати сумішшю з сухих трав розмарину, базиліка, тмину.

Морква з чорносливом 2 середньої моркви, 5 плодів чорносливу, 2 ст. ложки меду. Натерти моркву на терці, додати вимочений і подрібнений чорнослив. Заправити медом.

Салат з горбуші 1 банка консервованої горбуші, 1 склянка відвареного рису, 1 цибулина, консервована кукурудза, рослинна олія. Горбушу розім’яти виделкою, перемішати з рисом. Цибулю дрібно порізати і обшпарити окропом, щоб позбутися гіркоти. Додати цибулю і кукурудзу до риби з рисом. Перемішати, заправити олією. Фаршировані помідори Відібрати помідори середньої величини, обмити їх в холодній воді, зрізати верхівок і обережно вийняти серцевину з насінням, посолити. Випекти кілька солодких перців подрібнити їх, додати дрібно нарізані 3-4 головки лука, зелень петрушки, небагато часничку, сіль, оцет і соняшникова олія. Злегка прогріти на сковороді і остудити Підготовленим фаршем наповнити помідори і посипати зверху зеленню петрушки.

Солянка домашня Що МоЖНа ПригоТУваТи ЗаМІсТь сосисок? Пісні продукти Соя Гриби сушені Арахіс Фасоль, горох Крупа гречана

Білка у 100 г

Скільки замінює м'яса

34 27,6 26,3 23 12,6

200 г тушкованої яловичини 200 г молочних сосисок 200 г молочної ковбаси 100 г шинки 100 г тушкованої свинини

ДОМОВИЧОК №2,

7 ГРУДНЯ 2010 РОК У

700 г риби, 5-6 цибулин, 5-6 картоплин, 2-3 солоні огірки, 1/2 склянки томатупюре, 1 морква, соняшникова олія, сіль, спеції, лимон, маслини, 7-8 сухих грибів.

Зварити бульйон (2,5 – 3 л) з кісток і голів риби, додавши цибулю, моркву і спеції. Процідити. Додати картоплю і довести до готовності. Цибулю нашаткувати півкільцями і спасерувати. Розвести бульйон томатомпюре і окремо від цибулі спасерувати з олією. Очистити від шкірки і насіння солоні огірки і, нарізавши скибочками, припустити в маленькій каструлі. В кипля-

чий рибний бульйон (з картоплею) покласти шматочки риби і на слабому вогні варити 5-7 хвилин, потім додати цибулю і огірки та варити ще 5 хвилин. Після чого в солянку покласти томат-пюре і, при бажанні, окремо відварені і нарізані скибочками сушені гриби. Варити ще 5 хвилин. Перед подачею додати в солянку дрібно нарізану зелень, скибочки лимона (його не кладуть, якщо солянка з грибами), маслини.

Пшона каша з гарбузом

1 склянка пшона, 200 г гарбуза, 1 л води. Нарізати часточками солодкий гарбуз, покласти в каструлю, залити двома склянками води і варити. Через 10-15 хвилин всипати склянку промитого пшона. Коли каша закипить, зробити слабий вогонь, щільно закрити каструлю кришкою. Можна додати трохи солі. Варити до википання води. Каша буде смачнішою, якщо потримати її годину в теплому місці, наприклад, під ковдрою.

Пампушки з часником

400 г борошна, 1ст. л. цукру, 12 г дріжджів, 1 ст. л. рослинної олії, неповна склянка води. У теплій воді розчинити дріжджі, цукор і четверту частину борошна. Замісити тісто і дати йому підійти 20-30 хвилин. Потім додати решту борошна і рослинної олії, добре вимісити і знову дати підійти приблизно 1 годину. Скачати кульки і випікати у духовці 15-20 хвилин. Пампушки полити соусом і прикрасити зеленню. соУс: змішати і вибити 3 зубки часнику,

1 ст. ложку рослинної олії, півсклянки води.

Пельмені рибні

400 г риби, 10 цибулин, 0,5 склянки рослинної олії або бульйону, перець, сіль. ДЛЯ ТІСТА: 0,5 ст. ложки рослинної олії, борошно, 0,5 склянки води. Замісити круте тісто для пельменів, тоненько розкатати і вирізати склянкою кружальця. Цибулю нарізати і підсмажити на олії. Фарш приготувати з сирої риби, змішати із смаженою цибулею, додати сіль, перець. Зліпити пельмені і варити в киплячій воді.

Халва соняшникова

2 склянки соняшникового насіння (ядер) підсмажити. Пропустити через м’ясорубку. 3 склянки борошна підсмажити до золотистого кольору, додати змелені насіннячка і пропустити ще раз через м’ясорубку. Додати 1 склянку соняшникової олії і ретельно перемішати. Зварити сироп з 2 склянок цукру і 12 ст. ложок води, кип’ятити 2 хвилини, остудити. Все перемішати і викласти у форму або целофан, для застигання.

5


коМУ ДоЗволЯЄТьсЯ ПослаБлеННЯ

Н

е всі зобов'язані дотримуватися посту у всій строгості. Дозволяється послаблення посту під час хвороби, важкої фізичної праці, людям похилого віку, військовослужбовцям, особам, які перебувають у відрядженні або в дорозі. Але для цього треба звернутися за благословенням до священика, разом з яким визначити міру послаблення посту.

