Page 1

http://dponline.cn.ua

e-mail: despravda@ukr.net

№ 125 (165) 16 листопада 2010, вівторок ГОЛОВНА ГАЗЕТА ЧЕРНІГІВЩИНИ

н а зн а к протесту

М од а н а с о ц ре а ліз М?

п лі д ні к о н та к т и

ІСТОРиЧНА ПОДІЯ для чернігівських мікробіологів

16 листопада ринки та крамниці області не працюватимуть На вуличні акції протесту по всій Україні вийдуть сотні тисяч підприємців, якщо влада не врахує їхні пропозиції до Податкового кодексу. Підтримали їх вимоги і чернігівські підприємці. Зокрема очікується, що у вівторок не працюватимуть чернігівські ринки та чимало крамниць. Досить чисельна група сіверських ФОПів поїде до Києва, щоб взяти участь у загальноукраїнських акціях протесту.

«Губа не дура» –

викрали три картини на сотні тисяч доларів

в л а с н а с п ра в а

відновлено матеріальну допомогу підприємцямпочатківцям

потуг пана Ісаченка для своїх дисертантів. Бо з наполегливістю, вартою кращого застосування, леонід Михайлович береться без документального підтвердження та з чиєїсь подачі трактувати події, які відбувалися довкола «Деснянської правди». Друге питання. Головред комуналки бідкається: «Наша редакція має сьогодні безліч проблем – від кадрових до фінансових». Знаємо. Але для спецвипусків проти «Деснянки вільної» кошти знайшлися. Де знайшлися? І досить уже маніпулювати словом «вільна». Видаючи перший номер нового видання, ми пояснили читачам, що наша газета вільна від старих зобов’язань. Вийшовши зі складу ВАТ «РВК «Деснянська правда» (доти газета була звичайним структурним підрозділом комплексу) і набувши статусу юридичної особи, редакція взяла на себе функцію видавця, яку до того виконувало відкрите акціонерне товариство. Якби не ініціатива редакційного колективу, за що йому варто подякувати, найімовірніше, досі все залишалося б як і було. А те, що

у дзе р к а лі стат и ст и к и

Ціни знову ростуть

12 листопада в результаті тривалих переговорів між представниками академії сільськогосподарських наук КНР та чернігівського Інституту сільськогосподарської мікробіології було укладено першу міждержавну угоду.

стор.2 колектив, зрештою, підставили, з цим можна погодитися. Нам також непросто виживати, та робити це за рахунок чужого іміджу, даруйте, остання справа. До речі, леонід Михайлович лукавить, коли зауважує, що «з-поміж засновників відновленої «Деснянської правди» – органи місцевої влади». Насправді тільки вони – обласна рада та облдержадміністрація і залишились. Первинна ж організація журналістів редакції не є юридичною особою, тому що збанкрутувала як суб’єкт господарювання. Отже, надаючи журналістській організації статус співзасновника, керівництво газети порушує чинне законодавство. Ісаченко гордиться тим, що за рік його редакторства тижневий наклад газети «Деснянська правда» зріс і на фініші виборчого процесу перевищив 46 тисяч примірників, а «Деснянка вільна», мовляв, занепадає. Та нинішній тираж – то не його заслуга. Чітко спрацював адмінресурс. Дещо раніше і ми мали такий наклад. Тільки тоді адмінресурс працював проти нашої газети. Ось у

чому різниця. До речі, «Деснянка вільна» й сьогодні в полі «підвищеної уваги». Дивно, все-таки, читати твердження леоніда Михайловича, що (цитата): «Деснянська правда» два роки тому при «жіночому керівництві» у державі та нашій області потрапила раптом до рук людей, котрим газета була потрібна рівно стільки, скільки на ній можна гендлювати». «На зміну заслуженим і поважним (колись на рівні членів бюро обкому) редакторам…», мовляв, прийшли інші. І далі вже знайомий мотив: «Розігнали заслужених журналістів, професіоналів, котрі десятиліття там працювали, але тепер стали неугодні». По-перше, не два роки, а три. По-друге, а що на це сьогодні сказала б голова обласної ради Наталія Романова, презентуючи депутатам кандидатуру Ісаченка на посаду головного редактора «Деснянської правди»? Словом, чистої води фіга під ніс Хуго чи навпаки (читай книжку белетристики леоніда Ісаченка «Хуго і Фігу» – Чернівці, видавничий дім «Букрем», 2009 р., стор. 189-195).

ШУКАЙТе ГАЗеТУ у пунктах продажу преси вашого міста або

ПеРеДПлАТІТь, якщо хочете,

щоб «Деснянку вільну» приносили вам додому Передплату можна оформити у будь-якому поштовому відділенні

триразовий – 49086 триразовий пільговий – 49087 четверговий випуск – 49088

ПеРеДПлАТНІ ІНДеКСи:

Не все вдається вмістити в газеті. Багато залишається поза увагою.

Новини підготувала Сніжана БОЖОК

Напередодні місцевих виборів комунальна газета «Деснянська правда» розповсюдила в районах спецвипуски. Наклад кожного – по 5 тисяч примірників. Здавалось би, нічого в цьому поганого немає: звичайна передвиборна чи передплатна піар-акція. Та в кожному спецвипуску – редакторське звернення леоніда Ісаченка до жителів того чи іншого району, в якому він пропагує власне видання, очорнюючи «Деснянку вільну». Дивне розуміння корпоративної етики! І тут виникає перше запитання: чому саме леоніда Ісаченка, головного публіциста комунальної газети, непокоїть «Деснянка вільна»? Ось уже втретє за рік редакторства на шпальтах свого видання леонід Михайлович публікує матеріали, які, на його думку, є «просто піаром», понашому – пропагандою «Деснянки вільної». Хай не фальшивить: «піар» той із явним душком, задоволення від якого мало. І він це цілком усвідомлює. В такий спосіб пропіарив і «Гарт», а наша газета, очевидно, претендує на основне інформаційне джерело творчих

стор.4

Фото Віктора КОШМАлА

Роздрібна торгівля, постачання будівельної сировини та матеріалів, ремонт велосипедів та автомобілів, пошив одягу та постільної білизни, перукарські послуги, організація дозвілля. Насамперед такі напрямки для створення власної справи обирають колишні безробітні, котрі пройшли навчання за спеціальністю «Підприємецьпочатківець», організоване Центрами зайнятості в районах та містах Чернігівщини, та отримали для старту матеріальну допомогу. Державну програму, яка надає безробітним можливість розпочати власний бізнес, було відновлено з середини цього року. Відтоді навчання в рамках курсу «Підприємець-початківець» в нашій області пройшли близько 300 осіб (100 з них – у Чернігові). Вони набули правових та економічних знань, потрібних у повсякденній роботі, написали та захистили бізнесплани, визначилися з напрямком подальшого розвитку.

Ц

е сталося у невеличкому та доволі спокійному селі під Прилуками – у Малій Дівиці. Близько першої ночі на територію тракторної бригади підприємства «Нафкомагро» увірвалися грабіжники. Охоронець бачив двох – у темному одязі, з високими воротами та у каптурах, скільки ж їх було насправді, остаточно не відомо. Вони підійшли до вагончика, де чергує вартовий, постукали і почали розповідати історію про те, що проїжджали неподалік, у них скінчився бензин, і тепер вони потребують допомоги.

За першу декаду листопада в Україні подорожчав хліб, молочні продукти та овочі. Такі дані наведено в щодекадній довідці про зміну середнього рівня цін на продукти харчування в цілому по Україні станом на 10 листопада 2010 року. За даними моніторингу цін, порівняно з 30-м жовтня, ціна на хліб із борошна вищого ґатунку зросла на 0,9% (з 4,37 до 4,41 грн за 1 кг); борошно вищого ґатунку – на 0,3% (з 3,18 до 3,19 грн за 1 кг); вермішель – на 0,4% (з 4,83 до 4,85 грн за 1 кг); крупу гречану – 0,2% (з 11,14 до 11,16 грн за 1 кг); крупу манну – 0,3% (з 3,88 до 3,89 грн за 1 кг). Не змінилася ціна на хліб з борошна першого ґатунку (3,59 грн), хліб житньо-пшеничний (3,53 грн) і рис (8,56 грн за 1 кг). На тваринницьку продукцію й продукти її переробки середні ціни у цілому по Україні підвищилися на молоко – на 0,5% (з 5,77 до 5,80 грн за 1 л); сметану – 0,4% (з 15,68 до 15,74 грн за 1 кг); масло вершкове – 0,5% (з 46,55 до 46,76 грн за 1 кг); яловичину – 0,2% (з 37,51 до 37,57 грн за 1 кг); свинину – 0,02% (з 40,35 до 40,36 грн за 1 кг); сало – 0,6% (з 19,20 до 19,31 грн за 1 кг); птицю (кури) – 0,2% (з 18,72 до 18,75 грн за 1 кг). Знизилися ціни на яйця (курячі) – 0,4% (з 6,85 до 6,82 грн за 1 десяток) і не змінилися на ковбаси варені першого ґатунку (28,48 грн за 1 кг). На цукор середня ціна у цілому по Україні на зазначену дату знизилася на 0,2% (з 8,50 до 8,48 грн за 1 кг), тоді як на олію соняшникову підвищилася на 0,5% (з 11,02 до 11,08 грн за 1 літр). На овочеву продукцію спостерігалося зростання середніх цін на картоплю – 0,5% (з 4,16 до 4,18 грн за 1 кг); капусту – 0,8% (з 3,60 до 3,63 грн за 1 кг).


cmyk

2

реґіон реґіон

№ 125 (165) 16 листопада 2010, вівторок

 Новини

Олексій Письменний продемонстрував фотографії відомих людей

Д

ля Олексія Пи сь м е н ного фотографія – це хобі. І хоча побачити цього молодого чоловіка на публічних заходах можна не часто, за півтора року практики у репортажній фотозйомці він назбирав достатньо матеріалу для виставки портретів. Тут більша частина портретів відомих людей. Також є фото з мітингів і масових заходів. Олексій каже, що виставку вирішив зробити, аби перевірити якість своєї роботи. Адже фотографувати він вчився самостійно. На відкриття виставки завітали відомі чернігівські фотографи, журналісти та герої світлин Олексія Письменного. Відгуки про роботи лунали різні: і схвальні, і критичні. Тож це хороший стимул для вдосконалення молодого фотографа.

Молодь стає жорстокішою. Чернігів не стоїть осторонь

З

а даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, від насильства в Європі гине щодня 40 молодих людей віком від 10 до 29 років. Кількість молодих осіб, які отримують травми та потрапляють до лікарні із пораненнями, ще більша. Кримінальна хроніка Чернігова підтверджує цю статистику. Алкоголь, наркотики та низький рівень життя часто стають основною причиною злочинів. Згідно з даними ВООЗ, українські діти усіх вікових категорій вживають алкоголю більше ніж у будь-якій іншій країні світу. Дослідники кажуть – щотижня алкогольні напої вживає майже п’ята частина дітей, старших десяти років. Одним із джерел поширення насильства фахівці називають необмежений доступ дітей та молоді до мережі Інтернет та телебачення. У Парламенті вже підготовлено законопроект, в якому пропонується обмежити показ на телебаченні сцен жорстокості та насильства. За рівнем насильства серед молоді Україна п’ята в Європі. Випереджає нас лише Росія, Албанія, Казахстан та Білорусь.

Найбільше розлучаються пари, що прожили разом менше ніж чотири роки

У

січні–вересні 2010 року в області було зареєстровано 2186 розлучень (1612 – у міських поселеннях та 574 – у сільській місцевості), що на 9% менше ніж рік тому. Найчастіше реєстрували розлучення жителі Прилук та Куликівського району (3,6%), найрідше – Срібнянського (1,5%). Із загального числа розлучених уперше розірвали шлюб 861 чоловік та 1413 жінок. Найбільша частка розлучень для чоловіків (10,5% від загальної кількості розлучених) припадає на вік 30–35 років. А для жінок – 25–29 років (19,7%). У 1286-ти сім’ях, розпалися, залишилися неповнолітні діти (у 1032 – по одній дитині, у 227 – по дві, у 27 – по три й більше). Найбільша кількість розлучень (765, або 35% загальної кількості) припадає на шлюбні пари, які сумісно прожили 0–4 роки. Підготувала Сніжана БОЖОК

http://dponline.cn.ua

п лі д ні к о н та к т и

Історична подія для чернігівських мікробіологів

Д

 Поч. на 1-й стор.