Також дається послаблення: вагІТНиМ. Для повноцінного розвитку дитини майбутнім мамам важливо одержувати вітаміни і мікроелементи. Що роБиТи? Їжте все. Але не забувайте молитися і обмежте себе в радощах, наприклад, відмовтеся від перегляду розважальних програм. ДІТи. Організму, який росте, потрібні тваринні білки, інакше обмін речовин порушиться. Що роБиТи? Забезпечте дітям повноцінне харчування, а ось купувати цукерки та морозиво необов'язково. Обмежте дітлахів у перегляді телевізора. Привчайте у піст читати духовну літературу. ХвориМ. Якщо лікар не рекомендує відмовлятися від м'яса, молока та яєць. Що роБиТи? Не вживайте інші продукти, до яких у вас є пристрасть. Полюбляєте шоколадні цукерки або копчену рибку? Забудьте про них під час посту.

ЗБалаНсоваНе ХарЧУваННЯ

Н

еправильне харчування під час посту може завдати організму непоправної шкоди. Наприклад, порушити обмін речовин або травлення, тому що організму потрібні білки, які є в м'ясних продуктах. Як же відмовитися від м'яса і не підірвати здоров'я? ЇЖТе БІльШе ФрУкТІв І овоЧІв! У них міститься багато вітамінів, корисних для нашого імунітету. Фрукти містять фруктозу і допомагають швидко заряджатися енергією. Овочі, особливо буряк, морква і капуста, багаті вуглеводами – вони очистять ваш організм. НалЯгайТе На каШІ! Вони містять білки, яких так не вистачає організмові, коли ми не їмо м'яса. Каші дають «довгограючу енергію», позбавляючи почуття голоду на багато годин. Більше всього білків у чечевиці і гречці. ЇЖТе горІХи! В них також міститься багато білків, особливо – в арахісі, мигдалі, фундуку, волоських горіхах, кешью і насіннячках соняшнику.

ПОСТУЄМО смачно!

Салат «Натхнення»

1 середній лайм, 400 г червонокачанної капусти, 100 г редьки, 100 г зеленої цибулі, 3 великі ківі, 3 зубчики часнику, 30 г обсмаженого подрібненого арахісу, 3–4 столові ложки оливкової олії.

Дрібно нашаткувати капусту, злегка перетерти її з сіллю, додати редьку і зелену цибулю, нарізану кружальцями. Окремо змішати м’якоть ківі з подрібненою м’якоттю половинки лайма і покласти в підготовлені овочі. Додати арахіс і розчавлені зубчики часнику. Перед подачею на стіл все ретельно перемішати, посолити за смаком, заправити рослинною олією і віджатим соком з іншої половинки лайму. Зверху можна посипати сумішшю з сухих трав розмарину, базиліка, тмину.

Морква з чорносливом 2 середніх морквини, 5 плодів чорносливу, 2 ст. ложки меду. Натерти моркву на терці, додати вимочений і подрібнений чорнослив. Заправити медом.

Салат з горбуші 1 банка консервованої горбуші, 1 склянка відвареного рису, 1 цибулина, консервована кукурудза, рослинна олія. Горбушу розім’яти виделкою, перемішати з рисом. Цибулю дрібно порізати і обшпарити окропом, щоб позбутися гіркоти. Додати цибулю і кукурудзу до риби з рисом. Перемішати, заправити олією.

Фаршировані помідори

Що МоЖНа вЖиваТи ЗаМІсТь сосисок Пісні продукти Соя Гриби сушені Арахіс Квасоля, горох Крупа гречана

Білка у 100 г

Скільки замінює м'яса

34 27,6 26,3 23 12,6

200 г тушкованої яловичини 200 г молочних сосисок 200 г молочної ковбаси 100 г шинки 100 г тушкованої свинини

ДОМОВИЧОК №2,

7 ГРУДНЯ 2010 РОК У

Відібрати помідори середньої величини, помити їх в холодній воді, зрізати верхівки і обережно видалити серцевину з насінням, посолити. Запекти кілька солодких перців подрібнити їх, додати дрібно нарізані 3–4 цибулини, зелень петрушки, небагато часничку, сіль, оцет і соняшникову олію. Злегка прогріти на сковорідці і остудити. Цим фаршем наповнити помідори і посипати зверху зеленню петрушки.

Солянка домашня

700 г риби, 5–6 цибулин, 5–6 картоплин, 2–3 солоні огірки, 1/2 склянки томату-пюре, 1 морква, соняшникова олія, сіль, спеції, лимон, маслини, 7–8 шт. сухих грибів.

Зварити бульйон (2,5–3 л) з кісток і голів риби, додавши цибулю, моркву і спеції. Процідити. Додати картоплю

і довести до готовності. Цибулю нарізати півкільцями і спасерувати. Розвести бульйон томатом-пюре і окремо від цибулі пасерувати з олією. Очистити від шкірки і насіння солоні огірки і, нарізавши скибочками, припустити в маленькій каструлі. В киплячий рибний бульйон (з картоплею) покласти шматочки риби і на слабому вогні варити 5–7 хвилин, потім додати цибулю та огірки і варити ще 5 хвилин. Після чого в солянку покласти томат-пюре і, при бажанні, окремо відварені і нарізані скибочками сушені гриби. Варити ще 5 хвилин. Перед подачею додати в солянку дрібно нарізану зелень, шматочки лимона (його не кладуть, якщо солянка з грибами), маслини.

Пшоняна каша з гарбузом 1 склянка пшона, 200 г гарбуза, 1 л води.

Нарізати кубиками солодкий гарбуз, покласти в каструлю, залити двома склянками води і варити. Через 10–15 хвилин всипати склянку промитого пшона. Коли каша закипить, зробити слабий вогонь, щільно закрити каструлю кришкою. Можна додати трохи солі. Варити до википання води. Каша буде смачнішою, якщо потримати її годину в теплому місці, наприклад, під ковдрою.

Пампушки з часником 400 г борошна, 1ст. л. цукру, 12 г дріжджів, 1 ст. л. олії, неповна склянка води.

У теплій воді розчинити дріжджі, цукор і четверту частину борошна. Замісити тісто і дати йому підійти 20–30 хвилин. Потім додати решту борошна і рослинної олії, добре вимісити і знову залишити на годину, щоб воно підійшло. Скачати кульки і випікати у духовці 15-20 хвилин. Пампушки полити соусом і прикрасити зеленню. соУс: змішати пропущені через часничницю 3 зуб-

чики часнику з 1 ст. ложкою олії та 0,5 склянки води.

Пельмені рибні

400 г риби, 10 цибулин, 0,5 склянки олії або бульйону, перець, сіль. ДЛЯ ТІСТА: 0,5 ст. ложки рослинної олії, борошно, 0,5 склянки води.

Замісити круте тісто для пельменів, тоненько розкатати і вирізати склянкою кружальця. Цибулю нарізати і підсмажити на олії. Фарш приготувати із сирої риби, змішати із смаженою цибулею, додати сіль, перець. Зліпити пельмені і варити в киплячій воді.

Халва соняшникова

2 склянки соняшникового насіння (ядер) підсмажити. Пропустити через м’ясорубку. 3 склянки борошна підсмажити до золотистого кольору, додати змелені зерна і пропустити ще раз через м’ясорубку. Додати 1 склянку соняшникової олії і ретельно перемішати. Зварити сироп із 2-х склянок цукру і 12-ти ст. ложок води, кип’ятити 2 хвилини, остудити. Все перемішати і викласти у форму або целофан для застигання.

5


cmyk

Ч

арiвне ру ко д i л л я

П оради для тих, хто в’яже

М одницi у скриньку

Стильні

ГОЛЬФИ Розміри: 35/36 (38/39) 41/42

ваМ ЗНаДоБиТьсЯ:

ЯК ПРАВиЛЬНО в’язати шкарпетки виМІрЯйТе оБ’ЄМ Ноги в ЩиколоТЦІ

З

а контрольним зразком візерунка основної частини шкарпетки визначите щільність в’язання, наприклад, 3 петлі в 1 см. Підрахуйте кількість петель, для початку роботи. Якщо об’єм щиколотки 23 см, то вам потрібно набрати 69 петель (3 петлі х23 см=69 петель). Це число (69) округліть до парного убік збільшення. Зручніше, якщо воно буде ділитися на 4 без залишку. Тож, якщо у вас вийшло 69 петель, то краще взяти число 72, тоді на кожній спиці буде по 18 петель. Початок в’язання шкарпетка. Щоб потренуватись, зв’яжемо невеликий шкарпеток на 40 петель. Наберіть їх на дві панчішні спиці, складені разом. Звільніть одну з них і дуже туго пров’яжіть один ряд гумкою 1х1, одночасно розподіляючи петлі на 4 спиці в такий спосіб: пров’яжіть перші 10 петель, 1-ю спицею, потім, 2-ю спицею зв’яжіть ще 10 петель, далі, 3-ю – ще 10 петель і, нарешті, останні 10 пров’яжіть 4-ю спицею. Тож ви пров’язали всі 40 петель і в роботі 4 спиці, вільна 5-та – робоча. До петель 1-ї спиці приколіть шпильку або пришийте контрастну нитку: надалі ця спиця буде орієнтиром у роботі. Потім, кінець нитки зв’яжіть вузлом з робочою ниткою, від чого в’язання замкне в коло. Далі, в’яжіть по зовнішній стороні кола за годинниковою стрілкою 4-5 см резинкою 1х1. Виконавши її, переходьте на панчішне в’язання й зв’яжіть 5 см до щиколотки.

ФорМУваННЯ П’ЯТи

р

озділіть в’язання на 2 рівні частини й далі в’яжіть тільки петлі двох спиць: 3-ї і 4-ї. Петлі 1-ї і 2-ї спиць в утворенні п’яти не беруть участь. Щоб працювати було зручніше, спочатку пров’яжіть петлі із двох спиць на одну (з 3-ї і 4-ї) і потім зв’яжіть пряме полотно панчішним в’язанням – це буде висота п’яти. Висоту полотна визначають так: число кромочних петель полотна має рівнятися кількості петель на одній спиці. У даному прикладі має бути 10 кромочних петель (20 рядів). Після цього в’язання призупиніть, закінчивши його лицьовим рядом. Тепер полотну потрібно надати форму п’яти. Досягається це зменшенням петель усередині полотна. Для цього розділіть петлі, включаючи кромочні, на 3 рівні частини. Якщо число не ділиться на 3, то залишок додайте до середньої частини. У цьому випадку петлі по-

6

300 г меланжевої пряжі (100% вовна, 110 м/50 г); набір панчішних спиць №3,5. реЗиНка:

поперемінно 2 лицьові, 3 виворітні.