омовленість передбачає випробування в КНР штамів, які є основою 4-х мікробних препаратів, розроблених в Інституті, що застосовується для поліпшення кореневого живлення та боротьби із хворобами рослин, а також пробіотичної дії – для профілактики кишковошлункових захворювань у тварин. Попередньо в КНР вже було створено спільну українсько-китайську лабораторію в китайському місті Шаньдунь, куди будуть залучати чернігівських мікробіологів для спільної розробки препаратів з відновлення корисних властивостей ґрунтів, боротьби зі шкідниками та вирощування цінних культур. За словами заступника директора Інституту ґрунту і добрив Шаньдунської академії Гонг Юаня, кліматичні умови та терміни вирощування рослин України та Китаю мають багато спільного, що створює передумови для об’єднання зусиль в напрямку вироблення нових способів ефективного вирощування сільськогосподарських культур. До того ж, обидві країни мають й спільну проблему – поширення ерозії ґрунтів та зменшення їх родючості. Спеціалісти Піднебесної вже відвідали наукову станцію в Сімферополі

та оглянули потужності чернігівського НДІ. Найбільшу зацікавленість в гостей викликали досягнення чернігівських мікробіологів у сфері вирощування бобових, зернових та низки інших культур, а також препарати, що можуть бути використані і в сільському господарстві Китаю. В свою чергу, директор Інституту сільськогосподарської мікробіології, доктор с/г наук, професор Віталій Волкогон наголосив на позитивних наслідках підписання угоди для своєї наукової установи. Зокрема, для продукції чернігівського інституту відкривається

величезний за розмірами ринок країни, для якої сільське господарство є пріоритетною галуззю та можливість перейняти і застосувати китайський досвід в Україні. В разі позитивного результату випробування і адаптації в Китаї виведених у Чернігові мікроорганізмів, українсько-китайське наукове співробітництво перейде на новий рівень та закладе основу для створення спільного виробництва або продажу китайським партнерам ліцензії. Олександр Іллін Фото Віктора КОШМАЛА

д о б ра с п ра в а

Радіє щиро дітвора – немає кращого двора за подарований «Батьківщиною»! Днями неподалік школи №19 кипіла робота. На подвір’ї було багатолюдно. Члени обласної організації ВО «Батьківщина» та мешканці сусідніх багатоповерхівок разом встановлювали довгоочікуваний дитячий майданчик. Дружно взявшись за справу, на невеличкому осередку майже за півдня виросли безпечні гойдалки та зручні спортивні установки.

«Р

аніше на нашому подвір’ї були і гарні дерев’яні фігурки тварин, і спортивні перекладини, – розповідають мешканці багатоповерхівок, що на розі вулиць Мстиславської та Горького. – Якось працівники ЖЕКу, без жодних на те пояснень, знесли їх. Нових, звісно, ніхто не обладнав. Без сумніву, легше руйнувати, аніж будувати». Обурені батьки, дідусі та бабусі ходили і до ЖЕКу, і у вищі інстанції, зверталися до різних громадських органі-

зацій та на них ніхто не звертав уваги. У кожного були свої справи – «більш важливі». «Останньою надією була допомога від чернігівської обласної організації ВО «Батьківщина», яка працює не лише під час виборчої кампанії», – розповідають мешканці. «Спільними зусиллями зроблено гарну справу. Звичайно, нині існує багато проблем: невеликі зарплати та пенсії, уже здоров’я не те. Але повірте, хочеться жити, коли бачиш результати

роботи, щастя і радість наших дітей та онуків. Тож спадає на думку, що не все так погано, коли завдяки єдності духу поколінь та активній життєвій позиції робляться добрі та гарні справи на благо своєї громади», – переконана Людмила Ріпа (бабуся – мешканка багатоповерхівки). На думку Олени Пантелієнко, яка сама є матір’ю, дуже важливо, щоб дітям було де рости, де гратися: «Я вдячна партії «Батьківщина» за її турботу і розуміння. І впевнена, що так вважає більшість батьків та дітей». Всі долучилися до справи: і бабусі з дідусями з їхніми мудрими і практичними порадами, і татусі з мамами – копали, цементували, фарбували, діти, які допомагали своїм батькам, і навіть, немовлята у візочках жваво реагували на події, що відбувалися довкола них. Сніжана БОЖОК Фото автора


http://dponline.cn.ua

україна іі світ україна світ

№ 125 (165) 16 листопада 2010, вівторок

Україна і Росія припинять нічні Міліції потрібно 300 перевірки потягу «Київ–Москва» майже мільйонів,

У

країна і РФ планують відмовитися від нічних прикордонних перевірок швидкого потягу сполученням «Київ–Москва». Йдеться про швидкі потяги «Столичний експрес» – 1 (з Москви) і 2 (з Києва), які проходять прикордонно-митний контроль на українсько-російському кордоні двічі. Планується проводити перевірку перед відправленням на залізничних вокзалах Києва і Москви. До кінцевої

станції потяги слідуватимуть без зупинка на кордоні. Очікується, що новий порядок контролю почне діяти з грудня цього року, повідомляє «УНІАН». 19 листопада прикордонні відомства двох країн планують провести відповідну зустріч. Не виняток, що остаточне схвалення пропозиції прикордонників дадуть президенти Росії і України на переговорах 26 листопада.

щоб одягнутися до Євро-2012

К

ерівництво МВС України сподівається отримати з держбюджету 290 млн грн на переоснащення своїх підрозділів до Євро-2012. Про це журналістам заявив заступник міністра внутрішніх справ Віктор Ратушняк.

В Україні заборонили перевезення пасажирів уночі

Н

абрав чинності спільний наказ МВС і Міністерства транспорту і зв’язку України від 19 жовтня 2010 N765/504, що забороняє перевозити пасажирів автобусами в нічний час (від 10 години вечора до 6 години ранку), повідомляє «ЛІГА». Згідно з повідомленням, дія наказу не поширюється на автобуси, що працюють на маршрутах загального користування в режимі регулярних пасажирських перевезень, а також автобуси, обладнані тахографами. Нагадаємо, раніше перевозити пасажирів автобусами в нічний час заборонялося лише в зимовий період.

На Гаїті від холери вже померло 917 осіб

У Польщі більше не куритимуть

З

«Ми сподіваємося, що в бюджеті на це буде передбачено кошти, тому що про це йшлося на засіданні урядового комітету. Для переоснащення міліції потрібно понад 290 мільйонів, якраз щоб ми по-європейськи зустріли гостей у містах, які прийматимуть Євро-2012», – зазначив він. За словами Ратушняка, цю суму передбачено витратити на закупівлю спецтехніки, транспорту, формового одягу, повідомляє «УНІАН».

аборона пошириться на лікарні, школи, спортивні клуби, зупинки громадського транспорту, дитячі майданчики і місця громадського відпочинку. У барах, пабах, кафе та нічних клубах курити все ж таки дозволяється, лише за умов, якщо для курців у цих закладах передбачено окрему, ізольовану кімнату з системою вентиляції. Дозволяється обладнувати зони для куріння і на робочих місцях, в університетах і на вокзалах. Порушникам закону доведеться заплатити штраф до 500 злотих (більше 160 доларів). Організації, які не оповістили своїх співробітників про заборону на куріння, буде оштрафовано на суму до 2000 злотих (більше 600 доларів).

Х

вороба спостерігається в шести з 10 провінцій, 14642 людей госпіталізовано з діагнозом холера з часу початку епідемії в жовтні. Агентства гуманітарної допомоги докладають всіх зусиль для того, щоб хвороба не вийшла за межі столиці – Порто-Пренса. Є побоювання, що вона може поширитися наметовими таборами, де живе 1,1 мільйона потерпілих внаслідок землетрусу. ООН звернулася до світової спільноти із закликом виділити 164 млн доларів для боротьби з холерою на Гаїті наступного року. У листопаді островом пронісся ураган «Томас», який супроводжувався проливними дощами, що, на думку представників гуманітарних організацій, сприяло поширенню хвороби, оскільки багато річок вийшло з берегів. Згідно з даними ООН, холерою могли заразитися до 200 тисяч гаїтян. Гаїті називають найбіднішою країною західної півкулі. За два тижні, 28 листопада, тут мали відбутися президентські і парламентські вибори.

Перший сніг у США:

3

У держбюджеті знайшли «дірку» у 100 мільярдів гривень

Д

ефіцит державної казни в 2010 році становитиме близько 107 мільярдів гривень. «5,5% від ВВП становитиме дефіцит загального бюджету, 1% припаде на дефіцит «Нафтогазу», 1,8% – на рекапіталізацію банківської системи (якщо вона не буде проведена цього року), 1,5% – це ПДВ-облігації», – такий прогноз зробив виконавчий директор НБУ з економічних питань Ігор Шумило. Також він констатував, що нинішнього року динаміка основних бюджетних показників (дефіциту і випуску боргових зобов’язань, у тому числі ПДВ-облігацій), відповідає критеріям, передбаченим Меморандумом із МВФ, і не загрожує макроекономічній стабільності. За словами виконавчого директора НБУ, Україна має зменшити частку перерозподілу ВВП через бюджет до 30–35% (нині цей показник досягає 50%). «Це не означає скорочення витрат. Економіка має рости більш високими темпами, ніж ростуть бюджетні витрати, щоб ці ресурси залишалися в економіці. У тому числі для того, щоб розвивався фондовий ринок», – відзначив Ігор Шумило. Нагадаємо, загальна сума доходів держбюджету за січень–жовтень нинішнього року становила 185 236,8 млн гривень, що на 37 466,5 млн гривень, або на 25,4% більше, ніж за відповідний період 2009-го року.

Професійний жебрак у нашій країні заробляє 300 гривень на день

К

оманда «Гроші» занурилася у світ злидарів, та виявила, скільки і за що вони платять жебрацькій мафії. Спочатку разом з головним фахівцем департаменту карного розшуку МВС Миколою Рощиним пройшлися підземним переходом. Справжні ударники жебрацької праці набивають кишені саме тут. Професійне око миттєво відрізняє злидаря від професіонала. Шахраї часто використовують класичні фрази: «Самі ми не місцеві», «Нам кишеню з грошима відірвали», «Подайте на квиток додому». Результати кількагодинної прогулянки мегаполісом вражають: дві третини прохачів – організовані професіонали.

сотні ДТП, скасовано десятки авіарейсів

С

нігопад в американських штатах Міннесота і Вісконсин став причиною більш ніж 400 ДТП і призвів до скасування десятків авіарейсів, передає телеканал CNN з посиланням на місцеві служби. «Хоча ми спостерігаємо все це щорічно, але чомусь всі вже забули, як водити машину в таку погоду. Тому твориться страшний безлад», – цитує телеканал жительку міста Іган (Міннесота), передає РІА «Новости». Патрульна служба штату в другій половині дня суботи повідомила, що за день у штаті сталася 401 аварія, причому в 45 випадках були потерпілі. Тому фахівці закликають водіїв машин до граничної обережності, особливо ввечері, коли дороги вкриваються крижаною кіркою. Товщина снігового покриву в багатьох областях досягла 20 сантиметрів, снігова буря змусила керівництво

міжнародного аеропорту Міннеаполіса (штат Міннесота) скасувати десятки рейсів. За прогнозами метеорологів, найближчими днями потепління і поліпшення погоди годі й чекати. Більше того, до ранньої зими слід готуватися жителям Вайомінгу та Небраски, що розташовані західніше. Зазначимо, що США дуже часто потерпають від сильних снігопадів. Так, у лютому президент США Барак Оба-

ма оголосив штат Вірджинія (що ме­ жує з федеральним округом Колумбія, на території якого перебуває столиця США) зоною надзвичайного стану через потужні снігопади, що пройшли на його території. Глава держави розпорядився надати штату фінансову допомогу з федерального бюджету для ліквідації наслідків стихійного лиха. Тоді ж у столиці США внаслідок «снігового Армагедону» почався транспортний колапс. На вулицях міста утворилися багатокілометрові корки, викликані тим, що в багатьох місцях через потужні замети ширина проїжджої частини не перевищувала декількох метрів. А мер Нью-Йорка Майкл Блумберг сказав тоді, що кожен дюйм снігу (2,5 сантиметрів) обійшовся місту в мільйон доларів – що означає загальний збиток близько 30–35 мільйонів доларів.

Злочинний жербрацький конвеєр найкраще рухає дитяча праця. Інваліди – теж товар для мафії. Як з’ясувалося, денний обіг професійного жебрацтва – 7 мільйонів гривень. На рік це – більше 2 мільярдів, з яких третина йде міліції або бандитам. Середній заробіток професійного жебрака – 300 гривень на день. За приблизною оцінкою полковника Миколи Рощина, в Україні 30 000 безхатьків, 30 000 жебраків та 30 тисяч дітей, які старцюють і не живуть вдома. Четверта половина з них – просить регулярно. Підготувала Сніжана БОЖОК


cmyk

4

культура культура

№ 125 (165) 16 листопада 2010, вівторок

П ре зе н та ція к н и г и

«Слов’янський Sacrum – скарбниця Європи» 11 листопада у Чернігівському обласному філармонійному центрі фестивалів та культурних програм відбулася презентація книги Володимира Личковаха «Слов’янський Sacrum – скарбниця Європи». Автор книги – доктор філософських наук, професор, завідувач кафедри філософії та культурології Чернігівського національного педагогічного університету ім. Т. Г. Шевченка Володимир Анатолійович Личковах – є членом Слов’янського Комітету України, одним із фундаторів та керівників історикокультурологічного і миротворчого об’єднання «Чернігівське слов’янське братство». Найбільше автора книги цікавить духовна сфера слов’янських святостей, тобто сфера сакральних цінностей, що складає неповторний Sacrum слов’янських народів. Sacrum як святе, освячене, священне лежить в основі світогляду, ментальності, ціннісних орієнтацій і життєвих позицій. Духовні цінності, вироблені слов’янськими народами за тисячоліття свого існування, залишаються непересічними дороговказами цивілізаційного розвитку не лише слов’янського суперетносу, а й всієї Європи, а можливо, і світу. Книга Володимира Личковаха розкриває слов’янський Sacrum як духовну скарбницю Європи, що має глибинний культуротворчий і цивілізаційний потенціал. При цьому автор спирається на ідеї українського «Кирило-Мефодіївського братства», російських, польських, чеських, сербських та інших слов’янофілів, на роботи сучасних славістів Центральної та Східної Європи. Концерт

І звучала гітара...

http://dponline.cn.ua

«Губа не дура» – М од а н а с о ц ре а ліз м?