лиЦьова глаДь:

лиц. р. – лиц. п., вив. р. – вив. п., в кругових рядах в’язати тільки лиц. трібно розподілити так: по 6 петель для бічних частин і 8 петель для середньої. Тепер починайте зменшення: 1-й ряд (виворітна сторона полотна) – виворітні петлі: зв’яжіть 6 петель першої бічної частини, потім всі петлі середньої частини, крім останньої петлі, – її пров’яжіть виворітною разом із сусідньою петлею другої бічної частини (5 петель другої бічної частини залишаються не пров’язаними). В’язання поверніть. 2-й ряд (лицьова сторона полотна) – лицьові петлі: кромочну зніміть і туго підтягніть до спиці, далі зв’яжіть всі петлі середньої частини, крім останньої петлі, – її пров’яжіть разом із сусідньою петлею першої бічної частини лицьової за задні стінки. В’язання поверніть. Повторюйте 1-й і 2-й ряди, поки всі петлі бічних частин не пров’яжете із крайніми петлями середньої частини. Робота закінчується пров’язуванням лицьового ряду. Наприкінці роботи на спиці має залишитися тільки петлі середньої частини (8 петель). В’язання шкарпетки до зменшення на мисці. Цю частину шкарпетки в’яжемо по колу лицьовими петлями. Починайте роботу так: спицею, на якій перебувають петлі середньої частини, наберіть нові петлі по лицьовій стороні шкарпетка із кромочних п’яти – з кожної кромочної по одній лицьовий, усього 10 петель. Далі вільною спицею пров’яжіть 10 петель на першій спиці, потім іншою спицею – 10 петель на другий. Тепер вільною спицею наберіть нові петлі із краю полотна (стільки, скільки набрали із протилежного) і нею ж пров’яжіть половину петель середньої частини (4 петлі). У роботі знову 4 спиці, причому, на третій та четвертій має бути більше петель ніж на 1-й і 2-й. Зайві петлі потрібні для того, щоб шкарпетка не стягувала підйом ноги. Тепер в’яжіть по колу й одночасно зменшуйте зайві петлі на третій і четвертій спицях, пров’язуючи їх по 2 разом виворітною через 2 ряди (кола). Щоб стовщення від зменшень не заважали при ходьбі, робіть їх із країв ступні, тобто на початку третьої спиці й наприкінці четвертої. Коли на них виявиться первісне число петель (по 10 на кожній), припиніть зменшення й в’яжіть шкарпетку до кінця мізинця (у даному прикладі 6 см). Зменшення петель на мисці. У кожному ряді (або через ряд) провя’зуйте по 2 петлі разом виворітною на кінці чергової спиці. У цьому випадку, мисок виходить округлим. Зменшуйте доти, поки на спицях не буде по 1 петлі. Після цього нитку обірвіть, прошийте нею петлі, туго стягніть, а кінець нитки сховайте гачком на вивороті шкарпетки.

виворІТНа глаДь:

в кругових рядах в’язати тільки вив.

УЗор З кІс:

кількість петель ділиться на 5. В’язати за схемою 1, у парних кругових рядах петлі в’язати за малюнком. Повторювати петлі раппорта. Повторювати з 1-го по 4-й р.

ІрлаНДський УЗор

(ширина 36 п.): в’язати по схемі 2, у парних кругових рядах петлі в’язати за малюнком. Повторювати з 1-го по 24-й р.

ЩІльНІсТь в’ЯЗаННЯ, ірландський узор: 22 п. і 30 р. = 10х10 см.

оПис роБоТи:

на панчішні спиці набрати 80 (90) 100 п. і зв’язати для одвороту 2 см резинку, 18 см узором з косами. Потім одворот підвернути і зв’язати в 1 р. лиц., рівномірно збавивши 14 (18) 22 п. = 66 (72) 78 п. (на 1-й і 4-й спиці по 15 (18) 21 п., на 2-й і 3-й спиці по 18 п.). Зв’язати 1 р. вив., потім, на петлях 1-ї і 4-ї спиці в’язати вив. гладдю, на петлях 2-ї і 3-ї спиці ірландським узором. Через 5 см від одвороту збавляти петлі: з обох боків ірландського узору через кожні 2 см 11 (12) 13 разів пров’язати 2 п. разом вив. = 44 (48) 52 п. Через 33 (36) 39 см від одвороту в’язати п’яту. Для цього відкласти середні 24 петлі 2-ї і 3-ї спиці, на інших 20

(24) 28 п. зв’язати для стінки п’яти прямими і зворотними рядами 5 (5,5) 6 см лицьовою гладдю. Після цього на середніх 8 (10) 12 п. в’язати пряму нижню частину п’яти за загальними правилами в’язання шкарпеток. Після цього по бічних стінках п’яти набрати з обох боків по 11 (13) 15 петель і знову в’язати на всіх петлях круговими рядами, при цьому петлі 1-ї і 4-ї спиці в’язати лиц. гладдю, 24 п. 2-ї і 3-ї спиці ірландським узором. Для убавляння клину підйому стопи пров’язати у кожному 2-му ряду останні 2 п. 1-ї спиці разом лиц., а також пров’язати перші 2 п. 4-ї спиці разом лиц. схрещ., поки не залишиться 42 (48) 54 петлі. Через 19 (20,5) 22 см від середини п’яти для розміру 35/36 перевести 1-шу п. 2-ї спиці на 1-шу спицю, а також останню петлю 3-ї спиці на 4-ту спицю, для розміру 42/42 перевести останню петлю 1-ї спиці на 2-гу спицю, а також перевести 1-шу п. 4-ї спиці на 3-тю спицю = по 10 (12) 14 п. на 1-й і 4-й спиці, по 11 (12) 13 п. на 2-й і 3-й спиці. Потім виконати мисок лицьовою гладдю за загальними правилами в’язання шкарпеток.

УМовНІ ПоЗНаЧеННЯ: = 1 лиц. сХеМа 1

= 1 вив. = залишити 2 п. на допоміжній спиці перед роботою, 2 лиц. і пров’язати петлі із допоміжної спиці лицьовими.