викрали три картини на сотні тисяч доларів  Поч. на 1-й стор. «Говорили недовго, – пригадує Ігор Харченко, який тієї ночі саме чергував. – А тоді вдарили мене кілька разів по обличчю, звалили з ніг і продов­ жували бити, а потім зв’язали скотчем руки та ноги, кинули у вагончик і пішли у напрямку їдальні». Через деякий час Ігорю вдалося послабити вузол на ногах і дістатися до сусідньої транспортної бригади, де чергує інший охоронець. Той звільнив Ігореві руки від скотчу, і вже вдвох вони пішли оглядати місце злочину. Грабіжників вже й слід простиг, разом із ними зникли три картини з місцевої їдальні, лишилися лише оправи.

Нічийне добро

Місцеві жителі розповідають, ще за радянських часів багатих колгоспів приїздив у Малу Дівицю такий собі художник Горбенко. Тут він відпочивав, гостював у тодішнього голови колгоспу і багато малював. Оригінали своїх робіт частково залишав тут. Його картини прикрашали і приміщення клубу, і актові зали тракторних бригад, і от три роботи він подарував їдальні. – Якраз над роздачею була картинанатюрморт, якась наче ваза із фруктами та овочами – гарбуз, цибулина така гарна. Біля вікна – квіти, наче в садку росли. А біля столу – найбільша за розміром картина. Там ще козак був намальований, на нашого тракториста дуже схожий, – посміхається кухар Лариса Ленда. – І ніби дядько той на підводі сидить, гарбузи везе. Справжньої вартості предметів образотворчого мистецтва на тутешній кухні не знають. «Просто красиво було тут, затишно. Жаль, що вкрали, – тепер от стіни які пусті», – нарікає Лариса і сподівається, що картини повернуться на свої місця. Завідувач центральною майстернею Петро Розумейко пригадує, що ще в січні у Малу Дівицю завітав чоловік. Представився фотографом, нібито цікавиться радянським мистецтвом і фотографує картини, які збереглися у далеких селах. – Він попросив дозволу зробити знімок наших картин у їдальні, – розповідає Петро. – А що? Нехай фотографує. Тоді запропонував купити їх усі по півтори тисячі гривень кожну. Я одразу одказав – я їх туди не вішав і знімати не буду. Щодо мене, наприклад, я б їх і даром додому не взяв. А тут – хай би були. Після розпаду колгоспів картини так і лишилися висіти на своїх місцях. Щоправда, коли створювалися нові підприємства, їх ніхто на баланс не брав. Нічийне добро, вочевидь, потроху розтягували по домівках. Врешті зникли останні 3 роботи Горбенка з їдальні. Розпочати б їх пошук, відкрити кримінальну справу, але вкрадені речі на-

справді нічийні, а їхню ринкову вартість встановити неможливо. Можна лише здогадуватися, що картини не з дешевих.

Соцреалізм знову в моді

Перша хвиля ажіотажу, пов’язаного з радянським мистецтвом, розпочалася після розпаду Союзу. За кордоном великими партіями продавали матрьошки, погруддя вождів пролетаріату, червоні знамена та символіка. На історію, яка більше ніколи не матиме продовження, завжди хороший попит. Те ж сталося і з картинами. Члени спілок художників дружніх радянських республік, окрім звичної творчої роботи, виконували і партійні замовлення. Потрібно було оформлювати приміщення, де масово з’являється пролетаріат. Так, талановиті митці, заслужені художники, академіки писали картини для вокзалів, бібліотек, клубів, лікарень та навіть їдалень. Тематика різноманітна – від жнив, портретів трудівниць до зображень вождів на з’їздах, святкування жовтневотравневих свят – як і годиться, для наочного нагадування, хто в будинку господар. – У 2008-му році розпочалася друга хвиля зацікавлення роботами радянського періоду. На міжнародних аукціонах вони коштують сотні тисяч доларів, – сучасний чернігівський художник Олег Синельник намагається припустити, з чим це пов’язано. – Це дуже якісні роботи, при Союзі була чудова академічна школа живопису та малюнку. Тож природно, що ці картини, якої б тематики вони не були, виконані на дуже високому рівні. Саме тому вони високо цінуються у світі. Якщо прізвище радянського автора бодай раз «засвітиться» на міжнародному аукціоні – це ознака того, що роботи цього художника дешево продаватися вже не будуть. Це, наприклад, Глущенко, якого цілі артілі тепер підроблюють – Яблонська, Шишко, Бакшай. Багато імен. Взагалі цікавість до радянського мистецтва дуже велика. Цінують, бо воно давно в історії. Більшість яскравих радянських авторів вже стали класиками – посмертно. Тому повторити роботу тієї ж Яблонської не зможе більше ніхто. Пішла в минуле і сильна академічна школа радянського живопису, та й у стилі соцреалізму навряд чи хтось буде колись малювати. Так, непомітно, за якихось 20 років, картини, які поспіхом знімали зі стін із початком перебудови, перетворилися на безцінні скарби. Тільки от продати їх не так просто, як здається. – Ринок витворів мистецтв в Україні не розвинений взагалі, – пояснює Олег Синельник. – Тому, якщо картини викрали, то, вочевидь, на замовлення, або з наміром в якусь конкретну галерею продати чи переправити за кор-

Картини вирвали «з м’ясом»

Лариса Ленда показує, де раніше висів натюрморт

Ігорю Харченку злодії зв’язали руки та ноги

Олег Синельник

дон. Адже, як правило, наші грабіжники ціни таким роботам не знають. Не знають їм ціни і теперішні власники. Вочевидь, чимало робіт відомих на увесь світ радянських художників дотепер лежать під шаром пилу на горищах, у напівзруйнованих клубах чи закривають щілини у звичайних сільських хатах. А вони заслуговують на кращу долю. Ольга МОТОРНА

від від и н и

Гість із Росії у музеї Довженка

В

обласному філармонійному центрі фестивалів та концертних програм лауреат міжнародних конкурсів Олег Бойко дав концерт гітарної музики.

Фото Віктора КОШМАЛА

Літературно-меморіальний музей О. П. Довженка відвідав директор Свердловської кіностудії (нині м. Єкатеринбург у Росії), відомий кінознавець Лев Егліт. Лев Миколайович регулярно цікавиться творчою спадщиною О. П. Довженка. На знак вдячності й шани гість з Росії

подарував музею фільм «Во власти золота» виробництва Свердловської кіностудії та серію книг про життя і творчість відомих російських кіноакторів. Валерій Магула Сосницький район


ОМОВИЧ ОК Д №1,

Листопад недаремно називають «сутінками року». День став зовсім коротким. На вулиці вогко і холодно. То зарядить дрібний дощ, то вигляне з-за хмаринок сонечко. Проте для садовода сезон ще не закінчений і зробити ще треба дуже багато.

Cправи городнi

ГОТУЄМОСЯ

СтРАШНІШе, НІЖ МиША, ЗвІРА НеМАЄ Це найнебезпечніший гризун для молодого саду. Взимку вони обгризають кору в тій частині штамбу, що під снігом, повністю «окільцьовуючи» деревце. Через це воно гине. Щоб не привертати гризунів, приберіть у саду всі рослинні залишки та «їстівне сміття», ґрунт уздовж огорож і доріг перекопайте. А дерева «перев’яжіть». Як пов’язку можна використати очерет, соняшник, зрізаний малинник, руберойд, мішковину, толь, шматки клейонки, будь-яку компактну тканину. Тільки не солому і клоччя! Чудово відлякує гризунів полин, прив’язаний верхівками донизу. Він не тільки оберігає дерево від мишей, але і захищає від сонячних опіків. Також відлякують гризунів розкладені у саду, свіжі або висушені, ошпарені рослини чорнокореня. Допоможе і бузина червона. Не до вподоби шкідникам дерев і запах друкарської фарби. Можете сміливо обмотати стовбури звичайними газетами. Якщо дозволяє час, обмажте дерева сумішшю глини (3–4 кг) і коров’ячого гною (3–4 кг), розведеною в 10 л води. Обв’язують і вкривають рослини пізньої осені, перед настанням стійких заморозків. Обв’язка має щільно прилягати до стовбурів і гілок, щоб миші не змогли дістатися кори і пошкодити її. Взимку плодові дерева страждають і від зайців. Проти їхніх «укусів» обв’яжіть молоді дерева капроновими колготками або обмажте каніфольним спиртом. Для цього 0,5 кг розтовченої каніфолі розчиніть за температури не нижче ніж 20 °С в 1 л спирту. Фарбуйте в суху погоду, поки стовпчик термометра не опустився нижче –10 °С.

ЛиСтЯ: КоМПоСт АБо ЗоЛА?

Хтось стверджує, що листя – це добриво і спалювати його не треба. Інші вважають цінною золу від нього. Але всі по-своєму мають рацію. З листя можна зробити компост, який приготувати дуже просто: кожен шар листя потрібно пересипати землею і поливати. Через рік добриво (і мульча водночас) буде готове. Пріле листя добре використовувати в теплицях, оскільки воно виділяє багато тепла. Ним підсипають розсаду, щоб краще зберегти в землі вологу. Осіннє листя – прекрасна основа для «теплої грядки» під огірки, і облаштовувати її треба якраз восени. Буде добре, якщо ви розкидаєте листя на городі і перекопаєте його. Адже в листі містяться всі мікроелементи, потрібні для життєдіяльності рослин: азот, фосфор, кальцій, залізо, калій, магній, сірка. До того

до зими

завглибшки 70–80 см. Це, до речі, захистить корені і від холодів. Вологий ґрунт повільніше промерзає, і дерева краще переносять суворі зими.

МІСЦе – МоЛоДиМ

У кожного дерева – свій строк родючості. Слива, вишня, черешня дають відмінні урожаї протягом 8–10 років, чорна смородина – 5–6, аґрус – 5–8, червона смородина – 15–20. Старі дерева краще викопувати саме восени. Грунт у місцях, де вони росли, обробіть розчином мідного купоросу (2 ст. л. на 10 л води), потім перекопайте і залиште так на зиму. А навесні посійте тут боби. Посадити дерево можна на цьому місці не раніше, ніж через три роки.

ПРовоКАЦІЯ ДЛЯ БУР’ЯНІв

ж, в опалому листі ховаються всілякі жучки і черв’ячки, що винищують шкідників саду і городу.

еКСтРиМ НА ГРЯДЦІ

Поки морози не скували землю, потрібно підготувати грядку для найпізнішої – підзимової сівби. Ділянку перекопайте, розрівняйте, зробіть борозенки завглибшки 3–5 см. В останніх числах листопада посійте сухе насіння в промерзлу землю, засипавши зверху заздалегідь приготовленим сухим ґрунтом. Такого зимового екстриму не бояться морква, петрушка, цибуля-чорнушка, буряк, кріп. При легкому промерзанні ґрунту ще можна сіяти під зиму і однорічні квіти: аліссіум, волошку, годецію, іберис, календулу, кларкію, матіолу, резеду, скабіозу, ешшольцію.

у цьому році добрива, а потім кола замульчуйте гноєм або торфом. Очистіть штамби і гілки від відмерлої кори, побіліть їх спеціальною сумішшю або глиною, розведеною з вапном. Це вбереже дерева від впливу різких температур. Краще це зробити, коли закінчиться сезон дощів. Побілку можна приготувати і самому. На 10 л води візьміть 2–3 кг вапна, 300 г мідного купоросу, 1 кг глини, а для клейкості – 50 г столярного клею. Якщо дерева обросли мохом, помийте їх залізним (200–400 г на 10 л води) або мідним (100 г на 10 л води) купоросом. Рани на стовбурі зачистіть гострим ножем і продезинфікуйте розчином мідного купоросу (1 ч. л. на 1 л води), а потім замажте садовим варом.

ПРоФІЛАКтичНе ЛІКУвАННЯ воДА ПРо ЗАПАС

Після того, як завершите прибирання зимових сортів яблук і груш, перекопайте міжряддя і довкола стовбура. Внесіть востаннє

Укриваємо

ТРОЯНДИ Як тільки встановиться мінусова температура і злегка промерзне верхній шар ґрунту, починають укривати троянди.

16 ЛИСТОПАДА

Д

ля цього можна використати рідко сколочені дерев’яні ящики, металеві або пластмасові дуги заввишки 40–50 см. У кущів вирізають всі м’які, невизрілі пагони. Міцні ж обрізають таким чином, щоб вони вмістилися під укриттям. Оббирають усе листя, яке може стати джерелом інфекції. На ґрунт, яким троянди були огорнуті ще у вересні (висота підгортання 15–20 см), кладуть ялинове гілля, насипають утеплюючий матеріал (сухе листя, стружку) шаром 15 см і зверху знову ялинове гілля.

Полийте плодово-ягідні культури. Особливо корисно це робити після сухої осені і високих урожаїв. Грунт бажано зволожити

Потім встановлюють ящики або дуги, обтягують їх крафт-папером, а зверху плівкою, притиснувши краї камінням. Під укриттям має залишатися невеликий повітряний простір. До падіння температури нижче ніж –10 °С залишають щілини для провітрювання. Якщо троянди висаджені у ряд і укриття утворює тунель, то відкритими залишають торці. Огудини троянд не обрізають, а укладають на землю, підстилаючи ялинове гілля. На них теж насипають утеплюючий матеріал, а зверху накривають папером і плівкою.

Якщо дозволяє час, то за два тижні до основного перекопування злегка поворушіть землю, розпушіть її. Цим ви спровокуєте зростання бур’янів. А потім, коли вони вже покажуться у всій красі, дуже глибоко перекопайте город і, не розбиваючи грудки, залиште на зиму. Морози самі розпушать перекопаний шар. Краще проникатиме в оранки і волога. Під час обробки ґрунту внесіть гній або компост (3–7 кг/м2). Гній краще закладати саме восени, і не дуже глибоко. Протягом зими він розкладеться так, що стане прекрасною їжею для ґрунтових бактерій. Якщо ж його заглибити, він не розкладеться і частково перетвориться на торф. Деревну золу, як добриво, можете сміливо вносити в чистому вигляді, а ось з відходами від бурого вугілля (так званих брикетів) будьте обережними: вони погіршують структуру ґрунту. Якщо на ділянці є теплиця, обробіть її розчином мідного купоросу: 1 ч. л. на 10 л води. І починайте готувати ґрунт під урожай помідорів наступного року. Заплановану для посадки ділянку перекопайте, внесіть заздалегідь на 1 м2 50–60 г суперфосфату і 15–20 г хлористого калію.

СоЮЗ ПоЛУНиЦІ І чАСНиКУ

Не помилиться той, хто в міжряддях полуниці висадить на зиму часник. По-перше, не потрібна окрема грядка, по-друге, запах часнику відлякує шкідників полуниці. Для попередження стеблової нематоди ґрунт посипте вапном або крейдою, потім перекопайте, розрівняйте і обробіть розчином мідного купоросу (1 ст. л. на 10 л води). Це захистить рослини і від фузаріозу. Перед посадкою зубчики і «дитинки» замочіть на півгодини в 0,2% розчині марганцівки, а борозенки заздалегідь посипте піском і золою. Висаджувати зубчики потрібно на такій відстані: великі – 8–10 см, дрібні – 4–5 см.


cmyk

Консультують фахiвцi Скажений ритм сучасного життя змушує шукати джерела додаткової енергії. Одним з яких є кофеїн. Доведено, що у малих дозах він впливає на нервову систему, підвищує рухову активність, розумову й фізичну працездатність, знижує втому й сонливість. Тому випиті за день п’ять чашок кави вже не нонсенс, а закономірність. Але традиційним каві та чаю на п’яти наступає нове джерело енергії – енергетичний напій. Це напій, що містить кофеїн, а часом ще й алкоголь, які, відповідно до реклами, підбадьорюють нас, роблять сіре життя яскравим і насиченим.

й д оско п К аздлоеро в ’я

ЕНЕРГЕТИЧНІ НАПОЇ: шкода чи велика шкода?

Дослухайтеся до порад

ЩО РОБИТИ,

аби не стати товстими і ледачими?

о

сь вже і листопад – за вікном сіре осіннє небо, дощ, а деінде, мабуть, і сніг. Спостерігаючи таку картину, зникає бажання займатися спортом, правильно вживати їжу. Звісно, худнути влітку і навесні набагато простіше, ніж взимку чи восени. Восени дні стають коротшими, раніше темніє і рухова активність знижується. Через темряву та сіре небо настрій швидко псується, непомітно підкрадається меланхолія і депресія. Починається сезон застуд і грипу. А ще через похолодання постійно хочеться їсти. Взагалі, восени організм автоматично настроюється на накопичення жирових запасів і розлучатися з ними зовсім не бажає. Ми стаємо схожими на ведмедиків. Що ж робити, аби не стати товстими і ледачими?

ДеКІЛьКА ПРоСтиХ СПоСоБІв

залишитися восени бадьорими та енергійними:

 оДЯГАЙтеСЯ теПЛІШе, адже у старому англійському прислів’ї мовиться «Немає поганої погоди, є поганий одяг».  ЗІГРІвАЙтеСЯ не чаєм з солодким, а гарячими супами і гарячими овочевими стравами, наприклад овочевим рагу, дуже смачно – запечені в духовці овочі. Спробуйте готувати страви в горщиках – наприклад, м’ясо з овочами або каші. Їжте страви з вареною або запеченою картоплею, гарбузом, капустою. Чай та інші гарячі напої теж можна пити, але краще без цукерочок і тортиків.  БІЛьШе РУХАЙтеСЯ. Зарядка, спорт, танці, будь-які активні рухи відмінно зігрівають.  чАСтІШе ПРиЙМАЙте гарячі душ і ванну, сходіть у сауну.  ЯКЩо вАМ ХоЛоДНо, можете потішити себе думкою, що якраз тієї миті ви активно спалюєте калорії.  вІДвІДУЙте частіше активні заходи.  ЗРоБІть СвоЮ оСеЛЮ теплою і затишною. Прикрасьте її яскравим осіннім листям або гарбузами. Більше світла, ламп, свічок тощо. Взагалі, додайте якомога більше оранжевого до інтер’єру!!!  ПоПовНІть ГАРДеРоБ яскравими кольорами. Завжди можна додати навіть до суворого дрес-коду яскравих аксесуарів – зелений шарфик, червону сумочку, смугастий теплий гольф або кумедні гумові чоботи.  ЇЖте БІЛьШе ФРУКтІв, особливо цитрусових – вони містять всі потрібні нам в холодний час вітаміни, а яскраві кольори, знову ж таки, підвищують настрій. До речі, прикрасити будинок можна апельсинами і мандаринами, поклавши їх у вазу.  Не ЗАБУвАЙте ПРо ЗАПАХи! Аромати кориці, ванілі, шоколаду, апельсина відмінно підвищують настрій, створюють відчуття затишку і тепла, а їсти хочеться менше.  чАСтІШе БАЛУЙте СвоЄ тІЛо, більше розслабляйтеся – робіть масаж, процедури догляду за тілом. А якщо сумістити це з лазнею або з сауною – так взагалі супер!  У виХІДНІ ЗРАНКУ можна потішити себе випічкою – ніщо не додає оселі більше затишку і тепла, ніж неповторний аромат свіжої здоби!

6

З

вучить заманливо! Але чи корисні такі «енергетики» для здоров’я? Добова норма кофеїну становить близько 150 мг, в одній баночці «чудодійного» напою може міститися від 150 до 400 мг! Виробник зазначає на тарі, що рекомендована норма споживання – лише одна банка на день, але хто дотримується цієї вказівки? Може, молодь на дискотеках? Де одна – там і... Адже, апетит приходить під час їди. Внаслідок систематичного вживання енергетичних напоїв виникає кофеїнова залежність, яку не зняти горнятком підбадьорливої

кави, бо в ній недостатня кількість кофеїну, якщо тільки не випити п’ять чашок одразу. Під час огляду запеклих прихильників «енергетиків» виявляється цілий букет хвороб: від проблем із серцево-судинною системою до імпотенції, плюс «маленькі» нездужання: безсоння, втома, виснаження організму. Надто небезпечні «енергетики», що містять алкоголь. Це бомба уповільненої дії! Виробники стверджують, що вміст алкоголю в напоях мінімальний і не завдає шкоди здоров’ю. Ну, а якщо випити кілька баночок? Скільки ви одержите алкоголю? Якщо, наприклад, ви питимете на вулиці горілку зі склянки, то громадськість назве вас алкоголіком. А ось попиваючи енергетичний напій, про вас подумають, що ви «модна» людина. Але ж, випивши кілька банок «енергетику», ви отримаєте таку ж кількість алкоголю! А сп’яніння не відчуєте. Алкоголь розслаблює, а кофеїн бадьорить, тому й маскує дію алкоголю. людина, не відчуваючи цього, сідає за кермо, і наслідки можуть бути трагічними. Наприклад в Данії та Норвегії енергетичні напої продають лише в аптеках, бо вважають лікарськими препаратами, а в Новій Зеландії взагалі заборонено їх виробництво. Якщо ви думаєте, що проблема роздута, то помиляєтесь! Минулого року в Росії в місті Пензі, померла 17-річна студентка. Медики констатували смерть внаслідок кровотечі в підшлункову залозу, спричинену передозуванням енергетичними напоями.

Тест «ЧИ ШВИДКО ви старієте?»

Всі питання стосуються вашого способу життя. Поруч з кожним питанням поставте цифру 0, 1, 2, 3 або 4, де 0 означає «ніколи», 1 – «рідко», 2 – «іноді», 3 – «часто» і 4 вказує на постійну звичку. отЖе, оЦІНІть, ЯК чАСто ви:  випиваєте в день п’ять-вісім склянок води, трав’яного чаю і розведених соків;  лягаєте спати до 22:30 і відчуваєте себе зранку бадьорим;  підтримуєте щоденну фізичну активність: виконуєте вправи на розтяжку, займаєтеся танцями, ходьбою, бігом, їздою на велосипеді, атлетизмом тощо;  уникаєте переїдання;  вільно висловлюєте свої почуття, не відчуваючи провини чи жалю;  добре справляєтеся зі стресом, вмієте швидко позбавитися від стану внутрішньої напруги;  піклуєтеся про себе і знаєте, що ви того заслуговуєте;  ваш раціон добре збалансований; він містить, як мінімум, 80% свіжих фруктів, овочів, злаків, бобових, горіхів, насіння та риби;

 уникаєте їжі, приготовленої за допомогою нагрівання жирів, особливо тваринних;  вживаєте оливкову і зрідка інші рослинні олії високої якості;  дотримуєтеся переважно вегетаріанської дієти, або вживаєте рибу від одного до п’яти разів на тиждень, уникаючи червоного м’яса;  вживаєте антиоксиданти, вітаміни та інші корисні добавки;  намагаєтеся зберігати подих глибоким, практикуєте корисну дихальну гімнастику;  дотримуєтеся регулярної дієтичної очисної програми;  дбаєте про себе і не боїтеся про це розповідати;  можете посміятися над собою і не сприймаєте себе дуже серйозно;

 підтримуєте позитивне ставлення до життя, не зациклюючись на негативних думках або постійних клопотах;  підтримуєте здорові стосунки і маєте гарну групу підтримки серед друзів і родичів;  ваші батьки мають відмінне здоров’я;  любите свою роботу і вважаєте, що вона дає можливість використовувати свій творчий потенціал;  вам знайомий стан «потоку» (тобто пристрасної захопленості) у процесі роботи або гри.

А тепер визначте свій біологічний вік. Якщо ви набрали:

від 0 до 10: додайте десять років до свого хронологічного; від 11 до 20: додайте п’ять років до свого хронологічного; 21–40: ваш біологічний вік співпадає з вашим хронологічним віком; 41–60: відніміть п’ять років від вашого хронологічного віку; 61–80: відніміть десять років від вашого хронологічного віку.

Залежно від результатів у вас може з’явитися бажання почати працювати над собою, щоб змінити ситуацію.

ДОМОВИЧОК №1,

16 ЛИСТОПАДА


Гарбуз почали вирощувати в Північній Америці 5 тисяч років тому. Перші американські поселенці відрізали верхівку гарбуза, видаляли насіннячка, наповнювали середину молоком, спеціями й медом, потім запікали гарбуз у гарячій золі. Індіанці смажили скибочки гарбуза на багатті, а зі смужок в’яленого гарбуза робили килимки.

чудо-овоч

ГАРБУЗ К

т

о р и сн а см а ко та

Яблука – найпопулярніший фрукт, який містить безліч корисних речовин.

Золоте

ЯБлУЧКО

 У давнину яблука, запечені в попелі, давали хворим плевритом, а жінкам, які годують немовлят груддю до тріщин на сосках прикладали протерті яблука, змішані з жиром.  Вживаючи яблука щодня натщесерце вранці, ви нормалізуєте роботу травної системи.  Регулярне вживання яблук перешкоджає перетворенню вуглеводів у жири. І саме тому розвантажувальні дні – одне з ефективних засобів зайвої ваги.  Аби схуднути, варто робити розвантажувальні яблучні дні один раз на тиждень (1–1,5) кг яблук, які треба розподілити на 5–6 прийомів.  До того ж, яблука здатні знімати стрес і заспокоювати. Найкраще для

Н а здоров’я!

цього підходить ЯБЛУчНиЙ чАЙ: 3–5 яблук добре промити, разом зі шкіркою нарізати шматочками, залити 1 л води, кип’ятити протягом 10 хв., додати мед за смаком. Пити 1–2 склянки 3-4 рази на день.  Яблука – воістину молодильний фрукт – вони перешкоджають передчасному старінню. Регулярне вживання яблук забезпечує нормальну роботу шлунково-кишкового тракту (а це в свою чергу позначається на фігурі і шкірі) і зводить до мінімуму кількість простудних захворювань. Отже яблука корисні всім. Англійці – великі поціновувачі цих плодів – кажуть: «Кожного дня з’їдайте по яблуку – і лікар вам не знадобиться». Наріжте тонкими скибочками яблука, змішайте з тертим сиром і дрібно порізаною зеленою цибулею. Подавати на листі салати-латуку. – прекрасний гарнір до м’яса. Особливо добре поєднується антонівка і баранина. Покладіть половинки яблук на сковорідку, налийте туди трохи води і потримайте під кришкою на середньому вогні 10–15 хвилин. Такий гарнір не вимагає ніяких приправ.

Беремо яблука, бажано кислі сорти, промиваємо. Дно посуду (діжки, емальований посуд, скляна банка) вистилаємо житньою соломою або листям смородини. Яблука складаємо хвостиками догори. І заливаємо суслом: житнє борошно, або 150 г сухого квасу, розмішуємо з невеликою кількістю холодної кип’яченої води. Доводимо розчин до 2 літрів і даємо відстоятись, проціджуємо. Додаємо кип’яченої води до 10 л і на кожен літр по 2 столові ложки солі і сухої гірчиці. Заливаємо яблука розчином і кладемо зверху полотно та гніт. Перший тиждень треба буде доливати сусла. Термін приготування – 40 днів.