= залишити 2 п. на допоміжній спиці перед роботою, 2 вив. і пров’язати петлі із допоміжної спиці лицьовими. = залишити 3 п. на допоміжній спиці перед роботою, 3 лиц. і пров’язати петлі із допоміжної спиці лицьовими. = залишити 3 п. на допоміжній спиці під час роботи, 3 лиц. і пров’язати петлі із допоміжної спиці лицьовими.

сХеМа 2

ДОМОВИЧОК №2,

7 ГРУДНЯ 2010 РОКУ


№ 134 (174) 7 грудня 2010, вівторок http://dponline.cn.ua

Тов «лТ Чезара»

Зн і М о к іЗ с у п у т н и к а

РеАЛІЗУЄ залишки інсталяційних матеріалів та устаткування зв’язку зі складу самовивозом. Перелік позицій додається. Продається весь перелік одним лотом. стартова ціна 10 000,00 грн. оД.

к-Ть

M M шт. л шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. M М М шт. шт. шт. шт. шт. М шт. М М шт. шт.

38 170 10 6 4 24 221 75 49 80 15 30 492 9 7 6 1 6 167 73 316 14 537 363 10 129 6 37 13 11 48 10 87 110 82 166 4 21 73 6 3 924 123 15 80 58 27 98 29 66 44 58 64 3 54 5 10 413 430 1465 132 40 4 4 29 52 172,5 70 1 10

НаЗва Болт М6*30 з шестигранною голівкою Гайка шестигранна М6 Шайба плоска вузька Дін-рейка 60см оц. IEK Нуль-шина на дін-рейку 6*9 отв 12 Автовимикач 1Р 10А 5SX2110-7 Наконечник-гильза Е6012 6 кв.мм Наконечник-гильза Е2508 2.5 кв.мм Провод ПВ-З 1,5 Наконечник-гильза Е1508 1.5 кв.мм ПГВА провід вітч. 1,5 ПВ-3 провід вітч. 1,5 Наконечник мід. Лудж 2,5 Наконечник мід. Лудж 6 Наконечник мід. Лудж 10 Шина «N» ізол.DIN Acko SP 085 6*9мм/12відг Хомут кріп. Lapp/упак 100 302*4.7мм Роз’ем RJ-45 категория 5 Кабель «витая пара» UTP, 5 категорія Роз’ем RJ-45 категория 5 Ковпачки на коннектор RJ-45 (разноцветные) Друк. плата MPA 23 Друк. плата MPA 6B MPS-94196C KT-MAP 97038A KT-MAB 97021A MMC 93078B J98793 C1плата BEK37 (S/№02т902025284) Інвертор 407608660 Плата MFT 93077C - 1 шт. Пам’ять 256Мb CDRAM Пам’ять 256Мb CDRAM Картка пам’яті 20 Мб 107870339 друкарська плата LJB411 Панель NE00312-31 G1 HOST Набір кабелю 9M2JA0901Z0000 Монтажн. мат. 847384369 pilot pin Плата UN582B Плата 44WW23 запасна Плата TN1420 Плати BKD1 UM74D Витрат. матеріали (фільтри) 108416132 плати UN583 Плата UN560 Монтажн. мат 300478047 нитка біла 18/7 Підсилювач 300017902 Tuftest 50 300478054 (нитка восчена) ADM Metro 109307116 плата систем. контрол. LKA1D 109467910 ПО R1.1.1 STM16*(см.LKA1D) 108676644 плата LKA2 PI-E1/63 109199521 плата-кон. 63х2Мбіт/с 1 107310187 випрямляч 364А3 S1:1 107967945 плата-коннектор ADM 16/1 Плата, DAC630B - 4 шт.. Оптима Связь Эссетс (возврат) ТОВ «Юридич.Формат» Друкарська плата PFU 503 Кабель LAG 2300 Ca ТОВ «УТТК» 109164434 блок АРР UNIT-AM1 (AM1) 108865064 карта CARD-X41P-V2 848586798RACK ADM16/1 109164442 AM1X2S11-B-DC 107870339 плата 63x2ЬМВІТ/І 107967945 плата коннект. 848307344 плата LJB 402

оД.

к-Ть

НаЗва

оД.

к-Ть

шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. М шт. М М шт. шт. шт. шт. шт. шт. М шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт.

84 110 120 8 4 6 79 26 18 46 41 44 70 4 34 4 350 100 55 270 120 7 22 1 1 1 1 1 1 1 1 2 1 1 1 1 32 2 1 1

шт. шт.

6 1

шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт.

2 10 8 12 1 1 1 1

шт.

2

шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт.

1 28 10 5 20 28 1 1 1 4 10 4 10 5 4

шт. шт. шт. шт. шт.

1 1 1 2 1

шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт.

1 1 1 1 1 1 4 4 4 2 1 1

шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт.

8 16 5 5 10 1 1 1 6 4 2 16 6 4 6 10 5 4

шт. шт.

1 1

шт.

1

шт. шт.

2 2

шт. шт. шт. шт.

8 2 1 1

шт.

10

шт. шт. шт. шт. шт. шт. шт.

1 3 2 8 7 16 8

848307351 пластина LJB408 109164426 AM1-X2S11-B-DC ТОВ «УТТК» 848808796 PDR, ADM16/1 C 109164442 AM1X2S11-B-DC 848813770 Cable assembly Платы TN 1414 «ЕКРАН» Сплітер, плата TN 1846 9350999 интерстрада, (маршрутизатор) APC Line-R 1250 Кабель 6 мм 2 (земляний зал/зел.) ТОВ «Юридич. Формат» 109164434 апаратный блок, мінімультиплексор Wavestar AM1-X2S41-B-DC ТОВ «Юридич. Формат» STRING 18/7 WHITE A 1000* WALL PLUG NYLON S10X50 TWO-PART CORRUGATED COND* DUCT-B 60060 CABLE 66X65* PLUG MECH-09021 M10X100X* SCR WD-25110 5X40 5X1.5X* DUCT-HORZ 400MM BRANCH H* DUCT-CABLE 400MM BRANCH * DUCT-CABLE 400MM BRANCH * BRKT-SUPT 400MM 5ESS STE* BRKT-MTG SUSPENSION BRAC* BRC-VERT WALL BRACE 150M* ROD DUCT-2000MM HANGER R* RAILING-CEILING RAIL 500* SECT-WALL WALL SECTION 3* ТОВ «Юридич. Формат» CONN ELEC-963T-6 FCI COV-TCOV-NS6G PROTV PLST* CABLE DUCT A 2M 60/150 W* DUCT-B 60060 CABLE 66X65* PLUG MECH-09021 M10X100X* DUCT-HORZ 400MM BRANCH H* DUCT-CABLE 400MM BRANCH * DUCT-CABLE 400MM BRANCH * PLT-SPLC 5ESS STEEL ZINC* BRKT-SUPT 400MM 5ESS STE* BRKT-MTG 200MM 5ESS STEE* BRKT-MTG SUSPENSION BRAC* BRC-UPR CEILING BRACE-Z * BRC-VERT WALL BRACE 85MM* ROD DUCT-HANGER ROD 2000* ROD DUCT-2000MM HANGER R* RAILING-CEILING RAIL 500* SECT-WALL WALL SECTION 3* ТОВ «Юридич. Формат» Pack-one pair of 64MB memory (for SM01) for retrofit Pack-one pair of 64MB memory (for SM01) for retrofit ТОВ «Юридич. Формат» Запасні друкарські плати для обладнання 5ESS CP-TN1873 PROTOCOL HANDLER 22 (PH22) 1U* ТОВ «Юридич. Формат» pack, BKH1 Pack, MMA3 Optical Paddle Board Unit, Optical eXtended control and data Unit (OXU) Pack, duplic. paddleboard for OXU PICB fiber for OXUs ТОВ «3ТЕК» TN1661-S2/E5PQTBTAAA ТОВ «ЕТІ Україна» Запобіжник NH-2C/Gg 250A kombi Повернення обладнання Кабінет FMM INTL Cab Primary MJ41724C ТОВ «3ТЕК» TN1371С/E5MQAENAAC ТОВ «Чек-Сервис» Винчестер HDD 73 Gb SCSI

шт.

2

шт.

1

шт.

8

шт.

1

Довідки за тел.: (0462) 65-25-00; факс (0462) 65-25-80 д е н ь З б р о й н и Х с и л у к ра Ї н и

У 22-му ліцеї – справжнє армійське свято 3 грудня, напередодні дев’ятнадцятої річниці створення Збройних сил України, у Чернігівському ліцеї №22 було справжнє армійське свято. Учні десятих–одинадцятих класів демонстрували свою військову підготовку школярам, вчителям, журі та гостям заходу.

Д

ві команди «Десант» та «Відвага», до складу яких входили не лише хлопці, а й дівчата, вправно, мужньо, майже без жодних перепон, пройшли всі етапи змагань. Глядачі залишилися у захваті від того як учасники влучно стріляли, вправно підтягувалися на перекладині, демонстрували свою організованість... До програми входило десять завдань, різної спрямованості. Вболівальники не втомлювалися підтримувати своїх улюбленців. Хоча журі обрало «Десантників», та перемогла звісно дружба.

 Чернігів

NOAA-18

06.12.2010 12:20

гід р о М е т ц е н т р п овід о М л я Є

7-го грудня очікується хмарна погода з проясненнями, часом невеликий мокрий сніг, місцями слабке налипання мокрого снігу, на дорогах ожеледиця. Вітер південно-західний 7–12 м/сек. Температура повітря –1 ... +4 °C, по Чернігову 0 ... +2 °C. 8-го та 9-го грудня – хмарна погода з проясненнями, дощ з мокрим снігом, на дорогах ожеледиця. Вітер південний з переходом на північнозахідний 7–12, місцями пориви 15–20 м/сек. Температура 8-го вночі –2 ... +3 °C, вдень 0 ... +5 °C, 9-го вночі 0 ... +5 °C, вдень +1 ... +6 °C. п о г о д а н а с о н ц і ( д а н і S O H O)

GOES-14

06.12.2010 13:06 LASCO C2 06.12.2010 06:48

календар

сьогодні сонце зійшло о 7 год. 43 хв., зайде о 15 год. 58 хв. День триватиме 8 годин 14 хвилин. Новий Місяць 5 грудня. Місяць у стрільці, козерозі. За релігійним календарем сьогодні – великомученика Меркурія. Великомучениці Катерини. Мученика Меркурія Смоленського. Преподобного Меркурія, посника Печерського. Мучениці Августи, мучеників Порфирія Стратилата і 200 воїнів. Преподобного Симона Сойгинського. Різдвяний піст. Завтра – віддання свята Введення у храм Пресвятої Богородиці. Священномучеників Климента. Папи Римського, і Петра, архієпископа Олександрійського. Преподобного Петра мовчальника. Різдвяний піст. Іменинниками будуть: сьогодні – Катерина, Порфирій, Августа, Симон, Меркурій; завтра – Клим, Климент, Клавдія, Петро. ц и М и д н я М и н арод илися

Італійський скульптор, художник, архітектор Берніні (1598); 07.12 французькийлоренцо хімік і біолог, засновник мікробіології луї Пастер (1822). Український оперний співак, наартист СРСР Микола Маной08.12 родний ло (1927); російська актриса аліса Фрейндліх (1934). н е с п р и я тл и ві д ні у г руд ні