ДОМОВИЧОК №1,

16 ЛИСТОПАДА

М аски

ЯБлУКА під снігом

Яблука розрізати на половинки, вийняти серцевину, а виїмку заповнити варенням. Скласти їх у змащену маслом форму і випікати в добре нагрітій духовці 15 хвилин. Тим часом збити білки з цукром та кількома краплями лимонного соку і натертої лимонної цедри. Викласти піну на яблука, посипати зверху горішками і підсушити в духовці протягом 5-ти хвилин.

з печінкою (гепатит, холецистит, жовчнокам’яна хвороба). Активні речовини м’якуша гарбуза прискорюють відновлення антитоксичних функцій печінки. Якщо у вас проблеми з нирками – корисно пити сік із сирого гарбуза. Та будьте обережні – гарбузовий сік діє заспокійливо, а тому не варто пити багато соку, особливо якщо попереду важлива робота. Крім того, знахарі вважали, що гарбузовий сік дуже допомагає чоловікові підтримувати свій сексуальний тонус. Для цього також корисно вживати і гарбузове насіння. Адже не випадково у давнину з очищених і перемелених зернят гарбуза готували приворотне зілля. Гарбуз застосовують і зовнішньо. Кашкою із свіжого чи вареного гарбуза лікують опіки, у тому числі й соняч-

ні. А якщо ви находилися за день й болять ноги – зробіть кашку із сирого гарбуза й помніть їх ступенями та прикладіть до гомілок на кілька хвилин. Сприятливо впливає гарбуз і на стан зубів, адже фтор запобігає карієсу. Позитивно діє гарбуз на нервовий стан. У разі безсоння, тривожного сну, неврозів п’ють гарбузовий сік з медом. Рани, опіки, ластовиння, вугрі, екзему теж лікують гарбузом – треба покласти потертий м’якуш сирого плода на хворе місце. А на застарілі гнійні рани, трофічні виразки на кінцівках у хворих на діабет кладуть компреси з відвару цвіту гарбуза.

 ПоЖивНА. У кашку з 3-ма столовими ложками вареного гарбуза додайте яєчний жовток і чайну ложку меду. Нанесіть теплу маску на обличчя на 10–15 хвилин, а потім змийте холодною водою. Щоб позбутися жирного блиску на чолі і крилах носа, корисно протирати обличчя шматочком гарбуза.  ДЛЯ СУХоЇ ШКІРи. 2 столові ложки вареного гарбуза добре збийте і змішайте зі столовою ложкою оливкової або іншої олії. Нанесіть маску на обличчя на 20 хвилин, потім змийте прохолодною водою.  тоНІЗУЮчиЙ ЗАСІБ ДЛЯ вСІХ тиПІв ШКІРи – кашка з натертого гарбуза і віджатий з неї сік. Соком

просочують тонкий шар вати, кашку наносять на марлеву серветку або безпосередньо на обличчя. Компрес покладіть на обличчя на 15–20 хвилин, потім зніміть і вмийтеся прохолодною водою. Робіть цю процедуру 2–3 рази на тиждень, тривалість курсу 15–20 компресів.

Салат З ЯБлУК

ЯБлУКА печені

ЯБлУКА мочені

ам, де зазвичай вживали варений, печений чи то смажений гарбуз, ні діти, ні дор рослі ослі не грипували й не застуджувалися. Недарма кажуть, що їжа – то ліки, а ліки ті – гарбуз. У цьому овочі міститься дуже багато корисних речовин. Недарма в українців є традиція давати хлопцю гарбуза. З часом подібна відмова залицяльнику стала образливою, а насправді вона містить у собі великий сенс. Адже в гарбузі багато каротину та вітаміну D, який підсилює життєвий тонус та сприяє росту. Тобто раніше вручення нареченою гарбуза було скоріше не категоричною відмовою, а натяк на те, що жениху треба підрости й набратися сил. А наступного року, хто знає, як життя складеться. Дуже корисний гарбуз і тим, хто має проблеми

С мачного!

Кажуть, досвідчений кулінар може приготувати з гарбуза понад тридцять страв. Це можуть бути супи, випічка, десерти...

ГАРБУЗ, запечений

у сметані

«ВІТАМІННИЙ салат»

ПРоДУКти:

ПРоДУКти:

1 кг порізаного гарбуза; 30 г топленого вершкового масла, 50 г мелених сухарів, 50 г цукру, 30 г пшеничного борошна, 200 г сметани, 30 г масла, сіль,100 г сметани (для поливання).

гарбуз – 200 г, велике яблуко – 1 шт., морква – 1 шт., 0,5 склянки горіхів, сметана – 0,5 склянки або йогурт – склянка, зелень петрушки або кропу, сіль за смаком.

ПРиГотУвАННЯ: Гарбуз поріжте скибочками, посоліть, посипте пшеничним борошном, додайте цукор і обсмажте на добре розігрітому жирі до готовності. Перекладіть гарбуз у посуд для запікання, змащений олією і посипаний сухарями, залийте сметаною і запікайте в розігрітій духовці до появи рум’яної кірочки. Готову запіканку розріжте на порції. До столу запіканку подавати зі сметаною.

ПРиГотУвАННЯ: М’якоть сирого гарбуза, очищене від шкірочки й серцевини яблуко (краще кислих сортів) і морквину середнього розміру натерти на крупній терці. Додати очищені і добре подрібнені горіхи, дрібно нарізану зелень. Салат підсолити і заправити сметаною або густим йогуртом.

7


cmyk

Ч

арiвне ру ко д i л л я

П оради для тих, хто в’яже

М одницi у скриньку Цей палантин прикрасить будьяку сукню, додасть елегантності та жіночності вашому образу. Тож оберіть колір пряжі, який вам до лиця, і вперед!

ВОлОГО-ТЕПлОВА ОБРОБКА зразків та виробів

в

и пров’язали перший зразок або простий виріб. Стовпчики і ряди в’язання по полотну можуть лежати не дуже рівно. Не поспішаєте засмучуватися. Правильно відпарте в’язання, це додасть йому закінчений, доглянутий вигляд. Вибираючи візерунок або розмір гачка для роботи, остаточне рішення приймайте, порівнюючи відпарені проби. Розрахунок деталей виконуйте за робочим зразком – це невеликий квадрат або

прямокутник, пров’язаний робочою ниткою, правильно підібраним гачком і візерунком та ретельно відпарений. Готові деталі виробу перед з’єднанням теж потрібно обробити паром. Не рекомендую прасувати полотно, зв’язане гачком, незалежно від візерунка або матеріалу. Обробляти паром можна тільки вироби з вовни або бавовно-льону. Вироби із штучних волокон відпарюють холодним способом.

ОБРОБКА ПАРОМ

у домашніх умовах

Л

Аналогічно відпарюйте і деталі виробів, але краї закріплюйте шпильками або набравши прямі ділянки деталей на спиці і тільки закруглені заколюють шпильками через 10–15 мм. Перед цим по контуру деталі швом «через край» прокладіть «сувору» нитку. Прикріплюючи деталь шпильками, вколюйте їх під стіжки нитки. Така обережність не зайва – це збереже край від деформації і можливих плям іржі. Не можна закріплювати деталь по краю паперової викрійки. Перенесіть її контур олівцем на білу тканину. Колір олівця підберіть під колір пряжі. Якщо ви вирішили зайнятися в’язанням серйозно, виділіть для цієї роботи спеціальний шматок білої тканини, це може бути частина старого простирадла. Закінчивши обробку декількох деталей, прокип’ятіть цю тканину з підбілювачем. Тканину з нанесеним контуром деталі вкладіть на підстилку для прасування, на неї прикріпіть деталь виворотною стороною вгору. Спочатку приколіть в основних робочих крапках викрійки, а потім по черзі прикріпіть всі лінії, розташовуючи шпильки не рідше ніж 1–1,5 см. Відпарену деталь відколюйте тільки після повного висихання. Зверніть увагу на деталі, вив’язаними візерунками з великою кількістю повітряних петель, – вони потребують особливо ретельної волого-теплової обробки.

250 г фантазійної стрічкоподібної меланжевої пряжі у бежево-коричневих тонах, гачок для плетіння №4,5.

ПАлАНТИН виДи ПетеЛь

Повітряна петля (п. п.): в п. ввести гачок, накинути на нього нитку і протягнути через п. Стовпчик без накиду (ст. б/н): гачок ввести в п. ланцюжка або нижнього р. і витягнути нову п., захопити нитку і пров’язати 2 п. на гачку в один прийом. Стовпчик з накидом (ст. з/н): зробити на гачок накид, ввести його в п. ланцюжка і витягнути нову п., 3 п. на гачку пров’язати попарно в 2 прийоми.

СХеМА 1

Стовпчик з 2 накидами (ст. з 2/н): зробити на гачок 2 накиди, ввести гачок в п. ланцюжка і витягнути нову п., 4 п. на гачку пров’язати попарно в 3 прийоми. З’єднувальний стовпчик (з’єд. ст.): гачок ввести в п. ланцюжка, захопити нитку і протягнути її через п. ланцюжка і п. на гачку. Фантазійний узор: за схемою 1. Мотив: за схемою 2. ЩІЛьНІСть в’ЯЗАННЯ: 10 см = 20 п. Кожна сторона одного мотиву близько 11 см.

Кількість п. ділиться на 10+1

ст. б/н

7 6

ст. з/н ст. з 2/н

5

з’єд. ст.

4 3

початкове кільце

2 п.п. підйому або початок

1 р. рапорт

оПиС РоБоти

СХеМА 2

ПАЛАНтиН

44 cм

8

Повторювати з 1-го по 4-й р. 8

п.п.

110 cм

ише об’ємні вироби – найчастіше це оздоблювальні елементи – оброблюють паром, з носика киплячого чайника, і розправляють рукою. В інших випадках використовують праску і вологу льняну тканину. Саме льняну, тому що вона добре запобігає впливу високої температури на оброблювану деталь і, утримуючи достатню кількість вологи, дає гарну пару. Праску при цьому розігрівають до максимальної температури. Вологою, злегка віджатою льняною тканиною накрийте зразок або деталь, покладені виворітною стороною вгору. Гарячою праскою водите над деталлю, майже не доторкаючись до тканини, утримуючи праску «у висячому положенні». Над кожною оброблюваною ділянкою проводите праскою кілька разів, не доводячи тканину до повного висихання. Проби в’язання і деякі деталі можна обробляти без закріплення країв. Робочі зразки та окремі мотиви відпарюйте, просмикнувши тонкі панчішні спиці по краях. Після нетривалої обробки паром такого зразка, підніміть тканину і розправте в’язання, потягнувши за обидві протилежні спиці спочатку по ширині, потім по довжині. Знову відпарте. Знявши тканину, залишіть зразок, щоб він висох.

вАМ ЗНАДоБитьСЯ

Основне полотно: набрати ланцюжок з 91 п. п. і в’язати узором за схемою 1 завдовжки приблизно 110 см. Закінчувати в’язання треба 2-м або 4-м рядком схеми. Обробка: зв’язати 28 мотивів за схемою 2. Пришити по 10 мотивів до довгих сторін палантина і по 4 мотиви до коротких сторін. Готовий виріб зволожити і дати йому висохнути. І останній штрих. Прикрасьте палантин брошкою. Її також можна виплести.

ДОМОВИЧОК №1,

16 ЛИСТОПАДА


пам’ять пам’ять

http://dponline.cn.ua

№ 125 (165) 16 листопада 2010, вівторок

9

Г е р ої в п о д в и г и б е з с м е р т н і

А йому ж було лише вісімнадцять Певен, багатьом не раз доводилося чути: «Ну, що з нього візьмеш, молодий ще, зелений». Це про тих, кому ще бракує життєвого досвіду, хто через свою молодість невзмозі прийняти якесь важливе рішення, не готовий до якогось серйозного вчинку. Ніби й так. Але життя спростовує цю, здавалось би, незаперечну «істину».