На завершення – нагороди, солодощі та приємні слова... Навчальний заклад співпрацює з військовими досить довгий час. Офіцери частини постійно проводять з учнями старших класів уроки мужності, лекції на військову тематику, організовують різноманітні змагання, а також допомагають в організації занять з предмету «Захисник Вітчизни». Тож атмосфера свята, який вже став традиційним у 22-му ліцеї, була теплою і приємною протягом всього вечора. Сніжана БОЖОК Фото автора

8, 13, 15

Телефон рекламного відділу – 4-40-07

НаЗва VULT-G MB CABLE 5X10MM2 VULT-G MB CABLE 4X6MM2 INSULATING TAPE GREY 10 MTR ETHANOL 96% TECHN. (01-98-101-043) FUSE 630A NH3T WOOD SCR ROUND HEAD 4X25 WOOD SCREW 4X40 SELF TAPPING SCREW 3.5X16 WEDGE BOLT 6x75 WALL PLUG SWING NUT M6 FUSE CARTRIDGE 20A 406747477 WALL PLUG 6 (2522 710 98046) EXPANDING BOLT M8X75X50 ROL COROPLAST I YELL/GRN ED6C22030G13 GROUND BUS ED6C22030G5A 2.5M 4 VERT ED6C22030G14A GUARD RAIL LOCK WASHER THREAD ROD M12X178 WASHER 1/2-13 UNC (4) SPEED NUT HEX BOLT ST18.10 M6x12 CSK SCR STL ST-70 M4X8 HEX BOLT STL ST-70 M4X8 HEX BOLT STL ST-70 M8X12 HEX BOLT STL ST-70 M8X16 HEX BOLT STL ST-70 M8X25 HEX BOLT STL ST-70 M8X40 HEX BOLT STL ST-70 M8X55 HEX BOLT STL ST-70 M10X16 HEX BOLT STL ST-70 M10X25 HEX BOLT M10 X 40 ST HEX BOLT STL ST-70 M12X40 CH SCR STL ST-70 M2.5X5 CH SCR STL ST-70 M2.5X6 CH SCR STL ST-70 M4X6 CH SCR STL ST-70 M4X10 CH SCR STL ST-70 M4X16 SCR STL ST-70 M5X10 HEX BOLT STL-70 M10X80 EARTH WASH STL ST-350HV 6.4X14 WASH STL ST70-140HV 6.4x12 WASH STL ST70-140HV 6.4X18 HEXAGON NUT STL ST-70 M4 HEXAGON NUT STL ST-70 M5 HEXAGON NUT STL ST-70 M12 CV.SPR.WASH STL 4X7.6 CV.SPR.WASH STL 5X9.2 CV.SPR.WASH STL 12X21.1 WASHER COACH SCREW M10X60 (2522 143 01034) SCREW HEX WASHER M5X1 EARTH CLAMP BRASS 10-6 TIE CABLE 533X7,7MM BUN6 4-152 STRING 18/7 WHITE A(1222 001 21004) TUBE , SR-,RNF-100 3/32(901251009) WRF 2X6 MM2 ШВВП шнур вітч 2*0,5 Хомут кріп.Lapp / упак 1000 Болт М6*30 з шестигранною голівкою Гайка М6 Раз’єм 25 pin розетка на кабель (DB-25F ) Корпус раз’єму 25/44 pin (DB-25F ) ПВС шнур вітч. 3*1,5 Наконечник мід. Втул. Лудж 2,5/8 Вита пара с.5 кабель імп. UTP 4*2*0.51 Кабель «витая пара» UTP, 5Е категорія Раз’єм RJ категорія 5, екран Болт М6*20 з шестигранною голівкою

7

«КОМФОРТ»

ВІКНА М Е ТА Л О П Л А С Т И К О В І

Готель «Градецький», офіс 205 Тел.: 612-184, (093) 455-12-47, (097) 913-10-42

http://dponline.cn.ua


cmyk

8

№ 134 (174) 7 грудня 2010, вівторок

П ре зе н та ція

Н

Чернігівські бізнесмени та чиновники

продемонстрували свої таланти Світлана Матвієнко

ещодавно в Коропі в районному творчому клубі «Первоцвіти Коропщини» на черговій літературній зустрічі відбулася презентація поетичної збірки Світлани Матвієнко «Уже не літо. Іще не осінь». Збірка вийшла до ювілею авторки ще у вересні нинішнього року. Це був своєрідний подарунок від чоловіка і доньок. Її поезія – це мелодія жіночого серця. Ніжна, відверта, зворушлива. – Моєю найзаповітнішою мрією було стати журналістом, але не судилося. Тож тепер мрію, що молодша донечка втілить це заповітне бажання в життя, – каже пані Світлана. А ще поетеса мріє, щоб люди в нашій державі, яким дарована Богом творча іскра, мали можливість реалізувати себе, донести свою творчість до широкого загалу. Її життєва позиція: «Якщо в тебе не виходить те, що тобі подобається, то хай тобі подобається те, що в тебе виходить». Наталя Поліщук

Ж і н о ч и й ф у т б о л. Ч е м п іо н а т с в і т у

Елітні команди дізналися про своїх найближчих суперників

У Франкфурті відбулося жеребкування групового етапу фінальної стадії Чемпіонату світу–2011. Ось хто кому дістався у суперники.

ГРУПОВИЙ ЕТАП Група А: Німеччина, Канада, Нігерія, Франція. Група В: Японія, Нова Зеландія, Мексика, Англія. Група С: США, КНДР, Колумбія, Швеція. Група D: Бразилія, Австралія, Норвегія, Екваторіальна Гвінея. Турнір пройде з 26 червня по 17 липня 2011 року. Матчі групового етапу гратимуться по 6 липня. 9 – 10 липня – чвертьфінали, 13 – півфінали. 16 – матч за третє місце, а 17 липня – фінал у Франкфурті. Збірна України не пройшла відбіркового етапу, поступившись путівкою збірній Норвегії, а у плей-офі – збірній Італії, яка пропустила до фінальної стадії США. Нагадаємо минулих переможців: 1991 США 1995 Норвегія 1999 США 2003 Німеччина 2007 Німеччина Віктор М’ЯЧИНСЬКИЙ

Діючий чемпіон світу – збірна Німеччини

Деснянка вільна 

http://dponline.cn.ua

п р о е к т «72 8 »

Мелодія жіночого серця

Остання Остання сторінка сторінка

3 грудня в Чернігівському міському палаці культури відбувся концерт «728 – Unplugged». Організатором цього проекту є вже колишній заступник Чернігівського міського голови Оксана ТунікФриз. Виступає Олена Савченко

П

рофесійні гурти вийшли на сце­ну разом зі співаками-ама­ торами. Працювати в такому тандемі жодному колективу не доводилося. Нелегка місія починати концерт припала на долю директора міської школи мистецтв Олени Савченко. У супроводі гурту «Джем Бабл Бенд» вона виконала джазову композицію «Твоєї посмішки тінь». На проект запросили відомого музичного продюсера Едуарда Кліма. Людині зі столичного шоубізу ідея заходу дуже сподобалася, незважаючи на те, що співали не професіонали. Далі на сцену вийшла пані Світлана Сакир, яка відмовилася називати місце своєї роботи, хоча всім відомо, що працює вона в управлінні виконкому. У супроводі знову-таки «Джем Бабл Бенд» Світлана виконала всесвітньо відому «президентську» пісеньку Мерілін Монро. Олександр Норов – драматург, керівник театру «Ілюмінатор» і викладач Чернігівського педуніверситету, співав у супроводі Олени Іванової та її гурту. А от хто справді порадував своїм співом, так це підприємець Валерій

Чемеров (до речі, батько вокаліста гурту «Димна суміш»). Та оскільки гурт сина був на гастролях, Валерія супроводжував «Вареникс-бенд». Приємно вразили глядачів вже відомі співи Оксани Тунік-Фриз, адже виступала організаторка, як завжди, на високому рівні. Жваву і веселу пісеньку з репертуару гурту «Браво» обрав новоспечений депутат Чернігівської міської ради Андрій Вареник. Гарно виступали і представник бізнесу Валентина Сукачева, і журналістка з ТРА «Новий Чернігів» Анжеліка Мухаметзянова, і автор та ведучий програми «Телевізор» на ОТРК «Сіверцентр» Іван Матвєєв... Сцену Міського палацу культури кожен з учасників підкорював по-своєму. Вокалісти-аматори виступали з піснями на будь-який смак – від джазу до романтичних lovestory. Організатори обіцяють, що на цьому благодійні проекти не завершаться, адже збір коштів на потреби чернігівців вже став доброю традицією учасників проекту «728».

Валерій Чемеров

Світлана Сакир

Засновник та видавець – ТОВ «Редакція газети «Деснянська правда». Реєстраційне свідоцтво ЧГ № 465-114ПР від 22.04.2010 р. Головний редактор Лариса Мілова. Перший заступник головного редактора Леся КОШЕЛЬ. Тел. 678-200. Заступник головного редактора Петро ГРОМОВИЙ. Керівник відділу зв’язків з громадськістю Володимир ЛИСЕНКО. Тел. 4-44-42. Відповідальний секретар Віталій АДРУГ. Тел. 4-21-92. Телефони відділів редакції: суспільно-політичних питань: 4-22-71; економіки: 4-45-42; соціальних питань: 4-41-36; гуманітарної сфери: 4-44-12; реклами: 4-40-07. Факс: 4-21-92, 4-40-07. Комп’ютерна верстка та дизайн: Олександр БОЖОК, Ганна ЗЕВКО, Світлана КУЗЬМЕНКО. Коректори: Альона ШЕВЧЕНКО, Світлана СОКОЛ, Олена ШЕРЕМЕТ. Передплатні індекси: триразовий – 49086; триразовий пільговий – 49087 та четверговий випуск – 49088.

Сніжана БОЖОК Фото Віктора КОШМАЛА

Організатор проекту Оксана Тунік-Фриз

Гість зі столичного шоубізу Едуард Клім

Адреса редакції: 14000, м.  Чернігів, пр-т Перемоги, 62, 3-й поверх. Веб-сайт: www.dponline.cn.ua. Електронна пошта: despravda@ukr.net. Віддруковано у ВАТ «РВК «Деснянська правда», 14000, м.  Чернігів, пр-т Перемоги, 62. Газета виходить тричі на тиждень (вівторок, четвер, субота). Тираж тижня – 25 794. Розповсюджується по передплаті. Редакція не завжди поділяє п ­ огляди авторів публікацій. Відповідальність за достовірність інформації та реклами несуть автори та рекламодавці. позначені матеріали рекламного змісту. Знаком Листування з читачами – тільки на сторінках газети.

Андрій Вареник

Деснянка вільна №174  

або ПЕРЕДПЛАТІТЬ, якщо хочете, триразовий – 49086 триразовий пільговий – 49087 четверговий випуск – 49088 у пунктах продажу преси вашого міс...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you