С

простував її і юнак із села Ведильці Чернігівського району Андрій Блажкун. «Спростував» ціною свого життя, своєї героїчної молодості. У 18 років Батьківщина удостоїла його (на жаль, посмертно) найвищого звання країни – Героя Радянського Союзу. За мужність і відвагу в боях проти фашистських загарбників у роки Великої Вітчизняної війни. З моєї пам’яті частенько виринає наш невеличкий, але затишний «Кабінет журналіста» редакції обласної газети «Деснянська правда», приміщення якої років з двадцять тому містилося на ко-

лишній вулиці Свердлова, 2. Споминів про «життя» того кабінету багато. Не раз він проймався якимось яскравим сяйвом. Сяйво те йшло від Золотих Зірок Героїв Радянського Союзу, які збирались на запрошення до нашої гостинної «хати». Розсідалися за своєрідним редакційним «круглим столом» і поринали в спогади. І хоч скроні у них вже сріблилися, розмова, як правило, точилася про героїку молодих років, обпалених бойовими грозами Великої Вітчизняної. Гостям, за плечима кожного з яких відвага, подвиг в ім’я Вітчизни, було що згадати, що розповісти. Недарма ж на їхніх грудях

сяяли Золоті Зірки Героїв. У О. І. Молодчого, наприклад, їх було аж дві. Поруч із прославленим повітряним асом всідалися такі ж безстрашні, як і він, скромні, необтяжені славою, блиском Золотих Зірок відважні льотчики П. М. Косолапов і О. М. Карасьов, танкіст Ю. І. Сагайдачний, Герої інших родів військ М. К. Наумчик, М. Я. Кальонов, М. І. Глотов… У грізний час ратних випробувань на подвиг вела їх молодість, відвага, прагнення будь-що захистити рідну землю від ворогів. Вже тоді вони розуміли: місце для подвигу є не лише у зрілої людини, а й у молодої. Розуміли це і ми. Тому на зустрічі, про які мова, завжди запрошували допризовну молодь, студентів, учнів старших класів. І бачили, як загоралися у них очі від почутого і побаченого. Для них це була справжня школа патріотизму, школа виховання високих почуттів бути змолоду корисним Батьківщині. Не раз на таких зустрічах представники обох поколінь із болем у серці згадували й ім’я вісімнадцятирічного Героя Радянського Союзу Андрія Блажкуна, ставили у приклад його синівську і безкомпромісну відданість своїй Вітчизні. – Хотілось би, щоб сьогодні з нами був той відважний хлопець з Ведильців, про подвиг якого ми стільки чули, – сказав якось один із присутніх на зустрічі. – Адже

стати Героєм у вісімнадцять, це, погодьтеся, справжній героїзм, справжня відвага. Це приклад для нинішньої молоді… Не судилося тому хлопцю повернутися після Перемоги на рідну землю. Не судилося разом з однолітками радіти вільному життю, зустрічати ранкові зорі, робити людям добро. Герой загинув. Загинув, визволяючи Угорщину від фашистської неволі. На вічний спокій прийняла його земля братнього народу. Могила Героя – у Будапешті. А йшов до Перемоги гвардії рядовий Блажкун у складі 3-ї роти 202-го стрілецького полку 68-ї гвардійської Проскурівської Червонопрапорної стрілецької дивізії. Йшов напористо і сміливо. У збірнику «Героїв подвиги безсмертні» (Політвидав. 1982) є такі слова: «Стрілець Блажкун намагався бути в перших рядах бійців, влучним вогнем з автомата мужньо відбивав контратаки гітлерівців… Одного разу, коли фашистам вдалося підійти близько до наших позицій, він із вигуком «Бий фашистів!» кинувся на них врукопашну. Ворог не витримав сміливого натиску червонозоряних бійців і в паніці відступив…» Хоробрості надавали йому і нестихаючий біль душі, незгладима пам’ять про жахливі злодіяння окупантів у роки їхнього «панування» в рідному селі. Нелюди з каральних загонів, намагаючись зламати волю жителів села до опору, вибити з їх

свідомості віру в Перемогу, жорстоко розправлялися з місцевим населенням. Палили людей живцем. Розстрілювали. Катували тоді сотні стариків, жінок, дітей. Все це невигойним болем відгукувалось у серці воїна, кликало до помсти. І він мстив. Не жалів себе, аби перемогти катів, поквитатися з ними за все, що вони вчинили. В одному із запеклих боїв сміливця було тяжко поранено. Пораненого його і схопили фашисти. По-звірячому катували, намагалися вибити з нього потрібні їм відомості про розташування і боєздатність нашого підрозділу. Мужній боєць мовчав. Кати лютували. «Хто ти? – волали. – Ти ніхто!» – Я – солдат своєї Батьківщини. Присягав їй. І служу тільки їй..! – стікаючи кров’ю, промовив гвардієць. Нелюди не вгамовувалися. Відрізали солдату вуха, ніс, викололи очі, палили вогнем, але нічого від нього не добилися. До останньої хвилини свого короткого життя наш земляк залишався вірним сином своєї Батьківщини. За цю вірність, за незрадливу любов до рідного краю відважний юнак із Чернігівщини і посів почесне місце серед когорти Героїв Радянського Союзу. А йому ж було тоді лише 18 років! Лише вісімнадцять! Пам’ятати б про це нинішній молоді. Андрій ФОМІЧОВ

м. Чернігів

Рок и і долі

Недоспівана пісня

У Погребівському сільському Будинку культури є стенд під назвою «Вони захищали Батьківщину». Серед багатьох фотографій загиблих воїнів-односельчан – і фото симпатичної дівчини. А під ним напис: Олександра Дем’янівна Слюсак.

Я

її добре знав. Це моя двоюрідна сестра. Шура була найменшою дитиною в сім’ї Дем’яна Андрійовича Слюсака. Жили вони біля школи в центрі села. Ще дитиною маленька Шура бігала на шкільне подвір’я. З цікавістю спостерігала, як діти, радісні і веселі, з книжками йдуть до школи, як ганяли м’яч під час перерви. Дітей ведуть на екскурсію і позаду обов’язково йде Шура. Її усе цікавило. Якось хтось жартував: «Пішли з нами на урок». І вона, тихенько вмостившись на задній парті, вслухалася в чарівну мову вчительки. Хоча в класі було 38 учнів, учителька її помітила. Попросила вийти з класу. Дівчинці виповнилося лише 7 років. А в перший клас приймали у вісім. І тоді за це вродливе дівча вступився весь клас. Зрештою, ублагали, щоб Шура ходила вільним слухачем. Вчителька погодила це з директором школи. Відтоді моя двоюрідна сестричка разом з дітьми поспішала до школи, сідала за свою парту. Її батьки ще вдома навчили писати і читати. Тож дівча вже самостійно читало маленькі дитячі книжки. У першому класі Шура була найменшою на зріст, але вчилася на «відмінно» (такі були оцінки). Все давалося їй легко. З радістю допомагала учням краще засвоїти матеріал. Минали роки. І ось вона вже у четвер­ тому-п’ятому класах. Активний учасник художньої самодіяльності. Займається у музичному гуртку – швидко навчилася грати на балалайці, освоїла семиструнну гітару.

У свята струнний оркестр часто виступав у школі з концертом, Шура виконувала пісні, декламували вірші. Всім подобалися її пісні під гітару. Послухати гру дітей приходили і батьки. «Отака вдала дитина у Дем’яна, – казали односельці. – Їй після школи пряма дорога в артистки». Шура вчилася у сьомому класі (це була семирічна школа) і її попросили попрацювати піонервожатою на громадських засадах. Діти полюбили юну наставницю. Вона читала малим школярикам казочки, оповідання, разом з ними співала пісні. Особливо подобались дітям казочки з хорошими кінцівками. Шура часто сама вигадувала їх. Стала справжнім ватажком піонерського племені, яке не тільки навчалося, а й садило дерева, збирало в полі колоски і «виливало» з нірок ховрашків, щоб не нищили врожай. Діти пишалися своєю піонервожатою. А вечорами в гуртку «Тсовіахіма» і ГПО (готовий до праці й оборони) учні старших класів вивчали гвинтівку, протигаз. Дівчина з карими очима і ледь-ледь задертим носиком вже вміла стріляти з гвинтівки, підтягуватися, освоїла азбуку «морзе» (передача прапорцями). Коли її приймали в комсомол, запитали: «Якщо буде війна, ти й там будеш такою сміливою і кмітливою?..» І ось випускний вечір. У кожного свої плани на майбутнє. Шура подає документи до Прилуцького медучилища, успішно закінчує і готується вступати до медичного інституту. А напередодні познайомилася з молодим лейтенантом Іваном Козловим.

Невдовзі побралися, і Шура відбула із Ванею на місце його служби. Перед війною обоє приїжджали в Погреби до Шуриних батьків. Я вчився уже в шостому класі і добре пам’ятаю їх, красивих і мужніх. Не забуду, як Шура говорила мені: «Коля, я знаю, ти навчаєшся добре, любиш художню літературу, пишеш вірші. Станеш журналістом, а це почесна професія. І тоді й про мене напишеш. Вивчитися мені не вдалося, перешкодила війна. А позаштатним кореспондентом багатьох газет я став. І виконую прохання Шури через кілька десятиліть. Згодом Шура і Ваня поїхали. І більше я їх не бачив, бо невдовзі почалася війна. Сестра писала мені частіше ніж батькам. І все написане нижче – з її листів. У суботу 21 червня 1941 року у військовій частині, де служило подружжя, влаштували концерт. Шура теж брала у ньому участь. Грала на гітарі. Веселила глядачів частівками, які сама й писала. З клубу розходилися всі радісні і збуджені. А вранці почули страшну звістку: війна. Через кілька днів лейтенант Іван Козлов відбув на Західний фронт. Шуру направляли в інше місце. На прощання вона взяла гітару: «Дан приказ ему на запад, ей в другую сторону...» І замовкла: «Ваню, доспіваю цю пісню, як зустрінемося з тобою після війни». З перших днів бойових дій воєнфельдшер Олександра Слюсак на передньому краї оборони. Її головна мета – допомагати бити ворога. З нею завжди був автомат і

медична сумка. Перев’язувала поранених, витягувала їх у безпечне місце, звідки їх забирали санітари. При можливості брала в руки автомат і разом з бійцями відбивала шалений натиск ворога. Кілька листів прийшло від неї батькам: «Добрий день, мої рідні тато і мама. Я жива і здорова. Перебуваю на фронті. Ведемо важкі бої. Нелегко нам, але ми переможемо. Бо немає такої сили, щоб перемогла Червону Армію. Вірю – ми переможемо і зустрінемося з вами. Мамо! Як там моя берізка (Шура посадила берізку у дворі ще школяркою)?» Фашистська армія рвалася на Дон. Їх манили простори Кубані, Північного Кавказу. Тривали запеклі оборонні бої. Шура з санітарами та іншим медперсоналом нарівні з бійцями передніх ліній оборони пережила всі жахіття протистояння не на життя, а на смерть. Скільком бійцям надали вони допомогу, скількох порятували, Шура вже й не пам’ятала… …Під час однієї з поїздок від фронту в тил ворожі літаки знищили санітарний поїзд, в якому була й медсестра з Погребів Олександра Слюсак. У 1943 році Погреби звільнила Радянська армія. До Шуриних батьків завітав офіцер Іван Козлов. Він розповів, що розшукував кохану дружину Олександру. Пошуки привели його в Сальські степи під Сталінградом. Зустрівся з тими, хто знав її. Дізнався, коли санітарний поїзд вийшов зі станції відправлення, але до станції призначення так і не дійшов. На цьому й закінчилися пошуки дружини. Офіцер відбув у свою частину, і його подальша доля невідома. Скоро не стало й батьків Шури. Виросли нові покоління, які знають про війну тільки зі спогадів старших. А з нинішніх дітей взагалі ніхто не знає, що в цій старенькій хаті, яка через дорогу біля школи, колись жила юна школярка, піонервожата Погребівської школи по імені Шура, яку любило все село. Микола СЛЮСАК

с. Погреби, Прилуцький район


cmyk

10

№ 125 (165) 16 листопада 2010, вівторок

Б у д ьт е о б е р е ж н і!

Залізниця – об’єкт підвищеної небезпеки

С

татистика аварій свідчить, що їхати потягом приблизно в 3–4 рази безпечніше, ніж летіти літаком, і в 10 разів ніж автомобілем. Але щороку на залізниці стається велика кількість аварій, які роблять залізничний транспорт зоною підвищеної небезпеки. Особливо багато аварій трапляється на залізничних переїздах: у 2009 році на них загинуло 34 людини, а за 9 місяців 2010 року – 69 осіб. Причиною залізничних аварій бувають зазвичай зовнішні обставини. Але і сам пасажир часом стає винуватцем екстремальної ситуації.

Кілька порад з правил безпеки на залізничному транспорті:

1. Залізничні колії можна переходити лише у відповідних місцях, перед цим впевнившись, що немає потяга. 2. Під час проходження потяга без зупинки не можна стояти ближче ніж два метри від краю платформи. Підходити до вагона тільки після повної зупинки потяга. 3. При русі вздовж залізничної колії не дозволяється підходити ближче ніж 5 метрів до крайньої рейки. 4. На електрифікованих ділянках залізничної колії не піднімайтесь на опори, не торкайтеся спуску, який відходить від опори до рейок, а також дротів, що лежать на землі. 5. Забороняється бігати по платформі вздовж потяга, що прибуває чи відходить. 6. Не відчиняйте під час руху потяга зовнішні двері, не стійте на підніжках, не висовуйтеся з вікон. 7. Не зривайте без крайньої потреби СТОПкран. Запам’ятайте, що навіть при пожежі не можна зупиняти потяг на мосту, в тунелі та інших місцях, що можуть призвести до ускладнення евакуації. 8. Забороняється використовувати у вагонах відкритий вогонь та користуватися побутовими приладами, що працюють від вагонної мережі. 9. Не можна перевозити пальне і вибухонебезпечні речовини. 10. Якщо ви відчули запах горілої гуми або з’явився дим, негайно зверніться до провідника. 11. При екстреній евакуації з вагона зберігайте спокій, надавайте допомогу літнім людям, інвалідам та дітям. Дмитро МІРОШНИК, викладач навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Чернігівської області

http://dponline.cn.ua

Використання мультимедійних технологій на уроках у початковій школі

для підвищення якості освіти молодших школярів Вчитель. Що становить основу його професії? Знання предмета? Безумовно. Ораторське мистецтво? Звичайно. Любов до дітей, вміння розуміти й відчувати, як навчається учень і що він при цьому переживає? Ну, хто ж буде сперечатися. А ще він завжди має залишатися молодим у своїй роботі – крокувати в ногу з часом, не зупинятися на досягнутому, прагнути досконалості. Він має бути сучасним. Впевнено планетою крокує XXI століття, а разом з ним у наше життя міцно входять нові можливості, пов’язані з інформаційно-комунікативними технологіями. Що й казати, сама система освіти в нашій країні вимагає нового підходу до процесу навчання школярів, починаючи з молодших класів. Не слід забувати, що на цьому етапі розвитку суспільства наявність знань та вмінь з інформаційних технологій стає базовою вимогою для випускника школи. Молода людина, яка не володіє сучасними комп’ютерними технологіями, не ознайомлена з технологіями Інтернету, буде неминуче відкинута за межі сучасного інформаційного суспільства. Як і багато років тому, для вчителя голов­ні інструменти – дошка і крейда. Але для нинішніх дітей і для сучасного уроку цього вже недостатньо. Сучасна школа покликана забезпечити доступність якісної освіти учнів з урахуванням їхніх можливостей, нахилів та зацікавленості, зобов’язана переглянути весь методичний інструментарій. Нові інформаційні технології, безумовно, відіграють у цьому сенсі позитивну роль. Комп’ютер став незамінним помічником у всіх сферах діяльності людини. Нині майже 90% учнів мають вдома ПК. Хіба може вчитель відставати від своїх учнів? Ні, не може. Сучасний викладач має не лише оволодіти ПК і різними комп’ютерними програмами, а й застосовувати свої знання і вміння при підготовці і проведенні уроків. Роль комп’ютера на уроці складна: його використання в навчальному процесі допомагає вчителю зробити урок динамічним, цільовим, насиченим, яскравим, таким, що запам’ятовується надовго. Комп’ютер – це новий вимір у просторі навчання. Це помічник учителя, інструмент для досягнення ним педагогічних цілей, але не панацея від усіх освітніх проблем. Комп’ютер у будь-якому разі не замінить традиційної книжки та живого спілкування з учителем, впливу особистості вчителя на учнів. По-перше, саме вчитель має можливість зацікавити учнів, викликати допитливість, завоювати їхню довіру; подруге, він може спрямувати їхню увагу на ті або інші важливі аспекти предмету, який вивчається; по-третє, відзначити їхню старанність та знайти способи мотивації до навчання. Таку роль вчителя ніколи не зможе взяти на себе техніка. Комп’ютерні технології постійно вдосконалюються, стають доступнішими, гнучкими. Найсучаснішим комп’ютерним засобом навчання, що впроваджується у навчальний процес шкіл України є мультимедійні технології. Однією з беззаперечних переваг засобів мультимедіа є можливість розроблення на їх основі інтерактивних комп’ютерних презентацій. Мультимедіа (мульти – багато, медіа – середовище, носій) – це сучасна комп’ютерна інформаційна технологія, що дозволяє об’єднувати в одній комп’ютерній програмно-технічній системі текст, звук, відео, графічне зображення, анімацію та мультиплікацію. Презентація – це набір сторінокслайдів, що послідовно змінюють одне одного, на кожній з яких можна розмістити будь-який текст, малюнки, схеми, відео-, аудіофрагменти, анімацію, 3D-графіку, використовуючи при цьому різні елементи оформлення. Програма Microsoft Power Point призначена для створення та показу мультимедійних презентацій. За допомогою цих

презентацій можна демонструвати різноманітні ілюстрації, фото– і відеоматеріали, портрети, історичні документи, механізми і явища. Microsoft Power Point надає користувачу все потрібне для створення презентації – потужні функції роботи з текстом, включаючи окреслення контуру тексту, засоби для малювання, побудови діаграм, широкий набір стандартних ілюстрацій тощо.

Умови для ефективного впровадження мультимедійних технологій на уроках у початкових класах: 1. Матеріально-технічна база:  електронний носій, на якому створено алгоритм уроку або наочний матеріал, музика, відеоролики, аудіозаписи тощо;  комп’ютер;  мультимедійний проектор;  екран (його з успіхом може замінити світла стіна);  інтерактивна дошка. 2. Інформаційна культура вчителя. 3. Інформаційна культура учня. 4. Наявність педагогічного досвіду. 5. Знання методик ефективного застосування комп’ютерних програм. 6. Наявність відповідного програмного забезпечення, що відповідало б навчальним програмам з цих дисциплін. Основне завдання методики використання мультимедіа – формування інформаційного середовища, що забезпечує досягнення педагогічних цілей, і яке проводиться за допомогою цілого комплексу засобів навчання. Кожен вчитель знає, як відбувається запам’ятовування інформації: якщо інформація сприймається лише на слух, засвоюється 20% її обсягу; якщо за допомогою зору – запам’ятовується 30% матеріалу. За умови комбінованого поєднання «включення» слухового й зорового каналів інформації учень спроможний засвоїти до 60% інформації. А застосування мультимедіа дає змогу об’єднати текст, звук, графічне зображення, відео та ще й улюблену дітьми анімацію (мультиплікацію), тим самим підвищуючи рівень засвоєння навчальної інформації кожним школярем. Ще К. Ушинський стверджував: «Педагог має подбати про те, щоб якомога більше органів чуття – око, вухо, голос, чуття мускульних рухів і, навіть, якщо можливо нюх та смак, взяли участь в акті запам’ятовування... За такого дружного сприяння всіх органів в акті засвоєння ви переможете найлінивішу пам’ять». Саме цим пояснюється роль мультимедійних засобів навчання, що виникли з появою потужних багатофункціональних комп’ютерів, якісних навчальних програм, розвинутих комп’ютерних систем навчання в діяльності сучасного закладу освіти. Комп’ютер з мультимедіа в руках учителя стає дуже ефективним технічним засобом навчання. Одночасно впливаючи на зоровий та слуховий аналізатори, він оперативно відповідає на дії користувача, підтримуючи справжній зворотний зв’язок, тобто працює в інтерактивному режимі. Важко заперечити, що майбутнє за системою навчання, яке вкладається у схему «учень – технологія – вчитель», за якої викладач перетворюється на педагогаметодолога, технолога, а учень стає активним учасником процесу навчання. Тобто, якщо в навчальному процесі, що відбувається за схемою «учень – вчитель – підручник» з’явиться новий елемент – комп’ютер, то зміст праці вчителя суттєво зміниться: основним стане не передача знань, а організація самостійної пізнавальної діяльності учнів. Тобто величезний дидактичний потенціал використання інформаційних технологій навчання зможе бути розкритим лише за умов, якщо провідна роль у навчально-виховному процесі належа-

тиме вчителю, а комп’ютер буде не лише потужним засобом, а й третім партнером у педагогічній взаємодії. Аналізуючи позитивні сторони застосування мультимедійних засобів та недоліки їх використання в освітньому процесі, можемо говорити про неабиякі переваги використання мультимедійних технологій навчання на уроках у початкових класах. Ці переваги, насамперед, зумовлені технічними можливостями комп’ютера. Це і збільшення обсягу пам’яті, що дозволяє істотно розширити і урізноманітнити матеріал. Швидка дія комп’ютера забезпечує своєчасну обробку інформації; наявність звукового супроводу сприяє активізації сприймання потрібних знань. Використання комп’ютера на різних етапах навчання допомагає реалізувати особистісно-орієнтований підхід в освіті. Творча взаємодія вчителя й учня забезпечує задоволення від самого процесу навчання, зацікавленість тим, що вивчається. Такі заняття допомагають вчителю залучити до творчої співпраці всіх учнів. Ефективним є використання відеофрагментів фільмів або мультиплікації, в яких зображено недоступні для спостереження процеси та явища. Наприклад, виверження вулкана, цунамі, торнадо тощо. Особливу атмосферу створюють музичні записи, які супроводжують демонстрацію зображень. Використання демонстраційних засобів сприяє формуванню у дітей образних уявлень, а на їх основі – загальних понять. Великий інтерес в учнів викликають презентації в яких одночасно поєднано картини рідного краю, поезію та музичну фонограму. Такі презентаційні матеріали, крім освітніх, виконують ще й виховну функцію – згуртовують колектив, прищеплюють дітям почуття відповідальності, розвивають естетичні смаки тощо. Використання мультимедійних презентацій на уроках в початкових класах зумовлюється тим, що дозволяє подати матеріал як систему яскравих опорних образів, наповнених вичерпною структурованою інформацією в алгоритмічному порядку. Опанувавши програму створення презентацій Power Point, учитель сам стає режисером заняття. Ця програма дозволяє педагогу створити анімаційний опорний конспект уроку, включити відео– та аудіофрагмент, зобразити в динаміці якесь явище, подію, що допоможе учневі легше засвоїти новий навчальний матеріал. Використання презентацій є доцільним на будь-якому етапі вивчення теми та на будьякому етапі уроку. Перед початком роботи над презентацією слід досягти повного розуміння її змісту. Презентація має бути короткою, доступною і композиційно завершеною. Проте мультимедійний урок може виступати і як «міні-технологія», тобто як підготовлена вчителем розробка із заданою навчальною метою і завданнями, орієнтована на цілком певні результати навчання. Мультимедійний урок може досягти максимального навчального ефекту лише тоді, якщо буде осмисленим цілісним продуктом, а не випадковим набором слайдів. Отже, використання мультимедійних презентацій, анімаційних завдань, уривків художніх та документальних фільмів дозволяє розв’язувати складні навчальні задачі нестандартним, захоплюючим способом. Дітям дуже подобаються такі уроки, на них вони не просто бездіяльні слухачі, а активні учасники. Тож, шановні колеги, спробуйте та переконайтесь у винятковій користі цих продуктів. Їх використання позбавить вас і дітей нудних щоденних вправ, внесе в урок різноманітність, веселість, допоможе налагодити приємну атмосферу у класі. Ви помітите, як учні чекають тієї миті, коли ви почнете працювати з комп’ютером. Окрім того, і самим педагогам, які прагнуть самовдосконалитися, робота з подібними програмами буде тільки на користь! Ганна Капелюха, вчитель початкових класів Колегіум №11 м. Чернігова


№ 125 (165) 16 листопада 2010, вівторок http://dponline.cn.ua Пори року

Листопад – дощопад?

Зн і м о к із с у п у т н и к а

Справді, передзим’я нинішнього року починається нетрадиційно. Замість снігів і навіть дошкульних морозів в окремі дні погода б’є плюсові рекорди температури цієї пори. За даними Українського гідрометцентру, такі показники, як у першій декаді листопада, адекватні періоду десь місяць-півтора назад.

Фото Віктора КОШМАЛА

середніх багаторічних значень. В окремі дні вона сягала плюс 17–19, а 9-10 листопада були перекриті максимальні значення доби. Схожою за температурним режимом ця декада була у 1966 році. Початок цьогорічного листопада видався вельми дощовим. Кількість опадів за декаду у південній частині області становила 108-126 відсотків норми, а в північній – 198–270 відсотків. На півночі області 10 листопада навіть прогриміли грози. Шквалисте посилення вітру подекуди сягало 16–24-х метрів за секунду. Такої швид-

 Чернігів

Фото Світлани КУЗЬМЕНКО

Я

кщо в Криму термометри днями показували плюс 28 градусів, то це вже режим не оксамитового, а літнього сезону. На Поліссі тепло продовжило грибний сезон. У листопаді про такі речі можна тільки мріяти. Незвичайно тепла погода і в центральних районах європейської частини Росії та в Білорусі. Що стосується Чернігівщини, то в першій декаді останнього осіннього місяця середня декадна температура на більшій частині території становила 8,3–9,4 градуса тепла, що майже на 6–7 градусів вище від

кості вітер здатен трощити дерева і пошкоджувати житлові та господарські приміщення. Безперечно, дощі і незвичне тепло «підправили» земний ландшафт: знову зазеленіли трави, відновили вегетацію озимі культури. Правда, опалого листя вже не повернути назад. Чекаймо наступної весни. Незвичайна, як на цю пору плюсова температура принесла циклони, котрі, рухаючись північніше України, у свої теплі сектори затягували теплі маси повітря середземноморських субтропіків. Аномально тепла погода і в помірних широтах сусідньої Росії аж до Західного Сибіру. І лише Східний Сибір потерпає сьогодні від справжніх зимових морозів і сніговіїв. Знову в обіймах

негоди опинилися Бельгія і Німеччина, дещо менше – Голландія та Франція. Тут інтенсивні зливи обумовили повені, котрі подекуди зрідні катастрофічним. Це вже не вперше в нинішньому році вони завдають збитків і зайвих клопотів багатьом європейським країнам. А в деяких штатах США пронеслися перші снігові бурі. Коли ж у нас настане передзим’я і в повітрі закружляють перші сніжинки? За прогнозами синоптиків, уже в другій половині нинішнього тижня почнеться зниження температури. Та прогнозисти не виключають, що після нетривалого похолодання наприкінці місяця знову потеплішає. Гадаємо, більшість не проти цього.

Лесь ГОМІН

Буд ні Сосн и ч ч и н и

Забутий стадіон

В останні роки зроблено немало добрих справ щодо упорядкування та благоустрою Сосниці. Проведено роботи з реконструкції відрізку автошляху на вулиці Корнєва, ямкові ремонти дорожнього покриття окремих вулиць. Втім, не обходиться і без ложки дьогтю.

Х

то хоч раз бував на Сосницькому центральному стадіоні, той звертав увагу на занедбаний жахливий стан глядацьких трибун. Їх, власне, там немає. Є земляна насип, де раніше були облаштовані, зі струганих дощатих рейок, місця для сидіння. З часом під дією дощів та снігів вони погнили. Щоправда, років 15 тому була спроба їх реанімувати. Сталося це перед черговими виборами. Принаймні, косметичний

11

ремонт провели, і трибуни мали хоч не ідеальний, проте досить задовільний вигляд. Людям було де сісти, щоб переглянути футбольний матч чи просто відпочити. Що коїться нині на селищному стадіоні – про це, на жаль, важко передати пером очевидця. Краще, мабуть, один раз побачити, ніж 10 разів почути. І не треба сьогодні раз у раз повторювати, що в нас люди не приділяють уваги розвитку фізкультури. Просто у

райцентрі немає для занять спортом належної бази. А згаданий селищний стадіон просто відлякує своїм виглядом і фізкультурників, і уболівальників, а також гостей. А ще подекуди по кутках цього горе-стадіону утворено штучні сміттєзвалища, пасуться кози та інша живність, залишаючи після себе продукти життєдіяльності. Їм і без спорту добре. Валерій Магула, смт Сосниця

р е к л а м а, о г о л о ш е н н я

NOAA-15  15.11.2010 05:39

Гід р о м е т ц е н т р п овід о м л я є

16-го листопада очікується мінлива хмарність, без опадів. Вітер південно-східний 5–10 м/сек. Температура повітря +10 ... +15 °C, по Чернігову +12 ... +14 °C. 17-го та 18-го листопада – мінлива хмарність, без істотних опадів, вночі та вранці місцями туман. Вітер південно-східний 5–10 ­м/сек. Температура вночі +4 ... +9 °C, вдень 17-го +10 ... +15 °C, 18-го +7 ... +12 °C. Радіаційний фон по області: Семенівка, Покошичі, Чернігів, Ніжин – 11, Щорс, Прилуки – 13, Остер – 14 мкр/год. Температура води в Десні – 8,5 °C. п о г о д а н а с о н ц і ( д а н і S O H O)

GOES-14  15.11.2010 01:06

LASCO C2  15.11.2010 07:24

календар

Сьогодні Сонце зійшло о 7 год. 14 хв., зайде о 16 год. 14 хв. День триватиме 8 годин 59 хвилин. Перша чверть 13 листопада. Місяць у Рибах. За релігійним календарем сьогодні – мучеників Акепсима єпископа, Іосифа пресвітера та Аїфала диякона. Оновлення храму селикомученика Георгія у Лідді. Преподобного Апексима. Праведниці Снандулії. Завтра – преподобного Іоанникія Великого. Священномученика Никандра, єпископа Мірського, та Єрмея пресвітера. Преподобного Меркурія Печерського. Преподобного Никандра Городноєзерського. День пісний. Іменинниками будуть: сьогодні – Йосип, Юрій, Світлана, Агапій; завтра – Інокентій, Фаїна, Ярема, Анікій, Арсен, Олександр. Ц и м и д н я м и н арод илися

Французький фізик, математик і енциклопедист Жан ле Рон д’Аламбер український історик Дмитро 16.11 (1717); Бантиш-Каменський (1788); українська фігуристка, олімпійська чемпіонка Оксана Баюл (1977). Український та російський актор Михайло Щепкін (1788); перекладач, 17.11 поет, літературознавець, громадський діяч Григорій Кочур (1908); французька акторка Софі Марсо (1966).

Ви к л и к до суд у

Новозаводський районний суд м. Чернігова повідомляє, що розгляд цивільної справи за позовом Дєдок Євгенії Вікторівни, яка діє як законний представник в інтересах малолітнього сина Вороха Володимира Володимировича, 12.09.1997 року народження, до Степанової Олесі Євгеніївни про визнання особи такою, що втратила право на користування жилим приміщенням призначено на 30 листопада 2010 р. на 9 год. Для участі у справі як відповідач викликається Степанова Олеся Євгеніївна (останнє відоме місце проживання: м. Чернігів, вул. Муринсона, 8-А, кв. 3). Одночасно суд повідомляє, що з опублікуванням оголошення про виклик відповідачка вважається повідомленою про час та місце розгляду справи, тому у разі неповідомлення про причини неявки Степанової О. Є, повідомленої належним чином або, якщо причину буде визнано неповажною, – суд вирішить справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення). Справу буде розглянуто в приміщенні суду за адресою: м. Чернігів, вул. Мстиславська, 17, під головуванням судді Гордійко Ю. Г. (каб. 18).

Н е с п р и я тл и ві д ні у л и ст о п а ді

17, 29

Колектив КЛПЗ «Чернігівська обласна дитяча лікарня» висловлює глибоке співчуття заступнику начальника управління охорони здоров’я Чернігівської облдержадміністрації Галині Михайлівні Васильковій з приводу тяжкої втрати – смерті батька Михайла Миколайовича ЛИТВИНЕНКА.


cmyk

12

остання остання сторінка сторінка

№ 125 (165) 16 листопада 2010, вівторок

у світі цік а в ог о

У лондоні зводять свою ейфелеву вежу, а в Польщі – гігантську статую Христа

волеЙбол

Пристрілка не вдалася Жіноча волейбольна команда чернігівського національного педагогічного університету «Буревісник» заснована порівняно недавно – у 2003 році. Однак і за такий короткий проміжок часу вже досягла чимало. Вона – міцний середнячок у чемпіонаті України серед команд вищої аматорської ліги, була навіть бронзовим призером у сезонах 2004–2006 років. Минулорічну першість команда завершила на 4-му місці.

П

У

польському місті Свебодзін нарешті завершилось будівництво найвищої у світі статуї Ісуса Христа. Висота монумента, включаючи п’єдестал, становить 51 метр (17-поверховий будинок). Дотепер найвищою була 38-метрова статуя Христа в Ріо-де-Жанейро. Проект, який з 2008 року збирали у вигляді пожертвувань, обійшовся в 1,4 млн доларів. Тим часом в лондоні вирішили звести свій аналог Ейфелевої вежі. Сталева «Орбіта» буде однією з визначних пам’яток олімпійського комплексу в лондоні. За формою вона нагадуватиме трубку кальяну, а її висота становитиме 114 метрів. Це майже втричі нижче ніж Ейфелева вежа в Парижі, але вище ніж Статуя Свободи в Нью-Йорку. Очікується, що вежу відкриють у березні 2012 року. Фінансувати проект вартістю у $35,8 млн вирішив власник «Криворіжсталі» лакшмі Міттал.

аралельно із всеукраїнським чемпіонатом «Буревісник» виступає і в першій студентській лізі України, де найбільш вдало завершив сезон 2006–2007 років, примірявши золоті нагороди. А ще команда має титул п’ятиразового переможця обласної першості і чотири рази вигравала міжнародний турнір «Слов’янське братство». Приємно, що у дебютній частині становлення команди за неї грала Юлія ларіонова, яка нині є майстром спорту і виступає за суперлігівську одеську команду «Джінестра» і ми-

нулого сезону вклала свою частку у завоювання кубка України і срібних нагород чемпіонату. Переважно гравці «Буревісника» є вихованцями ДЮСШ Чернігова і області. За неї виступають кандидат у майстри спорту Ганна Промогайбо, першорозрядники Оксана Бойко, Олександра Зенченко (капітан), Євгенія Задніпровська, Наталія Ковтун, Альона Шара, Юлія Ворона, Тетяна Рубан, Ірина Федорченко, Дарія Кононенко, Ірина Сичова. З досвідченими тренуються і молоді спортсменки, які вже епізодично

Дитина-підприємець відкрила власну справу у три роки

С

вій бізнес Райан Рос почав з продажу курячих яєць. Він влаштував у дворі курячу ферму із 60-ти несучок. Щодня отримував прибуток у 15 доларів. Реалізовував свою продукцію «комерсант» там, де найбільше народу – біля церкви і на фермерському ринку. Потім Райан вирішив «делегувати повноваження», найнявши на роботу доросліших дітей, які під його керівництвом косили газони. За годину його бригада отримувала по 20 доларів, з яких тільки 5 він залишав собі. Райан розповів, що багато хто не вірив у те, що дитина може вести бізнес. Підтримку він знайшов тільки у батьків: «Мати навчила мене правилу, яке я називаю «80–10–10»: 80% прибутки я інвестую у розвиток бізнесу, 10% віддаю на добродійність, а 10%, що залишилися, витрачаю сам». Сьогодні Райану 9 років. Він вчиться у школі, грає з друзями, інвестує гроші в нерухомість і вже майже мільйонер.

телефон рекламного відділу 4-40-07

За матеріалами Інтернет-видань

Деснянка вільна

http://dponline.cn.ua

Ігровий момент матчу «Буревісник» (Чернігів) – СДЮШОР-2 (Полтава) – 3:2

грають у відповідальних матчах. Це – Тетяна Панько, Наталія Канодиба, Катерина Носенко, Тетяна Грищенко, Вікторія Сибірська, Марія Сапон, Ганна Жула, Тетяна Бородач і Олена лобова. Дівчатам по 13–18 років і в них ще все попереду. Але така довіра від головного тренера Івана Ващенка та тренера Віталія Сідлецького багато що для них значить у набутті майстерності. Сезон 2010–2011 років команда днями відкрила вдома матчами першого туру чемпіонату України серед команд вищої аматорської ліги. Вісім команд приїхали до Чернігова. За регламентом кожному учаснику довелося грати по 4 поєдинки. У стартовому матчі чернігівський «Буревісник» переміг полтавську команду СДЮШОР-2 із рахунком 3:2. У решті поєдинків не такий втішний показник чекав на наших землячок, оскільки вони поступилися «Полтавчанці» (Полтава) і двом харківським колективам – «Харків’янці» і ТЕЦ-5-ХДЗА. У підсумку «Буревісник» набрав лише три очки і опинився на шостому місці. Що ж, пристрілка не вдалася, але це лише початок. Основні ігри ще попереду. Сподіватимемося, що у наступних турах наші землячки виступлять більш гідно. Віктор БЕРЕГОВИЙ Фото Віктора КОШМАлА

Жіноча волейбольна команда ЧНПУ «Буревісник»

ж і н о ч и Й Ф у т б о л. ч е М п і о н а т у к р а ї н и

«л

егенда» вже в ранзі чемпіона України свою виїзну гру у Донецьку провела як і належить кращій команді країни: грала на виграш. І свого досягла. У другому таймі після сольного проходу гол забила Алла лишафай. Фактично його можна вважати останнім голом чемпіонату, бо єдиний ще не зіграний матч сезону за «легенди» й «Іллічівки» ймовір«Дончанка» (Донецьк) – «Легенда» (Чернігів) – 0:1 участі ніше за все не відбудеться і легких три 13 листопада. 18 тур. «Іллічівка» (Маріуполь) – очки до свого доробку приплюсує марі«Ятрань» (Умань) – +:–. Пропущений матч 13-го туру упольська команда. Але це не дозволить «Чорноморочка» (Одеса) – «Родина» (Костопіль) – 3:4. їй піднятися на другу сходинку турнірної таблиці. Другими залишаться харківські футболістки завдяки кращій різниці забитих та пропущених м’ячів. Алла лишафай цього року забивала мало – лише три рази, але сезон, однозначно, в її біографії – один з найвдаліших. Алла грала в захисті, і за клуб, і за збірну – ефективно, надійно. А що мало забивала, так то не її основні функції сьогодні. Найкращі бомбардири у «легенді», нагадаємо, Юлія Корнієвець (14 м’ячів) та Оксана Яковишин (13 м’ячів). А в чемпіонаті України – Ганна Мозольська (20 м’ячів) та Світлана Фрішко (18 м’ячів), обидві з Аллу лишафай інколи харківського «Житлобуду-1».

Останні штрихи сезону від Алли лишафай

Засновник та видавець – тов «Редакція газети «Деснянська правда». Реєстраційне свідоцтво ЧГ № 465-114ПР від 22.04.2010 р. Головний редактор Лариса МІЛовА. Перший заступник головного редактора Леся КоШеЛь. Тел. 678-200. Заступник головного редактора Петро ГРоМовиЙ. Керівник відділу зв’язків з громадськістю володимир ЛиСеНКо. Тел. 4-44-42. Відповідальний секретар віталій АДРУГ. Тел. 4-21-92. Телефони відділів редакції: суспільно-політичних питань: 4-22-71; економіки: 4-45-42; соціальних питань: 4-41-36; гуманітарної сфери: 4-44-12; реклами: 4-40-07. Факс: 4-21-92, 4-40-07. Комп’ютерна верстка та дизайн: олександр БоЖоК, Ганна ЗевКо, Світлана КУЗьМеНКо. Коректори: Альона ШевчеНКо, Світлана СоКоЛ, олена ШеРеМет. Передплатні індекси: триразовий – 49086; триразовий пільговий – 49087 та четверговий випуск – 49088.

доводилося стримувати ось так

Адреса редакції: 14000, м. Чернігів, пр-т Перемоги, 62, 3-й поверх. веб-сайт: www.dponline.cn.ua. електронна пошта: despravda@ukr.net. Віддруковано у ВАТ «РВК «Деснянська правда», 14000, м. Чернігів, пр-т Перемоги, 62. Газета виходить тричі на тиждень (вівторок, четвер, субота). Тираж тижня – 25 794. Розповсюджується по передплаті. Редакція не завжди поділяє погляди авторів публікацій. Відповідальність за достовірність інформації та реклами несуть автори та рекламодавці. позначені матеріали рекламного змісту. Знаком листування з читачами – тільки на сторінках газети.

Віктор М’ЯЧИНСЬКИЙ

Деснянка вільна №165  

Не все вдається вмістити в газеті. Багато залишається поза увагою. Не все вдається вмістити в газеті. Багато залишається поза увагою. http:/...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you